PDA

Teljes verzió megtekintése : Stirling motor

KozmaBalázs
2011-02-07, 02:06
A téma talán ide vág a legjobban, ugyanis igen közeli rokonságban áll a Stirling- a gőzmotorokkal.
Akinek nem tiszta hogy mi is ez, az a Wikin utánaolvashat:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Stirling-motor

A tervem az hogy építsek egy alfa típusú motort
és majd ezzel vagy meghajtok valamit(pl.:hajó),
vagy ha nincs benne elegendő erő akkor csak bemutató jelleggel üzemeltetem pusztán kedvtelésből.

Az alfa verzió animációja:
http://www.animatedengines.com/vstirling.shtml

Bár az animáción V elrendezésben láthatóak a dugattyúk, én ezt annyiban változtattam meg hogy az általam épülő motor hengerei sorosan helyezkednek el.

Aki jó tanáccsal, ötlettel, biztatással, létező megoldásokkal tud szolgálni,
az nyugodtan szóljon hozzá!

KozmaBalázs
2011-02-07, 02:35
Már a lényeg készen van és ma már próbáltam is beüzemelni, de sikertelenül.
Készítettem egy lendítő kereket, aláfűtöttem egy mécsessel az egyik hengernek
-ésszel, mert a dugattyú gyűrű gumi és nem akarjuk hogy elolvadjon-
de csak nem akart elindulni.

Mi lehet az oka?
- Lehet hogy a sok súrlódó alkatrész annyira fékezi a motort hogy az összes hasznos munka odalesz.
Ebben az esetben egy teljesen más konstrukción kell majd elgondolkodnom.
A túl sok súrlódás azért tűnik jó gondolatnak mert a Youtube-on látható motorok láthatóan csodajól gördülnek.
Pl.:
http://www.youtube.com/watch?v=ZSBBExuNPKY
http://www.youtube.com/watch?v=DCUmsSvcc7Q&feature=related

-Az is lehet hogy jobban oda kell pörkölni neki és már meg is van oldva.

Sajnos a lendkerék nem túl jól sikerült és a tengelycsatlakozásánál elcsavarodott a sok kézzel való pörgetéstől.
Legközelebbi próbálkozásra gyártok egy masszívabb lendkereket és újra jelentkezek hogy sikerült-e beindítani a motort.

sry
2011-02-07, 13:11
Üdv.

ebben a motorban hol van a regenerátor? Mert a nélkül soha nem fog működni.

Üdv.: SRY

KozmaBalázs
2011-02-07, 16:25
Utána olvastam, mi a szerepe a regenerátornak, mert nem vágtam
és egy angol szövegből ezt bogarásztam ki:

Amikor a forró gázt átvezetik a hűvös hengerbe, azt először áthajtják a regenerálón keresztül, ahol a melegből egy adagot letétbe helyeznek. Amikor a hűtött gáz áramlik visszafele, hozzácsapódik ez a meleg tartalék amit a regenerátor tárolt, és ezzel drámaian növelik a hatásfokot.

Hála istennek, nagyon sok szakirodalom áll a rendelkezésre, ezek 95%-a angol.
http://library.thinkquest.org/C006011/english/sites/stirling.php3?v=2
Fogok építeni valamiből egy ilyet, de kezdetben azért nem is foglalkoztam ezzel ugyanis én NEM láttam ilyet egyik videón sem, gondoltam biztos nem fontos.
Például ezen sincs:

Agyalok a héten egy kicsit hogy miből tudok én egy olyat építeni, de ha van ötleted, akkor jöhet.
A regenerátor belső térfogatával kapcsolatban sehol nem írnak semmit még, annyi csak az infó hogy rézdrótot tekernek bele, gondolom a jobb hőtartás miatt.
Nagy segítség vagy SRY, köszi ;)

ksanyi
2011-02-07, 20:12
Szia Balázs! Nézegetem a "remek művedet" a következő jó szándékú kritikát tudom neked mondani. Azok a kis pneumatikus hengerek esetleg egy kis levegős motor készítésére alkalmasak. A henger és a forgattyús tengely arányaiban nem passzol. Én is szeretek ilyen kis mütyürkékkel foglalkozni, én pl küllőből szoktam tengelyt hajtani. Ne spórolj a lendkerék átmérőjével és tömegével. A pici lendkerék magas fordulatra ösztönzi a motort de nincs hozzá kellő nyomaték. Az nem baj ha eleinte egy kicsit ormótlan, majd lehet azt később finomítani. Én is nézegettem már különféle Stirling motort de a melegítés hatására oly kicsi a nyomás különbség, hogy szerintem aránytalanul nagy hengereket kellene alkalmazni. A külső nyomást valahogy teljesen ki kellene zárni. Gumi vagy fém gyűrű szerintem alkalmatlan a súrlódás és áteresztés miatt. Valahol olvastam hogy erre folyékony tömítő anyagot használnak de azt én sem tudom hogy mit. Örülök neki hogy kísérletezgetel figyelemmel fogom kísérni. Sikeres próbálkozást kívánva üdv ksanyi.

sry
2011-02-08, 00:14
Például ezen sincs:

Agyalok a héten egy kicsit hogy miből tudok én egy olyat építeni, de ha van ötleted, akkor jöhet.

Üdv.

De van :D :D :D :D Mármint a példavidó gépében regenerátor. Maga a dugattyú az. Azért van sok stirling motorban olyan nagy, vaskos fém, vagy üveg dugattyú, az a regenerátor.

