PDA

Teljes verzió megtekintése : DIY quad

oldal : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10

mmormota
2012-06-11, 15:56
Köszönöm a részletes választ.

Viszont fontos info: Acro módban hasonlítgatom a boardokat, mert nekem annyira nem tetszik (sőt néha ijesztő) a stabilizált módok viselkedése. Bár az arducopternél sajnos túl sok választásom nincs egyelőre...

A KK 4.7-hez nem találok jó leírást. Mi ez az acro mód és hogyan lehet állítani a módokat?

karee2
2012-06-11, 16:19
Köszönöm a részletes választ.

Viszont fontos info: Acro módban hasonlítgatom a boardokat, mert nekem annyira nem tetszik (sőt néha ijesztő) a stabilizált módok viselkedése. Bár az arducopternél sajnos túl sok választásom nincs egyelőre...

A KK 4.7-hez nem találok jó leírást. Mi ez az acro mód és hogyan lehet állítani a módokat?

Ez talán segít:

http://img705.imageshack.us/img705/4176/multicoptersetting.gif

k

karee2
2012-06-11, 16:22
A 4,7-re pedig itt a lap alján:

http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,110652.0.html

k

krisone
2012-06-11, 20:34
Az acro mód alapvetően az, hogy csak a gyro-k játszanak, a gyorsulásmérők nem(feltéve, hogy vannak). Tehát úgy működik mint egy heli, dől amíg húzod a kart és ha elengeded akkor tartja azt a dőlést amíg bírja. A stabilizált mód meg az, amikor a gyorsulásmérő is játszik a történetben és a kar húzása azt befolyásolja, hogy a vízszintestől nézve mennyire dőljön be a gép, de ha elengeded a kart akkor visszaáll vízszintesbe. Szóval a stab módban sima egyenes előrerepüléshez folyamatosan kell tolni a kart előre, míg Acro módban ugyanez jobb esetben egy előre bukfenchez, rosszabb esetben egy elég drága lyukhoz vezet a földben. A KK boardok alap esetben csak az első módot tudják (kis hekkeléssel meg egy külső board ráforrasztásával lehet gyorsulásmérőt is rá tenni). A karee2 által linkelt táblázatban szereplő acro mód a KK-nál azért van külön kiemelve, mert más a reakcióideje a boardnak. Acro-ban gyorsabban reagál(70%), míg normal módban komótosabb(50%), de igazából ugyanazt csinálja. UFO módban meg bolond gyors az oldalkormány(90%) a többi viszont olyan reakció idejű mint normal módban.

mmormota
2012-06-11, 23:45
Köszönöm a segítséget.

Air.Wolf
2012-06-12, 00:45
A 4.7-ben szerintem nincs acro vagy ufo mód!

Pont a hétvégén teszteltem.
A Pid érték változtatásával igen agresszívvá lehet tenni.

Üdv Zozo

pulsarxp
2012-06-12, 08:29
Hagy kérdezek már egy nagyon amatőrt. Mi az a PID?

karee2
2012-06-12, 08:47
Hagy kérdezek már egy nagyon amatőrt. Mi az a PID?

Krisone:

"Szóval a P meghatározza, hogy mennyire legyen érzékeny az adott irányba a giro, míg az I azt mondja meg, hogy mennyire ragaszkodjon a quad az eredeti pozíciójához. Gyakorlatilag az I az a giro által érzékelt elmozdulásra adott válasz erejét határozza meg, valamint, hogy mennyire ragaszkodjon a kontroller az eredeti állapotba történő visszaálláshoz."

krisone
2012-06-12, 09:31
Ha esetleg az amatőr konyhanyelven megfogalmazott multicopter vezérlésre fordított szöveg kevésnek bizonyulna, akkor részletesen:

http://en.wikipedia.org/wiki/PID_controller

Egyébként ipari rendszerek vezérlésére és finomhangolására használt feedback controller. (van erre magyar szó?)

lado
2012-06-12, 12:16
Ha esetleg az amatőr konyhanyelven megfogalmazott multicopter vezérlésre fordított szöveg kevésnek bizonyulna, akkor részletesen:

Egyébként ipari rendszerek vezérlésére és finomhangolására használt feedback controller. (van erre magyar szó?)

én szívesen olvasnék még "konyhanyelven" róla... ha van leírás akkor küldenétek linket? vagy szívesen olvasnám a te "tolladból" is. :)

pulsarxp
2012-06-12, 15:30
Köszönöm a válaszokat. Akkor ha jól értem a HK vezérlőn ezeket az értékeket lehet állítani a három potival?

krisone
2012-06-12, 15:48
Hát szívesen írok róla konyhanyelven, de általánosságban elég nehéz, mert amit fent karee2 idézett tőlem, az csak a KK 4.7-es boardra igaz, valójában nem is PID, hanem csak PI vezérlés és az adott feltételek teljesülése mellett érvényes. Pl.: a Multiwii PID értékeket használ a magasságtartásra, nyilván ott mást jelentenek az értékek és így tovább board/software párosításonként külön külön.

A PID elmélet általánosságban az én értelmezésem szerint a következő: (PID = Proportional - Integral - Derivative):

Fontos:
A PID vezérlő kimeneti értékét az alábbi dolgok együttesen szabályozzák. Gyakorlatilag bármire lehet PID vezérlést csinálni ahol tudunk "hibát" mérni (ld. lejjebb). Előfordulhatnak olyan vezérlések ahol nincs mind a három tényező jelen, ilyen lehet például a P, PI, PD...
A P,I,D értékek egy egy külön függvényt befolyásolnak, amelyek az idő, a mért értékek, és a felhasználó által megadott gain értékekkel végzett műveletek után összeadódnak és a vezérlő ezt a jelet adja ki magából. A gain értékek gyakorlatilag szorzók, amelyek az adott függvény kimeneti értéket befolyásolják.

Tehát:

Van egy bármilyen szenzor által mért érték, ami a jelenlegi "helyzet", van egy olyan érték amit szeretnél elérni, és a kettő különbsége a hiba. A P érték elvileg megmondja a vezérlőnek, hogy ugyan történjen már valami és lehetőleg a hiba értékének csökkentése irányába. Magyarul a vezérlő lő egyet a P értékének megfelelően az adott irányba és lesz ami lesz. A jó P érték elvileg úgy néz ki, hogy a hibára adott reakcó se nem túl kicsi, se nem túl nagy. (lefordítva multicopterre: ha kicsi, akkor nyúlós és nem stabilizál, ha nagy akkor oszcillál, mert mindig túllő a célon). Önmagában csak a P érték beállításával nem lehet optimális szabályzást elérni, mivel ahhoz hogy a vezérlő működjön folyamatosan van szükség a hiba értékre, ami nem lehet 0, valamint sosem lesz tökéletes minden körülmények között a hibára adott reakció mértéke. Mivel a hiba nem lehet nulla ezért a P-hez tartozó függvény folyamatosan játékban tart egy konstanst ami fordítottan arányos a P értékével.

Az I értékhez tartozó függvény gyorsítja a kontroller reakcióját azzal, hogy figyeli a múltbeli hibák nagyságát és előfordulásának idejét és ezeket hozzáadja a vezérlés által kiadott értékhez. Magasabb I több régi adat, kevesebb I, kevesebb régi adat. A hatása többek között, hogy a fenti "nem lehet 0" miatt bevezetett konstansból eredő pontatlanságot elnyomja viszont cserébe egy jól beállított P értékkel számoló vezérlőt képes arra rávenni, hogy a reakciója túl nagy legyen. (Multicopterre fordítva: egyfajta heading hold módot lehet vele elérni, de tengelyenként).

A D értéket úgy kell elképzelni mint egy csillapítást egyrészt az I érték által esetlegesen keltett túlreagáláshoz, valamint általánosságban is stabilabbá teszi a rendszer működést. Szintén múltbeli adatokból dolgozik, mint az I érték, de mivel matematikailag deriválásról van szó ezért érzékeny a kiindulási adatok szórására. Tehát ha zajos a bemeneti adat, tróger lesz a kimeneti is. (multicopterre fordítva: ha sok a rezgés, hülyeséget mérnek a szenzorok, magas a D gain értéked: leesel)

Beállítási tanács:

Mindig a P-vel kell kezdeni, a többi nyugodtan lehet nulla. Sőt ez ajánlott is. Ekkor van egy sima P vezérlésünk. Ezt próbálgatással elég könnyen be lehet lőni, se nyúlós ne legyen, se ne oszcilláljon. (kézbe veszed a multicoptert, felpörgeted, megpróbálod kibillenteni és ha remegve tart ellen, vagy remegve pörög fel, csökkented. Ha nem tart nagyon ellen, akkor növeled)

I és D érzés szerint, igazából repülési stílus függő. Van aki szereti a lassab reakció idejű, de kökeményen odatartó gépeket, van aki (pl én.) hagyja kicsit csúszkálni, meg bohóckodni.

Disclaimer: nem értek hozzá, a fenti csak a saját véleményem/elképzelésem/értelmezésem, amit így úgy összeszedtem, ha nagy hülyeséget írtam javítsatok ki nyugodtan.

én szívesen olvasnék még "konyhanyelven" róla... ha van leírás akkor küldenétek linket? vagy szívesen olvasnám a te "tolladból" is. :)

krisone
2012-06-12, 15:53
Köszönöm a válaszokat. Akkor ha jól értem a HK vezérlőn ezeket az értékeket lehet állítani a három potival?

Igen, bár kicsit nyakatekert módon:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,110652.msg1382743.html#msg1382743

pulsarxp
2012-06-12, 15:58
Huh, hát nagy nagy köszönet a leírásért, és a linkért is. Sok homályt sikerült a fejemben eltüntetni.. :) már csak egy kérdésem van. Mi az a multiwii? :) a wii -t mint konzolt ismerem :)

Hasi
2012-06-12, 17:15
Huh, hát nagy nagy köszönet a leírásért, és a linkért is. Sok homályt sikerült a fejemben eltüntetni.. :) már csak egy kérdésem van. Mi az a multiwii? :) a wii -t mint konzolt ismerem :)

Egy vezérlő, ami a wii kontrollerének a szenzorait használja. :D

pulsarxp
2012-06-12, 18:02

ő, köszi, ezt sejtettem. ;D
De hogy kell ezt elképzelni. Mármint a kis kínaiak már ezt kint megoldják, vagy kapsz egy panelt, és a wii motion plus-t rá kell csatlakoztatni? :)

Hasi
2012-06-12, 18:11
Van ilyen is meg olyan is. ;)

CooBy
2012-06-12, 18:14

ő, köszi, ezt sejtettem. ;D
De hogy kell ezt elképzelni. Mármint a kis kínaiak már ezt kint megoldják, vagy kapsz egy panelt, és a wii motion plus-t rá kell csatlakoztatni? :)

Mindkét megoldás létezik. Akár összehegesztheted magadnak alkatrészekből, de már gyártanak kész paneleket, minden földi jóval megpakolva a MultiWii firmware számára. Igazából mind a barkács-, mind a készre szerelt változat az Arudinon alapul.

De az alapokról itt megtalálsz róla mindent:
http://www.multiwii.com/

mmormota
2012-06-12, 18:58
Nem egyszerű az élet ezzel a KK 4.7-tel...

A potmétereket nagyon le kell tekerni ahhoz hogy ne gerjedjen, emiatt nehéz pontosan beállítani - az alsó tizedében kellene mikroszkopikus mértékben tekergetni.
Annyira alacsony az érték, hogy egyik állítás után a program 3 villanással indított, nyilván valami beállító módba került. Úgy elhangolódott hogy nem lehet vele repülni, valahogy az alapoktól újra be kellene állítani. Tényleg nincs ehhez egy egybefüggő leírás, mi mit jelent, mit hogy kell beállítani stb. ?!
Esetleg egy program amiben képernyőn lehet állítgatni ezek helyett a szerencsétlen trimmerek helyett?

mmormota
2012-06-12, 19:10
Találtam egy jónak tűnő leírást:
http://multicopter.forestblue.nl/quadcopter_build_log.html

pulsarxp
2012-06-12, 19:59
köszönöm a multiwii-s linket ;)

de jó, hogy felmerült a beállítás dolog. Mi kell a programozáshoz egy HK boardnál?
elég
ez (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21321__USBasp_AVR_Programming_Device_for_ATMEL_p roccessors.html)?
vagy kell más is?

krisone
2012-06-12, 20:14
Boven, sot ha kesobb esc-et szeretnel programozni, ahoz is jo.

de jó, hogy felmerült a beállítás dolog. Mi kell a programozáshoz egy HK boardnál?
elég
ez (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21321__USBasp_AVR_Programming_Device_for_ATMEL_p roccessors.html)?
vagy kell más is?

pulsarxp
2012-06-12, 20:47
Ő, mi? :) ESC-et is kell programozni? :) vagy van olyan, ami programozható?

Boven, sot ha kesobb esc-et szeretnel programozni, ahoz is jo.

elég
vagy kell más is?

Hasi
2012-06-12, 22:15

Nem kell csak lehet a legtöbbet. A nagyobb stabilitás miatt szokták újraprogramozni, de ha jó szabályzókat veszel, akkor ezt egyáltalán nem kell megcsinálni.

Állítólag a Turnigy Plush szabályzók elég jól teljesítenek multikopterekben.

relaxman
2012-06-12, 22:18

1 hét múlva tudok erről nyilatkozni, rabbit board-dal együtt mit művel X525 vázon.

krisone
2012-06-13, 00:37

Nem kell csak lehet a legtöbbet. A nagyobb stabilitás miatt szokták újraprogramozni, de ha jó szabályzókat veszel, akkor ezt egyáltalán nem kell megcsinálni.

