PDA

Teljes verzió megtekintése : SZABÁLYZÓ ÉPÍTÉS !

ROCKETT
2003-02-15, 11:10
Helló Mindenkinek !
Lehet hogy Ó-divatúnak tűnik, de én szeretek elektronikát is bütykölni . :oops: Szoktam adót, vevőt, szervót és szabályzót bütykölni (több-kevesebb sikerrel) . A héten került elém 1 házi gyártmány ('94 RT Évkönyvből) és sajnos a szervómeghajtó IC-je adta meg magát csúnyán (NE 544) ! Sajnos Mo.-on nem beszerezhető, de a németeknél sincs most és sürgősen kéne 2db is ! :cry: Ha lenne Valakinek FELESLEGES és megválna tőle, akkor engem érdekel ! :lol:
Esetleg ha van valakinek modernebb kapcsolása (beszerezhető alkatrészekkel!) azt örömmel megtekinteném ! :wink:
Üdv Mindenkinek !

Dudkin
2003-02-15, 17:50
Szia!

Elketronika temaban ket nevet tudok neked mondani a matyasfoldi ismerettsegi korombol, aki segithet beszerezni a keresett IC ket.. az egyik a Fencsak Laszlo, a masik a Koves Tibi, telefonszamokat privat msgben megadhatom ha szukseged van ra.

Gyurici
2003-02-17, 18:11
Helló!

Annyit tudok segíteni, hogy annó amikor én építettem meg azt a szabályzót, egyedül a HORNOS KFT tudta megrendelni, de eléggé borsos áron. Cím, telefonszám a www.hornos.hu oldalon!

Üdv!

ROCKETT
2003-02-17, 21:26
Szevasztok !
Köszönöm a tanácsokat, de a Hornos sem tudja szállítani sajna ! Más forrás után kell nézni főleg külhonban . :( Ha valaki tud még jó tippeket adni azt megköszönöm ! :D
Dudkin !
A két úriember elérhetőségére szükségem lenne (ha lehet?) ! Felraktam az E-mail címemet a profilomba . Előre is köszönöm !
Üdv Mindenkinek ROCKETT ! 8)

Zaquron
2003-02-20, 02:03
Hello!

Én nem javaslom hogy megrendeld! Ha van bárkinek az ismeretségi körödben törött régi Microprop szervója abban biztos van ilyen ic.
Ráadásul ingyen... :D

üdv.
Zaquron

turcsan
2003-02-20, 05:35
Sziasztok!

Még nem vagyok profi az R/C témában ezért:
R/C Léghajó modell (3-6 m-es) építéséhez keresek segítőtársat(nem ingyen), lehetőleg budapestről.

A ballontest megvan, a hajtást, az irányítást kell öszerakni.

Turcsán Pál
30/ 9 386 036
e-mail: pal@turcsan.com

Peter
2003-02-26, 15:00
A NE544 ic-t Svédországban 47 svéd korona + afa (100 forint kb. = 3,75 svéd korona) értékbenn vesztegetik. 1 standard Hitec szervó ca. 100 korona. Megéri IC-t vásárolni???? Keresd meg a www.nedis.hu oldalán ,testvérválalat a www.orderhemelektronik.se -vel akiknek jelenleg 6 darab van raktáron. Érdeklödj a felvezetok@nedis.hu. cimen.
Üdv. Péter

ROCKETT
2003-02-26, 21:14
Helló Peter !
Köszönöm a jó tippet, de NEM szervóba kell, hanem elektromotoros hajó fordulatszámszabályzójába (Umax=12v és Imax=30A!) :!: Ebben a szabályzóban az a jó, hogy minden alkatrésze kapható -jelen esetben az IC-je nem- és javítható, ja és vízhűtéssel bírja tartósan a 30A-t igaz nem miniatűr holmi ! :!:
Ha esetleg Te tudnál segíteni, hogy az Általad említett ár körül hozzá tudjak jutni egy pár darabhoz, azt nagyon megköszönném ! :wink: Azért is kéne új, mert a környezetemben már nem lelhető fel Mikroprop szervó, pláne nem működőképes, és segíteni szeretnék a cimbin !
Üdv ROCKETT ! :D

Peter
2003-02-27, 10:35
Küld el a cimedet az mgx444n@tninet.se cimre ,rendelek 2 IC-t és alkalomadtán elküldöm. Érdemes átböngészni ezt az oldalt http://www.math.niu.edu/%7Ebehr/RC/speed-ctl.html ,sok jó speed kontrol rajz és más modell elektronikát kapsz itt.

zs..ka
2003-03-24, 20:17
Nekem van olyan kapcsolásom ami helyettesíti a NE 544 ic-t.

Z.beri
2003-03-25, 15:56
és megosztanád velünk? :lol:

zs..ka
2003-03-25, 21:04
Hát elég sokat bajlodtam vele úgyhogy
ha valakinek kell építek neki, és
kipróbálhatja.
A RT ÉK 94 ben szereplő hídkapcsolású
tranzisztoros vezérlőt építettem meg
vele, úgy hogy a NE544 IC helyett a saját
jelfeldolgozót tettembe!

Z.beri
2003-03-26, 16:06
zs..ka!

és menyit kérnél érte? 8)

zs..ka
2003-03-26, 20:44
Z.beri

Milyen verzió érdekelne?
Csak az IC helyettesítő vagy
az egész tranzisztoros szabályzó.
A méret miatt inkább hajóba ajánlom.
(3db IC )
Zsolti

Z.beri
2003-03-26, 21:03
zs..ka!
is is
de nem muszály a szabályzo
mert épp van itt egy amit épitettek
(ROCKETT) királyul fut
igaz a rajzom nincs meg azt elkuldhetnéd

ird mind2 onek az árát

zs..ka
2003-03-27, 20:24
Az IC helyettesítő 2500 Ft
A szabályzó Az aktuális tranzisztor áraktól függ!

A helyettesítő annyiban kulönbözik
az eredetitől , hogy nem ad invrez
jelet az épp aktuális kimeneten,
mint az 544 9, 13 láb.
De rendelkezik két kimenettel amivel
megvalósítható az előre hátra menet
fokozatosan+középállást beállító poti.
A kapcsolással így szinte bármilyen
végfokot meghajthatunk!

Z.beri
2003-03-27, 20:55
megtudnám tekinteni ezt a rajzot v.hol :?:

zs..ka
2003-03-28, 10:40
melyik rajzra vagy kíváncs?
Az IC helyettesítő "hadititok",
csak építek ilyet!

Z.beri
2003-03-28, 13:31
menyi az uccso ára

egyébként a szabályzo rajhza kellene

zs..ka
2003-03-28, 16:24
A sima szabályzó a rádiótechnika ÉK 94 ben
megtalálható.Ha nincs meg el tudom küldeni
csak add meg az email címed!

A helyhettesítő 2500 HUF

Z.beri
2003-03-28, 18:19
z.beri@chello.hu

mecee
2003-04-03, 18:45
Ha valaki tud szerezni NE 544-et, illetve azt helyettesítő IC-t akkor
küldjön mailt.

Kösz.

medvegabor@freemail.hu

Zaquron
2003-04-03, 20:50
Sziasztok!

Nekem van egy (talán kettő is) NE544-em.
Régi microprop szervókban pihennek.
Lássuk ki mennyit hajlandó adni érte? :twisted:
Az már csak hab lehet a tortán hogy adok vele egy múzeális értékű szervót is... :D

szóval,

induljon a licit!

mecee
2003-04-04, 16:05
Rockett!

Pls küldj egy mailt és megalkudunk. Nekem csak 1 db kellene.
A szervo nem fontos, csak az IC kell.

medvegabor@freemail.hu

mecee
2003-04-04, 16:07
Bocs, az elobbi Zaquron-nak szolt...

Zaquron
2003-04-04, 17:55
mecee!

mail ment

Üdv. Zaquron

mmormota
2003-08-04, 20:43
Az alábbi címen látható az IC ekvivalens kapcsolási rajza:
http://www.seattlerobotics.org/encoder/200009/Servos.html

Nagyon elavult cucc ez. Tipikus 8 lábú PIC mikronak való feladat, a PIC közvetlenül meghajthatná a PowerFeteket, más alkatrész nem is kell, belső oszcillátor is jó. Maradna még láb kapcsolgatni extra csatornákat...

Cipo
2003-08-06, 18:42
NE544 1760Ft Mikrovill 1126 Bp. Böszörményi út 2

Rocket
2003-08-09, 22:47
Hello

Én használom az Ne 544-el épített szabályzot,de találtam jobbat
olcsobbat.
Mivel az IC mellé kell még más is,FET stb,igy 4000 ft lesz a szabályzó.
Austriába 27 Euro egy 30 A szabályzó és még fék is van benne ráadásul
digitális.
Az olcsobb megoldás LM 393 ICre alapul ára 56 Ft.
Slowflyer szabályzót elkészítheted akár 1000 Ft-ból.

Üdv

ROCKET

Füli
2003-11-20, 11:09
Sziasztok!

Megírná nekem valaki, hogy mit kell tudnia egy hajóba építendő szabályzónak? Köszi.

AR
2003-11-20, 15:27
Sziasztok!

NE544 2100 Ft + Áfa .Megrendelhető Kb 1 hét szállítási határidővel.

Somogyi Elektronika Győr.

tel.: 96/314 760

Ha még valakit érdekel.

Üdv AR

lor
2004-01-22, 21:58
sziasztok

az lenne a kerdesem, hoyg aki megepitette vagy hasznalja azt a radio technika evkonyves szabit.
hogy van vele megelegedve.
en kb 98 ota akarom megepiteni autohoz.
csak kicsit lusta vagyok.
bar most gondolkodom azon, hoyg veszek egyet kulfoldrol

no de mindegy szal tapasztalatok velemenyek.

mennyire nehez bele rakni egy feket?

Rocket
2004-01-22, 22:57
Én több szabályzót is építettem NE 544-el,repülöbe tettem be,nekem a fék NEM müködik vele.

Amugy teljesen jó,már vagy 5 éve használom.

Még müködik!!! :lol:

lor
2004-01-22, 23:05
ooo

a feket azt kulon kene raepiteni nem?

meg ha mar itt atrtunk az is erdekelne, hoyg lehetne feket eszkabalni ra.

Z.beri
2004-01-23, 08:17
nekem vagy egy éve van
eccer már meg iks föztem
de meg lehetett csinálni
ugy törtébnt
hogy
fordtiva raktam rá a motort egy v.min tuningotot
x körös nem tom
és nem birta a terhelést
2 perc alattt leolvadt rola az egyik tápvezeték v.mi a elszált benne elküldte a vevot
de egyébvként királyul megy
de az ár/amper terjedelm kombinácio nem a legjobb
ha nincs hozzá semmid akkor vagy 5 eft az épitése és 25 amper erre hitec smp nemtom mi 9 eft 60A és vizálló
a se egy hátrány

lor
2004-01-23, 14:17
alkatreszileg elvagyok.
van 6db smp 60n03
meg 4 db buz 11
szal az aram nem lenne gond.
szerintem :-) 8-)

csoro kis kozepiskolas diakkent nem sajnaltam.
ahoz kepest, hoyg most 12eft tudnek venni egy V-MAXX profi cumot
60A meg egyebek.

csak ugyanakkor meg meg van bennem az az osi modellezo virtus meg epito szellem.
hogy en akarok csinalni vmi fajat.

bar egy jo gyari hoz kepest eleg lama lennek.

Rocket
2004-01-23, 20:21
Utolagosan alakitotam ki a féket,

csak az elektromos vitorlázóhoz használom,

a slowflyerhez,a trénerhez nem kell.

Egyszerübb modellekhez digitális kapcsolót is lehet használni,ki-be motor
funkcióval 5 A terheléshez.
(A saját termékem 1990.-FT)

lor
2004-01-23, 20:29
na ezt megegszer legy szives.
ugy, hoyg en is megeretsem.
szertem en vagyok az egyeduli de akkor is.

koszike

Rocket
2004-01-23, 20:44
Mi a kérdés?

lor
2004-01-23, 21:31
meg a snowflyert tan ertem.
vagyis nem csak tudom, hoyg nekem nem erdekes.
vmi repulo tipus gondolom.

ez a digitalsi motor kikapcs ami nem tiszta.
hogy minke miert?

Rocket
2004-01-24, 10:51
Az elektronika jelfeldolgozása nem analóg ,hanem digitális.

A beállitható gázkar állás alatt ki,felette bekapcsol.

Peter N
2004-02-13, 11:16
A TDA 5140 IC szenzornélküli 3 fázisu motor vezérlö, a 4es láb(bemenö fesz) kefésszabályzoval vezérelve meghajtja a kefenélküli motort. A 17 lábra be kell kötni a csillagpontot. Sajnos a teljesitménye korlátozott (valahol 1A körül van. Mormota :!: Mi a véleményed,lehetne végfokozatot csattolni hozza vagy a kimenet egyben a pozició érzékelö is?