A hengereket összekötő csőbe építendő regenerátornak legjobb a fémszivacs. Nem kell megijedni ez nem valami nagyon spéci dolog, a finomabb anyagú konyhai fém dörzsik teljesen megfelelőek. Ez lenne az inkriminált tárgy:

http://www.addel.hu/store/termekfotok/1004/kisarufotok/414943_arufoto.jpg

fulcrum
2011-02-09, 10:13
Helló Balázs!
Gratulálok az ötlethez és sok sikert kívánok! Nem tudom a motor paramétereivel kapcsolatban végeztél-e számításokat. Régebben 1-2 éve én elég jól utánna jártam a témának, de azóta már nagyon sokmindennel foglalkoztam és full elfelejtettem a részleteket. Találtam például egy weboldalt, ahol a motor teljesítményének meghatározuásához szükséges formulák megtalálhatók. Emlékeim szerint sok múlik a hőfokkülönbségen, a gáz "típusán", valamint a nyomásán és persze a méreteken, de az már neked adott. Ami szerintem az indulás szempontjából probléma az a kicsi hőfokkülönbség a két henger között. Viszont ahogyan írtad azt nem tudod növelni, így elképzelhető, hogy a gáznyomást kellene feljebb vinned.
Érdemes a youtube-on is körül nézned, volt pl. egy faszi, aki valami kiszuperált ford motort alakított át "fatüzelésessé". Ha egy kicsit komolyabban belemélyedsz a dologba szerintem szerezz be pár leharcolt, sérült 10-15 ccm-es modellmotort, aminek a forgattyús mechanizmusa rendben van és könnyen átforgatható (nem akad a dugattyú a felső holtpont közelében). Az ideális a gyűrűs 4 ütemű lenne, de nyilván az a legnehezebb dió. A rosszabik legyen a hideg hengerd a jobb a meleg. A tengelyeket valami (akár csavaros) kötéssel rögzítsd egymással szemben 90 fokra egymástól. A gyertya meneten keresztül tudod a gáztereket + a regenerátort összekötni. Valami olajat tölts a forgattús házba, hogy a dugók jól tömítsenek. 100-150 fokig simán melegítheted ezt a konfigot, plussz a hideg hengert is hűtheted 0-alá. Ha mechanikailag simán és könnyen szalad a cucc biztosan be is fog indulni.
Ha lesz egy kis időm, megpróbálom még valahogy felkutatni azt a bizonyos weboldalt a számításokról.
Mégegyszer sok sikert!!
Üdv.:F

fulcrum
2011-02-09, 11:10
Itt egy excell tábla, de ez nem az amire gondoltam, az valamivel egyszerűbb volt, ha meglesz küldöm azt is...
http://www.robertstirlingengine.com/theory.php#calcul

Üdv.: F

KozmaBalázs
2011-02-09, 15:48
Látom, gyűlik itt az ember akit érdekel a téma, nagyon örülök :)
Én most kicsit megrekedtem mert megint sok munkám lett, de úgy döntöttem hogy ne teljenek haszontalanul a napok, rendeltem tegnap este Hong Kongból egy ilyen kész Stirling motort, annak érdekében hogy jobban meg tudjam vizsgálni hogy mi hiányzik az enyémről, vagy mit rontok el (kép csatolva). Körülbelül 2 hét és itt van, és addig én is le tudom gyártani a regenerátort, meg nem ártana nagyobb munkahengerek után nézni amik tűrik a hőt, mert gyanús hogy ezek a 4 cm3-es hengerek érdemben nem termelnek elég hasznos munkát.

easycopter
2011-02-25, 11:15
kell komplett tervrajz HTD
?

KozmaBalázs
2011-02-26, 13:19
Hogyne kéne, küldheted ide: kozma.balazs.84@gmail.com

Kössz!! :D

KozmaBalázs
2011-02-27, 00:43
Ma ismét sikertelen próbálkozást éltem meg.Hiába adtam le az igényeimet és építettem meg egy ilyen CD-és stirling motort, MÉG EZ SEM MŰKÖDÖTT. :'(
Pedig a youtube-on egy csomó hülyegyerek össze tudta rakni...
http://www.youtube.com/watch?v=LYrQHfGi4JQ&feature=related

Ezzel ellentétben, az enyém meg sem moccant:
http://www.youtube.com/watch?v=Cu_DAl4_cuo

Úgy érzem, át kell alakítani olyanra hogy semmilyen súrlódó elem ne legyen benne.
És a nagy dugattyúhoz tartozó lökethosszat is csökkenteni kell, mert gyanús nekem hogy hozzáér a henger végeihez.
Egyéb ötlet?
Átalakítás után megint írok.

Nisus
2011-02-27, 01:11
Szeva srác!
http://sites.google.com/site/reukpower/can-stirling/simple-coke-can-stirling-engine
hátha ad ötleteket :D

sry
2011-02-27, 12:32
Megint nincs regeneráló elem a rendszerben, túl nagy a löketthosz, és astirling motorok teljesítménye annyira kicsiny, hogy tényleg nem visel el semmijen nagyobb súrlódst. Ez a Stirling motor egy szép idea, a Carnot körfolyamat majdnem tökéletes megvalósítása, de mint sok más eredendően szép ötlet a gyakorlatba ez is csak inkább egy játék mint komoly erőgép.

Bigyula
2011-02-27, 21:17
Ha nagy teljesítményt nem is lehet belőleg kihozni, de a svédek 15-20 éve alkamazzák a tengeralattjáróikon pár 10 KW-os teljesítménnyel (esetleg 100-150 kW, a pontos adat katonai titok) generátorok hajtására. Hetekig nem kell felemelkedniük a diesel-elektromos tengeralattjárókal a felszínre.

feco1
2011-02-27, 21:32
Üdv:SRY mester!

Csak félig van igazad, ipari méretekben már kereskedelmi forgalomba van 30Kw-os teljesítményű
Stirling motor
A másik fele igaz,házilag nem látom,hogy készíthető modell méretű használható teljesítményű Stirling motor.

