PDA

Teljes verzió megtekintése : Videoátvitel FPV repüléshez

oldal : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

tv
2009-07-16, 10:20
Célszerűnek láttam ennek is új témát nyitni mert az ehhez tartozó információk is nagyon szét vannak szórva a meglévő FPV-s témában. Ez is egy fontos építőeleme a távolsági repítésnek.

2.4 GHz ? 1.2GHz ?

kinek mi a tapasztalata? melyik freki melyik rádióval működik illetve, melyikkel nem ?
távolság/teljesítmény ? ( egy fontos paraméter )

kinek mi vált be ?

remélem gyűlnek majd a hasznos infók

Viktor

Kazoo
2009-07-16, 10:35
Inesun 1.2Ghz az Assan 2.4-es rendszerével teljesen boldog :) A GPS annyira nem szereti ezt a frekvenciát, összesen 9 holdat szokott találni így is(bár elég lassan), hogy a gép hátulján az adó, a gps pedig az orr elején. Kb 5 perc amíg magához tér a GPS-em. Azt írták, hogy már 7 hold esetén megbízható a navigáció, így nem foglalkozom a dologgal. Fontos, hogy adó-vevő párosból digitálisat vegyünk. Minimum kapcsolóval állítható frekvenciájút, mert az első szettem csavaros állítású volt, és már a földön eldöntöttem, hogy ez gépbe soha nem fog kerülni.
Adó oldali teljesítményben legalább az 500mW ajánlott kezdésnek. Ennél alacsonyabb teljesítményűt maximum egy parkflierbe lehetne rakni a 10m-300m-es hatótávja miatt, de ennek nincs sok értelme. Érdemes egy jó kamerát is már az elején beszerezni, erre ne sajnáljuk a pénzt! Videó adó és a gép vevője között próbáljuk a maximális távolságot tartani a repülön összeszereléskor, így csökkentve egymás zavarását.
Azt hiszem egyelőre ennyi :)

Még annyi, hogy a kollégám 35MHz+2,4GHz videóval repül, és ha mellette bekapcsolom a távom esélytelen repülnie szemüveggel.

Füligjimmy
2009-07-16, 17:10
Számolhattok a 900 MHz-es rendszerekkel is.
Az alacsonyabb freki miatt kellemesebb hatótávval lehet számolni.
Információim szerint nem befolyásolja a GSM adások minőségét, és azok sem a képátvitelt.

gabor2009
2010-01-17, 20:37
Ti hazsnaltok 900mhz-es adot?

Füligjimmy
2010-01-17, 21:30
Én nem, de ez nem kizáró ok.

gabor2009
2010-01-18, 23:09
Igazán jó vevővel és normális antennával tök mindegy milyen frekin megy.
Én 2.4Ghz-en normalis antennával 16,9Km-en tudok kapcsolatot létesíteni.
20-as snr-el, ami nagyon jó.
Ez egy wifi link 10-15mbitet folyamatosan tudja, még essőben is :D

Sajna itt Magyarországon a 900 totál tiltott, de lehet próbálgatni.

Az 1.2G meg amatőröknek nyitott, azt igy lehet hasznalni.
Csak mint tudjuk a táv 2,4-en megy, és a kamera 2.felharmonikusa pont 2,4 es ezzel szetveri.

Javasolom a jó antennát, jó koaxot, és jó vevőt. Most láttam 1,2G-re -92db-s vevőt, a megszokott -80dbm helyett.

Itt emelném ki: önmagában a -92-es vevőt használva, a 12dbm nyereség a
régi 1km helyett rögtön 4km hatótávra elegendő.
És az antennát nem is számoltam!!!

Free Space kalkulátor (http://db.osoal.org.nz/index.pl?function=html&item_id=175)

Ezért én nem mennék 900-ra... ot az antenna is nagyobb.

mmormota
2010-01-18, 23:21
Az elvi hatótávolság hasonló nyereségű antenna, sávszélesség és jel/zaj viszony esetén a hullámhosszal arányos.

Emiatt az 1,2GHz-es rendszer elvi hatótávolsága kétszerese a 2,4GHz-es rendszerének. (a hullámhossz fordítva arányos a frekvenciával).

A gyakorlatban ez nem feltétlenül érvényesül, attól is függ, milyen érzékenységű a vevő.

gabor2009
2010-01-19, 12:27
Ha valakit érdekel mekkora távra megy a rádiófrekvencia, a fenti free space loss kalkulátorral könnyen kiszámolhatja. (Csak vegyük figyelembe melyik vevő milyen érzékenységű...)

Gyakorlatban minden frekvencia másképpen terjed.
pl 3,5mhz-en könnyen átszólhatsz Amerikába. (persze ez másmilyen terjedés)
28-30mhz-en már nem ennyire víg a helyzet, de Nyáron terjedésnél Olaszba még lehet rádiózni.
(itt történt, hogy 2460km-es összeköttetésem volt, amin magam is meglepődtem)
144mhz-en már nincs ilyen nagy távolság, de nekem sima 100mw-al sikerült 171km-re beszélnem.
433mhz-en már minden épület rontja az esélyeket.
11ghz-en ha egy papírlapot a jel elé teszel már nem fog működni a link.

A mi esetünkben a fizikai rálátással működő átvitellel foglalkozunk.

Összeségében elmondható a következő:
- fizikai rálátásnál minden frekvencia jól üzemel.
- minél magasabb a frekvencia annál inkább zavarják a fizikai dolgok, épületek, fák stb.
- nem a teljesítmény számít, hanem az antenna (mag a koax)
- minnél magasabb a teljesítmény annál silányabb a hatásfoka az erősítőnek.
pl. 1,2ghz-en már csak 10-15%-os lehet maximum.

GPeti
2010-01-19, 19:14
Az 1.2GHz-es video továbbítók pontosan milyen frekvencián mennek? Amit láttam az interneten az ok 1200MHz és még alatta három csatorna. Az amatőrsávon viszont 1255MHz-en van kijelölve frekvencia tv adásra. Nekem is van egy videomodulátorom csak nem tudom milyen frekvenciára állítsam hogy ne zavarjak valamit (ha jól tudom 1.2GHz környékén nincs ISM sáv). Egyébként a jel vételét régi analóg műholdvevővel oldottam meg, a fejről lejövö KF jel pont ide esik.

mmormota
2010-01-19, 20:24
Az 1.2GHz-es video továbbítók pontosan milyen frekvencián mennek? Amit láttam az interneten az ok 1200MHz és még alatta három csatorna.

Ahány annyiféle. Van olyan is, amelyik csak 1200 és az alatt megy, ami a légi irányítás frekvenciasávja és teljesen illegális használni.
Három gyakoribb típust megmértem, a csatolt táblázatban van az eredmény. A két Lawmate gyártmány is különbözik...

amatőrsávon viszont 1255MHz-en van kijelölve frekvencia tv adásra

Van egy magyar frekvencia kiosztás táblázatom, ahol amatőr TV adásra a következő sávok szerepelnek:
1243,25 - 1260 MHz
1272-1290,994 MHz
Fogtam is amatőr TV adást, az 1280MHz-en jött.

Egyébként a jel vételét régi analóg műholdvevővel oldottam meg, a fejről lejövö KF jel pont ide esik.
Úgy tűnik, az 1.3GHz-es adó-vevő szetek vevője is ilyen tuneren alapul.

http://kepfeltoltes.hu/100119/freq_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

GPeti
2010-01-19, 21:22
Össze szeretnék állítani egy fpv szettet, mindent összevetve a dolognak több buktatója van az anyagiakon kívül:
-1200MHz-en jelet adni illegális zavarhat más rendszereket
-amatörsávon talán még nem nagy bűn de engedély nélkül ezt sem szabadna
-1.2GHz rendszer közel van a GPS 1575MHz frekvenciához ezért leülteti a bemenetét
-2.4GHz-en lehetne videót küldeni, de elvileg csak 10mw-tal (max.300m), bár ebay-on láttam 2W-osat is
(lehet ez bemenőteljesítmény x8).
-Ennél viszont nem használható a 2.4gigás táv
-Modellirányításra marad a 35MHz elvileg max 80mW-tal.
-A 35megás rendszer zavarérzékenyebb, nem tudom mennyire nagy távolságnál
-5.8Gigás videoadóról még csak a fórumon hallottam, de állítólag nem jók
-Drága a videszemüveg, egyenlőre a rendes kis lcd tv is jól jönne de nehéz látni napfénynél:
igaz lehet sötétíteni árnyékolással, esetleg a háttérvilágítás led-es tuninggal fényesebbé tehető
- a repülőgép kiválasztása sem egyszerü
Kicsit eltértem más témák felé remélem nem baj.
Mi akkor a jó megoldás?

mmormota
2010-01-19, 21:26
Mi akkor a jó megoldás?

Nincs jó megoldás. ;D

Mindenféle csúf kompromisszumok vannak. Ezekről olvashatsz a fórumon.

mmormota
2010-01-19, 21:51
-1.2GHz rendszer közel van a GPS 1575MHz frekvenciához ezért leülteti a bemenetét

Ha elég messze van a gépen (pl. az adó az EasyStar függőleges vezérsíkon, a gps antenna meg az orrban) akkor már nem vészes a zavarás, 10-11 hold is jön. Ha nem lehet ilyen messze elhelyezni, akkor egy hangolt tápvonalas szívókör 1576 MHz-en megoldja.

-2.4GHz-en lehetne videót küldeni, de elvileg csak 10mw-tal (max.300m), bár ebay-on láttam 2W-osat is

Patch antennával 1 km fölé is megy, sokan pedig illegális 500mW-os adót használnak. Azzal akár 10km is elérhető.

-Ennél viszont nem használható a 2.4gigás táv

Nem bizony. Sőt a többiek rádiója is zavarja, különösen a Futabák, ezek széles vízszintes sávokat rajzolnak a képre.
Lehet hozzá 35MHz-et használni (nem 80 hanem 800mW a tipiikus rádió kimenő teljesítmény).
Alternatív lehetőségek: Thomas féle 433MHz vagy DMD 869MHz (egyik se egész biztos hogy legális). De mindkettő nagy hatótávolságú.

-5.8Gigás videoadóról még csak a fórumon hallottam, de állítólag nem jók

Nekem nem vált be, de ez lehet egyedileg gyenge készülék is.
A Fatshark bejelentette, hogy márciusban kihozza az egybeépített szemüvegét 5.8GHz-es vevővel. meglátjuk, mennyire válik be.
Annak alapján amit én tapasztaltam, diversity a minimum. Lehetőleg nyereséges antenna + követés kell tűrhető hatótávhoz.
Piszkos drága.
Viszont legális, és lehet használni 2,4GHz-es távval. Meg békén hagyja a GPS-t is.

-Drága a videszemüveg, egyenlőre a rendes kis lcd tv is jól jönne de nehéz látni napfénynél
Egy nagy dobozt szoktak tenni egy fotóállványra, mélyén a tv. Meg vannak megszállottak, akik ugyanezt a fejükre szerelik. Darth Vader ahhoz képest megnyerő külsejű.
Vagy vehetsz egy trimersion akármit az ebay-en (nekem 110-be került szállítással) és átberhelheted. Pont olyan 640*480 lcd van benne mint a 300 dolláros szemüvegekben, és jobban kizárja a napfényt. De elég böszme... ;D

igaz lehet sötétíteni árnyékolással, esetleg a háttérvilágítás led-es tuninggal fényesebbé tehető

Az nagyon nehéz lenne.

- a repülőgép kiválasztása sem egyszerü

Elsőnek EasyStar. Azzal van a legkevesebb gond. Aztán ha már benne vagy, kitalálod mi a még jobb.

gabor2009
2010-01-20, 00:03
Én jó megoldásnak a 433-as távirányító rendszert találom.
És ezt párosítva vagy 2.4 ism video adóval vagy mással.
Ezt egy német? amatőr gyártja.
(Egyébként az se felel meg minden amatőr szabványnak.)
De a freki kb jó helyen van :D

Az amatőrvizsga kb 5eft, és kész.

Persze ez már drágább móka, de ez a tuti.

G

(Egyébként ha jól emlékszem Magyarországon nincs 900mhz-os sem ISM, és nincs 1200mhz-n se.)
Megnéztem: ism sáv kishazánkban:
434MHz, 2.4GHz, 5.7GHz., a 434mhz-en csak egy frekvencia használható...

Össze szeretnék állítani egy fpv szettet, mindent összevetve a dolognak több buktatója van az anyagiakon kívül:
-1200MHz-en jelet adni illegális zavarhat más rendszereket
-amatörsávon talán még nem nagy bűn de engedély nélkül ezt sem szabadna
(lehet ez bemenőteljesítmény x8).

Mi akkor a jó megoldás?

mmormota
2010-01-20, 17:39
10mW 2,4GHz adóval is érnek el szép eredményeket. Ezt a videot 10mW-os adóval és vételi oldalon 8dBi antennával vették fel, a vevő jobb valamivel az átlagnál.

http://www.vimeo.com/8606063

vTX
http://www.firstpersonview.co.uk/transmitters-receivers/10mw-2.4ghz-tx
vRX
http://www.firstpersonview.co.uk/transmitters-receivers/high-sensitivity-4ch-2.4ghz-receiver
8dBi patch

TX
Multiplex cockpit SX (35MHz)
RX
RP6D1 : Corona 6 Channel Synthesized 35MHz Dual Conversion Rx (standard length antenna)

Bövebben az rcgroups fórumon:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1171268

GPeti
2010-01-20, 17:53
Én a 433megás rendszert nem javaslom, nagy teljesítménnyel használva a környéken használhatatlanná válnak a garázskapuk, autótávirányítók stb. Ezen a frekvencián a jel / szünet arány is maximalizálva van, nem lehet folyamatosan adni hogy más is müködhessen.

mmormota
2010-01-20, 18:34
Szerintem az egész FPV hobby kiforratlan. Nincs rendesen megtervezve, más célra gyártott eszközöket válogatunk össze, sufnituning cégek próbálják a nem erre való technikát valamennyire használhatóbbá tenni. Ebből jön ki, hogy több frekvenciát használunk, ütik egymást, és a video átvitel analóg egy olyan környezetben, ahol az analóg tv adás már kifutóban van.

Ha kicsit jobban elterjed az FPV, előbb-utóbb beszáll komoly cég is és megcsinálják rendesen.

Pl. wifi-re alapozva a video átvitelt is, a vezérlést is. Kis távolságra irányfüggetlenül, nagyobbra követő antennával, élesen irányítva. Egybeépítve mindent, video tömörítőt, távvezérlést, robotpilótát, osd-t. Egy ilyen szerkezet szoftver fejlesztése nagy munka, de az anyag igénye, mérete stb. elenyésző. Pár ezer darab miatt nem éri meg kifejleszteni, de ha százezres darabszámot el lehet érni akkor már igen. Ez klasszikus FPV esetén nagyon messze van, de a Parrot pl. ebbe az irányba mutat. Olyan játékot, ami lakásban használható és Iphone-nal meg ilyesmivel is vezérelhető, nagyon sokat el lehet adni ha nem túl drága. Ha ebbe belépnek nagy cégek, villámgyorsan elérik azt a színvonalat, ami a rendes FPV-re is jó lehet. Ha máshogy nem, akkor úgy, hogy a sufnitunig cégek erről az alapról, működő digitális átviteli rendszerből indulnak és terjesztik ki a hatótávolságot, ahelyett hogy analóg vackokra építenének.

mmormota
2010-01-20, 18:44
A teljesen digitális rendszerhez egyre jobb eszközkészletek állnak rendelkezésre. A digitális set-top boxok, mediaplayerek nagyon hasonló funkciókat látnak el. Van bennük egy olyan általában ARM alapú célprocesszor, amit hardveresen a video feldolgozásra hegyeztek ki, tartalmazza a wifi, ethernet stb protokollok kiszolgálóit. Ezek a processzorok programozhatóak. A gyártó cégek fejlesztő kiteket adnak ki, amit a készülék gyártók vesznek meg, és egyedi alkalmazást fejlesztenek rá. A legnehezebb részeket, pl. a video kodekeket, kommunikációs protokollokat maga a félvezető gyártó adja és készen van a kitben, csak az egyedi jellemzőket, menüt, felhasználói felületet kell egyedileg megírni.