Tibi20
2004-05-08, 01:36
Üdv mindenkinek!
Tudna valaki segíteni? Fesszab-hoz kellene PIC progi ami tud hátramenetet is szabályozni. Keresgéltem a neten, de csak egyet találtam az is csak az előremenetet szabályozza. :cry:
Köszi :idea:

golov
2004-05-27, 15:43
Hi all!
Szeretnék építeni egy elektronikus szabályozót, és kellene egy olcsón megépíthető kapcsolás! :cry: Nagyon fontos lenne, hogy hátramenetet is tudjon! Előre is köszi!

Peter N
2004-05-27, 16:21
Indulj innen:kövesd a linkeket http://jaichi.virtualave.net/electr-e.htm

Peter N
2004-05-28, 13:56
Válaszd ki a neked megfelelöt.http://www.math.niu.edu/%7Ebehr/RC/speed-ctl.html

psychobilly
2004-06-16, 22:28
Nekem kormányzáshoz kéne valami hasonló kapcsolás! Aminek tudnia kéne olyat hogy a motort visszaállítja "középre". Ez gondolom PIC-el nem lehet olyan bonyolult!

DiamantTomi
2004-09-26, 21:45
Sziasztok :D
Én ma fejeztem be a szabályzó építését a slowflyer-be

http://195.38.117.31/rc/szabalyzo.jpg

15A (persze csak hűtőbordával)

előremenet, nincs fék (az eredeti kétirányú de akkor 4szer ennyi tranzisztor kell, asszem fék is van)

A panel saját tervezés, fenn lesz minden a honlapon.Képek már vannak.

ftp://195.38.117.31/esc/

Sajnos mivel első panel, volt pár hiba.

norbique
2004-10-26, 19:38
Itt van még egy 6 tól 16 celláig. Optocsatolós, analóg, lineáris, könnyen megépíthető és vízhűthető (lásd a galériát), 40A-es egyirányú. Kapcsolási rajz, panel rajz, beültetési rajz, alkatrészlista, stb. RádióTechnika Évkönyvből. Gyönyörűen megy. Bármi kérdés felmerül kérdezzetek. Legjobb tudásom szerint segítek.

http://www.norbique.rchomepage.com/esc/index.htm

üdv.
norbique

norbique
2004-10-26, 19:38
Itt van még egy 6 tól 16 celláig. Optocsatolós, analóg, lineáris, könnyen megépíthető és vízhűthető (lásd a galériát), 40A-es egyirányú. Kapcsolási rajz, panel rajz, beültetési rajz, alkatrészlista, stb. RádióTechnika Évkönyvből. Gyönyörűen megy. Bármi kérdés felmerül kérdezzetek. Legjobb tudásom szerint segítek.

http://www.norbique.rchomepage.com/esc/index.htm

üdv.
norbique

klaszlo
2004-10-29, 16:34
Sziasztok!

A következő címen is találhattok néhány kapcsolást:
http://www.pt-boat.com/electric/speedcontroller.html

Van közötte olyan is, ami előre/hátra -menetet is tud. Nem használ különleges áramkört.

Egy másik link ahol PIC-el van megoldva a vezérlés és található forrás program is:
www.mcmanis.com/chuck/robotics/projects/servo.html

Remélem tudtam segíteni.

Üdv:
klaszlo

DiamantTomi
2004-11-13, 01:33
Sziasztok itt a legújabb szabályzóm: http://diamanttomi.fw.hu/esc_kepek.html
Gombbal beállíthatók a végállások és a középállás (ez egy irányú most, ezért a középállás az egyik végállás is).Ezt ekku nélkül megjegyzi.
Sajnos a forráskódot nem tudtam letölteni, de nagyon jól működik.
Készül az anyag.Nyák terv, leírás, minden egy helyen.Érdemes megcsinálni :D
Anyagár: IC 1000Ft apróságok 500Ft, Fet ízlés szerint (400ft -> 43A)
Ez 20A-t bír.Opto-t és cut-off-ot tervezek bele.Akinek kérdése van írjon :P

Inventor
2004-12-18, 13:14
Sziaszatok!

Szeretném megkérdezni, hogy a szabályzónak 1ms-nál vagy 2ms-nál kell teljes gázt adnia?

DiamantTomi
2004-12-18, 13:19
minden gyártónál más (a távirányítóban)
ezért célszerű olyanra csinálni hogy tudd állítani.
amit építettem abban gombnyomásra tárolja a pálcahelyzetet max, min és 0 állásban
néha gond van a starttal (talán software talán rossz vevő)
de menetközben soha nem hagyott cserben

Inventor
2004-12-18, 13:33
A helyzet az, hogy még nincs távirányítóm... :)
És nem tudom, hogy célszerü megépíteni a szabályzót.
És szerintem a logikusabb a 2ms -> teljes gáz, lenne. De csak 1 helyen találtam erre leírést és ott épp a ellenkezője volt.

DiamantTomi
2004-12-18, 13:45
igen ha megfordítod (reverse) nyilván a másik végállás lesz a fullgáz :P

Inventor
2004-12-18, 14:03
És erre nincsen valamilyen szabály, hogy reverse nélkül merre kéne?
Mert igaz, lehet utólag is fordítan, de azért érdekelne, h mégis mi lenne a szabályos :)

DiamantTomi
2004-12-20, 17:35
nemtom a reverse hogy van miben :(
más: sajna a digitális szab.nem csinálja amit kellene: akadozik
valószínű hanyag a software benne

TonyC
2005-01-03, 11:42
Sziasztok!!!
Én is terveztem egy szabályzót,remekül működik!
PIC-es.
Egyetlen bajom van csak! Az impulzusszélességek tényleg gyártónként változnak a vevő kimenetén!!! Eclipse 7-hez írtam a programot,azzal nagyon jó!!! Minimumgáznál kb. 1,18 ms az impulzus hossza.
Egyébként szerintem túl nagy eltérések nem lehetnek!!!
Üdv:TonyC!

Poki
2005-01-05, 17:20
Sziasztok!
Csináltam én is egy olcsón összerakható szabályzót.
Nem vagy műszerész, most kezdek beletanulni az elektronikába.

Fogtam egy szervót, kivettem belőlle a motort, és a két motorérintkező helyére két N.E.C. MR 301 3HS relé pozitív lábait kötöttem. Negatív pólust mindkét relé a szervó negatív pólusából kap.
Az akkumulátorból mindkét relébe megy +, és - pólus, alaphelyzetben mindkettő negatívat kapcsolja a motor felé.
A relék apró megszakításokkal szabályozzák a motor fordulatszámát.

Első kocsimba első szabályzónak csináltam.
Nemrég próbáltam ki, annyi gond van, hogy hátramenetben beragad. :)
Kis gázt kell neki adni, hogy megálljon. :)
Azért nem rossz.

DiamantTomi
2005-01-05, 18:14
A relével az a baj hogy nagy áramnál, sűrű kapcsolgatásnál (1 khz-es általában, persze itt nyilván a relé nem tud ilyen gyorsan kapcsolgatni)
beég az érintkező.Szerintem rakj rá egy FET-et.Könnyű is, kicsi is :D

Peter N
2005-01-05, 20:40
A relével az a baj hogy nagy áramnál, sűrű kapcsolgatásnál (1 khz-es általában, persze itt nyilván a relé nem tud ilyen gyorsan kapcsolgatni) A szevó vezérlö pulzusok 50-60 Hz ütembel jönnek a rádiotipustól függöen de igy is szépen szikrázik a relle.Szoval mint D T irta ez nem egy megfelelö megoldás. A FET sokkal jobb megoldás viszont igy is nagyon rossz linearitása lessz a vezérlésnek. Rengeteg kapcsolási rajz van a netten és ha már idöt fektetsz az épitésre nem érdemes gyenge megoldásokkal szarakodni. A szervóelektronika komparatorjában van egy bufert kondenzator ami a 2 pulzus közötti idöben folyamatosan biztositja a vezérlöfeszültséget, tehát a motor linearisan(majdnem) van vezérelve mindaddig mid a vevö vezérlöjel és a szervo monostabiljának az ellentétes polaritásu jel szélessége nem azonos. Enek a kondinak a kiiktatása talán sokkal barátságosabbá tenné a szervoelektronika mint fordulatszabályzó felhasználását, természetesen megfelelö FET végfokkal.
Egy jó,a feszültségnek megfelelö relle nem fog vibrálni(szabályozni sem) hanem egyszerüen be vagy ki kapcsol, nagyon jó égö vagy más fogyastó be/ki kapcsolására de pocsék mint szabályzó

Poki
2005-01-06, 11:21
Igazatok van ez egy elég kezdetleges megoldás, csak azért csináltam, hogy lássam végre menet közben az autót. A héten megjön a Rádiótechnika 1994 - es évkönyve, és abból fogok megpróbálni összerakni egy szabályzót. Nagyon alacsonyszintő az elektronikai tudásom, de azért remélem sikerülni fog.
Ez az ötlet egyébként a Szervóból szabályzót témából jött, csak ott Fet - ekkel van megoldva. Megpróbáltam én is azt a verziót, de 500 ohmos ellenállást nem kaptam, azt mondták nincs ilyen. Raktam bele egy 470 - est, de nem igazán működött. Nem tudom miért. Ekkor cseréltem le a feteket relére.
Ha már itt tartunk az évkönyvből szerintetek meiket érdemes megcsinálni? (Autóba kell, tehát kell hátramenet is.)

DiamantTomi
2005-01-06, 15:32
Akkor majd segítünk :)
Rám számíthatsz.Én is csináltam a Hobby-ból kapcsolásokat.Volt hátramenet is, elsőre működött.Tranzisztor van benne, de ez autóba jó (bár ott nem tudom mennyit zámít a súly).Repülőben a hűtőborda pl nagyon fölös teher.
FET: mindegy hogy 500 vagy 470ohm.Melyik a kapcsolás? (elég ha azt mondod pl 11.ábra megvan itthon)
biztatásképp itt 1-2 fotó:
http://diamanttomi.atw.hu/Kepek/Esc/tr_elolnezet.jpg
http://diamanttomi.atw.hu/Kepek/Esc/tr_felulnezet.jpg
egy tranzisztor, ha fék is kell akkor 2, Te esetedben pedig hátramenet, itt 4 tranya kell bele.
Más: PIC-cel is csinálhatnál (processzoros), abból is készült egy de nem stabil (gondolhatod milyen probléma repülőnél) :roll:
Ha jó software lesz, érdemes azzal bíbelődni.Kevesebb alkatrész kell.
Akkor akár pü-ben üzend meg melyik a kapcs. rajz amit szeretnél.

Poki
2005-01-06, 15:59
Köszönöm, a segítségnek örülök.
Programokkal, ha találok egy két pédát valszinüleg elboldogulok. (programozó a foglalkozásom :) )

Szabályzó súlyát tekintve sztem egy kér gramm nem számít.
Hátramenet viszont kell.
Kérdeznék is egy két dolgot.
Ha nagyobb terhelést kibíró fetet használok, mint amilyen a motorhoz és az aksihoz (6 cellás 1700 mah) elégséges, akkor veszítek - e a teljesítményből? Gondolok itt arra, hogy ha később erősebb motort teszek a kocsiba, ne keljen új szabályzó.
Vagy ha később fet-et cserélek, kell-e még változtatni valamin, vagy csak át kell programozni a szabályzót?
Az hogy hány körös egy motor, jelenti az amper felvételét is?
Elöre is köszi.
Poki

Kergemoki
2005-01-16, 05:43
Sziasztok!

Bár már nagyon rég volt téma, ma talátlam, gondoltam megosztom veletek, hátha érdekes még valaki számára.

http://www.hqvideo.hu/

Ez egy elektronikai alkatrészkereskedés, aminek az online árlistájában láttam "raktárról rendelhető" M51660AL típusú IC-t. (Azért idézőjel, mert korántsem biztos, hogy valóban rendelhető...) Ha mégis, itt ~ 700 HUF (+áfa) az IC. Az M51660 az NE544-gyel kompatibilis áramkör.

Üdv.: Tamás

cusac
2005-01-19, 19:19
Sziasztok!
Teljesen amatőr szinten kezdtem el foglalkozni a modellezéssel, ezért egy csomó falba ütköztem.
Kérdéseim:
Motor szabályzó elektronika kapcs. rajzokat keresnék hajóhoz (hátramenet is kéne)
Igazából horgász vagyok és etetőhajót építenék...
Köszike!
Ha valaki tud ilyet, az elküldhetné nekem a cusac@easymail.hu e-mail címre...
Köszönök mindent!
Szeva

DiamantTomi
2005-01-20, 00:35
Szia etetőhajóhoz itt is van infő http://forum.rcmodell.hu/viewtopic.php?t=863
szabályzóból PIC-eset érdemes építeni.Ebből a 12c509-es IC-vel találni dögivel.én átírtam 16f84-re egyirányúra (nincs hátramenet.)
az eredeti elég rossz volt (szerintem).Ha vársz egy kicsit meglesz a hátramenetes verzió.

