PDA

Teljes verzió megtekintése : Felhasználói tapasztalatok

oldal : 1 2 [3]

Peck
2012-11-05, 18:02
Szia,
játszottál a multiplierrel és az offsettel is? A manualban szépen le van írva hogyan próbáld meg beállítani.
Nem tudom pontosan mekkora akksit használsz, de a 300-400mAh nem biztos hogy olyan nagy különbség.
Honnan tudod hogy felvesz 30-35At is? Statikusan mérted?

mmormota
2012-11-05, 18:22
Nézd meg a raw értéket. Ha ez nagy áramfelvétel esetén 1023-on elakad és nem megy feljebb, akkor a mérő szakasz túl hosszú.

karee2
2012-11-05, 20:04
Ezt láttátok?

http://tech.msn.mainap.hu/tudomany/bemutattak-a-magyar-pilota-nelkuli-repulogepek-40039 :o

k

Ltomi78
2012-11-07, 07:34
Nézd meg a raw értéket. Ha ez nagy áramfelvétel esetén 1023-on elakad és nem megy feljebb, akkor a mérő szakasz túl hosszú.

Köszi, megnézem a rawt ès kabelhosszt.
Peck kérdésere, igen az offset et is próbáltam többször. A robot kihagyásaval mèg nem mértem, pedig ha pc engedélyezem a motort akkor kb max 65% gáz tudok adni hiába tolom a gazkart maxra, ilyenkor nem volt gps ès osd mert pincében mertem, csak éreztem hogy felig engedi a motort porogni. Pc kívül megy normalisan csak 11.9 A nál nem megy feljebb.Szóval merek majd egyet ugy is mennyit vesz fel a moci.

mmormota
2012-11-07, 13:41
Nem értem az egészet. Semmi különbség nem lehet aközött hogy PC-re kapcsolva vagy anélkül adod a gázt.
Hozd el a repülőt, két perc alatt beállítjuk az árammérőt.

Ltomi78
2012-11-07, 15:46
Nem értem az egészet. Semmi különbség nem lehet aközött hogy PC-re kapcsolva vagy anélkül adod a gázt.
Hozd el a repülőt, két perc alatt beállítjuk az árammérőt.

Ok. Jelentkezem.Köszi

Smith
2013-01-02, 21:06
Van-e tapasztalatotok arról,hogy mennyire bírja a hideget a C4S?
Lehetséges zavaros működés (gyro,stb) ha -2C°+60km/h a menetszél is hűti?
Köszönöm.

csomy
2013-01-02, 21:32
Én repültem már fagypont alatt, és több videót láttam hóval borított táj felett. Szerintem nem lehet gond.

Smith
2013-01-02, 21:39
Én repültem már fagypont alatt, és több videót láttam hóval borított táj felett. Szerintem nem lehet gond.

Én is nyomtam már -13C°-ban,nem volt soha probléma,de általában a törzsön belül van minden és nem éri a hideg menet szél..

mcelek
2013-01-02, 22:44
Érdekes, nem minden hozzászólásom megy át :o
Szóval 29-én repültem vidéken 7km-t 700 magasan.
A Twinstar kilépőjénél van elhelyezve egy fészekben és egy rögzítő szalag tartja, tehát elől-hátul nyitott a levegő átjárhatja. Bár sütött a nap, meleg biztos nem volt ;)

pittyu
2013-01-02, 22:58
BUÉK.Saját tapasztalat-- ha -1 fok van és el száll a BEC( tehát megszűnik a tápellátás ) nem tudja visszahozni a gépet ??? ???
A viccet félretéve most jöttem rá hogy hiába van egy kiváló robot a gépen ha az üzemeltető egy " Barom "
Ez én vagyok .

mcelek
2013-01-02, 23:17
:o maximum a szabályzó választása volt szerencsétlen :-[
Mi történt? Se kép, semmi, vagy kép volt, mert a kamera és az adó dolgozott?

csomy
2013-01-03, 06:16
Sajnos ha a robot tápja megszűnik, akkor nem megy át rajta a kép.
Engem is érdekel. Mi történt?

pittyu
2013-01-03, 09:36
Semmi különös nem történt, csupán annyi hogy az ESC ( ami elvileg 2A áramot kellene tudjon )bedöglött.
A kis kamerát--250mW 5.8 adót --C4S--vevőt-- szóval mindent erre a tápra bíztam. ez így nem jó , külön tápról fog menni a videó rendszer és az irányítás.
Fogok csinálni zavarszűrő egységet és a földhurok lehetőségét is kizárom.
A szemüveg nem rajtam volt , de nem volt video jel amikor lezuhant a repcsim.

mcelek
2013-01-03, 13:21
3A elvileg egy nagyobb gépnél is elég.
Az sem szerencsés, ha az akkufesz nagyon beesik .
Bölcs, ha van egy külön BEC a fedélzeten.
Elvileg az is mehetne Ua. Akkuról a balanszcsatira kötve, csak izmos legyen

Smith
2013-01-03, 19:35
3A elvileg egy nagyobb gépnél is elég.
Az sem szerencsés, ha az akkufesz nagyon beesik .

Köszi a válaszokat.
Mennyire eshet be??
(Hidegben képes 10.5V körül mozogni a video akku.)
Fűteni kell a kabint? :o ;D

ppeter
2013-01-03, 19:48
Szia!

Mennyire eshet be??
Fűteni kell a kabint? :o ;D

Példa: Skywalker -3fokban, 3s5000mAh kb.10 perc repülés után még kb 70% töltés volt benne. Teljes gáznál 9,5V-ig beesett....
...A szellőzőnyílásokat elöl lefedtem....
Üdv ppeter

n.james
2013-01-03, 21:08
Mennyire eshet be??
(Hidegben képes 10.5V körül mozogni a video akku.)

Ugyan nem hidegben repültem és nem is a teszt volt a cél (csak vissza akartam jutni egy szeles időben), a 3 cellás aksi 55 % gázon 8,4 V-ra esett vissza 4,5 A mellett, de visszajött a gép. 1 db 2200-as aksiról ment minden, a videóval és a robottal sem volt semmi gond, bírták. ;) ;D

mcelek
2013-01-03, 21:25
Sajnos az akkuk nem épp jóminőségűek :-[
Én leginkább a 40C terhelhetőségűre esküszöm, bár szerintem a HK-ról ezek sem tudnák leadni. Úgy saccolom, hogy kb a felét tudják a 20. start után.
1 év és puffadtak, mindegy, hogy nem is kaptak bnagyobb terhelést, mert valszeg szennyezett, gyengébb minőségű anyagból készülnek.
A hideg nem kedvez nekik, az biztos, én is javaslom a szellőzők lezárását.
Ha rendes időben ennyire (8,4V) beesik a fesz, akkor annak az akkunak nagyjából vége.
7km-t kb. félgázon repültem, nekem is beesett a fesz, így még az is kiderült, hogy nem egyformán van programozva a 2 ESC. Az egyik már nem teker rendesen, ha alacsony a feszültség, ezért félrehúzza a gépet. Persze repülni még így is tudtam, csak az egyik irányba nem szeretett fordulni ;)
Azt nem tudom, hogy van-e köze a kikötött BEC-nek hozzá, mert az egyik ugye felesleges. Majd úgy is ellenőrzöm a programozást és akkor kiderül.

n.james
2013-01-03, 22:05
Ha rendes időben ennyire (8,4V) beesik a fesz, akkor annak az akkunak nagyjából vége.

Nem az aksival volt baj, hanem velem. ::) Nem kellett volna elmenni széllel szemben olyan messzire, ez volt a kezdő figyelmetlenségének az ára. ::) A 2200-as aksiból a robot szerint 2014-et vettem ki. Az aksival azóta is rendesen lehet repülni, túlélte. A 8,4 V-t csak azért írtam, hogy nem gond ha ennyire beesik a fesz.

Peck
2013-01-03, 23:29
Azért azt ne felejtsük el, hogy pl. néhány videoadó eléggé érzékeny az alacsony feszültségre, szóval nem teljesen mindegy mennyire esik be a feszültség, a robotnak meg 5V kell, amit azért a 8,4Vból még elég simán ki lehet hozni :)

Daine
2013-01-12, 15:20
Üdv!

Már három alkalommal fordúlt elő, hogy a gps műholdak száma 12-ről leesik 5 alá és vissza 12-re mindez pár másodperc alatt.
SEMMI MÓDOSÍTÁST nem eszközöltem a repülőn és olyan részeken fordúl elő ahol RÉGEBBEN IS REPÜLTEM GOND NÉLKÜL!
Viszont már jártam úgy, hogy 5 műhold alatt a robot belecsapta a repülőt a földbe!
Ezt azért megint nem szeretném!

mmormota
2013-01-13, 00:29
Ha kevés a műhold, akkor ehhez a robotnak lényegében semmi köze sincs. Az csak kapja ezt az adatot a GPS modultól. Bármilyen más OSD vagy robotpilóta lenne a gépen, az is pont ezt mutatná.

Hogy aztán miért kevés, arra elég nehéz rájönni. Kb. ezek a lehetőségek:

1. valami zavarja a GPS vételt magán a gépen belül
Ennek látszólag ellene szól, hogy a hiba csak néha következik be, de ez nem ilyen egyszerű. Lehet olyan zavarforrás, ami a GPS vételi frekvenciája közelében van, de ez kis mértékben változik hőmérséklettől, véletlentől, akármitől függően, és néha éppen telibe találja. A kamera lehet ilyen esetben gyanús pl.
Egy ilyen hibát sajnos nagyon nehéz levadászni, különösen ha nagyon ritkán következik be, és nem a földön hogy ki lehessen kapcsolni a kamerát a hibakeresés érdekében, hanem a levegőben.

2. valami külső zavarforrás zavarja meg
Erről semmit se tudok mondani, egyszerűen nem lehet tudni.

3. valami miatt tényleg gyenge a GPS jel, napfolt, légköri viszonyok pl.

4. maga a GPS modul csinálja, pl. jó okkal mert mondjuk lejegesedik, vagy jó ok nélkül azért mert valami baja van.

A 2. és 3. esetén másik GPS, pl. telefonba, kocsiba épített is veszti a holdakat, ha nagyjából ott van ahol a gép, érdemes kipróbálni.

Viszont már jártam úgy, hogy 5 műhold alatt a robot belecsapta a repülőt a földbe!

Ez viszont olyan dolog, amin próbálunk javítani. A robot nagyon erősen támaszkodik a GPS adatokra, nem csak a navigációban, hanem a stabil repülési helyzet kiszámításában is. Kevés hold esetén a GPS valótlan, gyorsan változó adatokat ad, és ezzel tönkreteszi a robot stabilizáló vezérlését.
Ez az, amin lehetne javítani, és meg is próbáljuk. Nem megy gyorsan, mert sok tesztet igényel, és ehhez hideg van.

A lehetőségek persze korlátozottak, GPS nélkül természetesen nem tud a robot navigálni, de azt tudjuk javítani hogy legalább a stabilitása ne romoljon el.

Az egyik lehetőség, amihez csak firmware módosítás kell, hogy ne higgyen el mindent a GPS-nek, különösen ha kevés a hold. Ilyenkor legyen óvatos, kerülje a hirtelen kormánykitéréseket stb.
A másik lehetőség Pitot-csövet igényel. Így a robot teljesen stabilan tud vezetni GPS nélkül is, szélben jobban viselkedik, persze ha abszolut nincs GPS akkor navigálni nem képes.

Daine
2013-01-13, 08:46
Ha kevés a műhold, akkor ehhez a robotnak lényegében semmi köze sincs. Az csak kapja ezt az adatot a GPS modultól. Bármilyen más OSD vagy robotpilóta lenne a gépen, az is pont ezt mutatná.

Hogy aztán miért kevés, arra elég nehéz rájönni. Kb. ezek a lehetőségek:

1. valami zavarja a GPS vételt magán a gépen belül
Ennek látszólag ellene szól, hogy a hiba csak néha következik be, de ez nem ilyen egyszerű. Lehet olyan zavarforrás, ami a GPS vételi frekvenciája közelében van, de ez kis mértékben változik hőmérséklettől, véletlentől, akármitől függően, és néha éppen telibe találja. A kamera lehet ilyen esetben gyanús pl.
Egy ilyen hibát sajnos nagyon nehéz levadászni, különösen ha nagyon ritkán következik be, és nem a földön hogy ki lehessen kapcsolni a kamerát a hibakeresés érdekében, hanem a levegőben.

2. valami külső zavarforrás zavarja meg
Erről semmit se tudok mondani, egyszerűen nem lehet tudni.

3. valami miatt tényleg gyenge a GPS jel, napfolt, légköri viszonyok pl.

4. maga a GPS modul csinálja, pl. jó okkal mert mondjuk lejegesedik, vagy jó ok nélkül azért mert valami baja van.

A 2. és 3. esetén másik GPS, pl. telefonba, kocsiba épített is veszti a holdakat, ha nagyjából ott van ahol a gép, érdemes kipróbálni.

Ez viszont olyan dolog, amin próbálunk javítani. A robot nagyon erősen támaszkodik a GPS adatokra, nem csak a navigációban, hanem a stabil repülési helyzet kiszámításában is. Kevés hold esetén a GPS valótlan, gyorsan változó adatokat ad, és ezzel tönkreteszi a robot stabilizáló vezérlését.
Ez az, amin lehetne javítani, és meg is próbáljuk. Nem megy gyorsan, mert sok tesztet igényel, és ehhez hideg van.

A lehetőségek persze korlátozottak, GPS nélkül természetesen nem tud a robot navigálni, de azt tudjuk javítani hogy legalább a stabilitása ne romoljon el.

Az egyik lehetőség, amihez csak firmware módosítás kell, hogy ne higgyen el mindent a GPS-nek, különösen ha kevés a hold. Ilyenkor legyen óvatos, kerülje a hirtelen kormánykitéréseket stb.
A másik lehetőség Pitot-csövet igényel. Így a robot teljesen stabilan tud vezetni GPS nélkül is, szélben jobban viselkedik, persze ha abszolut nincs GPS akkor navigálni nem képes.

Szia!

Nyílvánvalóan nem a robotot okolom, mivel a legutobbi szervíz ota most ezt leszámítva hibátlanúl működik csak nem értettem és laikusként értetlenűl állok a probléma előtt!A repülőn minden a lehető legnagyobb távol van így repülök 1 éve a C4S-el, de még ilyet nem tapasztaltam.
Egyértelmű, hogy a legutóbbi törésnél én voltam a felelős, mert nem szabadott volna elengedni a repülőt ha látom hírtelen csökkenését a holdak számának!
De viszont az is tény, hogy nem is gondoltam bele, hogy a min. 5 hold alatt ha RTH kapcsolsz ilyen előfordúlhat!
Mindenki a saját kárán tanúl! :)

Köszönöm a válaszod!

Üdv!

