PDA

Teljes verzió megtekintése : Szabalyozas magyarorszagon

oldal : [1] 2 3 4 5 6

Dudkin
2003-02-15, 17:02
Kedves Raid!

Ugy erzem, hogy mindannyian nyitottak lennenk a lenti szabalyok itthoni bevezetesere. hiszen tenyleg ezek a szabalyozasok biztositanak mindannyiunk nyogodt moellezeset. DE

- sajnos itthon nagyon keves olyan repter van _meg_ amelynek infrastrukturaja megengedne pl. a radiok kezeleset, vagy a jol szeparalt depo/kifuto teruleteket.. Addig amig a tulajdoni viszonyok nem rendezettek ezeken a teruleteken, addig bizony nagy fal elott allunk.

- A biztositas temahoz egyedul annyit tudok hozzaszolni, hogy nekem meg egyik biztositani ugynok sem volt kepes olyan biztositasi konstrukciot ajanlani, amely jo lehet az en modellezesi baleseteim fedezesere. Ennek oka lehet az, hogy meg itthon nem jottek ra a biztositok arra, hogy valaha volt/lesz modellezo elet m.o.-on

- A vizsga utani repulest teljes vallszelesseggel tamogatom, de ehhez kell a klub, kell a kinevezett oktato, aki mondjuk ugy oktat, hogy annak bevetele a klub kasszajaban csorog... - utopia -

- Frekvenciaellenorzes. ADNA AZ EG hogy legyen.. en lennek a legnyugodtabb, hogy nem vagyok okolhato egy bekobvetkezett balesetben amit mas okoz..

-

raid
2003-02-16, 10:36
Kedves Dudkin!

"De".....
Amit leírtam a külföldi "repülőterekről", abban nem az a lényeg, hogy van
infrastruktúrájuk, hanem az, hogy tiszteletben tartják EGYMÁST!
Mindenféle eszköz nélkül, egyenként repülnek.......és "egyforma" időt
biztosítanak egymásnak. Automatikusan kialakul, "nap-mint-nap", egy
sorrend, érkezési idő- vagy udvariasság alapján. Természetesen egy
termikelő vitorlás(vagy akár több) minden további nélkül repkedhet.
Csupán(?) leszállási szándékát jelzi, ezt a többiek figyelemmel respek-
tálják, szabadon hagyják a pályát!
Autónál természetesen (pálya-kötött) az a jó, ha több gép van a "ringen",
ha van ilyen........ide már nagyon hiányzik az infrastruktúra!
"De".....
A vizsga, nem egy írásos okirat. Az oktató keresete nem folyik "bele" a
klubb kasszájába! Mivel, nem a klubb biztosítja az eszközöket (rádió,
tanuló-eszköz, üza.) De nagyon jó a klubbnak, mert "képzetté" teszi a
pilótákat.......Az oktatóknál nem az anyagi bevétel a legfontosabb, mert
ez evidens. Az együttélésből is példát mutat!
Legfontosabb, azokban a klubbokban, hogy a pilóta megtanuljon ZÁRT,
kijelölt légtérben mozogni, valamint tudomásul vegye a repülési idő-
határokat: reggel 8 vagy 9 órától, délután 18 óráig Pl. ! Nagyon fontos, hogy a szélirány nem forgatja a repülési irányt!!
Magyarországon, sok helyen jártam, ahol nagyon klassz "rend" uralkodik.
Íratlan szabályok alapján.Pl.: Debrecen, Eger, őcsény, Taszár, Szombathely, Kecskemét, Kiskunfélegyháza, Tatabánya, Csákvár......
Kíváncsi lennék, a helisek hogyan csinálják ezt a témát? Már én is sokat
gondolkoztam azon, hogy elkezdem ezt a kategóriát........állítólag nem
egyszerű!.......
üdv.: Raid

kave11
2003-02-16, 19:36
Kedves dudkin!

Én úgy tudom, hogy Matyiföldön eddig nem volt semmiféle jogi szabályozás, szegény raid csak elmondta külföldi tapasztalatait ( felteszem, van neki, az írásából itélve ). Ezzel azt akarta hangsúlyozni, hogy magyar országon is jó volna, ha lenne valami szabály, ami védené a modellezőt, a közveszélyes alakoktól. Néhányan felismerik, hogy mit lehet mit nem, mi veszélyes mi nem, de sokan úgy viselkednek mint az általános iskolás gyerekek, nem fogják fel, hogy egy repülő, helikopter, stb. milyen kárt tud okozni egy emberben. Mert elsősorban nem az anyagi érték számít (persze az is), hanem a testi épség. A modellezésnek az íratlan szabályaira mindenkinek saját magának kellene rájönnie. De Matyiföldön nem ez a helyzet. Sokan vannak ugyanis akik kijönnek, és eszetlenül repkednek mások testi épségét veszélyeztetve.( autók fölött repkednek, persze, ha véletlen egyszer-kétszer arra téved oké, de ha direkt arra repül és még élvezi is az elég gáz)
Másik dolog sokan olyan rádióval jelennek meg a terepen, hogy az tragédia (volt aki 3 csatornát lefedett). Persze nehogy valaki is félreértse nem kell megvenni a drága rádiót, csak jó legyen az olcsón is lehet kapni jó rádiót!
Itt elsősorban azokra az emberekre, gondolok akik tuningolják a rádiókat (szaktudás hiányában „csavarok egyet ezen a potméteren egy kicsit, jobb lett, hé haver énis rátekerek enyém is jobb lesz” ezzel rögtön el is foglaltak 3-4 csatornát). És ezek csak a legdurvább dolgok.
Én pl. azt nem értem meg, hogy miért kell állandóan felszállni egyes embereknek, ha valaki más repül és azt zavarja. Persze erre azt mondhatja mindenki, hogy közterület azt csinálok amit akarok, hát erre azt tudom tenni, hogy amikor ilyen ember megjelenik a reptéren nem repülök. De vannak rajtam kívül még sokan akik szintén szeretnének maguk repülni mindössze 10 percet, mert esetleg zavarja öket, ha más repülő a levegőben van. Úgyhogy nagyon szép, hogy a hilti megnyitotta a matyiföldet( eddig be volt zárva?), de semmi nem fog változni, mert ott sajnos a társadalom széles skálája megtalálható. Ezért vannak olyan emberek akik ezt nem tudják megérteni, és elrontják mások játékát. A szomorú az, hogy az új embereket is erre szoktatják.

Dudkin
2003-02-16, 20:51
Kedves Kave11!

Nagy vonalakban tokeletesen igazad van abban, amit leirtal, de mi megprobalunk valtoztatni ezen. Ennek egy modja van csak, es az nem az, hogy falhoz allitunk mindenkit es egy laza sortuzzel leteritjuk, csak azert mert azokat a szabalytalansagokat koveti el nap mint amit mastol is latott..
Nem fog ez a dolog egyik naprol a masikra megvaltozni, ezt mindannyian tudjuk, de olyan apro lepesekkel, mint pl az eddig elhanyagolt frekitablazat ujrabevezetese, parkolasi rends, "repterrendezesi terv" stbstb. pici pici lepesekben el tudunk erni egy pozitiv valtozast. Az csatornathallast merlegelni nekem nem feladatom, ugyanis ehhez a szakmahoz sajnos nem ertek, de ha erre van barmilyen szakhatosag.. /feltetelezem HIF/ en nagyon szivesen latom oket kezemben a radiommal, hogy merjek le. mert mint korabbi hozzaszolasomban is irtam, az en erdekem is, hogy ne szorjon a radiom. De ez fel fog vetni egy kerdest. milyen szabvanyok szerint fog tortenni ez a meres? mert gondolom, ahogy a repulesbiztonsagi szabalyzat sem letezett eddig itthon, ugy tureshatar sincs lefektetve egy ilyen radio eseteben /ez csak sajat gondolat, inkabb csak kerdes/. Lehet, hogy Hilti kollega "ujra megnyitott matyasfold" kijelentese kicsit tulzo, de mindenkeppen azt probalja ereztetni, hogy el szeretnenk indulni egy jo iranyba vezeto uton, es ennek a vegere el is szeretnenk erni. Rossz pelda mindig a nyugati mintat felhozni, de ott az utolso kukoricasban keszitett irtasban is komolyabb szabalyzas van mint itthon. Mindenkit kerdezek, nem lenne jobb rendezett korulmenyek kozott repulni? csak az oromert?

hilti
2003-02-17, 02:14
Kedves Kave11!

Amit irtál igaz és valós és nagyon köszönöm.
Teljesen jól látod a gondunkat, olyan helyen kell rendet csinálni ahol egyszerüen nehéz, mondhatni lehetetlen, mivel közterület. :cry:
Arra probálom rávezetni az embereket, modellező társakat, hogy a szabályok nem ellenségeink hanem arra vannak, hogy segitsenek.
Abban is igazad van, hogy matyiföld sohasem zárt be, és azon is dolgozunk, hogy a modellezök miatt ne is zárjon be. Azért használtam az "új" szót, mert nagyon sokan mentek el az össze-vissza repülésektöl, a rengeteg géptöl ami a levegöben volt egyszere, na ennek kéne, hogy vége legyen, ez zárjon be és jöjjön az új. Remélem, hogy az a mondat, nem sértett meg senkit, és bizom abban, hogy kifogtok hozzánk jönni és majd saját szemetekkel tapasztaljátok a változásokat.
Mivel nincs példa a magyarországon a jó szabályozásra, ezért külföldi anyagból és modellezö társaink megkérdezésével (már aki hagyta) jutottunk el egy beta verzioig, amire azt tudjuk mondani, hogy kész.
Ezt most megmutatjuk az MMSZ-nek, Önkormányzatnak stb.
Gyerekcipő ez még, de fel kell vegyük mert a sült galamb effektus nem müködik. Kérek mindenkit aki tud segitsen, várom a pozitiv és negativ épitő kritikákat.

Üdv

prudentbear
2003-02-17, 11:01
Challenger:
Frekvenciagazdálkodási Intézet = HIF egyik főosztálya :idea:

HIF-es mérőkocsit ki lehet kérni, ki is jönnek díjtalanul, akkor is, ha feltételezett idegen zavarforrásra lehet gyanakodni, amely a modellrepülést zavarja.

A több csatornát lefedő rádiók elsősorban nem a tuning által jönnek létre, hanem attól, hogy pl egy márkás rádióba egy ötszáz forintos noname és nem a belevaló, márkaazonos kvarcot teszik. Megjegyzem, a hatósugár is leesik a felére-harmadára. Amikor pedig leesik a csóka modellje, mert kirepült a hatósugárból mondja: Né' mááá' basszus, zavar van! Zavar van!! (rosszabb esetben: ki volt azz!!!???)
- :oops: ez kicsit gáz.
Kvarchoz még annyit, hogy egy jó kimenő HF modul és jó alaptechnika esetében is a kvarctól élet-halál függ: találkoztam már olyan márkás (!) kvarccal is sajnos, ami nyomán a kimenő jel cirka 1/3 csatornával volt odébb, a HIF-es kocsi bemérés alapján. Ez az eggyel felette lévő csatornát is zavarhatja, főleg ha csak PPM-ben repül a másik, és a térerő-viszonyok kedvezőtlenek.

1. Erősen javaslom a HIF bevonását MF bevizsgálásába. Jó lenne tudni, hogy milyen az éter, mennyire tiszta, és hol kell vigyázni (pl. a nyugati oldalon elég érdekesek azok a mikrohullámú tornyok) Ekkor be lehetne vizsgálni valamennyi megjelent ember rádióját, minden kvarcával egyenként, és erről írásos dokumentumot is kiadnak. 8)

2. A szabályzathoz annyit, hogy meglehetősen ergyának érzem azt a pilótatudást, amelynél már problémát jelent egy második vagy harmadik modell a légtérben :( . Emiatt egyetlen gépre korlátozni a repülést - ezt nevetségesnek érzem. Vitorlaversenyen van hogy tízen repülnek egyszerre, néha egymástól 5-10 méterre, és mégsem történik ütközés vagy baleset. Lehet persze mondani, hogy az más mint a motoros üzem, de távolról sem igaz. :!:
Egy cirka 2 négyzetkilométeres légtérben játszva elfér 4 műrepülő modell - ez a véleményem.

Üdv: pb

prudentbear
2003-02-17, 12:52
Challenger,
mit jelent, hogy HHH-n rendet csináltak? :?:
- Mesélj erről ha tudsz valamit.

Igen, az ergyát jól érted. Ez független mindenféle európaiságtól, az EU rizsa szerintem nem ide tartozik, és a hülyeségeket sem kell feltétlnül elvtelenül lemásolni. Lehet, hogy némely klubban külföldön ez hogy megy, mert fél tucat külföldi helyet tudok neked mondani, ahol másképp megy. Ott a tagok állapodnak meg tudásszinttől függően, hogy ki repül egyszerre. Ha kezdő, akkor OK, legyen egyedül. Vagy 2 kezdő együtt, ha van hely. A menőbbek többen egyszerre- ha van hely. Ez szakmai kérdés, szakmai szempontok szerint. Kíváncsi lennék arra, hogy mit szólnál ahhoz, hogy huszadmagaddal mindig csak minden 20. startkor repülhetnél ?.... Ez egy nap alatt lenne max fél óra, mondjuk. Ja, és kint voltál egész nap. Nos, ha ezt akarod, én nem szólok bele.

Kiszámíthatóbb vitorla: ezt nem kommentálnám. Szerintem mindenkinek kell tudnia tervezni a térben, tudva és ismerve az akadályokat, olyanokat is, amelyek folyton mozgásban vannak és esetleg a háta mögött. Ez nem csoda, hanem kifejleszthető készség, és szerintem alapvető.

A gyorsabb repülés és a figurázás nem zárja ki a kiszámíthatóságot. Sajnálom, hogy az F3A Mo-n gyakorlatilag nem létezik: az a műrepülő kategória, a motoros repülés csúcsa- modellben. Ott, ha "kiszámíthatatlanul" viselkedsz, ezért szakció jár (mindenki dobozban repül. ) - Tény persze, hogy hétvégi repüléskor az ember szeret össze-vissza szaladgálni, ezt nem vitatom, de ennek is meg kell találni a módját. :roll:

A lassúságot illetően pedig érdemes a vitorla versenyeken körülnézned. Olyan 60-120 között mennek az F3B vitorlák üzemszerűen (az F3J-k valóban lassúbbak) F3B-ben a "C" sebességi feladatban 250-140 között hasítanak. :twisted:

Szeri Bandi: minden tiszteletem az övé, de az tény, hogy maga sokat ütközött. Momentán 3 alkalom jut az eszembe, amikor mid-air-collisionben vállalt vezető szerepet. :roll: Amúgy igen jó pilóta, ex-F3B.

Mekkmesterek érdekelnek, kit kell elkerülni!
Továbbá a HHH ügy.

Dudkin
2003-02-17, 15:08
Kedves hozzaszolok!

Nyugodtan lamazzatok le :oops: de valamiert a topic elso kozel 1/3 elveszett. Rmelem ez nem okoz a megerthetosegben nagy hibat. A meglevo adatbazismentebol most keresem elo a regi hozzaszolasokat.. a hiba feltetelezett oka az lehet, hogy egybizonyos felhasznalo hozzaszolasanak id ja vmiert -1 es erteket vesz fel.. tenyleg rajtavagyok, es rem cink :oops: hogy ebben a jol meno topicban jon ez mindig elo..

prudentbear
2003-02-17, 15:11
Próba!
:roll: :D :x :evil: :twisted: :?: :!:

prudentbear
2003-02-17, 15:16
Úgy látom működik.

Challenger,
úgy látom elveszett az előbbi hozzászólásom.

1. Miről van szó? Nem értem.
2. nem az EU-ra értettem, te is tudod
3. mint 1.
4. mint 1.
5. Elhiszem
6. erről mondj valamit.
Szeri B miért ne lenne jó a J-ben? Ezt a többivel együtt már kötekedésnek érzem.
7. ő és mi
8. 6-7 versenyen pár év alatt. Többet mint bárki más.
9: várom.

kralikba
2004-10-02, 21:41
Szevasztok! Ebben a témában lenne 1 kérdésem. A TI TRF6903 típusú adóvevőjével szeretnék készíteni egy digitális megoldást. Megnéztem a HIF Frekvenciagazdálkodási táblázatát, de nem vagyok benne biztos, hogy a 300 Mhz körüli tartományokban szabad-e modellirányítást végezni, vagy pedig a digitális adatátvitel kategóriába tartozna-e ez az alkalmazás?

tombrez
2006-05-14, 20:19
Amugy tenyleg kivancsi leszek mikor lesz jogi szabalyozas a modellezes temakoreben.
Egy hatteranyaggal szolgalni tudok, az alkalmazas teruletrol,szerintem elerkezett az ido,es minden meg van mar hozza.
Hajra jogalkotok ne lazsaljatok.
udv

Miska
2006-07-24, 12:11
Sziasztok!

Nemrég kóstoltam bele a modell repülés "ízébe". Vásároltam egy Wing Dragon Sportster repülőt a Zenn-től és boldogan reptettem. Mostanáig. Elkezdett érdekelni, hogy mennyire törvényes az, amit csinálok és az összeszedett információkat bemásolom ide, mert valószínűleg értelemszerűen ezt itt fogják keresni ("Jogi szabályozás").

Átkerestem a teljes magyar hatályos joganyagot és csak a hozzászólásom végén található szabályozást találtam (aminek a lényege az, hogy hatósági nyilvántartásba kell venni minden repülőmodellt). Aki esetleg tud ennél többet, bővebbet szívesen fogadnám!

Megkerestem a Nemzeti Hírközlési Hatóságot is, ahol azt az elszomorító információt kaptam, hogy az általam birtokolt modellt semmiféleképpen nem reptethetem Magyarországon jogszerűen. Ugyanis én a 40,770 MHz-et használom, amit nem tehetnék (gyárilag így kaptam összeszerelve). Nálunk CSAK ÉS KIZÁRÓLAG a 34,995 - 35,225 MHz közötti tartományt lehet repülőgépmodellezésre használni. Továbbá modellezéshez használhatóak még a 40,665 MHz, 40,675 MHz, 40,685 MHz és a 40,695 MHz frekvenciák, de NEM repüléshez (hanem autó, hajó, stb.). Erről a 346/2004. (XII. 22.) Korm. rendelet rendelkezik. Végképp elszomorító, hogy hiába cserélnék kristálypárt, az sem oldaná meg a helyzetet, mert az Art-Tech (az én cuccom gyártója, de gondolom ide sorolható még a többi kínai import is) nem bejegyzett cég a Hatóságnál, az adó és a vevő nincs bemérve (egy ilyen bemérés százezer forint körül van, ezt a gyártónak kell kérni forgalomba hozatal előtt). Tehát gyakorlatilag lehet olyan modelleket kapni Magyarországon, amik csak szobadísznek jók, mert a törvény szerint nem lehetne reptetni (érdekes, hogy erre vásárlásnál senki nem hívja fel a figyelmet és a mellékelt leírásban sincs erről szó...). Vonatkozik ez azokra az egyedi építésű gépekre is, aminek az adója/vevője nincs bemérve és jegyzékbe véve (itt is az számít, hogy a gyártó bemérette-e, a jegyzékbe természetesen a modellezőnek kell felvetetni, mert az névre szól).
:(

Ezt a problémát nem oldja meg a klubtagsággal együtt járó modellbiztosítás, a repítésem még akkor sem lenne törvényes, ha a klub saját repterén történne is.

VIGYÁZAT!!!
Mielőtt bárki modellt, vagy adót/vevőt vásárol, a vásárlás ELőTT érdeklődjön a Hírközlési Felügyelet Rádiószolgálati osztályán (1051 Budapest, Ostrom u. 23-25., tel.: 375-7777) arról, hogy a gyártó az adott terméket bemérette-e, mert hiába tűnik jónak a megadott frekvencia, bemérés nélkül azt nem fogadják el. Egy esetleges baleset, károkozás után, vagy eljárás során el fogják kérni a hatósági engedélyt.

Összegezve: számomra az a lehetőség maradt, ami jogilag tiszta, hogy kristályt cserélek és saját költségemre beméretem az adót (mint említettem, kb. 100 000 Ft - és még kérdéses, hogy a csatornaszélesség megfelelő lesz-e). Valószínűleg így járt mindenki, aki be nem mért (jellemzően kínai származású) modellt vagy alkatrészt vett. Kuka vagy illegalitás, vállalva a következményeket. Sajnos.

1995. évi XCVII. törvény

A magyar légtér igénybevétele
Lt. 6. § (5) Az illetékes légiközlekedési hatóság engedélyével repülhet a magyar légtérben az a légi jármű, amely vezető nélküli repülésre alkalmas, továbbá a jogszabályban meghatározott repülőmodell, illetve repülőeszköz.

Lt. 20. § (1) A polgári légi járművön, repülőmodellen, valamint a légiközlekedési tevékenység és légi közlekedéssel összefüggő tevékenység során rádióberendezés - a külön jogszabály alapján kiadott rádióengedély megléte esetén - a légiközlekedési hatóságnak a hírközlési hatósággal egyetértésben kiadott engedélyével és feltételeivel tartható üzemben.

Lt. 74. § E törvény alapján rendeletben állapítja meg
f) a miniszter a 6. § (5) bekezdésében említett repülőmodellek és repülőeszközök körét;

Repülőmodell, ejtőernyő egyéb repülőeszközt nem kell lajstromba venni, ezekről a járművekről a hatóság nyilvántartást vezet. Magáncélra használt polgári légi jármű üzemben tartásához nem kell üzemben tartási engedély. Nyilvános repülőrendezvény megtartásához, gazdasági célú tevékenységhez a légiközlekedési hatóság engedélye szükséges.
1995. évi XCVII. tv. 12. §, 17. §, 19. §, 22. §, 33. §, 141/1995. (XI. 30.) Korm. r.

122/2004. (X. 15.) GKM rendelet
a villamosmű biztonsági övezetéről

Tilalmak a biztonsági övezetben
11. § (1) A nagy- és a kisfeszültségű föld feletti szabad vezeték biztonsági övezetében tilos:
g) sárkányeresztés, repülőmodellezés

Stomi
2006-07-24, 14:30
Tanulságos. Számomra biztosan az. A villamosmű biztonsági övezetétől
azonban nem kell megijedni:

" A gazdasági, és közlekedési miniszter 122/2004. (X. 15.) GKM rendelete
a villamosmű biztonsági övezetéről:

A biztonsági övezet terjedelme (7. §)

Nagyfeszültségű föld feletti szabadvezeték esetén:

* 500 kV-ot meghaladó névleges feszültségszint fölött 40 méter
* 300 - 500 kV névleges feszültségszint között 28 méter
* 200 - 300 kV névleges feszültségszint között 18 méter
* 100 - 200 kV névleges feszültségszint között 13 méter

1 -35 kV névleges feszültségszint között 5 méter, de a vezeték azon
szakaszán, amely belterületre és fokozott biztonságra vonatkozó
előírásainak megtartásával létesült, 2,5 méter.

Nagyfeszültségű föld feletti burkolt vezeték esetén
Legfeljebb 25 kV legnagyobb feszültségig 2,5 méter, illetőleg 25 méter a
vezeték azon szakaszán, amely a szabvány belterületre és legalább
fokozott biztonságra vonatkozó előírásainak megtartásával létesült.

1000 V alatti kisfeszültségű föld feletti csupaszvezeték esetén 1 méter"

Aki a feszültségszint ismerete nélkül, csupán józan meggondolás
hiányából a fenti távolságokon belül repült eddig, annak hozhatnak
bármilyen törvényt, rendeletet, klubszabályozást. :(

Endeavour
2006-08-04, 01:52
De igazabol mit kell azon problemazni hogy torvenyes-e vagy nem? Ugyis altalaban a torvenyhozok nagyon hulyek es csak ahhoz nem ertenek amit szabalyoznak (gondolok az ilyenekre mint pl. a fegyver toveny, nem pl. a bunteto jog mert ahhoz monnyuk nem is ertek :D :? ) Igy akkor elvileg nagyon sok geppel n em is lehetne repulni... De ha ugyse nezi senki, meg a jaror sztem leszarja hogy te nem 35MHz-n hanme 40MHz-n repulsz... Viszont az lenne a kerdesem hogy az en helim 75 MHz. Van olyan amit ez zavarhat? Vagyis hogyha esetleg bevizsgalassal se lehetne hasznalni? Amugy inne nem tom felhivni ezt az akarmit, azert kerdezem. Szal csak akkor nem hasznalnam ha tom hoy zavarok vele valami radiot vagy ilyesmit... Koszonok minden jellegu valaszt!

Füligjimmy
2006-08-04, 08:11
Endeavour!
Párszor már kivesézték a fórumon a frekvenciaelosztást.
Nem kell ezen problémázni, tudomásul kell venni és betartani.
Keress rá hogy milyen frekiket használhatsz, és igyekezz ennek megfelelő rádiót beszerezni, vagy olyan helyen repíts ahol még véletlenül sem okozhatsz kárt, vagy sérülést.
Egyenlőre (igen nagy szerencsénkre) senki nem szállt rá a modellrádiók ellenőrzésére, de attól tartok hogy ha megtennék, bizony nagyon rápacsálnánk!
Nem érdemes jogvitát indítani arról hogy kinek a felelőssége a kereskedelmi forgalomban kapható rádiók bevizsgáltatása, de én úgy sejtem hogy egyetlen tipus sincs hivatalosan bevizsgálva és engedélyezve kishazánkban.
Kivéve a régebbi HIF-matricával ellátott, egyedileg bevizsgált és engedélyezett rádiók.
Az meg külön kuriózum, hogy egyes modllboltok 35 MHz-es rádióval adnak etetőhajót. Erre pont nekik kéne odafigyelni, ha ők nem teszik meg, akkor mi várható el a "mezei" felhasználótól?
Egy esetleges szabálysértési eljárás elég kellemetlen anyagi következményekkel járna, reménykedjünk hogy nem foglalkozik velünk senki, hiszen rádióinkat lakott területtől és utaktól távol használjuk.

Füligjimmy
2006-08-11, 08:33
Némi kutatást végeztem az esetleges frekvenciagazdálkodással kapcsolatos szabálysértésekkel kapcsolatban, és amit találtam most megosztom veletek.
Mindenki értelmezze önmaga részére, véleményem szerint nem az egyszerű felhasználókkal foglalkozik a jogszabály, viszont a boltoknak célszerű lenne utánanézniük hogy nem sértik-e a törvény betűjét a vastagított szövegrészlet miatt:

2003. évi C. törvény
az elektronikus hírközlésről
III. Fejezet
A NEMZETI HÍRKÖZLÉSI HATÓSÁG FELADATAI ÉS FELÉPÍTÉSE
A Nemzeti Hírközlési Hatóság
h) hivatalból vagy kérelemre eljár az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabály megsértése miatt, illetve szerződéskötéssel kapcsolatos jogviták esetén indított eljárásokban;
IV. Fejezet
A HATÓSÁG ELJÁRÁSÁRA VONATKOZÓ ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK
Az államigazgatási eljárás általános szabályainak alkalmazása
28. § (1) Az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályba ütköző magatartás észlelése, illetve a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatóra vonatkozó kötelezettség megállapítására vagy felülvizsgálatára okot adó jelentős körülmény esetén, akinek jogát vagy jogos érdekét az ügy érinti, továbbá az, akit elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályban meghatározott jogaival összefüggésben sérelem ért, vagy ennek közvetlen veszélye áll fenn, valamint fogyasztói érdekek képviseletét ellátó társadalmi szervezet a hatósághoz címzett bejelentéssel élhet (a továbbiakban: bejelentő).
33. § (1) A hatóság az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabály és az általános szerződési feltételek megsértőjével szemben a jelen § keretei között bírságot alkalmazhat. A hatóság a kiszabott bírság összegét a jogsértésnek az elektronikus hírközlési piacra gyakorolt hatására, a jogsértéssel személyhez fűződő jogában vagy vagyonában sértett vagy veszélyeztetett felhasználók számára, az érdeksérelem mértékére, valamint az elektronikus hírközlési szolgáltató, illetve frekvenciahasználó által a jogsértéssel elért vagyoni előnyre tekintettel állapítja meg, figyelembe véve, hogy a kiszabott bírság alkalmas legyen a jogsértést elkövető vagy más személy további jogsértéstől való visszatartására.
(2) A bírság összegének felső határa
a) a 68. § (3) bekezdésének a), b), d) és e) pontjai szerinti esetekben a jogsértő árbevételének 0,25%-a;
b) a szabálytalanul forgalomba hozott, forgalmazott elektronikus hírközlési berendezés minden darabja után a nettó beszerzési érték ötszöröse;
c) szabálytalan vagy engedély nélküli frekvenciahasználat esetén a fizetendő frekvencia díj tízszerese;
d) árprésre vonatkozó tilalom megsértése esetén a jogsértő árbevételének 0,5%-a;
e) referenciaajánlat-tervezet benyújtására, a számviteli nyilvántartások elkülönített vezetésével és a hálózati szolgáltatások költségszámításával kapcsolatos adatszolgáltatásra, továbbá a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltató számára határozatban megállapított egyéb kötelezettség teljesítésének elmulasztása, illetve késedelmes vagy nem megfelelő teljesítése esetén a jogsértő árbevételének 0,5%-a; illetve
f) az V. fejezet szerinti egyéb ügyekben, elektronikus hírközlésre vonatkozó szabály megsértése esetén a jogsértő árbevételének 0,1%-a.

