PDA

Teljes verzió megtekintése : Beállítással kapcsolatos kérdések

oldal : 1 [2] 3

csomy
2012-08-13, 14:16
Szerintem mindennél egyszerűbb a megoldás.
Mi is kell, a robotos induláshoz?
1: GPS
2: Manual mód
3: 40%nál nagyobb gáz manual módban. Addit Throttle cut van.

Ezek megvannak?

yPress
2012-08-13, 14:26

Ennek szívből örülök! ;D
1) mivel "élesben" nincs mivel lássam, így a folyamatos kék fény alapján a GPS OK (de majd megnézem fülön is)
2) ezt láttam a PC szoftveren, stimmel
3) ennél pedig több is volt

Peck
2012-08-13, 14:27
Igen, de most nem robotos indulásról van még szó :)
Viszont a Manual mód jó ötlet, azt kifelejtettem.
(amire te gondoltál, az az AP Throttle cut, persze amíg nem kapcsolt Manualba, addig Throttle cut is van :) )

csomy
2012-08-13, 14:59

Ennek szívből örülök! ;D
1) mivel "élesben" nincs mivel lássam, így a folyamatos kék fény alapján a GPS OK (de majd megnézem fülön is)
2) ezt láttam a PC szoftveren, stimmel
3) ennél pedig több is volt

Plusz egy: Ha PCre van kötve, akkor a System settings fülön: MOTOR ENABLE!!!

RC Zumuld
2012-08-13, 14:59
... és arról se felejtkezzünk el, hogy "vak" módban az az elsődleges visszajelzés a robot működéskész állapotáról, hogy a gép a csűrőkkel integet, amikor megtalálta a működéshez szükséges 5 holdat!

yPress
2012-08-13, 15:51
... és arról se felejtkezzünk el, hogy "vak" módban az az elsődleges visszajelzés a robot működéskész állapotáról, hogy a gép a csűrőkkel integet, amikor megtalálta a működéshez szükséges 5 holdat!

Stimmel: evezett az asztalon, meg is riadtam tőle egy pillanatra, hogy hová akar ez úszni... 8)

csomy
2012-08-13, 15:56
Naiv kérdés: A szabályzó a gáz-csatornára van kötve?

yPress
2012-08-13, 16:10
Naiv kérdés: A szabályzó a gáz-csatornára van kötve?

Nem naív kérdés: a bonyi dolgokkal nincs gáz, de ami az orrom előtt van azt időnként nem veszem észre. :)
Egyrészt kizárásos alapon is igen (hiszen ha minden más műxik, akkor egyedül ez nem mehetett mellé), másrészt leléptem korábban mert nem hagy nyugodni a dolog és most néztem meg: ez bizony a 3-as helyen van, ami az álmoskönyv (Manual) szerint nem rossz előjel.

Mindegy, mindjárt kiviszem a ház elé, aztán okosabb leszek. Vagy nem. :D

yPress
2012-08-13, 16:47
Nos vagy nem lettem okosabb (mindig is mondták hogy francnak tanulok, inkább igyak mert az jobban meglátszik rajtam).

Viszont rajta vagyok az ügyön (köszönet Peck-nek a távsegítségért)!

csomy
2012-08-13, 17:14
Aztán majd tudjuk meg, hol volt a bibi.
Még egy ötlet: Robot--> Fekete felfelé... Hátha.

Másik trükk. Köss rá egy szervót a robot gáz-kimenetére. Hátha a szabi a szar, vagy nem kompatibilis.

yPress
2012-08-13, 19:41
Aztán majd tudjuk meg, hol volt a bibi.

Ha mmormota vagy Sys-Ak elárulja akkor meg fogjátok tudni, ugyanis Utolsó Mentsvárként ők oldották meg a problémát, ez úton is hálás köszönet nekik!
Én annyit tudok, hogy valami mikroizét kellett beállítani, ami nyilvánvalóan túl kicsi ahhoz hogy én megláthassam, és a javításhoz sem lett volna elég a kalapácsom.
;D

Peck
2012-08-13, 19:59
Szabályzó bebootol rendesen? Min-max. gáz be lett neki tanítva (ha van ilyenje)?

Azt hiszem ez a mágikus rész.

mmormota
2012-08-14, 01:05
A korábban a szabályozónak betanított (vagy gyári default) minimum gáz jelentősen eltért attól, amit a rádió lehúzott karnál kiadott. Emiatt a szabályozó nem fogadta el. Megtanítottuk neki az új értéket és működött.

eosbandi
2012-08-24, 15:09
Sziasztok !
Lehet hogy volt már kérdés, de nem találtam meg a fórumon... pwm RSSI (FrSky) kimenetet hogy lehet illeszteni a robot analog bementéhez ?
Köszönöm,
Andras

Ltomi78
2012-08-24, 18:21
Nem tudom átállítani az RTH magasságot a pc progiban, hiába mentem le már többször próbáltam, mikor újra megnézem marad 50m. Se 80 , se 120 métert nem menti le se a flash mentés se a save. Tapasztalat is ez volt az előző firmware-ral, ott gyakorlatban sem ment 50 méter felé az rth! Mit lehet tenni? :-[

Peck
2012-08-25, 00:34
Működik az.
Viszont mivel a Waypointokhoz lett kötve (ezért is van ezen a tabon), csak akkor mentődik, ha feltöltesz WP-ot,
szóval legalább 1 Home pointot kattints be, nyomj 1 Save-et (Save settings nem kell), és letárolja.

Ltomi78
2012-08-27, 10:30
Köszönöm, mostmár tökéletes. Ez elkerülte a figyelmem, hogy waypoint-ot kell menteni hozzá!

Működik az.
Viszont mivel a Waypointokhoz lett kötve (ezért is van ezen a tabon), csak akkor mentődik, ha feltöltesz WP-ot,
szóval legalább 1 Home pointot kattints be, nyomj 1 Save-et (Save settings nem kell), és letárolja.

pbr110
2012-08-27, 22:38
Sziasztok !
Lehet hogy volt már kérdés, de nem találtam meg a fórumon... pwm RSSI (FrSky) kimenetet hogy lehet illeszteni a robot analog bementéhez ?
Köszönöm,
Andras

Ha jól sejtem a hasonlóan mint remzibi-nél, csak ott a fasst vevő ledje volt a "PWM".
Ellenállásal le kéne húzni, és egy kapacitással vagy kettővel kisimítani.
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,55230.0.html
Ha megcsinálod a kapcsolást először mérd meg milyen feszültség jön ki, ha jól csinálod 3-0V között kéne változnia.

eosbandi
2012-08-31, 22:14
Ma eljutottam addig, hogy kiprobaljam az RTH es Loiter módokat.
Eléggé érdekes dolgot tapasztaltam.
RTH módban klasszul hazajön a gép, még csak nem is nagyon imbolyog hanem gyakorlatilag egyenesen a home pozíció felé veszi az irányt. Azonban amikor hazaért és loiter módban köröznie kellene a home felett, elkezd megkergült birkaként ide-oda forgolódni.
Csináltam videót a jelenségről : http://youtu.be/0E1I7U89jwY
0:16-tól jön az RTH, ami szépen megy 0:55-ig amikor hazaér és elkezd megkergülni.
Ugyanez a jelenség ha csak simán loiter módba kapcsolom : 2:35 a videón.

A loiter rádiusz 50 méter. Elsőre arra gondoltam, hogy túl nagy a Direction Error, de akkor az RTH-ban is összevissza jönne haza... nem ?

srobi
2012-09-02, 09:53
Sziasztok !
Köszönöm,
Andras

Ha jól sejtem a hasonlóan mint remzibi-nél, csak ott a fasst vevő ledje volt a "PWM".
Ellenállásal le kéne húzni, és egy kapacitással vagy kettővel kisimítani.
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,55230.0.html
Ha megcsinálod a kapcsolást először mérd meg milyen feszültség jön ki, ha jól csinálod 3-0V között kéne változnia.

Lehet hogy nekem is ez a baj, Futaba R617FS vevőm van, a zöld led + van kivezetve összekötve a robot analóg bemenettel. 100 % ot mutat bekapcsolva 0 át kikapcsolva, köztes érték nincs akárhogy állítom az ofszetet és a multipliert, vagyis hogy van egy köztes multiplier érték ahol 19-ről 456 ra ugrál az érték másodpercenként többször, gondolom azért mert nincs kisimítva. Tudnátok segíteni abban, hogy miként lehet ezt kisímitani, esetleg van e kapcsolási rajz hozzá.

mmormota
2012-09-02, 12:27
A loiter rádiusz 50 méter. Elsőre arra gondoltam, hogy túl nagy a Direction Error, de akkor az RTH-ban is összevissza jönne haza... nem ?

Kicsit más a gép viselkedése körözés közben, egy közeli pontot kerget nagy dőlésszög mellett. Ilyen helyzetben sok lehet az a Direction error factor ami egyenes repülésben még éppen jó (de egyenesben is kanyarog kissé a videón).

deltahf
2012-09-03, 15:46
Itt jegyzem meg miért nem oldalkormánnyal vezeti a repülőt elsősorban?
-és lehetne hozzá párosítani kis csűrőt, aki akar.
Igaz így csűszik a gép de mivel nem ülünk benne így nem zavaró az amúgy is kis csúszás de annál simább fordulás.
A robot csak stabilizál a csűrővel.
Így megszűnne a kergemarhaság is :D és a kacsázás is hazafelé.

Köszönöm.

GPeti
2012-09-04, 04:09
Azt szeretném megtudni hogy a trainer mód jó nagy értékekkel alkalmas e termik vitorlázó vissza hozására ha látó távolságon kívül kerül a gép.

eosbandi
2012-09-04, 14:06

Kicsit más a gép viselkedése körözés közben, egy közeli pontot kerget nagy dőlésszög mellett. Ilyen helyzetben sok lehet az a Direction error factor ami egyenes repülésben még éppen jó (de egyenesben is kanyarog kissé a videón).

És valóban! Lejjebb vettem a direction errort-t, és így már szépen köröz és hazajön....
ma megvolt az 1km sima stock frsky vevővel gyári antennákkal... :D este teszek fel videót...

Köszönöm a választ.

Ltomi78
2012-09-04, 14:10
Szia!

Milyen gép és mennyire vetted le a direction error-t? Pontos számot írj köszi..
mert nálam mostanában nem nagyon veszi az irányt pontosan hazafelé inkább kicsit oldalra kovályog, és lehet ez a gond bár a szakértők még nem válaszoltak a felhasználói tapasztalatokban irtam és tettem videót.

És valóban! Lejjebb vettem a direction errort-t, és így már szépen köröz és hazajön....
ma megvolt az 1km sima stock frsky vevővel gyári antennákkal... :D este teszek fel videót...

Köszönöm a választ.

pbr110
2012-09-04, 21:21
Sziasztok !
Köszönöm,
Andras

Itt találtam egy elég egzakt kapcsolást : http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=3353

H.krisztián
2012-09-08, 11:37
Hello.
Így repül az easy star 2
Szerintem nagyon hánykolódik,rángatózik.
Mit állítsak és merre hogy javuljon a stabilitás?

http://www.youtube.com/watch?v=8XgBwSoZatQ&feature=g-all-lik

Ltomi78
2012-09-08, 11:52
Hello.
Így repül az easy star 2
Szerintem nagyon hánykolódik,rángatózik.
Mit állítsak és merre hogy javuljon a stabilitás?

http://www.youtube.com/watch?v=8XgBwSoZatQ&feature=g-all-lik

Ez tök jól repül. Mondjuk jó lenne egy osd felvétel, vagy honnan találjuk ki mikor van stab módban?

H.krisztián
2012-09-08, 11:54
MINDÍG.
A videón CSAK stab módban repültem.

Ltomi78
2012-09-08, 12:23
Tedd fel az osd, se sebessége, se muhorizont, se süllyedés nem látszik. A fejlesztoknek is könnyebb úgy javaslatot tenni.

deltahf
2012-09-08, 14:16
Nem a legszebb felvételek egyike de látszik hogyan teszi a dolgát a C4S.
Haza jön és úgy köröz mintha körzővel húznák.

http://www.youtube.com/watch?v=5NMrnIJYif4

H.krisztián
2012-09-08, 19:01
Ezen topikban már egyszer megpróbáltam eme kérdésre választ kapni de úgy látom most sem jön meg a várva várt válasz.
Pitch P gain 50% Pitch P roll 40%
Pitch I gain 0% Pitch I roll 0%
Pitch D gain 0% Pitch D roll 0%
Pitch I Limit 16% Roll I Limit 16%

Melyike és merre állítsak a jobb stabilitás érdekében.
Hogy ne olyan idegesen rángassa a gépet.
A gép egy easy star 2

A jó fordulás érdekében a Maximum Pitch Angle 75%
Maximum roll angle 75%

Köszi.

yPress
2012-09-08, 20:51
Nem a legszebb felvételek egyike de látszik hogyan teszi a dolgát a C4S.
Haza jön és úgy köröz mintha körzővel húznák.

http://www.youtube.com/watch?v=5NMrnIJYif4

LIKE! :)

RC Zumuld
2012-09-08, 21:16
Ezen topikban már egyszer megpróbáltam eme kérdésre választ kapni de úgy látom most sem jön meg a várva várt válasz.
Pitch P gain 50% Pitch P roll 40%
Pitch I gain 0% Pitch I roll 0%
Pitch D gain 0% Pitch D roll 0%
Pitch I Limit 16% Roll I Limit 16%

Melyike és merre állítsak a jobb stabilitás érdekében.
Hogy ne olyan idegesen rángassa a gépet.
A gép egy easy star 2

A jó fordulás érdekében a Maximum Pitch Angle 75%
Maximum roll angle 75%

Köszi.

Szia,

Megítélésem szerint addig ne légy elkeseredve, amíg meg nem érkezik a kamerád. Ha azzal is ilyen virgoncnak fogod találni, akkor kell gondolkodni. A meglehetősen kis látószög miatt azt gondolom, hogy nagyrészt az a hiba okozója!

Zs

Ltomi78
2012-09-09, 22:28
Várom a fejlesztők véleményét milyen beállításokat érdemes megadni, hogy a 13.00 nál váratlan dugóba vágó robotot kissé megfékezzem:

http://www.youtube.com/watch?v=rTk_CCrL7QM&feature=youtu.be

alábbi beállítások mellett miért emelkedik, vagy dönt be ennyire:
https://lh4.googleusercontent.com/-Sncu6ZRBEoY/UEWgBARtLhI/AAAAAAAAAE0/ia4LhG_ZLAI/s917/c4s_2012.JPG

csomy
2012-09-09, 22:55
Az autopilóta beállításoknál a D gain értékek mit csinálnak? A manual nem tér ki rá, tudomásom szerint nálam nullára van állítva.
Nálad 5, és 6 a Pitch, és a Roll D gain. Mik ezek? Honnan vetted az értékeket?

RC Zumuld
2012-09-09, 23:17
Az autopilóta beállításoknál a D gain értékek mit csinálnak? A manual nem tér ki rá, tudomásom szerint nálam nullára van állítva.
Nálad 5, és 6 a Pitch, és a Roll D gain. Mik ezek? Honnan vetted az értékeket?

Korábbi Sys- Ak hsz- ben volt, h I- t tanácsos 0- ra venni, a D tagot meg a P tag 1/7- re. Szél lökdösésre lehet jó! Nekem ez már magas szintű matematika. :)
Gondolom, az I az integrál, a D az meg differenciál tag. Ezekkel kell tudni a lehető legjobban jellemezni a szél viselkedését. Javasolni kellene, hogy az időjósok mondják be a TV- be a másnapi, megfelelő PID értékeket a szélelőrejelzés viszonylatában. :) Hirtelen el is képzeltem Gaál Noémit! D tag az Double D! :D

ppeter
2012-09-09, 23:27
Szia Ltomi78!
A dugózás elsődleges oka szerintem a hátul levő súlypont.
Erre még rásegít a motor húzatás, valamint a Pitch D gain 6%.

A kis sebességnél amikor a gép orra emelkedni kezd, a DGain miatt a robot belenyom a magasságiba, ezért a magassági átesik és ezért megy bele intenzíven a dugóba.

A megoldás szerintem a súlypontot legalább 05, - 1 cm-rel előrébb vinni.

Üdv ppeter

D gain: differenciál erősítés. A gyorsulást érzékeli, és kitéríti a szervót. Ha megszűnik a gyorsulás, akkkor a beavatkozó jel is 0 lesz....

H.krisztián
2012-09-09, 23:33
Sziasztok.
Az volna a kérdésem hogy nem e lehet valahogy a horizontális osd kijelzést 80 % alá vinni?
mert kb a 78 már jó volna de most pont takarásban van az üzemmód és a gps koodináták felső értéke.

Tudom megoldás volna a kijelzőn állítanék (amin megjelenítek) de akkor meg nem használom ki a teljes kijelzőt az meg nem tetszik.

Köszi.

Ltomi78
2012-09-10, 09:08
Köszi Ppeter

Előrébb hozom, valóban a iparilag megadott 7 cm mögé került kissé a CG. A patch D gain ból is visszavegyek? , ès lehet növelni kène a cruising speedet hogy ne engedje ennyire lassulni?

Szia Ltomi78!
A dugózás elsődleges oka szerintem a hátul levő súlypont.
Erre még rásegít a motor húzatás, valamint a Pitch D gain 6%.

A kis sebességnél amikor a gép orra emelkedni kezd, a DGain miatt a robot belenyom a magasságiba, ezért a magassági átesik és ezért megy bele intenzíven a dugóba.

A megoldás szerintem a súlypontot legalább 05, - 1 cm-rel előrébb vinni.

Üdv ppeter

D gain: differenciál erősítés. A gyorsulást érzékeli, és kitéríti a szervót. Ha megszűnik a gyorsulás, akkkor a beavatkozó jel is 0 lesz....

ppeter
2012-09-10, 09:20
Szia!

Első körben csak a súlypontot előrébb hozni.
Manualban kicsit megmozgatni:
- hogy ha lelassítod, akkor magától vissza gyorsuljon
- ha felgyorsítod, akkor magától lelassuljon.
Ha ez már jó, akkor lehet a robotot finomítani.
Üdv ppeter

Ltomi78
2012-09-10, 11:45
Úgyérted manuálban siklatni hagyni kicsit lenyomni hogy magától visszalassul, illetve gyorsul? vagy gázzal gyorsítva?

