PDA

Teljes verzió megtekintése : Szabályzó kapcsi rajz

hugo
2004-08-03, 21:10
Sziasztok!

Ki tudna-e valaki segíteni egy szabályzó kapcsolási rajzal !
Ugyanis nincs rá 10 rugóm ,inkább építenék egyet.
A legegyszerűbb is jó

Előre is köszi .

SYL
2004-08-03, 23:05
Hali!
A Rádió Technika Évkönyv 1994 -es kiadásában rengeteg féle szabályzó kapcsolást találsz.
Sokat utánépítettem, rendesen működtek.

Csabax
2004-08-09, 16:33
Ez igaz nekem is ilyen ketyeg az 1-ik kocsiban és semmi gond sincs, csak ha a 12 feteset építed meg vigyázz mert rossz a fóliarajz

lor
2004-08-09, 21:40
hopp ha rosz nem tudod hol a hiba vagy kijavitva nem tudod elkeresni?

vki valal panel fotozast?

ha kell elkuldom az oldalt a konyvbol

Csabax
2004-08-10, 08:13
Ez csak a 12 fetesre vonatkozik ( 8 fet előre menet 4 fet hátra ment ) mivel anno ezt csináltam meg, de először próbálj meg IC-t szerezni hozzá( NE544 ha jól emlékszem ) de szívesen elküldöm a javított rajzot csak kell hozzá pár nap...( valahol megvan a szgépen scannelve)

Csabax
2004-08-10, 08:43
Ja a lényeg ha tudsz IC-t szerezni áruld el hogy hol volt, fetet meg tudok olcsón szerezni, de most fejből nem megy a típusa és a paraméterei, de amíg a motor meg az akksi meleg ezek csak langyik hűtés nélkül

Csabax
2004-08-10, 08:46
minek fotózni van P&P fólia a Sagax Kft.-nél és máris csak nyomtatni meg vasalni kell :idea:

takacsj
2004-08-10, 10:19
Üdv.

Ennek a cégnek a címe, telefonszáma, weblapja vagy amije van, az kéne!
Nem lenne hülyeség feltenni akár ide sem, de ha máshogy nem emgy priviben léccci.
Kösz:

TJ

Csabax
2004-08-10, 10:28
www.sagax.hu
1096 Budapest, Haller u. 11-13.
TEL: +36-1-219-5455
FAX: +36-1-215-2126

PnP transzfer fólia
(Press and Peel = Vasald és Hámozd)

Bevezető

A PnP transzfer fólia egy új eszköz, amely egy eddig ismeretlen, új nyomtatott áramkör készítési technológiát tesz lehetővé. Segítségével könnyen, gyorsan és tisztán készíthetünk egyszerűbb prototípus vagy hobby nyomtatott áramköröket. Az ezzel készült nyomtatott lemezek persze nem vetekszenek a gyártók által készített lemezek minőségével, de sok esetben erre nincs is szükség.

Működési elv

Az eszköz működési elve a lézernyomtató működésén alapszik. A lézernyomtatóban van egy fényérzékeny szelén henger, amire a lézersugár "kirajzolja" a nyomtatni valót. Ez a henger találkozik a porfestékkel, és ott, ahol a lézersugár feltöltötte, ráragad a festékpor. A festékporos henger nyomja át a port a papírra, majd egy melegítő hengerrel a festékport beolvasztják a papírba, ami azt beissza maradandó nyomatot képezve. Ugyanez az elve a fénymásolónak is, csak ott nem a lézersugár rajzol, hanem optikailag viszi át a másolandó oldal képét a szelén hengerre.

A PnP fólia esetében az anyagból és annak speciális vegyi bevonatából következően a szelén hengerről a festékpor átragad a fóliára, a melegítő henger hatására viszont megolvad ugyan, de nem ivódik be a fóliába. Amikor a fóliát ráfektetjük a megtisztított rézlemezre (NYÁK-lapra) és újra felmelegítjük a vasalóval, a festékpor újra megolvad és átragad a réz felületre. Ez képezi azután a maratásálló bevonatot. Miután óvatosan lehúzzuk a transzfer fóliát, a rézlemezt (NYÁK-lapot) már dobhatjuk is a vasklorid vagy sósavmarató fürdőbe. A működésből következően csak lézernyomtató vagy fénymásoló használható a rajzolat felvitelére.

Használati utasítás

A PnP-Blue transzfer fólia speciális bevonata lévén lehetővé teszi a lézernyomtatóval vagy fénymásolóval készült NYÁK rajzolatok rézfóliás lemezre vitelét és nyomtatott áramkörök egyszerű, gyors elkészítését.

1. Alaposan tisztítsuk meg a rézfóliás lemez felületét nedves súrolószerrel vagy más csiszolóanyaggal. Ezzel eltávolítjuk a felületről az oxidáció és zsírfoltokat. Vannak, akik egy 30 másodperces maratófürdővel tisztítják meg a lemezt és teszik még alkalmasabbá a felületet a transzferre.

2. A PnP fólia csak a közönséges papírra másoló fénymásolókkal és lézernyomtatókkal használható. Minden rajzoló és CAD program használható a mintázat megrajzolására, amelyből lehet nyomtatni. A magazinokban lévő vagy mátrixprinterekkel készült layout-ok fénymásolóval vihetők át a transzfer fóliára. A printert vagy a fénymásolót a legsötétebb kép előállítására kell beállítani úgy, hogy a rézfóliamentes helyeken ne keletkezzen festéknyom.

3. Az áramkör rajzolatát úgy kell kinyomtatni, hogy a kívánt rézfólia helyeken legyen fekete, máshol pedig fehér. Győződjünk meg arról, hogy a kinyomtatott mintázat olyan, mintha az egyoldalas layoutot az alkatrész oldal felől látnánk. Ez a papíron tükrözött nyomtatást jelent. Ha kétoldalas lemezt készítünk, értelemszerűen járjunk el, hogy a mintázat helyesen kerüljön a lemezre. A képnek az emulzióval bevont (matt) oldalra kell kerülnie.

4. Helyezzük a PnP fóliát a printerbe vagy a fénymásolóba a nyomtatás vagy a másolat elkészítéséhaz, úgy mintha hagyományos papírra dolgoznánk. A legtöbb gépben az a legjobb, ha egyszerre csak egy lapot teszünk be.

5. Vágjuk ki a mintázatot úgy, hogy legalább 5 mm szegélyt hagyjunk a mintázat és a fólia széle között. Vegyük elő a megtisztított rézfóliás lemezt és egy háztartási vasalót. A vasalón beállítandó hőmérséklet attól függ, hogy milyen tonert használtunk a printerben vagy a másolóban. Először kezdhetjük alacsonyabb értékkel. A legtöbb esetben 200-225 oC megfelelő.

6. Fektessük a PnP fóliát mintázattal lefelé a rézfóliás lemezre. (A kép kerüljön érintkezésbe a rézfóliával.) Helyezzük a lemezt a filmmel felfelé egy bakelitlemezre vagy más hőszigetelő anyagra. A felmelegített háztartási vasalóval melegítsük át óvatosan a fóliát. Először a szélekre koncentráljunk, amíg meg nem tapadnak. Folytassuk a melegítést óvatos köralakú mozdulatokkal, amíg a teljes fólia meg nem tapad. Általában 45-100 másodperc elegendő. Nagyobb felületű lemezhez több időre van szükség.

