PDA

Teljes verzió megtekintése : A C4S robotpilóta és OSD rövid ismertetése

mmormota
2011-12-05, 19:26
A C4S készülék OSD-vel kombinált robotpilóta. Tipikus felhasználási területe az FPV repülés, de pl. az RC
repülőgép vezetésének tanulásában is segíthet.

A gép stabilizálása IMU alapú (3 tengelyű gyro és gyorsulás érzékelő), a navigációt GPS helymeghatározás
alapján végzi. A magasságot barometrikus szenzorral méri, ez kis magasságban pontosabb mint a GPS.

Fontos szempont volt a fejlesztés során minél több funkció egyetlen egységbe integrálása. Az FPV gép eleve összetett, sok egységből álló szerkezet. Bonyolult, gyakran áttekinthetetlen a kábelezése. További modulok hozzáadás (külön OSD, robot, tápfeszültség szűrő stb.) még több kábellel, zsúfoltan, áttekinthetetlenül elhelyezett panelekkel járna.
A C4S egy egységben valósítja meg a repülőgép vezetéshez szükséges robotot, a műszerek videóképen történő megjelenítését (OSD), a műszereket (feszültség, áram, fogyasztás, magasság mérése) valamint egy tápfeszültség szűrőt, ami lehetővé teszi hogy egyetlen 3s akkuról működhessen a motor és videó rész zavaró csíkozódás nélkül.

Fő funkciók:

OSD:
- A videóképre keveri a műszerek adatait.
- mérési adatok (feszültség, áramfelvétel, mAh stb.) megjelenítése
- navigációs adatok (helyzet, sebesség, magasság, távolság, haza mutató nyíl)
megjelenítése
- üzemmód (robotpilóta ki/stabilizált/útvonal/hazarepülés) megjelenítése
- műhorizont

Robotpilóta:
- IMU alapú helyzetmeghatározás
- repülés-stabilizálás
- navigáció, kijelölt pontokhoz repülés
- hazarepülés
- működik csűrős, oldalkormányos, V-tail, csupaszárny géppel is

A robotpilóta négyféle üzemmódban működik, az üzemmódokat repülés közben is lehet váltogatni a rádióval.
Az üzemmódválasztás egyetlen csatornával történik, a csatorna 4 különböző értéke választja ki a megfelelő
üzemmódot.

1.Kézi vezetés (Manual mode)
Hagyományos vezetés. A robot egyáltalán nem avatkozik be, de készen áll a háttérben arra, hogy
átkapcsolás esetén átvegye az irányítást. Az OSD működik.

2.Stabilizált repülés (Stabilized mode)
A robotpilóta stabil repülési helyzetben tartja a gépet.
A stabilizált mód lehetővé teszi a kényelmes nézelődést, a vezetés nagy részét a roboz intézi.
Kiválóan alkalmas ez a mód a repülés tanulására, az irányok begyakorlására is.
Az emberi pilóta:
• a jobb bottal utasítja a robotpilótát a gép kívánt döntési és emelkedési szögének beállítására
• kezeli a gázkart (az emberi pilóta feladata a kellő gáz beállítása és így az átesés elkerülése)
A C4S robotpilóta:
• vezérli a kormányfelületeket
• a gép emelkedési és bedöntési szögét a botkitéréssel arányosan állítja be (például teljes bal bot
kitérésnél fix bedöntést állít be, míg ugyanez hagyományos vezetésnél orsózást jelentene)
• korlátozza a bedöntés szögét
• korlátozza az emelkedési szöget

3.Útvonalrepülés (Waypoint mode)
Ebben a repülési módban a robot vezeti a gépet a PC-s program segítségével beállított útvonalon.
A gép a bekapcsoláskor megvárja, amíg a GPS elindul, majd felveszi a starthely koordinátáit és
magasságát. A továbbiakban a magasságot és távolságot ehhez képest méri.
Ha a starthely túlságosan távol esik az útvonalhoz beprogramozott Home pozíciótól, a robot nem
repüli meg a útvonalat, mivel feltehetőleg tévedés történt. Ilyen esetben Waypoint módba kapcsolva a
robot körözni fog a jelenlegi helyzete körül.
Ha a starthely megfelelő, Waypoint módban a robot elindul az 1-es Waypoint felé. Ha azt elérte,
átvált a 2-esre és így tovább. Az utolsó pont elérése után az 1-es felé indul és újra kezdi az
útvonalat.

4.Hazarepülés (Return Home mode)
A Hazarepülés mód automatikusan működésbe lép, ha megszakad a rádiókapcsolat, de kiválasztható ez a mód a rádióval is.
A gép a PC-s programmal beállított magasságban visszarepül a starthelyhez, majd azt elérve a beállított sugárral körözni kezd a starthely felett.

A robot beállítása
Csak a jól beállított robot képes vezetni – és adott esetben menteni – a gépet.
Mivel a különféle repülőgépmodellek tulajdonságai nagyon eltérőek lehetnek, a robotot az adott modellnek
megfelelően kell beállítani.
A fejlesztés során mindent megtettünk annak érdekében, hogy a C4S készülék a lehető legegyszerűbben legyen beállítható. A feladat azonban jellegéből adódóan összetett. Nem elég egyszerűen beszerelni a gépbe és bekábelezni, mint mondjuk egy vevőt vagy szabályozót. Számos beállítást el kell végezni, ami a robothoz adott PC program segítségével lehetséges. A jó beállítás, majd az azt követő ellenőrzés nagy figyelmet igénylő munka. A használati utasítást valóban el kell olvasni, meg kell érteni és az ott leírt beállítási folyamatot lépésről lépésre végre kell hajtani. Amennyiben Ön egy „csak beteszem és már használhatom is” jellegű eszközre vágyik, sajnos nem tudjuk a C4S-t ajánlani.

A beállításokhoz szívesen nyújt segítséget a fejlesztőcsapat itt a fórumon.

