PDA

Teljes verzió megtekintése : Távirányítás 72MHz-en

ati
2011-08-04, 05:38
Valamiért - szerintem érdemtelenül - kevéssé van ez a téma előtérben. Kedvcsinálásként elindítom ezt a topikot. Van jónéhány berendezés közkéze, kíváncsi vagyok kinek mi a tapasztalata.

A jelenlegi helyzet a távirányítás sávjain:

868MHz: free sáv. Legálisan teljesítménykorlát 100mW, ennél nagyobb powert tilos használni. Erősen zavart ipari sáv.

432-438MHz: amatőr sáv a 433-434,7MHz része free. Amatőr licensszel kitűnően használható. TS ,DMD OPENLRS használja is.

72MHz: távirányító és amatőr is egyben. Magyarországon sokáig műsorszóró sáv volt (vajon miért?) OIRT néven, s ezért nincsenek zavaró állomások, valamint használata amatőr körökben sem terjedt el. VHF sáv, a rövidhullámokra jellemző zavaroktól mentes. Az egész világon hivatalosan is távirányító-sáv, ezért berendezések olcsón kaphatóak. (Kína gyártja ezerrel!) A hullámhossza 4m, azaz L/4=1m, még elfogadható kézben tartható méretű az antenna.

40MHz: ipari és távirányító sáv, nem amatőr. Max power limit 0.5-1W. Erősen zajos zavart sáv.

35MHz: kifejzetten modellrepülők számára fenntartott sáv. Max power limit 0.5-1W . Nem amatőrsáv. A rövidhullámok felső tartományába esik. Eddig tart a rövidhullámú sáv(HF), e fölött VHF.
A naptevékenység még hatással van rá és a légköri zavarok is erősek.

Szóval nekem úgy tűnik a 433MHz mellett ez a legjobb.

Füligjimmy
2011-08-06, 19:56
Ma sikeresen bonyolítottunk egy 40 km-es egyszerű tesztet, 72 MHz-en, 25W kimenővel.
A vételi oldal egyszerű szintézeres dual converziós corona vevő volt.
Előtte verbális forgalmazást 200 km-en végeztünk ugyanezzel az adóval, a PPM jel átviteli távolsága azonos, így nagy valószinűséggel ugyanennyi a távirányítás hatótávolsága is.

ati
2011-08-07, 00:05
Ma sikeresen bonyolítottunk egy 40 km-es egyszerű tesztet, 72 MHz-en, 25W kimenővel.
A vételi oldal egyszerű szintézeres dual converziós corona vevő volt.
Előtte verbális forgalmazást 200 km-en végeztünk ugyanezzel az adóval, a PPM jel átviteli távolsága azonos, így nagy valószinűséggel ugyanennyi a távirányítás hatótávolsága is.

És hozzáteszem, hogy adó oldalon GP volt mindkét esetben, vevő oldalon a Corona eredeti darab drót-ja, ill. GP antenna a nagyobb távon. Bár bíztunk benne hogy működik, de meglepően jól sikerült. Távirányításhoz a képen kezemben látható mikrofont lecseréljük a távra.

pali
2011-08-11, 06:11
Milyen kár, hogy B. Gábor "gerincproblémák" miatt már nincs közöttünk, megnézhette volna a 150km-es távirányítót élőben, sőt ki is próbálhatta volna.

L1P1
2011-08-11, 09:03
es raadasul azt mondjak hogy ebbol mar fel se epul soha.
amugy a taviranyito 40km-en mukodott tenyleg. ott voltam lattam es ami biztos hogy ebben nincs szoftver problema mivel a tav gyari cuccait hasznalja ami ugye mar tobb ezer ember altal tesztelve van. szerintem ez egy lehetoseg lehet annak akinek van mar 72-es tavja es meg akarja nezni az fpv vilagot.

csl
2011-08-11, 09:48
Szia Füligjimmy, gratulálok az elért távolsághoz!! A "verbális 200 km" is nagyon szép reményekkel kecsegtet, mostmár csak egy ilyen hatótávolságú repcsit kéne hozzászerkeszteni, nomeg a "látást" is ;D Szívesen olvasnék a teszt körülményeiről (föld-föld volt? köztes domborzat? QTH magasságok mennyire számítottak bele?) A távir és az adó illesztését hogyan oldottátok meg?
Ha jól tudom, ebbe a sávba (72-73 MHz között) kb 50 csatorna fér el ... ha többen rázizzenünk erre a sávra, pláne ha ekkora teljesítményekkel, akkor már most el kellene gondolkodnunk valamilyen "légtérgazdálkodáson", légtér és frekikoordináción, hogy ne verjük le egymást, mint az a bizonyos vak azt a poharat. Gondoltatok már erre?
Előre is köszi a választ
Laci

Füligjimmy
2011-08-11, 15:16
Gép...
Terveztem és már régen megépítettem egy viszonylag nagy hatótávra tervezett gépet.
A berepülés már rég megtörtént, viszont komolyabb távolságra robotpilóta nélkül nem engedjük el.
Ez ugyan még nem képes 200 km-t repülni, de már a fejemben van a következő masina, ami kifejezetten ilyesféle távolságra készül...

