PDA

Teljes verzió megtekintése : Mi a JOG? A kíváncsi kutya és a törött heli esete

Vörös Károly
2008-12-04, 14:29
Lakótelep foci pálya nagyságú terület.A Pálya körül drótkerítés a kerítésen kívül kb 2m-es füves rész, majd aszfaltozott járda.Lakóépület csak az egyik oldalon kb 50m -re a pályától.Reggeli helizés nagy vidáman sokadszor, nézelődők néha vannak szólok nekik álljanak mögém nehogy történjen baleset.Idilli környezet.
A mai napon 2008.12.04. Szokásos reptetés egy hölgy egy németjuhász formájú kutyával keresztben bejön a pályára, hogy átmenjen, persze a kutya észreveszi a helit /mini Titán/ elkezd alatta szaladgálni szólok a hölgynek hívja el a kutyát mert az aksi merül le kell tegyem a gépet és ha a kutya idejön megsérülhet. A kutya póráz és szájkosár nélkül futkározik.A hölgy tőlem 10m-re magához hívja a kutyát és a kutya szót is fogad leül a gazdája mellé.A helit lassan eresztem lefelé magamtól kb 3m-re és amikor a földtől 30 -40cm-re van a kutya odaugrik.Egy vinnyogás a kutya részéről a heli leesik tengely görbül farokcső hajlik rotorlapát befogó törik...stb.A hölgy sajnálja nem érti a kutyát miért kiváncsi,de ad telefonszámot vigyem el szervízbe és kifizeti a költségeket.Rendes!!Szervíz Költség 21 000ft. A hölgy /25- 30 év körüli/ Apukája felhív nem fizetnek,mert ÉN VESZÉLYEZTETTEM A KÖRNYEZETEMET DE EZÉRT Ő NEM FOG FELJELENTENI!!

Woody
2008-12-04, 14:47
Szia! Hát igen, soxor én is jártam így majdnem. Volt hogy 6 kutya üldözte a minititánomat. A baleset elkerülésére azt találtam ki, hogy szerencsémre egy trafóház mellett repkedek, és ilyenkor annak udvarán landolok, amely körbe van kerítve. Sokat gondolkodtam, hogy mi lenne ha?... Hát affene tudja...

f27
2008-12-04, 15:02
akkor mond meg neki hogy ha kifizetik a károdat nem jelented fel őket te sem ! mivel 1:a kutya poráz nélkül sétált!2 : akutya hibályából neked is lehetett volna baleseted!3:a kutya anyagi kárt okozott neked! 4: én kitépném a szemeit ha nem fizetnék ki a kárt! :) 5:te szóltál a nőnek hogy húzon a picsába kutyástól a pájáról! vagyis ő volt a felelőtlen nem te! ne hagyd anyiba! már most pipa vagyok pedig nem is az én károm! >:( aggy nekik ;D

Cream78
2008-12-04, 17:16
Nem is telt be...

pollen
2008-12-04, 19:39
Hali! Mindenképpen érdeklődj jogtudó embertől,de akár a rendörségen is. Ha van azonosítható tanud,akkor az általad leírtak alapján van jogalapod kártérítésre. Kedves apuka követte,a legjobb védekezés a támadás elvét,amit eddig bevettél.Helyi rendelet rendelkezik a kutya,közterületen tartásának dolgában,legalábbis nálunk kötelező a nyakörv és póráz használata.Kicsit macerás lesz a dolog legyél következetesen kitartó és akkor nyersz!

A jutalékomról majd később....... :D

Dudkin
2008-12-04, 21:53
Ki fogjuk magunknak jarni, hogy szabalyozott tevekenyseg legyen a modellezes:) Azutan lehet picsogni.

D

sry
2008-12-05, 00:04
Üdv. Emberek!

