PDA

Teljes verzió megtekintése : MODELLREPÜLÉSI SZABÁLYZAT

APPME
2008-10-20, 13:50
Üdv Mindenkinek!
Szeretnék minden kedves tapasztalt modellezőtől segítséget kérni!

Egy ismerősöm keresett meg ismét a Nemzeti Közlekedési Hatóság Légiközlekedési Igazgatóság Polgári Repülési Osztály-tól, hogy tekintettel a közelmúltban történt sajnálatos modellbalesetekre, segítsünk egy modellrepülési szabályzat kialakításában.
Ugyanis ez (modellrepítés) nagyon hézagosan, nem kielégítően, sehogysem - megfelelő aláhúzandó - van szabályozva, ami nem maradhat így. A kérés azért ésszerű és megtisztelő, hogy saját szempontjainkat érvényesíteni tudjuk és ésszerű, biztonságos keretek közt történjen a modellrepítés.
Az okos észrevételeink eszenciájához aztán a Hivatal is hozzáteszi a saját szempontjait és a kettőből lehet egy szabályzat, ami alapján "jogszerűen" működhetünk.
A szabályzat a rádióhasználat, frekvenciaegyeztetés, géptípus, súly, légtérhasználat, etc. mindenre kiterjedhet, terjedjen.
Nem lesz könnyű munka, de magunkon segíthetünk vele.
Ugyanis valamilyen szabály mindenképpen lesz.
Most segítsünk kialakítani, mert egy hatályos rendeletet, törvényt nagyon nehéz és időigényes módosítani.
Talán érdemes lenne altémákra bontani a munkát, különben elvész a bába a sok gyerek közt... :)
Kérem, kezeljétek kiemelten a témát, saját érdekünk - is.

Köszönöm!

Orbánjózsi

Twin
2008-10-20, 15:45
Szia Appme!

Őszintén remélem nem lesz túl nagy flame ebben a topicban!
A véleményem a következő:
Minden normálisan felépített klub honlapján van egy repítési, és reptéri szabályzat!
Ezek alapnak jók.
Ez az ismerősöd veled megbeszélve a részleteket, a segítségeddel megalkothat egy tervezetet, amit aztán itt meg is lehetne vitatni.

( A moderátorok szigorú figyelmével kisérve. )

A "közbeszédünkben" eddig is volt egyetértés a reptéri viselkedés, és reptéri rend tekintetében, de mindenhol vannak kerékkötő a szabályokat semmibe vevő emberek.

Üdvözlettel: Iker János

Füligjimmy
2008-10-20, 23:10
Már éppen ideje volt hogy lépjen valaki ezügyben.
Néha bizony halálfélelmem van egyes kollégák miatt. :-(
A szabályzatok amiket különböző egyesületek honlapján olvashatunk, valóban jó alapot adnak.
Egy dolgot azonban már most fontosnak tartok...
Ne legyen kötelező klubtagság.
Én ugyan MMSZ tag vagyok, és a "GYapjúmosó Aerokör" tagja, de bejegyzett egyesületbe a továbbiakban sem szándékozom belépni.

Sixty
2008-10-21, 22:30
Tiszteletem!

Hát már tényleg nem árt valamiféle szabályozás.Engem leginkább majd az a része érdekelne hogy hol lehet majd szabályosan repiteni.Milyen messze kell lenni például lakott területtöl stb..Nálunk(Pilisvörösvár)volt már ebböl rendörségi feljelentés(amiböl jogszabály hiánya miatt nem lett semmi).Természetesen a többi rész is fontos,de az már nagyrészt ki van találva,lásd pl.mátyásföldi szabályzat.

Üdv:Sixty

sry
2008-10-21, 23:00
Üdvözlet!

Az ötlet alapvetően nem rossz, de mielőtt beindul a nagy agyalás lenne egy kérdésem: mi van ha valaki nem tartja be a szabályzatban foglaltakat? Mert addig az rendben van, hogy odaslattyogok a szabálytalankodó "kollégához" és mondom neki, hogy hé öreg, ez itt amit művelsz az a szabályzat 23. pontjába ütközik. Erre meg azt mondja, hogy na és akkor mi van? Húzz el innen a sunyiba.
Ha rosszabb napom van akkor erre orrbavágom, de ettől még nem lesz a szabályzat betartva. Nem akarok agyoncsépelt lózungokkal itt érvelni, de azért van abban igazság, hogy minden törvény annyit ér amennyit be lehet tartatni belőle.

üdv.:SRY

Füligjimmy
2008-10-21, 23:15
Gondolom -ha már felmerült a szabályozás igénye- légirendészeti szabálysértést csinálnának belőle, amire nem kétforintos büntetést szabna ki a NKH.
Esélyt látok rá, hogy mint minden új dologban, ebben is bevételi forrást látnának, és indulnának a nagy közös akciók a Rendőrséggel, utána bizonygatva hogy hűdemennyire eredményes klasszgyerekek vagyunk, mert megóvtunk rengeteg életet, satöbbi.
Persze utána a szabálysértési eljárások rákfenéje, a Bírósági kifogásemelés itt is összedöntené az egész eljárást, tehát igazi eredményről szó se lenne.

sry
2008-10-22, 08:26
....... és indulnának a nagy közös akciók a Rendőrséggel,...........

Na ijesztgess már. ;D ;D ;D ;D Ha abból indulok ki, hogy se a siklóernyősökkel, se a mezítlábas sárkányosokkal semmit nem tud kezdeni a hatóság évek (évtizedek) óta, hát nem sok jövőt jósolok ennek az elképzelésnek sem. A kintről feketén behozott motoros sárkányokkal is csak akkor találkozunk, amikor leesik és meghal vele nageszű tulaja.

Abszolut a szabályozás mellett vagyok, csak mint a jog alkalmazói oldalán álló ember, az eddigi tapasztalataim ilyen ügyekben vetik fel bennem a fentebb megfogalmazott kételyeimet.

cnv
2008-10-22, 08:43
Nem akarok agyoncsépelt lózungokkal itt érvelni, de azért van abban igazság, hogy minden törvény annyit ér amennyit be lehet tartatni belőle.

Ha a betarthatóság kérdéses is, azért mégsem ártana ha élhető és betartható szabályozás születne - és itt a lehetőség hogy beleszóljon a modellező társadalom, meg lettünk kérdezve. Én a magam részéről ugyan nem tudok sok okosat hozzátenni, de nagyon bízom bent hogy vannak itt olyanok akik igen!

sry
2008-10-22, 10:45
Akkor egy példa (mondhatni analógia):

A Tiszató partján nagyban dívott a horgászat. Sok-sok ember járt ki családostul , érezte jól magát, töltött akár heteket a vízparton, nomád körülmények között sátorban. Csakhogy mint mindíg a sok-sok normális emberre jutott néhány ökörkert akik szemeteltek, kárt tettek a vízparti növényzetben. Ez odáig fajult, hogy a Tiszató partja körben egy nagy szemétteleppé változott, undorító kosz volt mindenhol. Jött a szabályozás. Mit szabályozás, jött a birságolás is. Csakhogy 1000 renitensből meg lett birságolva max 1 és a szemét meg nőtt-nőtt, mert nem volt se ember, se eszköz a szabályok betartatására. Az egész egy reménytelen és komolytalan küzdelemmé vált. Aztán megszületett a döntés sehol nem lehet a partról horgászni, csak csónakból. Ollléééééééé a fürdővízzel ki a gyereket is, most már a néhány trehány görény miatt senki nem horgászhat, kempingezhet. Én soha nem horgásztam, sők kifejezetten ellenszenvvel viseltetek ezen hobbi iránt, és amikor megszületett a szabályozás még a birságolásban is segédkeztem. Most meg sajnálom a sok embert akik elvesztették a nyugodt pihenés lehetőségét néhány barom miatt.

Szóval csak óvatosan ezzel a szabályozással, mert könnyen visszafele sülhet el a dolog. A hatóság az hatóság, minden jóindulata ellenére is, és ha sikertelen amit csinál, akkor nekiáll hülyeségeket csinálni a statisztikai siker érdekében. (én már csak tudom ;D ;D). Így szerintem először a szankcionálás, és a szabályok betartatásának menetét kellen tisztázni, kidolgozni, mert e nélkül csak langyos levegő lesz az egész.

Ötletem éppen lenne erre is, de a modellezés jelenleg annyira szervezetlen és akkora a káosz, hogy minden ötletemre azonnal találok 100 olyan esetet amikor kizárt, hogy működjön. Arról nem is beszélve, hogy mondjuk a legsúlyosabb szankcióként eltiltunk valakit a modellezéstől, akkor mi van? Bemegy holnap reggel a boltba és vesz egy komplett R/C cuccot, és a kutya nem kérdezi meg tőle mire kell neki, ért-e hozzá vagy mi van. Beküldök egy 12 éves gyereket akármelyik boltba és kijön egy 2 m fesztávú robbanómotoros géppel 20 perc múlva. Az egyetlen "okirat" ami bármilyen modell megszzerzéséhez szükségeltetik a készpénz, vagy a bankkártya. Ilyen viszonyok mellett azért elég álmodozás-szerű a szabályozásról beszélni.

