PDA

Teljes verzió megtekintése : Fejlesztés, módosítás

mmormota
2011-12-19, 00:32
Rövid távra (kb. 1 hét) egy kisebb változtatásokat tartalmazó firmware frissítést tervezünk, ami nem érint kényesebb repülési tulajdonságokat.

- Az áram és feszültség kijelzés bosszantó ugráló kijelzése
A tervezett megoldás: szűrés, kevésbé gyakori kijelzés, csak 1 jegy a tizedespont után.

- Egyes videókon látható, hogy szintbeli repülésnél is sűrűn változtatja a robot a gázt, ugrál a motor fordulatszáma, és kissé fel-le bólogat a gép is.
Ennek közvetlen oka az, hogy a barometrikus magasságmérő átadott értéke bizonyos esetekben néhány métert ugrál. Ezt nagy valószínűséggel a gépen belül turbulensen áramló levegő okozza. Ezen szűrő algoritmus beépítésével javítunk.
A teszt repülések többsége GPS magasságméréssel történt, azzal (annak ellenére hogy a GPS magasság sokkal pontatlanabb) ilyen jellegű probléma nem volt, ami azzal magyarázható, hogy magán a GPS modulon belül eleve erősen szűrik a magasság adatot.

- Egy bug javítása, ami bizonyos esetekben elrontotta a körözést ha nem volt útvonalterv megadva.

Középtávra a következőket tervezzük (kb. 1 hónap):

- A magasság tartás módosítása.
Jelenleg ha előírt magasság alatt van a robot akkor elsődlegesen magassági kormánnyal, ha felette, akkor gáz elvétellel korrigál. Ez olyan gépeknél amelyek gázadásra hajlamosak erősen felfelé húzni, oda vezethet hogy ciklikusan gázt ad, megemelkedik, majd gázelvétellel süllyed és ezt ismételgeti. Ez jelenleg is mérsékelhető a system settings paraméterekkel, de kód módosítással gyökerestől ki lehet küszöbölni.
A tervezett módosítás lényege, hogy pluszos magasság esetén is a magassági kormánnyal korrigál bizonyos határig, és csak nagyobb plusz magasság esetén veszi le a gázt, csak akkor spórol az energiával ha annak már van is értelme.

- Az Failsafe viselkedés módosítása túl erős szél esetén.
Több elképzelést fontolgatunk. Egyik, hogy ha Failsafe-be kapcsol a robot, akkor megjegyzi a távolságot. A Failsafe miatt RtH-ba kapcsolva próbál hazajutni. Közben figyeli a távolságot, és ha bizonyos idő alatt ahelyett hogy csökkenne inkább növekszik az otthontól való távolság, inkább leveszi a gázt és leszáll mint hogy egyre messzebb sodródjon.
Ez lehetőséget ad a pilótának a kézi vezetéssel való mentésre amíg reméli hogy meg tudja oldani a helyzetet, de ha feladja és kikapcsol, a gép nem tud sokkal messzebb sodródni.

- Kisebb beépítési szög eltérések korrigálhatósága a PC programmal. (ha kissé ferde gépnél gondolná a robot hogy vízszintes)

Ahogy az időnk engedi:
- Fekete keretes betűk kirajzolása, hogy világos háttéren is olvasható legyen az OSD.
- telemetria
- a műhorizont pontosságának (és ezzel együtt a fordulók minőségének) javítása nagy szélben

GPeti
2011-12-19, 08:01
Ha a barometrikus szenzorra egy szivacsot kell ragasztani, ez is segíthet.

mcelek
2011-12-21, 23:42
Ha a barometrikus szenzorra egy szivacsot kell ragasztani, ez is segíthet.

A szivacs olyan, mint a sajt, van kis-és nagylyukú, lágy és kemény :-\

A fejlesztések viszont nagyon jónak tűnnek. Talán segíthetünk is pl karekterrajzolás ???

GPeti
2011-12-22, 07:00
A mikrokopteren is szivacsot láttam hogy ne ugráljon a magasságtartás, a szivacs olyan mint egy "ellenállás"; nem szoktam butaságot írni.

mcelek
2011-12-22, 23:00
A mikrokopteren is szivacsot láttam hogy ne ugráljon a magasságtartás, a szivacs olyan mint egy "ellenállás"; nem szoktam butaságot írni.

Nem mondtam, hogy ez a megoldás rossz lenne, csak a "hardwear" sokféleségére próbáltam rávilágítani ;)
A programozással sok érdekesség megoldható, persze ehez semmennyit sem értek, de mmormota és csapatának szakértelme, valamint a rendelkezésre álló memóriállomány-chip, ami biztos elég, hogy még ennél is jobb legyen a C4S .

csillagvzs
2011-12-23, 07:54

De most sikerült. ;) (de azért megnevettettél) ;D
MK-n 2 paramétert kell után állítani és már jó is.

pbr110
2011-12-23, 22:12
Szivacsos trükköt régen mi is használtuk laborban, főleg amikor ilyen 1Pa-on belüli értékek között kellett különbséget tenni.

csillagvzs
2011-12-23, 22:21
MK-ra nem kell semmiféle plusz szivacs és más okosság vagy trükk.
Egyszerűen teszi a dolgát ahogyan kell neki.
Ha nekem megy akkor bárkinek.
Az is igaz hogy nem egy fakocka. ;D

mmormota
2011-12-29, 17:48
A firmware továbbfejlesztése során felvetődött egy kérdés, szívesen vennénk véleményeket...

A magasság tartással többeknek volt gondjuk, azok a gépek amelyek hajlamosak felvágni az orrukat gáz adásra, hajlamosak voltak pumpáló gázzal repülni, szembeszélben pedig a cél magasság fölé emelkedni. Ezt mindenképpen javítani kell.
Erre az az elképzelésünk, hogy kis többlet magasság (kevesebb mint +20m mondjuk) esetén a robot még nem próbál takarékoskodni az energiával, járatja a motort, de nyomja a gép orrát ha emelkedik. Ezzel a pumpálás és a szembe szélben emelkedés probléma megoldódik - a napokban le is teszteljük.

Marad viszont a kérdés, hogy mit tegyen a gép, ha a többlet magasság nagyon nagy. Itt ellentétes szempontok vannak.
Az világos, hogy a motort érdemes lekapcsolni, ne fogyjon az energia. De nyomja-e le a gép orrát, vagy hagyja siklani?

Ha hagyja siklani, akkor takarékos az energiával, sokáig repkedhet. Viszont nem tartja az előírt magasságot ha emelést kap, termikben akármeddig felmehet.

Ha lenyomja az orrát, akkor tartani fogja a magasságot, de nem takarékoskodik. "Ingyen" repülhetne esetleg km-eket, ehelyett lezúg az előírt magasságba és ott nekiáll motorozni.

Szóba jöhet valami kompromisszom, pl.
- az előírt magasság+20m alatt motorozik és a magasságival tartja a szintet, vagyis motorozás közben semmiképp nem emelkedik el az előírt magasságból
- ha sokkal az előírt magasság felett van (pl. manuál módban felvitték, vagy az épp elhagyott WP magasabb volt mint az új) akkor leveszi a gázt és siklik
- mivel ez azzal járhat hogy termik esetén nagyon magasra is felmehet tiszta siklásban, lenne egy megadható plafon magasság, ha ezt eléri, lenyomja az orrát, ennél magasabbra nem engedi a gépet. Ennek az lenne az értelme hogy általában energiatakarékos és siklik, de termikben azért nem engedi teljesen elszállni felfelé.

RC Zumuld
2011-12-29, 18:12
Ha magamból indulok ki, aki főleg WP repülésre fogom használni a robotot, akkor azt kell mondjam, hogy ha már egy WP- t megterveztem adott magasságokkal, akkor a gép repülje is azt be, akár többlet energia felhasználással.
Természetesen valószínűleg én vagyok kevesebben, ezért mi lenne, ha az általad feltett 2 alternatívát egy kapcsoló/ beviteli mező/ miténtudom segítségével választani lehessen?

RC Zumuld
2011-12-29, 18:16
Egy felvetés még. Külön írom, hogy ne keveredjen az előző témával.
Nem tudok leszakadni a korábban már taglalt témáról, miszerint a félig kifogyott akksi esetében bárhol van a gép, induljon el haza...

Szóval, olyat bele lehetne tenni az új FW- be, hogy a user megadhassa pl, hogy 1000mA elfogyása után (amit ugye az OSD- re amúgy is kiír a rendszer) induljon el haza? Tehát, nem a cellánkénti fesz fogyást nézné.

altima
2011-12-29, 23:12
Az én javaslatom (persze ha kivitelezhető illetve értelmesnek találtatik):

WP módban siklik, RTH-ba lenyomja az orrát.

WP ban úgyis ott vagyok ha termikbe kerül, és nem célom az emelkedés beavatkozom, RTH-ban már nem biztos hogy be tudok avatkozni (fail save).

Szoktam használni a WP-t amikor magasra emelkedem, hogy ilyen módban jöjjön le, nem sodródok el, van időm nézelődni, és nem kell a sebességet, távolságot, és az irányt figyelnem.
Szerintem hasznos.
Persze ez is csak egy vélemény.

Daine
2011-12-29, 23:34
Igen,én már megtapasztaltam RTH-ban amikor szembe szélnél 150m -rel magasabban ért mint a beállított RTH érték.
Én személy szerint jobban örültem volna ha csak siklik meg ha kell emel is,mivel vissza felé egy kifogyó akkuval kellett távot nyernem!WP-ben nem volt rá példa még!
Igaz nem vitorlázóval repültem!

mmormota
2011-12-30, 00:01
Egy felvetés még. Külön írom, hogy ne keveredjen az előző témával.
Nem tudok leszakadni a korábban már taglalt témáról, miszerint a félig kifogyott akksi esetében bárhol van a gép, induljon el haza...

Néhány dolog ellene szól:
- sokan nem távolra repülnek, hanem csak a közelben röpködnek. Elég furcsa lenne, ha félidőben a robot nekiállna körözni a starthely felett
- ha távolra repülnek, hamis biztonságérzetet adna, mert pl. hátszéllel ment és szembe szélben akar visszajönni, vagy az akku már nem tudja azt a kapacitást ami rá van írva mert régi, esetleg fel se volt teljesen töltve

Én úgy gondolom, az energiagazdálkodás annyira sok tényezős bonyolult dolog, amit meghagynék az emberi pilóta feladatának és felelősségének.

mmormota
2011-12-30, 00:07
WP módban siklik, RTH-ba lenyomja az orrát.

Ellene szól, hogy esetleg pont akkor veszti el az értékes magasságot (RtH-ban) mikor a legnagyobb szüksége lenne rá. Simán hazaérhetne siklásban, de lenyomja...

Bocsánat ha negatív vagyok az ötletekkel szemben, ezt azért csinálom, hogy a kellemetlen oldalát is megnézve alakuljon ki majd a megvalósított változat. Ha az ötletek ellenében mondok érvet, az nem jelenti azt hogy élből elvetném, sőt.
Mindenképpen kompromisszumos megoldás lehet csak, nyilvánvaló hogy a legjobbnak (ha létezik ilyen) is vannak hátrányai.

mcelek
2011-12-30, 00:20
RTH-ban mindenképp jöjjön a beállított magasságra. Ezt a szintet kell jól eltalálni ;)
Stabilázáláskor pedig az a jó, ha a gépet a pilóta vezeti, de ha nincs kormánymozdulat, akkor egyenletes a repülés, itt szerintem nem fontos a magasságtartás, lehet nagyobb ráhagyás, mint 20m. Ide kell egy max altidude, mert odafent gyönyörködve alig vesszük észre, hogy motorozás nélkül is emelkedtünk 300 métert :P
WP módban pedig mindegy, mert a beállítások szerint hajtja végre.
Elsősorban a gépet kell úgy beállítani, hogy egyenesen repüljön, persze ez nem mindegyiknél kivitelezhető, ekkor a robotnak kell a magasságit lenyomni. Viszont ha az első és utolsó WP között túl kicsi a vizsszintes távolság, de a magasság külömbség nagy, akkor nehogy bedugózzon, amikor újra kezdi a kört :o Ez leginkább a pilóta felelőssége a WP beállításoknál.
A legjobb, ha siklik :D

altima
2011-12-30, 00:23
Ellene szól, hogy esetleg pont akkor veszti el az értékes magasságot (RtH-ban) mikor a legnagyobb szüksége lenne rá. Simán hazaérhetne siklásban, de lenyomja...

ez viszont igaz!

Bonyolítva:

RTH-ban lenyomja az orrát, de csak ha hazaért!
Nehogy már pont a felem fölött tekerjen el ;D
(bár itt már be tudok avatkozni ha minden tuti)

distvan52
2011-12-30, 14:38
Én is azon vagyok hogy, a WP után ne nyomja le az orrát egyből ha nem csak az RTH fölött. Ha termiket kap útközben körözni nem fog ,így sokat nem is emelkedik. Esetleg ék alakban jöjön haza.

pbr110
2012-01-04, 20:04
Engem zavar az y kábel használat. Nem lehetne a csűrő 2 kimenettel, ha PPM jelen keresztül van irányítva a robot?

pbr110
2012-01-04, 20:21
A programozó felületen nem találok olyan funkciót, ami vissza állítana mindent alaphelyzetbe.
A frimware fülön van egy gomb, de az nem rakja alapra a beállításokat, csak frissítéssel együtt.

pbr110
2012-01-04, 21:37
Ha két c4s indítok el egyszerre elszáll.

mcelek
2012-01-04, 22:09

:o A Gép, vagy a program? Esetleg a repcsi?

Peck
2012-01-04, 22:13

Jogos! Bár nem értem miért szeretnél 2 C4S-t :)

pbr110
2012-01-04, 23:10
Át akartam rakni az FPV rendszert egy nagyobb teljesítményű gépbe, de V farok van rajta.
A gondok azzal kezdődtek, hogy rádugva USB-n a gépre a stab módból az istennek nem akart kilépni annak ellenére, hogy a képernyőn néztem hogyan váltogatom a különböző irányítási módokat.
Firmware frissítéssel sikerült csak megoldani a gondot, azaz utána tudtam váltani az repülési módok között, és nem csak virtuálisan.
Aztán eszembe jutott nem akarom újra kalibrálni a feszültség, áram és Rssi mérést vissza töltök egy robotpilóta beállítást.
Vissza is töltöttem az eaglwing beállírásait, de csak az RC settings jött be, sajnos a kalibrálási adatok nem.
Jó lenne, lenne, ha ezeket a beméréseket vissza lehetne tölteni.