A fejlesztés legelején indítottunk egy topicot az FPV repülés csoportban "Magyar robotpilóta és OSD fejlesztés" címen. A menet közben felmerült problémák, megoldások, sikerek, kudarcok története ott követhető végig - tesztek, kérdések, válaszok, képek, filmek egyvelege...

http://img266.imageshack.us/img266/7066/1sorozat800.jpg

dartus
2011-12-05, 19:45
Meghozta a Mikulás! Köszönjük!

pbr110
2011-12-05, 22:39
Azon szerencsések között vagyok, akiknél van 1 db ebből a robotból.
A fejlesztők mondták és a leírásból is kiderül, ez már egy műszer, nem egy berakom gépbe aztán hagy szóljon dolog.
Az biztos, hogy időt kell rá szánni. Eddig ~10 órát foglalkoztam a robot szoftverrel és a gépbe beépítéssel.
Jelenleg ott tartok, hogy bent van a gépbe, orientációk rendben, és állítom stabilizált módot, de még nem repültem be a rendszert. Szerencsére a gép már repült, így remélem nem lesz komoly gond a robot berepülésénél.

Egyébként Graupner MC10 adóval és TS rendszerrel futottam neki.
Ez egy 7 csatornás rádió, minimális programozhatósággal, az 5, 6, 7-es csatornákon bármilyen utólagos elem beépíthetőségével.
A repülési módok közötti váltást ezért 1db 2 állású, 1db 3 állású kapcsolóval és néhány ellenállással oldottam meg, mivel programozhatósága nincs ilyen mélységű

A fejlesztőket megkeresve kérdésekkel szóba került a rendszer összetettsége és a benne rejlő finom hangolás lehetőségei miatt, kéne tartani egy irányított beszélgetéses összejövetelt a fejlesztőkkel közösen.

Szerintem el is indítom az "FPV találkozók" témánál.

Daine
2011-12-05, 23:36
Üdv!

Az biztos,hogy megérte kivárni,mert igazán kompakt kis műszer ez! ;D /idáig molyoltam vele :o/
Ami még nagyon pozitívum számomra mmormota és a többi fejlesztő hozzá állása!
Le a kalappal előttetek és sok sikert a továbbiakban!

Köszönöm!

deltahf
2011-12-06, 08:22
Gratulálok. ;)

Ltomi78
2011-12-06, 10:06
Én is gratulálok, valóban okos kis szerkezetnek tűnik, és talán jóval kisebb hely és kábel igénye lesz mint az eddigi robotoknak amiket láttam :D, ami rettentő fontos számomra.

Egy javaslat és nem okoskodni akarok. Jó lenne feltenni egy képet a komplett megvásárolható robotról a tartozékokkal együtt (GPS, sensorok, kábel) amit adtok hozzá. Könnyebb beazonosítás miatt is hasznos lehet!

mmormota
2011-12-07, 03:43
Jó lenne feltenni egy képet a komplett megvásárolható robotról a tartozékokkal együtt (GPS, sensorok, kábel) amit adtok hozzá.

A fekete kocka a GPS, a robot jobb felső sarkán levő GPS feliratú tűkre csatlakozik.
A többi szenzor (3 tengelyű gyro és gyosulásérzékelő, barometrikus magasságmérő) a robotba van beépítve.
A 3 eres kábel a feszültség- és áramméréshez szükséges, a Main batt feliratú tűkre csatlakozik.

http://img94.imageshack.us/img94/7978/tartozekok1.jpg

ati
2011-12-07, 07:37
Gratulálok, nagyon szép és kiváló. Egy dologban van hiányérzetem: nem lehetne valami feliratot, logót esetleg címeres cimkét tenni a dobozára amiből kiderül ránézésre, hogy magyar gyártmány? Én elfogadom, hogy a feliratok angolul vannak, bizonyára marketing okai vannak, hogy a neve is angol, de legalább valami pici jelzés...

mmormota
2011-12-07, 14:42
nem lehetne valami feliratot, logót esetleg címeres cimkét tenni a dobozára amiből kiderül ránézésre, hogy magyar gyártmány?

Igazad van, erről megfeledkeztünk, a ráírjuk a címkére. Ami már le van borítva zsugorfóliával azt nem szedem le, de a többi megkapja a feliratot.

Ltomi78
2011-12-08, 15:10
... vagy piros fehér zöld színű servo kábellel szállítani, vagy az oldalán lehetne így a servo" + - jel" színezés.... na jó csak vicceltem. ;D
Köszönöm a képeket a teljes rendszerről4:)

nem lehetne valami feliratot, logót esetleg címeres cimkét tenni a dobozára amiből kiderül ránézésre, hogy magyar gyártmány?

Igazad van, erről megfeledkeztünk, a ráírjuk a címkére. Ami már le van borítva zsugorfóliával azt nem szedem le, de a többi megkapja a feliratot.

Ltomi78
2011-12-08, 15:16
Nagyon jó!
;)
A javasolt szabályzó -akksi - robot csatlakoztatásról lesz esetleg minta rajz vagy kép a manualban? Hátha van még rajtam kívűl aki szeret vizuális megerősítést a szerelésnél.

Köszi

Jó lenne feltenni egy képet a komplett megvásárolható robotról a tartozékokkal együtt (GPS, sensorok, kábel) amit adtok hozzá.

