PDA

Teljes verzió megtekintése : FPV távírányítás - Nagy távolságra - Gömb antenna

oldal : [1] 2

gabor2009
2010-01-05, 20:39
Üdv!
Ezt a szálat azzal a céllal indítom, hogy össze tudjam szedni, és át tudjam adni nektek, hogy mi kell a nagy távolságú távirányításhoz.

Van aki azt gondolja 1,2W adóteljesítmény. Hát nem, az antenna csere a megoldás.

A megoldás egy olyan antenna, aminek a sugárzási karakterisztikája közel gömb. Nevezzük Gömb antennának.

Már kész a prototípus.

Képe:
http://img121.imageshack.us/img121/7789/dsc00803x.jpg

gabor2009
2010-01-05, 20:40
Röviden összefoglalom hogyan is működik a rádiós átvitel.
Sokan a "sok W"-os adóban látja a megoldást arra, hogy fpv-zen, és el tudjon menni akár 5km is.
Én ezt a hibás gondolatmenetet szeretném helyretenni.

Az átvitel a következő tényezőkből áll össze:
---------------------------------------------
1, adóteljesítmény
2, kábelek csatlakozok csillapítása
3, adó antenna nyeresége (vesztesége)
4, levegő csillapítása
5, vevő ant nyeresége (vesztesége)
6, vevő ant kábele annak nyeresége
7, vevő érzékenysége

A gyakorlatban mindent dbm-ben (decibelben) számolunk, nem wattban vagy miliwattban.
Lássunk egy példát arra, hogy kiderüljön, valójában milyen rossz antennát használunk.
A példa egy Futaba 7c adó és egy R617fs vevőről szól.
100mw adó, 2.4ghz-en "csak" 1 km tavolsagra mukodik.
1, +20dbm
2, legyen -3dbm
3, ismeretlen
4, ez 2,4ghz-en 1km.-en -100dBm, 2,4ghz 3km-en -109,5dB
5, ismeretlen
6, legyen -3dbm
7, -103dbm (feltételezve Futaba FP-R118-et. sajnos 2,4ghz-es vevő érzékenységét nem adja meg a gyártó, ezért ez egy óvatos feltételezés.
Ha jól emlékszem, amikor mi mértük, a -130dbm-es érzékenységű műszer már nem mutatta a Futaba T7C-nek a jelét és a link még csak pislogott. Ez azt jelenti, hogy a mostani T7C - R617FS vevő összeállításban a vevő érzékenysége megközelíti a -130dbm.
De mivel ezt méréskor nem dokumentáltam a neten talált 35mhz-es vevő adataival számolok.)

2,4ghz, 1Km: (ha a Futaba távirányító a saját antennájával 1km-re képes elmenni, mennyi lehet az antennájának nyeresége?)
------------
Összesen: +20-3-100-3=-83 és a vevő érzékenysége -103dbm
A számításból kimaradt a 2 antenna nyeresége. Mivel a gyári antenna éppen működik 1km-en, ezért a saccolt nyeresége
durván -10dbm.

Ebből azt hiszem világos, hogy a gyári antennák nagyon rosszak.
---------------------------------------------------------------
(Ha a -130dbm vevőérzékenységgel számolok, akkor az antenna nyeresége rosszabb! Durván -23dbm!!!)
Szerintem valahol a 2 között a valóság.

Nézzük egy példát, mi lenne, ha egy +3dbm nyereségű antennát használnánk, hány kilóméterre lehet elmenni.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
2,4ghz-en:
+20-3+3-x+3-3+103
x=123dbm
Tehát ezzel az antennával, olyan távolságra tudunk elmenni ahol a Free Space Loss -123dbm.
Ez egész pontosan 14.000 méter.

A példa nem teljes, nem tartalmaz fade értéket, de a digitális technika miatt létrejövő plusz nyereséggel sem számol. (mielőtt a hibát keresi valaki)
Az teljesen jól látszik, hogy ha a "darab drót" antenna helyett "csak" +3dbm-es antennát használunk mint a 2 oldalon, akkor a távolság 14km lesz.

Aki nem hiszi, annak szívesen megmutatom egy élő 16km-es linken.

Itt idéznék egy régi amatőr mondást:
Ne végfokot csinálj, hanem antennát!

Kalkulátor:
http://www.e-zy.net/calculations/freespaceloss/

pisza
2010-01-05, 20:53
Szia, még egy kérdést felvetnék. Gondolom a 2 Gigás spektrumot fizikailag tisztán, interferenciamentesnek feltételezted. (Ez most már Magyarországon már nem elhanyagolható.)
Meg azt, hogy mekkora sávszélességet fogsz ki a spektrumból?
Ezek vannak olyan olyan fontos dolgok, mint a kimenő teljesítmény, meg a kábelek csillapítása.

Ja, és még a modulációról még nem is esett szó.....

Csaba

pisza
2010-01-05, 20:54
Viszont az alapszabály: A legjobb erősítő- az antenna.

Csaba

mmormota
2010-01-05, 22:24
2,4ghz, 1Km: (ha a Futaba távirányító a saját antennájával 1km-re képes elmenni, mennyi lehet az antennájának nyeresége?)
------------
Összesen: +20-3-100-3=-83 és a vevő érzékenysége -103dbm
A számításból kimaradt a 2 antenna nyeresége. Mivel a gyári antenna éppen működik 1km-en, ezért a saccolt nyeresége
durván -10dbm.

Ebből azt hiszem világos, hogy a gyári antennák nagyon rosszak.

Talaj közelben mértem 2,7km hatótávot Futaba Fasst rendszerrel. Mivel a talaj erősen csillapít (Fresnel hatás miatt), levegőben ennél jóval többet lehet várni, legalább 4-5 km-t. (Más kérdés, hogy ez biztonságos-e.)

A gyári antennák negyed hullámú sugárzók 2 dBi körüli nyereséggel. Egyáltalán nem rosszak, nem irányított antennától ennyit lehet várni.
Ugyanezeket az antennákat használják a Wifi-hez is, ha nem irányított átvitelről van szó. Nem azért mert összeesküdtek a világ összes cégei hogy rossz antennákkal büntetik vásárlóikat, hanem azért mert egyszerű és jó konstrukciók.
Nem lehet irányítás nélkül lényegesen nagyobb nyereséget elérni.

Irányított antennával természetesen lehet, de ez esetben az antennával célozni kell - minél nagyobb a nyereség annál pontosabban. Pl. egy sima patch antennával kb. 2-szeres hatótávolság növekedés érhető el, és még nem vészes a az irányérzékenység, 20-30 fok is lehet a hiba. Patch jellegű antenna kapható nagyobb nyereséggel is kb. 15dBi-ig, ennél lényegesen nagyobb nyereség legegyszerűbben parabolával érhető el, de akkor már 5...10 fokon belül kell tartani az irányt.
Míg a patch esetén a dolog nem kényes, elég nagyjából a gép felé fordítani, ehhez már követő rendszer kell - automata vagy még egy ember... ;D

A talaj csillapító hatása is fontossá válik. Ökölszabály, hogy a repülési magasság legyen legalább 1/10-e a távolságnak, akkor ez a hatás még nem vészes. Mivel nem szabad modellel nagy magasságban repülni, ez komoly korlát. Javítani lehet a távolságon azzal is, ha a földi állomással hegyre települünk.

Mivel kiesések akár a távirányításban akár a video átvitelben előfordulhatnak (felhők, megdőlt gép miatt kisebb jel stb), nagyon fontos a robotpilóta, ami életben tartja a gépet a kiesés idejére, vagy akár visszahozza ha szükséges.
Mátyásföldön mértem hatótávolságot:
http://kepfeltoltes.hu/100105/range_2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

gabor2009
2010-01-05, 23:22
Szia!

Irtam, hogy minden nincs benne a számolásban.
Például a redundancia miatti "jobb" vételérzékenység.

A zavarral azért nem számolnék, mert megnézve a 2.4 Futaba által használt technikát látszik, hogy sok frekin kis csomagokat küld. És ezeknek a mozgása csak a vevőnek egyértelmű.

Tudod a számitás ott is egy feltételezés, hogy én a 35mhz-es vevőnek az érzékenységét vettem alapul.
Mint irtam a gyakorlatban a -130dbm.es műszer már nem vette, amikor elkezdett villogni a piros led a vevőn.
Ebből az jön össze, hogy még rosszabb az antenna...

Sajna ez van, ne várjunk egy darab koaxtól csodát.

Aki többet akar annak kell antenna.

És marad a fenti mondás érvényben...

Elfelejtettem belinkelni az adatlapját a gömb antennának.
Sajnos csak ezt az egyet találtam, aki készen árulja.
Az adatlapja:
Gömb karakterisztikájú anntenna (http://www.lairdtech.com/DownloadAsset.aspx?id=2205)

gabor2009
2010-01-05, 23:44
Szia,

Nem szeretnék ezen vitázni, mert én ezzel információt szeretnék átadni nektek, vagy akit érdekel.

Engem is meg lehet győzni, de igazából te semmi érvet. El sem olvastad, hogy valóban gömböt közelit az antenna karakterisztikája. Annyira nem hiszed el, hogy a saját állítását "írod le".

Ha komolyan gondolod a 2dbi -s antennát, akkor légyszíves számold ki, ilyen érzékenység alatt hány kilométerre elegendő ez a beállítás. Túl sok jön ki.

De ha kéred szívesen összeadom, és a neten lévő Free Space kalkulátorral visszaszámolom.

Szerinted, ha ilyen "jó" a "koax" antenna, akkor miért gyárt pl. a Nokia több 100eft-os antennát? Szerintem van hova fejlődni.

A Google-ben ha keresgélsz találsz olyan oldalt, ahol minden paramétert beírva kiszámolja, hogy lehetséges-e a link, és ha igen mennyi tartalékkal.

Info: Jelenleg esőben ködben hóban 2,4ghz-en kb 5-8dbm veszteség lép fel 16km-en. Szerintem ez elhanyagolható. De ha legközelebb zuhog belépek és leolvasom pontosan.

Üdv,
Gábor

Talaj közelben mértem 2,7km hatótávot Futaba Fasst rendszerrel. Mivel a talaj erősen csillapít (Fresnel hatás miatt), levegőben ennél jóval többet lehet várni, legalább 4-5 km-t. (Más kérdés, hogy ez biztonságos-e.)

A gyári antennák negyed hullámú sugárzók 2 dBi körüli nyereséggel. Egyáltalán nem rosszak, nem irányított antennától ennyit lehet várni.
Ugyanezeket az antennákat használják a Wifi-hez is, ha nem irányított átvitelről van szó. Nem azért mert összeesküdtek a világ összes cégei hogy rossz antennákkal büntetik vásárlóikat, hanem azért mert egyszerű és jó konstrukciók.
Nem lehet irányítás nélkül lényegesen nagyobb nyereséget elérni.

Irányított antennával természetesen lehet, de ez esetben az antennával célozni kell - minél nagyobb a nyereség annál pontosabban. Pl. egy sima patch antennával kb. 2-szeres hatótávolság növekedés érhető el, és még nem vészes a az irányérzékenység, 20-30 fok is lehet a hiba. Patch jellegű antenna kapható nagyobb nyereséggel is kb. 15dBi-ig, ennél lényegesen nagyobb nyereség legegyszerűbben parabolával érhető el, de akkor már 5...10 fokon belül kell tartani az irányt.
Míg a patch esetén a dolog nem kényes, elég nagyjából a gép felé fordítani, ehhez már követő rendszer kell - automata vagy még egy ember... ;D

...

mmormota
2010-01-06, 01:26
Nem szeretnék ezen vitázni, mert én ezzel információt szeretnék átadni nektek, vagy akit érdekel.

Szerintem jó és hibás állítások keveredtek, és próbáltam javítani a hibásakat. Villamosmérnök vagyok, a szakmámhoz tartozik hogy ismerjem ezeket a dolgokat. Ráadásul érdekel is az FPV kapcsán, sok mindennek külön utánanéztem. Te is elmondod a véleményedet, én is - egy fórumon ami erre való. Mi ezzel a gond? Nem blog - fórum.

Engem is meg lehet győzni, de igazából te semmi érvet. El sem olvastad, hogy valóban gömböt közelit az antenna karakterisztikája. Annyira nem hiszed el, hogy a saját állítását "írod le".

Trükkös. Apró betűvel odaírták alá, hogyan adták meg ezt a karakterisztikát: nem egy polársíkban - ahogy szokás - hanem mikor melyik jobb. Akkor ennyi az értéke, ha a vevőantennát pont a megfelelő irányba forgatod. De egy fix irányú antennával nem ilyen.
Az viszont igaz, hogy van értelme, mivel diversity vevőket használunk; valamelyik antenna kap jelet.

Ha komolyan gondolod a 2dbi -s antennát, akkor légyszíves számold ki, ilyen érzékenység alatt hány kilométerre elegendő ez a beállítás. Túl sok jön ki.

Teljesen komolyan gondolom.

Egy antenna nyereségének a meghatározására nem az a módszer, hogy kiszámolod az elvi hatótávolságot, majd azt mondod, soknak tűnik - á biztos nem lehet az ennyi, nyilván mert rossz az antenna... ;)

De mihez képest tűnik soknak? Gyakorlatban, valódi FPV géppel, gyári drót antennával elmentek 4 km-nél messzebb Futaba Fasst vevővel és rádióval. Nyilván van még tartalék, a gép fordul, a drót nem optimális irányba áll, a pilóta a földön van így a talaj belelóg a Fresnel zónába stb. Optimális viszonyok között 10-15 km nem tűnik annyira soknak.

Visszatérve a nyereségre, meg lehet mérni. Vagy el lehet hinni a gyárak által megadott adatokat. Vagy el lehet hinni a meglehetősen kiforrott antennaelméletből következő eredményeket. Ezek mind elfogadható módszerek - amit leírtál az meg nem.
Azért szóltam, mert a levont következtetésed is teljesen téves (a gyári antennák rosszak), és oda vezethet, hogy teljesen felesleges munkával téves irányban próbálod te vagy más a hatótávolságot javítani.

Szerinted, ha ilyen "jó" a "koax" antenna, akkor miért gyárt pl. a Nokia több 100eft-os antennát? Szerintem van hova fejlődni.

Nyilván nem ugyanerre a célra gyártja. Speciális irányított antenna valamilyen meghatározott célra. Semmi köze az ég egy világon ahhoz amit kifogásoltam.

Még egyszer: állítottad, hogy a Futaba vevő drót antennája valahol -10...-23dBi között lehet.
Ez az, amit elsősorban kifogásoltam. Az egy negyedhullámú sugárzó, ezek 2dBi körüli nyereségűek szoktak lenni.
Az ellensúlya a koax köpenye, nem optimális. Emiatt lehet hogy 1-2dB-vel kisebb mint lehetne, legyen 0dBi. De a -10...-23dBi nonszensz.

A hatótávolság növelésének sem elvileg, sem gyakorlatilag nem jó módja "gömbsugárzó" antennák keresése, fejlesztése.
Ez egy olyan dolog, amiben teljesen biztos vagyok, és téged is, másokat is szeretnélek megkímélni az ezzel kapcsolatos felesleges munkától.
Mondtad hogy van egy antenna fejlesztéssel foglalkozó barátod, kérdezd meg a véleményét...

Irányított antenna, nagyobb adóteljesítmény, vagy a kettő kombinációja növelheti a hatótávolságot.

Megoldás lehet még az alacsonyabb frekvencia, pl. a Thomas féle uhf rendszer vagy a spanyol. Videok alapján a spanyollal mentek el legmesszebbre (30+ km), egy baj van, ha probléma adódik, nem nagyon lehet kommunikálni a gyártóval, nem válaszol levelekre. Pedig ennyi pénzért megtehetné. Thomas viszont szemlátomást válaszolgat a fórumon.
(A Dragonlinkkel nem volt szerencsém, abban teljesen igazad volt mikor inkább Thomast ajánlottad. Kiforratlan, nem ment rendesen, visszaküldtem. Ahogy a topicban látom, azóta se indult be a rendes gyártás. Csak néhány darab készült, van aki szerencsés és jól működik neki, van aki panaszkodik. )

gabor2009
2010-01-06, 12:12
Szia!

Röviden leírom mi történik, ha a vevő antenna és az adó antenna is 2dbm-et tud.
Összesen: +20-3+2+2-3+103=121
(Ebben feltételeztem -3db-t a koaxra, ezért kicsit alulszámoltam a dolgot.)

12km=-121.61dbm

Tehát ha nagyon rossz a kábeled: -3dbm, és nagyon jó az antennád: +2dbm, akkor 100mw adóteljesítménnyel, -103dbm (nagyon alulsaccolt vevőérzékenységgel) 12km-et tudsz áthidalni.

