PDA

Teljes verzió megtekintése : Miért kell mindig az izzítani?????

paneuropean
2009-04-08, 12:27
Most vettem a fiamnak egy 1:10 on-road autót,amibe 16%-os üzemanyag kell.Van egy R5-ös és egy R4-es gyertyánk,viszont csak állandó izzítás mellet hajlandó működni!!Ahogy levesszük az izzítót róla akkor rögtön leáll,így amikor lemerül az izzító nem lehet beindítani!!Mit csinálok rosszul??? ??? ??? ???

http://kep.ivpicture.hu/77906.jpg

tubi
2009-04-08, 12:51
Üdv!

Valószínűleg be kellene állítani rendesen a karbit, elképzelhető, hogy túl sok üzemanyagot kap!
Ajánlom figyelmedbe az alábbi lineket:

http://www.rcoffroad.hu/cikkek/motor-bejaratas.php

http://www.rcoffroad.hu/cikkek/motor-beallitas.php

paneuropean
2009-04-08, 13:24
Köszönöm a gyors választ!
De nem ujj a gép!
Be volt járatva rendesen!

sipi0117
2009-04-08, 23:43
Szia!

Valószínű,hogy a gyertya megadta magát.Próbáld meg teljesen új gyertyával.
üdv.

Janiboy
2009-04-09, 00:07
Azért én nem zárnám ki egy 3-as gyertya próbáját sem

Sanyi bátyó
2009-04-09, 00:27
Hello Paneuropean!

Azt írod, hogy nem új a gép, azaz használt benne a motor is. Ez nem baj, de azt feltételezem ebből, hogy a gyertyák sem újak. Akkor valószínűleg a gyertyák is használtak. A Rossi R4 és R5 izzógyertyák nem teljes anyagukban tartalmazzák a katalizátorfémet, a platina-iridium ötvözetet. Csak felületükre van galvanizálva ez az ötvözet. Idővel sajnos leég, leválik, mint ócska festés az öreg kerítésről. Az öreg gyertya ha ráteszed az izzítót, akkor izzani is fog, de az a spirál már csak a hő és korrózióálló acélötvözet. Azért van az, hogy az izzító levétele után azonnal leáll a motor. A jó gyertya fenntartja az égést, mert katalizátorként működik, ugyanakkor a felületén bekövetkezett égés izzásban tarja folyamatosan. Igen erős nagyító alatt meg lehet vizsgálni minden izzógyertyát, főleg akkor célszerű, ha már szabad szemmel szürke színű és nem fényes, azaz matt a felülete a spirálnak. Ekkor már a katalizátor réteg erősen levált a hordozó szálról. A platina-iridium ötvözet roppant drága, ebből már nem lehetne megfizetni a tömör izzószálat. A régi sárgaréz házú Moki gyertyák még teljesen ilyen huzalból voltak készítve. De annak is megvoltak a hátrányai.
Ha viszont vadi újak a gyertyák, akkor az előttem szólónak van igaza, azaz be kell állítani jól a porlasztót.

Sanyi bátyó :D

Gearboy
2009-04-09, 09:07
Helló!

Elnézést, de én az utolsó hozzászólással nem teljesen értek egyet!
Miután a motor elindult, az autónak egyáltalán nincs szüksége gyertyára. Ha beindul akkor valószínú, hogy még felmelegíti annyira az égésteret, hogy még be tudjon "öngyülladni" az üzemanyag levegő keverék. Ha egyszer begyuladt nincs szükség rá, hisz az égés hőlye megtartja, sőt növeli a hőfokot. Sztem csak túl dús a keverék (nem egyszer találkoztam ezzel a próblémával más autóknál) "A jó gyertya fenntartja az égést, mert katalizátorként működik" - ezt nem értem, nem kötekedés képpen de tényleg kiváncsi lennék erre.

tubi
2009-04-09, 09:32
Üdv!

Szerintem Sanyi bátyó-nak van igaza.
Sok hozzászólását olvastam el és nem kételkedem a hozzáértésében!

Én úgy tudom, hogy a gyertyát elő kell melegíteni az indításhoz, de utána a robbanás folyamata tartja izzásban a szálat! Így működik, mint katalizátor a gyertya.

Azért állhat le egy motor, mert túl dús a keverék és túlságosan lehűti a gyertya izzószálát az üzemanyag! Amennyiben szegényes a keverék, túlhevül, és elég a száll!

Az öngyulladás a régebbi típusú, ellen dugattyús motoroknál volt!

Lehet, hogy én is rosszul tudom! Ne kövezzetek meg érte!

tubi
2009-04-09, 09:34
Vissza témához!
Talán kezdetnek, tegyél bele egy új gyertyát és karbuláldbe a motort a leírás szerint!

