PDA

Teljes verzió megtekintése : FPV videóátvitel 4. probléma az rc távírányító (2.4) minősége

gabor2009
2010-05-17, 09:40
Sziasztok!

Szeretném, ha ide kerülnének azok a problémák, amik a 2,4ghz-es távirányítóval kapcsolatosak.
Szedjük össze azokat a tapasztalatokat is, hogy melyik márka távirányítója milyen távolságra alkalmas.

A gyártmányok között vannak eltérések.
Sokszor a neves, és drága (Futaba) táv gyengébben muzskál az elvártaknál.
A gyakorlat azt mutatja, hogy hagyományos irányításhoz szükséges 1k-es távolságot minden távírányító teljesíti.
Ahhoz, hogy távolabbra is tudjunk menni 2 irányba tudunk mozdulni:
1. Meglévő távirányítót tuningja nagyobb távolságra.
Ezt a módszert választva lehetőség van az antennák cseréjére. 2db gp antennával mi 4,3km-re tudtunk elmenni.
Jó megoldás - és hasznos - ha az adó modult felszereljük egy 2m magas póznára, és ott szerelünk rá jobb minőségű antennát. Ezzel szintén jobb eredményt érünk el.

Fontos itt megjegyezni, hogy oda kell figyelni a nagy távolsában arra a tényre is, hogy a 2.4ghz-en nem csak a távok működnek, hanem a mikrohullámú sütők!! és a wifi ap-k is. Ezért ezen a sávon kicsit rizikós távolra menni, mert rossz helyen repülve könnyen beragadhatunk.

A 35-40mhz-es távokkal az a gond, hogy kb az alsó 50mhz-ben nagyon nagy a zaj, ezért óriási zavarásnak van kitéve az átvitel.

2. Veszünk egy profi nagy hatótávú távirányítót.
A dnd gyárt - 74km-es - hatótávú adó-vevőket. Ezek más sávon mennek. A 868mhz sokkal tisztább mint a 2.4ghz, ezért sokkal alkalmasabb a feladatra.
Az Rccontrol/RCLINK hamarosan megjelenik a piacon, aminek a segítségével azonnal leküldődnek a telemetria infók és a térerő mellett az akku adatok is. Ez nagyon hasznos funkció. lásd másik topic.

gabor2009
2010-05-17, 09:40
A távolság növelésére készítettünk 2,4ghz-re gp antennát:
http://img7.imageshack.us/img7/7325/dsc00802acw.jpg

Ennek a segítségével lehetséges 4,3-4,5-km-es távot elérni.
Ilyen antenna nem kapható a boltokban, de pénzért tudunk gyártani.
Célszerű mind a 2 oldal antennáit lecserélni.

mcelek
2010-05-17, 23:40
DX6i rekordom 1400 méter, de a leggagyibb 1,2-es videóadóval, aminek én is saját szememmel láttam a 2,4Ghz-s felharmónikusát műszeren.
Ami azt illeti, ez a távolság a te árnyékolós módszereddel, akár a duplája is lehet, feltételezem.
Legutóbbi 6-800 méteres jelvesztésem, inkább jel késés és az iszonyú zavarokra gondolok, mert a led még világított bőszen, semmi villogás, de irányítás az alig volt, becsapódtam :o

jpeti29
2010-05-18, 11:11
DX6i rekordom 1400 méter, de a leggagyibb 1,2-es videóadóval, aminek én is saját szememmel láttam a 2,4Ghz-s felharmónikusát műszeren.
Ami azt illeti, ez a távolság a te árnyékolós módszereddel, akár a duplája is lehet, feltételezem.
Legutóbbi 6-800 méteres jelvesztésem, inkább jel késés és az iszonyú zavarokra gondolok, mert a led még világított bőszen, semmi villogás, de irányítás az alig volt, becsapódtam :o

Én is spektrumozok, érdekelnének a tapasztalataid. Milyen vevőt használsz? kint van az antennája a habból? Az adód nem az emlegetett hibás szériába tartozik?

jpeti29
2010-05-18, 14:58
Használ más valaki is spektrumot FPV-re? van valakinek vele tapasztalata?

tibi300
2010-05-18, 18:01
Használ más valaki is spektrumot FPV-re? van valakinek vele tapasztalata?

