PDA

Teljes verzió megtekintése : LRS rendszerek összehasonlítása

latna
2011-12-14, 20:37
Sziasztok!

LRS rendszer vásárlása előtt állok. Kíváncsi lennék a véleményetekre, mi a jó megoldás.
2.4 alapból kilőve, alacsonyabb freki kell.
Amit eddig nézegettem:

Dragonlink: jónak tűnik, jókat írnak

OpenLRS(flytron): szintén jónak tűnik, bár nem tudom mélyreható programozási ismeretek nélkül is használható e.

Kérlek titeket fejtsétek ki véleményeteket a témával kapcsolatban. Természetesen ha mást javasoltok az is érdekel.

üdv.

stasz
2011-12-14, 20:41
Esetleg segíthet:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AodCPSAvVLOGdGV1djBDUVp0R0hJMWQyWTQwSGtwQ Xc&hl=en#gid=0

latna
2011-12-14, 21:04
Esetleg segíthet:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AodCPSAvVLOGdGV1djBDUVp0R0hJMWQyWTQwSGtwQ Xc&hl=en#gid=0

Már megérte elindítani a topikot. Köszönöm.
Természetesen továbbra is kíváncsi vagyok mindenki véleményére.

Stallmaster
2011-12-14, 21:50
én 72 mhz-et használok. eddig tökéletes.

L1P1
2011-12-14, 21:54
nekem ami volt es amirol van tapasztalatom:

Dragon link: 10km tokeletes vetel jo ar de egyszerre tobbet nem tudsz hasznalni azaz kotelekben repulni masik geppel nem fogsz tudni mert ketto egymas mellett nem tud uzemelni.

rmilec: 2.4-es rendszer ezzel en nem sokat repultem de amikor repultem akkor 1-2 km-ert mentem es nem votl semmi gond.. Daine nevu forumozo sokat repult vele es 5.7km-ig jutott vele. szerinte jo de mivel messzebbre akart menni ezert vett egy DMD-t.

Victory: na ne bohockodjunk mar. ha valaki ilyet akar szoljon nekem es segitek rendelni neki olcsobban jot mashonnan

DMD: szakertoje itthon Daine es street forumozo. nagyon nagyon jo kis rendszer nem volt ra panasz DE nem olcso. Daine kifogott egy jo arat ra mert volt valami akcio es igy nagyon jol jart. ha lenne meg lehetoseg venni eskuszom vennek egyet csak hogy legyen nekem is.

TS: kerdezd Gabeneket ok hasznaljak en csak lattam es a sajat velemenyem az hogy regen ez volt az asz de most mar van mas is ami jo vagy jobb. a DL-el osszehasonlitva en DL hivo vagyok de beszelj olyannal akinek van TS meg nezd meg hogy milyen es ugy formalj majd velemenyt ne ram figyelj ezugyben mert en DL-t szeretem :)

chainlink: DL ellen keszitett kinai cucc. jonak indult es sokan vettek is de a forumon sok a panasz, nem olyan kiforrott meg mint lennie kellene cserebe olcso. van akinek bejott van akinek nem. nincs tapasztalatom vele csak elolvastam az egesz forumot. most amugy ha jol lattam csinaltak valami uj verziot uj nev alatt erdemes beleolvasni...

2.4 frsky vagymi: szerintem nem hatekony es nem is annyira jo abbol kiindulva amit olvastam rola meg amilyen videokat lattam. tud ez jol mukodni de en huzodozok tole es inkabb veszek valamit ami nem olvasztja meg a galambot utkozben :)

kb ennyi jutott eszembe hirtelen

GPeti
2011-12-14, 22:11
Flytron van nem kell mélyreható programozási ismeret.

Daine
2011-12-14, 22:17
nekem ami volt es amirol van tapasztalatom:

Dragon link: 10km tokeletes vetel jo ar de egyszerre tobbet nem tudsz hasznalni azaz kotelekben repulni masik geppel nem fogsz tudni mert ketto egymas mellett nem tud uzemelni.

rmilec: 2.4-es rendszer ezzel en nem sokat repultem de amikor repultem akkor 1-2 km-ert mentem es nem votl semmi gond.. Daine nevu forumozo sokat repult vele es 5.7km-ig jutott vele. szerinte jo de mivel messzebbre akart menni ezert vett egy DMD-t.