Ezzel a történettel max. polgári bíróság, vagy békéltető testület foglalkozik (foglalkozna). A rendőrség biztosan nem mert sem nem szabálysértés, sem nem bűncselekmény. Rongálás nem lehet hacsak a hölgy nem szándékosan vezényelte a kutyust, hogy menyjél bobi fogjál helit. De mivel a kutya gondatlanságból ment neki a gépnek ez nem rongálás. (a rongálást csak szándékosan lehet elkövetni, gondatlan rongálás bűncselekménye nem létezik)

Szóval marad a tulajdonhoz való jog, ami alapján a neked okozott kár polgári igényként megtéríttethető. Első körben fel kell szólítani a károkozót, hogy térítse meg, ha ez nem megy akkor lehet békéltető testülethez fordulni (ma oly divatosan mediátornak hívják akik szégyenlik, hogy Magyarul kell beszélniük), de a vége általában polgári kártérítési kereset a bíróságon.

Nem akarok senkit elkeseríteni, de amelyik polgási ügy 6 éven belül véget ért az irtó gyorsra sikeredett! Ennek tudatában, na meg annak, hogy be leszel idézve vagy 5x a bíróságra az 5x egy nap időkiesés, a végén meg max a számlával igazolt károd fogja megítélni a bíróság, ami még egyáltalán nem azt jelenti, hogy az alperes (jelen esetben kutyás hölgy) meg is fogja fizetni, akkor jön a második kör a pereskedés a behajtásra, fizetési meghagyás, behajtó....nem lebeszélni akarlak semmiről de megér ez neked 21.000. Ft.-ot?

Egyébként az ebtartást és a kutyasátéltatást általában a helyi önkormányzat szabályozza, de általános elv, hogy eb közterületen csak pórázon, szájkosárral tartózkodhat, de van ahol előírják a kis azonosító lapocskát és az oltási bilogot is. Ez alól kivétel a vakvezető, mentő, vagy szolgálati eb, de gondolom nem ilyenről van szó.

A közterületen helikopterezés meg semmiben nem tér el a közterületen kerékpározástól, vagy akármitől ami a közterületen csinálható és más jogszabály nem rendelkezik róla. Így ha senkinek a testi épségét, vagyontárgyainak épségét nem veszélyezteted, magatartásoddal másokban félelmet, megbotránkozást nem keltessz, a forgalmat nem akadályozod, nem szemetelsz, nem okozol a forgalmat vagy mások pihenését, napi életvitelét nagyban befolyásoló erős zaj, fény, szag stb... hatást akkor nyugodtan lehet helizni akárhol.

Üdv.:SRY

pollen
2008-12-05, 08:04
Az ebtartásról szinte minden településen más a rendelet,itt nálunk a végeken pl, nem kell kosár az eb arcára,csak ha tömegközlekednek vele.Póráz kötelező.
Én mindenképpen keresnék egy ügyvédet.Tapasztalatból tudom,hogy egy jól fogalmazott ügyvédi levél hatásos tud lenni. Lassan már a kakszi manót se lehet nélkülük eldobni.

Vörös Károly
2008-12-05, 09:11
Köszönöm a sok hozzászólást! Megegyeztünk a károkozóval a javítási költség felét kifizeti.Talán így a legegyszerűbb az meg, hogy kinek van igaza......

f27
2008-12-05, 09:19
vn egy jó ötletem :) amenyiben nem fizet ugy mond neki hogy van egy 80 kilós bernáthegyi kutyusod és lehet hogy a kocsija felé fogod sétáltatni poráz nélkül!! éshát fene tudja ha netán kárt tesz a kutyus a kocsijában lehet téged sem fog édekelni!! örüljön ha nem jelented fel hogy a kocsija a kutyus utjában ált ;D de én bevallom minden polgári ut nélkül bevasalnám a pánzt!! én már bevasaltam egyszere 50X enyit mint ami te akarsz! semmi mást nem csináltunk csak a házelé áltam 5gorilával aki kiszált a kocsiból és rágyujtottak egy cigire én addig oda mentem a pasashoz és elszámoltam vele a tartozását :) a srácok a cigit se tudták elszívni olyan gyorsn ment az egész! tutira van neked is egy két csunyán kinéző haverod!? egy sör és mennek is segíteni :) nem kell verkedni meg hasonló mert akkor a fenyegetésnek minősűl/testisértésnek! ha neked is mákod van megied és nem kérdez! de a kocsis ötlet is jó :) ne légy beszari mert apuka kiröhög! ;)

f27
2008-12-05, 09:21
ha kifizeti felét akkor meg a másikfelét kölcse amire gondolsz ;D

