PDA

Teljes verzió megtekintése : Hengerfej gyertyamenet átvágás?

pat
2009-03-04, 22:55
Sziasztok!
Sajnos történt egy kis balesetem,megszakadt a hengerfejemmben a gyertyamenet,és mostmár nemtudom meghúzni a gyertyát benne,így használhatatlan!
Újat nem szeretnék venni,mert 5-6l-t ment mociról van szó és igencsak újszerű állapotú!
Szerintetek,hogyan tudnám megjavítani?
Gondolkoztam azon,hogy:
-átvágjam a menetet turbó gyertyásra egy turbó gyertyával
-"folyékony"fémmel kiöntöm a lyukat és ujra belevágom a menetet egy gyertyával
Szerintetek melyik lenne a legjobb megoldás?
Előre is köszönöm a segítőkész hozzászólásokat!
Üdv:Pat

Sanyi bátyó
2009-03-04, 23:26
Hello Pat!

Ha a hengerfej és a hűtöborda egyben van:
Nos a "folyékony fém" dolgot abszolut nem javaslom, mert annak nem elég jó a szilárdsága erre a helyre! Sőt! Kiszakad a gyertya rögtön és a legrosszabb esetben kilövi a szemedet! Balesetveszélyes!
A turbo gyertya méretére át lehetne furni, mert az 8X0,75-ös metrikus menet, de nem tudod kialakítani a turbo gyertya aljához pontosan illeszkedő a kupos végét! Ugyanis nincs ott anyag már, amiből a negatív kúpot kialakítsd. Kérdés az, hogy tudsz-e esztergálni? Mert egy külön betétet csinálhatnál akkor és azt egy nagyobb átmérőjű finommenettel rögzítenéd be a hengerfejbe. De ez spéci szakmunka, esztergapad kell és nagyobb átmérőjű finommenetes metsző-fúró és forgácsolási gyakorlat.
Nem egyszerű... :-\
Ha motor hengerfejbetétes, akkor célszerűbb csinálni egy új hengerfej betétet a régi alapján.

Sanyi bátyó :)

krisztianfz6
2009-03-04, 23:57
Nekem is elgyengült az STS-ben, de 1500 ft egy új hengerfejbetét, így nem gondolkoztam a menetvágáson.

pat
2009-03-05, 11:09
Szia!
Köszönöm a hozzászólásodat! ;)
Igen,tudom,hogya betétes lenne a fejem sem fájna..........de sajnos nem az szóval egyben van! >:(
Esztergályoshoz elvittem aztmondta,hogy megpróbálhatja,de szerinte ez nem tiszta alumínium és ha ő tesz bele egy betétet tiszta alumíniumból akkor más lessz a hőtágulás!
Kúpos megoldásról nekem is azvolt a véleményem,hogy ez sem lehetséges,de azért rákérdeztem.
Ma voltam egy autós boltban és kaptam 2 komponensű fémtartalmú epoxy-t megpróbálom vele,ha megcsináltam jelentkezem!
Remélem semmi baj nemlessz vele,de amit leírtál Sanyi Bátyó azalapján csak óvatosan fogom a próbát csinálni!

Sanyi bátyó
2009-03-05, 12:24
Hello Pat!

Nem akarom megbántani a számommra ismeretlen esztergályost, de lerázott téged, nem volt kedve piszmogni ezzel a melóval. Kis munka, kis pénz, sok piszmogás. A hengerfej ötvözött alumínium, a most beszerezhető alurudak is ötvözöttek. Ha van is eltérés a hőtágulásban, az még mikronokban is nehezen mérhető. No meg a belső oldalon kialakított volna egy kis vállat és az a büdös életben nem jött volna onnan ki.
Bocsi de továbbra is aggódom a ragasztásos módszer miatt. Az epoxiban csak töltőanyag a fémpor, és az epoxigyanta a hengerfej hőjét sem fogja bírni, ki fog égni és elporlik. Tudom, hogy idegesít a probléma, ismerős, hasonló esetben engem is enne az ideg, de továbbra sem javaslom a ragasztást! Nézd csak meg a hőmérsékleti határt a ragasztó dobozán!

Sanyi bátyó :)

pat
2009-03-05, 21:48
Szia!
Igen,vásárláskor fontos szempont,volt,hogy hány fokot bír...nos erre 100 fok van,ennél több nekem ugysem szokott lenni!
4 év alatt 3-4 litert tettem bele,szóval ha előveszem 2 kör utána leállítás.........
Elég merevnek tűnik,megpróbáltam megmozdítani,nemtudtam pedig még csak 8 órája köt...
Majd látjuk milessz mindenestre igencsak távolról fogom nézni mittud! ;D
Ha megvolt a próba jelentkezem!

Dudkin
2009-03-05, 23:38
Igen, a hengerben a robbanaskor a lang ugye sosem eri el azt a bizonyos 100 fokot. Alig tobb 8-900 nal. A kompressziorol nem is beszelve.
Verd ki a fejedbol a ragaszgatast es halgass kerlek Sanyi batyora.