Régi mondás: a kerítést is le lehet hangolni antennának...
Üdv,
Gábor

http://www.netkrom.com/free_space_calculator.html

GPeti
2010-01-06, 18:13
Az antennanyereséget a félhullámú dipólhoz szokták viszonyítani. 35MHz en mivel 8m a hullámhossz 4m antenna az ideális ezért a távirányítón az 1m-es antenna igencsak veszteséges. 2.4GHz-en más a helyzet, elég egy 3cm-es 1/4 hullámú koaxcsupaszítás és már is van egy viszonylag kis veszteségű antennánk. Gömbsugárzó antennára nincs szükség mert a föld alá nem sugárzunk. Egy mezei antennarúd oldalra sugároz lefele alig illetve az antenna vége irányába kisebbet sugároz mint oldalra, ezért ez jó arra ha körbe-körbe modellezünk magunk körül mint általában. Félgömb karakterisztikájú antenna pl. a kerámia GPS antennák ezek belátják az égboltot. Azonos teljesítmény mellett ezért pont hogy NEM a gömb karakterisztikával hanem irányított antennával lehet elérni nagyobb távolságot, jó példa erre a "TV antenna" vagyis a több elemes yagi antenna, minél több parazita elemből áll (egy ésszerü határig) annál nagyobb a nyeresége, de annál kisebb a nyílásszöge, modellnyelvre fordítva az antennának mindig a modell felé kell nézni.
Ajánlom figyelmetekre az Antennaköny című könyvet, a neten megtalálható. 35MHz re figyelemreméltó a triple-leg, illetve a kis helyen elférő módosított DDRR antenna. Videojel továbbításra érdemes elgondolkozni a cirkuláris polarizációt használó antennákról pl. a helical antenna, cirkuláris yagi antennák. Az űrtávközlésben is használják talán nem véletlen.

mmormota
2010-01-06, 18:34
Videojel továbbításra érdemes elgondolkozni a cirkuláris polarizációt használó antennákról pl. a helical antenna, cirkuláris yagi antennák. Az űrtávközlésben is használják talán nem véletlen.

A dolog természetéből adódóan ez irányított antennák esetén megy. Mivel a gépre nem lehet ilyet tenni, nem nagyon használják fpv-ben. Vevő oldalon lenne értelme (nem zavarná a megdöntött gép), de a gyakorlatban mégis inkább a sima függőleges polarizációjú patch, yagi vagy parabola (függőleges sugárzóval) terjedt el.

gabor2009
2010-01-14, 23:02
Csináltam egy tesztet 7.9km-re, de sajnos az egyik oldalon szokatlanul magas volt a zaj.
Ha egy kicsit melegebb lesz, szívesebben mászok a póznára.

ati
2010-01-17, 10:00
Szerintem meg kellene próbálni néhány WiFi-ben bevált szektorsugárzót a földi adóhoz.
A 2,4-es sáv eléggé zsúfolt a WiFi miatt. Szerintem nagy a zavar.

gabor2009
2010-01-17, 14:53
A karakterisztika a lenyeg.
A gepre mindenkeppen gomb kell(kellene), mert ha fordul a gep, mas szogben sugaroz.
Amit csinalunk gomb antennat, az 8 betapos, es jelenleg a 8 betap kialakitasa a problema.

A "darab drot" antennakkal az a baj, hogy van olyan pont, ahol az eredetihez kepest akar -40db-s a nyereseguk.

A gyakorlatban: ha feled nez a sugarzo, akkor rf loss lesz.

És nem lehet elégszer hangsúlyozni: legjobb erősítő az antenna!!!

mmormota
2010-01-19, 02:59
Itt találsz matematikai bizonyítást arra nézve, hogy lehetetlen amit el szeretnél érni. Olyan ez mint az örökmozgó - nem ügyes konstrukció kérdése.

http://en.wikipedia.org/wiki/Isotropic_radiator
http://en.wikipedia.org/wiki/Hairy_ball_theorem

csabcsa
2010-01-19, 07:19
http://hadmernok.hu/2009_3_horvathz1.pdf

gabor2009
2010-01-19, 12:11
Pontosan miért linkelted ezt be?

KeLe
2010-01-19, 12:37
Kedves Gábor,
Véleményem szerint itt fogalomtisztázásra van szükség. Tökéletes gömbsugárzó csak elméletben létezik és izotropikus antennának nevezzük. Ez ugyanakkora teljesítménnyel sugároz a tér minden irányában. Az antennák decibellben kifejezett nyereségét (dBi) ehhez viszonyítva adják meg. Minden más, az izotropikustól külömböző antenna nyeresége irányfüggő: csak úgy valásítható meg nagyobb teljesítmény sugárzása bizonyos irányokban, ha azt más irányokból "elvesszük". Ha ez nem így lenne, akkor az antenna több energiát sugározna ki, mint amennyivel betápláljuk, vagyis amint Mmormota írta fennebb, örökmozgót valósíthatnál meg.

Üdv,

KeLe

mmormota
2010-01-19, 13:49
Tökéletes gömbsugárzó csak elméletben létezik és izotropikus antennának nevezzük.

Sőt, transzverzális hullámokra (ilyen az EM) elméletben sem létezik. ;) Ennek a bizonyítását linkeltem be...

gabor2009
2010-01-20, 00:11
Kedves Kele,

Én sose állítottam, hogy van tökéletes gömb antenna. Ezt hol irtam??
Jól irtad, nincs ilyen - és nincs fogalomzavar.

A Gömb antenna karakterisztikája kb 5dbm-et mozog +-, tehát nem "tökéletes".
A nyeresége is csekély.

Nézzd meg a datasheet-et amit belinkeltem régebben.

Üdv,
G

Kedves Gábor,
Véleményem szerint itt fogalomtisztázásra van szükség. Tökéletes gömbsugárzó csak elméletben létezik és izotropikus antennának nevezzük. Ez ugyanakkora teljesítménnyel sugároz a tér minden irányában. Az ...

ati
2010-01-25, 14:17
Szerintem megoldás lehet a nagy távolságú átvitelre átjátszó alkalmazása, mint azt az amatör TV technikában csináljuk.
Aki nem hallott még ilyenről: ez egy magaslati ponton elhelyezett rádióberendezés, amely sokkal jobban "rálát" mind az irányítóra, mind a repülőre. Ez ügyben lehetne kooperálni a már meglévő átjátszók üzemeltetőivel.

gabor2009
2010-01-26, 21:14
Jó ötlet, csak ez már sok...
A beltéris ötleted jól hangzik, régen csinált valamelyik Bp-i klubb ilyen kiherélt beltérit.
Még én is használtam, a művházba küldtük be az élő videó követitest.
Sajna nem emlékszem az érzékenységére, de nem tudtunk messze elmenni, pedig kint volt a műv.ház tetején az 1.2-es ant.
;D

Azért összejött a link, minket nézett az egész falu. ;D

G

Szerintem megoldás lehet a nagy távolságú átvitelre átjátszó alkalmazása, mint azt az amatör TV technikában csináljuk.
Aki nem hallott még ilyenről: ez egy magaslati ponton elhelyezett rádióberendezés, amely sokkal jobban "rálát" mind az irányítóra, mind a repülőre. Ez ügyben lehetne kooperálni a már meglévő átjátszók üzemeltetőivel.

GPeti
2010-01-28, 20:55
A nagy távolságú fpv távirányításról lehetne még mit megbeszélni, de ne a gömbantenna körül forogjon a téma!

loorio
2010-02-02, 18:01
Ok.

Nekem egy Thomas Sherrer-féle adó-vevő párosom van. (LRS SET1 395dollár postával)

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=905915

Plusz az adó oldalra kapott egy komolyabb bázis antennát. Diamond BC-202

http://www.radiomania.hu/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=91&category_id=16

Thomas dobott egy hátast mikor elküldtem neki! :-) Megkérdeztem, aszonta jó lesz hozzá.
Szerinte így erősítő nélkül jó körülmények között meg lehet az 50km hatótáv.
Persze eszemben sincs olyan távot repülni (egyenlőre), de a biztos kapcsolat 5-10 km távra így megvan.

Ha valaki szeretné lepotyogtatni a madarkat az antennája közelében vagy csak síma közelkörzeti szúnyogírtást akar,
akkor kapható Thomas-nál 7 és 30(!!!!) Wattos erősítő is.

Szerintem ez most az ár-érték arányban a legjobb nagyhatótávú szett. Nem kell kísérletezgetni ez már sokaknak
bevált és műkszik.

ati
2010-02-02, 22:16
Na ennek biztosan sokan örülni fognak, különösen a HIF. 430-440MHz nálunk nem engedélyezett, pláne nem TV-re. 7W meg különösen nem. Szóval amerre repülsz zavarni fogsz sokmindent. Ennél még talán az lehet vadabb ötlet, hogy amerikából beszerezni 900MHzes cuccot, az ott ugyanis free sáv, nálunk meg a mobiltársaságok vannak rajta, és lehet tesztelni mennyi idő alatt vadász le a HIF, amikor beleszólsz a mobilsáv kellős közepébe. A HIF (NHH) oldaláról letölthető az FNFT azaz a Frekvenciasávok Nemzeti Felosztási Táblázata, amiből bárki megtudhatja ingyen, hogy mely frekiket mire szabad használni.

mmormota
2010-02-02, 22:34
Na ennek biztosan sokan örülni fognak, különösen a HIF. 430-440MHz nálunk nem engedélyezett, pláne nem TV-re. 7W meg különösen nem.

Ez nem video hanem az RC távirányítás. Az alapmodell 0,5W-os. Van rajta egy vészkapcsoló, amivel fel lehet vinni 1 vagy 2W-ra. A 7W-os erősítő külön vásárolható kiegészitő. FHSS modulációt használ, ami ebben a sávban talán sehol se szabályos.

gabor2009
2010-02-02, 23:05
Hi!

Irtam ha jól emlékszem a másik topicban is.

Nhh-nál le kell vizsgázni rádióamatőrnek.
Ezzel megvan a liszenc a nagyobb teljesítményre, és arra, hogy ne csak free sávban forgalmazzatok.

A Thomas féle adó vevő kicsit sántit. Olvastam a rcgroups-on, hogy már más is szóvátette.
A gond, hogy olyan frekit is használ ami kívűl van a rádióamatőr sávon.

De szerintem ezt egyszerűen lehet kérni tőle, és módosítja.

A lényeg: tessék levizsgázni, mert csak akkor lehet kimenni a free sávból.

Itt jegyzem meg, hogy ha jól emlékszem a free sávban 100mw eirp az engedélyezett.
Ez azt jelenti, hogy az adóteljesítmény+az antenna szorzata nem lehet több 100mw-nál.
Ha ezt nézzük, ez nagyon karcsú, mert a 20dbm jelszinthez maximum 0dbm-es antenna használható.

Üdv,
G

ati
2010-02-03, 07:44
Ja bocs, tényleg, ez távirányító. Akkor minden ok, hiszen az keskeny sávú. Valszeg előzőleg a videó topikot olvastam, láttam is már 430-440-en működő TV-s cuccot, hiszen ez engedélyezett másutt, úgyhogy összekombináltam....
Bocs, akkor viszont minden OK.

Kazoo
2010-02-03, 10:33
http://www.webx.dk/rc/video-wireless/51-km-dist-map.jpg
Nagyon kemény amit a srác elért vele....
51km-ről ilyen kép:
http://www.webx.dk/rc/video-wireless/51-km-dist-screenshoot.jpg
nem tudom videó átvitelre mit használt...

gabor2009
2010-02-03, 15:55
Na ezt nevezem!
51km az már korrekt.

loorio
2010-02-03, 16:00
Kazoo! Ezt mivel sikerült az illetőnek? Milyen adó-vevő?

Thomas azt javasolta, hogy 0,5 és 1w lehet üzemszerűen használni. A 2w csak mentésre szolgál csak nagyon rövid időre javasolja a 2w-os használatot, mert erősen melegedni kezd olyankor az adó

Kazoo
2010-02-03, 16:02
Itt vannak a pontos adatok az egész tesztről:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=920066

mmormota
2010-02-03, 16:31
Itt vannak a pontos adatok az egész tesztről:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=920066

Lefordítom a lényeget:

Video átvitel teszt.

Két helyszín, az A pont egy RC klub ahol a szokásos módon repültek és irányították a gépet. (vagyis a távirányítás a gép közeléből történt)

B ponton egy video vevővel nézték a gép által sugárzott video jelet, ez 46 km távolságra volt az A ponttól.

Készülékek:
Repülőgépen: 2.4Ghz 500mW botantenna vízszintesen felszerelve
Vevő a B ponton: normál vevő, 18dB yagi (1½m hosszú) vízszintesen szerelve

Az eredmények, képminőség a repülőgép magassága szerint:
0-150m csak zaj
200-300m néha van kép,minőséga rossztól elfogadhatóig
400-800m használható kép, az OSD adatok olvashatóak, navigációra alkalmas
800m felett nem jó a felhők miatt

A kép kimaradt vagy majdnem kimaradt amikor úgy fordult a gép hogy az antenna a vevőre mutatott.
Megtanulták a leckét: függőlegesen kell szerelni a botantennát!

GPeti
2010-02-03, 17:53
Igen de a függőlegesen álló botantenna vége az ég felé vagy a föld felé mutasson? Végül is lefelé sugárzunk.

mmormota
2010-02-03, 18:47
Igen de a függőlegesen álló botantenna vége az ég felé vagy a föld felé mutasson? Végül is lefelé sugárzunk.

Mindegy. A sugárzási karakterisztika függőleges síkban fekvő nyolcas alakú.

ati
2010-02-03, 20:26
Szerintem loop, vagy patch antenna felszerelve a gép aljára lefelé sugározva jó lehet.

mmormota
2010-02-03, 20:37
Az eredeti cikkből kiderül, hogy csak a video átvitel ment ilyen messzire. A gépet közelről irányították, csak a video vevő volt a másik helyszínen. 500mW 2,4GHz adót használtak és a vevőnél 18dBi Yagi antennát.

mmormota
2010-02-03, 20:40
Szerintem loop, vagy patch antenna felszerelve a gép aljára lefelé sugározva jó lehet.

Csak akkor, ha kifejezetten felfelé, nagy magasságba repülsz. Távoli repülésre nem jó, mert oldalirányban nagyon gyengén sugároz.

gabor2009
2010-02-03, 22:28

Nyilván jobb, mint egy darab koax.

Már várom a jobb időt, hogy tudjak távot mérni.
...

gabor2009
2010-02-03, 22:59
Érdekes, hogy a távírányítás nem 51km-ről ment.

Én már csináltam összeköttetést 180km-re 1w-al.
Ezért az 51km távírányítása egyáltalán nem lehetetlen.

A srác rádióamatőr, ezért ezt ő is meg tudja oldani.

Gondolom a rf loss-tól félve csinálta így, és nem használt robot-ot.

Még egy gond lehetett:
Vajon milyen energiával megy el a gép 51km-re, majd vissza?

Tessék gyurni, és megdönteni. :D
G

Nagyon kemény amit a srác elért vele....
51km-ről ilyen kép:
nem tudom videó átvitelre mit használt...

mmormota
2010-02-04, 05:55
Még egy gond lehetett:
Vajon milyen energiával megy el a gép 51km-re, majd vissza?

Egyáltalán nem ment a gép sehová. ;)
Felszállt a reptér fölé jó magasra, és ott maradt.
A másik helyszínen egy másik ember pedig vette a video adást.

gabor2009
2010-02-04, 07:42
Tudom, hogy helyben szállt fel.
Olvastam.

A kérdés, miért nem tette meg a gép a teljes utat.

A korrekt az lenne, ha a gép sajátmaga tenné meg ezt az utat.

loorio
2010-02-04, 08:38
Egy benzines 4t motoros nagy trénerrel (pl 1,5literes tankal, azzal még felszáll) röhögve meg lehetett volna tenni azt az 50km-t.

Kazoo
2010-02-04, 08:39
De vissza is kell jönni :)

gabor2009
2010-02-04, 08:55
:D

pbr110
2010-02-04, 09:15
De vissza is kell jönni :)

Mééé
Oszt ha lesz áll az A pont reptéren mi van?

Kazoo
2010-02-04, 09:16
Megszűnik a videójel 400 méteren :D

pbr110
2010-02-04, 09:31
Mért 400m-ről nem tud földet érni?

Kazoo
2010-02-04, 09:37
Végül is... csak jól beállított fail safe kérdése :D

loorio
2010-02-04, 10:41
Hát igen.... a fogadó reptéren is kell egy video vevős ember aki mondja telefonon: "áljgyere gyere álj gyere gyere álj! No oszt igyááá valamit...."

Kell egy átjátszó vevő -irányított adó, ami visszalövi a videójelet a fogadó reptérről.... vagy műholdon keresztül!
Hogy ez eddig nem jutott eszembe... akkor 400m-en nem megy el a video jel :-)

"Csak vicceltem" 8)

gabor2009
2010-02-04, 19:39
Hi!

Miért bonyolítod?

Komolyan nem értelek titeket.

Üdv,
G

Hát igen.... a fogadó reptéren is kell egy video vevős ember aki mondja telefonon: "áljgyere gyere álj gyere gyere álj! No oszt igyááá valamit...."

Kell egy átjátszó vevő -irányított adó, ami visszalövi a videójelet a fogadó reptérről.... vagy műholdon keresztül!
Hogy ez eddig nem jutott eszembe... akkor 400m-en nem megy el a video jel :-)

altima
2010-02-04, 20:35
Komolyan nem értelek titeket.