A távtesztet a sztratoszféra projekt mellett végeztük, kihasználva hogy Zsoltéknak úgyis autózniuk kellett.
Így egyszerre tudtuk tesztelni a video és a 72 MHz-es rendszer hatótávolságát.
A kapcsolat föld-föld jellegű volt, az adó a hegyen, a vevő pedig autóban.
A távoli verbális kapcsolat tesztje egy rádioamatőr segítségével történt.
Szerintem nem fogunk túl sokan rászokni erre a frekire, mivel nem mindenki szereti az analóg technikát.
Sokan TS, DMD és hasonló rendszereket használnak, ők nem hiszem hogy váltanának.
Néhányunknak bőven elég az a "néhány" csatorna, arról nem is beszélve hogy rajtunk kívül máshonnan nem nagyon lehet beszerezni ilyen hardvereket, mi pedig figyelünk a frekvenciákra.
72.000-tól 72.990-ig elég sok freki áll rendelkezésre, még ha 0.020 MHz-enként is léptetnénk.
Sima FPV célra kvarcos, fix frekis rendszereket adtam eddig ki, a frekiket pedig gondosan nyilvántartom.
Így azt hiszem nem fogjuk leverni egymást.
A gyengébb, más forrásból beszerzett rendszerek használóinak nem garantálok semmit, főleg ha nem ismerem a frekijüket. Azonban nem hiszem hogy azonos időben azonos frkvencián fogunk repkedni bárkivel is, mert lehetőleg nem az átlagos vásárolható kvarc-frekiket használom. A cucc meg szerencsére nem szór szerteszét.

ati
2011-08-12, 06:31
Hiszen ha már ott tartanánk, hogy koordinálni kelljen a frekvenciahasználatot!
Én sem félek ettől. Ezek a berendezések nem a pályakezdő kategóriába tartoznak, ha valaki erre vetemedik, az feltehetően tudja, vagy megtanulja a rádiózás forgalmazási szabályait (ha rádióamatőr, akkor hivatalosan is tudnia kell).
De ennyire ne szaladjunk előre. A kísérlet célja a 72MHz megismerése volt. Meg kellett győződni arról, hogy ténylegesen is úgy működik ahogyan azt feltételeztük. Én kisebb távot saccoltam. Az én elvárásaimat überelte.

ati
2011-08-14, 14:15
Van műszaki megoldás is, egy APRS rendszerrel nyomon lehetne követni automatikusan az összes repülő repülését és műszaki paramétereit, pl. a pillanatnyi frekvenciát.

csl
2011-08-15, 11:32
A távtesztet a sztratoszféra projekt mellett végeztük, kihasználva hogy Zsoltéknak úgyis autózniuk kellett.

Köszi a választ, akkor majd ott fogom figyelni a fejleményeket...

Sokan TS, DMD és hasonló rendszereket használnak, ők nem hiszem hogy váltanának.
Néhányunknak bőven elég az a "néhány" csatorna, arról nem is beszélve hogy rajtunk kívül máshonnan nem nagyon lehet beszerezni ilyen hardvereket, mi pedig figyelünk a frekvenciákra.
72.000-tól 72.990-ig elég sok freki áll rendelkezésre, még ha 0.020 MHz-enként is léptetnénk.
Sima FPV célra kvarcos, fix frekis rendszereket adtam eddig ki, a frekiket pedig gondosan nyilvántartom.
Így azt hiszem nem fogjuk leverni egymást.

Okay, én csak arra gondoltam, hogyha valaki elindul távolra és a gépe már 30-km-re van, és ott valaki lokálban egerészik ugyanazon a frekin, esetleg nagyobb teljesítménnyel, akkor ugyanúgy "kinyomhat" mint annakidején a CB-rádiósok egymást... vagy ez nem jó hasonlat?

csl
2011-08-15, 12:46
Van műszaki megoldás is, egy APRS rendszerrel nyomon lehetne követni automatikusan az összes repülő repülését és műszaki paramétereit, pl. a pillanatnyi frekvenciát.

Igen, remek lenne az APRS, ez minden szükséges infrmációt tartalmazhatna, és megoldott lenne a Google Mapson a nyomonkövetés,... csakhát hogyan jutunk el egy APRS gate-ig? Azt tudom, hogy rádióamatőr frekiken ez megoldott, és van átjátszóhálózat is hozzá. Magához az APRS-t rendszer használatához is kell rádióamatőr vizsga, vagy rendszer szabad felhasználású? Esetleg létezik hozzá internetes "bejutási" lehetőség? Mert akkor egy mobilinternettel ez is megoldható lenne...

Füligjimmy
2011-08-15, 12:52
Jó hasonlat, de erre figyelünk.
Mint mondtam, nem adjuk ki kétszer ugyanazt a frekit.
Ha meg valaki normál teljesítménnyel ad, az nem igazán tudja zavarni a vezérlésünket még nagyobb távolságban sem.
Na jó, 200 km-re már lehet hogy zavarná, de olyan messzire egyenlőre nem megyünk.

ati
2011-08-15, 15:45
Nemcsak a Goggle, hanem saját szerveren is megoldható, esetleg saját gw. Ezt hamarosan meg fogjuk oldani. Jelenleg a technikai alapoknál tartunk. Még az APRS elnyeiről a GSM modulokkal szemben sem skerült sokakat meggyőzni, pedig ez akkor is működik, ha nincs térerő.

Peck
2011-08-15, 15:53
Ez dícsérendő, de ahogy te is írtad ati, nem mindenkit lehet meggyőzni, akkor mi lesz a használatával? Ok, nem vagyunk sokan, kicsi az esély hogy egyszerre repüljünk, stb.
Ezzel az erővel akkor össze lehetne dobni 1 Google Maps-os térképet, ahol mindenki bekattinthatja mikor, hol milyen frekiken szándékozik repíteni. Hmm?

ati
2011-08-15, 16:22
Hát .... Szerintem van más előnye is az APRS-nek, amiért érdemes feltenni a gépre, pl. a mocsárban könnyebben megtalálod a lezuhant gépedet. Saját érdeked, hogy közöld a többiekkel az infókat. Ha mégsem akkor az másik eset, erre más elkerülő módszer kell. Mivel az APRS létezik és jól kiforrott, én javaslom bevezetését.