Engem érzékenyen érintene ha egy ilyen bírság miatt közel az összes modellbolt becsődölne/bezárna Magyarországon!
Akkor hol vásárolnánk?

Stomi
2006-08-11, 08:46
Engem érzékenyen érintene ha egy ilyen bírság miatt közel az összes
modellbolt becsődölne/bezárna Magyarországon!
Akkor hol vásárolnánk?
Necsak téged, mindanyiunkat. De a 33§ első bekezdése miatt ettől azért nem
kell félni.

Ellenben a másik témában leírt véleményemet most is fenntartom. Azaz
nehogy a modellboltok kényelme miatt mi fizessük a kárt! Az is igaz, hogy
ennek sem túl nagy a valószínűsége.

NaSa
2008-11-10, 20:55
A hatóság az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabály és az általános szerződési feltételek megsértőjével szemben a jelen § keretei között bírságot alkalmazhat.

na de mi a szabály?????????????????????

f27
2008-11-10, 21:50
a szabály igen egyszerű!
reptesen mindenki ott ahol tud ahol akar! mindenki döntse el képes e a saját gépét kordába tartani ,és mer e közönség elött repkedni! ha nem menjen egyedül mezöre ha igen akkor felelőségteljesen modelezen csapatba! iratlan szabály szerintem az ha kárt okozol más vagyonába fizesd meg lényegtelen hogy a te hibád vagy müszaki hiba okozta azt! amenyiben bebizonyitható hogy más baromsága miat csináltál kárt/bajt ki kel fizetettni vele minden kárt és ha nem tetszik neki orba gyürni! :) egyre több modelező bujkál szerteszét reptetni mert a szabályzatoktól félnek! és egyre kevesebb versenyző lesz a versenyeken mert félve száll fel a modelleivel! és még egy príma szabályzat totál aláaknáz a modellező világnak!
viszont!
ha valaki versenyezni kíván nagy közönség elött produkálja magát!nagyobb tömeg / néző közönség elött,abban teljesen egyet értek hogy valami vizsga "jogosítvány" legyen neki hogy ő igen is bármien helyzetből kihozza a gépet ha nem müszaki hiba van! és ezt jópár vizsgabizos előtt vizsgáztatnám! mert akit én nézek hogy repked ne atól keljen félnem hogy tehetetlen csak erőlködik,hanem biztos lehesen minden néző hogy jogosítványal rendelkezik! a jogositványt pedig olyan modon tenném elérhetővé hogy legyen tapasztalt! minimum 1 év modeleési idővel rendelkezen! a jogositvány kb 10óra vizsgáztató elött történő repülés után lehesen megkapni! a vizsgafeladatnak nem az lenne a lényege hogy 3D zen hanem az alapok ,minden iránybol tudja kezelni a gépet !
aki meg csak szorakozik a modelek az repüljön ott ahol akar a saját közöségük szabályának betartásával! vagy magányosan egy eldugott helyen!
nekem ez nagyából a véleményem! ;)

NaSa
2008-11-11, 12:36
ISTENEM!!!

A 33§ hoz mi a szabály????????????
amire hivatkozik!!!!

f-romi
2009-09-16, 21:28
Sziasztok, en kineztem magamnak egy 9c tavot de abban 72 MHz modul van. Tiszta, hogy nem teljesen szabalyos. A kerdesem: ismer-e valaki precedenst arra, hogy a 72 v. 75 MHz hsznalata miatt megszivattak volna?

Elore koszi a hozzaszolasokert.

george
2009-09-19, 16:29
Sziasztok, en kineztem magamnak egy 9c tavot de abban 72 MHz modul van. Tiszta, hogy nem teljesen szabalyos. A kerdesem: ismer-e valaki precedenst arra, hogy a 72 v. 75 MHz hsznalata miatt megszivattak volna?

Elore koszi a hozzaszolasokert.

Senki nem foglakozik vele.Magyarországon e tevékenység a játék kategóriába soroltatik a közfelfogásban.Szabályozás egyenlő a nullával.

Üdv.

Jáger
2009-10-13, 09:04
Cimborák! :D
A "Modell"boltokról" Nem kell félni nem zárnak be,előbb megtalálták mindig a meg oldást mint TE aki attól fél,hogy nem lesz hol elkölteni azt a kevés jó MAGYAR F..t.

f-romi
2009-10-13, 11:36
Es ez most hogy jon ide?

BeZsoo
2009-11-13, 16:23
Bocs!!!!!!!!!!!!!

http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,61170.0.html

Jimmi
2016-12-01, 00:18
2017. Jan. 01-től ez lesz a szabály !

http://www.kormany.hu/download/3/5d/c0000/honlapra_uj_valtozat_Lt_modos%C3%ADtas_korr.pdf

Rozsomák
2016-12-01, 07:01
2017. Jan. 01-től ez lesz a szabály !

http://www.kormany.hu/download/3/5d/c0000/honlapra_uj_valtozat_Lt_modos%C3%ADtas_korr.pdf

Még tegnap elolvastam oda-vissza meg keresztbe, de vajon mit jelent ez emberi nyelvre fordítva? Valóban azt, hogy ha ki akarok menni egy mezőre az 5000 forintos tescos quaddal bokrokat kergetni, akkor ahhoz szakszo. vizsga és légtérhasználati engedély kell?

csabatex
2016-12-01, 08:23
A valódi ok, hogy azt gondolják így nem készülhetnek felvételek a nyaralójukban lecserélt medencékről.............

rcgabor
2016-12-01, 14:12
A Facebookon már megjelent a rémhírterjesztés. De a légügyi törvény maszatolása továbbra is a történet lényege. A repülőmodellt a 70.§ szakasz fogalommeghatározásából kivették, valamint a 12.§ lajstromkötelezettség kivételéből és a 20.§ NMHH által előírt rádiórendszer engedélyezéséből is.

Továbbra is a Nemzeti Közlekedési Hatóság levele az irányadó, amiben leírja, hogy engedélyezési eljáráson nem kell átesnie a repülőmodellnek, (drónnak) ha a magán és hobbi célú felhasználással bír.

Kérdés azonban, ha a Ltv-ből a repülőmodellt kiemelték mint fogalmat akkor a sport törvényben miért nem találom?

Az én meglátásom az, hogy a repülőmodellezést nem érinti a 2017. január 1-től hatályba lépő új jogszabály. Kormány rendeletnek kell a részletszabályokat meghatároznia, ami nincs!!!!

Kérdéses továbbá számomra:

-Milyen szakmai stábot rak össze az NKH, hogy taxatív felsorolást alkosson a modell, játék, játékkopter elkülönítéséről, súlyhatárokról?
-A Magyar Modellező Szövetség tud-e olyan személyt delegálni, aki elfogulatlanul tud szakmai segítséget adni ehhez?

Nyugalomra intenék mindenkit a fentiek alapján.

Vili
2016-12-01, 16:17
Köszi Gábor!

Valahogy gondoltam hogy nagyobb a füst mint a láng. Azzal persze egyetértek,hogy szükséges a szabályozás. A magam részéről viszont jövő tavaszra azért beszerzem az új akksikat a habjaimhoz.

Börke
2016-12-01, 22:28
Hát, én elolvastam az egész törvénymódosítást és szerintem ez igencsak probléma. A modell beolvad a pilóta nélküli légijármű fogalmába. Bejelentett géppel lehet csak repülni amit be is vizsgáltak. Ez is csak lehúzás lesz. Engedélyhez lesz kötve a repülés, hogy az irányító tudja mik a repülés szabályai. A szervezeteknek (gondolom itt az egyesületekre gondol) biztosítania kell olyan honlapot illetve aplikációt ami up to date, megmondja, hogy mely területen szabad repülni, esetlegesen egy azonnali légtérzár esetén figyelmeztessen. Minderre van kereken egy hónap. Ez tiszta gyász.

Rozsomák
2016-12-02, 07:16
Attól tartok én is igy értelmeztem....merthogy a repülőmodell fogalmát nem kiemelték, hanem beolvasztották...ha igy marad, egy dolog mentheti meg a sportot attól, hogy végleg a gazdagok kiváltsága maradjon, ha valami értelmes súly/méret/teljesítmény kategórizálással, megteremtenek valami "játék" vagy "kisteljesítményű pilótanélküli repülő eszköz" vagy mittomén kategóriát, amibe beférne a legtöbb hobbireptető, és ahogy valami hivatalos figura fogalmazott valahol "kell, hogy legyenek "égi grundok" ahol mindenki játszhat

móki
2016-12-02, 07:31
A lajstromozásra nem kötelezett légijármű meghatározások helyébe a repülőeszköz és a pilótanélküli légijármű lép, mivel külön szabályozás alá fog esni a két kategória, ezért indokolt afogalom elhagyása. A repülőmodellre az egységes szabályozás érdekében ugyanazok aszabályok fognak vonatkozni, mint a pilóta nélküli légijárművekre, így a pilóta nélkülilégijármű fogalmának változtatásával a repülőmodell fogalma beolvad e fogalom alá. Anyilvántartásokra vonatkozó részletes szabályokat az Lt. nem tartalmazza, így ezek átkerülnekminiszteri rendeletekbe a lajstromozás szabályaival együtt. A repülőeszközöknyilvántartásának vezetését a hatóságon kívül tehermentesítés céljából feljogosítottszervezetek is végezhetik majd, mivel az ehhez szükséges adatok a rendelkezésükre állnak

F3X.hu2
2016-12-02, 22:50
A végrehajtási rendeletekben lesz a lényeg.

Mindenki csak a drónokról beszél, az folyik már a csapból is.

Alapvetően a modellezés, és a modellsport, a versenyzés sehol, de sehol nem látszik még említés szinten sem, pedig az társadalmilag jóval fontosabb!

Sokkal több embert érint, egyszerre sport, nevelés, közösségi és családi időtöltés, műszaki kultúra fejlesztés, tudás átadása, jelentős múltbéli eredményekkel
- és nemcsak üzlet (mint a szabályozással elsősorban érinteni tervezett kereskedelmi "drónozás")

BTW, még annak a drónpilótának sem sikerült megemlítenie a modellsport ezen szabályozásban való kritikus érintettségét akár háromszavas félmondat formájában, aki kamera elé került (pl tegnapelőtt véletlen láttam az RTL híradójában). Az manapság jellemző, hogy mindenki a maga dolgával van borzasztóan elfoglalva, de ez volt a pillanat, amikor nem tudtam, hogy sírjak vagy nevessek, miközben ennek kontextusában bugyuta bulvárhíradó félinfókon alapuló riogatásától lett hangos az online sajtó is. Ehelyett lehetett volna egy értelmes irányú orientáció.

Eközben a formális, sport ágazati kapcsolattartás és érdekképviselet felelőse a Magyar Modellező Szövetség, amelynek elnöke dr. Reé András (min 13-15 éve).

Az MMSZ feladata nemcsak a modellező biztosítások intézése, hanem az, hogy lehessen itthon egyáltalán modellezni: meglegyen erre a megfelelő - és nem restritív - szabályozás - ennek kivívása alapvetően a szervezet vezetőinek, elsősorban elnökének a felelőssége.

Ezzel szemben egy hang nem látszik erről sem levelek, sem kommunikáció útján az MMSZ részéről. Remélem, hogy ez csak a látszat, és nem így van.

Jár erre a részükről valaki? Ha nem, akkor talán meg kéne kérdezi a szövetséget formálisan is.

Szerintem bőven ideje egy széles körű bevonásnak és tájékoztatásnak, pont így a végrehajtási rendelet előtt!

Idevág a 2016 feburár végi MMSZ küldöttgyűlés jegyzőkönyve (pdf, csatolva) amit a weboldalukról kibányásztam (figyelem: 2010-es rovat is van a nyitólapon. Az oldalt olvasva nem lehet képet kapni a hazai modellezés vertikumáról - de ez most offtopic)

Kimásolva, 2. oldal teteje:

" Néhányan telefonon érdeklődtek „drón” ügyben! Egyenlőre kértem, hogy várjanak, amíg
megszületik a vonatkozó rendeleti szabályozás! "

?????!!

2. oldal alja, elnöki kiegészítés:

" A Légügyi Törvény módosítás megszületett 2015. november 15-i hatállyal, de végrehajtási
rendelet még nincs. A törvény definiálja a repülőmodell fogalmát. Autó és hajó modellel nem
foglalkozik. Csak távirányítású modellel foglalkozik, szabadonrepülő modellről szó sem esik. A
távirányítású repülőmodell fedélzetén nem lehet adatrögzítő és továbbító berendezés! Ez a
megfogalmazás több versenykategóriát kizár!
Újra felvettem a kapcsolatot a törvény előkészítőivel, ígéretet kaptam, hogy bevonják a
szövetséget a rendelet előkészítésébe ( nem úgy mint tavaly, amikor erre szintén volt ígéret).

Elküldtem a kifogásainkat, köztük azt, hogy kimaradt a törvényből a versenyszerű modellezés,
továbbá azt is, hogy a FAI másképpen definiálja a repülőmodell fogalmát, mint a törvény!
A törvénynek nem felelnek meg a kapható kamerás multi-kopterek és a video szemüveges
(FPV) rendszerek. A rendőr, kérhet olyan papírt, hogy a repítést végző személynek van-e
engedélye arra, hogy itt és most csinálhat légi felvételt, illetve arra, hogy ilyen modellt repíthet!

– 2016.01.01-től van érvényes CIAM FPV versenyszabályzat. Normál látótávolságon belül kell
repíteni a modellt olyan személy jelenlétében, aki bármely pillanatban képes átvenni a modell
irányítását video szemüveg nélkül, szabad szemmel. "

- By the way, a Parlament.hu oldalán van fenn a normaszöveg tervezet, elfogadás előtt.

- Kérdezem, innen ki az, akit érdel a téma, a folyamatban lévő "szabályozásunk" során az érdekképviselet állása ?

- Milyen modellező ágak, klubok, satöbbik lette az MMSZ által a problémába bevonva?

- Ha volt ilyen (remélem!) akkor ez hol tart?

- Kinek mi az álláspontja?

stb.

ERGO: Ki az, aki szeretné tudni, hogy áll ez és mit képvisel az MMSZ, és eddig mit csinált?

A fejleményeket látva bőven itt az ideje annak is, hogy ne csak levél írogatások legyenek, amelyek fiókokban eltűnnek, hanem a problémával ki kell állni a sajtónyilvánosság elé.
Erre van - erre lenne! - az MMSZ. Máshol ez így megy.

keril
2016-12-03, 10:24
Imádom ezt a "valaki (más) csináljon már valamit" hozzá állást :D

De kezdjük ott hogy az RTL.... na innentől nem hiteles, megvágják a riportokat ahogy nekik tetszik, szóval ne a modellezőt okold a hírszerkesztő munkájáért.
Mennek a dolgok ahogy kell, csak nem az Origo-ról és RTL-ről kell tájékozódni, mert ezek tipikus rémhír gyárak, ebből élnek hogy mindent felfújnak, és ehhez jó részt feltételezéseket használnak a hiányos információikkal kiegészítve, mivel a hivatalos hatósági állásfoglalásnak nincs hír értéke, mivel túl világos és 1 sorban leírható, ráadásul nem változott semmi.
Googleval rákeresel elég sok helyen viszont megtalálhatod. Sok modellező és drónos szervezet rákérdezett, utána járt, és publikálta a honlapján. Az FPV egyesület az egyik legaktívabb a témában, és bár nem épp a legjobb irányt képviselik, mivel saját üzletüknek szeretnének monopóliumot, de azért hasznos is ez a nyomulásuk, mert csomó jó ötletet bevisznek a rendszerbe (pl. dronhive.com jellegű azonnali nyilvántartás)

MMSZ-t képviselendő, Dr Reé Andrást személyesen ÉN szerveztem be a törvénytervezeten dolgozó munkacsoportba, és nagyon lelkesen bele is vetette magát.
Nem ismerem behatóbban őt, de az a pár beszélgetés elég volt arra, hogy meggyőződjek, elkötelezett és kompetens modellezőről van szó. Nem rajta múlt az előző törvény bénasága (abban is benne volt eleinte, de félresöpörték őket), és a mostani sem rajta fog múlni, mert mindent megtesz.
MMSZ-nek nem feladata bevonni olyan klubokat, akik nem a tagjai. MMSZ feladata képviselni magát és a tagjait. Ha te MMSZ tag vagy akkor tudod ezt. Ha nem vagy az, akkor milyen alapon várod hogy képviseljenek?

Hajók és autók nem repülő szerkezetek (az nem számít ha mégis elszáll) ennél fogva ez a légügyi törvény sem vonatkozik rájuk, így értelmetlen ez a felvetésed.

A minisztériumi emberrel, aki ezen a törvényen dolgozik, is beszéltem személyesen. Nagyon pozitív a hozzáállása. Nem céljuk a komplikálás. Hobbi modellezőkkel, modellreptéren repkedve nincs probléma. Lesznek korlátozások, de azt nem a törvény szabályozza le, és főleg egy szabályos modell bőven bele fog férni a korlátokba. Azokat az ostobaságokat is kiszedik/kiszedték amik az adatátvitelről benne voltak. Légügynek köze nincs hozzá. A kamerára ugyan azok a meglévő szabályok vonatkoznak akár kézben, akár házra, akár autóra, akár drónra van szerelve. Adatátvitelre is legfeljebb a Hírközlési törvénynek lehet köze, de a boltban kapható rádiók, és átviteli rendszerek mind megfelelnek a szabad felhasználású PMR kategóriának. A kínából rendelt nem feltétlenül, de ha a boltinál többet akarsz akkor már eleve szükséged lett volna eddig is rádióamatőr engedélyre, és akkor már extrém teljesítményeket is használhatsz törvényesen.
Röviden: A vidámparki GoKart pályára sem kell jogosítvánnyal rendelkezned, elég ha elmúltál 14 éves.

A jelenlegi törvénytervezetnek az üzleti és a speciális repülésekkel van problémája, ezeket kell szabályozni, mivel esetenként emberes repülők által is használható légteret kell használni egy észlelhetetlen és/vagy autonóm repülő eszközzel.Illetve emberek, vagyontárgyak fölé kell berepülni. Ezeknek pedig már komoly műszaki, személyi, illetve légtér irányítási követelményeknek kell megfelelni (ahogy egy forgalomban résztvevő autónál is), amit jelenleg csak légtér foglalással elkülönített légtér kijelölésével lehet megoldani biztonságosan. Ez jelenleg papír alapon megy, nagyon lassan. A jövőben elektronikusan, rádión, vagy telefonon fog menni, közvetlenül a HungaroControl-os irányítóktól kérve az egyedi légtér engedélyt, akik ki tudják adni adott területre a légtér zárat, viszont ennek a kidolgozása még folyamatban van, hatóság sem tudja pontosan hogy lesz, így senkinek nem lehet róla hivatalos információja.

Szóval fejet fel! Pánikot félre! És tájékozódjatok rendesen mielőtt a szívetekhez kapnátok tág kereteket meghatározó jogi megfogalmazások és rémhír keltésben érdekelt médiák miatt :D

CamPac
2016-12-03, 10:53
Na igen.
Kompetencia

Erdemes lenne vegigolvasni a Ree Andras vezette MMSZ taggyulesek jegyzokonyveit es a proaktivitasukat.

Na meg a sajat maguk jepviselte modellezo agak kizarolagos MMSZ koltsegbol valo finansziroztatasat es a nyitottsagukat pl egyeb verseny barminemu tamogatasara.

Mondom / mondjuk ezt MMSZ tagkent! (Lacival egyetemben)
Amikor majusban vettuk a faradtsagot es F3F vilagkupara elutaztunk Gdanskba arra nem voltak kepesek es hoborogtek hogy 2 het alatt kelett kinyomtatni es lelaminalni a tagsaginjat meg az FAI kartyat.
Ennyit a tamogatasrol.

En nem panikolok de elszomorit a kepviseles es az arra kitlaltvszervezeteink proaktivitasa.

Amugy ha kompetens es aktiv akkor hogy a viharba keszult egy ekkora okorseg torvenytervezetkent!?

I

keril
2016-12-03, 11:15
A tavalyi törvényben úgy hogy simán hasára ütött egy dilettáns aktatologató, mert mondták neki, hogy holnapra kell a törvény, de azt már a hatóság sem vette komolyan.

A mostani tervezetnek melyik része nem jó?
(azon kívül hogy az ingyen sört megint kihagyták, pedig kiemeltem hogy az fontos :D )

Az MMSZ belügyei meg nem izgatnak.
Ez már a ti dolgotok.
A Gyárfást is sikerült félreállítani, ez már a tagság dolga, nem a légügyi törvényé.

CamPac
2016-12-03, 12:15
Az irannyal egyetertek mert van sok dilettans aki megvesz valamit de es tapasztalat nelkul az ember feje felett ropkod. (Vagy esik kel) Erre szabaly kell. Viszont a szabaly legyen elheto, es betarthato. Remelem ezt ahogy van nem vezetik be.

Alapvetoen ket bajom van vele es egy nagy hianyossag:

- a drone osszeolvasztasa a modellel
- a miniszter es a miniszteri rendelet szamos reszlet tisztazasara kap felhatalmazast aminek a tartalma most nem ismert.
-A honlap ami a repulesi helyet veszelyeket tartalmazza elvi hibasan minden egyesulet felelossege. Erre sokkal kulturaltabban es elhetobben az MMSZ altal uzemeltetett kozponti adatbazist lehetne es kellene hasznalni, ahol a klubbok magukat es a tagjaikat beregisztraljak. Igy egy helyen lehet informalodni arrol hogy hol melyik orszagreszben hol van klub, annak palyaja, szabad legter ill hol szigoruan tilos reputeni, vagy hogy epp most hol es ki repul.

A nemet szovetseg (DMFV) munkaja szamomra peldaerteku es kovetendo. Aktiv kapcsolatban vannak a torvenyalkotokkal es a modellezoket rendszeresen tajekoztatjak a munkajukrol. Lapot uzemeltetnek, egyszoval nem csak leteznek de latszanak is.

Meglatjuk mi kerekedik ki belole.

F3X.hu2
2016-12-03, 12:17
Szia Laci,

(A "csináljon már valaki valamit" hozzáállás az pont nem én vagyok, elég, ha megnézed a láblécet. Viszont lehet, hogy én gondoltam tévesen, hogy a drónpilóták túlnyomó része legalább
részben kötődik a modellsporthoz is és érez valamit a dologból. )

Köszönöm a részletes hozzászólást, különösen a tájékoztatási részét. Meg hogy vetted a fáradságot!

Akárhogy nézem, a probléma nem áll meg az aktuális szabályzattal kapcsolatos anomáliák küszöbén:

2. MMSZ: láthatatlanság és a modellező társadalom tájékoztatásának, bevonásának hiánya

Írod a végén, hogy tájékozódjunk. Nem így van! Nem nekünk, önálló modellezőknek kell tájékozódniuk.

Pont ez az, ahol az MMSZ -nek kötelessége alapos, naprakész tájékoztatást adnia minden modellezőnek (nem csak a tagoknak, btw én tag vagyok)

Ami még alap kellene, hogy legyen
- bevonni minden érintettet rendezvény, online felület stb formájában. Ezért (is) fizetik a modellezők.
- nyilvánosan kommunikálni a témában, PROAKTÍVAN
- érdek artikulációról pozíciós papírokat közzétenni a weboldalon, tagoknak, emailben, fórumban, stb.
- stb. Gyakorlatilag ami a egy normálisan elvárható és egy normálisan megírt alapszabályban benne van.

Ebből semmi sem látszik.

3. Kompetencia kérdése

Alapvető. Nem tudom, hogy most mi van, de néhány pont ide:

Ahogy írod, a modellrepterek állítólag rendben lesznek. Sokan nem modellreptéren reptetnek, mert komplett kategóriák vannak, amelyek nem modellreptéren működnek (összes hegyvidéki szabadonrepülő, stb., de az összes hobbi és az összes verseny gyakorlást és részben versenyt is ide kell érteni) sőt, sokszor emberes gépekkel repülünk egy légtérben, mivel ez pl a lejtővitorlázásnál szükségszerű és hibátlanul működik külföldön és itthon is.

A leírtak szerint kétséges, hogy ezeket a tényezőket az MMSZ átlátja anélkül, hogy széles körű bevonást tenne. Elég megnézni az MMSZ oldalán lévő modellrepülési szabályzatot. Mintha szabadonrepülősök írták volna az RC részt, teljesen olyan. Szinte minden pontja hibás.

Link: http://www.modellsport.hu/szabalyzatok/biztonsagi.pdf

Pár részlet, csak így hirtelen:

Első

" Értékelni kell a meteorológiai körülményeket, és a látási viszonyokat az alábbiak szerint:
a) Vízszintes látás min. kb. 500 m;
b) Magassági látás min. kb. 100 m;
c) Szélsebesség max. kb. 10 m/sec;
d) Levegő hőmérséklete kb. -5ºC-tól +35ºC-ig. "

Mi köze a levegő hőmérsékletnek a biztonsághoz, a látást pedig jobb a pilótára bízni, saját felelőssége, tudja mit csinál, jogilag is felelős érte. A 100m függőlegesen sík terepen pl kevés, mert nincs a felhő (köd-)magasságra viszonyítási tereptárgy, ami hegynél megvan. Ez tipikusan megint olyan, amibe nem értelmes dolog beleszólni. A szélsebesség pedig röhejesen alacsony, egyáltalán minek ilyet leírni. Pl vitorlázógépek 10-20m szélben abszolút repülnek, sőt alaphelyzet sokszor versenyen is. Ki, miért talált ki ilyen légből kapott számokat?? Általános, saját felelősségre felhívó 1 mondat elég lenne.

Másik gyöngyszem ugyaninnen:

3.2.3 A munkaterületről repíthető légtér lakott területtől legalább 1000 m-re legyen.

- Miért is? Abszolút életszerű... meg kéne nézni, hogy a vitorlázó repülőterekből hányat ütünk ki ezzel a mondattal. Budaörsöt, Farkashegyet, HHH-t biztosan, így egyből eszembe jut...
Ezeken a helyszíneken a nagygépes repvezetéssel kell megállapodni ill helyi szabályokat betartani. Hibátlanul működött az elmúlt 50 évben, külföldön is ez van.
- Lakott terület melletti dombon való rc vitorlázó repítést meg sem említeném!

Még van sok más is.

Ezek a dokumentum úgy készült el, hogy nem is volt meg a rálátás egyes modell kategóriákra, és nélkülözte a szakágak bevonását.
Erre nézve 2006 óta nem volt revízió.
Ez egy olyan dokumentum, ami számtalan helyen téves, életszerűtlensége miatt feleslegesen restritív, a gyakorlatban pedig betarthatatlan - nem is tartja be senki.

