PDA

Teljes verzió megtekintése : Állami támogatások

ati
2011-10-27, 05:09
HI emberek!
Tud erről valaki közelebbi infót?
http://www.gondola.hu/cikkek/66852

"A "Magas Intelligenciájú, Nagy Megbízhatóságú Elektronikai Felderítő Rendszer Katonai és Polgári Védelmi Célokra" című Nemzeti Kulturális és Technológiai Hivatal (NKTH) által támogatott projektet egy háromtagú konzorcium valósítja meg, melynek vezetője a BHE Bonn Hungary Kft., (BONN) tagjai pedig a Budapesti Műszaki Egyetem Mobil Innovációs Központ (BME MIK) és a BMF NIK. A projekt hároméves költségvetése bruttó 976 176 000 Ft.

A projekt kitűzött célja, hogy piacon értékesíthető terméket állítson elő, melynek mind hazai mind külföldi értékesítése prognosztizálható. A konzorciumi tagok az alábbi területeken végeznek K+F tevékenységet a projektben:

A BONN végzi a repülőgépgyártást, a fedélzeti elektronika és a kiszolgáló elektronika fejlesztését, és ő hozza létre a szükséges rendszerintegrációt, az elektronikai vezérlést is."

Nem is tudam, hogy repülőgépgyár is van az országban! Látta már valaki? Vagy titkos a projekt? Annyira, hogy a földalatt repülnek?

ati
2011-10-27, 05:22
5-6 milla éppen kihúzna a gödörből, bizisten olyan szép dobozt csinálnék EMEsének, hogy a légy elcsúszna rajta.
Hol lehet erre pénzt kérni?

http://www.bhe-mw.eu/?page=rd
Felismeri valaki a felvételen látszó gépet?

Közel 1milliárd-ból ennyire futotta?

csillagvzs
2011-10-27, 06:03
Itt keszin szoktak repülni. ;D

ati
2011-10-27, 06:22
Na remek, elmegyek megnézem mi került 976 millába. Szólj, ha látod őket!

Stallmaster
2011-10-27, 06:43
https://www.mik.bme.hu/home/kutatas_fejlesztes/futoproj/
úgy emlékszem, valaki már linkelt egy videót erről a gépről, ismerős az alakja. a borzalmas mennyiségű pénz nagyrészét szerintem a mesterséges intelligencia kifejlesztésébe ölik, ami a pilótafülkében lesz.

csillagvzs
2011-10-27, 06:48
Oks de a sírógörcs fog kerülgetni.

Amikor utoljára láttam őket akkor a mérnöki precizitás alapján a toló légcsavar elé tették az ejtőernyőt.
Természetesen fel is tekerte a légcsavar a köteleket. A végeredményt sejthetitek. :'(

M.I.? Fillérekért megvehető és még működik is.

Naon drága a mérnöki óradíj. Meg a sok kísérletezés sem olcsó.
De a csörlőjük az tetszik. ;D

loorio
2011-10-27, 09:45
5-6 milla éppen kihúzna a gödörből, bizisten olyan szép dobozt csinálnék EMEsének, hogy a légy elcsúszna rajta.
Hol lehet erre pénzt kérni?

http://www.bhe-mw.eu/?page=rd
Felismeri valaki a felvételen látszó gépet?

Közel 1milliárd-ból ennyire futotta?

Erre te sehol nem fogsz pénzt kapni.
Asszem ez a Bonn gép már évek óta készen van. Külföldi megrendelése is volt már ha jól csiperegtek a madarak.
A Bonn egy nagyon komoly cég most ilyen formában kaptak pénzt a munkájukhoz (nem csak a géphez)
Ez az "állami támogatás" pusztán egy finanszírozási forma semmi más. (bevett gyakorlat a közigazgatásban)

ati
2011-10-27, 10:15
Ez az "állami támogatás" pusztán egy finanszírozási forma semmi más. (bevett gyakorlat a közigazgatásban)

Milyen szépen elnevezted! Amúgy korrupciónak hívják, ez nálunk 100%.

Ltomi78
2011-10-27, 10:32
Ez jó. Néhány kollega innen már ötleteket is adhatna nekik. ;) Ha valami gond lenne még mindig mondhatom hogy a bme fejlesztéshez végzek teszteket, csak a video adó frekijét ne nézzék, kivéve ha 5.8:)

Egyébként mivel tud ez többet például a feiyu ground station rendszerétől? Ott is programozott útvonalat repülhetek.

