PDA

Teljes verzió megtekintése : FPV videóátvitel 1. probléma az antenna minősége

oldal : [1] 2

gabor2009
2010-05-17, 10:21
Sziasztok!

Szeretném a fpv problémákat - és azok pontos megoldását lépésről lépésre megosztani veletek.
Az első probléma, hogy a videó adón és vevőn lévő antenna nem megfelelően méretezett.

Megmértünk sok antennát, amit a kínaiak adnak az adó-vevőjükhöz.
Ezek az antennák sajnos csak névleg antennák, mert elektromosan nem teljesítik az antennáknak járó követelményeket. (És szükséges követelményeket.)
Amiket mértünk, szinte mindegyiknek az égben volt az swr-e, tehát rossz a rezonaciájuk, nem működnek.

Ha magas egy antennának az swr-e, akkor nem sugározza ki az adó teljesítményét.
Az elfogadott érték 1 és 1,4 közötti. Amit mi gyártunk ott mindegyik teljesíti ezt az elvárást.

Jellemző, ha magas az swr:
-nagyságrendekkel alacsonyabb a kisugárzott teljesítmény
-jobban melegszik az adó
-a tápvezetéken visszafele elindul(hat) az energia, ami zavarja a tápra kötött többi áramkört

Ha jó az antenna, az swr-e is rendben van:
-lényegesen nagyobb hatótávot érhetünk el
-csökken az adó melegedése
-kevesebb a zavar

Antennát csinálni lehet az internetről is, a méretek betartásával, de ezen a frekvencián a mm tört része is sokat számít, ezért az ilyen antenna nem lesz jó. (Erre is volt példa.)
Ez a mi tapasztalatunk is, és aki hozott ide antennát, ott vele is ezt tapasztaltuk.

Mivel ez a frekvencia nagyon kényes (magas), nem nagyon lehet hozzá (jó!) antennát gyártani sorozatban.
Ezért mi minden antennát egyesével le kell, hogy mérjünk.
Így biztosítható a minősége.

A gyakorlatban az fpv-re a tripleg vagy gp antennák a legmegfelelőbbek.
Fényképe:
http://img268.imageshack.us/img268/3839/dsc00801wiy.jpg

Esetleges antenna gyártás miatt pm-ben elértek.

Üdv,

szotar:(swr)
Állóhullám arány.
Értéke 1-től megy felfele.
Az elfogadott értékek 1-1,4 közöttiek.
Megadja, hogy az adó által kisugárzott energia mekkora része kerül a levegőbe, pontosabban mekkora jön vissza. Minnél nagyobb a visszafelé érkező energia annál nagyobb az swr érték is.

gabor2009
2010-05-17, 10:22
Közben fejlesztés alatt van egy gömb karakterisztikájú antenna is.
(Közel gömb, mert tökéletes sajnos nincs.)

Ez az antenna közel hasonló a fenti tripleg vagy gp antennákhoz.
A különbség mindössze annyi, hogy minimum 270 fokot lát. (maga alatt kábel és csatlakozó van, ezért oda nem lát)
Ez a gyakorlatban annyit jelent, ha ilyen antennát használsz, akkor nem lesz a fejed fölött rf loss.

Az ideális az lesz, ha mind a 2 oldalon ilyen antennát használunk, mert akkor - a gömb antenna előnyeit kihasználva - mindenhol jól fog működni az átvitelünk.

Kép:
http://img534.imageshack.us/img534/2866/dsc00803t.jpg

Ez az antenna lényegesen bonyolultabb, és jelenleg fejlesztés alatt van, ezért nem tudok belőle gyártani, csak később.

Másik fejlesztésem a rc távírányító antennájának cseréje:
kép:
http://img19.imageshack.us/img19/4219/dsc00802kl.jpg

Mint látható ez is gp antenna, csak 2,4ghz-re. (És még nehezebb behangolni.)
Ezzel a rc távirányító hatótávolságát növelhetjük meg.
Sajnos a gyári antennák szintén rosszul méretezettek, ezért ezzel jelentől javulást érhetünk el.

Jó szelet!

Szótár:
rf loss: szaknyelven a rádiófrekvenciás jel elvesztését jelenti.
megszakad az átvitel valami miatt

mcelek
2010-05-18, 00:28
Közben a másik topicban már van kép :D

Peck
2010-05-18, 16:45
Akinek esetleg patch antenna kellene 1.2 Ghz-re:
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=14212596&postcount=3
Ok, tudom lehet kapni gyárilag, de kissé drága :(
De remélem gabor2009 nyilatkozik, hogy ezt mennyire egyszerű jól legyártani+bemérni.

loorio
2010-05-18, 18:39
http://rcexplorer.se/page14/hwwa/hwwa.html

Itt is antennát számolgatott és alakított az úriember Svédországból.

Kis antenna méret számoló progit rakott föl. :-)

ati
2010-05-18, 20:52
Részletesebb információkért, iránykarakterisztikáért érdemes átböngészni a Hiradástechnika folyóirat 1982. 02. számát. A négybekezdésű helixet a BME mikrohulámú tanszéke fejlesztette 1980-környékén.
www.hiradastechnika.hu/data/upload/file/1982/02/1982_02_04.PDF

tv
2010-05-19, 09:45
Nagyon köszi az infót, most már mi is tudjuk hogyan kell készíteni a majdnem gömbantennát.

ati
2010-05-19, 10:29
Nem gondolom, hogy bárki csakúgy nekiáll elkészíteni, viszont a karakterisztikáját és a nyereségét meg lehet tekinteni.

HC
2010-05-19, 10:32
Szívesen készítek ilyen antennát.
Ha tetszik, légszíves keressetek pm-ben (email-ben).

Gábor2009!
Rejtett e-mail címmel nagyon nehéz! ;D

Gogo
2010-05-20, 02:38
Sajnos a gyári antennák szintén rosszul méretezettek, ezért ezzel jelentől javulást érhetünk el.

Kezd olyan érzésem kialakulni, hogy régi patinás cégek gyártmányai mind nagyon rossz minőségűek. Nyilván nincs képzett szakember gárdájuk, így képtelenek a képeken látható remekművek kiagyalására. Vagy ez csak reprodukció?

Igazán szerencse, hogy nekünk van egy pompás agyunk aki vastagbetűs reprodukciókra képes. Köszönjük, hogy istápol minket ingyen, fórumbaráti szeretetből! Fényképek, méretek, elkészítési utasítás. Vagy nem? Akkor mi ez a görcsös győzködés? Csak nem marketing? Az én szótáramban a segítek az önzetlenül jelzőt is tartalmazza.

Ha pedig valaki pénzt keresni jár ide, akkor használja a segítek helyett a készítek, megegyezünk, eladok kifejezéseket. De ehhez hozzátartoznak az igaz, őszinte paraméterek! Jelentkezzen az, akinek 2,4-es rádiójának sóhaja elhal 800m körül!
És ha ez így van, akkor miit higgyünk el?

Kazoo
2010-05-20, 10:58
:)

gabor2009
2010-05-20, 11:39
Ha pedig valaki pénzt keresni jár ide, akkor használja a segítek helyett a készítek, megegyezünk, eladok kifejezéseket. De ehhez hozzátartoznak az igaz, őszinte paraméterek! Jelentkezzen az, akinek 2,4-es rádiójának sóhaja elhal 800m körül!
És ha ez így van, akkor miit higgyünk el?

Szia Gogo!

Te milyen antennát csináltál? Azzal meddig megy el a géped?
A műszer amivel mérem 3.000.000 ft-ba kerül. Te mivel méred?

Én nagyon büszke vagyok arra, hogy sikerült több mint 4 km-t elérnem!

Az antenna rajz, azt már régen belinkeltem, publikus, fent van az interneten. Én nem titkolom.

Nem kell hinned. Mert egy régi tanárom mondta: Hinni a templomban kell.
Ha nem hiszel több ember véleményének, gyere ide, és lemérem a szemed előtt. ;)

Jó szelet!
Gábor

Kazoo
2010-05-20, 11:46
Egy kis segítség azoknak, akik maguk építenének antennát:
http://www.jensenjensen.com/radio/GP24antenna.htm
http://flakey.info/antenna/biquad/
Egy kis összefoglaló oldal:
http://www.ac6v.com/antprojects.htm

HC
2010-05-20, 11:52
Egy kis segítség azoknak, akik maguk építenének antennát:
http://www.jensenjensen.com/radio/GP24antenna.htm
http://flakey.info/antenna/biquad/
Egy kis összefoglaló oldal:
http://www.ac6v.com/antprojects.htm

Az ellensúly hosszát nem írja. Ez nem kritikus?

gabor2009
2010-05-20, 11:57
Az ellensúly hosszát nem írja. Ez nem kritikus?

Igen.

ati
2010-05-20, 11:57
hullámhossz/4
hullámhossz(m)=300/freki(MHz)
a középső is ennyi, de ha rajta hagyod a műanyagot, akkor nem, arról is le kell pucolni.
MEgjegyzem BNC csatlakozót én nem használnék...

Kazoo
2010-05-20, 12:04
Gondolom olyan ember kezd építeni ilyet, aki annyira nem ragaszkodik a pontos méretekhez, a nagyon gondos kivitelezéshez. Ez pont a hozzám hasonló józan paraszti ésszel gondolkodó embereknek szólt, akik képesek játszadozni egy antennával, és nem sajnálják az időt a földi tesztekre. (Ja és persze nem akarnak költeni antennára) ;)

HC
2010-05-20, 14:23
Ezzel a linkel van egy bajom (http://www.jensenjensen.com/radio/GP24antenna.htm), ez nem tripleg (4 ellensúlya van).
Tudtommal ennek nem 50 Ohm lesz a talponti impedanciája! Vagy tévedek? :o

jpeti29
2010-05-20, 14:27
Jaja, és 3millás műszer helyett nagy távolságból méregetik inkább az RSSI feszejt. Ha van az embernek rengeted ideje meg kitartása meg lelkesedése ezzel is el lehet ütni az időt.Minden hobbi erről szól. Az ember elszurja az idejét meg a pénzét olyan dolgokra, amiben amatőr az esetleges sikerélmény reményében. Ezen vitatkozni nem érdemes szerintem. Ide mindenki leírja a véleményét, de meggyőzni ne akarjuk egymást. Mindenesetre én örülök neki, hogy van egy ilyen fórum, ahol le is írjátok rendesen hogy mit hogy csináljak ha építeni akarok és azt is hogy hol vehetek, ha épp valamivel nincs kedvem foglalkozni.

Kazoo
2010-05-20, 14:55
Ezzel a linkel van egy bajom (http://www.jensenjensen.com/radio/GP24antenna.htm), ez nem tripleg (4 ellensúlya van).

Akkor több helyen is sántít a dolog. Csak érdekesség, és az egyszerűség miatt linkeltem. Ha szerintetek gagyi, és nem lesz jobb a gyárinál akkor hagyom a fenébe.

glbtech
2010-05-20, 17:02
Tudjátok melyik antennának a legjobb az SWR-e ? A műantennának. Akkor az sugározna a legmesszebbre ?
Az SWR messze nem minden. Túl azon hogy még a 2-es SWR érték sem nagyságrendekkel csökkenti a kisugárzott teljesítményt, hanem csak kb. 10% veszteséget jelent, alapvetően a magas állóhullám arány csak a végfokozatra jelenthet veszélyt. Előfordul olyan extrém eset is, hogy rosszabb SWR érték mellett jobb a vétel a túloldalon ( körsugárzóról beszélünk !! ), mert sugározni kezd a koax is például. A nagyobb távolságból végzett RSSI mérések a legjobbak amit csak lehet csinálni amatőr-félprofi szinten, mert az SWR mérése és a közeltéri mérések rettentően csalókák tudnak lenni. Lásd például a mágneses hurokantennát vagy az EH antennát, igazi csoda antennák. Csak nem sugároznak. :-)
Ettől még persze én is a jó SWR-re törekszem, de annak ismeretében hogy ez messze nem minden, mert ha az lenne akkor műterheléssel rádióznék. :-) Vételi oldalon teljesen kockázatmentesen lehet és érdemes kísérletezni.

tv
2010-05-20, 18:05
Próbálgattuk a SAT-os előerősítőt amit az LNB-hez használnak ha túl sok az osztás vagy hosszú a levezető kábel, a bemenetére rátettük a házi kókány biquad antennát és 15dB erősítést mértünk 1240MHz-en.
Utána továbbléptünk. Találtam ősrégi LNB-ket amik még nincsenek annyira összeintegrálva kicsi helyre, leválasztottam az előerősítőt és az oszcillátort, hogy csak az utolsó két fokozat maradjon, így 30dB jelszintnövekedést értünk el.
Holnap kipróbáljuk terepen valós körülmények között hogyan teljesítenek a cuccok.

ati
2010-05-20, 18:14

Valóban ez fel sem tünt. De ettől még működik.
Hát nagy különbség nincsen. Egy sima GP 60ohmos. Ha egy kicsit lefelé hajlitjuk az ellensúlyokat lemegy 50 ohmra, de ez nem oszt nem szoroz. Elszámolta az illető.

GPeti
2010-05-20, 19:22
Nekem sima müholvevő nem jött be mert nagy és 230V-os.
Kaptam egy olyan beltérit aminek ugyanaz a tunerje (legalábbis hasonló) mint amit árulnak az 1.2G vevőkbe.
Most készül a tunerhez a panel a mellékletként csatolt doksik alapján kisebb módosításokkal.
Sikerült a PLL ic-t is programozni, csak elakadtam mert van benn egy KF filter valahol 450MHz körül, típusa S+M B684, ez egy négylábú fémtokos szűrő.
Mi ennek a pontos KF frekvenciája???????????????????????????????
Ez nélkül nem tudok pontos osztást megadni a PLL IC-nek.

GPeti
2010-05-20, 19:35
Van egy másik projektem.
Vettem az ebay-on RF2126 1W IC-t.
Az még a gond vele hogy 10mW meghajtásra (trimersion TX modul) max 40mW jött ki rajta, akármit csináltam vele. Lehet hogy csak a 100mW 20dBm meghajtásra erösít 12dB-t vagy rossz a Nyák?
Próbálok szerezni ERA-4 MMIC-t, azzal próbálom meghajtani.

GPeti
2010-05-20, 19:36
Közben megtaláltam hogy a szürő 480MHz, ne keressétek.

Gogo
2010-05-20, 23:19
Mert egy régi tanárom mondta

Melyik iskolában?

mmormota
2010-05-21, 04:19
Közben megtaláltam hogy a szürő 480MHz, ne keressétek.

A Lawmate vevőben a PLL felhúzásához 479,5MHz offsetet használnak.

Azért tudom, mert én is írtam PIC-re kódot, és biztos ami biztos alapon megnéztem, mit küld a Lawmate a PLL-re.

gabor2009
2010-05-21, 09:09
Sziasztok!

Tv, GPeti!

Elküldöm a múltkori fejlesztés lényegi részét, egy hangolót és sweepert a kis adó-vevőhöz.
Tudja a 5520 es a 5055-ös alapú pll ic-ket vezérelni.

A használatához rá kell kötni a pll ic-re.
A rákötés leírása vastag fekete betűvel ki van emelve, minden boxban.

XP-n tesztelve...
Hasunálata:
Rákötöd a pc-d lpt portját a beltérire (ha pll kompatibilis), és máris szabadon tudod hangolni!
Mindent képes a program vezérelni, amiben a fenti 2 ic egyike van!

Remélem segítettem vele a beltéris projectben!

http://rapidshare.com/files/389844346/LptWriteForumra.zip.html

Sok sikert!

G

tv
2010-05-21, 10:06
Hello GPeti!

A 10mW-ból is csak max 160mW lesz, az nem lesz kevés? szerintem kevés a 12dB erősítés, nem tudom mi a célod.
Tápfesz és a Power Control láb, OK ?
A Trimersion adó biztosan 10mW ? csak azért mert az Airwave 500mW-os adója csak 400mW-ot teljesített a műszeren. A Trimersion adót még nem mértem.

gabor2009
2010-05-21, 10:45
Mi 50mw-al 8km-t hidaltunk át. Egyik oldalon tripleg-el.
A kérdés valóban az, hogy kell-e több.

tv
2010-05-21, 14:19
Szép teljesítmény!
Gábor te sose árulsz el részleteket mindig csak a végeredményről számolsz be.
Valami konkrét rendszerleírást kaphatnánk ? Antenna méret, előerősítő, milyen vevő stb.
mennyire mobilizálható egyszerű felhasználónak a vevőantenna mérete miatt ?
így oldottad meg te is ?? csak nagyobb antennával ?

http://static.rcgroups.com/forums/attachments/1/1/8/4/6/7/a1944655-62-Tracking%20Antenna.jpg

gabor2009
2010-05-21, 17:54
Szép teljesítmény!
Gábor te sose árulsz el részleteket mindig csak a végeredményről számolsz be.
Valami konkrét rendszerleírást kaphatnánk ? Antenna méret, előerősítő, milyen vevő stb.
mennyire mobilizálható egyszerű felhasználónak a vevőantenna mérete miatt ?
így oldottad meg te is ?? csak nagyobb antennával ?

