PDA

Teljes verzió megtekintése : Ardupilot FPV-hez

oldal : [1] 2

mmormota
2009-07-17, 21:31
Szeretnék messzebb is elrepülni FPV géppel. Ehhez nem árt egy robotpilóta amely hazatalál, ha kimarad a rádiókapcsolat.

Az Ardupilot-ot választottam. Ez egy open source robotpilóta, a hardver tervek és a szoftver forráskód egyaránt nyílt.
A hardvert (majdnem) készre szerelve vettem meg, kb. alkatrész árban kapható a Sparkfun-nál és a diy drones webshopban. A panelek kicsik, jól néznek ki.
A stabilizálást infravörös szenzorokkal oldja meg, a helyet és magasságot gps szenzor méri, a légsebességet Pitot cső. Fejlesztik az infra helyett IMU-val (3 tengelyes gyro + 3 tengelyes gyorsulás szenzor) működő változatát is.

Nem kifejezetten FPV célra tervezték. A programok útvonal repülésre készültek, meg kell adni az útvonal tervét (egyes pontok GPS koordinátáit), ennek alapján repül végig az útvonalon.

Három üzemmódja van:
- kikapcsolt, ilyenkor egyszerűen továbbadja a vevőből kapott értékeket a szervóknak
- stabilizált repülés, ilyenkor stabilizálja a repülést, de a távvezérlésnek engedelmeskedik
- robotpilóta, ilyenkor a tervezett útvonalon repül automatikusan

Én első közelítésben úgy akarom használni, hogy egyetlen pontként megadom neki a starthely koordinátáit. Ha kiesik a rádió vezérlés, a fail-safe robotpilóta üzemmódba kapcsolja és visszajön.
Remzibi (OSD-t fejleszt, én is ilyet használok) azt ígéri, illeszti az Ardupilot-ot az OSD-hez. Így még kényelmesebb lenne, az OSD startnál automatikusan felprogramozná a robotpilótát, és az üzemmód látható lenne a videón.

A panelekre pár perc alatt ráforrasztottam a csatlakozókat, aztán tápfeszültséget kötöttem rá. Egy csomó Led bonyolut villogásba kezdett, fogalmam sincs mit jelent, de látszott hogy valami program működik benne.
Ezután fel kell tölteni az Ardupilot firmware-t. Ezzel vagy 2 órát tipródtam, nem akart működni. A program kiírt valami eléggé értelmetlen hibaüzenetet, de nem tudta feltölteni a firmware-t. Megnéztem szkóppal, a hozzá vett usb-soros kábel működött, a PC-s program küldött pár byte-ot, az Ardupilot nem válaszolt hanem csak villogott rendületlenül aztán ennyiben maradtak.

A Google-lel keresgéltem, szerencsére másoknak is akadt ezzel gondjuk, találtam javaslatokat. A következő lett a megoldás: soros port beállításoknál be kellett ikszelni a következő opciót: "set RTS on close". A program helpjében erről nem volt szó... Magamtól soha az életben nem jövök rá.

Az infra szenzorok még nem jöttek meg, addig csak asztalon tudok játszani vele.

http://kepfeltoltes.hu/090717/ardu_1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090717/ardu_2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090717/ardu_3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

mcelek
2009-07-17, 22:46
Sajnos én nem értek ennyire az elektronikához. Nekem a rajzából úgytűnt, hogy csak egy oldalkormányt vezérel, talán a visszaforduláshoz, hogy újra közeledjen a vételhez.
De te ezt jobban érted, kiváncsian várom a fejleményeket.
Néztem és tetszett az ára is, csak én a DMD-vel szemezgetek egyenlőre.
Annyi pénzért csak tennék rá valami ilyet, hogyha elpuskáznék valamit nehogy egy szatyor pénz repüljön el. Bár a GPS koordináták segíthetnek a keresésben, de akkor már késő lehet.

mmormota
2009-07-17, 23:08
Beállítottam az Ardupilot szoftverben a remzibi OSD GPS moduljának megfelelő formátumot: NMEA mód, 9600 bps. (remzibi rcgroup-os hozzászólása alapján)
Ehhez a következőket kell módosítani:

1. az easystar.h fileban a gps protocolt 0-ra, NMEA módra kell állítani (szövegszerkesztővel):
#define GPS_PROTOCOL 0

2. az Arduino fejlesztői környezetet használva a GPS_NMEA fileban a következő 3 sort ki kell kommentezni (legelöl van):
/* Serial.print(LOCOSYS_BAUD_RATE_38400);
Serial.begin(38400);
delay(500); */

Menteni, lefordítani, feltölteni az Arduino panelbe, kész.

Ezután a remzibihez adott HappyKillmore szoftverben levő GPS emulátorral is lehet etetni a robotpilótát (ez az usb-soros kábelen olyan adatokat ad ki, mint egy repülőre szerelt gps - be lehet állíítani a sebességet, útirányt, emelkedést).
Szépen kigyullad a gps lockot mutató kék led.

Ahhoz, hogy a remzibi GPS modulja tápfeszt kapjon a paneltől, rá kell forrasztani egy diódát (remzibi fotója):
http://kepfeltoltes.hu/090717/ardu_4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

VaJman
2009-07-18, 08:08
Szia Mmormota,
Ez a topic szerintem épp oly hasznos lesz, mint a nagy FPV.
Sokan ruháznak be FPV miatt Remzibi OSD-be (véleményem szerint a legjobb ár/érték arányú OSD amellett, hogy jól működik) és mivel az ördög nem alszik, a gép "eltévedhet", biztosan következő beruházásként mindenki egy autopilotra gondol. Ha pedig Remzibi összehozza az Ardupilottal, akkor egy komplett szett lesz.
A hozzászólásom lényege: köszönöm a többiek nevében is és biztatunk, hogy folytasd!
köszi,
VaJman

mmormota
2009-07-18, 16:15
A wii Nunchuk és Motion Plus kiegészítőkből olcsó IMU (3 forgás, 3 gyorsulás) érzékelőt lehet készíteni viszonylag olcsón. Többen dolgoznak at Ardupilot infra helyett IMU változatán. Ez olcsóbb mint az infra, és nem kell kívül elhelyezni, valamint hegyvidéken is működhet.
Rendeltem egy párt a dealextreme-től. A Motion Plus eredeti, a Nunchuk utángyártott és csak 8 usd. A szállítás ingyenes, regisztrált légipostával.

mmormota
2009-07-26, 01:31
Újabb funkció jelent meg a remzibi OSD-n, amely már az Ardupilot-tal (vagy más robotpilótával) való együttműködést szolgálja.
A GPS vevő az Ardupilot-hoz csatlakozik, annak soros kimenete pedig továbbadja a jelet a OSD-nek. Mivel így egy kapcsolat már ki van építve, kézenfekvő volt ezt felhasználni arra, hogy a robotpilóta a saját üzeneteit is megjeleníthesse a video jelben. Ehhez csak annyi kell, hogy a GPS nmea mondatai közé bekeverje a saját kiírandó adatait. Ezt a következő módon teszi lehetővé az új remzibi firmware (bemásolom Remzibi szövegét):

So maybe a small modyfication for more advanced displaying ?
- so string like that "MXXYYFFLLhello world"
so:
M - indicator of Mesagge to display
XX - x coordinate on screen (hex)
YY - y cordinate on screen (hex)
FF - front character (leading picture) hex
LL - end character (hex)
Hello world - text of message we want to display

So if we want to display only graphic character in certain location we type

serial.print("M")
serial.print("XXYY")
serial.print("D4") // addres can be D4 of character table for example serial.print("00") serial.println("")

Or only text message:

serial.print("M")
serial.print("XXYY")
serial.print("00") // when 00 then character is not displaed (even empty space) serial.print("00")
serial.println("text to display")

This is exactly how is working this function in OSD now .
As advantage of this system when we define most significant bit for 1 then we choose small fonts for text display (only capital letters) - when is 0 then default big letters are displayed from characters table capital and small letters .

XX |= (1<<7) // set 7 bit for small characters
XX &= ~(1<<7) //reset 7 bit for big characters

Paul knows a lot about it .

gabor2009
2009-07-29, 14:16
Szia!

Ezek szerint már neked működik a robotpilota, osd-vel?
Kiirja mikor vált robotra?

Ha jól értem, amik jelenleg mennek:
- fesz. mérés.
- áram mérés
- ardupilot home koord. automatikus beállítása??
- ardupilot bekapcsolva szoveg ha kell
- gps koordok a kepernyon.

Erősíts meg légyszíves...

Vajon az ardupilotot heli vezetésére is rá tudjuk venni?

Köszi:
Gábor

mmormota
2009-07-29, 16:23
Ezek szerint már neked működik a robotpilota, osd-vel?
Nem, ez még elég messze van.

Remzibi és HappyKillmore dolgozik rajta, néha közzétesznek részeredményeket. Én meg kipróbálom. ;)

Annak már most sincs akadálya, hogy egy gépre felrakva ezt a kettőt működjön a robot meg az osd egyszerre. De a teljes együttműködéshez szükséges részleteket még nem fejlesztették ki.

Kiirja mikor vált robotra?
Az OSD-ben elkészült az a rész, ami lehetővé teszi tetszőleges üzenet kiíratását bárhová a képen. Ha a soros bemeneten (ahol a gps nmea mondatait kapja) kiírató parancsot kap, azt végrehajtja.
Az Ardupilot-ban viszont még nem írták meg a lehetőséget kihasználó programrészeket.

Ha jól értem, amik jelenleg mennek:
- fesz. mérés.
- áram mérés
- ardupilot home koord. automatikus beállítása??
- ardupilot bekapcsolva szoveg ha kell
- gps koordok a kepernyon.

Feszültség, áram, gps koordináták (meg home távolság, magasság, emelkedés) az OSD saját szolgáltatása a robot nélkül is.
Az Ardupilot maga OSD-től függetlenül meg tudja jegyezni a home pozíciót. Elég ügyetlenül csinálja, egy jumpert kell rárakni meg leszedni, ez egy olyan dolog amit érdemes módosítani.

A kiírásokhoz szükséges programmódosítá még nincs meg.

Az együttműködésnek eleve egy elég magas szintjét célozták meg. Az Ardupilot paramétereinek beállítása az eredeti projectben ugyanis nagyon primitív, egy forrásfájlban kell beállítani olyanokat mint pl. szervó reverz, PID paraméterek stb, aztán lefordítani a kódot és egy bootloaderrel firmware upgrade-et végrehajtani. Ez átlagos felhasználónak túl komplikált, meg egyébként is utálatos módszer.

Ezeket a paramétereket ki kell szedni a forrásfájlból és úgy átalakítani a programot, hogy ezek eeprom területre kerüljenek. Így firmware upgrade nélkül is lehessen változtatni.
Aztán megoldani, hogy ezeket a HappyKillmore programmal lehessen feltölteni, csakúgy mint a waypoint-okat.
HappyKillmore már dolgozik az ehhez szükséges programon, a Google Earth-ot beágyazta a programba, a megfelelő helyekre kattintva automatikusan felveszi a gps koordinátákat.

Vajon az ardupilotot heli vezetésére is rá tudjuk venni?
Elvileg igen, de hogy jól működjön abban eléggé szkeptikus vagyok. Túl egyszerű szerkezet az Ardupilot, ehhez szerintem komplexebb, kifinomultabb programra lenne szükség.
Ezen nagyon sokat kellene dolgozni, vagy használni egy külön gyári heli stabilizáló rendszert, amit az Ardu csak vezetne az útvonalon.

gabor2009
2009-08-10, 17:59
Hali!

Megkaptam a KDS800 leirasat, és szeretném ha így leírás alapján véleményenétek:
http://rapidshare.com/files/265857386/KDS_Helicopper_Balancer_User_Manual_new.doc.html
MD5: E44B1CA51522A383AFF15D1F1ED31BB2

Köszi!

mmormota
2009-08-10, 18:47
Megnéztem, a leírás alapján lehet egy jó heli stabilizáló szerkezet. Hogy aztán ténylegesen mennyire jó, az csak akkor derül ki, ha megjelennek független tesztek a fórumokon.

Robotpilótához használni nem tűnik egyszerűnek, semmiképp se csak annyi hogy összekötjük, működik, kész. Sokkal inkább hosszas kísérletező munka.

Önmagában az nagyon hasznos, hogy vezérlés kiesés esetén stabilizálja a helit, esélyt ad a vezérlés visszaszerzésére. Ez minden bizonnyal működne.
Ennél bonyolultabb funkciók (pl. útvonal repülés, hazatérés) már más kérdés. Ez az, ami úgy gondolom hogy hosszas kísérletezést igénylő munka.

Úgy gondolom, hogy maga az amatőr robotrepülés eléggé kiforratlan dolog. A heli reptetése pedig sokkal nehezebb mint mondjuk egy Easy Star-é, így amatőr eszközökkel, olcsó, kiforratlan, félkész amatőr cuccokból válogatva össze az elektronikát, nagyon kicsi az esély a teljes sikerre.

mmormota
2009-08-15, 21:23
HappyKillmore halad a szoftverrel. Az Ardupilot útvonaltervező programja nagyon elegáns, egy ablakban megjelenik a Google térkép, csak katttintgatni kell és berajzolja az útvonaltervet, beírja a robotpilótába.

Készített egy GPS emulátor programot is. Ezzel tesztelni lehet a robotpilótát az íróasztalon.
Az emulátor a GPS helyére van bekötve, és szimulált GPS adatokat ad a robotnak. A robot vezérlő jele alapján kirajzolja a Google térképen az útvonalat, és a szimulált pozíciónak megfelelő GPS adatokkal eteti a pilótát. Így a tényleges repüléshez hasonló helyzetben lehet tesztelni a robotpilótát.

http://kepfeltoltes.hu/090815/mission_almost_good_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

gabor2009
2009-08-16, 13:38
Nekem a lényeg a biztonság.
A heli szinpatikusabb, ezért lenne jó, ha már menne a heli-s arduino is.

Mondjuk a legbiztoságosabb az lenne, ha lost esetén visszajönne, és ezt követően le lehetne hozni kézzel.

Elmondásod szerint ez működik repülőnél.

Most már "csak" a felvétel minőségére kell figyelni.

mmormota
2009-08-17, 19:23
Az Ardupilot programozó szoftver és GPS emulator már egész jól működik. Én is segítettem a tesztelésben, emailben küldözgettem a megtalált hibákat, és kaptam sorozatban a javított verziókat.
Felteszem a cuccot az EasyStarra, kíváncsi leszek hogy viselkedik igazi gépen.

Az Ardupilot üzenetei sajnos még nem jelennek meg az OSD-n, de Remzibi dolgozik rajta.

Kazoo
2009-08-19, 23:35
Csodálattal nézem a munkásságotokat... várom az eredményt!

gabor2009
2009-08-23, 09:14
Várjuk!

Az jó lenne, ha a Rembizi is open source lenne.
Ennyi idő alatt belehegesztettem volna a kiiráshoz szükséges sorokat.

mmormota
2009-08-23, 11:14
Azt nem kell - benne van... ;D

A kiírások elég egyszerűen megoldhatóak, már a jelenlegi HappyKillmore útvonal szimulátor is ezeket használja, csak a konkrét formát kellene módosítani ahhoz hogy az osd-re írjon.

Van viszont egy csomó munkaigényes dolog Ardupilot oldalon. Nincs ez a robotpilóta rendesen kifejlesztve. Egy fiatal srác megosztotta másokkal a kísérleti eredményeit, és néhányan kísérleteznek a használatával. Nagyon messze van egy szokásos kereskedelmi termék színvonalától.

A PC program oldal hatalmasat fejlődött, mióta happyKillmore dolgozik rajta. Ha Remzibi is beleöl ennyi munkát, teljesen jó szerkezet lesz belőle. Persze bárki más is megteheti - az Ardupiloton kellene dolgozni, az pedig nyílt forráskódú.
De nem egyszerű átírni más ember programját, idő kell amíg összejön a minimálisan szükséges megértés, és a program szerkezetének átlátása. A valós idejű dolgok programozása elég sok buktatót rejt.

Megnéztem mi is ez az Arduino projekt. Nem igazán real-time programozásra való. Arra találták ki, hogy a programozás iránt érdeklődő kezdőknek megkönnyítsék az első lépéseket. Megírták a legszükségesebb rutinokat nagyon kényelmesre, így a hardver minimális ismerete nélkül is lehet pár perc alatt működő programokat írni.

Viszont a következő lépéseket már inkább nehezíti. Nincs semmiféle debugger benne. Szinte hihetetlen, de ez a helyzet. Se szimulátor, se monitor programos debugger. Ledeket lehet kigyullasztani befuserált töréspontokban, vagy kiíratni valamit a soros porton. Mint a programozás hőskorában. Monitor program, regiszterek kiíratása, memória dump, léptetés nincs. Egy szál se.
Emiatt mindjárt az első lépés, hogy át kellene vinni az arduinó környezetből egy normális Atmel fejlesztő környezetbe, aztán meg vissza ha kész van.

A pillanatnyilag látható megoldandó feladatok a következők:
- Az Ardupilot a GPS bináris módjára van optimalizálva, működik ugyan nmea módban is, de az túl sok időt igényel, ami mindenféle kellemetlenséget okoz. Az osd viszont jelenleg kizárólag nmea módban működik. Ezzel valamit csinálni kell valamelyik oldalon.
- Az Ardupilot repülőgép specifikus tulajdonságai (szervó irányok, kitérések, loop érzékenységek, ilyesmi) nagyon kevéssé felhasználbarát módon egy .h header fájlban vannak. Minden módosításhoz újra kell fordítani a forrást és feltölteni az új firmwaret. Ezt nagyon célszerű lenne eeprom területre áttelepíteni, ez viszont elég komoly belenyúlást igényel a firmwarebe.
- A teszt üzemmódok vagy nem léteznek, vagy el vannak nagyolva. Elég nagy szükség lenne egy tisztességesen megírt program párosra, ami támogatja a hardver tesztelését és beállítását (pl. az infra és pitot érzékelő értékeinek kiíratása).

gabor2009
2009-08-24, 08:35
Azt találtam ki, csinálok egy másik osd-t, és oda azt irok, amit én akarok.
Az jóval egyszerűbb, mint várni a 2th partner mikor irja meg.

Na majd meglátjuk hogy sikerül.
Persze ehhez kell látnom egyet működés közben.