GPeti
2013-01-13, 13:43
Szerintem ha a robot tartalmaz, pitot csövet, barometrikus magasságmérőt, iránytűt akkor simán megoldható hogy akár teljes gps vétel kiesése esetén több km ről is visszajöjjön a gép, az utolsó jó gps koordináta alapján. A sebességből és a haladás irányából visszaszámolható a koordináta, persze ha nem nagy szél fúj.

mcelek
2013-01-13, 14:10
Bár nem értek az elektronikához, sem programozáshoz, de szerintem elég lenne egy magnetometer, iránytű, ami haza vezet.
A távolság adat nem használ, magasságtartás megoldott és az imu stabilizálja a gépet, csak a haza irány kell. Ekkor persze nem lehet teljesen a robotra hagyatkozni, nem használható az RTH, mert nem fogy a távolság.

srobi
2013-01-13, 14:35
Sajnos ha a robot tápja megszűnik, akkor nem megy át rajta a kép.
Engem is érdekel. Mi történt?

Mekkora a robot fogyasztása? Solar lap nem lehet megoldás?

http://www.jethobby.com.sg/cgi-bin/ezsite/prod/manager.cgi?action=show&pid=1922&cid=114&idx=1&gid=25

Mondjuk meg 4- 6 szervot vevot is meg kellene hajtani, amihez a 100 mA lehet keves

mcelek
2013-01-13, 21:38
Mekkora a robot fogyasztása? Solar lap nem lehet megoldás?
http://www.jethobby.com.sg/cgi-bin/ezsite/prod/manager.cgi?action=show&pid=1922&cid=114&idx=1&gid=25
Mondjuk meg 4- 6 szervot vevot is meg kellene hajtani, amihez a 100 mA lehet keves
[/quote]

:D ebből elfér pár db egy repcsin, pl Skywalker szárnyán kb. 8
Egy thermikes napon biztosan nem kell lejönni sem, csak elég sört kell a hűtőládába tenni 8)

Sys-Ak
2013-01-13, 22:30
Nem az a kérdés, hogy több és jobb szenzorokkal meg lehet-e csinálni biztonságosabbra a rendszert, hanem hogy lesz-e aki azt megfizeti. Fejlesztjük a légsebesség mérést a robothoz, amivel jobban fog repülni szélben is, meg ha eldobja az agyát a GPS, akkor is stabilan tartja a gépet, de ez plusz kiegészítő amit gondosan el kell helyezni, pénzbe kerül, bonyolítja a rendszert és ennek is vannak saját problémái. Példának okáért le kell tesztelnünk, hogy mi van ha olyan ködben használjuk ahol van párakicsapódás és tele megy a pitot cső vízzel. Van egy olyan érzésem, hogy az nem segíti elő a pontos mérést. Előfordult már olyan is, hogy a GPS ment tele vízzel repülés közben...

RC Zumuld
2013-01-14, 08:54
Sziasztok,

Az nem volna az ilyen GPS kimaradásra jó, de csak átmeneti megoldás, ha 5 hold vagy alatta a robot manual módba kapcsolna?

Zs

ppeter
2013-01-14, 09:11
Sziasztok!
Az elmúlt időszakban kétszer mentettem manuálba kapcsolással...
Nem szeretném, ha automatikusan üzemmódot váltana, viszont valami figyelmeztetés mindenképpen kellene.
Nem biztos, hogy az alsó sarokban villogó feliratot észreveszem...
Üdv ppeter

csomy
2013-01-14, 10:04
Én PPeter véleményét osztom.
Olyan, a képernyő közepén megjelenő figyelmeztető szöveg kéne, mint az "AP throttle cut", vagy hasonlók.

pulsarxp
2013-01-14, 14:17
Példának okáért le kell tesztelnünk, hogy mi van ha olyan ködben használjuk ahol van párakicsapódás és tele megy a pitot cső vízzel. Van egy olyan érzésem, hogy az nem segíti elő a pontos mérést. Előfordult már olyan is, hogy a GPS ment tele vízzel repülés közben...

Kell bele fűtés mint a nagyokba :D
(Persze csak viccelek, és sok sikerült a fejlesztéshez)

pittyu
2013-01-14, 15:17
Hali. Teljesen hü..e vagyok a kérdésben -- de olyan picike ez a GPS modul-- nem lehetne egy másikat illeszteni a rendszerhez ? A repcsimben van bőven hely .( most vettem egy Rabbit Vezérlőt és hozzá való GPS modult. Itt a lakáson belül is 7 - vagy több holdat is talál masszívan) Nekem megérné a plussz költséget !! Helyettesíthető mert akkor rendelek. ??

csomy
2013-01-14, 15:19
Nem megoldás.
Egy külső zavarás mindkettőt ugyanúgy zavarná.

Daine
2013-02-17, 17:49
Üdv!

Ma sikeresen berepültem az X8-t és eltaláltam a legmegfelelőbb beállítást a robotnak és ennek köszönhetően gyönyörűen repült, mint ha kifeszítették volna a levegőben.
Már a start is zökkenőmentes volt nagy meglepetésemre szépen stabilizált!
http://www.youtube.com/watch?v=T1fX_0OiAzg&feature=youtu.be

Ismételten maximálisan kiválóan teljesített a C4S úgy WP-ben mint RTH-ban!

Köszönöm a SEGÍTSÉGET!

Smith
2013-03-08, 21:41
Aki nem ismerné a C4S-t ;D
Berepültünk ma egy csupaszárnyat amibe csak stabilizátorként lett berakva a robot,nincs kamera,nincs videó akku,videó adó,semmi fpv..
A robot a vevő az ESC és a szervók közé van kötve,beállítása otthon a leírás alapján történt,kapcsolóra állítva a stabilizált és a táv. kikapcsolásra az RTH (magától haza repülő) program módokat.
Hibátlanul tette a dolgát a technika! 8)
Ez úton is köszönet a fejlesztőknek.

szteff
2013-04-08, 19:58
Ma repültem a robottal, még egyelőre közeli távokkal tesztelgetem, szokom, tanulom. Sajnos egy baleset vetett véget a dolognak. Kb. 20m magasan Rth-ba kapcsoltam manual helyett, a gép pedig azonnal dugóban megindult a föld felé. Nagyobb magasságban már próbáltam az Rth-t, ott nem csinálta ezt.
A c4s kívülről nem sérült, de itthon stabilan asztalra helyezve, rádugva PC-re az IMU oldalon lenullázom az értékeket (Set Plane level). A Pitch és a Roll stabilan áll 0-án, viszont a Yaw hol + irányba, hol negatív irányba el kezd lassan folyamatosan számolni (5-6 mp-ként egy értéket) és a virtuális gép is forog vele. Gondolom ez nem egészen jó így.

Valamelyik szenzor sérült volna? Ha igen, javítható?

System beállítás
https://lh4.googleusercontent.com/-ilcGhd0YBsI/UWLU7iejVUI/AAAAAAAAAaE/GdO7cJwrTJI/s512/c4s%2520raptor%2520system%2520settings%2520v1.JPG

Az OSD-ről nem készült felvétel, csak a fedélzeti kamerával.

mmormota
2013-04-08, 20:39
viszont a Yaw hol + irányba, hol negatív irányba el kezd lassan folyamatosan számolni (5-6 mp-ként egy értéket) és a virtuális gép is forog vele. Gondolom ez nem egészen jó így.

Ez normális, ennyit tud a gyro drift stabilitásban. A másik két tengelyt a gyorsulás szenzor stabilizálja, de a yaw-ot nem tudja mivel az párhuzamos a gravitációs vektorral.

Kb. 20m magasan Rth-ba kapcsoltam manual helyett, a gép pedig azonnal dugóban megindult a föld felé.

Mennyire volt beállítva az RTH magasság?

szteff
2013-04-08, 20:49
viszont a Yaw hol + irányba, hol negatív irányba el kezd lassan folyamatosan számolni (5-6 mp-ként egy értéket) és a virtuális gép is forog vele. Gondolom ez nem egészen jó így.

Ez normális, ennyit tud a gyro drift stabilitásban. A másik két tengelyt a gyorsulás szenzor stabilizálja, de a yaw-ot nem tudja mivel az párhuzamos a gravitációs vektorral.

Kb. 20m magasan Rth-ba kapcsoltam manual helyett, a gép pedig azonnal dugóban megindult a föld felé.

Mennyire volt beállítva az RTH magasság?

Ok, akkor megnyugodtam.
80m az Rth. Ha alacsonyabban van, akkor gondolom felmászik addig, ugye?

mmormota
2013-04-08, 20:52

Igen - ezt kellett volna tennie.
Volt sebessége, járt a motorja mikor rth-ba kapcsoltad?

szteff
2013-04-08, 21:00

Motor nélkül siklottam stab. módban, nem nagy sebességgel, majd az rth-ban felzúgott a motor, de már csak lefelé ment. Valószínű kevés volt a sebessége már.

Ltomi78
2013-04-09, 12:15
csak felhasználói vélemnény:
Nem akarok belekotyognik de ha felzúgott a motor a gép siklott akkor mitől esett át és fordult le. Elméletileg fel kellett volna gyorsulnia, nem? annyira hogy emelkedjen inkább.
Biztos hogy 80 méteren van az RTH, annak lementését a waypoint fülön el kell végezni, különben nem menti el ha csak átírod.

Nekem elég nagy mondjuk a motor az EG -ben kb 1.3 kg-ot húz, és ilyenkor ha rth-ba teszem mint a golyó felpörgeti a motort, felgyorsul és ha rth magasság alatt van és tolja szépen fel aztán beáll körzésre. Egyszer eltnt a fák mögött és lefele ment orral kb 30 fokos szögben a talajtól 15-20 méter magasan. Szépen felpörgött a moci és pillanatok alatt rántotta fel a gépet.
Na mondjuk én ezért szertem ha van a motorban tartalék.

Az Mmormota talán jobban meg tudja mondani, hogy ilyenkor azonnal beránt e a magassági kormány, vagy megvárja a kellő sebesség elérést a robot? még ha másodpercek kérdése is. Nekem olyan erős a gliderben a motor hogy ha be is rántja a magsságit akkor is 45 fokos szögben simán emelkedik ha motor is pont akkor bekapcsol. És rth-ban nálam kivűlről nézve ez történik ha rth magasság alatt vagyok jóval.

Motor nélkül siklottam stab. módban, nem nagy sebességgel, majd az rth-ban felzúgott a motor, de már csak lefelé ment. Valószínű kevés volt a sebessége már.

szteff
2013-04-09, 14:29
csak felhasználói vélemnény:
Nem akarok belekotyognik de ha felzúgott a motor a gép siklott akkor mitől esett át és fordult le. Elméletileg fel kellett volna gyorsulnia, nem? annyira hogy emelkedjen inkább.
Biztos hogy 80 méteren van az RTH, annak lementését a waypoint fülön el kell végezni, különben nem menti el ha csak átírod.

Nekem elég nagy mondjuk a motor az EG -ben kb 1.3 kg-ot húz, és ilyenkor ha rth-ba teszem mint a golyó felpörgeti a motort, felgyorsul és ha rth magasság alatt van és tolja szépen fel aztán beáll körzésre. Egyszer eltnt a fák mögött és lefele ment orral kb 30 fokos szögben a talajtól 15-20 méter magasan. Szépen felpörgött a moci és pillanatok alatt rántotta fel a gépet.
Na mondjuk én ezért szertem ha van a motorban tartalék.

Az Mmormota talán jobban meg tudja mondani, hogy ilyenkor azonnal beránt e a magassági kormány, vagy megvárja a kellő sebesség elérést a robot? még ha másodpercek kérdése is. Nekem olyan erős a gliderben a motor hogy ha be is rántja a magsságit akkor is 45 fokos szögben simán emelkedik ha motor is pont akkor bekapcsol. És rth-ban nálam kivűlről nézve ez történik ha rth magasság alatt vagyok jóval.

Az Rth le volt mentve. Távolabb, nagyobb magasságban jól működött. Elindult felfelé motorral.
Itt a következő volt a helyzet: stab. módban vitorlázás, jobbos kanyar, közben ereszkedés, majd Rth be és ekkor a motor felzúg és elindul a föld felé. Arra is gondolok, hogy mivel majdnem hátulról fújt a szél, amikor bekapcsolt a motor, nem volt elég szele az emelkedéshez (sebessége még nem volt elég hozzá).
Itt egy rövid video, amikor felzúg a motor akkor került Rth-ba, lehet, hogy ebből többet láttok. A kamera kb. 25 fokkal a horizont alá néz, tehát így kell értékelni. OSD rögzítésem még sajnos nincs.

Még annyi, hogy a home pont is közel volt kb. 100m, lehet ez is közrejátszott.

http://www.youtube.com/watch?v=UGaVcHBCEbY&feature=youtu.be

Peck
2013-04-09, 14:55
Szia!
Részvétem... mennyire tört össze?
A Roll compensation 28%, szerintem ez elég sok... amíg kicsiket fordul a gép lehet nem veszed észre, de egy nagyobb bedöntésre, kis sebességgel még a magasságiba is belehúz egy nagyot...
Nem ismerem a konfigod, de mintha az a motor se bőgne olyan nagyon.

szteff
2013-04-09, 15:12
Szia!
Részvétem... mennyire tört össze?
A Roll compensation 28%, szerintem ez elég sok... amíg kicsiket fordul a gép lehet nem veszed észre, de egy nagyobb bedöntésre, kis sebességgel még a magasságiba is belehúz egy nagyot...
Nem ismerem a konfigod, de mintha az a motor se bőgne olyan nagyon.

Köszi. A gép FPV Raptor 1600mm fesztáv, tolómotoros (gyári konfig: motor: 2812 1400 kv, 8X4-es toll, 40A szabi), 1524 gr a felszálló súly.
A szárnyrögzítésnél szakadt a hab, de azt már megragasztottam, a törzs műanyag - jól vizsgázott, az nem sérült, és a gépben sem semmi. A benne lévő rétegelt lemez rakodólap roppant meg 1-2 helyen, azt is már összeraktam. Egyedül a törzs hátsó részén lévő video tx nyáklapja tört el.

A roll compensation-t akkor mennyire vegyem kb. vissza? Más értékek véleményed szerint megfelelőek egy ilyen konfighoz?

ppeter
2013-04-09, 15:34
Sziasztok!
Szerintem a csűrő beállítása rossz, fordított irányba tért ki.
Üdv ppeter

szteff
2013-04-09, 15:57
Sziasztok!
Szerintem a csűrő beállítása rossz, fordított irányba tért ki.
Üdv ppeter

Az nem lehetett, mert ellenőriztem is, meg a reccs előtt 10 percet manual és stab módban is szépen repült. Ha nem jól lett volna bekötve, akkor már jóval korábban kiderül.

mmormota
2013-04-09, 18:38
Az a gyanúm, hogy elégtelen sebességnél kezdett kemény manőverbe a robot, és ezért esett dugóba. Ez lehetséges, de még nem volt alkalmam megfigyelni. Az enyémek sose csinálták, pedig próbáltam szándékosan lehetetlen helyzetekbe hozni őket.
Ha pedig már dugóban van a gép, akkor nem biztos hogy a normál robot reakció (ellene csűr és húzza a magasságit) ki tudja venni. Ez sok mindentől függ, géptől, motor erőtől, max kitérésektől.
Tervezem, hogy beépítünk a firmwarebe egy olyan szolgáltatást, ami felismeri a dugóba esést és más szabályokat követ amíg ki nem veszi.

distvan52
2013-04-09, 21:47
Ez a FV nagyon jó lenne ,mert én is kétszer jártam így WP módban a fordulás után a következő WP magasága alacsonyabb tehát elveszi a gázt és ezért átesett. Finomítottam a beállításokon főkép a siklószögön azóta ( kb 1 éve ) még durvább leszállásom sem volt nagyon jól teljesített a C4S.

