PDA

Teljes verzió megtekintése : Beállítással kapcsolatos kérdések

oldal : [1] 2 3

mmormota
2011-12-05, 20:50
Ide várjuk a C4S robot beállítása, használata során felmerült kérdéseket. ;)

FunFactory
2011-12-05, 21:39
Szia.

Azt szeretném megtudni hogy a robot a hideginditásakor talált gps kordinátákat eltárolja a home pozicióhoz és egy előre beállított magaságon vissza talál-e, vagy minden helyszínen ahol használni szeretném mindig laptopal nekem kell beállítani. Jelenleg egy Easy Gliderem van alap motorral, igen gyenge szegény max emelkedési sebbeséget tudok állítani, illetve ehez a géphez megfelelő a robot? Robbanos repcsibe nem ajánlott, azt olvastam, van e valami amire figyelni kell brushless vagy kefés motor esetén? Pl zavarszürés, szabályzó távolság ilyesmi.

Válaszokat előre is köszönöm.

Üdv:FF

Peck
2011-12-05, 22:10
Start előtt meg kell várni, amíg a GPS elegendő műholdat lát és automatikusan felveszi a starthely koordinátáit.
A robotban be lehet állítani a max emelkedési szöget, de biztonságosabb ha van 1 kis tartalék a motorban, ha menteni kell.
A motornál inkább az számít, hogy ne vigye át a rezgéseket a robotba, mert megzavarja az IMUt.

Sys-Ak
2011-12-05, 22:14
A holmi minden indulásnál automatikusan megjegyzi a kiindulópont helyét és magasságát, a Return to Home mindíg oda viszi vissza. A "mindennapi" repüléshez nem lesz szükség laptopra.
Az nem baj ha gyenge a repülő, ez az átlagos beállításokhoz képest csak annyit jelent, hogy vélhetően növelni kell a cirkáláshoz szükséges gázt és csökkenteni kell a maximális emelkedési szöget.
A motor fajtája igazából mindegy, a szabályzó BEC-je fontos hogy minél jobb legyen, hiszen a robot és az esetleges 5V-os kamera, videóadó is onnan kapja a tápellátását. Egy ferrit gyűrű a szabályzó kábelére nem árthat. Maga a robotpilóta olyan 120mA-el terheli pluszban a BEC-et.

FunFactory
2011-12-05, 23:18
Köszönöm a gyors válaszokat, közben a használati utasítást is átolvastam. Egy kérdés még nyitott maradt számomra.
MX12 távom van és a csürőt két csatornáról használom asszimetrikus kitéréssel, ha nincs a roboton több bemenet akkor gondolom a két csürő kimenet párhuzamos igy a jelenlegi kitéréseket nem fogom tudni használni, vagy van erre valami mód?

Sys-Ak
2011-12-05, 23:29
Valóban csak egy csűrővezérlés van. Ha mindenképp differenciál csűrőt szeretnél, azt mechanikusan kell megcsinálni.

Ltomi78
2011-12-06, 10:03
Sziasztok!

Lehet naiv kérdés, de a robothoz tartozik valamilyen current sennsor az áramfelvétel és fő akkufeszültség méréséhez? (erre nem jöttem rá a használatiból) Nem egyértelmű nekem mi az amit kapok a robottal együtt. Tehát a GPS-en kívű, jár hozzá kábel és feszültség mérő sensor vagy ezt külön kell beszerezni?

Köszönöm

Daine
2011-12-06, 12:52
Sziasztok!

Olvasva a manuált és a robot beszerelésénél repülőbe idézem:

"Ezért a robotot úgy
kell beépíteni, hogy normál vízszintes repülési helyzetben levő gépen a robot alsó lapja is
legyen vízszintes"

Ezt egy Easy Star esetében hogy tudom kivitelezni?
Esetleg a súlypontnál fellógatom,vagy elég a földön a vízszintes?

mmormota
2011-12-06, 17:30

A gép hossztengelyével legyen párhuzamos, ilyen beállítással biztosan jól fog repülni.

Később esetleg lehet finomítani. Akkor tökéletes a beállítása, ha a gép szinten repülése közben a műhorizont és a semleges helyzetet jelző kis kör fedésben van. Egy kis eltérés semmi gondot nem okoz, de ha valaki szeretné teljesen precízen beállítani, akkor ez a módja.

Ltomi78
2011-12-06, 17:46
Sziasztok!

Lehet naiv kérdés, de a robothoz tartozik valamilyen current sennsor az áramfelvétel és fő akkufeszültség méréséhez? (erre nem jöttem rá a használatiból) Nem egyértelmű nekem mi az amit kapok a robottal együtt. Tehát a GPS-en kívű, jár hozzá kábel és feszültség mérő sensor vagy ezt külön kell beszerezni?

Köszönöm

??? :o

Daine
2011-12-06, 17:50

A gép hossztengelyével legyen párhuzamos, ilyen beállítással biztosan jól fog repülni.

Később esetleg lehet finomítani. Akkor tökéletes a beállítása, ha a gép szinten repülése közben a műhorizont és a semleges helyzetet jelző kis kör fedésben van. Egy kis eltérés semmi gondot nem okoz, de ha valaki szeretné teljesen precízen beállítani, akkor ez a módja.

Rendben!
Köszi!

mmormota
2011-12-06, 17:57
a robothoz tartozik valamilyen current sennsor az áramfelvétel és fő akkufeszültség méréséhez?

A méréshez szükséges elektronika be van építve a robotba, a bekötéshez szükséges kábelt tartozékként adjuk.

A pontos bekötését képekkel még ma felteszem a fórumra, és a gépkönyvbe is beteszem. Ez egy 3 eres szervó csatlakozós drót, egyik ér megy a szabályozón levő akku csatlakozó pluszra, másik a csatlakozó minuszra, a harmadik a minusz érre csak kb. 5 centiméterrel közelebb a szabályozóhoz. A robotba épített elektronika ezen a néhány cm-es szakaszon méri az áram hatására eső feszültséget, így mér áramot. A dolog előnye, hogy így elmarad a kis panel a dupla csatlakozókkal, egy útban levő kütyüvel kevesebb a gépben... ;)

Ha esetleg valaki jobban szeretné a hagyományos csatlakozós adaptert, elkészítjük azt is a megadott csatlakozó típushoz.
Nem lesz különösebben bonyolult darab, két csatlakozó egymáshoz forrasztva, közte 5 cm huzal. ;D

Ltomi78
2011-12-06, 18:04
Kiváló köszönöm:)
én megvagyok a külső sensor nélkül, a régivel eleget szívtam.
várom a képeket a lehetséges bekötésekről.

köszi :D

a robothoz tartozik valamilyen current sennsor az áramfelvétel és fő akkufeszültség méréséhez?

A méréshez szükséges elektronika be van építve a robotba, a bekötéshez szükséges kábelt tartozékként adjuk.

A pontos bekötését képekkel még ma felteszem a fórumra, és a gépkönyvbe is beteszem. Ez egy 3 eres szervó csatlakozós drót, egyik ér megy a szabályozón levő akku csatlakozó pluszra, másik a csatlakozó minuszra, a harmadik a minusz érre csak kb. 5 centiméterrel közelebb a szabályozóhoz. A robotba épített elektronika ezen a néhány cm-es szakaszon méri az áram hatására eső feszültséget, így mér áramot. A dolog előnye, hogy így elmarad a kis panel a dupla csatlakozókkal, egy útban levő kütyüvel kevesebb a gépben... ;)

Ha esetleg valaki jobban szeretné a hagyományos csatlakozós adaptert, elkészítjük azt is a megadott csatlakozó típushoz.
Nem lesz különösebben bonyolult darab, két csatlakozó egymáshoz forrasztva, közte 5 cm huzal. ;D

Daine
2011-12-06, 23:00
Megakadtam itt:"A robot az usb kábelen keresztül kap tápfeszültséget/-idáig oké/, a vevőnek azonban külön kell tápfeszültséget
biztosítani pl. vevő akkut vagy szabályozót a vevő egyik nem használt csatornájára kötve."

Lentebb ahol a bekötési táblázat van ott pedig az Rc kimenetnél a "3-as" csatornának honnan kössem rá a gázt amikor a szabályzom a vevő 8 csatornáján van?
És ugyan itt az Rc kimenetnél az "5-re" egy csűrőt ír,de az már az "1-es" csatornán jön ki!

Esetleg lehetne kérni egy részletes vázlatot? ???

Köszönöm!
Üdv!

FunFactory
2011-12-06, 23:31
Tisztelettel köszönöm az eddigi válaszokat.

Esetleg azt lehet tudni hogy külön csürő csatorna lesz-e a késöbbiekben, a differenciál csürőhöz és a fék/ivelő mixekhez?
Ezt a herdver tudja-e és esetleg egy firmware frissitésel belekerülhetne, vagy ez egy módosított hardver verzióval müködne?
Ha nincs rssi jelem és failsafe-m akkor van e mód hogy magától vissza jöjjön. (mikor leirtam már tudtam hogy hülyeség)
Ha csiholok a vevőmre rssi jelet, failsafe hiányában megoldható lenne hogy az signál bizonyos százaléka alatt inditsa a haza út programot.

Elnézést a sok kérdésért, jelzem nem a telhetettlenség motivál, nagyon kevesett repülök általában egyedül, ami tudom nem jó, de másokra nézve biztonságosabb.
Szeretnék egy ilyen csúcs kütyüt, de ragaszkodnék a megszokott beállításaimhoz, és a meglévő adó-vevő párosom se szivesen cserélném le a failsafe miatt.
Bennem mindig van egy gát, nem merek se messze se magasra menni, úgy gondolom hogy ezzel a fejlesztéssel elérhetőbbek a távolságok és legyözhetőek a gátak.
A fejlesztés nagyon dicséretes, és öszintén gratulálok.

mmormota
2011-12-07, 00:34
Megakadtam itt:"A robot az usb kábelen keresztül kap tápfeszültséget/-idáig oké/, a vevőnek azonban külön kell tápfeszültséget
biztosítani pl. vevő akkut vagy szabályozót a vevő egyik nem használt csatornájára kötve."

Lentebb ahol a bekötési táblázat van ott pedig az Rc kimenetnél a "3-as" csatornának honnan kössem rá a gázt amikor a szabályzom a vevő 8 csatornáján van?

Az idézett mondat arra az esetre vonatkozik, ha a robot még nincs beépítve a gépbe, csak az asztalon állítgatod.
Természetesen az is jó, ha a szabályozót csatlakoztatod a robot RC out 3-as csatornára ugyanúgy, ahogy a gépben lesz. Így a robot RC csatlakozói megkapják az 5V szervó tápot, és átadják a vevőnek is.

És ugyan itt az Rc kimenetnél az "5-re" egy csűrőt ír,de az már az "1-es" csatornán jön ki!

Az 1-es és az 5-ös RC out is csűrő (csűrős gép esetén). Ez akkor jó, ha két külön szervó van a két szárnyon, így nincs szükség Y kábelre.

Esetleg lehetne kérni egy részletes vázlatot? ???

Készítek részletes rajzokat - holnap meglesz.

mmormota
2011-12-07, 00:47
Esetleg azt lehet tudni hogy külön csürő csatorna lesz-e a késöbbiekben, a differenciál csürőhöz és a fék/ivelő mixekhez?
Ezt a herdver tudja-e és esetleg egy firmware frissitésel belekerülhetne, vagy ez egy módosított hardver verzióval müködne?

Ehhez nincs szükség hardver módosításra, firmware kérdése. Azért nem csináltuk meg eddig, mert attól tartottunk, ha még több ravasz beállítási lehetőséget teszünk be a programba, elijesztjük azokat a felhasználókat, akik csak repülni szeretnének egy átlagos hab FPV géppel, és minél kevesebb a bonyodalom annál jobban örülnek... ;)
Ha elég sokan szeretnének ilyen mixeket, megírjuk hozzá a firmware-t, legfeljebb lesz majd még egy fül a PC programban "a bonyolultság kedvelőinek" címmel... ;D

Ha nincs rssi jelem és failsafe-m akkor van e mód hogy magától vissza jöjjön. (mikor leirtam már tudtam hogy hülyeség)
Ha csiholok a vevőmre rssi jelet, failsafe hiányában megoldható lenne hogy az signál bizonyos százaléka alatt inditsa a haza út programot.

Szerintem túl kockázatos rssi-re alapozni az RtH módot, mert erős zavaró jel esetén előfordulhat hogy az rssi jó jelszintet mutat, de a valóságban nincs rádiókapcsolat.

Pontosan milyen vevőről van szó? Mit csinál, ha kimarad a jel? Rángatja a szervókat összevissza?
Legtöbb nem túl régi 35MHz-es vevő is tud valamiféle failsafe-et.

Sys-Ak
2011-12-07, 00:53
Megakadtam itt:"A robot az usb kábelen keresztül kap tápfeszültséget, a vevőnek azonban külön kell tápfeszültséget

A robot megkapja USB-ről a neki szükséges tápot, de ezt nem vezettük ki az RC csatlakozókra, mert úgy könnyen túl lehetne terhelni az USB 0.5A-es maximumát. Ezért van szükség a vevő (és szervók) külső ellátására.

FunFactory
2011-12-07, 07:16
Szia

Graupner r700 35 mhz jelvesztés esetén váltotó, de töbnyire azt az álapotott tartja ahol elesztem,
néha zizeg, néha meg kitér valahova.

Daine
2011-12-07, 07:42
"Az idézett mondat arra az esetre vonatkozik, ha a robot még nincs beépítve a gépbe, csak az asztalon állítgatod.
Természetesen az is jó, ha a szabályozót csatlakoztatod a robot RC out 3-as csatornára ugyanúgy, ahogy a gépben lesz. Így a robot RC csatlakozói megkapják az 5V szervó tápot, és átadják a vevőnek is."

Természetesen még az asztalon tartok,megyek sorba a manual szerint.

Köszi! ;D

n.james
2011-12-07, 09:16
Ez egy 3 eres szervó csatlakozós drót, egyik ér megy a szabályozón levő akku csatlakozó pluszra, másik a csatlakozó minuszra, a harmadik a minusz érre csak kb. 5 centiméterrel közelebb a szabályozóhoz.

Mennyit számít a mérés pontosságában az ESC kábelének vastagsága, és az a kb. 5 cm mekkora eltérést (1-5 mm) visel el? Gondolom hasznos ha a forrasztásoknak is minél kisebb az átmeneti ellenállása. ::)

Daine
2011-12-07, 09:43
Az Rc Settings-nél már a failsave beállításánál tartok és akkár hogy állítom az értékeket a 6-os csatornán,vagy a többin mindig középre áll be a kurzór táv kikapcsnál!
Ha a 3-as csatornát nézzük és 1100 a gázra,1050 a fs.-re akkor sem mozdul a kurzór wp-be.
A távirányítón új program és minden alap beállítás.

Köszi!

Peck
2011-12-07, 10:00
Milyen távod, vevőd van?
A Failsafe-et melyik csatornának választottad a programban?
WP-be nem fog kerülni, az másik mód.
Az lenne a lényeg, hogy a Failsafe csatorna kijelzője kerüljön abba a pozícióba amit beállítottál neki (a kék kis vonal pirosra vált ha a csatorna értéke beleesik a failsafe tartományba)

Daine
2011-12-07, 10:12
Milyen távod, vevőd van?
A Failsafe-et melyik csatornának választottad a programban?
WP-be nem fog kerülni, az másik mód.
Az lenne a lényeg, hogy a Failsafe csatorna kijelzője kerüljön abba a pozícióba amit beállítottál neki (a kék kis vonal pirosra vált ha a csatorna értéke beleesik a failsafe tartományba)

A táv Futaba ff10 és DMD Lrs.
Mindegyik csatornán próbáltam ahogy az imént leírtam!

Volt ,hogy pirosba váltott az adot csatorna,de alúl a modnál maradt középen!
A manuálban mivel nem így van leírva,ezért valószínüleg félreértelmeztem!

Peck
2011-12-07, 10:26
Valóban, van 1 ilyen kép is a manualban.
De ha jobban megnézed, a Failsafe és a Mode csatorna is ugyanarra van állítva. Gondolom neked nem egyezik a Failsafe és a Mode csatorna.
Tehát ha 1927us-re ugrik failsafeben, akkor a Mode és a Failsafe csatornán is mutatja az 1927us-t (mert ugyanarra a csatornára vannak állítva), ami a Mode-nál pont az RtH tartományba esik (nem WP!).

De ha a Futaba fasst failsafe beállításánál nézed a képet, a Failsafe a 3-as csatorna, a Mode az 5-ös, a Failsafenél a piros vonalból is látszik hogy épp failsafe-ben van a vevő, viszont a Mode nem ugrik RtH-ba, mert az csak a Mode csatorna (jelen esetben 5.) aktuális állapotát mutatja.

Remélem így érthetőbb :)

Sys-Ak
2011-12-07, 12:43
Graupner r700 35 mhz jelvesztés esetén váltotó, de töbnyire azt az álapotott tartja ahol elesztem,
néha zizeg, néha meg kitér valahova.
Ez a vevő egy teljesen analóg darab, így nincs semmiféle failsafe lehetőség.
Talán mondhatnám, hogy ezzel a robot néha visszahozná a gépet néha meg nem, de az igazság az,hogy inkább nem, mert ha elmegy az irányítás, akkor bármi jöhet a kimenetén.
Sajnos nem mondhatok mást, mint ami a használati útmutatóban van.
Olyan vevő kell aminek van előre programozható failsafe beállítása. Többségében ilyenek a régi PCM vevők és majdnem minden 2.4GHz-es vevő is. Ha valaki most keres távirányítást, akkor győződjön meg róla, hogy a rendszerben megvan ez a lehetőség.

Sys-Ak
2011-12-07, 14:12
Mennyit számít a mérés pontosságában az ESC kábelének vastagsága, és az a kb. 5 cm mekkora eltérést (1-5 mm) visel el? Gondolom hasznos ha a forrasztásoknak is minél kisebb az átmeneti ellenállása. :)
Az árammérést egyedileg kell hitelesíteni minden ilyen módon készült árammérőhöz, ezért nem számít az a pár milliméter. Ha valaki ezt nagyon nem érti vagy nem tudja hitelesíteni, akkor lehet kérni előre elkészített és bemért adaptert is, vagy bemérjük amit csinált.