Victory: na ne bohockodjunk mar. ha valaki ilyet akar szoljon nekem es segitek rendelni neki olcsobban jot mashonnan

DMD: szakertoje itthon Daine es street forumozo. nagyon nagyon jo kis rendszer nem volt ra panasz DE nem olcso. Daine kifogott egy jo arat ra mert volt valami akcio es igy nagyon jol jart. ha lenne meg lehetoseg venni eskuszom vennek egyet csak hogy legyen nekem is.

TS: kerdezd Gabeneket ok hasznaljak en csak lattam es a sajat velemenyem az hogy regen ez volt az asz de most mar van mas is ami jo vagy jobb. a DL-el osszehasonlitva en DL hivo vagyok de beszelj olyannal akinek van TS meg nezd meg hogy milyen es ugy formalj majd velemenyt ne ram figyelj ezugyben mert en DL-t szeretem :)

chainlink: DL ellen keszitett kinai cucc. jonak indult es sokan vettek is de a forumon sok a panasz, nem olyan kiforrott meg mint lennie kellene cserebe olcso. van akinek bejott van akinek nem. nincs tapasztalatom vele csak elolvastam az egesz forumot. most amugy ha jol lattam csinaltak valami uj verziot uj nev alatt erdemes beleolvasni...

2.4 frsky vagymi: szerintem nem hatekony es nem is annyira jo abbol kiindulva amit olvastam rola meg amilyen videokat lattam. tud ez jol mukodni de en huzodozok tole es inkabb veszek valamit ami nem olvasztja meg a galambot utkozben :)

kb ennyi jutott eszembe hirtelen

Jó beszélsz! ;)
Nekem a DMD V2 széria van.
Ami eddig gondom volt vele a vevőn lévő koax antenna össze forrasztása a panellal!Gyenge volta forrasztás és még szigetelve sem volt!
Meg lett normálisan forrasztva,szigetelve és megszünt a szervó zizegés is!
Amit repültem 11km feletti és tökéletesen teljesített akkor és most is!

kabir bedi
2011-12-14, 22:46
EzUHF?
Erről van valakinek tapasztalata?

ati
2011-12-15, 10:22
Egy kicsit összettebb a kérdéskör. A hatótáv függ a frekvenciától és az alkalmazott teljesítménytől.
Összehasonlítani azonos konfigurációkat érdemes.

Az OpenLRS, TS, Dragonlink,stb. 433MHz-en végfokkal tud 50-60km-t FHSS mind. Sajnos nem zavarmentes a sáv. A vevők szelektivitása sem túl jó.

72MHz jelenleg keskenysávú figyelni kell a frekvenciaütközésre, de tud 200km-t és egymás melletti csatornákat is lehet használni. Zavarmentes a sáv, és terjed rettenetesen. Most munkálkodunk azon, hogy az OpenLRS-hez tudjunk illeszteni egy ilyen rádiót. Jelenleg hagyományos PPM-el lehet használni.

jpeti29
2011-12-15, 14:08
OpenLrs van nekem is.

alapból csak 100mW, egy olcsó RF modult használ. Földön házi dipol-dipol antennapárossal 2km a hatótáv, levegőben még nem mértem, de 3km-nál nem lehet sokkal több levegőben sem. tud telemetriát, de ehhez már kicsit érteni kell a dolgokhoz. (tehát alap esetben nem tud nagyobb hatótávot, mint egy jobb minőségű 2.4es rendszer (Futaba, spektrum, hitec))

egyik nagy előnye a többihez képest, 430-460 Mhz között lehet állítani a frekit, és meg lehet adni a hopping frekiket és azok számát. ha 433-on vagy 446-on zavar van mehet 435-re pl.

lehet hozzá külön 10W-os végfokot kapni aminek a teljesítménye változtatható a betáp fesz nagyságával (1S lipoval pl 2W), de a végfok esetén oda a telemetria. Ekkora teljesítménnyel viszont kimegy a világból, csak éppen kell hozzá egy rádióamatőr licensz, hogy legális legyen. később tervezik az 500mW-os végfokot, ezt sokan várjuk.

ati
2011-12-15, 15:06
Miért jó az 500mW-os végfok? Ha már lúd, legyen kövér, nem? Egyszerűbben is meghekkelhető 1-2W-ra, csak kell egy régi telefon, amiből kiszedjük a power modult. Ilyet még sokat fel lehet lelni. Amúgy óriási előnye, hogy tetszőleges frekit be lehet állítani.

