PDA

Teljes verzió megtekintése : Szélveszély!!!

mmormota
2011-12-15, 19:24
elek mc gépe elveszett.

A következő történt:
Élénk szél volt, de nem tűnt vészesnek. A WP azonban magasra volt állítva, és ott már sokkal erősebb volt a szél. A gép olyan erős ellenszélbe került, hogy nem tudott szél ellen haladni. Manuális módban is, RtH módban is távolodott. Kezdett aggasztóan messze kerülni, ezért a pilóta megpróbálta lekényszeríteni a földre. Ekkor már nagyon messze került, így kis magasságba érve kimaradt a rádiókapcsolat. A vevő fail-safe be, a robot RtH-ba váltott, és kezdte visszaemelni a gépet az előírt magasságba.
Ez azzal a szerencsétlen következménnyel járt, hogy a gép tovább sodródott, egyre távolabb - vagyis a robot annak ellenére hogy csak a dolgát tette, súlyosbította a helyzetet.

Sajnos ez egy olyan helyzet, amire nem tudok tökéletes megoldást, kivéve a nyilvánvalót:
Ne repüljetek olyan erős szélben, ami megközelíti a gép maximális sebességét!!!

Főleg ne hátszéllel eltávolodva.

Robot oldalon túl sokat nem lehet tenni, de valamit segíthet egy következő firmware verzióban a következő módosítás:

- az útvonal tervben meg kellene adni egy "maximális távolság" és egy ennél valamivel nagyobb "azonnali leszállás" távolság értéket
- a maximális távolság elérésekor RtH-ba kapcsol és ha tud jön visszafelé
- ha ez nem sikerül és elsodródik, eléri az "azonnali leszállás" távolságot, akkor a robot leteszi a gépet a lehető legrövidebb úton (meredek süllyedés, csak a legvégén kilebegtetve)

Ennek az lenne az értelme, hogy egyrészt nem sodródhat el akármeddig, másrészt az utolsó még látható koordinátáktól nem lehet nagyon messze a földön (a földön valószínűleg kimarad a video kapcsolat).

Daine
2011-12-15, 19:39
Üdv!

Igen velem is hasonló történt tegnap csak még tetézte a bajt,hogy az akku megadta magát!

http://www.youtube.com/user/Daineization?feature=mhee

GPeti
2011-12-16, 09:30
Mennyire segítene ha lenne rajta valami pitot csöves sebességmérő?
Olyan leírást is láttam ahol egy kis motort forgatott meg egy kis légcsavar és a fordulat által gerjesztett feszültségből lehet sebességet számolni.
Meg a robot is nehezen tud irányt találni ha a gépnek nincs sebessége, a múlt héten megcsináltam a saját osd-men hogy ha a műholdakat nem vesz zavar vagy bármi ok miatt vagy a sebesség <5kmh akkor az iránytű kijelzése átvált a gps által adott irány helyett a mágneses iránytű által adott értékre, így kis ügyességgel "iránytű" alapján is vissza lehet jönni.

qpak
2011-12-16, 11:32
"a robot automatikusan leteszi a gépet..."
ez nagyon tetszik.
Meg lehetne oldani,hogy a gép akár a reptéren is-tehát nem csak vészhelyzetben-magától landoljon?

Peck
2011-12-16, 13:06
Olyan leírást is láttam ahol egy kis motort forgatott meg egy kis légcsavar és a fordulat által gerjesztett feszültségből lehet sebességet számolni.

Hát légsegebességet mérni jó :)
A földhöz képesti sebességből meg gondolom ki lehetne számolni akár a szembeszél sebességét is, de ez nem sokat segít a gépen, ha egyszerűen nem tud haladni szembeszélben.

Meg a robot is nehezen tud irányt találni ha a gépnek nincs sebessége, a múlt héten megcsináltam a saját osd-men hogy ha a műholdakat nem vesz zavar vagy bármi ok miatt vagy a sebesség <5kmh akkor az iránytű kijelzése átvált a gps által adott irány helyett a mágneses iránytű által adott értékre, így kis ügyességgel "iránytű" alapján is vissza lehet jönni.

Iránytű alapján "hazatalálni" macerás, de szerencsére nem is kell, ha áll a gép a levegőben, akkor a gép iránya az ami kérdéses,
ezt meghatározni pont jó az iránytű, csak ahhoz kell 1 magnetometer is a robotba :) Persze itt meg meg kell oldani, hogy a magnetometer ne zavarja semmi, pl motor, esc.

Peck
2011-12-16, 13:11
"a robot automatikusan leteszi a gépet..."
ez nagyon tetszik.
Meg lehetne oldani,hogy a gép akár a reptéren is-tehát nem csak vészhelyzetben-magától landoljon?

Igen, ez is tervbe van véve. Ha megnézed Daine videóját, már most is elég jól leszáll a robot :)
A reptéren leszállás inkább abból a szempontból érdekes, hogy 1részt nem biztos hogy mindegy, milyen irányból közelítjük meg a leszállási pontot, másrészt ha már kiböktünk magunknak 1 leszállási pontot, akkor azt többé-kevésbé el is kéne találni.
Aztán az sem biztos hogy mindegy, hogy milyen szögben közelít a gép, ha már távolabb is alacsonyan jön, akkor lehet hogy elkap 1 fát, vagy más tereptárgyat, ha meredeken, akkor meg túl nagy lesz a sebessége. Erre találták ki mmmormotáék, hogy csúsztathatná a robot a repülőt oldalkormánnyal.

altima
2011-12-16, 14:30
Robot oldalon túl sokat nem lehet tenni, de valamit segíthet egy következő firmware verzióban a következő módosítás:

- az útvonal tervben meg kellene adni egy "maximális távolság" és egy ennél valamivel nagyobb "azonnali leszállás" távolság értéket
- a maximális távolság elérésekor RtH-ba kapcsol és ha tud jön visszafelé
- ha ez nem sikerül és elsodródik, eléri az "azonnali leszállás" távolságot, akkor a robot leteszi a gépet a lehető legrövidebb úton (meredek süllyedés, csak a legvégén kilebegtetve)

Sziasztok!

