PDA

Teljes verzió megtekintése : Tömeg a levegőben és a földön :-)

Szab
2004-04-26, 12:37
Tapasztalat szerint mára olyan sok embert érintett meg a modellezés szépsége, hogy kis hazánk (fővárosunkhoz viszonylag közeli) repterei hétvégeken olyannyira zsúfoltak, hogy vagy nincs a saját frekvenciánkon "rádiócsend" vagy a levegőben egy kissebb "légicsata" zajlik... Ezt nézni nagyonjó, de csatlakozni hozzá sokadiknak már nem annyira, főleg azért, mert én maximum csak műszaki hiba nélkül tudok szépen modellt vezetni, a hibás esetekre még nincs meg a kellő gyakorlatom. Talán azért mert két hónapja fogtam csak rádiót a kezemben először, és egy pár óra oktatós repülés után már egyedül is megy. De még nagyon hosszú idő amíg a hibás esetekre is lesz gyakorlatom. Sok, sok hiba kell hozzá (kell a francnak hibás repülő..) :wink: és persze sok gyakolás amíg mindent megtanul az ember. Ebből persze az következik, hogyha sokan vagyunk akkor barnul a nadrág ha felszállok. És van is félni mitől, mert mosthétvégén a kis elektromos habgépem pont éppen egy visszaforduló közben szabályzott le, és ereszkedés közben annyira megtolta a szél, hogy éppen egy, a reptér szélén modellt vezető pilóta felé esett... Nem lett gáz szerencsére, mert csak a szárny simitotta el a haját, de én még mindíg rossz érzésekkel gondolok vissza az esetre. (Ha olvassa ezt, akkor ismét sorry!) Lehetett volna egy nagygép is, meg persze egy pörgő propeller, stb. Nagygéppel persze mindíg a repülőtér fölött repülünk, illetve azért az jóval stabilabb a szélben, de hiba ott is lehet, és ha irányíthatatlan, akkor már csak a szerencsében bízhatunk. Szóval a tömeg is veszély-tényező, amiről asszem, írtam most egy jót, de ennyi, végül is csak örülhetünk, hogy ilyen sokan vagyunk mi, földi-pilóták. Szerintem jópáran osztoznak velem abban, hogy a tömeg jelentette veszély 20-25 ember fölött már jelentős. Ennyi autóra, emberre, modellre nagyon nehéz egyszerre figyelni. Megszox vagy megszöx :wink: Végső konklúzió, hogy ez veszélyes sport és ha vigyázunk is, baj mindíg történhet. Egyedül modellezni egy istenhátamögötti szántóföldön meg nem túl jó…

hilti
2004-04-26, 13:14
Nagyon örülök ennek a levelednek és sajnálom, hogy a negativ csengésü légiháború topicba került, de itt a helye. Az "igazi légiháború" szerintem is a reptéren történik és mint irod nem kis kockázattal.
Hosszabb ideje foglalkoztat minket is ez a téma, mert modellezni nagyon jó, de szabályok nélkül veszélyes.
Probálkozásunkat Matyiföldön talán most siker koronázza, elkezdtünk osztogatni (köszönet érte Dressnek) egy 10 pontból álló kis irományt ami nagyon egyszerü szabályokat tartalmaz, de pont azokra a problémákra probál megoldást találni amiket emlitettél.
Remélem javulni fog a helyzet és nem csak nézelödni lesz jó a reptéren :D .
Olvassátok el, gondolom ezzekkel a pontokkal mindenki egyetért:

Repülésbiztonsági Szabályzat

A repülés veszélyes üzem,
ezért mindannyiunk kötelessége bizonyos alapvető szabályok betartása és másokkal való betartatása.

Reptérrend:
1. A felszállások egyeztetett sorrendben történjenek. A levegőben egyszerre általában csak egy repülőszerkezet tartózkodhat. A pilóta azonban –ha úgy érzi, hogy nem zavarják- engedélyt adhat más repülőszerkezet vele egyeztetett módon való felemelkedésére.
2. Nézők, gépjárművek, starthoz készülődő versenyzők tartózkodási helyére szolgáló területet külön ki kell jelölni. Ez a hely a repülési zóna alatti terület egyik (célszerűen a hosszabbik) oldala mentén helyezkedjen el, a felszállás helyétől min. 15 m-re.