Nekem nagyon bejott. Turnigy 25A szabikat flasheltem ujra meg rctimer 30A-kat es eg es fold. Elotte is jok voltak, de gondoltam kiprobalom. Hat bejott. Sokkal stabilabb es hatarozottabb lett a gepek viselkedese. Az iranyitas pedig sokkal precizebb. Olyan osszeszedetteb erzest nyujt az egesz. De latvanyosan, nem csak placebo:)

pulsarxp
2012-06-13, 05:48
Értem, közöm!
de láttam külön esc programozó boardot, néhány dollárért. Az akkor megint más? :)

relaxman
2012-06-13, 08:48
Nekem nagyon bejott. Turnigy 25A szabikat flasheltem

Ez akkor érvényes Plush 30A-ra is?
Pontosan melyiket érdemes feltenni?
Hogy lehet lementeni a gyárit, hogy gáz esetén visszatehető legyen?
Végülis annyit csinál az új, hogy több lépésben tudja szabályozni a motorokat?
Nincs arról infót, egy alap Plush hány lépést tud, és a fw-rel mennyire nő?
Gondolom a hatás board függő is, te most a KK-ról beszéltél?

thx

icahone
2012-06-13, 09:20
Nemreg irta valaki egy topicban, alapbol 120 lepes korul, flashelve 200 korul.

Hasi
2012-06-13, 09:53
De vigyázzatok, mert az új Plush szabikat nem lehet újraflashelni. Már nem az atmel mcu-kal gyártják őket.

Én úgy tudom, hogy az eredeti fw-t sem lehet visszatenni rá.

relaxman
2012-06-13, 09:56
Köszi az infókat.
És azt honnan tudom új-e pl. ez? http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2164
Nekem új ;D

icahone
2012-06-13, 10:18
Zugorfolia levesz, chip megnez, ha atmel orul es flashel, ujrazsugorfoliaz ha nem atmel nem orul, ujrazsugorfoliaz, elad :D

mmormota
2012-06-13, 13:17
Végülis annyit csinál az új, hogy több lépésben tudja szabályozni a motorokat?

Nem ez a legfontosabb, hanem az, hogy mennyire gyorsan reagál a vezérlő jelekre. Minél gyorsabb, annál stabilabban tudja tartani a gyro, nagyobbra lehet venni a PID hurokban a konstansokat anélkül hogy belengene.

mmormota
2012-06-13, 13:19
A Red Brick 25A flashelhető? Csak akkor bontanám ki a helyéről ha érdemes...

icahone
2012-06-13, 14:00
Igen, es hogy hogyan:
http://polakiumengineering.org/?p=1112
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1513678

CooBy
2012-06-13, 20:14

Nekem azok voltak a quadomban, és - igaz, nincs viszonyítási alapom - nagyon jól repült vele. Sziklaszilárdan lebegett, és nagyon jól, finoman reagált a bot minden mozdulatára.

karee2
2012-06-14, 20:45
Sziasztok!

Tegnap este fölraktam a Rabbit FC boardra az új FW-t! Ma kipróbáltam a pozíció tartást, és tökéletesen működik!!! ;)
Közben megérkezett Obi, Ő is kihozta a mikro quadját, amin szintén Rabbit board van! Ekkor jött az ötlet, hogy az enyém, amíg "egy" pontban tartja magát, addig Obi a kicsivel repked körülötte! Amikor fölszálltunk, akkor én bekapcsoltam a tertást, és Obi repkedett körülötte! Ezt látjátok a vidin:

http://youtu.be/qz_gKAgPov0

(A tartás bekapcsolása után, én letettem a távot, és elkezdtem kamerázni!)

A felvétel minősége sajna nem a legjobb, de a lényeg látszik!

k

vbodi
2012-06-14, 21:47
Nagyon jót repkedtetek!
A Rabbit vezérlő nagyon klasszul tartja a gépet az erős szélben!
Frankón összehoztad!

karee2
2012-06-14, 21:57
Nagyon jót repkedtetek!
A Rabbit vezérlő nagyon klasszul tartja a gépet az erős szélben!
Frankón összehoztad!

Köszi! Legközelebb jobb minőségű vidit csinálok!

k

vbodi
2012-06-14, 22:25
Megint laptoppal kameráztál?

karee2
2012-06-14, 22:27
Megint laptoppal kameráztál?

Szia!

Sajna nem volt ott!!! :( Így csak a telcsi volt kéznél! De lényeg látsziik! Mikor jössz Csabára?

k

pulsarxp
2012-06-15, 15:56
Motort ti mi alapján választotok? Méret, súly, szín? :)

CooBy
2012-06-15, 16:19
Motort ti mi alapján választotok? Méret, súly, szín? :)

Főként kv érték szerint. 700-800kv, ha filmezni, FPV-zni vagy csak úgy finoman repülni akarsz, és 1000-1300kv a Warthox stílusú aerobatikus röpködéshez.

És persze kizárólag kéket vagy narancssárgát!!! ;D

pulsarxp
2012-06-15, 16:31
És persze kizárólag kéket vagy narancssárgát!!! ;D

;D kéket néztem ki én is, akkor nem nyúltam mellé :D

Köszönöm, hasznos infó. A Kv értékkel nem csökken a gép emelő képessége?
Márkában van valami amit kerüljek, vagy jobban ajánlott?
Illetve az ESC-et mi szerint választjátok hozzá? Gondolom az áram erősség a lényeg, de mennyire baj, ha sokkal nagyobb, mint a motor fogyasztása?

jpeti29
2012-06-15, 16:34
Én speciel:

- KV: minnél alacsonyabb, annál jobb (700-900)
- teljesítmény: a motorok össz statikus húzó ereje legyen kb a quad súlyának kétszerese vagy max kicsivel több azzal a proppal és akuval ami választasz hozzá. ha túl nagy a motorod, az sem jó

- pólusszám: minnél több, annál jobb

- metrikus tengelyméret. ha csapágyat kell cserélni benne, olcsóbb, könyebben beszerezhető

- ha menetes a tengely és nem kell rá prop saver vagy adapter, az jobb lehet, mert kevesebb dolog okozhat rezonanciát.

pulsarxp
2012-06-15, 16:39
húha, nem is gondoltam, hogy ennyi minden érdekes lehet. Köszönöm!

Ha már súly, és aksi. Mekkorát szoktatok rá biggyeszteni? Elég két 2200-as 3s-es?

Én speciel:

- teljesítmény: a motorok össz statikus húzó ereje legyen kb a quad súlyának kétszerese vagy max kicsivel több azzal a proppal és akuval ami választasz hozzá. ha túl nagy a motorod, az sem jó

- metrikus tengelyméret. ha csapágyat kell cserélni benne, olcsóbb, könyebben beszerezhető

- ha menetes a tengely és nem kell rá prop saver vagy adapter, az jobb lehet, mert kevesebb dolog okozhat rezonanciát.

csillagvzs
2012-06-15, 16:41
húha, nem is gondoltam, hogy ennyi minden érdekes lehet. Köszönöm!

Ha már súly, és aksi. Mekkorát szoktatok rá biggyeszteni? Elég két 2200-as 3s-es?

Én speciel:

5S 10 000mah nekem de ezt ne vedd számításba ;D

pulsarxp
2012-06-15, 16:51
5S 10 000mah nekem de ezt ne vedd számításba ;D

jééézsus! Refik is vanak felrakva éjszakai filmezéshez? :D

jpeti29
2012-06-15, 16:52

sok is. nekem 1 is elég a 1200g-os trikopteremre 8 percig kitart. 3000mah 25c pl

ESC-ból lehet hogy érdemes megvenned olyat amin már rajta van a simonk féle firmware, vagy olyat amire ésőbb rátehető.
20-30A ESC elég szokott lenni.

ime egy példa:
http://www.flytron.com/multicopter-parts/181-fl30a-fast-pwm-esc.html

CooBy
2012-06-15, 21:12
Nekem a 750g-os quadom 9-10 percet bírt 1db 2200mAh-s 3s aksival, perce csak lebegve, semmi komolyabb manőver.

Ezzel tapasztalatból egyet kell hogy értsek. Sokat sz**tam mind a prop adapter, mind az inches méretezésű csapágy miatt.

Ahogy írtam is, szerintem lehet gyorsabb motorokat is belerakni, de azzal ne akarj kamerázni. Ugyan úgy, mint ahogy egy jet repülőt sem szerelnek slowflier motorokkal, egy aerobatikus quadnak is a gyorsabb motor, kisebb prop, kisebb m2m táv a jobb. El kell döntened, hogy mire akarod majd használni. Az, hogy egyszerre akarod mind a kettőre (kamera + aerobatika), az nem fog működni. De első gépnek szerintem is a lassabb motor a jó.

ESC-ből, ha nem tudsz simonk firmwarest, vagy nem akarsz vele foglalkozni, a TG Plush szabik már alapból elég jól ellátják a dolgukat. De inkább a custom firmware felé kacsintgass. Amúgy én mindig túlméretezem a szabikat. Legalább 1,5x nagyobbat veszek, mint amennyi A-t az adott motor kér.

Ha már húzóerő... 750g összsúlyra 3880g (970g x 4) húzóerő! Akkor az enyém túlméretezett volt??? ;D

CooBy
2012-06-15, 21:14
Izé... az slowflyer akart lenni. :-[

Hasi
2012-06-15, 23:51
Szerintem viszont jobb, ha a motorok a gép súlyának legalább a 3X-osát bírja el. Az én tricopterem kb. 400g lesz és egy 2200mah-s akkuval szerintem bőven több mint 15 percet tudok majd vele repülni. :D

pulsarxp
2012-06-16, 01:43
Értem, köszönöm az információkat. Kamerazni, esetleg fotózni szeretnék a géppel.
Ezt néztem ki:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19025__Turnigy_G32_Brushless_Outrunner_600kv_.ht ml

A hk oldalon a méret szerinti felsorolásban a méretek mit jelentenek?

És még mindig nem fogytam ki a kerdesekből :)
milyen töltött használtok?

vbodi
2012-06-16, 08:55
Akarok hosza 2x600mm,15x15-ös alu.

http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.06.14/DSCF1189.JPG

http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.06.14/DSCF1187.JPG

http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.06.14/DSCF1186.JPG

vbodi
2012-06-16, 08:57
http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.06.14/DSCF1187.JPG

vbodi
2012-06-16, 08:58
http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.06.14/DSCF1189.JPG

Air.Wolf
2012-06-16, 09:20
Értem, köszönöm az információkat. Kamerazni, esetleg fotózni szeretnék a géppel.
Ezt néztem ki:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19025__Turnigy_G32_Brushless_Outrunner_600kv_.ht ml

A hk oldalon a méret szerinti felsorolásban a méretek mit jelentenek?

És még mindig nem fogytam ki a kerdesekből :)
milyen töltött használtok?

Mielőtt kamerázol és fényképezel tanulj meg repülni!!!
Garantáltan földhöz vered néhányszor.
Amit belinkeltél motort az 4 cellánál dolgozik ráadásul drága is nehéz is elsőre.

És itt jön a gond, hogy ha zuhansz a relatív nagy tömeg miatt törni fog minden.

Kezdjél 50gr. körüli motorokkal 20A szabályzókkal és 3S3000 akksikkal.

Persze nem muszáj megfogadni csak egy vélemény az enyém.

A töltő kérdése meg nem itt tárgyalandó arra is megvan a megfelelő topik de
egy fontos dolgot tarts szem előtt abból csak elsőrangút mert azt hosszú távra veszed,
rádióban ugyanígy.

Én ezt a két töltőt használom.
http://www.newheading.com/img/prod/HP-EOS0606i.jpghttp://www.newheading.com/img/prod/HP-EOS0730iNET3.jpg

Űdv Zozo

pulsarxp
2012-06-16, 16:40
Köszönöm a tanácsod, nem is szándékoztam rá csavarozni 3 gopro-t első alkalommal :)

köszi, akkor megkeresem a töltős topikot ;)

Mielőtt kamerázol és fényképezel tanulj meg repülni!!!
Garantáltan földhöz vered néhányszor.
Amit belinkeltél motort az 4 cellánál dolgozik ráadásul drága is nehéz is elsőre.

És itt jön a gond, hogy ha zuhansz a relatív nagy tömeg miatt törni fog minden.

Kezdjél 50gr. körüli motorokkal 20A szabályzókkal és 3S3000 akksikkal.

Persze nem muszáj megfogadni csak egy vélemény az enyém.

A töltő kérdése meg nem itt tárgyalandó arra is megvan a megfelelő topik de
egy fontos dolgot tarts szem előtt abból csak elsőrangút mert azt hosszú távra veszed,
rádióban ugyanígy.

Én ezt a két töltőt használom.
http://www.newheading.com/img/prod/HP-EOS0606i.jpghttp://www.newheading.com/img/prod/HP-EOS0730iNET3.jpg

Űdv Zozo

Air.Wolf
2012-06-17, 20:04
Kezdésnek tökéletes!
Az árakba benne a szállítási díj is.

Mystery F2632 1000KV Brushless Motor for Quadcopter Multicopter for Quadcopter
Price: $55.57
http://www.goodluckbuy.com/mystery-f2632-1000kv-brushless-motor-for-quadcopter-multicopter-for-quadcopter-.html
HK-tol rendelni kell hozzá SK2830 as tengelyt!
http://www.goodluckbuy.com/images/product_images/thumbnail_79002_1.jpg

Hobbywing Skywalker 20A 2A-BEC Brushless ESC for Quadcopter Multicopter 4-Pack
http://www.goodluckbuy.com/hobbywing-skywalker-20a-2a-bec-brushless-esc-for-quadcopter-multicopter-4-pack.html
Price: $36.66
http://www.goodluckbuy.com/images/product_images/thumbnail_77771_1.jpg

KK MK X525 V3 QuadCopter összehajtható váz Friber Üveg MultiCoptor Red / Balck
http://www.goodluckbuy.com/kk-mk-x525-quadcopter-folding-frame-quad-rotor-friber-glass-multicoptor.html
Akciós ár: 29,99 $
http://www.goodluckbuy.com/images/product_images/thumbnail_77987_1.jpg

Üdv Zozo

jpeti29
2012-06-18, 14:59
egy újabb remekmű Deniel barátunktól. ezuttal egy quadot épített
http://www.rcexplorer.se/projects/Quadrone/Quadrone.html

Air.Wolf
2012-06-18, 16:17
egy újabb remekmű Deniel barátunktól. ezuttal egy quadot épített
http://www.rcexplorer.se/projects/Quadrone/Quadrone.html

Ez tetszik talán rendelnék is tőle ha majd vág eladásra.
Eredeti ötlet és még jól is néz ki.
Nekem fontos, hogy esztétikailag is megfeleljen és ez nagyon tetszik. :D
Egy dologgal nem vagyok csak kibékülve mi tartja helyzetben a karokat.

