PDA

Teljes verzió megtekintése : digital video ado-vevo

L1P1
2012-01-17, 10:33
hello

mar van nehany ilyen cucc, lassan el lehetne kezdeni ezeket is nezegetni ugyanis analog tv-vel szemben ennek szebb a kepe es nagyobb felbontast is atvisz.

olvastam egy oldalon egy olyanrol amire azt irtak hogy jo antennaval 10km. ez sajnos nem rc oldal volt de ott volt azert par meretu ado vevo es tuti lassan lehetne talalni visoznylag kicsit ami elvinne a gep.

en ezt az oldalt olvasgattam: http://rf-links.com/newsite/index.html
ez meg egyszeruen kicsi: http://www.avalonrf.com/products/cofdm-digital-video/cofdm-digital-video-transmitter.php

L1P1
2012-01-17, 10:35
http://www.youtube.com/watch?v=-cKR6jO4Z-g

QQC
2012-01-17, 17:28
Hát igen.Ez a jövő.
Csak az a gond, hogy nem occó.
Tavasszal kértem a srácoktól árat egy Tx-Rx szettre, és azt hittem a telefonszámát írta le :o
Ha elérhetőbb árba kerül, sokan veszik majd, és végül egyre olcsóbbá válik. Ez így megy. Az első DVD íróm a gépbe, egy autó ára volt....
Egyébként sokan fejlesztgetnek hasonlót, biztató eredménnyel.

Daine
2012-01-17, 18:10
Az biztos,hogy nem olcsó legalább is még!
Ezen az oldalon 2000-3000 Eur között van:http://www.vtq.de/videofunkENG/1.1%20-%20ORCA%20COFDM%20ENG.htm

L1P1
2012-01-17, 19:59
olcso kinai kell ebbol is. a modellezesnel is babfigyelobol lett az elso video ado itt is ilyet kell majd keresni szerintem

GPeti
2012-01-17, 20:40
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1507916&page=15
És itt mi van mert nem értem az egészet, semmi konkrét dolgot nem tudok kihámozni az egészből.

mmormota
2012-01-17, 21:06
semmi konkrét dolgot nem tudok kihámozni az egészből.

Mert nincs is... ;D

A topic azzal indult, hogy a HDFPV nevű levelező belinkelt egy videót és leírta, hogy sikeres HD digitális átviteli kísérleteket végzett. Ez sokakat nagyon érdekelt (engem is).
Sokan tettek fel kérdéseket, pl. milyen készülék ez, ő készítette vagy vette valahol, kértek képeket a szerkezetről, ha ő készítette kapható lesz-e és így tovább. A kérdésekre a topicnyitó nem válaszolt, azt mondta, még nem döntötte el hogy gyártmány lesz-e vagy sem, nem akar részleteket mondani. Kérték hogy legalább pár képet közöljön, vagy azt hogy milyen hardverből indult ki, de semmi válasz.

Ezután néhányan a saját elképzeléseikről írtak, majd a topic konkrétumok hiányában elhalt.

L1P1
2012-01-17, 21:31
elolvastam az rcgroups on a topicot es itt bizony a Bazso effect van kialakuloban. valami fasz csinalt valamit ami szuper titkos es csinalt egy videot rola hogy megy kb 800 meterig jol 100mw-al. barmi jott is fel baszott ra es nem valaszolt semmire. szoval erre ne szamitsunk ez egy vicc.

en reszemrol valami konnyen beszerezheto kinai szart varok amibol eladnak vagy 30e db-ot az elso nap es a 100 elojovo hibajat mar aznap este kijavitjak es masnap mar 100e db ot le is gyartanak belole :)

mmormota
2012-01-17, 21:44
Engem nagyon érdekel a HD minőségű digitális átvitel, kb. havonta keresgélek egy fél napot a neten újdonságokra vadászva. Mindeddig nem találtam semmi olyat ami FPV-re igazán alkalmas lenne.

Több érdekes terület van, ahonnan valami használható kikerülhet.