Hassan
2008-12-05, 12:06
Agresszív kismalac :) A tolerancia az alapja mindennek, én is fel lennék háborodva, de ez így volt korrekt.

sry
2008-12-05, 14:23
Jó ez az 5 gorillás verzió. Ilyenkor szokott az adós telefont ragadni és jól előállítják az 5 gorillát, amik ekkor már csak selyemmajmocskák szoktak lenni, aztán lehet magyarázkodni. A fenyegetés nem megoldás. Normális, jogszerű módon kell eljárni, abból nem lesz baj. Amúgy is az a gorillás sztori jó sokba szokott kerülni, általában miután szabadlábra helyeződnek a banánevők megkeresik a "jó havert" és alaposan elbeszélgetnek vele, hogy miért kellett a priccsen éjszakázni. Ha a "jó haver" ezt megussza néhány százezer forint leszurkolásával akkor jól járt, de azért a lóvé mellé még oda szoktak tenni a fejére néhány makeszt is, had dagadjon a búrája.

Az ilyen pénzbehajtósdit jobb szakemberekre bízni, persze itt 20.000. Ft.-ról van szó, ennyiért nincs is értelme ilyesmiről beszélni.

üdv.:SRY

pollen
2008-12-05, 14:41
Köszönöm a sok hozzászólást! Megegyeztünk a károkozóval a javítási költség felét kifizeti.Talán így a legegyszerűbb az meg, hogy kinek van igaza......

Ez is eredmény már! Az erőszak meg erőszakot szül.

Vili
2008-12-05, 21:48
Szia Károly!

Nos, arról már esett szó, hogy a kutyákat miként és hogyan lehet sétáltatni. Valóban szinte városonként változhat a szabályozás, de abban mind megegyezik, hogy póráz használata kötelező közterületen a szájkosár, szöges vagy fojtó nyakörv használatát pedig kutya méretéhez illetve fajtájához kötik (tehát palota pincsit csak a szájkosárban benne szabad vinni). :D :D A póráz, mint ebtartói segédeszköz úgy gondolom simán megakadályozhatta volna a "balesetet". Én a te helyedben a következőket tenném:

1.) Újra felkeresném, a kedves apucit hogy van egy remek ötleted és nekik nem kerül pénzbe Te pedig megkapod az összes pénzt amibe a malőr került. Majd megkérdezném udvariasan, hogy rendelkeznek-e lakásbiztosítással, amin belül gondos kutyagazdik kötnek külön "ebtartói felelősség biztosítást". Ez a mi lakásbiztosításunk esetében havi 200 Ft plussz, ellenben 2 millióig fedezi a kutya által okozott kárt elvileg függetlenül attól hogy a gazdi szegett-e valamilyen szabályt vagy sem. Amennyiben rendelkeznek ilyen kiegészítő biztosítással, úgy hajlandóság esetén keressétek fel a biztosítót és egyeztessetek. Közöld apucival, hogy amennyiben a biztosító fizet, úgy azt a fél szervízköltséget nem nekik kell fizetni és elvileg a biztosítás összege sem emelkedik. Ebben a szerencsés esetben lenne egy család aki nem véres szemmel nézne rád a luxus hobbynak tekintett időtöltésed miatt.

2.) Ha nem hajlanak a jó szóra akkor van egy A és egy B variáns.

- A variáns: hagyod a fenébe az egészet, megelégszel azzal a bő 10.000 Ft-al ( már ha kifizetik). Ebben az esetben megértem ha így gondolod, mert már ecsetelték mivel jár az esetleges polgári per. És ne feledjük azért jobb nyugodtan aludni, mint önbíráskodva pénzbehajtani, ezzel esetleg más ismerősöket is bajba keverve.