Nyugi! A viccet értsd!

tomeedey
2010-02-15, 22:16
Valakinek nincs véletlenül tapasztalata ilyen modulokkal kapcsolatban?

http://www.hestore.hu/files/rfm12bp.pdf

868 Mhz, 500mW adó-vevő.

leskope
2010-02-16, 11:16
Üdv! Corona 2.4-es v2 dsss modullal akarok fpv-zni Hitec eclipse7 rádióval, elvileg 1.5 Km-t tud, de ez nekem kevés lesz, ha csinálok egy ilyen antennacserét akkor nőnifog a hatótáv? kb. mennyivel?

Köszi

http://kepfeltoltes.hu/thumb/100216/corona_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/100216/corona_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

http://kepfeltoltes.hu/100216/corona_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

gabor2009
2010-02-16, 11:42
Hali!

Pontosan milyen antennát csinálnál?
Hány dbm a nyeresége?

Ha megmondod, kiszámolom mennyivel nő kb a távolságod.

Üdv
Gábor

leskope
2010-02-16, 13:56
Hali!

Pontosan milyen antennát csinálnál?
Hány dbm a nyeresége?

Ha megmondod, kiszámolom mennyivel nő kb a távolságod.

Üdv
Gábor

Üdv! Nem csináltam antennát, hanem a képen látható bal oldali modul eredeti antennáját kicseréltem a jobb oldalon láthatóra. Tehát most nagyobb antenna került az adó modulra, ez eredetileg egy nagyteljesítményű vigor wifi routeren volt, sajnos adtokat nem tudok, csek ennyit találtam:
Corona 2.4Ghz DSSS Futaba module replacement system.
The Corona 2.4Ghz system replaces the standard Futaba module on most Futaba PPM systems equipped with an FM module.

Spec.
Size: 37mm*59mm*22mm
Voltage : 4.8 V - 6V
Range : more than 1500m
Operating current : 30 MA
Sensitivity : 100dbm
Latency : 22ms

mmormota
2010-02-16, 16:31
Üdv! Corona 2.4-es v2 dsss modullal akarok fpv-zni Hitec eclipse7 rádióval, elvileg 1.5 Km-t tud, de ez nekem kevés lesz, ha csinálok egy ilyen antennacserét akkor nőnifog a hatótáv? kb. mennyivel?

Az antenna nyeresége abból származik, hogy egyes irányokban kevesebbet sugároz ki cserébe a fő irányban többet.
Ez egy fizikai törvény, amit nem lehet átlépni.

Amit felraktál, az valószínűleg egy 6dBi szektor sugárzó. Az antennára merőleges síkban (körben) többet sugároz ki, ebben az irányban nagyjából másfélszeres a hatótávolsága. De a fő irány egy lapos korong, és bizonyos szögekben éppenséggel akár tizede a hatótávolság.
A sima 2dBi botantenna esetén ez a lecsökkent hatótáv csak egyetlen jól érzékelhető irányban, az antenna vonalában van.
A 6dBi antenna esetében azonban több ilyen minimum is irány is van, és nem nyilvánvaló merre.

Emiatt többet vesztesz mint nyersz, mert kieshet a vezérlés csak azért, mert nem jó irányban van az antenna.

Ha hatótávot akarsz növelni, jobban jársz egy patch antennával. Egyrészt nagyobb a hatótáv növekedés, másrészt ott legalább lehet látni, merre kell fordítani: lapjával kell a repülő felé mutatnia, és nem kényes, 20-30 fok hibáig egész jó.

leskope
2010-02-16, 16:43
Köszi a segitséget, 2,4Ghz-es patch antennám van, igaz elég nagy és 16dbm-es még a wifis net korszakban a kéményemre volt felszerelve, meg van 60 fokos szektor sugárzóm is 14dbm-es. krimpeltetek hozzá vezetéket vagy 2m-t és majd álványról kipróbálom.

gabor2009
2010-02-18, 21:54
Ha a vacak drottal tud 1.5km-t, akkor lásuk mi lesz ha az egyik oldalon kicseréled 16dbm-re.

Megjegyzem panel antenna esetén azt tapasztalom, hogy a ráírt adat nem valós, mert ugyanolyan nyereségű - nem panel - antenna látványosabban többet teljesít.
Pontosan nem mértem mennyivel.

2400-on a mostani rendszered 1.5km-re megy el, tehát a teljes rendszer 103.548 dbm veszteséggel megy.
Ha beteszel egy +16dbm-es antennát, akkor ez az érték javul. Feltételezzük, hogy a drót antenna 0dbm-es. (Persze ez a valóságban nem így van!)

Ekkor: 119.548 dbm lesz az új rendszered. Ez megfelel 9.5km-nek.

Ha ez a valóságban nem ennyi lenne, annak a következők az okai: nem számoltunk a csatlakozókkal és a koax-al.
Valamint nem tudjuk tenyleg 16dbm-es e az antenna.

Azt nézzd meg légyszíves, hogy nem véletlen 16dbi van ráírva? Mert nem azonos...

Üdv,
G

leskope
2010-02-19, 19:59
Megnéztem, igazad van 17dbi van ráírva.

leskope
2010-02-19, 22:11
Így néz ki felszerelve, a burkolatot leszedtem róla, mert törött volt.

http://kepfeltoltes.hu/view/100219/Fot_089_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

mmormota
2010-02-19, 22:27

Ezzel az a baj, hogy folyamatosan célozni kell vele. Ha pontatlanul áll, sokkal rosszabb is lehet mint az eredeti botantenna. Ez egy 4-es patch csoport, elég élesen irányított. Már viszonylag kis szögben is (várhatóan kevesebb mint 20 fok) van minimuma, ahol szinte nullára csökken a jel. Nagyon nehéz ezt így megtartani. Nem praktikus adóra szerelve.

Állványon, diversityben egy közelre való antennával, vagy követő mechanizmussal érdemes használni.

leskope
2010-02-20, 00:52
Ok! Ez akkor tényleg nem lesz jó, álványról fogok használni szektor antennát, van két bazi nagy, az egyik 120 fokos, a másik 180, de van vagy 140 cm és ha jól emlékszek 37dbi.

Vagy egy ilyen kellene, de nagyon drága: http://www.fpvsystems.com/index.php?main_page=product_info&cPath=13&products_id=31

mmormota
2010-02-20, 01:48
Ok! Ez akkor tényleg nem lesz jó, álványról fogok használni szektor antennát, van két bazi nagy, az egyik 120 fokos, a másik 180, de van vagy 140 cm és ha jól emlékszek 37dbi.

A szektor sem szerencsés, annak egy lapos korong a nyalábja, minél nagyobb a nyeresége annál laposabb. Ha nem jó szög alatt látszik a gép, akkor ellő alatta vagy felette.

A gyakorlatban a következőket használják:
- sima patch-et kb 10 dBi nyereségig, ennek a nyílászöge jó nagy, nem kell élesen célozni, 30 fok hiba is elmegy
- patch csoportot vagy Yagit kb 16dBi nyereségig
- ettől felfelé parabolát, pl. 2,4GHz-en egy 80*60 centis rácsos parabola kb. 24dBi, de ezzel már pontra kell lőni, kb 8 fok lehet a hiba

Ha a távirányítást akarod bővíteni, az élesen irányított antenna nagyon kockázatos, nullái vannak relatíve kis szöghibánál is.

Video vételnél nem olyan kritikus a helyzet, mert közelre az élesen irányított mellé fel lehet tenni egy másikat másik vevővel diversityben. Mikor pedig már messzebb van a gép, akkor alig változik az irányszöge, kényelmesen meg lehet célozni akár kézzel is egy állványra rögzített antennával.
Adásnál viszont a második antenna nem megy, csak kézi átkapcsolással. Ezért erre a célra nem szokás nagy nyereségű antennát bevetni, vagy folyamatos követés kell amíg el nem távolodik a gép. Emiatt inkább a teljesítményt fokozzák, egyszerűbb.

leskope
2010-02-20, 09:03
Köszi! Az igazság az, hogy én nem is tudom milyen a sima patch antenna, tudnál linkelni egyet.

Peti

leskope
2010-02-20, 09:07
Közben találtam és elég jó nyillás szöggel:

http://alai.h3m.com/~s0350672/catalogo/product_info.php?cPath=43_64&products_id=292

Szerintem ilyet nállunk is lehet venni.

leskope
2010-02-20, 09:12
Itt van is: http://fpv-guru.hu/termekek/alkatreszek/8dbi-cirkularisan-polarizalt-patch-antenna-sma-rp

leskope
2010-02-20, 09:44
mmormota! Megnéznéd ezt:

http://www.ostelsat.hu/wlan_wi-fi_panelantenna_atk-p1_2_4_ghz__3m_h-155_kabel_sma-rp_dugasz_8db__A7132.htm

Elég nagy nyillás szögü vertikálisan és horizontálisan is és az ára is jó.

gabor2009
2010-02-20, 14:35
Ez egy sima patch, panel antenna.
Teljesen jól csináltad! Hagy meg ezt.

Sok tévedés és félreérthető dolog hangzik el itt a fórumon.
Tegyük ezeket tisztába:

Az antenna nyílásszöge.
-----------------------
Az antennát ne egy tölcsérnek képzeld el.
A nyíilásszög csak azt az értéket adja meg, ahol az antenna nyeresége a felére (-3db) csökkent.
Ez a gyakorlatban:
Ha van egy 11dbm-es antennád, 30 fokos nyilásszöggel, az azt jelenti, hogy 30 fokra az antenna nyeresége lecsökken 8dbm.re.
Ezért sem kell a nagy nyílásszögű antennára törekedni. Annak van több hátránya is.

Ha megadják az antenna sugárzási karakterisztikáját, abból tudod leolvasni, hogy mekkora nyílásszögnél mennyi a nyeresége.

Nyereség:
---------
Az antenna nyereségét dbm-ben vagy dbi-ben adjak meg. dbm=dbi+2.15. A gyakorlatban a dbm-et használjuk.
Ez az érték nem más, mint a tökéletes dipolhoz viszonyított nyereség.
Ha az antenna 3dbm-es az azt jelenti, hogy a dipolhoz kepest +3dbm-et tud, ami a duppla teljesítmény.

"koax" antennák:
----------------
Ezeket én nem nevezem antennáknak, mert egy alapvető tulajdonságuk hiányzik: az ellensúly.
Innentől kezdve bármit is mondunk rá az tévedés.
Van aki szerint egy "koax" antenna (ami pl t7c-ben is van) az 0dbm-es.
Ez nem igaz.

A gyártónak nem érdeke antennát rakni a készülékre, ha így is elmegy 1-1.5 km-re. És nem is fog.

Úgy gondolom (de nem mértem le), hogy az ilyen kb. mm-re levágott antennák valahol -10 és -20dbm között vannak.

Ehhez képest, ha te ráteszel egy +15dbm-es antennát a helyére, akkor ezzel nyertél 25db-t, ami rengeteg.

Kábel és csatlakozó:
-------------------
Az rf energiát koax-on szállítjuk el az antennáig. Ennek egyik fő paramétere a veszteség. Ezt db/100m-ben szokták megadni. Ez az érték azt jelenti, hogy 100m hosszú koaxon mennyi veszteséggel megy át az energia.

Fontos, hogy jó koaxot használjunk, mert az antennán megnyert (pl.+15db)-k könnyen elveszhet.
A csatlakozók tekintetében csak aranyozott erre a frekvenciára gyártottat használjunk!
Egy jó csatlakozó vesztesége általában -0.5db, ezért is kerülni kell a sok csatlakozást egy tápvonalon.

Ez a frekvencia (2400mhz) annyira magas, hogy a hozzá jól alkalmazható kábelek és csatlakozók is nyagyon drágák.
Itt Magyarországon kapható a h200flex, ami jó 2.4ghz-re, de sokan a h155-öt használják. Ha rákeresel az adatlapjára kiderül az is, hogy a h155 -t nem 2400mhz-re tervezték.

Most láttam rg58-as koaxal szerelt 2,4ghz-es antennát. (vicces!) Az ilyet be sem érdemes kötni, mert az antenna nyereségét a "gagyi" koax mind elviszi, és nem marad nyereség. De nagyon sok antennánál ez bevált gyakorlat. sajnos.
Megoldás: Ki kell cserélni normális csatlakozóra és kábelre a tápvonalat használat előtt.

Olyantól kérj tanácsot, aki ért hozzá, ezt javasolom.

Azért indítottam én a gömb antenna topicot, mert ha gömb (közel gömb) karakterisztikájú antennát teszel a gépedre, akkor ezzel olyan hatalmas nyereséget érsz el, hogy nem lesz probléma a nagy távolság.

És végül összefoglalva:
----------------------
2400mhz-re nehéz jó antennát venni, de jó koaxot még inkább.
Ezért fantasztikus ötlet egy köztes út: le kell rövidíteni a koax hosszát.
A gyakorlatban ez úgy lehetséges, hogy az adót az antenna hátára szereled, így 2-3cm hosszú lesz a koaxod, szinte 0 veszteséggel.

Meg lehet csinálni 10-20km-es linket is könnyedén ha utána számolsz.

Irtam regebben, hogy az elmeleti hatar ff7-el ha az antennak 0dbm-ek lennenek nagyon magas - valami 14km körüli.
A gyakorlatban azért nem tudja mert rossz az antenna és a koax, és persze a csatlakozók.

Üdv,
Gábor

leskope
2010-02-20, 15:41
Mielőtt élesben kipróbálnám, mérünk, van két dombtető, kb. 800 méter egymástól és van a haveromnak egy ilyen műszer:
http://www.wlan-ok.hu/home.php?cat=64
telefonon kapcsolatban maradunk, aztán sok minden ki fog derülni.

GPeti
2010-02-20, 16:55
Koax kábelből is lehet egyszerü olcsó antennát készíteni. Le kell csupaszítani egy negyedhullám hosszan a koaxot. A koaxra rá kell húzna egy szintén negyed hullámú csövet aminek a vége rá van forrasztva az árnyékolásra (piros zsugorcső alatt). Ezzel az ellensúllyal jobb az antenna.

GPeti
2010-02-20, 17:02
Találtam egy szerintem jó tulajdonságú antennát. GPS és meterolológiai müholdak vételére használják. Előnye a botantennához képest hogy amerre mutat nincs holttér, ez a quadrifilar helicoidal antenna.
http://www.jcoppens.com/ant/qfh/calc.en.php

mmormota
2010-02-20, 17:14
Találtam egy szerintem jó tulajdonságú antennát. GPS és meterolológiai müholdak vételére használják. Előnye a botantennához képest hogy amerre mutat nincs holttér, ez a quadrifilar helicoidal antenna.
http://www.jcoppens.com/ant/qfh/calc.en.php

Ilyesmi van a gps vevőmön. Méretre sokkal kisebb, gondolom a kerámia magas epszilonjával érték el hogy kisebbre lehetett venni.

http://kepfeltoltes.hu/100220/helical_gps_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

gabor2009
2010-02-20, 21:05
Hi találtam egy magyar leirast.
Inkább ezt csinald meg a panel helyett.
http://levysweb.atw.hu/Pages/wireless.html

egyszerübb és könnyebben hangolhato.

BiQuad antennának hívják.

Van aki ilyet csinált fpvhez.

Rögtön a második gugli találat:
biquad (http://martybugs.net/wireless/biquad/)

és egy duppla biquad, kb 2db-vel nagyobb nyereséggel:

duppla biquad (http://martybugs.net/wireless/biquad/double.cgi)

de megvehet az alapanyagot egyben is:

vatera link (http://www.vatera.hu/biquad_antenna_wireles_antenna_163602149.html)

mégegyszer egy gondolat:
jó minőségű koaxot használj!!!
A magyar oldalon irja is a szerző.
Pl.
cnt400 (http://www.hol4g.com/ac/product.aspx?number=AND-CNT-400-DB&p=173780&sc=0)
ez 21db/100m

vagy lmr400 esetleg h2000flex ezek szintén 20-33db/100m-esek.
a h-155 öt is szokták használni, de az már több mint 46db/100m re képes, ami már elég gyengusz.

Magyarországon viszonylag nehéz beszerezni, ha kell segítség keress meg magánban.

G

pisza
2010-02-20, 23:13
" Mielőtt élesben kipróbálnám, mérünk, van két dombtető, kb. 800 méter egymástól és van a haveromnak egy ilyen műszer:
http://www.wlan-ok.hu/home.php?cat=64
telefonon kapcsolatban maradunk, aztán sok minden ki fog derülni."

Igy bizony, egy kézzelfogható mérés sok minden homályos találgatásra fényt tud deríteni, pl.: az adott antenna biztos iránykarekterisztikályára földközelben. Azokat a gyári adatokat azért cáfolnám, hogy asszongya:

-Vertikal :70 fok
-Horizontal: 70 fok
-nyereség 10dbi ( egy elméleti izotróphoz képest)
-hullámhossz 2.4 Ghz

Hogy nézhet egy ilyen antenna ki?

Ha valakinek van ilyen antennája, kölcsönkérném egy hitelesítésre..

Csaba

mmormota
2010-02-20, 23:34
-Vertikal :70 fok
-Horizontal: 70 fok
-nyereség 10dbi ( egy elméleti izotróphoz képest)
-hullámhossz 2.4 Ghz

Hogy nézhet egy ilyen antenna ki?

A patch is, a double quad is kb. fenti jellemzőkkel rendelkezik (a nyaláb valamivel keskenyebb, de nem durván).

leskope
2010-02-21, 00:08
Hi találtam egy magyar leirast.
Inkább ezt csinald meg a panel helyett.

egyszerübb és könnyebben hangolhato.
G

Ez tényleg jó és viszonylag könnyen megépíthető.

