PDA

Teljes verzió megtekintése : Multikopterek

oldal : [1] 2 3

csillagvzs
2011-07-28, 10:39
Ne a mi dolgunk legyen az utómunka!

Kínlódunk eleget a veszedelmes repülésekkel az emberek feje felett!

Számítok a segítségedre a Hexakopter PID értékeivel kapcsolatban ! ( és másban is )

( vére egy igazi szakmai fórum őrizzük meg hogy az maradjon)

Most töltök fel friss felvételt amit már elfogadhatónak tartok de kíváncsi leszek a gép frissítés után mit lehet kihozni belőle.
PID egy különleges állatfajta. Kipróbáltam egy kapott filmes beállítást. Szélcsendben elképesztő amit muzsikál. Nincs remegés és durva mozdulat stb... Kézzel nem lehet olyan szépen vezérelni a gépet. Mintha a kran végén levő skorpio fejet látnám működni profi kezelőkkel. Ha valakinek mond valamit. A mozi filmes csapattól sok infót sikerült megtudnom és most próbálom az MK-s környezetre átültetni. Megtehető és már műxik a dolog de most a kamera mozgató szervó felbontásával akadt problémám. Nagyon durva az osztásközöknél.

csillagvzs
2011-07-28, 10:45
Tapasztalatom alapján nincs mindenre jó beállítás. Más beállítás kell szélcsendben és ha fúj a szél vagy kis helyen való repülésre. Feltéve ha komoly munkát végez vele az ember és nem öröm repkedésről van szó.
És nem fotózásról van szó mert ott tök mindegy mert egy majom is nyomkodhatja a gombot alkalmas fényképezőgéppel 1000-ből 1000 kép sikerül tökéletesre. A Videón meg minden látszik.

Aircamfilm
2011-07-28, 11:17
A komoly légi-videózás (ebben az új fórumban erről is szó lehet) nagyon nagy feladat mindannyiunk számára.

A hobby felhasználók ne csüggedjenek, a jó játék öröme nem marad el. Nekünk azonban fájhat a fejünk, mert teljesíteni kell.

Az új fórum azonban ne csak erről szóljon. Sőt ez csak egy kis része legyen.

Ez a Fórum minden Quadro-Kopteres és nem Quadro-Kopteres hobbyfelhasználó értékes tudástára legyen. Osszuk meg egymással amit tudunk, amit meg nem tudunk azt kérdezzük meg azoktól akik tudják rá a választ .

Legyen végre egy igazán tartalmas Multi-Kopteres fórumunk!

Aircamfilm
2011-07-28, 11:22
Tapasztalatom alapján nincs mindenre jó beállítás. Más beállítás kell szélcsendben és ha fúj a szél vagy kis helyen való repülésre. Feltéve ha komoly munkát végez vele az ember és nem öröm repkedésről van szó.
És nem fotózásról van szó mert ott tök mindegy mert egy majom is nyomkodhatja a gombot alkalmas fényképezőgéppel 1000-ből 1000 kép sikerül tökéletesre. A Videón meg minden látszik.

Készítsünk egy táblázatot. A táblázatba a tapasztalatok alapján jegyezzük be a PID értékeket szélcsendre vonatkozóan és szeles időre vonatkozóan lehetőleg konstans hasznos súly cipelését értelmezve.

1 Haxakopter
2 Hexakopter XL
3 Oktokopter
4 Oktokopter XL

Sajnos ilyen táblázat még nem létezi

Gaben
2011-07-28, 11:30
Hm...szerintem mindenki tudja miért nincsenek ilyen táblázatok.
Egy profi beállítás szerintem a legnagyobb kincse a felhasználónak,amit nemhiszen,hogy közkincsé tesz.
Biztos vagyok benne,hogy általános beállítások kerülnének be ebbe a táblázatba,ami kiindulópontnak tulajdonképpen nem rossz.

Szerintem

Aircamfilm
2011-07-28, 11:34
Kimondtad a lényeget!

Sajnos a „nagy mesterek” féltve őrzött kincsei ezek a PID táblázatok

Aircamfilm
2011-07-28, 11:35
Ne csak a méregdrága Német Mikro-kopterekról beszélgessünk!

Készítsünk táblázatokat és hasznos bejegyzéseket mindenféle Multi-Rotoros Helikopterről!

stasz
2011-07-28, 11:42
Sajnos ilyen táblázat még nem létezi

És szerintem tuti táblázat az nem is lesz... Legalábbis kétlem, hogy sikerülne kétszer megépíteni ugyanazt a rendszert, úgy hogy minden fizikai paramétere egyezzen. Bár ~20éve tanultam a PID szabályozást, úgyhogy lehet, hogy rosszul emlékszem :)

Kiinduló állapotnak viszont talán elégséges lesz, de szerintem a cél még onnan is messze lesz egy-egy új építés esetén.

Aircamfilm
2011-07-28, 11:47
Ez így igaz.

Arra gondoltam, hogy vannak olcsóbb készen kapható Quadrokopterek és azok beállításai közel azonosak lehetnek?

Gaben
2011-07-28, 12:06
Természetesen ezek a beállítások az alapjai egy szépen repülő kopternak.
De ez még csak az első lépcső.
Mikor felkerül a kamerastab a kamerával,akkor borul minden.

Lehet kezdeni előlről :D

csillagvzs
2011-07-28, 12:14
Stasz rátapintott a lényegre!
A helyes Pid vezérlések értékei kis millió dologtól függenek.
Endre neked beállítom ahogyan csak szeretnéd.
De a Gaben is nem véletlenül írta hogy miért nincs fent. (maga alatt vágná a fát ha feltenné az okés adatokat) ;D

Még 2 azonos gép esetén sem lesz azonos a gép viselkedése azonos beállításoknál. Mert itt már a rezgéssel és még minden mással is számolnod kell + pilótával!

Vágatlan nyers videó az 1 hetes beállításról:
V52.7 beállítás mire idáig eljutottam. És ezt is dobhatom a kukába mert gimbal kerül fel a madárra.
http://vimeo.com/26998214

Talán egy "hobby" multikopterre lehet találni álltalános beállítást mert ott már nem nagyon fontos a pontos beállítás mert nem pro feladatokat látnak el vele.

csillagvzs
2011-07-28, 12:17
Lemaradt, hogy szélben készült a felvétel és most hogy visszanézem a vimeo-n sokat rontott a minőségén de a lényeg látszik

stasz
2011-07-28, 12:18
De a Gaben is nem véletlenül írta hogy miért nincs fent. (maga alatt vágná a fát ha feltenné az okés adatokat) ;D

Még 2 azonos gép esetén sem lesz azonos a gép viselkedése azonos beállításoknál. Mert itt már a rezgéssel és még minden mással is számolnod kell + pilótával!

Viszont a rendszer belső jellemzőinek nagyságrendi méréseire vannak fapados megoldások (egységjelre adott válaszból), amelyből PID értékek számíthatóak. Ilyen megoldásokat használtok vagy kísérleti úton állítjátok be?

(Azt ne kérdezzétek, hogy pontosan hogyan kell ezt csinálni, mert tényleg régen volt, de google biztosan segít :) )

Aircamfilm
2011-07-28, 12:24
Stasz rátapintott a lényegre!

Vágatlan nyers videó az 1 hetes beállításról:
V52.7 beállítás mire idáig eljutottam. És ezt is dobhatom a kukába mert gimbal kerül fel a madárra.

Talán egy "hobby" multikopterre lehet találni álltalános beállítást mert ott már nem nagyon fontos a pontos beállítás mert nem pro feladatokat látnak el vele.

Idézet:

„De a Gaben is nem véletlenül írta hogy miért nincs fent. (maga alatt vágná a fát ha feltenné az okés adatokat”

Értem !

A favágós videód:

Ez teljesíti minden szempontból az esemény közlését vagy bemutatását.
Itt utómunkára nincs szükség a történések és az események miatt. (ha fújt a szél, ha nem fújt akkor is)

Jó magasra felkúsztál!

csillagvzs
2011-07-28, 12:31
Mivel ez egy repülő szerkezet és a levegő is változik folyamatosan így sajna a hagyományos megközelítések szóba sem kerülhetnek. Csak rengeteg repülés alatt lehet szépen beállítani a cuccot. + pár okossággal nagyon le lehet rövidíteni a dolgot. A google és a társai erről a folyamatról nem adnak használható segítséget. Akik ezzel foglalkoznak üzletszerűen nem véletlenül kérnek el egy marha nagy és pofátlan összeget. Volt aki kérte a beállításaimat be is másoltam neki próbaképpen de nagyon máshogy viselkedett a madara. Neki nem volt kamera a gépén.

A fotós beállítás és a videós beállítás nagyon elérő.
És még ki kell találnom a levegő faktorral mit kezdjek mert elég szélsőséges tud lenni. :-X

A versenyen nem volt feladatom közvetíteni csak öröm és teszt repülés volt de ha már ott voltam kipróbáltam pár ötletet amit a Pioneer stábjától kaptam. Annak az eredményeit látjátok a videón. Van olyan felvétel innen ahol oda figyeltem egy-egy témára meg hogy jól mutasson. De amit feltettem repülésnek a célja a beállítások tesztelése volt. Max magasság csak 124m-volt a felvételen. ;D

Aircamfilm
2011-07-28, 13:00
Van egy másik tényező is a PID értékekre vonatkoztatva.

Hogy tovább bonyolítsuk ezt a tengeri kígyót, amit PID beállításoknak becézünk.

A Vátozó Tényezők:

Az adott és pillanatnyi levegő hőmérséklet? ( tél van –e vagy 30 fokos meleg?)
Mekkora a légcsavar átmérője és emelkedése?
Mekkora a kamera rendszer súlya?
Mekkora távolságban vannak a motorok a középponttól?
Hány motor van a multikopteren?
Ki van –e egyensúlyozva a külső-forgórésze a motornak?

Sorolhatnánk ezeket a változókat és soha nem érünk a végére. Elég az ha filmezés közben 5 fokot csökken vagy növekszik a levegő hőmérséklete. A levegő sűrűségére gondoltam ami drámai változásokat hoz létre a magasságmérő szenzorban és a légcsavar aerodinamikai rendszerében. Talán 5-10 fokos levegőhőmérséklet befolyásolhatja a légcsavar „emelőképességét”?

Ez itt a kérdés?

jpeti29
2011-07-28, 16:04
Vajon David barátunk mivel stabilizál? ;)

http://www.youtube.com/user/dadde87#p/a/u/0/hU0_tGHlR7g

Peck
2011-07-28, 16:08
Ha minden igaz KK kontrollert használ, celluxot a propeller egyensúlyozására, meg ziptiet a motor egyensúlyozására :D
No meg egy kis gumialátét a Gopro mounthoz.

Aircamfilm
2011-07-28, 16:20

http://www.youtube.com/user/dadde87#p/a/u/0/hU0_tGHlR7g

Utánozhatatlanul tehetséges kölyök.

Azért van utómunka is a dologban egy kis After Effects de ez nem von le semmit az érdemeiből!.

Aircamfilm
2011-07-28, 16:24
Sajnos már nem lehet módosítani a bejegyzéseken ezért írom külön. Ott lehet látni az utómunka vagyis az After Effects jelenlétét ahol a videó egy tized másodpercre „ megpattan”

Nem tilos utómunkát végezni! Ez nem von le semmit a teljesítméníyéből

ppeter
2011-07-28, 16:39
Sziasztok!

Ingyenes videó stabilizálási lehetőség Virtualdub programban a Deshaker szűrő használata.
Ezt a előszőr KapteinKUK leírásában találtam: http://www.youtube.com/watch?v=de4WNTt6W4E
Úgy emlékszem David is ezt használta.

Üdv ppeter

Aircamfilm
2011-07-28, 16:49
Jó kis program. Kipróbáltam és tetszett.

Hobbyfelhasználóknak „kötelező”alkalmazás lehet!

Aircamfilm
2011-07-29, 08:38
RTF Quadrocopter Összefoglaló Táblázat

Conrad Quadrocopter 450
Conrad Quadrocopter 650
Gaui 330X
XAircraft 650
XAircraft 450
XAircraft 650 Value
XAircraft 450 Pro
Lotus RC T 580
Parrot Ar drones

Ha valamit kifelejtettem a listából egészítsd ki.

Ezek a szerkezetek a „vedd ki a dobozból és használd” termékek.
Ezen azt értik a gyártók, hogy minden benne van a készletben és gyorsan repülésre alkalmas állapotba hozhatók. A lista azért készült, hogy akinek van ilyen és ehhez hasonló repülője az írja le a tapasztalatait.

Milyen beállításokkal repül a legjobban?
Milyen légcsavart használ a gyári ajánláson kívül?
Meddig tud a levegőben maradni?
Mennyire csalódott vagy nem csalódott miután megvásárolta?

Az RTF Quadrocoptereken kívül vannak készen kapható vezérlő elektronikák

HoverFly
KKMulticopter

Egészítsd ki a listát!

MK QuadroKopter
MK QuadroKopter XL
MK Hexakopter
MK Hexakopter XL
MK Oktokopter
Mk Oktokopter XL

Aki ért ezekhez a szerkezetekhez az ne tartsa magába.

Hasznos lenne, ha megosztanád a tapasztalataidat!

Peck
2011-07-29, 09:20
vezérlő elektronikához: MultiWii

jpeti29
2011-07-29, 10:13
Ha minden igaz KK kontrollert használ, celluxot a propeller egyensúlyozására, meg ziptiet a motor egyensúlyozására :D
No meg egy kis gumialátét a Gopro mounthoz.

Íggy van. És ami nagyon fontos, fából vannak a karok, ez is segít a vibráció elnyelésében. Annyira imádom hogy ilyen fapados technikával ilyen ügyes. ime egy review a cuccáról:
http://www.youtube.com/user/flitetest#p/c/65E7478CBD4FEE87/3/3CPQgyGI0n4

Peck
2011-07-29, 10:24
Ha már belinkelted a reviewt... pont valamelyik nap néztem meg, és ugye a végén van 1 kis esés. Nem lesz semmi baja, de az egyik kar hátrahajlik...
És tényleg, van ott 1-1 csavar, aminek nekitámaszkodik a két első kar, de simán hátra tud hajolni :)
Na szóval csak azt akartam mondani, hogy nem rögzíti fixen a karokat, így esésnél/ütközésnél kisebb az esélye a törésnek.
Lehet ez bevett szokás, de én nem tudtam róla.

jpeti29
2011-07-29, 10:33
A tricoptereket így szokták megcsinálni, hogy összehajtható legyen. Csak David barátunk rájött arra, hogy nem mégegy átmenő csavarral rögzíti, hanem csak nekitámasztja és összefeszül és így nem törik a cucca. Brilliáns csóka.

ppeter
2011-07-29, 10:39
Na ja! Csak veszélyt is hordoz, ha a levegőben összecsukódik:
http://www.youtube.com/watch?v=1J3ev9CxQwM
Üdv ppeter

Aircamfilm
2011-07-29, 12:55
A fából összeépített három rotoros multikopter egy valódi modellező gyártmány. Nemcsak jól működik, de nagy jelentősége lehet a fából készült váznak.
Sokszor gondoltam arra, hogy megvalósítom az alábbi vázat fából, annak érdekében hogy minden rezgést elnyeljen, amit a motorok keltenek.