A fekete kocka a GPS, a robot jobb felső sarkán levő GPS feliratú tűkre csatlakozik.
A többi szenzor (3 tengelyű gyro és gyosulásérzékelő, barometrikus magasságmérő) a robotba van beépítve.
A 3 eres kábel a feszültség- és áramméréshez szükséges, a Main batt feliratú tűkre csatlakozik.

http://img94.imageshack.us/img94/7978/tartozekok1.jpg

mmormota
2011-12-09, 02:20
A manual frissült: http://c4s.atw.hu/index.htm
Csak hibákat javítottam, a legfontosabb, hogy a robothoz adott feszültség- és árrammérésre való 3 eres kábel színei a korábbi manual változatokban hibásan szerepeltek.
Újabb részeket is tervezek, ehhez kell még 1-2 nap:
- az árammérő részletes leírása, rajzok, a hitelesítés módja
- a vevő és szervók bekötése, rajzok
- a gép bekapcsolást követő viselkedése, kezdő képernyő, várakozás a GPS vételre, üzenetek jelentése, mikor és miért van letiltva a gáz stb.
- hogyan lehet egyszerűen de megbízhatóan tesztelni, hogy zavarja-e valami a GPS vételt (az 1.2GHZ-es video adó és egyes kamerák szoktak zavart okozni)

jpeti29
2011-12-09, 08:48
14. Berepülés, a Waypoint és RtH mód tesztelése
...
Ellenőrzések mint 14-ben, start manuális módban

szerintem itt nem a 14-es pontra akartál utalni.

mmormota
2011-12-13, 00:07
A manual frissült:
http://c4s.atw.hu/
http://data.hu/get/4515228/m15.pdf

- az árammérő részletes leírása, rajz, a hitelesítés módja
- a gép bekapcsolást követő viselkedése, kezdő képernyő, várakozás a GPS vételre, üzenetek jelentése, mikor és miért van letiltva a gáz
- hogyan lehet egyszerűen de megbízhatóan tesztelni, hogy zavarja-e valami a GPS vételt (az 1.2GHZ-es video adó és egyes kamerák zavarhatják)

leskope
2011-12-13, 20:32
Követtem a manuált beszereléskor, nagyon jó, egyértelmű, de a 17. és 18. oldalon az ábrákhoz való szöveg fel van cserélve:
"12V-os kamera, 12V-os videóadó, külön 3S videó akku:"
és
"12V-os kamera, 12V-os videóadó, a fő akku 3S és erről megy a videórendszer is:"

mmormota
2011-12-13, 20:56
Köszönöm, a következő verzióban javítom.

deltahf
2012-02-08, 18:21
Ma voltam a gyártónál (mmormota) egy rövid kis látogatásra.

Termék C4S 'help'

Gyártói hozzá állás 100%
Kommunikáció 100%
Segítőkészség, kompletten 100%
"Oktatás" + Termék ismertetés 100%
Szoftveres HOME UPDATE ( Peck) 100%

GRATULÁLOK és KÖSZÖNÖM a C4S TEAM nek.

Daine
2012-02-08, 19:29
Üdv.

Ez így igaz én sem tapasztaltam másképpen!
Viszont valamin tuti töri a bukóját a team,mivel nagy a csend a háza táján! ;D ;D

Ma voltam a gyártónál (mmormota) egy rövid kis látogatásra.

Termék C4S 'help'

Gyártói hozzá állás 100%
Kommunikáció 100%
Segítőkészség, kompletten 100%
"Oktatás" + Termék ismertetés 100%
Szoftveres HOME UPDATE ( Peck) 100%

GRATULÁLOK és KÖSZÖNÖM a C4S TEAM nek.

ferostas
2012-07-20, 12:16
Sziasztok!

Olvasva a témát nagyon megtetszett ez a robotpilótás repülés, és szeretnék egy ilyen kütyüt az EG-be. Nem világos (és bocs ha már valahol le van írva), hogy:
- a GPS bele van-e építve vagy külön csatlakoztatni kell egy modult?
- a magasság mérő feszmérő stb. egyéb szenzorok (ha jól értem) alapból benne vannak?
- az osd-t a gépben lévő video jeladóhoz kell csatlakoztatni?
- Futaba 2.5GHz F7C adóval is összehozható a rendszer?, milyen OSD-s packot (videó adó-vevő, kijelző) ajánlanál hozzá, ha nem kemerás, csak biztonságos repülést szeretnék.
Üdv:
Feri

csomy
2012-07-20, 13:20
Hello!

Én csak felhasználó vagyok, de:
- a gps-t technikailag hozzá kell csatlakoztatni, de a csomag tartalmazza
-a felsorolt szenzorok a robot részét képzik (a GPSt leszámítva a robot testébe vannak építve)
-igen, a robot kimenete egy video jel, amit magadnak kell lejuttatni a földre egy külső video adóval
-Igen, gyakorlatilag bármilyen minimum 5 csatornás rádióval használható

Peck
2012-07-20, 13:26
Köszi csomy!
Annyit tennék hozzá, hogy először én is Futaba 7C-vel használtam, de tényleg mindegy milyen rádió, sima RC bemeneteket használ a robot (ha nem akarod PPM-el összekötni)
Az OSDs packot nem teljesen értem.
Ha nem kamerával akarsz repülni, akkor nem kell video adó-vevő sem, se kijelző, ami viszont már csak azért sem ajánlott, mert pl csak akkor startolhatsz, ha a GPS belockolt. Kijelző nélkül meg csak pislognál, hogy miért nem indul a motor (mert a robot tiltja).
Aztán ott van a robot néhány üzemmódja... amit a videokép nélkül szintén nem fogsz tudni, hogy mit miért csinál.

csomy
2012-07-20, 13:42
Vita indítás nélkül, nekem is a robot volt az első cucc a repülő meg a táv után, és nagyon jól működött kép nélkül is. Meg kell tanulni a jeleit, és teljesen érthető. Persze nem olyan, mint videóval repülni :)

ferostas
2012-07-23, 09:11
Sziasztok!

Köszi a gyors válaszokat majdnem minden világos, és csak megerősíti az elhatározásomat hogy nekem is legyen egy ilyen sokoldalú hasznos robotom (már csak pénzt kell hozzá összeraknom).
Ami kérdéses maradt az az egyik válaszból adódott:

.... először én is Futaba 7C-vel használtam, de tényleg mindegy milyen rádió, sima RC bemeneteket használ a robot (ha nem akarod PPM-el összekötni).....

hogy működik és mire jó a PPM összeköttetés, már sokat olvasgattam itt a topikon de nem esik le hogy mit takar ez a rövidítés? (bocs ha primitív a kérdés)

... Az OSDs packot nem teljesen értem. .... Aztán ott van a robot néhány üzemmódja... amit a videokép nélkül szintén nem fogsz tudni, hogy mit miért csinál.