Egy ilyen kit nagyon jó alap digitális FPV célra is. Csak nagyon nagy munka. Ezzel együtt bízom benne, hogy valamilyen lelkes egyetemi csapat vagy ebben üzletet látó cég 1-2 éven belül megépíti a valóban plug-and-play digitális FPV készletet.

tv
2010-01-21, 02:06
1.2GHz 2,4GHz TX-RX:

http://www.dinodirect.com/Safety-Security/CCTV-Surveillance-Parts/Receiver-and-Transmitter-for-CCTV-2051/

gabor2009
2010-01-22, 23:08
Olyasmi ez mint a inesun oldala. Az árakat nem néztem, de a gond csak annyi, hogy a specifikációban nincs leírva a vételérzékenység.
Én is (sajnos) hasonlót vettem, és ezzel rosszul választottam.

Javasolom, hogy a nagyobb érzékenységűt vegyétek meg onnan, ahol az eladó ki meri irni a vételérzékenységet. Talán az nem annyira gagyi.

Az én szerkezetemre 2000mw volt irva. Mérés után kiderült, hogy ennek csak a töredéke.

Az ebay-en láttam -92dbm érzékenységű 1.2-es vevőt, ha jól emlékszem 89usd-ért.
Én ezt javasolom annak, aki vásárlás elött van!!!

Üdv,
Gábor

1.2GHz 2,4GHz TX-RX:

http://www.dinodirect.com/Safety-Security/CCTV-Surveillance-Parts/Receiver-and-Transmitter-for-CCTV-2051/

gabor2009
2010-01-23, 17:15
Ha valaki szeretne mostanság venni tx-rx-et, ezt ajánlom neki.

http://cgi.ebay.com/2Watt-900MHz-Unmanned-Aerial-Vehicle-Video-Transmitter_W0QQitemZ130338528327QQcmdZViewItemQQp tZLH_DefaultDomain_0?hash=item1e58c81c47

gabor2009
2010-01-23, 17:20
Még egy tipust talaltam, ez egy kicsit kompaktabb.
Es a 18dbm-et tuti tudja. Ezen a frekin ez bőven sok.

http://cgi.ebay.com/50-mWatt-915-MHz-ATV-FM-Video-Stereo-Audio-Transmitter_W0QQitemZ130338529567QQcmdZViewItemQQp tZLH_DefaultDomain_0?hash=item1e58c8211f

Ezen a linken ado vevo es terero kijelzot is talaltok:

http://cgi.ebay.com/2Watt-900MHz-Unmanned-Aerial-Vehicle-Video-Package-deal_W0QQitemZ140353465204QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item20adb7eb74

pbr110
2010-01-23, 19:41
Ezekkel csak a freki a gon,. 900MHz.

Ja megtaláltam 1.2 GHz-es darabokat is.

gabor2009
2010-01-23, 19:55
Freki?

Van 1,2Ghz-es ami 32km-ig szuperal szett-ben:
http://cgi.ebay.com/1-Watt-1200-MHz-ATV-Video-Package-deal_W0QQitemZ130338529834QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item1e58c8222a

Pontosabban a 900mhz-ashoz irták a 32km-t erősitő nélkül.

M.o.-on rádióamatőr engedéllyel a 1.2ghz videoadásra használható.

pbr110
2010-01-23, 20:39
Nekem tetszik, ha valaki esetleg rendelésbe fog szóljon, áljunk össze többen hátha kapunk valamennyi kedvezményt a gyártójától.

loorio
2010-01-24, 21:11
tyűűűű!

Ezek nagyon szimpi cuccok!

pbr110
2010-01-25, 08:29
Meg kéne érdeklődni a készítőétől, van benne aluláteresztő szűrő vagy nincs.
Egy kollégával folytatott eszmecsere alapján, a szűrő hiányában ugyanott vagyok mint a 70-100$ termékekkel.

ati
2010-01-25, 13:57
Az analóg műholdvevő beltérit próbáltátok? FM-es , egy előerősítővel megfejelve szuper az érzékenysége is. Nekem vevőnek nagyon bevált. A rádióamatőr sáv 1240-1300MHz. 1296-1300 részt illik nem videóra használni.

mmormota
2010-01-25, 15:23
Az analóg műholdvevő beltérit próbáltátok?

Ilyen tuner van azokban a vevőkben is, amiket használunk.

ati
2010-01-25, 15:40
Stimm. De ezek a 10GHz-es fejhez készülnek eredetileg, nem árt előerősíteni a jelet. Megfelelő előerősítővel, antennával messzire el kell szóljon. Analóg beltérit meg kilóra mérik mostanság.

GPeti
2010-01-25, 17:47
Én is a müholdvevőt szeretném használni ha elkészül az fpv cucc, szép képe van, pont most készítettem yagi antennát és kétfokozatú erősítőt bfr93-mal, de majd jó lenne beleépíteni egy invertert hogy 12v-ról működjön. Az adó is s.k. most készül, fél watt kimenőt várok töle bfr96 végfokkal.

mmormota
2010-01-25, 18:10
Ismersz olyan amatőr jellegű műszert amivel elfogadható pontossággal lehet teljesítményt mérni az 1-3 Ghz tartományban?

GPeti
2010-01-25, 18:30
Házilag indukciómentes ellenellás melegedését lehetne mérni, hol a rf-et ráküldeni, hol egyenáramot, ahol egyforma a hőfok ott a teljesítmény is.

ati
2010-01-25, 18:33
http://www.qsl.net/n9zia/wireless/pics/turd_wattmeter.png

az iránycsatolót NYAK-ból, vagy koax kábelből lehet megcsinálni (lambda/4). 2GHz-ig használható.

ati
2010-01-25, 19:12
http://www.afar.net/rf-link-budget-calculator/

csináltam egy kis számitást. Jó vevőantennával (22dB Yagi). Szimpla adóantenna 1W power, 50km-re elmegy.

GPeti
2010-01-25, 20:10
Szerintem egy szimpla yagitól sok a 22dB.

ati
2010-01-25, 21:05
Attól függ hány elemből áll. Ha nagyobb távolságot akarunk átvinni érdemes több elemet használni. Olyan 1500mm-es boom hosszal már lehet. Végülis a lényeg, hogy ez még elérhető nyereség egy Yagival, amit igen egyszerű elkésziteni és olcsó is. Lehet variálni minden paramétert, számomra a lényeg, hogy 1W-al akár 50km is áthidalható. Nekem egyenlőre elég lesz.
Apropó nem tudja valaki, hogyan állunk fpv repülési rekordokkal? Van ilyen?

mmormota
2010-01-25, 23:49
Szerintem ezen a frekvencián parabolával sokkal könnyebb elérni 20 dBi feletti nyereséget.

ati
2010-01-26, 11:27
Első körben ezt hinné az ember, de a parabola nyeresége a hullámhosszban kifejezett átmérőjétől függ. Nagyon nagy méretű parabola add csak nagyobb nyereséget. 1200MHz még inkább URH mint mikro. A Yagi jól bevált megoldás pláne ha a hordozhatóság is szempont. És inkább ajánlott a loop-yagi, annak ugyanakkora méret mellett dupla nyeresége van, mint a "hagyományos"nak.

Kazoo
2010-01-26, 11:29
Szép ez a yaggis gondolat menet, de ki fogja mindíg a gépre irányítani? Azért az a vezérlő egység nem olcsó ami ezt megvalósítja..

ati
2010-01-26, 12:08
Ha a fel és leszállás a ázisállomás közelében van (néhány km-en belül), akkor szinte mindegy merre áll a Yagi. Abba az irányba kell állítani, amerre repülsz és ez fix, hacsak nem akarsz egy 50km sugarú körön repülni. Tehát, ha egy adott iránya mész, akkor nem kell mozgatni.

Kazoo
2010-01-26, 12:36
Ha jól tudom ezek kb 15 fokos irányszöget tudnak nem? Elég óvatosan kell akkor reppenni, hogy ebből ne menjünk ki. De a táv hatótávja volt eddig is a korlát nálam nem a videó :)

GPeti
2010-01-26, 13:23
Ha a videó fogható 50km-ről akkor a távirányíthatóság is jó ha 40km. Szerintem legegyszerübb 2.4gigás adóra egy wifi antennát rakni, akár yagi is, csak ezt együtt kell forgatni a vevövel.

ati
2010-01-26, 13:30
A 15 fok a maximális távolságra érvényes, közelebb nagyobb szög is megengedhető. Az antenna sem úgy működik, hogy 15 fokon lát 16 fokon meg már semmi. A 15 fok a -3db -es pontokra értendő.

Természetesen a távirányítás is megoldandó, de most a videóról volt szó. A távirányítás valszeg egyszerűbb feladat, azt bármely amatőr rádió átviszi 50km-en. A videónál is megállapitottuk, hogy amatőr licensz kell hozzá.

mmormota
2010-01-26, 14:40
Ha a fel és leszállás a ázisállomás közelében van (néhány km-en belül), akkor szinte mindegy merre áll a Yagi.

Ez nem így van. Ha a gép éppen egy minimum sugárzási zónán megy át, a kép zavaros lesz. Ez még a botantenna esetében is így van még akkor is, ha a távolság csak 100m. A yagi antennának pedig elég sok minimum iránya van.

cooljoe
2010-01-26, 16:44
Szeva Mindenki!
Általánosan használt 2,4 vagy 1,2-es videó adó bármilyen felbontású videójelet át tud vinni? Én szeretnék egy vezérelhető zoomos és lehetőleg HD-s kamerát hadrendbe állítan. Ehhez van valakinek ötlete?
Néztem IP kamerákat wifin keresztüli megközelítéssel is de eddig értelmes ötletet nem leltem...

mmormota
2010-01-26, 17:29
Általánosan használt 2,4 vagy 1,2-es videó adó bármilyen felbontású videójelet át tud vinni? Én szeretnék egy vezérelhető zoomos és lehetőleg HD-s kamerát hadrendbe állítan. Ehhez van valakinek ötlete?

Kizárólag normál felbontású kompozit videojel átvitelére alkalmasak.

A HD átvitelt nagyon sokan szeretnénk, sajnos úgy tűnik, nincs FPV célra alkalmas kivitelű HD rendszer a piacon. Stúdió technikára kihegyezett eszközök vannak ennek megfelelő méretben, kivitelben, árfekvésben.

Ezt itt FPV-re ajánlják, az rcgroups fórumon hirdetnek, vagyis amatőr fpv-seknek is szeretnék eladni:
http://www.edimaeg.com/camera.htm
Sajnos olyan alacsony az fps hogy az már majdnem diavetítés, szerintem öröm repülésre alkalmatlan. Olyan alkalmazásokra persze jó lehet, ahol meg akarnak keresni valami, felderíteni stb, mert a kép élés, csak a mozgások nem folyamatosak.

Mostanában jelennek meg olyan wifi routerek amiket a video stream átvitelére hegyeztek ki. Ezekkel meg lehetne próbálni a HD-t. A hatótávolságot tracking antennával lehetne növelni. Ez persze sok kísérletezést igényel, és nem biztos hogy hozza a remélt eredményt. Semmiképp sem egy működő kiforrott megoldás amit csak meg kell venni és üzembe helyezni.

ati
2010-01-26, 18:21
Kedves Mmormota!

Az a sugárzási minimum, interferenciazóna, az akkor is előjön, ha megvan a térerő. Én pedig térerőről beszélek, nem ugyanaz. Tény, hogy az interferencia látszólag hasonló zavart mutat, mintha nem lenne térerő. Megfelelő antennával és elhelyezéssel csökkenthető a hatás.

ati

mmormota
2010-01-26, 18:30
Ha csak egy yagit használsz (még egy vevő&antenna és diversity nélkül) akkor arra kell számítanod, hogy a közelben összevissza repkedve gyakran lesz rossz, zavaros képed. Gyakrabban mint egy botantennával, vagy akár mint egy patch-csel. A nagy nyereségű yagi csak akkor jó, ha vagy célra tartják vagy eleve előre elhatározott irányba repülsz egy szűk sávban.

Emiatt nem nagyon használnak yagit. A patch elég jó kompromisszum, mert eleve nagyobb a nyílásszöge, 40 fok hibánál még egész jó, és a minimum helyek jó távol vannak a fő iránytól. A yaginál, különösen a sok eleműeknél, meg sokkal közelebb is van minimum.

ati
2010-01-26, 18:47
A patch jó kompromisszum, egyetértek.

gabor2009
2010-01-26, 20:52
Nincs benne.
Az erzekenysege -80 vagy -92dbm, 12db sinad mellett.
Nem ugyan ott vagy.

Ez fog menni nagyobb tavolsagra is.
G

Meg kéne érdeklődni a készítőétől, van benne aluláteresztő szűrő vagy nincs.
Egy kollégával folytatott eszmecsere alapján, a szűrő hiányában ugyanott vagyok mint a 70-100$ termékekkel.

gabor2009
2010-01-26, 20:57
Hat... szoval en csinaltam több iránycsatolot is zsenge közésulis koromban.
Működött működött, csak amikor mellé tettem egy 20eft-os műszert, mindig mást mutatott. Ugyanis elvitte az 50ohm-ot.
Mindez volt 30mhz-en.
Ezek alapján 1200mhz-en szinte 0 esélyét látom "műszer-iránycsatoló" éítésének.

Nézz körbe a minicircuits oldalán és inkább vegyél egy iránycsatolót, ha swr mérőt v. wr mérőt szeretnél csinálni. Azzal a nagyfrekis része legalább korrekt lesz.

G

http://www.qsl.net/n9zia/wireless/pics/turd_wattmeter.png

az iránycsatolót NYAK-ból, vagy koax kábelből lehet megcsinálni (lambda/4). 2GHz-ig használható.

gabor2009
2010-01-26, 20:59
Így van.

De ehhez is kell műszer.
Én nyák yagit kezdtem csinálni, de nagyon nagy a nyákköltsége.
Inkább venni kell.
G

Első körben ezt hinné az ember, de a parabola nyeresége a hullámhosszban kifejezett átmérőjétől függ. Nagyon nagy méretű parabola add csak nagyobb nyereséget. 1200MHz még inkább URH mint mikro. A Yagi jól bevált megoldás pláne ha a hordozhatóság is szempont. És inkább ajánlott a loop-yagi, annak ugyanakkora méret mellett dupla nyeresége van, mint a "hagyományos"nak.

pbr110
2010-01-27, 14:17
Digitaler Videosender 1W - 230MHz

Aha, ezzel a Szlovákoknál is azt néznék merre repkedek. ;D

cooljoe
2010-01-28, 08:33
Köszi a válaszokat!

Mormota: szerintem megnézem a video striminges routeres témát. Az antenna rendszer ott is hasonló problémákat vet fel mint a mostani megoldásnál, már csak a programozás része a kérdés. Na meg az, hogy milyen kamerával??????

Bigyula
2010-02-01, 13:05
mmormota !

Szeretném a szabályokat betartani. Tervezem egy nem túl nagy (és drága) FPV rendszer beszerzését, és összerakását kipróbálás céljából. Nagyjából már meg van, hogy mit akarok (EagleTree system, Sony 420 soros kamera 2 szevóval mozgatva). Ami gondot okoz, az a képátviteli rendszer kiválasztása. Végigolvastam (nem csak) ezt a topic-ot. Ha jól értettem, akkor az egyetlen engedélyezett sáv Magyarországon külön engedély nélkül a 2.4 GHz a képátvitelre, maximum 10 mW adóteljesítménnyel. Illetve az 1.2 GHz-es sáv, de ott engedélyt kell kérni. Az irányítás 35 MHz-en történne (Futaba PCM).

Üdv.
Gyula

ati
2010-02-01, 16:02
Bocs, hogy beleszólok, de gondolom a kérdés nyilt, különben privátba ment volna!

Free sáv csak 2,4GHz és 10mW. Az 1,2GHz-hez amatőr licensz szükséges. Ha van, akkor viszont nem gond a nagyobb power sem. Éppen most állítok össze egy 5W-os rendszert, szintén FPV-hez szánom. Free sáv még az 5GHz is. Sajnos mindkét sávon sok WiFi eszköz megy, ezért zavarással kell szembenézni.
Engem érdekelne, hogy kinek mekkora távot sikerült eddig legyőznie?

Üdv!

ati (HG8loa)

Bigyula
2010-02-01, 16:18
ati!

Köszi a választ. Azért reménykedem, hogy a kint a prérin (még) nincs annyi WiFi eszköz (a rádiótelefonokon kívül). Egyébként, a mmormota által az első oldalon belinkelt adó/vevő párosban gondolkodom (amivel elérék az 1 km feletti távot). Kipróbálni szerintem elég. A gép egy ES lenne, ami nem egy gyors gép, így az 5-600 méter hatótáv elsőre elég lenne. Ha meg gond van, akkor onnan még talán szabad szemmel is vissza lehetne hozni.