Üdv Zozo

Hasi
2012-06-18, 17:26
A súrlódás és a propellerek pörgése?

Air.Wolf
2012-06-18, 18:22
A súrlódás és a propellerek pörgése?

Na ezekben azért nem bíznák! :o
Még egy gumigyűrű is nagy biztonságot nyújthat ebben az esetben.

http://www.rcexplorer.se/projects/Quadrone/files/rcequad10.jpg

jpeti29
2012-06-18, 22:52
a motorok forgató nyomatéka megfelelő irányba húzza.

njozsef
2012-06-18, 23:39
Hát nem tudom. A váz merevsége elsődleges a stabil lebegéshez.
Akinek volt conrad 450-ese az tudja, hogy miről beszélek.

Air.Wolf
2012-06-19, 15:58

És mi van akkor ha elveszed gázt, gyors süllyedésnél?
Én tuti nem bízom rá a forgató nyomatékra.

Ettől függetlenül nagyon bejön a konstrukció és mint már mondtam szívesen látnám
itthon is.

Üdv Zozo

Hasi
2012-06-19, 16:00

Amíg a propellerek nem forognak a másik irányba, addig a súrlódás még mindig ott tartja. De mikor veszed te le a gázt teljesen repülés közben?

Air.Wolf
2012-06-19, 20:49

Amíg a propellerek nem forognak a másik irányba, addig a súrlódás még mindig ott tartja. De mikor veszed te le a gázt teljesen repülés közben?

A gázt például egy órával ezelőtt is levettem, a propellert a quad forgatta.
Nagy élmény egy függőleges zuhanás amit a földtől egy méterre fogsz meg! ;)

Persze bele is vertem ma a földbe a saját hülyeségem miatt, belefordultam a lenyugvó napba és nem láttam
néhány másodpercig. :o
De holnapra ismét repül, egy propi és egy tengely a veszteség.

Üdv Zozo

üdv Zozo

airman
2012-06-20, 00:27

Én tuti nem bízom rá a forgató nyomatékra.

Egy kicsit ehhez hozzászólnék. A motorok nyomatéka csak a fordulatszám változáskor hat a karokra. Ha "állandó" fordulaton pörögnek, akkor már létrejött az egyensúly, és nincsenek hatással a karokra. A folyamatos nyomaték főleg a légcsavarok légellenállásának leküzdéséből származik. Vákuumban nem is lehetne érezni, csak fordulatszám változáskor a motorpalást és a légcsavar tömege miatt.

icahone
2012-06-22, 11:30
Csak az jó, ami még a régi típus (atmegás), az új SiLab chippes nem jó.

nekem kicsit állítgatni kelett az indítási paramétereken, mert nem akarta felpörgetni elsőre a motorokat.

Uj szelek fujnak uraim: http://forums.openpilot.org/topic/10162-turbopwm-on-silabs-based-esc/page__st__80
Mar a Silabs csipes szabikat is flashelik, allitolag a Turnigy Plush 10A-t mar sikerult, mukodik!

Air.Wolf
2012-06-22, 16:10
Csak az jó, ami még a régi típus (atmegás), az új SiLab chippes nem jó.

nekem kicsit állítgatni kelett az indítási paramétereken, mert nem akarta felpörgetni elsőre a motorokat.

Uj szelek fujnak uraim: http://forums.openpilot.org/topic/10162-turbopwm-on-silabs-based-esc/page__st__80
Mar a Silabs csipes szabikat is flashelik, allitolag a Turnigy Plush 10A-t mar sikerult, mukodik!

Ez csodás de nem mindenki ért az elektrotechnikához, köztük én se.

Hónapokkal ezelőtt feltettem már az alábbi kérdést.

Honnan a lehetne megtudni, hogy pl. egy Hacker v. CC. szabályzó hány lépésben szabályoz! ???

Üdv Zozo

bkis76
2012-06-23, 00:11
Ma megvolt az első féligmeddig FPV repülés a quaddal! :) A felszerelés eléggé lowcost kisérletezgetés... Videóátvitel egy kínai vezeték nélküli kamera, ami a vártnál jobban teljesít! Megjelenítés szintén kínai 4.3"-os tft monitor az adóra rögzítve, elég jól látható még erős napsütés mellett is ha árnyékban vagyok! Alacsonyan még nem nagyon mertem csak a videóra hagyatkozni, de ha volt magasság nagy élmény volt ez alapján repülni! Baromi nehéz a távolságok és sebesség felmérése... A kamera kap egy nagylátószögű objektívet az talán javít a tájékozódáson. Az már biztos, hogy gyűjtögetek egy komolyabb cuccra...

CooBy
2012-06-23, 18:02
A mai életem egyik legboldogabb napja!!! :P Megkerült az elveszett quadom, amiről pár oldallal ezelőtt már kisírtam magam! Nem gondoltam volna, hogy még meglesz, és ráadásul működik is. Legalább is egy új aksival beindultak a motorok, de majd kiderül, hogy a baro szenzor, meg egyebek mennyire áztak meg. Az aksinak vége. Nem is azért, mert teljesen lemerült, hanem kapott egy keményebb ütést. Csoda, hogy nem gyulladt ki. De hát ez legyen a legkevesebb. A TG szabikon a zsugorcső borítást rendesen kiszívta a nap. Na egyenlőre ennyi. Most megyek is, és rendbe teszem a babyt. ;D

Air.Wolf
2012-06-23, 20:51
Hali CooBy!

Gratulálok a szerencsédhez!
Hogy találtad meg? ;D

Üdv Zozo

icahone
2012-06-23, 22:48
Mazlista... ;D
Kivancsi vagyok nekem mikor lesz ilyen szerencsem. Lottot adtal fel?

CooBy
2012-06-24, 23:08
Hogy találtad meg? ;D

Hosszú történet... Az egyik ismerősöm ismerősének (akit még régebbről én is ismerek egy kicsit) a szomszédja találta meg, kint a határban a földjén, kb 1 km-re a legszélső utcától, ahol én gondoltam hogy esetleg ott lehet. Az odaadta a srácnak, aki amúgy műszerész, már gyerekkora óta érdeklik az elektromos kütyük. Ő nem is tudta, hogy keresem, és már elkezdett utánanézni a neten, hogy mennyiért adhatná el. :) Aztán hallotta, hogy keresem, úgyhogy inkább visszaadta.

Azóta már felújítottam, és ma már kétszer(!) össze is törtem. Egy nap alatt! Büszke is vagyok magamra. ;) Egyszer felakasztottam hátul az udvarban a drótkerítésre, kb. mint azt hiszem icahone tette az egyik videójában, aztán meg megmetszettem vele ugyancsak a hátsó udvarban az zsír új facsemetét.

CooBy
2012-06-24, 23:20
Az még elfelejtettem megkérdezni, hogy nem tudja valaki hogy miért forog szépen lassan jobbra a copterem??? Beállíottam a yaw-t ahogy kell, 1000 és 2000 μs közé, 1500-nál van középen, de állandóan ellen kellene tartanom ballra, hogy egyenes maradjon. Trimmelnem kellett nem keveset, hogy magától megmaradjon egyenesben, de szerintem nem ez lenne a megoldás. A motorok nincsenek eltekeredve, hogy oldalra fújnának. Legalábbis szemmértékre nincsenek. Nincs ötletem, hogy mi lehet, de egy csöppet zavar, hogy tudom, hogy valami nem f@sza.

jpeti29
2012-06-25, 10:14
ESC-kezt kalibráld újra, hátha.

icahone
2012-06-25, 10:25
Azt mondanam hogy valamelyik motorod nem vizszintesen all de erre te meg azt mondanad hogy "A motorok nincsenek eltekeredve, hogy oldalra fújnának." Ha neked van igazad akkor en megneznem a yaw gain-t mert az tud ilyet csinalni, valamint azt hogy a sulypont kozepen van-e, ha meg nekem akkor allitani kell a kerdeses motor dolesszogen. Feltetelezem hogy a propellerek egyformak es egyik sincs deformalodva. Inditsd be a gepet es oldalrol nezd meg hogy egy szintben forog-e az osszes propeller.

Air.Wolf
2012-06-25, 13:21
Vett már valaki ebből a vezérlőből?
Kíváncsi lennék hogy teljesít.
Mi az a AeroCopter (merev szárnyú repülőgép?) , fogalmam sincs bármennyire ciki.

Hobbyking i86 Multi-Rotor Control Board
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/12974_3(2).jpg

icahone
2012-06-25, 17:07
Ugy remlik valamelyik topictars mar linkelte ezt korabban de csak ma neztem alaposabban utana.

:o ::) ??? Nem tudtam ellenallni es rendeltem a legkisebb quadomhoz egy ilyet: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=24723

En arra leszek kivancsi hogy ez hogyan teljesit, 30$-ert van benne gyorsulasmero, tudja a manual es autolevel modokat, okto-ig bezarolag joforman mindent tamogat, es nem kell PC a programozashoz. kis ido mire megjon mert persze BK-s de en kivarom. Turelmesen, mint egy indian :-X

CooBy
2012-06-25, 18:11
ESC-kezt kalibráld újra, hátha.

Erre már gondoltam én is, mert - 4-es szervóelosztó kábel híján - sajna külön-külön kalibráltam őket. Lehet, hogy nem ugyanúgy sikerült mindegyiket, de azért akkora eltérés nem hiszem összejött volna. Azért egy próbát megér. Majd rendelek szervó hosszabbítókat, és összeforrasztok egy elosztót.

Azt mondanam hogy valamelyik motorod nem vizszintesen all de erre te meg azt mondanad hogy "A motorok nincsenek eltekeredve, hogy oldalra fújnának." Ha neked van igazad akkor en megneznem a yaw gain-t mert az tud ilyet csinalni, valamint azt hogy a sulypont kozepen van-e, ha meg nekem akkor allitani kell a kerdeses motor dolesszogen. Feltetelezem hogy a propellerek egyformak es egyik sincs deformalodva. Inditsd be a gepet es oldalrol nezd meg hogy egy szintben forog-e az osszes propeller.

Azt elfelejtettem mondani, hogy MultiWii vezérlőről van szó. Annak a konfigjában ez a yaw gain az minek felel meg??? A PID lenne az??? Amúgy még azt sem értem, hogy ha a yaw P-t felhúzom maxra, még akkor sem változik semmi. Pedig meg kellene próbálnia korrigálni az elfordulást, még akkor is, ha mondjuk ferde az egyig motor. Vagy nem?

Hasi
2012-06-25, 19:32
Azt elfelejtettem mondani, hogy MultiWii vezérlőről van szó. Annak a konfigjában ez a yaw gain az minek felel meg??? A PID lenne az??? Amúgy még azt sem értem, hogy ha a yaw P-t felhúzom maxra, még akkor sem változik semmi. Pedig meg kellene próbálnia korrigálni az elfordulást, még akkor is, ha mondjuk ferde az egyig motor. Vagy nem?

Ha kitrimmeled, akkor nem forog?

CooBy
2012-06-25, 20:28
Akkor nem. De elég rendesen ki kell. 16%-al kell eltolni a középállástól, hogy ne forogjon.

Air.Wolf
2012-06-25, 22:19
Akkor nem. De elég rendesen ki kell. 16%-al kell eltolni a középállástól, hogy ne forogjon.

Ez lehet a motorok és szabályzók közötti gyártási szórás miatt is szerintem.

Üdv Zozo

Hasi
2012-06-25, 22:35
Akkor ha jól számolok állítsd be a yaw-t 1240 és 2240 μs-ra. Vagyis akkor a középállás 1740 lesz (1500 + a 16%-a). :D

jpeti29
2012-06-26, 01:08
nem emlékszek, hogy multiwii-nél quad programnál lenne ilyen állítás. az csak a tricopter szervójára vonatkozik.
iránytá van a lapon? aktív? mert az bezony elviheti, főleg ha az áram alatt lévő kábelek zavarják.

eosbandi
2012-06-26, 01:24
Ugy remlik valamelyik topictars mar linkelte ezt korabban de csak ma neztem alaposabban utana.

:o ::) ??? Nem tudtam ellenallni es rendeltem a legkisebb quadomhoz egy ilyet: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=24723

En arra leszek kivancsi hogy ez hogyan teljesit, 30$-ert van benne gyorsulasmero, tudja a manual es autolevel modokat, okto-ig bezarolag joforman mindent tamogat, es nem kell PC a programozashoz. kis ido mire megjon mert persze BK-s de en kivarom. Turelmesen, mint egy indian :-X

Nekem kettő db már úton van, majd beszámolol...

eosbandi
2012-06-26, 01:27

GUI-ban a gyro értékek stabilak? (Asztalon, nyugalmi állapotban ?)

relaxman
2012-06-27, 18:59
Na ez a DIY Quad ;D http://index.hu/tech/2012/06/27/50_masodpercig_repult_az_emberhajtasu_helikopter/

CooBy
2012-06-28, 17:31
nem emlékszek, hogy multiwii-nél quad programnál lenne ilyen állítás. az csak a tricopter szervójára vonatkozik.
iránytá van a lapon? aktív? mert az bezony elviheti, főleg ha az áram alatt lévő kábelek zavarják.

Van rajta, de ki van kapcsolva. Azzal még nem is kísérleteztem, odáig még nem jutottam.