GPeti
2011-08-15, 16:26
Tudnál bővebben írni mi is az az APRS esetleg az adatátvitel protokolja is kéne.
Szeretném ha az OSD-m kicsit többet tudna mint amit lehet a kínai piacon kapni.

ati
2011-08-15, 16:42
Automatic Position Reporting System
Egy amatőr packet hálózatra alapozott rendszer. Arra szolgál, hogy a GPS koordinátákat a mozgó állomás szétküldje a háózaton. A Google térképen is megjeleníthető. Feltesze egy ilyen cuccot a gépedre és mások is látják a neten, hogy merre repülsz. Ezen túl egyéb infókat, pl. frekvencia is továbbít.
Protokollja nyilt és hozzáférhető.
www.aprs.org/doc/APRS101.PDF

Peck
2011-08-15, 17:14
Ez eddig oké, de most akkor fel akarsz rakni még1 rádiót is a gépre?
Mondjuk mostmár értem miért mondtad hogy van előnye a GSM modulhoz képest :)

Füligjimmy
2011-08-15, 18:04
A hozzávalók már megvannak egy ideje, csak foglalkozni kéne vele "kicsit".
Meg még néhány egyéb dologgal is.
Sajnos az időtényező rendesen beleszól a dologba.

A 72 MHz-el kapcsolatban pedig szerintem nem nagyon kell aggódni, szándékos zavaráson kívül más félnivalónk egyenlőre nincs.
Nagyon sok egyéb irányítórendszer áll rendelkezésre, sokan ezek közül választanak.
Az analóg technika már a múlté (vagyis a miénk, de ennek örülünk). :D

ati
2011-08-15, 18:15
Ez eddig oké, de most akkor fel akarsz rakni még1 rádiót is a gépre?
Mondjuk mostmár értem miért mondtad hogy van előnye a GSM modulhoz képest :)

A GSM is egy rádió.

Stallmaster
2011-08-15, 20:31
szerintem kezdetnek az is elég, ha a 72mhzesek beírják ide, hogy hol mikor repülnek. ha net kell az APRShez, akkor már úgyis megnézem a fórumot:)

csl
2011-08-16, 10:26
Hát .... Szerintem van más előnye is az APRS-nek, amiért érdemes feltenni a gépre, pl. a mocsárban könnyebben megtalálod a lezuhant gépedet.
Jól értem, hogy a gépen lévő pocket rádió nagyobb biztonsággal éri el akár a földről is valamelyik APRS átjátszót, mint a videocsatornába kevert telemetria a video vevőt? Tehát emiatt célszerű a gépre mégegy adót pakolni ... ezzel akár duplikálni lehetne az OSD-t? vagy ez annyira üzembiztos lehetne, hogy elég lenne a földön bekeverni a videojelbe az OSD-t?

GPeti
2011-08-16, 10:40
Az APRS 144MHz amatőr sávon ad, viszonylag elég kis frekvenciának számít, jól terjed.
Saját tapasztalat hogy ha pl az 5.8gigás videóadómmal tőlem leszállok a magas fűben náhány 10méterre akkor már nincs is kép viszont a levegőben kilométeres nagyságrendben fogható.

csl
2011-08-16, 13:25
Igen, ahogy megyünk egyre feljebb a ferekvenciában, úgy hasonlítanak egyre inkább a terjedési viszonyok a fény terjedéséhez, de azt azért nem gondoltam volna, hogy 5.8 gigán már egy kis fű is gondot okoz.

csl
2011-08-16, 13:56
Az APRS 144MHz amatőr sávon ad, viszonylag elég kis frekvenciának számít, jól terjed.

Ez a freki viszont kísértetiesen a 72 MHz 2. felharmonikusának tűnik >:( pedig már kezdtem örülni, hogy végre össze lehet állítani egy olyan rendszert, ahol a frekvenciák elég távol vannak egymástól...

ati
2011-08-17, 06:09
Nos. A repülőn a 72MHz vevőfreki, a fedélzeten esetlegesen lévő 144MHz-es adó lefelé semmiképpen nem zavarja. Hacsak nem valami nagyon bóvli cuccot használunk. A rádióamatőr frekvenciáknál sajnos ez a helyzet 72*2=144 vagy 144*3=432MHz, mindkettő versenysáv a 144 és a 432MHz is. A tapasztalat azt mutatja, hogy csak akkor van zavarás "profi" berendezések alkalmazása esetén, ha a frekvenciák pontosan a felharmónikusra esnek, ha néhány 10kHz-el elhangolok, a zavarás megszűnik. Tehát ez a probléma csak a földi állomásnál fordulhat elő akkor, ha a 72MHz-es adó antennája túl közel kerül a 144MHz-es vevőjéhez. Én a kitolható árbocom tetejére teszem a 72MHz-es adó antennáját, az egy triple-leg, igy az lefelé semmit nem zavar, a többi antenna árnyékolt zónában van. És nem győzöm hangsúlyozni, hogy megéri profi cuccot használni, nem kell mindíg a legolcsóbb kinai vacakot.

an2
2011-08-23, 12:25
A jelenlegi helyzet a távirányítás sávjain:

868MHz: free sáv. Legálisan teljesítménykorlát 100mW, ennél nagyobb powert tilos használni. Erősen zavart ipari sáv.
[/i]

Ezt mire alapozod?
Amíóta nem 2.4ghzt és nem 35 mhz-et használok, azóta nincs zavarásom 868-on.

ati
2011-08-23, 13:03
A teljesítmény korlát adott. Max.100mW és ipari sávnak van kiosztva, távirányítók, riasztók, baby-őrök, vezeték nélküli alkalmazások működnek ezen a frekvencián, és jellemzően ide gyártanak egycsipes adókat is. Persze ez nem jelenti, hogy mindenütt zavar lenne, csak szerintem egy ipari sávnak kiadott frekvenciát távirányítónak használni nem túl okos gondolat.
A legelőn valószínűleg semmi sem zavarja, városban annál inkább. Van aki 2,4-re esküszik.