Én DX6i-t használom, az eredeti antennát véletlenül letörtem, ezért beépítettem egy csatlakozót és vettem egy 5dB-s antennát. A vevő AR6200 , 1700m körüli a hatótáv. Nekem az 1.2g adó nem zavarja, videó vagy anélkül ugyanaz a hatótáv. Először videó bekapcs, azután a táv, majd a vevő.
Tibi

jpeti29
2010-05-18, 19:34
beépítettem egy csatlakozót és vettem egy 5dB-s antennát. A vevő AR6200 , 1700m körüli a hatótáv.

5db? ez omni? mint pl ez?
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=popup_image_additional&pID=169&pic=1&products_image_large_additional=images/products/AWA05_2.JPG

Ez azért jobb a gyáritól.

mcelek
2010-05-18, 21:32
Nekem a szatelit kint van a gép elején, hogy lássam a ledet, mert ha pislog egyett, már fordulok is. Persze ha még sikerül, mert már párszor zuhantam is :o
Nekem nem volt gondom a Spektrummal, kivéve, hogy az egyik trimmer kapcsolót sikerült eltörnöm, mivel kissé kontaktos lett a mikrokapcsoló. megpróbálom majd valami CNC-s cégnél rekonstruálni, mert ilyet nem árulnak hozzá.

Antenna itt is van sokféle, de a rádióra max 3 dBi-s t tegyetek. Most nem látom, hogy korábban miket rendeltem, de elvileg nem mind jó sugározni, csak vételre jó. Vagy arra sem.
http://www.dealextreme.com/search.dx/search.antenna

Most erősítős projekt következik, de eddig senkitől nem hallottam, hogy sikerrel járt volna, de azért nekifutok. Talán nem teszem tönkre a Spektrum antennacsatlakozóját a nyákon.

Daine
2010-05-18, 21:50
Hello!

A Futaba 2,4 ghz biztonságos távolsága 2km,de általában 3km-t írnak!Mivel lehet még a biztonságos távolságot 4km-re kitolni?
Van valakinek ötlete,vagy valaki használ valamifajta átalakítást ami már levan tesztelve?

Köszönöm!

tibi300
2010-05-18, 22:26
Nekem nem volt gondom a Spektrummal, kivéve, hogy az egyik trimmer kapcsolót sikerült eltörnöm, mivel kissé kontaktos lett a mikrokapcsoló. megpróbálom majd valami CNC-s cégnél rekonstruálni, mert ilyet nem árulnak hozzá.

Ez a probléma nálam is felmerült, úgy oldottam meg, hogy az eltört billentyűnél átfúrtam és 0.5-s szénrúd darabbal pótoltam. Tökéletesen működik,de egy picit keményebben rugózik.

beépítettem egy csatlakozót és vettem egy 5dB-s antennát. A vevő AR6200 , 1700m körüli a hatótáv.

5db? ez omni? mint pl ez?
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=popup_image_additional&pID=169&pic=1&products_image_large_additional=images/products/AWA05_2.JPG

Ez azért jobb a gyáritól.

Az 5dBi (lemaradt az i ). Igen ilyen antenna van rajta, próbáltunk 3, 4 és 5dBi-s antennákat, de az ötös volt a legjobb. Ha jól emlékszem 200-200m volt az antennák között a különbség ( kb.2m magasan volt a vevő ).

Daine
2010-05-19, 07:19
Hello!