QQC
2011-12-15, 18:38
Vigyázat!
ati mindent átalakít! ;D ;)

Nekem a Dl-nél nem igazán megy a blind. Pláne 12ch ppm módban ???

Esetleg valakinek aki tapasztaltabb egy egyszerű leírás?

Szerintem csak nekem nem sikerül a bolygónkon :-X

saxon
2011-12-15, 21:12
...akinek van TS meg nezd meg hogy milyen es ugy formalj majd velemenyt ne ram figyelj ezugyben mert en DL-t szeretem :)

En meg a TS-t.:) Nekem ez van, en tudom ajanlani. Hacsak nem repulsz vele epitkezesek kozeleben ( vagy ahol walky talky-t hasznalnak ) , mert az betehet neki. Nekem még nem volt ra pelda, de olvastam rola, hogy masnak igen..

FrSky - 2,4ghz: Rovidebb ( 1-1,5 km ) hatotavra, foleg a csupakba ezt hasznalom. Ekkora tavolsagban megbizhato, nekem csak az antennak lettek lecserelve mindket oldalon GP-re. Ez szerintem se igazan alkalmas LRS-nek. ( mire a tuningokkal elered vele a 5-10km hatotavot, arban ott vagy, mintha egy kimondottan ilyen tavolsagra tervezett rendszert vettel volna. )

zafir38
2011-12-15, 22:10
Én a Chain-link első verzióját használom de eddig csak 1km távolságra( nem fért be a Feiyu).
200mW-on 1/2 wave antennával akadtak fail-safek 200 méteren, 1km-en meg soha!
Felkapcsoltam 500mW-ra, azóta egy zizzenés sincs(mondom: 1km-en).
A kivitel a szokott kínai, kicsit minden elcsúszva, félrefúrva de egyenlőre kitartok mellette,
5km-nél majd szólok!:-)

mmormota
2011-12-15, 23:19
Az OpenLRS, TS, Dragonlink,stb. 433MHz-en végfokkal tud 50-60km-t FHSS mind.

Az OpenLRS FH (frequency hopping) de nem SS (spreaded spektrum). Az FHSS-t úgy értik, hogy egy csatornán is spreaded spectrum modulációt alkalmaz, meg még ugrál is.
Idézek az OpenLRS honlapról:

Frequency Hopping or What You Want
Our original code doing 3 channel frequency hopping (not FHSS, FH only) for reducing the risks.

ati
2011-12-16, 07:35
Ez érdekes. Nekem nincsen, igy nem tudom megnézni, viszont az alkalmazott rádióic típusát megnéztem a TS-nél, és az teljesen ugyanazt tudja, mint az OpenLRS-nél, esetleg másként programozzák? Na de hogyan?

jpeti29
2011-12-16, 09:28
Miért? nézte valaki hogy a TS, DL igazi FHSS-t használ-e? lehet hogy azok is csak FH-t.

ati
2011-12-16, 10:03
A TS IC-jét néztem. Szerintem mindegyik csak simán ugrabugrál. Mindegy egyébként, mert ezen a frekin még ez sem legális, tulajdonképpen ez spektrum-szennyezés. Kellő mennyiségben, pl. kötelékben meg is van a hatása, egymást is zavarják. Ezek, az egycsipes rádiók kompromisszumos megoldások, az egyszerű kezelhetőségnek ára van. Direkt konverzióval működnek, azaz nincsen KF. A bemeneti érzékenység a TS esetében -108dBm. -117dBm-et a legegyszerűbb kinai kézirádió is tud,lsd puxing. Valamit-valamiért, végfokkal lehet növelni a hatótávot. Szakmai oldalról nem az igazán profi és korrekt megoldás. Egy közepes hatótávnak némi megszorítással elmegy, a gyakorlati igényeket kielégíti, és kétségkívül nagy előnye, hogy nem kell frekvenciát egyeztetni. A zavarvédettség nyilván nem erősségük.
Érdemes megnézni a bennük lévő chipeket (rádiómodulokat), a tulajdonságaikat alapvetően ez határozza meg. A TS esetében is történt csere, tehát még az azonos gyártótól származó készülékek között is lehet komoly eltérés.
MA már sokan sokféle modult gyártanak, olyan megoldásokhoz, mint az OpenLRS könnyen lehet illeszteni bármelyiket.