Szívesen elárulok:
adó: tripleg/gp 50mw
vevő: másik oldalon comtech vevő tuningolva, gp, vagy kis yagi.
Semmi extra. (Bár a 27eft-os comtech vevőm kicsit drágább mint a kinai)

Az antenna mérete változik. Sajnos függ mindentől.Én műszerrel mérem, és egyesével gyártom.
Ezzel nem vagyok egyedül. A Seltech-es antennák is egyesével készülnek. Ha szétszeded őket, más a belsejük! Viszont jók is!

És 0.2mm változás már viszi el az antennát.

Mérettáblázatokkal kalkulátorokkal tele a net.
Nekem idáig egyik sem jött be.

A vevő antenna mobilizálható, mert ugyan olyan pici, mint az adónál.

Üdv,
G

gabor2009
2010-05-21, 17:59
Rákötöd a pc-d lpt portját a beltérire (ha pll kompatibilis), és máris szabadon tudod hangolni!
Mindent képes a program vezérelni, amiben a fenti 2 ic egyike van!
G

Hogy működik?

Lenne egy kérésem.
Ahogy olvasom a hozzászólásokat, látom van műszeretek.
Visszaigazolásképpen légyszíves mérjetek le ti is egy "kínai" gyári antennát, és az én antennámat is.

És írjátok le a tapasztalatokat.

Megjött az első pozitív visszajelzés a 2,4ghz-es antennáról is.
Pontos km-beli adatot még nem mértek vele, de hamarosan meglesz az is.

GPeti
2010-05-21, 19:09
"A 10mW-ból is csak max 160mW lesz, az nem lesz kevés? szerintem kevés a 12dB erősítés, nem tudom mi a célod.
Tápfesz és a Power Control láb, OK ?
A Trimersion adó biztosan 10mW ? csak azért mert az Airwave 500mW-os adója csak 400mW-ot teljesített a műszeren. A Trimersion adót még nem mértem."

A gyári doksi szerint 20dBm et erősít 30dBm-re, nekem most 9dBm-et erősít 14dBm-re. Na ez a kevés.
Vagy meghajtás kicsi mert nem teljesen lineáris, az illesztőkondikra kényes az ic most várom a tized pF pontosságú smd kondikat, 1pF ide vagy oda és már ennyire sem jó, ekkora frekin a NYÁK kialakítása is fontos, a bias OK mert megvan a 180mA nyugalmi áram, tápfesz 6V, a trim. adó 8mW.

GPeti
2010-05-21, 20:01
Ha valakit érdekel küldök SP5055 PLL IC-hez PIC programot meg kapcs rajzot

mkgy
2010-05-21, 22:45
"gabor2009" által készített gp/tripleg antenna igencsak megnövelte a Lawmate adó hatótávját (bár álló helyzetében még mindig melegszik rendesen). A gyári antennától tényleg sokkal jobb lett. Eddig 1Km távolságnál elő-elő jöttek "zizgések" de így 3Km-ig még semmi zajosodás sem volt.

tv
2010-05-21, 22:49
Gábor !

Egy behangolt 1.2GHz-es antenna spektrumképét tudnál mutatni ?
Szeretném látni mit lehet elérni, meddig kell reszelgetni, hogy mi is az a legjobb érték amit kilehet hozni egy drótdarabból.
Először frekire azután SWR-re állítod ?
Pár mondatba légyszi írd le az antennahangolás menetét, adj egy kis segítséget azoknak akik megfelelő mérőműszer közelébe tudnak jutni, hogy elkészíthessük a saját antennáinkat. Nem akarom elvenni a kenyeredet, nem fogom sorozatban gyártani őket azután árulni a fórumon, örülök ha a sajátomra tudok időt szakítani.
Előre is köszi a segítséget.
(2.4-es képének is örülnék)

Viktor

gabor2009
2010-05-22, 10:31
Gábor !

Egy behangolt 1.2GHz-es antenna spektrumképét tudnál mutatni ?
Szeretném látni mit lehet elérni, meddig kell reszelgetni, hogy mi is az a legjobb érték amit kilehet hozni egy drótdarabból.
Először frekire azután SWR-re állítod ?
Pár mondatba légyszi írd le az antennahangolás menetét, adj egy kis segítséget azoknak akik megfelelő mérőműszer közelébe tudnak jutni, hogy elkészíthessük a saját antennáinkat. Nem akarom elvenni a kenyeredet, nem fogom sorozatban gyártani őket azután árulni a fórumon, örülök ha a sajátomra tudok időt szakítani.
Előre is köszi a segítséget.
(2.4-es képének is örülnék)

Viktor

Addig kell finomitani, amig az swr 1.0-hoz közel nem ér a kívánt frekin.
Nekem sikerült levinnem az pl 1240-en 1.03-1.05-re őket.
Ez nagyon jó érték.

Ha neked sikerül 1,4 alá tornászni a swr-t, már az is sokkal jobb mint a gyári.
Sajnos kb 4-ből 1 nekem se sikerül, az mehet a kukába, úgy ahogy van.
Nincs látható oka, mégis rossz. Gondolom belül a koax megolvadt.

A guberálók találnak itt pár antennát. :D

Közben megtaláltam 20 wifi antennából az elsőt aminek mérhető az swr-e. 20-bol 1... nagyon rossz arány.

A 2.4-ről tettem fel képet (első lap), az a pici az.
Ugyan olyan, mint a nagytestvér, csak fele akkora.
Ha csinálsz, arra figyelj, hogy az ellensúlyok közös pontjára nagy pacát kell tenned, mert ott nagy az áram. Ha az nincs ott, akkor kihangolhatatlan lesz az antenna.

Spektrum?

Üdv,
G

GPeti
2010-05-22, 11:21
Tulajdonképpen nem is értem a wifi botantennát.
25mm drótdarab, azután 6menetes tekercselt rész azután 6cm drót.
Ellensúly is van a koaxra ráforrasztott fémhenger.
Tehát amit nem értek miért kell bele tekercselt rész? Ilyen tekercs akkor használnak ha pl 27MHz CB re kell 2.7m antennahossz, ez sok helyen kényelmetlen ezért tesznek bele egy un. antennahosszabbító tekercset, ez kihangolással adhat valós 50ohm körüli impedanciát de a kis hossz miatt rossz az ilyen antenna hatásfoka.
A koax körüli ellensúly se sokat ér de nem foglal el helyet.
Vagy lehet a tekercselt rész azért van benne mert ez egy többsávos antenna?

A triple leghez mennyire jó az a módszer hogy L(m) = (300/F(MHz))*0.95
A 0.95 egy változó érték rövidülési tényezőnek hívják értéke a hullámhossz / antennaátmérő hányadosától függ értéke 0.85-0.97 lehet?
Mekkora egy triple leg sávszélessége?
A kérdést megfordítva milyen pontosan kell a méreteket tartani?

gabor2009
2010-05-22, 14:11
A rossz antennák 3 fölött vannak az swr-ben.
volt aminek 16 volt :D
Nem rézletezném..

A pontosság? kb 0.2mm már sokat számít.
Nevezetesen annyit, hogy máshol lesz jó az antenna.

Bocs. rosszat irtam át.

mmormota
2010-05-22, 16:04
Mekkora egy triple leg sávszélessége?
A kérdést megfordítva milyen pontosan kell a méreteket tartani?

A belinkelt ábrán látszik, hogy +-5% frekvencia eltérés szinte semmit se számít. Ugyanez a méretre is igaz.
Az hogy az SWR 1.05 vagy 1,2 gyakorlatban teljesen mindegy - a nyereség 1dB-t sem függ ettől, a nyereség maximuma általában nem esik egybe az SWR minimummal.

mmormota
2010-05-22, 16:15
25mm drótdarab, azután 6menetes tekercselt rész azután 6cm drót.
Ellensúly is van a koaxra ráforrasztott fémhenger.
Tehát amit nem értek miért kell bele tekercselt rész?

Ez egy lapított iránykarakterisztikájú több elemes antenna. Nyeresége van a sima lambda/4-hez képest vízszintes síkban.

Az alsó lambda/4 és a felső lambda/2 tagot fázisban és impedanciában illeszteni kell, erre való a tekercs.

tv
2010-05-22, 17:45
Köszi az SWR képet ! így látom a meredekséget és a sávszélességét.
Tudnál egy képet készíteni a rossz gyári és az általad készített 2.4-es antenna SWR méréséről is ? Szeretném látni a különbséget, hogy mennyire rosszak az olcsó kínai antennák.
Köszi.
Viktor

gabor2009
2010-05-22, 18:41
Bocs, leszedtem az előbb a swr képet.

Felteszem újra.
http://img130.imageshack.us/img130/4862/swr640.jpg

MMormota véleményével újfent nem értek egyet.

A belinkelt ábrán látszik, hogy +-5% frekvencia eltérés szinte semmit se számít. Ugyanez a méretre is igaz.
Az hogy az SWR 1.05 vagy 1,2 gyakorlatban teljesen mindegy - a nyereség 1dB-t sem függ ettől, a nyereség maximuma általában nem esik egybe az SWR minimummal.

Nem szeretnék és nem is fogok vitázni ezen. Más a véleményem.
+-5%? 1249mhz-től 1380-ig?
Dehogynem számít. Nagyon is!!!

Egy mikrohullámú kapcsolat esetén én nem szórom a decibeleket.

A képen látható, hogy betettem jelölő vonalakat.
Ezek az üzemi frekvenciától kb 20-30mhz-re vannak. Itt már 1,35 volt az antenna swr-e.
Ezért is irtam már, hogy egy antenna egy frekvenciára jó igazán.

Üdv,
G

pbr110
2010-05-22, 22:48
Bocs, leszedtem az előbb a swr képet.

Ez egy nagyon rossz szokás utólag eltüntetni a dolgokat. Most van 10 hozzászólás amit nem tudok követni.

mmormota
2010-05-23, 00:02
Addig egyetértek Gábor2009-cel, hogy a jó átvitelben kulcsfontosságú a jó antenna. Ez így van, semmi kétség.

Viszont a hozzászólásaiból könnyen kialakulhat az a kép, hogy a legfontosabb dolog a halálos pontossággal történő behangolás, az 1.05 alatti SWR, és legjobb tripleg antennát használni nagy távolságú átvitelre adó és vevő oldalon egyaránt.

Az is teljesen igaz, hogy célszerű az antennát pontosra hangolni. Azonban a tized mm-ek, az SWR 1.05 alá húzása stb. egyszerűen túlhajtása a dolgoknak. Van egy csomó más tényező, ami sokkal fontosabb.

A távolsági átvitel szempontjából az antenna nyeresége a legfontosabb (adott vevő érzékenység és adó teljesítmény feltételezésével).
A nyereség mérése nehézkes, sima laborban az összevissza verődő hullámok miatt nem megy. Süketszoba (speciális elnyelő borítással ellátott mérőszoba) kell hozzá, ami talán 1-2 van az országban. Vagy a szabadban, mezőn kell mérni, ami labor műszerekkel nehézkes.
Az SWR mérése adott antennatípus esetén a behangoláshoz praktikus, mert könnyen, gyorsan, pontosan végezhető. (ez is olyan, amiben egyetértek). Csak túlmisztifikálni nem érdemes. Egy paraméter a sok közül.

A tripl-leg egy negyedhullámú monopol antenna, nyeresége 2 dB körüli. Ha pásztázó elektronmikroszkóppal állítják be a hosszát, akkor is.

Egy patch antenna nyeresége meg 8dB. Hattal több. Ez a hat dB dupla hatótávolságot jelent a trip-leghez képest. Ha nem pont az optimális frekvencián hajtják hanem mondjuk 5%-kal odébb (ami méretben nem tized mm-ek) akkor is.

Adó oldalon nem lehet patch-et használni, mert nagy nyílásszöggel ugyan, de előre sugároz, a gép meg forog.
Vevő oldalon viszont lehet, és nagyon is érdemes a dupla hatótáv miatt. Cserébe a háta mögé nem repülhet az ember a géppel. Itt segít a diversity, egy bot az egyik vevőn, egy patch a másikon.
Ha nem a nagy távolság hanem az irányfüggetlenség a legfontosabb, akkor viszont jó választás a tripleg. Vevő oldalon az is előnyös, hogy kissé felfelé van a maximuma, hiszen a gép is felfelé van. De ha a nagy hatótávolság a fontos, akkor nem ez a nyerő. Hiába hangolják akármilyen pontosra, a 2dB-jével alulmarad egy 6, 8, 14 stb dB nyereségű antennával szemben. Nem kicsit hanem nagyon.

Ha még nagyobb hatótáv kell, akkor jön a Yagi, de ezzel már célozni kell. Yagival el lehet kényelmesen menni 14dB-ig, négyszeres hatótávolság a tripleghez képest. Felette a parabola a praktikus. Méter alatti méretben már 22dB fölé lehet menni, tízszeres hatótávolság. De pontos célzást igényel.

Adó oldalon irányfüggetlen antenna kell, ide jó választás a trip-leg. Főleg ha lefelé áll a sugárzó. Ha felfelé áll, akkor egy 20 fok emelkedési szöggel látszó gép esetén már akkora a különbség a lefelé állóhoz képest, mintha (Gábor legnagyobb elszörnyedésére) levágnánk egy centit az 1.3GHz-es antennájából. Amit - Gábor szerint - tized mm-re kell behangolni...

Ilyesmik miatt vagyok nagyon szkeptikus a tized mm-ek és az SWR második tizedes jegyei kérdésében.

Mondjuk a sima negyedhullámú monopol antenna a koax köpeny ellensúllyal is kb. olyan jó mint a trip-leg. Attól függ, épp milyen szög alatt látszik a gép. Hol egyik, hol másik ad nagyobb jelet. Akkor is, ha (ó, borzalom) 2mm-re pontatlan valamelyik.

A kínai botantennákról: sokféle típus van forgalomban. Pl. negyedhullámű monopol, aminek a koax köpenye az ellensúlya. Nem a lehjobb, de szinte lehetetlen elrontani, hacsak durván el nem mérik a hosszát. Ennek javított változata, ahol egy a koaxra hűzott fémcső az ellensúly. Ezt se egyszerű elrontani, de semmi se lehetetlen. Ezek a 2dB körüli vagyis a minimális nyereségű egyszerű antennák (ide tartozik a tripleg is).
Vannak aztán a valamivel nagyobb nyereségű botantennák (3...5dB) ezekben a sugárzó hosszabb, pl. félhullámú, és tekerccsel illesztik, és egyes típusokban egymás felett két sugárzó darab van. Ezeket már könnyebb elrontani, ha pl. kézzel tekerik azt a kis rugószerű tekercset ami illeszti a sugárzót. Ezeknek nagyobba nyereségük, kicsit nagyobb távolságra alkalmasak mint a tripleg, kivéve persze ha teljesen rosszak. De itt nem tized mm-ekről lenne szó, nem apró pontatlanságról, hanem kifejezett selejtről.

Könnyen el tudom képzelni hogy van sok selejt a kínai antennák között. Még azt is el tudom képzelni, hogy összecserélnek antennákat, és mondjuk véletlenül 2,4GHz-re valót pakolnak az 1,3GHz-es adó mellé, ami így persze tökéletesen rossz.

Azt azonban enyhén szólva nem fogadom el, hogy a kínai ipar kizárólag használhatatlan botantennákat képes előállítani.

ati
2010-05-23, 09:09
Ezt szépen összefoglaltad. Nekem egy plusz kérdésem lenne a nagy távolsággal kapcsolatban. Mi van a polársíkkal? Az amatörök nagy van jelentősége, vagy nincs?

Gogo
2010-05-23, 10:48
Egy mikrohullámú kapcsolat esetén én nem szórom a decibeleket :o :D :D :D
Nem kaptam válasz! Milyen iskolában is? N agyon kezd kilógni a lóláb!

mmormota
2010-05-23, 15:30
Ezt szépen összefoglaltad. Nekem egy plusz kérdésem lenne a nagy távolsággal kapcsolatban. Mi van a polársíkkal? Az amatörök nagy van jelentősége, vagy nincs?

Függőleges polaizációt célszerű használni, a gépen függőlegesen elhelyezett botantennával.

A vízszintes antenna azért nem jó, mert az antenna vonala a minimum sugárzási irány, így ez függene a gép haladási irányától. Ha az antenna éppen a földi állomás felé mutatna akkor kimaradna a vétel. Függőleges antennánál ez csak akkor fordul elő, ha a gép épp az állomás fölött repül.

