PDA

Teljes verzió megtekintése : Multirotor gépek és a rezonancia

krisone
2012-02-22, 19:04
Hello,

Azért bátorkodtam nyitni ezt a topicot, mert úgy tűnik, hogy vezérlőtől és váztól függetlenül ez a fent nevezett gépek legnagyobb ellensége és nem mellesleg mostanában ez okozza nekem a legnagyobb fejfájást. Segítséget szeretnék kérni tőletek és lehet, hogy másnak is hasznára válna, ha a nálam tapasztaltabb modellező társak leírnák, hogy hogy küzdenek ez ellen. Nem a balanszolj ki mindent típusú tanácsokra gondolok, hanem konkrét részletes eljárásokra és felhasznált anyagokra. Szeretném előre bocsátani, hogy nekem konkrétan 0 (nullla :) ) repülős tapasztalatom van, így a propeller balanszolás kérdéskörrel a tricopterem építésekor találtam szembe magam. Mivel én helis irányból érkeztem ide az ott megszerzett egyensúlyozási tapasztalatok itt vajmi keveset érnek.

Kezdésnek leírnám, hogy eddig mit csináltam. Egyáltalán nem követendő példaként, mert az eredmény egyelőre a legnagyobb jóindulattal is csak közepes.
Alap: Tricopter váz, 50 cm-es karokkal, dulasky 980kv motorokkal APC 10x4,7-es propokkal 3s1p-ről hajtva.

Prop balanszolás: Sajnos az a tapasztalatom, hogy az asztalon, kiegyensúlyozóval "tökéletesre" súlyozott propeller a motorra rögzítve rosszabb eredményt produkál mintha csak natúr ráhúztam volna minden előkészület nélkül. Ez miért történik, mi lehet az oka? (prop adapter, motor tengely nem üt, motor prop nélkül tükörsimán jár). Egyébként elég sok helyen olvastam, hogy az APC propellerek mennyire gyengék mostanában. Hát lehet, hogy csak nekem van szerencsém, de bármi mást vettem eddig csak rosszabb volt.

Motor balanszolás: Azért cseréltem le a Hobbbykinges motorokat, mert a Multiwii GUIjában figyelve az értékeket a dualsky moci (meg gondolom a többi valamivel nevesebb gyártó mocija is ilyen) nem produkált mérhető rezonanciát, így azt nem tartottam szükségesnek kiegyensúlyozni. Lehet, hogy hiba volt? Ha igen, akkor mi a teendő?

Vezérlő rezgéscsillapítása: Gyakorlatilag a konyharuhától kezdve a habosított műanyagon át a füldugón keresztül a szilikon kockáig mindent kipróbáltam ami a kezem ügyébe került. A legjobb eredményt eddig egy 3M gyártmányú nyílászáró szigetelő szalag adta, amit a Lidlben találtam gombokért és kézzel megnyomkodva úgy döntöttem kipróbálom. Mellékszál, hogy persze azóta se lehet kapni :)

Összefoglalva: Bár néha meglepően szépen is tud repülni a tricopterem, de egyértelmű rezonancia baja van. Látszik a rárögzített kamera képén is, kézben felpörgetve pedig érezni a vázon. A youtube-os videókat elnézegetve igen sok ember életét megkeseríti ez a dolog, szóval az alábbi kérdésekre keresem a választ:

Milyen módon balanszoljátok a propokat? Milyen módon és a nyilvánvaló olcsócsapágyas motoroktól eltekintve egyáltalán kell-e a motorokat? Milyen módon rögzítitek a vezérlőt? Van-e valamilyen sorrend ami a fenti müveletek elvégzésére ajánlott? Van-e valamilyen speciális szerszám vagy eljárás ami a fenti felsorolásból kimaradt?

Minden válaszért előre is köszi,

K.