Meg lehet kövezni, igyekszem majd gyorsan futni.
Tovább bonyolítva a kezelést (bár nekem ez lenne a legszimpatikusabb) egy 5. repülési mód a saveStab. Ezt aktiválva a robot nem engedné magát egyből RTH-ra kapcsolni (csak ha előtte más repülési módot kapcsolok).
Így hasonló esetben ha kimarad is a jel lesiklik oda ahova tud.
persze fogalmam sincs mennyire bonyolult a programozása a peremfeltételek miatt.

mmormota
2011-12-16, 18:28
Tovább bonyolítva a kezelést (bár nekem ez lenne a legszimpatikusabb) egy 5. repülési mód a saveStab. Ezt aktiválva a robot nem engedné magát egyből RTH-ra kapcsolni (csak ha előtte más repülési módot kapcsolok).

Tudnád kicsit pontosítani? Ha jól értem, ez tulajdonképpen egy olyan parancs lenne, amely leállítja a motort és siklásba állítja a gépet, továbbá nem engedik RtH-ba kapcsolni ha kimarad a vezérlés?
A siklás hátránya, hogy komolyabb szélben vagy éppen termikben nagyon messzire elmehetne így.
Esetleg az "azonnali leszállás" parancs lehetne helyette, az elv ugyanaz, motor ki, RtH tiltva, de nem egyszerűen siklana, hanem keményen lenyomott orral lemenne kis magasságba és csak ott venné ki a zuhanásból és állna siklópályára a leszálláshoz.

persze fogalmam sincs mennyire bonyolult a programozása a peremfeltételek miatt

A logikailag pontosan megfogalmazható viselkedés programozása nem bonyolult, ha sikerül valami olyant kitalálni ami tetszik a többségnek, szívesen megcsináljuk.

distvan52
2011-12-16, 19:41
Én is kész vagyok a beépítéssel de a rossz idő miatt nem merem megröptetni.

mcelek
2011-12-16, 23:56
CSak magamat okolhatom :'(
A földön nem ennyire eszelősen fújt a szél :o
Az út így nézett ki:

http://rcpilot.hu/users/1371/9621/s_201112162338221851.jpg (http://rcpilot.hu/users/1371/9621/b_201112162338221851.jpg) A képet az RcPilot.hu tárolja. (http://www.rcpilot.hu)

70km/h-val sodródott, 5 perc alatt érte el azt a pontot, a GPS-be már ezt a pontot ütöttem be, és pakoltam, hogy utólérjem :(
Abban bíztam, hogy 6km-re, a sodródást követve még jelet veszek és újabb koordinátához jutok, de ez nem sikerült. Mivel több mint fél akku maradt, akár 10-15km-t is sodródhatott, mire kimerült és így akár Gödre, vagy akár tovább is sodródhatott.
???

Daine
2011-12-17, 10:07
Üdv!

Ezek szerint mcelek a gép nem lett meg? ???
Miért nem tudtok beszerezni egy megbízható gps trackert!? ???
Nekem már 3X segített a megtalálásban ebből egyszer olyan helyen ahol a mobiltelefonnak térereje sem volt!

Sajnálom!Bár utólag a cigány is hadvezér! ;)

mcelek
2011-12-17, 11:47
Á, nem olyan a gép, hogy a trackert is belegyömöszöltem volna ::)
Amíg sugároz, GPS koordináta is olvasható, ráadásul levegőben 6km-en és 230m magasan is képem volt. Ha gyorsabb vagyok, utólérem, viszont így majd kereshetem a sodródás irányában, mert legalább azt lehet tudni, hogy merre. ;)

kabir bedi
2011-12-17, 16:43
Akkor ezzel a hétvégi programod meg is van sajnos!

RC Zumuld
2011-12-18, 19:17
mcelek: Mi újság? Meg lett a gép?

altima
2011-12-18, 19:56

Tudnád kicsit pontosítani? Ha jól értem, ez tulajdonképpen egy olyan parancs lenne, amely leállítja a motort és siklásba állítja a gépet, továbbá nem engedik RtH-ba kapcsolni ha kimarad a vezérlés?
A siklás hátránya, hogy komolyabb szélben vagy éppen termikben nagyon messzire elmehetne így.
Esetleg az "azonnali leszállás" parancs lehetne helyette, az elv ugyanaz, motor ki, RtH tiltva, de nem egyszerűen siklana, hanem keményen lenyomott orral lemenne kis magasságba és csak ott venné ki a zuhanásból és állna siklópályára a leszálláshoz.

Sziasztok!

Nos arra gondoltam (de tényleg passz menyire kivitelezhető), hogy az 5.repülési módot kiválasztva a robot nem kapcsolható RTH-ba vagy csak manuálba. Azaz ha fail save aktiválódik nem kapcsolja be az RTH-t. Szerintem egy ilyen helyzetben ha látom hogy gát van bekapcsolom az 5. rep módot (vészprogram) ha kimegy a rádió hatótávolságból (ez persze nagy valószínűséggel pont földközelben történik) simán stab módban marad motor nélkül (failsave ezt úgyis lekapcsolja).

Sys-Ak
2011-12-18, 20:41
Kivitelezni nem nehéz, de így is rengeteg gondot jelent a 4 üzemmód kiválasztásának programozása a felhasználóknak, egy ötödik üzemmód nem segítene ezen. Arra is gondoltam már, hogy lehetne több stabilizált és autonóm üzemmód is, de sokan nem értenék köztük a különbségeket és az is csak bonyolítaná az üzemmódválasztást.

Kicsit olyan ez a helyzet, mint amikor felhajtanak autóval fordítva az autópályára...
Mit tegyenek az ilyen esetek ellen az autógyártók?