Van olyan GPS vevő aminek 2 kimenete van, és ott lehet az egyik oldalt nmea-ra a másikat sirf-re programozni.
Ezzel a 2 fajta protokol problémája kipipálva.
Vagy:
B verzió, amit csinálok GOSD-t, annak sirf bemenete lesz.
(Jobbnak látnám az nmea-t, nem is értem miért használja valaki a sirf-t.)

Más cuccában valóban nehéz átirni, mert át kell venni a másik ember gondolkodását.
Pláne, ha nem kommentezik. Akkor halál.

Ha te átlátod pontosan a robot mit csinál, akkor csináljunk robotot. Az nekem jobban tetszene.
(Persze ez nem 2 perc munka....)

mmormota
2009-08-24, 16:47
...
Ha te átlátod pontosan a robot mit csinál, akkor csináljunk robotot. Az nekem jobban tetszene.

Nézegettem, hogy lehetne ezt kevés alkatrésszel megoldani. Arra jutottam, hogy egy Microchip vagy ARM 32 butes uC-rel meg lehetne oldani az OSD kijelzést félig hardware megoldással. Az osd anyagot egy dma csatorna darálná ki az spi porton, a sw csak a tartalom frissítést és a szinkronizálást végezné. Így maradna bőven erőforrás az egyéb osd és robotpilóta feladatokra.

Csak ez nagy munka. Saját célra egy évet fejlesztgetni értelemszerűen nem éri meg. Üzletnek meg szerintem nem lenne valami jó, kevés az fpv repülős és elég sok a hasonló termék. Valószínűleg pontosan ez az oka annak, hogy csak sufnituning termékek vannak a piacon, komoly cég még nem jelent meg fpv készlettel.

mrsad
2009-08-24, 18:25
Jól van, alakul... ;)

Beruháztam egy halom vacakra a Sparkfun-nál. 3 db giró, gyorsulásmérő, GPS modul... Egy Duemilanova is úton van, a régi AVR fejlesztőkörnyezetet (ATMega8) már "kinőttem" :o Valami IMU-t szeretnék összekalapálni, még egy kompasszal is megfejelve, hogy a GPS-szel karöltve teljes pontossággal ki lehessen deríteni, hogy hol és merre vagyunk.
Igaz, a Sparkfun-nál vannak frankó UAV modulok, de az egyikben dsPIC van (ez jó is, gyors is, de újra kellene építeni a fejlesztőkörnyezetet, amihez sok kedvem nincs...), a másikban meg LISY300-as giró ülnek, ezek szuper olcsók, ellenben nem jók ilyen "rázós" környezetben. Úgyhogy maradtam az irgalmatlanul drága, halandó által forraszthatatlan ADXRS610-es szenzoroknál (ilyenek ülnek a "high-end" helis girókban is).

Majd értekezni fogok, hova jutottam. Egyelőre van két gyorsulásmérő a kezemben I2C felülettel, de sajnos csak 8 bit felbontással. Max, dőlésmérőnek lennének jók. Az egész mizéria onnan indult, hogy megkértek, rakjak össze egy mikrokoptert (www.mikrokopter.de). Megnéztem az árakat, leesett az állam... Aztán összeállt. Elsőre úgy lebegett, mintha szögre akasztották volna. Precízen, pontosan, pedig még magasságszenzor nem is volt benne (azaz automatikusan nem tartotta a magasságot). Elkapott a jókedv (jó minőségű szenzorokkal felszerelve igazán csak szoftver kérdése a dolog), aztán már nyomtam is az Enter-t ;)

Amíg megjönnek a cuccok, addig meg olvasgatok egy kis digitális jelfeldolgozás elméletet... Meg átépítek egy villanyos grillsütőt, hogy be tudjam forrasztani ezeket a vacakokat. 8)

mmormota
2009-08-24, 19:24
Egy Duemilanova is úton van, a régi AVR fejlesztőkörnyezetet (ATMega8) már "kinőttem" :o

Én nem használtam az Atmel fejlesztő környezetet, de ar Arduino-nál csak jobb lehet. Az Arduino csak egy szövegszerkesztővel egybeépített compiler-downloader, nincs benne semmiféle debuggolási lehetőség.

Igaz, a Sparkfun-nál vannak frankó UAV modulok, de az egyikben dsPIC van (ez jó is, gyors is, de újra kellene építeni a fejlesztőkörnyezetet, amihez sok kedvem nincs...)

Pedig az egy nagyon jó cucc, és (ellentétben az Arduakármikkel) aki ennek a firmware-jét írta az tud is programozni.
Az IMU rendesen ki van dolgozva, DCM mátrix, a gyrókra alapoz és a gyorsulás szenzorokkal kiszedi a driftet.
Az MPLAB ingyenes környezet, még a C is (nem üzleti célra), és egy icd2 vagy pickit2 megteszi. Szoftver szimulátor, monitorprogramos C source level debugger, van hozzá ami kell.

Az egész mizéria onnan indult, hogy megkértek, rakjak össze egy mikrokoptert (www.mikrokopter.de). Megnéztem az árakat, leesett az állam... Aztán összeállt. Elsőre úgy lebegett, mintha szögre akasztották volna.

Erről írhatnál bővebben, a quadcopter jó alap fpv-re. Videód van esetleg?

mrsad
2009-08-24, 20:55
Sajnos nincs videó, a srác amikor megtudta, hogy repképes, már vitte is... :o Annyit azért kivasaltam belőle,
hogy egy nyomásérzékelőt tegyünk ugyan bele (kamerát akar vele cipeltetni). Akkor majd talán nem csak a
szobában tudok vele "repülni".

Egyébként arra gondoltam, ha nem jön be az Arduino környezete (bár ahogy nézegettem, egy csomó dolgot
pikk-pakk össze lehet vele hegeszteni, nem kell pl. I2C-vel kínlódni....) akkor nyomok a panelba egy bootloader
nélküli kontrollert, oszt jóvan, mehet az AVRStudio. Elvileg semmi akadálya a dolognak.

A Sparkfun-féle UAV két dolog miatt esett ki:
- mint említettem, a MicroLab ICD-je kell hozzá (vagy a Sparkfun-os klón), ami sajnos egy árban van az UAV modullal... A pickit2-t
nem ismerem, és sajnos a PIC-ekkel szemben van egy kis szubjektív ellenérzésem...
- a LISY300-as girókkal mindenki kínlódik, aki valamilyen motorral ellátott platformon akarta használni... Sajnos 400-1000 Hz
közötti rezgésektől a giró megbuggyan... Pedig egyébként nagyon jól kis szenzor lenne. Az ADXRS girónál ez a rezonanciafreki egy nagyságrenddel feljebb van.

Kacsintgattam a Propeller chip-ek felé is (stílusosan ;)).... Ez még bejöhet, de majd később, ha az Atmel kevésnek bizonyul
a Kámán filtereknél meg a DCM számolgatásnál...

mrsad
2009-08-25, 09:48
...

Nézegettem, hogy lehetne ezt kevés alkatrésszel megoldani. Arra jutottam, hogy egy Microchip vagy ARM 32 butes uC-rel meg lehetne oldani az OSD kijelzést félig hardware megoldással. Az osd anyagot egy dma csatorna darálná ki az spi porton, a sw csak a tartalom frissítést és a szinkronizálást végezné. Így maradna bőven erőforrás az egyéb osd és robotpilóta feladatokra.

Csak ez nagy munka. Saját célra egy évet fejlesztgetni értelemszerűen nem éri meg. Üzletnek meg szerintem nem lenne valami jó, kevés az fpv repülős és elég sok a hasonló termék. Valószínűleg pontosan ez az oka annak, hogy csak sufnituning termékek vannak a piacon, komoly cég még nem jelent meg fpv készlettel.

Két alternatívát mondok:
Parallax Propeller.... A chip egymaga 1000,- Ft körül van, minimálhardverrel fel lehet éleszteni (még kvarc sem kell) és elég csinos fejlesztőrendszere van. Sajnos vagy assemblerben vagy a saját Spin nyelvén kell programozni. De ami a lényeg: alapból tud VGA videójelet generálni. Viszont egy deka hardveres AD konverter nincs benne... A generált videójelet persze még össze kell fésülni a kamera jelével, hogy OSD legyen.
Maxim 7456: ezt használja pl. a RemzibiOSD is, pár darabért ingyen hozzá lehet jutni a gyártónál... Ez egy direkt OSB-re fejlesztett
IC, egy mezei AVR-rel karöltve csinos OSD-t lehet összehozni. De végülis ezt Remzibi már meg is tette... ;)

gabor2009
2009-08-25, 16:07
Én mást találtam, egy cél ic-t, ami az osd-t megcsinálja, spi-n lehet beszélni vele.
Kérdés érdemes-e időt tölteni vele.
Tegnap Mmormota lebeszélt róla :)

Maga az osd nem nagy vasziszdasz a robothoz kepest.

Én meg (most is) magasra dobtam a labdát, és helihez szeretnék robotot.
(Nemhogy repzajal kezdeném...)

mrsad
2009-08-25, 18:06
Én mást találtam, egy cél ic-t, ami az osd-t megcsinálja, spi-n lehet beszélni vele.
Kérdés érdemes-e időt tölteni vele.
Tegnap Mmormota lebeszélt róla :)

Maga az osd nem nagy vasziszdasz a robothoz kepest.

Én meg (most is) magasra dobtam a labdát, és helihez szeretnék robotot.
(Nemhogy repzajal kezdeném...)

Ez ippeg az a bizonyos Maxim chip lesz, ugye? ;) ;)
Azért az "OSD nem egy nagy vaszisztdasz" jellegű kijelentésekkel csak óvatosan... De akkor minek veszik meg százvalahány
dollárért a népek, ahelyett, hogy a konyhaasztal sarkán összedobnák két este alatt?

Jó magasra emelted a lécet, de nem akarlak elkedvetleníteni... Hajrá! :)

mmormota
2009-08-25, 19:52
Egy OSD megépítése elég nagy munka, sacc/kb 2 hónap. Elég sok van a piacon, egyszerűbb is, bonyolultabb is, tehát ha semmi újat nem hoz, nem fognak kapkodni érte. Árban pedig nehéz a remzibi-vel versenyezni, ami gps-sel, szállítással együtt 117 usd, elegáns programja van és jól működik.

Egy gps-robot kombináció kifejlesztése pusztán a szórakozás kedvéért szerintem túl nagy munka. Mégis van ilyen, Remzibi és HappyKillmore épp azon dolgoznak, hogy a jelenleg nagyon amatőr ardupilot-ot felhozzák egy valóban használható, gyártmányszerú szintre. Ez a remzibi osd-vel összekötve egy jó és olcsó készlet lenne. Hogy kitart-e a lelkesedésük, azt persze nem lehet tudni.

Üzletnek lehet jó egy ilyen kombinált eszköz, talán lenne rá kereslet, de csak ha tényleg elég jó.
Ez viszont már nagyon nagy munka. Nehezíti, hogy elég nehézkesen tesztelhető, különösen ha sokféle gépen kell jól működnie. Egy ilyet kifejleszteni szerintem 1 emberévet meghaladó munka, és most nem amatőr hétvégi barkácsolók 1 évéről beszélek.
Ez se hiánypiacra lépne be, pl dragon osd, robotban az attopilot. Ráadásul ott vannak az open source szerkentyűk, amik ugyan nem tökéletesen működő gyártmányok, de olcsók. Aki megveszi szenved vele, de mégis megveszi, mert negyed annyi sincs mint egy jó.

Vagyis ha valaki ilyet akar fejleszteni, nagyon jónak és viszonylag olcsónak kell lennie, és nagy sorozatot kell eladni hogy megérje. Ez nem lehetetlen, csak senki se gondolja hogy sétagalopp... ;D
Telített piacon is lehet tarolni, erre jó példa az Align. De nekik is évekig tartott, és rengeteg munkába került.

mrsad
2009-08-25, 23:21
Mmormota, teljesen jól látod a dolgokat. Én is csupán saját szórakoztatásomra vágtam bele, meg
azért, hogy egy kicsit "naprakészre" hozzam magam a mai szenzortechnológiában. Bár nem titkolt
célom, hogy egy mikrokopter szintű dolog legyen a végén belőle. A mikrokopteres srácok (ketten
vannak) durván egy év alatt jutottak el egy működőképes, jól kiforrott rendszerhez. Ez 2006-2007-ben volt.
Ma egy teljesen kifejlett (bár nem profi kinézetű) 4-6-8 rotoros rendszer áll rendelkezésre. A 600 eurós
indulóár - ha a mögötte lévő tudást és fejlesztést nézzük - egyáltalán nem mondható soknak. Persze
laikus szemmel nézve ez is csak egy "játékszer"...

mmormota
2009-08-26, 02:41
Váltottunk pár levelet remzibivel. Sajnos eddig nem nagyon foglalkozott az Ardupilottal.

A message funkció még nincs beépítve a firmware-be. Kiderült, hogy egy olyan verziót tervezett, ahol elhagyja a gps funkciókat, és ezzel szabaddá teszi a soros portot. Így csak az A/D funkciók maradnának, és a külső üzenetek megjelenítése.

Írtam neki, hogy ez így nem az igazi, a legjobb funkciók maradnának el és mindent kívülről kellene megcsinálni. Azt javasoltam, hogy inkább a következőképpen kellene megoldani:
- marad minden funkció
- ha az nmea stringek között üzenet string jön, azt végrehajtja
- így teljes a kompatibilitás, ha gps van rákötve, az nem küld üzenetet tehát nem okoz semmi gondot, megy ahogy eddig
- az Ardut pedig úgy lehetne hozzákötni, hogy a gps megy az ardu soros bemenetére, az Ardu soros kimenete pedig az osd bemenetére
- így az Ardu megkapja a gps jelet mint eddig
- a gps jelet egyszerűen megismétli a kimeneten, így megkapja az osd is
- az Ardu a message-eket egyszerűen beszúrja az nmea üzenetek közé, mivel ő adja mindkét típust, nem fognak összeakadni

Tetszett neki az elképzelés, megígérte, hogy a legközelebbi firmware verzióba beleteszi.

Ezzel az összeköttetés lehetővé válik, mégpedig úgy, hogy kiküszüböli az Ardupilot talán legnagyobb hátrányát: azt hogy nem lehetett tudni, mit csinál éppen. Ezután minden lényeges üzemi állapotot, pl. hogy milyen módban van, waypoint-hoz megy vagy haza, milyen távol van a következő cél stb ki lehet íratni az osd-re.

Mivel az Ardupilot open source, a szükséges módosításokat én is meg tudom csinálni.

mmormota
2009-08-27, 21:12
Már el is készült remzibi az üzenetes változattal. Két verziót adott ki:

Az egyik GPS nélkül működik, a soros port teljesen az üzenetek számára van fenntartva. Az A/D-vel kapcsolatos funkciók továbbra is működnek.

A második minden korábbi funkciót megtartott, csak bővült az üzenet kijelzéssel. Az üzeneteket az nmea mondatok közé kell beszúrni.

Részletek és letöltés:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=921467&page=90#post12974941

gabor2009
2009-08-27, 21:24
itt jön be az, hogy 20eftért nem áll neki az ember, hogy csináljon 1 darabot.

valószínű én is befizetek egy remzibire.

mmormota
2009-08-29, 00:09
HappyKillmore megírta az Ardu-ra a szükséges módosításokat:
- tovább küldi a gps nmea mondatait az osd-nek
- üzeneteket küld, amiket az osd megjelenít

Kipróbáltam, működik.

gabor2009
2009-08-30, 09:42
Akkor elmondhato, hogy ez jelenleg a legolcsobb, de jol mukodo parositas?

mmormota
2009-08-30, 15:25
Akkor elmondhato, hogy ez jelenleg a legolcsobb, de jol mukodo parositas?

Előbb kipróbálom, mennyire tud repülni... ;D

mmormota
2009-09-14, 20:17
Hosszas tipródás után az EasyGlidert választottam ki a robotpilóta tesztelésére.

Előnyei:
- nyugodt, stabil gép
- sokáig levegőben maradhat, így nagyobb távolságra is elmehetek vele
- nem túl drága és viszonylag könnyen javítható, ha valami nem sikerül... ;)
Hátránya:
- a kamera látómezejében pörög a légcsavar
- a Pitot csövet ki kell tenni a szárnyra

Másik jelöltem az EasyStar volt, a rövidebb hatótáv miatt vetettem el.

pilátus
2009-09-14, 20:24
És akkor mi a megoldás, Easy Star Easy Glider Szárnyakkal....Üdv :Pilátus

mmormota
2009-09-14, 20:41
Készítettem néhány képet építés közben.
A video adó a függőleges vezérsíkon lesz, a kábelt beépítettem a törzsbe, a ferritgyűrűvel és a vezérsík elé helyezett csatlakozóval együtt.
A szigszalagos rögzítés a ragasztás idejére nem volt jó ötlet, a gép felületén meglátszik a nyoma.
A Fasst vevő (melyet később UHF vevőre cserélek) egy kis összekötő panelre került. Erre van rádugva maga a vevő, a szervők, és a robotpilótára menő és onnan visszajövő jelek. Maga a robot és az OSD a kabinfedélben lesz. Így egyetlen csatlakozóról egy sokeres kábel megy csak a kabinfedélbe, így az könnyen bontható szereléshez. Egy vakdugóval a vevő és a szervők közvetlenül kapcsolódhatnak, így egy másik kabintetővel robot nélkül is lehet repülni.
A szabályozóra ráépítettem az árammérő adaptert.

http://kepfeltoltes.hu/090914/eg1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090914/eg2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090914/eg3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090914/eg4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090914/eg5_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090914/eg6_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090914/eg7_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

mmormota
2009-09-14, 20:46
És akkor mi a megoldás, Easy Star Easy Glider Szárnyakkal....Üdv :Pilátus

Valószínűleg azt is ki fogom próbálni - vagy csak megtoldom az eredeti EasyStar szárnyat, akkor kevesebbet kell faragni.

pilátus
2009-09-14, 21:37
NEM kell faragni semmit csak az aljából kell vágni...Üdv:Pilátus(az errösebb befötes gumi ,jóbb a szalagnál..miért nem axi motor sokkal kevesebb a fogyasztása állitólag.)