- B variáns: Amennyiben nem akarnak fizetni és biztosítón keresztül sem akarják rendezni a keletkezett kárt, úgy helyezd kilátásba, hogy a nagylány szabálytalan kutyuli mutyuli sétáltatása miatt az Önkormányzat Jegyzőjénél teszel feljelentést, tekintettel arra, hogy a szabálysértés elbíráslására az Önkormányzat bír illetékességgel.

- C variáns: (ezt fentebb azért nem írtam mert gondolni se jó rá) Amennyiben nem hajlandók rendezni a keletkezett káreseményed, úgy tedd meg a feljelentésed az Önkormányzatnál. Így tudni fogják, hogy ha legközelebb ilyen történik ismét akkor nem lacafacázol és nem a levegőbe beszélsz. ;) Nomeg van az a jó magyar mondás: Ha megdöglött a lovam dögöljön meg a szomszédé is!!! ;D ;D Másik jó hatása ennek, hogy híre megy és majd vigyáz mindenki a kutyájára, nomeg olyan szépen fog rádnézni apuci és kislánya ha találkoztok az utcán szembe. :)

Tudnod kell, hogy ahogyan Sry is írta te nem szegtél semmiféle szabályt ha nem merítetted ki egyik feltételt sem annak amit részletezett és te fel is hívtad a kiscsaj figyelmét a veszélyre. Ellenben ő szabályt szegett még ha tudatlanul is, ugyanis a jogszabály nem ismerete nem mentesít a felelősségre vonás alól.

Sok szerencsét ehhez az ünnepek előtti kellemes időtöltéshez és a továbbiakban kutyus és balesetmentes helizést kívánok. ;) Remélem tudtunk segíteni.

Üdv.: Vili

airman
2008-12-05, 22:50
Egyébként az ebtartást és a kutyasátéltatást általában a helyi önkormányzat szabályozza, de általános elv, hogy eb közterületen csak pórázon, szájkosárral tartózkodhat

Egyébként a törvények és a jogszabályok nagy része tök jó, csak a szankciók hiányoznak. Miért kell megvárni, hogy baj legyen?! A sebesség túllépésnél is megvág a rendőr, még ha nem is volt baleset. Egy nagy testű kutya sétáltatása póráz és szájkosár nélkül nálam a pofátlanság kategóriába tartozik, a tiltott fajtákról nem is beszélve. Ha valaki nem képes felfogni azt, hogy egy félreértelmezett inger akár támadási reakciót is kiválthat egy jámbornak tűnő állatból is, az egy a kutyájával szemben elfogult, önző, primitív lény.

lekszikovgabor (lex01)
2008-12-06, 09:10
bocs off.

egyesek szerint a kutya az ember társa. Na de milyen ember az akinek egy állat a társa??? ;D ;D :D

on

szerintem már a fele kár megtérítése is haladás, bár apuci spórolni akart, bepróbálkozott, nyert.

force
2008-12-06, 16:25
[/quote]
Egyébként a törvények és a jogszabályok nagy része tök jó, csak a szankciók hiányoznak. Miért kell megvárni, hogy baj legyen?! A sebesség túllépésnél is megvág a rendőr, még ha nem is volt baleset. Egy nagy testű kutya sétáltatása póráz és szájkosár nélkül nálam a pofátlanság kategóriába tartozik, a tiltott fajtákról nem is beszélve. Ha valaki nem képes felfogni azt, hogy egy félreértelmezett inger akár támadási reakciót is kiválthat egy jámbornak tűnő állatból is, az egy a kutyájával szemben elfogult, önző, primitív lény.
[/quote]

Így igaz....
Osztom én is...