Peck
2011-12-18, 20:52
mmormotával beszéltünk erről délután, és kitalált 1 szerintem is életképes megoldást, ami nem igényel plusz módot, beállítást:
RtH módban a robot pl. 20 másodpercenként megnézé, hogy csökkent-e a távolság a Home-hoz képest.
Ha nem, akkor nyilván valami gubanc van, és így aktiválhatná a vészleszállást.

n.james
2011-12-18, 21:03
Szerintem az is egy egyszerű megoldás, ha a programban előre beállítható lenne hogy akarom-e manual módban az RTH-t vagy sem. Így egyik esetben a manual mód teljesen lekapcsolja a robotot, nincs RTH, de ha visszakapcsol stabilizált módba akkor már megint van RTH. Ez a "kecske és káposzta" viszonylag egyszerű megoldása lehet. ;)

Peck
2011-12-18, 21:25
Szerintem az is egy egyszerű megoldás, ha a programban előre beállítható lenne hogy akarom-e manual módban az RTH-t vagy sem. Így egyik esetben a manual mód teljesen lekapcsolja a robotot, nincs RTH, de ha visszakapcsol stabilizált módba akkor már megint van RTH. Ez a "kecske és káposzta" viszonylag egyszerű megoldása lehet. ;)

Ez szerintem nagyon rossz ötlet :) Egyszer beállítod hogy ne legyen RTH manual módban, egyszer fogsz manual módban repülni, lesz egy "kis" failsafe-ed, és lezuhan a géped. Pedig ott volt a robot a repülőben ami megmenthette volna. Innentől ki akarna manual módban repülni?

n.james
2011-12-18, 21:29
Innentől ki akarna manual módban repülni?

Hát ez a kérdés! Nekem eszembe sem jut mióta van stabilizált mód. :D Ezért mondtam választható opciónak, mert lehet hogy valakinek ez jön be. Ott a biztonság a stab. módban, de ha nem akarja hogy bárki felülbírálja, akkor kikapcsolja a robotot, TELJESEN.

mcelek
2011-12-18, 21:47
Szerintem ez a szélsőséges eset ne befolyásolja az elvárásaitokat, de amit Peck írt mmormota ötletéről az jólhangzik.
Mivel végignéztem, hogyan sodródik a gép egyre távolabb, miután rájöttem, hogy magától nem képes visszajönni és a távolság már nem engedte földbenyomni, ez tűnik a legjobb lehetőségnek arra, hogy ne menjen mégmesszebb.
Az előre behatárolt távolság is sokat segíthet, bár egy ilyen erős szél ki tudja meddig sodorhat egy irányítatlan gépet.
Mivel a robot dolgozott, elmélet szerint a lehetséges nyomvonal mentén, persze jó széles sávban meglehet a gép. :P
A robot jó a szél gonosz >:(

altima
2011-12-19, 10:20
mmormotával beszéltünk erről délután, és kitalált 1 szerintem is életképes megoldást, ami nem igényel plusz módot, beállítást:
RtH módban a robot pl. 20 másodpercenként megnézé, hogy csökkent-e a távolság a Home-hoz képest.
Ha nem, akkor nyilván valami gubanc van, és így aktiválhatná a vészleszállást.

Ez nagyon jó szerintem!
Ez a tuti megoldás!

mmormota
2011-12-19, 12:43

Úgy érted, manual módból a kapcsolat megszakadása esetén sem válthatna RtH-ba? Ez egy másik problémát vetne fel, egy váratlan megszakadás esetén manual módban és a gép irányítatlanná válna. Ilyenkor már nem tudna átváltani a pilóta módba se mert nincs rádiókapcsolat.

n.james
2011-12-19, 13:37
Úgy értettem, feltételezve hogy a manuál módot csak akkor használnánk ha "probléma" van a robottal.. Ebben az esetben persze fennáll az a rizikó hogy csak a vevő failsafe beállítása működik, mintha nem lenne robot a gépben. Viszont amíg még van kapcsolatod a géppel, Te magad választhatsz ki egy elfogadható helyet a kényszerleszállásra (persze amíg nem ment túl messzire), ahonnan majd összesöpröd a gép darabjait. ;D
A robot nem biztos hogy jobban talál leszállásra alkalmas helyet Nálad. (Pl. erdőben egy magas fa lombjában, egy tó közepén, az autópályán, egy ház csukott ablakán berepülve, stb. ;))
Itt nincs holtbiztos megoldás, a kérdés az, melyik ujjunkba harapjunk. ;)

Peck
2011-12-19, 15:38
A robot nem biztos hogy jobban talál leszállásra alkalmas helyet Nálad. (Pl. erdőben egy magas fa lombjában, egy tó közepén, az autópályán, egy ház csukott ablakán berepülve, stb. ;))
Itt nincs holtbiztos megoldás, a kérdés az, melyik ujjunkba harapjunk. ;)

Ez igaz! Viszont a manual módot akármikor használhatod ha "probléma" van a robottal. A többit meg szintén arra alapozod, hogy van irányításod. Ha nincs irányításod, akkor szintén arra zuhan a géped, amerre akar, hiába "választottad" te ki a leszállóhelyet (ha nincs RtH-ba kapcsolás). De mmormota is, én is írtam, ha manual módban kapsz 1 failsafe-et (pedig lehet szél sincs, semmi sem indokolná hogy ne kapcsoljon RtH-ba a robot), akkor már megint 1 irányítatlan zuhanásnál tartunk.

Stab módban még elég nagy az esély, hogy egyben megússza a gép (még ha fára is akad), ezért hajlok inkább olyan megoldásra, hogy RtH-ban ha nem megy, akkor ne akarjon motorjárattal emelkedni a robot (hogy elkerüljük az elsodródást), amíg van irányításod, addig semmi gond, mert leszállhatsz manual vagy stab módban is vészhelyzetben, mert van irányításod.

A probléma mindenképp akkor jön elő, mikor már nincs irányításod, mert akkor RtH-ba kapcsol a robot, és repülni próbál nagy szélben is.
Mi csak ezt szeretnénk kiküszöbölni.

n.james
2011-12-19, 16:25
amíg van irányításod, addig semmi gond, mert leszállhatsz manual vagy stab módban is vészhelyzetben, mert van irányításod.

Ezért mondtam hogy nincs jó megoldás, mert amint elkezdesz leszállni (elég ha 2 km-re) és alacsonyra kerül a gép, megszakad az irányítás, a robot újra felviszi RTH magasságra (mint az adott esetben is), ahelyett hogy "irányítottan lezuhannál", és ez kezdődik előlről, jöhet az elsodródás. :(

n.james
2011-12-19, 18:53
Mielőtt bárki félreértené, a célom nem mindenáron a robot kikapcsolása.
A gondolatmenetem kiinduló szempontjai a következők voltak:

1. Ha a robot valamiért nem tud visszatérni a Home pozícióba (pl. szél, lemerült aksi) és még nem veszett el az irányítás, akkor úgy letenni a gépet hogy legyen esély megtalálni.
2. A Robot programján lehetőleg ne nagyon kelljen módosítani.
3. Maradjon meg a 4 mód választása, ne kelljen újabbakat bevezetni.