Sys-Ak
2009-09-17, 18:39
Majd kiderül, hogy az AXi és a Ray hogy fogyaszt egymáshoz képest, de szerintem nem lehet kimutatni különbséget.

mmormota
2009-09-17, 20:48
A szenzorokat a kabintetőre, a robotpilótát pedig a fedél belsejébe tettem, így egyszerűbb a kábelezés.
http://kepfeltoltes.hu/090917/eg8_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Flashback
2009-09-18, 12:16
Igényesen dolgozol :) Sok sikert a géphez. Mikor kapunk videót?

mmormota
2009-09-18, 18:26
Igényesen dolgozol :) Sok sikert a géphez. Mikor kapunk videót?

Köszönöm.
Nagyon lassan megy, pepecselő munka, ráadásul a szükséges információk nicsenek meg világos formában egy helyen, úgy kell egyenként összegyűjteni a morzsákat. Jövő héten talán már repülhet.

A Dragonlink döglötten érkezett, így egyelőre Fasst vevőt szereltem be.

http://kepfeltoltes.hu/090918/eg9_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

mmormota
2009-09-19, 17:10
Menet közben kicsit változott az elrendezés, a vevő is a kabintetőbe került. Ennek megfelelően új kábelrendező panelt készítettem, amely a törzsben a vevő helyére kerül. A szervók, a szabályozó, a video adó és a pitot érzékelő (a szárnyon) mind ehhez csatlakozik. A fedélhez egyetlen sokeres kábel megy, így egyszerűbben szerelhető az egész, és könnyebb akkut cserélni, mert nincs útban millió gubancos vezeték.

http://kepfeltoltes.hu/090919/eg13_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090919/interconnect_pinout1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

pilátus
2009-09-20, 19:48
Én már megbgbolondulok a sok vezeték miatt és már gondolkoztam mi lenne a leg egyszerübb de most már nem kell gondolkoznom ....Nem baj hogy lassan készül van idö átgondolni...Nem kell kapkodni ha elkészül majd éééén elkapkodom....(töled)..Üdv:Pilátus

mmormota
2009-09-21, 17:27
Végre sikerült befejeznem a fedelet, minden kábel a helyén van. Egyetlen sokeres kábel köti össze a fedelet a törzzsel.

http://kepfeltoltes.hu/090921/eg15_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/090921/eg16_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

krisz94
2009-09-21, 18:44
Hát ez nem semmi! Elöször azt hittem robot pilotát építesz, de aztán a képekböl kiderült hogy, a NASA-nak "műholdat" ;D Nagyon profi munka! Remélem müködik is majd ;)

Kazoo
2009-09-22, 08:52
Azért a kabintető rögzítése erős legyen :D Ha ez lerepül menet közben....

mmormota
2009-09-22, 23:24
Tesztelgetem a gépet HappyKillmore szimulátorával. Kiböktem pár hibát. nekiálltam javítgatni a kódot. Ahhoz képest hogy rövid és faék bonyolultságú program, elég kellemetlen hibát keresni benne, mert az Arduino környezetben nincs semmiféle debugger. De úgy egyáltalán semmi a világon.

Volt pl. egy olyan hiba, hogy RTL módban (vissza a starthoz) néha 0 magasságot választott. ???
Sima bug, a szerző azt akarta hogy tartsa a magasságot de elcseszte.

Mivel szerintem maga az ötlet se jó, átírtam olyanra, hogy a starthely is egy rendes waypoint aminek definiált magassága van. Akár waypoint módban, akár rtl módban célozza meg a starthelyet, ezt a magasságot próbálja elérni a gép...

Szerintem azért maradhatott benne ilyen bug, mert eddig nem volt emulátor, és csak a mezőn tesztelgették a gépet, úgy meg jó közelítéssel végtelen ideig tart kiszedni a bugokat. Kimennek, valami nem stimmel, hazamennek, töprengenek, nem értik, kipróbálják megint, szállnak el a hetek mint a percek.

mmormota
2009-09-24, 20:50
Berepültük a gépet Sys-Ak segítségével. Meglepően jól ment.

Az eredeti terv az volt, hogy csak megreptetjük kézi vezérlés módban, maximum fly-by-wire módban (a robot csak stabilizál).
A Pitot cső még nincs felszerelve, a bement szabadon lebeg, ezért a beállításoknál korlátoztam a maximális gázt, ne adjon padlógázt a lebegő bemenet miatt.

Beállítottuk az irányokat. Megnéztük, a robot jó irányba korrigálja-e a döntéseket. Minden rendben levőnek tűnt.
Bár nem terveztem hogy robot módba kapcsolom, egy 5 pontos útvonaltervet azért betöltöttem, mit lehet tudni.

Csendes, kellemes este volt, a szél elállt.

A gép kézi vezérléssel gyönyörűen repült, egyetlen klikk se kellett a trimmeken. Bőven volt ereje, meredeken emelkedett, a maximális áramfelvétel 32A volt. A siklás kellemes és nyugodt, nem süllyedt túl gyorsan.
Néhány kör után - jó magasan - bekapcsoltam a stabilizátor módot. Meglepetés - szépen vezette a gépet. Próbáltam belenyúlni, még nagyobb meglepetés- mindkét kormány fordított. Gyorsan vissza kézi vezérlésbe - minden jó. Eszembe se jutott hogy ilyen is lehetséges, ezt nem ellenőriztem.
Ok, megint stabil mód. Kézzel bedöntöttem, ahogy elengedtem, szépen egyenesbe állt. Zuhanásból szintén.

Akkucsere, és most már GPS-sel felvettem a start pozíciót. A gépet Sys-Ak vezette, én a netbook képernyőjét néztem. Kellő magasságban RTL (vissza a starthoz) automata vezérlés be. Az OSD szépen kiírta a módot, a starthely távolságát, a gép fordult és jött vissza.
Ok, nézzük az útvonaltervet. Waypoint mód bekapcsolása - a gép halál nyugodtan végigrepülte az 5 pontos tervet. Az OSD végig kiírta mi történik, ahogy elért egy célpontot, váltott a következőre, írta mennyi van vissza. Nagyon elegáns volt az egész.

Sajnos a netbook felvétel módban nem adott képet, video elosztó meg nem volt nálunk. Így nem tudtam felvételt készíteni.

Sokkal jobban alakult a dolog mint számítottam - nagyon tetszik az egész. ;D

Köszönöm Sys-Ak segítségét.

Kazoo
2009-09-24, 21:08
Őszintén gratulálok!

Csak most ezt a köznép nyelvére kellene átfordítani, esetleg sorozatgyártásba kezdeni, mert ezek után mindenki ilyet akar majd :D (én is)

Flashback
2009-09-24, 22:51
Ez nagyon jó hír!!! Mmormota azthiszem bátor vagy hogy bevállaltad, dehát: bátraké a szerencse! Csak gratulálni tudok!

mmormota
2009-09-24, 23:20
Köszönöm!

Ezt az útvonalat repülte meg a gép, a waypoint-okat otthon jelöltem ki, a home pozíciót pedig a mezőn automatikusan vette fel a gép a start előtt.
http://kepfeltoltes.hu/090924/first_success_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

mmormota
2009-09-25, 17:53
Őszintén gratulálok!

Csak most ezt a köznép nyelvére kellene átfordítani, esetleg sorozatgyártásba kezdeni, mert ezek után mindenki ilyet akar majd :D (én is)

Köszönöm.

Nem különösebben nehéz összerakni egy ilyet, csak iszonyú hosszadalmas a rengeteg kábelezés miatt. De teszek fel szívesen részletes fényképeket, bekötési diagramot stb.
Ha többen építenek hasonló gépet, valószínűleg megérné lenyomtatni egy összekötő panelt. Arra csak rá kellene dugni az ardu-t, remzibi-t, vevőt mint modulokat egy szál drót nélkül. Így csak a szervókat kellene külön rádugdosni a panelre. Alig lenne bonyolultabb mint egy rendes repülő - csak a vevő helyén egy nagyobb kombinált panel lenne, de azon belül semmi drót.

A szoftver tesztelése és belövése nem tartozik a szokásos felhasználói feladatok közé, ez inkább a remzibi-ardu rendszer kifejlesztésének része volt. Ez a fejlesztés majdnem kész, pár kisebb elvarrandó szál maradt. HappyKillmore nagyon jó programozó és lelkiismeretesen javítgatja a dolgokat. Olyan elegáns kezelő felületet írt, amelyet élvezetesen és könnyen lehet használni.

Ezután már nem kell különösebben belelátni a programok belsejébe, lehet csak használni őket és a repülésre koncentrálni.

Füligjimmy
2009-09-25, 18:38
Ez már szép konkrét eredmény!
Látom a délpestin teszteltétek, kár hogy nem futottunk össze.
Jövő héten én is eljutok a "szűzrepülés" fázisáig az új géppel.
Persze ez még csak a kezdet, és most a fő probléma a szemüveg.

Kazoo
2009-09-25, 19:12
Ha többen építenek hasonló gépet, valószínűleg megérné lenyomtatni egy összekötő panelt. Arra csak rá kellene dugni az ardu-t, remzibi-t, vevőt mint modulokat egy szál drót nélkül. Így csak a szervókat kellene külön rádugdosni a panelre. Alig lenne bonyolultabb mint egy rendes repülő - csak a vevő helyén egy nagyobb kombinált panel lenne, de azon belül semmi drót.

Szerintem sokan lennénk vevők erre. Csak a panelt kellene a különböző vevőkhöz igazítani, mert a Futabával ellentétben nekem oldalt vannak a vevőmön a tüskék. De ez legyen a legkisebb probléma. HA lenne egy olyan board amiből csak a vevőbe kellenek szervókebeleket dugdosni, a másik oldalába a szervókat, meg az akksi(ka)t, szabit, és a kamera cuccait az maga lenne az álom. Amekkora dzsumbuj van most a kabintetőm alatt, pedig még robot pilóta sincs.... Szerintem ki lehetne találni valami felhasználóbarát környezetbe átett rendszert. Nekem pl ez az ardupilotos topic egyelőre kínai. És nem is szeretnék villamosmérnök lenni ahhoz, hogy össze hozzak egy hasonlót. Még az árammérőm sem működik a Remzibin, nemhogy ez :D :D

Peck
2009-09-27, 15:20
mmormota: írtad hogy az a probléma az easy gliderrel, hogy a prop belelóg a videoba.
Gondolom neked is eszedbe jutott már, de itt 1 jó kis megoldás:
http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?attachmentid=2338466

Ha már itt vagyok, kérdezek is: ok, az OSD rákeveri a jelet a képre, és az megy wirelessen,
de mi van, ha én rögzíteni is szeretném a képet OSD nélkül? (lehet ez csak nekem jutott eszembe, de szerintem vannak olyan adatok az OSDn, amik utólag már feleslegesek) Erről tud valaki bővebbet esetleg?
Az OSD adatainak az átvitelére (nem a kép) tudtommal szintén van megoldás, kérdés, hogy mennyivel drágább/megbízhatóbb,
így a földön elég lenne rákeverni az OSDt a videora.
Ennek még annyi előnyét látom, hogy pl. ha valaki laptopon nézi a videot,
és a gépre bízná az OSD rákeverését, akkor a feliratok és az egész OSD élesebb lenne, a szenzorok jeleit rögzítve meg gyakorlatilag egy Loggered is van.
A videorögzítésre viszont szerintem 2 lehetőség is adódhat: mivel úgyis átjátszod a jelet, elég azt is a földön rögzíteni (ahogy pl eddig is), de zaj szempontjából logikusabbnak tűnne már a gépen rögzíteni, mint pl. FlyCamOne miniSD kártyára.
Mindezt csak azért írtam le, mert kb ez a dolog szerintem még hiányzik a "piacról", tehát az FPVhez használt kamera képét nem tudod 1 kis kompakt kütyüvel egyből rögzíteni SD kártyára, a FlyCamOne, és egyéb videoeszközöknek viszont nincs video outjuk, hogy FPVre is lehessen használni őket.

mmormota
2009-09-27, 16:03
mmormota: írtad hogy az a probléma az easy gliderrel, hogy a prop belelóg a videoba.
Gondolom neked is eszedbe jutott már, de itt 1 jó kis megoldás:
http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?attachmentid=2338466

A súlypont hátra kerülésétől tartottam, azért nem csináltam meg. A farok részre került a video, ha még a motort is hátrább tolnám, nem lehetne kiegyensúlyozni a gépet. Az akkut kellene legelőre vinni, de akkor a szervókat is át kellene tenni máshová. Így szinte minden más lenne - egyelőre inkább belenyugodtam a légcsavar körbe...

Ha már itt vagyok, kérdezek is: ok, az OSD rákeveri a jelet a képre, és az megy wirelessen,
de mi van, ha én rögzíteni is szeretném a képet OSD nélkül?

Teljesen logikus amit írtál.
A legegyszerűbb megoldás, hogy feltesznek a gépre egy rendes HD kamerát pluszban. Az felveszi a jó minőségú képet, a másik kamera osd-vel pedig a vezetést szolgálja.

De a másik megoldás is lehetséges, persze ahhoz kell egy jó down-link. Én is fontolgatom, hogy a video hangcsatornán leküldöm az adatokat, akkor az osd alul is lehet. Ezzel lehetőség nyílik színes és élesebb OSD kijelzésre, vagy akár PC-vel rajzolt tökéletes műszerfal kialakítására is. Ezen kívül a PC-n követni lehet a Google térképre rajzolva a gép útját, fel lehet használni követő antenna vezérlésére stb.

Peck
2009-09-27, 16:26
A súlypont hátra kerülésétől tartottam, azért nem csináltam meg. A farok részre került a video, ha még a motort is hátrább tolnám, nem lehetne kiegyensúlyozni a gépet. Az akkut kellene legelőre vinni, de akkor a szervókat is át kellene tenni máshová. Így szinte minden más lenne - egyelőre inkább belenyugodtam a légcsavar körbe...

Na igen, a súlypontra nem gondoltam...

Teljesen logikus amit írtál.
A legegyszerűbb megoldás, hogy feltesznek a gépre egy rendes HD kamerát pluszban. Az felveszi a jó minőségú képet, a másik kamera osd-vel pedig a vezetést szolgálja.

De a másik megoldás is lehetséges, persze ahhoz kell egy jó down-link. Én is fontolgatom, hogy a video hangcsatornán leküldöm az adatokat, akkor az osd alul is lehet. Ezzel lehetőség nyílik színes és élesebb OSD kijelzésre, vagy akár PC-vel rajzolt tökéletes műszerfal kialakítására is. Ezen kívül a PC-n követni lehet a Google térképre rajzolva a gép útját, fel lehet használni követő antenna vezérlésére stb.

Huh, látom nem most pattant ki az ötlet :)
HD kamera: plusz súly (talán ez a legnagyobb hátránya), vagy még elbírná a gép?
Én valami konkrét wireless cuccot láttam pár kbps adatátvitelre, most megtaláltam: XBee vagy ZigBee.
Ezt a "hangcsatornán leküldöm az adatokat" is olvastam már, lehet hogy te említetted korábban :)
Csak erre jelenleg gondolom nem képes a Remzibi, illetve nem tudom mennyire lenne egyszerű a kódolás/dekódolás.
Színes OSD, Google Earth/Maps, antennavezérlés (tudom volt már szó róla) nagyon jó ötletek!
Lassan a táv lesz a szűk keresztmetszet (ha 2irányú lenne a kommunikáció, a GPS waypointokat is lehetne pl. módosítgatni menet közben :D )

mmormota
2009-09-27, 21:12
HD kamera: plusz súly (talán ez a legnagyobb hátránya), vagy még elbírná a gép?

Vannak kisméretű HD kamerák, bár nem olyan jók mint egy igazi de a szokásos gépre szerelt biztonsági kameráknál azért összehasonlíthatatlanul szebba képük. Pl. Aiptek A-HD+, Sony Webbie, Jazz 188.
Itt egy szép felvétel (ne felejtsd el benyomni a HD gombot):
http://www.youtube.com/watch?v=ZpN19Xlz5kw

Én valami konkrét wireless cuccot láttam pár kbps adatátvitelre, most megtaláltam: XBee vagy ZigBee.

Van egy XbeePro868 modem párom. Nem működik úgy ahogy kellene, valami miatt nagyságrenddel kisebb a hatótávolsága.

Ezt a "hangcsatornán leküldöm az adatokat" is olvastam már, lehet hogy te említetted korábban :)
Csak erre jelenleg gondolom nem képes a Remzibi, illetve nem tudom mennyire lenne egyszerű a kódolás/dekódolás.

Többen megoldották, nem túl nehéz.
A Remzibi nem tudja, és nem nyitott forráskódú, így legfeljebb úgy lehetne megoldani, ha rábeszéljük remzibit - ez egyébként nem lehetetlen, nagyon sok mindent megcsinált már kérésre, pl. azt a fajta kijelzési módot amit jelenleg az Ardupilot használ éppen én kértem tőle. ;D

Az Ardupilot viszont nyílt forráskódú, így abba minden további nélkül bele lehet írni dolgokat. Tervezem is, hogy a hangcsatornás változatot megcsinálom. Vannak előnyei, pl. nem kerül semmibe, és nem kell hozzá további adó-vevők telepítése, további zavarforrásokkal, drótokkal, bonyolítással.

Színes OSD, Google Earth/Maps, antennavezérlés (tudom volt már szó róla) nagyon jó ötletek!
Lassan a táv lesz a szűk keresztmetszet (ha 2irányú lenne a kommunikáció, a GPS waypointokat is lehetne pl. módosítgatni menet közben :D )

A DMD távnak elvileg tudnia kellene a két irányú kommunikációt. Sajnos - legjobb tudomásom szerint - mégsem működik ez a szolgáltatása.
Ha a Dragonlink beválik, megpróbálom rábeszélni Wee-t, hogy adjon hozzá egy lassú felfelé irányuló adatcsatornát, akár úgy is, hogy a távirányító lassul tőle arra az időre. A WP módosítás és hasonló parancsok alig néhány byte-osak, be lehetne őket nyomni a távirányító csomagok közé.
Lefelé meg ott a viszonylag széles hangcsatorna.

mmormota
2009-09-29, 00:22
Elkészült a szárnyba épített Pitot cső, és megint teszteltük Sys-Ak segítségével a gépet.
Egy 4 pontos (+home) útvonaltervet repült. Végig is repülte, de a gép imbolygott, kanyargott mint a részeg ember. Az első teszt repülésnél ezt nem csinálta, valószínűleg a Pitot hiánya és az emiatt padlógázzal, nagy sebességgel repülés miatt. A sebességet nem akarom növelni mivel akkor nem tart sokáig az akku, így a szabályozó köröket kell jobban behangolni.