Üdv:feco1.

sry
2011-02-27, 22:55
Ha nagy teljesítményt nem is lehet belőleg kihozni, de a svédek 15-20 éve alkamazzák a tengeralattjáróikon pár 10 KW-os teljesítménnyel (esetleg 100-150 kW, a pontos adat katonai titok) generátorok hajtására. Hetekig nem kell felemelkedniük a diesel-elektromos tengeralattjárókal a felszínre.

Hááát nem kötekedni akarok, de ez így biztosan nem lehet igaz! A Stirling motor is csak egy hőerőgép, hetekig mivel fejlesztenek megfelelő mennyiségű hőt a működtetéséhez? Mert ha oxidációval akkor ugyan mindegy, hogy diesel motor vagy stirling, ahhoz O2 kell, azért meg fel kell jönni. Ha valamilyen nukleáris hasadásos, vagy bomlásos módszerrel, akkor meg minek a Stirling motor? Ebben a történetben valami nagyon nem stimmel.

Olyan van, hogy a NASA tervezte a nemzetközi űtállomásra, mert egyik felét süti a nap, a másik árnyékban van, óriási a hőmérséklet különbség és így van mivel üzemeltetni a Stirling motort. (de végül a NASA is a Peltier elemek mellett döntött, nagyobb teljesítménye, egyszerűbb szerkezete okán). Egy tengeralattjáróban hogy alakul ki a megfelelő hőkülönbség? Különösen hetekig fenntartva azt. Szerintem itt vagy valami hibádzik a történetből, vagy kacsa az egész.

sry
2011-02-27, 23:06
Üdv:SRY mester!

Csak félig van igazad, ipari méretekben már kereskedelmi forgalomba van 30Kw-os teljesítményű
Stirling motor
A másik fele igaz,házilag nem látom,hogy készíthető modell méretű használható teljesítményű Stirling motor.

Üdv:feco1.

Hááááát Feribácsi a fél igazam is több mintha ennyi se lenne ;D ;D ;D ;D ;D ;D na de a viccet félretéve valóban vannak működő és értékelhető teljesítményt nyújtó Stirling motorok. Rosszul fejeztem ki magam, oda kellett volna írni, hogy modell méretben!!!!
Ha van olcsó, vagy ingyenes hőforrás (nap, thermálvíz, stb...) akkor még gazdaságos is lehet a befektetés.

Sajnos a hőerőgépek többségének megvan az a (modellezők számára) rossz tulajdonsága, hogy minél nagyobbak, annál jobb a hatásfokuk, és annál gazdaságosabbak.
Nagyjából így néz ki egy értékelhető Stirlig:
http://www.editinternational.com/images/gallery/se-sandia-installing-stirling_low.jpg

Hááát nem az a sarokban a gyerek iróasztalán bütykölgetős méret ;D ;D

sry
2011-02-27, 23:14
Na itt a "Svéd csoda"

http://www.kockums.se/ImageVault/Images/id_158/width_396/compressionQuality_0/scope_0/conversionFormatType_WebSafe/ImageVaultHandler.aspx

Tehát ebben gázolajat égetnek el, tartályos oxigén felhasználásával nagy nyomáson és a keletkező hő működteti a Stirling motort. A keletkezett égéstermékeket a tengervízzel oldatba viszik és kipumpálják a hajóból. Az egyetlen trükk az oxigén tárolása amit egy LOX nevű speciális oxigénelnyelő anyaggal végeznek. A Striling motor és kiegészítői cirka 8 méteresek, tehát ez sem az a kifejezett modellméret.

Ez valóban egy érdekes megoldás, bár akkor ennyi erőval a diesel motor is kaphatná az oxigént és a gázolajat a kipufogógáz meg ugyanúgy mehetne a tengerbe. Igaz a diesel hangosabb, és vibrál. Ami katonai tengeralattjárón, annak rejtőzködő volta miatt nem szerencsés. ez az egyetlen ok a Stirling beépítésére. Összességében ebben semi extra nincs. Én inkább egy H-O üzemanyagcellás hajtóművet építettem volna be, az sokkal egyszerűbb, még annyire sem rezeg, mint a Stirling (mivel egy mozgó alkatrésze nincs ;D ;D) persze 1988-ban amikor ez a tengeralattjáró készült a H-O fuelcell még csak labortóriumban működtetett 1 db. ledet.

KozmaBalázs
2011-02-27, 23:20
Értem én hogy a Peltier-elem hatékonyabb, de kérdem én hogy a Peltier folyamatban mi az izgalmas? Haláluncsi félvezetők láthatatlan áramot generálnak, ha ezt egy általános iskolai fizika órán bemutatnánk, a kölykök bealudnának 2 perc alatt. ;D
SRY rámutatott a lényegre, minél kisebb, annál rosszabb a hatásfok.
Pro és kontra, nagyon jó érvek hangzanak el...

sry
2011-02-27, 23:26
Értem én hogy a Peltier-elem hatékonyabb, de kérdem én hogy a Peltier folyamatban mi az izgalmas? Haláluncsi félvezetők láthatatlan áramot generálnak, ha ezt egy általános iskolai fizika órán bemutatnánk, a kölykök bealudnának 2 perc alatt. ;D

Hát az biztos, hogy a kalimpáló rudak, a szuszogó dugattyúk, a gőz, az olaj szaga aaaaaaaaz igen. Abban van valami varázslatos. Amikor meleg a gép és megmozdul, olyan mint egy állat, mintha élne, szuszog, prüszköl, erölködik. Folyik a kondenzvíz, sisteregnek a szelepek. Mikor van szerencsém ilyennel játszani (mármint naggyal nem a modelljeimmel), akkor szinte érzem ahogy erőlködik, mintha lelke lenne (szerintem van is neki, mondom NEKI mert megszemélyesítem, annyira nagy egyéniség minden gép).

ezzel biztos nem veszi fel a versenyt az, hogy lenyomok egy gombot 'oszt pörög a villanyos gép..... az tényleg uncsi.