Üdv Zozo

Én még ilyen esetről nem hallottam/olvastam. Vagyis a gyártási szórás az létezik (és szerintem minden multicoptert érint), de akkor is meg kellene próbálnia kiegyenlítenie az elfordulást.

Az első kép az asztalon, 'alapjáraton' pörgő motorokkal készült, a második kézben fogva, lebegéshez közeli gázállásnál. A gyrot elfelejtettem kalibrálni, így nagyon kicsit próbált előre bukni a kezemben, ennek köszönhető a nem egyforma motor power.

Amúgy egy kérdésem lenne hozzád. Lehet, hogy egy kicsit OFF lesz, és jobb helye lenne a MultiWii topicban, ezért bocsi. Először az általad írt WinGUI-val (v2.1.02beta) próbálkoztam, de amikor próbáltam csatlakozni, ezt reagálta a board:

<iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/Cp-44xigA_I" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

A vezérlő amúgy egy Crius SE (fw 2.0). Az eredeti progival persze működik faxán, ahogy a screenshotok is bizonyítják. És a WinGUI előző verziójával (2.0, azt hiszem) sem volt gond.

CooBy
2012-06-28, 17:40
Jólvan... látom működik a videó beágyazás... ???
Ha furcsáljátok a PID értékeket, az annak köszönhető, hogy még csak a pitch és roll PID-k állítgatásának a közepén tartok. Ezért is van csak úgy felcsapva az LCD az egész tetejére. ;)

És akkor még egy kérdés: baro szenzor jele nektek is ennyire ugrál fel-le???

eosbandi
2012-06-28, 22:31

Van rajta, de ki van kapcsolva. Azzal még nem is kísérleteztem, odáig még nem jutottam.

Üdv Zozo

Én még ilyen esetről nem hallottam/olvastam. Vagyis a gyártási szórás az létezik (és szerintem minden multicoptert érint), de akkor is meg kellene próbálnia kiegyenlítenie az elfordulást.

Az első kép az asztalon, 'alapjáraton' pörgő motorokkal készült, a második kézben fogva, lebegéshez közeli gázállásnál. A gyrot elfelejtettem kalibrálni, így nagyon kicsit próbált előre bukni a kezemben, ennek köszönhető a nem egyforma motor power.

Amúgy egy kérdésem lenne hozzád. Lehet, hogy egy kicsit OFF lesz, és jobb helye lenne a MultiWii topicban, ezért bocsi. Először az általad írt WinGUI-val (v2.1.02beta) próbálkoztam, de amikor próbáltam csatlakozni, ezt reagálta a board:

<iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/Cp-44xigA_I" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

A vezérlő amúgy egy Crius SE (fw 2.0). Az eredeti progival persze működik faxán, ahogy a screenshotok is bizonyítják. És a WinGUI előző verziójával (2.0, azt hiszem) sem volt gond.

A WinGUI 2.1-hez a friss dev MultiWii kód kell (ezért Béta többek között).
A MultiWii 2.0-hoz a legfrissebb WinGUI a 1.04.

Először próbáld meg "stock" PID értékekkel, ha úgy már repül akkor kezd finomhangolni. Azok amiket most beállítottál azok nagyon durva értékek... még egy flash-elt ESCnek is....

Az alt fel van nagyítva, ha megnézed az értéket lárod hogy pár decimétert ingazodik csak.

CooBy
2012-06-28, 23:06
Köszi a segítséget!

Amúgy 'stock' PID-vel repül, nincs vele különösebb gond, de akkor is el akar fordulni. A yaw P-t már kínomban tekertem fel a maxra, hogy hátha megáll egyenesben, de semmi változás. Azt meg meg akartam már kérdezni, hogy kinek-mekkora PID vált be? Tudom, minden kopternek más felel meg, de mégis mi az a tartomány, amin ha túlmegyek akkor tudom, hogy elbaxtam.

relaxman
2012-06-28, 23:18
Cooby, pont ugyanez a gondom egy frissen épített géppel nekem is, csak éppen rabbit vezérlővel. Állandóan forodni akar a tengelye körül, már -10-es trimnél járok, így kb. jónak tűnik. Amint még egy értéket trimelek, már a másik irányba menne.
Szerintem sem normális.
Nem tudom mi lehet, ez egy tök új quad: C2830-as mocikkal, APC 10x4.7 propokkal, és Plush 30A szabikkal. Ami felettébb gyanús, hogy ez a vezérlő egy teljesen más konfigon (Gaui 330x) ugyanezt csinálta.
És 2 átlós motor sokkal jobban melegedett mindkét konfigon! Ezért a vezérlőre gyanakszunk. De a rabbit konfigjában nem nagyon találok erre beállítást, csak Yaw stability-t. A 3-4 perc nyúzás után fogd meg te is a motrokat, kiváncsi vagyok tapasztalsz-e eltérést. ESC-k default-on, throttle range belőve, vízszint bekalibrálva, egyszerűen már nincs ötletem nekem sem.

CooBy
2012-06-29, 06:34
A két átlós motor mindenképpen jobban fog melegedni, hiszen ha egyenesben akarod tartani, akkor vagy kézzel húzod a 'kormányt', vagy kitrimmeled, amit ugye úgy old meg, két átlós motort jobban pörget. Inkább az lenne a furcsa, ha kitrimmelve sem melegedne jobban a két motor, mert ugye akkor trimm nélkül valsz igen, vagyis hülyén vezérli a motorokat az FC. De azért majd kipróbálom én is.

Amit én nem értek, hogy miért nem próbálja meg kiegyenlíteni az elfordulást. Az enyém alapjában véve elég lassan próbál fordulni. Lehet, hogy a gyro a boardon nem érzékeli az ilyen lassú elfordulást??? De még akkor is ott a kérdés, hogy miért próbál meg elfordulni.

Amúgy az én konfigom:
2830-13 moci
TG Plush 30A szabi nekem is
Crius SE board 2.0-s MultiWii kóddal
Gemfan 9x4.7 prop

Ami közös az a Plush szabi. Induljunk ki ebből???

relaxman
2012-06-29, 07:39
Induljunk.
Én nyomtam mindegyikre egy defaultot, és 400Hz-en vezérli a rabbit.

relaxman
2012-06-29, 08:57
Illetve mégsem jó ez kiindulásnak, mert mint írtam ugyanez a vezérlő egy totál
más gépen is ezt csinálta, gaui 10A esc-kel..
Az én propjaim kibalanszolva..

CooBy
2012-06-29, 14:45
Látom sikerült faszán fogalmaznom az előző hozzászólásomban... Ez van, ha a hajnalban próbál az ember okosakat írni... ;D

Hétvégén megpróbálom egy kis segítséggel, hogy trimm nélkül, a coptert a laptopra kötve, a távhoz hozzá sem érve, lebegés közben nyomni egy screenshotot a config progiban a motorok teljesítményéről. Akkor majd kiderül, hogy tényleg a board adja tévesen a jelet a mociknak, vagy más gond van. Esetleg kipróbálhatnád ezt te is.

relaxman
2012-06-29, 14:48
Nem tudom a rabbit tud-e ilyet, elég fapados a konfig felülete.
Menet közben teljesítményt mutatni??

CooBy
2012-06-29, 15:05
A Rabbitot nem ismerem én sem. Majd akkor megcsinálom én a 'tesztet', és utána megpróbálunk tovább okoskodni.

Esetleg annyit megtehetnél, hogy trimm nélkül hagyod 4-5 percig pörögni a levegőben úgy, hogy alig érsz a pitch/roll karhoz a távon. És persze a rudderrel sem próbálsz ellent tartani az elfordulásnak. Csak hagyd szabadon úszni a levegőben. Aztán megnézheted, hogy akkor is melegebb-e a két ellentétes motor a gépen. Ez egy elég durva megközelítése a dolognak, de lényegében ezt mutatná meg a screenshot is a MultiWii config felületén.

relaxman
2012-06-29, 15:10
Ja, csak nem pörög, hanem közben mászott is egy irányba, szóval korrigálni mindeképp, vagy kimegyek a határba, és sétálok utána :)

eosbandi
2012-06-29, 15:12
Cooby, pont ugyanez a gondom egy frissen épített géppel nekem is, csak éppen rabbit vezérlővel. Állandóan forodni akar a tengelye körül, már -10-es trimnél járok, így kb. jónak tűnik. Amint még egy értéket trimelek, már a másik irányba menne.
Szerintem sem normális.
Nem tudom mi lehet, ez egy tök új quad: C2830-as mocikkal, APC 10x4.7 propokkal, és Plush 30A szabikkal. Ami felettébb gyanús, hogy ez a vezérlő egy teljesen más konfigon (Gaui 330x) ugyanezt csinálta.
És 2 átlós motor sokkal jobban melegedett mindkét konfigon! Ezért a vezérlőre gyanakszunk. De a rabbit konfigjában nem nagyon találok erre beállítást, csak Yaw stability-t. A 3-4 perc nyúzás után fogd meg te is a motrokat, kiváncsi vagyok tapasztalsz-e eltérést. ESC-k default-on, throttle range belőve, vízszint bekalibrálva, egyszerűen már nincs ötletem nekem sem.

Meg egy keredes, a screenshotokon mar a trimmelt TX beallitasok latszanak ? Azaz az 1439 az a trimm miatt van ?

CooBy
2012-06-29, 19:06
Ja, csak nem pörög, hanem közben mászott is egy irányba, szóval korrigálni mindeképp, vagy kimegyek a határba, és sétálok utána :)

Azért írtam, hogy csak alig érsz a bothoz. Vagy amúgy nem próbáltátok ezeket a konfigokat egy másik vezérlővel??? Akkor nem kellene bohóckodni ezzel. Én mindenesetre megnézem majd, hogy trimm nélkül milyen jelet küld a mociknak lebegés közben úgy, hogy nem érek a bothoz.

Meg egy keredes, a screenshotokon mar a trimmelt TX beallitasok latszanak ? Azaz az 1439 az a trimm miatt van ?

Igen, az már a trimmelt beállítás.

relaxman
2012-06-29, 19:09
"nem próbáltátok ezeket a konfigokat egy másik vezérlővel???"
A gaui konfig, gaui vezérlővel nem csinálta, csak amint vezérlőt cseréltem rajta.

CooBy
2012-06-29, 19:30
Akkor nálad a vezérlő a ludas, nálam meg majd kiderül, hogy az-e. Egyszerűen lövésem sincs, hogy mi lehet a baj, sem a tiedével, sem az enyémével.

Air.Wolf
2012-06-29, 20:40
"nem próbáltátok ezeket a konfigokat egy másik vezérlővel???"
A gaui konfig, gaui vezérlővel nem csinálta, csak amint vezérlőt cseréltem rajta.

Csak egy ötlet de egy próbát megér.

Fordíts meg minden motor forgásirányát és ennek megfelelően a légcsavarokat is szerel át.

Zozo

CooBy
2012-06-29, 20:50
Én nem tenném. Ha fordulni akarsz, vagy valami okból kifolyólag a vezérlő mégis úgy dönt hogy korrigál, akkor az eredeti forgásirány szerint fogja a motorok sebességét szabályozni. Vagyis jobbra fog fordulni amikor balra húzod. Ha meg magától akar korrigálni az FC, akkor is ezt ellentétes irányba teszi, amivel lényegében még jobban befordul a nem kívánt irányba, aminek következtében még jobban korrigálni akar... és már kész is az 'infinite loop'.

Air.Wolf
2012-06-30, 07:47
Én nem tenném. Ha fordulni akarsz, vagy valami okból kifolyólag a vezérlő mégis úgy dönt hogy korrigál, akkor az eredeti forgásirány szerint fogja a motorok sebességét szabályozni. Vagyis jobbra fog fordulni amikor balra húzod. Ha meg magától akar korrigálni az FC, akkor is ezt ellentétes irányba teszi, amivel lényegében még jobban befordul a nem kívánt irányba, aminek következtében még jobban korrigálni akar... és már kész is az 'infinite loop'.

Ezt azért játszd le fejben is!! ;)

Én megforgattam a fent leírtak szerin és jó lett! Nem azt mondtam, hogy az esc-k bekötési
sorrendjét változtassa meg mert az tényleg gáz lenne hanem az összes motor forgás irányát!
És nem is a gyro irányát fordítod meg, bár annak a fordítása is megér egy próbát. (+rádió reverse)
Csak a forgásirányok változnak tehát csak a yaw gyrora van hatással a légcsavarok precessziós nyomatéka.
http://www.kkmulticopter.kr/multicopter/images/blue_x.jpg

De nem kötelező elhinni és megpróbálni se.
Egyébként reptéren megemeled pár centire és rögtön kiderül segít e vagy sem.

Üdv Zozo

njozsef
2012-06-30, 08:43
Bocsánat hogy beleszólok.
Nekem anno a Conrad 450-essel voltak mindenféle ilyen jellegű problémáim. Ott az egyik motor volt gyengébb a többinél.
Lehet, hogy a GAUI kikompenzálja ezt a nyomatékkülönbséget és a rabbit meg nem. Csak egy tipp.

relaxman
2012-06-30, 08:46
Kösz a tippet, van még 4 motor, cserélgetem majd :)

Air.Wolf
2012-06-30, 09:09

Air.Wolf
2012-06-30, 09:13

Na most kaptál már néhány ötletet van mit csinálnod! ;)

Nekem hetekbe telt olvasással együtt mire olyan gépet csináltam amit egy egyszerű
HK-KK vezérlő tart kordában. Meglepően jól hozzáteszem.