Füligjimmy
2011-08-23, 15:18
Sima modellirányításra kiváló a 2.4.
Mióta ezen irányítok (kivéve FPV!!!) azóta nem volt rádiózavar miatti törésem.
Régebben 35-40 MHz-en kisebb-nagyobb zavarokon nem is lepődtem meg igazán, ez a két freki együtt járt vele. Csak az bosszantott már hogy kb. 10-15 gépem tört fogpiszkálóvá zavarok miatt.
A 2.4 meghozta a várt eredményt, FPV-n pedig ugyanezt a 72 érte el.
Valamiért ez a sáv zavar és forgalommentes.

Daine
2011-09-02, 15:09
Üdv!

Ráakadtam egy 72mhz LRS-re:http://www.dronesvision.com/7w-long-range-fpv-system-v4-supports-72mhz-2-4ghz-ppm-pcm-spcm-jr-futaba/

Daine
2011-09-02, 15:10
Akkor mégegyszer:
http://www.dronesvision.com/7w-long-range-fpv-system-v4-supports-72mhz-2-4ghz-ppm-pcm-spcm-jr-futaba/ ;D

ati
2011-09-02, 17:58
Ezek szerint nem ördögtől való a 72MHz, ha más is felfedezte.

Bigyula
2011-09-02, 18:55
Ezek szerint nem ördögtől való a 72MHz, ha más is felfedezte.

Persze, hogy más is felfedezte. Van olyan ország, ahol a 72 MHz legálisan kijelölt frekvencia modellirányításra. Csak nem Magyarországon. Ugyanúgy, ahogy a 900 MHz is free sáv az USA-ban, de Europában nem. Nem kötekedni akartam. A 72 MHZ-et azért használják kevesen - azért zararmentes -, mert nem "legális".

Üdv.

mcelek
2011-09-02, 22:48
Nekem van gyári Futaba szetttem, 72Mhz 46 CH ;D
Mire is van kiosztva ez a sáv szűkös kis Magyarországon?
EU van, vagy mi?

Bigyula
2011-09-03, 07:28
A Futaba távomhoz adott kezelési kézikönyhöz tartozik egy lap, amiben fel vannak sorolva az europai országokban "legális" frekvenciák (a hagyományos 35-40 MHz-eseken kívül). Ebben a 72 MHz-nél kizárólag Franciaország szerepel (72.210 MHz-től 72.490 MHz-ig). Van 41 MHz-es sáv is (a HK-nál kapható ilyen vevő), amely Franciaországban és Máltán (41.000 MHz-től 41.200 MHz-ig) "legális". Létezik még egy 26 MHz-es (26.815 MHz-től 26.945 MHz-ig) sáv Franciaországban, Finnországban, és Svédországban, de itt már nem minden csatorna használható mindhárom országban. Szintén a "renitens" Franciáknál van még 35.820-35.910-ig egy engedélyezett sáv, ami sehol máshol.

De, ha igazán egzotikusat akarsz, rendelj az USA-ból 50 vagy 75 MHz-es modult. Ott az is "legális" a 72Mhz-en kívül. Viszont, ott nem használhatsz 35-40 MHz-es rádiót, mert az másra van fenntartva.

ati
2011-09-03, 07:49
Na igen, ez egy kicsit más, mint a 900MHz. Ez a sáv az OIRT miatt volt foglalt, ami az EU miatt megszünt. Szintén EU-s országokban már ki is van osztva. Ugyanennek a sávrésznek egy másik szegmense az 50MHz-nek is hasonló a története.
Az 50MHz-et már sikerült visszafoglalni. Ez ill. a 3.5GHz folyamatan van. A történet nagyon sok speciális "magyar" jellegzetességgel bír. A MRASZ (akinek elemi kötelessége lenne ezen frekvenciák mielőbbi visszaszerzése) szerint nincsen szükség ezekre a frekvenciákra - csodálkozunk, hogy a HIF nem siet kiosztani. HA8MV barátom a közelmúltban ez okból ki is lépett a MRASZból, ami ma már csekély létszámú gitegylet, ahol az átlagéletkot 80 év felett van. Ez a magyar rádióamatőr mozgalom szégyenfoltja , amiről nem szivesen beszélünk.
Azonban a rádióhullámok nem állnak meg a határoknál és a nemzetközi versenyeken leszarják a magyarok problémáit. Őket az érdekli, hogy ott vagy a frekin, vagy nem vagy. Ez utóbbi esetben nem is létezel.
A 900MHz egész EU-ban mobilsáv, ezt valóban nem illik használni. Ezt a sávkiosztási problémát nem kéne összekeverni a frekvenciakiosztással ami az egész bolygóra vonatkozik, ebben valóban 900MHz free sáv az USA-ban.

Bigyula
2011-09-03, 09:38
Nekem van gyári Futaba szetttem, 72Mhz 46 CH ;D
Mire is van kiosztva ez a sáv szűkös kis Magyarországon?
EU van, vagy mi?

Az, hogy Eu van, nem jelenti azt, hogy az Eu-ban használt frekvenciakiosztás automatikusan érvényes nálunk is. Az Eu-ban is országonként eltérő lehet, hogy egy adott frekcvenciát ki, és milyen célra használhat.

ati
2011-09-03, 10:22
Ez igaz, de épeszű ember nem gondolhatja komolyan, hogy gyakorlatilag fenntartható és kivitelezhető. A rádióhullámok nem állnak meg a határoknál (amik már amúgy sincsenek), mostmár egységes és szabad kereskedelem van, tehát a berendezések is szabadon áramolnak egyik országból a másikba. A lakosság is ösztönszerűen gondolja hogy egységes a szabályozás, és nemigen foglalkozik a mesterséges különbségekkel. Én még emlékszem arra a korra, amikor a CB rádiókat be kellett jelenteni és lepecsételték.
A bürokrácia és ostobaság mindíg is létezett, sőt az 1990-es években (lehet még ma is) még sok olyan jogszabály volt hatályban, amit már senki sem tartott be pedig hatályosak.
A 432-438MHz-es sávban nincsen külön távirányítás szegmens, ezért a többi digitális üzemmóddal is kell számolni, 70-72 amatőr rész, 72-73 csak távirányítás. Ezt úgy tűnik átgondoltabban találták ki. OIRT műsorszóró sáv volt, terjedés állandó és kitűnő, (lsd. tesztjeinket). Ha van rá igény kiadják, mint az 50MHz-et is (másra úgysem lehet), de miből derül ki, hogy van rá igény?!!