Ha a 2. és 3. ponttól eltekintünk, akkor az alábbiak jutnak eszembe:

- Ha megszakad a kapcsolat (FailSafe) és a robot nem tud valamiért visszatérni Home-ba, akkor a megszakadás előtti irányt és pozíciót tartva a legrövidebb úton szálljon le.
- Ha a pilóta problémát észlel ami miatt meghiúsulhat a visszatérés (szél, aksi, stb.) akkor átvált SL (Safe Landing) üzemmódba és stabilizálva vezeti a gépet egy megfelelő leszállóhely felé, ha megszakad a magasság miatt a rádiókapcsolat, akkor a robot a megszakadás előtti irányt tartva a legrövidebb úton leszáll.

Ez az eddigi kívánalmak összevonása, feltételezi hogy a videónak nagyobb a hatótávolsága (vagy legalább annyi) mint az irányításnak és a megszakadás előtti pozíciót és irányt el tudjuk menteni. (van videó róla)
Ebben az esetben talán könnyebben meg lehetne találni a gépet. (a buktatókkal most direkt nem foglalkoztam)
(Ha a 3. pontot figyelembe veszem, akkor pl. manuál módban az RTH helyett lehetne az SL. Tudom ezért szintén kikapok. ;D)

Ha megnézed Daine videóját, már most is elég jól leszáll a robot :)

Ezt viszont nem igazán értem, ha megszakad a kapcsolat, akkor a robotnak nem leszállni, hanem RTH magasságra emelkedni kellett volna ???, ha meg volt kapcsolat akkor nem a robot szállt le, Hanem a pilóta keresett egy megfelelő helyet és leszállt. ;)

mmormota
2011-12-19, 19:07
Ha megnézed Daine videóját, már most is elég jól leszáll a robot :)

Ezt viszont nem igazán értem, ha megszakad a kapcsolat, akkor a robotnak nem leszállni, hanem RTH magasságra emelkedni kellett volna ???, ha meg volt kapcsolat akkor nem a robot szállt le, Hanem a pilóta keresett egy megfelelő helyet és leszállt. ;)

Lemerült az akku - ezt a hangból lehet tudni, volt két motor indítás amit azonnali leállás követett. A robot az alacsony áramfelvételből tudja hogy a gázadás ellenére sem megy a motor. Ilyenkor nem próbál emelkedni mert abból átesés lenne, hanem siklásba viszi a gépet. Így előbb-utóbb leér.
Simán száll le ha rendesen be van állítva a siklószög, ezt többször próbáltuk RtH-ban addig körözve amíg ki nem fogy az akku.

mmormota
2011-12-19, 19:21
A gondolatmenetem kiinduló szempontjai a következők voltak:

Meggyőzően összefoglaltad, átgondoljuk. Abban teljesen igazad van hogy nincs tökéletes megoldás, hiszen ha a gép nem képes visszajönni akkor a baj már megtörtént, csak mérsékelni lehet a kárt, teljesen megakadályozni már nem. Mivel jól kombinálható az RtH-s elképzeléssel, bővíti a kármentés lehetőségeit.
Eddig nem esett szó erről, de az is szempont, hogy a robot viselkedése könnyen érthető legyen a pilóta számára. Kevesen fognak elmélyedni a működési részletek tanulmányozásában. Vészhelyzetben gyorsan kell dönteni, ha nem értik pontosan hogy egyik vagy másik üzemmód kiválasztásának mi lesz az eredménye, akkor hiába találtuk ki a ravasz trükköket, befuccsolhat mert a pilóta nem az éppen optimális lehetőséget választja.

n.james
2011-12-19, 19:34
akkor hiába találtuk ki a ravasz trükköket, befuccsolhat mert a pilóta nem az éppen optimális lehetőséget választja.

Azért a sok automatizálásban nem árt a pilótát megtartani, mégiscsak Ő "játszik" ;D, övé a felelősség. (Bocs de eszembe jutott az az "elmés" gyerekjáték, ahol egy kacsa felmegy egy mozgólépcsőn azután lecsúszik egy csúszdán és kezdi előlről, a gyerek meg csak nézi ::) )

srobi
2011-12-19, 22:52
lehet hogy nagy baromság, de a google earth műhold képeit elnézegetve nem lehetne valahogy azt offline , esetleg online felvarázsolni a gépre, robotba, majd a koordináták és térkép színei, képei alapján belőhetné hova szálljon le, mondjuk egy mező közepébe.

Lackó
2011-12-21, 20:34
Sziasztok,

Véleményemmel nem leszek valami nagyon népszerü, de azért megkockáztatom összefoglalni. Sajnálom az esetet, és az elvesztett gépet. Ugyanakkor remélem, hogy tanulságos lesz az eset mindannyunknak. A lényeg szerintem nem a robot, hanem az ember, a pilóta tökéletesítése. Idézném mmormotát:

Ne repüljetek olyan erős szélben, ami megközelíti a gép maximális sebességét!!!
Főleg ne hátszéllel eltávolodva.

Túl sok kommentár nem kell ehhez. Talán annyi, hogy nem lehetne esetleg az útvonalat a szél felöli oldalon tervezni...? Máris megoldja a problémát, nem kell agyalni a szoftverrel és megoldhatatlan dolgokat megoldani... Remélem egyetértünk abban, hogy az útvonal megtervezése a pilóta feladata. Nem a roboté ;) Gondolom, hogy repülöklubbokból, esetleg a HungaroControl-tól be lehet szerezni az uralkodó és a várható szélre vonatkozo adatokat. Nem mondok vele ujdonságot, hogy magasban mindíg jobban fúj.... de kalkulálható tervezésnél...

Hát légsegebességet mérni jó
A földhöz képesti sebességből meg gondolom ki lehetne számolni akár a szembeszél sebességét is, de ez nem sokat segít a gépen, ha egyszerűen nem tud haladni szembeszélben.