Stallmaster
2012-02-22, 19:25
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,90738.0.html

krisone
2012-02-22, 20:17
Olvastam, postoltam is bele, de konkrét info nem sok van benne, csak általános balanszolj bölcsesség... Nnna mind1 :)

Pistu
2012-02-22, 20:27
A prop mellett a motort is ki kell balanszolni (bar ha mar azt is kell akkor megette a fene).

jpeti29
2012-02-22, 20:35
Én az alábbi módszerrel ballanszoltam, propot motort.

Legtöbbször az adapter a bűnös, de én szépen sorban végigmennék, hogy hol keletkezik ekkora rezonancia.

1. motor csapágy, tengely ferde, forgórész kiegyensúlyozatlan.
2. adapterek ferdék, nem központosak. sokkszor nem is az adapter, hanem a rögzítő csavar rontja el.
3. légcsavar kiegyensúlyozni, először hintán, később a motoron dinamikusan.

fogasd fel a mocidat egy fenyőléc végére, a másik végét fogd be egy satuba. a motorhoz közel tegyél egy lézermutatót és világíts vele egy 3-6m-re lévő falra. ha a lézer nem pöttyöt világít, hanem valami mintát rajzol a falra akkor nagy a rezonancia.

először csak a mocit tedd fel magában. ha nincs lézr mutatód, csak markold meg a kezeddel a fenyőlecet. Érezni fogod mikor rezonál jobban vagy kevésbé.
ha már a motor is rázza a fenyőlecet, akkor a házát kiegyensúlyozhatod (bölcs találgatás módszerável), szigszalag darabkákkal, vagy kábelkötegelővel.

utánna tedd fel csak az adaptert. fogj egy nagyobb csavartvele közre, a légcsavar helyett, hogy fentmaradjon.

a légcsavarokat mérleghinta szerűen egyensúlyozd ki. szigszalag darabkákkal.

ha ezeket végigcsinálod, és rájössz hol keletkezik a rezonancia, nem lesz szükséged mindenféle trükkre hogy elnyeld.

csapágyakat is cseréltem.

sokkal jobb lett, de kézzel még most is érzem a karokon picit.
a vezérlőm 3m füldugókon van, ez sem rossz. nekem se tökéletes. a config progik nekem se mutat sok rezonanciát, de a levegőben még nekem is biccent egyet néha. Viszont a Gopro képe rezzenéstelen, nem hullámzik. félsiker.

Én is érdeklődve olvasom ezt a topicot.

Meg szivesen ott lennék a következő multirotoros találkozón.

stefan
2012-02-22, 20:45
Szia!
Készítettem olyan prop balanszolót ahol két mágnes között lebeg egy mindkét végén kihegyezett tengely.

Természetes,hogy az egyik pólushoz mindíg hozzáragad de mivel tű hegyes, a súrlódás szinte nulla.

A Mágnest rossz winchesterből termeltem ki ! Buta erős. Ennek segítségével balanszolok,meg persze szikszalag ! :) kék szikszalag! ;D

A közelben van egy Hobbi bolt, ott találtam rá olyan kétoldalas ragacsra, amit táblában lehet kapni és gyárilag 4*4 milis kockákra van kivágva.

Ezeket lehet építeni(ragasztani) egymás fölé is. És elég erős ahoz hogy megtartsa a vezérlőt masszívan és rugalmasan.

doky111
2012-02-22, 21:38
Sziasztok!

Bátorkodok én is hozzászólni a témához mert nekem is bosszúságot okozott a téma.

Tehát rövidke tapasztalatom a következő:

Már a motor felfogatást is érdemes megoldani úgy hogy minél kevesebb legyen az a rezonancia mit át tud adni a testnek.......... Gumibakos megoldást okoskodtunk ki.
A légcsavar balanszírozás az muszáj.....
És még amire rájöttem: a motor tengely és a légcsavar furata nem egyezik "lóg a tengelyen a légcsavar" perselyezni illeszteni kell.
A jó Kis Kínai motorcsapágyakat ellenőrizni kell van bennük kakukk tojás..... :( :(
Szerintem nem árt az elektronikát is rezgéselnyelő lapra tenni.
Az sem árt ha az elektronika a motorok metszéspontjába " keresztezésében" tartózkodik :D :D :D
Szerintem a 7 végére meg leszek a madarammal teszek fel pár 5letet róla