örnagy
2005-01-20, 18:04
Bocsi a zavarásért de a fesszabályzó hangolása érdekelne engem beépítéskor mivel már a94-es évkönyvből meg van arajz szerelés allatt áll a dolog a Győri elektronikai bolt még mindíg forgalmazza az544-est

A multkor kérdeztem a hangolást kösti atippet már kezd világosodni elöttem a dolog de 544-es problémában debrecenben a Bernáth hangteknika a mostani legjobb a 2500 Ft-jával ha valaki segíteni tudna BUZ 11S2 fetekkel kellene vagy 50 darab előre is köszi
A györi bolt száma 96-314-760 ott 3000 Ft egy 544-es postaköltség

DiamantTomi
2005-01-20, 18:38
Helló.Hol akadtál el?Van általában egy nullázó potméter azt elég a végén beállítani ha már működik

cusac
2005-01-21, 15:04
Szia őrnagy!
Meg tudod adni ennek a boltnak az elérhetőségét?
Köszi
Cusac

af27
2005-01-23, 21:53
Üdv mindenkinek.
Kellene nekm léghajó tervrajz, ha valaki tud, kérem küldje el a
vass_@ent.hu email címre.
Kérem, ne a fórumba válaszoljanak. köszönöm előre is.

:arrow: www.vassgabi.uw.hu
:arrow: vass_@ent.hu

DiamantTomi
2005-01-23, 21:59
ez egy kicsit OFF :D :D

DiamantTomi
2005-02-03, 20:48
nyalánkságok :D
http://home.tvnet.hu/~djpulsar/esc_schema.html
bocsi a korábbiért, ma kicsit kómás voltam :lol: :lol: :D

Bigman
2005-02-03, 22:52
nyalánkságok :D
http://facano/rc/pic_esc1.html

ezt akkor mégegyszer lehetne :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
picit hibás :cry: :cry:

DiamantTomi
2005-02-26, 21:16
és lehet a PC-re dugva programozni
http://pulsar.aspfreeserver.com/images/misc/ICSP.jpg
A panelterv készül, 24*18mm lesz 0.8A-es BEC-EL, 12A folyamatos :wink:

Spion
2005-03-01, 23:52
Valaki tudna konkrét kapcsolási rajzot autóba való szabályzóhoz????
(előre-hátra-fék)

Kb ha lehetne 10-12 körös motorokig kéne. :twisted:

Ha lehetne hanyagolni a programozni való egységeket mert azt nem igazán tudok de ha lehet kapni készen ilyen egységeket akkor nem gond a többivel megbírkóznék. :twisted: :twisted: :roll: :roll: ( vagyis az apukám) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

A válaszokat előre is köszönöm!!!!!!!

DiamantTomi
2005-03-02, 00:03
az mit jelent hogy pl 12 körös a motor?ezt sose értettem.Gondolom köze van a tekercseléshez és így az áramfelvételhez, de konkrétan mi a helyzet? :(

Spion
2005-03-02, 00:14
Igen minnél kisebb kör szám annál nagyobb teljesítmény nekem egy alap motorom van és annak 20A a szabályzója de azért ez aszthiszem még az eggyel nagyobb motorhoz is jó (azt hiszem de inkább valaki profibb is válaszolhatna, mármint autós)

angelo
2005-03-02, 00:20
az mit jelent hogy pl 12 körös a motor?ezt sose értettem.Gondolom köze van a tekercseléshez és így az áramfelvételhez, de konkrétan mi a helyzet? :(

A modell autókban használt elektromos motorok 3 pólusú egyenáramú motorok, tekercselt forgórésszel, és állandó mágneses állórésszel. A "kör" kifejezés a forgórész tekercselésére utal. A 12 kör (12T, vagy 12Turn) azt jelenti hogy a forgórész minden pólusára 12 menetet tekercseltek fel.

A 12x1 azt jelenti hogz 1 vezetékből van 12 menet pólusonként.
A 12x2 esetében 2 elemi szálból áll a vezeték, amiből 12 menetet tekercseltek fel.
A 12x3 esetében 3 elemi szálból....

Ha nincs x1,2,3 a körök után akkor általában x2 szokott lenni.

És végül a lényeg: Minél kevesebb a "körszám" annál nagyobb a motor teljesítménye, és a felvett árama.

Angelo

DiamantTomi
2005-03-02, 00:23
köszi valami hasonlóra gyanakodtam :D
de gondolom a vastagabb drót több ampert bír, tehát a körszámmal kicsit zavaros a dolog.Arra gondolok pl hogy az összes 12 körös motor pont annyi ampert bír?hogy van ez :(

angelo
2005-03-02, 00:35
köszi valami hasonlóra gyanakodtam :D
de gondolom a vastagabb drót több ampert bír, tehát a körszámmal kicsit zavaros a dolog.Arra gondolok pl hogy az összes 12 körös motor pont annyi ampert bír?hogy van ez :(

Nem egészen, Ha kevesebb menet van a tekercselésen (azaz "kör") akkor kisebb lessz a forgórész ellenállása, ezért nagyobb áram fog rajta keresztülfolyni, a nagyobb áram nagyobb mágneses mezőt hoz létre, és a motor teljesítménye ennek a mágneses mezőnek és az állandó mágnes mezejének az erejétől függ.

Versenyszinten gondolkodva jelentős a teljesítménybeli különbség két 12 körös motor között. Tudom is én akár 20% eltérés is lehet egy mezei motor (kb 10eFt) és egy kézzel tekercselt versenymotor között (Kb 35eFt). Igy a felvett áramuk is különbözik.

A szabályzó elektronikák tervezésénél ez nem gond, mert úgyis 50-100%-al illik túlméretezni a kapcsoló FET-eket...

A szabályzók esetében a "10 körös motorig" azt jelenti, hogy egy 10 vagy nagyobb körszámú motort képes versenykörülmények között egy 6cellás akkupakk lemerüléséig károsodás nélkül működtetni.

Angelo

És amit kifelejtettem:

Természetesen a körszám csökkentésével, a tekercselésben a vezeték keresztmetszetét növelni kell, mert egyébként nem bírná el a nagyobb áramot. Viszont a végtelenségig nem lehet a keresztmetszetet növelni, mert a motor fizikai méretei szabnak már határt.

DiamantTomi
2005-03-02, 00:45
köszi.kicsit össze vagyok még zavarodva :D
esetleg táblázat nincs vagy képlet hogy pl 12 körös motor ennyi amper, az meg annyi...

rc7
2005-03-02, 01:54
többivel megbírkóznék. ( vagyis az apukám)Barkácsolással meg sem lehet közelíteni egy jó "gyári" szabályzót... Inkább keress egy új, vagy esetleg egy használt "gyári" szabályzót.[/url]

DiamantTomi
2005-03-02, 08:42
ez csak a Graupner, Futaba márkákra vonatkozik, egyébként abban is ugyanaz dolgozik mint a "barkács" verzióban (vagy esetleg még jobb a házi)

Spion
2005-03-02, 18:49
Akkor senki nem tud nekem segíteni :cry: :cry: :cry: :cry: :?:

DiamantTomi
2005-03-02, 18:56
ami a honlapomon van az van

Spion
2005-03-02, 19:21
De az csak repülőbe jó nem???????? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

POWER
2005-06-28, 02:30
hALI!!! Nekem egy repcsibe kéne szabályzót építenem.A vitorlázómból kiment a szabályzó.Skylark típusu.Lefényképezem a szabályzót és felrakom.

Godzsi
2005-08-17, 21:17
Sziasztok!

Kristálycsere a vevőben tönkreteheti a szabályzót vagy a vevőt???

lenarth
2005-08-17, 22:47
Szervusz GODZSI!
Semmi köze a kettőnek egymáshoz, mármint a kristály cseréjére értve.
A vevő csak az adó által adott impulzus hosszával szabályozza a szabályzón keresztül a motor fordulatszámát, a kristály pedig a működtető vételi frekvenciát határozza meg, természetesen csak akkor, ha az adó által használt frekvenciára való vevő kristályt teszed a vevőbe..
Ellenőrizzed, hogy az adó, és a vevő kvarcokra ugyanaz a csatornaszám van-e írva! Ellenkező esetben semmi nem fog működni.

Godzsi
2005-08-17, 22:48
ööö....igen, ez történt, nem stimmelt a freki...köszi

Mikike
2005-12-31, 22:56
Sziasztok!
Mostanában erősen furdalja az oldalamat, hogy építenem kellene egy motorszabályzót.
Célom vele egy elektromotoros autó meghajtása.
Tamiya Thunder Shotról lenne szó,alap motorral.
7,2 Voltos egyelőre 1500 mAh-os akksival üzemeltetem,
de ez remélhetőleg a közeljövőben le lesz cserélve a motorral egyetemben.
Nos az eddigi ezzel foglalkozó topikokat átnéztem,
és talán ezt találtam a legalkalmasabbnak:

http://homepages.paradise.net.nz/bhabbott/bridge.html

Azértgondoltam erre, mert viszonylag ennek találtam a kapcsolását a legegyszerűbbnek. Ebbe nem kell NE544-es,stb. A PIC égetést valahogyan majdcsa kmegoldom, érdekel a téma.
Nos akkor lenne néhány amatőr kérdésem:
- Szóval itt azt írta a szerző, hogy 10 A-t tud leadni. Kérdezem én, hogy ez merkkora körszámú motorig jó? Tudom erre nincs pontos átváltás, de mégis úgy körül belül. 540-es motorokról lenne szó.

-Ha jól olvastam akkor ez megváltoztatható a FET-ek cseréjével. Sajnos a FET-ekhez nem nagyon értek, ezért megkérdezném,hogy mlyen FET-et lehetne belerakni, a nagyobb teljesítmény érdekében. (Mondjuk hogy no-limites legyen.) Na jó ennyire nem vagyok nagyravágyó.

Válaszaitokat előre is köszönöm!

B.U.É.K. mindenkinek!

kLaca
2006-01-08, 13:34
Sziasztok!

- Kapcsolási rajz alapján NYÁKtervezést, gyártást vállalok.
Árkalkuláció konkrét megrendelés alapján.

Eladó:
- PIC égető (16Cxxx, 16Fxxx, 12Cxxx, 12Fxxx, 24Cxxx) 3000Ft+pk
- PIC/AVR+eeprom alapu chipkártya író 6000FT+pk

kobanyai@freemail.hu

Mikike
2006-02-12, 20:08
Köszi a választ!
Akkor azt mondod hogy csak kis körszámú mocikat szereti?
Szervóm csak analóg van azzal nem lesz gond.

modell321
2006-02-17, 22:41
http://www.elektor.de/Default.aspx?tabid=27&year=2006&month=2&art=5550675&PN=On

www.elektor.com

Szóval angolul és németül is van egy szép és komplett
brusshless kapcsolás.

Az ujság is megvan nekem nyomtatva ha valakit érdekel.

Üdv: András

Mikike
2006-02-18, 13:01
Hali!

Köszi a linket, tetszik. Sajnos nekem egy darabig nemigen lesz még brushless motorm ahhoz előbb valami komolyabb autó kellene. :lol: :lol:
Ez amúgy valami elektrotechnikai évkönyv lenne?? (Nem nagyon tudok németül.)

modell321
2006-02-19, 13:37
Szia!

Háááát ez nem rádiótechnika évkönyv. Kicsit komolyabb folyóirat...:)

http://www.elektor-electronics.co.uk/default.aspx?tabid=27&art=52973

Itt van angolul is a cikk de nekem az egész újság megvan ha érdekel valakit.

Pár ezer forintból profi brusshless vezérlés....:)

András

Mikike
2006-02-19, 19:55
Szia!

Én kíváncsi lennék a cikkre!
Már csak mert kíváncsi vagyok.
Szóval ha be tudnád scannelni a cikket nagyon hálás lennék.

barna
2006-03-10, 19:40
Sziasztok nekem az lenne a szabival a probléma hogy össze kötöm az aksival motoral szervokkal és a motort szabájoza rendben de a szervokat nem mozgatja nem csinál semmit mi lehet a probléma és meg e lehet javittani.

mmormota
2006-03-10, 20:06
Sziasztok!
Mostanában erősen furdalja az oldalamat, hogy építenem kellene egy motorszabályzót.
http://homepages.paradise.net.nz/bhabbott/bridge.html

Megépítettem
Nem hozta várttat, :cry: tapasztalatom kis körszámú motorral el se indul teszteltem Johnson fényes matt, Graupner 500, 600 ezzel csippan egyet és annyi ha lassan növelem fordulatot fokozatosan fölpörög.
1 Johnson valamikor áttekertem 27 vagy 35 körösre meg 1 nyomtatóból kivet Johnson motor 12-24V-os motorral megy tökéletesen viszont vevőbe volt dugva digi szervó mikor működtettem motor megállt kicserélve hagyományosra nem érzékeny.
Fet-ek : NTD 20P006 15,5A MTD 20N06HDL 20A D-pak os

Nagy vonalakba ennyi, majd időm lesz még foglalkozok vele.