HDMI kábelt kiváltó készülékek
A HDMI kábel a HD készülékeket (pl. blueray, sat receiver és tv) összekötő kábel. Lakáson belüli vezeték nélküli összeköttetésre gyártanak olyan készülékeket, amelyek ezt a kábelt váltják ki. Ezek e készülékek olcsók (100-300 usd tipikusan), az átvitel minősége tökéletes, de a hatótávolság a lakáson belüli átvitelhez igazodik, 10-15m. Az adatokat tömörítés nélkül viszik át, ezért relatíve nagy sávszélesség és adott teljesítményen kis hatótávolság jellemzi ezeket, irányított nyereséges antennával sem valószínű hogy km-es távolságra lehetne ilyennel repülni.

Wi-fi wireless webkamerák
Wi-fi hálózatra csatlakoznak, olcsók (100 usd alatt is van). Hátrányuk, hogy a brutális tömörítés miatt mozgó kép esetén minden elmosódik, a késleltetés is elég nagy, és a wi-fi hatótávolsága sem valami nagy.

Wi-fi wireless biztonsági kamerák
Wi-fi hálózatra csatlakoznak, olcsók (100 usd alatt is van). A kép élességére teszik a hangsúlyt, a folyamatos mozgás átvitele nem annyira fontos, szaggatnak, nem élvezhető a kép, és a wi-fi hatótávolsága sem valami nagy.

C-OFDM modulációval, H.264 tömörítéssel működő biztonsági kamerák
Ezek nagyobb hatótávolságra készülnek, sokkal drágábbak mint a wi-fi, de még nem elérhetetlen az ár (500-2000 usd). Talán ez a legígéretesebb, ez az az átviteli mód ami lehetővé tesz nagy hatótávolságot jó képminőség mellett.
Sajnos itt is jellemző, hogy az fps alacsony, szaggat. Nyilván egy biztonsági kameránál a folyamatos mozgás nem olyan fontos mint fpv-nél.

Stúdió célú készülékek
Ezeket profi célra, pl. riportereknek csinálják. A stúdió igényekhez alkalmazkodnak. Tipikusan nincs tömörítés, a minőség tökéletes, de a nagyobb hatótávolság ritka, ha mégis, akkor elég nagy teljesítménnyel érik el. Brutálisan drágák, több tízezer dollár nagyságrend.

Katonai, katasztrófaelhárítási célú készülékek
C-OFDM moduláció, H.264 tömörítés, pont ami nekünk is kellene. Adott teljesítménnyel így lehet legmesszebbre átvinni a jelet. Ezek között van nagy teljesítményű, sok km-es is. Sajnos teszt videót nem találtam ilyenről, az árat legtöbb cég nem adja meg, ahol mégis, ott több tízezer dollár.

Kifejezetten repülős célra ajánlott HD digitális átvitel
Nincs sok ilyen, amelyikről teszt felvételt láttam annak pont ugyanaz volt a baja mint az ipari kameráknak, szaggatott keményen. Néhány ezer dollárért adják (tíz alatt).

Összefoglalva: nem találtam olyat, ami igazán alkalmas lenne amatőr fpv-re, még a 10 000 dolláros kategóriában sem. Szaggatnak, nagyok, nehezek. Ha pénz nem számít, a stúdió célúak tulajdonképpen használhatóak, de piszkos drágák, ráadásul tipikusan túl rövid a hatótáv, vagy olyan nagy a teljesítmény, amiből engedély nélküli használatnál bajok lehetnek.

Technikai akadály viszont nincs, folyamatosan jönnek ki új készülékek, bármikor jöhet olyan is ami alkalmas fpv-re. Az is lehet hogy máris van ilyen, csak nem találtam meg. Pl. az előző hozzászólásban említett kütyü videója - ha nem is valódi HD - de egyáltalán nem rossz. Csak nem lehet tudni róla semmit...

karee2
2012-01-17, 22:10
Sziasztok!

