PDA

Teljes verzió megtekintése : Barkácsoló kedvűeknek: Homemade FPV és egyéb ötletek a problémák házi megoldása

ati
2010-06-18, 20:12
E topikkal az a célom, hogy az FPV repülés műszaki labirintusában vergődő nem villamosmérnök végzettségű, ámde kitartó és merész kollégáknak praktikus segítséget nyujtsunk.

ati
2010-06-18, 20:36
Elsőként egy tip: A RÁDIÓTECHNIKA 2008/11. számában közölt HA8ET-féle kis szintű mérőhíd
Antennák SWR-jét lehet vele mérni, és hangolni. Nagyon egyszerű és ötletes eszköz, sokat segithet. 1300MHz-en még tökéletesen mér. A szerző kompletten is árulja pár ezer ft-ért, ill. olcsóbban KIT formájában is meg lehet venni, pontos árat nem tudok, de 1-2eFt körül. Ezzel könnyen lehet tripleleg, vagy GP antennákat csinálni, hangolni. Pontos leirása a neten, a szerző a szentesi Pollak szakközépiskola műszaki tanára . E-mail: HA8ET@pollak.sulinet.hu

GPeti
2010-06-18, 21:18
Nekem van házi készítésű 23cm-es videoadóm sat tuner alapú vevővel, 2.4G diverzity videovevő, most fejeztem be egy gps-osd-t (Volt, Amper, mAh, idő, irány, magasság, távolság, sebesség, visszatérés iránya nyilakkal), atmega procival, bascom-ban írt szoftverrel, az osd lc74783 ic mely alfanumerikus kijelzést tud.

Természetesen minden részletet mindenkinek rendelkezésre tudok bocsátani.

pali
2010-06-20, 13:33
Engem érdekel a 23cm-es adó megoldása. Milyen szintézert használsz? Ha nem titok, kapcs. rajz esetleg!
Köszi!

GPeti
2010-06-20, 14:40
Itt van, csak bfr96 végfokkal, meg 12f629 procival:

GPeti
2010-06-20, 14:56
A PIC- től sem kell megijedni, Proton+ basic fordítóval mindössze ennyi a program mely beállítja a szintézert 1255MHz-re:

Device 12F629
Config intrc_osc_noclkout, pwrte_on, mclre_off, boden_on, wdt_off, cp_off, cpd_off
XTAL = 4
ALL_DIGITAL = true
Declare SDA_PIN = GPIO.5
Declare SCL_PIN = GPIO.4
DelayMS 20
loop:
BStart
BusOut %11000010
BusOut %01001110
BusOut %01110000
BusOut %10001110
BusOut %00000000
BStop
DelayMS 500
GoTo loop
End

GPeti
2010-06-21, 19:53
Ma megépítettem a mérőhidat igaz légszereléssel, 300megáig tudtam ellenőrizni, vagyis ha 75Ohmmal szabványos lezáróval lezártam a DC kimeneten alig volt jel, 50Ohmmal szinte semmi.
Valószínüleg 1.3Gigán is jó, ma elkezdtem ellenőrizni az antennákat, van mely jó olyan is volt melyet kidobtam (koax ellensúllyal), a triple-leg antennákat jól sikerült beállítani, van még egy 15 elemes quagi (yagi csak quad sugárzóval) még van mit pontosítani.

Bár ugy sejtem hogy ez a müszer antennaimpedanciát mér vagyis ha az antenna impedanciájának képzetes összetevője pont 50Ohmot ad akkor is jónak méri az antennát, de az SWR valójában attól még lehet rossz.

Jól sejtem, vagy nem??????????????????????????????????????????????? ??????????????????????

mmormota
2010-06-21, 21:17
Jól sejtem, vagy nem??????????????????????????????????????????????? ??????????????????????

Nem. A híd vektorok különbségét képezi, vagyis a fázisra is érzékeny, nem csak az amplitudóra. Korrekt kivitel esetén a mérés megbízható.

Kazoo
2010-06-22, 08:31
Ezt találtam ehhez kapcsolódóan:
http://www.pollak.hu/elektro/hidak/hidak/8et_33b.htm
Hátha segít sokunknak....

mmormota
2010-06-22, 16:04
Közelebb helyezett SMA csatlakozókkal egész kicsire meg lehet építeni pl. egy fehérbádog vagy rézlemez (teliföld pcb) dobozban. Közvetlenül a csatlakozókra forrasztott ellenállásokkal - nyomtatott lemez nélkül - akár jobb is lehet mint az eredeti, a kisebb szerelési kapacitások miatt. Persze ügyelni kell, hogy a csatlakozók és a híd elemei a lehető legközelebb legyenek egymáshoz, minden mm számít.

ati
2010-06-30, 02:34
Itt van, csak bfr96 végfokkal, meg 12f629 procival:

A NYAK-ot mekkorában sikerült megcsinálni? Van belőle több is? Esetleg tudsz eladni is?

kapeti2108
2010-06-30, 09:08
E topikkal az a célom, hogy az FPV repülés műszaki labirintusában vergődő nem villamosmérnök végzettségű, ámde kitartó és merész kollégáknak praktikus segítséget nyujtsunk.

Úgy látom azért egy bizonyos szintű alapműveltség szükséges (lenne nekem) ide elektronikából... ::)

Bocsánat, csak az értesítés miatt kotyogtam bele, mert azért laikusként is érdekel a téma...

Üdv

P.

jpeti29
2010-06-30, 16:25
alap??? :D felsófok vazze. Én csak pislogok. ???

ati
2010-06-30, 18:17
alap??? :D felsófok vazze. Én csak pislogok. ???

Na jó, de ha valakinek van ilyen vénája, akkor abból a többi is profitálhat. Pl. Ha Gpeti már kikisérletezte az adót, feltéve, hogy jó is, miért ne hasznositsuk? Szóval van benne ráció laikusoknak is.

GPeti
2010-06-30, 19:15
Az adó egy 50x40x20mm antennaerősítő dobozában van. Akármilyen lehetetlen is de próbaNYÁK-okra készült el ahol lehet smd alkatrészekkel és ekkora frekvencián stabilan müködik, a dolog titka hogy a 3 tranzisztor földje az árnyékoló dobozhoz közel van forrasztva.
Az első képen a felső kis panelen van a 6,5MHz vivőjű hangmodul, oldalt egy kis panelon állítva a szintézer IC meg a PIC, a másik képen a három tranzisztor látható, két smd bfr93, meg a 100mW végfok bfr96 normál tokban.

GPeti
2010-06-30, 19:40
Van hozzá vevő is, SAT tuner olyan mint a kínai 1.2G vevőkben, szintén próbanyák-on a jelerősítő stb áramköri részek, alapból 2 illesztett videokimenete van.

Bal oldal a tuneren van az elöerősítő, sajnos a távolságteszteken javulás nem volt, nem értem miért hiszen a 2.4G trimerzion vevőhöz szinte ugyanez az erősítő készült azzal 3x távolságnövekedés volt.
Ebben is sat fej erősítő FET-je van.
Lehet hogy ilyen kis frekvencián mint amire készült nem jó?
Ha vennék bele MGF1304 GaAS FET-et azzal jó lenne?

ati
2010-07-01, 06:37
Az FM tunerek is tartalmaznak előerősítőt, és miután FM-es a rendszer, agyon van erősítve, javulást csak jó mínőségű előerősítő hozhat, azt viszont nemigen lehet MGF1304-ből csinálni. Ennél korszerűbb félvezető kell, pl. a mostani fejekből kiszedett fet, de illeszteni is kell, ami nem egyszerű. Egyébként gratulálok a berendezéshez, ügyes. Kár, hogy fotók életlenek. Érdemes volna NYAKot tervezni neki és egy kicsit kisebbre összenyomni. Engem érdekelne pár példány. Vevőnek én is SAT vevőt használok.

GPeti
2010-07-01, 12:10
Valami még akkor sem stimmel mert tripleg antennákkal mindössze 1km körüli a hatótáv.

Az adó alkatrészköltsége meglepően alacsony kb.3000Ft...

ati
2010-07-03, 09:47
Egy homemade érdekesség:

http://ve6atv.sbszoo.com/dir_coupler/dir_cplr.htm

GPeti
2010-07-03, 10:08
Ez egy állóhullámmérő?
Érdekes hogy mikrohullámú műszereket min. százezres nagyságrendekkel lehet venni ezek komoly számítógépes csili-vili müszerek , de mikrohullámokkal már a '40-es években dolgoztak, ott és akkor mivel mértek?

mmormota
2010-07-04, 21:14
Ez egy állóhullámmérő?

Iránycsatoló. Egyik kimenetén a haladó, másikon a visszavert jellel arányos szint jelenik meg. Használható állóhullám arány mérésére, valamint kimenő teljesítmény mérésre. A kimenő teljesítményt csak kis mértékben csökkenti, így állandó jelleggel is beiktatható.

Érdekes lehet az ellenállás híddal és az iránycsatolóval működő SWR mérők összehasonlítása.

Ellenállás hidas SWR mérés előnyei:
- egyszerű, házilag is könnyen megépíthető
- nagyobb frekvenciákra lényegesen könnyebb házilag elfogadhatót csinálni, mint iránycsatolót építeni
- széles frekvencia határok között használható
- kis teljesítményű adók esetén jól használható, mivel elég nagy kimenő jelet szolgáltat, ami egyszerű Schottky diódás detektorral is tűrhető pontosságot ad

hátrányai:
- nagy teljesítmény esetén nem szerencsés, mivel a teljesítmény hővé alakul az ellenállásokon
- a kimenetre csak a teljesítmény töredéke jut el, így csak a mérés idejére lehet beiktatni

Iránycsatolós SWR mérés előnyei:
- nincs melegedés, így nagyobb teljesítményen praktikusabb
- mivel csak kis veszteséget okoz, akár folyamatosan is használható (állandóan használt, árbocra vagy tetőre szerelt antenna esetén jól jöhet, a meghibásodás észrevehető stb)

hátrányai:
- nehezebben megépíthető, különösen magasabb frekvenciákra
- frekvenciafüggő a jelszint
- a szolgáltatott jelszint sokkal kisebb, így nagyobb teljesítmény kell a sima diódás detektorral történő méréshez

mmormota
2010-07-04, 23:14
Érdekes hogy mikrohullámú műszereket min. százezres nagyságrendekkel lehet venni ezek komoly számítógépes csili-vili müszerek , de mikrohullámokkal már a '40-es években dolgoztak, ott és akkor mivel mértek?

A mikrohullámú jelek erősítésre alkalmas elektroncsöveket elég hamar feltalálták, pl. 1937-ben a klisztront, 1946-ban a haladóhullámú csövet.
A frekvenciát közvetlenül (számlálással) persze nem tudták mérni, helyette mechanikusan hangolható tápvonalakat használtak, mechanikus méreteket mértek és ebből számolták a frekvenciát. Pontosabb mérésre alacsony ismert frekvencia sokszorozásával állítottak elő referencia jelet, és a mérendő jelet ezzel keverőre vitték, majd addig hangolták míg a különbségi jel frekvenciája közel nulla lett. Így pontosan is tudtak mérni.
A maguk korában ezek se voltak éppen olcsó szerkentyűk.

Cseppfiu
2010-07-10, 15:55
Sziasztok!

Látom sokan vagytok akik a téma szakértői.
Sajnos én nem vagyok az.
Viszont szeretném megkérdezni, hogy esetleg valaki nem csinálna nekem egy használható nagy távolságú készüléket?
Tudom vannak olyanok amik GPS-t, robotpilótát, töltöttségmérőt, és még sok más extrát tartalmaznak. Nekem nem kellenének ilyen extrák, csupán kép és hang.
Ha van közületek olyan aki szívesen megépítené nekem az szóljon, írja le milyen tulajdonságokkal rendelkezik a kis kütyü mi az amit meg kellene vennem hozzá, és körülbelül mennyibe kerülne?
Üdv

GPeti
2010-07-10, 16:01
A hobbycity-n van olcsó kamera adó-vevővel, 2,4Gigás.
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11974

ati
2010-07-11, 02:24
Igen, de lehet, hogy Cseppfiu nem az olcsó kinai vacakot szeretné, hanem az olcsó, ámde jó homemade gyártmányt.

Cseppfiu
2010-07-11, 09:37
Köszönöm Gpeti-nek a linket! de nem találtam a hatótávra vonatkozó adatot, vagy ott van csak nem vetem észre?
Egyébként én nagyon becsülöm azokat akik homemade módon készítik el saját dolgaikat. én is így vagyok ezzel jobban szeretem magam készíteni a dolgaimat mert ha valami történik vele egyből tudom hogy mi a hiba.
De minden megoldás érdekelne!

ati
2010-07-11, 11:17
Aztán az is kérdés, hogy mekkora gépben gondolkozol? Ha a hatótáv topikodat veszem, akkor nagyobban, nagyobb gépbe jobban találsz cuccot, a kisebbe nehezebb, mert kicsi és könnyű kell.

GPeti
2010-07-11, 11:30
Megfelelő müszerek gyakorlat stb nélkül esélytelen videorendszert összerakni. A hatótávja 1km körül tippelem amit linkeltem, írtad hogy nem kell gps stb, de ne feledd hogy a magasban 300m távolságról is el lehet tévedni nemhogy a gyakorlatilag megvalósítható hatótávnál, ami szerintem 20-30km lehet.

Cseppfiu
2010-07-11, 18:46
Hát a jelenleg kéz alatt lévő gép egy extra 300 1090mm.
Az 1km-es hatótáv egyenlőre megteszi míg megtanulom hogyan is kell így gépet irányítani.
Köszönöm Gpetinek és Ati-nak a tanácsokat és ha van esetleg még valami észrevételetek tanácsotok vagy jó ötletetek azt szívesen meghallgatom.
Üdv

csillagvzs
2010-07-11, 19:24
Hát a jelenleg kéz alatt lévő gép egy extra 300 1090mm.
Az 1km-es hatótáv egyenlőre megteszi míg megtanulom hogyan is kell így gépet irányítani.