Üdv Zozo

icahone
2012-06-30, 10:12
Kitoro orommel tudatom hogy elkeszult a flotta legujabb peldanya :D

A konfig:

Hobbyking H.A.L. vaz
Naza FC
Tiger MT2814-10 770kv motorok
Turnigy Plush 30A szabik
2200mAh 3s lipo / 2650mAh 4s lipo
12x4.5 Gemfan propellerek balanszolva / 10x4.5 Gemfan gyari
Gopro HD Hero2
Damping pivot camera mount
Turnigy 9X Frsky TX/RX
AUW 1925g - 2000g

A repulesi ido 4s 2650mAh lipo-val 8 perc, 3s-el es 4s-el is probaltam a gepet, 12", ill. 10" propellerekkel. Mind a 2 konfiguraciot jonak talaltam, a szabik sajnos elegge melegednek, lehet hogy vissza kene vennem a timing-bol. A sulypont es a Naza gain-ek meg nincsenek rendesen belove es varom a HK F-30A szabikat egy jo kis flashelesre. FPV es GPS meg nincs fent a gepen.

A konfig igeretes, elso izben sikerult elfogadhato kepet keszitenem full hd-ben, antivibracios lap hasznalata nelkul 8)
A vaz vastagon megeri a penzet, a karok vastag aluminiumbol keszultek, a kozponti lapok szinten es a motortarto lapok szinten. A rezgeseket a vartnal jobban is csillapitja. A legalso szintet 4 darab rezgeselnyelo csavarral fogattam a vazhoz, erre van rogzitve az aksi es az olajcsillapitast hasznalo gopro tarto. Az egyik motortarto lapot mar sikerult elgorbitenem egy zuhanasnal (nana hogy le kellett tesztelni :P), ez a lap olyan merev es eros hogy satuba fogva kalapaccsal kellett visszautnom az eredeti formajara.

Es a puding probaja: http://www.youtube.com/watch?v=9kJb392O1PU (a zotyorgo hang nem tudom honnan jon, a motoroktol biztosan nem, talan egy kilazult csavar? :o)

njozsef
2012-06-30, 11:45
Az egyik motortarto lapot mar sikerult elgorbitenem egy zuhanasnal
Már megbocsássatok, de hogy történhet ilyen? Magától nem zuhan le.

icahone
2012-06-30, 11:52
Hat ugye van ez a nemszeretemhaneznekdehamar faktor. Szomszedom tegnap megallt epp a tesztek alatt hogy bameszkodna. En meg ha mar ott volt akkor hogy megmutatnam milyen jofajta vezerlo ez a Naza. Hat elkaptam a quad leszallotalpanak egyik oldalat. Nem is lett volna baj ha 1-2 mp alatt elengedem de bennem meg motoszkalt a kisordog igy fogtam meg egy kicsit. A quad oldalra kezdett huzni en meg inkabb elengedtem. Ezutan persze szintbe allt de mivel a haz fala csak par meterre volt igy nem volt idom kikorrigalni a sodrodast. Es persze mindezek elott (de psszt!) mar ittam egy kis borocskat a vacsihoz ::)

Hat megint csak a regi nota, iszik vagy vezet!

pulsarxp
2012-06-30, 15:46
ajaj... és mi itta meg az ivás levét? nagy a kár?

icahone
2012-07-01, 21:28
2 propeller banta, mas semmi. Kikalapaltam es ujra repul, az elso Gopro felvetel mar az eses utan keszult.
Sajnos ma tul meleg volt ahhoz hogy barmit is teszteljek es csak nemreg ertem haza igy jovo hetre marad a finomhangolas, bar az is csak het vege lesz, a mocskos meleg miatt. Nem bir az elektronika lehulni ebben az idoben.

njozsef
2012-07-01, 22:32
Meleg? Ma 11-től fél négyig toltuk.
Nincs meleg, csak úgy érzed.

(Mondjuk az gyanús volt hogy még madarakat sem láttunk nem hogy embert :)

icahone
2012-07-01, 22:38
Igazabol en sem erzem a meleget, csak az a gyanus ha megfogom a szabalyzomat leszallas utan es azonnyomban el is engedem ;) Meg hat a motorokat is kimelni kell, meg bejaratosak :)

pulsarxp
2012-07-02, 04:18
2 propeller banta, mas semmi. Kikalapaltam es ujra repul

akkor szerencse ;)

egyébként mérte már valaki valamilyen módszerrel a maximális felszálló/emelő súlyt?

CooBy
2012-07-02, 09:05
Lenne egy kérdésem, főleg icahone fórumtárshoz, mert ha jól emlékszem neki van egy ilyen váza, csak hexában. De lényegében bárki segítségét szívesen fogadom, akinek volt már tapasztalata vele. Szóval nagyon gondolkozom, hogy megvegyem-e ezt (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24173__Q450_Glass_Fiber_Quadcopter_Frame_450mm_I ntegrated_PCB_Version.html) a vázat, és érdekelne, hogy mennyire strapabíró a szerkezet? A karok nem hajlanak el egy kisebb csattanás során? Szóval mik a tapasztalatok ezzel a vázzal? Mennyire ajánlanátok ilyen szempontból?

Amúgy ami miatt elgondolkoztam ezen, hogy a nemrég emlegetett "forog-a-kopterem" ügy kapcsán, bármennyire is azt állítottam, hogy jól állnak a motorok/proppok a helyükön, most már egyre jobban kezdek konstrukciós hibára gyanakodni. Meg amúgy is ez az alu csináld magad vázzal úgy kell bánni, mint egy hímes tojással. Össze-vissza hajlik. Szóval elegem lett ebből.

És szeretném megköszönni EOSBandinak az ötletet, hogy kezdjem elölről PID tuningot, és ne szálljak el úgy az értékekkel. Megfogadtam, és azóta sokkal szebben repül a kicsike! ;)

icahone
2012-07-02, 10:04
Ez a vaz gyakorlatilag torhetetlen, rengetegen repulnek vele. A karok vannak annyira rugalmasak hogy nem tornek el de nem is hajlanak. Ha az elektronikat beepited a 2 kozponti lemez koze ott vedve lesz es kuldheted neki batran. A 2 lemez kozott tobb hely van mint pl. az XA-nal igy befer a vezerlo is es a szabik is. Esesnel max. propeller torik esetleg motor ha tul eros a becsapodas, vagy elrepul az aksid.

CooBy
2012-07-02, 10:40
Köszi szépen a gyors választ! Meggyőztél! Már rendelem is meg.

Mondjuk én az aksit terveztem a két lemez közé, mert egyet már sikerült széttrancsíroznom, meg talán stabilitás szempontjából jobb, ha a súlypont alacsonyabban van. A vezérlőt meg majd kap valami 'bukórácsot'. De majd meglátom, ha már itt lesz a kezemben.

Még1szer köszi, és jó repkedést mindenkinek! :)

CooBy
2012-07-02, 12:20
Közben mégis elgondolkoztam azon, hogy a vezérlőt betegyem a két panel közé, de az lenne a kérdésem, hogy nem zavarhatja-e a vezérlőt az alsó áram elosztó panel közelsége? Itt megjegyezném, hogy MultiWii-s Crius SE vezérlőről van szó, nem NAZA-ról.

icahone
2012-07-02, 12:55
Nem. Ha megis (de nem) akkor rakd be az arameloszto lapot egy aluminium dobozba. (de nem fogja zavarni) De ha megis zavarna akkor fizetek neked meg egy sort, eggyel mar ugyis logok ;)

CooBy
2012-07-02, 13:28
Jól van, megint meggyőztél. Remélem ezzel a második sörrel már nem fog lógni. ;D

icahone
2012-07-02, 13:35
OFF: En is remelem mert igy hamarosan tonkremegyek ;D :ON

icahone
2012-07-02, 15:49
Vett már valaki ebből a vezérlőből?
Kíváncsi lennék hogy teljesít.
Mi az a AeroCopter (merev szárnyú repülőgép?) , fogalmam sincs bármennyire ciki.

Hobbyking i86 Multi-Rotor Control Board
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/12974_3(2).jpg

Kiderult hogy HALALOSAN jol, ha flashelt szabalyzokat hasznalsz: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1669859 , ugyhogy csak ovatosan!

eosbandi
2012-07-02, 19:11
Nem. Ha megis (de nem) akkor rakd be az arameloszto lapot egy aluminium dobozba. (de nem fogja zavarni) De ha megis zavarna akkor fizetek neked meg egy sort, eggyel mar ugyis logok ;)

nem kovettem, hogy milyen vezerlo, de ha crius vagy hasonlo, magnetometerrel akkor nem jo kozel rakni az elosztohoz. A sima gyronak es gyorsulasmeroknek tenyleg mindegy...

CooBy
2012-07-02, 20:10

nem kovettem, hogy milyen vezerlo, de ha crius vagy hasonlo, magnetometerrel akkor nem jo kozel rakni az elosztohoz. A sima gyronak es gyorsulasmeroknek tenyleg mindegy...

Amúgy sajnos Crius-ról van szó... Kb. mekkora távolság az, ami már biztonságos??? Meg akkor még 1 kérdés, ha nem haragszol meg érte. ::) Az ESC-nek az a kábele, amit a vezérlőre dugsz (amin a gáz jelet kapja), az zavarhatja az FC-t? Ha jól tudom, azon is pulzáló négyszögjel 'halad', és az enyémen - ahogy a mellékelt ábra is mutatja - fel van csévélve közvetlenül az FC keretjére. Még nem próbálkoztam az iránytűvel, de előbb-utóbb szeretnék eljutni odáid. És ha lehet, akkor nem rögtön egy töréssel akarom kezdeni a próbálkozást.

Ja... Icahone! De be fogok én rúgni! ;) ;D

U.I.: Nézzétek el az össze-vissza kábelkötegelőzött, csak-úgy-odab@**ott mindent a gépemen. :-[ Ez még csak kísérleti, tanuló gép. Nem a végleges. ;D

eosbandi
2012-07-02, 23:06

Amúgy sajnos Crius-ról van szó... Kb. mekkora távolság az, ami már biztonságos??? Meg akkor még 1 kérdés, ha nem haragszol meg érte. ::) Az ESC-nek az a kábele, amit a vezérlőre dugsz (amin a gáz jelet kapja), az zavarhatja az FC-t? Ha jól tudom, azon is pulzáló négyszögjel 'halad', és az enyémen - ahogy a mellékelt ábra is mutatja - fel van csévélve közvetlenül az FC keretjére. Még nem próbálkoztam az iránytűvel, de előbb-utóbb szeretnék eljutni odáid. És ha lehet, akkor nem rögtön egy töréssel akarom kezdeni a próbálkozást.

Ja... Icahone! De be fogok én rúgni! ;) ;D

U.I.: Nézzétek el az össze-vissza kábelkötegelőzött, csak-úgy-odab@**ott mindent a gépemen. :-[ Ez még csak kísérleti, tanuló gép. Nem a végleges. ;D

A jel kébel nem zavarja. Azt hogy az iránytűt zavarja-e a kábelezés azt úgy tudod megnézni,hogy lerögzíted valamivel a gépet és miközben gázt adsz figyeled a GUI-ban a MAG értékekekt ha nem változnak a gázadásra akkor OK, ha igen akkor közel van.

icahone
2012-07-02, 23:15
Nos ugy tunik hogy minden logika ellenere inkabb tervezesi hiba az hogy a magnetometert is a boardra raktak es nem kulonallo egysegkent kapcsolodik hozza.
Szerintem itt talalsz valaszokat: http://www.multiwii.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=1515

icahone
2012-07-03, 12:45
Hat, mindenesetre ne tedd ra kozvetlenul az aramelosztora :o, 1-2 centi tavolsag mar jo lehet.
Itt csinaltak tesztet sima iranytuvel: http://vimeo.com/29519728 , persze lehet hogy a szenzor nem ennyire erzekeny a kobor magneses mezokre, de azer' igyunk maj' egyet! ;D

njozsef
2012-07-03, 14:31
Ezexerint a DJI-nál ezért lóg ki a gps meg az iránytű.

icahone
2012-07-03, 14:44
Igen, ugy latszik nekik tobb eszuk volt, igaz hogy azt meg nekunk kell megfizetnunk...

njozsef
2012-07-03, 14:54
Most szikézek le régi 3.5-ös barracuda7200-vinyókról mumetalt. Rohadtul odaragasztották.
Majd beszámolok róla

CooBy
2012-07-03, 15:03
Ezexerint a DJI-nál ezért lóg ki a gps meg az iránytű.

Igen, épp ezen gondolkoztam én is. Ha a NAZA nem lenne olyan rohadt drága, az agyalás helyett már rég vettem volna egyet. :) De majd egyszer...

Amúgy ahogy az imént belinkel videóból is kiderült, néhány LiPo is hasonlóképpen össze tud veszni az iránytűvel. Mivel tesztelgetni nem fogom az aksijaimat, így már végképp nem tudom, hogy mit hova pakoljak. :-\ A DJI is egy 10 centis 'karó' tetejére rakja a ziránytűt, mondjuk gondolom ők inkább biztosra mennek, szóval nem hiszem, hogy akkora távolság azért kellene, de szerintem 5cm biztos kell. Az meg nem kis távolság egy ilyen kicsi quad esetében.

CooBy
2012-07-03, 15:04
Most szikézek le régi 3.5-ös barracuda7200-vinyókról mumetalt. Rohadtul odaragasztották.
Majd beszámolok róla

Az mire is lenne jó egy quadnál??? :o

njozsef
2012-07-03, 15:15
Hát remélem az iránytű rendbe jön tőle.
(Azt azért nem állítanám, hogy elhiszem azt amit írok :)

CooBy
2012-07-03, 17:17
Az az izé (még sosem hallottam róla) mágneses árnyékolásra való??? Van két kibelezett vinyóm nekem is. Hol találom meg bennük ez? Hogy néz ki?

CooBy
2012-07-03, 17:24
<OFF>
Nem tudom, hogy ki ennek a fórumnak a legadminabb, legszuperebb júzere, de nem lehetne a multicoptereknek egy külön témát nyitni közvetlen a 'főmenüből'??? Csak hogy ne ide 'szemeteljünk' az FPV repülés főtémába. Át lehetne helyezni bele egy csomó témát.