Üdv: doky

krisone
2012-02-22, 22:22
Ezt a lezeres trukkot mar korabban is olvastam es akkor is tetszett.:) Ezzel a modszerrel jutottam el arra a pontra, hogy 0-40% illetve 50-100% gáz állás között tükörsimán jár a motor/legcsavar paros, de a fennmarado 10%-ban pont annyira razza meg magat, hogy a vezerlo bebolintson. Eleg kiabrandito:)

Amit most csinálok, az egy eleg erdekes elgondolás, mégpedig a "kompozit fa" :) Mivel 10x10es fenyoleceket hasznalok amik eleg merevek arra gondoltam mi lenne ha kicsit jobban utjat allna a rezgeseknek. Négy helyen, páronkent ellentetesen 1 cm-es tavolsagra bevagasokat keszitettem a faba kb 6mm mélyen és ezeket a réseket meleg ragaccsal töltöttem ki. Mivel egy regebbi, mar hasznalt, de rövidnek bizonyult kart aldoztam be a celnak igy a trikopterben meg nem tudtam kiprobalni, de kezben tartva nagyon igeretes megoldasnak tunik. Egyaltalan nem erezni, hogy jar a motor a masik vegen. Holnap kiprobalom elesben is, meglatjuk.

Addig is köszönöm a sok javaslatot :)

Én az alábbi módszerrel ballanszoltam, propot motort.

Legtöbbször az adapter a bűnös, de én szépen sorban végigmennék, hogy hol keletkezik ekkora rezonancia.

1. motor csapágy, tengely ferde, forgórész kiegyensúlyozatlan.
2. adapterek ferdék, nem központosak. sokkszor nem is az adapter, hanem a rögzítő csavar rontja el.
3. légcsavar kiegyensúlyozni, először hintán, később a motoron dinamikusan.

fogasd fel a mocidat egy fenyőléc végére, a másik végét fogd be egy satuba. a motorhoz közel tegyél egy lézermutatót és világíts vele egy 3-6m-re lévő falra. ha a lézer nem pöttyöt világít, hanem valami mintát rajzol a falra akkor nagy a rezonancia.

először csak a mocit tedd fel magában. ha nincs lézr mutatód, csak markold meg a kezeddel a fenyőlecet. Érezni fogod mikor rezonál jobban vagy kevésbé.
ha már a motor is rázza a fenyőlecet, akkor a házát kiegyensúlyozhatod (bölcs találgatás módszerável), szigszalag darabkákkal, vagy kábelkötegelővel.

utánna tedd fel csak az adaptert. fogj egy nagyobb csavartvele közre, a légcsavar helyett, hogy fentmaradjon.

a légcsavarokat mérleghinta szerűen egyensúlyozd ki. szigszalag darabkákkal.

ha ezeket végigcsinálod, és rájössz hol keletkezik a rezonancia, nem lesz szükséged mindenféle trükkre hogy elnyeld.

csapágyakat is cseréltem.

sokkal jobb lett, de kézzel még most is érzem a karokon picit.
a vezérlőm 3m füldugókon van, ez sem rossz. nekem se tökéletes. a config progik nekem se mutat sok rezonanciát, de a levegőben még nekem is biccent egyet néha. Viszont a Gopro képe rezzenéstelen, nem hullámzik. félsiker.

Én is érdeklődve olvasom ezt a topicot.