7. A rajzolat jól kivehetően látszani fog a PnP fólia másik oldalán is. Ellenőrizzük, hogy mindenhol megfelelően felmelegítettük, és a rajzolat jól látszik.

8. A kihülés után óvatosan húzzuk le a fóliát a lemezről valamelyik saroknál kezdve. A hibás vonalak esetleg maratásálló festékkel javíthatók.

9. A kész lemezt marassuk ki. A marató anyag vasklorid vagy ammóniás sósav is lehet, amit a gyártó előírásainak megfelelően készítünk el. Maratás után távolítsuk el a mintázatról a rezisztet súrolással vagy csiszolással. Alaposan mossuk meg a lemezt, amely kész a fúrásra és beültetésre!

Gyakorlati tapasztalatok

Nem biztos, hogy elsőre sikerülni fog! A kifogástalan eredményhez kell egy kis gyakorlat.

A technológia gondos munka mellett lehetővé teszi egy vezeték elvitelét két normál IC láb között, ennél finomabb rajzolattal is lehet próbálkozni, de az eredmény nem garantált.

A túl meleg vasaló már a fóliát is megolvasztja. Az előírt 200-225 C° a legtöbb vasalón középállásban van. (Akinek van rá lehetősége, mérje meg a vasaló talpának hőmérsékletét, ügyelve a hőmérő és a talp közötti jó hőátadásra.)

Mivel a vasalók talpa egy kicsit domború, alaposan mozgatni kell, hogy valóban mindenhol átmelegítsük és megolvasszuk a festéket.

Érdemes a rajzolat szélén a panel méreteit jelölő kereszteket hagyni. Vasalás közben időnként óvatosan emelgessük a sarkot csipesszel: ha már átragadt a lemezre jó, ha még nem engedi, tovább kell vasalni, esetleg egy kicsit emelni a hőmérsékletet.

Fektessünk egy tiszta papírt a PnP fóliára és azon keresztül vasaljunk, így jobban csúszik a vasaló.

Csak annyi fóliát használjunk el, amennyi szükséges. A rajzolatot nyomtassuk ki papírra. Vágjuk ki a szükséges méretű fóliát. Az első élénél ragasszuk hőálló cimkével (lézer printerbe használható, postai címek nyomtatására használt címke) a papírra az eredeti rajzolat fölé és nyomtassunk rá mégegyszer.

Ha csak tintasugaras printerünk van, nyomtassunk fehér papírra és vigyük át fénymásolóval.

Csak a kifogástalan állapotú, jól beállított, kontrasztos nyomtató illetve másoló ad jó eredményt.

Jó munkát kívánunk!

--------------------------------------------------------------------------------

Megvásárolható, vagy utánvétes szállításra rendelhető irodánkban:

700.-Ft +ÁFA / 1db
6.500.-Ft+ÁFA /10db
12.000.-Ft+ÁFA /20db
22.000.-Ft+ÁFA /40db

A fólia A4 (illetve az attól kicsit eltérő amerikai B4) méretű, csak egyszer felhasználható, de kisebb darabok is nyomtathatók.

Remélem ezért nem lőnek le, a leírás az ő honlapjukról van

lor
2004-08-10, 13:04
huuu ez nagyon dog.

en meg anno bevasaroltam minden alkatreszt igy van ne544-es ic-m is.

de valahol itt mar volt egy ember aki tudott helyettesito kapcsolast.
meg vki talalt finn orszagban vagy hol.

amugy hogy mukodott a feszszabalyzo?
volt vele barmi gond?

editke:
Elküldve: 20 Nov 2003 14:27

NE544 2100 Ft + Áfa .Megrendelhető Kb 1 hét szállítási határidővel.

Somogyi Elektronika Győr.

tel.: 96/314 760

egyebkent meg

http://forum.rcmodell.hu/viewtopic.php?p=1031&highlight=ne544#1031[/i]

Csabax
2004-08-10, 13:29
Hát nekem már 1-párszor poros volt más semmi

Csabax
2004-08-12, 10:13
emilbe elküldöm a képet

gb
2004-08-18, 18:36
Sziasztok!
Nekem van egy pár ilyen IC-m, pontosabban a Mitsubishi megfelelője M51660L, kompletten meghajtópanelba ültetve, motorral, műanyag fogaskerék áttétellel, 30 cm vezetékkel, visszacsatoló potméterrel, használatlan. Rádugtam egy vevőre és szervóként működik, ha kiiktatom a visszacsatolást, akkor amennyire húzom a gázt, kb. annyira forog a motor. Szerintem már csak valami bika végfok tranzisztor, vagy fetsor kell rá és kész a szabályzó. A motor is viszonylag nagy rajta (átm.18x25 mm), tehát még lehet hogy alapszervótól erősebb kormányszervót is lehet barkácsolni belőle, ha valakinek van ilyen irányú hajlama. Ha bárkit érdekel, akkor jelezzen!
Üdv!

Matiszs
2004-09-02, 17:43
én is szeretnék kérni egy rajzot, van egy hajóm speed 600 assal és 9,6 voltról szeretném működtetni, na valami ehhez passzolót

köszi

Csabax
2004-09-03, 08:06
Hali, először is az a kérdés hogy kell hátramenet vagy nem illetve mennyi Ampert zabál a motor mert ez a szabályzó alkalmas kis átalakítással

APPME
2004-09-03, 08:49
Sziasztok!
A vasalós fóliát azoknak ajánlom, akik hosszabb távon akarják alkalmazni.
Az első egy-kettőt még eldobósra fogjátok csinálni, pontosabban "na elölről mégegyszer, új fólia, új hőfok, stb." - saját tapasztalat.
Én le is fordultam róla és fotólakkal csinálok paneleket, jobban tetszik. Persze bármelyik eljárás elindulása hibákkal fog történni.
Ha eredménycentrikus vagy, csináltasd meg egy gyakorlott emberrel, de ha szeretsz ezzel szórakozni és úgyis belefér az idődbe, hadd szóljon...
APPME

Saca
2004-09-07, 19:48
Hi!

Megkaphatom én is a rajzot? Egy Tamiya Twin Detonátorom van 540-es ikermotorral, de mechanikus a szabályozó. "egyesben" is száguld, legalábbis sztem.
Köszi.

