PDA

Teljes verzió megtekintése : Beállítással kapcsolatos kérdések

oldal : 1 2 [3]

csomy
2014-05-19, 15:02
A failsafe sorban az 5 csatorna van beállítva.
Mi ennek a jelentősége?

Ha egy picit változtatok az értéken, akkor a kék vonal pirosra vált.

http://rcpilot.hu/users/196/24105/b_201405191449064147.jpg

A robot így az 5ös csatorna PWM értékét figyeli. Ha az felveszi a mellette levő beállított us értéket, akkor úgy értelmezi, hogy a vevő failsafe-be állt, RTHba kapcsol és hazajön. Közben villogtatja a "FailSafe" feliratot a képernyőn.
A robotot be tudod állítani, hogy más csatornán figyelje a Failsafe-et, attól függetlenül, hogy az 5ös csatornán váltogatod a módokat.

Futaba vevők pl tipikusan csak a gáz csatornán tudnak failsafe-et. A többi csatin a legutolsó használt érték marad. Ez alkalmatlan a vételi kiesés detektálására.

szteff
2014-05-19, 20:06
A másik, ami érdekelne, hogy a C4S-hez való GPS-nek milyen a "látószöge"? Azért kérdezem, mert korábban 10-11 holdat mindig látott, de most csak 7-8-at. Ami változott, hogy felkerült egy pan/tilt fej 2 kamerával, 2 szervóval, 14-15 cm-re vannak a GPS vevőtől, de magasabban, mint annak a síkja. Feltételezem, hogy több zavart kap és/vagy kiárnyékolják a kamerák. Esetleg leárnyékolnám abból az irányból, vagy máshova helyezném, ezért érdekel vételszöge.
Ez valószínűleg nem látószög és árnyékolás kérdése, inkább maga a kamera termelhet zavaró jelet. Tesztelni tudod úgy, hogy kikapcsolod a kamerát - megnő-e a holdak száma.
Ha ez a helyzet, akkor a GPS-t távolabb kell tenni a kamerától.

No, leteszteltem a gépet, minden kamerát, pan/tilt fejet szervókkal együtt eltávolítottam, kitettem a mező közepére - távol autótól, és csak 8 holdat látott. Sajnos nem szaporodott a számuk. A GPS vevő a gép tetején van, semmi nem volt rajta. Ahogy írtam, korábban megvolt a 10-11 hold is. Másoknak mennyi szokott lenni mostanában?

Ltomi78
2014-05-20, 10:44
Nekem 8-10.....de 5 t-ől már lockol és tud repülni. :D hazajönni..minek kéne több...éppen akkor annyit látott ha repülnél rég összeszedi a többit. egyértelmű melyik a gps vevő teteje ? mert le van zsugorozva az sem mindegy hogy néz.

tölts le egy android gps alkalmazást és nézd meg a telefonod mennyit talál ott ahol vagy éppen a c4sel is

szerintem ESC és nagyáramú kábelek se legyenek a közelében...a mobius és ccd egyértelműen levágja a gps 10-14 cm -ről

A másik, ami érdekelne, hogy a C4S-hez való GPS-nek milyen a "látószöge"? Azért kérdezem, mert korábban 10-11 holdat mindig látott, de most csak 7-8-at. Ami változott, hogy felkerült egy pan/tilt fej 2 kamerával, 2 szervóval, 14-15 cm-re vannak a GPS vevőtől, de magasabban, mint annak a síkja. Feltételezem, hogy több zavart kap és/vagy kiárnyékolják a kamerák. Esetleg leárnyékolnám abból az irányból, vagy máshova helyezném, ezért érdekel vételszöge.
Ez valószínűleg nem látószög és árnyékolás kérdése, inkább maga a kamera termelhet zavaró jelet. Tesztelni tudod úgy, hogy kikapcsolod a kamerát - megnő-e a holdak száma.

No, leteszteltem a gépet, minden kamerát, pan/tilt fejet szervókkal együtt eltávolítottam, kitettem a mező közepére - távol autótól, és csak 8 holdat látott. Sajnos nem szaporodott a számuk. A GPS vevő a gép tetején van, semmi nem volt rajta. Ahogy írtam, korábban megvolt a 10-11 hold is. Másoknak mennyi szokott lenni mostanában?

szteff
2014-05-20, 11:03
Nekem 8-10.....de 5 t-ől már lockol és tud repülni. :D hazajönni..minek kéne több...éppen akkor annyit látott ha repülnél rég összeszedi a többit. egyértelmű melyik a gps vevő teteje ? mert le van zsugorozva az sem mindegy hogy néz.

tölts le egy android gps alkalmazást és nézd meg a telefonod mennyit talál ott ahol vagy éppen a c4sel is

szerintem ESC és nagyáramú kábelek se legyenek a közelében...a mobius és ccd egyértelműen levágja a gps 10-14 cm -ről

Második éve ugyanazt a konfigot használom. Kezdetben (tavaly) 10-11 hold is gyorsan bejött, és tartósan meg is maradt. Most ugyanerre az állapotra "lecsupaszítottam" a gépet (kamera sem maradt rajta!!) és 7-8 körül mozog a holdak száma repülés közben is. A GPS helyét sem módosítottam, és jó irányba néz. Tudom, hogy így is működik még, csak a kíváncsiság hajt.

csomy
2014-05-20, 11:17
Hamarabb gondolnám, hogy jelent pillanaban a körülmények voltak olyanok, hogy 7-8 holdnál nem látott többet.

mmormota
2014-05-20, 11:25
Nem tudok jobbat, mint minigps programmal (ami mutatja hogy a GPS vevő milyen térerővel veszi az egyes holdakat) összehasonlítani a GPS-t másik ugyanolyannal. Ebből kiderül, ha maga a GPS vevő a hibás (lecsökkent-e valami miatt az érzékenysége)

ascona
2014-05-24, 22:42
Jó megoldás, de az összekötés módja fontos. A külső BEC-et úgy kell elhelyezni, hogy közvetlenül a szabályozó mellett legyen, és a szabályozó valamint a BEC közötti fekete akku negatív vezeték a lehető legrövidebb legyen, 1-2cm. Ellenkező esetben a motor áram miatt a föld vezetéken fellépő akár 100mV feszültség ronda dolgokat tud művelni.

Ezt lehetne kicsit pontosabban? Nem szeretném félreérteni. A manuálban nem találtam külső BEC-re vontakozó utasítást.

Az ESC BEC-jét egyáltalán nem szeretném használni. Ebben az esetben csak a jelet vinném a ESC-ből a robotba, a pozitív és negatív a külső BEC-ről menne.

A külső BEC-nek a bemenő feszt az ESC és akku közötti vezetékről venném le. Amit írsz azt jelenti, hogy a külső BEC és az ESC vezetéke közötti szakasz legyen a lehető legrövidebb. Vagy az ESC negatívját a külső BEC-el az ESC-hez legközelebb kössem be?

mmormota
2014-05-25, 01:30
Ebben az esetben csak a jelet vinném a ESC-ből a robotba, a pozitív és negatív a külső BEC-ről menne.

Igen.

A külső BEC-nek a bemenő feszt az ESC és akku közötti vezetékről venném le. Amit írsz azt jelenti, hogy a külső BEC és az ESC vezetéke közötti szakasz legyen a lehető legrövidebb. Vagy az ESC negatívját a külső BEC-el az ESC-hez legközelebb kössem be?

Ez lényegében érthetetlen, inkább leírom hogy kell...

Az esc-nek van egy fekete akku minusz meg egy piros akku plusz vezetéke.
A bec-nek szintén van egy fekete akku minusz meg egy piros akku plusz vezetéke.
A két feketét vágd rövidre (néhány cm) és kösd össze, majd a közös pontra kötött vezeték megy az akkura.
A két pirosat vágd rövidre (néhány cm) és kösd össze, majd a közös pontra kötött vezeték megy az akkura.
A BEC-ből kijön egy két eres vezeték, ami remélhetőleg egy 3 eres szervó csatlakozóban végződik: föld, +5V, üres.
Az esc-ből kijön egy 3 eres vezeték, ebből vedd ki a signal sárga vezetéket és tedd át az bec csatlakozó üres pontjára. Ez megy a C4S 3-as kimenetére, a gáz kimenetre. (a maradék esc fekete és piros nem megy sehova)

Ezzel lényegében előállítottál egy olyan szerkentyűt, ami olyan mint egy esc-pel egybeépített bec, csak nagyobb és bonyolultabb.
Ezért nem javasoltam a manualban, hiszen jó kapcsoló üzemű esc&bec combokat lehet venni olcsón. De semmi akadálya.

Ami még nagyon fontos (ez független attól hogy egybeépített vagy külön bec van): a kamera és a videó adó kizárólag a C4S megfelelő pontjáról kaphat földet, nem szabad azokat külön az akku földdel is összekötni. Ha mégis, akkor föld hurok alakul ki, ami csíkozódást okoz a képen, rosszabb esetben leégeti a föld fóliákat a C4S-en belül.

ascona
2014-05-25, 07:20
Köszönöm!

Így már nekem is tiszta. :)

Annyi a kérdésem még, hogy ez esc és bec vezetékek kösszekötése után azért lehet 10-15cm hosszú a vezeték az akku csatlakozóig?

Mert többnyire az esc hátul van az akku meg elől, így nem elég pár centi.

ascona
2014-05-25, 07:22
Még egy:

Csak kapcsoló üzemű bec jó?
Ha igen, miért?

mmormota
2014-05-25, 14:49
Annyi a kérdésem még, hogy ez esc és bec vezetékek kösszekötése után azért lehet 10-15cm hosszú a vezeték az akku csatlakozóig?

Természetesen lehet.

mmormota
2014-05-25, 15:06
Még egy:

Csak kapcsoló üzemű bec jó?
Ha igen, miért?

Nem csak az jó, de biztonságosabb.

Az analóg stabilizátor működési elvéből következően melegszik. Ha pl. 11V az akku feszültség és 1A a fogyasztás, akkor 5W a leadott hasznos teljesítmény, 11W a fogyasztás, 6W megy veszendőbe és ez mind hővé alakul. Túlmelegedhet úgy is, hogy bőven belül van a megengedett maximális áramon. Ha túlmelegszik, kimarad a tápfeszültség, ami működésképtelenné teszi a robotpilótát. Elveszti az orientációt, ezért ha vissza is áll a tápfeszültség, csak manual módban tud működni. Az FPV gép így két szempontból is veszélyeztetett, nagyobb a fogyasztás és így a túlmelegedés kockázata mint egy normál gépen, és nagyobb kárt okoz a kimaradás.

A kapcsoló üzemű stabilizátor alig melegszik, így nagyobb átlagos terhelést visel el, kevésbé hajlamos kimaradásra. Kicsit takarékosabb is, hiszen az analóg stabilizátor az akku energiájából fűti saját magát és a világot.

H.krisztián
2014-06-09, 17:09
Hello.
A korábbi assan vevőről átálltam open lrs-re ppm kapcsolattal.
Az open lrs összekötve egy vezetékkel a robothoz.
Szinte minden müködik. (csűrő, magassági, gáz, oldalkormány, módkapcsoló)
A gép egy bixler2 féklappal.
Imnwn ered a kérdés hogy a féklapot hova kell kötni és hogy kell beállítani.
Assan-nál ugye a vevőből ment.

Ltomi78
2014-06-11, 11:41
Hello.
A korábbi assan vevőről átálltam open lrs-re ppm kapcsolattal.
Az open lrs összekötve egy vezetékkel a robothoz.
Szinte minden müködik. (csűrő, magassági, gáz, oldalkormány, módkapcsoló)
A gép egy bixler2 féklappal.
Imnwn ered a kérdés hogy a féklapot hova kell kötni és hogy kell beállítani.
Assan-nál ugye a vevőből ment.

Féklapot nem kezel a robot, ha jól tudom...ugyanugy külön csatornára kell kötni....ha ppm-et használod az orange-on alapbeállításban 6-7-8 fizikai csatorna a orange vevőn ott van szabadaon továbbra is (1-5 ugye megy egy kábelen ppm-en keresztül). Ha beállítod a ppm limit to 8channel és átállítod 10 vagy 12 csatornásra az adómodult valamint a távod is tud kezelni 10 -12 csatornát, akkor a configurátorban a vevőn ki tudod osztani a tobbi csatornát tehát 1-2-3-4...lehet a 9-10-11-12 es csatorna.
Ennyi ;)

H.krisztián
2014-06-29, 14:23
sziasztok.
Feltettem a 803b fw.
feltöltés végén ezt a hibaüzenetet kaptam.

Error: firmware file doesn't exist!
Please check full path and filename!
All Pages erased (60)!
Vector sent
Flash end sent
Firmware Update Successful

ez normális?

Peck
2014-06-29, 21:11
Hello,
Gondolom először rányomtál a gombra úgy, hogy nem volt kiválasztva a firmware, ezért a hibaüzenet.
(Esetleg kiválasztottad, de beletöröltél véletlenül az elérési útba vagy fájlnévbe)
Aztán kiválasztottad, és utána lement minden rendesen a többi sorból ítélve.
Ez így oké.

H.krisztián
2014-07-01, 23:35
Adott egy csupa.
Benne 2db tök egyforma szervó. (2db tunigy digit majd cserélve futaba 3003-ra)
Igazi Minden szervó esetében az egyik irányokba nem tér ki rendesen.
Magasságinál toláskor 3mm mozdul húzásnál 3cm.
Jobbra csűr 3mm balra csűr 3cm.
Robot nélkül szervók jók.
Kalibráció elvégezve.
Trimmek nincsenek, mixek nincsenek. Ötlet? Holnap csinálok videót a pc-ről meg a gépről.

mmormota
2014-07-02, 00:05
Magasságinál toláskor 3mm mozdul húzásnál 3cm.
Jobbra csűr 3mm balra csűr 3cm.
Robot nélkül szervók jók.
Kalibráció elvégezve.
Trimmek nincsenek, mixek nincsenek. Ötlet? Holnap csinálok videót a pc-ről meg a gépről.

Manual módban viselkedik így a gép? Stab módban a gép helyzete is számít, és teljesen más az elevonok viselkedése, nem olyan mint manual módban.

Legtöbbet csupaszárnyakkal repülünk, valódi hiba biztosan nincs.

Ha manual módban úgy viselkedik a gép ahogy írtad, a következőket javaslom.
Kezdd azzal hogy firmware frissítés legújabbra, majd "Set defaults" gomb és Save settings. Ez letöröl minden beállítást, újra kell kalibrálni is.
Ellenőrizd:
- level plane jó-e
- csupa van-e kiválasztva
- a két kimenő szervó a manual szerinti kimenetekre csatlakozik-e
- System settings: Differential aileron = 0
A rádión ne legyen mix, EPA-k alapon, trim középen.
A gép legyen manual módban.
RC settings fülön a kalibrálás elvégzése manual szerint.
Save settings!