A bal felső sarokban írja, hogy éppen mit csinál, illetve mennyi van vissza a következő célpontig. Ha 30m-nél közelebb kerül a ponthoz, átvált a következőre. Az utolsó pont elérése után hazamegy, miután hazaért kezdi előröl az első waypointtal.
A második körben aktiválva lett az RTL mód (hazatérés, ez indul be akkor is ha megszakad a rádiókapcsolat). Ilyenkor visszamegy a starthelyre, és felette köröz a megadott magasságban.

http://www.vimeo.com/6802222

Flashback
2009-09-29, 00:43
Jó lett a videó, ez a bologatás tényleg nem a legjobb, nem lehet a kormányok érzékenyséségét állítani?
Már csak a leszállást kellene beprogramozni az Ardupilotba és kész is a kémrepcsi :D

altima
2009-09-29, 11:53
A sebess&#233;get nem akarom n&#246;velni mivel akkor nem tart sok&#225;ig az akku, &#237;gy a szab&#225;lyoz&#243; k&#246;r&#246;ket kell jobban behangolni.

Szia!

Gratul&#225;lok, nem kis teljes&#237;tm&#233;ny!

Mennyire &#225;ll&#237;tottad be a sebess&#233;get? A vide&#243;n azt l&#225;ttam (eln&#233;z&#233;st hogy belevau), hogy az elej&#233;n nagyon alacsony volt 10-20 km/h. Szerintem ez m&#225;r nagyon &#225;tes&#233;s k&#246;zeli, amikor magasabb a sebess&#233;g akkor is k&#243;v&#225;lyog, de nem annyira, &#237;gy biztos kell a szab&#225;lyoz&#243; k&#246;r&#246;ket &#225;ll&#237;tani.
Az easy starom 1kg f&#246;l&#246;tti, eredeti sz&#225;rnyal. 34 km/h-n&#225;l nagyon stabil, 1m/s s&#252;lyed&#233;ssel siklik, 28-ig le lehet vinni de ott m&#225;r 2m/s s&#252;lyed&#233;st &#237;r a remzibi (tudom hogy nem pontos, de megk&#246;zel&#237;tőleg j&#243; lehet), tov&#225;bbi sebess&#233;g cs&#246;kken&#233;skor m&#225;r nagyon billeg. Term&#233;szetesen sz&#233;lmentes időben &#233;rtendő, sz&#233;lben m&#225;r ezek a sz&#225;mok semmit nem jelentenek a rep&#252;l&#233;s szempontj&#225;b&#243;l.

pbr110
2009-09-29, 23:04

Végignézve a videót, nem bólogat a gép, hanem jobra balra túlfordul.
Ez szerintem szabályozás jellegű probléma lesz. Túl korrigál az irányítás.
Ahhoz tudnám hasonlítani, mint amikor hibásan van beállítva az érzékenység modnjuk egy gírón (csak hasonlítani).

mmormota
2009-09-29, 23:24
Őszintén szólva az a csoda, hogy ennyire is repült: csak az irányokat állítottam be, minden konstans a szerzők EasyStar-hoz készült beállítása - oldalkormányra optimalizálva. Ez meg egy Glider csűrővel... ;D

Én is úgy látom hogy a gép mindig túlfordul, és már majdnem 90 fok a hiba mire visszafordul hogy ellenkezőleg is túlforduljon. Azt hiszem az lehet az oka, hogy az útvonaltól való eltérés szöge mint hibajel túl nagy súllyal szerepel ahhoz képest ahogy a gép fordulni képes (vagy ahogy a fordulás sebességét meghatározó konstansok be vannak állítva).
Megnéztem, melyik konstansokat kellene valószínűleg piszkálni. Két ilyet találtam, egyik az útiránytól való eltérés súlyozó faktora, másik ugyanennek az időintegrálját súlyozza. Mindkettő szépen külön egy a gépre jellemző header fájlban van, a szerzők mint beállítandó értéket kezelték.
Leveszem mindkettőt a felére, aztán kipróbálom, mi lesz... ;)

A sebességet tulajdonképpen nem is nagyon lehet látni hogy mennyi lenne, ha a gép nem kacsázna ennyire... ;D ;D ;D

pbr110
2009-09-30, 08:06
Nem tudom hogyan működnek az értékek, de én úgy indulnék el, ami lehet egybevág azzal mait csinálni akarsz, hogy a kitérése a kisebb legyen a kormányfelületnek, a reakció idő pedig gyorsabb, és végén az ellenkormányzás sokkal nagyobb. Az ideális valószínűleg az lenne, oldalkormánnyal belép, amikor megközelíti az irányt csűrővel korrigál vízszintesbe.

Az easystar szerintem erősebben keresi az "egyensúlyi" állást, igyekszik erősebben visszatérni szárnyaival vízszintesbe.

mmormota
2009-09-30, 15:02
Sokkal egyszerűbb szerkezet az Ardupilot, nem lehet ilyesmiket állítani rajta.

A teljes kormányzás egyetlen PID loop, vagy inkább PI, mert a differenciál konstansok nullák.

Egy kimenete van:
- jelenleg a közösített csűrő és oldalkormány (a kitérés mértéke és a maximum-minimum limit állítható)

A bemenetek:
- dőlésszög hiba az ifraszenzorból és ennek időintegrálja (ezek szorzó konstansai állíthatóak)
- útirány szög hiba a gps-ből számolva és ennek időintegrálja (ezek szorzó konstansai állíthatóak)

Ez minden. Az útirány hiba konstansokat próbálom csökkenteni.

mmormota
2009-10-01, 23:47
Ma ismét teszteltük az Ardipilotot Sys-Ak segítségével. A konstansok csökkentése bevált:

#define head_P .5 //Heading error proportional (same used to move the rudder)... DO not add too much or you will oscillate left and right. (drunk driver effect)
//4-6
#define head_I 0 //heading error integrator. Do not add too much or you will overshoot.

A gép egész jól repült, volt vagy 7 start, számtalanszor megtette a tervezett útvonalat. Mikor fújt egy kicsit a szél akkor néha bizonytalankodott, ennek valószínűleg az volt az oka hogy a szél sebessége közel akkora volt mint a gépé, és ilyenkor nem arra megy amerre az orra áll. De ilyenkor is teljesítette az útvonalat. Szélcsendben meg szép nyugodtan ment. Lentről nézve halál nyugodtnak tűnt, a gépből nézve látszott hogy picit billeg, de ez már elfogadható repülés.

Még azt is kipróbáltuk, hogy egyszerűen kikapcsoltuk a rádiót - percekre. Szépen átváltott Return home (hazatérés) módba, visszajött a fejünk fölé és ott körözött.

A magasság tartása még nem jó - néha az előírt magasság fölé emelkedik tartósan is.

http://www.vimeo.com/6857423

mcelek
2009-10-02, 23:48
Gratulálok, ez már komoly eredmény!
A sorozatgyártásban szivesen résztvennék ;D
Így egész gyorsan megtérülhet az edig befektetett energia és ráadásul kedvező áron lehet hobby FPV rendszert használni, rendkívül nagy biztonsággal.

mmormota
2009-10-03, 21:07
Gratulálok, ez már komoly eredmény!
A sorozatgyártásban szivesen résztvennék ;D
Így egész gyorsan megtérülhet az edig befektetett energia és ráadásul kedvező áron lehet hobby FPV rendszert használni, rendkívül nagy biztonsággal.

Köszönöm.
Én csak felhasználó vagyok, az Ardupilot és az OSD nem az én fejlesztésem.

Vecsésen is repült egyet a gép, ezúttal úgy jelöltem ki a pályát hogy éles bal és jobb kanyar is legyen benne.
http://www.vimeo.com/6882574

http://kepfeltoltes.hu/091003/Vecses_2009_10_03_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

mcelek
2009-10-04, 20:52
Ez gyönyörű! ;D
Már csak a zavaró propellert kéne kiszűrni.
Nem gondoltál arra, hogy kétmotoros legyen, két kissebb moci is vígan vinné és sztem könnyű lenne megoldani.
Én már alig várom, hogy legyen egy stabil rendszerem, olyan repcsit építek.
A jeklenlegit nincs is kedvem használni a legutóbbi zuhanás miatt. Csak 400 méterre volt.

mmormota
2009-10-06, 17:33
Átnéztem a a magasság vezérlő kódot, mert szeretnék javítani a magasság tartáson.
Találtam két trim értéket, a pitch és roll értékét lehet vele belőni a géphez. A szenzor kalibrálására való értékek, a beépítés szögét és az érzékelők különbségeit lehet velük kitrimmelni.
Ezeket nem a többi beállító paraméter mellé rakták a .h fájlba, hanem magában a kódban kapnak értéket - ezért nem vettem észre eddig.

A pitch +10 értékre volt trimmelve, ez elég magas érték. Ez okozhatja a lassú emelkedést, mert úgy felnyomja alapból a gép orrát, hogy esetleg a túl nagy magasság miatt kiadott hibajel maximumon sem elég ahhoz hogy kellően leszorítsa.

Legközelebb kipróbálom kitrimmelve.

mmormota
2009-10-06, 18:15
OOOpsz, kiderült hogy a trim értékeket közvetlenül a ConfigTool segítségével lehet beállítani - újrafordítás nélkül - azért nem a .h-ban vannak. Csak én ezt eddig nem tudtam... ;D

mmormota
2009-10-27, 05:31
Találtam egy nagyon érdekes szimulációt a diydrones fórumon:
http://www.diydrones.com/profiles/blogs/ardupilot-successful-flight

Elég komplikált összeállítás. Sok tipródás után Sys-Ak segítségével sikerült elindítani.

Az X-Plane szimulátorban vezet egy gépet az Ardupilot board. A robotpilóta usb/soros kábelen csatlakozik a PC-hez.
Az X-Plane szimulátor egy interfész programon kersztül átadja a gps koordinátákat valamint a gép orientációját az Ardupilot-nak. Az pedig vezeti a gépet a szimulált adatok alapján. Az útvonal a Google Earth-ben is követhető.

Az X-Plane szimulátor olyan pontos, hogy állítólag repülőgép tervezéshez is használják. Ez azért érdekes, mert így a szimulátort a robot behangolására vagy éppen a robotpilóta program algoritmusainak továbbfejlesztésére is fel lehet használni.

Videó a szimulációról, a terep Innsbruck:
http://www.vimeo.com/7276595

mcelek
2009-10-31, 23:05
Akkor most kész minden? Sikeresen összepárosítottál mindent, teljesen jól működik?
Ez akkor a legolcsóbb megbízhatóan üzemeltethető rendszer?

mmormota
2009-11-01, 00:16
Működik, de még kellene finomítani, mert hajlamos kanyarogni. Nem foglalkoztam vele sokat azóta, úgy akarom behangolni, hogy megírom azt a kódot, ami lehetővé teszi repülés közben a beállításokat. Pár nap munka, de lusta voltam.
Anélkül is meg lehet csinálni, csak lassú mert mindig le kell szállni, pc-re kötni stb.

Csak akkor ajánlom, ha nem bánod hogy a szokottnál sokkal többet kell vele vacakolni míg összerakod és beállítod.
Ha olyat akarsz ami nem igényel sok törpölést, inkább válassz mást.

mcelek
2009-11-01, 00:28
Akkor is törpölni kell, ha csak a jelkiesés miatt van szükség Ardupilotra?
Elindítom a rendszert, beáll a GPS, nullázom az induló pozíciót, hogy visszataláljon és szállok.
Vagy nem?

mmormota
2009-11-01, 00:32
Azt kell beállítani - és ez a hosszadalmas - hogy képes legyen stabilan vezetni a gépet. Ez viszont hazamenetelhez is követelmény.
Nyilván Easy Star esetén könnyebb, mert a fejlesztőjének is ilyen a gépe. De nekem nem.

mcelek
2009-11-01, 00:40
A csűrő ennyire megnehezíti? Én le tudok mondani a csűrőről, van Easy Starom.
A lényeg, hogy járok erre-arra és jó lenne felülről körülnézni, félóra repkedés a hegyek felett, csak ne vesszen oda, ha jelvesztés van. Leeshetek egy meghibásodott szervó miatt is, akkor b..tom a robotot is, nem lesz mit vezérelni.

mmormota
2009-11-01, 01:31
Nem a csűrő nehezíti meg.

Az Ardupilot nem egy rendesen kifejlesztett általános célú gyártmány, amin addig dolgoztak amíg legtöbb géppel működik.
Amatőr srácok csináltak egy robotot maguknak, ami valamennyire működik, és ingyenesen közzétették a programot. Semmi garancia arra, hogy másnak más gépen is jó lesz.
Mivel a fejlesztőnek Easy Starja van, ő ahhoz hangolta be a paramétereket. Ha neked is ugyanez van, akkor az ő beállításai kisebb finomítással nálad is jók lehetnek. Ha nem ilyen a géped, magadnak kell nulláról beállítgatni.

Hegyeket írtál - mennyire közel vannak? Az infra a horizontot nézi, ha a hegy nagy szög alatt látszik, nem jól működik.

mcelek
2009-11-01, 01:43
Na ja, talán egyszer beállítanám, de inkább csak repkednék.
Előbb körülnéznék, merre lehet felmenni a hegyre, dombra, aztán ha az időm engedi, felkalandozni a hegyre és onnan körül nézni. Ami nagyon megnehezíti, az az, hogy álltalában fent erős, tréfás szelek fújnak. Addig jegelhetem Ardut, figyelem az OSD-t és nem repülök messzire. Na ez is elég nehéz, de a jobb kamera, részletgazdag kép, talán segít, ha látom a távolságot és az irányt az OSD-n. Aztán lassan megbírkózok talán a robottal is.

gabor2009
2009-11-13, 18:48
Nagy ötletem támadt:
wifi-n lehetne távolról programozni az eszközt.
Igy repülés közben ki lehet próbálni mikor mit csinál.
Persze csak akkor, ha az ardupilot paramétereit pl. rs232-n lehet állítani.

pilátus
2009-11-13, 21:40
Az plusz súly lenne ,nem? mi az a rs 232

gabor2009
2009-11-15, 15:32
persze, plusz suly.
https://shop.fon.com/FonShop/shop/HU/ShopController;jsessionid=1DF3DC8A730327480456A376 EEB77286.BillingCluster?product=PRD-018&view=product&partner=home2plus
sajna a sulya nincs itt leirva, es nekem az elozo valtozat van.

az elgondolas egyszeru:
usb-be dugott usb kamera, aminek a kepe jon wifin.

ha raerek lemerem az en foneram sulyat.

TotoFLY
2010-01-30, 23:36
http://condorsoaring.ru/projects/FreeCondorInstruments/
Itt találsz olyan komplett műszerfalat ami gps koordináták alapján működik. A Condor szimulátorban is használjuk másodlagos monitoron. Egyszer gyere ki a mi repterünkre is, itt izgalmas látvány a repülőtér közelsége. Nagyon jól látszanak a felszálló nagy gépek. Csak előtte írjál, hogy biztos kint legyek :) http://www.youtube.com/watch?v=yLvP0Np6ojg
Üdv Toto

silaghitamas
2010-03-09, 08:14
Mormmota-tol kerdeznem hogy vegulis erdemes foglalkozni ardupilot-al, remzibit hasznalok es 35 Mhz-es radiot es jol jonne mert igy nem tudom mijen messzire lehet elmenni biztonsagosan. Csinaltam RSSI kijelzest is de erdekesen mukodik abban sem bizok 100% ig. Robotpilota jobb lenne

mmormota
2010-03-09, 14:30
Mormmota-tol kerdeznem hogy vegulis erdemes foglalkozni ardupilot-al, remzibit hasznalok es 35 Mhz-es radiot es jol jonne mert igy nem tudom mijen messzire lehet elmenni biztonsagosan. Csinaltam RSSI kijelzest is de erdekesen mukodik abban sem bizok 100% ig. Robotpilota jobb lenne

Valamilyen robotpilóta mindenképpen kell nagy távolságú repüléshez.
Én áttértem egy másik típusra, mivel nem voltam teljesen elégedett az Ardupilot-tal. Uav devboard a neve és a Sparkfun-nál kapható. Ez IMU alapú, emiatt elmarad a kellemetlenség ami az infra szenzorok elhelyezésével és bekábelezésével jár.
A kódot folyamatosan fejlesztik,szerintem elegánsabban megírt, professzionálisabb munka.

Peck
2010-03-09, 15:48
Valamilyen robotpilóta mindenképpen kell nagy távolságú repüléshez.
Én áttértem egy másik típusra, mivel nem voltam teljesen elégedett az Ardupilot-tal. Uav devboard a neve és a Sparkfun-nál kapható. Ez IMU alapú, emiatt elmarad a kellemetlenség ami az infra szenzorok elhelyezésével és bekábelezésével jár.
A kódot folyamatosan fejlesztik,szerintem elegánsabban megírt, professzionálisabb munka.

Igaz ez nem az a topic, de erről az UAV devboardról írtál már részletesen valahol mmormota? Érdekelne, hogy pl. jelenleg mennyire stabil, mik a tapasztalataid (esetleg videók mint az Ardupilotnál), a mért adatokat ki lehet-e belőle szedni? GPS, dőlésszögek, stb.
Ok, ezt az utolsót megtaláltam a leírásánál :) De azért érdekelne, hogy esetleg összekötötted-e valami loggerrel.

mmormota
2010-03-09, 16:46
Érdekelne, hogy pl. jelenleg mennyire stabil, mik a tapasztalataid (esetleg videók mint az Ardupilotnál)

Még nem repültem vele, épül a gép.
Elég sok video található a fórumokon, nagyon stabil. Pl. kísérletképpen egy csupaszárnyról leszedték mind a két függőleges vezérsíkot, így ember is nagyon nehezen vezeti. A robot meg szépen megrepülte vele az útvonalat.

Jelenlegi hátrányai:
- az útvonalterv feltöltése primitív, flash-be kell tölteni a firmware-rel együtt
- az együttműködése a remzibivel hiányos, csak a gps adatokat adja tovább, további információkat nem küld (ennek fejlesztését tervbe vették)

Engem az útvonalterv nem igazán érdekel, csak az RTL mód fontos. Egy fix négyzet alakú útvonaltervet (relatív koordinátákkal) egyszer s mindenkorra feltöltök.

a mért adatokat ki lehet-e belőle szedni? GPS, dőlésszögek, stb.