GPeti
2010-02-01, 18:24
Egyébként 10.45GHz-en is van egy hely ami videojel átvitelre van kiadva.
Gondoltam hogy a későbbi fpv rendszerem miatt leteszem az amatör vizsgát, de a dolog nem ilyen egyszerű. Először le kell tenni az urh-a vizsgát, ez még csak a 2m-es (144MHz), és a 70cm-es (432MHz) sávra elég korlátozott teljesítménnyel. Fél év mulva és nemtudom hány igazolt összeköttetés után lehet letenni az urh-b vizsgát ez már jogosít a 23cm-es sávra. Ezért fizetgetni kell 2 évente valamit megismételni, esetleg kijárnak hozzád ellenőrizgetni. Nem tudom a pár száz mw-os adómért ami sk készül érdemes-e letenni azért a pár amatörért aki 144mega fölé nem is merészkedik.
Mit tudtok mértek már be valakit illegális videoátvitelért? Mire képes a hírközlési hivatal, hogy mérnek stb?????????????????????
Ja az amatörök ATV-re inkább AM modulációt alkalmaznak, ugyanis a 6MHz sávszélességű videojel csonka oldalsávos AM-nél 8Mega sávszélességet foglal le, egy analog FM müholdvevőnek 27MHz sávszélességet lefoglaló vidojel moduláció kell -ez túl sok-, az ebay-es videóátlövőkről nem tudok még adatokat.
A digitális jelátvitelről így falusi viszonylatban Ungarisztán közepén (ár) álmodni sem merek.

ati
2010-02-01, 18:36
Helyesbítek. Valóban két fokozat van, CEPT A (kezdő) és B amit már nem B-nek hívnak. lsd. nhh.hu
A kettő vizsga között 1 hónap kell csak, mert a vizsgákat havonta rendezik. Kijönni ellenőrizni? , legfeljebb a rákosi korszakban, én 20 éve rádiózom, de hozzám még nem jöttek.

ati
2010-02-01, 19:06
A téma másik felére reagálva:
10,45GHz en, sőt 24GHzen stb, 76GHz-en is vannak free, ill. amatőr frekik. A felvetés szerintem jó, mert a mikrohullámú összeköttetések mínősége nagy mértékben függ a rálátástól. A repülő magasan van, van rálátás. Tapasztalati adat, hogy 20mW-os jeladót 30-40km-ről szinte üzembiztosan lehet fogni, leszámítva az extrém időjárási körülményeket. Ősszel szereltünk fel egy 24GHz-eset és úgy tűnik stabilan jön. A jeladónak körsugárzója van.
Azt, hogy az amatőrök AM-et használnak nem tudom honnan veszed, én csak FM-es megoldásokról és kisérletekről tudok. Az FM átvitel a lökettől függ, azt meg Te állítod, úgyhogy lehet tvzni 10MHz sávszélességgel is. A műholdvevők valóban 27MHzet vesznek, de ettől el lehet térni. A komolyabbak tudnak is keskenyebbet.
A HIF, vagy mostanában inkább NHH képes bármit észlelni, tekintve, hogy egy országos széles sávú kukkoló rendszert üzemeltet. Én úgy látom, hogy, ha valaki betartja a sokszor iratlan szabályokat, nem megy védett sávrészekbe, nem videózik a versenyfrekiken, vagy a jeladó sávon, akkor nem fogja senki kérni a rádióengedélyét. Élni és élni hagyni! Ha valaki tapló módon zavar másokat, akkor annak meg lesz a következménye. A HIF-es dolgozók 99%-a rádióamatőr.

ati

Bigyula
2010-02-02, 08:12
Sziasztok!

Kérdés a hozzáértőkhöz: ha 2.4 GHz-en, 10 mW adóteljesítmény mellett, a következő antennák közül használnám valamelyiket (adó és/vagy vevő oldalon), akkor kb. mekkora hatótávolságot lehetne elérni? Nekem max. 1.5 km kellene, mert 35 MHz-es irányítást tervezek, az meg kb. ekkora hatótávú. A szokásos 2 dBi antennákra 2-300 métert írnak.

6 dBi antenna: http://hobbywireless.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=5&products_id=58
7 dBi antenna: http://hobbywireless.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=5&products_id=8
9 dBi antenna: http://hobbywireless.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=5&products_id=76
Üdv.
Gyula

altima
2010-02-02, 09:33
Sziasztok!

Kérdés a hozzáértőkhöz: ha 2.4 GHz-en, 10 mW adóteljesítmény mellett, a következő antennák közül használnám valamelyiket (adó és/vagy vevő oldalon), akkor kb. mekkora hatótávolságot lehetne elérni? Nekem max. 1.5 km kellene, mert 35 MHz-es irányítást tervezek, az meg kb. ekkora hatótávú. A szokásos 2 dBi antennákra 2-300 métert írnak.

Szia!

Nem megrémíteni akarlak, csak felesleges bosszúságoktól megkímélni, nekem a 2,4Ghz-en a fatshark gyári 10mW adójával a gyári 3 dBi antennával a hatótávolság méterekben azaz kb 10-15 m-ben volt mérhető. Biztos lehetett volna "hegyezni" a távolságot antenna cserékkel, de a kimenetel elég valószínűtlen. (persze nem kizárt, hogy én csesztem el valamit)

Kazoo
2010-02-02, 09:39
Nem lehet, hogy egy 2,4-es táv zavarta a jelet?

Bigyula
2010-02-02, 10:28
Nem megrémíteni akarlak, csak felesleges bosszúságoktól megkímélni, nekem a 2,4Ghz-en a fatshark gyári 10mW adójával a gyári 3 dBi antennával a hatótávolság méterekben azaz kb 10-15 m-ben volt mérhető. Biztos lehetett volna "hegyezni" a távolságot antenna cserékkel, de a kimenetel elég valószínűtlen. (persze nem kizárt, hogy én csesztem el valamit)

Szia altima!

A topic első oldalán mmormota által belinkelt adó/vevő párost néztem ki (http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1171268), illetve a 8 dBi diversity vevőantennával elért 1 mérföldes hatótáv engem meggyőzött (első próbaverziónak).

Üdv.
Gyula

Gogo
2010-02-02, 11:33
ati!

Köszi a választ. Azért reménykedem, hogy a kint a prérin (még) nincs annyi WiFi eszköz (a rádiótelefonokon kívül). Egyébként, a mmormota által az első oldalon belinkelt adó/vevő párosban gondolkodom (amivel elérék az 1 km feletti távot). Kipróbálni szerintem elég. A gép egy ES lenne, ami nem egy gyors gép, így az 5-600 méter hatótáv elsőre elég lenne. Ha meg gond van, akkor onnan még talán szabad szemmel is vissza lehetne hozni.

Sziasztok!
Tapasztalatból tudom, hogy kint a prérin is lehet wifi zavarás. Nem átallják egyesek több km távolságra átlőni a netet 10mw-al. (De 90cm-es parabolával.) Tehát arra számítani, hogy nincs zavarás, nem lehet. A terjedésről pedig annyit, hogy akár napszakonként is változhat az ionizációs telítettség függvényében. Van itt egy rádiós, kérdezd csak meg tőle! Augusztusban vannak olyan napok, amikor a bécsi tv adást egy madzaggal lehet fogni. (kb 250Mhz). Én már spanyol tv-t is láttam szobaantennával. Az 47Mhz-en volt. Ez az 1000m feletti 10mw-os kapcsolat igaz lehet, de nem mindennapos. Úgy stabil 150m-re számíthatsz, mert az adó oldalon az adó antennát nem lehet felsécizni. Az az 1W jó kompromisszum. Még nem szívja nagyon az akksit, de már van egy kis kakaó benne.
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&products_id=182 (http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&products_id=182)

altima
2010-02-02, 11:43
Nem lehet, hogy egy 2,4-es táv zavarta a jelet?

A táv 35Mhz működött.
De a zavarás adott volt, mert tudomásom szerint több 2,4Ghz átjátszó is van a környéken.
Az 1,2 Ghz-val 1w adóteljesítménnyel az 1km nem nagyon okoz gondot (ugyanitt).

pbr110
2010-02-02, 12:34
Nem találaom a szűrő linkjét, hogy hol lehet megvenni, nincs meg valakinek?
Tudom, hogy az FPV repülésen bellül többször szerepelt.

Kazoo
2010-02-02, 12:38
Tessék:
http://www.dpcav.com/xcart//product.php?printable=Y&productid=16438&cat=272&page=1&js=n

pbr110
2010-02-02, 15:35
Tessék:
http://www.dpcav.com/xcart//product.php?printable=Y&productid=16438&cat=272&page=1&js=n

Köszönöm, Ki szeretne még ilyet?
Aki nem ismeri, ez egy aluláteresztő szűrő, amit a videóadó antenna kimenetére lehet rakni, közvetlen az antenna elé. A 2,4GHz irányító rendszerek zavarását csökkenti az 1,2GHz-es videó adó jelétől.
Holnap délután akarom elküldeni a rendelést.

ati
2010-02-02, 16:42
Találgatások helyett: http://www.afar.net/rf-link-budget-calculator/

10mw 10km lehetséges.

ati

tv
2010-02-02, 17:00
Az NHH-nak vannak rejtettantennás mérőkocsijaik, senki se tudja merre cirkálnak.
Ja, meg fixen telepített automata mérőállomások is léteznek.

nem árt óvatosnak lenni !

gabor2009
2010-02-02, 21:34
Valóban, találgatások helyett 10dbm tartalékkal számolval NORMÁLIS antennával lehet távolságot is repülni.
A NHH-tól meg nem kell félni.
Tessék bemenni és letenni a rádióamatőr vizsgát, ott sokat lehet tanulni.
Kb. 1-2 nap tanulás és letehető. (Az exem is le tudta tenni, pedig 0 műszaki vénája van.)

pbr110
2010-02-02, 23:05
Sziasztok keresek 5V-os kamerát min 320 - max 420 sorig, ha tudtok tippet adni az jól jönne.

altima
2010-02-03, 11:15
Sziasztok keresek 5V-os kamerát min 320 - max 420 sorig, ha tudtok tippet adni az jól jönne.

http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=index&cPath=71&zenid=79e843a7b46a712f272d82f51e34c00b

Ezt használom:
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=71&products_id=122

elég jónak találom ;)

mmormota
2010-02-03, 16:53
Ezek a hdmi vezeték nélküli készülékek nem igazán használhatóak FPV-re. A hdmi csatlakozón tömörítetlen jel megy, hatalmas sávszélességgel. Ehhez nagyon nagy sávszélesség kell, ami csökkenti a hatótávolságot. Nagyon magas vivőfrekvenciát használnak, és csak néhány 10 méterre tervezik a hatótávolságot. Ezek így együtt csak precíziós követéssel, nagyon szűk nyalábbal, nagy parabolával tennék lehetővé az elfogadható hatótávolságot.

Inkább olyan rendszer tűnik alkalmasnak, amit pl. a felszíni műsorsugárzásnál is használnak. Tömörített video, zajra és reflexiókra optimalizált modulációs módszer, hibajavító kódolás. Kár, hogy egyelőre nem árulnak kommersz célra ilyeneket. Remélem majd elterjed, hiszen azelvek és algoritmusok ki vannak dolgozva, csak alkalmazni kell ezeket.

gabor2009
2010-02-03, 23:09
A távolság 14 km volt GPS a pilóta és a látható domborzat alapján. A helikopter átlagos talajfeletti magassága 400 méter volt

1 W, 2.200 Mhz, és 14 Km TÁVOLSÁG . ERRE ADJ ÉRTHETŐ MAGYARÁZATOT !

( Köszönöm ! Goldstein Endre )
[/b]

Pontosan mire kell magyarázat?
Én 2.4ghz-en 100mw-os adóval 16km-re szakadozás nélkül kommunikálok.
Most éppen 96mbps sebességgel.

Ez fizika, csak antenna kérdése, amit többször is mondtam már.

A csőben valószinűleg egy yagi van.

Amit "mi" használunk az rc távirányításnál, az a darab koax, az nem igazán antenna.
Nyeresége nem sok van.

Bármikor átküldök 45km-ert, bár ott kisebb sebességgel.
(Számításaim alapján.)

Antenna antenna. Legjobb erősítő az antenna.

gejza13
2010-02-04, 00:44
A Gigawave adóantennája egy kicsit módosított discone, vagy inkább a discone és a résantenna házassága, és a szabadalomleírása fent van a neten. Körsugárzó, kb. 40-60°-os a nyílásszöge. A vevőoldal nem yagi, márcsak azért sem, mivel függőleges közeli állásban használják. A burkolat alatt régebben öt db. az adóéhoz hasonló elrendezésű discone volt fázisillesztve. Az újabbak valami érdekes nyákra nyomtatott microstrip antennák belül.

A discone antenna nagyon széles sávot tud átfogni vevőként és jó felüláteresztő szűrő, ezért is használják kinti amatőrök UHF és afeletti sávokhoz scannerantennának.

Gejza

gabor2009
2010-02-04, 07:57
A sávszélesség az egy dolog.
Ugyanis a digitális átvitel ténye, a hibajavítás ténye nagyon sokat javít a kapcsolaton.
Sok decibelt hozzá lehet adni a vételérzékenységhez. Ugyanis - mivel digitális - szinte a 0 jelből is képes kihámozni az információt.

Fent irtam, hogy én mit oldottam meg, az nagyon közel áll ehhez.
És nekem nincs is +30dbm kimenőm, mivel ilyen távolságra nem indokolt.

Az antenna addig jó, amig bemérünk minden darabot.
Ez a korrekt megoldás.
Sajnos ezen a frekvencián már ha valami a mm tört részével hosszabb, vagy rövidebb, vagy más irányban áll, már nagyon sokat jelent.
Ezért is van az, hogy, pl. a számítógép nagykerben vásárolt wifi szuperantennák miért ilyen rosszak.
Erre a frekvenciára normális antenna-t sokan gyártanak, de amikor lemérjük kiderül az, hogy nagy részük nem nevezhető annak.

Elgondolkodtató.

Tudni kell azt is, hogy ezen a területen egy swr mérő nem a 20000 forintos katergória, hanem kettő nullávál több.

Aki lelkeismeretes antennagyártót ismerek ő is rádióamatőr, és azért méri le az antennáit, mert tudja ennek a jelentőségét.

Nem legyint rá, jó lesz az.
Van aki szerint a koax antennák szuper 2.15-os nyereséggel mennek. Na ők tévednek, nem értenek hozzá.
A gyakorlat nagyon messze van tőle.

Sok tényezős dolog ez a rádiótecnika, nehéz leírni.
Ezért is javasolom, hogy akit érdekel, és szeretne nagyobb távolságot elérni menjen be egy rádióamatőr klubba (lassan kihalóban vannak), de pl. a BME-n talál még hozzá értő embereket, akik elmondják mire kell figyelni, hogy lehet megmérni és beállítani, hogy jó legyen egy link.
Ja és aki szeretne amatőr sávban "adni" annak egy amatőr vizsga sem hátrány, mert legalább megtanulja melyik sávban mire kell figyelni. Ebben az NHH/HIF az illetékes.

Üdv,
G

A magyarázat nem ilyen egyszerű. Ennek a Broadcast adónak a sávszélessége 50 Mhz. 2.200-2.500 Mhz között állítható. Nagy a sávszélesség az 1 W képest... A Gigawave saját maga készíti az antennáit és horribilis áron árulja. Minden egyes antenna egyedi bemérés alapján egyedi „kézjellel” van ellátva.

gabor2009
2010-02-04, 08:08
Tudjátok kiakadok, amikor tudatlanok teleszórják az étert a kinából vásárol vackokkal, több w teljesítménnyel.
Tudatlanok, nem is tudják, hogy ezzel az agyunkat - is - tesszük tönkre.

Ezért is van szabályozva, hol milyen teljesítménnyel adhat valaki.

Nállam az éter annyira tele van szeméttel, hogy a wifi sávban 2 csatornán a hatalmas térerőtől az én eszközöm kiakad. Azért mert a tudatlan vett egy ócska, semminek meg nem felelő erősítőt, és éjjel nappal szórja a sávot szeméttel.

Az én szomszédomtól is jön a nagy térerő, csak tudnám minek.

Valaki meg a szuper wifi kamerákat veszi, az meg agyonvághatja a digitális jelet. És mindenki egyre nagyobb erősítőket vesz. Tök fölöslegesen.

A tudatlanság idáig vezet.