Mmormota leírása igen érdekes, és gratula Neki, az anyagért, de gondoljatok bele, hogy pár évvel ezelőtt a LCD, Plazma, LED tv-ket milyen horribilis összegekért árulták! Mára gyakorlatilag mindenki számára elérhető áron vannak! A mai világban, az elektronika fejlődik a legjobban napról, napra. Én biztos vagyok benne, hogy ez az átviteli megoldás is (nagytávolságú) egy-két éven belül, elérhető áron, megvehető lesz!

k

GPeti
2012-01-17, 22:49
A chip-ek már meglennének a dolog létrehozásához.
A DATV címszóra való kereséssel találtam pár érdekes dolgot.
Pl:
http://www.von-info.ch/hb9afo/datv_e.htm
http://www.datv.de/digital_ATV/digital_atv.html

Digitális beltérihez adó:
http://www.qsl.net/zl1wtt/datv.htm

Nem annyira részletesek a leírások hogy valamit is lehessen kezdeni.

nhadrian
2012-01-18, 07:22
Én találtam egy ilyet:

http://www.youtube.com/watch?v=ulpbyaU8ffc

A videó elég meggyőző azt kell mondjam, bár a végén az utolsó 3 mp-ben a kép kimerevedik. Nem tudom hogy az a videó szerkesztése folytán, vagy hatótáv problémák okán történt. Ha az utóbbi, akkor szerencsétlenebb a helyzet mint az analóg esetén ahol legalább a zajban talán még felfedezni némi kép tartalmat....

nhadrian
2012-01-18, 07:23
Erről votl szó a videóban:

http://www.rotoconcept.com/products/digitalrfvideotransmitters/rq4digitalvideotransmitterreceiver/

A mérete egyértelműen alkalmas fpv-re. Na és az ára?!?!?!

csillagvzs
2012-01-18, 08:16
Erről votl szó a videóban:

http://www.rotoconcept.com/products/digitalrfvideotransmitters/rq4digitalvideotransmitterreceiver/

A mérete egyértelműen alkalmas fpv-re. Na és az ára?!?!?!

Na ennek az ára az extra fájók kategóriába esik. :'(

L1P1
2012-01-18, 11:22
javaslom hogy alljunk ossze 5-en es fejenkent dobjunk ossze annyit hogy a beszerheto chip-et meg tudjuk venni es gpeti vagy mormota el tudjon kezdeni vele jatszani. Lehetsegesnek tartom hogy megoldhato egy kamera illesztese hozza illetve egy jo erositovel meg el is fog menni 1-2 kilometerre. en szemely szerint azt mondom hogy ha 5km-ert tud akkor lesz majd hasznalhato de kezdjunk el jatszani hatha kijon valami belole.

Sys-Ak
2012-01-18, 13:51
Egy fejlesztés nem úgy megy, hogy elkezdünk mások pénzéből játszani. Egy HD átvitel megalkotása még akkor is nehéz, ha vannak hozzá félkész megoldások. Nehezebb és bonyolultabb mint a robotpilótánk, de ne aggódjatok, ha látjuk valami reális módját a kivitelezésnek, akkor nem a befektetésen fogunk elvérezni.

L1P1
2012-01-18, 17:25
en speciel most nem ratok gondoltam hanem mondjuk gpetire akirol tudom hogy nagyon szeret barkacsolni de nem biztos hogy beleolne a kutatasba 100ehuf-t csak ugy a semmiert, de ha tobben osszedobjuk akkor tudasat es idejet lehet beletenne. ezt nyilvan akkor lehet elkezdeni ha mar latjuk a neten keringo infokbol hogy vannak epitoelemek amikkel lehet jatszani. ha ez a pillanat bekovetkezik akkor johetne az amit en mondok hogy valaki elkezd vele jatszani....

GPeti
2012-01-18, 18:47
Nagyon nehéz lenne, a kimenetele kétséges, műszerek is kellenek hozzá nem is akármilyen.
Meg sajnos 100000 olyan ember van rajtam felül aki valahogy közelebb van a tűzhöz és nagyobb lehetőségei vannak ehhez a projecthez, akár tudás, tőke, hozzáférése a "titokhoz".
Ebbe még nem olyan alkatrészek kellenek aminek a használatát letöltöm pdf-ben majd megveszem egy elektronikai boltban, az az idő is egyszer eljön mikor ez meglesz de akkor már olcsón meg is vehető.
A múltkor beszélgettem Ati-val hogy ő már rádióamatőr találkozón látott ilyent, talán ezzel foglalkozó valószínűleg külföldi rádióamatőrökkel lehetne felvenni a kapcsolatot.
Szerintem az lenne a legjobb ha a vevő egy szabványos digit beltéri és ehhez lenne egy kompatibilis adó.