Összehozták pl. az Ardupilot földi állomásával is. De ez is olyan dolog ami engem nem igazán érdekel, én az FPV támogatására akarom használni.

Peck
2010-03-09, 17:05
Összehozták pl. az Ardupilot földi állomásával is. De ez is olyan dolog ami engem nem igazán érdekel, én az FPV támogatására akarom használni.

Engem igazából azért érdekelne, mert akkor elég lenne 1 egyszerűbb audio modem a gépre (vagy a videoba kódolni a telemetriát), a többit el lehetne intézni a földön kényelmesebben, akár laptoppal rákeverni a videora a jelet, rögzíteni az adatokat, nincs méretkorlát :)

mcelek
2010-03-09, 22:19
"Engem az útvonalterv nem igazán érdekel, csak az RTL mód fontos. Egy fix négyzet alakú útvonaltervet (relatív koordinátákkal) egyszer s mindenkorra feltöltök."

Ezt Ardu nem tudta? Így bárhol használható, ugyanazt a "fordulót" csinálja?

Gogo
2010-03-09, 22:28
Az infra a horizontot nézi,
Ha jól érzerm ez egy híd, analóg kimenettel. E helyett sokkal jobb és olcsóbb egy gyorsulásmerő, nem? És a hegyek sem zavarnak! ;)

mmormota
2010-03-11, 15:13
Ha jól érzerm ez egy híd, analóg kimenettel. E helyett sokkal jobb és olcsóbb egy gyorsulásmerő, nem? És a hegyek sem zavarnak! ;)

A gyorsulásmérő önmagában nem elég a rázkódásra való fokozott érzékenysége miatt. Az IMU alapú robotpilótákban gyrokkal kombinálva használják. A gyrok az elsődleges érzékelők, a gyorsulásmérők a gyrok driftjének megszüntetéséhez kellenek. Az érzékelők jeleiből a műhorizint előállítása elég bonyoolult mátrix-számításokat igényel.
Speciális módszerek kellenek arra is, hogy a tartósan forduló gépben is jó legyen a műhorizont, a gyorsulásmérő ugyanis a gép gyorsulásának és a gravitációs gyorsulásnak az eredőjét mutatja, ami ilyenkor nem függőleges. Mindezek elég bonyolult a számításigényes szoftvert eredményeznek. Mivel a mikrokontrollerek sebessége ezt már lehetővé teszi, és a mobiltelefonok mozgásérzékelői miatt a szenzor árak is lementek, egyre inkább terjed az IMU.

Az infra érzékelő előnye az volt, hogy sokkal könnyebb vele stabil vezérlést készíteni, egyszerű a szoftver, nem kellenek bonyolult számítások. Viszont sok a hátránya is, pl. nehéz elhelyezni a gépen, nem működik épületek között stb.

mmormota
2010-03-11, 15:18
Most építek egy olyan gépet, amelyben IMU alapú lesz a robotpilóta. Uav devboard a panel neve, 3 gyro és 3 gyorsulás szenzor van rajta. A gyrok pitch és roll driftjét a gyorsulásmérőkkel, yaw driftjét pedig a gps által adott sebesség vektor segítségével szedi ki. Egy gyors 16 bites dsp uC van benne.
http://diydrones.com/page/uav-devboard

Grasex
2010-04-29, 01:59
Aki esetleg továbbra is arduval próbálkozna, RCgroups-ra felkerült a minap HappyKillmore igen részletes leírása, képekkel illusztrálva, hogy hogyan is kell össze építeni a remzibi OSD-t és az Ardupilotot.
Igaz még nem teljes, a GPS és az IMU (már nem infra horizntos) öszehangolásánál megállt.

(angol tudás nem árt)
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1234310&highlight=ardupilot

egy kalappal hozzá!

mcelek
2010-04-30, 00:05
Csípném a cuccot, de csak a vágy van és hozzánemértésem :'(

Grasex
2010-05-25, 22:12
Ha van rá igény akkor mellékelnék arduhoz egy leírást.
Nem mondom hogy a legjobb robotpilóta, de kezdésnek ez is elég kihívással kecsegtethet :)
(nálam még csak épül/ jönnek az alkatrészek, de bizakodó vagyok, hogy működni is fog... előbb utóbb :) )

Mindenek előtt jó szem és kézügyesség ajánlott :)

Első körben szükség van egy Ardupilot lapra. ez az alap. a robotpilóta
http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=8785
$24.95
és egy soros port kábelre (másik fele USB)
http://store.diydrones.com/product_p/ttl-232r-3v3.htm $19.90

Továbbá szükség van szenzorokra, legfontosabb az irány meghatározását szolgáló műszerek.
Ebből 2 főbb típus van,
- az infra érzékelő, mely a horizont alapján igyekszik megtalálni a pontos irányokat
http://store.diydrones.com/ProductDetails.asp?ProductCode=SE-0002-01 $99.90
(ehhez szükség van egy Shield nevezetű kiegészítő lapra, ami az infra szenzorok által küldött információt feldolgozza.
Ezt lehet kit-benn kapni illetve simán, mely tartalmazza a szükséges alkatrészeket a további szerelésekhez.
Sima shield: http://store.diydrones.com/product_p/br-0002-10.htm $36.00
építőcsomagos shield: http://store.diydrones.com/product_p/kt-0001-01.htm $57.20
A Shield nagy előnye hogy beleszerkesztettek egy sebességmérőt pitot cső formájában.
Ez ismét felvet egy komolyabb problémát, orrmotoros gépnél a pitot csövet nem lehet a légcsavar mögé helyezni, mivel így nem adna pontos adatot (nagyon nem) ezért ki kell helyezni valahova a szárny közepére kb..
Sajnos a fizika törvényei értelmében (legalábbis az én tudomásom szerint) az adott csövet nem lehet toldani/ hosszabbítani/ lecserélni, így a szenzort kell leforrasztani a lapról, és kitenni, majd bekábelezni a lapra, vagy pedig az egész shieldet kirakni, ami még több kábelt jelent. egyik se egyszerű/ szép megoldás.
- IMU – ez giroszkópok segítségével próbál eltalálni az éterben, elég trükkös megoldás, de pontosabb mint az infra, éjjel is használható, illetve nem függ a környezeti tereptárgyaktól.
Működését nem részletezném, akit érdekel utána tud nézni…

IMU-ból is két féle létezik, V1, és V2.
A V2 egy újabb, immáron lapra szerelt változat
https://store.diydrones.com/ProductDetails.asp?ProductCode=KT%2DArduIMU%2D20 $99.90ehhez nem kell semmi csak átkábelezni az ardupilotra és megy is .. állítólag.
V1-es kicsit trükkösebb ennél, szükségünk van hozzá egy darab lapra ami elvégzi a szükséges számításokat és csak az eredményt adja át az ardunak: http://store.diydrones.com/product_p/br-arduimu-01.htm (http://store.diydrones.com/product_p/br-arduimu-01.htm) $29.90
Erre kerül rá egy http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=9372$44.95 ami tartalmaz egy giroszkópot és három gyorsulásmérőt.
erre merőlegesen (a 2 tengely irányában) kell elhelyezni a két darab giroszkópot
http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=93732 × $24.95

GPS erősen ajánlott mellé… a Remzibi GPS-e simán használható.

A rendszer amit használok/várok/építek:
Ardupilot + shield(V2) + IMU(V1) + remzibi GPS + 1 ftdi kábel (remzibi programozásához is tökéletes, kis csatlakozó készítés után.)
24.95+57.20+29.90+44.95+24.95+24.95+19.90 = $226.80
(ha igény van akkor írom tovább is)

jpeti29
2010-05-26, 09:28
Engem érdekelne, írjad tovább. Amúgy az ár miatt döntöttél a V2-es IMU helyett a V1-es mellett?

Grasex
2010-05-26, 18:40
Engem érdekelne, írjad tovább. Amúgy az ár miatt döntöttél a V2-es IMU helyett a V1-es mellett?

Nem. az igazat megvallva eredetileg mmormota ajánlására UAV Devboardot terveztem beszerezni, nem volt hetekig sparkfunon raktáron. aztán lett az ardu.
Mindenképpen IMU alapút szerettem volna v2 nem volt raktáron a Diydrones-on, így V1 lett.
A V2 ahogy nézem azét jóval költséghatékonyabb mint a V1, továbbá kevesebb kézimunka szükséges az életrehívásához.
A kódban ha jól tudom az elején kell átállítani valamit amivel lehet változtatni az IMUtípusát, tehát nincs nagy különbség (program felhasználói részről) a rendszerben.
Ami még a V2 mellett szól hogy egy lap az egész., a V1 ezzel ellentétben a 3 tengelyre merőleges lapocskák, illetve az erre merőleges IMU+ lap. kicsit ormótlanabb, de hát ilyen az élet :)

Tucano
2010-11-06, 19:30
Szerintetek egy ilyenre,

http://origin-images.rcuniverse.com/forum/upfiles/181769/Ki20683.jpg

átlagos képességekkel k.b. mennyi időt venne igénybe az ArduPilot "illesztése" ?

http://jlnlabs.online.fr/gfsuav/index.htm

Tucano
2010-11-08, 10:38
Tulajdonképpen vezérlés szempontjából ez egy 90 fokos FP helinek felel meg.
Az ArduPilot Mega -val meg is lehetne oldani ?

Tucano
2010-12-06, 17:43
Nagy szerencsémre megoldották.

http://www.cnctar.hunbay.com/Messer/kepek/Coanda%20UAV.jpg

http://diydrones.com/profiles/blogs/coanda-effect-saucer-ces-uav

Gabek
2012-05-18, 09:42
HA valaki használ ArduPilot Mega-t az jelentkezen! :)

Kicserélhetnénk az info-kat. :)

jkornel
2013-08-25, 20:47
Sziasztok,

az Ardupilot használható ezzel http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__31138__Multiwii_and_Megapirate_AIO_Flight_Contro ller_w_FTDI_ATmega_2560_V2_0.html
a V2.0-ra rendesen? (ellentmondó infókat találtam neten)

vagy van vmi másik vas Arduhoz ami ajánlott és ócó' ? :)

köszi,
Kornél

feket663
2013-08-25, 22:54
Egy módosított változata az, amit portoltak erre a harverre. Igazándiból nem nagyon ajánlom, több a kínlódás vele(nem biztos, hogy készítenek rá újabb frissítést), mintha megveszed ezt:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__37328__HKPilot_Mega_V2_5_Flight_Controller_USB_G YRO_ACC_MAG_BARO.html ennek annyi hátránya van, hogy bizonyos verzióira csak spéci arduino szoftverrel lehet feltenni a kódot (de nem nagy ördöngősség, nekem fél nap google kereséssel megoldódott, ha kell segítek szívesen)

vagy ez:

http://www.rctimer.com/product_927.html ez lazán a mission planner szoftverből frissíthető gond nélkül.

Nekem volt AIOpro panelen portolt arduplane szoftver, működött, de korántsem olyan pontosan, mint utóbb a HK féle HKpilot panelen.
Ha bármi gondod volna, a magam szintjén szívesen segítek.

Gabek
2013-08-26, 13:01
Egy módosított változata az, amit portoltak erre a harverre. Igazándiból nem nagyon ajánlom, több a kínlódás vele(nem biztos, hogy készítenek rá újabb frissítést), mintha megveszed ezt:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__37328__HKPilot_Mega_V2_5_Flight_Controller_USB_G YRO_ACC_MAG_BARO.html ennek annyi hátránya van, hogy bizonyos verzióira csak spéci arduino szoftverrel lehet feltenni a kódot (de nem nagy ördöngősség, nekem fél nap google kereséssel megoldódott, ha kell segítek szívesen)

vagy ez:

http://www.rctimer.com/product_927.html ez lazán a mission planner szoftverből frissíthető gond nélkül.

Nekem volt AIOpro panelen portolt arduplane szoftver, működött, de korántsem olyan pontosan, mint utóbb a HK féle HKpilot panelen.
Ha bármi gondod volna, a magam szintjén szívesen segítek.

Csatlakoznék

De szerintem az újabb HK-s klónokkal már nincs MP gond!

Gábor

jkornel
2013-08-26, 20:23
Köszi az infókat!

Hetes
2013-09-08, 17:19
Sziasztok!
Nagyon szükségem volna segítségre ArduFlyer beállításához!
Mivel nem tudom, hogy hol keressek ez ügyben, megpróbálom itt, hátha összejön, vagy hasznos linkeket tudtok nyújtani.
Előre is bocs, ha OFF a dolog.
Megvettem, a cuccot, majd kezdődött a kálvária... :'(
Első nap program:driver keresés, szoftver keresés,
Második nap: firmware...repülőhöz.
Harmadik nap:szoftver tanulmányozása.... És a robot beállításánál megakadtam.
+ telemetria 20m.hatótáv. STB. Tud valaki segíteni?

Hetes
2013-09-09, 18:57
Senki? :(
kezdem azt hinni hogy "mellenyultam" :(

feket663
2013-09-09, 18:59
Mi a kérdés a beállítással kapcsolatban? Én teljesen gyári paraméterekkel használom egy 90 centis csupaszárnyon, és teljesen jól repül...

Keress meg esetlegesen skype-on...

nhadrian
2013-09-09, 19:24
Sziasztok!
Nagyon szükségem volna segítségre ArduFlyer beállításához!
Mivel nem tudom, hogy hol keressek ez ügyben, megpróbálom itt, hátha összejön, vagy hasznos linkeket tudtok nyújtani.
Előre is bocs, ha OFF a dolog.
Megvettem, a cuccot, majd kezdődött a kálvária... :'(
Első nap program:driver keresés, szoftver keresés,
Második nap: firmware...repülőhöz.
Harmadik nap:szoftver tanulmányozása.... És a robot beállításánál megakadtam.
+ telemetria 20m.hatótáv. STB. Tud valaki segíteni?

Az ardupilot Wiki oldalai nagyon jók, én azokon mentem végig és gond nélkül beállítottam a kopteremet.
A paraméterek magyarázata is nagyrészt kielégítő. Érdemes az elejétől tüzetesen végigolvasni.

Én azt javaslom próbáld magad beállítani, mivel így egyben meg is tanulod mi mit jelent és mire jó. Ha beállítják helyetted akkor nem fogod tudni egy probléma esetén hogy hova érdemes nyúlni. Igaz ez hosszú és türelmet igénylő út...

nhadrian
2013-09-09, 19:25
http://plane.ardupilot.com, itt az instructions fül alatt vannak a beállítások, a kezdetektől szépen elmagyarázva.

feket663
2013-09-09, 19:32
Még annyit, hogy a 433 Mhz telemetria a hozzá adott antennákkal másnak is hasonló hatótávot produkált, fel kell venni a kapcsolatot Atival, biztosan tud egy rendesebbet is hajlítani hozzá.

Gabek
2013-09-09, 19:42
Még annyit, hogy a 433 Mhz telemetria a hozzá adott antennákkal másnak is hasonló hatótávot produkált, fel kell venni a kapcsolatot Atival, biztosan tud egy rendesebbet is hajlítani hozzá.

Úgy hallottam némelyik 2,4es anternával jön....

Ciki de... :D

jpeti29
2013-09-10, 11:21
az rc timerről és a GLB-ról is 2.4es wifi antennával jön a 433 telemetria modul!!!!! neme 3ból 3 azzal jött.

leskope
2013-09-11, 16:01
Melyiket érdemeseb megvenni apm2.5-höz minimosd-t, vagy a MAVlik-osd-t?

http://www.ebay.com/itm/OSD-Board-On-Screen-Display-MinimOSD-APM-Telemetry-to-APM2-0-APM2-5-APM-1-APM-2-/161099711540?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item25824a8434

http://www.rctimer.com/product_862.html

feket663
2013-09-11, 16:06
Inkább az RC timerest venném, mert abban már kapcsolóüzemű a táp, így bírja a 3 cella lipo feszültségét is (a korai változatok lineáris fesszabja nem bírja el a 12.4 voltot), vagy pedig a hobbykinges verzió is jó:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__36844__Minim_OSD_v1_1.html

Egyébként mindegyikre felmegy ugyanaz a szoftver.

arduIron
2013-09-11, 20:42
Sziasztok!

Valaki tudna segíteni?
Ardupilot 2.5-öst használok.
Általában minden működik kivétel a mission planner-ben az Antenna Tracker-rel
nem boldogulok régóta.
Kérlek aki tud írjon.
Köszi.

Hetes
2013-09-12, 11:21

Úgy hallottam némelyik 2,4es anternával jön....

Ciki de... :D

Sajnos nekem is avval jött. :(

asellyei
2013-09-19, 10:28
Sziasztok,

Arduplane configurálok X5-höz. Minden működik, de az a bajom, hogy míg Manuál módban a szervókitérések jók. (Nyilván, hiszen a távon minden beállítottam rendesen.) Ezekkel az D/R-ekkel és EPÁ-val újrakalibráltam a távot a Missionplanner-ben, viszont ha átkapcsolok Stabilize módba, akkor stabilizáláskor az APM képes nagyon nagy kitérésekkel dolgozni.

Ezt nem lehet levenni kisebbre?

Üdv,
a

Gabek
2013-09-19, 10:53
Sziasztok,

Arduplane configurálok X5-höz. Minden működik, de az a bajom, hogy míg Manuál módban a szervókitérések jók. (Nyilván, hiszen a távon minden beállítottam rendesen.) Ezekkel az D/R-ekkel és EPÁ-val újrakalibráltam a távot a Missionplanner-ben, viszont ha átkapcsolok Stabilize módba, akkor stabilizáláskor az APM képes nagyon nagy kitérésekkel dolgozni.

Üdv,
a

Szia,

Kalibrátad az APM-ben is a csatikat?

Gábor

feket663
2013-09-19, 11:12
Sziasztok,

Üdv,
a

Ha jól tudom, akkor a Stabilize üzemmód az egy egyszerű stabilizáció, ahol semmit nem lehet állítani, a klasszikus "stabil" mód (ami olyasmi, mint a C4S stabil módja) az az FBW-A mód, ott már a PID értékek határozzák meg a kitérések nagyságát, és a beállított értékeknél nem csűr jobban, illetve az emelkedés-ereszkedés szöge is meghatározható.

asellyei
2013-09-19, 11:16
Sziasztok,

Üdv,
a

Ha jól tudom, akkor a Stabilize üzemmód az egy egyszerű stabilizáció, ahol semmit nem lehet állítani, a klasszikus "stabil" mód (ami olyasmi, mint a C4S stabil módja) az az FBW-A mód, ott már a PID értékek határozzák meg a kitérések nagyságát, és a beállított értékeknél nem csűr jobban, illetve az emelkedés-ereszkedés szöge is meghatározható.

