PDA

Teljes verzió megtekintése : Az FPV repülés műszaki megoldásai, trükkök, ötletek, a hatótávolság növelése

oldal : [1] 2

ati
2010-08-01, 19:17
Sok sok topikban szétszóródik az info, gondoltam összegyűjtöm. Talán az is kiderül, hogy az elmélet és a gyakorlat között nincs is nagy ellentmondás, csak úgy tűnik. A fórumozó szakmabeli kollégák segítségével talán még azt is sikerül bizonyítani, hogy a rádióhullámok ismerik a fizikát és az elméletet.

Kezdjük egy egyszerű példával. Videóátvitel 1280MHz 100mW teljesítmény GP antennák. Mit várhatunk? Az első kérdés mekkora a vevőnk érzékenysége. Legyen -90dBm. Ekkor az elméleti maximális hatótávolság: 6km, csakhogy nem vettünk semmit figyelembe. Minimum 10dB fading tartalékkal számolni kellene. Ekkor: 2km marad, persze ha minden ideális. Állunk egy legalább 10m magas domb tetején és a repülőnk körülöttünk köröz úgy, hogy az antennája mindig a maximális térerőt nyújtja. A GP antennák nyeresége a dipólhoz képest 0. Tulajdonképpen dipólból származtatható a GP. A vevő érzékenységét a generátorból kiadott zajmentes jelhez adják meg, zajos környezetben sokkal rosszabb lesz az eredmény. Az első és legfontosabb, hogy a vevőnk érzékenységét megállapitsuk. Ennek módja, ha a szabadban két ismert és hiteles antennával egy magaslati pontra feltesszük az adót és addig távolodunk a vevővel, amig a kép romlani nem kezd. Sajnos elég magasra kell ahhoz rakni az adót, hogy ez a mérés megbizható legyen. Nem lehet közte épület sem. A tiszta rálátást mint követelményt teljesítenünk kell. Ha megvan a korrekt érzékenység, akkor már tudunk várható hatótávot kalkulálni. 6dB nyereség növelés megkétszerezi a hatótávunkat. Igy az egyik GP lecserélése nyereséges antennára már hozz a konyhára.

pali
2010-08-01, 19:28
Számolgattam:a T.S.berendezés érzékenysége -106dB 50-400kHz sávszélesség mellett. (nem derült ki számomra, hogy ténylegesen mekkora a sávszélessége). Egy közönséges kinai kézirádió -120dB-t tud. 12,5kHz sávszélesség mellett. Ha a sávszélességet nem veszem figyelembe, akkor az érzékenység különbözőségből adódó nyereség 14dB, ami minimum 4-szeres hatótáv a kézirádió javára. Úgy tűnik van benne valami....

mmormota
2010-08-01, 21:32
A fórumozó szakmabeli kollégák segítségével talán még azt is sikerül bizonyítani, hogy a rádióhullámok ismerik a fizikát és az elméletet.

Engem ilyen eretnek beszéd miatt többen egyszerűen kiátkoztak, azóta kissé óvatosabb vagyok... :o ;D

mcelek
2010-08-01, 23:57
Lehet ez a topic szakmai! Hátha nem irogat bele olyan, aki nem szaki. Most csak építőleg vagyok, de nem szaki. Ezután majd csak olvasom, szívom magamba az infót :-*
Mmormota, te moderátor vagy, egyszerűen kimoderálod a felesleges szöveget, mert te fel vagy erre hatalmazva, csak legyél kemény, máshol is működik cenzúra. 8)

mmormota
2010-08-02, 04:59
Nincs szakmai moderálás a fórumon. Senkit sem moderálhatok ki (és nem is áll szándékomban) csak azért, mert szakmai szempontból nem értek egyet a hozzászólásával. Ez eddig sem fordult elő, az eltűnt topicokat nem én töröltem.

ati
2010-08-02, 06:20
Jó, akkor ne a szakmai szót használjuk, legyen épitő jellegű a hozzászólás! Bárki hozzászólhat. Látván sok szorgalmas ember küzdelmét az elemekkel és a fizikával és némi segítő szándékkal vetettem fel ezt a témát. Egy seprűnyélre szerelt drót darabbal (GP antenna) és néhány kinai játékkal nem lehet sok km biztonságosan leküzdeni. Nem nagyon esett szó a freshnell zónákról, padig le vagyon irva, hogy miért nem annyi a hatótáv, amennyi és ez nem ellentmondás az elmélet és a gyakorlat között. Az URH, pláne a mikrohullámú technika tartalmaz sajátságos elemeket, amit jó ha ismerünk ahhoz, hogy sikeresebben oldjuk meg a feladatot (tudjunk messzire repülni), mégha hobby tevékenységről van is szó.
Én a következő problémákat látom eddig:
1. A bázisállomás felépítése, az antennák elhelyezése.
2. A vevőberendezések alkalmatlansága. (sávszélességük és zajszámuk kérdése)
3. Az alkalmazott , választott frekvenciák.
4. Üzemmódok, a működtetés biztonsága, zavarvédettség.
És most hirtelen nem jut több az eszembe. És továbbra is állítom, hogy lehet a szabályoknak, törvényeknek megfelelő megoldást találni. Nem könnyű, de lehet.

jpeti29
2010-08-02, 09:10
Akkor most légysz fejtsd ki ekezről a problémákról és azok esetleges megoldásáról a véleményed nagyon konkrétan, minha egy gyereknek mesélnéd el. Azoknak aki értenek hozzá nyílván unalmas lesz, de többen vagyunk nem szakik akiknek ez hasznos is lehet.

Aqvakond
2010-08-02, 09:52
Hali!

Jó lenne ha minden elméleti témájú hozzászólás itt lenne, mert az FPV-s topikokból elég nehéz kihámozni a gyakorlatiasabb problémákat.

De ha már van ilyen megkérdezem: A gyári antennák tényleg olyan hasra levágott drótdarabok?

Amúgy találtam egy ilyet: http://www.hestore.hu/termek_10027964.html RC távirányításra szerintem remekül lehetne használni. Esetleg a gépről vissza lehetne küldeni telemetria vagy GPS adatokat :D

ati
2010-08-02, 19:38
Hali!

Jó lenne ha minden elméleti témájú hozzászólás itt lenne, mert az FPV-s topikokból elég nehéz kihámozni a gyakorlatiasabb problémákat.

Ez nem rajtam múlik.

De ha már van ilyen megkérdezem: A gyári antennák tényleg olyan hasra levágott drótdarabok?

Én nem tapasztaltam. Kérdés persze, hogy gyári alatt mit értesz. Itt a fórumon is volt rá példa, hogy a gyári antenna nem volt jó arra, amire használni kívánták, viszont nem is arra a frekvenciára készült. Komolynak mondható cégek nem járatják le magukat rossz antennákkal.

Amúgy találtam egy ilyet: http://www.hestore.hu/termek_10027964.html RC távirányításra szerintem remekül lehetne használni. Esetleg a gépről vissza lehetne küldeni telemetria vagy GPS adatokat :D

Én már próbálkoztam vele,szerintem nemjó semmire, max.garázsajtót nyitogatni. A Chipcad Kft-nél 600Ft ugyanez.

ati
2010-08-02, 20:33
Akkor most légysz fejtsd ki ekezről a problémákról és azok esetleges megoldásáról a véleményed nagyon konkrétan, minha egy gyereknek mesélnéd el. Azoknak aki értenek hozzá nyílván unalmas lesz, de többen vagyunk nem szakik akiknek ez hasznos is lehet.

Megpróbálom, ez is a célom, de annyi segitség kell, hogy ha valami nem világos, akkor addig nyúzzuk, amíg az nem lesz, mert sajnos sok szakmai fogalom és kifejezés van amit használok, de nem biztos, hogy mindenki számára érthető annak tartalma. Pl. a freshnel zónát hogyan magyarázzam el? Tapasztalataim szerint sokan a radióhullámok terjedését a zseblámpával keverik, és az "eb itt van elhantolva". Rádiózni valamelyest tudni kell és ez alól az FPV repülés sem kivétel.
A 4-ből melyik érdekel leginkább? Hangsúlyozom, én a saját tapasztalataimra támaszkodom, saját cuccom adja az alapot, ettől még lehet eltérő és jól működő másféle megoldás is.

ati
2010-08-02, 21:15
Nincs szakmai moderálás a fórumon. Senkit sem moderálhatok ki (és nem is áll szándékomban) csak azért, mert szakmai szempontból nem értek egyet a hozzászólásával. Ez eddig sem fordult elő, az eltűnt topicokat nem én töröltem.

Szerintem jók a hozzászólásaid, én igénylem is, az hogy néha helyre teszed a dolgokat nem baj, javít a fórum színvonalán.

ati
2010-08-03, 07:20
Nos, a bemeneti érzékenységnél talán fontosabb a vevő zajszáma. Ezt is valahogy értelmesen kéne elmagyarázni. A zajszám , vagy zajtényező egy dB-ben kifejezett szám, ami valami olyat mutat, hogy mennyi zajt hoz létre a készülék önmagában. Ezt kell hozzáadni a külső zaj értékéhez és megkapjuk az adott frekin a zajszintet. Ehhez képest kell a vett jelünknek nagyobbnak lenni, hogy egyáltalán képet kapjunk. FM vételhez minimum 10-15dB jel/zaj viszony szükséges. Azaz az antennáról érkező hasznos jelnek ennyivel kell nagyobbnak lennie a zajszintnél. A bemeneti érzékenységet a 10dB-es jel/zaj viszonyhoz szokás megadni, vagy mellé kell irni, hogy mennyihez annyi. Szóval az árán kívül más paramétert is illik megadni. Ezzel az a gond, hogy egy kiszajú generátorral mérik, és ez nem veszi figyelembe a környezet háttérzaját, ami bizony a vételt jelentősen leronthatja, ha nem kezeljük megfelelően.

jpeti29
2010-08-03, 09:05

Erről írhatnátok. Mi a helyzet akkor, ha egy erdőben vagyok egy tisztáson például. Adómodul? Videóvevő? melliket hova, mivel vezetve a jel, milyen magasra, miylen távol, milyen szögben stb.

mcelek
2010-08-03, 09:16
Mostanra többen (FPV talin is látszott) háromlábú fotóállványra tesszük a videóvevőt, 1,5-2m magasra, célszerű az irányítás antennáját hasonlóan elhelyezni, perzse egy kis távolságot tartva a zavarok elkerülése miatt.

ati
2010-08-03, 09:40
A távirányító és a videóadó nem zavarhatja egymást, erre különös gonddal kell figyelni. 1200-1240 *2 =2400-2480 akármit csinálsz, szűrsz, alapvetően interferencia áll fenn. Ez a lehető legrosszabb kombináció. 433*3=1299 (ez sem túl jó), ráadásul a felharmónikusokat nem lehet teljesen eltávolitani, igy saját magad zavarása fennáll. Ha viszont az interferencia nem áll fenn, akkor egymáshoz közel is rakhatod az antennákat. Én még a polársikban is eltérőt használok a videóra és a távra.
Antenna elhelyezés: ez elég bonyolult kérdés. 2m-nél jóval magasabbra kell tenni az antennát, de itt az adott szituációban a freshnel zónák tisztaságát kell vizsgálni a repülés távolságának függvényében. Gyakorlatban úgy 10-12m magasság már elfogadható eredményt hoz. Jó és követhető példa lehet megnézni egy rádióamatört, hogy kitelepülés során mit és hogyan használ, neki muszáj messzire rádióznia, ha eredményeket akar, az FPV-nek is, ha messze akar repülni. Az antenna tracking jó megoldás, de azt is magasra kell tenni.

jpeti29
2010-08-03, 09:41
célszerű az irányítás antennáját hasonlóan elhelyezni

a ppm jelet viszed az oszlopra vagy az antennát koaxon?

ha az egész modul van az oszlopon, hogy kapcoslsz teljesítményt TS esetében pl.

ati
2010-08-03, 11:16
Én az antennát teszem fel, és koaxon viszem a jelet. Nem használok T.S.- t, mert full illegális, meg nem is jó, erről volt már szó egy másik topikban. Vevő oldalon a videót a következőképpen veszem: antenna , előerősítő, koax, és a kezelőpultnál van a vevő, ami egy PHILIPS KTV-s beltéri.

ati
2010-08-03, 15:13
A CPOD (Circular Polarized Omni-Directional - körsugárzó körpolarizált vagy örvényantenna) antenna egyike az egzotikusabb antennamegoldásoknak, de gépre felrakni szerintem kicsit nehézkes. Annál sokkal egyszerűbb egy NYÁK alapú "big wheel", vagy egyszerűbb dipol vagy tripleg. Bázisantennának pont amiatt nem használnám, mert a sugárzónak ugyanolyan irányú (LHCP vagy RHCP) polarizációval kell sugároznia. Adó oldalon ezért esetleg elképzelhető egy helikális antenna azonos tekeredéssel, ehhez hasonló van néhány GPS-ben is 1575 MHz-re, de a probléma itt is a mérettel lenne az FPV-s frekihez.

A SAW filtert érdemes cserélni a 27-ről 17 MHz-es sávszélességre, mert elég sok zajt ki lehet így zárni. A kiforrasztás nem egy álom, de kis forrasztási gyakorlat és némi türelem csodákra képes. Arra viszont érdemes figyelni, hogy újabban lehet egy-két olyan vevőt is találni még az olcsóbb kategóriában is, amelyikben már eleve 17 MHz-es van. A filter beszerzésre digikey-nél találtam idáig a legolcsóbb forrást, viszont drága tőlük a szállítás.

A minikits-es szűrőt én szoktam javasolni, mert mind 1,2-re, mind pedig 2,4-re jópárat felhasználtam az elmúlt vagy 10 év során. Kicsi, olcsó, táplálható kívülről vagy az RF-en keresztül is, megépíthető egy vagy kétfokozatúra is, alacsony a zaja és már eleve benne van az a szűrő, amivel az adott sávra lehet sima méretezéssel hangolni. Egyébként ha szűrő nélküli előerőlködőt használsz, nagyon zajos lesz az eredmény. Mégegy pozitívuma, hogyha ezt használod, nem lesz kőbe vésve a videófrekid és mégis nyersz vagy 30 Db-t.

Gejza

Csak átemeltem ide is, merthogy témába vág. Én még próbáltam az interdigitális sávszűrőt is közvetlenül az előerősítő után, az is nagyon jó. A beltérim tud 16MHz-et gyárilag.

ati
2010-08-04, 05:21
Még egy dolog eszembe jutott, ami lehet nem világos mindenki számára. A vevő érzékenysége önmagában nem elegendő adat egy jó rádiónál, fontos a sávszélesség. Fontos az, hogy a vevő a szükségesnél nagyobb sávszélességgel ne vegye a jelet, mert a hasznos jel sávszélessége adott, az összes többi felesleges zaj, ami rontja a vétel esélyeit. Összehasonlitva az ebből eredő érzékenységet mondjuk a T.S.-el (-106dBm), egy átlagos keskenysávú kommunikációs vevőé: -122dBm A különbség 16dB, ami elég sok. Tehát, ha az adóteljesítmény és minden más azonos, akkor a kommunikációs rádió lényegesen messzebb szól el, mint a T.S. vagy más hasonló egyszertranszponált nemigazán keskenysávú készülék. 6dB különbség kétszerezi a távolságot. (lsd. Frees-formula) A rádiónak van még egy csomó más igen fontos tulajdonsága, pl. mennyire viseli el, ha a közelébe megszólal egy nagy teljesítményű adó másik frekvencián... ugye ez is fontos. Nos a profi cucc elviseli.

njozsef
2010-08-04, 07:11
Nekem 1.24-en megy a vevő és kb 30 cm-rel alatta van egy GP 2.4-es antenna. A legrosszabb helyen van a videovevő antennája, de az 1W-os 2.4-es booster valami rejtélyes oknál fogva nem zavarja a videovételt. (legalábis a képen nem látszik)
Nincs előerősítő rajta (akkor lehet, hogy már gondjaim lennének.)
A vékony közös tápvezeték viszont okozott gondot a vett jelben.

A távirányító és a videóadó nem zavarhatja egymást, erre különös gonddal kell figyelni. 1200-1240 *2 =2400-2480 akármit csinálsz, szűrsz, alapvetően interferencia áll fenn.

ati
2010-08-04, 08:22
Az 1240 video és a 2400 távirányitó elég rossz kombináció, bár ez zavart a repülőn okoz nem a földi egységben. A rádióhullámok terjedése frekvencia-függő. (lsd. Frees-formula) 10km-en a csillapítás 2400MHz-en 120dB, 1200MHz-en 114dB és 400MHz-en 104dB. 16dB különbség! El kell dönteni, hogy egy mező felett helyi repülést szeretnék, 1-5km-es max. távolságra, vagy 10-20km-re, mert akkor a technikai eszközöket meg kell válogatni. 23cm-en csak 3db videó csatorna van, 13cm-en inkább videózni érdemes, mint távirányítani. És akkor remélem mostmár sikerült a problémákra rávilágítanom.

njozsef
2010-08-04, 09:58
Mező felett 5km elérése estén már annyira boldog lennék, hogy csak na.
A 20km-hez kell akku is, hogy hazajöjjön. :)

jpeti29
2010-08-04, 10:34
Mező felett 5km elérése estén már annyira boldog lennék, hogy csak na.
A 20km-hez kell akku is, hogy hazajöjjön. :)

Nem csak akku, gép is!
50km/h-val számolva 48 perc repidő kéne hogy megjárd oda-vissza.

ati
2010-08-04, 10:51
Világos persze ebben tökéletesen igazatok van, de ebbem a topikban a nagyobb távolság célként van kitűzve, a gép mérete és alkalmassága másik kérdés.

gabor2009
2010-08-05, 10:00
Én a következő problémákat látom eddig:
2. A vevőberendezések alkalmatlansága. (sávszélességük és zajszámuk kérdése)
3. Az alkalmazott , választott frekvenciák.
4. Üzemmódok, a működtetés biztonsága, zavarvédettség.
És most hirtelen nem jut több az eszembe. És továbbra is állítom, hogy lehet a szabályoknak, törvényeknek megfelelő megoldást találni. Nem könnyű, de lehet.