Sys-Ak
2012-01-05, 00:04
Engem zavar az y kábel használat. Nem lehetne a csűrő 2 kimenettel, ha PPM jelen keresztül van irányítva a robot?
Nem kell Y kábel, az 5. kimenet is csűrő kimenet függetlenül a bemenettől.

A programozó felületen nem találok olyan funkciót, ami vissza állítana mindent alaphelyzetbe.
A frimware fülön van egy gomb, de az nem rakja alapra a beállításokat, csak frissítéssel együtt.
Nem kell frissíteni, hogy vissza tegyen mindent alapra. Biztosan működik, csak nem túl látványos.

Javítva a következő programban.

A gondok azzal kezdődtek, hogy rádugva USB-n a gépre a stab módból az istennek nem akart kilépni annak ellenére, hogy a képernyőn néztem hogyan váltogatom a különböző irányítási módokat.
A biztonsági feltételrendszer miatt manuál módban tud ragadni a program, stabilizáltban nem. Lehet hogy valamit nagyon elállítottál.

Firmware frissítéssel sikerült csak megoldani a gondot
Milyen firmware-t töltöttél bele? Ami benne volt (0.732) egy kipróbált darab. Mit találtál helyette? A tesztpéldányok programjai sajnos nem kompatibilisek a sorozat gyártott elektronikával, de visszafele tartjuk a kompatibilitást.

Aztán eszembe jutott nem akarom újra kalibrálni a feszültség, áram és Rssi mérést vissza töltök egy robotpilóta beállítást.
Vissza is töltöttem az eaglwing beállírásait, de csak az RC settings jött be, sajnos a kalibrálási adatok nem.
Jó lenne, lenne, ha ezeket a beméréseket vissza lehetne tölteni.
Ez így van ahogy írod, a következő komolyabb firmware kiadásban már el lesz különítve az összes kalibrációs adat amit nem lehet kitörölni vagy megváltoztatni.

pbr110
2012-01-05, 00:40
PÜ-be ment válasz.
Remélem segít!

Ltomi78
2012-01-10, 10:48
Sziasztok!

Felmerült már az az ötlet hogy a robot osd-je képes legyen esetleg rögzíteni is a keresztül haladó videó jelet, mondjuk egy SD kártyára, on-board módon vagyis a fedélzeten?
Igazából egy másik közismert robot friss OSD kiadásánál láttam ezt a megoldást, legalábbis a leírások szerint valami ilyesmit tud. Szóval a lényeg, hogy szerintetek ez megoldható-e valahogy hogy az analóg videójelet és így akár az OSD feliratokat is rámentsük egy memóriakártyára amit a robot-on egy SD slot-ba tehetünk, majd be? ::)

Peck
2012-01-10, 11:51
Nem igazán merült fel az ötlet. Az adatok lementésére vagy leküldésére (telemetria, loggolás) már igen,
de videojelet lementeni... analóg videojelet kéne digitalizálni, ahhoz nem árt némi processzor is, ami valamit tömörít is rajta.
Én erről az egyről tudok, ami van annyira kicsi és könnyű, hogy akár a gépre is szerelheted:
http://www.altituderc.com/node/5
És ez már nagyobb mint a robot :) Persze ettől még bármikor beszerezhetsz egyet, és rárakhatod a gépre, de a foxtechfpv-nél már nem találtam meg.

jpeti29
2012-01-10, 13:34
ráadásul ez elég jelentős RF zajt is termel. Nemek van, a végén a fölsi állomásomon használom, mert gépre tenni nem mertem :(

Ltomi78
2012-01-10, 17:22
Nem igazán merült fel az ötlet. Az adatok lementésére vagy leküldésére (telemetria, loggolás) már igen,
de videojelet lementeni... analóg videojelet kéne digitalizálni, ahhoz nem árt némi processzor is, ami valamit tömörít is rajta.
Én erről az egyről tudok, ami van annyira kicsi és könnyű, hogy akár a gépre is szerelheted:
http://www.altituderc.com/node/5
És ez már nagyobb mint a robot :) Persze ettől még bármikor beszerezhetsz egyet, és rárakhatod a gépre, de a foxtechfpv-nél már nem találtam meg.

Ok világos. Csupán egy kiegészítő funkcióként jutott eszembe. Például a HK wing kamerája is elég kicsi és digitalizálja a jelet, és micro SD-re rögzít. Na nem akarom OFF-olni a topicot ;)

GPeti
2012-01-10, 18:10
Nézegetem a robotpilótát (sajnos csak fényképen) és nem találok rajta egy bővítőcsatlakozót sem, pl egy i2c buszra gondoltam amire lehet tenni még érzékelőket: magnetométer, légsebességmérő...

mmormota
2012-01-10, 18:41
Pedig van rajta, csak nem feltűnő... ;)

A két panelt összekötő hüvelysoron szabadon maradt néhány érintkező, alulnézetben látszik hogy üres furatok vannak a forrasztások között. A bővítő panel pont akkora lehet mint a jelenleg panelek, a tüskéi ezekbe a hüvelyekbe csatlakoznak, így egy egységet alkotva a robottal. Csak a robot magassága lesz kb. 5mm-rel nagyobb.
Átmegy az 5V és 3.3V valamint egy spi port.

Ezt eddig loggolásra használtuk, az spi közvetlenül meg tud hajtani egy microSD kártyát. Ha igény van rá, tudunk készíteni egy nagyon egyszerű bővítőpanelt, amin jóformán csak a microSD foglalat van.

Tervezünk viszont egy sok funkciós bővítő panelt. Az az elképzelésünk, hogy egy kisebb arm processzor kerül rá, ami elvégzi a többlet feladatokat és csak minimálisan terheli a fő processzort.

A bővítő panelre a következőket tervezzük (még nem fix):
- SD kártya loggoláshoz
- mágneses szenzor
- hang modem telemetriához
- bluetooth modul vezeték nélküli programozáshoz, pl. Android mobillal
- további RC portok
- soros port
- i2c port

Vannak egyéb lehetőségek is a bővítésre:
- a külső soros port felszabadítható a GPS-t átkötve a panel tetején levő tappancsokra
- ppm bemenet esetén felszabadul 4 db RC csatlakozó, a legkézenfekvőbb ha marad rc és mondjuk kamera stabilizálást vagy célra tartást vezérel, de mint 8 db általános célú port pint mindenfélére fel lehet használni

GPeti
2012-01-10, 19:03
Ha van rajta sd kártya az nem csak logolásra lenne jó hanem egy file-ban lehetne beírni pl a waypoint-ok kordinátáit, esetleg egyéb beállításokat is lehetne rajta tárolni.

birbi77
2012-01-10, 22:06
Az lenne a kérdésem ha frissitem a firmwaret, akkor utána vissza rakható a mostani is, vagy mindig csak az ujabb? Amúgy az androidos programozás nagyon jó ötlet nagyon tetszik, meg a kiegészitő panel tervezett funkcióis is.

carex
2012-01-11, 07:55
Sziasztok!

Az új PC program és firmware leöltése nekem nem sikerült. Javítás alatt van az oldal vagy más oka lehet?

Akkor a csűrő differenciál azt jelenti, hogy a robotból kimenő 1-5-ős csatorna külön-külön állítható?

Üdv: carex

Peck
2012-01-11, 10:05
Szia!
ATW: Sajnos hardverhiba kovetkezteben nehany felhasznalonk filejai nem elerhetok jelenleg, a probleman dolgozunk.
Remélhetőleg hamarosan újra elérhető lesz.

Csűrő differenciál: nem tudom mire gondolsz pontosan, hogy külön-külön állítható.
Százalékosan állítható a csűrő differenciál, mint a legtöbb rádiónál:

A 100% azt jelenti, hogy az egyik irányba egyáltalán nem engedi kitérni a szervót. Ez a beállítás főleg nagyobb vitorlázókhoz kell.

Sys-Ak
2012-01-11, 13:02
Akkor a csűrő differenciál azt jelenti, hogy a robotból kimenő 1-5-ős csatorna külön-külön állítható?

Nem állíthatóak külön, maradt az egy csűrő kalibráció így például a szervó középállásoknak meg kell egyezniük, viszont a lefele kitérést lehet csökkenteni ízlésnek megfelelően.

carex
2012-01-11, 16:59
A csűrő differenciál állítás az RC settings-ben történik?

Még nem próbáltam ki, lehet azért nem értem, de amikor az egyik csűrő lefelé tér ki akkor a másik felfelé, tehát ha lecsökkentem a lefelé kitérést, a másik irányban a felfelé mozgást is lekorlátozom.

Üdv: carex

mmormota
2012-01-11, 17:22
A csűrő differenciál állítás az RC settings-ben történik?

Nem, a system settings-ben van.

Még nem próbáltam ki, lehet azért nem értem, de amikor az egyik csűrő lefelé tér ki akkor a másik felfelé, tehát ha lecsökkentem a lefelé kitérést, a másik irányban a felfelé mozgást is lekorlátozom.

Két csűrő kimenet van a roboton, külön a bal és jobb csűrő szervó számára: Az 1-es és az 5-ös. A differenciál az egyiken az egyik, másikon a másik kitérést csökkenti le.

altima
2012-01-11, 18:57
Sziasztok!

Tuti lett a frissítés a még nem is túl öreg robotnak:)
Grat!

Nem elégedetlenség, csak a kíváncsiság miatt kérdezem hogy a:
" - Kisebb beépítési szög eltérések korrigálhatósága a PC programmal. (ha kissé ferde gépnél gondolná a robot hogy vízszintes)"
tervben van még?

Sys-Ak
2012-01-11, 19:02
Nem elégedetlenség, csak a kíváncsiság miatt kérdezem hogy a:
" - Kisebb beépítési szög eltérések korrigálhatósága a PC programmal. (ha kissé ferde gépnél gondolná a robot hogy vízszintes)"
tervben van még?
Igen, természetesen.

birbi77
2012-01-13, 11:11
Nem tudom mennyire van igény rá de jó lenne ha a robottal az is megvalósitható lenne hogy a két csürőt fékszárnyként is kezelje. Vagy ezzel a differenciál beállitással ezt is meg lehet csinálni?

RC Zumuld
2012-01-14, 10:36
Sziasztok,

Az új fw- val kapcsolatban lenne kérdésem. A 3. repülési mód kiválasztásánál mi az a "loiter" mód? Illetve, a trainer módot csak a WP helyett lehet beállítani? Stabilizált helyett nem? Szerintem az volna az igazán hasznos, hiszen minek egyszerre a stabilizált és a trainer, hiszen majdnem ugyanaz?!

Ja. Még valami. A robot kezelési útmutatójában az áll pl, hogy "Maximum pitch angle: ez a legnagyobb szög amelyet a repülőgép emelkedéshez felvehet. Úgy kell megadni, hogy a motor ereje biztonságosan elég legyen ehhez az emelkedéshez."
Ezt úgy kell értelmezni, hogy ha emelkednie kell, akkor erre az értékre fog beállni a robot fixen, vagy azt jelenti, hogy ha emeli a gépet a robot, akkor max ekkora szögben fogja, de adott esetben kevesebb is lehet? Ugyanez vonatkozik a bedöntésre/ fordulókra is?

Zs

mmormota
2012-01-14, 13:10
Nem tudom mennyire van igény rá de jó lenne ha a robottal az is megvalósitható lenne hogy a két csürőt fékszárnyként is kezelje. Vagy ezzel a differenciál beállitással ezt is meg lehet csinálni?

A csűrő differenciál egy fix érték, így nem alkalmas fékszárny funkcióra.

mmormota
2012-01-14, 13:17
A 3. repülési mód kiválasztásánál mi az a "loiter" mód?

Körözés ott ahol a gép a mód aktiválásakor van.

Illetve, a trainer módot csak a WP helyett lehet beállítani? Stabilizált helyett nem? Szerintem az volna az igazán hasznos, hiszen minek egyszerre a stabilizált és a trainer, hiszen majdnem ugyanaz?!

Elég nagy a különbség, pl. trainer módban nem lehet 300m-nél messzebb repülni vagy leszállni.

Ja. Még valami. A robot kezelési útmutatójában az áll pl, hogy "Maximum pitch angle: ez a legnagyobb szög amelyet a repülőgép emelkedéshez felvehet. Úgy kell megadni, hogy a motor ereje biztonságosan elég legyen ehhez az emelkedéshez."
Ezt úgy kell értelmezni, hogy ha emelkednie kell, akkor erre az értékre fog beállni a robot fixen, vagy azt jelenti, hogy ha emeli a gépet a robot, akkor max ekkora szögben fogja, de adott esetben kevesebb is lehet? Ugyanez vonatkozik a bedöntésre/ fordulókra is?

Ha sokat kell emelkednie akkor ezt az értéket állítja be. Ahogy közelíti az előírt magasságot, csökkenti az emelkedés szögét. A magasság megtartásához a hibával arányos szöget állít be.

RC Zumuld
2012-01-14, 14:28
Köszönöm a válaszokat.

birbi77
2012-01-15, 11:27

A csűrő differenciál egy fix érték, így nem alkalmas fékszárny funkcióra.

Köszönöm, akkor jól sejtettem. Gondolom esetleg késöbbi fejlesztés során megoldható ez is?

Sys-Ak
2012-01-17, 22:26
Köszönöm, akkor jól sejtettem. Gondolom esetleg késöbbi fejlesztés során megoldható ez is?
Minden megoldható, de ehhez plusz bemenetre és kimenetre lesz szükség, amit úgy tudunk megoldani, hogy PPM jelet kell adni a robotnak. Ilyenkor a felszabaduló bemeneteket kimenetekké tudjuk állítani.

