PDA

Teljes verzió megtekintése : FRSky hatotav problema

saxon
2011-08-19, 20:06
Sziasztok!

A problemam a kovetkezo. Az egyik gepen FrSky Telemetrias iranyitast hasznalok, 1,2ghz-es videorendszer mellett.
Vevo: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14356__FrSky_D8R_II_2_4Ghz_8CH_Receiver_with_Tel emetery.html

A vevot a jobb sulyelosztas miatt a gep vegere tettem,
http://z404.hu/rckepek/03k.jpg

a video-adot pedig elore.
http://z404.hu/rckepek/01k.jpg

A video-adon van egy lowpassfilter.
A foldi reszen egy 2,5m-es alvany tetejen van az Frsky modul, a repules alatt mindig teljes a ralatas a gepre.
Ezzel a konfiggal olyan 600m utan ( 100-150m magasban ) a modul elkezd jelezni ( 3 sipolas ), hogy a hatotav vegere kezdek erni..

Az antennakat V alakban helyeztem el, a TSherrer vevombol kiindulva, bar lehet, hogy 2,4ghz-nel ez nem jo igy...

Az 1km biztonsagos elerese a cel..mit valtoztatssak rajta? Az antennak ilyen alakban valo elhelyezese jo?

Koszi a elore is.:)

Saxon

Bigyula
2011-08-19, 20:30
Szia!

Nem biztos, hogy ez a probléma, de szerintem ne előre-hátra, hanem jobbra-balra döntsd meg az antennákat 45 fokban a vevőn.

Bigyula
2011-08-19, 20:32
Rosszul írtam: nem 45 fokban, hanem 90 fokban.

saxon
2011-08-19, 21:01
Szia!

A kep nem adja vissza, de az antenna elore-hatra es jobbra-balra is 90fokban van megdontve.

njozsef
2011-08-19, 21:17
Próbálj meg valahogy hatótávot nézni a földön úgy hogy a csipogás határára mész (legyen rálátás), ezután előbb a kamera tápját szeded le, majd a video adót is, ha növekszik a hatótáv akkor zavarja a kamera és/vagy a videoadó a vételt.
(a teljes vétel megszűnését a piros led jelzi villogással, elvileg egyedül is meg tudod nézni).

Az frsky range-test üzemmódja erre a mérésre nem annyira jó szerintem, mert nagyon kicsi a teljesítmény és becsapós lehet a végeredmény a reflexiók miatt.

saxon
2011-08-19, 21:33
Holnap kiprobalom igy is.
A range-test-tel probaltam, azzal nem volt gond.

Próbálj meg valahogy hatótávot nézni a földön úgy hogy a csipogás határára mész (legyen rálátás), ezután előbb a kamera tápját szeded le, majd a video adót is, ha növekszik a hatótáv akkor zavarja a kamera és/vagy a videoadó a vételt.
(a teljes vétel megszűnését a piros led jelzi villogással, elvileg egyedül is meg tudod nézni).

Az frsky range-test üzemmódja erre a mérésre nem annyira jó szerintem, mert nagyon kicsi a teljesítmény és becsapós lehet a végeredmény a reflexiók miatt.

njozsef
2011-08-19, 21:39
Zavarhatja még a szabályzó BEC-e is, de azt csak repülés közben tudnád nézni amikor megy a motor.
A szabályzóról jövő szervóvezetékre nem árthat egy ferritgyűrű.
Én úgy veszem észre ez az 1.2 video és 2.4 irányítás nagyrészt csak szerencse kérdése, hogy jó-e. (nekem is kb ugyanez van) fullra leárnyékolva. A Coronával nem volt jó (zavarta kb 1km volt). AZ frsky pedig működik. Gondolom az FHSS és a DSSS közti különbség ez.

leskope
2011-08-19, 21:39
Nincs baj az antenna elhelyezéssel, a kinai 1.2-es adód felharmónikusa üti le, hiába a jó minőségű lowpass filter, nincs megfelelően árnyékolva a video adód, be kell dobozolni, majd a tápot és a videót is áteresztő kondin kivezetni, mert a vezetékeken is kijön a felharmónikus.

saxon
2011-08-19, 21:52
A bedobozolas annyit tesz, hogy visszateszem a gyari dobozaba? ( a sulycsokkentes miatt szedtem ki belole.)
http://www.inesun.com/Brand-New-1.2GHz-12Channels-Wireless-AV-Receiver-and-8CH-800mW-Wireless-AV-Transmitter-Audio-Video--1946.html

Nincs baj az antenna elhelyezéssel, a kinai 1.2-es adód felharmónikusa üti le, hiába a jó minőségű lowpass filter, nincs megfelelően árnyékolva a video adód, be kell dobozolni, majd a tápot és a videót is áteresztő kondin kivezetni, mert a vezetékeken is kijön a felharmónikus.

leskope
2011-08-19, 21:59
Nem jó a gyári doboz! Az egész adót fém (faraday )kalickába kell rakni, még a nyomógomb sem lehet kint, a tápra 1.nF a
videóra néhány pF-os átvezetőkondit kell tenni, az adóra közvetlenül
csaklatozik a szűrő.

saxon
2011-08-19, 22:06
Ok, koszi, kiprobalom.
Egyebkent a filter hatasa mar igy is erezheto rajta, mert anelkul 400m utan mar sipolt folyamatosan, felteve viszont 600m-nel kezdett el csipogni.

mmormota
2011-08-20, 01:07
Próbáld ki 1280MHz-en, sokkal kevésbé zavarja a 2.4GHz-et.

Füligjimmy
2011-08-20, 09:17
Ezt az utat már végigjártam.
A dobozolás és az átvezetőköndik, na meg a lowpass ugyan segítenek valamennyit, de "nem az igazi".
Én azt javasolnám hogy az adód antennáját is cseréld le GP-re. Kb. fél óra alatt össze tudsz dobni egyet, és azonnal minimum +30% (Corona tapasztalat) növekedés.
Ha a vevő mindkét antennáját szintén lecseréled (egyik feltétlenül hegyével lefelé nézzen) az a már megnövelt hatótávodal további +30% körül tudod növelni.
Nagyon alászámoltam, nekem jobb eredmények lettek, de nem akarom hogy elbízd magad.
Nem mondom hogy ez csodaszer, mert így is zavarni fogja a video, attól függeltlenül melyik frekit használod.
Ha ugyanezt a rendszert video nélkül próbálod ki, a hatótáv sokkal nagyobb lesz.
Földön nem sokat érdemes tesztelgetni az njozsef által leírtak miatt. Nagyon változó eredmények jönnek ki, sokszor ugyanazon a helyszinen is.
Más a helyzet mondjuk ha egy komolyabb magaslati pontról teszteled, az valamelyest élethűbb eredményt ad.

GPeti
2011-08-20, 09:52
A legbiztosabb az 1.2 es adó mellé egy uhf LRS távirányítás.

Füligjimmy
2011-08-20, 10:10
Vagy egyéb...

saxon
2011-08-20, 12:17
Koszonom mindenkinek a valaszokat!
Elso korben kiprobalom a Mmormota altal javasolt 1280MHz-et, a vevo egyik antennajat pedig lefele allitom. Teszt vasarnap..
Jimmy, az antenna kapcsan kuldtem neked egy PÜ-t.

A legbiztosabb az 1.2 es adó mellé egy uhf LRS távirányítás.

TS-t hasznalok a Skywalkeren, az szepen teljesit. Csak akarok egy olyan gepet is, ami mindig a kocsiban van, es ha olyan helyen jarok csak elokapom es repulok egyet.:) Eddig egy 100cm-es csupat hasznaltam, de az Easyvel tobbet tudok fent lenni, helyigenye pedig még talan kevesebb szetszedve.

A skywalker + TS allvany, stb eleg sok helyet foglal, igy azt nem tarthatom mindig magamnal, míg az Easy a dobozaban + tav + a video-vevo taska boven elfer a csomagtarto feleben is..
Azert ha esetleg valakinek van elado TS vevoje, kerem irjon egy PÜ-t..:)

GPeti
2011-08-20, 19:06
De nem egyszerűbb ehhez egy 5.8 as videórendszer?

saxon
2011-08-20, 21:44
Azert hasznalom az 1,2ghz-et, mert ebbol van nem hasznalt adom. Az 5,8-as-nak nem joval kevesebb a hatotavja? ( minden fele tuning nelkul.) Nem ismerem azt a rendszert, nem olvastam még jobban utana

stasz
2011-08-21, 09:02
Azert hasznalom az 1,2ghz-et, mert ebbol van nem hasznalt adom. Az 5,8-as-nak nem joval kevesebb a hatotavja? ( minden fele tuning nelkul.) Nem ismerem azt a rendszert, nem olvastam még jobban utana

Nekem a bevrc-s 500mW-os 5.8GHz-es rendszer mellett előbb fogy el a távirányítás hatótávja, mint a videóé. A távirányítónak nálam jelenleg ~3.6km körül van a vége (Hitec 2.4GHz), videó még bírná, de hogy mennyit azt nem tudom.

jpeti29
2011-08-21, 09:58
a spectra neked elmegy 3.6km-re? ejha. Milyen vevővel? optima9?
milyen antenna van az 5.8on?

stasz
2011-08-21, 10:27
a spectra neked elmegy 3.6km-re? ejha. Milyen vevővel? optima9?