Csabax
2004-09-08, 08:01
Hali, Valaki árulja el hogyan tudom feltenni a képet mert nekem eddig még nem sikerült. Még az avatart sem hozza össze. Saca emilben szívesen elküldöm, dobj 1 címet.Üdv.

lor
2004-09-08, 11:11
http://193.91.80.179/~lori/modell

ha vki emilben szeretne vmit kapni akkor vagy tegye mar ki a profiljaba a mail cimet vagy a hozzaszolasaba irja mar le

Csabax
2004-09-08, 18:05
Köszi Ior, hogy feldobtad

lor
2004-09-08, 18:30
jah
;-)

off
aramgenerator kapcsolasi rajzot vagy komplett gyorstoltot nem tud vki?
on

Atesz
2004-09-08, 19:10
Hali!
Aki esc-t akar építeni itt talál hozzá leírást.Én nem csináltam, nem is értek hozzá, csak multkor találtam ezt az oldalt.
Üdv.:Atesz
http://www.rcdesign.ru/eng/electronics/

Saca
2004-09-08, 20:49
Igazatok van. Véletlen letiltottam az emil láthatóságát. Javítva.

norbique
2004-10-26, 18:36
Itt van még egy 6 tól 16 celláig. Optocsatolós, analóg, lineáris, könnyen megépíthető és vízhűthető (lásd a galériát), 40A-es egyirányú. Kapcsolási rajz, panel rajz, beültetési rajz, alkatrészlista, stb. RádióTechnika Évkönyvből. Gyönyörűen megy. Bármi kérdés felmerül kérdezzetek. Legjobb tudásom szerint segítek.

http://www.norbique.rchomepage.com/esc/index.htm

üdv.
norbique

norbique
2004-10-26, 18:36
Itt van még egy 6 tól 16 celláig. Optocsatolós, analóg, lineáris, könnyen megépíthető és vízhűthető (lásd a galériát), 40A-es egyirányú. Kapcsolási rajz, panel rajz, beültetési rajz, alkatrészlista, stb. RádióTechnika Évkönyvből. Gyönyörűen megy. Bármi kérdés felmerül kérdezzetek. Legjobb tudásom szerint segítek.

http://www.norbique.rchomepage.com/esc/index.htm

üdv.
norbique

SzaboPSz
2004-11-03, 21:22
Hello!

Van egy 3~ szabályzó kapcsolási rajzom. Vki tud róla véleményt mondani???

email cím, és küldöm!

Kössz

Kaninjo
2004-11-05, 22:28
Hello!
Van egy 3~ szabályzó kapcsolási rajzom. Vki tud róla véleményt mondani???
email cím, és küldöm!
Kössz
Hali!
Ha aktuális még ide küldheted:
kaninjo@intermail.hu

Üdv.:Kaninjo

SzaboPSz
2004-11-06, 23:36
köszönök mindent!!

DiamantTomi
2004-11-10, 06:20
Na én találtam egy jót
http://www.fmx.dk
A pic16F84-es tök jól működik.Gombnyomásra lehet állítani a max min és középállást.És megjegyzi akku nélkül
A hülyegyerek eldugta a HEXát ezért itt a link http://fmxstart.tripod.com/mc_download/download_9812.html
Elsőre múködik.A kondi szerintem feleslegesen nagy nekem egy sima néhány nF-al is működik.
A sajnálatos az hogy a forrás nincs meg és nem lehet fejleszteni rajta :roll:

3d
2005-03-24, 10:09
Ezt mi is megépítettük. (kb fél éve):) Ha véletlenül valakinek nem akar bebootolni a pic akkor egy reset segít rajta. Amúgy a kapcsolási rajzon a charge pump ic alatti kondi fordítva van (ha nem vigyázol akkor durran) :).

Jópofa kis szabályzó bár egy intelligens fék kellene még rá. Ha nem elég a 2db FET/irány akkor be lehet a többszörösét is forrasztani.

K...

Na én találtam egy jót
A pic16F84-es tök jól működik.Gombnyomásra lehet állítani a max min és középállást.És megjegyzi akku nélkül
A hülyegyerek eldugta a HEXát ezért itt a ]http://fmxstart.tripod.com/mc_download/download_9812.html[/url]
Elsőre múködik.A kondi szerintem feleslegesen nagy nekem egy sima néhány nF-al is működik.
A sajnálatos az hogy a forrás nincs meg és nem lehet fejleszteni rajta :roll:

Tibus
2005-06-30, 22:33
Na én találtam egy jót
A hülyegyerek eldugta a HEXát ezért itt a ]http://fmxstart.tripod.com/mc_download/download_9812.html[/url]
Elsőre múködik. A sajnálatos az hogy a forrás nincs meg és nem lehet fejleszteni rajta :roll:
Helló! Valami picprog nevű progival(PIC84PGM Version 2.02) disassembled-áltam azt a hex kódot amit az emberünk hexában adott meg, és valami *.asm-ben le tudtam menteni. Létezik, hogy a hex szöveget fejtette vissza? Vagy csak egyszerűen nem tudom, hogy DiamantTomi milyen forrásról beszélt? :)

A kondi szerintem feleslegesen nagy nekem egy sima néhány nF-al is működik. :roll:
Ez melyik kondi? A 4,7u-s vagy a 10u-s a fesznövelőnél?

És most azokhoz szólok aki megépítette. :) A két optocsatoló alatt a két 10k-s ellenállás mellett jobbra(a kapcs rajzon) van egy jelöletlen kondi, az csak valami szűrő? Az mekkora kell, hogy legyen? Asszem valami pár kH-en rezek az a fesznövelő, meg gondolom nem sok áram folyik el belőle, szóval 100nF-os elég, mi?

Tibus

DiamantTomi
2005-07-01, 10:33
DiamantTomi milyen forrásról beszélt? :)
a forráskódról .asm formátumban de a visszafejtett már nem ugyanaz.

Ez melyik kondi? A 4,7u-s vagy a 10u-s a fesznövelőnél?
A fesznövelő és a H-híd részét nem építettem meg így a 4,7uF

És most azokhoz szólok aki megépítette. :) A két optocsatoló alatt a két 10k-s ellenállás mellett jobbra(a kapcs rajzon) van egy jelöletlen kondi, az csak valami szűrő? Az mekkora kell, hogy legyen? Asszem valami pár kH-en rezek az a fesznövelő, meg gondolom nem sok áram folyik el belőle, szóval 100nF-os elég, mi?
Valószínű szűrőkondi így jó a 100nF.
üdv Tomi

standard2
2005-07-03, 19:17
Sziasztok!

Gondolom, mindenkinek van törött szervúja az archívumban.
Ha kidobáljátok a fogaskerekeket belőle, középálásba
teszitek a potiját, vagyis helyettesítitek egy ellenállással,
kaptok egy kisteljesítményű, előre-hátra menetes szabályzót.

Ingyen....

Ha aplikáltok rá egy végfokot pár FET-ből,
egy szuper szabályzótok lehet, pár ezer forintért.

Üdv

Tibus
2005-07-04, 11:32
Hát ez is egy megoldás, de szerintem egy szervó vezérlős dolog nem tökéletes. Viszont ha ez a PIC-es dolog bejön, amit DiamantTomi talált az sokkal jobb lesz és nem drága annyira ez sem, az égető elektronika sem valami baromi bonyolult.

Ez pl egy David Tait féle égető:
http://people.man.ac.uk/~mbhstdj/piclinks.html

Ebben pl ott egy pp.gif nevű fájl, ami egy egyszerűbb égető hardver és ott van benne az égető szoftver is, ami a PIC-re égeti a progit:
http://people.man.ac.uk/~mbhstdj/fpp09.zip

DiamantTomi
2005-07-04, 12:56
a PIC-es azért jó mert lekapcsol, be is állíthatod a software-ben mikor, hogyan tegye.Ezenkívül rakhatsz zavarszűrést, beállíthatod a az adóhoz a gáz állásokat.Meg is jegyzi őket.Stb

Tibus
2005-07-04, 21:28
Hát nagyjából most fejeztem be ezt a PIC-es szabályzót, ami itt van:

http://www.fmx.dk/

Ez a PIC16F84-est csináltam meg, de egyenlőre nem rezonál a 4MHz-es cucc, és az a ICL7660-s is melegszik. A bekötését sem értem, pl a V out mér van leföldelve!? És mindkét 10uF-os kondi fordítva van!? Mert az egyik a föld felé van a pozitívja, a másik meg az ICL7660-s IC 2es, kondi+ lábához a negatív fele van rajzolva...