Ltomi78
2013-04-10, 10:09
Ez a FV nagyon jó lenne ,mert én is kétszer jártam így WP módban a fordulás után a következő WP magasága alacsonyabb tehát elveszi a gázt és ezért átesett. Finomítottam a beállításokon főkép a siklószögön azóta ( kb 1 éve ) még durvább leszállásom sem volt nagyon jól teljesített a C4S.

Nálam is csak 4 fok a siklószög..úgyemlékszem Szteff beállításaiban ez 18 fokig elmegy.

csomy
2013-04-10, 10:18
Nála is -4 fok a siklószög. A legnagyobb megengedett bólintás. Na az 18fok nála.

Ltomi78
2013-04-22, 10:56
Sziasztok!

Már jártam igy az Easy Gliderrel, akkor sokminden változtattam a gépen és azóta nem nagyon jelentkezett hasonló leborítás RTH-ban. Most egy gyári FPV raptorral történt az eset ami az előző napi FPV találkozón jól repült és vészhelyzetben videó kiesés után haza is jött.
Másnapi repülésem nél 4 RTH ból kettő dugóba fordult egy közvetlenül a vissza fordulásnál, egy hazafelejövet csak úgy. Motort nem használt a robot mert és erős hátszél volt hazafelé uton.
Tehát szembe repültem a szélllel és RTH fordulás után hátszéllel jön. A gép trimmelésén annyit vettem észre hogy elengedett bogtoknál kissé jobb fordulóba kezd, de ennek ellnére nem értem ha kétszer jól hazahozza akkor 2 szer miért hibázik? A sebesség megvan gps szerint, a hátszél miatt megszűnik a felhajtóerő vagy mi okozza ezt, miért nem csűr ellen a robot miért hagyja jobbra elbilleni ennyire bedőlni?

hibák balos fordulóval kezdődő
RTH: 6:50-7.02 között, hazafordul hátszéllel jön haza, majd leborít.
Ugyanez: 15:02-15:13, között ismétlődik

sikeres RTH: jobbos fordulóval: 15:45-15:55 között
sikeres RTH: balos fordulóval: 16:50-17:05 között

OSD vel:https://www.youtube.com/watch?v=DXKkP0js_kY&feature=youtube_gdata_player
(https://www.youtube.com/watch?v=DXKkP0js_kY&feature=youtube_gdata_player)
HD felvétel a motor hangok miatt:
https://www.youtube.com/watch?v=WrmoNJCxIxg&feature=youtube_gdata_player

A c4s beállítások ettől annyiban térnek el hogy a cruising speed-t megemeltem 40 km/h-ra és stabil módban növeltem 50 fokra a dölési szögeket, mást nem állítottam át Glider beállításból a raptornál.
Lehet az autopilot nál a roll angle kellen kisebbre vennem, Esetleg a siklószóget ( most -2)kell növelni hogy levett gáz mellett ne húzza és hagyja lefele siklani nehogy átessen?:
Vagy a yaw compesation kéne bevetni hogy ne hagyja leborulni. Sebesség megvolt nem volt ok átesni.
https://lh4.googleusercontent.com/-Sncu6ZRBEoY/UEWgBARtLhI/AAAAAAAAAE0/ia4LhG_ZLAI/s917/c4s_2012.JPG

Tudom sok múlik a gép beállításon, de szerintem ez nem csak azon múlt.

csomy
2013-04-22, 11:46
Valószínűleg a hátszél volt a probléma. A GPS azt látta, hogy megvan a kellő sebesség, ezért nem is adott motort, mint írtad is, de a levegőhöz viszonyított sebesség túl kicsi volt, így nem keletkezett kellő felhajtó erő, így a gép átesett.
A -2fok szerintem ránézésre kicsi.
A YAW kompensation-t ne kapcsold rá, mert az pont befelé fordítja az oldalkormányt csúszás ellen. Le is van írva, hogy csak akkor kapcsold be, ha nagyon tudod mit csinálsz/csinál a gép, mert az a paraméter önmagában is be tudja tenni dugóba a gépet. Szóval azt ne.

Javasolnám, hogy a gépet teljes szélcsendben lődd be. Siklószöget, minimális sebességet, ilyesmit.
Az már eleve gyanús ha motor nélkül cruise speeden megy a gép. Továbbá ha megadott RTH magasságon van, és nem ad gázt. Az megint gyanús. Mindezt persze csak akkor, ha látod a gépet, és nem videó nélkül teper hazafelé.

Ltomi78
2013-04-22, 12:52
Igen megpróbálom szélcsendben. és kicsit emelek a cruise speed-en csak félek hogy akkor meg széllel szemben fog nagyon küzdeni. Siklószöget is növelem. ;)

Valószínűleg a hátszél volt a probléma. A GPS azt látta, hogy megvan a kellő sebesség, ezért nem is adott motort, mint írtad is, de a levegőhöz viszonyított sebesség túl kicsi volt, így nem keletkezett kellő felhajtó erő, így a gép átesett.
A -2fok szerintem ránézésre kicsi.
A YAW kompensation-t ne kapcsold rá, mert az pont befelé fordítja az oldalkormányt csúszás ellen. Le is van írva, hogy csak akkor kapcsold be, ha nagyon tudod mit csinálsz/csinál a gép, mert az a paraméter önmagában is be tudja tenni dugóba a gépet. Szóval azt ne.

Javasolnám, hogy a gépet teljes szélcsendben lődd be. Siklószöget, minimális sebességet, ilyesmit.
Az már eleve gyanús ha motor nélkül cruise speeden megy a gép. Továbbá ha megadott RTH magasságon van, és nem ad gázt. Az megint gyanús. Mindezt persze csak akkor, ha látod a gépet, és nem videó nélkül teper hazafelé.

Ltomi78
2013-04-22, 13:48
Telóról töltöttem fel. Ti látjátok ezt a videót pc ről végig, elvileg 20 perces?
https://www.youtube.com/watch?v=DXKkP0js_kY&feature=youtube_gdata_player
(https://www.youtube.com/watch?v=DXKkP0js_kY&feature=youtube_gdata_player)

mmormota
2013-04-22, 15:31
Elemeztük a videót, a következőre jutottunk:

A gép siklásban megy, nem jár a motor. A sebessége elég a sikláshoz, de kevés a tartaléka, manőverezésnél vagy akár egy kis széllökésnél elfogyhat. A keményebb manővernél a gép bedől nagy magasságit húz és hirtelen fordul, közben esetleg még emeli is az orrát a nagy magassági húzás miatt. De maga a kemény forduló is fékez, elfogy a sebesség tartalék és tipstall következik be, átesik egyik szárny és a gép lebillen.
Ugyanez bekövetkezhet motor járat esetén is Waypoint módban, ha a következő Waypoint sokkal alacsonyabb akkor lekapja a fordulóban a gázt és áteshet.
Mivel azonnal stab módba kapcsolt a pilóta, indult a motor plusz a zuhanásból is nyert sebességet a gép, így simán kijött a zuhanásból.

Több dolgon célszerű állítani, hogy ez ne következhessen be:
- a siklási szöget jóval negatívabbra kell venni (pl. ha -3 fok volt akkor -6 fokra állítani)
ettől gyorsabban fog siklani, lesz sebesség tartaléka

- a "roll compensation" értéket csökkenteni kell
ettől fordulóban kevésbé húzza a magasságit, lejjebb engedi a gép orrát, így fordulóban is lefelé siklik egy kicsit és nem veszt annyi magasságot ( ellenőrizni úgy érdemes, hogy egyforma magas wp-ok esetén fordulóban inkább egy kis magasságot veszítsen, semmiképp se emelkedjen)

- a maximum roll angle-t is érdemes csökkenteni, így lassabban fordul, a lágyabb fordulóban kevésbé veszti a sebességet (itt ügyelni kell arra, hogy mindkét irányban képes maradjon a fordulóra)

szteff
2013-05-03, 20:54
Ma repültem a robottal, még egyelőre közeli távokkal tesztelgetem, szokom, tanulom. Sajnos egy baleset vetett véget a dolognak. Kb. 20m magasan Rth-ba kapcsoltam manual helyett, a gép pedig azonnal dugóban megindult a föld felé. Nagyobb magasságban már próbáltam az Rth-t, ott nem csinálta ezt.
A c4s kívülről nem sérült, de itthon stabilan asztalra helyezve, rádugva PC-re az IMU oldalon lenullázom az értékeket (Set Plane level). A Pitch és a Roll stabilan áll 0-án, viszont a Yaw hol + irányba, hol negatív irányba el kezd lassan folyamatosan számolni (5-6 mp-ként egy értéket) és a virtuális gép is forog vele. Gondolom ez nem egészen jó így.

Valamelyik szenzor sérült volna? Ha igen, javítható?

System beállítás
https://lh4.googleusercontent.com/-ilcGhd0YBsI/UWLU7iejVUI/AAAAAAAAAaE/GdO7cJwrTJI/s512/c4s%2520raptor%2520system%2520settings%2520v1.JPG

Az OSD-ről nem készült felvétel, csak a fedélzeti kamerával.

Korábban írtam erről a szituról. A héten újra próbáltam a C4S-sel való repülést. RTH-ba kapcsolva (jó messze és magasan) azonnal elindult dugóban lefelé, ezt többször is produkálta, visszatéve manualba szépen kijött belőle (kiszedtem).
A földön kipróbáltam az RTH-t: motor teljesen felpörgött, magasságit teljesen felhúzta és a csűrők ellentétes irányba teljesen kitértek (ezért ment lefelé pörögve). Bármerre mozgattam a kitérések nem változtak, mintha nem stabilizálna. Mit lehet ezzel kezdeni? Az idézett beállítások nem változtak.

Más. Stab módban szépen siklik, de videofelvételt visszanézve van egy jobbra balra imbolygó "pumpáló" mozgása. Milyen értéken és milyen irányba kellene változtatni, hogy ez megszűnjön, vagy csökkenjen. Korábban írta valaki, hogy sok a 28% Roll compensation, talán ezen kellene csökkentenem? Itt egy részlet:
http://www.youtube.com/watch?v=bRbaQgwpSMw&feature=youtu.be

mcelek
2013-05-03, 23:28
Akkor valamit nem állítottál be és nem áll be rendesen az RTH.
Ellenőrizd PC kapcsolatban, hogy a kapcsolók, vagy poti mozgatására rendesen változnak a módok és rádió kikapcsolásával be áll-e a failsafe.
8)

szteff
2013-05-04, 20:30
A táv F/S beállítása nem volt megfelelő. Így most már pengén működik az RTH is. Köszönöm a segítséget.

mmormota
2013-05-05, 00:11
Korábban írtam erről a szituról. A héten újra próbáltam a C4S-sel való repülést. RTH-ba kapcsolva (jó messze és magasan) azonnal elindult dugóban lefelé, ezt többször is produkálta, visszatéve manualba szépen kijött belőle (kiszedtem).

A beállított Rth magasság felett voltál, mikor Rth-t kapcsoltál? Leállt a motor mikor Rth-ba kapcsoltál?
Ha mindkettőre igen a válasz, akkor várd meg a 0.803b verziót, már elkészült, teszteltük, 2-3 napon belül letölthető lesz. Néhány géptípusnál, ha egyéb beállítások is szerencsétlenül jönnek össze, a fordulóban siklásba kapcsolás és motor leállítása a sebesség elvesztését és átesést eredményezhet, ezen módosítottunk. Ebben a verzióban ez az egyetlen módosítás.

A földön kipróbáltam az RTH-t: motor teljesen felpörgött, magasságit teljesen felhúzta és a csűrők ellentétes irányba teljesen kitértek (ezért ment lefelé pörögve). Bármerre mozgattam a kitérések nem változtak, mintha nem stabilizálna. Mit lehet ezzel kezdeni? Az idézett beállítások nem változtak.

Ez normálisnak tűnik, nem ezért bukott le. A földön Rth magasság alatt van, emelkedni akar és fordulni is, ezért húzza a magasságit és pörgeti a motort. Normálisan nem húzná koppra a kormányokat, csak ezért teszi, mert a gép nem reagál (nem tudja se emelni az orrát, se bedönteni, mert nem repül hanem tartod.

Más. Stab módban szépen siklik, de videofelvételt visszanézve van egy jobbra balra imbolygó "pumpáló" mozgása. Milyen értéken és milyen irányba kellene változtatni, hogy ez megszűnjön, vagy csökkenjen. Korábban írta valaki, hogy sok a 28% Roll compensation, talán ezen kellene csökkentenem?

A Roll P gain-t kellene csökkenteni, Roll I és D pedig legyen 0.

szteff
2013-05-05, 09:26
Kb az RTH magasságában voltam, és a motor teljes gőzzel elindult. De sikerült rendesen beállítani a FS-t, így már jó. Köszi.

szteff
2013-05-05, 19:41
Ma délután teljesen berepültem a C4S-t, a WP jól működik. Hihetetlen érzés csak úgy nézni az önálló gépet. Az mmormota által javasolt értékeket is beállítottam, majd így is készítek videofelvételt. Egyszóval az érzés: és működik !! és működik!! ÉS MŰKÖDIK!!! (minden másra ott a MasterCard x) :D ;D

Köszönöm a fejlesztőknek, és az eddigi segítőknek itt a fórumon.

H.krisztián
2013-05-25, 22:36
Hello.
A segítségeteket és tanácsot kérek.

Van egy bixler 2 gépem fpv-re kialakítva.
Kb. 30 start van a gépben és a szettben.
semmi nem változott.

Ma azt tapasztaltam hogy 17 perc repülés közben 6x ment el a gps jel azaz a műholdak száma 0 volt kb 6-10 másodpercig.
ismétlem ugyanezzel a géppel és konfiggal repültem már 30 startot.
majd leszálltam ellenőriztem a csatlakozásokat,minden rendben.
Ismét repültem 17 percet stab módban melynél 12. percnél az történt hogy hátszélnek 45km/h sebességnél 400méter magasan dugóhúzóba vágta a gépet .
AZ mentette meg hogy manualba raktam kivettem a dugóból majd ismét stabba.

Sajnos nnincs osd képem de gyanítom hogy egy pillanatra fail safe volt azért fordult vissza amiből a dugóhúzó lett.

vélemény?

http://www.youtube.com/watch?v=-2Q5RZg6Gsc

Peck
2013-05-25, 23:07
Így látatlanban elég nehéz bármit is mondani... mindenesetre örülök hogy szépen kihoztad a dugóból.
Tudodm nehéz visszaemlékezni, meg valószínűleg épp nem az OSDvel voltál elfoglalva, de emlékszel, hogy akkor is 0 volt a holdak száma?
Esetleg a műhorizont megbolondult?