Manual módban nézd meg, hogy a hiba ezek után még mindig jelentkezik-e. (stab módban a gép helyzete is számít, és teljesen más az elevonok viselkedése)
Ha videót készítesz, leginkább az lenne érdekes, ami az RC settings képernyőn látszik, a kalibráció számértékei, hogyan mozog a kék vonal mikor mozgatod egyenként a botokat.

bedrock
2014-08-21, 20:05
Üdv,

Pár hónapja hiba nélkül használom a robotot 12V külső videó akkuval.
Most egy kisebb gépbe tenném át, ahol nem fér el plusz akku, így a 3s fedélzeti akkut használnám az adóhoz.
Így nem akar működni. Rámértem, semmi. Ha a video tx jumper felső helyzetben van, adja az 5,2V-ot, ha a jumper alul van, akkor 12V helyett 0V.
Külső akkuval továbbra is rendben.

Peck
2014-08-21, 20:12
Szia!
A "Video power"-re is ráraktad a jumpert? (alulra)
A "Video Tx jumper" csak az 5/12V között vált

bedrock
2014-08-21, 20:17
Igen, a video power csatlakozón alsó helyen a jumper és így mértem 0V-ot.

mmormota
2014-08-21, 21:29
A fő akku be van kötve? A robot méri a fő akku feszültségét? (a 12V-ot a fő akkuról köti át a jumper)

voodoo
2014-09-10, 09:06
Sziasztok!

Az mitől lehet hogy ha 50m az rth altitude, akkor 40-en jön, és köröz, ha 100m akkor 90-en...?
Bármit állítok be, 10méterrel kisebb magasságot tart, de azt stabilan.
Valami esetleg elkerülhette a figyelmem a beállításoknál?

Üdv

BCorsa
2014-09-10, 10:59
Sziasztok!

Az mitől lehet hogy ha 50m az rth altitude, akkor 40-en jön, és köröz, ha 100m akkor 90-en...?
Bármit állítok be, 10méterrel kisebb magasságot tart, de azt stabilan.
Valami esetleg elkerülhette a figyelmem a beállításoknál?

Üdv

Szia!

Szerintem nincs jól kitrimmelve a géped.
Altitude error factort emelhetnéd, de szerintem elsőre trimmeld ki szintben repülésre és ments el a robotba.

Üdv

voodoo
2014-09-10, 11:50
Altitude error factor 45%, és egy fx-61-ről van szó egyébként...

Sztem a trimmhez semmi köze, egyébként ki van trimmelve, esetleg egy picit talán felfelé megy stabban, semleges botoknál, de nagyon minimálisan.(cg kicsit hátul van még...)
Teljesen úgy viselkedik mintha 10m-rel kisebb magasság lenne beállítva, és azt pontosan tartja is, akár emelkedésből akár süllyedésből áll rá...

BCorsa
2014-09-10, 12:20
Altitude error factor 45%, és egy fx-61-ről van szó egyébként...

Sztem a trimmhez semmi köze, egyébként ki van trimmelve, esetleg egy picit talán felfelé megy stabban, semleges botoknál, de nagyon minimálisan.(cg kicsit hátul van még...)
Teljesen úgy viselkedik mintha 10m-rel kisebb magasság lenne beállítva, és azt pontosan tartja is, akár emelkedésből akár süllyedésből áll rá...

És a trimmek meg vannak tanítva a robotnak?
Mert ha alapba felfele megy picit akkor inkább magasabban kellene körözni picit, de semmiképp nem alatta.
Esetleg cirkáló gáz alacsony lehet...de egy osd-s felvétel sokat segítene.

voodoo
2014-09-10, 17:21
Szia

Aránylag pontosan sikerült mechanikusan a tolórudakkal beállítani a vízszintes repülést, így egyelőre nem finomítottam még rajta trimmel, de nem hinném hogy ez miatt repülne pontosan 10m-rel alacsonyabban...
Itt 50m volt rth-ra beállítva, és 40-re süllyedt(35% cirkáló gáz):
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ffhbZu94HBQ#t=465
itt 100m a beállított rth alt., és 90-re emelkedik(40% cirkáló gáz):
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=DyYvR7ISBdI#t=55
itt pedig 90-re süllyed:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=DyYvR7ISBdI#t=410
Beállítások:
http://kepfeltoltes.hu/140910/kep1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/140910/kep2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Üdv

BCorsa
2014-09-10, 18:55
Szerintem emeld az altitude error-t 55-re és nézzük meg mit csinál.
Szerintem nem húz neki elég magasságit hogy emelkedjen.
Van esetleg olyan rész a videoban ahol stabban nem nyúlsz semmihez?

mmormota
2014-09-10, 22:34
Egy picit feljebb kell trimmelni a magassági kormányt.

voodoo
2014-09-11, 10:26
Ok, kipróbálom ahogy az időjárás engedi... :)

Köszi

Üdv

bedrock
2014-09-18, 19:58
Sziasztok,

Hogyan lehet tompítani az irányváltás hirtelenségét, gyorsaságát wp módban?

Nincs gond, csak olyan hirtelen rántja a robot az új irányra a gépet, hogy rossz nézni kintről bentről is.

mmormota
2014-09-19, 01:07
Csökkentheted autopilot módban a megengedett bedöntést:
Autopilot settings: maximum roll angle

Daine
2014-09-22, 19:18
Sziasztok!

Én azt tapasztalom , hogy hiába van beállítva a cruise speed 50 km/h-ra ennek ellenére sem ad nagyobb gazt hogy elérje széllel szemben ezt az értéket!
Ilyenkor gondolom ha cruise throttle 32% akkor hogy elérje az 50 km/h akkor több gazt kellene adni!Na mar most ez nem történik meg marad 32% on és kb. 35 km/h-val halad nem 50 -nel!
Ez azért is necces, mert ateseshez közeli értek.
A legújabb 803 fw. van rajta.

Koszi!
Udv!

BCorsa
2014-09-22, 19:23
Sziasztok!

Én azt tapasztalom , hogy hiába van beállítva a cruise speed 50 km/h-ra ennek ellenére sem ad nagyobb gazt hogy elérje széllel szemben ezt az értéket!
Ilyenkor gondolom ha cruise throttle 32% akkor hogy elérje az 50 km/h akkor több gazt kellene adni!Na mar most ez nem történik meg marad 32% on és kb. 35 km/h-val halad nem 50 -nel!

Koszi!
Udv!

Az csak gps sebesség,attól még a légsebességed a megszokott marad.
Ha viszont 20km/h körülire esik vissza akkor ad neki gázt, hogy haladj is.
De javítsanak ki a nagyok ha tévednék.

Daine
2014-09-22, 19:36
Sziasztok!

Koszi!
Udv!

Az csak gps sebesség,attól még a légsebességed a megszokott marad.
Ha viszont 20km/h körülire esik vissza akkor ad neki gázt, hogy haladj is.
De javítsanak ki a nagyok ha tévednék.

Ha ez így van akkor a gaz értek %-ban miért nem változik mint régen!?

Daine
2014-09-22, 19:37
Sziasztok!

Koszi!
Udv!

mmormota
2014-09-23, 02:04
BCorsa helyesen írta, a "cruise speed" nem egy cél sebesség amit a robot el akar érni, hanem egy belső számításokhoz használt érték. Azt a sebességet kell itt megadni, amit szélcsendben, szintben repülésnél ér el a gép a WP módban.

A robot ellenszélben akkor ad gázt, ha 20km/h alá csökken a talajhoz képest mért sebessége. Annyi gázt ad, hogy elérje a 20km/h-t.

mmormota
2014-09-23, 02:21
Nem akarja ezt elérni, nem ezt jelenti a "cruise speed" beállítás. Normál gázzal megy (cruise throttle), csak akkor ad többet ha ellenszélben 20km/óra alá csökken a sebessége, vagy ha emelkednie kell. Ezt egyrészt azért csinálja hogy haladjon, másrészt szüksége van némi sebességre ahhoz hogy a GPS irány (ami a talajhoz mér) és a tényleges irány egybeessen. Ha a szél olyan erős hogy nagy gázzal sem képes egy minimális sebességet elérni, elveszti az irányt is. Kitör valamerre, begyorsul, megint kap irányt, fordul a cél felé, megint lelassul. Más szóval kóvályog, nem tudja tartani az irányt, elsodródhat.

Nem akarja elérni, ez a normális viselkedése.

Ez azért is necces, mert áteseshez közeli értek.
A gép a levegőhöz képest repül, és akkor esik át, ha a levegőhöz képest csökken kritikus érték alá a sebessége. Ha szembe szél miatt kicsi a talaj menti sebessége, annak semmi köze sincs az átesés veszélyhez. Adott gázon, pl. az általad megadott 32%-on a gép a levegőhöz képest pontosan ugyanakkora sebességgel repül akár szembe szél van, akár szélcsend, akár hátszél.

Ha úgy gondolod hogy a gép túl lassan, átesés közeli sebességen repül, növeld meg a "cruise throttle" értéket.

Daine
2014-09-23, 07:36
Köszönöm!

Ltomi78
2014-09-23, 14:10
lehet már kérdeztem de a fenti beszélgetés eszembe jutatta.
A régi c4s -hez lesz valamilyen megoldás airspeed sensor csatlakoztatására, ha igen hogyan melyik sensort válasszuk?

distvan52
2014-09-23, 17:08
Ez a téma engem is érdekell.

voodoo
2014-09-30, 10:25
Pitot csövet lehet csatlakoztatni a c4s-hez?
Ha igen milyet? Hol érdemes venni?

Eagletree Pitot csövet csatlakoztatni lehet, mi ezt használtuk és bevált. Speciális firmware kell hozzá, eddig nem adtuk ki, de ha igény lesz rá, kiadjuk.

Engem is érdekelne...

Seven66
2014-09-30, 10:33

Eagletree Pitot csövet csatlakoztatni lehet, mi ezt használtuk és bevált. Speciális firmware kell hozzá, eddig nem adtuk ki, de ha igény lesz rá, kiadjuk.

Engem is érdekelne...

Engem is....

H.krisztián
2014-09-30, 12:25

Engem is érdekelne...

Engem is....

+1

Ltomi78
2014-09-30, 12:26
Jo..lenne mert a mostani tapasztalat az hogy a szel miatt szerintem keptelen rendesen hazahozni a gepet a robot..majdnem le is zuhant :(

mmormota
2014-09-30, 17:57
Az Eagletree airpeed expander v3 bevált, ehhez tudunk firmware verziót kiadni.
https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7838

Ltomi78
2014-09-30, 18:27
szerintem kár ecsetelni szükség lenne az FW-re van pár jelentkező, én is ;)

voodoo
2014-10-01, 10:19
És akkor ehhez még gondolom szükség van részetekről egy bővítő panelre a robothoz, amire csatlakozik az airspeed egység...
Ez elérhető? Mennyibe kerül?

mmormota
2014-10-01, 19:56
És akkor ehhez még gondolom szükség van részetekről egy bővítő panelre a robothoz, amire csatlakozik az airspeed egység...
Ez elérhető? Mennyibe kerül?

Nem feltétlenül szükséges. A C4S alján látszik, hogy a paneleket összetartó két csatlakozó nem minden pontja van beforrasztva. Az üres lyukak mögött csatlakozó hüvelyek vannak, ezekbe illeszkednek a bővítő panel tüskéi. De nem kötelező a panel, lehet csak azt a 4 tüskét magában is csatlakoztatni amire szükség van: táp, föld, és az i2c két vezetéke. Adok rajzot, annak alapján házilag be lehet kötni az Eagletree-t.

A bővítő annyiban praktikus, hogy egy rendes egymás melletti tüskesorba rendezi a szükséges vezetékeket.
Pillanatnyilag nincs bővítő panel készen, de tudunk rendelni.

Ltomi78
2014-10-01, 20:03
Jo lenne..akkor ha megvan az eagle tree es a rajz..kell az uj fw es mukodhet a dolog?

Mit kell tennunk...a fw es a rajz hoz jussunk?

mmormota
2014-10-01, 21:24
Jo lenne..akkor ha megvan az eagle tree es a rajz..kell az uj fw es mukodhet a dolog?
Igen.

Várni néhány hetet, mert most sürgős munkánk van. Mondjuk a mostani szállítási időket nézve az Eagletree beszerzéséhez is kell pár hét.

Ltomi78
2014-10-02, 13:47
ok..nem gond. köszi

f-romi
2014-10-09, 16:51
sziasztok, nem keszult olyan FW, ahol az oldalnyilak es az iranytu valahogy igy van megoldva?
http://images.fliqz.com/d493aeb9fed241aca0b8c5b5458183e4.jpg
Koszi.

mmormota
2014-10-10, 00:57
Nem készült, bár elég könnyen meg lehetne csinálni.

f-romi
2014-10-10, 08:24
es lehetne kerni ilyet a kov. FW-be valaszthato opcionkent? Szamomra kicsit letisztultabb, rendezettebb. Tudom, 80s evek hanglata, de jo regi dolgok jok most is :)

Ltomi78
2014-10-10, 23:20
Lehet mar volt tema. Hogyan tudom 4s fő akkuval hasznalni c4s.?
Gondolom arammeresre nincs lehetoseg...a step down bol meg nem tudja kiolvasni az amperket.?! ::)..ugye?
Hmm kene egy power unit ebbe is

BCorsa
2014-10-11, 08:59
Gondolom arammeresre nincs lehetoseg...a step down bol meg nem tudja kiolvasni az amperket.?! ::)..ugye?

Szia!

Minden ugyanúgy működik, csak a jumpert szedd le, hogy ne a 4s-t kapja a video rendszered.
Használj külön akksit, vagy step down konvertert a videonak.
Működik az amper és fesz mérés :D

Ltomi78
2014-10-11, 10:19

Szia!

Minden ugyanúgy működik, csak a jumpert szedd le, hogy ne a 4s-t kapja a video rendszered.

Koszi...es semmi karos hatasa nincs a c4s re akkor siman keresztul megy rajta igaz...csak egy stepbdown utana esca video rendszer es kamera koze?..

Ltomi78
2014-10-11, 13:30
Na most hogy van akkor..alap esetben jumperral 12 vagy 5 v kozott tudok valasztani. Ha 4 s akku rol megy akkorl lesz egy 16v kimenet de mennyi jon ki az 5 v helyen?

Szia!

voodoo
2014-10-11, 13:45
Az 5v helyen mindig 5v jön ki. Az 5v a BEC(ESC)-ről jön, ez a robot tápja, azt adja tovább...
Ha step down konvertert használsz, azt ne a robotra kösd hanem közvetlen az akksira...

Ltomi78
2014-10-11, 15:19
Az 5v helyen mindig 5v jön ki. Az 5v a BEC(ESC)-ről jön, ez a robot tápja, azt adja tovább...
Ha step down konvertert használsz, azt ne a robotra kösd hanem közvetlen az akksira...

Ja tenyleg..de hulye vagyik az az esc rol jon koszi :D

BCorsa
2014-10-11, 18:57
Én a robotra kötöttem a step downt, és vissza rá, hogy szűrjön a szűrője.

voodoo
2014-10-11, 22:47
Én a robotra kötöttem a step downt, és vissza rá, hogy szűrjön a szűrője.

Ezt részletezd kérlek, roboton hova kötötted a step downt?