Sys-Ak
2012-01-17, 22:28
Megy tovább a fejlesztés, próbálgatjuk a fekete pixelek hozzáadását is, hogy világos alapon olvashatóak legyenek a feliratok.
Az alábbi csak egy teszt kép és vannak hibái, de nagyságrendileg így fognak kinézni a betűk fekete háttérrel. Egyelőre az OSD továbbfejlesztése viszonylag alacsony prioritású, hiszen úgy is használható ahogy van, inkább a robotpilóta részt csiszoljuk tovább, de gondoltam megosztom veletek ezt a részeredményt.

http://img825.imageshack.us/img825/8676/greybackground3.png

H.krisztián
2012-01-21, 08:44
Hello.
Talán hülyeség a kérdés de felteszem.
Magyar nyelvű menü nem lesz elérhető a robot beállítási menüben?
Ha már egyszer magyar földre születtünk?

Köszi.

RC Zumuld
2012-02-01, 19:38
Korábban volt már egy olyan felvetésem, hogy megoldható- e, hogy a fele akku kapacitás elhasználása után kapcsoljon a robot RTH módba. Ezt a kérdést újra feszegetném. Megoldható, hogy ha már van 3. módnak beállítható Trainer mód, akkor legyen egy, mondjuk 'Battery saver' 3. mód, aminél be lehetne állítani az akku kapacitását és a riasztási szintet?
Bár, ha bele gondolok, ez pont WP repülésnél lenne jó, ami szintén 3. mód. Ilyen formában akkor inkább úgy kérdezném, hogy megoldható- e, hogy egy adott listából össze lehessen állítani, hogy melyik 3 repülési módot akarom, amiből az egyik lehetne ez a 'Battery Saver'?

Zs

mcelek
2012-02-01, 23:43
Nem vagyok valami mágus az elktronika világában, de azt tapasztalatból tudom, hogy az akkuk külömböző feszültségszintre tudnak beesni terheléskor. Ez szerintem hanyagolható.
Te arra gondolsz, hogy x Amper elfogyasztásánál induljon haza, csakhogy az akkuk öregedéséből fakadóan csökken a kapacitásuk is, persze így az érték szabadon állítható, de minek?
Azért van, ezért javasolja mindenki, hogy legyen OSD, ami tájékoztat téged az adatokról.
Ha erre képtelen vagy figyelni, autót se vegyél, mert abba is tankolni kell :-\
:-*

Peck
2012-02-02, 15:24
Korábban volt már egy olyan felvetésem, hogy megoldható- e, hogy a fele akku kapacitás elhasználása után kapcsoljon a robot RTH módba. Ezt a kérdést újra feszegetném. Megoldható, hogy ha már van 3. módnak beállítható Trainer mód, akkor legyen egy, mondjuk 'Battery saver' 3. mód, aminél be lehetne állítani az akku kapacitását és a riasztási szintet?
Bár, ha bele gondolok, ez pont WP repülésnél lenne jó, ami szintén 3. mód. Ilyen formában akkor inkább úgy kérdezném, hogy megoldható- e, hogy egy adott listából össze lehessen állítani, hogy melyik 3 repülési módot akarom, amiből az egyik lehetne ez a 'Battery Saver'?

Zs

Néhány dolog ellene szól:
- sokan nem távolra repülnek, hanem csak a közelben röpködnek. Elég furcsa lenne, ha félidőben a robot nekiállna körözni a starthely felett
- ha távolra repülnek, hamis biztonságérzetet adna, mert pl. hátszéllel ment és szembe szélben akar visszajönni, vagy az akku már nem tudja azt a kapacitást ami rá van írva mert régi, esetleg fel se volt teljesen töltve

Én úgy gondolom, az energiagazdálkodás annyira sok tényezős bonyolult dolog, amit meghagynék az emberi pilóta feladatának és felelősségének.

Szerintem ez mindent elmond, és én egyet is értek vele.
Mindegy, hogy WP-t repülsz, vagy milyen módban vagy, ha 200 méterre vagy, látótávolságon belül, akkor minek fordulna vissza a gép, ha elfogyasztott X mAh-t? De fordítva is igaz: ha épp WP-t repülsz, és elküldted 7000 méterre, visszafordul a beállított riasztási értéknél, de lehet hogy már nem ér haza, a fentebb említett okok egyike miatt, pl. szembeszél, gyengült akku
Ha ezeket figyelembe vesszük, akkor ha megcsinálnánk a riasztást, és az gépvisszafordítást, kapnánk 1 eléggé hasztalan funkciót,
cserébe még jobban elbonyolítanánk a konfigurációt, beleértem itt a szabadon állítható módokat is.

RC Zumuld
2012-02-02, 16:01
Rendben! Elfogadom a véleményeteket, jobban értetek hozzá!!

Zs

Peck
2012-02-02, 18:21
Hello.
Talán hülyeség a kérdés de felteszem.
Magyar nyelvű menü nem lesz elérhető a robot beállítási menüben?
Ha már egyszer magyar földre születtünk?
Köszi.

Bocsi, ezen átsiklottam.
Ha a "robot beállítási menü" alatt a PC programot érted, akkor most is van 1 magyar nyelv hozzá (Options menü options), de ahogy n.james is mondta, a google fordító nem az igazi erre a célra :) Kézzel viszont iszonyat munka megcsinálni, és ha átírok pár dolgot, akkor a magyar nyelvet is igazíthatom utána.
Arról nem beszélve, hogy van 1-2 angol szöveg a programban, amit inkább nem próbálnék meg magyarítani :)

RC Zumuld
2012-02-20, 10:56
Sziasztok,

Meg lehetne oldani esetleg azt, hogy legyen egy max 12 karakteres, szabadon kitölthető mező az OSD- n olyan esetre, ha pl a pilóta szeretné megjeleníttetni a nevét?

Zs

deltahf
2012-02-21, 07:17
Iránytű.
Ha olyan helyen tartózkodik a gép amit nem ismerünk és a szemüvegből nem is tudjuk megállapítani a gép jelenlegi helyszínét, és a kritikus 10km/h val haladva forog a nyil. Tehát nem tudni a pontos haza irányt.
Az iránytű mutatja merre van észak, stb.
Abból honnan fogjuk tudni hogy mi a géphez képest merre vagyunk.? Merre induljunk el.?!
Csak azt fogjuk tudni merre van észak-dél, kelet-nyugat. De a navi. ugyan úgy nem tudja merre induljak haza.
Az íránytű meg büszkén mutatja az irányokat.
Vagy nem jól gondolom?

Daine
2012-02-21, 07:46
Ha sebességet gyűjtesz gázzal lefelé kb. 50m szintkülönbségnél már újra kivehető a helyes irány csak lenni kell sebességnek!

Íránytűhöz hírtelen nem tudsz igazodni attól jobb a nap helyzetét figyelembe venni,nekem mindig bejött idáig.

Különben meg pánik kezelés,gyakorlás meg egy jó gps tracker! ;D

deltahf
2012-02-21, 08:01
Én nem aggódom kicsit sem. ;) de azért kössz a jótanácsokat.
Az iránytűre való fejlesztést szeretném megérteni mire lesz használható.

Peck
2012-02-21, 09:32
Én nem aggódom kicsit sem. ;) de azért kössz a jótanácsokat.
Az iránytűre való fejlesztést szeretném megérteni mire lesz használható.

Igen, a klasszikus iránytű beáll Észak-Dél irányba, de azt is tudni fogod merre nézel, az Észak-Dél irány csak referencia.
Ugyanígy van ez a repülőnél is, a magnetométerrel kitalálja a robot merre áll a gép orra, innentől kezdve "álló" gépnél sem fog forogni az iránytű. Ha tudja merre áll, akkor a hazavezető irányt is tudni fogja.
Eddig nem az iránytű adta meg hogy merre áll a gép orra, hanem a GPS, ami álló helyzetben téved, illetve extrém szembeszél esetén tolató gépnél egyenesen rossz irányt mondana. Persze ettől elkezdene fordulni a robot, hátszélbe kerülne, és kijavulna az "irányérzékelése", csak aztán megint szembeszélbe fordulna, és kezdődne minden elölről. Na de ugye ilyen helyzetbe nem szabad kerülni :)

Kicsit más téma, de ha belegondoltok, csak a robotnak okoz gondot ez az irányforgás, mert nem tudja egy adott irányban tartani a gépet, mivel a nyíl forog, a robot is azt hiszi, hogy forog a gép a tengelye körül, és ehhez próbál igazodni, visszakanyarodni a helyes irányba, pl waypoint felé, vagy RTH-ban a Home pozíció felé.
Kézi vezetésnél azért (majdnem) teljesen mindegy egyhelyben álló gépnél, hogy nem tudod a hazavezető irányt, mert úgysem halad a gép :)
De ahogy Daine már leírta, azért lehet 1 kis sebességet gyűjteni, és akkor megjavul az irány is.

deltahf
2012-02-21, 12:07
Nekem nem is volt gondom vele... :D de a sima iránytű nem segítene valóban.
Ha összedolgozik a robottal az már kircsi lesz! ;)
Összeségében így is tökéletes kis szerkezet ha megtanulja az ember.
Jó munkát hozzá és köszönöm.

Sys-Ak
2012-02-21, 21:42
Meg lehetne oldani esetleg azt, hogy legyen egy max 12 karakteres, szabadon kitölthető mező az OSD- n olyan esetre, ha pl a pilóta szeretné megjeleníttetni a nevét?

Tervben van ez is, a szabadon konfigurálható OSD fejlesztésének részét képezi. Hogy mikor lesz kész, azt egyelőre nem tudjuk.

mcelek
2012-02-21, 21:56
Elnézést az "iránytű" kifelyezésért, de mivel én folyamatosan figyelemmel kísértem a rendszer fejlesztését az alkotók minden írását, tervekről, eredményekről, nem gondoltam, hogy ez a szó a robot kapcsán bárkiben is egy klasszikus, löttyben úszó, mágneses tűként jelenik meg a XXI. században ;D
Természetesen Sys-Ak álltal említett magnetométerre gondoltam, mivel erről már többször is esett szó a robottal kapcsolatban ;)
Egyébként az említett forgolódást sajnos átéltem :o és nem voltam-vagyok valami jókedvű miatta :'(

deltahf
2012-02-21, 22:43
Az amatőr hiba... ;D egyszer én is csak lestem :o

ati60
2012-02-26, 07:50
Sziasztok!

Találtam a neten ezt a cikket.
http://www.hwsw.hu/hirek/46868/obudai-egyetem-robotrepulogep-tudomany.html
Ha valakit érdekel.

Üdv Attila

Sys-Ak
2012-02-26, 08:21
Végül is érdekes a dolog, meg korábban is volt már cikk a BHE Bonn fejlesztéséről, amihez a Blikk nevezetű "szaklap" szerint 1 milliárd forintos támogatást kaptak. Ez az első, hogy van némi technikai részlet, pl. hogy STM32 szériás kontrollert használnak (akárcsak mi...), van kép egy HobbyKing-es üveg Skywalkerről, van OSD kép is láthatólag Maxim IC-vel, no meg úgy látszik van valami féle telemetriájuk is amit mi még fejlesztünk.
Ami végképp nagyon érdekes, az a cikk vége, mi szerint "mindenképpen forgalomba szeretnének hozni például hobbipilóták számára". Ha erről tudtok valamilyen konkrétumot, árat, részletesebb specifikációt, akármit, írjátok meg bátran mert minket is érdekel.

Daine
2012-02-26, 09:08
Ami végképp nagyon érdekes, az a cikk vége, mi szerint "mindenképpen forgalomba szeretnének hozni például hobbipilóták számára". Ha erről tudtok valamilyen konkrétumot, árat, részletesebb specifikációt, akármit, írjátok meg bátran mert minket is érdekel.

Én pedig azt nem értem,hogy azok a fejlesztők nem olvassák a www.forum.rcmodell.hu-t?! ???
Senki sem tagja ennek a remek fórumnak?! ???

csillagvzs
2012-02-26, 09:15

Én pedig azt nem értem,hogy azok a fejlesztők nem olvassák a www.forum.rcmodell.hu-t?! ???
Senki sem tagja ennek a remek fórumnak?! ???

DE. ;D
Szerinted ****önmoderálás***** ? ;D ;D ;D

mabor
2012-02-26, 10:24
Helló fiúk.!

" Én pedig azt nem értem,hogy azok a fejlesztők nem olvassák a www.forum.rcmodell.hu-t?!
Senki sem tagja ennek a remek fórumnak?! "

De igen, tagja a fejlesztők vezetője, Dr Molnár András.. FUHUR- néven van jelen.

/ Szerintem Mmormota ismeri is / Moderátortárs az "elektromos repülés" témánál.

Már régen nem volt aktív, mert újabban 1:1 es saját kisgépét építgeti. nézzetek bele,a profiljában, az "utolsó hozzászólásainál"

Kérdéseket Neki lehetne feltenni! Biztosan válaszolna , hogy MIT ÉS MIÉRT? csinálnak.

/ Egyébként egy nagyon intelligens, komoly emberke. / Próbáljátok megkérdezni., tud e a már jól működő rendszerről?

M. G.,

fuhur
2012-02-27, 19:23
Üdvözlet minden érdeklődőnek!

Tekintettel arra, hogy ez a téma a C4S rendszeré, nem szeretném nem idevaló hozzászólásokkal terhelni.
Amennyiben kérdésetek van, hozzatok létre egy erre szánt témát és lehetőségeimhez mérten megpróbálok válaszolni.

Üdvözlettel,
Fuhur

Ui. Mivel nekem sok közlendőm egyenlőre nincs, magam témát ezzel kapcsolatosan nem nyitok.

fuhur
2012-02-27, 21:44
Tisztelt érdeklődők!

Napalm létrehozott egy témát:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,106407.0.html

Oda várom a kérdéseket.

Köszönettel,
Fuhur

RC Zumuld
2012-03-03, 21:45
Sziasztok Fejlesztők,

Daine- vel közösen lenne egy olyan ötletünk, hogy kellene egy repült idő kijelzés az osd- re. Mondjuk a robot elindulása utáni első nagy gázadásra indulhatna. Valszeg nem kellene minden OSD nézetre kitenni. Elég volna csak akkor, ha nem zavaró...

mcelek
2012-03-04, 21:46
Sziasztok Fejlesztők,

Daine- vel közösen lenne egy olyan ötletünk, hogy kellene egy repült idő kijelzés az osd- re. Mondjuk a robot elindulása utáni első nagy gázadásra indulhatna. Valszeg nem kellene minden OSD nézetre kitenni. Elég volna csak akkor, ha nem zavaró...