Ez után joggal merülnek fel kétségek a képviseletet érintően.

Az is biztos hogy sokan szívesen segítenének ezek kimunkálásában, de nem látszik, ki van bevonva, ki van megkérdezve.

A végeredmény látszik csak, abból is nagyon kevés.

keril
2016-12-03, 13:40
Rendben, fejet hajtok előtted.
Csak eddig gyakorlatilag hőbörgésekkel találkoztam, olyannal nem aki tenni is akar/tud. Mindenki a másikra vár.

Ha ajánlasz egy hivatalos érdekvédő szervezetet, akkor én be tudom ajánlani a munkacsoportnak.
MMSZ is így került a képbe, csakhogy rajtuk kívül senkit nem találtam.

keril
2016-12-07, 08:30
Nem tudom kinek a kezdeményezése, de ártani nem árt. Ferihegy3 klub topikból kopiztam.

"Jelenleg már csak arra van lehetőség, hogy adatokat és támogatást gyűjtsünk azok segítésére, akik még beleszólhatnak a rendeletalkotásba! A lobbi körökön kívül, erre csak az MMSZ-nek és a DOE-nak lesz lehetősége.
A kérdőív azt a célt szolgálja, hogy letagadhatatlanul és nyilvánvalóan mutassa fel a közösségi álláspontokat és igényeket, azaz világossá tegye a jogalkotók számára az elfogadhatóság és a támogatottság határait. Továbbá világossá tegye a képviselőink számára azt, hogy mit van felhatalmazásuk egyáltalán képviselni.
A kérdőív pontosan azokat a kérdésköröket érinti, amelyek még az asztalon lehetnek. A kereszt hivatkozások elemzésével arra is alkalmas, hogy egyes csoportjellemzőket elkülönítsen (például, azoknak, akik fel sem tudnak szállni máshonnan, mint modellreptérről, nem nehéz elfogadni azt, hogy oda korlátozzák a tevékenységet, míg más csoportoknak ez nem elfogadható esetleg).
A kérdőív eredményeihez folyamatos hozzáférése van (rajtam kívül) a képviselőknek.
A kérdőív lezárása után magam is elvégzem az elemzést és nyilvánosságra hozom.
Miután a kérdőív önkéntes és anonim, a reprezentativitáshoz lényegében csak elég nagy minta szükséges. Jelenleg 166 kitöltőnél tartunk, ami 12 óra alatt magas szám. De még több kellene. Ez segítené legjobban az érdekeink védelmét és érvényre juittatását.
Kérlek benneteket, töltsétek ki, és minden módon továbbítsátok légimodellező társainkhoz!"

http://www.kerdoivem.hu/kerdoiv/915791452/done/

bgeza
2016-12-07, 10:04
Sziasztok!

Fontos és jó kezdeményezésnek tartom Kéri Laci kérdőívét, én is kitöltöttem. Mielőtt kitöltöttem volna, megnéztem az MMSZ honlapját és szomorúan tapasztaltam, hogy semmiféle utalás nincs a jelenlegi válsághelyzetre, holott ez mindnyájunkat érintő alapvető probléma. Az MMSZ több évtizednyi hátrányt mutat az internetes kommunikáció terén, holott napnál világosabb, hogy a modellezők ma leginkább ezt a fórumot használják, ezen szerveződnek. Az érv az szokott lenni, hogy a régi modellezők nem használják az internet adta lehetőségeket. Mégis azt mondom: az MMSZ-nek van egy friss adatbázisa a tagságról ez alapul szolgálhatna a regisztrált modellezőknek.

Korábban a HHH-n kötelező volt a biztonsági vizsga, amit a Műegyetemi Modellező Klub szervezett és ami most a tulajdonviszonyok átalakulásával megszűnt. Egy ilyen biztonsági vizsgát elfogadhatónak tartanék MMSZ szinten.

A vizsgázott és regisztrált modellezők a törvény végrehajtási utasításában felsorolt helyeken repíthetnének.

A repcsik regisztráltatásával óvatos lennék, mert a hangáromban most is van egy csomó roncs, valójában összesen 5-6 repülőképes gépem van, gondolom sokan vannak így. Akkor most melyiket regisztráljam, csak azt az 5-6-ot?

A szabadonrepülő gépekkel mi lenne (azok aztán csakugyan pilóta nélküliek)?

keril
2016-12-07, 10:14
A regisztrálás vélhetően elektronikusan történne és ingyen, tehát mielőtt kimész regisztrálod, ráteszel egy címkét az adataiddal, és ennyi. Legalább is ez is működő megoldás más országokban. Lényeg az, hogy ha balesetet okoz a gép, akkor be lehessen azonosítani téged.

bgeza
2016-12-07, 10:22
Szia Laci, a gépen rajta kell lenni az MMSZ számnak, tehát ennek alapján beazonosítható a modellező. Ugyanez a szám van rajta a tagsági kártyámon, tehát a gép és a személy összerendelhető.
Nagyon híve lennék az online elektronikus repítési naplónak.

Tomek88
2016-12-07, 15:37
Üdv!
Látom megy a kérdőív itt is, ez jó, és fontos, ennek összegzésével kapunk majd lefektethető irányvonalat amit lehet képviselni, és eljuttatni a megfelelő helyekre!!!
Tehát fontos, hogy minél többen töltsük ki, van külön "repülős" , és van Helikopter specifikus kérdőív is.
RC heli világ néven :http://www.kerdoivem.hu/kerdoiv/916098543
Modellezők és a jog: http://www.kerdoivem.hu/kerdoiv/915791452
Elvileg készül még egy "repülős" is.
Propagáljátok mindenfele amennyire lehet, ezzel tudunk jelenleg leggyorsabban előállni a rendeletalkotáshoz.

töröklaci
2016-12-08, 15:35
Üdv Mindenkinek,
Régen jártam már nálatok, de az ügy fontossága újra ide hozott. Örömmel láttam, hogy van köztetek, aki még mindíg képviselheti az érdekeinket a minisztériumban.
Zentai Pistával ( akié a kérdőív) közösen próbálunk tenni azért, hogy esély legyen egy elfogadható szabályozásra. Én a régi MMSZ-es múltam miatt,( jelenleg is az ANTIKOS szakág vezetőjeként próbálom hasznossá tenni magam) Dr. Reé Bandit ( MMSZ elnök) inspirálom cselekvésre és segítem információval. István a "civileket" mozgósítja, miközben egyeztetünk.
Senkit nem vígasztal biztos, hogy a magyar törvény is az EU-s egységes tervezet miatt lett ilyen gyopár. Az eleve hibás meghatározást, a szigorú szabályozást mind-mind onnan vették át. A minisztérium segítőkésznek látszik, de nem mondják meg mi van az ő tervezetükben. Hangsúlyozzák, ha sikerülne is most egy megengedőbb szabályozás, csak az EU-s egységes bevezetéséig tarthat. Alakult azonban egy nemzetközi összefogás a nyugat európai országok szövetségeiből, akinek nem tetszik a CIAM teszetoszasága és szembe akar menni az EU-s tervezettel. Ehhez úgy tudom csatlakozni fogunk. Holnap 9-körül lesz egy rádió riport a Reé Bandival a Lánchíd Rádióban. (FM 100,3 Bp-en.) Aki kérdez Török Dániel szerkesztő riporter. Micsoda véletlen. A Facebookon is érdemes körülnéznetek tettem föl a nevem alatt felhívást és sok érdekes hozzászólás érkezett. Többek között a német modellezők petíciója 10000 aláírással a saját légügyi miniszterükhöz. A Szán Modellsport beszámolója a nemzetközi helyzetről, stb. Egy biztos, minden nyüzsgés jó irányba terelheti a jelenleg tragikusan kinéző helyzetünket. A konkrét repülős súlyokat és légtér méreteket Istvánnak továbbítottam, ő összesíti és küldi a főosztályvezető asszonynak. Hátha.....

F3X.hu2
2016-12-09, 15:58
Sziasztok, szia Laci,
most látom ezt a mozgást, végre.

Az MMSZ-hez: nemcsak az online kommunikációban van lemaradva, hanem mintha nem végezne semmiféle nyilvános vagy a tagok felé irányuló kommunikációt - úgy néz ki számomra (és sokunk számára, ahogy hallom!) Úgy alkot véleményt, hogy nem kérdezi meg, mit képviselhet.

A tagság véleményére is ilyen külsős kérdőíveket kell csinálni (részben emiatt. .) Pont ezért a kérdőívet egyébként ebben a helyzetben agyon hasznosnak tartom de sajnos lezárult ("a modellezők és a jog" című legalábbis)

A kommunikáció eddigi hiánya miatt ezért is örülök a Lánchíd rádiós interjúnak, köszönöm a szervezést, remélem, hogy jól sikerül. A "hátha" itt kevés lesz, itt muszáj eredményesnek lenni.

Az oldalunkra a téma részleteit jobban ismerő számára ( Török Laci? ) felajánlom, hogy feltesszük a kérdőívet, és cikket vagy cikkeket is.

Repítések "repteren" kívül:

Az online lejtővitorlázó térképünk linkje - amibe nagyon sok munka van, sok terepbejárás - és folyamatosan fejlődik - ide becsatolom!

Magyarország RC lejtővitorlázó helyszínei - BETA - https://drive.google.com/open?id=13AHuLJq6cm9U1vH2ZJ1K4lCLpg8&usp=sharing
(Még jó, hogy most épp kéznél van, elkészült. Mi lett volna tavaly ilyenkor? )
Ezek fontos területek, amelyek egy tetemes részén rendszeresen van repítés, vagy potenciálisan lehetne repíteni. Ráadásul még nincs is az összes ismert, működőképes pont feltéve.

Pont ezért az "engedélyezett repterek" listája nagyon nem jó irány, mert ha csak egy zárt, modellező reptereket tartalmazó, vagy modellreptereket plusz pár lejtő starthegyet tartalmazó listát fogadnának el, onnantól egy gyerek sem mehet ki semmilyen rétre játszani, siklatni, gyakorolni. Agyrém lenne! Mellesleg, a hegyvidéki repülés és a lejtőzés akkor meg is halt onnantól elvileg, amit ugye nem kell részletezzek.

Mivel látom, többünket erősen érdekel a helyzet és vannak elszórtan erőforrások, kellene mielőbb munkacsoportot csinálni.

F3X.hu2
2016-12-09, 16:23
BGéza,
olvasom: "megnéztem az MMSZ honlapját és szomorúan tapasztaltam, hogy semmiféle utalás nincs a jelenlegi válsághelyzetre, holott ez mindnyájunkat érintő alapvető probléma. "

Az a szomorú helyzet, hogy ha elolvasod a bejegyzés rovatát (nem cikkek, mert általában 1-2 mondatosak, mint egy üzenőfal) akkor olyan, mintha csak szabadonrepülők, beltériek, némi autó és motorcsónak létezne Magyarországon. Már a nyitólap három bélyegnyi képe is ilyen. Elnézést, nem akarok senkit se megbántani, de valójában hányan szabadonrepülőznek (beltériznek) Magyarországon és milyen az arány a rádiós kategóriákhoz képest? Ha egy képet kéne (lehetne?) feltenni a repülőmodellezésről egy weboldal nyitólapjára, az melyik lenne? RC-repülés vagy szabadonrepülés (vagy annak egy szub-szub-szub rétege)? Persze az is kérdés, miért nincsenek képek egyáltalán..

A hírsoron emlékérmek, bizottsági tagságok, gyászjelentések vannak többek közt - ha megnézitek, szinte SEMMI sincs a modellező életről, legyen szó vidéki bemutatókról, szakmai cikkekről, vagy a hazai rendezésű (részben nemzetközi, F3J) versenyekről, amelyekről színes-szagos beszámolókat lehetne olvasni. Ilyet én nem találtam. Én például küldözgettem néha nekik linkeket a saját tartalmakról, külföldi versenybeszámolókról, hogy használják, de se kép, se hang, se visszajelzés, semmi. A SZÁN Modellel sokkal jobban működött, ha már említettétek. Hát itt tartunk!

Tehát összegezve ha egy outsider felmegy erre az oldalra, mi lesz a benyomása? Kap-e egy gyors összképet-e vagy nem? Hiteles lesz, igen vagy nem? Kérdem én: ezután ki lesz az, aki az MMSZ-t úgy tekinti, hogy tömegek állnak mögötte, sok eredménnyel, és egyáltalán, a modellsport, a modellezés mint hobbi - fontos, és nem csak a meglett emberek szórakoznak (bocs, magamra is gondolok lassan). Pont az utánpótlás részéről sem látszik semmi, a gyászjelentések mellett. Ezzel szemben fel kéne rakni az összes klubot, az összes szakkört, interjúkat a gyerekekkel, fotókkal, hogyan repítenek együtt, hogyan gyakorolnak, stb.
Egy ilyen éles helyzetben ez a muníció pont hasznos lenne!
Miközben az MMSZ egy ilyen szabályozásnál nemcsak (az immár 1000 fő alá csökkent) tagságot képviseli, hanem mindenkit. Egyetlen ilyen szervként.
BGéza, én is szomorúan tapasztaltam ezt a hozzáállást és szomorúan azt kell írjam, hogy a korábbi évek teljes kommunikációs csendje és a fent írtak miatt sokszorta nehezebb lesz érvényesülni, mint egyébként. Aztán nehogy egy kedvezőtlen kimenetel legyen ennek a lecsapódása.

Ezt előrefelé nagyon gyorsan meg kell szervezni, és az a véleményem, hogy az egész MMSZ-t át kellene alakítani a működésében, és erőforrásaiban is - amikről tudom, hogy korlátosak, de ezen alakítani kell.
Ha ez ettől az ügytől függetlenül nem történik meg hamarosan, akkor a sokak által tapasztalható eljelentéktelenedés felgyorsul.

bgeza
2016-12-09, 17:55
Szia Laci (f3x)!

Mindenképp lépnünk kell valamit. E pillanatban az MMSZ az a szervezet, amely hivatalosan képviseli a modellezőket ezért gondolom azt, hogy nekik lépni kell az érdekünkben. Rée Bandit levélben figyelmeztettem is erre a veszélyre. A kapott választ néhány régi sporttársnak emailben elküldtem. Az MMSZ szervezeti és működési megújítását a legközelebbi közgyűlésen lehet kezdeményezni. Ez azonban a jelen helyzetben már túl későnek tűnik. lehet, hogy rendkívüli közgyűlést kellene összehívni?

A repülőmodellezők (RC és szabadonrepülő egyben) fontossági sorrendje alapvetően különbözik a hajós és autós szakágak érdekeitől. A jelen válsághelyzet őket egyáltalán nem érinti, viszont a szövetségi tagdíjak jelentős része az autósoktól származik. Ugyanakkor rendkívül furcsa, hogy a CIAM tagjai vagyunk, de szövetségünk egy rakás repüléstől független szakágat is tömörít. Még jó, hogy a rakétamodellezés nem szerepel a portfóliónkban (emlékeztetek a régi Modellezés címlapjára, ahol mindezeket felsorolták).

A szervezet hatékony működésének alapvető feltétele a nyíltság és a kommunikáció. Ezt pedig nem lehet másképp csinálni mint friss adatbázison alapuló, interaktív honlappal. A papír levelezés és a telefon feledhető. Ahogy a törvényjavaslatot olvasom, egy ilyen honlap készítésére és üzemeltetésére kötelezik a szakmai szervezeteket. Ehhez azonban erőforrások kellenek.

A dedikált repítőhelyek használatában eltér a véleményünk. Miért ne lehetne ez egy folyamatosan frissülő jó hosszú lista?

CamPac
2016-12-09, 19:00
Sziasztok!

Szomoruan olvasom a hozzaszolasokat es egyben aggodom.

Szomoru vagyok, mert a fenyegeto szabalyozas kozeleg es nem latok semmilyen a hivatalosan a modellezoket tomorito (jelen esetben MMSZ) mozgolodast. Tagkent elvarnam, hogy legyen egy level, e-mail, honlap allasfoglalas, vagy forumos megnyilvanulas. Szeretnem tudni, hogy a sokunk altal szeretett hobbynak milyen eselyei vannak es mi fog tortenni. Szeretnem tudni, hogy az MMSZ felveszi-e a harcot, egyeztet-e? Ha igen, mikor kivel es mirol? Kiket kepviselnek? Mi a javaslat? Kiket kerdeznek meg? Ha nem akkor az is informacio, mert akkor tobbedmagunkal szivesen beszallunk a tamogatasba. Tennenk ezt a kapcsolatainkon keresztul, a modellezoket tomorito forum es vagy facebook csoportok kerdoiveztetesevel, miniszteri konzultacioval, media segitsegevel amire lenne otlet is. De most komolyan! Mi tortenik? Lepjunk vagy sem? Szoval egy tajekoztatast szivesen vennek!

Az ido ketyeg, es ellenunk dolgozik!

[emoji35]
Isti

F3X.hu2
2016-12-09, 20:20
"A dedikált repítőhelyek használatában eltér a véleményünk. Miért ne lehetne ez egy folyamatosan frissülő jó hosszú lista?"

Egy rugalmasan bővíthető lista azt sem oldja meg, hogy az ember fogja magát, kirándul, visz egy modellt és ahol talál egy szép rétet és nem zavar és persze nem is veszélyeztet senkit, eldobja és vezeti, elcsavar vele, stb. Ezt még egy ilyen szabályzat is tiltaná, tök feleslegesen és értelmetlenül.

Az ilyen rugalmasan bővíthető listákkal az a baj, hogy egy döntéssel megszüntethető a bővítése, vagy korlátozható bármilyen módon, orszuágosan, egységesen, akár egy kedvezőtlen esemény miatt (pl valaki nagygépes reptéren pl nagyvitorla üzemhez túl közel száll le, kárt nem okoz, de szabálytalankodik és erre egységesen kihúzzák a listáról az ország összes repterét, nehogy már valami gond legyen. láttam karón varjút)

Ha a rendszer úgy van megközelítve, hogy ha az ember
- az x,y,z szabályra (autóforgalomtól biztonságos távolságban, társadalmi együttélésre és a természetvédelmre, nagygépes forgalomra - ha van) figyelve
- a fellajstromozott gépével,
- ráadásul biztosítással felvértezve
repíthet egy nemdrónt (vagyis repülőmodellt) bárhol, az egy intelligens és jó szabályozás (lenne) és bőven elég kellene, hogy legyen.

Eredménye: biztosított és beazonosítható gépekkel józan emberek a saját büntetőjogi felelősségük tudatában repítenek. Hangsúlyozom, hogy látás alapján, földről vezetett sportmodellekre gondolok, tehát a mi területünkre.

F3X.hu2
2016-12-09, 21:08
"Az MMSZ szervezeti és működési megújítását a legközelebbi közgyűlésen lehet kezdeményezni. Ez azonban a jelen helyzetben már túl későnek tűnik. lehet, hogy rendkívüli közgyűlést kellene összehívni?"

A szabályozás kritikus időszaka tűnik most elsődlegesnek, azt követően viszont az egész megújítással erősen foglalkozni kell, amint lehet, már 2017 elején. Igen, rendkívüli közgyűléssel, ha másképp nem.

http://www.modellsport.hu/szabalyzatok/alapszabaly.pdf

A klubok játsszák a kulcsszerepet. Ebben a klubok tudnak igazán változtatni, nekik kell igazán akarni!

Pár dolog gondolatébresztőként:

Átlátható működés
- Volt-e , van-e éves munkaterv? Mi alapján áll össze? Kellene, hogy legyen, de nem hozzáférhető a weboldalon. Az alapján számol be az ügyvezetés a küldöttgyűlésnek.
- Van-e letölthető, hozzáférhető beszámoló? (nem jegyzőkönyv) én nem találtam ilyet
- Verseny finanszírozás - lásd jegyzőkönyvek, ki kap, mire, milyen szempontok alapján

Weboldalon ami így első blikkre hiányzik:
- A tisztségviselőket nem találtam (törvényi kötelezettség egyébként)
- Elnökségi ülésekre meghívó nem olvasható
- Elnökről sincs egy szó sem(!) még a nevét sem találtam, de egy tisztségviselő vagy munkatárs neve sincs a kontaktoknál
- Áttekinthető módon a modellező eredmények nincsenek feltüntetve a weboldalon, csak az üzenőfalon elpöttyentve valahol - persze csak egyes kategóriák (kb. körrepülő, fsr hajó, teremrepülés )
- A linkeket nem tudom, ki nézte már meg, van vagy 5 darab, mindegyik a külföldi ernyőszervezetekre mutat , míg a hazai klubokról semmilyen infót nem látni. Mintha a küldötteket adó szervezetek nem léteznének (Feltüntetésük elő van jogilag írva) Ernyőszervezetként ez nonszensz.
- Nemhogy link, még egy dokumentum sincs, amiben olvasni lehet a létükről.
- Így nem csoda, hogy 1000 alatt van a létszám és csökken a támogatás! (Az az igazság, hogy az elmúlt 5 évben akivel találkoztam, az MMSZ hallatán csak legyint. Ennek oka van. Az MMSZ-en kívül saccra úgy legalább háromszor annyi rádiós modellező lehet, de talán több is.)
- Képek nincsenek sehol semmi. Videót vagy interjút nem is merek írni.
- Hazai repülősport (hajósport, .... stb) eseményekről nincs még egy fő kategóriánkénti pár oldalas éves áttekintés sem
- Az egyes modell versenykategóriák pár mondatos leírása sincs meg. Ez annyira alap volna, hogy nem is tudom, mit mondjak.

Jövőre nézve

- Együttműködések - mely szakágakkal együtt, hogyan, miért - főleg a finanszírozást tekintve megfontolandó egy szétválasztás is akár, vagy egy lazább együttműködés külön büdzsékkel

- Kommunikáció - fő - vagy részállású elhivatott, írásképes szakember , akit társadalmi munkában is támogatnak akár néhányank. A tagságra nézve fejenként 4-5e forintból (talán kevesebből is) fel lehetne venni egy lelkes embert, aki profi módon szervezi a médiakapcsolatokat, weboldalt félállásban vagy hat órában. Másképp nézne ki minden.

Finanszírozás és átláthatóság
- Mit lehetne házon belül másképp/jobban végezni
- Milyen fix költségeket lehetne átstruktúrálni ? Van másik fióktelep a beszámolóban például, a rezsije igen sokat elvisz. 5% megfogható lenne simán még a korlátos 10-13M éves büdzséből is.
- Azonban: fundraising (kell!) a válságnak vége, a vállalatoknak egyre jobban megy, infláció gyak. nincs, egyre jobb a makrokörnyezet, rá kell menni! A modellversenyek egzotikus és nagyon jól szegmentálható láthatóságot tudnak adni.

Plusz bevételek:
- Milyen plusz szolgáltatási portfoliót tudna nyújtani a tagoknak, nemcsak a biztosítást: pl fizetős meteor, stb. Olyan csomag kell, ami vonzó és az üzemméret miatt az MMSZ vásárlóként diszkontot kap.
- Fiatal modellezők utánpótlására (modell klubokba balza anyagok pl) az éves költségvetésnek nem a 3%-át kell fordítani, hanem sokkal többet !
- Ezzel szemben 5-6% aránynál kevesebbet kéne utazni (vagy a büdzsét növelni)
- Ezzel szemben 2: a szövetség ne finanszírozzon egyes kiválasztott kategóriákra nézve versenyek megszervezését - pl. helyiség bérleteket (jegyzőkönyv: BME Aulája - gondolom - egy beltéri modellversenyre például vagy hasonló bérlések vidéken) ez nem tudom, hogyan férhet bele. Joggal merül fel a kérdés, hogy milyen alapon?! Egyébként, az ilyen típusú igénybevételeket lehet pont ingyen vagy barter (kommunikációs) üzletekkel megoldani.

- Mindezt milyen személyi összetétel tudná jól képviselni az egyes kategóriákat, van-e szükség e téren módosításra? Döntse el a küldöttgyűlés.

Biztos még van sok más is, ezek így elsőre látszanak.

Papa
2016-12-09, 21:39
"Az MMSZ szervezeti és működési megújítását a legközelebbi közgyűlésen lehet kezdeményezni. Ez azonban a jelen helyzetben már túl későnek tűnik. lehet, hogy rendkívüli közgyűlést kellene összehívni?"

A szabályozás kritikus időszaka tűnik most elsődlegesnek, azt követően viszont az egész megújítással erősen foglalkozni kell, amint lehet, már 2017 elején. Igen, rendkívüli közgyűléssel, ha másképp nem.

http://www.modellsport.hu/szabalyzatok/alapszabaly.pdf

A klubok játsszák a kulcsszerepet. Ebben a klubok tudnak igazán változtatni, nekik kell igazán akarni!

Pár dolog gondolatébresztőként:

Átlátható működés
- Volt-e , van-e éves munkaterv? Mi alapján áll össze? Kellene, hogy legyen, de nem hozzáférhető a weboldalon. Az alapján számol be az ügyvezetés a küldöttgyűlésnek.
- Van-e letölthető, hozzáférhető beszámoló? (nem jegyzőkönyv) én nem találtam ilyet
- Verseny finanszírozás - lásd jegyzőkönyvek, ki kap, mire, milyen szempontok alapján

Weboldalon ami így első blikkre hiányzik:
- A tisztségviselőket nem találtam (törvényi kötelezettség egyébként)
- Elnökségi ülésekre meghívó nem olvasható
- Elnökről sincs egy szó sem(!) még a nevét sem találtam, de egy tisztségviselő vagy munkatárs neve sincs a kontaktoknál
- Áttekinthető módon a modellező eredmények nincsenek feltüntetve a weboldalon, csak az üzenőfalon elpöttyentve valahol - persze csak egyes kategóriák (kb. körrepülő, fsr hajó, teremrepülés )
- A linkeket nem tudom, ki nézte már meg, van vagy 5 darab, mindegyik a külföldi ernyőszervezetekre mutat , míg a hazai klubokról semmilyen infót nem látni. Mintha a küldötteket adó szervezetek nem léteznének (Feltüntetésük elő van jogilag írva) Ernyőszervezetként ez nonszensz.
- Nemhogy link, még egy dokumentum sincs, amiben olvasni lehet a létükről.
- Így nem csoda, hogy 1000 alatt van a létszám és csökken a támogatás! (Az az igazság, hogy az elmúlt 5 évben akivel találkoztam, az MMSZ hallatán csak legyint. Ennek oka van. Az MMSZ-en kívül saccra úgy legalább háromszor annyi rádiós modellező lehet, de talán több is.)
- Képek nincsenek sehol semmi. Videót vagy interjút nem is merek írni.
- Hazai repülősport (hajósport, .... stb) eseményekről nincs még egy fő kategóriánkénti pár oldalas éves áttekintés sem
- Az egyes modell versenykategóriák pár mondatos leírása sincs meg. Ez annyira alap volna, hogy nem is tudom, mit mondjak.

Jövőre nézve

- Együttműködések - mely szakágakkal együtt, hogyan, miért - főleg a finanszírozást tekintve megfontolandó egy szétválasztás is akár, vagy egy lazább együttműködés külön büdzsékkel

- Kommunikáció - fő - vagy részállású elhivatott, írásképes szakember , akit társadalmi munkában is támogatnak akár néhányank. A tagságra nézve fejenként 4-5e forintból (talán kevesebből is) fel lehetne venni egy lelkes embert, aki profi módon szervezi a médiakapcsolatokat, weboldalt félállásban vagy hat órában. Másképp nézne ki minden.

Finanszírozás és átláthatóság
- Mit lehetne házon belül másképp/jobban végezni
- Milyen fix költségeket lehetne átstruktúrálni ? Van másik fióktelep a beszámolóban például, a rezsije igen sokat elvisz. 5% megfogható lenne simán még a korlátos 10-13M éves büdzséből is.
- Azonban: fundraising (kell!) a válságnak vége, a vállalatoknak egyre jobban megy, infláció gyak. nincs, egyre jobb a makrokörnyezet, rá kell menni! A modellversenyek egzotikus és nagyon jól szegmentálható láthatóságot tudnak adni.