Igen, Optima 9. De még szerintem lehet növelni a hatótávját, mert gyári antennákkal megy + eléggé közel vannak a kábelek, elektronikák a vevő antennákhoz.

milyen antenna van az 5.8on?

http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,75914.msg1141291.html#msg1141291

leskope
2011-11-05, 10:57
Sziasztok!

Szétszedtem az FRSKY adómodult, miért van ezek két antenna kimenet?

http://kephost.hu/thumb-0544_4EB5082B.jpg (http://kephost.hu/share-0544_4EB5082B.html)

AR
2011-11-05, 12:05
Sziasztok!

Szétszedtem az FRSKY adómodult, miért van ezek két antenna kimenet?

http://kephost.hu/thumb-0544_4EB5082B.jpg (http://kephost.hu/share-0544_4EB5082B.html)

Upsz!
Ez melyik adó modul pontosabban? Csomagolás évjárat? Nekem van 2 is , de még távolról sem hasonlít!

Üdv AR!

GPeti
2011-11-05, 17:35
Valami diverzity kapcsolás van az antenna előtt.

leskope
2011-11-06, 07:53
Frsky v8ft, Futaba modul, nem telemetriás, kb 2 hónapja vettem a hobbyikingről.

AR
2011-11-06, 11:06
Frsky v8ft, Futaba modul, nem telemetriás, kb 2 hónapja vettem a hobbyikingről.

Ok! Így már elképzelhető, bár nem annyira érthető a különbség....hi
Nekem mindkettő telemetriás.
Próbáld ki mit csinál, ha átrakod az antennát a másikra! ;D

Üdv AR

leskope
2011-11-06, 12:28
Átrakrtam, ott csökkentett módban 3 métert tud, tehát szerintem nem is működik.

AR
2011-11-06, 15:26
Átrakrtam, ott csökkentett módban 3 métert tud, tehát szerintem nem is működik.

No lám csak!

http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?attachmentid=2992597

Bár értelmét nem látom. A nem telemetriásban átkapcsolható RX/TX antenna második antenna nélkül?
A telemetriásban meg mezei egy antennás kivitel? :o :o :o
Szerintem ez valami keresztrejtvény! ;D ;D ;D

Üdv AR!

njozsef
2011-11-11, 18:32
a transceiver chip eredeti gyári kapcsolási ajánlását használják. A corona is meg az frsky is.
Szerintem csak bennefelejtették a csatlakozót a gyártás során. lehetne az adó is olyan, hogy diversity, de akkor romolhatna az adóantenna átkapcsolásával a vételi oldalon a jelszint. Inkább úgy gondolták, hogy a telemetria legyen szar.
Léteznek amúgy olyan rc vezérlések ahol mindkét oldal diversity. Egy antennával is tudja az adást és a vételt. (kapcsolgat)

Ez a chip ugye egy adó-vevő, csak szoftver kérdése ezek szerint a használhatósága.

AR
2011-11-11, 20:02
a transceiver chip eredeti gyári kapcsolási ajánlását használják. A corona is meg az frsky is.
Szerintem csak bennefelejtették a csatlakozót a gyártás során. lehetne az adó is olyan, hogy diversity, de akkor romolhatna az adóantenna átkapcsolásával a vételi oldalon a jelszint. Inkább úgy gondolták, hogy a telemetria legyen szar.
Léteznek amúgy olyan rc vezérlések ahol mindkét oldal diversity. Egy antennával is tudja az adást és a vételt. (kapcsolgat)

Ez a chip ugye egy adó-vevő, csak szoftver kérdése ezek szerint a használhatósága.

Háááát? Benne felejtették? A gép beülteti és a végén a ferdeszemű kiforrasztja? :o Na nee! Csak a szerencsétlen elaludt... ;D ;D ;D
Az én telemetriásaimban egyikben sincs még csak a helye sem annak az aljzatnak!
A Chip amúgy egy mezei antenna átkapcsoló ott a végén. Adás vétel között váltja az antennát! :o 8)

Üdv AR!

njozsef
2012-02-19, 16:21
találtam ma egy érdekességet RSSI és CPPM ügyileg.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=19967
kiad egy PWM rssi-t és egy 8 csatornás PPM-et.
http://www.frsky-rc.com/uploadfile/images/image003_d4fr.jpg

icahone
2012-02-20, 15:43
találtam ma egy érdekességet RSSI és CPPM ügyileg.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=19967
kiad egy PWM rssi-t és egy 8 csatornás PPM-et.
http://www.frsky-rc.com/uploadfile/images/image003_d4fr.jpg

Igen de gondolom az RSSI kimenetet at kell alakitanod analog jelle hogy hasznalni lehessen. Szerintem a 8 csatornas nagytestver ugyanezt tudja, dupla annyi csatornaval, par $-al dragabbert.

mmormota
2012-02-20, 17:15
Igen de gondolom az RSSI kimenetet at kell alakitanod analog jelle hogy hasznalni lehessen.

Szerencsére ez nem bonyolult, egy RC tag megteszi. 100kOhm sorban, 10uF párhuzamosan, kész.

mustangp51d
2012-05-09, 12:15
Sziasztok!

Én is FrSky irányítással szeretnék FPV-zni, összeállt a rendszer, a repcsi, minden, viszont hatótávcsökkenést tapasztalok, ami azt jelenti, hogy 250 m távolságban a telemetriám csipog, hogy alacsony a jelerőssége az irányításomnak.

Az FrSky 2,4 Ghz-es, a videóadóm Lawmate 1W 1,2 GHz-es, használok hozzá dpcav-os LowPassFiltert. 1,240 GHz-en próbálkoztam először, aztán a problémát orvosolandó megpróbáltam az 1,280 GHz-et is, de a tünet hasonló, talán nem annyira, de itt is többször is előfordult telemetriás becsippanás hasonló távolságban.

Tegnap beszéltem erről a problémáról mmormotával, de feltenném a kérdést nektek is, hátha valaki ezzel irányítással tapasztalt hasonlót és talált rá megoldást. Nem célom a nagyon nagy távolságú repülés, de egy 1-2 km-t azért lenne jó ha tudna, mert akkor a biztonságérzetem meglenne rövidebb távolság esetén mindenképp. C4S robotot használok, persze ez is ad biztonságérzetet, de a becsippanás azért nem hagy nyugodni.

Szóval valakinek hasonló tapasztala az FrSky irányítással, 1,2 GHz-es videóadóval? Esetleg megoldásra vontakozó tapasztalatok / ötletek?

Előre is ksözönöm a segítséget!
Üdv,
Tamás

zafir38
2012-05-09, 12:20
Sziasztok!

Én is FrSky irányítással szeretnék FPV-zni, összeállt a rendszer, a repcsi, minden, viszont hatótávcsökkenést tapasztalok, ami azt jelenti, hogy 250 m távolságban a telemetriám csipog, hogy alacsony a jelerőssége az irányításomnak.

Az FrSky 2,4 Ghz-es, a videóadóm Lawmate 1W 1,2 GHz-es, használok hozzá dpcav-os LowPassFiltert. 1,240 GHz-en próbálkoztam először, aztán a problémát orvosolandó megpróbáltam az 1,280 GHz-et is, de a tünet hasonló, talán nem annyira, de itt is többször is előfordult telemetriás becsippanás hasonló távolságban.

Tegnap beszéltem erről a problémáról mmormotával, de feltenném a kérdést nektek is, hátha valaki ezzel irányítással tapasztalt hasonlót és talált rá megoldást. Nem célom a nagyon nagy távolságú repülés, de egy 1-2 km-t azért lenne jó ha tudna, mert akkor a biztonságérzetem meglenne rövidebb távolság esetén mindenképp. C4S robotot használok, persze ez is ad biztonságérzetet, de a becsippanás azért nem hagy nyugodni.

Szóval valakinek hasonló tapasztala az FrSky irányítással, 1,2 GHz-es videóadóval? Esetleg megoldásra vontakozó tapasztalatok / ötletek?

Előre is ksözönöm a segítséget!
Üdv,
Tamás

Ugyanezt az utat jártuk be!
Jöhet a wifi booster....! :)
kérdés mi a fontosabb: a távolság vagy a telemetria!

saxon
2012-05-09, 12:35
Sziasztok!

....

Szia!

En az egyik gepben frsky telemetrias vevot hasznalok, egy masik csupaban pedig a sima nem telemetrias vevot.
Az ado-vevo oldalon lecsereltem az atennakat Fulig Jimmy altal keszitett GP antennakra. A hatotavom jelentosen javult, a telemetria olyan 6-700m korul csippan be eloszor. ( a gep allasatol is fugg ) A nem telemetrias geppel 500m koruli hatotavig szoktam csak elmenni, az inkabb fold kozeli cirkalasra lett osszerakva.

Ha nagyobb tavolsagra ( vagy akar 1-2km-re de nyugodt szivvel ) szeretnel repulni, akkor szeritnem jobban megeri egy LRS rendszer beszerzese, mint elkezdeni fejleszteni ezt. A vegen kb ugyanott vagy arban es pl egy Dragon Link, vagy egy Thomass Sherrer nagyobb tavolsagokat tud nala.
En a TS-t hasznalom hosszabb tavra, 4-5 km korul még az rssi 90 felett van, 0,5-os teljesitmenynel, 2 km alatt az rssi-re ra se kell nezzek, hogy milyen erteket mutat.:) ( még ezen kivul kapcsolhato lenne 1, 2w-ra. )

A video rendszerem nekem is 1,2-es.