Stallmaster
2011-10-27, 10:43
megkérdezzem a Zépületben, hogy be lehet-e szállni a projektbe? ;D

csillagvzs
2011-10-27, 10:47
Ati

A pénz szerzéshez tudományosan kell seggeket tövig nyalni nyalni és letérdelni!
És pár Nokiás dobozt is szerezzél be. (bár lehet hogy a samsung lett a divat)

Az Emesének a csilivili dobozának a kifejlesztéséhez minimál becslés szerint ca 5-600 millió forint elég lehet ha ügyesen takarékoskodtok!

Ltomi78 szerinted 20 km-re elmegy az 5,8 ghz-n jel egy mozgásban levő repülőre és vissza is jön??

Hű akkor a Stratoszféra project-el jelentősen túlteljesítettük a drága repcsit. :o
3 videó kamera képét többszörös távra visszük, robot is akad a háznál, Pc-s progi meg nem a világ.
Csak arra jönnék rá hogy a horizont alatt miért is működik a cucc ami nálunk van??

Gaben ha kész a project akkor átminősítjük katonai projecté és meggazdagszunk belőle.
Gyorsan beledobjuk egy kompozit gépbe és már kész is az ultra nagy teljesítményű UAV rendszer!
Felnyalunk 1 milliárdot a gépre elköltünk kb 500 000 ft-ot a többit meg eltesszük a fejlesztési és összerakási pénznek.

Arra még rá kell jönni hogyan csináljuk meg hogy ne működjön hogy újabb pénzt kapjunk a fejlesztésre. ;D ;D ;D

Peck
2011-10-27, 10:50
Én én én! Én segíteg elrontani! :)
Persze jó pénzért.
Aztán még többért segítek megjavítani is :D

csillagvzs
2011-10-27, 10:53
Én én én! Én segíteg elrontani! :)
Persze jó pénzért.
Aztán még többért segítek megjavítani is :D

Hány millióval dobhatunk meg a segítségért?

csillagvzs
2011-10-27, 10:55
Egy jó és használható UAV gépet kb 2 milából (forint) ki lehet fejleszteni.

Füligjimmy
2011-10-27, 15:42
Igen, ebből 1-milla hogy felépítem, felszerszámozom magamnak a műhelyt, 1-milla meg az hogy megépítem a gépet, minden hétvégén együtt bográcsozunk, eszemiszom-dínomdánom.
Persze az elektronikát nem számolom bele.

Ja, és nem a modellbolti műgyantából és üvegszövetből készülne...

deltahf
2011-10-27, 21:03
Ati

A pénz szerzéshez tudományosan kell seggeket tövig nyalni nyalni és letérdelni!
És pár Nokiás dobozt is szerezzél be. (bár lehet hogy a samsung lett a divat)

Az Emesének a csilivili dobozának a kifejlesztéséhez minimál becslés szerint ca 5-600 millió forint elég lehet ha ügyesen takarékoskodtok!

Ltomi78 szerinted 20 km-re elmegy az 5,8 ghz-n jel egy mozgásban levő repülőre és vissza is jön??

Hű akkor a Stratoszféra project-el jelentősen túlteljesítettük a drága repcsit. :o
3 videó kamera képét többszörös távra visszük, robot is akad a háznál, Pc-s progi meg nem a világ.
Csak arra jönnék rá hogy a horizont alatt miért is működik a cucc ami nálunk van??

Gaben ha kész a project akkor átminősítjük katonai projecté és meggazdagszunk belőle.
Gyorsan beledobjuk egy kompozit gépbe és már kész is az ultra nagy teljesítményű UAV rendszer!
Felnyalunk 1 milliárdot a gépre elköltünk kb 500 000 ft-ot a többit meg eltesszük a fejlesztési és összerakási pénznek.

Arra még rá kell jönni hogyan csináljuk meg hogy ne működjön hogy újabb pénzt kapjunk a fejlesztésre. ;D ;D ;D

Aztán meg felébredtek, és kiveszitek a biliből a kezeiteket. :D

zoli_
2011-12-25, 10:49
Sziasztok!
Kicsit elült a téma, de most találtam rá.

Voltam a Bonn Hungary-nál, tartottak egy előadást erről a gépről, aztán végignéztük a laborokat, projekteket is.