Az általad választott gép nem igazán alkalmas fpvre.
Ajánlani tudom a twinstar-t mindennel együtt 6A-el repül és önstabil.
És hely van bőven benne. ;D

ati
2010-07-15, 20:27
Keresek magasságmérőt, girátort, elektronikus iránytűt. Csak adatkimenettel rendelkező megoldások érdekelnek, amiből egy processzor a mért értékeket ki tudja olvasni. Homemade, vagy utánépithető megoldások előnyben!

mmormota
2010-07-15, 21:20
Keresek magasságmérőt, girátort, elektronikus iránytűt. Csak adatkimenettel rendelkező megoldások érdekelnek, amiből egy processzor a mért értékeket ki tudja olvasni. Homemade, vagy utánépithető megoldások előnyben!

A Sparkfun-nak vannak ilyen dolgai. A breakout board-os linkeket tettem be, de általában kapható csak maga a szenzor is.
PL. magasságmérő:
ultrahangos közelre, leszálláshoz: http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=8502
magasra légnyomásmérő: http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=8161
3 tengelyű giroszkóp: http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=9801
3 tengelyű mágneses: http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=9371

GPeti
2010-07-16, 18:10
Itt egy antennaerősítő rajza 1.3GHz tartományra:
Az n alakú rézfólia a bemeneten 2.4GHz szürő.

GPeti
2010-07-16, 18:23
"Keresek magasságmérőt, girátort, elektronikus iránytűt."

RET-nél van mindenfajta légnyomásmérő analóg kimenettel, mivel legalább 12bit felbontású AD átalakító kell hozzá így már megoldódott a digitális kimenet, képlettel a légnyomásváltozás átszámítható magassággá, 12bit felbontásnál 10m felbontás adódik.
Van ultrahangos adó-vevő pár, elektronika hozzáépítéssel (visszhang idejének mérése) mm felbontás és kb. 10m távolságig (magasságig) mérhető vele.
Van I2C iránytű is.
Keresd a katalógusban ezeket.
Gyro-t kérj attól akinek maradt ki a trimerzionból, kéttengelyes I2C kimenet.

ati
2010-07-17, 08:47
A DB6NT féle eredeti és felújitott előerősitő. Hamarosan rendelni fogok NYÁK-ot, ha valakit érdekel, szóljon!

ati
2010-07-17, 08:54
Ja és a forrása:http://www.eisch-electronic.com/katalog/download.html?path=download/product_documentation/Preamp-23cm

Itt kit árak is vannak. olyan 6000Ft körül van a NYAK.

GPeti
2010-07-17, 09:22
Ebben az alkatrészek is benne vannak?

ati
2010-07-17, 09:35
Nem , de a helix szűrő kivételével mindet be lehet szerezni nálunk is. Az oldalukon kit árak is vannak, de nem érdemes mindet megvenni.

njozsef
2010-07-17, 12:54
Sziasztok
Én egyelőre ott tartok, hogy a 2.4-es vezérlésem nem elég nagy a videóhoz képest.
Szerintetek érdemes ezzel kezdeni valamit? http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3334

vagy ez: http://cgi.ebay.com/1W-WiFi-Wireless-LAN-Signal-Booster-Amplifier-w-Antenna-/300446297576?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45f3feade8#ht_3163wt_1138

Egy árbócra feltenném és elé egy 2.4-es corona DiY modult. PPM-et és tápot küldenék fel és egy GP antenna lenne rajta.
esetleg egy ilyen antenna: http://cgi.ebay.com/18-dBi-WIFI-Booster-Wireless-omniAntenna-Magnetic-Base-/220627972607?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item335e73b1ff#ht_3917wt_1138

Mennyiben segít rajtam az, ha leárnyékoloma a gépen levő vevőt. 1240 az adó, az le van árnyékolva és van rajta egy aluláteresztő szűrő. Jelenleg kb 1 km-ig megy el a vezérlés. Olyan mint ha még mindig zavarná egy kicsit a 2.4-es vételt.
köszi

ati
2010-07-24, 20:58
Nem tudom, ezekből nem derül ki, hogy mit tud ténylegesen. 2,4 re rengeteg antenna va forgalomban a hazai boltokban is.

mmormota
2010-07-24, 22:06
vagy ez: http://cgi.ebay.com/1W-WiFi-Wireless-LAN-Signal-Booster-Amplifier-w-Antenna-/300446297576?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45f3feade8#ht_3163wt_1138

Egy - kinézetre ugyanilyen - erősítőt kipróbáltam, jól működött. Sajnos olyan teszt eredményem nincs, ami alapján konkrét számszerű eredményt tudnék mondani.

esetleg egy ilyen antenna: http://cgi.ebay.com/18-dBi-WIFI-Booster-Wireless-omniAntenna-Magnetic-Base-/220627972607?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item335e73b1ff#ht_3917wt_1138

Ezt nem javaslom. A fő sugárzási nyalábja túl lapos, sok a nulla irány.

Mennyiben segít rajtam az, ha leárnyékoloma a gépen levő vevőt.
Semmit.

1240 az adó, az le van árnyékolva és van rajta egy aluláteresztő szűrő. Jelenleg kb 1 km-ig megy el a vezérlés. Olyan mint ha még mindig zavarná egy kicsit a 2.4-es vételt.

Nem lehet messzebb tenni a gépen az adót meg a vevőt? Az sokat segíthet.
Esetleg átmehetsz 1280MHz-re, annak a kétszerese már nem lóg bele a 2,4GHz sávba.

njozsef
2010-07-25, 00:58
Köszi Mormota a kimerítő válaszokat. (hátrébb már nem tudom a videó tx-et tenni, mert ott már nincs repülő :))

Sikerült megcsinálnom egy 6 csatornás adóval és egy csűrő nélküli géppel (ES), hogy a kamerát is tudjam a bal bottal forgatni két irányban (pan-tilt) és normál gáz is legyen a bal bot. Egy youtube videóból loptam az ötletet (most nem találom). Heli módban kell programozni és a pitch csatorna a tilt szervó mozgatója. Ha egy kapcsolóra throttle-hold-ot teszek akkor egy beállított fordulattal jár a motor és ekkor a gáz a tilt szervót vezérli. A jobb oldalon van a két kormányszervó (úgyis olyan "csűrősen" fordul)
normál módban pedig a pitch görbe egy egyenes (úgy kell állítani az egyenest, hogy a kamera jó irányba nézzen amikor normál módban van és nincs tilt)
A pan szervó pedig mindig a rudderen van. Szóval a 2 szervós ES-en mind a 6 csatorna be van kötve. (A 6. az antennamozgató (gear))

Fel kellett még tennem egy THR>THR mixet is mert a throttle hold csak 50%-ig megy és nem biztos, hogy a PAN-TILT módban a motoros repüléshez elég. Rohadt eső.... pedig kipróbálnám milyen lett.
Most láttam egy olyan megoldást is ahol a flap-pal odották meg ugyanezt.

csillagvzs
2010-07-25, 08:56
Ki az aki használ wifi erősítőket és Dunakeszi - Csömör - Bp és vonzás körzetében lakik vagy erre repül vele?

njozsef
2010-07-25, 09:00
Miért? Elnyomnak?

csillagvzs
2010-07-25, 09:08
Mivel én az optima9 telemetriáját is használom aktívan, igen eltudnak. :o
RC fel, RC le, videó le. Amilyen irányokat használok.
Ezért kellene tudnom, hogy ki repül erősítővel mert akkor legalább összebeszélhessek vele mikor megyünk ki játszani. ;D

njozsef
2010-07-25, 09:20
Ezt ki is próbáltad? tényleg zavarja? Én elképzelhetetlennek tartom (bár bármi lehet)
Nekem lesz egy ilyenem Gábor jóvoltából, kipróbálhatjuk valamikor (jövő hónapban :) )
Legfeljebb te is teszel az optimára egy boostert :)

csillagvzs
2010-07-25, 09:23
Zavarni nem tudod nekem de elnyomni azt igen. És ezért is próbálok informálódni.

njozsef
2010-07-25, 09:30
Nem igazán értem a dolgot, de olyan mint ha a telemetria nem frequency hoping-os lenne, vagy az auróra adója telitésbe megy a nagy vett jeltő (esetleg AGC) és nem tudja venni már a telemetriát. Egyszer próbáljuk ki ha meg lesz. Engem nagyon zavarna ha az amatőr illegális cuccaim bárkit is zavarnának.

csillagvzs
2010-07-25, 09:44
Ha jól tudom az is ugrál. Állok elébe ;D

Aqvakond
2010-07-28, 23:52
Hali!

Ma végre kipróbáltam az FPV cuccom!

Adó: Airvawe 450mW adó modul
Vevő: Airvawe vevő modul
Szemcsi: Trimmersion.
Kamera: Vaterás 4000 ft-os CMOS szenzoros vacak...

A trimmersion szemcsi müanyag doboza elég kényelmetlen volt, (Nagy a fejem, vagy a szemüveget tervezték gyerekeknek?) ezért az optikát, a fényvédő gumit és a szerelő müanyag lapot rátettem egy baseball sapkára. A rögzítést egy L alakúra forrastrott, oldalról megerősített teliföldes NYÁK lemezzel oldottam meg. A szemüveg aksija 3S lion, a táp egy szivargyujtós USB töltő.

A kamera 12V-ról üzemel (Fűt is rendesen, gondolom sima stabic van benne, nem kapcs. üzemű táp) Van benne bónusz 6 db infra led, ami a reklámozott éjjellátó funkciót próbálja betölteni, de fénymérő nincs benne hogy nappal kikapcsolja, úgyhogy ezeket ki fogom forrasztani. Amúgy az objektívben elég gyenge infraszűrő van, a sima 60W-os izzó fényénél hamisszínes képet ad :D (Pl az asztalom halványkék, a hajópadló úgyszint) A videó adónak 3,3V kell, ezt egyenlőre egy 5A terhelhetőségű stabic biztosítja, fűt ez is mint a fene...

A kamera mozgató keret (Vagy miafene ez magyarul) szintén teliföldes NYÁK lemezből van előállítva, forrasztással.

Képek:
http://lh6.ggpht.com/_1q2M9iCp4V8/TFCj5C1NIBI/AAAAAAAADDc/Vq4Xsgf8FS0/s640/DSCF2434.JPG

http://lh6.ggpht.com/_1q2M9iCp4V8/TFCj5d0wemI/AAAAAAAADDg/Q9iaQPJStZM/s640/DSCF2435.JPG

http://lh4.ggpht.com/_1q2M9iCp4V8/TFCj5Q1eMCI/AAAAAAAADDk/r7J-xfToybg/s640/DSCF2436.JPG

A szemüveg persze előbb-utóbb kapni fog valami tokot, ha mást nem visszateszem rá a trimmersion elejét.

Jah és az eredmény: Ma a nagy szél miatt nem mertem szemüveggel repülni, haver vezetett én meg néztem a képet. Kb 2-300 méterről nem volt semmi zizi a képben, itthon meg megkerültem egy autóval a házat (15 cm magasan az antenna) és csak kicsit zizizett, úgyhogy szerintem nem lesz probléma. Hamarosan kiderül...

gabor2009
2010-07-29, 09:37
Ki az aki használ wifi erősítőket és Dunakeszi - Csömör - Bp és vonzás körzetében lakik vagy erre repül vele?

A helyzet az, hogy én műszerrel néztem a 2.4ghz-es sávot.
A 2,4-es sávon több helyen csak vivő (folyamatos jel), és mindenhol digitális átvitel látható.
A gyakorlatban annyira terhelt a sáv, hogy használhatatlan.

Ha megpróbálsz egy wifi ap-cliens párost ősszekapcsolni pl. 1-2km-re, akkor nem sikerül, annak ellenére, hogy az eszköz jól működik, és jó az antenna is.

Vidéken nyilván más a helyzet, azt nem ismerem.
Budapesten viszont tele a 2.4ghz mint a déli busz.

pbr110
2010-07-29, 17:48
Budapesten viszont tele a 2.4ghz mint a déli busz.

Sajnos így van.
Ráadásul egyre több embertöl hallom, beépítenek wifi erősítőt, mert a szomszéddal közösen fizetett NET már nem jön át 2 emeleten!
Lassan a neskávét is csak úgy a dohányzó asztalra kitett bögrébe főzzük.

ati
2010-07-31, 10:54
Ismét árusítja Gyula az antennamérőt.

http://www.ha7mac.com/csere-bere/gbook.php?page=4

njozsef
2010-07-31, 17:18
ma 1.24-en repültem, nagyon jó volt. A múlt héten a korona kb 800 méternél gondolta úgy, hogy neki kb ennyi volt.
Átvezetőkondikkal megcsináltam az adót (köszi Gabor2009) és lám-lám az otthoni tesztkörnyezetben (6db fal átlósan) "hiteles" mérést hajtottam végre. A videoadó bekapcsolásától függetlenül mindig ugyanott ment el a házban a vétel (a két legtávolabbi pont és van egy vasbeton födém is). Nem teszteltem élőben így szűrve, mert a múlt héten is erősen megdobogtatta a szívem a jelvesztés, pedig nem is ültem rajta :) (Napalm volt a pilóta)
De a wifi booster jól működik és látszólag a többieket sem zavarja. Túl jól, mert most kb 2 km-nél kezdett el zajosodni a kép.
Elvileg 700mW videoadó, de szerintem nincs annyi mert túl kevés áramot vesz fel (majd megmérem még egyszer) kamerával együtt 400mA.
Szóval most a video kevés. Ez egy ördögi kör.
Természetesen a szervózott GP antennát "elfelejtettem behúzni" leszálláskor de nem lett baja. :)
Nem rögzítettem a repülést, mert nem volt mivel.

ati
2010-08-01, 00:31
Próbáld inkább nyilt terepen tesztelni, a vasbeton és a falak reflexiója interferenciát okoz, ami megtévesztheti a "mérést". A nyilt terep-viszony jobban közelíti a tényleges repülési körülményeidet. Ezekkel az egyszerű eszközökkel sokkal jobb eredményre, mint 3-4km ne számits! A GP antenna nyeresége a dipólhoz képest 0. Legalább a fix bázisállomásodon érdemes volna valami kollineárt használni, 6dB nyereséggel meg tudod duplázni a távot. Nyilván a repülőre a kis méret miatt csak GP-t tudsz tenni. A video adót meg kellene mérni, ténylegesen mennyi jön ki belőle.

njozsef
2010-08-01, 08:01
valami jó collineart nem tudsz véletlenül ajánlani?

találtam egy 23cm-es antennás oldalt
http://www.i1wqrlinkradio.com/antype/23cm.html

ati
2010-08-01, 10:00
http://www.rason.org/Projects/collant/collant.htm

Csak át kell számolni 23cm-re.

gabor2009
2010-08-01, 14:13
http://www.rason.org/Projects/collant/collant.htm

Csak át kell számolni 23cm-re.