Bigyula
2011-02-28, 07:32
Hááát nem kötekedni akarok, de ez így biztosan nem lehet igaz! A Stirling motor is csak egy hőerőgép, hetekig mivel fejlesztenek megfelelő mennyiségű hőt a működtetéséhez? Mert ha oxidációval akkor ugyan mindegy, hogy diesel motor vagy stirling, ahhoz O2 kell, azért meg fel kell jönni. Ha valamilyen nukleáris hasadásos, vagy bomlásos módszerrel, akkor meg minek a Stirling motor? Ebben a történetben valami nagyon nem stimmel.

Olyan van, hogy a NASA tervezte a nemzetközi űtállomásra, mert egyik felét süti a nap, a másik árnyékban van, óriási a hőmérséklet különbség és így van mivel üzemeltetni a Stirling motort. (de végül a NASA is a Peltier elemek mellett döntött, nagyobb teljesítménye, egyszerűbb szerkezete okán). Egy tengeralattjáróban hogy alakul ki a megfelelő hőkülönbség? Különösen hetekig fenntartva azt. Szerintem itt vagy valami hibádzik a történetből, vagy kacsa az egész.

Van egy könyvem, ami a tengeralattjárókkal foglalkozik. Kb. 15-18 éve jelent meg, és már ebben hivatkoznak arra, hogy a svédek a 70-es évek óta fejlesztik a megoldásukat. A keletkezett égésgázokat a tengervízben nyeletik el. Sajnos a neten csak ezt találtam: http://www.naval-technology.com/projects/gotland/

„PROPULSION SYSTEMS
The submarine is equipped with two MTU diesel engines and two Kockums V4-275R Stirling Air Independent Propulsion (AIP) units. The Stirling engines are mounted in elastic, soundproof modules and each provide up to 75kW. The submarine has the capacity for two weeks of air independent propulsion at a speed of 5kt without snorting.”

The AIP uses liquid oxygen and diesel fuel in a controlled inert (helium) environment. The AIP liquid oxygen tanks are located on the deck below the engines. The propulsion system provides a speed of 11kt surfaced and 20kt dived.

Üdv.
Bigyula

Bigyula
2011-02-28, 08:02
...
Ez valóban egy érdekes megoldás, bár akkor ennyi erőval a diesel motor is kaphatná az oxigént és a gázolajat a kipufogógáz meg ugyanúgy mehetne a tengerbe. Igaz a diesel hangosabb, és vibrál. Ami katonai tengeralattjárón, annak rejtőzködő volta miatt nem szerencsés. ez az egyetlen ok a Stirling beépítésére. Összességében ebben semi extra nincs. Én inkább egy H-O üzemanyagcellás hajtóművet építettem volna be, az sokkal egyszerűbb, még annyire sem rezeg, mint a Stirling (mivel egy mozgó alkatrésze nincs ;D ;D) persze 1988-ban amikor ez a tengeralattjáró készült a H-O fuelcell még csak labortóriumban működtetett 1 db. ledet.

A németek az üzemanyagcellás megoldást választották a legújabb, Type 212-es tengeralattjáróikon, de ez 20 évvel későbbi megoldás. Erről az a "pletyka" járja, hogy olyan csendes, hogy ha valaki fel akarja deríteni a hajó helyzetét, akkor nem a zajforrásokat kell keresni a tengerben, hanem azokat a pontokat, ahol feltűnően nagy a csend... :D

sry
2011-02-28, 11:11
Ezt fejtegettem fentebb és is ;D a Stirling motornak ott a buktatója, ha neked kell előállítani a működéséhez szükséges hőmennyiséget. A Stirling motor és a dugattyús gőzgép alapesetben a legjobb hatásfokú erőgépek közé tartoznak, megesen verik a belsőégésű motorokat. De ez csak akkor igaz ha nem veszed figyelembe a felhasznált höenergia előállítását is. Ha beveszed az energiagyenletbe a hötermelést is, a gőzgépnél kazánban, a Stirlindmotornál az égőtérben, azonnal töredékére zuhan a hatásfokuk. Ezért van az, hogy Stirling motort csak "ingyen" hővel éri meg üzemeltetni, mondjuk napenergiával. Ha már neked kell gázolajat elégetni a működési hőmennyiség biztosításához megette a fene az egészet. Az hogy tengeralattjáróba került csak a csendessége indokolja, de ma már sokkal jobb és csendesebb energiaforrások is vannak, nem véletlenül nem terjed ez a rendszer a világ haditengerészeteinél.

sry
2011-02-28, 11:20
A Diesel-motorok zajosságára, vibrálására van egy nagyon jellemző történet. A Dunán járó kofahajók, és termesgőzösök vagy ferde hengeres, tolattyús gépet, vagy oszcilláló gőzgépet használtak. Az utasok szerették mind a kettőt, mert a kis üzemi fordulat, a nagy lengőtömegek adtak a hajónak egy kellemes, nagy amplitúdójú állandó lengést. Nem mellékesen ezek a gépek csendesek is. Így a gőzösök enyhén ringatózva, halkan suhantak, csak a lapátos kerekek zubogását lehetett hallani....... aztán elkezdték dízelesíteni ezeket a hajókat, illetve eleve diesel motorral szerelt hajók kerültek forgalomba. A régi gőzösök utazási konfortjához szokott utasok meg nagyot csalódtak és tömegesen reklamáltak a hangos hajógép, az állandóan, idegesen vidráló hajótest miatt. Szóval még a zöldséges kofákat is idegesítette, bosszantotta a diesel motor járáskultúrája, különösen, hogy ennél sokkal kellemesebb állapotokhoz voltak szokva.
Egy vadász-tengeralattjárón pedig élet-halál kérdése, hogy a hajót észreveszik-e, vagy sem a rá vadászó tengeralattjárók, felszíni hajók, repülőgépek. Ezért érthető, ha mindent kipróbálnak, csak, hogy rejtsék a merült hajót az ellenség elől.