(A mérés úgy működik, hogy a kábeldarabon eső feszültséget mérjük ami ideális esetben a maximum áramnál 30mV. Ez a feszültségesés csak a kábel anyagától, átmérőjétől és hosszától függ (és a hőmérséklettől is kis mértékben). Mivel a szabályzókra a terhelhetőségüknek megfelelően tesznek kábelt a gyártók, ezért mondhatjuk hogy nagyjából 5 cm-re van szükség.)

n.james
2011-12-07, 16:56
Az árammérést egyedileg kell hitelesíteni minden ilyen módon készült árammérőhöz, ezért nem számít az a pár milliméter. Ha valaki ezt nagyon nem érti vagy nem tudja hitelesíteni, akkor lehet kérni előre elkészített és bemért adaptert is, vagy bemérjük amit csinált.

Köszi, megtaláltam a programban.
Tehát ezt és ha van RSSI akkor azt is érdemes egyedileg beállítani, a többit (feszültségek, airspeed) vehetjük "gyárilag" jónak.

Sys-Ak
2011-12-07, 18:03
Tehát ezt és ha van RSSI akkor azt is érdemes egyedileg beállítani, a többit (feszültségek, airspeed) vehetjük "gyárilag" jónak.
A feszültséget minden darabnál beállítottuk, azzal nem lesz gond.
Az airspeed analóg differenciál-nyomásmérős pitot csőhöz van amelyet kísérletileg már használtam. Azt is külön kell hitelesíteni, de a későbbiekben inkább digitális megoldást fogunk csinálni amit majd "gyárilag" kalibrálunk.

Daine
2011-12-07, 18:09
Megoldódott. ;)

altima
2011-12-08, 10:13
Sziasztok!

Kellene egy kis segítség!

Elkerülte a figyelmemet, és nem találom. Az árammérővel kapcsolatban lenne kérdésem.
Az megvan hogy: "A szabályozó fekete drótjára a csatlakozótól 5 cm-re feljebb kell rákötni az egyik szálat, magára a csatlakozóra a másik kettőt és kész is. Egy másik árammérővel be kell mérni használat előtt." no de melyiket hova?
Logikusan a piros a plusz, fekete a mínusz a fehér pedig a 5cm-el előrébb a mínusz. Így van?

Peck
2011-12-08, 10:44
Ahogy mondod, arra ügyelj, hogy a fehér legyen távolabb az akkutól.

altima
2011-12-08, 10:45
Ahogy mondod, arra ügyelj, hogy a fehér legyen távolabb az akkutól.

Köszi a gyors válszt:)

Ltomi78
2011-12-08, 15:21
Már jeleztem valahol, de ehhez jó lenne egy minta bekötési rajz vagy fotó! ???. Ez alapján meg kell vágni a szabályzó kábelét és közzéforrasztani a mellékelt servo csati kábelét? Tényleg melyiket hova?

Sziasztok!

Elkerülte a figyelmemet, és nem találom. Az árammérővel kapcsolatban lenne kérdésem.
Az megvan hogy: "A szabályozó fekete drótjára a csatlakozótól 5 cm-re feljebb kell rákötni az egyik szálat, magára a csatlakozóra a másik kettőt és kész is. Egy másik árammérővel be kell mérni használat előtt." no de melyiket hova?
Logikusan a piros a plusz, fekete a mínusz a fehér pedig a 5cm-el előrébb a mínusz. Így van?

Daine
2011-12-08, 16:05
Nem kell semmi bekötési rajz! :o
Teljesen egyértelműen le van írva itt a fórumon és a manuálban is!

Vegyél egyett és majd megtapasztalod,hogy nem is olyan komplikált!
Kicsit agyazni kell itt ott,de ha kell akkor segít ez a kiváló csapat! ;)

Már jeleztem valahol, de ehhez jó lenne egy minta bekötési rajz vagy fotó! ???. Ez alapján meg kell vágni a szabályzó kábelét és közzéforrasztani a mellékelt servo csati kábelét? Tényleg melyiket hova?

Sziasztok!

altima
2011-12-08, 16:34

A manuál alapján kb. 2 óra alatt összelehet rakni az egészet (tegnap követtem el), elég szájbarágósan el van magyarázva.
Ez a rész maradt ki.
Ha nekem 0 tapasztalattal ment, akkor bárkinek.

Árammérőm is működik, bekötés:

Piros: a + azaz a szabályzón lévő akku csatlakozó + vezetékéhez (szintén piros), közel a csatlakozóhoz.

Fekete: a - azaz a szabályzón lévő akku csatlakozó - vezetékéhez (szintén Fekete), közel a csatlakozóhoz (ennek a
helyzete gondolom nem annyira lényeges de a szimmetria az szimmetria :) ) .

Fehér: a - azaz a szabályzón lévő akku csatlakozótól kb. 5cm-re a szabályzó felé az akkutól távolabb a - vezetékéhez (Fekete).

Daine
2011-12-08, 17:49

A manuál alapján kb. 2 óra alatt összelehet rakni az egészet (tegnap követtem el), elég szájbarágósan el van magyarázva.
Ez a rész maradt ki.

Ez így igaz!Én hétfőn hoztam el és most vagyok kész az első teszt repülésre! :o
Ha te 0 tapasztalattal,akkor én -5-el rendelkezem! ;D

És mégis sikerrel jártam idáig!

n.james
2011-12-08, 23:37
Sziasztok!

Ez egy lehetséges megoldás a robot üzemmód váltására MX-12 távval, 2 mixxel.

A baloldali FLAP MIXING SW (FMSW) és a jobboldali Gear SW (GSW) kapcsolókat használom, a robot vezérléséhez a 6. csatorna (FLAP) szolgál.

A vezérlés azért ilyen, mert a távom alapból így áll bekapcsoláskor (robot manual mód), mivel helizésnél a bal kapcsoló a THR HOLD (motor lekapcs). :)

Robot mód FMSW GSW

Manual fel le
Stabilized le le
Waypoint le fel
RTH fel fel

A táv beállítása:

A system módban:

[SWITCH SEL]
GEAR ROCKER
FLAP LEFT SW

A FLAP a 6. csatorna beállításai:

[REVERSING SW]
FLA:N

[SUB TRIM]
FL 0

[TRAVEL ADJ]
FLAP
U100%
D100%

[FLAP SYSTEM]
FLAP DN 75%

[MX1] FLA->FLA
OFFSET +25
0% +100%
SW LEFT REA

[MX2] FLA->FLA
OFFSET +45
0% -125%
SW RIGHT FWD

Az OSD váltására pedig egyszerűen oda-vissza kapcsolok két mód között, praktikusan a manual és stabilizált között, mivel nyomógombom nincs programozható. ::)

Üdv James

jpeti29
2011-12-09, 08:45
Nekem lenne egy olyan kérdésem, hogy a robotban a gyorsulásérzékelők és Gyrok mikor kalibrálódnak? Multikoptereknél kritikus, hogy bekapcsoláskor vízszintes helyzetbe legyen és mozdulatlan állapotban, mert a gyrok és gyorsulásérzékelők ilyenkor kalibrálódnak és tanulják meg, mi a vízszintes helyzet. Ez itt hogy működik? lényeges, hogy amikor a robot áram alá helyezzük, vizszintben legyen? (mert ugye sokkszor szárnyégre dőlve, motorháztetőn, kézben össze-vissza áll a gép, rázzuk össze-vissza mikor összedugjuk az akksit) vagy nem lényeges, mert a gyorsulásból kikövetkezteti, ha sodródik valamerre?

ha lényeges, lehet hogy jó lenne bele egy kalibrálás funkció.

Ltomi78
2011-12-09, 10:13
Köszi, így már világos! :D :D

Ez a rész maradt ki.

Árammérőm is működik, bekötés:

Piros: a + azaz a szabályzón lévő akku csatlakozó + vezetékéhez (szintén piros), közel a csatlakozóhoz.

Fekete: a - azaz a szabályzón lévő akku csatlakozó - vezetékéhez (szintén Fekete), közel a csatlakozóhoz (ennek a
helyzete gondolom nem annyira lényeges de a szimmetria az szimmetria :) ) .

Fehér: a - azaz a szabályzón lévő akku csatlakozótól kb. 5cm-re a szabályzó felé az akkutól távolabb a - vezetékéhez (Fekete).

Daine
2011-12-09, 11:21
Üdv!

Túl vagyok az első teszten stabilizálós módban és szépen tette a dolgát odafent. ;D ;D

Viszont kétszer is cseréltem akkukat és 8-10 percig vártam a gps 5 holdjára!
Másodszorra sem indult az adott hely koordinátáival pedig mintha úgy emlékeztem,hogy arról volt szó menti az elsőt.

Peck
2011-12-09, 11:22
A gyorsulásérzékelők és gyrok a robot indulásakor inicializálódnak, de nem kell hogy vízszintben legyen a gép,
a rázás viszont nem túl szerencsés, de azt is elviseli a robot, csak direkt ne rázogasd.
Az kicsit érdekesebb, ha pl. fejjel lefelé áll a robot mikor összedugod, próbáld ki a PC programban az IMU tabon, és meglátod mi történik :)

mmormota
2011-12-09, 13:15
Viszont kétszer is cseréltem akkukat és 8-10 percig vártam a gps 5 holdjára!

Lehetséges, hogy a kamera vagy a video adó zavarja a GPS-t.

A kamera esetében elég egyszerű a teszt: lehúzod a kamerát, és így kapcsolod be a gépet. Megvárod amíg jó sok holdat lát, aztán így, bekapcsolt állapotban rádugod a kamerát. Ha a holdak száma ettől hirtelen lecsökken, a kamera zavarja a GPS-t.

A video adó esetében ez kicsit komplikáltabb, mert ha lehúzod, nincs kép. ;) Itt azt lehet csinálni, hogy lehúzod az adót, és a robot video kimenetére kötöd a szemüveget: fekete a föld, sárga a video jel. A többi mint előbb, megvárod amíg lesz sok holdja, aztán a video adót visszadugod, a szemüveget át a vevőre, és megnézed ettől csökkent-e hirtelen a holdak száma.

Másodszorra sem indult az adott hely koordinátáival pedig mintha úgy emlékeztem,hogy arról volt szó menti az elsőt.

Ez a robotra szerelt GPS esetén lett volna így, szintén a robotra szerelve lett volna az ehhez szükséges gombelem. A külső GPS esetén elhagytuk ezt a gombelemet, mert átlagosan 3 perc alatt indult a GPS, úgy láttuk nem érdemes beszerelni.
Ha szükséges, készítünk gombelemes külső GPS-t is. Kicsit nagyobb lesz a külső kocka, más nem változik.

Fontos, hogy a gombelem csak az indulási időt rövidíti, a vétel minőségét, a vehető holdak számát repülés közben nem befolyásolja. Ezért ha van esetleg valami ami zavarja a GPS-t, akkor a zavart kell megkeresni és megszüntetni, mert ilyen esetben a gombelem csak csökkenti az egyik tünetet, de nem javítja a vételt.

mmormota
2011-12-09, 13:20
Nyugodt szintben repülés közben a vehető GPS holdak száma 7 és 11 között szokott lenni, időjárástól és a holdak pillanatnyi helyzetétől függően.

Daine
2011-12-09, 14:26
Nyugodt szintben repülés közben a vehető GPS holdak száma 7 és 11 között szokott lenni, időjárástól és a holdak pillanatnyi helyzetétől függően.

A következő repülés alkalmával nem mozgatom-rakosgatom míg keresi a holdakat,hagyom had inicializálódjon! ;D

Ha már fel áll a rendszer akkor 9 hold a minimum!

Köszi!

altima
2011-12-09, 17:06
Sziasztok!

Megvolt a berep, útvonalrepülés, és a hazajövés!
Hihetetlen de hazatalált ;D
Nagyon jó kis robot ez!

Nagyon jó ötletnek tartom N.James kezdeményezését hogy írjuk össze ki milyen módon oldotta meg az üzemmód váltást.

Aurora9-en én valószínűleg a legbonyolultabb megoldást választottam, de a kezelése elegáns:

Közöltem vele hogy a modell egy vitorlás 1 csűrő szervóval és 1 ívelő szervóval (nyilván azt is hogy normál farok és tartalmaz motort is.

csatorna kiosztásnál íveőnek az 5. csatornát neveztem el (ő lesz az üzemmód váltó csatorna) vezérlőkapcsolónak NONE azaz semmit nem választottam (alapból LS azt váltottam none-ra)

FLT.COND ban létrehoztam még 3 db Flight módot amit Stab, WayPoint illetve Go Home-nak neveztem el. (poén benne hogy így a rádió is kiírja milyen mode-ban vagyok)
Mindegyik módban a T.link-en aktiváltam (ACT hogy azonos legyen a trimmjük)
Kapcsolók:
Norm: E alap állása
Stab: E közép
WP: E magamhoz közel
Go Home: F magamhoz közel
(poén: ha a Go Home a 4. az FLT.COND-ban akkor ez a legmagasabb prioritású azaz F kapcsolóval aktiválva bárhogyan áll az E kapcsoló Go Home-ba vált, kikapcsolva pedig az E kapcsoló aktuális állása szerintire vált)
Launch menüt aktiválva minden FLT-ben S-re váltottam (így mindegyiknek egyedi érték adható) majd a Flapot állítva a signal jel a Crash4Sure programjában kényelmesen állítható.
Nekem az alábbi értékeken van

Norm ELEV:0% Flap: -71%
Stab ELEV:0% Flap: -29%
WP ELEV:0% Flap: +5%
GoHome ELEV:0% Flap: +35%

Képernyő váltásához
9ch Aux4 vezérlő H kapcsoló
P.Mixes ben aktiválva AUX4->FLAP Rate +18% -0%

Így a rugós H kapcsolóval lehet a képernyőket váltani.

Ettől van egyszerűbb megoldás is, de szeretem hogy kiírja a rádió is hogy milyen módban vagyok :)

mmormota
2011-12-09, 20:36
A rádió beállításokat - ha a szerzők megengedik - betenném a manual függelékébe, a szerzők nick-nevének feltüntetésével.

altima
2011-12-09, 21:27
A rádió beállításokat - ha a szerzők megengedik - betenném a manual függelékébe, a szerzők nick-nevének feltüntetésével.

Természetesen, ezért tettem közzé itt is :)

n.james
2011-12-09, 21:33
Szerintem is jó ötlet, esetleg így egy rádióhoz akár több használható beállítás is születhet, és lehet választani ízlés szerint. ;)

Itt van mindjárt a másik MX-12 beállítás, ua. a két kapcsoló, 3 mix, csak nem tetszik a kapcsolás sorrendje.
Ebben ha "Stabilized" -ből váltok "Waypoint" -ra vagy "Manual"-ból "RTH"-ba akkor mind a két kapcsolót kell kapcsolni.
A másik verziónál ha "Manual"-ból "Waypoint"-ba, vagy "Stabilized"-ből "RTH"-ba váltok, akkor kell mind a két kapcsolót kapcsolni. Nekem ez a másik jön be. ;D

A baloldali FLAP MIXING SW (FMSW) és a jobboldali Gear SW (GSW) kapcsolókat használom, a robot vezérléséhez a 6. csatorna (FLAP) szolgál.

Robot mód FMSW GSW

Manual fel le
Stabilized le le
Waypoint fel fel
RTH le fel

A táv beállítása:

A system módban:

[SWITCH SEL]
GEAR ROCKER
FLAP FLAP LVR

A FLAP a 6. csatorna beállításai:

[REVERSING SW]
FLA:N

[SUB TRIM]
FL 0

[TRAVEL ADJ]
FLAP
U100%
D100%

[MX1] FLA->FLA
OFFSET +75
0% +100%
SW LEFT FWD

[MX2] FLA->FLA
OFFSET +25
0% +100%
SW LEFT REA

[MX3] FLA->FLA
OFFSET +100
0% -100%
SW RIGHT FWD

Az OSD váltására pedig egyszerűen oda-vissza kapcsolok két mód között, praktikusan a manual és stabilizált között.

Biztosan van még más módja is, de jó ha van választási lehetőség. ;)

Üdv James

distvan52
2011-12-11, 12:30
A robotot mennyire pontosan kell sujponba szerelni

mmormota
2011-12-11, 14:33
A robotot mennyire pontosan kell sujponba szerelni

Nem kell súlypontba szerelni. Erre nem érzékeny, akárhol lehet a pilótafülke környékén. Valamit rontana a helyzeten ha olyan helyre kerülne ahol nagy gyorsulásoknak van kitéve, de nem hiszem hogy mondjuk szárnyvégre szerelné valaki. ;)

n.james
2011-12-11, 14:35
Nekem is sikerült végre kipróbálni, minden OK csak a "Waypoint" móddal van gondom. ::)
Nem töltöttem fel Waypoint-okat mivel pont a megadott helyen körözést szerettem volna kipróbálni.
Még a földi teszteken amikor kipróbáltam az átkapcsolást "Waypoint" módba, egyből egy kb. 33 Km-re lévő pontot adott meg, de a programban nem lehetett semmit letölteni a robotból. Most a programban beállítottam csak a Home pozíciót, de utána változatlanul a 33 Km-re lévő pont felé ment volna.
Gondoltam biztosan a levegőben amikor van sebessége másként viselkedik, DE NEM! Szépen megy a "Stabilized" mód és az RTH is, de ha átkapcsolom "Waypoint" módba azonnal leveszi a gáz, nyugatra fordul egy 33 Km-re lévő cél felé. Mit csinálok rosszul?
Majd megpróbálom mi van ha én állítok waypoint-okat, de jobban szerettem volna ha a megadott helyen köröz egy kicsit. :(

Üdv James

ppeter
2011-12-11, 14:49
Sziasztok!

