PDA

Teljes verzió megtekintése : Felhasználói tapasztalatok

oldal : [1] 2 3

mmormota
2011-12-11, 17:33
A cím mindent elmond... ;D

altima
2011-12-11, 18:04
Köszönöm! :)

Sziasztok!

Sikerült vásárolnom eme remekműből!

Egy hosszú délután bele is aplikáltam a már FPV-re használt SkyWalkerembe.
A "manuálja" még nem teljes, de ez alapján is sikerült megoldanom a bekötést, sokat nem kellett gondolkozni, elég szájbarágósan le van írva mit kell tenni.
A robot beállítgatása már több időt vett igénybe, bár ez főleg a hidegnek köszönhető mert 1 nap 2 startnál nem tudtam többet repülni (szétfagytam).
8 start kellett a beállításhoz.
A magasság tartással volt gondom hullámzó mozgásban repülte az egyenest.
A gerjesztést (Pich P Gaint) és az Altitude error Factort kellett lejjebb vennem.
A robotot is többször áthelyeztem. A robot a gép helyzetét a beszereléstől függően érzékeli. (ahogyan a robot áll neki az a vízszintes illetve a függőleges, ha ferdén teszed be a repülő ferdén repül)
Itt nagy segítséget adott a programban az IMU fül ahol ezeket a szögeket (Pitch, Roll) mutatja, így az asztalon is be lehet lőni.
A 8. startnál már teljesen tökéletesen repülte a megadott útvonalat, A hazajövetel is megbízhatóan tudta. Teszteltem a kikapcsolt rádióval a FailSave-t.
Ijedelemre csak akkor volt, amikor a hatótávolság tesztet akartam elkezdeni, de nem reagált semmire, hamar kiderült, hogy amíg az útvonalat repkedte, a nagy magyarázásban leraktam a rádiómat és nem igazán azt vettem vissza a kezembe. Ezt könnyen lehetett orvosolni ;D
Most először fordult elő, hogy a távolságot az OSD-ben nem aggódva néztem hanem kíváncsian ;D

distvan52
2011-12-12, 19:01
Heló Altima ( zoli) légyszives oszd meg velünk hogy hol van a legjobb helye a robotnak a walkerben.

leskope
2011-12-13, 15:35
Sziasztok!

Nekem is megjött ma, már be is szereltem a Maya-ba, úgy néz ki minden működik, nem is bonyolult. Valódi teszt holnap, ha az idő is engedi.

kabir bedi
2011-12-13, 19:16
Ez egy nagyon jó ötlet! ;)
Valaki tudna egy csupához leírást adni? :D

stasz
2011-12-14, 08:58
Használja már valaki SkyWalker-ben csűrő nélkül, csak oldalkormánnyal? Eddig megvoltam csűrő nélkül, kérdés, hogy C4S-val is jó lesz így vagy érdemes beleraknom a két plusz szervót?

Daine
2011-12-14, 10:22
Használja már valaki SkyWalker-ben csűrő nélkül, csak oldalkormánnyal? Eddig megvoltam csűrő nélkül, kérdés, hogy C4S-val is jó lesz így vagy érdemes beleraknom a két plusz szervót?

Én az E.S.-t azért átalakítottam csűrősre,hogy pontosabb legyen!

mcelek
2011-12-17, 00:08
A tapasztalatom az, hogy csak oldalkormánnyal nem jól stabilizál, hintáztatja a gépet.
Mivel a hátulját kitolja a gép, enyhén bedől és visszakormányoz, mert a vízszintest azt tartani szeretné.
Majd vágok egy snittet az egyik felvételből, ahol ez jól látszik.
Következőre biztosan csűrős gép lesz, nem ES :'(

altima
2011-12-18, 19:58
Heló Altima ( zoli) légyszives oszd meg velünk hogy hol van a legjobb helye a robotnak a walkerben.

Hali!

A hasába raktam. A szárny alatt is volt, de így csak kevés szivacsot tudtam alárakni, kényelmesebbnek láttam a hasában a szárny alatt. Ott úgyis van hely bőven.

RC Zumuld
2011-12-30, 15:24
Sziasztok,

Jézuska nekem is meghozta a robotot, én meg a napokban beszereltem ebbe a gépbe:
http://kepfeltoltes.hu/111230/EasyGlider_robottal_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
A gépről azt érdemes tudni, hogy ez eredetileg egy EG Pro volt, amíg az előző tulaj el feltehetően egy szervó kontakt hiba miatt orra nem tette. Megvettem tőle és átalakítottam tolómotorosra. Illetve, hosszában félbe vágtam és bele toldottam 2cm- t. Az elejét pedig úgy alakítottam ki, hogy GoPro- nak legyen helye. NTM2835/ 1400kV motor és egy HK 60A- s szabályzó került rá, a motorra meg egy 10x6- os APC thin electric. A gép súlya mindennel együtt 1430g.
A robot a hasába került, egy mosogató szivacsból kivágott darabra.
A gépet először be kellett repülni függetlenül a robottól, mert a motorfelfogatás és a súlypont beállítás az első repülés alkalmával nem sikeredett jól. Változtatni kellett a felfogatáson, elhúzatásokon.
A gép berepülése után repültem egy kört a robottal is stab módban. Jól tette a dolgát, bár az adott szélhez kicsit keveset stabilizált. Jelenleg Sys_Ak EG beállításaival próbáltam. Gondolom a PID értékeken kell majd állítanom...

Összefoglalva, egy nagyon jó kis terméket sikerült össze hozni! Köszönet érte!
Hamarosan lesz video is.

Daine
2011-12-30, 18:13
Ez igen!Tetszik!
Jól láttom,hogy videó nincsen rajta?

Sziasztok,

Jézuska nekem is meghozta a robotot, én meg a napokban beszereltem ebbe a gépbe:
http://kepfeltoltes.hu/111230/EasyGlider_robottal_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
A gépről azt érdemes tudni, hogy ez eredetileg egy EG Pro volt, amíg az előző tulaj el feltehetően egy szervó kontakt hiba miatt orra nem tette. Megvettem tőle és átalakítottam tolómotorosra. Illetve, hosszában félbe vágtam és bele toldottam 2cm- t. Az elejét pedig úgy alakítottam ki, hogy GoPro- nak legyen helye. NTM2835/ 1400kV motor és egy HK 60A- s szabályzó került rá, a motorra meg egy 10x6- os APC thin electric. A gép súlya mindennel együtt 1430g.
A robot a hasába került, egy mosogató szivacsból kivágott darabra.
A gépet először be kellett repülni függetlenül a robottól, mert a motorfelfogatás és a súlypont beállítás az első repülés alkalmával nem sikeredett jól. Változtatni kellett a felfogatáson, elhúzatásokon.
A gép berepülése után repültem egy kört a robottal is stab módban. Jól tette a dolgát, bár az adott szélhez kicsit keveset stabilizált. Jelenleg Sys_Ak EG beállításaival próbáltam. Gondolom a PID értékeken kell majd állítanom...

Összefoglalva, egy nagyon jó kis terméket sikerült össze hozni! Köszönet érte!
Hamarosan lesz video is.

carex
2012-01-01, 13:33
BOLDOG ÚJ ÉVET MINDENKINEK!

mmormota, Sys-Ak!

Mint a "Sysstem settings" beállítási minták rovatban írtam kipróbáltam a robotot egy Easy Gliderben, Sys-Ak beállításaival. Minden rendben is volt. A tegnapi és a mai próbarepüléseken azonban azt tapasztaltam, hogy a Waypoint üzemmódban a 2. illetve 3. Waypoint után (ekkor fordult visszafelé a gép) eltért a megadott magasságtól és elkezdte emelni a gépet a robot.

Mivel az Easy Glider csak a próba gép, nincs videó kamera és adó (az majd az Epsilonban lesz) ma tettem a gépre egy GPS loggert, hogy mérjem is amit előző nap csak szemmel tudtam követni. De a logger is azt rögzítette, hogy a robot a visszafordulás után elkezdi emelni a gépet.Újra írt, más magassággal megadott útvonalnál is ezt tette ismét. Nem tudtam megvárni, hogy meddig emelné a gépet, mert miután már kezdett eltűnni a ködben (pl. a megadott 100 m helyett már 200 m körül járt), inkább átkapcsoltam normálba.

Mi lehet a baj oka? Minden beállított magasságom először 100 méter, ma a köd miatt 80 méter volt. Videó adó nincs, az nem zavarhatta. A robot nem mozdult el, tehát vízszintesen volt a gépben. A hazatérési magasság is 100 illetve 80 méteren volt, azt külön kipróbáltam utána, rendben is volt, akkor jó magasságban kezdett körözni. Ha segít a repülésről készült gpx. fájlt el tudom küldeni e-mailban.

Üdv: carex

Sys-Ak
2012-01-01, 14:43
Szia Carex!

Főleg akkor képzelhető el, hogy elemeli a gépet a robot, ha a motorjárattól eleve emelkedik a gép. Erre a hatásra rásegít, ha széllel szemben kell haladni mert akkor mindenképp plusz gázt ad a robot.
Jelenleg ezen a motorlehúzatással, a robot hátrébb billentésével és a valódi magassági középálláshoz képest egy leheletnyivel jobban nyomott beállítással lehet segíteni. Mindenképp érdemes kipróbálni, hogy manuális vezetés mellett hajlamos-e a gép emelkedni nagy gázra vagy sem és ennek a hajlamnak a kiküszöbölése az elsődleges.

Célegyenesben az első firmware upgrade, melyet már élesben teszteltem, már csak apró simítások vannak hátra hogy kiadhassuk.
Ennek egyik fő tulajdonsága, hogy Waypoint módban ha a célmagasság fölé kerülne, akkor a célmagasság+20m-es intervallumban megengedett a minimális állásszögig való nyomás, miközben legalább a szintben repüléshez szükséges gázt ad.
Ettől azt várjuk, hogy akár mennyire is hajlamos a repülő emelkedni a gázra, nem fog elszakadni felfele útvonalrepülés közben, legfeljebb kicsit magasabban repül az előírt magasságnál. Minden esetre ez nem egy abszolút megoldás, továbbra is törekedni kell, hogy semlegesen reagáljon a gép a gázadásra.

Mivel úgy látjuk, hogy sokaknál előjött ez a probléma, most ennek megoldására helyezzük a legnagyobb hangsúlyt. További megoldásokon dolgozunk melyek kifinomultabbak így több időt igényel a fejlesztésük, tesztelésük. Terveink szerint egy ilyen komplexebb újításokat tartalmazó firmware-t január végén tudunk kiadni.

altima
2012-01-01, 15:26
Sziasztok!

Nálam minden probléma előjött ami csak lehetséges. (na jó ez kicsit túlzás :) )
A problémák oka a repülőgépre visszavezethető volt.
Ugyan ilyen tünetet produkált egy aljas hiba amit csak szemüvegben történő vezetés közben tudtam kiszűrni.
A motorom csapágyas volt, de a földi teszteken nem produkált rezgéseket (akkor még nem is tudtam hogy csapágyas), stab módban repültem amikor a golyók valszeg úgy rendeződtek, hogy előjött a vibráció (a robot elég vastag szivacson volt de az sem segített) a műhorizont lassan lebukott kicsit jobbra dőlve, a robot korrigálni akarta a nemlétező irányeltérést.
Carex érdemes a te gépednél is megnézni nincs-e ilyen gond.
Ha kamerát nem is de egy videó adót érdemes rakni a gépre lásd a műszereket esetleg rögzítheted is a repülés alatt, sok információ és ebből hiba kiszűrhető.

A másik sunyi hibám egy rossz magassági szervó volt, na ez hülyíti meg igazán a robotot.

A repülőm gázra feladja az orrát, ezt a RCSettings-ben a magasságira 10es rányomással a közép helyzetben abszolute megoldotta a gondot.

Daine
2012-01-01, 15:33
B.Ú.É.K!

Én egyfolytában reptetnék mióta a C4S-t használom és kezd össze állni,de nekem egy valami kicsit zavaró amit én valószínűleg nem tudok állítani.
Távon potis gombra raktam a mód váltásokat ami jelenleg MM-SM-WP-RTH így néz ki,viszont személy szerint jobban örülnék a RTH-MM-SM-WP kiosztásnak.
Ez megoldható valamilyen formában?

Köszönöm! ;D

carex
2012-01-01, 16:57
Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat. Nem hagyott nyugodni a délelőtti sikertelenség, délután új útvonallal repültem újra. Az eredmény még rosszabb volt. Aztán megvilágosodtam, rájöttem, hogy mi az amin változtattam az első sikeres berepülés óta: mivel a Glider csak próba gép, nincs benne igazán hely és nem is törekedtem kialakítására, kicseréltem az először használt vastag (kb. 1 cm) szivacsot vékonyabbra, hogy több hely legyen. Rájöttem, biztos ez az oka, hogy az első sikeres repülés után most magasságot és irányt téveszt a robot. A réten ezt gyorsan összegyűrt papír zsebkendőkkel korrigáltam és láss csodát, a gép szépen repülte a megadott útvonalat, a megadott magasságban.

Tehát megint csak az emberi tényező volt a szűk keresztmetszet, az első alapos beállítás, berepülés után csinál az ember valami kis változtatást, figyelmetlenséget amit nem ítél fontosnak, de aztán kiderül, hogy nem volt elég körültekintő.

De talán tanulságnak jó ez az eset is. Azt hiszem most már a további repüléseket az Epsilonnal folytatom, ahol már a kamera és OSD is fog működni és minden kellő rendben és helyen lesz beépítve.

Sys-Ak!

Az Easy Glider beállításaihoz képest mit változtatnál egy kb. 3 kg, 3,5 m-es vitorlázó esetében (Epsilon Competition)? A repülési sebességet mindenképp lehetne növelni, szerintem.

Daine
2012-01-02, 11:03
Üdv az úraknak!

Távon potis gombra raktam a mód váltásokat ami jelenleg MM-SM-WP-RTH így néz ki,viszont személy szerint jobban örülnék a RTH-MM-SM-WP kiosztásnak.

Köszönöm!

mmormota
2012-01-02, 19:11

Firmware-ből megoldható lenne, de egy ilyen változtatás keveredést okozna, egyik verzió így, a másik úgy viselkedne, ezért nem látom célszerűnek a változtatást.
Ha viszont kapcsolókra programozod a váltást, akkor eleve elegánsabb lehet a mód választás, és teljesen szabadon tudod megválasztani hogy melyik kapcsoló álláshoz melyik módot rendeled.

RC Zumuld
2012-01-07, 16:14
Sziasztok,

Ma ezt a WP utat repültem meg:
http://kepfeltoltes.hu/120107/WP_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Azt tapasztaltam, hogy az adott pont körüli körberepülés után nem indult el vissza fele a gép, hanem újra és újra rótta a köröket.
Mit rontottam el a tervezéskor?
Jelvesztés nem volt, mert akkor magától haza jött volna. RTH- val sikerült haza hozni!
Videó hamarosan fent lesz!

Üdv
Zs

mmormota
2012-01-07, 16:55
A tippem az, hogy a gép nem tud elég szűken fordulni, a Waypoint radius (a megengedett hiba a waypoint teljesítéséhez) pedig a fordulóköréhez képest kicsi.

Nem találta el valamelyik wp-ot mert az egymáshoz közel megadott wp-ok között nem sikerült neki elég kis ívben fordulni, így megfordult hogy visszamenjen, és sorozatosan elvétette. A videóból persze kiderül majd, tényleg ez történt-e. Az látszana, hogy nem tudja a wp-ot eléggé megközelíteni, így mindig az adott számú wp marad a cél és azt próbálja elkapni körülötte forgolódva, de mindig elvéti.

Javítani úgy lehet, hogy nagyobbra kell venni a waypoint radius-t, vagy ha nagyon lustán fordul a gép, fordulékonyabbra kell beállítani. A fordulékonyságra elsősorban a "maximum roll angle" és "direction error factor" van közvetlen hatással.

RC Zumuld
2012-01-07, 17:02
Rendben, köszi a tippet, ki fogom próbálni. Sajna a videón OSD nem lesz, mert direktben a GoPro rögzített! :(

RC Zumuld
2012-01-07, 18:51
Rendben, köszi a tippet, ki fogom próbálni. Sajna a videón OSD nem lesz, mert direktben a GoPro rögzített! :(

Íme a videó: http://www.youtube.com/watch?v=4abFEGCrPOA

mmormota
2012-01-07, 19:39
A video alapján szinte biztosan az történt amit korábban írtam. A wp közel volt, nem tudott időben ráfordulni és túlment, aztán tipródott hogy visszafordulva elkapja. Valószínűleg több-kevesebb próbálkozással teljesítette volna, de közben RtH.ba kapcsoltad. Nyilván úgy láttad gyanúsan viselkedik, messze is van, alig látni, jobb minél hamarabb hazahozni.

Ha távolabbra tervezed a wp-ket, akkor több esélye van hogy ráforduljon és elsőre elkapja.

mmormota
2012-01-07, 19:48
Mire jó ez a sok helikopter leszállóhely a semmi közepén? ;D

H.krisztián
2012-01-07, 20:07

Honvédségi helikopter leszáló.
Gyakorlópálya.

Daine
2012-01-07, 20:10

Honvédségi helikopter leszáló.
Gyakorlópálya.

És ráadásúl tiltott magánszemélynek használni!? :D

RC Zumuld
2012-01-08, 10:09
Jaja. Katonai terület. "Elméletben" használható. Kivéve az olyan napokat mint a tegnapi! :) A videó végén a zöld transporter a katonai rendész volt.

RC Zumuld
2012-01-08, 15:50
A video alapján szinte biztosan az történt amit korábban írtam. A wp közel volt, nem tudott időben ráfordulni és túlment, aztán tipródott hogy visszafordulva elkapja. Valószínűleg több-kevesebb próbálkozással teljesítette volna, de közben RtH.ba kapcsoltad. Nyilván úgy láttad gyanúsan viselkedik, messze is van, alig látni, jobb minél hamarabb hazahozni.

Ha távolabbra tervezed a wp-ket, akkor több esélye van hogy ráforduljon és elsőre elkapja.

Köszi szépen az ötleteket.
A kérdésem az volna még, hogy a videón is látható billegést a PID értékekkel, hogy lehetne csökkenteni?
Utána olvastam, h mit jelentenek a paraméterek, de félő, legalább annyira nehéz ezt kijátszani/ beállítani, mint egy quadro/ octo copteren...

És még a végére egy kérdés...
90m- re volt beállítva a repülési magasság végig a repüléskor. Ha figyelembe vesszük a robot minden tulajdonságát, számítási algoritmusát, stb, akkor ez a 90m az +/- mennyi lehetett a valóságban? A választ könnyítendő, tekintsünk el attól a tényezőtől, hogy 2 WP között a gép el tudta- e érni a magasságot vagy sem! Ergo, magasság paraméter tartásakor milyen tűréssel kell számolni?

Sys-Ak
2012-01-08, 21:33
A kérdésem az volna még, hogy a videón is látható billegést a PID értékekkel, hogy lehetne csökkenteni?

A kis billegéseket egy darabig lehet csökkenteni a Roll D tag növelésével, de könnyen begerjedhet töle a gép. Összességében úgy vélem, hogy nehéz észrevehetően jobb eredményt elérni mint ami a videón van. Esetleg teljes szélcsendben, ami mostanság nem volt...

90m- re volt beállítva a repülési magasság végig a repüléskor. Ha figyelembe vesszük a robot minden tulajdonságát, számítási algoritmusát, stb, akkor ez a 90m az +/- mennyi lehetett a valóságban?

Nehéz megmondani, hogy mennyire fogja tartani a beállított magasságot, hiszen az nagyon sok tényezőtől függ.
Ha mégis kell rá konkrét értéket mondani, akkor olyan +-10m lehet az amin belül megközelíti.
Ezen az Altitude error factor nevezetű beállítással lehet javítani, de ha túl magas ez az érték, akkor hullámvonalban fog repülni.

jpeti29
2012-01-09, 08:46
Érdekes tapasztalatokkal lettünk gazdagabbak a hétvégén. Van olyan szabályzó, amit nem hajt meg a robot! az indítási dallamot se játsza le a szabályzó, ha a robotra van dugva. ha egy szervót teszek a 3as csatornájára, jól működik, látszik, hogy adja a gázt.
vevőre dugva meg megy a szabályzó rendesen.