Megnézted szkóppal, hogy mi történik?
Nyilván valamelyik FET nem nyit rendesen, de mivel az áramot nem lehet látni, műszereket szokás használni elektronikus eszközök tesztelésére... :lol: :lol: :lol:

Az 5V-os stab nyilván nem bírta el a digitális szervó áramát, azért állt le a motor mert kimaradt a PIC tápfesz.

mmormota
2006-03-10, 20:09
Sziasztok nekem az lenne a szabival a probléma hogy össze kötöm az aksival motoral szervokkal és a motort szabájoza rendben de a szervokat nem mozgatja nem csinál semmit mi lehet a probléma és meg e lehet javittani.

Kapnak a szervók tápfeszültséget? A piros dróton 5V kell legyen.

A szabályozónak lényegében semmi köze a szervókhoz, egyetlen feladata ezzel kapcsolatban, hogy a BEC (amennyiben egyáltalán van ilyen a szabályozóban) tápot biztosítson a szervók számára.

mmormota
2006-03-10, 20:11
Pár ezer forintból profi brusshless vezérlés....:)

András

A kínai szabályozók ára annyira lement, hogy az alkatrészek+panel ára többre jön ki.

Plank
2006-03-30, 17:18
Sziasztok
Szabályzó rajza érdekelne mint kezdő modelezőt,hajóba kellene 7.5v motorhóz

dj_us
2006-03-31, 10:11
Sziasztok!

Elore is sorry, meg nem volt idom vegigolvasni a topicot, valoszinu volt mar rola szo. Tehat szeretnek egy kefes szabalyzot epiteni 2 s lipohoz, es egy 400-as motorhoz. Nem baj ha magyarorszagon is elerheto alkatreszekbol ven, es az sem lenne hatrany, ha nem lenne tul draga :)

DiamantTomi
2006-03-31, 12:24
Remek linkek vannak ha visszalapoztok... :P

Mikike
2006-03-31, 22:38
Köszi
már megoldódott FET osztóival volt gond, FET-et kicseréltem nagyobb teljesítményűre, szervók is megoldódtak táp ágba kellet szűrést tenni.
Egyébként kétmotorosba + V-mixel vízhűtéssel 5200ból kijön ezt meg még kínaiak sem produkálnak
Még dobozra nem kaptam árat ez még hozzájön szerintem 800Ft nem haladja meg

Gratulálok Spec!

Az enyém is épülget(ne). Most ott tartok, hogy elviekben sikerült felprogramoznom a PIC-et.
Működni term. nem működik. :cry: Tudom ez nem az a fórum ahol ezt kell kitárgyalni de nekem egy TAIT féle égetővel a Pikdev ezt írta vissza:

Warning: [BG bits have been preserved] (addr = 0x2007)
Kiolvasni hibátlanul ki tudom az adatokat.
Mi az a BG bit??? Most a PIC próbapanelon van szervócsatival be van kötve a vevőbe. Viszont ha fruttit húzok neki nincs "mozgás" a kimeneteken. Se voltmérővel, sem "szkóppal". Lehet e köze a hibaüzinek ahhoz hogyegyátalán em működik???

mmormota
2006-03-31, 23:35
Működni term. nem működik. :cry: Tudom ez nem az a fórum ahol ezt kell kitárgyalni de nekem egy TAIT féle égetővel a Pikdev ezt írta vissza:

Warning: [BG bits have been preserved] (addr = 0x2007)
Kiolvasni hibátlanul ki tudom az adatokat.
Mi az a BG bit??? Most a PIC próbapanelon van szervócsatival be van kötve a vevőbe. Viszont ha fruttit húzok neki nincs "mozgás" a kimeneteken. Se voltmérővel, sem "szkóppal". Lehet e köze a hibaüzinek ahhoz hogyegyátalán em működik???

"The Bandgap Calibration bits are factory programmed and must be read and saved prior to erasing
the device as specified in the PIC12F629/675 Programming Specification. These bits are reflected
in an export of the configuration word. Microchip Development Tools maintain all calibration bits to
factory settings."

Nem hinném, hogy köze lenne a hibához...

Mil
2006-04-09, 04:59
http://www.elektor.de/Default.aspx?tabid=27&year=2006&month=2&art=5550675&PN=On

www.elektor.com

Szóval angolul és németül is van egy szép és komplett
brusshless kapcsolás.

Az ujság is megvan nekem nyomtatva ha valakit érdekel.

Üdv: András

Helló András! Engem érdekelne a kapcsolás! szivesen rápillantanék, a címem: nmilan@vipmail.hu
Köszi!
Akit foglalkoztat az otthoni nyákgyártás, annak elmondom a módszeremet
szivesen! nem kell más hozzá csak műnyomópapír,v. tojáspapír, lézernyomtató, v. fénymásoló(lényeg h festékhengeres alkalmatossággal vigyük föl a papírra a nyákrajzot), vasaló, nyáklap. A műnyomó papíron van 1 leheletnyi réteg, ami nem engedi a festéket a papírba szívódni. Vasaláskor a festék rátapad az előkészített lapra, majd leáztatjuk a papírt--> vasklorid... Maratás után csiszolással lehet eltávolítani a festéket,mely annyira maratásálló, h sztem erre találták ki! Aki szeret kísérletezni ajánlom figyelmébe! Nagyságrendekkel jobb áramköröket lehet vele készíteni, mint fotózással! nem beszélve arról h nem kell pacsmagolni a fotólakkal, előhívóval ...

dj_us
2006-04-09, 16:32
Helló András! Engem érdekelne a kapcsolás! szivesen rápillantanék, a címem: nmilan@vipmail.hu
Köszi!
Akit foglalkoztat az otthoni nyákgyártás, annak elmondom a módszeremet
szivesen! nem kell más hozzá csak műnyomópapír,v. tojáspapír, lézernyomtató, v. fénymásoló(lényeg h festékhengeres alkalmatossággal vigyük föl a papírra a nyákrajzot), vasaló, nyáklap. A műnyomó papíron van 1 leheletnyi réteg, ami nem engedi a festéket a papírba szívódni. Vasaláskor a festék rátapad az előkészített lapra, majd leáztatjuk a papírt--> vasklorid... Maratás után csiszolással lehet eltávolítani a festéket,mely annyira maratásálló, h sztem erre találták ki! Aki szeret kísérletezni ajánlom figyelmébe! Nagyságrendekkel jobb áramköröket lehet vele készíteni, mint fotózással! nem beszélve arról h nem kell pacsmagolni a fotólakkal, előhívóval ...

Csak arra kell figyelni, hogy a fenymasolo ne legyen retkes, foleg az uvege :D Ha mocskosan nyomatja a nyakra a rajzot, sokat lehet szenvedni a felesleges pottyok lekapargatasaval.. :\

Mil
2006-04-09, 19:28
Naná! Sterilen kell dolgozni a pomtos eredmény érdekében!

Mil
2006-04-09, 20:05
Kíváncsi lennék mi a véleményetek erről a lipo kiegyenlítőről! Bármilyen választ szivesen fogadok! http://www.geocities.com/ilufa/BM3_E.htm

AR
2006-04-11, 22:48
Kíváncsi lennék mi a véleményetek erről a lipo kiegyenlítőről! Bármilyen választ szivesen fogadok! http://www.geocities.com/ilufa/BM3_E.htm

Ez egy monitor.Ha rádugod a pakkra kijelzi ,van e különbség a cellák között.

De nem balancer!

Üdv AR!

AR
2006-04-11, 23:04
Nagyságrendekkel jobb áramköröket lehet vele készíteni, mint fotózással! nem beszélve arról h nem kell pacsmagolni a fotólakkal, előhívóval ...

Hááááát ezt azért kétségbe vonnám.Akkor Te vagy nem próbáltad vagy valamit nagyon elszúrtál.Nembeszélve a többszöri felhasználhatóságról.
Az nekem inkább tűnik "pacsmagolásnak" amit leírsz.Természetesen a leírt
módszer alkalmas jó minőségű nyák készítésére csak a két módszer minőségi különbségét én pont fordítva látom.

Dehát izlések és....... meghát a rejtett szépség
:lol: :lol: :lol:
Na jó!... a vége csak vicc volt...hi!

Üdv AR!

Mil
2006-04-11, 23:14
amíg a fotólakkot szárítod én a lukakat fúrom, mire előhívod már működik az ák. de te még le sem marattad! :P

Mil
2006-04-11, 23:27
csak 1 tippet akartam adni azoknak akik nem ismerik ezt a módszert, inkább vesznek 15Ft-ért 1 papírt mint több ezerért fotólakkot... Nem akarok senkit semmire rábeszélni ez csak 1 ötlet!

AR
2006-04-12, 10:23
csak 1 tippet akartam adni azoknak akik nem ismerik ezt a módszert, inkább vesznek 15Ft-ért 1 papírt mint több ezerért fotólakkot... Nem akarok senkit semmire rábeszélni ez csak 1 ötlet!

amíg a fotólakkot szárítod én a lukakat fúrom, mire előhívod már működik az ák. de te még le sem marattad!

Félreértessz!
Én nem vontam kétségbe,hogy nincsenek bizonyos téren előnyei!
Viszont a "nagyságrendekkel jobb" kijelentés egy a nyák készítésben tapasztalatlan embernek azt az érzetet kelti, hogy nem érdemes befektetni a fotózásos eljárásba, mert a több pénzért "nagyságrendekkel" rosszab minőséget kap.
Ez viszont nem igaz......
32 éve készítek otthon nyákot.Kipróbáltam szinte minden módszert .A filmre nyomtatás után azonnal lekezelt negatív által biztosított vonalminőségnek amatőr körülmények között nincs párja.
Kemencében a szárítás 1 óra.Mit nyertél ?? max 20 percet!!!Viszont van egy bármikor reprodukálható azonos minőséget biztosító technológiád, amit bármikor kitehetsz a kirakatba.
Ez a kettő közötti árkülönbözet oka! :wink:

Üdv AR!

stirlitz
2006-04-12, 22:34
Én hajszárítóval szoktam 1-2 percig szárítani a lakkot, majd fiókban tartom vagy 20 percig szobahőmérsékleten.

Kérdésem, ez nem elég? Szükséges kemencében 1 órát? :?:

Mit értesz a negatív lekezelésén? Én erről csak annyit tudok, hogy lehet spéci fóliára lézerprinterrel nyomtatni Nyák rajzot, és azt lehet fotózni.
Ezt tervezem megvalósítani, most már adott a lézerprinter hozzá.

AR
2006-04-13, 09:04
Kérdésem, ez nem elég? Szükséges kemencében 1 órát?

Nem!Az 1óra az ideális(-nak mondott) gyors szárítási idő 50fokon.Tehát ha sietek ennyi idő alatt van meg.
A lakk még szépen egyenletesen szétterül de át is szárad.
Ettől mindenki arra tér el amerre akar, ha az alkalmazott szárítási mód megfelelő felületet biztosít a számára .
Én általában nem kapkodok így legtöbbször bőven ráér megszáradni.

Üdv AR!

stirlitz
2006-04-14, 18:43
No igen, az idővel nincs is gond, csak a kemence, ami tartja a megfelelő hőfokot, az hiányzik nálam. :oops:

dj_us
2006-04-15, 01:08
No igen, az idővel nincs is gond, csak a kemence, ami tartja a megfelelő hőfokot, az hiányzik nálam. :oops:

Bevagod a sutobe a rakottkrumpli melle :lol:

AR
2006-04-15, 21:26
Bevagod a sutobe a rakottkrumpli melle

:D :D :D
Ez jó...

No igen, az idővel nincs is gond, csak a kemence, ami tartja a megfelelő hőfokot, az hiányzik nálam

Ha van időd ,akkor nem kell kemence.Én általában este bütykölök.Mire megvan a nyárkrajz...ha megvan 1 nap alatt....elöbb mindíg deszkán kell hogy működjön.....de az sem garancia,hogy jólesz...szóval mire megvan
és kinyomtatom..oszt leszabom a lemezt..megtisztítom....stb...hát utána már nem sok kedvem van még maratni stb.Ezért hagyom másnapra általában.
Másnap előhívom ,kimaratom ,kifúrom,lelakkozom,beültetem.Nos ebben az esetben teljesen felesleges a szárítás.A 20-24 óra szobahőmérsékleten nagyon ideális.Csak sötétben kell tartani.Én pl. mindíg valamilyen lapos dobozban lakkozom...pl...pc alaplap doboza...Ezt ha visszazárom bőven elvan másnapig.....
Kemencét lehet csinálni akár egy olcsó hőlégfuvó cekaszából is.Az 50 fok nem olyan nagy,hogy speciális kemence kelljen.Folyamatos lassú ventilátorral....ne fújja ki a lemezt a dobozból.. :D :D :D .....a cekaszt meg egy hőfokszabályzóval összekötve...vagy bármi hasonló...egy vasaló bedobozolva .... :D :D :D stb...