A GPS kiesés mindenképp problémás, hirtelen ezt találtam, ami nem túl jó hír:
http://antalvali.com/hirek/2012-2014-fokozodo-naptevekenyseg-nem-vagyunk-felkeszulve.html
"Az elmúlt évtized relatív nyugalma után most újra fokozódik a napfolttevékenység, amely 2013 májusában éri el a csúcsát."

Daine
2013-05-26, 16:13
Hello.
A segítségeteket és tanácsot kérek.

Van egy bixler 2 gépem fpv-re kialakítva.
Kb. 30 start van a gépben és a szettben.
semmi nem változott.

Ma azt tapasztaltam hogy 17 perc repülés közben 6x ment el a gps jel azaz a műholdak száma 0 volt kb 6-10 másodpercig.
ismétlem ugyanezzel a géppel és konfiggal repültem már 30 startot.
majd leszálltam ellenőriztem a csatlakozásokat,minden rendben.
Ismét repültem 17 percet stab módban melynél 12. percnél az történt hogy hátszélnek 45km/h sebességnél 400méter magasan dugóhúzóba vágta a gépet .

Sajnos nnincs osd képem de gyanítom hogy egy pillanatra fail safe volt azért fordult vissza amiből a dugóhúzó lett.

vélemény?

http://www.youtube.com/watch?v=-2Q5RZg6Gsc

Nálam is ugyan ez a jelenség már több hónapja.
Gondol egyet a gps leszámol 0-ra majd pár másodperc és visszaszámol 11-re.
Ugyan ott reptetek mint mikor megvettem a C4S-t és akkor az E.S.-ben nem tapasztaltam ilyet most az X8-ban mindentől a legtávolabb van és mégis.

RC Zumuld
2013-05-26, 18:26
Sziasztok,

Dettó. A hiba nálam is fenn áll. Ugyanott repülök ahol eddig, holdak eltűnnek 0- ra, majd ahogy eltűntek, úgy vissza jönnek!

Zs

kabir bedi
2013-05-26, 22:25
Valaki egy OSD felvételt megtudna osztani velünk,mert kíváncsi lennék a jelenségre!
Meg szerintem a fejlesztők is! ;)

H.krisztián
2013-05-26, 22:39
Nekem nincs osd felvételem.
De nem nehéz elképzelni.
Ott a jobb alsó sarokban ahol kijelzi a műholdak számát ott egy nulla szám villog. :D

mmormota
2013-05-26, 22:44

Tedd fel a legújabb (néhány hete kiadott) firmware-t, éppen ilyen esetekre tartalmaz javítást.

H.krisztián
2013-05-26, 22:56

Tedd fel a legújabb (néhány hete kiadott) firmware-t, éppen ilyen esetekre tartalmaz javítást.

ok.

mmormota
2013-05-26, 22:57
A GPS holdak leszámolása a GPS vevő és a holdak függvénye. Ehhez a C4S-nek semmi köze sincs. A GPS vevő megmondja meg a C4S-nek hogy mennyi holdat tud venni, az meg kijelzi.
Mi is tapasztaltunk rövid kimaradásokat, ez mostanában gyakoribb mint mondjuk 2 éve volt.

Ami érdekes lehet: két gép volt a levegőben egymástól több száz méterre, és pontosan ugyanakkor ment le néhány másodpercre mindkettőnél a holdak száma. Ez azért érdekes, mert akármi is okozta ezt, az egyszerre lépett fel két egymástól távol levő gépen. Vagyis az oka nem lehetett gépeken belüli zavar, hanem vagy tényleg lecsökkent a holdak térereje (pl. valamilyen légköri jelenség miatt) vagy ha zavarás okozta, akkor az nagy területre kiterjedő zavar kellett legyen, mert elérte mindkét gépet.

Két dolgot tudunk tenni GPS ügyben:
- Kipróbálunk más típusú GPS vevőket is a robottal, pl. a LEA6 chipsettel működő vevőket dicsérik.
- A firmware-t felkészítjük arra az esetre ha nem veszi a GPS-t. Ilyenkor persze nem tud megtalálni semmit és ez ellen semmit se tehetünk, de legalább ne tegyen hirtelen fordulókat hanem pl. körözzön fix bedőléssel amíg újra helyreáll a vétel.

pulsarxp
2013-05-27, 06:57
Mostanában elég intenzív napkitörési tevékenységek vannak, amik sajnos okozhatnak ilyen hibát.

csomy
2013-05-27, 07:13
Az mindenképp jó lenne, ha nem próbálná meg vezetni a gépet a hiányos GPS adatok alapján.
Nekem korábban volt GPS vesztésem, akkor beszéltünk már róla.

Ltomi78
2013-05-27, 23:53
Párat repültem az uj fw al. Ugy néz ki megoldodott a magasság különbség miatti ateses probléma.
Nem adott gazt a robot korábban....most szépen jön vegig haza.
Ami furcsa hogy most viszont nagyon ragaszkodik a cruising hoz beállított % os gázhoz. Még meg kell néznem a beállításokat es töltök fel videót. .de az erzesem az volt repülés közben hogy most tényleg vegig tartja a magasságot es sebesség et rth ban... nem akar vitorlázni süllyedni kicsit hogy gazdalkodjon az akksival nem veszi le a gázt. ..pedig vagy 120 meterrel magsdabban van mint az rth magasság.
Vagy pont ez volt a cel? Mert az ok hogy nem hagyja atesni de mintha a lassu ereszkedes motor elvetek ki maradnának.

Ltomi78
2013-05-28, 11:32
Párat repültem az uj fw al. Ugy néz ki megoldodott a magasság különbség miatti ateses probléma.
Ami furcsa hogy most viszont nagyon ragaszkodik a cruising hoz beállított % os gázhoz. Még meg kell néznem a beállításokat es töltök fel videót. .de az erzesem az volt repülés közben hogy most tényleg vegig tartja a magasságot es sebesség et rth ban... nem akar vitorlázni süllyedni kicsit hogy gazdalkodjon az akksival nem veszi le a gázt. ..pedig vagy 120 meterrel magsdabban van mint az rth magasság.
Vagy pont ez volt a cel? Mert az ok hogy nem hagyja atesni de mintha a lassu ereszkedes motor elvetek ki maradnának.

és a videó:
https://www.youtube.com/watch?v=8eRa4OXbuhM&feature=youtube_gdata_player

Daine
2013-05-29, 08:05

és a videó:

Nem értelek ez hol RTH?
Nekem inkább az tűnt fel, hogy 7:30-nál leszámolt a gps 0-ra majd 1-2s és vissza!
Mi van ha RTH-ban történik nem SM-ban?

szteff
2013-05-29, 09:57
Van benne RTH is. Pl. 9:07-től

Ltomi78
2013-05-29, 10:38

és a videó:

Nem értelek ez hol RTH?
Nekem inkább az tűnt fel, hogy 7:30-nál leszámolt a gps 0-ra majd 1-2s és vissza!
Mi van ha RTH-ban történik nem SM-ban?

ok.. szóval rth 9:07-9:30 között és, 11:40-12:00 között igy látható hogy különböző távolságokon magasságokon is folyamatos 56%-os van a sebesség nem látom hogy szabályozna gazdálkodna vele a robot.
Ettől függetlenül tökéletes csak korábban megszoktam hogy csökkenti és emeli a gázt vitorlázik stb ha rth magasság felett.

Másik: A gps valóban lemegy 0-ra, és nekem már az új FW van fenn.

mmormota
2013-05-29, 17:23
A gázt csak akkor veszi el a robot, ha a beállított siklószögnél meredekebben kell süllyesztenie a gépet. Ez csak akkor következik be, ha a gép sokkal magasabban van és közel van a következő célpont. A robot meghúz egy egyenest a jelenlegi helyzete és a célpont között, és ennek a lejtését követi.
Rth módban a felszállási hely felett a beállított Rth magasságban levő pont a cél. Vagyis csak akkor lesz meredek a süllyedés Rth-ba kapcsolva, ha közel van a gép és sokkal magasabban.

Az hogy a holdak száma lemegy-e, teljesen független a firmware verziótól. Az ugyanis a GPS vevő dolga, az mondja meg mennyi holdat tud venni, a robot csak kijelzi amit a GPS vevő mond.

H.krisztián
2013-05-29, 21:10
nem voltak még tesztek más gps vevővel?
vagy akkor sem fog változni semmi?

csomy
2013-05-30, 07:26
Komolyan gondoljátok, hogy mindenkié egyszerre kezd szarozni? Ez most ilyen, nem lehet vele mit csinálni. Majd elmúlik. >:(

Ltomi78
2013-05-30, 13:54
A gázt csak akkor veszi el a robot, ha a beállított siklószögnél meredekebben kell süllyesztenie a gépet. Ez csak akkor következik be, ha a gép sokkal magasabban van és közel van a következő célpont. A robot meghúz egy egyenest a jelenlegi helyzete és a célpont között, és ennek a lejtését követi.
Rth módban a felszállási hely felett a beállított Rth magasságban levő pont a cél. Vagyis csak akkor lesz meredek a süllyedés Rth-ba kapcsolva, ha közel van a gép és sokkal magasabban.

Az hogy a holdak száma lemegy-e, teljesen független a firmware verziótól. Az ugyanis a GPS vevő dolga, az mondja meg mennyi holdat tud venni, a robot csak kijelzi amit a GPS vevő mond.

Köszönöm, Nekem igy rendben van a c4s ;)
egyébként: 11.40-12.00 között közel volt és magasabban, rth-m 80 méteren van a gép 200 körül volt ha jól emlékszem. bár lehet túl rövid ideig volt rth-ban de nem süllyedt

distvan52
2013-06-01, 22:57
A maesti repítésemnél nekem is eltüntek a HOLDAK egy pár másodpercre de az irányjelző nyil nem bolondult meg ,az új FW brutál jó.

Krafcsiki
2013-06-25, 09:36
Sziasztok!

Hétvégén mi is berepültük a repülőmet a C4S-el, minden rendben hiba nélkül zajlott!
A konfig: FPV Raptor, Spektrum rádiórendszer, 5.8 GHz-video, FatShark szemüveg.

Nem távolsági rekordok megdöntésére való, de nem is ez a célom, hanem nyugodt kikapcsolódás jellegű fpv-zés! A legnagyobb félelmem, hogy véletlenül kimegyek a hatótávból és világgá megy a repülőm, vagy kárt tesz valakiben-valamiben, ezzel elmúlt.

A másik kellemes meglepetés, hogy a kis MSI Wind U100 netbookomon is kiválóan megy a pc-s szoftver, úgyhogy minden ok!!!

Egy újabb elégedett felhasználóval több a C4S táborban!

Üdv

n.james
2013-11-01, 13:34
Azt szeretném tudni, hogy természetes-e, hogy néha a vario össze vissza ugrál, olyankor a magasság jelzés is ugrik 2-3 métereket, pedig szintben repül a gép. :o Eddig nem volt bekapcsolva, tehát nem tudom hogy csinálta eddig. ::)

A videón 1:40, 4:15, 6:00 8:40, 13:40 és 15: körül látható. Leszállás után a 0 méterről átvált 3 m-re a kijelzés, és a mozdulatlan gépen is ugrál a vario. Enyhe oldalszél volt, de nem dobálta ennyire a gépet.

http://youtu.be/C7qznIyP-fI

Peck
2013-11-03, 20:26
Mivel a vario is a magasság alapján számol, ezért ez normális.
Szerintem az is, hogy a vario ugrál 1-2 métert, de hogy a hirtelen kiugrások mennyire normálisak, azt nem tudnám megmondani.

mcelek
2013-11-03, 22:38
Gondolom a műszer érzékenysége lehet a válasz, hiszen a földön bekalibrálja magát, majd egy változó közegben, ahol akár a kissebb széllőkések is, jól hatnak rá a nyomás külömbségek.
Gondolom ezen lehet a frissítési idő lassításával javítani, ha fontosnak tartják a fejlesztők-felhasználók, éppen úgy, ahogy azt az árammérés esetén is korábban.
:-*

Daine
2013-11-05, 19:24
Üdv!

Vettem "silaghitamas" modellező társunktól vasárnap egy C4S robotot és amikor kézhez kaptam piros zsugorfóliázva volt.
Már ekkor gyanus volt, de bíztam benne, hogy működni fog!
Haza bele a 2. repülőbe és az 5. csatornára nem reagált semmit!
Írtam az eladónak és a válasza röviden annyi hogy ppm-ben használta egy vezetékkel!

Írtam mmormotának még tegnap este hamarosan válaszolt "vigyem be megnézik"!
Ma 17-re be robot szétkap látvány elképesztő gányolás!Nyílvánvalóan valaki hozzá nem értő bele nyúlt, mivel piros zsugorfóliát nem alkalmaznak!
Megjavította nekem Sysak és újra működik, elképesztő! ;)

Köszönet érte nektek!
Elégedett vagyok mint mindig!

Elek
2013-11-05, 20:35
Sziasztok!

A robotba menő háromerű sodrott "szervokábel" amit a méréshez adtok. Hossza ill. átmérője mennyire fontos?

csomy
2013-11-06, 01:31
Sziasztok!

A robotba menő háromerű sodrott "szervokábel" amit a méréshez adtok. Hossza ill. átmérője mennyire fontos?

Ha be tudod állítani az új kábellel az árammérést úgy, hogy a robot pc programban kijelzett RAW,érték mindenkor 0 és 1024 között marad, akkor jó lesz.

ppeter
2013-11-06, 07:35
Szia!

Sziasztok!

A kábelen csak mérőáram folyik, ami minimális. Az átmérője ezért kicsi lehet. A túl hosszú kábel zavart szedhet össze.
Nekem a kb 20 cm hosszú eddig nem okozott problémát.
A csatlakozóban más a színek sorrendje, erre vigyázni kell!
Üdv ppeter

Elek
2013-11-06, 17:59
Köszönöm!

Mat
2013-11-23, 22:29
Sziasztok,

a c4s-re közvetlenül rá lehet rakni egy 600 mW-os, (immersionRC 5,8 GHz) 12V -os adót, vagy érdemes már külön adni tápot?

Üdv: Laci

mmormota
2013-11-23, 22:48
a c4s-re közvetlenül rá lehet rakni egy 600 mW-os, (immersionRC 5,8 GHz) 12V -os adót, vagy érdemes már külön adni tápot?

A C4S csak továbbadja a tápot, nem ő maga állítja elő.
Ha 3s Lipo a fő akku és ezt jumpereled be, akkor a C4S szűri (a motorzajt csökkenti) egy LC szűrővel, és ezt adja rá az adóra.
Ha külső videó akkut kötsz be, akkor meg azt. Semmi gondja sincs egy 600mW-os adóval.

Mat
2013-11-24, 13:03
köszi ...

szkladi
2013-12-08, 16:05
Ilyet tapasztalt más is?

https://www.dropbox.com/s/m76dupxjgbxkpcj/Video%202013.12.08.%2015%2000%2048.mov

Normális? Mi lehet az oka?

mmormota
2013-12-08, 17:06
Semmiképpen sem normális.