Lehet hogy "szókép-telenség" probléma van. Az OSD-pack alatt értem a robot felöli kommunikáció megjelenítését, a távirányítás mellett.
Ugyanis, ha nincs kamerám a gépen, (persze videó adó az kell hogy a robot jeleit továbbítsa felém) valami monitor de inkább OSD kijelző is kellene amin én a "fedélzeti" infóket látom, de nem szeretnék laptopot is hurcolni reptetéskor e miatt. Azt értem "OSD-pack" alatt, hogy miféle kijelzőt, vagy kijelző-vevővel, esetleg adó-vevő-kijelző kombinációt (pack-ot) szerezzek be. Olyasmi lenne a legjobb mint a telemetriás rendszereknél a táv tetejére szerelt kis OSD.
Ehhez kellene némi útmutatás, mert mint a fentiekből is leszűrhető ezen a téren igencsak beszűkült ismeretekkel rendelkezem.
Üdv:
Feri

csomy
2012-07-23, 09:57
Az az igazság, hogy ha beszerzed a videó adót, vevőt, meg mondjuk egy néhány colos kijelzőt, amit a távra teszel, akkor a költségek nagyja már megvan. Miért ne tennél a gépre egy kamerát is.? Persze működik nélküle.
A cuccot illetően az a kérdés, mi a cél. Lévén kamerád nem lesz, vagy nem tervezel, elég lehet egy 5.8Ghzes video adó is, ami nem visz messzebbre néhány száz méternél, míg a komolyabb cuccok azért pár km-t átsugároznak.
Arra figyelj, hogy a 2.4es irányítás mellé nem fogsz tudni 2.4es videóadót tenni, mert zavart okoz. Az 1.2videó, és 2.4 irányítás nekem szűrővel egészen jól megy.

Nézz be ide: Videoátvitel FPV repüléshez (http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,55216.0.html)

ferostas
2012-07-23, 12:31
Az az igazság, hogy ha beszerzed a videó adót, vevőt, meg mondjuk egy néhány colos kijelzőt, amit a távra teszel, akkor a költségek nagyja már megvan. Miért ne tennél a gépre egy kamerát is.? Persze működik nélküle.
A cuccot illetően az a kérdés, mi a cél. Lévén kamerád nem lesz, vagy nem tervezel, elég lehet egy 5.8Ghzes video adó is, ami nem visz messzebbre néhány száz méternél, míg a komolyabb cuccok azért pár km-t átsugároznak.
Arra figyelj, hogy a 2.4es irányítás mellé nem fogsz tudni 2.4es videóadót tenni, mert zavart okoz. Az 1.2videó, és 2.4 irányítás nekem szűrővel egészen jól megy.

Video kamerát is szeretnék majd (anyegin!), de amíg vmilyen osd szemüveget (vagy mit?) nem tudok venni, nem tudom hogy lehet a képet kirakni elém (laptop? talpas monitor?, projector+aggregátor?) ahhoz, hogy az alapján irányítani tudjak.
Te hogy csinálod?
Ha már befektetek egy ilyen cuccba nem szeretnék kis hatótávolságút, vagy nagyon gagyit sem mert az csak átmenet lenne, és így drágább lesz az olcsó.
A szűrőt nem értem hogy melyik rendszerbe tetted, és hova? Amúgy interferál vagy mi?
Üdv:
Feri

csomy
2012-07-23, 12:41
Ez már nagyon nem ide való téma, de válaszolok, és tisztelettel megkérem a moderátorokat, ha nem tetszik, tegyék át a megfelelő helyre.

Tehát. Részemről eddig USB digitalizálóval, és laptoppal nyomtam, de most készítem az új verziót. Egy Video->VGA átalakítóval egy 19"os monitorra fogom rakni a képet, amit egy 10AH 12Vos ólomakkuról, egy gagyi inverterrel fogok 220ra alakítani.
Ezek az eszközeim rendelkezésre álltak, így csak kiegészítőket kellett hozzá beszereznem. Egyelőre nem tervezek szemüveget vásárolni.

Peck
2012-07-23, 13:33
Tényleg nem idevaló, viszont nem is 1 hozzászólásba férő az amit ferostas kérdez.
Ezért én is javasolnám a Videoátvitel FPV repüléshez topicot, illetve úgy az egész FPV repülésen belül lévő topicokban való keresgélést,
elég sok szó esett már a megjelenítésről (szemüvegekről, laptopról, monitorról, kisTVről, stb.), felvételről, antennákról...
Ki lett tárgyalva az 1.2, 2.4, 5.8-as (http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,75914.0.html) videoátvitel is, aluláteresztő szűrő is.
Röviden: 2.4 2.4-el nem megy, 1.2 2.4-el pedig csak aluláteresztő szűrővel ajánlott (a szűrőt meg a videoadó és az antenna közé teszed),
az 5.8 meg inkább rövidebb távokra (pl quadcopterre), vagy irányított antennával.
Vannak komplett konfigurációk is felsorolva, az 1 jó kiindulási alap ahhoz, hogy mi is kell a gépre.

ferostas
2012-07-23, 14:13
Köszi a segítséget egy kissé belemerültem a témába és nem vettem észre hogy más vizekre is áteveztem, már rákattantam az FPV-s témára, bár azt még nem tervezem. Azonban a robotpilótás megoldáshoz már jó úton halad az info gyűjtés.
Mégegyszer Bocs.
Üdv:
Feri

yPress
2012-09-16, 23:58
Hali!
Lenne egy (valszleg lámer) kérdésem.
Ha jól tévedek ahhoz, hogy a rádiójel erőssége megjelenjen az OSD-n, be kell kötni az RSSI kábelt. Az tiszta a leírás alapján, hogy egyetlen dróttal kell bekötni a robotnál jobb oldalon a középső tüskére.
Ami a kérdésem, hogy a madzag másik végét hová kell csatlakoztatni? :-[

mmormota
2012-09-19, 13:20
A vevő rssi kimenetére. Ehhez természetesen olyan vevő kell, amelynek van analóg rssi kimenete. Vagy olyan, amin házi barkácsolással kialakították.

yPress
2012-09-19, 15:49
A vevő rssi kimenetére. Ehhez természetesen olyan vevő kell, amelynek van analóg rssi kimenete. Vagy olyan, amin házi barkácsolással kialakították.