Azért nem olyan egyszerű jó antennát csinálni! (Pláne nem ilyet.)

Ha ezt valaki műszer nélkül megcsinálja, úgy hogy az swr értéke 1,1 alatt marad a tervezett frekin, annak adok 2 láda sört!!! :D

ati
2010-08-01, 17:08
Rendben. De gondolom a végén csak mérhetünk, annak eldöntésére, hogy jó lett, vagy sem.

ati
2010-08-01, 17:21
Természetesen a pontos frekirehúzáshoz egy egyszerű műszer azért kell, pl. Nagy Gyula hidja, amit pár ezer forintért bárki megvehet. A kész antenna végét ezzel célszerű pontosra csipkedni. A mellékelt ábrák alapján ez a számitás könnyen elvégezhető.

pali
2010-08-01, 19:34
Vannak még másféle kollineárok is. Szerintem a drótból hajlított sem túl bonyolult. A lényeg, hogy az egyes tagok egy-egy U alakú illesztővel vannak összekapcsolva, nem a koax kábel végeinek felcserélésével érik el a 180fokos fázisváltást. Ha érdekel valakit, keresek egy rajzot. Mindenesetre szerintem 8dB-t el lehet érni könnyen.

mmormota
2010-08-01, 21:26
Szerintem a kollineár nem a legjobb választás FPV-re, ha ez az egyedüli antenna. A sugárzási karakterisztika függőleges metszetét nézve egy csomó szög alatt 0 lesz a vétel, így mindig ronda zavar lesz mikor a közeledő gép pont ilyen emelkedési szögben látszik. Persze diversityben egy másik antennával már jó lehet, mert ha a gép elég messze van akkor már bekerül és benne is marad a fő nyalábban.

Füligjimmy
2010-08-01, 21:55
Pali, engem érdekelne ez a kollineár megoldás.
GP-ből készítettem már eredményesen néhány darabot a video vevőmre és adómra, illetve a 2.4-es vevőimre, de a video vevőmre valami komolyabb kéne. Hasznosítanám az infót, nem kéne a drága koaxomat darabolni.

ati
2010-08-01, 22:14
Azért nem olyan egyszerű jó antennát csinálni! (Pláne nem ilyet.)

Ha ezt valaki műszer nélkül megcsinálja, úgy hogy az swr értéke 1,1 alatt marad a tervezett frekin, annak adok 2 láda sört!!! :D

De minek 1,1 szerintem bőven jó 1.2 . Én bőven elégedett vagyok 1.2-es értékkel.

gabor2009
2010-08-02, 15:51
De minek 1,1 szerintem bőven jó 1.2 . Én bőven elégedett vagyok 1.2-es értékkel.

A sörért meg kell küzdeni!!! És nem kevés a mennyiség sem!!!

Csak két kérdés:
Te milyet csináltál idáig?
Milyen távolságra mentél el vele?

Mert ha csináltál Kollineár antennát műszer nélkül (és lemérve is jól működik), akkor 2 rekesz sört kapsz tőlem!

Szerintem nagyon kellemes ajánlat egy antennáért.

Azért vagyok ilyen határozott, mert tudom, hogy képekről, leírásokból nem fog menni az antennaépítés.

Üdvözlettel

ati
2010-08-02, 20:16

A sörért meg kell küzdeni!!! És nem kevés a mennyiség sem!!!

Csak két kérdés:
Te milyet csináltál idáig?
Milyen távolságra mentél el vele?

Mert ha csináltál Kollineár antennát műszer nélkül (és lemérve is jól működik), akkor 2 rekesz sört kapsz tőlem!

Szerintem nagyon kellemes ajánlat egy antennáért.

Azért vagyok ilyen határozott, mert tudom, hogy képekről, leírásokból nem fog menni az antennaépítés.

Üdvözlettel

Azért fontos az 1,2, mert azt kis hibával is el lehet érni és a gyakorlat számára bőven elég, az 1.1-ben már van kockázat, mondjuk néhány sör után már nem biztos, hogy összejön, de legyen, üsse kavics. Gondolom nagy nyilvánosság előtt kellene bemutatnom, úgy izgalmas.

Én egyébként nagyon sok antennát csináltam az elmúlt 15 évben, s így lehet nem is tisztességes egy ilyen fogadás. 5ghz.hu, 10ghz.hu oldalakhoz van közöm. 2,4GHz-re, 5GHz-re 23cm-re amatőr célra. 21GHz-ig bármit tudok mérni, professzionális célú kommunikációs rádiókat tervezünk és építünk, természetesen HIF tanusítvánnyal, ami nem túl egyszerű. 20 éve rádióamatőrködöm. Szerintem mindegy melyikünk veszi a láda sört, a lényeg, hogy együtt igyuk meg!

Egyébként van némi igazság abban, hogy sokszor hibásan jelennek meg ezek a leírások. A kollineárt mint nyereséges antennát javasoltam, bármi jó lehet ha van némi nyeresége, de igazán én sem csipem. Videó technikára nekem a big-wheel most a favorit, korábban GP-t használtam patch-el a földi állomáson. Távirányításra 435MHz-et használom. Nagyon szívsen megvitatom előnyeit, hátrányait, de erre a célra nyitottam egy másik topikot. :Az FPV repülés műszaki megoldásai, trükkök, ötletek, a hatótávolság növelése címen. Megpróbálok rávilágítani a kodarcok okaira, jórészt saját tapasztalataimat mondanám el, ill. gyakorlati próbákat is megejthetünk. Tényleg nem egyszerű a rádiózás repülővel, de hidd el sokkal jobb, mint versenyautóval a hungaroringen, mert olyat is csináltam, meg az Euroringre, amiről azt se tudtam hogy van ilyen.

Baráti üdvözlettel várlak a másik topikon!

Peck
2010-08-03, 11:01
Remélem itt megtalálják a megfelelő emberek, talán már említettem ezt a topicot:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1147430
Itt aztán van 2.4Ghz-es erősítő a Futabának (njozsef gondolkozott ilyesmin azt hiszem) igaz nem túl olcsó, meg az antenna se amit hozzá használ.
CPOD antenna
SAW filter
előerősítő
és a kínai video adó-vevőkről is esik néhány szó

Tudom ezekről esett már szó külön-külön, de jó lenne már összeszedni a használható dolgokat :)
Ami ezekből engem érdekelne, hogy a hozzáértőbbek mit szólnak a CPOD antennához (nekem nem mond sokat...),
SAW filter: érdemes-e vesződni vele, ha igen, milyet is kéne alkalmazni? Mennyibe kerül?
Előerősítő: egy meglévőt alakított át, de említi az itt a fórumon is felmerült kitet:
http://www.minikits.com.au/kits2.html#eme103
Ezt próbálta már azóta valaki?
Még egy dolog jutott eszembe: mintha nem említett volna aluláteresztő szűrőt.

gejza13
2010-08-03, 13:26
A CPOD (Circular Polarized Omni-Directional - körsugárzó körpolarizált vagy örvényantenna) antenna egyike az egzotikusabb antennamegoldásoknak, de gépre felrakni szerintem kicsit nehézkes. Annál sokkal egyszerűbb egy NYÁK alapú "big wheel", vagy egyszerűbb dipol vagy tripleg. Bázisantennának pont amiatt nem használnám, mert a sugárzónak ugyanolyan irányú (LHCP vagy RHCP) polarizációval kell sugároznia. Adó oldalon ezért esetleg elképzelhető egy helikális antenna azonos tekeredéssel, ehhez hasonló van néhány GPS-ben is 1575 MHz-re, de a probléma itt is a mérettel lenne az FPV-s frekihez.

A SAW filtert érdemes cserélni a 27-ről 17 MHz-es sávszélességre, mert elég sok zajt ki lehet így zárni. A kiforrasztás nem egy álom, de kis forrasztási gyakorlat és némi türelem csodákra képes. Arra viszont érdemes figyelni, hogy újabban lehet egy-két olyan vevőt is találni még az olcsóbb kategóriában is, amelyikben már eleve 17 MHz-es van. A filter beszerzésre digikey-nél találtam idáig a legolcsóbb forrást, viszont drága tőlük a szállítás.

A minikits-es szűrőt én szoktam javasolni, mert mind 1,2-re, mind pedig 2,4-re jópárat felhasználtam az elmúlt vagy 10 év során. Kicsi, olcsó, táplálható kívülről vagy az RF-en keresztül is, megépíthető egy vagy kétfokozatúra is, alacsony a zaja és már eleve benne van az a szűrő, amivel az adott sávra lehet sima méretezéssel hangolni. Egyébként ha szűrő nélküli előerőlködőt használsz, nagyon zajos lesz az eredmény. Mégegy pozitívuma, hogyha ezt használod, nem lesz kőbe vésve a videófrekid és mégis nyersz vagy 30 Db-t.

Gejza

Peck
2010-08-03, 13:51
Köszi a részletes választ! Így már nekem is érthetőbb :)
A CPODról: hát quadon lehet elférne neki, de nem említette hogy a videoadón is az lenne. Van 1 kép a quadjáról, de ott még 900 Mhz-es adót használt, sima botantennával.
Közben megtaláltam, quadon elfér neki :)
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=14049209&postcount=10097

SAW filter: valami konkrét típusszámot tudnál mondani?
Ilyet találtam: 17MHz SAW filter ECS-D480A from Digikey.
Valahol külföldi oldalon olvastam talán, hogy a 2.4Ghz-es adókban jellemző gyárilag a 17Mhz-es SAW, de persze nem árt előtte megnézni.

Minikits szűrő: akkor asszem ebből beszerzek 1et.
Elég akkor az egyfokozatú? (mmormota azt hiszem ezt javasolta), illetve PCBt vagy KITet érdemes rendelni? (~3500 Ft az árkülönbség a kettő között)

gejza13
2010-08-03, 14:39
Igen ez a SAW filter típusa. Huszasával már megéri, vagy más digikey-s cuccokkal együtt érdemes rendelni.

Az EME103-at idáig csak kétfokozatú és teljes kitben rendeltem meg mindig, mert lusta vagyok összevadászni hozzá az alkatrészeket, és nem is biztos, hogy úgy olcsóbb, ha mindent összeadsz. Így is használtam mindegyik sávban, az egyfokozatúról nem tudnék nyilatkozni, de LNA-ban ha már lúd... Túlterhelni nem nagyon tudtam idáig vevőt, csak ideiglenes vételi zavart okozott az érintő közelség.

Gejza

ati
2010-08-03, 16:35
Az antennát innen vettem:

http://home.intergga.ch/hb9tmi/23cm.htm

Egy közönséges réz drótból meghajlitva, 10 perc alatt elkészithető, és SWR-je is jó. Nyeresége duplája a GP-nek.

GPeti
2010-08-03, 17:27
Sőt van dupla sávszélességü kétkimenetes átkapcsolható sávszélességű saw szürő is.
A 480Megás saw szürők beiktatási csillapítása 20dB, elég nagy.

Peck
2010-08-04, 17:04
Ma meg is jött a video adó-vevőm, szétkaptam gyorsan, ez van a vevőben: ND F480-3, ami ha minden igaz 27Mhzes :(

gejza13
2010-08-04, 17:54
Ezek szerint az. Egy kis gyűjtés SAW filter típusjelölésből:

17,6 MHz: D480A
17,6 MHz: nm F480-1
17,6/26 MHz: F480-2
27 MHz: F480-3
27/36 MHz: F480-4
17,6 MHz: F480A1

Vegyesen találtam őket 900 MHz - 2.4 GHz közötti és kereskedelmi beltéri vevőkben. Az 5,8 GHz-es más tészta. A beiktatási csillapítása mindegyiknek 20dB körüli, de azt ne felejtsük el, hogy ez már az IF. :-)

Gejza

GPeti
2010-08-04, 18:02
Az a legjobb mikor nagy térerőnél széles sávon vesz kis térerőnél átkapcsol kis sávszélességre.

Peck
2010-08-04, 19:02
Az a legjobb mikor nagy térerőnél széles sávon vesz kis térerőnél átkapcsol kis sávszélességre.

De ezt gondolom a vevőnek kéne tudnia kezelni.
gejza13: látom nagyon otthon vagy a témában :) Ha már felsoroltál párat, melyikről van jó tapasztalat?
Gondolok itt a 17Mhz-esekre, vagy jó a D480A?
Csak azért kérdem, mert ha nincs különbség köztük, akkor esetleg más típus hátha beszerezhető könnyebben.

GPeti
2010-08-04, 21:21
Írjatok már nekem pár dolgot az fma szenzorról:
pl. milyen kimenete van, tápfesz stb?

gejza13
2010-08-04, 22:19
Peck,

Otthon annyira még nem vagyok, de éppen most berhelünk egy jópár adó-vevő párosítást, hogy mennyire lehet szépre hegyezni a képet. A D480A kb. ma az egyedüli kapható darab, mivel sok szempontból kifutó technológiáról van szó. Ha körülnézel a nagyobb alkatrészforgalmazók kínálatában, nagy választékban SAW filtereket ma szinte kizárólag mobiltelefon, GPS és egyéb digit kütyűkhöz gyártanak.