Menő cég, mikrohullámú kommunikációval foglalkoznak, meg egyéb ezzel-azzal. Nem állami kutatóintézet, de ők is pályázatokból próbálják fenntartani az infrastruktúrát, ahogy azt kell. Persze termelnek eladásra is, és van "rendes" bevétel is.
Van egy-két olyan projekt, ami elég nagy tőkét igényel, sok éves fejlesztés kell hozzá, és ha jól megy, akkor a végén kijöhet egy termék. Van/volt a világban egy-két ilyen UAV-s próbálkozás, és egy csődbe ment céget karoltak fel, és nyerték hozzá ezt a pályázatot és elkezdték a semmiből gyakorlatilag. Amihez értettek, az a mikrohullámú adatátvitel, de semmi egyéb. Olyan munkatársak dolgoznak a repülő részen, akik szabadidejükben is bejárnak a műhelybe, mert gyakorlatilag ez a hobbijuk is.
Ami említésre méltó, az az, hogy olyan terméket akarnak készíteni, amihez nem kell pilóta, nem kell tudni repülni, nem kell ismerni a LiPo akkumulátorok lelki világát, nem kell tudni programozni...stb. Kész, használható, önálló UAV-t akarnak eladni. Nem is gondolná az ember, hogy mennyit kell dolgozni az ilyesmin. Még így is kell valószínűleg egy napi 24 órában ugrasztható szerviz gárda.
Még így is soknak tűnik az a sokmilliós büdzsé, de a pályázatos kutatás-fejlesztés irányban így lehet csak megélni. Persze ebből a pénzből még a külföldi tanulmányúton megevett szusit is lehet fizetni, csak indokolni kell. :)

Remélem nem hadititok, de nagyvonalakban el tudom mondani, hogy néz ki az UAV-jük:
Üvegszálas kompozit test, szétszedhető, dobozolható, szállítható egyszerűen. Mivel nincs kerék, van helyette katapult és elkapó háló, vész esetére meg ernyő. Ipari mini PC dolgozik benne, meg mikrohullámú adó-vevő. Teljesen magától repül, nem lehet irányítani joystick-al, csak parancsokat osztogatni, térképen bejelölni a célpontokat és odaküldeni felderítésre. Az élő irányítás nem kivitelezhető, de nincs is rá szükség, jól be van tanítva mindenre. Egy kis FPV kamera képét folyamatosan lehet nézni, és van egy nagyon precíz, stabilizált felfüggesztésű HD kamerája is. Persze infrát is tud. A felvételeket utólag lehet letölteni UTP kábellel. A földi antenna irányított forgóantenna, mellette a 2 laptopos mozgó bázis...stb.
Sokak örülnének,ha ekkora keretből lehetne játszani, de azért ez tényleg komoly dolog. Sajnos az ipari PC-n kívül mindent saját maguk fejlesztettek ki, ami azért sajnos, mert így megy vele sok pénz és idő, és nem biztos, hogy a legprofibb a megoldás, viszont tudják mit csinálnak, miből csinálják, pontosan hogyan működik és tudják, hol kell fejleszteni, mi lehet a hiba.

Nagyon tetszett, az biztos!
Z

ati
2011-12-25, 15:42
Hát ez nagyszerű. A projekt még nincsen készen? Nagy kár, mert talán a hadsereg sem vett volna Izraelből hasonló gépeket, ha ez megvan és működik. Vagy mégis? Kiadunk 1 milliárdot fejlesztésre, majd veszünk kész gépeket?! Mi barmok meg fizessük az adót ész nélkül?

Mindig tetszett az a teljesen életszerű történet, amikor felbukkan a semmiből (mondjuk egy kiváló mikrohullámú) társaság és hirtelen repülőgépeket kezd el gyártani, majd 1milliárdot kap rögvest az első gépe építéséhez. Nekünk hülye parasztoknak, meg éveket kell gürizni, letenni működő dolgokat az asztalra és ha mindent jól csinálunk, akkor is lóf@szt kapunk, nem támogatást.

"de ők is pályázatokból próbálják fenntartani az infrastruktúrát, ahogy azt kell. " valószínűleg ez igaz és mindent elmond.

ati

deltahf
2011-12-25, 17:23
Gyerekek van aki itt tudna mesélni (ha mesélhetne) miből van a CSEREBOGÁR ! :D
Szájtátizhatunk mi itt, senki de senkit nem érdekel.... csak a pénz kihúzás.

Ennyi.

Abból élünk, becsület nincs !
Vagy akinek van annak meg pénze nincs! Azért "fehér holló" mindig akad ! ;) Csak ritka.

zafir38
2011-12-25, 17:30
A Függetlenség napja című film jutott eszembe:
Az elnök megdöbbenve tapasztalja az 51-es körzetről szóló pletykák valódiságát
és az ott található milliárdos technológiát.