Köszi, ettől tartottam. A Spektrum (AR8000) magától nem megy ki, de tőlem sem, mert nem vagyok a topon barkácsolásügyileg. ::)

engine
2013-01-13, 22:36
Szép munka!

ferostas
2013-01-23, 13:18
Lehet furcsa a kérdés, de érdekelne hogy a Déli féltekén, mondjuk Ausztráliában működne-e a kütyü, és ha igen mit kell átállítani.
Üdv:
Feri

yPress
2013-01-23, 14:08
Lehet furcsa a kérdés, de érdekelne hogy a Déli féltekén, mondjuk Ausztráliában működne-e a kütyü, és ha igen mit kell átállítani.
Üdv:
Feri

A Home pozíciót erősen javallott. ;) ::)

Peck
2013-01-23, 21:50
Őszintén szólva még nem próbáltuk :)
De nem látom akadályát, hogy ne működjön.

Az, hogy a víz az ellenkező irányba folyik le a WCn pedig nem zavarja a robotot :)

Sys-Ak
2013-01-23, 22:00
Szimulációt csináltunk már a másik féltekén, az rendben ment, úgyhogy nem kell semmit se máshogy csinálni mint itt.

ferostas
2013-01-24, 12:03
...
Az, hogy a víz az ellenkező irányba folyik le a WCn pedig nem zavarja a robotot :)

Ha jól gondolom a beállítás azért kell, mert az Északi Sarkcsillag ott nem látható ezért a Dél Keresztjéhez navigál a cucc. ??? Nem?... vagy Igen ....!? ???

A GPS másik szatról kéri az adatokat (ha jól gondolom), e miatt kérdeztem.
Vagy az külön modulként csatlakozik az eszközre? Nem tartozék?
Üdv :
Ferry

csomy
2013-01-24, 12:18
Külön modul, de mindegy, hogy hol vagy.
A GPS holdak körbe körbe kóvályognak kicsiny földlabdánk körül, így nincs egy, vagy több dedikált műhold, amiről az infót szedi, mint pl a műholdas TVnél.

ferostas
2013-01-28, 14:44
Kösz a felvilágosítást, műhold ügyben hiányosak az ismereteim. Ha így van (... mert általában úgy van...), az jó hír, ha majd sikerül melegebb éghajlatra repülnöm - a gólyákkal.
Üdv:
Feri

engine
2013-02-11, 23:46
lehet úgy programozni a robotot, hogy irányt tartva süllyedjen. Azaz leszálláshoz készülődjön?

mmormota
2013-02-12, 03:59
lehet úgy programozni a robotot, hogy irányt tartva süllyedjen. Azaz leszálláshoz készülődjön?

Igen. Pl. stab módban levett gázzal siklásban simán leszáll.

Tervezzük a leszállás funkció megvalósítását is:
- az eldobás helyét és irányát megjegyzi
- leszállásnál az eldobás egyenesében jön be és az eldobás pontjára próbálja meg letenni a gépet

- az eldobás helyét és irányát úgy kell megválasztani, hogy asüllyedés és leszállás vonala szabad legyen, és megengedjen néhányszor 10m pontatlanságot (különösen a leszállás vonalában), valamint széllel szemben történjen

engine
2013-02-12, 13:53
földközelben elvileg a barometrikus nyomást a mérvadó, ugye?

UAV-vel történő hosszú időtartamú repülés alatt a földfelszíni nyomás változhat. Célszerű lehet leszállás előtt szinkronizálni a felszállás kori 0 magasságot (nyomást) az aktuális helyzettel. Mi a meglátásod?

Sys-Ak
2013-02-12, 14:14
A robot programja mindig a nyomás alapján állapítja meg a magasságot. A felvetésed alapján mérni kell a felszínen is a nyomást egy külön eszközzel, aztán a robotnak is el kell juttatni a mérés eredményét menet közben. Inkább ultrahangos távolságmérőt lenne érdemes a gép hasára szerelni. Ha neked szívügyed az automatikus leszállás, egyeztethetünk a témáról és adunk árajánlatot a kivitelezésre.

engine
2013-02-12, 14:22
igen mérni kell és elküldeni, de így nem a gépre kell új berendezést telepíteni.

csomy
2013-02-12, 14:44
Tervezzük a leszállás funkció megvalósítását is:

Lehet, hogy könnyebben megúszható a dolog, ha nem a felszállás paramétereit veszitek alapul, hanem a HOME pozícióhoz hasonlóan előre deklaráltatjátok a userrel a leszállás helyét. A PC szoftverben amúgy is le lehet tárolni az adatokat, így el lehet menteni fel- és leszállási párokat is. Meg lehet adni egy mezőt, utat, vagy kifutót, amire mindig leszáll. Mindig oda, ami bele van programozva. Részemről bízom annyira a GPSben, hogy ne néhány 10 m-ről beszéljünk, hanem néhány méterről, bár a kocsi mellé nem landoltatnám így sem, az biztos.

A PC szoftverben pl meg lehetne adni a földet érés kívánt helyét egy ponttal, és a megközelítés irányát egy egyenessel, valamint megfelelő környezeti adottságok feltételezésével a leszállási pont körzetében. Gondolok arra, hogy a leszállás vonalában 150-150 méterre előre és hátra, valamint 50 méterre oldal irányban ne legyen fa, oszlop, vezeték, kerítés, autó.

A szélirány másik kérdés. Korábban volt már felvetés, hogy egy próbakör adataiból ki lehet számolni a szélirányt, és annak megfelelően dönteni a leszállás irányáról.
Nem tudom, ezek a számítások mennyire mutatnak túl a C4S képességein.