Ebben szerintem tévedsz. Ha lenne torlónyomáson alapuló sebességmérő, akkor folyamatosan lehetne tudni a szél irányát és sebességét, pontosan ahogyan írod. Már a felszállás utáni pillanatokban. Így eleve elkerülhető, illetve megelőzhető lenne egy ilyen szituáció... Előre tudná a robot, hogy nagy a szél, így nem engedné eltávolodni rossz irányban... Vagy csörögne, kattogna, visítana.... stb. És ha jól emlékszem, akkor olvastam is, hogy már kisérleteztetek ... és statikus nyomásadat már van.... szóval hajrá! Szerintem nagyon kell az.... De amíg nincs, addig is egy javaslat... Mivel a széladatok ismerete szerintem alapvető fontosságú bárminemű repülés során, lehetne egy "szélteszt" üzemmód. Lényege: Ismert bedöntéssel 360 fokos kör repülése adott magasságon. Így kiszámítható az elméleti középpont, és a gyakorlat által mutatott elsodródás, ebből az aktuális szél. Vitorlázó (igazi) pilóták használnak egy LK8000 nevű navigációs szoftvert, az pl. tudja ezt. [ott is gondot jelent ugyanis a valós sebesség bevitele a PDA-ba... Úgy oldja meg a problémát, hogy a pilótára bízza, repülj pontosan 100km/h-al!!]

Eddig nem esett szó erről, de az is szempont, hogy a robot viselkedése könnyen érthető legyen a pilóta számára. Kevesen fognak elmélyedni a működési részletek tanulmányozásában. Vészhelyzetben gyorsan kell dönteni, ha nem értik pontosan hogy egyik vagy másik üzemmód kiválasztásának mi lesz az eredménye, akkor hiába találtuk ki a ravasz trükköket, befuccsolhat mert a pilóta nem az éppen optimális lehetőséget választja.
Ne haragudj mmormota, de ezzel nagyon ellent kell mondjak.. Aki nem merül el a működésben és a különböző üzemmódok hatásaiban az inkább ne repkedjen ilyesmivel. Mindannyiunk közös érdekében, ne tegye! Nem mondom ne repüljön, de ne ilyennel. Körbe körbe a reptér körül. És akkor nem kell megérteni a robotot...
Remélem, hogy nem értitek félre, de egy ilyen technika használata bizony szakértelmet igényel, és igen is elvárható, méghozzá kötelezően, hogy a pilóta megértse hogy mit csinál! Veszélyes dolog ez eleve, remélem ez a gép valami elhagyatott helyen "esett" le, nem okozva kárt. Volt erről már szó, nagy vihar... mármint a jogi vonzatokról. Én ezt nem akarnám korbácsolni, de muszály hozzátennem, ez nem játék... És bizony, iszonyatos pipa lennék, ha egy modell a fejemre esne, több százezer forintos technikával a fedélzeten, csak mert a pilóta "nem értette...."

Hozzáteszem gyorsan, hozzászólásom nem az aktuális eset vagy a pilóta bárminemű megítélése, minősítése!!!!
Sajnálom az esetet valóban, remélem hogy tanulunk belőle mindannyian! Mindössze a továbbgondolás volt a szándékom, és az arra való rámutatás , hogy a repülés tervezése nem a robot feladata hanem az emberé, mint ahogy a felelősséggel is az ember tartozik... Én a megfelelő repüléstervezést erőltetném, nem a robot erőltetését lehetetlen esetek megoldására..

Végül még egy javaslat, ha már a robottal próbálnánk ezt megoldani...

Ha a fenti eset bekövetkezik, és RTH-ba kapcsol, nem lehetne egy MINSAFEALTITUDE beállítás, ahova lemenne, ahelyett hogy fent kínlódna a nagy szélben? Így, a kisebb szél miatt nagyobb lenne az esély, hogy haza vergődik valahogy... Mi legyen ez a magasság....? Ja, a helytől és a repüléstől függ persze, amit megint csak a pilótának kell megterveznie a körülmények figyelembevételével....

Minden esetre "vészleszállni" valami ismeretlen helyen, a lehető legrosszabb és legfelelőtlenebb megoldásnak tartom.

Üdvözlettel:

Lackó

mcelek
2011-12-21, 23:20
Lackó, majdnem igazad is lehetne ;D
Az C4s-em a No:1 gyártási db és az első elveszett is, ami azért lehet, mert nagyon gyakran repülök. A felelőség egyértelműen az enyém,, hangsúlyoztam, hogy a nem a robot hibás.
Aznap a http://www.windguru.cz/hu/ oldalon nem jeleztek erős szelet, pedig ezzel fekszem és kelek, minden reggel ellenőrzöm az előrejelzéseket, ha nem repülök, akkor is.
Az uralkodó széliránynak szoktam repülni, ennek nagyjából megfelelő Waipontokat adtam meg kis távolságra. Notit is vittem, mert szerettem volna állítani a paramétereken, de ehez előbb repülnöm kellett, hogy lássam mit finomítsak.
Az előrejelzés ellnére (D-K) teljesen déli, de nem erős szél fújt és úgygondoltam, hogy ez alkalmas lesz arra a tesztre, hogy a wp repülés sikeres lesz. Előbb kistávolságban repültem északnak, majd keletre kellett volna, hogy vissza, majd a szél is segítsen,, ha már így lehet tervezni, kihasználom.
Az első wp 150m magasan volt, gond nélkül ment, de a második magasabban volt és azt nem tudta elérni, mert elkapta szél. Az ES 60-70-el bírt repülni, nem volt még olyan szél, amiben csődöt mondott volna, vagyis ítéletidőben nem szoktam kimenni, bár van a vimeón szeles felvételem ;)
Javíts ki, ha rosszul látom, hogy ez az eset mindenkit foglalkoztat és a fejlesztés is újabb lehetőségeket sorakoztat fel.
A fejlesztők is felsoroltak már korábban több opciót, kiegészítést, tehát a legjobb kezekben és irányban haladnak a dolgok.
Szerintem.
Azt viszont nem árt szemelőtt tartani, hogy évente kb 1700-an halnak meg közlekedési balesetben kishazánkban, ráadásul repülők és buszok is tömegesen tizedelik a bolygó népességét.
Tettem fel képet a repülés-sodródás irányáról, láthatod, hogy nem épp a legsűrűbben lakott területre járok repkedni, persze ettől még egy autópályán is landolhatott :-\
A szabadszemes repülés esetében nem volt senkinek hasonló gépvesztése?
Deeeehoooogyneeeem 8)
Ráadásul más kapható robotok, ennyit sem tudnak és ez még fejlődik :P
Van RTH Altidude és vészleszállni jobb lesz beláthatótávolságban bárhol, mint 20-30km távol.
Ehez persze már fontosabbnak tartom a nyomkövetőt, na nem a GPS trackert, hanem jeladót.