Udv_Saxon

mustangp51d
2012-05-09, 13:35
Köszi az eddigi válaszokat! :)

zafir38: mekkora volt wifi booster nélkül a hatótávod, és mennyire nőtt meg a wifi boosterrel? A kérdésedre: a távolság a fontosabb, a telemetria nem szükséges annyira mivel az RSSI-t ki tudom vezetni az FrSky vevőből, és azt meg tudom jeleníteni az OSD-n.

Ha nagyobb tavolsagra ( vagy akar 1-2km-re de nyugodt szivvel ) szeretnel repulni, akkor szeritnem jobban megeri egy LRS rendszer beszerzese, mint elkezdeni fejleszteni ezt. A vegen kb ugyanott vagy arban es pl egy Dragon Link, vagy egy Thomass Sherrer nagyobb tavolsagokat tud nala.

saxon: köszi a te válaszodat is. Egyelőre az FrSky mellett maradnék, és ezt próbálnám meg megoldani. Az 1 km jobbra-balra elég lenne nekem legalábis egyelőre, aztán meglátjuk. ;) Ha a wifi booster vagy valami más megoldás segítene ezen, akkor most azt mondanám, hogy ennyi így elsőre elég. Persze aztán lehet belátom majd, hogy jobb lett volna LRS rendszert venni...

njozsef
2012-05-09, 13:51
Csinálj egy hatótáv tesztet videoadóval és nélküle (bekapcsolt távnál 6 másodpercig az adón a gomb).
Rögtön kiderül, hogy zavarja-e a video.

Nekem az egyij DJT modulnak nem volt "bekötve" az antenna csatlakozóba a vezeték. (rpsma csati)
kb 250m hatótávom volt és csipogott.

mustangp51d
2012-05-09, 13:54
Nagy valószínűséggel a videóadó zavarja, mert anélkül amikor repültem más gépemmel, akkor ilyen távolságnál meg se szólalt. Most az FPVzéskor hallottam egyáltalán a modul csippanását először.

A tesztet természetesen meg fogom csinálni, egyelőre nem jött ki a lépés, hogy megcsináljam, de fogom ellenőrizni ezt is, csak mondom, elvileg a hibás a videóadó lesz szerintem a korábbi tapasztalatok miatt.

zafir38
2012-05-09, 15:28
Köszi az eddigi válaszokat! :)

zafir38: mekkora volt wifi booster nélkül a hatótávod, és mennyire nőtt meg a wifi boosterrel? A kérdésedre: a távolság a fontosabb, a telemetria nem szükséges annyira mivel az RSSI-t ki tudom vezetni az FrSky vevőből, és azt meg tudom jeleníteni az OSD-n.

Akár 300m is! :)
Wifivel a csillagos ég...
De igazság szerint már mi is egy LRS-t használunk!

njozsef
2012-05-09, 15:51
Nekem wifi boosterrel 5.5km volt, úgyhogy tudja.
Az érdekes az volt, hogy 5km-nél jelzett a telemetria, hogy gyengül a vétel, tehát elvileg booster nélkül is tudnia kellene.
Adó oldalon egy hangolt GP volt, vevő oldalon 2 db wifi router antenna (Linksys)

saxon
2012-05-09, 16:04
Nekem wifi boosterrel 5.5km volt, úgyhogy tudja.
Az érdekes az volt, hogy 5km-nél jelzett a telemetria, hogy gyengül a vétel, tehát elvileg booster nélkül is tudnia kellene.
Adó oldalon egy hangolt GP volt, vevő oldalon 2 db wifi router antenna (Linksys)

Az antennak neked hogy voltak elhelyezve? ( irany, tavolsag )

njozsef
2012-05-09, 16:17
a repülőn így \_/ az orrában a két oldalán.
a földin meg így
|
/|\

saxon
2012-05-09, 16:22
a repülőn így \_/ az orrában a két oldalán.
a földin meg így
|
/|\

Koszi, kiprobalom ezt a beallitast is.
Jelenleg a gepen az egyik GP fuggolegesen lefele nez, a masik pedig fuggoelgesen felefele, de parhuzamosak.
kb igy:

^ |
| v

a ket antenna kozott a vevo.

mustangp51d
2012-05-09, 16:48
Nekem az FrSky vevő két gyári antennája van így elhelyezve a gép elején (közvetlenül a szárny előtt):

I_ (tehát merőlegesen egymásra, az egyik fel, a másik oldalra)

Jól értem, hogy ti az FrSky vevő gyári antenna helyett használtok másfajta antennát?

saxon
2012-05-09, 17:56
Nekem az FrSky vevő két gyári antennája van így elhelyezve a gép elején (közvetlenül a szárny előtt):

I_ (tehát merőlegesen egymásra, az egyik fel, a másik oldalra)
Jól értem, hogy ti az FrSky vevő gyári antenna helyett használtok másfajta antennát?

Nem ertek hozza, de ugy tudom, hogy a vizszintes elhelyezessel van a legrosszabb hatasfoka. ( bar lehet, hogy ez csak a GP antennakra igaz..)
Igen, nekem a gyari le lett cserelve hangolt GP antennakra mind a vevo, mind az ado oldalon.

mustangp51d
2012-05-09, 18:17
Ki fogok próbálni más elrendezést is, de attól tartok, hogy a 250 m-es hatótáv nem a vízszintes elrendezés miatt van, én sem értek hozzá, de gyanús, hogy ennyire nem lenne szabad lecsökkennie ezáltal a hatásfoknak...

saxon
2012-05-09, 18:23
Ki fogok próbálni más elrendezést is, de attól tartok, hogy a 250 m-es hatótáv nem a vízszintes elrendezés miatt van, én sem értek hozzá, de gyanús, hogy ennyire nem lenne szabad lecsökkennie ezáltal a hatásfoknak...

Vevo es video ado kozott mekkora a tavolsag? Esetleg probalj egy masik savra kapcsolni a videonal es ugy is nezd meg.

mustangp51d
2012-05-09, 18:31
A vevő és a videóadó antennája közti távolság kb 50 cm. Tegnap az 1240 helyett az 1280-on is kipróbáltam, volt hogy úgy éreztem mintha kicsit jobb lenne, de aztán a csippanás jött megint, tehát mondhatni ez nem javított rajta semmit.

A LowPassFilterem dpcav-os ami elvileg elég jó (bár állítólag létezik jobb is), lehet hogy kipróbálok egy másikat, hátha az jobban csillapít.

Azon gondolkodtam, hogy a videóadó (ami tényleg 1W-os) elnyomja a lényegesen nagyobb erejével az irányítás vevőjét, ezért lehet érdemes lenne az irányítás adóját erősíteni boosterrel, persze előtte a 2 tesztet megcsinálom: (1) földi teszt lehúzott videóadóval, (2) antennák áthelyezésével milyen a vétel.

Tegnap egy range test-et csináltam, ott elvileg 30m feletti eltávolodásnál mondják "jónak" a vételt, szerintem én olyan 15-17 méterre lehettem amikor már nem volt vétel.

zafir38
2012-05-09, 21:25

Nekünk Frsky-al és 1.2 videóval ez volt a legsikeresebb elrendezés. Videó a farokban, Frsky az orrban, antenna derékszögben.
(a kis tükörből pedig láttuk a ledet)
Földön, wifi nélkül, videóval az 1000 métert még bírta.
http://imagerz.com/QEAXW0tvAwMHBFoYFQVR

Füligjimmy
2012-05-09, 21:56
AZ 1.2-2.4 nem éppen ideális párosítás, de ha feltétlenül ilyet akartok használni, úgy a legjobb módszer a minél nagyobb távolság a video adó és a táv vevője között.
Ezen felül lehet szűrni is, de a távolság hatékonyabb.
A kettő együtt plusz megfelelő antennák, már normálhoz közeli hatótávot nyújthat, sőt némi szerencsével talán a gyárinál több is lehet.
Boosterrel még tovább "hosszabbítható", de szerintem sokkal egyszerűbb 72 MHz-re lépni, vagy más LRS-t beszerezni.
Azok valóban nagyobb hatótávot adnak.

mustangp51d
2012-05-09, 21:58
Nekünk Frsky-al és 1.2 videóval ez volt a legsikeresebb elrendezés. Videó a farokban, Frsky az orrban, antenna derékszögben.
(a kis tükörből pedig láttuk a ledet)
Földön, wifi nélkül, videóval az 1000 métert még bírta.

Itt hogy is van ez az antenna elrendezés? Nem értem pontosan a kép alapján... előrefele néz mint két csáp?

mustangp51d
2012-05-21, 23:39
Sziasztok!