Ha valaki nem ismerné...!Miután lézerrel kinyomtattam a rajzot a foliára azonnal lefújatom "Density Toner"-rel.Sokkal kontúrosabb és jobb fedésű lesz a negatív.Természetesen létezik más nyomtatás javító is.Nyomdakellék üzletekben lehet vásárolni.....
Sajnos ennek is van száradási ideje...hi

Üdv AR!

stirlitz
2006-04-17, 20:14
Köszönöm a sok információt mindenkinek, a legjobb a sültkrumplis recept. :lol:

Üdv.

dj_us
2006-04-17, 23:23

Üdv. :wink: :tanc:

jerry
2006-05-03, 18:49

Üdv.

ebben az a vicc hogy nem is vicc

roli
2006-07-29, 12:16
Sziasztok lenne egy olyan kérdésem hogy egy lrp Ai super reverse digital szabályzót(120a-es,13 körös)nem-e lehet fetek cseréjével no limitesre feljavitani?
Ha egy hozzá értő ember ebbe segitene nekem azt megköszöném.

Azért előre is köszönöm!

mmormota
2006-07-29, 16:21

Berakod a kocsiba, és a napra parkolsz... 74 fokot mértem a műszerfal műanyagon, 72-t az ülésen ahol a nap érte. :shock:

DonJoker
2006-09-10, 18:52
Sziasztok!
Tegnap a netet böngészve találtam rá... A Revolution Shop az eBay-en árul hajókhoz szabályzókat egész barátságos áron (bár én nem igazán vagyok képben árakat tekintve).

A cím: www.revolutionshop.com
Specification:
Voltage : 5-10 cells, 6-12V, NiCd or Nimh
Continuous Load Current : 50A forward(100A Max), 20A backward
Weight : 82g
BEC : 5V/1A
Low Battery Cutoff : 5V
Dimension (mm) : 42X47x13mm
Esetleg valami észrevétel? :-)

alf coder
2006-11-26, 19:43
biztos felmerult mar ez a gondolat: elore-hatra esc-nel a felso feteket helyetesiteni egy relevel, valahogy igy: http://kepfeltoltes.hu/061126/esc_www.kepfeltoltes.hu_.gif
ha valaki mar probalt ilyesmit, szivesen vennem, ha beszamolna rola mielott megepitenem

mmormota
2006-11-26, 20:03
Olcsóbb a Fet, kisebb, praktikusabb, megbízhatóbb.

alf coder
2006-11-26, 22:03
hat majd kiderul, hogy mit csinal a gyakorlatban

mmormota
2006-11-26, 23:56
hat majd kiderul, hogy mit csinal a gyakorlatban

Működik, de kell még két dióda, a hatásfok érdekében Shottky, hogy megfogja a feszt és tartsa a motor áramát, mikor bont a Fet a pwm ciklusban.

Mindkét dióda katódja a + tápra, egyik anódja az egyik motor kivezetésre, másik a másikra.

alf coder
2006-11-28, 01:10
csinaltam ma egy kiserletet a relevel, sikerult szereznem egyet kb. 100ft-ert, picit nagyobb csak mint egy kockacukor, 40 ampert bir hivatalosan, a megnevezese autos-rele :) szoval rovid idore! rakotottem a zart pofakra egy 6 cellas 3300-as nimh pakkot direktbe es megmertem hany volt esik rajta, 0.3v-ot kaptam, sajnos lakatfogom nincsen igy az aramot nem tudtam megmerni, viszonyitasnak: ha van egy 3milliohmos fetem akkor az 100a mellett dob ugye 0.3v-ot, szoval igy elso nekifutasra nem is olyan hulyeseg ez a reles dolog! igazabol arra szamitottam, hogy majd jol osszeegnek a pofak aztan kidobom es gyorsan elfelejtem ezt a dolgot :) minden esetre valahogy majd meg meg szeretnem tudni az aramot is es ha elfogadhato akkor mar epitem is meg:)

geza
2006-11-28, 10:04
Ha 2 váltóérintkezős relét használsz, (vagy 2db 1 váltóérintkezőset) akkor elég 1db fet is, a rélé(k) meg tudják cserélni a forgásirányt. Én csináltam ilyen szabályzót, gond nélkül működött. Arra érdemes figyelni, hogy a relé árammentes állapotban váltson át, főleg ha kicsit alul van méretezve...

B Laci
2007-04-23, 13:05
Az alábbi lapon található P-N típusú fetből álló hídkapcsolást építettem meg, melybe beletettem a 94RT évkönyvben található fetvédelmét szolgáló 22V-os zenner diodákat.
A végfok fetek p IRF 4905
N IRFZ 44
A motor szürő 15-33-15 nanós kondik

vezérlő elektronika M51660L ic

http://mullenmj.astromech.net/DomeDriveSchematic.htm

Servó teszternél a probléma: eggyik irányban 12V os feszültségnél fél gáztól felfelé el kezd szaggatni a motor és nem tud kipörögni!

Rádió távirányítónál már ez nem ál fent!

A másik problémám: Egy rádióról két motort két szabályozóról vezérlek.
Ha két külön 12V-os akuról működtetem a szabályzókat nincs probléma, de ha közös akuról mennek akkor amelyik motort vezérlő szabályzót működtettem annál az N csatornás fetek elszáltak. Többet ezt már nem is próbáltam!

Mérési próba 12V nál a motor 13,5 A vett fel, egyéniben a szabályozók csak langyossak voltak.
A fetek hűtőbordával ellátottak!

Kérdésem mit csináljak, hogy egy akus tápellátás mellet a két szabályozó működhessen de a fetek ne száljanak el( N csatornás) ill. van e más védelmi mód ami hatásos?
A szabi előre hátra menetes és 4 db N-es 4 db P fetből ál , BEC- nem rakok bel! Elméletileg hűtve 20A-ig terhelhetem!

Mikike
2007-04-23, 21:54
Szia!

Az első problmád szerintem a miatt van, hogy amikor húzod a fruttit, a vezérlő IC tápellátása kihagy. Tegyél rá valami megfelelő méretű kondit, hátha ez gyógyír lesz problémádra. Bár vevőről működtetve nem áll fenn a probléma...

A második gondodra nincs ötletem. Majd az öreg rókák mondanak valami okosat.

Prowler
2007-05-29, 16:47
Valaki próbálkozott már ezzel?

http://www.pt-boat.com/electric/speedcontroller.html

Esetleg véleményeznétek?

Másik problémám...
Adott a B.Habott féle SMD-s szabályzó. Namost szépen müx előre fele, de hátra egyáltalán. Tegnap rájöttem, hogy ha a trimmet teljesen visszaveszem hátra akkor elkezd lassan forogni... Ellőttem a középpont beállítást? Ha igen a PICet kell újra programozni? vagy másként is lehet Resetelni?

Köszi,
András

Mikike
2007-05-29, 22:24
Szia!

A linket ismerem, de szerintem a mai világban ez alkatrésztemető. Egyszerűbb valami mikrovzérlőt használni. Másrészt ha jól látom 1 Khz-s PWM frekin dolgozik legalábbis a hátramenetesnél én úgy veszem ki az ábrából. Az meg szerintem kicsit kevéske.

A bhabbot féle szabályzóra visszatérve. Vagy megpróbálod kitrimmelni megfelelően, vagy megkeresed a throttle curve részt az forrásban. A szerző kérféle "gázdiagrammot is lekódolt. Nem tudom te most melyiket használod, de szerintem a másodikat, mivelannál kisebb a hátramenet pozíciója.

Prowler
2007-05-30, 12:12
Nem tudom tovább trimmelni... ma megpróbálom újraégetni a picet...

Mikike.... legyszi úgy magyarázd el ezt az 1KHz-es frekit PWM-en mint az analfalbeteknak mert igy .... :oops:

Köszi, András

Prowler
2007-05-30, 12:47
OK... utanaolvastam....

djdevil
2007-06-01, 16:35
nemtud valaki valamilyen tervrajzot ami csak kapcsolna es nem szabalyozna

THX

Prowler
2007-06-01, 18:49
http://forum.rcmodell.hu/viewtopic.php?t=28165

itt van 2 kapcsolo... valassz:D

Udv, Andras

Ros-Co.
2007-06-04, 20:30
Üdv!

Én elsősorban a terminal fórumon rontom a levegőt, de talán titeket érdekelhet a téma.

Fusiztam egy kicsit, egész jó lett.
http://www.hvlabs.hu/rc/rc.html
http://www.hvlabs.hu

PWM szabályzás tekintetében meg tudok csinálni mást is. De ez még a jövő zenéje. (1x a brushless motorra is sor kerül :) )

Üdv:
Farkas

Prowler
2007-06-05, 08:25
Egeszen jol megy...

Mikike
2007-06-05, 09:51
Üdv!

Én elsősorban a terminal fórumon rontom a levegőt, de talán titeket érdekelhet a téma.

Fusiztam egy kicsit, egész jó lett.
http://www.hvlabs.hu/rc/rc.html
http://www.hvlabs.hu

PWM szabályzás tekintetében meg tudok csinálni mást is. De ez még a jövő zenéje. (1x a brushless motorra is sor kerül :) )

Üdv:
Farkas

Naggyon király!

Ez a MAX232-es felsőfetmeghajtás ott van a szeren ;)

Ros-Co.
2007-06-05, 12:04
Köszi!
Sokat tököltem mire lehetne használni a MAX232-t még... :)

watt
2007-06-06, 12:09
Szia Ros-Co!
Nekem is nagyon tetszik ez az RS232-es megoldás, gratulálok! Milyen frekivel hajod a meghajtókat? Az RS jelalakját nézted szkópon? Bírja a gate töltését, van erről valami mérésed?

Én is építettem szabályzót 4-5 éve egy Tamiya DF-01-nek(nagyon "okos", PIC-es, de nincs publikálható formában, egyelőre) IRF3205-ökkel megy, és egész jól bírja(alap Mabuchi motorral a 20A-es biztit simán kivágja kétkerekezésnél, és alig meleg. :) ), csak nem tudom miért, de a vétel néha bizonytalan. Nem tudom eldönteni, hogy az adó, vagy a vevő(27MHz AM gyári kezdő csomag) az oka, de gyanítom, hogy mindkettő. ?
Beterveztem a 3csatis 40MHz-es FM-et, kíváncsi vagyok megoldja e a problémát. Persze nem vészes, csak ha távolabb van a gép, és valami árnyékolás mellett állok, kicsit dadog.

Ros-Co.
2007-06-07, 13:14
Hali!

A PWM durván 4KHz-en teker, ezért nem voltak gate kapacitás problémáim. A felső oldali FET-ek nem kapcsolgatnak, csak az irányváltáskor. Igaz így a visszafelé folyó áram csak a FET belső diódáján folyik, de kipróbáltam, és így kevesebb a veszteség, mint a felső oldali FET-et (gyengén) kapcsolgatni.
Ahhoz IR IC vagy optó kéne, azt ide meg nem akartam tenni.

A felső oldalon azért olyan nagy étékű a gate-ellenállás, mert volt hogy a motor visszarúgó impulzusai miatt a FET-en keresztül a MAX232 elszállt.
A 4011-nél meg az eltérő fesz. szintek miatt vannak az ellenállások, mivel a MAX a kimenetén +-10V-ot ad.
A MAX232 még kb. 4,5 voltos akksi feszültségnél is jól hajtja a FET-eket.

A vétel nekem is szar, és ha elvszti a jelet, a szervó össze-vissza teker, a motor is rángatózik. Ez nagyon nem jó, szoftveresen ki kell még küszöbölni, hogy legalább álljon le, de ne rángatózzon. Valahogy figyelni kéne, hogy az egymás utáni szervó impuzusok megfelelőek-e vagy pedig zajt vesz a vevő?
Az sem segített, hogy kitiltottuk az 1ms-nál kisebb és a 2ms-nál hosszabb impuzusokat. Sajna a zajban összetéveszthető komponensek is vannak :(

Mindegy hogy 27 vagy 40 megás, a vevő érzékenysége és az adó teljesítménye számít. 27MHz-en kicsit nagyobb a zavarás, a sáv szennyezése

watt
2007-06-09, 11:27
Köszi a kimerítő választ!
Én először 8K körül próbáltam a frekit, de nagyon zavart a sípolás, ezért 16KHz-re felvittem. "Néma csendben" működik, és igen jól reagál a szabályzásra a motor. Nem melegszik jobban, mint DC-vel(előtte ellenállásos szervós fokozatszabályzó volt benne)
Mehajtónak TC4420 at használtam, mert nem kaptam 4424-et 8lábú tokban! Tettem egy 20V-os DC-DC-t is, hogy meglegyen a gate fesz rendesen. FET-ek nem nagyon melegednek, így gondolom nagyobb motort is elbírnának, épp most tervezek egy LRP GT3 Turbo 17*2 körös motort venni.

A zavarokat próbáltam szűrni programból. Kizártam a kieső imp időket, ahogy említetted, ez azért sokat segített, de nem az igazi. Az is próbáltam, hogy két egymás követő értelmezhető imp-et fogadok el, de akkor 25Hz re, vagy még kisebbre csökkent a reakció idő, ami furcsa érzést keltett a reakcióban. Egyébként ettől függetlenül nem lett sokkal jobb a helyzet. Végül is használható és olyan nagyon nem zavar a ritka kihagyás, de azért örülnék, ha nem lennének ilyenek!
Én azért egy jobb FM-es távot beterveztem, mert szerintem a gyári kezdő táv igen gyenge!
A másik tervem, hogy felbikázok egy rfPIC-et, és full digitálisan oldom meg a vezérlést 800MHz -es sávban. Szerinted?