Lackó
2011-12-22, 09:09
Szia mcelek!

Örülök a korrekt válaszodnak, pozitívan csalódtam, azt hittem kapok majd a fejemre. :)
Látszik válaszodból, hogy komolyan fel szoktál készülni, és tulajdonképpen én csak ezt akartam kicsit kidomborítani.
Jó hogy ezt leírtad, így mindenki láthatja, hogy hogyan is kell(ene) hozzáállni ehhez.. Főleg a kezdők.
Minden esetre, ha már írod, hogy déli szél volt, szóval nem értem mért mentél északnak... :) Mindegy, ez okoskodás nem segít már, és nem is ez volt a célom, ahogy említettem..

Javíts ki, ha rosszul látom, hogy ez az eset mindenkit foglalkoztat és a fejlesztés is újabb lehetőségeket sorakoztat fel.
A fejlesztők is felsoroltak már korábban több opciót, kiegészítést, tehát a legjobb kezekben és irányban haladnak a dolgok.
Szerintem.
Efelől semmi kétségem nincsen! Látszik milyen komolyan veszik a fiuk az ügyet, tehát biztos vagyok, hogy a maximumot hozzák ki a dologból. Mint mondtam, csak azt szeretném hangsúlyozni, hogy a pilóta felkészültségét nem helyettesítheti semilyen fedélzeti eszköz.

Azt viszont nem árt szemelőtt tartani, hogy évente kb 1700-an halnak meg közlekedési balesetben kishazánkban, ráadásul repülők és buszok is tömegesen tizedelik a bolygó népességét.
Ez nyilvánvaló, de nem mentesít... Gondolj csak bele... Egyszer egy gép rossz helyre esik... ne legyen áldozat, csak kár egy drága kocsiban pl... a tulajdonos mondjuk rossz körökben forgolódik... Na, ez nem lenne jó úgy általában a modellezőknek azt hiszem, akár FPV akár sundayflyer... Gondolom én...

Ráadásul más kapható robotok, ennyit sem tudnak és ez még fejlődik
Van RTH Altidude és vészleszállni jobb lesz beláthatótávolságban bárhol, mint 20-30km távol.
Ezt nem vitatom, de mint mondtam nem is igazán ez volt a célom... Kétségtelen, hogy ez egy nagyon jó eszköz, biztosan jobb is mint a többi. De az emberi megfontolást még ez sem pótolhatja. És ha már ilyen profi ez az eszköz, én borzasztóan fontosnak találnám, hogy valamilyen módon tudja a valós szelet.
És ahogy mondtam is a legfontosabbnak azt találom, hogy a pilóta igen is tudja, hogy - és miért úgy ahogy - müködik a robot. Bizonyos dolgokat nem lehet felkészültség nélkül csinálni.

Remélem meglesz a géped! Vagy hamarosan lesz egy másik... És sokat írsz majd a rep. elötti felköszülésről.. :D

Még egy kis adalék a szélhez: Igaz hogy csak gyorsan néztem meg az oldalt amit mutattál,de ha jól láttam, akkor felszíni szelet mutat. Magasban a szél iránya mindig eltér a felszíni szél irányától egy bizonyos fokkal, mennyivel ez most nem jut eszembe, de ahogy emlékszem, elég jelentősen. Érdemesnek találnám rep. klubok oldalán szétnézni(föleg vitorlézó), remélhetőleg található pl. 1000m-es adat. Abból esetleg és a földi adatokból lehet következtetni a tervezett repülési magasságon uralkodó viszonyokról.

Üdv:

Lackó

csillagvzs
2011-12-22, 11:48
Javítsatok ki ha tévedek.
Túlbonyolítjátok a dolgokat! A robot ne építse meg a gépet is??

Semmi nem pótolja a felelősséggel gondolkozó pilótát.

Pedig nagyon egyszerű a történet!

Felszállás előtti ellenőrző lista:
FPV repülésre alkalmas idő, útvonal, hely, gép, fpv felszerelés, vészterv és pilóta!

Ha mind ok akkor nagy baj nem lehet.

Akinek nem sikerül ezt felérni józan ésszel akkor jobb ha inkább fakockát vesz az ember FPV gép helyett és azzal játszik.

csillagvzs
2011-12-22, 11:56
Lemaradt:
Semmilyen robot nem pótolja a pilótát csak segít neki.

És van egy nagy hibája:
Ha használod a robotot már nem akarsz te repülni és egy idő után el is felejtesz rengeteg mindent.
És pont azokat felejted el amiket kellene csinálni hirtelen ha baj van. :'(

Ráadásul ha felelőtlen vagy akkor nagyon könnyen csinálhatsz magadnak nagy bajt és a műanyag lakat is rád rohad....

mcelek
2011-12-22, 22:47
Lemaradt:
Semmilyen robot nem pótolja a pilótát csak segít neki.
És van egy nagy hibája:
Ha használod a robotot már nem akarsz te repülni és egy idő után el is felejtesz rengeteg mindent.
És pont azokat felejted el amiket kellene csinálni hirtelen ha baj van. :'(
Ráadásul ha felelőtlen vagy akkor nagyon könnyen csinálhatsz magadnak nagy bajt és a műanyag lakat is rád rohad....

