PDA

Teljes verzió megtekintése : FPV videóátvitel 3. probléma a videó adó-vevő minősége

gabor2009
2010-05-17, 09:28
Sziasztok!

Milyen adók kaphatók a piacon, és milyen a minőségük.

A kínai gyenge áruk forumán, mint ebay, inesun stb. kapható több fajta adó.
Van aki amerikából rendel, de sajnos azok is gyengus gépezetek.
Az ebay-en vásárolt adó-vevő párosoknál előfordul, hogy 2w-osat rendelünk és 200mw-osat kapunk.
Kaphatóak 1W-os modellek is pl. Lawmate, amik között már mértem 1w-osat is.

Azt is figyelembe kell venni a nagy teljesítményű adó választásakor, hogy a nagyobb power jobban zavar mindent!!!
Valamint jobban is meríti az akkumulátort.

50mw-200mw-os adóteljesítménnyel és jó antennákkal is el lehet érni a kívánt 5-10km-es távot, és a zavarás mértéke is jelentősen csökken.(het)

Én a fenti érvek alapján inkább a 50-200mw-os adókat és jó vevőt ajánlok gp antennákkal.

A gyakorlatban azért növelik - szerintem - a kimenő teljesítményt, mert gyengusok a vevők is.

A tapasztalatom szerint előfordult már sok esetben kinai vevővel, hogy Budapesten a tv2 és az rtl adását színesbe mutatta a vevő.
Ez azért érdekes, mert a tv2/rtl 495mhz (környékén) van, aminek semmi köze nincs a 1200mhz-es frekvenciához.
Viszont közel van a kf frekvenciához.
Gondolhatnánk, hogy a felharmonikust látjuk, de az sem lehet, mert ezt a tv-adókban nagyon szigorúan szűrik.
Ez a példa azt mutatja, hogy nagyon gyengék ezek a vevők, rossz szelektivitással.

A Comtech nevű cég gyárt vevőt külön, aminek a szelektivitása jó (-80).
Ezen a vevő csináltunk pár módosítást, ha más is rászánja magát a megvételére, és érdeklik ezek, keressen magánban.
Ez a szelektivitás kell a jó vételérzékenységhez. A szelektivitás és a vételérzékenység fordított arányban vannak!

Természetesen jó vétel jó antenna nélkül elképzelhetetlen. Lásd másik topic.

gabor2009
2010-05-17, 09:28
http://comtech.hampubs.com/pp5000f643.png

gabor2009
2010-05-17, 12:49
Üdv,
Egy választható másik jó minőségű video-adó:
comtech.hampubs.com (http://comtech.hampubs.com)
Igaz drágább, de - nekem ilyen van - ezt nem kellett foltozgatnom, mert egyből jó...?

50-80mw a kimenő teljesítménye van, de ez 5km elegendő.

A kialakítása ijesztő lehet, mert nagy nyákra szerelték.
A nyákról nincs szükség semmire, csak egy stabkockára, ami a fém dobozka belsejében bőven elfér.
A hangoló ic is belefér a dobozba.
Ezért elmondható, hogy csak a fém dobozt kell felszerelni, (aki ezt választja).

Nekem tetszik ez a kis kütyü, mert teszi a dolgát, nem csinál zavart, korrekt.

VEVŐ:
A vevő része meg messze lehagyja bármelyik kínai vagy lawrance vevőt.
Sokkal érzékenyebb, és nem veszi a tv2/rtl adását sem.

Ha elhangolom 5mhz-et akkor a videó képe már nem jön be.
Ezzel szemben a kínainak 200mhz-ről is még ragyogó képe van.

pbr110
2010-05-17, 20:31
50-80mw a kimenő teljesítménye van, de ez 10km elegendő.

Ok hogy 10km, de milyen antennákkal, milyen sugárzási és vételi hellyel.
Nem kötekedek, hanem érdekel mennyire alternatíva valós lehetőségek mellett. Pl.: 5m parabola antennával, vagy egy szimpla lambda/4-es drót darabbal tudja?

pbr110
2010-05-17, 21:10
Azon gondolkodtam, ha egy videó adó 1000mW-val beszór egy 200MHz-es sávot (persze nem egyenletesen, hanem valamilyen pl:legrosszabb esetben Gaus eloszlással), akkor a te 50mW-od 5MHz adási szórási szélességgel kimenő teljesítményre az adás névleges frekvenciáján nézve duplája az 1000mW-nak.
Persze csak szigorúan az energiamegmaradás törvényét követve.