APPME
2008-10-22, 10:54
Szia!
A példádból elsőre nekem nem az jön le, hogy a szabályozás nélkül mi lett volna, mert a szemétdomb és a szemétlelkű emberek nem ettől lettek elviselhetetlenek - "megtorlás".
A szabályt körvonalazva elérhetjük, hogy számunkra ésszerű megoldás születhessen. A szankciókat nem mi állapítjuk meg. Sajnos, vagy nem... :) Mindezt a következő baleset előtt végezhetnénk el, ami ki tudja mikor lesz, de...

T-rex
2008-10-22, 11:19
A szabályzás csak akkor fog működni, ha minden modellező egy bizonyos ennek kijelölt vagy jogszabályoknak megfelelő helyen fog reptetni! Kérdés az hogy hány ilyen hely lesz és az milyen távolságba otthonainktól! ;)
A következő, ami ügye nem fog majd senkinek tetszeni, ha ezek mind érvénybe lépnek, hogy majd a nagy okos modellezői klubok és modellezői egyesületek majd tagságra akarnák kötelezni a modellezőket melyből, profitálni szeretnének, és ha még essem lenen elég, akkor majd kitalálják a már most is a levegőben lógó oktatási bizonyítványt, hogy csak azok repíthessenek, akiknek van rá engedélyük! Jó mi?
Érdekes lesz majd!
Üdv

sry
2008-10-22, 11:30
A reptetőhelyek és a klubbkeretekbe szorítás már most mondom, hogy halott ötlet. Van ám olyan is, hogy MMSZ ! Jellemző, hogy ha beütöd, hogy www.mmsz.hu akkor a műszertechnika Kft. honlapja jelenik meg. Haladunk a korral. A versenyeken való részvételhez már most is érvényes MMSZ tagságit kell (kellene) felmutatni, ez a szabály. Hányan tartják be? Nem sorolom fel azokat a versenyeket amin idén résztvettem és a kutya nem kérte az MMSZ tagságim, mert nem akarom kellemetlen helyzetbe hozni a rendezőket.

Régen volt a rádiókon postaengedély matrica, hogy csak normális, nem össze-vissza sugárzó izék szemeteljék az étert. Most melyik Atr-Tech és társai rádión láttatok ilyet?

Lehet nem is új és nagyszerű szabályokon kéne gondolkodni, hanem csak a meglévőket betartani. De mint látható ez sem megy.

Arról nem is beszélve, hogy ha még a modellezők be is tartanának ezt-azt, mi van az önjelölt Besenyei Petikkel (elnézést kérek kiváló műrepülönktől, hogy vele példálódzok) akik azt se tudják, hogy létezik modellezés, csak a búcsúban veszik az "R/C modellt" ? Tudjátok hányat hoznak ide nekem, hogy összetört csináljak vele valamit? Minimum havi egyet. Na ezekkel mi legyen?

üdv.: SRY

Woody
2008-10-22, 11:38
Bocs hogy hozzászólok én is, annak ellenére, hogy nem vagyok súlyos név itt a fórumon, de szerintem kár ilyen pesszimistán hozzáálni, és előre szaladni az " igen de mi lesz majd ha ez, meg az...?" kérdésekhez.
Ha a szabályozás velünk vagy nélkülünk meg fog születni, akkor nem kérdés, hogy inkább velünk!
Persze biztos lesznek problémák, de hát mivel nincsenek? Kérdem én. Pláne egy új, most induló rendszerrel kapcsolatban. Majd gyúrjuk, és küzdünk, aztán bízva bízunk hogy biztonságosabbá válhat ez az általunk szeretett hobby. :)

Woody

sry
2008-10-22, 11:38
Szia!
A példádból elsőre nekem nem az jön le, hogy a szabályozás nélkül mi lett volna, mert a szemétdomb és a szemétlelkű emberek nem ettől lettek elviselhetetlenek - "megtorlás".
A szabályt körvonalazva elérhetjük, hogy számunkra ésszerű megoldás születhessen. A szankciókat nem mi állapítjuk meg. Sajnos, vagy nem... :) Mindezt a következő baleset előtt végezhetnénk el, ami ki tudja mikor lesz, de...

Úgy van Appme jól látod! Ha a hatóság nekiáll valamit csinálni, és kiderül, hogy eszköz, emberhiány miatt képtelen ellátni az adott feladatot akkor bizony jön a MEGTORLÁS. A hatóságok már csak így működnek. Ezért sülhet el nagyon visszafele a dolog. A hatóság megalkotja a modellezés szabályait, ezt jó sokan majd nem tartja majd be, betartatni sem lehet majd az eszközök, és módszerek hiánya miatt, így bedurvul az íróasztal-fényesítő ember, kijelöl három helyet az országban ahol lehet modellezni, és mindenhol máshol megtiltja. A statisztika rendben lesz, helyreáll íróasztal-fényesítő-emberünk lelkivilága, szép statisztikát tud felmutatni a főnökeinek, mi meg majd nézünk mint a hal a szatyorban.

cnv
2008-10-22, 11:43
Amíg gépeltem elhangzott pár vélemény de most már beküldöm így ahogy van:

Ötletem éppen lenne erre is, de a modellezés jelenleg annyira szervezetlen és akkora a káosz, hogy minden ötletemre azonnal találok 100 olyan esetet amikor kizárt, hogy működjön.

Ez a legnagyobb probléma...
Sok olyan ésszerű és megalapozott szabály lehetne/kellene ami a jelenlegi infrastruktúra mellett kivitelezhetetlen.
Pl. biztonságos távolság tartása közutaktól, távvezetéktől, lakott területtől. Kiesne a jelenleg modellrepülésre használt repterek vagy 90%-a.
Aztán a sry által említett beszerzési kérdés... Az önmérséklet és önismeret nem biztos hogy elég "szabályzás", ha valaki megteheti hogy 3 méteres gépet vesz az első próbálkozásaihoz, miért ne tenné? Itt talán kezdetnek elég lenne egy kötelező minimum felvilágosítás a boltok részéről, de a szabályozás erre valószínűleg nem fog kiterjedni...

Leírok pár kósza elképzelést, lehet hogy hülyeség de talán valakinek gondolatébresztő lehet:
Ha a vásárlást nem lehet akkor talán szabályozni lehetne hogy ki mit vezethet?
Pl kategorizálva mint a gépjárműveknél, akár bizonyos súly/teljesítményhatár alatt (pár 100 gramm) engedély nélkül is.
Felmerül hogy ennek ellenőrzéséhez és szankcionálásához valamilyen okmány kell. Ki adja ki és ki adminisztrálja? Hol végzik a szükséges oktatást és vizsgáztatást? Lehet-e a klubokban összevonni ezeket a tevékenységeket?

Mi a helyzet a modellek műszaki állapotával? Tengernyi olyan építési/szerelési hiba képzelhető el ami a gép irányíthatatlanságát és potenciális balesetveszélyforrássá válását eredményezheti. Műszaki vizsga? Forgalmi engedély? Vagy a "repítési engedély" egyben általános modell-műszaki felkészültséget igazoló lap is lenne amely alapján a tulajdonostól elvárható hogy nem vét ilyen hibát?

sry
2008-10-22, 11:46
Na most belefo......-k a ventillátorba. Tessék figyelni a rakciókat.

Első ötlet:
Osszuk ki a frekvenciákat:
35 MHz - repülősöké
40 MHz - Autósoké / hajósoké
27 MHz - hajósoké
2,4 GHz - meg mindenkié

Mint ahogy ezt illene is, mivel az érvényes szabályzat erről is szót ejt. Akik meg 27-40-41-72-75 MHz-n reptetnek adják el az cuccukat és vegyenek másikat! Ehez mit szóltok? Ez a jelenlegi szabály tartsuk be!

Ui.: csak viccnek szántam, anyukám kéretik kihagyni a káronkodásból.

APPME
2008-10-22, 12:03
Na, ez az, ötletek, tanácsok, jöhet! :)
Én (sokadik senki) gondolom, hogy az eddigi reptereken akárhogy, akármikor modellreptetőkkel nem kell foglalkoznunk. Minden a SZABÁL-tól :) eltérő dologhoz nincs közünk, vagy ott sem vagyunk, vagy tudomásul vesszük, vagy megemlítjük, etc. egyesületi reptéren pedig számonkérjük, ha merjük. A baráti kapcsolat, segítő megközelítés fél siker.
Talán abban kéne gondolkodni, hoigy rendezvény, verseny.
Sajnos nincs sok választásunk, vagy csinálunk egy országos repülőmodellező egyesületet, aki intézi ügyeinket, vagy használjuk, ami van - MMSZ.
Akkor máris az első lépés: MMSZ tagság. Vissza a kályhához... :)
Akkor kéne szerezni egy jó öreg MMSZ szabályzatot - nekem volt ilyen, de nem lelem egyelőre.
Aztán annak a pontjait megvitatnák, alakítanánk és kész.
?
Még valami: Ha sikerülne egy csupasz szabályzatot, szempontokat tartalmazó kiskátét összeállítanunk, azt tarthatnák a modellboltok és adnák az új modellező aspiránsoknak - már csak az általános biztonság végett.
Tehát eleve nem 5 kg-os szabálygyűjteményről kéne beszélnünk, hanem a fontos dolgokat tartalmazná röviden.
Azonkívül persze szempont lehessen, hogy hivatalos modellkereskedőnél vásárolt áruhoz ez adandó legyen.
Ahogyan pl. robbanómotorok kezelési segédletében benn vannak a balesetmegelőzés feltételei.

cnv
2008-10-22, 12:18
Akkor kéne szerezni egy jó öreg MMSZ szabályzatot - nekem volt ilyen, de nem lelem egyelőre.