Aki a másik forumon nem olvasta: (régebben leírtam már ezeket a problémákat, és megoldásukat is)

Az fpv-hez a következő 4 dologgal kell foglalkoznod:

1.
FPV videóátvitel 1. probléma az antenna minősége (http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,71202.0.html)

2.
FPV videóátvitel 2. probléma a zavarás. alul áteresztő filter - low pass filter (http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,71203.0.html)

3.
FPV videóátvitel 3. probléma a videó adó-vevő minősége (http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,71204.0.html)

4.
FPV videóátvitel 4. probléma az rc távírányító (2.4) minősége (http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,71205.0.html)

5. Egy profi antenna, amivel nem számít mennyire döntöd be a gépet, mert bedöntve is megmarad a távirányítás és a videoátvitel.
Gömb antenna (http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,63674.0.html)

Jó olvasást!
Gábor

Vagyis:
- Jó antenna 1,2ghz-re mind a 2 oldalon.
- 1,2ghz-es szűrő a repülőre, ha zavarja a 2,4ghz-es távirányítódat. (Általában zavarja.)
- A 2,4-es távirányítóra is kell jó antenna, mert a gyárit 200-1000m-re méretezték, és ez kevés fpv-re.
Ez az alapszett. Lehet kerülgetni, variálni, de előbb utóbb ezt mindenki megcsinálja.

Ha ez kevés (kb 2-3km), akkor lehet növelni mind a távirányítón, mind a videóátvitelen a hatótávolságot.

Üdvözlettel:
Gábor

ati
2010-08-05, 12:23
Kedves Gábor!
Ezt én értem, és olvastam is, az antennák fontosságában egyet is értünk. Szerintem a 2,4 irányításra 1,2 videó mellett nem alkalmas, nagyobb távolságra sem jó. A 2. általad megfogalmazott probléma megoldása szerintem nem az aluláteresztő szűrő, hanem az interferencia elkerülése alkalmas frekvencia választással. A távirányítás és video átvitel persze részben a berendezéstől függ, éppen ezt fejtegetem, hogy melyik részében és elég tetemes nyereséget sikerül is összehozni. Én gömb antennát még nem láttam, amit használok azt nyilván azért használom, mert ezt tartom a legjobbnak. A többi itt felvetett témában is kíváncsian várom véleményed, pl. a vevőkészülék sávszélessége zaja és érzékenysége stb. Szerintem vetettem fel új gondolatokat.

Peck
2010-08-05, 14:45
Tudom egyszerű dolog, de azért kíváncsi vagyok a műszaki megoldására :)
Hogy érdemes a video+tápjelet elvinni a adóig? (gép elejében lesz az akksi+kamera, gép végében az adó)
Gondolok itt arra, hogy milyen kábelt (vastagság, árnyékolás, csavart érpár?) célszerű alkalmazni, a tápot ajánlott-e külön vinni a videojeltől, vagy mindegy.

mmormota
2010-08-05, 15:09
Tudom egyszerű dolog, de azért kíváncsi vagyok a műszaki megoldására :)
Hogy érdemes a video+tápjelet elvinni a adóig? (gép elejében lesz az akksi+kamera, gép végében az adó)
Gondolok itt arra, hogy milyen kábelt (vastagság, árnyékolás, csavart érpár?) célszerű alkalmazni, a tápot ajánlott-e külön vinni a videojeltől, vagy mindegy.

Sima lapos kábel megfelel. Én olyat használok, mint a vastagabb fajta szervó toldó kábel. Mivel a hang miatt 4 ér kell, még egy szálat mellé ragasztottam. Az adó felőli végére raktam egy ferritgyűrűt 5 menettel.

jpeti29
2010-08-05, 15:51
Szerintem a 2,4 irányításra 1,2 videó mellett nem alkalmas, nagyobb távolságra sem jó.

Meg kell védjem Gábort, ő sem mondta, hogy jó. Csak megpróbált segíteni rajtunk akiknek 2.4es irányítása van, hogy azt megtartva valamilyen alternatívát találjunk a videó átvitelre. Mindenki tudja, hogy nem a legjobb megoldás, de szegény ember vízzel főz, azt használjuk első körben ami van.
amúgy meg akkora vita folyt itt a legálisan használható frekikről, de a végén nem született javaslat konkrét, minkednki számára könnyen kivitelezhető megoldásra senkitől. Ezt ne vedd támadásnak, én megértelek téged is, csak magyarázom, hogy én vagy talán más is, hogy gondoljuk.

gabor2009
2010-08-05, 17:11
Szerintem a 2,4 irányításra 1,2 videó mellett nem alkalmas, nagyobb távolságra sem jó.

Meg kell védjem Gábort, ő sem mondta, hogy jó. Csak megpróbált segíteni rajtunk akiknek 2.4es irányítása van, hogy azt megtartva valamilyen alternatívát találjunk a videó átvitelre. Mindenki tudja, hogy nem a legjobb megoldás, de szegény ember vízzel főz, azt használjuk első körben ami van.
amúgy meg akkora vita folyt itt a legálisan használható frekikről, de a végén nem született javaslat konkrét, minkednki számára könnyen kivitelezhető megoldásra senkitől. Ezt ne vedd támadásnak, én megértelek téged is, csak magyarázom, hogy én vagy talán más is, hogy gondoljuk.

Valóban nem ideális. De egy kis szűrővel jól működik mindenféle zavarás nélkül. Nagy távolságra is jól működik! (ezt már több repülős példája megerősítette)
Nincs jó megoldás a táv és a videó átvitelére (annak a frekvenciáira).
Amit szabad, ISM sáv:
433.92mhz (csak egy frekvencia)
868mhz
2400mhz
5xxxmhz

1240mhz pedig amatőrsáv, rádióengedéllyel használható
PMR frekik (446.xxxmhz)

Ezen frekik kombinációiból pedid nem lehet jót kihozni.
Az 1.2-n működő video átvitel korrekt lett, amíóta antennacserével és előerősítővel gyakorlatilag nincs távolság korlát.
Az 1.2-höz adott jelenleg a sok 2,4-en működő adó, a DMD 902mhz-en, és a TS 432-445mhz-en.
A DMD és a TS Magyarországon tiltott frekin működik. Ezen nincs mit ragozni.
A 1.2ghz-hez lehetne még 5ghz-es és 868mhz-es távot használni. Jelenleg nincs egyik sem forgalomban.
A Victory LRS kétirányú távirányító oldhatja meg a dolgot, mert az 868-on megy, ISM sávon. Magyarországon is legálisan.

Más kombináció nincs.

Ha pedig valaki fölfele megy pl. 5ghz-re, az könnyen a mikrohullámok útvesztőjében el fog tévedni, nem lesz jó a rendszere. Fölfelé én semmiképpen nem mennék.
A pmr is lehetne egy alternatíva, de jobban terhelt, mint bármi más frekvenciatartomány, ezért alkalmatlan.
És mindenki vegye figyelembe, hogy ahogy nő a frekvencia, annál nagyobb teljesítmény kell egy kapcsolat létrehozásához, annál bonyolultabb antenna, és exponenciálisan drágábbak lesznek az alkatrészek is.
Én annak is nagyon örülök, hogy 1.2-n jól megy a video-link ünk...

Üdvözlettel:
Gábor

ati
2010-08-05, 18:09

Teljesen igazad van,de nem kell védeni Gábort, mert senki nem támadja, (mostmár kiemelem: )jó, amit csinál, fontos és hasznos, pláne ha sokaknak segít is. Mert ezt már többször elmondtam. A topikot azért indítottam, mert úgy gondoltam, hogy amit csinálok az lehet egy másik jó megoldás, és talán hasznos ha megosztom. Nem igaz az az állitás, hogy nem született eredmény legálisan használható frekikről, ebben ráadásul egyet értek Gáborral. Ő javasolta a 868MHz-et, én utána is jártam egy jogi topikban, kiderült, hogy én tudtam rosszul, mert éppen ezen a frekin engedélyezett a frekvenciahopping is. Gábor rádiókészüléket is ajánlott, tehát az is van. Aztán szó volt a 70cm-es sávról, ami szintén jó lehet távirányításra, sajnos M.O.-on nem ugyanaz a sávhasználat, mint Belgiumban, igy a T.S cucc itt nem szabályos, de más megoldások még lehetnek azok. Aztán szó volt arról is, hogy amatőr engedéllyel lehet használni legálisan sok frekit, pl. az 1240-1300MHz-es sávot is csak amatőr engedéllyel lehet használni, de azzal viszont legális. Én pedig kifejezetten azt állitottam és állitom, hogy nem könnyű legálisan megoldani a dolgot, de meglehet. Nos ezen munkálkodok. Felmerült itt már többször a csoportos repülés. Azon a 3db frekvencián, mi a 23cm-es sávban van, hogyan gondoljátok? Nyilván több freki kell. Videónak ott van a 13cm. Ha jobbféle berendezést használunk, akkor 2300-2400-ig is rendelkezésünkre áll szabad frekvencia, igaz amatőr licensszel, de azzal legális. Ez 100MHz, ha ki is hagyom a fontos frekiket, hogy ne zavarjam más munkáját, bőven marad hely. 2300-2470-ig sok videócsatorna elfér. Ezért én azt mondom, és ez az én véleményem, hogy kár ezt elpazarolni távirányításra, mert azt másutt is meg lehet oldani. Nem könnyű, de meg lehet.

ati
2010-08-05, 18:27
Az ISM sávok használata nemcsak frekvenciához, de teljesítményhez is kötött, tehát nincsen olyan legális megoldás az amatőr licenszen kívül, ami 1W adóteljesítményt engedne a videó adónak. Tehát, ha valaki legálisan akar komolyan FPV-zni, akkor jól teszi, ha megszerzi az amatőr licenszet, és akkor legálisan használhat frekiket, és teljesítményt. Nem könnyű, de megoldható. Erről is volt már szó, és a feltételeket is átbeszéltük. A horgászathoz is kell engedély, ez sem bonyolultabb. Tehát továbbra is azt állítom, hogy lehet ma M.O.-on legálisan FPV-zni, nem könnyű, de lehet.

ati
2010-08-05, 21:03
KEllene nekem antenna forgató (tracking). Fogalakozott valaki már ezzel? Esetleg megoldotta? Érdekelne minden infó!

Peck
2010-08-05, 21:51
Nem csináltam meg, de ezt nézegettem:
http://www.mictronics.de/projects/my-easystar-fpv/fpv-equipment/#AntennaTracker

GPeti
2010-08-05, 22:49
A hangcsatornán a gps kordinátáját el kell küldeni a földi egységnek, ebből kiszámolja egy mikrokontroller az irányt ismerve a helyi kordinátát.

Az OSD-n hasonlóan számolom ki a visszatérés szögét, itt a programrész basic-ben:

lat3, lon3 a kordináták fokban, latref, lonref a kiindulási hely kordinátája fokban, distm a távolság méterben.

Latd = Lat3 - Latref
Lond = Lon3 - Lonref
Latdis = Latd * 111195
Londis = Lond * 111195
Latdis2 = Latdis * Latdis
Londis2 = Londis * Londis
Dists = Latdis2 + Londis2
Distm = Sqr(dists)
If Distm > 9999 Then Distm = 9999

Tangens függvénnyel számolok mind a négy síknegyedben:
(Lehet ez frappánsabban is megoldható lenne.)
degback változó a haladási irány és a kiindulási irányeltérés fokban, deg2 változót a gps adja.

If Lond <> 0 Then
Cdeg = Latd / Lond
Irad = Atn(cdeg)
I_degt = Rad2deg(irad)
I_deg = Round(i_degt)
I_degl = I_deg
If Latd >= 0 And Lond > 0 Then I_degl = 180 + I_degl
If Latd < 0 And Lond > 0 Then I_degl = 180 + I_degl
If Latd < 0 And Lond < 0 Then I_degl = 0 + I_degl
If Latd >= 0 And Latd < 0 Then I_degl = 360 + I_degl
Else
If Lat3 > Latref Then I_degl = 270
If Lat3 < Latref Then I_degl = 90

End If

Degback = I_degl - Deg2
If Degback < 0 Then Degback = 360 + Degback

ati
2010-08-06, 05:59
Értem, még néhány kérdés:
Mi van akkor, ha kiesik a videó és elvesziti a jelet egy kis időre ? Hogyan talál rá?
Az antennának körbe-körbe kell forognia, mert mi van ha körpályán megy a gép? Ezt hogy oldjuk meg?

GPeti
2010-08-06, 06:41
Hát ha nincs jel akkor tartsa a legutóbbi irányt, esetleg figyelje a vevő térerőmérőjét és az alapján pásztázzon.
A körbe-körbe forgatás csúszógyűrűkkel megoldható de ez mechanikusan nem egyszerü különösen ha nagyfrekit is át kell rajta vinni. Meg kell nézni egy radart közelről.

ati
2010-08-06, 07:25
Beszéljünk kicsit a zajról. Milyen szép és egyszerű lenne az élet nélküle!! Távoli FPV repülésünknél a következő zajforrásokkal találkozunk többek között:
készülékeink saját zaja.
Az égbolt háttérzaja,
és (ez leginkább a városok irányában) ipari háttérzaj.
Ebből a készüléké számitható, a többi viszont nem. Az ég háttérzaja frekvenciafüggő és erősen függ az aktuális naptevékenységtől, ami most éppen erősödő ciklusában van. 2012-ben várjuk a csúcsát.
Az ipari háttérzajra végeztünk egy mérést. Egy sik területen működő versenyállomásról körbefordítottuk az antennát 1296MHz -en . Nagyon jól kivehetőek a települések. Ami érdekes tapasztalat a vizszintes és függőleges polársik között jelentős eltérés tapasztalható az emelkedett ipari zajban, függőleges polársikban mintegy 10dB-el nagyobb zajt "láttunk".
FPV repülésnél a videó átvitele a problémás, a mérés annyira meggyőzött, hogy áttértem függőlegesről vizszintes polársikra. (10dB=10-szer akkora)

Sajnos a zaj ott van, eltüntetni nem tudjuk, a vevőnket kell feltuningolni, hogy leküzdje. Ill. az adóteljesítményt kell növelnünk. Mivel a rendszer eredő zaja függ a vevő érzékenységétől, a használt sávszélességtől és a vevőkészülék saját zajától, ezeket tudjuk és kell csökkentenünk. Ha a videó jel átviteléhez elegendő 16MHz sávszélesség, akkor cseréljük ki a szűrőt 27-ről 16-esre. Javulni fog. Használjunk jó minőségű előerősítőt! Ezzel növeljük vevőnk érzékenységét és csökkentjük a saját zaját.
Egy amatőr mondás szerint legjobb erősítő az antenna. Nos az antenna egy passziv eszköz, amely a térből a karakterisztkájának megfelelően szedi össze az adott frekvenciatartományba az elektromágneses hullámokat. Az antennának is van sávszélessége és nyeresége amit a dipolhoz, mint referenciához, vagy egy elméletileg egyenletes eloszlású gömb-höz hasonlithatunk. Távoli repüléseknél az irányitott antennák hasznosabbak, mert kevesebb zajt szednek össze a térből és nagyobb jelszintet produkálnak nyereségük révén. A hátrányuk, hogy az irányítottság miatt mindig a repülégép felé kell fordítani. Az antenna forgató bonyolult és drága, de nagyon sokat javít a dolgokon, igy távoli repüléseknél szerintem nélkülözhetetlen.

cooljoe
2010-08-06, 07:46
Szeretnék még feltárni egy plusz információt. A DMD nem 902 MHZ-en megy. Az én modulom lett bemérve, de mint utóbb kiderült a DMD elnézést kért, mert részemre az amerikai és kanadai szabvány szerinti rendszert küldték. A főmérnökük leveléből kiderült, hogy ide 869 Mhz-est kellett volna küldeniük, csak elrontották. Sajna nekem ekkorra már nagyon elegem volt a spanyolokból és nem próbáltam ki a cseredarabot, hanem visszaküldtem, hogy nem kérem a szolgáltatásaikat. Szerintem nem rossz a termékük, de az ügyfélszolgálatuk és a marketing tevékenységük pocsék....

stasz
2010-08-06, 07:59
Mi van akkor, ha kiesik a videó és elvesziti a jelet egy kis időre ? Hogyan talál rá?
Az antennának körbe-körbe kell forognia, mert mi van ha körpályán megy a gép? Ezt hogy oldjuk meg?

3-5 antennát raksz egy csoportba egy trackerre úgy, hogy egymástól kicsit "kifelé" lássnak. A 3-5 vevő jelerősségét figyeled és az erősebb irányba fordítod a trackert. Drága és bonyolult, de ez nem volt a követelmények között :)

gabor2009
2010-08-06, 08:17
Szeretnék még feltárni egy plusz információt. A DMD nem 902 MHZ-en megy. Az én modulom lett bemérve, de mint utóbb kiderült a DMD elnézést kért, mert részemre az amerikai és kanadai szabvány szerinti rendszert küldték. A főmérnökük leveléből kiderült, hogy ide 869 Mhz-est kellett volna küldeniük, csak elrontották. Sajna nekem ekkorra már nagyon elegem volt a spanyolokból és nem próbáltam ki a cseredarabot, hanem visszaküldtem, hogy nem kérem a szolgáltatásaikat. Szerintem nem rossz a termékük, de az ügyfélszolgálatuk és a marketing tevékenységük pocsék....

Ami nálam járt dmd, arra 915mhz volt ráírva, és 902,xx-en ment. Egy frekvencián. Én is bemértem.
Nem tudom milyen a termékük, sokan használják, nyílván nem rossz.
Magyarországon elég ha valaki elkezd a fenti frekin gsm telefonálni, és esélyes a rc gép egy temetésre, mert le fog esni.

Ezek szerint a dmd cserélgeti össze vissza a távok belsejét, és a ráírásnak sem lehet hinni.

Peck
2010-08-06, 09:23

Szerintem is tartsa az aktuális irányt, esetleg kicsit jobbra-balra pásztázhat, de ehhez tudnia kellene a trackernek hogy nincs videojel. Bár végülis a kimaradó GPS koordinátákból következtethet rá :)
Amit linkeltem, volt róla video is, 180 fokos szervókat használ, és igen gyorsan át tud állni a másik "végállásába", de mivel vízszintesen is csak 180 fokot jár be, a másik 180 fokot az antenna másik irányba döntésével fedi le, szerintem még gyorsabb, mint körbefordulni 360 fokot. Sajnos nem találom a videot.
Ilyenre gondoltam (de ez nem pont az), ez kicsit lassan csinálja...
http://www.youtube.com/watch?v=RS9o-g_e0Eg&feature=related

cooljoe
2010-08-06, 09:31
Gábor tudom mit mértél és nem is azt cáfolom. Oda is írtam, hogy az volt nálam, de én az alternatívák közé soroltam vissza a DMD-t, mert nem jót küldtek nekem. Nem cserélgetik, hanem egyszerűen egy csomagoló szakmunkás áldozata lettem. Szilárdnak ugyan olyan modulja van mint nekem volt, csak EU változat és neki 869-es verzió van. Azt mondjátok, hogy az szabad sáv. Ebből következik, hogy ez egy valós alternatíva és ahogy mondtad sokan meg vannak vele elégedve.