Spektrum DX-7 -hez egyfajta beállítási lehetőség:

A robot üzemmód vezérlésére a GEAR (5.) csatornát használjuk.

Felhasznált karok:

Gear: 0 pozició: alaphelyzet
1 pozició: RtH

FLT MODE: N :Off
1 :Stab.
2 :WP
http://img828.imageshack.us/img828/6973/spectrumdx7c4skarokfunk.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/828/spectrumdx7c4skarokfunk.jpg/)

Üzemmódok beállításának menete az adón:

SYSTEM SETUP módban (DOWN + SELECT megnyomva, utána az adót bekapcsolni)

1. Kiválasztjuk a modell memóriát
2. ACRO módot be kell állítani
3. célszerű elvégezni a DATA RESET -et
4. model nevét kitölteni
többi beállítást elvégezni (ha szükséges)

FUNCTION módban (adót bekapcsolni, utána DOWN + SELECT megnyomva)képernyőképek (http://imageshack.us/photo/my-images/408/spektrumdx7c4sprogramoz.jpg/)

1. GEAR (5.) csatorna szervó irányát meg kell fordítani
2. GEAR szervó "+" irányú mozgását +39% -ra állítani
(Ez a Stab üzemmód kapcsolását határozza meg,
és hatással van az OFF és WP kapcsolási pontokra.)
3. MIX1 programozása
GEAR->GEAR
Rate: +72%
0%
sw: FLAP0
(Ez az OFF üzemmód kapcsolását határozza meg.)
4. MIX2 programozása
GEAR->GEAR
Rate: -63%
0%
sw: FLAP2
(Ez az WP üzemmód kapcsolását határozza meg.)

A robotnak megfelelő FAILSAFE üzemmód beállítása:
(A Failsfe üzemmód létrehozására a gázcsatorna alkalmas.
Amikor a kapcsolat megszűnik, akkor a vevő a gázcsatorna értékét a bindeléskori értékre állítja.)

1. A szabályzó beállítását robot nélkül el kell végezni(0 gáz , teljes gáz)
2. Az adón a gázttrimmet teljesen lefelé trimmelni.
3. Ujra bindelni (A vevő megjegyzi az alacson gáz helyzetet,
és ezt adja át a robotnak vétel kimaradáskor.)
4. Beállítani a robot FAILSAFE érétkét.
5. A gáztimmet vissza kell állítani középhelyzetbe.
6. Ellenőrizni a szabályzót, hogy nem állította-e át a minimum helyzetet.

Figyelem!
Emlékezni kell, hogy minden bindelés előtt a gáztrimmet minimumra kell állítani!
Bindelés után a gáztimmet középhelyzetbe vissza kell állítani.

A többi beállítást a robot gépkönyve alapján kell elvégezni.

Üdv ppeter

mmormota
2011-12-11, 14:49
Nem töltöttem fel Waypoint-okat mivel pont a megadott helyen körözést szerettem volna kipróbálni.
...
megy a "Stabilized" mód és az RTH is, de ha átkapcsolom "Waypoint" módba azonnal leveszi a gáz, nyugatra fordul egy 33 Km-re lévő cél felé. Mit csinálok rosszul?

Ez valószínűleg egy bug amit nem vettünk észre, mert mi minden esetben programoztunk valamilyen útvonalat.

Próbálj meg megadni egy útvonalat, ha korozni szeretnél WP helyett, akkor tervezd máshová mint ahol repülsz. Ez valószínűleg működni fog.

Az a gyanúm - persze nem tudom biztosan - hogy ha sose volt megadva útvonal, akkor az üres, véletlenszerű tartalmú memóriából olvasott adatot útvonalnak értelmezi. Ez persze hiba amit javítunk, addig is egy útvonal beírása segíthet.

n.james
2011-12-11, 15:25
Próbálj meg megadni egy útvonalat, ha korozni szeretnél WP helyett, akkor tervezd máshová mint ahol repülsz. Ez valószínűleg működni fog.

OK, ez így tényleg működik, már nem akar "postagalambot" játszani. ;D

distvan52
2011-12-12, 19:41
Szasztok Turnigi T9(eurgle)távhoz beállítási lehetőség van-e valakinek.

BCorsa
2011-12-13, 14:25
Ahhoz énis fogok tudni, de énis csak er9x-hez :(

mmormota
2011-12-13, 15:09

Nekem van egy a gyári szoftverhez:

a 6-os csatornán adja majd ki a jelet, vagyis a vevő 6-os csatornáját kell a robot RC input 5-re kötni. (vagy ha ppm-et használsz, a 6-ost választani mode-nak)

A kapcsolók:
GEAR és F.mode
ha a GEAR az alaphelyzetben van, akkor Manual mode
ha a GEAR bekapcsolva, akkor valamelyik robot mód, az F.mode kapcsoló választja ki melyik:
N: Stabilized
1: Waypoint
2: RtH
A kijelzési mód váltása gyors ide-oda kapcsolással történhet.

AUX menü: CH5 GEAR
ezzel a GEAR kapcsolót hozzárendeled az 5-ös GYR csatornához, ez kell a mixekhez

PROG.MIX menü
itt az első három mixet kell beállítani az alábbi táblázat szerint:
MIX1 MIX2 MIX3
STATE ACT ACT ACT
MASTER GYR GYR GYR
SLAVE FLP FLP FLP
OFFSET 000 000 000
VPRATE -033 033 100
DNRATE 100 100 100
SW NOR ID1 ID2

distvan52
2011-12-13, 16:04
Kösszi megpróbálom így .eddig a pit trim potival az ötös csatornán állítottam.

distvan52
2011-12-14, 16:24
Nem jött be , marad egyenlőre a poti.

Daine
2011-12-19, 16:12
Megtaláltam az új manuált!
Hurrá! ;D

n.james
2011-12-20, 13:33
Most láttam leskope videóját.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=VAQJsHNNRCo#t=421s

Amikor eléri a 4000mAh-t a kijelzőn elkezd villogni a szám, amikor a fesz. 10V alá esik akkor az is, a sebesség 60 km/h felett szintén. Lehet ezt valahol állítani? Nálam kicst más értékek kellenének. ;)

Peck
2011-12-20, 13:49
Most láttam leskope videóját.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=VAQJsHNNRCo#t=421s

Amikor eléri a 4000mAh-t a kijelzőn elkezd villogni a szám, amikor a fesz. 10V alá esik akkor az is, a sebesség 60 km/h felett szintén. Lehet ezt valahol állítani? Nálam kicst más értékek kellenének. ;)

Jelenleg sajnos nem, fix értékek.
Amint lesz konfigurálható OSD, ezek is állíthatóak lesznek, mert tulajdonképp minden OSD elemhez tartozik 1-1 alsó és felső limit (már ahol van értelme), amit meghaladva elkezd villogni.

mmormota
2011-12-20, 22:42

Ha nagyon zavar - addig is amíg elkészül a beállítható változat - készíthetünk neked egy személyre szabott firmware-t, amiben beállítjuk a la carte... ;)

n.james
2011-12-21, 09:12
... készíthetünk neked egy személyre szabott firmware-t, amiben beállítjuk a la carte... ;)

Köszi ezt a pozitív hozzáállást :D, de szerintem ne aprózzátok el az energiáitokat ilyen "a la carte" megoldásokkal.
Csak problémákat szülne a következő frissítések során ha ezernyi változat készülne, kinek mi volt beállítva, stb. Haladjatok csak a fejlesztéssel a saját ütemetek szerint, én kivárom. ;) A robot mostani tudása már elég ahhoz hogy kitapogassam hol vannak a rendszerem határai. ;D

rc_maci
2011-12-24, 21:23
A C4S alkalmas lenne quadrocopter vezérlésére?
Konkrétan valami olyasmire gondoltam, hogy a C4S és az ESC-k közé tennék még egy kk boardot teljesen lebutított szabályzókkal, ami a szükséges mixeléseket elvégezné, viszont a stabilizálást, és az autonóm repüléseket a C4S kezelné.

rc_maci
2011-12-24, 22:19
A C4S alkalmas lenne quadrocopter vezérlésére?
Konkrétan valami olyasmire gondoltam, hogy a C4S és az ESC-k közé tennék még egy kk boardot teljesen lebutított szabályzókkal, ami a szükséges mixeléseket elvégezné, viszont a stabilizálást, és az autonóm repüléseket a C4S kezelné.

Jobban átgondolva a válasz nem, hiszen a gázra és a magassági kormányra teljesen mást csinál a quadro, mint a repülő. ;)

Sys-Ak
2011-12-25, 00:02
Szia!
Ahogy írtad, másként kell kezelni egy multikoptert, másrészt megvannak a szenzoraink és a kapacitás, hogy egyáltalán ne legyen szükség pl. a KK multicopter board-ra.
Jelenleg kifejezetten a repülőkre koncentrálunk és azt tökéletesítjük, de tervezzük a multikopterek támogatását is.
Erre már tettem egy kísérletet, melyről a videó itt található: http://vimeo.com/29602460

http://img593.imageshack.us/img593/5771/p1010186e.jpg

http://img718.imageshack.us/img718/9196/p1010187t.jpg

distvan52
2011-12-28, 09:24
Melyik motor indítási mód jobb az orrfelkapós géphez normál,lágy,vagy lassú.

Sys-Ak
2011-12-28, 10:50
Ez a két dolog nem függ össze, nem az indulással van a gond. Használj olyan beállítást amivel stabilan indul a motorod. A lassú indítás több másodperces szokott lenni, helikoptereknél alkalmazzák.

altima
2011-12-28, 11:59
Melyik motor indítási mód jobb az orrfelkapós géphez normál,lágy,vagy lassú.

nekem ezt úgy sikerült orvosolni (Mormota instrukciói alapján), berepülés betrimmelés után, az RC settingsben be kell állítanod a kormánykitéréseket, a magasságira közép állásnál egy kicsit (10 kb elég) nyomottabb állást adsz meg. Így ugyan a beállított magasság alatt fog repülni (nekem 2m-el) viszont a beállított alap gázzal folyamatos motorjárattal teljesíti a WP-t.

distvan52
2011-12-28, 15:25
A robot elején emeltem egy kicsit így most már türhető de még a motor lehúzatáson állítani kell mert robot nélkül fúl gázon még nagyon meredeken emelkedik ,amúgy egy fölső szárnyas kétmotoros EASI GLIDER az elsőt programozási hiba miatt oda tettem.

RC Zumuld
2011-12-28, 19:59
Sziasztok,

Fail safe beállítással vannak gondjaim.
Rádió: Futaba T6EX
A leírás alapján csinálom, de mikor a rádiót lekapcsolom, hogy ellenőrizzem a beállítás helyességét, akkor a 3- as csatorna jelszintje nem csökken nálam, hanem nő!
A rádión az FS beállításnál alapból olyat ír ki, hogy +20% és NOR. Ezt állítani tudtam +16%- ra, de vissza már nem, illetve a NOR- t REV- re.

Mit csinálok rosszul?

Illetve, mennyinek kell lenni legalább a különbségnek a gáz bot minimum állásakor kapott jel és az FS jel között?

Zs

Sys-Ak
2011-12-28, 20:29
Futabánál úgy lehet a FS-t beállítani (betanítani a vevőnek), hogy újra kell bindelni a vevőt.
TM-7, TM-8 moduloknál ez úgy megy, hogy beállítod az endpointokat a szabályzónak megfelelően, aztán letrimmeled a gázt teljesen és úgy bindeled újra a vevőt.
Egyébként +-20us tartományban harap a beállított értékre a robot (a PC programban írt 5us-el ellentétben) ennek megfelelően legyen legalább 30us különbség a legkisebb gáz és a fail-safe érték között.

Peck
2011-12-28, 21:27
Ez a 6EX manualból van:

To set the Fail Safe Function:
1. Enter the programming mode. Access the “F/S” screen with the MODE key.
2. Press DATA Input lever downward when you need to set Fail Safe. The arrow moves to
“F/S” side. This means that the F/S function is activated. Then move the throttle stick to the
position where you want the servo to move when “F/S” function works and press DATA
INPUT lever downward for about two seconds. A figure in percentage will be shown with
a beeping sound. Press DATA INPUT lever upward if you want to set “NOR”. The arrow
moves to “NOR” side and then the “NOR” function is selected.
The F/S value is set to 20% of the full throttle for “F/S” function as a default.
3. Verify if the F/S function has been correctly set. Turn off the transmitter, then check if the
throttle servo moves to the position that you set.

RC Zumuld
2011-12-29, 16:09
Köszi a válaszokat. Azt hiszem, sínen vagyok mint József Attila.

csika
2012-01-22, 14:23
Hello!

Nekem olyan kerdesem lenne hogy beallithato-e olyan funkcio ha kikapcsolom a radiom ne RTH, hanem waypoint vagy autocircling mode legyen hasznalva? A feiyu ebbol a szempontbol kenyelmes mert azt valasztom ki a failsafe-nal amit akarok, es ha mondjuk epp kikapcsolom a radiom akkor sokszor autocircling modban mukodik. waypointnal ez kimondottan erdekes lehet hogy ha zavarom van radioval stb akkor is repulje mar be az utvonalat..

udv.kareszka

RC Zumuld
2012-01-22, 15:32
Hello!

Nekem olyan kerdesem lenne hogy beallithato-e olyan funkcio ha kikapcsolom a radiom ne RTH, hanem waypoint vagy autocircling mode legyen hasznalva? A feiyu ebbol a szempontbol kenyelmes mert azt valasztom ki a failsafe-nal amit akarok, es ha mondjuk epp kikapcsolom a radiom akkor sokszor autocircling modban mukodik. waypointnal ez kimondottan erdekes lehet hogy ha zavarom van radioval stb akkor is repulje mar be az utvonalat..

udv.kareszka

Na, ez aztán nem volna túl biztonságos megoldás. Képzeld el azt a helyzetet, h kikapcsolod a rádiót, ezzel elküldöd WP berepülésbe, aztán ki megy a hatósugárból...

csika
2012-01-22, 17:02
Szia!

Elképzeltem, és nekem bejön az ötlet. Nyilván lenne akkora felelősség bennem hogy tudatos útvonaltervet alkotok. A feiyu cuccával sem lakott terület felett alkotok ilyeneket:) Természetesen az esetek 90%-ban RTH módban használom jelenleg a failsafe-et.

Sys-Ak
2012-01-22, 17:42
Nekem olyan kerdesem lenne hogy beallithato-e olyan funkcio ha kikapcsolom a radiom ne RTH, hanem waypoint vagy autocircling mode legyen hasznalva?

Meg lehet csinálni könnyen, de nem fogom leírni, hogy hogyan kell.
A robotpilóta nem azért van, hogy az ember helyett vezessen, hanem hogy segítsen és csökkentse a kockázatot. Így is van épp elég. A rendszer nem tökéletes, és nem tud minden helyzetet megoldani, amit egy ember igen. (persze néhány dologban jobb mint az ember) Ha a hatótávon belül repülünk, legalább eldönthetjük, hogy magunk vezetünk, igénybe veszünk segítséget, vagy teljesen az elektronikára bízzuk a gépet. Ha fail-safe van, tehát hatótávon kívül vagyunk, akkor jobb híján teljesen az elektronikára van bízva a repülés, de ha ekkor történik valami, egyszerűen nem tudunk beavatkozni. Az RTH biztosítja, hogy a lehető legrövidebb idő alatt visszakaphassuk a vezérlést.
A robot így is sokat segít, hogy nyugodtan kihasználhatjuk vele a teljes hatótávolságot. Ha ennél is többet akarsz, szerezz be jobb távirányítást.

loorio
2012-01-24, 21:21
Ez talán segíthetne a funkciók váltásában hm?

http://www.flytron.com/electronic-parts/163-6-position-2-pole-rotary-switch.html

RC Zumuld
2012-02-01, 19:33
Sziasztok,

Jelenleg 2db párhuzamosan kötött 2200mAh 3s akkuval repülöm a gépet. 15 perc repülés után mindkét akksiba 2100mAh- t tudtam vissza tölteni. A robot az OSD- n 2100mA fogyasztást írt ki. Ez így jó? Nem 4200mAh- t kellene neki?
Illetve, A Pitch PGain jelenleg 25, a Roll P Gain pedig 50- es értéken áll. Relatíve közepes szélben a gép az "igényemhez" viszonyítva eléggé billeg. A Roll P Gain- t kb meddig tudom "büntetlenül" növelni? Hol fogok átesni a ló túloldalára? Ezt miből fogom észre venni?

Zs

Sys-Ak
2012-02-01, 20:23
Jelenleg 2db párhuzamosan kötött 2200mAh 3s akkuval repülöm a gépet. 15 perc repülés után mindkét akksiba 2100mAh- t tudtam vissza tölteni. A robot az OSD- n 2100mA fogyasztást írt ki. Ez így jó? Nem 4200mAh- t kellene neki?

Akkor valóban 4200mAh-t kéne írnia, a main battery current multiplier-t írd át a duplájára.

A Pitch PGain jelenleg 25, a Roll P Gain pedig 50- es értéken áll. Relatíve közepes szélben a gép az "igényemhez" viszonyítva eléggé billeg. A Roll P Gain- t kb meddig tudom "büntetlenül" növelni? Hol fogok átesni a ló túloldalára? Ezt miből fogom észre venni?

Sok dologtól függ, hogy milyen értéknél fog gerjedni a gép, ezt így látatlanban lehetetlen megmondani.
Emelhetsz a D gain-en is, de csak csínjával. Abból 15% már elég magasnak számít.
Én úgy szoktam tesztelni, hogy közvetlen rálátással vezetem a gépet és stab módban fűtöm. Ha elkezd inogni, akkor kiveszem "zuhanásból" leszállok, visszaveszek az értékekből. Érdemes lehet pár hirtelen mozdulatot is csinálni, mert lehet hogy amikor egyenesen repülsz, akkor nem gerjed, csak akkor ha van gyorsabb kormánymozdulat is.
Az igényeidet nem tudom felmérni, de azt bizton állíthatom, olyan nincs, hogy ne billegjen valamennyire a gép a szélben. A legjobb műrepülő heliket nagyon keményre lehet hangolni, azok orkánban se billegnek, ez repülőgépekkel egyszerűen fizikai képtelenség. Ezzel kapcsolatban kéne látni a gépet, kéne videó.