A vevő oldalon ennek megfelelően szintén függőlegesen polarizált antennát célszerű használni.

ati
2010-05-23, 17:24
Ezt értem, de sok érvet hallottam a vizszintes polársik mellett. Állítólag sokkal zavarmentesebb és más a terjedése is. Ha nem ragaszkodunk a GP antenna használatához, akkor lehet benne fantázia... Az indítási ponttól távolodva a helyi zavarok egyre több gondot okozhatnak, és azok állítólag függőlegesek.

GPeti
2010-05-23, 18:02
Én meg a körkörösen polarizált hullámokról még több jót olvastam.

mmormota
2010-05-23, 21:11
Ezt értem, de sok érvet hallottam a vizszintes polársik mellett. Állítólag sokkal zavarmentesebb és más a terjedése is.

Legfeljebb akkor lehet más, ha a Fresnel zónába nagymértékben belelóg a talaj, pl. a felszíni VHF tv műsorszórás esetében.
Magasan repülő gép és a magas frekvencia miatt relatíve rövid hullámhossz esetében nincs ilyen különbség.
Hogy a zavaró jelek polaritása milyen azt sajnos nem tudom, nem olvastam ilyen mérésekről.

Ha nem ragaszkodunk a GP antenna használatához, akkor lehet benne fantázia...
Nem csak a GP hanem bármilyen egyszerű antenna esetén (ha csak nincs a gépen is az antenna a földi állomásra irányítva) vízszintes polársík esetén lesz minimális sugárzási irány és így a gép irányától függő jelkimaradás.

mmormota
2010-05-23, 21:18
Én meg a körkörösen polarizált hullámokról még több jót olvastam.

Akkor igazán előnyös, ha az adó és vevő oldalon is irányított az antenna, mivel olyan sugárzót amely irányfüggetlenül körpolarizáltan sugároz nem lehet készíteni. A sugárzás a fő iránytól való eltéréssel fokozatosan átmegy elliptikus majd sík polarizációba.

Pl. a Gábor2009 által belinkelt több bekezdésű helix nagy szögtartományban körpolarizált (előrefelé), de ha az a cél hogy vízszintes síkban teljes körben kellene körpolarizáltan sugározni (ezt várjuk egy fpv gépen elhelyezett adótól), akkor erre a feladatra már nem alkalmas, ahogy más antennák sem.

GPeti
2010-05-23, 21:33
Elkészült az 1.3gigás vevőm a sat tunerrel, 100mW adóval és mindkét oldalt tripleggel (vonalzóval hangolt csak) 1km-ig volt kép.
Mivel a gyári vevőkbe is ilyen tuner van arra lennék kíváncsi hogy nektek hasonló összeállítás mellett milyen hatótáv adódik a gyakorlatban?
Még majd kap egy előerősítőt.

ati
2010-05-23, 22:28
Legfeljebb akkor lehet más, ha a Fresnel zónába nagymértékben belelóg a talaj, pl. a felszíni VHF tv műsorszórás esetében.
Magasan repülő gép és a magas frekvencia miatt relatíve rövid hullámhossz esetében nincs ilyen különbség.
Hogy a zavaró jelek polaritása milyen azt sajnos nem tudom, nem olvastam ilyen mérésekről.

Hát ahogy számolgatom 23cm-en ez már könnyen előfordul, attól függően, hogy milyen magasan és messze repül.

Nem csak a GP hanem bármilyen antenna esetén (ha csak nincs a gépen is az antenna a földi állomásra irányítva) vízszintes polársík esetén lesz minimális sugárzási irány és így a gép irányától függő jelkimaradás.

Ez nem az antenna karakterisztikától függ? Köralakú karakterisztika esetén mindegy merre áll a gép, vagy nem? Nyilván műrepülő figurákat nem tervezek messziről. A jelkimaradást azt kerülni szeretném, ezért kellő gondossággal választom ki a megfelelő antennát. Tehát a viszszintes sikban tökéletes kör-karakterisztika kell, függőlegesen erősen lapított felfelé lehet nullpont, lefelé nem. HA8MV versenyállomásáról végzett mérések azt mutatják, hogy a zavarás mértéke egy távolba néző antennánál a városok irányában nagyon függ a polársiktól. Különösen 13cm-en, a WiFi leginkább függőleges sikban zavar. Érdekes, hogy 23cm-en is van zavarás, pedig ott nincsen elvileg semmi konkrét berendezés. Egyedül 3cm-en nem találtunk különbséget a két polársík között, de ez nem annyira meglepő.

mmormota
2010-05-24, 00:09
Ez nem az antenna karakterisztikától függ? Köralakú karakterisztika esetén mindegy merre áll a gép, vagy nem?

Vízszintes polarizáció esetén nem lehet egyszerű konstrukcióval vízszintes síkban kört közelítő iránykarakterisztikát elérni.
A VHF televízió adásnál használták a Batwing-et (Supertunstyle), elég komplex szerkezet.
Meg lehet csinálni, de sokkal egyszerűbb a függőleges botantenna.

tv
2010-05-25, 13:32
Hello Gabor2009!

Mit szólsz ehhez:http://pe2er.nl/wifiswr/index.htm
Nem egy milliós minőség de talán beállítható vele egy-két antenna. Sajnos a cégnél csak spektrumanalizátor és 900 megás reflektométer híd van,
az is 75 ohmos.
vagy ilyenekből kellene készíteni ?
http://www.minicircuits.com/pdfs/BDCA-10-25.pdf
http://www.minicircuits.com/pdfs/SYBD-18-142HP+.pdf

csillagvzs
2010-06-17, 09:43
Mélyen tisztelt Moderátor uraktól előre is elnézést kérek!
De most komolyan végig olvastam ezt a topikot is és ilyen lettem: :-\ :'( :-X :-[ :o >:(
Nagy %-a a hozzászólásoknak szeka, basztatás stb..

Óvodások lettetek? Kinek nagyobb az iskolája? Nekem mekkora van? stb....

Az antennák mindig a valós körülmények között véreznek el. Mert a repcsi és vele az antenna soha nincs optimális helyzetben mert folyamatosan változik a helyzete a vevőhöz képest! És az antennán kívül még ezer sebből vérzik az egész FPV-s repülés. :'(

Nem tűnt még nektek fel, hogy a gyönyörű és nagy távolságú videókon sohasem látszik a technika, antenna stb... ???
És nincs is sehol megadva pontosan. (biztos nem ok nélkül ;D)

Gondolhatnátok az egyszerű átlagos modellezőkre is akik csak pislognak az itteni beírásokon és most már végképp halvány fogalmuk sem maradt az egészről.

Ha egyáltalán kérhetek ilyet szeretném (és még nagyon sokan) látni az FPV Találkozón mindenkinek a fejlesztését
ÉLŐBEN REPÜLVE VALÓS KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT! Nem szobában nem a földön hanem repülőn és nem oda szögezve a levegőben.

Most szólok hogy az antennát készítőknek repülni kell egy "gyári kínai" antennával amit én viszek és a saját antennájával
is! Csak a korrekt össze hasonlíthatóság miatt. (már amennyire lehet)

És akkor mindenkinek egyértelműen kiderülne mi merre hány méter és értelmét vesztené a basztatás meg a tanácstalanság is.

A fórum céljának a hasznos infó megosztása és megbeszélésének kellene lennie, hogy más lehetőleg ne fusson ugyanabba a hibába mint mi, hogy egy doboz tele van használhatatlan és ennek ellenére drága "FPV"-s szeméttel.

Üdv Zsolti.

ati
2010-06-17, 10:04
"A fórum céljának a hasznos infó megosztása és megbeszélésének kellene lennie, hogy más lehetőleg ne fusson ugyanabba a hibába mint mi, hogy egy doboz tele van használhatatlan és ennek ellenére drága "FPV"-s szeméttel."

Ezzel is csak részben tudok egyet érteni. Én éppen most csinálom az új cuccomat és ha nem lenne ez a fórum, sokmindent elcsesztem volna, ami nem tesz jót a pénztárcámnak. Abban teljesen igazad van hogy sok a szemét és a használhatatlan cucc. Általános szabályokat nehéz alkotni, a fórum természetéből adódóan laza hangvételű, ebbe belefér egy kis cseszegetés is, persze határok között, meg vérmérséklettől is függ. Azt látom és elfogadom, hogy a sok vélemény egy, a témában kevéssé elmélyedő embernek kaotikus zűrzavarnak tűnik, de ez nem egy iskola, ahol leszűrt, tisztázott ismeretanyagot gyakorlott előadók magyaráznak. Az FPV repülés gyerekcipőbe jár, most alakitjuk a megoldásokat. Én azokkal a témákkal foglalkozom, ami éppen most fontos, mert meg kell oldjam. Igyekszem becsületes lenni és az általam favorizált megoldást közzé tenni. De ez nem kötelező senkire.
Nem kéne azt a sok kinai szemetet összevásárolni és valszeg kisebb lenne a veszteség.

csillagvzs
2010-06-17, 10:11
Nem volt szándékom megbántani senkit de kijött a véleményem.
Ati teljesen egyet értek a hozzá szólásoddal ;D

pbr110
2010-06-17, 12:20
Nem kéne azt a sok kinai szemetet összevásárolni és valszeg kisebb lenne a veszteség.

A home made cuccokon kívül tudsz olyan elektronikát mondani ami nem Ázsiából származik?
Ja hogy még a home made is abból épitkezik, akkor csak költői a kérdés.

mmormota
2010-06-17, 14:27
Mélyen tisztelt Moderátor uraktól előre is elnézést kérek!
De most komolyan végig olvastam ezt a topikot is és ilyen lettem: :-\ :'( :-X :-[ :o >:(
Nagy %-a a hozzászólásoknak szeka, basztatás stb..

A fórumon nincs szakmai jellegű moderálás. Mindenki elmondhatja a saját véleményét, ami szakmai szempontból lehet helyes is, helytelen is. A moderátor nem avatkozhat be a vitába szakmai szempontok mentén, kizárólag arra korlátozódik a feladata, hogy a goromba, személyeskedő vitákat lehűtse, ha kell törölje az ilyen hozzászólásokat.

Az eltérő szakmai vélemények azonban maradhatnak, és nem lehet ezeket valamiféle hatalmi szóval eldönteni. Ez egyben azt is jelenti, hogy az olvasó dönti el, ellentétes vélemények esetén egyiket, másikat vagy egyiket sem fogadja el...

ati
2010-06-17, 15:57
persze

A home made cuccokon kívül tudsz olyan elektronikát mondani ami nem Ázsiából származik?
Ja hogy még a home made is abból épitkezik, akkor csak költői a kérdés.

Mondani éppen tudok, de nyilván akkor az ára a következő érv. Valahol ezt meg is értem, az én pénztárcám is érzékeny, azért néha át kellene gondolni dolgot. Vannak német manufaktúrák, ahol igen jól dolgoznak. Kuhne pl. persze ezek drágák.

ati
2010-06-17, 16:01
Ha választani kell, akkor inkább a homemade, végülis nem drága és viszonylag jó is, a legtöbb gond rendszerint az esztétikai kivitelezéssel szokott lenni. Rádióamatőr gyakorlatból tudjuk és bizton állíthatom, hogy egy rendesen kivitelezett homemade cucc is gond nélkül működik évtizedeken keresztül. Részemről elfogadható kompromisszum.

mcelek
2010-06-18, 00:11
Jelenleg mégis kínai cuccokat használunk, nem is olyan eredménytelenül.
Igaz én spórolhattam volna 7-8 hónapot, ha tudom mivel kezdjek. Pláne, hogy szemüm is csak 10 hónapja van, ami sokat lendített a dolgon.
Azért az látszik, hogy a jobb cuccok (az is home made) európában készülnek, lásd DMD, SCHERRER , Remzibi stb.
Majd most mi is csinálunk valami jót, csak nem kell széthúzni, meg egymás szakmai hozzá, vagy nem értését becsmérelni. Nagyot, csak csapatban lehet alkotni, pl: Atombomba
:-\ Senkinek nem kéne megsértődni ( Aircamfilm, aki törölte magát és topicjait) és senkinek nem lenne szabad >:( leszólni a másik hozzászólását, még akkor sem, ha az terjedelmes blabla, vagy szakmailag nem megalapozott, mert elveszítünk egy "építőt a csapatból".
Szerintem mindenki értékes.

mkgy
2010-07-10, 14:53
Két GP antennával már elrepültem 4.2 Km-re és szinte semmivel sem jobb a Patch, főleg ha azt nézzük, hogy irányérzékeny is.

leskope
2010-07-11, 07:46
Régebben vásároltam egy patch antennát a dpcav-től (vagy az nghobbies)-től.
Az antennát a Hyperlink Technologies gyártja.
Típusszáma: re1208p

Gyári adatai: 1080-1200 között swr<1,5 nyereség:8dbi.

Megmértem.Az swr értéke 3,5 fölötti volt!!! Ennyit a "gyári vackokról".
Szétszedtem és átalakítottam.

Átalakítás után: 1240-en 1,11 lett az swr. (1232-n 1.05)

Érdekes, ha a műanyag előlapot felteszem, akkor a rezonancia lejebb megy frekvenciába. Pl. doboz nélkül 1255mhz-en megy, dobozzal 1240-en.
Erre jó lesz odafigyeleni.

Az átalakítás véglegesen úgy néz ki, hogy a patch réz lemez két alső sarkából levágtam 1-1 háromszöget.

Ha valakit érdekel részletesen, felteszem fotókkal és pontos méretekkel.

Még egy gondolat: a gyári koaxot mindenképpen ki kell cserélni normális koaxra.

Összefoglalva: ez az antenna az 5db-s nyereségével közelít a 3db-s gp antennához.
És mivel irányérzékeny, forgatni kell. A kérdés már csak annyi, hogy 2db-ért érdemes-e forgatni antennát....

Engem érdekelnének a fotók pontos mérettel, mert nekem is van ilyen antennám és átalakítanám.

jpeti29
2010-07-11, 10:31
Engem érdekelnének a fotók pontos mérettel, mert nekem is van ilyen antennám és átalakítanám.

Engem is érdekelne, nekem is van. Amúgy hogyhogy 5dbi? nem 8?

gabor2009
2010-07-11, 11:28
Engem &#233;rdekeln&#233;nek a fot&#243;k pontos m&#233;rettel, mert nekem is van ilyen antenn&#225;m &#233;s &#225;talak&#237;tan&#225;m.

Engem is &#233;rdekelne, nekem is van. Am&#250;gy hogyhogy 5dbi? nem 8?

Marketing.
8dbi = 5.8db
Ők a magasabbat irj&#225;k r&#225;.

Olyasmi ez mint a km m&#233;rf&#246;ld.

Most nincs n&#225;llam az azt, de amikor visszaj&#246;n lef&#233;nyk&#233;pezem, lem&#233;rem &#233;s elk&#252;ld&#246;m.

mmormota
2010-07-11, 16:28
8dbi = 5.8dbm.

A dBm teljesítmény mértékegység, így antenna nyereség mérésére nem alkalmas és az általad felírt képlet értelmetlen.

A dBd-vel kevered - ezt szokták simán dB-nem is írni ha a szövegösszefüggésből nyilvánvaló hogy mire vonatkozik. Ez a dipol-hoz képest adja meg az antenna nyereségét, míg a dBi az elvi izotróp sugárzóhoz képest.

ati
2010-07-23, 17:36
Van még néhány GSM antenna is, amelynek rossz az SWR-je 1240MHz-en. Kíváncsi vagyok mivel méred az SWR-t, mert, hogy a mértékegységekkel nem vagy tisztában az most már teljesen világos.

leskope
2010-07-25, 15:30
Akit érdekel esetleg: http://kephost.hu/image-21DA_4C4C2BC3.jpg (http://kephost.hu/share-21DA_4C4C2BC3.html)

pbr110
2010-07-25, 21:07
Akit érdekel esetleg: [

Milyen frekire van belőve?

leskope
2010-07-25, 23:21
1080-1200MHz http://www.mictronics.de/projects/my-easystar-fpv/fpv-equipment/

gabor2009
2010-07-26, 09:32
Szia!

Leszedtem a hozzasszolasaimat, mert 3-4 ember minden postomra ellentmond.
Nekem erre nincs idom - hogy beszelgessek veluk.

Ha szukseged van valami adatra, el tudom kuldeni email-en.

Udv,
Gabor

ps: mostantol nem fogok semmi epito meresemet megoldasomat megosztani a forummal, nem vagyok kivancsi pl. Mmormota "nem igy van" hozzaszolasaira.

deltahf
2010-07-26, 11:46
Helyeselni nem tudok.... :o kár.
Pedig az emberek elöbb utóbb rájönnek ki az ÁSZ !