latna
2011-12-16, 13:13
Jól kinőtte magát a topik!

Köszönöm mindenkinek az eddigi értékes hozzászólását.
Úgy néz ki az OpenLRS lesz a befutó.
Érdekes lehet ez a 72 MHz megoldás, tetszik hogy nem zavarja a PMR forgalmazás (felénk elég sűrű)
Írhatnátok eről (ati)

Üdv.

mmormota
2011-12-16, 18:42
Miért? nézte valaki hogy a TS, DL igazi FHSS-t használ-e? lehet hogy azok is csak FH-t.

Én erre tippelnék - csak azokról nem olvastam ilyen jellegű leírást.

ati
2011-12-16, 21:19
Ha már így szóba került, szedjük össze, hogy tulajdonképpen mit is kéne teljesítenie egy jó LRS rendszernek?
Mik a követelmények?

GPeti
2011-12-16, 22:31
Long Range
Rádióamatőr műholdat lehetne ilyen célra használni?

latna
2011-12-17, 00:02
Ha már így szóba került, szedjük össze, hogy tulajdonképpen mit is kéne teljesítenie egy jó LRS rendszernek?
Mik a követelmények?

PPM
Diversity
RSSI
50 km ;D
Tereptárgyakra való érzéketlenség (alacsony freki)
Zavarmentes működés (FH)
Állítható freki viszonylag szélesebb tartományban (ha valahol zavarás van)

latna
2011-12-17, 00:03
Long Range
Rádióamatőr műholdat lehetne ilyen célra használni?

Van ilyen? :D
Nagy lenne a késleltetés nem?

ati
2011-12-17, 00:45
Van www.amsat.org. Nem a késleltetés a baj, hanem hogy kering a föld körül, és sokat tartózkodik a föld másik oldalán.
A hopping, és a frekiállitás üti egymást.

latna
2011-12-17, 12:02
Van www.amsat.org. Nem a késleltetés a baj, hanem hogy kering a föld körül, és sokat tartózkodik a föld másik oldalán.
A hopping, és a frekiállitás üti egymást.

Így értettem pl.:
1. eset 433 345 437 ugrál
2. eset 455 457 459 ugrál

ati
2011-12-17, 12:31
Így értettem pl.:

Ezek a frekvenciák nem állnak rendelkezésre. 433,437 amatőr sáv, de ezeket mások is használhatják, használják is, itt a zavarvédettség nem biztosított. A többi frekvenciát meg tilos, azt valakiknek kiosztották. Az 1-2km-en belüli repkedésnél még működhet az az elképzelés, hogy ha nem észlelem a start helyén a zavarást, akkor nincs is, de minél messzebb távolodik a repülő az irányítótól, annál kisebb lesz a saját jel és annál nagyobb lehet a zavarás. Pl. 434-435MHz-en sok átjátszó múködik szerte az országban átlagosan 10W, vagy nagyobb teljesítménnyel. Elég kockázatos szerintem a nagy távolságú reptetés a frekvenciák használatának ismerete és betartása nélkül.

latna
2011-12-17, 20:21
Így értettem pl.:

Ezek a frekvenciák nem állnak rendelkezésre. 433,437 amatőr sáv, de ezeket mások is használhatják, használják is, itt a zavarvédettség nem biztosított. A többi frekvenciát meg tilos, azt valakiknek kiosztották. Az 1-2km-en belüli repkedésnél még működhet az az elképzelés, hogy ha nem észlelem a start helyén a zavarást, akkor nincs is, de minél messzebb távolodik a repülő az irányítótól, annál kisebb lesz a saját jel és annál nagyobb lehet a zavarás. Pl. 434-435MHz-en sok átjátszó múködik szerte az országban átlagosan 10W, vagy nagyobb teljesítménnyel. Elég kockázatos szerintem a nagy távolságú reptetés a frekvenciák használatának ismerete és betartása nélkül.