Szia!

Első körben csak a súlypontot előrébb hozni.
Manualban kicsit megmozgatni:
- hogy ha lelassítod, akkor magától vissza gyorsuljon
- ha felgyorsítod, akkor magától lelassuljon.
Ha ez már jó, akkor lehet a robotot finomítani.
Üdv ppeter

ppeter
2012-09-10, 11:53
A robot manual üzemmódjában, gáz nélkül, csak a siklás közben kell, hogy stabilizálja magát.
Önmagától be kell álljon egy siklósebességre, ami nem túl sok, és nem túl kevés.
Üdv ppeter

Ltomi78
2012-09-10, 11:54
A robot manual üzemmódjában, gáz nélkül, csak a siklás közben kell, hogy stabilizálja magát.
Önmagától be kell álljon egy siklósebességre, ami nem túl sok, és nem túl kevés.
Üdv ppeter

Ok világos, kipróbálom..köszi!

Ltomi78
2012-09-10, 22:11
Ma repültem vagy 5 startot. Igazából már nagyon nem mozgat mennyire lehet manuálba belőni. Sikerült kiegyenesíteni kissé a vizszintes vezérsíkot, és ahogy montad előre hoztam a súlypontot, szerintem már lehet sokat. Mivel a gép 1500 gramm most is(mint korábban) ha leveszem a gázt el kezd süllyedni lehet ez normális egy gyárilag 900 g-ra szabott EGlidernél. Amit irtál teszteltem és ahogy felgyorsult 50 fölé vissza emelte az orrát de épp hogy csak elérte a 0 süllyedést, utánna újra ment lefelé, persze lehet ez is normális, folyamatos siklást nem tudtam elérni csak pár másodpercre, motor nélkül inkább süllyed és ha trimmelem csak hullámzást érek el mert folyamtosan fel van húzva a magassági.
Az tény viszont hogy mostmár nem borított be a robot dugóba. A crusing speedet emeltem 37km/h, és a D tagot is kicsit visszavettem, és a roll compensation-t is. Egyébként stab módban most szuperul repül, a többi nagyon nem is érdekel :D. RTH -ban meg szépen döntött jobbra és balra is. ;)
Ami érdekelne viszot, egy jól beálltott FPV cuccos EG ről készült videó manual módban, hogy lássam hogy kéne viselkednie. Ha valaki repül ilyennel tegyen fel vidit és irja meg a súllyát a gépnek.

Üdv ppeter

RC Zumuld
2012-09-10, 23:08
Szia,

ES- EG szárnnyal és vezérsíkokkal is jó?
Ha igen, csinálok videót hétvégén.
Stab módban, utólagos videó stabilizálás nélkül így:
http://www.youtube.com/watch?v=qFqLJ7R8XGY
Ekkor 35% gázzal repült. Ilyenkor a pötty és a műhorizont fedésben van.
0% gáznál, stab módban enyhén orrnehéz, manuál módban jobban.Ezt az akksik hátrébb pakolásával tudnám orvosolni, de nem tudom megtenni a robot miatt.
Súly 1450g.

Zs

Ltomi78
2012-09-11, 08:35
szia" szépen repül. 8) Ami nekem még segítség lenne egy osd-s felvétel ahol látszanak a repülési adatok, és a műhorizont, és hogy manual módban hogy viselkedik ha leveszed a gázt. Stabban nincs gondom ott szépen korrigál és középre teszi nekem is a műhorizontot és pontot. Manualban viszont süllyed majd picit emelkedik, szóval jön lefele szép lassan. Ezért lenne jó látni mit csinál nálad manualban. Köszi ;)

Szia,

ES- EG szárnnyal és vezérsíkokkal is jó?
Ha igen, csinálok videót hétvégén.
Stab módban, utólagos videó stabilizálás nélkül így:
http://www.youtube.com/watch?v=qFqLJ7R8XGY
Ekkor 35% gázzal repült. Ilyenkor a pötty és a műhorizont fedésben van.
0% gáznál, stab módban enyhén orrnehéz, manuál módban jobban.Ezt az akksik hátrébb pakolásával tudnám orvosolni, de nem tudom megtenni a robot miatt.
Súly 1450g.

Zs

Peck
2012-09-11, 09:16
Talán ez segít:
http://file.emiter.hu/Modellezes/Info/Trimmelesi_segedlet.doc
vagy
http://www.f3a.hu/trimm/trimm.pdf

Ltomi78
2012-09-11, 10:25
Talán ez segít:
http://file.emiter.hu/Modellezes/Info/Trimmelesi_segedlet.doc
vagy
http://www.f3a.hu/trimm/trimm.pdf

Köszi. Egy dolog segít a jó súlypont a többit megoldom, vagy stab szépen helyre hozza.

úgy néz ki a leirás szerint normális ha motor levétele után kissé sűllyed. Sajnos és nem tudok a szárny vagy a vizszintes állásszögén változtatni, ez egy gyári hab EG.

ez mit jelent:

Súlypont
1. csinálj egy fordulót függőlegesbe döntött géppel
A: a gép orra lesüllyed
B: a gép farka lesüllyed

hogy csináljak függüleges döntést egy vitorlázóval, gondolom elég ha vizszintesbe nézem hogy merre billen az orra vagy a farka nem?

Elek
2012-10-25, 21:02
Sziasztok!

Valaki a futaba 617fs vevő rssi jelét vezette már ki?

Így:

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/5/3/1/9/3/a2064087-175-RSSI-Out.jpg

Elek
2012-11-01, 14:02
Sziasztok!

Kipróbáltam és működik!

Sziasztok!

Így:

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/5/3/1/9/3/a2064087-175-RSSI-Out.jpg

distvan52
2012-11-20, 21:00
A PPM jel polaritása befojásolja -e a robot működését.

Sys-Ak
2012-11-20, 21:07
Nem befolyásolja.

distvan52
2012-11-20, 21:23
Kösz.

tothgezaa79
2012-11-24, 17:52
Kérdésem lenne.

A robot nem tud gázt adni Trainer, és RTH módban amikor oda kapcsolom, az írja ki az OSD hogy: motor can not start.
Az adott funkció bekapcsol, csak gázt nem tud adni.
A motor vagy a fesz. szab csipog.
Ha viszont legalább egy kicsi gázt adok, és ekkor kapcsolom Trainerbe, vagy RTH-ba akkor szépen nagy gázt ad.
Ezt azért tartom veszélyesnek, mert ha akkor van FailSafe-em amikor 0%gáz van akkor a robot nem fog tudni gázt adni.
Mi lehet a baj?

mmormota
2012-11-24, 19:25
Ez tervezett funkció, az a célja hogy a gép ne próbáljon felrepülni csak azért, mert véletlenül rossz állásban van a rádió.
Először engedélyt kell adnod a robotnak a gázadásra azzal, hogy manual vagy stab módban legalább 60%-ig feltolod a gázkart.
(nem árt elolvasni a manualt...) ;)

tothgezaa79
2012-11-24, 21:08
Kérdésem lenne.

A robot nem tud gázt adni Trainer, és RTH módban amikor oda kapcsolom, az írja ki az OSD hogy: motor can not start.
Ha viszont legalább egy kicsi gázt adok, és ekkor kapcsolom Trainerbe, vagy RTH-ba akkor szépen nagy gázt ad.
Ezt azért tartom veszélyesnek, mert ha akkor van FailSafe-em amikor 0%gáz van akkor a robot nem fog tudni gázt adni.
Mi lehet a baj?

Ez tervezett funkció, az a célja hogy a gép ne próbáljon felrepülni csak azért, mert véletlenül rossz állásban van a rádió.
Először engedélyt kell adnod a robotnak a gázadásra azzal, hogy manual vagy stab módban legalább 60%-ig feltolod a gázkart.

Szerintem ki volt véve a tiltás, de holnap újra megnézem, kipróbálom.

tothgezaa79
2012-11-24, 21:14
Kérdésem lenne.

Mi lehet a baj?

Szerintem ki volt véve a tiltás, de holnap újra megnézem, kipróbálom.

A fenébe, közben akksit cseréltem, és lehet hogy mégsem vettem ki a tiltást!
Köszönöm!

csomy
2012-11-25, 12:59
Nem akarok beleugatni, de szerintem két dologról beszéltek.
Ha az OSD "Motor can not start"ot ír ki, akkor ugye adná a gázt, de nem érzékeli az árammérőn az áramfelvételt.
Ha meg indítás után nem ADHAT gázt, akkor "AP throttle cut active"ot ír ki, valamint nem sípoltatja a motorokat a szabályzó.
Továbbá a tiltás megszüntetéséhez nem "egészen kicsi", hanem 40%os gáz kell.

Gézának javasolnék egy gáz kalibrációt. Előbb a távot a szabályzóhoz, utána a robotot a távhoz.

tothgezaa79
2012-11-25, 13:13
Nem akarok beleugatni, de szerintem két dologról beszéltek.
Ha az OSD "Motor can not start"ot ír ki, akkor ugye adná a gázt, de nem érzékeli az árammérőn az áramfelvételt.
Ha meg indítás után nem ADHAT gázt, akkor "AP throttle cut active"ot ír ki, valamint nem sípoltatja a motorokat a szabályzó.
Továbbá a tiltás megszüntetéséhez nem "egészen kicsi", hanem 40%os gáz kell.

Gézának javasolnék egy gáz kalibrációt. Előbb a távot a szabályzóhoz, utána a robotot a távhoz.

Megnéztem, teszteltem,
kivettem a gáz tiltást, és nem pörög föl a motor, a robot adna neki, mert kiírja hogy THR:100%, és középre hogy: "Motor can not start".
Kb 10-ből 3 szor fölpörgeti a motort, 7 szer nem.
A motort már sokat használtam, lehet hogy az elhasználtsága is okozza?
Cserélem a motort.
Tegnap berepültem a gépet, mert kamerát cseréltem, a magasságit véletlen megfordítottam a szoftverben, az eredmény: RTH-ban 100% gázzal 50m-ről a földbe csapódott.
Nem voltam körültekintő, illetve, nem volt annyi lélekjelenlétem hogy visszakapcsoljak manuálba.
Rommá tört a hibámból.

csomy
2012-11-25, 13:44
Uh!
Sajnálom. Milyen gép volt?

A fenti esetben nézd meg a motort is, a szabályzót is, és az árammérést is. Valami ott lesz. Akarná, hogy menjen, de nem tud valami miatt.
Mit értesz az alatt, hogy kivetted a tiltást??? Hol?

tothgezaa79
2012-11-25, 13:46
Uh!
Sajnálom. Milyen gép volt?

A fenti esetben nézd meg a motort is, a szabályzót is, és az árammérést is. Valami ott lesz. Akarná, hogy menjen, de nem tud valami miatt.
Mit értesz az alatt, hogy kivetted a tiltást??? Hol?

Az 50% gázzal a "AP throttle cut active"-ot.

csomy
2012-11-25, 13:56
Hátha segít!

Ha csak az áramméréssel van gond, akkor az a jelenség, hogy a motor megy ugyan, csak a robot nem veszi észre, így azt írja, hogy "can not start". Ha a motor el sem indul, akkor nem a robotnál lesz a gond. Szabályzó, vezeték, vagy motor.

mmormota
2012-11-25, 17:44
Van néhány szabályozó (főleg hobbykingtől) amivel a robot nem kompatibilis és érthetetlen hibákat produkál. Néha nem csipog be bekapcsolásnál a szabályozó, vagy nem indul be mikor kellene, másik bekapcsolásnál pedig mégis.
Ne keverjétek össze ezt azzal, hogy indulásnál biztonsági okból a robot tiltja a motort. Ha csak a tiltás érvényesül, azt a robot az OSD-n ki is írja. Pl. "throttle cut active " vagy "AP throttle cut active". Ez teljesen normális, tervezett funkció.
Ha viszont szabályozó inkompatibilitás van, akkor a robot nem ír ki semmiféle tiltást, csak éppen nem vagy nem mindig indul a motor gázadásra.

Az új firmware ezt legtöbb esetben megoldotta, de nem minden esetben. Az újabb robotokban ezért módosítottunk egy ellenállás értéken, ez után rendesen működött olyan szabályozóval is amivel korábban baj volt.
Ha ilyen érthetetlen bizonytalan működés jelentkezne (fél évesnél régebbi robotnál, amelyben még nincs benne ez a módosítás) akkor vagy másik szabályozóval, vagy a robotban ellenállás cserével lehet megoldani (utóbbi pár perces munka, díjmentesen megcsináljuk).

RC Zumuld
2012-11-25, 18:52
Nem okoskodni akarok, de ez pontosan úgy hangzik, hogy a Hobby Kingtől vásárolt TURNIGY szabályzók voltak a kakások!

Peck
2012-11-25, 18:59
Csak a pontosítás végett: a Turnigy Plush-okkal semmi baj sincs (és gondolom a Sentry sorozattal sem), a Turnigy Trust-al voltak gondok (meg talán a Red Brick-el, de erre nem mernék megesküdni)

RC Zumuld
2012-11-25, 19:34
... és a DLux- okal! :) Nálam legalább is. :)

Nobi
2012-11-25, 22:14
Ma teszteltük a home módot és mindíg 100% gázzal jön vissza és 150m köröz.

pedig mindig 60%-ra állítottunk be a gázt, és 80m-ert a körözésre, de nem menti el.

ÉS ráadásul 3 szor is megpróbáltuk :( mi lehet a baj ?

csomy
2012-11-25, 22:29
A gázhoz tartozó sebesség jól van megadva?

RC Zumuld
2012-11-25, 23:27
Ma teszteltük a home módot és mindíg 100% gázzal jön vissza és 150m köröz.

pedig mindig 60%-ra állítottunk be a gázt, és 80m-ert a körözésre, de nem menti el.

ÉS ráadásul 3 szor is megpróbáltuk :( mi lehet a baj ?

Egy képet tegyél fel kérlek a system settings beállításaidról!
Szerintem tutira nincs valami jól beállítva! 60% is sok. ES- nél nekem 35% elég!

Peck
2012-11-26, 00:49
Ha már itt tartunk, a Waypoint fülről is küldj 1 képet légyszi.
De szerintem ez lesz a gond:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101445.msg1454852.html#msg1454852
és az ezt követő post.

Nobi
2012-11-26, 08:51
Üdv!
Itt vannak a képek !

http://www.rcpilot.hu/users/2391/16200/s_20121126845264285.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/2391/16200/b_20121126845264285.jpg) A képet az RcPilot.hu tárolja. (http://www.rcpilot.hu)

http://www.rcpilot.hu/users/2391/16200/s_20121126845287565.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/2391/16200/b_20121126845287565.jpg) A képet az RcPilot.hu tárolja. (http://www.rcpilot.hu)

http://www.rcpilot.hu/users/2391/16200/s_20121126845305319.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/2391/16200/b_20121126845305319.jpg) A képet az RcPilot.hu tárolja. (http://www.rcpilot.hu)

http://www.rcpilot.hu/users/2391/16200/s_20121126845314390.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/2391/16200/b_20121126845314390.jpg) A képet az RcPilot.hu tárolja. (http://www.rcpilot.hu)

De lehet a waypointos dologgal lehet a gond :-[

Peck
2012-11-26, 09:58
Az legalábbis biztos hogy 150 méterre van állítva az RTH altitude, ezért ment azon a magasságon.
Próbáld ki ezt:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101445.msg1455094.html#msg1455094
Mentsél, húzd le a robotot a PCről, indítsd újra a programot, robot bedug, és nézd meg, hogy a beállított RTH altitude-ot látod-e.

Nobi
2012-11-26, 13:10
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101445.msg1455094.html#msg1455094
Mentsél, húzd le a robotot a PCről, indítsd újra a programot, robot bedug, és nézd meg, hogy a beállított RTH altitude-ot látod-e.

Köszönöm ez volt a probléma :)

eosbandi
2012-11-27, 13:02
Van néhány szabályozó (főleg hobbykingtől) amivel a robot nem kompatibilis és érthetetlen hibákat produkál. Néha nem csipog be bekapcsolásnál a szabályozó, vagy nem indul be mikor kellene, másik bekapcsolásnál pedig mégis.
Ne keverjétek össze ezt azzal, hogy indulásnál biztonsági okból a robot tiltja a motort. Ha csak a tiltás érvényesül, azt a robot az OSD-n ki is írja. Pl. "throttle cut active " vagy "AP throttle cut active". Ez teljesen normális, tervezett funkció.
Ha viszont szabályozó inkompatibilitás van, akkor a robot nem ír ki semmiféle tiltást, csak éppen nem vagy nem mindig indul a motor gázadásra.

Az új firmware ezt legtöbb esetben megoldotta, de nem minden esetben. Az újabb robotokban ezért módosítottunk egy ellenállás értéken, ez után rendesen működött olyan szabályozóval is amivel korábban baj volt.
Ha ilyen érthetetlen bizonytalan működés jelentkezne (fél évesnél régebbi robotnál, amelyben még nincs benne ez a módosítás) akkor vagy másik szabályozóval, vagy a robotban ellenállás cserével lehet megoldani (utóbbi pár perces munka, díjmentesen megcsináljuk).

Van esetleg egy gyári szám aminél régebbi robotok érintettek ? Illetve meg lehet tudni hogy melyik ellenállás ? Van itthon SMD rework állomás, inkább kicserélném magam..

RC Zumuld
2012-12-02, 11:00
Sziasztok,

Ma szembesültem én is az egy oldallal korábban tothgezaa79 által leírtakkal.
Gép, robot, motor, szabályzó új.
RTH 200m. 40- 50m magasan gáz nélkül vitorlázva repülve RTH- t kapcsolok. THR- re 100%- ot ír az OSD, de a MOTOR CAN NOT START is megjelenik. Mi lehet az oka? Miért nem tudhat indulni a motor? Ha RTH bekapcsolása előtt 20% gázzal repülök, ugyanez nem fordul elő. Fail Safe működik, szabályzó RC Timer.

Előre is köszi a segítséget.

mukkendro
2013-01-23, 22:09
Sziasztok!

Adót cseréltem, és a rádió beállításával zátonyra futottam.
Nincs véletlenül valakinek FF10 beállítási sémája?
Kapcsolókkal szeretném kiválasztani a robot négy üzemmódját, nem potival.