Maradj, de ésszel. ( csak azt oszd meg ami publikus ) a hogyan, mivel, miért-eket ne !!!
A tény számít, aki nem ért egyet nem gond.
Ne azzal törödj légyszi hanem azokkal akiknek segíteni akarsz vagy hallgatnak Rád.
Ővelük tolsz ki a legjobban, nem mmormotával. Akkor Ő éri el a célját. :D

Köszi, hogy elolvastad.
Peti

mcelek
2010-07-28, 00:49
Itt mindannyiunknak ugyan az a cél! Eddig mindenki segített mindenkinek :-*
Ha valaki kérdést tesz fel, szoktunk válaszolni és nem csak azt, hogy olvass vissza 8)
Ha valaki helytelenül fogalmaz, az szakmailag lehet kérdéses, de attól az eredmény lehet jó.
Nem sértődni kell, hanem helyesbítést kérni, esetleg együttműködést.
Nem értem, miért nem bírtok kijönni egymással :'( mindannyian inteligens emberek vagyunk, tessék ehez méltóan viselkedni!
8)

pbr110
2010-07-28, 10:25
Itt mindannyiunknak ugyan az a cél! Eddig mindenki segített mindenkinek :-*

Én ezzel nem értek egyet. Ez a fórum nem arra való, hogy tapasztalatot és információt osszunk meg egymással.
Szerintem, ha valakinek sikerült megoldani egy problémát, még ha egy kívülálló szakmai tevékenységének is köszönhető, az a saját szellemi terméke!
Más gyártók is ebben a témában, tudva azt, hogy bárki a konyhájában meg tudja valósítani, nem publikálnak semmilyen informácót termékeikről, és nem hajlandók azokkal kapcsolatban semmilyen szakmai vitába belemenni.
Egyetértek 100% azzal, amikor ezen megsértődnek a termékek készítői, hiszen szinte biztos, ezek a szakmai kiegészítések csak a kárt akarnak okozni, és semmi képpen nem visznek előre mint anyagi, mint szakmai szempontból!

mcelek
2010-07-28, 11:11
Az is segítség, ha azt a választ kapom, hogy ez, vagy az a külföldi, hazai oldalon kapható kütyü, ezt-azt tudja és ezzel érdemes, azzal meg nem kell próbálkozni.
Kitárgyaljuk az esetleges ütközéseket és ha van rá megoldás, megosztjuk egymással az infót.
Eddig így volt és sokan vettünk sokféle irányítást és videóátviteli eszközt a vakon kisérletezők, itt megosztott tapasztalatai alapján.
:-*

jpeti29
2010-07-28, 12:31
Én ezzel nem értek egyet. Ez a fórum nem arra való, hogy tapasztalatot és információt osszunk meg egymással.

Én meg ezzel nem értek egyet. Hát akkor mire?

Áááá, ragozzátok a szart. Egyre inkább azt látom, hogy ez a fórum tényleg nem a tapasztalat és infócsréről szól, hanem hogy mindenki beírkálja ide a véleményét, de senkit nem érdekel a másé.
Amúgy meg ha mondjuk tv-t akarsz venni, nem vagy kiváncsi a műszaki paramétereire? azt mondja neked az eladó, hogy az egyik szar a másik meg kurvajó, ennyi elég? alap műszaki paramétereket illik közölni. helyesen.

Én nem vitatom Gábor2009 érdemeit és örülök neki, hogy csinálja amit csinál. mellesleg én sem értek hozzá, engem is meg lehet vezetni minden féle számokkal, tehát végeredmény szempontjából nekem is az számít, hogy az egyik jó a másik kevésbé. De alap műszaki paramétereket akkor is illik közölni és az állításomat alátámasztani hiteles dolgokkal. (pl: kipróbáltuk egymás után ezzel ennyi, azzal meg amannyi, vagy ennyi és ennyi dbi, ennyi a fogyasztása stb.) Attól még az én szellemi termékem marad és senki nem fogja lemásolni. Ha meg le akarja, fog találni a neten hasonlót amit lemásolhat.

Az én szememben senki sem lesz kisebb ember attól, ha valamit ide leír, és az nem tökéletesen helytálló.
De ha valaki megkritizálja, nem szabad megsértődni. Fel kell venni e kesztűt és ha meg tudom védeni az igazam, meg kell, ha meg rájövök hogy nincs tökéletesen igazam, beismerem és helyreigazítok.

Kicsit unalmas már ez a vita itt amúgy, lehet hogy le kéne zárni.

Amúgy én is fogok Gábortól antennát venni pl, de várom, hogy megérkezzen a TS-em végre, hogy ki tudjam próbálni, hogy mit tud a gyáro meg a Gáboré, mert azt sajna még mindíg nemtudom, hogy mit tud az innesun 1.2G 800mW a gyári antennával és a Gáboréval.

h..zoli
2010-07-28, 14:01
Amúgy én is fogok Gábortól antennát venni pl, de várom, hogy megérkezzen a TS-em végre, hogy ki tudjam próbálni, hogy mit tud a gyáro meg a Gáboré, mert azt sajna még mindíg nemtudom, hogy mit tud az innesun 1.2G 800mW a gyári antennával és a Gáboréval.

Rövid válasz, tényszerű adattal:
Nekem megduplázódott a videó hatótáv azzal, hogy a gyári botantennákat lecseréltem mindkét oldalon Gábor féle GP-re.
Nem utolsó sorban jónéhány grammal csökkent a repcsi súlya. :D

leskope
2010-07-28, 14:03
Szerintetek ez jó lehet?: http://cgi.ebay.com/1500mW-Wireless-AUDIO-VIDEO-Transmitter-Receiver-1-2g-/220622134937?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item335e1a9e99

kapcsolható, így valószínüleg nem mászik, sajnos az adó áramfelvételéről nem esik szó.

Kazoo
2010-07-28, 14:11
A pontos frekikről sem nagyon szól a fáma. De 1.5W-al nem hiszem, hogy rossz :) Bár az én Inesunos 1.5W-osomban már külön ventillátor volt hűtésnek, úgyhogy lehet ez csak 800-as igazából... Sajnos azt hittem a venti felesleges rá, így levettem, és kb 2 perc alatt kimúlt az enyém nélküle :( A 800-asommal földi tesztnél rálátás nélkül 8dbi-s kínai antennával az adóoldalon majdnem 800m-t mentünk. Egy utcányi ház takart, és még volt vétel a földön. Szóval szerintem nem rosszak ezek a kínai csodák :)

leskope
2010-07-28, 14:25
Nekem is kínai 800mw-os van, én már mentem vele 2839 métert és még egy csík sem volt a képen. Lenne egy kicsit jobb idő és kiderülne mit tud max.

Bigyula
2010-07-28, 14:36
Rövid válasz, tényszerű adattal:
Nekem megduplázódott a videó hatótáv azzal, hogy a gyári botantennákat lecseréltem mindkét oldalon Gábor féle GP-re.

Nem bántásból, de megtudhatnánk, hogy konkrétan mennyi is volt előtte, és utána a hatótávolság méterben (WiFi erősítő nélkül :D)? Meg lehetne ismételni a tesztet úgy, hogy 1 órán belül ugyanott (azonos időjárási és terjedési viszonyok között), megnéznénk a régi, és az új antennákkal is a hatótávot? Nekem is van Gábortól 2 antennám, meg egy csomó "gagyi kínai", és én így tervezem kipróbálni. Az, hogy a duplája lett, az lehet, hogy "tényszerű", de pl. a 100 méternek 200 méter a duplája, az 1000 méternek meg 2000 méter. És nem mindegy, hogy melyik esetről van szó...

h..zoli
2010-07-28, 14:59
Kb 500-700 méterről nőtt kb 1000-1500 méterre.
Nagyban függ azonban a repülő helyzetétől, szögétől. Van, hogy x méteren tiszta hangya kép, fordulok 30 fokot, elmegyek 1.5x-re, és csak ott hangyásodik.
Ha ennyire precíz tesztet akarsz, csak két fix pont között javaslom. A vevőmön ki lett cserélve a gyári "F" csat SMA-ra, oda már nem tudom visszatenni a régit.

Miután a Gigatechnik készített nekem egy V1.0 kísérleti videó előerősítőt, azzal megint kb. duplázódott a hatótáv. 2600 méteren is pöpec képem volt.
A WiFi erősítő egy kicsit belerondít a képbe, mert amióta megvan, 2500 métertől felfelé már romlik jelentősen a kép.

jpeti29
2010-07-29, 10:55
Szerintetek ez jó lehet?: http://cgi.ebay.com/1500mW-Wireless-AUDIO-VIDEO-Transmitter-Receiver-1-2g-/220622134937?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item335e1a9e99

kapcsolható, így valószínüleg nem mászik, sajnos az adó áramfelvételéről nem esik szó.

Nem jó! Nekem van pont ilyenem, bár arra 1Wot írtak. De ha kibontottam az adót a kis sárga ratyi dobozból, akkor 200mW volt ráírva. méretben is kb 60%-a a 800mW-os innesun-oshoz képest, pedig állítólag 1W. Egyszer próbáltam repülőn, akkor kb 500m-ig mentem vele, tökéletes képe volt. Az antennán az aranyozás sem atranyozás, hanem csak valami érdekes sárga bevonat. Műszeresen nem volt mérve se a teljesítménye, se az antenna, de már ránézésre egy gagyi.

kicsicollyn
2010-08-15, 11:57
Hali!
Lenne egy kérésem! Egy randa leszállásnál ki szakadt minden vezeték a videó adómból és nem tudom mit hova kell vissza rakni! Ez van: http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=50&products_id=182
Tudna valaki segíteni?
Előre is köszönöm!

pbr110
2010-08-15, 13:37
Hali!
Lenne egy kérésem! Egy randa leszállásnál ki szakadt minden vezeték a videó adómból és nem tudom mit hova kell vissza rakni! Ez van: http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=50&products_id=182
Tudna valaki segíteni?
Előre is köszönöm!

Egy nagyító és egy multiméter kell hozzá.
A táp - fele a panelen körbefutó és adó házán is rajta van.
A + megy 7805 stabkockára
A maradék 2 meg csak úgy próbálkozás.
Egyébként meg a kábelek a képen látható módon futnak be a panelre.

kicsicollyn
2010-08-15, 14:22
köszi!
Délután meg is csinálom!

gejza13
2010-08-15, 14:42
kicsicollyn,

Küldtem egy képet neked a gmail-es címedre a Lawmate adó belsejéről, remélem segít.

Gejza

tomeedey
2010-08-15, 15:35

Kísértetiesen hasonlít az enyémre:

http://cgi.ebay.com/1500mW-4CH-Wireless-Video-Transmitter-Receivr-power-/250611416240?pt=LH_DefaultDomain_0

4 csati 1.5 W. Hát sajnos elmarad az az 1.5 W, volt mérve, kb 200 mW a hasznos kisugárzás, és 100-120 mA-t eszik. Hatótávban is elmarad, 300-400 méternél nem tud többet.

kicsicollyn
2010-08-15, 17:20
kicsicollyn,

Küldtem egy képet neked a gmail-es címedre a Lawmate adó belsejéről, remélem segít.

Gejza

Köszönöm mindenkinek! Probléma megoldva!!

kicsicollyn
2010-08-17, 22:08
gabor2009!

Köszönöm az antennát amit csináltál, ku...va jó lett! Olyan a kép minősége mintha kábelen jönne az adás! Beszarás!
Nagyon messzire még nem mentem de az előző antennákkal amiket próbáltam még eddig sem jutottam volna!

gabor2009
2010-08-18, 11:37
gabor2009!

Köszönöm az antennát amit csináltál, ku...va jó lett! Olyan a kép minősége mintha kábelen jönne az adás! Beszarás!
Nagyon messzire még nem mentem de az előző antennákkal amiket próbáltam még eddig sem jutottam volna!

Szívesen!

ati
2010-08-18, 14:51
Kísértetiesen hasonlít az enyémre:

http://cgi.ebay.com/1500mW-4CH-Wireless-Video-Transmitter-Receivr-power-/250611416240?pt=LH_DefaultDomain_0

4 csati 1.5 W. Hát sajnos elmarad az az 1.5 W, volt mérve, kb 200 mW a hasznos kisugárzás, és 100-120 mA-t eszik. Hatótávban is elmarad, 300-400 méternél nem tud többet.

Ez tragikus, ilyen szarokat minek vesztek?

GPeti
2010-08-18, 16:36
12V * 120mA = 1,5W
Teljesen korrekt. :D

gabor2009
2010-08-18, 23:00
12V * 120mA = 1,5W
Teljesen korrekt. :D

Pontosítok:
Az 1,5w a kütyü teljes fogysztása.
Ez nem azonos az rf teljesitménnyel.

GPeti
2010-08-18, 23:05
Persze hogy nem. Parasztvakítás.
Nem beszélve arról hogy azt a 200mW-ot is legalább 1km-ről fogni kéne.

tomeedey
2010-08-19, 00:41
ÁÁÁ Ezt még az FPV topic megszületése előtt vettem:D Bár lett volna eszem akkor és befektettem volna egy inesunba, vagy lawmate-be.

Nah sebaj én akkoriban talán 22 fontot fizettem érte szállítással, gyanús is volt az ára, de mondtam magamban akkor hogy ó ha a felét tudja teljesítményben már akkor jol jártam:D Sajna még a negyedés sem teljesíti. De azért tetszik az antennájuk is, kipróbáltam unalmamban hogy egy darab 1 mm-es rézdrót, dúrván negyedhullámhosszra vágva ugyan azt produkálta mint a gyári antenna. Talán a darab drót nem volt olyan irányérzékeny:D

Az 1.5 W pedig output powernek van írva, akkor nyilván csak "véletlen" elírás:)

gabor2009
2010-09-21, 18:51
Elkészült az első antenna 5,78ghz-re.

http://img180.imageshack.us/img180/5066/dsc02313f.jpg

Teljes méretben: :o
http://img835.imageshack.us/img835/3876/dsc02312w.jpg

Mostantól ilyet is lehet rendelni.

Csinálunk velük egy próbát a 5ghz-es av adóval.

J.laci
2011-01-21, 15:34
Sziasztok!

A videóadó (gyári) antennájába az sma csatlakozóba van egy kis pöcök, ami becsúszott az antennába, de ahol tudom hajtani az antennát, azon a "lyukon" ahol látszik a vezeték, ott visszatudom tolni bele, de utánna vissza becsúszik...
Ezzel mit lehet csinálni? Ragasszam bele?
A vevő antennájába stabilan áll a pöcök.

Üdv:J.Laci

Szerk.: Melegragasztóval próbáltam ragasztani, nem fogta meg...
Újabb szerk.: Elengedett a forrasztás, ezáltal nem tartotta semmi sem a helyén, de probléma megoldva, szétbontottam az antennát, és visszaforrasztottam a helyére, az eredeti burok helyett most zsugorcső van

njozsef
2011-01-21, 16:41
Ma megérdeklődtem a Gigawave méregdrága cucca hogyan megy. 60mW-10W-ig, szóval nincsenek csodák. A 60 mW kb. 1 km-ig jó a legkisebb sávszélességgel (4Mbit)
A legtöbb antennája pedig Collinear Antenna. Az árfekvése egyelőre nem nekünk való, de lehet, hogy érdemes megnézni a termékpalettát.
http://www.gigawave.co.uk

mcelek
2011-01-21, 19:17
Aztán ennyit nem szégyelnek elkérni, ??? mondjuk egy ilyen cuccért:
http://www.gigawave.co.uk/products/products/onboard/mini.php?thumb=3
Nekem tetszik, amilyen kicsi, olyan nehéz, tehát arra következtetek, hogy tömör ólom ;D
Vagyis arany, de drágábban árulják?

gabor2009
2011-01-21, 20:20
.... Hatótávban is elmarad, 300-400 méternél nem tud többet.

Ez tragikus, ilyen szarokat minek vesztek?

Azért vesznek, mert ilyen van a boltban.

njozsef
2011-01-21, 22:35
A cucc elméletileg ugyanazt a DVB-T/S/C szabványt használja mint ami a földi/műholdas digit műsorszórás. Gondolom azért mert ezek az áramkörök elérhetőek "olcsón", vagy egyáltalán nem is érdemes mással kísérletezni mert nincs más chip készen.

L1P1
2011-01-23, 21:30
probalta mar valaki ezt az ado-vevot? http://cgi.ebay.com/1-2Ghz-3W-CCTV-Wireless-SPY-Receiver-Transmitter-3000mW-/220708346965?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33633e1c55

at hazudjak rola hogy 3w

ha valaki mar latott ilyet mondja milyen volt...

pbr110
2011-01-23, 23:41
probalta mar valaki ezt az ado-vevot? http://cgi.ebay.com/1-2Ghz-3W-CCTV-Wireless-SPY-Receiver-Transmitter-3000mW-/220708346965?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33633e1c55

at hazudjak rola hogy 3w

ha valaki mar latott ilyet mondja milyen volt...