A múltkori beírásom óta lényegesen sikerült javítani a hatótávproblémán. Két dolgot tettem:

A dpcav-os LowPassFilter helyett a Gigatechnik-eset használom (stabilan rögzítve mert érzékeny a szerkezet, majd szeretném az új filtert beszerezni, mert az stabil szerkezetűnek tűnik), ennek lényegesen jobb a 2,4 GHz-en való csillapítása,
Illetve az irányítás antennáját áthelyeztem. Eredetileg közvetlen a szárn elé tettem függőlegesen felfelé, és merőlegesen a törzs oldalára az egyik irányba úgy hogy 90 fokot zárjanak be. Most áthelyeztem az antenna végét kb 10 cm-rel előrébb úgy hogy az antenna végei megközelítőleg derékszöget zárnak be egymással. Ez jelenleg még nem stabil rögzítés, csak kb rögzítettem őket

Tapasztalatok: egyelőre fokozatosan haladva 500-600-700 m-re távolodtam el magamtól, és amikor eltávolodik, akkor 700 m-nél sem jelez még a telemetria csipogással a jelerősség csökkenésére, viszont amikor visszafele jövök, vagyis amikor a gép orra felém néz, és így az irányítás antennája közelebb van hozzám (a videóadó antennája meg távolabb a függőleges vezérsíkra rögzítve), akkor a telemetria elkezd csipogni amiatt, hogy csökken a jelerősség. Igazából egyetlen oka van, hogy nem repültem messzebb: a visszaút miatt, mert féltem, hogy jelkimaradás lesz.

Valaki tapasztalt már hasonlót? Még annyi infó, hogy egyelőre booster nélkül próbálkoztam, ja és a hiba kb csak akkor jelentkezett, ha a gép orra közelebb esett hozzám...

Kíváncsi vagyok, mit mondtok?! ;)

Üdv,
Tamás

n.james
2012-05-22, 09:29
Én nem veszem már annyira komolyan ezt a csipogást, másodlagos infónak jó. ::)
Nekem 5.8 GHz-es adó van a gépen, telemetriás vevő, C4S robot, a vevő antennák a törzs két oldalán hátranyilazva 90 fokban vízszintesen.
Egy-egy csippanás még 250 m alatt is előfordul, legközelebb 800-1100 m között kezd el komolyabban csiporászni, hogy pontosan mikor az változó. :o Néha egyet néha kettőt de folyamatosan, utána 1400-1800 m-ig gyakran folyamatosan csipog hol kettőt hol hármat, eddig 1860 m volt a hatótáv vége, viszont az is előfordult már hogy 1600-1700 m-nél meg sem szólalt. :o Általában 100-150 m magasságban repülök.

The model is near maximum range - Constant triple beeps

Elméletileg csak ez a lényeg, ez jelzi hogy közel a vége. ;)

saxon
2012-05-22, 10:34
Én nem veszem már annyira komolyan ezt a csipogást, másodlagos infónak jó. ::)
Nekem 5.8 GHz-es adó van a gépen, telemetriás vevő, C4S robot, a vevő antennák a törzs két oldalán hátranyilazva 90 fokban vízszintesen.
Egy-egy csippanás még 250 m alatt is előfordul, legközelebb 800-1100 m között kezd el komolyabban csiporászni, hogy pontosan mikor az változó. :o Néha egyet néha kettőt de folyamatosan, utána 1400-1800 m-ig gyakran folyamatosan csipog hol kettőt hol hármat, eddig 1860 m volt a hatótáv vége, viszont az is előfordult már hogy 1600-1700 m-nél meg sem szólalt. :o Általában 100-150 m magasságban repülök.

The model is near maximum range - Constant triple beeps

Elméletileg csak ez a lényeg, ez jelzi hogy közel a vége. ;)

Az antenna a gyari, vagy valami spec van rajta?

Ltomi78
2012-05-22, 11:25
AZ 1.2-2.4 nem éppen ideális párosítás, de ha feltétlenül ilyet akartok használni, úgy a legjobb módszer a minél nagyobb távolság a video adó és a táv vevője között.
A kettő együtt plusz megfelelő antennák, már normálhoz közeli hatótávot nyújthat, sőt némi szerencsével talán a gyárinál több is lehet.
Boosterrel még tovább "hosszabbítható", de szerintem sokkal egyszerűbb 72 MHz-re lépni, vagy más LRS-t beszerezni.

Egyetértek. Most csak földön csináltam range testet azt is csak leárnyékolt assan távval. A szűrő (most gigatechnik bemérve 2 szor is:) ami 1240-en 2-3 db-t (tehát 500mw-ra csökkentve a lawmate 1W adó kimenőjét) és 2400-on már 50 db-t csillapít igazából nem tudott nagy különbséget tenni mintha szűrő nélkül használtam volna a videó adót, 20-25 cm-nél szűrővel is leverte az irányítás úgy hogy persze a vevő antenna az adó felé mutatott hogy a leggyengébb jelet produkáljam. Ha derékszögbe raktam az assan vevő antennát azonnal helyre állt az irányítás de azért néha volt lock out ha videó adót közelítettem 20 cm-en belülre. Ha kiraktama videó vevőt 60 cm és afelett a vevőtől akkor már volt vétel még szembe néző rc vevő és adó antennák között is. Itt láttam a szűrő hatékonyságát mert szűrő nélkül 45-50 cm re helyezett videó adóval már szűrő nélkül volt jelszakadás, szűrővel pedig nem. Tehát tényleg a távolság az első feltétel videaó adó és rc vevő között, aztán az rc vevő és adó antenna állászöge, optimálisan 90 fok (legalábbis nekem külső wifi antennás assan x8r), és aztán a szűrő ami segíthet 1.2-2.4 kombinációban....ezek után booster stb.

Ltomi78
2012-05-22, 11:39
Ja és az előzőhöz még annyit, hogy most a rc vevőn egy 4-5 db-s wifi antenna volt. Korábban úgy repültem 2.5 km-t (emesét is használtam) egy 250 mw-os 1.2 es szűrt adóval hogy az irányításon volt 5 db-is wifi omni antenna, (100mw assan x8j modul kimenővel 2.4-en), az rc vevőn meg egy 2-3 db-is antenna. Valószínűleg sokkal jobb ha gépen van kisebb nyereségű antenna, mivel úgy a fordulókba is jobb ha a széles sugárzási karakterisztika jut a vevő oldalra. Az adó oldalon meg könnyebb azért célozni egy 5 dbi s antennával ami távolabb elér ha vertikális karakterisztikát nézzük. Omni antennáról lévén szó horizontálisan mindkettő ugyis 360 fokban lát.

Nem értek hozzá de ez nekem 2.5 km-t produkált. Vissza fordulásnál nekem is volt hogy 1700 m-en szemben repülve volt 2-3 mp es jelvesztés talán rövidebb. Aztán végig jó volt az irányítás hazafele.

Ltomi78
2012-05-22, 11:46

Egyetértek. Most csak földön csináltam range testet azt is csak leárnyékolt assan távval. A szűrő (most gigatechnik bemérve 2 szor is:) ami 1240-en 2-3 db-t (tehát 500mw-ra csökkentve a lawmate 1W adó kimenőjét) és 2400-on már 50 db-t csillapít igazából nem tudott nagy különbséget tenni mintha szűrő nélkül használtam volna a videó adót, 20-25 cm-nél szűrővel is leverte az irányítás úgy hogy persze a vevő antenna az adó felé mutatott hogy a leggyengébb jelet produkáljam. Ha derékszögbe raktam az assan vevő antennát azonnal helyre állt az irányítás de azért néha volt lock out ha videó adót közelítettem 20 cm-en belülre. Ha kiraktama videó vevőt 60 cm és afelett a vevőtől akkor már volt vétel még szembe néző rc vevő és adó antennák között is. Itt láttam a szűrő hatékonyságát mert szűrő nélkül 45-50 cm re helyezett videó adóval már szűrő nélkül volt jelszakadás, szűrővel pedig nem. Tehát tényleg a távolság az első feltétel videaó adó és rc vevő között, aztán az rc vevő és adó antenna állászöge, optimálisan 90 fok (legalábbis nekem külső wifi antennás assan x8r), és aztán a szűrő ami segíthet 1.2-2.4 kombinációban....ezek után booster stb.

Még egy utolsó dolog hátha segít FrySky -nál is aztán nem OFF-olok mert nekem assan van:)

Szóval az is számít a szűrő használat, távolság videó adó között, rc állásszögön kívűl , hogy milyen frekin repülök. Mivel nekem 1200 mhz és az alatt kb 1040, ahol a felharmonikus pont 2.4 vagy alatta van ott 70-100-mre mindig leverte az irányítás még 250 mw-os adó is nagy 50db csillapítás mellett. 1240 és a felett minden ok volt szűrővel. Ezen lehet csak az segít, ha előbb a videó adót kapcsolod be és csak utánna az RC vevőt, mert állítólag úgy talál szabad csatit. de ez függ az rc vevő-től érdemes utánna olvasni hogy keres szabad frekit!

n.james
2012-05-22, 12:03
Az antenna a gyari, vagy valami spec van rajta?