Tényleg, ezt tudja a többi OSD is onnan, hogy holdatfogott a GPS.
Ha megoldható, akkor jól jönne, talán pár frissítéssel későbbre megoldhatják.
;D

RC Zumuld
2012-03-04, 21:49
Sziasztok Fejlesztők,

;D

... és esetleg leszállás után lehetne egy idő után egy összefoglaló adat a képernyőn a legtávolabbi pontról, a lerepült útvonal hosszáról, a legmagassabb pontról, stb...

Peck
2012-03-04, 22:00
Sziasztok!
A pilótanév, repült idő mind jó ötletek, akárcsak a repülési statisztika, már a mi fejünkben is megfordultak.
Jelenleg az OSD így is elég zsúfolt tud lenni, ezért ezeket az apróbb módosításokat inkább nem adnánk ki külön-külön firmware-ben (a statisztika azért nem is olyan apró), inkább várnánk vele a konfigurálható OSD megvalósításáig, és akkor mindenki tetszés szerint ki-bekapcsolhatja, elhelyezheti ezeket ahova szeretné.
Ez azért 1 kicsit több időt vesz igénybe, és persze sok tesztelést jelent, hogy kiküszöböljünk minden hibalehetőséget.

pbr110
2012-03-07, 09:35
Hát repülés közben én nem szívesen bambulnék statisztikát az aktuális repülésről, de amikor megáll a gép (pl:leszállt), akkor megnézném.
Hasonlóan mint a remzibe-nél, miután megáll a mozgás az újabb folyamatos mozgásig kiír néhány adatot.

Daine
2012-03-08, 08:04
Sziasztok Fejlesztők,

;D

... és esetleg leszállás után lehetne egy idő után egy összefoglaló adat a képernyőn a legtávolabbi pontról, a lerepült útvonal hosszáról, a legmagassabb pontról, stb...

Igen hiányolom én is a stoppert,de a rep. statisztika a végén hab a tortán lenne!

RC Zumuld
2012-03-14, 15:25
Kezdő modellező-, és FPV eszközt használóként, de megfelelő alázattal és felelősségtudással megáldva azt gondolom, hogy a robotban a trainer módban lennének még lehetőségek abban az esetben, ha a fix paraméterei (max magasság, min magasság, max távolság) a PC- s programban szabadon paraméterezhetők volnának, ergo, userként én tudnám ezeket megadni. Mit gondoltok?

Zs

mcelek
2012-03-14, 22:36
Kezdő modellező-, és FPV eszközt használóként, de megfelelő alázattal és felelősségtudással megáldva azt gondolom, hogy a robotban a trainer módban lennének még lehetőségek abban az esetben, ha a fix paraméterei (max magasság, min magasság, max távolság) a PC- s programban szabadon paraméterezhetők volnának, ergo, userként én tudnám ezeket megadni. Mit gondoltok?

Zs

ŐŐŐŐCSÉÉÉM :o
Ha messzebb akarsz repülni, ne használd ezt az opciót. Ha meg más kezébe adod a rádiót, ennyi épp elég az aggódáshoz, nem kell, hogy valami amatőr szemed elől elvigye a gépet.
Az OSD azért van, hogy figyeld, nem-e esik be nagyon a fesz, mennyit fogyasztottál, milyen távol vagy, milyen magasan. Direkt neked írja ki a képernyőre, hogy tudd, hol a határ. Vagy nincs visszaút 8)

RC Zumuld
2012-03-14, 23:46
mcelek:

Nézd. Alapvetően tök igazad van. Erre van az OSD. De akkor jelenleg mire is, illetve kinek is jó a trainer funkció? És akinek jó az fog venni robotot csak azért, hogy gyakoroljon? Gondolom ebben egyet értünk.
Nem akarom senkinek az idegeit borzolni kezdő észrevételeimmel de kérlek nézd el nekem azt, hogy a robotot mint eszközt nem feltétlenül úgy/ arra akarom használni mint a legtöbb ember. Kérdésem nem irányult másra, mint egy meglévő funkció határainak önálló igény szerinti beállítására annak érdekében, hogy a vérprofi és a tök kezdő közti szegmens is lefedett legyen felhasználói szempontból.

Jó, tudom, kezdő vagyok, tudjam, hogy hol a helyem! :) PEACE

mcelek
2012-03-15, 21:24
Értem én, hogy nem biciklivel akarsz csónakázni ;)
Ha alapvetően igazam van, akkor te mire is akarod használni a robotot?
Én holnap a teljesen suta havaromnak a kezébe adom, aki eddig csak a polcon látta nálam a repülőket és nyugodt lehetek, hogy nem vágja földhöz, viszont élvezheti ezen adottság határain belűl 8)
Te nem kezdő vagy, hanem bátortalan, úgyhogy a repüléseidhez vigyél valakit erősítésnek egy távcsővel, ha gond lenne a videóval.
Esetleg teszteld a földön a rendszered hatótávját, így nem érhet meglepetés.
Robot nélkül is lehet FPV-zni, pl EasyOSD-n nem kell állítani semmit, csak figyelni 8)

Daine
2012-03-15, 21:39
Mcelek te valamit szerintem nagyon félre értelmezel!
Miért is lenne baj ha saját magunknak kariblálhatnánk a trainer módot!?
Mindenki másra szeretné a saját igényei szerint alakítani a robotot ha van rá mód lehetőség!

Én személy szerint szivesen repülök távolabb wp-ben mint sm-ben!
Akkor már nem is repülök? :o

mcelek
2012-03-15, 22:20
Na ez az :-*
Nem sértegetni szándékozom Fat Jesus-t, viszont sokadszorra kér olyan fejlesztést, ami szerintem (és más FPV pilóta szerint) nem olyan lényeges, viszont ez a rendszer olyanokat tud, aminek a hasznát nem képes élvezni.
Szerintem a magától visszafordulós mutatványt szeretné használni a készletének tesztelésére, hogy fokozatosan tudja növelni a távolságot. Erre viszont tök jó a WP mód, de neki az nem jó.
Kéne az akku felénél visszafordulni, meg ilyesmi? Nézzétek a videómat, 9V-ig is lemegyek :o
Okosan kell bátornak lenni, C4S-t meg használni.
Nem gondolom, hogy rossz lenne a trainer módban paramétereket állítani, de azt igen, hogy van ennél fontosabb fejlesztési szempont is.
Nem tudom mennyi munka egy ilyen újítás, de biztosan nem kevés.
2 éve is láttuk a robotot WP módban repülni, pedig akkor még nem is volt PC-s kezelőfelület.

RC Zumuld
2012-03-16, 08:27
Az akku felénél való visszafordulással kapcsolatban emlékeim szerint igazat adtam már, hogy hülyeség volt amire gondoltam. Számomra azért tűnt mégis megfelelő elképzelésnek, mert nem volt online video kapcsolat a gép és köztem, így nem volt OSD amit bámulhattam volna. Azóta van, így ez miatt megkövezem magam... De egy korábbi nézetem miatt hagy' ne legyek már egy örökkévalóságig lehúzva csak azért, mert nem bírok akkora tapasztalattal mint pl. Te, vagy azok akik évek óta repkednek.

NEM a rendszerem határait akarom tesztelni, azokat ismerem, a FS jól működik.

A gondom igazából annyi (és ez általában fórumozós betegség), hogy úgy alakul ki a nyilvánosság előtt emberekről vélemény, jelen esetben rólam, hogy nem is ismer(sz)(nek), sose találkoztunk.

De, hogy témánál maradjunk, én a trainer mód egyetlen funkcióját szeretném használni, ez pedig az, hogy egy adott magasság alá ne tudjak menni. Ez WP- ben megoldható volna, de ott ugye kötött az irányítás. A megoldással kapcsolatban elképzelés szinten így jutottam el a trainer mód szabad-, PC program szintű paraméterezhetőségéig, hiszen ebben a módban a szabad irányíthatóság mellett van egy ilyen paraméter. És ezzel az egésszel nem a bátortalanságom kívánom pótolni, más célom van.

(A mobiltelefonokat sem csak telefonálásra használjuk manapság)

Részemről a téma lezárva.

Zs

mcelek
2012-03-16, 21:33
OK ;D Most én kövezem meg magam ;)
Ha jól beállítod a robotot, akkor stabmódban tartja a magasságot 8)
Akkor is, ha jön a fa-bokor ;D én most így próbálom a határaimat feszegetni.
Szerintem minden fórumozó jófej, csak mindenki másképp és olykor nehéz nem megsértődni, felháborodni :-*

jpeti29
2012-03-20, 18:53
A remzibinek olyan jó funkciója volt, hogy a legtöbb értékhez be lehetett állítani alarm value-t és villogott ez alatt vagy e felett. Valami hasonlót nem terveztek esetleg? ha már volt ez az igény, akkor bocs.

Peck
2012-03-21, 20:29

Zs

Ne haragudj a késői válaszért, a helyzet az, hogy ez 1 kísérleti funkció volt (ami persze hasznos kezdő repülősöknek :) de nem hinném hogy neked szükséged lenne rá),
ezért aztán nem tervezzük hogy tovább bonyolítanánk ezt a részét a konfigurációnak.
Tulajdonképp az első kiadott verzióban benne sem volt, de gondoltuk ha már egyszer megvan, akkor választható legyen, ha használni szeretnéd/ki akarod próbálni, esetleg egy kezdő havernak oda akarod adni a gépet kipróbálásra (de ha lehet ne a teljes FPV-vel, Goproval felszerelt géped :D).

A C4S viszont még mindig inkább az FPVs igényeket célozza meg (robotpilóta + OSD)

Viszont ha állítható lesz az egyes értékek villogása az OSDn, akkor beállíthatsz 1 minimum magasságot ami alatt villog a magasság, azért ez sem 1 elhanyagolható dolog. Pl. stabilizált módban van időd rá-rápillantani, hogy mi is villog, és így könnyen tarthatod a magasságot "kézzel" is.

Peck
2012-03-21, 20:34
A remzibinek olyan jó funkciója volt, hogy a legtöbb értékhez be lehetett állítani alarm value-t és villogott ez alatt vagy e felett. Valami hasonlót nem terveztek esetleg? ha már volt ez az igény, akkor bocs.

Valahol felvetődött már szerintem, de nem találom. De már most is tudja a robot :) Mivel amíg az OSD nem konfigurálható, addig ezek az értékek sem állíthatóak,
és a különböző konfigurációk esetén zavaró lehet, ha rosszkor villognak az értékek, ezért ezeket a beállításokat minimalizálta Sys-ak (A firmware frissítések topicban meg is van említve! "Megszünt több felirat villogása az OSD-n.").

mmormota
2012-03-21, 20:46
A megoldással kapcsolatban elképzelés szinten így jutottam el a trainer mód szabad-, PC program szintű paraméterezhetőségéig, hiszen ebben a módban a szabad irányíthatóság mellett van egy ilyen paraméter.

Ha valamilyen konkrét beállítást szeretnél, megoldható nagyon gyorsan úgy is a dolog, hogy egyszerűen a firmwareben átírjuk az értékeket az általad kívántra és fordítunk neked egy egyedi változatot.
Mivel ez eléggé speciális igény amit mások nem kértek, a PC-ről történő beállítást nem látom indokoltnak. Nem csak a munkaigénye számít, hanem az is, hogy már így is rengeteg beállítható érték van, félek szaporítani mert esetleg több felhasználót riaszt el mint ahány örül a lehetőségnek...

RC Zumuld
2012-03-21, 21:12
Peck, mmormota:

Köszi a választ. Azt hiszem, tökéletesen elegendő lesz a villogó felirat!

Zs

Pistu
2012-03-29, 09:58
Az arammero reszel kapcsolatban. Tudja a szerkezet kezelni a kulon kaphato meroket?

Sys-Ak
2012-03-29, 10:25
Alapvetően nem tudja, mert a szükséges erősítő a robotban van, még a külön árammérők ezt magukban tartalmazzák. Esetleg rá lehet őket kötni az általános analóg bemenetekre, csak programból nem támogatjuk, hogy ott legyen az árammérés.

Pistu
2012-03-29, 10:51
Koszi a gyors valaszt. Igazabol csak a lustasag miatt erdekelt a dolog. ;D

mcelek
2012-03-29, 23:09
Koszi a gyors valaszt. Igazabol csak a lustasag miatt erdekelt a dolog. ;D

Még lustaságból is ez a megoldás a legjobb ;D
Minek a sok fölösleges sallang? Egy kábel és kész :D

Pistu
2012-03-30, 06:24
Az egy kabel azert nem teljesen igaz. Mert ugye meg kokemenyen kalibralni kell. A kulso merost meg csak felszereled csatival es beilleszted az aksi es a robot koze. Nyilvan nem latom a mukodo verziot egyikbol se mivel lecsusztan az elozo szeriarol, csak 1xubbnek tunt egy kulso egyseg bedugasa mint a kabelezgetes es kalibralgatas. Lehet ha kezhezkapok egy peldanyt (remelhetoleg meg ebben a honapban) akkor mashogy fogom latni a dolgot, majd kiderul... ;D

mcelek
2012-03-30, 21:31
Pedig pofon egyszerű ;)
Ha elárulod milyen csatlakozót használsz, Mmormotáék adnak egy bekalibrált vezetéket és akkor az a "current sensor". Ugyanezt megcsinálhatod a szabályzó vezetékével is, igaz nem árt egy lakatfogó a lkalibráláshoz, de anélkül is kapsz egy hozzávetőleges értéket a fogyasztásról.
Szóval 5 perc és a többi beállítással még repülsz vagy 3x mire jó lesz.