;D :D ;D
Ez így van, de felelősséggel is hibáznak, maximum a sebészt bepereljük :-*
Csak az nem hibázik, aki nem csinál semmit, viszont elvesztegeti az élet szépségeit.
8)

pbr110
2011-12-23, 22:24
Már nem tudom hol olvastam, hogy 20s-ként megnézné a robot, haladt előre, vagy nem rth-ba.
Elgondolkodtató, 35km/h sodródásnál a 20s ~200m távolodást indukál.

madgeorge
2011-12-26, 06:48
Az elveszett gépre reagálva csak annyit szeretnék hozzáfűzni,hogy nekem eddig hat gép elvesztésem volt,ebből három,amelyiken nem volt telefonszám soha nem lett meg.
A többi amire felhelyeztem,aznap, illetve másnap előkerült és csak egy lett darabos... :D
Kimondottan jó tapasztalatokat szereztem az ilyen helyzetekben az emberek hozzáállásáról,így mindenképp tanácsos elhelyezni telefonszámot,mert megnöveli a modell hazajutásának az esélyét!

latna
2012-01-20, 16:30
Az elveszett gépre reagálva csak annyit szeretnék hozzáfűzni,hogy nekem eddig hat gép elvesztésem volt,ebből három,amelyiken nem volt telefonszám soha nem lett meg.
A többi amire felhelyeztem,aznap, illetve másnap előkerült és csak egy lett darabos... :D
Kimondottan jó tapasztalatokat szereztem az ilyen helyzetekben az emberek hozzáállásáról,így mindenképp tanácsos elhelyezni telefonszámot,mert megnöveli a modell hazajutásának az esélyét!

Valamint a kártérítési igény benyújtásának esélyét is.....
:D ;)

madgeorge
2012-02-05, 06:49
Én speciel felvállalom,ha kárt okozok bárkinek is,szerintem ez így normális....

Daine
2012-02-20, 22:47
Üdv!

Már 3X figyeltem meg ha akkora a szél,hogy a repülő sebessége 10-15 km/h,akkor előfordúl,hogy a hazavezető nyíl csak forog ami elég kellemetlen 5km-rel arréb!
A megoldás,hogy gyors sűlyedésbe viszem a repülőt gázt adok neki/sebességet gyűjtök/ és pár mp alatt már mutatja a helyes irányt,természetesen 10-15 km/h felett!

Vagy nem repülök! ;D

mcelek
2012-02-20, 23:38
Üdv!

Már 3X figyeltem meg ha akkora a szél,hogy a repülő sebessége 10-15 km/h,akkor előfordúl,hogy a hazavezető nyíl csak forog ami elég kellemetlen 5km-rel arréb!
A megoldás,hogy gyors sűlyedésbe viszem a repülőt gázt adok neki/sebességet gyűjtök/ és pár mp alatt már mutatja a helyes irányt,természetesen 10-15 km/h felett!

Vagy nem repülök! ;D

Erre jó megoldás lesz az iránytű, szerintem nagyon fontos, mert a szél másképp fúj fent, mint lent.
Egy nyári thermikes napon felszállsz, jön egy vihar, hipphopp olyan erős szél lesz, amit a szemüben még nem is látsz, lent még semmi, viszi a gépet :o

Daine
2012-02-21, 07:56
Üdv!

Vagy nem repülök! ;D

Erre jó megoldás lesz az iránytű, szerintem nagyon fontos, mert a szél másképp fúj fent, mint lent.
Egy nyári thermikes napon felszállsz, jön egy vihar, hipphopp olyan erős szél lesz, amit a szemüben még nem is látsz, lent még semmi, viszi a gépet :o

Az iránytű szerintem sem elég vész esetén,de én maradok a bevált módszeremnél.
Nem tudom,hogy vagy vele,de szemüvegben,vagy lcd is látni lehet rendesen a gép imbolygását,csúszását fent amiből következtettni lehet az adott légtér légmozgására!Legalábbis én figyelembe szoktam venni,illetve szabad szemmel is messzire lehet láttni,hogy merre tiszta az ég,merre vannak zivatar felhők.Ezeket is figyelembe kell annak venni akinek nincs még kellő tapasztalata.
Addig ameddig valaki nem ismeri fel ezeket a dolgokat az repüljön alacsonyan és közel,mert abból baj nem lessz!

mcelek
2012-02-21, 22:24
OK, akkor ide is írom :-\ nem iránytű, hanem magnetométer :-*
A fejlesztők ezt már korábban is kilátásba helyezték.
Igazad van az időjárással kapcsolatban, bár olykor van olyan hirtelen keletkező, nyári égszakadás-földindulás, jégeső (zöld felhőkről is beszámoltak) amire a meteorológusok sem tudtak magyarázatot adni :o
Tavaly pont volt egy ilyen vihar, bár tőlem távolabb volt, de a szelet azt megkaptam később a földön, pedig rekkenő hőség volt. Amikor elkapott a thermik, először nem tudtam miaz, de aztán rákaptam rendesen ;D Később, amikor leszálltam, láttam a távolban a vihart és figyeltem merre vonul, persze elkerült, de pakaolás közben valahogy mégis esett rám párcsepp és a szeleis elért. Szerencsére már nem voltam fent.
Amikor a gépet elvesztettem, fújt lent is a szél, de nem olyan komolyan, mint később fent és az iránya is más volt, ilyet is láttunk már. Nem az volt az első szeles repülésem, de az brutális volt :( egy forduló alatt 4-500 métert sodródott, nagyon erős szél volt fent.

bivanbi
2014-02-08, 07:19
lehet hogy nagy baromság, de a google earth műhold képeit elnézegetve nem lehetne valahogy azt offline , esetleg online felvarázsolni a gépre, robotba, majd a koordináták és térkép színei, képei alapján belőhetné hova szálljon le, mondjuk egy mező közepébe.

