PDA

Teljes verzió megtekintése : Video Diversity, RangeVideo microDiversity és a többiek

mcelek
2011-01-29, 14:23
Szóval nem drága ez a micro Diversity, a jósága meg majd kiderül.
http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&cPath=46&products_id=216
:-\ Első nekifutásra annyit, hogy nem egyforma a két vevőm, 12 és 15Ch-s van és természetesen nem egyformák.
A panel másképp néz ki, de a kábelkiosztás hasonló, ezért a vezetékelést is egyformán a leírtakhoz hasonlóan oldottam meg.
Az első mérés meglepő volt, naná, hogy nem egyforma RSSI értéket mértem, ami még nem lenne gond, de az adó bekapcsolása után észleltem az igazi proplémát. :o
Az egyiken a térerő feszültsége nőtt, míg a másikon csökkent :'(
Remélem a tesztek azért sikerülnek majd és nem bizonyul használhatatlannak ;)

gabor2009
2011-01-29, 22:04
Mi az oka, hogy diversitizel?
Egy jó kell szerintem.

A diversity-től a hatótávod nem fog megnőni...

mmormota
2011-01-29, 22:34
Nem is arra való.

Egyik tipikus alkalmazás a következő:
A hatótáv növelése érdekében felszerelnek egy nagy nyereségű antennát, pl. Yagit. Az antenna nagy nyeresége miatt nő meg a hatótávolság. A diversity arra kell, hogy a nagy nyereségű antenna kis nyílásszögéből adódó kellemetlenséget kiküszöbölje.

A nagy nyereségű antenna nyílásszöge kicsi. Minél nagyobb a nyeresége, annál kisebb. Ez egy elvi dolog, nem lehet megkerülni. Lehetetlen egyszerre nagy nyereséget és nagy nyílásszöget elérni. (az energia megmaradás törvényének egyik formája)

Mikor a gép még közel van, gyorsan változik az iránya, nem marad benn az antenna szűk vételi tartományában, ki-kiesik a vétel ahogy épp az antenna nulla irányain repül keresztül. Egy keskeny nyílásszögű antennával nem lenne egyszerű folyamatosan követni a gépet.

Helyette felraknak egy másik antennát másik vevővel, amely sokkal kevésbé irányérzékeny, mondjuk egy botantennát. Mikor a gép még közel van és gyorsan változik az iránya, főleg ez dolgozik. A diversity dolga, hogy mindig a jobb képet adó antennát&vevőt kapcsolja a kimenetre. Így nem esik kia kép.

Mikor a gép eltávolodik, már nem olyan nagy az oldalirányú változás, meg lehet célozni a szűk nyalábú antennával, nem fog állandóan kimenni a szögtartományból. Ez úgy is működik, hogy nagy távolságra előre ki szokta mindenki találni hogy merre megy, és eleve arra állítja az antennát. Így menet közben már nem kell célozgatni.

Van, aki minden irányba szeretne nagyobb hatótávolságot. Erre is használják a diversityt. Pl. négy darab patch antennát használnak 4 vevővel. A szimpla patch nyílásszöge elég nagy ahhoz hogy 4 antenna már körben elég egyenletesen láthat, ugyanakkor a bothoz képest már van kb. 6dB nyeresége, ami dupla hatótávolság.

mmormota
2011-01-29, 22:41
Még annyit, hogy ez nem a jó antenna, jó vevő, jó előerősítő stb. helyett, hanem mellett használható. Együtt, egyszerre lehet és érdemes alkalmazni ezeket.

mcelek
2011-01-29, 22:50
Igen, nem is a távolság az elsődleges szempontom, hanem a repülő bedőléséből adódó változás követése. Tehát az egyik antenna függőlegesen, míg a másik vízszintesen lenne elhelyezve.
Valószínűleg úgy lesz, ahogy mondtad, 1km-en nem biztos, hogy lesz akkora RSSI változás, hogy átkapcsoljon. A puding próbálya következik. 8)
Ha erre nem tudom használni, akkor kipróbálom az EagleEyes-t, az nem ezen az elven működik.
Majd beszámolok, persze minden tanács jól jön :D

mmormota
2011-01-29, 22:54
A másik lehetséges megoldás az antenna forgatása. Igazán nagy nyereségű antennával, pl. egy hosszú Yagival ez csak távolra működik elég jól, mivel a közelben elzúgó gépet túl nehéz lenne követni, ésszerű áron nem menne. Távolra pedig nem igazán van szükség a követésre, kézzel beállítva is elég jó.

Egy patch viszont követővel közelre is jó, a 90 fokos nyílásszög elég nagy hibát is elvisel. Ízlés kérdése, kinek mi szimpatikusabb, egy patch követő mechanikával, vagy 2 esetleg még több antenna diversityben. A követő látványos és érdekes, de a diversity egyszerűsége miatt könnyebben használható. Nem kell hozzá mechanika, GPS adatátvitel a gépről stb.

mcelek
2011-01-29, 23:04
Vajon egy Patch antenna mennyire érzékeny az adóantenna bedőlésére?
Az is jó megoldásnak látszik számomra, ha az egyik antenna GP a másik Patch, ami persze arra néz, amerre a fákközé szeretek berepülni ;D Így ott a nagyobb nyereség érvényesülne.

mmormota
2011-01-29, 23:21
Vajon egy Patch antenna mennyire érzékeny az adóantenna bedőlésére?