Itt meg van összeszerelve:
http://www.vatera.hu/wifi_antenna_biquad_12dbi_162621408.html

de nem tudni milyen minőségű koax van rajta.

gabor2009
2010-02-21, 00:24
Koax?
Rossz van rajta.
De ha pl. csak 10cm hosszu lesz, es nem toldozgatod, akkor nem fontos a cserevel bajlodni.
Ugyanis 10cm-en a veszteseg is kevesebb. (az adatokat 100m-re adjak meg)
En mindenesetre egy rg213-at vagy h155-ot biztos tennek ra, akkor is ha rovid a kabel.

Ha tavolabb szeretned vinni, akkor meg csereld ki az egesz kabelt, ne toldozzgass!

Pár jó antenna linje: (1.2ghz-re)
http://www.herbert-dingfelder.de/23cm_ant/23cm_ant.htm

itt mereseket is talasz: (2.4-es ant)
http://www.swissatv.ch/documents/Design_Rectangular_Microstrip_Patch_Antenna.pdf

és végül egy amatőr oldal 1.2ghz-re
http://www.qsl.net/oe3mzc/antenna.htm

Udv,
Gabor

leskope
2010-02-21, 08:56
Köszi Gabor2009!

Nem akarom hosszabbítani a koaxot, úgy ahony van felszerelem a rádióra, persze ha megveszem.

Az antenna linkek nagyon jók, mostmár legalább 1.2-re is van rajz.

A gps amit készítettél végül nállam kötött ki.

Peter

gabor2009
2010-02-21, 09:07
Hi!

Összefoglalva:

Akkor javasolom 2,4ghz-re az itt lathato biquad-ot episd meg:

és ha akarod turbózni akkor csinalj duppla biquad-ot:
http://martybugs.net/wireless/biquad/double.cgi

vagy angolul:
http://martybugs.net/wireless/biquad/

es 1,2ghz-re az itt lathatot:
http://www.herbert-dingfelder.de/23cm_ant/23cm_ant.htm

Ha van a nyákos antennád, akkor annak lecserélésére fölösleges csinálni másikat, nem lesz jobb.
Ha az tényleg 15dbm-es azt az 1-2db külömbséget általában nem lehet megérezni.

Amin még elgondolkozhatsz, hogy az rc-re is teszel antennát, ha az elfér.
Erre ideális a fenti drótból hajtogatott, mert nincs szélterhelése.
ps:
szívesen!

Üdv,
Gábor

leskope
2010-02-21, 12:09
Köszönöm a segitséget!
Van itt is egy rajz: http://www.ziva-vatra.com/index.php?aid=16&id=SGFyZHdhcmU= - ravaszdi001

gabor2009
2010-02-24, 13:30
Leskope a sikeredeit itt is ird le!
Képekkel együtt!

leskope
2010-02-24, 17:30
Ok! Összeszedem a képeket.

gabor2009
2010-02-26, 21:53
Pár rf leírás:
-----------

Amateur television (ez az atv).
Ugyanis amit használtok 1,2ghz-es adó vevő, az az amatőrsávban (rádióamatőr sáv) működik.

Itt lehet igazán jó rf atv dolgokat venni:
http://comtech.hampubs.com/

ugyanez az ebay-en:
http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3984.m38.l1313&_nkw=atv+video+audio&_sacat=See-All-Categories

Nála érdemes adó vevőket venni!

Más rádióamatőrök is ezt használják:
http://www.qsl.net/w5acm/b22_6624.html
http://www.qsl.net/w5acm/

másik topic-ból átlinkeltem:
http://www.rcexplorer.se/page14/gain/gain.html

Volt aki digitális atv-t keresett, van ilyen.
http://www.d-atv.nl/

leskope
2010-03-01, 10:48
Kész vannak az antennáim:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/100301/antennak_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/100301/antennak_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/100301/antennak2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/100301/antennak2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Kazoo
2010-03-01, 10:54
Jó magasan vannak :) Az eredményekről beszámolót kérünk!

GPeti
2010-03-01, 18:00
Nem mindegy hogy állnak a sugárzók. A felső gondolom 1.3Ghz antenna vízszintes polarizációba van feltéve, szerintem fordítsd el 90fokkal mert a repülőn függőleges az antenna - legalábbis így érdemes felszerelni - így a vevőantenna is függőlegesen lesz polarizálva .

leskope
2010-03-01, 18:03
Nem mindegy hogy állnak a sugárzók. A felső gondolom 1.3Ghz antenna vízszintes polarizációba van feltéve, szerintem fordítsd el 90fokkal mert a repülőn függőleges az antenna - legalábbis így érdemes felszerelni - így a vevőantenna is függőlegesen lesz polarizálva .

Ezen már én is gondolkodtam.

gabor2009
2010-03-01, 19:58
nekem vizszintes a 1.2adoantennam.
a gyakorlatban mindegy. a lenyeg, hogy ha vizszintessel adsz, akkor vizszintesben jobb a vetel.

a gyakorlatban en is jobbank tartom ha az ado antenna fuggolegesen all.

gabor2009
2010-03-01, 21:40
Információk:

lemértem 2 fajta adót, ezeknek a frekije:

1, 4csatis 1.2-es adó:
1:1080 mhz
2:1120 mhz
3:1160 mhz
4:1200 mhz

2, 8csatis 1.2-es adó: http://shop.ajoka.com/product.php?productid=16138&cat=251&page=1
4:1080 mhz
5:1120 mhz
6:1160 mhz
7:1200 mhz
8:1240 mhz
9:1280 mhz
H:1320 mhz
C:1360 mhz

A következő szempontokat kell figyelembe venni csati választásnál:
1, azon a frekin érdemes adni, ahol nincs más.
2, ne zavarja a gps vevőt (ha van ilyen)
A GPS 1575 mhz-en megy, ennek a környékét érdemes megcélozni.
Valószínű, hogy erre a 1080mhz a legjobb, hiszen ez van a legtávolabb.
3, ne zavarja a 2,4ghz-es távirányító vevőt.
Az 1200mhz második felharmónikusa pont 2400, ami rendkívűl szerencsétlen.
A 2.4-es távok 2400-2480 között hoppingolnak.
Ha el szeretnénk kerülni a 2400-as ütközést, akkor olyan adófrekit kell választanunk, aminek kétszerese távol - a lehető legtávolabb - van a 2400-2480-as tartománytól.
Ez a feltétel a 1080mhz-en szintén jó lehet.
4, ha az adó fel van szerelve aluláteresztő szűrővel, akkor az részben elnyomja a második felharmonikust, ezért nem fog olyan nagy zavart okozni a 1200-as adó 2400-on.
De ha jól emlékszem -23db-s csillapításra képes mindössze, ami önmagában nem sok.
Vagyis ha van ilyen szűrőnk, akkor se válasszuk a 1200-as adófrekvenciát, mert az zavarni forgja a 2400-at.

Ha az aluláteresztő szürő megfelelő lenne, akkor képes lenne a második felharmonikust annyira elnyomni, hogy az ne jelenjen meg 2400-on. De sajnos korán sem így van.

Üdv,
G

tomeedey
2010-03-01, 22:34
Hello Gábor!

Az utóbbi 8 csatis adó tényleg tudja az RF kimeneten a 1.5 W-ot?

gabor2009
2010-03-01, 22:58
Fogalmam sincs.
Hozz egyet, és lemérem.

Beszúrom a másik forumon is közétett mérésemet, tanulságos.
A lényeg: az én adóm messze van a ráírt teljesítménytől.
G

Hello Gábor!

Az utóbbi 8 csatis adó tényleg tudja az RF kimeneten a 1.5 W-ot?

tomeedey
2010-03-01, 23:09
Azért mondom, mert az én "1.5 W" -os adóm a 12 V-ból 110 mA-t eszik, nem hiszem hogy 113 %-os hatásfokú lenne, igazi örökmozgó :). Szóval kicsit sántít, örülök ha a tizedét tudja. Valamelyik héten lehet hogy behozom Pestre és kimérhetjük.

gabor2009
2010-03-01, 23:15
Új infók:
utánajártam annak aminek itt még senki.
Magyarországon az 1.2ghz-es rádióamatőr sáv
1243,25-1260mhz-ig és
1272-1290,994mhz-ig engedélyezi az ATV (amatőr tv) képátvitelt.
Adótelljesítmény erp=500w -al.

A teljes amatőrsáv 1,24-1,3ghzig tart.

Egy biztos, ezek a "kinai vackok" egyike sem teljesíti ezt a feltételt. (Kivéve az enyém amit átalakítottam.)

Egy régebbi mérésem eredményei:

Ma elmentem mérni a barátomhoz. Mérés tárgya: 1,2G 2W-os av adó-vevő.

2 db egyszerre vásárolt adóról beszélek, egyik sem volt még használva.

A megdöbbentő, hogy az egyik adó 18,5dbm-es volt, a másik 23,5dbm.
70mw az egyik, a másik 223mw. Nagyon érdekes, hogy 2 adó között ekkora az eltérés.
Kb 5 perc üzem után kicsit csökken a power.
Persze ez is nagyon messze van 2w-tól!

A másik, hogy a csatornaváltás miatt 23,5-rol 22,6-ra csökken a teljesítmény.
(223mw-rol 181mw-ra)

Lemértem a sokszor emlegetett low pass filtert is.
(Az eladó weboldalán nincs sok műszaki infó róla. Mondjuk semmi...)
A szürő 23,5dbm (223mw-os) adásból levesz es 21 (125mw)-et csinál 1.2G-en.
Alapból elvesz 2,5dbm-et!!!!

2.4Ghz-en mérve a mért adatok:
Az adó 2.4Ghz-en (második felharmónikus) csinál egy -0,5Dbm (0.89mw)-es jelszintet.
A szűrőt becsavarva a második felharmónikus lecsökken -23dbm -re. (0.005mw)

Véleményem szerint ez a 22,5dbm csillapítás nem egy csúcsteljesítmény egy szűrőtől.
Ettől még nyugodtan zavarhatja a 2.4-es vevőt!!!

Én kerestem szűrőt az FDH biztatott, hogy lesz ilyen, de nem találták meg.

Az antennának is mind megmértük 1.2Ghz-en.
SWR nem mérhető (végtelenül rossz).
Return Loss: 0Dbm közelében.
A 4 antennából (2 adó, 2 vevőantenna) az egyiknek volt jobb a return loss értéke.
Ennek -14dbm volt, ami még nem nevezhető antennának.

Gyakorlati nyelvre lefordítva:
---------------------------
Ha ilyen 1.2-es adót használsz, nem csodálozz a nagy swr érték miatt, hogy bezever mindent.
A rossz antenna miatt a kiküldött energia visszafordul, és az adó ott nyeli el ahol tudja. Pl. visszaküldheti a tápra is.

A rádiótechnikában azt szeretjük ha minnél kisebb az swr érték, mert akkor a kiküldött jel szinte 100%-ban távozik az antennából. Ezeknél az antennáknál pont az ellenkezője történik, a beküldött energiából kicsi része távozik, az összes többi megy vissza a koaxon. Ettől pl. a végfok is jobban melegszik.

Javaslatom: kell normális 1.2G-s antennát venni mert ezek használhatatlanok.

Egyébként ha egy 50mw-os adóra teszel egy jó antennát sokkal töbre mész, mint egy 1w-osra egy rossz antennát.

Üdv!

gabor2009
2010-03-01, 23:18
vicc.
ezen a frekin a vegfok kb 10-20%-on megy.
persze azután számolj 15%-os hatásfokkal miután levontad az 1,32w-ból a stabkocka fűtését és a többi áramkör fogyasztását.
Szerintem az kb 50-100mw lehet.

Azért mondom, mert az én "1.5 W" -os adóm a 12 V-ból 110 mA-t eszik, nem hiszem hogy 113 %-os hatásfokú lenne, igazi örökmozgó :). Szóval kicsit sántít, örülök ha a tizedét tudja. Valamelyik héten lehet hogy behozom Pestre és kimérhetjük.

pbr110
2010-03-01, 23:31

Most már csak az a feladat, hogy mely gyártó, mely antennája felel meg az elvárásnak.
És mit produkál kint a való világban.
Ha tudsz ilyet Gábor, légyszíves ne tartsd magadban!!

Gogo
2010-03-02, 08:09

Tapasztalatból tudom, hogy a Double-Dual Biquad antenna kiválóan működik. 1000Ft-ból elkészíthető. Szerintem min. 12dBi tud, de soha nem mértem. Iránykarakterisztikája ismeretlen. Gábor! Nem akarsz megmérni egyet?

http://images.google.hu/images?um=1&hl=hu&tbs=isch:1&q=Double-Dual+Biquad&sa=N&start=0&ndsp=18

Gogo
2010-03-02, 08:16
A megdöbbentő, hogy az egyik adó 18,5dbm-es volt, a másik 23,5dbm....
Tudhatjuk melyik ez a gyártó?

pbr110
2010-03-02, 08:43
Tapasztalatból tudom, hogy a Double-Dual Biquad antenna kiválóan működik. 1000Ft-ból elkészíthető. Szerintem min. 12dBi tud, de soha nem mértem. Iránykarakterisztikája ismeretlen. Gábor! Nem akarsz megmérni egyet?

Nem jó.
A következők az elvárások műszakilag gépen található videó adó antennjával szemben:
-lehetőség szerint minél jobban közelítsen a gömb karakteriszitikához
-kis méretű legyen és-vagy
-ne jelentsen komoly légellenálást
-kis tömegű legyen

Ezek közül egyiknek se felel meg.

tomeedey
2010-03-02, 08:48
A földi egységre mehet a biquad, ott méret, súly, légellenállás nem számít :D
A légi hordozóra viszont nagyok az elvárások, irányszöggel rendelkező antenna kizárt, hiszen akkor csak előrefelé repüljünk mert visszafelé már nincs kapcsolat?

gabor2009
2010-03-02, 12:40
Ebay...
Noname, a kinezete ugyan olyan mint mas 4 csatisnak...

A megdöbbentő, hogy az egyik adó 18,5dbm-es volt, a másik 23,5dbm....
Tudhatjuk melyik ez a gyártó?

gabor2009
2010-03-02, 12:41
De megmerem, keress meg privatban.

http://images.google.hu/images?um=1&hl=hu&tbs=isch:1&q=Double-Dual+Biquad&sa=N&start=0&ndsp=18

gabor2009
2010-03-02, 12:42
En azt javasolom, hogy csinaljatok quad-ot a foldre.
A gepre pedig egy tripleget fejjel lefele felszerelve.
Ez 4 darab drotbol all, elegge egyszeru.

Itt egy magyar leiras a Tripleg-hez: pl.:
http://pmr.atw.hu/antenna.htm pontosabban:
http://users.atw.hu/pmr/antenna_elemei/tripleg.jpg

A lambda/4 azt jelenti, hogy a hullámhossz 1/4-ed értéke.

Ez 1080mhz-nél: 27,7cm/4=6,9444cm
Tehát a sugárzó (középső) és az ellensúlyokat (3 láb) is ilyen hosszban kell megépíteni.

Ugyanakkor pl. 1360mhz-en: 5,514cm a negyedhullámhossz.

A valódi ATV sávhoz 1260mhz-hez a számolt negyedhullám: 5,9523cm.

Nem mindegy hol megy az adó! Minden frekire másmilyen antenna kell (ene).

Még a példa nem szólt a rövidülési tényezőről.
Az antennák sose pont a 1/4 hullámhosszra kell méretezni, hanem rövidebbre. Általában a rövidülési tényező 1-5% szokott lenni.
A pontos antenna méretezéshez a legjobb egy műszer, azzal lehet pontosra hangolni.

kicsicollyn
2010-03-04, 15:15
Kérdezném, hogy Assan adómon az antennát ki lehet- e cserélni jobbra?

pl: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180446327548

http://cgi.ebay.com/NEW-Portable-Indoor-6dbi-2-4GHz-Panel-Antenna- Wall-SMA_W0QQitemZ250590881337QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item3a58616639

http://cgi.ebay.com/2-4GHz-High-Gain-Wireless-Transceiver-Yagi-Antennas-7dB_W0QQitemZ150419141786QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item2305adf49a

http://cgi.ebay.com/18dbi-WiFi-Magnetic-Base-Omni-Aerial-Antenna-SMA-2-4GHz_W0QQitemZ390158507424QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item5ad7425da0

Valamelyik jó lehet?

Kazoo
2010-03-04, 15:22
Én egy 14dbi-s lapantennával próbáltam, de nem volt látványos a hatótáv növekedés földön. Levegőben ki tudja....

mmormota
2010-03-04, 15:24
Kérdezném, hogy Assan adómon az antennát ki lehet- e cserélni jobbra?

Természetesen meg lehet csinálni.
Egy 10dBi körüli patch pl. jó lehet, azzal még nem kell túl pontosan célozni, ha nagyjából a gép felé fordulsz, jó lesz.
Kicsi és könnyú, így a mechanikai problémák sem jelentősek. (pl. egy Yagi elég kényelmetlen lenne a rádióra szerelve...)

Ennél nagyobb nyereségű antennával már elég pontosan be kellene célozni a gépet, és nullája lehet már 30 fok hiba körül.