Ez nem piszkálódás! Az a baj, hogy folyamatosan olvasva a szakértők hozzászólásait, mindenki összezavarodik aki nem ért a dologhoz. Én sok eszközt kipróbáltam a gyakorlatban és így van viszonyítási alapom. Sajnos nem mindenki teheti meg ezt, de aki most esik be bármelyik FPV topicba az azonnal káoszt lát. Azt sem tudja mit csináljon mert mindenki másról beszél. Szerintetek jól van ez így? Sokan csinálják ezt a műfajt úgy, hogy nem vitatják meg az élményeiket és a kudarcaikat sem itt nyilvánosan. Lehet jobb is, hogy nem is olvassák az okfejtéseket, mert legyünk őszinték sok itt a gőg és presztízs harc. Nem lehetne végre konstruktívan együttműködni, vagy csak beszélgetni? Nem lekukázni egymás tapasztalatai?! Egyenként akiket ismerek mind jó fejek vagytok, csak akkor van baj, ha összekerültök..... hogy van ez? Mondjátok el mert nem értem......

Seknit nem kívántam megbántani! Ez már régóta érlelődött bennem ezért írtam le és remélem nem sértődés lesz a vége....

jpeti29
2010-08-06, 09:32

3-5 antennát raksz egy csoportba egy trackerre úgy, hogy egymástól kicsit "kifelé" lássnak. A 3-5 vevő jelerősségét figyeled és az erősebb irányba fordítod a trackert. Drága és bonyolult, de ez nem volt a követelmények között :)

És így gps tracking se kéne.

gabor2009
2010-08-06, 10:17

És így gps tracking se kéne.

Húha. 5 vevő diversity.

Sajnos nem mindenki teheti meg ezt, de aki most esik be bármelyik FPV topicba az azonnal káoszt lát. Azt sem tudja mit csináljon mert mindenki másról beszél. Szerintetek jól van ez így? Sokan csinálják ezt a műfajt úgy, hogy nem vitatják meg az élményeiket és a kudarcaikat sem itt nyilvánosan.

Nem lehetne végre konstruktívan együttműködni, vagy csak beszélgetni? Nem lekukázni egymás tapasztalatai?! Egyenként akiket ismerek mind jó fejek vagytok, csak akkor van baj, ha összekerültök..... hogy van ez? Mondjátok el mert nem értem......

Bizony ez a helyzet káosz.
Amit tudok, hogy arra kell hallgatni, aki meg is csinálta, és működik neki. (Esetleg videóval alátámasztotta.)
Én a gömbantennán kívül mindent megcsináltam, minden működik. Nem elméleti dolgokat fejtegetek talk-show-ban.
A piacon kapható dolgok itt ott hibáznak, azért ugrottunk neki, hogy kifejlesszünk olyan eszközöket, kiegészítőket, amikkel teljesül az fpv-s-ek álma. Ezen vagyunk, ezt csináljuk.

Sok mindent megosztottam leírtam. Általában az elméleti emberek leírták miért nem jó.
Lehet beszélni róla, én inkább megcsinálom...

ati
2010-08-06, 10:26
hogy az szabad sáv. Ebből következik, hogy ez egy valós alternatíva és ahogy mondtad sokan meg vannak vele elégedve.

Ez nem piszkálódás! Az a baj, hogy folyamatosan olvasva a szakértők hozzászólásait, mindenki összezavarodik aki nem ért a dologhoz. Én sok eszközt kipróbáltam a gyakorlatban és így van viszonyítási alapom. Sajnos nem mindenki teheti meg ezt, de aki most esik be bármelyik FPV topicba az azonnal káoszt lát. Azt sem tudja mit csináljon mert mindenki másról beszél. Szerintetek jól van ez így? Sokan csinálják ezt a műfajt úgy, hogy nem vitatják meg az élményeiket és a kudarcaikat sem itt nyilvánosan. Lehet jobb is, hogy nem is olvassák az okfejtéseket, mert legyünk őszinték sok itt a gőg és presztízs harc. Nem lehetne végre konstruktívan együttműködni, vagy csak beszélgetni? Nem lekukázni egymás tapasztalatai?! Egyenként akiket ismerek mind jó fejek vagytok, csak akkor van baj, ha összekerültök..... hogy van ez? Mondjátok el mert nem értem......

Seknit nem kívántam megbántani! Ez már régóta érlelődött bennem ezért írtam le és remélem nem sértődés lesz a vége....

Az biztos, hogy nem könnyű kihámozni a lényeget, de ez a műfaj sajátja. Jó szem kell hozzá. Pl. a 868MHz-ről is egy ilyen vita vagy beszélgetés során derült ki, hogy használható legálisan távirányítónak és még az FHSS üzemmód is engedélyezett, pedig én is úgy tudtam, hogy 1000MHz alatt nem lehet. Tévedtem. Az összes többi cucc is át lett beszélve. Nekem nagyon sokat segített a fórum és az itt hozzászólók. Még a hibás, helytelen elképzelések sem feleslegesek, abból is lehet tanulni. Pl. át lehet ugrani pár lépcsőfokot a fejlesztésekben. Aztán néhány dolgot el is rontottam volna, nem kicsit... ha nincs a fórum. Van akinek kicsit lobbanékonyabb a természete, könnyebben sértődik, hevesebb a vita... na és szerintem ez még belefér ebbe a műfajba.

HC
2010-08-11, 12:14
Nem tudom volt e szó róla, de szerintetek egy 2.4GHz-es táv-ba (konkrétan egy Corona DSSS modulra) megfelelő e egy jobb nyereségű (pl 5dB-es) antenna (nem irányított), amit eredetileg 2.4GHz-es videóadóhoz árulnak? Cél a távirányítás hatótávjának növelése lenne.

GPeti
2010-08-11, 14:24
Próba cseresznye.
Laposabb szögben sugároz.

Bigyula
2010-08-11, 14:41
Nem tudom volt e szó róla, de szerintetek egy 2.4GHz-es táv-ba (konkrétan egy Corona DSSS modulra) megfelelő e egy jobb nyereségű (pl 5dB-es) antenna (nem irányított), amit eredetileg 2.4GHz-es videóadóhoz árulnak? Cél a távirányítás hatótávjának növelése lenne.

Nem tudom, hogy a V2-es verziójú Corona modulokhoz milyen antennát adnak, de nekem egy V1-es verziójú adómodulom van (a legelső verzió, amihez a "papírdobozos" vevő van csak), és ahhoz egy 5 dBi antennát adtak gyárilag. Nem csináltam vele még nagy hatótávtesztet (csak 2-300 méterre repültem), de a gyári adat 2100 m (már, ha hinni lehet neki).

njozsef
2010-08-11, 15:58
ennek az swr-e 2. (Gáborral mértük)
2.6 körül 1
még nem próbáltam, lehet, hogy a nyeresége jó.
http://cgi.ebay.com/18-dBi-WIFI-Booster-Wireless-omniAntenna-Magnetic-Base_W0QQitemZ320561728353QQcategoryZ86720QQcmdZVi ewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DSIC%2 6its%3DI%252BC%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS% 252BUFI%252BDDSIC%26otn%3D20%26pmod%3D220627972607 %26ps%3D63%26clkid%3D6478698891097467797#ht_3917wt _1138

Azt nem értem, hogy miért nem csinálják meg jól. Az sem lenne olyan nagy dolog, hogy 2.45-ön legyen 1-es az swr-e.

HC
2010-08-11, 18:54
Köszönöm az infókat!

Számomra nem egyértelmű milyen antennát adnak hozzá (a legtöbb helyen nem említik ezt), de valahol azt írták, hogy 3dB-est (ezért gondolkozok a cseréjén)!

HC
2010-08-11, 18:59
Ennek a csatlakozója (RP-SMA male) olyan mint a Corona adómoduljába való?

http://www.edeal8.com/4ushop777/ad/ec0159el0262ed0262.jpg

ennek az swr-e 2. (Gáborral mértük)
2.6 körül 1
még nem próbáltam, lehet, hogy a nyeresége jó.
http://cgi.ebay.com/18-dBi-WIFI-Booster-Wireless-omniAntenna-Magnetic-Base_W0QQitemZ320561728353QQcategoryZ86720QQcmdZVi ewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DSIC%2 6its%3DI%252BC%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS% 252BUFI%252BDDSIC%26otn%3D20%26pmod%3D220627972607 %26ps%3D63%26clkid%3D6478698891097467797#ht_3917wt _1138

Azt nem értem, hogy miért nem csinálják meg jól. Az sem lenne olyan nagy dolog, hogy 2.45-ön legyen 1-es az swr-e.

njozsef
2010-08-11, 22:30
igen, jól fog kinézni a táv, szép nagy bot.
Kizárt hogy 18 dB.
de ha 6, már az is jó.

Nekem az 5 dB-s (???) router antennával szarabb volt a hatótáv mint az eredetivel.

Aqvakond
2010-08-11, 23:50
Ezzel óvatosan! Oldalirányban elég nagy a nyeresége, függőlegesen viszont rosszabb mint a gyári antennáé.

gabor2009
2010-08-12, 07:48
Ezzel óvatosan! Oldalirányban elég nagy a nyeresége, függőlegesen viszont rosszabb mint a gyári antennáé.

Nagy??? :o Olyan pici! Az antenna mérete nagy, a tudása pici.

En egy 15dbi-s lemértem. Nyereségre.
Az összehasonlítás egy 2.4ghz-es GP volt.
A 2 antenna közül a GP kb 1db-vel lehagyta a 15dbi-s versenyzőt.

Összegezve: "made in China", sajnos annyira gyengék a "nagy nyereségű" antennák, mert egy pici GP lepipálja őket!
Pénzkidobás.

Én mértem a Njozsef-ét is. Az is ez a kategória.

Üdv,
Gábor

GPeti
2010-08-12, 08:13
Gábor2009!
Miért rosszak ezek az antennák?

Talán a tömeggyártás miatt nincs pontosan a sugárzó hossza egyenként beállítva?
A helytakarékosság miatt a koaxra ráhúzott ellensúly a baj?

gabor2009
2010-08-12, 14:21
Gábor2009!
Miért rosszak ezek az antennák?

Talán a tömeggyártás miatt nincs pontosan a sugárzó hossza egyenként beállítva?
A helytakarékosság miatt a koaxra ráhúzott ellensúly a baj?

Lemértem, rosszak. Nem tudják amit ráirnak.
Kicsit gondold végig: 2,4ghz-en ha ez 18dbi-s, (a vélhetően gyári 2dbi-s hez képest) 16dbi-vel jobb.
A 16db nagyon nagy érték!
Egy komoly (nagy!) yagi tud ennyit.
A gyakorlatban, ha most pl. 1km-re tudsz elrepülni, akkor a 18dbi-s antennával ez a távolság megnőne 8km-re.
Ezzel az antennával ez nem fog menni...

Miért árulják?
Mert aki nem ért hozzá megveszi, "de nagy a nyeresége" felkiáltással. És még olcsó is.
Nincs műszere, nem is tudja mit és hogyan mérjen.
Becsapás.

Nagy csoda ezen a frekvencián nincs....
Egy 100cmx50cm-es parabola (grid) tud 24dbi-t.
És az irányított, és óriási.

A baj az, hogy butának nézik az embereket, és mindent megvetetnek velük.
Nem a méret a gond, nem is a koax, hanem az, hogy geometriájából adódóan ilyen antenna nincs.
(Pontosítok: van ilyen, de nem ennyiért, és számunkra nem érhető el.)

Gábor

gabor2009
2010-08-12, 14:23
Amit mi lemértünk, hogy a Futaba saját vevője működik 4km-en 2db pici GP antennável amit mi gyártunk.
Az tény.

Füligjimmy
2010-08-12, 14:44
A CR8D antennái közül az egyiket helyettesítettem egy GP antennával.
Csak hatótáv tesztet csináltam, ami 40% hatótáv növekedést produkált.
Persze ezt még más környezetben is ellenőrizni kellene, de elsődleges tájékoztató jellegű adatnak megfelel.
Ha esetleg rossz lenne az elméleti alapokon összebarkácsolt antennám SWR-értéke az kifejezetten jót jelentene, mert a javítással mégnagyobb lehetne a hatótáv.
Sajnos műszerem nincs, így nem tudom megmérni.

GPeti
2010-08-12, 14:53
És mit tudtok a 2.4G-re gyártott kerámiaantennákról?
Lásd kép:

mmormota
2010-08-12, 19:31
Ezeknek az az előnyük hogy kicsik és a többi alkatrészhez hasonlóan be lehet őket forrasztani a panelbe. Mint antenna elég gyengék, nem érik el a negyedhullámú sugárzó nyereségét.

Pl. itt van egy részletes adatlap egy jobb fajta patch-ről:
https://www.tdk.co.jp/tefe02/e821_cabpb1240.pdf

Az a fajta ami sokkal kisebb és úgy néz ki mint egy smd kondenzátor, az ennél is lényegesen gyengébb. Kisméretű Bluetooth modulokba való.

FPV-re nem valók.

GPeti
2010-08-12, 19:36
Igen de minden irányba sugároz, felfelé is.

mcelek
2010-08-12, 21:17
NA ne :o Ha egy SMD-t felnagyítunk, mondjuk téglányira, akkor az nagyhatótávú gömbantenna?
Biztosan egy jólhangolt antennával lehet elérni a kívánt hatást szerintem és akinek van antenna trekkerje, az majd nagyon messzire repül pach, vagy Yagi antennával, persze ha van hozzá ilyen tuti irányítása.
Addig marad 5-10km-en belűl, ami valjuk meg őszintén, nagyon király 8)

Daine
2010-08-13, 01:04
Amit mi lemértünk, hogy a Futaba saját vevője működik 4km-en 2db pici GP antennável amit mi gyártunk.
Az tény.

Szia Gábor!

Hogy is van ez?Van megoldás egy picike hatótáv növelésre a Futaba 2,4-re? :o :o :o :o

gabor2009
2010-08-13, 08:15
Amit mi lem&#233;rt&#252;nk, hogy a Futaba saj&#225;t vevője műk&#246;dik 4km-en 2db pici GP antenn&#225;vel amit mi gy&#225;rtunk.
Az t&#233;ny.

Szia G&#225;bor!

Hogy is van ez?Van megold&#225;s egy picike hat&#243;t&#225;v n&#246;vel&#233;sre a Futaba 2,4-re? :o :o :o :o

Igen, pici.
Mert a wifi &#233;s a mikr&#243; miatt nő a rizik&#243;, hogy a t&#225;volba lepottyan a g&#233;p.

&#220;dv,
G&#225;bor

mcelek
2010-08-13, 21:22
Wifi jó, ha 10mW-al sugároz, erre is külömböző technikákkal kreálnak antennákat, vannak viccesek is.
http://pdaplus.hu/content/view/3928/57/
A tésztaszűrő vitte nálam a pálmát :D
Mikrosütő nem sugároz a rétre, lakott terület feletti repüléskor pedig legyünk magasan 8)
Egyébként a kisugárzása a nagy teljesítmény miatt veszélyes lenne, de hát benne van egy fémdobozban, hogy a kalyát melegítse, ne okozzon a szomszédnak wifizavart.
Annál sokkal veszélyesebb a zsebünkben, moddellezőtársunknál lapuló mobil, amin a Bluetooth, esetleg bekapcsolt wifi tényleg gondot okozhat 2,4-en.
Nem vagyok szaki, műszerem sincs, de hogy többszáz méterre a lakott területtől, ráadásul, vagy 300m magasan nem a háztartás zavar, biztos.
Vannak bizonyos területek, főleg új lakóparkok, ahol irányított wifi a netszolgáltatás, ott biztos nem repülünk.

kicsicollyn
2010-08-15, 16:29
Én egy Futaba 148dp 35mhz vevővel próbálkoznék, mennyi lehet a hatótávja és növelhető-e?

Füligjimmy
2010-08-15, 16:39
Kb. 2.14 méteres antennahosszad lesz. Kell rá négy ellensúly és lesz egy jó, de bazinagy antennád.
Ha ezt még kitolod egy teleszkópos üveg horgászbottal akkor frankó. Legalább addig told amíg nem lóg a fejedre az ellensúly vége.

mcelek
2010-08-15, 16:39
Nagyon hosszú antenna kell rá, persze a földön úgyis mindegy, de erősítő az kéne, mert az el kell látni szuflával. StretRacing tudna segíteni, korábban ő így repült.
A jelenlegi hatótáv bármennyi lehet 300-2000m-ig, de alig hinném a nagyobbat, talán 800m.
Akkora távolságban már elég nagy késlekedés is lehet a jelben, régen repültem 35-ön 8)

kicsicollyn
2010-08-15, 16:58
Köszi!
De hova kell az ellen súly? esetleg egy kép vagy rajz az antennáról?

gabor2009
2010-08-15, 23:08
Akkora távolságban már elég nagy késlekedés is lehet a jelben, régen repültem 35-ön 8)

Uff :D fénysebesség.

Füligjimmy
2010-08-15, 23:24
Végülis 300.000 km. távolságból már 1 másodperc a késedelem. ;D

mcelek
2010-08-15, 23:29
Igen, elvben a rádióhullámok terjedése igen gyors, de nekem még is az a tapasztalatom, hogy van késés. Lehet, hogy az ócska technika miatt, gyenge felbontásra gondolok, de a kisautó is 27Mhz-en, már 100 méternél érezhető késlekedéssel reagált. Korábban 35Mhz-n is tapasztaltam hasonlót, de ott kicsit több volt a távolság, talán 300m.
Más is panaszkodott, hogy a vevő gyenge felbontása nem teszi lehetővé a precizitást és ezt legutóbb Corona 2,4-re mondták, de késésről nem számoltak be.
Meg van még a HYPE 35-ös rádióm, csak vevőm nincs hozzá és az autó is kipróbálható.

gejza13
2010-08-15, 23:42
Csak annyi olyankor a probl&#233;ma, hogy a vevő nem mindegyik frame-et kapja meg, de m&#233;g &#233;ppen nem megy &#225;t failsafe-be. Ha minden kb. &#246;t&#246;dik adatcsomagra tud csak v&#233;teli probl&#233;m&#225;k miatt reag&#225;lni, akkor azt te k&#233;s&#233;sk&#233;nt &#233;rz&#233;keled.

Gejza

mcelek
2010-08-16, 00:00
Köszönöm a szakmai kijavítást :-*
Ez értékes információ :D

Daine
2010-08-21, 11:28
Sziasztok!

Valaki tudna infóval szolgálni,hogy érdemes lenne-e kipróbálni?
http://www.bevrc.com/24g-long-range-module-for-futaba-p-85.html

http://www.terranova.net/~winger/RCVideoStore/DragonLink/DragonLink.htm

mmormota
2010-08-21, 15:32

A Dragonlinkkel nem volt szerencsém.

Megrendeltem, kipróbáltam, nem működött. Beszéltem a fejlesztőjével, ajánlott pár tesztet, ebből kiderült hogy hibás a vevő, visszaküldtem. Megkaptam az újat, ez már működött. Végeztem néhány hatótáv tesztet, még az 1 km-t sem érte el tiszta rálátás mellett. Csak a vevő magában, semmi video vagy egyéb zavarforrás. Visszaküldtem, visszakaptam a pénzt.