Az adott darab egyébként nem elég, hogy kellően keskenysávú, de még fél MHz-el odébb is van, mint a gyári 27-esek többsége, ami IF szűrésnél még keskenyebb, így kisebb zajú átvitelt eredményez. Ez nem az én meglátásom, hanem az egyik öreg motoros brit ATV gurué (Giles Read, G1MFG), aki talán először kezdte a Com-Teches kábeltévé tunereket amatőr tévés célokra átalakítani tizenakárhány évvel ezelőtt.

Gejza

GPeti
2010-08-04, 22:27
A keskenyebb sávszélességgel elvileg a kép is romlik, de a képminőséget mindig a leggyengébb láncszem határozza meg.

gabor2009
2010-08-05, 09:53
Szűrő (27mhz-es):
Cserélgethetitek a szűrőt, de nem ez a fő probléma!
Én kicseréltem, nyilván valami javult, de nincs látható eredménye.

Összegezve: nem ez a fő probléma, nem érdemes vele vacakolni.

Még egy info: nem romlik semmiféle képminőség, mert a 17-19mhz-es szűrőn a 16mhz-es videó és hang még szépen átmegy.

mmormota
2010-08-05, 15:02
Otthon annyira még nem vagyok, de éppen most berhelünk egy jópár adó-vevő párosítást, hogy mennyire lehet szépre hegyezni a képet.

Szerinted érdemes és lehetséges lenne a Comtech tuner bemeneti fokozatát kicserélni valamilyen modernebb tranzisztorra? Valamilyen HEMT-re pl.
A gyári adat a bemeneti zajra 8dB, ez elképesztően gyenge adat. Egy HEMT-tel még akkor is 2dB alatt lenne, ha nincs optimálisan illesztve. Kérdés, hogy be lehetne-e tenni anélkül, hogy mindent át kelljen variálni.
Ha szőrmentén bele lehetne tenni, sokkal olcsóbb lenne (meg praktikusabb is) mint elé tenni külön dobozban az erősítőt. Nyilván nem lehet csak magát a tranzisztort cserélni, de ha egy-két másik alkatrész cseréje, átvariálása megoldaná, érdekes lenne.

Te tudsz bemeneti zajt mérni?

Az Ohmeg - akitől a Hameg spektrumanalizátort rendeltem - szólt hogy nem képes tartani a határidőt, áttolta augusztus 31-re. Így semmi érdekes mérést nem tudok addig csinálni. (kértem a Farnell-től is ajánlatot, de nekik nem volt swr adapterük)

gejza13
2010-08-05, 15:32
Nem tudom, mert az egész fémdobozon belüli rész szabályozott impedanciájú (microstrip) NYÁK dizájn és nagyon óvatosan lehet csak berhelni. Ez igaz a SAW filter alatti területre is. Igazság szerint szinte az összes általam megnézett UHF-SHF vagy kábeltuner hasonló bemeneti zajjal rendelkezik már a gyári adatok alapján is, ami más jellegű RF átvitelhez szokott lelkemnek mindig furcsa. A probléma már eleve ott kezdődik, hogy ebben a sávban a kábeltuneres 75 ohmos illesztés az elterjedtebb, ezért a bemeneti illesztésen is játszani kell. Más méret és árkategóriában van jobb karakterisztikájú vevő, de ebből is ki lehet a gyárinál sokkal jobb eredményt hozni.

Elképzelhető, hogy a meglévő műszerparkkal is össze lehetne rakni zajmérésre valamit, de még nem gondolkoztam rajta. Bemeneti zajt viszont addig is tudsz méretni HA5BFN Lacival (Gigatechnik), amíg a saját cuccod meg nem jön.

Gejza

loorio
2011-01-29, 18:23
Asszemm ebbe a topikba illik a házi készítésű 360 fokos kamera mechanikám, amely végre elkészült.

Hozzávalók a következők voltak

- Mini Dome kamera ház üresen 1700Ft (Profitech)
- Mini kamera pan-tilt 4usd (HK)
- Mini titan föfogaskerék és tesója 2000Ft (MH)
- Slip-Ring 13usd (keyo by ebay)
- Hextronik MG 14 végtelenített szervó+ poti helyén ellenállások beforrasztva 7usd (HK)
- icipici 3.7g-os szervó (nem tudom az árát és otthon volt a fiókban....)

a kamera még nincs belerakva és bekötve, ezért a nagy vezetékhalom

http://http://kepfeltoltes.hu/thumb/110129/DSC00082_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/110129/DSC00082_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

http://http://kepfeltoltes.hu/thumb/110129/DSC00083_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/110129/DSC00083_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://http://kepfeltoltes.hu/thumb/110129/DSC00087_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/110129/DSC00087_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://http://kepfeltoltes.hu/thumb/110129/DSC00088_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/110129/DSC00088_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Szóval a mechanika kiválóan működik, forog-forog körbe amíg el nem szédülsz.

Szimat007
2011-01-30, 12:48
Hello mindenkinek
kb mennyiből lehetne összerakni 1 home-made FPV-t?
most kezdtem el repülgetni easy starral, néztem FPV videókat és nagyon megtetszett

mcelek
2011-01-30, 18:32
Mindenki "home made" FPV-zik, de így is bele kerül 4-5 EasyStar árába.
Ha ennél olcsóbban szeretnél valamit, akkor készítened kell videó adót és vevőt, hozzá antennákat, valemelyik amatőr frekvenciára. A kamerát gondolom megvennéd, mert nem áll rendelkezésedre a sufniban egy képérzékelő CHIP gyártósor, amit mondjuk a Sony selejtezett le 8) Nem árt ki vinni a rétre mondjuk egy 25 éves ColorStar televiziót, hogy legyen min élvezni a képet ;D
Neked is leírom, bár úgysem hiszed el, hogy fentről nézve minden más és nem találsz vissza, ha valahogy mégis sikerül 7-800 méterre elrepíteni a gépet.
Tehát nem ártana egy OSD GPS-el, esetleg árammérővel, hogy lásd a képen, van-e elég áram, esetleg az irányításnak elégséges a térereje, merre is vagy az induláshoz képest.
Ha nem ennyire szeretnéd házilag összeszögelni, akkor vened kell, de olyat, ami majd nem zavarja az irányítás frekvenciáját, esetleg irányítást is újat, hogy jó legyen a hatótáv.
Itt ebben a topicban, leginkább olyan megoldásokról olvashatsz, ami amúgy is szorosan összefügg a modellezésel, úgy ahogy a lenti kameramozgató szerkezet.

njozsef
2011-01-30, 20:26
Asszemm ebbe a topikba illik a házi készítésű 360 fokos kamera mechanikám, amely végre elkészült.

Köszi, nekem ez nagyon tetszik.
Megcsinálom ugyanilyenre. Bár nem értek mindent rajta.

GPeti
2011-06-19, 12:03
Nagyon egyszerű egy kínai vevőt átalakítani hogy két videokimenete legyen.
A kimenetei rca csatlakozó meleg kivezetése rámegy egy 75Ohm ellenállásra az meg egy 470uF csatolókondira, erre a kondi lábára rá kell forrasztani ugyanazokat mint amit most leírtam.
Kijavítva.

njozsef
2011-06-19, 16:07
Most nézegetem a kínai vevőt. Egy NE592-es videofokozat van benne. Nem rajzolta még le valaki? Nekem hatalmas óncseppek voltak benne, nem is értem, hogy hogyan működött. Utoljára 10 éve láttam ilyen trágya forrasztást a kínaiaktól egy játékautóban.
Van egy tuningleírás a neten az kellene eszközölni benne, abban van de-emphasis is pótlólag.
(a híresztelések ellenében kell az NTSC rendszerhez is, csak ott más alkatrészekkel)
ntschez: http://www.hamtv.com/FMATV.html
valami hasonlót kellene nekünk is megcsinálni http://hamradio.lakki.iki.fi/new/Repeaters/demphasis_article.pdf
itt is hasonló a videofokozat: http://www.amatortv.com/23rx/satrx/bas-sch.jpg (és clamperelt a videofokozat!!)
http://ve6atv.sbszoo.com/platinum/docs/23cmRxDwg.pdf
http://ve6atv.sbszoo.com/platinum/mods.htm

ati
2011-06-19, 17:53
Én az adóban is találtam óncseppeket. Tiszta lutri, hogy mikor csinál zárlatot. Ha trehány forrasztást akarsz látni, elég szétszedned bármely kinai cuccot. Én már feladtam, se vevőt, se adót nem veszek kínait. Újabban a szabályzóik is a levegőben robbannak fel.
GPeti! A rajzon az emitter testponton van, ez nem működőképes így!

njozsef
2011-06-19, 19:09
Elrajzolta, de azért értjük.

Aqvakond
2011-06-19, 21:53
Nekem nemrég jött meg egy kínai adóm-vevőm. Az adóban a végfoktranzisztorra réz lemezekből felépítettem egy tornyot, hogy átadja a hőt a doboznak, meg az azon lévő hűtőbordának. Az enyémben elfogadhatóak a forrasztások. Viszont amit nem értek:

1: Az adó kattan egyet amikor rádugom a tápot, pedig szerintem semmilyen mozgó alkatrész nincs benne
2: 1240 MHz-en (8 as csati) van az adó is és a vevő is, de mégis elhangoltság van valahol. Van egy potméterrel hangolható 1.2-es vevőm is, azzal be tudom hangolni a képet zizzenésmentesre.
3: A sat tunerek akármilyen frekvenciára beállnak, vagy csak X MHz es lépésekben lehet hangolni?
4: Még nincs, majd ha lesz hatótávteszt, lehet hogy káromkodok egy hatalmasat...

njozsef
2011-06-19, 22:10
1 Mhz-es lépésekben lehet menni és van AFC-jük is.
Viszont a legtöbbön a deephasist nem lehet kikapcsolni és ettől szarabbnak látszik a kínai adó képe.
Lehet, hogy elhangolódik az adód attól a toronytól egy kicsit.

GPeti
2011-06-19, 22:14
1. A tekercsek áramváltozáskor tudnak kattanni.( A piezoelektromos jelenség mágneses párja.)
2. Honnan tudod?
3. Van olyan ami folyamatosan hangol és ha talál valamit behúzza magát a sáv közepére (AFC).
Az "újabbak" már frekvencialépésben hangolnak.

Aqvakond
2011-06-19, 22:54
Az elhangoltság a toronyépítés előtt is fennállt. A kattanást meg akkor remélem valóban az okozza amit írtál. A sat vevőben a de-emphasishoz az adóoldalon mekkora kiemelést kell használni? Egy OPA-val meg pár R-C elemmel az megoldható. A pontos frekvenciát nem tudom, így azt sem hogy az adó vagy a vevő-e a szar... Az adatlap a 8-as csatit 1240 MHz-nek írta. Most már nem találtam meg ugyanazt, régebben kimentettem egy .txt fileba a csatikiosztásokat. Az inesun oldalán elég összevissza vannak leírva a dolgok. Akkor egy régebbi sat tunert fogok keresgélni.

njozsef
2011-06-20, 06:42
A régebbi sat LNB-k-nek 10GHz volt a lokáloszcillátora, később, mivel nem fértek el a műholdon és hogy a beltérieket ne kelljen újragyártani lementek 9.75-re. Ha olyan a műholdvevőd ami 10Ghz-el számol akkor pont a jó frekit látod majd a sat vevő menüjében. Némelyik az írja, hogy 1240Mhz némelyik meg a lejövő downlink frekijét 12.400Ghz.
Preemphasis nélkül olyan a satvevő képe mint ha szellemképes lenne (nincs magasemelés és ő ezt még el is nyomja a deephasissal). Ámde ha van akkor olyan képe lesz mint ha a kamerán közvetlenül lenne a monitor. (komolyan).
http://www.fmsystems-inc.com/manuals/VEMPHASISart.pdf
http://www.youtube.com/watch?v=AQf7Xwu--ZM (a végén mutatja, hogy az éppen használt relatív RF sávszélesség megnő a magasemelés miatt.)

A pal ilyen:
http://www.qsl.net/zl1wtt/images/PAL_Pre.gif

A deemphasis minden sat vevőben benne van (némelyiknél a hangot lehet kapcsolgatni (50us, J17)). Az adóoldalon kell gondoskodni a magasfrekik emeléséről (preemphasis)
Ha passzív elemekből rakod össze, akkor kb 6dB-t esik a videojel szintje. Ez korrigálható a legtöbb adó bemenetén levő trimmerpotival (van ott több poti, azokat ne tekergessétek, (hangvivő frekije, adó végfok teljesítmény))
A 75 ohmos lezárásról gondoskodni kell (elején-végén), mert különben a passzív hálózat nem fog jól működni. Rá kell mérni ohmmmérővel az adó bemenetére. (a legtöbbnél nincs a bemenet lezárva)
Ha kicsi lesz a bemeneti jelszint akkor aktív(erősítős szűrőt kell beépíteni.)
Ha valakinek van bevált rajza, legyenszíves tegye ide, akkor nem keresgélek.

Aqvakond
2011-06-20, 18:23
A gugli dobott egy honlapot, van sok érdekes átalakítás is. Itt a kiemelőhálózat rajza:

http://f5ad.free.fr/Liens_coupes_ATV/G/G1MFG%20Modif%20des%20modules%20comtech_fichiers/CCIR.gif

Ez az oldal:http://f5ad.free.fr/Liens_coupes_ATV/G/G1MFG%20Modif%20des%20modules%20comtech.htm

njozsef
2011-06-20, 18:42
Nem tudja valaki, hogy honnan lehet Maxim-Dallas IC-ket beszerezni. (sample nem működik)
Köszi.