Bigyula
2011-09-03, 11:39
Én sem gondolom, hogy a rádióhullámok megállnak az országhatároknál, de ezért van a teljesítménykorlát: elvileg a forgalomba helyezet modelltávirányítók max. 100 mW-tal sugározhatnak. Ennél nagyobb adóteljesítményhez engedély (rádióamatőr vizsga) kell. Viszont, naponta látok belinkelve 5, 7, 10, vagy több Wattos teljesítményű adókat távirányításra, képátvitelre (35, 40, 72, 433, 868 MHz-en, 1.2, 2.4, 5.8 GHz-en), és nem hiszem, hogy ezek vásárlóinak van ilyen vizsgája, engedéje. Tisztelet a kivételnek.

Egyébként, az, hogy lehet valamit kapni az EU-ban, és haza lehet hozni, az nem jelenti azt, hogy használni is lehet "legálisan". A jelenlegi szabalyozás ismereteim szerint nem bünteti a forgalmazót, ha olyan készüléket ad el, amit itthon nem lehetne használni (pl. lehet kapni 35 MHz B sávos távirányítót). Viszont az üzemeltetőt seggbe rúghatják, ha használja, és megtalálják.

ati
2011-09-03, 12:17
Az igény és szükség már megvan az EU-ban az egységes szabályozás megteremtésére, folyik is és kis idő elteltével meg is fog valósulni. A kereskedelmi szabályozás a forgalomba hozót kötelezi a szabályok betartására. (ezért volt az a cetli a rádiód mellett). Semmiképpen nem a vásárlót, tehát igenis, ha Te veszel alamit az EU-ban, akkor nyugodtan használhatod bárhol (hacsak egy cetlivel fel nem hívják a figyelmedet, hogy ez nem így van) persze, ha az egyéb szabályozást nem érint. Ilyen lenne az amatőr vizsga, azaz külön engedély. Már ma sincsen ember aki képes lenne betartani az egyes államok eltérő szabályozását, így ez is az egységesítés felé halad. Az amatőr társadalom 50%-a azt sem tudja biztosan hogy már engedélyezett az 50MHz.
A 100mW-ok játékszerekbe valók, azzal a teljesítménnyel komolyan FPV-zni biztosan nem lehet. Azt már többször megállapitottuk a fórumon, hogy amatőr licensz nélkül FPV-zni nemigen lehet legálisan. 1240-1300MHz-et egyáltalán nem használhatod. Véleményem szerint nem mindegy, hogy valaki milyen "illegalitás" választ. Zavarja a GSM-et, a repülőket, vagy bármit, vagy csak egy kicsit nagyobb powerral ad egyébként legalizálható sávban, mert lusta volt letenni az amatőr vizsgát, vagy mert a jogi szabályozás nem képes napra készen követni az igényeket.
Mégegyszer: 35, 40, 868MHz nem volt és nem lesz soha amatőrsáv, itt semmiképpen nem fogadható el a teljesítménykorlát és sávhasználat szabályainak felrúgása.
433MHz, 1240, 2,4 5.8 amatőrsáv, 50MHz (már nálunk is), 72MHz ((4m)náluk még nem) amatőrsáv volt is és lesz is.
Ezeken a sávokon amatőr licensszel lehet W-okkal rádiózni.

mcelek
2011-09-05, 23:21
Az EU jogharmonizáció leginkább elnéző, nem szűnt meg korlátozás, de EU-n belűl nem csak Franciaországban használhatom a frekit. Ha előkapnak ejnyebejnye címen, akkor a demokratikus elvek szerint ;) Magyarország a kissebb, ezért a nagyobb ország szabálya érvényesül ;D

ati
2011-11-03, 05:52
Egy kis érdekesség: Összehasonlítottam az általunk használt frekvenciákat : a power minden esetben ugyanaz, értéke mindegy,
a felhasznált kalkuláció a klasszikus képlet, csak tiszta rálátás esetén érvényes. Free space loss = 32.4 + 20xLog F(MHz) + 20xLog R(Km)

1.Összehasonlítás: frekvencia szerint, a vevő érzékenysége egyforma (-117dBm) ez egy kommunikációs készülék átlaga. Mekkora az elvileg áthidalható távolság?

72MHz-en 191km
433MHz-en 32km
1260MHz-en 11km
2400MHz-en 6km
5800MHz-en 2km

2.Összehasonlítás: frekvencia szerint, a vevő érzékenysége egyforma (-100dBm) Ez a MICRF620Z típusú IC ,a TS-é. Mekkora az elvileg áthidalható távolság?

72MHz-en 27km
433MHz-en 4.5km
1260MHz-en 1.5km
2400MHz-en 0.8km
5800MHz-en 0.3km

Természetesen a hullámterjedési sajátosságok a valóságban lényegesen befolyásolják a tényleges eredményeket.

csl
2012-04-16, 15:04
Ez a készülék átalakítható 72 megás távirányításra? Érdemes vele kísérletezni? (persze amatőr liszensszel):

Motorola GM 350 típusú URH rádió 66-88 MHz-ig 25W,4 csatornás

Most elérhető áron hozzá tudnék jutni egy ilyenhez...

ati
2012-04-17, 07:55
Igen, csak programozni kell.

f-romi
2012-04-17, 09:26
talalkoztam ilyen keszulekkel 1xxMHz tartomanybol is...Az i atprogramozhato 72-re, vagy csak az, amely 100MHZ ahalttikent van emlitve.

csl
2012-04-17, 10:21
Köszi ati, akkor "rámozdulok" :)

ati
2012-04-17, 12:59
talalkoztam ilyen keszulekkel 1xxMHz tartomanybol is...Az i atprogramozhato 72-re, vagy csak az, amely 100MHZ ahalttikent van emlitve.