RC Zumuld
2012-02-01, 21:01
Szia,

Köszi a választ!

A kérdés 2. felére vonatkozóan itt egy videó: http://www.youtube.com/watch?v=4abFEGCrPOA&list=UUq0UHBQLozZcWxKaz78YTQA&index=1&feature=plcp

A videó alatt látható a gépről egy kép is.

A fogyasztásméréssel kapcsolatban... Most csak így látatlanban "blöffölöm" be amit mondok, de ha a main battery multipliert a duplájára veszem, akkor az árammérés részben is el fog mászni a mért érték, nem? Azaz, ha sorba kötött árammérőről leolvasott 10A-t akarom beállítani a robotban is 10A- re, akkor pont ugyanezzel fogom állítani. Tehát, ha hozzá nyúlok, akkor az árammérés is elállítódik, ugye?

Sys-Ak
2012-02-02, 19:17
Nem értem a problémádat. A mért áram és a kapacitás között igen erős összefüggés van. A használatiban ott van hogyan kell bekötni a kábeleket és belőni az árammérést, mert az a konkrét megvalósítástól függ.
Ha két aksid van, lehet csak az egyiken folyó áramot mérted, vagy csak arra kötötted a mérőkábelt, vagy ezt a kettőt egyszerre követted el... Ezt innen messziről nem fogom tudni kitalálni.

Ha valakinek nincs árammérője, vagy nem akar vele szórakozni, azt is megteheti, hogy úgy hagyja a beállítást ahogy volt, kirepül vele egy teli aksit, feljegyzi mennyit mutatott a robot, megnézi mennyit tudott visszatölteni bele a töltő.
A visszatöltött kapacitást el kell osztani a mért kapacitással és ezzel kell megszorozni a "main battery current multiplier"-t.

Én szeretem az áramot, kapacitást folyadékokkal elképzelni. Ilyen párhuzamot vonva kb. azt mondtad, hogy van egy autóm, 60 literes a tank, a fedélzeti számítógép szerint 6 liter az átlagfogyasztásom, de 500km után lerohad az autó. Ki a hunyó?

Megnéztem a videót is többször. A mocorgás egy része, hogy elért a robot egy útvonal pontot és vált a következőre. Ezt elég határozott mozdulattal szokta tenni. A többi adódhat turbulenciából, darabos szervóból, szoruló mechanikából (a hidegben a szervókban megdermedhet a kenőanyag is amitől nehezebben mozognak). Mindezen hibákat összeszedve szerintem nem billeg nagyon az a gép. A nagyon sima, folyékony FPV-s videókat vagy szélcsendben csinálják, vagy utólagos videó stabilizálással (deshaker) és legtöbbször direkt nem nyúlnak a bothoz még akkor se ha nem pont jó irányba mennek. Persze mindehhez nem 2$-os 9 grammos TowerPro szervókat használnak. (Nem tudom te mit használsz.)
Egész egyszerűen vannak olyan körülmények, mechanikai tulajdonságok, amelyek közt lehetetlen kiszedni ennyi mocorgást.

GPeti
2012-02-02, 19:50
Ajánlom a 6.osztályos fizika tankönyv átolvasását.

RC Zumuld
2012-02-02, 20:23
Ajánlom a 6.osztályos fizika tankönyv átolvasását.

Lehet, kezdő vagyok a modellezésben és az fpv- ben is, és az is lehet, hogy rosszul teszek fel kérdést, de azért csak villamosmérnök volnék vagy mi, még ha nem is dolgozom a szakmában.

Gogo
2012-02-02, 21:50
villamosmérnök volnék vagy mi

"Mivé lett a világ!" ::) ;)

Gogo
2012-02-02, 21:54
ff9-es rádióhoz készített már valaki beállítást? Nem potival, kapcsolókkal!

diri59
2012-02-22, 21:30
Sziasztok!

Beszereltem én is egy ilyen robotot az egyik gépembe. Minden a leírás szerint működik, de a motort csak akkor tudom indítani, ha az USB módban a motor pipa be van jelölve. Az árammérés is működik, pontos is. Ha csak a távot használom, akkor hiába van kézi üzemmód, hiába tolom fel a gázt egy pillnatra, akkor sem indul el a motor. Mi tiltja le ?
Köszi előre is diri

BCorsa
2012-02-22, 21:36
Szia!

Ha nem talál home poziciót (min 5 műhód), akkor nem engedi, nehogy felszállj home pont nélkül.
De javítsanak ki az alkotók ha tévednék.

mmormota
2012-02-22, 21:48
Pontosan.

Susitu1
2012-02-23, 18:21
A kérdés 2. felére vonatkozóan itt egy videó: http://www.youtube.com/watch?v=4abFEGCrPOA&list=UUq0UHBQLozZcWxKaz78YTQA&index=1&feature=plcp
ez nem éppen Tata vagy Tatabánya lőtér???

RC Zumuld
2012-02-23, 18:35
ez nem éppen Tata vagy Tatabánya lőtér???

De az. Miért?

Susitu1
2012-02-24, 16:35
csak olyan ismerős...

Daine
2012-02-26, 20:20
Üdv!

A fejlesztőktől szeretnék infót!Beleraktam a robotot Zephyrbe és átállítottam a "rc- system settings" is ahogy kell és nyílvánvaló a robot mixel nem a rádió!Eddig minden rendben,de a beállítások igazán a levegőben derűlnek ki.
Van esetleg valami amire külön oda kell figyelni,vagy valami elkerülhete a figyelmemet?

Köszönöm!

mmormota
2012-02-26, 20:32
Van esetleg valami amire külön oda kell figyelni,vagy valami elkerülhete a figyelmemet?

Ellenőrizd az irányokat manual módban, majd kapcsolj stab módba. Nézd meg hogy kézzel döntögetve a gépet bólintásra valamint csűrésre a döntések ellenében szabályoz-e a robot.
Ha ezek rendben vannak, akkor nagy valószínűséggel repülni fog, persze finomításokra szükség lehet.

Daine
2012-02-26, 20:40

Ellenőrizd az irányokat manual módban, majd kapcsolj stab módba. Nézd meg hogy kézzel döntögetve a gépet bólintásra valamint csűrésre a döntések ellenében szabályoz-e a robot.
Ha ezek rendben vannak, akkor nagy valószínűséggel repülni fog, persze finomításokra szükség lehet.

Köszi mmormota!
Falconodnak nem lehet hasonló beállítása?

distvan52
2012-03-12, 19:58
Kérdezném a fejlesztő urakat: mit nem állítottam jól be, mód választóval ki tudom választani a 4 üzem módot az FS a piros csíkon van ,de ha kikapcsolom a rádiót nem jön úgy vissza a gép mint RTHra váltok.

mmormota
2012-03-12, 23:03
Akkor legyen piros ha kikapcsolod a rádiót. ;)

mmormota
2012-03-12, 23:30
Talán nem felesleges, ha leírom részletesen mi is ez a fail-safe és pontosan hogy működik. Sokan nem értik vagy ami még aggasztóbb teljesen félreértik a fail-safe mibenlétét, ezért inkább leírom annyira aprólékosan ahogy csak bírom... ;)

A legfontosabb, hogy a kapcsolat megszakadását a vevő veszi észre. Csak olyan vevő használható a robothoz, amely észreveszi a kapcsolat megszakadását, és ha észrevette, akkor az erre az esetre beprogramozott értékekre állnak be a szervó kimenetei.
Vagyis a fail-safe értéket a rádió-vevő pároson kell beállítani.
A vevő valamelyik csatornáját kell úgy beállítani, hogy a kapcsolat kimaradása esetén egy olyan értéket vegyen fel, amilyet normál repülés során nem ad ki.
Azt, hogy ezt pontosan hogyan kell csinálni, kizárólag az adott vevőtől és rádiótól függ és ehhez a robotnak vagy a PC-s programnak semmi köze nincs.

Ezután a robotnak a program segítségével meg kell tanítani, melyik csatorna és azon a csatornán milyen érték jelenti a fail-safe állapotot. Ehhez kell csak a PC-s program. A robot erre a csatornára fog figyelni és ennek az értéknek a megjelenéséből tudja meg hogy megszakadt a rádiókapcsolat.

A fail-safe rendszer tehát a következő módon működik (tegyük fel hogy az 5-ös szervó kimenetre 93% van programozva fail-safe esetére):
- a vevő észreveszi hogy nincs rádiókapcsolat
- a vevő fail-safe módba kapcsol és kiadja a megszakadás esetére programozott fail-safe 93%-ot az 5-ös csatornán
- a robot folyamatosan figyeli a fail-safe-re kiválasztott 5-ös csatornát, és ha ezen megjelenik a 93% akkor ebből tudja hogy megszakadt a kapcsolat, Rth módba vált és kiírja az OSD-re hogy fail-safe van

Legtöbb 2,4GHz-es rendszerben valamennyi csatornára programozható külön-külön fail-safe érték. Így legegyszerűbb az 5-ös mód választó csatornára programozni olyan értéket, ami az Rth tartományba esik. Vagyis kikapcsolt rádió esetén az 5-ös csatorna értéke az Rth mezőbe essen. Célszerűen ne pont oda állítsuk, ahol kapcsolóval Rth-t választva lenne, mivel így a robot nem tudja megkülönböztetni a megszakadás miatt kiváltott fail-safe-et attól ha a pilóta kapcsol Rth-t. (Különösebb gondot ez nem okoz, hiszen így is, úgy is ugyanazt csinálja a robot; hazarepül. Csak annyi a különbség, hogy kiírja a fail-safe-et az OSD-n vagy nem.)

Vagyis legtöbb vevő esetén:
- az 5-öst célszerű fail-safe csatornának választani, az 5-ös fail-safe értékét beállítani a vevő és rádió segítségével úgy hogy kikapcsolt rádió esetén az Rth tartományba essen (de nem pont oda mint Rth üzemmód kapcsolásánál)
- a PC programban az 5-öst kell választani fail-safe csatornának
- a kikapcsolt rádió esetén az 5-ösön beálló értéket átvetetni a programmal (hogy pirosra váltson a vonal)

A Futaba kisebb vevői esetén:
- csak a 3-as csatorna fail-safe értéke programozható, és ez a Futaba esetén egyben kötelezően a gáz csatorna. Vagyis fenti módszer nem megy, mert az 5-ös csatorna a buta vevőn nem rendelkezik programozható fail-safe értékkel.
- a 3-as csatornal fail-safe értékét kell beprogramozni olyan alacsony kimenetre ami kisebb mint csontig lehúzott gázkarnál lenne, így nem lesz olyan gáz állás, aminél a robot azt hiszi fail-safe van mert pont az az érték jön
- a PC programban a 3-ast kell választani fail-safe csatornának
- a kikapcsolt rádió esetén a 3-ason beálló értéket átvetetni a programmal (hogy pirosra váltson a vonal)

szpeter
2012-03-21, 11:41
Sziasztok

Kérdésem, hogy a robotpilótát fel lehet-e programozni az alábbi linken látható UFO modell vezérléséhez?

http://www.youtube.com/watch?v=KXVtUCABiv8&feature=related

Gondolok itt pl. adott helyre repülés és ott való megfüggésre adott ideig, majd másik helyre való átrepülés stb.
Több modell szinkron repülése is szerepel feladatok között. Komoly célra szeretnénk használni az eszközt, nem játszásra.
Szeretném felvenni a kapcsolatot a fejlesztőkkel. Semmi kifogásom e fórummal, de ebben az esetben jobb lenne a közvetlen kapcsolattartás. Nem valószínű, hogy másokat is érdekel ez a speciális felhasználás, ill. vannak olyan kérdések is, amik nem tartoznak a közvéleményre.

Segítségeteket előre is köszönöm, az email címem:

peter.szokisboris@aok.pte.hu

üdv: Péter

jpeti29
2012-03-23, 17:52
Átraktam a robotot a skywalkerbe és ebben van Pan/tilt. PPM inputot választottam, ch1-ch4-ig vannak beállítva az irányítás csatornái, ch5 a mode, ch6 az osd váltó és ch7 ch8-ra tettem a kamera mozgatást. A leírásban azt irjátok, hogy ppm input esetén a 2-5ig input csatornák outputtá válnak. ezért én a kamera mozgatást az inut 4-5 tuskéire tettem. De nem mozgatja. maja a pc-s program látja a 7es 8as csatornát, ha aszt választom ki pl a csőrőnek, szóval megkapja a jelet, csak nem adja ki. mi lehet a hiba?

distvan52
2012-03-23, 20:41
Rájöttem az FS problémámra: A téli tárolásban elcsavarodhatott a szárny és balra nem akar fordulni a gépem.

mmormota
2012-03-23, 23:07
PPM inputot választottam, ch1-ch4-ig vannak beállítva az irányítás csatornái, ch5 a mode

Ez eddig OK.

ch6 az osd váltó
Ezt nem értem. Az OSD-t is a ch5 váltja, egy gyors oda-vissza változás a csatornában kapcsol egyet az OSD-n. (az hogy ezt a rádión belül hogyan oldottad meg, pl. a 6. csatorna rámixelésével, az a robotnak közömbös)

ch7 ch8-ra tettem a kamera mozgatást. A leírásban azt irjátok, hogy ppm input esetén a 2-5ig input csatornák outputtá válnak
Ez a funkció későbbi bővítésre van fenntartva, a jelenlegi verzióban nincs megvalósítva.
Nem kell emiatt lemondanod a kamera mozgatásáról, kösd a kamera szervókat közvetlenül a vevőre.

A későbbiekben sem azt tervezzük hogy egyszerűen kiadjuk a 6,7,8,9 csatornákat, ennek nem sok értelme lenne hiszen ezek a vevőn is ott vannak. Inkább olyan többlet szolgáltatást képzeltünk el, mint pl. a kamera stabilizálása vagy célra tartása, vagy mondjuk féklap vezérlés automata leszállásnál.

jpeti29
2012-03-23, 23:24
Köszi a gyors választ.

Természetesen az osd váltást is a ch5 végzi, a 6os van rámixelve.

sajnos az OpenLRS vevőn nincs módom arra, hogy egyszerre adjon ki ppm és pwm jelet is, így marad a a sok vezeték, vagy egy régi 35megás vevőből kibogarászom a shift regisztert és elosztom a ppm jelet.

mmormota
2012-03-23, 23:29
sajnos az OpenLRS vevőn nincs módom arra, hogy egyszerre adjon ki ppm és pwm jelet is, így marad a a sok vezeték

Ez elég szokatlan, az általam ismert az összes többi rendszeren meghagyták a csatornákat is.

3 szervó vezeték is elég, az 1-es és az 5-ös csatornát rendesen 1-1 kábellel kösd be, ezek átviszik a földet és a tápot is, a 2-3-4 csatornákat pedig átviheted egyetlen kábellel, úgy hogy a kábel 3 ere "lapjával" a 3 signal érre megy mindkét végén.

jpeti29
2012-03-25, 13:09
Mi okozhatja azt, hogy az árammérő néha mér, de többnyire nem?

amikor nem mér, akkor az a jelenség, hogy alacsony fogyasztáson (1A alatt) a nyer adat kb 3-11 közötti érték, ha gázt adok, leszalad nullára. aztán repülés közben egyszer csak jól működik, rendes értékeket mutat az OSD-n, aztán megint nem. Kontakthibát már néztem, nem az. úgy van bekötve ahogy a leírás mutatja egy 10cm-es 14AWG-s kábelre.

mmormota
2012-03-25, 14:23
Látnom kellene, szkóppal megkeresni a hibát, nem lehet távolról kitalálni mi lehet a baj.
(ha a robot lenne hibás, cserélem)

mmormota
2012-03-25, 17:29
Ha az áram mérés nem működik, az nem csak a kijelzést érinti, mivel az áramból tudja a robot hogy jár-e a motor. Ha Rth vagy Wp módban nullát mutat az árammérő, akkor a robot azt hiszi hogy bedöglött a motor és sikláshoz való szöget állít be, nem tartja a magasságot. Ez a repülőgép tulajdonságaitól függően azt is eredményezheti hogy veszíti a magasságot és lassan lemegy a földig.

jpeti29
2012-03-25, 19:27
Ez így van, ki is írja a robot, hogy a motor nem indítható. nem is mertem rth-ba meg WP módba kapcsolni.

jpeti29
2012-03-27, 22:21
Előrelépés a hibakeresésben!

Gyanús volt nekem, hogy mintha a csupában jól mérte volna a robot az áramot. Abban egy Hobbikinges kék szabályzó van. visszaraktam abba, csak a szabályzót és árammérőt bekötve és láss csodát működik. Visszaraktam a skywalkerbe, szintén csak a szabályzó és árammértővel és ott meg nem megy. ebben a gépben egy Mistery Blue 40A szabályzó van. High timingel és 16Khz-es pwm frekivel beállítva.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9482

jpeti29
2012-03-31, 17:08
Mmormota javaslatára kidobtam a mérőkábelem és újat csináltam. hoszabbat és csatlakozó nélkül. (elsőkörben raktam egy csatlakozót az ESC és a mérőkábel közé, hogy könnyen át tudjam tenni más repülőbe is a robotot) Varázsütésre helyrejött minden. Rövid volt a kábel és a csatlakozó megzavarta a dolgot.

Ltomi78
2012-04-08, 12:41
Biztos naiv kérdés de nem mértem még. Ezt hogy kell elvégezni a multiméterrel?:
"Adjon gázt, állítson be a multiméteren 10A-t (ha nagyobb áramot is képes mérni, lehet többet is), majd
olvassa le a Value oszlopban látható értéket, ez az az áram amit a robot mér. Változtassa addig a Multiplier
(szorzó) konstansot, amíg a Value megegyezik a multiméter által mutatott értékkel"

Hova tegyem a multiméter piros és fekete kábelét ha minden össze van dugva.