A szektor antenna nagyon lapos sugárzási karakterisztikája miatt erre a célra nem praktikus.

kicsicollyn
2010-03-04, 15:32
Nem akarok túl nagy növekedést? egy 30-40% növekedés elég lenne a mostanihoz képest!
Mit ajánlanátok?

Kazoo
2010-03-04, 15:39
Ehhez mit szólsz?
http://www.dpcav.com/xcart/product.php?productid=16340&cat=267&page=1

mmormota
2010-03-04, 15:40
Nem akarok túl nagy növekedést? egy 30-40% növekedés elég lenne a mostanihoz képest!
Mit ajánlanátok?

http://cgi.ebay.com/High-gain-2-4GHz-11dBi-directional-antenna-panel-patch_W0QQitemZ180473496286QQihZ008QQcategoryZ8672 0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m444QQ_trkparmsZalg o%3DCRX%26its%3DC%252BS%26itu%3DSI%252BUA%252BLM%2 52BLA%26otn%3D5%26ps%3D63%26clkid%3D82578741672960 45270

kicsicollyn
2010-03-04, 17:29
Köszönöm a segítséget! Az olcsóbb mellett döntöttem! ;)

loorio
2010-03-05, 09:37
Azt nem tudom tudjátok-é, hogy az Immersion (EZOSD) is fejleszt egy nagyhatótávú adó-vevő párost sok extrával...

http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?attachmentid=3041900

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=987753

gabor2009
2010-03-05, 11:46
Szótárazzunk!
Diversity:
---------
Egy olyan áramkör, amely képes több antenna jeléből eldönteni melyik az erosebb.
Ez utan az erosebb antenna jelet hasznaljuk fel.

Miért kell 2 vevő?
-----------------
A 2 vevo azert kell, mert egyszerűbb a vevőből érkező jelszintet figyelni, mint a 1.2ghz-es jelet.
Sajnos ahány gagyi kinai vevő van, annyi fajtát csinálnak. Érdemes egyszerre venni.
Én ATV-s normális cuccot vennék. Pl.:
http://comtech.hampubs.com/ innen vettem én is. Kétszer annyiba kerül, és máris 4 szer annyira jó.

2 antenna?
-----------
Ehhez 2 antenna kell, célszerű egy körsugárzó és egy irányított antenna.

Mi az a RSSI?
-------------
Ez a rövidítés a Received signal strength indication -ból származik.
Jelentése vett jel erőségének mérése.
Mi esetünkben egy ilyen vevőn ez egy 0-5V között analóg felültség érték.

Hogyan működik a divesity?
--------------------------
2 antenna 2 iranyba nez, amire csatlakozik a 2 vevő.
A 2 vevő rssi kimenetéből tudja a diversity áramkőr, hogy melyik "hall" erősebb jelet.
Amelyik erősebb jelet vesz, annak a video kimenetét rákapcsolja a lcd kismonitorra.
Amikor változnak a viszonyok, és a másik vevő vesz jobban, akkor nyomban átkapcsolódik a másik video kimenet az lcd-re.

(Ezt pm-ben kérdeztétek, gondoltam mást is érdekel...)
Üdv,
G

Kazoo
2010-03-05, 11:53
Hát hogyne. A másik topikban párhuzamban kérdeztem is róla :) MAjd valahová válaszolj légyszives! :) Elkezdett érdekelni a dolog.

gabor2009
2010-03-05, 12:47
Műszaki infó a 1.2-es low pass filterhez:
--------------------------------------

A szürő oldala szerint:
http://www.dpcav.com/xcart/product.php?productid=16438&cat=0&page=1
Low insertion loss, less than 0.5dB typical at 1300MHz.
Ez nem igaz.
A valós csillapítása: 2,5db!!!
Ez a beiktatási csillapítás, ennyi energia elnyelődik a szűrőben miközben átmegy rajta a 1.2ghz-es jel.

Szerintük a második felharmonikus csillapítása:
Second harmonic (> 2.4GHz) attenuation -30dB typical.
Ez sem igaz, valóság: 22.5dbm
Persze ez is rossz irányba tér el. (Miért is ne?)
A megadott adat és a mért között van 7.5db. A 3db a dupplája. A 7.5-ot mindenki ki tudja számolni.

Aki ismeri a rádiótechnikát tudja, hogy ezek az "apró" lóditások: 30 helyett 22,5, 0,5 helyett 2,5 hatalmasak.

Főleg ha csillapításról van szó.

Ebből én azt a tanulságot vonom le, hogy ezek valami egyszerű kinai kütyük. Össze-vissza ráirva minden technikai adat.
A valósághoz eléggé távol.

Ha ezek után még szeretné valaki tudni: "miért "csak" 1km-re működik a 1,2-es adóm?" kérdésre a választ:
azért mert gagyi kinai minden darabja, és szinte semmi nem teljesíti a ráírt műszaki paramétereket.
Ha teljesítené, normális antennával a kb. 10km lenne a határ nem az 1km.

h..zoli
2010-03-05, 13:59
Gábor!
Diversitível megvalósítható, hogy 2 vevőm van, az egyiken vízszintes, a másikon függőleges a botantenna, és így magam fölött jobb lenne a kép?
Mindenképpen azonosak legyenek a vevők, vagy lehet eltérő is? Gondolok arra, hogy vennék egy jobb vevőt a meglévő mellé. A régi, gyengébb közelre, a jobb távolra.

mmormota
2010-03-05, 16:06
Mindenképpen azonosak legyenek a vevők, vagy lehet eltérő is? Gondolok arra, hogy vennék egy jobb vevőt a meglévő mellé. A régi, gyengébb közelre, a jobb távolra.

Két egyforma vevőt célszerű használni. A gabor2009 által ajánlott rssi összehasonlításon alapuló diversity csak így működik rendesen (mivel különböző vevők esetén ugyanaz az rssi feszültség nem feltétlenül ugyanazt jelenti. Az Oracle amely a video jel minőségét hasonlítja össze, működik külonböző vevőkkel is, de még ebben az esetben is jobb az egyforma vevő.

Kazoo
2010-03-05, 16:14
Ez a két termék vehető azonosnak ilyen szempontból?
http://www.inesun.com/Brand-New-Twelve-Channel-Frequency-Manual-and-Auto-Receiver-Can-Make-all-Kinds-of-Frequency-Adopt--846.html
http://www.inesun.com/Brand-New-1.2G-Manual-Modulated-A-V-Receiver-with-18DB-receive-sensitivity-Can-make-all-kinds-of--289.html

mmormota
2010-03-05, 16:18
Különböző a tuner amit beleszereltek, így nem lehet tudni mennyire viselkedik hasonlóan az rssi kimenete. Egy próbát megér.

Kazoo
2010-03-05, 16:22
Köszönöm a választ! Gábor kollegát ráizzítottam egy esszé megírására ebben a témakörben :D

mmormota
2010-03-05, 17:50
Megnéztem az Inesun vevők rssi jelét.

A számkijelzős változatban a tuner antenna felé eső legszélső lába az rssi kimenet. Jel nélkül 4V, és a növekvő bemenőjellel csökken 0V-ig.

A tekerőgombos változatban nincs rssi kimenet (vagy nem működik az enyémen...).

Kazoo
2010-03-05, 18:02
Köszönöm. Ebből akkor nem lesz diversity... :(

kicsicollyn
2010-03-05, 20:05
Földi halandónak mint nekem leírná valaki röviden, hogy az Antenna trackers system honnan tudja hogy merre jár a masina?
Remzibivel működik-e?

Kazoo
2010-03-05, 20:54
A remzibi biztos nem tudja. Ezosd, eagle tree tudja ezeket. A hangcsatornán küldik a jeleket az aktuális pozíciójukról. Ezt a földi egység veszi, és irányba állítja az antennát.

kicsicollyn
2010-03-05, 21:06
ÁÁÁ, köszi!

h..zoli
2010-03-05, 23:10
Diversitível megvalósítható, hogy tegyük fel 2 egyforma vevőm van, az egyiken vízszintes, a másikon függőleges a botantenna, és így magam fölött jobb lenne a kép?

mmormota
2010-03-05, 23:18
Diversitível megvalósítható, hogy tegyük fel 2 egyforma vevőm van, az egyiken vízszintes, a másikon függőleges a botantenna, és így magam fölött jobb lenne a kép?

Igen.
Sokkal jobb lesz, de nem tökéletes, mivel az adó antenna nulla irányát nem tudja kivédeni.

Gogo
2010-03-06, 18:46
Nem jó.
A következők az elvárások műszakilag gépen található videó adó antennjával szemben:
-lehetőség szerint minél jobban közelítsen a gömb karakteriszitikához
-kis méretű legyen és-vagy
-ne jelentsen komoly légellenálást
-kis tömegű legyen

Ezek közül egyiknek se felel meg.

Tényleg! Hogy a gépre is ilyet tegyünk, erre még nem is gondltam! ;D ;D ;D

Gaben
2010-03-06, 19:04
A remzibi biztos nem tudja. Ezosd, eagle tree tudja ezeket. A hangcsatornán küldik a jeleket az aktuális pozíciójukról. Ezt a földi egység veszi, és irányba állítja az antennát.

Az eagletree a videócsatornáról veszi a GPS adatokat.

csillagvzs
2010-03-06, 20:31

Az eagletree a videócsatornáról veszi a GPS adatokat.

EagleeTree is hang csatornán küldi a kordinátákat és a teljes telemetriát is.

h..zoli
2010-03-08, 20:59

Azt írják, hogy 7 fok az emelkedési szöge. Fejjel lefelé felszerelve lejtési szög. Ha 7 foknál nagyobb szögben megdöntöm a gépet (pl: 20-30 fokos gyors süllyedés magammal szemben), akkor mi lesz? Elmegy a kép?

Kazoo
2010-03-08, 21:03
Én nem vagyok megelégedve ennek a triplegnek a magassági 7 fokos szögével. Ez nekünk kevés...

mmormota
2010-03-08, 21:10
Azt írják, hogy 7 fok az emelkedési szöge. Fejjel lefelé felszerelve lejtési szög. Ha 7 foknál nagyobb szögben megdöntöm a gépet (pl: 20-30 fokos gyors süllyedés magammal szemben), akkor mi lesz? Elmegy a kép?

A hét fok a maximumhoz tartozó irány, nem a nyaláb széle. Ennek is fánk formájú a sugárzási karakterisztikája, csak kicsit torzított felfelé. Nem éles, nem fog kiesni a kép ha dől a gép.

h..zoli
2010-03-09, 07:52
2, 8csatis 1.2-es adó: http://shop.ajoka.com/product.php?productid=16138&cat=251&page=1

Ha el szeretnénk kerülni a 2400-as ütközést, akkor olyan adófrekit kell választanunk, aminek kétszerese távol - a lehető legtávolabb - van a 2400-2480-as tartománytól.

Még egy adalék, miért jó az 1080MHz:
Inesun 8 csatornás 1.2Gigás, 800mW-os video adóm van.
Tegnap bemérettem a kimenő teljesítményét, és a következő meglepő eredmény született:
4 -es csatornán (1080MHz) 1000mW, a sáv másik végén (C csat: 1360MHz) csak 500mW. A kettő között egyenletesen csökken.
Eddig történetesen a C-t használtam, most lett egy ingyenes teljesítmény növekedésem ;D ;D :D ;D

gabor2009
2010-03-09, 08:07
A hét fog nagy távolságon érvényesül, pár száz km-en.
Az antenna 48 foknal is fog sugarozni, mivel korsugarzo.
Fog mukodni, nem megy el a gep.

Udv,
G

mmormota
2010-03-09, 14:34

Illegális, 1200MHz alatt a polgári légi irányítás sávja van. :o

leskope
2010-03-09, 16:07

Inesun 8 csatornás 1.2Gigás, 800mW-os video adóm van.
Tegnap bemérettem a kimenő teljesítményét, és a következő meglepő eredmény született:
4 -es csatornán (1080MHz) 1000mW, a sáv másik végén (C csat: 1360MHz) csak 500mW. A kettő között egyenletesen csökken.
Eddig történetesen a C-t használtam, most lett egy ingyenes teljesítmény növekedésem ;D ;D :D ;D

Nekem is ilyen video adóm van, eddig voltam gondban vele, sajnos nem tudtam, melyik lehet az 1080Mhz, szintén a c-t használtam, mert azt hittem, hogy az van lehtávolabb a 2.4g-től. Próbáltam egy dombtetőről földön 1000m-ről müködött. Tudja valaki milyen távolságra jó ez max?

h..zoli
2010-03-09, 16:24
Illegális, 1200MHz alatt a polgári légi irányítás sávja van. :o

De hiszen már az 1.2GHz és környéke illegális, amit sokan (a legtöbben?) használunk.

mmormota
2010-03-09, 16:33
Próbáltam egy dombtetőről földön 1000m-ről müködött. Tudja valaki milyen távolságra jó ez max?

Gyári antennával kb. 2km, vevő oldalon 9dBi patch-csel 6km.

mmormota
2010-03-09, 16:34
De hiszen már az 1.2GHz és környéke illegális, amit sokan (a legtöbben?) használunk.

Nem egészen ugyanaz rádióamatőr sávon adni vagy a polgári repülést zavarni... Nagyon nem mindegy.

ati
2010-03-09, 18:31
Véleményem szerint itt sávszélességi problémák is vannak. Egy átlagos műholdvevő kapcsolható 10-27MHz sávszélesség között. 5,5MHz átviteléhez 16MHz FM-ben elég kell legyen (12MHz lesz a tényleges sáv). Ebből 4 csatorna elfér az amatőr sávban és nem kell használni semmi illegálisat. Nyilván olyan cucc kell, ami megüti a szintet. Még lehetőség lenne csonka oldalsávos modulációt használni, amelynek a sávszélesség igénye 8MHz mindössze. Ebből 7 csatorna férne el a sávon.

Ha van rá igény és akarat, akkor összejöhet. Kezdeményeznék valamiféle közvélemény kutatást is ez ügyben. A probléma azért is égető, mert előbb-utóbb összetalálkozunk valamely rendezvényen (lsd.APPME felhívását) és nem lesz elég a sáv.

Szép napot és jó estét!

csillagvzs
2010-03-09, 19:08
De legalább mindenki nézheti amit az éppen ügyeletes pilóta lát :D :o

Zsolti.

GPeti
2010-03-09, 19:10
Csonka oldalsávos moduláció az AM amit a földi tv-k alkalmaznak, egyes r.amatőrők is használják tv átvitelre a 70cm-es sávon, lehet ez Magyarországon nem engedélyezett. Lehet kapni 1300MHz-re AM tv adó vevőt egyátalán? Csonka oldalsávos AM előállítása egyébként nem egyszerü. Előnye a kis sávszélesség, az FM modulációval ugyanazon teljesítmény esetén nagyobb az átviteli távolság mint AM-nél.

ati
2010-03-09, 20:47
Nem AM, csonka oldalsávos elnyomott vivőjű AM, ez kicsit más, pl. hatásfokát tekintve, nem rosszabb az FM-nél. A két oldalsávos AM valóban rosszabb az FM-nél, de SSBSC nem az. Ugyanúgy messzire megy. Azt kell átgondolni, hogy mire van szükségünk. Az SSBSC jel előállítása nem olyan bonyolult. Kicsi, könnyű kivitelben hozzá lehet jutni viszonylag olcsón, (XX.ker. Jókai u. Antennabolt.) KTV-s változatban, ezt kell felkevernünk a 23cm-es sávba. Nyilván annál a kinai adónál ez drágább megoldás. Az FM-es megoldás sem rossz, csak abból is profibb kellene. Én mostanában pont ezen dilemmázok, alacsonyabb frekin SSBSC, vagy magasabb frekin FM. Pl. 10GHz-en egészen egyszerű és olcsó egy FM-es adó. 30 csatorna el is fér. Szóval melyiket válasszam?

mmormota
2010-03-09, 21:30
Szerintem a jelenlegi fm olcsó és egyszerű, fejleszteni olyat lenne érdemes ami lényegesen többet nyújt. Ez pedig a digitális átvitel lehet, amiben a HD lehetősége is benne van.

ati
2010-03-09, 21:34
Ebben elvileg egyet értünk, azonban én azt tapasztaltam, hogy a digitális kamerák tartalmaznak némi késleltetést, ami igencsak megvicceli az embert. Tehát valóban jól használható az új technológia direkt irányításra?

mmormota
2010-03-09, 21:41
Határozottan igen. A késleltetés kb. tized másodperces. Ez 3d-ben persze hátrány, de FPV-ben, ahol a fő cél a nézelődés, nem igazán fontos. Én akár egy teljes másodperc késést is bevállalnék a HD képért cserébe, legfeljebb lenne egy leszállás mód gyengébb bontással de kisebb késleltetéssel... ;)

ati
2010-03-09, 22:39
Nem tudom, én elég sok kamerával találkoztam, nagyobbnak tűnik a késleltetés. FPV-nél fejre áll a gép mire észreveszem, hogy mi történt...

ati
2010-03-09, 22:52
Közben gondolkodtam a dolgon, a digitális hálózat is bevisz némi (nem kevés) késleltetést. Aztán a csatornák sávszélesség igénye sem kevesebb. pl. 20MHz/54Mbit, szóval nem biztos, hogy ki kell dobni az analógot....