KozmaBalázs
2011-03-03, 16:19
El vagyok átkozva! :D :D :D
Megjött a Stirling motorom Hongkongból, és nem akar beindulni.
Valaki segítsen aki ért hozzá!
Beolajoztam a tegelyeket hogy csökkenjen a súrlódás, hűtöttem jéggel a vezérlőhengert, de semmi!
2-3 fordulat és leáll.
A sírás környékez! :'(

Hasi
2011-03-03, 16:58
El vagyok átkozva! :D :D :D
Megjött a Stirling motorom Hongkongból, és nem akar beindulni.
Valaki segítsen aki ért hozzá!
Beolajoztam a tegelyeket hogy csökkenjen a súrlódás, hűtöttem jéggel a vezérlőhengert, de semmi!
2-3 fordulat és leáll.
A sírás környékez! :'(

Nem lehet, hogy rossz irányban pörgeted?

KozmaBalázs
2011-03-03, 17:59
Mindkét irányba pörgettem, és érezni a helyes irányt, eltéveszthetetlen,
ugyanis az egyik irányba fékez, a másikba meg lök kettőt, és elfogy a kraft.

Hasi
2011-03-03, 18:18
Nem vagyok szakértő, de próbáld meg, hogy a gyertyát az üveg közepéhez teszed és nem a végére, mint ahogy a képen van...

KozmaBalázs
2011-03-03, 19:41
Próbáltam már úgy is hogy aláfűtöttem még plusz két öngyújtóval, minden irányból.
Hagytam kihűlni már vagy ötször, hátha az a baja hogy a vezérlő henger is átmelegedett.
Szétszedtem ahol engedte, átkentem olajjal.
Forgattam minden irányba, még fejjel lefele is aláfűtöttem, úgy se indult.
Nem érezni rajta sehol se különösebb ellenállást, mégse akar beindulni.

sry
2011-03-03, 19:44
És teljesen zárt a rendszer? Ha valahol szivárog akkor ez nagyon nem akar beindulni.

Az üveghengereket nem szabad olajozni!!! Ráég az olaj és megszorul a gép. (márha beindul egyszer)

KozmaBalázs
2011-03-03, 19:50
Zártnak tűnik. Buborékolna az olaj a dugattyúfenéken ha szivárogna.
És nem jut be az olaj a hengerterekbe, szétszedtem, megnéztem.
És amúgy nem jut el olaj az üvegig se, mert mindkét hengerben egy számomra nem felismerhető fekete fém csúszkál, nem az üveg támaszkodik fel a hengerfalra! Úgy látom ez a fekete fém látja el a dugattyú és gyűrű szerepét is egyben.

sry
2011-03-03, 20:22
Leírást adtak hozzá?

KozmaBalázs
2011-03-03, 21:05
Igen, de ebből sem sok derül ki.
4 oldal, be is rakom ide, hátha másnak is hasznos lesz ez még!

KozmaBalázs
2011-03-03, 21:07
A Stirling használati utasítás, leírás második része:

sry
2011-03-03, 23:43
Hát ettől tényleg nem lettünk okosabbak.

Azt próbáltad, hogy éppen csak megpöccinted a lendítókereket. A stirling motort nem igazán jó "berántani", mert a hirtelen külső beavatkozás gázáramlást idéz elő, és az nem jó, mert megszűnik az egyes terek szeparáltsága. Szoval csak finoman kell kezelgetniéppen csak elinduljon, aztán mejd felpörög ha akar.

KozmaBalázs
2011-03-04, 12:15
Finoman se. Azt is próbáltam hogy a lendkerékre még plusz súlyt raktam fel, így tovább pörög nyilván a lendület miatt, de nem ez a kulcs. Már azon gondolkodom hogy valahol repedt a blokk és ott szökik a gáz.

sry
2011-03-04, 12:17
Vedd le a taéapzatról (mert a fa nem szereti a vizet) és tedd be egy lavór vízbe, óvatozab forgasd meg, ha boborékok jelennek meg a házon, vagy akárho, akkor ott a hiba.

KozmaBalázs
2011-03-04, 13:58
ELINDULT!!!
http://www.youtube.com/watch?v=MOaPT_Cw8kU
Az a lényeg hogy mindent agyig kell olajozni, a csapokat szétszedni és úgy összerakni hogy piszkosul lazán legyen minden hajtókar minden tengelyen. Néha a hajtókarokat meg kell hajtogatni, meg pakolgatni jobbra-balra a tengelyen és csak úgy indul be. Az enyémen például felcseréltem két kart egymásra és már rögtön nem is ért bele a lendkerék tengelyébe. EGY FÉL NAPOT SZÍVTAM VELE! VAZZEG!

Ezután megcsinálom a második próbálkozásra épített Stirlinget amibe belekezdtem (a CD-s verzió, biztos emlékszel Sry)
az első próbálkozást (pneumatikus munkahenger) meg lebontom a francba, mert az biztos hogy nem jó, már látom milyen érzékeny ez a technika.

Köszönöm a segítséget Hasinak, Martonp-nek, és SRY-nak! Mindannyian jó ötlettel szolgáltatok!

Sry-nak igaza volt, ez pusztán szemléltetésre alkalmas, fogok próbálkozni hogy meghajtsak vele bármit is, de érdemben tényleg nem teljesít semmit.