Pistu
2012-04-19, 08:09
Meg egy kerdes merult fel bennem. Az antenna tracking jel ugye a video jellel szokott jonni (vagy valahol audion). Nem lehetne valahogy belecsempeszni a keszulekbe egy eagle eyes-el kompatibilis adathalmazt? Nem tudom postosan milyen formaban kapja ezert lehet eleve baromsag amit kerdezek illetve azert az eagle eyet mondtam mert talan ez a legolcsobb es legelterjedtebb ezkoz.

mcelek
2012-04-19, 22:00
Az 5let nem rossz, de ehez előbb fel kéne törni az EagleEye-st.
Ennél jobb módszer sajátot csinálni és még támadhatatlan is jogi szempontból.
Dolgoznak rajta, remélem hamarosan elérhető lesz a feketeszélű karakterekkel együt.
Persze először ezt is tesztelni kell, konkrétan tudom, hogy rajta vannak a feladaton ezerrel.
:D

Pistu
2012-04-20, 12:04
Ez jo hir. Igazabol azert gondoltam az eagle eyera mert olcso es nagyon sokan hasznaljak is. (igen, nekem is ez van)

Peck
2012-04-21, 19:07
Ez valóban felmerült bennem is, meg is vitattuk mmormotával már rég :)
Az eredmény kb. ugyanaz, mint amit már leírtatok: egyrészt ki kellene találni az EagleEyes mit eszik meg, másrészt később jogi vita lehet belőle.
Saját pedig azért nincs nagyon tervbe véve, mert árban nehéz lenne pl. az EagleEyes-al versenyezni, újat pedig nem tudnánk hozzátenni, csak a C4S robot telemetriáját, de akkor ez már le is "korlátozta" a felhasználókat a C4S használókra.

mcelek
2012-04-21, 21:52
Ez nem korlát, hanem a világsiker kezdete.
Tudom, hogy a tökbuta "amerikaiak" USA megszenvednének a beállításokkal, ők többnyire a készterméket élvezik, de az igazi modellezők, főleg FPV-sek, harapnának világszerte a C4S-re.
Amit alkottatok, az összes hasonlót űbereli :P
Szerintem még ebben a szezonban lesz topicja az rcgroups-on, ha még nem csináltatok.
Onnan már egyenes út vezet a csúcsra, szerintem.
Persze lehetne kooperálódni is az EagleEyes-el, hátha nyitottak a dologra, esetleg valami jogdíj ellenében belemennek 8)
Viszont azt gondolom, hogy mmormotának már erre is van terve és közel jár a megvalósításhoz.

Pistu
2012-04-22, 06:28
Szerintem sem kellene korlatnak tekinteni ezt az oldalat. Ha mar kepesek es legfokepp hajlandok voltatok idaig eljutni es egy ilyek "kutyut" fejleszteni, megalkotni akkor szerintem nemcsakhogy nem kellene de nem is szabadna megallni. Hanem tovabb kell menni es meg tokeletesebb rendszert kellene alkotni ami meg egeszebb rendszert alkot.

Ha az eagle eyes nem opcio a jogi buktatok miatt akkor pedig marad a sajat fejlesztes. Ha ebben is hozzatok az eddigi szintet, supportot es arfekvest akkor biztos vagy benne, hogy ahogy most a robottal azzal is loholni fogtok a megrendelesek utan.

Apropopo errol jut eszembe. Mikor lesz mar vegre ujra keszleten???? Nem biiiirok mar tovabb varni ;D

kabir bedi
2012-04-22, 13:25
Hát repülés közben én nem szívesen bambulnék statisztikát az aktuális repülésről, de amikor megáll a gép (pl:leszállt), akkor megnézném.
Hasonlóan mint a remzibe-nél, miután megáll a mozgás az újabb folyamatos mozgásig kiír néhány adatot.

Egy ilyesmi dolog lesz a következő szériában?

Sys-Ak
2012-04-23, 22:03
Jó dolog ez a repülés statisztika, lesz is ilyen mert nem különösebben bonyolult (akár olyan is lehet, hogy pár dolgot mentünk a nem felejtő memóriába és akkor meg lehet mondani, hogy "hány kilométer van a repülőben" stb.)

Egyébként páran már tudhatják, hogy küszöbön áll az újabb firmware aminek a legfontosabb dolgai:

- Fekete keretes OSD
- Két paraméterrel összébb húzható feliratok
- Javított elevon mixes RC beállítás
- Egy gombnyomással utólagosan korrigálható a beépítés szöge
- Módosított RTH-s és Waypoint-os magasság kezelés

Az utóbbi pont megvalósítása még egy kicsit bizonytalan, a többi már kész és tesztelés alatt áll, eddig két eseménymentes repülésen van túl. Az új firmware kiadását illetően is kérjük a türelmeteket, hogy alaposan letesztelhessük mielőtt kiadjuk.
A gyártással is viszonylag jól állunk, eredetileg hónap végére becsültük hogy elkészülünk, most úgy néz ki rá kell húznunk még egy hetet. Természetesen ki fogjuk írni ide a fórumra ha megvagyunk, illetve az eddigi érdeklődőknek külön is írok.

RC Zumuld
2012-04-24, 13:07
Szia,

WP és RTH magasságmérés tekintetében mi fog változni? Mi volt a gond a korábbi rendszerrel?

Nem okvetetlenkedni akarok, egyszerűen csak érdekel!

Zs

Peck
2012-04-24, 13:14
Szia,

WP és RTH magasságmérés tekintetében mi fog változni? Mi volt a gond a korábbi rendszerrel?

Nem okvetetlenkedni akarok, egyszerűen csak érdekel!

Zs

Pontosat majd Sys-ak mond, de nem a méréssel volt a baj, hanem a magasságtartással.
Gondolok itt arra, hogy először még szigorúan akarta tartani a megadott magasságot, ebből az lett, hogy ki-be kapcsolgatta a motort, ez aztán 1 kicsit finomítva lett.
Aztán jött az ötletelés, hogy pl. RTHban leereszkedjen-e a megadott magasságra, vagy inkább ne, tartsa az adott magasságát, ha sokkal magasabban van. Ez ugye egyrészt jó, mert ha kifogysz az akksiból, még akkor is lehet hogy hazavitorlázik 2km-ről 500m magasan, de ha pl. leereszkedne a beállított 150m-re, akkor lehet gond lenne a hazatéréssel.

RC Zumuld
2012-04-24, 13:21
Világos! Nekem ennyi magyarázat elég! :D

Zs

csomy
2012-04-24, 13:52
A lenti változtatások a hardware-t is érintik, vagy csak szoftveres korrekciók?

Peck
2012-04-24, 13:57
A lenti változtatások a hardware-t is érintik, vagy csak szoftveres korrekciók?

Csak szoftveres.

leskope
2012-04-24, 14:52
Mikorra várható az új FW?

Daine
2012-04-24, 21:37
Üdv!

A RTH magasságtartás az nagyon ötletes mivel én már jártam úgy,hogy nem ért haza,de ha maradt volna azon a magasságon akkor talán!

Pengék vagytok! ;)

És a leszálást mikor tudja magától? ;D ;D

Peck
2012-04-24, 22:05

Nekem úgy rémlik hogy a tiéd már tudja! Beágyazott automata faelkerülő-rendszerrel! :P

Daine
2012-04-24, 22:24

Nekem úgy rémlik hogy a tiéd már tudja! Beágyazott automata faelkerülő-rendszerrel! :P

Tényleg!! :o
Pssszt,de ne mond senkinek! ;D ;D

H.krisztián
2012-04-25, 17:09
A V2 verzió ára is változatlan lesz?

H.krisztián
2012-04-25, 20:03

Talán hülyeséget kérdezek de megteszem hogy felteszem a kérdést. ;)

Én tulajdonképpen 2 gépre tervezem egy robot beszerzését.
Mi a megoldása annak hogy a két gépen használjam.
Természetesen nem egyszerre.
Hol ezen hol azon.
Beállítás szempontjából kérdem hogy egyszerű e átállítani vagy esetlegesen nem e lehet menteni modell1 és modell2 -t.
Illetve még az a kérdésem hogy olvastam egyszer hogy készül egy ANDROID-dal komunikáló verzió.Ez hogy áll?
Köszi.

mmormota
2012-04-25, 21:52

Csak új sorozat készül (nem változik a hardver), változatlan áron.
A firmware-t folyamatosan fejlesztjük.

mcelek
2012-04-25, 22:07
A gépek közötti váltást szerintem úgy lehetne jól megoldani, amíg erre nem lesz fejlesztés, hogy a már precízen berepült és beállított gép paramétereit képernyőmentéssel eltárolod és legközelebb ugyanazokat állítod be a kép alapján. Ha így jársz el, akkor nagyot nem hibázol, hiszen így minden paramétert precízen vissza tudsz állítani. Ehez azaonban a vevőket és más dolgokat nem jó cserélni, hiszen változhat az RTH értéke és szervókitéréseké is.

Pistu
2012-04-26, 00:04
Valamelyik topikban mintha azt irtak volna hogy siman le lehet menteni a progibol a beallitasokat amit utana vissza is lehet tolteni. De basszatok le ha hujeseget beszelek :D

Peck
2012-04-26, 01:08
Szerintem csak azt írtam, hogy tervbe van véve :) De nem hülyeség.
Csak az a gond, hogy elég sok beállítás van :) És pl. a PID beállítások vagy az Analog beállítások nem biztos hogy jó ha egyben lementődnek/betöltődnek.
Gondolok itt elsősorban arra, ha egymás között akartok beállításokat cserélgetni. A jól belőtt PID vagy Analog beállításokat minek csapnád felül?
De már eredetileg is az volt a terv, hogy az RC settings külön menthető, az Autopilot beállítások megint külön.
Ez eddig még rendben is lenne, de mi van ha valaki csak a PID-ekkel akar szórakozni? :) Csak azt lementeni, vagy csak azt odaadni valakinek kipróbálásra, mert neki bevált.

Konkrétan a 2 gép közötti csereberére nem gondoltam, szerintem nem annyira plug and play a robot, hogy megérje cserélgetni, elég sok a kábel, mindig mindent jól dugj össze, mindig pontosan vízszintesen szereld be, és ne felejtsd el a beállításokat is betölteni...

Android: ez 1 elég távlati terv. Ha megvalósítjuk, akkor már bluetooth kommunikációt szeretnénk, ennek viszont van némi hardveres vonzata a robotot tekintve is...

mcelek
2012-04-26, 23:33
A WP beállítások menthetők és újra visszatölthetők, erre emlékszel szerintem.

Igen, azonos géptipusoknál a beállítások egymásközti cserélgetése-megosztása már van itt:

http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,101723.0.html

De ezt nem lehet Copy-Paste, hanem egyenként a kép alapján kell beirkálni, ezt is írtam az előzőben.
Nem nagy munka :-*

jpeti29
2012-05-02, 13:32
Én már nagyon várom a körvonalas karaktereket, igazándiból más megoldhatatlan, zavaró dolog már nincs benne számomra.

Még egy soros port kivezetés jó volna, hogy rá tudjam dugni a Bluethoot soros kapcsolatomat, hogy ne kelljen kábelezgetni kint a terepen.

mmormota
2012-05-02, 22:09
Még egy soros port kivezetés jó volna, hogy rá tudjam dugni a Bluethoot soros kapcsolatomat, hogy ne kelljen kábelezgetni kint a terepen.

Egy bővítő panelt tervezünk, amin lesz Bluetooth modul. A teljesen független külső modullal szemben ennek előnye, hogy a robot így le tudja kapcsolni a modult repülés közben, nehogy zavarja 2.4GHz-es távirányítást.
Elég sok munkánk van, nem lesz kész túl hamar, sacc/kb őszre - ha minden jól megy egy Androidos, mobilon is futó útvonal tervezővel együtt.

mcelek
2012-05-02, 22:22
;D
Az is lehet, hogy más jóság is lesz azon a panelon?
Mert ha más nem (pl. magnetométer), akkor a programozás után akár le is csatlakozhat, persze ha hozzáférhetően van beépítve. Igaz, akkor az USB csatlakozás sem lehet gond ;)

jpeti29
2012-05-04, 13:20
Egy bővítő panelt tervezünk, amin lesz Bluetooth modul. A teljesen független külső modullal szemben ennek előnye, hogy a robot így le tudja kapcsolni a modult repülés közben, nehogy zavarja 2.4GHz-es távirányítást.

Szuper!

Az is lehet, hogy más jóság is lesz azon a panelon?

Például egy mikroSD logger? :-)

GPeti
2012-07-10, 13:15
Nem gondolkoztatok az elveszett modellek kapcsán hogy lehetne olyan opció rajta hogy egy gsm modult is tartalmazzon?

Peck
2012-07-10, 14:11
Nem gondolkoztatok az elveszett modellek kapcsán hogy lehetne olyan opció rajta hogy egy gsm modult is tartalmazzon?

És akkor spórolsz 1 GPS vevőt vagy mi? Meg persze akksit...
De elvileg pont azért használsz robotot, hogy ne vesszen el a gép. Ha mégis elveszik, akkor ott már nagyobb problémák vannak, pl. megsérült a levegőben a repülő, lemerült akku, szétcsúszott vezeték.
A robot meg a főakkuról vagy vevőakkuról megy, ha megszűnik a tápellátás, akkor már mindegy hogy van-e benne GSM modul.
Értem ez alatt azt, hogy már annyira túlmerül az akku hogy a robotot se viszi már el,
vagy zuhanáskor szűnik meg a tápellátás, de a végeredmény ugyanaz.

Ezeket átgondolva jobb választás 1 teljesen független GPS tracker saját akksival (amit persze nem árt rendesen rögzíteni :) )

GPeti
2012-07-10, 20:12
Lehet, de a robot már akkor küldhetne smst amikor olyan hibát észlel ami miatt előre láthatólag nem tud visszajönni, a koordináták mellé akár hibakód is mehet.Meg egy közepes gépen is elfér egy cellás liion akku.

