PDA

Teljes verzió megtekintése : 5,8GHz

oldal : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

mmormota
2010-08-17, 06:22
Egy teszt az rcgroups-ról BEVRC 5,8GHz 200mW videorendszerrel:
video: http://www.youtube.com/watch?v=KeLf3CFTPjo&feature=player_embedded
fórum: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1272529

Nyilván nem távolsági rekordokra való az 5,8GHz, de átlagos repkedéshez ez egyáltalán nem rossz.
Előnye hogy működik a 2,4GHz-es távokkal, nem zavarja a GPS-t és szabályos sávban működik (nem kell rádióamatőr engedély).

Én 2 éve próbáltam egy 5,8GHz-es párost, nem vált be. Úgy tűnik, ez már jobb.

ati
2010-08-17, 07:17
Nagyobb távolságra is kiváló, csak antenna tracker kell hozzá. Igazi mikrohullám. Az oroszok is használták a rakéták irányitásásra a 60-as években. 5GHz-en viszont már csak a valódi mikrohullámú antennák használhatóak, az UHF antennákat el lehet felejteni. A GP működik,és egészen kicsi már ezen a frekin. Hátránya, hogy tiszta optikai rálátás szükséges. NYilván nem véletlenül lehet kapni az FPV-s boltokban. Valóban a sáv jó része free, szabadon használható és interferencia sincsen. (Egyike a lehetséges megoldásoknak a legális FPV repülés megvalósitásában.)

Kazoo
2010-08-17, 08:29
Azért földi teszt során 3km egész szép eredmény. Ez levegőben csak több lehet.

Füligjimmy
2010-08-17, 10:59
Mit gondoltok, ez jó lehet?

http://hobbywireless.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=8&products_id=404

Peck
2010-08-17, 11:08
Mit gondoltok, ez jó lehet?

http://hobbywireless.com/cart/index.php?main_page=product_info&cPath=8&products_id=404

Hát, a vevő nagyon hasonlít a BEVRC-sre amit mmormota linkelt.
Az adó is lehet ugyanaz, csak becsomagolták, meg kapott 1 hűtőbordát :)

Füligjimmy
2010-08-17, 12:20
Esetleg saját tapasztalat valakinek ezzel?

Mondjuk az kissé nyugtalanít hogy közvetlen rálátás kell és bármilyen fa, bokor, elém álló ember teljesen leárnyékolhatja.

Kazoo
2010-08-17, 12:32
Szerintem a 1.5km reális. Ezt meg lehet repülni árnyékolás mentesen is. Tetszik, hogy a vevőnek két kimenete van, így nem kell elosztó, ha rögzítenénk videót.

gabor2009
2010-08-18, 10:44
Kísérletnek jó.
Mielőtt belevág az 5.8ghz-be bárki is, ezeket vegye figyelembe:
- 5,8ghz már sokkal magasabb frekvencia mint a 1,2 vagy a 2,4
- jellemzői: ugyanannyi távolság áthidalására nagyobb energia szükséges, mint alacsonyabb frekvencián
- szinte lehetetlen erősítőt venni hozzá, de ha esetleg lenne mégis, akkor aranyárban van
- sokkal érzékenyebb minden csatlakozóra, koaxra, mint a kisebb frekvenciákon

Érdemes belegondolni, hogy a műhold parabola antennáját már egy papír lap is zavarja.
Az 11ghz körül megy, és erősen közeledik az 5,8 is ahhoz.

Én műszakilag nem ajánlom, semmi nem indokolja, hogy ezt használjátok.
És a használata kemény műszaki követelményeket támaszt.

Üdv,
Gábor

ati
2010-08-18, 11:13
Esetleg saját tapasztalat valakinek ezzel?

Mondjuk az kissé nyugtalanít hogy közvetlen rálátás kell és bármilyen fa, bokor, elém álló ember teljesen leárnyékolhatja.

Nem véletlenül használták az oroszok rakéta irányítására a 60-as években. Nehezen zavarható és megfelelő kialakítású földi egységgel, nagyon megbízható. Én rengeteget használom, használtam, sajnos nem repülőre. Látóhatáron belüli repüléshez szerintem igen príma, sajnos nekem most nem jó, mert a látóhatáron túl nem terjed. (Nem görbül,úgy mint az URH , teljesen fényszerűen terjed.). Magasra kell tenni az antennát, akkor senki nem tud elé állni, és irányított antenna kell trackinggel. Igy kialakitva verhetetlen. Mostmár, köszönhetően a WiFi-nek, elég sok eszközt lehet kapni hozzá, és úgy látom az analóg adók is megjelentek a kinálatban. Riasztó boltokban is kapható az analóg változata.

"És a használata kemény műszaki követelményeket támaszt." Igy igaz, ezt nem lehet darab dróttal megoldani.
Viszont legális és használható a 2,4-es távval együtt, valamint csatorna is van bőven.

Füligjimmy
2010-08-18, 11:18
Asszem' én inkább várok vele.
Elég sok mindent kipróbáltam már elsőként, ezt inkább másra hagyom.

mcelek
2010-08-28, 20:29
Ez nagyon jó :D
Valaki oldja már meg a digitális átvitelt, ezen a frekin már van bőven sávszélesség ;D

Füligjimmy
2010-08-28, 20:51
Nem a sávszélességgel van baj, hanem az átvitellel.
Elég kellemetlen ha berepül közéd és a géped közé egy sűrű madárraj.
Vagy annyira azért nem érzékeny?

mcelek
2010-08-28, 20:58
HU :o
Azért ha levegőben a rálátást megzavarná egy 10 méteres betonfal, az biztos elég rövid ideig tartana ;D pl. a holdról valaki ledob ilyesmit.
A madarak meg biztos megsülnek a mikrohullámtól, így lesz a modellezőnek ebédje is. :-*

Videót nézted?

Füligjimmy
2010-08-28, 21:05
Láttam a videot, de szeretnék jelen lenni egy tesztnél.

ati
2010-08-29, 07:53
Ez nagyon jó :D
Valaki oldja már meg a digitális átvitelt, ezen a frekin már van bőven sávszélesség ;D

Ha valami akkor ez bőven meg van oldva, tele van a világ 5GHz-es Wireless-el, csak sajnos nem túl picik. Kicsit nagyobb gép kell.

tv
2010-09-15, 18:34
Egy kicsit elhalt a téma, valaki próbálta már?
Úgy emlékszem Mmormota rendelt egy 200mW-os szettet, tapasztalat ?
A hozzá adott antennákat tuti be kell hangolni, amit én mértem az nagyon gyenge volt.
Nekem 100mW-os modulom van, sajnos építés alatt és egy 19dB-es patch antenna, igyekszem összerakni és beszámolok.

Bigyula
2010-09-15, 19:08
Én is rendeltem, de még nem jött meg. Ez úgy 200 mW, hogy az adó 100 mW, és adnak hozzá 3 dBi antennát.

gabor2009
2010-09-15, 19:25
Én is rendeltem, de még nem jött meg. Ez úgy 200 mW, hogy az adó 100 mW, és adnak hozzá 3 dBi antennát.

Szia!

Mit rendeltél, és hány ft volt?
Nállam is van 1 pár, antennát csinálok, amint ráérek egy picit.
10,5km-en tudunk könnyen tesztet is csinálni.

G

Bigyula
2010-09-15, 19:37
Ezt rendeltem:

http://www.himodel.com/electric/FPV_5.8G_200mW_A_V_Transmitting_receiving_System.h tml
http://www.himodel.com/electric/FPV_12dBi_5.8G_Plate_Aerial.html

Az egész szállítással 29 610 Ft-ra jött ki. Egy kicsit magasabb volt a dollár, mint most.
(Ebben nincs benne az esetleges VÁM, és az ÁFA.)

gabor2009
2010-09-15, 19:45
Ezt rendeltem:

http://www.himodel.com/electric/FPV_5.8G_200mW_A_V_Transmitting_receiving_System.h tml
http://www.himodel.com/electric/FPV_12dBi_5.8G_Plate_Aerial.html

Az egész szállítással 29 610 Ft-ra jött ki. Egy kicsit magasabb volt a dollár, mint most.
(Ebben nincs benne az esetleges VÁM, és az ÁFA.)

Köszi!
Nállam egy komolyabb rendszer van, de szívesen venném - ha össze tudnánk hasonlítani.
Gábor

Bigyula
2010-09-15, 20:18
Köszi!
Nállam egy komolyabb rendszer van, de szívesen venném - ha össze tudnánk hasonlítani.
Gábor

Rendben, ha megjön, jelentkezem.

Üdv.

tv
2010-09-15, 23:05
Nekem a 100mW-os Airwave modul Angliából jött, a 200mW-os szettet a Himodel-től rendeltem.
Az antennák amiket mértem az is Himodel-es beszerzés.
A patch 19dB-es, ezt meg innen vettem:
http://www.ostelsat.hu/panel_antenna_tetraant_wlan_5_ghz_19dbi_A73801.htm

tripleget ?

gabor2009
2010-09-15, 23:41
Nekem a 100mW-os Airwave modul Angliából jött, a 200mW-os szettet a Himodel-től rendeltem.

tripleget ?

Igen, Gp-t.

Gogo
2010-09-16, 00:04

tripleget ?

Ezt az antennát forgatni kell, kicsi a látószöge, nem?

gabor2009
2010-09-16, 00:09

Ha ha ha ;D
5100-5900mhz-ig megy azt irják róla!
Ha még hisztek a mesékben, akkor érdemes venni belőle 12eft-ért.
A valóság az nem ilyen egyszerű.... Ezek alapján a 19dbi-t is elfelejtheted, az is akkor 19, amikor a működési freki 5100-5900-ig megy. Vagyis soha.

tv
2010-09-17, 21:14
Ezt az antennát forgatni kell, kicsi a látószöge, nem?

igen, a 19dB-s antenna nagyon kicsi nyílásszögű ezért csak forgatóval fogom használni.(Dakar OSD+Lince)

Ha ha ha 5100-5900mhz-ig megy azt irják róla!
Ha még hisztek a mesékben, akkor érdemes venni belőle 12eft-ért.
A valóság az nem ilyen egyszerű.... Ezek alapján a 19dbi-t is elfelejtheted, az is akkor 19, amikor a működési freki 5100-5900-ig megy. Vagyis soha.

Hú tényleg ?? :o
;D ;D

mcelek
2010-09-17, 21:28
Kérlek ne sértődj meg, de ez a Dakar OSD is eléggé gagyi :-\
Az 5,8-ról linkelt földi tesztvideó elég megyőző, főleg, hogy a 2,4-es irányítás felharmónikusa nem zavarja a képet. Ha antenna Tracker kell a használatához, érdemes az Eagle Tree rendszerre gondolni, asszem az egyik legkiforrotabb és nem azt, hogy drága.

tv
2010-09-17, 21:56
Kérlek ne sértődj meg, de ez a Dakar OSD is eléggé gagyi
Nem én vagyok az alkotója ezért nem sértődöm meg de miből gondolod, hogy gagyi ??
Ennek az egyszerűsége ami megfogott, és olcsón megépíthető. Ha beleolvasol a spanyol fórumba ott sokan megépítették és nem láttam, hogy legagyizták volna.
http://www.aeromodelismovirtual.com/showthread.php?t=1849

mcelek
2010-09-17, 22:48
Egyrészt nem valami informatív (kevés adatot ír ki) másrészt eléggé halovány a kiírás.
Elhiszem, hogy olcsóbb mint egy Easy OSD és azt is, hogy spórolni szeretnél.
Mivel már régóta nyomulsz az FPV topicokban és értesz is az elektronikához, szerintem már összespórolhattad volna egy alap cucc árát. Mindannyiunknak az idő a legdrágább, nem érdemes arra pazarolni, hogy olyat fejlessz, amit simán megvehetsz az árkülömbségről nem is beszélve. Igaz nem tudom, de saccolom, hogy az anyag nagyjából a felébe kerül, de ott a program, ami szerintem a Dakarénaál jobb. Ahogy megismertük a kamerákat, zavarokat, úgy lett egyszerűbb jót venni olcsón.
Repkedni jobban szeretek, mint szerelgetni (kábeleket forrasztani tudok) ezért nekem lehet jobban jön simán megvenni, míg te értesz hozzá és ilyenért nem adnál pénzt.

gabor2009
2010-09-18, 13:52
Az 5,8-ról linkelt földi tesztvideó elég megyőző, főleg, hogy a 2,4-es irányítás felharmónikusa nem zavarja a képet.

A felharmonikus zavarást már kb. fél éve kiirtottuk, megoldottuk!
Ha az 1,2ghz-en menő linkkel - antennákkal gond van, akkor az 5ghz-en működő linktől sem fogtok elájulni.
Gondold csak meg! A műhold vevő 11ghz-en megy, és ha egy papírlapot eléteszel, akkor pl -65db-s (nem pontos meghatározás! mielőtt valaki ezt kezdi feszegetni. ) jeled elveszik a levesben.
Ezt a fekvenciát már egy papírlap is zavarja.

Jó irány ez valakinek is???
Elárulom: minél fentebb mentek annál több gond lesz vele.
Az 1,2ghz-re még meg tudtunk csinálni egy komoly előerősítőt, de a 5ghz már húzós történet.
Az alkatrészek ára kb. a 10-50 szorosa, az 1ghz-es áránek!

Ki csinál ide antennát? Ki méri be?

Nem beszélve a következőről:
Ha 5ghz-en adsz, akkor ugyanannyi távolság áthidalásához +13db kell.
A gyakorlatban: ha 1w-al adsz 1,2ghz-n (és a vevő hasonló érzékenységű mind a 2 esetben), akkor
5ghz-en pontosan 20w teljesítménnyel kell adnod!
És ezzel még csak ugyanazt a távolságot érted el!

Ezt tudja biztosítani valamilyen eszköz????

Aki ebben gondolkodik, beruházás helyett kérje hozzáértő tanácsát... a fizikában nagy csodák nincsenek!!!
A 20-50eft -os árú adó-vevő nem fog csodát csinálni!

mcelek
2010-09-18, 21:00
Csak azért, hogy ne keljen senkinek visszalapozni ;D
http://www.youtube.com/watch?v=KeLf3CFTPjo&feature=player_embedded
Nem vitatkozni szeretnék, de ez azt írja, hogy 200mW :o
Ez egy kiváló alternatíva a legális frekvenciatartományban és ez a videó elég meggyőző, bár lehetne a kép jobb is. Talán a konvertálás rontott rajta, kamerák már nagyon jók.
Sajnos azthiszem, ezen a frekin is csak analóg lesz elérhető egy darabig, de a mi céljainknak ez már megfelel.
Mivel nem fárasztom magam az RCGroups angol szövegével :-[ valaki összefoglalhatná az ott leírtakat a nyelvi nehézségekel küzdő :'( gyengébbek kedvéért.
Az 1km hatótáv éppenhogy használható, de a 3km az már nagyon jó hobby cél.

tv
2010-09-20, 23:27
először off.

Kérlek ne sértődj meg, de ez a Dakar OSD is eléggé gagyi

Egyrészt nem valami informatív (kevés adatot ír ki) másrészt eléggé halovány a kiírás.
Elhiszem, hogy olcsóbb mint egy Easy OSD és azt is, hogy spórolni szeretnél.
én az antennaforgató funkcióját ajánlottam, nem az OSD-t. Az OSD-nek van olyan funkciója is, hogy lekapcsolod az összes kiírást de attól még a videojelbe bekapuzza a GPS adatokat ami alapján a földi egység irányba állítja az antennádat. Az EzAntennaTracker azért egy kicsit húzós 105$-ért ! A Dakar+Lince bőven kijön a negyedéből.