Bp. néhány helyen nagyon katasztrófális a helyzet. Sajnos tele a levegő emberek számára ártalmas rezgésekkel. Ezért - is - van annyi beteg ember, mert ezt kikapcsolni nem lehet.

G

gejza13
2010-02-04, 14:12
A kupakban van a discone (illetve egy speciális fajtája). Ha még nem láttál ilyet, itt van két link, de a gugliban rákeresve sokszázat találsz:
http://www.malloycommunications.com/Pics/discone.jpg
http://www.northcountryradio.com/Articles/Figures/dis3.gif

A húszcentis rúd csak azért van alatta, hogy a kamera seggére szerelve (amire eredetileg kitalálták) vállról ne pont az operatőr fejébe nyomja a kakaót. A Gigawave gyárt heli hasára valót is, abban pont fordítva van elhelyezve a discone a rögzítéshez viszonyítva, mivel a discone-nak nem kell ellensúly, tehát szinte független a karakterisztikája a szerelési magasságtól.

Nálunk azért nem ismerik ezt az antennatípust, mert mindig is kicsi volt a scanneres amatőrök tábora, mivel tiltották még a kütyük behozatalát is. Bár kint is VHF felett használják a legtöbben, minden sávra lehet ilyet csinálni, csak a tárcsát és a kúppalástot kell másképp létrehozni. Nagyobb méretekben nem CNC-zik vagy lemezből hajlítják, hanem pálcákból vagy feszített vezetékekből csinálják ugyanúgy, mint pl. az ellensúly radiálokat. Az USÁ-ban van rövidhullámra 25 méteres verzió is.

Ami miatt FPV-re nem feltétlenül praktikus, az talán pont a hangolása. A mechanikai méretezése nagyon kis tűrésű gigahertz szinten, ezért is érdemes CNC-zni minimum a kúpot és a réselő dielektrikumot. Ha viszont egyszer behangoltad, már soha nem fog elmászni és az erőtere nagyon homogén lesz akkor is, ha a nyeresége nem túl nagy, talán 4-6 dBi ezen a frekin 1:1,15-ös SWR-rel. Onnantól viszont hasonlót tud egy jópár felharmónikuson is, tehát praktikusan egy 140 MHz-es bázisra hangolt discone 1,4 GHz-en is jól szuperál.

Csak akkor érdemes csinálni ilyet, ha a neten találtok 1,2-re vagy 2,4-re már kipróbált dizájnt pontos méretezéssel...

Gejza

pbr110
2010-02-04, 16:40
A kupakban van a discone (illetve egy speciális fajtája). Gejza

Ez az antenna típus az én olvasatomba olyan, ami sík a felszínnel párhuzamos korong a képe?
Félgömb sugárzású antenna nincs kéznél alami?

Füligjimmy
2010-02-04, 18:10
El tudnék képzelni egy félgömb sugárzót 2.4-re...
Nem kellene a hatótáv növelésével bajlódni, és nem csökkenne a vételi szög a kritikus irányokba.

gejza13
2010-02-04, 18:20
Ahogy írtam, egy kicsit lapított toroid a discone alapkarakterisztikája. Ha pont feletted van nagy magasságban, akkor nem örülsz, viszont vízszintesen nagy távolságban nagyobb magasság mellett is stabil kapcsolatot adhat, hacsak nem késben akarod repülni a gépet...

Igazi félgömb karakterisztikát antenna alaptípus nem nagyon tud, inkább olyanokat lehet látni, aminek a több antennaelem miatt keletkező sok nyalábja végülis a félgömbhöz hasonló formációt hoz össze. Ezekkel meg pont az a gond, hogy így nem is túl homogén az erőterük. A különböző nyalábok közötti ki-be mászkálás közben viszont fura dolgok keletkeznek, mint pl. polaritástorzulás és kiszámíthatatlan kioltási pontok, amivel azután megint a vételi oldalon kell megbirkózni.

Gejza

GPeti
2010-02-04, 18:38
Nincs új a nap alatt:
"Konyhaasztalon" összeállított digitális amatőr (DATV) képadó 2001-ből.

mmormota
2010-02-04, 19:11
Milyen antennát javasolsz az FPV videó-adókhoz 1.200 vagy 2.400 frekvenciákhoz.
Mi lenne az ideális „középút” a repülőn elhelyezett antennát illetően?

Nem nagyon lehet jobbat találni mint a szokásos 2dBi whip, amit tartozékként adnak... ;)
Vagy forgatni kellene, ami repülőn elég kényelmetlen.

Járhatóbb út a földi antenna nyereségének növelése. 12dbi-ig patch, 12-18dBi Yagi, felette parabola akármeddig.
Még egy méter feletti parabola is kellemesebb a földön, mint egy forgatható quad vagy hasonló a gépen.

Bigyula
2010-02-04, 19:33
Nem nagyon lehet jobbat találni mint a szokásos 2dBi whip, amit tartozékként adnak... ;)
Vagy forgatni kellene, ami repülőn elég kényelmetlen.

Járhatóbb út a földi antenna nyereségének növelése. 12dbi-ig patch, 12-18dBi Yagi, felette parabola akármeddig.
Még egy méter feletti parabola is kellemesebb a földön, mint egy forgatható quad vagy hasonló a gépen.

Akkor a 3 és 5 dBi antennák feleslegesek az adóldalon?

gabor2009
2010-02-04, 19:33
A hd-s adód adatlapján olvasom:
Sávszélesség: 8mhz.
Frekvencia: 1,3-7,5ghz.

Ilyen antenna nincs ami képes átfogni ennyit.
Ha meg lenne, akkor nem antenna.

Az antenna egy 4dbi-s, vagyis 1,85dbm. Hát ez nem nagy szám.
Nem ez a nagy mutatvány a dologban.

Amit már leírtam régebben, hogy a kódolás és a hibajavítás miatt jó a vevő érzékenysége.
Ahol lehetőség van redundáns (ismétlős) adásra, ott jelentősen növelhető a vételérzékenysége.

Őszintén szólva nem látok a műszaki paramétereiben semmit hajmeresztőt. Viszont a leirtakat tudja.
Talán azért, mert nincs benne semmi trükk. (Mit látszik is...)

Újra elmondom, hogy a mostani koax darab drót, az nem antenna. (Legalább is nincs semmi nyeresége és nem rezeg.)
Nem mérem le az állohullám arányát, mert butaságot vagy végtelent fog mérni a műszer.

Ezt arra tervezték, hogy el tudjon menni 500m-ig.

Ha egy kis tripleg antenna lenne rajta, az már fejlődés lenne.
pl.
http://pmr.atw.hu/antenna.htm
De nem akarok tippeket adni, mert ezt házilag nem lehet megcsinálni jól.

Üdv,
G

gabor2009
2010-02-04, 19:36
2 vagy 3dbi-s antenna???

Miért lenne felesleges?
Tök jó a gagyi koax helyett.

A kérdés mire.

Már leírtam a számolás menetét, amely szerint - ha jól emlékszem - 0dbm.es antennákkal 14km lenne a hatótáv.
Azért nincs ennyi a gyakorlatban, mert rossz az antenna.

mmormota
2010-02-04, 19:50
Akkor a 3 és 5 dBi antennák feleslegesek az adóldalon?

Ezek körsugárzó antennák, a nyereségük abból származik, hogy a sugárzás egyre laposabb szögben történik. Ha a gép megdől, akkor esetleg éppen egy minimum szögbe kerülhet a vevő és kimarad a kép. Minél nagyobb a nyereség, ez annál gyakoribb lesz, mivel a minimum helyek közelebb lesznek a gép síkjához.
Kompromisszum kérdése, 2 és 3 dBi között nincs valami nagy különbség, de fokozatosan gyakoribbak a kimaradások ahogy mész felfelé a nyereséggel.

Sokkal egyszerűbb és praktikusabb vevő oldalon növelni az antenna nyereséget, kevesebb vele a gond. A vevő antenna nem billeg mint a gép, és ha a repülő távol van, akkor kicsi az oldalirányú elmozdulás, így könnyen be lehet fogni egy viszonylag élesen irányított antennával is. Nem kell feltétlenül követés, hanem pl. két antenna diversity-ben. Egyik egy whip közelre, másik az élesen irányyított nagy nyereségű amit előre beállítasz abba az irányba amerre a távolsági repülést tervezed.

GPeti
2010-02-04, 20:01
Mit gondoltok jó vevőantennának a helix antenna? Mivel körkörösen polarizált így a terjedés alatt elfordult polarizációjú jelet is jól veszi. Nyeresége a yagihoz hasonló.

mmormota
2010-02-04, 20:53
Mit gondoltok jó vevőantennának a helix antenna? Mivel körkörösen polarizált így a terjedés alatt elfordult polarizációjú jelet is jól veszi. Nyeresége a yagihoz hasonló.

Mivel az adás lineárisan poláros, kisebb 3dB-vel a nyeresége mint ha cirkulárisan poláros jelet venne. Így alul marad a hasonló méretű Yagival szemben. Ettől eltekintve természetesen alkalmas.

Bigyula
2010-02-06, 09:24
2 vagy 3dbi-s antenna???
Miért lenne felesleges?
Tök jó a gagyi koax helyett.
A kérdés mire.
Már leírtam a számolás menetét, amely szerint - ha jól emlékszem - 0dbm.es antennákkal 14km lenne a hatótáv.
Azért nincs ennyi a gyakorlatban, mert rossz az antenna.

Köszönöm a választ. Nem értek az antennákhoz, de visszakerestem a hozzászólásaidat, és kezdem kapizsgálni. Legalábbis remélem...

gabor2009
2010-02-06, 14:25
Meg egy apróságot kihagytam.
A koax és a csatlakozó.

Normális 2400-on használható kábel a h200flex. Apró gond, hogy 11mm vastag, és bazi nehéz.
Fix helyen én csak ezt használom. 700ft egy méter.

Bigyula
2010-02-07, 14:28
A koax és a csatlakozó.
Normális 2400-on használható kábel a h200flex. Apró gond, hogy 11mm vastag, és bazi nehéz.

Akkor az RG-174-es koax kábel felejtős? Az antenna csatlakozó és az adó/vevő IC lába közé (pár centi)?

gabor2009
2010-02-07, 17:53
Pár centin nincs akkor csillapítás, ami miatt profi kábelt kell alkalmazni.
de azért az rg58-ot hanyagoljuk ... :D
http://www.universal-radio.com/catalog/cable/2632.html
75dba csillapítása 100 lábon.
ez alapján 2,5dbm a csillapítás 1m-en.

Nyilván ha 10cm-et használsz (0,25dbm) akkor nem érdemes vacakolni vele.

Üdv,
G

A koax és a csatlakozó.

Akkor az RG-174-es koax kábel felejtős? Az antenna csatlakozó és az adó/vevő IC lába közé (pár centi)?

Bigyula
2010-02-11, 17:47
Én dupla diversity-t tervezek. Redeltem 2 vevőmodult:

AWM635-RX Diversity Module http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=28&products_id=23
AWM650G-RX Module http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=28&products_id=411

A 635-ös kevésbé érzékeny de tartalmazza a két antennabemenetet, ami közül a jobbat haszálja. Ennek a két vevőnek a kimeneteit pedig az EagleEyes-re fogom csatlakoztatni. A 635-ös vevőn lesz 2 db 2-3 dBi-s botantenna - 90 fokban megdöntve egymáshoz képest -, a 650-es vevőn pedig egy 14 dBi-s patch antenna két szervóval a gépet követve. Az adómodulok pedig 10, 40, és 100mW-osak lesznek 2-3 dBi-s botantennákkal. Ki akarom próbálni mindet.

leskope
2010-02-12, 23:14
Sziasztok!

Nagy lelkesedésemben rendeltem egy ilyet:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350305802469&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Szerintetek jó? Vajon milyen távolságra hatékony?

Köszi a választ előre is.

Peter

mmormota
2010-02-12, 23:27
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350305802469&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Praktikusabb lett volna, ha a rendelés előtt kérdezed... ;)

Több gond is van vele.
- az adó nem állítható be az amatőr TV adás 1280 MHz frekvenciájára, olyan teljesen illegális frekvenciákon ad amik a légi irányítás sávjába esnek
- a vevő nem szintézeres, hanem egy potméterrel hangolható
- a cmos kamera képe gyenge minőségű

Ez pl. jobb lett volna:
http://www.inesun.com/Brand-New-1.2GHz-12Channels-Wireless-AV-Receiver-and-8CH-800mW-Wireless-AV-Transmitter-Audio-Video--1946.html

mkgy
2010-02-12, 23:29
Szia Peter !

Sajnos el kell hogy keserítselek, de ez nem éppen szerencsés választás volt. Ahogy nézem nem szintézeres a vevő, ami azt jelenti, hogy egy potméterrel kell beállítani a képet, ami folyamatosan el fog mászni, így mindig tekergetni kell. A kamera képe elég gyenge minőségű. A CCD képérzékelős kameráknak sokkal szebb a képe.

leskope
2010-02-12, 23:39
Köszi a válaszokat! Nem gond el tudom adni, kellene egy jó, de viszonylag olcsó kamera, ebben kérnék segitséget.

Peter

mmormota
2010-02-12, 23:44
Köszi a válaszokat! Nem gond el tudom adni, kellene egy jó, de viszonylag olcsó kamera, ebben kérnék segitséget.

Erről elég jókat írtak - én nem ismerem.
http://cgi.ebay.com/540TVL-SONY-CCD-Chipset-Color-Board-Video-Camera-OSD_W0QQitemZ260549469188QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item3ca9f56404

Hátránya, hogy elég nagy és nincs burkolata.
(a kapcsolós panel nem hátrány, ha megfelelően beállítottad, le is lehet szedni)

pbr110
2010-02-13, 00:00

Na mielőtt kidobod a kukába, előtte azért ragd össze és nézd meg mit tud.

leskope
2010-02-13, 00:18

Erről elég jókat írtak - én nem ismerem.
http://cgi.ebay.com/540TVL-SONY-CCD-Chipset-Color-Board-Video-Camera-OSD_W0QQitemZ260549469188QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item3ca9f56404

Hátránya, hogy elég nagy és nincs burkolata.
(a kapcsolós panel nem hátrány, ha megfelelően beállítottad, le is lehet szedni)

Köszi! Tényleg jónak tünik, a 12v-ot hogyan oldjam meg?

Peter

mmormota
2010-02-13, 00:26
Köszi! Tényleg jónak tünik, a 12v-ot hogyan oldjam meg?

Egy 3s Lipoval.
Ha külön akkut használsz erre a célra, akkor simán rá lehet kötni a kamerára, és a legtöbb video adó is 12V-os, így nagyon egyszerű a bekötés. A kamerák és a video adó tűrik a valamivel kisebb tápot, nem gond hogy lemegy repülés közben 10,5 V-ra.

Ha ugyanazt a 3s Lipo akkut használod amiről a motor megy, akkor viszont szűrni kell a tápot, mert csíkosodik a kép ha jár a motor. Erre a célra egy 0,5mH tekercs sorban a plusz táppal és egy 470uF elkó párhuzamosan megteszi.

gabor2009
2010-02-13, 00:49
Szia!

Azt vedd figyelembe, hogy ezek 2.4-es eszkozok.
2.4-en nagyon terhelt a sáv, csak a digitalis atvitel megy at jobban.

Ha 2.4-en fog menni a video, akkor a tx-et hova gondoltad tenni?
Üdv,
G

Én dupla diversity-t tervezek. Redeltem 2 vevőmodult:

AWM635-RX Diversity Module http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=28&products_id=23
AWM650G-RX Module http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=28&products_id=411

A 635-ös kevésbé érzékeny de tartalmazza a két antennabemenetet, ami közül a jobbat haszálja. Ennek a két vevőnek a kimeneteit pedig az EagleEyes-re fogom csatlakoztatni. A 635-ös vevőn lesz 2 db 2-3 dBi-s botantenna - 90 fokban megdöntve egymáshoz képest -, a 650-es vevőn pedig egy 14 dBi-s patch antenna két szervóval a gépet követve. Az adómodulok pedig 10, 40, és 100mW-osak lesznek 2-3 dBi-s botantennákkal. Ki akarom próbálni mindet.

gabor2009
2010-02-13, 00:54
Szia!

Sajnos en nem latom a frekit hol megy, es nem tudom, hogy az odairt 800mw micsoda.
Akkor szoktak igy irni, ha susmák van a dologban.
Nevezetesen ez nem 800mw adoteljesitmeny.