BCorsa
2014-10-11, 23:01
Roboton ahol jumpereled, hogy a fő akkut használod vagy sem ott ugye van a 'fő akksi +' egy 'közös -' és a 'szál ami megy a video rendszernek'
Tehát step down bemenet amin a 4s-t méred, test közös, kimenet pedig ami a videohoz megy.
Nem tudom érthető voltam-e :D

voodoo
2014-10-11, 23:43
Trükkös :)
Abszolut érthető, csak azért írtam hogy az akksira kösse, mert ha esetleg baj van a konverterrel, akkor nem viszi a fóliát a robotban, én legalábbis az akksira kötném...

Ltomi78
2014-10-21, 13:26
üdv.
Megrendeltük az Eagle tree pitot csövet. Várható hogy kiadjátok a firmwaret hozzá?
köszönöm ;)

Igen.

Várni néhány hetet, mert most sürgős munkánk van. Mondjuk a mostani szállítási időket nézve az Eagletree beszerzéséhez is kell pár hét.

Ltomi78
2014-10-22, 14:48
OFF
ha valaki venne Eagle tree airspeed sensort a c4s hez itt olcsóbban tudja:

http://www.hobbyking.com/buddy.asp?code=BA76DEF2-18FA-445E-9ACB-418BF89EA3BF ;)

mmormota
2014-10-22, 21:57
Igen, készítünk egy Pitot csöves változatot.

distvan52
2014-10-22, 22:06
A miénk hamarosan itt lessz úgyhogy várjuk a szoftvert

distvan52
2014-10-23, 17:39
Kérdezném még ,hogy kössem össze a C4S-t a COCKPIT rádiómal PPM en mert nem hagyományos a csatorna kiosztása 1-5 csűrő ,2 magassági ,3 oldal , 4 motor . Vagy csak PVM.

mmormota
2014-10-23, 21:23
PPM jel esetén minden bemenethez a mellette levő csatorna választó dobozzal hozzárendelheted, hogy hányadik csatorna a vevőn.

distvan52
2014-10-28, 16:19
Megjött a légsebesség szenzor várjuk a beállításához a tanácsokat.

voodoo
2014-10-30, 17:16
LM35CZ van itthon kéznél, működhet analóg bemeneten kb -10 +40 C fok tartományban? Ha nem, akkor milyen szenzor lehet jó hozzá?

Üdv

bedrock
2014-10-30, 19:59
Megjött a légsebesség szenzor várjuk a beállításához a tanácsokat.

Csatlakozom

mmormota
2014-10-30, 22:15
Jövő hétre várható az Eagletree Pitot csöves firmware. Más típusú szenzor illesztését nem tervezzük.

voodoo
2014-10-30, 23:04
Hőmérséklet szenzorra gondoltam...

mmormota
2014-10-30, 23:30
Hőmérséklet szenzorra gondoltam...

Az analóg bemenetek 0-3,3V tartományban mérnek, eltoló és szorzó konstans megadható.

voodoo
2014-10-31, 08:35
Az analóg bemenetek 0-3,3V tartományban mérnek, eltoló és szorzó konstans megadható.

Ez a része világos.
Arra lettem volna kíváncsi, ha esetleg rápillantanál a datasheet-jére, hogy alapból ez a szenzor mér-e -10C fokig, mert nem vagyok benne százas...
Egyébként hol állítok az alsó analóg bemenetre szorzót, eltolást, ha oda kötöm a hőm. szenzort? Nálam ilyenek vannak: Video bat., rssi, airspeed.

Üdv

mmormota
2014-10-31, 09:46
Arra lettem volna kíváncsi, ha esetleg rápillantanál a datasheet-jére, hogy alapból ez a szenzor mér-e -10C fokig, mert nem vagyok benne százas...
Kiegészítő áramkörrel -55 C fokig lemegy, közvetlenül bekötve csak 0 C-ig.

Egyébként hol állítok az alsó analóg bemenetre szorzót, eltolást, ha oda kötöm a hőm. szenzort? Nálam ilyenek vannak: Video bat., rssi, airspeed.

A video battery vagy az RSSI bemenetet lehet erre használni, persze az is lenne kiírva a szám elé.
Az airspeed bemenet nem jó, mert annak a számításában gyökvonás is van - az analóg Pitot szenzornak ez kell. Más kérdés hogy az analóg szenzor nem vált be, ezért választottuk az Eagletree-t.

A beépített légnyomás szenzorban van hőmérő, legegyszerűbb lenne azt kiíratni, persze az a panel hőmérsékletét mutatja, ami a processzor és egyéb alkatrészek melegedése miatt pár fokkal melegebb mint a környezet.

voodoo
2014-10-31, 10:16
Értem, akkor a programban levő airspeed/use beállítás az analog pitot szenzorra vonatkozik, ami az alsó analog bemenet.
Nyilván ezért kell akkor az eagletree szenzorhoz spec fw...
Így már világos...

Köszi

mmormota
2014-10-31, 13:15
Igen. A "use" azt jelenti, hogy a szenzor által mutatott értéket nem csak kiírja, de használja is a repülőgép irányításában.
Nem találtunk olyan analóg szenzort amely elég pontosan működött, ezért tértünk át az Eagletree-re, az viszont digitális kimenetű.

Ltomi78
2014-11-04, 23:10
Jövő hétre várható az Eagletree Pitot csöves firmware. Más típusú szenzor illesztését nem tervezzük.

Nekem..is megjott az ET pitot ;)...az fx61 mar varja a beepiteset

distvan52
2014-11-06, 22:40
Egy ideje amikor bekapcsolok és zenél a szabályzó rángatózik a magassági kormányom ,milyen probléma lehet.

mmormota
2014-11-07, 15:10
Eagle i2c Pitot panel bekötése:
http://kepfeltoltes.hu/141107/Pitot_bekotes_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Ez a C4S alulnézetben. A csatlakozási pontok üres furatok, mögöttük érintkező hüvely van. Ebbe hosszú szabvány négyszögletes tüske megy be, ami egy kiegészítő panelt tarthat.
Másik lehetőség a normál rövid tüske beforrasztása az alsó panelbe. Lomex-nél kapható, így néz ki (ne próbálkozzatok valami más vacakkal, a kontakthiba nem igazán előnyös egy repülőgépen...)
http://lomex.hu/getpic/43-17-58.jpg/0/tuskesor-2-p-a2545wv02p-hr-jte-254mm-63-pin-064x064/rnd063469314

A szenzor csatlakozó bekötése:
piros tápfesz 3,3V
fehér föld Gnd
sárga SDA
barna SCL

A Pitot csövet úgy kell elhelyezni, hogy a szárny vagy törzs által zavart légáramlás elé nyúljon ki. A csöveket az Eagletree manual szerint kell bekötni, ügyelve arra hogy ne törjenek meg.
Nem kell mértékegységet vagy bármit állítgatni rajta, gyári állapotában jó lesz.
http://kepfeltoltes.hu/141107/EagleTree_www.kepfeltoltes.hu_.png

A 0.811-es firmware felismeri a szenzort és használja a repülésnél, megjeleníti az OSD-n.
Ha fúj a szél, bekapcsolásnál takarni (de nem befogni!!!) kell a Pitot csövet, mert a bekapcsolási nyomás értékeket tekinti nulla szélsebességnek. Ez a bekapcsolást követő 10 mp-ben zajlik le.
A Pitot cső működési elvéből következően kis légsebesség mellett pontatlan és ugrál a sebesség érték.

Ha a Pitot cső beidult , a GPS lockolt, a működését felszállás előtt tesztelni lehet a Pitot elejének befogásával. Növekvő sebességet fog mutatni mivel a kéz melege miatt megnő benne a nyomás, akár 100km/h-t is mutathat. Repülés előtt ezt a tesztet el kell végezni, mert ha nem működik rendesen, mindig nullát vagy pontatlan értéket mutat (az OSD-ne a bal oldali sebesség), akkor a hibás adat miatt zuhanás lehet az eredmény.

A Pitot cső használata kétélű dolog. Ha tökéletesen működik, pontosabbak lesznek a fordulók, különösen szélben. Ha viszont valami baja van (eltömődött, rosszul inicializálódptt, esővíz ment bele) akkor katasztrofális lesz az eredmény. A robotpilóta csak azt nézi van-e szenzor vagy nincs. Ha van, akkor azt használni fogja, akkor is, ha hibás szélsebesség értékeket ad meg. Vagyis a használata nagy körültekintést igényel, minden egyes repülés előtt ellenőrizni kell hogy helyesen működik-e. Ha ez elmarad, többet árt mint használ.

http://c4s.uw.hu/R6_GS.zip PC oldali program a robothoz és földi állomáshoz.
http://c4s.uw.hu/C4S_0811b.fw Telemetriát, Eaglletree Pitot csövet is támogató firmware, ezzel kell frissíteni a robotpilótát.
http://c4s.uw.hu/C4S_GS_Manual.pdf Leírás a földi állomáshoz.

mmormota
2014-11-07, 15:21
Egy ideje amikor bekapcsolok és zenél a szabályzó rángatózik a magassági kormányom ,milyen probléma lehet.

Sose láttam ilyet, fogalmam sincs.
5V tápfesz probléma talán? Esetleg a szervó vezeték közel fut a motor vezetékekhez és kapacitíven megszórja? Vagy valamilyen helytelen föld összeköttetés?

Daine
2014-11-07, 18:35

Sose láttam ilyet, fogalmam sincs.
5V tápfesz probléma talán? Esetleg a szervó vezeték közel fut a motor vezetékekhez és kapacitíven megszórja? Vagy valamilyen helytelen föld összeköttetés?

Nekem szabályzó cserével megszünt ez a jelenség!

distvan52
2014-11-07, 21:25
Meg próbálom a szabályzócserét igaz kétmotoros TWIN STAR.

Ltomi78
2014-11-07, 21:47

A Pitot csövet úgy kell elhelyezni, hogy a szárny vagy törzs által zavart légáramlás elé nyúljon ki. A csöveket az Eagletree manual szerint kell bekötni, ügyelve arra hogy ne törjenek meg.
Nem kell mértékegységet vagy bármit állítgatni rajta, gyári állapotában jó lesz.

A 0.811-es firmware felismeri a szenzort és használja a repülésnél, megjeleníti az OSD-n.
Ha fúj a szél, bekapcsolásnál takarni (de nem befogni!!!) kell a Pitot csövet, mert a bekapcsolási nyomás értékeket tekinti nulla szélsebességnek. Ez a bekapcsolást követő 10 mp-ben zajlik le.
A Pitot cső működési elvéből következően kis légsebesség mellett pontatlan és ugrál a sebesség érték.

Ha a Pitot cső beidult , a GPS lockolt, a működését felszállás előtt tesztelni lehet a Pitot elejének befogásával. Növekvő sebességet fog mutatni mivel a kéz melege miatt megnő benne a nyomás, akár 100km/h-t is mutathat. Repülés előtt ezt a tesztet el kell végezni, mert ha nem működik rendesen, mindig nullát vagy pontatlan értéket mutat (az OSD-ne a bal oldali sebesség), akkor a hibás adat miatt zuhanás lehet az eredmény.

A Pitot cső használata kétélű dolog. Ha tökéletesen működik, pontosabbak lesznek a fordulók, különösen szélben. Ha viszont valami baja van (eltömődött, rosszul inicializálódptt, esővíz ment bele) akkor katasztrofális lesz az eredmény. A robotpilóta csak azt nézi van-e szenzor vagy nincs. Ha van, akkor azt használni fogja, akkor is, ha hibás szélsebesség értékeket ad meg. Vagyis a használata nagy körültekintést igényel, minden egyes repülés előtt ellenőrizni kell hogy helyesen működik-e. Ha ez elmarad, többet árt mint használ.

http://c4s.uw.hu/C4S_0811b.fw Telemetriát, Eaglletree Pitot csövet is támogató firmware, ezzel kell frissíteni a robotpilótát.

Köszi..kicsit elgondolkodtam hogy kell -e ez most nekem :D...repülés közben bármikor mehet bele por vagy vizpára...Akkor annyi az RTH repülésnek? inkább jobb leszálln gyorsan? ha jól értem. Gondolom nincs lehetőségünk repülés közben kiiktatni kapcsolóval? ha kipipáltuk és valami beleszáll eltömödik akkor annyi :o
Tegyük fel stab módban repülök, mi az ami arra utal hogy valami rendellenes van...a légsebesség ugrál vagy beesik nullára esetleg felmegy 100 km h fölé?

A másik hogy irtad hogy be kell fogni...csak a cső elejét vagy statikus lyukakat is a felszállás előttik tesztnél?

ja bekötésnél...a panel alján a teljes sort be lehet forrasztani vagy csak azokat a pontokat érdemes mert nekem egyben is van olyan hosszu tüskesorom?

köszi

voodoo
2014-11-07, 22:20
Jó lett volna ha legalább programban kapcsolható lenne,( hogy használja is, vagy csak kiírja, ) ha menet közben nem is...
Nekem lehet elég lenne ha csak kiírná...

Arról is írhatnál pár sort, hogy egyenes vonalon repülésnél hátszélben/szembeszélben hogyan használja fel a légsebességet? Miben más a viselkedése, ha más? Vagy csak forduláskor használja?

Ltomi78
2014-11-07, 22:52
Szerintem az airspeed mellett van "use " opcio a programban..ha az azt jelenti? Akkor csak akkor hadznalja ha kipipalod..

mmormota
2014-11-07, 22:57
Köszi..kicsit elgondolkodtam hogy kell -e ez most nekem :D...repülés közben bármikor mehet bele por vagy vizpára...Akkor annyi az RTH repülésnek?
Több száz repülés tapasztalata alapján sem por, sem pára nem tömte el egyszer sem. Eső viszont igen, teljesen megtelt vízzel. A gép túlélte, de ez inkább szerencse. Persze ha beleáll a Pitot a földbe, akkor eltömődhet.

inkább jobb leszálln gyorsan? ha jól értem. Gondolom nincs lehetőségünk repülés közben kiiktatni kapcsolóval? ha kipipáltuk és valami beleszáll eltömödik akkor annyi :o
Tegyük fel stab módban repülök, mi az ami arra utal hogy valami rendellenes van...a légsebesség ugrál vagy beesik nullára esetleg felmegy 100 km h fölé?

Nincs konkrét tapasztalatunk erre, nem fordult elő. Mikor telement vízzel, akkor ha jól emlékszem nagyon alacsony, 0 közeli sebességet mutatott.

A másik hogy irtad hogy be kell fogni...csak a cső elejét vagy statikus lyukakat is a felszállás előttik tesztnél?

Csak a cső elejét. Így az a nyomás nő meg amit a menetszél hozna létre, ezért mutat nagy sebességet.

ja bekötésnél...a panel alján a teljes sort be lehet forrasztani vagy csak azokat a pontokat érdemes mert nekem egyben is van olyan hosszu tüskesorom?

Nézd meg előbb... ;)

mmormota
2014-11-07, 23:01
Arról is írhatnál pár sort, hogy egyenes vonalon repülésnél hátszélben/szembeszélben hogyan használja fel a légsebességet? Miben más a viselkedése, ha más? Vagy csak forduláskor használja?