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/Cusevazlat.jpg

Peck
2011-07-29, 12:58
a Hobbyking megcsinálta, itt-ott lehet eltér, de olcsó :)
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16583

Aircamfilm
2011-07-29, 13:03
Köszönöm az információt !

Hasznos egy ilyen közösségi fórum!
Nem tudtam hogy készen is lehet kapni.

Venni fogok egy ilyen vázat

jpeti29
2011-07-29, 13:20
sőtt, valaki már írt is itt róla, mert vett egyet. A talpait szidta, de a többi rendben volt. Ennyiért meg pláne belefér, mégha nem is erős és törik, olcsó pótolni.

Aircamfilm
2011-07-29, 13:29
Örömmel olvasnánk, ha itt újra megosztaná a tapasztalatait ezzel a favázzal kapcsolatban.
Elsősorban a rezgéselnyelés képességeivel.
A törés "teszt" szerintem nem nagy jelentőséggel bír, mivel olcsó vázról van szó, és könnyen javítható vagy pótolható az a rész amely megsérült.

loorio
2011-07-29, 13:29
Styromen tervező iroda itthon olyan vázat vág lézerrel amilyet akarsz.

Úgy tudom nemsoká placcra dob egy szériát belőle.... ;D

Peck
2011-07-29, 14:20
Itt a topicja a HK Quad frame-nek:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,85306.0.html

Peck
2011-07-29, 14:24
De ez inkább informatívabb hozzászólás:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,65909.msg1137781.html#msg1137781

airman
2011-07-29, 14:40
A lista azért készült, hogy akinek van ilyen és ehhez hasonló repülője az írja le a tapasztalatait.

Milyen beállításokkal repül a legjobban?
Milyen légcsavart használ a gyári ajánláson kívül?
Meddig tud a levegőben maradni?
Mennyire csalódott vagy nem csalódott miután megvásárolta?

Nekem nincs sok összehasonlítási alapom, de én összességében elégedett vagyok az X650-nel.

A gép mérete előnyös, ha a láthatóság a fontos, de napsütéses időben 30 méter fölött nem sok látszik az első karra ragasztott sárga fóliából, sem a világító ledsorból. Én egy 30cm-es fenyőrúddal, a végén egy 10x10 cm-es lobogóval oldottam meg, hogy magasan is tudjam, melyik a gép eleje. A repülési tulajdonságában semmit nem zavar:

http://kepfeltoltes.hu/110729/quadro_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Az árnyoldalról:
A legújabb szoftvernek van egy olyan tulajdonsága, ami idegtépő- legalábbis azoknak, akik egyedül filmeznek, és a kameraforgatást a gép forgatásával érik el. Ha a „Z” tengely körül forgatom a gépet (rudder), akkor a kar elengedésekor 20-30 fokot visszatér. Tehát ezt mindig rá kell számolnom pluszban. Ez fotózásnál még kijátszható, de videózásnál elég bosszantó.

Akku:
Én 2 db 3 cellás 2200 mAh-s akkuval repülöm. 150 gramm a fényképezőgép és 8-10 perc után félig merülnek az aksik. A tömeg miatt célszerű nagyobb aksikkal repülni a gépet.
Mivel a gép felülete adott, a szél ennek megfelelő erőt tud kifejteni. Minél nagyobb a felszállótömeg, annál nagyobb a gép tehetetlensége, annál kevésbé képes a szél billegtetni, mozgatni (megindítani). Az is igaz, hogy egy már kibillentett állapotból több erő kell a visszaállításhoz, de mindenképpen kisimultabb lesz a mozgása. Viszont van egy tömeg, amikor már átesik az ember a ló túloldalára. Én abban hiszek, hogy van egy optimális tömege a rendszernek és abszolút nem arra kell törekedni, hogy minél könnyebb legyen a gép. Ólmok helyett meg inkább akkut pakoljon bele az ember. Az egész sajnos nem ilyen egyszerű, mert nagyobb tömeggel többet forognak a légcsavarok. Ez sem baj, mert pl. süllyedni stabilabban lehet, de akármin változtat az ember, az minden más tényezőre hatással lesz, és minden egyes változtatás újabb és újabb P.I.D értékeket kíván. Ezzel évekig lehetne kísérletezni. Vonz a téma, de mivel nem akarok éveket erre áldozni, tudatosan tartom magam távol tőle. Szélcsendes időben szerintem meg nem nagy kunszt 15-20 mp-es snittekből összehozni olyan videókat, amiktől először én is hanyatt estem.

Légcsavar:
Lecseréltem a gyári légcsavarokat a külföldi fórumokon is dicsért kisebb légcsavarokra. Borzasztó labilis lett a gép, de ez nem jelenti azt, hogy rosszabbak, csak éppen a P.I.D. értékeken állítani kellene. De hova?! Ráadásul nem csak ezt a 3 értéket lehet állítani.
Kerestem bevált beállításokat a neten, de semmit nem találtam.
Endre!
Fel akartalak hívni ez ügyben, de ha már felhoztuk a témát és valószínű mást is érdekel, írnál erről, ha megkérlek!

Aircamfilm
2011-07-29, 17:06
A jövő héten hétfőn letölthető lesz a legújabb számítógépes beállító program és a legújabb firmware. A program szakított az eddigi gyakorlattal és egy új megközelítésben próbál azoknak segíteni, akinek a PID értékek számértékekkel történő módosítása érthetetlen bonyolult dolog. A PID értékeket grafikus felületen „csúszkákkal” lehet állítani. A programozók arra is gondoltak, hogy a felhasználó esetleg végletesen nagy vagy kicsi értékeket adna meg a grafikus felületen. Ebben az esetben sem történhet olyan beállítás, hogy repülésképtelen legyen az eszköz. A grafikus felület „ csúszkái” a három értéknek megfelelően P I D olyan felső és alsó határértékeket határoznak meg amelyek ugyan nem jók az adott esetben de még repülőképes állapotban tartják az X 650 Quadrocoptert. Nyilván valóan végigkísérleteztek a végletes határértékeken és lehatárolták a további állítási lehetőségeket. Új beállítási felületet kapott a GPS és a teljes navigáció, az iránytű rendszere is.

Csak részletek az új programból nem a teljes rendszer!

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/01556765.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/028976546.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/03435123.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/04234532.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/059992132.jpg

Az X 650 Quadrocopter GPS rendszerének szoftvere sehogyan nem akart működni. Az elektronika a jó bevált Német receptúra szerint készült, de a beágyazott program nem működött megfelelően. Hosszú kínlódás után lassan elkészült az új firmware és bizakodásra okot adó videók láthatók.

http://www.vimeo.com/26930656

Hamarosan leszállítják a működőképes navigációs rendszert.
A GPS programjának lopástól távol akarta magát tartani a kínai cég és ez a saját fejlesztés sok ídőbe telt.

Aircamfilm
2011-07-29, 17:07
Arra kérek minden X 650 felhasználót, hogy ameddig én személyesen nem próbáltam ki az új beállító programot és firmware és nem győződtem meg a biztonságos működéséről addig senki ne használja vagy ne próbálkozzon meg vele. Cégünk korlátozott felelőséget vállal az általa értékesített X 650 helikopterekért. Ezért itt hívom fel mindenki figyelmét arra, hogy előbb én szeretném kipróbálni, és ha jó akkor lelkiismerettel fogom javasolni a használatát.

csillagvzs
2011-07-29, 17:38
Szóljatok ha megkaptátok a gps-es csomagot én is jönnék. Kíváncsi vagyok pár dologra. Ha kell segítek a beállításban is.
Naon kéne egy célorientált trénergép. :-X
Mert a nagyot nem szívesen fognám be tréner funkciókra. ;D

Aircamfilm
2011-07-29, 17:52
A legújabb videókat nézd át. Pár napja készültek.

http://www.vimeo.com/xaircraft

A segítségedet valamint a próba tesztelést megköszönjük

csillagvzs
2011-07-29, 17:57
Már megnéztem őket azért írtam. :)

Aircamfilm
2011-07-29, 18:02
Annyit nyűglődtek vele hogy most már jó lesz.
Tervbe volt véve hogy megvásárolják Európából a GPS firmware, de végül az egyik kínai műszaki egyetem munkatársai és a hallgatók segítettek megoldani a kérdést.

Aircamfilm
2011-07-29, 18:07
Az X 650 elektronikai rendszere már alapból tud Hexa rendszert is !
Hamarosan készletben lehet Hexacoptert is vásárolni tőlük. Eddig is lehetett hexacoptert építeni az alap rendszerből csak nem volt megfelelő váz hozzá.

Nekem nagyon tetszik az X 650 váza.

csillagvzs
2011-07-29, 18:42
A váz nekem is tetszene de nincs. :'(

Aircamfilm
2011-07-29, 18:44
Hamarosan

A vázalkatrészek fele már raktáron van.

Aircamfilm
2011-07-29, 18:45
Airman

Az X 650 kapcsolatos kérdéseidre a válaszom:

Ha felszereled az elektronikus iránytűt, akkor lehetőséged lesz heading-hold vagy position hold üzemmódok között váltani. Tehát ebben az esetben a tengelykörüli elfordításnál vagy az irányt tartja az X 650 Quadrocopter vagy az eredeti pozíciót ahogyan a felszállási irányban állt.

A légcsavaroknál a 10 X 4.5 és a 12 X 4.5 méretek váltak be a legjobban. Ehhez azonban állítani kell a P I D értékeken is. Én 10 X 4.5 használok, de én soha nem terheltem le csak az alap súlyban repülök vele. Az 1.32 firmware alap beállítása jó a 10 X 4.5 légcsavarhoz.

Pár napig várj és akkor az új programmal együtt elküldöm a megfelelő alapbeállítást a 10 X 4.5 vagy a 12 X 4.5 mérethez.

csillagvzs
2011-07-29, 18:47
Hamarosan

A vázalkatrészek fele már raktáron van.

Sajna abból nem rakható össze egy frame a kamera cuccok nélkül. :'(

Aircamfilm
2011-07-29, 18:49
Megrendeltük az egészet várjuk, hogy beérkezzen.

Aircamfilm
2011-07-30, 13:49
Kameraforgatók:

Tíz éve keresem a legjobb megoldásokat a kameraplatformok rendszerében.
Az első barkácsolt kameraforgatóim jól működtek a héliumos léghajókon, de ma már a repülőmodellekre és a Multi-Rotoros helikopterekre szerelhető kameraforgatók érdekelnek.

Könnyű legyen
Könnyen lehessen vezérelni
Teljesen körbeforgatható legyen
Gyrostabilizált legyen
HD kamerák befogadására legyen alkalmas
HD képátvitel vezeték nélküli rendszerét is rá lehessen szerelni
Megfelelően gyors és megfelelően lassú mozgásokra legyen képes

Ma már számtalan készen kapható eszköz van a kereskedelmi forgalomban.
A jobb eszközök ezer dollárnál kezdődnek és több ezer dollárnál végződhetnek.
Ezért magunknak kell elkészíteni.

Elméleti alapok:

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/gimball.gif

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/gimbal1.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/gimbal2.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/gimbal.JPG

A megvalósított kameraforgatóm léptetőmotoros rendszerben (rajzon még öntvényben gondolkodtam később a könnyebb súly érdekében hajlított alumínium lemezből készült el.

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/WEVI-HD.jpg

A HD Digitális vezeték nélküli képadó, amelyet többek között használunk. Az adó rész ki van dobozolva csak az áramkört kell a gépnek cipelnie. Az adó és a vevő egység ki van egészítve két körsugárzó antennával. A kiegészítő antennákkal a hatótávolsága maximum 150 méter, amely tökéletesen elegendő a HexaKopteres filmezéshez. (hagyományos FPV repülésre nem alkalmas)

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/HDMI-SDI.jpg

A HD Digitális képátvitelhez a kis súlyú HD kamerák miatt szükséges egy ilyen átalakító. HDMI-HD- SDI
Ezt is a Hexakopterre kell szerelni, kidobozolva a könnyebb súly miatt.

Aircamfilm
2011-07-30, 13:58
Célszerű árnyékolni mindent amit lehet mert az egész szerkezet ontja magából a rádiófrekvenciás zajokat. Egy igazi zavarforrás az egész, úgy ahogyan van

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/gimbal4.jpg

A képen látható eszköz nem a mi tulajdonunk és az ötletes árnyékolás sem az én ötletem

eosbandi
2011-07-30, 14:29
Célszerű árnyékolni mindent amit lehet mert az egész szerkezet ontja magából a rádiófrekvenciás zajokat. Egy igazi zavarforrás az egész, úgy ahogyan van

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/gimbal4.jpg

A képen látható eszköz nem a mi tulajdonunk és az ötletes árnyékolás sem az én ötletem

Konkretan milyen arenyekolasra gondolsz? en csak muanyag Kabelharisnyat es zsugorcsovet velek felfedezni a kepen...

csillagvzs
2011-07-30, 16:10
Csak nem foxtechfpv-s elektronika van benne? Mk-s alapokon? ;D
Naon ismerős.

Aircamfilm
2011-07-30, 16:27
eosbandi!

Valódi árnyékolásra gondoltam a nem csövekben futó motorvezetékek esetén.
A kép csak az ötletet forrása volt.

Aircamfilm
2011-07-30, 17:01
Multi-Rotoros helikopterek fedélzetére szerelhető HD- felbontású kamera egységek kisméretű gyrostabilizált kameraforgatók részére.

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/V-C210B-HDSDI.jpg

V-C 210B-HD-SDI (digitális HD kimenet)

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/sony-fcbh11-color-block-camera.jpg

Sony FCB H-11 HD kamera egység

csillagvzs
2011-07-30, 17:19
Volt szerencsém kipróbálni ezt a kamerát.
Besz@rás a képminősége. És a lencsék minősége. ;D

Aircamfilm
2011-07-30, 17:30
Rengeteg pénzt kell befektetni a filmes szakmához is használható Multi- Rotoros Helikopterekbe.

Szerintem a hobbyfelhasználókat untatja vagy érdektelen ez a téma.

Javaslom, hogy térjünk át a modellezős dolgokra a Multi-Rotoros Helikopterekkel kapcsolatban.

csillagvzs
2011-07-30, 17:41
Kipróbáltam a Feiju AAC-s quadro vezérlőjét de elkövettem pár hibát:
Nagyon pici karokat választottam 23cm és rengeteg rezgést visz át a vezérlőbe és nem lett az igazi.
Kicserélem 45cm-es karokra és meglátjuk. ;D

Aircamfilm
2011-07-30, 17:51
Ha lesz rá időd írj erről a vezérlő áramkörről. Ez sok embert érdekel, én is kíváncsi vagyok hogyan vált be a gyakorlatban

A karok megfelelő hosszúságának mértéke számomra egy ismeretlen dolog.