A bedőlés két módon ronthatja a vételt, egyik hogy az adó antenna nyeresége a bedőlt helyzetben kisebb a vevő irányában, másik hogy a polársík fordul el, nem párhuzámos a vevő polársíkjával.
Mindkét eset szempontjából nagyjából ügyanűgy viselkedi a GP is, a patch is. A gyengébb jel mindkettő számára gyengébb, és a polársíkja is mindkettőnek függőleges.

A polársíkban egy 45 fokos elfordulás kb. 30%-kal csökkenti a jelet, 90 foknál lenne majdnem 0.
Irányban is bot, GP stb adó antenna esetén 45 fok hiba hasonlóan kis mértékben csökkenti csak a jelet, de ha az antenna tengelye pont egybeesik a vevő irányával, akkor ez is nulla közeli jelet eredményez.

Ha viszonylag közelre repülsz és nagyon forgolódva, kemény bedöntésekkel, akkor valószínűleg az a jó, ha a két vevő minél távolabb van egymástól (akkor egyik biztos kap jelet, mindkettő ritkán eshet egy vonalba hogy mindkettőre egyszerre tudjon rámutatni az adóantenna), és kissé megdöntve, hogy ne legyen mindkettő polársíkja pont függőleges.

Az is jó megoldásnak látszik számomra, ha az egyik antenna GP a másik Patch, ami persze arra néz, amerre a fákközé szeretek berepülni ;D Így ott a nagyobb nyereség érvényesülne.

Ha a hátad mögé nem akarsz repülni, lehet két patch is, amik 90 fokban szétállnak és enyhén felfelé néznek. Ez az előtted levő 180 fokot lefedi.

mmormota
2011-01-29, 23:35
A polársík problémára megoldás lehet a cirklulárisan poláros antenna használata. Ennek előnye, hogy síkban poláros antenna esetén mindegy neki az adó antenna polársíkja. Cserébe azonos méretek stb. esetén kisebb a nyeresége kb. 3dB-vel síkpoláros jelre, mint a síkpoláros antennáé.

Ha maga a jel kicsi mert az adóantenna null irányába esik (rámutat) akkor persze ez se segít.

csillagvzs
2011-01-30, 08:17
Mivel van tapasztalatom az antenna forgatásban és a diversítyben is csak nem vertek pofán a beíratásomért. ;D
Mélyen tisztelt mérnök uraktól előre is bocsi a szak szavak mellőzéséért de gyakorlati felhasználó vagyok.

Az antenna forgató jó ha nem döntöd nagyon ki a polár síkból. (ami kizárt dolog nem életszerű) De mivel több féle rendszert is kipróbáltam nagy szívás és ha jó is a cucc és még hajlandó is működni akkor sem dönthető be a gép 20 foknál jobban.
És ami fontosabb, hogy valamilyen telemetriával kell lehoznod a jelet és ha kimarad a jel (és ki szokott) és nem vagy nagyon közel akkor megáll a hamis irányon az antenna. Gondolom ne is ecseteljem mi a vége neki. És ezen a diversity csak kicsit segít.

Ami rendszer jó az megfizethetetlen kategóriába esik.

Ami bejött és működik:
(Funjet-el tesztelve kanyarokban 90 fokban bedöntve átlag 100km sebességgel autó kitakarásokkal, pár fán keresztül és még néha mi is árnyékoljuk ;D)

Eaglee Eyes 2 szett összelinkelve 3 db érzékeny vevővel és antennákkal. 3 antenna a lehetséges bejövő sugárzási irányokra állítva.
Van olyan bot antenna ami igen csak vetekszik a behangolt patch antennával (nyereség stb...) (lásd amit használunk)
Így minden irányban ebben a pont fejünk feletti tér is benne van nincs kimaradás.
Csak 3 képkocka erejéig amíg vevőt vált a rendszer.

mmormota
2011-01-30, 09:15
És ami fontosabb, hogy valamilyen telemetriával kell lehoznod a jelet és ha kimarad a jel (és ki szokott) és nem vagy nagyon közel akkor megáll a hamis irányon az antenna. Gondolom ne is ecseteljem mi a vége neki.

Ebben teljesen egyetértek veled.

Van olyan bot antenna ami igen csak vetekszik a behangolt patch antennával (nyereség stb...) (lásd amit használunk)

Ebben nem. Nincs olyan. A GP nyeresége 2.5dBi körül van, a patch több mint 8dBi. Ez olyan nagy különbség, ami már műszer nélkül gyakorlati használat közben is jól érzékelhető. Legfeljebb akkor lehet partiban a bot, ha a patch rossz fele néz. ;)

Gaben
2011-01-30, 09:39
Nemtudom mi a hivatalos neve,de amit mi használunk,az tobb szekcióból álló illesztett botantenna,és annyira jó,hogy diversitiben egy hangolt patch-el a diversity oda vissza kapcsol,amikor elvileg a patch-nek kéne műkdni

mcelek
2011-01-30, 10:55
Lehet valamit csinálni a vevő RSSI jelével, hogy egyformán változzanak, ne ellentétesen?
Amíg az adó nincs bekapcsolva, egyik 4,02V, másik 1,03V, bekapcsolás után pedig fordítva :o

mmormota
2011-01-30, 11:15
Lehet valamit csinálni a vevő RSSI jelével, hogy egyformán változzanak, ne ellentétesen?
Amíg az adó nincs bekapcsolva, egyik 4,02V, másik 1,03V, bekapcsolás után pedig fordítva :o

Műveleti erősítővel meg lehet invertálni a jelet.

mcelek
2011-01-30, 11:19

Műveleti erősítővel meg lehet invertálni a jelet.