A műhorizont centripetális gyorsulás korrekciójához használja fordulókban. Mivel a teljes vezérlés alapja a műhorizont, ez nagyon sokat segít.

voodoo
2014-11-07, 23:13
Szerintem az airspeed mellett van "use " opcio a programban..ha az azt jelenti? Akkor csak akkor hadznalja ha kipipalod..

Az tudtommal az analóg szenzorra vonatkozik, én úgy értelmeztem hogy ezt az új szenzort ha látja a robot, akkor használja is...
Esetleg át lehetne tenni programban azt a use kapcsolót erre a szenzorra? Csak ha nem macerás... analógot sztem ugyse használ senki...

distvan52
2014-11-08, 10:47
Hova kössük be jó lenne egy skicc.

voodoo
2014-11-08, 11:08
Hova kössük be jó lenne egy skicc.

Ott a skicc pár hsz-el visszább...

distvan52
2014-11-08, 11:18
Úgy gondoltam hogy a robotba hova.

voodoo
2014-11-08, 11:28
Én is úgy gondoltam ;)

http://kepfeltoltes.hu/141107/Pitot_bekotes_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Ez a C4S alulnézetben. A csatlakozási pontok üres furatok, mögöttük érintkező hüvely van. Ebbe hosszú szabvány négyszögletes tüske megy be, ami egy kiegészítő panelt tarthat.
Másik lehetőség a normál rövid tüske beforrasztása az alsó panelbe. Lomex-nél kapható, így néz ki (ne próbálkozzatok valami más vacakkal, a kontakthiba nem igazán előnyös egy repülőgépen...)
http://lomex.hu/getpic/43-17-58.jpg/0/tuskesor-2-p-a2545wv02p-hr-jte-254mm-63-pin-064x064/rnd063469314

A szenzor csatlakozó bekötése:
piros tápfesz 3,3V
fehér föld Gnd
sárga SDA
barna SCL

Ltomi78
2014-11-08, 11:56
Ez engem is érdekel

Az tudtommal az analóg szenzorra vonatkozik, én úgy értelmeztem hogy ezt az új szenzort ha látja a robot, akkor használja is...
Esetleg át lehetne tenni programban azt a use kapcsolót erre a szenzorra? Csak ha nem macerás... analógot sztem ugyse használ senki...

distvan52
2014-11-08, 12:08
Még volna kérdésem Woodoo : a pitot elektronika tápját kell-e használni és a 4 eres csatlakozást mivel oldottátok meg.

voodoo
2014-11-08, 12:25
Még volna kérdésem Woodoo : a pitot elektronika tápját kell-e használni és a 4 eres csatlakozást mivel oldottátok meg.

Én még semmivel, meg se jött még az enyém :) , de én egyébként be fogom forrasztani...
Nem kell neki külön táp, a robotról kapja.
Táp csak akkor kell külön, ha önálló egységként használod a szenzort max. speed mérésre, benne van a manuáljában...

distvan52
2014-11-08, 13:06
Köszi a tanácsokat így érthetőbb.

Ltomi78
2014-11-08, 18:46
Megoldhato akkor hogy csak osd kijelzes legyen es ne hasznalja a robot rth ban?

voodoo
2014-11-08, 19:10
http://kepfeltoltes.hu/141108/20141108_182751_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Akkor erről a 4 pontról van szó ugye mmormota?

Gondolom úgy is megoldható, hogy a felső panelra forrasztom a vezetékeket, miután szikével óvatosan felbontottam a zsugorfóliát az adott tüskéknél, és akkor nem kell szétbarmolni az egész zsugorozást.
A rövid tüske beforrasztást gondolom úgy értetted, hogy szét kell húzni előtte a két nyákot?

distvan52
2014-11-08, 20:12
Én is fölülre forrasztottam.

bedrock
2014-11-08, 20:49
Én is fölülre forrasztottam.

No és működik? Kipróbáltad?

distvan52
2014-11-09, 08:04
Még csak asztali teszt volt.De ma kipróbállom .

mmormota
2014-11-09, 09:10
Lehet persze felül forrasztani, de rém ronda lesz tőle.

A következő megoldás elég jól néz ki:
- fóliát lebontani
- a két panelt széthúzni
- a 4 szükséges tüskét beforrasztani
- paneleket összedugni
- alulra egy 4-es apa szervó csatlakozót kétoldalassal rögzíteni úgy hogy a panel szélén legyen a műanyag, a tüskék kiállnak
- rövid drótokkal bekötni
- új fóliát rázsugorítani és körbevágni szikével

Ltomi78
2014-11-09, 14:14
Megoldhato akkor hogy csak osd kijelzes legyen es ne hasznalja a robot rth ban?

Ez mukodhet...vagy ha bekotjuk akkor mar hasznalja is? Csak megjelenitesre hasznalhato?

bedrock
2014-11-09, 19:29
AZ eagle tree -hez passzoló 4-es apa szervó csatlakozóval nem tudna kisegíteni valaki?

distvan52
2014-11-09, 19:58
Számítógép alaplapban van reteszes négypólusú ajzat ha kell holnap megkapod , többi püben

distvan52
2014-11-09, 21:03
https://www.youtube.com/watch?v=IysCL6ml57E

distvan52
2014-11-09, 21:23
Az E.T: Airsped szenzor működése ;use; nélkül , de a horizont vonalat mozgatja le-föl.

Ltomi78
2014-11-09, 21:37
Az E.T: Airsped szenzor működése ;use; nélkül , de a horizont vonalat mozgatja le-föl.

Akkor use nelkul mutatja de nem hasznalja?....mondja mar meg valaki :D

mmormota
2014-11-09, 21:52
A "use" flag az analóg Pitot-hoz tartozik, az Eagletree-hez nincs köze.
Ha az Eagletree rá van kötve a robotra, akkor használja a repüléshez és mutatja az OSD-n.

distvan52
2014-11-10, 14:47
Akkor én már azzal repültem. Nem kellett a gépen semmit módosítani.

bedrock
2014-11-15, 18:28
Lecseréltem a 803b fw-t 811-re.
Jól kezeli a pitot csövet, tetszik a sebességmérés.
Egy dologban viszont rosszabbul működik. A RTH-ban és WP-ben az fw csere előtt jól számolt a gép, jól osztotta be a magasságot.
Ha magasan voltam, szépen siklott, linárisan változtatta a magasságot. Ha emelkedni kellett, szépen folyamatosan tette, beossztotta a következő wp-ig. Most RTH-ban azt tapasztaltam: 700m magasságban és 4km távolságban kapcsoltam RTH-t. Az RTH magasság 150m-re van állítva. Jön vissza a gép, majd időnként nagy gázt ad, akár 100%-osat is, pedig simán motor nélkül is visszaért volna.
A home pozíciótól 300m-re még 550m-en volt és gázt adott, emelkedett 600m-re. Amint elérte a home-ot körözve rendben lesüllyedt a beállított 150m-re.
Mi lehet az oka?
Semmit nem állítottam, mindössze fw csere történt.

http://youtu.be/l4QzUNBECAU

voodoo
2014-11-16, 21:38
https://www.youtube.com/watch?v=IysCL6ml57E

Egy érdekesség a videódon, hogy waypoint1 irányban repülve jóval nagyobb a két sebesség közti diferencia, mint visszafelé, szembeszélben 15-20kmh, hátszélben 5-10, vagy alatta. Olyan mintha többet mérne airspeednek mint a valós, letakartad bekapcsoláskor? Szélcsendben próbáltad már?
Bedrock féle jelenség oka is érdekelne...

Üdv

Sys-Ak
2014-11-21, 15:53
Lecseréltem a 803b fw-t 811-re.
Jól kezeli a pitot csövet, tetszik a sebességmérés.
Egy dologban viszont rosszabbul működik. A RTH-ban és WP-ben az fw csere előtt jól számolt a gép, jól osztotta be a magasságot.
Ha magasan voltam, szépen siklott, linárisan változtatta a magasságot. Ha emelkedni kellett, szépen folyamatosan tette, beossztotta a következő wp-ig. Most RTH-ban azt tapasztaltam: 700m magasságban és 4km távolságban kapcsoltam RTH-t. Az RTH magasság 150m-re van állítva. Jön vissza a gép, majd időnként nagy gázt ad, akár 100%-osat is, pedig simán motor nélkül is visszaért volna.
A home pozíciótól 300m-re még 550m-en volt és gázt adott, emelkedett 600m-re. Amint elérte a home-ot körözve rendben lesüllyedt a beállított 150m-re.
Mi lehet az oka?
Semmit nem állítottam, mindössze fw csere történt.

http://youtu.be/l4QzUNBECAU

Többször is átnéztem a videót és bár nehezen, de az tűnt fel, hogy a fail-safe felirat időnkét eltűnik egy pillanatra, ez azt eredményezi, hogy üzemmódot is vált. Ez azért gond, mert ilyenkor mindig újraszámolja a besiklási szöget az aktuális magassággal, és ha volt valamennyi magasság hiba (általában van, ha csak nincs nagyon pengén belőve a gép) az mindig hozzájön a számításokhoz.

Például legyen mondjuk a gép olyan, hogy 10m-el a magasabban repül, mint a beállítás lenne egyébként. 500m-ről kezdünk, az otthon távol van, enyhén süllyedni kéne. Fail-safe lesz, a gép felveszi a kezdő magasságot, kiszámolja a pályát, visszafordul, megy. Van benne egy ilyen szinte láthatatlan hiba, hogy mindig 10m-el magasabban van, mint éppen kellene. Tegyük fel, hogy egy pillanatban 400m lenne neki az épp előírt magasság, a gép 410m-en van. Ha ilyenkor átvált Fail-Safe-ből sima RTH-ba, újraszámolja a pályát, 410m-ről kell mostantól laposan süllyedni. A gép ilyenkor látszólag 10m-t ugrik felfele, ehhez ad gázt. Ha több ilyen váltás van sűrűn egymás után, akkor bármennyire felmehet. (Kivéve a végén, amikor haza ért, akkor már nem tököl siklással és ezáltal takarékossággal, mindenképp le akar menni az előírt magasságra.)

Egyrészt mi is megpróbálhatunk programból védekezni az ilyen helyzetek ellen, de igazából nem szabadna ilyen üzemmódváltásoknak sűrűn bekövetkezni. Az eleve nem a használati útmutatónak megfelelő beállítás, hogy bár látszik a 100% RSSI végig, tehát nem igazi Fail-Safe áll fenn, mégis Fail-Safe állapot van beállítva ebben az esetben. Mindenképp javasolom, hogy távirányításról ne legyen menet közben előidézhető a Fail-Safe, azt csak a vevő csinálhassa, többek között azért, mert az minden valamire való vevőnél az egy stabil érték, ami nem képes kicsit se ingadozni.
Másodsorban lehet egy kicsit a gép beállításán faragni. Vélhetően a robot beépítési szöge nem teljesen pontos, a látottak alapján úgy kéne újra nullázni, hogy -1, -2 fok legyen a pitch érték. Ellenőrizni úgy lehet, hogy mondjuk 100m-es RTH magasság esetén ellenőrizni kell, valóban 100m-en köröz-e a gép. Ha fölötte van, csökkenteni kell a beépítés szögét, ha alatta, akkor növelni.

bedrock
2014-11-21, 17:27
Nem értem. Nem látok üzemmódváltást.
Az adóról kapcsoltam RTH-t, ebben a módban volt folyamatosan. Az rssi érték nem volt beállítva, de biztosan nem volt jelvesztés, ez a konfig elment már 30km-re is, itt pedig 2km-en voltam.

Hogyan kapcsolhatok RTH-t az adóról úgy, hogy ne legyen Fail Safe?

A pith érték eddig jó volt. Nagyon szépen siklott a gép. A leírásod alapján ellenőrizni fogom.
De ahogy írtam, ezt a problémát kizárólag az fw után tapasztaltam, a régi fw-vel ugyanezen beállításokkal nem volt ilyen jelenség.

mmormota
2014-11-21, 18:59
Nem értem. Nem látok üzemmódváltást.

Pedig van, a fail-safe felirat pillanatokra eltűnik, váltogat az rth és failsafe üzemmód között.

Az adóról kapcsoltam RTH-t, ebben a módban volt folyamatosan.

Nem egészen. Úgy állítottad be a mód csatorna értékét, hogy éppen a failsafe határára került, így véletlenszerűen failsafe és rth között váltogat, ha rth-ba kapcsolsz.

Az rssi érték nem volt beállítva, de biztosan nem volt jelvesztés,

Nem ez az üzemmód váltogatás oka, hanem a rosszul, határra állított csatorna.

Hogyan kapcsolhatok RTH-t az adóról úgy, hogy ne legyen Fail Safe?

Az RTH üzemmód egy elég széles tartomány, a fail-safe ezen belül egy sokkal keskenyebb. A manualban részletesen le van írva a beállítás. A lényeg, hogy fail-safe csak akkor legyen, ha jelvesztés miatt fail-safe.be megy a vevő. Ha RTH-t kapcsolsz, egy kicsit más értéket adjon ki a csatorna a szélesebb RTH tartományon belül.

A pith érték eddig jó volt. Nagyon szépen siklott a gép. A leírásod alapján ellenőrizni fogom.

Nincs is azzal semmi baj. A bolond viselkedést az állanó üzemmód ide-oda kapcsolgatás okozza.

De ahogy írtam, ezt a problémát kizárólag az fw után tapasztaltam, a régi fw-vel ugyanezen beállításokkal nem volt ilyen jelenség.
Az újabb firmware magasság kezelése kicsit komplikáltabb, sok esetben ügyesebb, de pont ezt az üzemmód váltogatást nem kedveli.

bedrock
2014-11-21, 19:27
OK, értem.

Viszont ezek fényében nem értem a helyes FS beállítást, hiába olvastam el a manual ide vonatkozó részét.
Az 5. csatornán kapcsolom az üzemmódokat.
Amikor RTH módban van az adó, azt tárolom FS-ként.
Az alábbi képen látható a beállított érték. Akkor is ez ha RTH-t kapcsolok és akkor is ha kikapcsolom az adót.
Segíts még egy kicsit.

http://rcpilot.hu/users/196/25750/b_201411211926502810.jpg

Peck
2014-11-21, 20:21
Amit mmormota javasolt kb így néz ki: állítsd egyszerűen arrébb a failsafe-et a rádión, és a robotan is, pl 1890 us-re.
Az RTH mód viszont maradjon 1927 us, ahogy eddig.

bedrock
2014-11-21, 21:15
Köszi :)

Ltomi78
2014-11-22, 12:27
A fenti javaslatot a failsafe es rth kulon tartomanyba helyezeserol akar a regi 803fw nel is erdemes megtenni?
Bedrock videojan a motor cannot start miert jin elo? Ez jelentene a valos failsafe t? ...vagy tenyleg nem inditja a motort? Ez is uzzemmod valtas miatt villan be??

A video utolso 12 masodperce sem tiszta....miert emelkedik mint a meszes majdnem at esesig

Peck
2014-11-22, 13:18
Motor can not start:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101876.msg1305914.html#msg1305914
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101720.msg1745673.html#msg1745673
Semmi köze a failsafe-hez, vagy az üzemmódváltáshoz (persze az üzemmódváltás/failsafe miatt akarhat motort indítani...)