S máris megvan az új elvárás: CCQ kijelzés az RSSI mellé.
Így monitorozható a zavarás mindíg.

ati
2011-12-18, 21:40
Kérdés, hogy a CCQ-t miből értelmezzük?
Az RSSI adott minden vevőIC tudja.
A PPM ma már nem mondható a legkorszerűbbnek.
Ha tisztességesen ki van osztva a sáv és mindenki betartja, akkor zavarmentes lehet.
Az elmondottaknak szerintem leginkább a 72MHz-es hagyományos táv felel meg. A sáv teljesen zavarmentes, bőven tud 50km-t, PPM, RSSI van. Nem ugrál, ez kétségtelen, tehát ha valaki ugyanazt a frekit használja akkor baj van.

Sys-Ak
2011-12-19, 00:10
Esetleg lehet használni 72MHz-et nagy teljesítménnyel, PCM kódolással (mert digitális és elterjedt) és ha valami zavar lenne, akkor bízni kell a robotpilótában várva a zavar elmúlását.

Pistu
2012-03-29, 08:20
Rmilec UHF LRS-t hasznal itthon valaki? Mennyire hasznalhato?

BCorsa
2012-03-29, 09:31

Szia!

Szerintem vegyél Dragonlinket, azt dícsérik a nagyok :D
Árban se sokkal több...

Pistu
2012-03-29, 09:43
Igen nezegettem azt is, de nem szimpatikus a kulso dobozos megoldasa.....

Daine
2012-03-29, 15:41

Akkor vegyél DMD-t repültem már vele gond nélkül 12800m-t és fél éve megbízhatóan üzemel!

Pistu
2012-03-29, 15:46

Akkor vegyél DMD-t repültem már vele gond nélkül 12800m-t és fél éve megbízhatóan üzemel!

http://tienda.dmd.es/epages/ea0697.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/ea0697/Products/PACKLRSAURTR/SubProducts/PACKLRSAURTR-0001
Ez lenne az?

Pistu
2012-03-29, 16:56

http://tienda.dmd.es/epages/ea0697.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/ea0697/Products/PACKLRSAURTR/SubProducts/PACKLRSAURTR-0001
Ez lenne az?

Kozben megturtam kicsit a topikjat. Ha jol latom neked az egyel nagyobb van.

L1P1
2012-03-29, 17:20

Szia!

Szerintem vegyél Dragonlinket, azt dícsérik a nagyok :D
Árban se sokkal több...

rmilec 2.4-es rendszerem is van a polcon az 7km-ert ment max. ez egy modul szep es egyszeru de nem tud annyit mint a DL. kb 23-24 volt az ara cserebe nem 50

Daine
2012-03-29, 17:27

Ez lenne az?

Ez az:http://tienda.dmd.es/epages/ea0697.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/ea0697/Products/PACKLRSAUVTR/SubProducts/PACKLRSAUVTR-0001

Pistu
2012-03-29, 17:34
Azt hiszem en maradok a "kicsi" packnal egyenlore.

Pistu
2012-03-30, 10:14
Na ha megjon lesz egy tesztelheto kicsi DMD rendszer is kicsi hazankban ;D

BCorsa
2012-03-30, 11:48
Ez JR vagy Futaba modulos?

Pistu
2012-03-30, 12:04
http://tienda.dmd.es/epages/ea0697.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/ea0697/Products/TX11MFLRS-500-0001/SubProducts/TX11MFLRS-500-0001
ez van a packban ugyhogy nagyon remelem hogy futaba :D

derminer
2012-05-04, 17:43
Ez vajon milyen lehet?

http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&products_id=245

FrSky modullal kompatibilis.