Teljesen gyári mindegyik. Gondolkodtam hogy le kéne cserélni az adóantennát esetleg GP-re mert hatótáv növekedésről írtak vele. ::)

Itt egy vacak videó a monitorról, a háttérben halkan hallani a telemetria csipogását (azért halk mert a monitor doboza pont lefogja a hangját, a hangos csippanás az a táv setupja): http://youtu.be/_zIH01ObRCw

sterby
2012-05-22, 12:26
Elmondanám hogyan jártam pár hónapja. Egy Trutyi rádiót alakítottam át FrSky beforrasztós modullal, majd a télen át lett programozva ER9X-re. Tavasszal azt vettem észre, hogy bizonyos helyzetekben a gép elvesztette a kapcsolatot olyan 100m távolságban. Két zuhanás után a rádióra terelődött a gyanú, és miután HC nem nyúlt a modulhoz jött a feltételezés, hogy gyárilag volt valami gondja. (Bár tavaly még ugyanezzel a modullal 400m fölé tekertem, olyan 700-800m-re lehetett légvonalban, minden gond nélkül)
Kimértem az antenna csatlakozását, rendben volt. nem hagyott nyugodni a dolog, még egyszer szétszedtem, megint rámértem, az árnyékolásnál szakadás!!!
Hát kérem szépen az antenna csatlakozása volt a ludas, a gyári forrasztás eltörött. Kábel elvág, SMA csatlakozó szétszed, visszaforraszt, szem kigúvad, fixáltam szilikon kaucsukkal és mehetett a földi távolság teszt. Javítás előtt 8m után állt be a failsafe, javítás után 120m fölött is állt a kapcsolat.
Ennyit a kínai csodáról, hiába jó az elektronika, ha az összeszerelésnél linkeskednek az apró gyufaszemű kezek.

n.james
2012-05-22, 12:34
...
Javítás előtt 8m után állt be a failsafe, javítás után 120m fölött is állt a kapcsolat.

A tényleges hatótáv mennyire javult, több lett mint volt eredetileg?

sterby
2012-05-22, 13:10
Tényleges hatótávot nem tudok mondani mert egyrészt nem FPV-zek, másrészt ez a modul nem telemetriás, de a különbség a földi teszten is látványos.
Csak azért írtam le, mert elképzelhető hogy több hatótáv probléma mögött ilyen hiba is állhat. A kedves kínai munkás simán megsodorta az árnyékolást és egy picike cseppel odapöccintette a csatlakozóra, na ez tört el. Javításnál, szépen ráhúztam körben az árnyékolást és szépen megfuttattam cinnel. Nem kell teljes törés ahhoz hogy beleszóljon a hatótávba, hiszen minden csatlakozás és hiba külön antennaként viselkedik ami elviszi a fő antenna teljesítményét.

Ja, a lényeg kimaradt, fél órán keresztül próbáltam kiszippantani a csatlakozóból a bennragadt cint miután rájöttem hogy szét is lehet tekerni a csatlakozót ???

mustangp51d
2012-06-04, 12:10
Sziasztok!

A hétvégén teszteltem az eigc féle LowPassFiltert (a Gigatechnikes volt rajta korábban). A rendszerem nagyvonalakban - lehet már korábban is leírtam :) - a kövektező:

FrSky 2,4 GHz-es (telemetriás) irányítás gyári antennákkal adó és vevő oldalon is;
a videó: Lawmate 1W-os adó-vevő páros eigc féle aluláteresztő szűrővel 1240 MHz-es frekin, dipol antennával frekire hangolva, az adóantenna sima botantenna;
az antennák elhelyezése: irányítás vevő antennája a gép orrában felfele-előre néz (ferdén) csápszerűen, a két antenna kb merőleges egymásra, a videó adóantennája (dipol) a törzs végén a farokra rögzítve függőlegesen fel és függőlegesen le néz: Lawmate 1W-os adó-vevő páros eigc féle aluláteresztő szűrővel 1240 MHz-es frekin, dipol antennával frekire hangolva;

A tapasztalatom: a gép orra ha valamennyire is felém néz, akkor akár kis távolságban is pittyeg a telemetria, de az irányítás nem vész el. Csináltam először egy 800m-es, aztán egy 1000m-es tesztet, mindkét esetben amikor a gép tőlem távolodott (farok felém nézett), akkor semmi gond nem volt, max 1-2szer pittyegett be, de visszajövetelkor jobban nekiállt pittyegni, de jelvesztésem nem volt (max 1szer lehetett egy pillanatra mert az OSD kijelzés a C4S-en megváltozott).

Aztán nagy levegőt vettem, és elindultam nagyobb távra. :) 1440 méternél fordultam vissza (150 m magasságban voltam), de nem azért mert különösen csipogott volna, csak kicsit féltem a visszaúttól (amikor is tudtam hogy a gép orra felém fog nézni). Visszafordulás után megint jöttek a csipogások, és volt egy jelvesztésem is. Szerencsére a C4S tette a dolgát és Fail safe-ben szépen hozta vissza, majd 800-900m között valamikor - csipogással ugyen, de - visszajött az irányítás.

Mi a véleményetek a leírtakról? Az 1400 méter végülis nem tűnik olyan rossznak, csak nem értem, hogy miért pont akkor megy el az irányítás, amikor a videóadó van távolabb és az irányítás vevője pedig közelebb? Szeretnék 2km-re azért biztonsággal oda-vissza repülni, mert akkor az annál kevesebb is simán megvan.

Kíváncsi vagyok mit mondtok...

Üdv,
Tamás

sterby
2012-06-04, 13:20
Egész egyszerű interferenciának tűnik a dolog, de eleve nem szerencsés az 1.2-es használata 2.4-es irányításnál. A filter sokat javít a dolgokon, de mint láthattad nem küszöböl ki minden problémát. Ha mindenképp maradni akarsz az FrSky-nál, akkor váltani kellene 5.8-ra, vagy meghagyni az 1.2-t és az irányítást 433MHz-re átrakni pl. OpenLRS-el. Kérdezd jpeti-t az utóbbiról, a borsodi fórumon Pé néven van fent.
A jelen felállásban mindenképp lesz interferencia bizonyos pozíciókban, és a C4S sem jelent 100% garanciát a visszajövetelre.

Peck
2012-06-04, 13:28
...és a C4S sem jelent 100% garanciát a visszajövetelre.

Főleg ha valami leülteti a GPS-vételt, de gondolom ilyen probléma nincs az aluláteresztő szűrővel.

mustangp51d
2012-06-04, 13:54
Egész egyszerű interferenciának tűnik a dolog, de eleve nem szerencsés az 1.2-es használata 2.4-es irányításnál. A filter sokat javít a dolgokon, de mint láthattad nem küszöböl ki minden problémát.

Ezzel tisztában vagyok, hogy nem szerencsés, de számtalan olyan példa létezik, ahol 2,4-es irányítással és 1,2-es videóval hosszabb távot repülnek meg. És itt nem 5-10 km-re gondolok, csak egy biztonságos 2 km-re, ez lenne az igényem

Ha mindenképp maradni akarsz az FrSky-nál, akkor váltani kellene 5.8-ra, vagy meghagyni az 1.2-t és az irányítást 433MHz-re átrakni pl. OpenLRS-el.

Persze ez is egy kérdés, hogy az FrSky alkalmas-e FPV-re... de erre meg több példa is létezik a neten, amikor sokkal nagyobb távolságot repülnek vele. Van amikor mindezt boosterrel teszik, de ha jól tudom a booster sem képes azért arra, hogy egy 1,5 km távolságot mondjuk megnöveljen több mint 10 km-re

Főleg ha valami leülteti a GPS-vételt, de gondolom ilyen probléma nincs az aluláteresztő szűrővel.

Az eigc féle aluláteresztő szűrő a GPS frekin is elég jól csillapít, de igazad van, nézem majd hogy hány holdat lát a GPS, mennyire jó a vétel. Általában olyan 8 holdat szokott talán látni, de nem nagyon szoktam figyelni.

Ami számomra tényleg érthetetlen, hogy távolodni nagyon szépen és sokat tud tőlem a gép, nincs vételi probléma az irányítással. Probléma akkor lép fel, hogyha a gép orra felém néz, tehát ha az irányítás vevője van közelebb hozzám. Ez miért van így?

Peck
2012-06-04, 13:58
az antennák elhelyezése: irányítás vevő antennája a gép orrában felfele-előre néz (ferdén) csápszerűen, a két antenna kb merőleges egymásra
Csak 1 tipp, de ha már így leírtad hogy áll az antenna, én fordítanék rajta 180 fokot, felfele-hátra nézzen.

mustangp51d
2012-06-04, 14:15
az antennák elhelyezése: irányítás vevő antennája a gép orrában felfele-előre néz (ferdén) csápszerűen, a két antenna kb merőleges egymásra
Csak 1 tipp, de ha már így leírtad hogy áll az antenna, én fordítanék rajta 180 fokot, felfele-hátra nézzen.

Csak hogy jól értsük egymást: most az antennák így néznek kb hátulról nézve: \_/, jobb oldalról nézve pedig így: / Ezért mondom hogy csápszerűen.

Na most ehhez képest hogy forgatnád 180 fokban? Hátra-felfele? Az csak kb 90 fok forgatás így, nem?