Mi az ideális méret?

Van -e ideális méret?

Banditos
2011-07-30, 22:20
"Coming Soon 01-08-11 the X8 from XAircraft"
Ez tényleg igaz lehet?
Forrás:
http://www.xaircraft.co.uk/

B.

Aircamfilm
2011-07-30, 23:40
Igaz a hír.

lazarcopter
2011-08-01, 21:51
Minden multikopteres rémálma. http://www.youtube.com/watch?v=8HJUjizCPrQ&feature=player_embedded

loorio
2011-08-01, 22:31
pfffuuu de milyen jól dolgozott a kamera mozgató rendszere.

Nem is tudtam, hogy ez már ilyet is tud. Gyakorlatilag ha van nálam egy gps jeladó, akkor a kopter bekövet a levegőből és rám szegezi kis kameráját.... érdekes :-)

http://www.youtube.com/watch?v=2nG7SrWn000

lazarcopter
2011-08-01, 22:36
Háát nem pont ez volt a célom ezzel a link-kel..

loorio
2011-08-01, 22:49
ok rendben :-) nem igazán értek hozzá,,,, 8) :-X

lazarcopter
2011-08-01, 22:59
;D

Aircamfilm
2011-08-02, 18:17
Az új XAircraft Value Quadrocopter és az újfejlesztésű kamera-platform, GoPro HD kamera számára, giroszkópos rendszerű kamera-stabilizálással. (horizonttartással)

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/Value8.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/Value9.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/Value2.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/Value3.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/Value4.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/Value5.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/Value6.jpg

airman
2011-08-03, 13:35
Többször írtam már, hogy gyári légcsavarokkal és default P.I.D. értékekkel nem valami stabil az X650 süllyedés közben. Ha finoman próbálok meg ereszkedni, akkor tényleg ideges a gép. A felborulástól félve nem is igen mertem kipróbálni nagyobb süllyedési sebességet. Ma vettem a bátorságot, és lejjebb húztam a gázt. Olyan stabilan süllyedt a gép, mint még soha. Én a vortex hatásnak tudom be a negatív tapasztalatokat, de lehet, hogy más oka van. Szerintem egy konkrét süllyedési sebességgel folyamatosan a légcsavarok alatt kialakult turbulencia közepébe keveredik a gép, és a korrigálás miatt még inkább fokozódik a turbulencia. Ha átlépem ezt a kritikus süllyedési sebességet, akkor "maga mögött hagyva a káoszt" megnyugszik a gép.

airman
2011-08-04, 02:55
Mivel nem FPV, de multikopter, remélem, nem gond, ha itt osztom meg a mai (pontosabban már tegnapi) próbálkozásom. Négy startból ezt sikerült összeollóznom (katt 720p-re!):

http://www.youtube.com/watch?v=Ue6c8Ls0XhY

Az X650 fedélzetén még mindig a Canon Ixus 130 (HD videó 30 fps-sel). Sikerült végre elérnem, hogy semmi olyan rezgés nem adódik át a fényképezőnek, ami zavarná az egyébként érzékeny optikáját. A gyári kameratartót használom, de szervó nélkül. A fényerővel kell még kísérleteznem, mert automatán volt, és valamiért a fenti felvételek mindegyike beégett.

RC Zumuld
2011-08-04, 09:15
Mivel nem FPV, de multikopter, remélem, nem gond, ha itt osztom meg a mai (pontosabban már tegnapi) próbálkozásom. Négy startból ezt sikerült összeollóznom (katt 720p-re!):

Az X650 fedélzetén még mindig a Canon Ixus 130 (HD videó 30 fps-sel). Sikerült végre elérnem, hogy semmi olyan rezgés nem adódik át a fényképezőnek, ami zavarná az egyébként érzékeny optikáját. A gyári kameratartót használom, de szervó nélkül. A fényerővel kell még kísérleteznem, mert automatán volt, és valamiért a fenti felvételek mindegyike beégett.

Szerintem nagyon jó lett. Ugye, ezen nincs még deshaker?
Fények szempontjából szerintem egyszer ki kellene próbálni a 11- 13 óra közti időszakot. Tapasztalatom szerint amennyire ellensége a magasan álló nap a földön fotózóknak, annyira lehet előnyére a légifotósnak!

Zs

lazarcopter
2011-08-04, 11:58

szerintem jó lett, látványos a téma is! A videó menübe nem lehet záridőt állítani a Canon-nál?

airman
2011-08-04, 14:00
Köszi srácok!

Fat Jesus!

Deshakelve van a videó. A fényviszonyok érdekes dolgok. Ha meredeken süt a Nap, akkor tény, hogy összességében több fény éri az optikát, de csak akkor, ha lefelé néz a gép. Ha függőleges falakat akarok videózni (vár, templom), akkor több fény jut a felületre, ha nem fentről süti a Nap. Az árnyékok miatt viszont az a jó, ha kicsit féloldalról van megvilágítva. Az utolsó snittben már színek sem nagyon vannak, mert este 8 óra után készült szinte Nappal szemben, de ahhoz képest meg vagyok elégedve ezzel a kis géppel. Ebben az árkategóriában hobby célra nem tudok jobbat és kényelmesebbet elképzelni (HD videó 30 fps-sel max 10 percig, sorozatfelvételnél maximum felbontásban 1 kép/mp - amíg be nem telik a kártya)

Lazarcopter!

A helyszínnel tényleg szerencsés vagyok. Van itt még sok minden, amit meg akarok csinálni, de filózom, hogy előtte beruházok egy Panasonic FT3-ba (ennél a modellnél csak a sorozatfelvételt hiányolom). Az Ixusnál lehet állítani a záridőt, de az a baj, hogy mivel a naplemente sürgetett, csak itthon derült ki, hogy nem lett o.k. Próbáltam javítani utómunkával, de ami beégett, azzal nem lehet csodát művelni. Te milyen kamerákat használsz, ha nem titok?

lazarcopter
2011-08-04, 19:20
Köszi srácok!

Fat Jesus!

Deshakelve van a videó. A fényviszonyok érdekes dolgok. Ha meredeken süt a Nap, akkor tény, hogy összességében több fény éri az optikát, de csak akkor, ha lefelé néz a gép. Ha függőleges falakat akarok videózni (vár, templom), akkor több fény jut a felületre, ha nem fentről süti a Nap. Az árnyékok miatt viszont az a jó, ha kicsit féloldalról van megvilágítva. Az utolsó snittben már színek sem nagyon vannak, mert este 8 óra után készült szinte Nappal szemben, de ahhoz képest meg vagyok elégedve ezzel a kis géppel. Ebben az árkategóriában hobby célra nem tudok jobbat és kényelmesebbet elképzelni (HD videó 30 fps-sel max 10 percig, sorozatfelvételnél maximum felbontásban 1 kép/mp - amíg be nem telik a kártya)

Lazarcopter!

A helyszínnel tényleg szerencsés vagyok. Van itt még sok minden, amit meg akarok csinálni, de filózom, hogy előtte beruházok egy Panasonic FT3-ba (ennél a modellnél csak a sorozatfelvételt hiányolom). Az Ixusnál lehet állítani a záridőt, de az a baj, hogy mivel a naplemente sürgetett, csak itthon derült ki, hogy nem lett o.k. Próbáltam javítani utómunkával, de ami beégett, azzal nem lehet csodát művelni. Te milyen kamerákat használsz, ha nem titok?

Nem titok!
HD GoPro
Canon Power Shot SD550
Sony DSC-H55
Sony HDR-CX6
CANON PowerShot SX1

ezeket használom. De a yoker kamera a kis GoPro ;D De ha jót akarsz akkor HDR-CX6, vagy Canon SX1

Aircamfilm
2011-08-04, 21:31
http://www.modellhungaria.hu/images/contents/07082011.jpg

Xaircraft X650V8

8 db 770 KV Brushless motor
8 db Ultra PWM 10A ESC
4 10 X4.5 Jobra forgó légcsavar
4 1 10X 4.5 Balra forgó légcsavar
FC1212-S flight controller
AHRS-S attitude sensor

(Emelési próba 1.500 gramm (A Kína gyártó cég felvétele.)

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/07008444.jpg

http://www.modellhungaria.hu/images/contents/07777214.jpg

Egy hordozható számítógép.
Egy füves rét
Szélcsend
A megfelelő PID beállítás az önsúly és a saját konfiguráció szerint.

A PID értékek beállítása előtt a káros rezgéseket fel kell deríteni a mellékelt beállító program segítségével.

Meg kell vizsgálni a rezgések okát, a légcsavarok és a motorok forgórészét érintően. Ezeket meg kell szüntetni vagy a legkisebbre csökkenteni (a lehetőségek szerint). Jelenleg a tulajdonomban lévő X 650 helikopter kevésbé rázza a kamerát, mint a szintén saját MikroKopter XL . ( ezt még nem tudom megfelelően beállítani, mert még nem értek hozzá) Ha a rezgéseket a legalacsonyabb értékre csökkentettük, akkor elkezdhetjük a PID értékek beállítását. Nagyon óvatosan nagyon kis változtatásokkal és egyszerre csak egy dolgot állítsunk! Általános recept nincs. Mindenkinek meg kell küzdenie ezzel. Az alap 1.31 beállítás egy nagyon jól használható általános beállításokat tartalmaz. Ha nem érted mit csinálsz, inkább ne nyúlj semmihez, az alapbeállítással is stabilan repül. A hozzáértők sokkal jobb eredményeket érhetnek el az alapbeállításon felül. Tervezem, hogy egy táblázatban összefoglalom az általam jónak tartott értékeket.

Aircamfilm
2011-08-06, 12:14
Ezen a héten csütörtökön a napunk egy hatalmas robbanással kiköpött magából egy irdatlan részecske halmazt. Hogy ez mekkora károkat okozott vagy okozhatott volna a földi civilizáció számára? Már nem vagyunk ősemberek, vagy nomád népek, és ma már a távközléstechnika, a híradástechnika nélkül nem bírunk létezni. Most és az elkövetkező években a nap 11 éves ciklusának a csúcsán jár. Ez azt jelenti, hogy különleges méretűvé válnak a napkitörések. Na és akkor mi van? Kérdezi a fakanállal a kezében a kedves néni a szomszédból. Az van mondom én, hogy éppen most zuhant le a drága MikroKopterem a GPS hibájából és egyenesen a maga házának kormos kényébe pottyant. Most hagyja abba a gulyáslevese kotyvasztását, mert ki szeretném piszkálni a kéményből a repülőm maradványait.

(szerencsére ez utóbbi csak egy vicc volt)

Az extra méretű napkitörések vagy a szuperszonikusan áramló napszél megzavarja vagy kehetlenné teszi a GPS működését, legyen az egy Multi-Rotoros Helikopter vagy egy utasszállító repülőgép. A Cornell GPS laboratórium kutatói már előre jelezték a bajt. Ha egy repülőgép nulla látási viszonyokban eltéved és még a GPS sem működik kész a baj. De ha ez még nem lenne elég nekünk, akkor egy hatalmas napkitörés agyoncsaphatja a globális áramellátó rendszereket, és tönkretehet minden útjában álló elektronikus berendezést még a rakétákat és a rakétákat elhárító rendszereket is. A nap gyilkos gammaugaritól a fejünkről lesül a bőr a hajunkkal együtt. A gamma-sugárzás nagyfrekvenciájú sugárzás, mely a gerjesztett atommagok az úgynevezett gamma-bomláskor keletkeznek. Ez a bomlás sok esetben kíséri az alfa és bétabomlás valamint keletkeznek bizonyos magreakciók.
Van egy bizonyos átfedés a röntgen és a gamma-sugarak között: a röntgensugarak egészen a 60-80 keV-os tartományig terjedhetnek. A gammasugarak, mint az ionizáló sugárzás előidézhetnek égési sebeket, rákot és egyéb genetikai mutációkat is. Itt a szép világ?

Abban az esetben ha a föld magnetoszférája egyszer összeomlik, akkor itt a világ vége, mert a napunk olyan halálos sugarakat bocsájt ránk hogy minden tönkre megy ami elektronikus berendezés, és amit nem ólom páncélzat véd. Elbújhatunk a föld alá vagy jobbik esetben elővehetjük a fészerből a jól bevált faszekereket a szamarainkkal együtt.

A Rádió- Távirányított Modellezést súlyosan károsíthatja a napból kitörő atom fáklya, amely globális rádiós áramszünetet idéz elő. Az időjárás végletesen megzavarodik. Nyáron állandóan esik az eső, télen állandóan esik a hó, nyáron ősz van, télen meg pokoli tél lesz. Kell ennél szebb jövő?

Jó lesz addig egy kicsit gondtalanul repkedni a modellekkel és felkészülni az elkövetkező évekre, mert nemsokára 2012-ben a napkitörések csúcspontjában eljöhet az apokalipszis három fekete ördöge, amelyek a nap felől robognak felénk mind ezt a fénysebesség mínusz epszilon sebességgel, vagy a teljes fény sebességével.

A modellezést és a Multi-Rotoros Helikopterezést GPS vagy GPS nélkül, különös gondossággal gyakoroljuk. Az FPV repülésre is fokozottan ügyeljünk. Nem várt rádiós zavarok, navigációs hibák, és egyéb érthetetlen dolgok nehezíthetik meg a szórakozásunkat az elkövetkező időkben.

airman
2011-10-11, 01:24
Ha valaki magyar operációs rendszer alatt próbálta már átírni az X650 P.I.D. értékeit, az észrevehette, hogy valamiért nem fogadja be a szoftver a tizedes törteket. Akár vesszőt, akár pontot ír, de ha másik mezőből vágólappal másol át tizedes törtet, akkor sem működik.
Egy barátom írt egy java alatt futtatható kis szoftvert, aminek segítségével egyszerűen át lehet írni a megnyitott xconfig fájlban tárolt P.I.D. értékeket. Ezt az xconfig fájt először a gyári szoftverből kell exportálással létrehozni, de csak az attitude-nél legyen pipa az exportálásnál. Ezután a kis segédprogrammal meg lehet nyitni, be lehet gépelni az új értékeket (tizedes törtet is), majd menteni. Végül a gyári konfiguráló szofverrel kell importálni, majd menteni a vezérlőbe. A segédprogram innen tölthető le:

http://data.hu/get/4306966/PID_v2.jar (http://data.hu/get/4306966/PID_v2.jar)

airman
2011-10-11, 01:49
Bocs, ez a jó verzió:

http://data.hu/get/4306987/PID.jar (http://data.hu/get/4306987/PID.jar)

QQC
2011-10-15, 23:39
Talált már valaki értelmes leírást (nem a xair wiki oldala) a 650-hez?
Gondoltam, ha már megvan....
Esetleg összedobhatnánk mi ;D
A honlap inkább mandarin, és már a frissítés is gondolkodás után megy.
Kellene egy tudástár. Az ember elfelejti a fontos és esetleg nehezen kibogozott dolgokat, beállításokat.

csillagvzs
2011-10-16, 09:58
Talált már valaki értelmes leírást (nem a xair wiki oldala) a 650-hez?
Gondoltam, ha már megvan....
Esetleg összedobhatnánk mi ;D
A honlap inkább mandarin, és már a frissítés is gondolkodás után megy.
Kellene egy tudástár. Az ember elfelejti a fontos és esetleg nehezen kibogozott dolgokat, beállításokat.