Ros-Co.
2007-06-09, 16:20
Hali!

Én úgy oldanám meg a zavarvédelmet, hogy figyelném, hogy az egymás utáni impulzusok felfutó éle (ami mindig 20ms távolságra van) az jó helyen van-e. Egy kihagyásra még nem, de beállíthatóan 4-5 tévesztés után egy meghatározott ideig letiltanám a fogadást. Így a motor nem szabadul el, nem rángatózik.
Repülőhöz a többi szervó jelét is felügyelni kell, mert jelvesztés esetén motor leáll/ siklórepülés...

RFPIC nem fogja megoldani a problémát sajna. Ezekben a kis vevőkban ma már szuperheterodin, sőt kétszertranszponált vevő van, ami érzékeny, és elég szelektív is. Nem hiszem hogy össze lehet barkácsolni ilyen kicsiben hasonló tulajdonságút.

Meg kell nézni nem-e az adó gyenge, de a leggyakoribb, hogy a két kvarc nincs ua. frekin. (hiába van ráírva, elhangolódott, leejtetted, melege volt, vagy a gyártás nagyon szór...)

Érdemes bele venni egy profibb gyári vevőt.

Aminek a fejlesztésébe talán érdemes lenne belekezdeni, egy 433MHz-es vagy 2,4GHz-es szórt spektrumú átvitel. Abból még igen kevés van és aranyárban. Akkor bármilyen digit. jelet átvihetsz.

watt
2007-06-11, 13:35
Én úgy oldanám meg a zavarvédelmet, hogy figyelném, hogy az egymás utáni impulzusok felfutó éle (ami mindig 20ms távolságra van) az jó helyen van-e.
Ez jó ötlet kipróbálom!
Arra azért majd figyelni kell, hogy ne essen ki a szinkronból a figyelés. De ezt nem nagyon nehéz megoldani, mert csak időket kell mérni egy impulzus után. Minden impulzus után új időmérés indul.

Viszont azt, hogy az adó-vevő gyenge, ezzel nem lehet megoldani. Ha nincs jel, akkor nincs! :) Az én helyzetem jelenleg inkább ez. Lehet, hogy egy jobb távval nem is lesz gond a jelenlegi zavarszűréssel sem, mert most is leáll a motor, ha nem tiszta a vétel, és ezt ledek is jelzik az autón.

433MHz-en is működik az rfPIC, és egy jó protokollal és egy jó végfokkal szerintem meg lehetne oldani az átvitelt! Ha egy Wifi elműködik így, akkor egy modell is nem?

Ros-Co.
2007-06-12, 10:56
Hali!

A periódusidő mérésénél hagyj némi toleranciát, mert az adóban RC elemekkel időzítenek, elég pontatlan...

Az adó-vevő gyengesége sajnos általános dolog. LED-del akarom én is jelezni, hogy gond van. (pl. a kapcsoláson az irányváltást jelző LED-et villogtatom)

A 433MHz-el (és feljebb) vigyázni kell, mert ahogy mész feljebb a frekivel egyre inkább úgy terjed mint a fény. Azaz látnia kell az adónak és vevőnek egymást (de gondolom ezt tudod) És még kényesebb lesz a tereptárgyakra.

A WIFI az egy nagy rakás ratyi, mozgó tárgyak esetén nem használható. Próbáld ki, hogy elkezdesz rohangálni az AP-val, vagy a laptoppal. Rögtön szétesik a kapcsolat... Szóval nem olyan egyszerű ezt megcsinálni. De próbáld meg az RfPIC-es megoldást, hátha... Szerintem kevésbé érzékeny a vevője...

watt
2007-06-12, 11:19
A periódusidő mérésénél hagyj némi toleranciát, mert az adóban RC elemekkel időzítenek, elég pontatlan...
Tiszta!

Az adó-vevő gyengesége sajnos általános dolog.
Nem nagy tapasztalatom van, csak a gyárit ismerem, csak reménykedtem, hogy egy 3csatis 40megás FM kicsit stabilabban nyomja! Ezek szerint nem? :shock:

WIFI-ről nem tudtam, hogy nem lehet mozogni, gépelés közben nem szoktam szaladgálni! :)

látnia kell az adónak és vevőnek egymást
Ez a probléma akkor az új 2,4GHz-es csoda távokkal is jelentkezik!?

Nincs tökéletes megoldás ezek szerint.

Vastika
2007-08-27, 11:24
Sziasztok!

A hétvégén elszállt a motorszabályozóm :-(( Meg-megállt menet közben a hajó, aztán el sem indult többé. Ez (szerintem ;-) egy Jamara olcsó vacak, repülőgépekhez való, csak ki-be kapcsoló cucc (az a kerek, egy nagy relével a közepén), bár használtan vettem, rá volt építve a motorra, és nincs ráírva semmi...

Nézem műszerrel a Z86E02 lábait, azt látom, hogy jön be vezérlőjel, de a tranyót, ami a relét kapcsolja, már nem nyitja ki, nem jön ki belőle semmi :-((( Nem tudom, mi történhetett vele, bár amiben IC van, az el is romlik általában ;-)))

Nosza, gyorszerviz: volt egy fölösleges szervo, azzal megnyomatunk egy mikrokapcsolót, és az kapcsolja az akkut közvetlenül a motorra, a vevőnek-szervóknak meg tettem be egy akkupackot 4x1.2V/2700mAh NiMH akkukkal. De mechanikailag szerintem bénán oldottuk meg, mert a szervo hallhatóan erőlködik (búg), miközben nyomja a mikrokapcsolót, pedig úgy van beállítva, hogy végállásban éppen csak megnyomja....

Szóval mint kezdőnek, lenne pár kérdésem-kérésem ;-)))

- Hogyan szoktátok megoldani a motor szervós-kapcsolós "vezérlését" ilyen mechanikus módon? Akinek ilyen van, dobhatna fel róla egy képet...

- Arra gondoltam, hogy kellene szerkeszteni egy lemezrugós kapcsolót, akkor már mindjárt meg lehetne oldani az irányváltást is, a szervó két irányú kitérésével ;-)) De ha lehet ilyet készen kapni, akkor nem barkácsolnánk... Lehet kani szerintetek? Olyasmire gondolok, mint a relék belseje, azt nyomná a szervó.

- Szeretném megoldani, hogy a vevő is a 6V-os akkuról kapja a villanyt (nem akarom bonyolítani az elektronikai antitálentum tesóm életét még egy akkupack töltögetésével, dugdosásával ;-) , de nem tudom, hogyan-mennyire kell szűrni a villanyt, a motor miatt... Puffernek pár száz / ezer uF, szűrésnek pár 100nF elég, vagy ennél bonyolultabb dolog kell?

Utolsó kérdés ;-)) Graupner X-306 távirányítóm van, mekkora lehet a hatótávolsága? Mert valahol olvastam, hogy 2W (?!?!) körül van a kimenő teljesítménye, ez ezen a frekin szerintem kilométereket jelentene sík terepen (elvégre hajó ;-)) Mi lehet a valós hatótávolság?

Üdv!

Vastika
2007-08-27, 11:38
...bocs, kétszer küldtem el.

Mikike
2007-08-27, 14:03
Szia!

A Z86 egy mikrovezérlő, gondolom nem a belső oszcillátoráról jár. Bár ki tudja. nézd körül keress RC tagot, vagy kerámiarezonátort kvarcot. Hátha csak azok adták meg magukat.

Íme egy pár elmés megoldás a szervós szabályzóra:

http://www.rctankcombat.com/articles/speed-control/

A vevőnek elviekben mehet a 6 Volt ha van benne valami feszstab rész. Mindenképpen tegyél be elé egy 100 nF-es és egy mondjuk 470 uF-es elkótt. Továbbá a motrot --ha esetleg már nem lenne-- körbe kell rakni 100 nF-es kondikkal. A két motorkivezetés közé egyet, a motorkivezetések és a kabátja közé egyet-egyet.

A hatótávra így nem lehet mit mondani, ki kell próbálni élesben.

Vastika
2007-08-27, 19:32
A Z86 egy mikrovezérlő, gondolom nem a belső oszcillátoráról jár. Bár ki tudja. nézd körül keress RC tagot, vagy kerámiarezonátort kvarcot. Hátha csak azok adták meg magukat.
Sajnos a hétvégén csak egy digit multiméter volt nálam ;-) A szkópomat viszont pont nem tudom használni, mert nincs meg a mérőzsinórom :-( Először ezt kellene egyet faragnom, de olyan rég nem szereltem koaxos hálót, hogy se a dugókat, se a krimpelőfogómat nem találom ;-))))

Viszont egyenlőre nem is nagyon erőltetem a megjavítását, mert egy okosan kivitelezett mechanikus kütyü bőven megteszi nekünk! Igazából csak előremenet is elég, a hátramenet már extra ;-)))

Íme egy pár elmés megoldás a szervós szabályzóra:

http://www.rctankcombat.com/articles/speed-control/
Köszönöm, ez nagyon jó ]A vevőnek elviekben mehet a 6 Volt ha van benne valami feszstab rész. Mindenképpen tegyél be elé egy 100 nF-es és egy mondjuk 470 uF-es elkótt. Továbbá a motrot --ha esetleg már nem lenne-- körbe kell rakni 100 nF-es kondikkal. A két motorkivezetés közé egyet, a motorkivezetések és a kabátja közé egyet-egyet. [/quote]
OK, akkor teleforrasztom az egészet szűrőkondikkal, és egy diódát teszek sorba a villanyával, essen rajta egy kis feszültésg (töltőtől levéve 6,9V az akku...) , meg rá egy pufferleko, meg arra még1 kis szűrő, biztos ami biztos ;-))
Bár még utánajárok: ha az LM317 tud mondjuk 5,5V-ból 4,8-at csinálni, akkor összedobok egy stabilizátort belőle... De úgy emlékszem, nem tud sajnos.

A hatótávra így nem lehet mit mondani, ki kell próbálni élesben.
Hát, olyan 150 méterre volt már küldve a hajó, és ment stabilan... Majd a hétvégén szórakozunk vele, ha marad idő a szerelgetés, meg persze hotgászat mellett ;-))

Köszönöm a tanácsokat / linket, nagyon sokat segítettél!

Üdv!

Vastika
2007-09-04, 00:58
Sziasztok!

Végül inkább két mikrokapcsolót fogtunk be, és nagyon jó lett ;-))) Tolat a hajó, kár, hogy kormányozni nem lehet közben ;-))))

A vevőnek meg csináltam egy kis "tápegységet", a lerobbant szabályozóról levetem az LM2940-05 stabilizátort (mivel hirtelen nem kaptam sehol), szűrő-puffer elé-mögé, és működik jól.

Köszönöm még1x a segítséget! Azért majd ha szkópzsinórhoz jutok, megnézem a döglött szabályozót, bár beépíteni nem fogjuk ezek után, az biztos ;-)

Üdv!

Mikike
2007-09-04, 10:38
No ennek örülök.
Az LM2940-05 jó dolog, mivel nem fűt el sokat feleslegesen.

Vastika
2007-09-04, 16:57
Igen, tényleg nem fűt: mondjuk túl sok villanyt nem is kell eldisszipálnia, 1-1,5V-ot maximum, jól feltöltött akkunál is. A szervókon meg alig van valami terhelés, bár nem tudom, mennyire befolyásolja az áramfelvételüket.

Üdv!

davidboy
2007-11-17, 22:49
Sziasztok! A kérdésem a következő:

Milyen alapanyagok kellenek egy brushless szabi építéséhez?(autóba való szabi)

És vki esetleg tudna adni egy belső képet-rajzot egy BL szabiról?

A technika és az építő"mester" adott.(nem én :lol: ).

Mikike
2007-11-18, 13:32
Alapanyagok....
Hmmm érdekes megközelítés.

Én ismerek egy DIY brushless projektet,
http://home.versanet.de/~b-konze/blmc_bko/blmc.htm
A 3rd party részen van egy olyan ami tud hátramenetet is. Fék nemhiszem hogy van benne, hiszen valami turbinát hajtott vele.

Vastika
2008-01-14, 00:13
Sziasztok!

Építettem egy szabályozót, egy ismerős adta a rajzot.
A hétvégén bele akartam építeni a bátyám etetőhajójába, de sajnos nem működik rendesen... Sima DC motor van a hajóba.

Az első kérdésem az lenne, hogy minden szabályozó jó minden vevőre? ;-))) Mert gyanús a dolog: van egy poti az elektronika "eljén", érzékenység, azt tekergetve az alig forogtól a teljes fordulatig tudom szabályozni a motort. Tehát az elektronika működőképesnek tűnik (műveleti erősítő, pwm szabályozó rész, kapcsoló fet nem igazán lehet ezek után rossz), de a vevőre dugva, nem indul el a motor a kart előre nyomva: de ha a potival elindítom, akkor egy nagyon keveset reagál a karra. De olyan keveset, hogy alig lehet hallani a motor hangján....