Plusz bevételek:
- Milyen plusz szolgáltatási portfoliót tudna nyújtani a tagoknak, nemcsak a biztosítást: pl fizetős meteor, stb. Olyan csomag kell, ami vonzó és az üzemméret miatt az MMSZ vásárlóként diszkontot kap.
- Fiatal modellezők utánpótlására (modell klubokba balza anyagok pl) az éves költségvetésnek nem a 3%-át kell fordítani, hanem sokkal többet !
- Ezzel szemben 5-6% aránynál kevesebbet kéne utazni (vagy a büdzsét növelni)
- Ezzel szemben 2: a szövetség ne finanszírozzon egyes kiválasztott kategóriákra nézve versenyek megszervezését - pl. helyiség bérleteket (jegyzőkönyv: BME Aulája - gondolom - egy beltéri modellversenyre például vagy hasonló bérlések vidéken) ez nem tudom, hogyan férhet bele. Joggal merül fel a kérdés, hogy milyen alapon?! Egyébként, az ilyen típusú igénybevételeket lehet pont ingyen vagy barter (kommunikációs) üzletekkel megoldani.

- Mindezt milyen személyi összetétel tudná jól képviselni az egyes kategóriákat, van-e szükség e téren módosításra? Döntse el a küldöttgyűlés.

Biztos még van sok más is, ezek így elsőre látszanak.

Ezt kiegészítve : Sírunk, hogy 1000 alatt van az MMSz taglétszáma, pedig ennek többszöröse a hobbi modellezők létszáma. Be kellene Őket is vonni a regisztrált modellezők közé. Csak ehhez változtatni kellene az MMSz által képviselt irányon. Miért nincs hobbi szakág, miért csak a verseny modellezőket képviselik. Miért van az hogy a hobbisokat másodrangú modellezőként kezelik? Versenyző szájából hallottam , hogy " a hobbisok a tagdíjukkal igazán hozzájárulhatnának a verseny modellezéshez" Pedig nagyon sok hobbis sem tudásban sem pedig a modell értékében nincs hátrébb a versenyzőktől. Szerintem a hozzáállás megváltoztatásával sikeresebben lehetne Őket is az MMSz tagságra rávenni. Nem erőszakkal, hanem olyan szövetséggel aki az Ő érdekeiket is képviseli.

bgeza
2016-12-09, 23:28
Sziasztok!
F3x pontokba szedett gondolatai Papa javaslatával kiegészítéseivel nagyon jónak tűnnek. Ami engem illet, a dedikált repítőhelyek kérdéséről egyelőre zárjuk le a vitát azért, mert ez most túl korai.
Szerintem most a fő kérdés az, hogy az állammal szemben ki képviselje a modellezőket; véleményem szerint ez az MMSZ legyen.
A hogyan képviselje kérdésre már nehezebb a válasz, de az itteni véleményekre és a fenti kérdőívre támaszkodva, de mindenképpen nyílt párbeszédet folytatva a tagsággal. Ennek a vitának például nem itt, hanem az MMSZ vitafórumán (ha lenne ilyen) lenne a helye.

F3X.hu2
2016-12-09, 23:51
István, abszolút egyetértek.
Eleve, az MMSZ de jure az összes modellezőt képviselő. Egyébként momentán az egyetlen felkent szervezet.

A klubok, amelyek az MMSZ alá tartoznak, nyilván nem csak versenyzőkből állnak.
Azonban tényleg, nagyon sok hobbipilóta nem tag sehol , sőt valószínűleg biztosításuk sincsen. Az MMSZ-nek pont olyan szolgáltatásokkal kellene kijönni, ami őket is érdekelné. Tehát igazából nem direktbe mások versenyzéséért kéne a pénzüket "átcsatornázni" , hanem olyan számukra jó dolgokat felajánlani, amiért fizetnének (amellett, hogy az érdekképviselet hasznát is belátják) így win-win szituáció jönne létre.
Az egész tagságosdi, meg a modellezés hobbi- vagy versenyszinten nem anyagi kérdés, csak akarat kérdése, többször leírtam. Olyan ez, mint a napi fél doboz cigi: a a szerényen élő ember is kiadja, mert adott esetben így priorizál (annyiból jó erősen lehet már versenyezni). Igen, sok hobbipilóta halmozza a gépeket, összességében nagy értékben, és tudás- átadásban is jelentős a szerepük nyilván, de még jelentősebb lehetne. A (klubon belüli) utánpótlás-nevelés, a bemutatózás nem versenyzés és ahogy nézem, inkább nem a versenyzők foglalkoznak ezekkel.
Summa summarum, kell a széles bázis, és nagyon fontos, hogy a hobbipilótákkal együtt a képviselet is erős lábakon álljon.

Mivel az MMSZ-nek nincs semmilyen használható felülete az eszmecserére, lehet itt..

Érdekfeszítő lenne az MMSZ-tag klubok véleményét is látni, és másokét is.

CamPac
2016-12-10, 06:16
. Holnap 9-körül lesz egy rádió riport a Reé Bandival a Lánchíd Rádióban. (FM 100,3 Bp-en.) Aki kérdez Török Dániel szerkesztő riporter. Micsoda véletlen......

Sziasztok!
Hallgatta valaki?
Mi hangzott el?
Én sajnos dolgoztam, igy nem volt lehetosegem, de szivesen venem, ha valaki aki hallgatta, beszamolna.

Jelenleg ez az egyetlen nyilvanos forum ahol a "felkent" szervezet az allast foglalt. Kerestem a honlapon, de a hangtarjukban semmi nincs errrol. Irok nekik par sort, hatha hozzaferhetove teszik

Ha tud valaki valamit jelezze!
Koszi
I

Tapatalkkal küldve az én SM-T810 eszközömről

keril
2016-12-10, 10:21
Ezt kiegészítve : Sírunk, hogy 1000 alatt van az MMSz taglétszáma, pedig ennek többszöröse a hobbi modellezők létszáma. Be kellene Őket is vonni a regisztrált modellezők közé. Csak ehhez változtatni kellene az MMSz által képviselt irányon. Miért nincs hobbi szakág, miért csak a verseny modellezőket képviselik. Miért van az hogy a hobbisokat másodrangú modellezőként kezelik? Versenyző szájából hallottam , hogy " a hobbisok a tagdíjukkal igazán hozzájárulhatnának a verseny modellezéshez" Pedig nagyon sok hobbis sem tudásban sem pedig a modell értékében nincs hátrébb a versenyzőktől. Szerintem a hozzáállás megváltoztatásával sikeresebben lehetne Őket is az MMSz tagságra rávenni. Nem erőszakkal, hanem olyan szövetséggel aki az Ő érdekeiket is képviseli.

:) ez jó. Én motor versenyeztem amatőr szinten, de soha nem fordult meg a fejemben hogy az utcai motorosoknak bármivel is hozzá kéne járulnia az én szórakozásomhoz (ennek ellenére kaptam támogatást tőlük, amikor kellett)
Ugye azért ez nem egy olimpiai sportág, ami nemzetérdeket képviselne, így a versenyzők mindent maguknak fizetnek, jobb esetben legfeljebb tudnak szponzort szerezni.

Én próbáltam Reé Andrással beszélni, (leszögezem intelligens és szimpatikus ember) hogy jó lenne ha az MMSZ szoknyája alatt, összefogva, mi mezei modellezők is képviseltethetnénk magunkat. Ez ugye szerintem jó lett volna az MMSZ-nek mert nagyobb erőt képviselne, és lett volna egy lelkes, friss erő, aki tolja a szekeret, munkával (pl honlap szerkesztéssel), tagdíjjal, létszámmal. Nem utolsó sorban a mezei modellezők is hozzájuthatnának az MMSZ biztosításhoz, minősítésekhez.
Azonban kijelentette, hogy ő nem tudja a mezei modellezőket képviselni, csak a versenysportokat és rendezvényeket.

Megértem én ezt az álláspontot is. A Magyar Motorsport Szövetség (MaMS) sem képviseli az utcai motorosok érdekeit. Sportrendezvényeknek biztosítanak csak hátteret, a pálya, és motor műszaki követelmények felállításával, ellenőrzésével, sportbírók biztosításával, verseny eredmények hitelesítésével. Viszont innentől kezdve csak és kizárólag az fizet tagdíjat ide, akinek kell egy MAMS versenyzői licensz. Vagyis nem látom értelmét hogy MMSZ tag legyek mint mezei modellező, hiszen nem értem vannak.
Végül az utcai motorosok csináltak maguknak egy saját érdekképviseletet, akik demonstrációkat szerveztek, petíciókat nyújtottak be és mostanra eredménnyel bele is vették a KRESZ-be az összes lehetetlennek ítélt módosítást az érdekünkben. Igaz, hogy motoros valószínűleg sokkal több van mint modellező, ráadásul már 50 motorral is kicsit hatásosabb demonstrációt lehet szervezni mint repülőmodellekkel :D bár az is igaz, hogy 50 repülő, heli és multikopterrel kivonulva a városligetbe és bemutatót tartva is tudnánk szép reklámot csapni magunknak.

Tehát számomra ez a helyzet nagyon ismerős, mert pontról pontra, a vitákat is beleértve lezajlott már.
Kár rágódni a szövetség hozzáállásán a MAMS pl. simán lezárta a tagfelvételt, nehogy ki lehessen őket szavazni a zsíros állásból, mert hogy régebben a sporttevékenység is csak mellékes volt a "kifizető hely" funkció mellett.(mostani helyzetet nem ismerem)

Ha rendes képviseletet akartok, akkor nem szövetségtől kell várni a sültgalambot, hanem csinálni egy klubot, vagy fogni egy meglévő hivatalos klubot, és szervezkedni, hogy legyen jó sok tag, és akkor lehet erre már demonstrációt, petíciót, média megjelenést produkálni, és ha ez megvan akkor a minisztérium is észrevesz. Így működik a demokrácia.
De amíg mindenki csak azt mondja, hogy "valaki(más) csináljon már valamit", addig csak itt pofozzuk azt a bizonyos salakanyagot a fórumon, ráadásul azt is csak virtuálisan.

És pár szempont azoknak akik azt mondják "ott nem zavarunk senkit"
http://www.repulestudomany.hu/folyoi...akkay_Imre.pdf

Na meg egy egész jó elemzése az aktuális törvénynek.
http://forgoszarny.blog.hu/2016/12/0...veny_januartol

Papa
2016-12-10, 11:15
"Én próbáltam Reé Andrással beszélni, (leszögezem intelligens és szimpatikus ember) hogy jó lenne ha az MMSZ szoknyája alatt, összefogva, mi mezei modellezők is képviseltethetnénk magunkat. Ez ugye szerintem jó lett volna az MMSZ-nek mert nagyobb erőt képviselne, és lett volna egy lelkes, friss erő, aki tolja a szekeret, munkával (pl honlap szerkesztéssel), tagdíjjal, létszámmal. Nem utolsó sorban a mezei modellezők is hozzájuthatnának az MMSZ biztosításhoz, minősítésekhez.
Azonban kijelentette, hogy ő nem tudja a mezei modellezőket képviselni, csak a versenysportokat és rendezvényeket. "

Ebben az esetben nem kell sírni, hogy folyamatosan csökken a taglétszám és nincs tömegbázisuk. Lassan az MMSz önmagát képviselheti!

seboki
2016-12-10, 12:11
"Azonban kijelentette, hogy ő nem tudja a mezei modellezőket képviselni, csak a versenysportokat és rendezvényeket. "

Akkor tulajdonképpen minek fizettük eddig a tagdíjat?
Szükségtelen ezután fizetni az MMSz tagdíjat, hisz mi nem kellünk Nekik.
Mi lenne ha létrehoznánk egy saját érdekszövetséget és Ők pedig versenyezzenek.

F3X.hu2
2016-12-10, 12:51
"Én próbáltam Reé Andrással beszélni, (leszögezem intelligens és szimpatikus ember) hogy jó lenne ha az MMSZ szoknyája alatt, összefogva, mi mezei modellezők is képviseltethetnénk magunkat. Ez ugye szerintem jó lett volna az MMSZ-nek mert nagyobb erőt képviselne, és lett volna egy lelkes, friss erő, aki tolja a szekeret, munkával (pl honlap szerkesztéssel), tagdíjjal, létszámmal. Nem utolsó sorban a mezei modellezők is hozzájuthatnának az MMSZ biztosításhoz, minősítésekhez.
Azonban kijelentette, hogy ő nem tudja a mezei modellezőket képviselni, csak a versenysportokat és rendezvényeket. "

Ha ez így van, akkor az elnök nem érti a feladatait és a valóságot. Meg hogy kiket képvisel.

Ezen elgondolkodnék a helyében.. mert az MMSZ a valóságban mindenkit képvisel a közvélemény, a média és a szabályozó hatóságok felé, nemcsak a versenyzőket.

Egy, a nevében magyar-t hordozó, jogfolytonosságot megjelenítő, országos hatáskörű szervezet, amely magát úgy pozicionálja a célok között (Alapszabály!), hogy feladata többek közt a modellsport érdekképviselete és felügyelete(!) annak nem állíthat ilyet az elnöke.

Pár kis gyakorlati példa
"repesemények"
ha egy hobbipilóta biztosítással (vagy akár anélkül) kárt okoz, az egész modellező társadalmon csattan, és azonnal az MMSZ-t veszik elő. -> Nyilatkozzék az ügyről...mit mondana. Azt, hogy nem a mi emberünk, mi nem olyanok vagyunk, mi vagyunk a komoly versenyzők, ő egy dilettáns, aki játékboltban hozzájutott egy távirányítóhoz...? Na ne.

"népszerűsítés, utánpótlás"
Hogy az ellentmondások fokozódjanak: a működési szabályzatban is hivatkozik légibemutatókra és szabadidős tevékenységre - ami nem versenyzés. Továbbá itt végre találtam, eldugva van egy taglista a működési szabályzat leghátulján. Azok sem csak versenyzőkből állnak össze, némelyik még a nevében is utal arra, hogy nem feltétlen versenyző (lásd pl. 123.)
Az MMSZ hogyan pozicionálhatná magát a klubokban is dolgozó hobbipilóták nélkül utánpótlás, népszerűsítés témakörökben (ami nélkül nincs versenyzés sem) ?
Sehogy.

By the way, hogy is van az alapszabályban? A létrejövő PDF pont a 3. oldalt mindig kihagyja, 2. után a 4. jön. A 3. oldalon a célok vannak. Képként mellékelve.

1. számú, legfontosabb általános cél: "1. A szövetség célja a modellező sport népszerűsítése."

Felmerülő kérdések
- Egyáltalán, hol történik ilyen tevékenység, mennyi történt ebből az elmúlt 5 évben??
- Ha történt ilyen, kik végezték, hány embert értek el, kik működtek ebben közre, csak a versenyzők, vagy általában, a modellezők?? Ebben mennyi volt az MMSZ szerepe, munkája országosan, az összes ilyen eseményt tekintve.

A népszerűsítés az első helyen áll még a jelenlegi, javítható kivitelű alapszabályban is. Ugyanis így épülnek fel a halmazok

1. Érdeklődők - ők még nem modellezők, de lehetnek idővel. Nekik kell népszerűsíteni. Erre vannak a bemutatók, a gyerekfoglalkozások iskolákban, táborokban.

2. Szabadidős, társadalmi élet szervezetekben, fejlődés, fejlesztés, utánpótlás - már épphogy modelleznek, kezdőkként otthon vagy klubban. Más néven ez "hobbimodellezés".

3. Ifjúsági és felnőtt szabadidős modellsport(!) - már elkötelezett, fejlődik és már egyedül repít. Más néven ez is "hobbimodellezés", hiszen csak hétvégén épít, reptet itt-ott, nem megy versenyre, pfuj. (elnézést az iróniáért)

4.Fentiek szűkebb halmaza az ifjúsági ill utánpótlás versenyzés nem-FAI és FAI kategóriákban - akik már gyakorlottabbak és akarnak versenyezni

5. Felnőtt versenyzők FAI kategóriákban - akik felnőttként kezdtek versenyezni, vagy ifiből jöttek át, több év versenyzői tapasztalattal.

Az elnök szerint az ő és az MMSZ számára csak a 4. és az 5. halmaz létezik, őket képviseli ezek szerint.

Ez az Alapszabállyal és a józan közfelfogással és a modellezés, modellsport(!) hosszabb távú fennmaradásával is ellentétes.

-------------------

Igen, lehet, hogy egy alternatív MMSZ a megoldás, de mégis egyszerűbb lenne a meglévőt átalakítani. Nehogy úgy legyünk már, mint a szlovákoknál.
Nemzetközi szempontból is más az optikája, bár persze menedzselhető, mint minden.

keril
2016-12-10, 13:05
...............
4.Fentiek szűkebb halmaza az ifjúsági ill utánpótlás versenyzés nem-FAI és FAI kategóriákban - akik már gyakorlottabbak és akarnak versenyezni

5. Felnőtt versenyzők FAI kategóriákban - akik felnőttként kezdtek versenyezni, vagy ifiből jöttek át, több év versenyzői tapasztalattal.

Az elnök szerint az ő és az MMSZ számára csak a 4. és az 5. halmaz létezik, őket képviseli ezek szerint.

Ez az Alapszabállyal és a józan közfelfogással és a modellezés, modellsport(!) hosszabb távú fennmaradásával is ellentétes.

-------------------

Igen, lehet, hogy egy alternatív MMSZ a megoldás, de mégis egyszerűbb lenne a meglévőt átalakítani. Nehogy úgy legyünk már, mint a szlovákoknál.
Nemzetközi szempontból is más az optikája, bár persze menedzselhető, mint minden.

Jaj, azért nem akartam lázadást szítani :)
Én úgy értelmeztem hogy az MMSZ Klub keretek közötti MMSZ szabályozott modellezés is beletartozik.
Tehát alapvetően Klub feladatok lennének amit felrótok az MMSZ-nek, azt hogy mennyire van így és támogatja az MMSZ a klubokat ebben, azt nem tudom.

Abban egyetértek, hogy MMSZ berkein belül célszerűbb lenne, de ilyen irányú próbálkozásommal lepattantam...persze aki benne van és tenni akar, szerintem próbálkozhatna, mert én vad idegenként hívtam fel telefonon.

F3X.hu2
2016-12-10, 13:22
Nem szítasz semmit, csak ez a többedik ilyen visszacsatolás. Az 1,2,3,4,5 pontoknak egyaránt képviselve kell lenniük nem csak a 4.5.-re nézve. A szabadidős modellsport képviselete nélkül nincs versenyzés sem. Olyan, hogy MMSZ szabályozott modellezés, olyan nem értelmezhető. Van egy papír, egy használhatatlan biztonsági szabályzat (lásd korábbi oldalak) és van egy MMSZ kötelező biztosítás; leszerződtek egy biztosítóval. (Viszont vannak viszont nem-MMSZ tag szervezetek, ők is le tudtak szerződni biztosítókkal).

Harangozó
2016-12-10, 13:34
Ja szépen képviseli az mmsz a versenyzőit is.
Ács József barátom kétszer lett egymás után ugyanabban a kategóriában európa bajnok, majd úgy kellet szólni az mmsz-nek, hogy: figyu adjatok már neki valami elismerést, ha eddig nem is támogattátok!

Sajnos a riportot én sem hallottam, és nem is találom.
Be tudna valaki számolni róla?

Üdv:Süveges István

TotoFLY
2016-12-10, 13:41
Biztositást tudunk máshol is kötni, és jövőre MMSZ tagságot sem fizetem be. És biztatnék erre mindenkit.

Kellene szervezni egy találkozót, (egyetemen, kúlturházban bárhol) ahol a törvény alkotók és betartatók elmondják nekünk modellezőknek hogy hogyan maradhatunk jóhiszemüek éa jogkövetőek a jelen helyzetben.

armonmiki
2016-12-10, 22:28
Végig olvasva a közelmúlt hozzászólásait egy rövidebb hozzászólást kívánok tenni a témához, mivel nem akarom az előttem szólókat ismételni.
Sok gondolattal magam is egyet értek.
Sok éven át én is tagja voltam az MMSZ-nek. (Már nem vagyok, de szívesen lennék ha látnám értelmét)
Levelezésemben találtam egy régi, 15 éves levelet amit akkor el is juttattunk az MMSZ vezetőségéhez.
Talán érdekesnek találjátok.

Tisztelt Elnökség!

Előjáróban kívánom közölni, hogy nagy tisztelettel nézek fel idősebb és tapasztaltabb modellező versenyzőtársaimra és tanáraimra. Véleményemmel senkit sem szeretnék megbántani, sőt a jelenlegi helyzeten szeretnék segíteni.

Több alkalommal hallottam arról a problémáról, hogy a Magyar Modellező Szövetség nehéz anyagi helyzetben van. A jelenlegi új rendszerben a modellezők anyagellátását üzleti alapon a Modellező boltok végzik. A Modellező Szövetség ifjúság nevelő munkájára pedig a rendszerváltás után megválasztott új kormányok illetékes minisztériumai a jelek szerint nem igazán tartanak igényt. Ráadásul a különféle kategóriák miatt ( autó, hajó, repülő ) a modellező társadalom is kisebb csoportokra esik szét. Gyakorlatilag számomra úgy látszik, hogy a Modellező Szövetség a jelenlegi céljaival és az általa nyújtott tevékenységével lassan elveszti táborát. Jelenleg elsősorban azok a versenyzők, akik olyan versenyekre járunk, ahol az MMSz tagságot előírják és az idősebb korú budapesti modellezők az aktív tagjai a szövetségnek. Egyesületünk levelezése kapcsán tudom, hogy sok modellező van, aki azon az állásponton van, hogy az Ő nem versenyszerű modellezéséhez az MMSz tagságra nincs szüksége és a nehezedő anyagi körülmények között élő emberek, elsősorban arra költenek, amihez érdekük fűződik.
Röviden az érdektelen Minisztériumok nem adnak pénzt és a nem versenyző vidéki modellezőket sem érdekli a budapesti vezetőség gondja, miután számukra a tagkártya nem jelent semmit.

Miután sem azzal a célkitűzéssel, hogy ifjúságot neveljünk, sem azzal a tagkártyával, ami legfeljebb versenyek alkalmával nyújt balesetbiztosítást nem, lehet az egyébként széles modellező társadalmat összefogni, így kell egy új összetartó okot keresni.

A modellezés alapvetően egy nagyon balesetveszélyes tevékenység.

Napjainkban bár ki bemehet egy üzletbe, megvásárolhat egy modellmotort, egy RC berendezést, egy autó, hajó, repülő vagy helikopter modellt, majd ezeket összeépítve akár a főváros kellős közepén lévő téren vagy a legzsúfoltabb strandon felelőtlenül kipróbálhatja.
Biztonságtechnikai szempontból meg sem kellene említenem az RC berendezéssel irányított modelleket, az F1C modellt, a 300km/h sebességgel száguldó autót. Ezeken kívül alaposabban megvizsgálva a kategóriákat majdnem minden esetben találhatunk balesetveszélyes helyzeteket, amiknek az ismerete minden modellező számára fontos lenne.

A modellezés a kívülállók számára is érdekes, sokszor elég sokan állják körül az indítást végző modellezőt.
De láttam már gyanútlan gombázót a réten, amit a két kilós rádiós vitorlázóval majdnem saját magam ütöttem el.
Ö a fűben lapuló gombára, én az égen szinte hangtalanul suhanó modellre figyeltem és Ö csak az utolsó előtti pillanatban került a látószögembe.

Lakatos Gyula elmondása szerint Amerikában, egy szabadidőparkban, ha előveszem a bigyót és azt egy rendőr, meglátja a kezemben, azonnal elkobozza és ezzel még nincs vége a dolognak.
Kövecses Feritől és Münnich Gyulától hallottam, hogy a német és az osztrák területeken is vannak betartandó szabályok.
Félek, hogy nálunk a jelenlegi nagy szabadság vége az lesz, hogy valaki kellő ismeretek hiányában súlyos balesetet okoz, aminek hatására törvényalkotóink kellő szakértelem hiányában betarthatatlan szabályokat vezetnek be.
Az autóvezetéshez jogosítvány kell, a vadásznak a fegyvertartáshoz vizsgáznia kell, de még a horgászok sem ülhetnek ki a tópartra, anélkül hogy a szükséges ismeretekből vizsgát ne tennének.
Egy hasonlattal élve, ha felszállok egy modellel és a rádiót egy gyakorlatlan embernek a kezébe, adom az olyan, mint ha a vak ember kezébe puskát adnék hogy, lőjön célba vele. Szerencsés esetben nem lő le senkit.

Lehet, hogy törvényt kellene alkotni, lehet hogy csak meg kell keresni az ide vágó sorokat, de szerintem erre építve a Modellező Szövetségnek lehetősége volna összefogni egy szervezett csoporttá az összes modellezőt saját érdekeink védelmében.

A Modellező Szövetség az illetékes Minisztériumtól kapná (kérné)a megbízást a felügyelet biztosítására.
Elképzelésem szerint a Magyar Modellező Szövetségnél kellene egy elméleti képzéssel egybe kötötten a klubvezetők szakvezetők számára úgynevezett ellenőri kártyát adni. Ez a kártya jogosítaná fel a tulajdonosát, hogy a működési területén bárkit, akit modellezni lát, tájékoztasson, arról hogy, melyik törvény értelmében tevékenysége a környezetére veszélyes és hogy ennek a hobbinak ( mint ahogy a horgászatnak is ) a művelése szakvizsgához kötött.
Ezt a vizsgát a helyi klubban az ellenőri jogosultságú vezető előtt lehetne letenni, ami alapján ő a befizetett vizsgadíj átvétele után kiállítaná a szakvizsgát igazoló kártyát és átadna egy alapvető szabályokat tartalmazó füzetet.
A sorszámozott kártyákkal és a befizetésekkel a Szövetségnek kellene elszámolni úgy, hogy a befizetés egy bizonyos százalékát a saját klubjának kasszájába fizeti be.
Mindenkinek évente kellene megújítani az igazolványát.
Természetesen nem egy lexikonnyi adathalmazból kellene vizsgázni, hanem az alapvető biztonsági ismeretekből.

A repülősöknél volt olyan gyakorlat, hogy a reptér parancsnokok évente repültek ellenőrzőt, majd ők ellenőrizték az oktatókat, majd az oktatók a növendékeket.

Ez esetben, ha valaki felelőtlenségéből adódóan súlyos baleset következne be, a szervezett modellezőket nem sújtanák a hatóságok .
Természetesen az alapelképzelés biztos tökéletesítésre szorul, de szerintem valamit tenni kellene, mert a hobbizók tábora növekszik. Előbb utóbb gond lehet a szabályozatlanság, és addig lenne jó reális szabályokat bevezetni, amíg megtehetjük. Nem kellene megvárni, hogy valami esemény miatt a hivatalok ránk erőszakoljanak szigorú nem betartható szabályokat.

Kazincbarcika 2001 jan.28. Tisztelettel: Juhász Miklós

armonmiki
2016-12-10, 22:33
2001-ben az MMSZ –nek volt kb 1200 tagja, mostanában meg ahogy olvasom van kb 700.

A napokban olvastam, hogy csak a hivatalos kereskedelmi forgalomban kb 30 000 quadrokoptert értékesítését tervezik 2016-ban. Nagyon sok RC modellező barátomnak is van. FPV-vel szerelve élmény vele repülni, legalább is a videók alapján azt gondolom, mivel még én nem próbáltam. A hobbi modellezők köre is óriásira nőtt. Mostanában egy baráti találkozóra több ember megy el mint egy versenyre.
A számokból az látszik, hogy miközben a modellezők tábora jelentősen megnövekedett az MMSZ taglétszáma jelentősen lecsökkent.
Az lenne a kérdésem.
1. Az MMSZ vezetése dönti el hogy ki a modellező?
2. A modellezők vannak az MMSZ vezetőségéért vagy a vezetés van a modellezőkért?
4. Biztos, hogy minden rendben van az MMSZ vezetőségével?
3. Ha a vezetőség nem alkalmas a feladatának az elvégzésére, akkor miért nem választ a modellezők tábora új vezetést?

Ha ez nem megy, akkor ahogy már előttem szólók leírták kell egy új szervezet ami képviseli az érdekeinket.