Erről a szabályzóról van szó:
http://www.lowpricerc.com/product_info.php/moxie-40a-brushless-speed-controller-bec-professional-series-p-71

Más:
A rezonanciával óvatosan!!!!!! felkészületlenségemnek és balfékségemnek hála (rossz kapcsolóval akartam kikapcsolni a robotot), stab módban úgy belecsavarta a skywalkert a földbe, mint a pinty.

Daine
2012-01-09, 10:11
Más:
A rezonanciával óvatosan!!!!!! felkészületlenségemnek és balfékségemnek hála (rossz kapcsolóval akartam kikapcsolni a robotot), stab módban úgy belecsavarta a skywalkert a földbe, mint a pinty.

Renonanciának mi a köze a kapcsolóhoz? :o
Azt meg végkép nem értem SM-ban miért csavarta földbe a lajost?! ???
Gondolom nem manualban repültél végig? :-[

jpeti29
2012-01-09, 13:34
manualban repültem. nem FPVben repültem, közel volt és nem túl magasan (kb 25m), szabad szemmel néztük a gépet hogy mit csinál.
Átkapcsoltam Stab módba, majd levettem a kezem a kapcsolóról. itt hibáztam, mert mikor a robot élesen beborította a gépet (kb 2mp után), hirtelen nem jó kapcsoló akadt a kezembe, hogy kikapcsoljam.

Altimával a rezonanciára gyanakszunk. Neki is volt hasonló, hogy amíg nagyobb volt a rezonancia, a műhorizont egyszer csak elmászott a képen. sajnos mivel nem csináltam felvételt az élőképról, csak találgatni tudunk.

Az az igazság, hogy ez a dolog, hogy nem volt hajlandó meghajtani a szabályzót, úgy összekavart minket, hogy nem végeztünk el kellő figyelemmel minden ellenőrzést.

BCorsa
2012-01-09, 15:37
Beállításaidban a Yaw compensation mennyire van állítva?
Nekem 20-on maradt az első program bug-ja miatt, és nekem is majdnem beletekerte a földbe a skywalkert. Jó sok oldalkormányt ráadott és mint a balta lefele...

manualban repültem. nem FPVben repültem, közel volt és nem túl magasan (kb 25m), szabad szemmel néztük a gépet hogy mit csinál.
Átkapcsoltam Stab módba, majd levettem a kezem a kapcsolóról. itt hibáztam, mert mikor a robot élesen beborította a gépet (kb 2mp után), hirtelen nem jó kapcsoló akadt a kezembe, hogy kikapcsoljam.

Altimával a rezonanciára gyanakszunk. Neki is volt hasonló, hogy amíg nagyobb volt a rezonancia, a műhorizont egyszer csak elmászott a képen. sajnos mivel nem csináltam felvételt az élőképról, csak találgatni tudunk.

Az az igazság, hogy ez a dolog, hogy nem volt hajlandó meghajtani a szabályzót, úgy összekavart minket, hogy nem végeztünk el kellő figyelemmel minden ellenőrzést.

Sys-Ak
2012-01-09, 16:11
Nagyon sajnáljuk, hogy összetört a géped.
Valóban érdemes ellenőrizni a Yaw compensation értékét is, mert a 20% több gépnek is sok.
Azóta 0% az alap beállítás, mert az nem okozhat bajt, de ezt visszamenőlegesen nem tudjuk mindenkinél egyesével ellenőrizni.

Érdekes tapasztalatokkal lettünk gazdagabbak a hétvégén. Van olyan szabályzó, amit nem hajt meg a robot! az indítási dallamot se játsza le a szabályzó, ha a robotra van dugva. ha egy szervót teszek a 3as csatornájára, jól működik, látszik, hogy adja a gázt.
vevőre dugva meg megy a szabályzó rendesen.

A robot ugyan olyan feszültségszintekkel és áramokkal megy mint pl. a Futaba vevői. Összeszerelés és felprogramozás után minden példánynak ellenőrizzük az összes szervó kimenetét és bemenetét.
Egész egyszerűen arra gyanakszom, hogy nem volt megfelelően beállítva a minimum gáz. Amíg nincs GPS lock, addig ezt a beállított minimum értéket adja ki a robot a távirányítástól függetlenül. Akkor is ha manual módba van kapcsolva.
Ezt is ellenőrizni kéne. Ha így se megy, akkor műszerekkel ki tudjuk deríteni mi nem tetszik a szabályzónak.

mcelek
2012-01-09, 22:12
Erről a szabályzóról van szó:
http://www.lowpricerc.com/product_info.php/moxie-40a-brushless-speed-controller-bec-professional-series-p-71

Csak óvatosan :o remélem nem sok szervót mozgatnál erről a szabályzóról?
Csak 2A a BEC-je :'(

H.krisztián
2012-01-10, 06:53
Sziasztok.
Volna egy kérdés.
Ha jól opvastam akkor két csatorna kell a robotnak.
Miért?
Nem csak robot be-robot ki?
Illetve egy mx 16 távnál az egyik kapcsoló 3 állású.
Ott rá tudom tenni egy kapcsolóra a két módot?(0-1-2 2-1-0)
A másik kérdésem hogy a robot egy mentett WP módot tud?
Tehát nem tudok mondjuk 3 mentett utvonalat repülni,külön helyeken?
Vagy akkor is kell a laptop?
Nem tudom érthető e a kérdés.
Ha otthon megírok 3 útvonalat,az rá tudom e tenni a robotra otthon és meg is tudom repülni a 3különböző utvonalat,laptopos segítség nélkül?
Hova menti az útvomala?
Mert az elwjén írtatok memóriakártya foglalatról is.
Az ezt a célt szolgálja?

Köszi a lehetséges értelmetlen kérdésekre a segítő válaszokat.

Krisztián

mmormota
2012-01-10, 08:28
Ha jól opvastam akkor két csatorna kell a robotnak.
Miért?
Nem csak robot be-robot ki?

Csak egy vezérlő csatorna kell, ennek 4 különböző értéke választ a robot 4 lehetséges üzemmódja közül. Az a rádiótól függ, hogy ezt hogyan lehet megvalósítani.

A másik kérdésem hogy a robot egy mentett WP módot tud?

Igen, egyet. Eddig nem merült fel hogy szükség lehet több útvonalra. Belső, az OSD-n látható és rádióval kezelhető menüvel megoldható lenne. Az ilyen jellegű fejlesztésektől tartunk egy kicsit, mert így is elég bonyolult a szerkezet, félő hogy a sok többlet szolgáltatás öngól lenne, sokan túlbonyolítottnak tartanák a gépet.

Fontolgatjuk viszont az okostelefonról történő programozás megvalósítását is (bluetooth-szal kapcsolódva).

Hova menti az útvomala?

A processzor saját flash memóriájába.

Mert az elwjén írtatok memóriakártya foglalatról is.
Az ezt a célt szolgálja?

Nem, az egy logger, ami opcionális tartozék lesz a robothoz. Menti az útvonalat és midenféle egyéb belső paramétert.

jpeti29
2012-01-10, 09:28
Csak óvatosan :o remélem nem sok szervót mozgatnál erről a szabályzóról?
Csak 2A a BEC-je :'(

4db 9g szervónak elég a 2A bőven :-)

Nagyon sajnáljuk, hogy összetört a géped.
Valóban érdemes ellenőrizni a Yaw compensation értékét is, mert a 20% több gépnek is sok.
Azóta 0% az alap beállítás, mert az nem okozhat bajt, de ezt visszamenőlegesen nem tudjuk mindenkinél egyesével ellenőrizni.

Egy percig se sajnálja senki, egy pillanatig se hibáztattam érte a robotot. Nem volt jól beállítva én meg balfék voltam, 110%-ban az én hibá. Én csak azért írtam be, hogy más legyen elsőre körültekintőbb és felkészültebb mint én voltam :-)
amúgy 0%-on volt a yaw comp. Altima már megégette ezzel magát és súgott nekem előre.
Erről ne is essék több szó, majd a Styrocsupában bizonyít.

A robot ugyan olyan feszültségszintekkel és áramokkal megy mint pl. a Futaba vevői. Összeszerelés és felprogramozás után minden példánynak ellenőrizzük az összes szervó kimenetét és bemenetét.
Egész egyszerűen arra gyanakszom, hogy nem volt megfelelően beállítva a minimum gáz. Amíg nincs GPS lock, addig ezt a beállított minimum értéket adja ki a robot a távirányítástól függetlenül. Akkor is ha manual módba van kapcsolva.
Ezt is ellenőrizni kéne. Ha így se megy, akkor műszerekkel ki tudjuk deríteni mi nem tetszik a szabályzónak.

Gondolom hogy nincs különbség, egyértelműen ennek a szabályzónak nem tetszik valami. Csak nem bírtunk rájönni, hogy miért megy a vevőről és miért nem a robotról. Altimával kint helyszinen laptoppal is teszteltük, (Motor_enabled bent volt). Természetesen a vevő jelének értékeire volt állítva a robot. Sőtt, Próbáltül más min értékellel is, alá, felémenni. Próbáltuk külső akkuról hajtani a robotot kikötve a BEC-et,
próbáltuk éledés után rádugni. Nem volt fordítva rádugva se :-) Mi is értetlenül álltunk előtte, elfogyott minden tippünk ,ezért írtam ide, hátha nektek van ötletetek.

Gogo
2012-01-13, 13:10
Mi is értetlenül álltunk előtte, elfogyott minden tippünk ,ezért írtam ide, hátha nektek van ötletetek.

Esetleg abnormális módon terheli, vagy túlterheli a kimenetet.

GPeti
2012-01-13, 17:50
A robot 3.3V kimeneti H szintje kevés lenne?

Gogo
2012-01-13, 18:42
A robot 3.3V kimeneti H szintje kevés lenne?

Előfordulhat. Mérni kéne. Esetleg felhúzni 1k körül próbaképpen.

mmormota
2012-01-14, 05:20
Esetleg felhúzni 1k körül próbaképpen.

Azt semmiképpen.
Meg kellene nézni szkóppal.

pbr110
2012-01-28, 13:58
Van aki repül TS rendszeren keresztül ppm jelátvitellel?
Milyen tapasztalata volt RTH vagy WP módban?

pbr110
2012-01-29, 18:05
Ma voltam kint a BigBrother gépemmel repülni, szerencsére mindent vittem magammal hozzá.
http://www.rcpilot.hu/users/2069/12782/s_201201291728483009.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/2069/12782/b_201201291728483009.jpg) A képet az RcPilot.hu tárolja. (http://www.rcpilot.hu)

Azért szerencsére, mert csináltam egy firmware frissítést.
A lényeg, sikerült otthon a frissítés után fordítva kalibrálni a magassági kormányát a robotnak. Kicsit megszeppentem amikor stabilizált módba kapcsolva a gép kb 50 méteren nyílegyenesen a földnek vetődött. Sikerült szerencsére gyorsán átkalibrálni.
A tegnap ugyanezzel a géppel volt egy csúnya dugózásom, ma már 0 volt véve az oldalkormánnyal kompenzálás, és kitűnőre vizsgázott a gép és a robot is, szépen stabilizálta és RTH-ba is szépen dolgozott.

Stabilizált módba a végén dobálós repülőset is játszottam vele. Szépen neki futottam és egy jó nagyot hajítottam rajta. :)

kabir bedi
2012-02-06, 23:16
Mennyire érzékeny a hidegre?
Mint Pl a Feiyu!

Daine
2012-02-07, 08:54
Mint Pl a Feiyu!

Reptettem -8 fokban és teljesített gond nélkül!
Csak a leszállásnál kellett átvennem! ;D

altima
2012-02-07, 14:15
Mint Pl a Feiyu!

-8 -10 -ben próbáltam, kezem érzékenyebb.

deltahf
2012-02-10, 22:31
Belekerült a Twinstáromba is és sikeresen megcseréltem a VideoTX áramkábelt.
-és lám mint kiderült ez is füsttel ment. ;)
Kijött belőle és már nem jó.
Telefon...
...másik végén mmormota, -hozd el és megjavítom.
Úgy is volt, még aznap!

KÉSZ és hibátlan.

NAGYON KÖSZÖNÖM !

VIGYÁZZATOK A +- al veszélyesek! :D

Megtörtént a berepülés is, elég nagy szélben és -6 fokban.
Gopro le is fagyott ! :)
A C4S hibátlanul tette ami tennie kellett. A nagy szél ellenére is szebben vitte a gépet mint én kézzel.
Akkor pedig nagyon jó a "robot", én ajánlani tudom mindenkinek.
A Feiyu a 10-es skálán összességben 7pont.
Akkor a C4S 9pont.

Ma teszek fel képet a Twinstar beállításairól.

pbr110
2012-03-07, 09:28
Muszáj megosztanom 2 élményt a hétvégéről a következő rendszerrel: TwinStar C4S, FASST irányítás, 200mW 5,8GHz videó TX-RX
Szombat. Rendszer bekapcsol," műhódak " megvannak, a robot elindult megvan a home pozíció meg minden.
Felszállás előtt manuál módba kapcsoltam, ellenőrzés-csűrő kitérés irány rendben, magassági kitérés irány rendben, gáz motor indul rendben. Stabilizált módba, csűrő jó irányba dolgozik, magassági jó irányba dolgozik, horizont vízszintes gépnél vízszintes a képen rendben.
Valami felirat volt még a műhorizont felett, de hosszabb szöveg volt nem foglalkoztam vele. Szabad szemmel vezettem a gépet, stab mód rendben. Felvettem a szemüveget, repülgetek, aztán gondoltam kapcsolok RTH-t, rendben szépen dolgozik elindul vissza. Újra ST módba, most már elolvasom a szöveget a képernyő közepén a "TC Active", na mondom Bug van a rendszerbe, mert minden működik, gázkarra reagált.
Akkor gondoltam éles teszt kikapcsolom az adót, megnézem mit csinál, működik rendesen a FS. A képet néztem gép megfordult indul vissza, oszt szépen félúton leszállt. :o Hogy mi van?! Ez meg mért szállt le, és hogyan? Egyébként meg tökéletesen, mintha zsinóron vezették volna.
Miután vissza sétáltam repülővel a kocsihoz megnéztem mi van. A motorok se RTH-ba, se FS módba nem mentek, de a robot szépen dolgozott és annyira stabilan tartotta siklásba a gépet, hogy a hajtás hiányát nem lehetett észre venni a viselkedéséből.
Kézben tartva ha RTH kapcsoltam a motorok megálltak, de manual és St módba tudtam gázt adni.

Másnap, vasránap megrepültem 130m magasságba 1460m távolságot.
Szerencsémre szembe szélbe tettem, mert a visszafordulás oka a 3 cella lipo akku feszültség 9,3V alá esése volt. ::)
RTH módba kapcsoltam a robotot, hogy akkor vezesse haza. Láttam, hogy megfordul, a feszültség tovább esik a forduló végéig, aztán szépen vissza ugrik 9,6V fölé. Leraktam a szemüveget, lestem az eget mikor látom meg.
Ekkor jött a megvilágosodás, miért növekedhetett vissza feszültség, MERT MEGÁLLTAK A SZABÁLYZÓK!! :o
Lenéztem a monitorra, áram fogyasztás 0,8A, tényleg állnak a motorok, kamerával jobbra balra elnéztem, és jött a para.
A robot szépen vissza vezette, kb 50m ért vissza álló motorokkal, és ha nem veszem vissza ST módba valószínűleg le is száll.

mmormota
2012-03-07, 12:15
A gép bekapcsolását követően balesetvédelmi okból a robot nem adhat gázt, nehogy véletlenül beinduljon a földön a propeller.
Ezt jelzi az "AP throttle cut" (a robot nem adhat gázt) felirat.
Ezt a tiltást manual módban nagy (>60%) gáz adásával lehet feloldani. Vagyis eldobás előtt manual módba kell kapcsolni és adni egy rövid nagy gázt.

Szintén előjöhet ez az állapot, ha gyenge az akku és emiatt letiltanak a szabályozók. Wp vagy Rth módban repülve a robot érzékeli, hogy nem vesz fel elég nagy áramot a motor annak ellenére hogy gázt adott. Ilyen esetben nem próbálja tartani a magasságot (mert csak átesne) hanem siklásba megy.

mcelek
2012-03-07, 20:56
Na ja ;D
Vehetsz új akkukat, ilyen szintű feszültség beesés a végét jelenti élettartamuknak, már ami a repülést illeti. Terhelést már nem igen viselik az öregedő packok, ilyenkor a feszültség figyelésével persze el lehet bohóckodni egy darabig, csak ne keljen szembeszélben hazajönni :o

pbr110
2012-03-07, 23:32
Ami nekem lejött a szombati napból, hogy a robot tökéletesen és biztonsággal kezelte azt a helyzetet, hogy nem járnak a motorok.
A csoda annyira igaz, hogy amíg le nem szált gép észre se vettem, fel se tűnt, hogy nem járnak. Gratula a fejlesztőknek!

Daine
2012-03-08, 07:55
Ami nekem lejött a szombati napból, hogy a robot tökéletesen és biztonsággal kezelte azt a helyzetet, hogy nem járnak a motorok.
A csoda annyira igaz, hogy amíg le nem szált gép észre se vettem, fel se tűnt, hogy nem járnak. Gratula a fejlesztőknek!

Nekem ugyan úgy tönkre ment az akku csak nekem 2km-el távolabb volt,de úgy letette mintha ott lettem volna!
A véletlen műve volt,hogy méterekre hozta ki az erdő felett a veteményesre! :)

6:50-től ha érdekel:http://www.youtube.com/user/Daineization?feature=mhee#p/u/12/_Wih6VjxxAg

mcelek
2012-03-08, 21:26
:D Még időnként adott egy-egy gázfröccsöt, mikor az akku összeszedte magát.
Sajnos ezek a döglött kategóriába esnek, otthon tesztelgetni még jók, de olyan gyorsan esik a fesz és a visszatöltés is irreális, hogy inkább füstbombának jók :-\

jpeti29
2012-03-10, 12:32
Sziasztok!

most jutottam odáig, hogy a testek után összelőjjem véglegesen a rendszert. Össze akartam kötni az OpenLrs vevőmet a C4S robottal PPM jelet használva. Nem ismeri fel a robot az OpenLrs jelét. A multiwii vezérlőm felismeri, átviszi a 9 csatornát gond nélkül (illetve csak 8-at kezel a küldött 9ből)

Mivel oszciloszkópom nincs, Mmormota javasolta, hogy a hangkártyára kötve egy program segítségével mérjem ki az OpenLrs ppm jelét. mellékletben látjátok. Melih írta az OpenLrs fórumon, hogy az alacsony jelszint időtartama elég kicsi, mindössze 3us.

mmormota
2012-03-10, 13:50
A ppm jel szokásos impulzushossza 400us, a 3us teljesen szokatlan.

Megnéztem a robot és az OpenLRS kapcsolási rajzát hogy kiderítsem, pontosan mi okozhatja a működésképtelenséget. A robot processzorának bemenete ugyanis éllel vezérelt, így annak nem számít hogy milyen hosszú az impulzus.

A kapcsolási rajzok alapján a problémát szerintem az okozza, hogy a robot bemenetén egy 10nF -os zavarszűrő kondenzátor van, az OpenLRS kimenetén pedig egy 1kOhm ellenállás. Mindkettő szokásos megoldás, ami így együtt egy 10us idóállandőjú aluláteresztő szűrőt képez. Ezzel nem lenne semmi baj, szokásos védelem és zavarszűrés lenne egy normál 400us ppm impulzus esetén, de egy 3us-es impulzust egyszerűen kiszűr... ;D Annyira lecsökkenti az amplitúdóját, hogy a uC nem veszi észre.

Legegyszerűbben úgy tudod működőképessé tenni, hogy az OpenLRS ppm kimenetén levő 1k ellenállást kicseréled egy 47 Ohm-ra.

Szerintem 99% hogy ezután működni fog. Ha mégsem, hozd el, megnézem.

jpeti29
2012-03-10, 17:43
Legegyszerűbben úgy tudod működőképessé tenni, hogy az OpenLRS ppm kimenetén levő 1k ellenállást kicseréled egy 47 Ohm-ra.