Mások jókat írnak róla, tehát az én esetem nyilván egyedi hiba volt. De a két egymást követő hibás példány miatt elvesztettem benne a bizalmamat.

Daine
2010-08-21, 18:31

A Dragonlinkkel nem volt szerencsém.

Megrendeltem, kipróbáltam, nem működött. Beszéltem a fejlesztőjével, ajánlott pár tesztet, ebből kiderült hogy hibás a vevő, visszaküldtem. Megkaptam az újat, ez már működött. Végeztem néhány hatótáv tesztet, még az 1 km-t sem érte el tiszta rálátás mellett. Csak a vevő magában, semmi video vagy egyéb zavarforrás. Visszaküldtem, visszakaptam a pénzt.

Mások jókat írnak róla, tehát az én esetem nyilván egyedi hiba volt. De a két egymást követő hibás példány miatt elvesztettem benne a bizalmamat.

Köszi mmormota rád mindig lehet számítani és akkor valószínűleg fejest ugrok a DragonLinkbe! ;)

ati
2010-08-25, 05:25
A MASCO-nál is lehet kapni occó kinai videó adó vevőket. A polcon láttam, nem tudom az oldalukra kitették-é.

Aqvakond
2010-08-31, 21:48
Hali!

Itt van ez: http://bsselektronika.hu/index.php?id=136 Szerintetek működne 35 mhz-es rc vevővel? Ha 5 voltról hajtom nem vezérli túl az antennabemenetet?

ati
2010-09-01, 05:13
Lehet, hogy működik, de nem javasolt. Keskenysávú rádióhoz nem szabad szélessávú erősitőt tenni, mert ront a zajszámon, olyan frekitet is erősit, amit nem szeretnél, rosszabb esetben olyan frekiket fog bekeverni, amik eredetileg nem voltak. Kiszajú szelektiv előerősitő javallot. Kiindulásnak ajánlom az amatőr 50MHz-es (6m) sávra készült cuccok adaptálását.

gabor2009
2010-09-01, 07:14
Hali!

Itt van ez: http://bsselektronika.hu/index.php?id=136 Szerintetek működne 35 mhz-es rc vevővel? Ha 5 voltról hajtom nem vezérli túl az antennabemenetet?

Nem fog működni. Legalábbis nem úgy ahogy szeretnéd.

loorio
2010-09-01, 08:30
És ez az előerősítő 2.4Ghz-re működne? Nem értek hozzá.

http://www.qsl.net/n9zia/wireless/appendixC.html
http://www.qsl.net/n9zia/wireless/new-prox-preamp.html

Találtam itt is 2.4gigára, csak kicsit drága:

http://www.rf-links.com/newsite/ampr.htm

ati
2010-09-01, 13:08
Ez biztos jó.
http://www.kuhne-electronic.de/en/products/low-noise-amplifiers/ku-lna-222-ah-hemt.html

njozsef
2010-09-01, 13:12
Ez nem előfok hanem végfok!!!

Ez biztos jó.
http://www.kuhne-electronic.de/en/products/low-noise-amplifiers/ku-lna-222-ah-hemt.html

ati
2010-09-01, 13:25
Ja bocs nem figyeltem, akkor biztos jó, ahhoz nem kell semmi, csak erősítés.

Aqvakond
2010-09-02, 16:08
A nem fog működni-vel sokra mentem, amúgy köszi a válaszokat. Találtam pár kapcsolást, majd beszélek a fizikatanárommal hátha használhatom a suli erőforrásait pár mérés erejéig :D

njozsef
2010-09-02, 16:22
Szerintem sem jó ez egy végfok végére, nem erre való.
A vevőoldalra esetleg, de semmilyen hangolt kör nincs benne, ezért a zajjal együtt erősít mindent, max azt éred el vele, hogy a vevő belső AGC-je dolgozni kezd, de nagyon. 7 db alkatrészből nehéz jó 35-ös PowerAmp-ot csinálni.
Amúgy 35-re nem egy nagy ügy erősítőt építeni. Ez nem olyan magas freki, hogy belejátszzon minden "görbe drót".
http://bsselektronika.hu/rajzok/nferosito.gif

ati
2010-09-02, 16:33
Dehát ez nem is végfok.

njozsef
2010-09-02, 16:55
hát igen, most, hogy elolvastam, tényleg, de vevőoldalra is szar szerintem.

GPeti
2010-09-02, 17:25
Minimum egy dual-gate mosfet erösítő hangolt körrel.

Napalm
2010-09-03, 08:18
A nem fog működni-vel sokra mentem, amúgy köszi a válaszokat. Találtam pár kapcsolást, majd beszélek a fizikatanárommal hátha használhatom a suli erőforrásait pár mérés erejéig :D

Csak légyszives szólj, mielőtt bekapcsolod, hogy még véletlenül se tévedjek ki a reptérre :)

gabor2009
2010-09-03, 17:20
Üdv,
Ez is biztos, hogy jó.
http://helibolt.hu/product.php?id_product=166
http://helibolt.hu/img/p/166-363-thickbox.jpg

ati
2010-09-03, 19:19
Nekem ez a hatótáv, mint műszaki paraméter nagyon tetszik. LEhetne akár Öl/miatyánk is. Meg mi van, ha nem FPV-hez veszem... ;D Miért pont 25km, miért nem 30, vagy 24???

Aqvakond
2010-09-03, 20:55
Csak légyszives szólj, mielőtt bekapcsolod, hogy még véletlenül se tévedjek ki a reptérre

Nem akarom leszedni senki modelljét, az adóra ezért nem rakok nagyobb antennát, sem erősítőt. Ez a vevő elé menne :) Amúgy ezzel meg az én modellem veszélyeztetett, hogyha pl a reptéren, ami innen kb 5 km valaki ugyanazon a frekin repül...

Kazoo
2010-09-03, 21:35
Nekem ez a hatótáv, mint műszaki paraméter nagyon tetszik. LEhetne akár Öl/miatyánk is. Meg mi van, ha nem FPV-hez veszem... ;D Miért pont 25km, miért nem 30, vagy 24???

Psszt! Megsértődik! ;)

mcelek
2010-09-04, 22:01
Üdv,
Ez is biztos, hogy jó.
http://helibolt.hu/product.php?id_product=166
http://helibolt.hu/img/p/166-363-thickbox.jpg

Bennem felmerült egy kérdés. Pl. Egymástól 20km-re repkedünk, persze azonos frekin és az eddig használt, 5-7km hatótávon belül repkedünk, de egyikünknek van ilyen.
Elképzelhető, hogy ezzel már a másik repcsi videóképe árnyékként megjelenik?

njozsef
2010-09-04, 22:08
szerintem de.
De pl modok mást. Nem is kell előerősítő. két modellezeő 10km-re egymástól ugyanazon a frekin ad videojelet, de csak 5 km a video hatótávja. (P=pilóta, R=repülő)
P1____________R1_R2__________P2
A vonal a távolságot jelképezi. Ebben az "esetben mindenki lát(hat) mindent".
Szerencsére ilyen nagyon ritkán fordulhat elő. Nem vagyunk olyan sokan.

gabor2009
2010-09-06, 23:34
Bennem felmerült egy kérdés. Pl. Egymástól 20km-re repkedünk, persze azonos frekin és az eddig használt, 5-7km hatótávon belül repkedünk, de egyikünknek van ilyen.
Elképzelhető, hogy ezzel már a másik repcsi videóképe árnyékként megjelenik?

Az jelenik meg, akinek erősebb a jele.
Két képen nem nagyon fogsz látni egy időben. :D

ati
2010-09-07, 07:28
LEginkább zavar és semmi kép lesz. A képalkotáshoz az egyik jelnek jelentősen erősebbnek kell lennie, a másik jel ilyenkor zavarnak mínősül, zajnak és meghatározza a jel/zaj viszonyt. 23cm-en nagyon szűkösek a csatornák, az 5,8GHz esélyesnek tűnik. A Profitechnél is van adó-vevő.

tv
2010-09-17, 21:38
Barkácsolókedvűeknek PIC-es áramkörök fényképezőgéphez és kameramozgatáshoz:
http://www.rc-cam.com/projects.htm

Ezeket érdemes megépíteni: Bit-Switch, CamMan, PanCam, Landtastic
RC távkapcsoló, fényképezőgéphez exponáló (időzített is), kameramozgató szervohoz vezérlés és szervolassító áramkör.

GPeti
2010-09-19, 21:24
Nekem csak 100mW videóadóm van meg egy mezei 2.4G távirányító a hatótáv így nem sok de nem baj mert nem repülök még látóhatáron kívülre ("sasszemmel" nekem 500m), ennek a rendszernek botantennával a hatótávja több mint 1km de kettőnél biztos kevesebb. A hatótáv növelésére a legegyszerübb legolcsóbb megoldás az antennaforgató, az ebay-on olcsón vannak 2.4G és 1.2G yagi antennák 13 - 16 dB ami 5x távolságnövekedés, az irányt a hangcsatornán digitálisan lejövő koordináta és magasságadatok segítségével számolom ki, nem lesz nehéz dolgom ezt a osd-n már megcsináltam csak most mindent a startpont szemszögéből kell nézni. A víszintes irányt léptetőmotor mozgatná függőlegesen szervómotor.
Használ valaki antennaforgatót? Mik a tapasztalatok?

ati
2010-09-20, 07:32
Én elakadtam a forgatóval. Nem találok megfelelő mechanikát. Abba a problémába ütköztem, hogy mi van ha köröz feledted?
Teljesen körbe forgó kellene.

stasz
2010-09-20, 08:19
Én elakadtam a forgatóval. Nem találok megfelelő mechanikát. Abba a problémába ütköztem, hogy mi van ha köröz feledted?

180 fok pan + 180 fok tilt kitéréssel lefedhető a teljes légtér, max. áttekerés esetén van 2-3 másodperces kimaradás a videójelben.

jpeti29
2010-09-20, 08:53
Eagletree osd-vel oldottátok meg a forgató elektronikáját, vagy létezik erre más osd-hez való (nekem remzibim van) valamilyen kiegészítő elektronika is?

stasz
2010-09-20, 09:40
Bár az Eagle Eyes ár/érték arányban szerintem a legjobb azért van más is:

EZAntennaTracker:
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=108&products_id=337

GPeti
2010-09-20, 13:21

Vannak nagyfrekvenciás relék, a telemetria leküldi a távolságot, és pl 300 m alatt átkapcsolok körsugárzó antennákra.

GPeti
2010-09-20, 13:24
Eagletree osd-vel oldottátok meg a forgató elektronikáját, vagy létezik erre más osd-hez való (nekem remzibim van) valamilyen kiegészítő elektronika is?

Nem tudom, saját részre írtam magamnak egy OSD szoftvert meg panelt készítettem, ha 5 évvel ezelött ezt megcsináltam volna ma milliomos lennék, "sajnos" pl az easy osd már majdnem alkatrészárban van, így már nem érdemes kereskednem vele.

GPeti
2010-09-20, 13:27
Bár az Eagle Eyes ár/érték arányban szerintem a legjobb azért van más is:

EZAntennaTracker:
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=108&products_id=337

Most nem lehet kapni, ezt az elektronikát kevesebb mint 5000huf ból meg van, meg egy hétvége programozásból megcsinálom, léptetömotorom van, kell vennem jelenleg két yagi antennát meg egy normál szervót (tilt), a többi megvan otthoni kacatokból.

ati
2010-09-20, 16:28
YAGI-m van érdekel a megoldás, lehet léptetőmotor is kerül hozzá. Valami cserebere esetleg?

njozsef
2010-09-28, 15:28
Találtam egy ilyen rendszert. Mindenhol ajánlják FPV-re.
Upgradel-hető az adó/vevő, 2.5km-t tud elvileg, van "digit" módú pwm üzemmódja stb-stb.
Telemetriás és van egy szabad rs232-es kapcsolata is a TX/rx-nek az analóg csatornák mellett. (tracking)
http://www.frsky-rc.com/uploadfile/201009/20100921121837352.pdf
Van valakinek?
http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=14355

Bigyula
2010-09-28, 16:18
Találtam egy ilyen rendszert. Mindenhol ajánlják FPV-re.
Upgradel-hető az adó/vevő, 2.5km-t tud elvileg, van "digit" módú pwm üzemmódja stb-stb.
Telemetriás és van egy szabad rs232-es kapcsolata is a TX/rx-nek az analóg csatornák mellett. (tracking)
http://www.frsky-rc.com/uploadfile/201009/20100921121837352.pdf
Van valakinek?
http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=14355

Nekem úton van egy ilyen szett. Van már topicja (http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,77370.0.html), valamint az rcgroups.com-on is többeknek van (http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1176328&page=1). DRACO-nak már van, próbálgatta is. Meg még valakinek. A telemetriás részt még fejlesztik. 1-2 hónapon belül ígérnek valami kijelzőt. Van teszteredmény 5 km felettről is (rcgroups.com-on).

csillagvzs
2010-09-28, 21:56
Megfogadtam már párszor, hogy nem írok ebben a témában de lehet, hogy valakit mégis érdekel:

http://www.vlrsystem.com/hu/hamarosan-elerheto-a-nagyhatotavu-victory-link

Nem tudom miért és nem is érdekel de működik. (Na jó tudom ;D)

njozsef
2010-09-29, 07:08
Én pont ott voltam amikor teszteltétek még a pre-pre verziót. Távolságra az is meggyőző volt.
(20km). Lesz ára is? és mikor lesz kész?

ati
2010-09-29, 07:21
Nem ártana, ha a forgalomba hozatalához szükséges CE tanúsítványt és HIF határozatot is feltennétek az oldalra!

njozsef
2010-09-29, 08:56
Nem kellene szivatni egymást ilyen beszólásokkal. Mindenki tudja, hogy miről van szó, nem kéne azért ellenségesnek lenni mert valaki pénzt akar a munkájáért. Az ilyen beszólásoktól kiakadok, ha nem tetszik, ne vedd meg.
Szerintem egyik 35-től 2.4-ig adóknak sincs Magyarországon bevizsgált engedélye. (sőt a 2.4-es bármilyen AP-knek sincs gyakorlatilag)
Ez persze nem jelenti azt, hogy ez így jó, csak ezek a tények.

leskope
2010-09-29, 09:54
Ha nem lesz aránytalanul drága, mint a gp antenna és az előerősítő én biztos vevő leszek rá.

Füligjimmy
2010-09-29, 10:17
Kb. 15.000 Ft. felső árhatárig engem is érdekel.
De csak jövő tavasz felé.

jpeti29
2010-09-29, 10:26

:)
Szerintem egy kicsit alálőttél ezzel a becsléssel. Ha az előerősítő 45e az antenna 6 akkor nem hinném, hogy egy ilyen technikát megkapnál ennyiért. a konkurenciák (dmd, ts) is 70e fölött vannak.

amúgy ha már az árazásnál tartunk, nekem is magas. kb 60%-os áron vennék előerősítőt is meg antennákat is. ::)

tv
2010-09-29, 10:34
Nem ártana, ha a forgalomba hozatalához szükséges CE tanúsítványt és HIF határozatot is feltennétek az oldalra!

:D :D :D :D :D :D :D

ez jó volt !

tv
2010-09-29, 10:38

:)
Szerintem egy kicsit alálőttél ezzel a becsléssel. Ha az előerősítő 45e az antenna 6 akkor nem hinném, hogy egy ilyen technikát megkapnál ennyiért. a konkurenciák (dmd, ts) is 70e fölött vannak.

amúgy ha már az árazásnál tartunk, nekem is magas. kb 60%-os áron vennék előerősítőt is meg antennákat is. ::)

Igen, ha olcsóbb lenne többen megvennék így mindenki jól járna.(lásd kínai cuccok)
Szerintem is irreálisan magas az áruk.

njozsef
2010-09-29, 10:52
amiatt a hif miatt lesz 70e

GPeti
2010-09-29, 13:29
Mcelek most kapott tölem egy elöerősítőt, a 2db 6000Ft- ba került, sportársi alapon megcsináltam neki, ö megvette a kettőhöz az alkatrészeket és az egyik az enyém lett másik az övé.

jpeti29
2010-09-29, 13:34
Mcelek most kapott tölem egy elöerősítőt, a 2db 6000Ft- ba került, sportársi alapon megcsináltam neki, ö megvette a kettőhöz az alkatrészeket és az egyik az enyém lett másik az övé.

korrekt.

pbr110
2010-09-29, 13:39

Jaja, hogy én is mennyit szívok MKEH-val, tűzoltókkal, stb..
Le kell papiroznom még azt is, hogy adott dologhoz nem kell lepapír, és erről a hatóságtól kérni papirt! :-\
Ez nem vicc, jobb az elején kicsit szívni mint késöbb nagyot, Abszurdisztánba bármi lehet.

Gogo
2010-09-29, 14:29

Ez rosszindulatú volt, és igazságtalan.

"More technical detail can be had by looking at the documents held by the FCC as part of the certification process -- yes, it has FCC certification if that's important to you. "
Ebben a cikkben olvashatod:
http://rcmodelreviews.com/frskyreview.shtml
Egy kis érdekesség:
http://rcmodelreviews.com/frsky_telemetry_project.shtml

Bigyula
2010-09-29, 16:32

Gogo!

Félreértettél valamit. Ez nem az FrSky-ra vonatkozott, hanem Gáborék Victory adó-vevőjére. Az FrSky összes dokumentációja letölthető, nyilvános. A telemetriás protocol is.

ati
2010-09-29, 17:21

Korrekt és legális.

GPeti
2010-09-29, 18:20
Már érdeklődtek pü ben az előerősítő iránt.

Mit kell tenni hogy legyen akinek kell és nincs feleslegesen sok pénze?.

Eddig (1.2gigásról van szó) kettő nyák készült el, szerintem az enyém jó lett ezt azért gondolom mert 100mW tal 1km ről hibátlan kép (másnak a kínai >500mW adóival már ekkora távolságról szokott gond lenni), nincs komoly müszerem hogy bebizonyítsam az ellenkezőjét...

Mivel elfogult vagyok ezért most mcelek tesztéjre várok, meg megkértem mivel ismeri MMormotát hogy mérjék be, ha jó akkor panelt kell gyártatni, az alkatrészek a gigatech-nél megvásárolhatóak.

Az eredeti erősítő 3 fokozatú de böven elég 2 is az utolsó mmic-t át lehet kötni hacsak nincs hosszú koax az erősítö és a vevő között.

A pdf ben van a nyákrajz azt hiszem 1:1 es , ha jól tudom a tápvonalak sima 1,6mm vastag üvegszálas panelre lettek tervezve de ezt egy mikrohullámban jártas valakinek le kell ellenőrizni mert nem 100%.