Köszi

mmormota
2012-04-08, 12:57

Az árammérőt sorosan kell beiktatni az áramkörbe, nem lehet összedugás után bekötni...

A multiméter piros megy a Lipo pluszra, a multiméter fekete a szabályozó pluszra.
Lipo minusz és szabályozó minusz rendesen összedugva.

Ltomi78
2012-04-08, 18:09
Köszonom a gyors választ. Kellemese Ünnepeket ! ;D

Az árammérőt sorosan kell beiktatni az áramkörbe, nem lehet összedugás után bekötni...

A multiméter piros megy a Lipo pluszra, a multiméter fekete a szabályozó pluszra.
Lipo minusz és szabályozó minusz rendesen összedugva.

Ltomi78
2012-04-09, 21:00
Mmormota javaslatára kidobtam a mérőkábelem és újat csináltam. hoszabbat és csatlakozó nélkül. (elsőkörben raktam egy csatlakozót az ESC és a mérőkábel közé, hogy könnyen át tudjam tenni más repülőbe is a robotot) Varázsütésre helyrejött minden. Rövid volt a kábel és a csatlakozó megzavarta a dolgot.

Én pont a fenti megoldást (aláhúztam) szeretném használni, a cserélhetőség miatt és azért hogy ne a szabályzó kábelét kelljen farigcsálni, mert valahogy gondolom rá kell forrasztani a fehér kábelt?!. Vagyis szeretnék egy 10-12 cm-es toldó kábelt beépíteni a fő akku és az ESC közé. A toldó kábel két végén értelem szerűen egy -egy XT 60-as csati lenne. A robot árammérő vezetékeit ezen a toldó kábelen kötném be.

Kérdés hogy ez okozhat problémát a mérésnél? Ha igen akkor megmutatnátok egy fotó erejéig hogy vágjam meg az ESC káblét és forraszam rá a fehér kábel és utánna mivel szigeteljem vissza a keletkezett "T" alakú kapcsolódási pontot az ESC ground kábeljén?

Köszi

ppeter
2012-04-09, 21:53
Szia!
Én így oldottam meg:
http://img12.imageshack.us/img12/9530/pparammeroketvege.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/12/pparammeroketvege.jpg/)
A mérővezetéket párhuzamosan mellé forrasztani a nagyáramú árammérő mellé, zsugorcsővel leszigetelhető.Célszerű, hogy legyen vékonyabb rész a kábelen, hogy a zsugorcső ne tudjon arrébb csúszni.
Üdv ppeter

Ltomi78
2012-04-09, 23:06
köszi!

amit fotóztál kábel az már közvetlen a szabályzó kábele? A fekete kábel körbe lecsupaszítottad és oda forrasztottad a mérő kábelt (ami 5 cm el hátrébb kell hogy kerüljön)?

RC Zumuld
2012-04-09, 23:06
Én pont így oldottam meg, ahogy Te is elképzelted, és ha jól látom, ppeter is. Tökéletesen működik...

Viszont az én kérdésem meg az volna, hogy mennyi szivacsot tesztek a robot alá, ha egyáltalán tesztek?!

Zs

Én pont a fenti megoldást (aláhúztam) szeretném használni, a cserélhetőség miatt és azért hogy ne a szabályzó kábelét kelljen farigcsálni, mert valahogy gondolom rá kell forrasztani a fehér kábelt?!. Vagyis szeretnék egy 10-12 cm-es toldó kábelt beépíteni a fő akku és az ESC közé. A toldó kábel két végén értelem szerűen egy -egy XT 60-as csati lenne. A robot árammérő vezetékeit ezen a toldó kábelen kötném be.

Kérdés hogy ez okozhat problémát a mérésnél? Ha igen akkor megmutatnátok egy fotó erejéig hogy vágjam meg az ESC káblét és forraszam rá a fehér kábel és utánna mivel szigeteljem vissza a keletkezett "T" alakú kapcsolódási pontot az ESC ground kábeljén?

Köszi

Ltomi78
2012-04-09, 23:19
Szuper köszi a megerősítést!
Sajnos még csak várom a robotot, amit eddig használtam robotot az alá nem tettem szerintem a géptől, függ és a hab gépek jól elnyelik a rezgést. Nekem maga a két tépőzár elég volt hiszen az is kissé szivacsként működik.

Egy teljesen más kérdés. Turnigy 9x, vagy Flysky 9x-en valaki programozta már be a robot üzzemódjait. Nem nagyon akarom használni a potmétert erre a célra. Bár gondolom ha kihagyon a Waypoint módot akkor 2 db 2 állású kapcsolól is megteszi. Láttam a spektrum programozását a manuálba, azon van 3 állású is. Elméletileg a Turnigy 9x-en is van FLT mode váltó de azt hogy programozzam?
Lényeg ha valaki programozta ezt a rádiót a C4S-hez írja meg a beállítási ötletét.

Nagyon köszi

ppeter
2012-04-09, 23:28
Sziasztok!

amit fotóztál kábel az már közvetlen a szabályzó kábele? .....

Amit fotóztam az egy hosszabbító kábel.
A szabályzó csatlakozója az alsó kábel ágon látszik, a szabályzó kábele eltűnik a habban.
Az árammérőrész a fekete kábelen kb 25 cm hosszú, ami tulajdonképpen hosszabb, mint ami jó lenne, mert 20 A után már a nyers érték eléri az 1000 értéket, és a robot nem tud fölöte mérni.

.... mennyi szivacsot tesztek a robot alá, ha egyáltalán tesztek?!....
Szivacsot én nem tettem, csak tépőzár tartja a robotot. Kis mértékben engedi mozogni a robotot.
Különösen ügyeltem arra, hogy a kábelek ne feszítsék a robotot, és rántás szerű rezgést ne hozzanak létre.
A légcsavar kiegyensúlyozást az átlagnál gondosabban szoktam megcsinálni.
Üdv ppeter

Peck
2012-04-09, 23:32
Fat Jesus: szerintem 1 vékony szivacs sosem árt :), én pl. "moongel"-t raktam alá, az sem vastag.
A lényeg amit ppeter is írt, ne vegye át a robot a rezgéseket. Ehhez muszály a légcsavar-kiegyensúlyozás is.
Hogy elég-e a szivacs amit a robot alá raktál... teszteld PCre dugva az IMU fülön, járasd meg a motort minden fordulaton, légcsavarral együtt (persze óvatosan) ;)

Ltomi78: nem írtad, de gondolom eredeti fw van a 9x-en. Ha mégsem, akkor az er9x-hez már közzétettünk 1 megoldást:
http://www.rc-miskolc.emiter.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=179:er9x-mix-vegrehajtasi-sorrend&catid=35:tech&Itemid=68

De az eredetihez is leírta már mmormota:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101445.msg1266222.html#msg1266222

Ltomi78
2012-04-09, 23:39
Fat Jesus: szerintem 1 vékony szivacs sosem árt :), én pl. "moongel"-t raktam alá, az sem vastag.
A lényeg amit ppeter is írt, ne vegye át a robot a rezgéseket. Ehhez muszály a légcsavar-kiegyensúlyozás is.
Hogy elég-e a szivacs amit a robot alá raktál... teszteld PCre dugva az IMU fülön, járasd meg a motort minden fordulaton, légcsavarral együtt (persze óvatosan) ;)

Ltomi78: nem írtad, de gondolom eredeti fw van a 9x-en. Ha mégsem, akkor az er9x-hez már közzétettünk 1 megoldást:
http://www.rc-miskolc.emiter.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=179:er9x-mix-vegrehajtasi-sorrend&catid=35:tech&Itemid=68

De az eredetihez is leírta már mmormota:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101445.msg1266222.html#msg1266222

Köszi! nagy vagy:)
sokat segítettél.
sajnos hiába kerestem nem hozta elő a fórum keresője a (turnigy 9x-s c4s kapcsolatot) hogy írtak már róla itt.
;)

RC Zumuld
2012-04-09, 23:40
Köszi a válaszokat. Légcsavar kiegyensúlyozás kész, ez többek között a GoPro rolling shutter kérdése miatt amúgy is kellett.

Egy javaslat az újabb robot széria gyártásához... Mielőtt megkapja a robot az átlátszó zsugorcsövet, akkor érdemes volna a robot aljára, a forrasztott felületre fektetni egy sík lapot, hogy ne legyen olyan a robot alja, mint a lángos felülete. Sokkal könnyebb volna precízen felragasztani.

Ltomi78
2012-04-10, 00:11

Nekem van egy a gyári szoftverhez:

a 6-os csatornán adja majd ki a jelet, vagyis a vevő 6-os csatornáját kell a robot RC input 5-re kötni. (vagy ha ppm-et használsz, a 6-ost választani mode-nak)

A kapcsolók:
GEAR és F.mode
ha a GEAR az alaphelyzetben van, akkor Manual mode
ha a GEAR bekapcsolva, akkor valamelyik robot mód, az F.mode kapcsoló választja ki melyik:
N: Stabilized
1: Waypoint
2: RtH
A kijelzési mód váltása gyors ide-oda kapcsolással történhet.

AUX menü: CH5 GEAR
ezzel a GEAR kapcsolót hozzárendeled az 5-ös GYR csatornához, ez kell a mixekhez

PROG.MIX menü
itt az első három mixet kell beállítani az alábbi táblázat szerint:
MIX1 MIX2 MIX3
STATE ACT ACT ACT
MASTER GYR GYR GYR
SLAVE FLP FLP FLP
OFFSET 000 000 000
VPRATE -033 033 100
DNRATE 100 100 100
SW NOR ID1 ID2

A fentiek alapján így megoldható ugyanaz amit a spektrum dx 7-el csinált ppeter? Arra gondolok hogy ha a GEAR alaphelyzetben van akkor manual mód, de ha bekapcsolom a gear-t akkor a F.mode állásá-tól függetlenül mindig RTH-ba kerüljön. Ha viszont a Gear manual módban van, akkor tudjak az F.mode- al Stab mód és waypoint mode között kapcsolni, valamint F.mode alapállásnál újra manual ba visszakpacsolni?

jpeti29
2012-04-17, 10:24

Mi az a rezgés érték (számszerűsítve vagy az imut nézve) ami már jó és amitől már nem elég a rezgéscsillapítás?

mmormota
2012-04-17, 19:07
Mi az a rezgés érték (számszerűsítve vagy az imut nézve) ami már jó és amitől már nem elég a rezgéscsillapítás?

A gyors rezgést az érzékelőbe épített digitális szűrő elnyomja, így a hatása csak akkor látszik meg, ha már túlvezérlődött az érzékelő.
Ezt abból lehet észrevenni, hogy a bal oldali gyorsulás grafikonon a vízszintes vonalak kimozdulnak az eredeti helyzetükből valamilyen propeller fordulaton. (vízszintesen tartott gép esetén 2 vonal 0 közelében, egy pedig 9.8 közelében kell legyen)
PC nélkül is lehet tesztelni az OSD-n a műhorizont segítségével. Ha stabilan vízszintesen kézben tartott gép esetén a gázt szabályozva valamilyen fordulaton elmozdul a horizont (akár ferdül akár fel vagy le) akkor baj van, nem jó a rezgéscsillapítás.

Daine
2012-05-09, 09:28
Üdv,

A következő probklémám adódott a robot beállításával!
Átraktam egy R.M.vitorlázóba és ha repülés közben failsave-t kapcsolok akkor a repülő kb. 250 m magasságról haza irányba áll és 100% gázzal elkezd emelkedni,ahelyett hogy sülyedne az rth. magasságra ami 150m.
WP-ben minden jól működik!

jpeti29
2012-05-09, 09:32
altimának ugyan ezt csinálta egy skywalkerben most hétvégén. erős szembeszél volt.

Peck
2012-05-09, 10:12
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101723.msg1273328.html#msg1273328
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101720.msg1280871.html#msg1280871

Lett is módosítva, de nem próbál pontos magasságot tartani (mert akkor ki-be kapcsolná a motort, hullámozna a repülő)
Ezért is van tervbe véve a magasságtartás módosítása: (újra :) )
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,102120.msg1374869.html#msg1374869

Daine: annyit mindenesetre leellenőrizhetnél, hogy tényleg 150 méter van-e a robotban RTH altitude-nak.
Feldugod USB-re, és megnézed 150m-t olvas-e vissza.

Daine
2012-05-09, 18:30
Igen az rth magasság stimmel!

Amiket belinkeltél azok közel hasonlóak,de ha 2km távol rth-t kapcsolok akkor szépen jön haza felé követve a megadott magasságot failsave-ben viszont emelkedik. ::)

Pistu
2012-05-15, 20:31
Hany csatornara van szukseg a robothoz ha van pan/tilt is?

BCorsa
2012-05-15, 20:35
Ha jól számolok 7 ;D
Persze ha hagyományos géped van...ha csupa akkor csak 6

Pistu
2012-05-15, 21:05
ezek szerint nem 2 kapcsolo kell a robotnak az uzenvaltasokhoz? Csak azert mert a T9em ugye 8 csatit kezel es tudni szeretnem, hogy marad e csatim a flapsre a skywalkeren. 1-4 iranyitas, 7-8 pan/tilt. Tehat maradt 2 csatim amit el kell osztanom.

csomy
2012-05-15, 21:11
A kapcsolók, és a csatornák száma nem ugyanaz.
A kapcsolós beállításnál egy csatornát állítgatsz két kapcsoló különböző mixeivel. Az 5oset. A robot nem is tud több csatornán funkciót fogadni.

Pistu
2012-05-15, 21:38
Igy mar vilagos. Akkor ugy nez ki marad egy a flapsnek :D

csomy
2012-05-15, 21:47
Ha marad elég kapcsolód!!! :D

H.krisztián
2012-05-19, 13:01
Sziasztok.
Egy dolog nem tiszta nekem.
Az én bekötésem a vevőbe az úgy néz ki hogy
1 gáz
2 csűrő
3 magassági
4 oldalkormány.........stb

Itt a robotba most
1 csűrő
2 magassági
3 gáz 4 oldalkormány.......stb.

akkor a bekötés hogy a robotban az 1-be megy a csűrő a robot kimente 1 -ből meg megy a vevő 2-es ch
2-be megy a magassági ,robot kimenete 2-ből megy a vevő 3 ch
3 -ba megy a szabályzó bec-e ,kimenet 3-ból megy a vevő 1 ch.

Jól értelmezem?

Peck
2012-05-19, 13:42
Hello,
Alapvetően igazad van.
Kövesd a manualban leírtakat, a vevődből a megfelelő csatornát a robot csatornakiosztásával megegyezően kösd össze (RC bemenet oszlop mutatja a táblázatokban)
Ha valamit mégsem jól dugtál össze, a PC programban úgyis ellenőrizheted, illetve (ha pl PPM-et használnál, akkor jön ez igazán jól), bármelyik vezérlésnek (gáz, csűrő, magassági, oldalkormány, failsafe, mode) választhatod bármelyik csatornát, vagy persze megcserélheted a kábeleket is utólag.

Magyarul ha megfelelően kötöd össze a csatornákat, akkor a PC programban nem kell bántani a kiosztást,
Aileron CH1, Elevator Ch2, Throttle Ch3, Rudder Ch4 maradhat.

mmormota
2012-05-19, 17:48
Jól értelmezem?

Nem teljesen értem amit írtál, de gyanítom hogy lehet valami félreértés, ezért a biztonság kedvéért leírom részletesen.

Ha a vevőn nincs ppm jel és a leggyakoribb (pl. Futaba) a csatorna kiosztás, akkor:
Vevő 1-es csatorna (ha ez a csűrő) -> robot RCin1
Vevő 2-es csatorna (ha ez a magassági) -> robot RCin2
Vevő 3-es csatorna (ha ez a gáz) -> robot RCin3
Vevő 4-es csatorna (ha ez az oldalkormány) -> robot RCin4
Vevő 5-es csatorna (ez lesz a z üzemmód) -> robot RCin5

Ha a vevőn van ppm jel, akkor akárhol is jön ki a vevőből a ppm, akkor azt a ppm kimenetet kell a robot RCin1-be kötni. Ppm jel esetén a pc-s programmal lehet a megfelelő funkciót és csatornát összerendelni.

Ha nálad a vevőn más a csatornák funkciója, ahogy írtad, akkor:
1 gáz -> robot RCin3
2 csűrő -> robot RCin1
3 magassági -> robot RCin2
4 oldalkormány -> robot RCin4
5 üzemmód -> robot RCin5 (vagy ha az üzemmód programozás mondjuk a 7-es csatornán a rádiódon könnyebben megoldható, akkor programozhatod arra is és akkor a 7-es megy a robot 5-re)

A robot kimenetek viszont nem változnak, a robot manualban levő táblázat szerinti kiosztás marad.

RC Zumuld
2012-05-20, 07:32
Sziasztok,

Követek el azzal valamilyen hibát, ha csak az oldalkormányt nem a roboton keresztül használom? Tudomásom szerint az oldalkormánnyal a robot nem "játszik". Vagy?

Üdv
Zs

H.krisztián
2012-05-20, 07:56
Nagyjából megvagyok.
Már csak a fail safe-el kűzdök.Nem jövök rá hogy kell beállítani.
Gép :easy star
táv:Mx16
modul 2,4 assan

n.james
2012-05-20, 08:50
Nagyjából megvagyok.
Már csak a fail safe-el kűzdök.Nem jövök rá hogy kell beállítani.
Gép :easy star
táv:Mx16
modul 2,4 assan

when the signal is loss, all the control surfaces will get back to the initial position as when
the equipment is just turned on
...
If you have special requirement for
the control surface, please preset the position of the joysticks at where you want when
turning on the equipment.

Mivel az Assan vevő jelvesztés esetén visszaállítja a csatornákat a bekapcsoláskori értékekre, a robotnál úgy kell a vevőt bekapcsolni, hogy az adón a robot vezérlő csatornája RTH-ra legyen kapcsolva. Így nem lesz külön failsafe, hanem jelvesztés esetén egyből RTH-t küld a robotnak a vevő. ;)
Sajna feledékenység esetén ott a baj. :(
(Én ezért használok az Assan modulos MX12-höz külső FrSky modult a robothoz. :D )

H.krisztián
2012-05-20, 10:24
MX12-höz külső FrSky modult a robothoz.