Tibus
2005-07-04, 22:03
Hát nem tom most mi van, beraktam egy másik ICL7660-t, de ugyanúgy melegszik. De mi történt? Az előzőnek kicsit magas tápot adtam, olyan 12V-ot, de azt asszem ki kéne bírnia még, és nincs is kimenő feszültsége.

Ha csak a tápot adom neki akkor is melegszik :(

Ááá, azt hittem egyszerű lesz, de tudhattam volna hogy sosem az!

Tibus
2005-07-04, 22:36
Kinyiffantak az 1N4148-as diódák :shock: lehet hogy az vágta haza mindkét IC-t, de azok is mitől!? :?:

3d
2005-07-05, 10:15
Tibus olvass vissza!!!!

DiamantTomi
2005-07-05, 10:49
ITT AZ IC ADATLAPJA http://www.ee.washington.edu/stores/DataSheets/linear/icl7660.pdf
a példakapcsolásokból látszik hogy a vout igazából -vout és a föld láb nem a földre van kötve.
A 4mhz-es kristály nem rezonál: az égetőben beállítottad a megfelelő kristályt?Egyébként hogy mérted meg?

Tibus
2005-07-05, 13:26
3d: visszaolvastam, de ha a fordított kondira gondolsz, akkor azt visszafordítottam.
Ha a resetelésre azt nem tom hogy kell :(

ICL-t egyenlőre nem üzemeltetem, miután a PIC fut megnézem.

A Lomexben 4MHz-es rezonátort kértem, 3 lábasat, erre otthon látom, hogy valami kvarcot adtak. Na sebaj akkor a két lábára kötöttem 33pF-os kondikat, a másik végüket meg a földre, asszem így kell. Oszcilloszkóppal néztem meg, méregetem mindenhol, de sehol nem találtam jelet. Ennek mekkora amplitúdóval kéne rezegnie?
A hapsi írta aki írta a progit a PIC-re, hogy ezeket WatchDog meg a CodeProtect-eket nem állította be, és ugye azt sem hogy XT legyen az oszcillátor, de ami nekem van égető progim, David Tait FPP Flash PIC Programmer v0.9, abban sehol nincsenek beállítható flag-ek, hogy kristály legyen az oszcillátor. Ti mit használtok? Vagy esetleg a hex fájlba be lehet valahogy írni ezeket a beállításokat? Egyébként David Tait féle égetőt használok, a 4066/4707-es fajtát.

Akkor lehet hogy ez a baj, hogy nem is akarja a PIC meghajtani a kvarcot mert nincs beállítva hogy XT-t használjon? :(

Kösz hogy segítetek!
Tibus

DiamantTomi
2005-07-05, 14:01
a 3 lábúban az a jó ugye hogy beépítik a kondikat.De én sima kvarcot használok 68pF-os kondikkal és soha nem volt gond vele.
Égető itt van http://www.ic-prog.com/ ebben kiválasztható hardware-ként a tait soros verziója.
A kristály fajtát, WDT-t stb beállításokat a software-ben szokták definiálni.Az égető program érzékeli és az IC-progban megváltoztathatod égetés előtt is.Ha csak hex áll rendelkezésre nem gond mert ugye azt töltöd bele.
Amúgy ha nem rezeg be az amiatt is lehet hogy nem volt sikeres az égetés.A verifying sikerült?Amúgy tápfesz amplitúdó nagyságú az oszcillátor jel.Az egyik lábon jön a jel a másikon megy vissza.Ha nem jó a software nem jut ki a jel a lábhoz.
A kondikat ne fordítsd meg hacsak nem tudod hogy hogy működik :!: :!:
Ott negatív feszültség jön létre ezért lehet a földre kötve pozitív.Mert akkor a föld pozitívabb mint a negatív fesz.
A diódák túl nagy áramtól mehettek tönkre ami akár fordított polaritás miatt történhetett.Szólj ha működik

Tibus
2005-07-05, 14:03
Na rájöttem, a 3FF9-et kellett a Config-hoz beírni, és az jelenti az XT-t és a többi beállítást, már rezeg is, most kötöm rá a jelet....

Tibus
2005-07-05, 14:14
Lehet hogy most kéne valami reset? Most oszcillál, és a PIC 18-as, legutolsó lábán magas jel van...

Tibus
2005-07-05, 22:45
3d! DiamantTomi! Ti megépítettétek ezt a PIC-es szabályzót? Microchip PIC16F84-04/P -t használtatok? Nekem életben is meg egy PIC Simulator IDE nevezetű programon is ugyanaz az eredmény: ha kap egy vezérlő jelet a bemenetére, akkor a 18-as láb magasra vált és kész, megállt a rendszer, nem is villog az a LED sohasem. Arra gondoltam, biztos a PIC rossz, de ha a szimulátoron is ez történik, akkor már nem értem. Segítsetek légyszi, Ti is azt a MOTO_V15.HEX -et töltöttétek bele?
Mást nem kell csinálni vele? Beállítottam az ajánlott config biteket is amit a honlapon ajánl. Egyszerűen nem tudom elképzelni mi van :(

DiamantTomi
2005-07-05, 23:50
Bementél a setup mode-ba (úgy adod rá a tápot hogy nyomvatartod a gombot) :?:
Meg asszem a kapcsolónál kellett valamit variálni.De csináltam annak idején nyák-rajzot azon meg tudom nézni (elég rég volt már)
Én az égetésre gyanakodnék.Tegyél bele egy próbaprogramot pl világít a led ha lenyomod a gombot.így kiderülhet sok hiba.

Tibus
2005-07-06, 01:19
Télleg! A szimulátorban kigyulladt a LED, ha nyomvatartottam a gombot, majd holnap kipróbálom! De a fazon azt írta hogy az első alkalommal is villog négyszer, vagyis hogy bekerülünk a setup-ba! Látod ilyen apróságokon múlik, remélem fog működni. És a kapcsolóval mi van? Mit kellett variálni? Hálás lennék ha meg tudnád nézni!

Köszi mindenkinek,

Tibus

DiamantTomi
2005-07-06, 06:11
Szia!Ma utánanézek.Ha az eredeti programban folyamatosan világít az nem jó asszem.Emiatt kellett variálni.De megnézem.

modell321
2005-07-06, 08:55
http://members.tripod.com/~TrEbOr69/speedcnt.html

A www.ret.hu címen árulják az IRL2203N Fetet.
De az IRL3803 jobb és olcsóbb....:)))

András

Tibus
2005-07-06, 10:42
Köszi Tomi! Jó lenne, mert már idegesít ez az egész. Hogy lehet olyan valamit közzétenni ami nem működik!? Nemigaz :(

És Ti rájöttetek erre? Valami nagy PIC programozók vagytok? Végül is én is nyomon tudom követni valamennyire a programot, de hogy bele is nyúljak...