Egyenlőre várjunk mcelek-re.

Gogo
2010-09-29, 18:40

Gogo!

Félreértettél valamit. Ez nem az FrSky-ra vonatkozott, hanem Gáborék Victory adó-vevőjére. Az FrSky összes dokumentációja letölthető, nyilvános. A telemetriás protocol is.

Bocs, kettőt lapoztam! De akkor is rosszindulatú megjegyzés volt! ;)

csillagvzs
2010-09-29, 21:22

Gogo!

Bocs, kettőt lapoztam! De akkor is rosszindulatú megjegyzés volt! ;)

Segítsetek már kicsit hány éve nincs HIF? Elkezdtem keresni más RC termékek engedélyeit is de nem találom a gyártóknál sem. Pedig köztudomású, hogy sok RC terméknek hazánkban szigorúan tiltott a használata!

És mégis jó és okés és f*sza über mega brutál? Hogy is van ez?

Ha picit is utána néztél volna akkor tudnád, hogy pontosan hol megy és milyen engedélyek (papírok) kellenek hozzá.
Én megtettem. És még tudom is miről beszélek. A papírjai is rendben vannak. ;D De nincs harag!
Ebbe az országban nem is tervezzük a forgalmazását.
(Minden tiszteletem a kivételeknek akiket véletlenül érdekel majd megtalál minket)

És csak érdekességként írtam ide nektek.
A linkelt oldalon még rengeteg adat és leírás hiányzik. Ha ott van az ideje akkor fel is kerül. De ez csak hír volt.

Az előerősítő nem játék kategória és nem is játék pilincka távolságra lett tervezve és nem is azt tudja!

És eddig is elismertem a fejlesztők (bár ki is az) ötleteit és az eredményeit. Bár milyen is. Hogy milyen kategóriába esik az más kérdés.

Ha már össze hasonlítasz valamivel valamit legalább nézz utána miről is beszélsz.
Mert ami a Gábor előerősítőjében van azoknak csak az alkatrész ára sem piskóta. De ezt neked már csak a nyilvános adatok alapján is tudni kellene. 8) Pedig nem is vagyok mérnök de a google nekem is a barátom. ;D
Legalább felhomályosodom én is a keresőtől már ha nem is akartam egyetemre menni...

Ha már belevau volt meg szabad nézni a Te fejlesztéseid is? Amikről szavakat már írtál? Vagy csak irigykedsz?
Bármikor ráérek és nagyon szívesen megyek bárhová.

Ha jól néztem nem írtam sehova, hogy vedd meg vagy bárki vegye meg.

Kicsit segíthetnél nekem.
Szeretném megkapni az Opel Astrám teljes kommunikációját mert szeretnék csinálni hozzá pár hasznos dolgot magamnak.
Megadnád nekem az infókat ha szépen kérlek? Persze ingyen és a teljes infót szeretném!

Bocsánat az off-ért mindenkitől.

Üdv Zsolti.

U.I. a kért Opeles infókat várom emailben. Előre is nagyon köszönöm!

GPeti
2010-09-29, 21:45
Itt a képe, jól látszódnak ezen a lyukgalvánok helye ami a pdf ben nem látszik, ezt a képet a netről töltöttem és én is kisebb módosításokkal ezt készítettem el.

Nem gábor erősítőjét akarom becsmérelni csak nekem erre telik.

csillagvzs
2010-09-29, 21:53
Itt a képe, jól látszódnak ezen a lyukgalvánok helye ami a pdf ben nem látszik, ezt a képet a netről töltöttem és én is kisebb módosításokkal ezt készítettem el.

Nem gábor erősítőjét akarom becsmérelni csak nekem erre telik.

Legalább van vér a pucádban! ;D Minden tiszteletem a tiéd.
Tennél fel videót mennyire jól működik ahol látszik az előerősítő nélküli kép is?
Lehet, hogy beneveznék én is egyre illetve kettőre. Vagy megnézhető élesben működés közben is valamikor?

Elárulom nekem sem telik a komoly cuccokra.
Pedig tudnék válogatni bőszen. ;D

GPeti
2010-09-29, 22:15
Persze meg lehet nézni, sajnos még nincs videórögzítőm ezért nem tudom megmutatni csak személyesen.

mcelek
2010-09-29, 22:34
CsvZs! Nekem csak időm nincs tesztelni, de szívesen odaadom.
A hétvége alkalmasnak tűnik egy kis repkedésre, talán holnap átszerelek egy gépet videocuccal, aminek az eddigi hatótávját ismerem. Eredetileg antennákkal kéne tesztelnem, de most még előerősítő is van. Ha csak annyit erősít a gyenge vevőn, hogy eléri a másik vevő érzékenységét, máris jó, pláne rendes antennával.

leskope
2010-09-29, 23:12
13/23CM PREAMPLIFIER KIT

Itt kapható: http://www.minikits.com.au/kits2.html

szerintetek érdemes megvenni?

gabor2009
2010-09-30, 02:13
Ez a széles sávú erősítő nem jó.
Az a baj, hogy mindent felerősít amit talál. 1200-2500 között.
Pl. a mobilszolgáltatókat és a távodat is. Valamint a Wifit stb.
Régen próbáltam, de nem volt jó, a képminőség nem javult.
A másik gond, hogy a bemenetén nem jó a bemeneti reflexiója.

Javasolom nézd meg ezt:
http://www.vlrsystem.com/hu/victory-video
Ennek minden műszaki paramétere megfelel erre a célra.
Nagyon jó a bementi reflexiója is, és profi kivitel.

Üdv,
Gábor

gabor2009
2010-09-30, 02:59
Olvasok visszafelé.
:Off:
Tudjátok nem értem a MAGYAR emberek hozzáállását. Ha van valami MAGYAR termék (vagy Magyar segítséggel készített), akkor elindul a piszkálódás. Annak elmagyarázása, hogy miért nem jó. Hosszasan taglalva, hogy miért nem ért hozzá aki csinálta, és mit nézett rosszul. És csak telik a forum Mysql adatbázisa a fikciókkal. Egy épeszű ember elolvassa ezt, akkor biztos, hogy nem veszi meg a Magyar terméket mert csak szidják.

Azt hittem, ez abbamarad(t)?, de mindig újra és újraindul. Két oka lehet: 1, Ha Magyar biztos rossz (gondoljátok), 2, irigység. Érdekes, hogy a kínai vagy az amerikai gagyidömpinget megveszi mindenki, az nincs ennyit destruktívan leépítve, mint egy Magyar. Ami amerikai azt meg kell venni mindenféle műszaki paraméter nélkül!!! de ha Magyar akkor kell róla minden adat és még akkor is - biztos rossz - ez a hozzáállás.

Az ilyen emberek miatt tart itt Magyarország, mert fontosabb külföldről megvenni minden gagyihalmazt.
A Német csak a Németet veszi, az amerikai amerikából vásárol. A Magyar meg mindegy honnan, csak külföld legyen.
Én Magyar vagyok, erre igyekszem büszke lenni, de az ilyen piszkálodás elveszi a kedvem.

Elnézést, ha valakit ezzel untattam, de már nagyon unom.
:Off:
Az jutott eszembe, hogy ha valakit érdekel, megtalálja egy német webáruházban a videó előerősítőt amit fent belinkeltem. Pontosabban egy hasonlót. A különbség csak annyi, hogy 3db-vel kevesebbet erősít, nem adják meg minden paraméterét, és 330EUR+Shipping. (kb. 100eft) Ja és Német!

GPeti
2010-09-30, 04:57
Gábor én is így gondolom, de amit leírtál nem csak a modellezésre igaz hanem mindenre mivel nincs magyar ipar a profit kimegy külföldre a szerencsétlen politikusaink a bérből élők adóiból próbálják eltartani az országot illetve megszedni magukat.

Ja és a francia is csak francia autót vesz.

leskope
2010-09-30, 05:53
Javasolom nézd meg ezt:
http://www.vlrsystem.com/hu/victory-video
Ennek minden műszaki paramétere megfelel erre a célra.
Nagyon jó a bementi reflexiója is, és profi kivitel.

Üdv,
Gábor

Biztos nagyon jó, de nekem ez qrva drága.

csillagvzs
2010-09-30, 06:18
CsvZs! Nekem csak időm nincs tesztelni, de szívesen odaadom.
A hétvége alkalmasnak tűnik egy kis repkedésre, talán holnap átszerelek egy gépet videocuccal, aminek az eddigi hatótávját ismerem. Eredetileg antennákkal kéne tesztelnem, de most még előerősítő is van. Ha csak annyit erősít a gyenge vevőn, hogy eléri a másik vevő érzékenységét, máris jó, pláne rendes antennával.

Hali élnék a lehetőséggel és megnézném, hogy mit muzsikál. ;D
Legalább jót repülünk. ;D ;D ;D

pbr110
2010-09-30, 08:29
Gábor és Zsolt, remélem a hozzászólásomat nem vettétek piszkálódásnak.
Munkám során én már beleszaladtam abba, hogy egy adott létesítmény vagy berendezés nem engedélyköteles, de ehhez az engedélyezési hatóságtól kellett engedélyt kérnem.
Abszurd, de így van.
A többi papirt is, ha magyarországon nem forgalmazzátok, meg kell csinálnotok ha más nem, akkor saját védelmetek érdekében!
Jogi nyilatkozatra is szükségetek lesz, hogy védjétek magatokat a balfék felhasználókkal szemben!
Én javaslom keressetek meg olyan valakit aki ért ehhez, és járatos ebben. Komoly gondokat okozhat.

csillagvzs
2010-09-30, 08:45
Mint írtam mi is így csináljuk. Csak hivatalosan.

jpeti29
2010-09-30, 09:07
Tudjátok nem értem a MAGYAR emberek hozzáállását.

Gábor, Zsolti! Ez nem neked szól, és nem a magyar termékeknek. szerintem az itt fórumozók nagy többsége elhiszi és elismeri, a termékeid minőségét.

Sok beszólás és piszkálódást azért kaptok, mert túlzásba viszitek a marketingelés itt a fórumon és baráti klubhangulat helyett profitszagú a dolog. Jó bornak nem kell cégér. főleg nem ekkora.

Egyszerűen higgyétek el, hogy csak az ára az amiért mindenki más megoldás után kacsingat. Egyszerűen nem engedhetem meg magamnak például, hogy elköltsek 25000ft-t antennákra. (főleg, hogy még mai napig nem tudom hogy a 800mW-os inesunos adómon ez mekkora hatótáv növekedést eredményez, pedig már többször kérdeztem. :P) A magyar embernek sajna nincs annyi tartása, hogy még akkor is megvegye a magyart, ha akkor csak fele annyit tud venni mind a gagyi kínaiból. Vagy még ha lenne is benne ennyi büszkeség, egyzerűen nem teheti meg. Mindenki tudja hogy a kínai gagyi. mégis azt vesszük. miért? azért mert működget az is (igaz, nem úgy mint a jobb), de ki nem szarja le, óccó volt. ezt nem fogod tudni kinevelni az emberekből, nem is próbáljátok itt győzködni az embereket.

Ékes példa, számold össze, hány antennára adtunk le rendelést 2 óra alatt csak azért mert 2500Ft 6000 helyett.

gejza13
2010-09-30, 14:50
leskope

A minikits-es EME103-as előerős&#237;tőről m&#225;r p&#225;rszor &#237;rtam az elm&#250;lt vagy m&#225;sf&#233;l &#233;v sor&#225;n egy p&#225;rszor, de legyen itt m&#233;gegyszer.:

NEM sz&#233;less&#225;v&#250; erős&#237;tő, mivel &#246;sszerak&#225;s k&#246;zben meg tudod hat&#225;rozni a c&#233;lfrekit/s&#225;vot k&#233;t dr&#243;thurok egyszerű geometriai m&#233;retez&#233;s&#233;vel (komoly műszer n&#233;lk&#252;l), amelyek a bemeneten egy igen j&#243; hat&#225;sfok&#250; szűrőt hangolnak. NEM szed &#246;ssze GSM-es &#233;s Wi-Fi zavart sem 1,2GHz k&#246;r&#233; hangolva. A c&#233;lfrekij&#233;t a k&#233;sőbbiekben b&#225;rmikor megv&#225;ltoztathatod, ugyan&#250;gy, mint a t&#225;pell&#225;t&#225;s&#225;t is, mivel egy egyszerű &#225;tk&#246;t&#233;ssel eld&#246;nthető, hogy a koaxon kereszt&#252;l a vevőből, vagy direktbe adod r&#225; a 12V-ot.

gabor2009
A "bemeneti reflexi&#243;t" ink&#225;bb ne keverj&#252;k a zajt&#233;nyezővel, mert gondolom erre gondolsz, ugyanis a m&#225;siknak m&#233;g ennyi &#233;rtelme sincsen, hiszen az illeszt&#233;si k&#233;rd&#233;s lenne, a minikits szűrő pedig t&#246;k&#233;letesen van illesztve, ha rendesen forrasztod.

Gejza

P.S. Mielőtt megint v&#233;ressz&#225;j&#250; flame kezdődne, felh&#237;vn&#225;m a figyelmet, hogy nem fűződik semmilyen kereskedelmi &#233;rdekem a fenti eszk&#246;zh&#246;z, viszont egy p&#225;r tucatot haszn&#225;ltam m&#225;r belőle vagy t&#237;z &#233;v alatt...

csillagvzs
2010-09-30, 16:52
Jpeti29 meg keresnéd nekem hogy hol írtam olyat, hogy vegyél bármit is tőlem vagy a gábortól?
Sosem írtam és nem is fogok. ;D
Én kizárólag egy infót osztottam meg veletek, hogy ilyen is lesz egyszer csak és pont.
Csak mint érdekesség. De legközelebb ezt is kihagyom. ;D

Mindentől elvonatkoztatva és általánosságban:
Egy termék ára nagyban függ a termék használhatóságától, tudásától, mire készült és legfőképpen miből és hogyan épül fel.

A feltett kérdésedre én magam is már 2x válaszoltam. légyszi hagy ne írjam le még1x.
Én bánom legjobban, hogy a jó árú antenna nem jön össze. :'(
De nagyon bízom benne, hogy az aki tud antennát csinálni nekem a megadott paraméterekkel legalább ad ajánlatot.
De ahogy nézem nincs kapás rá így marad az ismert megoldások egyike. :'(

De az is igaz nem szeretném tovább növelni a használhatatlan vagy garantált sz*pásal rendelkező cuccaim számát.
Mert ha össze adom hogy mennyi pénzt dobtam így ki az ablakon mert valaki írta, hogy ez és ez mennyire über mega brutál. Már vehetnék belőle olyan komplett rendszert ami magától le és fel száll stb...

Én az öröm repülést szeretem és nem azon mérgelődni, hogy már megint sz*pat valami.
Ja én nekem is vákum van a pénztárcámban és ezerszer meggondolom mire adok ki pénzt.

Hogy a szeretett hazánk polgárainak milyen a hozzáállása az ismerem.
Jól írtad baráti hangulatnak kellene itt uralkodnia és nem egymás vérét szívni.
Aki ismer az tudja, hogy ingyen szoktam segíteni és bármikor. De ez nyílt titok.
De ezután igérem nem csak a hallásom lesz szelektív hanem a szemem is. ;D ;D ;D

Mikor ruccanunk össze egy jó repkedésre és nem csak 2-3-an.

njozsef
2010-09-30, 17:01
én szívesen kimennék veletek. Ugyan van mivel repülni, de csak nézelődnék. Egyelőre az én konfigom is szopóágon van.
A kamera zavar mindent, a vevő szar, stb. De rajta vagyok az ügyön.

gabor2009
2010-09-30, 17:02
Zsolt!

Miért nem veszel antennát a Grante-tól?
15-20eft-ért ők is tudnak jó antennát gyártani, korrektek.

Témaváltás:

Ati!
Bemutatnád a 150km-es modell távirányító szerkezetedet?
Már kértem, hogy mutass valami linket, videót, vagy csak elmennénk tanulni, megnézni ha lehet.

Sok ember vár már egy jó rendszerre!!!

gabor2009
2010-09-30, 17:04
A kamera zavar mindent, a vevő szar, stb. De rajta vagyok az ügyön.

Én kidobnám a gázgézarodrigó dcdc tápot belőle, és tennék mellé egy saját dcdc-t ami jó.
Ha gondolod segítek benne, és a végén megmérjük milyen lett. Csörögj rám...

csillagvzs
2010-09-30, 17:09
Zsolt!

Mi&#233;rt nem veszel antenn&#225;t a Grante-t&#243;l?
15-20eft-&#233;rt ők is tudnak j&#243; antenn&#225;t gy&#225;rtani, korrektek.

Ismerem a tem&#233;keiket t&#233;nyleg t&#246;k&#233;letesek de az &#225;ruk nem az &#233;n v&#225;kumos p&#233;nzt&#225;rc&#225;mhoz val&#243;. :-X

Njozsef ha van kedved &#233;s &#246;ssze j&#246;n akkor h&#233;tv&#233;g&#233;n k&#233;sz&#252;l&#252;nk megl&#233;pni a 10km-t előerős&#237;tő n&#233;lk&#252;l mert nek&#252;nk sincs olyan. De az a ad&#243;-vevő p&#225;ros amit haszn&#225;lunk bőven tudja a kitűz&#246;tt t&#225;vols&#225;got. Igaz akkor j&#246;nn&#246;d kell vel&#252;nk mert vid&#233;kre leruccanunk kicsit.

jpeti29
2010-09-30, 18:12
Jpeti29 meg keresnéd nekem hogy hol írtam olyat, hogy vegyél bármit is tőlem vagy a gábortól?
Sosem írtam és nem is fogok. ;D
Én kizárólag egy infót osztottam meg veletek, hogy ilyen is lesz egyszer csak és pont.
Csak mint érdekesség. De legközelebb ezt is kihagyom. ;D

Nem akartalak én megsérteni, kérlek ne szívd ennyire mellre.

A feltett kérdésedre én magam is már 2x válaszoltam. légyszi hagy ne írjam le még1x.