KozmaBalázs
2011-03-13, 19:03
Kísérleteztem párat. Raktam 8 db 4-es csavart a lendítőkerékre, így biztosabb a járása és könnyebben indul jóval.
Az üzemanyaga víz és bioetanol 50-50%-ban. A víz azért kell hogy visszafogja a lángokat, valamint hűti a bunzen égőt. Víz nélkül 10 centis a lángja ami fölösleges.
Benzinnel is megy, csak az jobban kormol és az 375 forint.
Raktam egy alátétet pluszba bele, aki vesz ilyet, és nehezen indul, megmutatom neki hova kell rakni azt.

Bár az is lehet hogy nem mind egyforma és máséba nem is kell, lehet hogy csak az enyémet gyártották kis kínai gyerekek egy motiválatlan délutáni munkanapon és azért lett szar. :D

Ma már egy mozdulattal indul, bátran tudok bemutatózni belőle, és a hozzám jövő vendégek csodájára is járnak:
http://www.youtube.com/watch?v=h1_h0KfNq9U

Hasi
2011-03-13, 22:58
Ha leterheled valamivel akkor is jól megy?

KozmaBalázs
2011-03-14, 14:22
Nem kell azt gondolni hogy erős, de ha felveszi a lendületet akkor tud valami hangyaf@sznyi terhelés ellen dolgozni.
Ha lesz időm, húzok köré egy hajót, és megosztom veletek ha kész. :)

Hasi
2011-03-14, 23:01
Ha lesz időm, húzok köré egy hajót, és megosztom veletek ha kész. :)

Én is erre gondoltam...

KozmaBalázs
2011-03-22, 02:59
Próba futás:
http://www.youtube.com/watch?v=FN8Wrp2cVR8
Az volt a teszt lényege, hogy meg tud-e hajtani egy hajócsavart a Stirling motor.
A 33-dik másodpercben csak azért fékeződik, mert odab@sztam a kád oldalának a lapátot.
Ahhoz hogy stílusosan nézzen ki, gyártani kell köré egy lapátkerekes gőzhajó testet, meg egy komoly lassító áttételt.
Remélem az jobban fog száguldani :P.
Ha kész, felteszem ide.
A cél valami ilyesmi:
http://www.youtube.com/watch?v=tspfjAJ28Fw

sry
2011-03-23, 19:59
Jópofa!

Azért én maradnék a csvaros megoldás mellett. A lapátkerék áttételezése rengeteg súrlódással fel fogja zabálni a motor kicsinyke teljesítményét, ráadásul azonos bevitt teljesítmény mellett a lapátkerék hatásfoka lényegesen roszabb, mint a hajócsvaré, tehát a konkrét propulzióra lényegesen kevesebb energia kerül ki.

Annó nagy vita volt, hogy a lapátkerék az erősebb, vagy a hajócsavar. akkoriban még nem kifinomult mérnöki intézetek vizsgálták az ilyen kérdéseket, anem fogtak két azonos teljesítményű gőzgéppel felszerelt hajót, egy lapátkerekest meg egy csavarost, a tatjuknál fogva összekötötték őket vontatókábelle, és aztán hajrá, full steam ahead !!!!

A csavaros hajó vígan vontatta maga után a kétségbeesetten kapálódzó lapátkerekes társát.

Szóval ha kicsi a géperő, akkor szerintem a jobb hatásfokú propolziót, és a legkisebb veszteséggel járó hajtóművet kéne választani.

KozmaBalázs
2011-03-23, 23:20
A terv nem a minél nagyobb hatásfok elérése, hanem az oldtimer steampunk dizájn követése lesz.
Magyarán lapátkerékkel fog üzemelni!
DE!
Nagyon jó hogy felemlítetted ezt a hajócsavar VS lapátkerék témát, mert régóta agyalok ezen.
Hogy a viharba képes egy gépész fejjel első ránézésre "látszólag" nagyobb hatásfokú lapátkerék gyengébb lenni a hajócsavarnál?
Ha netalántán összefutnátok egy relatíve érthető magyarázattal a neten, szívesen venném ha megrágnánk.
Addig is én elgondolkodtam a témán és ezt rajzoltam le:
Amennyiben hülyeséget gondolok,rossz gondolatot láttok a rajzon, szóljatok és korrigálom vagy elvetem az ötletet.

KozmaBalázs
2011-03-23, 23:27
A hajócsavarral kapcsolatban már kicsit keményebb a számítás, ugyanis ott számba kell venni hogy a lapát felülete nem derékszöget zár be a haladási iránnyal (hatásfok csökkenés), és forgó mozgást is végez ami szétfele csapja a vizet,amire nekünk egyáltalán nincs szükségünk (újabb hatásfok csökkenés). Arról nem is beszélve hogy a lapát felülete nem mindenhol konstans szöget zár a haladási iránnyal, ugyanis ezek "görbülnek" egy bizonyos mértékben és ez is bonyolítja a számítást.
Na ezek után ember legyen a talpán aki megmondja hogy milyen hatásfokú egy hajócsavar :P :D.

sry
2011-03-24, 13:07
:D :D :D :D :D :D :D :D

Először is nagyon-nagyra értékelem, hogy valaki végre hajlandó volt ezen elgondolkodni!! Merthogy általában idáig sem jutnak el a próbálkozók. Mindezek mellett sajnos a fentebb felvezetett alapvetések teljesen tévesek, sem a lapátkerék sem a hajócsavar nem így működik, a hatásfok és tolóerő számításuk teljesen más.

Nem részletezem, mert ez egy igen bonyolult áramlástani probléma, de megpróbálom valahogy érthetővé tenni a dolgot.