Tehát azt mondod, hogy ha beállítom a ROLL és Pitch szögeket a PID-eknél, akkor pl: nem szeretnék 15 foknál nagyobb pitch-t,akkor nem is fogja az elevátort ennél jobban felemelni?

Logikusnak hangzik, gagyinak is ugyanakkor ;)

Köszi, a

feket663
2013-09-19, 11:49
Nem teljesen...

A gépet magát nem engedi 15 foknál jobban megdőlni, mikor azt eléri, akkor visszaveszi a kitérést. Azt meg, hogy ezt az emelkedést milyen "hirtelen" érje el, azt a PID kör paraméterei határozzák meg. Nagyon bonyolult rendszer, nem egyszerű beállítani.

Ha érted az angol nyelvet, itt van egy jó leírás a beállításhoz:

http://plane.ardupilot.com/wiki/flying/tuning/

feket663
2013-09-19, 11:51
http://plane.ardupilot.com/wiki/roll-pitch-controller-tuning/

itt van, hogy milyen repülési módok vannak:

http://plane.ardupilot.com/wiki/flying/flight-modes/

BCorsa
2013-09-19, 11:58
Szerény APM-es ismereteim szerint a C4S stab módjának a FBWA felel meg.
Sima stab módban lehet orsózni, akármit csinálni, de visszaáll szintbe ha elengeded a botot.

feket663
2013-09-19, 12:31
Szerintem én is valami hasonlót írtam.

BCorsa
2013-09-19, 12:56
Átolvastam és csak megismételtem a mondanivalód...bocs :D

asellyei
2013-09-19, 14:36
Köszi mindenkinek.

Értem, átnézem.

Legalább feléledt a topik.

Üdv, a

Gabek
2013-09-19, 15:12
Azért a PID számít stabban is!

A lényeg, hogy miután belőtted az adód, kalibráld be az APM-et is, hogy tudja a végállásokat, stb.

Gábor

asellyei
2013-09-19, 15:24

A lényeg, hogy miután belőtted az adód, kalibráld be az APM-et is, hogy tudja a végállásokat, stb.

Gábor

Na pont ez volt a kérdés. Miután belőttem a kitéréseket az adón és gépen, az APM-en kalibráltam a rádiót. Hátha tudni fogja a végállásokat és nem tudja.

A

Gabek
2013-09-19, 16:14

Gábor

Na pont ez volt a kérdés. Miután belőttem a kitéréseket az adón és gépen, az APM-en kalibráltam a rádiót. Hátha tudni fogja a végállásokat és nem tudja.

A

Az kizárt. Valamit benézel.

Vízszintben van a géped?

Nem adódnak véletlen össze a kontrolok?

Gabek
2013-09-19, 16:17
Jut eszembe!

Az adón ne állts elevont! (Nemtom van e... Bátortalanul ötletelek már... :D)

csomy
2013-09-19, 16:35
Még bátortalanabb ötlet:
A kontroller jó irányba van a gépbe szerelve? Előre van az előre?

asellyei
2013-09-19, 16:39
Még bátortalanabb ötlet:
A kontroller jó irányba van a gépbe szerelve? Előre van az előre?

Minden ilyen rendben van. Előtte multicopteren használtam az APM-et.
Kipróbálom ma, hogy az elevon-t nem a távon állítom.

A probléma csak stab módban van. Amúgy minden irány és a csillapítási irány is rendben van.
Egyszerűen arról van szó, hogyha stab-ba kapcsolom és előre döntöm a gépet, túlhúzza a szervókat már az elevátor kitérés is.

Üdv, a

Gabek
2013-09-19, 16:47
Ne viccelj! :D

Az a baj ;)

Ne állíts ;)

feket663
2013-09-19, 16:48
Nekem is a távon van állítva az elevon mix, és mégis működik...

csak a 2.73 szoft verziótól van lehetőség a mixet a kontrolleren állítani

asellyei
2013-09-20, 10:09
Ne viccelj! :D

Az a baj ;)

Ne állíts ;)

Úgy látom, kezdem kapni az ívet. :-*

Gabek
2013-09-20, 10:42
Ívet?

Ankább mond jó e már? :)

Hetes
2013-09-20, 23:04
Sziasztok!
Elakadtam az arduflyer beállításával, (már 3.hete tart. :'( ) mert nem tud kapcsolódni a telemetriához. Most pedig valami miatt nem hajlandóak az állapotjelző lámpák égni, még usb-ről sem. Mit csináljak most? (a dobd ki-t, még elodáznám ha lehet, vagy érdemes.)

Hetes
2013-09-20, 23:08
Szóval semmi sem történik, fel sem villannak a lámpák (ledek) :'(

Hetes
2013-09-21, 02:12
Újra van kapcsolat, de csak usb-s kapcsolat. :( Telemetria sehol. Ötlet?

Hetes
2013-09-21, 04:33
Mindent megpróbáltam már,beállítottam a Tgy9X-et, viszont nem kapcsolja a módokat. Mit kell még állítanom?

Hetes
2013-09-21, 05:13
Ugyanitt komplett modellezés eladó.............. >:(

Hetes
2013-09-25, 14:02
Mi a fenet csinaljak ha a stabilizalt modban meg egyaltalan az oldalkormanyt nem kezeli?
Ezenkivul olyant is elkovet hogy a csurot es az oldalkormanyt hasznalja csak nehany esetben majd egy kis ido utan a magassaginak a kitereset majdnem nullara redukalja?

Hetes
2013-09-25, 14:07
Hogyan tudom megoldani hogy repulohoz gimbal vezerlest is programozzak ra

asellyei
2013-09-26, 09:49
Szia,

Úgy látom, hogy Windows Driver, Rádió, és APM problémád van egyszerre. Nekem úgy tűnik, vagy követ a balszerencse vagy nem olvasol eleget. Gyere ki egyszer a Törökbálinti Depóhoz hétvégén és ránézünk erre a dologra.

Üdv, a

asellyei
2013-09-26, 09:55
Ívet?

Ankább mond jó e már? :)

Na tehát, megy a cucc.
Ugyan a kitéréseket nem tudtam az APM-ben limitálni, úgy döntöttem, hogy a gépet mechanikailag állítgatom egy picit.
Eddigi tesztek:
- Manual: OK
- Stab: Működik, PID állítgatás szükségeltetik. Valaki tett fel egy beállítást a diydrones-ra, hogy azzal jó az X5-ös. AHA, de az csak P tagot állítgat, sem az I sem a D taghoz nem nyúlt. Kérdés: A copternél a 6-os csatival lehetett repülés közben a PIDeket állítgatni. Arduplane-ben ilyen nem láttam. Csinálja a telemetrián keresztül repülés közben?
- FBWA/B következik a hétvégén.
- LOITER Teszt: Bekapcsol, a gép full gázon elindul egy nagy íven és erősen közelít a föld felé. :o Hát nem vártam meg mi lesz belőle, kiszedtem. GPS volt végig, ezen még gondolkodom.

Üdv, a

Gabek
2013-09-26, 12:14
Szia,

Örülök, hogy kezd működni.

Repülőnél nincs ilyen állító funkció.

Én a földön állítgatok kizárólag.

------------------------

Az APM 2 féle képpen próbál emelkedni.

1./
Gyorsítással

2./
belehúz

Szerintem neked kicsit húz bele, de jó lenne látni egy OSD-s videót.

Ja I-t és D-t ne állíts amíg ilyen gondok vannak!

Üdv,
Gábor

Gabek
2013-09-26, 12:17
Mi a fenet csinaljak ha a stabilizalt modban meg egyaltalan az oldalkormanyt nem kezeli?
Ezenkivul olyant is elkovet hogy a csurot es az oldalkormanyt hasznalja csak nehany esetben majd egy kis ido utan a magassaginak a kitereset majdnem nullara redukalja?

Szia,

Elég fura dolgok vannak nálad. Hogy őszinte legyek nem is nagyon értem.
Oldalkormányt pl akkor kezeli, ha megadod neki. ha nem nem.

Elvileg akár vízszintes szárnyal is tud fordulni, ha úgy állítod be.

Szerintem a kameravezérlést, meg a telemetriát tedd félre amíg az alap dolgok nem mennek jól.

Videód van?

Üdv,
Gábor

Hetes
2013-09-26, 13:23
Eddig probapadon tesztelgettem, mert nem akartam feltenni amig nem laatom at a mukodeset. Rohangaltam vele a kertben meg egyeb,szervokat bekotottem motort stb. Kozben a telemetria vagy kifingott vagy elallitottam valamit nem tudom. Este megint ranezek es osszeszedem hogy milyen tunetek vannak. Koszonom addigis a segitesi szandekot. :-)

asellyei
2013-09-26, 14:58
Szia,

Örülök, hogy kezd működni.

Repülőnél nincs ilyen állító funkció.

Én a földön állítgatok kizárólag.

------------------------

Az APM 2 féle képpen próbál emelkedni.

1./
Gyorsítással

2./
belehúz

Szerintem neked kicsit húz bele, de jó lenne látni egy OSD-s videót.

Ja I-t és D-t ne állíts amíg ilyen gondok vannak!

Üdv,
Gábor

Ez jól hangzik, hogy keveset húz bele.
Amúgy amíg a robot nem megy rendesen, értem én, hogy stabil RTL nem kapok, addig én nem rakom rá a GOPRO-t és a videó cuccost.
Egyértelműen a mechanikát át kell néznem.
Stab megcsinál rendesen.
FLBWB-t tud magasságtartást. Ezt akkor a loiter előtt össze kell hozni rendesen.

Köszi,

Üdv, a

Gabek
2013-09-26, 19:10
Igen magasságot tart, irányt nem.

Várom az első videódat! ;)

Gábor

asellyei
2013-09-26, 19:47
Ja kerem. A vizszint sem volt pontos. Ezt csak a CLI-ben lehet megcsinalni. Viszont ez mar megy mar USB nelkul is, a radion keresztul!
Nyilvan ez is hozzajarult lefele meno loiterhez.

Gabek
2013-09-26, 19:53
Ja kerem. A vizszint sem volt pontos. Ezt csak a CLI-ben lehet megcsinalni. Viszont ez mar megy mar USB nelkul is, a radion keresztul!

Szerintem repülés közbe sohase állíts semmit.

Lehet, lehet, de... Ne! :)

Hetes
2013-09-27, 16:39
Szia,

Úgy látom, hogy Windows Driver, Rádió, és APM problémád van egyszerre. Nekem úgy tűnik, vagy követ a balszerencse vagy nem olvasol eleget. Gyere ki egyszer a Törökbálinti Depóhoz hétvégén és ránézünk erre a dologra.

Üdv, a

Koszi. Hasznos volt a hozzaszolas, megoldodott a radioproblem, (a hasznalati utasitast nagyon beneztem a csatornak eltolasa miatt a kepeket. A vevo 6-os csatijat nem a robot 5-os csatijara dugtam. de sajnos most a telemetriara nem hajlando csatlakozni.

Sajnos Guglinak a forditasa nem mindig egyertelmu... :(
Az APM mi is?

asellyei
2013-09-27, 19:06
Szia,

Üdv, a

Koszi. Hasznos volt a hozzaszolas, megoldodott a radioproblem, (a hasznalati utasitast nagyon beneztem a csatornak eltolasa miatt a kepeket. A vevo 6-os csatijat nem a robot 5-os csatijara dugtam. de sajnos most a telemetriara nem hajlando csatlakozni.

Az APM mi is?

Az apm az maga a kütyü, amire ratoltotted ardupilotot.
http://www.google.hu/imgres?imgurl=http://copter.ardupilot.com/wp-content/uploads/sites/2/2012/12/apm25.3.jpg&imgrefurl=http://copter.ardupilot.com/wiki/apm25board_overview/&h=739&w=1091&sz=721&tbnid=bej1JVahzx8AcM:&tbnh=132&tbnw=195&zoom=1&usg=__NP3ZrP3xmJ7Wu8YRpI1O-GEKfI8=&docid=9q7_7uq3CC7q2M&hl=hu&sa=X&ei=s7pFUumLHsjFtQaz_oDoCA&ved=0CC837HEkYSfQ9QEwAQ

Egy fel eve nekem sem volt egyertelmu:)

asellyei
2013-09-27, 19:08

Szerintem repülés közbe sohase állíts semmit.

Lehet, lehet, de... Ne! :)
Hat, igen. Arducoptert anno ket fa kozott kikotve pideltem be. (Marmint kopter volt kikotve) ;D

Hetes
2013-09-27, 23:11
Szia,

Üdv, a

Az APM mi is?

http://www.google.hu/imgres?imgurl=http://copter.ardupilot.com/wp-content/uploads/sites/2/2012/12/apm25.3.jpg&imgrefurl=http://copter.ardupilot.com/wiki/apm25board_overview/&h=739&w=1091&sz=721&tbnid=bej1JVahzx8AcM:&tbnh=132&tbnw=195&zoom=1&usg=__NP3ZrP3xmJ7Wu8YRpI1O-GEKfI8=&docid=9q7_7uq3CC7q2M&hl=hu&sa=X&ei=s7pFUumLHsjFtQaz_oDoCA&ved=0CC837HEkYSfQ9QEwAQ

Ilyent mar láttm... >:( (Nekem is van 1. :'(

Most a telemetriát nem találja meg, és nem tudom, hogy driver,vagy egy beállítás segítene?
Mit kell beállítani hogy a kitérések jók legyenek, és ne mixelgessen nekem, mintha csupaszárny lenne.?

Gabek
2013-09-28, 10:19
Szia,

Üdv, a

Az APM mi is?

Ilyent mar láttm... >:( (Nekem is van 1. :'(

Most a telemetriát nem találja meg, és nem tudom, hogy driver,vagy egy beállítás segítene?
Mit kell beállítani hogy a kitérések jók legyenek, és ne mixelgessen nekem, mintha csupaszárny lenne.?

Szia,

Szerintem a telemetriát tedd fel a polcra egyenlőre.

A másik kérdésedre: Ha nem akarsz elevon mixet, akkor kapcsold ki (ELEVON_MIXING -et keress a paraméterek között.).
De hogyan kapcsolódott be? Defaulban ki van kapcsolva!

Húúúú!

Ez így nem lesz könnyű!
Sajnos ez nem c4S....

Itt ezer paraméter van, és ismerni is kell őket.
Így nehéz segíteni is. Arról nem is beszélve ha valamit rosszul álítasz abból perecelés lesz...

Én azt javaslom, olvass utána, tanulj.

Kezd itt: http://plane.ardupilot.com/wiki/arduplane-parameters/

Aztán fusd át a flight módokat, majd a PID beállításokat.

Ha ez megvan, akkor leszel repülésre kész. ;)

Aztán jöhet a telemetria is ;)

A legjobb szándékkal írtam. Csak úgy lesz ebbe örömöd, ha átlátod és érted mit csinálsz.

Gábor

Hetes
2013-09-28, 11:12
Köszönöm a jó tanácsokat, meg mindent. De lassan egy hónapja bújom a guglit, azt is amit sokadszor javasoltatok, és guglizva nagyon nehéz az angol. :( Tíz perc beszélgetésből többet tanulok, mint 2hét guglizásból(napi több óra.)
Hidd el, fél óra alatt megtanultam volna az egészet, ha valaki személyesen tud segíteni.

És nem igazán értem amikor kapok egy számomra érthetetlen info filet, és valamit csinálni kell vele.
Sajnos, repülés helyett több órát kísérletezek avval (naponta, ) hogy átlássam, és értsem az egész rendszert.
Nem megy .. Elment a kedvem már a repüléstől is. Pedig 2 évet küzdöttem, hogy el tudjak jutni ide. 8 m2-van tele a lakásban a modellezésemmel, és közöttük egy csomó félresikerült szarral, amit a fórum és egyéb guglizás eredménye.+ sokan javasoltak már mindenféle kínai szart, esküdve milyen jó, azok meg a kukában kötöttek ki, mert nem akartam átbaszni másokat, hogy ....
Most már ott tartok, hogy veszek eg nagy zsákot, és beleöntök mindent, majd kiteszem a kuka mellé.(a város másik végén, hogy véletlenül se jusson eszembe, hogy újra visszahozzam.
Hát idáig sikerült már eljutnom. És most hogyan tovább,?

Gabek
2013-09-28, 19:46
Köszönöm a jó tanácsokat, meg mindent. De lassan egy hónapja bújom a guglit, azt is amit sokadszor javasoltatok, és guglizva nagyon nehéz az angol. :( Tíz perc beszélgetésből többet tanulok, mint 2hét guglizásból(napi több óra.)
Hidd el, fél óra alatt megtanultam volna az egészet, ha valaki személyesen tud segíteni.

És nem igazán értem amikor kapok egy számomra érthetetlen info filet, és valamit csinálni kell vele.
Sajnos, repülés helyett több órát kísérletezek avval (naponta, ) hogy átlássam, és értsem az egész rendszert.
Nem megy .. Elment a kedvem már a repüléstől is. Pedig 2 évet küzdöttem, hogy el tudjak jutni ide. 8 m2-van tele a lakásban a modellezésemmel, és közöttük egy csomó félresikerült szarral, amit a fórum és egyéb guglizás eredménye.+ sokan javasoltak már mindenféle kínai szart, esküdve milyen jó, azok meg a kukában kötöttek ki, mert nem akartam átbaszni másokat, hogy ....
Most már ott tartok, hogy veszek eg nagy zsákot, és beleöntök mindent, majd kiteszem a kuka mellé.(a város másik végén, hogy véletlenül se jusson eszembe, hogy újra visszahozzam.
Hát idáig sikerült már eljutnom. És most hogyan tovább,?

Aaaaa!

Ne menjen ela kedved!

Figyu!