Csak a 68-80MHz-es. Van hasonló más frekikre is, de azokat nem lehet csak a saját sávon belül programozni. Ez a ritkább.
Egy soros programozó kábel kell hozzá és progi, amivel PC-ről programozható.

capriv6
2012-04-17, 15:03
Sziasztok

Elővigyázatosság!!!
Mivel nagyon elterjedt mostanában a 72Mhz igy szerintem legalább zárt körön belül nyilvánossá kellene tenni a frekvenciákat... szerintem mindenki tudja hogy miért....
A 72Mhz nagyon terjed és nagy a hatótáv....

UDV

f-romi
2012-04-17, 15:40
csak ki az, akiben megbizunk ennyire?

ati
2012-04-19, 09:32
Azért nem vészes a helyzet. A gép és az adó távolsága sem mindegy. Ha nagyon messze repülsz akkor jelenthet ez gondot, hogy egy helyi adó erősebb, mint a tied. Ha pedig rosszindulatú beavatkozásról van szó, akkor bármelyik rendszer támadható. A frekvenciákat önkéntes alapon és a saját civilizált érdekünkben jó lenne egyeztetni. Pl itt is nyithatunk egy topikot erre a célra.

capriv6
2012-04-19, 12:34
Pont erre a megoldásra gondoltam én is....
(de én még nagyon csirke vagyok)

Azért nem vészes a helyzet. A gép és az adó távolsága sem mindegy. Ha nagyon messze repülsz akkor jelenthet ez gondot, hogy egy helyi adó erősebb, mint a tied. Ha pedig rosszindulatú beavatkozásról van szó, akkor bármelyik rendszer támadható. A frekvenciákat önkéntes alapon és a saját civilizált érdekünkben jó lenne egyeztetni. Pl itt is nyithatunk egy topikot erre a célra.

f-romi
2012-04-19, 12:40
ne legyen tul nyilvanos...lehetne aztata pl, hogy Atinak elkuldjuk pl., o meg berakja egy meghivasos alapon mukodo megosztott fileba.. Igy, csak azok latjak, akik erintettek es ha ugy talan szerkeszthetik is. Ugy is fel elhetne darabolni hogy kelet MO 1,6,11,16...ch, nyugat 2,7,17..., stb. Teny, ehhez nemi cserebe is kellene talaln, de sokan syntyvel mennek. Bocs, csak egy otlet. De akar egy googli terkepet is lehet csinalni kb. hatotavok megjeleolesevel. Es akkor meg csicsasabb. Mivel nem vagyok megbizva ezzel, csak okoskodom, egyenlore :)

Stallmaster
2012-04-19, 15:15
ha jol tudom Fuligjimmynel ossze vannak gyujtve az altaluk kiadott cuccok frekvenciai

Bigyula
2012-04-19, 15:33
ha jol tudom Fuligjimmynel ossze vannak gyujtve az altaluk kiadott cuccok frekvenciai

Ezügyben már kerestem Atit. Mivel hozzám került Füligjimmy konfigja, szerettem volna megtudni, hogy mi a frekije (szintézeres vevő, az adómodult meg nem akartam szétszedni). Azt a választ kaptam, hogy a nyilvántartás nincs aktualizálva, nem tudja a pontos frekit.

f-romi
2012-04-19, 15:51
majszoljatok, hogy ki gyujti ossze...

mcelek
2012-04-19, 21:43

Simán küldjetek körbe egy privátot, így belső információ marad és a közvetlen ismerősök tőletek értesülhetnek.
Nekem is van egy kristályos szettem: 72Mhz 46ch (72,710) nem nagyhatótávú, csak vésztartalék, nem használom 8)

Stallmaster
2012-04-19, 23:28

Simán küldjetek körbe egy privátot, így belső információ marad és a közvetlen ismerősök tőletek értesülhetnek.
Nekem is van egy kristályos szettem: 72Mhz 46ch (72,710) nem nagyhatótávú, csak vésztartalék, nem használom 8)

Jo, akkor ha nekem elkuldik az adataikat a 72mhz-t hasznalok (pontos freki, adoteljesitmeny, melyik kornyeken repulsz), osszegyujtom egy listaba es visszakuldom mindenkinek.

BCorsa
2012-04-21, 21:28
Sziasztok 72 megások :D

Érdekelne nektek mi a rekordotok vele?
Nekem 5100m, de mivel egyéni rekord is ezért nem feszegettem tovább...

Bigyula
2012-04-22, 08:04

Na jó, de mekkora adóteljesítménnyel?

BCorsa
2012-04-22, 08:10

Na jó, de mekkora adóteljesítménnyel?

10w-al 8)

capriv6
2012-04-22, 08:28
UDV

1,5Km 1W-al (kis modul) amit repültem..az rssi 40%-ot csökkent.

BCorsa
2012-04-22, 08:34
Triple leg a földön, a gépen a gyári drót antennát használsz?
Nekem nagyon sokat segített, hogy felállítottam kb 40cm-t a vevő antennáját, lehet meg kellene emelni a triple leg-et.

UDV

GPeti
2012-04-22, 08:37
Szerintem egy jól méretezett antenna kell, ezen a frekvencián már kezelhetőek a méretek.

Bigyula
2012-04-22, 08:38
10w-al 8)

Akkor még feszegetheted a határokat. Szerintem meglehet a 15 km is. Persze csak akkor próbáld, ha van a gépen RTH.

BCorsa
2012-04-22, 08:49
10w-al 8)

Akkor még feszegetheted a határokat. Szerintem meglehet a 15 km is. Persze csak akkor próbáld, ha van a gépen RTH.