Szerintem 99% hogy ezután működni fog. Ha mégsem, hozd el, megnézem.

Bevált!
Ismét bebízonyítottad, milyen jó szakember vagy. Leborulok a tudásod előtt 8)

Mélységes tiszteletem és nagyon szépen köszönöm.

mmormota
2012-03-10, 23:57
Szívesen.

Peck
2012-03-17, 19:47
Sziasztok!
Ha lehet kerüljétek a Turnigy Trust ESC-ket a C4S-el párosítva.

1 modellező kollégánál megszenvedtünk vele, hasonló dolgokat produkált mint a videon (ill. eleve nem játszotta le az indulási dallamot):
http://www.youtube.com/watch?v=C328YkECzZ8

A leírásból:
Switch on transmitter and check throttle settings are +/-100% (for computer radio). For Futaba Radio programs the “Servo Reverse” function on the throttle channel.

A Futaba 6EX eleve így volt programozva, ezért elkezdtünk játszani a végkitérésekkel, 140%-ra állítva végre elindult, de így sem mindig akart. A kolléga szerint repülés közben sem mindig hajlandó pörgetni a motort mikor kellene, ezért inkább nem javasolnám ezt a szabályzót, legalábbis a C4S-el együtt használva.

jpeti29
2012-03-18, 23:05
ugyan ez a tapasztalatom a Moxie márkájú szabályzókkal:

mmormota
2012-03-20, 13:55
Az elevonos gépek (csupaszárny pl.) beállításánál kiderült egy bug a firmware-ben. Ha a gép kitrimmelése után az RC Settings fülön az új értékeket beírjátok a robotba, az elevonok elmozdulnak és elrontják a trimmelést.
Én azért nem vettem észre eddig, mert a csupaszárnyam alig egy-két katt trimmet igényelt, és ezzel nem volt feltűnő a hiba.

A hiba miatt elnézést kérünk, hamarosan javítjuk. Addig is a következő módon lehet elkerülni:
- a rádión középre kell állítani a trimet és subtrimet egyaránt
- ezt a beállítást kell az RC Settings-ben átvetetni a programmal
- ezután manuális módban be lehet repülni és kitrimmelni a gépet
- be kell jelölni vagy megjegyezni a kitrimmelt helyzetben levő elevonok kitérés (középen levő botok mellett)
- a rádión vissza kell állítani középre a trimmeket (ettől persze elmennek az elevonok a helyes állásból)
- mechanikusan, a tolórudak hosszával visszaállítani a megjelölt (megjegyzett) helyzetbe az elevonokat
- kész

A módszer teljes értékű, az így beállított gép egyenértékű azzal, amilyen a hibátlan firmware-rel lenne.

jpeti29
2012-03-20, 18:50
A hétvégén pont ezzel a hibával küzdöttem, de sikerült a mechanikus pontos beállítással megfelelően beállítani. amúgy fel se tünt, hogy ez hiba, valahol érthető módon működik.

mustangp51d
2012-05-01, 11:27
Sziasztok!

Csatlakozom én is a C4S felhasználók elégedett táborába. Bár a C4s már jó ideje a tulajdonomban van, most hétvégén próbáltam ki. Tegnap elég érdekes szeles időben repültem vele először a stab mód már akkor is nagyon jól működött. Ma pedig kipróbáltam vele az összes funkcióját. A Waypointot nagyon szépen repülte, szép nagy kanyarokkal teszteltem mmormota tanácsára, a Stabilized mód továbbra is szuper, és az RTH is működik.

Amikor láttam, hogy a magasságot szépet tartja Waypoint-ban - a segítőm (a Feleségem) nézte a dolgokat a szemüvegben először - akkor gondoltam, hogy kipróbálom a szemüveges nézelődést először, aztán egy pár percet vezettem is a gépet Stabilized módban. Óriási élmény volt, sajnáltam hogy le kell szállni... :)

Videót nem tudok még feltölteni, mert a földi rögzítés még nincs megoldva, de majd rakok fel ha az is meglesz.

Nagy-nagy köszönet a fejlesztőknek, és mmormotának különösen a sok segítségért, amivel összeállt az FPV rendszerem. ;D

Üdv,
Tamás

mustangp51d
2012-05-20, 10:48
Sziasztok!

Jelen pillantban kb 3 repült órán vagyok túl a robottal, teljes megelégedéssel használom. Ilyenkorjön el viszont az, hogy elkezdek gondolkodni, hogyan tudnék még többet egyfolytában repülni, és ezzel kapcsolatban elgondolkodtam azon, hogy mi lenne ha a videóadó-kamera táplálását külön akksiról tenném meg?!

A gépben helyhiányom van, tehát egyben egy nagyobb akksira korlátozottan van hely, viszont külön tudnék még egy kisebb 3 cellás akksit betenni a gépbe. Azon gondolkodtam, hogy kapacitásban mekkora akksiban kellene ehhez gondolkodnom? Tudnátok ebben segíteni?

Mennyit fogyaszthat egy Lawmate 1,2 Ghz-es videóadó + egy Sony CCD kamera 1 óra alatt? Mindkettőhöz 3 cellás akksi kell.

Köszi a segítséget előre is!
Üdv,
Tamás

mcelek
2012-05-20, 11:06
Érdemes egy izmosabb (1300mAh) akkuval próbálkozni, mert a CCD kb 200mA fogyaszthat, ami nem sok, de a Lawmate, ha 1W-os, akkor az fogyaszt is.
Jellemzően 1-1,5A üresjárati fogyasztással számolok egy akku használata esetén, valamint megfigyeltem, ahogy a feszültség csökkenésével növekszik a repülés kezdetéhez képest.

mustangp51d
2012-05-21, 23:25
Érdemes egy izmosabb (1300mAh) akkuval próbálkozni, mert a CCD kb 200mA fogyaszthat, ami nem sok, de a Lawmate, ha 1W-os, akkor az fogyaszt is.
Jellemzően 1-1,5A üresjárati fogyasztással számolok egy akku használata esetén, valamint megfigyeltem, ahogy a feszültség csökkenésével növekszik a repülés kezdetéhez képest.

Köszönöm a tanácsot, bár én kicsit kisebbre gondoltam volna. Egy 1000mAh-sal megpróbálom majd lehet és meglátjuk mennyit tudok visszatölteni. Jelenleg a rendszerem egy 3300 mAh-s akksiról megy átlagosan 25 percet, persze a szélerősségtől is függ, hogy mennyit kell motorozni. Így azért 1 órás repidőre nem számolok, de egy 40 percet ha el lehetne érni, az klassz lenne.

Nem tudom, hogy jól gondolom-e, hogy azért a fő fogyasztó a motor és nem a többi elektronika...?!

Daine
2012-05-23, 17:06
Üdv,

Mitől lehet,hogy a műhorizont elállítódott,pedig a robot ugyan ott van ahol előtte?!

mmormota
2012-05-23, 17:16
Lehet hogy elmozdult a gépben. Mennyire, milyen irányban ment el a műhorizont?

Ha tesztelni szeretnéd hogy a roboton belül történt változás vagy csak elmozdult a gépben, akkor ki kell szedni. Tedd le vízszintesen az asztalra, és a programban az IMU fülön nézd meg hogy áll be a rajzolt repülőgép. Ha 1-2 fokon belül az is vízszintes, akkor a robot nem változott.

H.krisztián
2012-05-23, 19:04
Én jelenleg Egy dualsky szabályzó miatt szívok.
Nem tudni hogy miért de a dualsky szabályzók valamiért nem középértéken van a gázadása.
Illetve ha a gyári szabit berakom a robot nélküli gépbe akkor a gáztrimmet el kell vinnem - 70 %-ra hogy ne azt érzékelje hogy programozni akarom.
Mielőtt valaki megszólna nem jó ha reverse-be rakom mrt nem teljesen kell áttrimmelnem fordítottra hanem csak 50-70%-ig
Nem tudni miért.
ÍGy eltrimmelve viszont nem úgy indul a motor és nem mindíg indul el.

Peck
2012-05-23, 20:16
Hello,
nem teljesen értelek, de egyik szabályzónak sem "középértéken van a gázadása".
A szervóknak/ESCnek k.b 1000-2000 us közötti impulzust szokás adni, 1500 a közép, a gáznál 1000 körül.
A PC program mit mutat a Throttle csatornán? (mennyit ha eltrimmeled, és mennyit ha nem)?
A szabályzónak próbáltad megtanítani a maximum-minimum csatornaértékeket?

H.krisztián
2012-05-23, 20:29
Hello,
nem teljesen értelek, de egyik szabályzónak sem "középértéken van a gázadása".
A szervóknak/ESCnek k.b 1000-2000 us közötti impulzust szokás adni, 1500 a közép, a gáznál 1000 körül.
A PC program mit mutat a Throttle csatornán? (mennyit ha eltrimmeled, és mennyit ha nem)?
A szabályzónak próbáltad megtanítani a maximum-minimum csatornaértékeket?

Azt ogy kel állítani a minimum-maximum csatornaértéket?

Peck
2012-05-23, 20:44
Táv bekapcs, gázkar maximumra, csatlakoztatod az akksit a szabályzóhoz, vársz kb 2 másodpercet, csipogni fog a szabályzó 1et, és még mielőtt programozási módba lépne, lehúzod a gázkart minimumra. Ha lehúztad, megint csipog a szabályzó (kettőt), innentől elvileg működőképes a szabályzód.
http://www.modelflight.com.au/manuals/pdf/dualsky/dualsky_programming_instructions.pdf
Propellert azért a biztonság kedvéért illik levenni :)

Daine
2012-05-23, 21:10
A műhorizont kb. "1 cm-rel" lentebb van.
Az az érdekes,hogy akárhogy is nézem a robot ugyan ott van.
Akkor nem marad más kiszedem és ahogy leirtad úgy letesztelem!

Köszi! ;)

Lehet hogy elmozdult a gépben. Mennyire, milyen irányban ment el a műhorizont?

Ha tesztelni szeretnéd hogy a roboton belül történt változás vagy csak elmozdult a gépben, akkor ki kell szedni. Tedd le vízszintesen az asztalra, és a programban az IMU fülön nézd meg hogy áll be a rajzolt repülőgép. Ha 1-2 fokon belül az is vízszintes, akkor a robot nem változott.

H.krisztián
2012-05-23, 21:13
Táv bekapcs, gázkar maximumra, csatlakoztatod az akksit a szabályzóhoz, vársz kb 2 másodpercet, csipogni fog a szabályzó 1et, és még mielőtt programozási módba lépne, lehúzod a gázkart minimumra. Ha lehúztad, megint csipog a szabályzó (kettőt), innentől elvileg működőképes a szabályzód.
http://www.modelflight.com.au/manuals/pdf/dualsky/dualsky_programming_instructions.pdf
Propellert azért a biztonság kedvéért illik levenni :)

Mimdezt az 50-70%-ra eltrmmelt vagy abban az állapotban kell ahogy szeretném.?

Peck
2012-05-23, 21:43
Trim nélkül.

H.krisztián
2012-05-23, 22:16
Trim nélkül.

Siker.
Örök hála.

mmormota
2012-05-23, 23:53

Mihez képest jelentkezik ez az eltérés? Ami számít, az az, hogy vízszintes robot esetén a műhorizont hol van a kirajzolt kis körhöz képest.
Ehhez a kis körhöz képest mozdult el a műhorizont vagy mondjuk a video képhez képest amit a kamera lát? (ez utóbbi attól is lehet, hogy a kamera áll máshogy a géphez képest, vagy kamerát cseréltél stb)

Pistu
2012-05-24, 09:18
Sziasztok,

Hasonlo problemaval kurdok mint krisztian de az enyem egy hobbykinges szabi. A 0 allas kb -30% trimmnel van ami azt eredmenyezi hogy a robotra radugva csak rezeg mint ha ki lenne esve egy fazis. A Peck altal emlitett modszer vajon hasznalhato ennel is? (leirasban nem lattam ilyet)

Peck
2012-05-24, 09:25
Egy próbát megér.
De robot nélkül sem működik rendesen? Konkrétan milyen szabályzó? Csak mert a Turnigy Trust-al voltak gondok, de ott inkább nem mindig indult el a szabályzó, ha elindult, onnantól már jó volt.

Pistu
2012-05-24, 09:37
Robot nelkul tokeletesen mukodik. Csak vissza kell trimmelni a tavot -30%ra hogy jo legyen a szabinak a 0 pont. De ezt eltekintve semmi problema nincs vele

Peck
2012-05-24, 09:43
És a robotnak újra megtanítottad a gázállást a trimmelés után?

Pistu
2012-05-24, 09:58
Eleve ugy lett tanitva, hogy mar trimmelve volt. Es erdekes modon, csak kint a terepen csinalta a robot amikor itthon belottem mukodott rendesen. Raadasul manualis modban. Viszont itt nincs GPS igy nem all fel rendesen.

Viszont mukodik a modszer ittis. Ugyhogy most ujralovom neki az erteket a robotnal es meglatjuk ha elall a hurikan.

Koszi

Daine
2012-05-24, 12:43
Ameddig tökéletes volt addig a kis kör fedte a műhorizontot,de most alatta van.
Kamerát cseréltem viszont nem értem az összefüggést,hogy az miért számít?

Mihez képest jelentkezik ez az eltérés? Ami számít, az az, hogy vízszintes robot esetén a műhorizont hol van a kirajzolt kis körhöz képest.
Ehhez a kis körhöz képest mozdult el a műhorizont vagy mondjuk a video képhez képest amit a kamera lát? (ez utóbbi attól is lehet, hogy a kamera áll máshogy a géphez képest, vagy kamerát cseréltél stb)

Peck
2012-05-24, 13:43

mmormota csak arra kérdezett rá, hogy nem-e a kamera képéhez viszonyítottad a műhorizontot, és azt mondod, hogy az igazi horizont alatt látszik a műhorizont, mert ez ugye függ attól, hogy hogy áll épp a kamerád :)

H.krisztián
2012-05-24, 21:50
Ma kipróbáltam a stab módot.
Hát k....va jó.
Kis szél volt hánykolódott de szépen tartotta.
2 kérdés azért felmerült bennem.
Fordulóknál eléggé ellentart a robot a csűrésnek és a magasságinak.
Teljes botkitéréssel alig akar fordulni.
Ezen nem tudok változtatni,hogy ha én csűrők akkor ő ne próbálja visszatartani?
Vagy nem jól állítottam be valamit.
Illetve ha beállított gépnél öszetanítom a robotnak a kitéréseket és állásokat utána nem okoz gondot ha még kell trimmelnem?
Illetve harmadik kérdés hogy a kompakt fényképezőmet össze tudom e hozni a robottal fpv-hez.
A fényképezőnek van videó kimenet amit most is használok fpv-hez .

Köszi.

mcelek
2012-05-24, 22:13
Nem ellentart a robot, hanem a beállításoknál nem vitted feljebb a robotnak engedett kitéréseket. Olyan, mint a DR, Pitch és Roll funkciókat ellenőrizd, de főleg olvasd el a manuált 8)
A trimmelt értéket is meg kell tanítani a robotnak, külömben pontatlanul vezeti majd a gépet.
:o
A kemerát tudod csatlakoztatni minden gond nélkül, legfeljebb a pozitív vezetéket kihagyod.
:-*

csomy
2012-05-24, 22:39
Csatlakozom én is. A mai nap sikerült berepülnöm a gépet a robottal.
Csak osztani tudom az egybehangzó véleményt, a kütyü egyenesen fantasztikus.
Kb egy órát próbálgattam, java részt Stab. módban, és komolyan mondom, elszoktam a normál irányítástól. Mikor visszakapcsoltam normál módba, olyan figurákat vágott a gép, hogy csak na!
Egyelőre sajnos a video átvitel hiányosságai miatt az OSDt nem tudom érdemben használni, de már most mondhatom, hogy megérte az árát.

Azzal van problémám most, hogy normál módban nekem jól esik egy -40%nyi expo a csűrőn, meg a magasságin. Ez viszont azt eredményezi, hogy a Stab. módban a szélső értékhez közelítően ki kell téríteni a karokat, hogy valamelyest forduljon a gép. 45fokra van állítva a max roll, ezt így jónak gondolom, csak így meg sokkal mozgékonyabb normál módban a gép, mint stab.ban. Bár legalább nem tévesztem össze a funkciókat.
:)

Szeretnék köszönetet mondani a fejlesztőknek, nagyon jó "játékot" sikerült kreálniuk ;)

mmormota
2012-05-24, 22:52
Fordulóknál eléggé ellentart a robot a csűrésnek és a magasságinak.
Teljes botkitéréssel alig akar fordulni.
A System settings fülön a Stabilization settings táblában (a jobb oldali felül) van a következő két beállítható érték, amely stabilizált módban számít csak:
Maximum pitch angle: ez azt mondja meg, hogy a magassági teljes kitérítése esetén mekkora legyen a gép állásszöge
Maximum roll angle: ez azt mondja meg, hogy a csűrő teljes kitérítése esetén mekkora legyen a gép bedőlése

Vagyis ha úgy érzed hogy a csúrőkart kitérítve stabilizált módban nem elég jól fordul a gép, növeld meg a Maximum roll angle-t.
Ha pl. 45 fokra állítod, akkor a csűrő bot teljes kitérítése esetén 45 fokba dönti a robot a gépet.

Illetve ha beállított gépnél öszetanítom a robotnak a kitéréseket és állásokat utána nem okoz gondot ha még kell trimmelnem?
A trimmelt értékeket meg kell tanítani a robotnak, így tud pontosan vezetni.

Illetve harmadik kérdés hogy a kompakt fényképezőmet össze tudom e hozni a robottal fpv-hez.
A fényképezőnek van videó kimenet amit most is használok fpv-hez .

Igen, persze. A kamera csatlakozóban csak a Gnd és Video jelet kösd be, a tápfesz láb maradjon üresen.

mmormota
2012-05-24, 23:01
Azzal van problémám most, hogy normál módban nekem jól esik egy -40%nyi expo a csűrőn, meg a magasságin. Ez viszont azt eredményezi, hogy a Stab. módban a szélső értékhez közelítően ki kell téríteni a karokat, hogy valamelyest forduljon a gép.

Ha az üzemmódokat kapcsolóra programozod, akkor valószínűleg a rádió "repülési mód" funkcióját használod fel erre a célra. Az pedig komolyabb rádiókon lehetőséget ad arra is, hogy az expo mértéke is a mód szerint változzon. Így megoldható, hogy manual módban nagyobb, stab módban meg kisebb vagy semmi expo legyen.

csomy
2012-05-24, 23:11
...
Igen, ez így szép lenne. Az üzemmód azonban potméteren van, és nem is reális, hogy meg tudom oldani kapcsolókkal. FF7...
Van szabad kapcsolóm, majd nem felejtem el átkattintani üzemmód váltáskor.

mmormota
2012-05-24, 23:29
Ameddig tökéletes volt addig a kis kör fedte a műhorizontot,de most alatta van.

Ahogy Peck is írta, csak azért kérdeztem rá mert nem voltam biztos abban hogy mihez képest mozdult el a horizont.

Még valami eszembe jutott. Lehetséges, hogy a gép szintben repüléshez szükséges állásszöge változott meg. Ennek számos oka lehet, pl.:
- a súlypont eltolódása
- az új kamera miatt a légáramlás megváltozása
- más cirkáló sebesség

Mondok egy konkrét példát, hogy miért számítanak ezek. A műhorizont azt mutatja, hogy a robot milyen szögben áll a vízszinteshez képest. Ha a gép állásszöge megváltozik, a műhorizont is elmozdul. Tegyük fel, hogy kicseréled a kamerát, az új mondjuk nagyobb, így a légellenállása is nagyobb. Azonos cirkáló gáz és nagyobb légellenállás esetén a gép valamivel lassabban fog repülni, és ahhoz hogy a kisebb sebesség mellett is tartani tudja a magasságot, nagyobb állásszöget kell felvennie.

(Ha a robotra gyanakszol, ki kell szedni és vízszintes asztallapon megnézni. Szerintem elég kicsi a valószínűsége hogy maga a robot okozza, mivel ez egyetlen alkatrésztől, a gyorsulás szenzortól függ, és nehezen tudom elképzelni hogy az belül elállítódjon - persze nem is lehetetlen.)