Üdv,

csomy
2013-01-24, 11:55
Hello!

Bár pontos beállítási értékeket nem tudok mondani, de én így csináltam a Futabámon (FF7)

Az egyik (B) kapcsolót hozzárendeltem (PARAM menü) a robot (5) csatornához, és beállítottam a csatorna kitérési minimum és maximumával, hogy a Manual, és a WP tartományokba mutasson a kapcsoló kapcsolgatásakor.
Ezek után egy mix hozzáadásával egy másik kapcsoló (A) bekapcsolása esetén kitérítettem az 5ös csatornát a megfelelő értékkel (nálam kb +30%).
Így a következő helyzet alakult ki.

A, B fent (kikapcsolva): Manual
A lent, B fent: Stabilizált mód
A fent, B lent: WP
A, B lent: RTH

Nekem logikus. Vagy az egyik funkciót kapcsolom be, vagy a másikat. Ha pánik van, csak "rátenyerelek", és akkor jön haza a gép.
Remélem segítettem.

mukkendro
2013-01-24, 22:18
Köszi, de elvesztem a mix-ek között (túl sok van).
Mind1, egyenlőre használom potiról, aztán később hátha ráérzek.

Üdv,

szteff
2013-03-18, 17:38
Üdv!

Az asztalon kezdem összeállítani az fpv szettemet, amelynek a lelke egy C4S. Lenne néhány kérdésem:

Ha a video rendszert (Tx és Camera) külön aksiról szeretném üzemeltetni, de a kamera (RD32II) csak 5V-ot kaphat, az adó meg 12V-ról menne, akkor úgy látom, hogy erre nincs lehetőség, ugye? Camera jumper 5V-ra téve a BEC-ről kapja a naftát.

A video Tx-en van külön tápbemenet, ill. a video jel mellet GND. A táp negatívja és a videojel GND-je mehet közös pontra a C4S-nél a Video Tx csatin?

Korábban összeraktam egy mmormota féle videojel erősítőt az RD32II és a C4S közé. Annak a tápját levehetem a C4S 5. Output-járól? (Jelenleg az szabad)

Milyen kábeleket érdemes leárnyékolni a rendszerben? Mi mit zavarhat, ha túl közel van?

Előre is köszönöm a válaszokat!

mmormota
2013-03-18, 18:39
Ha a video rendszert (Tx és Camera) külön aksiról szeretném üzemeltetni, de a kamera (RD32II) csak 5V-ot kaphat, az adó meg 12V-ról menne, akkor úgy látom, hogy erre nincs lehetőség, ugye? Camera jumper 5V-ra téve a BEC-ről kapja a naftát.

Hogyne lenne lehetőség rá, a jumpereket úgy tedd fel hogy a kamera 5V-os, az adó 12V-os és külső táp. Így a kamera valóban a bec 5V-ját kapja, de ez nem baj. Akku töltésre használja a kamera. (ha nem akarod a gépben is tölteni, ne kösd rá a kamerára az 5V-ot, a belső akkuval is órákig működik az RD32II)

A video Tx-en van külön tápbemenet, ill. a video jel mellet GND. A táp negatívja és a videojel GND-je mehet közös pontra a C4S-nél a Video Tx csatin?

Be se kell kötnöd a Tx táp földet, belül össze van kötve, így a video földje elég. Egy 3 eres kábel megy a video adóra a robot video Tx csatlakozójáról, semmi más.

Korábban összeraktam egy mmormota féle videojel erősítőt az RD32II és a C4S közé. Annak a tápját levehetem a C4S 5. Output-járól? (Jelenleg az szabad)

A kamerára menő 5V-ot kösd rá erre is. Egy 3 eres kábel indul a robot kamera csatlakozójáról, elmegy az erősítőre, a video jelet erősíti, a táp és föld meg az erősített video megy tovább a kamerára.

Milyen kábeleket érdemes leárnyékolni a rendszerben? Mi mit zavarhat, ha túl közel van?

Nincs szükség árnyékolásra. Sokkal fontosabb a helyes kábelezés, kerülni kell az egyedi ötleteket, mert a dolog nem teljes megértése miatt katasztrofálisak lehetnek... ;)
A manualban levő rajzokat célszerű alapul venni. Minden egyéb bekötés veszélyes, különös tekintettel a rajzon nem szereplő további föld kábelre, balansz csatlakozóról levett földre meg hasonlókra. Ezekkel lehet lerobbantani a robotban levő föld fóliákat...

szteff
2013-03-18, 19:49

Hogyne lenne lehetőség rá, a jumpereket úgy tedd fel hogy a kamera 5V-os, az adó 12V-os és külső táp. Így a kamera valóban a bec 5V-ját kapja, de ez nem baj. Akku töltésre használja a kamera. (ha nem akarod a gépben is tölteni, ne kösd rá a kamerára az 5V-ot, a belső akkuval is órákig működik az RD32II)

Be se kell kötnöd a Tx táp földet, belül össze van kötve, így a video földje elég. Egy 3 eres kábel megy a video adóra a robot video Tx csatlakozójáról, semmi más.

A kamerára menő 5V-ot kösd rá erre is. Egy 3 eres kábel indul a robot kamera csatlakozójáról, elmegy az erősítőre, a video jelet erősíti, a táp és föld meg az erősített video megy tovább a kamerára.

Nincs szükség árnyékolásra. Sokkal fontosabb a helyes kábelezés, kerülni kell az egyedi ötleteket, mert a dolog nem teljes megértése miatt katasztrofálisak lehetnek... ;)
A manualban levő rajzokat célszerű alapul venni. Minden egyéb bekötés veszélyes, különös tekintettel a rajzon nem szereplő további föld kábelre, balansz csatlakozóról levett földre meg hasonlókra. Ezekkel lehet lerobbantani a robotban levő föld fóliákat...

Köszönöm a válaszokat! Ha elakadok ,akkor írok még. :D

szteff
2013-03-22, 15:07
Sziasztok!

Kipróbáltam és működik!

Sziasztok!

Így:

Érdeklődnék, hogy ezt az RSSI kivezetést hogy kell megcsinálni? Egyszerüen egy drótot ráforrasztani, vagy kell még buherálni?

Találtam egy ilyen leírást is, erről mi a véleményetek?
http://blog.flytron.com/rssi-output-for-2-4ghz-futaba-fasst.html

Ugyanez a téma érdekelne Orange FASST vevőnél is (Futaba). Ott megoldható az RSSI kivezetés?

mmormota
2013-03-23, 00:08
Találtam egy ilyen leírást is, erről mi a véleményetek?
http://blog.flytron.com/rssi-output-for-2-4ghz-futaba-fasst.html

Ezt a megoldást én találtam ki pár éve, leírtam itt is meg az rcgroups fórumon is, azóta sokan átvették és feledésbe merült az eredete... ;D
Itt van az eredeti leírás: http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,55230.0.html

Nem valódi rssi (vagyis nem a vett jel erősségét méri), hanem az adatvesztés arányát. Míg az igazi rssi folyamatosan csökken a távolsággal, ez a jel majdnem végig 100%, akkor kezd csökkenni amikor ténylegesen kezd kimaradozni a vétel. Ez is nagyon hasznos, mert a vezetésben még 50% kimaradás sem igazán észrevehető, ez viszont jó előre jelzi hogy ki fog maradni a jel.
Azon alapul, hogy led jelzi a kimaradt adatot, a fényes/sötét arány megfelel az adatvesztés százalékának. Ezt egy RC alulátereztő szűrővel feszültségváltozássá lehet konvertálni, ez megy a robot A/D bemenetére. A system settings menüben be lehet állítani, hogy ezt %-ban mutassa az OSD.

Ugyanez a téma érdekelne Orange FASST vevőnél is (Futaba). Ott megoldható az RSSI kivezetés?
Nem próbáltam.

mukkendro
2013-03-23, 21:25
Szia mmormota!

Akkor az 1uF + 100k, vagy a 10uF + 150k alkotta páros a megfelelőbb aluláteresztő szűrőnek?
Vagy nincs akkora különbség?

Üdv,

mmormota
2013-03-24, 22:11
Mindkettő használható.
Az első esetben rövid az időállandó, gyorsan reagál a kijelző értéke és egy-két kimaradt csomagra is reagál, ugrálnak a számok, a második esetben hosszabb idő átlagát mutatja, kevésbé ugrál a kijelzett érték, lassabban reagál. Ízlés kérdése.

szteff
2013-03-27, 22:59
Köszönöm az eddigi válaszokat.

T7C távhoz kérnék beállítást, hogy kapcsolóról lehessen váltani az üzemmódokat, OSD kijelzőt.

Stabilizált módban a magassági éppen ellenkező irányba mozog, mint kellene, normál módban jók az irányok, a csűrő is rendben. Mi lehet a gond?
Előre is köszönöm.

csomy
2013-03-28, 00:07
Stabilizált módban a magassági éppen ellenkező irányba mozog, mint kellene, normál módban jók az irányok, a csűrő is rendben. Mi lehet a gond?
Előre is köszönöm.

A robot irányát jól állítottad be? USB elöl/hátul.

szteff
2013-03-28, 14:06
Előre is köszönöm.

A robot irányát jól állítottad be? USB elöl/hátul.

Az USB előre néz, beállításban is így van.

csomy
2013-03-28, 14:15
Az USB előre néz, beállításban is így van.

Akkor a C4S szoftverben kalibráld be a csűrőt az Rc settings fülön.

szteff
2013-03-28, 15:30
A csűrő az jó irányba mozog. A magasságiban van eltérés. Normál módban jó irányba megy a botok mozgatásával, stab módban viszont amikor felfelé tartom az orrát, akkor a magassági lapátja is felfelé hajlik, nem lefelé, lefelé pedig fordítva.

Peck
2013-03-28, 15:32
a kis 3D repülőt ellenőrizted? Csak hogy biztosra menjünk, hogy jól követi a gép mozgásait.

H.krisztián
2013-03-28, 15:41
A csűrő az jó irányba mozog. A magasságiban van eltérés. Normál módban jó irányba megy a botok mozgatásával, stab módban viszont amikor felfelé tartom az orrát, akkor a magassági lapátja is felfelé hajlik, nem lefelé, lefelé pedig fordítva.

akkor egyszerűen fordítsd meg a kitéréseket.

Az Rc settings menüben fordítva csináld

Elevátor push -pull tanításánál fordítva.
Ahol húztad a magasságit és rögzítetted ott most told....ahol toltad ott húzd.

Peck
2013-03-28, 15:54
Azért inkább derüljön ki mi a gond...

Push: magassági kar feltolva
Pull: magassági kar magad felé húzva

Így állítottad be?

szteff
2013-03-28, 16:13

akkor egyszerűen fordítsd meg a kitéréseket.

Az Rc settings menüben fordítva csináld

Elevátor push -pull tanításánál fordítva.
Ahol húztad a magasságit és rögzítetted ott most told....ahol toltad ott húzd.

Én is erre gondoltam, megcsináltam, és így már valóban jó lműködik.

Köszi a tanácsokat.

Peck
2013-03-28, 16:29
Na akkor mégegyszer: azért mert egyik irányba nemjó, a másikba meg igen, még nem biztos hogy minden jó :)
Állítsd be a manualnak megfelelően, és nézd meg, hogy így rendben vannak-e az irányok:

Nyomja fel a magassági botot ütközésig, és ilyen helyzetben nyomja meg az elevator sorban a Push-hoz
tartozó S gombot.
Állítsa a magassági botot középre, és ilyen helyzetben nyomja meg az elevator sorban a középső S gombot.
Húzza le a magassági botot ütközésig, és ilyen helyzetben nyomja meg az elevator sorban a Pull-hoz tartozó
S gombot.
Ezzel a magassági közép- és végállások értékei beíródnak a megfelelő mezőkbe.

mmormota
2013-03-28, 18:50
Majd mikor kész, a "save settings"-et, különben elfelejti az egészet... ;)

szteff
2013-03-28, 20:27
Na akkor mégegyszer: azért mert egyik irányba nemjó, a másikba meg igen, még nem biztos hogy minden jó :)
Állítsd be a manualnak megfelelően, és nézd meg, hogy így rendben vannak-e az irányok:

Nyomja fel a magassági botot ütközésig, és ilyen helyzetben nyomja meg az elevator sorban a Push-hoz
tartozó S gombot.
Állítsa a magassági botot középre, és ilyen helyzetben nyomja meg az elevator sorban a középső S gombot.
Húzza le a magassági botot ütközésig, és ilyen helyzetben nyomja meg az elevator sorban a Pull-hoz tartozó
S gombot.
Ezzel a magassági közép- és végállások értékei beíródnak a megfelelő mezőkbe.

Ok, át fogom még nézni sokszor, mielőtt elengedem, a save-ről sem felejdkezek el.

Apropó, a "Jó idő" kapcsolója hol van a programban? :D

Ltomi78
2013-04-03, 12:44
sziasztok!

Korábban már volt gondom azzal hogy 13-14A nél nem mér többet a C4S, pedig szerintem bőven meghaladja ezt a teljesítmény full gázon az mind az 1800kv NTM motorom 7x5 proppal, mind a 3632 1200kv 10x6-al.
A gond valószinűleg voltmérőmből fakad. Kb 50 % -os gázt enged hiába tolóm maxra a kart. Kihagytam a c4s a körből és kiderült így is csak 50% ig megy a gáz. Gondolom valami nem stimmel a multiméterrel. Esetleg valahogy át lehet állítani vagy a vezetékek ellenállsával van gond? Max 7A-ig mér és csak egy pillanatra tartja a max gázt akkor 14 A tudtam leolvasni, C4s ki volt hagyva körből.

csomy
2013-04-03, 12:49
sziasztok!

Korábban már volt gondom azzal hogy 13-14A nél nem mér többet a C4S, pedig szerintem bőven meghaladja ezt a teljesítmény full gázon az mind az 1800kv NTM motorom 7x5 proppal, mind a 3632 1200kv 10x6-al.
A gond valószinűleg voltmérőmből fakad. Kb 50 % -os gázt enged hiába tolóm maxra a kart. Kihagytam a c4s a körből és kiderült így is csak 50% ig megy a gáz. Gondolom valami nem stimmel a multiméterrel. Esetleg valahogy át lehet állítani vagy a vezetékek ellenállsával van gond? Max 7A-ig mér és csak egy pillanatra tartja a max gázt akkor 14 A tudtam leolvasni, C4s ki volt hagyva körből.

Ez nálam is előfordult. Én gagyinak minősítettem a multiméteremet, és egy másikkal próbálkoztam. A GCSnek nem nevezhető dobozomban van egy 30Aos analóg műszer, azt használtam. Azzal kb 95%os pontosságot tudtam elérni egy próbálkozásból.

Ltomi78
2013-04-03, 13:00
Köszi Csomy! akkor nem csak én sz..tam ezzel. Nem értem kb olyan mintha letiltana bizonyos Amper felett.
Megbizható olcsó multiméter linket valaki tud? hol érdemes beszerezni?, Tesco-s is jó ha bevállt már valakinek:)

csomy
2013-04-03, 13:02
Köszi Csomy! akkor nem csak én sz..tam ezzel. Nem értem kb olyan mintha letiltana bizonyos Amper felett.
Megbizható olcsó multiméter linket valaki tud? hol érdemes beszerezni?, Tesco-s is jó ha bevállt már valakinek:)

Nekem PONT a teszkós nem bírta a dolgot :D
A másik meg elpukkant a 30Aalatt :D (10Amax)

Ltomi78
2013-04-03, 13:20

Nekem PONT a teszkós nem bírta a dolgot :D
A másik meg elpukkant a 30Aalatt :D (10Amax)

Ja basszus igazad van ezen is 10A van írva,,akkor ettől ne is várjak többet:

ilyenem van:
http://bolthely.hu/photoline/id/50011_Digitalis_multimeter__Amper_Volt_Ohm_mero
hasonló árban nincs olyan ami többet tud mérni?.
Mondjuk ettől függetlenül ha ezzel mérem mondjuk 4A -ig és 2A től és összhangba hozom a c4S-el akkor a c4s-nek mérnie kéne 10A felett is nem akár 35 A-t is nem??

csomy
2013-04-03, 14:09
Igen, de a pontatlanságok is szorzódnak felfele.
5%os eltérés lehet, hogy nem jelenik meg 4A-nál, de 40nél már igen. Persze nem hajtjuk az akkut a végletekig, de necces helyzetben nem árt tudni a pontos értéket.

Ltomi78
2013-04-03, 14:26
[quote=csomy ]
Igen, de a pontatlanságok is szorzódnak felfele.
5%os eltérés lehet, hogy nem jelenik meg 4A-nál, de 40nél már igen. Persze nem hajtjuk az akkut a végletekig, de necces helyzetben nem árt tudni a pontos értéket.
[/quot

Nekem nem mer többet 13.2A nal a c4s több motor ral teszt eltem

ppeter
2013-04-03, 14:36
Sziasztok!
Szerintem 2 külön probléma van:
- nem ad a szabályzó teljes gázt: Be kell állítani a minimum és maximum gáz állást a szabályzónak a leírása alapján.
- A robot nem mér jól: Mmormota leírta valahol, hogy a pc-s programban System setting/ Analog setting/ Main batery current / Raw érték max. 1024 értéket nem haladhatja meg, mert nem mér tovább. Ez esetben az árammérő hosszát csökkenteni kell és újra kalibrálni...
Üdv ppeter

Ltomi78
2013-04-03, 15:05
Sziasztok!
Szerintem 2 külön probléma van:
- nem ad a szabályzó teljes gázt: Be kell állítani a minimum és maximum gáz állást a szabályzónak a leírása alapján.
- A robot nem mér jól: Mmormota leírta valahol, hogy a pc-s programban System setting/ Analog setting/ Main batery current / Raw érték max. 1024 értéket nem haladhatja meg, mert nem mér tovább. Ez esetben az árammérő hosszát csökkenteni kell és újra kalibrálni...
Üdv ppeter

Köszi visszaolvastam. :)..jogos! Sajnos tavaly óta most volt időm ezzel újra foglalkozni és nem találtam a bejegyzést. Mostmár tényleg megnézem meddig megy a raw érték. Ha elakad akkor kábál hosssz csökkentés, gondolom itt a mért szakaszról van szó, nem arról amit bekötök a c4s-be a szervó csatin ugye?

ppeter
2013-04-03, 15:12
.... Ha elakad akkor kábel hosssz csökkentés, gondolom itt a mért szakaszról van szó, nem arról amit bekötök a c4s-be a szervó csatin ugye?