Berepülés a startboxok, nézők és a gépjárművek fölé tilos! !
3. A motorok indítása a startboxokban történik, motorpróbát, beszabályozást azonban csak a nézők, gépjárművek, starthoz készülődő modellezők tartózkodási helyétől min. 15 m-re lehet végezni.
4. A frekvenciaazonosságok, interferenciák súlyos balesetek okozói lehetnek, mert gátolják, esetleg teljesen lehetetlenné teszik a repülőszerkezet irányítását. Ezért felszállás előtt a frekvenciákat egyeztetni kell. Ennek érdekében mindenkinek kötelessége jól látható módon a többiek tudomására hozni az általa használt frekvenciát és a csatornaszámot, amely információkat mindenkinek figyelembe kell vennie.
5. A tapasztalatok szerint a rádiótelefon és egyéb rádiófrekvenciás eszközök zavart okozhatnak, ezért használatukat a pilóta 2 m-es körzetében mellőzzük.
6. A motorok hajtóanyaga rendkívül tűzveszélyes anyag, melynek szakszerű tárolása minden modellező felelőssége. Az esetleges tüzek eloltására alkalmas oltóberendezésről mindenkinek sajátmagának kell gondoskodnia. Az üzemanyagrendszerek tömítettségét folyamatosan ellenőrizni kell, a kicsöpögő üzemanyagot fel kell itatni. Ez környezetvédelmi szempontból is fontos.
7. A repülőtéren tüzet rakni tilos, annak körzetében, pedig a mindenkor érvényben lévő rendeletek szerint kell eljárni.
8. Elsősegélydobozról mindenkinek gondoskodnia kell, aki repülőszerkezetet indít.
9. A szép környezet mindannyiunk közérzetét javítja, ezért ne szemeteljünk a repülőtéren!
10. A területrendezés a mi feladatunk. Ebbe beletartozik a fűnyírás, szemét eltakarítás, stb. ezért évente 1000 Ft-ot kérünk mindenkitől aki a repteret használja.

A repülőszerkezetek műszaki állapota:
A repülőszerkezetek biztonságos repülésre alkalmas műszaki állapotának biztosítása minden modellező kötelessége. Ennek érdekében rendszeres ellenőrzéseket kell végezni. Különösen fontos az úgynevezett repülés előtti és ismételt repülés előtti ellenőrzés. E nélkül startot végrehajtani nem szabad!
Alapvető szabály, hogy mindig először az adót kapcsoljuk be és utána a vevőt, kikapcsolásnál a sorrend: előbb a vevő, aztán az adó!

Üdv

jomunkasember
2004-04-26, 16:27
ez az 1000 Ft- beszedése necces lesz.

fuhur
2004-04-26, 16:36
A 4. pontban leírtakat kicsit pontosítanám!

Felszállás előtt helyett használat előtt!
Ez azért fontos, mert simán lever az égről az is, ha csak megnézi valaki, hogy minden jól be lett-e állítva a gépén, de felszállni még nem akar!

Amúgy mindennel egyetértve kérdezem, hogy ki és hogyan fogja ezt betartatni? Ha legalább egy tábla jelezné, hogy ez itt egy modellreptér....

mabor
2004-04-26, 17:13
Helló kedves jómunkás....
Az 1000 ft ot évek óta befizetjük és akitől eddig kérték a szervezők, szó nélkül fizette. Persze ez nem kötelező, egyszerűen etikai kérdés.
A modellezők között kevés a potyaleső.!!!

Nagyon remélem ez a jövőben is így lesz. /amíg egyáltalán mehetünk
Matyiföldre. /

jomunkasember
2004-04-26, 17:19
Helló kedves jómunkás....
Az 1000 ft ot évek óta befizetjük és akitől eddig kérték a szervezők, szó nélkül fizette. Persze ez nem kötelező, egyszerűen etikai kérdés.
A modellezők között kevés a potyaleső.!!!

Nagyon remélem ez a jövőben is így lesz. /amíg egyáltalán mehetünk
Matyiföldre. /

Nekem csak azért tűnt fel, mert a szervezeti keretet nem látom mögötte.
Aki arra téved az nem lát mást, mint egy bennfentes társaságot.
Semmi PR :wink:

Dudkin
2004-04-26, 17:23
Ettol tud mukodni, en volt ev amikor 2000t fizettem, es volt olyan is amikor toltam a funyirot es fizettem is, mert ez egy kozos erdek, kozos cel.. aki nem tudja elfogadni es nem szeretne ott repulozni, az menjen mashova..

D

jomunkasember
2004-04-26, 17:30
Én nem is ezt mondtam.
Én is fizetek klubtagságit és külön támogatást is a klubnak.