Elég szabályosan ugrál, ugyanaz ismétlődik egyenletes időközönként. Ez lehet valamilyen zavar, pl. rángatja valami a tápfeszültséget, vagy a C4S közvetlen közelében periódikusan ad valami és megszórja az áramkört. Ilyen lehet: nagy teljesítményű távirányító adó, ami egész közel van a robothoz, vagy olyan vevő ami visszafelé is ad.
Meg kellene nézni csak magát a C4S-t kiszedve a gépből, a videó kimenetét közvetlenül bekötve a monitorba, hogy így is rángat-e, elkülönítve a lehetséges egyéb zavarforrásoktól.

szkladi
2013-12-08, 21:12
Köszi! Én is ettől tartok, hogy valami zavarja. Van mellette elég közel egy Two Way FrSky vevő, meg egy bec áramkör is. Megpróbálom majd kicsit átrendezni :D

Krafcsiki
2013-12-09, 17:01
Sziasztok!

A C4S robotot átköltöztettem egy FPV Raptorból egy szintén HK-s Phantom FX61-be. Alapvetően minden rendben van, egy dolog azonban még nem ok. A szabályzó egy Yep típusú aminek kicsit rövid a az akku felőli vezetéke, ezért először a minimum 5 cm-s szakaszt csináltam meg a mérőáramos sodrott vezeték szakasznak a manual alapján. Repüléskor manuális módban hibátlan volt minden, azonban ha RTH-t kapcsoltam, akkor a "Motor can not start" felirat jelent meg és nem akart gázt adni, aképernyőn pedig a gázérték halványan jelent meg. Mikur visszaváltotta, manuálisra gond nélkül tudtam irányítani.

Aztán rájöttem, hogy nem kalibráltam a vezetékhosszhoz a robotot, miután ezt megtettem otthon az újbóli startnál elsőre jónak tűnt, aztán megint megismétlődött. Most egy 8 cm-s szakaszra forrasztottam át a fehér vezetéket, és újra fogom kalibrálni, még nem volt lehetőségem próbára. Ez lehetett a gond?

Köszönöm a választ, üdv, István

mmormota
2013-12-09, 21:24
Ez a felirat akkor jelenik meg, ha a robot gázt ad de az áramfelvétel ennek ellenére 3A alatt marad. Ekkor azt gondolja hogy elromlott valami, nem megy a motor, és ennek megfelelően siklószögbe áll és kiírja a hibaüzenetet.

Ha a valóságban minden jó, akkor a lehetséges okok:
- a robot számára előírt cirkáló gáz értéken a mért áramfelvétel kevesebb mint 3 A, ami lehet rosszul kalibrált árammérő vagy túl kis cirkáló gáz érték
(nézd meg, hány ampert mutat)
- a szabályozó lassú felpörgésre van beállítva (helis típus) és hiába ad gázt a robot, nem indul ennek megfelelően a motor, hanem csak nagyon lassan pörögne fel, de ezt nem várja ki a robot hanem hibának veszi

Krafcsiki
2013-12-10, 08:41
Köszönöm a választ!

Akkor az első eset lehet, mert a szabályzó az már helisről át lett állítva gyors felpörgetésre!

Üdv

Mat
2013-12-27, 19:48
Sziasztok,

sikerült bénává tennem a C4S-emet.

a rövid történet:

Otthon beállítottam - szerintem - mindent, remekül működött mindene (tegnapi és mai napom jó része ráment. Élveztem a leírást, aszerint nagyon jól el lehetett igazodni).

Aztán kimentem kipróbálni - először.

Minden bekapcsol (szépen integettek a csűrők), és aztán bekapcsolt állapotban usb - rádug, hogy ellenőrizzem, hol vagyok, stb ....

Amint rádugtam, a szervók bénává váltak, meg sem moccantak. A C4S -en kék led kialudt! - akksit leszed, csak az USB rádug, helyzet változatlan. - hazaballag.

A C4S-t kiszedtem, az "IMU" - fülön lévő szenzorok működnek, más nem.

Hogy lehetne minél előbb rendbeszed(et)ni?

u.i.: azóta már ixszer átnéztem a vezetékeket - egyébként rendben vannak szerintem

Mat
2014-01-07, 20:09
Sziasztok,

köszönet mmormotának lassan majdcsak lesz megint egy jó kis c4s-em.

Addig is, hogy még egyszer ne legyen majd vele gond úgy gondoltam, minden lényegesnek gondolt részletet ide is felrakom, hátha nem untatlak vele benneteket. Ha valami hülyeséget láttok, stb. szóljatok legyetek szívesek.

Az árammérő kialakítása:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/140107/c4s-arammeres_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/140107/c4s-arammeres_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Mat
2014-01-28, 20:32
Sziasztok,

csak most jutottam el addig, hogy ismét elkezdjem beélesíteni...

Egyenlőre átforrasztottam az adónál lévő csatlakozókat. Kis átalakítással ilyenre alakítottam ki, árnyékolt vezetékkel.

http://kepfeltoltes.hu/thumb/140128/20140128_200728_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/140128/20140128_200728_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

A Battery-nél lévő csatlakozó pár egy PC - processzor hűtőventilátorra csatlakozik közvetlenül, ami nincs sehová se "letestelve".

A motor szabályozóm egy Power HD 30A-s verzió, elvileg 3A (bár néhány táblázatban 2A :-\ van feltüntetve) BEC -el. Remélem, hogy azért biztonsággal fog működni.

A motor szabályozó vezetékhossza pont 5 cm. Ez is elég lesz a mérésre, vagy inkább toldjam meg 10 cm-re? (Lecserélve a mínusz vezetéket, követlenül a szabályzóra forrasztva - a mérési pont is közvetlenül a szabályozóra lenne forrasztva).

Holnap - talán - folyt. köv.

Mat
2014-01-29, 19:34
Sziasztok,

a mai "eredmény"

http://kepfeltoltes.hu/thumb/140129/20140129_191935_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/140129/20140129_191935_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

;)? ;)

bivanbi
2014-02-10, 10:53
Sziasztok,

A gyakorlatban, tapasztalatotok szerint van az ,,elektronikus iránytűnek'' (magnetométer? mi a szakszerű neve?) akkora jelentősége, ami miatt érdemes megvárni C4S következő hw verzióját? Tud bárki becslést arra, hogy ez mikor várható?

Köszönöm,

mcelek
2014-02-10, 23:36
Van jelentősége a magnetométernek, de nem akkora, hogy ne lehetne nélküle élni ;)
A GPS alapú iránytartásnak az a hátránya, hogy ha alacsony, vagy nincs sebesség, nem tudja, merre van a haza. Szóval a haza mutató nyilacska forogni kezd, erre jó példa az én esetem, amikor is a magasabb régióban, nyíró irányú széllel szemben nem bírtam hazajönni a géppel.
Azt hozzáteszem, hogy eszelősen fújt a magasban.
Normál merevszárnyú repülővel, rendes időjárási viszonyok között, semmi gond nem lehet, ha a robot jól be van állítva.
A szélsőségek, vagy előre nem látható időjárási viszonyok esetén, már elég egy pitoth cső a légsebesség méréséhez, amit elvileg a jelenlegi konstrukcióhoz is hozzá lehet kötni. Ezzel már észlelhető, ha valami nem stimmel és így van lehetőség korrigálni. Éppen ezért jó az OSD kijelzés, minden fontos adat rendelkezésre áll.
Az időjárásról tájékozódni illik, nem mindíg elég kinézni, kék-e az ég, de itt egy tuti:
http://www.windguru.cz/hu/index.php?sc=41971&sty=m_menu
A 2D fülre kattintva látható a magasabb rétegek szélereje is ;)

leskope
2014-02-13, 09:36
Szeretném veletek megosztani a tapasztalatomat, hogy jártam a legutóbbi két napban.

Openlrs-t teszteltem új sw-vel, elrepültem 6Km-t minden gond nélkül, majd visszafelé 5200-5300m-nél valami leverte a videómat és az irányítást is egyszerre.
Nem volt kép, a diversity csak kapcsolgatott, kikapcsoltam a rádiót, hogy legyen rth, persze képet nem láttam csak reméltem, hogy rth-ba kapcsolt, de nem így volt.
Felszállás előtt ezt nem ellenőriztem, tehát a failsafe nem volt beállítva, kapcsolóval rth-ba lehetett kapcsolni, de jelvesztéskor nem állt be. Szerencsére képfoszlányokon láttam, hogy
valami nem stimmel, visszakapcsoltam a rádiót, ekkor visszajött a kép is és haza vezettem.

http://www.youtube.com/watch?v=7KH2qXxQkMk

Átvizsgáltam az egész gépet, vezetékeket cseréltem át forrasztgattam, beállítottam a failsafe-t, másnap ismét teszt, ugyanott szinte méterre pontosan valami leverte a vezérlésemet úgy, hogy vissza sem állt többet a kapcsolat. Gondoltam semmi gond a robot visszahozza, majd lemerül az akku és leszáll. Viszont nem számítottam arra, hogy marha nagy szembe szél van, amiben egyébként még visszatudtam volna vezetni a gépet, ha erősen nyomom le az orrát. Sajnos a robot nem így tett, csak emelkedett és gázelvétellel próbált a magasságon csökkenteni, amitől leesett a sebesség, ettől teljesen összezavarodott a és nem tudta merre vannak az égtájak.
A lényeg, hogy nem jött haza, egy teljesen másik településen landolt, szerencsére sértetlenül, egy fickó 7 perc múlva megtalálta és elvitte, mire mentem nem volt a landolási ponton.
Ekkor felhívott egy ismerősöm, hogy megvan-e a repülőm, mert nála van.

Kérdésem az lenne, hogy lehet-e külső iránytűt illeszteni a robothoz, ill. beállítható-e, hogy ilyen esetben nyomja a gép orrát lefelé.
Itt vannak a videók a kielemezéshez:

http://www.youtube.com/watch?v=Lw1qihtVdNU
http://www.youtube.com/watch?v=MYEyoRVirO0

A landolás és a megtalálás:

http://www.youtube.com/watch?v=TB5nsV5WkV4

bivanbi
2014-02-13, 11:10

tanulságos és ijesztő! :o szerencsétlen robot küzd az elemekkel és vesztésre áll.

Ltomi78
2014-02-13, 12:00
Örülök hogy megvan a gép;)
Nem akarok nagyon beleokoskodni de melyik FW van fenn már a legutolsó legfrisebb?. Nekem anno a régi FW-el átesett a gép mert nem adott gázt mikor kellett volna, de ez új fw-nél javították RTH módnál. Illetve növeltem "siklószöget" is hogy nyomhassa az orrát lefelé..persze ezt a fejlesztők tudják majd jobban hogy is működik ez a paraméter a valóságban...Neked mekkor siklószög volt beállítva?

Pont ezt irtam egy másik topicban hogy vannak robotok amik ugye már figyelik a szelet és annak megfelelően fordulnak irányba meg használnak pitot csövet valós sebesség mérésére.

Szeretném veletek megosztani a tapasztalatomat, hogy jártam a legutóbbi két napban.

Openlrs-t teszteltem új sw-vel, elrepültem 6Km-t minden gond nélkül, majd visszafelé 5200-5300m-nél valami leverte a videómat és az irányítást is egyszerre.
Nem volt kép, a diversity csak kapcsolgatott, kikapcsoltam a rádiót, hogy legyen rth, persze képet nem láttam csak reméltem, hogy rth-ba kapcsolt, de nem így volt.
Felszállás előtt ezt nem ellenőriztem, tehát a failsafe nem volt beállítva, kapcsolóval rth-ba lehetett kapcsolni, de jelvesztéskor nem állt be. Szerencsére képfoszlányokon láttam, hogy
valami nem stimmel, visszakapcsoltam a rádiót, ekkor visszajött a kép is és haza vezettem.

http://www.youtube.com/watch?v=7KH2qXxQkMk

Átvizsgáltam az egész gépet, vezetékeket cseréltem át forrasztgattam, beállítottam a failsafe-t, másnap ismét teszt, ugyanott szinte méterre pontosan valami leverte a vezérlésemet úgy, hogy vissza sem állt többet a kapcsolat. Gondoltam semmi gond a robot visszahozza, majd lemerül az akku és leszáll. Viszont nem számítottam arra, hogy marha nagy szembe szél van, amiben egyébként még visszatudtam volna vezetni a gépet, ha erősen nyomom le az orrát. Sajnos a robot nem így tett, csak emelkedett és gázelvétellel próbált a magasságon csökkenteni, amitől leesett a sebesség, ettől teljesen összezavarodott a és nem tudta merre vannak az égtájak.
A lényeg, hogy nem jött haza, egy teljesen másik településen landolt, szerencsére sértetlenül, egy fickó 7 perc múlva megtalálta és elvitte, mire mentem nem volt a landolási ponton.
Ekkor felhívott egy ismerősöm, hogy megvan-e a repülőm, mert nála van.

Kérdésem az lenne, hogy lehet-e külső iránytűt illeszteni a robothoz, ill. beállítható-e, hogy ilyen esetben nyomja a gép orrát lefelé.

csomy
2014-02-13, 12:02
Nem akarok nagyon beleokoskodni de melyik FW van fenn már a legutolsó legfrisebb?. Nekem anno a régi FW-el átesett a gép mert nem adott gázt mikor kellett volna, de ez új fw-nél javították RTH módnál. Illetve növeltem "siklószöget" is hogy nyomhassa az orrát lefelé..persze ezt a fejlesztők tudják majd jobban hogy is működik ez a paraméter a valóságban...Neked mekkor siklószög volt beállítva?

Pont ezt irtam egy másik topicban hogy vannak robotok amik ugye már figyelik a szelet és annak megfelelően fordulnak irányba meg használnak pitot csövet valós sebesség mérésére.

Siklószög, vagy minimum pitch? Nem ugyanaz!!

Ltomi78
2014-02-13, 12:39
szerintem mindkettő fontos ebben az esetben viszont a Gliding Pitch Angle re gondoltam. Nekem is volt átesős videóm de én ott még kivettem a dugóból nemtudom hogy mit csinált volna ha hagyom lehet valami hasonló kóválygást. Mindenestre az átesés okát akkor a fejlesztők is látták és javították a következő firmwarben.

Nem értettem hogy melyik videón ment el a kép mert nem láttam ilyet amit a Peter írt. Azt látom hogy leesik az RSSI ...ezután ki is kapcsoltad a rádiót Péter? Amit utánna művel a robot kicsit megijeszt...mert én most nagyon bizok az új FW-ben legutóbb szépen tartotta cruising speedet szélben is nemhagyta már átbukni a gépet. Peti gépe meg kóvályog és nem is sikerül neki közelebb kerülni a home-hoz jó sokáig, bár kitudja meddig tudott 10 v-nál még lényeges gázt adni.
Kulcskérdés az FW verzió szerintem és a gliding pitch....ha nem ezek miatt volt akkor én is bizonytalan lettem ???