és vissza a témához.
Nem tudom, hogy miért kell az 5.8-as videorendszert lenézni. Egy apróságot nem vettél figyelembe Gábor! A méretét. Az FPV nem csak a kilométeres elkószálás jelenti, lehet 100 méterekre is reptetni az is FPV. Egy 60-90cm fesztávú gépet vagy egy helikoptert nem biztos, hogy érdemes kilométerekre elküldni ÉS a Te 1.2gigás rendszeredet valószínű el se cipelnék. Az adó mérete, az arra csatlakozó (kb. gyufásdoboz méretű) szűrő és a 10-15cm magas szigony formájú antenna csak a vasmacska szerepét tudná betölteni a szerencsétlen kisgépen. Ezzel szemben az 5.8-as Tx modul kb. 30x50x15mm és az antenna amit sikerült a hétvégén összehoznom az csak 60mm magas (csatlakózó+kábel+GP) és 25mm az átmérője a lábaknál, de amit a Himodel-től vettem és sikerült kisebbre lefaragnom az is csak 115x8mm lapos microstrip antenna.
Ja, nem 20-50 ezer hanem csak 72$.

Az 5.8 gigás videoadónak a mérete az erőssége, kis gép kis repülés a kismenőknek, nagy gép nagy repülés a nagymenőknek. Nagy repüléshez már nagyobb gép kell, ott a 100-200gr plusz teher nem számít annyira, bőven elbírja az általad átalakított 1.2-es rendszert.
Én az 5.8-tól nem várok nagy csodát, nem akarok messzire menni ( bár jó lenne) csak kis gépre és közeli, max 1km-es repítéshez szeretném használni.
Abban teljesen igazad van, hogy kemény fába vágja a fejszéjét aki belefog mert úgy terjed mint a fény, drágák hozzá a cuccok és kevés van a piacon belőle.
A hétvégén 1 napomba került a két botantenna behangolása miután megszabadítottam azokat a nagy batár műanyag házuktól. A 30gr-os antennát sikerült 4.3gr-ra lefaragni. A következő 1 napom ráment 3db GP megalkotására. Szó szerint tized! milliméterenként kell reszelni, utána mérés aztán megint reszelés és mérés. Nagyon untam már, majdnem bealudtam közben olyan monoton volt a hangolása.
Egy szónak is száz a vége, én nem adom fel ha már belefogtam akkor meg is csinálom. Ha megjön a 200mW-os akkor tüstént földi teszt és beszámolok a tapasztalatokról.

üdv. mindenkinek

tv
2010-09-24, 20:15
I love 5.8GHz! :-*

jpeti29
2010-09-24, 21:56
I love 5.8GHz! :-*

bővebben? :)

tv
2010-09-25, 01:48
Ha mindent sikerült letesztelni (gyári antenna, saját antenna, méregdrága patch, repülés) akkor leírom.
Az első teszt + & :o

gabor2009
2010-09-25, 02:05
Az a gond, hogy ide is kellene készíteni előerősítőt.
1,2-re sem volt egyszerű eset jót csinálni. Nem beszélve az 5,7-ről!
Próba még nem volt, de számításaim szerint gyengébb mint az 1,2-es alapból.
Remélem holnap jobb idő lesz, akkor írom a tényeket.

Bigyula
2010-09-25, 07:07
Nekem is megjöt a szett a Himodel-től, de sajnos egy lakásfelújítás közepén tartok, és azt sem tudom, hogy hol vannak az akksijaim, meg a kamerám... :( Legalább még egy hétig azt sem tudom kipróbálni, hogy egyáltalán működik-e... >:(

tv
2010-09-26, 21:03
de számításaim szerint gyengébb mint az 1,2-es alapból.
ezt cáfolom !
Az első földi próbánál nagyon meglepődtünk :o amikor elértünk az út végére és még nézhető színes volt a kép.
Ha holnap nem lesz eső akkor folytatódnak a tesztek, kipróbálom a saját készítésű GP-ket és a méregdrága patch is bevetésre kerül.

Az a gond, hogy ide is kellene készíteni előerősítőt.
nem lenne rossz, csak az árát ne nyomd olyan magasra mint az 1.2-esét

gabor2009
2010-09-27, 07:57
ezt cáfolom !

Akkor tessék bepötyögni az adatokat, és megnézni:
http://www.epanorama.net/index.php?index=calc_radioloss
G

Bigyula
2010-09-27, 09:42
Mivel a Himodel-es vevő érzékenységét nem ismerjük, így nehéz számolni. Csak azt tudjuk, hogy az adó kimenő teljesítménye gyárilag 200 mW (ha jól tudom, ez 23 dBm), valamint a hozzá adott botantennákra az eladó azt mondta, hogy 3 dBi a nyereségük. Tehát, csak sétálgatással lehet próbálkozni.

tv
2010-09-27, 21:52
Ma ismét teszteltük.

Tehát, csak sétálgatással lehet próbálkozni. gyalogoljon addig a kóbor kutya ! maradok az autós tesztnél, legalább mozgás közben is láttuk, hogy mit művel. Semmit, meg se rezzent a kép.
Adón saját készítésű GP, vevőn a Himodel-től az 5dB-s antenna behangolva. Elmentünk egy hosszabb útra ami kétszer akkora volt mint az első tesztnél de ez is rövidnek bizonyult. :o Az út végén zajos volt a kép de színes és az OSD is még olvasható volt. Kíváncsiságból rátettem a méregdrága patch-et, kitisztult a kép csak sajnos az út elkanyarodott így a további távolságteszt véget ért. Kell keresnünk legalább egy 7km-es egyenes utat, hogy a patch antennát is le tudjuk próbálni. Ilyen utat nehéz errefelé találni úgyhogy megelégszem az 5dB-s vevőantenna teljesítményével mert az irányításom amúgy se működik a videolink végéig.
Holnap repülésteszt.

gabor2009
2010-09-27, 23:09
Végül hány km-t tud körsugárzóval?
1,2ghz-en aki 3km-t elér az jó eredmény.
Ehhez képest jobb?

Füligjimmy
2010-09-27, 23:46
A 72 dolláros Himodel videolink ???
GP antennával?
Érdekes eredmény, ha nem egyedi akkor mehetnek a kukába az 1.2 adó-vevő sussok, legalábbis kis távolságon.
Kérdés hogy kinek mi a kis távolság.

tv
2010-09-28, 08:32
A 72 dolláros Himodel videolink He
GP antennával?
Érdekes eredmény, ha nem egyedi akkor mehetnek a kukába az 1.2 adó-vevő sussok, legalábbis kis távolságon.
Szerintem igen.

1,2ghz-en aki 3km-t elér az jó eredmény.
Mekkora teljesítménnyel ?

Ma repteszt, hogy mozgás közben mit művel a képpel, utána leírom a távolságeredményeket.
Nagyon tetszik, hogy az antenna olyan miniatűr. Ja, és a vevő is egy csöppség.(két kimenete van)

Füligjimmy
2010-09-28, 09:37
Ez a két kimenet dolog nagyon pozitív.
Tele volt a hócipőm a két vevővel és a velük járó madzagkupaccal.
Videót készíts a légi tesztről ha módodban áll, hadd lássuk mit produkál!

tv
2010-09-28, 10:00
Két kimenete van, de a hang az mono.
Ma felvétel nem lesz mert nem készültem rá, majd a következő tesztnél. A tegnapinál a kocsi tetejére volt felkötve kb. 1.8m magasan, 40-50 km/h sebességnél nem voltak csíkozódások mint a 2.4GHz-nél. A vevő 2.5m magasan volt.

Füligjimmy
2010-09-28, 11:34
A mono hang nem számít, az legyen a legnagyobb baj.
A kép minősége és a légi hatótávolság ami igazán felvillanyozna.
Ennyi pénzért nagyon jó lenne valami megbízható cuccot beszerezni.
De nem türelmetlenkedek, megvárom a tapasztalataitokat.

tv
2010-09-28, 13:29
Hatótáv nem lesz mert az irányítás egyszerű Spektrum, csak képminőségteszt mozgás közben.
Ebédelünk utána megyünk a terepre, este lesz fenn a video mert sikerült előkészülnünk a laptopos rögzítéshez.

GPeti
2010-09-28, 18:53
Mit gondoltok hol müködnek az omsz meterológiai radarjai?

A wifi sáv közepén.

Nem kell csudálkozni hogy jó sok hatótáv, végre erre a célra terveztek egy érzékeny vevőt, a mai 1.2 Gigás tunerek az analóg sat korszakból kimaradt tunerek kis érzékenységgel, hiszen a lnb erősít vagy 50dB-t (na jó -10 dB mire leér a koaxon), meg a fej egy 40dB nyereségü parabola fókuszában volt (van).

mcelek
2010-09-28, 21:16
Peti!
Ezt fejtsd ki bővebben.
Ha az OMSZ wifi 2,4-en radaroz az zavarja a 2,4-es irányítást, vagy a 2,4-es videóadást?
Azt tudjuk, hogy az 1,2Ghz kínai videórendszer nem nagy durranás, pláne a vevő oldalon, mert nem az adóteljesítménnyel van a baj, ugye?
Szóval minek jó a hatótávja?

Gogo
2010-09-28, 21:55
Mit gondoltok hol müködnek az omsz meterológiai radarjai?

A wifi sáv közepén.

Nem kell csudálkozni hogy jó sok hatótáv, végre erre a célra terveztek egy érzékeny vevőt, a mai 1.2 Gigás tunerek az analóg sat korszakból kimaradt tunerek kis érzékenységgel, hiszen a lnb erősít vagy 50dB-t (na jó -10 dB mire leér a koaxon), meg a fej egy 40dB nyereségü parabola fókuszában volt (van).

Bocs, én nagyon nem szeretnék vitatkozni, de 108-113Mhz en mennek a szondakövető meteo lokátorok. Nem, Peti?

GPeti
2010-09-28, 22:16
Az más.

Most az 5,8G wifi-ről beszélünk lásd pdf.

"Az országos kompozit radarkép három radarállomás, Pogányvár (Kis-Balaton), Pestszentlőrinc (Budapest) és Napkor (Nyíregyháza) méréseinek összeillesztéséből készül. A radar elektromágneses hullámok segítségével működik, a célzottan kisugárzott 5,6 GHz-es impulzusok visszaverődésének erősségéből és idejéből lehet következtetni a csapadéktömbök helyzetére és erősségére. A radarok hatótávolsága a Föld görbülete miatt 250-300 km-re korlátozódik, e távolságokon már csak a 3 kilométernél magasabban lévő felhőket tudja érzékelni az eszköz."

Ez a omsz 3 csapadék és felhő jelző radarja, az idökép-nek is van egy de ez magasabb frekin megy meg csak akkor kapcsolják be ha helyzet van.

108-113Mega körül rádióiránytü van repülőknek, aztán a fónikus repülősáv, az felett 135mega körül meg a 144Mega amatörsáv alatt van meterológiai mühold ami fax szerü képet ad le, 1Giga felett is van több sávuk, a meterológiai ballonok amit Pesten meg Szegeden felengednek 400Mega körül ad telemetria adatokat meg régen Loran-c ma gondolom gps kordinátákat a ballon helyzetéről.

george
2010-09-29, 07:54
Hali,
Érdekességképpen,a házi telefonjaink 5,8ghz esek.

Üdv.

tv
2010-09-29, 10:47
szerintem elírtad, azok 1.8 gigásak, régen 900-asok voltak de azok forgalmazását már betiltották.
A nagyobb freki nem célravezető a beton és téglafalak szövevényében.

Bigyula
2010-09-29, 10:57
Hatótáv nem lesz mert az irányítás egyszerű Spektrum, csak képminőségteszt mozgás közben.
Ebédelünk utána megyünk a terepre, este lesz fenn a video mert sikerült előkészülnünk a laptopos rögzítéshez.

Izgatottan várjuk a videót és/vagy a teszt eredményeket... :)

Kazoo
2010-09-29, 19:53
szerintem elírtad, azok 1.8 gigásak, régen 900-asok voltak de azok forgalmazását már betiltották.

Azt hiszem ez a téma :)
http://telecom.hellodirect.com/docs/Tutorials/5.8GHzFrequency.1.031903.asp

george
2010-09-29, 20:10

Ebben a pillanatban lőttem a képet ;)
http://img214.imageshack.us/img214/2357/hjuq.jpg (http://img214.imageshack.us/i/hjuq.jpg/)

tv
2010-09-30, 00:43
Ahol repülök ott nincs házi telefon, csak végtelen puszta :) ezért nem félek, hogy bezavar a videolinkbe.

Sajnos a teszteredmények csúsznak több okból is. Elsősorban az időjárás ami nagyon betesz. A tegnapi és mai tesztrepülésnél nagyon erős szél volt ami kockázatossá tette a távolsági repülést. Sikerült elmenni 1200m-re és 900m magasra de a visszaút keserves volt. Többször is megesett, hogy a sebesség 0 értéket mutatott közben a gép emelkedett. Volt olyan is, hogy szélhátán repülve 109km/h volt a sebesség (EG pro). A tegnapi nap az eső is eleredt az első felszállásnál, utána meg két műszaki hiba is nehezítette a dolgunkat. Ma az első sikeres repülésnél a Dscaler megállította a felvételt az elején ami csak a visszajátszáskor derült ki.(pont a 900m-es repülés lett oda)
A második repülést lefújtuk mert a szél nagyon bedurvult.
Az eddigi szenvedésekből annyi a tapasztalat, hogy 500m-en túl nagyon irányérzékeny az antenna ezért kis bedöntésre is nagyon bezajosodik, ha a géptest kitakarja a vevőantenna rálátását akkor is nagymértékben leromlik a vétel vagy el is megy teljesen, de ha a vevőantennát megdöntöm, hogy a sugárzási irányba legyen a gép akkor kitisztul a kép.
Ha a szél megszelídül akkor holnap folyt.köv.

gabor2009
2010-09-30, 02:05
Az eddigi szenvedésekből annyi a tapasztalat, hogy 500m-en túl nagyon irányérzékeny az antenna ezért kis bedöntésre is nagyon bezajosodik, ha a géptest kitakarja a vevőantenna rálátását akkor is nagymértékben leromlik a vétel vagy el is megy teljesen, de ha a vevőantennát megdöntöm, hogy a sugárzási irányba legyen a gép akkor kitisztul a kép.
Ha a szél megszelídül akkor holnap folyt.köv.

Az szuper, hogy elmentél 1km-en túl is!!!!
Az én 5,7ghz-ás videolinkem sem volt kipróbálva, a rossz idő miatt.
Előzetes számítás alapján 2 körsugárzóval kb 500m lesz a hatótáv.
De az élet majd megmutatja.

Személy szerint én a körsugárzó híve vagyok, mert leegyszerűsíti az egészet, nem kell forgatni.
Nyilván pl. 50km-en már szükséges lenne a yagi, de ott még nem tartunk.
Lassan a gépek is komolyodnak, és a mostani 5-10km -es hatótávunkat sikerül nagyobbra növelni.