A hangolgatos vevo pedig gyengus lesz, baratommal probaltam egy ilyet, arra jo, hogy egy falon tulrol figyelj valakit.
Tavolsagot nem mertunk meddig megy el, de hangolatlan antennakkal, ismeretlen frekin es ismeretlen teljesitmennyel sok jot ne varj. Es van egy sanda gyanum, hogy a potis vevo nem valami nagy erzekenysegu, ami tovabbi hatrany.

Udv,
G

Sziasztok!

Köszi a választ előre is.

Peter

Bigyula
2010-02-13, 07:08
...
Sajnos en nem latom a frekit hol megy, es nem tudom, hogy az odairt 800mw micsoda.
Akkor szoktak igy irni, ha susmák van a dologban.
Nevezetesen ez nem 800mw adoteljesitmeny.
...

Egy kicsit lejjebb vannak a technikai adatok:

Features:

TV Color System: NTSC/PAL
Validity Pixel: PAL - 628x582, NTSC - 510x492
Minimum Illumination: 3 Lux
Focus: Manual adjustable from 30 mm to Infinity
Horizontal Viewing Angle: 50 Degree
Effective Range (line of sight): Up to 2000ft (in the field no block off)
Voltage: 6V DC-9V DC
Output: RF
Weight: 20gram
Size: 20x20x20mm
RF Power: 800mW

Receiver Specifications:

Output: Video RCA Jack
Voltage: 9-12V DC
Power consumption: 1.2W

Package include:

1 x 1.2Ghz Wireless 800mW Transmitter
1 x 1.2Ghz Tuning Receiver
1 x cctv camera
1 x AV Signal Link Cable
2 x 9V Battery Adaptor Clip
1 x Instruction Manual

Bigyula
2010-02-13, 07:20
Szia!

Azt vedd figyelembe, hogy ezek 2.4-es eszkozok.
2.4-en nagyon terhelt a sáv, csak a digitalis atvitel megy at jobban.

Ha 2.4-en fog menni a video, akkor a tx-et hova gondoltad tenni?
Üdv,
G

Jelenleg 35MHz-ben gondolkodom. Futaba R149DP vevő, RSSI szenzorral, Eagletree OSDPro-val. Természetesen először gyalogbéka módszerrel csinálok hatótávteszteket az adókkal, valamint a kölönböző antennakombinációkkal. Ezután lesz csak megreptetve, és először akkor sem FPV üzemmódban, hanem csak rögzítve a képet. Miután megvannak az adatok, hogy mekkora a hatótáv, milyen a képátvitel, meddig biztonságos az irányítás, csak akkor fogom FPV-re haszálni. A TX-et a gép farkába gondoltam, a függőleges előtt álló antennával - hasonlóan Zerogabi megoldásához -, de én a vevőt elrejtem a törzsben. A GPS a gép orrában lesz a 35MHz-es vevővel, aminek antennája ki lesz feszítve a törzs, és a függőleges között.

Üdv.
Gyula

csillagvzs
2010-02-13, 08:50
Hello Bigyula!

Avatartodban látom, hogy újpesti vagy hol szeretnél a tervezett konfiggal repülni? Dunakeszi?

Itt próbáltam nyáron easystarral ugyazzal a konfiggal amit leírtál. Zsír új vevővel kb 10 csatornát is végig kinlódtunk.
Falil safe beállításokkal! Az eredmény:
8 törés 3 db új repülő.
Többször előfordult, hogy a vevő nem tudott beállni failsafe-re! kb 25m magasan magassági le és full gázt adott!
15 darabra tört szét az easystar.

Vannak rögzített felvételeim a gépen lévő kameráról rengeteg rádiózavar és becsapódás stb..

Én végig kínlódtam amit csak lehetett. 2,4g futaba, assan, optima9, 35 és 40 Mhz freki temérdek csatorna Pcm, Ip,, sok vevő, több táv, videófreki 1,2g 1,3g, 2,4g. Kézi és automata csatorna szinkronnal. Több gép típus.
Mi is csináltunk gyalog tesztet de átver mert viszonylag föld közelben tudod próbálni.
Földön mérve optikai rálátással csak töredéke távot visz át. kb 300m levegőben eddig 2,2 km-t mertem elvinni magamtól.

A bevált konfig: (hiba és zavar mentes)

Irányítás: 2,4G Futaba is okés de az Optima páros sokkal jobb.
Videó: 1,2 -1,3G kiválasztható csatornával (4,8,A csatornák a gpst is békén hagyják legalábbis az enyémen)

Üdv Zsolti.

Bigyula
2010-02-13, 10:03
Avatartodban látom, hogy újpesti vagy hol szeretnél a tervezett konfiggal repülni? Dunakeszi?

Szia csillagvzs!

Az "új" és a "régi" M3-as reptéren. Az újon - tudomásom szerint - nem volt gond a 35 MHz-es irányítással. De, ha valahol sok a zavar 35 MHz-en, akkor annak semmi köze az FPV-hez, és a 2.4 GHz-es képátvitelhez. Nincs semmi tapasztalatom az FPV repülésben, csak 2 hete izgultam fel ennyire. Ezek a cuccok már úton vannak, úgyhogy ezzel leszek kénytelen főzni...

Üdv.
Gyula

Bigyula
2010-02-13, 10:27
Szia csillagvizsg!

Az előbb lemaradt, hogy köszönöm a tanácsokat, és hogy leírtad a tapasztalataidat. Ha összeáll a konfig, akkor lehet, hogy megkereslek Dunakeszin. Egyszer már jártam ott, de az tavaly előtt egy nyári vasárnap reggelén volt. Nem volt kint senki, csak az a modellezőtárs, aki odavezetett.

Üdv.
Gyula

leskope
2010-02-13, 22:33
Sziasztok! Szeretnék összerakni egy ilyen rendszert, kamerát, szemüveget már rendeltem, de nem találok, vagy inkább nem értek hozzá eléggé, hogy milyen video rx, tx cuccot kellene vennem. Egy e formával szemezgetek: http://www.inesun.com/Brand-New-1.2GHz-12Channels-Wireless-AV-Receiver-and-8CH-800mW-Wireless-AV-Transmitter-Audio-Video--1946.html sajnos itt nincs elég infó róla, máshol azt olvastam, hogy a transmitter 80gr, ez nagyon sok. Szóval szeretnék kérni tőletek linkeket, ahonnan tudnék venni jót, aránylag olcsón.

Köszi

Peter

mmormota
2010-02-14, 02:21
Egy e formával szemezgetek: http://www.inesun.com/Brand-New-1.2GHz-12Channels-Wireless-AV-Receiver-and-8CH-800mW-Wireless-AV-Transmitter-Audio-Video--1946.html sajnos itt nincs elég infó róla, máshol azt olvastam, hogy a transmitter 80gr, ez nagyon sok. Szóval szeretnék kérni tőletek linkeket, ahonnan tudnék venni jót, aránylag olcsón.

Van ilyenem, elég jó. Az adót kiszedtem a dobozából és rátettem egy ilyen hűtőt:
http://www.dpcav.com/xcart/product.php?productid=16351&cat=252&page=2
így sokkal könnyebb.

Valamivel még jobbnak tartom a Lawmate 1W adó-vevő párost:
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=58&products_id=172
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=93&products_id=179

Az adóhoz célszerű vásárolni egy szűrőt hogy ne zavarja a 2,4GHz-es táv vevőt:
http://www.dpcav.com/xcart/product.php?productid=16438&cat=0&page=1

Vevő oldalra érdemes venni egy patch antennát:
http://hobbywireless.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=5&products_id=343
ez minimum megkétszerezi a hatótávolságot, bár enélkül is kb 2 km, de ezzel jobb a kép is

mmormota
2010-02-14, 02:32
Egy érdekes film, a video utólagos rázkódásmentesítésének hatását mutatja be. Conrad quadkopterről vette fel a filmet erős szélben, azért ilyen az eredeti felvétel. bal oldalon a javított, jobb oldalon a nyers felvétel látható.
http://www.youtube.com/watch?v=X2cjmw_Bq54&feature=player_embedded#

taki-vw
2010-02-14, 04:00
Bocs a hülye kérdésért mormota és elismerem nem is olvastam vissza de azt a rezgésmentesítést milyen progival lehet megcsinálni?

leskope
2010-02-14, 08:44
Egy e formával szemezgetek: http://www.inesun.com/Brand-New-1.2GHz-12Channels-Wireless-AV-Receiver-and-8CH-800mW-Wireless-AV-Transmitter-Audio-Video--1946.html sajnos itt nincs elég infó róla, máshol azt olvastam, hogy a transmitter 80gr, ez nagyon sok. Szóval szeretnék kérni tőletek linkeket, ahonnan tudnék venni jót, aránylag olcsón.

Van ilyenem, elég jó. Az adót kiszedtem a dobozából és rátettem egy ilyen hűtőt:
http://www.dpcav.com/xcart/product.php?productid=16351&cat=252&page=2
így sokkal könnyebb.

Valamivel még jobbnak tartom a Lawmate 1W adó-vevő párost:
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=58&products_id=172
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=93&products_id=179

Vevő oldalra érdemes venni egy patch antennát:
http://hobbywireless.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=5&products_id=343
ez minimum megkétszerezi a hatótávolságot, bár enélkül is kb 2 km, de ezzel jobb a kép is

Köszönöm a segitséget! Szűrőt nem lehet magyar forrásból beszerezni?

Peter

GPeti
2010-02-14, 12:08
Segítsetek valami nem stimmel a számításokkal!
Elkészült a videoadóm az 1255MHz frekvenciára. 100mW-ot ad le 50Ohmra, az ugye 20dBm. Koaxból készítettem negyedhullámú antennát számoljunk 0dB nyereséggel, a vevő analóg beltéri ugyanez az antennával. A beltéri érzékenységét nem tudom legyen -80dBm, az 23dBuV mint általános kommersz rádióknak szokott. Ezzel a feltételekkel több mint 1,5km-t át kéne hidalni ha kiszámolom képlettel vagy beírom valami freespace kalkulátorba. A távolságmérés úgy történt hogy a vevő fent az ablakba az adóval távolodtam el, sajnos néha belógtak a csupasz fák de igyekeztem optikai rálátást biztosítani. A lényeg mindössze 270m után már nem volt kép :( :( :(

gabor2009
2010-02-14, 13:24
Szia!

free space loss: 1255mhz, 1,5km, -97.9dbm

összesen: 80+20+0+0=100dbm a te esetedben.

ezek alapján ha 0 a fade, akkor a 100dbm 1255mhz-en, 1,92km-nek felel meg.

ergo, ha 270m-re tudsz csak elmenni (ami 83dbm) akkor ott valami gáz van.

Ha jol gondolom, 17dbm-et keresünk valahol.
Ezen a freki nagyon kenyes a csatlakozokra. En mindenhol csak aranyozott 50ohm-os sma-kat hasznalok. A koax lehet a masodik problema: ennek keress utana a neten. Erre a frekire egy jo koax kb 700ft/m-aron kaphato. Harmadik: az antenna nyeresege... talan nem 0db. Es vegul: a vevod nem -80 erzekenysegu, hanem 80-17=-63dbm.

Megmondom őszintén szerintem az antennánál van a legnagyobb veszteséged.

Nekem a 100mw-os 2.4-es adóm 16km-re lazán elmegy, ezért biztosan tudom állítani, hogy ha minden elem rendben van akkor el fog menni nagy tavolsagra. Ez fizika. No meg rádiótechnika.

Lehet, hogy csinálok majd egy long range tesztet 2.4-en, csak talalnom kell valami hegyet vagy kilátót nagyobb távolságban.

Ismerősömék 5ghz-en csináltak 80km-es linket. Ez is lehetséges, bár ide már antenna kell.

udv,
G

Segítsetek valami nem stimmel a számításokkal!
Elkészült a videoadóm az 1255MHz frekvenciára. 100mW-ot ad le 50Ohmra, az ugye 20dBm. Koaxból készítettem negyedhullámú antennát számoljunk 0dB nyereséggel, a vevő analóg beltéri ugyanez az antennával. A beltéri érzékenységét nem tudom legyen -80dBm, az 23dBuV mint általános kommersz rádióknak szokott. Ezzel a feltételekkel több mint 1,5km-t át kéne hidalni ha kiszámolom képlettel vagy beírom valami freespace kalkulátorba. A távolságmérés úgy történt hogy a vevő fent az ablakba az adóval távolodtam el, sajnos néha belógtak a csupasz fák de igyekeztem optikai rálátást biztosítani. A lényeg mindössze 270m után már nem volt kép :( :( :(

leskope
2010-02-14, 13:58
Bocs a hülye kérdésért mormota és elismerem nem is olvastam vissza de azt a rezgésmentesítést milyen progival lehet megcsinálni?

Üdv! A VitualDub-hoz van plugin, innen letölthető: http://www.sundancemediagroup.com/articles/deshaker_guide.htm#Download

taki-vw
2010-02-14, 14:06
köszönöm a segítséget mindjárt ki is próbálom.
Üdvw: Krisztián

taki-vw
2010-02-14, 14:18
huhh picit nehézkesen beszélek/olvasok english-ül :-\
Kérhetném valaki segítségét, hogy mit hogyan csináljak?
ami eddig pipa: Progi telepítve, plug in bemásolva.

mmormota
2010-02-14, 16:57
A lényeg mindössze 270m után már nem volt kép :( :( :(

Valami nem jó, az biztos. Legegyszerűbben úgy lehetne kideríteni, hogy kipróbálod másik adóval, másik vevővel, másik antennával. Olyan készülékekkel amik biztosan jók. Nekem van mindenféle próbadarabom, ha gondolod, végezhetünk tesztet.

leskope
2010-02-14, 18:25
[quote=leskope ]

Tud valak ilyen szűrőt szerezni? Vagy Talán egy rajz jobb lenne.

peter

GPeti
2010-02-14, 21:16
Pár oldallal ezelőtt felvetettük az analóg beltéri használatát videovételre, kipróbáltam; mint korábban írtam hogy kicsi hatótávot tudtam elérni, internetes keresgélés után kiderült hogy a beltérik érzékenysége kicsi, az erősítés nagy része az lnb-ben van. Tehát csak előerősítővel (20-40dB!!!)
lehet megfelelő érzékenységet elérni.

ati
2010-02-14, 21:20
Igy igaz, ráadásul igen kiszajú előerősítő kell elé, célszerúen FET-es. Ekkor viszont megtáltosodik a vevő.

GPeti
2010-02-16, 18:57
Itt találtam tv-s dolgokat.
http://www.hamtvstore.com/index.html

mmormota
2010-02-16, 19:10
Ez is ugyanazt a tunert használja mint az összes kínai vevő. Annyi előnye van, hogy kapható hozzá LCD kijelző.

Sokat kerestem, de sehol sem kapható készen egy bemeneti fokozat, ami javítana az érzékenységen: egy jó interdigital szűrő LNA-val egybeépítve. Gyanítom, hogy ezek a tunerek nem különösebben kis zajú bemenettel rendelkeznek, sacc/kb akár 3-4dB-t is lehetne javítani egy jó bemenőfokozattal.

mmormota
2010-02-16, 19:28
Mindenképen el kell gondolkodni a Satelit beltérik átalakításán.
RGB kimenet, Komponens kimenet Y_C kimenet ( S-video) Sokkal szebb kép!

Már az adó oldalon kompozit jel van, ezen vevő oldalon nem lehet segíteni.

GPeti
2010-02-16, 19:29
Találtam elöerősítő kapcsolást. Van benne sávszürő is. Lásd pdf. Most azon töprengek hogy a müholdvevőmhöz készítsem el az erősítőt, fejezzem be a dc-dc konvertert hogy aksiról müködjön, vagy vegyem meg ezt a panelt 23cm atv vevöpanelt. Bár akkor ehhez is kell előerősítő legfeljebb nem három hanem csak egy fokozatú.

mmormota
2010-02-16, 19:39
Találtam elöerősítő kapcsolást. Van benne sávszürő is. Lásd pdf.

A beméréshez szükséges műszerek jelentik a gondot. Ritka a spektrumanalizátor erre a frekvenciára amatőr tulajdonban. Persze be lehet kéredzkedni valahova... ;D
De szívesebben vennék meg egy kész, bemért, megbízható szerkentyűt, mint hogy egy egyedi példánnyal tipródjak. Nem éri meg.

mmormota
2010-02-16, 19:54
Nézd meg a különbséget ! sokkal szebb lesz rajta a videó, pedig az adó nem Broadcast......

Milyen különbséget mi között?

Persze hogy jobb a kép, ha a 3 csatornát külön viszik át.