Erre gondolsz?
http://www.modellsport.hu/szabalyzatok/biztonsagi.pdf

Ha sikerülne egy csupasz szabályzatot, szempontokat tartalmazó kiskátét összeállítanunk, azt tarthatnák a modellboltok és adnák az új modellező aspiránsoknak - már csak az álalános biztonság végett.
Tehát eleve nem 5 kg-os szabálygyűjteményről kéne beszélnünk, hanem a fontos dolgokat tartalmazná röviden.

Ilyen rövidke biztonsági áttekintést (deklaráltan kezdők számára) én is bátorkodtam összeírni még régebben, egynek talán jó:
http://www.cnv.hu/articles.php?article=11

APPME
2008-10-22, 12:52

Erre gondolsz?
http://www.modellsport.hu/szabalyzatok/biztonsagi.pdf

Ha sikerülne egy csupasz szabályzatot, szempontokat tartalmazó kiskátét összeállítanunk, azt tarthatnák a modellboltok és adnák az új modellező aspiránsoknak - már csak az álalános biztonság végett.

Ilyen rövidke biztonsági áttekintést (deklaráltan kezdők számára) én is bátorkodtam összeírni még régebben, egynek talán jó:
http://www.cnv.hu/rcmodell/rcmodell_biztonsag.php

Szerintem a gond ünnepélyesen megoldva! Olvassa el, akinek véleménye van az MMSZ-ét, illetve, mindenki számára hsznos.
Adott egy MMSZ, aki kidolgozta már a szabályrendszerét és adott - általad - egy rövid, velős bevezetés a repülőmodellezés világába.

Ezen kívül vitatkozhatunk dolgokról, ha akartok.
Vélemény?
Aztán továbbítom az Illetőnek, mi az eredmény.

sry
2008-10-22, 13:16
OLVASSUNK!

Legyen az MMSZ szabi az alap!

szabop
2008-10-29, 18:32
Na most belefo......-k a ventillátorba. Tessék figyelni a rakciókat.

Első ötlet:
Osszuk ki a frekvenciákat:
35 MHz - repülősöké
40 MHz - Autósoké / hajósoké
27 MHz - hajósoké
2,4 GHz - meg mindenkié

Mint ahogy ezt illene is, mivel az érvényes szabályzat erről is szót ejt. Akik meg 27-40-41-72-75 MHz-n reptetnek adják el az cuccukat és vegyenek másikat! Ehez mit szóltok? Ez a jelenlegi szabály tartsuk be!

Ui.: csak viccnek szántam, anyukám kéretik kihagyni a káronkodásból.

Anyukád alapon hagyva, a frekvenciák miatt ne aggódj.. És ha meg akarod venni a 40 Megás reprádiómat, ám legyen!!
És nézz körül a frekvenciákat illetően légyszíves!!! (FAI)
;D

Hassan
2008-10-29, 19:01
"
Hungary
Last update by CIAM Delegate on 07 October 2008

In Hungary the following frequencies may be used for radio control of model aircraft:

27 MHz Band, general application: 26,995 / 27,045 / 27,095 / 27,145 / 27,195.

35 MHz Band, exclusively for model aircrafts: 35,000 / 35,010 / 35,020 / 35,030 / 35,040 / 35,050 / 35,060 / 35,070 / 35,080 / 35,090 / 35,100 / 35,110 / 35,120 / 35,130 / 35,140 / 35,150 / 35,160 / 35,170 / 35,180 / 35,190 / 35,200 / 35,210 / 35,220.

40 MHz Band, general application: 40,665 / 40,675 / 40,685 / 40,695.

Permitted effective output power in all Bands: 100 mW

"

A FAI csak a repülökkel foglalkozik, a többi kategóriát azt sem tudnám hol keressem, ha nem a googliban..

Egyébként érdekes lenne áttérni másik frekvenciára, de ha valaki részben hozzájárulna ahhoz, hogy 2,4ghz-es modult és vevöt vegyek akkor hajlanék rá.

Hassan
2008-10-29, 19:04
Ha esetleg létezne áruhitel az elektronikai eszközökre a modellboltokban akkor könnyeb dolga lenne mindenkinek.. ennek a részletei már nem ide tartoznak.

altima
2008-10-29, 19:49
general application jelenti az autót és a hajót? ;D

altima
2008-10-29, 19:53
"
Hungary
Last update by CIAM Delegate on 07 October 2008

In Hungary the following frequencies may be used for radio control of model aircraft:

27 MHz Band, general application: 26,995 / 27,045 / 27,095 / 27,145 / 27,195.

35 MHz Band, exclusively for model aircrafts: 35,000 / 35,010 / 35,020 / 35,030 / 35,040 / 35,050 / 35,060 / 35,070 / 35,080 / 35,090 / 35,100 / 35,110 / 35,120 / 35,130 / 35,140 / 35,150 / 35,160 / 35,170 / 35,180 / 35,190 / 35,200 / 35,210 / 35,220.

40 MHz Band, general application: 40,665 / 40,675 / 40,685 / 40,695.

Permitted effective output power in all Bands: 100 mW

"

A FAI csak a repülökkel foglalkozik, a többi kategóriát azt sem tudnám hol keressem, ha nem a googliban..

Egyébként érdekes lenne áttérni másik frekvenciára, de ha valaki részben hozzájárulna ahhoz, hogy 2,4ghz-es modult és vevöt vegyek akkor hajlanék rá.

A HIF (Hírközlési Felügyelet, www.hif.hu) szabályozza a frekvenciagazdálkodást.

34,995-35,225 MHz Légimodell-irányítók
40,665 . 40,675 . 40,685 . 40,695 MHZ Modelltávirányítók, játékvezérők.
26,995 . 27,045 . 27,095 . 27,145 . 27,195 MHZ Modelltávirányítók, játékvezérők.

sry
2008-10-29, 23:16
Naügye! De még ez nem is lényeges, mert pl. nekem van Graupner-Grundig Variophon adóm is, ami aztán már tényleg nem felel meg semmilyen szabványnak/szabályzatnak. 1960-ban még megfelelt amikor gyártották ;D ;D ;D Akkó most ezzel mit csináljak?

De ez az egyszerű kérdés, mármint, hogy milyen frekvenciákat lehet egyáltalán használni, ilyen kavarodást okoz, akkor mi van a lényegi kérdésekkel?

Csak egy teszt, aki benéz ide vagy beírja vagy nem:

MMSZ tag vagyok és befizettem az idei tagdíjjat: 1
Nem vagyok MMSZ tag: 0

Aztán:

Ha egynél több pilóta van a reptető helyen akkor van kijelölve felelős vezető? Mert valakinek azért csak meg kell kérdezni az újjonan érkezőt, hogy héééé öreg milyen frekin repülsz? Láttál már modellt a levegőben is, vagy csak a dobozban amiben tegnap vetted? és hasonló apróságok. Mert ha nincs erre valaki "kinevezve" akkor senki nem csinálja, mert nyűg, és egyébként is nem az én dolgom.

Amúgy az MMSz szabályzattal semmi gond nincs, CSAK (!!!!) be kéne tartani.

plazy
2008-10-30, 09:06
Nekem be van fizetve jövő tavaszig az egész mmsz-es hóbelebanc.

Amúgy az MMSz szabályzattal semmi gond nincs, CSAK (!!!!) be kéne tartani.

Én 95%-ig betartok minden szabályt általában, de:

a) Vízszintes látás min. kb. 500 m;
b) Magassági látás min. kb. 100 m;
c) Szélsebesség max. kb. 10 m/sec;
d) Levegő hőmérséklete kb. -5ºC-tól +35ºC-ig.

Bevallom 5%-ban megszegem a szabályokat. Van hogy nagyobb szélben szállok fel. A szélsebesség mérőm (azaz hogy a fülemet a szélirányba fordítom és a fejemben áthaladó levegő sebességét az agyam helyén lévő szélerősségmérő leméri majd belüről a retinámra írja az aktuális értéket) már évekkel ezelőtt elromlott. És van hogy a vízszintes látás is csak 450m vagy eseteg 40 fok van a napon.

De 95%-ig jónak látszik a szabályzat, ez nem vita tárgya. De azé' van mibe belekötni a modellezők részéről is, és van ok a büntetésre a szabályzatott betartatóknak is. Az ördög a részletekben rejlik.

plazy

Gabek
2008-10-30, 09:55
http://www.modelaircraft.org/documents.aspx

Itt minden van.

Javasolt olvasmányok pl: Park Pilot Definition, Safety Code, stb....

sry
2008-10-30, 19:30
T. Plazy!