Azt gondolom nem akkor mondhatok véleményt egy szervezet munkájáról ha tag vagyok és tagdíjat fizetek, hanem akkor fizetek tagdíjat egy szervezetnek, ha az képviseli az érdekeimet és meghallgatja az elvárásaimat.

Tisztelettel

Juhász Miklós

CamPac
2016-12-10, 23:07
http://hirtv.hu/ahirtvhirei/szigoru-drontorvenyt-vezetnek-be-januar-elsejetol-1375761

TotoFLY
2016-12-11, 09:42
Döbbenetes! Drón törvény! Repülőn kívül semmim sincs, még sem élhetek a hobbimbak januártól. Én is támogatnék egy olyan demonstrációt mint amiről itt lentebb olvastam. Hasonlót mint a "Critical mass" ahol a bringások emelgetik a fejük fölé a kerékpárt. Pár száz, talán ezer modellező egy "nemdrónal" a kezében mondjuk a Hősök terén figyelem felkeltő lehetne és rámutatna a készülő törvény hiányoságára! Azt javaslom hogy kezdjük el meg szervezni, amig van lehetőségünk valamit tenni.

csezoli21
2016-12-11, 09:49
Sziasztok
Új vagyok a témában és sikeresen megrendeltem mindent egy kisebb modellhez, amit magam építek. És most olvastam el ezt a topikot. Törvényhez nem értő emberként az egészet nem értem. Valaki le írhatná hogy gyakorlatban hogy történik most egy reptetés, úgy hogy ne kelljen fél szemmel a rendőröket figyelni. Ki hogy csinálja? Illetve biztosításról is olvastam. Ilyet hol lehet kötni és mibe kerül? Köszönöm a segítséget előre is!

keril
2016-12-11, 11:26
Sziasztok
Új vagyok a témában és sikeresen megrendeltem mindent egy kisebb modellhez, amit magam építek. És most olvastam el ezt a topikot. Törvényhez nem értő emberként az egészet nem értem. Valaki le írhatná hogy gyakorlatban hogy történik most egy reptetés, úgy hogy ne kelljen fél szemmel a rendőröket figyelni. Ki hogy csinálja? Illetve biztosításról is olvastam. Ilyet hol lehet kötni és mibe kerül? Köszönöm a segítséget előre is!

Na ez az amit senki nem tud pillanatnyilag :D
Biztosítást még ne erőltesd ugyan ezen okból.
Modellreptéren nem köthet beléd senki, de a helyi szabályokról és szokásokról tájékozódj.
MMSZ Biztonsági szabályok. (https://www.pacomodell.hu/biztonsagi-szabalyok/)
Illetve gyakorlatiasabb biztonsági tanácsok. (http://www.cnv.hu/rc-modellezes-biztonsag)

APPME
2016-12-11, 11:48
Tisztelt Uraim!
Bizonyára kukacoskodásnak tűnik, amit írok.
Bármelyik egyéb országgal szembeni abszolút sértőnek találom, ha annyi tisztetelet sem kap, hogy nagybetűvel kezdjék a nevét.
Így ez is most verte ki a szememet, nem olvastam, láttam eddig. Ez csak nekem bántó?
"magyarországon"...nagyszerű.:( Majd átírják a helyesírási ajánlásokat sms stílusúra, vagy plázásra, ha így "fojtatódik".

F3X.hu2
2016-12-11, 12:52
APPME
Engem is nagyon zavar, baromi igénytelen.
Ezt csak a témanyitó tudja átírni, vagy még ő sem, csak a rendszergazda.

TotoFLY
2016-12-11, 15:07
A téma nyitó áttudja írni minden gond nélkül.

Stomi
2016-12-12, 10:15
Sziasztok!

Modellreptéren nem köthet beléd senki, de a helyi szabályokról és szokásokról tájékozódj.

Mitől Modellreptér egy Modellreptér? Mi kialakítottunk egyet Cserszegtomajon, de nincs klub/egyesület a környéken, nincs regisztrálva, bejelentve... Elérhetőek vagyunk (egyszer még a MH Légi Vezetési és Irányítási Központja is megtalált minket, igaz tévedésből). Ez elég, vagy kell még valamit tennünk?

keril
2016-12-12, 10:57
Sziasztok!

Mitől Modellreptér egy Modellreptér? Mi kialakítottunk egyet Cserszegtomajon, de nincs klub/egyesület a környéken, nincs regisztrálva, bejelentve... Elérhetőek vagyunk (egyszer még a MH Légi Vezetési és Irányítási Központja is megtalált minket, igaz tévedésből). Ez elég, vagy kell még valamit tennünk?

Jelenleg elég.
Majdnem mindenhol így van.
Magánterületen, a terület tulajdonosának engedélyével azt csinálsz amit akarsz egyenlőre.
Így repkedünk művelés alól kivont mezőgazdasági területeken, Tesco tulajdonában lévő ipari telkeken, önkormányzati telkeken, vagy más vállalkozó területén, cserébe a terület gondozásáért.

JDJ
2016-12-12, 11:50
Nyilatkozik Dr. Reé András MMSZ elnök

http://www.modellsport.hu/hirek/dronok_es_repulomodellek.pdf

csezoli21
2016-12-12, 13:33
Sziasztok!

Szia

Én a környéken lakok. Van lehetőség használni a reptereteket? Írd meg a részüeteket légyszives!

Köszönöm üdv.

rcgabor
2016-12-12, 14:27
Sajnos ezzel a nyilatkozattal nem vagyunk előrébb, mert csak egy terelés, hogy várunk valamire.

A következő problémával nem tudom ki barátkozott már:

Ha lakott területen tilos pilóta nélküli járművel repülni (ha beleemelem a repülőmodellt a fogalomba) akkor mi lesz a falunapokkal, sportnapokkal, ahol 150-200g-os repülőkkel bemutatózunk a hobbi népszerűsítése és az utánpótlás biztosítása miatt???? Mi a fenét fogunk mondani a rendezvényszervezőknek? Á, bocsi új törvény miatt nem repülünk... és dobhatjuk az eddigi kiépített kapcsolatrendszert a fenébe..... Mert bizony a két szép szemünkért nem fognak kiterelni 100-200 embert egy repülőtérre, hogy ott nézzenek meg bennünket.
Ez néhány klub esetében jelentős bevételkiesést okoz majd ami főleg a működési költségeket fedezte.

De nem is arról a kis pénzről van szó, hanem hogy a fenébe imádkozunk ki pár gyermeket a repülőtérre, hogy kedvet kapjon a modellezéshez. Ha még házhoz megyünk akkor is kb. 30 érdeklődőből 1 fog modellezni, így meg még ennyi sem.:(

CamPac
2016-12-12, 14:52
A Lánchíd rádió válaszolt:
"Megkaptuk megkeresését, néhány nap múlva fent lesz a beszélgetés a hangtárban."
Ez egy plusz nyilatkozat.
kíváncsi vagyok rá
üdv:
I

Seszi
2016-12-12, 15:15
Szia Gábor, nem lesz baj :) első lépésként küldd el nekem lsz a 3D tábor vagy akár több modellreptér koordinátáit. középpont + sugár.. Kell a tulajdonostól egy nyilatkozat, hogy ott modellezhetünk. A DOE beadja a légtérigényléseket év elején az összes ilyen területre, ez biztos kell és ha időben lépünk, meg is lesz.. biztosítás meg egyesületi tagság is jó lenne, de majd szép sorban csak...

CamPac
2016-12-12, 16:51
Seszi
Szted Orvenyesre is lehet ilyet kerni?

Stomi
2016-12-12, 17:19
Szia

Én a környéken lakok. Van lehetőség használni a reptereteket? Írd meg a részüeteket légyszives!

Köszönöm üdv.

Írtam privát üzenetet, hogy ne terheljem ezt a témát.

Seszi
2016-12-12, 21:20
mindenhova lehet légteret kérni... és kell is, ha szeretnénk legálisan repülni.

a légtérigényléshez a koordinátán, a sugáron és a tulajdonos hozzájárulásán kívül kell egy felelős személy is, aki minden aktiválásnál jelen van, és telefonon elérhető.

keril
2016-12-12, 21:43
mindenhova lehet légteret kérni... és kell is, ha szeretnénk legálisan repülni.

a légtérigényléshez a koordinátán, a sugáron és a tulajdonos hozzájárulásán kívül kell egy felelős személy is, aki minden aktiválásnál jelen van, és telefonon elérhető.

Üzleti repkedőknek.
Hobbi modellezőktől nem követeli meg a hatóság az állásfoglalásuk szerint. Ez persze csak idén év végéig van így mert utána életbe lép az új szabályozás.

seboki
2016-12-13, 06:51
Sajnos ilyen is van. Az érem másik oldala.-(

http://www.blikk.hu/aktualis/belfold/akciofilmbe-illoen-dronnal-kemkedtek-a-magyar-darazsvadasz-utan/d8hqqme?utm_source=hirkereso&utm_medium=hirkereso&utm_campaign=hirkereso

ati60
2016-12-13, 07:00
Szia Seszi!

Kellene a pontos cím email amire elküldhetjük a légtér igénylést.

Üdv Attila

Seszi
2016-12-13, 08:03
Szia Ati,

info@fpvegyesulet.hu

ezt a doksit kell kitöltenünk minden igényléshez:
http://www.nkh.gov.hu/web/legugyi-hivatal/eseti-legter-igenylese
üdv
Seszi

Seszi
2016-12-13, 08:15
az üzleti repkedés más tészta. A DOE most abban próbál segíteni nekünk, hogy a gyakran látogatott, vagy nagyobb rendezvényeket bonyolító modellreptereket 2017-től legálisan használhassuk. Ehhez kell majd pár dolog, ami még nem tisztázott, de légtér mindenképpen kell. Aki komolyan veszi a modellezést, az biztosítást is kötött vagy fog kötni, ez pedig kijelölt modellreptéren érvényes csak. Innen nézve egy irányba mutatnak a dolgok...

olyan koordinátákat küldjetek, amihez tudtok tulajdonosi hozzájárulást is szerezni, és van felelős személy aki vállalja az aktiválást, kapcsolattartást.

Az egyesületi tagság és a biztosítás most fordul, csak szólok, hogy ne kelljen majd nyáron fél év miatt egész évet fizetni...

keril
2016-12-13, 09:35
az üzleti repkedés más tészta. A DOE most abban próbál segíteni nekünk, hogy a gyakran látogatott, vagy nagyobb rendezvényeket bonyolító modellreptereket 2017-től legálisan használhassuk. Ehhez kell majd pár dolog, ami még nem tisztázott, de légtér mindenképpen kell. Aki komolyan veszi a modellezést, az biztosítást is kötött vagy fog kötni, ez pedig kijelölt modellreptéren érvényes csak. Innen nézve egy irányba mutatnak a dolgok...

olyan koordinátákat küldjetek, amihez tudtok tulajdonosi hozzájárulást is szerezni, és van felelős személy aki vállalja az aktiválást, kapcsolattartást.

Az egyesületi tagság és a biztosítás most fordul, csak szólok, hogy ne kelljen majd nyáron fél év miatt egész évet fizetni...

Hogyne, a DOE nagyon segítőkészen próbál megkerülhetetlenné válni, és úgy beállítani magát mintha nélkülözhetetlen lenne, sőt már lassan hatóságnak érzi magát.
Azonban a DOE a legnagyobb ellensége a klasszikus modellsportnak, és legnagyobb szószólója, hogy még egy papírrepülőre is csak az érdekkörükben tevékenykedő szervezeteknél elvégzett vizsgával lehessen jogosítványt szerezni, és lehetőleg minél többet fizessenek neki. Ez abból is látszik hogy milyen pofátlanul magas a biztosítási díj, ami kb. annyi mint két közúti nagyteljesítményű motorom biztosítási díja egy olyan eszközre, amit csak modellreptéren használhatunk. Ja,tök jó üzlet.
Mondok neked valamit. 12ezer forintért én éves verseny licenszet váltok ki a MAMSZ-nál, amiben nem csak a felelősség biztosítás, de a saját biztosításom is benne van a klubtagságival egyetemben, annak ellenére hogy motorversenyen évi 1-2 személyi sérüléses bukás garantált, modellel pedig nem hogy nekem, de még közelemben sem volt olyan baleset amire fizetni kellet volna.

Mellesleg az MMSZ-nél 5000 a tagdíj, biztosítással együtt. Légtér engedélyt meg bárki kérhet.

Félre ne érts, sütögessék a pecsenyéjüket, sok sikert kívánok hozzá, de elég egyértelművé tették hogy a modellezők és a DOE érdekei nem egyeznek.

Seszi
2016-12-13, 13:15
szerintem most pont az a rész van, amikor a doe a modellezőkért tesz... 30 légteret regel nekunk ingyen.

keril
2016-12-13, 14:42
szerintem most pont az a rész van, amikor a doe a modellezőkért tesz... 30 légteret regel nekunk ingyen.

"Hogyne, a DOE nagyon segítőkészen próbál megkerülhetetlenné válni,"

3000 forint az illeték.

Seszi
2016-12-13, 15:22
a doe csak elintézi a légteret, a felelős személy minden esetben a modellreptéren amúgy is jelenlévő pilóta kell legyen. nem látom, hol tenné ez megkerülhetetlenné a doe-t. havi 3000 vs évi 5000 szintén nem mindegy...

Stomi
2016-12-13, 17:48
Távol álljon tőlem, hogy minősítsem bármelyik megközelítést. Egyszerűen szeretnék tisztábban látni az alábbi kérdésekkel:
Milyen kötelezettségekkel is jár egy ilyen "eseti légtér igénylés" ha január 1-től december 31-ig (vagy tovább) tart?
3000 Forint naponta/havonta/évente? (Ha a törvényt jól olvasom max 30 napra lehet kérni. 15§ (3))
Igényelhet magánszemély is vagy csak egyesület?
Felelős személy(ek)nek folyamatosan elérhetőnek kell lennie? (Nyomtatvány alapján igen, de ez egy modellreptér esetén nehézkes)
Törvény szerint be kell jelenteni a kezdés és befejezés mellett "ha az igénybevétel legalább 30 percig szünetel". Ezeket nem kérik majd?

Nekem van felelősség biztosításom. Nem MMSZ, nem DOE, hanem a lakásbiztosítás része. Természetesen az általam repülőmodellel okozott károkra vonatkozik. Ezt nem csak az üzletkötő ígérte, hanem írásba adta a biztosító. Szerencsére még sosem volt rá szükség, és remélem nem is lesz. Persze ez nem járható út mindenkinek és talán nem is működne jól tömegesen. Minden esetre egy alternatíva.

keril
2016-12-13, 18:10
a doe csak elintézi a légteret, a felelős személy minden esetben a modellreptéren amúgy is jelenlévő pilóta kell legyen. nem látom, hol tenné ez megkerülhetetlenné a doe-t. havi 3000 vs évi 5000 szintén nem mindegy...

Jaj, ne terelj már, pontosan tudod hogy ez marketing fogás.

Nem gond hogy pénzt keresnek, főleg hogy tudom hogy van benne munkájuk, és sok jó dolgot kitaláltak és megcsináltak, de azért tisztában kell lenni, hogy ez sem a modellezők érdek-képviselete, hanem üzleti vállalkozás.
Innentől kezdve pedig te fogyasztó vagy, vagyis érdemes ennek függvényében megfontolni az ajánlataikat, ahogy a Media Market 0%-os THM-jét is inkább hárítom.
Ha jó az ajánlat el lehet nyilván fogadni, de mivel tudom hogy a törvényalkotásban vastagon igyekeznek alávágni a hobbimodellezők érdekeinek, így talán érthető hogy óvatos vagyok egy mézesmadzag láttán.

keril
2016-12-13, 18:31
Távol álljon tőlem, hogy minősítsem bármelyik megközelítést. Egyszerűen szeretnék tisztábban látni az alábbi kérdésekkel:
Milyen kötelezettségekkel is jár egy ilyen "eseti légtér igénylés" ha január 1-től december 31-ig (vagy tovább) tart?
3000 Forint naponta/havonta/évente? (Ha a törvényt jól olvasom max 30 napra lehet kérni. 15§ (3))
Igényelhet magánszemély is vagy csak egyesület?
Felelős személy(ek)nek folyamatosan elérhetőnek kell lennie? (Nyomtatvány alapján igen, de ez egy modellreptér esetén nehézkes)
Törvény szerint be kell jelenteni a kezdés és befejezés mellett "ha az igénybevétel legalább 30 percig szünetel". Ezeket nem kérik majd?

Nekem van felelősség biztosításom. Nem MMSZ, nem DOE, hanem a lakásbiztosítás része. Természetesen az általam repülőmodellel okozott károkra vonatkozik. Ezt nem csak az üzletkötő ígérte, hanem írásba adta a biztosító. Szerencsére még sosem volt rá szükség, és remélem nem is lesz. Persze ez nem járható út mindenkinek és talán nem is működne jól tömegesen. Minden esetre egy alternatíva.

Én azt mondom várd ki a végét.
Alakult egy európai modellező érdek képviselet és ez jelenleg is harcol a túl szigorú modellezési korlátozás ellen.

Seszi
2016-12-13, 19:30
Stomi, a légtérigénylést a jelenlegi szabályok szerint havonta meg kell újítani, vagyis havi 3000ft. adószámmal igényelhetsz csak légteret, és Egyesületeknek nem kell kifizetni az illetéket. A légteret a repülés megkezdésekor telefonon aktiválni kell a felelős személynek, aki lehetőleg a deaktiválásig kint is van, de mindenképpen elérhető, ha esemény van. Az igényelt légtér kötelezettséggel nem jár. A felelős személynek az aktivált időszakokban elérhetőnek kell lenni, ennyi. A DOE adja be az igénylést, de utána semmi köze a légtérhez, vagy az ott történtekhez. ez a hivatalos része jelenleg.

Jövőre ami lesz azt még nem tudjuk pontosan, de egyrészt jobban beleszólhatnánk, ha ezren lennénk 100 helyett, másrészt nem nagyon látom azt, hogy fű alatt kéne továbbra is modelleznünk. Ma nincs mo-on modellreptér, a szabályozás és a biztosítók pedig modellrepterekhez kötik a tevékenységet, vagyis modellreptereket kell csinálnunk a meglevő reptereinkből. Ehhez az első lépés a légtér. Ha a DOE egy xlsben beadja a 30 igénylést, a formai szabályoknak megfelelően, akkor jobban fog minket szeretni a hivatal, mintha egyesével mennénk oda, csupa elrontott beadmánnyal.

Oleg
2016-12-13, 22:19
a légtérigénylést a jelenlegi szabályok szerint havonta meg kell újítani, vagyis havi 3000ft. adószámmal igényelhetsz csak légteret, és Egyesületeknek nem kell kifizetni az illetéket. A légteret a repülés megkezdésekor telefonon aktiválni kell a felelős személynek, aki lehetőleg a deaktiválásig kint is van, de mindenképpen elérhető, ha esemény van. Az igényelt légtér kötelezettséggel nem jár. A felelős személynek az aktivált időszakokban elérhetőnek kell lenni,

Hát ez így egy vicc ez a szabályozás. Ezzel gyakorlatilag Január 1-től a modellezők nagyon nagy része tilosban fog modellezni, mert ezt egyszerűen kevesen (szinte senki sem) fogja betartani. Nincs felkészülési vagy türelmi idő és félek, hogy a rendőrök cserébe viszont szigorúak lesznek. Kerillel pedig egyetértve én is aggodalommal figyelem az üzleti vállalkozások legyeskedését a szabályozás megalkotása körül. Ebből itt nálunk még soha sem lett jó az egyszerű embereknek.

töröklaci
2016-12-14, 06:07
http://lanchidradio.hu/videok/169953

Megtalálható itt a pénteki Lánchíd Rádiós riport "Drónok Harca" címmel. Túl kell élni a Modell és Hobby kicsit összevissza beszélést, de utána jön Dr Reé vel készült riport.
Szerintem már a bevezető is jó......fölkészítettem a gyermekem.
Hallgassátok !

szerkesztő-műsorvezető
Lánchíd Rádió Kft.

1089 Budapest, Üllői Út 102.
Mobil:0630-638-3313
Telefon:
torok.daniel@lanchidradio.hu

Seszi
2016-12-14, 07:30
Oleg, ezek nem új szabályok.. nagyon régóta ez a helyzet, kb illegálisan repülünk 20 éve. Most akarnak ezen változtatni és annál, ami volt minden csak jobb lehet.. azon dolgozunk, hogy a hobbymodellezők élhető szabályok között repülhessenek. könnyebb lenne ha picit segítenétek és nem 100 kereskedelmi pilóta alkotná az egyesületet hanem 1000 hobbista.

Mintha más nyelven beszélnénk...

rcgabor
2016-12-14, 08:44
Sziasztok!

Tehát visszacsatlakozva a korábban elhangzottakhoz szerintem nem vesztünk semmit sem azzal, hogy beregisztrálunk a Seszi által leírtak szerint.

Saját példámmal jobban érthető a többieknek is:

1. MMSz termnológia szerint hobbi modellező vagyok tehát magam állok ki a magam érdekéért.
2. Nemzetközi Repülőtéren repülök, MMSZ szerint szabálytalan modellező pályán. Szeged.
3. Minden repítés előtt a toronynak szólok, hogy kint vagyok/ vagyunk.
4. A városi klubba nem léptünk be, mert nem látjuk értelmét.
5. Felelősséggel tartozunk mindenért ami kint történik, mert baj esetén "tolhatjuk a biciklit". Kontakt személy van.

Innentől kezdve ha a reptér azt mondja, hogy nem meri engedni a modellezést az új szabályozás miatt akkor az 5. pont második fele fog érvényesülni. Gondolom egy páran magukra ismertek a felsorolás olvasásakor, hogy majdnem ugyan azon cipőben járunk. Kérdésem, mi a jó döntés a jövőre nézve?

Nem ismerjük a részletszabályokat de akkor miért gyártunk teóriákat? Most jöhetünk itt a DOE vs. MMSz kontrákkal. A DOE legalább csinál valamit mióta van, azMMSz ugyan úgy szarni fog a hobbisták fejére mint eddig.

Tehát ha Seszi toljátok a repülőmodellezők szekerét akkor hajrá. Nincs veszteni valónk, mert nekünk nincs hova mennünk itt Szegeden.

chris.
2016-12-16, 21:33
Most akkor ha a gyerek kap karácsonyra egy tescos repülő alkalmatosságot, akkor ne is menjen vele ki játszani az udvarra?
Lesz különbség egy 3.000 Ft-os és egy 2 méteres nitrós gép között?

Seszi
2016-12-18, 18:17
a szabályozástól függetlenül, olyan alkalmatossággal repüljön a gyerek először, ami nem tud balesetet/kárt okozni. ez 50-100g szerintem. Ezzel még az udvarra se kell kimenni. amikor azt már ügyesen vezeti, jöhet egy picit nagyobb, esetleg 200g, az új kihívásokat fog jelenteni, és ha már azzal is le tud szállni egy zsebkendőnyi területre pontosan, akkor érdemes továbblépni. ezt csak a közelgő karácsony miatt mondom.. nem kell megvenni egyből a legnagyobbat :)

ha a saját udvarodban repkedsz egy kis játékkal, a kutya nem fog veled foglalkozni. a félméteres kopter, ami az első startban beveri valakinek az ablakát, az mondjuk zavaró lehet.

valamilyen súlyhatár lesz, legalábbis ez lenne mindenkinek a célja.

móki
2016-12-18, 18:39
valamilyen súlyhatár lesz, legalábbis ez lenne mindenkinek a célja.Ha lesz is, azzal meg szerintem már nem tudsz vagy nem érdemes szabadban ,szabadon repülni .

Tomcs
2016-12-19, 11:38
https://androbit.net/articles/1066/ezek_a_szabalyok_vonatkoznak_a_dronpilotakra_magya rorszagon.html

csezoli21
2016-12-19, 11:56
Épp most akartam én is be linkelni ezt a cikket.

Tomcs
2016-12-19, 11:59
"Nemzeti dron szövetség" ez tetszik...
kb mint a box ban mindenki világbajnok :)

keril
2016-12-19, 12:54
"Nemzeti dron szövetség" ez tetszik...
kb mint a box ban mindenki világbajnok :)

Elképesztő sűrűséggel változtatnak nevet, annak függvényében hogy mi a népszerű éppen.
A "Nemzeti" vel gondolom a jogalkotót akarták boldoggá tenni :D

Mindenesetre a cikk tartalma korrekt. Örülök hogy a DOE is határozottan megkülönbözteti a felhasználás módját meg a repülő modelleket a drónoktól. Ha ez az irányvonal marad, leszek a barátjuk :)

smith_hun
2016-12-23, 13:18
http://www.kormany.hu/download/8/db/e0000/RPAS__honlapra.pdf#!DocumentBrowse

HC
2016-12-23, 13:46
(1)

A pilóta nélküli légijármű maximális felszálló tömege
a gyártó által mellékelt kezelési
útmutatóban, vagy
a légialkalmassági tanúsítványában vagy a pilóta nélküli légijármű üzemeltetési
és karbantartási dokumentumában meghatározott
érték.

És amit én építettem? :o
Milyen "karbantartási dokumentum"?

Tomcs
2016-12-23, 13:50
Majd el kell vinni műszaki szemlére 1 kalap pénzert és megnézik tervrajz alapján hogy kellően "biztonságos" ra van építve...

HC
2016-12-23, 13:54
Na ez az ami nem lesz!

keril
2016-12-23, 15:16
Nem vészes, leszámítva, hogy Budapest nagy részén nem lehet repülni legálisan :(
....24. oldal 2. melléklet.

keril
2016-12-23, 15:27
És amit én építettem? :o
Milyen "karbantartási dokumentum"?

Letöltesz egyet, ami megfelel a tartalmi követelményeknek és kicseréled a fotókat.
Elektronikus formában is nálad lehet.

keril
2016-12-23, 15:29
Mondjuk az is vicces, hogy jelenteni kell a repeseményeket :)
Én akkor naponta 3* bejelenthetem, hogy már megint faágnak ütköztem, és eltört egy propeller a raceren :D

j3ati
2016-12-23, 15:33
Nagyon remélem, hogy ennek csak a töredéke lesz véglegesítve:(
Mondjuk eddig csak a rosszabb szcenáriók valósultak meg.........

Tomcs
2016-12-23, 15:35
Most komolyan!
Tavasszal nem mer majd senki repülni?
Én biztos kimegyek...
Nem kellett volna Orbán Viktor háza fölött csapatni quad al nem lett volna ebből semmi egyenlőre. Emlékeztek mikor elkobozták rendőrök a cuccost.

_hori
2016-12-23, 15:53
Nekem is van egy olyan érzésem, hogy mint nagyon sok más orbán-éra törvényt ezt is 1 konkrét precedensre alapozva alkotják meg...

Tomcs
2016-12-23, 16:07
http://444.hu/2016/03/11/a-rendorseg-lefoglalta-a-444-dronjat-felcsuton

http://444.hu/2016/03/14/gulyas-marton-dronjat-is-elvettek-a-rendorok-o-epp-a-hatvanpusztai-orban-birtokot-filmezte

http://hir.ma/kulfold/szines-hirek/ujabb-dront-foglaltak-le-a-rendorok-amely-felcsut-kozeleben-repkedett-video/628862

http://halasinfo.hu/dronokkal-figyelik-az-embercsempeszek-a-hatart/

http://444.hu/2016/11/19/dronfelvetelek-alapjan-nagyon-szepen-felujitottak-a-rogan-csalad-balatoni-nyaralojat?google_editors_picks=true

megszününk mint a népszabadság :(

BADrian
2016-12-23, 18:50
Én semmit se fogok regisztrálni/fizetni stb. Azért, hogy kimegyek hétvégén a közeli szántóföldre fél órára?! Bevehetik...

Tomcs
2016-12-23, 19:00
Szerintem nem is kell!
kb azért csinálták az egészet ha mégis rossz helyen repülsz pl Felcsut és elveszik a géped legyen jogalap megbüntetni....