Lehet nem fogalmaztam az előzőben egyértelműen, és máshogy képzelted el, ezért gondoltam hogy berakom a nagyon egyszerű "rajzot"... Ha nem érthető, készítek este fotót! ;)

n.james
2012-06-04, 14:21
Csak egy kis adalék hogy mennyire oda kell figyelni az antennákra, és hogy mennyire kezdő vagyok még a rádiótechnika terén. ::)
Már írtam hogy az FrSky full hatótávja gyári antennákkal 1850 m nekem. Ennél szerettem volna kicsit többet, ezért elkezdtem turkálni jobb antenna irányába.
A vége az lett, hogy rájöttem hogy valószínűleg miattam olyan kicsi a hatótáv, nem vettem figyelembe az antenna kábel csillapítását. Az FrSky modul a GS-re van applikálva és egy antenna kábelen ment fel a jel a tetején lévő antennához. Kicsit utána olvasva a csillapításoknak, azonnal kivettem a kábelt és az antennát direktben az adóra tettem, azután csináltam egy földi "range check"-et.
Az eredmény:

antenna az árboc tetején kábellel 60-m után elvész a jel (Ez ha igaz a 30-as szorzó, kijön az 1850 m)
antenna lent az adómodulon: első kimaradás 110 m-nél (kb. 3300 m), második kimaradás 145 m-nél (kb. 4300 m), a jel végleg eltűnt 165 m-nél (4900 m)

A repcsit váll magasságban vittem magam mellett.
Most várom hogy megjöjjön a diversity és az új helix antennával csinálok majd tesztet úgy, hogy az adó az árbóc tetején lesz. :D
Bőven elégedett lennék a 3300 m-rel. ;)

Üdv James

mustangp51d
2012-06-04, 14:29
Hm... ez tényleg hasznos, köszi az infót. És abban nem láttál különbséget, hogy merre áll a gép orra? Arra gondolok, amit én is írtam... A gépen milyen antennát használasz az FrSky vevőn? Gyárit? Esetleg az elrendezését meg tudod osztani velem/velünk?

Köszi,
Tamás

Ltomi78
2012-06-04, 14:56
Bocsi az off-ért de FrySky téma.

Ha kell nektek ilyen 2.4 patch antenna a Frysky modulra most olcsóbb az alábbi linken keresztül:

http://www.hobbyking.com/buddy.asp?code=EC363F3B-1CED-416D-AD72-C7ED386608BC

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/20108.jpg

n.james
2012-06-04, 16:31
Hm... ez tényleg hasznos, köszi az infót. És abban nem láttál különbséget, hogy merre áll a gép orra? Arra gondolok, amit én is írtam... A gépen milyen antennát használasz az FrSky vevőn? Gyárit? Esetleg az elrendezését meg tudod osztani velem/velünk?

A szárny hátsó harmadánál áll ki a törzsből vízszintesen kb. 90 fokban egy-egy műanyag csőben:

http://img1.indafoto.hu/10/9/119229_f55b0ce15b46eb8cc8666c471cc6466c/13907805_97bfefcfb84d81391ee655d14cb981b8_m.jpg (http://img1.indafoto.hu/10/9/119229_f55b0ce15b46eb8cc8666c471cc6466c/13907805_97bfefcfb84d81391ee655d14cb981b8_xl.jpg)

Amit előzőleg linkeltem kis videót a telemetria csipogásáról, abban hallható hogy amikor visszafordul és felém jön, sokkal kevesebbet csipog. ::)

mustangp51d
2012-06-04, 16:37
A szárny hátsó harmadánál áll ki a törzsből vízszintesen kb. 90 fokban egy-egy műanyag csőben:

Na de várj csak. Ezen a gépen neked a videóadód 5,8GHz-es, igaz? Azért az egész más, mert az nem zavarja az irányítás 2,4GHz-ét...

Tamás

n.james
2012-06-04, 16:57
Na de várj csak. Ezen a gépen neked a videóadód 5,8GHz-es, igaz? Azért az egész más, mert az nem zavarja az irányítás 2,4GHz-ét...

Viszont példának jó, hogy mennyit számít a jó antenna, vagy kábel.
Az viszont elgondolkoztató hogy Neked előre áll a V antenna és visszafelé van kimaradás, nekem hátrafelé áll a V antenna és odafelé jelez sokkal kisebb térerőt a telemetria csipogása. :o

Hasi
2012-06-04, 18:42
nekem hátrafelé áll a V antenna és odafelé jelez sokkal kisebb térerőt a telemetria csipogása. :o

Ami szvsz ideális...

mustangp51d
2012-06-04, 18:50
nekem hátrafelé áll a V antenna és odafelé jelez sokkal kisebb térerőt a telemetria csipogása. :o

Ami szvsz ideális...

Valóban, mert inkább odafele derüljön ki, hogy meddig bír elmenni, mint visszafele. Nem tudom, hogy tényleg van-e ilyen összefüggés az antenna elhelyzése és a csipogás között. Ha az antennák által alkotott síkot nézem, akkor a tied és az enyém is ugyanazt a síkot alkotja, csak a tied lefele, az enyém felfele.

Az a gond, hogy ez lehet teljesen alaptalan okoskodás, speciel én nem értek ehhez a témához, és a kettőnk esete alapján talán következtetést sem lehet levonni, de mondjuk egy próbát lehet megér.

Esetleg valaki meg tudja tudományosan magyarázni, hogy miért lehet ez a megfigyelés n.james-nél és nálam?

Tamás

n.james
2012-06-04, 18:57
Az a gond, hogy ez lehet teljesen alaptalan okoskodás, speciel én nem értek ehhez a témához, és a kettőnk esete alapján talán következtetést sem lehet levonni, de mondjuk egy próbát lehet megér.

Földi hatótávtesztet a "range test" módszerrel csináltál már?
Én a helyedben megpróbálnám a videó adó nélkül előre fordított antennával, majd hátra fordított antennával (fordítva tartod a repülőt) egészen addig amíg teljesen elmegy a jel, azután ugyanezt már működő videó adóval. Nem kell sokat sétálni, nálam is a legtávolabbi pont 170 m volt.
A távolságot a telefon GPS-el mértem.

icahone
2012-06-04, 19:17
Jesszusom 170m range test modban? Boosterrel? Milyen antennat hasznalsz??
En jo ha 30-ig elmegyek.

n.james
2012-06-04, 19:26
Jesszusom 170m range test modban? Boosterrel? Milyen antennat hasznalsz??
En jo ha 30-ig elmegyek.

Sima gyári antennát persze booster nélkül (akkor nem 170 m lett volna ;D), olvasd el a tesztet: http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,95534.msg1405186.html#msg1405186

mustangp51d
2012-06-04, 19:53
...persze booster nélkül (akkor nem 170 m lett volna ;D)...

Apropó booster: próbálta már valaki boosterrel az FrSky telemetriás modulját. Kíváncsi lennék a hatására is, illetve egy dolog izgat ezzel kapcsolatban: a wifi booster ugye nem csak a kifele menő jelet erősíti, hanem a bejövő jelet is bár azt kisebb mértékben. Namost a telemetriás modulba bejövő jel is érkezik a gépen lévő vevővől (telemetriás adatok). Ezért az a kérdés merült fel bennem, hogy a booster nem égeti le a bejövő jel erősítésével a modult?

Lehet hülye a kérdés, de ezt csekkolni szeretném, mielőtt kipróbálom boosterrel az irányítást... Egy fórumos Kollégától kölcsönkaptam egy Argtek 1W-os boostert, de mielőtt rákötöm ezt a modulra, erre a kérdésre szeretnék választ kapni/találni valahol...

Tamás

GPeti
2012-06-04, 20:15
...persze booster nélkül (akkor nem 170 m lett volna ;D)...

Apropó booster: próbálta már valaki boosterrel az FrSky telemetriás modulját. Kíváncsi lennék a hatására is, illetve egy dolog izgat ezzel kapcsolatban: a wifi booster ugye nem csak a kifele menő jelet erősíti, hanem a bejövő jelet is bár azt kisebb mértékben. Namost a telemetriás modulba bejövő jel is érkezik a gépen lévő vevővől (telemetriás adatok). Ezért az a kérdés merült fel bennem, hogy a booster nem égeti le a bejövő jel erősítésével a modult?

Lehet hülye a kérdés, de ezt csekkolni szeretném, mielőtt kipróbálom boosterrel az irányítást... Egy fórumos Kollégától kölcsönkaptam egy Argtek 1W-os boostert, de mielőtt rákötöm ezt a modulra, erre a kérdésre szeretnék választ kapni/találni valahol...

Tamás

Itt egy próbálkozás története:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,81732.0.html
Ne tedd mert a táv biztos nem úgy váltja az adás-vétel irányt mint a wifi.

mustangp51d
2012-06-04, 20:42
Itt egy próbálkozás története:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,81732.0.html
Ne tedd mert a táv biztos nem úgy váltja az adás-vétel irányt mint a wifi.

Ezt a sztorit hallottam, meg hogy sajnos ez történt, ezért is kérdeztem amit kérdeztem.

Viszont külföldi oldalakon/fórumokon írják, hogy használták az FrSky telemtriás modult az Argtek boosterrel, és tökéletesen teljesített. A kérdés felmerült bennem, hogy akkor most ez hogy lehetséges. Egy telemetriás távval működik a booster, egy másikkal pedig nem?! Sőt még olyat is olvastam, hogy az FrSky által leadott mw éppen annak a range-nek a felső határa közelében van, amely range-ben az Argtek booster a legjobb hatásfokkal erősít.