Egy gondom van, a forgalmazó, ha jól olvastam amatőr licenchez köti a vásárolhatóságot.
Tudom a te álláspontod jogkövető magatartás mellett van, azaz ha valaki használni akarja ezt a frekvenciát, az vizsgázzon le.
Én erre csak csoportos, és célirányos felkészülés keretében látok lehetőséget megfelelő felkészüléshez és vizsgázáshoz.
De ezt megszervezni, helyet találni nekem biztos nincs időm.

mcelek
2010-05-17, 23:33
Dolgozó felnőttek, talán többen őszülünk is, ki tudna levizsgázni?

gabor2009
2010-05-18, 09:58
Egy gondom van, a forgalmazó, ha jól olvastam amatőr licenchez köti a vásárolhatóságot.

Keress meg, segítek.

gabor2009
2010-05-18, 10:01
Ok hogy 10km, de milyen antennákkal, milyen sugárzási és vételi hellyel.
Nem kötekedek, hanem érdekel mennyire alternatíva valós lehetőségek mellett. Pl.: 5m parabola antennával, vagy egy szimpla lambda/4-es drót darabbal tudja?

Amikor csinaltam 1 gp es egy yagi volt a tesztalany.
De 2 tripleggel/gpvel is ott volt a kép :D

Nagyon fontos a jó antenna.

5m parabolával kb 2000km lenne a hatótáv, de a föld görbülete miatt ezt nem lehet kipróbálni.
:D

Én sose használtam 1,2re parabolát.

Üdv,
G

pbr110
2010-05-18, 11:33
Amikor csinaltam 1 gp es egy yagi volt a tesztalany.
De 2 tripleggel/gpvel is ott volt a kép :D

Van lehetőség megnézni mit tud ez az adó egyszerű dipol antennákkal.

gabor2009
2010-05-18, 13:36
Van lehetőség megnézni mit tud ez az adó egyszerű dipol antennákkal.

Hajrá. én nem tudom megnézni.
Régen néztem. kevés a dipol.

mmormota
2010-05-18, 21:29
Régen néztem. kevés a dipol.

A GP antenna nyeresége vízszintes síkban kevesebb mint a dipolé. Ha felfelé áll a sugárzó, akkor a vízszinteshez képest enyhén felfelé van a maximuma. Ez földi vevőnél előnyös lehet, de repülőn hátrányos.

mmormota
2010-05-19, 16:22
Repülőn sugárzóval lefelé célszerűbb beépíteni.

pbr110
2010-07-06, 15:51
Ha jól sejtem többen is itt az alapvetően kínai származású adókat használja, azaz elég kötött frekvencia sávokat használhat, amik többsége, hogy finoman fogalmazzak, nem a használatra javasolt.
A kérdésem az lenne a hozzá értőkhöz, hogyan lehetne megoldani, mondjuk egy 5MHz létetést a meglévő adóknál és vevőknél?
Ha jól sejtem maga az adó és vevő elektronika akár képes is erre.
Ha megvan ez akkor egy antenna (GP), előerősítő (Gábor2009) és jó frekvencia váltási lehetőség és minden vágyam teljesül, és modnjuk 300m után nem kell rádiózás története műsort néznem a fedélzet helyett.

gabor2009
2010-07-06, 15:58
Kicseréled a vezérlő pic-et. 5mhz-el semmit nem érsz el, mert a mostani pl lawmate vevő kb 15mhz sávszélességre érzéketlen. Tehát ha te elmész 5mhz-et, akkor még az egész frekin ugyan azt fogod látni.

A vezérlés kicserélése nem olyan egyszerű. Én már régebben is irtam az adómra megcsináltam.
De egyszerűbb venni egy (a topic elején lévő) vevőt, ami többet tud.
Az a vevő már 1!!! mhz eltérésre érzékeny. Már 1mhz-el odébb nem látok vele semmit.

De mindezek ellenére azt gondolom, hogy minden kinai vevőt könnyen lehet tuningolni egy előerősítővel.
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,73909.0/topicseen.html

Ezzel pl. már akár negyed ezer kilométerre is el tudsz menni úgy, hogy a kinai szerkezeten nem változtatsz semmit.

pbr110
2010-07-06, 16:35
Nézegettem az általad belinkelt adót, de azzal az a gondom max 50mW teljesítménybe forgalmazzák aza adót és az elég kevésnek tűnik.
Ha 500mW már igen csábító lenne.

mmormota
2010-07-06, 16:49
A kérdésem az lenne a hozzá értőkhöz, hogyan lehetne megoldani, mondjuk egy 5MHz létetést a meglévő adóknál és vevőknél?
Ha jól sejtem maga az adó és vevő elektronika akár képes is erre.
Ha megvan ez akkor egy antenna (GP), előerősítő (Gábor2009) és jó frekvencia váltási lehetőség és minden vágyam teljesül, és modnjuk 300m után nem kell rádiózás története műsort néznem a fedélzet helyett.