OK !
De nem tudom mi az és hol lehet kapni, vagy hogy kell csinálni.
:o Műveleti erősítő :o

GPeti
2011-01-30, 22:44
Fizikailag egy 8 lábú IC, néhány alkatrész segítségével lehet építeni, erősítőt, hangszínszabályzót stb.
Analóg számítógépekben is használják lehet vele összeadni, kivonni, invertálni (neked ilyen kell),
nemlineáris elemmel kombinálva szorozni (logaritmus), négyzetre emelni. Épp mostanában találkozok egy analóg számítógéppel, a legújabb autókban használják fehér led fényerőszabályozására, a hőmérséklet és egyéb külső paraméterek alapján "SZÁMOLJA KI" hogy a leden mekkora áram folyjon. Nincs benne eeprom ami hipp-hopp átíródik stb.

Amúgy kell egy ilyen panel?

mmormota
2011-01-31, 01:14
Őszintén szólva nem biztos hogy megéri ezzel vacakolni, két egyforma vevő praktikusabb... ;)

mcelek
2011-01-31, 17:22
Én is úgy érzem, nem érdemes ezzel vacakolni, hacsak Peti nem postáz nekem egy ilyet ;D
A két egyforma vevő azért problémás, mert külön nem éri meg venni, adóval meg azért nem áldoznék rá, mert hátha ennél a kínainál is lehet ennyiért jobb cuccokat is venni.
Persze ha valakinek van felesleges és kölcsön adná a tesztekhez, megköszönném.
Nagyobb a valószínűsége, hogy veszek egy EagleEyes-t, mert az még nem olyan drága, mint az Oracle, de valami hasonlót tud a videójellel.
Még kérdezgetem azt használók tapasztalatait is 8)

jpeti29
2011-01-31, 18:54
ha meg el akarod adni akkor keres meg. Nekem van 2 egyforma vevőm :)

csillagvzs
2011-01-31, 20:46
Én is úgy érzem, nem érdemes ezzel vacakolni, hacsak Peti nem postáz nekem egy ilyet ;D
A két egyforma vevő azért problémás, mert külön nem éri meg venni, adóval meg azért nem áldoznék rá, mert hátha ennél a kínainál is lehet ennyiért jobb cuccokat is venni.
Persze ha valakinek van felesleges és kölcsön adná a tesztekhez, megköszönném.
Nagyobb a valószínűsége, hogy veszek egy EagleEyes-t, mert az még nem olyan drága, mint az Oracle, de valami hasonlót tud a videójellel.
Még kérdezgetem azt használók tapasztalatait is 8)

Ha gondolod túrok még párat neked a "dobozomban" ;D
Akad tök új is.

mcelek
2011-01-31, 21:28
ha meg el akarod adni akkor keres meg. Nekem van 2 egyforma vevőm :)

Előbb mindenképp kipróbálom, hogy a célomnak megfele-e. 8)
Ha arra jó, amire Mmormota is javasolja, akkor is jó cucc, de nem biztos, hogy ahoz megtartomés akkor akár el is adhatom.
Itt meg úgy is beszámolok, hogy mire jó.

Köszi Zsolti, élek a lehetőséggel ;D

gabor2009
2011-01-31, 21:29
Igen, nem is a távolság az elsődleges szempontom, hanem a repülő bedőléséből adódó változás követése. Tehát az egyik antenna függőlegesen, míg a másik vízszintesen lenne elhelyezve.
Valószínűleg úgy lesz, ahogy mondtad, 1km-en nem biztos, hogy lesz akkora RSSI változás, hogy átkapcsoljon. A puding próbálya következik. 8)
Ha erre nem tudom használni, akkor kipróbálom az EagleEyes-t, az nem ezen az elven működik.
Majd beszámolok, persze minden tanács jól jön :D

Erre a Gömbantenna a megoldás.
De ha van 2 vevőd, akkor csinálj vezérlőt, és próbáld meg azzal.

G

mcelek
2011-01-31, 22:15
A gömbantennát fontolgatom, de ezt akkor is kiakartam próbálni :D
Most több dolgot is kipróbálok, de remélem hamar kialakul a satbil nagygép amivel tesztelhetem a többi cuccot is. Aztán tavasszal, ha több dolgot kipróbáltam, akkor építek JET-et, vagy csupát és más rövidtávú gépet is elképzeltem már, illetve volt is, csak kis módosítást képzeltem el.

mcelek
2011-02-05, 21:00
Köszi, de sajnos a kapott vevő érdekes kontakhiba szerű jelenséget produkál, ha az RSSI kivezetés be van forrasztva. Ha kiveszem, semmi gond, megy simán. Pár csatornán egyáltalán nincs kép, csak szellem kép, mindtha elmenne tunerje, és van, hogy tapizáskor más csatornán bejön a kép de nem bírom fixálni.
Sajnos a teszt így jelentős csúszásba került :'(

mcelek
2011-03-16, 23:02
Gondolom nem csak JPeti29-nek van már ilyen, de nem gyűlnek a tapasztalatok :-X

jpeti29
2011-03-17, 08:35
Hát bekötöttem és pont tegnap este teszteltem. így elsőre jónak tűnik, bár a szobában elég korlátozottan tudtam tesztelni 1m-re az 1500mWos adótól. ha az aktív vevőn elállítottam a csatornát egyből átváltott a másikra, ha levettem a vevőről az antennát akkoris. bár ez utóbbi esetében elég sokáig várt.

saxon
2011-03-17, 22:01
Sziasztok!