Sys-ak, és Engine beszélgetésére: A C4S tudja olyan szépen siklatni a gépet, hogy ne okozzon problémát a leszállás a mostani hardverrel.

mmormota
2013-02-12, 16:06
A leszállási pontot azért az eldobás helyével tervezzük kijelölni, mert ez a helyszínen történik. Ilyenkor látható hogy van-e akadály, pl. növényzet, autók a leszállási vonalon, merről fúj a szél, így jobb az esély jó leszálló pálya kijelölésére. Az útvonal tervezése viszont tipikusan nem a helyszínen történik, hanem előtte otthon egy PC előtt.

A robot meg tudja határozni a szélirányt, de ettől még nem igazíthatja ehhez a leszállási pályát, hiszen lehetnek akadályok, fák, autók az útban.

Daine
2013-02-12, 20:19
A leszállási pontot azért az eldobás helyével tervezzük kijelölni, mert ez a helyszínen történik. Ilyenkor látható hogy van-e akadály, pl. növényzet, autók a leszállási vonalon, merről fúj a szél, így jobb az esély jó leszálló pálya kijelölésére. Az útvonal tervezése viszont tipikusan nem a helyszínen történik, hanem előtte otthon egy PC előtt.

A robot meg tudja határozni a szélirányt, de ettől még nem igazíthatja ehhez a leszállási pályát, hiszen lehetnek akadályok, fák, autók az útban.

Nekem teljes mértékben szimpatikus eme elgondolás mivel vizuálisan az adott helyen Es az időjárási viszonyokat figyelembe véve indítom a modellt!
Hajrá!

RC Zumuld
2013-02-12, 21:45

Ebben csak az az ellentmondás, hogy felszállni széllel szemben szállunk fel. Ennek az ellentéte a hátszélben leszállás lenne. Vagy, ha szembe szélben akarunk leszállni, hátszélben kell fel...
A magam részéről a leszálló funkció előtt egy androidos felületnek és bluetooth kapcsolatnak örülnék, aztán lehetne a reptéren, okostelefonon tervezni! Ez mennyire nagy kihívás? Mármint az androidos felület?

Zs

mmormota
2013-02-12, 22:30
Ebben csak az az ellentmondás, hogy felszállni széllel szemben szállunk fel. Ennek az ellentéte a hátszélben leszállás lenne. Vagy, ha szembe szélben akarunk leszállni, hátszélben kell fel...

Természetesen széllel szemben száll le, a dobás egyenesében, vagyis "hátulról" közelít.

A magam részéről a leszálló funkció előtt egy androidos felületnek és bluetooth kapcsolatnak örülnék, aztán lehetne a reptéren, okostelefonon tervezni! Ez mennyire nagy kihívás? Mármint az androidos felület?

Jó nagy munka, de már készül.

RC Zumuld
2013-02-12, 22:32
Rendben, köszi a választ!

Természetesen széllel szemben száll le, a dobás egyenesében, vagyis "hátulról" közelít.

Jó nagy munka, de már készül.

mcelek
2013-02-15, 22:19
Sajnos itt is OFF-olódik a téma, volna mit áthelyezni a fejlesztés topicba ;)
A magasságmérés pontatlanságát leszálláskor korrigálhatja egy pilóta, esetleg. Ha csak nem hívja a természet egy bokorba ::)

mimio37
2013-02-23, 08:54
Hello, hol lehet kapni a modul C4S OSD? ??? köszönöm Ltomi78, találtam a topic "megrendeles".

guy1a
2013-08-08, 10:05
hello to all

i am guy from israel, ( with my father from hungary ).
i can only speek few words in hungarian but can read this site with google translate in english.

i like this OSD very much it is the most beautiful i have ever saw.

but could not find where to buy or the price.

can some one please give a link to the product ?

thank you !

Peck
2013-08-08, 10:09
Hi,
Price and ordering info can be found here:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101443.msg1260807.html#msg1260807

guy1a
2013-08-08, 13:20
thank you !
:)

Daine
2013-11-02, 11:24
sorry

mamut
2013-11-28, 09:34
Légsebességmérőt használt már valaki? A szoftver tudja kezelni?

A forráskód hozzáférhető, ha szeretnék saját módosításokat?

DG-1000
2014-01-28, 20:25
Sziasztok!
Tud ez a készülék multirotort is vezetni, vagy csak merevszárnyút? Sehol nem látok rá utaslást, a gépkönyv meg nem elérhető már.

Peck
2014-01-28, 21:15
Szia,
gépkönyv:
http://c4s.uw.hu/m15.pdf
Nem tud multirotort.

DG-1000
2014-01-29, 13:42
Oké, de mivel van egy easy-m és egy trikopterem, jó volna, ha a robotot bármelyiknél használhatnám. Így muszáj vagyok kicsit konstruktívabbnak lenni:
Működhet-e az, (mivel a triko a távon jelenleg is merevszárnyú konfigba van beállítva) ha a robot után beteszek egy multirotor szabályzót (pl. KK2), amin az összes szabályzást (pl. self-level) kikapcsolok? Van-e erre példa?

Peck
2014-01-29, 13:48
Azért ez nem ilyen egyszerű... pl a trikoptered lebegni is tud, az easyd meg nem :)
Gondol végig a következőt: a trikopter lebeg, a GPS irány össze-vissza ugrálhat, a robot meg kompenzálna "csűrővel" ...

csomy
2014-01-29, 14:54
Oké, de mivel van egy easy-m és egy trikopterem, jó volna, ha a robotot bármelyiknél használhatnám. Így muszáj vagyok kicsit konstruktívabbnak lenni:
Működhet-e az, (mivel a triko a távon jelenleg is merevszárnyú konfigba van beállítva) ha a robot után beteszek egy multirotor szabályzót (pl. KK2), amin az összes szabályzást (pl. self-level) kikapcsolok? Van-e erre példa?

Úgy érted, hogy CSAK OSDként használnád a robotot?