Ezért gondoltam arra, hogy talán a Graupner vevővel nem kompatibilis?! Vagy hülyeséget mondok? ;-)

Üdv!

mmormota
2008-01-14, 00:20
Ezért gondoltam arra, hogy talán a Graupner vevővel nem kompatibilis?! Vagy hülyeséget mondok? ;-)
Üdv!

Minden vevő ugyanolyan jelet ad ki. Ez egy négyszögjel, 0V és 5V a két szint, ismétlődési ideje kb. 20 msec, az információt a magas szint hossza hordozza. Ez 1 msec ha nulla a gáz, és 2 msec ha padlógázt nyomsz.

Vastika
2008-01-14, 17:16
Minden vevő ugyanolyan jelet ad ki.
Ezt szomorúan hallom :-( Akkor mégis a szabályzó a vacak...
Mivel sajnos fogalmam sincs, hogy merre mit kellene mérnem rajta, ezért zsákutcába jutottam vele: az utolsó reményem, hogy aki adta a rajzot, átnézi nekem ;-)))

Üdv!

compot
2008-04-23, 10:09
Van valakinek gyakorlati tapasztalata a pt-boat.com oldalon található ESC-kel? Az 5s verziót szeretném megépíteni.

compot
2008-04-24, 15:42
Nem tudná valaki feltenni az RT 94 évkönyvből a rajzokat? Ha jól láttam van olyam ami LM358-cal és opto csatolóval van megcsinálva. 26 és 27 es ábra meg van.

Köszi

B Laci
2008-04-25, 15:40
T Compot!

Ha jól emlékszem az a kapcsolás egyutú szabályozó kapcsolása volt, melyben megadott opto nem beszerezhető.
Helyette van egy másik szabájzó 1-2 oldallal arréb ami szintén opto csatolós és ahoz foto maratott nyákom is van. azért megnézem a keresett anyagot, napok-hetek-hónapok mulva felteszem ;D

compot
2008-04-25, 18:05
Köszi.
Optocsatoló az optocsatoló. Van belöle több fajta is. :)
Az elv izgat, hogyan köti össze az NE-t h-bridgezsel.
Az NE helyett szereztem M51660L, ami viszont tök szívás lett a tokozás miatt.

B Laci
2008-04-26, 09:14
AZ általad megadott ic vel jópár szabályozót készítettem optocsatolós végfokkal. Megnézem a típus számát. Azt a fajtát alkalmaztam amiben egy topkban 2 db optó van és a tokozása dil 8-as, vagyis hagyományos ic tokban (8 lábu) 2 optó
Tökéletessen működék. Az eggyik ilyen szabályozómat most használják egy Graupner SPEED 700-assal.
A fet híd 4 db IRF4905 P ez nem biztos (a kód szám)
4 db IRL 3803 n csatornás. Vagyis 2 pár előre, két pár hátra.

B Laci
2008-04-26, 09:44
végfokra lehetőségek:
http://www.cadvision.com/blanchas/hexfet/images/h-bridge2.gif

compot
2008-04-26, 15:01
A fetek már megvannak. :) Az általad irt tipusok voltak, a pt-boat.com ról puskázva.
A tokozás csak azért szívás a számomra, mert próbapanelben gondolkodtam, és arra nehéz 1,75x2,54 zip tokozást forrasztani.
Ha ismered a pt-boat-s esc-t, akkor az az ötletem, hogy a ts922 elötti részt helyetesítem az M51660-nal (valami német oldalon volt példa erre a felére), míg a hbridge rész marad opto csatolostúl (fő a biztonság). Amit nem tudok, mi legyen a TS922-vel, ami a leirás szerint az optocsatolókat hajtja, ha jól értem.

http://www.pt-boat.com/electric/speedcontroller.html (5s változat)

compot
2008-04-26, 15:08
:-\
Én 2-2db fetet vettem. Robbe 4106 hajtanék vele 9.6Vról. Szerinted kevés, duplázzam a fetek számát?

B Laci
2008-04-28, 10:11
Optó csatoló
Én direktbe hajtom az m51660 assal.

A feteknél a teherbírás:
Nézd meg a pdf adatlapját. A megadott amperek mindig 24°C mellett értendőek, és impulzus vezérlés mellet. Tehát ha hűtés nélkül használsz valamit akkor csak 30%val számolhatsz , ha jól emlékszem 100A felett bír a fet, hűtés nélkül: kb25-35 A / db
A power 500-as 12 v-os motort 1-1 pár fettel használom.

De majd felteszem a kapcsolásokat aztán minden kérdésre választ kapsz. Digitalizáltam a rajzokat csak még nincsenek feltölthető álapotban!!
Üdv Laci

B Laci
2008-04-28, 15:46
Itt találsz motorvezérlő kapcsolást M51660L re

http://images.google.hu/imgres?imgurl=http://www.electrobit.hu/pic/servo400.gif&imgrefurl=http://www.electrobit.hu/%3Fpage%3Dszmvez.html%26lang%3Dhu&h=365&w=530&sz=7&hl=hu&start=2&um=1&tbnid=L0KTX6x6GOMJhM:&tbnh=91&tbnw=132&prev=/images%3Fq%3Dm51660l%2Bservo%26um%3D1%26hl%3Dhu%26 sa%3DN

compot
2008-04-28, 17:02
Köszi, ezt ismertem. Innen van az ötlet a pt-boat kapcsolás egyszerűsitésére.

Az 1-1 pár ugyértendő, hogy 4x2db fet?

Már volt uszóproba. Mértem ampert, 7.2V-nál nem érte el a 2A-t. A bekapcsolásit nem tudtam mérni.

Ha jól értettem a pt-boaton lévő rajzot, a trükk az, hogy ha pl forward állás van, akkor a műverősitő reverse oldalán "negativ fesz" van, mig a forward oldalon az optokon folyik áram?

Itt találsz motorvezérlő kapcsolást M51660L re

http://images.google.hu/imgres?imgurl=http://www.electrobit.hu/pic/servo400.gif&imgrefurl=http://www.electrobit.hu/%3Fpage%3Dszmvez.html%26lang%3Dhu&h=365&w=530&sz=7&hl=hu&start=2&um=1&tbnid=L0KTX6x6GOMJhM:&tbnh=91&tbnw=132&prev=/images%3Fq%3Dm51660l%2Bservo%26um%3D1%26hl%3Dhu%26 sa%3DN

B Laci
2008-04-29, 10:16
Bocs hogy nem forgattam be minden képet, de este 10kor már nem sok kedvem volt.

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0758_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0758_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0757_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0757_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0758_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0758_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0759_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0759_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0760_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0760_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0761_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0761_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0762_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0762_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0763_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0763_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0764_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0764_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0765_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0765_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0766_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0766_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0767_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0767_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0768_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0768_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0769_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0769_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Az általam rajzolt és elkészített szabályzók optócsatolós és optó nélküli kapcsolásban M51660L IC vel

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0770_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0770_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080429/PICT0771_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080429/PICT0771_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

compot
2008-04-29, 13:41
:) Ezer köszi és hála. :)

compot
2008-05-26, 23:54
Valamit nagyon nem jól csinálhattam. Összeraktam a szabályzót, de némi füstön és melegedésen kivül más nem történt.
Szemre zárlat nincs, de az egyik fet tüzforró lett akkor is, ha csak a 12v motor táp volt rádugva.
Prpbáltam, ha csak a vevőt dugom rá, az egyik led éget is 4-5mp, majd elaludt és a m51660 chip is jó forró volt.

Szóval tanácstalan vagyok. :( :-[

B Laci
2008-05-30, 14:27
Melyik kapcsolás van megcsinálva ?

Ha a vezérlő IC is melegedik akkor tuti valami el van kötve!

B Laci
2008-05-30, 14:37
Építéssel kapcsolatban:
Célszerű a blokkos felépítés folyamata:

1, a vezérlő rész (szervó elektronika) megnézed ,hogy a kimenő feszültség rendben van, a ledek megfelelően működnek.
2, ha ez megvan és a mérési pontokon nincs olyan feszültség ami nem kell, akkor felteszed a vékfokot , a táp és a szabályzó közé beteszel egy 1A biztosítékot + ampermérőt és nem 12 hanem 6 voltról csinálsz egy próbát!

Ha a bizti elszáll akkor már gondok vannak.

Én általaában felrakok 1 fetet aztán mérek. A hidkapcsolás egyik oldalán.
Aztán jöhet a párja. aztán mikor megvan egy komplet híd (4 db ) fet akkor is 6 voltal próbálok kisáramú motorral. Ha így működik akkor jöhet a végleges mennyíségű fet és a terhelési próba.

Megjegyzés:
Az én kapcsolásomban P+N csatornás fet van hídba kötve nem N+N!!!!!

compot
2008-05-31, 10:20
Kösz a tippeket. Most 7végén átnézem.
Lehet, hogy a forrasztásnál volt gond és már ott elégettem a balfelső fetet (elvi kapcsrajzból a h hid bal felső fetjét.)

Építéssel kapcsolatban:
Célszerű a blokkos felépítés folyamata:

1, a vezérlő rész (szervó elektronika) megnézed ,hogy a kimenő feszültség rendben van, a ledek megfelelően működnek.
2, ha ez megvan és a mérési pontokon nincs olyan feszültség ami nem kell, akkor felteszed a vékfokot , a táp és a szabályzó közé beteszel egy 1A biztosítékot + ampermérőt és nem 12 hanem 6 voltról csinálsz egy próbát!

Ha a bizti elszáll akkor már gondok vannak.

Én általaában felrakok 1 fetet aztán mérek. A hidkapcsolás egyik oldalán.
Aztán jöhet a párja. aztán mikor megvan egy komplet híd (4 db ) fet akkor is 6 voltal próbálok kisáramú motorral. Ha így működik akkor jöhet a végleges mennyíségű fet és a terhelési próba.

Megjegyzés:
Az én kapcsolásomban P+N csatornás fet van hídba kötve nem N+N!!!!!

compot
2008-06-06, 14:59
Ha minden igaz, a forrasztóvíz okozta a gondot. Csináltam egy rc kapcsolót, az sem akart müködni. Egy alapos szapanos átdörzsölés helyre tette a hibát és most már müxik. Remélem az ESC-vel is csak ennyi a bibi.

compot
2008-06-07, 18:40
Lesikáltam a nyákot és javult is a helyzet. A dekodoló oldal az optokig jól müködnek, de sajna a h-hid még nem müxik. :(

compot
2008-06-08, 19:35
Nem tudnád feltenni az optos h-hid kapcsolási rajzát? Vszinű rosszul fejtettem vissza a nyákról.

B Laci
2008-06-10, 08:59
A PT boat -os oldalon lévő H hidas kapcsolást valósítottam meg. (2P+2N csat fet.)
Én a sematich rajzot nem szoktam megcsinálni, mert amire azt megrajzolom addigra a nyomtatott áramköri rajz is elkészűl. és mint modellezőknek általában kevés az időnk sok a munkánk. ;D

Látnom kellene amit csináltál, mert így vak vezet világtalant!

-Az optók kimenetelén még meg van a jel, vagy már ott sincs?

-Az N csatis fet a negatív tápoldalon van, A pcsatis Fet a +iv (irf 4905) tápoldalon van?

compot
2008-06-18, 16:04
Ha tudnám mit és hol kéne mérnem az optok kimenetén sokkal könyebb lenne. :) A kollektor és föld ill. a kollektor és emitter közt is 10 v körlüli értéket mértem.

A fetek a legjobb tudomásom szerint korrektül vannak berakva.
Ujra rajzolom a kapcsolást, ugy hogy a pt-boatos kapcsolásból dobok mindent a TS922-ig és a 1 és 7 -es kimenetek helyére beteszem az M51660 6 és 10 kivezetését. Azt láttam, hogy te 1/10 ellenállás értékeket használtál (10K helyett 1K)

Ha felteszem a diptrace-s kapcsrajzot, át tudnád nézni?

BTW. most már megtarthatom a hajó névadó ünnepségét ui megérkezett akiről a nevét kapja. :)

fegyorgy
2008-06-25, 22:59
Sajnos elpusztult a szabályzóm, nem élt túl egy becsapódást, az akksi beledarált. Bütykölő kedvű kollégáknak felajánlom, hátha valakinek hasznára válik.

Ez egy ilyen szabi:
http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=32_99&products_id=2217

És ez lett vele:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080625/P1070992_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080625/P1070992_www.kepfeltoltes.hu_.jpg) http://kepfeltoltes.hu/thumb/080625/P1070994_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080625/P1070994_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Szóval, ha érdekel valakit, PÜ!

B Laci
2008-06-26, 11:24
T. Compot!

Próbáld úgy feltenni, mint én, a rajzot légyszíves!

Az opto csatoló kimenetelén lévő 1K ellenállásnak a feladata:
ha megszünik a vezérlő jel akkor az N-es fet G lába tesre kerüljön, a P fet G lába pedig + ra kerüljön ne maradjon logva , stabilan nyitottá váljon!