GPeti
2010-09-30, 04:59
5.8gigára már parabola kell nem yagi de azt forgatni kell.

tv
2010-09-30, 10:19
Szerintem a parabola túl macerás a nagyon szűk nyílásszöge miatt. Nagyon pontos követőt kell építeni de nem lehetetlen. Az airwave rx moduljának van RSSI kimenete ezt fel lehetne használni a célzáshoz. Én maradok a primitív Dakar és Linx párosnál, mert a GP és patch bólintásához nem kell akkora nagy pontsság, de ez majd a terepen dől el.

tv
2010-10-02, 03:24
Végre sikerült felszállni de szél híján az emelkedés már nem ment olyan könnyen. Most inkább a távolság volt a lényeg, majd legközelebb a magasságra gyúrunk. A teszt_1 felvételen a Toshiba képét küldtük le, de sajnos az irányítással gondok voltak így nem mentünk messzebbre. Leszállás után derült ki, hogy a Spektrum vevőantennája belelógott a szervokábelek gubancába, ezt orvosolva a második próbarepülésnél már nem voltak gondok. A második tesztnél a patch antennát próbáltuk ki, hogy mennyit javít a képminőségen. Szerintem sokat. Kézzel céloztam a gépre közben mozgattam, hogy mekkora is a nyílásszöge a gyakorlatban. 1500m-en nem kell mesterlövész módjára becélozni ezért az egyszerűbb antennakövetőkre is felszerelhető. Most a Spektrum hatótávját kell megnövelni, hogy nagyobb távolságból is kipróbálhassuk a jó kis Himodel-es szettet. 500m-ig még a bedöntéseknél is jó a kép ezért a közeli "fun" repülésekhez kiváló. A nagyobb távolságoknál az a baj, hogy a szárny a farok vagy az orrában elhelyezett HD kamera kitakarja a vevő rálátását ezért bezajosodik a kép.
Célszerű lenne a gép hasára tenni az adót de az antenna védelmét is meg kell oldani. A futóműves gépek előnyben, a kerekek között biztonságban lenne leszálláskor. Terveim szerint a hétvégén megpróbáljuk 1500m-en túlra elküldeni a cuccot, ha az időjárás engedi. A felhőpróba még hátra van, remélem sikerül feljutni odáig és belerepülni mert jó lenne kipróbálni, hogy mennyire csillapítja ezt a hullámhosszat a pára.
Nekem nagyon megtetszett ez a 200mW-os cucc, nem is fogok más frekire beruházni mert láttam az nghobbies-nél az 450mW-os nagy testvérét 40$-ért.
http://www.vimeo.com/15472267

ati
2010-10-02, 09:25
http://shop.righthere.nu/fpv-transmitters/cat_110.html
tengernyi cuccot lehet kapni 5.8GHz-re

mcelek
2010-10-02, 10:37
A spektrummal vigyázz, eddig többen is szívtunk vele :'(
Egy wifi erősítő viszont megoldja a hatótávot az biztos :D
Ez nagyon jól műxik ;D

gabor2009
2010-10-11, 08:06
Letesztelte Csillagvzs az 5ghz-es 100mw-os adó-vevő párost.
(Kölcsön adtam neki menjen vele egy kört.)
Csináltunk hozzá 2db gp antennát, ezért az antenna része rendben volt. ;)
Papíron - illetve a forgalmazó által megadott - vételérzékenység alapján fél kilómétert számoltam, ezért nem ért meglepetés:

A eredmény: 400-500m.
Nem jó ebben a formában fpv-re.

Ahhoz, hogy ez jól működjön, kell 5,775mhz-re is egy jól működő előerősítő.
Ami még nincs. És ismerve a magasabb frekiket nem is lesz egy darabig, mert nagyon nehéz megépíteni, beállítani.
Összegezve: maradunk a bevált 1,2ghz-es sávon, az mostanra jól kezelhetővé vált.

Ott stabilan megy a 25km hatótáv, ami tartalékokkal is bőven elegendő a célra.

Ha valakinek kell a 2db 5.775-ön működő gp antenna - akár saját rendszerének kipróbálására is - szóljon és vigye el próbára.
SMA van mind a 2 antennának a végén.

tv
2010-10-11, 09:16
Melyik fajta, honnan lett vásárolva ?
link, kép ?

gabor2009
2010-10-11, 12:15
Melyik fajta, honnan lett vásárolva ?
link, kép ?

Nincs kép.
HIF engedélyes a Profitech árulta régen.
Nincs kép, nem lett rögzítve.
A kütyüről sincs kép.

tv
2010-10-13, 03:40
2.200m 200mW GP-GP
http://www.vimeo.com/15791106

nem tervezett távolságtesztnek indult, csak úgy elindultam. Sajnos a Sony kamera (amivel rögzítettem) LCD kijelzőjén megjelent a villogó battery ikon ezért gyorsan vissza kellett fordulnom mert a kamera LCD-jét kellett használnom az irányításhoz. Műszaki hiba okán a Trimersion nem volt hadrafogható. Szerettem volna tovább is menni de már a motorakku is a végét járta, majd legközelebb 0-ról indulok a "végtelenbe". Amúgy az FrSky még nem csippantott, az is jól működött.

loorio
2010-10-13, 08:03
(Kölcsön adtam neki menjen vele egy kört.)
Csináltunk hozzá 2db gp antennát, ezért az antenna része rendben volt. ;)
Papíron - illetve a forgalmazó által megadott - vételérzékenység alapján fél kilómétert számoltam, ezért nem ért meglepetés:

A eredmény: 400-500m.
Nem jó ebben a formában fpv-re.

Ahhoz, hogy ez jól működjön, kell 5,775mhz-re is egy jól működő előerősítő.
Ami még nincs. És ismerve a magasabb frekiket nem is lesz egy darabig, mert nagyon nehéz megépíteni, beállítani.
Összegezve: maradunk a bevált 1,2ghz-es sávon, az mostanra jól kezelhetővé vált.

Ott stabilan megy a 25km hatótáv, ami tartalékokkal is bőven elegendő a célra.

Ha valakinek kell a 2db 5.775-ön működő gp antenna - akár saját rendszerének kipróbálására is - szóljon és vigye el próbára.

Sajnálom, hogy az álltalad említett 5.8ghz adó-vevő nem jó FPV-re. Kár, hogy nincs róla kép :-( , mert akkor a többiek is látják, hogy ezt nem szabad megvásárolni.
Azon gondolkodtam, hogy ha egy olyan cég mint az ImmersionRC már 600mw-os 5.8ghz-s adót árul akkor csak
lehet benne valami jó. Ezt talán alátámasztja TV kolléga tesztje is.
Sok helyen olvastam, hogy az 5.8ghz lesz majd az "igazi", hát majd meglássuk. Szerintem kb. 1éven belül ki fog
jönni az első olyan digitális adó-vevő 5.8ghz-n ami már megfizethető árban lesz.
Persze nem vonom kétségbe az 1.2ghz jelenlegi "vezető" szerepét. Én is bánom, hogy anno nem ezt a frekit választottam.
Üdv

tv
2010-10-13, 10:42
Szerintem kb. 1éven belül ki fog jönni az első olyan digitális adó-vevő 5.8ghz-n ami már megfizethető árban le
Szerintem ezzel az a baj, hogy túl nagy lesz a késleltetése ami nehézséget okoz az irányításnak.
De ha célorientált hardvert fejleszt valamelyik elektronikai gyártó akkor csúcsszuper is lehet. Reméljük a fejlesztők agyalnak a témán. Az ára meg úgyis lemegy egyszer az elérhető szintre, addig meg az analóg is megteszi. (nálam bevált)

ati
2010-10-13, 18:07
A WiFi-ben is igy volt. Sokáig a 2,4GHz volt az uralkodó, ma már szinte csak 5GHz van. Tényszerűen nézve a kérdést:
1,2GHz még nem igazán mikrohullám. Inkább URH, ezért az alkalmazott antennák is ehhez igazodnak. Jól terjed, jobban, mint az 5GHz, viszont nagyobb a zavarás is. Nagyon kevés a frekvencia 1,2-n, igy tömeges igényeket nem lehet kielégiteni. Kisméretű gépekre alkalmasabb kisebb távolságra a 6cm. Nagyjából ezeket láthatjuk a tesztek során is. Ha valaki túlteszi magát a körsugárzó problémakörén és legalább szektorantennát hajlandó használni, számára egy új világ nyilik 5GHz-en is.
Szóval van érv pro és kontra.

gabor2009
2010-10-13, 23:08
Hi!

Az a gond, ha valaki messzebb menne mint 2,2km, akkor vége a 5ghz-nek.
Fogatni antennát? Azt is lehet, de nagyon macerás.
Véletlen nem jó felé fordul, és annyi a képnek, akár a gép le is eshet.

Az 5ghz-es linket csak úgy tudnád növelni, ha kap egy yagit, de inkább parabolát.
Mindegyik nehézkes. Szerintem.

Már jelen voltam pár 5-8km-es repülésnél, itt látom a gyakorlatban van még sok más probléma is.

tv
2010-10-13, 23:28
Fogatni antennát? Azt is lehet, de nagyon macerás.
Véletlen nem jó felé fordul, és annyi a képnek, akár a gép le is eshet.
Cáfolom!!! Kipróbáltuk az 1.500m-es repülésnél, kézzel céloztam a gépre a kis nyílásszögű 19dB-s antennával és nem kellett halál pontosan rácélozni. Csodálkoztam is, mert a gyári adatlap igencsak szűk látószöget ír.

akár a gép le is eshet
ez se így működik ! nem fog másodpercek alatt lezuhanni, nem repülő féltégla. Ilyen távolsági repítéshez szerintem elengedhetetlen az automata stabilizáló és az RTH funkció, én ezek nélkül eléggé kockázatosnak tartom a repítést.
Ha bejön a rossz idő akkor 1000-el gyúrok az 5.8 távolsági csúcsdöntésre, mert szerintem van benne lehetőség. A stabilizálóm megvan, készíteni fogok egy antennaforgatót ami egyben tartalmazza az RTH-t is. Nem adom fel!
Ja, nekem 200mW-om van, de már írtam, hogy a 450mW-os adót is lehet már kapni.
A 2.200 az csak az első lépés.

(Nem értelek Gábor ! miért vagy ilyen pesszimista ? nincs benne biznisz, csak az 1.2-ben ??)

gabor2009
2010-10-13, 23:42
Ha bejön a rossz idő akkor 1000-el gyúrok az 5.8 távolsági csúcsdöntésre, mert szerintem van benne lehetőség.

Lehetőség van benne, nyilván.
De 5ghz-re minden négyzetesen drágább.

Kíváncsian várom a végeredményt.

tv
2010-10-14, 00:04
De 5ghz-re minden négyzetesen drágább.
Egyenlőre csak 72$ (adó-vevő) és 12.000Ft-ot (patch) költöttem, szerintem nem több egy átlagos 1.2-nél.
Én is kíváncsi vagyok az eredményre, hogy a 200mW és a 19dB-nek írt antenna mire képes a gyakorlatban. Az kiderült már, hogy a GP-nek ezen a frekin szűkebb a nyílásszöge, nem szereti ha 4-500m-en belül és ugyan ilyen magasságban vagy, de ha a vevőantenna merőleges az irányra (megdöntöttem) akkor kitisztult. A 600/600m-nél már nem volt gond.

gabor2009
2010-10-14, 07:52
Ebből a képletből könnyen ki fog derülni, hogy a patch milyen nyereségű.
A kis gp-nek tudod a nyereségét, és tudod mérni hányszorosára nőt a hatótáv.
Minden dupla távolság +6db. Kiváncsi vagyok mire jutsz, hogy a
19dbi-s patch a valóságban mennyit hoz a konyhára.

Van egy érdekes összefüggés, biztos ismered. Minél kisebb a nyílásszöge egy antennának annál nagyobb lesz a nyeresége.
A patch nagy nyílásszögű antenna.
A 19dbi-t csak úgy lehet elérni, ha az antennán belül több "kis antenna" van összegezve. A tiéd hány panel-t tartalmaz?

sibi
2010-10-14, 18:28
Sziasztok

Én is csatlakoztam az FPV-s társasághoz egy Bevrc-s 5.8GHz-es szettel. Ma volt az első igazi berepülése, és a tapasztalatok eddig kedvezőek. Az irányításban volt némi zavar, úgyhogy 300 méternél messzebb nem mertem elengedni. Ezen belül szinte teljesen zavarmentes volt, csak akkor ment el egy pillanatra a jel, ha pont a fejem fölött repültem át. A földi teszteknél 620 méterig jutottam házak és fák között, aztán elfogyott az út, ott még zajos, de értékelhető kép volt.

Az első most a távirányítás zavarának megoldása, de azért gondolkozom a videó szetten is. Valaki mérte már ki, hogy milyen frekvenciára van hangolva a gyári antenna? Az a tervem, hogy leszedem a burkolatot, az ellensúlytól a sugárzó végéig lezsugorozom, és a saját koaxán lelógatom a törzs alá. Így repülés közben pont optimális helyzetben van, leszálláskor meg hátra tud hajolni. Viszont nem tudom, hogy mennyire hangolódik el, és ha pont a sáv tetején van alapból, akkor akár ronthatok is a helyzeten.

Egy kis GP antennán is gondolkozom, illetve ezen (http://www.rc-cam.com/gp_patch.htm) vevőoldalra. Csak a hangoláshoz nincsenek eszközeim, és ez már tényleg nem a darab drót kategória. Láttam egy SWR mérő tervet wifi-re (http://pe2er.nl/wifiswr/). Szerintetek van esély rá, hogy 5.8GHz-en értelmes eredményt ad? Azt látom, hogy nem valódi SWR, csak egy híd, ami az 50Ohm meglétét méri, de ha működik, akkor több, mint a semmi.

tv
2010-10-14, 23:00
Az a tervem, hogy leszedem a burkolatot, az ellensúlytól a sugárzó végéig lezsugorozom, és a saját koaxán lelógatom a törzs alá. Így repülés közben pont optimális helyzetben van, leszálláskor meg hátra tud hajolni. Viszont nem tudom, hogy mennyire hangolódik el, és ha pont a sáv tetején van alapból, akkor akár ronthatok is a helyzeten.
1. ha bármilyen változtatást művelsz a gyári antennán akkor elhangolódik, a külső műanyag kupak nem helyettesíthető a zsugorcsővel megfelelő műszeres utánahangolás nélkül. Ha nincs műszered (ami 1000% mert egy erre alkalmas műszer 3millió fölött indul, és használni is tudni kell) akkor ne piszkáld, használd úgy ahogyan megvetted.
2. Gábor már leírta:

- sokkal érzékenyebb minden csatlakozóra, koaxra, mint a kisebb frekvenciákon

a használata kemény műszaki követelményeket támaszt.

Láttam egy SWR mérő tervet wifi-re
ismered a számokat ? a 2.4GHz és az 5.8GHz között igen csak nagy távolság van, jobb ha bele se vágsz ezen a frekin ezzel a DIY SWR mérővel az antennakészítésbe, kizárólag csak olyan GYÁRI műszerrel lehet mérni amit erre a frekvenciatartományra készítettek.

Azt tanácsolom, hogy használd úgy ahogyan vetted főleg ha nincs meg a megfelelő műszerezettség és tudás a birtokodban.
Ha visszaolvasol akkor látod, hogy Gábor felajánlotta a hangolt antennáit, kérd el, vedd meg stb.