Napalm
2011-06-20, 21:52
Farnell? Van itthon disztributoruk (mellettünk)

GPeti
2011-06-20, 21:56
Kiírattam a képernyőre a videóvevő akkufeszültségét és a videó vevö rssi értékét, amit még át lehetne skálázni (most 0-99 közt ír ki egy számot). A kiíráshoz egy olcsó atmega8 használok drága speciális osd ic nélkül, sajnos zajos képnél a szinkronjelek téves számolgatása miatt szét esik a kiírt szöveg (lásd 2. kép)

Napalm
2011-06-20, 21:58
Kiírattam a képernyőre a vevő akkufeszültségét és a térerőt, amit még át lehetne skálázni (most 0-99 közt ír ki egy számot). A kiíráshoz egy olcsó atmega8 használok drága speciális osd ic nélkül, sajnos zajos képnél a szinkronjelek téves számolgatása miatt szét esik a kiírt szöveg (lásd 2. kép)

Határozottan tetszik! 8)

njozsef
2011-06-20, 23:03
MAX9510 kéne, de ott nem találtam.
Tudom unalmas már ez a video magasemelés, de nagyon boldog vagyok, hogy jó képet sikerült csiholnom a sat vevőre.
ezt csináltam meg: http://f5ad.free.fr/Liens_coupes_ATV/G/G1MFG%20Modif%20des%20modules%20comtech.htm
(az emphasis részét a bemeteti szűrő nélkül)
kell még a végére egy erősítő kb 2x-es és akkor tökéletes lesz. Ha megvan akkor lerajzolom. Ezért kellene a max9510 mert az clamperelt és így sokat javít a nagy kontrasztú (ég-föld) képek feketéjének emelésében. (nem bukik be feketébe a föld).

ati
2011-06-21, 03:46
És mit használsz adónak?

njozsef
2011-06-21, 06:50
inesun 15ch 1.5W, (de szerintem a 8 ch-s jobb, ebből szerintem nem jön ki csak 800mW) a vevő pedig egy FUBA gyártmányú (békebeli) sat vevő (ode620 mk-II).
Ezen tényleg minden állítható és szerintem az érzékenysége is nagyon jó, bár ha az EMESÉt elé rakom akkor még jobb.
Van benne "signal-strengt" jelzés és csak akkor tudtam lebutítani a jelszintet ha kivittem a házból az adót és az emeséről levettem az antennát.

Kérdésem van az RF mágusokhoz (ATI):
Ha kicsi a bemenő videojel (jelenleg), akkor a video fm moduláció lökete is kicsi.
Hogyan hat ez a jel-zaj viszonyra? Mert ugye ekkor kisebb lesz a modulált sávszélesség is.
Tudok 18Mhz-es sávszélességet kapcsolni a vevőn 27 helyett.
Köszi.

:) Ati! Igazi megszállott vagy. 3:46-kor küldted :) (vagy munkaidőben vagy?)

GPeti
2011-06-21, 06:54
Ki kell cserélni a szűrőt a vevőtunerben 18Mega sávszélességűre.
http://www.dpcav.com/xcart/product.php?productid=16453&cat=0&page=2

ati
2011-06-21, 07:35
A kisebb sávszélességnek javítania kell a jel/zaj viszonyon. Tedd 18MHz-esre! A zaj a vevőd sávszélesége és a környezet által meghatározott.

Napalm
2011-06-21, 08:42
http://hu.farnell.com/maxim-integrated-products/max9510aua/ic-amp-video-filter-1-8v-smd/dp/1433248?Ntt=MAX9510

;)

njozsef
2011-06-21, 10:32
Köszi. Most már csak a farnelles loginomra kellene emlékeznem :)
Ez a nyerő: THS7314. MAjd lerajzolom ha megjön és összeraktam.

Szerintetek ez mennyire felel meg a valóságnak?
http://www.hamtv.com/23cmdx.html
Ezek szerint egy 30dB-s összerősítéssel (emese) számolva kb 1W-tal 40dB jel-zaj viszonnyal (videotartalomban) (ennél jobb a rendszer) is kellene lennie 20km-nek.

Smith
2011-07-06, 23:58
Ötleteket várnék profi kollégáktól problémánkra!
Akkor sorban :
panelkamera -> Eagle Tree OSD -> inesun videó adó = kép ugrál
panelkamera -> inesun videó adó = kép tökéletes
panelkamera -> Eagle Tree OSD -> másik videó adó = kép tökéletes
panelkamera -> Eagle Tree OSD -> harmadik videó adó = kép tökéletes
Az inesun adója nem bírja az osd-t,vagy meghibásodott valami benne?

Aqvakond
2011-07-07, 00:14
Az inesun adóban van egy poti ami az FM löketet állítja be. A videójel bemenet közelében keresd, kis smd alkatrész, vigyázz vele mert könnyű tönkretenni, csak tökéletesen passzoló csavarhúzóval állítsd. Szerintem az lehet, hogy az OSD valamit változtat a video jelszintjén, és ez már elég ahhoz hogy az átviteli lánc végén a videószemüveg ne tudjon rendesen szinkronizálni. Esetleg ha nem akarsz belenyúlni, akkor a szemüveg előtt egy erősítő elem segíthet, de szkóppal ki kell mérni az erősítést, hogy 1 Vpp-nél ne legyen nagyobb az amplitúdója a jelnek. Ez csak elmélet, várd meg hátha valaki ad gyakorlati tanácsot mielőtt belepiszkálsz :)

(Hasonló jelenséggel találkoztam, amikor TV adót építettem. Ha nem elég a löket, nem tud hova szinkronizálni a cucc)

njozsef
2011-07-07, 05:47
nekem ugyanez van az inesun adóval. Kontaktos benne szerintem ez a poti. Ma kiszedem belőle és kívülre teszek eg másikat.
Nekem a doboz nyomogatására változik a kép.
(persze lehet, hogy a tiednek más baja van, egy szkóppal kéne videojelet mérni rajta)

Smith
2011-07-07, 21:59
köszönöm a gyors válaszokat de pontosítsunk,melyik is az ?
http://img233.imageshack.us/img233/5582/adopotik.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/233/adopotik.jpg/)
Az 1-est már tekergettem fényerő változást eredményezett,a többit nem állítottuk!

njozsef
2011-07-07, 22:27
Szerintem az 1-es állítja a videojel szintjét (ez fényerőváltozást okoz).
Ma elvittem Ati kollegához egy teljesítménymérésre a cuccot. Kicsit elkeserítő az eredmény.
Az Frsky-ból 20mW jön ki 60 helyett (bár tudom az EU-ban 20 a limit)
A booster meg nem megy BEC-ről (hextronik 3A-es). kb 130mW jön ki.
MA lecseréltem egy 7806-ra. Hűteni kell.

3 km lett a földön a hatótáv. Volt 2 házsor és egy enyhe domb közöttünk.
Ha igaz a 4x-es szorzó a levegőben, akkor egyelőre megelégszem a 12km-rel.

Az inesun videovégfok az aluláteresztő szűrő után 1W-ot produkált.
Viszont nem lesz kisebb a hatótáv (nagyobb se), ha meg a videovégfok és a kamera. Ennek örülök. :)

Smith
2011-07-07, 22:39
Szerintem az 1-es állítja a videojel szintjét (ez fényerőváltozást okoz).

Valóban így van,de közben tovább ugrándozik a kép! :(

Ha igaz a 4x-es szorzó a levegőben, akkor egyelőre megelégszem a 12km-rel.

Ez már nekem is beigazolódott! (4x) :D ;D

GPeti
2011-07-07, 23:05
Miért van az hogy a flysky vevőmben A7105 rf ic van, az 1. láb az rssi kimenet, de azon nem DC jel jön ki hanem valami AC szignál, ezt egy feszültségkétszerező kapcsolással egyenirányítottam és azt vezetem az osd-re.
Csak azért írom ezt le mert azt hittem hogy itt a térerővel arányos egyenfesznek kellene lenni de ez valahogy nem ilyen meg az adatlapja sem ír róla semmit, az rcgroups sem említi.

njozsef
2011-07-08, 00:04
egy spi sniffert kellene csinálni és akkor a cc2500 rssi-jét el lehetne lopni. Ez passzívan ülne a cc2500-n. Ebből a lopott soros adatból már könnyű lenne egy analóg jelet csinálni.

itt irogatják, hogy az frsky is az FCC miatt lecsökkentette a kimenőteljesítményt.
Szerintem ezt az adatot a firmware-ben is át lehetne írni csak meg kéne találni.
a futabák 80mW-al adnak. Nem csoda, hogy stabilak :)

http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=16312644&postcount=1927
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=16313634&postcount=1933
Valaki PIC/AVR guru?

distvan52
2011-10-25, 23:31
Egy rossz szintézerű 2,4-es Lawmate videóadóra szereltem egy megfigyelőkamera szintézerét, így bő 1W kijön belőle. (jelenleg ezt használom a gépemen)

http://i54.tinypic.com/xm0nlz.jpg

...

Elszállt végfokú 1,2-es Lawmate videóadóhoz csináltam egy másik végfokot BFG-135 tranzisztorral, ebből is kijön az 1W.

http://i53.tinypic.com/28vszk5.jpg

...

A javításokhoz kellettek volna műszerek, ezért csináltam egy 5 gigás frekimérőt, SWR mérőt és teljesítménymérőt.

http://i51.tinypic.com/xeq78l.jpg

http://i56.tinypic.com/2r1z8qs.jpg

http://i52.tinypic.com/2q8oirm.jpg

mmormota
2011-10-26, 00:11
Szerintetek ez mennyire felel meg a valóságnak?
http://www.hamtv.com/23cmdx.html
Ezek szerint egy 30dB-s összerősítéssel (emese) számolva kb 1W-tal 40dB jel-zaj viszonnyal (videotartalomban) (ennél jobb a rendszer) is kellene lennie 20km-nek.

Úgy tűnik, félreértesz valamit. Ha ezt a grafikont használod, ezen nem számít semmit az Emese erősítése. Csak az antennák nyereségét adhatod össze.
Amit az Emese javít, az a kisebb zajtényezője. Ha mondjuk a tuner saját zaja 5dB, akkor lefelé kellene korrigálnod a leolvasott értéket 3dB-vel, ahogy a használati útmutató írja: "if your downconverter or preamp noise figure is more than 2 dB, subtract each dB above 2". Mivel az Emese zaja meg jobb mint 2dB, felfelé korrigálhatsz 1-et.

njozsef
2011-10-26, 07:55
Köszi Mmormota. Rád mindig lehet számítani :)

distvan52
2011-10-26, 12:13
A grafikon a teljesítménymérőhöz van.

jpeti29
2011-11-14, 00:56
minap a kezembe akadt egy szemetesbe szánt régi laptop, alaplaphibás. Az LCD kijelzőjét sajnálom a kukába dobni. Meg lehet azt valahogy hekkelni, hogy megfelelően árnyékolva jó legyen nekem FPV-re? A régi matt felületű TFT. lehet hozzá valahogy vezérlőt kókányolni, ami fogadja az analóg jelet?

mmormota
2011-11-14, 01:13
minap a kezembe akadt egy szemetesbe szánt régi laptop, alaplaphibás. Az LCD kijelzőjét sajnálom a kukába dobni. Meg lehet azt valahogy hekkelni, hogy megfelelően árnyékolva jó legyen nekem FPV-re? A régi matt felületű TFT. lehet hozzá valahogy vezérlőt kókányolni, ami fogadja az analóg jelet?

Nem lehet - kellene hozzá a komplett PC a driverrel, meg még egy Easycap vagy hasonló digitalizáló.

eosbandi
2011-11-14, 07:00

Nem lehet - kellene hozzá a komplett PC a driverrel, meg még egy Easycap vagy hasonló digitalizáló.

Ez nem teljesen pontos igy. Ebayrol lehet hozzá venni meghajtó panelt (http://www.ebay.com/itm/LVDS-TTL-VGA-AV-SV-TV-controller-board-LCD-PDP-/280758996622?pt=COMP_EN_Networking_Components&hash=item415e8a4e8e#ht_7637wt_1156) pl. ez itt. ( feltételezve, hogy azért nem olyan régi a panel, és lvds illesztésû. (5-6 évnél nem régebbi).)
meg persze dobozolni, meg ilyesmi.

jpeti29
2011-11-14, 11:37
Köszi a válaszokat. ez sajnos öregebb, de ez az illesztő panelt linket azért elmentem, hátha.

mmormota
2011-11-14, 14:10
Ebayrol lehet hozzá venni meghajtó panelt (http://www.ebay.com/itm/LVDS-TTL-VGA-AV-SV-TV-controller-board-LCD-PDP-/280758996622?pt=COMP_EN_Networking_Components&hash=item415e8a4e8e#ht_7637wt_1156) pl. ez itt.

Nem tudtam, hogy ilyen létezik, kösz.

eosbandi
2011-11-14, 16:53
Köszi a válaszokat. ez sajnos öregebb, de ez az illesztő panelt linket azért elmentem, hátha.

Most nezem, hogy a vezerlo ami linkeltem nem csak lvds-t hanem ttl illesztesu panelt is kezel, raadasul 3.3v 5v és 12v szinteket is.... ugyhogy jo eselyel barmilyen regi szines notebook tft-t meg tudsz hajtani vele, de ha megirod a tft tipusat akkor megnezem hogy van-e hozza datasheet....

jpeti29
2011-11-14, 17:02

Most nezem, hogy a vezerlo ami linkeltem nem csak lvds-t hanem ttl illesztesu panelt is kezel, raadasul 3.3v 5v és 12v szinteket is.... ugyhogy jo eselyel barmilyen regi szines notebook tft-t meg tudsz hajtani vele, de ha megirod a tft tipusat akkor megnezem hogy van-e hozza datasheet....

zsíír! ha odáig jutok, hogy lesz időm szétszedni, akkor megírom. Köszi előre is.

woder
2011-11-24, 19:22

zsíír! ha odáig jutok, hogy lesz időm szétszedni, akkor megírom. Köszi előre is.

Hi!
Nekem volt időm szétbuherálni ezeket,van 3 ilyen kijelzőm:

http://www.arukereso.hu/notebook-c3100/sony/vaio-vgn-b3xp-p9886245/
14. 1"-es (35cm) 1400 x 1050 pixel (SXGA) felbontású aktív mátrix X-Black TFT kijelző

http://www.datamarked.dk/display/Medion/medion+md+9659_36814/2256/part.html
15.0" SXGA+ (1400 x 1050) 30 pin Crystal clear [Display str. 30.7x23.1cm] LP150E07, 42T0349, 42T0350, L150P2, 6M.FR1V7.002, 6M.T

http://www.notebook-pcs.com/55.html
SXGA+ TFT LCD 15.0" 1400 x 1050 pixels

eosbandi LÉCCI SEGICCSÉ ha ráérsz,vagy valaki más,esetleg?!
Ezekből mit lehetne kihozni???

woder
2011-11-30, 22:43
Hi skacok,sehol senki?

mcelek
2011-11-30, 23:47
Hi skacok,sehol senki?