Tibus
2005-07-06, 14:32
Minden rendben, működik, csak ez a setup-ba való belépés zavart meg, mert azt írta ugye, hogy az első áram alá helyezéskor rögtön belép, de nem. Úgy csináltam ahogy mondtad: nyomva tartottam a gombot mialatt rádugtam a tápcsatlakozót és rögtön bejött!

Nagyon szuperül működik! Majd kipróbálom motorral is, mert egyenlőre csak ledek világítanak az irányoknak megfelelően.
Még a fesznövelő problémát is meg kell oldanom, lehet hogy a beforrasztáskor tönkrementek a diódák és az tette tönkre az ICL7660-t.

Köszi segítséget, majd még jelentkezem, hogy megírjam, hogy ajánlom-e mindenkinek ezt a szabályzót :tanc:

Tibus
2005-07-06, 17:51
Na működik FET-ekkel is, de ahhoz képest hogy ez a FET, az IRL3205, 100A-t bír el folyamatosan, eléggé felmelegedett. De csak az egyik a 4 közül, kirakódott rá valami műanyagpárlat, vagy már talán elkezdett korrodálni? :D Ja a háta az alumínium, akkor megolvadt? :D Kb hűtés nélkül ez mennyit bírhat? Ha rakok rá egy alulemezt akkor lehet közösíteni mind a 4-hez?

Vagy ha esetleg többet rakok bele, esetleg érdemes IRL3803-at tenni, ahogy modell321 írta?
Mondjuk 4x2 darabot?

Egy 600-as motorral teszteltem. Mikor baromira felmelegedett az egyik akkor megfogtam a motor tengelyét pár másodpercre. De mér csak az egyik? Na mindegy

Ja működik a fesznövelős is, biztos a diódákat sütöttem meg beforrasztáskor :oops:

mrsad
2005-07-06, 21:55
Tibus,
azért melegszik, mert nem nyit ki teljesen. Ezért marad valamennyi átmeneti ellenállás a drain és a source között, és ez már 10-20 amper esetén is komoly höt tud termelni (10-20 watt már komoly höterhelés egy ilyen kicsi höleadó felületnek).
Két eset lehetséges: legyen a melegedö fet mondjuk "FET1". Ha felcseréled valamelyik nem melegedö fettel (mondjuk FET2-vel) és utána is a FET1 (ami most a FET2 eredeti helyén van) melegszik, akkor a FET1 a gázos. Ha ellenben a FET2 kezd izzani (a FET1 eredeti helyén), akkor a vezérlés nem bírja teljesen kinyitni ("megnyúlt ellenállás, hidegforrasztás, stb...). Próbálkozz! Nem jó az, ha az akku fele töltése hövé alakul, mikor mást is tehetne.

Tibus
2005-07-06, 23:25
Oké, kipróbálom! Bár mértem a feszültséget a gate-en és mindenhol egyforma volt teljes gázon. Már úgy értve, hogy hol az egyik ketőn 13-14V körüli, hol a másik kettőn.

Mi az a megnyúlt ellenállás és hidegforrasztás?

És ezeknek mennyire melegedhetnek? Mert, ha csak 0 és teljes gáz között álligatom, szóval nem vesz fel komoly áramot, akkor is langyosak.

mrsad
2005-07-06, 23:36
Ha langyos, az teljesen oké (pár milliohm ellenállás mindig lesz, ki tökig nyitva van, akkor is), de azért a kezed bírja el hosszabb ideig is.

A "megnyúlt" ellenállás az azt jelenti, hogy valamilyen behatás miatt (mechanikai sérülés, höterhelés stb.) az ellenállás értéke nem annyi, amennyinek lennie kéne. A hidegforrasztás meg olyan forrasztás, ahol nem igazán tökéletes a kontaktus. Pl. akkor keletkezhet ilyen, ha a forrasztóón kihülése és megszilárdulása _közben_ mozgatva vannak a forrasztott vezetékek.

Tibus
2005-07-07, 00:33
És langyosnak maradni kb hágy amperig kéne? Mondjuk erre a motorra 85A-t írtak, hogy ha megakad, de annyi nem hiszem hogy folyt, mert az akkuim sem bírnak annyit leadni és a vezetékelés is csak teszt szintű volt.
Mondjuk ha kocsiban van, akkor 10-20 ampert vesz fel, azt még kéne bírniuk melegedéssel? De nem gond rátenni valami alulemezt, van hely.
Bár ha több a FET akkor kisebb is az ellenállás ami azért sokat számít a feszültég esésben nagy áramnál..

És az a megnyúlt ellenállás hova értendő, a FET D-S ellenállása?

Spion
2005-07-07, 11:54
Hello mindenkinek!!!

Nem tudom hogy segít-e de ha cserélni szeretnéd a fetet akkor ajánlani tudom csak az IRF3205-öt a lomexbe kapható is a csúcsáram azt hiszem 390A amit folyamatosan elvisel az 80A és pár másodpercig folyamatosan bírja a 110A is 200W-os és kb. 220Ft
Az adat lepja : http://www.google.com/url?sa=U&start=1&q=http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irf3205.pdf&e=9711

Én már két alap szabályzót "tuningoltam" vele és mind kettő tökéletes!

Remélem segíthettem!

Tibus
2005-07-08, 02:07
IRF3205-öst vettem bele. Elvileg működik, de egy olyan gondom van, amiben jó lenne, ha össze tudnám hasonlítani más emberekével akik megépítették! DiamantTomi és 3d!
Az a helyzet, hogy ugye a 2db FET amelyek az akku pozitív végére vannak kötve, azoknak a source lába a földdel csak a motoron keresztül csatlakozik. És ugye a FET nyitófeszültsége az a gate és source láb közötti feszültség. Ami pedig, ha a globális - a fesznövelő által előállított - nyitófeszültséget a föld és a gate közé kapcsoljunk, akkor a source és a föld közöt ott a motor, amin, ha áram folyik, akkor feszültségesés lép fel, ennyivel kevesebb lesz a nyitófeszültség a FET-en. Meg is néztem szkóppal, mrsad is sokat segített a hibakeresésben, és télleg elég csoffadt a nyitófeszültség azon a két FET-en.

Na ha ez igaz, akkor meg szeretném kérdezni a fent említett uraktól, hogy nekik is jobban melegszik-e a balról nézve az első és a harmadik FET?

Lécci nézzétek meg, ha nem túl bonyolult. Köszönöm! És mrsadnek is a segítséget!

modell321
2005-07-10, 22:49
>>Nem tudom hogy segít-e de ha cserélni szeretnéd a fetet akkor >ajánlani >tudom csak az IRF3205-öt a lomexbe kapható is a csúcsáram >azt >hiszem 390A amit folyamatosan elvisel az 80A és pár másodpercig >folyamatosan bírja a 110A is 200W-os és kb. 220Ft
>Az adat lepja : http://www.google.com/url?>sa=U&start=1&q=http://www.irf.com/product->info/datasheets/data/irf3205.pdf&e=9711

>Én már két alap szabályzót "tuningoltam" vele és mind kettő tökéletes!

>Remélem segíthettem!

Ugy nézem, 20V a nyitofeszültsége ennek a FET nek.....
Szóval egy komoly feszültségtöbbszöröző elektornika nélkül,
semmit nem ér.

TTL szintű, 5V ra nyitó FETet használj.

IRL2203N, vagy IRL3803 és társai.
SMP60...........