Még ki se próbáltad a rendszered hatótávját, máris az antennakészítésen jár az eszed ? felesleges időpocsékolás, az 5.8GHz az nem DIY kategória. Inkább repülj és használd ha már megvetted !

tv
2010-10-14, 23:23
A 19dbi-t csak úgy lehet elérni, ha az antennán belül több "kis antenna" van összegezve. A tiéd hány panel-t tartalmaz?

http://www.digdice.com/wp-content/uploads/2008/06/netek-5ghz-panel-wifi-antenna-23dbi-1-samll-low-res-300x225.jpg

Te is tudod Gábor, hogy a patch antennákat nem átlátszó burkolattal látják el. Nem fogom szétbarmolni a 12.000Ft-os antennámat, hogy megnézzem az elemi antennák számát. Majd a gyakorlati tapasztalat megmondja ha sikerül megépíteni a forgatót és a 2.4-es erősítőt, akkor tudom csak kipróbálni. Ne aggódj, úgy is leírom a tapasztalataimat (eddig is megosztottam veletek).

mmormota
2010-10-16, 22:49
Kipróbáltam a bevrc-s 200mW-os adó/vevő párost a hozzá adott botantennákkal. Nem szisztematikus teszt volt, csak felraktam egy gépre és megnéztem hogyan működik.

Az első benyomásom nagyon kedvező. Szép, tiszta, jó minőségű az átvitel. Nem fpv hanem normál módon vezetett gép volt, más vezette, én meg néztem a képet. A gép kb. 400m-en belül maradt, így az adó távolsági átvitel képessége nem derülhetett ki. Mindenesetre az eredmény összehasonlíthatatlanul jobb mint az az 5,8GHz-es cucc amit 2 éve próbáltam ki és használhatatlannak találtam...

Csak kevés és rövid idejű zavart tapasztaltam, ennek alapján alkalmas a szerkezet fpv-s kipróbálásra is. Fel fogom tenni egy gépre és komolyabban is letesztelem. Van hozzá egy patch antenna is, azt is ki fogom próbálni, és készítek majd egy videót.

A patch olyan kicsi, hogy akár egy szemüvegre is fel lehet tenni, így kész az antennaforgató rendszer... :D Arra gondoltam, hogy egy kisebb gépen fogom használni (esetleg quad-on), ami nem távolsági repülésre, hanem közeli öröm repkedésre használok majd. Egyszerűen, gyorsan indítható gép lenne, semmi állvány meg szerelgetés, szemüveg fel aztán mehet.

mmormota
2010-10-24, 21:47
Az FPV találkozón teszteltük a 200mW-os (bevrc) készletet. Sys-ak FPV gépére feltettük pluszban az 5.8GHz-es "önjáró" adót. A gépet Sys-Ak az 1,2GHz-es rendszerrel vezette, én pedig az 5,8GHz-es képet néztem.

A hozzá adott botantennával 500m-ig nagyon jó volt a kép, legfeljebb rövid idejű szemcsésedés fordult elő. 1km távolságban a kép szemcsés volt, de még mindig alkalmas lett volna a gép vezetésére.

Itt lecseréltem az antennát a szintén bevrc-s patch-re. Ezzel 3km-en (magasság 600m) volt kb olyan szemcsés a kép mint a bottal 1km-en. Kb. ez volt az a képminőség romlás, amely esetén - ha ezzel vezettem volna a gépet - mindenképpen visszafordulok.

Jól szerepelt a készlet egy Gaui quad-on meg egy EasyGlider-en is. Ezek nem mentek messzire, nem a távolság teszt volt a cél, hanem az FPV repülés kipróbálása.

http://img94.imageshack.us/img94/7324/58ghzmodul.jpg

kabir bedi
2010-10-25, 20:47
Jól szerepelt a készlet egy Gaui quad-on meg egy EasyGlider-en is. Ezek nem mentek messzire, nem a távolság teszt volt a cél, hanem az FPV repülés kipróbálása.

http://img94.imageshack.us/img94/7324/58ghzmodul.jpg

Ha szabad érdeklődni,akkor a Gaui quad az saját szerzemény volt,vagy kölcsönkapott? :)

mmormota
2010-10-25, 23:39
Ha szabad érdeklődni,akkor a Gaui quad az saját szerzemény volt,vagy kölcsönkapott?

Nem az enyém, sőt kölcsön sem kaptam. ;D
Lazarcopter gépe, ő repült vele, én csak az fpv-t kölcsönöztem hozzá.

jpeti29
2010-11-03, 10:50
Én is beruháztam egy ilyenre, építek egy kis mókázós repcsit egy 800as styroman extrából.

Kérdésem lenne az, hogy érdemes-e megvenni a vevőre a 8$ körüli áron az 5dbi-nek árult omni antennát, vagy a gyárival is megvan az 1km? (nagyobb távot nem tervezek ezzel a szettel)

A másik kérdésem, hogy ezy így most hogy van? ilyet lehet?
http://www.fpvhobby.com/91-multi-antennas-connector.html :)

mmormota
2010-11-03, 12:19
A másik kérdésem, hogy ezy így most hogy van? ilyet lehet?

Nem lehet. Az eredmény siralmas lesz.

gejza13
2010-11-03, 13:55
http://df2ck.de/tech/splitter/
Ennél egyszerűbben nem lehet, mert minimum impedanciára és fázisra illeszteni kell. Ez viszont működik, csak nem éppen FPV-s célokra való, beltéri WLAN berhelés mellett inkább RFID alkalmazásokban lehet vele elég speciális nyalábkombinációkat kialakítani.

Gejza

tv
2010-11-03, 20:34
Kérdésem lenne az, hogy érdemes-e megvenni a vevőre a 8$ körüli áron az 5dbi-nek árult omni antennát, vagy a gyárival is megvan az 1km? (nagyobb távot nem tervezek ezzel a szettel)

A gyári antennával elmentünk 1400m-re, szerintem neked ez is elég.
Nagyobb nyereség, laposabb sugárzási karakterisztika, nagyobb antennaméret és nagyobb a súlya is, nem ajánlom az 5dB-est.

mmormota
2010-11-06, 22:53
Nézegettem az 5.8GHz-es Fatshark szemüveget. Sajnos teljesen más frekvenciái vannak mint a bevrc-s párosnak. Az immersionrc-s 600mW-os adó ai a Fatshark frekvenciáin megy.

gabor2009
2010-11-07, 08:38

Ez nagyon nagy vicc!!!!!
Ha kéred én tudok adni ilyet 1usd-vel olcsóbban!!!

Hogy nézhetik ennyire butának az embereket?
Nyilván sokan meg is veszik, mert olcsó.
Érdemes tanácsot kérni olyantól, aki ért a rádiótechnikához, mert ez már kőkeményen az.

GPeti
2010-11-07, 10:50
Érdekes iránykarasztikája lehet, de mi van ha mégis jó valamire, feltételezem hogy a két antenna jele helyesen van összeadva (iránycsatoló stb).

gabor2009
2010-11-07, 13:02
Érdekes iránykarasztikája lehet, de mi van ha mégis jó valamire, feltételezem hogy a két antenna jele helyesen van összeadva (iránycsatoló stb).

Ez nem az amire gondolsz.

pbr110
2010-11-27, 21:25
Segítséget kérnék.
Eldurant egy alkatrész a videó adómba.
Elég rendesen azaz nem maradt belőle a elyén semmi, ráadásul még a panelen a nyomvonalak is elfüstöltek mellette.

http://kepfeltoltes.hu/thumb/101127/8213901071_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/101127/8213901071_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

gabor2009
2010-11-27, 23:20
Segítséget kérnék.

Sajnos a képen nem látható sok minden.
Próbáld meg fényképezővel jó minőségbe beszúrni.

mmormota
2010-11-28, 01:46
Segítséget kérnék.
Eldurant egy alkatrész a videó adómba.
Elég rendesen azaz nem maradt belőle a elyén semmi, ráadásul még a panelen a nyomvonalak is elfüstöltek mellette.

Megnéztem az enyémet. Szürke hasáb alakú alkatrész, semmiféle felirat vagy jelzés nincs rajta. Nem tudom mi lehet.
Kinézetre (alak, a fémezés a két végén stb.) hasonlít a nagy kapacitású kerámia kondenzátorokra (1...10uF), de azokból amiket eddig láttam azok barnák, ez meg szürke.

pbr110
2010-11-28, 08:39
A kamer nem kap támpot amióta ez nincs, én egy védődiodára gondoltam.
Az egyik oldalán van még egy dioda, egy nagyobb darab, a másik végére viszont nem tudom hogyan csatlakoznak a cuccok.

mmormota
2010-11-28, 08:56
Nem néztem az áramköri összefüggéseket, csak magát az alkatrészt. Nem néz ki diódának, nincs pl. polaritás jelölés rajta, meg nem is így szoktak kinézni.
Talán érdemes felvenni a kapcsolási rajz részletet, ha látszik mit mivel köt össze, könnyű megmondani mi lehetett. Ha pl. táppal van sorban, akkor lehetne induktivitás vagy biztosíték, bár utóbbi csak nem robban fel ennyire...

silaghitamas
2010-11-28, 18:52
egy roman srac csinalt egy foldi hatotavtesztet ezzel a 200 mW-os cuccal
Itt a link:

http://www.youtube.com/watch?v=KeLf3CFTPjo

mcelek
2010-11-28, 22:24
egy roman srac csinalt egy foldi hatotavtesztet ezzel a 200 mW-os cuccal
Itt a link:

http://www.youtube.com/watch?v=KeLf3CFTPjo

:o Román?
Ezzel kezdődik ez a topic! >:(
Ne sértődj meg, ez figyelmetlenég a részedről. 8)

KeLe
2010-11-29, 19:29
Igen, a teszt Romániában, pontosabban Moldvában készült, valahol Karácsonykőtől (Piatra Neamt) néhány kilóméterre keletre. Lásd a GPS koordinátákat. A topic tényleg ezzel kezdődik. Különben nem annyira fontos.

mmormota
2010-12-03, 20:00
Találtam egy nagyon kicsi 5.8GHz-es modult:
http://www.fpvhobby.com/93-200mw-58ghz-a-v-transmitter.html

Úgy látom elmegy 1 lipo celláról is. Összerakok egy FIK60-as gépből egy "indoor FPV"-t az INDOOR 2011-re. ;D

CMOS kamera, 5.8GHz video, tolómotor a törzs felett, oldal és magassági 2,5g-os szervókkal, egyetlen cella Lipo.
A szervók és a vevő egy Walkera heli roncsból származnak. A vevőt valószínűleg kicserélem egy kis Futaba-ra, nem bízom benne.

(Vigyázni kell ezekkel az 5.8GHz-es cuccokkal, már 3 külöböző csatorna kiosztással láttam FPV-s boltokban alkatrészeket. Ezeknek egyetlen közös csatornájuk sincs! Nem működnek egymással.)

http://img72.imageshack.us/img72/5861/fik60.jpg
http://img251.imageshack.us/img251/5296/93235large.jpg
http://img401.imageshack.us/img401/8016/fik2.jpg
http://img585.imageshack.us/img585/696/fik3.jpg

mcelek
2010-12-03, 21:29
Nekem tetszik az ötlet :D
Viszont nem vagyok biztos benne, hogy a gép, jó választás.
Teremrepülőnek szerintem gyors lesz, hiába könnyű, bizonyos felület kéne a lassú repüléshez, valamint fontos az is, hogy jól forduljon.
Inkább egy 3D teremrepcsit kéne finomra hangolni.
:P Felcsigáztál ! ;D

ppeter
2010-12-03, 22:12
Sziasztok!

Egyetértek, hogy valami más gép kellene. A kicsi felületi terhelés (és következményei) nagyon fontos a teremben történő repítésnél.
Szerintem 10gramm/dm2 terhelés alatti gép gép kellene, tréner jelleggel. Ilyet eddig nem láttam, viszont össze lehetne addig hozni.
Valami a olyasmi, ami ebből a kétféle gépből a jó tulajdonságait összegyúrva kijön:
http://www.youtube.com/watch?v=wxXu_rmLeNs&feature=related
..... a fejnélküli sárkányról nincs jó felöltött videó csak ez 40 sec -től http://www.youtube.com/watch?v=hl9dJrW2FSE .( Csinálok jobb videót. Még ma adok linket...)

Szóval a javaslatom:
100cm körüli fesztáv
enyhén ívelt profil
Axi motorral 320 gramm húzóerő
A gép szerintem 160 -180 grammból kijön, Plusz az FVP saccolom 30 grammra.

Mmormota! Ha gondolod 2 hét alatt el tudok jutni a próbarepülésig, és még karácsony előtt egy jól használható vázat át tudok adni Neked.

Üdv ppeter

ppeter
2010-12-03, 22:32
Sziasztok!
A videó itt lesz elérhető előbb utóbb HD minőségben:
http://www.youtube.com/watch?v=zBM2LgnURvQ
Üdv ppeter

jpeti29
2010-12-03, 22:45
az az 5.8as adó nagyon kis fasza cucc. Cimborámnak van. 5-600m-t tol. és van vagy 2 gramm.

mmormota
2010-12-04, 00:38
Szerintem 10gramm/dm2 terhelés alatti gép gép kellene, tréner jelleggel. Ilyet eddig nem láttam, viszont össze lehetne addig hozni.

Kipróbálom a szabadban. Ha túl gyorsnak bizonyul teremhez, akkor építek egy másikat a "hab tanuló gép" mintájára. Az nagyobb, könnyű és lassú, meg elég egyszerű is, gyorsan össze tudom rakni.

ppeter
2010-12-04, 10:05
Szia Mmormota!

Jó elgondolás.....
Milyen kamerával gondoltad (látószög). Mennyi lesz a rendszer súlya?

Üdv ppeter

mmormota
2010-12-04, 16:50
Milyen kamerával gondoltad (látószög). Mennyi lesz a rendszer súlya?

CMOS kamera, ez megy 3...4V-ról, a látószöge saccra 70 fok.
A gép repkész tömege 100g alatt lesz, a szárnyfelület 5,5 dm2.

pbr110
2010-12-06, 14:33
Ezt találtam az Ebay-en:
http://cgi.ebay.com/Videocomm-Wireless-Video-RT-L1R5814-Kit-5-8Ghz-5-Mile-/230388147410?pt=BI_Security_Fire_Protection&hash=item35a43424d2

Füligjimmy
2010-12-06, 14:36
Öt mérföld???
Hiszem ha látom!

mmormota
2010-12-06, 16:17
Ezt találtam az Ebay-en:
http://cgi.ebay.com/Videocomm-Wireless-Video-RT-L1R5814-Kit-5-8Ghz-5-Mile-/230388147410?pt=BI_Security_Fire_Protection&hash=item35a43424d2

Érdekes dolog. Kicsit még drága, de ha elterjed ez a chipset, lesz az még olcsóbb is.
http://www.insidechips.com/public/4633.cfm
Pont abba az irányba megy, amire szükségünk lenne: a wifihez hasonló (vagyis kiforrott technológián alapul) de az egyirányú video átvitelre optimalizálva. Hdtv-re is alkalmas a chipset, várható hogy ilyen kütyü is megjelenik hamarosan.

mmormota
2010-12-06, 16:21
Öt mérföld???

Adó és vevő oldalon is 14dBi antenna van. Az analóg 5.8GHz-es vackommal, két sima botantennával el lehet menni 1 km-re. A 14dBi antennák egyenként több mint 3-szorosra növelik a hatótávot a bothoz képest. Szerintem hihető.

Füligjimmy
2010-12-06, 19:36
elég érdekesnek tűnik, megnézném működés közben.
Az ára miatt -legalábbis számomra- az elvi lehetőség szintjén van.
Egy-két év és talán realizálódik az ára.

pbr110
2010-12-06, 21:41
Hát a felbontás az nem HD.
Video Resolution: 720 x 480 NTSC / 720 x 576 PAL
Frame Rate: 30fps NTSC / 25fps PAL

ezek azért nem olyan adatok amitől hanyatt vágom magam.

mmormota
2010-12-06, 22:15
Hát a felbontás az nem HD.