Igen, az akkukábelre forrasztott mérőkábelek közötti távolságot kell csökkenteni...
Durván harmad távolság, háromszoros mért áram....
Üdv ppeter

Peck
2013-04-03, 15:41
Másik topicban pár hónapja ugyanezeket leírtuk:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101720.msg1500602.html#msg1500602

Ltomi78
2013-04-03, 16:41
Másik topicban pár hónapja ugyanezeket leírtuk:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101720.msg1500602.html#msg1500602
r

Kösz i . Bocsi igaz ..nem talaltm

Ltomi78
2013-04-04, 12:27
.... Ha elakad akkor kábel hosssz csökkentés, gondolom itt a mért szakaszról van szó, nem arról amit bekötök a c4s-be a szervó csatin ugye?

Igen, az akkukábelre forrasztott mérőkábelek közötti távolságot kell csökkenteni...
Durván harmad távolság, háromszoros mért áram....
Üdv ppeter

Tegnap levittem a távolságot 6 cm-re de még mindit elértem a 1023-as raw értéket kb 80%-os gáznál. Most levittem 3.5 cm-re. Úgy néz ki most jobban mér, már elértem a 18-19A-t ami megfelel a gyári motor és prop adatoknak. ;)

mmormota
2013-04-04, 23:43
Tegnap levittem a távolságot 6 cm-re de még mindit elértem a 1023-as raw értéket kb 80%-os gáznál. Most levittem 3.5 cm-re.

Szokatlanul vékony lehet az esc drótja amin mér.

Ltomi78
2013-04-05, 14:57
Tegnap levittem a távolságot 6 cm-re de még mindit elértem a 1023-as raw értéket kb 80%-os gáznál. Most levittem 3.5 cm-re.

Szokatlanul vékony lehet az esc drótja amin mér.

Burkolat nélkül lecsupaszítva kb 1.4 mm a rézkábel ami a mérőszakaszon használtam. Sajnos miután bekötöttem akkor jöttem rá hogy a 6cm mindig kevés. Erre vonatkozólag lehet kéne egy utalás a manuálba, ha van akkor elnézést most nincs előttem.
Korábban kb 10-11cm volt a mért szakasz hossza, ekkor 0,19 - 0.21 multiplier értékkel volt pontos a mérés 50% gázig, most ezen a 3.5 cm-en már 0,51 -ig fel kellett vinnem és mostmár 100% gáznál 18-19A is jön, a raw ha jól emlékszem 500-ig kuszik fel...

csomy
2013-04-05, 15:23
Nem lehet, hogy valami más oka van az adott szakasz megemelkedett ellenállásának?
Forrasztás minősége pl? Nekem a C4Shez adott mérővezeték van, ami sima szervó kábel. Van vagy 15 centi nálam.

Ltomi78
2013-04-05, 23:13
Nem lehet, hogy valami más oka van az adott szakasz megemelkedett ellenállásának?
Forrasztás minősége pl? Nekem a C4Shez adott mérővezeték van, ami sima szervó kábel. Van vagy 15 centi nálam.

En a mert szakasz rol beszeltem ami 3.5 cm. Ez nnormális akksi kábel. A c4s be ami megy az nekem is egy servo kábel 15cm de en saját kábel t használ tam..de gondolom az mindegy

ppeter
2013-04-05, 23:42
Akksi kábelnek az átmérő 1,4 -es kábel elég vékony. 20 amperig ajánlják. Én vastagabbat tennék be. A feszültségesés miatt a szabályzó hamarabb leszabályozhat.
Üdv ppeter

GPeti
2013-04-07, 09:34
Lehetne gyári árammérős sönt ellenállást is használni.

Ltomi78
2013-04-08, 12:33
Akksi kábelnek az átmérő 1,4 -es kábel elég vékony. 20 amperig ajánlják. Én vastagabbat tennék be. A feszültségesés miatt a szabályzó hamarabb leszabályozhat.
Üdv ppeter

Rendben, köszi ;)

Smith
2013-05-08, 21:12
Segítséget kérnék,kifogytunk az ötletből!
Egy csupába került a c4s,elevon mix beállítva a pc-s progiban minden irány rendben működik,stab. módban is (kézben mozgatva),
de az egyik csürő kitérése mind két irányba nagyon kicsi (1-2mm) minden üzem módban.A szervó nem szorul,c4s nélkül csak a vevővel összekötve könnyedén szépen mozog.
A PC-s programban a csatornák (karok) végállása rögzítve van kb. ugyan annyi a µs érték minden csatornánál a kezdő és a végállásokban is!
2 vevővel is kipróbáltuk..
Mi lehet a hibás,vagy hogyan orvosolható a probléma??
Előre is köszi!

Peck
2013-05-08, 21:50
Ha jól értem, akkor csak az egyik szervóval van baj? És manual módban is így viselkedik.
Hirtelen nem tudok jobbat, csak pár ötletet:
- Ellenőrizzétek hogy a robotban biztos jó helyre vannak kötve a ki-bemenetek.
- Próbáljatok meg azért 1 másik szervót rádugni, akár mind2 elevon helyett, hogy ott is jelentkezik-e ez a probléma
- Állítsátok vissza a programban a repülőtípust normálra, és nézzétek meg, ilyenkor csűrőként rendben működik-e 2 elevon
- Ha még mindig semmi, 1 screenshotot adjatok légyszi az RC Settingsről

Smith
2013-05-08, 22:00
Köszi a gyors választ!
A kimenetek az 1-es és 5-ös ch-ban vannak,vezérlés irányok rendben vannak.(a rádión nincs elevon mix)
És az az érdekes hogy pl. a magassági húzásakor kitér a szervó mind két oldalon egyformán!
Holnap ismét átnézzük amit ajánlottál és rc settings-et is mentek..

mmormota
2013-05-09, 02:07
Én is, Sys-Ak is csupaszárnnyal repülünk legtöbbet, nem tapasztaltunk ilyet. Ha elhozod a gépet, szívesen megnézem, kíváncsi vagyok mi lehet a hiba.

Smith
2013-05-09, 20:30
Igen érdekes,remélem a szakik majd meg mondják mi lehetett!! :o
Tanulságként leírom : Peck tanácsait követve az

- Állítsátok vissza a programban a repülőtípust normálra, és nézzétek meg, ilyenkor csűrőként rendben működik-e 2 elevon

ebben a beállításban (normál repülő) az 1.-es CH egyáltalán nem működik,meg sem moccan az 1-es szervó,(táp reset után sem)!
Így következő lépésként "Default" gombot kapott,nem változott semmi,újra tettük a 0.802 firmware-t és minden működik normál repülő üzem módban! A beállítások után (plane type,orientation settings,servo settings,stb.) igaz korlátozva de egyformán szépen viszi a szervókat minden irányban.
Készítettem screenshot-ot a beállításokról ha segít valamit felteszem..
C4S nélkül a szervó kitérések elég nagyok,robottal meg kicsik,érdemes a robothoz igazítani mechanikailag a bekötőket,emelőket??

mmormota
2013-05-10, 13:47
C4S nélkül a szervó kitérések elég nagyok,robottal meg kicsik

Mennyire kicsik? Az elevon mix (ami a robotban van) a magassági és csűrő összegét és különbségét képezi, és mivel ez kétszerese lehetne a teljes kitéréshez tartozó értéknek, osztja az eredményt kettővel.
elevon = (csűrő + - magassági) / 2
Ez azt eredményezi, hogy önmagában a csűrő vagy önmagában a magassági bot kitérítése félig térít ki egy elevon szervót. Teljes kitérés akkor lesz, ha a csűrő és magassági botot is teljesen kitérítik. Ez esetben egyik elevon szervó teljesen kitér, a másik meg éppen középen marad. Szerintem ez így van jól, ez kell ahhoz, hogy nagy bot kitéréseknél se lépjen be a maximális kitérés határolása.

Smith
2013-05-10, 22:02
Ez így érthető,köszi,de mégis csak 1-2mm mozdul mind két csürő minden irányban ami nagyon kevésnek bizonyult repülés közben,robot nélkül (rádió elevon mix-el) kb. 11-12mm.
Végül is mechanikailag megoldottuk az emelőkkel,(beljebb került a rudazat) így már tökéletes robottal..
Köszönöm a segítséget,ötleteket mindenkinek.

mmormota
2013-05-11, 13:25
Ez így érthető,köszi,de mégis csak 1-2mm mozdul mind két csürő minden irányban ami nagyon kevésnek bizonyult repülés közben,robot nélkül (rádió elevon mix-el) kb. 11-12mm.
Végül is mechanikailag megoldottuk az emelőkkel,(beljebb került a rudazat) így már tökéletes robottal..
Köszönöm a segítséget,ötleteket mindenkinek.

Ez így nincs rendben, valami nagyon nem stimmel, veszélyes így használni. Mivel el se tudom képzelni mi okozza ezt (több elevonos gépünk is van, sose láttam hasonlót se) szívesen megnézném a gépet.

Smith
2013-05-11, 22:12
Értem,köszönöm. Valami biztos nincs rendben mert az 5.Ch-n teljes EPA-val csak két üzemmód/állapot érhető el!

http://img441.imageshack.us/img441/6497/c4ssettings.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/441/c4ssettings.jpg/)

Susitu1
2013-05-12, 10:42
robot nélkül (rádió elevon mix-el) kb. 11-12mm.

nem lehet, hogy az a baj, hogy a rádión használsz elevon mixet???

Smith
2013-05-12, 14:49
robot nélkül (rádió elevon mix-el) kb. 11-12mm.

nem lehet, hogy az a baj, hogy a rádión használsz elevon mixet???

Biztos hogy nem..
mmormota már rajta van az ügyön.. ;D

leskope
2013-05-22, 11:18
Turnigy 9XR-hez keresek robot beállítást. /Egy potin legyen a normál, stabil, waypoint, RTH/

RC Zumuld
2013-05-22, 11:38
Turnigy 9XR-hez keresek robot beállítást. /Egy potin legyen a normál, stabil, waypoint, RTH/

Nem teljesen az amit kértél, de jó kiindulási alap lehet:
http://www.rc-miskolc.emiter.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=179:er9x-mix-vegrehajtasi-sorrend&catid=35:tech&Itemid=68

Zs

Peck
2013-05-22, 11:48
Igen, de ez a mix konkrétan kapcsolókra van :)
Potira annyi a dolog, hogy rárakod valamelyik potmétert az 5ös csatornára.
Egyszerű, de pont ezért nem szeretjük :) A Távra nézve nem tudod eldönteni most épp melyik módban is van.

RC Zumuld
2013-05-22, 12:05
Ezért írtam, hogy nem teljesen az amit kért! :)
És, mert veled egyet értve, inkább kapcsolóra való a mix, sem mint potira. :)

leskope
2013-05-22, 13:03
Nekem a Futaba T10-en egy darab potin van az összes üzemmód, azért szeretnék a 9XR-re is ilyet.

szteff
2013-05-22, 18:39
Kérdésem lenne: ha külön van ESC és a BEC (5A/5V) azt hogy kell helyesen bekötni, hogy az árammérés működjön, ugyanakkor a BEC táplálja a fedélzeti elektronikát (C4S, vevő, szervók)? A videoadó külön aksin van.

Köszönettel.

csomy
2013-05-22, 21:14
Az árammérő be van kötve az akku vezetékre, minden elé, és az egyik szervó csatlakozón, amit pl nem használsz (5. kimenet) arra rádugod a külön BECet.

Martin111
2013-06-19, 04:29
Sziasztok.

Tudna valaki Futaba T 10-hez C4S beállitást küldeni ?
Sajna nem birok vele anélkül.
Köszönöm.

Peck
2013-06-20, 13:18
Szia,
Nincs futaba rádióm, de a manualban van T6EX beállítás, az alapján szerintem neki tudsz állni.

mukkendro
2013-06-20, 14:39
A T10 menüje teljesen más.
Először nekem sem sikerült rájönni, ezért egy potit áldoztam be. Nem túl elegáns megoldás, de működik.
Egy multirotorra már sikerült ezt kapcsolókkal megoldani, ha lesz egy kis időm megcsinálom a C4S-hez is, csak a százalékokat ki kell kísérletezni, hogy a sávközepekre essenek. Egyenlőre időhiányban szenvedek, de ha megvan közzéteszem.

Üdv,

Pistu
2013-06-20, 14:48
Ha jol tudom akkor ua a menuje mint a 9esnek. Akkor pedig hasznalhato ez:
1. -86% D up
2. +12% C up
3. +60% c center
4. +100% C down
5. +65% D down

Nyilvan a kapcsolo barhoiva varialhato nemcsak a C es Dre teheto.

Smith
2013-06-20, 21:44
Korábban írtam hogy Hitec Optic6-hoz nem sikerült beállítanom a kitéréseket normálisan (a C4S-nek kevés a jel?),azóta is több repülésen túl van már és megbízhatóan működik ezzel a módszerrel :
A táv.-on minden CH EPA-ja 125%-on,PC program szervók teljes kitérése rögzítve,mentve,utána
a táv.-on minden CH EPA-ja vissza 100%-ra..
Stabilizált és RTH üzem módokban is jól szuperál de még egy két beállítás finomításra szorul..

Pistu
2013-06-25, 16:58
Sziasztok,

Ma feldugtam a gepre a robotot az uj repcsiben. Azt vettem eszre, hogy az arammeres csak 32Aig megy. Addig mukodik jol, de fele nem megy. Mi ennek az oka?

Peck
2013-06-25, 17:18
Hello,
A Raw érték mellette mit mutatr 32A-nál?
Másik szabályzóra raktad a robotot?

Pistu
2013-06-25, 17:33
Oszinten megmondva amikor annak idejen a lajosba beraktam es "belottem" ezt a reszt nem toltam neki sose felgaz fole ugyhogy lehet annak idejen is csak eddig mert. A szabi nem valtozott csak a moci.

Nyel gazon 1023ig megy fel a raw es itt mutat 32,05-ot mellette. Van egy wattmeterem azzal van osszedugva, hogy lassam milyen ertekhez is kellene allitani. Ezzel egyebkent kb azonos ertekeket mutat, de 32 fole nemmegy.

Peck
2013-06-25, 17:53
Akkor ez lesz a baj :)
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101720.msg1500637.html#msg1500637

Pistu
2013-06-25, 18:04
Akkor ez lesz a baj :)
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101720.msg1500637.html#msg1500637

A meroszakasz hosszara gondolsz? Nalam ez csak akkora mint amekkora a gyari kabele a szabinak. Ezt kene akkor leroviditeni - a sarga es a fekete kozti tavolsagot? Mekkora hosszra tegyem kb? maxban 55A vesz fel a moci a foldon tehat levegoben se fog ez fole menni. Csak hogy ne kelljen 800 helyen megvagni s kabel szigeteleset....

Sys-Ak
2013-06-25, 23:01
A jelenlegi mérő szakaszt felezd meg és akkor jó lesz. A multiplier értékét értelem szerűen a duplájára kell venni kezdésnek, onnan kell finomítani.

Pistu
2013-06-26, 09:38
A jelenlegi mérő szakaszt felezd meg és akkor jó lesz. A multiplier értékét értelem szerűen a duplájára kell venni kezdésnek, onnan kell finomítani.

Most max 25mm a mero hoszz de igy most faszan mer. Koszonom

Ltomi78
2013-07-15, 14:13

Most max 25mm a mero hoszz de igy most faszan mer. Koszonom

Szia

Közvetlenül ESC-re kötötted vagy van adapter kábel a méréshez. Én sosem tudtam úgy belőni hogy 30A nél többet mérjen pedig volt már 3cm en 6 és 8 cm-en is a szakasz.
Már sok tanácsot kaptam én is. Végül a legjobb megoldást az adta hogy vastagabb akksikábelből csináltam adaptert de most ezzel sem tökéletes de már nem érdekel mert max gázon ritkán repülök:)

Viszont már más is irta hogy az adapteres megoldással sokat lehet sz..pni:) szóva ha közvetlen az esc-en vágod a mérőszakaszt akkor jobb lesz a mérés, csak én sajnálolom az ESC gyári kábelt.

Egyébként kaptam kölcsön egy spediális ampermérőt ami 150A ig mér.
Korábban magyaráztam a kollegáknak de nem tudtam elmondani hogy én csak 8 A-ig tudom tóln a gázt ha az ampermérő be van kötve.
Na ez azért van mert a standard ampermérők 10A-ig mérnek utána letilt. és ezt senki nem mondta csak hogy az nem lehet hogy nem megy fel a gáz. Szóval mérni is csak olyannal lehet ami legalább 50A-ig mér különben sosem lehet tesztelni hogy jól méri a robot a max gázt!

Smith
2013-07-15, 21:58
Én ezzel mérem : http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10786__HobbyKing_HK_010_Wattmeter_Voltage_Analyz er.html
Ha összefutunk kipróbálhatod és még rendelned sem kell! ;D

Ltomi78
2013-07-16, 14:25
Én ezzel mérem : http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10786__HobbyKing_HK_010_Wattmeter_Voltage_Analyz er.html
Ha összefutunk kipróbálhatod és még rendelned sem kell! ;D

Köszi.
Jelentkezem ;)

pulsarxp
2013-07-16, 18:49
a pontosság kedvéért, mi egy ilyennek próbálkoztunk :)
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=17864

Mat
2013-09-02, 20:00
Sziasztok,

nekem aurora 9-em van, így adódott, hogy a minima 8-as vevőre gondoljak.

A hobbyking-en találtam egy bekötési lehetőséget, ami közvetlenül a panelről vezeti ki az RSSI-t. Ez jó lehet?

http://kepfeltoltes.hu/thumb/130902/kep_www.kepfeltoltes.hu_.png (http://kepfeltoltes.hu/view/130902/kep_www.kepfeltoltes.hu_.png)

Próbálkozott már Valaki közületek vele?

Más: az aurora 9 esetén már megvalósított C4S üzemmód vezérlésének megoldása(i)?

Üdv: Laci

csomy
2013-09-12, 15:18
Mi a robot programozás szerinti viselkedése, ha a robot és az RC vevő közt repülés közben megszűnik a kapcsolat?
Pl a PPM vezeték lerázódik.