X650 egy egyszerű szerkezet és könnyű beállítani is.
Ha már nagyon belezavarodtál akkor keresd meg a telefonszámomat. ;D

nhadrian
2011-10-21, 13:19
Sziasztok!

Nos, elérkezett az idő hogy bemutassam a mini FPV Y-6 copteremet.
Az ötlet alapja a Bolt nevű W. Thielicke által épített kis repülő eszköz:
http://shrediquette.blogspot.com/p/shrediquette-bolt.html

Nos ezek után megterveztem, megépítettem és berepültem a saját mini y-6 copteremet.

A konfiguráció:

1.2 mm-es rétegeltlemez fa váz
Quadrino multiwii board
6x Turnigy Plush 6A
6x AD-100L brushless
6x GWS 3-blade 5x3 prop
1000mA 3S 20C Turnigy lipo
Foxtech 200mA 5.8 GHz video TX
Foxtech FH32WDR camera
Lipo battery alarm 3S
Multiwii bluetooth connector
Futaba R617 receiver

Az eredmény:
http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201110211214222324.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201110211214222324.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201110211214573668.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201110211214573668.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201110211215195863.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201110211215195863.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201110211215383107.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201110211215383107.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201110211216043144.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201110211216043144.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201110211216305195.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201110211216305195.jpg)

Az első kültéri repülés élőképét rögzítettem is, sorry a tömörítés okozta minőségromlásért... :
http://www.youtube.com/watch?v=9xSUOIK9PuQ

Üdv Adrián

nhadrian
2011-10-21, 13:21
Ami lemaradt:
felszálló tömeg: 346g
rep. idő: kb 6 min

A multiwii panel gyorsan egyszerűen konfigurálható és sajnos azt kell mondjam eddig messze sokkal jobban teljesít vízszinttartásban és repülésben egyaránt mint amit mikrokopterrel el tudtam érni... És még be sem állítottam rendesen. Arról nem is beszélve, hogy Androidos mobil eszközzel bluetooth-on keresztül konfigurálható..... :D

lazarcopter
2011-10-21, 15:22
nagyon korrekt a szerkezet. Igazi buli copter :D

csillagvzs
2011-10-21, 22:28
nagyon korrekt a szerkezet. Igazi buli copter :D

Csatlakozom ;D

lazarcopter
2011-10-22, 00:23
érkezőben a Gaui GPS navigációs modulja!

http://blog.flying-hobby.com/rc-news/gaui-gu-ins-inertial-navigation-system

QQC
2011-10-23, 14:30
Remélem ez nem küzd majd az alapvető elvárásokkal, mint pl. a levegőben tartás.
Sajnos a GU-344 egy nagy kalap.... Alapból hibás üzemű és ezt nem csak én vettem észre. Nekem csak egy rotorgarnitúra és egy kar bánta (amit azóta sem kapni :-X ).

nhadrian
2011-11-05, 18:13
Sziasztok!

ma közepes szélben repkedtem egyet a kis Y6-al:
http://www.youtube.com/watch?v=8nU3vX5JbEs

a mostani beállításokkal már egész szépen repül a szél ellenére is, igaz, mivel nagyon kicsi így sokat rá kell tartani a szélre. Erőtartalék van bőven csak szokatlan.... :D
de ez néha a videón is látszik.

Az ifton videó rendszer egyenlőre gyári bot antennákkal repült, de holnaptól már GP-kkel fog!

Üdv Adrián

loorio
2011-11-05, 19:45
http://www.youtube.com/watch?v=L75ESD9PBOw&feature=player_embedded

csillagvzs
2011-11-06, 18:30
http://vimeo.com/31674980
Egy turbinás Jet repülését próbáltuk rögzíteni.

nhadrian
2011-11-06, 19:55
Sziasztok!

Egy kis éjszakai tesztelés az Y6-al:
http://www.youtube.com/watch?v=_IElGAGGNlk

Üdv Adrián

nhadrian
2011-11-09, 19:47
Ma végre FPV-ben is kipróbáltam:
http://www.youtube.com/watch?v=Fe7qx412ZWE

A kamerát sajnos le kellett cserélni mert elnyomta a GPS evőt... ?!

Képek a végleges állapotról (Iftron vevő, OSD, új kamera)
http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201111091843019060.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201111091843019060.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_20111109184314126.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_20111109184314126.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201111091843277482.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201111091843277482.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201111091843398717.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201111091843398717.jpg)

Üdv Adrián

nhadrian
2011-11-09, 21:27
Egy kis éjszakai tesztelés az új kamerával...:
http://www.youtube.com/watch?v=javy1sGc80k

leskope
2011-11-09, 23:13
Mi a kamera tipusa? Nagyon jó.

nhadrian
2011-11-10, 06:59
Szia.

KPC-DNR700PH

Üdv Adrián

nhadrian
2011-11-12, 11:13
Sziasztok!

Tegnap tartottunk egy kis multikopteres találkozót, íme az én "szemszögemből"...:
http://www.youtube.com/watch?v=_HNkBtoumyU
remélem lesz folytatása az ilyen kis találkozóknak.... :D

Üdv Adrián

nhadrian
2011-11-12, 18:58
Sziasztok!

Körvonalazódni látszik a Mini Y6 copter új kompozit, zárt vázának terve:
http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_20111112175129841.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_20111112175129841.jpg)

Az alap elképzelésem hogy egy stirol hab tömbből kifaragom, majd erre elkészítem az üvegszálas héjat (karbon roving megerősítésekkel itt-ott... :D ) végül kioldom belőle a habot oldószerrel és így nyerek egy vékony üvegszálas héjat. A hátránya hogy nem reprodukálható, így gyakorlatilag egy példány fog létezni belőle, az enyém!!!

Mivel többen érdeklődtek a mostani fa vázam iránt is így felajánlok egy lehetőséget. Elkészítem a hab magot, ezután aki szeretne ebből többet gyártani, beüvegezi a hab magot, majd leveszi róla a negatívot saját költségén. Ezután ken nekem bele egy példányt amit kifizetek. Így rendelkezésre fog állni egy sablon amibe sok darabot ki lehet kenni.

Ha valakit ez a megoldás érdekelne, keressen mailben: nhadrian@gmail.com. Sajnos sablon gyártásra se időm se energiám se megfelelő felszereltségem nincs.

Vagy marad az egy példányos gyártás mert nekem az teljesen megfelel.... ;)

Persze ez még csak egy durva terv, még akarok finomítani a részleteken (pl. videó antenna tartó pontja, talp rögzítés, stb...

Üdv Adrián

Peck
2011-11-12, 19:05
Aztak.... már megint nagyot alkotsz :)
Csak 1 ötlet: nem lenne célszerűbb a karokat 90 fokkal elforgatni? Persze a motorok maradnak :)
Szóval inkább szélesebb legyen, mint magasabb, úgy kevésbé kapna bele a szél.

nhadrian
2011-11-12, 19:12
igen ez dilemma volt de én inkább a légcsavar irányba eső ellenállást szeretném csökkenteni a jobb hatásfok érdekében, a szél hatásnak úgyis ellen kell tartani a középrész és a motorok háza/mérete miatt. Szóval maradok ennél a megoldásnál. Egyébként a karokba fogom tenni a szabályzó párokat és a karokon alul-felül vágott nyílásokon fogja a légcsavarszél hűteni az élére állított szabályzókat. Nyugalmi állapotban pedig az élére állított szabályzókon a hűtés a kényszerített hőáralmás miatt jobb mint ha laposan állnának...

Üdv Adrián

nhadrian
2011-11-19, 12:51
Sziasztok.

Nos, elkészült a hab mag.
Megpróbálkoztam a laminálással de hamar rájöttem hogy túl kevés a gyakorlatom egy ilyen bonyolult geometriához.
Így gyorsan megmentettem a hab magot.
Szóval most keresek olyan vállalkozószellemű és kézi laminálásban jártas modellező kollégát aki elvállalná a belaminálását.

Erről van szó:
http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201111191132354713.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201111191132354713.jpg)

Talán feltűnt hogy nem egyezik az aránya a korábban ismertetettel. Valóban, mert a karokat 15 mm-el rövidítettem:
http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201111191132367774.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201111191132367774.jpg)

A melóra jelentkezni az nhadrian@gmail.com címen vagy pü-ben.

Üdv Adrián

nhadrian
2011-11-19, 13:49
Na így már van némi hasonlóság...:
http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201111191132354713.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201111191132354713.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201111191248557071.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201111191248557071.jpg)

nhadrian
2011-11-22, 20:59
Még mindíg keresem kompozit technológiában tapasztalt modellező kollégámat aki némi anyagi ellenszolgáltatás fejében elkészíti az üvegszálas héjat a hab magra...

TomorT
2011-11-24, 01:20
Sziasztok!

Bejelentkeznék én is a multikopteresek csapatába.
Nekem is van egy Oktokopterem. Még idén év elején sikerült összeraknom tök amatörként.
Azóta elég sok kalandom volt vele. Mondhatjuk úgy is, hogy átestem gyorsan minden "gyerekbetekségen" vele.
/ elektronikai meghibásodás, elvesztés-megtalálás, egy-két keményebb landolás ....../
Nyár végéig csak fotózásra használtam és csak most kb. 1,5 hónapja próbálom videózásra is beállítani.
Itt láthatóak a próbálkozásaim: http://vimeo.com/user8998393/videos

Az FPV terrén is még csak most sikerűlt kb. 3 hete beszerezni a leg alapab kellékeket.
Most ezt is gyakorlom.

A lényeg, hogy ha tartotok megint találkozót, illetve közös reptetést én is szívesen résztvennék rajta.

Üdv mindenkinek: Tomi

csillagvzs
2011-11-24, 09:29
Sziasztok!

Bejelentkeznék én is a multikopteresek csapatába.
Nekem is van egy Oktokopterem. Még idén év elején sikerült összeraknom tök amatörként.
Azóta elég sok kalandom volt vele. Mondhatjuk úgy is, hogy átestem gyorsan minden "gyerekbetekségen" vele.
/ elektronikai meghibásodás, elvesztés-megtalálás, egy-két keményebb landolás ....../
Nyár végéig csak fotózásra használtam és csak most kb. 1,5 hónapja próbálom videózásra is beállítani.
Itt láthatóak a próbálkozásaim: http://vimeo.com/user8998393/videos

Az FPV terrén is még csak most sikerűlt kb. 3 hete beszerezni a leg alapab kellékeket.
Most ezt is gyakorlom.

A lényeg, hogy ha tartotok megint találkozót, illetve közös reptetést én is szívesen résztvennék rajta.

Üdv mindenkinek: Tomi

Látványosan javult a géped működése a videókat nézve. ;D
Pdev2004-nek igaza van.

Azt nem értem hogyan sikerült elveszteni a gépet?
Nekem még soha nem sikerült. Pedig akad repült óra bőven mögöttem.

TomorT
2011-11-24, 13:02

Hát én sem nagyon értem még mindig hogyan sikerült összehozni teljesen, de megtörtént.
Fotóztam a géppel és menet közben történt valami. Egyszer csak azt vettem észre,
hogy elkezdte önállósítani magát a kopter. Elkezdett távolodni tőlem elég nagy tempóval neki
egy magas épületnek. Megpróbáltam visszafelé húzni, erre ő pont ellenkezőleg reagált vissza
jövetel helyett még gyorsabban távolodott. Már csak annyi időm maradt, hogy megemeljem a gépet, hogy
át tudjon repülni az emeletes épület felett. Itt bekapcsoltam gyorsan a "gyere haza" üzemmódot, ami kiderült,
hogy szintén bedöglött. Na itt viszont már kivert a veríték, mivel az épület mögött már nem láttam a gépet, mert pont
kitakarta a látómezőt. Mire az épület mögé sikerült szaladnom már nem láttam a gépet sehol. ( még nem volt FPV a gépen). Azt tudtam csak, hogy a felfelé parancsra működik, így megpróbáltam megemelni még jobban, hátha megpillantom valahol, de nem. Vagy leesett vagy nagyon elment. Innentől fogva azt a pár percet arra használtam, amig az aksiban lehetett töltés, hogy rátapadtam teljes intennzítással a távirányíton a visszafelé írányításra, hátha mégis észheztér a rendszer és valahogy visszajön.( Mint késöbb kiderült ez volt a szerencsém). Sajnos nem láttam meg a gépet és mivel a stopper jelezte az aksi töltöttségének a végét, láttatlanban "leeresztettem a gépet".

Kopterkeresés indúl ezerrel. Kérdezősködés ki látta. (Senki). Másnap valaki mondta, hogy jóval az emeletes ház mögött látta nagy tempóban távolodni kifele a lakott területen kívülre a dzsindzsásba ( ami igaz volt mint késöbb kiderült). Hát kerestük abban az irányba, de nem találtuk sehol.

Már lemondtam a gépről, mert nem került elő. Az eltünést követően napra pontosan 2 hónapra, valaki bemondta a helyi rádióba, hogy talált egy ismeretlen repülő valamit fényképezőgéppel a háza tetején.

Az én kopterem volt. 2 hónapot volt egy háztetőn. A gépen csak a Lipo ment tönkre + 2 légcsavar tört meg + a fényképező objektívje sérült meg. Új aksi és a kopter minden módosítás, javítás nélkül repül. Működik minden rajta, hibának semmi jele. 2 hónapig kint az essőben + napsütés után hibátlanul repül, elötte meg elindúlt önállóan "világot" látni.

Mivel a fényképező pont automata felvételi üzemmódban volt, így megtalálás után meg tudtam nézni , hogy merre is járt a gépem. Elindúlt tényleg nagy sebességgel egy irányban kifele a városból. A város határában térhetett észhez,
mert onnantól kezdve reagált a visszafelé irányító vezérlésnek és elkezdett visszafelé jönni, addig amíg le nem tettem
látatlanban.