Az hogy kisebb lépésekben hangolod az adót, nem segít azon a gondon amit meg szeretnél oldani. Maga a hasznos jel nagy sávszélességű. A video jellel modulált FM adás nem egy keskeny sáv, hanem meglehetősen széles. Ehhez igazodik a vevőben használt SAW szűrők tipikusan 18 vagy 27MHz-es átviteli sávja, valamint ezért lépnek ilyen nagyot (40MHz-et) a csatornák. Hiába választasz kisebb lépésközt, nem hangolhatsz közelebb két adást egymáshoz, mert az átlapolódó sávok zavarnák egymást.

pbr110
2010-07-06, 19:07
Mintha erről már részt vettem volna egy eszmecserében.
Mi az oka akkor, hogy az amcsik ilyen kis lépésközzel forgalmaznak ilyen adót?

Gábor2009-et meg kéne kérni egy spektrumanalizátoros mérésre. Neki van az amcsiból én pedig bármikor a rendelkezésére bocsátok ha kell egy kínait.
Időközben nekem is eszembe jutott, hogy a régi helyemen sokat dolgoztam spektrum analizátorral, de nekem nincs ebből a 250KHz lépésű adó változatból.

gabor2009
2010-07-08, 08:12
Mintha erről már részt vettem volna egy eszmecserében.
Mi az oka akkor, hogy az amcsik ilyen kis lépésközzel forgalmaznak ilyen adót?

Gábor2009-et meg kéne kérni egy spektrumanalizátoros mérésre. Neki van az amcsiból én pedig bármikor a rendelkezésére bocsátok ha kell egy kínait.
Időközben nekem is eszembe jutott, hogy a régi helyemen sokat dolgoztam spektrum analizátorral, de nekem nincs ebből a 250KHz lépésű adó változatból.

Ha jól értem a kérdést:
Ha 5mhz-el "odébb" hangolod a kínai vagy nghobbies adó vevődet, akkor jobb lesz-e?

Nem ér sokat. Az első hozzászólásban lévő Comtech adó vevő finomabban hangolható, és ez mellett nem engedi meg, hogy 5mhz-el elhangolt jelet láss.
A nálad lévő kínai is hangolható ennyire finoman. Sőt még finomabban is.
A vevőnél van gond.
Annyira gyenge, hogy még az RTL/TV2-t is képes színesben mutatni (a szigeten).
Erre megoldást nem tudok.

A 2 adó spektrumképe hasonló lesz, régebben néztem.
A különbség a hangvivő felharmonikusok számában. A rosszabbakban a hangvivő 4-5-szőr is megjelenik.

Javaslat: én a múlkor a hangvivőt kiszedtem egy adóból. Ezzel a sávban megjelenő vivők számát levittem 1-re. (csak a videó maradt). Mert minek, ha nincs használva.
Leírást nem tudok adni hozzá, mert minden adó másfajta.

A kiszereltben volt egy 5,5mhz-es saw, csak azt kellett kiforrasztani.
----
Összesítve a 2 vevő (kínai es a HamPubs-os) közötti különbségek:
Kínai gyengébb érzékenységű. A HP kisebb csatornafelosztású, és megfelelően szelektív.
HP nem indul el 2-5mhz-re lévő adó hatására.
HP 50mw-os (picit több), a K pedig akár 1, 1.5W-os.
A K a nagy power miatt jelentősen zavar (hat) minden elektronikát.
Én nem szavazok a 1.5w-ra, az hatalmas power.

A HP megcsinálta ugyanazt a saját vevőjével, mint a K.
Más a két darab. Egyik normálisan megkonstruált, másik a kínai gagyidömping terméke.
A gyakorlatban ha van a K. verzión egy előerősítő, akkor - szinte - ugyanott vagy mint a HP-val.
Ugyanis az erősítő feljavítja a vevő távolságadatát, és nyugodtan lemehetsz 100-200mw-os adóteljesítményre is. - ezt tapasztaltuk a találkozón is -