Arra próbáltam utalni, hogy egy nyílvános szabályzatba betenni egy díjat, ami mögött nincs "jogalap" nem szerencsés.

Dudkin
2004-04-26, 20:57
Kritizalni sem szerencses minden indulo probalkozast :)

hilti
2004-04-26, 22:05
Csak a tisztázás véget, az egész mögött nincs jogalap, mivel nem vagyunk egyesület, tudom még fokozni a terület sem a miénk és nem rendelkezünk semmilyen használati engedéllyel.
Tehát akkor milyen jogalapról beszélünk?
Egyszerüen csak jól akarjuk érezni magunkat akár csak Szab, aki nem csak nézelödni és fejetlenül repülözni akar.
Mivel Budapesten egyik egyesületnek sincs saját repterre ezért sajnos be kell fizetnünk a tagsági dijat, a támogatási dijat, kezelésiköltséget stb. amiért nem kapunk semmit ill. 1000 Ft alapu biztositást amiröl senki nem tud semmi konkrétat tehát vagy müködik vagy nem.
Tavalyi év során nekem volt szerencsém gyüjteni a fünyiró pénzt (mi csak igy hivjuk) az össz bevétel 22.000 Ft volt. Létezik, hogy 22 ember modellezik Matyiföldön? Annak a srácnak aki válalta a nyirást ennyi elég volt ezért nem csináltam nagy hepajt ebböl az egészböl.
Idén már ráirtuk a papirra, és remélem hogy a "bevételböl" jut majd másra is, de abszolult nem baj, hogy ott van az a 10. pont.

Üdv

Dress
2004-04-26, 22:20
Hi

Ugye azt nem gondolja senki,.....................
akartam ide irni valamit de semmi ertelme meg beszelni se rola

jomunkasember nem kell fizetni, frekit se kell eggyeztetni csak gyere szivesen latunk

de ha van javaslatod szivesen fogadjuk, vagy ha teszel ezert a darab fuves teruleter barmit akkor azt koszonjuk

jomunkasember
2004-04-27, 10:06
Csak a tisztázás véget, az egész mögött nincs jogalap, mivel nem vagyunk egyesület, tudom még fokozni a terület sem a miénk és nem rendelkezünk semmilyen használati engedéllyel.
Tehát akkor milyen jogalapról beszélünk?
Egyszerüen csak jól akarjuk érezni magunkat akár csak Szab, aki nem csak nézelödni és fejetlenül repülözni akar.
Mivel Budapesten egyik egyesületnek sincs saját repterre ezért sajnos be kell fizetnünk a tagsági dijat, a támogatási dijat, kezelésiköltséget stb. amiért nem kapunk semmit ill. 1000 Ft alapu biztositást amiröl senki nem tud semmi konkrétat tehát vagy müködik vagy nem.
Tavalyi év során nekem volt szerencsém gyüjteni a fünyiró pénzt (mi csak igy hivjuk) az össz bevétel 22.000 Ft volt. Létezik, hogy 22 ember modellezik Matyiföldön? Annak a srácnak aki válalta a nyirást ennyi elég volt ezért nem csináltam nagy hepajt ebböl az egészböl.
Idén már ráirtuk a papirra, és remélem hogy a "bevételböl" jut majd másra is, de abszolult nem baj, hogy ott van az a 10. pont.Üdv

Persze, hogy nem baj, de ebben a megfogalmazásban esetleg ugy érezhetni, hogy aki nem fizet (pl. azért, mert nem is tud róla, hogy fizetnie kell) az nem reptethet...csak ez az ami nem kerek szerintem így első olvasatban.

hilti
2004-04-27, 10:39
Aki nem tud róla, hogy fizetni e kell az még nem olvasta el ezt a papirt, ez a mi hibánk!
Aki tud róla és nem fizet az sem lesz kitiltva, elküldve, neki a saját lelkiismeretével kell szembenézni.
Tényleg csak azt szeretnénk, hogy mindenki jól érezze magát.