Ltomi78
2013-09-13, 11:17
Mi a robot programozás szerinti viselkedése, ha a robot és az RC vevő közt repülés közben megszűnik a kapcsolat?
Pl a PPM vezeték lerázódik.

gondolom failsafe de csak tippelek...aztán RTH

csomy
2013-09-13, 11:55
Ez azért nem egyértelmű, mert normál esetben a vevő kapcsolja RTHba a robotot.

Ltomi78
2013-09-16, 17:32
Ez azért nem egyértelmű, mert normál esetben a vevő kapcsolja RTHba a robotot.

várd meg amig élesedik aztán húzd ki a ppm vezetéket vagy az 5 ös csatornáét....aztán a monitoron kiderül:)....na jó nem okoskodok tovább ;D

csomy
2013-09-16, 18:03
Érdekelne, hogy kell beállítani az Orange OpenLRS RSSI értélének helyes kijelzését. Most kb random ugrál 0 és 100% közt.

mmormota
2013-09-16, 22:00
Érdekelne, hogy kell beállítani az Orange OpenLRS RSSI értélének helyes kijelzését. Most kb random ugrál 0 és 100% közt.

Nem ismerem ezt a vevőt.
A C4S analóg RSSI feszültségből képez kijelzett értéket %-os formában. Az első lépés annak ellenőrzése, hogy egyáltalán analóg feszültség jelet ad-e ki a vevő vagy esetleg valamilyen digitális adatfolyamot (leírásban pl). Egy multiméterrel is meg lehet nézni, kikapcsolt és bekapcsolt rádió esetén.
Ha a vevő analóg jelet ad ki, akkor a Manualban levő leírást követve lehet beállítani hogy értelmes %-ot jelezzen ki.

eosbandi
2013-10-16, 18:07
Gyors kerdes. A fő akku lehet 4S ? Gondolom elbirja a feszmérő szekció....

mmormota
2013-10-18, 03:34
Lehet, persze.
Viszont ez esetben a kamera és a videó adó természetesen nem kaphatja a tápfeszültségét a fő akkuról, nem szabad úgy állítani a jumpereket.

Seven66
2013-11-30, 11:29
http://kepfeltoltes.hu/131130/700179918K_pkiv_g_s_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Mindent így kötöttem be, 12V-os a videó adó, a kamera, a két jumper is alul van.
A kamera működik, a videóadó nem kap áramot.
Ha külön tápra kötöm az adót akkor működik minden, öröm és boldogság.

A rajzon meg a leírásban a "video battery" (fölül fekete, középen piros) nem jön ki áram az adónak.
Rámértem multiméterrel és nekem fölső fekete a negatív és alul jön ki plusz (12Volt)

A rajz nem jó, vagy én kötöttem be rosszul valamit?
Csak nekem van így?
Beköthetem így az adót (felül - alul +) ?

Köszönöm előre is a segítséget.

csomy
2013-11-30, 12:01

Mindent így kötöttem be, 12V-os a videó adó, a kamera, a két jumper is alul van.

A rajzon meg a leírásban a "video battery" (fölül fekete, középen piros) nem jön ki áram az adónak.
Rámértem multiméterrel és nekem fölső fekete a negatív és alul jön ki plusz (12Volt)

Csak nekem van így?

A main battery csatlakozót nézd meg. Ha egyel elcsúszik, máris másik lábakra kerül a + és a -.

Seven66
2013-11-30, 13:04
A main battery a rajz szerint van bekötve, a robot működik rendesen, már repültem vele, többször, csak eddig kamera nem volt rajta.

mmormota
2013-11-30, 14:22
A rajz jó.
Biztos hogy nem nézted el melyik tüske oszlopba dugod az adót és melyikre a jumpert? Mert hogy másképp el se tudom képzelni hogy lehetne alul 12V.
Hívj fel skype-on, együtt biztos kitaláljuk a mi a hiba.

n.james
2013-11-30, 22:49

Csak nekem van így?

A doksiban fel van cserélve 2 kép, a fenti képhez ez a szöveg társul: 12V-os kamera, 12V-os videóadó, külön 3S videó akku

Neked ez a kép kellene:
http://img1.indafoto.hu/10/9/119229_f55b0ce15b46eb8cc8666c471cc6466c/20117455_ec4860980488bf2c2dd69be791795632_m.jpg

A jumper adja a 12V-ot a videó rendszernek a videó akku helyett. ;)

Az manual m12 első verziójában (nálam 2011.12.03, 811 KB) és előtte még jó volt, a másodiktól már meg van cserélve a két kép. ::)

Seven66
2013-12-01, 11:10
Az adóból 5 szál jön ki ( vagy megy be )
Ez zavart meg és a rajz.
Akkor nekem az ötből csak 3-ra van szükségem

http://kepfeltoltes.hu/131201/hk_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

n.james
2013-12-01, 14:00
Az adóból 5 szál jön ki ( vagy megy be )
Ez zavart meg és a rajz.
Akkor nekem az ötből csak 3-ra van szükségem

http://kepfeltoltes.hu/131201/hk_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A leírás szerint a bal szélső 3 kell neked(ezt kell egy szervócsatira trenni):
piros: +12V
fekete:GND
sárga: video in

A két jobbszélső a kamerának adná tovább a tápot.

Axefly
2013-12-13, 16:23
Tudnátok segíteni?Kulcstartós kamerám van!Egy akkuról megy minden!Csak akkor van osd-m ha be van kapcsolva a kamera is.Ha kikapcsolom (vagy lehúzom)megint elmegy az osd-is.És vissza se jön amíg nem kapcsolom be a kamerát!

Sajna nem jöttem rá,hogy mitől lehet.

Esetleg majd ti megmondjátok!

Köszi!

birbi77
2014-01-09, 15:01
Szia. Gondolom, C4s is van a rendszerben, mert ha igen akkor az az oka, hogy a robot figyeli a bemenő videójelet, és abból állapítja meg, hogy milyen rendszerű, pal/ ntsc, ha jól emlékszem, ha nincs bemenő jel akkor nem képez osd jelet sem.
Üdv.

mmormota
2014-01-09, 17:46
Kamera nélkül vagy kikapcsolt kamerával is kellene legyen OSD jel.
Hogy az adott kamerával miért nincs, azt látalanban nem tudom megmondani, csak tippelek. Megnézem, ha elhozod.
Kap a C4S 5V-os tápfeszültséget? (ezt a tápfeszültséget, amiről a szervók is működnek, a szabályozó BEC-ről kapja, persze csak akkor, ha a BEC és annak akkuja csatlakoztatva van)

Vírus
2014-01-11, 02:09
Sziasztok!

Az létezhet, hogy nincs a robotban szervóirány fordítás vagy beállítás??? Ugyanis a robot a csűrőket fordítva kezeli. Az gondolom nem az egyetlen mód az, hogy a szervókat átforgatom a szárnyban igaz? A két csűrő y-ban van. Egyenlőre más megoldást nem találtam.. ??? de gondolom más is találkozott ezzel a problémával..

üdv

csomy
2014-01-11, 07:56
Sziasztok!

Az létezhet, hogy nincs a robotban szervóirány fordítás vagy beállítás??? Ugyanis a robot a csűrőket fordítva kezeli. Az gondolom nem az egyetlen mód az, hogy a szervókat átforgatom a szárnyban igaz? A két csűrő y-ban van. Egyenlőre más megoldást nem találtam.. ??? de gondolom más is találkozott ezzel a problémával..

üdv

Megy az, csak tudni kell hogyan.

Állítsd be a távot, hogy jól működjön a szervókkal manuál módban, majd kalibráld újra a C4S kitéréseit. Jó lesz.

Vírus
2014-01-11, 09:04
Manual módban jól működik természetesen... ha a kitérést újrakalibrálom mitől is fordulna meg a szervóirány??

distvan52
2014-01-11, 09:54
Megfordul

Vírus
2014-01-11, 10:25
Akkor próbálkozom.. bár eddig nem fordult meg, de nem adom fel :)

köszi

mmormota
2014-01-11, 15:05
Manual módban jól működik természetesen... ha a kitérést újrakalibrálom mitől is fordulna meg a szervóirány??

Ebből tudja meg a robot, hogy az az érték amit a csatornán kap, balra vagy jobbra kitérített bottól származik-e, és ennek megfelelően állítja be az irányt.
Magasságival ugyanez a módszer. (Önmagában a csatorna értéke nem elég, mivel lehet hogy reverz van a rádión beállítva)

A másik ami befolyásolja a dolgot, hogy az usb csatlakozó merre áll, mert ebből tudja meg a robot, hogy hogyan van beépítve a gépbe, merre van az előre.

mmormota
2014-01-11, 17:00
Az új robotnál az a terv, hogy jelentősen csökkentjük a beállítási lehetőségeket, és könnyebben átláthatóvá tesszük hogy mi mire való.

A jelenlegi megoldás nagyon pontos beállítást tesz lehetővé. Ha pontosan követi a manualban leírt eljárást a felhasználó, akkor ez sikerül is. Sajnos komoly hátrány, hogy nem igazán érti mit csinál, gondol valamit ami esetleg nem úgy van, és kihagy "feleslegesnek" vélt lépéseket. Ezzel brutális hibát visz be, amit jobb esetben észrevesz (fordítva csűr stab módban), rosszabb esetben reptetni is próbál, persze katasztrofális eredménnyel.

Ilyen gyakran félreértett dolog pl. hogy merre áll az usb (azt gondolja a felhasználó, tök mindegy), vagy az RC csatornák kalibrálása (legfeljebb picit pontatlan lesz, gondolhatja). Pedig mindkettő fontos az irányok szempontjából is, és mint ilyen brutális ha hibás.

Helyette úgy tervezem ezt egyszerűsíteni, hogy az RC kalibrálás teljesen elmarad. Azt kérjük, hogy a szervók mechanikusan legyenek úgy beállítva, hogy a középállás és kitérések 100% epa esetén legyenek nagyjából jók (kisebb eltérés nem fontos, de a felénél azért ne akadjon el pl), a trim értékeket meg automatikusan átveszi a robot bekapcsoláskor (egészen durva eltrimmelésnél pedig inkább letilt).
Az irányokat meg önállóan kell beállítani aszerint, hogy stab módban jó felé vagy ellentétesen téríti ki a robot a lapokat. Így biztosan érthető hogy irányt állít a felhasználó. érti amit csinál és kevésbé valószínű hogy elrontja.

A jelenlegi system setting paraméterek számát is tervezzük csökkenteni, maximum 5 állítható értékre, az alap beállítást úgy megválasztva hogy a gépek 90%-a alapon is repképes legyen. (legfeljebb meghagyunk egy profiknak való lapot, ahol minden elérhető)

Vírus
2014-01-11, 19:57
Szia!

A leírás, hogy az usb merre áll az szerintem teljesen egyértelmű és érthető. Természetesen megint nem a technika volt a hibás, hanem User error volt.. :)

Konklúzió: éjfél után már ne állíts robotot, főleg mikor hajnali 2 van..

Mat
2014-02-04, 18:39
Sziasztok,

egy Mefosto-ba tettem bele a képen látható módon a konfig.-ot (mmormotának hála, sikerült másodjára beüzemelni).

http://kepfeltoltes.hu/thumb/140204/a-2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/140204/a-2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

http://kepfeltoltes.hu/thumb/140204/a-3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/140204/a-3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Jelenleg az Easy glider-hez való alapbeállításokkal van megáldva a modell.

Van esetleg valakinek még üzemelő Mefisto-s példánya?

Kell-e, és ha igen, akkor mit érdemes változtatni a paramétereken?

Mat
2014-02-04, 18:40
... :-\Mefosto=Mefisto ;) ...

mmormota
2014-02-04, 18:55
A beállításokban fontos szerepet játszik az is, hogy milyen szervó jelre mekkora a kormánylapok kitérése (szervó kar hossza, himba hossza, csűrőlap mérete és helye stb). Ha az alap beállítás tűrhető, repülni fog, és a viselkedése alapján lehet finomítani a beállítást ha szükséges.
Berepüléshez célszerű magas cirkáló gáz értéket és jelentős negatív siklószöget megadni hogy biztosan ne essen át.

Mat
2014-02-15, 20:05
Sziasztok,

mmormota tanácsára a cirkáló gázt 42 km/h-ra és -6 fokot állítottam a siklószögre. A ma délutáni első próbálkozás eredménye: nem esett át ugyan, de mindíg meghúzta egy kicsit a magasságit, és erősen visszalassult.
Kevés lehet a beállított szög?
Más: csűrőre és oldalkormányra nehezewn mozdult, a beállított 45 fok helyett kb 15 fokot(szemre saccolva) dőlt csak be. Lehet, hogy a csűrőre rakott expo okozza ezt? Ilyenkor lehet sokkal magasabbra állítani?
Esetleg valakinek már meglévő beállítás, ami már bevált a Mefisto-hoz?

u.i.: hét végén nem akarom mmormotát zavarni ;) sky-pon

mmormota
2014-02-15, 21:46
mmormota tanácsára a cirkáló gázt 42 km/h-ra

Nem létezik ilyen beállítás. Van cirkáló gáz ami %-ban van megadva, és cirkáló sebesség, az km/h. Utóbbi nem azt jelenti hogy a robot ezt a sebesságet tartani akrná.

A ma délutáni első próbálkozás eredménye: nem esett át ugyan, de mindíg meghúzta egy kicsit a magasságit, és erősen visszalassult.

Ez milyen üzemmódban következett be? Waypoint repülés közben a fordulókban?
Ha igen, vagyis fordulókban emelkedik, akkor a "Roll compensation" értéket csökkenteni kell.

Más: csűrőre és oldalkormányra nehezewn mozdult, a beállított 45 fok helyett kb 15 fokot(szemre saccolva) dőlt csak be.

Ezt feltételezem hogy stabilizált módra értetted?
Ha 45 fokot adsz meg a programban a "Stabilized mode only" táblában a "Max roll angle" értéknek (nem ugyanaz ,mint a bal felül levő azonos nevű paraméter!!!), akkor ezt a 45 fokot koppig kitérített aileronnál éri el, különben meg arányosan ennek egy részét a bot állása szerint. Ha expo van akkor az is benne van az arányban.

oldalkormányra nehezewn mozdult

Stab módban az oldalkormányt nem célszerű használni, mert csúsztatni fogja a gépet. A bedőlés ugyanis az aileronnal arányos, ha tehát az aileron középen van az oldalt meg kitéríted, akkor a robot vízszintesen tartja a szárnyat, a kitérített ruddder miatt a gép oldalazni fog.

Lehet, hogy a csűrőre rakott expo okozza ezt?

Az expo annyit csinál, hogy ugyanakkora bot kitérítés kisebb kitérítése értéket ad át a gépnek a semleges helyzet közelében.

Mat
2014-02-15, 22:57
Szia mmormota,

kösz szépen, hogy válaszoltál - bocs a kissé slendrián írásért (ha nem lennék ilyen vén talán elpirulnék), legközelebb jobban figyelek rá.

Szóval "Stab" üzemmódba kapcsolva kell érteni az összeset.

Ereditleg arra gondoltam, hogy a Skywalker, Easy Glider, Twinstar hármas alapbeállításait fogom használni. A manual " A robotpilóta paraméterei" - rész jelentéseit azt hiszem értem, azt azonban, hogy mit célszerű állaítani azt sajna nem.

Az asztalon, kint a természetben miután megtalálta a több mint 5 műholdat a GPS, integetett egyet a model. Leellenőriztem, hogy minden kitérés normális, azonosan és azonos kitérési értkekkel mozog, mint már ezt megelőzően kb. nyolc éven át.

Óvatos duhajként először csak az RC Settings fül Mode "Off" -szerint repütem vele először. Leszáll, és a menetközben kitrimmelt értékeket az RC Settings fül "Servo settings" -ében először a "Center", majd a "Left" és "Right" értékeket ismét beállítottam.

Ezt követően újból elindít, majd kellően nagy magasságban (kb. 120 m, ha jól emlékszem) bekapcsolatm az RC Settings fülön lévő Mode -nak megfelelő "Stab" állapotot. Ekkor azonnal úgy viselkedett a modell, mintha egy autónál behúztam volna a kéziféket, leengedte egy kissé a hossztengelyének az irányában a hátsó részét. Lelassult, de nem esett át, bár igen közel járt hozzá ("Off" -ban kipróbáltam, nekem nem sikerült így kilassítani). A System Settings fülön lévő "Gliding pich angle" értéke -6.0 deg en áll. Ezt javasoltad, hogy azért elsőre vegyem kissé kisebb értékre. mint az eredeti. Így lett -6 deg.

Mit lenne érdemes állítani, és mekkorára ebben a módban? Ezért kérdeztem, hogy esetleg van-e valakinek már erre a modellre is (tudom, hogy nem népszerű és nem egy könnyű eset ez a modell, de már jó néhány éve megvagyok vele).

Igen, a System Settings fülön lévő Staibilzed mode only részben lévő mindkét érték 45.0 deg. Ok, így most már értem, hogy miért és hogyan célszerű használni az oldalkormányt (megjegyzem, én általában használni szoktam).

A System Setting fülön lévő "Cruise throttle" jelenleg 33 %, a "Cruise seed pedig 42 km/h. Bár még nem kapcsoltam olyan üzemmdódba, hogy ezekre az értékekre szükség lett volna - azt hiszem.

Üdv mindenkinek: egy, ebben a műfajban kezdő

mmormota
2014-02-16, 00:14
Ezt követően újból elindít, majd kellően nagy magasságban (kb. 120 m, ha jól emlékszem) bekapcsolatm az RC Settings fülön lévő Mode -nak megfelelő "Stab" állapotot. Ekkor azonnal úgy viselkedett a modell, mintha egy autónál behúztam volna a kéziféket, leengedte egy kissé a hossztengelyének az irányában a hátsó részét. Lelassult, de nem esett át, bár igen közel járt hozzá ("Off" -ban kipróbáltam, nekem nem sikerült így kilassítani).