Azóta már nagyon sokat reptettem, de nem ismétlődött meg a rendelleneség a vezérlésben.

csillagvzs
2011-11-24, 13:12
Gps szépségei :o

Nagy szerencséd volt.

airman
2011-11-24, 13:27
Tényleg nagy mázli volt. Az ilyen esetekben jól jön egy telefonszám a gépen.
Még nem kerestem, de ha jól tudom, van valami eszköz, amibe csak egy SIM kártya kell, és kérésre küldi az aktuális GPS koordinátáit a megadott telefonszámra. Használ valaki ilyet? Hol lehet ilyet venni?

lazarcopter
2011-11-24, 13:57

Hát én sem nagyon értem még mindig hogyan sikerült összehozni teljesen, de megtörtént.
Fotóztam a géppel és menet közben történt valami. Egyszer csak azt vettem észre,
hogy elkezdte önállósítani magát a kopter. Elkezdett távolodni tőlem elég nagy tempóval neki
egy magas épületnek. Megpróbáltam visszafelé húzni, erre ő pont ellenkezőleg reagált vissza
jövetel helyett még gyorsabban távolodott. Már csak annyi időm maradt, hogy megemeljem a gépet, hogy
át tudjon repülni az emeletes épület felett. Itt bekapcsoltam gyorsan a "gyere haza" üzemmódot, ami kiderült,
hogy szintén bedöglött. Na itt viszont már kivert a veríték, mivel az épület mögött már nem láttam a gépet, mert pont
kitakarta a látómezőt. Mire az épület mögé sikerült szaladnom már nem láttam a gépet sehol. ( még nem volt FPV a gépen). Azt tudtam csak, hogy a felfelé parancsra működik, így megpróbáltam megemelni még jobban, hátha megpillantom valahol, de nem. Vagy leesett vagy nagyon elment. Innentől fogva azt a pár percet arra használtam, amig az aksiban lehetett töltés, hogy rátapadtam teljes intennzítással a távirányíton a visszafelé írányításra, hátha mégis észheztér a rendszer és valahogy visszajön.( Mint késöbb kiderült ez volt a szerencsém). Sajnos nem láttam meg a gépet és mivel a stopper jelezte az aksi töltöttségének a végét, láttatlanban "leeresztettem a gépet".

Kopterkeresés indúl ezerrel. Kérdezősködés ki látta. (Senki). Másnap valaki mondta, hogy jóval az emeletes ház mögött látta nagy tempóban távolodni kifele a lakott területen kívülre a dzsindzsásba ( ami igaz volt mint késöbb kiderült). Hát kerestük abban az irányba, de nem találtuk sehol.

Már lemondtam a gépről, mert nem került elő. Az eltünést követően napra pontosan 2 hónapra, valaki bemondta a helyi rádióba, hogy talált egy ismeretlen repülő valamit fényképezőgéppel a háza tetején.

Az én kopterem volt. 2 hónapot volt egy háztetőn. A gépen csak a Lipo ment tönkre + 2 légcsavar tört meg + a fényképező objektívje sérült meg. Új aksi és a kopter minden módosítás, javítás nélkül repül. Működik minden rajta, hibának semmi jele. 2 hónapig kint az essőben + napsütés után hibátlanul repül, elötte meg elindúlt önállóan "világot" látni.

Mivel a fényképező pont automata felvételi üzemmódban volt, így megtalálás után meg tudtam nézni , hogy merre is járt a gépem. Elindúlt tényleg nagy sebességgel egy irányban kifele a városból. A város határában térhetett észhez,
mert onnantól kezdve reagált a visszafelé irányító vezérlésnek és elkezdett visszafelé jönni, addig amíg le nem tettem
látatlanban.

Azóta már nagyon sokat reptettem, de nem ismétlődött meg a rendelleneség a vezérlésben.

hát ez szenzációs történet!
Igazán örülök hogy a végén meg lett!
Nagy mázli! ;D :D

RC Zumuld
2011-11-24, 14:13
Tényleg nagy mázli volt. Az ilyen esetekben jól jön egy telefonszám a gépen.
Még nem kerestem, de ha jól tudom, van valami eszköz, amibe csak egy SIM kártya kell, és kérésre küldi az aktuális GPS koordinátáit a megadott telefonszámra. Használ valaki ilyet? Hol lehet ilyet venni?

Daine használ ilyet. Ha kell, utána tudok járni. Ebay- en lehet kapni, 16.000HUF körül van az ára!

Zs

TomorT
2011-11-24, 17:14

A történtek után én is utánnanéztem már a dolognak, mert akarok egyet a gépre telepíteni.
Már nézelődtem én is de nem találtam meg még a legjobb megoldást. Engem is érdekel ebben a témában más öttlete vagy tapasztalata.

relaxman
2011-11-24, 17:29
Hát meg kell kérdezni
a Sztratoszférás fiúkat :)
http://bolthely.hu/solarcharger/id/00439_GPS_Nyomkoveto__GSM_GPRS_GPS_Tracker__GPS_on line_jarmuvedelem

Szpeti
2011-11-24, 18:03
Hát meg kell kérdezni
http://bolthely.hu/solarcharger/id/00439_GPS_Nyomkoveto__GSM_GPRS_GPS_Tracker__GPS_on line_jarmuvedelem

"korrekt" árréssel dolgoznak a sztratoszférás fiúk. ::)

leskope
2011-11-24, 18:08
Nekem totál ilyen van és valami 14e Ft. volt.

relaxman
2011-11-24, 18:11
Bocsi, ez kettéválasztandó.
A sztratosférás fiúk nemrég feltettem egy repcsi bemutató videót,
na ott láttam, ezért egyből beugrott.

Aztán a google meg ezt a linket dobta ki nekem a névre rákereséskor.
Nyilván aki keres, talál - jóval olcsóbbat is :)

relaxman
2011-11-24, 18:15
"feltettek" ;D

csillagvzs
2011-11-24, 18:48
Hát meg kell kérdezni

"korrekt" árréssel dolgoznak a sztratoszférás fiúk. ::)

Ja csak nem mi vagyunk. Semmi közünk hozzájuk. ;D

Ami a videón szerepel a funjetben (sztratoszféra project) GPS tracker az a Gabené. Ugyanolyan van nekem de az csak akkor működik ha van kedve hozzá. Megbízhatatlan az enyém. Kifogtam biztos. Az övé az működik rendesen.

csillagvzs
2011-11-24, 18:50
De nem biztos hogy feltennék a gépemre egy 2w-al adó cuccot a kopteremre.

A belinkelt GPS tracker brutál drága. ;D

RC Zumuld
2011-11-24, 19:05
Zsolt által a bizonytalan működéssel kapcsolatban leírtakat megerősítendő, a linkelt GPS trackerből már rengeteg hamis van a piacon. Valahol talán már itt a fórumon is volt róla szó.
Viszont ez:
http://www.ebay.com/ctg/Mini-Globel-GPRS-SMS-GPS-Tracker-Car-and-Family-Locator-SOS-Alert-/109740219?_dmpt=GPS_Devices&_pcategid=156955&_pcatid=43&_refkw=mini+gps+tracker&_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C 72%253A5848&_trksid=p3286.c0.m14#

állítólag nagyságrendekkel jobb!

Daine
2011-11-24, 19:45
Zsolt által a bizonytalan működéssel kapcsolatban leírtakat megerősítendő, a linkelt GPS trackerből már rengeteg hamis van a piacon. Valahol talán már itt a fórumon is volt róla szó.
Viszont ez:
http://www.ebay.com/ctg/Mini-Globel-GPRS-SMS-GPS-Tracker-Car-and-Family-Locator-SOS-Alert-/109740219?_dmpt=GPS_Devices&_pcategid=156955&_pcatid=43&_refkw=mini+gps+tracker&_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253A1%257C 72%253A5848&_trksid=p3286.c0.m14#

állítólag nagyságrendekkel jobb!

Igen,ez a tuti!Kb. fél éve megvan és hibátlanúl működik!Előtte volt már 3-om a barnából és hamar megadták magukat!

csillagvzs
2011-11-28, 18:47
Aki MK-val leesett vagy hülyeséget csinált a madara a múlt hétvégén felvenné velem a kapcsolatot?

relaxman
2011-11-30, 09:27
Sziasztok,

APC Slowflyer 10x4,7 propot ajánlottak nekem a GAUI 330-ra, az eredeti légcsavarok helyett.
Milyen előny várható ha cserélnék? Főleg az érdekelne, hogy kis mértékben több súlyt lesz-e képest
cipelni mint a 8" gyárival? 1200g felett vagyok jelenleg, de 1100 a megengedett max gyárilag.
Persze nem is mertem így felszállni. De már nem nagyon tudok mit csökkenteni a gépen :(

QQC ezt bővebben kifejtenéd, vagy van olvasnivaló róla? link?

"Remélem ez nem küzd majd az alapvető elvárásokkal, mint pl. a levegőben tartás.
Sajnos a GU-344 egy nagy kalap.... Alapból hibás üzemű és ezt nem csak én vettem észre. "

A Hover módra gondolsz? Azt én is olvastam, hogy a Cruise jobb.
Én most abban használom a Gaui-t. Miben jelentkezik az,hogy "hibás üzemű"?

nhadrian
2011-11-30, 19:12
Íme a CÉL:

http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201111301810393558.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201111301810393558.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201111301810403951.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201111301810403951.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201111301810412220.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201111301810412220.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/s_201111301810412924.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/11357/b_201111301810412924.jpg)

Üdv Adrián

stefan
2011-11-30, 20:46
Sziasztok.
A műholdas nyomkövetésre reagálnék. Mostanság nagyon reklámozzák ezt a terméket: http://www.familyguard.hu/familyguard_drive_.html

Ha épp nem a multikopterre tesszük, még a gépjárműben is jó szolgálatot tesz. ;) De ez sem épp olcsó eszköz.

TomorT
2011-12-05, 13:27
Sziasztok!

Az elmúlt két hétben elég kevés időm volt foglalkozni a kopterrel. A hétvégére sikerült ismét dolgoznom a
kameratartón. Változtattam a horizontális meghajtásán, a felfüggesztésen javítottam egy kicsit és a
stabilizátor karok elhelyezését is átalakítottam. Tesztelni még csak egy repülésen tudtam, amiről a videót
feltettem ide: http://vimeo.com/33110184

A finom hangolás és a további kisérletezés marad jövő hét végére, ha minden jól megy.

Üdv mindenkinek!

TomorT
2011-12-13, 10:07
Ez a Hír ma nagyon megtetszett!

http://index.hu/bulvar/2011/12/13/ufo_a_kreml_felett/

A forrás:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2073132/Russian-protesters-distracted-UFO-Moscow-demo-Vladimir-Putin.html

Úgy látszik jelenleg elég sokan UFO tulajdonosok lettünk!

Stallmaster
2011-12-13, 12:22
;D ;D ;D jót nevettem:D

srobi
2011-12-14, 21:42
Ez a Hír ma nagyon megtetszett!

http://index.hu/bulvar/2011/12/13/ufo_a_kreml_felett/

A forrás:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2073132/Russian-protesters-distracted-UFO-Moscow-demo-Vladimir-Putin.html

Úgy látszik jelenleg elég sokan UFO tulajdonosok lettünk!

Az esti híradóban is elcsíptem egy riportot, 29:33 tól:
http://videotar.mtv.hu/Videok/2011/12/14/20/MTV_Hirado_2011_december_14_19_30.aspx

Stallmaster
2011-12-14, 23:00
pont erről akartam kérdezni. azt mondták "magyarországon nem mehet oktokopter a tömeg fölé, csak engedéllyel, blabla, úgy, ahogy modellhelikopter sem"
a modellezés legális dolog, nem? és elvileg ott modellezek, ahol akarok. ha a belvárosban repkedek egy parkban, de ott épp tüntetnek, akkor jönnek a sünök, és lemarnak, mert a tömeg fölött repkedek? odáig tudom a dolgot, hogy még rc bemutatón sem illdomos a tömeg felé/fölé repülni, (lsd. pár évvel ezelőtti balesetek), de van valami konkrét törvény, szabályozás, stb arra, hogy én hol repülhetek? (pl hiába írják a TBS-esek mindenhova, hogy engedéllyel repültek, nem hiszem hogy a boszporuszos,- vagy bármelyik másik városban repkedős videóban lezárták volna a várost miattuk)

lado
2011-12-16, 09:39
Sziasztok,

szeretném lecserélni az xaircraft 650-en a motorokat, úgy gondolom, hogy ezek a motorok meglehetősen rezegnek.
Tudnátok nekem ajánlani minőségibb darabot ami kv-értékben és teljesítményben is megfelelő lenne?
Az eredeti propellereket már lecseréltem kisebb emelkedésűre, rövidebbre... ez mind nagyon sokat segített a stabilitásán, de úgy gondolom, hogy a motorok lecserélése is sokat jelentene. Jól gondolom?
Üdv, Ladó.

az eddigi próbálkozások: http://vimeo.com/ladanyi/videos

TomorT
2011-12-16, 11:10
Sziasztok,

szeretném lecserélni az xaircraft 650-en a motorokat, úgy gondolom, hogy ezek a motorok meglehetősen rezegnek.
Tudnátok nekem ajánlani minőségibb darabot ami kv-értékben és teljesítményben is megfelelő lenne?
Az eredeti propellereket már lecseréltem kisebb emelkedésűre, rövidebbre... ez mind nagyon sokat segített a stabilitásán, de úgy gondolom, hogy a motorok lecserélése is sokat jelentene. Jól gondolom?
Üdv, Ladó.

A motorokkal kapcsolatban nem tudok hozzászólni, de a felvételeket nézve aránylag kis tömegű kamerát használsz a felvételeknél.
Mivel egy nagyobb tömegű kamera más rezgésszámú vibrációkra "érzékeny" mint a kisebb tömegű, így ha még nem próbáltad, akkor
érdemes lenne kipróbálni vagy a kamera alá vagy a felfogatásokhoz szilikon lemezt berakni. Nem biztos, hogy beválik, de bizonyos esetekben segít.

Innen lehet itthonról olcsón és gyorsan beszerezni: Bondex Kft.
Szilikon termékek szaküzlete: 1078 Bp., VII. kerület, Murányi u. 48.

Web: http://www.bondex.hu/szlemezek.html

A mintaboltban ki vannak rakva különböző vastagságú és keménységű kisebb darabok párszáz vagy 1-2 ezer forintért is megvásárlásra.
Ezek bőven elegendő nagyságúak a kisérletezéshez.

Lehet, hogy ez az infó másnak is hasznos lehet, vibrációk kiküszöbölésénél.