A kovetkezo problema jott elo a hetvegen:

Konfig:
3 vevo, 2 teljesen azonos.
A 2 azonos vevo Range VIdeo diversity-vel osszekotve, rssi bekotve. ( antennak egymashoz kepest 90 fok, fuggolegeshez kepest 45 fok )
A 3. vevo az Eagle Tree FPV station-hoz kotve ( 1 bemenetre ) A 2. bemenethez kotve a RVdiversity kimeno jele.
Erre van rakotve a monitor es a szemuveg is.

Kulon kulon tesztelve minden szepen mukodik, de amikor a fenti konfigot allitom be, a szemuveg kepe elsotetedik, ugral a kep.
( Arra gondoltam, hogy a TS rendszer adoja zavarja, de amikor az kb 8 meterre volt mindentol, a kep akkor is ugralt)

Az osd adatai tisztan lathatoak, de a tajkep annyira sotet, hogy a domborzat alig latszik.

Letezik, hogy a ket kulonbozo diversity zavarja egymast?

( A szemuveghez mindenkeppen az Eagle Tree rendszeret akarom hasznalni, mert az 1-es vevore egy patch antenna lesz kotve, repulo-kovetessel. )

Koszi:Saxon

mcelek
2011-03-17, 23:01
Nekem úgytűnik, hogy valami a vidójelet zavarja, ami kínai vevőkre nézve nem lehet túl nehéz :'(
AZ eltérő videójelszint is okozhat ilyen elsötétedést, lehet, hogy nem a legjobb keverni őket, de ezt talán műszerrel is lehetne mérni. Kikapcsolt TS-nél mi a helyzet? Az a néhány méter nem biztos hogy segített, nekem is 4m kellett min. de a több jobb.

saxon
2011-03-18, 17:37
Kikapcsoltam a TS-t, ugyanaz a helyzet.
Egyenlore marad a 2 vevos megoldas az Eagle Tree rendszerevel..hatha a hetvegen vegre jo ido lesz ( se tombolo szel, se eso.:))
Ha megse ( sajna az idojaras-elorejelzes ez utobbit josolja ), maradok itthon es tovabb tesztelem a rendszert.

Udv.Saxon

jpeti29
2011-03-26, 21:16
A tegnapi próbarepülés során szembesültem azzal a ténnyel, hogy RangeVideo microDiversity kb 25m-re csökkentette le az 1500mWos Inesun rendszer hatótávját. Meghülyítette a vevőt. Amint lehúztam ról a vevő rssi-jét minden ok volt. De miért csinál ilyet? lehet ezzel kezdenivalamit? kéne rá valami illseztés, dióda?

GPeti
2011-03-26, 21:33
Mcelek-nek sem müködött az rssi kivezetés, a tuner lábára kell tenni egy pár kOhm ellenállást vagy néhány uH tekercset a másik végére meg egy 10-100nF kondenzátort, lehet ez segít a problémán.
Egyébként ebben a diverzityben van kapcsolóüzemű táp?

jpeti29
2011-03-26, 23:02
nincs. egy lm2941s van benne.

gabor2009
2011-03-27, 09:40
nincs. egy lm2941s van benne.

Korrektnek tűnik ránézésre ez a panel. A video jel miatt a 75ohm-ra ügyeltek. Ugyanis ott a nyákfólia megvastagszik.
És az rssi érték nagysága szerint dönt.
G

GPeti
2011-03-27, 10:08
Verébre ágyúval: videojelnek tápvonal 3cm hosszon. ;D

mukkendro
2012-12-19, 16:55
Hogy áll most a Micro Diversity projekt?
Megoldódtak a kezdeti problémák?

relaxman
2012-12-21, 06:19
Engem az érdekelne, ezeket a diversity-ket lehet-e rssi jel nélkül használni?
Konkrétan a következőt szeretném: adva van 2 videóforrás (egy pc és egy
asztali dvd lejátszó), melyek közül egyszerre mindig csak az egyik megy.
És mindig azt kéne a diversity kimenetén látnom ami éppen megy.
Tehát csak azt figyelje van-e jel a bemeneten.
Vagy erre más eszköz való, ha igen mi a neve?

Olvastam a microdiversity lapján a cctv módot, de ha jól értelmeztem,
akkor az állandóan kapcsolgatja a bemeneteket.

thx

jpeti29
2012-12-21, 09:32
a profibb diversity rendszerek pont így működnek, nem rssi alapján, hanem a videojel minősége alapján döntenek.

pl az oracle diversity is ilyen.

GPeti
2012-12-21, 11:02
Ilyen diverzitit én is összeraktam rssi nélkül a videójel 6MHz feletti zaj(tartalmát) mérte, a rajz fent is van a fórumon, ugyanez még egyszerűbb ha csak a videójelet figyeljük.

distvan52
2012-12-21, 11:39
Peti hol található ennek a diverzitit rajza szeretném megépíteni.

mcelek
2013-06-26, 22:05
Lecsúszott topic, de ide várjuk a C4S Diversityt is ;D

karee2
2015-06-13, 11:44
Sziasztok!