Na ha egy ilyet felpakolsz a gépedre!
Én még nem találkoztam olyan videó adóval, ami ne zavarta volna a vezérlés vevőjét.
NEm túlzás ez?
Többször le lett írva, ha az adás teljesítmény fokozása nem az egyetlen és legcélszerűbb út a jó videó kommunikációhoz.
A vevő oldalon és antennákkal kicsit elegánsabb az eredmény. és kevésbé kockázatos másokra és magadra nézve is.

L1P1
2011-01-23, 23:46
igazad van ez biztos. de itt most nem is ez volt akerdes hanem hogy probalta-e mar valaki.
en 1500-ast vettem ami amikor lemertek akkor kiderult hogy 700-nal tobbet nem tud.
ha erre 3000-et irnak akkor kivancsi vagyok mennyi valojaban.

szoval kerdesem ugyanaz valaki vett amr ilyet es van-e tapasztalata.

az hogy 3000-es szam szerepel az oldalan az lehe thogy kb 1000-et jelent amire az ember kicsomagolja itthon :)

mcelek
2011-01-24, 01:03
Igen, ebből az én esetemben 1,2W jön ki :D
A burkolattól megszabadítottam és kapott egy saját táprendszert is, 5V kamerával árulom.
Jó antennával a világból is kimene, mert a gyárival csak 2,5km-re mentem.

gabor2009
2011-01-24, 10:44
igazad van ez biztos. de itt most nem is ez volt akerdes hanem hogy probalta-e mar valaki.

Sok fajtát mértem már de ezt még nem.

Nem a kisugárzott teljesítmény a legnagyobb probléma.
Hanem az, hogy a power növelésével az energia felvétele is rohamosan nő.

Egy 3w-os adó 6-10w power is fel fog venni, az majdnem 1A! (kerekítéssel)
Bár egy 2,2Ah-s akkuval az 2 óra.

Gábor

mcelek
2011-01-24, 19:03
Erre sajnos rá cáfol az a tény, hogy amíg nem volt építve hozzá táp és nem mertem kivenni az 50grammos dobozából sem, addig 9Voltos elemről is ment jó hosszan. Pedig egy ilyen pici 9Voltos elem, alig tud valami áramot leadni.
Azt nem tudom, hogy hány mAh-t tud egy elem, de biztos nem 1000-et, mert nagyon kicsi cellák vannak bene.

gabor2009
2011-01-25, 14:38
Neked 3w kimenőteljesítményű adód van Mester?
Szerintem kettő különböző dologról beszélünk.

mcelek
2011-01-26, 00:19
A teljesítményből adódóan a fogyasztásnak is meg kellene lennie, vagy nem?
Nem tudja a 3Wattot, 1,2W jön ki az antennán. Mennyi lenne a fogyasztása optimálisan?
Van a neten Watt/Amper átváltó?

GPeti
2011-01-26, 00:28
Mondjuk lead 1W-ot, a végfok hatásfoka kb. max. 50% tehát eddig felvesz 2W hogy leadjon 1W, plusz még a járulékos áramkörök, meghajtó fokozatok fogyasztása kb. 0.5W. Tehát 11V ról 200-250 mA.

gabor2009
2011-01-26, 10:16
A teljesítményből adódóan a fogyasztásnak is meg kellene lennie, vagy nem?
Nem tudja a 3Wattot, 1,2W jön ki az antennán. Mennyi lenne a fogyasztása optimálisan?
Van a neten Watt/Amper átváltó?

Nagyban függ az alkalmazott alkatrészektől.
A hatásfok 30-50% között lehet (ezeknél az adóknál).
Ha 30%, akkor 1,2/0,3=4. 12v-on: 4/12=0,333A az áramfelvétel.
Ha 50%, akkor 1,2/0,5=2,4. 2,4/12=0,2A.

De a gyakorlatban már mértem 0.5A feletti teljesítmény/áram felvételt is.

Igazán az optimális a legújabb alkatrészekkel lenne, de ott az alkatrész ára annyi, amennyi az egész adó-vevődé.

G

mcelek
2011-01-26, 22:30
ÁÁÁÁ, ez biztos nem új alkatrészekből van, nálam 2 éve teljesít legalább.
Egyébként jól teljesít, de eleinte, még nem is hallottam felhangról, egyéb zavarokról, még is tudtam vele repülni ;D

loorio
2011-02-08, 19:19
http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&products_id=234&zenid=6f93e9e679f2b24e558a558ccaa96d81

Kíváncsiságból rendeltem egy párat.

Vicces - ha megnézed a fotókat - hogy a kívánt frekire hangolást egyszerűen rád bízza és bejelöli neked, hogy hol vágd el.

gabor2009
2011-02-08, 19:41
http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&products_id=234&zenid=6f93e9e679f2b24e558a558ccaa96d81
Kíváncsiságból rendeltem egy párat.
Vicces - ha megnézed a fotókat - hogy a kívánt frekire hangolást egyszerűen rád bízza és bejelöli neked, hogy hol vágd el.

Sajnos ez irányított antenna. Ez tudod ugye?

loorio
2011-02-08, 20:10
Nem tudom, sajnos nem &#233;rtek hozz&#225;.

Most kiss&#233; &#246;sszekusz&#225;l&#243;dott a dolog, mert a rangevideo azt &#237;rja j&#243; a nagy hat&#243;t&#225;v&#250; rep&#252;l&#233;sekhez. (ez nem val&#243;sz&#237;nű hogy igaz)
A readymaderc meg azt &#237;rja, hogy az ő VEE antenn&#225;ja k&#246;zepes hat&#243;t&#225;v &#233;s magass&#225;gra &#233;s &#225;ltal&#225;ban a legjobb v&#225;laszt&#225;s ha nem akarsz extra messze menni &#233;s sz&#225;m&#237;t a s&#250;lya. Valamint a repkedsz flikk-fakkokat &#246;ssze-vissza ez tuti garant&#225;ja a j&#243; k&#233;pet az alacsonyabb nyeres&#233;g ellen&#233;re. (ez szerintem k&#246;zel&#237;t az igazs&#225;ghoz, szerintem mindenf&#233;le kopterre ide&#225;lis lehet... hm? )

&#205;rod, hogy ez ir&#225;ny&#237;tott antenna. Ok. K&#246;zel k&#246;rzeti rep&#252;l&#233;sre sem alkalmas szerinted?
(akkor m&#225;r megint csak "rakt&#225;rra" v&#225;s&#225;roltam?..... ) :-(

csillagvzs
2011-02-08, 20:47
Egyszer nagyon szeretnék a "raktáradban" keresgélni biztos akad ott sok érdekesség is. ;D ;D
Esküszöm a halott német katonákat nem kérném kölcsön. ;D

Füligjimmy
2011-02-08, 20:59
Én egy Dragonov "hosszúpuskát" kérnék ha esetleg van...
A régi idők emlékére. ;D

A nagy testvér kedvéért: Ez csak vicc vót!

loorio
2011-02-08, 21:00
Egyszer nagyon szeretnék a "raktáradban" keresgélni biztos akad ott sok érdekesség is. ;D ;D
Esküszöm a halott német katonákat nem kérném kölcsön. ;D

Nem halottak.... mai napig harcolnak a pinyóban ;D ;D

gabor2009
2011-02-08, 23:01
Írod, hogy ez irányított antenna. Ok. Közel körzeti repülésre sem alkalmas szerinted?
(akkor már megint csak "raktárra" vásároltam?..... ) :-(

Irányított.
Kiviszek egy yagit beállítjuk északra és repülsz.
Ha szeretnéd.

loorio
2011-02-27, 19:34
K&#237;v&#225;ncsis&#225;gb&#243;l rendeltem egy p&#225;rat.
Vicces - ha megn&#233;zed a fot&#243;kat - hogy a k&#237;v&#225;nt frekire hangol&#225;st egyszerűen r&#225;d b&#237;zza &#233;s bejel&#246;li neked, hogy hol v&#225;gd el.

Sajnos ez ir&#225;ny&#237;tott antenna. Ez tudod ugye?

Nnna most m&#225;r a FLYTRON is &#225;rul hangolt!!!! wee &#233;s dipol antenn&#225;t 16dod&#243;&#233;rt &#233;s ők is long range-nek &#237;rj&#225;k.
H&#225;t h&#252;ly&#233;k ezek mind? :-)

Range Video
DPCAV
FLYTRON
... ki a k&#246;vetkező?

http://www.flytron.com/antennas/101-fine-tuned-dipole-antenna.html
http://www.flytron.com/antennas/100-fine-tuned-dipole-antenna.html

Na mindegy az&#233;rt j&#246;nnek ezek is rakt&#225;rra. :-\ Oszt rendez&#252;nk egy nagy antenna tal&#225;lkoz&#243;t :-)

Itt a k&#246;vetkező: :-)

http://www.fpvflying.com/products/Fine-tuned-Vee-FPV-antenna.html

&#233;n mondom bolondok ezek...... &#233;rdekes a karakterisztika &#225;bra

gabor2009
2011-02-27, 23:01
Hozd el lemérem.
A saját szemeddel fogod látni.

G

HC
2011-03-07, 19:30
Kéne nekem egy kis szakvélemény!
Vettem én egy 5dB-es(nek árult) "bot" antennát a távomhoz. Írtátok, hogy ezeknek a növelt nyereségű botantennáknak a sugárzási szöge kisebb (így elérvén a nagyobb irányítottságot), emiatt érzékenyebb a pozícióra.
Namost az enyém 3 féle pozícióba dönthető és akkor ezek szerint a harmadik pozícióval érném el a normál repülésnél a legnagyobb térerőt?
1. eredeti (szerintem a legrosszabb pozíció):

http://file.emiter.hu/Modellezes/FrSky/1.jpg

2. 45˙-os (ez sem kielégítő szerintem):

http://file.emiter.hu/Modellezes/FrSky/2.jpg

3. szerintem ez a nyerő (bár elég idétlen az antenna állása):

http://file.emiter.hu/Modellezes/FrSky/3.jpg

Jól sejtem? ::)

GPeti
2011-03-07, 19:33
Amerre a bot mutat arra szinte nem sugároz semmit az biztos.

HC
2011-03-07, 19:36
Amerre a bot mutat arra szinte nem sugároz semmit az biztos.

Én is így tudom és én mindig arra fordulok, amerre repülök (hisz nézem a gépet)! Ezek szerint az eredeti állása a lehető legrosszabb minden távnál! :o

mcelek
2011-03-08, 00:16
Talán nem ennyire lapos a sugárzás karakterisztikálya, ahogy ábrázolod.
Ha a földre merőleges, vagy esetleg a tested felé fordítod, biztos lesz irányítás. De ha mindenképpen írányítani akarsz, használj PATCH antennát, mert annak biztos nagyobb a nyeresége és jó, ha gépfelé mutat 8)

jpeti29
2011-03-08, 00:19
vagy tedd fel a modulodat felfelé mutató antennával egy 2m-es bot tetejére.

HC
2011-03-08, 07:13
De a viccet félretéve elvileg a 3. állás lenne a legoptimálisabb?!
DE úgy látom inkább végzek magam RSSI méréseket... :(

Bigyula
2011-03-08, 09:07
De a viccet félretéve elvileg a 3. állás lenne a legoptimálisabb?!
DE úgy látom inkább végzek magam RSSI méréseket... :(

HC!

Ha követed a gép mozgását (mindíg arra fordulsz az adóval), akkor ne függőlegesen dönts meg az adó antennáját, hanem vízszintesen, 90 fokban. Így a gép irányába kb. 45 fokos (5 dBi antenna esetén) szögben sugároz (jobbra-balra 22.5 fok), míg a magasság nem érdekes.

HC
2011-03-08, 11:32
Akkor miért nem inkább a 3. állást választanád? Ott a legerősebb a jelszint.

Bigyula
2011-03-08, 12:14
Akkor miért nem inkább a 3. állást választanád? Ott a legerősebb a jelszint.

A 3. verziónál arra kell vigyázni, hogy magasságban ne menjen ki a 45 fokból, ha közel van hozzád a gép (pl. a fejed felett). A vízszintes antennánál meg arra, hogy olalirányban maradjon bent a sugárzási szöben.

HC
2011-03-08, 13:11
Köszi!

ati
2011-03-14, 12:14
Egy kis segédlet vevők összehasonlítására. Bp-en a Hármashatár-hegyen megy állandóan 1280MHz-en a videó adás, kitűnő mínőségben. Polarizáció függőleges, Adásteljestmény EIRP +40dBm, azaz 10W kisugárzott. Ha 15km távolságban egy magaslati pontot keres valaki, hogy tiszt rálátás legyen, -ezt könnyen meg lehet valósítani- akkor a csillapítás az adó és a vevő között éppen 120dB, tehát +40-120=-80dB, azaz egy 0 nyereségű antennáról (GP) -80dBm-es jelszint jön le. Ezen adatok alapján könnyen tesztelhető a vevő, és miután az adó képmínősége hibátlan, ezért a fázisszűrők jelenléte és mínősége is könnyen megállapítható. Találgatások helyett, ajánlom mindenkinek ezt a tesztet.

HC
2011-03-14, 19:05
Egy érdekesség:

http://www.rangevideo.com/images/frsky_patch.jpg
FrSKY 2.4GHz patch antenna
$15.00
http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&products_id=237&zenid=08fda6c1fd8174b32f2fcf2aaeea0940

GPeti
2011-03-14, 20:00
Ez az antenna akkor eredetileg távirányítóra van?

HC
2011-03-14, 20:16
Igen (lehet, hogy nem ide kellet volna tennem, bocsi, de ez is "antenna" megoldás)!
A weblapon még 1W-os (!!!) vég fok is kapható FrSky modulokhoz!
A kettőt kombinálva ajánlja sok-sok km-re.

HC
2011-03-14, 20:18
http://www.rangevideo.com/Images/booster6.jpg

http://www.rangevideo.com/Images/booster7.jpg

http://www.rangevideo.com/Images/booster2.jpg

http://www.rangevideo.com/Images/booster3.jpg

Gondolom messze nem szabályos... ;)

GPeti
2011-03-14, 20:40
Néztem az erősítőt de ez egy sima wifi bidirectional erősítő, ez nem túl jó mert sok neki a 100mW 20dBm, kb ekkora a jelszint egy távnak.
Az ebay-en van RF2126 IC, azzal lehetne 1.3W erősítőt készíteni, csakhogy ekkora frekvencián a NYÁK kialakítása a lényeg, mindenképpen le kell gyártatni, egyrész mert az ic alsó hűtőfelületes, másrészt fontos a panel vezetősávjainak a szélessége, elvileg board-dal is megvehető az ic (csak így lenne értelme, de még nem találtam sehol).

gabor2009
2011-03-14, 23:29
Én régebben mértem egy ilyen wifi erősítőt.
2.4-en tudta a 1w-os (+30dbm) kimenőszintet, teljesen jól működik.
Ami gondot jelenthet, hogy ha a wifi végfok átkapcsol vissza irányra, akkor az adó bemenetére nagyobb jelszint érkezik.
Ez akár ki tudja nyírni a távot. (Már volt rá példa.)
G

Bigyula
2011-03-15, 08:55
Néztem az erősítőt de ez egy sima wifi bidirectional erősítő, ez nem túl jó mert sok neki a 100mW 20dBm, kb ekkora a jelszint egy távnak.

Az FrSky modulja csak 60 mW a gyári adat szerint. Erre tesznek egy 2 dB antennát, így lesz az EIRP 100 mW. Viszont, a telemetriás verziónál a kétirányú a kapcsolat miatt túl sokat erősít(het). Gábornak igaza van, tönkre teheti az adómodult. A nem telemetriásnál használható.

HC
2011-03-15, 10:44
Szerintem ez nem megy a Telemetriás adókkal (nincs meg benne a vételi átkapcsolási lehetőség)! A weblapon a V8-as adómodullal mutatják, nem a 2-Way rendszerrel!

GPeti
2011-03-15, 10:44
"Gondolom messze nem szabályos..."

Dehogynem, az USA-ban a wifi 1W ig engedélyezett. (A farmok messze vannak egymástól ;D)

Akkor úgy néz ki jó lesz, persze érdemes meghekkelni hogy mindig adásmódban legyen.

gabor2009
2011-03-15, 22:19
A wifi booster el kapcsolatban itt egy írás:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,81732.0.html
Sajnálom, hogy nem jött el Csillagvzs az ötletével, pedig idáig minden más esetben szokott jönni.
Nagyon drága próba volt.