Üdv

jomunkasember
2004-04-27, 10:44
Ammen :wink:

tom100
2004-04-27, 13:06
Sziasztok!
Másfél hónapja járok Matyiföldre repülni. Ott tanultam. Sajnos nem volt informáciom a mai napig a fizetési feltételekről. Ezért elnézést kérek mindenkitől. Kérem jelezzétek kinek kell lerójam az elmaradásomat. Sajnos személyessen nem ismerek csak pár modellezőt. Egy hete nem voltam kint ezért csak itt a fórumon értesültem ezekről a tényekről.
Üdvözlettel: tom 100 (boomerang)

mabor
2004-04-27, 13:21
Helló kedves Tom-100
Amíg tanultál, az oktatód révén volt jogosultságod, tehát semmilyen tartozásod nincs. Ez a rendszer évek óta működik, csak most lett leírva.
Azzal kezdődött, hogy páran összeálltunk a Steffel Győző kezdeményezésére, és vettünk egy fűnyírót. Azután kellett bele benzin, meg eleinte magunk nyírtuk de késöbb megfizettünk néhány emberkét, aki szívesen csinálta. Hogy most még él e az a gép, vagy már régen másikkal dolgoznak a fiúk, azt nem tudom, mert sokáig betegeskedtem.
Mindenesetre most sem kötelező, csak illő a befizetés.
Aki pl: egy hónapban egyszer eldob egy vitorlázót, annak ne legyen lelkiismeretfurdalása, ha nem fizet.
Különben Hilti, vagy Iván meg tudja mondani, hogy most ki gyüjti a pénzt.
Nincs ebből probléma, még senkit nem küldött el senki. A kérdés teljesen
etikai.

hilti
2004-04-27, 13:56
Senki nem maradt le semmiröl, abban maradtunk a srácokkal hogy én fogom szedni a pénzt. Tavaly megszokott modon papiron vezetve május 1-vel fogom elkezdeni gyüjteni a reptéren.
Gabi bá a fünyiró meg van, köszöni jól van, de egy kis felujitás már ráférne. Nem használjuk. Attila nevü modellezötársunk, aki foglalkozását tekintve kertész, vállalja, hogy több géppel kivonul és lenyirja a füvet.

Üdv

Dress
2004-04-27, 15:43
Konnyu a dolgod
Az autojara ra van irva nagy betukkel, hogy HILTI.
Na Oneki "kell" fizetni

tcomp
2004-06-01, 09:50
Én is szivesen befizetem, pedig még a repülöm csak dobozban, van és egyszer sem repültem :)
Viszont hétvégén kinvoltunk matyiföldön és olyan emberekkel ismerkedtem meg, akiket itt is nagyon szivesen megemlitek, mert nagyon kedvesek és segitökészek voltak:
Iván, Hilti, Pistabá :tanc:
Szóval hol a kassza ?
:D

pilot
2004-08-26, 11:26
Helló!
Én még kezdő vagyok , egyszer jártam Matyiföldön , nem tudom emlékszik-e rám valaki , Én voltam a szemüveges srác kis sárga géppel a nagy szél miatt én nem is repültem.
A pontok amiket írtatok nagyon jók , de ha kezdő megy aki már vezet egyedül , de még becsúszhat baki , mongyuk véletlenül kisodródik a kötönség és a bokszok területére az mit csináljon?
Arrébb lehet repülni , de amikor még ott voltam , a levágott füves területen kívűl voltak giz-gaz-ok , ahova nem jó leszállni.
Nem akartam megbántani a rendszeres fűnyíróst , tényleg jó amit csinál , ha mégis megbántottam volna ezer bocs. :oops:
Tehát szerintem nem lenne rossz ha a profiktól és a közönségtől távol , nyírnátok egy nagy placcot , hogy le lehessen szállni ha gond van!
Ja:
ÉS MI AZ A 1000-FT EGY ÉVRE ? EZ REÁLIS!
Pilot

takacsj
2004-08-26, 12:49
Cstlakozom tom100-hoz.
Nevet, időpontot kérek. (bár matyin repíteni csak ezután fogok, eddig csak nézelődtem. (ezüst citroen BX, benne én+két gyerkőc)
NYugtassatok meg, ugye nem várható mostanában a matyiföldi "reptér" megszűnése?

TJ

Hassan
2004-08-26, 17:34
Hali!
Én szívesen megyek Matyiföldre, bár még nem voltam. A pénzt is befizetném ha a pesti oldalon laknék, de mivel nem inkább "kint teljesitek szolgálatot". Ha kell mindenben segitek, ha kaszálógépet adtok a kezembe lekaszálom a füvet nagyon szivesen, vagy ha mást nem akkor a lenyirtat összegereblyézem. Minden egyéb amihez nem kell autó ugy gondolom magátol értetödik, mert jogsim nincs, és nem is akarok autóra.

Már Janika.HU-nál is segitettem :wink:
Ha a közeljövöben kivergödök a reptérre mégis, akkor biztos hasznomat veszitek majd.

üdv