Warlimont
2014-01-29, 15:11
Peck, mi a tervetek a rendszer fejlesztesere? Terveztek a C4S-en hardware-es fejlesztest vagy uj nagyobb firmware frissitest? Van valami elözetes menetrend 2014-re?
Terveztek komolyan nekiallni az uzleti reszenek, allando keszlet a termekekböl, sajat domain es normalis honlap összerakasa, rendes webshop es a többi, vagy ez inkabb amolyan hobby-project nektek?

Es egyaltalan, mikor lesz mar kaphato a cucc vegre?? :)

mmormota
2014-01-29, 15:40
Épp most fejezünk be néhány C4S robotot és földi állomást, tehát már ezen a héten is kapható.

A tervekről:
Fejlesztünk egy újabb C4S verziót, amelyet külföldre is eladunk majd. Több módosítás lesz amelyek a jelenlegi változat tapasztalatain alapulnak:
- adjuk hozzá az árammérőt kalibrálva
- az árammérő adapter csatlakozója más lesz mint a többi, mert a legtöbb hibát eddig az okozta hogy ezt rossz helyre vagy fordítva dugták be
- vezeték nélküli (Bluetooth) kapcsolat PC-hez és Androidos mobilokhoz
- radikálisan leegyszerűsítjük a beállításokat (egy expert menüt készítünk külön a profiknak)
- lehetővé tesszük több és különböző típusú GPS csatlakoztatását
- S-BUS vevőket támogatjuk (nagy előnye hogy kevesebb a drót és átjön rajta az rssi is)
- az üzemmódok választását külön csatornákra tesszük, mert tapasztalat szerint a felhasználóknak nehézséget okoz a rádiók programozása

Tervezzük, hogy fejlesztünk külön OSD-t, amely együttműködik a földi állomással. Valószínűleg két verzió lesz: egy saját érzékelők nélküli, ami Mavlink képes autopilótákat (Ardupilot, Openpilot stb) támogat, megy egy olyat ami quadcopterek GPS és mágneses szenzorairól suedi el az adatokat, ezért zárt szoftveres (Walkera, DJI stb) gépekkel is képes működni.

DG-1000
2014-01-29, 17:17
Azért ez nem ilyen egyszerű... pl a trikoptered lebegni is tud, az easyd meg nem :)
Gondol végig a következőt: a trikopter lebeg, a GPS irány össze-vissza ugrálhat, a robot meg kompenzálna "csűrővel" ...

Igaz sajnos. Jobban belegondolva, a gázra is egész másképp reagálnak.
Akkor ez most vagy tárgytalan vagy pedig egy új fejlesztési lehetőség.
OSD-ként sajnos nem elég nekem.
Azért köszönöm a segítséget.

mcelek
2014-01-29, 23:02
A tervekről:
Fejlesztünk egy újabb C4S verziót, amelyet külföldre is eladunk majd. Több módosítás lesz
- az üzemmódok választását külön csatornákra tesszük, mert tapasztalat szerint a felhasználóknak nehézséget okoz a rádiók programozása

Ezzel mi a baj? Egy csatorna, egy tekerhető poti a távon és minden sima. ;D
Értem, hogy a két kapcsolós csodamix nem mindegyik távon 1xű, de azért mégiscsak pazarlás két csatornára osztani, hiszen nem fog mindenki rögtön S-Bus-ra váltani ahol van 16 :-\

Tervezzük, hogy fejlesztünk külön OSD-t, amely együttműködik a földi állomással. Valószínűleg két verzió lesz: egy saját érzékelők nélküli, ami Mavlink képes autopilótákat (Ardupilot, Openpilot stb) támogat, megy egy olyat ami quadcopterek GPS és mágneses szenzorairól suedi el az adatokat, ezért zárt szoftveres (Walkera, DJI stb) gépekkel is képes működni.

Ez jó hír :-*

n.james
2014-01-30, 10:26
Igaz sajnos. Jobban belegondolva, a gázra is egész másképp reagálnak.
Akkor ez most vagy tárgytalan vagy pedig egy új fejlesztési lehetőség.
OSD-ként sajnos nem elég nekem.
Azért köszönöm a segítséget.

Én azért még emlékszem amikor a múlt ködében volt ilyen fejlesztési irányról szó:

Terveink szerint előbb befejezzük a repülőgépekhez való robotpilótát, csak utána készítjük el a quad vezérlésre is alkalmas programot. Ez ingyenes programfrissítésként lesz elérhető az addig eladott robotpilótákhoz, melyet egy kattintással lehet majd az elektronikába tölteni.

Korábban már említettem, hogy meg akarjuk csinálni az elektronikát multirotoros gépek vezérlésére is.
Beszereztem az alapanyagokat és ezt sikerült belőle kifőzni:
http://www.vimeo.com/29602460

Szerintem erre a vonalra már nincs elég fejlesztői kapacitás, gondolom kellene egy külön csapat hozzá. ::)

bivanbi
2014-02-06, 20:05
A tervekről:
Fejlesztünk egy újabb C4S verziót,

Sziasztok,

van bármi becslésetek, hogy ez az új verzió mikortól lesz kapható, és az elődhöz képest milyen áron? illetve egy javaslat: a pc program is nyugodtan kommunikálhat BTn is, és akkor laptoppal a mező közepén is elérhető a teljes funkcionalitás kábel dugdosás nélkül.

Üdv,

bivanbi
2014-02-07, 18:13
Mekkora a tömege a C4S-nek GPS vevővel és árammérővel?

mmormota
2014-02-07, 21:43
Mekkora a tömege a C4S-nek GPS vevővel és árammérővel?

43,5 g

bivanbi
2014-02-08, 06:58
van bármi becslésetek, hogy ez az új verzió mikortól lesz kapható

esetleg egy olyan áthidaló megoldás, hogy ha már az új hardver verziót véglegesre összeraktátok, de az új sw funkciókat még nem implementáltátok; a régi firmware-rel piacra dobhatnátok! Most, hogy megreklámoztátok a nagyon is kívánatos BT kapcsolat lehetőségét, már nem akarnék pénzt áldozni a régi hw verzióra, de örülnék, ha nyáron már ezzel repülhetnék.

mmormota
2014-02-11, 02:19
a régi firmware-rel piacra dobhatnátok!