Ha Ugs nagyobb 5 voltnál az adatlapon,
nagyon nem fog szuperálni a szabályzó!

András

Tibus
2005-07-11, 23:07
modell321 igazad van! Tényleg van valami Logic-os FET!

Arra az IRL3803-ra ezt írta:
VGS(th) Gate Threshold Voltage: minimum 1.0V

Akkor ez azt jelentni, hogy 1V-tól reagál, már nyit?

De a max áramát ennek is 10V-nál adták meg, vagy azért jobban kinyit 5-6V-nál, mint a nem Logic-osak?
Az adatlapján nem találtam Ugs-t, csak Vgs-t, de az is maximális értékeknél, hogy +/-16Vot kaphat...

Tibus
2005-07-11, 23:18
Ugy nézem, 20V a nyitofeszültsége ennek a FET nek.....

Micsodaaa? Az szép lenne. Lehet, hogy azon jobban kinyit a FET, de hogy a nyitófeszültsége lenne az, azt nem hiszem. A FET-eknek - már amennyit én láttam - +/-16-20V a max gate-source feszültségük, a felett már tönkremennek.

Hát kíváncsi leszek mit bírnak ezek a logic-os FET-ek, de valahogy tartok tőle, hogy nem lesz az igazi, miért is működne nekem bármi... :|

Remélem igazad lesz András!

modell321
2005-07-14, 11:59
Sziasztok!

Most nincs lehetőségem adatlapokat nézegetni de a logic FETEK,
5V ra már jól működnek.

A nem logic FET-ek pedig a max teljesítmény töredékét képesek csak leadni.

Egyébként nem hinném hogy létezik manapság olyan szabályzó
ami ne logic FETEt használna.......

Bevált, működik, mintahogy a kimustrált szervóból átalakított szabályzó is.

Nekem úgy néz ki hogy hűtés nélkül egy olyan 5-8A rt bír kapcsolni egy
logic FET, tehát ha 4 darabot bepakol az ember az SC cellás modelljébe,
közel 100% os hatásfokú szabályzója van.

András

Toroczkai Attila
2005-08-11, 23:45
Hali! Van egy ICS-400F jelű szabályozóm, és a fetek galyra mentek.
mijennel lehetne őket helyettesíteni. Nekem 12V max 5A a therhelés.

lenarth
2005-08-23, 12:00
Szervusz Toroczkai Attila!
Az ICS-400F szabályzóban csak egy FET van, egy nagyobb teljesítményű pákával, és ónszippantóval kitermelhető belőle.
A FET típusa IRF3205, 300.-Ft. alatti áron megkapod a LOMEX Lehel úti üzletében.
Mielőtt beforrasztod az újat, a hozzá adott hűtőbordát fúrjad át úgy, hogy előtte rápróbálod, hogy ne lógjon nagyon ki egyik irányba se,majd csavarozzad rá a FET hátsó hűtőfelületére, ezután hajlítsad meg a FET lábait ugyanúgy, ahogyan az eredeti volt. Mindkét oldalon forrasszad meg jól, mert ellenkező esetben problémák lehetnek a nagy áramerősség miatt. Arra ügyelj, hogy rövid idő alatt forrasszad ki és be, mert a huzamos hőterhelés a FETet is, és a kis nyomtatott áramköri lemezen található egyéb alkatrészeket is károsíthatja.
Sok siker a javításhoz!

n-dre.
2005-09-15, 21:27
Hello!

Érdekelne 3 fázisú szabályzó kapcs. rajz! Ha van valakinek küldje el a mail-emre!

Kössz!
üdv Endre

lenarth
2005-09-16, 20:34
Szervusz n-dre!
Az igencsak kevés, hogy háromfázisú kapcsolási rajzot kérsz.
A háromfázisú szabályzók kontrollerrel vannak vezérelve, a fejlesztésük időigényes, gyári programot megszerezni csak ipari kémkedés alapján tudsz, (...ha tudsz...) ezen felül, nem minden kontroller működik akármelyik háromfázisú motorral rendesen.
Röviden ennyit, jobb inkább megvenni a gyári tutit, mint próbálkozni, majd bosszúsan a fiók mélyére süllyeszteni beültetett nyákokat, és rájönni arra, olcsóbb lett volna megvenni, mert az legalább működik.
De ha ez sem kedvetlenít el, mmormota itt a fórumon indított egy topicot, ha megkeresed, akkor kiélheted magadat a háromfázisú szabályzók sajátkezű építésében.
SOK SIKERT HOZZÁ!!
Üdvözlettel: L.J.

n-dre.
2005-09-17, 14:00
Hell!

Ok,kössz valszeg venni fogok, csak gondoltam előtte körbenézek,mik a lehetőségek! Affinitásom van az ilyesmi bütyköléshez, csak mostanság időm nem biztos,h lesz rá! :)

üdv Endre

n-dre.
2005-09-17, 14:01
Hell!

Ok,kössz valszeg venni fogok, csak gondoltam előtte körbenézek,mik a lehetőségek! Affinitásom van az ilyesmi bütyköléshez, csak mostanság időm nem biztos,h lesz rá! :)

üdv Endre

Tibi20
2006-07-16, 02:23
Üdvözletem
Nemrégiben építettem egy PIC-es szabályozót, egészen jól bevállt, szeretnék építeeni még egyet, de a 12F629 ic nállunk nem beszerezhető de a PIC12C509 viszont belehet, kérdésem az lenne, hogy a progit az egyikből átlehet tölteni a másikba? Kompatibilisak egymással?

Prowler
2006-07-17, 11:07
Tudna valaki 30A-s revers-es rajzot?? Lehetoleg egyszeruet, nem programozhatot, nem IC-set?
Koszi.

Mikike
2006-07-17, 11:46
Üdvözletem
Nemrégiben építettem egy PIC-es szabályozót, egészen jól bevállt, szeretnék építeeni még egyet, de a 12F629 ic nállunk nem beszerezhető de a PIC12C509 viszont belehet, kérdésem az lenne, hogy a progit az egyikből átlehet tölteni a másikba? Kompatibilisak egymással?

Szia Tibi20!
Ha megvan az assembly kód és értessz hozzá akkor lehetséges. Bár én is most szívok egy ilyennel
ugyanis mifelénk meg 12F675 nem volt csak 12F629. Ugyebár ebben nincs AD konverter, ezért kigyomláltam a kódból az LVC részeket. Egyszer működött, de nem tetszett ahogyan a gázra viselkedett, ezért átprogramoztam, és azóta nem hajlandó mozgatni a FETeket.
Esetleg megkérdezhetem, hogy autós/repülős szabiról van szó?

Prowler:
IC nélkülit még nem láttam, de ettől eltekintve lehet, hogy létezik. Mindenesetre egy pár PIC-es ]http://www.designsoft.com.au/ahome/rc/PIC-CarESC/[/url]

Nagyon jónak néz ki én is ezt csiszolgatom, eddig kevés sikerrel.
Van benne minden ami egy autós szabályzótól elvárható.
A forráskód elején vannak a konfigurálandó részek, azokat átírogatva testreszabható szabit lehet programozni. Hátránya, hogy nyákrajz, csak elvi ábrák.

Van egy másik is:

http://homepages.paradise.net.nz/bhabbott/bridge.html

Előnye, hogy van SMD -s nyákterv is.