Ha van laptopod, akkor az EasyCap jó megoldás, vagy vegyél valami kisTV-t a vaterán, nem éri meg szerintem ilyet barkácsolni.
Vagy nagyon kell hozzá érteni és megvan a technológia.

relaxman
2011-12-01, 07:18
Az easycap-ről jut eszembe: tud valaki rögzíteni vele PAL jelet, színesen?
Én eddig csak nézésre használtam, ott korrekt volt, de most, amint
megnyomom a felvétel gombot, állandóan átvált ntsc szabványra, és
persze f-f jelet rögzít.
Próbáltam már mindent: virtualdub, winvcr, és egyéb okos progik, mindegyikbe be tudom
állítani hogy PAL, de amint rögzítek, visszavált. Pedig a vezérlőpultnál a driverben is PAL lett
kiválasztva, és természetesen PAL kamera van rákötve!

woder
2011-12-01, 07:34
Hi!
Sajna laptopom nincs,mind hibás!!!
Viszont van 1 marék kijelzőm,adjam el a vaterán?????
Tényleg nem éri meg összebarkácsolni????

capriv6
2011-12-01, 11:05
Minden képrögzítési tipusnál csinálja? Probáld + 320X240-be felvenni!!
A noti progi egyből konvertál (avi,mpeg stb...)?
Arra gondolok hogy a notinak kicsi a proci v. nemoria...

Az easycap-ről jut eszembe: tud valaki rögzíteni vele PAL jelet, színesen?
Én eddig csak nézésre használtam, ott korrekt volt, de most, amint
megnyomom a felvétel gombot, állandóan átvált ntsc szabványra, és
persze f-f jelet rögzít.
Próbáltam már mindent: virtualdub, winvcr, és egyéb okos progik, mindegyikbe be tudom
állítani hogy PAL, de amint rögzítek, visszavált. Pedig a vezérlőpultnál a driverben is PAL lett
kiválasztva, és természetesen PAL kamera van rákötve!

ati
2011-12-01, 21:12
Ez más téma, de nagyon tetszik: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1473207&page=61

Egy DIY-OSD arduino-val. Utánépítettem, működik jól. Nyílt forrású. GPS , Curren sensor, akku fesz, hazairány, mi kell még, ja RSSI is van benne.

GPeti
2011-12-01, 21:26
Hol lehet megtalálni a kapcs rajzot (ez a legkevesebb azt ki lehet találni) meg az Arduino forráskódot?

ppeter
2011-12-01, 22:50
Szia Relaxman!

Az easycap-ről jut eszembe: tud valaki rögzíteni vele PAL jelet, színesen?...
EasyCap-ot használom rögzítésre.
A laptopon a KMPlayer fut (ingyenesen letölthető és használható)
-Ctrl + m: hardware eszköz megnyitása A kitöltött mezők e-szerint: http://img809.imageshack.us/img809/6628/ppkmplayerctrlmbelltsa.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/809/ppkmplayerctrlmbelltsa.jpg/)
- az Syntek STK1160 mögötti Beállít nyomogombot megnyomva ezt kell beállítani: http://img508.imageshack.us/img508/9074/ppsyntekstk1160belltsab.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/508/ppsyntekstk1160belltsab.jpg/)
- Alt + v : rögzítés itt ezeket kell beállítani :http://img685.imageshack.us/img685/8863/videorgzits1.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/685/videorgzits1.jpg/).
Az összes OSD feliratos videóimat így rögzítettem pl: http://www.youtube.com/watch?v=WwpfQ0yKws0
Ha alul a Kimenet -nél a számok elindulnak, akkor a rögzítés TÉNYLEG elindult. Ezt mindíg ellenőrizni kell...
Remélem tudtam segíteni
Üdv ppeter

GPeti
2011-12-01, 23:03
Megvan!
A 66.oldalon van egy word dokumentum azt kell bemásolni az Arduino-ba.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1473207&page=66

Kapcs rajz itt a pdf file-ban:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1473207&page=69

Megépíthető több módon: a Flytron oldalon található simple osd xl panel amely lm1181 ic-s szinkron leválasztó kapcsolással.

A fent linkelt rajz alapján egyszerű diódás szinkron leválasztóval.

GPeti
2011-12-17, 15:16
El is készült. Ez egy full low cost teljes tudású alap osd.
A gps modul egy royaltek 1Hz gps kb 15$-ért vettem az ebay-en az 1Hz is elég ugyanis a visszatérést jelző nyílnak csak 45fok a felbontása, kell hozzá egy atmega328 (1500Ft) egy műveleti erősítő az áramméréshez mely a tápvezetéken eső feszültséget erősíti, ez lm358 (35Ft) nem rail to rail az jóval drágább de használható mert pnp tranzisztoros bemenete 0V körül is megy illetve 12V ról van táplálva így már kivezérelhető a kimenete 5V ig. Nincs szinkronjel leválasztó ic sem az atmega328 analóg komparátora és némi külső alkatrész végzi a szinkronjel detektálását.
Szóval az összköltség kb 5500Ft.

ati
2011-12-17, 17:20
Gratulálok. A fotó elég sötétre sikerült. Én az Arduino-Nano boardjára építettem meg, azzal, ill. a GPS árától függően kicsit drágábban jön ki. De még így sem éri el a 10eFt-ot. Jók ezek a DIY megoldások!

GPeti
2011-12-17, 17:45
Tulajdonképpen ez is az csak egy szűz lábas jószágba írtam a nano board bootloader-ét, meg a helyes működéshez a fuse bit-eket.

// Used to set the GPS update-rate to 5 hz, and only 2 gps-strings (Only for MKT-GPS).

//Serial.print("$PMTK300,200,0,0,0,0*2F");
//Serial.print(13,BYTE);
//Serial.print(10,BYTE);

//Serial.print("$PMTK314,0,1,0,1,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0,0*28");
//Serial.print(13,BYTE);
//Serial.print(10,BYTE);

Ha nem MKT GPS modult használunk akkor általában ezzel a két paranccsal lehet kikapcsolni a nem szükséges NMEA mondatokat, nem baj ha nincs kikapcsolva csak jobban ugrálnak a karakterek a képernyőn.

Serial.print("$PSRF103,02,00,00,01*26");
Serial.print(13,BYTE);
Serial.print(10,BYTE);

Serial.print("$PSRF103,03,00,00,01*27");
Serial.print(13,BYTE);
Serial.print(10,BYTE);

Valamiért a legújabb Arduino 1.0 nem fordítja le a forráskódot egy régebbi verzióval V0.22 lehet használni csak.

ati
2011-12-30, 16:42
Pitot cső megvalósításához keresek ötleteket. A differenciál nyomásszenzor már megvan.
BUÉK mindenkinek!

ati

Gaben
2011-12-30, 17:23
Van nálam egy megvalósított pitotcső,ha gondolod előtúrom :D

Füligjimmy
2011-12-30, 17:55
Pitot cső, alap:
http://www.grc.nasa.gov/WWW/K-12/airplane/pitot.html

ati
2011-12-30, 18:29
Van nálam egy megvalósított pitotcső,ha gondolod előtúrom :D

Igen, Légyszi. Köszönöm!

BUÉK!

ati

stasz
2011-12-30, 19:09
Pitot cső megvalósításához keresek ötleteket. A differenciál nyomásszenzor már megvan.

Ha netán mégis készen akarsz venni egyet:
http://www.rcmodell.com/shop/product_info.php/products_id/4933

Paraglider
2012-01-13, 17:39
aki sony bloggiet hasznal jo megoldas lehet az auto/off ellen.
a felvetel leallas utan sem kapcsol ki,allitolag.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1041732&page=27#post20396612

jpeti29
2012-01-17, 21:15
Sziasztok.

Nemrégiben vettem egy fatshark dominatort a headtracker moduljával. Be akartam üzemelni, de akkor szembesültem vele, hogy csak az 5-8 csatonrák valamelyikére konfigolható. A rádióm aurora 9. Ennek egyik nagy gyengesége, hogy a trainer portja master módban csak az első 4 csatornát eszi meg. (nem is értem, hogy ennyi idő óta ezt miért nem oldották meg, hiszen csak szoftver kérdése lenne)

A lényeg, hogy meg vagyok lőve, mert így nem tudom használni a cuccom.

Arra gondoltam, hogy valamilyen kis barkács áramkörrel át lehetne-e alakítani a fatshark 5-6 csatornán kijövő ppm jelét az 1-2csatornákra.
Van tippetek, hogy kéne? Van egy arduino pro minim, azon gondolkodtam ,hogy írok rá egy progit.

csillagvzs
2012-01-17, 21:18
Sziasztok.

Nemrégiben vettem egy fatshark dominatort a headtracker moduljával. Be akartam üzemelni, de akkor szembesültem vele, hogy csak az 5-8 csatonrák valamelyikére konfigolható. A rádióm aurora 9. Ennek egyik nagy gyengesége, hogy a trainer portja master módban csak az első 4 csatornát eszi meg. (nem is értem, hogy ennyi idő óta ezt miért nem oldották meg, hiszen csak szoftver kérdése lenne)

A lényeg, hogy meg vagyok lőve, mert így nem tudom használni a cuccom.

Arra gondoltam, hogy valamilyen kis barkács áramkörrel át lehetne-e alakítani a fatshark 5-6 csatornán kijövő ppm jelét az 1-2csatornákra.
Van tippetek, hogy kéne? Van egy arduino pro minim, azon gondolkodtam ,hogy írok rá egy progit.

Állítsd át az aurórát a másik tréner módba mert nekem mind a 9 csati megy tréner módban.
Ráadásul külön kapcsolhatóak a csatik tréner módba.

jpeti29
2012-01-18, 00:07
A rádióm aurora 9. Ennek egyik nagy gyengesége, hogy a trainer portja master módban csak az első 4 csatornát eszi meg. (nem is értem, hogy ennyi idő óta ezt miért nem oldották meg, hiszen csak szoftver kérdése lenne)

Állítsd át az aurórát a másik tréner módba mert nekem mind a 9 csati megy tréner módban.

az ALL vagy a STICK módra gondolsz? STICK módnál csak az első 4 csatornát állítja. ALL-nál meg ha aktív a tréner és átveszi az 5-6-ot is, akkor az első 4et is és addig, amíg megy a HT nincs irányításom. vagy tudsz valami más trükköt?

csillagvzs
2012-01-18, 06:01
A rádióm aurora 9. Ennek egyik nagy gyengesége, hogy a trainer portja master módban csak az első 4 csatornát eszi meg. (nem is értem, hogy ennyi idő óta ezt miért nem oldották meg, hiszen csak szoftver kérdése lenne)

az ALL vagy a STICK módra gondolsz? STICK módnál csak az első 4 csatornát állítja. ALL-nál meg ha aktív a tréner és átveszi az 5-6-ot is, akkor az első 4et is és addig, amíg megy a HT nincs irányításom. vagy tudsz valami más trükköt?

"ALL" módban csatornánként megadható hogy a másik vezérléstől melyik csatikat vegye át.
Megnézem pontosan hogy van beállítva nekem.

csillagvzs
2012-01-18, 07:12

"ALL" módban csatornánként megadható hogy a másik vezérléstől melyik csatikat vegye át.

Ami itthon van aurora9 arra valamiért nem igaz a fenti (v 1-08 (1))

Emlékszem hogy a másiknál a joy-t mikor trénerbe tettem ott át tudtam adni a 8,9 csati irányítását de a többi nálam maradt.
Ha járok a másik táv felé akkor megnézem hogyan csináltam meg.

jpeti29
2012-01-18, 10:29

Ami itthon van aurora9 arra valamiért nem igaz a fenti (v 1-08 (1))

Emlékszem hogy a másiknál a joy-t mikor trénerbe tettem ott át tudtam adni a 8,9 csati irányítását de a többi nálam maradt.
Ha járok a másik táv felé akkor megnézem hogyan csináltam meg.

Megköszönném, mert nekem is így működik, ahogy neked. Sőtt, mindenütt eszt olvasom. ALL módban nem állítható, Stick módban állítható, de csak 4et vesz át (ráadásul hibása, mert azt nézi, hogy a J1-J2-ig hova van mappolva)

Ha ez nem működik, kéntelen leszek valami kis eszközt építeni ami a HT-ból bejövő PPM 5-6 CH-ját letranszformálja CH 1-2-re

relaxman
2012-01-18, 17:20
rezgéscsillapítás? ;D
http://kepfeltoltes.hu/120118/stabi_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Stallmaster
2012-01-18, 17:48
ez a driftelős videó:D nagyon jó

Smith
2012-01-18, 20:45
aki sony bloggiet hasznal jo megoldas lehet az auto/off ellen.
a felvetel leallas utan sem kapcsol ki,allitolag.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1041732&page=27#post20396612

Korábban már foglalkoztam vele én is,müködik az akkuról lebányászott elektronikával de a 30 perces felvételi idő néha kevés..

http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,71210.msg1250339.html#msg1250339

Paraglider
2012-01-18, 21:43
sajnos a 30 perces felvetel hatar meg mukodik.de a 30 perc elteltevel nem kapcsol ki igy elokep van vegig.ezt az akkumulator T csatijanak lefalazasaval is el lehet erni.Az rc groupson azt irja 5 voltra van a tap belove.

jpeti29
2012-03-05, 10:21
Tudna nekem valaki készíteni egy olyan pici elektronikát, ami ppm 5-6 os csatornát leshifteli mondjuk az 1-2-re?

loorio
2012-11-12, 15:10
http://dx.com/p/2-8x-lcd-viewfinder-for-canon-eos60d-600d-550d-71894?item=4

Nagy hülyeség egy jó minőségű és ide illő lcd-t vagy oled-et beilleszteni, esetleg mindenből 2db-ot vásárolni és
egy nagyméretű DIY FPV szemüt varázsolni? Tudom azt az oled-et vagy lcd-t meg is kell hajtani valamivel....