A Futaba 2,4 ghz biztonságos távolsága 2km,de általában 3km-t írnak!Mivel lehet még a biztonságos távolságot 4km-re kitolni?
Van valakinek ötlete,vagy valaki használ valamifajta átalakítást ami már levan tesztelve?

Köszönöm!

?? :(

h..zoli
2010-05-19, 07:32

Én is ebben a projektben vagyok. Lehetne a rádió kimenetére egy ehhez hasonló erősítőt kötni
http://cgi.ebay.com/60W-Linear-RF-Amplifier-Board-2-3-2-4-GHz-18dB-Used-/220596875619?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item335c993163#shId
egy jó antennával, amit kiteszel egy oszlop tetejére.
Vagy a 617-es vevő 2 db gagyi koax antennája helyett valami jobbat tenni. Rajta vagyunk a témán gábor2009-cel, csak csatlakozóra várunk, ami rém lassan akar megérkezni csájnából.

Daine
2010-05-19, 08:26

Én is ebben a projektben vagyok. Lehetne a rádió kimenetére egy ehhez hasonló erősítőt kötni
http://cgi.ebay.com/60W-Linear-RF-Amplifier-Board-2-3-2-4-GHz-18dB-Used-/220596875619?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item335c993163#shId
egy jó antennával, amit kiteszel egy oszlop tetejére.
Vagy a 617-es vevő 2 db gagyi koax antennája helyett valami jobbat tenni. Rajta vagyunk a témán gábor2009-cel, csak csatlakozóra várunk, ami rém lassan akar megérkezni csájnából.

Hello!

Jó hallani,hogy van aki próbálkozik vele!Remélem adtok majd információt a projectről,hogy haladtok vele!
Köszönöm szépen! ;)

Üdv!

h..zoli
2010-05-19, 08:52
Jó hallani,hogy van aki próbálkozik vele!Remélem adtok majd információt a projectről,hogy haladtok vele!
Köszönöm szépen! ;)

Szólok, persze.
Az erősítőről csak annyit, hogy nem kell megijedni a 60 Wattól, mert esetünkben csak 3-5 Watt lenne.
Az én rádiómból nem jön ki az emlegetett 100 mW, csak 50 mW (be lett mérve) ehhez hozzájön 16dB (2480MHz-en csak 16dB-t erősít), az ha jól emlékszem 3-5 Watt körül van.

tv
2010-05-19, 10:13
gabor2009

a 10mw (milliwatt) tól 100 milliwatt-ig bezárólag szerintem pont elég adóteljesítmény.
Én annak örülnék, őszintén mondom, ha minél kisebb lenne.

Annyira odáig van mindenki a 100mw-hoz képesti 1w-al. Ez nem nagy különbség!
Csak annak hiszi mindenki.
A különbség csak 10db!!!
Ezt jó koax-al, antennával simán lehet hozni.

h..zoli

mert esetünkben csak 3-5 Watt lenne

mégis a wattok számítanak !?

h..zoli
2010-05-19, 10:58
Többet ér a jó antenna, de ha már elérted a lehető legjobb antennát, és még kevés a hatótáv, akkor kellhet az erősítés.
A pontos számításokat kérdezd Gábortól.
Mi, Gáborral először 2.4-re hangolt GP-ket teszünk a 617-es vevőre, és majd azután kerül szóba az erősítés.

mmormota
2010-05-19, 16:41
Vagy a 617-es vevő 2 db gagyi koax antennája helyett valami jobbat tenni.

Mennyire gyenge szerinted az az antenna? Nem ártana egy konkrét, számszerű mérési adat a nyereségére - abból lehetne tudni, érdemes-e a lecserélésével foglalkozni.

h..zoli
2010-05-19, 17:14
Nem tudok számadatot, csak józan paraszti "eszet". ;D
Két szál drót, ami még nem is biztos, hogy egyenes, csak ha nagyon ügyesen rögzíted, csak rosszabb lehet bármilyen méretezett antennánál.
Lásd: Gábor2009 hatótáv tesztje a Futaba vevővel.

mmormota
2010-05-19, 18:03
Nem tudok számadatot, csak józan paraszti "eszet". ;D
Két szál drót, ami még nem is biztos, hogy egyenes, csak ha nagyon ügyesen rögzíted, csak rosszabb lehet bármilyen méretezett antennánál.
Lásd: Gábor2009 hatótáv tesztje a Futaba vevővel.