Minden jót!
Tomi

lado
2011-12-16, 14:01
Köszönöm a tippet, kipróbálom a szilikon-t.
Igen, egy kis tömegű kamerát használok a quadro-ra. Egyszer volt nálam egy Canon Legria kicsit több mint fél kiló volt, és tényleg stabilabb képet kaptam, most néztem vissza a felvételét.
Üdv, Ladó

eosbandi
2011-12-16, 14:04
Sziasztok,

Üdv, Ladó.

az eddigi próbálkozások: http://vimeo.com/ladanyi/videos

Két okból rezeghetnek a motorok.
Mechanikai ok (csapágy, tengely) ez ki lehet javítani
Nem megfelelő balanszolás (nem a prop hanem a motor) erre egy jó módszer a lézerpointeres motor balanszolás (http://www.youtube.com/watch?v=QnjflLDxQQU)

Gondolom a propokat pontosan kibalanszíroztad....

airman
2011-12-16, 18:22
Ajjaj...

http://www.youtube.com/watch?v=lJfKX4bTZTQ

csillagvzs
2011-12-16, 18:33
Ajjaj...

http://www.youtube.com/watch?v=lJfKX4bTZTQ

Na ennek a pilótának adnék egy fakockát kopter helyett.
Még nem láttam ennyire pancserül beállított MK-t.

lado
2011-12-16, 19:31
hátha valaki nem talált még rá:

légifelvételek csoportja a vimeo-n.
http://vimeo.com/groups/aerialphotography/videos

lado
2011-12-18, 10:59
tegnap kipróbáltam a 10x4,5-ös Gaui propellereket a játszótér körül, egy picit fújt a szél.

http://vimeo.com/33803279

airman
2011-12-18, 15:32
tegnap kipróbáltam a 10x4,5-ös Gaui propellereket a játszótér körül, egy picit fújt a szél.

http://vimeo.com/33803279

Szép nyugodt. Kisebb légcsavart nem próbáltál? Én az APC 10x3.8-ason gondolkodtam.

lado
2011-12-18, 18:15
10x3,8-at még nem próbáltam, SF 12x3,8-at próbáltam, azzal is nagyon jól repült, de az ereszkedésnél könnyebben bebillegett és a legkisebb szél is hirtelen billentette.
A 10-es légcsavarral szépen ereszkedik. Ki szeretnék még próbálni 12x4,5-öst is, most ez a 10x4,5 bejön.
A beállításokhoz még nem nyúltam, azok a gyári beállítások. Biztosan kellene finomítani, de ahhoz sajnos nem értek.

nhadrian
2011-12-18, 22:32
Sziasztok!

Elkészült a mini hexám, íme:
http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/s_20111218212205412.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/b_20111218212205412.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/s_201112182122132381.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/b_201112182122132381.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/s_20111218212217696.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/b_20111218212217696.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/s_201112182122227431.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/b_201112182122227431.jpg)

A váz ötlete William Thieckle-től származik (Shrediquette MM6), saját kivitelezésben, rétegelt lemez + fenyőléc + sok-sok munka
Az elektronika megegyezik a korábban ismertetett Y6-osommal, a különbség hogy dupla akksit kapott, azaz 2000mA 3S. Így a repidő 11-12 perc körül lesz.... :D:D:D

A fontosabb alkatrészek még egyszer:
- hobbywing 6A szabik
- motorok: AD-100L (HK) + 5x3 GWS srófok
- KPC-DNR700 kamera
- Flytron OSD
- Quardrino adv. multiwii panel
- Iftron Stinger videó adó

Remélem hamarosan lesz teszt videó is.

Üdv Adrián

csillagvzs
2011-12-18, 22:35
Egy gyönyszem lett! :D

TomorT
2011-12-18, 23:56
Sziasztok!

Hétvégén ismét tudtam egy kicsit alakítgatni a kopteren. Most "ellesve" az öltetet a Cinestar konstrukciókról egy kicsit átalakítottam
az aksi elhelyezését. Feltettem a gép tetejére a felfogatását. Ezzel két fontos dolgot szeretnék elérni. Jobb súlypont elosztást / a Canon 550D használata esetén/ és gyorsabb aksicsere lehetőséget. Ma délután tudtam csinálni már egy tesztrepülést is még az átépítés elötti beállításokkal .
Link itt: http://vimeo.com/33870044
A videón nincsen utólagos szoftveres stabilizálás és egyéb szűrő.

Vannak biztató jelek a módosítás után, de még a beállításokkal ismét játszanom kell majd, hogy jól be tudjam állítani.

Üdv: Tomi

relaxman
2011-12-19, 00:08
Hogy nem fagy le az ujjatok ebben a hidegben? :o
Olyan vastag kesztyűt hol lehet kapni, aminek az ujjai lukasak?
Használtok ilyet? Egy videón láttam.

nhadrian
2011-12-19, 09:13
én "muffot" (zárt puha tartó a rádió körül) használok, nekem -10 C-ig bevált!
az enyém a Modell hungáriából származik de akár házilag is lehet készíteni ha van elég türelmed, kedved.

Üdv Adrián

jpeti29
2011-12-19, 10:19
tervezem egy 800mm motortávolságú hexa építését. nézegetem, hogy milyen motorokat kéne rátenni.
szerintetek ez jó lenne rá?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=8622

illetve van még ez, de jóval drágább:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=17922
vajon megéri szerintetek a több mint 3x árat? mit tudhat ez?

icahone
2011-12-19, 11:47
Sziasztok!

Elkészült a mini hexám, íme:

Csini! Ezzel fogsz bekukucskalni a szomszedokhoz? 8)
Nagyon ugyes hogy egy ekkorka szerkezet full fpv kepes, teszt videora nagyon kivancsi lettem, foleg ami az osd/gps reszet illeti. Stabilitasa milyen?

fater65
2011-12-19, 12:53
Hi all!

Segítséget kérnék az X650 beállításához. Eddig az 1.31 ill. az 1.33 mas szoftverrel probálkoztam de lebegő üzemódban előre és jobbra is csúszik. bármien segítséget szivesen veszek. Mindenkinek törésmentes repülést kívánok. :P :P

nhadrian
2011-12-19, 20:23
Egy kis tesztrepülés a PID finomhangolás közepette...:
http://youtu.be/gsFgFx07VyI

airman
2011-12-20, 00:30
Hi all!

Segítséget kérnék az X650 beállításához. Eddig az 1.31 ill. az 1.33 mas szoftverrel probálkoztam de lebegő üzemódban előre és jobbra is csúszik. bármien segítséget szivesen veszek. Mindenkinek törésmentes repülést kívánok. :P :P

Vízszintes helyzetben kalibráld az AHRS-t, vagy ha nem vészes a csúszása, akkor trimeld ki a távon!

DASCO
2011-12-20, 09:17
GYRO-t NEM trimmelünk!!!!!!

D

csillagvzs
2011-12-20, 09:18

D

Ne rontsd el az örömét!

Ahogy mondta valaki:
"sz*pni jó!"

lado
2011-12-20, 10:23

Gratula, már most szépen repül a "Karácsonyi Csillag" :)

airman
2011-12-20, 11:18

D

Én is tudom, mit mond a "Biblia". ;D
Ennek ellenére én kényelmi szempontból sokszor használom a trimet (sub), nem fogok minden egyes alkalommal mindig a külső hőmérsékleten vízmértékkel kalibrálni. Gyakran eleve trim-mel vezetem a gépet. ;D

QQC
2011-12-20, 13:28
A trimmelés aránya ellentétesen arányos a levegőben biztonsággal eltöltött idővel.
Ezt mondták valamikor nekem.

lazarcopter
2011-12-20, 13:48
;D ;D ;D ;D ;D

airman
2011-12-20, 14:16
A logikus érvekkel meggyőztetek, ne trimeljetek! ;)

stasz
2011-12-20, 19:04

Reggel volt szerencsém megnézni Adrián gépét, tényleg egy gyöngyszem :) Méretéhez képest nagyon stabil. Kezdhetitek figyelni az adok-veszek rovatot, hogy mikor adja el Adrián, hogy építhesse az újabbat ahogy azt megszokhattuk. Érdemes lesz lecsapni rá :)

lado
2011-12-20, 20:37
Sziasztok,

kipróbáltam amit TomorT írt, hogy nagyobb súlyú kamerát talán nem rezget be a quadro, és "kisúlyoztam" a kamerám.
Így összesen 500g-lett kb. Az eredmény egy stabilabb kép, no hullámzás, persze rövidebb repidővel.
A következő a szilikon alátét lesz...

Üdv, Ladó

szsk
2011-12-20, 23:19

Reggel volt szerencsém megnézni Adrián gépét, tényleg egy gyöngyszem :) Méretéhez képest nagyon stabil. Kezdhetitek figyelni az adok-veszek rovatot, hogy mikor adja el Adrián, hogy építhesse az újabbat ahogy azt megszokhattuk. Érdemes lesz lecsapni rá :)

Én már most lecsapnék rá de az ékszereket nem adják egykönnyen!Mondjuk ezzel a feleségem is így van ;)
Na min1 ,nincs más hátra kivárom!

fater65
2011-12-21, 19:30
Hi all!

Vízszintes helyzetben kalibráld az AHRS-t, vagy ha nem vészes a csúszása, akkor trimeld ki a távon!

nhadrian
2011-12-23, 16:36
Sziasztok!

Ma egy érdekes jelenséget tapasztalhattam meg. Kimentem repülni a kis hexával, -2 C hőmérsékletben, párás, ködös időben.
Az első start végén (úgy 8 perc körül) elkezdett finoman remegni, bizonytalankodni a levegőben, hát leszálltam. A jelenséget ez okozta:

http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/s_201112231531333361.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/b_201112231531333361.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/s_201112231531447062.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/b_201112231531447062.jpg) http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/s_201112231531541825.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/441/12161/b_201112231531541825.jpg)

Szóval tanulság hogy ilyen párás, fagypont alatti időben igencsak résen kell lenni és számítani a lapátok jegesedésére már földközelben is!!!

Üdv Adrián

lazarcopter
2011-12-23, 17:11
hiába a fizika ilyen kicsibe is érvényesül. ;)

nhadrian
2011-12-25, 15:16
Kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok minden kedves modellező társamnak!!!

Gyorsan kihasználva a szép fehér havas mező látványát repültem egy keveset:
http://youtu.be/M9MgSCiS9mE

Sajnos azóta már el is olvadt a hó... :(

nhadrian
2011-12-25, 15:18
A mai teszt eredménye a kis hexával: 1685 mA visszatöltése mellett 12'10"-es repidőt mértem a videón látható repülési stílusban repülve. Szerintem nem is rossz!

jpeti29
2011-12-26, 11:44
Melyik a jobb légcsavar multikopterekre? 2 ágú, vagy 3 ágú? hallottam már ezt is, azt is. de vajon mi az igaz? elméletileg? tapasztalat?
esetleg multikopter fajtánként?

eosbandi
2011-12-26, 12:01
Melyik a jobb légcsavar multikopterekre? 2 ágú, vagy 3 ágú? hallottam már ezt is, azt is. de vajon mi az igaz? elméletileg? tapasztalat?
esetleg multikopter fajtánként?

A haromagu kevesbe hatekony, viszont kevesbe rezonal mint a ketagu, ezert szoktak olyan gepre javasolni amit videozasra hasznalnak.

Persze a ketagut is ki lehet tokeletesen egyensulyozni...

TomorT
2011-12-27, 14:55
Sziasztok!

Az ünnepek alatt volt egy kis időm finomítani a beállításokon. Feltettem egy rövid videót a
teszt alatt készült felvételről.
http://vimeo.com/34227195

Most már jövőre szeretnék pár jó felvételt is készíteni a szerkezettel,
mert idáig főleg a fejlesztgetésre és tesztelésekre fordítottam az időmet.

Mindenkinek sikeres és szerencsés röptetést jövőre valamint Boldog Új Évet!!
Tomor Tomi

airman
2011-12-27, 18:51
Több ilyen hószállingózós videót láttam. Nem féltek attól, hogy valahogyan bekeveredik a hó az elektronika közé? Nem keresem meg, de olyat is láttam, hogy locsolták a koptert repülés közben. A nagy cseppektől megvéd a fedő, de a finom permet szerintem simán bejuthat alulról.

Más:
Nyár óta minden nap eszembe jut a steadicames kamerastabilizálás. Könnyen el lehetne érni, hogy a légcsavarok síkjában legyen a tömegközéppont, és ennek a kopterek is örülnének. Az a bökkenő, hogy ez a fajta megoldás érzékeny a szélre, menetszélre, turbulenciára, tehát pár másodperc alatt elmászna a rendszer. Továbbgondolva eljutottam odáig, hogy giroszkóppal lehetne segíteni a "lengő rész" helyzetének megőrzését. Ez persze csak arra lenne jó, hogy azt a pár másodpercet elnyújtsa ( ;D). Egy idő után ugyanúgy elmászna a függőleges, bár szerintem erre is vannak megoldások.

Most találtam ezt a videót, bár a fickó steadicam nélkül próbálkozott, de giroszkóppal:
http://www.youtube.com/watch?v=F0lRgb17pvc

lado
2011-12-28, 11:07
Sziasztok,

az aksit egy tartóra felszereltem felülre, nagyon könnyű így cserélni.
Tegnap repültem egyet itt a Balaton-parton elég szeles estén.
Az eredmény: http://vimeo.com/34281831
Az ereszkedéskor sokszor billeg a quadró azt lehet PID beállításokkal finomítani?
Még az eredeti "gyári" beállításokkal repül.

BUÉK!
Ladó

GPeti
2011-12-28, 11:43
A billegést a légcsavaron keletkező örvények okozzák, azt hiszem a nagy megfúvási szög miatt átesnek.
Most repültem egyet ködben és ilyenkor is a légcsavarok környékén finom vízcseppek rakódtak le, ezért a vezérlő panelok kapnak egy speciális védő bevonatot.

Nekem a légcsavar kiegyensúlyozás nem sikerül valamiért a mágnesen függő tengelyes balanszolás nem hozza meg a jó eredményt.

lado
2011-12-28, 11:59
és mit lehet tenni az "átesés" ellen? akár milyen finoman engedem lefele előfordul, hogy billeg.
most 12x3,8-as propellerek voltak fenn, a 10x4,5-el nem volt ereszkedésnél probléma, mondjuk a mostani nagyobb mérettel is csak néha billeg be...
korábban nekem is volt rá eset hogy jegesedtek a propellerek, de most nem ez volt a gond.

csillagvzs
2011-12-28, 12:05
PID értékek után állításával javítható a történet de egy quadro-n soha nem lesz tökéletes.
Nem ok nélkül fejlesztették ki a 6-8-12 motoros platformokat. (ez az egyik oka)

Gpeti a "nagy megfúvási szög" -et hogyan tudtad ide értelmezni? :D

Billegés oka függőleges ereszkedésnél: a rep. vezérlő és/vagy szabályzó nagyon lassú.
A vezérlő a hardveres visszacsatolás nagy késése miatt túlvezérli a motorokat.
PID értékek állítgatásával lehet csökkenteni de mivel a teljes repülésre érvényesek így a normál repülés vezérlése is elmegy.
El kell dönteni melyik repülési állapot a fontosabb És annak megfelelően állítani a PID tagokon.

Az MK panelek nem ok nélkül pofátlanul drágák.
Azokkal szépen megcsinálható a függőleges ereszkedés.

GPeti
2011-12-28, 12:12
Nekem a vezérlőpanel 370Hz-en megy, de ezzel sem lehet gyorsan süllyedni.
Szerintem a multikopterekre kapható légcsavarok sem igazán jók.
A négynél több motor viszont több szempontból is jobb.

csillagvzs
2011-12-28, 12:21
A multikopterek-re való légcsavarok egyediek.
Slowflyer légcsavarokra hasonlítanak kicsit de teljesen más a légcsavar tolla.