Nem ez HD, hanem a chipset képes rá amin alapul. Ezért remélem, hogy lesz majd később HD képes kütyü is.
SD-nek ez piszok drága, még ha HD lenne akkor is kétszer meggondolnám. Minden ilyen jellegű cuccnak meredeken esini szokott az ára.

Smith
2010-12-16, 17:03
Halihó! Beszereztem egy 5.8Ghz-es pille könnyü szett-et! Lakáson belül egész jól működik,kültéri (távolság) teszt enyhébb időben és patch antennával!
http://img338.imageshack.us/img338/7923/kozos.jpg (http://img338.imageshack.us/i/kozos.jpg/)

Az adó 3 gramm!! (elvileg) 200mw-os,fogyasztása 1 Li-Po celláról 280ma,1 óra használat után a hőmérséklete (szobában) 37'C,
a vevő is nagyon pici,2 tv kimenete van!, 12V-os 210ma fogyaszt,1 óra használat után 34'C a fém doboz hőmérséklete. Kép és hang minősége egész jó ;D ,rövid távú FPV-re jó lehet,majd a kültéri teszten kiderül mit tud! (az adóra a szürke csatlakozókat én tettem rá!)
Ha valaki kedvet kapna,innen jött : http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=index&cPath=35_59
Az adó 20$ a vevő 35$, plusz posta költség,kb. 8 nap alatt megjött!

mmormota
2010-12-17, 19:32
Készítettem egy rssi kimenetet a vevőre, talán másokat is érdekel. Hasznos lehet antenna tesztelésnél, vagy rssi-n alapuló diversity-hez, ilyen pl. a Rangevideo 22 dolláros diversity panelje.

http://img547.imageshack.us/img547/6510/rssi58ghz1.jpg
http://img219.imageshack.us/img219/6710/rssi58ghz2.jpg
http://img43.imageshack.us/img43/6359/rssi58ghz3.jpg

tooooomi
2010-12-17, 23:11
Bocsássátok meg tudatlanságomat, de mi az a patch antenna? most kezdem beleásni magamat az fpv-be, egyelőre elv szintjétartok:)

mcelek
2010-12-17, 23:29
OFF
kezdőknek is van, de leginkább ezt a sovány topicot olvasgasd:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,37755.4230.html
Egyebek itt:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,65213.285.html
De hogy választ is kapj, pach antennával növelhető a vétel erőssége, de ez kevés infó, olvassgass róla.
ON
Nagyon jó, hogy megoldottad az RSSI kivezetést, mert ez az olcsó Diversity, ha jól műxik, kiváló segítség lehet az 5,8-ra :D

Smith
2010-12-18, 12:35
Köszi mmormota az rssi öteletet! Milyen patch van neked hozzá?
Nekem az fpvhobby-s 11dbi-s,elég ócsón kínálják,kiváncsi leszek milyen távolságot tud! (egy picit lehetne már jobb az időjárás) >:(

mcelek
2010-12-18, 14:09
Nekem az fpvhobby-s 11dbi-s,elég ócsón kínálják,kiváncsi leszek milyen távolságot tud! (egy picit lehetne már jobb az időjárás) >:(

OFF
Ilyenkor havat kell lapátolni és síelni, meg snowboardozni menni :D
ON
Ilyenkor van az építésre bőven idő, meg várni a csájna mikulást ;)
Az 5,8 Ghz-hez talán a legjobb jelenleg az EagleTree rendszere, már csak az antenna tracker miatt. Valószínűleg nincs is jobb, mint az irányított Patch antenna, talán annak is mérhető a pontos frekije.

mmormota
2010-12-18, 15:52

A bevrc-s 12 dBi-s: http://www.bevrc.com/bev-58ghz-patch-antenna-p-60.html

Smith
2010-12-18, 22:28
OFF

Francokat,menni FPV-zni,barátunk megint megelőzött egy lépéssel, :D (fanatikus) http://vimeo.com/17904457

mcelek
2010-12-18, 23:10
OFF

Francokat,menni FPV-zni,barátunk megint megelőzött egy lépéssel, :D (fanatikus) http://vimeo.com/17904457

Félelmetesen gyors ez a ZEPHYR :o
A te csupád erősen hasonlít ehez? Sajna az enyém eddig csak 80-al hasít, de talán a másik moci jobban tolja majd.

mcelek
2010-12-22, 00:39
itt a 200mW-os BEVRC nagytesója: http://www.bevrc.com/bev-24g-500mw-plug-and-play-system-specially-designed-for-fpv-p-46.html

jónak tűnik:)

:o NEEEEM :-\
Ez 2,4-es :-[ Akik 2,4Ghz-n repülnek, nem tudják használni. Ha mellettünk is repkednek 2,4-en, az is csíkozza a képet. Nem lenne rossz, de sajnos azért használunk 1,2 vagy 5,8Ghz-t.

left4bet
2010-12-22, 10:41
Sziasztok!

Szerintem erre gondolt:
http://www.foxtechfpv.com/58g-500mw-long-range-8ch-txrx-p-246.html

tooooomi
2010-12-22, 22:47
itt a 200mW-os BEVRC nagytesója: http://www.bevrc.com/bev-24g-500mw-plug-and-play-system-specially-designed-for-fpv-p-46.html

jónak tűnik:)

:o NEEEEM :-\
Ez 2,4-es :-[ Akik 2,4Ghz-n repülnek, nem tudják használni. Ha mellettünk is repkednek 2,4-en, az is csíkozza a képet. Nem lenne rossz, de sajnos azért használunk 1,2 vagy 5,8Ghz-t.

jáj, valóban benéztem, sry :S, és igen, az 5,8asra gondoltam:D

Smith
2011-02-27, 22:31
Próbálgattam az említett 5.8ghz szettet,(200mw) igen csak irány érzékeny,gyári antennával max. 500métert tud.
Milyen antennával lehetne javítani a helyzeten?? Tudom nem egyszerű a hangolása,pláne műszerek nélkül!
Ezt találtam a gugglival :
Képek ThomasScherrer rc-cam.forum :
http://www.webx.dk/rc/video-wireless/58GHz_GP2.jpg
http://www.webx.dk/rc/video-wireless/58GHz_GP3.jpg
Ötlet?

Peck
2011-02-27, 22:38
Esetleg lehet próbálkozni ilyennel:
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=17512269&postcount=360

loorio
2011-02-27, 22:41
asszem méretre vágom otthon a habverőt.... :-) (bocsi) 8)

jpeti29
2011-02-27, 22:44
Próbálgattam az említett 5.8ghz szettet,(200mw) igen csak irány érzékeny,gyári antennával max. 500métert tud.

Irányérzékeny, de én pont ma próbáltam le a cuccot földön háza között, Adrián kollégának és 400m-en még tökéletes képe volt.

Mondjuk én a vevő tettem egy 5dbi-s antennát.

mcelek
2011-02-27, 22:51
A linkelt antenna egy BigWell (nagykerék) nyújtott verziója. Ezt még alacsonyabb frekire sem könnyű paraméterezni. Ha egyszer méretre készül, már elég nehézkes a ha hangolása.
Pár kisérletezés után viszont anyagazonosság esetén, jó szériát lehet gyártani.
A GP-vel mi a baj?

sibi
2011-02-27, 23:33
Teszteltem a GP-t, és a fenti antennát is a Hobby wireless féle 200mW-os adón (http://fpvhobby.com/93-200mw-58ghz-a-v-transmitter.html). Mindkettő jobb volt, mint a gyári antenna, a hatótáv nagyjából 700 méter. A skew planar wheel viszont mindkettőnél lényegesen jobb alacsonyan, és tereptárgyak között, kevesebb a jelkimaradás. Az SWR görbék alapján pedig egy viszonylag szélessávú antenna, nem annyira kényes a beépített hibákra (http://www.igs.net/~graham/SkewPlanarAntenna/).

Jelenleg egy helixet próbálgatok vevőoldalon, de az irányítás bizonyult a szűk keresztmetszetnek, a pontos hatótávját még nem tudom. A fenti 700 métert rezzenéstelen képpel tudja.

Azt elfelejtettem hozzátenni, hogy mindkettőt az Rcgroups-os IBCrazy tervei alapján készítettem:
SPW: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1352583
Helix: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1377791

gabor2009
2011-02-28, 01:23
Csináltunk pár antennát 5.775ghz-re.
És nem ennyire egyszerű a dolog!
Behangoláshoz a hosszat egy dremmer gépel kellett 0.0x mm-erenként változtatni ahhoz, hogy jó legyen.
Nyilván jobb amit hossz alapján megcsinál az ember, mint a gyári, mert az valahol a közelébe van az igazságnak.

Ezt csak azért tettem közzé, hogy a jótól valószínűleg odébb van amit méretek után csinál az ember. De jobbat lehet csinálni a made in china feliratunál!

Ügyes vagy!!!

(A gp nálunk is hasonló nagyságrendű hatótávot csinált.)

jpeti29
2011-02-28, 11:06
...a hatótáv nagyjából 700 méter.

Ezt a földön mérted? mert ettől a gyárinak is többet kéne tudnia a levegőben.

sibi
2011-02-28, 12:36
...a hatótáv nagyjából 700 méter.

Ezt a földön mérted? mert ettől a gyárinak is többet kéne tudnia a levegőben.

Földön 600 méterig mértem, ott rendben volt. Ment volna tovább, de ennél hosszabb földi teszthez már messzire kéne mennem. Mondjuk az FPVHobby féle adó antennája nem tudom, hogy mennyire jól hangolt gyárilag. Ami videókat láttam erről a szettről a neten, annak alapján kb. ezt tudja.

A levegőben "nyuszi" vagyok, ahogy elkezd zajosodni a kép, visszafordulok. Valószínűleg menne tovább, de nincs robot és kicsi a gép, ha ez fennakad egy fán, akkor az életben nem találom meg. Magasan se szoktam repülni, ezt a 700 métert kb. 10 méteren repülve mértem.

Elvileg az SPW antenna nem is nagyobb nyereségű, mint egy sima dipól (2dBi), inkább a stabilabb kapcsolat miatt vált be.

ati
2011-02-28, 20:24
Ez a BigWheel-re hasonlit leginkább, annak viszont komoly nyeresége van a dipólhoz képest. (5.8dB) Az a stabilabb kapcsolat a nagyobb nyereségből is adódik. Viszont vizszintes polársíkú antenna, a helix nem igazán hozzá való.

jpeti29
2011-02-28, 21:49
Ez a BigWheel-re hasonlit leginkább, annak viszont komoly nyeresége van a dipólhoz képest. (5.8dB)

Ezt akartam kérdezni, mert sehol se találtam.

sibi
2011-03-01, 18:23
Ez a BigWheel-re hasonlit leginkább, annak viszont komoly nyeresége van a dipólhoz képest. (5.8dB) Az a stabilabb kapcsolat a nagyobb nyereségből is adódik. Viszont vizszintes polársíkú antenna, a helix nem igazán hozzá való.

Nem, ez egy másfajta antenna, skew planar wheel, és ami infót találtam róla, annak alapján körpolarizált. Emiatt lehet inkább stabil a jel. A tesztek is ezt igazolják, gyakorlatilag teljesen független a jel minősége attól, hogy milyen szögben áll a két antenna egymáshoz képest. Sajnos videóm nincs róla, nem oldottam még meg a terepi videórögzítést.

csillagvzs
2011-03-01, 18:59

Nem, ez egy másfajta antenna, skew planar wheel, és ami infót találtam róla, annak alapján körpolarizált. Emiatt lehet inkább stabil a jel. A tesztek is ezt igazolják, gyakorlatilag teljesen független a jel minősége attól, hogy milyen szögben áll a két antenna egymáshoz képest. Sajnos videóm nincs róla, nem oldottam még meg a terepi videórögzítést.

Ha viszonylag közel vagy tudunk a rögzítésben segíteni.

ati
2011-03-01, 21:23
Hát a hasonlóság eléggé nagy. A fotókon a saját BigWheel-em van 23cm-re. A karakterisztikája is megegyezik. Vizszintes síkban tökéletes kör. Függőleges sikban fekvő 8-as. Szerintem a repülőre forditva szerelted, lefele kellene állnia. Ha mögé , alá, felé teszel L/2-re egy fém ellensúlyt (fémfóialapot), akkor a zéró pont eltünik és nem lesz vételkiesésed ha pont felette repülsz. Amúgy a leirtak stimmelnek. De ha körpolarizált, akkor melyik a forgás iránya, mert egy helixnél ez könnyen kitalálható.

sibi
2011-03-03, 18:53
Hát a hasonlóság eléggé nagy. A fotókon a saját BigWheel-em van 23cm-re. A karakterisztikája is megegyezik. Vizszintes síkban tökéletes kör. Függőleges sikban fekvő 8-as. Szerintem a repülőre forditva szerelted, lefele kellene állnia. Ha mögé , alá, felé teszel L/2-re egy fém ellensúlyt (fémfóialapot), akkor a zéró pont eltünik és nem lesz vételkiesésed ha pont felette repülsz. Amúgy a leirtak stimmelnek. De ha körpolarizált, akkor melyik a forgás iránya, mert egy helixnél ez könnyen kitalálható.

Jogos, gondolkodtam rajta, hogy alulra szerelem, de egybe akarom dobozolni a kamerát és az adót, hogy robosztusabb legyen, és még nem találtam ki, hogy ez hogy egyeztethető össze a lefele álló antennával.

A fenti antenna jobbra forgó, ami igaz is lehet, mert a jobbos helixszel jól működik. A forgásirány attól függ, hogy jobbra vagy balra csavarom-e el 45 fokkal az elemeket.

Ha viszonylag közel vagy tudunk a rögzítésben segíteni.

Köszönöm a felajánlást, én budapesti vagyok, úgyhogy az már távolabb esik. De egy találkozóra szívesen elmennék majd. Régóta követem a fórumot, nagyszerű dolgokat hoztatok össze, és megnézném a nagyokat élőben.

csillagvzs
2011-03-03, 19:33
Mivel Dunakeszi Budapestel határos és érdekel a rendszered így mindegy hogy hol vagy.
Nagyon érdekel mit lehet kihozni az 5,8g-s rendszerből. Ha aktuális akkor az avataromban van a számom.

pbr110
2011-03-03, 22:37
Úgy látom a 4 levelű lóhere megjelenik adó és vevő oldalon is.
Gyakorlatilag rövidzár van ennél az antennánál a föld és jel között.
Ez nem nyírhatja ki az adót?

mcelek
2011-03-03, 23:10
Nem nyírja ki. ;D
Ez elvileg jó antenna, csak ha elkészült, már nem lehet hangolni, vagy szét kell szedni ha nem sikerült.

ati
2011-03-03, 23:33
Nincs rövidzár, a koax közepe a felső, az árnyékolás az alsó részhez van forrasztva.
lsd. pontosabban itt: http://www.igs.net/~graham/SkewPlanarAntenna/
Érdekes antenna. Az csábító, hogy bőven nyereséges a GP-hez képest.

mmormota
2011-03-04, 00:24
Az csábító, hogy bőven nyereséges a GP-hez képest.