Ez nem lehetséges, mivel szinte minden kulcsfontosságú alkatrész (processzor, giroszkóp, nyomásmérő) eltérő.

BT kapcsolat lehetőségét

Ezt viszont megoldjuk a meglevő hw-rel is (persze BT modul kell hozzá). Jelenleg is van már működő firmware Bluetooth kapcsolattal. Androidos és PC-s programmal lehet rá útvonalat feltölteni. Ebben a verzióban elég sok az újdonság és még nem repültünk vele eleget ahhoz hogy kiadjuk.
Ha az időjárás lehetővé teszi, teszteljük.

Határidőt nem tudok mondani.

bivanbi
2014-02-11, 05:53
Ezt viszont megoldjuk a meglevő hw-rel is (persze BT modul kell hozzá). Jelenleg is van már működő firmware Bluetooth kapcsolattal. Androidos és PC-s programmal lehet rá útvonalat feltölteni. Ebben a verzióban elég sok az újdonság és még nem repültünk vele eleget ahhoz hogy kiadjuk.
Ha az időjárás lehetővé teszi, teszteljük.

Határidőt nem tudok mondani.

Köszönöm! Még egy kérdés: magnetométer szintén illeszthető? (ha már tárgyaltátok elnézést!)

Határidő: tudom, hogy ilyet épeszű mérnök ilyet nem vállal, de a felhasználó meg mindig ezt kérdezgeti. Fordítsuk meg akkor: mi az a legkorábbi időpont, amikorra előállhat az új hw verzió az első próbafirmware-rel (ameddig biztosan ne számítsak rá)? Milyen fázisban jártok? Még csak rajzon létezik vagy már összeraktátok az első próbaverziót?

(aztán nem akarok úgy járni mint egy népszerű szoftver fórumán, ahol a határidő firtatását permbannal jutalmazzák :)

mmormota
2014-02-13, 00:46
Fordítsuk meg akkor: mi az a legkorábbi időpont, amikorra előállhat az új hw verzió az első próbafirmware-rel (ameddig biztosan ne számítsak rá)?
Május.

Milyen fázisban jártok? Még csak rajzon létezik vagy már összeraktátok az első próbaverziót?

A nyomtatott áramkör terv kész, az egyes firmware modulokon dolgozunk.

Gogo
2014-03-14, 18:30
Ilyen gyökeres átalakítások mellett nem lenne célszerű a légsebességmérő csatlakoztatásának lehetősége?

mmormota
2014-03-16, 01:02
Ilyen gyökeres átalakítások mellett nem lenne célszerű a légsebességmérő csatlakoztatásának lehetősége?

Természetesen csatlakoztatható lesz légsebesség mérő, pl. az Eagletree Pitot cső.

Ltomi78
2014-03-24, 10:57
ez engem is érdekelne mert lassan kellene egy második c4s -is...
A feiyu új sensorját vajon tudja kezelni?
http://www.aliexpress.com/item/Feiyu-tech-FY-41AP-airspeed-sensor/1681147185.html

köszi

Természetesen csatlakoztatható lesz légsebesség mérő, pl. az Eagletree Pitot cső.

mmormota
2014-03-24, 13:16
Még nem láttam ilyet, így nem tudom milyen kimenete van. I2C vagy soros lenne jó, esetleg analóg.

Ltomi78
2014-03-24, 17:16
Még nem láttam ilyet, így nem tudom milyen kimenete van. I2C vagy soros lenne jó, esetleg analóg.

http://www.unmannedtechshop.co.uk/fytech-airspeed-sensor.html
3 eres sima servo kábel, gondolom ez analog a soroshoz többkéne..de nem értek hozzá ::)
http://www.unmannedtechshop.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/700x700/a653aa7e5b46b28d07955724936cfdbc/7/1/713F5F907EBD4A6A05626773A15451B0.jpg

n.james
2014-03-24, 21:32
Nem biztos hogy használható:

The sensor measures „Dynamic Pressure‟ which is the air pressure entering the tube. This dynamic pressure is compared to the FY-41AP internal barometric „static pressure‟ (ambient pressure). The difference between the two pressure data is calculated to provide an accurate aircraft airspeed

mmormota
2014-03-24, 21:47
Ez elég furcsa megoldás, mert két különböző szenzor adataiból kell összerakni a nyomáskülönbséget,ami nagyon pontatlanná teheti a mérést. A szokásos megoldás a differenciális szenzor, ahol ugyanannak a membránnak a két oldalára vezetik a kétféle nyomású levegőt, így az közvetlenül a nyomáskülönbséget érzékeli.

ElnokUr
2016-01-19, 11:14
Sziasztok!

Létezik még ez a projekt? Vagy máshol folytatja útját?

Ltomi78
2016-01-30, 00:32
Sziasztok!

Létezik még ez a projekt? Vagy máshol folytatja útját?

Hat a projekt megvalosult...en hadznalom is evek ota...most 2 gepemen is jelenleg:)
Vagy a fw frissitesekre gondolsz...?

madgeorge
2016-04-27, 12:53
Mormotához valaki tud valamilyen elérést?
Privátban ha valaki elküldené,megköszönöm!

mmormota
2016-04-27, 21:42

Ltomi78
2016-06-09, 21:38
Kedves Fejlesztok.
Varhato meg FW frissites esetleg egy androidos app a mezei beallitasok megkonnyitesere...vagy marad igy kedvenc C4S unk?
:)
Amit tovabbra is orommel elegedetten hasznalok 2 gepemen is.

amatorzoli
2016-08-06, 08:15
Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne,hogy sbus-s vevővel együtt tud dolgozni a robot?
Vagy csak ppm vagy pwm módokat tudja.
Előre is köszi.
Üdv.
Zoli.

mmormota
2016-08-13, 16:07
A kiadott verzió a ppm és pwm módokat tudja csak.

amatorzoli
2016-08-13, 16:15
Köszönöm.