Mennie kell! ;)

paneuropean
2009-04-09, 09:50
Köszönöm a válaszokat! Az R5-ös gyertya vadi új.

Gearboy
2009-04-09, 22:00
Akkor sztem csak szegényíts a keveréken.

De ez a katalizátor gyertya érdekes. A katalizátor egy anyag ami átalakítja az égés után keletkezett káros anyagokat. Oké, lehet hogy van a gyertyában valami anyag ami ezt csinálja, de ennek a motor működéséhez nem sok köze lenne.
Jah az öngyuladás? Ha nem öngyuladás lenne akkor valaminek írányítani kéne a robbanásokat... Egész egyszerűen akkora a hőfok és a nyomás, hogy magától begyullad. Nem tud más miatt máskor begyulladni, csak magátol :)
Ja és amit írtál, hogy csak indításhoz kell és utána a robbanás hője tartja izzásban az teljesen igaz, de emiatt a gyertya nem lehet melegebb mint a robbanás hőlye, emiatt teljesen jelentéktelen a motor működése közben a jelenléte.

Janiboy
2009-04-09, 23:15
Szerintem a katalizátor fogalmáról ne indíts vitát. Legyen elég annyi hogy azt nevezik katalizátornak ami felgyorsítja a kémiai folyamatokat. Az izzítógyertya és a kipufogóban lévő katalizátor lényegében ugyanazt csinálja. Igen, az anyag a lényeg, nem sima vasdrót világít a gyertyában. Lényegében platina az anyag, különböző mértékban ötvözve van íridiummal. Ezek katalizátorfémek. Ja, és kurva sok köze van a motor működéséhez. A legnagyobb jóindulattal se nevezném öngyulladósnak az izzós motorokat. A robbanásokat igenis lehet irányítani. Erre számos paramétert meg tudsz változtatni (üzemanyag összetétel, kompresszió, gyertyahőfok, hőmérséklet, vezérlési szögek, stb) , mindennek az összehangolt egysége gyújtja be a keveréket. Kicsit bonyolultabb mint a szikragyújtás, de a megvalósítás lényegesen egyszerűbb.
(Az öngyulladós motor is szabályozva van, de ezt tényleg csak zárójelben)

Ha az igaz volna amit írtál, akkor nem kéne izzítani sem a motort mert magától begyulladna.....

Olvasd Sanyi bátyó szösszeneteit, mert sokat tanulhatsz belőle. Én is sokat tanultam, csak nem merem neki megmondani ;)

Sanyi bátyó
2009-04-10, 02:51
Szevasztok!

Janiboynak, aki régi jó cimborám mindenben igaza van! Neki is igencsak alapos ismerete van a motorok nagy családjáról.
Gearboy bocsáss meg a kritikáért, de még tanulnod kell a szakmát! Az igen bonyolult kémiai ipar nagyon sok helyen használ katalizátort. Nemcsak égési környezetben! A leírásodból azt vettem ki, hogy te csak a gépjárművek katalizátorát ismered.
A modellező berkekben van olyan öngyulladásos modellmotor amit te említesz, de ezekből kis szériák jelentek meg a kereskedelemben. Az üzemanyaguk sem metilalkohol, hanem petróleum és éter keverék, amihez ricinusolajat adnak még. Ezek a motorok arról ismerhetők fel, hogy nincs gyertyájuk, hanem egy nyeles csavarorsóval szabályozni lehet kis mértékben a robbanási teret. Ezek az ellendugattyús motorok. Ezek valódi öngyulladásos motorok!
Ha részletesebben érdekel a dolog, korábban egy cimborám honlapján sokáig olvasható volt egy részletes cikkem az izzógyertyákról, ha gondolod, illetve gondoljátok ide is feltehetem. Egy kis gond van vele, mert csináltam hozzá nagyfelbontású makrofotókat, ami jobb megértést ad a szövegnek, de ide nehéz beszúrni a fórumra a fotókat szöveggel együtt.

Sanyi bátyó :D

Janiboy
2009-04-10, 08:48
Sanyi bátyó
Az udvariaskodást félretéve, tényleg jó lenne a "régi" cikkeidet felhozni a fórumra (ami még nincs itt). Esetleg egy csokorba gyüjtve a többi témával (szervó téma, metanol téma, stb....)
Lassan könyvet adhatsz ki a műveidből :)

Gearboy
2009-04-10, 09:03
Köszönöm a magyarázatot! Tényleg nem kötekedés volt a katalizátoros gyertya és tényleg nem tudtam hogy az én kisautom gyertyájában is van ilyen anyag! Ezt köszönöm, hogy tudattátok velem! ;)

Engem is érdekelne a link, mivel azzal még mindig nem értek egyet, hogy ezek nem öngyulladós motorok. Mert értem, hogy lehet változtani ezer féle képpen a gyulladást, nagyobb sürítéssel, keverék arány változtatásával, de ezzel még mindig csak saját magától fog begyulladni.
Sztem a vita most értelmetlen, mivel ebben az esetben az öngyulladás mindenkinek mást jelent. :)

Janiboy
2009-04-10, 09:50
Ha más nem, az ára is azt feltételezi. Némi iróniával aranyárban platinaárban mérik :) A katalizátoros autók nagyon felverték a platina árát.