De egy ilyen video adó 1 azaz 1 csatornás. Nézhetsz fekete-fehér képet, vagy használod a színsegédvivőt, a PAL vagy NTSC szabványt. Attól kezdve a kép minősége már leromlott.

Mit tudnál tenni vevő oldalon? Pont azt, amit a TV is megtesz - fésűs szűrő, színjel dekódolás. Minden modern TV digitálisan végzi, nem tudod jobban csinálni.

mmormota
2010-02-16, 20:08
Most szépen vedd elő és porold le az egyik szatelit vevődet, kapcsold ki a menüből a fej tápot.
Egy darab drótot tegyél az antenna csatiba, és nézd meg mennyivel szebb lesz rajta az adód képe.

Ez egész pontosan azt jelenti, hogy a szatellit vevődbe történetesen jobb PAL dekódert tettek, mint a tévédbe amin nézted. De ez nem valami elvi jelenség, hanem két véletlenszerűen választott készülék tulajdonsága.

mmormota
2010-02-16, 20:11
Mindenképen el kell gondolkodni a Satelit beltérik átalakításán.
ÉS A LÉNYEG BELSŐ MEREVLEMEZES RÖGZÍTÉS !

Analóg beltériben egyáltalán létezett merevlemezes?

mmormota
2010-02-16, 20:39
Találtam elöerősítő kapcsolást. Van benne sávszürő is.

Úgy látom, a TV-s rádióamatőrök használnak csinos cuccokat. :o Ez a példány nem a könnyen elkészíthetők közé tartozik. Mart alu ház, esztergált rezonátor, mikrohullámú nyáklemez...
http://kepfeltoltes.hu/100216/lna_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

GPeti
2010-02-16, 20:53
Tettem egy kísérletet. Homemade adómra digitális mühód kompozit kimenete, másik helység sat vevő, tv. A képe tényleg szép mintha a kilencvenes évekből nézném az analóg müsort, csak kár hogy nincs összehasonlítási alapom a mai kinai vevőkkel. Mivel ez már majdnem egy rádióamatör topic felteszem az adóm kapcs. rajzát, kisebb módosításokkal ez épült meg.

GPeti
2010-02-16, 20:58
Ma szettem szét egyet. A mikrohullámú rész átlátható, de pont a kf részt nem láttam át. Vannak olyan fejek amibe a kf panel külön van vagy könnyen levágható, a mai pont nem ilyen volt. Pedig ez biztos jó lenne.

GPeti
2010-02-16, 20:59
Nem járok egyetemre, dolgozgatok.

ati
2010-02-17, 00:03
http://www.g3ktu.co.uk/tony/3atv.htm

elég sokféle van a satellite lnb fejekből konkrétan mi érdekel?

ati
2010-02-17, 11:36
OK Ime: http://www.juras-projects.org/eng/hardware.php#lnb

gabor2009
2010-02-18, 18:53
Az elöző linken van filter.
http://www.g3ktu.co.uk/tony/idfilt.htm
Csak ezt egy modell nem fogja felemelni.
Nekem is van több fajta, de annak a 2kg súlyát sem bírja el a gép :D
Gábor

GPeti
2010-02-18, 18:58
Ezt a szürőt nem inkább a vevőre kéne tenni?

gabor2009
2010-02-18, 19:06
Teheted a vevőre is.
De ha a felhangot szeretnéd leszedni az adóról, akkor az adóra.
A vevőn nem látom nagy értelmét, hacsak nincs valami a közelébe ami leülteti.

mmormota
2010-02-18, 22:43
A vevőn nem látom nagy értelmét, hacsak nincs valami a közelébe ami leülteti.

Pl. jól jöhet, ha közös követő mechanikára szerelik a video vevő antennáját meg a távirányító adóét. A nagyon nagy jel a közelség miatt leültetheti a video vevőt.

leskope
2010-02-19, 19:50
Sziasztok!
Egy kis segitséget kérnék. 1,2Ghz-es 800mw-os video rendszert rendeltem és meg szeretném növelni a hatósugarát. Vannak antennáim, de az mind 2.4Ghz-re való, sajnos 1.2Ghz-est nem tudok szerezni. Arra gondoltam, hogy kipróbálom 2.4-es antennával a vevő oldalon. Van egy kb. 140cm-es antennám ha jól emlékszek 30 decibeles és 180 fokos látószöggel rendelkezik.

Vajon ezzel jelentősen megnő a video átvitel hatósugara?

GPeti
2010-02-19, 20:26
Szerintem nem.

mmormota
2010-02-19, 21:13

Sokkal rosszabb lesz mint most.

leskope
2010-02-19, 22:00
Köszi a válaszokat!

Szétszedtem egy 2,4Ghz-es patch antennát, így néz ki a benne lévő nyák:

http://kepfeltoltes.hu/view/100219/2_4ghz_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Valaki nem tud ilyet tervezni 1,2 Ghz-re véletlenül?

peter

mmormota
2010-02-19, 22:30
30-40 usd egy gyári 1.2GHz patch, egyszerűbb megvenni.

Ha építeni szeretnél, keress rá: goof proof patch

pbr110
2010-02-19, 22:36
Egyszerűen duplázás nem segít?

mmormota
2010-02-19, 22:54

Nem. Azok az érdekes cikcakk vonalak méretezett tápvonalak, és a nyomtatott áramköri lemez anyaga, vastagsága is erősen beleszól a tulajdonságaiba. Nagyon fontos hogy mennyi késleltet a tápvonal, milyen fázishelyzetben éri el a jel a másik végét. Viszonylag kis eltérés is teljesen tönkreteszi az antennát.

A belinkelt, fémből készült goof proof sokkal egyszerűbb szerkezet mivel egyetlen patch-ből áll, így nem kényes a kisebb eltérésekre. Persze sokkal kisebb a nyeresége.

leskope
2010-02-20, 00:47
Én már holnap készítek is egy ilyen antennát.

gabor2009
2010-02-20, 14:43
Ez ne csinald.
Ha valamit 2,4-re gyartanak, az nem megy 1,2-n.

A darab drót meg nem jó alternativa.

G

Sziasztok!
Egy kis segitséget kérnék. 1,2Ghz-es 800mw-os video rendszert rendeltem és meg szeretném növelni a hatósugarát. Vannak antennáim, de az mind 2.4Ghz-re való, sajnos 1.2Ghz-est nem tudok szerezni. Arra gondoltam, hogy kipróbálom 2.4-es antennával a vevő oldalon. Van egy kb. 140cm-es antennám ha jól emlékszek 30 decibeles és 180 fokos látószöggel rendelkezik.

gabor2009
2010-02-20, 14:44
En megcsinaltam, de a 40x40-es nyak dragabb mint ha veszel Hong-Kong-bol.
Sokkal dragabb.

Köszi a válaszokat!

Szétszedtem egy 2,4Ghz-es patch antennát, így néz ki a benne lévő nyák:

http://kepfeltoltes.hu/view/100219/2_4ghz_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Valaki nem tud ilyet tervezni 1,2 Ghz-re véletlenül?

peter

gabor2009
2010-02-20, 14:45
Persze hogy segit, de erdemes lenne muszerrel bemerni.
Ezt a fajta antennat konnyen lehet hangolni a sugarzo es a hatso lap kozotti tavolsag allitasaval.

leskope
2010-02-20, 15:32
Én erre gondoltam, hogy ilyet csinálok, itt le van írva hogyan lehet 1,2Ghz-re átméretezni és ez nagyon egyszerű.

http://www.rc-cam.com/gp_patch.htm

gabor2009
2010-02-20, 20:43
Ezt a masik forumon irtak.

Ne ezt csinald.

Keress meg olyan oldalt, ahol normalis radioamator leirja az antenna meretezeset.
Az a korrekt.

Szerintem fölösleges több szálban ugyanazt leírni.

leskope
2010-02-21, 00:20

Ne ezt csinald.

Keress meg olyan oldalt, ahol normalis radioamator leirja az antenna meretezeset.
Az a korrekt.

Ha rám gondolsz a több szálban történt leírásban, el kell hogy mondjam, hogy két antennát akarok készíteni, egy 1,2Ghz-est a video átvitelhez /ugye ezt nem írhatom a másik topocba/ meg egy 2,4Ghz-est is akarok csinálni a vezérléshez.

gabor2009
2010-02-21, 08:45
A masik szallban belinkeltem több egyszerű antennát. Szerintem csinalj biquad-ot, az csak drotbol all.
Gabor

Ne ezt csinald.

Az a korrekt.

Ha rám gondolsz a több szálban történt leírásban, el kell hogy mondjam, hogy két antennát akarok készíteni, egy 1,2Ghz-est a video átvitelhez /ugye ezt nem írhatom a másik topocba/ meg egy 2,4Ghz-est is akarok csinálni a vezérléshez.

leskope
2010-02-21, 08:48
Ok! Csinálok a a vezérléshez, de a biquad jó 1.2Ghz-re is?

gabor2009
2010-02-21, 08:54
Persze h jó!
A méretei mások, de az alakja ugyan az lesz.
Úgy emlékszem több fajtát linkeltem be.

http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,63674.75.html

Ok! Csinálok a a vezérléshez, de a biquad jó 1.2Ghz-re is?

leskope
2010-03-06, 08:52
Sziasztok!
Kiváncsi lennék, ki mit használ lent a földön a video rögzítésére?
Nekem a laptopos megoldás nem nagyon jön be, rendeltem 12v - 220v-os invertert, ki akarom próbálni asztali dvd felvevővel.

GPeti
2010-03-06, 12:54
Sikerült feltunningolni a trimerzion videóvevőjét. Kapott egy biquad antennát illetve egy előerősítőt, az adó még az eredeti csak mint mondtam visszaforrasztottam a lecsípett antennát, így most már 1350m-en is még volt zajos jel. Ez gyakorlatilag jó távolság egy 15mW-os adótól?
Láttam az ebay-en wifi boostereket 1W van ráírva ez alkalmas lehet az adóhoz erősítőnek?

gabor2009
2010-03-06, 15:06
Sikerült feltunningolni a trimerzion videóvevőjét. Kapott egy biquad antennát illetve egy előerősítőt, az adó még az eredeti csak mint mondtam visszaforrasztottam a lecsípett antennát, így most már 1350m-en is még volt zajos jel. Ez gyakorlatilag jó távolság egy 15mW-os adótól?
Láttam az ebay-en wifi boostereket 1W van ráírva ez alkalmas lehet az adóhoz erősítőnek?

irj meg aminden adatot pontosan, es megmondom.
ami kell:
freq?
tx power (15mw)
tx koax? van?
tx antenna nyeresege
tavolsag?
vevo ant nyeresege?
vevo koax hossza tipusa, csati db szama?
es vevo erzekenysege?

ha ezeket megadod ire beirom a szamolast.

GPeti
2010-03-06, 16:45
Sajnos az adó teljesítményen kívül műszerezettség hiányában semmit nem tudok mérni, az előerősítőt is "szemre" hangoltam be. A trimerzion adó-vevőjének típusa WAV-503, megtaláltam a specifikációit, a kimenőteljesítmény:10mW (én 16-ot mértem)
Az érzékenysége: -87dBm papír szerint. A számítások így azt mutatják hogy még előerősítő nélkül is messzebre kéne vinnie. Tulajdonképpen mi az a fade margin?

mmormota
2010-03-06, 16:52
Mivel méred az adó teljesítményét?

gabor2009
2010-03-06, 17:11
mennyi a tobbi ertek???

freq?
tx power (10mw)
tx koax tipus? koax hossz? csatlakozok darabszama?
tx antenna nyeresege?
tavolsag?
vevo ant nyeresege?
vevo koax hossza tipusa, csati db szama?
es vevo erzekenysege=-87dbm

a fade margin magyarul a rendszer tartaléka. ha sikerul 10db-re belőne az már nagyon jó érték. azzal stabil lesz.

Sajnos az adó teljesítményen kívül műszerezettség hiányában semmit nem tudok mérni, az előerősítőt is "szemre" hangoltam be. A trimerzion adó-vevőjének típusa WAV-503, megtaláltam a specifikációit, a kimenőteljesítmény:10mW (én 16-ot mértem)
Az érzékenysége: -87dBm papír szerint. A számítások így azt mutatják hogy még előerősítő nélkül is messzebre kéne vinnie. Tulajdonképpen mi az a fade margin?

GPeti
2010-03-06, 17:20
Spektrum analizátorral.

GPeti
2010-03-06, 17:30
freq? 2440MHz
"tx power (10mw)" 16mW, +12dBm
tx koax tipus? koax hossz? csatlakozok darabszama?: néhány cm nem számít
tx antenna nyeresege?: Nem tudom, negyed hullámú koaxvég, alatta negyed hullámú ellensúly
tavolsag?: 1350m, de már takartak a csupasz fák, adó 5m magasan, vevő kezembe (2m)
vevo ant nyeresege?: valami 17cm külső hosszúságú wifi (1000m max) vagy a házi készítésű quad
vevo koax hossza tipusa, csati db szama?: néhány cm gps antenna kábel, sma (még toldva sajnos), F

njozsef
2010-03-06, 19:19
Én erősen gondolkodom egy ilyenen.
http://www.thetechlounge.com/article/282/MetaGeek+WiSpy+24+GHz+Spectrum+Analyzer/
itt meg is lehet venni (http://www.crownhill.co.uk/product.php?prod=2139)

Spektrum analizátorral.

mmormota
2010-03-06, 21:05
Én erősen gondolkodom egy ilyenen.
http://www.thetechlounge.com/article/282/MetaGeek+WiSpy+24+GHz+Spectrum+Analyzer/
itt meg is lehet venni (http://www.crownhill.co.uk/product.php?prod=2139)

Inkább érdekesség mint használható műszer.

Erősítőt, szűrőt, adót bemérni hitelesíthető és tracking generátorral rendelkező spektrumanalizátor kellene. A legolcsóbb ami már használhatónak tűnik 6000 usd, és ez a legalsó árkategória, pl. Hameg, Instek. Az élvonal tízszer ennyi. Erősen fontolgatom hogy veszek egyet, de nehezen szánom rá magam, mert nem sokat használnám. Bemérnék pár szűrőt meg erősítőt, aztán a port gyűjtené.
Találtam 1000 usd alatt egy usb-s kijelző nélküli műszert, sajnos nincs hozzá tracking, így a számomra legfontosabb feladatokra nem alkalmas.

njozsef
2010-03-06, 21:10
Hát igen, én is max összehasonlításra használnám, mérésre nem is gondoltam. Pl adóantenna jelszintmérésre.

kicsicollyn
2010-03-07, 13:54
Találtam egy jó kis videó rögzítőt!

http://cgi.ebay.com/2-5-HDD-AV-Video-Recorder-Player-RM-AVI-R4_W0QQitemZ220566328098QQcmdZViewItemQQptZHome_Th eater_in_a_Box?hash=item335ac71322

njozsef
2010-03-07, 17:50
Ez nekem nagyon tetszik.
rendeltél már?
nj

HC
2010-03-07, 18:16
Ez lehet, hogy jobb (HD-t is ismeri és olcsóbb)!
http://thmb.inkfrog.com/thumbn/ceyouter/avb.jpg=600

http://cgi.ebay.com/Portable-3-MP4-Video-Recorder-TV-AV-in-out-DVR-Monitor_W0QQitemZ280473843813QQcmdZViewItemQQptZLH _DefaultDomain_0?hash=item414d8b3865

kicsicollyn
2010-03-07, 18:21
Még csak nézegetem, csak figyelni kell mert nincs a 89$-os ban vinyó! Amiben van 250g hdd az 150$ be kerűl!

VaJman
2010-03-07, 20:21
Sziasztok,
Mielőtt rendelésnek álltok, ha még nem néztétek, javasolnám az angol fórumot is megnézni, mert nagyon jól részletezi mindkét eszköz előnyét, hátrányát.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1146016&highlight=mozart
/Bocsi, most látom az FPV repülésbe már Robert betette a linket/

A Mozartról viszont minőségben jobbat írnak, és postával ~USD90 az is.
Viszont a fentebb megjelölt kettő:
A JXD990 nem biztos hogy tudja a HD vételt...
A 2,5 DVR csak 720x480-t tud max, 29/fps data rate 2870kbs mellett.