Eléggé leült ez a téma, ezért szeretnék megosztani Veletek egy jó hírt! (Legalább is nekem az!) Békéscsabán elég kevesen FPV-zünk, részben a reptér közelsége, részben egyéb okok miatt! Viktor megálmodta, Obi leprogramozta, én megcsináltam! Hogy mit is? Egy Diversity 1.2 vevőrendszert kb.: 10$-ból! Az alkotó-elemek:
1 db. videó kapcsoló (HK), 1 db. Arduino mini pro, 2 db. led, 2 db. voltmérő! A rendszer 2 db. Lawmate 1.2G vevővel, 2 db. Biquad antennával működik, - a képen csak az egyik van - az RSSI alapján választja ki a nagyobb értéket, és annak a videó-jelét "engedi" ki!
Éles teszt holnap, ha az idő is kegyes lesz hozzánk! Ha kérdés van írjatok!

K

davidka
2015-06-14, 09:42
Jól hangzik, sok sikert. LM1881 használatával tovább tudjátok fejleszteni, így már képminőség alapján kapcsolhattok.

karee2
2015-06-14, 13:40
Jól hangzik, sok sikert. LM1881 használatával tovább tudjátok fejleszteni, így már képminőség alapján kapcsolhattok.

Szia! Köszi a választ! Tudnál küldeni rajzot?

k

karee2
2015-06-15, 05:11
Tegnap meg volt az éles teszt! A 'szerkezet" jól vizsgázott!

https://www.youtube.com/watch?v=WtZeLs2t6_w&feature=youtu.be

k

OBi_
2015-06-15, 08:40
Szuper! Gratula! :)

davidka
2015-06-15, 09:31
Az LM1881 a képszinkron jeleket választja le. Ezek számlálásával megállapítható a vett kép minősége. Emellett az RSSI-t is lehet figyelni és megfelelő határértékekkel atombiztos váltót kaptok. 2 interrupt lábbal megoldható a sorok figyelése.

karee2
2015-06-15, 13:06
Szuper! Gratula! :)

Köszi Obi! Az érdem a Tied is!!!!

karee2
2015-06-15, 13:08
Az LM1881 a képszinkron jeleket választja le. Ezek számlálásával megállapítható a vett kép minősége. Emellett az RSSI-t is lehet figyelni és megfelelő határértékekkel atombiztos váltót kaptok. 2 interrupt lábbal megoldható a sorok figyelése.

Köszi!

kbalazs018
2015-06-20, 00:45
Ebből az arduinos diversity-ből lesz publikus változat is? Szívesen megépíteném én is. Jelenleg én műveleti erősítős komparátor áramkört használok diversitynek.

karee2
2015-06-28, 07:50
Szia Balázs!
A 41 postban vannak a hozzávalók, a mini pro progiját Obi írta, gondolom ha szépen kéred Tőle, elküldi Neked! A lényeg az, hogy két egyforma RSSI értéket produkáló vevő kell hozzá! Az Arduinon van két RSSI bemenet, ill. a kapcsolónak és a ledeknek 1-1 kimenet. Az RSSI érték alapján kapcsolja a video kimenetet!
Üdv.: k

bOOmslang
2015-10-13, 18:46
Készült egy változat itt is Bakesz barátom számára:

14198

Lusta voltam nyákot marni neki... :D

Egy RcGroups-os relés programot írtam át, egyszerű mint a faék. :)
Annyi okosság azért van benne hogy az indításkori RSSI értéket veszi maximumnak. Jelenleg a magasabb feszültség=magasabb RSSI (Lawmate) de terveztem hogy egy kapcsolóval váltható legyen a kínai cuccokhoz amiknél az alacsonyabb a magasabb... :D

Ha valakinek kell a program szívesen adom! ;)

bakesz
2015-10-13, 21:02
https://lh6.googleusercontent.com/-0dZYhn11t4Q/Vh1LZzvzqeI/AAAAAAAACB4/3FxT43zAiPM/w780-h585-no/IMG_20151013_182920.jpg

csomy
2015-10-13, 21:36
Igazából pofás.

bakesz
2015-10-13, 22:08
És a fene egye meg.....a legdrágább alkotóeleme a műszerdoboz volt... :D:D

csomy
2015-10-13, 22:33
EHH!
Esetleg a 305ös 5.8as videó vevővel kompatibilis?

bakesz
2015-10-13, 22:36
Simán, max ha fordított a feszultség az rssi függvényében akkor át kell írni a programot egy picit. De ha jól emlékszem azok a vevők is olyanok mint a LM.