Természetesen van a jól bevált C4S :D

capriv6
2012-04-22, 08:59
Igen!

Gépen meg van emelve az antenna kb 300mm-ert felfelé.
Földön Triple leg van.

Triple leg a földön, a gépen a gyári drót antennát használsz?
Nekem nagyon sokat segített, hogy felállítottam kb 40cm-t a vevő antennáját, lehet meg kellene emelni a triple leg-et.

UDV

Stallmaster
2012-04-22, 10:38
nekem 2w, 3km, de ott vége volt a videónak. már szereztem EMESE-t, ugyhogy hamarosan megyünk tovább

BCorsa
2012-04-22, 12:12
nekem 2w, 3km, de ott vége volt a videónak. már szereztem EMESE-t, ugyhogy hamarosan megyünk tovább

Milyen adód/vevőd van, hogy elment 3km-en?

Stallmaster
2012-04-22, 13:57
szerintem insun lehet, 1,2giga 800mW. lehet, hogy bírta volna tovább, csak abban a pillanatban, ahogy masszív zajosodást észleltem visszafordultam. mivel nem volt robotom, nem mertem megkockáztatni a kimaradást.
http://www.youtube.com/watch?v=eWSeL0pmdYg 4:15nél

BCorsa
2012-04-22, 16:38
Jól tetted, robot nélkül nem szerencsés feszegetni a határokat.
Rssi-t kivezetted? Kíváncsi lennék mennyi lenne 2w-al 3km-en.
Milyen vevőt használsz? Hogy áll az antennád?

Stallmaster
2012-04-22, 19:38
vevő: corona 8csatis szintézeres vevője, gyári antenna, gépen kívül vezetve úgy, hogy x,y,és z koordinátatengely szerint is álljon egy-egy része(nem tudom értelmesebben elmagyarázni:D) magyarul bármilyen szögben álljon is a gép, tuti legyen jel. rssi-t kivezettem a team black sheep féle mod szerint, de még nem próbáltam ki, valszeg szombaton kaptok videót amin látszik, de akkor már 10wattos üzemmódban repülök, úgyhogy nem nagyon fog változni az rssi szerintem:D (szvsz a 2watt is elég lenne 6-7km ig)

BCorsa
2012-04-22, 19:45
Kiváncsi leszek, mert nekem azért megy lefele rendesen...10w-al
most rp6d1 van benne 4km-en 65-75 kb

BCorsa
2012-04-30, 21:33
Sziasztok!

Ma sikerült a 7km-es határt átlépnem :D
10w-al 65% körül volt az rssi. Egy pillanatra sem volt kihagyás! 8)
Sztem hamar meglesz a 10km is, csak akksi kérdése, nem az irányításon fog múlni.
Nem dicsekvés, csak azért írom, hogy mindenki lássa mennyire is használható ez a 72 megás történet!

Füligjimmy
2012-05-05, 22:39
Ha valakinek PCM-es Futaba adója van, figyelmébe ajánlom a vevőmet:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,110525.0.html
Sose használtam, nem jutottam Futaba PCM-es adóhoz, mostmár nem is tervezek ilyesmit.

Füligjimmy
2012-05-05, 22:44
Más. Frekinyilvántartás.
Egy táblázatba összeírtam az összes kiadott frekit.
A biztonság kedvéért a honlapomon (repcsi.fw.hu) tároltam hogy meglegyen.
Az FW több év után szépen törölte a honlapomat a rajta levőkkel együtt.
Előtte értesítettek természetesen... azon az e-mail címen amivel nyitottam.
Ami már vagy 4-éve megszűnt. És legalább 4 éve átírtam a jelenlegire!!!
Egy rakás kép, video, táblázat a nyilvántartással együtt elszállt.

distvan52
2012-05-20, 22:00
Nekem is épül a 72m adóm , mien vevőt ajánlatok amin van rssi és FS.

BCorsa
2012-05-20, 22:05
Szia!
Én rp8d1-et használok. Rssi-t ki tudod vezetni egy erősítőt érdemes ráfaragni.
PPM-et is ki lehet vezetni, de FS-nél meghülyül a jel...azt nem erőltetném, simán a szervó csatikra kell csatlakozni, ott jó az fs.

GPeti
2012-05-25, 19:15
Az nem baj hogy az amatőr sáv 70-70.5MHz között van? A 72 Megát biztos nem használja más a térségünkben?

capriv6
2012-05-25, 20:18
Szerintem nem engedélyezett de ezt nézd meg

http://www.mmbk.hu/rccsat.html

Az nem baj hogy az amatőr sáv 70-70.5MHz között van? A 72 Megát biztos nem használja más a térségünkben?

ati
2012-05-25, 20:42

Az amatőrsáv 70-72MHz a modellsáv 72-73MHz. Ez az EU freki egyeztetés alapján így került meghatározásra. Ez azt jelenti, hogy egy adott ország eldönti kiadja vagy sem, de másra nem adhatja ki. Úgyhogy max ülnek rajta. M.O-on műsorszóró sáv volt, ami megszünt, így tuti nincs senki rajta.

distvan52
2012-11-13, 20:20
Én is beszereztem egy RP8D1 vevőt de nem tudom hogy kell kivezetni az RRSi-t és a PPM jelet ,tudna valaki segíteni ebben.

eosbandi
2012-11-13, 20:44
Én is beszereztem egy RP8D1 vevőt de nem tudom hogy kell kivezetni az RRSi-t és a PPM jelet ,tudna valaki segíteni ebben.

google -> rp8d1 rssi -> elso talalat... keppel, rajzzal

distvan52
2012-11-13, 20:56
Köszi.