A gép stabilizált módban egy előre beállított állásszöget vesz fel. Ez állítható, gyári alap beállításban olyan, hogy maga a C4S lesz vízszintes. A gép meg úgy áll be, ahogy (amilyen szögben) a vízszintes C4S-hez képest áll, a beszerelés szöge szerint. Ha a gép állásszöge nem jó, korrigálni lehet a beépítés szögével (az adott esetben hátrafelé kell kicsit dönteni a C4S-t), de lehet elektronikusan is a programból.
Ez a következőképpen történik: IMU fül, bekapcsolod a gépet, nem szabad mozgatni kb 10 másodpercig, amíg a gyrókat hitelesíti, majd beállítod a gépet úgy, ahogy szerinted a gépnek normál vízszintes repülésben lennie kell (szárnyak nem dőlnek, vitorlázó jellegű gépnél a vízszintes vezérsík éppen vízszintes). Pl. az asztalon fekvő gépet könyvekkel, miegyébbel úgy támasztod alá, hogy a jó repülési állásszögbe kerüljön. Mikor jó az állásszög, megnyomod a "Set Plane level" gombot, majd "Save settings". Ezzel mondod meg a robotnak, hogy mit tekintsen a normál repülési helyzetnek. Ettől kezdve stab módban semleges bot állások mellett így fog repülni.

A System Settings fülön lévő "Gliding pich angle" értéke -6.0 deg en áll. Ezt javasoltad, hogy azért elsőre vegyem kissé kisebb értékre. mint az eredeti. Így lett -6 deg.
Ez járó motor mellett nem érvényes. Ha leáll a motor, azt az áramfelvételből észreveszi a C4S, és a normál állásszögből elveszi azt itt beállított szöget, a 6 fokot. Vagyis 6 fokkal lejjebb engedi a gép orrát. Így süllyedni fog, és ez a 6 fok (ha az alap állásszög korrekt volt) egy vitorlázó jellegű gépnél elég lesz a sikláshoz. Persze ha az alap nem jó és mondjuk égnek áll az orra, akkor lehet hogy ebből -6 fok még mindig magas sikláshoz.

Mit lenne érdemes állítani, és mekkorára ebben a módban?

Pont erre az esetre nem segített volna egy egyébként tökéletes beállítás sem, mert most éppen az volt a lényeges, hogy milyen szögben építetted be a C4S-t a repülőgép hossztengelyéhez képest. Érdemes megérteni mi mit csinál, akkor fog igazán jól repülni a gép. Ha készítesz videót amin az OSD látszik, tudok majd konkrét számszerű tanácsot adni a finomításhoz.

Ezért kérdeztem, hogy esetleg van-e valakinek már erre a modellre is (tudom, hogy nem népszerű és nem egy könnyű eset ez a modell, de már jó néhány éve megvagyok vele).

Ez egy teljesen jó modell, jóindulatú, könnyen vezethető.

A System Setting fülön lévő jelenleg 33 %, a "Cruise seed pedig 42 km/h. Bár még nem kapcsoltam olyan üzemmódba, hogy ezekre az értékekre szükség lett volna - azt hiszem.

Stab módban neked kell a gázt biztosítani a gázkarral. Ha emelkedsz több gázt kell adnod, másképp átesik, a robot stab módban nem nyúlhat a gázhoz így nem tehet semmit ha nem adsz eleget.
A "Cruise throttle" beállítás akkor jut érvényre, mikor teljesen a C4S vezeti a gépet (Waypoint, RTH, Trainer). Ilyenkor vízszintes repülésben ennyi gázt ad. Ezért úgy kell megadni, hogy bőven elég legyen a vízszintes szinten repüléshez. Eleinte berepüléshez inkább többet, aztán ha már minden más jó, lehet csökkenteni. De csak óvatosan, maradjon tartalék.
Ha emelkedni kell wp stb módban, akkor a robot fokozatosan több gázt ad, a "Maximum pitch angle" szögben emelkedve éri el a max gázt. Ezért olyan szöget kell megadni, amihez elég is a max gáz.

Mat
2014-02-16, 22:04
Szia,

köszönöm a pontos és a nekem is jól érthető válaszaidat.

Jó leszállásokat kívánva: Laci

Részemről folyt. köv. jövő hét végén...

Mat
2014-02-21, 17:23
Szia mmormota,

tegnap estefelé készült:

http://www.youtube.com/watch?v=Vx4-QPeoUFg

Szerintem maga az eszköz remek, szépen visszatalál a gazdihoz (Fail Safe és Return to home) és tartva a magasságot szépen körözésbe kezd. ;D

"Stab" üzemmódban néha kicsit elkezd imbolyogni jobbra balra, aztán megnyugszik és szép egyenletes tempót vesz fel, szerintem ez is remek. :D

Ami nem - és eddig nem jöttem rá, bár ennek nincs köze a C4S - hez, hogy a videóadónál miért lesz ilyen "idegbajos" a kép.

Álló helyzetben semmi, ha a motort teljes fordulaton járatom, mozgatom, stb. szintén semmi. Miután elindítom és levegőbe kerül, ismét megjelenik ez a zavarás...

Megpróbáltam az OSD megjelenítés üzemmódját változtatni, nekem eddig sajna nem sikerült (aurora9 - üzemmódválasztó kapcsolókkal). Esetleg valami tanács? ;)

;D Egyébként remek!

szteff
2014-03-15, 22:36
Egy kis segítséget szeretnék kérni.

Adott ez a kis kamera: http://www.bevrc.com/5g-nano-camera-with-wide-angle-lens-and-night-vision-pal_p299.html
A C4S-re kötve (5V-on) a kamera képe nagyon "kiégett". Szinte majdnem minden fehér, mintha a fényerő erősen fel lenne csavarva.
Másik 2 kamerát is kipróbáltam, azoknak jó a képe.

Más megjelenítőn (tv, monitor) viszont jó a kis kamera képe. Mi lehet a gond?

Szteff

mmormota
2014-03-16, 01:10
Csatlakoztass egy 150 Ohm-os ellenállást a kamera video kimenete és föld közé, meg fog javulni a kép.

A problémát az okozza, hogy se a kamera kimenete nem szabványos, se a C4S video bemenete. A C4S nem zárja le 75 Ohm-mal a video jelet. Ez a szabványos kimenettel rendelkező kamerák esetén nem okoz semmi gondot, ennél a típusnál azonban igen.

szteff
2014-03-16, 12:49
Csatlakoztass egy 150 Ohm-os ellenállást a kamera video kimenete és föld közé, meg fog javulni a kép.

A problémát az okozza, hogy se a kamera kimenete nem szabványos, se a C4S video bemenete. A C4S nem zárja le 75 Ohm-mal a video jelet. Ez a szabványos kimenettel rendelkező kamerák esetén nem okoz semmi gondot, ennél a típusnál azonban igen.

Ok, köszi, kipróbálom.

szteff
2014-03-17, 19:31

Ok, köszi, kipróbálom.

Az ötlet bevált, jól működik.

Van még egy szintén bevrc-s 3 csatornás videováltóm http://www.bevrc.com/3channel-mini-video-switcher_p239.html

Erre csatlakoztatva 2 kamerát mind a kettőn a kép 45 fokkal balra el van dőlve, szétesett és jobbra szalad az egész. Erre nem tudsz valami jóságot?

Szteff

Ltomi78
2014-03-21, 10:52
Szeretném kérdezni a fejlesztőket hogy milyen ismertebb vevők adnak ki olyan RSSI jelet ami közvetlen ráköthető a c4s-re és azt meg is tudja jeleníteni az osd-n.
Azt olvastam hogy az FR sky X8R vevők esetében is hiába van közvetle RSSI kimenet azon pwm jel jön ki és szükséges egy 1k ellenállás és 10 uf resistor áramkör hogy analóg jellé alakítsuk. Meg olyat is olvastam hogy bizonyos osd-be ez be van építve.

Azért kérdezem mert vagy FR sky vevőt használnék (ehhez beszerezhető DAC converter ami analóg jelet ad az osd felé), vagy az Rmilec UHF rendszert aminek szintén van RSSI kimenete de nem tudom hogy melyiket kell átalaítani analóg jellé vagy a c4s ezt tudja?

Pistu
2014-03-21, 11:37
Rmilec RSSI jelet minden valtoztatas nelkul megeszi a robot

Ltomi78
2014-03-21, 13:20
Rmilec RSSI jelet minden valtoztatas nelkul megeszi a robot

Koszi ;)

mmormota
2014-03-21, 13:42
A Futaba S-BUS egy érdekes új megoldás az rssi-re is. Ebben egyetlen vezetéken digitális formában megy át az összes csatorna (akármennyi), egy rssi-hez hasonló funkciójú adat (nem igazán jel erősség, inkább jelvesztés arány) és a fail-safe adat. Nagy előny, hogy nem kell külön foglalkozni se a fail-safe beállításával, se az rssi kalibrálásával. Az Frsky is kezdi ezt használni nem csak a Futaba klón hanem a saját rendszerében is.
Remélem, hogy előbb-utóbb a többi (pl. uhf) rendszerbe is beépítik az S-BUS-t, egyszerű és praktikus.

Az S-BUS illesztő firmware-t megírtuk és teszteltük, szépen működik. A jelenlegi robot egy illesztő kábellel tudja az S-BUS-t fogadni (invertálni kell a jelet, 1 tranzisztor meg két ellenállás), az újba pedig már beépítettük az invertert. A következő firmware frissítésben kiadjuk az S-BUS beállítási lehetőséget is.

Ltomi78
2014-03-21, 16:06
Az S-BUS olyan mint pwm csatorna? Arra gondolok hogy az FR sky D8R II és XP típusun fw frissítés után kihozható a CCPM jel? ez ugyanaz mint az S-BUS?

Egyenlőre főleg az RSSI-t akaránm megjeleníteni, de az FRsky esetében elvesz egy csatornát az fw firssítés, tehát a ccpm keresztül mehetne a többi hasonlóan az s -bus megoldáshoz?

A Futaba S-BUS egy érdekes új megoldás az rssi-re is. Ebben egyetlen vezetéken digitális formában megy át az összes csatorna (akármennyi), egy rssi-hez hasonló funkciójú adat (nem igazán jel erősség, inkább jelvesztés arány) és a fail-safe adat. Nagy előny, hogy nem kell külön foglalkozni se a fail-safe beállításával, se az rssi kalibrálásával. Az Frsky is kezdi ezt használni nem csak a Futaba klón hanem a saját rendszerében is.
Remélem, hogy előbb-utóbb a többi (pl. uhf) rendszerbe is beépítik az S-BUS-t, egyszerű és praktikus.

Az S-BUS illesztő firmware-t megírtuk és teszteltük, szépen működik. A jelenlegi robot egy illesztő kábellel tudja az S-BUS-t fogadni (invertálni kell a jelet, 1 tranzisztor meg két ellenállás), az újba pedig már beépítettük az invertert. A következő firmware frissítésben kiadjuk az S-BUS beállítási lehetőséget is.

mmormota
2014-03-21, 16:21
Az S-BUS olyan mint pwm csatorna? Arra gondolok hogy az FR sky D8R II és XP típusun fw frissítés után kihozható a CCPM jel? ez ugyanaz mint az S-BUS?

Nem, ez két különböző dolog. A CPPM csak az RC a csatornákat tartalmazza.

Az S-BUS soros (digitális) adatfolyam, amely a csatornák értékei mellett átviszi a vétel megbízhatóságára jellemző adatvesztés százalékot, valamint azt, ha fail-safe állapotba kerül a vevő.

Egyenlőre főleg az RSSI-t akaránm megjeleníteni, de az FRsky esetében elvesz egy csatornát az fw firssítés, tehát a ccpm keresztül mehetne a többi hasonlóan az s -bus megoldáshoz?

Használhatod a cppm jelet, de ebben nincs rssi információ, az Frsky vevő egyedi kódolt formában adja ki, amit a C4S nem kezel, előbb át kell alakítani analóg jellé.

Van viszont olyan Frsky vevő is aminek van S-BUS kimenete, ez esetben erre nincs szükség (de újabb C4S firmware kell hozzá, amit még nem adtunk ki, nemsokára...)

Ltomi78
2014-03-24, 11:01
Köszönöm az infókat.

Az utolsó sorból jó értem hogy ha van S-bus (asszem fr sky x8r, l9r vezriók) akkor azon keresztül az RSSI is megjelnne anélkül hogy analóg jellé alakítanám mint a korábbi fr sky d8r plus vevőknél kellett?

És a fentieket tudja majd a régi c4s az új Fw el? vagy csak az új c4s?

Nem, ez két különböző dolog. A CPPM csak az RC a csatornákat tartalmazza.

Az S-BUS soros (digitális) adatfolyam, amely a csatornák értékei mellett átviszi a vétel megbízhatóságára jellemző adatvesztés százalékot, valamint azt, ha fail-safe állapotba kerül a vevő.

Használhatod a cppm jelet, de ebben nincs rssi információ, az Frsky vevő egyedi kódolt formában adja ki, amit a C4S nem kezel, előbb át kell alakítani analóg jellé.

Van viszont olyan Frsky vevő is aminek van S-BUS kimenete, ez esetben erre nincs szükség (de újabb C4S firmware kell hozzá, amit még nem adtunk ki, nemsokára...)

mmormota
2014-03-24, 13:09
Az utolsó sorból jó értem hogy ha van S-bus (asszem fr sky x8r, l9r vezriók) akkor azon keresztül az RSSI is megjelnne anélkül hogy analóg jellé alakítanám mint a korábbi fr sky d8r plus vevőknél kellett?
Igen.

Mindkettő tudni fogja.

Ltomi78
2014-03-26, 11:56
Köszönöm :-*..még annyi lenne a kérdés, hogy Hasi kollega említette hogy az orange lrs vevője tudja az S-BUS -t. Erről tudsz -e valamit, alkalmas lehet e a c4s -el való összekötésre ezen az s -bus csatornán?

Igen.

Mindkettő tudni fogja.

Ltomi78
2014-04-13, 13:16
Orange lrs rx hez keresek rssi beallitasi mintat kiindulashoz.

Eddig 0.0015-.0.0016 kozotti multiplier rel mozdul a szamlalo 100 rol lefele..de ha 0.0016 on van alig csokken..csak szobai hazon beluki teszt volt eddig.

Koszi

bedrock
2014-04-26, 00:51
Sziasztok!

Kipróbáltam és működik!

Sziasztok!

Így:

Ez OrangeRx Futaba FASST Compatible 8Ch 2.4Ghz (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14300) vevőnél is működhet?

bedrock
2014-05-01, 20:59
Pitot csövet lehet csatlakoztatni a c4s-hez?
Ha igen milyet? Hol érdemes venni?

Rssi kijelzés OrangeRx Futaba FASST Compatible 8Ch 2.4Ghz (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14300) vevővel megjeleníthető?

Ltomi78
2014-05-04, 21:04
Ujra c4s epitek be. Kerdes hogy milyen pozicioban lehet elhelyeszni a robotot a gepen...megtanulja az imu ha c4s felirattal lefele teszem be?...vagy oldalra forditva a gep falahoz?

Minden elhelyezesi mod erdekel..mert a mostani gepen foleg alulrol van nyithato resz:)

mmormota
2014-05-05, 00:14
Ujra c4s epitek be. Kerdes hogy milyen pozicioban lehet elhelyeszni a robotot a gepen...megtanulja az imu ha c4s felirattal lefele teszem be?...vagy oldalra forditva a gep falahoz?

Nem, a címke csak felfelé lehet.

Ltomi78
2014-05-05, 00:21

Nem, a címke csak felfelé lehet.

Köszi,, akkor vagy beteszek egy tartólapot neki vagy a cimke felől rögzítem ha alulról férek csak hozzá. Megoldom, a legjobb az lenne ha élére lehetne állítani és a gép falához tehetném..na majd egyszer :)

bedrock
2014-05-05, 23:23

Rssi kijelzés OrangeRx Futaba FASST Compatible 8Ch 2.4Ghz (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14300) vevővel megjeleníthető?

Butaságot kérdeztem? Vagy már többször is meg lett válaszolva korábban?

Ltomi78
2014-05-06, 10:27
igen meg lett válaszolva másik c4s topicban az ismertetőben:

http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101432.75.html

Ilyen gyökeres átalakítások mellett nem lenne célszerű a légsebességmérő csatlakoztatásának lehetősége?

Természetesen csatlakoztatható lesz légsebesség mérő, pl. az Eagletree Pitot cső.

Butaságot kérdeztem? Vagy már többször is meg lett válaszolva korábban?

Az Orange LRS vevőjén van RSSI kimenet, ha látsz ilyet az orange FASST vevőjén akkor elég egyszerű a válasz, ha nem akkor Rc groups-ot javaslom

mmormota
2014-05-06, 16:50

Eagletree Pitot csövet csatlakoztatni lehet, mi ezt használtuk és bevált. Speciális firmware kell hozzá, eddig nem adtuk ki, de ha igény lesz rá, kiadjuk.

dartus
2014-05-09, 01:02
Én máris jelentkezem rá!

Ltomi78
2014-05-10, 01:00
A mobius toltese miatt szeretnek bekotni egy kulso Bec et. Ugy gondoltam hogy a szabalyzo tapkabelet kikotom..es a kulso BEC et kotom be a c4s ..szabad input rc bemenetere mivel az szabadon van PPM hasznalata miatt. Ha a kamera jumperral 5voltos kamerara allitom a c4s t akkor a kamera bemeneten keresztul toltom is egyben a mobiust. Az rc vevo pedig a ppm csatornanan kapja az 5v ot ahol amugy is kapna. Igy a motor ESC nem lenne terheve es minden a kulso BEC rol menne. Ez igy jo megoldas..vagy inkabb az rc vevo kapja csak a kulso BEC et es arrol menne a mobius toltese?

Érdekelne az is hogy az 5v ös kamera kimenetet mikor jumpert teszek fel honnan alakítja a c4s..a main battery bemenetről ahol az áramot méri vagy a szabályzó-ról érkező BEC-ből. Esetleg az RC bemenet rész teljesen külön kör 5v és a videó tx és kamera táplálása szintén mert az 12 v-ról megy?

mmormota
2014-05-10, 16:29
A mobius toltese miatt szeretnek bekotni egy kulso Bec et. Ugy gondoltam hogy a szabalyzo tapkabelet kikotom..es a kulso BEC et kotom be a c4s ..szabad input rc bemenetere mivel az szabadon van PPM hasznalata miatt. Ha a kamera jumperral 5voltos kamerara allitom a c4s t akkor a kamera bemeneten keresztul toltom is egyben a mobiust. Az rc vevo pedig a ppm csatornanan kapja az 5v ot ahol amugy is kapna. Igy a motor ESC nem lenne terheve es minden a kulso BEC rol menne. Ez igy jo megoldas..