OFF:Ha most néztem a videót a kollega jól meglepődhetet aki arra sétált, persze Leskope szerencsés helyen lakik és gondolom már jól ismerik kié ha valami ilyesmi pottyan az égből...Velencén leshettem volna hogy visszahozzák nekem...tuti lepakolták volna a hd cuccokat róla :D

Siklószög, vagy minimum pitch? Nem ugyanaz!!

leskope
2014-02-13, 13:38
itt a kép a beállításról:

Ltomi78
2014-02-13, 14:20
itt a kép a beállításról:

Továbbra is csak egy felhasználóként nyilatkozom:
Hát az 0,2 fok gliding pitch nem sok lehetőséget ad a robotnak lefele vitorlázni. Nekem aztmondták hogy egy easy glider -nél például lehet bőven 5-7 fok is. A Tied szinte 0! :-X

ja és a Yaw compensation-tól is óva intettek engem csak nagyon kismértékú lehet mert szintén dugóba vághatja gépet,..a Tied itt is 10 felett van ami lehet sok egy ilyen szeles környezetben...persze gondolome eddig jól repült...csak találgatok

leskope
2014-02-13, 14:45
Kevésbé szeles időben teszteltem, visszahozta még 5Km-ről is simán. A legújabb fw van rajta. Tovább elemezgettem a videót és láttam, hogy olyan erős szél volt fent, hogy volt olyan pillanat, hogy 120km/h volt a sebesség ellenkező irányba.

leskope
2014-02-13, 14:46
Az igazi kérdés és a lényeg az lenne, hogy illeszthető-e hozzá külső iránytű?

mmormota
2014-02-13, 15:26
Megnéztem videót és a beállításokat.

Több dolog is összejött. A legfontosabb probléma, hogy a gép erős ellenszélben próbált hazajönni, ráadásul emelkedni is próbált, és ehhez padlógázon sem tudott kellő sebességet elérni. Ha a sebessége a talajhoz képest (GPS sebesség) nulla közelébe csökken, akkor bizonytalanná válik az irány adat, mivel ez a GPS sebesség vektorból származik. Ha az irány bizonytalan, akkor összevissza kóvályog.

Nem tudom miért emelkedett. Ennek két oka lehet:
1, a beállított RTH magasság alatt volt (800m-nél is több lenne az RTH magasság?), gyanítom hogy nem ez volt, hanem
2, a beállított RTH magasság felett volt ugyan de az adott beállításokkal (túl enyhe min pitch angle és túl kicsi altitude error faktor) padlógázon nem tudott süllyedni, felszívódott
A padlógázt azért nyomta, mert el akart érni legalább 20km/h talaj menti sebességet hogy biztos iránytartása legyen és haladni tudjon hazafelé. Ezért maximális gázt adott, de ez sem volt elég.

Mikor lebukott mert irányt tévesztett, akkor előjött a másik hiba, a gliding pitch beállítás. Mivel elfordult a szembe széltől, megjött a talaj menti sebesség, ezért levette a gázt. Így elvesztette a sebességét a levegőhöz képest, mivel az orrát a beállítás miatt túl magasan tartotta és így nem tudott rendesen vitorlázni, átesett. Ahogy lebukott, összeszedett egy kis légsebességet, összeszedte magát, próbált vitorlázva irányba fordulni. Vagy átesett megint, és ezt ismételgette, vagy néha sikerült irányba fordulnia. Ilyenkor a szembe szél miatt a talaj menti sebesség lecsökkent 20km/h alá, és gázt adott, ami segített abban hogy repülni tudjon. Akkor viszont emelkedni kezdett, elvesztette a talaj menti sebességét és az irány érzékelését.

A legfontosabb dolog, hogy ilyen erős ellenszélben ez a gép nem képes hazamenni. Éppen határon volt, tökéletes beállítással vagy ember által vezetve még éppen haza tudott volna menni, de még néhány százalék szélsebesség és már sehogy sem.

A "Minimum pitch angle" -15 fok esetén már tudna süllyedni padlógázon is.
A "Gliding pitch angle" -6 fok lehetőséget adna motor nélküli repülésre átesés nélkül.
Ez a két adat erősen függ attól hogy hogy milyen a gép és hogy mit tekint a robot a gép normál repülési szögének (milyen repülőgép állásszögnél 0 a pitch angle az IMU fülön).
Az "Altitude error faktor" 6% nagyon kevés, tipikusan 40%, persze ez függ a géptől, kitérésektől stb.

A Yaw compensation legyen 0, ettől csak speciális esetben érdemes eltérni, a "Differential aileron"-nal ugyanez a helyzet.

mmormota
2014-02-13, 15:37
Az igazi kérdés és a lényeg az lenne, hogy illeszthető-e hozzá külső iránytű?

Nem sokat segített volna. Stabilabban tartja az irányt, de az emelkedés marad a beállítások miatt, és a szél miatt a túl kis sebesség is, ugyanaz lett volna a vége. Felmegy a világ tetejére, nem ér el hazáig és a lemerült akku miatt leáll a motor. A nem megfelelő gliding pitch miatt folyamatos átesések közepette lekóvályog valahová.

Meg lehet oldani a mágneses iránytűt, de elég sok szempont van ellene is. Érzkeny a motor árama miatt a vezetékek által keltett mágneses térre, nehéz jól elhelyezni. A quad-okon ezért szokták kitenni a lábra. Quad-on nagyobb szükség van rá, mert lebegni is tud, meg nem előre is mozoghat, így az irányhoz feltétlenül kell.
Repülőgépen csak egy nagyon szűk tartományban van rá ilyen nagy szükség: mikor a szembe szél épp akkora hogy padlógázon se tud 20km/h-t elérni a gép. Ezért kérdéses, hogy ez megéri-e a bonyolítást.

Ltomi78
2014-02-13, 15:41
Nekem is korábban ez volt a tanács! és bejött ;) köszönöm ezúton is... amióta van jó gliding pitch és új fw nem volt átesés

leskope
2014-02-13, 16:13
Köszönöm, átírtam az értékeket, amúgy skywalkerről van szó, 120m-re van állítva a rth magasság.

mcelek
2014-02-13, 22:37
Huh, ez kemény, de sajnos jártam hasonlóan.
Azóta akkor is ezt az oldalt nézem, ha nem is repítek:
http://www.windguru.cz/hu/index.php?sc=41971&sty=m_menu
2D fül alatt az izgalmas, ha lent nem is fújna a szél ;)

leskope
2014-02-14, 11:56
Rögtön rád gondoltam, mikor megtörtént a baj.

Beállítottam, marha nagy szélben teszteltem minden irányból és szerintem jó lett, így már
haza tudott volna jönni:

http://www.youtube.com/watch?v=nguvSQ9nVmo&feature=youtu.be

Ltomi78
2014-02-14, 12:00
Peter: a zuhanas utan mukodott a gps tra ker...vagy nem volt a gepen?
Ha igen melyik tipus?

Koszu

leskope
2014-02-14, 12:08
Sajnos nem tettem bele, de a leszállás helyétől 40m-re még volt kép, így be tudtam azonosítani a helyet könnyen.

Ltomi78
2014-02-14, 12:22
Na igen a helyismeret nagyon jól jön ilyenkor ;).....

az merült fel bennem hogy az új c4s groud station, mikor veszi a telemetria adatokat, ami ha jól értelmeztem androidos készüléken is megjeleníthető, akkor ez gondolom az utolsó koordinátákat is rögzítiti?

Ez alapján megtalálható könnyebben a gép is. Hiszen talán ha már tökéletes kép nem is de 20-30 méteres magasságból még jöhet telemetria adat vissza. Képes a droid planner...az utolsó koordináták rögzítésére a google maps-en?

mmormota
2014-02-14, 14:40
Igen, a földi állomás az utolsó beérkezett koordinátákat adja ki az LCD kijelzőre és Bluetooth-on a Android program számára. Folyamatosan küldi, tehát egy utólag bekapcsolt telefonon is megjeleníti.

csomy
2014-02-14, 15:19
Igen, a földi állomás az utolsó beérkezett koordinátákat adja ki az LCD kijelzőre és Bluetooth-on a Android program számára. Folyamatosan küldi, tehát egy utólag bekapcsolt telefonon is megjeleníti.

Ha megszűnik az adás, akkor az utolsó koordináta megmarad? Vagy esetleg letörlődik a képernyőről, ha nem szemfüles a user?

mmormota
2014-02-14, 15:23
Megmarad.

Ltomi78
2014-02-15, 10:15
Innentol mar foldi allomas topicba illik a tema....de ez nagyon klassz dolog es jo tudni funkcio hasonlo gepvesztesek eseteben...ha a gps tracker sem mukodne ;)

bedrock
2014-04-06, 18:10
Nem tudom mi történt, de a mai repülésnél a Waypoint módba kapcsolva Loitering felirat jelent meg. Volt beállítva útvonal, de ne akarta megrepülni. Mit állítottam el?

mmormota
2014-04-06, 19:51
Nem tudom mi történt, de a mai repülésnél a Waypoint módba kapcsolva Loitering felirat jelent meg. Volt beállítva útvonal, de ne akarta megrepülni. Mit állítottam el?

Valószínűleg nem ott indítottad a gépet, ahol az útvonal tervben megadtad a Home pozíciót (több mint 200m eltérés). Ilyen esetben az esetleges tévedés elkerülése érdekében nem hajlandó waypointot repülni.

Axefly
2014-05-03, 14:52
Hali!

A hétvégén volt egy pilóta hiba részemről!Belemerültem a látványba és nem volt elég akku hazajönnöm!Félúton hazafele 2km-nél kényszer leszálltam egy általam könnyen felismerhető helyre.(legelő egy lucernás sarok)!Az utolsó 1m-ig végig volt videójelem tehát biztos voltam a földet érés helyében!

A rádiót hagytam bekapcsolva és elindultam az említett hely felé.Odaérve sajna nem találtam a gépet!

Szerencsére benne volt egy tracker!Felhívom-jön a kordináta.Látom a térképen,hogy tracker szerint 30m-re benn van a lucernásban!(mondom ezt jól benéztem).

Csak ugye a lucerna 1.5 m-magas és semmit se láttam és hallottam!Becsörtettem a tracker által megadott helyre.Közelebb érve már halottam a szervók hangját!:)

Meglett a kicsike teljesen sértetlen állapotban!

A fedélzeti rögzítőkamera visszanézése után jött a felismerés!

Az utolsó 1m-en amikor már nem volt rádió jel és videó jel sem a takarásoktól!Akkor a robot tette a dolgát és RTH-ba állt!

Gázt adott és emelkedett a lucernás fölé!30m-ig bírta az akku majd landolt a lucernásban!Természetesen ezt már nem láttam az élő videóképen!

Ha nincs trackerem akkor kereshettem volna még egy darabig a gépet!

Pedig a C4S azt tette ami a dolga!

Gondoltam megosztom veletek ezt a kis történetet!

:)

Axefly
2014-05-03, 17:13
https://www.youtube.com/watch?v=_jkaawFRffE

Így festett a dolog! :)

Ltomi78
2014-05-16, 14:57

Szép munka jó hogy meglett. Én a multikopteren is használom mert 70 cm es búzában szintén nem találtam volna meg hiába volt 200 méterre csak...a tracker segített.
Ezen kívűl még érdemes rögzíteni az élőképet hiszen az utolsó képkockákon látod a gps koordinátákat.
Most meg hogy orange lrs -el repülök, ott még a vészjelző funkciót is bekapcsolom hogy jelvesztés esetén pmr sávban leadja vészjelet és antenna tájolással megfelelő irányba tudok menni a gépért igy lesz kettős védelem.
Sőt érdemes rátenni egy csipogót legalább a merülő akku esetén sipol és segít magas fűben való keresésnél hamár csak 20-30 méterre vagy ;)

Daine
2014-05-16, 15:59

Ügyes!Már én is jártam így!
A tracker mellé ilyen esetre jó szolgálatot tesz egy lipo őr! ;D

Ltomi78
2014-06-29, 14:24
Kérnék egy kis segítséget és fejlesztői véleményt miért reagált a robot ilyen bizonytalanul a hazatérés funkciónál. Legutóbb már egész jónak tartottam a c4s által haza irányított fpv raptor viselkedését.
A tegnapi repülés során a tavalyival megegyező beállításokat használtam mégis elöjött ez hol jobbra hol balra elforduló RTH funkció amikor olyan S alakban próbál a home pozició fele haladni.

https://www.youtube.com/watch?v=Bc4zJVqpkjI&feature=youtu.be

Szél volt mert az éreztem odafele hogy eléggé elsodor lehet ez volt az oka de a sebesség és magasság sem adott okot arra hogy jobbra balra billenjen valamint nem értettem miért akar 200 méter felett még emelkedni hiszen az RTh magasság 80 méteren volt. Gondoltam a nagy távolság (5km) miatt feljebb akart menni hogy biztonságban haza vitorlázzon??? bár nem emlékszem hogy volt szó ilyen algoritmusról amit a robot használna.

Többször is én kapcsoltam az RTH.. főleg 8.40 és 9.35 után figyelhető meg hogy ide oda billeg..persze érezhetően nekem is ellent kellett tartanom a szélnek,,,mert valamiért sodródott jobbra

c4s be a direction error factor 36%

lehetséges hogy a c4s nem volt vizszintbe állítva a pc programban. Mikor néztem kissé balra dőlt az imuban a gép mikor valójában vizszintbe volt. most újra rányomtam a set plan-re...nem tudom ez javíthat e dolgon?

BCorsa
2014-07-01, 08:51
? Senki... :o

Kérnék egy kis segítséget és fejlesztői véleményt miért reagált a robot ilyen bizonytalanul a hazatérés funkciónál. Legutóbb már egész jónak tartottam a c4s által haza irányított fpv raptor viselkedését.
A tegnapi repülés során a tavalyival megegyező beállításokat használtam mégis elöjött ez hol jobbra hol balra elforduló RTH funkció amikor olyan S alakban próbál a home pozició fele haladni.

https://www.youtube.com/watch?v=Bc4zJVqpkjI&feature=youtu.be

Szél volt mert az éreztem odafele hogy eléggé elsodor lehet ez volt az oka de a sebesség és magasság sem adott okot arra hogy jobbra balra billenjen valamint nem értettem miért akar 200 méter felett még emelkedni hiszen az RTh magasság 80 méteren volt. Gondoltam a nagy távolság (5km) miatt feljebb akart menni hogy biztonságban haza vitorlázzon??? bár nem emlékszem hogy volt szó ilyen algoritmusról amit a robot használna.

Többször is én kapcsoltam az RTH.. főleg 8.40 és 9.35 után figyelhető meg hogy ide oda billeg..persze érezhetően nekem is ellent kellett tartanom a szélnek,,,mert valamiért sodródott jobbra

c4s be a direction error factor 36%

lehetséges hogy a c4s nem volt vizszintbe állítva a pc programban. Mikor néztem kissé balra dőlt az imuban a gép mikor valójában vizszintbe volt. most újra rányomtam a set plan-re...nem tudom ez javíthat e dolgon?