H.krisztián
2012-05-26, 13:37
Sziasztok.
Ma kipróbáltam a robot minden funkcióját.
2 akkut repültem ki minden hibátlanul működött..
return to home,,visszajött.
waitpoint 3x megrepültettem vele az utvonalat.
Aztán jött a gixer.
repültem kb 100m magasan stab módban a waitpoint pont első pontjának szinte merőlegesen más irányba..
Majd kiadtam a waitpoint parancsot neki majd elindult a waitpointnak ellentéáétesen.
Gondolta mivel 100méteren vagyok,az első pont 180méterre volt állítva így azt gondoltam azért megy másik irányba mert kell a hely és idő neki hogy a hiányzó 80métert magasságot megszerezze.
De csak ment el Hátszélben majd miután kiadtam neki a stab módot hogy visszahozom leborította az orrát gázt adott kb 30% majd függőlegesen a földbe túrta a gépet.
Kérdésem hogy mit rontottam el.
Miért állt be függőleges zuhanásba majd még motort is adott rá.
Az lehetséges hogy a földön összedugtam a gépet,megjegyezte a robot home pozícionak majd onnan kb 200méter távolságban adtam neki a waitpoint módot.
Van jelentősége hogy nem a fejem fölül keztem a waitpointot?

BCorsa
2012-05-26, 15:30
Yaw conpensation mennyin volt neked?
Nekem a legelején az csinálta ezt, de gyorsabb voltam a zuhanásnál és átváltottam manualba.

mmormota
2012-05-26, 15:51
repültem kb 100m magasan stab módban a waitpoint pont első pontjának szinte merőlegesen más irányba..
Majd kiadtam a waitpoint parancsot neki majd elindult a waitpointnak ellentéáétesen.

Ha már ugyanebben a menetben repült waypointokra, majd más módban folytatod, akkor megjegyzi melyik waypoint volt a cél, és ha megint waypoint módba kapcsolod, erre a megjegyzett pontra repül. Vagyis lehet hogy nem az 1-es hanem egy másik wp volt a célja.

De csak ment el Hátszélben majd miután kiadtam neki a stab módot hogy visszahozom leborította az orrát gázt adott kb 30%

Stab módban te adod a gázt, a robot csak továbbadja de nem kezeli a gázt.

majd függőlegesen a földbe túrta a gépet.
Kérdésem hogy mit rontottam el.

Sajnos nem tudom mi történhetett. Egy video nagyon jól jönne. Ennek hiányában a beállítások segíthetnek valamit. A robotot csatlakoztasd a PC-hez, és készíts egy Printscreen képet a System settings fülről.

Miért állt be függőleges zuhanásba majd még motort is adott rá.

Természetesen nem szabadna ilyet tennie semmi körülmények között. Írtad hogy stab módba kapcsoltad, ebben a módban nem adhat gázt.
Ha a gép lefelé megy, más módokban sem ad gázt, inkább leveszi.
Az elképzelhető, hogy a gázkar 30%-on állt mikor kivetted waypoint módból, és akár stab akár manual módba váltottál, ennek a gázkar állásnak megfelelő gázt kapott a gép. Ezt vélhetted annak, hogy gázt adott a robot - pedig csak a gázkarnak megfeleő gáz ment ki.

Az lehetséges hogy a földön összedugtam a gépet,megjegyezte a robot home pozícionak majd onnan kb 200méter távolságban adtam neki a waitpoint módot.
Van jelentősége hogy nem a fejem fölül keztem a waitpointot?

Nincs, bárhol kapcsolhatod a waypoint módot, mindig ugyanazt csinálja: elindul a soron következő pont felé (ami az első esetben az 1-es, utána pedig a soron következő).

ppeter
2012-05-26, 16:16
Szia H.Krisztián!

Én a rádió beállításánál szívattam meg magam ... alaposan.
Az üzemmód választás az elején tökéletesen működött. Menet közben viszont sikerült elhangolni úgyhogy amikor a reptéren az adó lehűlt, vagy melegedett, sikeresen átkapcsolt másik üzemmódba. Akkor, ott, nem is fogtam fel, hogy miért viselkedik másként, mint ahogy várom....
Szóval mielőtt bármit elállítanál ellenőrizd hogy az üzemmódokat megfelelően ki tudtad választani.
( a videóról kiderülne, hogy volt-e esetleg rövid idejű másik üzemmód.)
Üdv ppeter

mmormota
2012-05-26, 16:36
Ilyesmi nekem is eszembe jutott. Ha az üzemmód potméteren van, elképzelhető hogy a stab helyett manual módba lett tekerve a gép.
Mikor hátszélből visszafordult szembeszélbe, elégtelen gáz esetén áteshetett, lebillent, zuhanni kezdett. A stab mód kiszedné, manual módban viszont a humán pilóta kezében van a kormány.

De ezek sajnos csak találgatások, ha nincs video, nincs semmi támpont. Az osd képen látszana, mi történik.

Pl. ha waypoint módban látszólag nem jó felé megy, az osd-n egyből látszana hogy miért.
- esetleg nem is waypoint módban van?
- waypoint módban van és jó irányba is megy, csak nem az 1-es hanem mondjuk a 3-as van soron ami arrafelé van amerre megy?
- nem vesz holdakat mert mondjuk zavarja valami a gps-t, és tényleg rossz irányba megy mert gps nélkül nem tudja hol van?

Mikor zuhanni kezdett, látszana hogy kis sebesség miatti átesés történt-e, stab módba került-e, jó-e a műhorizont és így tovább.

Az esetleges tényleges robot hibák is látszanának az osd-n, pl. ha lefagyna akkor megszűnne vagy megmerevedne az osd kép, ha belépne az önteszt kiírná hogy autoreset, ha elvesztené az orientációt látszana hogy rosszul áll a műhorizont stb.

mmormota
2012-05-26, 16:45
Nekem a legelején az csinálta ezt, de gyorsabb voltam a zuhanásnál és átváltottam manualba.

Ez tud csúnya dolgot produkálni. Látszólag minden jó, normál sebesség mellett szépen fordul, teszi a dolgát. Aztán jön egy túl kis sebességen végrehajtott keményebb bedöntés, és a gép hirtelen lebillen, oldalt félig szárnnyal előre csúszik lefelé és emiatt alig fognak a kormányok, ha nincs elég gáz le is zuhan.

H.krisztián
2012-05-26, 19:20
Ha már ugyanebben a menetben repült waypointokra, majd más módban folytatod, akkor megjegyzi melyik waypoint volt a cél, és ha megint waypoint módba kapcsolod, erre a megjegyzett pontra repül. Vagyis lehet hogy nem az 1-es hanem egy másik wp volt a célja.

Tehát ha megrepülök egy waitpointot és mondjuk a 10 pontból a nyolcadiknál azt mondom neki hogy stab akkor átvált de ha újra waitpointra állítom akkor folytatja és jön a nyolc....kilenc....tíz pont?

Na ezt nem olvastam sehol.Vagy elkerülte a figyelmem?

Akkor ez lehetett a gond.
Most így újra rekonstruáltam magamban a történteket.
Repültem waitpointot.
A 10pontból a kilencediknél azt mondtam elég átváltottam stab módba.
Repülgettem.
Majd stab módból mikor elrepültem viszonylag messze váltottam waitpointba.
Erre gázt adott és elindult volna a kilencedik ponthoz mikor hátszélben áteshetett.

Talán ez a magyarázat.

0,00
Az oldalkormányt nem vittem át a roboton.
Az tekjesen független az a vevőről megy.
A kijelzőképet elmentettem word dokumentumba csak nem tudom hogy tudom ide beilleszteni.

mmormota
2012-05-26, 19:41
Tehát ha megrepülök egy waitpointot és mondjuk a 10 pontból a nyolcadiknál azt mondom neki hogy stab akkor átvált de ha újra waitpointra állítom akkor folytatja és jön a nyolc....kilenc....tíz pont?

Igen.

Na ezt nem olvastam sehol.Vagy elkerülte a figyelmem?

Nincs külön megemlítve, az OSD-n viszont mutatja hogy hová megy.

Erre gázt adott és elindult volna a kilencedik ponthoz mikor hátszélben áteshetett.

Megtörténhet, de ettől még nem szabadna lezuhannia. Ha a cirkáló gáz értéke elégséges a szinten repüléshez, a robot simán korrigálja az átesést. Persze csak robot módban, ha tud gázt adni. Ha stab vagy manual módban van, akkor a gázkartól függ a gáz értéke. Ha kevés a gáz, akkor is legfeljebb bukdácsol, de nem megy a egyenesen a földbe.

Az oldalkormányt nem vittem át a roboton.
Az teljesen független az a vevőről megy.

Akkor mindegy a yaw comp. érték. A külön bekötött oldalkormányban van egy kis kockázat, mert így az oldalkormány kitérítésével kellemetlen helyzetbe lehet hozni a robotot. Fontos az is, hogy ha a vevő fail-safebe váltana, nehogy kitérve hagyja az oldalkormányt. Az adott esethez nem valószínű hogy köze lenne, hacsak ki nem térítetted a bottal.

A kijelzőképet elmentettem word dokumentumba csak nem tudom hogy tudom ide beilleszteni.

Fel kell tenni egy képeket tároló lapra (pl. http://imageshack.us ) és ide csak a linkjét bemásolni.

csomy
2012-05-26, 20:10
BTW a gép mennyire szívta meg a dolgot?

H.krisztián
2012-05-26, 20:44
A beállított értékek.

http://www.rcpilot.hu/users/214/13915/s_201205262042509675.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/214/13915/b_201205262042509675.jpg)

BCorsa
2012-05-26, 21:12
60 fokkal tud folymatosan emelkedni a géped??
Nekem soknak tűnik.
70/70 stab módban..az se kevés.
De nem hiszem ettől estél volna le. De a 60 fokból sztem vegyél le.

mmormota
2012-05-26, 21:38
Az árammérő szorzója negatív, ez biztosan hiba, így nem mérhet rendesen. A repülést annyiban befolyásolhatja, hogy a robot azt hiheti nem megy a motor (mert gázadásra nem jelentkezik áramfelvétel) és emiatt nem ad gázt hanem siklásba viszi a gépet. De ez nem olyan ami az adott baleset okának tűnne.

A 60 fokos emelkedési szög sok, ha nem elég erős ilyen emelkedéshez a motor akkor ez áteséshez vezet. Ha a megcélzott waypoint sokkal magasabban van akkor a robot maximális emelkedésre kapcsol és teljes gázt ad. Ha a teljes gáz sem elég a beállított emelkedéshez, akkor elveszíti a gép a sebességét és átesik.

RC Zumuld
2012-05-26, 21:44
Mmormota:

Itt mire gondolsz: "A külön bekötött oldalkormányban van egy kis kockázat, mert így az oldalkormány kitérítésével kellemetlen helyzetbe lehet hozni a robotot." ?

Zs

mmormota
2012-05-26, 21:58
Itt mire gondolsz: "A külön bekötött oldalkormányban van egy kis kockázat, mert így az oldalkormány kitérítésével kellemetlen helyzetbe lehet hozni a robotot." ?

A manual szerint bekötött oldalkormányt a robot kezeli. Ha wp vagy rth módban repül, akkor hiába téríted ki az oldal botot, a robot ezt figyelmen kívül hagyja. Ha viszont direktben kötöd a vevőre és így téríted ki, a kormányfelület is kitér. Ha elég nagy a kitérés, nem biztos hogy a robot a csűrő és magassági segítségével az oldal ellenében is irányban tudja tartani a gépet. Hasonlóan, ha a rudder csatorna fail-safe-je nem semleges, akkor a vevő fail-safe-ben kitéríti az oldalkormányt.
Ilyen esetben az arányoktól függ hogy csúsztatott repülés vagy dugó a végeredmény.

H.krisztián
2012-05-26, 22:42
60 fokkal tud folymatosan emelkedni a géped??
Nekem soknak tűnik.
70/70 stab módban..az se kevés.
De nem hiszem ettől estél volna le. De a 60 fokból sztem vegyél le.

A motor tudja azt a paramétert ,tud olyan szögbem emelkedni.
Tehát akkor szerimtetek hogy kellene beállítani?
Az fesz.mérő nincs bekötve.

Az árammérő szorzója negatív, ez biztosan hiba, így nem mérhet rendesen. A repülést annyiban befolyásolhatja, hogy a robot azt hiheti nem megy a motor (mert gázadásra nem jelentkezik áramfelvétel) és emiatt nem ad gázt hanem siklásba viszi a gépet. De ez nem olyan ami az adott baleset okának tűnne.

A lenti táblázatot nem állítottam,a mérőzsinórt mek kötöttem be.
Az lehet hiba oka
az,kell mindemképpen?

mmormota
2012-05-26, 23:46
A motor tudja azt a paramétert ,tud olyan szögbem emelkedni.
Tehát akkor szerimtetek hogy kellene beállítani?

Egy FPV gép esetében felesleges ennyire meredeken emelkedni, 30 fok bőven elég.

A lenti táblázatot nem állítottam,a mérőzsinórt mek kötöttem be.
Az lehet hiba oka az,kell mindemképpen?

Kell, mert ahogy írtam, ebből tudja a robot hogy ha gázt ad, működik a motor. Pl. ha lemerül az akku, hiába ad gázt, letilt a szabályozó és nem indul a motor. Ha a robot ezt nem tudná és tartani próbálná a magasságot, motor nélkül ez nem sikerülhet és átesne. Ezért méri az áramot, és ha túl kicsi, akkor rájön hogy nem jár a motor és siklásba viszi a gépet.

Viszont abból amit leírtál, nem ez lehetett a zuhanás közvetlen oka. Sajnos nem tudom, hogy pontosan mi történhetett.

Mennyire vagy gyakorlott a vezetésben? Elképzelhető pl. a következő:
- a gép nem arrafelé ment mint vártad (mert nem az a waypoint volt a célpontja amit gondoltál), ezért aggódni kezdtél és átváltottad stab vagy esetleg manual módba
- a fordulásnál a gép a kézzel adagolt kevés gáz miatt átesett
- az átesés miatt zuhanó gépet nem vetted ki a zuhanásból (ha stab módba kapcsoltad, a robotnak is ki kellett volna venni, de ha potméteren volt lehet hogy nem jó helyre tekerted a nagy stresszben)

De csak találgatni tudok, video nélkül nincs elég adat ahhoz hogy megbízhatóan ki lehessen deríteni mi történt.

Mondtad, hogy nem kötötted be a mérő vezetéket. A video így hogyan kapott tápot? Vagy egyáltalán nem volt video rendszer a gépen?

RC Zumuld
2012-05-27, 07:22
Köszönöm!

A manual szerint bekötött oldalkormányt a robot kezeli. Ha wp vagy rth módban repül, akkor hiába téríted ki az oldal botot, a robot ezt figyelmen kívül hagyja. Ha viszont direktben kötöd a vevőre és így téríted ki, a kormányfelület is kitér. Ha elég nagy a kitérés, nem biztos hogy a robot a csűrő és magassági segítségével az oldal ellenében is irányban tudja tartani a gépet. Hasonlóan, ha a rudder csatorna fail-safe-je nem semleges, akkor a vevő fail-safe-ben kitéríti az oldalkormányt.
Ilyen esetben az arányoktól függ hogy csúsztatott repülés vagy dugó a végeredmény.

H.krisztián
2012-05-27, 09:47
nekem waitpoint helyett LOITERING felirat van a kijelzőn.

BCorsa
2012-05-27, 09:59
Az köröz az aktuális poziciója körül.

RC Zumuld
2012-05-27, 10:05
nekem waitpoint helyett LOITERING felirat van a kijelzőn.

Szia,

Feltehetően ez azért van, mert a robotnak felprogramozott útvonal messze van attól a ponttól, ahol most elindítottad a robotot. Funkció szempontból pedig azt jelenti, amit BCorsa is mond.

Zs

mmormota
2012-05-27, 12:59
A robot bekapcsoláskor ellenőrzi, hogy a gép a repülési tervben megjelölt Home közelében van-e. Ha azt találja hogy túl távol van a Home-tól, akkor nem repüli meg a tervet, hanem körözni (loitering) kezd ha Waypoint módba kapcsolják. Ennek az az értelme, hogy ha tévedésből maradt csak benne egy terv (mert mondjuk legutóbb egy másik városban repült) akkor ne akarjon elrepülni oda.

H.krisztián
2012-05-27, 20:11
A robot bekapcsoláskor ellenőrzi, hogy a gép a repülési tervben megjelölt Home közelében van-e. Ha azt találja hogy túl távol van a Home-tól, akkor nem repüli meg a tervet, hanem körözni (loitering) kezd ha Waypoint módba kapcsolják. Ennek az az értelme, hogy ha tévedésből maradt csak benne egy terv (mert mondjuk legutóbb egy másik városban repült) akkor ne akarjon elrepülni oda.

Érthető.

H.krisztián
2012-05-28, 12:55
Ma csináltam még egy tesztet.
Az eredmény.
http://www.youtube.com/watch?v=jLLf_mWUt6U&feature=youtu.be

Kérdésem hogy 7 perc 10 msodpercnél mi toörténik.
Üzemmód waitpoint

mviktor
2012-05-28, 13:07
Ma csináltam még egy tesztet.
Az eredmény.
http://www.youtube.com/watch?v=jLLf_mWUt6U&feature=youtu.be

Kérdésem hogy 7 perc 10 msodpercnél mi toörténik.
Üzemmód waitpoint

6:34-nél vége a videónak! ;D

H.krisztián
2012-05-28, 13:19
Bocsánat 3,10 és 3,40 között.

ppeter
2012-05-28, 13:28
Szia!

Szerintem többször bekapcsol a FailSave. Megpróbál hazafelé irányt venni, közben visszajön a vétel...
Biztosat csak az OSD-s feliratokból lehetne tudni.
Üdv ppeter

mmormota
2012-05-28, 14:52
Szerintem is fail-safe bekapcsolgatásnak látszik. Ezt fontos lenne kitesztelni, a gép nincs messze, nem szabadna szakadozni a rádiókapcsolatnak.

Milyen video adód van, melyik csatornán megy? Hol helyezted el az adót és az antennát? Van szűrője?
Milyen távot és vevőt használsz?

Másik észrevételem, hogy a gép elég nyugtalanul, idegesen manőverezik. Ez lehet pl. attól, hogy mechanikusan túl nagyra vannak beállítva a kormányfelület kitérések. Ha így van, akkor célszerű a szervó karon 1-2 lyukkal befelé, a himbákon pedig kifelé áthelyezni a tolórudakat.

Ha az osd-t is tartalmazó videót fel tudnád venni, akkor pontosan meg lehetne mondani mi történik.

RC Zumuld
2012-05-28, 16:23
Szia H. Krisztián,

Ezen a videón:
http://www.youtube.com/watch?v=r9gpWxn1sSo
Itt:
3:02, 3:32, 3:46

Fail Safe volt az tuti.

Daine
2012-05-28, 17:59
Bocsánat 3,10 és 3,40 között.

Szerintem meg széllel szemben próbált haladni,de nem tudott és lecsökkent a sebessége 10-15km/h alá és nem tudta eldönteni melyk a helyes irány!ilyenkor van az,hogy a hazavezető nyíl csak forog!
Már nekem is volt rá példa nem egyszer!

H.krisztián
2012-05-28, 18:25
Nem néztem a kijelzőt merta gépet figyeltem a multkori törésre okulván.
A fail save kizárnám illetve szeretném mert direkt úgy csináltam a wait point potokat hogy lássam a gépet és a legtávolabbi pot is 400 méterre volt tőlem.
Előtte leteszteltem a hatótávot 1,6 km volt
A szelet még el tudom képzelni mert az fújt rendesen.
Szinte már erős szél volt és széllel szemben volt az eset.

Videó szett :inesun 1,2 ghz 5-ös csatorna.szűrő van.kamera sony webbie ,videó adó a gép orrában,robot az a farokrészen a törzsben kapott helyet.
táv:Mx 16 Assan modul 2,4 ghz

H.krisztián
2012-05-28, 19:44
http://www.rcpilot.hu/users/214/13915/s_201205281942023820.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/214/13915/b_201205281942023820.jpg)

http://www.rcpilot.hu/users/214/13915/s_20120528194213722.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/214/13915/b_20120528194213722.jpg)

mmormota
2012-05-28, 23:06
Szerintem meg széllel szemben próbált haladni,de nem tudott és lecsökkent a sebessége 10-15km/h alá és nem tudta eldönteni melyk a helyes irány!ilyenkor van az,hogy a hazavezető nyíl csak forog!
Már nekem is volt rá példa nem egyszer!