Ez az 500 m / 100 m / 10 m/sec egy egyszerű jogtechnikai kérdés. Azért is van előttük, hogy "kb.". Amikor ilyen szövegeket kreál az ember gyakran szembesül azzal, hogy képtelenség valamit határozott keretek közé szorítani. Ilyenkor azt kéne írni, hogy "józan belátás szerint", de ezt nem írhatod mert kinek mi a józan? Ezért írni kell valamit, ami nagyjából körvonalazza a józan belátás kereteit. Ilyen gumikeretek vannak más jogszabályokban is, még a BTK-ban is olvashatsz olyat, hogy "tőle elvárható gondosság". Na ez is olyan mint a kb. 500 m vízszintes látási távolság, lehet 350m is meg 650 m is, kinek hogy tetszik. Ilyenkor a "jogalkotó" szándékát kell meglátni a szövegben, az az ne reptess amikor nem látod a géped!

De ha már ennél a résznél tartunk, mármint a reptetésre alkalmas körülményeknél, akkor most felvetném, hogy kategóriákat kellene bevezetni az R/C modellekre (is). MErt vegyük ezt az 500 m látótávolságot. Ha feleresztem a majd' 4 kg-os kis szárnyfelületű gépemet a maga 12 köbcentis motorjával, akkor még az 500 méter is kevés lehet néha. Viszont ha FÍK-80-al repülünk gumizásból a kissrácokkal, akkor eleve soha nem megy tőlünk 100 m-nél meszebb a gép, ilyenkor meg már értelmetlenül soknak látszik az 500 méteres kritérium, arról meg nem is beszélve, hogy teremben repültem én már 20x10 méteren is.

Így talán kéne legalább két-három kategória amikre alapjaiban eltérő feltételek vonatkoznak. Szerencsére annyira sokrétű már a modellrepülés világa, hogy nem is lehetne egységes szabályokat felállítani.

plazy
2008-10-31, 08:48
Sry! Egyetértünk!
Én csak azt mondtam ami már felmerült többször is, hogy a "gumiszabályok" nem szerencsések. Én amikor biztosítókkal kerültem kapcsolatba akkor Ők belekötöttek az élő fába is. Szóval (a biztosítás témában is felmerült) hogy azért nem akarom elbukni a biztosításomat, vagy azért nem akarok büntetést magamnak (és másnak sem) mert a "kb. 500m" a biztosító szerint csak 350m volt, ami persze bőven elég egy parkflyernek, de édeskevés egy -általad is említett- "rakétának". Egy "kívülálló" majd hogy tudja megítélni hogy egy bizonyos hely és körülmény alkalmas-e modellezésre, ha nem úgy hogy minden pontosan rögzítve van?! Én ezeket kerülném. Azonos kategóriáju géppel modellezők között is jelentős különbség van arra nézve hogy ki hol szeret/szokott/mer/akar repülni.
(az általad is írt "elvárt gondosság" is rengeteg problémát/konfliktust/egyetnemértést okozhat, szerintem)

A Gabek által belinkelt dokumentumokban tényleg sok okosság van, onnan lehtnek kategórialeírásokat is meríteni. (valakinek végig kell olvasni azt a sok oldalt....)

Szóval tényleg gyűjtsük össze a kategóriákat. Első lépésnek tényleg jó lenne. Aztán a rengeteg kategóriát lehetne csoportosítani. Ha ez tisztázott, akkor jöhet a szabályozás csoportonként.
Ami engem érint:
- elektromos parkflyer
- 1.5m-es vitorlázó
- 3m-es vitorlázó. (itt a csörlőnek való hely és használat is külön figyelmet érdelmel)

Ennyi
plazy

ui.: még mielőt a gyanú árnyéka ismét rámvetődne, kijelentem, hogy: építő jelleggel írok ebbe a témába. Ha nem így gondoljátok töröljétek, nem sértődöm meg. Nem a "hozzászólásnövelés" a célom.

sry
2008-10-31, 09:10
T. Plazy!

A biztosítás és a biztosítók egy teljesen más dolog. Minden hireszteléssel ellenétben a biztosítók nem azért működnek, hogy megtérítsék a mégannyira jogos kárigényt is. Nagyon sok szerencsétlen emberrel van dolgom, akik a bekövetkezett katasztrófa után futnak a biztosítóhoz, hogy legalább kis anyagi támaszt kapjanak a bajban. A biztosítók meg a legátlátszóbb ürügyekkel, mondvacsinált apróságokkal utasítják el őket. Ha van itt aki biztosító alkalmazottja és megsértődik ezen, ám legyen. Azt a mentalitást amivel a biztosítók viseltetnek a károsult ügyfél iránt mélységesen elitélem. Tudnék itt most százával példákat citálni, de szerintem mindenkinek van hasonló saját élménye. Magam részéről ott teszek alá a biztosítóknak ahol csak tudok (és van erre is alkalmam bőven ;D ;D). A biztosítók szemszögéből nézve az a legjobb ha jó magas havidíjjat fizetsz a modelled után, de soha, sehova nem mész ki repülni, nehogy káresemény legyen, ha mégis, akkor meg majd kitalálják, hogy éppen ugattak a kutyák és a szerződés 15582364148524. pontjában benne van, hogy kutyaugatás esetén nem fizetnek.

Szóval ne onnan nézzük, hogy mit várna el a biztosító, mert akkor ne is modellezzünk.

plazy
2008-10-31, 09:46
Nem akaorm hogy a kettőnk párbeszéde legyen itt, de....
Igen én tévedtem hogy ezt a szót belekevertem hogy: biztosítás.

De én úgy gondolom hogy ha lesz szabályzat, akkor az igenis legyen betartatva. Hogy hogyan, az még kidolgozásra vár. Ha a szabályok be lesznek tartatva akkor az lesz hogy jön a szabálybetartató és úgy viselkedik mint egy biztosító (beleköt mindenbe), és jön a modellező (aki meg úgy viselkedik mint ahogy Te is írod, keresi a kisaput.) És itt nem is különleges eseményekről és a hozzájuk tartozó szabályokról és feltételekről beszélünk, hanem egy sima repülésről, autózásról, amik ugye sokkal sűrűbben vannak szerencsére mint a különleges "modellező-események".

plazy

cnv
2008-10-31, 12:31
Egy észrevétel a repítési területtel kapcsolatban.
Az MMSZ szabályzat így fogalmaz (részletek):

...
3.1.2 Sportrepülőtér csak a repülőtér parancsnok (vagy a tárgynapi repülésvezető) tudtával és engedélyével
használható. A repülésvezetőnél akkor is kötelező bejelentkezni, ha bírjuk a repülőtér parancsnok elvi
engedélyét, és csak az általa kijelölt terület és légtér használható.
...
3.2 A REPÍTÉSI TERÜLET KIALAKÍTÁSA
...
3.2.3 A munkaterületről repíthető légtér lakott területtől legalább 1000 m-re legyen.
...

A lakott területtől való távolság sportrepülőterek esetében gyakran nincs 1000 méter.
Ezek a helyek a fentiek szerint automatikusan kiesnének a lehetséges repítési területek közül.
Lehet hogy érdemes lenne egy kitételt hozzáfűzni amely ezekben az esetekben (sportrepülőtér használata a fent részletezett engedély birtokában) engedményt tesz.
Ez persze biztonsági aggályokat is felvet.
Mi a véleményetek?

NaSa
2008-11-09, 22:27
Hát röviden.
Tényleg egy baromsága szervezeti tagság, teljesen felesleges. ( mert ott azonnal számon lehet kérni az illetőt, hogy mit miért is csinált )
Valóban minek teletömni valami pénzéhes társaság zsebét pénzel. ( Én mióta elnöke vagyok ennek a társaságnak azóta minden évben több százezres nyaralásra megyek és dugig a pénzel a zsebem )

Az egész szabályozásnak csak akkor van értelme ha azt betartatni is tudja az aki alkotja. ( amúgy csak egy vicc )
Betartatni pedig akkor lehet ha szervezett formában működik az egész.
Tudomásul kellene vennie mindenkinek, hogy ez egy veszélyes üzem.
Általában az nem akar tagja lenni egy ilyen társaságnak aki eleve tudja magáról, hogy őt ugyan nehogy már beszabályozzák. (kivételek mindig vannak)
Én büszke vagyok az egyesületünkre mert mindig betartják és betartatják az általunk alkotott szabályokat.

http://emh.hu/letoltes/Figurativ/Repter_szabalyzat.doc
http://emh.hu/letoltes/Figurativ/EMH_2008.doc

kapeti2108
2008-11-10, 00:13
Ha egynél több pilóta van a reptető helyen akkor van kijelölve felelős vezető? Mert valakinek azért csak meg kell kérdezni az újjonan érkezőt, hogy héééé öreg milyen frekin repülsz? Láttál már modellt a levegőben is, vagy csak a dobozban amiben tegnap vetted? és hasonló apróságok. Mert ha nincs erre valaki "kinevezve" akkor senki nem csinálja, mert nyűg, és egyébként is nem az én dolgom.

Ilyen esetben a saját érdekemben megkérdezném, nem nyűg, hiszen a saját modelled -és egyéb dolgok- épségéről van szó...