Valaki kimegy a határba nem fog vele a kutya sem foglalkozni... Képzeld el mikor megállsz a mező szélén és látod az össze vissza futkosó rendőröket a mező közepén mikor próbálják lekövetni mikor hová szállsz le:)

Mennyi szabály vonatkozik a kutyásokra pl 90% -a nincs is betartva. Kötelező chip elni minden kutyát de mégis rengeteg szaladgál nélküle...

-Az hogy mindenkinek legyen biztosítása érthető dolog lenne de még az is betarthatatlan!

Rozsomák
2016-12-23, 19:55
Tartok tőle, de igen. Tudniillik nem kell nekik össze-vissza futkosni, kb tudják, hol szoktunk repülni. És ha komolyan veszik a dolgot, nem kell mást tenniük, csak a "szokott időben" kilátogatni, összeírni a jelenlevőket, és megvan a váltás napi ügyszáma.

Szerintem nem is kell!
kb azért csinálták az egészet ha mégis rossz helyen repülsz pl Felcsut és elveszik a géped legyen jogalap megbüntetni....

Valaki kimegy a határba nem fog vele a kutya sem foglalkozni... Képzeld el mikor megállsz a mező szélén és látod az össze vissza futkosó rendőröket a mező közepén mikor próbálják lekövetni mikor hová szállsz le:)

Mennyi szabály vonatkozik a kutyásokra pl 90% -a nincs is betartva. Kötelező chip elni minden kutyát de mégis rengeteg szaladgál nélküle...

-Az hogy mindenkinek legyen biztosítása érthető dolog lenne de még az is betarthatatlan!

Oleg
2016-12-23, 20:06
Tartok tőle, de igen. Tudniillik nem kell nekik össze-vissza futkosni, kb tudják, hol szoktunk repülni. És ha komolyan veszik a dolgot, nem kell mást tenniük, csak a "szokott időben" kilátogatni, összeírni a jelenlevőket, és megvan a váltás napi ügyszáma.

+1

Én is ettől tartok, hogy nagyon könnyen megszívhatjuk...

keril
2016-12-23, 20:08
Én semmit se fogok regisztrálni/fizetni stb. Azért, hogy kimegyek hétvégén a közeli szántóföldre fél órára?! Bevehetik...

A 2kg feletti, meg a spéci modellezőkkel van kiszúrva igazán.
Nekem csak 2kg alatti cuccaim vannak, a regisztráció meg tesztlap nem hiszem hogy nagy téma lenne.
Mivel fix területeken repkedek, a légtér tájékozódás sem nagy kihívás.

Egyedül a túl magas biztosítási díj ami visszatarthat. Éves szinten nem vagyok hajlandó többet fizetni mint a motoromra, mert azért lássuk be, nem túl kockázatos elzár területen repkedni, a forgalomban motorozáshoz képest.

BADrian
2016-12-23, 20:20
http://mno.hu/belfold/lehet-megsem-lesz-minden-dron-torvenyen-kivuli-1377932

Ezek szerint, 2kg alatt nem kell kötelező. Csak egy e-learning.

Rozsomák
2016-12-23, 21:03
Úgy kb 1-2 éve olvastam egy tervezetet, ott még 1 kg volt a határ. Ami az E-learninget illeti, hol, hogyan fogós ravasz kérdés lesz. A "lakott területen tilos a hobbirepülés" nagyon komoly korlátozás, gyakorlatilag kizár minden, a városok fizikai határain belül, illetve azokkal szomszédos területet, már amennyiben ezt közigazgatási értelemben veszik. Tiltott légterek: A Liszt Ferencnek irgalmatlan folyosója van, sok területet kizár, ha nincs repülési magasságbeli megkülönböztetés. Szóval ez még mindig nagyon erős, mint korlátozás, de legalább valami kis "elmozdulás" van. Minél többünknek kellene javaslatot tenni, de nem hiszem, hogy olyasmivel érdemes lenne próbálkozni, hogy a játékhatár legyen 1 kiló, az e-learnings cuccé pedig 10 kiló. Valamit kellene mondani nekik a VLOS határokról is, mielőtt eszükbe jut, hogy egy <2kg quadcopter autonóm üzemmódban vígan el tud repülni a messzi-messziségbe és ezt megakadályozandó visszaszigorítják az egészet....és így tovább....

Seszi
2016-12-23, 22:12
a biztosítási díj addig lesz magas, amíg nem tudunk keretszerződést kötni min. 1000 főre. amúgy lesznek itt ajánlatok olcsó pénzért, nem fog fizetni, de lobogtatni lehet, hogy nekem van biztosításom.

Rozsomák
2016-12-23, 22:30
http://forum.rcmodell.hu/showthread.php?51275-Új-biztosítás-modellező-tevékenységekre-amatőröknek-is!-TERVEZÉSI-IDŐ!

ezzel vajon mi a helyzet? "lobogtatni" vélhetően jó?

BADrian
2016-12-23, 22:36
A mai kormány.hu -n megjelent tervezet szerint 2kg alatt nem kell biztosítás sem...

_hori
2016-12-23, 22:55
Hol olvastál ilyet? Az MNO újságíróját is kérdezhetném erről, mert nem tudom mit olvasott, mielőtt megírta a cikket, de ő nincs itt. :)

Oleg
2016-12-23, 23:02
A mai kormány.hu -n megjelent tervezet szerint 2kg alatt nem kell biztosítás sem...

Ez fura, mert rögtön az első oldalon:

http://www.kormany.hu/download/8/db/e0000/RPAS__honlapra.pdf#!DocumentBrowse

2/A.

§ (1) A pilóta nélküli légijárművek által harmadik személynek okozott károk megtérítésére
vonatkozó felelősségbiztosításnak a pilóta nélküli légijármű

kategóriától és maximális felszálló tömegétől függően legalább az alábbi összeghatárokig kell fedezetet nyújtania:

a) 2 kg maximális felszálló tömeg alatt
3000000 Ft,

b) 2 kg-tól 10 kg maximális felszálló tömegig
5 000 000 Ft,

c) 10 kg maximális felszálló tömeg felett
10 000 000 Ft

Ez alapján kell, de ami még furább, hogy még a 250g alattiakra is, de aztán az 5. oldalon kiveszik a 250g alatti játékokat:

(2)
E rendelet hatálya nem terjed ki arra a pilóta nélküli légijárműre, amely játék céljára tervezett, gyártott és forgalmazott termék és maximális felszálló tömege nem haladja meg a 0,25 kg-ot.

Ez viszont gumiszabálynak tűnik számomra, mert nincs pontosan definiálva, hogy mi a játék. Így ha valaki arra gondolna, hogy egy 250g alatti quad-ot akar majd használni, félek az a fenti játék kitétel miatt támadható lesz...

keril
2016-12-24, 09:50

"2/A.§ (1) A pilóta nélküli légijárművek által harmadik személynek okozott károk megtérítésére vonatkozó felelősségbiztosításnak a pilóta nélküli légijármű kategóriától és maximális felszálló
tömegétől függően legalább az alábbi összeghatárokig kell fedezetet nyújtania:
a) 2 kg maximális felszálló tömeg alatt 3 000 000 Ft,
b) 2 kg-tól 10 kg maximális felszálló tömegig 5 000 000 Ft,
c) 10 kg maximális felszálló tömeg felett 10000000 Ft."

Ez a már linkelt tervezetben, egyértelműen le van írva, bár örülnék ha módosulna.
2kg felett már én is reálisnak tartom a biztosítást. 7000-től van a K&H-nál drónbiztosítás egyesületi tagsággal együtt, a mi egész európára érvényes, szóval megindult a verseny, pedig még be sem vezették a törvényt. :)
Persze még az is sok, de az hogy a biztosító nem kockázat alapján hanem tagok létszáma alapján határozza meg a biztosítási díjat nonszensz.
Nem vagyok hajlandó kifizetni a biztosító induló tőkéjét, csak ha arányosan részvényeket kapok cserébe. 1000 ember befizet 5000 forintot az pont 5milla, vagyis a biztosító semmiféle kockázatot nem vállal, mert nem vette a fáradságot hogy felmérje milyen kockázatok is vannak. Ráadásul nem különülnek el az üzleti és a modellreptéri biztosítások, pedig ugye üres mezőn elég nehéz kárt okozni, ha szabályos az ember. Ha meg nem szabályos akkor a biztosító sem fizet.
Nekem van a számlámon 5 milla, szóval én úgy döntöttem magamat fogom biztosítani, amíg birkának néznek.

Tomcs
2016-12-24, 10:20
Nekem van a számlámon 5 milla, szóval én úgy döntöttem magamat fogom biztosítani, amíg birkának néznek.

Sajnos a végeredmény úgy is ez lesz... Nem hiszem hogy be tudnának vezetni olyan alacsony díjat amit mindenki vidáman kifizetne.
Akinek kötelező az fog csak fizetni kb mint eddig az mmsz tagság.

Persze nem jó hogy így állunk hozzá és rögtön a kiskapukat keressük. De azt gondolom hogy nagyon el kellene különíteni az üzleti és a hagyományos modell repülést. Újságírók, filmesek, stb fizessenek hiszen amúgy is pénzt kapnak érte.
Sajnos súly vagy érték alapú megkülönböztetést nem érzek indokoltnak többen láttunk már 4m vagy akár 6m -es otthon épített gépet is. /nem a biztosításra gondolok azt lehetne kötelező ilyen "nagy" gépek esetén.

D.Zsolti
2016-12-24, 11:34
Sziasztok!

Srácok biztos a biztosítás a legnagyobb probléma?
Én mint Repülő modellező sokkal nagyobb gondnak érzem a következőket:
"
II.A pilóta nélküli légi jármű biztonságos működtetésére vonatkozó általános szabályok rész 8§ 3.bek

(3) Az (1) bekezdésben foglalt korlátozásokon felül a pilóta nélküli légijármű működtetése során legfeljebb
a) – a 11. §-ban foglalt kivétellel – a földfelszíntől számított 130 méteres magasságig emelkedhet,
b) 500 méterre távolodhat el a pilóta nélküli légijármű vezetőtől. "

Üdv: Zsolti

Tomcs
2016-12-24, 11:37
Igen ez is gond!
Bár nehezen tudnék max magasságot mondani ami "mindenkinek" elég. 500m akár elég is lehet a legtöbb modellezőnek. jó kérdés hogy lehet ellenőrizni....

HC
2016-12-24, 11:51
Szerinted ezt mérni fogja valaki???
Ha a rendőr kijön és igazoltat, csak tudnod kell, hogy mi a megengedett max. magasság és persze, csak addig mentél.
Mivel nincs műszerezettségünk (a legtöbb modellben) erre, nem is lehet megkövetelni az ekzakt betartását.

Tomcs
2016-12-24, 12:00
Csak akarniuk kell!
Be tudják mérni kocsikon az ablak fóliat, rakomány súlyt, stb mindent amit csak akarnak. Ha érdek van beszerzik a felszerelést hozzá.

D.Zsolti
2016-12-24, 12:14
Ettől félek és is! "Csak akarni kell"
És ha ebből könnyedén teljesíthető a kvóta, akkor meg lesz az akarat is!

Minden más teljesíthető! Venni kell egy nagy levegőt, és nyelni egyet(vagy köpni tetszés szerint).
Zsebbe nyúlni és minden más előírásnak meg lehet felelni. Biztosításunk eddig is volt, csak így lehetett versenyezni.
Lehet most 1-2 ezressel drágább lesz, mert itt a lehetőség a lehúzásra.
De nem lehet a fű alatt repülni! Legalábbis sok kategóriában nem! F5J; F5J400 , Teljes ANTIK kategória........
Mindegyik kategóriában Európa-bjnokokkal van felvértezve Magyarország.
Hogyan tovább?

móki
2016-12-24, 19:11
Csak akarniuk kell!
Be tudják mérni kocsikon az ablak fóliat, rakomány súlyt, stb mindent amit csak akarnak. Ha érdek van beszerzik a felszerelést hozzá.
Na de ez csak egy modellezés és nem közlekedési eszközök .
Azért azt nem hinném ,hogy erre be fognak ruházni és lesz minden járőrnél valami kütyü amivel gyorsan megméri ,hogy a modelled milyen magasan repül per pillanat.
No és hol ......mikor ?..... keresni fogják a modellezőket ?......kijárnak majd a modell repterekre ?...és aki csak spontán kimegy egy prérire ?
Persze együtt érzek a sok versenyszerűen modellezőkkel ....de ez nem más mint lehúzás .
Mindig a felkapott és tömeges használatú dolgokat adóztatják és fizettetik meg ....... itt az alkalom ismét picit szakítani valamin .......és valóban kicsit elszaporodott a multikopterezés .....szinte mindenhol vehet bárki ,bármilyent .
Fúú...ez már majdnempolitika.:D:D:D

Bigyula
2016-12-24, 19:56
A modellezőket nem nagyon kell keresni. Ide (a Fórumra) beírják évek óta, hogy hol találhatók... A jelenleg használt budapesti "modellrepterek" full illegálisak az új szabályok szerint... Azt is tartalmazza a jogszabály, hogy hogyan, és hol lehet egyáltalán "modellrepteret", illetve "drónrepteret" kialakítani, engedélyeztetni... Ugyanis jelenleg legális "modellreptér" az országban nincs...

móki
2016-12-24, 20:06
A modellezőket nem nagyon kell keresni. Ide (a Fórumra) beírják évek óta, hogy hol találhatók... A jelenleg használt budapesti "modellrepterek" full illegálisak az új szabályok szerint... Azt is tartalmazza a jogszabály, hogy hogyan, és hol lehet egyáltalán "modellrepteret", illetve "drónrepteret" kialakítani, engedélyeztetni... Ugyanis jelenleg legális "modellreptér" az országban nincs... Bocs !....lehet igazad van .........vidéki vagyok .........ez esetben is örülök neki .:D:D:D

keril
2016-12-24, 22:09
A modellezőket nem nagyon kell keresni. Ide (a Fórumra) beírják évek óta, hogy hol találhatók... A jelenleg használt budapesti "modellrepterek" full illegálisak az új szabályok szerint... Azt is tartalmazza a jogszabály, hogy hogyan, és hol lehet egyáltalán "modellrepteret", illetve "drónrepteret" kialakítani, engedélyeztetni... Ugyanis jelenleg legális "modellreptér" az országban nincs...

Tegyük azért azt is hozzá, hogy nem is túl bonyolult legális repteret csinálni.
Kitöltesz és leadsz egy űrlapot értelem szerűen, kijelölsz munkaterületet és vészleszálló területet, valamint kitűzöd a reptér rendet. Valójában ezeknél többet is szoktam találni az általam látogatott reptereken, szóval csak egy űrlapot és gondolom valami pár ezer forint illetéket kell leadni, azt meg összedobjuk.

keril
2016-12-24, 22:23
Na de ez csak egy modellezés és nem közlekedési eszközök .
Azért azt nem hinném ,hogy erre be fognak ruházni és lesz minden járőrnél valami kütyü amivel gyorsan megméri ,hogy a modelled milyen magasan repül per pillanat.
No és hol ......mikor ?..... keresni fogják a modellezőket ?......kijárnak majd a modell repterekre ?...és aki csak spontán kimegy egy prérire ?
Persze együtt érzek a sok versenyszerűen modellezőkkel ....de ez nem más mint lehúzás .
Mindig a felkapott és tömeges használatú dolgokat adóztatják és fizettetik meg ....... itt az alkalom ismét picit szakítani valamin .......és valóban kicsit elszaporodott a multikopterezés .....szinte mindenhol vehet bárki ,bármilyent .
Fúú...ez már majdnempolitika.:D:D:D

Inkább üldözési mánia :)
Ennél jóval egyszerűbb/fontosabb dolgokkal sem foglalkoznak a hatóságok, majd velünk fognak, hogy a szántóföld felett ártalmatlanul játszunk, persze.
Hatóságnak sem a normális modellezők szabályozása volt a célja, ezt már az elején leszögezték, csak egyrészt kötelező úniós marhaság, másrészt valahogy kell csinálni szabályokat, a renitensek ellen.

móki
2016-12-25, 07:24
Inkább üldözési mánia :)
Ennél jóval egyszerűbb/fontosabb dolgokkal sem foglalkoznak a hatóságok, majd velünk fognak, hogy a szántóföld felett ártalmatlanul játszunk, persze.
Hatóságnak sem a normális modellezők szabályozása volt a célja, ezt már az elején leszögezték, csak egyrészt kötelező úniós marhaság, másrészt valahogy kell csinálni szabályokat, a renitensek ellen.
No ezt Lájkolnám !!!;)

Tomcs
2016-12-25, 08:05

Én mindennel úgy vagyok ha egységes EU rendelet akkor nincs vele bajom de sajnos itthon nem így működik!!!

Szeretnék már az EU ban élni de sajnos még mindig M.O vagyok...

rmihaly
2016-12-25, 09:32
Vissza térve a felelősségbiztosításhoz ,a legtöbb modellezőnek több modellje van, akkor külön kell mindre kötni ?

Bigyula
2016-12-25, 09:53
Hát, ez a felelősségbiztosítás szerintem nem egyértelmű:

"2/A. § (1) A pilóta nélküli légijárművek által harmadik személynek okozott károk megtérítésére vonatkozó felelősségbiztosításnak a pilóta nélküli légijármű kategóriától és maximális felszálló tömegétől függően legalább az alábbi összeghatárokig kell fedezetet nyújtania:"

Ebből nem derül ki, hogy a pilótának, vagy a gépnek kell a biztosítás. Az 1. kategóriában (2 kg-ig) valószínűleg a pilótának, mert ott nincs nyilvántartás a gépekről, de a 2. kategóriában (2-10 kg), már gépszintű nyilvántartás lesz.

Sihu
2016-12-25, 10:22
A különböző felelősségbiztosításoknál a kockázatviselés más-más módon alakul. Pl. a gjmű felelősség bizt.-nál A járműre ÉS a szerződőre IS vonatkozik a kockázatviselés. A lakásbiztosítás felelősségbiztosítási eleme viszont a szerződőre vonatkozik, tehát pl. ha a kutyád megharapja a szomszédot, akkor térül, nincs a biztosítási kötvényben kikötve a kutya neve, chip-száma, vagy ha a gyereked a biciklivel kárt okoz, ott sincs kikötve, hogy melyik gyereked melyik biciklivel okozhatja azt. Sztem a mi fel. biztosításunknál az utóbbihoz hasonlatos a helyzet, tehát nem kell külön a gépekre kötni, hiszen a kárt nem a gép, hanem az azt irányító személy (pilóta) okozza. (Aztán lehet kivétel, ha a drón "automóm", irányítás nélküli repülést végez, mint ahogy most azon nyúlik a fejük a biztosítóknak, hogy majd az önvezető autóknál ki fogja okozni a balesetet). Persze a biztosítókban a kockázatelemzők kicsit sötétben tapogatóznak, hiszen (szerencsére) nincs kialakult kárrendezési gyakorlat ebben a témában. Vszínű, hogy eltúlzott óvatosságból olyan széles (lesz) a kockázatból kizárások köre, hogy a biztosítás csak arra lesz jó, hogy meg tudjuk mutatni, hogy van...
(A hajdúszoboszlóiak által preferált biztosítás feltételrendszerét kerestem a K&H honlapján, de nem találom, valaki belinkelhetné, ha tudja).

Az utóbbi 23 évet kárrendezésben töltöttem.

chris.
2016-12-25, 10:43
Én mindig úgy tekintettem erre a hobbira, mint egy játékra (tegyük félre a versenyzést).
Nem is értem, miért kéne fizetnem, hiszen nem kell fizetni a görkorcsolya, roller, bicikli, elektromos bicikli, stb... után sem.
Itt mondjuk nem engedtek repülni a kis játékhelimmel sem, mert nem volt papírom, de baszki, itt 2-3 méteres gázturbinás gépekkel repülnek, az azért más kategória! :D
Szóval, minden egy kalap alá lesz véve?
Itt könnyű dolgom van, mert belépek a modellklubba, kifizetem a tagságit, meg a biztosítást (150 eu/év), de mi van, ha hazamegyek pár napra és repülni szeretnék?

keril
2016-12-25, 10:55
A különböző felelősségbiztosításoknál a kockázatviselés más-más módon alakul. Pl. a gjmű felelősség bizt.-nál A járműre ÉS a szerződőre IS vonatkozik a kockázatviselés. A lakásbiztosítás felelősségbiztosítási eleme viszont a szerződőre vonatkozik, tehát pl. ha a kutyád megharapja a szomszédot, akkor térül, nincs a biztosítási kötvényben kikötve a kutya neve, chip-száma, vagy ha a gyereked a biciklivel kárt okoz, ott sincs kikötve, hogy melyik gyereked melyik biciklivel okozhatja azt. Sztem a mi fel. biztosításunknál az utóbbihoz hasonlatos a helyzet, tehát nem kell külön a gépekre kötni, hiszen a kárt nem a gép, hanem az azt irányító személy (pilóta) okozza. (Aztán lehet kivétel, ha a drón "automóm", irányítás nélküli repülést végez, mint ahogy most azon nyúlik a fejük a biztosítóknak, hogy majd az önvezető autóknál ki fogja okozni a balesetet). Persze a biztosítókban a kockázatelemzők kicsit sötétben tapogatóznak, hiszen (szerencsére) nincs kialakult kárrendezési gyakorlat ebben a témában. Vszínű, hogy eltúlzott óvatosságból olyan széles (lesz) a kockázatból kizárások köre, hogy a biztosítás csak arra lesz jó, hogy meg tudjuk mutatni, hogy van...
(A hajdúszoboszlóiak által preferált biztosítás feltételrendszerét kerestem a K&H honlapján, de nem találom, valaki belinkelhetné, ha tudja).

Az utóbbi 23 évet kárrendezésben töltöttem.

Mert egyedi konstrukció a Hajduszoboszlóiaknak szerintem.
De valaki írta hogy a lakásbiztosítás felelősség biztosítás részébe simán beleírták neki a modellel okozott kárt is.
Nyilván ez üzleti drónra nem jó, de az olyan mezőn hobbimodellezőnek mint én tökéletes.

keril
2016-12-25, 10:57
A különböző felelősségbiztosításoknál a kockázatviselés más-más módon alakul. Pl. a gjmű felelősség bizt.-nál ....

Mondjuk azt nem értem hogy miért is kell minden járművemre biztosítást kötni. Egyszerre csak egyet tudok vezetni, és ha motorral B10-ben vagyok a kocsimmal miért B0-al indulok.
Ráadásul ha a feleségem is vezeti, akkor máris sokkal kockázatosabb :)

keril
2016-12-25, 10:59
Én mindig úgy tekintettem erre a hobbira, mint egy játékra (tegyük félre a versenyzést).
Nem is értem, miért kéne fizetnem, hiszen nem kell fizetni a görkorcsolya, roller, bicikli, elektromos bicikli, stb... után sem.
Itt mondjuk nem engedtek repülni a kis játékhelimmel sem, mert nem volt papírom, de baszki, itt 2-3 méteres gázturbinás gépekkel repülnek, az azért más kategória! :D
Szóval, minden egy kalap alá lesz véve?
Itt könnyű dolgom van, mert belépek a modellklubba, kifizetem a tagságit, meg a biztosítást (150 eu/év), de mi van, ha hazamegyek pár napra és repülni szeretnék?

A kérdés jogos, mert nincs leírva mi van ilyenkor, de nekem az a véleményem, hogy unio van. Lobogtatod az osztrák papírodat, ahogy az osztrák jogsi és forgalmi, meg biztosítás is érvényes.

Tomcs
2016-12-25, 11:14
Mondjuk azt nem értem hogy miért is kell minden járművemre biztosítást kötni. Egyszerre csak egyet tudok vezetni, és ha motorral B10-ben vagyok a kocsimmal miért B0-al indulok.
Ráadásul ha a feleségem is vezeti, akkor máris sokkal kockázatosabb :)

Mert akárki vezetheti!
Kölcsön is lehet adni...
Sajnos pont ezért lenne logikus hogy modellenként lenne a biztosítás...

Meg szerintem nem örülnél neki ha 1 koccanás után az összes neveden lévő járműnek emelkedne a biztosítása.

mikagy
2016-12-25, 11:27
Törölve

attila67
2016-12-25, 11:34
34728

Tomcs
2016-12-25, 11:37
De akinek kölcsönadod, annak is kell lennie biztosításának.
Valamint, ha van több azonos modellem, akkor honnan lehet megállapítani, hogy melyikre van kötve. Főleg, ha egyszerre csak az egyiket viszed ki, a többi meg tartalék.

Mivel egyenlőre avezetéséhez nem kell engedély ezért aztán bárkinek kölcsönadhatod aki szembe jön veled a reptéren gyerek, részeg ember, kíváncsiskodó,stb...
Nem azt mondtam hogy így lesz!!!

mikagy
2016-12-25, 11:45
Törölve

Sihu
2016-12-25, 11:47
Nehéz dolgok ezek...
Sztem annyi van, hogy KELL majd valamilyen biztosítás. (Eddig is kellett, csak sokan lesz@rtuk, mert nem volt következménye).
-Minél olcsóbb biztosítás kell, hogy mutogatni tudjuk, mert fizetni egyik se fog.

Engem speciel ennél jobban zavar, hogy karámba akarnak terelni minket. (Kijelölt modellreptér - az mi?) Nyilván arra az idiótára kell valamilyen szabály, aki az M3-ason az autók között terelgeti az eszközét, mert filmezi őket, de mér' nem repülhetek a helimmel egy szántóföld fölött kilométerekre a legközelebbi embertől?!

mikagy
2016-12-25, 12:13
Törölve

armonmiki
2016-12-25, 21:30
Szerinem a biztosításnak sem lesz semi értelme, mert kár esetén nem fog fizetni egy petákot se. Ezt mint biztosítási ügyintéző gondolom. Kár esetén kell egy jegyzőkönyv (pl rendőrségi baleseti) amiben benne lesz, hogy a modellező nem tartotta be az érvényes jogszabályokat (mivel egyelőre úgy néz ki hogy betarthatatlan) és ez már elég a biztosítónak, hogy ne fizessen egy fillért sem.

csezoli21
2016-12-25, 21:55
Hol lehet ilyen biztosítást kötni? Neten semmit nem találok erről. Mmsz tagság az tartalmaz ilyet nem? Azt el fogadják? Arról kap papírt az ember?

F3X.hu2
2016-12-25, 22:14
Szia,
az MMSZ tagság nyomán kapsz egy bankkártya jellegű okmányt. Azon van a tagsági szám, a biztosító neve, biztosítási kötvényszám és a biztosítási ügyfélszám.

F3X.hu2
2016-12-25, 22:16
Szia,
az MMSZ tagság nyomán kapsz egy bankkártya jellegű okmányt. Azon van a tagsági szám, a biztosító neve, biztosítási kötvényszám és a biztosítási ügyfélszám.

joetheboiss
2016-12-26, 09:10
Tessék, lehet olvasgatni és örülni mindenkinek...:(

http://www.kormany.hu/download/8/db/e0000/RPAS__honlapra.pdf

Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével

Oleg
2016-12-26, 10:36
Tessék, lehet olvasgatni és örülni mindenkinek...:(

http://www.kormany.hu/download/8/db/e0000/RPAS__honlapra.pdf

Csak egy "picit" késtél, a 11. oldal óta ezen morgunk amióta smith_hun belinkelte...

F3X.hu2
2016-12-26, 10:41
Ezen még biztos változtatni fognak pár ponton.
Azért az sokat elmond, hogy a "pilóta nélküli légi jármű" és a "drón" kifejezések váltakoznak benne a dokumentum közepétől, miközben a 2§-ban nem szerepel a drón.

joetheboiss
2016-12-26, 10:44
Csak egy "picit" késtél, a 11. oldal óta ezen morgunk amióta smith_hun belinkelte...

Nálam csak 9 oldal van:) és elvileg ez a utólsó version.. bár ahiszem nem ezen kellene lovagolni..