Ha valaki ilyenben gondolkodik, vigye el az egészet egy hozzáértőhöz, és nézesse meg vele.
Mérje le műszerekkel. Azzal elkerülhető az olcsó de drága próbálgatás.

Gábor

gabor2009
2011-03-15, 22:28
Az ebay-en van RF2126 IC, azzal lehetne 1.3W erősítőt készíteni, csakhogy ekkora frekvencián a NYÁK kialakítása a lényeg...
Nem akarlak elkeseríteni, de ennyire nem egyszerű 2.4ghz-en erősítőt építeni.
Én már tapasztaltam...
Nem csak a "nyák" miensége itt a probléma.
De sima fr4/1.6-ból is lehet csinálni ilyen erősítőt.

A baj, hogy a ki és bemenetei nem 50ohm-ra illesztettek. (De ezt te biztos tudod.)

Gábor

stasz
2011-04-04, 21:41
Egy kis okítás antenna jellemzőkből laikusoknak:

http://www.vimeo.com/8826952

gabor2009
2011-04-05, 09:58
http://www.vimeo.com/8826952

Ez nagyon jó!

gabor2009
2011-04-05, 10:05
Antenna polarizációval kapcsolatban összefoglalva a veszteségeket:

Vizszintes-Vizszintes közötti veszteség: 0db
Vizszintes-Függőleges közötti veszteség: -20db
Cirkuláris-Cirkuláris közötti veszteség: 0db
Cirkuláris-Vizszintes közötti veszteség: -3db
Cirkuláris-Függőleges közötti veszteség: -3db

A videóban - részben - más értékek szerepelnek.
Ennek az oka, a forrás ahonnan származnak az értékek.

A gyakorlatban a 20db-s különbség nem szokott jelentkezni, csak 15db közötti
10km-en. Ezen a ponton sok mindennek illeszkedni kell az ideálishoz, ezért van eltérés.

Gábor

tv
2011-04-20, 02:40
Megmértem az FrSky (a Corona is ilyen) vevő antennának nevezett csonkjait, a VSWR értéke 3, azaz a jelből csak 75% lép ki a drótból, a maradék 25% az elvész.
Érdemes hangolt antennát tenni a vevőre.

Daine
2011-10-02, 15:52
Üdv!

Szeretnék antenna cserét végezni a videó vevőmön,de fogalmam sincs,hogy a patch vagy a yagi lenne a megfelelő.
Ha jól tudom mind két fajta irányított.
Van valakinek tapsztalata a két tipusról?

Köszi!

mmormota
2011-10-02, 16:06
Üdv!

Szeretnék antenna cserét végezni a videó vevőmön,de fogalmam sincs,hogy a patch vagy a yagi lenne a megfelelő.

Köszi!

Múlt hétvégén a Balatonnál repkedtünk robottal. Felváltva próbálgattuk 1.2GHz-en a 8dBi-s patch-et és az ebay-es 13dBi Yagi-t. Mivel a robot vezette a gépet, különösebb izgalom nélkül tudtuk cserélgetni az antennákat. ;D

A Yagi feltűnően, lényegesen jobb volt, és a várakozással ellentétben még 5km-en sem volt különösebben érzékeny a pontos célzásra.

5 km nem valami nagy távolság, de a videón látszik, hogy fordulás, zuhanórepülés stb helyzetben sincs semmi hangyásodás, kimaradás. Látszik, hogy jóval messzebb is el lehetne menni a video rendszerrel, pedig az előerősítőt még be sem vetettük.
http://vimeo.com/29574474

A Yagi mellett diversityben (Eagletree) egy sima botantenna volt. Közeli gép esetén is majdnem mindig a Yagi volt kiválasztva.

Yagi:
http://www.ebay.com/itm/13-dBi-802-11b-g-Wifi-Yagi-Antenna-N-Female-1-2-GHz-/280392311988?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4148af24b4#ht_1675wt_1031

Patch:
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=1_10_39_78&products_id=223

Daine
2011-10-02, 17:08
Igen,nézegettem az ebay-en a yagit.

Hány mw-os a videó amivel teszteltétek?

mmormota
2011-10-02, 17:13
Hány mw-os a videó amivel teszteltétek?

1W (mérés szerint is 1W) Lawmate a hozzá adott vevővel.

Ltomi78
2012-03-01, 19:08
http://www.rangevideo.com/Images/booster6.jpg

http://www.rangevideo.com/Images/booster7.jpg

http://www.rangevideo.com/Images/booster2.jpg

http://www.rangevideo.com/Images/booster3.jpg

Gondolom messze nem szabályos... ;)

Sziasztok!

Vettem egy ilyen boostert és flysky adóba tett assan x8j modullal próbáltam, egy két fa takarásban is volt és 6.5 km re még volt kapcsolat. Földi teszt volt , de a vevő 50 m magasan volt egy domb oldalban.

Kérdés hogy ez a booster nekem nem is melegszik, az azt jelenti hogy nem is működik kellő hatásfokkal. Aki próbált már ilyet írja már meg mi a tapasztalat. Igazából nekem + 1 -2 km adott csak a az eredeti adó teljesítményéhez, mert az assan így is tudott 3-4 km tiszta rálátással. Lehet többet várni ettől a bosstertől, vagy kéne azért melegednie kicsit. ???

Max 15 percet volt használva.

mmormota
2012-03-01, 20:21
Én Futabával próbáltam ki.
A Futaba magában kb. 2 km-ig jó (ott már akadozik).
Ezzel a boosterrel legalább 6km-ig jó ugyanazzal a botantennával.
Nem melegszik feltűnően.

Ltomi78
2012-03-08, 12:50
köszönöm.

Nekem is 6 km feletti lett vele a teszt. Gondolom akkor ez korrektűl működik. Esetleg van tapasztalatod a Sunhans 2w-os booster verzióval , vagy valakinek?

Hasi
2012-03-09, 09:41
Hogy kell antennát bemérni?

mcelek
2012-03-09, 22:27
Hogy kell antennát bemérni?

Műszerrel ;)
Valahol korábban téma volt, hogy kell mérőhidat, svr mérőt csinálni, olvass vissza.
Az erre alkalmas oszciloszkóphoz hasonlító csoda műszer milliós beruházás, de nagyon jól hangolható vele antenna, mérhető teljesítmény ;D

Ltomi78
2012-03-12, 17:28
Szia!

Még annyit kérdeznék, hogy szerinted jelenthet-e veszélyt az hogy ez a booster kétirányú, és esetleg visszafelé a rádió modul felé is sugároz nagy teljesítménnyel jelet? Bár gondolom attól függ hogy telemetriás tehát vevőképes e a modul igaz?

Köszi előre is a választ

Én Futabával próbáltam ki.
A Futaba magában kb. 2 km-ig jó (ott már akadozik).
Ezzel a boosterrel legalább 6km-ig jó ugyanazzal a botantennával.
Nem melegszik feltűnően.

mmormota
2012-03-12, 18:12
Még annyit kérdeznék, hogy szerinted jelenthet-e veszélyt az hogy ez a booster kétirányú, és esetleg visszafelé a rádió modul felé is sugároz nagy teljesítménnyel jelet?

Visszafelé nem nagy teljesítményű, mivel ebben az irányban vevő előerősítőként működik eredeti funkciója szerint.

csillagvzs
2012-03-12, 18:51
Csak az Aurora9-em bánja ezt a próbát.
Aminek kiégette a rádióját a booster. :-X

RC Zumuld
2012-03-12, 20:10
Csak az Aurora9-em bánja ezt a próbát.
Aminek kiégette a rádióját a booster. :-X

És ez kivédhető lenne valamivel?

Ltomi78
2012-03-12, 23:19
persze gondolom védhető : csillapító kell a modul és a booster közé (bár ez inkább a boostert védené hogy ne kapjon túl nagy bemenő teljesítményt, de gondolom visszafele is műkszik), de elég drága mulatság egy ilyen csillapító sajnos.
egyébként a rangevideo árulja ezt a boostert a gyári frysky modulhoz, és csillapítót nem említik, csak az rc groups-on olvastam erről. ami tény hogy a rádiómnak semmi baja nem lett tőle, ami flysky és assan x8r modul van benne. gondolom ahogy mmormota írta visszafelé sokkal kissebb teljesítménye a booster-nek. Talán ha 24 órát rajta lenna akkor számítana.

mmormota
2012-03-12, 23:56

Nem tudom mi okozhatta, teljesen váratlan dolog. Én pl. biztosra vettem hogy működni fog hiszen Futaba és Frsky modullal próbáltam és mindkettővel rendesen ment.

mmormota
2012-03-13, 00:00
csillapító kell a modul és a booster közé

Nem jó, mert így is kevés a bemenő teljesítmény a névleges 1W eléréséhez. Pl. a Futaba 600mW-ot, az Frsky 450-et hajt ki belőle.

Ltomi78
2012-03-13, 00:11
csillapító kell a modul és a booster közé

Nem jó, mert így is kevés a bemenő teljesítmény a névleges 1W eléréséhez. Pl. a Futaba 600mW-ot, az Frsky 450-et hajt ki belőle.

Igazad lehet, sajnos én mérni nem tudtam csak amit olvastam. ezek szerint jól éreztem hogy a wifi routernél is kell a max kimenő 100mw hogy meghajtsa a boostert. Pedig a leírásában azt írják max 20dbm mehet bele de az optimális 13 tehát kb 50mw?!
Mi a véleményed a sunhans-ról az a booster állítólag 2w-os?
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1549065

itt is valaki csillapítóval ajánlja, valaki meg nem. Kérdés hogy ez egyáltalán tud -e többet az 1w-os argtek-nél. itt az rc groups-on nem olvastam hogy mérték volna. Én most megváltam az argtek-től, tesztelés miatt vettem csak, lehet kipróbálom ezzel is mit tud, lesz e több 6km nél ::)

jpeti29
2012-03-13, 00:52

Nem tudom mi okozhatta, teljesen váratlan dolog. Én pl. biztosra vettem hogy működni fog hiszen Futaba és Frsky modullal próbáltam és mindkettővel rendesen ment.

A futabánál, meg a FrSkynál is van telemetria, visszirányú adás? Mert az Aurorában van.

mmormota
2012-03-13, 01:03
A futabánál, meg a FrSkynál is van telemetria, visszirányú adás? Mert az Aurorában van.

A Futabánál nincs, az Frsky-nál van.

Sys-Ak
2012-03-13, 02:39

Én vettem egyet és WiFi-vel próbáltam amire eredetileg készítették, de fél óra WiFi-s másolgatás közben szép csendben megsült. Lehet az USB-s adapteremnek volt a kelleténél nagyobb kimenő teljesítménye, bár ez nem túl valószínű.
mmormota is vett egyet, azzal majd lesznek mérések is. Reméljük, hogy az nem sül meg :)

pbr110
2012-03-13, 09:15

Hát igen ezzel a teljesítménnyel már rendesen lehet főzni, az asszonynak meg nyugodtan meg lehet mondani, hátha örül neki, hogy nem kell szednie többet a fogamzás gátlót.
Számításaim szerint 5 óra alatt 100°C -ra lehetne melegíteni vele 10cm távolságba egy 0.04kg tömegű testet (2db humán here) nyílt térben.
Szerencsére ahhoz hogy megfelelő sejtpusztítást elérjünk és a fehérje rendesen szétessen elég, ha tartósan 40°C fölé megyünk, azaz 10 perc alatt el tudjuk érni a egy jól elkülönített testrésznél 10cm távolságba.
Ha valaki légből kapottnak hiszi, egyszerűen kipróbálhatja pl: vízzel, bátrabbak csak egyszerűen fogják a markukba az antennát.

Szerintem élettani szempontból elég buta dolog az adóra szerelni ilyen nagy teljesítmény, úgy hogy azt közvetlenül a teste mellett tartja. A bekapcsolt rezsóra se szokás ráülni. Legalább 2-3m távolságot tartani kéne ilyen teljesítménytől.

icahone
2012-03-13, 09:24
;D pedig en is gondolkoztam egy hasonlo beszerzesen. De a golyoimat egyelore inkabb megtartanam, vagy legalabb az egyiket. Ugyhogy akkor inkabb 1W-ost veszek majd ;D

pbr110
2012-03-13, 09:26
Kihagytam a víz párolgását, nem fogjuk tudni a 100°C elérni, 24°C környezeti hőmérséklet és 45% relatív páratartalom mellett, 24°C induló víz valahol 50-60°C körül meg fog állni a melegedésben.
Az emberi testrészeknél azért egy kicsit jobb a helyzet, ott 36-37°C-ról indulunk, bár ront a melegedésen vérkeringés.
Ha az ember a megfog egy ilyen 2W-os adó antennát, vagy közelít a kezével tökéletesen lehet érezni a melegítő hatását az elektromágneses sugárzásnak.

pbr110
2012-03-13, 09:28
;D pedig en is gondolkoztam egy hasonlo beszerzesen. De a golyoimat egyelore inkabb megtartanam, vagy legalabb az egyiket. Ugyhogy akkor inkabb 1W-ost veszek majd ;D

Nem a teljesítménnyel van a gond, hanem hol helyezkedsz el a sugárzóhoz képest. Én csak azt mondom, ha ilyen teljesítményeket használ valaki, akkor ne az ölébe rakott rádión legyen az antenna, hanem kicsit arrébb.

icahone
2012-03-13, 11:13
Termeszetesen csak vicc volt reszemrol. En sem gondoltam volna hogy ez ennyire komoly lehet bar mindig volt olyan sanda gyanum hogy a 2.4ghz nem tesz jot az agyamnak. Az agyam mellett a kisasztalon van a wifi routerem, es mindig be van kapcsolva mert a szolgaltatom egy rakat sz@r es ha kihuzom a 220-at akkor utana nehezen talalja meg a masik oldalt.
Ezek utan viszont inkabb kihuzom majd minden ejjel, ne sugarozza szet az agyamat, meg ha kis teljesitmennyel is.

drager
2012-03-13, 12:55

szerintem bőven elég, ha reptetés előtt becsavarod magad vagy legalább a golyóidat alufóliába, és ezt a védőpajzsot összekötöd szigorúan zöld-sárga vezetékkel a reptéren levert földelő karóval a teljes biztonság érdekében. ;D

Daine
2012-03-13, 13:26

szerintem bőven elég, ha reptetés előtt becsavarod magad vagy legalább a golyóidat alufóliába, és ezt a védőpajzsot összekötöd szigorúan zöld-sárga vezetékkel a reptéren levert földelő karóval a teljes biztonság érdekében. ;D

Ez jó!http://www.smiley-gratos.com/smileys/3776-mdr-mort-de-rire-284923.gif
Sőt még egy tésztaszűrőt helyezél a fejedre!

icahone
2012-03-13, 15:28
Mindig is tudtam hogy jo lesz meg a szpotter egyszer valamire... csak ne felejtse otthon az alufoliat!

GPeti
2012-03-13, 18:43
Az nem zavar benneteket hogy a mobil 1-2W teljesítménye -igaz átlagban ez kisebb- az agyatokat főzi?
Van jobb ötletem a mikrosütő 600W-os magnetronjából egész jó adót lehetne készíteni, nem lenne gond a távolsággal.

pbr110
2012-03-13, 21:59
Az nem zavar benneteket hogy a mobil 1-2W teljesítménye -igaz átlagban ez kisebb- az agyatokat főzi?
Van jobb ötletem a mikrosütő 600W-os magnetronjából egész jó adót lehetne készíteni, nem lenne gond a távolsággal.

Ez jó ötlet, kifordított sütő, kint a mikró bent a here. ;D

deltahf
2012-03-13, 22:10
Én vettem egy ilyet csak próbából mert mmormotanál láttam és van egy fölös T12 es rádióm mondom megtuningolom.
http://www.ebay.com/itm/Wireless-WiFi-802-11b-g-Signal-Router-2-4GHz-Signal-Booster-Amplifier-1W-/250998136379?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a70a79e3b
Megjött. Próba a wifi vel. 1m-rel sem tudok messzebb menni az udvaron mint nélküle! :D

Miért lehet ez?

A piros világít a zöld sűrűn de nagyon halványan villog. :-[
-hogy nekem semmi nem megy elsőre..... :D

mcelek
2012-03-13, 22:52
Az a bibi, hogy a hazai forgalomban lévő Routerek többsége, még a 10mW-ot sem érik el.
A drágábbak, amik nagyjából képesek lefedni egy csaladiházat, ilyesmi teljesítményűek.
A rádióink viszont külömbözö, de nagyobb teljesítménnyel sugároznak, max 100mW-ig.
Mi próbáltuk csillapítással Butafa ;) rádióval, úgy semmi hatása, de csillapítás nélkül már tuti lett.
Spektrummal nem próbáltam, pedig eredetileg arra szántam, azóta H. zoli használja, nagy örömmel. ;D

deltahf
2012-03-14, 08:32
Na most Magyarul ! :D
Amit wifi erősítőnek veszek az azért nem erősíti a wifit mert gyenge a wifi? :D
-és akkor hogyan tovább.... vegyek kis erősítőt a wfinek, hogy erősebb legyen és érezze az erősítő?!