Vélemények?

jpeti29
2012-11-12, 16:05
nem lenne hülyeség, csak drága lenne szerintem.

mcelek
2012-11-12, 21:45
Nem hülyeség, sőt :P
Van kontrolmonitor és a Diversity 4 kimenetéből 2 kell a két monitorhoz. Ezesetben inkább csak olyan 2,5, max. 4" lcd kell, csak legyen jó a felbontásuk. Ha nagyobb, túl nagy dobozba kellene a fejedet bedugni, hogy mindkettőt élvezhesd.
Az egy nagy azért sztem jobb, bár én szemü párti vagyok, mégis kiviszem legközelebb a 19" monitort és kacsingatok egy nagyobbra is, de előbb ezzel tesztelem.

Smith
2012-11-13, 20:55
Nagy hülyeség egy jó minőségű és ide illő lcd-t vagy oled-et beilleszteni, esetleg mindenből 2db-ot vásárolni és
egy nagyméretű DIY FPV szemüt varázsolni? Tudom azt az oled-et vagy lcd-t meg is kell hajtani valamivel....

Az ötlet nem rossz,én is próbálkoztam még az elején igaz csak 1 kis 3,5" monitor és karton doboz árnyékolónak..
Ebből vegyél kettőt : http://www.securitycamera2000.com/products/2-CH-Video-Input-4-inch-TFT-LCD-Color-Camera-DVD-VCR-Car-Monitor.html
és ha közelről nézed óriás képed lesz. (a felbontása gyengusz) ;D ;D
Félre a tréfával kontroll FPV monitornak (szerelésekhez beállításokhoz) és a mezőn kiváncsiskódóknak jól jöhet,és az ára is baráti,és még vám mentes is!

Hasi
2012-11-14, 15:21
Tudna nekem valaki készíteni egy olyan pici elektronikát, ami ppm 5-6 os csatornát leshifteli mondjuk az 1-2-re?

Én lehet meg tudnám csinálni...

tubi
2013-01-31, 10:52
Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni.

Van egy ilyen kamerám: PAL 420TVL
http://www.rcsmart.com.my/webshaper/store/viewProd.asp?pkProductItem=8409

http://rcsmart.com.my/webshaper/pcm/pictures/Turnigy/27.02.2012/Fat-Shark-Tilt-Cam.jpg
Én úgy tudom, hogy ez a kamera 5V-os

A csatlakozója így van kiosztva:
http://kepfeltoltes.hu/130131/csati_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Az egyik fekete vastagabb.

Ebbe a rendszerbe szeretném bekötni:
http://fpv-community.com/forum/attachment.php?thumbnail=771
5,8G 200mW 12V

Az 5V-ot meg tudom oldani de nem vagyok biztos a bekötésben.

Előre is köszönöm a segítséget!

jpeti29
2013-01-31, 14:29
a vastagabb fekete és a piros a video tx 12v-os kimenete. a sárga a kamera videó jele, a fekete meg a test. 5v-ot egy BECről köldj a kamerának. ha egy akuról lesz meghajtva a videotx meg a bec-en a kamera akkor a testeket nem is kell közösíteni mert az akkunál találkoznak, így földhurkod sem lesz.

mcelek
2013-01-31, 22:12
Jaja, nem kell túllihegni :P
Csak 3 kell, majdnem mindegy, melyik feketét használod, de a kamerához egy 7805 stabot iktass a vezetékbe, jó a sima, fűtős verzió, kapcsolóüzeműnek lehet, hogy kell valami szűrés is, mert van, hogy becsíkozza a képet.
A videóadónál is elég 3 vezeték, ha nincs OSD, akkor a kamera jel direktben lehet rákötve, de az áramot csak a negatív (fekete) oldalon vidd továb. Egyszerűen csinálhatsz egy Y kábelt, amit később OSD-re cserélhetsz.
A többire szervókábelt szerelsz és az Y kábel egyik szárába szereled az 5V stabot, míg a tápvonal mindössze + és - vezeték, amit akár az akku balansz csatlakozójára is köthetsz.

ppeter
2013-01-31, 22:25
Sziasztok!

..Van egy ilyen kamerám: PAL 420TVL
http://www.rcsmart.com.my/webshaper/store/viewProd.asp?pkProductItem=8409
....

Biztosak vagytok abban, hogy a vékony fekete test?
Szerintem lehet hang csatorna is, merthogy a leírás szerint sztereo hangot tud...
Elenállás mérővel eldönthető. (ha a másikfeketével 0 az ellenálás, akkor test, ha nagy ellenállás, vagy szakadás, akkor hancsatorna).

Szóval szerintem:
piros: + táp
fekete vastag : test
sárga: videó
fehér: hang egyik
fekete: hang másik
Üdv ppeter

n.james
2013-01-31, 22:39
Szóval szerintem:
piros: + táp
fekete vastag : test
sárga: videó
fehér: hang egyik
fekete: hang másik
Üdv ppeter

Itt van egy ilyen kamera, a kiosztása is stimmel, csak sárga helyett zöld a kábel: http://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=11_62_12&products_id=115

Elméletileg ilyen adóhoz van: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/17507-2(1).jpg

ppeter
2013-02-01, 08:21
Sziasztok!
A Remzibi klón építésének csináltam egy külön témát.
Biztosan jobb lesz így, hogy minden egy helyen lesz.
Itt találjátok: http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,126266.0.html

Üdvözlettel
ppeter

tubi
2013-02-01, 08:52
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

ht
2013-03-15, 11:48
Hali Skacok!

Antenna cseréjével (GP) tesztelném (növelném) az távom hatótávolságát 2.4 GHz-en.
Egyszerű házi barkács térerő mérésére ötlete van-e valakinek?
Pár menet, digitális multiméter stb. ...
Csak arra lennék kíváncsi a méréskor, hogy nőtt-e a mérhető jelszint adott távolságban.
Köszi!

ppeter
2013-03-15, 12:19
Szia HT!

innen érdemes elindulni:
http://fpvlab.com/forums/showthread.php?2768-SWR-meter-Do-it-yourself-project
http://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=103113
Én ezt használom az antenna minősítésére: http://fpvlab.com/forums/attachment.php?attachmentid=5132&d=1323920632
Abszolút nem korrekt, de valami irányt azért ad.
Üdv ppeter

ht
2013-03-15, 12:35
Köszi, nézem!

Mat
2013-03-15, 15:48
Szia ppeter,

a mikrohullámú sütő ::) diódája jó lenne a jel-méréshez?

vagy ha nem. akkor hol találok?

Előre is kösz szépen ;) ...

Üdv: Laci

ppeter
2013-03-15, 16:10
Sziasztok!
Én a Gigatechnik-nél vettem mikrohullámú detektor diódát (HSMS-2855 PÁR Zero Bias DET dióda -55dBm 6GHz 675.-)
Üdv ppeter

ht
2013-03-15, 19:33
Láttam a linkeket, köszi! Térerőt is tudtál regisztrálni, vagy csak SWR-t?

ppeter
2013-03-15, 19:54
Csak térerőhöz hasonló valamit tudok mérni...
Ha az antennán nagyobb feszültség jön, akkor jobb mint a másik....
Üdv ppeter

TonyC
2013-03-16, 12:39
Ha már házibarkács,akkor itt az 5.8-as adó-vevő párosom.
Ebayről rendeltem a modulokat,32 $ volt a kettő.
Készítettem hozzá panelt.
Az adónak 3,3 volt kell,a vevőnek 5.
A kamerám 5 voltos,ezért az adó panelja kapott egy 7805-öt,majd utána jön LM1117 a 3,3 voltnak.
Az 5 voltot kiadja csatlakozóra a kamerának.

Remekül működik,de a 7805 nagyon melegszik. Ez nem tetszik,úgyhogy ide kapcsolóüzemű táp fog kerülni.
Vagy dobok rá egy kis hűtőbordát. Majd még kitalálom.

Üdv.:TonyC!!!

pulsarxp
2013-03-16, 12:51
ha már barkácsolás. Látott már valaki XT60-s csatit ami házba szerelhető? Vagy csinált már valaki valamilyen módon?

Mat
2013-03-16, 18:44
Üdv TonyC,

lehetne egy kicsit részletesebben? - Hátha kedvet kapok hozzá...

u.i.: megrendeltem az SWR - méréshez a diódákat és egy asztali nagyítós lámpát, úgyhogy talán nekikezdenék

TonyC
2013-03-16, 20:00
Hétfőn majd felrakom az eagle fájlokat,meg csinálok a nyáktervekről pdf-et.
A munkahelyi gépemen terveztem és nincs szándékomban hétfőig bemenni. ;D
Egyébként az adó és a vevő manualjában lévő kapcsolásokat használtam.
Annyi különbséggel,hogy a hangcsatornával nem foglalkoztam.
A vevőn kivezettem egy tüskére az rssi-t is.
Majd akarok egy olyan vevőpanelt,amin két vevő van diversity-ben átkapcsolóval.
Ha kész,azt is felrakom.

Smith
2013-03-16, 20:49
Ha már házibarkács,akkor itt az 5.8-as adó-vevő párosom.

Szép munka! Ez a 200mw-os?
Nekem 1 cella Li-po-ról ment,mert a 3.3V DC tápot sehogy sem sikerült zavarszűrni.
Kíváncsian várom a megoldásod!

TonyC
2013-03-16, 20:52
Igen 200 mW-os.
Zavarszűrést majd meglátjuk,gépen még nem próbáltam.

mcelek
2013-03-16, 21:38
Elvileg a C4S szűr, de nekem most a szervók zavarták ezt a kis panel adót.
Egyébként tök jó lehet, mert lelépve 250-300m-t teszteltem. Tettem rá egy hűtőbordát,m mert fűt kegyetlenül, de hogy a szervó miért zavarja ::)

TonyC
2013-03-16, 22:04
A tápról visszajövő zavart szerintem megfogja egy jól méretezett induktivitás + kondi.
Egyébként ugylátom a legtöbb 200 mW-os adóban ilyen van.

vbodi
2013-03-17, 06:52
A tápról visszajövő zavart szerintem megfogja egy jól méretezett induktivitás + kondi.
Egyébként ugylátom a legtöbb 200 mW-os adóban ilyen van.

Milyen freki osztásút vettél?

TonyC
2013-03-17, 09:13
5705,5685,5665,5645,5885,5905,5925,5945

vbodi
2013-03-17, 10:36
5705,5685,5665,5645,5885,5905,5925,5945

Köszönöm!

A vevó modul 85, vagy 90 dBm érzékenységű?

TonyC
2013-03-17, 11:59
90.
http://www.goodluckbuy.com/images/detailed_images2/file/RX5808-Spec-V1%281%29.pdf

TonyC
2013-03-18, 14:35
Adó és vevő eagle fájl alant:
http://tonycairsoft.atw.hu/ado_vevo_v1.1.brd

Sok kommentárt nem lehet hozzáfűzni.
Az adatlapi kapcsolást használtam.
Az adón az akku betáp után egy 1N4001 - 7805 - LM1117 3.3 a szokásos 100 nF-os kondikkal plussz egy 47-100 mikrofarad.
A vevőn egy 7805.
Ki és becsatoló kondik 470 mikrofaradosak.

Az adót áttervezem,mert 3 celláról a 7805 sokat disszipál -> rohadt meleg.
Kap egy LM2576HV-5-öt, a panelméret is marad szerintem.
Majd felrakom,ha kész és teszteltem.

Mat
2013-03-18, 17:11
Szia TonyC,

a vevő ok. Az adó *.brd file megnyitásának titka (a ;)gyengébb ;) kedvéért)?

TonyC
2013-03-18, 17:57
Egy fájlban van a kettő,egymás mellett.
Bal oldali az adó,jobb oldali a vevő.

pittyu
2013-03-18, 19:25
Ha jól sejtem akkor lehet megnyitni , ha az Eagle nyáktervező telepítve van.

TonyC
2013-03-18, 19:41
Ja!
Igen.
Kiexportáltam.
Jobb klikk mentés...

Beültetés
http://tonycairsoft.atw.hu/ado_vevo_v1.1_beultetes.png
Terv pdf 1:1
http://tonycairsoft.atw.hu/ado_vevo_v1.1_terv_pdf.pdf

TonyC
2013-04-08, 09:05
Elkészült az új adópanel.
Sharp PQ1CZ41H-t használtam,ez volt a fiók mélyén. ;)
Minimális a külső alkatrész igénye,gyakorlatilag az induktivitás,a dióda,kondi,meg 2 ellenállás.
Adatlap:http://sharp-world.com/products/device/lineup/data/pdf/datasheet/pq1cz41h_e.pdf
Jól működik.
Ami zavart már az előző verziónál is,hogy kicsi a hatótáv.
150-200 méter.
Elvileg 200mW-tal ennek tudnia kellene többet is.
Adó oldalon háromlevelű,vevőn négylevelű van. Igaz,nincsenek bemérve,csak gondosan elkészítve.

Gogo
2013-05-04, 08:43
Egy utánépíthető antennatracker:
http://fpv-community.de/showthread.php?6588-ArduFrSky-Antennen-Tracker

jpeti29
2013-05-04, 10:04
ahogy nézem soros portot használ szóval átalakítható akár openlrs-hez is

Gogo
2013-05-05, 10:42
Háziasított már valaki (átalakítással) RC305 vevőt ImmersionRC 5.8GHz 600mW adóval?

Gogo
2013-05-05, 21:55
Erre gondoltam:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/forum/forum_posts.asp?TID=19732

eosbandi
2013-05-05, 22:23
Erre gondoltam:

Ha végigolvasod akkor láthatod, hogy 5Mhz-el odébb vannak a vevő csatornái az átalakítás után is... ez pedig jelentősen befolyásolja a hatótávot. Ergó az átalakítás felesleges.
Inkább egy ilyet kellene megtáplálni 5V-al...ez csak kb 8 dollárral drágább mint egy RC305 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19447__FatShark_Dominator_5_8ghz_Module_.html
(most éppen BK, de gyakran érkezik...)