Van pár féle amit érdemes kipróbálni de mindegyiktől máshogyan repül a madár.
Hogy melyik lesz a a nyerő az nagyon sok dologtól függ.

csillagvzs
2011-12-28, 12:24

És motor is van hozzá? Ami képes ezt a sebesség lehető legnagyobb részét lereagálni?
14 pólusnál kezdődik egy multikopter mocija.
Sajna a HK-nál egy ilyen motor sincs. :'(

lado
2011-12-28, 12:39
a jó és stabil repülési tulajdonságok beállítása sok-sok kísérletezés útján történik, vagy pontosan számolhatóak a paraméterek?

csillagvzs
2011-12-28, 12:51
a jó és stabil repülési tulajdonságok beállítása sok-sok kísérletezés útján történik, vagy pontosan számolhatóak a paraméterek?

Mivel minden multikopter egyedi így sok mindent nem lehet számolni.
De a gép próba repüléskori viselkedéséből már gyorsan be lehet állítani.
De az elérhető végeredmény minősége nagyon sok mindentől függ.

Arról még nem is beszélve hogy hobby (öröm) repkedésről van szó vagy üzleti felhasználásról.
Ég és a föld a kettő. A gép, felszerelés, beállítás az áráról nem is beszélve.

(MK-val példálózok mert nekem az van)
2 teljesen egyforma MK is kicsit eltérő beállításkészletet kap a korrekt beállítás után.
Ráadásul a pilóta miatt még jobban eltérőek lesznek.

eosbandi
2011-12-28, 13:37
A billegést a légcsavaron keletkező örvények okozzák, azt hiszem a nagy megfúvási szög miatt átesnek.
Most repültem egyet ködben és ilyenkor is a légcsavarok környékén finom vízcseppek rakódtak le, ezért a vezérlő panelok kapnak egy speciális védő bevonatot.

Nekem a légcsavar kiegyensúlyozás nem sikerül valamiért a mágnesen függő tengelyes balanszolás nem hozza meg a jó eredményt.

Probald ki a lezert. Egy lezer pointert felerositessz a motor tartó karra és 3-4 méter távolságra iranyitod... szepen latszik a rezonancia... addig rakosgatsz meg veszel el ragasztoszalagot amig a teljes fordulatszám tartományban nyugton nem marad a lézerpont.... Ezt minden motorra külon külön megteszed.

Ha még pontosabbat akarsz akkor a motort levéve, egy rugalmasabb tartóra rögzíted (pl. 30cm favonalzó) és úgy egyensúlyozod ki. Fontos, hogy ezután már ne vedd le a propot, mert elmászik az egyensúly... (így igye a motorral együtt van kibalanszírozva)....

eosbandi
2011-12-28, 13:48
PID értékek után állításával javítható a történet de egy quadro-n soha nem lesz tökéletes.

Billegés oka függőleges ereszkedésnél: a rep. vezérlő és/vagy szabályzó nagyon lassú.

A billegés oka nem a szabályzó, hanem a saját légörvénybe ereszkedés... a hivatalos angol megnevezése vortex ring state... itt van egy jó kis leírás... http://www.cybercom.net/~copters/aero/settling.html
Külön érdekes az ábra, ami azt mutatja, hogy az ereszkedés sebessége és a vízszintes sebesség függvényében hol lehet erre számítani...

eosbandi
2011-12-28, 13:54

És motor is van hozzá? Ami képes ezt a sebesség lehető legnagyobb részét lereagálni?

Khmmm, http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17922__NX_4005_650kv_Brushless_Quadcopter_Motor. html

icahone
2011-12-28, 14:52

Uhumm...
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5691

csillagvzs
2011-12-28, 15:46
Egyik mocinak sem jó a polus száma amiket linkeltetek.
De repcsire talán jók.
De hálistennek mindenki azt csinál amit akar. ;D

csillagvzs
2011-12-28, 15:49

A billegés oka nem a szabályzó, hanem a saját légörvénybe ereszkedés... a hivatalos angol megnevezése vortex ring state... itt van egy jó kis leírás... http://www.cybercom.net/~copters/aero/settling.html
Külön érdekes az ábra, ami azt mutatja, hogy az ereszkedés sebessége és a vízszintes sebesség függvényében hol lehet erre számítani...

Ezt én is tudom. De egy jobb konfiggal kezelhető tartomány elérhető.

eosbandi
2011-12-28, 16:39
Egyik mocinak sem jó a polus száma amiket linkeltetek.
De repcsire talán jók.
De hálistennek mindenki azt csinál amit akar. ;D

Akkor mutass te egy jo polusszamu motort pls, erdekes a MK siteon is csak 14 polusu motorokat arulnak... Te mit ertessz polus alatt?
Itt van előttem egy ax-4005-ös motor akárhogy is számolom, 21 különálló mágnes van benne... De még a DT750-ben is 14 mágnes van... (és nincsenek csoportokba rendezve) ugyanúgy mint a Robbe 2827-34-ben.

GPeti
2011-12-28, 17:17
A sok pólus meg mágnes az alacsony KV jó hatásfok melletti elérése miatt kell.

csillagvzs
2011-12-28, 17:21
14 polusú moci jó koptrehez. Ha tudja kezelni a szabályzó.
Mágnesek száma nem egyenlő a polus számmal.
Polus szám a tekercs párok száma.

csillagvzs
2011-12-28, 17:23
Jó = optimális (általában)

airman
2011-12-28, 19:28
olyat is láttam, hogy locsolták a koptert repülés közben.

http://www.youtube.com/watch?v=orb4z4X7q_c

eosbandi
2011-12-28, 20:06

Ezt magyarázd el kérlek...
Van mondjuk egy sima motor... (legyen mondjuk a D750). Tizenkét ágú állórész, és 14 mágnes. A tekercselés distributed LRK, azaz minden állórész ágon van tekercs...AabBCcaABbcC sorrendben...
Ez akkor most hány pólusú ?

csillagvzs
2011-12-28, 20:18

Ezt magyarázd el kérlek...
Van mondjuk egy sima motor... (legyen mondjuk a D750). Tizenkét ágú állórész, és 14 mágnes. A tekercselés distributed LRK, azaz minden állórész ágon van tekercs...AabBCcaABbcC sorrendben...
Ez akkor most hány pólusú ?

A fentieket olvasva már a választ is ismered. ;D

GPeti
2011-12-28, 20:25
Bővebben itt:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1105695&page=3

csillagvzs
2011-12-28, 20:34
Na ja kérdés hogy a dzsunkán hogyan tekercselték a vasmagot.
Amiről persze nincs infó.

nhadrian
2011-12-31, 19:04
A modellezésben használt "brushless" motorok szép magyar nyelven a villamos gépek családjában állandó mágneses szinkron gépekként ismertek, azon belül is motorok. Ezeknél a villamos gépeknél a pólusszám a forgórészen található mágnesek száma, melyek egymás mellett ellentétes polaritással kerülnek beépítésre, ezáltal a pólusszám mindíg páros számú. A motorok fordulatszáma fordítottan arányos a pólusok számával, egyenesen arányos a feszültség frekvenciájával.

Annak igazolására hogy a modellezés nyelvezetén is a forgórész mágneseinek számát jelenti a pólus szám megnéztem a Robbe roxxy motorok adatlapját, ami azt írja hogy 14 pólusúak a motorjaik. Példaként a ROXXY C28-12-46 motornak 12 tekercse van az állórészen, 14 mágnese van a forgórészen, ezt pontosan tudom.

Az rcgroups-os fórum linkben is a mágnesek számát nevezik pólusszámnak.

TomorT
2011-12-31, 21:00
Sziasztok!

Ma elszált az agyam és egy kicsit átmentem "hülyegyerek"-be, de jól esett az egész éves hajtás után egy napra.
Itt az eredmény: http://vimeo.com/34409983

Na most, már megyek bulizni...

Boldog Új Évet !!!

pittyu
2011-12-31, 21:33
B.U.É.K. Frankó videó. Szerencsés vagy , hogy ilyen szép időben repülhettél. Nálunk borsodban igen pocsék , ködös idő volt és az összejövetel kb 40 résztvevője igen csak vacogott. Még sosem láttam légcsavar élre és szárny belépőre fagyni jeget, hát most volt . :'(
Az én Quadróm fel sem akart szállni, valszeg a vezérlő és a gyrók nem kaptak elég pezsgőt. 8)

lazarcopter
2011-12-31, 21:51
B.U.É.K!!!!!

és ha valaki a jövő év miatt aggódna! Én már beszereztem a gyógyszert!
http://www.rcpilot.hu/users/726/6122/b_201112312043444640.jpg
http://www.rcpilot.hu/users/726/6122/b_201112312043248861.jpg

icahone
2011-12-31, 23:28
Hehhe, en mar iden is ezt hasznaltam 8)

BUEK mindenkinek, kod, fagy es zavaras nelkuli repulest!

nhadrian
2012-01-03, 14:49
Mivel nem mindenki olvasgat az rcgroups-on, megosztok veletek egy vidit amit ott találtam, egy új fajta megközelítése a kamera stabilizálásnak.

http://vimeo.com/34380349

Engem megfogott a dolog, nagy filmes multikoptereknél lehet belőle valami, mert itt minél nagyobb a stabilizáló tömeg, annál jobb!

Üdv Adrián

nhadrian
2012-01-03, 14:53
Íme a második modellje:

http://vimeo.com/34380745

a kamera stabilizálás ugyanazon az elven működik, csak kisebb helyen.

airman
2012-01-03, 15:36
Mivel nem mindenki olvasgat az rcgroups-on, megosztok veletek egy vidit amit ott találtam, egy új fajta megközelítése a kamera stabilizálásnak.

http://vimeo.com/34380349

Engem megfogott a dolog, nagy filmes multikoptereknél lehet belőle valami, mert itt minél nagyobb a stabilizáló tömeg, annál jobb!

Üdv Adrián

Három oldallal előbb éppen ezt a megoldást vetettem fel. Csak ugyanehhez a stedicames megoldáshoz én mechanikus girostabilizáláson gondolkodtam először. Stabilizálás nélkül rövid időn belül elmászna a függőleges. Óriási előnye, hogy akármennyire rángat, billeg a kopter, a kamerás rész független a kopter helyzetétől. Ami a videón van az szenzációs!!!

Az is felvetődött, hogy a gém legaljára egy lefelé nyitott, a tetejére egy felfelé nyitott gömbszelet kerülhetne, így a menetszél és az oldalszél mindig függőlegesben tartaná a gémet. Álló helyzetben és szélcsendben pedig a légcsavarokból eredő légmozgás nyomná lefelé az alsó gömbszeletet. Persze ennek a megoldásnak is több árnyoldala van...

nhadrian
2012-01-03, 16:31
én úgy láttam a videókból hogy az elektronikus stabilizálás is teljesen rendben tette a dolgát. Viszont, a végletekig "fel van puhítva" az egész rugós tagokkal. Kérdés hogy szélben hogy teljesít, gongolom az okto-s megoldás jobban, mert ott sokkal zártabb az egész rendszer.

csillagvzs
2012-01-03, 20:08
Gondolom azért nem tett fel a stabilizált kamerával rögzített felvételt.
(de lehet hogy csak nekem nem szúrta ki a szemem)

nhadrian
2012-01-03, 20:20
Jól tudod. Nyúzzák is érte keményen az rcgroupson.....
De nem is azt mondtam hogy az ő rendszere hibátlan hanem azt hogy talán egy járható út.... vagy ötlet. Mindegy, én nem fogok ilyesmit építeni az biztos mert nem az én világom a filmezés!!!!

csillagvzs
2012-01-03, 20:33
Mivel sokat szívtam sok fajta marha drága cuccokkal is szerintem nem járható út több dolog miatt is.
Egy nagy szélkakas lesz a gépből és nehéz is. Szerintem nagyon túl bonyolított történet.
Ha sikerül is behangolni akkor is csak 1 kamerára lesz jó.

nhadrian
2012-01-03, 20:35
OK, elnézést hogy postoltam... Legközelebb nem fogom, ígérem.

csillagvzs
2012-01-03, 20:47
OK, elnézést hogy postoltam... Legközelebb nem fogom, ígérem.

?

csillagvzs
2012-01-03, 21:09
De legalább próbálkozik más megközelítéssel valaki.
Első ránézésre nem rossz az ötlet de még biztosan dolgozni kell rajta.
De a dupla rugós szervó mozgatás bekötés viszont elgondolkodtatott.
Kitudja venni a szervó pozícionálási mocorgását és finomabban indulna és állna meg. ;D

lado
2012-01-04, 09:52
használja valaki az x650-esen az új firmware-t? ha igen mi a tapasztalata?

köszi,
Ladó

airman
2012-01-04, 18:29
A steadicam - szervó kombinált megoldásra visszatérve:
Én azonnal erre a módszerre gyanakodtam, amikor megnéztem az első DJI gimbal tesztet. A módszerről hallgattak, sajnos már nem is nyilvánosak a videók. Ezekre gondolok:
http://mikrokopter.altigator.com/dji-wookongm-multirotor-system-p-40325.html
A hat közül pont az a kettő nem nyilvános, amelyiken a lényeg van. Soha nem láttam még olyan kisimult mozgást multikopteren. Már arra is gondoltam, hogy utólag másolták a kamera képére a rángatózó quadrolábakat. :)

Ez az Aleksey gyerek nem egy betanított modellező! Érdemes megnézni a többi videóját is!
http://vimeo.com/17008589
Az is természetes, hogy aki megpróbál más utat járni, annak számolnia kell a gyakran csak szokásokra támaszkodó kritikával. Szerencsére ma már csak kritika jár ezért. Mit élhetett át Galilei, Darwin, vagy azok a zsenik, akikről nem is tudunk valamiért...

csillagvzs
2012-01-04, 18:54
Kellemetlen ha nem a DJi kezelte a kamerát.
Nagyon kevés vezérlő ami ezt tudta. Nem DJi és nem MK.

"Az is természetes, hogy aki megpróbál más utat járni, annak számolnia kell a gyakran csak szokásokra támaszkodó kritikával. Szerencsére ma már csak kritika jár ezért. Mit élhetett át Galilei, Darwin, vagy azok a zsenik, akikről nem is tudunk valamiért..."

Ebben igazad van!!!!

De ők nem rejtettek semmit véka alá. Amit mondtak azt alá tudták támasztani.

Sajnos a net televan kamu videóval. (Nagyon drágán megtanultam)

Üzleti felhasználásra alkalmas kopter beállításokat és kamera mozgatást illetve stabilizálási megoldásokat nem véletlenül nem találsz.