Gogo
2010-03-10, 19:32
Egyszerűen hangolható. :)
http://www.youtube.com/watch?v=N0w5U0Xj1MU&feature=player_embedded

tv
2010-03-10, 20:37
Egyszerűen hangolható. Mosolyog

Pofon egyszerű, csak egy milliós spektrumanalizátor kell hozzá ;D

ati
2010-03-10, 20:52
Ez marhaság, a lemezzel szokás hangolni, minek alá plexi? De tapasztalatból mondom, ha valaki precízen megépiti nem kell hangolni.
Ha valakinek kell tudok mérésben segíteni. (Ingyen.) Én antennákat HP woblerrel szoktam mérni.

gabor2009
2010-03-11, 09:25
Nem AM, csonka oldalsávos elnyomott vivőjű AM, ez kicsit más, pl. hatásfokát tekintve, nem rosszabb az FM-nél. A két oldalsávos AM valóban rosszabb az FM-nél, de SSBSC nem az. Ugyanúgy messzire megy. Azt kell átgondolni, hogy mire van szükségünk. Az SSBSC jel előállítása nem olyan bonyolult. Kicsi, könnyű kivitelben hozzá lehet jutni viszonylag olcsón, (XX.ker. Jókai u. Antennabolt.) KTV-s változatban, ezt kell felkevernünk a 23cm-es sávba. Nyilván annál a kinai adónál ez drágább megoldás. Az FM-es megoldás sem rossz, csak abból is profibb kellene. Én mostanában pont ezen dilemmázok, alacsonyabb frekin SSBSC, vagy magasabb frekin FM. Pl. 10GHz-en egészen egyszerű és olcsó egy FM-es adó. 30 csatorna el is fér. Szóval melyiket válasszam?

Ha visszaneztek már leirtam par megállapításotok elozoekben:
1- illegalis. igen az, es senki nem nezett utana eddig.
2- ezek a vacak kinai adok egyike sem megy az amatorsevban. en athangoltam a sajatom.
3- irtam tob cimet is ahol lehet venni normalis adot-vevot. en is onnan vettem. pl. hampubs.com

Javasolom a hozzaszolasaim bongeszeset!
Udv,
Gabor

gabor2009
2010-03-11, 09:37
Valoban sokkal jobb ha csinaltok antennat ugy, hogy precizen lemeritek. Sokszorosa lesz a gagyi kinainak.
Ez a 2.4-es antenna hangolasi modot en is ismerem:
(http://www.youtube.com/watch?v=N0w5U0Xj1MU&feature=player_embedded)
És valóban ennyire érzékeny!!!
Lehet hangolni a refrektor direktor közötti távolsággal is, de az nem olyan finom.

Ha be van hangolva az antenna, akkor az swr értéke csökken, vagy lemegy 0-ra.
Ezzel lehet elérni, hogy ne szorjon mindenhova, ne zavarja a szervot, vevot stb.
(A Vevő persze zavarja a 2. felharmonikus is, de az más téma!)

Tegnap volt idom ranezni egy igeretes 1.2-es antennara:
bal alul, fekete antenna.

A műszer szerint ennek 1 ponton 1.5 volt az swr-e. Már jobb mint a gagyi kinai, de lehet jobbat csinalni.
Viszont a görbéjén látszik, hogy ez antenna, és hozzáértő csinálta.

Az 1.2-es gagyi kinai adó meg egy rakat. Ugyanis a spektrumban kb. 5-5.5mhz-enkent teleszorja a savot zajjal.
Összesen 4 ponton latszik a segedvivo jele, ami megengedhetetlen.
Ennek megfelelően 2.4-en sokkal több helyen szól bele a sávban (2. felharmónikus, vagyis a dupplája.)

Ime egy 1.08-as adó, 2. felharmónikus képe:
(Aki ért hozzá tudhatja: nagyon gáz!!)
http://img718.imageshack.us/img718/3404/felharmonikus.jpg

Üdv,
Gábor

Ez marhaság, a lemezzel szokás hangolni, minek alá plexi? De tapasztalatból mondom, ha valaki precízen megépiti nem kell hangolni.
Ha valakinek kell tudok mérésben segíteni. (Ingyen.) Én antennákat HP woblerrel szoktam mérni.

ati
2010-03-11, 11:16
Mélyen egyet értek. Spektrumanalizátorral nézve ocsmány képük van a kinai adóknak, ennek oka, hogy a VCO igénytelenül rossz mínőségő nyákra készül, gyakorlatilag egy csikocska. A VCO által előállított ocsmány spektrumot utólag már semmivel sem lehet megjavítani, egyetlen megoldás a kuka. Volt már dolgom olyan példánnyal amely csak minden 3-ik bekapcsolásra találta meg a saját frekijét. Az sem kicsi gond, ha másik frekin adsz, mint amit szeretnél.

mcelek
2010-03-11, 21:14
Akkor már értem, miért nem azon a csatornán veszem a jelet, amin azthittem adok :o
Próbáltam az új digitálisan állítható vevőn venni a régi kapcsolgatós jelét és hol 9-es, hol 5-ös csatin sikerült. :-X
A saját adójával nem volt gond, lehet, hogy ezek megtalálják egymást?
:o Kínai FASST rendszer ;D

gabor2009
2010-03-11, 21:59
amit leirtal, az egy masik gond.
nevezetesen: rossz a vevod.

mcelek
2010-03-11, 22:03
120$ és még szar is?!
Van megoldás?

gabor2009
2010-03-11, 23:20
120$ és még szar is?!
Van megoldás?

hampubs.com
70usd.

ez jo.

Udv!

Gogo
2010-03-12, 16:10
(Aki ért hozzá tudhatja: nagyon gáz!!)
Ha elmondanád mit látunk a két tengelyen, talán többen megértenénk.

Gogo
2010-03-12, 16:19
120$ és még szar is?!
Van megoldás?

hampubs.com
70usd.

ez jo.

Udv!

Ha nem csak egy főlapot adnál mi is megtalálnánk!

Kazoo
2010-03-12, 16:24
Itt vannak az adók, és a vevők. Nem bonyolult ;)

Gogo
2010-03-12, 16:32

Ezt megtaláltam, de ez alkalmas a mi céljainkra? Szerintem nem elég kompakt, súlyos és sérülékeny, nem? Használ valaki ilyet? Szerintem Gábor vetetni akar már valakivel egy ilyet, hogy meg tudja végre mérni! :D

csillagvzs
2010-03-12, 17:10

Ezt megtaláltam, de ez alkalmas a mi céljainkra? Szerintem nem elég kompakt, súlyos és sérülékeny, nem? Használ valaki ilyet? Szerintem Gábor vetetni akar már valakivel egy ilyet, hogy meg tudja végre mérni! :D

Kérdés mi a te vagy a mi célunk?
Döntsd el jó legyen a cucc vagy esetleg mazohista vagy és szeretsz ..... folyamatosan valamivel.
A cucc tényleg nem pici de legalább műkszik rendesen és nem úgy mint az ócccó ....talicska adóm ami mostanában elkezdett mindent zavarni. (eddig rendesen működött.)
Ma beszéltünk a Gáborral erről a vevőről és arra jutottunk, hogy le lehetne csökkenteni a méretét kb a felére és szendvics szerűen össze rakni.
Ja egy kicsi adalék az óccó vevőről:
8 csarornából 7-en tökéletesen bejön az Rtlklub! a 8-adikon is tv kép van. :o

De legalább ócccóóó volt.

Üdv Zsolti.

Gogo
2010-03-12, 18:45

Döntsd el jó legyen a cucc vagy esetleg mazohista vagy és szeretsz ..... folyamatosan valamivel.
A cucc tényleg nem pici de legalább műkszik rendesen és nem úgy mint az ócccó ....talicska adóm ami mostanában elkezdett mindent zavarni. (eddig rendesen működött.)
Ma beszéltünk a Gáborral erről a vevőről és arra jutottunk, hogy le lehetne csökkenteni a méretét kb a felére és szendvics szerűen össze rakni.

Üdv Zsolti.

Nem igazán értem a nyelvezetedet, de annyit kihámoztam, hogy van egy pár szerinted nem működő adód. Adj nekem kölcsön ezek közül 5-10 darabot, hogy megvizsgáljam őket! Én úgy látom általában Inesun, vagy Lawmate adót használ mindenki, és egészen jól boldogulnak vele.
Pl.:
http://www.youtube.com/results?search_query=lawmate+fpv&search_type=&aq=f

gabor2009
2010-03-13, 00:05
Én annyit kérnék, hogy - szerintem működik - és a többiek is ezt használják hangzatú mély tartalmas oldalakkal ne gazdagítsuk ezt a forumszálat.
Ha műszakilag nem ért valaki hozzá, akkor az nem szégyen.
Szeretném ha ez a szál megmaradna olyannak, ahol sok műszaki információhoz hozzá lehet jutni.
És mentes maradna a rizsától. Aki nem ért hozzá keressen meg, hívjon fel, szívesen elmondom mi látható egy spektrum képen, ami rá is van írva.

Aki meg van elégedve a mostani gagyikinai verzióval, hajrá használja egészséggel, de akkor nem értem ezt minek olvassa, és miért szól hozzá.

Köszönöm.
Gábor

Üdv Zsolti.

Nem igazán értem a nyelvezetedet, de annyit kihámoztam, hogy van egy pár szerinted nem működő adód. Adj nekem kölcsön ezek közül 5-10 darabot, hogy megvizsgáljam őket! Én úgy látom általában Inesun, vagy Lawmate adót használ mindenki, és egészen jól boldogulnak vele.
Pl.:

stasz
2010-03-13, 06:44
120$ és még szar is?!
Van megoldás?

hampubs.com
70usd.

ez jo.

Itt (http://209.85.135.132/search?q=cache%3Ab98apEh08DYJ%3Awww.svecs.net%2FAT Vpresentation.pdf+DFM1200RTIM&hl=hu&gl=hu) azt írják, hogy előerősítő szükséges ehhez a vevőhöz, ha jól értem:

"DFM1200RTIM 1.2GHz receiver, $80 from Mobilcomm (needs preamp)"

Tényleg?

mmormota
2010-03-13, 16:47
Itt (http://209.85.135.132/search?q=cache%3Ab98apEh08DYJ%3Awww.svecs.net%2FAT Vpresentation.pdf+DFM1200RTIM&hl=hu&gl=hu) azt írják, hogy előerősítő szükséges ehhez a vevőhöz, ha jól értem:

Tényleg?

A vevőben egy Comtech Sat tuner van. Ennek bemeneti zaja az adatlapja szerint 8dB, ami nagyon gyenge értéknek számít. Nyilván azért nem volt fontos a zaj, azért nem használtak jobb bemenő fokozatot, mert az eredeti alkalmazásban (műholdas TV vétel beltéri egysége) előtte van a kis zajú 10GHz-e műholdvevő fej.
Ha viszont 1,2GHz-es vevőnek használjuk külön bemenő fokozat nélkül, akkor a zaj fontossá válik. Egy modern vevő bemeneti fokozattól elvárható az 1dB alatti zaj. Ez óriási különbség a 8-hoz képest, majdnem annyi, amennyit a patch antenna hoz a botantennához képest.

Mivel az eredeti bemenő fokozat ennyire zajos, sokat javíthat a vételen egy kis zajú, 10-15dB-es előerősítő, lehetőleg jó minőségú sávszűrővel kombinálva.

Az előerősítőnek van ugyanis hátránya is - a tunernek meglenne a szükséges erősítése csak zajos. Jobb lenne ha kis zajú lenne eleve a bemenete. Sajnos ezt megjavítani, kicserélni csak komoly szakértelemmel és jó műszerekkel lehetséges. Elé rakni egy kis zajú kész előerősítőt könnyebb, de ez csak pótmegoldás. Javít a zajon, de feleslegesen megnöveli a bemenő jelszintet, nem csak a hasznos jelét hanem a jelen levő egyéb zavaró más frekvenciájú jelekét is, ami az eredeti bemenet nemlinearitása miatt mindenféle zavarokat hozhat be. Ezek ellen lehet védekezni egy jó sávszűrővel.

GPeti
2010-03-13, 17:13
Az LNB-k konverziós nyeresége 50-60dB. Ha ez tényleg egy analóg beltéri tunere akkor szerintem kevés a 10dB erősítés.

mmormota
2010-03-13, 17:38
Az LNB-k konverziós nyeresége 50-60dB. Ha ez tényleg egy analóg beltéri tunere akkor szerintem kevés a 10dB erősítés.

A tuner video kimenő jele bemenő jel nélkül élénk kontrasztos fekete-fehér hangyafoci. Ez azt jelenti, hogy a tuner erősítése elegendő, a saját bemenő zaja teljesen kivezérli.
Az előfok erősítését célszerű a zajtényező javításához szükséges minimum közelében tartani, különben a nemlinearitás miatt bekeveredő zavarok több bajt okoznak mint amit a plusz erősítés használ.

Műhold vevő fej esetében egész más a természetes háttérzaj. A nagy nyereségű antenna a 3Kelvin fokos űr egy szegmensét nézi, míg a mi 1,2GHz-es vevőantennáink a 300K fokos földi környezetet. Ez nagyon nagy természetes termikus háttér zaj különbség. Ehhez jön, hogy a műhold fejnek plusz erősítést terveznek a hosszú levezető kábel veszteség kompenzálására is.

A dpcav ezt a Comtech tunert ajánlja 1,2GHz-es HAM vagy FPV vevőhöz, a 900MHz-2150MHz-es sáv Sat beltérire jellemző.
http://www.dpcav.com/xcart/product.php?productid=16459&cat=273&page=1
http://www.dpcav.com/data_sheets/Comtech_BSS-479.pdf

ati
2010-03-13, 19:26
Szerintem ezeket a tunereket (nem biztos, hogy mindet) műholdvevő beltérik számára tervezték. Igaz, hogy FM-es rendszer miatt az erősítés a tuneren belül is elég nagy, de mégiscsak egy KF körbe van méretezve. Én gyakorlatban úgy tapasztaltam, hogy 15-25dB-s erősítés azért nem árt. Nekem bevált a kétfokozatú előerősítő (1. FET 2. GALI). A teljesen zajos képet is jól kitisztitja.

csillagvzs
2010-03-13, 19:35

Üdv Zsolti.

Pl.:

Az én adóm is inesun tákolmány!
Eddig működött is rendesen csak mostanában elkezdett zavarni pár dolgot.
Kb 70 db repülésen van túl úgy, hogy mégy csak szűrő sincs az antenna alatt. Eddig nem is volt gond vele és most is csinál valamit. De kicsit sem az amit elvárnék tőle. De ez kizárólag az én véleményem! De az tényleg durva, hogy az rtlklubot nézem olyan minőségben, hogy otthon a kábelen rosszabb minőségben jön mint kint.

Üdv Zsolti.

stasz
2010-03-14, 07:19
Na én feladom... :(

Gábor szerint a kínai nem jó, van helyette http://comtech.hampubs.com/ -ról, arra meg mmormota mondja, hogy nem tuti, aztán itt vannak az Inesun adó/vevők, amik egy darabig jók voltak, most nem. Szegény halandó ember meg nem tudja mit csináljon :) És ráadásul ha belegondolom magam azoknak a helyébe akiknek még annyit sem mondanak a fenti hozzászólások, mint nekem, hát nem lehet egyszerű a dolguk...

Mindenem megvan már, kivéve a videó adó+vevő, de úgy tűnik ebben nem tudok konszenzusos javaslatra támaszkodni...

kicsicollyn
2010-03-14, 07:29
Szerintem a képességeidnek megfelelőt válassz! Ha nagyon értesz az elektronikához akkor olyat amit tudsz bütykölni bővíteni, ha nem akkor a már bevált 2-3tipus közül kellene választanod! Az a baj, hogy vagyunk egy páran mint én is, hogy nem nagyon értek az eféle dolgokhoz meg amit sokszor leírnak az nekem kínai de hát ez van! :(

stasz
2010-03-14, 07:48
Ha nagyon értesz az elektronikához akkor olyat amit tudsz bütykölni bővíteni, ha nem akkor a már bevált 2-3tipus közül kellene választanod!