A majdnem átesés alatt azt érted, hogy csökkent 5kmh-t a sebesség vagy mi ? :) Nem értem.

bedrock
2014-11-22, 17:09
Beállítottam a tanácsok szerint, eltér az RTH és az FS értékeket. A videón látszik is, hogy nincs FS felirat.
Ma újra teszteltem. Stab, WP és FS üzemmódokban jól működik a C4S. Érezhetően javult a pitotnak köszönhetően.
Viszont RTH-ban továbbra is fennáll az a fura jelenség, hogy nem jól osztja be a magasságot, indokolatlanul ad nagy gázt.
3600m távolságban és 700m magasságban kapcsoltam RTH-t. A RTH magasság 150m-re van állítva.
Ebből a távolságból és magasságból Stab és WP üzemmódban és szépen haza siklik a beállított magasságig.
1800m távolságnál kikapcsoltam az adót 700m-nél kapcsoltam vissza. FS módban az jól viselkedik, nincs indokolatlan gázadás. Amint visszakapcsoltam az adót és FSből átváltott RTH-ba, a hiba újra előfordul. Sőt olyan rosszul számol, hogy 400 méter távolságban és 470m magasságban kövér gázt ad és emelkedik 630m magasságig, annak ellenére, hogy 150m a beállított érték.
Mi lehet a gond?
https://www.youtube.com/watch?v=YsVuSh72w7w&feature=youtu.be

distvan52
2014-11-22, 18:15
A kikapcsolt adónál kikéne irni a FS-t. Tehát a vevődbe nem jól van beégetve.De Mormota jobba el magyarázza.

mmormota
2014-11-22, 21:11
FS módban az jól viselkedik, nincs indokolatlan gázadás. Amint visszakapcsoltam az adót és FSből átváltott RTH-ba, a hiba újra előfordul.

Utánanézünk, lehet hogy bug. Ezzel a firmware verzióval nincs sok tapasztalat. Készül egy sok szempontból fejlettebb változat, ez egy átmeneti darab. Azért adtuk ki, hogy addig is legyen légsebesség mérés. Persze repkedtünk ezzel is egy csomót, nem vettünk észre ilyen viselkedést.

distvan52
2014-11-22, 22:05
Én sem tapasztaltam bugot ,igaz nem sokat repültem vele. Az új SV -re kiváncsi vagyok.

bedrock
2014-11-22, 23:40
Megnéztem lassítva a nagy gázadás előtti pillanatokat.
Minden esetben megjelenik a "Motor can not start" felirat egy pillanatra, mielőtt felmegy 100%-ra a gáz.

mmormota
2014-11-23, 15:31
Megnéztem lassítva a nagy gázadás előtti pillanatokat.
Minden esetben megjelenik a "Motor can not start" felirat egy pillanatra, mielőtt felmegy 100%-ra a gáz.

Ez független a dologtól, nem hiba. Olyan szabályozó esetén fordul elő, amely kicsit lassabban indítja a motort. Ilyenkor a robot azt méri hogy túl kicsi az áramfelvétel ahhoz képest hogy gázt adott, és ezt jelzi.

bedrock
2014-11-25, 19:35
Más is meg tudja erősíteni az általam tapasztalt jelenséget RTH-ban? Esetleg cáfolni, ha nála rendben.

BCorsa
2014-11-25, 20:03
Régóta használom minden gond nélkül ezt a verziót.
Motor canot startot nekem is kiírja, nem kell vele foglalkozni, mindent jól csinál.

bedrock
2014-11-25, 20:43
Régóta használod a 811-es verziót?

BCorsa
2014-11-25, 21:29
Igen...de nem emlékszem mióta, van benne bőven kilóméter. Több gépem is ezzel megy.
Nekem nem volt vele gondom, bár failsafe-em nincs, csak rth-ba kapcsolom, de akkor szépen hazahozza.
Útvonalat is szépen csinálja.

distvan52
2014-11-28, 20:58
A horizontod sem vízszintes.

DASCO
2014-12-01, 18:57
Helló.

Sysakkal már próbáltam kommunikálni de vezetett és nem tudott hirtelen választ adni.
Majd vissza hív de addig is itt is felteszem a gondom.
A következő a jelenség:
Csupaszárny gép. Felprogramoztam. Beállítottam még úgy, hogy nem volt a helyén a C4.
Miután elégedett voltam a dolgokkal és az asztali finomításra került volna sor, beraktam a helyére a robotot
(áramtalanítottam) és újra aktiváltam. Nem mennek az elevonok... Az érdekes az az, hogy a csúszkák működnek a PC-n,
üzemmódot is tudok váltani és a szervók kapnak áramot. (Direktbe a vevőre kötve működnek.) De nem mozognak. Ha kihúzom koppra pl. a magassági kart és a "center" "S" gombjára nyomok akkor a szervó középpontját eltolja végkitérésbe. Szóval vezérlés van.
Az IMU dolgozik a grafikon szépen mutatja. A szervók nem mozognak se karok mozgatására se a robot mozgatására.

mi lehet a gond?

D

Peck
2014-12-01, 19:27
Hello,
Így hirtelen azt mondanám nincs GPS lock. Kamerát kötöttél rá? vagy tudsz próbából?

DASCO
2014-12-01, 21:30
igen tudok.

De ez még mindig nem magyarázza, h mitől van az, h működik egész nap. kb 20szor indítottam
újra és minden faja volt és 21. után (amikor csak az változott, hogy a robot 10cm-el arrébb került
egy 2oldalassal a hasán) már nem működik... semmi nem indokolja a dolgot.

D

mmormota
2014-12-01, 23:01
mi lehet a gond?

A rádióban kikapcsoltad az elevon mixet?

DASCO
2014-12-01, 23:15
nem volt bekapcsolva.

De mondom. működött minden majd egy újra indításnál már nem.
és egyértelműen a robot nem engedi ki a parancsot szervóknak
mert a csúszkák a szoftverben rendesen működnek. a szervók tartják
az előzőleg megadott középpontjukat. Áram alatt vannak. (digi szervók)
De se a robot mozgatására nem reagálnak se a rádió karjainak mozgatására.
Viszont mint írtam ha eltolom a szoftverben az 1500ms-os közepet mondjuk 1900-ra és
nyomok rá egy mentást ( "S") akkor a szervó oda áll be de ugyan úgy nem hajlandó
engedelmeskedni a parancsnak

D

mmormota
2014-12-01, 23:32
Látatlanban nehéz kitalálni, mi lehet.
Próbálj meg egy firmware upgrade-et majd "reset defaults" gombnyomást, azt rendet rak ha esetleg elkeveredett volna valami a fejében.
Vagy hozd el, megnézzük.

Ltomi78
2014-12-04, 13:12
bocsánat hogy közbekotyogok. Amikor nekem leállt a C4S-ben az IMU mmormota javaslatára az upgrade újraélesztette, illetve nyomtam egy default-ot is! az segített talán.

A másik hogy nem írtad milyen vevő vel van összekötve. Nekem az orange Lrs esetében a PPM -nél a rossz csatornaszám kiválasztása szintén okozott darabos szervóműködést C4S-en keresztül, bár ehhez lehet a robotnak nem sok köze volt.
Minden esetre megnézném PPM be van -e kapcsolva a robton ha a vevőt úgy használod esetleg, és megnézém ppm nélkül is hogy működik valamint normál analog servokkal is

bedrock
2015-02-16, 08:12
Sziasztok,
Van új hír a firmware frissítésről?
(nálam a pitot használata óta gond van az fs-el)

voodoo
2015-02-16, 19:39
Készül egy sok szempontból fejlettebb változat, ez egy átmeneti darab. Azért adtuk ki, hogy addig is legyen légsebesség mérés.

Engem is érdekelne hogy kb mikor várható? (ha lesz...) :)

SwissAirplane
2015-02-20, 20:48
Sziasztok!

Bocsi hogy ide irom de nem találtam jobb helyét!
Nem tudni valamit a C4S rendszer rendelhetőségéről? Engem érdekelne egy robot az antennaforgatóval együtt!
Ha valakinek van valami infója légyszi irjon.
Érdeklődtem elvileg az illetékesnél is itt a fórumon de eddig nem kaptam választ!

Előre is köszönöm!

mmormota
2015-02-23, 22:21
Nem tudni valamit a C4S rendszer rendelhetőségéről? Engem érdekelne egy robot az antennaforgatóval együtt!

Privát üzenet nekem. :D
Van készen.

mmormota
2015-02-23, 22:23
Engem is érdekelne hogy kb mikor várható? (ha lesz...) :)

Tesztelni kell, sokat repülni vele, ehhez jó idő szükséges. Sacc/kb. március végére kész lesz.

voodoo
2015-02-24, 00:46
Tesztelni kell, sokat repülni vele, ehhez jó idő szükséges. Sacc/kb. március végére kész lesz.

Ok, köszi, akkor jó tesztelést...!

voodoo
2015-04-21, 20:00
Kipróbáltam nagy sokára a pitot csövet. Nálam vmiért többet mér (sztem legalábbis) mint a gps... Hogy miért arról egyelőre fogalmam sincs. Repülés alatt elvileg 10-15km/h ÉNY-i szél volt, ennek ellenére egyik irányban sem ment gps sebesség alá a légsebesség.
Itt az elhelyezés:
http://kepfeltoltes.hu/150103/IMG_5953_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Következő lépésként fel fogom emelni még pár centit a csövet, hátha az a baj...
Tesztrepülés volt, egyrészt a pitot csövet teszteltem, másrészt a gép emelkedési képességét waypoint módban (Wp2-3 közt 1000m távon emelkedett 100-ról 500 méterre, Wp6-7 közt pedig 1500m távon...),
illetve a visszább írt rendellenes viselkedést kapcsolt rth-ban. Ez utóbbit nem tapasztaltam, bár siklás közben jó párszor ad gázt a robot, annak ellenére hogy Wp5-re is, és a home pontra is magasabban érkezik mint 100m...(siklószög 5fok, lehet kevés...)
https://www.youtube.com/watch?v=4f7xHMul7a8
A minőségért elnézést... :)

bedrock
2015-05-04, 09:42

Van infó, mikorra várható az új fw?

H.krisztián
2015-05-12, 23:43
sziasztok.
összeraktam egy gépet melybe raktam egy itthon lévő szabályzót egy dulsky 40A.
minden fasza.
de a szabályzó kicsi ezért vettem egy
60A-ost.SBEC-est(ez számít)
mielött beraktam volna a szabályzótkilróbáltam egy egyszerű gépben (robot nélküliben )a gázt le kelett trimmelnem -10-re.(nem tudom hogy kell gázállást állítani ha valaki tudja ossza meg velem.)

beraktam a helyére a szabályzót és az istenért sem működik.(pont úgy csinál mint amikor magas a gázállás.)
setup-van beállítom a gázkitéréseket és jó lesz vagy az a baja a robotnak hogy SBec?

H.krisztián
2015-05-12, 23:54
sziasztok.
összeraktam egy gépet melybe raktam egy itthon lévő szabályzót egy dualsky 40A.
minden fasza.
de a szabályzó kicsi ezért vettem egy
60A-ost.SBEC-est(ez számít?)kék hobby kinges.
Mielött beraktam volna a szabályzót kilróbáltam egy egyszerű gépben (robot nélküliben )a gázt le kelett trimmelnem -10-re.(nem tudom hogy kell szabályzón gázállást állítani ha valaki tudja ossza meg velem.)

beraktam a helyére a szabályzót és az istenért sem működik.(pont úgy csinál mint amikor magas volt a gázállás.)
setup-ban beállítom a gázkitéréseket és jó lesz vagy az a baja a robotnak hogy SBec?

Bár ...
még azt megcsináltam hogy a szabályzóból kivetten a piros + vezetéket és egy Ubec-et tettem be amit nem a robotra hanem a vevőm egy szabad csatornájára kötöttem és így sem jó.
akkor marad az hogy be kellene állítanom a szabályzónak a minimum gázt ?vagy a pc programban kell kalibrálnom a gázállást.?mgondolom ennek nincs köze a problémámhoz.

mmormota
2015-05-13, 16:25
Az SBEC még jobb is mint az analóg.
A gáz alapértéket kell beállítani, vagy a szabályozón hogy a normál 1ms-et fogadja el, vagy a rádión beállítani olyan alacsonyat amit már elfogad, és azt átvetetni a robottal (RC settings fül).

H.krisztián
2015-05-13, 20:08
így tettem.a szabályzón a gázt beállítottam s lőn jó lett.
köszönöm

H.krisztián
2015-05-16, 06:34
sziasztok.
ismét egy kérdéssep fordulok hozzátok.
szeretnék a repülőre 2 db kamerát.
egy fix egy pedig brushless gimballon.
E kettő között szeretném váltani a lesugárzott kamera képét.
ilyennel gondoltam megoldani.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=47801

de hogyan.
2tudnátok segíteni?
mert hát ugye az osd miatt az adó is a robotba meg a camera is a robiba van csatlakoztatva.

Ltomi78
2015-05-16, 12:50
Ezt azert olvasd el..mert pont arrol van szo hogy ezzel a bekotessel leeghet a robot..acswitch ben keletkezo foldhirok miatt
http://forum.rcmodell.hu/showthread.php?39450-Kezd%C5%91-k%C3%A9rd%C3%A9sek-FPV-vel-t%C3%A9m%C3%A1ban/page17

voodoo
2015-05-20, 19:10
Hetek óta szívok a pitot csővel, már mindent kipróbáltam, bárhova raktam a gépen, mindig többet mért 10-15km/h-val mint sztem kellene...
Már novemberben feltűnt, distvan52 videójában hogy vmi nem stimmel ezzel a pitot csővel, ezt le is írtam #617 hsz-ben, úgy látszik másnak nem tűnt fel...
Aztán a minap beugrott hogy a pitothoz tartozó elektronika is kiírja a saját kijelzőjén a legutolsó repülésen mért legnagyobb sebességet, ez nálam 62km/h volt, a videót visszanézve az osd-n viszont 74km/h volt a legnagyobb sebesség.
Gondoltam csinálok egy gyors tesztet, pitot cső befog, majd 10-es lépcsőkben 100km/h-ig feltornáztam a sebességet, közben nézve az osdn és a saját kijelzőjén is a sebességet.
Beigazolódott amit gondoltam, ergo a pitot cső pontosan mér, de a c4s vmiért 12-15km/h-val többet ír ki a valójában mért értéktől.
A fejlesztőket kérdezném hogy ezzel lehet-e vmit kezdeni, mert ebben a formában sztem felesleges pitot csövet használni, vissza is rakom a régi fw-t amíg nincs fejlemény ez ügyben...

Két egyéb észrevétel: a 0.811-es firmware vmiért eltolja felfelé az osd feliratokat,
illetve a hozzá tartozó pc program rosszul számolja ki a tervezett útvonal hosszát, az utolsó wp és az első közti távolságot nem számolja bele

Sys-Ak
2015-05-23, 09:50
Szia Voodoo!