NEM! csak hadováltál össze vissza, hogy így 12 +22 km, meg úgy lokátor. az én kérdésem az volt, hogy előerősítő nélkül egy jól behanolt GP antennával mekkora hatótávra számíthatok. Én ha átolvasod az egész fpv fórumot (én megtettem), nem fogod megtalálni, de hogy agyoncsapjam egy kicsit ezt a dolgot és ne vedd ellenségeskedésnek, ha megtalálod, hogy hol írtad ezt le nekem (konkrétan a kérdésemre válaszolva) akkor a legközelebbi közös repkedésünkkor viszek neked pár üveg sört és megisszuk együtt. :)

a kérdésem tehát:

mekkora hatótávra számíthatok 800mWos inesunos adó vevővel, ha mindkét oldalon jó minőségű pontosan hangolt gp antennát használok

csillagvzs
2010-09-30, 18:41
Nincs most időm vissza keresni de akkor a sör felét állom ;D

A kérdésedre a válasz:
optimális esetben kb 2,5-3 km. Gp-vel repülőn tesztelve
2 pont között földi tesztnél volt ahol 8 km-en is elfogadható volt a képe.
De ez nagyon függ a vevő érzékenységétől és, hogy az adónak sikerül e beállni a jó frekire és ott is marad e rajta.

jpeti29
2010-09-30, 19:42
Köszi, állom a sört. :)

ati
2010-09-30, 21:45
Ati!
Bemutatnád a 150km-es modell távirányító szerkezetedet?
Már kértem, hogy mutass valami linket, videót, vagy csak elmennénk tanulni, megnézni ha lehet.

Sok ember vár már egy jó rendszerre!!!

Már többször irtam róla, páran válaszképpen jó ötletnek tartották, néhányan személyesen is látták, Te is tudod a felépitését és működését, a kérdés tisztán provokativ jellegű.
Ha valaki nem olvasta, akkor megismétlem: (csak az újak kedvéért)
Én közönséges amatőr gyári rádiókat használok távirányításra,ezért merészeltem azt irni, hogy min 150km-t tud, mert ennyit bármelyik kézirádióval meg lehet csinálni. Az irányítás 435MHz-en megy, ami amatőrsáv. Erre nekem van licenszem, tehát full legális a dolog. Fotókat csak a táv vezérlőéről készitettem, mert egy Kenwood rádiót minek fotózzak le. Kettőt felteszek ide is. Remélem jól látszik, hogy egy PC-s cuccot hogyan alakitottunk át.
Némi leírás, meg a gépemről pár fotó megtekinthető a robotrepcsi.hu/gep könyvtárba, ami még nem készült el, tehát fölösleges lesz leszarozzátok. Bár ezt a játékot már eljátszottátok velem, amikor azt merészeltem irni, hogy a Thomas cucc illegális, akkor hivatkoztam az FNFT oldalaira, mire az volt a válasz, hogy csak vádaskodom de nem tudom bizonyitani. Hiába irtam le, hogy hogyan kell értelmezni és összeilleszteni az FNFT szabályait. Valóban nehéz és bonyolult eligazodni ezt sohasem tagadtam. Érdemi vitákban szivesen részt veszek, az erőszakos marketing tevékenséget nem akceptálom és a műszakilag nem publikált cuccaiddal nem tudok mit kezdeni. Számtalanszor leirtam, hogy éppen lehet jó is, de erre vonatkozóan nincsen információm. Szóval nem gondolom, hogy külön beszámolóval tartoznék neked, vagy másoknak. Aki emberi hangon szól azzal szívesen beszélgetek, a többiek meg hagyjanak békén, elég nagy ez az ország. Nem közös a baráti körünk, FPV-ben sem.

gabor2009
2010-09-30, 22:49
Már többször irtam róla, páran válaszképpen jó ötletnek tartották, néhányan személyesen is látták, Te is tudod a felépitését és működését, a kérdés tisztán provokativ jellegű.

Szia!
Ezt látom, ez egy játékkormány átalakítva.
Esetleg van kedved megmutatni élőben egy 15km-es úton?
Komolyan gondoltam, ha te megcsináltad a távirányítást 150km-re akkor itt a forumon vagy 10-15 ember biztos, hogy megveszi tőled!!!
Ezért is szeretném látni működés közben, valóban hogy működik.

Üdv,
G

ati
2010-09-30, 23:14
Az enyémmel el, elegendő benzin kérdése az egész. Egyébkén sikerült szereznem elég könnyű kézirádiót 100g az egész. Ez került a gép fedélzetére. Az alul látható műanyag edény egy BigWheel antennát rejt. Lehet, hülyén néz ki, de ezzel az elrendezéssel nem tudok úgy manőverezni, hogy gond lenne az antenna karakterisztikával (a fejreállás kivételével természetesen) Az az antenna a videótechnikáé. A dokumentáció készitése, tisztázása még a jövő zenéje. Nagy volumenű munkát ne várjon senki, merthogy egyszerű dolgokról van szó. A videó sokkal izgalmasabb, azzal nekem is meggyűlt a bajom, de úgy tűnik mostmár azzal is alakulunk. Ezért mondtam a 150km-t, és nem dicsekvésnek szántam, bár úgy tűnik, annak vettétek. Átgondolva a rendszer működését és összevetve paketrádiós tapasztalaiddal, szerintem könnyen belátod, hogy ez bizony igy van. Ebben nincs semmi egetrengető újdonság, csak a jól bevált pakett megoldás. Persze a bemutatóknak is eljön az ideje, elvi akadálya nincsen. Igazából nem gondolkoztam eladásban sem. Nekem egyenlőre ez az egész téma egy komplex műszaki kihivás, nem üzlet. Bizonyítási kényszert Te érzel, mert el akarod adni a cuccodat, legalább egy fotót tegyél fel a viktory szupererősitőd belsejéről! Nem értem mi a nagy titok? Vagy attól félsz, hogy képről ezt is felismerem, mint a gömbsugárzódat?!

csillagvzs
2010-10-01, 05:59
az ötlet király ! És mennyire vált be? a joystickes megoldásra gondolok.

ati
2010-10-01, 08:00
Ez egy kicsit izlés és szokás kérdése. Szerintem, (nekem) jobban tetszik a joystic, de meg lehet csinálni egy elektrónikusan hibás távból is. Nyáron egy találkozón beszélgettem egy volt MIG pilótával, aki szerint egy MIG-et könnyebb irányítani, mint egy modellt (most Ő is modellezik). Én az FPV miatt gondoltam, hogy ez élethűbb lesz. Az ötlet nem eredeti, mert a neten több ilyet is találtam.

loorio
2010-10-01, 08:45
http://www.electronicarc.com/catalogo/product_info.php?cPath=43_53&products_id=510&osCsid=4fdbaf414f9554cd49560241cf5a709b

http://www.nghobbies.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=135&products_id=486

nekem az utóbbi van útban..... :-[

gabor2009
2010-10-01, 10:09
Az enyémmel el, elegendő benzin kérdése az egész.

És megmutatod nekünk?
Mi is szeretnénk ilyen távot.

ati
2010-10-01, 11:27
Gábor a gúnyolódó megjegyzésektől kímélj meg, részemről be van fejezve a veled folytatott kommunikáció. Repülj ott, ahol akarsz, meg amivel akarsz elférünk ebben az országban, de azt ne várd el Mmormotától, tőlem, vagy bárki mástól, hogy csöndbe maradjunk, nehogy rontsuk az üzletedet. Van élet rajtad kívül is ezen a bolygón.

gabor2009
2010-10-01, 14:58
Szia Ati!

A g&#250;nyol&#243;d&#225;s nem az &#233;n asztalom, f&#233;lre&#233;rtett&#233;l.
Te &#237;rtad, hogy csin&#225;lt&#225;l t&#225;vir&#225;ny&#237;t&#243;t 150km-re (vagy kevesebbre).
Jelenleg a kaphat&#243; t&#225;vir&#225;ny&#237;t&#243;k nem j&#243; frekvenci&#225;n mennek, a tied igen.

Ezt a t&#225;vir&#225;ny&#237;t&#243;t szeretn&#233;nk l&#225;tni műk&#246;d&#233;s k&#246;zben.
Ha l&#225;tjuk, szeretn&#233;nk mi is ilyet, mert m&#225;snak is probl&#233;ma a nagy hat&#243;t&#225;v stabil &#225;thidal&#225;sa!!!

Ebben nincs g&#250;nyol&#243;d&#225;s, csak k&#233;rtem, hogy n&#233;zhessem meg műk&#246;d&#233;s k&#246;zben, &#233;s ha csin&#225;lt&#225;l egyet tudn&#225;l t&#246;bbet is csin&#225;lni m&#225;soknak p&#233;nz&#233;rt. (60-70eft-&#233;rt)

Ebben mi a g&#250;ny???
Ha műk&#246;dik műk&#246;dik, ha nem nem.
Ennyire egyszerű az &#233;let.

Nekem a megs&#233;rtőd&#246;tts&#233;ged azt mondja, hogy valami&#233;rt nem szeretn&#233;d megmutatni nekem....
&#201;s nem szeretn&#233;d ha m&#225;snak is lenne ilyen szerkezete.

&#220;dv,
G&#225;bor

csillagvzs
2010-10-03, 08:33
Van valaki akinek van műszere, tudása, kedve, késztetése kihíváshoz?

SOS Segítség kellene:
Aurora9 telemetriás távirányító linkjéből vagy a vevőből ki kellene halászni az RSSI jelet.
A kinti fórumon nincs még megoldás ill. én még nem találtam meg.
Ki van az ilyenekben otthon?

stasz
2010-10-03, 11:17
Aurora9 telemetriás távirányító linkjéből vagy a vevőből ki kellene halászni az RSSI jelet.
A kinti fórumon nincs még megoldás ill. én még nem találtam meg.

Bár nagy aurora fan vagyok, de kezd nekem kicsit gyanússá válni a dolog. Hitec-nek nem hiszem, hogy probléma lett volna megcsináni, akár a távra kiírni a vevő jelerősségét. Senki nem érti miért nem csinálták már meg... Bár nekem meggyőző a hatótávja, lehet, hogy mégsem olyan stabil, ezért nem vállalják be, hogy kijelzik?? (bár azt sem érte, hogy a trainer csati beállíthatóságot miért nem fejlesztik tovább...)

Én amúgy máson gondolkodtam - ami erre is megoldást jelentene: firmware frissítés során ki kellene "lopni" a program alól a fw file-t és nekiugrani disassemlerrel, végül megcsinálni rá a C forrást. Tuti, hogy rcgroup-on is lehetne hozzá embereket szerezni, össznépileg nem lenne talán egy nagy munka.
(Anno fiatal vírusanalizáló koromban ezresével csináltunk ilyen folyamatot mindenféle vírusra :) )

Utána pedig ugyanúgy ahogy Turnigy távhoz, ehhez is lehetne open source fw-t fejleszteni.

mmormota
2010-10-03, 12:31
Egy kis magyarázat, hogy stasz hozzászólása érthetőbb legyen:
A vevőben sajnos nincs hozzáférhető rssi-vel arányos feszültség kimenet vagy kimaradás jelző. Emiatt egyszerűen - csak egy drót beépítésével - nem lehet a dolgot megoldani.

A vevőben levő transceiver IC egy belső regisztere tartalmazza az rssi jelet, ki lehet belőle olvasni. Ezt a fő uC megtehetné, és kiadhatna ezzel arányos jelet, vagy bináris kimenetet - de jelenleg nem teszi. Ezt a módosítást maga a gyártó nagyon könnyen elvégezhetné, mivel neki van forráskódja a saját programjához.

Másnak ez nincs, így csak aránytalanul nagy munkával tudná visszafejteni a kódot, ha ez egyáltalán sikerül. Ez nagyon nagy munka, összemérhető a vevő kifejlesztésével.

ati
2010-10-04, 21:11
Kicsit más téma: Van üzemszerűen működő videó adás 1280MHz-en. A hármashatárhegyről adják. Körsugárzó antenna 10W kimenő teljesitmény. Ez kiváló tesztelési lehetőség FPV technikák számára. Hatótáv és egyéb tesztekhez.

csillagvzs
2010-10-04, 21:31
Régóta ott van már sokszor néztük a saját videó adás helyett. 10W pfff :-\
Csak hamis eredményt kapunk a tesztel.
Mert teljesen más az adó (minden értelemben)
10* nagyobb teljesítménnyel ad mint mi.
Max csak a vevőt lehetne tesztelni vele de az sem jelent sokat mert a kínai vevők nagyságrendekkel gyengébbek. :-X :-\
a sajátjához képest.

Mondom én aki már végig szenvedtem az összes kínai csoda kütyütől az extra gagyiig.
De már hál istennek megszabadultam a zanzás homályos képtől. Igaz nem kínai és nem óccó de kárpótol a képminőség és a 7 km-es alap hatótávolsága.

Már csak az rc távnak kellene eddig elmennie.

Ati már írtam, hogy érdekelne az rc távirányításod. De nem reagáltál rá. Meg kukksizható vagy megcsinálható nekem is?

ati
2010-10-04, 23:03
Miért hamis az eredmény? És mennyiben más a berendezés? Egy kicsit részletesebben elmagyaráznád! 10W és 1W, az 10dB különbség, ebből lehet kalkulálni. Ha kevesebb lenne, nem biztos, hogy távolabb is vennénk. Szerintem első a vevő, ha az nem megfelelő, akkor felesleges bármivel is adni. Ha van egy jó vevőm, akkor van esélyem is. Az adó az kevéssé problémás. A kinai cucc tényleg nagyon vacak, szerintem ebben nincs nézetkülönbség közöttünk, de miért nem használtok valami jobbat? (pl. beltériket előerősítővel megtoldva?) A régebbi analóg cuccok között rengeteg van, ami nem kínai.

A távomról sokat irtam, bár úgy tűnik, hogy leginkább demonstrációra lesz szükség a szkeptikusok meggyőzésére. Nos meglesz hamarosan. Mint azt már emlitettem a távval van, volt a kisebb gondom, viszont repülőre szerelt és igazán meggyőző változata csak videóval fog még demonstrációs célra is működni, azzal egy picit el vagyok még maradva, de hamarosan az is meglesz. Most a videót teszteljük, időmet ez köti le. Erről hamarosan közzéteszem az eredményeket, aztán jöhet ismét a táv. Nem kapkodunk, csak apró lépésekkel! Volt korábban is egy távval kapcsolatos megoldási javaslatom, azt nem olvastad? Hogyan alakitsuk át kedvenc 35MHz-es távunkat 435MHz-esre?! 35MHz a zavarok miatt nem használható jól, egyébként maga a rádió nem rossz.

csillagvzs
2010-10-05, 06:56
Azért írtam a a számunkra hamis végeredményt mert nekünk nincs mihez hasonlítani és szerintem itt rajtatok kívül kevés ember tudná megmondani, hogy valójában a + 10db a Budapest melletti légtérben +-100m-es pontoságal mekkora hatótáv növekedést jelent? (Nekem nem mond az ég világon semmit sem :'( )
Arra valójában jó, hogy kinai vevőt lehet vele próbálni mit tud venni.
De a videóképen kívül másra nem nagyon lehet használni. (most normál fpv felhasználókra gondolok)
Bár a legtöbb kínai vevő nem is tudja venni azt a frekit. :'(
Nekem a vett kép itt Dunakeszin tű éles és tiszta. ;D

Én marhára "dilettáns" vagyok nincs műszerem sem képzettségem (ilyen) csak és kizárólag a látott videóképre tudok támaszkodni. ;D
Hidd el nekem sem mond semmit a 10 db mint fogalom mert nekem megfoghatatlan.
Azt is sejtem, hogy +10db-vel messzebbre lehet adni de mennyi a váltószám amihez tudok viszonyítani?
Sajna nem vagyok mérnök csak egyszerű két kezű melós nekem kellenek a "megfogható" dolgok, hogy értsem és át tudjam magamnak fordítani a db, dbi stb... szavakat. ;D :'( :-\ :-X :-[

Egyet is értek veled mert már én is rájöttem, hogy a vevőn rengeteg dolog múlik ahogyan te is írtad.
Én már egy jó ideje nem is használom a kínai vevőket. És ahogy írod nem is ok nélkül.
Van nagyságrendekkel jobb de sajna sokkal magasabb ára is van :'(
De nekem megérte, hogy a szemüvegben a képe nagyon jó lett)

A távodban nem vagyok szkeptikus csak nagyon szeretnék olyan robot pilóta rendszert amiről nagy vonalakban írtál a robotrepcsin. (ha jól értelmeztem saját fejlesztésetek, készen van vagy még készül?)
Az az akárhány kilométer is jól jönne de nekem nincs engedélyem még ilyen és ekkora teljesítményű rádió üzemeltetésére de a joystick-os irányítás az nagyon érdekelne. Mert egy csupaszárnyat szeretnék így irányítani.
De azért érdekel a komplett géped is. ;D
Lehet hogy nem találkoztam a távval kapcsolatos megoldási javasjat postodal? Belinkelnéd nekem, hogy hamarabb megtaláljam?

Szerinted van rá esély, hogy a gépeddel el tudsz készülni az fpvtalig? Max nem mész messzire ha még nem készül el a rádiód. ;D

gabor2009
2010-10-05, 09:16
Most találtam rá a weboldaladra :D
http://www.robotrepcsi.hu/
Itt láttam a robotrepülőt aluból, nyomdai nyomólemezből összeszerelve.
Ebben rengeteg munka benne lehet!

Olvasom:
http://www.robotrepcsi.hu/epites.html
434-438MHz-es szabványos gyári ...
Hatótáv bázisállomás-repülő min. 150km. A fail-save a vevővel egybe lett.

http://www.robotrepcsi.hu/taviranyit.html oldalon olvastam:
A távirányító
Maximális adóteljesítmény 35W (+45dBm).

3. A teljesen robot irányitás:
...
Képes felszállni 5-10 pontból álló útvonalat berepülni, és leszállni.

Véleményem szerint sok a túlzás, ezért szerettem volna látni működés közben a szerkezetet. Régebben PMR sávról beszéltél, itt meg 35W-os adóról fhss-ről. Kicsit más a kettő kategória.
A robot vezérelt automata fel és leszállásról ne is beszéljek. (Jelenleg kevés robot tudja.)

Nem szeretnélek megbántani, de akkor írj le szuper újdonságokat, ha azok léteznek, nem csak elképzelések.
Ezekből én az látom nagyon messze van az elképzelés (robot ami fel-leszáll és elmegy akár 150km-re) a valóságtól.

Üdvözlettel

ati
2010-10-05, 11:12
Valóban kicsit keveredik a tervezett a megvalósitottal. Letisztáztam nagyjából. Ez egy folyamatban lévő projekt, az oldala sincsen készen. A fórumról származó információk, forumozók segitsége eddig is sokat lenditett a projekten, köszönet érte!
A nyomdai offsetlemez vékony, és hulladékként lehet beszerezni. Az egész repülő ilyen hulladékanyagokból épült, szándékosan. Sohasem volt szó PMR rádióról, az hogyan keveredett ide? Mivel a távirányító vevője egy Atmel processzorra épül, ezért valóban keveredik az irányítás és a robot funkciók. Ez elsősorban elvi kérdés. Pontosan meg kellene tudni mondani, hogy mit kell csinálnia a gépnek, ha a távirányítás valamilyen okból megszűnik. Eddig csak abban értettünk egyett , hogy nem eshet le. Mivel ebben a kérdésben vita van a fejlesztők között, igy ez a része változhat, sőt biztosan változni fog. Most pillanatnyilag a legutólsó beállitással repül tovább.