Pár éve még azt sem tudtam hogy kell fogni a távirányítót, milyen frekvenciák vannak, meg hogy hogy is van ez az egész. De utánanéztem, utánakérdeztem. Mint az többször elhangzott, talán a boltok feladata lenne ezen alapvető szabályok ismertetése. Pl. minden eladott rádióhoz egy melléklet az alapvető szabályokkal, hivatkozással a teljes anyagra.
Persze ez mit sem ér, ha az ember külföldről az interneten rendel felszerelést.
Valahogyan azt kellene tudatosítani a laikus fejekben akik arra készülnek hogy belevágjanak ebbe a hobbiba, hogy hol van a "kályha", ahonnan indulni kell. Ha ez megvan, és mindenkik tudja, hogy ha modellezni akarok akkor ez a honlap, vagy ez a telszám, utána jöhetnek a szabályok. Én magamról úgy gondolom, hogy betartanám azokat. Csak az a baj, hogy már kb 5-6 hónapja modellezgettem, mikor megtudtam, hogy létezik olyan, hogy MMSZ... Meg akkoriban még senki sem mondta, hogy ne 40-es rádiót vegyek repcsihez...

Üdv

Kapeti

Gabek
2008-11-10, 08:57
Én azzal kezdtem, hogy elmentem a legközelebbi klubba.... ::)

Amúgy Petinek igaza van.

Az eladónál nagy felelőség van.

Külfödi boltokban, mindenhol ott van a helyi klub szórólapja...

(Ahol amíg be nem lépsz, ki sem próbálhatod. Még "köldökzsinorral" sem....)

aro
2008-11-10, 11:12
Én azzal kezdtem, hogy elmentem a legközelebbi klubba.
Az eladónál nagy felelőség van.
(Ahol amíg be nem lépsz, ki sem próbálhatod. Még "köldökzsinorral" sem....)

Mert Te biztosan ilyen rendes gyererk vagy. Ha elmész és veszel egy láncfűrész ugyan milyen vizsgát vagy klubbot kell letenned/látogatnod? Pedig az is veszélyes... Vagy akás csak egy konyhakés, gázpalack, stb!
Kicsit túl van ez az egész lihegve, arra jó hogy VALAKIKnek haszna legyen majd belőle. Mert azért valljuk be, nem az Üdvhadsereg, hogy jótékonyságból bárki is az idejét töltse ezzel. Ha belépek egy klubba és agyonverek valakit a géppel, kié a felelősség? A klubbé? Ugyan már... A másik: nem próbálhatja ki? Miért nem? Én nem fizetek semmiért sem amit előzőleg nem próbálhatok ki. Ne válaszolj: kell a pénz.
De az is lehet hogy én látom rosszul. Az Amerikaiakat ne vegyük most be, mert ott az átlagember egy villanykörtét se tud kicsrélni.

Chuby
2008-11-10, 13:10
Sziasztok !

Olvasgatva ezt a topic-ot azt gondolom fontos lenne arra koncentrálni amiért létrejött azaz hogy és milyen módon tudnánk beleszolni abba milyen szabályozás legyen kihazánkban ebben a témában.
Azt gondolom, hogy most ez meglehetősen hiányos mivel csak "szőr mentén" érintik bizonyos jogszabályok a modellező reptér és a reptetés szabályait.
Az MMSZ tekintetében sajnos nem nagyon van jó tapasztalatom mivel amikor az egyesületünket megalapítottuk megkerestem őket, hogy csatlakoznánk de nem kívánunk versenyezni mivel a tagság többsége hobby szinten művelné ezt a dolgot. Gyakorlatilag ebben a formában nem is kellettünk az MMSZ-nek. Természetesen ettől függetlenül igyekszünk olyan szabályokat alkotni és betartani amelyek megfelelnek a biztonságos reptetésnek. Talán nekünk ez nem olyan nehéz mivel nem vagyunk túl sokan ( 15 fő ) és a reptér is eléggé zárt terület.
Minden jó ötletet szívesen olvasok és szeretnék tájékozott lenni az esetleges jogszabályi változásokban is. Szerintem csak így tovább és ha van info vitassuk meg.

Üdv

Csaba

NaSa
2008-11-10, 15:32
Nos

Látjátok amiket leírtam már is bebizonyosodnak!
Ott van a hiba, hogy még nincs szabályzás de már azt magyarázzuk miért nem jó, hogy kell kikerülni.

Kicsit túl van ez az egész lihegve, arra jó hogy VALAKIKnek haszna legyen majd belőle.
Te csak haszonnal, érdekből csinálsz mindent? ( nem hiszem )

A másik: nem próbálhatja ki? Miért nem? Én nem fizetek semmiért sem amit előzőleg nem próbálhatok ki.

Rengeteg dolog van amiért fizetsz és előtte nem próbálhatod ki!!!!

A lényeg, hogy a mai Magyar Társadalom alkalmatlan még ezekre a dolgokra. Amíg egyik ember ráerőszakolja a dohányzást a másikra, amig valaki fizet adót valaki nem, amig valaki fizet tb t valaki nem addig kár ezekben a dolgokban reálisan gondolkodni.

Szerintem valóban jobb lenne ha itt javaslatok hangoznának el addig amíg magunk alkothatunk szabályokat magunknak és nem mások húzzák meg a játszóterünk határait.

Én javaslom hogy a Helikopteres szabályokat a mi szabályaink figyelembe vételével alkossák meg.

Gabek
2008-11-10, 15:57
Mert Te biztosan ilyen rendes gyererk vagy. Ha elmész és veszel egy láncfűrész ugyan milyen vizsgát vagy klubbot kell letenned/látogatnod? Pedig az is veszélyes... Vagy akás csak egy konyhakés, gázpalack, stb!
Kicsit túl van ez az egész lihegve, arra jó hogy VALAKIKnek haszna legyen majd belőle. Mert azért valljuk be, nem az Üdvhadsereg, hogy jótékonyságból bárki is az idejét töltse ezzel. Ha belépek egy klubba és agyonverek valakit a géppel, kié a felelősség? A klubbé? Ugyan már... A másik: nem próbálhatja ki? Miért nem? Én nem fizetek semmiért sem amit előzőleg nem próbálhatok ki. Ne válaszolj: kell a pénz.
De az is lehet hogy én látom rosszul. Az Amerikaiakat ne vegyük most be, mert ott az átlagember egy villanykörtét se tud kicsrélni.

Nem vagyok én rendes gyerek....
Egyszerűen csak könnyeb volt úgy, hogy nem én találtam ki azokat a dolgokat, amiket már régen kitaláltak... :)

Láncfűrésszel talán csak magadban tehetsz, kárt, és normál esetben nem hívsz meg rá 100 embert, hogy nézzék, ahogy kis körökben rohangálsz a zörömbölő láncfűrésszel, miközben dobálod...
De a haverokkal bandábaverődve "örömláncfűrészelés is" ritkaság számba megy.
Tök más....

Hogy túl van e lihegve?
Kérdezünk meg valakit akinek már volt ilyen balesete....
(Van akit már nem is lehet megkérdezni... :()

A felelőség kié?
Alapvetően klubtag ként is a tiéd, (Pár kivételtől eltekintve.) de ott lehetőséged van szervezett formában hobbizni.
Sokminden eleve adott. Pl repülőtér, kordon, frekitábla, stb., stb...
Nomeg van aki betartassa a szabályokat. (Az, hogy vannak, önmagában még kevés.)

Azért nem próbálhatja ki, (Pl.: Nekem sem engedték...) mert joghézagos. Te mint felelős személy kinek a két szép szeméért kockáztatnál bármit is?
Ha pl klubbterületen történik baleset, szerinted kit vesznek elő? Még akkor is a klub a felelős, ha lopni ment be az illető. (Volt egy ilyen nemis olyan rég: "villanpásztor a zöldségesben...")

"Jobb helyeken" csak kijelölt helyeken repülhetsz, ahol sajnos szabályok vannak, és ebbe az, hogy valaki minden nélkül repülhessen nem fér bele....

Egy rendes modellrepülőtéren a pilótaállásban példéul a pilótán kívül nemis tartózkodhat senki. (Max oktató, indokolt esetben segítő.) Mi több betartják a zónákat is. (Vagyis ha néző, érdeklődő ként érkezel, maradsz a parkolózónában. És ezt szigorúan is veszik. El lehet ugyan ettől térni, de külön engedélyt kell kérni rá, és nemis biztos, hogy megadják...)

-----------------------------------------------------------------

Működhet ez Magyarországon?
Biztos, hogy nem. :(

Amíg ilyen a hozzáállás....

Eléggé pesszimista vagyok ezzel kapcsolatban.
Szerintem önszerveződően mindezt elérni közel lehetetlen.

Ha törvénybe iktatják akkor van esély egyébként, nagyon hosszadalmas folyamatnak nézünk elébe.

Mi meghoztuk a magunk szabályait.
Nagyon távol vannak a fent említettektől, mégis komoly támadásokat kptunk miattuk.

Ettől függetlenűl meggyőződésem, hogy ez így helyes.
Türelmes leszek, és megteszem ami tőlem telik.

----------------------------------------------

Ötleteket kértetek:

Itt a szabályzatunk amiröl beszéltem: http://modellpecs.extra.hu/page.php?2
Kicsi, hiányos, talán csúnya is, és még hiba is lehet benne, de a ménk.
És ami a lényeg: Van.