"- Miből hozták ezt létre a tudtom nélkül?
- Elnök úr, elhitte, hogy a NASA-nál 50.000$ egy kalapács?" :)

Én találkoztam már 2 gyerekkel ebből a csapatból, szimpatikusak voltak
de 1mrd egy parittyáért meg egy lepkehálóért....... :)

Füligjimmy
2011-12-25, 17:51
Nem kell nagyon kiakadni a dolgon. Az egész világ erre épül.
Ezért tartunk itt.
Létezik az úgynevezett "kapcsolati tőke" amin az egész pályázati és beszerzési (lésd közbeszerzés) rendszer működik.
Aki nem rendelkezik kapcsolati tőkével, az még akkor se jut igazán jó állami megrendelésekhez ha világszinvonalú a kínálata, és fele annyiba kerül mint másutt.
Ebbe a dologba személyesen belekóstoltam még az előző banda idejében, és tudom hogy a jelenlegieknél is ugyanúgy működik, vagy még erősebben.
Akár még az is elképzelhető lenne hogy izrael megvette innen, tőlük meg Magyarország.
Nem így történt, de akár ez is megeshetett volna ha néhány ember anyagi érdekei így kivánják.
erről szól az egész.

QQC
2011-12-25, 19:00
Szerintem csitt :-X
A végén az orrotokra koppintanak ;D

csillagvzs
2011-12-25, 19:09
:-X

DASCO
2011-12-25, 19:35
En nemi irigyseg velek felfedezni az ugyben toletek... Nektek nem teljesen mind1??

Kinek ez jut kinek az... Szerintem le lehet szakadni a dologrol.
A szajkaratebol meg semmi jo nem jott ki... Ti nem, ok meg kaptak
dellat. Es abban biztos vagyok h barki mas ugyan ugy kihasznalta volna
a lehetoseget nemtol, vallastol es fajtol fuggetlenul.
Es az aki azt mondja h nem ugrott volna bele a az hazudik...
Az egy dolog h valamelyikotok esetleg olcsobban hozta
volna ki. De akkor meg tobb penzt lehett volna zsebre tenni.
Nezzetek egy kicsit ilyenkor magatokba...

D

pbr110
2011-12-25, 20:20
Megtörtént, magamba néztem, 1000*1.000.000,00huf-ról állami támogatásról beszélünk.
Tegyük fel 1 db gép piaci értéke 5-10*1.000.000,00 forint, azaz ha 100-200db értékesítettek, kitermelték az állami támogatást, azonban a dolog nem ilyen egyszerű, mert ezt adó és járulékokból a nagy közös kalapba fizetett pénzből van.
Tehát ahhoz, hogy ez valóban megérje kb 3000*1.000.000,00 huf-os forgalommal kell megtámasztani ezt a terméket, azaz 300-600db között kell tudniuk eladni.
Ekkora mennyiségnél a manufakturális eszközök kevesek, és nagyon jó ügynökök kellenek akik el is tudják adni a terméket.
Egy ilyen ügynök 5-15% között dolgozik, azaz ennyivel emelni kell a termelt db-számot.

Én örülök ha ilyen dologra jut pénz, de ennek a támogatás összegének 10-ed része mellett és 10db honvédségi gép szolgálatba állítása és 1 évi üzemeltetéssel lehetne reális.

Engem is leginkább az dühít, hogy az ilyenek miatt kell elküldeni a cégünktől 3 embert a 4-5 hónapos holt szezonra, mert nem tudom a projektjüket különben finanszírozni.

Füligjimmy
2011-12-25, 21:57
A probléma nem itt és nem most van.
Az egész világ így épült fel, és tippeljetek kinek a rovására?
Hát persze hogy a miénkre.
Nem arról van szó hogy nem kaptam támogatást. Én sose kértem.
A baj az, hogy tízszer-százszor-ezerszer annyi folyik különféle magánzsebekbe egy-egy állami megrendelésből mint amennyinek kéne.
És ezt ki fizeti?
Az egyszerű vállalkozók, cégek, a munkavállalók, és azok az államigazgatási dolgozók akik dolgoznak is valamennyit. Ugyanis ilyen is van.
Ma természetes dolog hogy az államigazgatásban az markol nagyot aki a tűz közelében van.
Hogy az orromra koppintanak? Ez már megtörtént... azért vagyok ott ahol vagyok mert nem nyaltam simára a megfelelő seggeket. Sőt ha lehetőségem nyílt rá, odaharaptam. ;D
Van fent pár ember (mindkét oldalon) aki utálja a képemet, de ettől még nyugodtan alszom.
Akinek van oka izgalomra az nem én vagyok.
Na de ne offoljuk szét a témát, a politika mindíg mindent elront.