Ez is könnyen lehet, az EasyStar nem különösebben gyors gép, élénk szélben lassúnak bizonyulhat.

Az a baj, hogy nincs osd, nincs információ és még a hang is le van cserélve zenére. Az eredeti hangból lehetne következtetni: ha széllel szemben megy a robot és nincs elegendő sebessége akkor nagy gázt ad, nagyobbat mint a normál cirkáló gáz, és ezt a motor hangjából valószínűleg lehetne ellenőrizni.

mmormota
2012-05-28, 23:19
A következők a legvalószínűbb okok, amik ilyet megbicsakló repülést okozhatnak:

1. Fail-safe (az osd-n látszik, bevillan a felirat)

2. Szembe szél, nincs elég motor erő, a robot teljes gázon sem tud kellő sebességgel haladni. Mivel az irányt a gps által mért sebességből veszi, ha az túl kicsi, elveszti a tájékozódó képességét. (az osd az látszik hpgy kicsi a sebesség és összevoissza pörög az irányt mutató nyíl)

3. GPS kimaradás, túl kevés hold. (okozhatja a video adó zavarása pl., az OSD a holdak számából látszik, 5 alatt bizonytalan az irány meghatározás)

4. Rezonancia. Lehetséges, hogy bizonyos fordulatnál túlságosan rezeg a gép, és emiatt a műhorizont hibásan működik, a robot stabilizálása elromlik. Ez is látszik az osd-ben, a műhorizont durván rossz szögbe áll a valódihoz képest.
Ezt úgy lehet tesztelni, hogy kézben tartott gépnél végig kell lassan menni minimumtól maximum gázig, és nézni az osd-ben műhorizontot. Ha kimozdul, nem jó a rezgésmentesítés. (a gépet közben úgy kell tartani, hogy lehetőleg ne csillapítsuk kézzel a rezgést, tehát pl. az orránál vagy a farkánál fogva, semmiképpen se ott ahol a robot van beszerelve, mert a kéz elég jól csillapítja az esetleges rezgést és elrontaná a tesztet.)

H.krisztián
2012-05-29, 06:28
Köszi.a válaszokat.
Remélem nem érthető félre és nem nem tűnik úgy hogy fikázni akarom a terméket.
Mindent egybevéve Csodás dolgot alkottatok.
Nekem nagyon tetszik új élményt jelent a modellezésben.
Egyben kihívást is és némi izgalmat.
Ugyan az első törés után kissé félve használom de próbálok feloldódni és élvezni a robot előnyeit.
Az út nem mindíg sima néha döcögős.
Szóval ha minden tapasztalat és kérdés-válasz és ismeret közelebb visz a rizikómentes repüléshez és robothasználathoz akkor ha nem bánjátok én inkább többet kérdezek.

Kérésre itt a nyers videó a repülésről.http://www.youtube.com/watch?v=tLKeyUVBWgo&feature=youtu.be
Osd kép nincs mert nekem egy webbbie rögzít a gépen.

Köszi.

Ltomi78
2012-05-29, 11:39
Szia!

A robot részéről később irok tapasztalatot, viszon mivel én is Assan modullal és vevővel repülök 1.2 ghz talán segít neked a jelvesztést csökkenteni a következő:
Nekem X8R nagy hatótávú vevőm, van de szerintem a többi is elég jó hatótávban a V2-es típusok közül. Ennek ellenére az 1.2 ghz -en az 5-6-7-es csatrona ezek közül is az 5-7 kb 100-120 méter után mindig leverte az assan irányítását, tehát 1120mhz és az 1200 mhz nekem nagyon bezavart hiába volt jó szűrőm. 1240-en és 1280-on meg vidáman repült 2-2.5 km -ig jelvesztés nélkül. Az tény hogy hazafelé repülésnél, mikor szembe van a gép orrra, ahol nekem az assan vevő van akkor van jelkiesés 2 km és 1.5-1.7 fele is ez helyszín és magasság függvénye volt eddig. Tehát javaslom 7-es feletti csatornán repülj.

A másik hogy az assan V2-es vevőit lehet PC-n programozni és a távval is bekapcsolás előtti értékeket veszi fel failsafe-nek ha pc-n nem programozod előre. Erre is figyelni kell. Ha pc-n programozod vigyázni kell hogy a modul teljesítményét le ne vedd 20dbm ről, mert az szintén a vevőn keresztül átlövi az adóba, egyszer 0-ra tettem alig tudtam visszaállítani a bindelést is:)

Nem néztem a kijelzőt merta gépet figyeltem a multkori törésre okulván.
A fail save kizárnám illetve szeretném mert direkt úgy csináltam a wait point potokat hogy lássam a gépet és a legtávolabbi pot is 400 méterre volt tőlem.
Előtte leteszteltem a hatótávot 1,6 km volt
A szelet még el tudom képzelni mert az fújt rendesen.
Szinte már erős szél volt és széllel szemben volt az eset.

Videó szett :inesun 1,2 ghz 5-ös csatorna.szűrő van.kamera sony webbie ,videó adó a gép orrában,robot az a farokrészen a törzsben kapott helyet.
táv:Mx 16 Assan modul 2,4 ghz

Peck
2012-05-29, 11:53
Szóval ha minden tapasztalat és kérdés-válasz és ismeret közelebb visz a rizikómentes repüléshez és robothasználathoz akkor ha nem bánjátok én inkább többet kérdezek.

Nem bánjuk :) És örülünk hogy még mindig tetszik.
Azért néhány dolgot megemlítenék, ami nem feltétlenül kapcsolódik a robothoz, de úgy érzem szükséges:
- Nem értem miért nem figyeled a kijelzőt, legalábbis ha már FPV :) Ha zuhanna a gép, azt a kijelzőn is észreveszed, és a kamerakép alapján korrigálni is tudsz. De még fontosabb, hogy az OSD-adatokból fontos dolgokat tudnál meg (nem csak mi), hogy épp mi történik, pl. mikor szerinted rossz irányba indult a gép, láthattad volna a robot merre veszi az irányt (hol van szerinte a Waypoint), ugyanígy a mód, hogy vajon tényleg failsafe-be kapcsolt-e, vagy csak simán elment a vétel, de a failsafe nincs jól beállítva, ezért adott a vevő valamilyen szervókitéréseket, meg 30% gázt. (lehet hogy ezt az Assanos dolgot kellene először tisztázni, hatótávteszt működő videoadóval, mindenestül, failsafe mindig ugyanúgy működjön)
- Ha már a gép követésénél tartunk: én kb. 1x mertem egyedül FPV-zni, máskor mindig volt velem valaki, ugyanaz a valaki, de mindig megkértem kövesse merre van a gép. Azt az egy alkalmat meg azért mertem bevállalni, mert a szokásos terepen repültem, C4S-el, és nem először.

Ltomi78
2012-05-29, 12:01
Ami a robotot illeti, nekem, nagyon bevállt eddig, szépen hazajött, kezelte a gázt, tartotta a magasságot.
Két tapasztalás és észrevételem viszont van:

1. Tegnap a video tesztelések után, még repültem vele 2 szer szabad szemmel vezetve és az egyik felszállás után 10-15 másodpercel mikor kb 30-40 méter magasan volt (tőlem meg 100 méterre max) az Easy Glider, manual módban egyszer csak max gázt adott és nem tudtam levenni a gázt. Konfigom: 1.2 lawmate , szűrővel, Assan modul 2.4, X8R vevő
Mivel szabad szemmel vezettem nem tudom hogy volt-e RTH, de nagy valószínűséggel és hálistennek igen mert úgy láttam hogy eléri az 50 métert (ez a beállított RTH érték) és ott már levette a gázt és a szél ellenére körbe ment, viszont nem tudtam visszavenni az irányítást csak 45-50 másodperc elteltével. Ilyet eddig (4szer repültem a robottal) nem csinált, sajnos most erről nincs videóm. Utána teszteltem is minden jó volt megint.
Én jelvesztésre gyanakszom, (ami miatt RTH ba váltott), pedig előtte 3 km-t repültem vele oda vissza és csak 2 km környékén volt rc link visszafele repnél. Egy kollega mellettem viszont repült egy FRsky modullal és arra gondoltam talán az zavarta meg az irányítást, pedig utánna teszteltem (földön is 200m-ig) úgy hogy ment a FRsky modul is de nem volt jelvesztés ::)

2. A 3 km -es repülések során azt vettem észre hogy, amikor a robot jön visszafele és van jelvesztésem, majd hirtelen újra helyreáll az RC link akkor ugye ezt a robot üzemmód váltásnak veszi, képernyőt vált és nekem pont arra mikor eltűnik az összes OSD felírat. Ki lehet valahog küszöbölni, hogy hirtleen RTH failsafe, majd új kapcsolat vagyis manual módba való automatikus visszaugárás esetén ne váltson képernyőt az osd? Van lehetőség úgy beállítani a robotot hogy a kijelzőt mondjuk a 6-os csatornán tudjam váltani?
Köszi ;)

Pistu
2012-05-29, 12:45
Ugy nez ki belefutottunk egy szabalyzos dologba is mmormotaval - meg1x koszi a supportot. Hatha valaki szabivasarlas elott van.

Adott egy 60A-es HK szaby:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16892
(nekem fekete, de ezt rendeltem)

A hiba:
a szabi nem all fel roboton keresztul csak ha a robot usbre van kotve. Ha csak siman akkor nem indul el es hiaba adja ki a vezerlo jelet a robot a szabi nem reagal ra.

A szabi egyebkent tokeletesen mukodik robot nelkul.

Es felmerul a kerdes: ki milyen szabit hasznal a robot mellett ami 50A feletti?

Ltomi78
2012-05-29, 13:13
Még egy dolog eszembejutott az RTH és RC link oda vissza ugrása miatti képernyőváltáson felül amit előbb leírtam. (linkelt videón ez is látszik 6.50 -7.00 között, itt nekem kellett visszakapcsolni, majd 9.04-9.10 között)
Az hogy, mit jelent az hogy a motor nem tud indulni, RTH módban megjelenő felírat "motor can not start".
Egy pillanatra tűnik fel a videómon 13.21-13.25 között
http://www.youtube.com/watch?v=I1kg1wzEXbQ&list=UUj6GMvdzgW_9QRobY6bkf5w&index=1&feature=plcp

Pistu
2012-05-29, 13:18
A "motor can not start" azt jelenti hogy a robot kiadja a szabalyzonak a gazadast, de az arammero alapjan nem erzekeli hogy a moci menne.

Nalam a szabalyzos dolognal is pont ez a hibauzi jon elo

mmormota
2012-05-29, 13:20
Ezt a szabályozós hibát minél előbb szeretném tesztelni, srobi is hasonló problémát jelzett. Kapható ez a szabályozó pesti boltban? (hogy ne kelljen 2 hetet várni amíg ideér)

Amit műszer nélkül, távdiagnózissal ki lehetett deríteni, az a következő.
Elég ravasz dolog, mert ha a szabályozó mellé Y kábellel be van kötve egy szervó, akkor a szervókar állásából látszik hogy a robot rendesen kiadja a megfelelő gáz értékeket, bekapcsolásnál 0 gázt, és gps lock után kézzel gázt adva rendesen követi a szervókar a gázkart, csak valami miatt a szabályozó ezt nem fogadja el. Bekapcsolásnál nem zenél a szokásos módon, nem élesedik, és utána hiába ad a robot gázt, nem indul be a motor. Az osd-n "can not start motor" hibaüzenet jelenik meg, mert a robot méri a motor áramát és ebből tudja hogy nem indult be a gázadás ellenére.
Ha az usb kábel be van dugva, akkor a szabályozó hajlandó beindulni.
Ha a szabályozó bec-jét kikötik és helyette vevőakkut kötnek be, akkor rendesen működik.

Ez így együtt eléggé érthetetlen, csak műszerekkel tudnék rájönni mi lehet ez.

Ltomi78
2012-05-29, 13:49
Nálam szerencsére 1 vagy 2 szer fordult elő bár csak 4-5 ször repültem C4S-el. és mint a linkelt videón is látszik ugyan bejön a felirat de csak 1-2 másodpercre, és ettől függetlenül a motor el is indul. ::)

Ezt a szabályozós hibát minél előbb szeretném tesztelni, srobi is hasonló problémát jelzett. Kapható ez a szabályozó pesti boltban? (hogy ne kelljen 2 hetet várni amíg ideér)

Elég ravasz dolog, mert ha a szabályozó mellé Y kábellel be van kötve egy szervó, akkor a szervókar állásából látszik hogy a robot rendesen kiadja a megfelelő gáz értékeket, bekapcsolásnál 0 gázt, és gps lock után kézzel gázt adva rendesen követi a szervókar a gázkart, csak valami miatt a szabályozó ezt nem fogadja el. Bekapcsolásnál nem zenél a szokásos módon, nem élesedik, és utána hiába ad a robot gázt, nem indul be a motor. Az osd-n "can not start motor" hibaüzenet jelenik meg, mert a robot méri a motor áramát és ebből tudja hogy nem indult be a gázadás ellenére.
Ha a szabályozó bec-jét kikötik és helyette vevőakkut kötnek be, akkor rendesen működik.

Peck
2012-05-29, 13:53
Nálam szerencsére 1 vagy 2 szer fordult elő bár csak 4-5 ször repültem C4S-el. és mint a linkelt videón is látszik ugyan bejön a felirat de csak 1-2 másodpercre, és ettől függetlenül a motor el is indul. ::)

Ez egy teljesen más "probléma". Ha megnézed azt az időpontot amit említettél, és kikockázod :)
A throttle már 64-65%, a fogyasztás meg 0.5-1A, ezért villan be a felirat, de amint felugrik a fogyasztás, a felirat is eltűnik.

Pistu
2012-05-29, 13:54

Ha kell en fel tudom hozni a szabit neked. Mivel nicns mas elektronyos gepem igy nalam csak a polcon allna. Holnap vagy ma meg is jon egy masik (szinten HKes) amivel folytatom a tesztelest.

OO most jut "eszembe". A styrolman csupaban van a garazsban egy masik szabi

es a szabi amit hasznalok:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=12189

amit az elobb linkeltem az a csupaban van.

Ltomi78
2012-05-29, 13:59

Ez egy teljesen más "probléma". Ha megnézed azt az időpontot amit említettél, és kikockázod :)
A throttle már 64-65%, a fogyasztás meg 0.5-1A, ezért villan be a felirat, de amint felugrik a fogyasztás, a felirat is eltűnik.

Ez attól is lehet, hogy esetleg a kalibrálásnál, rosszul állítottam a main current-nél az offset értéket? .... ::)

Ha jól értem a hobbyking-es szabinál egyáltalán nem megy a gáz vagyis RTH-ban és manual módban sem lehet gázt adni hiába van gps lock ha nincs rádugva az usb-re a robot?

Pistu
2012-05-29, 14:02
Igyvan. Nalam egyaltalan nem megy ezzel a szabival:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=12189

Tehat nem az osszes HK szabirol beszelunk

Peck
2012-05-29, 14:13
Nem hinném, hogy a kalibrálástól lenne, inkább van némi késleltetés az árammérésben:
egyrészt a motornak is fel kell pörögnie, másrészt van némi mérési idő is, és még kicsit "simít" is rajta a robot (az első firmware-ben túl gyorsan pörögtek az értékek, szinte nem lehetett normálisan látni a számokat) de a felirat okát már leírtam:
a robot azt mondja, hogy gázt ad (65%), és várná, hogy megnövekedjen a fogyasztás, de azt éppen kevésnek tartja (0.5-1A),
ezért bevillan a felirat, de amint érzékeli hogy tényleg megnőtt az áramfelvétel, el is tűnik.

mmormota
2012-05-29, 14:14

A "nem működik a szabályozó egyáltalán" problémával kapcsolatban Peck felvetette, hogy valószínűleg attól függ működik-e a szabályozó, hogy a robot előbb indul-e be mint a szabályozó. (ha az usb be van dugva, vagy külső vevőakku van csatlakoztatva, akkor a robot már működik mikor a szabályozó tápot kap a motor akkuról, míg ha a szabályozó bec-ről megy a robot akkor egyszerre élednek)

Ez érthetőbbé teszi a gondot. Megnéztem bekapcsoláskor mit ad ki a robot. A legelső két impulzus 8ms frame idővel megy ki, az összes többi 20-szal. Látszólag tök mindegy, de lehetséges, hogy szerencsétlen módon ez a kérdéses szabályozónak pont jelent valamit, pl. erről ismeri fel a programozó adapterét vagy ilyesmi, és ahelyétt hogy szabályozóként működne várja a további parancsokat. :o
Ha így van, azt egy firmware upgrade-del könnyen javítani lehet. Holnapra csinálunk egy ilyet, ami korrigálja ezt az indulási pontatlanságot.

ppeter
2012-05-29, 14:23
Sziasztok!

A felvillanó motor nem tud elindulni felitat hirtelen nagy gázadáskor is felvillan.
Valószínűleg a szabályzó lassabban reagál, mint ahogy a robot várná.

Az OSD kép átkapcsolását rövid FailSave állapotnál én is tapasztaltam, és másnál is láttam.

Üdv ppeter

Pistu
2012-05-29, 14:25
Mindenestre ha kell a szabi tesztelesre akkor szoljatok es szivesen felhozom.

mmormota
2012-05-29, 14:31
Az OSD kép átkapcsolását rövid FailSave állapotnál én is tapasztaltam, és másnál is láttam.

Az osd kép váltás gyors ide-oda kapcsolással történik. A rövid fail-safe bevillanás is ilyen, ezért erre is vált. Mivel ez zavaró, korrigálni fogjuk a következő firmware-ben, valami olyasmi megoldással, hogy a gyors ide-oda általában váltogatja az osd-t, de ha fail-safe volt akkor nem.

mmormota
2012-05-29, 14:39
Mindenestre ha kell a szabi tesztelesre akkor szoljatok es szivesen felhozom.

Köszönöm.
Ha nem jönne be az elképzelés és nem oldaná meg a módosított beindulású firmware, akkor nagyon jól jön.

Ltomi78
2012-05-29, 14:48
Köszönöm.. jó hír ;D
Elég zavaró ahogy a linkelt videómon is láttátok, mert minden felírat elmegy.

Esetleg az is jó ha valahogy fixálni lehetne a minden adatot megjelenítő osd kijelzést a szoftverben, (tehát vagy választható kijelzést vagy fixet akarok egy rádiógommbal), ha külön csatira nem is lehet küldeni a képernyő váltást.
Persze amit írtál hogy failsafe-re váltás esetén ha nem vált az még jobb ;D

Az osd kép váltás gyors ide-oda kapcsolással történik. A rövid fail-safe bevillanás is ilyen, ezért erre is vált. Mivel ez zavaró, korrigálni fogjuk a következő firmware-ben, valami olyasmi megoldással, hogy a gyors ide-oda általában váltogatja az osd-t, de ha fail-safe volt akkor nem.

Pistu
2012-05-29, 20:36
Na nem birtam magammal igy kimentem a csupaban fekvo masik szabiert:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16892__Hobby_King_60A_ESC_4A_UBEC.html

Na ezzel a HK 60Aes szabival megy a robot popecul. Igaz meg be kell konfigolni de legalabb mukodik ;D

srobi
2012-05-29, 22:05
Az én szabályzóm is a fekete hobbykinges,

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=12191

Ha manual modban tapot adok neki szinte fel masodperc utan nagyon gyors egymasutanban jon a csipogas, ha rth/stab/waipont modban kezdem akkor nem csipog ha megvan a gps jel akkor visszatekerve manualba nagy gaz de kiirja hogy motor cant start

Volt olyan is hogy manualban masodszorra nem csipogott de ha megjott a gps jel akkor vadul nekikezdett

Mindez usb val inditva nem tapasztalható

Talaltam egy leirast hatha segit a masodik oldal trouble resz 0,25 beep

http://www.svensktmodellflyg.se/users/4327/Turnigy_Plush_and_Sentry_ESC.pdf

ppeter
2012-05-29, 22:10
Sziasztok!
http://img267.imageshack.us/img267/2125/pptvkeplelog.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/267/pptvkeplelog.jpg/)
Van egy problémám: a TV(Orion LCD T16 DLED) levágja a kép széleit(akkufesz hiányos). A TV-nél nem találtam beállítási lehetőséget.
Tudtok valamilyen megoldást?
Üdv ppeter

mcelek
2012-05-29, 22:28
A Trust szabályzó már korrában volt, nem szereti a robot.