Jó megoldás, de az összekötés módja fontos. A külső BEC-et úgy kell elhelyezni, hogy közvetlenül a szabályozó mellett legyen, és a szabályozó valamint a BEC közötti fekete akku negatív vezeték a lehető legrövidebb legyen, 1-2cm. Ellenkező esetben a motor áram miatt a föld vezetéken fellépő akár 100mV feszültség ronda dolgokat tud művelni.

Mivel olcsón kapható olyan szabályozó is amelyben eleve nagy áramú kapcsoló üzemű szabályozó van, egyszerűbb és olcsóbb is ilyet választani.

vagy inkabb az rc vevo kapja csak a kulso BEC et es arrol menne a mobius toltese?
Ha két BEC van a rendszerben, a föld vezetékek helyes bekötése még nehezebbé válik. Csíkozódó zavart kelthet a képen, rosszabb esetben leégethet fóliákat a C4S-ben.

Érdekelne az is hogy az 5v ös kamera kimenetet mikor jumpert teszek fel honnan alakítja a c4s..a main battery bemenetről ahol az áramot méri vagy a szabályzó-ról érkező BEC-ből. Esetleg az RC bemenet rész teljesen külön kör 5v és a videó tx és kamera táplálása szintén mert az 12 v-ról megy?

Az RC be- és kimenetek 5V-ját kapcsolja a jumper a kamera vagy a video Tx tápfesz csatlakozójára.

A fő akku bemenetet a C4S csak méri, valamint ha úgy van jumperelve akkor ráköti a kamera vagy a video Tx tápfesz csatlakozójára. Mivel a fő akku feszültsége a motor és szabályozó miatt zavaró váltőfeszültségű komponenst tartalmaz, amely csíkozódást okozhat a video képben, a C4S egy LC szűrővel csökkenti ezt a zavart.

A C4S csak a saját tápfeszültsége előállítására tartalmaz stabilizátor áramkört, mely az RC 5V-ból (mely a BEC-ből jön) állít elő belső 3,3V-ot.

szteff
2014-05-10, 18:58
Jó megoldás, de az összekötés módja fontos. A külső BEC-et úgy kell elhelyezni, hogy közvetlenül a szabályozó mellett legyen, és a szabályozó valamint a BEC közötti fekete akku negatív vezeték a lehető legrövidebb legyen, 1-2cm. Ellenkező esetben a motor áram miatt a föld vezetéken fellépő akár 100mV feszültség ronda dolgokat tud művelni.

Ha két BEC van a rendszerben, a föld vezetékek helyes bekötése még nehezebbé válik. Csíkozódó zavart kelthet a képen, rosszabb esetben leégethet fóliákat a C4S-ben.

A fő akku bemenetet a C4S csak méri, valamint ha úgy van jumperelve akkor ráköti a kamera vagy a video Tx tápfesz csatlakozójára. Mivel a fő akku feszültsége a motor és szabályozó miatt zavaró váltőfeszültségű komponenst tartalmaz, amely csíkozódást okozhat a video képben, a C4S egy LC szűrővel csökkenti ezt a zavart.

A C4S csak a saját tápfeszültsége előállítására tartalmaz stabilizátor áramkört, mely az RC 5V-ból (mely a BEC-ből jön) állít elő belső 3,3V-ot.

Nekem is egy külön BEC (5A) van betéve, de az akkucsatlakozó és a szabályzó közti kábelszakasz kb. közepénél van párhuzamosan lekötve, jó pár centire a szabályzótól. A szabályzó BEC-je nics bekötve. Akkor, ahogy írtad a külön BEC-et fizikailag tegyük a szabályzó mellé, és közvetlenül a föld bemenetnél (fekete) kössük le a BEC-re a tápot? A + (piros) vezeték is ilyen rövid legyen?

Csíkozódás nálam jelentkezik, akkor ez lehet az oka?

szteff
2014-05-10, 19:11
Még egy érdekes jelenségem volt. Nem kifejezetten C4S témakör, de itt vannak hozzáértők :D
A repcsim elején van egy pan/tilt fej, 1-1 szervó mozgatja. Egyik alkalommal az a furcsa dolog történt, hogy a tilt irányú mozgást végző szervó (4. csat), és a magassági szervó (2. csat) együtt működött. Ahogy mozgattam a magassági botját úgy bólogatott a kamera és mozgott a magassági. A 4. csatorna nincs bekötve a C4S-be, csak a vevőről jön közvetlenül a szervóhoz. Olyan, mintha szépen össze lettek volna mixelve, pedig a távon semmit nem állítottam. A többi szervó hiba nélkül dolgozott. Másnap már elmúlt ez a jelenség, azóta se volt. Mi okozhat ilyet? A két szervó kábele esetleg szorosan együtt futhatott hosszan? Vagy gondoltam egyéb zavarra. Ferrit karikákat hova érdemes tenni egy ilyen rendszerben?

mmormota
2014-05-10, 19:15
Nekem is egy külön BEC (5A) van betéve, de az akkucsatlakozó és a szabályzó közti kábelszakasz kb. közepénél van párhuzamosan lekötve, jó pár centire a szabályzótól. A szabályzó BEC-je nics bekötve. Akkor, ahogy írtad a külön BEC-et fizikailag tegyük a szabályzó mellé, és közvetlenül a föld bemenetnél (fekete) kössük le a BEC-re a tápot?

Igen, úgy jobb.

A + (piros) vezeték is ilyen rövid legyen?
Ez közel sem olyan lényeges.

Csíkozódás nálam jelentkezik, akkor ez lehet az oka?
Lehet más oka is, tudni kellene a többi dolog hogy van bekötve. Főleg akkor fordul elő, ha eltérve a manualban megadott sémáktól valamilyen egyéni elképzelést valósítanak meg, ami nem válik be. Pl. külön tápfeszültség földet kötnek be a kamerának vagy a video adónak. Ez szerencsétlen esetben a C4S-ben fóliákat is leégethet. Látszólag minden működik, de ha nagy gázt adnak, leég a fólia.

mmormota
2014-05-10, 19:28
Ahogy mozgattam a magassági botját úgy bólogatott a kamera és mozgott a magassági. A 4. csatorna nincs bekötve a C4S-be, csak a vevőről jön közvetlenül a szervóhoz. Olyan, mintha szépen össze lettek volna mixelve, pedig a távon semmit nem állítottam. A többi szervó hiba nélkül dolgozott. Másnap már elmúlt ez a jelenség, azóta se volt. Mi okozhat ilyet? A két szervó kábele esetleg szorosan együtt futhatott hosszan?

Együtt futó szervó vezeték csak akkor okozhatja ezt (és még úgy se valószínű) ha a 4. csatorna signal ere kontakthibás és nem érintkezik a vevő tüskéjével.

Lehetséges ok hogy a szervó tápfeszültség nem stabil (gyenge vagy rossz minőségű BEC), és a 2-es csatorna szervója nagy áramlökéseket okoz, beesik pillanatokra az 5V szervó tápfeszültség, ami megzavarja a vevő vagy a másik szervó működését. Ha ez lenne az ok az nagyon veszélyes, mert a pillanatnyi tápfeszültség ingadozástól a C4S is leállhat, autoresetet hajthat végre, ilyen esetben minden automata funkciója működésképtelenné válik, csak manual módban működik.

Vagy gondoltam egyéb zavarra. Ferrit karikákat hova érdemes tenni egy ilyen rendszerben?
Ez ebben az esetben nem segítene.

Ltomi78
2014-05-10, 20:31
Koszi. Lehet varok meg ezzel a kulso Bec el mert nem biztos hogy jol kotnem be. Ha egy xt 60 adaptert teszek a fo akku es az ESC csatlakozo koze es arra kotom a kulso becet 1-2 cm fold kabelel akkor az ugy jo? De az 100mV milyen ronda dolgot muvelhet cdikozodas vagy a c4s eghet le?

Egyaltalan lehet felealeges is bonyolitani mert ahogy irtad ha szabalyzo BEC je eleg nagy akkor vigan viszi a rendszert. Ebben Trust 45 A kapcsolo uzemu BEC van 3 A es...ugye 4 iranyito es 2 db pan tilt servot visz ebbol vagy 3 db fenfogas de 12 grammos servok microk. A raptorban a webbie is errol uzemelt es soha nem volt gondom vele. Kerdes hogy a mobius aramfelvetele tobb lehet e a webbie nel. Gondolom ha megmerem hogy terhelt servok es toltodo mobius mellett sem haladja meg az 1.5-1.7A a current akkor maradhat igy a rendszer mivel a 3 A es ESC becje boven elbirja..igy 5 v os bemenwten mehwt kozvetlen a c4s re. Lenyeg hogy terhelve is ha marad 1 A a rendszerben az Esc bec jenek tureshatara alatt akkor bizonsaggal hasznalhato?
Maximum kivezsem a mobius akkujat es csak 5 v rol megy.

Jo lenne peldat hallani masoknal mennyit vesz fel egy ilyen 4-6 servos rendszer ahol a mobius is toltodik :-*

A mobius toltese miatt szeretnek bekotni egy kulso Bec et. Ugy gondoltam hogy a szabalyzo tapkabelet kikotom..es a kulso BEC et kotom be a c4s ..szabad input rc bemenetere mivel az szabadon van PPM hasznalata miatt. Ha a kamera jumperral 5voltos kamerara allitom a c4s t akkor a kamera bemeneten keresztul toltom is egyben a mobiust. Az rc vevo pedig a ppm csatornanan kapja az 5v ot ahol amugy is kapna. Igy a motor ESC nem lenne terheve es minden a kulso BEC rol menne. Ez igy jo megoldas..

Mivel olcsón kapható olyan szabályozó is amelyben eleve nagy áramú kapcsoló üzemű szabályozó van, egyszerűbb és olcsóbb is ilyet választani.

vagy inkabb az rc vevo kapja csak a kulso BEC et es arrol menne a mobius toltese?

Az RC be- és kimenetek 5V-ját kapcsolja a jumper a kamera vagy a video Tx tápfesz csatlakozójára.

mmormota
2014-05-10, 22:08
Koszi. Lehet varok meg ezzel a kulso Bec el mert nem biztos hogy jol kotnem be. Ha egy xt 60 adaptert teszek a fo akku es az ESC csatlakozo koze es arra kotom a kulso becet 1-2 cm fold kabelel akkor az ugy jo?
Nem jó, a csatlakozó átmeneti ellenállása sokkal nagyobb mint egy rövid huzalé.

De az 100mV milyen ronda dolgot muvelhet cdikozodas vagy a c4s eghet le?
Ez attól függ, hogy van az egész bekábelezve.
A C4S-ben akkor tud fólia leégni, ha az analóg oldal földje és az RC oldal földje közé kapcsolsz feszültséget, ami akkor állhat elő ha mindkét oldalra bekötöd a földet, és ezen két földpont között hoz létre feszültséget a motor árama. A minta rajzokat azért készítettem, hogy biztonságos lehetőséget mutassak nem elektromos szakembernek. Természetesen lehet máshogy is, de akkor pontosan érteni kell mi hogy működik, különben baj lehet.

Egy rossz példán megmutatom, hogy lehet pl. elrontani a dolgot.
Az 5,8GHz-es videó adókon gyakran van egy tápfesz csatlakozó meg külön egy csatlakozó a videónak. Van aki jó ötletnek tartja, hogy készít egy leágazást a fő 3s akkuról hogy tápfeszt adjon neki, és ezt (táp és föld) beköti a videó adóra. A C4S videó jelét és földjét szintén beköti a videó adó videó csatlakozójára.
Ezen a módon a C4S-re két felől is be van kötve a föld: egyik a videó adón keresztül, másik az szabályozó vezetékén keresztül, amely az RC oldali csatlakozóra van bekötve.
Ez így működik is, amíg nem adnak nagy gázt. Mikor a motor áram megnő - ez lehet akár 50-100A is - az akku föld vezetéken az áram hatására feszültség esik, ami néhány tized V lehet. Mivel általában nem közös pontról indul az Esc vezeték meg a leágazás a video adóra, a két föld vezeték között felléphet feszültség, ami több Amper áramot hajt át a C4S belső föld fóliáján, és simán leégeti.

szteff
2014-05-10, 23:11
Az én rendszerem így néz ki:

Főakku (3S 4000mAh) -> XT60-as csatlakozó (utána a mérő szakasz a main batteryhez bekötve) -> 25 cm kábel a szabályzóig, félúton egy 5V 5A-es BEC rákötve párhuzamosan, amelyik a C4S 5. output-ra csatlakozik. A vevő és a C4S bemenetei +, GND és jel kábelekkel összekötve, az outputoknál a szabályzóhoz menő 3. csatornánál a + ki van kötve, viszont a GND be van kötve (Ez gond lehet?)

Video akku (3S 1000mAh) -> Video Powerbe kötve (Video Tx jumper alul)

VideoTx -> 600mW immersion 5,8 GHz adó (ebbe a + és Gnd az adón lévő megfelelő tüskén megy be, video jel szintén - ennél nincs GND bekötve) 12V
-> Y kábellel táp megy a Pixim kamera felé (+, GND) 12V

Camera -> a Pixim video jele megy be, az itt lévő 5V táp (+, GND) táplálja a Mobiust, amelyikből az aksi ki van véve, direktbe bekötve. Élőképe nincs használva.

Camera jumper -> felül (5V)

Mért értékek:

Fő akku nyugalmi állapotban (összedugva, de szervók nem mozognak) a főakku és rendszere: 12,48V (terhelés nélkül 12,51 V), 0,28A
Összes szervót egyszerre mozgatva: 12, 44V, 0,9-1A

Video akku és rendszere: élesítés előtt 12,4V, élesítés után: 12,37V 300mA (Mobius bekapcsolva és felvétel elindítva)

Az 5A BEC a szervók heves mozgatása után langyos volt.

A tőlem szakértőbbek nyugodtan mondjanak véleményt, amit megcsinálok mmormota javaslatára, hogy a BEC et a szabályzó közelébe teszem.

mmormota
2014-05-11, 00:42
Az én rendszerem így néz ki:

Egy rajz jobb lenne, a szöveg nehezen érthető.

Ltomi78
2014-05-11, 14:00
Mmormota koszi az infokat. Ez alapjan nem szerencses otthon kulso becet bekotni a c4s be otthon ha nem ertunk hozza...jobb ha csak a mobiust toltjuk kulon becrol....errol a kulso bec dologrol egyertelmuen tajekoztatni kell a tobbieket mert sokan kotik be e becet kulon es ez hazavaghatja a c4s t.

mmormota
2014-05-11, 19:51
jobb ha csak a mobiust toltjuk kulon becrol

Miért jobb? Ugyanazt a problémát veti fel.
A legegyszerűbb megoldás a jó, amit le is rajzoltam a manualban.
A C4S egyetlen vezetéken, a szabályozó kábelen kapja meg a rendszer földet, és az 5V-ot, ami legyen képes akkora áramot szolgáltatni ami az összes 5V-os fogyasztónak (szervók, 5V-os kamera stb) elég.
A kamera, videó adó pedig kizárólag a C4S-re csatlakozik, így föld hurok nem jön létre.

Ez a leégetés probléma nem a C4S jellemzője, hanem kivétel nélkül minden egybeépített OSD&autopilóta esetében előjön, mivel ezekre szervók és videó eszközök egyaránt csatlakoznak, emiatt több föld pontjuk van, és ezen föld pontok között hibás bekötésekkel át lehet nagy áramot hajtani, ami fóliákat égethet le.

....errol a kulso bec dologrol egyertelmuen tajekoztatni kell a tobbieket mert sokan kotik be e becet kulon es ez hazavaghatja a c4s t.

Az a gond, hogy nem értik meg, rosszabb esetben azt hiszik értik de még rosszabbat csinálnak mint magyarázat nélkül. Ezért választottam azt a megoldást hogy összekötési mintákat adtam, azzal hogy ettől csak az térjen el aki biztosan ért hozzá.

Ltomi78
2014-05-11, 22:51
Lehet hulye kerdes de azt hogy tobb fold pont legyen bekotve nem lehet kikuszobolni azzal hogy csak 1 helyre kotom be es az analog es rc oldalon csak a jelet hasznalom?...pl csak a main battery mero ponton kotom be a foldet?

jobb ha csak a mobiust toltjuk kulon becrol

Miért jobb? Ugyanazt a problémát veti fel.
A legegyszerűbb megoldás a jó, amit le is rajzoltam a manualban.
A C4S egyetlen vezetéken, a szabályozó kábelen kapja meg a rendszer földet, és az 5V-ot, ami legyen képes akkora áramot szolgáltatni ami az összes 5V-os fogyasztónak (szervók, 5V-os kamera stb) elég.
A kamera, videó adó pedig kizárólag a C4S-re csatlakozik, így föld hurok nem jön létre.

Ez a leégetés probléma nem a C4S jellemzője, hanem kivétel nélkül minden egybeépített OSD&autopilóta esetében előjön, mivel ezekre szervók és videó eszközök egyaránt csatlakoznak, emiatt több föld pontjuk van, és ezen föld pontok között hibás bekötésekkel át lehet nagy áramot hajtani, ami fóliákat égethet le.

....errol a kulso bec dologrol egyertelmuen tajekoztatni kell a tobbieket mert sokan kotik be e becet kulon es ez hazavaghatja a c4s t.

Az a gond, hogy nem értik meg, rosszabb esetben azt hiszik értik de még rosszabbat csinálnak mint magyarázat nélkül. Ezért választottam azt a megoldást hogy összekötési mintákat adtam, azzal hogy ettől csak az térjen el aki biztosan ért hozzá.

Ltomi78
2014-05-11, 23:03
Esetleg néhány ötlet melyik szabályzót érdemes 4A -es becesek közül választani..?

pl ez bár ez nem kapcsolo üzemü
https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__36686__HobbyKing_40A_ESC_4A_UBEC_EU_warehouse_.h tml

Erről már sBEC -et irnak
https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__47119__Hobby_King_80A_ESC_4A_SBEC_EU_Warehouse_. html

kérdés hogy korábbi élesedési gond már nincs meg ugy a c4s-el ami elöjött a trust és HK szabiknál?

mmormota
2014-05-11, 23:16
Lehet hulye kerdes de azt hogy tobb fold pont legyen bekotve nem lehet kikuszobolni azzal hogy csak 1 helyre kotom be es az analog es rc oldalon csak a jelet hasznalom?...pl csak a main battery mero ponton kotom be a foldet?