Nem reklám helye, csak alternatíva a Mozart, amit emlékeim szerint Mmormota is használ(t) már...
Az Onvon-nál USD68 a cucc, és USD 24 volt a posta. Kicsit tetyetotyák, még nem ért ide a rendelésem, de szerintem ha az amit szerettem volna, ...
Remélem tudtam segíteni ötlettel, a döntés úgyis a tiétek... ;)

kicsicollyn
2010-03-07, 21:27
Ehez a szemcsihez keresnék egy jobb bot antennát, tud valaki mutatni valamit?

http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=popup_image_additional&pID=448&pic=0&products_image_large_additional=images/products/rcv922_1.JPG

A másik meg, hogy van hozzá egy 10mw-os adó is aminek a kis 3cm-es antennáját ki lehet cserélni valami jobbra?
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=popup_image_additional&pID=448&pic=7&products_image_large_additional=images/products/rcv922_8.JPG

robert_cz
2010-03-07, 21:47
A videószemüvegedhez fel tudok ajánlani egy 5dbi-s botantennát. Pont így néz ki http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=79&products_id=169

A videóadón egy negyedhullámú antenna van, aminél jobbat az adott célra nem igazán tudsz lecserélni.
Ha tévedek javítsatok ki.
Mekkora távolságot tudsz ebben a konfigurációban áthidalni?

kicsicollyn
2010-03-07, 21:58
Még nem tudom mert nem jött meg a kamera hozzá, de remélem a jövő héten ide ér és össze rakhatom!
Az antenna meg érdekelne, beszéljünk róla privátban!
Köszönöm!

mmormota
2010-03-07, 23:06
Nekem van Mozart-om. A felvétel minősége meglehetősen jó, nem szaggat mint sok hasonlóan olcsó felvevő. Két hátrányos tulajdonsága van:
- Valamilyen rejtélyes oknál fogva nem működik a VSN-500, VSN-505, egyáltalán a VSN kezdetű PAL kamerákkal. De van olyan PAL kamerám amivel működik, és a PAL TV-adás is jó. Az NTSC változattal működik.
- Ha az adás kimaradozik (vételi zavar) új felvételt indít, de egy idő után feladja és kikapcsol. Ilyenkor a kimenetén is megszakad a video jel, vagyis a szemüveget ne a kimenetére kössétek... ;)

gabor2009
2010-03-08, 13:05
Tehat: 2440mhz
tx: 12dbm
koax: -2dbm
txant: 0dbm ??? 2dbi
tav: 1,4km

rx: 8dbm??? kb 10dbi
rx koax: 2db
rx: -87dbm

Ezzel az adatokkal 3,8db a fade margined, ami eleg keves.
Jobb antenna kell mind a 2 oldalra. De szerintem ha a 3,8 csak a fade, akkor mar szemcses a kepe a videonak.
Osszegezve: ez igy tok normalis, ennyit tud ezzel az antennaval.

Ez a sisak vevoje? Mert az latszik, hogy tenyleg tudja a -87-et.

Udv,
G

freq? 2440MHz
"tx power (10mw)" 16mW, +12dBm
tx koax tipus? koax hossz? csatlakozok darabszama?: néhány cm nem számít
tx antenna nyeresege?: Nem tudom, negyed hullámú koaxvég, alatta negyed hullámú ellensúly
tavolsag?: 1350m, de már takartak a csupasz fák, adó 5m magasan, vevő kezembe (2m)
vevo ant nyeresege?: valami 17cm külső hosszúságú wifi (1000m max) vagy a házi készítésű quad
vevo koax hossza tipusa, csati db szama?: néhány cm gps antenna kábel, sma (még toldva sajnos), F

HC
2010-03-08, 13:26
Erről a "Mozart" videó felvevőről hol találok bővebb infót?

mmormota
2010-03-08, 14:28

http://www.inesun.com/Brand-New-Mozart-HDD-Enclosure-Advanced-DVR-Multimedia-Player-ACC-MP3-WAV-WMA-OGG-Audio-DIVX-AVI--13210.html
Itt próbafelvételek is vannak:
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=48&products_id=133

HC
2010-03-08, 15:37

http://www.inesun.com/Brand-New-Mozart-HDD-Enclosure-Advanced-DVR-Multimedia-Player-ACC-MP3-WAV-WMA-OGG-Audio-DIVX-AVI--13210.html
Itt próbafelvételek is vannak:
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=48&products_id=133

Köszönöm!

HC
2010-03-08, 15:55
Eddig ez a legolcsóbb:

http://cgi.ebay.com/2-5-HDD-Recorder-Player-RM-DVD-AVI-Host-HDMI-LAN-1080P_W0QQitemZ230445754093QQcmdZViewItemQQptZLH_D efaultDomain_0?hash=item35a7a326ed

http://web5.kabiqi.com/pic/2007/6/26/wentin/2.5%20hdd%20player/HD2501RTD-04.jpg

mmormota
2010-03-08, 15:59
Még egy kellemetlen tulajdonsága van: nincs rajta Rec gomb. Csak a távvezérlőről lehet felvételt indítani. Pedig van rajta egy csomó gomb, menüje is van amiben mozogni lehet a táv nélkül is - de e felvételnek nincs menüpontja. Vinni kell a távvezérlőt a mezőre... :o

mcelek
2010-03-11, 22:10
Azt hiszem maradok az EasyCap-nél.
Viszont kisseb lett a notim és a gyári SV-vel nem megy, mert kisseb a képernyőm.
Korábban már valaki linkelt, vagy ajánlott másik programot hozzá, de nem találom.
Nem emlékszem melyik topicban és a kereső sem segít. :'( Valaki?

mmormota
2010-03-11, 22:38
Korábban már valaki linkelt, vagy ajánlott másik programot hozzá, de nem találom.

Pl. Dscaler vagy VirtualDub.

mcelek
2010-03-11, 23:07

Pl. Dscaler vagy VirtualDub.

Köszi, remélem jó lesz, mert a kis ASUS eddig mindenben kitűnően helytállt.
Na jó, szimulátort még nem próbáltam, pedig Atom procis :P

GPeti
2010-03-14, 13:27
Diverzity vételnél milyen távolságra (hullámhosszban kifejezve) ideális elhelyezni két botantennát?

mmormota
2010-03-14, 15:56
Diverzity vételnél milyen távolságra (hullámhosszban kifejezve) ideális elhelyezni két botantennát?

Ha már diversity, tegyél egyik bot helyett patch-et, sokat fog javítani.

Kazoo
2010-03-14, 18:11
Az inesun féle digit vevőm ma délután végső nyugalomra szenderült... de még a füst benne van, úgyhogy lehet újraéleszthető...

tv
2010-03-15, 22:11
Ati, 2010. jan.25

Az analóg műholdvevő beltérit próbáltátok? FM-es , egy előerősítővel megfejelve szuper az érzékenysége is. Nekem vevőnek nagyon bevált. A rádióamatőr sáv 1240-1300MHz. 1296-1300 részt illik nem videóra használni.

Pár hónappal hamarabb is kitalálhattad volna, ősszel dobtam ki a cégnél kb. 20 db SAT demodulátort, ráadásul 12V-ról mentek és fele akkorák voltak mint egy beltéri.
Azok a jó kis tunerek :'( fáj a szívem.
Talán még akad egy pár a padláson, megkeresem őket ! ::)

ati
2010-03-15, 23:00
Kár valóban. Kábeltévé társaság? Mert akkor az analóg TV modulátorokat se dobd ki, megveszem mindet.

tv
2010-03-15, 23:29
Hello Ati.
Sajnos minden odalett! :(
Selejtezés volt, minden őskövületet átadtam, már csak nyűg volt a nyakamon.
Dig. vevő még maradt, de ahhoz kéne egy MPEG kóder.
A modulátorból mit szerettél volna kihozni ? Talán van egy pár túlélő.

ati
2010-03-16, 11:37
Csonka oldalsávos TV jelet előállítani, aztán felkeverni valahová. Az alapot nehéz jól megcsinálni.

tv
2010-03-17, 00:37
A jól felkeverés se egyszerű feladat.
Van egy pár túlélő, de abból modellre rakható méretűt készíteni eléggé nagy falat.:o Mekkora modellre ? (semmi se lehetetlen)
Ha van elszántságod ?!?

tv
2010-03-17, 01:50
power amp, pre-amp, ATV
50-5800MHz
http://www.minikits.com.au/products.html

gejza13
2010-03-17, 04:18
Azért szép, hogy ennyi idő után visszajutunk ugyanide előerősítő ügyben... :-)

"
Re:FPV repülés
« Válasz #2696 Dátum: 2009-12-17, 11:09:42 »
http://www.minikits.com.au/kits2.html#ra30h4047
"

Mark Kilmier-nek hívják a srácot, majdnem tíz éve vettem nála az első előerősítő és downconverter készleteket, azóta is működnek még a legelsők is. Amúgy közvetlenül az antennához érdemes pakolni az ilyet, mert akkor nem akadály a vékony kábel sem, de nem árt nekik egy szép alu öntvény dobozka sem.

Gejza

ati
2010-03-17, 04:34
A jól felkeverés se egyszerű feladat.
Van egy pár túlélő, de abból modellre rakható méretűt készíteni eléggé nagy falat.:o Mekkora modellre ? (semmi se lehetetlen)
Ha van elszántságod ?!?

A keverés az már nagyon megy. A csonka oldalsáv szűrőzése a nehéz, egyszerűbb meglévő cuccal. A model mérete eléggé nagy, 1/3 Piper J3. Mindenesetre, ha van példány érdekel.

tv
2010-03-17, 11:01
Melyik frekvenciasávot választottad ki célul ?
körbenézek mi maradt, azt megy a PÜ.

pbr110
2010-03-17, 11:21
Valaki hétköznapi nyelven is le tudná írni miről folyik a diskurzus?
Arra is kíváncsi lennék milyen eredményt sikerült elérni vele és milyen területen.

ati
2010-03-17, 13:02
Melyik frekvenciasávot választottad ki célul ?
körbenézek mi maradt, azt megy a PÜ.

Köszi. 10GHz-t tervezem.

A téma amiről folyunk video átvitel FPV-hez. Egy közönséges TV jelet próbálok összehozni kidobott eszközökből TV segítségével.

tv
2010-03-17, 16:59
Köszi. 10GHz-t tervezem.
Komolyan ??
Miért látod értelmét olyan magasra menni ?? 5.8 nem elég ?
A méret miatt? vagy ott nincs még senki ?
Megfelelő műszerezettség a barkácsoláshoz biztosított?
(oda FM kell, a CATV-s cuccok AM modulátorok, 1giga alatt)

"A 10-10,68 GHz sávban elsődleges jelleggel rádió- és televízióhíranyag- és -műsor-átviteli célú rádióösszeköttetések
részére jelölhető ki frekvencia az ERC/REC 12-05 Ajánlás 3. ajánlási pontja alapján."
"A 9975-10 025 MHz sávot másodlagos jelleggel a műholdas meteorológiai szolgálat számára is felosztották
időjárási radarok céljaira."

gabor2009
2010-03-17, 17:05
:D :D :D

Új műhold készül?

:D :D :D

Köszi. 10GHz-t tervezem.
Komolyan ??

"A 10-10,68 GHz sávban elsődleges jelleggel rádió- és televízióhíranyag- és -műsor-átviteli célú rádióösszeköttetések
részére jelölhető ki frekvencia az ERC/REC 12-05 Ajánlás 3. ajánlási pontja alapján."
"A 9975-10 025 MHz sávot másodlagos jelleggel a műholdas meteorológiai szolgálat számára is felosztották

GPeti
2010-03-17, 17:43
Tavaly én is gondolkoztam hogy készítek egy csonka oldalsávos tv adót, félig elkészült aztán szétszettem, de több okból sem ajánlom.
Az elvét leírom:
38.?MHz kvarcoszillátor TA...? képmodulátor ic-vel, a rendes AM jelet meg szürni tv kf hullámszürővel, majd felkeverni (AM miatt sokszorozni nem lehet), itt akadtam el mert az oszcillátor plusz-minusz 38MHz nem tudtam kiszürni a megfelelő oldalsávot, és már ekkor nagy volt méretben. Az FM jobb magas frekvencián, a földi analóg tv adóknál csak azért alkalmazták ezt a frappáns módszert hogy kisebb legyen a sávszélesség ami nem kis dolog VHF-en.

GPeti
2010-03-17, 17:46
A neten lehet találni LNB átalakítást adóvá és vevővé a 10.45GHz amatőrsávra.

ati
2010-03-17, 18:11
Komolyan ??

Ez a sáv felosztás hogy jön ide? Ezt nem értem.

Szóval, azért nem 5, mert a Wifi szinte az egész 5-6GHz-et lefedi, nem akarok zavarással kinlódni.
Van műszerezettség, lsd. 10ghz.hu 5ghz.hu

Harmadik érv, hogy alkatrész és eszközellátás olcsó és bőséges.

Én úgy gondoltam el a dolgot, hogy találok egy komplett UHF sávú csonka oldalsávos modulátort, ezt felkeverem (ami, ha belegondoltok nagyon egyszerű) . PErsze, ha az UHF modulátort is nekem kell csinálni, akkor inkább FM. Arra nem vállakozom.

ati
2010-03-17, 18:13
A neten lehet találni LNB átalakítást adóvá és vevővé a 10.45GHz amatőrsávra.

Ismerem a témát, magam is követtem el hasonló dolgokat.

ati
2010-03-17, 22:53
Tavaly én is gondolkoztam hogy készítek egy csonka oldalsávos tv adót, félig elkészült aztán szétszettem, de több okból sem ajánlom.
Az elvét leírom:
38.?MHz kvarcoszillátor TA...? képmodulátor ic-vel, a rendes AM jelet meg szürni tv kf hullámszürővel, majd felkeverni (AM miatt sokszorozni nem lehet), itt akadtam el mert az oszcillátor plusz-minusz 38MHz nem tudtam kiszürni a megfelelő oldalsávot, és már ekkor nagy volt méretben. Az FM jobb magas frekvencián, a földi analóg tv adóknál csak azért alkalmazták ezt a frappáns módszert hogy kisebb legyen a sávszélesség ami nem kis dolog VHF-en.

Egyet értek, szerintem is bonyolult, ezért keresek kész cuccokat. Ha találok, érdekességként kipróbálom, egyébként maradok az FM-nél az már bevált. Egy csonka oldalsávos jel energetikai szempontból nem rosszabb az FM-nél, sőt ha a sávszélességet nézzük kétszer jobb. Durva közelítésben 1W adóteljesítményt elvileg kétszer jobban használ ki, mint az FM. Ez eléggé puritán megközelítés, de kiváncsiságból kipróbálnám. Ha minden paraméter egyforma melyik megy messzebb?

ati
2010-03-17, 23:07
Valaki hétköznapi nyelven is le tudná írni miről folyik a diskurzus?
Arra is kíváncsi lennék milyen eredményt sikerült elérni vele és milyen területen.

Az FM jel, ha meg van kergetve az adó 16-20MHz sávszélességű. Ugyanez Csonka oldalsávos AM-ben 6MHz. Ha van 1W powerem, akkor nem mindegy hogy mekkora sávszélességen sugárzom ki. Nemcsak a csatornák száma miatt, hanem a vevő oldalon a zajszint arányos a sávszélességgel. Egy FM vevő 27MHz-es bemenő sávszélessége 3-szor nagyobb háttérzajt ad, mint a 8MHz AMSSBSC modulációs jelé. Megfordítva, 3-szor érzékenyebb a vevő keskenyebb sávon. Ez elvileg 1,7-szer nagyobb távolságot jelent, ha minden ugyanaz. Egy próbát megérne a dolog... ha találok megfelelő modulátort. Ilyet nézz most TV a kidobott lomokban.

mmormota
2010-03-17, 23:29
Egy FM vevő 27MHz-es bemenő sávszélessége 3-szor nagyobb háttérzajt ad, mint a 8MHz AMSSBSC modulációs jelé. Megfordítva, 3-szor érzékenyebb a vevő keskenyebb sávon. Megfordítva, 3-szor érzékenyebb a vevő keskenyebb sávon.

Az FM átvitel eredő zaját nem így kell kiszámítani, levont következtetés is hibás.

ati
2010-03-18, 07:20
Tudom, a demodulátor már régen nem ad jelet, viszont TV jelnél még ezt nem volt szerencsém megtapasztalni. Azért mondom, hogy ki kéne próbálni. Esetleg valakinek tapasztalata?

pbr110
2010-03-19, 14:30
http://index.hu/tech/2010/03/19/johet_a_vezetek_nelkuli_hd-tevezes/

loorio
2010-03-21, 20:06
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.20646

ez használható átalakítás után? ára az nem rossz.

gabor2009
2010-03-21, 20:51
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.20646

ez használható átalakítás után? ára az nem rossz.