A "józan paraszti ész" nem egyéb mint fiatal korban megszerzett személyes tapasztalatok alkalmazása. Csak hát antenna nyereségből nem nagyon szerez az ember közvetlen személyes tapasztalatokat - kivéve ha megméri.

Az a drótdarab is méretezve van, nem találomra csupálták le róla a külső köpenyt. Nyilván nem ez a legjobb negyedhullámú dipol a világon, de mielőtt lecseréled, csak meg kellene mérni. Mekkora az a többlet nyereség, amiért már érdemes egy nehezebben elhelyezhető antennát beépíteni? Pl. 10dB-ért nyilván nagyon megérné, de mi a helyzet mondjuk 3-mal, 2-vel vagy 1-gyel?

Nem célszerű ilyen dolgokban "megérzésre" meg "ott voltam mikor mesélték" típusú városi legendákra támaszkodni... ;)

h..zoli
2010-05-19, 18:18
Nem célszerű ilyen dolgokban "megérzésre" meg "ott voltam mikor mesélték" típusú városi legendákra támaszkodni... ;)

Ott voltam, amikor mesélték, hogy egy antenna akkor jó antenna, ha van alatta ellensúly. :D
Komolyra fordítva: szakértő szerint már attól jobb lenne a 617-es vevő, ha az antennák tövéhez kis ellensúlyt szerelnék.
Szerinted? Könnyű, egyszerű, és jobb lesz tőle.

csillagvzs
2010-05-19, 18:50
Gábor2009 által gyártott 2,4 ghz-s tripleg antennás Futaba FF7 táv, 617-es vevővel tripleg antennával csináltunk hatótáv tesztet.

A távirányítón és a vevőn az antenna cserén kívül semmi átalakítás nem történt!

Légvonalban pár fa árnyékolással 4,32 KM!!!!! Cicergés nélkül!!
Tovább ma már nem volt időnk menni.
A fenti távolság nem a hatótáv végét jelenti csak azt ahol próbáltuk!
Ha jobbra fordul az idő kipróbáljuk mi a vége.

mmormota
2010-05-19, 19:00
Ott voltam, amikor mesélték, hogy egy antenna akkor jó antenna, ha van alatta ellensúly. :D

Van itt is ellensúly - a koax köpenye.

Komolyra fordítva: szakértő szerint már attól jobb lenne a 617-es vevő, ha az antennák tövéhez kis ellensúlyt szerelnék.
Szerinted? Könnyű, egyszerű, és jobb lesz tőle.

Pl. a GP antenna ilyen. A kúpfelületre helyezett ellensúlyok javítják az illesztést, közelebb kerül az impedancia az 50 Ohm-hoz. A sugárzás maximuma pedig az antennára merőlegestől enyhén felfelé tolódik.

Pontos adatot mérés nélkül nem tudok mondani. (meglepne ha ez 1-2dB-t meghaladná a fő irányban, bizonyos irányokban egyik, másikban a másik lenne jobb)

gabor2009
2010-05-19, 19:07
Sziasztok!

Mai napi tesztünk:

Adó:
Futaba t7c 100mw kimenő teljesítménnyel. (minden a gyári, átalakítás nélküli).
Vevő:
Futaba 617-es vevő. (minden gyári, átalakítás nélküli!)

A gyári antennákkal az én vevőm föld-föld fizikai rálátással próbálva 700-800m-ig ment el.