RC Zumuld
2012-07-26, 21:20
...

csomy
2012-07-26, 23:28
U.n. gépész megoldás, ha teszem azt az elérni kívánt magasság 500m, akkor leteszel 2 pontot, 500m-re mindkettőt, és szegény gép addig pörgeti az egyik pontot a másik után, amíg el nem éri az 500m-t. Utána is megy az 1-2 közt, de akkor már kiveszed WPből, és kész. Az is lehet, hogy egy ponttal is működik, csak akkor nagyon csúnyán repülhet a gép.
Fájdalom mentesebb, de kicsit felelőtlenebb megoldás, ha az RTH magasságot adod meg 500m-re, így nem kell elfuserálni a WP módot.
Akkor van probléma, ha valamilyen okból leesik a hatótáv, és a függőleges 500m-t sem viszi át. Akkor várni kell, míg lemerül az akku, és a gép elkezd lefele jönni, aztán "elkapni" a távval.
Én a második megoldást szoktam választani, ha mindösszesen a magasság számít. Egyszer sem maradt még hatótávon kívül a gép.

srobi
2012-08-25, 09:14
A legutóbbi kötelek repules probálkozasnál gondolkodtam azon milyen jó lenne ha repülés közben be lehetne a sebesseg irany magassag tartast kapcsolni es vissza esetleg ezen ertekeket valtoztatni menet kozben, de persze ez csak egy ötlet

RC Zumuld
2012-08-25, 20:35
A legutóbbi kötelek repules probálkozasnál gondolkodtam azon milyen jó lenne ha repülés közben be lehetne a sebesseg irany magassag tartast kapcsolni es vissza esetleg ezen ertekeket valtoztatni menet kozben, de persze ez csak egy ötlet

Szerintem mindezt megkapod a trainer módban. Feltételezve, hogy a géped jól van berepülve. Cruise throttle- t ha jól választod meg, azaz ekkora bot állás esetén a géped valóban emelkedés nélkül repül, akkor trainer módban ha adott magasságban elengeded a botokat, akkor szögegyenesen fog a géped menni. Persze, kötelék esetén a kötelékben repülő gépeknek egyforma repülési tulajdonsággal kell bírniuk!

Egyébiránt-, és ezt majd a fejlesztő csapat cáfolja vagy igazolja, a fenti kérésed a robot jelenlegi formájában szerintem nem megoldható. További csatornákat igényelne...

Ltomi78
2012-08-31, 22:34
Lehet off de eza robot projekt ide illik..Gondolom a c4s fejlesztők talán ismerik ezt a projektet. Ez a cucc már online kommunikál :D
az ötletek elhangzanak. Ha srácok a fórum tagjai akkor bocsi hogy nemtudtam

http://index.hu/video/2012/08/31/laborparti_2_robotrepulo/

GPeti
2012-08-31, 22:57
Talán elég lenne egy csatorna is, amit egy földi egység tesz hozzá vagy cserél ki a ppm jelben.
Ha nincs szükség nagy sebességre mint a szervó vezérlésnél akkor egy csatornán szép lassan sok-sok bit is felküldhető.
Legyen 2ms a startbit, 1ms a 0, 1,5ms az 1,az infra távirányítók is hasonló elven távirányítanak.

Ltomi78
2012-09-24, 10:14
Sziasztok!

Ne vessetek meg hamár kérdezte valaki. Lehetséges csak az OSD funkciókat használni a C4S -ből egy quadcopteren. Tehát van rajta saját stabilizáló, csak szeretném látni az irányt magasságot sebességet, home távolságot.
Esetleg ezek közül van olyan funkció amire biztos nem használható,??? esetleg a műhorizont is megbolundul, bár ha jó a távolság és magasság adat az nem is nagy baj.

altima
2012-09-24, 11:50
Sziasztok!

Ne vessetek meg hamár kérdezte valaki. Lehetséges csak az OSD funkciókat használni a C4S -ből egy quadcopteren. Tehát van rajta saját stabilizáló, csak szeretném látni az irányt magasságot sebességet, home távolságot.
Esetleg ezek közül van olyan funkció amire biztos nem használható,??? esetleg a műhorizont is megbolundul, bár ha jó a távolság és magasság adat az nem is nagy baj.

Manuálban használod, nem is programozod a többi funkciót (hogy véletlenül se tudd bekapcsolni), akkor simán lehet, a műhorizont szerintem fog működni, csak az oldal irányú, vízszintes mozgást nem mutatja...

n.james
2012-09-24, 11:53
Ha tudsz legalább 10-15 km/h sebességet tartani, akkor szerintem nem lesz gond. Ha ennél lassabban repülsz vagy megállsz elveszti a haza irányt és elkezd forogni a nyíl. (szembe szélben sikerült már 9 km/h-val repülni, akkor láttam ;))

Ltomi78
2012-09-24, 15:30
Ha tudsz legalább 10-15 km/h sebességet tartani, akkor szerintem nem lesz gond. Ha ennél lassabban repülsz vagy megállsz elveszti a haza irányt és elkezd forogni a nyíl. (szembe szélben sikerült már 9 km/h-val repülni, akkor láttam ;))

Értem.ok..Gondolom ha újra elindulok és elérem a 10-15 km/h egy irányba akkor beáll ismét a nyíl. Máshogy nem is lehet hiszen hazaértél vele igaz? ;D

Ltomi78
2012-09-24, 15:34
Kösz!

Arra nem is gondoltam hogy programozom. Csak az analóg bemeneteket használnám tehát csak a videó rendszer menne rajta keresztül meg az akksi árrammérője esetleg. Így bekapcsolni sem tudnám véletlen. Illetve az üzzemód válto csatit az 5-öst kéne bekötni még ugye?

Sziasztok!

Manuálban használod, nem is programozod a többi funkciót (hogy véletlenül se tudd bekapcsolni), akkor simán lehet, a műhorizont szerintem fog működni, csak az oldal irányú, vízszintes mozgást nem mutatja...

csomy
2012-09-24, 15:39
...Ne vessetek meg hamár kérdezte valaki. Lehetséges csak az OSD funkciókat használni a C4S -ből egy quadcopteren...

A rázkódás-mentesítésre fokozottan figyelj oda. Ha az rendben van, akkor a műhorizontnak is szépen kell tartania.

n.james
2012-09-24, 16:35
Értem.ok..Gondolom ha újra elindulok és elérem a 10-15 km/h egy irányba akkor beáll ismét a nyíl. Máshogy nem is lehet hiszen hazaértél vele igaz? ;D

Igen akkor már beáll, szerencsére ismerem a környéket, de amikor 3 km-re játszotta el ezt akkor leizzadtam, pláne hogy FS-be is beugrott néha.
Még egy felirat zavarhat majd a repülés során: "AP Throttle cut" , mivel a gáz nem lesz bekötve. ::)
Esetleg várd meg amíg a fiúk kijönnek a multirotoros verzióval, Sys-Ak már repült C4S-sel: http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,77694.msg1211568.html#msg1211568

fikás
2012-09-26, 08:30
szevasztok (alkotók!!!!)

azt szeretném megkérdezni, hogy van-e már, vagy terveztek-e olyan eszközt a rendszerhez kapcsolni, ami a közeghez képest tudná (pl.: pitot cső) az utazó sebességet mérni?

F

csomy
2012-09-26, 09:03
Elméletileg az analóg inputon tud fogadni Air Speed értéket.
Eszközről még nem esett szó.

fikás
2012-09-26, 18:23
na akkor még egyszer:

szevasztok (alkotók!!!! mmormota, sys-ak, peck)

azt szeretném megkérdezni, hogy van-e már, vagy terveztek-e olyan eszközt a rendszerhez kapcsolni, ami a közeghez képest tudná (pl.: pitot cső) az utazó sebességet mérni?

F

Peck
2012-09-27, 10:18
Szia,
Igen, tervbe van véve, csak még nincs minden részlet kidolgozva.
Ha esetleg emlékszel, Sys-ak EG-jén az egyik szárnyra volt rakva pitot-cső :)

fikás
2012-09-27, 11:52
köszönöm a választ!

..., sajnos nem figyeltem meg (kellő képen,) de ha a fejlesztés meg lesz, én minden képen vevő leszek rá

köszönettel:F

Ltomi78
2012-10-02, 13:30
Kedve Alkotók!

Várható a közeljövőben multikopteres c4s -es, esetleg csak a firmware lesz más? Jó lenne a jól bevállt hazai technológiát alkalmazni a coptereken is.

kÖszi...előre is az infót

mmormota
2012-10-02, 14:10
Nem tervezünk a közeljövőben multikopteres változatot.

A fő probléma az, hogy nem látunk kellően biztonságos megoldást a következő problémára:
- a gps pontossága néhány méter, és romolhat ha az égboltot falak, fák stb. takarják
- repülőgép esetében ez nem nagy probléma, tipikusan emberektől távol repülnek, pár méter hiba nem fontos
- a multikoptereket viszont lebegtetik, gyakran emberek közvetlen közelében
- tartunk attól hogy jobban bíznának a robot által vezetett gépben mint szabadna, közel engedik, aztán baleset jön ha a gps pl. egy műholdváltás miatt új pozíciót ad meg és a gép pár métert odébb lendül

Várhatóan holnap kiadunk egy új repülős firmware verziót fontos javításokkal:
- az OSD néha (szerencsére ritkán) úgy indult hogy a kép tele volt függőleges fekete vonalakkal, és újra kellett indítani hogy megszűnjön a hiba - javítottuk
- az RC settings részben találtunk hibát a trimmek átvételénél, ez adott esetben kissé pontatlan trimmelést eredményezhetett
- egy olyan hibát is találtunk és javítottunk ami nagyon kis valószínűséggel következik be, de ha igen, akkor veszélyeztette volna a gép stabilitását minden robot módban, csak manual módban nem

Előkészületben van a Futaba s-bus vevőkhöz illesztés is.

Ltomi78
2012-10-02, 15:10
Szuper. az új FW nagyon várom, mint mindig! :D
Kár a multikopter miatt.... én mezőn FPV-nék vele távol az emberektől, ha egy "saját felelőségemre verzió" is készül szóljatok azért tesztelném ;)

"egy olyan hibát is találtunk és javítottunk ami nagyon kis valószínűséggel következik be, de ha igen, akkor veszélyeztette volna a gép stabilitását minden robot módban, csak manual módban nem"

Tudom már agyon rágtam, de ez az említett hiba okozhatott átesés szerű dugót amit a videóimon láttál? azóta nem volt gondom vele.

Nem tervezünk a közeljövőben multikopteres változatot.

A fő probléma az, hogy nem látunk kellően biztonságos megoldást a következő problémára:
- a gps pontossága néhány méter, és romolhat ha az égboltot falak, fák stb. takarják
- repülőgép esetében ez nem nagy probléma, tipikusan emberektől távol repülnek, pár méter hiba nem fontos
- a multikoptereket viszont lebegtetik, gyakran emberek közvetlen közelében
- tartunk attól hogy jobban bíznának a robot által vezetett gépben mint szabadna, közel engedik, aztán baleset jön ha a gps pl. egy műholdváltás miatt új pozíciót ad meg és a gép pár métert odébb lendül

Várhatóan holnap kiadunk egy új repülős firmware verziót fontos javításokkal:
- az OSD néha (szerencsére ritkán) úgy indult hogy a kép tele volt függőleges fekete vonalakkal, és újra kellett indítani hogy megszűnjön a hiba - javítottuk
- az RC settings részben találtunk hibát a trimmek átvételénél, ez adott esetben kissé pontatlan trimmelést eredményezhetett
- egy olyan hibát is találtunk és javítottunk ami nagyon kis valószínűséggel következik be, de ha igen, akkor veszélyeztette volna a gép stabilitását minden robot módban, csak manual módban nem

Előkészületben van a Futaba s-bus vevőkhöz illesztés is.

GPeti
2012-10-02, 18:15
Hogy sikerült megoldani a csíkozást, azt írtátok ez nem egyszerű szoftver hiba.

mmormota
2012-10-02, 18:38
Hogy sikerült megoldani a csíkozást, azt írtátok ez nem egyszerű szoftver hiba.

A video memória tartalmát (külön a feketét és külön a fehéret) DMA rakosgatja SPI portra. Az egész szinkronban fut a bejövő video jellel, a szinkronozást interruptok végzik. Az egész meglehetősen kényes az időzítésre, a DMA-t és az SPI-t indítgatni és leállítgatni kell, a DMA-nak szinkronban új címet adni stb. A hibát az okozta ha egy másik interrrupt kritikus pillanatban kapta el a DMA-t és így hibás állapotba került, beállt egy hiba flag és ettől kezdve hülyeséget csinált. Mivel ezt ritkán tette és akkor se a mi teszt példányainkon, sokáig nem jöttünk rá.
Leggyakrabban bekapcsoláskor fordult elő, repülés közben egy olyan videót láttam ahol beugrott, ott szemlátomást az okozta hogy szakadozott a kamera vezeték és emiatt kaphatott be aszinkronban érkező kamera szinkronjelet ami szíven találta.

A javítás lényege, hogy most már figyeljük a hiba flageket és újra inicializáljuk a DMA-t ha elromlik. Így 1-2 sor után helyreáll a helyes működés, nem rögzül a hiba, a gyakorlatban észrevehetetlen.

mmormota
2012-10-02, 18:57
Tudom már agyon rágtam, de ez az említett hiba okozhatott átesés szerű dugót amit a videóimon láttál? azóta nem volt gondom vele.

Az egyik videón 8:18-kor bekövetkező átesést nem okozhatta, mivel stab módba váltottál és ezt követően némi magasságvesztés után a gép ismét stabillá vált. Ez a hiba viszont stab módban is megmarad és se a robot se te nem tudtad volna irányítani a gépet. (csak manual módban lehetett volna menteni)

distvan52
2012-10-05, 16:14
Hello!

Feltettem az R5-öset és nem akar rendesen működni. A gépen Win7 van, DirectX 9.0c , 10 , 11 , Google Earth.
Mégsem jön be a google earth a WP résznél. Az IMU-nál pedig azt írja, hogy nincs DirectX.
A választ előre is köszönöm!

mmormota
2012-10-05, 16:36
Feltettem az R5-öset és nem akar rendesen működni. A gépen Win7 van, DirectX 9.0c , 10 , 11 , Google Earth.
Mégsem jön be a google earth a WP résznél. Az IMU-nál pedig azt írja, hogy nincs DirectX.