Képernyőt kell váltani a robotban, "System Settings" fül alatt van 4:3, illetve 16:9-es lehetőség.
Szerintem az megoldja 8)

ppeter
2012-05-29, 22:42
Képernyőt kell váltani a robotban, "System Settings" fül alatt van 4:3, illetve 16:9-es lehetőség.
Szerintem az megoldja 8)

Köszi. Már próbáltam, de ott is hiányoznak adatok. :(

Peck
2012-05-29, 22:56

Szerintem az megoldja 8)

Ez nem segít, a 16:9-től csak a feliratok elrendezése változik, hogy beleférjenek a fekete alsó-felső sávba, és minél kevésbé lógjanak bele a képbe.

ppeter: ezzel egyenlőre nem tudunk mit tenni, valamiért a TV levág a szélekből, nekem ugyanez (kicsit még oldalra is van csúszva, véletlenül sem egyformán vág le a szélekből) van a 7colos Philips kijelzőnél, a Trimersion pedig jól mutatja.

Tervbe van véve ugye az OSD-konfigurálhatóság, illetve 1 funkció is, amivel kicsit összébb húzhatod a feliratokat, azzal a képernyőn lehet majd tartani mindent :)

ppeter
2012-05-29, 23:01
...ppeter: ezzel egyenlőre nem tudunk mit tenni, valamiért a TV levág a szélekből, nekem ugyanez (kicsit még oldalra is van csúszva, véletlenül sem egyformán vág le a szélekből) van a 7colos Philips kijelzőnél, a Trimersion pedig jól mutatja.

Tervbe van véve ugye az OSD-konfigurálhatóság, illetve 1 funkció is, amivel kicsit összébb húzhatod a feliratokat, azzal a képernyőn lehet majd tartani mindent :)

Köszi! Próbálkozok a Tv képviseleténél.... és várok ;) .
Üdv ppeter

srobi
2012-05-29, 23:23
[quote=mcelek ]

Okés, de csak van rá magyarázat miért nem.

RC Zumuld
2012-05-30, 21:52
Sziasztok,

BEC tekintetében mi az elegendő a robotnak? Elég a 3A, vagy 5A- kell? A vevő és a robot mellett 4 szervónak kell még üzemelnie...

Zs

tv
2012-05-30, 22:46
Tudomásom szerint 100-110mA a fogyasztása.

mmormota
2012-05-31, 01:04
A tipikus fogyasztás GPS-sel együtt 125mA, ebből maga a robot 70mA.

Ez nagyon kis fogyasztás, a szervók sokkal többet vesznek fel.

Azért javasoljuk az sbec-cel ellátott szabályozókat, mert a robot ugyanarról az 5V-os tápfeszültségről működik mint a szervók. Ha ez a tápfeszültség a szervók terhelése esetén fellépő nagy áram miatt berogyna, akkor kimarad a robot tápellátása és ez működésképtelenné tenné a robotot. (egy rövid kimaradás esetén is autoreset következne be, a robot stabilizáló része leállna és csak manuálisan lehetne vezetni a gépet)

Sbec-et azért ajánlunk, mert ezek nem melegszenek olyan mértékben mint az analóg bec-ek. Az analógok könnyen túlmelegedhetnek, ez esetben lecsökkenhet a tápfeszültség annak ellenére hogy a terhelés sokkal kisebb mint a névleges megengedett.

A szokásos hab fpv gépek esetében, amelyekben tipikusan 3-4db 20g-nál kisebb szervó van, a 3A-es sbec megfelelő.
Nagyobb gép, erősebb szervók esetén egyedileg kell meghatározni a szükséges bec áramot. A cél az, hogy biztonságosan elég legyen a szervók csúcs terhelése esetén is.

Daine
2012-05-31, 08:32
A tipikus fogyasztás GPS-sel együtt 125mA, ebből maga a robot 70mA.

Ez nagyon kis fogyasztás, a szervók sokkal többet vesznek fel.

Azért javasoljuk az sbec-cel ellátott szabályozókat, mert a robot ugyanarról az 5V-os tápfeszültségről működik mint a szervók. Ha ez a tápfeszültség a szervók terhelése esetén fellépő nagy áram miatt berogyna, akkor kimarad a robot tápellátása és ez működésképtelenné tenné a robotot. (egy rövid kimaradás esetén is autoreset következne be, a robot stabilizáló része leállna és csak manuálisan lehetne vezetni a gépet)

Sbec-et azért ajánlunk, mert ezek nem melegszenek olyan mértékben mint az analóg bec-ek. Az analógok könnyen túlmelegedhetnek, ez esetben lecsökkenhet a tápfeszültség annak ellenére hogy a terhelés sokkal kisebb mint a névleges megengedett.

A szokásos hab fpv gépek esetében, amelyekben tipikusan 3-4db 20g-nál kisebb szervó van, a 3A-es sbec megfelelő.
Nagyobb gép, erősebb szervók esetén egyedileg kell meghatározni a szükséges bec áramot. A cél az, hogy biztonságosan elég legyen a szervók csúcs terhelése esetén is.

Ezt azért jó tudni! :o
Tudnál tipus szerint ajánlani pár darabot csak a biztonság kedvéért?

Köszönöm!

Ltomi78
2012-05-31, 13:00
milyen bec-ek vannak egyáltalán és ez rajta van a szabin.
tudok u-bec ről 60 A felett általában, meg beépített bec-ről mi az az s-bec?

Peck
2012-05-31, 13:12

Switching BEC, ugyanúgy lehet beépített, vagy különálló, mmormota már leírta miért jó.

Ltomi78
2012-05-31, 13:24

Switching BEC, ugyanúgy lehet beépített, vagy különálló, mmormota már leírta miért jó.

Köszönöm. Nekem ilyen szabim van akkor ez most analóg vagy sbec?
http://www.sarkanyellato.hu/termek/40a-brushless-szabalyzo-rc-timer-hobbywing Ezzel repült a robot, eddig csak 1mp-es motor cannot start hibaüzenetet produkált más baja nem volt. De melegszik, ezért gondoltam kívűlre teszem. Tujda valaki hogy ez milyen bec-es?
Már olvastam igen most hogy vannak kapcsoló üzemű bec-ek.

Pistu
2012-05-31, 13:30
Szerintem csak sima a leiras alapjan

Ltomi78
2012-05-31, 13:36
Szerintem csak sima a leiras alapjan

Ez a gyári leírás de itt is csak 3A/5V built in bec -ről ír
http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=500&productname=

keresek kifejezeztten s-bec-et?

Ltomi78
2012-05-31, 13:58
Akkor ha jól értem a hobbyking összes Trust szabija ami ugye SBEC-es és fekete az nem jó egyenlőre a robothoz...srobi is írta az egyikről 45A s asszem
Neked Pistu meg van egy fekete ami ilyen meg egy ilyen alábbi linkelt ami kék 60A SBEC szabi amivel Ok-s? Mert később azt írtad a kékkel a csupában műkszik
Akkor ilyen érdemes rendelni igaz?

Ugy nez ki belefutottunk egy szabalyzos dologba is mmormotaval - meg1x koszi a supportot. Hatha valaki szabivasarlas elott van.

Adott egy 60A-es HK szaby:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16892
(nekem fekete, de ezt rendeltem)

A hiba:
a szabi nem all fel roboton keresztul csak ha a robot usbre van kotve. Ha csak siman akkor nem indul el es hiaba adja ki a vezerlo jelet a robot a szabi nem reagal ra.

A szabi egyebkent tokeletesen mukodik robot nelkul.

Es felmerul a kerdes: ki milyen szabit hasznal a robot mellett ami 50A feletti?

Pistu
2012-05-31, 14:02
A fekete nem megy:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__12189__TURNIGY_TRUST_70A_SBEC_Brushless_Speed_Co ntroller.html

A kek megy:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16892__Hobby_King_60A_ESC_4A_UBEC.html

Csak az elejen azt hittem, hogy a kek rendeles helyett kuldtek fekete zsugorcsovest.

Ltomi78
2012-05-31, 14:11
A fekete nem megy:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__12189__TURNIGY_TRUST_70A_SBEC_Brushless_Speed_Co ntroller.html

A kek megy:

Csak az elejen azt hittem, hogy a kek rendeles helyett kuldtek fekete zsugorcsovest.

Köszi, ;)..így már tiszta melyik SBEC-es szabit érdemes rendelni akkor nem horror áron

Pistu
2012-05-31, 14:18
Elvileg ma meg kene kapjam a piros Red Brick fajtabol az 50es beces tipusat. remelhetoleg azzal is mukodni fog. Ha kezbe kaptam es megvana teszt akkor megirom azt is.

mmormota
2012-05-31, 21:59
Kaptunk srobitól kipróbálásra egy Turnigy Trust 45A SBEC szabályozót (ez az, amelyikkel nem indult a motor).

Sikerült megfejteni mi a baj, szerencsére firmware módosítással orvosolható.
Pár napon belül kiadunk egy frissítést, ezzel működni fog ez a szabályozó is. Ha már frissítés, javítunk vele két másik problémát is:
- a fail-safe bevillanások ne kapcsolják el az OSD módot
- az elevonos gépek trimmelését

Technikai érdeklődésűeknek a részletek:
Jó ravasz mechanizmus okozta a problémát. Bekapcsoláskor a robot különféle inicializáló rutinokat hajt végre, és az RC impulzusokat viszonylag későn kezdi kiadni, addig a kimenet a default nagy impedanciás állapotban van. Ez önmagában semmi problémát nem okozna.
A Trust szabályozó viszont felhúzza a saját bemenetét, és ha ez bizonyos időnél tovább magasan is marad, akkor az jelent számára valamit (talán a programozó adapterét így ismeri fel) és nem élesedik.
Így utólag érthetővé vált az is, miért működött ha usb-ről vagy külső vevőakkuról ment a robot. Ilyen esetben a már folyamatosan működő RC kimenettel találkozott a szabályozó mikor rádugták az akkut.
A firmware-ben előre vettük a kimenetek inicializálását, ami megoldotta a problémát.

Pistu
2012-06-01, 06:10
Ez jo hir. Koszonjuk a gyors segitseget

H.krisztián
2012-06-02, 09:05
Sziasztok.
Tudna valaki segíteni abban hogyan tudom az előre megtervezett útvonalat menteni a számítógépen majd később a repülés helyszínén internetkapcsolat nélkül megírni a robotnak?

Lépésről-lépésre érdekelne mert nem vagyok egy nagy hecker

Köszi,

ppeter
2012-06-02, 10:40
Szia!

...Tudna valaki segíteni abban hogyan tudom az előre megtervezett útvonalat menteni a számítógépen majd később a repülés helyszínén internetkapcsolat nélkül megírni a robotnak?...

összekapkodtam egy videót itt lesz látható: http://youtu.be/EJtn28esuII (kb 1 hét múlva törlöm.)

Üdv ppeter

H.krisztián
2012-06-02, 15:13
Köszönöm a videót.érthető és világos.

Más.

Ma gondoltam két eső között kimegyek repülni egyet.
Kimentem,összeállítottam mindent és türelmesen vártam még megtalálja a minimum 5 műholdat.
De nem találta.Negyed órát vártam és semmi.
Majd széthúztam mindent gondoltam megpróbálom még egyszer.
ismét csatlakoztattam mindent(a 2két akkut) és 20 perc várakozás után is semmi szabad ég alatt.
Mi lehet a gond?
Eltüntek a műholdak?

Köszi előre is.

H.krisztián
2012-06-02, 20:18
Hazajöttem ,megpróbáltam még egyszer és itthon meg működött.
Kétszer is megpróbáltam majd kimentem újra repülni.

Minden hibátlanul működött illetve egy kérdésem van .
Az egyik repülésnél eltünt az osd kijelzés.
Mitől lehet.Potival visszatekergettem és volt.

mmormota
2012-06-02, 20:38
Az egyik repülésnél eltünt az osd kijelzés.
Mitől lehet.Potival visszatekergettem és volt.

Azd OSD-nek 4 választható kijelzési módja van, ebből az egyik az üres képernyő. A választás az 5-ös csatorna gyors ide-oda változtatásával történik, és sorban váltogat az 1(üres) -> 2(kevés adat) -> 3(több adat) -> 4(mutatók is) ->1(üres) -> 2(kevés adat) stb.
A mutatós kijelzés után az üres jön, vagyis ha ilyen képnél váltasz akkor "eltűnik" a kijelzés.

Ha nem szándékos a váltás, akkor okozhatja egy rövid zavar a vevőn (ha nem védett ilyen ellen), valamint egy rövid fail-safe bevillanás.
Ez utóbbi zavaró, ezért kiküszöböltük és a következő firmware változatban a fail-safe bevillanás nem váltja a kijelzési módot.

H.krisztián
2012-06-02, 21:04
Ha nem szándékos a váltás, akkor okozhatja egy rövid zavar a vevőn (ha nem védett ilyen ellen), valamint egy rövid fail-safe bevillanás.
Ez utóbbi zavaró, ezért kiküszöböltük és a következő firmware változatban a fail-safe bevillanás nem váltja a kijelzési módot.

Ez az köszönöm a választ.

H.krisztián
2012-06-03, 20:30
Hello.
2 kérdésem volna.

1. Kiütheti e az 1,2 ghz videó szett a 2,4- es irányítást a robottal úgy hogy dugóhúzóba menjen a gép.
Melyik üti a másikat.
A robot nyer és hiba esetén viszi return to home-ba vagy a videó győz és elveszi az irányítást robottal együtt.

2. Ha adott kb 30 km- es szél és az osd- n az van hogy a gép 40 km/h halad akkor szembeszélnél mi a valóság?( max sebesség 40 km/h van állítva)

mmormota
2012-06-03, 20:34
1. Kiütheti e az 1,2 ghz videó szett a 2,4- es irányítást a robottal úgy hogy dugóhúzóba menjen a gép.
Melyik üti a másikat.
A robot nyer és hiba esetén viszi return to home-ba vagy a videó győz és elveszi az irányítást robottal együtt.

RTH-ba vált a robot és hazajön.

2. Ha adott kb 30 km- es szél és az osd- n az van hogy a gép 40 km/h halad akkor szembeszélnél mi a valóság?( max sebesség 40 km/h van állítva)

Az osd-n a földhöz képest mért sebesség van.
Nincs olyan hogy max. sebesség, nem lehet ilyet beállítani sehol.

mcelek
2012-06-03, 21:48
H. Krisztián!
A te esetedben üti az irányítást a videóadó, de még a GPS-t is ;)
2,4-es irányításhoz használj 5,8-as videóadót.
A robotban megadható sebesség érték a sikláshoz, illetve az "átesés nélküli repülés"-hez kell.
Le van írva a manuálban 8)

H.krisztián
2012-06-03, 22:59
A te esetedben üti az irányítást a videóadó, de még a GPS-t is

Miért az én esetemben.
Milyen az én esetem másokhoz képest akik szintén 1,2 /2,4 ghz repülnek?

mcelek
2012-06-04, 00:12
LowPass filtert használnak ;)
Távol vannak egymástól a berendezések, videóadó hátul, irányítás vevője elől.
Korábban még a tolórudakat is üvegre cseréltem, hogy ne vigye a zavart a szervókba, vevőbe.
A videóadód biztosan jó erős, ezért ilyen kicsi a hatótávod is.

Daine
2012-06-04, 22:04
Üdv!

Ismételten pozitívan vizsgázott nálam a C4S!
Ma 20 órakor reptettem Ny irányú 20-30 km/h szélben,amit Budapest felől kialakuló viharcella tolt maga előtt.
Széllel szemben 3,5 km-re 650m magasra távolodtam,majd RTH-ba kapcsoltam és a robot tette a dolgát(hátszéllel 60-90 km/h)hazafelé.
A home pozíció felett szélirányba fordúlva általában másodikra mindig sikerült robotnak a forduló! :o
300 m magasan stab.modot kapcsoltam a leszálláshoz amit széllel szemben szinte mintha kopter lett volna szépen stabilan leszáltam(20-30 km/h szélben)! :o

Mivel teszt repülésnek indúlt lessz,ami lesz alapon ezért felvétel sajnos nem készült,de majd legközelebb! ;)

H.krisztián
2012-06-04, 22:23
Távol vannak egymástól a berendezések, videóadó hátul, irányítás vevője elől.
Korábban még a tolórudakat is üvegre cseréltem, hogy ne vigye a zavart a szervókba, vevőbe.
A videóadód biztosan jó erős, ezért ilyen kicsi a hatótávod is.

Milyen az a LOW PASS filter?
Hogy kell elképzelni?
Hol szerezhető be?

A berendezések szerintem távol vannak egymástól csak fordított elrendezésben.
Vevő hátul videó adó elöl.

http://www.rcpilot.hu/users/214/13915/s_201205281942023820.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/214/13915/b_201205281942023820.jpg)
http://www.rcpilot.hu/users/214/13915/s_20120528194213722.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/214/13915/b_20120528194213722.jpg)

Vagy ez így kifogásolható.?
tervezem az5,8Ghz beszerzését de most nem nagyon van rá keret így a már meglévőt szeretném használni addig is.

Köszi a segítséget.

mcelek
2012-06-04, 23:18

Milyen az a LOW PASS filter?
Hogy kell elképzelni?
Hol szerezhető be?
tervezem az5,8Ghz beszerzését de most nem nagyon van rá keret így a már meglévőt szeretném használni addig is.
Köszi a segítséget.

Na ez itt OFF!
van 1577 posztod, talán tudsz olvasni is >:(
UFF 8)

Susitu1
2012-06-06, 18:42
Tán rokonod Meki?

van 1577 posztod

épp annyi van neked is:))))

Pistu
2012-06-06, 21:34
Na a mai napon vegre en is nekialltam kiprobalni a robotot. A stab mod faszajos szepen viszi. Sajna az aksik jol lemerultek mire a WP modot tesztelni kezdtem, de jonak tunik :D

H.krisztián
2012-06-06, 21:57
Ma ismét kimentem repülni,használni a robotot.
Na azt már tudom hogy nem a videóadó miatt vannak a gondok .
Ha nagy gázt adok és kellően gyors a gép akkor történik a leborulás.
Csak qz okát nem tudom.
Indulás.....gáz adok..elldobom a gépet.....megy ,elér egy sebességet magasságot és akkor megkergül.
A videón az látszik hogy a gép sebessége 60-70 km/h és egyszer csak elindul felfelé majd kitör és leborul.elendedek mindent és visszaáll egyenesbe.
Nincs ötlet hogy mi lehet?
Mindjárt linkelem a videót.

H.krisztián
2012-06-06, 23:17
http://www.youtube.com/watch?v=Oy_JGRA3etE&feature=relmfu

0:40 től kezdi.

ppeter
2012-06-06, 23:32
Szia!

Szerintem az itt leírtakra sikerült videót csinálni.

4. Rezonancia. Lehetséges, hogy bizonyos fordulatnál túlságosan rezeg a gép, és emiatt a műhorizont hibásan működik, a robot stabilizálása elromlik. Ez is látszik az osd-ben, a műhorizont durván rossz szögbe áll a valódihoz képest.
Ezt úgy lehet tesztelni, hogy kézben tartott gépnél végig kell lassan menni minimumtól maximum gázig, és nézni az osd-ben műhorizontot. Ha kimozdul, nem jó a rezgésmentesítés. (a gépet közben úgy kell tartani, hogy lehetőleg ne csillapítsuk kézzel a rezgést, tehát pl. az orránál vagy a farkánál fogva, semmiképpen se ott ahol a robot van beszerelve, mert a kéz elég jól csillapítja az esetleges rezgést és elrontaná a tesztet.)

Üdv ppeter

mmormota
2012-06-06, 23:53
Pontosan.