Prowler
2006-07-17, 13:33
Hogyan lehet programozni az ic-t???
Mivel kell osszekotni a geppel?

A masodik rajzot nezegettem...
Ez igy elkeszitve hany ampert bir? Nekem Hajohoz kellene egyszeru reverses controller, 30 Ah-s...
A foton latom tobb ic is van:( sajna nagyon nem ertek hozza...

Koszi

DiamantTomi
2006-07-17, 13:36
ha nem akarsz programozni, sok helyről rendelhetsz programozott procit is, kit-et is, stb

Prowler
2006-07-17, 13:56
Nem a softtal van a gond hanem a hard reszevel...:(

Ezeket csak szamitogeppel es egetovel lehet programozni nem??

Mikike
2006-07-17, 15:32
Nem a softtal van a gond hanem a hard reszevel...:(

Ezeket csak szamitogeppel es egetovel lehet programozni nem??

Szia Prowler!

-> A másodiknál a felső Fetek ha jól tudom 50 Amperesek. Az alsók (SI4410) 10Amperesek.
Ha húzod neki a fruttit akkor egy alsón és egy felsőn keresztül folyik a motron át az áram.
Ha jól tudom akkor ez soros kapcsolás. Itt pedig az ellenállások arányában oszlik el az alkatrészen eső áramerősség. Tehát inkább 10 Amperes, mintsem 50.Ez le is van írva valahol az oldalon. De viszont ha úgy alakítanád ki az alsó két FETet is mint a felső 2-t akkor valószínűleg 50 Amert is bírna. De várd meg valaki okosabb véleményét is. DiamantTomi Mormota nagy mesterek e téren.

-> Igen PIC-et csak PCvel + égetővel lehet őket progizni. (Na jó lehet Machintoshal is :lol: )
A Pic programozó építése annyira nem nagy ügy,de kell hozzá egy kis elektronikai érzék.
Ha esetleg Hajdú-bihari vagy, és el tudod hozni, szivesen felprogramozom neked. Propic2 kompatibilis égetőm van szinte hozhatsz bármilyen PIC-et. (Na jó a 18-as sorozat kivétel :wink: .)

-> A Bruce Habbot félében 2 IC van csak. Az egyik a PIC. A másik (L4941) a BEC ért felel. (Szerintem.)

Nagyhirtelen ennyi.

Prowler
2006-07-17, 15:59
A másik (L4941) a BEC ért felel tenyleg:)... MOS FET feszultsegszabalyzo...
Erre rajottem...

Sajna nagyon tavol vagyok onnan.
Esetleg rajzod nincs? Rakerestem a neten, de semmi...

Programalas nelkul nem er semmit a PIC nem?
Koszi

DiamantTomi
2006-07-17, 16:38
Az égetö 1000x egyszerübb áramkör mint a szabályzó.Nem értem mi a gond vele.
http://www.jdm.homepage.dk/newpic.htm

Prowler
2006-07-17, 17:09
Hat igy asszem mar semmi baj nincs vele...

de megy a 12F629 vagy 675 - el???

Mikike
2006-07-17, 19:44
Szia Prowler!
Igen ismeri a 16F629-et, 675-öt. Ez inkább a programozó szoftveren múlik.
Tudmo javasolni Windowsos környezetre az IC-progot.
Ingyen letölthető innen:
http://www.ic-prog.com/
Van hozzá magyar nyelvű súgó is ha valami nem lenne világos.
Viszont ha még nem vettél PIC-et akkor 675-öt vegyél, mert mindkét program arra van tervezve.
(A Habbot félén a kapcsolási rajzon igaz 629 van, de a forráskód nem arra készült. )
Ezt csak azért mondom, mert én most azzal kinlódok, hogy valamelyik szoftvert átírjam 629-re.
Másrész javasolm a designsoftost, mert az egyszerűbben tanítható a vevőd jeleihez.

Sok sikert az építéshez!

Tibi20
2006-07-20, 23:47
Üdv Mikike sajnos a programozáshoz nem értek, ezt a progit is úgy kaptam Piccel együtt. A körítést már én találtam ki, elég egyszerű, de bevállt. Előre és hátramenetben is tud szabályozni, nekem hajóba van beoperálva, 6V, 10A-es akkuról hajtom, SPEED600-as mocimat, idáig egészen jól működött, de útközben építettem egy hajót, és kéne egy másik. Esetleg egy olyan égető rajzát ha tudsz valahol amivel a PIC progit kitudom másolni a Picből elküldenéd, akkor a progit elküldöm. Hátha tudsz valamit kezdeni vele.

Mikike
2006-07-21, 22:02
Üdv Mikike sajnos a programozáshoz nem értek, ezt a progit is úgy kaptam Piccel együtt. A körítést már én találtam ki, elég egyszerű, de bevállt. Előre és hátramenetben is tud szabályozni, nekem hajóba van beoperálva, 6V, 10A-es akkuról hajtom, SPEED600-as mocimat, idáig egészen jól működött, de útközben építettem egy hajót, és kéne egy másik. Esetleg egy olyan égető rajzát ha tudsz valahol amivel a PIC progit kitudom másolni a Picből elküldenéd, akkor a progit elküldöm. Hátha tudsz valamit kezdeni vele.

Szia!
A Spec által leírtakhoz csatlakozom.
12F629-ből kellene 12C509-be írni?
Hát most nézem itt a két adatlapot egymás mellet:
különbségek:

->12F629: 35 utasítás, 12C509 33
Fejből passzolom mely két uasítás hiányozhat. Megvan valahol az ASM kódlistám majd megnézem mit ír. Necces kérdés.

->A 12C509 nek csak egy timere van. Szvsz ez kritikus pont. Az ilyen szervós PWM-es megoldásnál valszeg mindekettő kell.

A többi (RAM, prog memória nagyjából passzol.) Szerintem.

Tibi20
2006-07-22, 13:05
Sziasztok
PIC12F629 van a szabályzóban.
Esetleg egy égető rajzot tudnátok hozzá küldeni?
Nincs mese Pestről kell beszereznem az ict.

Prowler
2006-07-27, 10:37
Van 1 erdekes kerdesem.

Tegyuk fel, hogy van 2 BEC-es szabalyzo(sajat epites, B. Habott fele.), amelyikek kulon-kulon 1-1 motort vezerelnek.
Na most az a kerdes, hogy ugye a vevo a szabalyzotol kap aramot. Ezert BEC, de melyiktol, merthogy akkor a masik szabalyzo mitol kapja a jelet?

Egy egyszeru Y csatlakozo nem oldja meg mert akkor nem tudom vezerelni kulon a 2 motort.

Esetleges megoldasokert elore is koszi.

gcs
2006-07-27, 15:30
Tegyuk fel, hogy van 2 BEC-es szabalyzo(sajat epites, B. Habott fele.), amelyikek kulon-kulon 1-1 motort vezerelnek.
Na most az a kerdes, hogy ugye a vevo a szabalyzotol kap aramot. Ezert BEC, de melyiktol, merthogy akkor a masik szabalyzo mitol kapja a jelet?
Az egyik (mindegy melyik) szabályzónak a vevőbe menő 3 vezetéke közül a középsőt ki kell kötni és meg van oldva a problémád.