Nem tudom nézted-e a légsebességmérő leírását, de gyári alap beállításként a sebességet mérföld/órában írja ki. Persze ez a félreértés 1.6x-os eltérést okozna nyitásból, ennél jóval kevesebbről írtál, lendüljünk is tovább rajta.
Egyébként a szenzor elektronikusan nem a kiszámolt sebességet továbbítja a robotpilótának, hanem egy nyers nyomásértéket (ezért mindegy a sebesség mértékének beállítása) és napokat foglalkoztam azzal, hogy pontosan megállapítsam a szenzorban lévő függvényt ami átszámolja sebességre. A probléma csak annyi volt ezek után, hogy ennek a sebességnek semmi köze nem volt a valósághoz, főleg alacsonyabb sebességeknél (30-40km/h), inkább csak 100km/h fele kezdett használható lenni. Ha jól emlékszem, akkor egyébként 20km/h alatt eleve nem is regisztrált semmit, ami azért gyanúra ad okot. Ezért csináltunk hozzá saját függvényt és automatikus nullázást bekapcsoláskor (a hőmérséklet jelentősen befolyásolja a nullpontot), majd jól elhelyezett pitot csővel, szélcsendben, amennyire alacsonyan csak lehet, több repülésből sikerült belőni a saját függvényt GPS sebességgel összehasonlítva. Itt hozzátenném, hogy bár a föld felett minden értelmes szempontból tökéletes szélcsend volt, 10m magasan már kimutatható szél fújt, ezért kellett nagyon alacsonyan hitelesíteni. Később körülbelül négy szenzorral lett leellenőrizve a korábbi kalibráció és nem láttunk érdemi eltérést. Sajnos elég ritkán adatik meg, hogy ezt lehessen tesztelni és nekünk sincs túl sok légsebesség mérőnk. A következő legjobb dolog a szélcsatorna lenne, de azzal se rendelkezünk.

További megjegyzés, hogy a mérés úgynevezett "indicated airspeed" ami nincs kompenzálva hőmérséklettel, magassággal, állásszöggel stb. A kiírt érték 25°C-on és tengerszint felett kb. 110m-es magasságon fog megegyezni a GPS által mutatott sebességgel abszolút szélcsendben. Eleve a témakör bonyolultabb mint a földhöz képest mérni a sebességet. Ha komolyabban érdekel a téma, akkor javaslom a wikipédiát:
http://en.wikipedia.org/wiki/Indicated_airspeed

Egyébként felmerül a kérdésem, hogy te mivel támasztanád alá azt, hogy a szenzor által kiírt(elvillogtatott) érték pontos? Amennyiben "csak úgy elhiszed" mert mondjuk amerikai cég terméke, akkor sajnálom, én is így kezdtem, de hamar túlléptem rajta.
Vagy hogyan gondolkodsz a témakörben? Szerinted minek van olyan pontossága, hogy lehetőség esetén ahhoz kalibrálnád?
Komolyan mondom, ha van jó ötleted, azt megvalósítom és jutalmul ajánlok egy új robotpilótát érte.

distvan52
2015-05-23, 10:12
Én megvagyok vele elégedve ,csak ujra kell indítani ha bútoláskor belefúj a szél.

voodoo
2015-05-23, 11:28
Szia Sys-Ak!

Először is köszönöm a kimerítő választ, és remélem nem vettétek kötekedésnek amit írtam, nem annak szántam.

A kicsomagolás utáni első dolgom a szenzor átállítása volt km/h-ra, a manualját pedig többsoron átolvastam, még mielőtt megrendeltem volna, ez általában így szokott történni...
Feltételeztem hogy a robotnak nem a kiszámolt sebességet küldi, nyilván akkor egyezne a két érték.
Lehet hogy túl nagyok voltak az elvárásaim, de feltételeztem hogy adott szinten körözve, közel állandó szélsebesség mellett a legnagyobb és a legkisebb légsebesség, és a gps sebesség közti különbségeknek nagyjából egyeznie kellene, föleg 10perc körözést tekintve.(Úgy tudom van olyan robot ami körözéssel kalibrálja a pitot csövet, pontosan ez miatt) Ugyanez vonatkozik a két waypointos oda vissza repülésekre is, ami egyik irányban plusz, annak a másik irányban minuszként kellene jelentkeznie, elvileg.
Ehelyett nálam szembeszélben 15-20km/h val több volt a légsebesség, hátszélben pedig közel azonos.
Arra is gondoltam hogy a bekapcsoláskori kalibráció nem pontos, de ha ekkor a dinamikus porton nyomás van, akkor gondolom magasabb diffnyomás értéket tekint nullának, így a repüléskori érték lefele csalna... javíts ki ha rosszul gondolom. A statikus porton gondolom nem alakulhat ki kalibráláskor szél hatására nyomás, nyilván ezért van körbe furkálva, szintén javíts ki ha nem így van.
Kínosan ügyeltem beépítésnél a cső állásszögére is, figyelembe véve a gép repüléskori állásszögét...
Egyszerüen az a szubjektív érzésem volt mintha a saját kijelzőjén lévő érték felelne meg inkább a valóságnak, mintsem az osd-n lévő.
Ezért csináltam meg szobában is a tesztet, teljes szélmentes helyen, a csövet befogva, egészen 100km/h-ig, és érdekes módon, pont ki is jött a 10-15km/h különbség, amit éreztem.
Egyébként a szenzor manualjában a specifikációnál említ Advanced Temperature Compensation-t, ez nem tudom mi lehet...

Lényeg a lényegben, nem kötekedni akartam, lehet túl precíz vagyok, de akkor ettől a rendszertől ne várjon többet az ember, ezt is elfogadom.

További szép napot!

Üdv

Sys-Ak
2015-05-23, 15:01
Egyáltalán nem veszem kötekedésnek a dolgot.
A statikus porton is változik a nyomás ha légáramlatban van, kisebb lesz benne a nyomás mint a környezeti nyomás.
Ez az "Advanced Temperature Compensation" én se tudom mit jelent. Minden esetre a kijövő nyomás érték 0 sebességnél erősen függ a hőmérséklettől és ezért kellett betenni a programba egy nullázást induláskor. Erre sajnos figyelni kell, bekacsolás után 6 másodpercig nem szabad befogni vagy a szélbe tartani a pitot csövet. Általában ha a földön van a gép és el van fordítva a széltől, esetleg kézzel megpróbálod takarni bekapcsoláskor, akkor nem szokott probléma lenni vele. Kézbe felemelve és szélbe fordítva olyan 10km/h-s szelet már nagyjából tud mérni. Ezt csak azért írom ilyen feltételesen, mert a sebességgel a nyomáskülönbség a csőben négyzetesen növekszik, így kis sebességek mellett pontatlan és ugrál, minél nagyobb a sebesség, annál jobb a pontosság és a zaj is csökken. 50km/h-nál már egészen jó.
Annyi kérdésem lenne, hogy milyen környezeti hőmérséklet mellett tapasztaltad ezt a 10-15km/h különbséget?
Mint írtam, kb. 25°C-nál lesz ez a sebesség valódi sebesség. Ha hidegebb van, nagyobb a levegő sűrűsége és felfele fog eltérni a kijelzett érték a GPS-hez képest.

voodoo
2015-05-23, 16:24
A statikus porton is változik a nyomás ha légáramlatban van, kisebb lesz benne a nyomás mint a környezeti nyomás.

Akkor az megint csak emelné a kalibráláskori diffnyomás értéket, ami szintén lefele csalást eredményezne repülés közben...

A kalibrálásra oda szoktam figyelni, betartva a leírtakat.

Itt hűvösebb volt, kb 16-17 fok, 15kmh ény-i szél:

https://youtu.be/4f7xHMul7a8?t=1074

Ez pedig hétfőn volt, itt meleg volt 28-30 fok körül, 15kmh dk-i szél:

https://youtu.be/Qxz5fbBz6uI

Gyakorlatilag hátszélben repülve egyik esetben sem megy az airspeed a groundspeed alá, ami elég érdekes, főleg úgy hogy széllel szemben 20-25kmh val felette van.

Tudtommal az apm airspeed szenzorának kézi kalibrációja(meg az automata is) pont erről szól, hogy szinten körözésnél a groundspeed átlagának egyeznie kell az airspeed átlagával.

Szerk.:

Megnéztem distvan52 videóját újból, mennyi a légsebesség max/min/átlag, és ugyanez a groundspeednél.

airspeed 53/37/45, gps 53/21/37

nálam első video:

airspeed 65/55/60, gps 57/35/46

második video:

65/50/57.5, gps 56/32/44

Mat
2015-05-31, 21:05
Sziasztok,

egy három méteres vitorlázóba került bele a C4S.
Még nem egészen jó a beállítás az RTL - t nyomva már szépen visszaér (Maximum pitch angle 25-re lecsökkentve) és elkezd fordulni. A fordulóban nem folyamatos körözést ad elő, hanem befordul és aztán visszaegyenesedik, aztán ismét nekivesekedik a fordulónak, és így tovább. Vajon min lenne érdemes módosítani (gyakorlatilag szélcsendben)?
pl. a max bedöntést vegyem vissza? és egyben csökkentsem a Roll compensationt is? - jelenleg 15.

Szívesen várok minden segítséget: Laci

distvan52
2015-06-01, 11:02
Laci először is nézd meg hol áll a horizont vonal a semleges ponthoz viszonyítva manuális állásba vízszintes repülésnél,szerintem ott lessz a bibi.Egyformán kell repülnije manba,stabba.

voodoo
2015-06-01, 11:29
Sziasztok,

egy három méteres vitorlázóba került bele a C4S.
Még nem egészen jó a beállítás az RTL - t nyomva már szépen visszaér (Maximum pitch angle 25-re lecsökkentve) és elkezd fordulni. A fordulóban nem folyamatos körözést ad elő, hanem befordul és aztán visszaegyenesedik, aztán ismét nekivesekedik a fordulónak, és így tovább. Vajon min lenne érdemes módosítani (gyakorlatilag szélcsendben)?
pl. a max bedöntést vegyem vissza? és egyben csökkentsem a Roll compensationt is? - jelenleg 15.

Szívesen várok minden segítséget: Laci

Szia!

Direction error factor 25, nem kevés egy kicsit? Csak ötlet...

Üdv

Mat
2015-06-01, 21:30
Kedves István és voodoo,

sajna nem túl jó felvételre sikeredett,és talán kissé hosszú is. Ráadásul alul van az 5.8GHz-es antenna, ezért a földet érés után elmegy a kép (ez lehet, hogy ezért nem volt túl jó ötlet). A kilenc menetű helical antennás Fatshark szemüvegem - csak úgy simán - volt lerakva, de azért remélem látszik Nektek is a jelenség. Szerintem a "gombóc" (elnézést mmormota a pongyola megnevezésért) valószínű, hogy jó helyen van. A 25-re állítással értem el (distvan52 tanácsára), hogy vissza is jöjjön, amit meg is tesz egyenesen, nem kóvályogva.
A video, remélem műkszik a link.

https://youtu.be/Ej9uP9kMJTc

Ötletek?
Üdv: Laci

mmormota
2015-06-01, 23:21
Waypoint módban állítsd be, ahogy a manualban leírtam. Körözés közben nem lehet megállapítani, hogy mit kellene módosítani.

Mat
2015-06-02, 17:14
a manual 9 -14 pontjait párszor végigjártam. A berepülés után a trimmelések utáni eredményeket újra beállítottam (közép és két szélső helyzet), elmentettem a C4S-be és Fail Safe -t is (a módosult karok alapállapotainak értékeit) a vevőbe. Ezt követően maradt meg ez a jelenség.

Talán az segíthet, hogy csökkentem a siklás szögét -5 ről -3-ra, a magassági korrekciót fordulásnál 10-re, a max. bedöntést pedig 40-re?
... és remélem a legjobbakat...

voodoo
2015-06-03, 19:09
a manual 9 -14 pontjait párszor végigjártam. A berepülés után a trimmelések utáni eredményeket újra beállítottam (közép és két szélső helyzet), elmentettem a C4S-be és Fail Safe -t is (a módosult karok alapállapotainak értékeit) a vevőbe. Ezt követően maradt meg ez a jelenség.

Talán az segíthet, hogy csökkentem a siklás szögét -5 ről -3-ra, a magassági korrekciót fordulásnál 10-re, a max. bedöntést pedig 40-re?
... és remélem a legjobbakat...

Tudom hogy ez nem vigasztal, de visszanéztem pár videómat, és nálam is így csinálja az rth köröket, eddig fel sem tűnt...mondjuk én nem tulajdonítok neki túl nagy jelentőséget...

Mat
2015-06-04, 14:45
Kösz, lehet, hogy megbarátkozok vele. - azért elég bénán néz így ki, a másik modellemmel (HK - breeze) nincs ilyen gond. Próba hét végén ...

RC Zumuld
2015-06-06, 20:29
Halihó,

Adott egy C4S. A gép fő akksija 4s, plusz a videó körnek 3s akku. Egy éve repülöm ezt a konfigot annélkül, hogy hozzá nyúltam volna.
Ma a 2. repülésnél a következőt tapasztaltam: 35% utazó gázzal haladva, gondoltam, emelkedek kicsit. Feltoltam a gázt 50%- ra, amikoris megjelent a képernyőn a "Motor can not start" felirat. Gyorsan haza fordultam. Gáz lehúz, visszatol, ismét a felirat 50% gázállásnál. A helyzet viszont az, hogy a motor szépen ment. Árammérő rendben, feszmérés rendben, motor forog, veszi a gázt, de 50%- nál megjelenik a felirat. Mi lehet ennek az oka?

wilga
2015-06-11, 12:42
Üdv!
Van egy olyan problémám, hogy a Win8.1 -hez nem tudom csatlakoztatni a C4S-t, rádugom a gépre és nem ismeri fel,
a régi gépemen a Win7-nél nem volt semmi gond.
Kipróbáltam mindent, keresett illesztőt, töröltem a portot, a gépről próbáltam frissíteni, de semmi nem sikerült
Nincs hozzá driver, valami illesztőprogram, hogy tudjam használni? Tud nekem segíteni valaki?

mmormota
2015-06-11, 23:13
Feltoltam a gázt 50%- ra, amikoris megjelent a képernyőn a "Motor can not start" felirat. Gyorsan haza fordultam. Gáz lehúz, visszatol, ismét a felirat 50% gázállásnál. A helyzet viszont az, hogy a motor szépen ment. Árammérő rendben, feszmérés rendben, motor forog, veszi a gázt, de 50%- nál megjelenik a felirat. Mi lehet ennek az oka?

A felirat akkor jelenik meg, ha a motor árama 2,5A alatt marad a gázadás ellenére. Rövid időre megjelenhet (bevillanhat) akkor is, ha hirtelen gázadásnál a motor csak pár tized másodperccel később vesz fel nagyobb áramot.
Olyat hogy tartósan kinn van a felirat és a motor árama (ami ki van írva az OSD-n) nagyobb mint 2,5A még sose láttam, elvileg nem szabadna ilyennek előfordulni.

mmormota
2015-06-11, 23:15
Üdv!
Van egy olyan problémám, hogy a Win8.1 -hez nem tudom csatlakoztatni a C4S-t, rádugom a gépre és nem ismeri fel,
a régi gépemen a Win7-nél nem volt semmi gond.