Ezt miből gondolod? A megadott iránykarakterisztika szerint aligha lehet valami nyereséges, kb. mint a GP vagy akármelyik lambdanegyedes bot.

ati
2011-03-04, 00:32
A BigWheel is nyereséges és ez majdnem ugyanaz, csak el van csavargatva. Itt egészhullámú horokból van 4db, akár antennacsoportnak is felfoghatjuk. 5,8dB ha lehet hinni az irásoknak. Persze az is lehet, hogy ez csak mítosz. Én nem ellenőriztem az biztos, majd megmérjük ha kitavaszodik. Kollineárt könnyebb csinálni és az biztosan hoz a konyhára. Nekem a BigWheel a vizszintes polársík miatt kell elsősorban.

mmormota
2011-03-04, 00:48
A BigWheel is nyereséges és ez majdnem ugyanaz, csak el van csavargatva. Itt egészhullámú horokból van 4db, akár antennacsoportnak is felfoghatjuk. 5,8dB ha lehet hinni az irásoknak. Persze az is lehet, hogy ez csak mítosz. Én nem ellenőriztem az biztos, majd megmérjük ha kitavaszodik. Kollineárt könnyebb csinálni és az biztosan hoz a konyhára. Nekem a BigWheel a vizszintes polársík miatt kell elsősorban.

Szerintem valaki bedobta a téves 5.8dB-s adatot, aztán megragadt... ;)

Nézd meg az iránykarakterisztikáját, semmivel se laposabb mint a dipolé, kizárt hogy ekkora nyeresége legyen.

ati
2011-03-04, 01:02
Igazad van. Utánanéztem, nekem a fémlappal, mint reflektáló felülettel jött össze a nyereség, ekkor viszont a karakterisztika erősen torzul lefelé. Ez a karakterisztika valóban megegyezik a GP-jével, akkor nyeresége sem lehet.

gabor2009
2011-03-04, 07:54
Mérni mérni mérni.
Ez itt a megoldás.

GPeti
2011-03-04, 09:10
Úgy olvastam a big wheel-t nehéz illeszteni 50Ohm-ra, nem lenne egyszerübb egy kördipól a vízszintes polarizációhoz?

ati
2011-03-04, 10:03
A tövénél trimmer kondikkal tökéletesen be lehet hangolni. Ez sem tűnik bonyolultnak, ill a kördipól sem tűnik egyszerűbbnek, az viszont mínuszos nyereségű - én úgy tudom, ill. nekem a L/2- nél elhelyezett reflektorfelület hatására létrejött karakterisztika tetszik.

Itt pl. http://f5rrs.pagesperso-orange.fr/eq_big-wheel-vhf.html nyereségesnek írja. Gain : ca. 3dBd

Egy részletesebb tanulmány :

http://radio-amador.net/pipermail/cluster/attachments/20100107/a2f81f3e/AntenaHPOD.pdf

gabor2009
2011-03-04, 15:39
Nem ez az antennás topic. De ha már elkezdtétek itt ide írok. (Megkérem a sysop-ot tegye át ezeket a bejegyzéseket.)
Nekünk van 1.2-ra Big wheel, amit lehangoltunk.
Szeretnénk mérni egy teljes sugárzási karakterisztikát.
Amint az meglesz, akkor leszünk okosabbak.
Addig ez egy találgatás, próbálgatás.

Azzal nem vagyunk kisegítve, ha tudja a 7dbi-t (állítólag), de mindezt pár fokos szögben. Ugyanis ez 5-10km-ről azt fogja jelenteni, hogy a gép bedől egy picit és a képátvitel azonnal megszakad.

G

pbr110
2011-03-04, 18:40
A rcgroups-on a bemutatott anyagok alapján négylevelűnek az előnye inkább az, hogy nem irány érzékeny.

gabor2009
2011-03-05, 07:49
Így van, nem irányérzékeny.
Vett a DeltaHF tőlünk egy Quadlifilárt.
Felteszi, és le fogja írni mit tapasztalt.

ati
2011-03-05, 08:43
A rcgroups-on a bemutatott anyagok alapján négylevelűnek az előnye inkább az, hogy nem irány érzékeny.

hogy lenne irányérzékeny egy körsugárzó? Nem inkább a polársíkra gondolsz?

pbr110
2011-03-05, 19:55
Ha polársíknak hívják nekem az is jó, minden esetre javít azon a gondon, amit a gép és antenna orientációja okozhat.
Nem hiszek benne, hogy csodaszer lenne, de puding próbája az evés alapon eljátszok én is vele.

tv
2011-03-10, 16:51
Ma leteszteltük a 200mW-os adó hatótávját.

Adó: hangolt GP, 100m magasságban épület tetején, kézben fejmagasság felett tartva.
Vevő: 2m magasságban kézben tartva, hangolt GP, hangolt 5dB-s bot és 19dB-s patch vevőantennákkal.
A terepi adottságok miatt csak 5 távolságban tudtuk kipróbálni:
2.800m : GP=OK patch=OK
3.800m : GP=OK Patch= OK
7.200m: GP=NOK 5dB=OK de nagyon irányérzékeny, Patch= OK
8.900m: GP=NOK 5dB=NOK Patch= OK
10.800m: Patch= semmi jel

Az OK azt jelenti, hogy a képről az OSD adatok leolvashatók és a terep is felismerhető tehát a képet nézve lehet vezetni a gépet.
(NOK=nem OK)

mmormota
2011-03-10, 18:34
Nagyon nagy távolságok, nem gondoltam volna...
(A patch feltehetőleg csak papíron 19 dBi, különben nagyobb kellene legyen a különbség a többihez képest.)

tv
2011-03-11, 00:01
és a képek a felvételekből:

3.800m GP
https://lh3.googleusercontent.com/_60KGqWFBDw0/TXj3ZjXYviI/AAAAAAAAAQg/9qwHBTQR_X4/s640/5-8GHz_200mW_3800m_GP.jpg

7.200m 5dB-s antenna
https://lh6.googleusercontent.com/_60KGqWFBDw0/TXj3a-yOROI/AAAAAAAAAQw/KC0tX14shk4/s640/5-8GHz_200mW_7200m_5dB.jpg

8.900m 19dB patch
https://lh3.googleusercontent.com/_60KGqWFBDw0/TXj3ZasRJ-I/AAAAAAAAAQc/vw-gVkKO0K0/s640/5-8GHz_200mW_8900m_19dB_patch.jpg

nhadrian
2011-03-11, 05:39
Szia!

Pontosan milyen adót/vevőt használtatok a teszthez?

Üdv Adrián.

jpeti29
2011-03-11, 08:48
gondolom ugyan azt amiről én is küldtem neked a videót.

http://www.bevrc.com/bev-58g-200mw-pulg-and-play-system-specially-designed-for-fpv-p-18.html

GPeti
2011-03-12, 12:27
Beruházok egy 5.8-as videóra, úgy néz ki ez a legjobb választás mind érzékenységben, mind képminőségben.

kabir bedi
2011-03-12, 13:14
Beruházok egy 5.8-as videóra, úgy néz ki ez a legjobb választás mind érzékenységben, mind képminőségben.

Gondolkozom,hogy én is veszek egy ilyen rendszert! ;)

mmormota
2011-03-12, 14:29
Az eddigi tapasztalataim alapján a legnagyobb hátránya, hogy a közelben röpködve is lényegesen több a rövid zavar, behangyásodás, kimaradás mint az 1,2GHz-es rendszerrel. Diversityben még nem próbáltam, remélhetőleg az sokat javít majd.

kabir bedi
2011-03-12, 15:53
Az eddigi tapasztalataim alapján a legnagyobb hátránya, hogy a közelben röpködve is lényegesen több a rövid zavar, behangyásodás, kimaradás mint az 1,2GHz-es rendszerrel. Diversityben még nem próbáltam, remélhetőleg az sokat javít majd.

Akkor megvárom a diversitys tesztet és utána fog venni! ;)

Peck
2011-03-12, 15:59

Ez a multipath miatt van, vagy az totál máshogy jelentkezik?

sibi
2011-03-12, 19:52

CP antennával próbáltátok már? Én kb. 4 hónapja repülök 5.8-as szettel, és többféle antennát kipróbáltam már. A gyári antennákkal ugyanaz volt a tapasztalatom, néha 50-100 méteren is előfordult olyan jelkimaradás, ami 1s-re suspendbe küldte a szemüvegem. Ez, pláne kezdőként elég ijesztő. A CP antennával szinte teljesen megszűnt.

Ez a multipath miatt van, vagy az totál máshogy jelentkezik?

Szerintem multipath. Csak egy tapasztalat még: Kivezettem az RSSI jelet, amikor még diversityben gondolkodtam. Tesztelés közben azt vettem észre, hogy periodikusan változik az RSSI jel. Kiderült, hogy a légzésem volt a periodikusság, az a fél centi, amit a mellkasom mozog elég ahhoz, hogy a visszavert jel meglátsszon az RSSI-n. Ebből is látszik, hogy nagyon érzékeny a többutas terjedésre.

A CP előnye elvben az, hogy a CP jel minden visszaverődésnél forgásirányt vált, és a vevőantennának kb. 20dB csillapítása van a fordított forgásirányú jelre. Így a páratlan számú visszaverődésekre 20dB a csillapítás. De aki jobban ért a témához, javítson ki, mert ezt csak a napokban olvastam valahol.

Vevő: 2m magasságban kézben tartva, hangolt GP, hangolt 5dB-s bot és 19dB-s patch vevőantennákkal.

A hangolt antennákat hol mértétek be? Van valamilyen lehetőség a sajátjaim beméretésére? Szívesen fizetnék is érte. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy a tolómérővel készült antennáim mennyire állnak közel az igazsághoz, és hogy mit tudna egy ilyen antenna tisztességesen behangolva.

mmormota
2011-03-12, 20:25
CP antennával próbáltátok már? Én kb. 4 hónapja repülök 5.8-as szettel, és többféle antennát kipróbáltam már.

Nem, de szívesen kipróbálnám. Sajnos 5.8GHz-en nem tudok antennát mérni, csak 3GHz-ig megy a spektrumanalizátorom. De vennék ilyen antennát.

GPeti
2011-03-12, 20:46
Mi az a CP antenna?
Kép?

mmormota
2011-03-12, 20:56
Mi az a CP antenna?
Kép?

Cirkulárisan poláros. Ebből sokféle van, pl. a big wheel-nek egy csavart változata jó lenne a gépre mert körsugárzó. Irányítottra pedig a helix egy jó példa, de patch is van cirkulárisban.

GPeti
2011-03-12, 20:57
Ja leesett.
CP = circular polarization

mmormota
2011-03-12, 21:03
A CP előnye elvben az, hogy a CP jel minden visszaverődésnél forgásirányt vált, és a vevőantennának kb. 20dB csillapítása van a fordított forgásirányú jelre. Így a páratlan számú visszaverődésekre 20dB a csillapítás.

Szemléletesen is belátható miért van így. A visszaverődés az tükröződés, és a tükör fordít. Ha jobbmenetes csavart tükörben nézünk, balmenetesnek látszik.

sibi
2011-03-12, 21:18
CP antennával próbáltátok már? Én kb. 4 hónapja repülök 5.8-as szettel, és többféle antennát kipróbáltam már.

Nem, de szívesen kipróbálnám. Sajnos 5.8GHz-en nem tudok antennát mérni, csak 3GHz-ig megy a spektrumanalizátorom. De vennék ilyen antennát.

Én se tudok mérni. Mit veszíthetek alapon csináltam méretre pár antennát, mert elégedetlen voltam az eredetivel pont a fenti okok miatt, és egyelőre bevált. De jobban örülnék, ha valaki le tudná mérni.

Persze a cél más, én nem akarok nagy távolságra menni, fél-1km-en belül szeretnék atomstabil kapcsolatot. Nagy távra precízen hangolt antenna kell.

mcelek
2011-03-12, 22:14
Az atomstabilnak én 1,2-n is örülnék, de amit te műveltél a FOX-al, az döbbenetes :P
Nagyon érdekes amit az antennádról írtál, mármint hogy hangolás nélkül is jobb, pedig ilyen magas frekin azt gondolnám, hogy nagyon precízen kell megcsinálni.
Az biztos, hogy nagyon precízen csináltad a méretek alapján és még az is lehet, hogy egy mérés megmutatná, hogy jobbat nem is lehetne készíteni. Remélem sikerül majd valahol lemérni és tudsz majd sokak örömére ilyeneket csinálni ;D

ati
2011-03-13, 06:43
Szívesen lemérem, ha eljuttatod hozzám!

gabor2009
2011-03-15, 21:23
A gömbantennát, ami CP vagyis cirkuláris polarizációjú már megcsináltuk:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,82869.0.html

Csinálunk egy próbavideót, hogy lássátok mi a különbség.

G

HC
2011-03-16, 18:45
Vettem én egy ilyen szettet:

http://www.foxtechfpv.com/images/DSC00531_exposure_wm.JPG
Persze semmilyen leírás nincs hozzá, csak ami a netten található...

Nem tudja valaki megmondani a képen látható 4-es Jack -> RCA kábel kiosztását véletlenül?! A vevőbe csatlakozik.
Piros - Fehér -Sárga, de mi-mi lehet? :o

GPeti
2011-03-16, 19:03
Sárga a videokimenet, piros és fehér az audio kimenet de mono, 99.99% mert így logikus.

HC
2011-03-16, 19:37
Köszi!

Sárga a videokimenet, piros és fehér az audio kimenet de mono, 99.99% mert így logikus.

GPeti
2011-04-01, 19:54
Lehet-e úgy antennát hangolni hogy addig változtatom az antenna hosszát míg az adó áramfelvétele minimális?

Megérkezett a rangevideo-tól az adómodul és a vevő, persze egy antennával, meg nem is tudtam volna tőlük venni még egyet -a másik meg most érkezik Hongkong-ból- mert nem árulnak ezért készítettem az eredetihez hasonlót, az adó antenna nélkül 470mA-t vesz fel, az eredeti antennával 300mA-t, a készített antennát addig csipkedtem még az adó szintén 300mA-t vett fel.
Érdekes hogy az eredeti 14,5mm-t lóg ki az ellensúly síkjából (0,28 hullámhossz) a készített pedig csak 10mm-t (0.19 hullámhossz).

njozsef
2011-04-01, 20:00
A kábelnek/egyebeknek van egy un. rövidülési tényezője, de a kérdés jó, lehet-e áramfelvétel alapján hangolni, vagy ez csak egy elnagyolt dolog?
Ne azt írjátok kapásból, hogy ez nem jó, hanem olyan írjon aki ért hozzá. :)

GPeti
2011-04-02, 11:50
Közben elvesztem a mikrohullámok rejtelmeiben, az SMA csatlakozót közvetlen az adó modul kimenetére forrasztottam (reflexió keletkezik a nem pontos tápvonal méretek miatt), így az az eredmény jött ki hogy ha az antenna jól van hangolva akkor az áramfelvétel maximális.

A lényeg hogy eddig a hatótáv még nem ütötte meg az 1km-t, amit értek is meg nem is:
A bevrc-rő vett szettel 3,8km es videót láthatunk egy pár oldallal ezelőtt.
Ezt a szettet a rangevideo-tól vettem, ránézésre viszont ugyanaz mint a bevrc-s, meg a HK is mintha ezt árulná, viszont a HK-n erről a szettről (itt is az adó modul készre szerelve) azt írják hogy:
"Good for up to 500m flying with supplied antenna. An optional directional antenna can extend range to 1km+"

Én is erre az eredményre jutottam, de hogy lehet ez ?

GPeti
2011-04-02, 17:31
Ma leteszteltük a 200mW-os adó hatótávját.

Adó: hangolt GP, 100m magasságban épület tetején, kézben fejmagasság felett tartva.
A terepi adottságok miatt csak 5 távolságban tudtuk kipróbálni:
2.800m : GP=OK patch=OK
3.800m : GP=OK Patch= OK
7.200m: GP=NOK 5dB=OK de nagyon irányérzékeny, Patch= OK
8.900m: GP=NOK 5dB=NOK Patch= OK
10.800m: Patch= semmi jel
(NOK=nem OK)

Fent van két idézet a topic-ból.
Nagy az ellentmondás.