Options menü, a DirextX és az Earth mellé tegyél pipát. ;)

distvan52
2012-10-05, 20:18
Köszi

csomy
2012-10-05, 21:37
Ha már itt tartunk, nekem sincs kis repülőm, és meg is találtam a DirectX bekapcsolásának pontját a C4S programban, de azonnal kifagy a program.
Nem kizárt, hogy az oprendszerem konfigja nem megfelelő, de van ilyen is. Mondjuk megvagyok nélküle.

mcelek
2012-10-12, 22:01
Egy ilyen? :
http://2r-he.blogspot.hu/2012/10/low-cost-3d-accelerator-and-magneto.html

Peck
2012-10-12, 22:07
csomy: oprendszer miatt nem kéne kifagynia.
- Pár gépnél pl egyből működött ha frissítették a DirectX-et (hiába hogy a win7 alapból tartalmazza)
- Milyen videokártyád van? Néhány alaplapival határozottan nincs barátságban valamiért.

csomy
2012-10-12, 22:19
Rátapintottál.
Intel alaplapim van, notiban.
Előzőleg ment már, ellenben nem tudom megmondani, hogy azóta telepítettem-e újra a gépemet. A C4S szoftver tuti régebbi volt akkor.
Mindegy. Megvagyok nélküle.

deltahf
2012-10-12, 22:23
Nekem a Dell I 7 win 7 64bit van és nekem sincs repcsi.
Nem is hiányzik.

jpeti29
2012-10-16, 08:50
ugyan ez a jelenség nálam is. win7 64bit asus laptop, intel 3000-es videókártya és nem látszik a gép. ha változtatok a progi directix beállításán akkor megjelenik, de előbb utóbb kifagy. valszi valami olyan directix verziót használ a progi ami újabb mint a gépünkön lévő.

csomy
2012-10-16, 10:48
A minap feltettem a 11-es DirectXre a letölthető, 9-es runtime environmentet. Azóta látszólag szépen megy a megjelenítés.

Seven66
2012-11-20, 11:11
Az R5 programot "rendszergazda módban" kell indítani. (Win7) Nekem azóta rendben működik. Azelőtt nekem is lefagyott, meg nem láttam a repülőt.

Androidos programról van már hír? Jó lenne, ha nem kellene kihurcolni a laptopot. Elég lenne egy tablet. ;)

mukkendro
2013-01-15, 16:54
Üdv a fejlesztőknek!

Érdeklődnék, hogy tervben van-e a C4S Antenna Tracking, valamint reálidejű útvonal-megjelenítés képességekkel történő felruházása?

+ Csatlakozva az előttem szólóhoz, az androidos felület valóban jól jönne a mezőn.

Üdv,
mukkendro

pulsarxp
2013-01-15, 17:07
Én egy antenna trackerrel is beérném :)

QQC
2013-01-16, 18:13
Én egy új C4S-val is ;D
Mizu a fejlesztéssel és az új sorozattal?

mmormota
2013-01-17, 00:10
Én egy új C4S-val is ;D
Mizu a fejlesztéssel és az új sorozattal?

Jelenleg készül egy sorozat, amely megegyezik a korábbiakkal. (az a módosítás persze benne van ami kiküszöbölte az inkompatibilitást bizonyos szabályozókkal). Várhatóan február közepére lesz kész, legkésőbb február végére.

Egy új verziót tervezgetünk, de ennek még a legfontosabb paraméterei sem véglegesek. Talán nyárra készül el, de ez nem biztos.

Kipróbáltunk többféle szenzort, teszteltünk pár elképzelést.

A rezgésmentesítéssel kapcsolatos ötletem sajnos nem vált be. Az találtam ki, hogy a gyorsulás érzékelő egy külön kis panelre kerül amit a roboton belül rugalmasan szivaccsal rögzítünk, így magát a robotot már nem kellene rezgésmentesíteni. Ki lett próbálva, nem vált be. Sajnos a kis méretű panel átvette a rezgést még úgy is, hogy külön súlyt ragasztottunk hozzá.

Egy másik elképzelés, hogy az érzékelőket a gps-sel szerelnénk közös panelre. Így a kisebb és egyetlen kábellel csatlakozó GPS modult kellene csak rezgésmentesen szerelni, nem pedig a rengeteg dróttal csatlakozó robotot. További előny lenne, hogy mágneses érzékelőt is tennénk ide, ami érzékeny a nagy áramú vezetékek közelségére. A kis GPS modult egyszerűbb ezektől messze telepíteni mint magát a robotot.

A biztosnak látszó módosítások:
- mágneses szenzor beépítve
- többféle csatlakozó, így kevesebb lehetőség a robot leégetésére mellé dugott csatlakozóval
- Pitot cső csatlakozó (opcionális)
- árammérő adapter készen (mert sokaknak nehézséget okozott a jelenlegi megoldás)
- Futaba S-Bus fogadása (a jelenlegi robothoz is lesz, de ehhez egy inverteres kábel is kell: 1 tranzisztor 2 ellenállás, házilag is elkészíthető)
- telemetria PC-hez, antenna forgatóhoz (ez a jelenlegi robothoz is lesz firmware upgrade-del)

mcelek
2013-01-17, 20:16
A mágneses szenzor konkrétan magnetometer?
Tehát lesz irány széllel szemben is? Esetleg lehetetlen lesz nekivezetni a nagyfeszültségű vezetékeknek, vagy kitér 200m körzetében?
:D
A többféle csatlakozó mit jelent? Mert leginkább a szervókábeleket használjuk, hiszen ezt szereljük a kamerára, videóadóra is. Gondolom csak az árammérés és a GPS (most is 4pin) lesz eltérő.

mmormota
2013-01-17, 21:51
A mágneses szenzor konkrétan magnetometer?

Igen.

Tehát lesz irány széllel szemben is?

Több szempontból hasznos lehet, ez az egyik.

Esetleg lehetetlen lesz nekivezetni a nagyfeszültségű vezetékeknek, vagy kitér 200m körzetében?

Ezt aligha tudnánk megoldani... ;)

A többféle csatlakozó mit jelent? Mert leginkább a szervókábeleket használjuk, hiszen ezt szereljük a kamerára, videóadóra is. Gondolom csak az árammérés és a GPS (most is 4pin) lesz eltérő.

Igen, pontosan ezeket cserélnénk valami másra szervó csatlakozó helyett. Különösen az áram- és feszültség mérő csatlakozóját, mivel ez a legveszélyesebb ha mellémegy.

mcelek
2013-01-17, 22:34
Á, másképp értettem :-[
Nagyáramú vezetékek, nem magasfeszültség, szóval az akku és szabályzó vezetékeire érzékeny.
Van valami tesztadat, hogy kb hány cm-re kell tenni ezektől?
Pl. nekem a Twinstaron a gép "tarkóján" a szárny mögött van a robot, viszont kb. 15cm-re van a szárnyban a "főáram" vezetéke, ami a szabályzókhoz megy.

Elek
2013-01-18, 06:51
Ezeket szeretnéd elkerülni mcelek? :)

http://www.rcpilot.hu/users/3251/17062/s_201211221923522336.jpg (http://www.rcpilot.hu/users/3251/17062/b_201211221923522336.jpg) A képet az RcPilot.hu tárolja. (http://www.rcpilot.hu)

mcelek
2013-01-18, 13:02
:D Többnyire előre felmérem, hol van ilyen és szoktam is közel repülni. Egyszer volt már egy alacsonyabb affér, sajnos az EasyOsd nem bírta ki a zuhanást.
Szóval nem gondolom, hogy pilótahiba miatt ezt is a robot szűrje, csak elsőre rosszul értelmeztem.
Ha jó a videóátvitel, akkor valamennyire látszanak a vezetékek, bár függ a fényviszonyoktól és a háttértől is, de van, hogy az oszlop sem látszik ;)
A kép egy szerencsés kimenetelű közelítésből van, vagy felakadtál?

Elek
2013-01-18, 13:25
Természetesen nem szándékosan volt,el dobtam a gépet, leültem a székembe,felvettem a szemüveget és nem volt bekapcsolva. Csak a videót visszanézve láttam, hogy átment a gép a vezetékek között.Szerncsére nem ért hozzá semmihez. :D

fikás
2013-01-23, 08:27
- Pitot cső csatlakozó (opcionális)

szevasz

a pitotcsöves sebességmérő csatlakoztatható lesz a régebbi verziókhoz is?

F

mmormota
2013-01-23, 22:28

Igen. Készül egy nagyon egyszerű bővítő panel, amely rádugható a robotra. Ettől kb. 4mm-rel lesz magasabb mint most. A panelen egy SD kártya foglalat lesz meg egy 4 tüskés csatlakozó az Eagletree pitot cső számára. Az SD kártyára Google formátumban rögzítheti a robot az útvonalat, valamint teszt célokra "fekete doboz"-ként működhet.

pulsarxp
2013-01-23, 22:30

Igen. Készül egy nagyon egyszerű bővítő panel, amely rádugható a robotra. Ettől kb. 4mm-rel lesz magasabb mint most. A panelen egy SD kártya foglalat lesz meg egy 4 tüskés csatlakozó az Eagletree pitot cső számára. Az SD kártyára Google formátumban rögzítheti a robot az útvonalat, valamint teszt célokra "fekete doboz"-ként működhet.

húúha... beizgultam... tetszik, várjuk ;)

H.krisztián
2013-01-23, 22:36
most már csak egy gps tracker funkció volna jó .
gps vevö úgyis van a robotban.

mmormota
2013-01-23, 22:45
most már csak egy gps tracker funkció volna jó .
gps vevö úgyis van a robotban.

Úgy érted, olyan ami gsm hálózaton leadja a helyet?
Ezt célszerűbb külön erre a célra gyártott készülékkel megoldani. Ennek két előnye is van:
- olcsóbb, mert nagy tömegben gyártják, ezzel mi nem tudunk versenyezni
- független, vagyis akkor is működhet ha valami elszállt e gépen (pl. a robot tápja)

fikás
2013-01-25, 18:00
köszönöm a választ , várom

F

Ltomi78
2013-01-28, 14:20
még egy elismerés a c4s ről;)

TheRClunatic megjegyzést fűzött a(z) Nadap city FPV easy glider című videóhoz
Ha válaszolni szeretnél erre a megjegyzésre, kattints ide. A videóhoz tartozó összes megjegyzés megjelenítéséhez kattints ide.

One of the best artificel horizons, I have seen. Which sensors are used in the C4S?

thanks

Mike

csomy
2013-02-12, 07:09
A robot finomhangolását nagyban megkönnyítené, ha valahol meg tudnának jelenni azon adatok, hogy az adott pillanatban mennyire térnek ki a szervók. Természetesen a robot nem tudja detektálni a szervó állását, csak a vezérlő jelet.
A földi telemetria készítés során megfontolhatnátok ennek az opciónak a felvételét, esetleg kiegészülhetne a robot OSDje egy ilyen jellegű adatokat is tartalmazó diagnosztikai képernyővel. Így látszana, hogy mennyire dolgozik a robot adott pillanatban.

RC Zumuld
2013-02-12, 22:00
Ami még egy remek dolog volna, ha valahogy a robot képes volna erre:
http://www.youtube.com/watch?v=KPBL4pPEzNI

Vagy, esetleg néhány Y kábel segítségével már jelenleg is megoldható volna?

Zs

mmormota
2013-02-12, 22:26
Meg lehet csinálni firmware frissítéssel. Mivel plusz RC kimenetekre van szükség, akkor lehetséges, ha a vevő 1 bemenettel van csatlakoztatva (CPPM vagy Fasst), így felszabadul 4 csatlakozó. A PC programot is érinti, mivel a szervo érzékenységeket és offsetet hozzá kell állítani a mechanikához.
Szerepel a terveink között, de pontos időpontot még nem tudok mondani.

mcelek
2013-02-12, 22:27
Erre a mixre a távodat kell beállítani, hiszen a kormánymozdulatok ellenirányába dolgozik, így tartja egyenesen a kamerát. ;)
Persze az IMU több csatornán is képes lehet stabilizálásra, ahogy azt a gép kormányfelületeivel is teszi.
Vannak ilyen kamera stabilizáló rendszerek, legutóbb pl.a Brushless megoldás ;D

csomy
2013-02-12, 22:52
Erre a mixre a távodat kell beállítani, hiszen a kormánymozdulatok ellenirányába dolgozik, így tartja egyenesen a kamerát. ;)

Ez akkor nem fekszik, ha a robot irányítja a gépet, mert akkor nincs bot kitérés.

mcelek
2013-02-13, 08:34
Erre az esetre Fat Jesus által említett Y kábellel kell egy kísérletet tenni, de ennek az a nehézsége, hogy nem lehet a szervókitéréseket befolyásolni, csakis a rudazattal lehet játszani, mivel a robot beállításai a kormányfelületekre letek optimalizálva.
Várni kell a fejlesztésekre, de ahogy azt mmormota írta, akkor is precízen be kell állítani majd.
Hobby szinten, én nagyon elégedett vagyok, hiszen ha a robot vezeti a gépet, akor nekem csak a kamerát kell kezelnem ;D
Biztos többet kések és pontatlanabbul célzok, mint a robot, de nem is vagyok agysebész 8)

csomy
2013-02-13, 09:52
Az ultimate megoldás persze az lenne, ha a robot vezérelné a gimbalt, mégpedig a repülő érzékelt billenése, bólintása alapján. Nem pedig a kormánykitérések alapján, hiszen ha folyamatosan ki van térítve a csűrő, akkor a gép egyre jobban dől, miközben a csűrő vezérlő csatorna állandó pozícióban van.
A C4S manuáljában szerepel egy mondat, ami elejti, hogy mmormotáék gondolatai sokkal előrébb járnak, mint mi. Az RC kimeneteknél meg van említve egy kamera célra tartás funkció, ami valljuk meg... nagyon király lenne.

pulsarxp
2013-02-13, 13:04
fel kell pattintani a gépre egy multiwii-t, mert az a saját gyro-ból vezérli ezeket. Nem nagy súly :)

srobi
2013-02-17, 18:01
Nagyon tetszik az androidos földi allomas otlet, a teletext szerűen lejövő adatokat nem lehetne visszafelé a gépnek is küldeni, lent egy masik frekin mukodo video adoval fent meg egy vevovel?Sokszor előfordult hogy menet kozben lett volna jo modositanom a Waipontokat, pl. Kotelek vagy egyebb erdekessegek miatt, esetleg ez a leszallas fejlesztesnel is segitseg lehetne. Mondjuk egy plussz video vevo a gepen lehet tul nagy suly, illetve ujabb zavar forras lenne.