Amúgy nem nagy kunszt, kell egy videójel digitalizáló + mpeg2 enkóder + egy logikai hálózat amely a párhuzamos adatot sorossá alakítja, ellátja a kiegészítő byte-okkal, fehérít stb, + IQ modulátor + a egy végfok.
3 sorban leírtam milyen egyszerű.

L1P1
2012-01-18, 19:42
lehet ilyen radioamator forumokat kellene latogatnunk :)

nem tudom elkepzelni hogy ezt ne lehetne megcsinalni akar mostani eszkozokbol hogy 5 km-ert menjen hd jelatvitel.

GPeti
2012-01-18, 20:56
Amit most használunk analóg átvitelt azt már a 80-as évektől össze lehetett otthon barkácsolni, igaz akkor még a csöves kamerák voltak nagyobbak, és hobbi szinten mégsem fpv-zett senki (ebben sem vagyok biztos tudom is miért) mert nem ismerték fel a LEHETŐSÉGET, illetve az információ is nehezebben áramlott.

csillagvzs
2012-01-18, 22:57
Egy "klasszikus rádióamatőr" ehhez a feladathoz veszettül kevés. :'(

GPeti
2012-11-25, 23:14
Az utóbbi 10 hónapban történt már valami előrelépés az ügyben?

HDFPV válaszában mintha találtam volna egy információt:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1507916&page=14

"Originally Posted by FPVTEXAS
Well since there is a real market for HD FPV I'll give the details on how I built my system. But I'm just a hobbyist with a full time job and have no interest to market kits or get into the market.

That said here are a few details.

To make a DTV/HDTV transmission you need a Mpeg 2 encoder $250, a modulator $500 and a small amplifier $150.

There are two modulating systems, one is DVB-S which is used in europe and for satellite transmissions and there is the North American system ATSC or 8-VSB.

The ATSC system uses a wider bandwidth and also requires you to use a AC3 audio codec which is property of Dolby so it makes the cost of the modulator go up.

I chose to use DVB-S for several reasons. First you can run a standard def channel with bandwidth of only 2Mhz. The advantage of this is your signal is much narrow than the 10+mhz of FMATV so your able to use your power more efficiently and not have it spread out. Because your receiver is only looking at that 2mhz vrs 10+mhz its not being hammered with interference from other transmitters.

Another advantage is you can get any cheap (under $100) IE Viewsat VS2000 MPEG-2 satellite receiver and hook up a $10 pre-amp and it pick up a 1200mhz HD or Standard def DTV signal.

Of course you can increase your bandwidth and transmit in full HD.

Another cool thing you can do if you have room on your aircraft is adding additional encoders and you can transmit multiple cameras FULL 30FPS AT THE SAME TIME at standard def.

The encoders and modulators are sold by SR-Systems in Europe and they are a quality product. One note is your not a techie and don't intend to read up on the DTV protocol and just expect plug and play or a step by step thread then this isn't the route for you. You have to configure the boards and if your not paying attention you can make them transmit where they shouldn't

Speaking of which if you want to open your own pirate HDTV station the modulator will do it for you (I don't recommend it but their modulators are the ones of choice for such application).
I use none of that, it sounds too complicated and expensive
What kind of lag do you get with that? MPEG/H264 codec needs to support zero latency to make such system viable."

I use none of that, it sounds too complicated and expensive
What kind of lag do you get with that? MPEG/H264 codec needs to support zero latency to make such system viable.

Tehát a választ úgy értelmezem hogy nem a szabványos átvitelek közül valamelyiket használja, de akkor mit.

Egy biztos hogy tömörítés nélkül ekkora felbontást nem lehet átvinni rádiófrekvencián.

Találtam egy helyet ahol a cuccot meg lehetne venni digitális képátvitelhez:
http://sr-systems.de/content.php?show=MPEG2-Encoder&lng=eng&style=std
http://sr-systems.de/content.php?show=DVB-MiniMod&lng=eng&style=std

Bár nagy a panel de kisebbet nehezen tudok elképzelni ugyanis ekkora sebességen párhuzamos sd ram-ok nélkül nehezen tudok elképzelni egy mpeg2 enkódert, ehhez meg ugye sok-sok láb kell ami megnöveli a méreteket.