Smith
2011-04-02, 21:38

Nekem más van, a RangeVideos.com-ról származik,nincs SMA csati és a hűtőborda is hiányzik az adóról,ami számomra érdekes a vevő RC305 ezekkel a frekikkel : CH1 5865MHz,CH2 5845MHz,CH3 5825MHz,CH4 5805MHz,CH5 5785MHz,CH6 5765MHz,CH7 5745MHz,CH8 5725MHz
A bevrc-s is RC305 tipus jelöléssel látták el,belül mégis más : CH1:5705 - CH2:5685 - CH3:5665 - CH4:5645 - CH5:5885 - CH6:5905 - CH7:5925 - CH8:5945 (eltérő frekivel mennek) ezek a kínaiak! >:(

tv
2011-04-03, 02:53
Fent van két idézet a topic-ból.
Nagy az ellentmondás.

GPeti !

Még szép, hogy nagy az ellentmondás !! Ha figyelmesen olvastál akkor az első sorokban azt írtam, hogy hangolt GP.
Én egy Rohde&Schwarz FSH8 tip. műszerrel hangoltam az antennáimat, nem fülre.(valószínű ezért is jött össze a 3.8km)

http://www2.rohde-schwarz.com/live/rs/mediadb/pspic/image/8/import48b7d03602a7e.jpg

az SMA csatlakozót közvetlen az adó modul kimenetére forrasztottam (reflexió keletkezik a nem pontos tápvonal méretek miatt)
Nekem is ott van, és még ráadásképpen a gyári RPSMA (egyenes) aljzatot lecseréltem normál SMA-ra (könyökre).

Ezt a szettet a rangevideo-tól vettem, ránézésre viszont ugyanaz mint a bevrc-s, meg a HK is mintha ezt árulná, viszont a HK-n erről a szettről (itt is az adó modul készre szerelve) azt írják hogy:
"Good for up to 500m flying with supplied antenna. An optional directional antenna can extend range to 1km+"
Nekem a Himodel-től jött.
Meg kell mérni az RF teljesítményüket, ami nagy valószínűséggel nem azonos mert az én szettem a gyári antennákkal is 1km fölött teljesített az első próbán. (1.5km-re emlékszem)

GPeti
2011-04-03, 08:44
"Meg kell mérni az RF teljesítményüket, ami nagy valószínűséggel nem azonos mert az én szettem a gyári antennákkal is 1km fölött teljesített az első próbán. (1.5km-re emlékszem)"

Jó lenne a 1,5km is.

Lehet ebben kisebb érzékenységű vevő van, ugyanis a vevő panel két fajta modul beültetését engedi.(Lásd kép.)
Megkérhetném azt az illetőt akinek a bevrc-s vagy más megfelelő érzékenységű szettje van hogy nézze meg a vevőt hogy melyik modul van benne? (Nekem a kisebb.)

Lehet az adóteljesítmény kisebb, bár az áramfelvétele elég nagy.

stasz
2011-04-03, 11:30
Ezek nem lennének jók nektek?

http://www.wireless-bolt.hu/products.php?prcategory=18739

Kicsit nagy, de aki messze akar menni, annak nagy szerszám kell :)

GPeti
2011-04-03, 13:17
Felesleges rá, eladom valakinek (nem fpv célra) és veszek egy másikat.
Persze ez is 5.8 as lesz csak máshonnan. 1.3ast nem akarok mert rossz a képe, érzéketlen a vevő ez miatt kilowattok kellenek az adáshoz, aztán kell bele aluláteresztő szűrő, a vevőre előerősítő stb. stb.
Ma repültem vele végre olyan a kép amit szerettem volna olyan szép volt a táj mint egy broadcast TV-ben, hála a jó kamerának is.

stasz
2011-04-03, 20:08
Felesleges rá, eladom valakinek (nem fpv célra) és veszek egy másikat.
Persze ez is 5.8 as lesz csak máshonnan.

Netán bevrc-től? 200 vagy 500mW-os verziót?

(az ismert 1.2-es adó problémám miatt kezdek én is elgondolkozni ezen...)

GPeti
2011-04-03, 20:47
Igen az lesz, de csak a 200mW-os.

stasz
2011-04-03, 20:48
Szabad tudni miért csak a 200mW-os? Ár vagy egyéb műszaki paraméter miatt?

GPeti
2011-04-03, 20:55
Az ár miatt, az 500mW kb. 60%kal nagyobb hatótávot jelent a 200 hoz képest, de még meggondolom.

A 200-asnak papíron nem irányított antennával 2-2,5km-t kell átlőni az 500-as olyan 3.5-4km.

jpeti29
2011-04-04, 11:09
Nekem bevrc-s modulom, van, gyári antennákkal. Adriánnak csináltama múltkor egy földi sétálós tesztet házak között és 400m után még szép képe volt a földön. Levegőben 1km-ig mentem vele, mert ebben a gépben nincs LRS, semmi baja. Viszont ha az ember bedönti a gépet jobban akkor nagyon jaj. Én ezzel szeretnék kezdeni valamit inkább.

Másik dolog. Szerintetek ez mitől van?

Falcon, 1900kv-s hozzá írt moci, WDR700-as kamera, 200mW-os bevrc-s 5.8 modul. Elősör közös akksin volt, mmormota által írt szűréssel (tekercs, elkó). Csíkozta a képet. beleraktam 2 akksit, a kamera és video TX teljesen külön körra, nincs fizikai kapcsolat. Ééééés még mindíg csíkos a kép. Világosabb sávok futnak a képen. Az adómodul+antenna és a moci nagyon közel vannak egymáshoz (2cm). ??? tipp?

GPeti
2011-04-04, 11:23
Nekem bevrc-s modulom, van, gyári antennákkal. Adriánnak csináltama múltkor egy földi sétálós tesztet házak között és 400m után még szép képe volt a földön. Levegőben 1km-ig mentem vele, mert ebben a gépben nincs LRS, semmi baja. Viszont ha az ember bedönti a gépet jobban akkor nagyon jaj. Én ezzel szeretnék kezdeni valamit inkább.

A megoldás itt az SPW antenna: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1352583

pbr110
2011-04-04, 11:57
Én kipróbáltam Styro csupán a 4 levelűt, bevált.
A gépen sima 2db dipól van, a vevőn pedig négylevelű.
Folyamatos lassú orsózás mellet iskolakör mind a négy fal mentén zavar mentes kép volt.
Adó-vevő http://www.lowpricerc.com/product_info.php?cPath=36&products_id=1476.

mcelek
2011-04-04, 22:16
JPeti29, a motor ilyen közelről zavarhat, már vsak a mágneses tér miatt biztos.
Olyan kicsi és könnyű a cucc, miért nem teszed távolabbra?

pbr110, milyen csupával próbáltad? Zorro?
Mekkora hatótávot mértél ezzel a cuccal?
Hogy lehet az adón csatornát választani, mint a vevőn a 4 kapcsólóval? Mert kép az nincs itt róla.

Smith
2011-04-04, 22:25
Elhagyták a DIP kapcsolót! ;D
Kis forrasztással :
http://img687.imageshack.us/img687/945/58ado.jpg (http://img687.imageshack.us/i/58ado.jpg/)
Írnak egy 470uf kondit a videó jelre,de ez elszarja a képet,miért??

GPeti
2011-04-04, 22:44
"Írnak egy 470uf kondit a videó jelre,de ez elszarja a képet,miért??"

Csak akkor kell bele ha az előző helyen nincs benne és DC szint menne a modulra, magában a 470uF kondi nem elég, kell vele párhuzamosan forrasztani 100nF körüli kerámiakondenzátort, ugyanis egy hagyományos elkó a videojel magasabb frekvenciás összetevőire már nem rövidzárként viselkedik.

pbr110
2011-04-04, 22:56
pbr110, milyen csupával próbáltad? Zorro?
Mekkora hatótávot mértél ezzel a cuccal?
Hogy lehet az adón csatornát választani, mint a vevőn a 4 kapcsólóval? Mert kép az nincs itt róla.

Hát erre a kérdésre Bálint tudja a választ. Olyat kértem, ami jól terhelhető, van felülete, de nincs elszállva a fesztáv (100-110cm között), hogy beférjen éppen a kalaptartóra a kombiba, legyen stiro-ból hogy lehessen fóliázni, mert gyors és merev gépet akartam.
Ahogy nézem a képfeltöltésről már törölték a képeket róla.
Igen, az adón is 4 dip kapcsoló van, de ezt nem értem, nem gyártanak 3-as dip kapcsolót, na mindegy.
A hatótávot nem mértem, egy 7-800m-es sugarú területen belül nyomultam, OSD nélkül.
Ezt a gépet egyszerűen buli repülésre szántam.

tv
2011-04-05, 01:13
Csak akkor kell bele ha az előző helyen nincs benne és DC szint menne a modulra, magában a 470uF kondi nem elég, kell vele párhuzamosan forrasztani 100nF körüli kerámiakondenzátort, ugyanis egy hagyományos elkó a videojel magasabb frekvenciás összetevőire már nem rövidzárként viselkedik.

Próbáld meg a kondi előtt lezárni a bemenetet 75 ohmmal. A videobemeneten mindig legyen lezárás mert csak akkor lesz szabványos szintű a jel, főleg ha kondi van utána.
A 100nF teljesen felesleges, még az 1000uF-os bemeneti kondinál se fogod látni szemmel a különbséget, ez nem Hight Quality Stúdiótechnika !!

tv
2011-04-05, 18:50
Összeírtam egy helyre a frekiket, sajna nem mindegy honnan van a modul.

Himodel, Bevrc, Foxtechfpv
RangeVideo
Airwave

5.945
5.925
5.905
5.885
5.865
5.860
5.845
5.840
5.825
5.820
5.805
5.800
5.785
5.780
5.765
5.760
5.745
5.740
5.725
5.705
5.685
5.665
5.645

mmormota
2011-04-05, 21:31
A bevrc és foxtechfpv 5.8GHz-es csatornák is a pirosak, mint a Himodel.

Smith
2011-04-05, 21:49
Kérdeztétek hogy milyen a kép minősége,itt egy rövid videó amiben összeraktam a fedélzeti kamerával pip-esen a két képet.
http://www.youtube.com/watch?v=J4brH6Zzahs
Az fpv kamera a HC-s 420 soros,osd nincs,a kép minősége szerintem élvezhető. Egy kezdőnek rövid távra mondhatni elég lehet (occó). :P
A patakos résznél a patch antenna mögött repülök kb.150 méterrel!! Amint lesz egy normális bemért adó antennám még messzebb is merészkedem! 8)

mmormota
2011-04-10, 04:04
Távolság teszt az rcgroups-ról: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1420894

- Custom 200mW tx (modulból épített 200mW-os adó)
- Stock RC 305 reciver (RC305 vevő)
- custom Cloverleaf 5.8Ghz omnidirectional circular polarized antenna on tx (épített Cloverleaf adó antenna)
- custom Skew Planar Wheel 5.8Ghz omnidirectional cicular polarized antenna on rx (épített Skew Plamnar Wheel antenna)

6 km-ig tudtak ezzel elmenni, sajnos nincs video.

GPeti
2011-04-10, 08:58
A Skew Planar és Cloverleaf antenna mikor lesz balos vagy jobbos polarizációjú?

Peck
2011-04-10, 10:38
Attól függ merre csavarodnak a kis levélszirmok :)
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1388264
Egyszerűbb ha megnézed IBCrazy képeit, azok jobbosak (RHCP)

GPeti
2011-04-10, 11:05
Ezt már értem, tegyük fel van két helix antennám a szemléletesség kedvéért, ha két antennát szembe állítom hogy egymást fogják akkor mindkettőnek egyformának kell lenni vagy az egyik jobbosnak másiknak balosnak?
Mi van ha pont ellentéte egymásnak, akkor mekkora a csillapítás?

mmormota
2011-04-10, 12:08
Ezt már értem, tegyük fel van két helix antennám a szemléletesség kedvéért, ha két antennát szembe állítom hogy egymást fogják akkor mindkettőnek egyformának kell lenni vagy az egyik jobbosnak másiknak balosnak?
Mi van ha pont ellentéte egymásnak, akkor mekkora a csillapítás?

Egyforma, pl. két jobbos kell a jó átvitelhez. Ellentétes antenna esetén a típustól és az adott példánytól függ a csillapítás mértéke, ideális esetben végtelen. Reálisan 10dB-nél többre nem nagyon lehet számítani.

jpeti29
2011-04-10, 17:23
Falcon, 1900kv-s hozzá írt moci, WDR700-as kamera, 200mW-os bevrc-s 5.8 modul. Elősör közös akksin volt, mmormota által írt szűréssel (tekercs, elkó). Csíkozta a képet. beleraktam 2 akksit, a kamera és video TX teljesen külön körra, nincs fizikai kapcsolat. Ééééés még mindíg csíkos a kép. Világosabb sávok futnak a képen. Az adómodul+antenna és a moci nagyon közel vannak egymáshoz (2cm). ??? tipp?

Megtaláltam a hiba okát. Az antenna könyökcsatlakozójából kipergett a kis szerelőablak csavar.
Viszont a közös akksival ma majdnem póruljártam. A gép még vígan működött, az auróra fesz visszajelző telemetrijája se csipogott vissza, mert elfelejtettem bekpcsolni. Egyszer csak elkezdett zajosodni a vétel, majd 30mp múlva elment a kép. szerencsére az első zajosodáskor elindultam vissza (nem is voltam messze) és így nem lett gond, lekaptam a szemüveget és megtaláltam a gépet az égen. A rendszer ezekszerint nem tűri túl jól a 10v alatti feszejt. A 2200as akksiba 2105mAh-t töltöttem vissza. ::)

njozsef
2011-04-10, 17:35
Nekem is ugyanígy csíkos az 5.8-as, de én nem tudok külön akksit beletenni.
Szerintetek honnan szedi össze a zajt? A videokábelen vagy a tápon?
A motor szabályzójának a zaja, gondolom a 3 fázis nagy árama.
Megpróbálok egy másik akkut rátenni hátha akkor kiderül, hogy a táp-e.

Smith
2011-04-10, 19:55
Ez engem is érdekel! Ha teljessen külön áll a két rendszer akkor tökéletes (nálam) amint belekerül a logger,osd,stb. azonnal csíkoz! (ezért sem volt a multkori videómon osd http://www.youtube.com/watch?v=J4brH6Zzahs)

mmormota
2011-04-10, 22:18
Valószínűleg nem jó a föld összekötése, és a motor árama által keltett feszültségesés a földvezetékben hozzáadódik a videojelhez. Pl. olyan módon, hogy az áram érzékelő földje is az OSD-re van kötve, meg a vevő földje is (a vezérlő jel vagy az rssi mellett a vevő föld is átmegy a tövbberes szervokábelen), és az így kialakuló föld hurkon áram folyik.

stasz
2011-04-13, 17:43
Megjött az 5,8-as videó adó+vevő. Eddig nagyon tetszik!

Egyetlen gondom van csak vele. Két vevőt vettem, az egyiknél mintha túl lenne vezérelve a videó jel:
http://www.rcpilot.hu/users/923/8600/b_201104131739371307.jpg
http://www.rcpilot.hu/users/923/8600/b_201104131739429704.jpg

Egymás után próbáltam őket, ugyanazzal a videó adóval. A "hibás" vevőt szétszedtem, de nem találok benne semmilyen potit, amit tudnék tekergetni... Mit lehet ilyenkor vele tenni?