Otti
2006-08-13, 14:01
Sziasztok kéne nekem egy 2iranyu 20-30A elektromos szabályzó kapcs. rajzát. Ha valaki tud irjon. :D :shock:

Mikike
2006-08-13, 14:44
Üdvözletem

Szia Tibi20!
Ha megvan az assembly kód és értessz hozzá akkor lehetséges. Bár én is most szívok egy ilyennel
ugyanis mifelénk meg 12F675 nem volt csak 12F629. Ugyebár ebben nincs AD konverter, ezért kigyomláltam a kódból az LVC részeket. Egyszer működött, de nem tetszett ahogyan a gázra viselkedett, ezért átprogramoztam, és azóta nem hajlandó mozgatni a FETeket.
Esetleg megkérdezhetem, hogy autós/repülős szabiról van szó?

Prowler:
IC nélkülit még nem láttam, de ettől eltekintve lehet, hogy létezik. Mindenesetre egy pár PIC-es ]http://www.designsoft.com.au/ahome/rc/PIC-CarESC/[/url]

Nagyon jónak néz ki én is ezt csiszolgatom, eddig kevés sikerrel.
Van benne minden ami egy autós szabályzótól elvárható.
A forráskód elején vannak a konfigurálandó részek, azokat átírogatva testreszabható szabit lehet programozni. Hátránya, hogy nyákrajz, csak elvi ábrák.

Van egy másik is:

http://homepages.paradise.net.nz/bhabbott/bridge.html

Előnye, hogy van SMD -s nyákterv is.

tibike32
2011-09-30, 10:54
Sziasztok!
Valaki már megépítette ezt a szabályzót ? : http://homepages.paradise.net.nz/bhabbott/bridge.html
Ha igen szeretnék segítséget kérni tőle.
Köszi
Tibi

Hetes
2015-11-19, 15:04
Sziasztok! Volna
Egy szabalyzo atalakitasi problemam. Ha rossz helyen irok segitsetek hogy hol keressem a megoldast.
A kov.a kelyzet. Van egy szerszamom nem repulo ami szenkefes motor van . at akarom alakitani brusshless re. Mert zabalja az aksit.. A jelenlegi aramforras a motorhoz egy valtoztathato kapcsolon jut el mint a dekopir furesznel.

Hogyan tudnam a brushless szabalyzobol kiiktatni azt hogy a vevo hianya miatt blokkolja az inditast?

Mikike
2015-11-21, 12:32
Helló,

A verzió építessz egy kvázi szervó tesztert 555-el vagy valami mikrokontrollerrel.
B) Veszel reszelhető firmware-es szabályzót amire rámegy mondjuk ez a firmware: https://github.com/sim-/tgy, majd átreszeled a kódot, hogy szervójel helyett az egyik ADC csatornán mért feszültséggel legyen vezérelhető.

Aenima
2015-11-22, 08:46
Sziasztok! Volna
Egy szabalyzo atalakitasi problemam. Ha rossz helyen irok segitsetek hogy hol keressem a megoldast.
A kov.a kelyzet. Van egy szerszamom nem repulo ami szenkefes motor van . at akarom alakitani brusshless re. Mert zabalja az aksit.. A jelenlegi aramforras a motorhoz egy valtoztathato kapcsolon jut el mint a dekopir furesznel.

Hogyan tudnam a brushless szabalyzobol kiiktatni azt hogy a vevo hianya miatt blokkolja az inditast?

Kedves Hetes!
A témában írt összes hozzászólásodat töröltem, kivéve ezt az egyet. A jövőben ha kérhetem ne fosd tele a fórumot. Ha egy helyre írsz az tökéletesen elég.

Köszönöm.

Üdv, A

Hetes
2015-11-23, 10:07
Aenima bocsi es koszi.Köszi.

Nekem ez kinai sajna. De a nagy kerdes hogy porfujo gep szabalyozhato kapcsoloja utan kellene a szabit rakni. 1. Nem maradhat feszultseg alatt semmi mert az aksi 36e. 2. Azonnal indulnia kellene a motornak minden plusz kapcsolo v gomb nelkul. 3 a szabihoz 0-18v szabalyozha5o aram menne. 3 surgoren megoldasra szorul a dolog mert 15e egy kefes motor es ez a gepem megy a legtobbet uzemorara.azt hiszem.
Summazva: mi az a 555? Bp en tudna e nekem valaki segiteni vagy levelezon? Esetleg linket amivel boldog lehetnek mert akkor 4 gepet is at t7dnek alakitani. Koszonet elore is :)

ksanyi
2015-11-23, 17:43
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__470__189__Servos_Parts-Servo_Tester.html " mi az a 555?" Ha ennyire tájékozatlan vagy az elektronikában akkor ne kísérletezz, vegyél egy szervó tesztert! Ezzel betudod állítani a megfelelő fordulatszámot.

Hetes
2015-11-24, 12:18
Kosz. Ugy latom vakvaganyon vagyok.
Egy kefes motor helyere kellene beraknom egy motort egy szabalyzot es tesztert. A tszter meg rosszindulattal sem ferne be:D
Szabalyzos a kapcsolo vagyis a betap 0-18v ig van. Es avval
Csak azt szeretnem kiiktatni hogy a szab. Kovetelj a vevő jelèt.
Ezt teszterrel akkor meg lehet oldani? Elindul e a motor ha a szabira aramot adok?
Nem lehet semmi folyamatosan feszultseg alatt . vagy egyidejuleg kellene aramot kapnia minden elektronikanak ami birja a 18v ot.

Este felteszek egy kapcsolasinrajzot hogy erthetobb legyen.

ksanyi
2015-11-26, 10:50
Szia! Csak hangosan gondolkodok! Ezek a szabályzók nem indulnak el vezérlő jel nélkül. Ezek a szabályzók ( okosak) felismerik a tápfeszültséget,és egy bizonyos szint alá esve lekapcsolják a motort. Neked valami olyan motor kellene, mint a ventilátor motorok ahol be van építve a szabályzó a motorba, és a tápfesszel tudsz szabályozni. Nem tudom mekkora a készüléked, de a 18 volt is már elég magas feszültség ahhoz hogy kisméretű és főleg olcsó szabályzót és motort találj hozzá. Esetleg pár fénykép jól jönne! Üdv ksanyi.

mybuster
2016-01-02, 09:25
A megoldás szerintem egy pofon egyszerű controlleres PWM vezérlés. 0-18V ot leosztjuk feszosztoval mondjuk 0-5V ig 5V os referencia esetén, az MCU feldolgozza kimenetén pedig egy PWM jelet állít elő ami mondjuk egy FET-et kapcsolgat arra pedig a moci és már kész is . ;)

mrsad
2016-01-11, 12:19
Hali,

a legegyszerűbb, ha megveszed 15 eFt-ért az eredeti kefés motort, becsavarozod és mehetsz tovább. Esetleg ha csak a kefék koptak el, akkor kommutátortisztítás+kefecsere.
Hidd el, mire találsz egy mechanikailag passzoló BELSŐ forgórészes brushlesst, hozzá egy szabályzót, plusz egy szervó tesztert és egy BEC-et (hogy minden 18V-ról menjen)
addig kidobsz az ablakon X eFt-ot, gazdagabb leszel pár ősz hajszállal, elcseszel egy csomó időt, és a géped sem termel egy fityinget sem. És a vége úgyis az eredeti motor lesz ;-)