Meg szivesen ott lennék a következő multirotoros találkozón.

csillagvzs
2012-02-22, 22:29
Sajna nincs bevált és általánosan alkalmazható megoldás. Csak ötletek vannak.

krisone
2012-02-22, 22:43
Abszolút igazad van, de azért egy két okosság hátha kijön. Szerintem a winchester újrahasznosítás, a lézerpointer, meg a gumibakos motor felfogatás miatt már megérte :)

Sajna nincs bevált és általánosan alkalmazható megoldás. Csak ötletek vannak.

csillagvzs
2012-02-22, 23:57
Sokkal könnyebb dulgunk van ha látjuk milyen rezgés van.

karee2
2012-02-23, 06:55
Szia!
Készítettem olyan prop balanszolót ahol két mágnes között lebeg egy mindkét végén kihegyezett tengely.

Természetes,hogy az egyik pólushoz mindíg hozzáragad de mivel tű hegyes, a súrlódás szinte nulla.

A Mágnest rossz winchesterből termeltem ki ! Buta erős. Ennek segítségével balanszolok,meg persze szikszalag ! :) kék szikszalag! ;D

A közelben van egy Hobbi bolt, ott találtam rá olyan kétoldalas ragacsra, amit táblában lehet kapni és gyárilag 4*4 milis kockákra van kivágva.

Ezeket lehet építeni(ragasztani) egymás fölé is. És elég erős ahoz hogy megtartsa a vezérlőt masszívan és rugalmasan.

A propok balanszírozásánál, én is a mágneses-tűs megoldást használom, csak arra kell figyelni, hogy a prop. ne lötyögjön a tengelyen! (Ha a prophoz van adapter, akkor azt használni kell!) Nekem van 3mm, és 4mm tengelyem "kihegyezve"!

k

jpeti29
2012-02-23, 09:32
Amit most csinálok, az egy eleg erdekes elgondolás, mégpedig a "kompozit fa" :)...

Na erről majd számolj be, és csinálj róla fotót mindenképpen.

icahone
2012-02-23, 10:48
1. gumibakos megoldas nalam is bevalt
2. fujd ki a karokat purhabbal (ha alukarokat hasznalsz)
3. FC rozgitesnel sokat szamit hogy van-e sajat csillapitasa, ha van akkor barmifele mas
csillapitas, habszivacs stb. csak ront a helyzeten, ha nincs a fuldugos modszer jo szokott lenni
4. lehetoseg szerint ne ugyanazzal a csavarral rogzitsd az "emeleteket" ami a karokat is rogziti
5. plusz ami mar ismert, prop balanszolas, motor balanszolas, csapagy cserek

+ meg egy dolog az anyaghasznalat, persze nem tudom mi az igazsag: mi csillapitja jobban a rezgeseket, szenszalas uveg, uvegszal vagy aluminium?

+ a gopro rogziteshez en egy kulon "pad"-ot hasznalok amit az ebay-en vettem es a nagyfrekvencias rezgeseket teljesen kiszuri, ez akar FC-hez is tokeletesen hasznalhato

OFF
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,90738.0.html +1 ;D
ON

jpeti29
2012-02-23, 12:50
+ meg egy dolog az anyaghasznalat, persze nem tudom mi az igazsag: mi csillapitja jobban a rezgeseket, szenszalas uveg, uvegszal vagy aluminium?

Egyszerű. kocogtasd meg, melyiknek van tompa, vagy élesen, hosszan pengő hangja. az alu nem csillapít.

icahone
2012-02-23, 14:17
Kiprobaltam ;D
Valahol az rcgroups-on viszont azt olvastam hogy a szenszalas anyag eleg jol vezeti a rezgest. Az alu az ketsegtelenul jol atviszi de itt lep be a kepletbe a purhab. Ezzel egyutt is lehet hogy az alukar a legszarabb viszont a negyzet alapja miatt jo vele dolgozni es nem fordulhat elo olyasmi hogy elreped az uveg/szenszal vagy elcsuszik rajta a felfogatas. Es olcso is viszont nehez.

n.james
2012-02-23, 14:50
mi csillapitja jobban a rezgeseket, szenszalas uveg, uvegszal vagy aluminium?