Az öngyulladásról. Nem találtam szakszerű sorokat, de azt tekintjük öngyulladósnak amelyekben az összesűrített levegő hőmérséklete gyújtja be a keveréket. Az önygulladós modellmotor nem keverendő a dízelmotorral csak mert az is öngyulladós!

Az izzós modellmotorban az izzó katalizátor gyújt. Az előgyújtás nem változtatható mint egy szikragyújtás esetében, de a lényeg hogy semmiképp sem öngyulladásos az égés.

Gearboy
2009-04-10, 10:26
hmm... "izzo katalizátor gyújt"??? Most izzik vagy gyújt? Ha izzik nem tud gyújtani, csak a hőmérsékleten emelni. Jó, ok, elhiszem, hogy a gyertya hőlye kell az egéshez,de nem a gyertya gyújtja be a keveréket, hanem csak besegít, hogy megtörténjen a keverék begyulladása.

Elnézést, hogy ennyire kötekszem, én egyáltalán nem kételkedem abban, hogy nektek van igazatok, csak nekem van egy olyan tulajdonságom (sztem nem rosz, hogy van), hogy addig nem hagyom a dolgokat amíg teljesen logikusan nem látom a folyamatot a fejemben és eddig még nem kaptam elég bizonyítékot és elméletet ami alapján ez igaz lenne.

Janiboy
2009-04-10, 10:36
feladom

Gearboy
2009-04-10, 10:41
Mind1 én azért még meg kérdezem Sanyi bátyót, hogy mit mond megkérdezek még egy pár hozzáértőt.

Paneuropean egyébként jó lett az autó??

tubi
2009-04-10, 11:04
A nitros motorok működése már le lett írva, de az öngyulladást már a különböző hőértékű gyertyák léte is cáfolja! A nem megfelelő gyertya használat során leáll a motor, vagy nem megfelelő a működése! A használt, vagy rossz minőségű gyertyák miatt is sokszor leáll a motor az izzítás után! Amennyiben igaz, amit állítasz, akkor bármilyen gyertyával amivel be lehet indítani egy motort, üzemeltetni is lehet, hiszen az öngyulladás független a gyertyától! Ez viszont nincs így!
Mindenképpen szükség van gyertyára, mert önmagában a sűrítés nem elegendő. A motor üzemének fenntartásához!

Gearboy
2009-04-10, 11:17
Pár hozzászólással ezelött írtam ,hogy elhiszem, hogy van köze az begyulladáshoz a gyertyának... De ettől sztem még mindig csak önygyulladásról beszélhetünk. Mert amiker írtok, hogy kell az egéshez a gyertya teljesen oké, de a gyertya azért kell ,hogy izzon és akkora hőfokot csináljon, hogy megtörténhessen a robbanás. Ahogy írtad, ha nem megfelelő a gyertya hőértéke akkor nem működik rendesen, mivel nincs elég nagy hőmérséklet vagy túl nagy hőmérséklte van. De ettől még mindig nem értem, hogy miért ne lenne ez önygulladás.

tubi
2009-04-10, 11:19
feladom

Csatlakozom! ;D

altima
2009-04-10, 11:27
de a gyertya azért kell ,hogy izzon és akkora hőfokot csináljon, hogy megtörténhessen a robbanás.

Tehát nem önmagától hanem a gyertyától.

pakesz
2009-04-10, 11:58
Helló!

paneuropean az üzemanyag is lehet!Nekem hasonló tüneteket mutatott mikor régebbi üzemanyaggal próbálkoztam.Helytelenül tároltam ezért a nitró elpárolgótt az üziből.Végül már teljesen elcsavargattam a beállításokat mindent próbáltam de nem jártam sikerrel :'(Keztem feladni mikor barátnőm azt mondta,hogy üzemanyag a probléma (pedig ő nem is ért hozzá)És igaza lett új üzemanyag alpbeállítás azóta is mükszik a masina ;D

Janiboy
2009-04-10, 12:09
Helló!