Vagy hurrikánba repültél, vagy az oldalkormányod nem egyenes sztem. Bár nem ismerem ezt a gépet, de nagyon döntöd, hogy egyenesen jöjjön hazafele.
Emelekedés több okból lehet véleményem szerint: Motor elhuzatás vagy magas a roll compensation, mivel kanyarog ezért folyamat húzza kicsit a magasságit. Illetve gondolom mivel süllyedne ezért nem engedi annyira süllyedni ez miatt.
Bedobnád a beállításaid? hátha...

Ltomi78
2014-07-01, 09:00
Egyenes az oldalkormany. Fpv raptor egyebkent.Annyi hogy a dipol hatra kerult. Szel volt kb 30km/h
Itt foleg az a kerdes miert kovalyog ide oda a robot.
Sem hurikan nem volt sem oldalkormany gond.

Robot vizszint?

Peck
2014-07-01, 09:01
Nem vagyok túl jó elemzésből...
De szerintem eleve nem jó a műhorizont, mikor a robot azt hiszi egyenesben van, akkor fenn az orra, emelkedik, ebből már érthető amit a magasságtartás hiányáról írtál...
De azt is el tudom képzelni, hogy a robot jó pozícióban van (a műhorizont is jó lenne),
csak a gép szétrázza. Már stabilizedben is láttam apró képremegést, mikor RtH-ba kapcsolsz, és még a kamera is beleremeg valamibe... azt már végképp nem tudom hova tenni.

Ltomi78
2014-07-01, 10:40
A gép eddig elég jól repült a robottal, tavaly sokat teszteltem az RTH voltak gondok áteseés miatt de akkor frissült a software és az megoldódott. Ettől sokkal szebben vezette haza a gépet mint most.
Az akkori videó:https://youtu.be/QsG_YqS0Ptc
5.20 tól nézelődtem is anno és a robot szépen viszi haz a gépet nem kóvályog jobbra balra... a gép ugyanaz a de az irányítás 2.4 volt akkor

Biztos valamit hibázok de az oldalkormány egyenesnek látom, a súlypont változott mivel a 433 szűrő és dipol hátra kerül hosszú antenna kábellel a videó adó előrébb, ezért az akut előrébb raktam, de lehet még így is kicsit farnehéz a gép, ez lenne az oka.?

A c4s elhelyezése nem változott tavalyhoz képest, de az IMU ban azt láttam hogy kb 15 fokkal be van dölve a gép mikor a valóságban vizszíntbe rakom. Ezért most újra állítottam a SET PLANE-t azóta nem repült még.Rázkodás is lehet mert cseréltem propot apc-t ,, master air screw -ra de nem éreztem hogy gond lenne kézben.

A kamera remegés abból adódik hogy pan tilten van a mobius, ehhez társul hogy valamilyen ismeretlen okmiatt az orange lrs vevője vagy a PPM miatt vagy zavar miatt néha ha megmozdul a bólintás tilt servo ide oda beremegteti a servot. Digit és analóg servonál is elöjön ..ez más téma de nem tudom hogy mit állítsak, próbáltam más pwm értéket is a távon, de ha meglököm a servot néha elkezd ide oda mozogni pár másodpercig

De szerintem eleve nem jó a műhorizont, mikor a robot azt hiszi egyenesben van, akkor fenn az orra, emelkedik, ebből már érthető amit a magasságtartás hiányáról írtál...
De azt is el tudom képzelni, hogy a robot jó pozícióban van (a műhorizont is jó lenne),
csak a gép szétrázza. Már stabilizedben is láttam apró képremegést, mikor RtH-ba kapcsolsz, és még a kamera is beleremeg valamibe... azt már végképp nem tudom hova tenni.

Ltomi78
2014-07-01, 17:47
Hogy érted hogy nem jó a műhorizont. Adódhat ez az IMU nál a vizszint beállításnál. Már nem emlékszem hogy set plane mennyire befolyásolja a robot viselkedését. De józan paraszti ésszel ugy gondolom hogy ha ezt rosszul kailbrálom tehát kissé megdöntve nyomok rá, akkor ezt veszi vizszintnek és a valós vizszint estében folyton valamelyik irányba akarna korrigálni???,

LÉCCI ERRE MÉG MONDJATOK VALAMIT :-*

Peck
2014-07-01, 18:05
Nézd meg a videódat 5:30tól stab módban, kb szintben van a műhorizont, mégis 1m/s körül emelkedik.
6:50től 1 kis ideig megint.
8:46nél is nyomva van a magassági Stabban mikor RtHt kapcsolsz (a műhorizontnak szerinted így kellene állnia?), de végülis pont egyenesen repül...
RtHban ahogy a robot próbálja egyenesbe rakni egyből emelkedik, a sebesség meg 6km/h alá csökken, lehet hogy szembeszél volt, és volt légsebesség, mert végülis nem esett át, de ez messze van a normálistól. De akár te is összevetheted az akkori videóval, mikor jól repült.

Peck
2014-07-01, 18:11
...De józan paraszti ésszel ugy gondolom hogy ha ezt rosszul kailbrálom tehát kissé megdöntve nyomok rá, akkor ezt veszi vizszintnek és a valós vizszint estében folyton valamelyik irányba akarna korrigálni???,

Szerinted a hosszirányú korrigálás elmegy valamelyik iránynak? :)

mmormota
2014-07-01, 22:42

Amit a film alapján tudni lehet, hogy fordulóknál nagyon leesik a sebesség. A robot gázt ad, be is gyorsul, de legközelebb megint ez történik.
Ennek alapján azt gondolom, hogy az adott cirkáló gáz mellett a gépnek ehhez a szélhez túl kicsi a sebessége. Gyorsabb gép vagy kisebb szél kellene, vagy Pitot cső, akkor határesetben jobban reagál. A Pitot cső segít ugyan, de csak egy kicsit nagyobb szélsebességig, a tartomány elég szűk, mert még egy kis szélsebesség és már semmi se jó.

Lehet hogy más beállítás is belejátszott a filmen látható eredménybe, de ezt nem lehet csak ennek a videónak az alapján megállapítani.
Ehhez kellene egy olyan film, ahol szélcsendben repül olyan útvonalat, amelyben éles bal- és jobb fordulók vannak.
Valamint stab módban olyan fordulók, ahol csak csűrővel vezeted a gépet, a magasságival nem korrigálsz, marad semleges helyzetben. Kisebb és nagyobb gázon megnézni, emelkedik-e a gép, tartja-e a magasságot fordulók közben.
Ebből kiderülne hogy jó-e az állásszög, a magassági trim, valamint megfelelő-e az az érték amit a magasságin húz bedöntve fordulóban (roll compensation).

A gép akkor van jól beállítva, ha:
stab módban semleges bot állások mellett:
- nagyjából egyenesen repül
- nem emelkedik és nem süllyed minél szélesebb gáz tartományban
wp módban:
- nem hullámvonalban halad a cél felé
- de elég jól eltalálja a célt
- fordulókban tartja a magasságát (nem az történik hogy pl. emelkedik a fordulóban 3 métert aztán észreveszi magát és visszasüllyed)

mmormota
2014-07-01, 22:57
Még valami: úgy tűnik nem jó az állásszög. A gép akkor repül szintben, ha a műhorizont magasan van, ami azt jelenti, hogy a "Set level"-lel megadott semleges állásszög nem jó, ha a robot így állítja be a gépet akkor az emelkedni fog. Ezt persze később észreveszi és korrigál, de ez időbe telik és rontja a fordulókban is a precíz vezetés lehetőségét.

Ltomi78
2014-07-02, 11:05
Köszönöm...megcsinálom a waypoint repülést..,illetva a stab módban történő irányítás tesztet ahogy irtad ;)

H.krisztián
2014-07-05, 21:45
sziasztok.
Áttettem a c4s a bixlerből egy X8-ba és egyidejüleg frissítettem a fw 8.03-ra.
Az első próbálkozásokra sajnos egyik írányba csűrésnél és a magassági tolásnál nem stabilizált a robot rendesen,kicsi kitéréseket csinált.
Javaslatra csináltam egy teljes visszaállítást és újra állítottam mindent.
A korábbi hiba elmúlt viszont lett helyette új.
Nem tudom vízszintbe állítani a gépet.
belövöm a gépet vízszintbe nyomok egy set levelt majd mentés.
Ekkor elvileg a módok kapcsolásánál nem kellene történnie semminek.
Manuál -stab mód között.
De történik.
a gép továbbra is ugyanabban a pózban van mozdultanul és ha stabba rakom akkor lehajtja a csűrőket kb 20 fokkal.
Ha megfüggesztem a gép orrát 20 fokkal felfelé és úgy nyomok set levelt akkor jó.
lerakom a gép orrát vízbe és akkor a manual -stab között nem változtatja a csűrőket.
De feltételezem így a műhorizont nem lesz jó.

Mi a teendőm?

mmormota
2014-07-05, 22:14
Manuál -stab mód között.
De történik.
a gép továbbra is ugyanabban a pózban van mozdultanul és ha stabba rakom akkor lehajtja a csűrőket kb 20 fokkal.

Nem jár a motor, ezért a C4S nem szintbe, hanem siklószögbe szeretné állítani a gépet, próbálja lenyomni az orrát. Ez így a jó.
(ha álló motorral vízszintbe állítaná a gépet, elveszne a sebesség és átesne)

Mi a teendőm?

Ezzel semmi... ;)
Óvatosan repüld be, a manual szerint.

H.krisztián
2014-07-05, 22:20
Manuál -stab mód között.
De történik.

Nem jár a motor, ezért a C4S nem szintbe, hanem siklószögbe szeretné állítani a gépet, próbálja lenyomni az orrát. Ez így a jó.
(ha álló motorral vízszintbe állítaná a gépet, elveszne a sebesség és átesne)

Mi a teendőm?

Ezzel semmi... ;)
Óvatosan repüld be, a manual szerint.

Basszus.
Hogy erre nem gondoltam.
ez nem volt tapasztalható a bixlernél mert ott 4% volt a siklószög itt meg 25%

bedrock
2014-07-05, 22:42
25% a siklószög az X8-nál?

mmormota
2014-07-05, 22:55
X8-nál a siklószög kezdetnek lehet -10 fok, aztán még lehet faragni rajta. Pontos ártáket azért nem tudok mondani, mert a semleges repülési helyzethez van mérve, és ha az kicsit pontatlan, az siklásnál jön ki.

Ltomi78
2014-09-30, 00:24
Sajnos még mindig nem volt időm waypointot repülni és megnézni hogy reagál a gép.
Stab módban ismét kiválóan vezettem, szél volt kb 20-30km/h közöt most szombaton is, fent lehet mégtöbb.
Elemzésre szánom a videót mert nem vagyok nyugodt, ez a c4s most nem biztos hogy hazahozta volna a raptort.
17.43-18.50 között van pár ilyen:
Távolban a szokásos tingli tangli, ráfordul majd emeli a gépet aztán vissza és ezt kezdi előlről. Az a baj a ráfordulás közben az emelkedés során majdnem átesik, bár gázt azt ad. Nemtudom hogy távol ekkora szél volt de hasonlóan a legutóbbi repüléshez alig akar irányba állni. Roll compensation 10% -on ez magas?
A home pozicióhoz közelebb már jobb a helyzet és felszállás után is ilyen szépen köröz vagy forditja home-ra a gépet, viszont most itt is megtörtént hogy akkor dugóba vágta a gépet hogy csak azért menekültem meg mert mindezt 300 méter magasan tette, a végén kihoztam ... izgalmas lesz! ha valaki csak erre kiváncsi 28.55 perctől nézze (bocsi a videó hosszú lett)

u.i így félek az RTH tól ...sebeség 53km/h mégis leborul a gép oldalra ::)

https://www.youtube.com/watch?v=UGkJfZitbZA 8)

mmormota
2014-09-30, 18:12
Sajnos még mindig nem volt időm waypointot repülni és megnézni hogy reagál a gép.

A C4S egyes létfontosságú jellemzőit kizárólag waypoint módban lehet beállítani. Ha ezt nem tetted meg, akkor bármi lehet.

Az a baj a ráfordulás közben az emelkedés során majdnem átesik, bár gázt azt ad.

Nem ad. Stab módban a robot egyáltalán nem nyúlhat a gázhoz, kizárólag a gázkartól, vagyis tőled függ mekkora gázt adsz neki. Ha eleget akkor repül, ha keveset, áteshet.

Roll compensation 10% -on ez magas?

Tipikusan több kell a gépeknek, de ez erősen függ a szervókarok és himbák hosszától, a a gépsárkány tulajdonságaitól. Ezért van szükség állítható paraméterekre - különben behangolnánk mi azzal, hogy csak be kell tenni a gépbe és kész is.

Az RTH a waypoint mód speciális esete: a célpont a Home pozíció. A gépet ugyanúgy vezeti (vagy nem vezeti) a C4S RTH módban mint WP módban. Ha nincs beállítva, az olyan mint csukott szemmel autót vezetni.

Ltomi78
2014-09-30, 18:26
Ettől már repült jobban. Tisztába vagyok vele hogy stab módban nem ad gázt. Én az RTH -kat néztem. Egyértelműen ha a gép 3 km-től messzebb volt nem nagyon akart irányba állni, nekem kellett stab-ra váltani is odafordítani.
Miért nem képes irányra tartani miért hagyja emelni a gép orrát majd visszaesni
Adtam neki 8% siklószöget is engedhetné lefele, egyébként sem értem hova akar emelkedni 400 méter magasan
17.40-18.20 között láthatóan küzd. itt rth-ban van és ad gázt csak emeli is az orrát vagy hagyja emelni

Sajnos a szelet sem tudom kizárni mert megint volt , meg termik is alákaphatot, nekem úgy tünt nagyon engedi lecsökkeni a sebbességet.
Repülök még vele aztán meglássuk

mmormota
2014-09-30, 20:58
Egyértelműen ha a gép 3 km-től messzebb volt nem nagyon akart irányba állni, nekem kellett stab-ra váltani is odafordítani.
Nem függ a viselkedése attól, hogy milyen messze van.

Miért nem képes irányra tartani miért hagyja emelni a gép orrát majd visszaesni
Ezt nem lehet csak úgy kitalálni, minden adat nélkül. A leírás szerint végig kell menni a beállításokon. Ennek része, hogy szélcsendes időben waypoint repülést kell végezni szintben, amelyben éles bal- és jobbfordulók vannak. Ennek alapján lehet és kell beállítani egy csomó paramétert.

Adtam neki 8% siklószöget is engedhetné lefele
A siklószög csak és kizárólag akkor számít, ha süllyedni akar és leállítja a motort. Nincs köze szintben végzett fordulókhoz.

egyébként sem értem hova akar emelkedni 400 méter magasan
Ennek számos oka lehet, pl. ennél magasabb célértéket adtál meg, vagy nem jó a roll compensation értéke, vagy nem jó a semleges állásszög, vagy hátul van a súlypont stb.

Be kell rendesen állítani, ha anélkül repteted, bármi történhet. Nem állítja be saját magát. Ha nincs kedved végigcsinálni a szükséges lépéseket, megbeszélhetünk egy időpontot az M5-nél, negyed óra alatt beállítjuk neked.

Sajnos a szelet sem tudom kizárni mert megint volt , meg termik is alákaphatot, nekem úgy tünt nagyon engedi lecsökkeni a sebbességet.