Szépen lassan majd kibővül, és egyszer eljutunk oda amiröl itt beszélgetünk.
De mi ehhez egyedül kevesek vagyuknk. (Pl vendégmodellező jön. Amíg nincs egységes szabályozás addíg szegény vendég csak pislog, és aggódik, hogy jól csinál e mindent, mi meg szemethunyunk.......)

aro
2008-11-10, 20:15
Rögtön gondoltam, hogy nekem ugrotok... ::)

Nem értem, hogy miért kell a láncfűrészes példát kifigurázni. Kivágsz egy fát és ha olyan ügyes vagy egy kocsira/házra/játszótérre,stb-re esik. Ezért mondtam, hogy ez is veszélyes a maga módján mégse korlátozza semmi sem a vásárlást/üzemeltetést.
A felelősség ígyis úgyis a repítőjé ha van klubb ha nincs.
Kipróbálás: oktatóval sem lehet kipróbálni? Hogy egyáltalán akar-e belefektetni pénzt ebbe az amúgy szép hobbiba. Ez így a tiszességes, nem? Nem úgy, hogy beszedjük a tagdíjat stb.-t és majd lesz valami. Ez nem veszélyes... ha bénázik a kadét, az oktató átveszi és kész. Persze egy elméleti oktatás után, hogy legyen fogalma a dolgokról.
OFF
Jobb helyen? Jó neked... nagyon sok helyen olvasni: Magyarisztán...stb. miért jó a saját szülőföldünket leköpni? Akinek nem jó itt, menjen el nyugatra.
ON
Törvény: sok más sokkal fontosabb dologgal se foglalkozik a kormány. (pl. a kisebbségiek bűnözése) Majd biztosan ezzel fog. ;D

Nem a reform ellen vagyok, csak nem bírom ha ezt fontosabbnak állítják be mint...
Az MMSZ se működik sajnos.

Peace!!!

NaSa
2008-11-10, 20:30
Az ürrepülés is elég borsos áron kapható de te biztos csak akkor vennéd meg ha kipróbálhatod.

:) ;D

Gabek
2008-11-10, 20:50
Aro.

Elnézésedet kérem a láncfűrészes példa "kifigurázásáért".
Nem volt szép tőlem.

Nem ártó szándékkal tettem, és részben igazad is van.
Én is használtam már láncfűrészt, és beletelt pár (hosszú) percbe mig rájöttem, hogy kell úgy vágni vele, hogy ne vágjam félbe a fejem... ::)
Amúgy okos dolgok voltak a fűrészen, pl visszaugráskapcsoló.
Ha bizonyos szöget zár be a kezemmel, akkor lekapcsol. (Okos dolog, bár nem ide tartozik...:))
Lényeg: Mindkettő veszélyes. Egyik ezért, másik azért. Tisztelni kell.

Nem kell megyszólni senkit azért ha ezt megis teszi.

Ha valaki nem biztos benne, hogy modellezni akar, az nem akar.

Ha nem éri meg neki, hogy némi pénzt "kockáztasson" ezért akkor nem is gondolja komolyan.
Így a klub eleve kiszűr egy "komolytalan" szegmenst. Ugyanakkor a klub oktatói is fellélegezhetnek, és több idejük marad azokra az emberekre akik valóban modellezni szeretnének.

Hozzáteszem, ezt pl misem csináljuk így. bárkinek kezébeadtam eddig bármelyik modellem, persze kábelen...
Azért amit fent írtam nálunk is érződik...

Nem köpöm én. Inkább realistának mondanám magam.

Amikor azt mondják egy betegre, hogy beteg, az nem sértés....

Én szeretem ezt a kis országot. Itt születtem, itt élek, és kicsit ez is benne van....
Vagyis részben ezért "nyomatom" ezeket a dolgokat. (Nomeg, hogy ne golyóállómellényben, rohamsisakban kelljen kijárnom modellezni...)
Szeretném ha a mi füvünk is zöld lenne. Nem csak a szomszédé!
Hogy ne mi példélózzunk, hanem, hogy velünk példálózzanak....

Fontos ez. Nem csak beállitva van. Az....
Az MMSZ "funkcióvesztés" okát is jelentős részben a fent említett gondoknak tulajdonítom.

Másrészről bírálni nem úgy kel, hogy megmondjuk, mi a szar... (Könnyen lehet, hogy ezt úgyis tudja mindenki... Felesleges a szóért...)
Inkább úgy kell, hogy megmondjuk, hogy mi a "nemjó" de pl rögtön teszünk is egy javaslatot, hogy ez szerintem ezért nem jó, de pl így meg lehetne oldani.
Ide kell elmenni, ezt kell elintézni.
Ez segítség.

Az hogy pl: "Hát te hülyeségeket beszélsz, szar amit csinálsz, és egyébként sem vagy szimpatikus..." Merthogy ilyen is volt... ;D
Szóva, ha egyszer belevágsz ebbe, akkor legyen humorérzéked... ;D

szocsi
2008-11-10, 20:57
Amúgy a láncfűrészhez is kell gépkezelői papír!

Üdv!

szocsi

aro
2008-11-10, 21:00
Értem én. Bár némi iróniát érzek a soraid között... sebaj. ::)
Reméljük a legjobbakat. Humorérzékkel meg jól elvagyok látva! ;)
P E A C E !

Milyen gépkezelőit kérnek az üzletben? (márkaboltok/teszkó/OBI...stb)
Otthoni munkához nem kell gépkezelői kedves Szocsi.

szocsi
2008-11-10, 21:12
Milyen gépkezelőit kérnek az üzletben? (márkaboltok/teszkó/OBI...stb)
Otthoni munkához nem kell gépkezelői kedves Szocsi.

Az üzletben nem kérnek,az emelőhátfalhoz és kombájnhoz sem.Az otthoni munkához is kell, csak nem tudnak ellenőrizni mivel magánterületre az engedélyed nélkül a rendőr se mehet be.Ha rádől a szomszédod autójára a kivágott fa, vagy a kombájnnal olyan tüzet csináltál, hogy kivonultak a tűzoltók akkor már kérik a papírt.Ha nincs, 50-től a csillagos égig van a büntetés.

Amúgy az a véleményem az egészről, hogy szigorú szabályozásra lenne szükség.Akinek erről más a véleménye az gondoljon bele, hogy mit érezne amikor egy modell a gyerekét nyomorítaná vagy ölné meg.(Ne fusd át ezt a mondatot, GONDOLJ BELE!!!!!!!)Csoda, hogy csak egy halálos baleset volt eddig.

Üdv!

szocsi

NaSa
2008-11-11, 12:39
SZOCSINAK MAX IGAZA VAN!!

Amit én nyögvenyelősen próbáltam elmagyarázni azt ő röviden megmondta.

egyet értek

sry
2008-11-11, 14:04
Üdv. Emberek!

Olvasgatom itt a hozzászólásokat és eszembe jutott, hogy egyáltalán miről beszélünk itt? Mert ezerszer is le van írva, hogy a modellezés így, meg a modellezés úgy, de tulajdonképpen mi az a modellezés? Bemegy a 6 éves kiskölök apucivan a tuskóba és vesz egy fordulatszámszabályzott, kétmotoros repülő játékot, az modellezés? Vesz itt a klubban egy kissrác egy FÍK-80 -at az Origóban, és hajigálja az iskolaudvaron (amíg rá nem szólok) az modellezés vagy játék? Ha beleteszünk két szervót, egy vevőt meg egy akkut a FÍK-80-ba akkor már modellezés lesz a játékból, vagy még csak az előbb emlegetett kétmotoros repülőjáték szintjét értük el?

Lehetne ezt ragozni a végtelenségig, de szerintem csak úgy van értelme bármit is szabályozni, ha tudjuk, hogy egyáltalán mit szabályozunk. A KRESZ, a Viziközlekedés vagy akármi amit szabályoznak azzal kezdődik, hogy meghatározzák a szabályozott tevékenységet, vagy eszközt.

Először talán azt kéne megállapítani, hogy mit szabályoznánk, mi az a modellezés?

A gépkezelői, meg nem gépkezelői vitához meg csak annyit, hogy a gépkocsivezetéshez sem B. kat. vezetői engedély kell, hanem autó meg benzin. De ha balesetezik valaki, vagy közúti ellenőrzésen felakad, és nincs vezetői engedélye akkor aztán tényleg nagy bajban van. Még egy autószalonban nem láttam, hogy kérték volna a jogosítványt vásárláskor (max a kötelező megköésekor), mégis el lehet hozni akár egy többszáz lóerős tömeggyilkos terepjárót is (meeeeee az nagyon kőőőőőőő a pesti aszfaltara).

Gabek
2008-11-11, 14:16
Igaz amit írsz.
Ezt meg kell határozni.

Igazán jó ötletem nekem sincs.

Esetleg, legyen mondjuk fél kilónál nehezebb, rádiótávirányitású repülőszerkezet?

Bele lehet még menni a repülési sebességbe, de az nehezebben mérhető mint a súly.

És ezen belül is meg lehetne külömböztetni kategóriákat.
Pl.: gyors nagy légtérigényű, lassú parkrepülő, nehéz, könnyű, stb..

Mi kell, hogy beleférjen a kategóriába.
Pl.: lehet e parkrepülő egy üvegszálas, 50cc-s benzinmotorral...