A javítás módja a rezgésmentesítés:
- a légcsavar kiegyensúlyozása
- a robot rugalmas felfüggesztése, pl. vastag (8mm) puha szivacs beragasztása a gépbe, és erre a robot ráragasztása

Tesztelni hogy a módosítások sikeresek-e a következő módon lehet:
a gps lock után kézben tartva a gépet végig kell tolni lassan a gázkart a teljes tartományon, ha sikerült a rezgésmentesítés akkor a műhorizont nem mozdulhat el.
Célszerű úgy tartani a gépet, hogy a robot beépítési helyétől minél távolabb fogjuk meg, mivel a kéz is csillapítja a rezgést, és így elfedheti a hibát. Természetesen biztonságos fogást kell találni, nehogy a pörgó légcsavar balesetet okozzon.

H.krisztián
2012-06-07, 00:05
rendben,köszönöm.

Orvosolni fogom.
A másik kérdésm hogy mi van akkor ha beállítok egy waitpoint-ot úgy hogy az első pontot magsságban mondjuk 500méterre teszem és eldobás után mondjuk kb 60méteren kiadom neki a waitpontot repülésre.
Mit fog tenni?

Én ma beállítottam egy útvonalat az első pont 500 méter csak felmentem 250 méterig ott adtam neki a "parancsot " és az osd mutatta hogy waitpontba van rakva és elindult teljesen más irányba és mutatta hogy távolodik méterben az első ponttól.
aztán 300méter távolság után visszavettem az irányítást.

Miért indul máshová.
Meddig ment volna?
megrepülte volna e ha hagyom.

mmormota
2012-06-07, 00:32
A másik kérdésm hogy mi van akkor ha beállítok egy waitpoint-ot úgy hogy az első pontot magsságban mondjuk 500méterre teszem és eldobás után mondjuk kb 60méteren kiadom neki a waitpontot repülésre.
Mit fog tenni?

A teljes megengedett emelkedési szöggel (maximum pitch angle) és teljes gázzal emelkedni kezd. Ahogy vízszintes síkban eléri a waypoint-ot (nem waitpoint) teljesítettnek veszi, függetlenül attól hogy a magasság megvan-e vagy még nincs meg. Ezután a 2-es waypointra repül, és magasságban is a 2-es waypoint magasságát próbálja elérni.

Én ma beállítottam egy útvonalat az első pont 500 méter csak felmentem 250 méterig ott adtam neki a "parancsot " és az osd mutatta hogy waitpontba van rakva és elindult teljesen más irányba és mutatta hogy távolodik méterben az első ponttól.
aztán 300méter távolság után visszavettem az irányítást.

Ez hibás működés, a waypoint felé kellett volna mennie. Mivel a rezgés miatt a műhorizont teljesen rossz volt, nem tudott helyesen fordulni, így irányba állni sem.

megrepülte volna e ha hagyom
Nem. Ha a műhorizont nem működik rendesen, akkor teljesen rossz amit csinál. A robot a műhorizontot tekinti a vízszintesnek, és ehhez állítja be a repülés szögét. Ha ez rossz, a gép értelmetlen szögbe áll, összevissza fordul, le is zuhanhatott volna ha hagyod.

mmormota
2012-06-07, 00:46
A robot a következők miatt érzékeny a rezgésre:
A robot a gép helyzetét IMU (inertial mesasurement unit) segítségével érzékeli. Ha az IMU nem működik rendesen, a robot nem érzékeli a gép helyzetét, olyan mintha a pilóta megvakulna.

Az IMU gyro szenzorokkal és gyorsulás érzékelőkkel működik. A rezgés is gyorsulás, mégpedig sokkal nagyobb periodikus gyorsulás mint a Föld gravitációs gyorsulása, amit mérnie kell. A beépített szűrő algoritmus a rezgési gyorsulást bizonyos határig kiszűri. Ha azonban olyan nagy a rezgés hogy maga az érzékelő már képtelen működni, akkor a szűrő sem segít, a szenzor téves adatokat ad és az IMU bedöglik. Ekkor a robot megvakul és képtelen vezetni a gépet.

Daine
2012-06-07, 07:54
http://www.youtube.com/watch?v=Oy_JGRA3etE&feature=relmfu

0:40 től kezdi.

Az ES gázadásra erős motor esetén hajlamos,hogy lenyomja az orrát,de egy rosszúl beállított robot esetén ez katasztrófális galibát okozhat!
Az én véleményem az,hogy rendesen bekellene állítanod a robotot a gépben mivel a műhorizont a béka segge alatt van és ez így nagyon gázos!
A sok felesleges kérdéseidet meg már megválaszolták egy páran csak olvasni kellene kicsit vissza!

Üdv!

Susitu1
2012-06-07, 21:18
Ma ismét kimentem repülni,használni a robotot.
Na azt már tudom hogy nem a videóadó miatt vannak a gondok .
Ha nagy gázt adok és kellően gyors a gép akkor történik a leborulás.
Csak qz okát nem tudom.
Indulás.....gáz adok..elldobom a gépet.....megy ,elér egy sebességet magasságot és akkor megkergül.
A videón az látszik hogy a gép sebessége 60-70 km/h és egyszer csak elindul felfelé majd kitör és leborul.elendedek mindent és visszaáll egyenesbe.
Nincs ötlet hogy mi lehet?
Mindjárt linkelem a videót.

szerintem 2 gond lehet a rázkódásra
1: a robot nincs jól rögzítve és rázkódik gondolom nem ez a galiba
2: Üt a motor, légcsavar inkább ez lehet a valószínűbb.

Ltomi78
2012-06-08, 01:26
Sziasztok.

Mikor lesz új firmware?..nagyon várom..a failsafe beugró osd váltás miatt. :o

Kaptunk srobitól kipróbálásra egy Turnigy Trust 45A SBEC szabályozót (ez az, amelyikkel nem indult a motor).

Pár napon belül kiadunk egy frissítést, ezzel működni fog ez a szabályozó is. Ha már frissítés, javítunk vele két másik problémát is:

Jó ravasz mechanizmus okozta a problémát. Bekapcsoláskor a robot különféle inicializáló rutinokat hajt végre, és az RC impulzusokat viszonylag későn kezdi kiadni, addig a kimenet a default nagy impedanciás állapotban van. Ez önmagában semmi problémát nem okozna.
A Trust szabályozó viszont felhúzza a saját bemenetét, és ha ez bizonyos időnél tovább magasan is marad, akkor az jelent számára valamit (talán a programozó adapterét így ismeri fel) és nem élesedik.
Így utólag érthetővé vált az is, miért működött ha usb-ről vagy külső vevőakkuról ment a robot. Ilyen esetben a már folyamatosan működő RC kimenettel találkozott a szabályozó mikor rádugták az akkut.
A firmware-ben előre vettük a kimenetek inicializálását, ami megoldotta a problémát.

ppeter
2012-06-09, 19:01
Sziasztok!
Beszámolok a gépem lezúzzásáról.
OSD-s videó: http://www.youtube.com/watch?v=_6qTQXesaKQ
HD videó hanggal: http://www.youtube.com/watch?v=sjx0zX2rWuw

Történet: szerencsétlen módon stab mód helyett manualban startoltam.
az első videón látható kb 0.43-nál kismértékben jobban meghúztam a magasságit, hogy ne sodródjak a pálya fölé.
és innen mindha leállt volna a magassági. Hiába húztam, nem reagált.
Függőlegesen lejött a földig.
A végén próbáltam RTH-ba kapcsolni, de persze másik karhoz nyúltam...
Az eredmény:
http://img85.imageshack.us/img85/9225/snc01469.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/85/snc01469.jpg/) http://img33.imageshack.us/img33/8022/snc01468.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/33/snc01468.jpg/)
A törés után 2 db szervó csatlakozó szétcsúszott. azokat visszadugva minden működik.
A magassági kormányfelület nem szakadt le, csak a csűrő lapok, naggyából a helyükön maradtak.

Üdv ppeter

mmormota
2012-06-09, 20:28
Sajnálom a dolgot, próbálok rájönni mi lehetett.

A videó alapján eddig jutottam:
- a gép kezdetben normálisan repül, manual módban megy az utolsó másodpercig, a robot is normálisan működik, a horizont végig jó
- forduláshoz bedöntés után a magassági nincs húzva (akármi is okozza ezt) és emiatt a gép lebukik
- a talajt nézve nincs magassági húzás egészen addig amíg át nem kapcsol loitering módba
- a gázt levették és sikerült loitering módba váltani, vagyis a rádiókapcsolat legalább a gáz és mód csatornán él és ezeket a robot végre is hajtja
- a loitering autopilóta mód, ilyenkor a robot átveszi a kormányt
- a kamera új szögbe áll, a rádió így van programozva, ezért lesz hirtelen látható a gép orra
- a talajt nézve lefelé mozog a fű, ami szerintem azért van mert a robot keményen belehúz a magasságiba így a gép orra kezd felfelé fordulni, de alig néhány képkocka és bevágódik (ezt jó lenne ha ellenőriznétek, hogy szerintetek is húzza-e a magasságit)
- túl közel van a talaj, bevágódik

Ha igaz az hogy a robot az utolsó pillanatokban húzza a magasságit, akkor néhány lehetőség kizárható:
- a robot képs vezérelni a magassági szervót, loitering módban meg is teszi, a szervú és maga a kormányfelület is működik

Így az történhetett, hogy (mivel a pilóta nyilván húzta a botot) ez vagy nem jutott el a robotig, vagy a robot valami hiba miatt nem vette vagy nem hajtotta végre.

Ilyen lehet:
1. valamilyen programhiba a robotban, ami nagyon ritkán jelentkezik és most pont előjött
(ami ellene szól: ugyanaz az algoritmus veszi mint a gázt és az üzemmódot, amik a video alapján végig működtek)
Aprólékosan át fogjuk nézni a kódot.

2. szakadozó magassági potméter vagy potmétert bekötő kábel a rádióban
(ezt a rádió próbálgatásával, szervóval tesztelve lehet ellenőrizni, a kábelt pedig szétszedett rádióval, a kábelt megmozgatva, enyhén meghúzva, közben mozgatni a kart a szervót figyelve)

3. rosszul érintkező összekötés a vevő és a robot között
(meg kell nézni a drótot és csatlakozóit)

Susitu1
2012-06-09, 20:42
a talajt nézve lefelé mozog a fű, ami szerintem azért van mert a robot keményen belehúz a magasságiba így a gép orra kezd felfelé fordulni, de alig néhány képkocka és bevágódik (ezt jó lenne ha ellenőriznétek, hogy szerintetek is húzza-e a magasságit)

valóban, így van de lenne egy kérdésem, ha 0:51-nél kamera előre néz majdnem emelkedünk akkor a műhorizont miért nem mutat vízszintest a gép tengelyéhez képest? VAgy nem azt kellene?

Peck
2012-06-09, 20:46
Én is sajnálom a gépet :(
Amit még hozzátennék:
mikor leadja a gép az orrát, még padlógázt is adsz, a GPS szerint felmegy a sebesség még 100 km/h-ra is, pedig már majdnem függőlegesben megy a gép, ez kb 0:43-nál kezdődik, én arra tippelnék, hogy a nagy sebesség miatt nem nagyon fogott a magassági.
Loiterbe kapcsolva tényleg látszik hogy a robot is belehúzna, de nagyon minimális hatást ér el vele / már földet is ér a gép (pedig már a gázt is levetted).

mmormota
2012-06-09, 20:55
valóban, így van de lenne egy kérdésem, ha 0:51-nél kamera előre néz majdnem emelkedünk akkor a műhorizont miért nem mutat vízszintest a gép tengelyéhez képest? VAgy nem azt kellene?

A kamera a végén (mikor látszik a gép orra) nem előre néz hanem lenéz a gép orrára. A gép meg meredek szögben zuhan, szó sincs arról hogy "majdnem emelkedünk".

A műhorizont szerintem végig jó, mikor még látszik a valódi akkor párhuzamos vele, és amennyire meg lehet ítélni a gép enyhe forgásait is követi, párhuzamos marad a valódival.

ppeter
2012-06-09, 21:19
Sziasztok!

A gép a végén majdnem függőlegesen érkezett.
Kicsi oldalirányú mozgás is átváltja a vizszintes helyzetet. (mint amikor az iránytű pörög a pont alatta levő mágnestől.)
Én a műhorizont mozgását jónak érzem.

... a nagy sebesség miatt nem nagyon fogott a magassági....

Szerintem nagy sebesség mellett, nagy erőt kellene kifejtenie a kitérített kormány felületnek, ezért gondolom, hogy nem volt kitérítve a magassági kormány.
Üdv ppeter

Peck
2012-06-09, 21:42

Szerintem nagy sebesség mellett, nagy erőt kellene kifejtenie a kitérített kormány felületnek, ezért gondolom, hogy nem volt kitérítve a magassági kormány.
Üdv ppeter

Ez igaz, én arra gondoltam, hogy a hab azért rugalmas, hajlik, ezért tippelnék arra, hogy a magassági szépen "visszahajlott", vagy a szervó nem bírta rendesen kitéríteni.
De persze ez csak feltételezés.

mcelek
2012-06-09, 22:13

Üdv ppeter

Ez igaz, én arra gondoltam, hogy a hab azért rugalmas, hajlik, ezért tippelnék arra, hogy a magassági szépen "visszahajlott", vagy a szervó nem bírta rendesen kitéríteni.
De persze ez csak feltételezés.

Sajnos a Skywalker nem szereti a sebességet, T vezérsík szitál is :'(

GPeti
2012-06-09, 22:21
A magassági kormány alulról van szervózva ha a tolórúd nem elég merev akkor felfelé nem foghat bár a hozzáadott tolórúd elég vastag, a kormánylap nagyon rugalmas.

Ltomi78
2012-06-09, 23:37
Lesz ilyen firmware?, ma is ugrált az osd, elég veszélyes mindig visszatenni a feliratokat a failsafe miatt. Köszii ;)

Sziasztok.

Peck
2012-06-09, 23:48
Lesz ilyen firmware?, ma is ugrált az osd, elég veszélyes mindig visszatenni a feliratokat a failsafe miatt. Köszii ;)

Sziasztok.

Szerintem mmormota említette, hogy lesz.
Milyen gyakran is ugrál az OSD, milyen távolságban?
A failsafenek leginkább a hatótáv vége felé kéne életbe lépnie, akkor meg már egyébként is érdemes visszafordulni.
Már miért lenne veszélyes visszarakni a feliratokat?

Gogo
2012-06-10, 18:07
A firmware-ben előre vettük a kimenetek inicializálását,
Ez időben mennyit jelent?

Ltomi78
2012-06-10, 20:01
Erről tettem fel videót ha visszaolvasol, pontosan hány percnél, a videón. De ppeter is jelezte, ès mások is. Nekem eltűnik az összes felirat pl. Azért zavar. Nem csak hatotav végen lehet failsafe 2.4 ès irányítasnal, ez eljön 1.2 km is fordulóban. Tehát ha megoldható inkább ne ugraljon. ;)

[quote=Peck ]
[quote=Ltomi78 ]

[quote=Ltomi78 ]
Sziasztok.

[quote=mmormota ]

Sikerült megfejteni mi a baj, szerencsére firmware módosítá

Ltomi78
2012-06-10, 20:29
Itt látszik:

Még egy dolog eszembejutott az RTH és RC link oda vissza ugrása miatti képernyőváltáson felül amit előbb leírtam. (linkelt videón ez is látszik 6.50 -7.00 között, itt nekem kellett visszakapcsolni, majd 9.04-9.10 között)
Az hogy, mit jelent az hogy a motor nem tud indulni, RTH módban megjelenő felírat "motor can not start".
Egy pillanatra tűnik fel a videómon 13.21-13.25 között
http://www.youtube.com/watch?v=I1kg1wzEXbQ&list=UUj6GMvdzgW_9QRobY6bkf5w&index=1&feature=plcp

altima
2012-06-11, 15:13

Üdv ppeter

Sziasztok!

Nekem is SkyWalker a "hordozó" repülő.
Most éppen a 2. példányt rakom össze, a fő problémát ott látom, majd 2kg-os repülőbe a 9g szervók szerintem bőven kevesek.
Magassági szervóm halt már meg benne, szerencsére akkor a vezérlésem maradt és össze tudtam kanalazni a repülőt.
A második alkalommal már sajnos nem.

mcelek
2012-06-11, 21:58

Üdv ppeter

Sziasztok!
Nekem is SkyWalker a "hordozó" repülő.
Most éppen a 2. példányt rakom össze, a fő problémát ott látom, majd 2kg-os repülőbe a 9g szervók szerintem bőven kevesek.
Magassági szervóm halt már meg benne, szerencsére akkor a vezérlésem maradt és össze tudtam kanalazni a repülőt.
A második alkalommal már sajnos nem.

Tényleg 9g szervót raktál? Belefér nagyobb is, pl nagyon hasonló méretben van 14,5g fullfémfogaskerekes, 2kg feletti húzóerővel 8)
A T vezérsíkot megerősítettem még összerakas előtt, függőlegesbe 2 szál van beragasztva még a törzs összeragasztása előtt, majd az oldalkormányt is beragasztottam és annak a végére tettem újat. Ennek az az értelme, hogy a magassági szervó mellett eleve, csak egy-egy ujjnyi hab marad és a vízszintest csak a lélek tartaná :'( ezért még a végeit is lehúzatom sárkánycérnával a törzshöz.

ppeter
2012-06-11, 22:38
Sziasztok!

9 grammos szervó? Hát tulajdonképpen 13 gramm... fémfogaskerekes, megbízható típus.
vagy 20 darabot használtam különböző gépekben hiba nélkül. Ez a típus szerintem a legerősebb a kategóriában. Némelyik 16 grammosnál is többet tud. A Skywalkerben szinte alig van igénybevétele (itt nincs műrepülés, tombolás). Az eredeti zsanérozás gyengébb mint amit a szervó tud....
A teljes farokrész egyben maradt a zuhanás után, csak a törzsről törött le az oldalkormány aljánál.

Azon gondolkozom, hogy ha a motor alatti törzs törése már a levegőben elindult, az mindent megmagyarázna. Az utóbbi időben megfigyeltem, hogy a hab gyengült, rugalmasabb lett a törzs.

Üdv ppeter

srobi
2012-06-11, 22:53
Torolt

mcelek
2012-06-11, 23:08
A teljes farokrész egyben maradt a zuhanás után, csak a törzsről törött le az oldalkormány aljánál.
Azon gondolkozom, hogy ha a motor alatti törzs törése már a levegőben elindult, az mindent megmagyarázna. Az utóbbi időben megfigyeltem, hogy a hab gyengült, rugalmasabb lett a törzs.
Üdv ppeter

Nekem nagyon hasonlo volt Peterehez zuhanasom, nalam 9 grammos szervok vannak. Keresgeltem a neten, talaltam is egy videot ez nem az enyem de kisertetiesen hasonlit ra:
http://www.youtube.com/watch?v=Qov51I5teiY&feature=youtube_gdata_player
En is a magassagit huztam de semmi reakcio es a sebesseg is hatalmas lehetett, most beleprobalok egy femfogaskerekes 3,2 kg -os szervot remelem ez segit

Hmm, Zsoltinak jólláthatóan leszakadt a vízszintes, bedobta a seggét a levegőben.
Egyértelműen a sebesség a fő ok, olyan terhelést kap, amit csak megerősítve bír ki ez a hab.
PPéter, fotóidon a a függőleges egyben leszakadt, de valóban a motoralatt is le van törve.
A videón is komolyabb sebességgel halad, bár az enyém megerősített és ezt biztos bírná.
Ez utóbbi, nekem inkább kimeredt BEC-re emlékeztető, mert ilyankor azért dolgozunk a karokkal és a csűrő menne. Szerintem.

ppeter
2012-06-11, 23:12
A skywalker hozzászólások egyrészét áttettem ide: http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,113267.0.html
Üdv ppeter

Áttenném, de nincs jogom hozzá ;D bocsi!

pbr110
2012-06-12, 22:15
Megdeglett a GPS antennám, de úgy 1-ről a 2-re.
Szerencsére a Remzibi klappol hozzá csak értelem szerűen át kell variálni a csatlakozóba a kiosztást.
Mitől nyuvadhatott ki?

distvan52
2012-06-13, 09:23
Ird már le mejik lábakat kell megcserélni, és a szoftvert cseréltél-e rajta.