BCorsa
2012-11-13, 20:58

PPM-et ne vezesd ki ha kell failsafe, mert én is kivezettem, de failsafe-nél össze vissza ugrál a jel.
Az rssi-re pedig nem árt tenni egy műveleti erősítőt, de ez is fennt van a világhálón :D

ati
2013-03-10, 16:04
Üzembe helyeztünk egy jeladót az alföldön. 70,080MHz-en működik. Eddig Sopronból jelezték vissza hogy kitűnően hallják. Antenna tesztekhez jól jöhet.

pulsarxp
2013-03-10, 16:05
Ez folyamatosan sugároz valami jelet?

Stallmaster
2013-03-11, 19:41
mennyi rajta a kakaó?

pulsarxp
2013-03-11, 20:28
na ez engem is érdekelne, mert az adó pozícióját jól sejtem az légvonalban kb 307km :D

pulsarxp
2013-03-11, 20:28
mármint az adó, és Sopron :)

ati
2013-03-12, 05:27
Ad folyamatos vivőt, ill. távírózza az adatait. 10W power és egy kereszt-dipól van rajta vizszintesen.

pulsarxp
2013-03-12, 10:17
10W Sopronig :o nem semmi :) A kereszt-dipól elég iránysugárzó... vagy tévedek? :)

ati
2013-03-12, 10:59
A kereszt dipól: két dipól egymásra merőlegesen, abszolút körsugárzó. Ez a sáv eddig a csúcs.

eosbandi
2013-03-12, 12:34
Urak,
Akkor most van valaki aki kezeli a csatornakiosztást ? Szeretném beüzemelni az Atitól vásárolt adót, ehhez kellene nekem egy csatorna Csepel és környékére illetve egy Szekszárd és környékére....

ati
2013-03-12, 12:40
Szerintem erre legalkalmasabb ez a fórum lenne. Itt kell egy megfelelő oldalt, topikot nyitni, ahová mindenki beírja mit használ és azt is látja mit használnak a többiek, mint egykoron a modell-reptéri rendtartás elő is írta.

Stallmaster
2013-03-12, 20:37
a pontossag kedveert: fromi csinalta a doksit, csak nekem is van hozza szerkesztesi jogom, pu-ben irt frekiket szivesen beleirok barkinek. Nem tudom, jo otlet-e kirakni nyilvanosra a linket,eddig pu-ben terjedt...:

ati
2013-03-12, 22:03
Hát ha korrekt nyilvántartást szeretnénk, akkor célszerű lenne nyilvánossá tenni. Mivel eléggé sok frekvencia rendelkezésre áll, mindenkinek jut.

mach1.3
2013-09-09, 19:10
Kézi rádióban van olyan tipus ami az RX oldalon(max 5W) adni is tud a 25-88 MHZes sávban?

ati
2013-09-09, 19:26
Kézi rádióban van olyan tipus ami az RX oldalon(max 5W) adni is tud a 25-88 MHZes sávban?

Ezt nem értem. Rx az a vevő oldal, TX az adó. Van kézirádió erre a frekire, ami adni is tud.

mach1.3
2013-09-09, 20:11
Igen. ;) Nekem is részt kellene vennem rádió amatőr vizsgán. >:( Alapvető hiányosságom van.

Gondolom ezeket a rádiókat is programozni kell a megfelelő csatornára.Külső mikrofon csatlakozási lehetőség van ezeknél is?

üdv mec

ati
2013-09-09, 20:50
Igen, mint általában. Én Motorlát használtam, persze mobilt, nem kézit. A mikrofon bemeneten ment be a jel. 35W hatótáv 200km.

f-romi
2014-04-11, 15:49
most nezem, nekem meg megvan a fajl, amibe anno irogattunk... es tobben is tudjak szerkeszteni. Aktualis meg a tema a listarol?

pulsarxp
2014-04-11, 16:59
most nezem, nekem meg megvan a fajl, amibe anno irogattunk... es tobben is tudjak szerkeszteni. Aktualis meg a tema a listarol?

Szerintem igen, en is írtam bele tavaly.

f-romi
2014-04-11, 17:01
akkor minden OK

ati
2014-04-13, 07:03
Azt sem nehéz megcsinálni, hogy zavarás esetén lépjen egy csatornát automatikusan, a Motorola-nak van kivezetett vezérlése. Csak ehhez egy kétirányú összetett rendszer kell, amiben a repülő jelzi, ha nem veszi a táv jeleit. Ez már rendszerszintű megoldást igényel.

holysmoke2045
2014-04-13, 08:11
Hello!
Tehát mégis léteztek?! Nos,nekem volna egy 72-mhz vevőm,ha esetleg kellene valakinek,én nem használom,mert sosem volt ilyen távom,egy repcsiben volt benne,amit vettem kb. 1 éve.
http://rcpilot.hu/gall/adok_veszek_kepek/3529/20130404181318/elado.html

Bocs,ha zavartam.

ati
2014-04-13, 10:28
Mit kérsz érte? Ha jól látom kvarc-kristályos.

Csaba07
2014-11-17, 23:17
Én már úgy 2008 óta repítek 72MHz-en, két frekin.
Nagy hatótáv, és még sosem volt zavar!
Már teljesen erre vagyok berendezkedve.
2 táv 3 vevő, 3 kristálypár.... :-)
Ez a freki amúgy eredetileg a honvédségnek volt tartva, csak ugye nem használták.

ati
2014-11-18, 08:12
66 .. 73 MHz WBFM műsorszóró sáv volt, csak megszünt. A Franciák még használják, amúgy nemzetközi szinten is távirányító sáv. Elvileg ki is osztanák annak, csak senki nem kérte még. A legjobb freki, amit el lehet képzelni. Terjed, azért használták műsorszórásnak. A katonáknak nem kell, mert nem NATO kompatibilis, és van nekik elég frekijük - több frekijük van, mint katonájuk. :)
70MHz amatőr sáv, már nálunk is hivatalosan, tehát ki lehetne terjeszteni a tartományt 70-74MHz-ig, ami egész jó lehetőség lenne.