Az optó vezérlését L-H logikai szint kapcsolás elvén végig tudod nézni működésileg .
a kimenetekre ledet teszel nem fetet és látni fogod mikor, hogy működik. Ezt a célt szolgálja a próbapad. Tervezés elött összerakod blokkokban az alkatrészeket, majd majd nézed mi mit csinál. Aztán rajzolsz, és miután érted, hogy működik azonnal tudod hol is keresd a hibát!
Én is így kezdtem előszőr csináltam, aztán jöttek a gondok, elkezdtem utána nézni hogy működik, aztán nem igen segítettek >:(, így a saját káromon tanultam :'(, aztán jött a próbapad, kisérletek több hónapig ???, most az eddigi terméseimmel nincs gondom ;D

Ha az optós kapcsolást csináltad meg és a rajzomat követted, annak mennie kell! Nem csak nálam működik, más is sikeressen használja!!!

compot
2008-06-26, 17:49
Közben azt hiszem, rájöttem a hiba okára. Te olyan optot használtál, aminél mindegy a bemeneti oldalon a "polaritás" mert bármelyik láb lehet anód/katód. Én viszont 4N35-tel csináltam. Szóval ujra rajzoltam a h-hidat, remélem ez a változat jó lesz.

Az elvi müködését értem a kapcsolásnak, bár az is tény, hogy lövésem sincs, hogy mekkora feszre nyit/zár a fet, vagy egy adott részen mekkora fesz esik.

Az rc-switchet próbáltam próbapanelon, de nem kapartam el elég szélesen a fóliát, ugyhogy az neki állt szikrázni. Dugdosósat meg mostanában nem láttam jóáron, pedig szeretnék 1t.

T. Compot!

Próbáld úgy feltenni, mint én, a rajzot légyszíves!

Az opto csatoló kimenetelén lévő 1K ellenállásnak a feladata:
ha megszünik a vezérlő jel akkor az N-es fet G lába tesre kerüljön, a P fet G lába pedig + ra kerüljön ne maradjon logva , stabilan nyitottá váljon!

Az optó vezérlését L-H logikai szint kapcsolás elvén végig tudod nézni működésileg .
a kimenetekre ledet teszel nem fetet és látni fogod mikor, hogy működik. Ezt a célt szolgálja a próbapad. Tervezés elött összerakod blokkokban az alkatrészeket, majd majd nézed mi mit csinál. Aztán rajzolsz, és miután érted, hogy működik azonnal tudod hol is keresd a hibát!
Én is így kezdtem előszőr csináltam, aztán jöttek a gondok, elkezdtem utána nézni hogy működik, aztán nem igen segítettek >:(, így a saját káromon tanultam :'(, aztán jött a próbapad, kisérletek több hónapig ???, most az eddigi terméseimmel nincs gondom ;D

Ha az optós kapcsolást csináltad meg és a rajzomat követted, annak mennie kell! Nem csak nálam működik, más is sikeressen használja!!!

B Laci
2008-06-27, 13:26
Az általam megadott optó csatolónak nézd meg a belső kapcsolását, fent van a neten, nem ugyan az mint a 4N35!!!!!

Mindegyik N -es de az általam használtnál nincs bázisa, csak E és C láb!

A polaritásra viszont figyelni kell!!
Az általam használt optónak A RAJZON EZ VAN ELÍRVA A JÓ ILD7 4 (dualosnak) van Qvad testvére ez 16 lábú ILQ74 , ebben benne van 4 db optó BOCSI
NA ez volt a buktató, nekem azért nem tünt fel mert a boltban úgy vásárlok tudom mit kell tudnia, katalógus elő, ez kell ezt kapom aztán már csak beépítem ;D
http://www.dieelektronikerseite.de/Datasheets/Optokoppler/IL(D,Q)74%20(Siemens).pdf

compot
2008-06-27, 16:05
Hehe. :) Én meg ILD766-nak néztem :)
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/I/L/D/7/ILD766.shtml

Mivel már megvannak 4N35-k azokat fogom használni, és a te kapcsrajzodat és a pt-boat-s rajzot használtam mankónak és jobban figyelek, hogy melyik láb A melyik K ill melyik E és C. :)

Az általam megadott optó csatolónak nézd meg a belső kapcsolását, fent van a neten, nem ugyan az mint a 4N35!!!!!

Mindegyik N -es de az általam használtnál nincs bázisa, csak E és C láb!

A polaritásra viszont figyelni kell!!
Az általam használt optónak A RAJZON EZ VAN ELÍRVA A JÓ ILD7 4 (dualosnak) van Qvad testvére ez 16 lábú ILQ74 , ebben benne van 4 db optó BOCSI
NA ez volt a buktató, nekem azért nem tünt fel mert a boltban úgy vásárlok tudom mit kell tudnia, katalógus elő, ez kell ezt kapom aztán már csak beépítem ;D
http://www.dieelektronikerseite.de/Datasheets/Optokoppler/IL(D,Q)74%20(Siemens).pdf

compot
2008-06-27, 23:01
http://kepfeltoltes.hu/thumb/080627/esc_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080627/esc_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Szóval ezt alkottam

compot
2008-06-29, 19:24
Az elözőbe 1 kis hiba csuszott a BEC-nél. Ez azt hiszem jobb. :)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/080629/esc2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080629/esc2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

mmormota
2008-06-30, 02:58
Ha nagy áramra tervezed, akkor sokkal szélesebb fóliákra lenne szükség a nagy áramú helyeken. A fólia rétegvastagsága is kevés, ezt úgy lehet megoldani, hogy utólag lapjával ráforrasztasz egy rézdrótot, ami sokszorosára növeli a keresztmetszetet. Ehhez persze az szükséges, hogy ezeken a vezetékeken ne legyen maszk.

A vastag akkura és motorra menő drótok biztonságos rögzítését is meg kell oldani, nehogy kitörjék a furatgalvánt. Bevált módszer, hogy a vastag drót lapjával jön, le van forrasztva a fóliára fektetve, és két kis U alakú drótdarab rögzíti, ami 2-2 átmenő furatba van betéve. A túloldalon az U szára gyűrű alakra vissza van hajtva és leforrasztva, így ez se csak a furatgalvánt tépi.

compot
2008-06-30, 09:03
Köszi a tippeket.

Nem tudom pontosan mennyi áramot fog felvenni a motor. A fürdőkádas próba alatt 1.6A-2A közötti áram felvételt mutatott a műszer. A "nagy áramú" részeknél most 1,4mm széles a csík.

http://at.robbe-online.net/rims_at.storefront/486876c00048c278271b3e0dc14606a3/Product/View/1&2D4105
Ez a hajtás van beépítve, csak a propeller van egy 40mm 3ágúra lecserélve. 6 vagy 8 ceruza aksival lesz müködtetve.

Ha nagy áramra tervezed, akkor sokkal szélesebb fóliákra lenne szükség a nagy áramú helyeken. A fólia rétegvastagsága is kevés, ezt úgy lehet megoldani, hogy utólag lapjával ráforrasztasz egy rézdrótot, ami sokszorosára növeli a keresztmetszetet. Ehhez persze az szükséges, hogy ezeken a vezetékeken ne legyen maszk.

A vastag akkura és motorra menő drótok biztonságos rögzítését is meg kell oldani, nehogy kitörjék a furatgalvánt. Bevált módszer, hogy a vastag drót lapjával jön, le van forrasztva a fóliára fektetve, és két kis U alakú drótdarab rögzíti, ami 2-2 átmenő furatba van betéve. A túloldalon az U szára gyűrű alakra vissza van hajtva és leforrasztva, így ez se csak a furatgalvánt tépi.

compot
2008-07-06, 23:45
Heuréka!!! Müködik! :)

Már csak 1 ici-pici gond, hogy a 4905 fetek, eléggé melegszenek.

B Laci
2008-07-07, 11:24
Akkor hűtőbordát kell rá tenni.

A tervezésnél a feteket úgy kellett volna teni, hogy ami pár azt egy hűtőbordáéra tudd szerelni.

compot
2008-07-07, 14:45
Direkt igy terveztem, mert már megvoltak a hűtőbordák.

http://hqvideo.hu/info/hu/cool_d01a.html

valami ilyesmit vettem.

Esetleg felfurom 4sre a lyukakat és vizhütésen lesznek azok is. :)

Egyébként, rövid időre lehet tapogatni a fetet, nem okoz sérülést. Igaz csak 5 percig járattam e kütyüt.

Akkor hűtőbordát kell rá tenni.

A tervezésnél a feteket úgy kellett volna teni, hogy ami pár azt egy hűtőbordáéra tudd szerelni.

compot
2008-07-10, 09:28
Sajna nem 100%. :( Dadog.
Tegnap beszereltem a hajóba és járattam egy jó darabig. A jelenség az volt, hogy nagyjából rendszeres időközönként felvillant a hátramenet led, a motor "akadt" 1t, utána minden ment tovább rendesen.

B Laci
2008-07-11, 13:01
A motorra szűrőt kell tenni, mert gerjed!
2 db L induktív tekercset csinálsz 1,5 ös tekercs huzalból 14 menet 7 mm átmérőben motor-szabályzó közé. a két komutátor közé 33 vagy 47 n kondi, a ház és a komutátor közé 10 vagy 15 nanós kondi kisérletezni kell

compot
2008-07-11, 18:01
Most 100-100 nanos kondik vannak a motor két polusa ill a háza között háromszög alakban.

A 2 tekercset a vezetéket megtoldva kell bekötni? Szabályzóból kijövő 1-1 vezeték átvág és oda beilleszteni a tekercset?

A motorra szűrőt kell tenni, mert gerjed!
2 db L induktív tekercset csinálsz 1,5 ös tekercs huzalból 14 menet 7 mm átmérőben motor-szabályzó közé. a két komutátor közé 33 vagy 47 n kondi, a ház és a komutátor közé 10 vagy 15 nanós kondi kisérletezni kell

B Laci
2008-07-16, 10:18
mindjárt a motorra kell tenni a tekercset

compot
2008-09-22, 14:16
Sokkal egyszerűbb volt a megoldás. Koppig ki kellet huzni az antennát.

mindjárt a motorra kell tenni a tekercset

zs..ka
2008-09-28, 22:14
Építettem egy szabályzót kefés motorokhoz BEC-cel.
Hűtés nélkül 25-30A , a FET 110 A-es.
http://kepfeltoltes.hu/thumb/080928/DSCF5193_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/080928/DSCF5193_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

dezertor1
2013-09-14, 10:35
Sziasztok

Bocsesz a számotokra egyszerű kérdésért de ez nekem egy kicsit ( nagyon ) fontos lenne. Alap problémám, hogy analfa béta vagyok az elektronikához.
Tehát: 7db szervot szeretnék működtetni kb 2.10m szárnyfesztávú géphez. A repcsi a 2m alatti repülő fórumon fent van a Funtána by dezertör néven. És ha rendesen működne akkor a Nemerébe is ezt varázsolnám ami 5m-lenne.
A szervók Turnigy 958 lenne. Az öcskössel csináltunk már egy panelt amivel a vevőt elkülönítjük az aksiktól. Az alap probléma hogy a kokány szabályzónk nagyon melegszik és egy idő után le is tilt. Kicsit másabb kéne és komolyabb. Nem nagyon vagyok híve a bolti dolgoknak, főleg ha 60000ft-ba kerül a mutatvány.
Szerintem ez nem lehet bonyolult dolog, de mivel nem értek hozzá ez egy kicsit gáz nekem.
Előre is kösz a segitséget.

By Dezertör

dezertor1
2013-10-06, 11:44
Köszi a gyors válaszokat.

dezertor1
2013-10-06, 18:13
Látom kitörölhetem az oldallal!

Tomek88
2013-10-06, 19:36
Szerintem a fő probléma az, hogy neked nem szabályzó kell hanem egy fedélzeti áramellátó rendszer, vagy izmos külső bec stb....

dezertor1
2013-10-09, 18:45
Szia

Tehát nincs megoldás? Azért köszönöm.

ksanyi
2013-10-09, 20:11
Szia! Mindenre van megoldás, csak pontosan kell tudni hogy hány amperrel akarod terhelni. Vannak már nagy áramú stábkockák, és lehet őket párhuzamosítani is. pl itt is keresgélhetsz.

http://www.hqelektronika.hu/product.php?on=hu/ua78t05.html

http://www.hestore.hu/files/LM2576.pdf

és ha ez nemelég még meg is lehet fejelni pár Fettel. Üdv ksanyi.

dezertor1
2013-10-10, 14:37
Szia
Köszi az infot. Két hét mire hazaérek. Minden féle képen ránézek.

By Dezertor

solan1998
2013-10-19, 08:43
Sziasztok. Kezdő elektronikusként építeni szeretnék egy szabályzót egy rb motorhoz tudnátok segíteni nekem?
Az érdekelne ,hogy hogyan működik pontosan és ha van akkor kapcs.rajzot birnátok-e küldeni.

dtr
2013-10-19, 10:33
építeni szeretnék egy szabályzót egy rb motorhoz

Milyen motorhoz??

Woody
2013-10-19, 10:38
Radikal Brushless.... ;)
bocs.. :)