Ez esetben a kamera meg a videó adó kábelt nem egyszerűen be kell dugni egy csatlakozóba, hanem két vezetéke (jel és táp) megy a csatlakozóba, a földet meg kösse be a felhasználó ahogy tudja. Ha nem jó helyen köti a földre, csíkozódni fog. Meg lehet csinálni, de szerintem nem örülnének neki. A C4S-t viszont valóban megkíméli a módszer.
Megjegyzem, ezt most is meg lehet tenni. Egyszerűen nem használod a kamera és videó adó csatlakozók föld tűjét.

szteff
2014-05-12, 18:59
Két kérdésem lenne:

Az egyik kapcsolódik a korábban írtakhoz. A külön BEC-et bekötöttem, ahogy mmormota javasolta (1-2cm-re a GND a szabályzótól). A BEC a C4S egyik output portjára csatlakozik, innen kapja minden eszköz a tápot, kivéve a video rendszer (itt külön aksi van, 12V-os, a nagykönyv szerint bekötve). A vevő és a C4S használt csatornái rövid, 3 eres kábelekkel vannak összekötve (GND, +, jel). Jelenthet-e zavart, problémát, hogy mindegyik csatornán megy a + és a GND? Vagy elég egyik csatornán meghagyni a tápot, és a többin csak a jelet?

A másik, ami érdekelne, hogy a C4S-hez való GPS-nek milyen a "látószöge"? Azért kérdezem, mert korábban 10-11 holdat mindig látott, de most csak 7-8-at. Ami változott, hogy felkerült egy pan/tilt fej 2 kamerával, 2 szervóval, 14-15 cm-re vannak a GPS vevőtől, de magasabban, mint annak a síkja. Feltételezem, hogy több zavart kap és/vagy kiárnyékolják a kamerák. Esetleg leárnyékolnám abból az irányból, vagy máshova helyezném, ezért érdekel vételszöge.

mmormota
2014-05-12, 19:17
Az egyik kapcsolódik a korábban írtakhoz. A külön BEC-et bekötöttem, ahogy mmormota javasolta (1-2cm-re a GND a szabályzótól). A BEC a C4S egyik output portjára csatlakozik, innen kapja minden eszköz a tápot, kivéve a video rendszer (itt külön aksi van, 12V-os, a nagykönyv szerint bekötve). A vevő és a C4S használt csatornái rövid, 3 eres kábelekkel vannak összekötve (GND, +, jel). Jelenthet-e zavart, problémát, hogy mindegyik csatornán megy a + és a GND? Vagy elég egyik csatornán meghagyni a tápot, és a többin csak a jelet?

Nem jelent problémát, nem okoz zavart. Persze lehet vezetéket spórolni. Pl. 3 eres kábelekből szoktunk csak 3 darabot betenni, a két szélső csatornát rendesen bekötve, a harmadik 3 eresnek pedig minden ere a maradék csatornák signal jeleit viszi át.

A másik, ami érdekelne, hogy a C4S-hez való GPS-nek milyen a "látószöge"? Azért kérdezem, mert korábban 10-11 holdat mindig látott, de most csak 7-8-at. Ami változott, hogy felkerült egy pan/tilt fej 2 kamerával, 2 szervóval, 14-15 cm-re vannak a GPS vevőtől, de magasabban, mint annak a síkja. Feltételezem, hogy több zavart kap és/vagy kiárnyékolják a kamerák. Esetleg leárnyékolnám abból az irányból, vagy máshova helyezném, ezért érdekel vételszöge.
Ez valószínűleg nem látószög és árnyékolás kérdése, inkább maga a kamera termelhet zavaró jelet. Tesztelni tudod úgy, hogy kikapcsolod a kamerát - megnő-e a holdak száma.
Ha ez a helyzet, akkor a GPS-t távolabb kell tenni a kamerától.

szteff
2014-05-12, 19:21

Nem jelent problémát, nem okoz zavart. Persze lehet vezetéket spórolni. Pl. 3 eres kábelekből szoktunk csak 3 darabot betenni, a két szélső csatornát rendesen bekötve, a harmadik 3 eresnek pedig minden ere a maradék csatornák signal jeleit viszi át.

Ez valószínűleg nem látószög és árnyékolás kérdése, inkább maga a kamera termelhet zavaró jelet. Tesztelni tudod úgy, hogy kikapcsolod a kamerát - megnő-e a holdak száma.
Ha ez a helyzet, akkor a GPS-t távolabb kell tenni a kamerától.

Köszi a hasznos tanácsokat.

bedrock
2014-05-13, 21:12
Mit nézhettem el?
Az robot rendben működött egy Fasst kompatibilis Orange vevővel. Eddig 3 kábellel kötve össze. Hiba nélkül működött a rendszer.

Ki akartam próbálni a frissen érkezett 433 OpenLRS rendszert.
Az adóban a jel átállítva PPM-re, a robot a vevővel egy kábellel kötve össze.(roboton ch1 ppm, a vevőn ch5)
Beállítottam a roboton is, hogy PPM-et fogadjon.
Bekötöttem az RSSI kimenetet a robot középső analóg bemenetére. (Sikerült is belőni az értékeket, az OSD-n látom.)
Egészen elállítódtak a servo értékek. Újra beállítottam az értékeket.

A hiba jelenség hogy forced manuál módban indul. Ezt akkor sikerült ezelőtt elérnem, ha az adón rossz modellmemória volt kiválasztva.
(természetesen ellenőriztem, jó a modell beállítás az adón)
Pár perc múlva átkapcsol failsafe-be a robot annak ellenére, hogy az adó a gép mellett van és 100% rssi értéket mutat.

csomy
2014-05-13, 21:17
Kalibrálj újra minden csatornát a roboton. A forced manual mód akkor jön be, ha nem nulla gázon élesedik a robot.

bedrock
2014-05-13, 21:27
Igazad van. Köszi :)

mmormota
2014-05-14, 01:22
Pár perc múlva átkapcsol failsafe-be a robot annak ellenére, hogy az adó a gép mellett van és 100% rssi értéket mutat.

Fontos: a fail-safe nem az rssi értékétől függ!

A fail-safe az erre a célra kiválasztott csatorna (tipikusan az 5. csatorna) megfelelő értéke esetén aktiválódik.
A vevőt úgy kell programozni, hogy jel vesztés esetén az 5. csatornán olyan értéket adjon ki, amely az RTH mezőbe esik, és ezt át kell vetetni a robottal. A C4S ebből tudja, hogy jelet vesztett a vevő.

Az új robot S-BUS-t is képes fogadni, annak nagy előnye, hogy fenti bonyolult beállításra nincs szükség, az S-BUS magától külön biten jelzi a fail-safe állapotot, sőt a vételi megbízhatóságot (kb. mint az rssi) is átadja, így ezt sem kell külön bekötni és beállítani.

Ltomi78
2014-05-14, 11:27
Leírom ide is mert az orange al kapcsolatos főleg de lehet érinti a c4s. Tegnap össszedugtam a a teljes rendszert a repcsiben. Orange rx ppm re állítva bekötve a ppmre állíott c4s be. Minden működött. Ezután gondoltam mérek felvett ampert a szabályzó Bec jéből...ezért ide betettem egy mérő szakaszt hogy a multimétert közé tudjam tenni az áramkört. Mérte is 4 servo +mobius és c4s terhelve 1.4A-1.5A, terhelés nélkül kb 0.7A miközben töltödött és rögzített a mobius.

Egyik dolog ami törént. A terheléshez egyszerre mozgattam a servokat, miközben a mutliméter az áramkörbe volt téve...és kb 3-4 mozdualatonként az orange failsafe-be váltott kigyuladt mindkét led rajta..az adó meg sípolt! majd pár másodperc után ujra lett kapcsolat, ez ismétlődödtt ahogy megmozgattam a servokat

Gondoltam a vevővel van gond ezért áttettem egy másik orange vevőre az is ezt csinálta. Mivel semmi nem változott csak multiméter került az áramkörbe ezért ezt kivettem a körből ujra bekötve megint közvetlen megint rendben műkdött.

Ezután jött az érdekes dolog mert a következő indításnál akku le akku fel...megszűnt a ppm jel átvitel..mindkét vevővel néztem egyik sem vitte át a jelet a c4sbe. Lehet ez valami indtiáskori bindelési gond volt mert nem mindegy hogy előbb a vevőt vagy az adót kapcsoljuk be?... Mindenesetre újra írtam az FW -t mindkét vevőn aztán valahogy újra vette a ppm jelet a c4s.

A másik dolog amit észrevettem szintén mindkét vevőnél jelentkezik hogy amikor a csűrő AIL csati jobbra és ütközésig le húzom kigyullad a második led ami ugy failsafet jelez de nincs failsafe. A hibás vevőmön ahol ugye az rx láb meg van szakítva és firssiteni is csak bootloader égetéssel lehet ott viszont volt hogy ennél mozdulatnél failsafe keletkezet bár akkor egy verzióva korábbi FW volt rajta. Most minden FW megegyezik mindkét vevőn és modulun, mégis az AIL csati jobbra le mozdulatnál kigyullad a másik led.

Mi lehet ennek az oka? és mi lehet annak az oka hogy megszűnt a ppm jel továbbítás a c4s felé.....és mitől állt failsafebe a multiméter használata közben?

mmormota
2014-05-14, 17:08
Mi lehet ennek az oka? és mi lehet annak az oka hogy megszűnt a ppm jel továbbítás a c4s felé.....és mitől állt failsafebe a multiméter használata közben?

Így elsőre az ugrott be, hogy nem a technika csúcsa ez a vevő... ;)

mmormota
2014-05-14, 17:14
Meg kellene nézni szkóppal a ppm jelet. Pl. az hogy szélső bot állásban hibát jelez, esetleg lehet attól, hogy ha sok csatorna áll a 2ms impulzushosszon akkor túllépheti az impulzusok össz ideje ppm frame időkeretét.

A másik probléma jöhet abból, hogy ha jó nagy ellenállást iktatsz be a tápfesz vezetékbe, akkor a szervók impulzusszerű nagy áramfelvétele annyira beejti a tápfeszültséget rövid időtartamokra, hogy meghülyül tőle a vevő. Ezt multiméterrel nem látni, mert az az átlagot méri, szkóppal kell megnézni a tápot.

Ltomi78
2014-05-15, 00:00
Koszi..elviszem majd hetfon.

Az asztalon kulon 3 servoval is ezt csinalta...ha levettem a ppm et 12ch rol 10 re er9x ben a radion akkor mar jo lett..

A c4s eseteben ppm vezerelt orannge rx el csak akkor nincs failsafe es csak akkor mukodnek teljes uton a servok ha az oranvnge ado modult visszaallitottam 12 ch rol 8 ra. Ha 12 ch kent akarom hasznalni akkor mukodott ha engedelyeztem a configuratorban a vevon az immediate output ot...de ha mnden servot egyszerre mozgattam failsafe led kivillant megint es a servok is csak felig mozogtak...ha felhasznaltam 9. vagy 10. csatornat is annak kapcsolasa kor az egyik vegallasban teljesen lefagyott a rendszer nem mozdult a tobbi servo.
Tehat ugy nez ki c4s el kombinalva ppm et hasznalva csak 8 ch ra allitott orange modul mukodik pontosan..a 12 cstit vagy 8+4 csatit valsztva nem pontos vagy le is fagy az orange ::) ..sajnos igy nem tudom kihasznalni a ppm el nyert plusz 4 csatornat....a vevorol egyebkent jol mukodik ilyenkor a 9-10-11-12 csatorna..de a c4s be juto ppm jel ilyenkor meghulyul vagy felig vagy rangatva mozgatja a servokat a c4s.

Meg kellene nézni szkóppal a ppm jelet. Pl. az hogy szélső bot állásban hibát jelez, esetleg lehet attól, hogy ha sok csatorna áll a 2ms impulzushosszon akkor túllépheti az impulzusok össz ideje ppm frame időkeretét.

A másik probléma jöhet abból, hogy ha jó nagy ellenállást iktatsz be a tápfesz vezetékbe, akkor a szervók impulzusszerű nagy áramfelvétele annyira beejti a tápfeszültséget rövid időtartamokra, hogy meghülyül tőle a vevő. Ezt multiméterrel nem látni, mert az az átlagot méri, szkóppal kell megnézni a tápot.

mmormota
2014-05-15, 01:05
Ennek mintha semmi köze se lenne a C4S-hez, nem?
Amit leírtál abból az látszik, hogy maga az Orange vevő nem működik rendesen magas csatornaszámok esetében, tök függetlenül attól hogy van-e ott C4S vagy nincs.

Mi van, ha egyáltalán nem használod a ppm jelet, és bekötöd egyenként a csatornákat?

Ltomi78
2014-05-15, 01:56
Szerintem sincs koze...csak ugye nekem a robot van ami ppm jelet tud fogadni...de az a resze is teljesen jol mukodik 8 ch ppm val tehat addig amig nem allitom at 12 ch ra az orange modult..

Amit leírtál abból az látszik, hogy maga az Orange vevő nem működik rendesen magas csatornaszámok esetében, tök függetlenül attól hogy van-e ott C4S vagy nincs.

Mi van, ha egyáltalán nem használod a ppm jelet, és bekötöd egyenként a csatornákat?

Pistu
2014-05-16, 09:10
Nincs esetleg valaki aki tudja hogy lehet beallitani egy futaba 14es radion a mod kapcsolot? Sajna egyenlore nem tudtam olyan offsetes mixet beallitani mint a regi 9esen.

Ltomi78
2014-05-16, 14:21
Megoldódott köszönet Jpeti-nek is meg rc groups infóknak. Benéztem azt hogy nem kapcsoltam be a ppm jel korlátozását 8 csatronára. Ahogy ezt beállítottam rendbe lett minden...5. csatornan megy ppm jel 5 csatornája a maradék 7 fizikai láb meg a többi csati így megvan a 12 csatorna és úgy néz ki mostmár igy is rendben fogadja a c4s a jelet

Szerintem sincs koze...csak ugye nekem a robot van ami ppm jelet tud fogadni...de az a resze is teljesen jol mukodik 8 ch ppm val tehat addig amig nem allitom at 12 ch ra az orange modult..

bedrock
2014-05-16, 18:43
Mi az oka, hogy stab módban kisebbek a csűrő kitérései mint manualban?

Seven66
2014-05-16, 19:12

Így állítottad be :)

mmormota
2014-05-16, 19:35

Teljesen mást jelent a csűrű bot kitérítése a két esetben.

Manual módban a robot csak továbbpasszolja a bot kitérést a szervónak, a bot kitérésével arányos csűrő kitérés lesz.

Stab módban a bot kitérítés egy repülőgép bedöntési szöget ír elő, a robot pedig a cél érték és a gép tényleges helyzete alapján képez egy hibajelet, és ezzel arányosan téríti ki a csűrőt. Hogy mennyire, az a Stabilization settings táblában levő "Maximum roll angle" és "Roll P gain" értékektől valamint a mechanikától függ.

bedrock
2014-05-18, 18:54
Ma start előtt a bekapcsolás után tapasztaltam, hogy a műhorizont majdnem fejen állt, a földön normál pozícióban lévő gépben.
Előtte is ellenőriztem az IMU-t és utána is, a program szerint rendben van.
Szép lassan, anélkül, hogy mozdítottam volna a gépen, magától kb 20-30 másodperc alatt felvette a normál pozíciót a z OSD-n a műhorizont.
A levegőben nem volt gond.

mmormota
2014-05-18, 20:32
Ma start előtt a bekapcsolás után tapasztaltam, hogy a műhorizont majdnem fejen állt, a földön normál pozícióban lévő gépben.
Előtte is ellenőriztem az IMU-t és utána is, a program szerint rendben van.
Szép lassan, anélkül, hogy mozdítottam volna a gépen, magától kb 20-30 másodperc alatt felvette a normál pozíciót a z OSD-n a műhorizont.
A levegőben nem volt gond.

Nem szabadna neki így viselkedni. Okozhatja pl. hogy bekapcsoláskor vagy az azt követő 10 másodpercben megmozdul a gép, ilyenkor veszi fel a gyrók nem forgó alap értékeit, és ha megmozdul, akkor ezt elronthatja. Ha ezt tapasztalod, inkább kapcsold ki és újra be, ügyelve hogy ne mozogjon.

bedrock
2014-05-18, 23:07
Természetesen nem mozdult a gép.
A robot soha nem eset, nem sérült.

mmormota
2014-05-18, 23:47
Okozhat ilyet még az is, ha nem egyből sikerül összedugni az akkut. Ez főleg T csatlakozóval fordul elő, próbálkozás közben hol érintkezik hol nem.

Ez esetben megtörténhet hogy beindul a robot, aztán kis időre lecsökken a táp de nem annyira hogy reseteljen, a szenzorok hibás adatokat adnak, aztán megjön a táp végleg, de a hibás adatok átlagolásra kerülnek, ami rossz kezdeti pozíciót eredményez. Aztán a gyorsulás értékelők adatai alapján fokozatosan, perces idő alatt javít.

Ha gyakran előfordulna ok nélkül a hibás horizont az viszont gyanús, meg kellene néznünk a robotot.

Ltomi78
2014-05-19, 11:07
Nem akarok belekotyogni mint mezei felhasználó. Legutóbb amit Mmormota javasolt nekem hogy frissítsem az FW-t úgy hogy default settingsre is rányomok...akkor ujra működött a robot rendesen előtte meg nem indultak el a sensorok. Azóta jó minden.

Valahogy úgy sikerült hibát előidézni hogy fejjel lefele nyomtam rá a set plan-re és igy is bootolt be a robot párszor. Ezután valamiért már nem indult el az IMU csak egy piros csikot láttam a gui -ban. Ezután csináltam a fent leirt fw újrairást default settings re állítást és megjavult. Hátha segít

bedrock
2014-05-19, 14:51
A failsafe sorban az 5 csatorna van beállítva.
Mi ennek a jelentősége?

Ha egy picit változtatok az értéken, akkor a kék vonal pirosra vált.

http://rcpilot.hu/users/196/24105/b_201405191449064147.jpg