Erősítőnek nem használható.

A teljesítménye meg csak oda van irva, én nem venném meg.
Mellesleg lele van vele az aukciós oldal.
G

mkgy
2010-03-24, 22:25
Segítséget szeretnék kérni az alábbiakban, mert elakadtam:
Lawmate 1.2GHz/1W adó-vevő, msh-36 kamera és easycap párosítása nem sikerül. Ha csak a kamerát dugom az easycapra, akkor minden jó, de ha közbeiktatom az LM adót/vevőt akkor nem jön be csak zavaros csíkozódás. Kipróbáltam az összes csatornát, hol sima fekete képernyő volt látható, hol hangyás. Sajnos az adó/vevőhöz semmilyen leírást nem mellékeltek, így az A/B kapcsoló szerepe sem világos. A kiválasztott csatorna kapcsolóját lenti állásba kell kapcsolni a vevőn, ha jól sejtem, több kapcsolásakor villog a piros led. Az adó is melegszik piszkosul, de olvastam róla, hogy természetes jelenség. Az adó áramtalanításakor változik a kép, tehát működik valamennyire az átvitel.
Segítségetek előre is köszönöm.

mmormota
2010-03-24, 23:09
Sajnos az adó/vevőhöz semmilyen leírást nem mellékeltek, így az A/B kapcsoló szerepe sem világos.

Az A/B nem csinál semmit.

A kiválasztott csatorna kapcsolóját lenti állásba kell kapcsolni a vevőn, ha jól sejtem

Igen.

Az nghobbies weblapján megtalálod az adó és vevő kapcsoló állások és csatornaszámok leírását. Próbáld ki az adót más csatornán is.

Ha Pesten jársz, megnézhetnénk egyenként másik adóval, másik vevővel.

mcelek
2010-03-24, 23:31
Tréfás az EasyCap is! :o Kényes a felbontásra és összevissza lehet állítgatni a sofware-ben is :-\

mkgy
2010-03-25, 09:06
Köszönöm a válaszokat. Már az összes csatornát kipróbáltam, de sehogy sem akar működni. Reggel kipróbáltam tv-re csatlakoztatni a vevőt, így kihagyva az easycap-ot, de semmi, csak a kék képernyő a tv av csatornáin. Mmormota: köszönöm a felajánlásod, de sajnos nem igen jutok fel pestre mostanában. Esetleg elpostázhatnám a vevőt? Természetesen minden egyéb költségedet állom. Előre is köszönöm.

mkgy
2010-03-25, 18:09
Jut eszembe. Az A/B kapcsoló nálam csinál valamit, mert ha átkapcsolom akkor a csíkos kép átvált homogén feketére.

mkgy
2010-03-25, 22:49
Tüzetesebb teszt után a következőket tapasztaltam:
az A/B kapcsoló ha más csatornára kapcsolom a vevőt mint az adót, akkor semmit nem változtat a csíkos képen, de ha a megfelelő csatornát kiválasztom akkor sima fekete képernyő jön elő (számítógépen és tv-n is tesztelve) a B állásba kapcsolva. Az adót kikapcsolva ismét csíkossá válik. Ebből következtetve talán az átvitel megvan. A másik érdekesség, hogy ha a kamerát leválasztom a vevőről, akkor sincs változás, marad a fekete homogén zajmentes kép. Visszacsatlakoztatás pillanatakor csak egy kis "zizzenés" tapasztalható a képen.

leskope
2010-03-26, 06:43
Milyen programot használsz az Easycap-hoz? Nekem minden egyes inditás után be kell állítanom egy pár dolgot, mert elfelejti.

gabor2009
2010-03-26, 19:13
találtam némi infot az áhitott datv-re.
http://www.w6ze.org/DATV/TechTalk83-DATV.pdf

ez nem lesz jo, ugyanis a késleltetése 1,2-2,8 sec között van, ami meg nagyon sok.

Üdv,
G

mkgy
2010-03-26, 20:39
Dscaler-t használok, de próbáltam kmplayerrel is, semmi különbség, de sajnos tv-hez csatlakoztatva sem jó és ott már semmi sem kavarhat be.

gabor2009
2010-03-27, 09:04
Eagle-Eyes:

Antennaforgató és Diversity kontroller az Eagle OSD-PRO-hoz:
---------------------------------------------------------------

Volt szerencsém látni és megvizsgálni az Eagle Eyes nevű diversity és antennavezérlő kontrollert.
Ez a darab nagyon új fejlesztés, talán az országban az első ilyen készülék.

Műszaki szemmel nézem nem értem, ha egy antennát forgatok, akkor minek akkor diversity?
Hiszen, ha a legjobb irányba fordulunk, akkor nincs miért egy "másik" antenna-vevőre átkapcsolni, hiszen a legjobbnál nem lesz jobb.

A készülék működése:
Az OSD-Pro folyamatosan számolja a start koordinátához képest hol van a repülő, és ezt az információt az OSD modul segítségével a video jel nem látható részére írja. Ezzel a videojelen lejut a rádió adó-vevőn a kép (és a telemetria is) a földre, hol a földi állomás azt 2db szervón keresztűl forgatja az antennát.

A megoldás nekem nagyon tetszik, mert nem szükséges hozzá a hangcsatorna is, hanem kizárólag a már meglévő video csatorna.

A diversity (automatikus videó és audió átkapcsoló) részt azért fejlesztették ki, hogy 2 darab vevő, 2 db antenna segítségével a készülék a jobb minőségű jel felé kapcsoljon automatikusan.
Mint már írtam, nem értem minek kapcsolgatni a 2 vevő között, hiszen az antenna forog, és mindig a legjobb irányba fordulva áll. Érdekes de jó megoldás, hogy a Eagle Eyes a videójel minőségét figyeli, és ezt alapján kapcsol a 2 vevő között. Hangyás kép esetén átkapcsol a másik bemenetre, a másik vevőre.

A megoldás ötletes, viszont a diversytinek mindig a téreről (antenna vett jel erőséggét) kellene figyelni.
Vannak más megoldások, ahol az antenna jelnagyságot figyelik és magát az antenna jelét kapcsolgatják, annak megfelelően, hogy hol erősebb a jelszint.

A Eagle diversity kb. 1mp időintervallumonként kapcsolgat ha zizis (hangyás) a kép.

Antenna forgató:

A szerkezet szuperül működik, folyamatosan követi a repülőt. Állítható külön-külön a szervók segességét is.
Működés közben egy apróságra lettem figyelmes: a 360 fok után ha tovább kéne lépni, akkor - értelemszerűen - a vezérlő ellentétes irányba átforgatja az antennát 0 fokig, majd onnan tovább 1, 2 ... fok felé. Ezért az átforgatás idejéig képkimaradás lesz, hiszen az antenna ki lesz forgatva a gép irányából. (Ezen még van mit finomítani...)

Működés közben egy hibára lettünk figyelmesek: az Osd-Pro (ami a repcsin van) néha nem indul be. A hiba oka, hogy a gps modul elindulás után nagyobb áramot vesz fel, amitől az Eagle-logger-ben lévő tápegység 100mv-os drop-ról még rosszabb 800mv-1v-os droppra emelkedik. A nagy imbolygás miatt a készülék kikapcsol, és nem indul újra.
Azt javasolom, h akinek ilyen megoldása van az kapcsolja ki (forrassza ki) a belső tápot, és járassa a készüléket pl. 3a-es step-down-ról. Az nem fog megcsuklani egy kis terheléstől.
Ugyanis jelen esetben nagyon csúcson van járatva a készülék.
Ezzel kapcsolatban a másik ÓRIÁSI hiányosság a watch-dog hiánya. Ez lenne a felelős azért, hogy a készüléket annak megállása esetén újraindítsa.

Ezért valószínű csinálok egy külső procit, ami képes ezt a funkciót ellátni.

Ennyi első körben a műszaki tartalmi vélemény erről a szupi új fejlesztésről.

csillagvzs
2010-03-27, 09:44
A Tegnapi Gábor2008-al és Torcsival való tesztelés után rájöttem, hogy ezért írják a biztonsági tartalék akkut amit a loggerre lehet bekötni. Miután elmentetek olvastam csak el a leírást végig. :-\
Tegnap kipróbáltam és pan szervónak beállítottam kb 450 fokos elmodulást mind a két irányba és még ott is teszi a dolgát.

stasz
2010-03-27, 09:49
A Tegnapi Gábor2008-al és Torcsival való tesztelés után rájöttem, hogy ezért írják a biztonsági tartalék akkut amit a loggerre lehet bekötni. Miután elmentetek olvastam csak el a leírást végig. :-\

Na pont erre kérdeztem rá az Eagle Tree-s topic-ban. Így akkor megnyugodtam kicsit :)

gabor2009
2010-03-27, 10:30
Sajnos ettől még szoftverhibás a kütyü!
Írok nekik egy post-ot, javítsák ki.

Kicsit izgatott lennél, ha 5km-re hirtelen elmenne a osd képe... :D

Még egy gondolat:
Tápegységeket nem kötünk párhuzamosan! Pláne ha kicsi a belső ellenállásuk!
Ezért ez csak toldozás foltozás, ami később sokba kerülhet!

Üdv,
G

Na pont erre kérdeztem rá az Eagle Tree-s topic-ban. Így akkor megnyugodtam kicsit :)

stasz
2010-03-27, 10:33

Az biztos, főleg, hogy ezzel az RTH is lehal...

gabor2009
2010-03-27, 10:34

Az biztos, főleg, hogy ezzel az RTH is lehal...

Azt nem teszteltük, de mindenesetre a táp alulméretezett. Nagyon a határon ketyeg.
G

GPeti
2010-03-29, 18:14
Ma készítettem egy áramkörileg korrekt videójel osztót.
Itt a rajz:

mkgy
2010-03-29, 18:33
Az imént megoldódott a Lawmate adó-vevőm rejtélye :) . Végső elkeseredésemben kipróbáltam, hogy fordítva dugom rá a tv-re az RCA kábeleket, tehát a sárgát a fehérbe ill. fordítva és láss csodát tökéletes kép fogadott. A kábel a gyári amit a vevőhöz adnak és valószínűleg véletlenül felcserélték :( . Figyeljen erre mindenki, mert lehet, hogy nem egyedi eset.

GPeti
2010-03-31, 20:06
Az olcsó infra ledes kamerákat fel lehet használni kültéri kamerához is. Kezdetnek fpv gyakorláshoz is.
Eltávolítottam az infra ledeket hogy ne fogyasszon, illetve a cmos érzékelő elé raktam egy infraszürőt. Az infraszürő egy pirosas üveglap melyet elromlott fényképezőgépből lehet kiszerelni.

csillagvzs
2010-04-02, 07:17
Valaki tud AV adóvevőt ami nem 0,9 - 2,4 ghz-n megy és valóban használható?

ati
2010-04-02, 07:39
Olyat tudok, ami nem 900-2470MHz között megy, hanem pl. 5700MHz-en, de hogy mit tekintesz használhatónak????

gabor2009
2010-04-02, 16:02
Valaki tud AV adóvevőt ami nem 0,9 - 2,4 ghz-n megy és valóban használható?

Szerintem rossz helyen kérdezed...

Mai nap termése:
(nem akartam 2 helyen leírni)
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,63674.msg829187.html#msg829187

leskope
2010-04-03, 12:11
Sziasztok! Segítsen valaki. Video rögzitéssel kapcsolatban akadtak problémáim. Laptopot használtam EasyCap-al, nem igazán tetszik a képe, olyan fűrész fogas. Utána 220v-os inverter és asztali dvd író jött, az meg olyat csinál, hogy nem mindig rögzít, hiába szemre jó a jel. Megjött az Eagle eyes, gondoltam, annak a video kimenete már jó lesz, de a szemüvegemben fekete fehér a kép vele, a dvd író szintén nem rögzít, csak ha az ég felé néz a kamera, ha a föld felé fordulok azonnal megáll. Tehát keresek egy olyan rögzitő eszközt, mely legalább tud 720x576 25fps. és gyenge video jelnél is rögzít.

Tudtok ilyet ajánlani?

Peter

Füligjimmy
2010-04-03, 17:52
AZ Easy Cap helyett próbáld a Dscaler progit.
Nekem XP és Win 7 alatt bejött, viszont Vista alatt hallottam problémáktól.
Pinnacle PCTV Pro Hybrid PCMCIA kártyával használom.
Rengeteg féle beállítási lehetőség, felvétel közben teljes képernyőn nézheted a teljesen akadásmentes képet.
Ja, és egy P4 mobile 1.1 proci van a jelenlegi notebook gépemben, és ezzel is megy.

GPeti
2010-04-05, 18:34
Van olyan felvevő aminek videojel (SD) bemenete van, pl. SD kártyára ment és nem kell hozzá laptop?

leskope
2010-04-05, 18:44
Van olyan felvevő aminek videojel (SD) bemenete van, pl. SD kártyára ment és nem kell hozzá laptop?

Ez az, én is ilyenre gondolok, nekem nem jön be a laptop.

gejza13
2010-04-05, 21:06
Ha nem a szép repülés rögzítése, hanem az OSD adatok és a repülés technikai kiértékelése az érdekes, akkor ezt javaslom:

http://www.yoko-tech.com/product_4.php?parent_id=40&parent_id2=139&c_id=209&cc_id=139&from=1

Profitechnél szokott lenni, de másnál is láttam már itthon. Már régóta létezik, egyszerű és megbízható. A hangrögzítése dinamikai kompresszor nélkül felejtős, a képe viszont jó. Ha a nagyobb felbontásban használod (704x576) csak 10 kocka/mp sebességet tud, de elemzéshez, dokumentáláshoz tökéletes és olcsó. Ha szétkapod, akár egy lipóról vagy 5 voltról is elketyeg a világ végéig. Fűzhető, mivel videókimenete is van.

Ami az egyik fontos előnye, hogy ha egyszer beállítottad állandó vagy mozgásérzékelős rögzítésre, csak be kell kapcsolnod és nem tudod elfelejteni a REC gomb megnyomását...

Ennél többet és okosabban mostanában csak a vinyós rögzítők tudnak, azokról pedig már esett a fórumon egy pár szó. Sajnos a jól illesztett kompozit bemenet egyre ritkább tulajdonság az egyszerű rögzítőknél is.

Gejza

GPeti
2010-04-05, 21:50
Mivel az egyszerü 380soros kamerámat elnyelte a föld vennék egy jobbat:
http://cgi.ebay.com/540TVL-High-Resolution-Wide-View-Angle-Camera-0-01Lux_W0QQitemZ260566430092QQcmdZViewItemQQptZLH_D

Jó lesz fpv-re?

mcelek
2010-04-06, 00:01
Ez elég nagy és a súja is komoly, bár az enyém sem sokkal kisseb. Itt nem a legolcsóbb, de 3 nap alatt itt van.
http://www.electronicarc.com/catalogo/index.php?cPath=43_52&osCsid=fb37b7f472024f060ade79e3da8f0d57
Vagy ilyet kéne kifogni szuperolcsón.
http://cgi.ebay.co.uk/SONY-CCD-HAD-HELMET-CAMERA-EXTREME-SPORT-ACTION-CAM_W0QQitemZ360250102778QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item53e09453fa

Ez tényleg olcsóbb mint egy laptop, ráadásul milyen kicsi :D

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280451797738

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260532202553

Bigyula
2010-04-06, 09:25
Nekem egy ilyen van úton: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220517662346&ssPageName=ADME:X:AAQ:US:1123 Remélem a héten megérkezik. Kíváncsi vagyok a látószögére, mert a 2.5 mm-es fókusztávolságúra írtak 130 fokot, ez meg 2.1 mm-es fókusztávolságú.

ati
2010-04-06, 16:21
Valszeg ugyanezeket lehet kapni M.O.-on is hasonló áron a Delton-nál, MASCO-nál, vagy a Profitech-nél.

ati
2010-04-06, 16:23
JA és lehet hozzá külön venni optikát, olyan látószöggel, amilyet akarsz.

Bigyula
2010-04-06, 16:48
Valszeg ugyanezeket lehet kapni M.O.-on is hasonló áron a Delton-nál, MASCO-nál, vagy a Profitech-nél.

JA és lehet hozzá külön venni optikát, olyan látószöggel, amilyet akarsz.

Így van. A kinti ár 1.5-2-3 szorosáért...

ati
2010-04-06, 19:26
Hát nem tudom, én most vettem 12eFt-ért egyet, ez kb 1,1szeres szorzó. Nem tudom mennyi a szállítási költség?