Később keresek 1-2 ilyen linket, amit már láttam... Szóval ezért kérdeztem amit kérdeztem. :)

n.james
2012-06-04, 21:03
Ezt kellen megpróbálni megépíteni, csak egyirányú erősítő:

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/3/3/8/0/2/3/t4684483-158-thumb-RF2126%20booster.jpg?d=1330944455 (http://static.rcgroups.net/forums/attachments/3/3/8/0/2/3/a4684483-109-RF2126%20booster.jpg) http://static.rcgroups.net/forums/attachments/3/3/8/0/2/3/t4684482-249-thumb-frsky%2Bbooster%2B7db%20patch.jpg?d=1330944455 (http://static.rcgroups.net/forums/attachments/3/3/8/0/2/3/a4684482-66-frsky%2Bbooster%2B7db%20patch.jpg)
http://www.qsl.net/n9zia/wireless/new-prox-amp.html
http://www.zero13wireless.net/foro/showthread.php?254-Proyecto-Amplificador-de-Se%F1al-de-Wireless-1-Watio
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=20941174&postcount=646

GPeti
2012-06-04, 21:42
Lehet venni hozzá ic-t az ebay-en:
http://www.ebay.com/itm/RF2126-/150696214649?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item231631c079#ht_657wt_1163

Mindenképpen a panelt gyári kivitelben kell elkészíttetni mert az ic alsó hűtőfelületes; számít a panel vastagsága és anyaga is.

n.james
2012-06-04, 22:32
Mindenképpen a panelt gyári kivitelben kell elkészíttetni mert az ic alsó hűtőfelületes; számít a panel vastagsága és anyaga is.

Ezt írja a doksi: Board Thickness 0.031”, Board Material FR-4

Nem jó a sima kapható panel? pl.: http://www.hqelektronik.hu/info/hu/ppe210x297_1_0.html
Elég házi gyártmánynak néz ki.

mmormota
2012-06-05, 02:33
Örök rejtély marad, hogy csillagvzs rádiója miért ment tönkre a boostertől.

Nekem működik, igaz Futaba távval használom.

A wi-fi boosterek csak kifelé adnak le nagy teljesítményt. Valóban erősítenek befelé is, de ebben az irányban nem képesek nagy teljesítményt leadni.

Egy irányú erősítővel értelemszerűen nem működhet az Frsky telemetria része, maga a távirányítás igen, de csipogna mivel bejövő adat nincs. Wi-fi boosterrel pedig túl korán csipogna, mivel a bejövő irány hatótávolsága alig növekszik, míg a kifelé menő háromszorosra.

2.4GHz-re erősítőt építeni nem egyszerű feladat, ez nem ledes villogó. Tapasztalat és megfelelő műszerek nélkül nem sok esély van a sikerre.

mmormota
2012-06-05, 02:40
Ezt írja a doksi: Board Thickness 0.031”, Board Material FR-4
Nem jó a sima kapható panel? pl.: http://www.hqelektronik.hu/info/hu/ppe210x297_1_0.html

A sima kapható panel is FR4. ;)
Ez az általánosan használt üvegszálas epoxy panel neve, akkor kell szólni a nyomtatott áramkör gyártónak, ha más anyagra van szükség... ;D

GPeti
2012-06-05, 06:57
De 0,8mm vastag, érdemes lenne ha valaki legyártatna vagy Nx10 darabot mert csak éri meg, ha van rá érdeklődés.

mustangp51d
2012-06-05, 10:34
Visszatérve az FrSky+booster kérdésre, azért gondoltam, hogy működhet együtt a kettő, mert az Argtek boostert speciel ezen az oldalon kifejezetten az FrSky-hoz ajánlják:

http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&products_id=245

Ezen kívül google-ben rákeresve az FrSky-ra és az Argtek-re vannak találatok, és működő megoldásokat is leírnak. Egy dolog zavar, hogy azt nem írják le, hogy az FrSky amihez használják az telemetriás-e vagy sem... bár talán a telemetriás az ami jellemző inkább. Lehet felteszek majd egy kérdést valahol erre vonatkozóan.

A wi-fi boosterek csak kifelé adnak le nagy teljesítményt. Valóban erősítenek befelé is, de ebben az irányban nem képesek nagy teljesítményt leadni.

Hát igen... de azért csak ott van a csillagvzs féle rádió rejtélye...

icahone
2012-06-05, 11:09
Persze hogy mukodik, a telemetriassal is. Persze csillapitot hasznalnak elotte, az illesztes miatt mivel ugy 50mW bemeno a legnagyobb javasolt ezeknel azt hiszem, a Frsky meg tobbet is le bir adni. Amit nem tudok az az hogy a csillapito resz az vajon befele is csillapit-e, de logikusan igy kene mukodnie.

mustangp51d
2012-06-10, 20:35
Lenne egy kérdésem az FrSky irányításhoz. A vevő ugye telemetriás, tehát küld is vissza jelet a rádióadónak. Namost jól gondolom-e, hogyha pl. helix antennával erősítem az irányítást (adómodulra teszek egy helix-et), akkor előfordulhat az, hogy a rádió már csipog mint az őrült, de az irányításom teljesen stabil?

Azért gondolom, mert a helix a 2,4GHz-es irányítás adóoldali jelét erősíti, hasonló erősítés viszont nincs a 2,4 GHz-es vevőn, tehát a telemetriás jelet nem erősítem visszafelé, ugye?

sterby
2012-06-10, 22:13
Az antennák adóként és vevőként is ugyanúgy működnek, ugyanaz a karakterisztika vonatkozik rájuk. Amikor a vevő fogad a helix-ről, akkor vissza is tud küldeni.
Az adatfolyam komplexitása miatt persze a telemetria előbb fog leállni minthogy a vezérlésed elmenne.

mustangp51d
2012-06-17, 14:33
Sziasztok!

Gondoltam megosztom legújabb tapasztalataimat az FrSky irányítás, 1,2GHz-es videó és hatótáv kérdéséről. :)

Kipróbálásra kölcsönkaptam egy helix antennát, hogy megnézzem, egy ilyen antennával milyen hatótávot tudok elérni. A helix antennán 4 hurok van (nem tudom jól mondom-e, de szerintem értitek... :) ). Szóval teszteltem, és a teszt eredmények kedvezőek voltak, de azért nem olyan nagyon. Magyarul: kicsit messzebbre eljutottam vele, de csak kb 200 méterrel tovább (1400 m lett a rekord), és visszajövetel közben volt jelvesztésem, ami kb 1200 m-nél jött vissza.

Pénteken valahogy jött az ötlet, hogy meg kéne próbálni magasabban repülni. Eddig nem nagyon mertem 120-150 méter fölé repülni, és azért ez is lehet probléma - gondoltam - pláne 1000 méter távolság felett. Ezért a starthelynél felmentem vele kb 220 méterre, és elkezdtem távolodni. Távolodás közben még fentebb mentem kb 250 méterig, és így most 1700 méterig merészkedtem el, és visszafordultam. De nem volt egyáltalán jelvesztésem az út alatt!!! De oda, se vissza, ami nálam nagy eredmény!!! :)

1700 méternél azért nem mentem tovább, mert azért kicsit féltem a távolságtól, de szerintem akár a 2 km is meg lett volna.

Szóval tanulság az volt számomra, hogy érdemesebb kicsit magasabban repülni. A helix antenna kb 30 fokos szöget zárt be a talajjal.

Hát ennyi, ha valaki tud erre a tapasztalatra valamit írni, amiből tanulhatok, azt megköszönöm.

Üdv,
Tamás

mmormota
2012-06-17, 23:30
Ma repültem egy Frsky D8RII vevővel fpv-ben. Futabával szoktam messze repülni, Frsky-t eddig csak pár száz méterre használtam. Gondoltam kipróbálom mit szól a távolsághoz. Egy Falcon csupára tettem fel 5,8GHz-es adóval.

100m magasan repültem, kb. 800m-nél kezdett komolyabban csipogni, 1km-nél már olyan volt mint egy csirkefarm, 1,3km-nél vágta failsafe-be a robotot így ennél messzebb nem tudtam menni.
Szerintem tisztes eredmény, ha nem is különösebben jó - a Futabával ilyen magasságban kb. 2km-t lehet elérni. Ha valaki nem akar különösebben messzire menni, 5.8GHz-es rendszerrel szépen el lehet röpködni 1km-es körben.

njozsef
2012-06-18, 10:05
Kéne mérni egy teljesítményt. Az enyémnek ugyanakkora mint a futabáknak 100mW (Ati mérte), de európában azt hiszem csak 20 van engedélyezve. Lehet, hogy a tietek olyan.
(A CC2500-nak be lehet ezt állítani, de nem tudom, hogy ezt az frsky-fw tartalmazza, vagy a CC2500 megjegyzi amit a gyárban külön beleírnak)

sterby
2012-06-18, 10:07
Gyári leírás szerint 60mW a teljesítménye. Hogy felvett vagy leadott, azt már nem tudom.

njozsef
2012-06-18, 10:38
Lehet hogy 60, régen volt. Azt tudom, hogy az eu-ban 20 engedélyezett, lehet, hogy ide gyártották?

sterby
2012-06-18, 10:58
Én a Hongkongi raktárból vettem HK-n, elvileg a 60-asnak kellene lennie. Lehet hogy régebben 100mW volt, de ha jól emlékszem a régi adómodulokat frissítve is lecsökken 60-ra.

njozsef
2012-06-18, 13:25
Akkor a firmware tartalmazza a kimenő teljesítményt meghatározó regiszter értékét.

sterby
2012-06-18, 15:46
Akkor a firmware tartalmazza a kimenő teljesítményt meghatározó regiszter értékét.