A jól beállított C4S képes szélben is rendesen repülni, amíg a szél sebessége meg nem közelíti a gép cirkáló sebességét. Utána pontatlanabbá válik, ezen segíthet a Pitot cső. (de azzal is ugyanúgy be kell állítani, ezt nem váltja ki) Komoly bajba akkor kerül a gép, ha szintben nagy gázon sem képes széllel szembe legalább 20km/h sebességet tartani.

Repülök még vele aztán meglássuk
Inkább állítsd be előbb, aztán repülj vele nyugodtan, biztonságosan. Vagy hozd el, beállítjuk. Ez így veszélyes. Jól beállított gép nem tett volna olyat mint amit a videón láttam.

Ltomi78
2014-09-30, 23:07
Ertem..koszi..jelentkezem

Axefly
2014-10-25, 19:15
0:08-nál kapcsoltam rth.-t mert elment a videó jel!

És vártam,hogy hazatér de nem jött!Sajnos több mint 1km-el benézte!

Vélemény?!?

https://www.youtube.com/watch?v=Pmi177zjsHE

BCorsa
2014-10-25, 19:18

Vélemény?!?

Véleményem szerint nagy butaságot csináltál!
Gratulálok!!! Mező felett már égő fpv-ni?
Jah és még fel is rakod :)

bedrock
2014-10-25, 19:30
Ne legyünk már álszentek. Más is repül lakott terület felett. No és kezeljük már helyén a dolgot. Egy másfél kilós habgépről van szó.
Ami természetesen akár komolyabb gondot is okozhat szerencsétlen körülmények között, de azért nem veszélyesebb mint egy bringa!
Elnézést az off-ért.
Axefly milyen irányban tévedett?

Peck
2014-10-25, 21:05

Vélemény?!?

A videó alapján csak találgatni lehet:
Nekem úgy tűnik hogy 0:24-ig még talán az irány is jó, de aztán mintha visszaváltanál Stab módba, motor leáll, aztán 1 kis belenyúlás a csűrőbe, utána már csak egyenesen siklik, míg ki nem köt a tetőn, ott gondolom elmegy az irányítás is (esetleg kikapcsoltad a távot), ezért megint RtH-ba kapcsol, felpörgeti a motort, hogy miért lövi le, az megint lehet több minden, lehet alacsony akkufesz, vagy "rájött" a robot, hogy leszállt a gép, de aztán a pan-tilt is megmozdul, vagy itt kapcsoltad ki a rádiót, vagy csak a head trackert...

mmormota
2014-10-25, 21:20
Vélemény?!?

A hangja alapján 0:26-nál leállt a motor. Valószínűleg lemerült az akku és letiltott a szabályozó. Ezt a robot az áramfelvételből tudja, és siklószögbe áll, repül tovább. Gázt ad folyamatosan, de a letiltott szabályozó miatt nincs meghajtás. Így persze előbb-utóbb elfogy a magassága.
Az akku az alacsony terhelés miatt magához tért, kicsit nőtt a feszültsége, a szabályozó tiltása megszűnt, a motor indított, majd megint leállt az ismét leeső akkufesz miatt.

Axefly
2014-10-25, 21:46
Köszi a válaszokat!Az irány jó volt csak a távolság nem!Valószínűsítem én is az akku merülést!4000- ből hátra volt még 1500 de mivel zsír új akku volt benne ezért benne van a pakliban!Végig Rth volt!Olyan 10 perc után döntöttem a rádió kikapcs és a keresés melllett!

A város feletti repülés meg nem csak saját magam szórakoztatására történt!Hanem felkérésre!

http://www.sportmotor.hu/motoros_kepek/motoros_talalkozo/?dr=100378&cmd=pic&id=1318687

Axefly
2014-11-01, 12:55
Ma megvolt az első teszt a "zuhanás" óta!Kiderült,hogy ha hazatérő magasság(60m) alatt kapcsolok RTH-t akkor nem indul el a motor csak siklih a home felé amíg földet nem ér!Ha msgasabba kapcsolok RTH-t akkor szépen siklik haza a megadott magasságnál(60m) kapcsolja is a motort!Minden fasza!Tehát szerintem finomabb motor indítást kellene beállítani neki!Vagy nem tudom!

Ltomi78
2014-11-01, 13:29
Ma megvolt az első teszt a "zuhanás" óta!Kiderült,hogy ha hazatérő magasság(60m) alatt kapcsolok RTH-t akkor nem indul el a motor csak siklih ala home felé amíg földet nem ér!Ha msgasabba kapcsolok RTH-t akkor szépen siklik haza a megadott magasságnál(60m) kapcsolja is a motort!Minden fasza!Tehát szerintem finomabb motor indítást kellene beállítani neki!Vagy nem tudom!

Hogy taaltad meg?

Axefly
2014-11-01, 16:06
Volt benne tracker is!De haver látta meg a börtöntoronyból!Miután felhívtam,hogy nézzen már szét! :)

voodoo
2014-11-14, 14:48
Útvonal repülés közben ha módot váltok, majd vissza, akkor folytatja az aktuális waypoint-al, vagy az 1-essel kezdi újból?

Thx

mmormota
2014-11-14, 20:07
Az aktuálisat folytatja.

Mat
2016-03-07, 11:59
Sziasztok,

Eddig nem repítettem vele "waipont" - osan annak ellenére, hogy még mindig a C4S -t használom.

Beállítottam egy útvonalat. A beállított koordináták felé jól odatalál, stb. Ami viszont érdekes nekem, hogy az OSD képernyő jobb oldalán - középen hieroglifák jelennek meg. Ez így van-volt eddig is?

Ltomi78
2016-03-07, 20:45
Sziasztok,

Eddig nem repítettem vele "waipont" - osan annak ellenére, hogy még mindig a C4S -t használom.

Beállítottam egy útvonalat. A beállított koordináták felé jól odatalál, stb. Ami viszont érdekes nekem, hogy az OSD képernyő jobb oldalán - középen hieroglifák jelennek meg. Ez így van-volt eddig is?

én csak felhasználóként...ez tuti nem jó..olyan mintha összecsúszott volna az osd -d jobb oldalat...a másik hogy egy csomo felirat nincs a képeden..műholdak száma..repülési mód , feszültség adatok stb.....

Mat
2016-03-08, 08:52
Szia,
a körítés kivágtam a képből ...

Mat
2016-03-08, 09:11
És a másik C4S is ezt csinálja - itt nem vágtam ki semmit a képből ...

mmormota
2016-03-09, 01:01
Ez természetesen nem jó. Két különböző C4S ugyanezt csinálja? A kamera PAL vagy SECAM?
A többi OSD nézet is hibás? Pl. ha 3:4 képarányt állítasz be, vagy ha leveszed a mutatós műszereket oldalról. Melyik firmware verziót használod?
Megnézzük mi is.

Mat
2016-03-09, 09:52
Szia,

egyébként teljesen jól működik mind a kettő - eddig nem próbáltam útvonalat, úgyhogy nem tapasztaltam ezt a jelenséget. NTSC - kameráim vannak. Vitorlánál 4:3; a bix3-nál 16:9 a képarány. Firmware 803b.

mmormota
2016-03-09, 17:18
Nem sikerült reprodukálni a hibát. A probléma valószínű oka az, hogy a mutató méretét beállító belső paraméter lenullázódott, nem tudom mitől, ezért nulla méretben rajzolja ki és egymásra írja a számokat.
Nézd meg az OSD fülön az offset és scale beállításokat, nincs-e esetleg valami hibás konstans beállítva.
Szerintem egy firmware frissítés és default settings gombnyomás megoldja. (előtte ments el minden beállítást printscreen-nel, mert elvesznek).
Ha nem javulna meg, javítjuk.

Mat
2016-03-09, 20:55
Szia,

ok, végig próbálom - kösz a felajánlást, remélem nem lesz rá szükség.

ZOLI.
2016-06-13, 19:10
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem
A hétvégén repültem és többször is magától lekapcsolta a robot az OSD megjelenítést,
Azelőtt sosem volt ilyen.
Van valakinek ötlete.

Ltomi78
2016-06-13, 19:29
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem
A hétvégén repültem és többször is magától lekapcsolta a robot az OSD megjelenítést,
Azelőtt sosem volt ilyen.
Van valakinek ötlete.

Ha sorrendben az ures kijelzo kovetkezik az osd 3nkijelzese kozul es jelvesztesed van pont 1mp re amit gyors ide oda kapcsolasnak vesz akkor olyan mintha lekapcsolba.
Pillanatnyi jelvesztes kapcsolast valthat ki osd kepek kozott ez ilyen

Gondolom ismered hogy kell beallitani a c4s osd valtast...nalam ra van keverve a trainer rugos kapcsolora 10% pwm jel az 5 os modvalto csatira..ettol ugrik osd a kovetkezore...failsafe ki be hirtelen.. eseten igy le is kapcsolgat

ZOLI.
2016-06-13, 20:26
Köszönöm a gyors választ.

igen az üres képernyőre ugrott, nem értem a jel vesztést max 1 km re voltam, az frsky nem is csipogott, meglepett mert eddig nem csinálta.
/nálam az osd váltás potméteren van/

Ltomi78
2016-06-13, 23:04
Köszönöm a gyors választ.

igen az üres képernyőre ugrott, nem értem a jel vesztést max 1 km re voltam, az frsky nem is csipogott, meglepett mert eddig nem csinálta.
/nálam az osd váltás potméteren van/

Ha potin van akkor nem tudom..kerdes a potid csatornaja mit adott le failsafe eseten....nem biztoa hogy ez tortent de nalam a fent leirtak miatt szokott valtani

pumuklis
2016-06-18, 17:16
Ezt a szervót működteti rendesen a C4S?
http://www.banggood.com/EMAX-ES3352-Servo-Ultra-thin-Steering-Gear-Emax-Servo-p-940118.html
Vagy inkább az analóg változat mellett döntsek?
http://www.banggood.com/EMAX-ES08MA-II-12g-Mini-Metal-Gear-Analog-Servo-for-RC-Model-p-935479.html

mmormota
2016-06-20, 18:34
Nem látom semmi okát hogy ne működjön. Pont ezt a szervót nem ismerem.

pumuklis
2016-06-20, 19:19
Nem látom semmi okát hogy ne működjön. Pont ezt a szervót nem ismerem.

Köszönöm.
Még egy kérdés.
Ha nem szeretném útvonal repülésre használni a C4S-t, beállításkor, berepüléskor akkor is kell egyszer megadni neki útvonalat?

mmormota
2016-06-20, 22:28
Igen. Anélkül nem lehet rendesen beállítani. Az RTH is útvonal repülés, csak a Home a célpont. Ha nem tud jól útvonalat repülni, az RTH sem lesz jó.

pumuklis
2016-06-22, 21:09
Azt szeretném megkérdezni, hogy ilyen szabályzót használhatok a C4S-hez?
5.5V / 5A Switching BEC
​http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=45019
A robot leírásába 5 volt van írva. Az 5,5 volt még elfogadható?
Vagy inkább tegyek bele egy 3 amperes diódát? Az kb 4,8 voltra lecsökkenti a bec feszültségét.

mmormota
2016-06-23, 00:48
5,5V megfelelő.

Ltomi78
2016-06-25, 22:02
nekem olyan szabályzós kérdésem lenne hogy a c4s nek elegendő az 1A es BEC egy ilyen szabiból
https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=100614
mini UAV projekt készül és a kiscsupába nem tennék nagyobb szabit, vagy legyen inkább egy külön nagyobb kapacitású BEC a teljes rendszernek ?
két 9g servo lesz és egy orange vevő a c4s re kötve

mmormota
2016-06-26, 15:15
A C4S a GPS-sel együtt 150mA-t fogyaszt. Így sokkal inkább a többi terheléstől függ, elég-e az 1A. Pl. attól, hogy mechanikus terhelés alatt mennyit vesz fel a két szervó. Ha akár rövid időre is de 4V alá csökken a tápfeszültség, akkor a C4S resetelődik, ami katasztrofális lehet. Emiatt célszerű kapcsoló üzemű bec-et használni (mert nem melegszik túl), és jóval nagyobb áramút mint a lehetséges terhelési csúcs.
A konkrét esetben nem bíznám rá erre az analóg bec-re a gépet. Ha 3 vagy 4s Liporól megy, a benne levő stab iszonyatosan melegszik és a névleges 1A-nél jóval kevesebbnél is letilthat.

Ltomi78
2016-07-02, 12:16
Oke...koszonom...ezert kerdeztem ;)

Mat
2016-07-02, 22:02
Sziasztok,

a "Watchdog Reset" - üzenet esetén mit kell - érdemes tenni?

mmormota
2016-07-03, 01:47
Manual módba kell váltani és úgy vezetni a gépet, mivel a gép stabilitását biztosító funkciók működésképtelenek.

Mat
2016-07-03, 10:47
Manual módba kell váltani és úgy vezetni a gépet, mivel a gép stabilitását biztosító funkciók működésképtelenek.
Szia,
kösz a választ.
Leszálltam vele, majd az újraindítás után is ezt az üzenetet kaptam. Lehet, hogy a kb. 35 fokos melegben túlmelegedés okozta?

Tíz perc szünet után azért újra működött - Lehet, hogy elfáradt?

pumuklis
2016-07-09, 20:33
Ha vízszintes helyzetbe teszem a gépet, és a robot is elvileg vízszintes helyzetben van, és átkapcsolok stab. módba, a magassági kb. 2-3 fokot lefelé elmozdul, ha pedig Failsafe-be kapcsolom, akkor meg 5-7 fokot mozdul lefelé a magassági kormány. Ahhoz, hogy visszaálljon alaphelyzetbe, teljesen lefelé kell fordítani a gép orrát. Ez azt jelenti, hogy repülés közben meg fog indulni lefelé a gép?
Lehet ezen a programban változtatni?

RC Zumuld
2016-07-13, 12:26
Szia Pumuklis. Teljesen megfelelő amit tapasztalsz. A 2-3 fok eltérés azért van, mert a system settings fülön találsz egy gliding pitch angle beviteli mezőt. Itt adod azt meg, hogy nulla motorral mennyire adja le a gép az orrát. Magyarán, hogy motor nélkül se essen át, a robot tolja lefele a gép orrát, hogy legyen sebessége a gépnek. Valószínű, hogy neked ide van valamekkora érték megadva. Startnál, ha ezt stab módban végzed, ahogy tolod felfele a gázt, úgy fog eltűnni ez a kitérés.
A Fail Safe is természetes, de arra nincs állítási lehetőség. Az épp azért annyi, mert. A fail safe állapothoz a gépnek mozgásban kéne lenni, a GPS- nek adott számú holdat kéne látnia, home pozíciódnak kéne lenni ahhoz, hogy a gép hazafele induljon. Az asztalon ezért épp azt csinál, amit! Ne foglalkozz vele. A lényeg annyi FS- nél, hogy az RC settings beállításoknál, FS- t kapcsolva, a csuszkának pirosra kell váltania...

pumuklis
2016-07-13, 13:19
RC Zumuld köszönöm a kimerítő választ!