Talán valami ilyesmit kéne....

szocsi
2008-11-11, 14:29
Üdv. Emberek!

Olvasgatom itt a hozzászólásokat és eszembe jutott, hogy egyáltalán miről beszélünk itt? Mert ezerszer is le van írva, hogy a modellezés így, meg a modellezés úgy, de tulajdonképpen mi az a modellezés? Bemegy a 6 éves kiskölök apucivan a tuskóba és vesz egy fordulatszámszabályzott, kétmotoros repülő játékot, az modellezés? Vesz itt a klubban egy kissrác egy FÍK-80 -at az Origóban, és hajigálja az iskolaudvaron (amíg rá nem szólok) az modellezés vagy játék? Ha beleteszünk két szervót, egy vevőt meg egy akkut a FÍK-80-ba akkor már modellezés lesz a játékból, vagy még csak az előbb emlegetett kétmotoros repülőjáték szintjét értük el?

Lehetne ezt ragozni a végtelenségig, de szerintem csak úgy van értelme bármit is szabályozni, ha tudjuk, hogy egyáltalán mit szabályozunk. A KRESZ, a Viziközlekedés vagy akármi amit szabályoznak azzal kezdődik, hogy meghatározzák a szabályozott tevékenységet, vagy eszközt.

Először talán azt kéne megállapítani, hogy mit szabályoznánk, mi az a modellezés?

A gépkezelői, meg nem gépkezelői vitához meg csak annyit, hogy a gépkocsivezetéshez sem B. kat. vezetői engedély kell, hanem autó meg benzin. De ha balesetezik valaki, vagy közúti ellenőrzésen felakad, és nincs vezetői engedélye akkor aztán tényleg nagy bajban van. Még egy autószalonban nem láttam, hogy kérték volna a jogosítványt vásárláskor (max a kötelező megköésekor), mégis el lehet hozni akár egy többszáz lóerős tömeggyilkos terepjárót is (meeeeee az nagyon kőőőőőőő a pesti aszfaltara).

Ezek csak részlet kérdések.Hála istennek nem az én feladatom a törvényalkotás hanem a parlamenté.Általában egy törvényjavaslatban benne van a törvény által szabályzott tevékenység meghatározása.Amúgy szerintem kár ezen vitatkozni!Majd ha lesz rövid időn belül több egymást követő súlyos baleset akkor lesz törvény.De akkor olyan, hogy pár modellbolt becsukhatja a kaput, meg pár modellező is.Külföldön ez úgy működik, hogy a felelős szervezet ez esetben MMSZ a megfelelő minisztériumnál indítványozza a törvényjavaslat megalkotását.Majd a minisztérium a javaslatot elkészíti felelős szervezet segítségével és parlament elé terjeszti.Mindezt még az elött, hogy baj történne.

Magyarországon úgy működik, hogy az MMSZ alapból leszarja.De ha nem szarná le és megtenné a lépéseket a minisztériumból akkor is elhajtanák(kit érdekelnek a játékrepülők más gondunk is van) címszóval.Majd amikor megtörténik a baj hoznak rövid időn belül egy törvényt amibe mindenki belefeketedik.

Üdv!

szocsi

cnv
2008-11-11, 14:49
Ezek csak részlet kérdések.Hála istennek nem az én feladatom a törvényalkotás hanem a parlamenté.Általában egy törvényjavaslatban benne van a törvény által szabályzott tevékenység meghatározása.Amúgy szerintem kár ezen vitatkozni!

Szocsi, lehet hogy nem olvastad el a témaindító hozzászólást...
A lényeg hogy most lehetőség nyílt arra hogy a modellezők szempontjait, érdekeit is figyelembe vevő szabályozás szülessen!

szocsi
2008-11-11, 16:22
Teljesen igazad van CNV!Tényleg csak most olvastam el.Javaslom az MHSz időkből elővenni a szabályozást, mert akkor volt!

Üdv!

szocsi

sry
2008-11-11, 17:18
T. Gabek !

Jópár hozzászólással ezelőtt már felvetettem a kategóriák ötletét, de sok reakció nem volt rá.......

Na de akkor nézzük ezt az alapkérdsést, mármint, hogy mi is az a modell-modellezés. Ezt (szerintem) tisztán a következmények szempontjából kell vizsgálni. Ha belemegyünk a méretek, fesztávok stb... taglalásába akkor abból csak kavalkád lesz, értelmes eredmény biztosan nem. A konkrét üzemelétetési szabályoknál mindenképpen jelentősége van az egyes modellek eltérőségének, de az alapelveknél még nem kell ezzel foglalkozni.

Szóval szerintem eredményszemléletű fogalom-meghatározás kell: csak azokat a modelleket és tevékenységet kell szabályozni ami kárt, sérülést okozhat. A zárttéri modelleket teljesen felesleges bevonni a tiltó, szabályozó rendelkezések hatálya alá, mivel lépésben repülő 2 grammos szerkezetek kevéssé veszélyesek az élet és vagyonbiztonságra.

Kezdésnek mondjuk legyen a modell : az az ember által készített, utast nem szállító, távirányított, vagy szabad pályán haladó szerkezet ami helytelen üzemeltetés, műszaki- vagy irányítási hiba miatt ütközve anyagi kárt, személyi sérülést okozhat.

Ez a meghatározás nyilvánvalóan hiányos, de azért van a fórum, hogy faragjon rajta akinek ÉPÍTŐ JELLEGŰ ötlete van.

szocsi
2008-11-11, 17:31
Még egy javaslat!Meg kéne nézni a nyugati országok szabályait, az irányadó lehet.Ezzel sok felesleges kört meg lehet spórolni.Pl az új NATO tagok haderő átalakításakor mindenki a nyugatot követte, kivéve Magyarország.Mi ki akartuk találni, hogy mit kéne csinálni.Ez elég sokba került:-))))

Üdv!

szocsi

Gabek
2008-11-11, 18:04
Hát akkor kész is vagyunk. ;D

Ott az amerikai, angol, német olasz, osztrák minta.

Bökjünk rá egyre, és az lesz a mienk.

A mostaninál mindegyik csak jobb lehet. ;)

Azokat a részeket kell csak átirni, ahol pl az ország nevét említik, avagy hivatkoznak specifikus jogszabályokra, ami nálunk nincs vagy más.

Azt kész is.

Egy már működő dologgal valóban keveseb gond lehet.

Mondjuk nem lehet nyugodtan hátradölni, mert a világ változik.
Lehetnek új igények....

Én ezt csináltam nálunk... Lefordítottam az AMA szabályainak egy részét... Mondjuk, már ez önmagában sem nyerte el az emberek egy részének a tetszését.... (Végülis irreleváns... Merthogy "Safety comes fhirst") :)
De aztán mégis megrövidült... (Komprumisszum....)

Az a baj, hogy itthon a harapós kutya sem érti, minek a póráz...

Füligjimmy
2008-11-11, 19:26
Azért arra kiváncsi lennék hogy a külhoni szabályzatok hány helyen említenek hivatalos, vagy bejegyzett, netán engedélyezett modellrepteret.
Magyarországon ugyanis -tudtommal- ilyen még nem igazán létezik, esetleg a Mátyásföldi haloványan emlékeztethet erre a kategóriára.
Kezdeményezés több helyen folyik, majd meglátjuk mi lesz.
Mindenesetre figyeljünk azért arra, nehogy egyszerúen lemossanak minket az égről, vagy mondjuk sportpilóta jogsihoz kössék egy repülőmodell irányítását. Vagy esetleg szakszolgálati engedélyhez... :o :o

szocsi
2008-11-11, 19:32
Azért beszarni nem kell!Nem lesz ebből semmi mostanában abban biztos vagyok.A Honvédségnél az ilyen olyan jogszabályokra éveket szoktunk várni.

Üdv!

szocsi

Sixty
2008-12-09, 15:03
Kedves Appme

Van-e esetleg már valami fejlemény a jogszabályal kapcsolatban.Mert itt eléggé leállt az ötletelés :).

APPME
2008-12-09, 17:01
Kedves Appme

Van-e esetleg már valami fejlemény a jogszabályal kapcsolatban.Mert itt eléggé leállt az ötletelés :).

Szervusz!
Még az elején elküldtem csatolva az MMSZ-ét, azóta síri csönd...
A labda náluk pattg...
:)

Sixty
2008-12-09, 18:00
Kedves Appme

Ha esetleg lesz valami személyes megbeszélés,akkor amennyiben lehetséges szeretnék részt venni benne.