A hajócsavar gyakorlatilag a repülőgépek szárnyához hasonló módon működik. ezért profilos. elcsavarása azért van, mert a kőlönféle kerületeken lévő szelvényelemek kerületi sebessége eltérő, és , hogy ne alakuljon ki káros radiális áramlás úgy kell beállítani az egyes lapátelemeket, hogy az eltérő kerületi sebesség ellenére a leáramló víz sebessége állandó legyen minten keresztmetszetben. (hujuj kezdek elvadulni....... próbálom visszafogni magam). Mint minden áramlási gép esetében a leadott tolóerő a torlónyomás függvénye. A torlónyomás általános egyenletében a sebesség (v) négyzete szerepel, tehát a leadott tolóerő a test mozgási sebességével négyzetes összefüggésben van. Tehát a 2x nagyobb hajócsavar fordulat 4x nagyobb tolóerőt eredményez (természetesen nem növelhető a végtelenig a fordulat, mert egy idő után fellép a kavitáció), így a hajócsavar nagy fordulata, és ezzel nagy kerületi sebességei a kis méret ellenére igen nagy tolóerőt eredményez.
A hajócsavar szárnyon keletkető vonóerő és ellenállás arány kb. 1:10 ..... 1:12 és az a sebesség növekedésével javul.

Nézzük a lapátkereket. A lapátkeréken csak ellenállás keletkezik, és annak az iránya is kerület-érintő irányú, így néha emeli, néha sűlyeszti a hajót, a helyett, hogy az előrehaladást szolgálná. Ezt kiküszöböli a vezérelt lapátkerék, de ez esetben is marad felesleges, rossz irányú erőhatás. A keletkező káros ellenállás és a vonóerőt szolgáltató "hasznos" ellenállás aránya 1:2 .... 1:3 körül van. A legnagyobb baj viszont a sebességgel van. A lapátelemek kerületi sebessége igen kicsiny, és erre is igaz a torlónyomás képlet, így a kis kerületi sebesség, kis vonóerőt eredményez. Ráadásul a hajó sebességét is korlátozza, mert a hajó max sebessége a hajtólapát kerületi sebességének kb. 80%-a lehet. Ezt próbálták kiküszöbölni hatalmas lapátkerekek építésével (Great Eastern és társai) de ez annyi műszaki gondot vetett fel, hogy kiment a divatból.

A lényeg, hogy a hajócsavar minden rész-tényezőben jobb eredményt ad, jobb az egyes propulziót termelő elemek hatásfoka, nagyobb tolóerőt adnak ugyanakkora bevitt teljesítmény mellett, egyszerűbb, nagyobb a fordulata, üzembiztosabb, kevésbé sérülékeny stb...stb....

A lapátkerekenek van még egy nagyon rossz tulajdonsága, jelesül a hajók rossz iránytartása!!! Billegő hajón, vagy hullámzó vízen a hajó két oldalán lévő lapátkereke különféle mértékben merülnek vízbe. Ez hajtási asszimmetriát okoz a hajó eltér a menetiránytól. Végül ez egy bólogató, kacsázó menetet eredményez, ami jelentősen lelassítja a hajót, növeli az üzemanyag fogyasztást, rongálja a szerkezetét, és nagyon megnehezíti a kormányzást. A nyílt vízi hajózásban ( tenger, nagyfelületű tó ) ezért koptak ki nagyon hamar a lapátkerekesek. A Balatonon is csak két ilyen hajó volt ("KISFALUDY", "BAROSS") már a balaton hullámzása is kritikusan befolyásolta a lapátkerekes hajók üzemét.

A lapátkerék egy kézenfekvő megoldás, de minden tekintetben elmarad a hajócsavar mögött. Persze ha az ember ilyet szeretne akkor ilyet épít, de azért nem árt ismerni a megoldás hiányosságait.

Az már csak érdekesség, hogy a haditengerészetek is nagyon utálták a lapátkereket, mert a hajótest legértékesebb részét, a hajóközepet foglalta el, ahová a legnagyobb űrméretű, legerősebb ágyúkat lehetne elhelyezni. ezért született nagyon kevés lapátkerekes hadihajó a géphajózás hajnalán. Nagyon hamar áttértek a hajócsavarra, és a nagy lövegek visszakapták a helyüket. ;D ;D ;D ;D ;D ;D de ez már tényleg csak érdekesség a témában.

sry
2011-03-24, 13:19
Kis szakirodalom a témában:

http://users.atw.hu/sry/lapat.html
http://users.atw.hu/sry/franz.htm
http://users.atw.hu/sry/temesvar.htm

Lehet ötletet kapni, elgondolkodni a dolgokon. Ha kérdés van a "szerző" (az az én) kéznél van ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

bobek
2011-03-24, 16:21
Csak ámulok és bámulok. kalapot illik emelni mások tudása előtt !
Robi

KozmaBalázs
2011-03-24, 22:27
Szerintem alapvetően jó a gondolatmenet amit felállítottam, a tied is, és én nem találok a kettő között elméleti differenciát.
De ez amúgy nem képezi vita tárgyát nálam, ha van kedved elmagyarázni hogy miben tévedek, akkor szívesen veszem.

Tény hogy a lapátkerék csak kis fordulat és kis sebesség esetén lenne versenyképes a hajócsavarral (meg persze kiszámíthatatlan sekély folyómeder esetén). Amúgy ha nem stíluskövetés a cél, akkor abszolút felejtős a lapátkerék.

Az oldaladhoz hagy gratuláljak, nagyon szép munka, különösen tetszik az oszcillációs gőzgép, egyszer megépítem.
Ha belefogok, úgyis fogsz tudni róla.
A Yak52 építési oldalának 5 lapja nem megy, de amúgy hibátlan és nagyon hasznos oldal.

sry
2011-03-25, 09:47
Üdvözlet!