Most kicseréltük mind a 2 oldalon a gyári antennákat normálisan lehangolt precíz tripleg/gp antennákra.
Adó oldalon 1 gp.
Vevő oldalon másik gp.

Ahol tudtunk próbálni, ott 4,3km-re még jól működött a távirányítás.
Tehát, az antennák cseréjével elértük, hogy több mint négyszeres lett a hatótáv!

Megmondom őszintén, én számomra is nagy siker ez, mert nem gondoltam volna, hogy ennyire hibás a gyári antenna szett. Ez leginkább a gyári antennák minőségét jellemzi. :o

És a kézzel pontosan készített antennák fontosságát mutatja. ;)

Vevőre érdemes mind a 2 vevőantennát kicserélni, mert azzal biztosítható a közel "gömb" karakterisztika.

Régebben szó volt róla, hogy a 617-es vevőnek miért rossz az antennája. Azt hiszem a hatótáv tesztünk ezt megmutatta, ezt tovább boncolgatni felesleges.

Ha szeretnél te is hatótávot növelni küldj pm-et, szívesen gyártok pár darabot belőle.

gabor2009
2010-05-19, 19:12
Van itt is ellensúly - a koax köpenye.

Tévedsz, azt sugárzónak hívják!
Ott nincs ellensúly!

Pontos adatot mérés nélkül nem tudok mondani. (meglepne ha ez 1-2dB-t meghaladná a fő irányban, bizonyos irányokban egyik, másikban a másik lenne jobb)

Akkor számolj utána, mert sokkal több.
Az fenti 4 szeres távolságnövekedés is ezt mutatja!

Igen okosat kérdezett az előző hozzászóló, amikor az ellensúlyt kérdezte.
Ez - is - itt a lényeg!

Nem az igazi a gyári Futaba. Illetve: az ajánlott 500-800méter tudja. Tehát leírás szerint megfelelő.
Az más kérdés, hogy nem ideális! lehetne jobb is.

----
Elnézést kérek, félreolvastam a "Van itt is ellensúly - a koax köpenye." helyett
"Van itt is ellensúly - a koax közepe. "-t olvastam, ezért a fenti mondat törölve..

h..zoli
2010-05-19, 19:13
Ha szeretnél te is hatótávot növelni küldj pm-et, szívesen gyártok pár darabot belőle.

Én már holnap megyek Gáborhoz. Ahogy az időjárás engedi, felküldöm a madárkát, és az éles teszt eredményekről is beszámolok.

mmormota
2010-05-19, 19:23
Tévedsz, azt sugárzónak hívják!
Ott nincs ellensúly!

Mondom a köpenye.

Akkor számolj utána, mert sokkal több.
Az fenti 4 szeres távolságnövekedés is ezt mutatja!

Ha elhiszem a 4-szeres hatótáv növekedést, akkor az 12dB különbség lenne. De nem hiszem el. ;D

Pl. azért nem, mert sima Futaba cuccal 2,7km-en földön teszteltem kapcsolatot.

Daine
2010-05-19, 20:02
Csak figyelek és gyűjtöm az infókat!
Kereskedelmi végzetségemmel csak pislogok a sok szakkifejezések záporátol! ;D
Bizom bennetek és a leírtak alapján tudni fogok mérlegelni milyen irányban induljak el!

Köszönettel:Daine ;)

h..zoli
2010-05-19, 20:10
Bizom bennetek és a leírtak alapján tudni fogok mérlegelni milyen irányban induljak el!

Vegyél egy repcsit Dekortól, az a legegyszerűbb. Készen van, repült, bejáratott.

Daine
2010-05-19, 20:25

Vegyél egy repcsit Dekortól, az a legegyszerűbb. Készen van, repült, bejáratott.