45$ ez a ampfiller vagy mi
45$ a FrSky modul => http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&cPath=62&products_id=226
3$ kis mütyűr => http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&cPath=62&products_id=246
15$ patch => http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&cPath=62&products_id=237
29$ egy plussz vevő, hogy tudjak mást is használni => http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&cPath=62&products_id=239

Cakk-pakk 137 dolcsi.
Ha nem föltétlen van szükségem a plussz vevőre, akkor 108 dolcsi.

Olcsóbb, mint egy LSR-el, mármint amiket találtam.
Nem olyan szinvonalú biztos, mint a ti cuccaitok, de nekem árban jó lenne.

De úgyis az lesz a döntő, hogy ti mit mondtok.

úhogy... Mi a véleményetek erről?

Üdv

Ui.:
"2.4 frsky vagymi: szerintem nem hatekony es nem is annyira jo abbol kiindulva amit olvastam rola meg amilyen videokat lattam. tud ez jol mukodni de en huzodozok tole es inkabb veszek valamit ami nem olvasztja meg a galambot utkozben Mosolyog"
Ezt olvastam, de azért reménykedem, hogy ezzel az Ampfiller-er működne a dolog.

Vagy esetleg tudnátok-e ajánlani, árban ugyanilyen cuccot (108$) ?

leskope
2012-06-11, 23:05
Az oroszok is csinálnak 433mhz-es LRS-t, jó messze repülnek vele:

http://www.youtube.com/watch?v=NFGCWdi-ltc
http://www.youtube.com/watch?v=Y2LivRDnUbU
http://www.expertrc.com/?page_id=6&lang=RU

leskope
2012-06-25, 19:55
Közben az Orosz fickó megint nagyot repült az Expert LRS-el: http://www.youtube.com/watch?v=AR4KKTXUk98&feature=g-all-u

Hasi
2012-08-24, 13:19
Ezt látta már valaki?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24965__RMILEC_TS4047_10CH_2_5W_UHF_Module_System _w_Receiver_JR_module_.html

Pistu
2012-08-24, 14:27
Ezt látta már valaki?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24965__RMILEC_TS4047_10CH_2_5W_UHF_Module_System _w_Receiver_JR_module_.html

Van futabas is. Eszre se vettem hogy egyaltalan aruljak ok is. Nem tudom miota lehet. Nagyon jo aron adjak!!

Ltomi78
2012-08-24, 15:08
Ezt látta már valaki?

Van futabas is. Eszre se vettem hogy egyaltalan aruljak ok is. Nem tudom miota lehet. Nagyon jo aron adjak!!

igen jó az ár. jobb mint a korábbi foxteches. Lehet megéri booster helyett meg antennák helyet egy ilyet beszerezni most magam ellen beszélek. :D
Pistu tesztel már a Tied.... :D... menj szabira, és lesz időd! 8)

csillagvzs
2012-08-24, 16:17
ááááááá
mi a f*sznak 2,5w-os?????????????? meg mondaná valaki?
500mw 11km 68%-os jel Dragonlink gyári hosszú antenna a legkedvezőtlenebb helyzetben.
Eltudsz menni addig? Nem. (illetve nagyon kevesen) ;D

Ezen a frekin az 500mw is gázos nem hogy a 5x akkora.

leskope
2012-08-24, 16:29
Power output selection switch :Low=30DB. High=33DB

leskope
2012-08-24, 16:35
Szerintetek egy ilyennel és TS-el lehetne egymás mellett repülni?

leskope
2012-08-24, 16:46
http://www.youtube.com/watch?v=2Cni2p6nc_M

Hasi
2012-08-24, 17:05
Nem tudom miota lehet. Nagyon jo aron adjak!!

Most vettem észre a new products oldalon. :D Egy napja lehet ott!

Pistu
2012-08-24, 17:45
Meg egy hetet varni kell ra :D szept 3tol jon a szabi is ;D

BCorsa
2012-08-24, 20:25
Nekem ebben az rmilec-ben a többet erővel mint ésszel dolog nem tetszik.
Mi oka, hogy kell 2,5w? Ennyire érzéketlen a vevő?
A videóból mi marad? Nekem még a Dragonlink is zavarja ha rossz helyen van...
De a modulos dolog nem rossz ötlet, csak 500mw-al tudjon 15km-t