Szóban hatékonyabb lenne a dolog. Privátban elküldöm az elérhetőségeim.

asellyei
2013-10-02, 16:18
Fejlemények X5 vs Ardupilot ügyben:
- Manual OK
- STAB OK
- SBWA/B probléma: A gép csűrő irányban működik. Az elevátor irányra felfelé nem reagál. Levelé igen, de felfelé nem. A CLIMBRATE 5m/s-re van állítva.
Jelenleg a következő gondolataim vannak. Amikor kivízszinteztem a gépet, akkor állászög nélkül tényleges vízszintre csináltam. Lehet-e az, hogy gépnek repülés közben jó nagy állásszöge van és a gép annyira nem hajlandó emelni az elevátort, hogy rendesen emelkedjen?

Üdv, a

UI: A telemetriához csinált Turnstile Antenna ragasztva a gép aljához zseniálisan működik. Vettem katapultot az eldobáshoz.

Gabek
2013-10-02, 16:51
- Manual OK
- STAB OK
- SBWA/B probléma: A gép csűrő irányban működik. Az elevátor irányra felfelé nem reagál. Levelé igen, de felfelé nem. A CLIMBRATE 5m/s-re van állítva.
Jelenleg a következő gondolataim vannak. Amikor kivízszinteztem a gépet, akkor állászög nélkül tényleges vízszintre csináltam. Lehet-e az, hogy gépnek repülés közben jó nagy állásszöge van és a gép annyira nem hajlandó emelni az elevátort, hogy rendesen emelkedjen?

Üdv, a

UI: A telemetriához csinált Turnstile Antenna ragasztva a gép aljához zseniálisan működik. Vettem katapultot az eldobáshoz.

Szia,

Ezt tudod ellenőrizni.

Ha van OSD-d vagy telemetriád, akkor látod mekkora állásszöggel repül szintben.

Ha ez nulla, akkor növeld a P-t.

Én ezt csinálnám most.

Gábor

asellyei
2013-10-02, 18:57
- Manual OK
- STAB OK

Üdv, a

Szia,

Ezt tudod ellenőrizni.

Ha van OSD-d vagy telemetriád, akkor látod mekkora állásszöggel repül szintben.

Ha ez nulla, akkor növeld a P-t.

Én ezt csinálnám most.

Gábor

Melyik P-t?

leskope
2013-10-05, 20:41
Kérdezném mennyire érzékeny az APM a tápra? Rendeltem a rctimer-től bec-et és 5.72 volt jön ki rajta.

feket663
2013-10-05, 20:45
Kérdezném mennyire érzékeny az APM a tápra? Rendeltem a rctimer-től bec-et és 5.72 volt jön ki rajta.

ezt írják az RCgroups-on:

WARNING: DO NOT CONNECT A 5.5V or 6V UBEC to the input Headers, it will fry the MUX chip, and also the Video chip if you are using an OSD, the Input header Maximum voltage is 5.25V

http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=24263408&postcount=1

leskope
2013-10-06, 06:46
Pedig vettem két darabot belőle, nem értem az rctimer miért nem tünteti fel az adatlapján, hogy nem 5v.

feket663
2013-10-06, 06:48
Ha igazán biztosra szeretnél menni, itt a megoldás:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__43766__HKPilot_Power_Module_with_XT60_Connectors _and_6_Pin_150mm_Cable.html

Sajnos éppen backorder ez is...

leskope
2013-10-06, 10:07
Vettem ilyet is: http://www.ebay.com/itm/360737549722?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Akkor ehhez elvileg nem kell külön BEC?

feket663
2013-10-06, 10:42
Vettem ilyet is: http://www.ebay.com/itm/360737549722?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Így van!

feket663
2013-10-06, 10:43
Csak ne felejtsd el eltávolítani a jumpert!

feket663
2013-10-06, 22:48

Most már nem vagyok annyira biztos benne, mert van bec nélküli verzió is...

A fene se ismeri ki magát ezeken a kicsi kínaiakon...

leskope
2013-10-07, 07:21
Majd mérek, ha megjön, de a panelra rá van írva +5v.

leskope
2013-10-08, 07:51
Én készítek egy quadcoptert fpv-re, tegnap megjött az apm az rctimer-től, beforrasztottam a tűsorokat, rátettem a legújabb arducopter v3.0.1 quad fw-t, stab módban sikerült jól beállítanom,
de loiter és alt hold-ban még nem igazán jó. Ehhez kérnék segítséget a pidek beállításához.

http://www.youtube.com/watch?v=ZvTiiJ6Tqds&feature=youtu.be

jpeti29
2013-10-08, 09:34
ez most milyen üzemód volt? nekem eddig 3 vezérlőm van. egyiknél sem kelett nyúlnom, csak a rate P és D értékekhez. de ha ez loiter akkor a baj nem kicsi. nekem a kis quadon ki kelett hozni az iránytűt, ez nálad is lehet hogy gond lesz. van a panelon tok? tettél egy kis szivacsot a nyomás szenzorra? nem túl nagy a vibráció?

leskope
2013-10-08, 11:07
Mindkét video stab módban készült vezetés közben.
http://youtu.be/GJVZZS3Fetk
http://www.youtube.com/watch?v=ZvTiiJ6Tqds&feature=youtu.be

Nincs tok a panelon, rendeltem, de még nem jött meg. Nem tudom hol van rajta a nyomás szenzor, meg azt sem tudtam, hogy szivacsot kell rá tenni. Az iránytű működése jónak tűnik a pc-re rádugva, beszerelés előtt kalibráltam.

A vibráció szerintem nem nagy, mert stab módban elég stabil, gondolom, ha nagy lenne a vibráció akkor stab módban sem lenne jó, az egész panelt vastag kétoldalassal tettem fel, mind a négy sarka alatt
egy egy pici darab.

leskope
2013-10-08, 11:09
loiter módra kapcsolva leesik a földre.

leskope
2013-10-08, 11:35
állitgattam a pid-eken, most már levegőben marad loiter módban, de fel le rángatózik eszméletlenül.

csomy
2013-10-08, 11:38
Szerintem menj át a multikopteres ardupilot és megapirate topicba. Ott sok infó van.

leskope
2013-10-08, 15:34
Jelentem megoldódott a loiter probléma, Jpeti29nek volt igaza, a rezgéssel volt gond.

http://www.youtube.com/watch?v=PWxUUQIiCW0&feature=youtu.be

vbodi
2013-10-08, 18:52
Jelentem megoldódott a loiter probléma, Jpeti29nek volt igaza, a rezgéssel volt gond.

http://www.youtube.com/watch?v=PWxUUQIiCW0&feature=youtu.be

Frankón repül!

leskope
2013-10-09, 08:26
Szeretnék brushless gimbalt, kérdésem, hogy az apm 2.5 tudja vezérelni, vagy szükség van valamilyen más elektronikára is?

jpeti29
2013-10-09, 08:43
önmagában is működik, nem feltétlen kell vezérlőhöz kötni. a BLG-nek saját imu boardja van a kamerára rögzítva. mindemelett, ha szeretnéd, rőkötheted, tudja.

Gabek
2013-10-09, 09:23
Önmagában tud stabilizálni.

Brushles motort viszont nem kezel.

csomy
2013-10-09, 10:59
Konkrétan: Brushless gimbalhoz brushless gimbal vezérlő kell. Nem a stabailizálás miatt, hanem a BL motorok meghajtása miatt.

csomy
2013-10-31, 23:57
Egy Crius vezérlőn szeretném használni az arduflyer legutolsó, portolt verzióját, de a sikeres feltöltés után a Mission planner nem látja az eszközt. Arducopter vagy ardurover esetén sima liba. Találkozott már ezzel valaki?

feket663
2013-11-01, 00:16
Ez a legutolsó hivatalos Mission Planner nem egy sikertörténet, nekem a HKPilot klón se szeret csatlakozni hozzá, feltettem egy fejlesztői változatot (1.2.85.1) az már szépen felismeri mindig a panelt. Eleddig csak az 1.2.85 verzióval volt ilyen problémám, hogy nem tudtam csatlakozni a MP software-hez.

csomy
2013-11-01, 07:40
Megpróbálom, köszi.

leskope
2013-11-01, 07:45
Ma reggel megfrissítettem a mission planner-t én is, nem is tudok csatlakozni, honnan tölthető le működő változat?

feket663
2013-11-01, 07:50
help menü, check for beta upgrades

leskope
2013-11-01, 07:51
Köszi!

csomy
2013-11-01, 08:07
Hát, nálam az 1.2.85.3 build 1.1.5053.12499 legfrissebb beta verzió sem akar kapcsolódni.
Megpróbálok találni egy sokkal régebbit.

nhadrian
2013-11-01, 09:31
Sziasztok.

Én is bele szeretnék kóstolni az Ardupilot repülős változatába, kopteren Arduflyer panelon már használom egy ideje, nagy megelégedéssel.
Mivel van itthon elfekvőben Crius AIO pro panel így feltettem rá a Megapirae-ot.

Először is, a 3.0.1 R2 repülős része HIBÁS, mivel az APM_config file-ba nem kerültek bele a módosítások.
Így gyakorlatilag nem is indul el a kód a panelon. :(
Jó hír, hogy a készülő R3 már megfelelő, itt: https://github.com/SirAlex/ardupilot-mpng/tree/mpng-3.0.1-r3 (letölthető a teljes repository jobb alsó gombbal)

Következő fekete leves. Az USB kapcsolódás valamiért leüti a panelt, mivel a kapcsolódást követően újraindul és valamiért nem tud betöltődni a kód (piros LED villog csak).
Megoldás, a serial0-ra külső FTDI panelt kell tenni, de csak a GND, VCC, RX, TX lábakat javaslom (így nem indítja újra a panelt). Így már látja a legutolsó Mission planner is. Szépen kapcsolódik a ublox GPS-emhez is, így az a rész kipipálva.

További, fennmaradó kérdések:
- nincs iránytű szenzor a crius-omon (még kopteren leforrasztottam a panelről hogy messzebb tudjam tenni), úgyhogy majd i2c-s külső brake-out-board-al kell használjam. Kérdés hogy így működik-e majd. (ha sikerül szereznem egy szenzort, ki fog derülni).
- PPM vevővel való kapcsolódás kipróbálása
- külső analóg szenzorok csatlakoztatása (airspeed, voltage, amperage)
- külső perifériák kezelése (csipogó, LED)
- telemetria és OSD kezelése a serial3-on

mindent összevetve, még az is lehet hogy használható lesz repülőn a megapirate, de most még nagyon korai ezt kimondani.
Bár ha valaki a nulláról indul, még mindíg sokkal kisebb szívás egy arduflyer panel, megéri a 25-30 dollár árkülönbözetet!!! (gyakorlatilag minden AMP2.5-höz írt leírás egy az egyben használható, mivel a panel fizikailag ugyanaz mint az APM2.5)

A folytatáshoz be kell szereznem a szükséges perifériákat
(ha valakinek van felesleges minimOSD-je, áram szenzora, airspeed szenzora, HMC5883L panelje akkor vevő lennék egy-re!!!)

Üdv Adrián

leskope
2013-11-01, 09:38
Hát, nálam az 1.2.85.3 build 1.1.5053.12499 legfrissebb beta verzió sem akar kapcsolódni.
Megpróbálok találni egy sokkal régebbit.

Nekem sem megy a béta, vagyis nem kapcsolódik, de az 1.2.83 működik.

csomy
2013-11-01, 10:51
Estefelé kipróbálom FTDIvel Adrián leírása nyomán.

feket663
2013-11-01, 11:04
Én most kipróbáltam a legújabb béta verziót(1.2.85.3), azzal is tökéletes a csatlakozás. a panelre a 2.75 Arduplane verziót tettem fel Arduplane Arduinoval, mert nekem a HK-s klón panelen valószínüleg bootloader gondok miatt nem lehet frissíteni a Mission Plannerből. Próbáltam már felírni a panelre egy új bootloadert, de mindig hibát jelez. Pedig már kiépítettem a 6 lábat az usb-asp-hez, de mégse megy a dolog...

Gabek
2013-11-01, 11:30
Én most kipróbáltam a legújabb béta verziót(1.2.85.3), azzal is tökéletes a csatlakozás. a panelre a 2.75 Arduplane verziót tettem fel Arduplane Arduinoval, mert nekem a HK-s klón panelen valószínüleg bootloader gondok miatt nem lehet frissíteni a Mission Plannerből. Próbáltam már felírni a panelre egy új bootloadert, de mindig hibát jelez. Pedig már kiépítettem a 6 lábat az usb-asp-hez, de mégse megy a dolog...

Várjatok.

Meg fogják oldani a Mp problémát.

Amúgy ha csak a reset a gond azt ki lehet kapcsolni a mp-ben.

leskope
2013-11-01, 15:35
Hogyan lehet kikapcsolni?

feket663
2013-11-01, 15:37
config/tuning menü

planner fül

Reset APM on USB connect -nél ki kell venni a pipát a négyzetből

leskope
2013-11-01, 16:09
Köszi, tényleg ez volt a gond, azonnal csatlakozik.

feket663
2013-11-01, 16:10
örülök, hogy tudtam segíteni!

nhadrian
2013-11-01, 17:03
config/tuning menü

planner fül

Reset APM on USB connect -nél ki kell venni a pipát a négyzetből

Ez megmagyarázza hogy miért működött külső FTDI-vel, ha nincs csatlakoztatva a reset pin...
Mindíg tanul az ember valami újat.... :D

Gabek
2013-11-02, 00:57
Amúgy ha van pl egy BT modulod azon keresztűl mindíg tud. ;)

csomy
2013-11-05, 10:11
Tud valaki egy step-by-step leírást arduplane(ng) konfigurációjához Crius AIO _V2_ boardon?
Fórum topic is jó lesz.

nhadrian
2013-11-05, 11:40
Olyan szerintem nem létezik! :(

Sajnos kezdek rájönni hogy eléggé macerás ez a Crius-ra eröltetett ardupilot, egyszerűen nem erre van kitalálva! Például a periféria kezelés egy borzalom, az RSSI érzékelést pl. még mindíg nem tudtam életre kelteni.
Azon kívül nem tudom menni fog-e egyáltalán küldő compassal különösebb kód-módosítás nélkül, mivel a criusokon nem simán az i2c-re csatlakozik az onboard mag hanem az MPU-hoz mint slave... (más a címzés).

Azért adok neki egy esélyt, ha minden periféria megérkezik akkor megnézem mire képes, de nincsenek hiú ábrándjaim a témával kapcsolatban. Annyira olcsó az Arduflyer az rctimernél hogy megéri crius helyett azt venni, ha ardupilot a cél.

Javaslom keress rá az rcgroups-on hogy ArduPlaneNG, van egy topic ami többé kevésbé követi a megapirate fejlődését. De sajnos a 3.0.1 R2-ben a plane használhatatlan, a 3.0.1 R3 (ami a repository-ban van) viszont már kicsit más mint az elődök, kód szinten (pl. változtak változók nevei).

Üdv Adrián

Gabek
2013-11-05, 11:50
Én nem csinálnám.

Kopteren pl komoly gondok voltak ezzel.

De a repülős FW-el sem hinném, hogy így lépést lehet tartani.

Gábor

nhadrian
2013-11-05, 11:58
Alapesetben én sem, de van itthon két Crius elfekvőben, gondoltam adok neki egy esélyt.
De ha kézben nem fog eléggé üzembiztosnak tűnni akkor nem is fog repülni, marad az Arduflyer...

Legalább rá vagyok kényszerítve hogy kicsit belelássak az ardupilot kódba is... :D

nhadrian
2013-11-05, 12:00
Azért ez a library szintű kód felépítés sokkal durvább mint a Multiwii "kis kódocskája"... :D

Viszont nem tűnik annyira vészesnek, elég logikus ez így csak nagyon nehéz bármit megalálni (legalább is egyenlőre).

csomy
2013-11-05, 12:06
Most feltettem a criusra a 2.4r2-t, az látszólag stabil. Asztalon.
Nem úgy, mint a 2xnek nevezett valami, ami 20 indításból egyszer bootolt be. Ez kapcsolódik a Mission Plannerhez is stabilan.
A napokban folytatom a konfigurálást és meglátjuk mi lesz belőle.

nhadrian
2013-11-05, 12:07
Szenzorokat, LED-eket, csipogót, RSSI-t tervezel használni?
Ha igen, próbáltad már valamenyiket?

csomy
2013-11-05, 12:15
Egyelőre nem.
Van egy FPV gépem, egy C4Sel, az a "komoly" gép, pont azt nem szeretném a kíváncsiságom áldozatának kitenni.
Ez amolyan ütni-verni való gép lesz. Egyelőre orto jellegű felvételeket szeretnék vele csinálni robot vezérléssel, látótávolságon belül.

nhadrian
2013-11-05, 12:17
Sajnos a 2.4 óta több jelentős változás volt a kódban amik mind komolyan javítanak a képességein:
http://plane.ardupilot.com/wiki/apmplane-news/

Gabek
2013-11-05, 13:56
2.76-nál tartunk. :)

2.4 majd 2 éve volt!

csomy
2013-11-05, 14:39
Ez rendben van, de most ezt találtam, ami látszólag megáll a vezérlőmön.
Egyelőre nem tudok APMre váltani.

Gabek
2013-11-05, 15:02
2.4 -el APM-en is voltak gondok.

De talán igazad van, és egy próbát megér.

Gábor

nhadrian
2013-11-05, 15:25
Próbált ki a mpng-3.0.1r3 -at. nem hivatalos release, de a 2.74 beta-ra épül.
https://github.com/MegaPirateNG/ardupilot-mpng

(ha netán a master branch-ot látnád akkor lépj át az r3-ra)
Eddig nekem stabilan futott a teszt panelon, én a perifériák kezelésével nem vagyok még kibékülve.