Akkor nézd meg légyszíves az elöző oldalon felraktam mivel repülök!
Gondolom Dekornak profi szetje van borsos áron,de én megelékszek a sajátommal!
Mivel a videó adóm 4-6 km tud a 3db-es gyári antennákkal ezért gondoltam a Futabámat is hozzáméretezni! ;)

h..zoli
2010-05-19, 20:32

Bocs, ne haragudj, nem figyeltem eléggé a konfigodra.

Daine
2010-05-19, 20:36

Bocs, ne haragudj, nem figyeltem eléggé a konfigodra.

A lényeg én figyelek! ;)

h..zoli
2010-05-22, 22:47
Megtörtént a GP antennás tesztrepülés.

A 617-es Futaba vevő drót antennái helyére gyártott Gábor2009 2 db GP-t.
Az adón (T6EX) 4 méter koax, és egy 3 méteres oszlop tetején WiFi-hez gyártott, 8dB-esnek mondott (annál azért valamivel kevesebb) nyereségű botantenna. Mind körsugárzó.
Erősítő semmi.
(Irányított antennát nem szeretnék, mert én mindenfelé szeretek repkedni, és nem folyamatosan arra koncentrálni, hogy merre nem szabad repülnöm.)

2500 méteren kezdett kicsit csökkenni a vételi térerő, ott visszafordultam.
Ugyanezzel a konfigurációval eredetileg 700 méter környékén következett be mindez.
A változások a fent leírtakon kívül: a videó adó komplett leárnyékolva, aluláteresztő szűrővel ellátva.
Mindezt kisebb részben a Gigatechnik-nek, és nagyobb részben Gábor2009-nek köszönhetem.
Nem reklám, de ők bebizonyították, hogy jó antennákkal és szűréssel erősítés nélkül is lehet hatótávot növelni.
Nekem ez a távolság egyelőre elég, mert a mai szélben mire elértem ezt a távolságot, a 2200-es akksi felét megette a motor.

mmormota
2010-05-22, 23:32
Ugyanezzel a konfigurációval eredetileg 700 méter környékén következett be mindez.

Az eredeti 700m nagyon kevés. Széken ülve, ölben tartott adóval, eredeti antennákkal gond nélkül el tudok menni 2km-re.

Szerencsésebb az adó modult feltenni az árbocra toldó koax nélkül és a ppm jelet toldani. A 2,4GHz koaxos toldásával csak baj van. Ha vékony a koax akkor nagy az átviteli veszteség, ha vastag akkor meg nehéz illeszteni a vékonyhoz és reflexió lesz a csatlakozásnál. Meg egyébként is kellemetlen a vastag koax mechanikusan.

gabor2009
2010-05-23, 00:57
Megtörtént a GP antennás tesztrepülés.

A 617-es Futaba vevő drót antennái helyére gyártott Gábor2009 2 db GP-t.
Az adón (T6EX) 4 méter koax, és egy 3 méteres oszlop tetején WiFi-hez gyártott, 8dB-esnek mondott (annál azért valamivel kevesebb) nyereségű botantenna. Mind körsugárzó.
Erősítő semmi.
(Irányított antennát nem szeretnék, mert én mindenfelé szeretek repkedni, és nem folyamatosan arra koncentrálni, hogy merre nem szabad repülnöm.)

A változások a fent leírtakon kívül: a videó adó komplett leárnyékolva, aluláteresztő szűrővel ellátva.
Mindezt kisebb részben a Gigatechnik-nek, és nagyobb részben Gábor2009-nek köszönhetem.
Nem reklám, de ők bebizonyították, hogy jó antennákkal és szűréssel erősítés nélkül is lehet hatótávot növelni.
Nekem ez a távolság egyelőre elég, mert a mai szélben mire elértem ezt a távolságot, a 2200-es akksi felét megette a motor.