Ezt illusztrálnád képpel,link-el hogy kell azt elképzelni?

Ltomi78
2012-05-20, 12:57
Sziasztok!

Túl vagyok a robot rc settings beállításani. A videó cuccuk még nincsenek bekötve. Az gondom hogy a gáz csak akkor működik ha usb-vel össze van kötve a pc-vel a robot és engedélyezem a pipával. Ez Ok, de ha leveszem az usb-t manuál módban tesztelném a gépet és nem indul a motor. mi a teendő?

RC Zumuld
2012-05-20, 13:03
USB nélkül csak akkor megy a robot, ha talált műholdat legalább 5- öt.
Tehát, akksit rádugod, vársz kb 5- 8 percet, és amikor a holdak meg vannak, akkor a géped integet a csűrőkkel. Ezután mehet a motor. Annyi még lehet, h normál módban kell lennie az üzemmódoknak.

Zs

Ltomi78
2012-05-20, 14:03
USB nélkül csak akkor megy a robot, ha talált műholdat legalább 5- öt.
Tehát, akksit rádugod, vársz kb 5- 8 percet, és amikor a holdak meg vannak, akkor a géped integet a csűrőkkel. Ezután mehet a motor. Annyi még lehet, h normál módban kell lennie az üzemmódoknak.

Zs

Köszönöm..már minden ok igy műkszik ;D

n.james
2012-05-20, 17:05
MX12-höz külső FrSky modult a robothoz.

Ezt illusztrálnád képpel,link-el hogy kell azt elképzelni?

Nincs sok illusztrálni való, az FPV ground station tartalmazza a FrSky adómodult az antennával, amit az MX12 trainer portjára csatlakoztatok. ;D (az Assan modul be van építve a távba a 35 MHz adó mellé. ;))

Peck
2012-05-21, 11:47
Sziasztok,

Követek el azzal valamilyen hibát, ha csak az oldalkormányt nem a roboton keresztül használom? Tudomásom szerint az oldalkormánnyal a robot nem "játszik". Vagy?

Üdv
Zs

Alapvetően nem játszik, kivéve ha csak oldalkormányos a gép :)
Vagy nem 0 a csűrő-oldalkormány mixed.

Pistu
2012-05-21, 17:40
Sziasztok,

Egy kis segitsegek kernek az uzemmod kapcsolok programozasara. Futaba 9es radiom van. A csatorna programozasanak mikentje erdekelne.

Koszi

Peck
2012-05-21, 19:03
Szia!
Pontosat nem tudok mondani, de ebben a manualban az 59. oldalon vannak a mixek:
http://manuals.hobbico.com/fut/9c-manual-v1_2.pdf
Így ránézésre a Mastert Offset-re állítanám, Slave-nek a kimeneti csatornát (talán Flaps?), aztán a RATE-el hogy kb. milyen értéket akarsz kiadni.
Ezt eljátszanám ötször, háromszor a 3állású kapcsoló 3 állásával, kétszer a kétállású kapcsoló két állásával.
Gondolom itt is van valami kiértékelési sorrend, szóval ha megfelelő sorrendben rakod be őket, akkor a kétállású kapcsoló egyik állása felülírja a 3állású kapcsolót (tehát az lesz a manual mód).
Én úgy próbálnám, hogy MIX1 a 2állású kapcsoló 1ik helyzete, aztán a MIX2-3-4 a 3állású, aztán a MIX5 a 2állású másik helyzetét állítanám.

Pistu
2012-05-21, 19:41
Koszi ez mukodik. Mar csak a failsafe van hatra ;D

Ltomi78
2012-05-22, 13:38
Sziasztok!
Beépítettem a robotot, és a videó cuccokat is. Minden szuper eddig. (Engem kicsit zavar hogy csak a GPS-pozició lockolása után lép be a teljes osd kijelzés, de kibirom:))

Amit szeretnék kérdezni az az hogy mekkora rezgés fogadható el a robotnál. A robot EGlider-ben van. Az imu képernyőn néztem a garafikont ahogy Mmormota is mondta, a piros és kék görben nyugalmi állapotban egymás felett párhuzamosan víszintes vonalat húz, a motor most áll!. Amint gázt adok van kis kitérés, a motor megy 30-40%-on a párhuzamosság megmarad, ez Ok, de látszanak a rezgések kb 1-2mm es hullámok mindkét vonalon. egymásba nem érnek de látszik hogy van rezgés nem egyenletesek a vonalak. Létezik hogy annyira ki legyen egyesúlyozva hogy úgy mint nyugalmi állapotban egyenes vonalat húzon járó motor mellett???
A korábbi robotom feiyu nem zavarta ez a rezgés. Még nem tudom hogy ez zavarja e a c4s-t csak kérdezem, mielőtt tesztrepülnék.

Peck
2012-05-22, 13:47
Hát, a grafikon nyújtható, szóval az 1-2mm eléggé relatív :)
De ha tényleg kicsik a kitérések, akkor nem lesz gond, olyat nem igazán tudsz csinálni, hogy sima vonal legyen, ha a propeller is a motoron van, akkor ki akarja tépni a kezedből, kizárt hogy egyhelyben meg tudod tartani.

Ltomi78
2012-05-22, 15:32
De ha tényleg kicsik a kitérések, akkor nem lesz gond, olyat nem igazán tudsz csinálni, hogy sima vonal legyen, ha a propeller is a motoron van, akkor ki akarja tépni a kezedből, kizárt hogy egyhelyben meg tudod tartani.

Igen, igazad van relatív, azért is írtam hogy nem ütköznek egymásba de látszik a rezgés. Ha azt mondod hogy kis mértékű "recézet" vonal elfogadható akkor Ok. Le volt téve az asztalra le volt fogva és a prop szabadon forgott, úgy produkálta ezt kis mértékű rezgést. De folytonos vonalat nem tudtam elérni..

RC Zumuld
2012-05-22, 15:42
Én annak idején ezt a rezgés kérdést össze "kötöttem" a gopro rolling shutter megszüntetésének témájával. Amikor a kamera már RS- t produkált, akkor sem volt az a mérvű rezgés gond a robotnak. Azonban ezt is csökkenteni lehetett azzal, hogy a légcsavar és a motor tisztességesen ki lett balanszolva. A robot rezgésmentesítésével kapcsolatban annyit tettem, hogy az aljára ragasztottam takonypisztoly segítségével egy balza lapot, hogy arra tépőzárat ragaszthassak, azaz, legyen egy egyenes felületem, ami nem olyan mint a lángos felülete. Így már felfexik annyira egyenesen a robot, hogy nem tud billegni semmilyen irányba, ergo rezegni is kevésbé tud. Szivacsot sem kellett tennem alá, elég a tépőzár.
Annyi esetleg még lehet hozzáadott érték, hogy a 2cm széles tépőzár nem hosszába lett ragasztva, hanem az elején és a végén kereszbe. Így stabilabbnak találtam beépítés után.

Igen, igazad van relatív, azért is írtam hogy nem ütköznek egymásba de látszik a rezgés. Ha azt mondod hogy kis mértékű "recézet" vonal elfogadható akkor Ok. Le volt téve az asztalra le volt fogva és a prop szabadon forgott, úgy produkálta ezt kis mértékű rezgést. De folytonos vonalat nem tudtam elérni..

mmormota
2012-05-22, 16:08
Amit szeretnék kérdezni az az hogy mekkora rezgés fogadható el a robotnál. A robot EGlider-ben van. Az imu képernyőn néztem a garafikont ahogy Mmormota is mondta, a piros és kék görben nyugalmi állapotban egymás felett párhuzamosan víszintes vonalat húz, a motor most áll!. Amint gázt adok van kis kitérés, a motor megy 30-40%-on a párhuzamosság megmarad, ez Ok, de látszanak a rezgések kb 1-2mm es hullámok mindkét vonalon. egymásba nem érnek de látszik hogy van rezgés nem egyenletesek a vonalak. Létezik hogy annyira ki legyen egyesúlyozva hogy úgy mint nyugalmi állapotban egyenes vonalat húzon járó motor mellett???

A bal oldali (gyorsulás érzékelő) grafikont kell nézni. Maga a rezgés sajnos nem látszik, mivel az érzékelőben szűrő van ami elnyomja a gyors rezgéseket. Probléma akkor keletkezik, ha a rezgés annyira nagy hogy az érzékelő már az átlagot sem jól méri.

A hibát abból lehet észrevenni, ha a vízszintes vonalak elmozdulnak a helyükről, és más magasságban futnak (mintha megdöntenéd a gépet.

Ugyanez PC nélkül is tesztelhető: stabilan tartott gép esetén a gázt a teljes tartományban meg kell nézni. Ha a műhorizont elmozdul (megdől vagy fel-le bemozdul) akkor van a hiba.

Ltomi78
2012-05-23, 10:20

A bal oldali (gyorsulás érzékelő) grafikont kell nézni. Maga a rezgés sajnos nem látszik, mivel az érzékelőben szűrő van ami elnyomja a gyors rezgéseket. Probléma akkor keletkezik, ha a rezgés annyira nagy hogy az érzékelő már az átlagot sem jól méri.

A hibát abból lehet észrevenni, ha a vízszintes vonalak elmozdulnak a helyükről, és más magasságban futnak (mintha megdöntenéd a gépet.

Ugyanez PC nélkül is tesztelhető: stabilan tartott gép esetén a gázt a teljes tartományban meg kell nézni. Ha a műhorizont elmozdul (megdől vagy fel-le bemozdul) akkor van a hiba.

Köszi. tesztelek repülök és beszámolok. ;)

distvan52
2012-05-24, 14:27
Nekem a 8.pontban a beállítások a robotba írása részben van értelmezési gondom. Nyomja fel (le) húzza le( fel, meg,)a magassági botot- sajna ezért a glájderemen fordítva működött a magassági.

Peck
2012-05-24, 14:33
Nyomja fel a magassági botot ütközésig, és ilyen helyzetben nyomja meg az elevator sorban a Push-hoz
tartozó S gombot.
Állítsa a magassági botot középre, és ilyen helyzetben nyomja meg az elevator sorban a középső S gombot.
Húzza le a magassági botot ütközésig, és ilyen helyzetben nyomja meg az elevator sorban a Pull-hoz tartozó
S gombot.
Ezzel a magassági közép- és végállások értékei beíródnak a megfelelő mezőkbe.

Szerintem ez egész érthető :)
De pont a félreérthetőség miatt cseréltük le a feliratokat a PC programban az Up-Down (mert most a bot fel, vagy a magassági fel?) helyett Push-Pullra,
de a szövegben benne van, hogy bot fel-közép-le.

De ezért is van rögtön a 9. pont: A stabilizált mód ellenőrzése, és máris kiderül ha rosszul csináltuk.

Pistu
2012-05-27, 13:46
Na ujra kint voltam, de valami nagyon nem stimmel meg:
- A szabalyzot belottem a tavhoz, lehuzott karnal trimmeles nelkul is 0an van szepen bebutol.
- A robotnak ujra tanitottam a min es max erteket
- A muholdak megtalalalasa utan a moci csak remeg, es a robot trutle cutban van, ha -ba trimmelek a tavon es ugy inditok akkor csak siman trutle cutban van de a moci nem remeg

Mi az ami nem jo? (ha kiszedem a gazt a robotbol tokeletesen mukodik a szabi minden allitas nelkul)

Illetve meg 1 kerdes: Van ra mod, hogy a robot 2 kulon szervot tudjon csuronek kezelni?

mmormota
2012-05-27, 14:19
Na ujra kint voltam, de valami nagyon nem stimmel meg:
- A szabalyzot belottem a tavhoz, lehuzott karnal trimmeles nelkul is 0an van szepen bebutol.

Konkrétan mennyi ez a min érték? A program kiírja usec-ben.

- A robotnak ujra tanitottam a min es max erteket
- A muholdak megtalalalasa utan a moci csak remeg, es a robot trutle cutban van, ha -ba trimmelek a tavon es ugy inditok akkor csak siman trutle cutban van de a moci nem remeg

A robot biztonsági okból throttle-cut (letiltott gáz) állapotban van mindaddig, amíg manual módban nagy (60% feletti) gázt nem adsz. Ez jelenti a robotnak azt, hogy ezentúl ő is adhat gázt.
Azt hogy mitől remeghet a motor, nem tudom. Talán pont a határon van a gáz, állni sok, elindulni kevés a motornak. Ha így van, lejjebb kell trimmelni a rádión.

Esetleg a fail-safe hibás beállítása is bekavarhat. A fail-safe melyik csatornára van állítva? Láttam olyat, hogy a fail-safe a 3-as gáz csatornára volt állítva, és olyan értékre, ami normális gáz állás, vagyis a gázkar bizonyos állásában a robot fail-safe-be került, amitől természetesen teljesen hülyén viselkedett.

Illetve meg 1 kerdes: Van ra mod, hogy a robot 2 kulon szervot tudjon csuronek kezelni?

Két külön csűrő kimenet van: 1-es és 5-ös RC kimenet.

Ha nem akar sikerülni a dolog, skype és teamviewer segítségével tudok online segíteni a beállításban.

Pistu
2012-05-27, 14:28
1124 es 1948 a ket ertek ami a gazhoz tartozik.

Az ugralas nekem is magas. Viszont hiaba tolom fel maxra a gazt manualban utana se indul be a dolog. Bar gyanitom, hogy a 2 dolog osszefugg

mmormota
2012-05-27, 14:33
Az 1124 kicsit magas, vitt le 1000 közeléba a rádióval.
Mi a helyzet a fail-safe beállítással?

Ahhoz hogy gázt tudj adni, több feltételnek teljesülnie kell:
- ne legyen bedugva az usb, mert ez tiltja a gázt biztonsági okból
- lockoljon a gps
- kapcsolj manual módot, és itt adj 60% feletti gázt

Nincs skype-od? Tudnánk beszélgetni, gyorsabban menne.

Pistu
2012-05-27, 14:42
Skype van, csak gps nincs a panelben, de majd mindjart raprobalok az erkelyen hatha.

Ami meg erdekes, hogy a rangast csak akkor csinalja na GPSre mar raharapott. Tehat ha usb be van dugva es engedem neki a motort akkor nem. Illetve csak es kizarolag az utan kezd el remegni miutan megvan neki a gps jel.

Az 1124 ertek ugy jon ki hogy 100/100on van az EPA es teljesen kozepen a trimm.

distvan52
2012-06-03, 12:19
TvinStarhoz hasonló saját építésű gépem van, manualban,stabmódban w.p.ben jól repül de RTHban S alakban jön vissza mijen faktort kellene változtatni.

mmormota
2012-06-03, 13:24
RTH-ban ugyanúgy vezeti a gépet mint WP módban, emiatt nehéz elképzelni mi okozhatna ilyen különbséget.
Nem lehet, hogy azért nézed csak S alaknak mert RTH-ban körpályára áll 70m sugárral a starthely körül (és nem a starthelyhez repül)?
Ha folyamatosan jobbra-balra kanyarog a gép, akkor a "direction error factor"-t kell csökkenteni.

Ha készítenél egy OSD-s videot akkor pontosabb választ tudnék adni.

H.krisztián
2012-06-03, 13:56
Hello.
Az volna a kérdésem hogy az Assan modulhoz illetve vevőhöz adtak gyárilag egy azt hiszem 100mikrós kondit.
Ez idáig be volt nekem téve de most nem merem.
Van e valami hasznos szerepe illetve a robotban nem tud -e kárt tenni.

Az érdekelne hogy ti beraknátok e vagy sem.

Köszi.

distvan52
2012-06-03, 14:20
Messzebröl is S el a direktion error faktor 40 % meddig vegyem le.

mmormota
2012-06-03, 20:30
Az volna a kérdésem hogy az Assan modulhoz illetve vevőhöz adtak gyárilag egy azt hiszem 100mikrós kondit.
Ez idáig be volt nekem téve de most nem merem.
Van e valami hasznos szerepe illetve a robotban nem tud -e kárt tenni.

Olyan szabályozót célszerű választani, amelyben jó sbec van minimum 3A terhelhetőséggel, ebben az esetben a tápfeszültség nem fog berogyni és nem lesz szükség ilyen kínmegoldásra...

Az érdekelne hogy ti beraknátok e vagy sem.

Jó bec mellé nem.
Rossz bec-cel meg egyáltalán nem repülnék.

mmormota
2012-06-03, 20:35
Messzebröl is S el a direktion error faktor 40 % meddig vegyem le.

Próbáld meg 30-cal.

H.krisztián
2012-06-03, 20:54
Olyan szabályozót célszerű választani, amelyben jó sbec van minimum 3A terhelhetőséggel, ebben az esetben a tápfeszültség nem fog berogyni és nem lesz szükség ilyen kínmegoldásra...

Ez vajon jónak számít?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9482__Mystery_40A_Brushless_Speed_Controller_Blu e_Series_.html

distvan52
2012-06-03, 23:14
Köszi a tanácsot próbálom 30 al és ha kell vehetem ötönként lejjeb?

mmormota
2012-06-03, 23:42
Köszi a tanácsot próbálom 30 al és ha kell vehetem ötönként lejjeb?

Igen, de 15 alá ne menj, mert ha ez nem oldja meg akkor valami más beállítás okozza.

csomy
2012-06-15, 15:11
Hogy van az, hogy vízszintes repülésnél a kis bogyó, ami a kamerakép közepén van, az a műhorizont felett van, mondjuk 1/8-ad képernyőnyit? A választ tudom, a robot eleje emelkedik a géphez képest...
Kérdés ezzel kapcsolatban: Ha a gép a fentiek szerint "emeli" az orrát, akkor a robot hogy tud helyes siklószöget beállítani, illetve WP módban, magasságon hogy tudja tartani a magasságot? Hogy állapítja meg, hogy ő most vízszintesen repül?
Mi hátrányom származhat a fenti beállításból?