Gogo
2013-05-05, 22:37
Erre gondoltam:

Ha végigolvasod akkor láthatod, hogy 5Mhz-el odébb vannak a vevő csatornái az átalakítás után is... ez pedig jelentősen befolyásolja a hatótávot. Ergó az átalakítás felesleges.
Inkább egy ilyet kellene megtáplálni 5V-al...ez csak kb 8 dollárral drágább mint egy RC305 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19447__FatShark_Dominator_5_8ghz_Module_.html
(most éppen BK, de gyakran érkezik...)

Igen, most nézem, ebből is kiderül:
http://www.flypix.co.uk/shikra/ftp/RTC6715-DST-001.pdf

n.james
2013-05-05, 22:56
A Team Black Sheep árul a Dominatorhoz Boscam (http://team-blacksheep.com/products/product:110) modult (ez van az RC305-ben is), annak a leírásában szerepel mind a 3 BOSCAM csatorna szett és negyediknek az Airwave is. Arra viszont felhívja a figyelmet hogy ez nem teljesértékű:

* Airwave frequency support is not full spec. Range is affected, as well as transmission picture quality! We highly recommend the use of BOSCAM transmitters.

A Boscam csatornák beállítása (http://www.fpvhub.com/index.php?topic=4163.0):
http://s15.postimg.org/64dbcb1mz/bandselection_and_frequencies.gif

A Band "B" ami megközelítőleg fogja az Airwave csatornákat.

szkladi
2013-06-19, 13:55
Hello!
Csinált már valaki homemade diversity-t pl. 2 db RC305-ös vevőhöz?
Mert ha esetleg van már egy jól bevált megoldás, akkor nem állok neki az elejétől kísérletezgetni :D

szkladi
2013-07-15, 09:48
Hello!
Csinált már valaki homemade diversity-t pl. 2 db RC305-ös vevőhöz?
Mert ha esetleg van már egy jól bevált megoldás, akkor nem állok neki az elejétől kísérletezgetni :D

Végül is nekiálltam és elsőre úgy tűnik, hogy sikerült. :) Pár apró hiányosságot leszámítva működik a rendszer.
Videó: http://youtu.be/T5vGYeFQ3zQ (http://youtu.be/T5vGYeFQ3zQ)
Hamarosan repüléskor is tesztelem.

pulsarxp
2013-07-15, 18:48
Nem rossz, kapcsolási rajzod van esetleg? :)

Végül is nekiálltam és elsőre úgy tűnik, hogy sikerült. :) Pár apró hiányosságot leszámítva működik a rendszer.
Videó: http://youtu.be/T5vGYeFQ3zQ (http://youtu.be/T5vGYeFQ3zQ)
Hamarosan repüléskor is tesztelem.

szkladi
2013-07-15, 21:01
http://kepfeltoltes.hu/thumb/130715/diversity1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/130715/diversity1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

5V tápról megy.
Az ábrán egy relé kapcsolgat a két videó jel között , de ahelyett egy video jelek kapcsolására alkalmasabb IC van beépítve (BA7603)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/130715/diversity_pcb_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/130715/diversity_pcb_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Én egy forrszemes próbanyákon csináltam meg, ami csak egy oldalas. Viszont a huzalozást nekem nem sikerült összehoznom egy oldalasan megvalósíthatóra, így szigetelt vezetékekkel kellett megoldjam pár helyen az átvezetéseket az egymást keresztező vezetékek esetén.

Nem mondom hogy tökéletes, vannak benne még hiányosságok. Mint például, hogy nem lett kikompenzálva a műveleti erősítő offsetje, ezért az egyik csatornát kissé "jobban preferálja". Másrészről pedig bekapcsoláskor van egy érdekes jelenség, aminek a magyarázatára még nem jöttem rá. Ha egyszerre kapcsolok be a ground station-ben mindent a főkapcsolóval, akkor vagy nem működik, vagy csak nagyon halványan jelenik meg a kijelzőn a kép. Ha a diversity-re csak utólag adok tápot, akkor működik rendesen. Ez talán a bekapcsolási áramlökéstől lehet, hogy a video ic vhogy rosszul lövi be a jelszintet, de nem tudom...

Egyébként várom az építő jellegű kritikákat a hozzáértőktől, mert eddig nem nagyon foglalkoztam áramkör tervezéssel.

TonyC
2013-07-16, 08:50
Én tennék egy-egy buffert a bemenetekre.
Plusz az invertálóra is egy ugyanakkora ellenállást,mint a neminvertálón van.
Még annyi,hogy a videoswitch bemeneti impedanciája 1,7 Mohm,én lezárnám egy-egy 75 ohmmal a bemeneteket.

szkladi
2013-07-16, 11:25
Én tennék egy-egy buffert a bemenetekre.
Plusz az invertálóra is egy ugyanakkora ellenállást,mint a neminvertálón van.
Még annyi,hogy a videoswitch bemeneti impedanciája 1,7 Mohm,én lezárnám egy-egy 75 ohmmal a bemeneteket.

Köszi! A következő verzióban javítom.

chriscc
2013-07-16, 11:46
Sziasztok!

Adott egy ImmersionRC 600mW 5.8GHz TX. Vettem most hozzá egy ilyen OSD-t (működik is faszán):
http://www.electronicarc.com/catalogo/product_info.php?products_id=678&osCsid=e51dd3d0846845ac5e24d2d06ebd7a4a

Nem vagyok egy műszaki zseni, de azért két kábelt össze szoktam tudni forrasztani. Ahogy néztem, kaphat az OSD tápot a TX-től, de van neki táp bemenete is saját. Bekötöttem a tápot az OSD-nek, ami a video out-ot szépen megküldte a TX irányába, ami boldog füstölgéssel válaszolt. Hála a Jó Istennek 0.001sec alatt kitéptem a kábelt és csak a chip feletti műanyag füstölt, a TX működik szépen továbbra is. Viszont az a kis picike alkatrész az alján, mocskosul forró. Azon gondolkodom, hogy hogyan lehetne hűteni, már annál is inkább, mert egy gyors gugli erre az adóra csupa olyan képet dobott fel, ahol embereknek ugyanez a kis mütyűr égett fossá az adóján.
Példának okáért:
http://s1006.photobucket.com/user/rizalbautista/media/immersionrcvtx.jpg.html

Van erre valami ötlet esetleg? Vagy valakinek tapasztalata ezzel az adóval, stb? Mert most adtam neki tápot, és egy perc után nem igazán tudok hozzáérni olyan forró, és nem tudom ez mennyire okés így, bár gondolom eddig is így használtam csak nem fogdostam repülés közben :)

Ti hűtitek? És ha igen, mivel/hogyan? Mert gondolom egy a másik oldalon tetejére szerelt borda túl sokat ennek az alsó alkatrésznek nem segítene. Vagy tegyem a gépre "fejjel lefelé", hogy ezt az oldalát hűtse a levegő és ne ez legyen neki nyomva a hab testnek?

Minden tippet/segítséget előre is köszi!

Ja, az már csak mellékesen, hogy ha valaki vesz ilyen OSD-t, ne higgyen a letölthető manualnak, a Video OUT meg van cserélve a pdf-en. A 12V és a vOUT kábel a kiosztáson fordítva van, mint ahogy valójában. Szerencsére a kábelvég, amit adnak hozzá helyesen van színezve :)

chriscc
2013-07-19, 05:29
Bekötöttem a tápot az OSD-nek, ami a video out-ot szépen megküldte a TX irányába, ami boldog füstölgéssel válaszolt. Hála a Jó Istennek 0.001sec alatt kitéptem a kábelt és csak a chip feletti műanyag füstölt, a TX működik szépen továbbra is.

Sajnos kénytelen vagyok helyesbíteni :((( Működik a TX, de kb. 10m hatótávval :/ Úgyhogy valami megnyekkent benne úgy látszik. Rendeltem egy másikat :( Mindegy, arra jó lesz, hogy ha valami új dolgot kötök rá, vagy akármi, akkor először ezzel le tudom tesztelni itt házon belül, és ha az xy dolog megsüti, legalább nem a "jó" tx fog meghalni...

GPeti
2013-07-19, 06:39
Úgy láttam a képen hogy az a valami az adó végfok IC-je.

chriscc
2013-07-19, 07:06

Az simán lehet, mert logikus lenne, hogy az szállt el, ha szembe kapta az áramot. Lehet azt szerinted cserélni valahogy? Ha más nem legalább lenne egy tartalék adóm :)

pulsarxp
2013-07-19, 07:11
Hát ha tudnád a típusát ki lehet cserélni, csak nem biztos hogy megéri. Ha valóban az, akkor szerintem a TX legdrágább alkatrésze.

chriscc
2013-07-19, 07:16
Hát ha tudnád a típusát ki lehet cserélni, csak nem biztos hogy megéri. Ha valóban az, akkor szerintem a TX legdrágább alkatrésze.

Értem, hát köszönöm :) Akkor megmarad próbálgatós TX-nek 10m-en belül, amíg szerelgetek :))) Vagy!! Kell egy rúd a kocsim hátuljára hátra/felfelé az autó mögé. A végére egy kamerával ez a TX, videószemüvveg fel, és olyan lesz furikázni a városban, min a külső nézetes autós játékokban :D Csak ne végződjön úgy, mint általában azok a játékok :D De akár magamra is szerelhetnék egy ilyen valamit, és akkor 3rd person view-ben lehet sétálni :D Asszem megvan a következő projektem :D

Hasi
2013-07-19, 09:39
De akár magamra is szerelhetnék egy ilyen valamit, és akkor 3rd person view-ben lehet sétálni :D

Ezt én már próbáltam. Quaddal repültem magam mögött, de nagyon kellett koncentrálni, hogy egyszerre két "dolgot vezessek". :D

TonyC
2013-07-19, 09:40
...ha szembe kapta az áramot.

Ezt hogy érted?

chriscc
2013-07-19, 10:23
Hát a kimenetére rákötöttem egy másik kimenetet, mint kiderült... Merthogy a leírásban csak "power"-nek nevezett csati, amire én ráküldtem egy akksit ebből kiindulva simán egy egyszerű vezetékkel össze volt kötve a TX felől jövő csatival. Mivel rádugva az OSD vidáman elkezdett üzemelni (neki végülis mindegy honnan jön az áram), ezért rádugtam a TX-et is. Badabumm, mérőfüst... Tehát gondolom az nem egy power in, hanem egy extra power out lehet, ha valamire kéne, csak amikor a spanyolok a kínait angolra fordítják az nem a legjobb, pláne, ha az én erőteljesen mérsékelt hozzáértésemmel párosul :D

eosbandi
2013-07-19, 11:34

Az simán lehet, mert logikus lenne, hogy az szállt el, ha szembe kapta az áramot. Lehet azt szerinted cserélni valahogy? Ha más nem legalább lenne egy tartalék adóm :)

Elvileg ez van benne :
http://www.hittite.com/content/documents/data_sheet/hmc406ms8g.pdf
A digikey-nel 17usd darabja plusz vam+afa
http://www.digikey.com/product-search/en/rf-if-and-rfid/rf-amplifiers/3539647?k=hmc406

De a szallitasi koltseg miatt egyszerre tobb massal kellene rendelni...
(vagy az alibabarol, de ott lehet hogy fake-et soznak rad....)

GPeti
2013-07-19, 17:36
Csakhogy ezt be is kell tudni forrasztani, az alsó felét meg a lábakat maszkon keresztül fel kell kenni forrasztó pasztával és egy reflow javító állomással ahol programozható a hőprofil kell beforrasztani, mindezt ESD védett környezetben.

eosbandi
2013-07-19, 17:47
Csakhogy ezt be is kell tudni forrasztani, az alsó felét meg a lábakat maszkon keresztül fel kell kenni forrasztó pasztával és egy reflow javító állomással ahol programozható a hőprofil kell beforrasztani, mindezt ESD védett környezetben.

Elvileg. Gyakorlatilag meg egy szimpla reflow allomassal ki lehet szedni es es jo pákával be is lehet forrasztani. LQFP208-ig viszonylag egyszerűen megoldható házilagosan minden (pasztázás nélkül, egy egyszerű AOUYA forrasztó állomással mint pl. ez http://www.speedshop.hu/termekek/27630/szerviz-kellek-smd-allomas-aoyue-906-90906-.html ). Ami gázos az a BGA...

GPeti
2013-07-19, 18:08
Így van, felvitt ónnal meg egy hőlégfúvóval is be lehet forrasztani, de...

pulsarxp
2013-07-19, 21:19
Mi? Most hülyéskedtek? Minek ehhez reflow állomás? Bármikor leveszek és felrakok 4szer ekkora IC-t simán pálkával. Csak gyakorlás kérdése. Nem kell ide se paszta, se maszk.

GPeti
2013-07-19, 23:11
Vedd már észre hogy ezt alulról is le kell forrasztani, szerinted miért írtam hogy nem egyszerű cserélni?

distvan52
2013-07-19, 23:20
nem könyű de már cseréltem ilyen íct ( kifúrtam a panelt )

pulsarxp
2013-07-19, 23:45
Észre vettem, de akkor sem kell szerintem hozzá semmi extra ;)

Vedd már észre hogy ezt alulról is le kell forrasztani, szerinted miért írtam hogy nem egyszerű cserélni?

capriv6
2013-07-20, 11:35
Hőlégfúvóra rászerelsz egy fejet ami körbe öleli az IC lábát is (egy kis kocka kalitka) beállít 300C-330C és felmelegit.. kalitka nélkül nem oda fújod a meleg levegőt ahová kellene és a környező alkatrészeket is lefújhatod .. mikor megfut a forrasztó ón akkor lepöckölheted. Felrakni ugyan ez csak elő kell futtatni ónnal + folyasztószer ...nem bonyolult csak a technikát kell hozzá elsajátítani..