Köszi!
Szép eredmény! ;)
Ez után jön a 10km...

h..zoli
2010-05-24, 10:05
Szerencsésebb az adó modult feltenni az árbocra toldó koax nélkül és a ppm jelet toldani. A 2,4GHz koaxos toldásával csak baj van. Ha vékony a koax akkor nagy az átviteli veszteség, ha vastag akkor meg nehéz illeszteni a vékonyhoz és reflexió lesz a csatlakozásnál. Meg egyébként is kellemetlen a vastag koax mechanikusan.

Azt hiszem, belevágok. Számítások szerint 1 km-t nyerek vele.
T6EX-ről van szó.
Hogy vezetnéd ki az adómodult? 4 méterre kéne elvinni.
Árnyékolva vagy símás szalagkábellel? Mire kell figyelni?

tv
2010-05-24, 12:23
Riasztós boltban lehet kapni 4-6-8-10-12 eres árnyékolt kábelt, én azt ajánlom. A tápot dupla vagy tripla érpáron vezetném, a jelnek elég 1 szál.

h..zoli
2010-05-24, 12:50
Nem kell árnyékolni? 4 méterre elvezetve sem szed össze zavart?

h..zoli
2010-05-24, 13:33
Ilyen a T6EX belseje.
Gondolom, a zöld panel az adómodul, de abba 11 tüske megy.
Viszont az alatta lévő panelre csak 3+2 ér megy.
Vezessem ki mindkét panelt így egyben ezzel az 5 érrel?
http://img34.imageshack.us/img34/1852/t6exadmodul1resize.jpg (http://img34.imageshack.us/i/t6exadmodul1resize.jpg/)

http://img294.imageshack.us/img294/5062/t6exadmodul2resize.jpg (http://img294.imageshack.us/i/t6exadmodul2resize.jpg/)

mmormota
2010-05-24, 13:40
A két panelt egyben célszerű kiszedni. Erre 3 olyan ér megy amit toldani kell:
- Gnd
- akku fesz (a panelen van egy 5V-os stab)
- jel

(én már telepítettem át így a modult: a Multiplex Evo 9-es rádióba tettem bele)

Árnyékolt kábelt használnék, bár csak túlbiztosításnak - több V-os jelet nem könnyű zavarni.
A külső árnyékoló köpeny természetesen a föld.

h..zoli
2010-05-24, 20:35
Az 5-vezetékből a többi 2-re nincs szükség? Az trainer funkció, vagy valami olyan, amire jelen esetben nincs szükség?
A + és --t megtalálom, de honnan tudjam, melyik a jel?

GPeti
2010-05-24, 20:39
Kösd be mind az 5-öt, szerintem.

mmormota
2010-05-24, 20:46
Az 5-vezetékből a többi 2-re nincs szükség? Az trainer funkció, vagy valami olyan, amire jelen esetben nincs szükség?
A + és --t megtalálom, de honnan tudjam, melyik a jel?

A signal feliratú pont a jel.
A kép az én attelepített panelem:
http://kepfeltoltes.hu/100524/conn_1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A többi drót csak a panelen levő tréner port miatt megy oda, nem szükséges bekötni.
(a képen csak azért van 4 szál drót a panelre kötve, mert a panelen levő stab 5V-ja adja egy PIC tápját, ami az evo ppm jelét kódolja át a T6EX egyedi ppm formátumára)

gabor2009
2010-06-02, 00:26
Új információk:
Bemértem egy újfajta DMD-s drága adó-vevőt.
A dobozára 915mhz-et irtak, de nem ott megy, hanem 902,8mhz-en. ???

Érthetetlen.

Magyarországon a GSM sáv 890-915-ig (felmenő ág) és
935-960mhz-ig tart.

Műszerrel mérve a 935-960-as sávban jelentős térerő mérhető, hiszen itt adnak a bázisok.
A másik sávrészen a telefonok.

Sajnos 902,8-on pont gsm felmenő rx_uplink freki van, ezért érthetetlen számomra, hogy miért is adják el az olaszok a rendszerüket ilyen nagy felelőtlenséggel.

Ez a frekvencia, a gsm 64-es csatornája.