HC
2016-12-26, 11:04
Itt valami nagy hülyeség van leírva:

Pilóta nélküli légijármű vezetői engedély1. A pilóta nélküli légijármű vezetői engedély elméleti tanfolyam képzési tematikája
valamint lentebb:

1.3.3.1. A jártassági vizsga csak akkor kezdhető meg, ha a növendék sikeres elméleti vizsgát tett.1.3.3.2. A növendéknek a vizsga megkezdéséig legalább 10 fel-és leszállással, valamint legalább 3repült órával kell rendelkeznie az adott pilóta nélküli légijármű kategóriára vonatkozóan.1.3.3.3. A vizsga csak akkor tekinthető sikeresnek, ha a növendék mind az elméleti, mind ajártassági vizsgarészt sikeresen teljesítette.1.3.3.4. Az elméleti vizsga elévülése egy év.

És ez nem a szakszolgálati engedélyre írja, hanem a sima modellezőére (amit fentebb egy "egszerübb" webes felületi képzésnek ír!!!

TotoFLY
2016-12-26, 11:14
Kik lesznek az oktatók? Kik lesznek a vizsgáztatók? Hol kell majd vizsgázni? Városonként, megyénként, vagy csak egy országos vizsga központ lesz? Elektromos repülő esetén a 3 órás repült idő 6 perces aku ciklus idővel számolva 30 repülés. Ha a vizsgázó csak 2 akuval rendelkezik hogy teljesíti a vizsgát? Ki igazolja a repült időt? És stb. stb. stb......?

F3X.hu2
2016-12-26, 11:19
Ez az egész a drónokra van megírva.

A modellezős érdekképviselet eredménye.

TotoFLY
2016-12-26, 11:47
A modellezős érdekképviselet eredménye.
Vagy inkább eredménytelensége.

Ha van még lehetőseg valami változtatásra akkor én szivesen mennék. Egyáltalán hol lehetett/lehet értesülni arról hogy a törvénytervezett mikor és hol tárgyalták?

mikagy
2016-12-26, 11:54
Törölve

BADrian
2016-12-26, 14:12
Ahogy fentebb egy kolléga is írta, azokat fogják b@szogatni a hülye "legyen lóvé a várba költözni" törvényeikkel akik majd regisztrálnak és biztosítást kötnek.
Részemről ugyanúgy kimegyek a mezőre hétvégén a phantom-al és csapatok.
Max jobban figyelek arra, hogy az útról se vegyenek észre. Aztán találjanak meg! :)
Ezért a fél óráért nem fogok regisztrálgatni meg fizetni.
Ha egyszer bekerülsz egy nyilvántartásba... háááát

TotoFLY
2016-12-26, 15:36
Részint ez a hozzáállás jutatta idáig a dolgokat, és a szabályokat betartani akaró jog követő modellezö közösegek életét, létét, és jövőjét tették kétségessé.

Meg is ragadom az alkalmat hogy megköszönjem a sok idióta, repülővel repülni képtelen, sajátmagát képezni lusta, szabályokra emberi életekre, biztonságra, értékekre magasról szaró, antiszociális gyökereknek a közremüködést. Tisztelet a kivételeknek, nem minden quadrocoopteres ilyen, de tudnám sorolni hogy kikre is gondolok, (az M0 mellett talállt Bebop tulajára, a Miskolcon a Cessna felett repkedő baromra, a Teve utcai rendőség tetején talált Dji tulajdonosára stb....)de felesleges. Remélem magukra ismernek.

Rozsomák
2016-12-26, 17:43
Ezt nehéz lett volna pontosabban megfogalmazni. Az új szabályozásnak két oka bizonyosan van. Az egyik, hogy az EU hasonló lépésre készül. Pont ahogy az EU-s fegyvertörvényt, ezt is rettentő szigorúra tervezik. A fegyvertörvényt, mivel Európában is van egy viszonylag erős fegyverlobbi, sikerült lebutítani, igy aztán egyenlőre nem kell engedélyt kérni pl. a műanyag airsoft fegyverek tartására, pedig például ez is benne volt ez eredeti változatban. És még sorolhatnám. A modellezőknek közel sincs ilyen erős lobbija, sem Európában, sem Magyarországon. Szigorú lesz mindkét törvény, rajtunk múlik, mit tudunk rajta puhítani. Azzal, ha dacosan játsszuk a csakazértis hülyegyereket, csak rontjuk a dolgokat. És igen, sokakat akik az "úgyse foglalkoznak velünk" vagy a "na találjanak meg" álláspontra helyezkednek gonosz meglepetés fogja érni.
Félreértés ne essék, eszembe nincs védeni a tervezet jelen formáját, bár a valamiféle szabályozás elvével egyetértek, már csak azért is, mert az idézetben is hozott példák mutatják, vannak sokan akinek legfeljebb a 220-t volna szabad vezetnie, nem repülőeszközt. A törvényhozók kitüntető figyelmét a fentiek mellett nekik is köszönhetjük És most már bizonyos, hogy lesz szabályzás, és minél többeket csípnek rajta, annál lelkesebben keresnek/büntetnek majd minket.

Részint ez a hozzáállás jutatta idáig a dolgokat, és a szabályokat betartani akaró jog követő modellezö közösegek életét, létét, és jövőjét tették kétségessé.

Meg is ragadom az alkalmat hogy megköszönjem a sok idióta, repülővel repülni képtelen, sajátmagát képezni lusta, szabályokra emberi életekre, biztonságra, értékekre magasról szaró, antiszociális gyökereknek a közremüködést. Tisztelet a kivételeknek, nem minden quadrocoopteres ilyen, de tudnám sorolni hogy kikre is gondolok, (az M0 mellett talállt Bebop tulajára, a Miskolcon a Cessna felett repkedő baromra, a Teve utcai rendőség tetején talált Dji tulajdonosára stb....)de felesleges. Remélem magukra ismernek.

Susitu1
2016-12-26, 17:55
http://www.kepfeltoltes.eu/images/382tudtad.jpg (http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=382tudtad.jpg)

Tomcs
2016-12-26, 18:01
tényleg bezár mátyásföld?

Susitu1
2016-12-26, 18:11

papírforma szerint nem lehet legálisan tovább modellezni, de nem adjuk fel....majd kalózkodunk!

Nannor
2016-12-26, 18:14
És akkor januártól már csak kalózkodva fog lehetni repülni? Nincs semmilyen átmeneti időszak? Én kötnék biztosítást, sőt, még vizsgázok is, ha kell, de ez így elég gáz.

Susitu1
2016-12-26, 18:28
És akkor januártól már csak kalózkodva fog lehetni repülni? Nincs semmilyen átmeneti időszak? Én kötnék biztosítást, sőt, még vizsgázok is, ha kell, de ez így elég gáz.
Ez megvan nálunk is de ettől a repülőteret nem tudjuk 400 métert eltolni...ctr ben nem lehet légijárművel mahinálni...

Nannor
2016-12-26, 18:35
És egyébként a biztosítás ügyében tudni már valamit? Gondolom, ez is főleg a lehúzásról fog szólni, de nem szeretnék többet fizetni egy modellre, mint a kocsimra...
Van már valamilyen értelmes alternatíva? Eddig csak a Szoboszlói verzió tűnik nekem értékelhetőnek.

keril
2016-12-26, 18:47
Vagy inkább eredménytelensége.

Ha van még lehetőseg valami változtatásra akkor én szivesen mennék. Egyáltalán hol lehetett/lehet értesülni arról hogy a törvénytervezett mikor és hol tárgyalták?

Nekem ígértek értesítést, de erről is megfeledkeztek...sőt nem is válaszolnak az e-mailekre....feltételezem a legjobbat, biztos mindig szabin vannak.

keril
2016-12-26, 19:01

Sajnos benne van a leszálló sávban, szóval biztos. És ez nem is a törvényhozó hibája, hanem nemzetközi előírás. A hazai jogalkotó a lehető legszűkebbre vette azt a homokóra formájú zónát, mert eredetileg a Ferihegy3 meg még pár bejáratott hely is beleesett volna.

Rozsomák
2016-12-26, 19:19
Ezt a "homokóra formájú zónát" meg lehet valahol nézni térképen?

Sajnos benne van a leszálló sávban, szóval biztos. És ez nem is a törvényhozó hibája, hanem nemzetközi előírás. A hazai jogalkotó a lehető legszűkebbre vette azt a homokóra formájú zónát, mert eredetileg a Ferihegy3 meg még pár bejáratott hely is beleesett volna.

rcmodellfoto
2016-12-26, 19:29
Ezt a "homokóra formájú zónát" meg lehet valahol nézni térképen?

164. hozzászólás. pdf-ben benne van!

Rozsomák
2016-12-26, 20:07
Köszönöm szépen. És ha jól értem a pirossal jelzett "homokóra" a nem-repülünk zóna?

164. hozzászólás. pdf-ben benne van!

Bigyula
2016-12-26, 20:17
Ennél egy kicsit bonyibb: lakott területen belül nem...

Rozsomák
2016-12-26, 20:35
Igen azt olvastam. Valahol korábban tűnödöm azon hangosan, hogy a "lakott területet" vajon hogy értik. Mert ha közigazgatási határ szerint, akkor pl Pest megyében alig marad szabad terület.

Ennél egy kicsit bonyibb: lakott területen belül nem...

TotoFLY
2016-12-26, 20:37
34754

Susitu1
2016-12-26, 21:01
Ezt ugye csak viccnek szántad!!!
Látszik a hozzáértésed. Tehát légvonalban 3km biztonságosabb mint 9km! Ez biztosan jó döntés?

keril
2016-12-26, 21:14
Pályára keresztben viszonylag ritkán szállnak le repülők. Ezért ez a biztonsági zóna formája.

Tapatalkkal küldve az én Tab2A7-10F eszközömről

BADrian
2016-12-26, 22:32
Igazából a düh beszélt belőlem.
Düh, amiért megtaláltam azt a hobbit (immár 2 éve) amit mindig is kerestem és most a felelőtlenek miatt szankcionálják.
Nyilván kellenek korlátok, ahogy pl a Dji drónokban is van magasságkorlát és zárt zónák.
Persze ezek megkerülhetők. Nekem is van egy ismerősöm aki megvette élete első drónját (phantom4) 1 év gondolkodás után, majd rögtön átírta a magassági korlátot 500m-re. Majd mellettem állva átrepült a "modellrepterünkről" az M3 felett és berepült egy multi cég fölé. Mindezt ujjongva: "figyeld már mit tud..."
Hiába mondtam neki, hogy igaz hogy nem látható a drón 300m-n de azért nem kéne emberek pálya stb fölé menni. Erre a válasz: visszajön ha gáz van. Igen, de a gáz lehet egy madár is vagy széllökés.
Nem tudtam meggyőzni.
És ez dühít igazán, hogy én, aki spóroltam erre a drónra, lakott területtől messze eső mezőn, elhagyott bányában élvezem a hobbim, majd fizethetek, regisztrálhatok, igazolhatom magam a rendőrnek, ügyfélkapun keresztül tudni fogják hogy van drónom stb. Míg a fenti kolléga vígan repked majd 3km-ről (múltkor erre volt büszke) az autópálya felett biztosítás és e-learning nélkül...

Szomorú

smith_hun
2016-12-26, 22:55
Aztán csak egyszer kell, hogy a yard elkapja, és olyan bírságot kap, hogy csak zörög...amikor a gépét is lefoglalják (aztán papíron majd bezúzásra kerül, de valahogy mégsem semmisül meg), és pluszban kifizet majd dupla p4 összeget büntiként, és elévülésig nem repíthet ilyen gépet, hiába pénzes csávó mondjuk...akkor kellő intő példa lesz másnak...

Nekem nincs választásom, ha légügyi szab.sértést követek el, az orfk bevonja a papírom a munkahelyemtől....

...és mehetek megélhetési, illegális filmesnek...:p

Rozsomák
2016-12-26, 23:53
A dolog érthető.
Én már abbahagytam a terepíjászatot, mert megszűnt a lehetőség, hogy 20-30 méterről kedvemre lövöldözzek egy 40 méter széles és 15 méter magas löszfalra, csak úgy. Pont időben sikerült eladnom csodás flóbert pisztoly gyűjteményemet, amikor kiderült, hogy fegyverré nyílvánítják őket. Az EU-nak hála majdnem le kellett adnom az airsoft játékpuskáimat, ezt egyelőre megúsztam, de ahogy Brüsszelt ismerem, még nem adták fel. Hogy most mit csinálok majd, nemtom, annyival szerencsésebb helyzetben vagyok, hogy csak 2 kg alatti habgépeim vannak, és csak full relax repüléseket végzek. Igaz, gyorsan vettem az Auchanban egy 5K játékdrónt meg + két akksit hozzá:-) illetve leporoltam a kicsike, <250g trénert a szekrény tetejéről, játék kategóriának elmegy az is. Kötök szerződést biztosításra a másik fórum szerint, megtudom ki a kedvenc mezőm tulaja és kérek tőle engedélyt, ha majd lehet regisztrálok, e-learnignolok, aztán meglátjuk. Utálom, hogy mindez kell, de ahogy írod, most, hogy nem kell hozzá érteni rengeteg seggfej kezdett bele a sportba, elkerülhetetlen volt, hogy előbb utóbb ránkcsapjanak. A kalózkodás semmiképpen nem megoldás, mert minél többeket kapnak rajta, annál valószínűbb, hogy még ezen is szigorítanak....

Igazából a düh beszélt belőlem.
Düh, amiért megtaláltam azt a hobbit (immár 2 éve) amit mindig is kerestem és most a felelőtlenek miatt szankcionálják.
Nyilván kellenek korlátok, ahogy pl a Dji drónokban is van magasságkorlát és zárt zónák.
Persze ezek megkerülhetők. Nekem is van egy ismerősöm aki megvette élete első drónját (phantom4) 1 év gondolkodás után, majd rögtön átírta a magassági korlátot 500m-re. Majd mellettem állva átrepült a "modellrepterünkről" az M3 felett és berepült egy multi cég fölé. Mindezt ujjongva: "figyeld már mit tud..."
Hiába mondtam neki, hogy igaz hogy nem látható a drón 300m-n de azért nem kéne emberek pálya stb fölé menni. Erre a válasz: visszajön ha gáz van. Igen, de a gáz lehet egy madár is vagy széllökés.
Nem tudtam meggyőzni.
És ez dühít igazán, hogy én, aki spóroltam erre a drónra, lakott területtől messze eső mezőn, elhagyott bányában élvezem a hobbim, majd fizethetek, regisztrálhatok, igazolhatom magam a rendőrnek, ügyfélkapun keresztül tudni fogják hogy van drónom stb. Míg a fenti kolléga vígan repked majd 3km-ről (múltkor erre volt büszke) az autópálya felett biztosítás és e-learning nélkül...

Szomorú

bgeza
2016-12-27, 04:43
Kedves Sporttársak!

Az MMSZ honlapjára http://www.modellsport.hu/ tegnap (december 26.) felkerült a vitatott rendelettel kapcsolatos következő elnökségi ülésről szóló hír. A pozitív kiút megkeresése tárgyában január 9-ig várják a szakszerűen megfogalmazott, érzelem-mentes javaslatokat.

Tomcs
2016-12-27, 05:42
Az a szomorú hogy 1 darabig még lehet kalózkodni mert nem hiszem hogy elsejétől minden rendőrnek ki lenne adva hogy üldözze a modellezőket. De sajnos az összes rendezvénynek, versenynek annyi! Kizárt dolog hogy a terület tulajdonosa bérbeadja a területet illegális tevékenységhez...

nebula
2016-12-27, 06:52
Olvastam a rendelet tervezetet...
Hogy legálisan reptethessünk (( legyen engedélyünk rá ) és ( most a helyet nem is firtatom)), tanfolyamra kell járni, vizsgázni kell.
Kik tartják a tanfolyamot és hol.
Kik vizsgáztatnak és milyen alapon.
Hol történik a repülő eszközök műszaki felülvizsgálata?
Hogy igazolod a repült órákat, hogy vizsgára mehess, bemondás alapján?
Vagy minden modellest abszolút kezdőnek vesznek?
És még lehetne sorolni....
Ezeknek nem igazán látom a megfelelő hátterét!

Mindezt 2017 júliusig kell tető alá hozni.
Szóval hígfolyós az egész.

nebula

rcgabor
2016-12-27, 10:37
Best of kritériumok:

A pilóta nélküli légi jármű javítását a gyári útmutató alapján hajtották-e végre.=> vadászd elő a régi manualodat amit 10* kidobtál mert egy kínai nyelvű ...r.
Gyár által kiadott adatalap szerinti besorolás......mi van az otthon épített 3m-es repülővel?
Agyrém ez az egész. Kezdődik a biztosítás, képzés lobbi.
Ellenőrzött légtérben nem létesíthető VII. osztályú repülőtér. Köszi... Tehát aki sport repülőtér szegletében repül azzal mi lesz?

Ez egy jól sikerült rendelet drónosoknak, de nem repülőmodellezőknek!

keril
2016-12-27, 11:20
....igazolhatom magam a rendőrnek, ügyfélkapun keresztül tudni fogják hogy van drónom stb. Míg a fenti kolléga vígan repked majd 3km-ről (múltkor erre volt büszke) az autópálya felett biztosítás és e-learning nélkül...

Szomorú

AZ, de annak ellenére ahogy az autó sem papírral megy, jogsid is van gondolom.
Lehet sunnyogni persze nélküle, de pont az egyik haverom járt úgy hogy összerakott egy öreg 250-es MZ-t, de jogsira egyszerűen nem futotta neki. Mondjuk hogy ne nagyon mászkáljon így, de szerinte úgy sem tudják elkapni, mert vidék meg stb.
Aztán kijöttek elé egy bekötőútról. Még csak nem is volt hibás, nem is vezetett szabálytalanul, de elég súlyos baleset lett belőle. Felfüggesztet börtönre ítélték, a keletkezett károkat a vagyontárgyainak elkobzásával fedezték, és jó sok időre eltiltották a jogsi szerzéstől.
18 évesen jó így kezdeni az életet.

De egy DJI-s csóka is járt hasonlóan. AZ is repkedett nagyon magabiztosan, hiába mondtuk neki hogy nem illik, aztán egyszer leesett rá a szomszéd kocsijára, jó nagy kárt okozva benne. Hiába volt benne RTH, ha leállt a motor.
Akkor már ő is rájött hogy igazunk volt, miután saját zsebből fizette az újrafényezést.

Lényeg, hogy nem téged fog érni hátrány ha van jogsid, biztosításod, illetve kellemetlen kötelességeid, hanem a haverod járhat pórul, akkor is ha amúgy soha nem kapja el a rendőr.

embertars
2016-12-27, 14:24
Lehet sunnyogni persze nélküle, de pont az egyik haverom járt úgy hogy összerakott egy öreg 250-es MZ-t, de jogsira egyszerűen nem futotta neki. Mondjuk hogy ne nagyon mászkáljon így, de szerinte úgy sem tudják elkapni, mert vidék meg stb.
Aztán kijöttek elé egy bekötőútról. Még csak nem is volt hibás, nem is vezetett szabálytalanul, de elég súlyos baleset lett belőle. Felfüggesztet börtönre ítélték, a keletkezett károkat a vagyontárgyainak elkobzásával fedezték, és jó sok időre eltiltották a jogsi szerzéstől.
18 évesen jó így kezdeni az életet.

Bocs, az offért, de ott azért lehetett más is. Ha csak az volt a "bűne", h nem volt jogsija, akkor max eltiltással és szabálysértés miatt pénzbírsággal büntetik.

Üdv: Z.

Nadi 1
2016-12-27, 21:37
Hali!
Remélem működik! Ha igen, lennétek szívesek kitölteni?
Ha esetleg nem olvasta valaki a tervezett szabályozást, egy kis kedvcsináló a kitöltéshez!
http://www.modellsport.hu/hirek/RPAS__honlapra.pdf

http://www.kerdoivem.hu/kerdoiv/918729275

smith_hun
2016-12-27, 22:23
Kitöltve. Javaslat a végén beírva...

Vanek
2016-12-28, 00:05
Kitöltöttem. Bár némelyik kérdésnél vakartam a fejem, mert több állítás volt egybemosva, aminek az egyik felére így, a másikra amúgy válaszolnék.

Mindenesetre köszönöm a lehetőséget és a belefektetett energiát!
Remélem sikerül kicsit lelassítani a "törvénygyárat" és valami értelmes szabályozást elérni.
Amúgy szerintem első lépésként a "drón" és a "sima szabad szemmel irányított modell" közötti el nem hanyagolható különbséget kellene megértetni. És akkor jöhetnének ezen belül a finomságok, hogy pl. sok "könnyű" vitorlázó gépnél pl. 100 m felett kezdődik az élet...

keril
2016-12-28, 10:22
Most olvasom, hogy még a Zúnió 3 hónapig nézegeti ezt a tervezetet, és jó ha nyár közepére hatályba léphet.

keril
2016-12-28, 10:31
Bocs, az offért, de ott azért lehetett más is. Ha csak az volt a "bűne", h nem volt jogsija, akkor max eltiltással és szabálysértés miatt pénzbírsággal büntetik.

Üdv: Z.

Se jogsi, se forgalmi, se biztosítás, semmilyen papír, súlyos személyi sérülés, és természetesen rá verték a teljes felelősséget, mert motoros.
A magyar bíróságok cseppet elfogultak a motorosok ellen, tudok neked hozni még jó pár példát, hogy Magyarországon nem mindig működik hibátlanul a jogszolgáltatás, az igazság szolgáltatás meg még annyira sem.

feket663
2016-12-28, 11:55
Maga a rendelet szövege is utal erre...

Addig még minden fpv pilótának van ideje összetörni a gépét, és újat már nem kell venni helyette...

móki
2016-12-28, 18:54
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1410969552285107&id=100001162262246&notif_t=group_post_approved&notif_id=1482862069440510&ref=m_notif

Prome
2016-12-29, 19:44
34811

HC
2016-12-29, 20:00
Ja, és van normális RC modellezős "felügyelet" is?!

Prome
2016-12-29, 20:07
A légügyi tevékenységi engedély 3 hónapig érvényes, ez 19 000 Ft első alkalommal, utána 9 000 Ft, 3 havonta.
Az eseti légtérigénylés 3 000 Ft illetékbélyegen.
Ha elutasítják a kérelmet, akkor újra 3 000 Ft a repülés engedélyeztetése.
a drón ára pedig 5000 Ft

A légügyi tevékenységi engedély 3 hónapig érvényes, ez 19 000 Ft első alkalommal, utána 9 000 Ft, 3 havonta.
Az eseti légtérigénylés 3 000 Ft illetékbélyegen.
Ha elutasítják a kérelmet, akkor újra 3 000 Ft a repülés engedélyeztetése.
a drón ára pedig 5000 Ft
34812

A pilóta nélküli légijárművek által harmadik személynek okozott károk megtérítésérevonatkozó felelősségbiztosításnak a pilóta nélküli légijármű kategóriától és maximális felszállótömegétől függően legalább az alábbi összeghatárokig kell fedezetet nyújtania:
a) 2 kg maximális felszálló tömeg alatt 3 000 000 Ft,
b) 2 kg-tól 10 kg maximális felszálló tömegig 5 000 000 Ft,
c) 10 kg maximális felszálló tömeg felett 10 000 000 Ft.

A fotón látható drón 12 gramm, tehát 2 kg alatti felszálló tömeg.

Tomcs
2016-12-29, 20:24
2017 :(

Nadi 1
2016-12-29, 21:09
Üdvözletem!
Sokáig gondolkodtam mit is írjak erről a szabályozási dologról.
Úgy döntöttem rövid leszek és nem akarok litániákat írni!
Itt a fórum oldalain kb. 15000 ember van jelen valamilyen formában. Ebből talán 5000 ember repülőzik. Más modellező ágat nem említenék, mert nincsenek terítéken, egyenlőre!
Más csoportban is van legalább 2000 ember- akik nem fórumoznak, de modelleznek.
Tehát van az országban kb. 5-7 ezer ember akiket érint a szabályozás valamilyen formában!
Röviden, nem értem miért csak pár ember próbál tenni valamit, hogy elfogadható legyen az új szabály?
Ne mutogassunk egymásra, hanem fogjunk össze és mutassuk meg, hogy vannak még modellezők
ebben az országban! Bárhogy alakul a dolog a jövőben legalább elmondhassuk, hogy tettünk valamit!
De ha nem teszünk semmit……..
Én optimista vagyok –valaki egyszer megjegyezte, „úgy kell nekem”- és amit lehet megteszek!
Nem várok kommentet senkitől, csak mindenki gondolkodjon el!
Köszönöm!

Prome
2016-12-29, 21:29
Én sajnos nem vagyok optimista. Nem arról van szó, hogy már akkora a modellezőtársadalom, hogy gazdaságossá vált a fejésük? S direkt csinálnak betarthatatlan törvényt mert a cél nem a szabályozás, hanem a fejési mód létrehozása? És azzal, hogy egykalap alá vették a 12 grammos, 100 grammos játékdrónokat,játékrepülőket, játékhelikoptereket a több kilós valódi veszéllyel járó drónokkal, modellekkel, azért történt hogy lehessen fejni őket. Ebben a formában ez ahhoz hasonló mikor kicserélik az egyirányú utca tábláit és kiállnak bírságolni... a dohányboltos matrica nem csak vicc, és ne felejtsük el itt a borravalót is megadóztatták. a lomtalanításból is állami guberálás lett, de még a koldusok megadóztatása is felmerült. aki tájékozatlan a méh-es témában annak elmesélem, ha ma valaki méhbe visz valamit akkor levonnak x százalék adót mielőtt fizetnének neki... miért pont mi lennénk kivételek? és innen gondolva fog számítani valami ésszerűségi észrevétel mikor milliárdos üzletről van szó?

_hori
2016-12-29, 21:39
Kezdem érteni, hogy hogyan születnek a rémhírek. :D
Valaki valamit félreértelmez, leírja, másvalaki meg készpénznek veszi.
A tervezetben a 250 gramm alatti játékok tényleg játéknak minősülnek és ez a szabályozás nem vonatkozik rájuk.
(Viszont, az én értelmezésemben, ezek is csak addig minősülnek játéknak, amíg 30 méteren belül vannak repítve.)

Prome
2016-12-29, 21:43
a tervezetben. de jelenleg össze vissza vannak infók arról, hogy már jan. 1-től érvényes a tervezet nélküli formában és az, hogy nyáron talán ésszerűsítik.
sok tervezetet láttunk már ami sose lett valóság...
és erről a 30 méteres korlátról pl. Tőled hallok először.

_hori
2016-12-29, 21:57
Pedig, ha elolvastad volna, találkoztál volna vele. Nem egyértelműen definiálva, csak közvetett módon.

"Az 1. melléklet a következő 25. ponttal egészül ki:

([A rendelet szempontjából játéknak nem minősülő termékek]

,,25. A 250 gramm feletti és a nem játék céljára tervezett pilóta nélküli légijárművek, ezek az eszközök legfeljebb 30 méterre távolodhatnak el a pilóta nélküli légijármű vezetőtől.”

Persze ezt akár úgy is lehet értelmezni, hogy nem baj, ha nehezebb 250 grammnál, ha legfeljebb 30 méterre távolodik el...

Prome
2016-12-29, 22:00
ez az úgyis úgyis lehet értelmezni nekem nagyon nem tetszik. ezt nevezik gumiszabálynak. azt meg nem tudom ismételni hogy mi a különbség tervezett és kész szabály között. akkor ez most melyik? s mikortól érvényes? mert én 2015-ös dátumokat látok vagyis ez akkor már rég érvényes? és mi akkor ez a 2017-es hiszti?

Prome
2016-12-29, 22:03
"legfeljebb 30 méterre távolodhatnak el a pilóta nélküli légijármű vezetőtől.”

s az se világos ez azt jelenti, hogy olyan messzire vihetem max, vagy olyan gép ami max. erre képes?

viszont végre találtam egy dátumot is, 2017 jun. 1.

de akkor addig mi az érvényes?

(2) Pilóta nélküli légijárművet nem működtethet az a személy, akineka) a kényszergyógykezelését a bíróság jogerősen elrendelte, annak időtartama alatt,b) a bíróság cselekvőképességet érintő gondnokság alá helyezte, a gondnokság időtartama alatt,c) a szakszolgálati tevékenységével összefüggésben a bíróság szándékos bűncselekmény elkövetésemiatt jogerősen elítélte, mindaddig, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól nemmentesült vagy8d) a járművezetéstől eltiltottak
akkor a Stoll nem drónozhat?