Ez a projekt nem lenne rossz, sok energiát fektettek bele, és nem kevés pénzt.
Mégsem tőlük szerezték be a gépet...

ati
2011-12-26, 07:57
De igen, a probléma itt és most van. Valóban egy eset a sok közül, nem is a legdurvább, de azért érdemes foglalkoznunk vele, mert éppen a robotrepülés a téma. Nyilván van sok más is, ami ugyanúgy a mi zsebünkre megy , de nem látunk annyira bele. Ehhez kicsit értünk, tudjuk mi és mennyibe kerül, és mit lehet kihozni ekkora összegből és ezért háborít fel a konkrét eset. Ha ezt a pénzt az egykoron MHSZ-ként működő hobbykörök pocsékolnák el még akor is több eredménye és látszatja lenne.

mcelek
2011-12-26, 22:09
Na és ez mibe került?
http://www.youtube.com/watch?v=gqtkUVRhziA

http://www.gatewing.com/how-to-buy

Most már én is tudok ilyet a c4S-el ;D jön az X5-ös, na nem azért mert erre hasonlít :o

ati
2011-12-27, 00:36
Én nem találtam árakat. Gondolom, a sajátodról meg tudod mondani mennyibe került. Szerintem az 1millát nem éri el, és akkor benne van a fényképezőgép... bár lehet, hogy a laptop drágább fajta.

mcelek
2011-12-27, 14:02
Az én cuccom kb. 300-350e között, HD kamerával, GCS-el, amihez az irányítás is tartozik ;D
A laptop lehet kicsi is, hogy a WP-okat megadjam, de akár a videó is visszanézhető, egy ilyen kb. 80e.
Ami az ő gépükben van, az egy miniPC, elég combos áron van 500-800e között, de ez tényleg tenyérnyi.
Viszont többnyire Widows-os :o ami lehet az olykor előforduló hibák oka 8)

ati
2011-12-27, 14:28
Szóval jól sejtettem, ha mindent összeszedünk, mindenből a legdrágábbat, akár gázturbinát is tehetünk bele néhány milliónál többet akkor sem nem tudunk elkölteni rá.
Ja, ha PC van benne Winfossal, akkor mi a saját fejlesztés? Tuti, hogy valami WiFi-s cucc van benne.

mcelek
2011-12-27, 15:54
Akár jóminőségű IP kamera is lehet rajta, úgy 2-6 másodperces késéssel ;)

zafir38
2011-12-27, 16:30
Én amikor szót váltottam ebből a csapatból két fejlesztővel, pont azt ecsetelték,
hogy azért drága, mert a kereskedelemben nem annyira kapható hitech alkatrészeket
használják a megbízhatóság miatt. Azt mondták egy bolti gps-el soha nem kapnának
pontos telemátriás adatokat.........
ezt valahol el is hiszem................nade a lepkeháló....... :)

csillagvzs
2011-12-27, 16:50
Egy profi GPS sem több 15e ft-nál. 5 cm pontos 60 műhold párhuzamos feldolgozással.
Csak 50 000 Km magasságot tud. :-X
Katonai felhasználásra való GPS is elérhető. És nem vészes az ára.

Maradjunk annyiban hogy semmilyen extra cuccot nem használnak.

UAV -ben PC? Komolytalan történet.

max 20 000 euro a hardver és máris versenyképesek lennének a nagyokkal is.
De akkor magától fel és leszáll, stb.... A nyavajás "DE" nélkül.

Ami a legrosszabb a történetben hogy akadnak fpv gépek itthon ami komolyabb történet mint az övék.

Itt sokan tudják hogy mennyire könnyű megcsinálni egy komoly UAV gépet.

Sok szerencsét nekik a projecthez. (rájuk fér) ;D

Gaben
2011-12-27, 17:48
Valaki világosítson már fel ...egy ilyen project végén nem kell valahol bemutatni a "kész terméket"?
Gondolom nem egy terepszínú easy star lesz bemutatva easy osd-vel.
Vagy csak ennyiért megpróbáljuk....??

deltahf
2011-12-28, 09:48
De bemutatják :D itt nálunk élöben.
Hátha ott lennének a modellesek és megmutatnák milyük van ....

Akkor sem lenne semmi, mert senkit nem érdekel.
Csal pénzt kell kiirni elosztani felvenni PAPIR on dokumentálni a repülést, és mennyi kell hozzá még hogy jobb legyen.
Ennyi.

Ezért van ez így!