Biztos működik, de akkor is nagy felelőtlenség pont a
gsm szolgáltató sávjának közepére betenni egy ilyen rendszert!

Ajánlom ezt mindenki figyelmébe, mielőtt ilyenre beruház!

Üdv,
Gábor

ati
2010-06-02, 07:49
Valószínűleg amerikai piacra gyártották, mert ott pont free ez a sáv, ami nálunk GSM, csak ezt elfelejtették mellékelni a leírásban. Tesztelésre jó lesz ;D mármint hogy letesztelje az illető a HIF zavarelhárító szolgálatát.

mcelek
2010-06-02, 23:23
Szerintem senki sem fog észrevenni semmit.
Egy normál mobil kb. 2W teljesítménnyel sugároz, ha jóltudom.
Optimális esetben(nyílt terep) 12-18Km is átszólhat a hagyományos GSM, csak már alig használják. Persze muszály, mert nincs mindenkinek HSDPA, UMTS, HSUPA rendszerű ketyere.

Daine
2011-02-20, 17:41
Üdv!

Ma reptettem és a Futaba 2,4-es távval azt tapasztaltam,hogy kisebb lett a hatótáv!
Ez betudható annak,hogy nagyon ködös párás időjárás volt?

Vagy máshol kell keresni a problémát?

Köszönöm!

Gaben
2011-02-20, 18:22
Szia!

A környéken több lett a 2,4-et használók száma.Pl:wifi
Talán ez az ok.

Üdv

Daine
2011-02-20, 20:13
Szia!

A környéken több lett a 2,4-et használók száma.Pl:wifi
Talán ez az ok.

Üdv

Szia!

Azon a területen erdő van és nincs közelben ingatlan,de azért köszi!

Üdv!

gejza13
2011-02-20, 23:03
Köd és pára simán tompíthatja az átvitelt. Egyrészt ez a freki igen alkalmas a vízmolekulák megrezegtetésére (lásd mikrohullámú sütő). Másrészt az antennákat is el tudja a magas páratartalom hangolni mindkét oldalon, mert más a dielektromos állandója a különböző páratartalmú levegőnek.

Ha viszont nagyon radikálisan lecsökken a hatótáv, inkább a lecsapódott párára gyanakodnék valahol az antennacsatik közelében vagy az elektronikában...

Gejza

mcelek
2011-02-20, 23:23
Tudományosan is megkaptuk, köszönjük :-*
Pedig már párszor elhangzott ez köd-pára, eső-hó rádióhullámterjedés kapcsolat.
Lehet, hogy még párszor lessz is, mert mindíg lesznek újak is. 8)

gejza13
2011-02-20, 23:47
Mindannyian újak vagyunk :-)
Hun van ez még a todományostól...
Csak lehelgesd meg az SWR illesztését bármelyik antennának hangolás közben, vagy melengesd az illesztőkondit hőlégfúvóval és figyeld a műszert, hogy mennyire bolondul meg. Amúgy a wifis linkek is kizárólag ködben, párában, esőben, hóban és tavaszi virágzáskor bizonyulnak döglékenynek igen nagy számban.

Gejza

mcelek
2011-02-20, 23:55
Itthon az erős napsütést sem mindíg kedveli a WIFI :'( mivel ablakon át is kell a vétel.
Majd körbenézem a család gépállományát, de nem tudom, hogy kinek a laptopjára tudnék egy GP-t erőltetni ;D

Daine
2011-02-22, 09:21
Tudományosan is megkaptuk, köszönjük :-*
Pedig már párszor elhangzott ez köd-pára, eső-hó rádióhullámterjedés kapcsolat.
Lehet, hogy még párszor lessz is, mert mindíg lesznek újak is. 8)

Üdv mcelek!

Látom megint nem hazudtoltad meg önmagad! ;D ;D ;D
De így szeretünk téged! :P :P