Csak egy ötlet volt.
</OFF>

njozsef
2012-07-03, 17:28
http://www.nolimitindia.com/images/seagate_500GB.jpg
Amin a matrica van. Szikével lejön, bár dolgozni kell rajta.

CooBy
2012-07-03, 17:43
Úgy érted a vinyónak a 'kupakja' ez a cucc???

eosbandi
2012-07-03, 19:02
Úgy érted a vinyónak a 'kupakja' ez a cucc???

Az, de szerintem nem lesz OK, mivel nem csak a kábelezést által generált mágneses teret fogja leárnyékolni, hanem a sokkal gyengébb földmágnesességet is amit mérni kellene...

CooBy
2012-07-03, 19:27
Minden nap tanul az ember! Utánanéztem, okosodtam, vinyóból kiszedtem, örültem. ;D

Amúgy nem a 'kupakra' írták, hogy az lenne ez a mu metal, hanem a mágnesek közrefogó két fémdarab.

És szerintem ez működni fog, ha betolom az FC alá. (Azért a fejemet nem tenném rá.) Basszus, még azt a b***ott erős vinyó mágnest is elég rendesen leárnyékolja. A kábelek által gerjesztett elektromágneses mező térereje meg úgyis csak töredéke a vinyó mágnesének. És ha csinálok egy kábelek-árnyékolás-FC szendvicset, akkor csak a kábelek felől érkező mágneses erővonalakat árnyékolja - elméletileg. A föld mágneses térerővonala a földfelszínnel párhuzamosan fut, vagyis az árnyékolás fölött lévő FC-n minden gond nélkül áthasít. Legalábbis ez lenne az elmélet. Aztán majd gyakorlati úton vagy bizonyítom, vagy cáfolom a dolgot. Remélem az előbbi.

CooBy
2012-07-03, 20:21
Hát ez nem jött be. >:( Arról nem volt szó, hogy ez az 'árnyékolás' is gyengén felmágneseződött. Úgyhogy marad a jól bevált jómesszetennimindentől megoldás. :-[

njozsef
2012-07-04, 00:41
Nem a fedele az, hanem az alu fedelére ráragasztott ferromágneses anyag.
Sajnos én nem tudom másképp vinni a vezetékeket. Nálam lebegéskor 160A van.

CooBy
2012-07-04, 08:07
160A?!?! :o
Te egy Antonovból csináltál quadot??? :D
Csak arra figyelj, hogy nehogy úgy járj mint én.

csillagvzs
2012-07-04, 08:09
160A?!?! :o
Te egy Antonovból csináltál quadot??? :D
Csak arra figyelj, hogy nehogy úgy járj mint én.

Octo XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXL ;D

CooBy
2012-07-04, 08:27
Ez azt jelenti, hogy akkor két AN-225-ösből készült a gép??? ;D Egy biztos nem volt elég. ;)

pulsarxp
2012-07-04, 11:00
szegény 20C-s aksim be is horpadna :D

njozsef
2012-07-04, 12:24
Nálam lebegéskor 160A van.
Panaszkodni akartam, nem dicskedni :)

pulsarxp
2012-07-04, 13:03
Nálam lebegéskor 160A van.
Panaszkodni akartam, nem dicskedni :)

jólvan, de ekkora géppel felemelsz egy trabantot is ;D

icahone
2012-07-04, 13:49
Vagy ha pizzat szallitasz vele akkor melegen tarthatod egesz uton amig odaer. 8)

icahone
2012-07-10, 13:18
A melegedo szabalyzoimra tegnap felraktam a hutobordakat, ma este ha nincs ordas nagy szel akkor kiprobalom mennyit segit ez a megoldas.

eosbandi
2012-07-10, 14:14
A melegedo szabalyzoimra tegnap felraktam a hutobordakat, ma este ha nincs ordas nagy szel akkor kiprobalom mennyit segit ez a megoldas.

Miert nem teszed ki a szablyzokat a propellerek ala ? Ha megcsavarod a tápdrótokat akkot mágneses issue sem lesz, a rövidebb motor kábelek miatt pedig még az időzítés is pontosabb lesz... a hűtésre meg nem lesz gond....

GPeti
2012-07-10, 14:17
A kábelen közel fénysebességgel terjed az információ.

CooBy
2012-07-10, 14:38
Ha meg nagyon maximalista akarsz lenni, akkor vágd ki szikével a szabikat borító zsugorcsövet a bordák alatt, és 'ragaszd' őket oda azzal az ezüst tartalmú hűtőpasztával, amivel a procihűtőket is felrakják.

icahone
2012-07-10, 14:43
Ha mar egyszer 60cm motorkabelem van a karokban elvezetve akkor nem huzom ki ujra a karokra, ha meg a szabit huznam ki akkor csunya is lenne es pluszban meg ez is: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=952523 (errol nem is tudtam idaig). Ha nem valik be a hutobordas megoldas akkor ugyis a legaramba kell majd raknom oket de egyelore szeretnem ezt elkerulni.

Szikevel mar ki van vagva a zsugorfolia, eppen oda rogzitettem a hutobordakat.

kbalazs018
2012-07-10, 15:13
es pluszban meg ez is: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=952523 (errol nem is tudtam idaig)

25A-es plush szabályzóim át lettek flashelve, aki csinálta mondta, hogy a gyári kondikat dobáljam ki, mert úgy be tud esni a feszültség, hogy a mikrokontroller el se indul, vagy reseteli magát. Így most 4700uF 25V lovESR kondik vannak rajta. Ennyivel nem lehet gond a kicsit hosszabb tápkábel se.

Amúgy a szabályzók a propeller alatt vannak, és alig langyosodnak.

Üdv:
Balázs

njozsef
2012-07-10, 15:22
Sokat számít a hűtés felülete, de ha még fújja is valami akkor csodák vannak.
Nekem ventik ülnek rajta, ebben a dög melegben sincs melegedés.

icahone
2012-07-10, 15:41
De Jozsi gondolom a te szabalyzoid nem eppen 30A/30g alatti kis kavicsok, mekkora dogoket hasznalsz?

icahone
2012-07-10, 21:10
Mukodik a hutobordas megoldas! Meg mindig nem az igazi mert nem raktam hovezeto pasztat a bordak ala, varom ugyanis hogy hozzajutok meg jobb bordakhoz es ragasztoszalaghoz 1-2 napon belul. De az elgondolas eletkepesnek tunik, most 5 perc folyamatos repules utan kezzel is megfoghatom a bordakat es a szabi masik oldalat anelkul hogy el kene engednem.

CooBy
2012-07-11, 15:51
Lenne egy nagyon amatőr kérdésem:
Az m2m távot, az most átlósan vagy két egymás mellet lévő motor között kell mérni??? ::)

Feltételezem átlósan, de azért biztos ami biztos...

jpeti29
2012-07-11, 16:06
átlósan.

CooBy
2012-07-11, 22:17
Köszi!

njozsef
2012-07-11, 22:29
De Jozsi gondolom a te szabalyzoid nem eppen 30A/30g alatti kis kavicsok, mekkora dogoket hasznalsz?

8x70A

visszatérve a másgneses árnyékoláshoz:
Nálam működik (valaki azt írta, hogy neki nem jó). Két lemez van (régi 3.5 HDD tetején a ráragasztott fémlemez (mumetál))
Az egyik közvetlenül a powreboard felett van, a szélei 30 fokban lehajtva.
A másik pedig közvetlenül az iránytűt tartó board alatt. Ez kb 15mm-rel nagyobb mint a panel
https://lh3.googleusercontent.com/-YKl_3b8L0Cs/T_3COKB9BTI/AAAAAAAAELE/_0hZqW2UHJg/s512/S5000058.JPG

Első tesztek alapján kiváló a dolog.
a működése kb.
http://www.fengshuiradiesztezia.hu/pictures/elektroszmog_magneses_arnyekolas_flat2.JPG

CooBy
2012-07-11, 23:02
Én voltam az a bátor, aki azt merte írni. ;)

Működési elvét tekintve én is arra számítottam, mint ami az általad belinkelt képen van, csak én nem a vinyó tetejével próbálkoztam, hanem a fejet mozgató mágneseket közrefogó két fémlappal (ugyanúgy mumetal az is, kipróbáltam). Csak ezek az évek alatt egy kicsit felmágneseződtek. Nem csoda, hisz ezekhez voltak közvetlen 'hozzáragasztva' a mágnesek. És amint betoltam a board alá, a GUI-ban már fordult is el az iránytű. Ezek után nem is folytattam, nem láttam értelmét.

icahone
2012-07-12, 10:22
Nálam működik (valaki azt írta, hogy neki nem jó). Két lemez van (régi 3.5 HDD tetején a ráragasztott fémlemez (mumetál))
Az egyik közvetlenül a powreboard felett van, a szélei 30 fokban lehajtva.
A másik pedig közvetlenül az iránytűt tartó board alatt. Ez kb 15mm-rel nagyobb mint a panel

Ugyes, az RX antennat ugye alul toltad ki valahol?

En nem hasznalok ilyen arnyekolast, az aramelosztom kabe 5cm-vel van a GPS alatt, viszont felette meg ott van az alu kozepkonzol ami valamennyit biztosan arnyekol. Elojott viszont a TBE nevezetu problema (amikor a gep egy szuk korben "koroz"), de ez lehet a rosszul beallitott sulypont miatt is. A GPS pontosan a Naza felett van ezert X es Y nalam 0, csak Z -8cm.

Tegnap vagtam egy uj lemezt a gopro tartonak meg az aksinak, igy az 5Ah aksival a sulypont most kozepen van. A szabalyzoim kaptak hutobordat a masik felukre is. A Naza gain-eket meg at kell allitanom es ujra kell kalibralni az iranytut is. Ma vagy holnap ha nem lesz viharos szel akkor tesztelem kicsit a gepet, remelem a TBE eltunik es a szabik sem fognak mar tulmelegedni. Ha minden rendben megy akkor kovetkezo lepesben megkinalom a gepet a 13x6.5 APC-kkel is.

njozsef
2012-07-12, 13:21
Ugyes, az RX antennat ugye alul toltad ki valahol?
Annyira alul nem lehet mert akkor beakad a gimballba. Az egyik lábának a tövében van a vevő a két antennájával.
Szépen csőbe húzva, kupakkal :)

icahone
2012-07-12, 13:30
A femlapok kozelsege nem zavarja a vetelt nagyobb tavon?

njozsef
2012-07-12, 13:36
nincs közel, de amúgy a PCB-k is felfoghatóak fémlapnak, sőt....

bkis76
2012-07-15, 20:16
Ma felkerült egy kis pentax optio a quadra, és teszteltem az udvarban. Az biztos, hogy növelnem kell a húzóerőt...
http://youtu.be/bVdIzl9pDzo
<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/bVdIzl9pDzo" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

relaxman
2012-07-17, 00:03
Néhány kép múlt heti munkáimból ;D
http://kepfeltoltes.hu/120716/repp_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120716/kozeli_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120716/fennt_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120716/plitvice_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Vidi majd ha publikus lesz..

karee2
2012-07-17, 07:37
Néhány kép múlt heti munkáimból ;D
http://kepfeltoltes.hu/120716/repp_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120716/kozeli_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120716/fennt_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120716/plitvice_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Vidi majd ha publikus lesz..

Szia!

És hogy szuperált a Rabbit? (Úgy látom a képen, hogy mosolyogsz!) :D

k

relaxman
2012-07-17, 09:55
Valóban, a rabbit szépen viselkedett, kezes bárány volt végig a gép.
De a motorok/kamerák felfogatásán még van mit csiszolni, mert jelenleg
csak 60fps-sel nincs rolling.

CooBy
2012-07-17, 21:19
Megoldódott a quadom yaw tengely menti forgása, igaz nem tudom, hogy mitől! ;D

Három változás történt egyszerre:
- Mivel nem jött még meg a váz amit rendeltem, így csináltam egy ideiglenest fából. Kicsit rövidebb karokkal, plusz atom-masszív. Igaz, egy kicsit nehezebb, de elbírja. Felhagytam az alu vázzal, össze-vissza görbül, baxxa meg...
- Feltöltöttem az új 2.1-es MultiWii firmwaret.
- Az új firmwarenek köszönhetően be tudtam kalibrálni a szabályzóimat egyszerre. Külön-külön volt kalibrálva, necces, hogy nem úgy sikerült mindegyik.

Amúgy alap PID-vel is atomstabil, szóval ;D :D :D. Remélem a héten megjönnek az új aksik is, mert (szánalmas, tudom) jelenleg csak egy 1800mAh-ás maradt, amit használni tudok benne, de ez is "halódik megfele".

Aztán ha megjön minden, akkor úgyis összetöröm az egészet megint. ::)

CooBy
2012-07-22, 16:15
Ez nem igaz, hogy hogy jártam! ??? :-X
Az ilyen (http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=580&productname=) típusú légcsavar adapterek nagyon nem szeretnek engem. Egyszer repcsin már hagytam el levegőben kúpos anya részét, azóta menetrögzítővel rakom fel. Sőt, a quadon síma anyacsavarral helyettesítettem őket. Mivel ez már nem tud lecsavarodni, de ettől függetlenül ki akart velem b@szni, és rafinált a kis geci, így fogta magát, és egy az egyben lecsúszott a tengelyről. És hol máshol, ha nem 4 méter magasan... >:(

Hál' istennek fűre esett, és nem lett semmi baja. Csak vissza kell rakni a légcsavart (persze előtte ki kell balanszolni dinamikusan, úgyhogy motor is jöhet le), aztán mehet a móka. De hogy soha többet nem veszek olyan motort, amire ilyen adapter való, az k**va isten!

icahone
2012-07-22, 16:27
Vagy anyaghibas volt vagy csak nem jol huztad be. Nekem meg soha nem esett le egy sem. Mikor felcsavartam akkor egyik kezzel fogom a motort a masikkal a propellert probalom tekerni, ha mozdul akkor jobban be kell huzni ha nem mozdul akkor a levegoben sem fog. Tovabbi jo toreseket!