Oleg
2016-12-29, 22:18
Pedig, ha elolvastad volna, találkoztál volna vele. Nem egyértelműen definiálva, csak közvetett módon.

"Az 1. melléklet a következő 25. ponttal egészül ki:

([A rendelet szempontjából játéknak nem minősülő termékek]

,,25. A 250 gramm feletti és a nem játék céljára tervezett pilóta nélküli légijárművek, ezek az eszközök legfeljebb 30 méterre távolodhatnak el a pilóta nélküli légijármű vezetőtől.”

Persze ezt akár úgy is lehet értelmezni, hogy nem baj, ha nehezebb 250 grammnál, ha legfeljebb 30 méterre távolodik el...

Ezt többször próbáltam értelmezni, de szerintem ez így önmagában zagyvaság. Itt vagy valami még hiányzik, vagy pedig elírták. Nekem ez önmagában pont azt jelentené, hogy a 250g feletti eszközök is csak max 30 méterre távolodhatnak el a vezetőtől. Amúgy én attól tartok, hogy a 250g alatti súly önmagában nem elegendő, hogy a játék kategóriába tartozzon egy eszköz.

_hori
2016-12-29, 22:18
Igen. Sok minden nem világos és nem konkrét a tervezetben, annak ellenére, hogy még az idén el akarták volna fogadni és 2017. július 1-jén lépne hatályba. (A benne levő dátumokból én erre következtettem.)

mikagy
2016-12-30, 09:16
Törölve

Trolley
2016-12-30, 12:23
Lehet, hogy erre gondoltak:

Csak az a baj, hogy ez is féligazságokat tartalmaz. leírják pl, hogy nem kell a 2-es kategóriában biztosítás, holott a törvénytervezetben mindjárt az elején ott van...

mikagy
2016-12-31, 17:30
Törölve

Prome
2016-12-31, 17:56
neki kell vezetni a szamarat annak aki ezt mondta s hagyni hogy a szamár beleharapjon a fenekébe

kalalaa
2017-01-02, 21:03
Az 1600grammos quadcopteremt építettem át Y6-os hexacopterré azért hogy biztonságosabb (redundáns) legyen. Az egyetlen probléma hogy így átléptem a 2kg-ot. A redundancia működik, teszteltem, egy motor vagy ESC hiba esetén is hazajön.
Most alakítsam vissza quadcopterré hogy beleférjek a súlyhatárba? Tegyem a biztonságosabb gépet rosszabbá emiatt?
2 akkuval párhuzamosan működik. Faragjak itt ott a súlyból hogy egy akkuval 2kg alatt legyen? Ha így minősítik és én utána két akkuval működtetem akkor a rendőr lemérheti a súlyát?
Tartsak mindig magamnál egy 250grammos gépet hogy ha jön a rendőr akkor a naggyal eltűnök és mutatom a kicsit hogy ezzel jelentettek be hogy repkedek?

Most lehet köpködni hogy az ilyen szabály kerülők miatt tartunk itt... De nem. Én eddig mindig próbáltam betartani mindent. A felelőtlen hűlyegyerek stílusúak miatt értem én is a szigort. Lakott terület felett nem repülök, alacsonyan nem repülök de túl magasan sem (kb 50m és 100 között szoktam) így magánterület egy 120fokos kamerával épp csak látszik az hogy ki mit csinál esetleg az már nem (ha a falu szélén a szántóföld felett repülve bele látszanak a kertek). Mindig a biztonságra törekedtem, lásd Y6, RTL failsafe, dupla GPS, dupla akku kétkörös táppal...
Ezek után mit tegyek? A 2kg alatti kategória lenne jó de mint írtam a quadcopter nem nyújtja azt amit az Y6.
2kg fölé vizsgázni meg a havi pár reptetés miatt értelmetlen.
Adjam fel az egész hobbit? de ki venné meg a gépet ezek után?
Sok kérdés fogalmazódik meg az emberben, ha valaki tud választ........

CamPac
2017-01-02, 21:44
Ha 50m-ert atleped akkor eleve 2-es kategoriaba lep at a geped.
Ehhez tervezetten pilota vizsga es a gep regisztracioja is kell gep sulyatol fuggetlenul.

Nem ertunk vele egyet de innen kezdve ez lesz az ara a hobbynak.

Meg nincs vege, az MMSZ elvileg targyal..

Udv
I

kalalaa
2017-01-02, 21:49
Még egy dolog érdekelne. Ha én a magánterületemről reptetem a gépemet a kert végében levő szántóföldek felett (tudtommal többen is vannak így) és jön a rendőr akkor mi van. Tudtommal be nem jöhet csak házkutatási engedéllyel, márpedig én ki nem fogok menni az ő kedvéért sem.
Csak azért kötözködök mert szívesen levizsgázok, biztosítást is fizetek de szerintem lesz még itt csavar. Főleg mivel én a 3-as kategóriába esek.
Főleg azokat sajnálom akik RC repülőkkel, helikkel mennek. Gondolom a komolyabbak ott is 2kg felett vannak...
Ultralight vizsgám van az nem elég nekik? :-)

v_zoli
2017-01-02, 21:53
persze, pl egy 40-es tréner repülő ami a habgépek után szokott egy repülni tanulónál következni (5-6ccm nitrós motor, 1.4-1.6m fesztáv, 2-2.5kg felszálló)
pl:
http://www.phoenixmodel.com/Product.aspx?ProductId=7

Én is szántóföld felett szoktam repkedni, mert az van a kert végében. amígy max derékig ér a termény, habdelta/vitorla, esetleg piciquad(fpv-vel, csak találjam meg a búzában)

CamPac
2017-01-02, 21:56
Maganterulet felett kell:
- pilota jogsi
-gep regisztracio
-ervenyes biztositas
- terulet hasznalati engedely a telek tulajdonosatol (ahonnan fel es leszallsz)

Maganteruletet nem kozelithetsz meg 30m-nem alacsonyabban. (Vagy engedely kell a magantulajdon birtokosatol.

A legter a magyat allam tulajdona. Arra kulon akkor kell spec engedely, ha korltozott hasznalatu legterben, vagy lakott terulet felett mesz. Utobbinal van egy rakas egyeb elvaras is.

A modellek eseteben tipus fuggoen 2kg korul kezdodik az elet. Ott viazont. Legerosebb a lobbi azok enyhitesere.
Meglatjuk...

I

armonmiki
2017-01-03, 16:32
Kedves Barátaim!

Azt gondolom jó hírem van.

Nem kell a dolgokat túl bonyolítani.

Tegnap este váltottam néhány levelet az MMSZ elnökével, Dr Reé Andrással és ma telefonon beszéltem Harmath Andorral is.

A jó hír, hogy az MMSZ tagsághoz nem csak versenyekre, hanem

gyakorlás esetén is tartozik biztosítás.

Az MMSZ új biztosítási szerződése tartalmaz egész Európára érvényes felelősségbiztosítást eseményenként 10 millióig, évente 50 millióig 10% önrésszel és tartalmaz balesetbiztosítást is.

Érvényes repülőre, helire, autóra, hajóra.

5000 Ft / év az ára.

Egy egyszerűen teljesíthető feltétellel, hogy mikor kimész a rétre repíteni, ahol természetesen mint eddig is a tulajdonos hozzájárulásával repítesz, először elő veszed a mobilodat és dobsz egy e-mailt az MMSZ címére mmsz@modellsport.hu amiben bejelented, hogy mettől meddig hol és ki tart gyakorlórepítést (edzést)

Andor azt mondta, nem kell túl bonyolítani. Egyszerűen azon MMSZ tagok neveit a tagsági számmal, az időpontot és a terület HRSZ számát (vagy GPS kordinátát) kell bejelenteni.

Aztán ha az e-mail elment, akkor lehet a startot kezdeni.

Javaslom olvassátok el az MMSZ oldalán található feltételeket és szabályokat.

http://www.modellsport.hu/aktualis/biztositasi_feltetelek.pdf

A biztonsági szabályok

http://www.modellsport.hu/szabalyzatok/biztonsagi.pdf

Itt le van írva repülőtől a hajóig minden tudnivaló.

Ne kezdjetek kiakadni az 1000 méter lakott területtől szakaszon. A szabályzat hamarosan átdolgozásra kerül.

Ha valami kérdése van valakinek azt nyugodtan meg kell írni az MMSZ e-mail címére vagy lehet a Harmath Andor címére is küldeni.

mmsz@modellsport.hu vagy andorharmath@gmail.com

Azt gondolom a járőröző rendőrnek nem lesz feladata, hogy menjen már ki a határba hátha talál ott valakit, aki épp modellt reptet. Gondolom azokkal fognak foglalkozni, aki lakott területen másokat veszélyeztetve játszanak .

Ha meg még is a járőr találkozik egy modellezővel, aki tudja igazolni, hogy egy országos modellező szervezet tagja és rendelkezik biztosítással is és egyébként biztonságos területen játszik, akkor már kevésbé fog akadékoskodni.

Szerintem érdemes minél többen belépni az MMSZ-be, mert még is csak akkor lehetne a legtöbbet elérni a törvénytervezet kialakításában és ahol szükséges a módosításban, ha az MMSZ sok tagot számláló erősebb szervezet lenne. Alapvetően az MMSZ az a szervezet Magyarországon ami minden eddigi szervezet jogutódja. Hamarosan közgyűlés is lesz, ahol a tagoknak lehetőségük van javaslatokat tenni. Változtatni azon ami a szabályokban nem felel meg a gyakorlatnak.

Üdvözlettel

Juhász Miklós

Antesz
2017-01-03, 17:03
Lehet hülyeséget kérdezek Uraim, de a magam fajtával mi van? Nem is nevezhetem magam igazi modellezőnek, csak mert építettem pár "habszart" amit igazi modellezők nem is vesznek még számításba sem!? A gépeim éves költségvetése alig haladja meg a 10K HUF-ot.... jó ha havi 2 alkalommal kimegyek a szántók szélére és repkedek 10-30 percet. Sejtéseim szerint nem vagyok ezzel nagyon egyedül. Akkor most én is lépjek be az MMSZ tagságába, hogy ÉVI 8 órát a levegőben botladozhassak?

Üdvözlettel egy már kevésbé lelkes amatőr!

joetheboiss
2017-01-03, 17:11
Nos , facebookos forumról kimásoltam a rendőrség jelenlegi értelmezését:

VAN, AKI NEM A FARKÁT LÓGATJA

Bende Laci felkereste a rendőrséget :)

"A lényeg. Beszéltem a pest megyei rendőrkapitányság szabálysértési osztály vezetőjével. Elbeszélgettünk 2 órán át, majd mikor mondtam miket nézzen át, csak annyit mondott, hogy ez az egész egy faszság. Tekintettel arra, hogy légügyi szabálysértésről lehet szó, azt ő fogja vizsgálni, mert azt megyei szinten kell kivizsgálni. Több sebből vérzik a dolog. 1. Szabálysértés 100.000.000 forint bírsággal sújtható. (1995. évi XCVII törvény 66/A § (1)) De. A szabálysértési bírság max 150.000 forint lehet (2012. évi II. törvény a szabálysértésekről 228 §). Magasabb bírság, csak közigazgatási bírság alapján vagy szabható ki, de mivel a PNL-nél a szabálysértési eljárást a rendőrségnek kell lefolytatnia, nem lehet magasabb a bírság összege.
2. Tekintettel arra, hogy jelen szabályozás alapján nyilvántartásba kell venni a PNL-veket (1995. évi XCVII. 17§ (1)), de erről a legügyi hatóság hallani sem akar és nem is tud, nem tudjuk teljesíteni a törvényi feltételeket. Valamint biztosítás sem köt egy biztosító sem, ezt sen tudjuk teljesíteni. Orvosi vizsgálat szintén bukta, mert senki nem tudja hogy milyen és hogy egyáltalán minek kell hozzá orvosi vizsgálat. Tehát az osztályvezető azt mondta, hogy biztos lehetek benne és azt megígéri nekem, hogy az olyan fajta szabálysértési eljárásokat, amelyben békésen modellező, senkit nem veszélyeztető és zavaró modellezők ellen indítanak, meg fogja szüntetni vagy a társadalomra való veszélyességének foka miatt (egyáltalán nem veszélyes), vagy a joghézagokra hivatkozva. A végrehajtási rendelet hatályba lépéséig nem tudnak mit tenni az ilyesfajta feljelentésekkel, mert semmi nincs szabályozva és az emberek alkotmányos jogait sérti. (Megvette, mert megvehette a repülőt, de nem használhatja) Tehát ameddig lakott területen kívül, senkit nem zavarva és veszélyeztetve repülünk, nem fognak zaklatni vagy megbüntetni. Ugyanakkor nagyon csodálkozott, hogy miért mentek ki a járőrök több helyen is többször is a repterekre. A Dk. rendőrségnek most megy az email. Az ő állaspontjuk, hogy kiadva nincs nekik, hogy ellenőrizzék a modellezőket, de a hivatalos állasfoglalást írásban fogják megadni, hogy pontosan mit is kell betartanunk. A légügyi hivatalban szintén írásban ígértek választ, hogy most arccal merre menjünk.
A lényeg az osztályvezető olvasatában, hogy olyan dolgokat tesznek kötelezővé, amelynek teljesítéséhez nem teremtik meg a feltételeket. Ezáltal el sem várható, azaz a szabálysértési eljáást meg kell szüntetni... Nagyjából ennyi, de holnap folytatom :-) Remélem érthető volt amit leírtam."

attila67
2017-01-03, 20:15
Bocs, de ez nem a RENDŐRSÉG jogi értelmezése. Ez egy valaki által leírt, valakitől származó vélemény, amely tele van tévedéssel, csúsztatással, logikailag sem helytálló következtetéssel.

CamPac
2017-01-03, 20:35
Vannak mozgolodasok, igeretes jelek arra, hogy a helyzet nem olyan forro.

Aki elkuldte a velemenyet az MMSZ-nek azt osszesitve kozgyulesen megbeszelik es szemelyes konzultacio kereteben leegyeztetik a hatosagokkal.

Az sem rossz, hogy a rendoroknek is pattanas a seggen a szabalyozas es eszuk agaban sincs zargatni a szabalyosan es bekesen modellezoket.

A biztositasra visszaterve egy fontos eleme az MMSZ-esnek:
Csak 7kg-ig ervenyes!!! Nekem van nagyobb gepem igy vszleg kell masik bizti. A kiegeszito biztositast nagyobb tomegu gepekre erdeklodes hianyaban az MMSZ felmondta. (Ezt toluk tudom)

Mindenesetre bizakodo vagyok

Isti

v_zoli
2017-01-03, 21:14
Az sem rossz, hogy a rendoroknek is pattanas a seggen a szabalyozas es eszuk agaban sincs zargatni a szabalyosan es bekesen modellezoket.

ez pontosan addig lesz így, amíg a médiábó félreinformált és felheccelt irigy rosszindulatú 3/3-as leszármazottak akcióba nem lendülnek.

solowing
2017-01-03, 22:10
Sziasztok!

Az nem kérdés, hogy főleg a kamerás multikopterek miatt szükség lehet szabályozásra, mert eléggé elrontották a renoménkat az elmúlt években! Viszont már korábban felmerült az a kérdés, hogy kinek lesz/van joga itt bármilyen tanfolyamot rendezni? Én úgy tapasztaltam pl. matyiföldön, hogy van saját szabályzatuk amit be is tartanak/tartatnak! Talán léteznek "ökölszabályok" melyeket a legtöbb modellreptérre lehet alkalmazni, de olyan szabályzat ami mindegyikre alkalmazható olyat nehéz lesz létrehozni... Most olvastam egy cikket, hogy Debrecenben potom 127 000Ft-ért lehet vizsgát tenni: Bixlerrel, meg valami hulladék multikopterrel :) Még korai elkiabálni mert még nem jelent meg a végleges határozat de amit eddig lehetett róla olvasni az elég meredek lesz, főleg anyagilag. Nem életszerű ennyi pénzt beszedni azért, hogy szezonban kb. 10-20 alkalommal kimenjen valaki egy 10 000Ft-os habgéppel a puszta közepére. Eddig is megoldottuk, ez után is működött volna a helyi szabályozás. Mivel minket (modellezőket) meg se kérdeztek ill. ez nem teljesen igaz, mert volt közvélemény kutatás de ettől függetlenül nincs semmi beleszólásunk a szabályozás folyamatába. Én személy szerint többet vártam volna az MMSZ-től! Már évekkel ezelőtt fel kellett volna ismerni ezt a problémát és kezelni. És akkor most talán nem itt tartanánk. Nyilván ez egy újabb lehúzás! A kerékpárosokat miért nem baszogatják? Aktívan részt vesznek a közlekedésben mégsem kell rá semmiféle engedély. És a kerékpárra sem kell biztosítást kötni pedig okoznak ők is balesetet bőven, mivel egy részüknek fogalma sincs a KRESZ-ről. Visszatérve a multikopterekre... A kifogás az volt a lakosság részéről, hogy sérti a magánszférájukat! Nos én erre azt mondtam, hogy engem meg a Google térkép a közterületen és kapubejárókban elhelyezett megfigyelő kamerák, a maroktelefofonos fotózás stb... zavar. Ezek az eszközök is alkalmasak megfigyelésre, képalkotásra..stb. Talán az zavarta a legtöbb embert, hogy hiába emelt 3m-es beton kerítést, akkor is be lehetett látni a kertjébe. Részben igazuk van, én sem örülnék ha berepülnének a kertembe egy kamerás repülő eszközzel, de a lényeg a publikáláson van, nem azon, hogy átrepülök egy egy város fölött néhány felvételt készítve. Állítólag eddig is volt szabályozás csak nem foglalkoztak vele mert nem volt számottevő baleset és jogsértés sem. Amit most kitaláltak azzal megásták a sírunkat... legalább is azoknak a modellezőknek akiknek nem áll 120 fokban a pénzcsipesz a húszezrestől...

v_zoli
2017-01-03, 22:20
Szívemből beszélsz.
Évek óta leginkább a meló miatt, de a család miatt is egyre kevesebb az alkalmam repülni. ha jól összeszámolom tavaly nem is voltam kinn modellreptéren, csak a ház mögötti szántóföldön, kb 20 alkalommal. Ezek miatt kb évi 20-30e amit hajlandó vagyok egy "alvó" hobbira szánni. Nyilván jogsit meg biztosítást fogok szerezni 3 új lipó helyett :(

solowing
2017-01-03, 22:37
...Na igen, de ha jól olvastam, az E-learning tanfolyamot évente el kell végezni ami nyilván nem lesz ingyenes... A másik nagy kérdés az, hogy mi van akkor ha nekem 20 gépem van? Mind a húszat regisztráljam be? Ennyi pénze már a török császárnak sincs :) Bízok abban, hogy amint a mondás is tartja: "Minden csoda 3 napig tart" Tizen éve modellezek 0%-os baleseti statisztikával (ami változhat) és megmondom őszintén, hogy nagyon nem tetszik az, hogy egy kalap alá veszik az egész modellező társadalmat! Ha egy adott eszközzel gond van akkor pakolják vissza a konténerbe és küldjék vissza kínába! Vagy tiltsák be! De ne a 80 éves Pista bácsit büntessék már aki a saját építésű balsa gépével hétvégenként kimegy a szántóföld szélére... Abban már most biztos vagyok, hogy egy internetes tanfolyam és egy regisztráció még nem old meg semmit. Egyik modellező társammal indítottunk novemberben egy szakkört ahol 30 elméleti és 30 gyakorlati (szimulátor és tréner) foglalkozás után reptethetnek a lelkes növendékek de csak azok akik elsajátították a szükséges ismereteket! Ennek igy van értelme! De annak, hogy elmész 2 napra Debrecenbe egy kalap pénzért, attól még nem leszel jó modellező... 2 nap alatt még fütyülni sem lehet megtanulni, nemhogy modellrepülőt vezetni!!!

laszieee
2017-01-04, 00:18
Most akkor hogy van ez? :D

Beleolvastam, elfáradtam ... a legkevésbé sem osztom CamPac fékezett hurrá optimizmusát / miközben szokatlan közöny háborog bennem ... de közben eszembe jutott valami:
- mi van abban az esetben ha pl. van egy tanyám - bérlem / magántulajdon , pl. 3 hektár földdel, de nincs engedélyem , és 2-300m magasan termikelnék? :)

Szabad? nem? --> hazai pályán repülhetek? Gondolom nem :) ... vki azt mesélte nekem, hogy megtiltották neki hogy szélkereket építsen házilag, mert a légtér 20m magasság felett a magyar államé ill. a szél is.

Ui.: az MMSZ okosságait hagyom legközelebbre , de tegyük fel lesz engedélyem - biztosításom, de pl hol hajózhatok? Merthogy minden magán tulajdon , ami meg nem - az meg a horgászoknak van kiadva pénzért ... ergo tag leszek, befizetem, csak hely nincs! Akkor miért fizetek? A semmiért? :D

Végül is miért vagyok meglepve, ez is csak egy újabb tipikus magyar szarság ... :)

Remélem Joetheboiss sztorija lesz a realitás, a kérdés csak az hogy addig mennyi atrocitás éri majd a modellezőket...

keril
2017-01-04, 06:32
Bocs, de ez nem a RENDŐRSÉG jogi értelmezése. Ez egy valaki által leírt, valakitől származó vélemény, amely tele van tévedéssel, csúsztatással, logikailag sem helytálló következtetéssel.

Apa kezdőőődik! :D

Új nevek, jelentek meg a topikban akik újra megvitatják azt amit már 10* előttük.
Nem is a jogi értelmezés volt a lényeg, hanem az állásfoglalás.
Jogi értelmezésre ott van az eredeti szöveg ami még mindig nem végleges.

TotoFLY
2017-01-05, 06:59
https://lookaside.fbsbx.com/file/MMSZ%20javaslata%20a%20rendelethez.pdf?token=AWwYo 2orgaVGfvNaDKjvCJmNjzoQEVFMHQ6n3kgN9SIsJWNLiYEfCU5 uMMvxlEiamD0Llqi_1S7hHoebfsQVtKNTsO_2AjgP0f2uResFA bpC48uap1x6NsVDfhsWispUShqWg9D7L54agBPOd52B9xej

No comment!
Ez egy országos szervezett reakciója a törvény modositásra! Nagyon szeretném tudni hogy a befizetett tagdijamból es az évente az államtól forrásként kapott
támogatásal mit csinálnak. Ennél egy laikus ügyvéd is komolyabbat csinált volna egy öra alatt.

Nagyfater Bátyó
2017-01-05, 07:33
https://lookaside.fbsbx.com/file/MMSZ%20javaslata%20a%20rendelethez.pdf?token=AWwYo 2orgaVGfvNaDKjvCJmNjzoQEVFMHQ6n3kgN9SIsJWNLiYEfCU5 uMMvxlEiamD0Llqi_1S7hHoebfsQVtKNTsO_2AjgP0f2uResFA bpC48uap1x6NsVDfhsWispUShqWg9D7L54agBPOd52B9xej

No comment!
Ez egy országos szervezett reakciója a törvény modositásra! Nagyon szeretném tudni hogy a befizetett tagdijamból es az évente az államtól forrásként kapott
támogatásal mit csinálnak. Ennél egy laikus ügyvéd is komolyabbat csinált volna egy öra alatt.

Sok helyen úgy fogalmaz mint egy gyerek és az utolsó bekezdésben sikerült az FAA-t FFA-nak írni.

A 7 kg meg eléggé karcsú. A nagyobb robbantósok?

HC
2017-01-05, 07:45
Csak azért mert nekik csak olyan biztosításuk van ami 7kg-ig terjed, képesek lennének mindenkit ide szorítani!
A 7kg nagyon karcsú!!!!

Papa
2017-01-05, 09:01
Csak azért mert nekik csak olyan biztosításuk van ami 7kg-ig terjed, képesek lennének mindenkit ide szorítani!
A 7kg nagyon karcsú!!!!

Szerintem ez a mondat mindent megmagyaráz.:
Az MMSZ tagjai már több mint 20 éve rendelkeznek felelősségbiztosítással 7 kg felszálló
tömegig, ami lefedi a hazai VERSENYKATEGÓRIÁKAT.

Az MMSz CSAK a verseny modellezést képviseli a hobbi modellezőkét NEM. A hobbi modellezőkre csak töltelékként van szükség.
Az Ő felfogásuk az, hogy csak MMSz tagsággal repülhetsz , de az érdekeid csak akkor képviselem ha versenyzel !!!
Nagyon sz@rba lennének ha úgy mint a drónosoknál valaki megalakítaná a "Nemzeti" Hobbimodellező Szövetséget. Megnézhetnék hány tagjuk maradna !

rcmodellfoto
2017-01-05, 09:11
Mióta hivatalos mértékegység Magyarországon a "mérföld" ???

Nagyfater Bátyó
2017-01-05, 09:12
És mi ennek az akadálya? Ahogyan olvasom sok dolgot nem tesznek hozzá a többség életéhez.

És egy kis további fikázás. Hivatalos iratokban nem használjuk az indokolást szót, noha értelmes és helyes de itt nem.

F3X.hu2
2017-01-05, 09:47
"No comment!
támogatásal mit csinálnak. Ennél egy laikus ügyvéd is komolyabbat csinált volna egy öra alatt."

Totofly, nem azért élesztettem fel ezt a szálat, hogy hangulatkeltés meg indulatlevezetés menjen fals információk alapján. Az elmúlt 10 oldal ilyenekkel van tele, ez csak eggyel több.
Azért leírom: az MMSZ oldalán láthatóak a költések, tizenpár oldallal ezelőtt ha visszalapozol, volt is róla szó. Pont én írtam róla, miután utánanéztem - állami forrás évente nulla vagy majdnem nulla. A szervezet működése idén várhatóan jelentősen át lesz alakítva.
BTW, hogy a szabályozás nem törvénymódosítás, hanem egy törvény végrehajtási rendelet-tervezete. A laikus ügyvédet nem kommentálom. Egyébként amit valaki ügyesen feltöltött, egy legelső munkaverzió, amit korábban az MMSZ levlistán én is megkaptam. Hajrá, építő javaslat is jöhet tőled is akár, küldd meg az MMSZ email címére, vagy telszámokon is felhívhatod őket - szintén volt pár oldallal korábban ilyen felhívás, de szinte mindenkinél csak a pánik és a fikázás látszik.

HC
2017-01-05, 09:49
Hát az biztos, hogy az MMSZ nem sokat tett a modellező társadalomért (inkább egy szűk csoport, elefántcsont toronyban lakó, gittegyletnek tűnik).

F3X.hu2
2017-01-05, 10:00
Ha visszaolvasol, látod, miket hiányolok én is. Azonban ilyenkor az is kérdés, hogy a modellező társadalom mit tett érte, akár pl kommunikációval. Részt kell benne venni, változtatni célszerű - egyébként meg egységben az erő. Pont ez egy olyan ügy, amit látva különösképp igaz, hogy egységesen kell fellépni, és nem kétségbeesni ajvézva, meg fikázva hajtogatni, hogy na, majd megyek illegálba, úgyse fognak meg. Az elmúlt 10-12 oldal sajnos ezzel van tele, nem a javaslatokkal vagy az összetartást erősítő megnyilvánulásokkal.
Ha most nem sikerül módosítani a tervezetet, akkor azt később kell megcsinálni, tartósan nyomást kifejtve, folyamatos aktivitással.

HC
2017-01-05, 10:13
Totálisan egyetértek én is veled!
Nekem úgy tűnik, hogy az MMSZ csak a versenyekkel és az azon résztvevőkkel azonosította magát az elmúlt időkben.
Sajnos a biztosítása is ezt tükrözi (7kg-os plafon).
Ha nyit és érdekeinket képviseli, szerintem tömegesen fogunk csatlakozni hozzá (nagyon kellene egy szakértői gárda, aki a hatóságokkal is szót tud érteni)!
Én szurkolok nekik.