GPeti
2010-10-07, 21:07
"A baj csak az, hogy a kép mindhárman elég furcsa, mintha valamilyen szűrő nem lenne benne ami a kínai vevőben van."
Beltéri müholdvevővel való fpv-röl van szó.

Majdnem. Hogy a videóátvitel során a jel- zaj viszonyt növeljék kitalálták azt hogy a videójel magas frekvenciás komponenseinek a jelszintjét megemelik és a vevőben pedig a tükörképével azonos szürővel csökkentik így nem csak a jelszint csökken hanem a zaj is. Az analóg müholdvevők a CCIR szabványt alkalmazzák.
Hogy helyes képet kapjunk a videoadóba bele kell nyúlni és az eredeti szürő át kell hidalni és a videojelbe ezt a kapcsolást beépíteni.

GPeti
2010-10-07, 21:09
Ez a párja ami a vevőben van:

GPeti
2010-10-07, 21:17
Nem vagyok benne biztos de a müholdvevő szürőjét ezzel kellene helyettesíteni hogy a kínaival helyes képet kapjunk:

ati
2010-10-07, 23:00
Jól értem? A kinai adóban nincsen preemfázis?

njozsef
2010-10-07, 23:01
elképzelhető.
nincs is jó képe :(

GPeti
2010-10-07, 23:23
Az még jobb ha nincs benne mert akkor csak a videojel útjába kell tenni a preemphasis szürőt.

leskope
2010-10-08, 09:55
Át lehetne alakítani egy ilyen analóg beltérit? Egy próbát megérne, nekem van belőle 3 db.

GPeti
2010-10-08, 11:39
Készítettem egy korrekciós szürőt; ma kipróbálom, az adó videojelébe kell kötni.

njozsef
2010-10-08, 12:13
Nekem is kell ilyen. Peti! Ha jó lesz csinálsz nekem is? Köszi.
Más: Ha egy analóg sat vevőt akarok erre használni akkor kell valami átalakítás? Van egy pár otthon.
Lehet, hogy annak jobb a bemenőfokozata.
A sat vevőkön van deemfázis vagy ez csak a földi analóg sugárzásban van?

GPeti
2010-10-08, 14:12
Nekem is kell ilyen. Peti! Ha jó lesz csinálsz nekem is? Köszi.
Más: Ha egy analóg sat vevőt akarok erre használni akkor kell valami átalakítás? Van egy pár otthon.
Lehet, hogy annak jobb a bemenőfokozata.
A sat vevőkön van deemfázis vagy ez csak a földi analóg sugárzásban van?

Persze készítek ha jó lesz.
Nem kell átalakítani, csak a legtöbb 230Vról megy, inverter, szünetmentes táp kell hozzá, de vannak 12V ról menők is, persze az antennakimeneten 15/18V van meg 22kHz kapcsolójel, ez rossz ha az antenna rövidzárt dc szempontból, de jó ha elöerősítő van rajta.
Annak sem jobb a bemenőfokozata hiszen a kínai vevők is ezt használják, bár találkoztam különbözö érzékenységü sat-okkal. A sat vevőkön (is) van deemphasis.

GPeti
2010-10-08, 19:05
Sikerült az elökiemelö szürő szépen visszaálltak a színek. Leskope-nak küldöm az adóval a jövő héten. Érdekes hogy az adó videobemenete nincs lezárva 75Ohm-mal, ez a panelon egy jumper segítségével be-ki kapcsolható, a szürőnek kell a helyes lezárás. A szürő jelszintváltoztatását az adón levő potival ki tudtam egyenlíteni. Úgy néz ki hogy nem kell hozzá aktív erősítő fokozat. Ha kell valakinek keressen meg.

njozsef
2010-10-08, 20:23
mint ha úgy emlékeznék, hogy az enyémben ki lehet ezt a dc-t és a 22kHz-es kapcsolójelet is kapcsolni.
(Inverter van a kocsiban.)

Nem kell átalakítani, csak a legtöbb 230Vról megy, inverter, szünetmentes táp kell hozzá, de vannak 12V ról menők is, persze az antennakimeneten 15/18V van meg 22kHz kapcsolójel, ez rossz ha az antenna rövidzárt dc szempontból, de jó ha elöerősítő van rajta.

Smith
2010-10-08, 20:46
Jönnek a sötét esték lehet barkácsolni! ;D
Van egy ősrégi Thomson analóg műhold vevőm,azt is lehetne használni video vételre?? :o
Elég komoly volt annak idején,kártya olvasó+grafikus osd stb... de ez a része nem kellene.. ez nem tudott 22khz kapcsoló jelet..
Milyen átalakítások szükségessek?

ati
2010-10-08, 21:46
Urak!

Inkább megfelelő adót próbáljunk beszerezni, mintsem azt is elrontsuk ami jó. A beltérik jól működnek, szép a képük és megfelelő a sávszélességük. Reszeljük inkább az adókat hozzá! Nem véletlenül olyanok ezek a beltérik amilyenek, van értelme ennek a szabványnak. Ne hagyjuk magunkat eltériteni a helyes útrol!

Smith
2010-10-08, 21:53
Világos,de szegényember vízzel... tudod,ami több éve porfogó (majd jó lesz egyszer valamire) most leprolódna... ;D

GPeti
2010-10-08, 22:28
Mi van akkor ha ezt a szürőt kipróbálnánk egy kínai adó-vevő pároson?
Vajon javulna a kép?
Sajnos nekem ilyen nincsen a saját adó vevőmet használom természetesen ezekkel a szürőkkel.
Még teljesen meg kéne bizonyosodni róla hogy ezekben egyátalán nincs ilyen célú áramkör, amit utóljára rajzoltam (másoltam) kapcsolást a fórumra abban mivel 4MHz az aluláteresztő LC tagok törésponti frekvenciája ezért nem tudom eldönteni hogy ez most csak a videojel átvitele feletti zajokat szüri, vagy ez egy deemphasis szürő.

Most néztem leskope adóját abban semilyen előkiemelő szürő nincsen.

ati
2010-10-09, 09:30
Valami amatőr TV adójának szűrőjét be kéne építeni az adóba. Én az adót igazitanám a vevőhöz.

GPeti
2010-10-09, 10:20
Valami amatőr TV adójának szűrőjét be kéne építeni az adóba. Én az adót igazitanám a vevőhöz.

Így van, csak mivel nem fér el benne külön panel kell, az amatör adóban is az a szürő van ami képét felraktam.

deltahf
2010-10-09, 20:55
Nekem a kamerák képe sem igazán tetszik.... mind egyre megy szinte !

mcelek
2010-10-09, 21:33
Milyen kamerákat próbáltál?
Nekem ahány, annyi külömbség is van.
Egyértelemű, hogy a nagyonjó, közepes és gyenge kategóriák között viszonylag kevés a szemüvegben észlelhető külömbség, de pl. a laptopon jobban látszik a felbontás eltérése, vagy a fényváltás érzékenysége. A szemü VGA 640x480-as felbontását már a 480 tv sor eléri. A jobb felbontású kamera képe is csak azért látszik jobbnak, mert esetleg a fényt és a színeket jobban dolgozza fel. Nem látunk több képpontot, míg a monitoron igen.
Persze az analóg videóadón és vevőn is korlátozottak a lehetőségek, de asszem a 600 tv sor még átjön. Nekem a notin 720x576-at enged a DScaler, ez nagyjából 540 tv sor, de van külömbség PAL és NTSC között is.

loorio
2010-11-08, 17:58
Asszem ez a megfelelő topic az alábbi infohoz:

http://www.cnchelicopter.com/servlet/the-1639/Booster-system-SA725-Signal/Detail

http://www.cnchelicopter.com/servlet/the-1690/Booster-system-SA405-40MHz/Detail

40 és 72Mhz-re erősítő.

http://cgi.ebay.com/rc-radio-remote-control-40HZ-Signal-Amplifier-Booster-/350410625724

Nézzétek a pdf anyagot. Nagyon szépen leír mindent egy Futaba FF10 fotóival illusztrálva.

http://xmseller.com/ebay15/09102009sa725menu.pdf

Talán most így a legolcsóbb - bár gondolom nem legális - kicsivel nagyobb hatótávot produkálni.
Nekem spec. pont jó mert alapban 40Mhz-n repülök.

leskope
2010-11-08, 18:24
Sajnos sehol nem említik a hatótávot.

Kazoo
2010-11-08, 18:33
A 72MHz-esnél igen:
customer question:

1. Does it work with the PCM Transmitter / Receiver ??

Yes, PCM and PPM can be used

2. Range is more than 15Kms ?

> 15km is the distance from the air direct vision, when there are obstacles, the distance will be shortened. Reduce the degree can not be accurately evaluated and subject to actual measurement.
Our experimental results are: high-rise buildings on the ground completely blocked access to the control of up to 3km distance; ( if do not use our SA725, while using a standard remote control you only can control 300 meters. )

3. 7W output power ?
Yes 7W is the output power

4. The package comes with an antenna too ?
yes, will get all you see

loorio
2011-01-28, 15:54
Megjött a 40Mhz erősítő. 7w és elvileg több mint 15km hatótáv a vevő oldal babrálása nélkül....

Háááát majd meglássuk :-) "teszteljük le rendesen :-) szórjunk bele még több homokot!"

Ilyen belülről:

http://http://kepfeltoltes.hu/thumb/110128/DSC00761_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/110128/DSC00761_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

http://http://kepfeltoltes.hu/thumb/110128/DSC00762_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/110128/DSC00762_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Füligjimmy
2011-01-28, 20:19
Ehhez hasonló árban nem tudtok véletlenül SMA csatlakozó lelőhelyet?

http://www.wlan-ok.hu/product.php?productid=162&cat=0&page=1

Sajnos SMA-t csak ennek az árnak a 2-3 szorosáért tudok beszerezni.
ALjzat is aktuális lenne, mert szükségem lenne néhányra abból is, na meg akkor pigtail kábelből is...
Ezek SMA csatival mind többször ennyibe kerülnek.
Ha nem jön össze, kénytelen leszek minden cuccomat RPSMA-ra átalakítani, elvégre a költségeket csökkenteni kell...

gabor2009
2011-01-29, 22:03
Ehhez hasonló árban nem.
A jó sma csatlakozó 800-1100ft között van a Gigatechnik-nél.
Én is futottam kört az "olcsó" sma-k terén.
Bemértük egy komoly műszerrel, mert nem tudtuk, mitől lesz ugyan annak az antennának a 1.0x swr helyett hirtelen 1.2-1.3 az swr értéke.

Ki is derült:
Az 1.2-1.3-as swr-ü antennáknak "gyenge" volt az sma dúgojuk.

Akkor vissza is jött pár antenna, ami így készült.
Kicseréltük.

Én részemről nem fogok többet ilyen "ócsó" kinai gagyit felhasználni.

Ha megnézed az antennáinkat azon nem "ócsó" van, hanem az 1000ft-os....

Gábor

Füligjimmy
2011-01-29, 22:49
Nos, beszereztem néhány különféle csatlakozót.
A legdrágább 600 Ft volt áfásan, ennél költségesebbet nem kaptam.
Aranyozott kivitel, és nagyítóval vizsgálva is precíz darabnak néz ki.
Többféle merev koax kábelt is sikerült beszereznem.
Készítek pár antennát, behangoljuk és az eredményt közzéteszem.

mmormota
2011-01-29, 23:44
Az SWR érték és a kisugárzott teljesítmény kapcsolata látható a linkelt táblázatban:
http://www.firestik.com/Tech_Docs/SWRLOSS.htm

Jól látszik, hogy 2 alatt már kimegy a teljesítmény 90 %-a, 1.5 alatt pedig 96%, így legfeljebb sport értéke van annak, hogy most 1.4 vagy 1.1 az az SWR... ;)
A kimenő teljesítmény 96%-a vagy 100%-a között egyébként 2% a hatótáv különbség. ;D

Az SWR egy fontos jellemző, de nem valamiféle különleges, egyedül fontos dolog, ami csodát tesz ha nagyon kicsi. Be kell rendesen hangolni az antennát, erre kiválóan alkalmas mivel megfelelő műszerrel könnyen, gyorsan mérhető (nem úgy mint pl. a nyereség vagy iránykarakterisztika, aminek a mérése sokkal nehezebb). Minél közelebb van a tökéletes 1-hez annál jobb, de alig változik már 1 közelében a kisugárzott teljesítmény...
Eléggé életszerűtlen, hogy valaki visszavigyen egy 1.3-as SWR-rel rendelkező antennát mert észrevette hogy 1.7%-kal kevesebb a teljesítménye mint az ideális, így 0.85%-kal csökkent a hatótávolsága. Pl. 3000 m helyett mindössze csak 2974 m. :o

Füligjimmy
2011-01-30, 10:55
A 600 Ft-os aranyozott csati nem kínai.
Össze fogjuk vetni az egészen filléres gyártmányokkal is és meglátjuk mi lesz az eredmény.
Egy kolléga volt oly kedves és felajánlotta igen profi mérőkapacitását e célra sporttársi segítség gyanánt. Részemről engem már megesz a kiváncsiság hogy tényleg annyira vacakok-e egyes csatlakozók és nagyfrekis kábelek.

Az igazsághozz hozzá tartozik az is, hogy valóban kaptam gyengécske sma csatlakozót, méghozzá jó drágán, 4 USD+posta áron a DPC-től. Első alkalommal egyszerűen szétesett.
De hát nem lehet minden tökéletes...

mmormota
2011-01-30, 11:19
Nekem volt egy zárlatos sma T csatlakozóm. Azért csak volt, mert kíváncsi voltam hogy lehet egy ennyire egyszerű alkatrészt elbaltázni, és szétfűrészeltem. Volt benne egy nagy fémforgács.

gabor2009
2011-02-02, 07:46
Az SWR érték és a kisugárzott teljesítmény kapcsolata látható a linkelt táblázatban:
http://www.firestik.com/Tech_Docs/SWRLOSS.htm

Jól látszik, hogy 2 alatt már kimegy a teljesítmény 90 %-a, 1.5 alatt pedig 96%, így legfeljebb sport értéke van annak, hogy most 1.4 vagy 1.1 az az SWR... ;)
A kimenő teljesítmény 96%-a vagy 100%-a között egyébként 2% a hatótáv különbség. ;D

Az SWR egy fontos jellemző, de nem valamiféle különleges, egyedül fontos dolog, ami csodát tesz ha nagyon kicsi. Be kell rendesen hangolni az antennát, erre kiválóan alkalmas mivel megfelelő műszerrel könnyen, gyorsan mérhető (nem úgy mint pl. a nyereség vagy iránykarakterisztika, aminek a mérése sokkal nehezebb). Minél közelebb van a tökéletes 1-hez annál jobb, de alig változik már 1 közelében a kisugárzott teljesítmény...
Eléggé életszerűtlen, hogy valaki visszavigyen egy 1.3-as SWR-rel rendelkező antennát mert észrevette hogy 1.7%-kal kevesebb a teljesítménye mint az ideális, így 0.85%-kal csökkent a hatótávolsága. Pl. 3000 m helyett mindössze csak 2974 m. :o

Kedves Mormmota!
Az sma dugó "rosszasága" nem csak abban nyilvánul meg, hogy rossz az swr-e.
Amit leírtál, az igaz lenne, ha "csak" a műszerrel leírt swr számítana.
Nyilván van más paraméterre is jelentős kihatása, ha több ember visszahozta az antennát, mert hasonló gyengén muzsikált, mint a gyári kínai. Én csak swr-t mértem semmi más paramétert nem.
Nem szeretnék forumon erről vitát nyitni, de az elméleti okfejtés nem tér ki minden részletre.
És ez a forum nem is arra való, hogy ezt 2 ember megvitassa.
A tény: rossz volt tőle az antenna. Ha jól emlékszem 3 db ilyen készült, és kivétel nélkül mindenki felhívott, és rákérdezett.
Az sma csere után pedig mindenki megelégedésére minden helyére került.

Ezt azért írom le, mert megtévesztő lehet a laikus számára, ha a felső sorokat olvassa.

ui. Le tudom hangolni a kerítésdrótot is swr1:1-re, csak azzal egy km-re sem fogsz elrepülni. Gondolom ismered az effektet. Ha nem szívesen elmondom szóban.
Gábor

Füligjimmy
2011-02-02, 09:18
Engem még nem hívtak...
Igaz, csak néhány antennát készítettem szivességből.
Azokat viszont teljesen vegyes csatlakozókkal, volt ami méregdrágából, volt ami filléresből készült.

loorio
2011-02-02, 10:06
;D ;D ;D

nekem 3db van a Jimmy-féléből és tű éles képem van. A Szalóki találkozón szinkronban néztem Street-Racing élő videóját
1db Jimmy GP antennával... vicces volt nagyon :-)

Füligjimmy
2011-02-02, 11:03
És azok az antennák még csak nem is lettek műszerrel mérve.

GPeti
2011-02-02, 21:40
Van egy Efly digit szervóm amivel kamerát szeretnék forgatni, alapból nincs benne ütköző tehát körbeforgathat. Normál szervójel hatására +-45fokot fordul, kiterjesztett szervó impulzusokra +-90fokot.
Hogy lehet ezeket programozni?

Tudna többet, 360fokot is fordulni?
Vagy keressek speciális szervót?
http://cgi.ebay.com/Moxie-M9-360-Analog-Plastic-micro-360-Servo-FPV-/260730809257?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item3cb4c46ba9#ht_1878wt_989

loorio
2011-02-02, 21:53
http://www.laureanno.com/RC/servo-rotate.htm

én így csináltam...

Üdv!

GPeti
2011-02-02, 22:01
Ismerem a módszert de nem erre gondoltam,
inkább a digitális szervók programozása érdekelne.

njozsef
2011-02-04, 20:57
Vettem egy ilyen antennát 2.4-re.
Szerintetek használható valamire?
Esetleg valaki meg tudná mérni?
Én nem vettem észre különbséget az eredeti antennához képest.
https://picasaweb.google.com/nagy.jozsef.tv2/Rc#5569925229709222818
Köszi

mcelek
2011-02-04, 21:40
Ha a sor végén az omni antennára gondolsz, akkor elvileg ebben csak nagyobb a fánk lyuk és laposabb, de nagyobb a fánk. Állítólag.
Sajnos a hullámokat nem lát lyuk ;D , így sugárzási és vételi szögeket a te tesztjeid után fogjuk megtudni.

njozsef
2011-02-04, 22:03
Köszi. Nem győztél meg.
Az frsky adóra raknám fel a booster után.
Tuljadonképpen ha a fejem felett nem megyek 1000m fölé akkor akár használható is lenne ha jó a frekije.
Bár 1000m nem olyan sok a távnak (az ES-nek és nekem sok) szerintem eddig is tud ennyit erősítés nélkül is.

mcelek
2011-02-04, 22:47
Én eddig nem tudtam 7x méter fölé repülni, azt is úgy, hogy az antennát kicsit megdöntöttem.
Beinult a képzavar, pedig az ES bírta volna >:(
Jön a jó idő és kipróbálom a GP antennát is, remélem azzal több sikerem lesz, na meg a Diversity segít talán. Kipróbálnék Patch és más antennákat is, amíg az irányítást biztosnak érzem. Azután ha bekalibráltuk az RVOSD robotját bármit merek kipróbálni ;D

gabor2009
2011-02-05, 09:33
Köszi. Nem győztél meg.
Az frsky adóra raknám fel a booster után.
Tuljadonképpen ha a fejem felett nem megyek 1000m fölé akkor akár használható is lenne ha jó a frekije.
Bár 1000m nem olyan sok a távnak (az ES-nek és nekem sok) szerintem eddig is tud ennyit erősítés nélkül is.