Pont ez a bajom: melyik is az bevált 2-3 típus?

kicsicollyn
2010-03-14, 08:02
[/quote]
Pont ez a bajom: melyik is az bevált 2-3 típus?
[/quote]

http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&products_id=103
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&products_id=182
http://www.inesun.com/Brand-New-1.2-GHz-Security-CCTV-Wireless-Receiver-and-Transmitter-Kit-12-Channels-Wireless-AV--6929.html
http://www.inesun.com/Brand-New-1.2GHz-15-Channels-Wireless-AV-Receiver-and-1500mW-Wireless-AV-Transmitter-Audio-Video--4333.html

De ez csak az én véleményem! Én ezt használom: http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=50&products_id=182

kicsicollyn
2010-03-14, 14:24
Találtam egy hasznos kis eszközt!
PC-TX: http://www.endurance-rc.com/pctx.html

Videók: http://www.endurance-rc.com/user_projects.html

mmormota
2010-03-14, 15:48
Gábor szerint a kínai nem jó, van helyette http://comtech.hampubs.com/ -ról, arra meg mmormota mondja, hogy nem tuti

Nem mondtam hogy nem jó, sőt. A vevője Comtech, ami a jobbnak számító kínaiakkal van egy súlycsoportban. (Az adó része nem szerencsés, túl nagy, nem repülőre való).
Amit írtam, az arra vonatkozott, hogyan lehetne tovább javítani rajta.

mcelek
2010-03-14, 17:43
Találtam egy hasznos kis eszközt!
PC-TX: http://www.endurance-rc.com/pctx.html

Videók: http://www.endurance-rc.com/user_projects.html

Ez nagyon jó, nekem akkor tetszene nagyon, ha több csatornát varázsolna a DX6i-re ;D
Akkor olcsón megúszhatnám az FPV távirányítást :D

stasz
2010-03-14, 19:09
Gábor szerint a kínai nem jó, van helyette http://comtech.hampubs.com/ -ról, arra meg mmormota mondja, hogy nem tuti

Nem mondtam hogy nem jó, sőt. A vevője Comtech, ami a jobbnak számító kínaiakkal van egy súlycsoportban. (Az adó része nem szerencsés, túl nagy, nem repülőre való).
Amit írtam, az arra vonatkozott, hogyan lehetne tovább javítani rajta.

Köszi. Érdemes vele előerősítő nélkül próbálkozni? Kínai vevőkhöz képest úgy milyen lehet?

mmormota
2010-03-14, 20:54
Köszi. Érdemes vele előerősítő nélkül próbálkozni? Kínai vevőkhöz képest úgy milyen lehet?

Nagyjából ugyanolyan. Ez is, az is sat beltéri tunernek készült.

Nem rosszak ezek, csak nem érik el azt a szintet amit lehetne, ha készítenének kifejezetten erre a célra jó minőségű vevőt. Mivel sajnos nem gyártanak kifejezetten fpv-seknek jobbat, mindenki ezeket használja. Vagy egyedileg vesz hozzá előerősítőt, szűrőt, aki jobbat szeretne. Látszik hogy egyre népszerűbb az fpv, ha elég sokan leszünk, elkezdenek majd gyártani jobb szerkentyűket kifejezetten erre a célra.

Ha 500mW...1W-os adóval használod, 2km-ig egy ilyen átlagos sat tunerrel és botantennával is el lehet menni. Ha patch antennát veszel hozzá, 5-6km sem probléma. Ez pedig legtöbb embernek elég is. Nem rossz egy 100usd-be se kerülő szettől.

ati
2010-03-14, 21:08
Szerintem most is elég sok kiváló mínőségű előerősítő kapható a piacon, csak drága, nem a kínai árfekvés. Szerintem minden amatőr börzén, fórumon hozzá lehet jutni ilyenekhez, vagy neten lehet rendelni. A tinerekből is van igen profi, pl. amit a kábeltévések használtak korábban. Az analóg korszanak vége, talán ma még beszerezhető analóg vevő.

mmormota
2010-03-14, 21:13
Szerintem most is elég sok kiváló mínőségű előerősítő kapható a piacon, csak drága, nem a kínai árfekvés. Szerintem minden amatőr börzén, fórumon hozzá lehet jutni ilyenekhez, vagy neten lehet rendelni.

Van valamelyik típussal tapasztalatod, melyiket érdemes megvenni?

Jó 1280 MHz-es szűrőt láttál valahol készen kaphatót, gyárilag behangolva? Mindenütt csak építési leírásokat találok.

GPeti
2010-03-14, 21:18
Én is készítettem két előerősítőt a trimerzion tunerekhez. A hatótáv 200m-ről 700m-re nőtt. Aktív eleme egy régi LNB-ből kiszedett fet pontosabban hemt. Valőszínüleg többre is képes lenne, ha a bemeneti soros rezgőkört be tudnám hangolni, üvegszálas panelre kézi rajzolással készült, ide már pl. teflon hordozó kéne, a microstrip technikát kézzel pontosan nem lehet elkészíteni.

ati
2010-03-14, 21:46
Ime az élő példa. A gigatecnik kft is gyártott egy időben ilyet, azt én is használtam, jó. FET-es teflon panel, a második fokozat valami MIC volt.
És európa legjobb gyártója: http://www.kuhne-electronic.de/

ati
2010-03-14, 21:50
Gratula GPetinek, ezek szerint neki is bejött.

A szűrőkkel már más a helyzet. Attól függ milyen kell. Inkább keskenyebbeket készítenek, mint egész sávra valót és hát sajnos ezek fix frekire készülnek, ezért nemigen lehet sorozatgyártani. Egyedi igényeket néhány amatőr biztosan ki tud elégíteni.

mmormota
2010-03-14, 22:05
Jobban szeretnék kész, megbízható, sorozatban gyártott terméket venni mint házilag barkácsolni. Nem maga a barkácsolás nem tetszik, hanem az, hogy megfelelő műszerek hiányában nem tudom ellenőrizni az eredményt. Építeni valamit és aztán a mezőn tesztelni (hangyásabb vagy nem hangyásabb) nem valami megbízható módszer.

mmormota
2010-03-14, 22:09
A szűrőkkel már más a helyzet. Attól függ milyen kell. Inkább keskenyebbeket készítenek, mint egész sávra valót és hát sajnos ezek fix frekire készülnek, ezért nemigen lehet sorozatgyártani. Egyedi igényeket néhány amatőr biztosan ki tud elégíteni.

Az 1280MHz-es amatőr TV adásra kijelölt frekvencia pont jó lenne. Annak ellenére hogy a tv amatőrök ezt használják, nem láttam készen kapható sávszűrőt erre a célra. Csak egy csomó interdigital filter építési leírást. Jó sok munka egy ilyet egyedileg megépíteni, utána be is kell hangolni. Praktikusabb lenne megvenni készen, behangolva egy megbízható gyártmányt - ha lenne.

ati
2010-03-14, 22:12
http://www.kuhne-electronic.de/ Ez biztosan jó, sorozatban gyártják kb. 25 éve az élvonalban. Ennél jobbat nem tudok ajánlani. Hazai termelés komolyabb nincsen. www.gigatechnik.hu néhány tucatos sorozatban gyártott ilyet, szerintem Ő sem gyárt, esetleg használtan lehet szerezni börzéken.

mmormota
2010-03-14, 22:25
http://www.kuhne-electronic.de/ Ez biztosan jó, sorozatban gyártják kb. 25 éve az élvonalban. Ennél jobbat nem tudok ajánlani. Hazai termelés komolyabb nincsen. www.gigatechnik.hu néhány tucatos sorozatban gyártott ilyet, szerintem Ő sem gyárt, esetleg használtan lehet szerezni börzéken.

Tetszik ez a kuhne. Mondjuk nem náluk lehet legjobban takarékoskodni... ;) De azért nem is elviselhetetlen az ár.
Az MKU LNA132B pl. alkalmasnak tűnik, 99 Euroért.

gabor2009
2010-03-14, 23:51
Szia,

Meg kell kérdezni mire gondolt. Mert az nem derül ki ebből az oldalból.
Üdv,
G

120$ és még szar is?!
Van megoldás?

hampubs.com
70usd.

ez jo.

Tényleg?

mcelek
2010-03-15, 02:04
A régebbi 9 voltos cucc, még mindíg teljesít, de az inesun-tól vettem a 1,5 w-ost.
Itt azt írják ugyanerre, hogy 7-10 Km-t tud, nekem tényleg elég :D
http://www.electronicarc.com/catalogo/product_info.php?cPath=43_49_70&products_id=442&osCsid=d0d6ed2b885fae14eec8b8fe1b2ef7dd
Gondolom eredetileg nem viccből teszik bazinagy hűtőbordába, remélem azért kitart vagy 100 startot ;D

mabor
2010-03-15, 08:00
Kedves Fiúk!

Az FPV repülés szerelmeseinek szánom ezt kis ajándékot.

Nyitsd ki, tekintsd az egeret távirányítónak, és fedezd fel Páris minden szépségét, eszméletlen felbontású képeken.

Mozgathatod egérrel, mintha repülnél felette, zenét kapcsolhatsz be, közelítheted, távolíthatod / a görgővel/

A tetszés szerinti részhelyszínt a jobb oldali kis ábrákról nyithatod ki stb.stb....

Aki már látta mindezt a valóságban, annak is nagy élmény ebből a perspektívából ilyen minőségben nézni.

Jó szóakozást.

http://www.paris-26-gigapixels.com/index-en.html

GPeti
2010-03-15, 10:36
"Építeni valamit és aztán a mezőn tesztelni (hangyásabb vagy nem hangyásabb) nem valami megbízható módszer."
Pl. az előerősítők tudnak furcsa dolgokat müvelni. Van mikor müszerrel mérve sokat erősít, viszont szubjektíven mégsem jobb a vétel, a fentiekben említett előerősítő úgy tűnt műszerrel mérve hogy nem jó, de mégis megnőtt az érzékenység.
Kevés dolog van tényleg amit házilag érdemes barkácsolni, talán szürőt ilyen árak mellett érdemes összerakni, pontosan megépíted és különböző trükkökkel "fülre" müszerek nélkül igenis be lehet hangolni, sőt lehet jobb eredménnyel mint müszerrel.
A másik amit érdemes elkészíteni ha van két vevő az a diverzity kontroller. 58000huf-ért lehet kapni de 3000Ft-ból megépíthető és ez az a típus ami a videozajt "elemzi".
Ha valakit érdekel felteszem a kapcs.rajzát.

pisza
2010-03-15, 10:43
Sziasztok, itt még egy kis néznivaló:

http://www.dresden-26-gigapixels.com/dresden26GP

Ha már Budapest 26 Gpix-el is meglenne kérnénk a linket!

Csaba

ati
2010-03-15, 11:11
Kedves GPeti!

Engem érdekel a kapcsolási rajz.

GPeti
2010-03-15, 12:02
A müködése arra a megfigyelésre alapul, hogy zajos videojel esetén a vevő kimenetén megjelenik 6-20MHz-es zajkomponens, ami erős bemeneti jel esetén nincs jelen, a jelenség nemcsak gyenge térerő esetén jelentkezik hanem többutas terjedés miatti képtorzulás esetén is.
A két bemeneten egy fet-tel felépített szelektív erősítő van kb. 9MHz sávközépi frekvenciával. A rezgőkörön a jeleket schotky diódák egyenirányítják. A két DC jel komparátorra kerül, a kimenetén az MM1227 videojel átkapcsoló IC van. Nem rajzoltam le de a panelon CD4053-mal van átkapcsoló a két sztereó csatornának. A kapcsolásra fixen be kell kötni a két vevőt mert akkor oda kapcsol ahol nincs bemeneti jel ezt a hiányosságot ki lehet küszöbölni még manuális átkapcsolással, vagy aluláteresztőszürő a bemenetre ami detektálja a videojel meglétét.

gabor2009
2010-03-15, 14:54
Érdekes megközelítés, de tetszik!
Én a térerőt mérném:
http://ve6atv.sbszoo.com/s_meter/s_meter.htm

GPeti
2010-03-15, 17:19
Az S-méter nincs kivezetve a tunereken, így más megoldást kellett találni.
Átrendeztem a paneleket:

gabor2009
2010-03-15, 22:03
Az s kivezetes hianyzik, akkor kezzel is ki lehet vezetni.
Az ic-bol kinyerheto az info.
Ha erdekel ennek a menete:
http://ve6atv.sbszoo.com/platinum/mods.htm#13cmRxSmtrInfo

Ha kered mekeresem pontosan.
G

tv
2010-03-16, 00:04
A Farnell-nál kapható MMIC, PHEMT és LNA, azokból szerintetek lehetne előerősítőt készíteni ?? vagy szedjem ki a régi LNB-ből a cuccokat ?
valaki tud egy bevált kapcsolást ? segíthetne, van egy pár bontott LNB itthon.
Van 1 és 2W-os végfok is, (GSM és WIFI) ezek ugye nem bírják a mi analóg jelünket ?

gabor2009
2010-03-16, 07:41
Belinkeled mire gondoltal?

A Farnell-nál kapható MMIC, PHEMT és LNA, azokból szerintetek lehetne előerősítőt készíteni ?? vagy szedjem ki a régi LNB-ből a cuccokat ?

tv
2010-03-16, 09:17
http://hu.farnell.com/jsp/search/browse.jsp?N=500002+1004531&Ntk=gensearch_001&Ntt=rf+power+amp&Ntx=mode+matchallpartial
http://hu.farnell.com/jsp/search/browse.jsp?N=500002+1004408&Ntk=gensearch_001&Ntt=rf+low+noise+amp&Ntx=mode+matchallpartial

http://hu.farnell.com/avago-technologies/vmmk-1218-blkg/lna-0-5-18ghz-e-phemt-vixen-llp/dp/1650249
http://hu.farnell.com/avago-technologies/mga-71543-blkg/amp-low-noise-gaas-smd-sot3434/dp/1347205
http://hu.farnell.com/rfmd/sgl-0622zsr/amp-low-noise-sige-5m-4ghz-8qfn/dp/1715354
http://hu.farnell.com/rfmd/sgl-0363zsr/amp-low-noise-sige-5m-2g-6sot-63/dp/1715353

gabor2009
2010-03-16, 12:02
Pontosan melyikre? Mert ezek általános linkek.

Közben kezd kikristályosodni a végleges megoldás:
ado: +17
ado ant: 0
free space loss: 8km- 112,06
ant: +10
vevo: -95

Ebben az összeállításban koax nincs, mert az antenna rá van szerelve az adóra vevőre.
Az én vevőm -100-ig vesz, es korrekt képet -95 -ig ad.
Ha ezt számolom, akkor van fade 10dbm!!!

Tehát még távolabbra is el lehet menni, mint 8km.
Ezek alapján fölösleges erősíteni, mert nem kell...

tv
2010-03-16, 14:45
ezek a közvetlen alkatrészlinkek:
http://hu.farnell.com/avago-technologies/vmmk-1218-blkg/lna-0-5-18ghz-e-phemt-vixen-llp/dp/1650249
http://hu.farnell.com/avago-technologies/mga-71543-blkg/amp-low-noise-gaas-smd-sot3434/dp/1347205
http://hu.farnell.com/rfmd/sgl-0622zsr/amp-low-noise-sige-5m-4ghz-8qfn/dp/1715354
http://hu.farnell.com/rfmd/sgl-0363zsr/amp-low-noise-sige-5m-2g-6sot-63/dp/1715353

talán ezek jöhetnek számításba, (de ezeket csak kiragadtam) jobban át kéne nézni a kínálatot.

gabor2009
2010-03-16, 15:22
Az lesz ezekkel a baj, hogy 500m-5ghz között mindent erosit.
Ergo a 2,4ghz-et is. És ha a kb. 0dbm-es 2,4ghz-es jelet még megerősíted 30db-vel, akkor a keletkezett kb 30db szetvagja a video vevod bemenetet!!!!

Kicsit at kell ezt gondolni.
De mint már irtam, nem kell semmi erősítő, 100mw-al simán fog menni a 8km.

ezek a közvetlen alkatrészlinkek:

talán ezek jöhetnek számításba, (de ezeket csak kiragadtam) jobban át kéne nézni a kínálatot.

gabor2009
2010-03-16, 15:28
Új info:

http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=78&products_id=223

Csudajó, de a gyakorlatban eléggé gyatra kivitel. Nem javasolom megvenni!!!
A kínaiak különbet csinálnak. Valószínű azért ilyen drága, mert ki kell fizetni az Amcsi cég költségét is.

Ez a baj, hogy mindenki ráír mindenféle műszaki paramétert az eladott termékre, de az nem tudja.
Megmondom őszintén ebben az amcsi antennában bíztam, de ez sem az aminek írják. Talán csak azért bíztam, mert Amcsi. De bebizonyosodott, hogy nem minden jó ami Amerikai.

Mert ha tudná azt ami rá van írva, akkor nem lenne akadály a 8-10km.

---
Valaki régebben kérdezte, hogy lemérném-e az antennáját, azóta semmi. Várom az illetőt, hátha az övé korrekt antenna.

GPeti
2010-03-16, 18:08
valaki tud egy bevált kapcsolást ? segíthetne, van egy pár bontott LNB itthon.
Van 1 és 2W-os végfok is, (GSM és WIFI) ezek ugye nem bírják a mi analóg jelünket ?"

Mikrohullámú fet-eket a gigatech-nél láttam 1500Ft, de ha csúnyán ránézel attól tönkremegy = ESD érzékeny, egy lnb-ben van vagy 8db, a kiforraszáskor ezek is sérülhetnek meg ezek a hemt-ek 10-20gigára lettek tervezve.
Bevált kapcsolást nem találtam csak segédletet a tervezéshez, ezek alapján készítettem egy párat.
Az FM modulált videojelet bármilyen nemlineáris erősítő átviszi torzítatlanul.

GPeti
2010-03-16, 18:15
"Az s kivezetes hianyzik, akkor kezzel is ki lehet vezetni.
Az ic-bol kinyerheto az info."

A videojel vizsgálatával jobb eredmény érhető el:
http://www.metacafe.com/watch/933428/oracle_video_diversity_controller/

ati
2010-03-16, 18:32
A végfok valszeg jó, árban is OK. Előerősítők elég zajosnak tűnnek, 0,66dB-s talán a legjobb. Ezt nem annyira ajánlanám.

stasz
2010-03-16, 20:14
Kicsit at kell ezt gondolni.
De mint már irtam, nem kell semmi erősítő, 100mw-al simán fog menni a 8km.