UDv:

D

mrsad
2009-03-05, 23:55
Pat,

ha már az értelmetlen ragasztásról nem lehetett lebeszélni téged, és az esztergályos is "lerázott", akkor
figyelmedbe ajánlom a helikális menetjavító-betétet (vagy minekishíjják magyarul)... Ha majd kilőtte a
gyertyát, akkor nézz rá erre:

Lásd pl: http://www.nagycsavar.hu/nagy_menetjav.htm

Ez egy trapézkeresztmetszerű "drótból" csavart rugó, amit a felfúrt és újrametszett menetbe kell betekerni,
a "rugó" a külső palástján az újonnan metszett (nagyobb méretű) menetbe ül bele, a belső paláston pedig
ott a kívánt méretű menet. A készlet ára sajnos vetekszik egy komplett hengerfejjel...

pat
2009-03-06, 18:36
Sziasztok!
Ma kipróbáltam,hibátlan volt fél tankot mentem hengerfej 50 fokos volt...de mégis lemondok erről a dologról,tul sokan mondjátok,hogy balesetveszélyes és kilőhet......
Dudkin:ugy értettem azt a 100 fokot,hogy a hengerfej állandó hőmérséklete nem megy 100 fok fölé,az égéstérben tudom,hogy ennél jóval magasabb hőmérséklet van....
mrsad:Hasznos szerszám,de ennek az árából jópár fejet tudnék venni!
Köszönöm válaszaitokat!

pat
2009-03-12, 18:33
SZiasztok!
Ma voltam egy korrekt esztergályosnál,megmérte gondolkozott stb...utána aztmondta,hogy neki ilyen furcsa menetvágója nincsen és kb 3.000FT lenne rendelni!Volt neki ez a "helikális menetjavító-betét" is de sajnos menetvágó hiányában ez sem jó!Holnapra utánanéz,hogy tud-e olcsóbban szerezni,vagy valahogyan megoldani!
Esetleg neked Sanyi bátyó nincsen valami ötleted hol lehet ilyet szerezni?
(Ugyemlékszem a gyertya 6.2mm-es 0.8-as emelkedésű és 30 menetes?!)

Sanyi bátyó
2009-03-13, 00:08
Hello Pat!

A normál gyertyamenet: 1/4" 32G . Ez egy inches, típusú menet.
Legközelebb a debreceni modellező klubban találsz megoldást, ott van forgácsolásban igen jártas "öreg róka". Meg lehet rendelni az SKF-nél is, de sajnos olyan drága ahogy írtad, ha nem drágább. :-\

Sanyi bátyó

pat
2009-03-13, 13:22
Szia!
Nem is tudtam,hogy itt Debreceni klubban van valaki aki forgácsolással foglalkozik!
Esetleg egy nevet vagy ha tudsz telefonszámot akkor azt elküldenéd nekem PÜ-ben?

Janiboy
2009-03-13, 14:12
Az nem derült ki hogy milyen tipusú motorról van szó.
Talán mégis megoldható a betétesre alakítás, használt hűtőborda felhasználásával.
Az epoxi majszolás nem oda való, ne legyenek illúzióid. Motor körül sehol nem működik jól. (Akkor működne (és akkor sem a gyertyamenetben)ha az alkatrészek túl lennének méretezve, de mint tudjuk a modellmotor nem az a kategória...)

A menetjavítóval is a 1/4-32G méret a probléma.

A turbósra alakításban 2 problémát is látok, egyik hogy a belseje a turbósnak még a normálnál is szűkebb, vagyis nincs elég anyag (még akkor sem ha ép a menet), másik az egybehengerfej magassága. (ha autós motor akkor a legkeményebb kihívás)

Esztergályossal az alubetét járható út. Én is tettem már hasonlót csak az kicsit nagyobb motor volt. (Yamaha XT600) Viszont azt kőkeményen illeszteni (átfedéssel) kell, nem lehet ragasztóra fogni a dolgot.
A probléma gyökerein viszont mindenek előtt el kéne gondolkodni. Miért szakadt meg a menet??? Ha azért mert mindig megtépted, akkor legközelebb is meg fog szakadni. Ha az gyenge az anyag, akkor felejtsd el a betétezést szarra nem érdemes építeni.

pat
2009-03-13, 18:11
Szia!
Köszönöm kimerítő válaszod a ragasztásról már letettem,tényleg nem egy jó megoldás volt.Turbóra alakításról is,mert nem kivitelezhető,szóval most van egy megbízható esztergályos akivel megpróbáljuk megcsinálni,csak hát menetfúró hiányában áll a munka!Sajnos az én hibámból történt a "baleset",így nem a hengerfej anyaga a hibás......
Ha van fejlemény jelzem!
ÜDv:Pat

szemi
2009-03-16, 09:58
Szia Pat!

A legtökéletesebb megoldást javaslom számodra, 2000,- Ft-ért
adok neked egy "új" hengerfejet.

Üdv:Szemi

30/2051754

pat
2009-03-16, 13:04
SZia!
MInt mondtam neked telefonon is,most javítás alatt ál,de ha nem sikerül akkor jelzem,mert kérem a tiéd!
ÜDv:Pat

pat
2009-03-22, 14:17
Sziasztok!
Tegnap lett kipróbálva a moci,sikeresen javítva lett!
Kompresszió 2x olyan mint előtte,ezekszerint már elengedett a gyertya mellett,ezelőtt is picit.
Köszönöm a segítséget Sanyi Bátyó még1x.

tonka
2009-08-09, 20:50
Ma megszakadt a gyertya menete a motoromban. A motor egy Force 28-as, cserélhető "hengerfejjel".
Tudnátok segíteni, hogy hol lehet ilyet vásárolni?
köszi

tonka
2009-08-10, 15:45
Közben megoldódott!
Az R/C System (rcnet.hu) árul ilyet.