paneuropean az üzemanyag is lehet!Nekem hasonló tüneteket mutatott mikor régebbi üzemanyaggal próbálkoztam.Helytelenül tároltam ezért a nitró elpárolgótt az üziből.Végül már teljesen elcsavargattam a beállításokat mindent próbáltam de nem jártam sikerrel :'(Keztem feladni mikor barátnőm azt mondta,hogy üzemanyag a probléma (pedig ő nem is ért hozzá)És igaza lett új üzemanyag alpbeállítás azóta is mükszik a masina ;D

Nem vagyok meggyőződve róla hogy a nitró jobban párolog mint az alkohol ;)
(ez az egyik erénye a metanolnak)
A rossz tárolástól általában bevizesedik az üzemanyag, és harmatgyenge lesz. Persze az alkohol is párolog közben, ezért térfogatra nem lesz különösebb változás.
Ezért kell gondosan tárolni az üzemanyagot (lehetőleg nem nagyobb edényben mint ami elegendő lenne), és nem visszaönteni a maradékot a tankból.

De a fenti problémát akár ez is okozhatja, de általában annyiban nyilvánul csak meg hogy nem jön ki a motor ereje.

paneuropean
2009-04-10, 15:24
Üdvözlök mindenkit! Nagy port kavart fel a problémám, de látom mindenkiben a jóindulatot! A GONDOM azzal társult, hogy addig-addig állítgattam, míg szerintem rontottam a helyzeten! Ha nagy nehezen beindul, nagyon magas a fordulat és nem bírom lentebb venni.A kezem már tele van vízhólyaggal a rángatás miatt! Nem tudom, hogy állítsam így be! ???

Janiboy
2009-04-10, 15:30
Ebben az esetben az lenne a legbölcsebb ha megmutatnád egy tapasztalt modellezőnek.
Esetleg vidd be a Sylkába, ha vásárolsz is valamit, biztosan szívesen beállítják neked ;)
A vízhólyagokat pedig üdvözlöm :'(

paneuropean
2009-04-11, 22:32
Kicseréltem a gyertyát (új), az üzemanyagot, amit 2 hete vettem most bontottam fel és azt tankoltam bele! A porlasztót teljesen darabjaira szedtem, eltakarítottam, összeszereltem, az első hozzászóló (tubi, utólag is köszönöm) által ajánlott link alapján (még több leírásnak megfelelően) beállítottam! Ezek után egyből beindul, de a motor fordulatát nem tudom lentebb venni, nagyon-nagyon forog! A Sylkába nem igazán tudok bemenni, ugyanis kecskeméti vagyok és mostanában nincs arra dolgom (itt nincs semmilyen hasonló üzlet ahová bevigyem)!

Janiboy
2009-04-11, 22:51
Ha minden más ki lett zárva, akkor vagy a fojtószelep van nagyon nyitva, vagy kevés üzemanyagot kap a motor. Ha a túrád jó, akkor az alapjárati keverékedet kell belőni. (a tolókán lévő csavaron tekerj ki mondjuk egy negyed forulatot, és figyeld mi történik)

Egy a lényeg, az összes csavaron kisérletezhetsz, de jegyezd fel az összes csavar állását, és jegyezd mellé, hogy viselkedik a motor. Előbb-utóbb javulni fog.

SYL
2009-04-12, 01:14
A Sylkába nem igazán tudok bemenni, ugyanis kecskeméti vagyok és mostanában nincs arra dolgom (itt nincs semmilyen hasonló üzlet ahová bevigyem)!

Üdv!
Ha már szóba kerültünk..
Ilyen esetekben szoktam alkalmazni a "telefonos segítséget".
Szánj rá pár percet akkor, amikor van lehetőséged megnézni, megcsinálni azt és úgy, amit mondok.

Nyitvatartási időben (10-18) hívhatsz, segítek beállítani a gépet.
Nem emelt díjas a szám :-)
322-50-99

Üdv:
Szilágyi Csaba /SYL/

paneuropean
2009-04-12, 09:09
Köszönöm a lehetőséget, ha keddig nem boldogulok jelentkezek! :)

paneuropean
2009-04-17, 22:20
Szia SYL!
Köszönöm a "telefonos segítséget" hasznos és jó dolgokat tanultam! :)
Összehangoltam a motort és a rádiót úgy ahogy Te mondtad, szerintem sikerült!
Viszont a kuplunggal az van amit mondtál! Szétszedtem és a rugó el volt törve! :o
A következő kérdésem az, hogy ilyet tudok-e venni?
A motortartó bak egyik fele is törött, tehát az is kellene. Tudsz-e ezek beszerzésében segíteni? Ha igen, akkor milyen adatokra van szükséged?
Előre is köszönöm!
paneuropean