A robot rögzítésénél a szárnyakat alátámasztottam két egyforma dobozzal. Ehhez képest lőttem be a robot felszínét közel vízszintesre. Lévén nincs futómű a motoron, a gép hasa pedig íves.
Aggódjak a fenti miatt, vagy ha tudok vele élni, tulajdonképp mindegy, hogy mit mutat?
A kis bogyó akkor van a műhorizonton, amikor a gép motor nélkül siklik. A siklószög beállításom valahol 5fok környékén van.

RC Zumuld
2012-06-15, 16:33
Ha a gép motor nélkül siklik és a bogyó a helyén van, akkor OK a robot elhelyezése szinte rendben van. Ha gázadásra a gép eleje emelkedik, az meg a motor elhúzatásával állítható, bár, emelő profilos szárnynál ez nem hinném, hogy véletlen...

Egy dolgot még vegyél figyelembe. Nem biztos, hogy a twinstar szárnyának nincs állásszöge, ergó, nem biztos, hogy a szárny alja vízszintesen áll repülés közben. Jobb támpontnak érezném azt, amit a kabin felfekvő alsó éle mutat.

... de javítsatok légyszi, ha nincs igazam a leírtakkal!

Hogy van az, hogy vízszintes repülésnél a kis bogyó, ami a kamerakép közepén van, az a műhorizont felett van, mondjuk 1/8-ad képernyőnyit? A választ tudom, a robot eleje emelkedik a géphez képest...
Kérdés ezzel kapcsolatban: Ha a gép a fentiek szerint "emeli" az orrát, akkor a robot hogy tud helyes siklószöget beállítani, illetve WP módban, magasságon hogy tudja tartani a magasságot? Hogy állapítja meg, hogy ő most vízszintesen repül?
Mi hátrányom származhat a fenti beállításból?

A robot rögzítésénél a szárnyakat alátámasztottam két egyforma dobozzal. Ehhez képest lőttem be a robot felszínét közel vízszintesre. Lévén nincs futómű a motoron, a gép hasa pedig íves.
Aggódjak a fenti miatt, vagy ha tudok vele élni, tulajdonképp mindegy, hogy mit mutat?
A kis bogyó akkor van a műhorizonton, amikor a gép motor nélkül siklik. A siklószög beállításom valahol 5fok környékén van.

csomy
2012-06-15, 16:44
Ha a gép motor nélkül siklik és a bogyó a helyén van, akkor OK a robot elhelyezése szinte rendben van. Ha gázadásra a gép eleje emelkedik, az meg a motor elhúzatásával állítható, bár, emelő profilos szárnynál ez nem hinném, hogy véletlen...

Ha a robot érzi, hogy nincs motor, akkor a beállított siklási szöget fogja felvenni, hogy az átesést elkerülje. Vagyis adott értékkel leadja a gép orrát. Ekkor van a bogyó a helyén, de ekkor a gép jön lefelé.
Nekem az lenne a logikus, hogy amikor a gép motorral emelkedés és süllyedés nélkül repül, akkor legyen a bogyó a műhorizonton, mutatván a vízszintes állásszöget. Nem??
Ugyanakkor ha azt nézzük, hogy a haladási irány (bogyó) rajta van a horizonton, azt valamikor el kellene találnia. Eszerint az elmélet szerint meg jó, ha ilyenkor süllyed.

A kérdés valójában az, hogy a felhasználói komfortot leszámítva okoz-e ez valamilyen működési rendellenességet a robotnál.

RC Zumuld
2012-06-15, 16:48
Szerintem nem okoz.

mmormota
2012-06-16, 00:21
Nekem az lenne a logikus, hogy amikor a gép motorral emelkedés és süllyedés nélkül repül, akkor legyen a bogyó a műhorizonton, mutatván a vízszintes állásszöget. Nem??

Akkor lesz a bogyó a horizonton, ha a gép állásszöge olyan repülés közben hogy a robot pont vízszintes.
Ha a bogyó szintben repüléskor a horizont felett van az azt jelenti, hogy a robot úgy van beépítve a gépbe, hogy az eleje kissé magasabban van mint kellene. Úgy tudod javítani, hogy kissé előre bólintod a robotot a géphez képest.

A kérdés valójában az, hogy a felhasználói komfortot leszámítva okoz-e ez valamilyen működési rendellenességet a robotnál.
Valamivel pontosabban vezeti a gépet ha beállítod, de elég nagy hiba esetén is tud vezetni. A magasságmérésből tudja hogy emelkedik vagy süllyed, és korrigál a magasságival.

A system settingsben megadott siklási szög, emelkedési szög, süllyedési szög is akkor lesz valós, ha a robot helyes szögben van beépítve a gépbe.

csomy
2012-06-16, 05:51
...

Korrekt és kimerítő válasz, mint mindig.
Köszönöm!

csomy
2012-06-16, 15:42
Mi a megfelelő metódus a szabályzók gáz-kalibrációjának elvégzésére, amennyiben a gép komplettre van szerelve a robottal?
Próbáltam USBn életre keltett, és "Motor enable" funkcióval átverni a rendszert, és felnyomott gázzal ráadni a főakkut, de a robot okosabb mint én :)

mmormota
2012-06-16, 17:41
Mi a megfelelő metódus a szabályzók gáz-kalibrációjának elvégzésére, amennyiben a gép komplettre van szerelve a robottal?
Próbáltam USBn életre keltett, és "Motor enable" funkcióval átverni a rendszert, és felnyomott gázzal ráadni a főakkut, de a robot okosabb mint én :)

Szét kell húzni, a roboton keresztül nem lehet megcsinálni.

Pistu
2012-06-21, 21:36
http://youtu.be/ue1ihTR1QQI

Na megvolt az elso rendesebb teszt. Tobb kevesebb sikerrel. Stab mod jonak tunik bar a beallitasokkal meg jatszani kell. A 30fok marhakeves neki.

Igazabol egy dolog van amit jo lenne ha valaki megvalaszolna: waypontba kapcsolva kurvara lefosta a beallitott wp1et csak ment mint a huje elfele. Ez miert van? Egy homokora format adtam meg neki.

Sys-Ak
2012-06-21, 23:10
Néztem a videót és úgy látom a probléma több részből áll.
- 3:00-3:10-ig én tisztán úgy látom, hogy a géped oldalkormánya nem jól áll, folton balra fordul még akár enyhe jobbra dőléssel is. Ezt mindenképp korrigálni kell.
- Az autopilot settings résznél a maximum roll angle alapból 35° ami kb. jó is, esetleg vedd fel 40°-ra.
- Van ilyen beállítás is, hogy direction error factor, itt két érték szokott beválni, fürgébben forduló gépekhez 30%, lustábbakhoz 50%, szerintem ez utóbbit simán alkalmazhatod.
- Nagyon fontos még a Stabilizációs beállításoknál a Roll P Gain. Láttam már olyat, hogy nagyon le volt tekerve és úgy érzésre azt gondolta a gazdája, hogy az úgy jó, csak épp nem akart fordulni a gép az automatikus üzemmódokban. Alapból ez a beállítás 40%, de igazából a csűrők maximum kitérésétől és hatékonyságától függ. Ha pl. meg kell fordulni (távolodsz és RTH-t kapcsolsz)akkor a gépnek a beállított maximális szögben kéne bedőlnie oldalra. Ha kevés a P tag, nem is fog bedőlni addig. Ezt a paramétert kb. 10%-onként növelheted amíg nagyobb sebességnél el nem kezd dülöngélni a gép magától.

Egyszerre lehetőleg csak egy paramétert változtass és ellenőrizd le a hatását. Ha így töltesz fel OSD-s videókat szívesen végignézem őket és segítek belőni a gépet, egyébként is tanulságos lehet másoknak is.

mmormota
2012-06-21, 23:14
Igazabol egy dolog van amit jo lenne ha valaki megvalaszolna: waypontba kapcsolva kurvara lefosta a beallitott wp1et csak ment mint a huje elfele. Ez miert van? Egy homokora format adtam meg neki.

Az adott bedöntés nem volt elég ahhoz hogy fordulni tudjon. :o
Jó irányba döntött, ekkora bedöntésnél a gépnek fordulni kellett volna - de nem fordult.

Ez valami egészen goromba beállítási hiba lehet. Pl. rosszul trimmelt rudder, megdőlve beszerelt robot, görbe vagy megcsavarodott profil, ilyesmi.
Ehhez társult, hogy maga a bedöntés is kis mértékű volt, ha ezt nagyobbra engedted volna (valószínűleg a maximum roll angle kevés), akkor a meglevő hiba ellenére is tudott volna fordulni azzal, hogy jobban bedönti a gépet. Ha megnézed, te is jóval nagyobb bedöntéssel fordultál.

Pistu
2012-06-22, 06:26
A robot az SW felso reszere van teve a szarny ala 2 oldalas szivacsra. A beallitasok altime es leskope beallitasi alapjan:
http://img716.imageshack.us/img716/2258/c4sj.th.jpg (http://img716.imageshack.us/i/c4sj.jpg/)
Nem akartam drasztikus erteket, de nekem is feltunt hogy a 30 fok eleg lagymatag. Ezt mindenkepp feljebb kell tenni. Egyeb javaslat valtoztatasra?

A doles szerintem nem oldalkormany - foldon teljesen kozepen vol. A bal csuro van egy hangyfasznit lejebb mert muldkor mikor csereltem a tolorudat ugylatszik nem lett 100osan belove. Ez termeszetesen korrigalva lesz.

Peck
2012-06-22, 10:55
Egyeb javaslat valtoztatasra?

Sys-ak még írt 1-2 ötletet, azokat is érdemes megfogadni, de alapból szerintem is segíteni fog a Maximum roll növelése, persze nem árt ha egyformán tud fordulni a gép jobbra és balra is.
Csak viszonyításképp: 45-50 (nem emlékszem pontosan) fok Max. rollal, és némileg ferde robottal (egyik irányba kicsit lomhábban fordult) alig tudtam szélirányba fordulni, hiába dőlt be a gép, a szél fújta le az ívről.

Pistu
2012-06-22, 11:07
Koszonom, felhuzom akkor ezeket az ertekeket es ujra tesztelek

Pistu
2012-07-01, 19:23
Na felhuztam az erketekeket 60-70re igy most faszan repul, viszi a WPket jol. Azt, hogy RTH-ban illetve failsafeben milyen magassagon repuljon visszafele hol lehet neki megadni?

Peck
2012-07-01, 19:24
Na felhuztam az erketekeket 60-70re igy most faszan repul, viszi a WPket jol. Azt, hogy RTH-ban illetve failsafeben milyen magassagon repuljon visszafele hol lehet neki megadni?

Waypoint fül RTH altitude.

csomy
2012-07-01, 19:37
Pontosabban ugye azt tudod megadni, hogy mi legyen a cél magasság. Az odaút magassága az helyzetfüggő.

Peck
2012-07-01, 20:03
Ha nagyon akarod :)
De ha már útról beszélsz, akkor beszélhetünk kezdő, és végmagasságról, meg átlagmagasságról, minimum, maximum :)
De tény, hogy függ a repülő adottságaitól (pl. fel tud-e egyáltalán emelkedni az adott magasságra, ha csak pár fokos emelkedésre képes), és a helyzettől is.

Pistu
2012-07-01, 20:10
Ertemen :) koszonom

Ltomi78
2012-07-02, 11:30

Waypoint fül RTH altitude.

Sziasztok! Én most tettem rá az új frimware-t de már a korábbinál is átállítottam 70-m re az RTH magasságot. A legeslő mentésem óta ami még 50 méter volt, nem nagyon hajlandó magassabbra emelkedni a robot inkább az 50-et tartja mint a 70-et sőt 60 főlé nem megy. Ezt felszállás után szoktam tesztelni mikor rth -ba teszem köröz, addig szemüveg fel stb... Lehetséges hogy legalább 80-100 métert kell megadni hogy a kövekező lépcsőt elérjem és 50 méter fölött tartsa az RTH magasságot? Többször megnéztem a beállytásokban 70-en van mentve.

distvan52
2012-07-03, 15:11
A frissítésem sikerült csak a fekete keretet nem sikerül előhozni, be van pipálva.

Peck
2012-07-03, 15:38
A frissítésem sikerült csak a fekete keretet nem sikerül előhozni, be van pipálva.

Save settingsre rákattintasz utána? Vagy PC-re dugva nézed közben az OSDt?

distvan52
2012-07-03, 15:47
A PC re dugva néztem az OSD-t

Daine
2012-07-03, 17:18
Hali!

Az új fw után a WP-ben nem tudok gps pontokat kijelölni a régi szisztéma szerint.
::)

Peck
2012-07-03, 17:29
Hali!

Az új fw után a WP-ben nem tudok gps pontokat kijelölni a régi szisztéma szerint.

Ezt nem teljesen értem. Kijelölés alatt egy új Waypoint hozzáadását érted?
Maps vagy Earth?

Daine
2012-07-03, 17:31
Hali!

Ezt nem teljesen értem. Kijelölés alatt egy új Waypoint hozzáadását érted?
Maps vagy Earth?

Így van nem tudok waypoint-okat létrehozni!

Daine
2012-07-03, 17:36
Szóval Maps vagy Earth?

Jogos!Maps-ban oké!

Peck
2012-07-03, 17:37
Szóval Maps vagy Earth?

Jogos!Maps-ban oké!

És Earthben Ctrl+bal klikkel próbálod ugye?

Daine
2012-07-03, 17:47
Szóval Maps vagy Earth?

Jogos!Maps-ban oké!

Így van,de az Erth-ben nem tudok jelőlni.

Peck
2012-07-03, 17:55
Szóval Maps vagy Earth?

Jogos!Maps-ban oké!

Amit összekattintasz a Mapson (és bekerül a táblázatba is), az megjelenik az Earth-ön?

Daine
2012-07-03, 18:37
Szóval Maps vagy Earth?

Jogos!Maps-ban oké!

Amit összekattintasz a Mapson (és bekerül a táblázatba is), az megjelenik az Earth-ön?

Persze azzal nincsen baj,de nem gond igy is használható!

Peck
2012-07-03, 18:44
Szóval Maps vagy Earth?

Jogos!Maps-ban oké!

Hát, akkor a legjobb tippem, hogy elromlott a Ctrl billentyűd :)
Próbáltad a jobb,baloldalival is?

Daine
2012-07-03, 18:59
Szóval Maps vagy Earth?

Jogos!Maps-ban oké!

Hát, akkor a legjobb tippem, hogy elromlott a Ctrl billentyűd :)
Próbáltad a jobb,baloldalival is?

Ennyire azért nem vagyok analfabéta. :)
A Ctrl működik a program nem!

pittyu
2012-07-03, 21:14
Hali. Valakinek nincs meg véletlenül a Turnigy 9x /er9X /beállítása a robothoz ?
Az 5. csatornához hogy kell beállítani a kapcsolókat és a "Fail Safe " se tiszta.
Előre is köszi:pittyu

Peck
2012-07-03, 21:26
Hali. Valakinek nincs meg véletlenül a Turnigy 9x /er9X /beállítása a robothoz ?
Az 5. csatornához hogy kell beállítani a kapcsolókat és a "Fail Safe " se tiszta.

http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101445.msg1363604.html#msg1363604

csomy
2012-07-03, 21:29
Részemről nálam működik a WP hozzáadás Earth nézetben.

pittyu
2012-07-03, 21:53
Köszönöm. Párszor elolvastam már ,de jól elsiklottam . Lehet hogy meleg van ??

distvan52
2012-07-03, 22:50
Hali jó lett a fekete keret csak én a képernyő szélein kerestem.

ppeter
2012-07-03, 23:04
Sziasztok!
Tényleg nagyon jók lettek a fekete szelű karakterek!
És nagyon jó a méret állíthatósága is! Végre (95 %-nál) látom a teljes képernyőt.
Köszönettel ppeter

Ltomi78
2012-07-04, 09:58
Hasonló tapasztalás. Miért nem megy magasabbra a robot 50 méternél, ha 70-re állítom a waypont fülön az rth magasságot. Valamit rosszul mentek?

Sziasztok! Én most tettem rá az új frimware-t de már a korábbinál is átállítottam 70-m re az RTH magasságot. A legeslő mentésem óta ami még 50 méter volt, nem nagyon hajlandó magassabbra emelkedni a robot inkább az 50-et tartja mint a 70-et sőt 60 főlé nem megy. Ezt felszállás után szoktam tesztelni mikor rth -ba teszem köröz, addig szemüveg fel stb... Lehetséges hogy legalább 80-100 métert kell megadni hogy a kövekező lépcsőt elérjem és 50 méter fölött tartsa az RTH magasságot? Többször megnéztem a beállytásokban 70-en van mentve.

Ltomi78
2012-07-04, 10:07

http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101445.msg1363604.html#msg1363604

Én is ezt használtam alapnak nagyon jó ;).

Annyival módosítottam hogy nálam, nem lép be az AIL kapcsoló (alap állásban van fenn végig), az ID1 és ID2 (F.mode switch) -vel önmagában lehet váltani a stabilizált vagy a trainer mód között (waypoint is lehet) az ID0 alapállásban értelem szerűen manulba vált. Viszont külön akartam az RTH így a Throttle cut nagy kapcsolóval akármilyen állásban van az F.mode, azt mindig felülírja és RTH-ba vált. Javaslom mivel vészhelyzetben célszerű egy főkapcsólóra tenni az RTH amit megtalál egyből az ember nem pedig 3 állás közül kell keresni hogy melyik is az rth. A trainer kapcsoló nálam is az osd képernyőket váltja

Nincs usb AVR programozóm mielőtt kérdeznétek hogy tegyem be a beállításokat ....csak kézzel tudnám beírni, úgyhogy akit érdekel keressen pü-ben.

csomy
2012-07-04, 10:28
Nekem 150-en van, és megy is 150re. RTHban.

Peck
2012-07-04, 16:25
Hasonló tapasztalás. Miért nem megy magasabbra a robot 50 méternél, ha 70-re állítom a waypont fülön az rth magasságot. Valamit rosszul mentek?