Robertony
2013-02-17, 20:16
Van erre egyszerubb megoldas:
http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=834&productname=

Nagyon tetszik az androidos földi allomas otlet, a teletext szerűen lejövő adatokat nem lehetne visszafelé a gépnek is küldeni, lent egy masik frekin mukodo video adoval fent meg egy vevovel?Sokszor előfordult hogy menet kozben lett volna jo modositanom a Waipontokat, pl. Kotelek vagy egyebb erdekessegek miatt, esetleg ez a leszallas fejlesztesnel is segitseg lehetne. Mondjuk egy plussz video vevo a gepen lehet tul nagy suly, illetve ujabb zavar forras lenne.

charger68
2013-03-08, 16:45
Sziasztok!
Lassan összeáll a 3. Fpv autom és c4s tulajdonosként elgondolkodtam...
Működhet a waypoint "gurulás"?

Hátha más is kedvet kapna :)

mmormota
2013-03-08, 19:52
Lassan összeáll a 3. Fpv autom és c4s tulajdonosként elgondolkodtam...
Működhet a waypoint "gurulás"?

Szerintem működne. Csak oldalkormányos (csűrő nélküli) gépet érdemes beállítani, és a kormányszervót mint ruddert bedugni. ;)
Álló helyzetből indulva eleinte bizonytalan lenne, mert kell egy kis sebesség hogy a GPS megtalálja az irányt.
A magasságot pedig valamivel magasabbra kell állítani mint a talajszint, akkor nem megy "siklásba" és nem veszi el a gázt. ;D

RC Zumuld
2013-04-27, 22:01
Sziasztok,

A fogyasztás mérésére nem terveztek véletlenül valami megoldást, hogy ne kelljen állandóan kalibrálgatni?
Valami hasonlót mint ami az RVOSD- hez van.

mmormota
2013-04-28, 20:20
Az újabb változathoz készítünk külön modult is, arra az esetre ha valaki nem kedveli a forrasztgatást.

De miért kell állandóan kalibrálgatni? Egyszer kalibrálod, kész.

RC Zumuld
2013-04-28, 20:23
Jó, az "állandóan" talán költői túlzás. Mindig amikor a robotot teszem át valamiből valamibe, vagy szabályzót cserélek.

Zs

jpeti29
2013-05-03, 12:59
Először én is ilyen megfontolásból csalakozókat raktam a mérő szakaszra. egészen konkrétan egyáltalén nem működött tőle, negatív fogyaztásokat mér, stb. kiszedtem a csatlakozókat, fixre forrasztottam és lám, tökéletes lett.

mcelek
2013-05-03, 19:48
Figyu, ha kértek, csinál a csapat egy kábelt, ami bemért, azzal a csatlakozóval, amit használtok, de leginkább XT60.
Ehez az értékeket is meg tudják adni, viszont pici eltérés így is lehet a mérésben. Természetesen egy külön árammérő megoldaná a "mobilitást" és a méregetést is mellőzhetnénk, főleg, hogy nincs mindenkinek "lakatfogó multimétere" és kölcsönözni kell. Valóban macerás, mert pontos adatokat sróffal szerelten lehet mérni és terheléskor is ingadozik az áramfelvétel, ami nehezíti kalibrálást.
Akkor tuti, ha jó izmos motorok vannak a gépen, egyedül lehetetlen :o
Amúgy én nem bánom, hogy nincs még egy nyák, még egy kábelkupac
8)

csomy
2013-08-25, 22:10
Az ATWs oldal úgy tűnik nem elérhető!
Honnan lehet letölteni a legfrissebb firmware-t?
Valamint érdeklődnék, hogy mikor lesz logolós firmware?
Kösz.

Peck
2013-08-25, 22:13
http://c4s.uw.hu/

Ltomi78
2013-09-02, 12:21
Mikor jön ki az új antenna trackeres FW? amit a régi c4s -re is rá lehet tölteni.
köszi :)

csomy
2013-11-25, 23:36
A földi állomásos fejlesztés kapcsán érdeklődnék, hogy mi a helyzet a régi robotok logolóssá alakításának fejlesztésével.

mmormota
2013-11-26, 00:47
Mikor jön ki az új antenna trackeres FW? amit a régi c4s -re is rá lehet tölteni.
köszi :)

A teszt példányokhoz már kiadtuk. Mikor elkészül a normál változat (3 hét) akkor kiadjuk a firmware-t is, addig teszteljük, főleg ha nem minden nap zuhog az eső.

mmormota
2013-11-26, 00:53
A földi állomásos fejlesztés kapcsán érdeklődnék, hogy mi a helyzet a régi robotok logolóssá alakításának fejlesztésével.

Van készen egy panelünk amely felszerelhető a C4S-re, microSD kártyára rögzít, működik.
Szerencsétlen módon az USB csatlakozóval ellentétes oldalon, alul van a kártya csatlakozó (nem gondoltam át eléggé mikor lenyomtattam), emiatt nehezen hozzáférhető.
Az új roboton ez standard lesz, és a változatosság kedvéért rendesen hozzáférhető.

csomy
2013-11-26, 07:40

Van készen egy panelünk amely felszerelhető a C4S-re, microSD kártyára rögzít, működik.
Szerencsétlen módon az USB csatlakozóval ellentétes oldalon, alul van a kártya csatlakozó (nem gondoltam át eléggé mikor lenyomtattam), emiatt nehezen hozzáférhető.
Az új roboton ez standard lesz, és a változatosság kedvéért rendesen hozzáférhető.

Köszönöm a választ. A logolt adatokat mivel lehet kiértékelni? A C4S pc program le tudja tölteni a robotból, vagy ki kell szedni az SD kártyát?
Tudnátok adni egy minta logfilet ismerkedéshez?

Ltomi78
2013-11-26, 13:59

Elnézést a kotyogásért, az új roboton lesz, vagy már az új roboton az? ez már 3. verziós robot amiről irsz? vagy 2.?

mmormota
2013-11-26, 15:18
A jelenleg létező első generációs robothoz van a bővítő kártya. Nem reklámoztuk, mert elég nehézkes kivenni a kártyát, saját tesztekhez használtuk.

A második generációs, jelenleg fejlesztés alatt álló robot alapból tartalmazni fogja a kártya foglalatot.

A log fájl közvetlenül beolvasható a Google Earth programba. A Google Earth kirajzolja az útvonalat és a magasság profilt, kiszámítja az útvonal hosszát.

deltahf
2014-02-14, 08:24
Örülök, hogy nem maradt annyiba a C4S project.
A legjobb "robot" mert MAGYAR zsebbe meg a mani. :-)

szteff
2014-04-27, 22:09
Egy apró fejlesztési ötletem, igényem ( :D) lenne. Láttam olyan OSD-t, ahol nem csak az indulási ponttól mért távolság jelenik meg, hanem folyamatosan méri a megtett út össztávolságát is. Számomra érdekes adat lenne. Megvalósítható-e? Másokat érdekelne ilyen fejlesztés?

mcelek
2014-04-27, 23:31
Nem lenne elveszett dolog, CSAK
van lehetőség loggolásra + eszközzel ééés a C4S GCS még ki is rajzolhatja.
Sztem érdemes, nem csak az antennát tudja forgatni :P

f-romi
2014-10-08, 00:34
lassan osszeallnak az en legoim is...hianyolok par dolgot a rendszerbol. Az egyik a feszmero a GSen. Nemehet valahogy megoldani, hogy az LCDn megjelenjen a rendszer akkunak a feszultsege? Felmerult meg bennem a kerdes az antennamozgatasrol: milyen gyorsan fordul at az antenna, ha a gep eleri a forgas kuszobet, es 360-t kell fordulnia az antennanak, van lassitas a vegen? Ha netan megszakad a kapcsolat a eppel, mit ir ki az LCD-n? Jol jonne az utlso ismert koordinata es iranvektor. Erdekes lehet meg a GS home poziciojanak manuali megadasa vagy sajat GPSrol.
Hirtelen tobb nincs. Koszi elore is avalaszokert.

mcelek
2014-10-10, 22:09
A szervó mozgatása le van lassítva, mert széttépné a szerkezetet, de elég gyors ahhoz, hogy ne legyen számottevő kimaradás. Addig az utolsó GPS koordináták maradnak, míg újra nincs kapcsolat.
A Home pontot a robotról veszi, amikor az fixet fog, onnan tudja, hogy a ponthoz képest merre van a gép, ha máshol adnál neki GPS adatokat, akkor nem nagyon nézne felé ;)
Részemről tettem az akkura egy feszmérőt, még sípol is, ha merül, viszont nincs LCD-m.
Van egy 9" notim, ha látni akarom az útvonalat, jól jön a beállításokhoz is, többnyire feleslegesen hurcolnám, de van DVR-s monitorom, azt is visszanézhetem, tehát archiválni jó, hogy visszanézve elemezzem. :-*
Sajnos a support be van havazva, mert jelenleg csak az antennát nem forgatja, ami a teszt GCS esetében már jó volt. Most várom, hogy párban kapjak FW-t.

f-romi
2014-10-13, 11:36
hat, a 2. kijelentesed nem tul helytallo. Mivan, ha mozgo platformon vagyok?

mcelek
2014-10-15, 21:24
hat, a 2. kijelentesed nem tul helytallo. Mivan, ha mozgo platformon vagyok?

Ezért az árért ilyet kapunk. Azt tudjuk, hogy "hatalomnak" ennél klasszisokkal többet tud a C4S és földi állomása. Szerintem annyiért neked sem kéne ;)

f-romi
2014-10-18, 01:19
szerintem nem kell ezt tulmisztifikalni. Van ket koordinata, es ebbol szamolgat..az, hogy az egyiket rogzited, vagy az is valtozo, nem bonyolitja a szmolasi rutint.

voodoo
2015-06-13, 08:26
Megrendelés topikban olvasom hogy elérhető a robothoz kártyafogadó, erről írhatnátok pár sort, pl. hogy csatlakozik a robothoz, mit rögzít(gondolom útvonal, magasság...), mennyibe kerül, stb...

Lehet hogy engem is érdekelne...

Köszi

bedrock
2015-07-14, 13:24
Üdv,

A 811b javításával kapcsolatban van új infó? November óta érdeklődöm időnként..
Nagyon jó lenne ha stabil RTH és a légsebességmérés együtt jól működne.

voodoo
2015-08-03, 20:04
Nálam sem ok vmi a 811b RTH-val kapcsolatban, 5,5km/480m-en fordultam vissza kapcsolt rth-val, majd siklásban lejött 3,2km/100m-re gáz nélkül és onnan 100m-en jött végig...
Nem úgy kellene viselkednie hogy a starthelyhez érve süllyedjen rth magasságra? (feltéve hogy elegendő a távolság hozzá)
Az előző fw mintha így csinálta volna...

Egyébként lesz vmikor javítása a 811b-nek, érdemes rá várni?

Üdv

mmormota
2015-08-11, 22:48
Nem úgy kellene viselkednie hogy a starthelyhez érve süllyedjen rth magasságra? (feltéve hogy elegendő a távolság hozzá)

Nem, pontosan ezt kell tennie. Az RTH magasság azt jelenti, hogy ebben a magasságban kell hazajönnie. Ha sokkal magasabban kapcsol RTH-ba, akkor energiatakarékosság miatt siklásban süllyed az előírt magasságba, majd azt tartja.

bedrock
2015-10-25, 11:29
Üdv,

A 811b javításával kapcsolatban van új infó? November óta érdeklődöm időnként..
Nagyon jó lenne ha stabil RTH és a légsebességmérés együtt jól működne.

Srácok, nekem annyi is elég lenne, hogy ne nyüzsögjek (ezzel az évi 2-3 érdeklődéssel), nem lesz. Vagy esetleg 2019 júniusára várható.
Bármilyen választ értékelnék.

voodoo
2015-10-25, 15:48
Srácok, nekem annyi is elég lenne, hogy ne nyüzsögjek (ezzel az évi 2-3 érdeklődéssel), nem lesz. Vagy esetleg 2019 júniusára várható.

A legutóbbi nyilatkozat ezzel kapcsolatban ez volt:

"Tesztelni kell, sokat repülni vele, ehhez jó idő szükséges. Sacc/kb. március végére kész lesz."

Most október vége van, és mivel azóta semmilyen ígéretet nem kaptunk, azt gondolom legalább annyi, hogy lesz v nem, elférne...

Én szintén beérném annyival is, hogy bocs de már nem foglalkozunk a témával, (hiszen a c4s pitot nélkül is egy kiváló termék,) csak akkor tudná az ember hogy milyen irányban gondolkozzon...

Ltomi78
2015-11-06, 17:50
Kicsit aggaszt engem is..hogy akkor a support megszunt teljesen c4s eseteben?

Peck
2015-11-07, 00:41
Beszéltem erről az egészről mmormotával.
A rövid válasz, hogy firmware javítást a közeljövőben nem "tervezünk".
Ez persze nem azt jelenti, hogy nem adunk ki soha többé új firmwaret, sokféle fejlesztés van elkezdve,
de semmi sincs olyan szinten, hogy ki merjük adni. A bétatesztekből meg csak káosz lenne.

A megrendelés topic sem véletlenül nem pörög ha már Ltomi78 beleírt...
Nem igazán van kereslet, mi is sokszor mással foglalkozunk, szóval ezért sem pörög a fejlesztés.

Ettől függetlenül ha hardveres hiba van, mmormota, Sys-ak javítja továbbra is.

Tudom ez nem túl sok/bíztató, de azért remélem segített.

Ltomi78
2015-11-08, 12:03
Ok..azert en varok egy szakmai valszt a pid beallitasok kerdesemre...azota mar eltelt ket het...repultem is ujra...de meg mindig van mit allitani;)

Daine
2015-11-11, 11:46
Ettől függetlenül ha hardveres hiba van, mmormota, Sys-ak javítja továbbra is.

Igen ezt tapasztalom és köszönet érte!
Néha törzsvendég vagyok!:):)

csomy
2018-09-18, 22:04

Mi ez a hiba? Most tervezek airspeed szenzort illeszteni a géphez.