Ez az antenna ha jol rezonal 2.4-en, akkor nagyobb nyereseggel birhat mint egy gp.
Az antenna vizszintesen hozza a nyereseget, felfele nem fog tudni menni vele.
Ez kemenyen latszott, amikor a Gaborral repultunk, es 5-6km utan ment el a taviranyitas. Ott megdontottem az antennat es helyreált a mukodes.

talan egy egyszeru dipolra hasonlit, akkor a sugarzora pont 90fokos szogben sugaroz a legjobban.
de kellene az adatlapja.
van hasonlo antennabol 3 fajta, (ebbol 2-t te is lattal), es nincs adatlapjuk.

Mi lenne ha lenne 2 antennad?
Egyik ez, masik pedig vizszintesen pl. gp?
Teszel ra egy elektromos antena atkapcsolot, es a tavra egy kis kapcsolot.
A tavrol tudod valtani, mikor vagy a fejed folott, es mikor tavol.

G

ati
2011-04-01, 08:17
Egy magyar gyártású TV adó 1240MHz-re. Szintézeres, G-com Kft gyártotta , szintén hazai gyártmányú műholdas beltéri, kicsi 12V-os kivitel, eredetileg KTV fejállomásokon volt.

njozsef
2011-04-01, 10:48
Mi lenne ha lenne 2 antennad?
Egyik ez, masik pedig vizszintesen pl. gp?
Teszel ra egy elektromos antena atkapcsolot, es a tavra egy kis kapcsolot.
A tavrol tudod valtani, mikor vagy a fejed folott, es mikor tavol.
Jó ötlet, köszi, még be kell szerezne pár cuccot, remélem közben nem múlik el a nyár :(

Füligjimmy
2011-04-10, 21:39
Ma ati kollégával sikeres tesztet hajtottunk végre egy előerősítővel és egy nagy hatótávolságú irányítórendszerrel.
Az előerősítő egy hazai építésű darab. +32dB-t tud.
A Video teszt menete, eszközök:
Adó - 200 mW kimenő teljesítményű videolink, régi darab, hazai gyártású.
Velő - Spectrum Monitor MC277B ;D
Előerősítő - EMEse +32dB előerősítő.
Antennák - saját készítésú és hangolású GP antennák adó és vevő oldalon.

Az adót felvittem a HHH oldalába, egy tiszta kilátással rendelkező helyre (Remetehegyi út- Remetehegyi Árok kereszteződésétől kb. 50 méterre).
Itt lepakoltam az egész cuccot a kis műanyag asztalkámra, majd összeállítás.
Adó és vevő beállítása 1240 MHz-re.

Eközben ati az "ellendarabokat" állítótta össze a túloldalon, Cinkotán.

A vevő oldalon azonnal megjelent a kép, élvezhető minőségben.
Az áthidalt távolság 18,5 kilométer, lásd a mellékelt képen:
http:// (http://img852.imageshack.us/i/cinkota.png/)

A vételi helyszín:
http:// (http://img852.imageshack.us/i/dscf5536n.jpg/)

Távirányító teszt:
Helyszín ugyanaz.
Adó - Turnigy 9 csatornás adó mely csak a PPM jel forrása volt.
Adómodul - Motorola professzionális nagy hatótávolságú adó.
Antenna - professzionális triple leg antenna.
Vevő - Corona RP8D1 szintézeres vevő.

Eredmény: ugyanazon távolságon zavartalan vétel, egyetlen szervóremegés, zizzenés nélkül.
A vétel az autó csomagtartójában, teljesen kedvezőtlen "antennaállás" mellett is tökéletes.
Kép:
http://img695.imageshack.us/img695/6782/dscf5546g.th.jpg (http://img695.imageshack.us/i/dscf5546g.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

asanyesz
2011-04-10, 21:58
Eszembe jutott egy kérdés.... ha a video adó a gépen és a remzibi osd egymás mellett vannak az zavarhatja a gps-t a műholdak megtalálásában.. maga a gps vevő az bőven 30 cm-rel távolabb van!!!!! csak remzibi és a tx van egymás mellett?He

Füligjimmy
2011-04-10, 22:06
Igen!
Sajnos...

asanyesz
2011-04-10, 22:35
pffff

akkor az lehet a hiba:( no akkor át redezem a masinát.

köszönöm...

Füligjimmy
2011-04-10, 22:44
Próbáld minél távolabb tenni egymástól az adót és a GPS vevőt.
Én már mindent kipróbáltam ezzel kapcsolatban, legjobb "gyógyír" a kis kimenőjű adó és a távolság.
Sokat segít ha olyan frekit választasz ami távolabb esik az 1500-tól, illetve olyan video-adót ami nem szór. esetleg aluláteresztő szűrő, de az sajnos csak félmegoldás.

Füligjimmy
2011-04-11, 08:49
A pár hozzászólással feljebb leírt teszt alanyai:
EMESE:
http://img858.imageshack.us/img858/4860/emese.th.jpg (http://img858.imageshack.us/i/emese.jpg/)

Videolink adó oldal:
http://img28.imageshack.us/img28/9050/adoldal.th.jpg (http://img28.imageshack.us/i/adoldal.jpg/)

A "modul":
http://img12.imageshack.us/img12/8199/motorolax.th.jpg (http://img12.imageshack.us/i/motorolax.jpg/)

Az antenna:
http://img690.imageshack.us/img690/1245/tripleleg.th.jpg (http://img690.imageshack.us/i/tripleleg.jpg/)

Ezek sajnos már itthoni felvételek.
Készítettem pár fotót és videofelvételt is a helyszínen (HHH), de a memóriakártya tegnap feladta a játszmát, rajta sok érdekes adattal...

Füligjimmy
2011-04-11, 09:00
És még egy érdekesség:

http://img156.imageshack.us/img156/3139/kisteljmodul.th.jpg (http://img156.imageshack.us/i/kisteljmodul.jpg/)

Ez ugyan nem ad kimagaslóan nagy hatótávot csak kb. 3-5 kilométerre "ér el", legfontosabb jellemzője hogy nem zavarják egymást egyetlen videolink rendszerrel sem, legyen az 1.2 vagy 2.4 GHz körüli frekvencián.
Ez természetesen oda-vissza érvényes.
Szintézeres Futaba modul alapú, saját kiegészíttéssel. 3S Lipo adja a tápot, 3.5-ös sztereo jack aljzaton fogadja a PPM vagy PCM bemenetet.
Az oldalán látható egy kapcsoló, ezzel lehet kiválasztani hogy normál vagy inverz PPM jelet küld-e a rádiónk.
Bármilyen szabványos adóval működik, a lényeg a csatlakozó.
Vevő oldalon használhatunk bármilyen szokásos vevőt a megfelelő frekvencián.
FPV célra bevált.

gabor2009
2011-04-11, 09:43
Sziasztok!

Milyen antennával megy a video link és milyennel az adatátvitel?

Gábor

ati
2011-04-11, 10:17
Triple-leg mindenhol, a Corona vevőn a gyári drótdarab. lsd.« Válasz #216 Dátum: 2011-04-10, 20:39:15 »

Füligjimmy
2011-04-11, 11:52
Az összes cucc látható a képeken.
Az a nagy bazi antenna ami három lábon áll, az a triple leg.
A táv vételi oldalán gyári corona vevő.
A videolink mindkét oldalán hangolt GP.

És mégegy érdekesség:
http://img852.imageshack.us/img852/8121/imag0001m.th.jpg (http://img852.imageshack.us/i/imag0001m.jpg/)

http://img220.imageshack.us/img220/866/imag0003rn.th.jpg (http://img220.imageshack.us/i/imag0003rn.jpg/)

A vevőm. Beltéri műholdvevő, 3S Lipo táplálással, EMESE előerősítővel.
Vidáman működik, és nem is asztallapnyi méret.

mmormota
2011-04-11, 15:37
Az EMESE név a rádióamatőr Föld-Hold-Föld (Earth-Moon-Earth-Scattering) kísérletekből származik?

ati
2011-04-11, 16:05
Igen egészen pontosan :Earth-Moon-Earth second edition, eredetileg erre lett kitalálva. És az egyik példány mért paraméterei.

Füligjimmy
2011-04-11, 17:34
Esélyes...

A beltérin a scartról még át kéne tennem RCA-ra a videojelet hogy ne kelljen azzal a vacak kábellel szenvedni, viszont elegem van a lemezmunkából.
Nem volt könnyű kézi fúróval és dremellel kimunkálni a táp aljzatának a helyét sem, megevett két követ a nyomorult lemez mire pontosítottam.

ati
2011-04-11, 18:38
Full legális, ez a 4m-es amatőrsáv!

Füligjimmy
2011-04-11, 19:10
Feltéve ha van a felhasználónak rádioamatőr engedélye.
Viszont ha nincs, akkor a 13 cm-es videolinket se használhatja törvényesen.

ati
2011-04-11, 19:21
A 23cm-es 1,5W-os videókról nem is beszélve. Viszont az amatőr engedélyt könnyen meg lehet szerezni.

Összefoglalva:
+23dbm - 200mw adóteljesítmény - GP 3dbis antenna
vevő: GP 3dbis antenna + előerősítő
távolság: 18,5km.
Az szép teljesítmény!
Jó a beltérid!

A távirányításhoz 25w-os Motorola adó társul?
Az kemény. Meghaladja a GSM adóteljesítményét, ami 13W (ha jól emlékszem).

Egy gondolat: látom, hogy 0,16 a zaja Emesének. Ez biztos, hogy jó/valós érték?

Gábor

Van egy kis szórásuk, 0.2 körül van az átlag.

Igen ez a Motorola 25W-os, a 432-438MHz-es Kenwood-om 35W-os (Nem PMR sáv!!) Ezek a gyári paraméterei a készülékeknek. Ezek az értékek ezeken a frekvenciákon nem számítanak nagynak, sőt...

A videó vétel nem a beltérin múlik, hanem EMEsén, mindegyik beltérivel tudja.

njozsef
2011-04-11, 21:35
Igen ez a Motorola 25W-os, a 432-438MHz-es Kenwood-om 35W-os (Nem PMR sáv!!)
Elnézést az okoskodásomért.

Füligjimmy
2011-04-11, 21:39
Nem írtál hülyeséget, ugyanis valóban nem "szabad frekvenciák".
Engedélyhez kötöttek.

GPeti
2011-04-11, 22:05
Ha 35dB az erősítés és 0.2 a zajszám akkor hozzávetőlegesen hányszorososára növeli a hatótávot? Hogy kell ezt kiszámolni?

mmormota
2011-04-11, 22:42
Ha 35dB az erősítés és 0.2 a zajszám akkor hozzávetőlegesen hányszorososára növeli a hatótávot? Hogy kell ezt kiszámolni?

Önmagában ennyi adat nem elég a számoláshoz. Az erősítés bőven sok, így lényegében nem szól bele a dologba. Ami számít az az, hogy mekkora a vevő zajszáma, ami elé bekötik az előerősítőt.
Ha pl. 6,2dB (ez egy gyenge adat), akkor kb. kétszeresére növeli a hatótávolságot a 0,2dB zajszám.

Megjegyzem, hogy a 0,2dB-es zajszám nagyon-nagyon jó, ezt nagyon nehéz elérni.

ati
2011-04-12, 03:15
Tegnap kipróbáltuk HA8MV versenyállomásán EMEsé-t, Gábor barátunk véleménye: "Nem rosszabb a Kuhne cuccnál."
Célkitűzésünk az volt, hogy egy átlag műholdvevő beltéri érzékenysége haladja meg a -90dBm-et, és ne kerüljön sokba. Szerintem ezt sikerült elérni. Tovább növelni nemigen tudjuk, mert belép a háttérzaj, amit max. a vizszintes polársíkkal tudunk csökkenteni, de ez már erősen helyszínfüggő is (városok környékén nagyobb) így fixre nem lehet venni.

GPeti
2011-04-12, 08:46
Akkor itt az ideje hogy készítsetek a rendszerhez baráti áron videóadókat, mivel mostmár van megfelelő az érzékenység lehet gondolkozni akár 50-150mW-os adókban, ez az a teljesítményhatár ami egyszerű alkatrészekkel kivitelezhető.

ati
2011-04-12, 09:25
Akkor itt az ideje hogy készítsetek a rendszerhez baráti áron videóadókat, mivel mostmár van megfelelő az érzékenység lehet gondolkozni akár 50-150mW-os adókban, ez az a teljesítményhatár ami egyszerű alkatrészekkel kivitelezhető.

Rendben, de kéne segitség PIC programozásban. 7-800mW megvan, többet nem tudunk, mert nincsen tranya.

GPeti
2011-04-12, 10:29
Abban tudnék segíteni.

eniac
2011-04-12, 11:08
Én AVR vonalon tudok segíteni, ha esetleg arra van szükség.

Üdv: eniac

ati
2011-04-12, 11:32
Hát annyi az, sajnos, jobban örültem volna, ha több lenne, de csak 200mW. Nyilván előzőleg kiszámoltuk,hogy van e esélyünk és úgy vágtunk neki az útnak, a drága benzint nem pocsékoljuk. És pont ezt mértük EMEsével is, hogy az érzékenységet jelentősen feljavítja .

A 25W-os adó (vágfok) kb. 6A-t fogyaszthat 12V-on.
Ezt a hatótávot a Victory Link képes megcsinálni 50mw-al, (ez 25ma=0,025A @ 12V) ami a megadott érték 500-ad része.
(Én személyesen 28mhz-en csináltam 2700km-es összeköttetést 99-el, 10w-al.)
Ez így - finoman szólva - eltúlzott dolog.

Mi a helyzet a pmr-es 150km-es távirányítóval? Az nem megy?

Hogyne menne. De honnan van ez a PMR ? Hol van ez az állítás!? Tessék megmutatni! Azt az állításomat, miszerint akár 150km-re is működik a távirányítás, meg is ismétlem, de sohasem mondtam, hogy a PMR sávon lenne. 432-435MHz-ről volt szó, ami amatőrsáv, a PMR sáv, 446.000-446.100 MHz. 70cm-en Kenwood asztali rádióval a gép fedélzetén occó kínai kézirádióval simán működik 150km-re. Ha csináltál 2700km-es összeköttetést akkor ezzel mi a baj? A 150km az pontosan onnan származik, hogy a QTH-m egészen pontosan 150km-re van a hármashatárhegyen lévő HA5KDQ versenyállomástól és ezt tudom tesztelés céljából felhasználni. De a galyatetői átjátszó sincs sokkal közelebb, és naponta megy rajta a forgalmazás. A 4m-es sávon is hasonlót csináltunk meg, annyi a különbség, hogy ide lehet kapni készen Corona vevőt és ezzel nagyon egyszerűsödnek a dolgok és ami fontos olcsóbb jóval.
Abban teljesen igazad van, hogy ekkora távolságra felesleges a 25W, de ezt a fránya Motorolát csak PC-vel lehet programozni, igy momentán ez nem kapcsolható. De ha már ott voltunk teszteltük ezt is. Így legalább elvárható, hogy a fémesen árnyékolt csomagtartóban is működjön. Működött is.

6A-t fogyaszt?! Eszik, amit eszik, bírja az autó akkumulátora.

L1P1
2011-04-13, 13:30
biztos hogy egymas torkanak szorngatasa a legjobb dolog amit itt a forumon csinalni lehet? uljetek le egy sorre es beszeljetek meg egysze szemelyesen.

f-romi
2011-04-13, 16:09
létr kell hozni egy partatlan teszt bizotsagot, mondjuk bolcseszekbol...azok majd eldontik.. ;)

gabor2009
2011-04-13, 18:57
Elnézést, ha megbántottam valakit.
Gábor

hókuszpók
2011-04-14, 15:26
Tisztelt Uraim!

Quadrocoterrel szeretnék légifotózni. Jelenleg egy panasonic géppel fotózok. Nagyon jó minőségű képeket csinál, csak sajna nem látom amit a gép lát. Úgy tudom, a panasonic gépeken nincs live view funkció, ezért nem is megoldható ezzel a fényképezővel az élő követés. Térképezésre szeretném a gépet használni, ezért fontos lenne a minél nagyobb felbontású, jó minőségű éles kép, mint a mostaniak.
Elsősorban olyan kis súlyú, kis hatótávú eszközt keresek, amit a fényképező mellett tudnék a gépen használni, és max 200 méterről látnám merre néz a fényképező.
Ha tud valaki ajánlani egy jó fényképezőt live funkcióval, azt is megköszönöm.

mcelek
2011-04-14, 18:13
5,8Ghz-n nagyon kisi cuccot is vehetsz, szuper mini CMOS kamerával 8)
http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=index&cPath=35_59
A bevrc vagy a foxtech oldalakon is, de rengeteg van.
Csakössze kell hangolnod a célzást és azt a képet fotózod,amit élőképen is látsz :-*

GPeti
2011-04-14, 18:20
Inkább a bevrc-ről vegyél 5.8 rendszert, a rangevideo-nak az adója csak egy modul ehhez tudnod kell készíteni egy 3,3V tápegységet, a hagyományos melegszik, ha kapcsolóüzemű akkor nehéz úgy megcsinálni hogy a kép ne legyen csíkos.
Kell a modulhoz elektronikai szaktudás ha ez megvan akkor nem szóltam.

mcelek
2011-04-14, 18:46
Na ja, ha megveheted készen, akkor nem érdemes vele vacakolni.
A lényeg, hogy picike és jó :P

Már csak antennát kell jót csinálni, vagy szerezni és akkor tutira lesz minden szögben jó élőkép, mert az antenna nagyon fontos része a dolognak.

leskope
2011-04-18, 22:54
12v-osított analóg beltéri, ma készült nagy szélben: http://www.tubewatcher.tv/13826

GPeti
2011-04-22, 21:22
Távirányításhoz lenne előnye a cirkulárisan polarizált (CP) antennáknak?