Mindenképp ki kéne próbálni, hogy ha pl. 120 méterre állítod, akkor magasabbra megy-e a robot, lépcsők viszont nincsenek.

Az esetleg elképzelhető, hogy túl kicsi a max. pitch amit engedsz a robotnak, és a cruise throttle is alacsonyra van beállítva.
Repülés közben ezeket ellenőrizni kellene ha RTHba kapcsolsz: mekkora gázt ad először, milyen meredeken emelkedik, és mekkora gázt ad mikor már elérte a "plafont" és tovább nem akar emelkedni, nem-e adja le az orrát.

Susitu1
2012-07-05, 07:19
Sziasztok,
tegnap végre eljutottam én is a frissítés teszteléséhez.....
teccik....

Daine
2012-07-05, 07:46
Üdv,

Tegnap a szabályzóm füstölt el!
Lehet valami köze az új firmware-nek?
Mert akkor jobban odafigyelek!

mmormota
2012-07-05, 13:51
Tegnap a szabályzóm füstölt el!
Lehet valami köze az új firmware-nek?
Mert akkor jobban odafigyelek!

Nem valószínű. Inkább a nagy meleg gyanusítható.

srobi
2012-07-05, 22:48
Turnigy trust 45A szabalyzom a frissitessel megint ugyanazt muveli mint azelott amielott Mmormotanal volt pittyeg es nem indul. Az osd kiirja hogy motor cant start.
Megegy eszeevetel elso inditasnal a kep fekete fuggoleges vonalakkal volt tele kikapcs bekapcs utan megszunt felete keretes betuk tok jok csak nekem megint nem indul a motor

RC Zumuld
2012-07-07, 19:07
Sziasztok,

Az érdekelne, hogy trainer módban mi adja meg a robotnak a max emelkedési és sűlyedési szöget? A stab módnál beállított max pitch angle vagy az autopilot beállításnál a max pitch angle és a min pitch angle? Ma azt tapasztaltam, hogy lefele nem nagyon tudtam trainer módban lefele hozni a gépet. A min pitch angle jó alacsonyra van állítva.

Ltomi78
2012-07-09, 12:40
Szia. Èn most teszteltem ezt a szabit. A gps elesedese utan, a gazadaskor van felirat de csak egy pillanatra aztan megy a motor. Nekem az volt a gondom hogy miutan felszalltam ezzel a szabival folyamatosan jelvesztesem volt ès a robot rth ba valtott 200 meternel messzebb nem is jutottam. Repult már valaki ezzel a szabival 2.4 iranyitas melett c4sel, 1.2 videoval. A korabbi szabival 4 km gond nelkul. Nem ertem.

Turnigy trust 45A szabalyzom a frissitessel meg :)int ugyanazt muveli mint azelott amielott Mmormotanal volt pittyeg es nem indul. Az osd kiirja hogy motor cant start.
Megegy eszeevetel elso inditasnal a kep fekete fuggoleges vonalakkal volt tele kikapcs bekapcs utan megszunt felete keretes betuk tok jok csak nekem megint nem indul a motor

Peck
2012-07-09, 17:27
Sziasztok,

Az érdekelne, hogy trainer módban mi adja meg a robotnak a max emelkedési és sűlyedési szöget? A stab módnál beállított max pitch angle vagy az autopilot beállításnál a max pitch angle és a min pitch angle? Ma azt tapasztaltam, hogy lefele nem nagyon tudtam trainer módban lefele hozni a gépet. A min pitch angle jó alacsonyra van állítva.

Tudtommal az autopilot max és min pitch.

pittyu
2012-07-09, 17:56
Hali.Szeretném meg kérdezni kinek van HC fórumtársunk programjával frissített Turnigy 9X adója (er9x)és FrSky D8R-II Plus vevője.??Szégyen vagy sem , de a Failsafe beállítását nem tudom meg csinálni . :-\Mindent sikerült idáig beállítanom , már próba repülésen is túl vagyok de..... Ha valaki szájba rágósan leírná nagyon hálás lennék.
Köszi:pittyu

Peck
2012-07-10, 09:09
Hali.Szeretném meg kérdezni kinek van HC fórumtársunk programjával frissített Turnigy 9X adója (er9x)és FrSky D8R-II Plus vevője.??Szégyen vagy sem , de a Failsafe beállítását nem tudom meg csinálni . :-\Mindent sikerült idáig beállítanom , már próba repülésen is túl vagyok de..... Ha valaki szájba rágósan leírná nagyon hálás lennék.
Köszi:pittyu

Én is er9x-et használok, de a failsafe-hez semmi köze.
Innen letöltheted a manualját: http://www.frsky-rc.com/ShowProducts.asp?id=114

Ez pedig a lényeg belőle:
2.3 Setting failsafe
Failsafe is a useful feature in which all controls move to a preset position whenever the control signal is lost for a
period of time. D8R-II plus supports failsafe function for all channels.
Follow the steps below to set failsafe positions for each channel:
1) Bind the receiver first and turn on both the transmitter and the receiver;
2) Move the controls to the desired failsafe position for all channels;
3) Press briefly the F/S button on the receiver (less than 1 second). The transmitter module will make a long “beep”,
indicating the failsafe position has been set in the receiver.
To disable the failsafe function, re-bind the receiver.

pittyu
2012-07-10, 17:27
Szia. Hogy én milyen láma vagyok. Benyom- hosszú sípolás --kész. Ezen szenvedtem három napig.....
Köszi a segítséget.

jpeti29
2012-07-25, 23:39
Mmormota! használhatom ezt a gps-t a robottal?
http://diydrones.com/profiles/blogs/new-gps-moduletiny-10hz?xg_source=activity
működik vele? megfelelő lesz a hatékonysága?

2 gépben használom a robotot és a gps nehezebben kivehető helyre kerül, ez a modul meg itt porosodik a polcon.

mmormota
2012-07-27, 00:49
Mmormota! használhatom ezt a gps-t a robottal?
http://diydrones.com/profiles/blogs/new-gps-moduletiny-10hz?xg_source=activity
működik vele?

Nem lesz jó, mivel más firmware van benne, ami más protokoll szerint küldi az adatokat.

It's preloaded with custom DIY Drones firmware so it outputs an efficient binary protocol

jpeti29
2012-07-27, 09:19
arduino-val nmea protokolon már próbáltam, működik szépen. a robot mit használ?

jpeti29
2012-07-27, 22:48
Elmúlt az osd kép váltás funcióm.:-( nem értem mi lehet. a módváltó csatornára nyomok egy mixel egy +50us-es impulzust, ahogy eddig is. a konfig programban beállítottam, hogy a távról lehessen kapcsolni, de nem vált. mit nem csinálok jól?

mmormota
2012-07-28, 00:40
arduino-val nmea protokolon már próbáltam, működik szépen. a robot mit használ?

NMEA, 9600bps-on indul. Ha ezt és a kiadott szabvány parancsokat a modul fogadja, akkor működni fog. Legegyszerűbb ha kipróbálod...

mmormota
2012-07-28, 00:54
Elmúlt az osd kép váltás funcióm.:-( nem értem mi lehet. a módváltó csatornára nyomok egy mixel egy +50us-es impulzust, ahogy eddig is. a konfig programban beállítottam, hogy a távról lehessen kapcsolni, de nem vált. mit nem csinálok jól?

Első körben próbálj meg kijelzési módot váltani gyors repülési mód oda-vissza kapcsolással (pl. manual -> stab -> manual). Ha ez működik, akkor az impulzussal van a gond, próbálj talán kicsit nagyobbat, mondjuk 100us-et beállítani.

Ha így se megy, akkor a beállítással lehet gond, a system settings-et kellene megnézni még egyszer.

RC Zumuld
2012-08-08, 12:03
Hi mmormota,

Örömmel tapasztaltam, hogy a trainer módban szabadon paraméterezhető a min és max magasság és a max távolság. Mindez milyen határértékek közt tehető meg?

Üdv
Zsolt

mmormota
2012-08-08, 20:37
Örömmel tapasztaltam, hogy a trainer módban szabadon paraméterezhető a min és max magasság és a max távolság. Mindez milyen határértékek közt tehető meg?

Nem korlátoztuk.

n.james
2012-08-09, 21:08

Nem korlátoztuk.

Nekem nem enged a min. magasságra 60 m-t beállítani, mindig visszaáll 50-re hiába mentem el. :o

RC Zumuld
2012-08-09, 21:58
A gyarilag feljovo ertekeket nekem sem sikerul valtoztatnom...

Peck
2012-08-10, 00:33
A felvetés jogos, de szerintem nem hiba.
A PC program szab némi korlátot, amik azért ésszerűek, és nem enged hülyeséget beállítani:
min. magasság: 10-50 méterig (ezért nem engedi a 60-at)
max. magasság: 50-200-ig
távolság: 100-300-ig
De ezek kiderülnek, ha a le-föl nyilakkal állítjátok az értékeket, esetleg az egérgörgővel pörgetitek :P (csak 1 tipp)
Nézzétek meg légyszi, hogy ezek között a keretek között működik-e a beállítás.

RC Zumuld
2012-08-10, 08:01
A PC program szab némi korlátot, amik azért ésszerűek, és nem enged hülyeséget beállítani:
De ezek kiderülnek, ha a le-föl nyilakkal állítjátok az értékeket, esetleg az egérgörgővel pörgetitek :P (csak 1 tipp)

Szia,

Ezeket a határokat adja nálam is!
Mint trainer funkció, ezekkel a paraméterekkel teljesen az is, és ez így van jól. Pusztán csak azért hoztam fel ezt a kérdést mint témát, mert meg láttam ebben a funkcióban magam számára egy lehetőséget (korábban leírtam), és gondoltam, hátha. Vizes élőhely monitoring miatt gyakran repülök víz- nádas felett számomra ismeretlen helyen. Ha a jelenlegi paraméterek közül a távolság maximális értéke kitolható volna 1000- 1500 méterig, azzal már meglehetősen elégedett volnék.

Üdv
Zs

csomy
2012-08-10, 08:36
Szia,

Ezeket a határokat adja nálam is!
Mint trainer funkció, ezekkel a paraméterekkel teljesen az is, és ez így van jól. Pusztán csak azért hoztam fel ezt a kérdést mint témát, mert meg láttam ebben a funkcióban magam számára egy lehetőséget (korábban leírtam), és gondoltam, hátha. Vizes élőhely monitoring miatt gyakran repülök víz- nádas felett számomra ismeretlen helyen. Ha a jelenlegi paraméterek közül a távolság maximális értéke kitolható volna 1000- 1500 méterig, azzal már meglehetősen elégedett volnék.

Üdv
Zs

Ide minek a Trainer mód? Miért nem jó a Stabilized?

n.james
2012-08-10, 09:06

No problem. A többi működött, csak a min. magasságot akartam feljebb állítani, hogy ha a fiúk betévednek a magas fák fölé FPV repülésben, akkor biztosan ne legyen gond. ;)

Peck
2012-08-10, 09:18
Fat Jesus: értelek, még jó ötletnek is tartok 1 minimum magasságtartás stabilized módban (csak akkor kikapcsolhatóvá kellene tenni, mert hát hogy szállsz le :) ), szóval nem egyszerű.
Viszont a Trainer módot nem erre találtuk ki eredetileg, szabadszemes repülésre, odaadod 1 kisgyereknek, menjen vele 1-2 kört.
Na most az 50 méteren 1000 méter távolság nem igazán reális ilyen szempontból :)

A minimum magasságot is ezért lőttük be max. 50 méterre, egy kezdőnek szabad szemmel már lehet hogy magasnak tűnik, erre nem tudja lentebb hozni. De ezeket még szerintem át kell hogy gondoljuk :)

RC Zumuld
2012-08-10, 09:26
...... elégedett volnék.

Üdv
Zs

Ide minek a Trainer mód? Miért nem jó a Stabilized?

Azért, mert stabilizált módban nem szab határt semmi, hogy el fogyjon a távolság a gép és a víz között, max a pilóta, aki jelen esetben nem tudja folyamatosan a magasság feliratot figyelni.
Így, lehetne kb. olyan fajsúlyos funkció, mint Loitering. Hiszen a pilóta magától is tudna egy pont körül körözni?
Ennél bővebben nem mennék bele a témába, mert korábban már kaptam az ötletért hideget- meleget. Ha a fejlesztők látnak ebben a funkcióban ez alapján is potenciált, akkor biztos vagyok benne, hogy fognak lépni, és ez nekem elég! :)

Zs

n.james
2012-08-10, 09:34
Viszont a Trainer módot nem erre találtuk ki eredetileg, szabadszemes repülésre, odaadod 1 kisgyereknek, menjen vele 1-2 kört.

De mint tudjuk a felhasználók nagyon kreatívak, egy adott feladatra kitalált funkciót ezer más dologra is megpróbálnak használni, amire a fejlesztő álmában sem gondolt. ;D
A gyerekeknek (na meg persze a feleségemnek, hátha jobban megérti miért játszom már megint ;D) akartam egy kis örömet szerezni hogy FPV-ben nézelődhessenek, de ezek a határok nagyon kevésnek tűntek hozzá.
Ha már állítható, akkor legyen szabadon állítható elvégre elég nagy gyerekek vesznek ilyet, csak tudják mit akarnak. ;)

RC Zumuld
2012-08-10, 09:35
Fat Jesus: értelek, még jó ötletnek is tartok 1 minimum magasságtartás stabilized módban (csak akkor kikapcsolhatóvá kellene tenni, mert hát hogy szállsz le :) ), szóval nem egyszerű.
Na most az 50 méteren 1000 méter távolság nem igazán reális ilyen szempontból :)

A minimum magasságot is ezért lőttük be max. 50 méterre, egy kezdőnek szabad szemmel már lehet hogy magasnak tűnik, erre nem tudja lentebb hozni. De ezeket még szerintem át kell hogy gondoljuk :)

Köszönöm válaszod! Nekem ennyi elég!
Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy ha a határok kiterjesztésre kerülnek, attól még be lehet olyan értékeket állítani, amitől valós trainer funkcióként üzemelhetne tovább. El tudok képzelni az R4- ben egy olyan jelölő négyzetet, mint a fekete keretes OSD választás esetében, hogy alap trainer mód vs. extended trainer mód.

yPress
2012-08-13, 08:56
Sziasztok!

Már egy ideje megvan a C4S mmormotától és most határoztam el hogy összerakom, egyelőre csak repstabinak ill. vészmentésre (mert FPV-m még nincs, bár úgy néz ki, hogy a közeljövőben lesz). Egy kérdésem lenne: ahogy az asztalon összeillesztettem minden OK-nak tűnik (szervómozgatások, robotüzemmódok, FailSafe) de a motor nem akar elindulni. :o
Az alapdolgokat néztem (gondolom a GPS bepozícionálta magát mert a C4S-en is folyamatosra váltott a kék fény, és a progiban is beixeltem a motor engedélyezését). Mit csinálhatok rosszul?

Ltomi78
2012-08-13, 09:48
Én csak felhasználóként két dolgot javasolnék. Mivel nem látod az OSD-t gondolom ahonnan kiderülne valóban fixálta magát a gps, addig előszőr nem szobából csinálnám hanem szabadban ott biztos lesz GPS jel. Előfordult már hogy megtalálta a jelet az ablaknál hiába volt folyamatos led pár másodperc múlva újra villogot és nem engedte motort. A másik hogy ha a thrust 45 A szabit használod ami mostmár megy ugyan a robottal, de nekem csak úgy ha előtte az akksi csatlakoztatáskor lejátsza a kis dallamot. Ha ez nem történik meg hiába van gps jel a szabi nem bootolt be és nem indul. Mellesleg ha programban beixelted az engedélyezést akkor gps lock n nélkül is mennie kéne, de csak ha usb-s kapcsolat is megvan, vagyis össze van dugva a pc-vel!! ::)

Sziasztok!

Már egy ideje megvan a C4S mmormotától és most határoztam el hogy összerakom, egyelőre csak repstabinak ill. vészmentésre (mert FPV-m még nincs, bár úgy néz ki, hogy a közeljövőben lesz). Egy kérdésem lenne: ahogy az asztalon összeillesztettem minden OK-nak tűnik (szervómozgatások, robotüzemmódok, FailSafe) de a motor nem akar elindulni. :o
Az alapdolgokat néztem (gondolom a GPS bepozícionálta magát mert a C4S-en is folyamatosra váltott a kék fény, és a progiban is beixeltem a motor engedélyezését). Mit csinálhatok rosszul?

Peck
2012-08-13, 11:50
Köszi Ltomi78, úgy van ahogy írtad.
Annyit tennék hozzá, hogy motorral usbre kötve óvatosan (inkább vedd le a propellert),
és ha már úgyis usb-n van a robot, akkor a Waypoint fülön láthatod a GPS adatokat, többek között a műholdak számát is, talán ez segíteni fog, hogy mi a helyzet.

Pár kérdés:
Szabályzó bebootol rendesen? Min-max. gáz be lett neki tanítva (ha van ilyenje)?
És ha már itt tartunk, milyen típusú szabályzó?
Melyik firmware-t használod?

yPress
2012-08-13, 12:00
Köszi a válaszokat!

A szabadtéri dolgot majd megpróbálom. Iagzából az lett volna a cél, hogy megnézzem hova/hogy tudnám berakni (rezgésellenőrzés). Ez viszont csak szobában elképzelhető, ugyanis ott van USB (amelyik rá volt dugva). Sajnos halmozottan hátrányos helyzetű vagyok: laptopom sincs. ::)
A szabályozó Turnigy 25A-es, a dallam megvan, csak zümmögés nincs hozzá. ;)

A propellert természetesen rögtön levettem mielőtt elkezdtem összekötözgetni a motyót, mert gyanakvó vagyok. 8)
A madár eddig működött, a C4S képernyőjén látszik a gázpozíció változása is, a firmware az új (0.8 ha jól tévedek). A Waypoint fület is megnézem majd este, mert akkor térek magamhoz (mármint haza).