Továbbmegyek, ebbe a méretű dobozba simán bele is férne pl két db diy boscam modul, igy egész kis kompakt szerkezet lenne.

csomy
2015-10-14, 01:17
Készült egy változat itt is Bakesz barátom számára:

14198

Lusta voltam nyákot marni neki... :D

Egy RcGroups-os relés programot írtam át, egyszerű mint a faék. :)
Annyi okosság azért van benne hogy az indításkori RSSI értéket veszi maximumnak. Jelenleg a magasabb feszültség=magasabb RSSI (Lawmate) de terveztem hogy egy kapcsolóval váltható legyen a kínai cuccokhoz amiknél az alacsonyabb a magasabb... :D

Ha valakinek kell a program szívesen adom! ;)

Megkaphatnám a kódodat?

bOOmslang
2015-10-14, 13:35
Nanááá! ;)

int Out1 = 8;int Out2 = 9;
int Led1 = 10;
int Led2 = 11;
int PinHelix = 0; // pin where helix rssi is connected
int PinDipole = 1; // pin where dipole rssi is connected
int RssiHelix = 0; // init RSSI variables to 0
int RssiDipole = 0; //
int maxHelix = 100; // Those are upper and lower limits for calibration
int minHelix = 300; // at startup.
int maxDipole = 100; //
int minDipole = 300; //
int mapH; // Used for scaling values
int mapD; //
int hist = 5; // Histeresis for switching, in percent.

void setup() {
pinMode(Out1,OUTPUT); //Set relay pin as output
pinMode(Out2,OUTPUT);
pinMode(Led1,OUTPUT);
pinMode(Led2,OUTPUT);

while (analogRead(PinHelix) < 200 ) // Start with Tx off, RSSI is under 200.
{
RssiHelix = analogRead(PinHelix); //While the Tx is off, record minimal values of RSSI.
RssiDipole = analogRead(PinDipole);
if(RssiHelix < minHelix) { minHelix = RssiHelix; }
if(RssiDipole < minDipole) { minDipole = RssiDipole; }
}

for (int i = 0; i < 1000; i++) //okay, so video Tx is turned on, sample RSSI values 1000 times and
{ //record maximal values.
RssiHelix = analogRead(PinHelix);
if(RssiHelix > maxHelix) { maxHelix = RssiHelix; }
if(RssiDipole > maxDipole) { maxDipole = RssiDipole; }
}

// Serial.begin(9600); // starts serial communication. Uncomment to use.

}
void loop(){
RssiHelix = analogRead(PinHelix); // read RSSI values

mapH = map(RssiHelix, minHelix, maxHelix, 0, 100); // Scale them into 0-100 range,
mapD = map(RssiDipole, minDipole, maxDipole, 0, 100);// what makes values in percent
// of recorded max and min values.
/*
Serial.print("Helix: "); //prints RSSI levels to serial monitor,
Serial.print(minHelix); //uncomment to use.
Serial.print(" -- ");
Serial.print(RssiHelix);
Serial.print(" -- ");
Serial.print(maxHelix);
Serial.print(" -- ");
Serial.print(mapH);
Serial.print(" % ");

Serial.print(" ------- ");

Serial.print("Dipole: ");
Serial.print(minDipole);
Serial.print(" -- ");
Serial.print(RssiDipole);
Serial.print(" -- ");
Serial.print(maxDipole);
Serial.print(" -- ");
Serial.print(mapD);
Serial.println(" % ");
*/

if (mapD > mapH + hist){
digitalWrite(Out2, HIGH);
digitalWrite(Led2, HIGH);
digitalWrite(Out1, LOW);
digitalWrite(Led1, LOW);
} // Compare values and switch appropriate
if (mapH > mapD + hist) {
digitalWrite(Out1, HIGH);
digitalWrite(Led1, HIGH);
digitalWrite(Out2, LOW);
digitalWrite(Led2, LOW);
} // video signal to video output.
// It won't switch if difference is
// than "hist" percent.
delay(300); //A little delay. Not really needed with hystheresis part added.
}

14235

csomy
2015-11-04, 18:03
A megadott kondikat bekötöttétek a rendszerbe??

bOOmslang
2015-11-04, 18:37
A megadott kondikat bekötöttétek a rendszerbe??

Nem. Viszont egyelőre a Lawmate vevőkkel nem akar rendesen menni. Gépre nem volt idő még kötni hogy lássam is mibaj. Nemis értem, potikkal az asztalon ment rendesen.
Ha összeraktad várjuk a teszteredményeket! ;)

csomy
2015-11-04, 18:49
Bakker! Azt hittem kipróbált technika!
Most dugtam össze elsőre. A kép kicsit szemetes, de nagyobb baj hogy az egyik vevőm mintha dögledezni. Most járok utána.
A tesztelést nagyban nehezíti, hogy mindent készre forrasztottam, így nehéz ezt-azt leválasztani a hibakeresés miatt.

csomy
2015-11-04, 19:28
Ok. A vevőim működnek, ha van adás akkor 1,2V, ha nincs, akkor 0,5V az RSSI érték.
Azonban az arudinom nem akar váltani, ha jól látom. Mindkét (D1, D2) kimenetén 110mV értéket mérek, akármilyen adás van is a vevőkön.
Ötlet?
-----------------
Folytatás.
Bekapcsoltam a serial monitort, azt látom, hogy ha elhangolom a vevőt, akkor megy FEL a %.

bOOmslang
2015-11-04, 20:00
Kozben atneztem a programot... Ugy kell bekapcsolni, hogy a diversity-t kapcsolod be eloszor, majd utana a vevoket! Lehet az volt a baj nalunk is hogy nem igy csinaltuk :/

bakesz
2015-11-04, 20:02
Csomy!
A full vetelnel az 1.2volt harmat gyenge. 5volthoz kene kozeliteni.
Vagy minimum 4volt felett kellene lennie.