(bevrc.com support-nak is írtam, kíváncsi vagyok mit írnak vissza)

GPeti
2011-04-13, 19:06
Reméljük nem a vevőmodul a rossz hanem a panelon levő videóosztó áramkör.

stasz
2011-04-16, 18:04
Összeírtam egy helyre a frekiket, sajna nem mindegy honnan van a modul.

Himodel, Bevrc, Foxtechfpv
RangeVideo
Airwave

5.945
5.925
5.905
5.885
5.865
5.860
5.845
5.840
5.825
5.820
5.805
5.800
5.785
5.780
5.765
5.760
5.745
5.740
5.725
5.705
5.685
5.665
5.645

Ezen a frekvenciák közül melyek azok amik legálisak (vagy legálisabbak)?

GPeti
2011-04-16, 19:18
"The amateur allocation extends from 5650 to 5925 MHz, overlapping the license-free band from 5470 to 5725."
Az OMSZ időjárás radarja:
Napkor, Pogányvár 5610MHz
Budapest: 5625MHz
Ezeknek a frekvenciáknak a környékét ne használjátok!

Szerencsére az időképé nem itt van hanem 9.41GHz.

ati
2011-04-16, 20:34
A felhasználás jogosultságának sorrendje: radar elsődleges, amatőr másodlagos, egyéb harmadlagos. Sajnos jelentős WiFi zavarással is számolhatunk ezen a frekin.

mmormota
2011-04-16, 20:47
Készítettem egy cloverleaf antennát IBCrazy leírása alapján. Sajnos mérni nem tudom, kíváncsi leszek beválik-e...
http://img846.imageshack.us/img846/4064/cloverleaf.jpg

GPeti
2011-04-16, 21:00
Lenne esély összehozni legalább egy mérőhidat, mint a HA8ET féle mérőhíd csak sma csatlakozókkal meg mikrohullámú nyák lapon (most kaptam két táblányit), gyors shottky, indukciómentes ellenállás akár egy parabolafej alkatrészeiből?

mmormota
2011-04-16, 21:10
Lenne esély összehozni legalább egy mérőhidat, mint a HA8ET féle mérőhíd csak sma csatlakozókkal meg mikrohullámú nyák lapon (most kaptam két táblányit), gyors shottky, indukciómentes ellenállás akár egy parabolafej alkatrészeiből?

Szerintem ez a fajta tűrhetően működne:
http://pe2er.nl/wifiswr/

pbr110
2011-04-16, 22:01
Én is beruháztam egy kis 200mW adóba és kicsi 5g-os kamerába.
Múlt hét végén lett volna az első teszt még PB-n lejtőzni, de az a szél sok volt neki.
Ma viszont Kopaszi gáton kitűnően szerepelt a cucc.
néhány kép a gépről:
http://www.rcpilot.hu/users/2069/8823/s_201104162151056514.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/2069/8823/b_201104162151056514.jpg) A képet az RcPilot.hu tárolja. (http://www.rcpilot.hu)

http://www.rcpilot.hu/users/2069/8823/s_201104162151094043.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/2069/8823/b_201104162151094043.jpg) A képet az RcPilot.hu tárolja. (http://www.rcpilot.hu)

A vevő oldalon én egy "4 levelű" antennát használtam, saját készítés 1/4 hullám =13,2mm alapján.

http://www.rcpilot.hu/users/2069/8823/s_201104162151121341.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/2069/8823/b_201104162151121341.jpg) A képet az RcPilot.hu tárolja. (http://www.rcpilot.hu)

Az antenna kifejezetten szépen teljesített, és gyakorlatban is irányérzéketlen.
A drót hajlításhoz az anyagot 50 ohmos koax belsejéből vettem.
A kamera:
http://www.fpvhobby.com/48-3-5v-720x576-pixels-camera.html
Videó adó:
http://www.fpvhobby.com/93-200mw-58ghz-a-v-transmitter.html

Az adót felforrasztottam egy próba panelra.
A gyári antenna nem életbiztosítás, könnyen leszakad az adóról fóliával együtt!
A próba panelon viszont átfűzve és a panelhoz is hozzáforrasztott drót már nem tud leszakadni.

stasz
2011-04-17, 09:50
Készítettem egy cloverleaf antennát IBCrazy leírása alapján. Sajnos mérni nem tudom, kíváncsi leszek beválik-e...

Hasonló képpen vagyok én is :)

Adóra egy cloverleaf-et csináltam:
http://www.rcpilot.hu/users/923/8600/s_20110417943568257.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/923/8600/b_20110417943568257.jpg)

Vevőre pedig egy Skew-Planar Wheelt:
http://www.rcpilot.hu/users/923/8600/s_20110417943599461.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/923/8600/b_20110417943599461.jpg)

szintént IBCrazy leírása alapján.

A következő egy 7 menetes Helical lesz Hecker transformerrel, hogy a meglévő antenna tracker és diversity se unatkozzon :)

Nagyon kiváncsi vagyok terepen mit fognak muzsikálni...

nhadrian
2011-04-17, 10:05
Kedves Kollégák!

Örömmel olvasom az antenna építéseiteket, reménykedve várom a videós beszámolókat a sikerről!!!
Ha valakinek tényleg "összejön" a megfelelő adó-vevő oldali antenna páros, mindenképpen vevő lennék egy szettre!!!!!
SOK SIKERT nektek!!!

Üdv Adrián

ui/off.: én meg épp vákuum alatt laminálom az első pár karbon quad srófomat... :D

Smith
2011-04-17, 20:52
Én is készítettem egy cloverleaf (3 levelü) antennát IBCrazy leírása alapján. ;D
Ma egy rövid próbát csináltam,nagyon szuper! Az eddigiek felejtőssek,mondhatni teljessen megszünt az irányérzékenység,a távolságról nem is beszélve! ;D Video még szerkesztés alatt..
http://img13.imageshack.us/img13/8950/antipu.jpg (http://img13.imageshack.us/i/antipu.jpg/)

tv
2011-04-18, 10:31
Az eddigiek felejtőssek,mondhatni teljessen megszünt az irányérzékenység,a távolságról nem is beszélve!

Pontosabban mit értesz az irányérzékenység javulásán? és mekkora távolságon ? mert ez így leírva nem mond semmit (számomra)
1-2km távol orsózás és bukfencek közben hibamentes a kép???
nagyon várom a meggyőző videót!

pbr110
2011-04-18, 20:15
Pontosabban mit értesz az irányérzékenység javulásán? és mekkora távolságon ? mert ez így leírva nem mond semmit (számomra)

Nekem konkrétan az orsózás a csupával megvolt, 2db antennákkal és vevő oldalon a 4 levelüvel.
Döbbenet volt a különbség már a lakásban is!
Ha a 2db antennával sétált szobáról szobára otthon, 1-2m távolságonként találtam olyan helyet ahol elveszett a videó jel.
Lecserélve vevő oldalon az antennát nem volt ilyen.

Smith
2011-04-18, 20:51

Korábban említettem hogy nagyon irányérzékeny a gyári bot antennával,pl. fordulókban vagy függölegessen lefelé (ez csak egy kis adrenalin miatt :o ) az IBcrazy féle cloverleaf antennával ez most megszünt,mivel nincsen nagy távolságu irányításom nem megyek messzebb 1-1.2km-nél,ezen belül végre zizi mentes lett a műsor! 8) Gondolom egy müszerrel hangolt még jobb lehet! Az igért video : http://www.youtube.com/watch?v=em-_p9NsQrU
Akkor van apró szemcsésedés,amikor az akku vagy a motor kitakar...
(a videón ütközik az OSD a webbie felvétel kijelzésével,időközben átpakoltam a felső részre - sorry)

Ha valaki nem ismerné,az antenna 3D-s bemutatója : http://www.youtube.com/watch?v=submrMo5QWs

GPeti
2011-04-18, 21:42
Szerintem ez a fajta tűrhetően működne:
http://pe2er.nl/wifiswr/

Összedobtam a mérőhidat 2.4 en úgy néz ki jó lett, 5.8-on még nem tudtam kipróbálni.

mcelek
2011-04-18, 22:39
HŰ ;D
Akkor te lehetsz a következő antennagyáros 8) 5,8-ra :-*

GPeti
2011-04-18, 22:44
Igazából ez a müszer attól még messze van, egy iránycsatolós álóhullámaránymérő pontosabb mérést eredményezne.

A fénykép a JXD318 készült, most már tudok felvenni de tényleg nem a legjobb minőségben vesz fel, igaz minden másra kiválóan alkalmas.

mcelek
2011-04-18, 22:51
Ha már hozzávetőleges mérés van, akor sok méréssel lehet a pontosságot csiszolni.
A kép csak a fény hiánya miatt ilyen zajos? A JXD tényleg nem rossz, felvétel kölsőforrásból ugyan nem csúcs, de használható. Az áráért bőven elég a tudása ;D

stasz
2011-04-19, 10:18
A következő egy 7 menetes Helical lesz Hecker transformerrel, hogy a meglévő antenna tracker és diversity se unatkozzon :)

Elkészült a Helical is:
http://www.rcpilot.hu/users/923/8600/s_201104191012445253.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/923/8600/b_201104191012445253.jpg)

A korábban elkészült cloverleaf (tx) és Skew-Planar Wheel (rx) antennákat tegnap kipróbáltam, messzire nem mertem menni, de 600m-en még tűéles kép (Tudom, hogy nem távolság, mielőtt még megírnátok :) ). Egyszer volt egy kb. 1 másodperces zavar, amikor pont a vevő antenna felett repültem, gondolom akkor takarta ki a jelet az adó maga.

Remélem hamarosan sikerül az OSD Pro RTH-ját beállítani és akkor elküldöm ameddig bírja.

jpeti29
2011-04-19, 10:30
Nem akar valaki eladásra is gyártani ilyen CL antennákat? Se kábelt se csatit nem tudok beszerezni könnyen Miskolcon. Könyök RP SMA csatival kéne mindkét oldalra.

pbr110
2011-04-19, 10:49
Nem akar valaki eladásra is gyártani ilyen CL antennákat? Se kábelt se csatit nem tudok beszerezni könnyen Miskolcon. Könyök RP SMA csatival kéne mindkét oldalra.

Dehogynem!

Én pl megkerestem egy rendszergizdát az ismeretségi körömből, megmutattam milyen csatlakozós kiszuperált wifi antennát, vagy antenna hosszabbítót adjon. Kaptam tőle 3-at.
Fogtam régi 50ohmos antenna kábelt, mert annak belseje pont jó átmérőjű réz és kibontottam egy 10cm-es darabot, aztán még egyet mert el b.am az elsőt.
Máris megvan minden, ami kell hozzá ingyé, vagy egy mcs-ért (mogyorós csoki).

Szpeti
2011-04-19, 10:51
Erre én is vevő lennék. egy az adóra, és egy a vevőre.

De az sem gond, ha nincs aki elkészítse. Viszont akkor megkérdezném, hogy milyen vezetéket kéne használjak, és mekkorát ha én készíteném el a CL-t, vagy az SP-t?
Sima 75 ohm-os, RG6-os antennakábel belső réz ere jó lehet erre a célra?
Illetve 5.8-as rendszernél, hány mm huzalból kell egy levelet elkészíteni? Vagy nem ez a lényeg, hanem az átmérő?

Szpeti
2011-04-19, 10:53
Közben megelőztél Balázs! :)

Szóval nem jó a 75ohm-os kábel?
Illetve gondolom a 10cm-es darab nem pontos méret egy antennához. Vagy mindegy a méret?

jpeti29
2011-04-19, 10:55
A pontos méretek és a kábel is benne van a leírásában, olvasd végig

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1388264

nhadrian
2011-04-19, 11:25
Nos, rendelhető adó-vevő CP antenna páros 5.8-ra itt (3 ágú adó és 4 ágú vevő):

http://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=11_45_49&products_id=459

(kérdés hogy ezek műszerrel ellenőrizve vannak vagy csak méret alapján legyártják őket...?)

Még az árával is kibékülnék ha ez az "ultimate" megoldás az irányérzékenységre.
Viszont messze van és sok idő mire ideér arról nem is beszélve hogy elég sérülékeny alkatrész ilyen távú postázáshoz.
Szóval ha valaki itthon szeretne pénzt keresni ilyen antennák gyártásával akkor én is szivesen "támogatnám"... ;)
Ahhoz úgy érzem nincs elég tapasztalatom és szabadidőm hogy nekiálljak magam barkácsolni.

Szóval az nhadrian@gmail címre várom az ajánlatot ilyen antenna párosra!!! ;) (mindkét oldalon kb 10 cm-es koax kábellel kellene, az adó oldalon egyenes SMA csatival a vevő oldalon 90 fokos SMA csatival az elhelyezhetőség végett.)

Üdv Adrián

ati
2011-04-19, 12:04
Vállalom.
Az iránycsatolós állóhullámaránymérő.

tubi
2011-04-19, 12:27
Én is vevő lennék egy antenna párosra!

ati
2011-04-19, 13:27
Az első példány.
Magyarázat a képhez: Az első pont balra 5000MHz a középső 5500MHz és a jobbszélső 6000MHz-es marker. A kép az iránycsatolóból kilépő reflektált jel szintjét mutatja.

GPeti
2011-04-19, 13:46

Az sma csatlakozókat az ebay-ról vásárolom, kb 1$/darab szállítással.
Miskolcon az SOS-nél biztosan lehet amúgy kapni.

ati
2011-04-19, 15:31
Itt a négylevelű is. Valaki tudja mi a különbség a kettő között? Van valami jelentősége, hogy három, vagy négy levelű?

jpeti29
2011-04-19, 16:11

Köszi a tippet, sajna könyök csatlakozójuk nincs. az E-bay-en se találok csak egyeneset.

GPeti
2011-04-19, 16:13
Az rc groups-on azt írták hogy a 3 levelűnek jobb az swr-je, a 4 levelünek jobb az iránykarakterisztikája de rosszabb 1:1 -re be sem állítható swr, ezért adóra 3 levél, vevőre 4 levél.

jpeti29
2011-04-19, 16:15
Itt a négylevelű is. Valaki tudja mi a különbség a kettő között? Van valami jelentősége, hogy három, vagy négy levelű?

Elvileg a 3 levelű jobb
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=17376910&postcount=157

GPeti
2011-04-19, 17:31

Köszi a tippet, sajna könyök csatlakozójuk nincs. az E-bay-en se találok csak egyeneset.

http://cgi.ebay.com/RP-SMA-Crimp-Plug-female-pin-RA-RF-connector-LMR100-/160535458380?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2560a8b24c#ht_1483wt_1020

pbr110
2011-04-19, 20:17
Erre én is vevő lennék. egy az adóra, és egy a vevőre.
De az sem gond, ha nincs aki elkészítse. Viszont akkor megkérdezném, hogy milyen vezetéket kéne használjak, és mekkorát ha én készíteném el a CL-t, vagy az SP-t?
Sima 75 ohm-os, RG6-os antennakábel belső réz ere jó lehet erre a célra?
Illetve 5.8-as rendszernél, hány mm huzalból kell egy levelet elkészíteni? Vagy nem ez a lényeg, hanem az átmérő?

Itt fontos a méret, de a hajtogatás elkezdéséhez ráhagyással ekkora darabra van szükség. Aztán levelenként lehet uújat pucolni. Az általam használt drót átmérője 0,8mm.

Szpeti
2011-04-19, 20:35
Köszönöm, most már vágom. :)