@relaxman: mikor jon a video?

pulsarxp
2012-07-22, 17:44
Vagy anyaghibas volt vagy csak nem jol huztad be. Nekem meg soha nem esett le egy sem. Mikor felcsavartam akkor egyik kezzel fogom a motort a masikkal a propellert probalom tekerni, ha mozdul akkor jobban be kell huzni ha nem mozdul akkor a levegoben sem fog. Tovabbi jo toreseket!

@relaxman: mikor jon a video?

pont így ellenőrzöm én is :)

CooBy
2012-07-22, 18:47

Kulccsal húztam le az anyát elég szorosra. Jobban nem mertem, nehogy megszakadjon az alu menet. Igaz nem tekergettem meg, hogy jól áll-e, de ennél jobban nem hiszem, hogy meg tudtam volna húzni. Szerintem csak valami olaj/zsír kerülhetett alá a kezemről, más ötletem nincs. De most kapott menetrögzítőt a tengely és az adapter közé is. Ha ezek után is elengedi, akkor jön a folyékony fém (fémtartalmú epoxy)! ;D Na jó, azt azért nem. Akkor inkább szobaventilátort csinálok a motorokból, és lecserélem őket valami normálisabbra. De ettől eltekintve sem vagyok kibékülve ezekkel az adapterekkel, mert némelyik mintha egy kicsit ferdén állna a tengelyen.

karee2
2012-07-22, 19:20
Sziasztok!

Tegnap megreptettem a "Nyuszit"! (Rabbit Board!)

Teszteltem a GPS Position Hold-ot! Nagy szél volt, de tartotta magát!

http://youtu.be/vbMt0tc-x1o

k

relaxman
2012-07-23, 12:56
icahone: remélem a héten mutathatok már valamit..

relaxman
2012-07-23, 21:08
Na, belehúztam, itt egy kis ízelítő a készülő filmből!
www.relaxvideo.hu/relax/relaxvideo-aerial.wmv (http://www.relaxvideo.hu/relax/relaxvideo-aerial.wmv)

pulsarxp
2012-07-23, 21:22
www.relaxvideo.hu/relax/relaxvideo-aerial.wmv (http://www.relaxvideo.hu/relax/relaxvideo-aerial.wmv)

nagyon szép, gratulálok.
A helyszínről lehet valamit tudni? Merre felé van? :)

relaxman
2012-07-23, 21:46
köszi
Plitvice (gondolom az kiderült) és Rab sziget.

RC Zumuld
2012-07-23, 21:50

Bár, múltkor kutyafuttában láttam a nyers anyagot ami már magában is tuti, de ez így vágva meglehetősen tetszetős lett! Grat!

pulsarxp
2012-07-23, 21:52
köszi
Plitvice (gondolom az kiderült) és Rab sziget.

Plitvice tippként megvolt :)
Nem nyekergett érte ott senki, hogy bevitted?

relaxman
2012-07-23, 22:40
Egyrészt nem volt senki még fél hétkor a pénztárnál, mert
csak hétkor nyitott ;) Másrészt kifelé is csak nyári diákmunkásokat
láttunk a bejáratnál, akik nem szóltak semmit, csak megcsodálták.
Harmadrészt azért előzetesen emailben írtam a parknak és
a minisztériumnak a dologról, akiktől pozítiv választ kaptam,
ergo volt engedély a kezemben.

Fat Jesus: köszi, hát igen, az étteremben sem alapanyagok
láttán választunk ételt ugye ;D
(ráadásul lejátszási hibák voltak a videón amikor itt jártál,
azóta kiderült a 3dtv volt a ludas..)

airman
2012-07-23, 23:14

Nagyon szép lett!
...és még medvével sem találkoztál (mázlista). ;D

csillagvzs
2012-07-23, 23:39

Ritkán szoktam ilyet írni:
Az állam is leesett! Csak így tovább!

jpeti29
2012-07-23, 23:44
bitang jó lett. gratula. miyen kamerát használsz?

relaxman
2012-07-23, 23:45
Köszönöm mesterek! :)

2xHero2

kbalazs018
2012-07-24, 00:32
Gyönyörű felvétel, jó vágás, és kiváló helyszín választás :)

Bárcsak én is itt tartanék már a quad-ommal.

icahone
2012-07-24, 15:18
Nagy gratula, szep lett! A helyszin miatt en is irigy-irigy >:( ;D
Egy ovatos kerdes, minke a ket gopro, ugy lattam az egyik fejjel lefele van igy gondolom nem 3D miatt...

relaxman
2012-07-24, 15:33
Kbalazs: köszi. Biztos te is gyorsan haladsz majd.
Én tavaly nyár végén kezdtem az egész modellezéssel ismerkedni..

Icahone: dede, a 3D miatt. Jön majd az a videó is..

Két oka is van, hogy az egyik fejjel lefelé van (sőt 3)

- így vannak a legtávolabb az optikák.
Ha távoli a téma -> nagyobb optikatávolság kell a térhatás rögzítéséhez.

- normál helyzetben goproink eltérően görbítik a képet (mi úgy mondjuk az egyik picit mosolyog, a másik szomorú), és ezt pont kiküszöböli az, hogy fejjel lefelé áll az egyik ;D

- a harmadik ok, hogy a szinkronkábel miatt úgyis automatikusan megfordul az egyik kép
(mivel a gyári 3D tokban is az egyik fejjel lefelé van), és így normál állásban mindig utómunkában kéne megfordítani..

icahone
2012-07-24, 15:40
Ertem, koszi! Ugye sima repules volt nem fpv?

relaxman
2012-07-24, 15:44
Nem fpv. Sajnos..
Ugyanis volt jópár snitt aminél szemre azt hittem,
elértem már a kívánt magasságot, aztág mégsem. Így kuka >:(

icahone
2012-07-24, 15:46
En arra lennek kivancsi hogy repul-e egyaltalan barki multirotorral fpv-ben aki AP-zik? Szerintem nem sokan lehetnek vagy ha igen akkor nem tul jo felvetelekkel.

krisone
2012-07-24, 16:27
Én repülök. Másra jó... Mármint más típusú felvételekre. Sőt, a minap a nazaval FPV-ben tolattam olyan 300m-t. Vagány volt... :)

Pl.: http://www.youtube.com/watch?v=ImExSbR3knM&feature=youtu.be

K.

En arra lennek kivancsi hogy repul-e egyaltalan barki multirotorral fpv-ben aki AP-zik? Szerintem nem sokan lehetnek vagy ha igen akkor nem tul jo felvetelekkel.

bkis76
2012-07-24, 16:48
Én repülök. Másra jó... Mármint más típusú felvételekre. Sőt, a minap a nazaval FPV-ben tolattam olyan 300m-t. Vagány volt... :)

K.

Azt írja ez egy privát felvétel... :( Mi az az AP? Air photo?

krisone
2012-07-24, 16:50
Ehhh... módosítottam... AP = Aerial Photography

K.

Azt írja ez egy privát felvétel... :( Mi az az AP? Air photo?

bkis76
2012-07-24, 17:15
Én még elég kező szinten, de most kezdek evvel foglalkozni.
Az én low cost felszerelésem:
http://cnctar.hunbay.com/Balu/multicopter/IMG_3824_resize.JPG
http://www.youtube.com/watch?v=bVdIzl9pDzo&feature=plcp

pulsarxp
2012-07-24, 20:07
Nekem teccik :) Milyen vezérlőt használsz?

bkis76
2012-07-24, 20:41

Ez is low cost HK V1 :) 15 dodoért... Nem vártam sokat tőle, de szerintem nagyon jó, kapteinkuk 4.7 van rajta ami nagyon jól teljesít. Most várom a KK2 vezérlőt a Hobbykingtől, elég jókat írtak róla, kiváncsi leszek!

pulsarxp
2012-07-24, 20:49

Ez is low cost HK V1 :) 15 dodoért... Nem vártam sokat tőle, de szerintem nagyon jó, kapteinkuk 4.7 van rajta ami nagyon jól teljesít. Most várom a KK2 vezérlőt a Hobbykingtől, elég jókat írtak róla, kiváncsi leszek!

egész szépen repül... macskát ilyesztgetni kiváló már most is ;D ;D

icahone
2012-07-24, 21:13
Hehhe, a macska 1:30-nal tenyleg kiraly. Visszetekertem vagy tizszer ;D
A keped szep majdnem teljesen rezgesmentes, de biztos hogy szegeny Pentaxot akarod bealdozni az elso zuhanasoknak? Bar ha az is lowcost akkor vegulis... A KK2 nagyon jo, en a 4.7-et nem probaltam de kivancsi leszek hogy osszehasonlitva a kettot melyik lesz a jobb. Majd szamolj be legyszi.

bkis76
2012-07-24, 21:38
Nem rögtön került fel a kamera a gépre, csak akkor amikor már biztonsággal megtanultam talpal lefelé leszállni... :) Még fpv módban kell megtanulnom repülni rendesen, de amíg a monitor az adón van, nem gond a gépre pillantani, vagy vissza a monitorra ha gáz van. Messzire meg még nem merészkedem vele. Az már biztos, hogy osd kelleni fog...

relaxman
2012-07-24, 21:41
OFF: ilyen rádióra való kis monitort

- hol lehet kapni?
- mennyiért?
- milyen a felbontása?
- mennyire látható erős napfényben?

bkis76
2012-07-24, 21:57
OFF: ilyen rádióra való kis monitort

- hol lehet kapni?
- mennyiért?
- milyen a felbontása?
- mennyire látható erős napfényben?

Szia! Ezt a monitort rendeltem: http://dx.com/p/4-3-lcd-rear-view-dual-input-car-monitor-black-125842
Elég erős napfénynél is látható a képe, egy kis árnyékolással tökéletes felbontása: 960 x 468. A rádióra úgy rögzítettem, hogy a talpból kivettem és a hengeres szárát egy műanyag blokkból készített "bilincs" rögzíti az antennához, így megmaradt az eredeti gömbfejes állíthatósága is. Két videó bemenete van amit autómatán választ bemenő jelre, osd menü amiben beállítható a fényerő, kontraszt, telítettség, képarány, osd nyelve. 4.3" képátló, elég széles látószögből látható, nem tökröződik a képernyő, szerintem megérte az árát!

relaxman
2012-07-24, 22:10
Köszi, az ára tényleg vonzó, csak az a kérdés, az a
960x468 mennyire valós. Vagy RGB szubpixelenként értendő :)
Teljesen korrekt minőségű SD jelet látsz, vagy azért van
részletcsökkenés egy tv-hez képest? (ok, hogy ez kisebb,
de közelebbről nézve ugyanannyi részletet illene látni, ha valós
a fenti felbontás adat)
16:9 arányú? A pixelinfóból kb. 2:1 jönne ki :)

bkis76
2012-07-24, 22:16
Köszi, az ára tényleg vonzó, csak az a kérdés, az a
960x468 mennyire valós. Vagy RGB szubpixelenként értendő :)
Teljesen korrekt minőségű SD jelet látsz, vagy azért van
részletcsökkenés egy tv-hez képest? (ok, hogy ez kisebb,
de közelebbről nézve ugyanannyi részletet illene látni, ha valós
a fenti felbontás adat)
16:9 arányú? A pixelinfóból kb. 2:1 jönne ki :)

Szerintem nem valós, vagy csak a panelkamera felbontása kicsi, mindenesetre elégséges a repüléshez. 16:9-et és 4:3-at tud, menüben választható.

karee2
2012-07-25, 07:46

Szia!

Először is gratula a vidihez! A konfigról megtudhatnánk valamit? (Motorok, szabik, váz, súly, board, akksi, ....stb?)

Köszi:k

relaxman
2012-07-25, 08:28
Köszi.

EMP 2830-1000kV motorok (általad ajánlott)
Plush 30A szabik
KK X525 váz (általad ajánlott)
APC 10x4.7 propok
Xproheli.com-os kameratartó
Rabbit board 1.211 fw. (általad ajánlott)
3S 2200 és 2650-es akkuk, mellyel mindössze 3-4 percet vagyok levegőben :(
Most érkezeik egy 4000-es akku.
1.4kg jelenleg az összsúly.
A jövőben még az 5.8-as adó jön rá egy kis akkuval és a boardhoz a sonar+gps.

A gépen van mit fejleszteni, mert csak 720/60-ban nincs látható rolling,
1080-ban sajna még elég nagy, és én ott szeretném használni.
Propok balanszolva, most következik hogy a motorok felfogatása alá is teszek
valamilyen rezgéselnyelő anyagot. Egyéb ötleteket szívesen várok ::)

icahone
2012-07-25, 10:19
Hasznalj ilyet: http://www.ebay.com/itm/MODEL-BOAT-ANTI-VIBRATION-MOUNTS-15x15xM4-MALE-MALE-/190386760242?pt=UK_ToysGames_RadioControlled_JN&hash=item2c53ef6a32 , nekem 3mm-ek vannak 4mm helyett, ezekkel van levalasztva a kameratarto a vaztol, majdnem teljesen kiszuri a vibraciot 1080p-ben.

relaxman
2012-07-25, 10:53
Köszi, mondjuk innen érdemes próbálkozni?
http://powerbelt.hu/category/GUMI-REZGESCSILLAPITO

icahone
2012-07-25, 11:21
Persze de gyanitom hogy Ebay-rol olcsobb beszerezni, en angliabol rendeltem es 3 nap alatt itt volt. A pontos linket elkuldom este.

icahone
2012-07-25, 11:28
Ha raer akkor ez is ugyanaz: http://www.goodluckbuy.com/m3-anti-vibration-rubber-tube-for-ptz-installation-x4.html

OBi_
2012-07-25, 14:26
Én minivel szórakozom, annak is meg van ez előnye, pl. egy kis kert végében is lehet tanulgatni. Felteszek néhány képet hátha másokat is érdekel.

http://img151.imageshack.us/img151/5650/fnykp1366.jpg

http://img703.imageshack.us/img703/5198/fnykp1362.jpg

http://img844.imageshack.us/img844/4218/fnykp1350.jpg

http://img820.imageshack.us/img820/79/fnykp1382.jpg

karee2
2012-07-25, 14:37
Én minivel szórakozom, annak is meg van ez előnye, pl. egy kis kert végében is lehet tanulgatni. Felteszek néhány képet hátha másokat is érdekel.