Eddig teszteltem:
- GPS
- airspeed
- voltage
- current

nem teszteltem
- ppm vevő
- LED vezérlés
- csipogó vezérlés
- szervók mozgatása
- OSD a serial3-on 57600 baud-al
- külső MAG szenzor

Viszont egyszer sem fagyott le, pedig már összesen vagy fél órát futott.
Azért felszállni még távolról sem mernék vele...... :S

Üdv Adrián

feket663
2013-11-05, 15:35
Én anno az ardupilotng 2.4 verziót használtam a kis csupaszárnyamon, a gyári PID értékekkel kicsit agresszívan stabilizált, viszont a RTL üzemmódban szépen hazajött a gép akármikor is próbáltam. Igaz csak szabad szemes vezetéssel próbálkoztam

csomy
2013-11-05, 17:10
Sikeresen feltettem a 301r3 MPNG csomag ArduPlane verzióját.
Egyből felment és kapcsolódik a MissionPlannerhez. Azt hiszem ezzel megyek tovább.
Végre találtam a konfig fájlok beállításaiban olyat, ami egyértelműen az RCTimer V2 AIO vezérlőre utal.

nhadrian
2013-11-05, 17:55
UPDATE

Eddig teszteltem kézben:
- GPS
- airspeed
- voltage
- current
- szervók mozgatása
- ppm vevő
- rssi input (az még kérdés hogy az OSD felé mavlink-en küldi vagy sem, volt valami variálás a régebbi MPNG-vel)

nem teszteltem
- LED vezérlés
- csipogó vezérlés
- OSD a serial3-on 57600 baud-al
- külső MAG szenzor

nhadrian
2013-11-05, 17:59
Az rssi-t az A13-ra kell állítani a paraméterek között, mert A0, A1, A2 foglalt!
Ja igen, a kódban módosítani kell a config.h-ban a megfelelő panelnél erre:

# define BATTERY_VOLT_PIN 1 // Battery voltage on A1
# define BATTERY_CURR_PIN 2 // Battery current on A2

mivel az A0 az airspeed sensor default-ban!

nhadrian
2013-11-05, 18:11
UPDATE

Eddig teszteltem kézben:
- GPS
- airspeed
- voltage
- current
- szervók mozgatása
- ppm vevő
- rssi input (az még kérdés hogy az OSD felé mavlink-en küldi vagy sem, volt valami variálás a régebbi MPNG-vel)
- telemetria modul a serial3-on 57600 baud-al

nem teszteltem
- LED vezérlés
- csipogó vezérlés
- külső MAG szenzor

Lényegében ha működne a külső MAG szenzor i2c-n akkor minden fontos funkciót sikerült elérni!!!
(azt még nem mondtam hogy üzembiztos, de kezdetnek nem rossz)

mamut
2013-11-15, 15:11
Sziasztok!

Beszállnék én is a buliba. Jól értem, hogy ehhez a minimum készlet:
HKPilot Mega V2.5
GPS
Árammérő
OSD

Milyen OSD-t ajánlotok? Van más arduinos programozható flightcontroller?

feket663
2013-11-15, 15:14
Van a hobbykingen is minimosd, az Rctimeren is, vagy ott van akár az eredeti is...

mamut
2013-11-15, 16:54
Ilyen MultiWii_PRO_Flight_Controllert használ valaki? Ehhez is illik a Minim OSD?

http://hobbyking.com/hobbyking/store/__26588__MultiWii_PRO_Flight_Controller_w_MTK_GPS_ Module.html

mamut
2013-11-18, 12:08
Ki milyen controllerrel rendelkezik? Ha jól értem van egy arduflyer. Többieknek mi van?

feket663
2013-11-21, 20:21
Egy kis segítséget szeretnék kérni:

Adott a repülőgépem, ami egy Lanyu FPV Raptor. Két szervos csűrő van benne, az 1. és az 5. csatornán (itt az aileron with input van beállítva a csatorna típusának)Azt vettem észre, hogy akkor repül igazán szépen, ha a csűrők differenciálva vannak, tehát lefelé nem térnek ki olyan mértékben, mint felfelé. Megpróbáltam így kalibrálni, de repülés közben azt tapasztaltam, hogy egyik irányba jóval kevésbé fordul a gép a levegőben, aminek az az oka, hogy valószínűleg csak az 1. csatorna értékeit veszi figyelembe (és ez ugye asszimetrikus, a csűrő differenciálás miatt). Hogyan kell beállítani, hogy megmaradjon a csűrő differencia is, de egyformán jól forduljon a gép a levegőben?

Gabek
2013-11-22, 16:16
Egy kis segítséget szeretnék kérni:

Adott a repülőgépem, ami egy Lanyu FPV Raptor. Két szervos csűrő van benne, az 1. és az 5. csatornán (itt az aileron with input van beállítva a csatorna típusának)Azt vettem észre, hogy akkor repül igazán szépen, ha a csűrők differenciálva vannak, tehát lefelé nem térnek ki olyan mértékben, mint felfelé. Megpróbáltam így kalibrálni, de repülés közben azt tapasztaltam, hogy egyik irányba jóval kevésbé fordul a gép a levegőben, aminek az az oka, hogy valószínűleg csak az 1. csatorna értékeit veszi figyelembe (és ez ugye asszimetrikus, a csűrő differenciálás miatt). Hogyan kell beállítani, hogy megmaradjon a csűrő differencia is, de egyformán jól forduljon a gép a levegőben?

Szia feket663,

Én régóta y kábelt használok, és mechanikusan lőttem be a diferenciált ahogy még a computeres rádiók elött csináltuk, mert a 8 csati is kevés. :D

Régebben nekem is kettőn volt. Akkor meg lehetett adni, hogy mindkét csatit figyelje, de szerintem ilyen már nincs.
Szóval, én az Y kábelt javaslom neked, és a mechanikus diferenciált.

Gábor

feket663
2013-11-23, 20:26
Köszönöm a segítséget, sikerült egy jó beállítást találni, bár a csűrő vezérlést továbbra is két külön csatornán végzem, de minden irányba 100% az end point, a differenciálást mechanikusan oldottam meg. Ma fel is szálltam vele és tökéletesen tette a dolgát mind a gép, mind a robot is!

Gabek
2013-11-24, 01:02
Köszönöm a segítséget, sikerült egy jó beállítást találni, bár a csűrő vezérlést továbbra is két külön csatornán végzem, de minden irányba 100% az end point, a differenciálást mechanikusan oldottam meg. Ma fel is szálltam vele és tökéletesen tette a dolgát mind a gép, mind a robot is!

Ez jó hír!

feket663
2013-11-24, 11:44
Nem egy Oscar díjas alkotás, de így repül, igaz még FPV cucc nélkül:

http://youtu.be/jFg_IAlYBGY

feket663
2013-12-01, 18:07
Bár nem túl aktív ez a téma, de kérnék egy pici segítséget:

Az FPV Raptoromra felszerelt Ardupilot remekül működik, FBW-A módban szoktam vele általában repülgetni, illetve gyakran használom a Return to launch módját is, ez utóbbival van egy kis gondom: Míg visszatér a gép, teljesen egyenletes magasságban repül, viszont mikor elkezd körözni, akkor az útvonal egyazon pontján besüllyed kb 10-15 métert, aztán utána meg a kör többi részén visszaemelkedik. Eddig azt gondoltam, mivel mindig folyó mellett repkedtem, hogy esetleg a páratartalom miatt érezhet változó nyomást, de ma egy teljesen sík mezőn is csinálta ugyanezt. A legérdekesebb dolog, az, hogy mindig ugyanott csinálja, ezért kizárnám a magasságmérő hibáját, van-e valakinek ötlete, hogy ezt hogyan lehetne kiküszöbölni, mert kicsit zavaró ez a liftezés.

A hardver egy Hobbykinges HKPilot Mega 2.5.2, a szoftver az Arduplane legújabb 2.76 verziója, de bármelyik korábbival is ugyanúgy csinálta. A vezérlő egy hozzá való házban van, szivacs behelyezve, hogy ne zavarja meg a szél. (bár a gép törzsében, belül van elhelyezve)

Köszönöm a segítséget előre is!

stasz
2013-12-01, 18:30
Tippem szerint a magnetométert zavarja a nagyáramú kábel. Logból lehet igazolni, gáz és mágneses tér értékét kirajzolva. Rakd messzebb a kábeleket a robottól.

asellyei
2013-12-01, 18:34
Bár nem túl aktív ez a téma, de kérnék egy pici segítséget:

Az FPV Raptoromra felszerelt Ardupilot remekül működik, FBW-A módban szoktam vele általában repülgetni, illetve gyakran használom a Return to launch módját is, ez utóbbival van egy kis gondom: Míg visszatér a gép, teljesen egyenletes magasságban repül, viszont mikor elkezd körözni, akkor az útvonal egyazon pontján besüllyed kb 10-15 métert, aztán utána meg a kör többi részén visszaemelkedik. Eddig azt gondoltam, mivel mindig folyó mellett repkedtem, hogy esetleg a páratartalom miatt érezhet változó nyomást, de ma egy teljesen sík mezőn is csinálta ugyanezt. A legérdekesebb dolog, az, hogy mindig ugyanott csinálja, ezért kizárnám a magasságmérő hibáját, van-e valakinek ötlete, hogy ezt hogyan lehetne kiküszöbölni, mert kicsit zavaró ez a liftezés.

A hardver egy Hobbykinges HKPilot Mega 2.5.2, a szoftver az Arduplane legújabb 2.76 verziója, de bármelyik korábbival is ugyanúgy csinálta. A vezérlő egy hozzá való házban van, szivacs behelyezve, hogy ne zavarja meg a szél. (bár a gép törzsében, belül van elhelyezve)

Köszönöm a segítséget előre is!

Szia,

A throttle-t is valtoztatja kozben? Van rajta airspeed sensor? Nalam ezeket a dolgokat ez, es nagyobb radiusz megoldotta.

Udv,a

feket663
2013-12-01, 18:44
Gondolkodtam már ezen is, ha lecseng ez az ünnepi tumultus, majd rendelek egy külső magnetométert, mert nem nagyon tudom máshová elhelyezni a robotot, egy párszáz forintos tétel mindössze...
Csak kérdés, hogy miért pont a magasságmérés zavaródik be, majd egyszer már kipróbálom, hogy letiltom az iránytűt, hogy úgy mit csinál...

Asellyei:

Aáltozik a gáz értéke is, mikor süllyed, szépen elveszi, mikor meg emelkedik, odakeni neki rendesen. Sebességszenzor egyelőre nincs, nem tudom, honnan lehetne moderált áron beszerezni a komplett kit-et, a 3DR shopban nem lenne drága, csak a posta irtózatosan sok. Szenzort láttam már olcsóért az ebay-en, csak a csövet nem tudom, hogy házilag le lehet-e gyártani...

stasz
2013-12-01, 19:33
Érdemes ezt elolvasni: http://copter.ardupilot.com/wiki/common-diagnosing-problems-using-logs/

Néha érdemes utánajárni a jelenségeknek kísérletezés helyett, azon kívül, hogy sok szívástól kímél meg megtanul az ember egy csomó új dolgot

feket663
2013-12-01, 20:05
Átnézem majd a logokat, de az a helyzet, hogy még csak a telemetriás logokat tudnám letölteni, de mivel az nincsen, így semmit se ér, a flashba mentett logokat még meg kell tanuljam kiolvasni... :)

asellyei
2013-12-01, 20:08
Gondolkodtam már ezen is, ha lecseng ez az ünnepi tumultus, majd rendelek egy külső magnetométert, mert nem nagyon tudom máshová elhelyezni a robotot, egy párszáz forintos tétel mindössze...
Csak kérdés, hogy miért pont a magasságmérés zavaródik be, majd egyszer már kipróbálom, hogy letiltom az iránytűt, hogy úgy mit csinál...

Asellyei:

Aáltozik a gáz értéke is, mikor süllyed, szépen elveszi, mikor meg emelkedik, odakeni neki rendesen. Sebességszenzor egyelőre nincs, nem tudom, honnan lehetne moderált áron beszerezni a komplett kit-et, a 3DR shopban nem lenne drága, csak a posta irtózatosan sok. Szenzort láttam már olcsóért az ebay-en, csak a csövet nem tudom, hogy házilag le lehet-e gyártani...

Szerintem, ezt egyszeruen az okozza, hogy a magassagtartas + loiter a szel ellen dolgozik. A kor azonos pontjan esik be es jon fel. Persze, mert ez szeliranyfuggo. A magassagtartas itt a gaz, allasszog, elevator es sebesseg fuggvenye. A sebesseg a szelirany valtozasa miatt teljesen lutri a robot szamara. Ez az egesz korozes kisgaz-nagygaz, egy nagy gerjedes a rendszerben. Ha a rendszer tudna a sebesseget, akkor mar csa kozvetlen es merheto parameterei maradnak.
Persze anelkul is be lehet allitani, de igy egyszerubb. Sebessegszenzor lipoly.de. Kozepes aron.
Csodakat fogsz latni, semmi koze a magnetohoz.
De ha gondolod kolcsonadom a szenzort.
Udv,a

feket663
2013-12-01, 20:28
Köszönöm a felajánlásodat, megtisztelsz vele, de tisztában vagyok vele, hogy úgyis vennem kell egyet, ez lesz a következő beszerzésem.

mamut
2013-12-02, 11:22
mikor elkezd körözni, akkor az útvonal egyazon pontján besüllyed kb 10-15 métert, aztán utána meg a kör többi részén visszaemelkedik.

Szerintem is a szél és a sebességmérés hiánya lesz az ok.

Írt már valaki olyan programot, ami a szél irányát és sebességét határozza meg?

Gabek
2013-12-02, 11:32
mikor elkezd körözni, akkor az útvonal egyazon pontján besüllyed kb 10-15 métert, aztán utána meg a kör többi részén visszaemelkedik.

Szerintem is a szél és a sebességmérés hiánya lesz az ok.

Írt már valaki olyan programot, ami a szél irányát és sebességét határozza meg?

Persze, de kell hozzá pitot.

Az OSD-nk mutatja is. ;)

Gábor

feket663
2013-12-02, 12:05
Találtam az egyik angol webshopban, és az egyik ismerősöm megy is Angliába karácsonyozni, vele majd haza is hozatom...

Köszönöm mindenkinek a segítséget, és hogy időt szánt a probléma megoldására.

asellyei
2013-12-09, 18:14
Minimosd és a táp története.
Nem is olyan régen átváltottam Arducopterrről Arduplane-re.
A két váltás között valahol megint tönkrettem egy RCTIMER minimosd-t. Tehát a repcsin még soha nem próbáltam. Időközben rendeltem egy másik Minimosd-t az ebayről. Ez mostanában érkezett meg és egészen más mint a többi.
1. Az oldalán vagy egy csomó forrasztanivaló, BAT12, GND, TSSI .. stb.
2. Másik, hogy ezen a két táp már gyárilag közösített.
Én ennek az utóbbinak örültem, hogy mert így nem kell két akksival szórakozni.

Most kezdtődtek a problémák. Reset után, ez az OSD a gép bootolása után - bármilyen szoftverrel is probáltam - elhagyta az overlay-t. De addig is minden kijelzett érték inicializálatlan volt. (Pedig az SR3-at ötször végignéztem.)

Höhö, micsoda &@!%.

Pedig egyáltalán nem.

A következő történt. A bootolás végén az APM még1x demózza a szervókat. Tehát nem a boot vége, hanem a szervó rángatás vitte el az overlay-t. Az értékek pedig csak boot után állnak be. A szervók gondolom jó nagyott rántottak a rendszer feszültségén.
Végül kapott az OSD APM felüli oldal 2x470uF-os kondikat és a probléma megszűnt.
Először egy 2000uF-os kondival próbáltam, de az APM így be se boot-tolt.

Vajon miért?

Üdv, a

feket663
2013-12-09, 18:22
Ha 2.5-ös panelt használsz, meggondolandó lenne egy power module-t vásárolni, 18 dollár a hobbykingen. Nekem van, és nagyon szépen működik vele minden, ellátja feszültséggel a panelt, az összes külső egységet (minimosd, telemetriás modul, stb, stb) nem mellékesen még az áramerősséget és az akkufeszültséget is méri

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__43766__HKPilot_Power_Module_with_XT60_Connectors _and_6_Pin_150mm_Cable.html

kár, hogy épp nincs készleten

asellyei
2013-12-09, 18:25
Ha 2.5-ös panelt használsz, meggondolandó lenne egy power module-t vásárolni, 18 dollár a hobbykingen. Nekem van, és nagyon szépen működik vele minden, ellátja feszültséggel a panelt, az összes külső egységet (minimosd, telemetriás modul, stb, stb) nem mellékesen még az áramerősséget és az akkufeszültséget is méri

Most az szervo output oldalon van egy BEC. A jumper fent van.

Amit te mondasz: Power modul az INPUT oldalon, BEC a szervo output oldalon és nincs jumper?

Köszi,
a

feket663
2013-12-09, 18:28
igen, plusz nekem a minimosd is külön 12 volttal lesz táplálva, de esetlegesen ott is lehet közösíteni az analóg és a digit részt.

asellyei
2013-12-09, 18:29

Most az szervo output oldalon van egy BEC. A jumper fent van.

Amit te mondasz: Power modul az INPUT oldalon, BEC a szervo output oldalon és nincs jumper?

Köszi,
a

Most látom, pont ezt írja a HK is.
Jelenleg az áramot egy RCTimer sensorral mérem. Ha simán rakok mindkét oldalra BEC-et (van itthon elég. ) az is jó nem?

Köszi, a

feket663
2013-12-09, 18:33
igen, csak ügyelni kell, hogy 5.5 voltnál ne legyen magasabb a feszültség az input oldalon, mert az pont a minimosd egyik chipjét nyírja ki

Gabek
2013-12-09, 23:15
Ha nem az apm-rôl van táplálva akkor interferenciát csinál. vigyázzatok ha lrs-t használtok!

Ha engem kérdeztek, a video oldali táplàlàs= Ne! :)

Gábor

feket663
2013-12-09, 23:18
Akkor elég, ha megtáplálom a vezérlőről, és közösítem a két tápot a forrpontok segítségével?

Gabek
2013-12-09, 23:27
Akkor elég, ha megtáplálom a vezérlőről, és közösítem a két tápot a forrpontok segítségével?

Szia

Igen. Plusz ne dugd rá video oldalon a pozitív (középsô) drótot. Cak a negatívot és a jelet, a video be és ki csatin egyaránt.

Lehet hogy lesz így kis inyerferenciád motorjáratkor, de pár kondi 3s egy ferrit tekercs kiszedi. Én több éve repülök így. Csak ez az egy MinimOSD-m volt és van is.

H.krisztián
2013-12-14, 22:33
Sziasztok.
Van nékem egy HK-tól Multiwii és megapirat AIO panelem amit repülőben szeretnék használni.
Sajnos a szoftverezéshez nem nagyon értek így sajnos nem sikerül feltennem az Arduplane NG-t.
Valaki elvállalná hogy felteszi nekem?
Lehetőleg TAem wiewer-en keresztül.
Aki tudna segíteni attól kérnék egy telefonszámot és azon egyeztetnék.
Segítséget előre is köszi.