Szerintem a fa. ;D Olcsó, könnyen megmunkálható, ha törik gyorsan cserélhető, legfeljebb nem "olyan szép" és profi kinézetű mint a karbon vagy az alu. ;)

Van aki ezt is lefesti, és talán komolyabb így a kinézete (ld. David):
http://www.rcexplorer.se/projects/FPVMTri/files/fpvmtri23.jpg

krisone
2012-02-23, 19:22
A mai nap eddigi eredménye: fogtam, egyesével leszereltem a trikopterről a motorokat és rátettem a "kompozit fára". Gyönyörűen muzsikálnak. Semmi rezgés, semmi remegés. Már épp kezdtem volna büszke lenni magamra, hogy megoldottam a dolgot, de fura volt, hogy ennyire egyszerű azért nem lehet. Fogtam rátettem egy sima fadarabra őket és ott is ugyanez a tapasztalat, minden simán jár. Ezek után vissza a trikopterre és na puff remeg az egész. Fogtam, egyesével járattam őket, és a két első karon minden rendben, (bár eddig nem is arra fele éreztem a nagy rezgéseket) de a hátsón, ahol a szervós-csuklós móka van ugyanaz a remegés mint eddig. Elkezdtem cserélgetni a motorokat mire kiderült, hogy hátul mindegyik bénán teljesít, ellenben az első karokon nagyon szépen forognak. Szóval az oldalkormány mechanika is erősen közrejátszik. A mechanika teljesen passzentos, simán jár de csak annyi lógása van ami a szervó holtjátéka. Minimális. (szervo: Savöx digitális, a mechanika pedig: Pro Tricopter Delrin kit, amit az RCexplorer-es srác is építget mostanában) Mivel egyelőre erre nincs most most jó ötletem így inkább gyorsan összedobtam egy quad vázat. Holnap fel elektronikázom aztán meglátjuk... Azért bizakodó vagyok...

n.james
2012-02-23, 20:38
Szóval az oldalkormány mechanika is erősen közrejátszik. A mechanika teljesen passzentos, simán jár de csak annyi lógása van ami a szervó holtjátéka. Minimális.

Az RC Groups-on is volt ilyesmiről szó, a yaw gyro érzékenységének a csökkentésével próbálták orvosolni. A mechanika nagyobb játéka a rezgést a frame-en visszacsatolva begerjesztheti az elektronikát.

Yaw servo 'fluttering' ?
I see alot of posts about servo 'jitter', but ususually most problems are actually oscillations due to too much play in the servo mechanism/]here[/url]

What happens is that a small servo movement appears (usually thru electrical jitter) and this is picked up by the Yaw gyro via mechanical feedback which then adjusts servo setting up a nice oscillation....

jpeti29
2012-02-23, 22:01
Az RC Groups-on is volt ilyesmiről szó, a yaw gyro érzékenységének a csökkentésével próbálták orvosolni. A mechanika nagyobb játéka a rezgést a frame-en visszacsatolva begerjesztheti az elektronikát.

nem csak gerjesztheti, be is gerjeszti. nekem ezért kelett más talp megoldás után nézni, mert az elsővel elkezdett táncolni a trikopter a földön.

krisone
2012-02-23, 22:36
A gond ezzel az, hogy ez az a minimum ertek, amin jelenleg all, amivel elfogadhato farokteljesitmenye van. Ez alatt driftel, tulfordul, kovalyog. Persze lehet a rezges miatt bena, vagy lehet, hogy nem egy kardanos t-rex 600 gy401 kombinaciohoz kellene hasonlitanom. Passz. Kiprobalom a quadot aztan kiderul.

stefan
2012-02-24, 20:36
Sziasztok !

Nekem a szervós mechanikának a motor tartója előre és hátra kotyog 1-1,5 milit! Ez szerintem vehet el az esetlegesen keletkezett rezonanciából !

A szervó a jobbra és balra döntési irányban viszont passzentosan tart , ez ugyebár fontos a kormányzás szempontjából.

Nagyon pontosan fordul! :D

A karok 12*12 -es fenyőléc. A motorok kötegelővel vannak rögzítve de van alattuk egy réteg két oldalas ragacs.