Nagyon cuki kis gép!!! Grat!!!

kbalazs018
2012-07-25, 15:55
Kbalazs: köszi. Biztos te is gyorsan haladsz majd.
Én tavaly nyár végén kezdtem az egész modellezéssel ismerkedni..

Én se sokkal korábban kezdtem el modellezni, tavaly tavasszal. A quad a mostani formájában csak kb 1 hónapja van meg. Most a PID-ek beállításával foglalkozom. 720p-s kulcstartós kamerával még egy kicsit hullámzik a kép, bár propellereket még nem ballonszoztam.

Én aeroquad vezérlőt használok. Van köztetek olyan aki ilyet használ?
Teszek fel majd képeket is a szerkezetről.

üdv:
Balázs

Weber Laszlo
2012-07-25, 18:54

Weber Laszlo
2012-07-25, 19:02

Szia!
Nekem is tetszik a gép, gratula.
Lenne két kérdésem: - milyen mocikat haszmáltál, és hogy a propok hogy vannak rögzítve ?
Üdv: W. László

pulsarxp
2012-07-25, 21:33

Hejj... jópofa... :) A Turnigy kamerának milyen képe van? Nincs videód feltöltve valahová?

bkis76
2012-07-25, 21:48
Na megjött a KK2 :D ;D Még csak tápról néztem át a menüjét... Nagyon tetszik, minden konfigurálható rajta négy gombbal, nem kell hozzá PC... Kiválasztom a géptípust, nem kevés variációt tud... Beállítható, hogy összekösse e pitch-roll beállításokat, mixek szabadon állíthatóak, karok kitérései, feszültség riasztás, ha akarom P-I vel állítom a gyrokat ha akarom csak gainnal. Pi-nél is van limit és gain beállítás, mind a P-re mind I-re, szenzorok kalibrálása, rádió csatornák állapotát meg lehet nézni, szenzorok állapotát úgyszintén stb. kalibrálásoknál kiírja a folyamatot mit csináljak stb. Kiválasztható hogy az adott csatornán esc vagy szervó van e, és még sorolhatnám... Nagyon tetszik!!! ;D Majd bekerül a quadba kiderül élesben mit is tud! Amiket néztem róla videókon nagyon ígéretes volt!

karee2
2012-07-26, 08:11
Na megjött a KK2 :D ;D Még csak tápról néztem át a menüjét... Nagyon tetszik, minden konfigurálható rajta négy gombbal, nem kell hozzá PC... Kiválasztom a géptípust, nem kevés variációt tud... Beállítható, hogy összekösse e pitch-roll beállításokat, mixek szabadon állíthatóak, karok kitérései, feszültség riasztás, ha akarom P-I vel állítom a gyrokat ha akarom csak gainnal. Pi-nél is van limit és gain beállítás, mind a P-re mind I-re, szenzorok kalibrálása, rádió csatornák állapotát meg lehet nézni, szenzorok állapotát úgyszintén stb. kalibrálásoknál kiírja a folyamatot mit csináljak stb. Kiválasztható hogy az adott csatornán esc vagy szervó van e, és még sorolhatnám... Nagyon tetszik!!! ;D Majd bekerül a quadba kiderül élesben mit is tud! Amiket néztem róla videókon nagyon ígéretes volt!

Szia!

A KK2.0 van nyitva topik! Légyszi ott is írd meg a véleményed! (Nyilván a következőt!) ;)

http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,114674.0.html

k

OBi_
2012-07-26, 09:31

Szia!
Lenne két kérdésem: - milyen mocikat haszmáltál, és hogy a propok hogy vannak rögzítve ?

Szia!

A motorok "Aviojet Silver Micro Motor (1700 KV, 15 gramm)" eredetileg 2S -es, Karee2 -vel arra jutottunk hogy 3s-t is bírja és piszok jól megy.
Gyakorlatilag majdnem lemerült aksinál is fél gázzal emelkedik. 1000mAh 3s -es aksival 6-7 percet bír.
A propok DD-s felfogatásúak, gyakorlatilag 2-es fúróval meglett kicsit bővítve a furat. így a 2-es tengelyre, amin van egy kis horony, jól rászorul.

karee2
2012-07-26, 09:35

Szia!

És így reppen(nek)!!!

http://www.youtube.com/watch?v=qz_gKAgPov0&list=UUsJL-pBJsTAR0138DKhKylQ&index=2&feature=plcp

k

OBi_
2012-07-26, 09:44

Hejj... jópofa... :) A Turnigy kamerának milyen képe van? Nincs videód feltöltve valahová?

Szia!
Sima 640x480-as képe van, a felbontáshoz képest tiszta, éles. Nincs fent videóm, de ha rákeresel biztos találsz.
Elég strapa bíró, mert ez ellőt egy hajón volt, és bizony víz alatt is (pár másodpercet). De kiszáradt és működik tovább.
Kicsit átlett alakítva, aksi kiugrott belőle így a vevőről kap feszt.

(egyébként a farkas már szörnyet halt :'( )

pulsarxp
2012-07-26, 10:57
Szia!
Sima 640x480-as képe van, a felbontáshoz képest tiszta, éles. Nincs fent videóm, de ha rákeresel biztos találsz.
Elég strapa bíró, mert ez ellőt egy hajón volt, és bizony víz alatt is (pár másodpercet). De kiszáradt és működik tovább.

köszi az infót.

nah, mi lett a farkassal? :)

OBi_
2012-07-26, 12:47
Szia!

köszi az infót.

Nagyot eset, a quad alatt maradt, LESZAKADT A FEJE!! :o

karee2
2012-07-26, 13:59
Szia!

köszi az infót.

A "Nyuszi" MEGÖLTE!!!! ;D :D ;D

pulsarxp
2012-07-26, 14:51

[/quote]

;D ;D ;D Állatkínzók ;D

Kopternek lett valami komoly baja?

CooBy
2012-07-26, 15:26
Jó szokásomhoz híven, ma is összetörtem a quadom, de most nagyon. Lásd: képek.

Úgyhogy azt szeretném kérdezni, hogy szerintetek melyik vezérlő éri meg jobban?
http://www.goodluckbuy.com/crius-upgrade-version-multiwii-standard-edition-flight-controller-v1-0-se.html
http://www.goodluckbuy.com/crius-all-in-one-pro-flight-controller-v1-0-support-megapirateng-and-multiwii-.html

Az AIO Crius azon kívül, hogy gyorsabb CPU van benne, tud más extrát is? Ahogy néztem, az iránytű kivételével másmilyen típusú szenzorok vannak rajta. De ezek most jobbak, mint a sima SE Crius szenzorai? Nekem ez kínai. A lényeg: szerintetek megéri kifizetni érte majdnem kétszer annyit?

pulsarxp
2012-07-26, 15:33

http://www.goodluckbuy.com/crius-upgrade-version-multiwii-standard-edition-flight-controller-v1-0-se.html
http://www.goodluckbuy.com/crius-all-in-one-pro-flight-controller-v1-0-support-megapirateng-and-multiwii-.html

Az AIO Crius azon kívül, hogy gyorsabb CPU van benne, tud más extrát is? Ahogy néztem, az iránytű kivételével másmilyen típusú szenzorok vannak rajta. De ezek most jobbak, mint a sima SE Crius szenzorai? Nekem ez kínai. A lényeg: szerintetek megéri kifizetni érte majdnem kétszer annyit?

Ú, basszus... mi történt?
Én szerintem azért ez a board még javítható.
(Ha nem akarsz vele szórakozni, én szívesen megnézném :) max lesz még egy tarcsi board-od)

CooBy
2012-07-26, 16:04
A Multiwii topicban már felhoztam, hogy nem tudom miért szaltózik olyan lomhán a quadom. Egy kicsit belevetettem magam a témába, és rájöttem hogy melyik változókat kell feltolni ehhez a GUI-ban. Úgy is tettem, csak egy kicsit besokaltam. :) Lehet, hogy kezdésnek nem kellett volna ennyire megemelni az értékeket. Halljátok... azt látnotok kellett volna... Mint béka a turmixgépben! Komolyan mondom, Warthox mester videóiban sem láttam még quadot ennyire pörögni. Én persze meghívtam a mode.change("parázás") függvényt, elengedtem a botot, quad megállt, majd elindult lefelé. Én persze reflexből nyomtam neki egy kövérebb gázt, de azt persze nem vettem észre, hogy fejjel lefelé állt meg. Folytassam??? ;) Szóval egy tipikus amatőr megmozdulás volt.

Amúgy adtál egy jó ötletet. Van itt egy állítólag nagyon jó műszerész a környékünkön. Kiderítem hogy ki az, és elviszem hozzá. Hátha tud még kezdeni vele valamit, akkor mégsem kellene újat venni.

CooBy
2012-07-26, 16:16
Mondjuk most néztem, meg van görbülve magának a nyáklemeznek is az egyik sarka. Félek, hogy ez már nem javítható, de azért megpróbálom.

Amúgy ti hova rakjátok, vagy hogy véditek az FC-t?

jpeti29
2012-07-26, 16:21
Cd gurigából készült ház. :-)

a crius aio-on lévő szenzorok jobbank. én is vettem egyet.

pulsarxp
2012-07-26, 16:31
Mondjuk most néztem, meg van görbülve magának a nyáklemeznek is az egyik sarka. Félek, hogy ez már nem javítható, de azért megpróbálom.

Amúgy ti hova rakjátok, vagy hogy véditek az FC-t?

mivel ez szerintem csak két oldalas nyák, nem hiszem, hogy megszakadt a vezetősáv. De azt az egy két alkatrészt akkor is megéri, hátha... :) Nekem a vázam olyan, hogy védve van, mert egy "szendvics" közepén lapul.

OBi_
2012-07-26, 16:52

;D ;D ;D Állatkínzók ;D

Kopternek lett valami komoly baja?
[/quote]

Nem, nagyon bírja az esést, igaz propból kell egy zsák ;D

OBi_
2012-07-26, 16:55

Szerintem a Rabbit az igazi, ott lehet azt is kapni. Nekem kettő is van egy a TriCop. -ban egy a quad-ban mint fen is látszik és nagyon szuperek.

CooBy
2012-07-26, 17:00
Az a CD guriga nem is olyan rossz ötlet. ;) Valamit ki kell találnom a jövőben. Gondoltam rá én is, hogy berakom a váz két lemeze közé, de akkor meg hova rakom az aksit? Ha az aksi lett volna az FC helyén, akkor meg biztos, hogy ki is gyulladt volna.

És ezek a "jobb szenzorok" miben jobbak? Csak mert nekem - a barométert leszámítva - ezzel sem volt gondom. Szemmértékre stabilan állt a levegőben, és mondjuk én egyenlőre nem akarok kamerát rakni rá. Nekem csak az a lényeg, hogy menjen mint a golyó. Akkor is megéri? Vagy inkább gondoljak a jövőre, és vegyek olyat, amivel biztosan nem lesz gondom.

CooBy
2012-07-26, 17:04
Szerintem a Rabbit az igazi, ott lehet azt is kapni.

Nyűgös lennék, ha váltani kellene. ::) A MultiWii-t már megszoktam, kezdem megtanulni a beállításait (az utolsó állítgatást leszámítva), nem szívesen váltanék. Esetleg egy NAZA-ra, de hát... ;D

CooBy
2012-07-26, 17:53
Esetleg megkérhetnék valakit, hogy akinek van egy ugyanilyen Crius SE boardja, az tudna csinálni egy képet macroban azokról a sárga kocka alakú izékről, amik fentebb látható képeken be vannak karikázva. Valahogy úgy, hogy látszódjon rajtuk a felirat, csak hogy a szaki be tudja őket azonosítani.

Előre is köszi!

Weber Laszlo
2012-07-26, 18:02
Szia!

A motorok "Aviojet Silver Micro Motor (1700 KV, 15 gramm)" eredetileg 2S -es, Karee2 -vel arra jutottunk hogy 3s-t is bírja és piszok jól megy.
Gyakorlatilag majdnem lemerült aksinál is fél gázzal emelkedik. 1000mAh 3s -es aksival 6-7 percet bír.
A propok DD-s felfogatásúak, gyakorlatilag 2-es fúróval meglett kicsit bővítve a furat. így a 2-es tengelyre, amin van egy kis horony, jól rászorul.

[/quote]

Köszönöm az infót.
W.László

vbodi
2012-07-26, 21:53
Építettem egy H-quadot 30mm vastag zöld habból. A mérete 600x600mm.
Alul, felül és az oldalát elől és hátul lamináltam 195g/m2 sávolyszövésű uvegszövettel.
Nagyon merev és könnyű, 306g a test súlya.

http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.07.19/DSCF1242.JPG

http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.07.19/DSCF1243.JPG

http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.07.19/DSCF1269.JPG

vbodi
2012-07-26, 22:03
A súlya 3300mAh lipoval 1304g.
A szabályzók: Turnigy Pl 40A
A motorok: Turnigy 2836-11 750kv, 71g.
A propok: APC 10x4.7.
A board: HobbyKing V2.1.

http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.07.19/DSCF1269.JPG

http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.07.26/DSCF1271.JPG

http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.07.26/DSCF1272.JPG

http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.07.26/DSCF1274.JPG

vbodi
2012-07-26, 22:06
http://www.cnctar.hunbay.com/Vbody/2012.07.26/DSCF1270.JPG

Mjani
2012-07-26, 22:23
Bódi erre kíváncsi vagyok! Magát a testet láttam az brutális kemény és könnyű. Mivel hab így szerintem nem sok rezgés megy majd át. Csinálunk majd egy próbát.
Jani