Huawei P7-ről küldve Taptalk-kal

csomy
2015-11-04, 20:12
Ezek nem 1.2es vevők, RC305ös 5.8ak.
A modulon mérve is csak ennyik. Itt van mellette az adó, ennél nagyobb nem lesz.
Addig eljutok, hogy az adruino már szépen mutatja a százalékokat, a bekapcsolás üteme fontos.
A kapcsolást még nem tudtam megoldani, de lehet hogy vezetékezési probléma van.
Haladok tovább.

bakesz
2015-11-04, 20:14
Varjuk a fejlemenyeket, mi sem tudtunk meg erdemben tesztelni, mert a repules volt a fontosabb. ,

csomy
2015-11-04, 20:31
Na, mára talán ennyi, most el kell mennem.
Az van, hogy feltöltöttem egy üres programot az adrduinora, tehát nem csinál semmit.
Az eredmény: ha mindkét vevő jó csatornán van, akkor jó a vétel a kimeneten, de bármelyiket elkapcsolom, rossz.
A baj az, hogy ugyanezt csinálta akkor is, amikor az arduino elméletileg kapcsolgatta...

Nyomoznom kell.

csomy
2015-11-04, 21:18
Még jó, hogy több ilyen chipet vettem, manuálisan fogok tesztelni.
Tudom, csinálhattam volna forrasztás előtt is, de hittem nektek, hogy működik! Pernahajderek! :D

----------------
Folytatás

Nehéz szülés volt, de megvan.
A kapcsolási rajzon és a kódban nem stimmelnek az arduino kimenetei.
A rajzon szereplő kimenetek (D2 és D3) az arduino 2es és 3as kimenetei, nem a 8as és 9es, ahogy a kódban van. Így persze ez evidens, de ha összekötöd a rajzot és feltöltöd a programot, akkor rámegy plusz 4 órád, mint nekem.

Az vezetett félre korábban, hogy a kapcsoló chip állapota nem áll vissza, ha leesik a feszültség a bemenetén. Le kell hogy húzd valahogy nullára, csak akkor kapcsol vissza. Korábban mindkét vevő képét láttam egyszerre, ez nehezítette a tesztelést. A nullára húzás az arduinon keresztül jól megy, ha a megfelelő kimenet van beállítva.
Addig jutottam hogy a kapcsoló használatával ki-be kapcsolgatta az arduino az egyik vevő képét a móricka program alapján. Újra kell forrasszam a véglegeset, mert szétbarmoltam a hiba keresésben. Talán holnap. Meg még valamiért csíkozódik a kép, de az lehet hogy a forrasztás.

bakesz
2015-11-05, 01:08
Csomy!
Senki sem mondta hogy csak ugy bele tudsz ülni a készbe..... :)
Igaz azt sem hogy kipróbált, tesztelt, tuti frankó....

Megnyugtatlak, leteszteltem, és az enyém rendesen működik.
Igaz be kell tartani a helyes bekapcsolási sorrendet, különben nem fog kapcsolgatni, sőt be sem bootol rendesen az ardu.

Itten ni a bizonyíték:
https://www.youtube.com/watch?v=auqrA_TQhGA&feature=youtu.be

Esetemben a helyes sorrend a beüzemeléskor(fontos hogy az rssi kabelek se legyenek bedugva a diversitybe):
1. diversity bekapcs
2. rssi 1 és rssi 2 kabelek bedug
3. vevő1 és vevő2 bekapcs
4. adó bekapcs

Üdv: az egyik pernahajder :)

bakesz
2015-11-05, 04:01
Talan ismeros lehet..... [emoji2]

http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/04/f915ee391114c978585e6fec11674d29.jpg

csomy
2015-11-05, 06:22
Óóóó! Remélem jó hasznát veszed!
Ha megunnád, féláron visszaveszem! :)
Hozza az elvárásokat?

bOOmslang
2015-11-05, 06:42
Bakker! Azt hittem kipróbált technika!

Kikérem magamnak! :D Én kipróbáltam az asztalon két potival!! :D :D

OBi_
2015-11-05, 08:18
Nem értem miért kell így elbonyolítani, ha a vevők jól adják az RSSI jelet értelmetlen a videó jel figyelése. Csak a nagyobb RSSI jelre kel kapcsolni egy kis várakozás után és kész. Nem számit hogy mi van rádugva, vagy milyen sorrendbe, oda kapcsol, amelyik nagyobb, az sem érdekel mekkora.
(az enyém gond nélkül működött egész nyáron)

csomy
2015-11-05, 19:53
MEGY!
Már csak valami form factort kell neki adni!