Ha kell, közeli képet csinálok párat!

krisone
2012-02-24, 22:51
Mindenképp kérnék pár képet. Bár az én gépem már azóta quad, de a motorfelfogatás érdekelne nagyon. Holnap első quados repülés:)

Sziasztok !

Nekem a szervós mechanikának a motor tartója előre és hátra kotyog 1-1,5 milit! Ez szerintem vehet el az esetlegesen keletkezett rezonanciából !

A szervó a jobbra és balra döntési irányban viszont passzentosan tart , ez ugyebár fontos a kormányzás szempontjából.

Nagyon pontosan fordul! :D

A karok 12*12 -es fenyőléc. A motorok kötegelővel vannak rögzítve de van alattuk egy réteg két oldalas ragacs.

Ha kell, közeli képet csinálok párat!

stefan
2012-02-25, 07:55
https://picasaweb.google.com/103130473008317962931/2012Februar25Tricopter

krisone
2012-04-11, 08:19
Fejlemények:

A prop balanszírozással képtelen voltam boldogulni. Már építettem is balanszert, de egyszerűen nem tudtam olyan simára kihozni a motorok+propok járását, hogy bizonyos fordulaton ne jelentkezett volna rezonancia. Volt ahol tükörsima, volt ahol meg-meg remegett, jellemzően a 40-70% közötti tartományban, és mindegyik kombinációban máshol. Már azt hittem nincs mit tenni. Viszont, nem hagyott nyugodni a gondolat, hogy prop nélkül meg tökéletesen megy minden. És ittt jön a spanyol viasz. Még régebben egy nagy benzines autóhoz lengéscsillapító felújítás céljából vettem egy marék kis szimmeringet kb 100 Ft-ért. Mit veszíthetek alapon fogtam, ráhúztam egyet a motortengelyre (pont passzol, cca 4mm a belső átmérője) utána tettem a propot, majd még egy szimmering és úgy a lefogatás. És lőn világosság! :) Második körbe annyit okosítottam a dolgon, hogy a propok furatát picit megnöveltem, hogy ne érjenek a motor tengelyhez. Mivel a szimmering felfekszik és amikor leszorítom a propot valamennyire beledeformálódik a prop és a tengely közötti résbe, ezért automatikusan a furat közepére húzza a tengelyt. Azt hiszem ez a probléma részemről pipa :) Már több mint 30 üzemóra van azóta a kis barkács quadom-ban, kb ugyanennyi 1080p-s felvétellel és egy rezgés sincs benne sehol. A quadon a motor felfogatás merev, a karok bekötésénél pedig használtam a korábban már említett átmenő csavar+szilikoncső perselyezést, de ez utóbbi előtte is volt. Számított, de nem eleget.

K.

jpeti29
2012-04-11, 09:26
Nem semmi ötlet.

Ezzel viszont mákod van

Mivel a szimmering felfekszik és amikor leszorítom a propot valamennyire beledeformálódik a prop és a tengely közötti résbe, ezért automatikusan a furat közepére húzza a tengelyt.

nem hinném, hogy ez 100-ból 100szor így can, valami kicsit kúposíztott kiképzés jó lenne, mint a prop ballancereknék, hogy excentrikus legyen 100%osan.

krisone
2012-04-12, 11:20
Lehet, hogy mák, bár 100x még nem próbáltam, de olyan 10x igen és bejött. Mondjuk segít, hogy kézzel, dremellel tágítottam a furatot, így alapból valamennyire kúpos lett. Valamint, nyilván nem tökéletesen rezonancia mentes, csak lecsökkent annyira, hogy a fa karok, a szilikonpersely, meg a kamera felfogatás már röhögve elnyeli. :) Happy camper...

K.

Nem semmi ötlet.