Na most már csak azt mond meg, hogy mikor utalhatom neked az árát és mikor mehetek érte? :) Amúgy komolyan is érdekelne ha valaki ezt így nekem leszállítaná működőképesen.

gabor2009
2010-03-16, 23:46
Lemérem a Zsolttal, és utána lehet dupplikálni. Az a biztos ami működik és persze én látom.
A diverzitinek én látom akkora értelmét... akkor van csak jelentősége amikor a fejed fölött (pont ott) elmegy a gép. Akkor is csak pár 100 ms-os kimaradás lesz.

Fejlesztek egy olcsóbb egyszerű ant.trackert (de ez még bizalmas info).

Csak 1 hónapja kevés van az időmből...

Nagyon baba térerőmérő:

http://img21.imageshack.us/img21/195/dsc00486te.jpg

És újra csak idézem egyik kedvenc szólásomat:
"A legjobb erősítő az antenna!"

tv
2010-03-17, 00:20
Mihez képest ?
Szerintem ez eléggé egyszerű és olcsó:
az eredeti:http://www.aeromodelismovirtual.com/showthread.php?t=1849
a videojelbe bekapuzott GPS kordinátákat szedi le a földi egység és irányba állítja az antennát.

és egy picit továbbfejlesztett változat ami RS232 porton továbbítja a laptopnak a kordinátákat és lehet a Google-n nézni:http://www.ianjohnston.com/content/index.php?option=com_content&view=article&id=1%3Adakarosdlynx-rc-plane-osd&catid=3%3Ahobbies&Itemid=8

http://www.youtube.com/watch?v=30s59LThdfY&feature=related
http://www.vimeo.com/3531266

2db PIC=2.800 +2db LM1881=1.500 + apróság
és működik a fő OSD GPS-ével együtt, vagyis a meglévő OSD GPS-e ellátja mindkét OSD-t !

tv
2010-03-17, 01:49
power amp, pre-amp, ATV
50-5800MHz
http://www.minikits.com.au/products.html

gabor2009
2010-03-17, 15:06
power amp, pre-amp, ATV
50-5800MHz
http://www.minikits.com.au/products.html

ez jo kis oldal!

itt is az a gond, ha erosied a jelet egy ilyennel, akkor a vevot agyonvaghatja a 2,4+30db.-je!
de lehet probalkozni, kiderul meddig birja.

gabor2009
2010-03-17, 15:07
Mihez képest ?
a videojelbe bekapuzott GPS kordinátákat szedi le a földi egység és irányba állítja az antennát.

és egy picit továbbfejlesztett változat ami RS232 porton továbbítja a laptopnak a kordinátákat és lehet a Google-n nézni:http://www.ianjohnston.com/content/index.php?option=com_content&view=article&id=1%3Adakarosdlynx-rc-plane-osd&catid=3%3Ahobbies&Itemid=8

és működik a fő OSD GPS-ével együtt, vagyis a meglévő OSD GPS-e ellátja mindkét OSD-t !

A firmware megvan, de a forrast nem latom. ha osszeteszed es valami nem jol megy nem tudsz semmit modositani benne.

Valaki mar osszeszerelt ilyet m.o-on?

Udv
G

Bigyula
2010-03-17, 15:33
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=78&products_id=223

Csudajó, de a gyakorlatban eléggé gyatra kivitel. Nem javasolom megvenni!!!

A gyártó honlapja: http://www.l-com.com/content/hyperlinkbrand.html

Szerintem amcsi cég, de nem tudom, hogy hol gyártatnak. Elég sokféle antennájuk van.

kicsicollyn
2010-03-17, 15:51
Mihez képest ?

Én egyre beruháznék! ?

Kazoo
2010-03-17, 16:05
Hát ha valaki megcsinálja nekem én is :)

tv
2010-03-17, 16:37
Ha megnézed az eredeti fórumot, ott sokan megépítették (youtube-on is sok video van róla).Én mindenképpen megcsinálom az antennakövető miatt, az alkatrészek megvannak (Chipcad, RET), a PIC programozót kellene megcsinálni (a Sparkfun-on ott van free),a 13dB-s patch is megvan, csak elég szabadidő nincs hozzá.
Ja, próbára Spadman elkészítette, működik. Nem kell azon semmit módosítani, kiforrott működőképes, csak a legfrissebb verziót kell megépíteni.

gabor2009
2010-03-21, 07:50
Én egy olyan trackert gondoltam ami folyamatosan bologat jobbra balra, és ahol nagyobb a térerő arra fordul el idővel. Ennek a felépítése nagyon egyszerű. A térerő jel pedig nagyon egyértelmű. Egészen 4.3-ig, ahol már túl közel van a gép, és az agc visszaszabályoz. Ilyen közeli pozicióban viszont nem is kell forgatni, mert térerő nagyon sok van.
Gabor

gabor2009
2010-03-22, 00:33
Közben várom azokat, akik antennát mérnének...
De senki sem jelentkezik. :o

ati
2010-03-22, 08:14
Én ajánlottam, hogy megmérem, de hol kértél ilyet?

tomeedey
2010-03-22, 08:43
Gábor! Jövőhéten behozom a videóadómat és az úgynevezett "antenáját", kiváncsi vagyok hogy alkalmas egyáltalán e FPV repülésre. Az ugynevezett "1500 mW"-osról van szó :) Üdv

loorio
2010-03-23, 21:23
Nagy nehezen sikerült összehozni a rádiómat a 433Mhz modullal.

Ilyen lett. A bázis antenna a mikrobuszom csomagtartójának oldalán fog csücsülni.

http://http://kepfeltoltes.hu/thumb/100323/20100323_012_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/100323/20100323_012_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://http://kepfeltoltes.hu/thumb/100323/20100323_013_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/100323/20100323_013_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

h..zoli
2010-03-23, 21:52
Szóljál, ha majd Kecskemét felett jársz, integetek! ;D

tv
2010-03-24, 00:44
Hello Loorio !

Mennyiért sikerült hozzájutni a 433-as rendszerhez ?

loorio
2010-03-24, 07:33
Szia! 370 dodó közvetlenül a gyártótól.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=905915

Üdv!

leskope
2010-03-24, 08:35
Sziasztok! Én 375 dolláros ajánlatot kaptam a gyártótól erre: http://www.terranova.net/~winger/RCVideoStore/DragonLink/DragonLink.htm

Ez jó lehet?

loorio
2010-03-24, 08:56
Talán mint ha Mmormota írt róla régebben, hogy vannak vele problémák. . .

gabor2009
2010-03-24, 11:18
Sziasztok! Én 375 dolláros ajánlatot kaptam a gyártótól erre: http://www.terranova.net/~winger/RCVideoStore/DragonLink/DragonLink.htm

Ez jó lehet?

Én a következőt gondolom:
Ha egy rádióamatőr csinál rc távot (Thomas), és a kütyüjének a műszaki paramétereit alátámasztja mérésekkel is, akkor mindenképpen azt érdemes megvenni.
Mert ő ért a rádiótechnikához!
Más gyártók még az alap rf műszaki paramétereket sem adják meg.
Talán azért mert nem merik, vagy mert nem tudja a szerkezetük, ami rf oldalon elvárható tőle.

Elkezdtünk fejleszteni egy hasonlót, csak az 2 irányú kommunikációval megáldott szerkezet lesz, így minden azonnal lejön a földre. Ilyenek: áram, fesz, térerő (rssi) (drssi), gps. Ezzel lényegesen több információ van. És nem kell a videó adótól is függeni. Ezért ha itt megáll a videóadó, még vissza tudod vezetni a gépet a gps alapján.

Gabor

mmormota
2010-03-24, 14:57

Ez jó lehet?

Nekem nem sok szerencsém volt vele. Nem működött a vevő amit kaptam. Reklamáltam, küldtek helyette egy másikat. Ez már működött. Csináltam Vecsésen is, az M5-nél is hatótáv teszteket, 1km tiszta rálátásnál már akadozott - pedig a Futaba ugyanott még vidáman működött. Visszaküldtem az egészet, visszakaptam a pénzt.

Azt hiszem, hibás példányt fogtam ki, mert az rcgroups-on vannak nagyon elégedett felhasználók is. Úgy tűnik, nem megbízható a gyártás, házilag forrasztják konyhaasztalon a cuccot, sok a hiba.

gabor2009
2010-03-24, 20:32
Sziasztok!

Megjött a 1.2ghz-es atv adóm is.
Gyorsan ráraktam a spektrumra. és és láss csodát!
Tökéletes az adó képe, ugyanis nem csinál maga mellett 4-5 darab segédvivőt, amivel csak a zavart fokozza.

Ha kéritek berakom ennek is a képét.

A lényeg: ennek jó az adás képe, ezért - remélem - nem zavarja a gpst az a rc vevőt 2.4-en.

Üdv,
G

tv
2010-03-24, 22:46
Mindenképpen szeretnék egy spektrumképet !
Az adót is lefotóznád ?
Az Airwave 2.4GHz/500mW-os adónak 50dB-el kisebb felharmonikusai vannak mindkét oldalon. Ez még éppen elfogadható.

gabor2009
2010-03-27, 22:15
Közben lemértem a 800mw-os inesun-os lila adót is. Teljesen hasonló mint az enyém. Messze van a 800mw-tól. És csúnya a képe is.

tv
2010-03-27, 23:13
Spektrumkép ??
és az előző mérésről is, légyszi.

pbr110
2010-03-28, 21:07
Megjött a 1.2ghz-es atv adóm is.
Gyorsan ráraktam a spektrumra. és és láss csodát!

Lehetne a beszerzési helyről egy direkt linket?
Lehet tudni mit is jelent atv 1.2Ghz adó?
Mekkora mW a teljesítmény, milyen frekvenciákat képes sugározni?
Milyen antenna került rá, és honnan?

gabor2009
2010-03-28, 21:25
Szia!
Beszezése: comtech.hampubs.com
de már régebben irtam részletesen.

1.2ghz-es adó?
1.2ghz-es amatőrsávban megy.

Egyébként kb 900-1400 kozott megy bárhol, de programot kell irni hozzá.
De semmi értelme máshova menni.

Teljesítménye kb 50mw. 17dbm. ha jól emlékszem.

A spektrumképe olyan, amilyennek lennie kell.

Antenna: home made, műszerrel kimérve.

Várható hatótáv?
52km ha jól emlékszem. annyit csináltak vele. antenna kérdése!

mcelek
2010-03-28, 22:48
Várható hatótáv?

pbr110
2010-03-29, 13:04
Várható hatótáv?
52km ha jól emlékszem. annyit csináltak vele. antenna kérdése!

Azért kíváncsi lennék mekkora a hatótáv, valós környezetbe, valós körülmények között.
Újítani akarok a videó rendszeremen, de még mindig tépelődök.
A papír sokmindent elbír.

gabor2009
2010-04-02, 16:00
Mérések:
---------
Továbbléptünk a H...Zolival, a "miért is zavarja az 1.2-es adó a 2.4-es távot" problémakörben, és a következőre jutottuk:

Zoli vett egy -50dbm-es csillapítótagot (ez 2.4-en csillapit 50dbt) 1.2-es adójának a kimenetére.

Tehát eleve decibelben!!! dupplája a dpcav-s cuccnak.

Mérünk mérünk, és láss csodát ott van 2.6ghz-en ott van óriási jelszint, pedig a szűrő be van kötve.
Ez pedig hamar agyonüti a 2,4ghz-es vevőt.

Hosszas tanakodás után kiderült, hogy nem a szűrő rossz, hanem valahol kifuj az 1.2-es adó, és persze ezzel együtt a felharmónikus jel 2.6-on is megjelenik.

Tehát hiába a -50-es csillapitás az ant kimenetén...

Próbáltam l-c tagot rakni a táp bemenetére, de az sem segített, sajnos a levegőben a 2.6-os jelszint nem csökken.

Tettünk egy próbát az alufólás árnyékolásra is... semmi.

Egy megoldás marad:
kölön dobozba (teljesen zárt!!!) kell beletenni az adómodult, és minden kábelét átvezetőkondin keresztűl szabad csak kihozni.

Ezt még nem csináltuk meg, de a Zoli hoz átvezető kondikat + dobozt (dobozokat), és nekifutunk ennek is.

Sajnos ezen a frekvencián már 1mm-es lyuk is probléma, hiába korrekt a szűrő+az antenna is.

folyt. köv. (toldozgatjuk a kinai va.k.t tovább...)

Amit még mértünk: az én 1.2-es hampubs-os adóm nem fúj ki. ott az illesztések jobban sikerültek. és az árnyékolás is jó.

Üdv,
Gábor

h..zoli
2010-04-02, 19:26
Ezúton is köszönöm Gábornak a hathatós segítséget! :)
Jól elszúrtam a délutánját. :'( Ezért bocs!
De megtudtam, hogy miért megy el a vezérlés térereje 500 méteren.
A jövő héten átmegyek bádogosba és készítek egy légmentes és könnyű dobozt.
Szolgálati közlemény: a Gigatechnik fémdoboza (0.5-ös horganyzott vaslemezből), amibe pont befér az adó és a szűrő: 70 gramm. Szemben az adó+szűrő 50 grammos súlyával. :'
Ezért kell valami nagyon vékony fémlemezből házilag hajtogatnom.

gabor2009
2010-04-02, 19:48
csak akkora fémdoboz kell, amibe belefér a lc szűrő (amit láttál) és 3-4db átmenő kondinak kell.
a bővitményt elég csak a régi mellé forrasztani.

Üdv,
Gábor

Ezúton is köszönöm Gábornak a hathatós segítséget! :)
Jól elszúrtam a délutánját. :'( Ezért bocs!
De megtudtam, hogy miért megy el a vezérlés térereje 500 méteren.
A jövő héten átmegyek bádogosba és készítek egy légmentes és könnyű dobozt.
Szolgálati közlemény: a Gigatechnik fémdoboza (0.5-ös horganyzott vaslemezből), amibe pont befér az adó és a szűrő: 70 gramm. Szemben az adó+szűrő 50 grammos súlyával. :'
Ezért kell valami nagyon vékony fémlemezből házilag hajtogatnom.

h..zoli
2010-04-02, 20:01
csak akkora fémdoboz kell, amibe belefér a lc szűrő (amit láttál) és 3-4db átmenő kondinak kell.
a bővitményt elég csak a régi mellé forrasztani.

Az egészet be akarom burkolni, hogy sem a kijelzőn, sem a nyomógombon ne tudjon kifújni.
A teteje lepattintható lesz, hogy tudjak csatornát váltani.

h..zoli
2010-04-02, 20:54
Így néz ki az Inesun 800mW-os videó adó.
Nem vitték túlzásba a bemenet szűrését.
Nem csoda, hogy rázavar a tápkábelre.
De a kidolgozására sem lehet azt állítani, hogy igényes.
Viszont óccó és kici.
http://img265.imageshack.us/img265/9333/inesun800mwvideadresize.jpg (http://img265.imageshack.us/i/inesun800mwvideadresize.jpg/)

mcelek
2010-04-02, 21:24
Segít valamit, ha a kábeleket ferritgyűrűn átvezetem?

h..zoli
2010-04-02, 21:34
Én azt is próbáltam, és az égvilágon semmit sem segített. :'(

gabor2009
2010-04-02, 22:33
A mi esetünkben több helyen is kifúj. Amíg nincs minden betömve, addig rossz lesz.

gabor2009
2010-04-04, 16:52
Közben volt időm, és egész jó kis antennát csináltam 1.2-re.

Lesz egy kis időm gyártok pár db-ot.

h..zoli
2010-04-04, 20:17
Közben volt időm, és egész jó kis antennát csináltam 1.2-re.

Lesz egy kis időm gyártok pár db-ot.

Én már látatlanban kérek egyet.
Átfedi a teljes 4-C csatornasávot?

gabor2009
2010-04-04, 22:16
Nem! nem fed át semmit. egy frekvencián megy. megmondod hol szeretnéd hogy menjen, és ott fog menni.
És mind a 2 oldalon érdemes egyszerre kicserélni az antennát... mert a vevő is annyira fontos, mint az adó.
Egyik a másik nélkül nem fog menni.

az "unverzális" és "többsávos" antennák mindig kivétel nélkül kompromisszumok.
Ezért is rosszak.

Nincs olyan antenna, ami a 1080... 1360-ig képes sugározni. Ebből is látszik, hogy a kinai vackok rosszak.
(Helyesbitek: van ilyen antenna, de nem a kis botantennák stilusában.)

Más:
Mai mérés:
Budapest Hármashatárhegy és a lakhelyem között (10.016km) teszt video-adás volt.
1280mhz
10.016km
tx: +36dbm
tx ant+kabel: +7db
fsl: -114.58dbm
rx ant+kabel: -2db
------------------
számolt jelszint: -73.58dbm

mért jelszint:-70dbm

A gyakorlatban kb -75- -80-ig tökéletes lesz a videó képe.
A számolásból az látszik, hogy a kiszámolt érték - szinte teljesen - megegyezik a mért adatokkal.
És a kép tökéletes volt, akárcsak bármelyik élő tv adóé.

Holnap remélem lesz időm a következő próbára.