Illetve van számítógépbe pci portra:
http://www.sencore.com/product/dektec-dvb-s-modulator-card

mmormota
2012-11-26, 01:26
Bár nagy a panel de kisebbet nehezen tudok elképzelni ugyanis ekkora sebességen párhuzamos sd ram-ok nélkül nehezen tudok elképzelni egy mpeg2 enkódert, ehhez meg ugye sok-sok láb kell ami megnöveli a méreteket.

Az mpeg2 vagy akár az mpeg4 encoder a kisebb probléma, mivel kész arm alapú dsp-vel megerősített chipek kaphatóak erre a célra. Ezekhez kész sw is van, így sufnituning szinten is megoldható a dolog. A praktikus megoldás valószínűleg az lenne, hogy kiindulásnak venni kell egy olyan kész kamerát amelyben olyan a chipset amihez van sw támogatás, és új firmware-t írni hozzá ami tömörítve adja ki a jelet. A tömörítést lehetne fpv-re optimalizálni, kompromisszumot kötve a törörítési arány és késleltetés jó megválasztásával.

A cofdm a nehezebb dolog, mivel ebből sokkal kisebb a kínálat, de úgy tűnik egyre több cég foglalkozik vele, így előbb-utóbb az is elérhető lesz félamatőr szinten is.

Mindenképpen nagy munka ezt jól összerakni. Nyilván olyan teamnek lenne a legkönnyebb, akik eleve ezzel foglalkoznak vagy szakirányként ezt tanulják valamelyik egyetemen, szoros kapcsolatban olyan céggel ahol ilyesmit gyártanak. Enélkül rengeteg munkát és pénzt kellene beletenni, több ember*év munkát, aminek nagy része a szakirányú ismeretek megtanulása.

GPeti
2012-11-26, 06:06
Nekem is ez a meglátásom hogy a feladat nehéz de nem lehetetlen.
Lehet HDFPV -nek is van valahonnan valami segítsége, olyan helyen dolgozhat ahol hasonlót gyártanak így hozzájut néhány nehezen hozzáférhető infóhoz, esetleg a kassai egyetemen van ez irányú kutatás, nem kizárt hogy az illető magyar.

Itt egy Szlovén rádióamatőr D-ATV project leírása:
http://lea.hamradio.si/~s51kq/S5-DATV.HTM

Bár részletes de nem áll össze 100%-ban a kép.

Van az áramkörben egy A/D konverter, SAA7113 IC-vel, az ebay on is van, mindössze i2c-n be kell állítani és már megy is.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=saa7113+&_trksid=p5197.c0.m627

Viszont ez sem kell mert van digitális kimenetű kamera is amely ezt az ITU656 formátumot kiadja, ez ugyanaz azt hiszem mint az YUV (4:2:2) és YCbCr (4:2:2) output format:
http://www.ebay.com/itm/CMOS-Camera-Module-OV7670-Display-Active-Size-640X480-SCCB-Compatible-I2C-3-6-m-/261109004343?_trksid=p5197.m1992&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3 D1%26asc%3D14%26meid%3D3723354666345011878%26pid%3 D100015%26prg%3D1006%26rk%3D1%26sd%3D261109004343% 26

Az mpeg2 kóderhez is lehet kapni IC-t külön is természetesen ez sem megy egyből kell egy kontroller ami felprogramozza, meg kell 2 RAM estleg hang digitalizáló, el lehet látni teletext infókkal ami az osd-t helyettesítheti:
http://www.aliexpress.com/item/MB86391PFV-G-BNDE1-MB86391PFV-MB86391-original-new-100-FUJITSU-PQFP208/616558274.html

Más fajta enkódert nem találtam.

A következő ami a legérdekesebb rész ami a párhuzamos adatokat kiegészíti, soros jellé alakítja stb majd a végén kiadja az I, Q komponenseket 8 biten amit még a D/A konverterre (AD9709) kell vezetni, hogy miért azt nem tudom lehet ez a jel nem négyszög hanem egy cos2 jel kis sávszélességgel, ez az XC2S150, ez nem egy processzor hanem programozható logikai áramkör, hogy mit és hogyan kell beletölteni a programot azt nem találtam meg az oldalon.