Természetesen minden "vita" tárgyát képezi! Velem sem kell egyetérteni semmiben, mert pont ettől lesz érdekes a dolog, ha ellentétes, vagy nem teljesen egyforma elképzelések vannak és próbáljuk kideríteni melyik a használhatóbb.

Szóval a lapátkerekes levezetésedben a legnagyobb hiba, hogy a lapátelem nyomatéka helyesen M=(sin alfa)2 x F x R , ahol alfa a lapátelem abszolut elfordulási szöge, a 2-es az négyzet akar lenni, F a lapátelemre ható erő, és R a lapátkerék sugara.

Az az érdekes, hogy a nyomaték a hajó haladása szempontjából nem is tényező, de még a lapátkerék hatásfoka szempontjából sem! ebből a szempontból csak a haladás vektorral egy irányba eső vonóerő nagysága az értékelhető adat. Van valahol egy Hajógéptan könyvem az 1920-as évekből, abban érthető, emberi módon van levezetve a lapátkerék hatásfok számítása, a későbbi szakkiadványokban már sportot űznek abból, hogy melyik szerző mennyire tud tudományosan tök érthetetlenül kifejteni valamit. Csak idézném az 1997-es HAJÓÉPÍTÉSTAN I. fejezetcímét:

6.5.2. A propeller vízbe merülő részén keletkező ellenálláserőt hasznosító propellerek.

Magyarul ez a lapátos-kerék (merthogy ha igazán szakmázunk, akkar a hajót lapátos-kerék hajtja, a lapátkerék afféle népnyelvi módosulat). Szóval a 1997-es szakkönyvben már elszabadultak az íróasztalhuszárok.

Ui.: Köszönöm az oldalam méltatását, igyekszem frissen, érdekesen tartani.

KozmaBalázs
2011-03-25, 13:03
Mivel nekünk csupán csak az kell hogy a lapátkerék mint kihajtóelem milyen hatásfokú, ezért az általad írt képletre akár nem is kell hogy szükség legyen. A kérdés csak annyi hogy a lapátkerék tengelyéről lejövő teljesítményből mennyi veszik oda a lapátkerék tökéletlensége miatt, és mennyit tudunk ebből hasznos mozgási energiává alakítani.
Abban mind a ketten egyetértettünk hogy olyan 80% körül lehet a hatásfoka, ki erről,ki arról megközelítve kapta ezt a számot, de egy a lényeg, hogy ez stimmel.

kolcsar
2014-04-06, 18:26
Már a lényeg készen van és ma már próbáltam is beüzemelni, de sikertelenül.
Készítettem egy lendítő kereket, aláfűtöttem egy mécsessel az egyik hengernek
-ésszel, mert a dugattyú gyűrű gumi és nem akarjuk hogy elolvadjon-
de csak nem akart elindulni.

Mi lehet az oka?
- Lehet hogy a sok súrlódó alkatrész annyira fékezi a motort hogy az összes hasznos munka odalesz.
Ebben az esetben egy teljesen más konstrukción kell majd elgondolkodnom.
A túl sok súrlódás azért tűnik jó gondolatnak mert a Youtube-on látható motorok láthatóan csodajól gördülnek.
Pl.:
http://www.youtube.com/watch?v=ZSBBExuNPKY

-Az is lehet hogy jobban oda kell pörkölni neki és már meg is van oldva.

Sajnos a lendkerék nem túl jól sikerült és a tengelycsatlakozásánál elcsavarodott a sok kézzel való pörgetéstől.
Legközelebbi próbálkozásra gyártok egy masszívabb lendkereket és újra jelentkezek hogy sikerült-e beindítani a motort.

kolcsar
2014-04-06, 18:33
Szervusztok !
Nagyon tetszik a fórumotok.Azt hiszem,jó lenne újrakezdeni a stirling motor építést,mert hajó-és autómodellekben jól használató.Én még csak motorokat építettem,de ezek már elég erősek egy hajómodell hajtásához.Pl. ez :
https://www.youtube.com/watch?v=4VI1MTNp1u0

kolcsar
2014-04-06, 18:42
Üdv.

ebben a motorban hol van a regenerátor? Mert a nélkül soha nem fog működni.

Pedig működik regenerátor nélkül is,de 20 %-al kisebb a hatásfoka,A regenerátor volt Stirling találmánya,de a Caley motor addig is működött.

kolcsar
2014-04-06, 19:06
hogy lássátok,kb.mennyi ereje van ennek a 40 köbcentis,atmoszférikus kis motornak:
https://www.youtube.com/watch?v=04s0NO32olE&list=UU3vFNoJ8Fya4pwbk4HxRA4A

göztraktoros
2014-04-19, 21:58
tgeflon rudbol csinálj dugó gyürüt 2500 c fokig birja a meleget és el se kopik egyhamar nekem a göz traktoromnak is ilyenel van meg gyürüzve a dugója

blaskojanos
2014-04-20, 09:57
Üdvözöllek kolcsar!
Hol laksz helyileg, én szívesen kipróbálnám hajóban, hogy mire képes.
Üdv Blaskó

Prome
2014-08-01, 21:37
Stirling motor eladó:

http://forum.rcmodell.hu/showthread.php?9269-Nem-rc-dolgok-adok-veszek-topik&p=1224777&viewfull=1#post1224777

Artur H
2015-10-14, 07:27
Amint itt az asszisztensem bemutatja elegendö rátenni a tenyérre. A videó második felén müjég van alatta. Érdekes megfigyelni hogy azzal a másik irányba forog.

http://www.arturhernadi.com/2015/2015-10/2015-10-11_StirlingEngine'.gif (https://www.youtube.com/watch?v=oI3_yGA6jk4&)
-------------------------------
http://www.arturhernadi.com/F2.gif (http://www.arturhernadi.com/YouTube1_M.htm)