Ltomi78
2012-03-14, 14:38

Én vettem egyet és WiFi-vel próbáltam amire eredetileg készítették, de fél óra WiFi-s másolgatás közben szép csendben megsült. Lehet az USB-s adapteremnek volt a kelleténél nagyobb kimenő teljesítménye, bár ez nem túl valószínű.
mmormota is vett egyet, azzal majd lesznek mérések is. Reméljük, hogy az nem sül meg :)

Mit értesz az alatt, hogy megsült. Nem jött ki belőle kimenő teljesítmnéy egyáltalán, meg lett mérve? vagy nem is kapcsolt már be?

Azért kérdezem mert az ARGTEK ami 1W-os és simán vitte a 6km FlySky rádió és assan modullal, az a booster nekem egyáltalán nem melegedett és tökéletesen működött órákig a wifi-n is. Tény hogy a wifi-n csak alig növelt a hatótávon, de az RC rádióval csodát tett. Azt a boostert németországból rendeltem, de ugyanúgy a taiwan-i argtekről van szó. Persze az ebay, nagyon hasonló külsővel van belőle 2 ledes 2 watt-os verzió, vagy 1-w-os amin nincs argtek matrica, lehet azok nem tudják ezt az alapján amit írtatok. Ilyen lehetet tehát ezt nem javaslom:http://i.ebayimg.com/t/NEW-2W-Wireless-WiFi-802-11b-g-Router-Signal-Booster-Broadband-Amplifier-2W-/00/s/NTYzWDc1MA==/$(KGrHqVHJCUE9!N9+iWbBPRb1sR1Iw~~60_3.JPG

A lényeg én ezt használtam amit a rangevideo is árul, csa 1 zöld led van rajta és Argtek:
[img]http://Mit értesz az alatt, hogy megsült. Nem jött ki belőle kimenő teljesítmnéy egyáltalán, meg lett mérve? vagy nem is kapcsolt már be?
Azért kérdezem mert az ARGTEK ami 1W-os és simán vitte a 6km FlySky rádió és assan modullal, az a booster nekem egyáltalán nem melegedett és tökéletesen működött órákig a wifi-n is. Tény hogy a wifi-n csak alig növelt a hatótávon, de az RC rádióval csodát tett. Azt a boostert németországból rendeltem, de ugyanúgy a taiwan-i argtekről van szó. Persze az ebay, nagyon hasonló külsővel van belőle 2 ledes 2 watt-os verzió, vagy 1-w-os amin nincs argtek matrica, lehet azok nem tudják ezt az alapján amit írtatok. Ilyen lehetet tehát ezt nem javaslom:

http://i.ebayimg.com/t/NEW-2W-Wireless-WiFi-802-11b-g-Router-Signal-Booster-Broadband-Amplifier-2W-/00/s/NTYzWDc1MA==/$(KGrHqVHJCUE9!N9+iWbBPRb1sR1Iw~~60_3.JPG

A lényeg én ezt használtam amit a rangevideo is árul, csak 1 zöld led van rajta és Argtek:
http://www.rangevideo.com/images/booster1.jpg
NEM sütötte meg sem a wifim, sem önmagát, sem az rc rádiót. Ha jól értelmeztem mmormota is ezt tesztelte és 600mw-ot adott le és működött

és akkor
Van a sunhans:
http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/311415998/1pcs-2W-Booster-33dBm-2-4GHz-2000mW-802-11b-g-wifi-Amplifiers-wifi-Booster-wlan-amplifier.jpg

ami SyS-ak kollega szerint megsült.

TEHÁT ha visszatérünk a mikorsütőtől és herefőzéstől, az RC távirányítás növelése részhez, szerény véleményem szerint a tuti egy ARGTEK 1W-os boostert (1led, és argtek matricás, nem a másolat) használni mert az itthon is bevállt már több felhasználónak.
vélemény?

Sys-Ak
2012-03-14, 15:08
Megsülés alatt azt értem, hogy miután magára hagytam fél órára a cuccot, visszamentem, megfogtam és megégette a kezem.
A táp visszajelző zöld led se világított rajta, mert belül átment rövidzárlatba. Szétszedtem és megtaláltam benne a hibás IC-t ami hővezető pasztával adta át a hőt a házra. Kicsit maga alá is rondított...

Sajnálom a dolgot, mert egyébként elég igényes a kivitelezés, komoly reményeket fűztem hozzá. Lehet hibás darabot fogtam ki.

Ltomi78
2012-03-14, 15:28
Megsülés alatt azt értem, hogy miután magára hagytam fél órára a cuccot, visszamentem, megfogtam és megégette a kezem.
A táp visszajelző zöld led se világított rajta, mert belül átment rövidzárlatba. Szétszedtem és megtaláltam benne a hibás IC-t ami hővezető pasztával adta át a hőt a házra. Kicsit maga alá is rondított...

Sajnálom a dolgot, mert egyébként elég igényes a kivitelezés, komoly reményeket fűztem hozzá. Lehet hibás darabot fogtam ki.

Köszi a gyors választ. Amennyiben tudjátok mmormotával tesztelni az ő sunhans boosterét akkor kérlek írjátok meg a tapasztalatokat. Nekem bejött az ARGTEK , de én meg úgy voltam vele hogy mivel egyáltalán nem melegszik , lehet hogy csak fél teljesítménnyel üzemelő darabot fogtam ki ami növelte a hatótávom de mégsem hoztam ki a maximumot.

Ha nektek sikeres a teszt akkor megfontolnám inkább egy szinte hasonló árban levő 2w-os sunhans beszerzését a megbiztható 1w-os argtek helyett mivel mégiscsak a 2w- még stabilabb kapcsolatatot ad főleg ha egy erős videó adó van gépen.Természetesen az Argtek is megteszi, de ha lehet erősebb miért ne.

Ltomi78
2012-03-14, 15:53
Az rc groups-on a srác aki ezt használta, szintén írt a melegedésről, és hogy diodát használt a bemeneti feszültség csökkentésére. Aki ehhez jobben ért (én annyira nem) biztos tudja mi lehet a gond a boosterrel. Valószínűleg nem bírja a 12v-os tápfeszültséget sokáig és azért melegszik túl.

"Yep, as mentioned I'm already using 2 diodes to drop the supply voltage down to 10.8v. I'm aware that attenuating the input signal may or may not result in the final output wattage dropping but I figure it's worth a shot. At least that way I've ensured that the input source is at or below the 25mW recommended spec. I want to give this new amp the best possible advantage to prove whether it's reliable long-term.

As is, the amp doesn't get all that hot outside, but when summer arrives it may be a different case. "

csillagvzs
2012-03-14, 20:26
Már 1 W-al is elnyomsz sok más rádiót.

deltahf
2012-03-14, 20:54
Akkor az első amit én vettem rossz. Dobjam ki?

csillagvzs
2012-03-14, 20:56
Nem csak arra gondoltam hogy ha pl repülne melletted egy másik modellező akkor lehet hogy eltudja nyomni az ő rádióját.
De ez kezelhető dolog.

deltahf
2012-03-14, 21:41
De Zsolti nm ez a gondom.... hanem hogy rátettem a wifire és 1m-rel sem tudok tovább menni az udvaron a mobillal.
Tehát olyan mintha rajta sem lenne.
Szvl?

csillagvzs
2012-03-14, 22:06
De Zsolti nm ez a gondom.... hanem hogy rátettem a wifire és 1m-rel sem tudok tovább menni az udvaron a mobillal.
Szvl?

Kábel és a táp jó?

deltahf
2012-03-14, 22:26
:-) Igen. A piros világít, a zöld halványan de villog!

Ltomi78
2012-03-15, 00:16
ne dobd ki. Teszteld ahogy èn is tettem, lehet hogy RC radion tol Jo,lesz. ha a sajat szememmel látom, akkor barmit mondhatnak... tudom hogy az a jo. Biztos kevesbe nyomom el, mint azok akik 2.4 es 1w os video adoval repulnek nem? Ezek a radiok elmeletilegnem zavarnak más RC adokat, frekvenciaugrasosak nem?

csillagvzs
2012-03-15, 08:10
:-) Igen. A piros világít, a zöld halványan de villog!

Nagyon régen volt nálam ilyen erősítő de bocs a hülye kérdésért nem fordítva van bekötve? (antenna)
Ha jól emlékszem csak az egyik irányban erősít nagyot. Azt az irányt jelzi zöldel és a vissza irányt pirossal.
de lehet hogy keverem már az erősítőket.

Próbáld meg az sma csatikat megcserélni. Működnie kéne neki rendesen.

mmormota
2012-03-15, 14:27
Szvl?

A wi-fi kapcsolat kétirányú, és könnyen lehet hogy a hatótávot a fordított irány határolja be, amikor vevőként dolgozik a booster és nem érvényesül a nagyobb adóteljesítménye.

Ltomi78
2012-03-15, 20:32
Szvl?

A wi-fi kapcsolat kétirányú, és könnyen lehet hogy a hatótávot a fordított irány határolja be, amikor vevőként dolgozik a booster és nem érvényesül a nagyobb adóteljesítménye.

Ezt elmagyaráznád, mit jelent hogy fordított irány határolja be? többet dolgozik a wifi vevőként és nem indul be a booster adója? köszi előre is

Ltomi78
2012-03-15, 20:39
Csak még egy egyszerű kérdés. Nektek melyik booster jött be? csak hogy tudjam mit érdemes tesztelgetni. Mmormota, ha jól emlékszem Te az Argtek 1w-os használtad sikersen, igaz? A többiek vagy más LRS-t használnak (UHF tartományban) vagy sikertelenül használták más tipusú boostereket, mint sunhans? ugye

Köszi előre is a megerősítést.

n.james
2012-03-15, 20:43
Ezt elmagyaráznád, mit jelent hogy fordított irány határolja be? többet dolgozik a wifi vevőként és nem indul be a booster adója? köszi előre is

A wi-fi folyamatos kétirányú kapcsolatot igényel.
A wi-fi kapcsolat olyan mintha két adó-vevővel kapcsolódnál össze. Hiába nagyobb az egyik adó hatótávja ha a másiké sokkal kisebb akkor az összeköttetés távolságát a kisebb adó határozza meg. RC-nél attól még lehet jó, mivel ott egyirányú a kapcsolat.

Üdv James

Ltomi78
2012-03-15, 20:51

A wi-fi folyamatos kétirányú kapcsolatot igényel.
A wi-fi kapcsolat olyan mintha két adó-vevővel kapcsolódnál össze. Hiába nagyobb az egyik adó hatótávja ha a másiké sokkal kisebb akkor az összeköttetés távolságát a kisebb adó határozza meg. RC-nél attól még lehet jó, mivel ott egyirányú a kapcsolat.

Üdv James

hm. értem, nyílván a másik oldal a pc vagy okostelefon wifi adaptere ami határolja a hatótávot ugye? és gondolom azt már nem képes erősíteni a booster. Nekem is az volt az érzésem hogy wifi kapcsolat max 50 méterrel lett több a házban lévő wifi routertől. Viszont az RC adón legalább 1-2 km-t dobott.

szóval ki melyik booster-re szavaz, ha lehet olyan írjon aki használta is már azt párszor rc adón.
köszi

mmormota
2012-03-15, 21:03
Csak még egy egyszerű kérdés. Nektek melyik booster jött be? csak hogy tudjam mit érdemes tesztelgetni. Mmormota, ha jól emlékszem Te az Argtek 1w-os használtad sikersen, igaz? A többiek vagy más LRS-t használnak (UHF tartományban) vagy sikertelenül használták más tipusú boostereket, mint sunhans? ugye

Én az Argtek 1W-ost használtam Futabával sok repülésnél, bevált.
Vettem egy 2W-os Sunhans-ot is Frsky modulhoz, bemértem, működik, de még nem repültem vele.

deltahf
2012-03-15, 21:08
Szvl?

Légyszives magyarázd el érthetően egy hozzánem értőnek.
Antenna irány OK áram OK minden OK. De szinte semmivel nem jobb a wifim itthon.
Miért lehet ez? Mert gyenge a wifim? vagy szar a cucc?

Füligjimmy
2012-03-15, 21:14
Egyszerűen.
A booster miatt a routered távolra el tudja küldeni a magas jelszint miatt a "bitet".
Viszont vissza már nem érkezik semmi, mert a másik oldalon maradt az eredeti teljesítmény.
Magyarul a router oké, de a számírógépen lévő wifi kártya teljesítménye nem... az maradt az eredeti.
Kétirányú kapcsolatnál mindig a gyengébb adó határolja be a hatótávot.
A "leggyengébb láncszem" effektus.

mcelek
2012-03-15, 22:05
A mobiloknak is elég sokféle WiFi teljesítménye van, de azzal biztosan nem tudod tesztelni, hogy jó-e. Egy izmosabb készülék messziről kiszúrja a WiFit az iPhone nem ilyen, ha iPhone-od van az csak közel műxik többnyire. Laptop sem mind egyforma.

Ltomi78
2012-03-15, 22:46
A mobiloknak is elég sokféle WiFi teljesítménye van, de azzal biztosan nem tudod tesztelni, hogy jó-e. Egy izmosabb készülék messziről kiszúrja a WiFit az iPhone nem ilyen, ha iPhone-od van az csak közel műxik többnyire. Laptop sem mind egyforma.

Valóban a telefon wifi-je gyenge, és valószínűleg ez már nem éri el a routert nagyobb távolságról hiába van a booster. Arra viszont jó volt az okostelefon, az enyémen android van amihez le lehet tölteni a wifi elemző (analyser) szoftvert, ami arra jó hogy a wifi jelszintet dbm-ben mérje. Igy azt láttam hogy még 50 méterre is háztól a booster hasonló jelszinten produkált mint amit a wifi csak a ház mellett tudott.

deltahf
2012-03-15, 23:59
Egyszerűen.
A booster miatt a routered távolra el tudja küldeni a magas jelszint miatt a "bitet".
Viszont vissza már nem érkezik semmi, mert a másik oldalon maradt az eredeti teljesítmény.
Magyarul a router oké, de a számírógépen lévő wifi kártya teljesítménye nem... az maradt az eredeti.

Köszönöm értem.
De akkor minek a wifi erősítő?! :D

Ltomi78
2012-03-16, 01:04
Egyszerűen.

Köszönöm értem.
De akkor minek a wifi erősítő?! :D

javaslom használj egy 1000mw-os-nak hirdetett bármilyen kínai wifi usb-s adaptert a laptop-hoz már sokkal jobb lesz a vétel, és több wifi hálózatot fog látni. Nekem egy ilyen "gagyi" 20 usd-s wifi adapterrel házon belül 40mb/s -el jön a net a sima adapter meg csak 18-at hoz ki a upc 50-es csomagból.
szóval egy ilyen adapter ami a vevő oldalt erősíti és a booster ami a wifi routert, ezek együttes használata bőven növelni fogja a hatótávot. Aki ügyes még talán egy 2.4 -es videó adót is kit tud bányászni ezen 1000-1500mw-nak hrdetett cuccukból: !!?? :o ;)

http://img.alibaba.com/img/pb/091/624/361/361624091_016.jpg
http://www.aliexpress.com/product-gs/339001804-free-shipping-High-Power-1000mw-Wireless-WIFI-USB-adapter-high-power-wifi-lan-card-wifisky-wireless-wholesalers.html

elnézést nem is akarok OFF lenni, sok wifi téma miatt :-X

Ltomi78
2012-03-16, 01:16

Én az Argtek 1W-ost használtam Futabával sok repülésnél, bevált.
Vettem egy 2W-os Sunhans-ot is Frsky modulhoz, bemértem, működik, de még nem repültem vele.

Köszi , a gyors választ. Az rc groups-on jókat írnak a sunhans-ról persze ott is akad akinek volt jelkiesés booster miatt. Amennyiben sikerület tesztelned repülés során kérlek írj róla. A sunhans mérés szerint meghaladta az 1w -ot a fry sky modullal?

mmormota
2012-03-17, 20:48
A sunhans mérés szerint meghaladta az 1w -ot a fry sky modullal?

Az Frsky teljesítménye 25mW, a Sunhans-sal 600mW és néha 1.2W. Ez egy érdekes dolog, a csúcsok vagy 600mW-osak vagy 1.2W-osak, nincs köztes érték, vagy egyik, vagy másik. (Az Argtek nem ilyen, ott nincs ez a kétféle érték, 400mW-ut ad Frsky-val.)