Láttad a gépem és tudod az árakat is.
Az 1000 EURO-s kameramozgatásból is ki kell dobni sok mindent és még rengeteg óra mire munkára fogható.
A lényeg hogy még nincs a piacon valóban jó mozgatás. (plug and play)

A kamera kép stabilizálás nagyon sok részű feladat és nem egyszerű feladat de megoldható.
Nekem fél évem ment rá és még mindig nem vagyok vele megelégedve. 2m/s függőleges ereszkedés felett még megrezzen a kép kicsit.
Igaz tudok kb 40km/h szélsebességig repülni a madárral.

Csak hogy ne gondoljátok rizsának a mondataimat egy régebbi kép a madaramról:
http://rcpilot.hu/users/51/9510/s_201111091036388019.jpg (http://rcpilot.hu/users/51/9510/b_201111091036388019.jpg) A képet az RcPilot.hu tárolja. (http://www.rcpilot.hu)

csillagvzs
2012-01-04, 18:59
Van kedvetek egy multikopteres összejövetelhez?
Pl: jövő hétvégén?
Öröm repcsi vagy bármi más.
Résztvételi feltétel nincs mert nem is szokott lenni.
Jöhet aki szeretne.

Daine
2012-01-04, 19:07
Zsolti tudsz még meglepetést okozni!
http://rcpilot.hu/users/51/9510/b_201111091036388019.jpg
http://www.smiley-gratos.com/smileys/3619-saut-parachute-34852.gif

csillagvzs
2012-01-04, 19:11
Sajnos csak 17 KG-t emel. (de már dolgozom rajta) ;D

nhadrian
2012-01-04, 19:16
Maximálisan támogatom a tali ötletét, nem ártana a kis közösségünknek a tapasztalatcsere sem!!! Én minden egyes közös repülésből tanulok valami újat, jót és rosszat is... de ez a fejlődéshez mindenképpen szükséges!
Én helyszínnek javasolnám azt a helyet ahol én is szoktam repkedni, igaz nincsenek nagy távolságokra lehetőségek, viszont a fák, épületek reflexiói megdolgoztatják a videó adókat...
A terület helyileg itt található:

http://maps.google.hu/maps?q=budapest+aliz+utca&hl=hu&ie=UTF8&ll=47.459256,19.049322&spn=0.003246,0.008256&sll=47.15984,19.500732&sspn=6.685981,16.907959&vpsrc=6&hnear=Budapest,+XI.+ker%C3%BClet,+Al%C3%ADz+utca&t=h&z=18

Én sokszor repülök itt (szinte minden videóm itt készült), hétvégén az út szélén lévő parkolókban gyakorlatilag nincs autó, hét közben azért tele szokott lenni. Ha besötétedik, az út két oldala ki van végig világítva, így sötétben is nyugodtan lehet repülni...

DASCO
2012-01-04, 23:25
Néztem meteót...
dúúúrva szél lesz.

50k/h átlag 60-65befújásokkal.

De amúgy vasárnap nekem jobb!

D

TomorT
2012-01-04, 23:59
Van kedvetek egy multikopteres összejövetelhez?
Pl: jövő hétvégén?
Öröm repcsi vagy bármi más.
Résztvételi feltétel nincs mert nem is szokott lenni.
Jöhet aki szeretne.

Ez jó öttlet!! Én elvileg mennék, jövő hét végén, mert lenne jó pár amatőr kérdésem is a profi modellezőktől,
amiben biztos segítséget tudnátok adni. (Ponros időpontot és helyszínt jelezzétek időben)

Sajnos a net televan kamu videóval. (Nagyon drágán megtanultam)

Üzleti felhasználásra alkalmas kopter beállításokat és kamera mozgatást illetve stabilizálási megoldásokat nem véletlenül nem találsz.

Az 1000 EURO-s kameramozgatásból is ki kell dobni sok mindent és még rengeteg óra mire munkára fogható.
A lényeg hogy még nincs a piacon valóban jó mozgatás. (plug and play)

A kamera kép stabilizálás nagyon sok részű feladat és nem egyszerű feladat de megoldható.
Nekem fél évem ment rá és még mindig nem vagyok vele megelégedve. 2m/s függőleges ereszkedés felett még megrezzen a kép kicsit.

Ezt én is tapasztalatból aláírom. Ahány gép és kamera összeállítás annyi féle beállítás. Egyelőre ha valaki jó felvételeket szeretne csinálni nem nagyon kerülheti el a kisérletezgetést, tuningolást, beállítgatások változtatását.....
Az is igaz, hogy több pénz beruházásával azért mindig jobb eredmények érhetőek el.

csillagvzs
2012-01-05, 00:02
De egy kétoldalas ragasztó is csodákat tud művelni. Gaben a megmondhatója. ;D

TomorT
2012-01-05, 00:06
De egy kétoldalas ragasztó is csodákat tud művelni. Gaben a megmondhatója. ;D

Ezt nem is cáfolom.....

airman
2012-01-05, 00:52

Engem abszolút meggyőzött, amit láttam, nem is vitatom. Először fordult elő, hogy örültem a szélnek. ;D
Viszont Ti csak a hagyományos gimballal kísérleteztetek. A steadicames módszer merőben más elven működik! A kamerás szerkezet (kamera, gém, akku) teljesen független a koptertől, pontosabban a kopter helyzetétől. A gém a tömegközéppontjában van felfogatva, így akárhogy rángatod a koptert, a tehetetlensége miatt tartja a helyzetét. Kifejezetten törekedni kell arra, hogy kimozduljon az egyensúlyból. Sajnos ezt végzi el a szél (menetszél), de mivel két relatíve nagy tömeg (kamera, akku) távol van egymástól, ezt nem tudja olyan gyorsan elvégezni. Lassan igen, de pont ezt kompenzálja a két tengelyen a 2 szervó. Ha direktbe lenne rögzítve, akkor nem lenne ideje lekövetni a kopter rángatását, ezért használ rugót, mert ezzel átlagolja (kisimítja) a korrigálást, de elsősorban nem a rugóval kombinált szervónak, hanem a gém tehetetlenségének köszönhető a stabilitás.

nhadrian
2012-01-05, 06:56
Néztem meteót...
dúúúrva szél lesz.

D

Zsoltival mi a jövő hétvégére (14-15-e) gondoltunk.

csillagvzs
2012-01-05, 07:06

Engem abszolút meggyőzött, amit láttam, nem is vitatom. Először fordult elő, hogy örültem a szélnek. ;D
Viszont Ti csak a hagyományos gimballal kísérleteztetek. A steadicames módszer merőben más elven működik! A kamerás szerkezet (kamera, gém, akku) teljesen független a koptertől, pontosabban a kopter helyzetétől. A gém a tömegközéppontjában van felfogatva, így akárhogy rángatod a koptert, a tehetetlensége miatt tartja a helyzetét. Kifejezetten törekedni kell arra, hogy kimozduljon az egyensúlyból. Sajnos ezt végzi el a szél (menetszél), de mivel két relatíve nagy tömeg (kamera, akku) távol van egymástól, ezt nem tudja olyan gyorsan elvégezni. Lassan igen, de pont ezt kompenzálja a két tengelyen a 2 szervó. Ha direktbe lenne rögzítve, akkor nem lenne ideje lekövetni a kopter rángatását, ezért használ rugót, mert ezzel átlagolja (kisimítja) a korrigálást, de elsősorban nem a rugóval kombinált szervónak, hanem a gém tehetetlenségének köszönhető a stabilitás.

Kíváncsi leszek hogy mire jut a srác a mozgatással.
Csak halkan jegyzem meg valószínű hogy nehéz lesz a gépnek a mozgatás.
De lehet gépet építeni hozzá. ;D

DASCO
2012-01-05, 09:22
Adrián:

Ahham!!! akkor még rá is érek mert nem melózom! ;D

D

csillagvzs
2012-01-05, 09:32
Néztem meteót...
dúúúrva szél lesz.

D

Ha gondolod megmutatom azt a felvételt ami ekkora szélben készült a gépetekkel. ;D ;D ;D

jpeti29
2012-01-05, 10:28
Ezt kérni kell? lássuk! :)

TomorT
2012-01-05, 12:18
Én örömmel kisérleteznék a steadicames módszerrel is, de egyelőre a világon nincsen annyi szabadidő, amennyire nekem szükség lenne. Így is csak a hétvégén van némi időm a reptetésre és a fejlesztgetésre és még a videózásról
nem is beszélek, mert a jó felvételekhez nem árt néhány próbafelvétel az adott objektumról meg sok reptetési gyakorlat felvétel közben, mert akkor másképp kell "vezetni" a koptert mint mondjuk szabad repkedésnél.

Nekem egyébként nagyon tetszett a videó. Főleg a kreativításuk a stabilizáció megoldására. A géppel készült felvételekre viszont én is nagyon kíváncsi vagyok, mert a lényeg viszont végül is ez.

csillagvzs
2012-01-05, 18:05
Ezt kérni kell? lássuk! :)

http://vimeo.com/25617368
http://vimeo.com/25618633
http://vimeo.com/25617005

Sajna erről a forgatási napról nincs fedélzeti felvételem de a fán látszik miben dolgoztunk egész nap. ;D
http://vimeo.com/27080522

csillagvzs
2012-01-10, 09:56
Nini mire mire akadtam:
http://www.teol.hu/tolna/kultura/a-nap-kepe-robotrepulo-fotozta-a-varat-391992
Olyan ismerős ;D

DASCO
2012-01-11, 09:10
Persze!

Könnyű más "tollával" octojával ékeskedni :D ;) :D ;) :D ;) :D ;) :D

D

csillagvzs
2012-01-11, 09:20
Csak nem ismerős?

nhadrian
2012-01-12, 15:08
Sziasztok!

Sajnos hétvégére szeles időt mondanak, ettől függetlenül én örülnék egy multikopteres találkozónak, még ha nagyrészt eszmecserébe torkollik is a dolog... !!!
Várom a konkrét javaslatokat hely/időpont terén. (szerintem mindenki hozza a saját felszerelését, modelljét még ha úgy is érzi hogy még nem mer mások előtt repülni vagy bármi hasonló. Lehet hogy más számára hasznos lesz!)

Kezdetnek én javaslom a korábban említett Alíz utcát és vasárnap délelőtt 10 órát...

Üdv Adrián

csillagvzs
2012-01-13, 09:19
Bocsi de ((OFF))

Keresek MK hexakoptert!
A felszereltsége mindegy. (úgyis átépítem) :)
Használt is érdekel. (nagyon talán de leesett is)

Csak a gyári MK Basicset Hexa2 érdekel. (nem XL vagy XXXXXXL) ;D

"Szaré-hugyé" nem érdekel, korrekt árat tudok érte adni jó magyar kp-ben és nem később hanem azonnal.
Ha felkeltettem a figyelmed akkor ne sokat gondolkodj rajta és hívj fel. +36harminc358nulla323.
A vételi szándék csak vasárnapig él !
((ON))

nhadrian
2012-01-13, 23:00
Sziasztok!

Ezt a vidit nem rég találtam, gondoltam megosztom veletek mert van benne multikopteres légi felvétel is:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Te0V71sGoxA

nos, nálam kb itt kezdődik egy igazán jó hangulatú, jól megvágott és megfelelő érzékkel rögzített kisfilm!!!
(na jó, a gyengém a drift, motorok világa.....)

Üdv Adrián

lazarcopter
2012-01-13, 23:16
ez jó volt!!! ;D

szsk
2012-01-13, 23:25
Ez tenyleg nagyon jo volt! ;)

lazarcopter
2012-01-14, 00:20
feldobta az estémet ezen a szürke téli napon!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D

csillagvzs
2012-01-17, 10:15
Nincs meg véletlenül valakinek az MK klón V1.3 flight control board leírása?
Csati kiosztások kellenének.

joyszi
2012-01-17, 12:01
Írta: csillagvzs

Ezt találtam: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1300414

csillagvzs
2012-01-18, 09:55
Írta: csillagvzs

Ezt találtam: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1300414

Ezt én is megtaláltam.
Végig mértem a procit és csak 1 szervó és 1 led kimenete van. :'(

nhadrian
2012-01-18, 10:24
Erre van szükséged:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1387099&page=12

a lap közepe táján van egy áramkör ami illeszti a több szervót.
Szerintem keresd meg mailben noppita-t biztosan segít vagy küld egyet....

nhadrian
2012-01-18, 10:25
Bocsi, itt a leírása is:
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=16798167&postcount=2439

jó munkát!!!

jozef
2012-01-20, 15:42
Sziasztok!

Ezt most találtam!
kb 2 hete volt a TV-ben!
Multikopterezés van benne!

http://tv2.hu/autoguru/video/autoguru-19-adas

Üdv
Jozef

Gaben
2012-02-02, 22:25
http://www.youtube.com/watch?v=5186HbbE3kA

TomorT
2012-02-02, 23:09

Itt a magyar megjelenése az indexen:
http://index.hu/tech/2012/02/02/csapatban_tancolnak_a_minihelikopterek/

lazarcopter
2012-02-02, 23:19

Itt a magyar megjelenése az indexen:
http://index.hu/tech/2012/02/02/csapatban_tancolnak_a_minihelikopterek/

a jelen! Csapatban táncoló minihelikopterek..
a jövő! Csapatban támadó minihelikopterek.. ::)

csillagvzs
2012-02-08, 09:53
-10 fokban készült szanaszét fagyva nem bekapcsolt kamera mozgatással és nyers felvétel.
http://vimeo.com/35432485

lazarcopter
2012-02-08, 12:23
azért ez sem kutya! :D http://vimeo.com/31986867

csillagvzs
2012-02-08, 19:09
-10 fokban készült szanaszét fagyva nem bekapcsolt kamera mozgatással és nyers felvétel.

Bocsánat rossz linket szúrtam be:
http://vimeo.com/36397861

csillagvzs
2012-02-08, 19:11
azért ez sem kutya! :D http://vimeo.com/31986867

Ott van a szeren mint az állat!! ;D

lazarcopter
2012-02-08, 20:22

bátor vagy ebbe a hidegbe! én didergek kesztyűbe is ;D

csillagvzs
2012-02-09, 00:02

bátor vagy ebbe a hidegbe! én didergek kesztyűbe is ;D

Nem ok nélkül lett ilyen kicsi a felvétel. ;D
Ahogy a képembe kaptam a rotor szelet már rájöttem mégsem volt jó ötlet. ;D

pbr110
2012-02-10, 15:26
Kérek akár privátba vagy ide ötletet hol tudok emberi áron toló -sima APC légcsavart venni?
Nem tud valaki tippet adni?

karee2
2012-02-10, 17:37
Kérek akár privátba vagy ide ötletet hol tudok emberi áron toló -sima APC légcsavart venni?

Szia!

Milyen méret kell?

http://www.electricwingman.com/apc/thin-electric-pusher-propellers.aspx

k

karee2
2012-02-10, 17:40

Szia!

Milyen méret kell?

http://www.electricwingman.com/apc/thin-electric-pusher-propellers.aspx

k

De vannak itt is!

http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0095p?FVPROFIL=++&FVSEARCH=%3Cb%3Eapc%3C%2Fb%3E+%3Cb%3Epusher%3C%2Fb %3E

k