Gabek
2008-12-09, 13:14
Remélem a kutya is "rendben van azért"...... ::)

Dr.Nixau
2009-01-06, 14:41
üdv!
szegény kutyulinak jó kis szőrtelenités lehetett ;D ;D
én is igyvagyok a kisgyerekekkel, a gondos anyukák ülnek a padon cigaretáznak stb...
töbszöri figyelmeztetésemre se hivták el a törpéket hát jo ha ők is igy akkor énis igy
leszáltam a tökmagon a nacit szétkapta, minek ment oda ott orditottam rá h mennyen onnan
igyjárt majd az anyukák jobban vigyáznak

gaboooka
2009-01-06, 14:49
Mondat kezdődik és végződik ugye?
Ha jól értem akkor Te a kisgyereknek irányítottad a repülődet? Ezt eljátszhatnád nálunk is. Én biztosan jól megpofoználak és még fel is jelentenélek.
Bár az első variáció szerintem máshogy is alakulna... Magyarul a sz@rt is...
Gondolkozzál már ember!!! Nem tudod, hogy hol lehet repíteni? Beszarás! >:(

Dr.Nixau
2009-01-06, 21:46
gabooka!
irányitotta neki a bánat h majd törjönössze
probálj meg ugy leszálni h 10törpe kergeti a helidet és a kedves szűlő a fület botját se hederiti rá sőt még arra se h agyerek belemászott a helibe...csak cigizettnyogodtan tovább
a gyerek felált és ment a homokozóba...

Jabag
2009-01-07, 08:35
EMBER!! (?)
JÁTSZÓTÉREN REPÍTETTÉL HELIKOPTERT?
Agyam eldobom, komolyan nem értem...
Hány éves vagy?

Twin
2009-01-07, 11:43
Szerintem 15 éves. Ja' nem 16!

Nagy fiú ::)

airman
2009-01-07, 12:34
Nem lehet egyből azzal kezdeni, hogy "Ülj a bácsi ölébe!"
Nixau előtte "szétkapja a nacit".

A viccet félretéve, és hangsúlyozom, teljes terjedelmében vicc volt!!!, Nixau nem írta, hogy egy 90-es heli volt-e, vagy egy picco-z. Az is lehet, hogy egy matchbox helivel játszott és berregett hozzá. Az még mindig gyanús, hogy mit keresett a homokozónál. De ő is csak hülyeségből írta az egészet.

Dr.Nixau
2009-01-07, 20:56
helo! egy pici koax heli volt easy copter, a rotor elhajlott! nem a gyerekre száltam!
2 egy full elhagyott területen volt ahova 2éve senki nem jöttoda csak mi!
nemtom hogykerültek oda :-\

NaSa
2009-01-09, 10:29
Hát!?

Csak olvasok és ámulok.
Dudkinnak van igaza.
Ti a rátermett és vagány szakértő modellezők elintézitek, hogy jó keményen beszabályozzák a modellezés minden fajtáját, ügyesek vagytok!
Játszótéren helizni? ISTENEM Beszállni a gyerekek közzé? Elgondoltad már milyen az mondjuk 3évesen megvakulni? Igaz nem a te hibád te szóltál.
A kis szaros meg nem ment odébb, az anyja meg cigizett, vesszen a szeme majd legközelebb odafigyel!
Sajnállak!
Csak arra vigyázz nehogy én legyek aki mellett helizel, játszótéren!!!

gaboooka
2009-01-09, 10:36
hangsúlyozom, teljes terjedelmében vicc volt!!!,... De ő is csak hülyeségből írta az egészet.

Nem röhögtem rajta mert nem vettem észre, ne haragudj! :o ::)
Engem személy szerint nagyon felbosszantott, hogy egyesek akár "viccből" gondolnak/leírnak ilyesmit.

airman
2009-01-09, 12:30
Ne haragudj Gaboooka!

Én azoknak írtam oda, hogy teljes terjedelmében vicc volt, akik esetleg komolyan vehetik, tehát akiknél a leírtak nem az abszurdum kategóriába tartoznak. Én pont azt akartam megelőzni, hogy ne próbáljanak meg a rendreutasító szerepében tetszelegni, mert ezzel maguk alatt fogják vágni a fát.

gaboooka
2009-01-09, 12:35
Értettem! De engemet nem a Te írásod bosszantott fel, tehát peace! ;)

airman
2009-01-09, 12:41
Értettem! De engemet nem a Te írásod bosszantott fel, tehát peace! ;)

Részemről is peace! ;)