Szerintem ez jó ötlet lehet, példát vehetünk a ,,nagyoktól'', ahol a reptervben általában van kitérő reptér. Ha tudjuk előre, merre reptetünk, akkor az útvonal mentén kijelölhetünk egy vagy néhány ,,kitérő repteret'', amit a robot figyelembe vehet akkor, ha előre láthatóan nem fogja elérni a home pontot. kérdés, hogy ez az intelligencia több problémát okoz-e, mint amit megold. Például ha a szélsodrásból az derül ki, hogy haza már nem jut, de a kitérő repterek közül van egy, ami sodrásirányban van ráadásul csak 300 méterre, akkor inkább odáig vigye el a gépet mint mondjuk belecsapja a folyó közepébe. Ha a robot hajlandó lenne területeket is értelmezni, ennek számítás- és memóriaigényét nem tudom, akkor a fordítottja is működne, meghatározzuk a tiltott területeket, ahová tilos leszállni.

csillagvzs
2014-02-08, 08:25

Szerintem ez jó ötlet lehet, példát vehetünk a ,,nagyoktól'', ahol a reptervben általában van kitérő reptér. Ha tudjuk előre, merre reptetünk, akkor az útvonal mentén kijelölhetünk egy vagy néhány ,,kitérő repteret'', amit a robot figyelembe vehet akkor, ha előre láthatóan nem fogja elérni a home pontot. kérdés, hogy ez az intelligencia több problémát okoz-e, mint amit megold. Például ha a szélsodrásból az derül ki, hogy haza már nem jut, de a kitérő repterek közül van egy, ami sodrásirányban van ráadásul csak 300 méterre, akkor inkább odáig vigye el a gépet mint mondjuk belecsapja a folyó közepébe. Ha a robot hajlandó lenne területeket is értelmezni, ennek számítás- és memóriaigényét nem tudom, akkor a fordítottja is működne, meghatározzuk a tiltott területeket, ahová tilos leszállni.

Simán megvalósítható.
De a végára már nem fog tetszeni. :)

f-romi
2014-04-15, 19:52
el kell kezdeni epiteni a potencialis veszhelyzeti leszallopalyak terkepet. Google terkep, vektoralis tarolas?

stuncii
2014-04-21, 12:54
https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zBodiGds4Ynw.kfCsJMOOV16Y&hl=hu&pli=1itt egy ki indulási pont :)

Bozont
2014-09-28, 07:17
Többször gondoltam rá, kezdő, tapasztalatlan emberként (ez vagyok én. még mosta is. Ebből kifolyólag az alábbiak hülyeségfaktoráról nem lehet fogalmam. Lehet, hogy megvalósíthatatlan. De szerintem nem. És még egyszerűnek is tűnik), hogy a rálátási problémákat könnyedén megoldaná egy poz-hold-ba rakott quadkopter, ami gópró helyett a földi egység rádiójelét reléző adóvevőt vinné 20-50m-re a pilóta feje felé. Vagy csak az antennákat (FPV és vezérlő).

Amikor a szél viszi a robotpilótás cuccot, és reménytelen a meglevő földi egységgel lehozni a robotpilótás gépet, lehet, hogy az a 20 perc, amíg a fantom fent tud maradni, elég egy megjegyezhető, biztonságosnak tűnő lezuhanóhely kiválasztásához.

Szerintem vállalhatatlan, hogy elrepítem 6km-re a gépem, és nem tudom minden levegőben töltött percében irányítani. Egy készenlétben levő, bekapcsolt, GPS-re állt quadkopter a földön jól elvan egy-két órát, nem sokat veszít a repidejélből. Beállított waypoint repülésnél, ha egy waypoointot kell megrepülnie a quadnak, a relézéshez szükséges helyet és magasságot, akkor azzal vészhelyzetben fel lehet szállni, hogy amíg a quad és a robotpilótás gép maradék akkuja bírja (a saját low batt jelzéséig, amikor úgyis leteszi magát jó esetben), fent maradjon és segítheti a pilótát. Akár abban is, hogy kis magasságban, enyhébb szél mellett az eredetileg kiválasztott reptéren letegye a gépét, akár abban is, hogy leszállásra, vagy lezuhanásra alkalmas helyet keressen, ami lehetőleg elkerítetlen, elhagyott, és megközelíthető.

Ebben a szettben az a legjobb, hogy nem kell hozzá semmit tenni a C4S csapatnak, bármelyik pilóta elkészítheti magának, és pár napon belül bevethető. További előny, hogy ha ilyen termékkel áll elő a C4S csapat, akkor is egy új, egyszerű terméket kell létrehozni hozzá, és nem egy meglevő bonyolultat módosítani. Azért a tesztelési és tervezési költségekben több nagyságrend különbség lehet.

Nyilván benne van az is, hogy pár tízezerrel több technika lesz így a levegőben, pont kellemetlen időjárási viszonyok között. De még mindig inkább ez, mint biztosan elveszíteni a gépet, vagy felelőtlennek látszani a többi hobbista előtt.

Off:
Ugyanilyen quaddal lehetne, a quad FPV képességét használva kibővíteni a látáson alapuló repülés hatótávolságát rossz terepviszonyok között.

RC Zumuld
2014-09-28, 13:02
Szerintem sokkal olcsóbb és biztonságosabb a felelősségtudat és a repülésről való lemondási képesség az olyan helyzetben, amikor baj lehet. Szélveszélyben nem kell felszállni!
Amúgy az elveid jók.

mcelek
2014-09-28, 22:41
Olyannyira, hogy van is, aki így repül ;)
Igaz multikopteres őrültről van szó, kitakarásban így biztosítja a folyamatos vételt és fergeteges videói vannak jutubon :P
Merevszárnyú esetében leginkább irányított antennát használunk, ott már a távolság miatt is érdemes, de alacsonyabb frekin, pl. 1,2Ghz-en elég böszme egy ilyen patch antenna, 7-8km után meg egy sima GP, nem biztos, hogy elég. Persze fent a magasban akár jó is lehet.
Vagyunk páran elvetemültek, de nem érdemes kihurcolni egy kis repkedésre a háztartás összes technikáját, bár olykor (többnapos találkozók) előfordul. Saját kárán mindenki megtanulja, mennyit érdemes kockáztatni, ha nem kellően körültekintő. Pont ahogyan magam is jártam, lent kis szél, fent nyíró orkán, pedig megnézhettem volna a windgurun, csak hát az élvezet hajszolása fontosabb volt
8)
Hja, lényeges, hogy ha a gép be van állítva jól a robottal, akkor távoli leszállás a failsafe miatt nehézkes, ki kell várni az akku végét és nem biztos, hogy a videónak marad szufla, ha nem külön akkuról megy. Az a fránya fresnel :o

deltahf
2014-09-29, 21:16
https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zBodiGds4Ynw.kfCsJMOOV16Y&hl=hu&pli=1itt egy ki indulási pont :)

Ezt ki szerkesztette?
Hogyan lehet felvinni még. Mert van.