YIPPII!!

bakesz
2015-11-05, 20:01
Hallelujah..... Nehezen tudtam volna feldolgozni ha feleslegesen beviszunk a malnasba... [emoji2] [emoji2] [emoji2]

De azert szivesen megneznem a munkadat....

csomy
2015-11-05, 20:08
Persze csinálok majd képet, de még összerakom előbb.
Helyet kell még találni 1-2 kondinak.

bOOmslang
2015-11-05, 20:19
Nem értem miért kell így elbonyolítani, ha a vevők jól adják az RSSI jelet értelmetlen a videó jel figyelése. Csak a nagyobb RSSI jelre kel kapcsolni egy kis várakozás után és kész. Nem számit hogy mi van rádugva, vagy milyen sorrendbe, oda kapcsol, amelyik nagyobb, az sem érdekel mekkora.
(az enyém gond nélkül működött egész nyáron)

Ez is, csak ha megnezed van az elejen egy tartomany kalibralas...

csomy
2015-11-05, 20:24
Obi arra gondol szerintem, hogy mivel be vannak forrasztva a vevők, a bejövő minimum és maximum értékek állandóak lesznek. A progit kell jól megírni és nincs a hercehurca a kalibrálással.
BTW annyit még beletettem, hogy a kalibrálás idejére mindkét LEDet felkapcsolja. :)

csomy
2015-11-05, 20:39
Na itt a majdnem végleges megoldásom.
A cucc tetején a BECen van a 12V bemenet, alul, a kondi mellett a video kimenet (eléggé el nem ítélhető módon piros vezetékkel).
Ami még lemaradt, az a LEDek kivezetése, azt is valami hasonló módon szeretném kivitelezni. Egy valamilyen, de biztos hogy fém dobozba lesz berakva és kerül még mellé egy 4 utas elosztó is a DVRnek meg a szemüvegnek.
Az egész egy egységet fog alkotni egy tripod tetején. Gondolkodom hogy mellé teszem a 433 irányítás átjátszót is, de kicsit tartok az interferenciától.

bakesz
2015-11-05, 20:44
Gratula, szep munka.

csomy
2015-11-05, 20:45
Kössz!
A hátoldalára nem vagyok büszke. Olyan apró az az IC. Meg sem csináltam a dupla bekötést.

pulsarxp
2015-11-05, 20:46
Szép munka, grat.
Ez 5.8 ugye?
1.2-ből nem létezik olyan vevő modul?

Tapatalk-kal küldve az én SM-G928F-el

bakesz
2015-11-05, 20:56
Kössz!
A hátoldalára nem vagyok büszke.

Erről Szabi jut eszembe, Ő konkrétan azt mondta amikor elkészült, hogy nem mutathatom meg senkinek, olyan ronda.... :)

csomy
2015-11-05, 21:01
Szép munka, grat.
Ez 5.8 ugye?
1.2-ből nem létezik olyan vevő modul?

Tapatalk-kal küldve az én SM-G928F-el

Igen. 5.8.
Ugyanilyen vevő csak 2.4ből van. 1.2ből nem láttam ilyen kicsit.

csomy
2015-11-05, 21:12
Csak az a baj, hogy összeraktam és zajos a kép.

bakesz
2015-11-05, 21:26
Lehet az a baj h a vevok tul kozel vannak a stepdownhoz

csomy
2015-11-05, 21:27
Megnézem.
------------
Nem! Leszedtem őket, ugyanaz a helyzet.
-----------
Megvan! A StepDown az!

bOOmslang
2015-11-05, 22:41
Kössz!
A hátoldalára nem vagyok büszke. Olyan apró az az IC. Meg sem csináltam a dupla bekötést.

Pedig az nem árt! Sajnos nagy az IC ellenállása bekapcsolt állapotban, és ezért kell a duplázás!

csomy
2015-11-05, 23:01
Olvastam én is. A képem jónak tűnik. Egyelőre így marad. Az egészet újra kellene kötnöm kb. Bár biztosan jobban sikerülne.

karee2
2015-11-06, 05:21
Olvastam én is. A képem jónak tűnik. Egyelőre így marad. Az egészet újra kellene kötnöm kb. Bár biztosan jobban sikerülne.

Gratulálok Csomy! Viktor barátom mindig azt mondja, hogy "Nem az a lényeg, hogy szép legyen, ha nem, hogy jól működjön!" És ebben nagyon igaza van! Egyébként én Obival értek egyet, minek bonyolítani a rendszert, ha egyszerűbben is megoldható! Van kettő, vagy három - korrekt - RSSI érték, amit az Arduino "X" mp-ként vizsgál, és amelyik magasabb, annak adja ki a videó-jelét a HK-s video kapcsoló! A mi verziónk belülről így néz ki!

csomy
2015-11-06, 07:37
A legtöbb esetben én is a funkció mellett vagyok az esztétika árán. Általában akkor kezd el valami jól is kinézni, ha már harmadszorra építem meg. Tapasztalati úton haladok.
Bár az első diversity megoldásom, de nem az első földi állomás. Nem véletlen nem publikáltam az előzőeket :)

A HKs videó kapcsoló sem rossz ötlet, három bemenettel, ha valakinek arra van szüksége. Erre a 4066os ICre is 4 jeleet lehetne kötni egyszerre.

SwissAirplane
2015-11-07, 21:58
Sziasztok!
Biztos én vagyok a làma, de ezt az rssi értéket hol mèritek a vevőkön? Erre a megoldásra amugy nem is gondoltam!
Egy PIC be simàn lehet dobni egy kis progit és kész a videokapcsolooooo

csomy
2015-11-07, 22:38
Általában a készlüék belsejében. Gugli meg mondja típus specifikusan.
Egyes kínai 1.2G vevőkön már kivezették.

https://www.google.hu/search?q=rc305+rssi&espv=2&biw=1440&bih=775&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI3ZaYzKL_yAIVQhUsCh0g5QGp#tbm= isch&q=rc5808+rssi&imgrc=0gINw_quRbBh3M%3A

bOOmslang
2015-11-07, 23:46
PIC?! Brrrrr :) Atmega FTW! ;)