Próbaképpen beraktam a Sunhans bemenetére egy 6dB csillapítót, így megszűnt ez a kétféle kimenö jelszint, viszont lement a kimenő teljesítmény 300mW-ra.

Megjegyzem, hogy az abszolút teljesítmény adatban nem bízom meg teljesen, az arányok viszont pontosak, vagyis a 600mW/25mW = 24 arány pontos.

Pistu
2012-06-05, 16:37
Sziasztok,

Szeretnek egy IBCrazy Vee antennat csinalni probanak. Jo lehet ez az oldal a szarhosz szamitashoz: http://www.csgnetwork.com/antennaeivcalc.html ??

ppeter
2012-06-05, 19:33
Szia Pistu!

...Szeretnek egy IBCrazy Vee antennat csinalni probanak. ...

Az eredeti leirást itt találod: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1159968#post13840325

Üdv ppeter

Ltomi78
2012-06-08, 12:16
Máshol már kérdeztem ezzel kapcsolatban. Itt az írásodnál érdekelne hogy mennyire lehet közelre használni ezt a yagit, tehát ha mögé megyek meddig használható még (1w-os lawmate-el tesztelném én is). Érdemes előre repülésnél ezt használni ahogy írtad akár 5km -re is, és magam mögé meg jobbra balra kissé a patch-t?

Üdv!

Köszi!

Múlt hétvégén a Balatonnál repkedtünk robottal. Felváltva próbálgattuk 1.2GHz-en a 8dBi-s patch-et és az ebay-es 13dBi Yagi-t. Mivel a robot vezette a gépet, különösebb izgalom nélkül tudtuk cserélgetni az antennákat. ;D

A Yagi feltűnően, lényegesen jobb volt, és a várakozással ellentétben még 5km-en sem volt különösebben érzékeny a pontos célzásra.

5 km nem valami nagy távolság, de a videón látszik, hogy fordulás, zuhanórepülés stb helyzetben sincs semmi hangyásodás, kimaradás. Látszik, hogy jóval messzebb is el lehetne menni a video rendszerrel, pedig az előerősítőt még be sem vetettük.
http://vimeo.com/29574474

A Yagi mellett diversityben (Eagletree) egy sima botantenna volt. Közeli gép esetén is majdnem mindig a Yagi volt kiválasztva.

Yagi:
http://www.ebay.com/itm/13-dBi-802-11b-g-Wifi-Yagi-Antenna-N-Female-1-2-GHz-/280392311988?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4148af24b4#ht_1675wt_1031

Patch:
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=1_10_39_78&products_id=223

mmormota
2012-06-08, 12:58
érdekelne hogy mennyire lehet közelre használni ezt a yagit, tehát ha mögé megyek meddig használható még (1w-os lawmate-el tesztelném én is).

Több rövid kimaradásra számíthatsz ha nem a yagi irányában repülsz. Olyasmi mint mikor botantennával pont a fejed felett repülsz, csak többfelé, többször. Nem tűrhetetlenül rossz, de határozottan rosszabb mint a bottal. Diversityben célszerű használni egy botantennával, ha a közelben bármilyen irányban akarsz repkedni.

Érdemes előre repülésnél ezt használni ahogy írtad akár 5km -re is, és magam mögé meg jobbra balra kissé a patch-t?

A patch jóval kevésbé irányított, ha elöl maradsz tökéletes közelre, de ha magad mögé is akarsz repülni akkor a patch sem jó, ahhoz körsugárzó kell. vagy forgató.

Szerintem nem igazán probléma ez. Én legalábbis előre el szoktam dönteni hogy a közelben fogok összevissza repkedni (és akkor botantennát teszek fel) vagy elmegyek valamerre messzebb (és akkor arra fordítom a yagit).

Ltomi78
2012-06-08, 13:37
Köszi. Milyen bot antennát használsz. Jó lawmate vevő gyarija? Vagy vagjam méretre az inesun gumi antennát belül, esetleg nagyobb nyereségut hasznalod?

érdekelne hogy mennyire lehet közelre használni ezt a yagit, tehát ha mögé megyek meddig használható még (1w-os lawmate-el tesztelném én is).

Több rövid kimaradásra számíthatsz ha nem a yagi irányában repülsz. Olyasmi mint mikor botantennával pont a fejed felett repülsz, csak többfelé, többször. Nem tűrhetetlenül rossz, de határozottan rosszabb mint a bottal. Diversityben célszerű használni egy botantennával, ha a közelben bármilyen irányban akarsz repkedni.

Érdemes előre repülésnél ezt használni ahogy írtad akár 5km -re is, és magam mögé meg jobbra balra kissé a patch-t?

A patch jóval kevésbé irányított, ha elöl maradsz tökéletes közelre, de ha magad mögé is akarsz repülni akkor a patch sem jó, ahhoz körsugárzó kell. vagy forgató.

Szerintem nem igazán probléma ez. Én legalábbis előre el szoktam dönteni hogy a közelben fogok összevissza repkedni (és akkor botantennát teszek fel) vagy elmegyek valamerre messzebb (és akkor arra fordítom a yagit).

mmormota
2012-06-08, 14:09
Milyen bot antennát használsz. Jó lawmate vevő gyarija?

Olyat, amelyik az adott frekvenciára jó. A gyári botantennák meglehetősen jók egy nizonyos frekvencián, de mérés nélkül nem lehet tudni melyiken.

Ezért van rossz hírük: a felhasználó kiválaszt egy frekvenciát, mondjuk az 1240MHz-et. A gyári antenna pedig lehet hogy egész más frekvencián lenne optimális, hiszen az adó sok csatornás, pl. 1040-től 1360-ig működik. Ehhez adnak egy antennát, amelyik valamelyik frekvencián optimális, a közelieken egész jó, a távolabbiakon meg nem annyira. Ha történetesen messze esik a kiválasztott 1240.-től, akkor gyengén fog szerepelni egy pontosan 1240-re hangolt GP-vel szemben. Nem azért mert a GP sokkal jobb, hanem azért mert az az adott frekvenciára lett hangolva, a másik meg nem.

Elég sok botantennám, van, de sajnos fogalmam sincs melyik jött Lawmate és melyik Inesun vagy egyéb készletben.

Vagy vagjam méretre az inesun gumi antennát belül, esetleg nagyobb nyereségut hasznalod?

Nem használok nagyobb nyereségű botot. Nincs ingyen ebéd, a nyereség csak és kizárólag abból származhat egy irányban, hogy más irányban meg kisebb. Ez körsugárzó bot esetén úgy néz ki, hogy a 0 emelkedési szög esetén (antennára merőleges korong) a nyereség nagyobb, más emelkedési szögben meg kisebb. Emiatt több és rosszabb kimaradásra lehet számítani magasan, közelben. Távol, alacsonyan persze jobb. Ha messzebb akarok menni, akkor yagit használok, annál legalább látszik merre néz.

Úgy tudod elképzelni, mint a csupasz izzólámpa fényét a fényszóróhoz hasonlítva. A sima izzó minden irányban világít, ha ugyanezt az izzót autó fényszóróba helyezed akkor előre sokkal erősebb a fénye, másfelé meg kevesebb vagy semmi.

distvan52
2012-06-08, 17:23
Az izzós-reflektoros hasonlat nagyon szemléletes.

mmormota
2012-06-22, 18:34
Tegnap végeztünk egy összehasonlító mérést cirkulárisan poláros antennákkal az 1.2GHz-es sávon.

A vevőre készítettem egy rssi kimenetet. Az összehasonlító mérést szabadban, kb.100m-es távolságban végeztük, csillapítókat beiktatva, hogy a vevő ne legyen telítésben. Mivel a vevő rssi karakterisztikája nagyon egyenetlen, úgy mértünk hogy a nagyobb nyereségű antenna esetén annyi csillapítót tettem be, hogy pont azonos értéket mutasson.

Először mindkét oldalon cloverleaf antennákat tettünk fel, ezeket gondosan az adott frekvenciára hangoltam. (az IBCrazy által megadott méretezés elsőre pontos értéket adott)

Ezután jött a tulajdonképpeni mérés: egy 9 menetes helix. Az eredmény: +11dB a helix javára. A mérést többször elvégeztem mindkét antennával, elég megbízhatóan ugyanazt kaptam.

Megnéztem azt is, mennyire kell elfordítani a helixet -6dB csillapításhoz. A szöget csak saccoltam, kb. 30 fok. A jó irány közelében 10 fokon belül alig van változás, de a 30 fok körül már nagyon meredek. (3dB-vel szerettem volna mérni, de pont 3dB-es csillapító nem volt nálam).

A 11dB több mint háromszoros hatótávolságot jelent.

Daine
2012-06-22, 18:56
Először mindkét oldalon cloverleaf antennákat tettünk fel, ezeket gondosan az adott frekvenciára hangoltam. (az IBCrazy által megadott méretezés elsőre pontos értéket adott)

Üdv!

Ezt jó hallani,mivel én is IBCrazy által megadott értékek alapján készítettem el pár darab 1,3-as antennát és eléggé jól sikerült mindenféle műszeres mérések nélkül is!

mmormota
2012-06-22, 22:45
Ezt jó hallani,mivel én is IBCrazy által megadott értékek alapján készítettem el pár darab 1,3-as antennát és eléggé jól sikerült mindenféle műszeres mérések nélkül is!

Mértem az egyiket (valaki elhozta), tökéletesen volt hangolva 1240-re.

RC Zumuld
2012-06-22, 23:04

Mértem az egyiket (valaki elhozta), tökéletesen volt hangolva 1240-re.

Szakmailag az mivel magyarázható, hogy mióta ezzel az általad is mért, Daine által gyártott antennával repülök, azóta a 2.4- es irányítás hatótávja is jelentősen megnőtt? A jelentős az ebben az esetben 800m- t jelent. Ment volna még, de nem mertem...

mmormota
2012-06-22, 23:21
Szakmailag az mivel magyarázható, hogy mióta ezzel az általad is mért, Daine által gyártott antennával repülök, azóta a 2.4- es irányítás hatótávja is jelentősen megnőtt? A jelentős az ebben az esetben 800m- t jelent. Ment volna még, de nem mertem...

Szerencsével... ;)

Nyilván valamivel kisebb zavaró jel jut most a vevő antennáira, de hogy pontosan miért, azt nehéz lenne megmondani.
A 800m nem valami sok, pl. Sys-Ak gyári Futabával 6km-ig ment el (ez persze rekordkísérlet volt, a végén küzdelem a visszafordulni próbáló robot ellen), de 2km simán megy.

RC Zumuld
2012-06-23, 08:45
Természetesen a 800m az +800m a megelőző állapothoz képest. 3km környékén járok most. :)

Zs

Szerencsével... ;)

Nyilván valamivel kisebb zavaró jel jut most a vevő antennáira, de hogy pontosan miért, azt nehéz lenne megmondani.
A 800m nem valami sok, pl. Sys-Ak gyári Futabával 6km-ig ment el (ez persze rekordkísérlet volt, a végén küzdelem a visszafordulni próbáló robot ellen), de 2km simán megy.

leskope
2012-06-23, 11:48
Szeretnék készíteni egy ilyen antennát 1240Mhz-re, tudna valaki pontos méretet adni, ami már kipróbált és bevált?
http://kephost.hu/image-7F34_4FE58252.jpg (http://kephost.hu/share-7F34_4FE58252.html)

Daine
2012-06-23, 11:55
Üdv Zs!

Ez már szép teljesítmény a Futabától! ;)

Természetesen a 800m az +800m a megelőző állapothoz képest. 3km környékén járok most. :)

Zs

Szerencsével... ;)

GPeti
2012-06-23, 15:26
Szeretnék készíteni egy ilyen antennát 1240Mhz-re, tudna valaki pontos méretet adni, ami már kipróbált és bevált?
http://kephost.hu/image-7F34_4FE58252.jpg (http://kephost.hu/share-7F34_4FE58252.html)

Szerintem nincs olyan hogy pontos méret mert csak...
Vegyél egy HA8ET mérőhidat és azzal be lehet hangolni az antennát.

leskope
2012-06-23, 16:22
Hol lehet kapni és mennyiért?

GPeti
2012-06-23, 19:38
http://www.pollak.hu/elektro/hidak/hidak.htm
Én nem vettem, hanem összeraktam spec nyák lapból meg parabola fejből való shottky diódával, SMA csatlakozóval, így 5.8Gigán is használható.

H.krisztián
2012-07-31, 22:13
Sziasztok .
Talán hülyeséget kérdek de megteszem.

Irányításra tett már valaki Cloverleaf antennát?
Érdemes?
Eredmény ?

Köszi.

leskope
2012-07-31, 22:55
Már régóta motoszkál nekem is a fejemben! Szerintem jó lehet, azért nem csináltam még, mert 433Mhz-re elég nagy méretű lenne, és vevő oldalra is szintén ilyen kellene,
de nem férne el a repcsin, gondolom 2.4-re jó lenne.

mcelek
2012-07-31, 23:38
Na ja, nem mindegy a freki 8)
Ha van RSSI, azon jól látszik ha irányérzékeny a vétel, érdemes az antennákra odafigyelni.
Nekem begyűrt antennával a NR vevőm fordulóban akár 50%-ot is esik,hangsúly a begyűrt antennán.Egyébként OK.
A GP bevált 2,4-re másnál és én ellensúlyos antennát használok a Scherreren is.

ati
2012-07-31, 23:41
Sziasztok .
Talán hülyeséget kérdek de megteszem.

Irányításra tett már valaki Cloverleaf antennát?
Érdemes?
Eredmény ?

Köszi.

Az irányítás többféle lehet, nem olyan egységes, mint a videó és általában alacsonyabb frekin megy. A kereszt-dipól ugyanazt a cirkuláris polarizációt adja, mint a málnakeverő, és kisebb helyen elfér. lsd. műhold-technika.

RC Zumuld
2012-08-02, 22:13
off

... de talán itt tudtok segíteni. Ha tudok egy rádióamatőr hívójelet, akkor hol tudom megnézni, hogy kié az?

on

Stallmaster
2012-08-03, 02:50
http://nmhh.hu/amator/call_sign_book.xml

njozsef
2012-08-03, 07:02
5.8-ra próbálta már valakiezt az antennát?
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=1_10_39_80&products_id=113

ati
2012-08-03, 08:39
Pont ezt nem, de elég sok hasonlót. Ez patch 4-es csoport. Irányított, a GCS-re lehet jó max, a helix tuti jobb ennél, igaz ez lapos.

njozsef
2012-08-03, 09:29
a gépre kellene, lefele nézne, elvilg benne lennék a 60°-os nyílásszögébe.

ati
2012-08-03, 09:57
A gépre szerintem nem jó ötlet csoportantennát tenni. 1-es patch-el talán érdemes próbálkozni.

RC Zumuld
2012-08-03, 10:44
http://nmhh.hu/amator/call_sign_book.xml

Köszi. Sajnos nem találtam meg. Tovább meg nem offolnám ezzel a topikot!

mcelek
2012-08-06, 00:13
5.8-ra próbálta már valakiezt az antennát?
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=1_10_39_80&products_id=113

Vajon mivel tudják így kirajzolni a sugárzási-vételi karakterisztikát?
Csak haloványan van meg a 60 fok, inkább csak 40 az, viszont nem drága ;D

Pistu
2012-08-06, 14:28
Megmondanatok, ez milyen tipusu csatlakozas?
http://img819.imageshack.us/img819/2603/dscf3056k.th.jpg (http://img819.imageshack.us/i/dscf3056k.jpg/)

mmormota
2012-08-07, 18:51
SMA

Gaben
2012-08-07, 19:34
Ha egy mágnestalpat látunk a képen akkor sztem ez egy PL259 vagy másnéven UHF aljzat.

Pistu
2012-08-07, 21:10
Igen magnestalp. Probalok hozza adapter talalni SMA-ra

njozsef
2012-08-07, 22:48
szerintem sem sma, inkább mini UHF
https://www.google.hu/search?q=mini+uhf+connector&hl=hu&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=l3AhULaOHITetAbOh4DgCA&ved=0CE0Q_AUoAQ&biw=1280&bih=662

njozsef
2012-08-07, 22:57
http://www.taiwantrade.com.tw/sconn/products-detail/en_US/256095/SMA_Jack_to_TNC_Plug/
gondolom rp-sma kell. Akkor kell még egy átalakító is.
(a végén nem marad jeled :(

njozsef
2012-08-07, 23:03
bocs inkább ezt akartam linkelni, de itt nem lehet módosítani. Mint ha óvodában lennék. Nem lehet ezt a módosítós dolgot visszacsinálni?
http://www.showmecables.com/product/SMA-Female-to-Mini-UHF-Male%20Adapter.aspx

Pistu
2012-08-08, 01:03
http://www.ebay.com/itm/270680276342?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649
Ilyet rendeltem most. Remelem eltalaltam :)