Megnézem, épp van nálam egy tablet Win8-cal.

mmormota
2015-06-12, 14:41
Üdv!

Kipróbáltuk egy Asus gépen Win 8.1-gyel az R5 és R6 verziót, működött. Nem kellett semmiféle drivert telepíteni vagy hasonló.

RC Zumuld
2015-06-12, 15:07
R6???? Ez valami újdonság?

mmormota
2015-06-12, 17:01
R6???? Ez valami újdonság?
Az R5 kiegészítése az antenna forgatónak szóló telemetria jelekkel, melyeket az OSD nem látható soraiba kever be. Csak annak érdekes, aki forgatót használ.

wilga
2015-06-15, 13:37
Kipróbáltuk egy Asus gépen Win 8.1-gyel az R5 és R6 verziót, működött. Nem kellett semmiféle drivert telepíteni vagy hasonló.

Köszönöm!
Nekem R5-ös van és eljutottam oda, hogy érzékeli és csatlakozik, de ha csak rádugom az akkut úgy működik, ha lehúzom akkor ledobja.
Ez így normális? Úgy emlékszem mintha akku nélkül is ment volna. Vagy nem?
Viszont van egy problémám a robottal, amit nem tudom, hogy mi okozza és szeretnék segítséget kérni.
Kérdés, hogy a fejlesztők közül ki segítene nekem!?

A gépet mindig checklist szerint szerelem és élesítem be, amit a fejemben futtatok le.
Eddig gond nélkül repült és működött és túl sokat nem is kellet dugdosnom a laptora, a beállítási mintákat innen szedtem le kisebb módosításokkal.
A gond az, hogy az egyik alkalommal ment a robot és tette a dolgát, a következő használatkor meg már nem.
Az ellenőrzés során stab mód és a többiben is amit a robot vezérel, irreális állásba teszi a kormányokat és nem lehet a kormánylapokat mozgatni, egyedül a manuálba mozgathatóak. Most, hogy rádugtam és ezért is szerettem volna ránézni, hogy mi van, akkor az IMU szenzornál nézve érzékeli a mozgást és úgy csinálja ahogy kell.
Viszont, a rövid tesztelgetés után rápróbáltam a gázra és egyik módban sem tudtam felpörgetni a motort, mikor kézzel megnéztem a szabályzót,
akkor éreztem, hogy felmelegedett, közel állt ahhoz, hogy forró. Megnéztem a GPS-t is és az is meleg volt, de nem jelentős.
A gép repülés közben 50-60%-on 6-7A-t eszik, így nincs túlterhelve a szabályzó, mert az egy Mystery 40A-os.
Igazából nem értem, mert egyik alkalommal gond nélkül működött és a másik reptekor, meg használhatatlanná vált, el sem lehetett így küldeni.
A fejlesztők közül kérdezem, hogy mi lehet a baj, hogy ki érne rá és tudna vele foglalkozni !?
Mint írtam a az indítási ceremónia és az összecsomagolás mindig ugyan az, mert megvannak a veszélyei és nem szeretném félváról venni.
Az , hogy esetleg valamit rosszul dugtam volna össze kizárt, eleve a csatlakozók is úgy vannak kialakítva, hogy lehetetlen.
Szeretném, ha valamilyen módon lehetőség lenne arra, hogy orvosolnánk a problémát.
Egy videót vágtam össze, hogy a stab mód mit csinál, bár tudom ez nem ad rálátást a probléma okára .
https://www.youtube.com/watch?v=zE52ZBhbmMQ

mmormota
2015-06-15, 16:43
Szeretném, ha valamilyen módon lehetőség lenne arra, hogy orvosolnánk a problémát.

Hozd el, megnézzük. Skype-on egyeztethetünk időpontot.

Ltomi78
2015-07-14, 21:19
Ez a lost model cucc gps rol.olvassa be a koordinatakat..
Mav linkel is kompatibilis akkor vhogy igy mukodne a c4s gps erol http://tbeacon.org/?page=13&language=en
?

Mat
2015-08-30, 10:59
Sziasztok,

ha azt szeretném, hogy a csűrők kisebb mértékben térjenek ki, akkor a beállításnál a két szélső helyzetből ha mondjuk vissza veszek "70"-et, az javíthat rajta?

mmormota
2015-08-30, 13:01
Nem mindegy, miért szeretnéd ezt.
Az alapszabály az, hogy a robot akkor fogja jól vezetni a gépet, ha manual módban (robot nélkül) is jól vezethető.

- Ha manual módban is túl nagynak érzed a kitéréseket, mechanikusan vedd vissza (a szervókarok vagy himbák hosszának változtatásával).
Ha ez valami miatt nem megoldható, akkor a rádión az EPA beállításával vedd vissza addig, amíg kényelmesen vezethetőnek érzed manual módban a gépet, és ezt vetesd át szabályosan az RC Settings-ben.

- Ha manual módban jól vezethető, de úgy véled a robot nem jól vezeti a gépet, akkor nem az RC Settings-et hanem egyéb beállításokat kell módosítani aszerint hogy mi a konkrét probléma.

Mat
2015-08-30, 19:37
Szia,

ok, azt hiszem teljesen igazad van. Inkább majd szóban (Skype) elmesélem, mit is szeretnék pontosan.

voodoo
2015-09-13, 14:33
Sziasztok

Olyan problémám lenne, hogy eltünt a robotból a 6-os csatorna kimenete. PPM bemenettel használnám orange lrs vevőről, és a 6-os csatornára terveztem tenni egy csipógót, (ahogy a 2.4-es irányítással is használtam, csak ott a vevőre volt kötve)
Az a poén, hogy kb egy hónapja, mikor próbára összedugdostam nagyjából a rendszert, még tuti hogy működött, igaz hogy vmiért a c4s a 3-as bemenetre tette a 6-os csatornát (elvileg a kettesre kellene), de működött akár csipogót kötöttem rá, akár szervót...

Most hogy véglegesre összeépítettem, nem jön ki semmi a 3-as bemeneten, szervót ráköteve kézzel forgatható a szervó, csak bekapcsoláskor ugrik egyet.

A c4s programjában az rc settings fülön a 6-os csatornát kiválasztva szépen változik az érték ahogy kapcsolgatom a rádión, tehát látja a robot, csak nem adja ki a bemeneten...

Fw update és set defaults megvolt... 803-as fw egyébként...

Ötlet?

RC Zumuld
2015-09-13, 20:25
Nem megbántásiból, de szerintem amit leírtál az totál zagyvaság. (nem megsértődni)
Vevő CPPM kimenetét összekötöd a robottal (= 1db kábel). A robotnak nincs is 6 szervó kimenete csak 5. Tehát ha te csipogót akarsz rákötni a vevőre, akkor azt nem a robot kimenetére kell kötnöd, hanem direktbe az rc vevőd 6- os csatornájára. Amit meg szerintem Te kapcsolgatsz a GUI- ban az a FS fül...
A leírásban érthetőbben van minden leírva.

voodoo
2015-09-13, 22:11
Nem megbántásiból, de szerintem amit leírtál az totál zagyvaság. (nem megsértődni)
Vevő CPPM kimenetét összekötöd a robottal (= 1db kábel). A robotnak nincs is 6 szervó kimenete csak 5. Tehát ha te csipogót akarsz rákötni a vevőre, akkor azt nem a robot kimenetére kell kötnöd, hanem direktbe az rc vevőd 6- os csatornájára. Amit meg szerintem Te kapcsolgatsz a GUI- ban az a FS fül...
A leírásban érthetőbben van minden leírva.

Nem sértődöm meg, inkább idézek neked a c4s manuáljából 2 mondatot:

"A robot 5 RC bemenettel (RC input) és 5 RC kimenettel (RC output) rendelkezik.
Lehetőség van PPM bemenet használatára (a PC programmal aktiválható), ez esetben további 4 RC
kimenet jön létre, a 2,3,4,5 bemenetek átalakulnak 6,7,8,9 kimenetté."

Úgy látszik veled ellentétben én átolvastam párszor a manualt, egyébként is írtam, hogy pár hete működött már...

Amit kapcsolgattam az egy kapcsoló volt a rádión, ami a 6-os csatornára van rakva 1100us és 1900us értékre, ez a robot gui-ban az rc settings fülön a servo settings résznél a 6-os csatornát kiválasztva látszik is...

Azért köszi...

RC Zumuld
2015-09-14, 08:29
Ebben az esetben elnézésedet kérem! :( Ez felett tényleg átsiklottam.

voodoo
2015-09-14, 20:35
Ebben az esetben elnézésedet kérem! :( Ez felett tényleg átsiklottam.

Semmi gond...

Viszont rájöttem hogy miért működött pár hete a dolog: azért mert akkor még a 811b fw volt rajta. Visszaraktam a 811b-t, és azzal mennek a kimenetté alakult bemenetek, viszont a 803b-vel és a 801b-vel nem...nálam legalábbis...
Úgyhogy marad a másik verzió, hogy átkötöm a vevőre, amíg lesz új pitot csöves fw (ha lesz egyáltalán) de mindenesetre érdekes hogy nem működik...
Kíváncsi lennék másnál hogy van?...

Üdv

Mat
2015-09-16, 21:50
Sziasztok,
második körben, mivel az elsőnek adtam 12V-ot és az így elfüstölt kb két hete (a kapott adatlapon 12V-ot írtak le), ismét megpróbáltam a C4S-t és ezt a kamerát összehozni, ami nem jön össze!

A tesztnél és a modellben is immersion 600mW/5.8GHz -es az adó.

A kamera:
http://www.banggood.com/600TVL-8_0MP-14-2_8mm-CMOS-FPV-170-Degree-Wide-Anlge-Lens-Camera-PALNTSC-p-984345.html

A C4S nélküli teszt (az adó épp lelóg a képről):
http://kepfeltoltes.hu/thumb/150916/20150916_213022_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/150916/20150916_213022_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
http://kepfeltoltes.hu/thumb/150916/20150916_213027_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/150916/20150916_213027_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

C4S - modellben tesztje:
http://kepfeltoltes.hu/thumb/150916/20150916_204447_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/150916/20150916_204447_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
http://kepfeltoltes.hu/thumb/150916/20150916_204418_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/150916/20150916_204418_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Utána ismét kipróbálva, visszatéve a C4S nélküli teszt áramkörbe működik tökéletesen.

A C4S - teszt másik kamerával:
http://kepfeltoltes.hu/thumb/150916/20150916_204610_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/150916/20150916_204610_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
http://kepfeltoltes.hu/thumb/150916/20150916_204615_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/150916/20150916_204615_1__www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
A kipróbált kamera:
http://priceinchina.net/buy_800tvl_cmos_960h_exview_camera_20v_8mm_wide_an lge_lens_fpv_banggood_576S0AB

Vajon mit lehetne tenni, hogy az első - nekem jobban megfelelő első kamera is működni kezdjen?

Üdv. Laci
Tel: +36 20 3332262

mmormota
2015-09-18, 17:03
Vajon mit lehetne tenni, hogy az első - nekem jobban megfelelő első kamera is működni kezdjen?

Egy 130 Ohm-os ellenállást köss rá párhuzamosan a kamera kimenetére (egyik vége a Gnd fekete drótra, másik vége a video sárga drótra), így már működni fog, ki is próbáltam egy ugyanolyan kamerával.

Mat
2015-09-18, 22:31
Szia,

kösz szépen, szuperul működik!

Ltomi78
2015-10-26, 16:26
https://youtu.be/5CBwou7zJv0
A C4s pid jeibol visszab kellet venni roll menten...35 re vittem le a P t..mert stab modban inogot kicsit.
Meg mindig sok.
Viszont mar korabbi gepeimnel is észrevettem hiaba engedek max roll angle re akár 50 fokot alig engedi fordulni..egy delta szarnnyu jet féle gépnél mint a Skipper Xl mekkora szoget engedhetek?
De foleg az a gondom mintha a c4s 50 foknal is csak 35 ot engende stab módban...tapasztalt valaki ilyet?
Persze lehet volt az 45 fok is csak 95 km/h nel nem veszi eleg szűken!
Milyen max anglet javasoltok Roll-ra és hogy állítsak a PID ken hogy ne inoghon jobbra balra a gép, kell a P értéken kívűl esetleg a D -hez is nyúlni mert az I az 0-n van asszem.?

Mat
2016-01-01, 15:49
Sziasztok,
mivel a jézuska hozott egy Bixler3-t, ezért a pluszban kb. egy éve megvett C4S-t rakom bele.

a "Set Plane Level" - megnyomása után - beállítja ugyan a modellt, de kiírja, hogy "Level difference too big!"

a modellben szerintem teljesen jól van belerakva.
http://kepfeltoltes.hu/thumb/160101/20160101_123619_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/160101/20160101_123619_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)
Ne foglalkozzak vele, vagy van valami teendőm?

B.U.É.K : Laci

mmormota
2016-01-03, 00:49
a "Set Plane Level" - megnyomása után - beállítja ugyan a modellt, de kiírja, hogy "Level difference too big!"

Ezt akkor írja ki, ha túlzottan eltér a vízszintestől a C4S helyzete mikor megnyomod a gombot.
A C4S akkor van helyesen beépítve a gépbe, ha a repülőgép normál repülési helyzetében éppen vízszintes. A "Set plane level" gomb arra szolgál, hogy kis eltéréseket ne kelljen nehézkesen, mechanikusan állítgatni. Vagyis a gomb megnyomása előtt a gépet abba a helyzetbe kell hozni ami szerinted a gép normál repülési helyzete, és így megnyomni. Ha viszont egy adott értéknél jobban eltér a vízszintestől ilyenkor a C4S állása, akkor szól hogy jobb lenne mechanikusan is rendbe hozni.
Nehogy félreértés legyen, inkább még jobban körülírom:
- nem a gép hossztengelyével kell párhuzamosra szerelni a C4S-t, hanem akkor legyen vízszintesen ha a gép a normál repülési helyzetében van
- a gépet a normál repülési helyzetébe kell hozni (és ha jól van beépítve, akkor ebben a helyzetben éppen vízszines a C4S), és így, ebben a helyzetben kell megnyomni a "Set plane level" gombot

A kép alapján nehéz biztosat mondani, de nekem úgy tűnik, hogy a C4S a gép hossztengelyével párhuzamos, a gép orra pedig meg van emelve a kis állvánnyal, emiatt a C4S hátrafelé lejtős helyzetbe került. Ha azt gondolod hogy ez az emelt orrú helyzet ennek a gépnek a normál repülési állásszöge, akkor a C4S-t úgy építsd be, hogy ebben az emelt orrú helyzetben legyen vízszintes.