Ltomi78
2012-06-13, 17:32
Megdeglett a GPS antennám, de úgy 1-ről a 2-re.
Szerencsére a Remzibi klappol hozzá csak értelem szerűen át kell variálni a csatlakozóba a kiosztást.
Mitől nyuvadhatott ki?

;)
Az ilyen hibásodas ugye garis? Kérdezem a fejleszto gyártó team-et èn is ?
10hz ès feiyu robot gps kompatibilis vele, ha átmenetileg cserélni kène, mit hová kell kötni. Az nekem 4 eres kábellel megy. A c4s n 3 eres van.

mmormota
2012-06-13, 17:39
Az ilyen hibásodas ugye garis?

Ha magától bedöglik, persze.

10hz ès feiyu robot gps kompatibilis vele, ha átmenetileg cserélni kène, mit hová kell kötni. Az nekem 4 eres kábellel megy. A c4s n 3 eres van.

Számold meg még egyszer... ;)

Peck
2012-06-13, 17:43
A csatlakozójának nem ismerjük a kiosztását. Egyébként még ha át is lenne cserélgetve hogy összedughatsd, akkor se javasolnám így látatlanban, mert mi minden indulásnál beállítjuk magunknak a modult. Nem kizárt, hogy at ET-set elállítaná a robot és lehet utána a saját OSD-jével nem menne.
Kéne csinálni pár mérést, de nekem nincs ET-s felszerelésem ehhez.

ET, Feiyu, nem kéne variálni vele.

pbr110
2012-06-13, 21:17
Hát már vagy 3 hete deglett meg és utsó hétvégén már remzibit dugtam rá.
A lábcsere egyszerű,
piros-piros helyére
fekete-feketére
kék-fehérre
fehér a barnára
lehet még értelmesebben is
a dugóba sorrend: gnd, tx, rx, 3V
a feliratok meg rajta vannak a GPS-en, a lényeg a test (GND) és 3V legyen jó helyen a többit legfeljebb meg kell cserélni.

distvan52
2012-06-13, 21:52
Kössz az infót, töbször ojansoká fogta be a holdakat hogy majdnem rádugtam a remzibiét,de mostmár nincs gond raktam bele memória elemet.

Ltomi78
2012-06-15, 12:17
Megfogom, biztos elnézem ;)....de lehetséges a kompatibilitás vagy azzá tétele feiyu esetén?

Az ilyen hibásodas ugye garis?

Ha magától bedöglik, persze.

Számold meg még egyszer... ;)

RC Zumuld
2012-06-15, 13:28
Kössz az infót, töbször ojansoká fogta be a holdakat hogy majdnem rádugtam a remzibiét,de mostmár nincs gond raktam bele memória elemet.

Mármint, mie került memória elem? Ez a megoldás c4s- el is működik? Mmormota, mi a véleményed?

distvan52
2012-06-15, 14:02
Mem elemmel 15 másodperc alat startkész.

RC Zumuld
2012-06-15, 14:59
Na jó, értem én, hogy elektromos, de mi hajtja? :)

Hova kell milyen akkut kötni?

csomy
2012-06-15, 15:03
Tegnap én is szívtam, hogy a fő akku lecsatlakoztatása azonnali 5perces élesedéssel jár, de megoldottam.
Az amúgy is kéznél lévő USB kábelt rátoltam, mielőtt a főakkut lecsatlakoztattam, így az USB táppal megtartja a GPSt. Akkucsere, és már mehet is a menet.

Ltomi78
2012-06-17, 12:01
Kedves c4s Team!
Mikor várhatóak az olyan hasznos újítások, mint fekete keretes osd felirat, szabályzó indítási probléma, és failsafe esetén eltűnő, vagy váltó osd felirat javítása.

Elnézést de már lassan 3 hete várunk rá.

Itt a jó idő, a robot kivállóan működik ugyan ;), de a fenti apróságok sok felhasználónak okoznának sok-sok örömöt, még biztonságosabb repülést.

köszi előre is az infót...

mmormota
2012-06-17, 12:27
Mikor várhatóak az olyan hasznos újítások, mint fekete keretes osd felirat, szabályzó indítási probléma, és failsafe esetén eltűnő, vagy váltó osd felirat javítása.

Ha jól működik és kellően sokat repültünk vele, kiadjuk. Hogy ez mikorrra készül el, nem tudom megmondani. Dolgozunk rajta.

Könnyen lehet hogy ennél sokkal tovább tart. A robotot azzal a firmware-rel vetted meg, ahol akkor éppen tartott. Ütemtervet nem tudunk adni a jövőbeni fejlesztésekre. Ha ezt nem tudod elfogadni, visszavesszük, válassz más terméket.

Nem tudjuk vállalni azt sem, hogy minden lehetséges gyártmánnyal kompatibilis lesz - megtesszük amit tudunk, mert nekünk is érdekünk hogy minél kevesebb legyen a probléma.

Ltomi78
2012-06-17, 12:40
Természetesen el tudom fogadni, mivel tényleg kiváló termékről van szó, használom és szeretem is ;). Egyszerűen csak érdeklődtem mivel a május végi firmware frissítés bejelentése ota nem volt információ arról hogy hol tart a frissítés.
Ha egy felhasználó aki egyben vásárló is, kérdezz nem jelenti azt hogy elégedetlen a termékkel, sőt várja az új lehetőségeket. Azért is jelzünk vissza az esetleges javítandó hibákról.
Nem akartam senki sürgetni csak érdeklődtem, kérlek ne vedd ezt mérgelődésnek.
További jó munkát, és sikeres fejlesztést kívánok továbbra is, mint lelkes C4S felhasználó 8)

Ha jól működik és kellően sokat repültünk vele, kiadjuk. Hogy ez mikorrra készül el, nem tudom megmondani. Dolgozunk rajta.

Könnyen lehet hogy ennél sokkal tovább tart. A robotot azzal a firmware-rel vetted meg, ahol akkor éppen tartott. Ütemtervet nem tudunk adni a jövőbeni fejlesztésekre. Ha ezt nem tudod elfogadni, visszavesszük, válassz más terméket.

Nem tudjuk vállalni azt sem, hogy minden lehetséges gyártmánnyal kompatibilis lesz - megtesszük amit tudunk, mert nekünk is érdekünk hogy minél kevesebb legyen a probléma.

Pistu
2012-06-19, 16:58
Sracok kb mikorra varhato a szabiproblema megoldo firmware?

jpeti29
2012-06-20, 09:42
Sracok kb mikorra varhato a szabiproblema megoldo firmware?

Olvass vissza náhány hozzászólást.

Pistu
2012-06-20, 10:07
Engem csak a szabis frissites izgat :P Es tenyleg csak erdeklodok nem siettetek senkit.

csomy
2012-06-20, 10:34
Az a baj, hogy amikor azt mondjuk, hogy firmware frissítés, akkor gyakorlatilag szoftverfejlesztésről beszélünk, sokan nem tudják miről van szó.
Például hiába tűnik úgy, hogy a fekete keretes betű csak néhány sor a kódban, vagy még annyi sem, nem lehet kiadni csak úgy, hogy tessék, most már fekete a keret, mert ha a betű szoftverrészében van valami hiba, akkor a program (firmware) lefagy, és nem az lesz a végeredmény, hogy eltűnik a fekete keret a betűről, hanem a robot hanyatt vágja magát, és a géped lezuhan.
És akkor nem beszéltünk egy olyan beavatkozásról, ami ráadásu még a gép vezérlését is végzi, mint a szabályzók kezelése.

Legyetek türelmesek, és várjátok ki, míg a gyártók tisztességesen elkészülnek a fejlesztéssel, aminek legnagyobb részét bizony a tesztelés teszi ki.
Akkor ők is, és mi felhasználók is nyugodtan reptethetjük a gépünket.

mmormota
2012-06-20, 13:53
Kétféle szabályozót láttam eddig, amely nem működik a C4S-sel. Mindkettő Turnigy. Egyiket sikerült firmware módosítással működőképessé tenni, a másik esetében egy ellenállást is ki kellett cserélni a C4S-ben kisebbre.
Új firmware kiadása elég nagy munka, ezért az egy módosításért nem érdemes, de ha valakinek konkrétan ilyen szabályozója van, egyedileg elküldjük a javított változatot.

A hibát két dolog szerencsétlen találkozása okozza:
- a szabályozó egyedi ötlettel húzza a saját bemenetét felfelé, gondolom ezzel akarja felismerni a programozó kártyáját, ezt más gyártmányok nem így oldják meg
- ha sikerül neki elég magasra húzni elég hosszú ideig bekapcsoláskor a bemenetet, akkor más üzemmódba kerül, nem élesít a szabályozó
- a vevők többsége ezt elviseli, a C4S-t viszont nem készítettük fel erre, mivel ez elég szabálytalan dolog, ilyet az általunk próbált szabályozók nem csináltak
- az egy pech hogy most pont ez a szabályozó vált népszerűvé mert ezt adja legolcsóbban a Hobbyking, de nem baj, meg tudjuk oldani
- az "elég hosszú ideig" részt a firmware-ben is lehetett korrigálni, ez az egyik fajta szabályozó esetében önmagában megoldotta a dolgot
- a másiknál az "elég magasra" részt is korrigálni kellett, ez csak az ellenállás kisebbre cserélésével lehetséges

A C4S kimeneti zavarszűrőjében az ellenállást kell kisebbre cserélni, ha a firmware nem oldja meg a problémát. Ez pár perces munka, és megcsináljuk ha szükséges.

Pistu
2012-06-20, 13:58
Melyik fajta az ami a sima update-el javithato? En jelen esetben tenyleg csak erre a javitasra varnek :D

RC Zumuld
2012-06-20, 16:38
Csak a teljesség igénye kedvéért és, mert az enyém volt az a szabályzó aminél az fw frissítés nem oldotta meg a kérdést, hanem azt a bizonyos ellenállást is cserélni kellett:

Szabályzó: Turnigy DLux 70A/80A SBEC- el. A hibajelenség az volt, hogy kb 60%- os gáz állásig minden rendben volt, azonban 60% körül a motor el kezdett dadogni és megállt. Egészen addig nem indult újra, amíg a gázkart 0- ra nem húztam. Utána 60%- ig megint rendben volt minden!
Ellenállás csere után/ óta minden tökéletes!

Egyébként a szabályzó egy remek darab.

Zs

Pistu
2012-06-20, 16:55
Ezekszerint a TURNIGY TRUST szabinal az FW update elegseges a szindroma kikuszobolesehez.

Daine
2012-06-20, 21:02
Van annyi szabályzó a piacon meg kell találni a megfelelőt és kész! 8)

Nekem jobban hiányzik az a fekete alap meg a RTH magasság tartása,de meg vagyok nélküle még egy darabig!

Mióta van piacon a C4S?
6 hónap és nekem idáig teljesen jól teljesít!

Üdv!

csomy
2012-06-20, 21:08
...meg a RTH magasság tartása...

Miért nem jó, ahogy most működik? Hogy spórol a magassággal, míg haza nem ért? Nekem pont, hogy a mostani megoldás tetszik.

Daine
2012-06-20, 21:26
Mint ahogy korábban leírtam RTH-ban a robot gázadásra nekem emelkedik,de átmenetileg találtam rá megoldást ahogy mormota tanácsolta!

...meg a RTH magasság tartása...

Miért nem jó, ahogy most működik? Hogy spórol a magassággal, míg haza nem ért? Nekem pont, hogy a mostani megoldás tetszik.

csomy
2012-06-20, 21:53
...

Értem. Másra gondoltam. OK.

carex
2012-06-20, 22:22
Daine!

A magassági középállásának "javított" beírásával lehet javítani a robot magasságtartásán (szerintem erre gondoltál), de a repülőt kellene jól beállítani, akkor nem emelne. Nekem is volt ilyen problémám és az alapos beállítás meghozta gyümölcsét. Az RTH módban olyan apró beállítási eltérések is kiütköznek, amelyek egy normál repülés esetén nem feltűnőek, elkerülhetik az ember figyelmét.

Daine
2012-06-20, 22:55
?

Daine!

A magassági középállásának "javított" beírásával lehet javítani a robot magasságtartásán (szerintem erre gondoltál), de a repülőt kellene jól beállítani, akkor nem emelne. Nekem is volt ilyen problémám és az alapos beállítás meghozta gyümölcsét. Az RTH módban olyan apró beállítási eltérések is kiütköznek, amelyek egy normál repülés esetén nem feltűnőek, elkerülhetik az ember figyelmét.

Ltomi78
2012-06-25, 17:25
Teganp 4.2km -t repültem vele...
viszont előtte a tesztelésnél köröket repültem és sajnos egy facsoport kitakart és nem láttam hol a gép már kezdett föld felé menni (amit csak visszanézve láttam a videón) lassan, mert manualba volt. Mivel nem láttam a fáktól..gyorsan RTH-ba kapcsoltam.... szépen felhúzta az orrát és megmentette a becsapódástól! ;). utólag elemezve kb 15-20 méteren lehetett :o mikor mentett a rth -ba rakott c4s 8) és visszahozta a látómezőmbe

videó lesz róla hamar!

Köszönöm ezúton is a fejlesztőknek GRATULA :-*

csomy
2012-06-29, 16:46
Jobb helyre nem tudom írni.
Azt szeretném tudni, mi alapján dönti el a robot, hogy felveszi-e a beállított siklási szöget, vagy vízszintesen próbál meg repülni.
Azt tapasztalom, hogy manual módban sokkal lassabban tudok repülni, mint Stab. módban, mert a robot leengedi a gép orrát, és süllyedni kezd.
A gáz alapján? Vagy a beállított cruise speed alapján? Próbálgatással nem tudtam rájönni.
Kb 40%os gázt kell adnom, hogy a robot vízszintesben tartsa a gépet.
Ha esetleg a User Manualban ez benne van, elnézést kérek, nem találtam, ez esetben aki megteheti, törölje a HSZt.

mmormota
2012-06-29, 18:42
Azt szeretném tudni, mi alapján dönti el a robot, hogy felveszi-e a beállított siklási szöget, vagy vízszintesen próbál meg repülni.

Ez a módtól függ.

Stab módban (ha jár a motor és a botok középállásban vannak) felveszi a 0 szöget. Vagyis úgy áll be, hogy a robot legyen pont vízszintes. Ha ez az állásszög süllyedéshez vezet a választott gázállás mellett, akkor a gép süllyedni fog, nem próbálja tartani a magasságot.

Ha úgy érzed hogy túlságosan süllyed így, akkor a robot beépítési szögén változtass egy keveset, a robot elejét nyomd lefelé a géphez képest. Így a robot vízszintes helyzetében a gép orra feljebb lesz, és a nagyobb állásszög miatt kisebb gázzal is szintben tud maradni.
Természetesen a siklószög beállítást módosítani kell ha a beépítési szög megváltozik.

(a kiadás előtt álló verzióban elektronikusan is lehet majd kissé "forgatni" a robotot)

Waypoint és rth módban a dolog nem feltűnő, mert ezekben a robot tartani akarja a magasságot, így ha süllyedne korrigál a magasságival és beállítja a szinten maradáshoz szükséges állásszöget.

Sikló szöget akkor vesz fel, ha bármilyen okból nem jár a motor.

mcelek
2012-06-29, 21:43
Van még pár lehetőséged ;) elsőnek a súlypont precíz beállításával a megfelelő, gépre jellemző siklószám elérése.
Ha ez meg van, akkor ellenőrizd a robot vízszintes elhelyezését a vízszintes vezérsíkhoz képest, nem pedig a szárny, vagy a törzs lehetőségei szerint.
Ezután a Gliding pich angele értéket kell csökkenteni (-4,-8 géptipusfüggő) ha azt szeretnéd, hogy gáz nélkül is úgy repüljön, mint robot nélkül.
Tesztelni kell, hogy Loitering , Wp, RTH módban hogy viselkedik, lehet túlságosan felkap gázadásra, túlfordul kőrözés közben és korrigál, hogy meglegyen a rádiusz, túlfordul a célon, vagy a Home irányon, tehát kacsázik, ekkor még finomítani kell.
A robot csak az álltalad beállított, helyes értékekkel tudja jól vezetni a gépet 8)

srobi
2012-06-30, 22:43
Ma delutan kivittem a skywalkert robottal reptetni manualban felszaltam Hetenyegyhazan minden rendben ment gondoltam itt az ido az elore beprogramozott pontok megrepulesere rendben el is indult mondom most egy bal fordulo kovetkezik erre a valaki megszolalt Robi ez jobbra volt nem is tulajdonitottam neki nagy jelentoseget erre a gep elkezdett a kozeli tavak fele tavolodni 1000 m 1500 es igy tovabb mondom sebaj erre jo az rth ami hazahozza, de atkapcsolni nem tudtam ezert kikapcsoltam a tavot de a gep nem fordult vissza.. 2000 2500 meter 3000 nel a video megszunt... De biztam benne csak hazatalal... Hat nem igy lett egyszer meg bevillant valami jobb kanyar a videon aztan eltunt... Elindultam bekapcsolt videoval keresni mar sotetedett a nyiri erdoben visszafordultam. Tobbszor hivtam a gps trackert ami nem valaszolt egy smst kuldott a meg a kozeli tanya felett aztan tobbet nem....a feltoltokartya lemerult igy nem kuldott vissza smst, hivtam T mobilos ismerost azt mondta 10 perce zartak....marad hat az utolso esely benzinkut kartyafeltoltes, mar epp indulnak haza nyirierdobol mikor megcsorrent a telefon privat szam volt...jo estet talaltunk egy modelrepulot...szohoz se tudtam jutni kerdem hol valasz Kerekegyhaza temeto mogott....8 km legvonalban azonnal kimentem nagyon rendes gyerek talalta meg azt mondta alacsonyan jott 20 meteren tett egy kort a haza felett majd 100 meterre az erdoben lezuhant... A halam nem maradt el anyagiakban sem a gepnek semmi baja kicsit a szarny meghorzsolodott az eleje kicsit roppant javithato teszek majd fel videot is a 3 km ig

mcelek
2012-06-30, 23:29
Legalább meglett ;)
Most majd csinálsz képernyőmentést a beállításokról és megosztod?
Esetleg átnézed az irányokat hogy is kezeli, talánfordítva szerelted be és szofveresen nem váltottál.
A hibádból biztosan sokan tanulunk 8)

Daine
2012-07-01, 00:09
Ez a felcserélés nekem is ismerős csak nekem indításnál Stab módban csapta oda a gépet még talán ez volt a szerencse! ;D

mmormota
2012-07-01, 00:28
rendben el is indult mondom most egy bal fordulo kovetkezik erre a valaki megszolalt Robi ez jobbra volt nem is tulajdonitottam neki nagy jelentoseget

Pedig nagyon nagy jelentőséget kellett volna tulajdonítani neki. Ha a robot nem azt csinálja amit kellene, az valamilyen hibát jelez. Bármi lehet, de jó semmiképpen. Ilyen esetben azonnal vissza kell venni a gép vezetését és ki kell deríteni mi a hiba.

erre a gep elkezdett a kozeli tavak fele tavolodni 1000 m 1500 es igy tovabb

Semmiképpen sem szabad megengedni, hogy egy kiszámíthatatlanul viselkedő gép eltávolodjon. Valami baj van - vissza kell hozni manual módban amilyen gyorsan csak lehet - amíg még lehet.

mondom sebaj erre jo az rth ami hazahozza

Erre lenne való, ha egyébként minden jól működne, kivéve a megszakadt kapcsolatot. De itt épp ellenkezőleg az volt a helyzet, hogy a gép nem azt csinálta amit kellett volna, hanem valami hiba miatt éppen távolodott. Ha a waypointot nem tudja megrepülni, 99% hogy a hazatérés sem működik, hiszen minden ugyanaz csak a célpont más.

de atkapcsolni nem tudtam

Talán már kiért a hatótávolságból, így már csak a jó szerencsében lehetett reménykedni.

A video tartalmazza az osd jelet? Ha igen, akkor van esély arra hogy kiderüljön, mi történt.

Ez már egy berepült, korábban jól teljesítő gép sokadik robotos repülése volt, vagy ez volt a robot berepülése?