A következő lépés az IQ modulátor, ez megvalósítható ezzel az ic-vel:
http://www.ebay.com/itm/RF2422-Manu-RFMD-Encapsulation-SOP-16-2-5GHZ-DIRECT-QUADRATURE-MODULATOR-/120920819610?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3 D1%26asc%3D27%26meid%3D3723698531525127922%26pid%3 D100033%26prg%3D1011%26rk%3D3%26sd%3D261109004343% 26

A lényeg (ami a saját elméletem) hogy az ic annyira kicsi és kevés alkatrész kell hozzá hogy egy vendég panelon beépíthető az erősítő láncba ahol 0dBm jelszint van akár egy 1.2-es normál fpv-s videó adóba, célszerűen Mobicom-os mert az egy kicsit nagyobb.
Azért 1.2-es és nem 2.4 es mert ha ez működne akkor fogható lenne egy tányéros beltérivel is, így a vevő megvan nem kell vele foglalkozni csak egy (előerősítő) meg antenna kell rá.

ati
2012-11-27, 09:07
Még talán annyit tennék hozzá, hogy a relatíve nagy sávszélesség miatt a magasabb frekvenciákon valósítják meg az átvitelt, tehát biztosan mikrohullámokon, valószínűleg 5GHz alatt nemigen lesz. Minél magasabb a freki, annál kisebb a hatótáv, annál komolyabb antennák kellenek, és tracking, ami megintcsak a költségeket növeli. Szerintem senki ne számítson rá, hogy egyhamar ez a játék occó lesz.

GPeti
2012-11-27, 18:39
Még csak el sem olvasod a linkeket amit megadtam???????
Az adó a 23cm sávon megy és a tömörítéssel még kisebb sávszélesség is lehet mint analóg adások. Sőt egy analóg csatornában több digitális csatorna is átvihető;
lásd földi műsorszórás.

ati
2012-11-27, 18:50
Bocs, ez melyik?

ati
2012-11-27, 18:55
A tömörített jeleknek nagy a késleletése. Sávszélességet tömörítéssel lehet megspórolni. Repülőre csak másodkamerához jó.

GPeti
2012-11-27, 19:53
Olvasd el az rcgoups-os linket, mindössze 170ms a késleltetés HDFV által "bemutatott" rendszer.

ati
2012-11-28, 22:59
Ezen a HDVF-n én sem tudok eligazodni, de MPEG2 kódereket, már 8-10 évvel ezelőtt is árusítottak mint ATV-t a Friedrichshafen-i találkozón 500€-ért. De ezek normál VGA felbontású képeket tudtak, tudnak. A nagy durranás most a fullHD. Erre gondoltam, amikor a nagy sávszélességről írtam. Bocs a pontatlanságért.

GPeti
2012-11-29, 19:27
"Ezen a HDVF-n én sem tudok eligazodni"

Na nézzük akkor, van neki most az rcgroups-on 34 hozzászólása mind ebben a topicban , azaz nem hiszem hogy fpv-zik de még csak nem is modellezik.
Valami nyomós oka van hogy nem ad ki több infót, lehet egyetemi, céges fejlesztés, akár fusi meló lehet csapatban de semmiképpen hobbi.
Az fpv-sek neki(k) csak mint potenciális felvásárló piacot jelenthet.

A 170ms tényleg gyanúsan kevés de mintha ebben már a vevő oldali feldolgozás is benne lenne.
A felbontás egyébként nem HD csak "Normal mode (HD) 1024x576 @ 30fps" ez a dvd felbontás.

Érdekes hogy a kamera elég nagy méretű nagyobb mint az adó, illetve az usb átvitel miértjét sem tudom.

GPeti
2013-06-12, 15:39
Sokat gondolkoztam azon hogy nemrégiben a MASAT Magyar műholdban elrejtettek egy kamerát mellyel 640x480 -as képet sugároztak le hogy hogy is van ez. Igaz ez nem digitális videóátvitel de ha szükség van on-line a videónál szebb fényképre (mostani árvíz helyzet stb) akkor erre találtam egyszerű megoldást:
egyik egység a jepeg képet soros porton leadó kamera:
https://www.sparkfun.com/products/10061
Illetve kell egy wireless serial transceiver modul pár pl a HopeRF-től.
A vevő oldalon a kép egy kontroller segítségével elmenthető sd kártyára vagy a kamerához készült demo programmal a kép is látható.