Ha úgy gondolod, hogy a C4S közel vízszintes és mégis ezt írja ki, akkor a következő a teendő.
- nézd meg, hagyja-e magát, ha vízszintes asztallapra helyezve (gépből kiszedve) nyomod meg a gombot. (ügyelj arra, hogy a bekapcsolást követő másodpercekben ne mozgasd a C4S-t, mert ilyenkor kalibrálja a girókat)
- ha így minden rendben, akkor a beépítés szöge nem megfelelő
- ha így sem hagyja magát, akkor csinálj firmware upgrade-t, és nyomd meg a "set defaults" gombot, majd végezd el újra a fenti tesztet
- ha esetleg így sem jó akkor valami hiba van, meg kell néznünk

Mat
2016-01-03, 15:55
Szia,

kösz szépen a választ, végig próbálom amit írtál. Mondjuk kivenni és visszarakni nem lesz olyan könnyű. Eredetileg azért raktam bele így, mert ebben a helyzetben a C4S alja éppen párhuzamos - a törzzsel és így ugyan olyan a síkja mint az aksinak.

A firmware-t frissítettem 801 - ről 803-ra, ugyan az a válasza. Az "IMU" fülön a modell képét nézve szépen, megfelelően mozog ha mozgatom, ki és bekapcsolás után megmaradnak az alapbeállítások, Stab üzemmódban szépen korrigál. V.színű megpróbálom így élesben. Ha ok, akkor marad...

Bocs, nem biztos, hogy van jelentősége, csak kíváncsiskodnék: Az "IMU" fülnél lévő jobb és baloldali "Range" értékek (jelenleg mindegyik 12) miért változtathatók, mit jelentenek?

mmormota
2016-01-03, 18:28
Bocs, nem biztos, hogy van jelentősége, csak kíváncsiskodnék: Az "IMU" fülnél lévő jobb és baloldali "Range" értékek (jelenleg mindegyik 12) miért változtathatók, mit jelentenek?

A grafikonok függőleges tengelyének skálázása. Csak megjelenítés, nem hat a robotra.

Mat
2016-01-07, 20:56
Sziasztok,

egy Thomas Scherrer 433 MHz-es vevővel van összekapcsolva a C4S. Az RSSI -beállításával tipródok. A vevő RSSI -jét a középső analóg vezetékre kötöttem rá (csak egy vezetékkel).
A "System settings" -nél, az utolsó előtti sornál a "Raw" érték bekapcsolt állapotban 601, Az adó kikapcsolt állapotánál pedig 330 körüli. Mekkorára kell(ene) beállítani, hogy ne csak vagy nullát, vagy 100-at lássak a képernyőn (a multiplier -0.84 körül vált át 100 -ről 0-ra)? Vagy valamit teljesen elbénázok?
Esetleg - mivel még nem repítettem ezt a típust - a többi beállításon érdemes/hol állítani még?

Mat
2016-01-08, 21:56
... egyébként pedig a fail safe működik, úgyhogy le van ....... az RSSI! Pipa bejelölést visszavesz és használ.

u.i.: azért reménykedtem .......

mmormota
2016-01-11, 00:39
Megnézem.

Mat
2016-01-11, 18:36
Szia,

köszönöm, hogy utána nézel - közben a következőkre jutottunk:

A Thomas Scherrer vevőmből rendes analóg jel jön ki (szkóppal ellenőrizve), ami 1,95V max, és 1.01- 1.05V közötti az adó kikapcsolt állapotában.

distvan52 -nek hála, az ő vevője is kb. 1V-os tartományban változó feszültséget ad, úgyhogy a multiplexer értéket 0,0090 -re állítottam először én is. Az offsetet pedig - előjellel arra az értékre. mint amit a Raw mutat kikapcsolt adónál (-320 körülire). És láss csodát, úgy néz ki, hogy el kezdett működni jól! Ez után a multiplexert addig csökkentettem, amíg még éppen 100 -volt a value.

A hangolás végén az eredmény:0,0060 a multiplexer értéke; -335 az offset.

Köszönet distvan52-nek, Üdv: Laci

pumuklis
2016-06-18, 17:09
Ezt a szervót tudja rendesen működtetni a C4S?
http://www.banggood.com/EMAX-ES3352-Servo-Ultra-thin-Steering-Gear-Emax-Servo-p-940118.html
Vagy csak analóg szervóval működik?

voodoo
2016-09-19, 17:54
Ha útvonalrepülés közben folyamatosan kb 200m-rel balra az útvonal mellett repül a gép (oda-vissza, tehát nem oldalszél miatt), azt okozhatja asszimetrikus légellenállás a gépen, vagy enyhe súlypont eltolódás balra?
Ugyanezek okozhatják azt a jelenséget, hogy körözésnél a gép éles balra és jobbra döntésekkel halad a körív mentén, szélcsendben is?
Ha igen, mit csináljak? Trimmeljek picit jobbra a csűrőn (fx61 csupa), és mentsem a robotba?
Régen nem így repült, és azóta egy 1.3-as videóadó került ki a szárny és törzs találkozásához bal oldalt, málnakeverővel, ennek a légellenállása okozhat ilyen jelenséget?

Üdv

mmormota
2016-09-20, 01:27
A robot a waypoint-ot célozza meg, nem kötődik semmi módon a waypointokat összekötő vonalhoz. Emiatt nem értelmezhető az, hogy "folyamatosan kb 200m-rel balra az útvonal mellett repül". Akárhol lehet a gép, csak a következő waypoint felé kell repülnie.
Egy 1.3-as cloverleaf-nek már elég jelentős a légellenállása, középre kellene tenni szimmetrikusan. Egy oldalazó csupa elég hülyén tud viselkedni.

Ha az a gyanúd hogy húz valamelyik irányba, akkor a következőket célszerű megnézni:
- ha a szárnyak vízszintben vannak (asztalon vagy kézben tartva), a műhorizont is vízszintes-e?
- stab módban, oldal és csűrő középen, egyenesen repül-e?
- "négyzet átlókkal" pályát megadva nagyjából egyforma íven veszi-e a bal- és jobbkanyarokat?

Ha nagyon megy jobbra-balra körözésnél, akkor a "Direction error factor"-t kell csökkenteni. Ellenőrizni kell azonban útvonalrepüléssel (négyzet átlókkal) hogy kellően fordulékony maradt-e.

voodoo
2016-09-20, 19:25
Valszeg oldalazva repül, a wp nyíl ugyanis enyhén jobbra áll folyamatosan.

Szerintem a furcsa körözést is emiatt csinálhatja, régi videókon szépen ment körbe ugyanezzel a Direction error factor-al...

Köszi

Mat
2016-10-30, 19:26
Szia,
a C4S-em videokamerájának a jele egyszer csak elkezdett furcsán viselkedni, aztán a számítógépre dugva is elég furcsán viselkedik (előtte remekül működött mindig).
A jelenség:
https://youtu.be/HUUOZE5ZcAE
https://youtu.be/Ump4WH5NzD0

Van valami Ötlet, mi is lenne a teendő vele?

mmormota
2016-10-30, 23:06
Két egymástól független dolognak látszik. Ami esetleg összekötheti őket, az tápfeszültség hiba.
A szétesett kép mintha a videoátvitelben keletkezett torzulás lenne, amit sok minden okozhat.
A gyro jel összevissza ugrálása egy másik, ettől talán független hiba, eddig nem láttam ilyet.
Ha elhozod (géppel, videó vevővel együtt kellene), megnézem.

Bund
2016-12-19, 12:35
Sziasztok. Mobius 2 kamerám van. Csatlakoztattam C4s-hez de azt írja ki "no camera". Bárhogy állítom ugyan ez a gond. Ha a ccd kamerát teszem fel avval rendesen megy. Mi lehet a gond? Ha simán az adóra kötöm a kamerát működik rendesen.

mmormota
2016-12-20, 22:36
Megnézem a héten, nálam is előjön-e ez a hiba.

Mat
2017-04-23, 10:49
Szia,
a C4S-em videokamerájának a jele egyszer csak elkezdett furcsán viselkedni, aztán a számítógépre dugva is elég furcsán viselkedik (előtte remekül működött mindig).
A jelenség:
https://youtu.be/HUUOZE5ZcAE
https://youtu.be/Ump4WH5NzD0

Van valami Ötlet, mi is lenne a teendő vele?

Köszönet mmormotának, hogy önzetlenül átnézte a C4S-t és így mégsem cseréltem le.

Volt egy kis időm és ismét elmolyoltam vele. Nem vele volt gond, hanem az immersion 600mW-os adóval (pedig rendes hűtést is kapott)! Miután kicseréltem (és elfelejtettem ezt az egyébként nem túl olcsó típust) egy foxeer adóra, gyönyörű, kristálytiszta lett a kép!

csomy
2017-05-18, 21:44
Sziasztok!

Újra kezdenék a robottal, egy nagy Styroman Twinstarral. Minden egyben van, elérkeztem a finom beállításokhoz.
Szeretném tudni, hogy a P I és D tagokat milyen gondolatmenet mentén érdemes beállítani. Az elmúlt órát egy jó leírás után kutatva töltöttem, de nem lettem okosabb.
Addig ok, hogy a P az a kitérés nagyságát adja meg, de mit csinál a többi?
A robot vásárlásakor az I és a D is nullán voltak az előző usernél. Ha elemelem nulláról az I-t, akkor lassít a szervókon. Nekem pont gyorsabbra kéne venni, hogy feszesebb legyen a gép, ha már komoly szervók vannak benne. Mit érdemes megadni I limitnek?
Szóval nem rejtőzik valahol egy jó beállítási útmutató? Kijöttem a gyakorlatból.

üdv.

Sys-Ak
2017-05-22, 22:55
Szia!
Ezt a videót javaslom a PID kontrollerek megértéséhez:
https://www.youtube.com/watch?v=0vqWyramGy8
Persze multikopterrel magyarázza, de repülőnél is ugyan ez a helyzet.
Azt tenném még hozzá, hogy bólintásra nem javaslom az I-tag beállítását. Így persze nem lesz tökéletes a magasságtartás, de legalább tud érvényesülni a repülőgép aerodinamikája és kisebb sebességnél le tudja engedni az orrát átesés helyett.
Az esetek túlnyomó többségében elég csak a P-t beállítani, ha gyorsabb a szervó, akkor magasabb P értéket is elbír gerjedés nélkül a rendszer.

distvan52
2017-08-02, 09:13
Szevasztok A gogle eart nem jelenik meg a VP beállító oldalon ,tudtok-e valami tanácsot adni.

Peck
2017-08-02, 09:25
Szia!
Sajnos a google megszüntette ezt a részét a Google Earthnek:
https://maps-apis.googleblog.com/2014/12/announcing-deprecation-of-google-earth.html

csomy
2017-08-02, 10:28
Próbáld meg a beállításoknál bekapcsolni a directX-et.

stuncii
2018-02-07, 19:48
sziasztok Most került Hozzám egy ilyen kis ékszer doboz, és lett bennem egy kevés kérdés jó nem kevés :)
első a A 3 csatorna (gázkar) nem megy Át a roboton vagyis Minden funkció működik csak gázt nem tudok adni.
Másik kérdés hogyan tudok a Távrol modokat váltani mivel csak egy csatorna maradt

stuncii
2018-02-07, 19:54
Vagy egy magyar nyelvű használati utasítást hol tudnák szerezni ??

RC Zumuld
2018-02-07, 19:59
http://c4s.uw.hu/
Sok kellemetlenségtől óvod meg magad ha elolvasod...

Peck
2018-02-07, 20:01
Magyar nyelvű manual:
http://c4s.uw.hu/m15.pdf

A gázkarnak szerintem a GPS lock után mennie kellene.
A módoknak elég 1 csatorna, a manualban le van írva hogyan kéne beállítani a csatornát.

stuncii
2018-02-07, 20:04
HUUUUUUUU Köszönöm a rettentő gyors választ :) ezt kerestem :)

stuncii
2018-02-08, 08:56
https://drive.google.com/open?id=11wCX5Gow_J5mw6--DexycAp7VcSaNiPe
szerintetek miért nem lát műholdat ?? tetötérbe Ablakon kivül van az antenna A robot meg csak usb röl kap tápot

mmormota
2018-02-08, 16:57
https://drive.google.com/open?id=11wCX5Gow_J5mw6--DexycAp7VcSaNiPe
szerintetek miért nem lát műholdat ?? tetötérbe Ablakon kivül van az antenna A robot meg csak usb röl kap tápot

USB-ről csak a processzor kap tápot, a GPS nem. 5V-ot kell kötni valamelyik szervo csatlakozóra.

voodoo
2018-02-08, 17:32
Nekem ment usbről a gps is...

mmormota
2018-02-09, 00:21
Nekem ment usbről a gps is...

Igazad van, rosszul emlékeztem.

mmormota
2018-02-09, 00:29
A hozzá adott GPS-t használod? (akkor biztos nincs elkötés)
Mit csinál a kék Led?

Kék: a GPS állapotát jelzi. Ha nem ég, nincs GPS csatlakoztatva vagy nem kommunikál a GPS. Ha villog, a GPS kommunikál, de nem fog elegendő (5 vagy több) műholdat. Ha folyamatosan ég, akkor veszi a műholdakat és adja a pozíciót.

stuncii
2018-02-09, 17:56
Igen az eredeti GPS használom. Eljutottam odáig hogy A kék LED Folyamatosan világit. Mondjuk 01:15 perc alatt állt fel a rendszer. Lehet eddig nem voltam annyira türelmes. De a Szoftverbe továbbra se mutassa a GPS kapcsolatot, Vagy az nem annyira életbevágó ?

mmormota
2018-02-11, 12:10
AZ OSD mutatja holdak számát.

stuncii
2018-06-27, 21:32
Volna egy kérdésem, a rádión minden irány megfelelően működik, de mikor át kapcsolom stabilizált üzem módba a rögtön meg fordul minden irány, ezt az irányt hol tudom meg fordítani a robotba ??

mmormota
2018-06-27, 23:47
Volna egy kérdésem, a rádión minden irány megfelelően működik, de mikor át kapcsolom stabilizált üzem módba a rögtön meg fordul minden irány, ezt az irányt hol tudom meg fordítani a robotba ??

A manual 7. és 8. pontjában leírtakat végezd el.

stuncii
2018-06-28, 16:15
A csűrőnél helyre álltak az irányok
De a magasságinál nem :(

stuncii
2018-06-28, 16:47
Meg oldódott eben az esetben ha a rádión meg fordítottad a szervó irányt akkor az s betűket is fordított irányba kel meg nyomni
vagyis a kék vonal hiába tér ki balra neked akkor is a jobb oldali s betűt kel meg nyomni :)

csomy
2019-05-06, 11:44
Eltűnt a HSZem... fene sem érti.

Szóval.
Hogy kalibrálja az egyszeri C4S felhasználó a robothoz csatlakoztatott légsebesség mérőt? Ok, hogy 0-3,3 V a mérési tartomány, de honnan tudja, hogy a szenzorom ehhez a feszültség értékekhez milyen sebesség értékeket rendel?

distvan52
2019-05-06, 15:32
Digitálisan csatlakozik.

csomy
2019-05-07, 05:19
Nem az analóg lábra kell kötni? A manual azt irja.
Pontosan milyen szenzor kell hozzá?

voodoo
2019-05-07, 08:19
#584 hsz.

EagleTree pitot kell hozzá...

csomy
2019-05-07, 12:45
Köszi