Ezt jó lenne biztosan tudni, nem bánnám ha 100mW-os lenne a modulom.

icahone
2012-06-18, 16:10
Miert, akkor nagyobb lenne a hatotavja mint most? ;D

pulsarxp
2012-07-07, 20:43
Igazából még nincs FrSky modulom, csak még a gyári Turnigy 9x modul, de ma kb 50 méter után a jel elveszett. Van ötletetek miért? Lehet elnyomta a videó adó? rálátásom volt a gépre, de felé a videó adó nézett, és mögötte volt a táv vevő.

csillagvzs
2012-07-07, 20:53
Igazából még nincs FrSky modulom, csak még a gyári Turnigy 9x modul, de ma kb 50 méter után a jel elveszett. Van ötletetek miért? Lehet elnyomta a videó adó? rálátásom volt a gépre, de felé a videó adó nézett, és mögötte volt a táv vevő.

Kérdésedben a válaszod. ;D
ááááá 50 méter? Kibírta az akku ezt a távot?
Nem ok nélkül használunk LRS rendszereket. (Nekünk is fájt az ára de a gép többe kerül ha elveszik vagy összetörik)

pulsarxp
2012-07-07, 21:01

Nem ok nélkül használunk LRS rendszereket. (Nekünk is fájt az ára de a gép többe kerül ha elveszik vagy összetörik)

persze, hogy kibírta :D
Mi az az LRS? ::)

csillagvzs
2012-07-07, 21:04

persze, hogy kibírta :D
Mi az az LRS? ::)

Long Range System
Nagy ható távú rendszer.

pulsarxp
2012-07-07, 21:14
Long Range System
Nagy ható távú rendszer.
[/quote]

köszönöm a felvilágosítást, ma is tanultam valamit :)
már úton van az FrSky modulom, akkor remélem azzal ez a probléma megoldódik :)

csillagvzs
2012-07-07, 21:16
Long Range System
Nagy ható távú rendszer.

köszönöm a felvilágosítást, ma is tanultam valamit :)
már úton van az FrSky modulom, akkor remélem azzal ez a probléma megoldódik :)
[/quote]

Kérdés kinek mit jelent a megoldás.

njozsef
2012-07-08, 07:48
Én az az adóantenna kábelét rángatnám meg előbb. Az frsky-nak van range teszt-je. Azzal 50m-ig nem szabad csipognia.
Kapcsolj be mindent (videoadó) és nézd meg mennyi, majd video nélkül is.

n.james
2012-07-26, 20:38
...
A vége az lett, hogy rájöttem hogy valószínűleg miattam olyan kicsi a hatótáv, nem vettem figyelembe az antenna kábel csillapítását. Az FrSky modul a GS-re van applikálva és egy antenna kábelen ment fel a GS tetején lévő antennához. Kicsit utána olvasva a csillapításoknak, azonnal kivettem a kábelt és az antennát direktben az adóra tettem, azután csináltam egy földi "range check"-et.
Az eredmény:

antenna az árboc tetején kábellel 60-m után elvész a jel (Ez ha igaz a 30-as szorzó, kijön az 1850 m)
antenna lent az adómodulon: első kimaradás 110 m-nél (kb. 3300 m), második kimaradás 145 m-nél (kb. 4300 m), a jel végleg eltűnt 165 m-nél (4900 m)

Az eredmény 3063 m lett éles teszten nem 3300, de ez most megfelel. ;D

http://img1.indafoto.hu/10/9/119229_f55b0ce15b46eb8cc8666c471cc6466c/16215651_5956f6bb6b18732c33db4ba3f908d76e_l.jpg
Nagyon felhős volt az idő, azért ilyen sötét a kép.

pulsarxp
2012-08-28, 18:10
Na, kicsit felevenítem a topikot.
Lementem ma a kopterrek egy kis FPV-re. Az 5,8-as adó nagyon szépen muzsikált, képkimaradás nem volt, de az FRSky pesítolt, pedig nem mentem messze. A táv kb 300m-350m volt 30 méter magasan.
https://lh6.googleusercontent.com/-mIw7r_J-Epg/UDztXAJhJyI/AAAAAAAAR3Q/FtCiYGvK2f0/s507/tav.JPG
A kocsiba a hátsó ülésen ültem, háttal a kopternek. Nem tudom, ez okozhat problémát?

n.james
2012-08-28, 19:49
Lementem ma a kopterrek egy kis FPV-re. Az 5,8-as adó nagyon szépen muzsikált, képkimaradás nem volt, de az FRSky pesítolt, pedig nem mentem messze. A táv kb 300m-350m volt 30 méter magasan.
https://lh6.googleusercontent.com/-mIw7r_J-Epg/UDztXAJhJyI/AAAAAAAAR3Q/FtCiYGvK2f0/s507/tav.JPG
A kocsiba a hátsó ülésen ültem, háttal a kopternek. Nem tudom, ez okozhat problémát?

Hasi
2012-08-28, 19:49

Ott szvsz valami más gáz lesz. 10X annyit kellene tudnia...

n.james
2012-08-28, 19:54
OFF
Az előző véletlen volt. >:( Miért is nem lehet módosítani? :o
ON

Ha csak egyet sípol az nem gáz, majd ha hármasával gyorsan sípol. ;)

Én már estem le a trikopterrel és Assan vevővel mert háttal ültem a gépnek, és még egy szélfogó is volt mögöttem. Ha én nem voltam a gép és az adó között akkor sosem volt baj.

sterby
2012-08-28, 20:22

De még mennyire okozhat! A test nagyon jól tudja árnyékolni a 2.4GHz jelet, ráadásul nagy szögben. Az autó meg önmagában egy Faraday-kalitka, úgyhogy nagy szerencséd hogy nem kellett úsznod a kopteredért (már ha jól látom a vízfelületet).
Külső antennához pedig túl sokat csillapít a kábel, úgyhogy marad a jó öreg felállás, kézben a távirányító, a modell felé fordulva a legkevesebb árnyékolást adva a sugárzásnak.

pulsarxp
2012-08-28, 21:00
Köszönöm a válaszokat, jól gondoltam hogy ez lesz itt a bibi :)
külső antennás megoldást már láttam pedig, akkor az még sem jó megoldás?

sterby
2012-08-28, 21:19
Ha megoldod hogy a PPM jelet viszed ki a modulhoz csillapítás nélkül, akkor elvileg megoldható, de ezzel az erővel előáshatod a szekrény tetejéről a karácsonyi égősort is hogy teljes legyen a kép :D
Legalább a többi pilóta is tudni fogja hogy hova szálljon le... ;D

n.james
2012-08-28, 21:23
...
külső antennás megoldást már láttam pedig, akkor az még sem jó megoldás?

Lehet hogy ha jó a kábeled csillapítása akkor nem gond. ::) Ha visszaolvasol, akkor írtam hogy egy wifi antenna talpat használtam amin 1,5 m kábel volt. Sehogy sem akart a gép 1850 méternél tovább menni. Kivettem a toldót és direktben raktam az antennát az adóra - 3063 m-ig elment a gép. ;D Azért az 1200 m ölég nagy csillapítás volt. :(

Ha megoldod hogy a PPM jelet viszed ki a modulhoz csillapítás nélkül, akkor elvileg megoldható, ...

Nálam az adó modul a GS-en van, 3 m-es kábellel van a táv trainer portjával összekötve, azon rohangál (nagyon stabilan) a PPM jel. ;)

pulsarxp
2012-08-28, 21:25
áh, értem. Talán leskopeter egyik videóján láttam, hogy ki van vezetve az irányítás, de lehet hogy csak félre láttam :)
Akkor marad a kemping szék :)

Hasi
2012-08-29, 07:58
De még mennyire okozhat! A test nagyon jól tudja árnyékolni a 2.4GHz jelet, ráadásul nagy szögben. Az autó meg önmagában egy Faraday-kalitka, úgyhogy nagy szerencséd hogy nem kellett úsznod a kopteredért (már ha jól látom a vízfelületet).
Külső antennához pedig túl sokat csillapít a kábel, úgyhogy marad a jó öreg felállás, kézben a távirányító, a modell felé fordulva a legkevesebb árnyékolást adva a sugárzásnak.

Bocsi, hogy belevau, de a faraday-kalitka a befelé jövő elektromásneses mezőktől véd és nem a kifelé menőktől! Próbáld ki, csomagold be a mobilodat alufóliába és hívd fel. Elvileg nem kellene kicsöngenie és ha felhívsz valakit és gyorsan becsomagolod a mobilt, ki fog csöngeni a második mobil.

Ltomi78
2012-08-29, 20:49
Továbbra is javaslom a cloverleaf-et vevő oldalara 2.4 ghz-en nekem bevállt 5km felett is, és főleg jó a gép kitakarásoknál, fordulóknál is. Csak valahogy vagy sma csatit kell az frsky vevőre kötni vagy a gyári kábelt rákötni az antnnára. Gondolom ott is van föld meg feed.
na meg nyomni kell rá egy wifi boostert az sem árt ;)