Bageros-1
2009-04-17, 22:11
Hali

Látom eléggé abamaradt ez a téma, az első fellángolás után. Gondolom a sok beszéden kívül, nem történt semmi.
Végigolvasva ezt a topikot, arra gondoltam hogy a topikba már elhangzott a megoldás, csak senki nem akarta észrevenni.
Amire gondolok, az az, hogy miért nem vesszük például átt az osztrákok,szabályzását.Működik. Én már lassan 10 éve kint vagyok Ausztriába, és látom hogy tökéletesen működik, habár ehhez egy olyan mentalitás is kell, mind ahogy ők viszonyulnak a modellezéshez.Nem tekintik játéknak!!!!!!!!! Én ugyérzem hogy ezt a mentalitást a hazai modellezők táborában is ellehet terjeszteni, és akkor nem kell betartatni a szabályokat, mert mindenki betarcsa magától.
Véleményem szerint kezdetnek megkell határozni, hogy hogyis nézzen ki egy modellreptér.
Minimum alapterület a biztonságos fel leszálláshoz, védőháló kötelezővététele, stb.
Egy biztonságossátett reptér, magával hozza a biztonságos modellezést.Ez a lényeg.
Hozzátéve még néhány szabájt, mind például a frekiegyeztetést,és nem is kell sokkal több.Nem kell agyon szabályozni, csak amennyire szükséges.
SZERINTEM

kapeti2108
2009-04-20, 09:02
Magam is szívesen repítenék ilyen reptéren, amiket "nyugati" fotókon, videókon látunk. Talán nem is csak a modellezőkkel van baj itt. Mi a kis repterünkön már próbáltunk szélzsákot telepíteni, szemetest stb. Hamar lába kélt, illetve egyszer a szemeteskukánk volt a szélzsák helyén fönn. Ha hálót tennénk -talán még meg is tudnánk oldani- , nem tudom meddig állna ellen a vandalizmusnak és a fémhulladék-kereskedelemnek.
Ahhoz hogy egy ilyen szervezett reptér működhessen kell ingatlan, apparátus, finanszírozás... Tehát klub.
Mindez hiába lenne, ha a 350m-re lévő Holt Tiszán ránk kapcsol egy 35MHz-es etetőhajó. De ez már egy másik téma...

Üdv

Kapeti

gdekor
2009-04-20, 09:48
Egyetértek veled kivéve egy pontot: a KLUB nem feltétele a tenniakarásnak.
Dekor.

kapeti2108
2009-04-20, 12:34
Klub alatt azt értem, hogy... Maga a placc az ritkán "adott". Vagy meg kell venni, vagy bérelni kell. A bérlethez kell valami jogi személyiséggel rendelkező szervezet. Tovább persze nincs rá feltétletül szükség...

gdekor
2009-04-20, 14:52
Azért, hogy béreljetek egy területet, nem kell semmi, sokkal egyszerűbb és olcsóbb, ha, mint magánszemélyekként teszitek.
Dekor.

kapeti2108
2009-04-20, 15:55
A mi területünk "állami"... ;)

gdekor
2009-04-20, 17:44
Állami területet mitől nem bérelhet eg magánszemély? A magánszemély is jogi személy.
Dekor.

Stomi
2009-04-20, 21:20
Sziasztok!

Klub alatt azt értem, hogy... Maga a placc az ritkán "adott". Vagy meg kell venni, vagy bérelni kell. A bérlethez kell valami jogi személyiséggel rendelkező szervezet. Tovább persze nincs rá feltétletül szükség...

Teljesen egyetértek Gdekor-ral. Modellrepteret belterülettől legalább 500, de inkább 1000 m-re illik építeni. Ezeken a helyeken kisebb utánajárással található kiadó-eladó, megfelelő (uralkodó szélirány, megközelíthetőség NY felől, villamos vezetékektől mentes) parcella. Hektáronként (10 000 m2) a mai árak 500 eFt körül mozognak ami nem elérhetetlen, de bérelni is biztosan sikerül évente 50 eFt alatt.

A mi repterünket 150 Ft/m2 áron vettem. Itt azonban a belterület 200 m-re van papíron (valóságban több, mint 500 m-re van a legközelebbi épület) és Balatontól alig 5 km légvonalban a távolság, ami ugye nem csökkentette az árat. ;)

Mi egy kicsi terület (1500 m2) füvesítésével-fásításával kezdtünk. A kifutót már többen eltalálták 2m feletti géppel is. Mi 1,6 m-esekkel reptetünk és nem okoz nagy gondot a leszállás. Ekkora (vagy egy kicsit nagyobb) terület bérlése-vásárlása nem álom. Azaz arra biztatok mindenkit, keressen rá a hirdetésekre ha komolyan gondolja akár van klub akár nincs. Láttam ennél sokkal drágább modelleket és azok sem tartották jobban az árukat mint egy szántó-gyep (arra az esetre ha egy jogi szabályozás miatt be kellene zárni a repteret).

Tamás

gdekor
2009-04-20, 21:33
Hektáronként (10 000 m2) a mai árak 500 eFt körül mozognak ami nem elérhetetlen, de bérelni is biztosan sikerül évente 50 eFt alatt.

:o Itt nálunk egy picit azért más az árfolyam, de azért megoldottuk.

Dekor.

Bageros-1
2009-04-20, 22:25
hali

Hát elkeserítő amit irtál kapeti2108. Akkor minekünk szerencsénk van, mert a szélzsák is kintvan egész évbe, és még nem nyultak hozzá, mind ahogy a szemeteshez, és semmi máshoz sem. A védőhálóhoz se nyultak eddig, és remélem nem is fognak.Sajnálom hogy ti igy jártatok. Viszont abba nem értek egyett, hogy a nyugati repterek csak álom ithon.Lásd Stomiék példáját. Csak egy kis összefogás kell, és meg lehet valósítani.
Itt van egy másik példa a mi csapatunk.Megcsináltuk a védőhálót, az utat ami a reptérre vezet,hétvégénn műtrágyáztuk a repteret, és ha minden jól megy akkor idénn megvesszük a két hektáros területet, és csinálunk egy nyitott faházat, vettünk egy traktort füvet nyirni Stb.
És nem vagyunk klubb, csak egy összetertó csapat. Bemutatókat tartunk falunapokonn,(persze ingyen).Ugy ahogy Stomi mondta, ez nem egy elérhetetlen álom.Erre már szerencsére egyre több példa van. És remélem egyre több lessz.

http://kepfeltoltes.hu/thumb/090420/P1080169_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/090420/P1080169_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

cnv
2010-03-29, 18:11
A labda náluk pattg...

Azóta is pattog vajon?

APPME
2010-03-29, 19:14
A labda náluk pattg...

Azóta is pattog vajon?

Az is lehet, azóta elsiratták már az ügyintézőt...
Se kép, se hang.
Nekem így is jó.
::)

pilátus
2010-04-08, 00:16
Addig JÓÓ amig így is marad,mert nagyon nem szeretném ha valaki korlátozna a mások zavarása nélküli szabad repülésben ,szabadon bárhol(2,4 természetesen) A reptéren meg mindeki alkalmazkodik az ottani írott és íratlan szabályokhoz (természetesen)...Üdv És SZABADSÁG "elvtársak"...

RdsG
2010-04-26, 16:05
Hello

Lenne egy első hallásra "hülye" kérdésem:

Szerintetek mi a repülőmodell (model aircraft), és mi az ami már nem?

Gondolok itt konkrétan a levegőnél könnyebb rc léghajókra (blimp), illetve a határfelület-repülőgép modellekre.

Az előbbit, a magyar nyelvben nem definiáljuk repülőgépként, míg az angolban "aircraft"-nak számít. Az utóbbi, itt is, ott is repülőgép, viszont hatásos repülési magasságuk (modellek esetében) valahol 1-25 cm között van.

A kérdés annyiban érdekes, hogy a fent említett gépek, használhatják e a 35 mhz-et? Egyértelmű választ sehol sem találtam. Kíváncsi vagyok a véleményetekre.

üdv.:RdsG

Peter N
2010-05-12, 13:20
Ha haladás közben nem érint vizet vagy földet(esetleg más szilárd vagy cseppfojós felületet) akkor repül és ha repül akkor 35Mhz.

RdsG
2010-05-13, 00:24
Ha haladás közben nem érint vizet vagy földet(esetleg más szilárd vagy cseppfojós felületet) akkor repül és ha repül akkor 35Mhz.

Köszönöm a választ!

Flymen
2010-11-21, 20:38
Sziasztok!

Bár már többször, többen is lerágtuk a csontot, mégis sohasem elégszer:

Veszélyes üzem 1 – mire is vigyázzunk http://users.atw.hu/flymen/index.php?old=iras&ald=vesz1

Veszélyes üzem 2 – mire is vigyázzunk http://users.atw.hu/flymen/index.php?old=iras&ald=vesz2

Mat
2013-07-29, 16:11
Sziasztok,

nem akartam egy külön oldalt nyitni neki:

Romániában a kárpátokba mennénk. 2,4 GHz -es Aurorával egy Easy Glidert vinnék (eléggé strapabíró) reptetni.

Ja és MMSZ tag lennék.

Milyen szabályok vannak a románoknál? _Van valamilyen plusz előírás, stb.???

Üdv: Laci

steevee
2014-02-18, 21:33
Románia új reptetési szabályairól a Duna tv egyik adásából szerezhetsz információt (kb. 10. perctől)
http://www.mediaklikk.hu/musor/terkep/

Bird
2014-02-19, 07:28
Románia új reptetési szabályairól a Duna tv egyik adásából szerezhetsz információt (kb. 10. perctől)
http://www.mediaklikk.hu/musor/terkep/

Pontosabban így találjátok: http://www.mediaklikk.hu/musor/terkep/ 1110. rész 9:30-tól

djbaro
2016-03-24, 15:03
https://www.youtube.com/watch?v=TFY8qkB9s7g