Ezzel viszont mákod van

Mivel a szimmering felfekszik és amikor leszorítom a propot valamennyire beledeformálódik a prop és a tengely közötti résbe, ezért automatikusan a furat közepére húzza a tengelyt.

nem hinném, hogy ez 100-ból 100szor így can, valami kicsit kúposíztott kiképzés jó lenne, mint a prop ballancereknék, hogy excentrikus legyen 100%osan.

CooBy
2012-04-26, 14:34
Nem tudja valaki, hogy az ilyen légcsavar adaptert hogyan lehet egyenesen felrakni a tengelyre??? Repülőmön is ilyen van, ott nem igazán foglalkoztam vele, de most kezdek építeni egy quadot, és félek, hogy nagyon rezonálni fog. Vagy nem érdemes foglalkozni vele?

jpeti29
2012-04-26, 15:17
2 módszer.

1. lépésben dobd el az a spinnert a kukába róla és cseréld ki egy minnél kisebb súlyú anyára
2. vegyél egy mérettel kisebb adaptert és esztergával fórd fel nagyobbra.

CooBy
2012-04-28, 13:39
2 módszer.

1. lépésben dobd el az a spinnert a kukába róla és cseréld ki egy minnél kisebb súlyú anyára
2. vegyél egy mérettel kisebb adaptert és esztergával fórd fel nagyobbra.

1. A spiner alumíniumból van, pillekönnyű. Szerintem a legkisebb acél anya is nehezebb nála. Meg szarul is nézne ki, én meg szeretek adni erre is. ::)
2. A tengely 3,17mm-es (1/8"-es, azt hiszem), nem passzol a metrikus méretezésű fúrószárakhoz.

Amúgy azóta próbálgattam kiegyensúlyozni a motorokat, légcsavarokat, stb., és elég jól sikerült, szerintem nem vészes az adapter "félrehúzása". Azért köszönöm az ötleteket!!! ;)

jpeti29
2012-04-28, 13:59
nem csak a spinner súlya szokott a gond lenni, hanem sokszor nem egyenes benne a furat és félrenyomja a propellert, csak ezért mondtam. egy anya általában központosabb. kis súlyok is számítanak amúgy, szigetelőszalag darabka, amit a propra ragasztasz ballanszolás gyanánt elég könnyű.

persze ha sikerült így is, akkor minden rendben.

CooBy
2012-05-12, 21:34
Megint itt vagyok egy kérdéssel, ami lehet, hogy egy kicsit OFF. Ezért előre is bocsi!

Valami elfogadható minőségű 3.17mm-es csapágyakat honnét tudnék rendelni? Ugyanis sikerült a frissen elkészült quadomat kb 60-80 km/h-val beleékelnem a földbe, és az egyik motor akkorát kapott, hogy azt már a jóisten sem egy egyensúlyozza ki. Csapágyak rottyon, tengely elgörbült... szóval a szokásos. Keresgéltem a neten, de csak $1-os kínait, meg negyven-valahány $-os (ami ennyi pénzért szerintem aranyból készült, gyémánt golyókkal) 'drágaszágot' találtam. Amúgy tengelyből gondolom rendelhetek kínait, azt nem tudják elb@&#ni még ők sem. Vagy inkább ne???

Azért, hogy ne legyek annyira OFF, egy ide vágó kérdésem is van: annál a fenyőléces, lézerceruzás balanszolásnál mennyire kell rezgésmentesre kihozni a dolgot??? Gondolom annyira úgy sem lehet, mintha nem is menne a motor, de mi az a max, ami még elfogadható???

Előre is köszi a válaszokat!
Üdv!

krisone
2012-05-13, 00:08
Az első kérdésedre nem tudom a választ, viszont a másodikban talán segíthetek:

A kérdés, hogy mit akarsz elérni? Nekem annyi volt a célom, hogy a gopronak ugyanolyan remek képe legyen mintha mondjuk pl csak letenném a földre, tehát rolling shutter effekt nyomokban se, valamint a mozgása kövesse a gépét, tehát pl ne egy madzagon himbálózzon alatta. A többi nem érdekelt. A fenyőkarok nekem érezhetően vibráltak, persze értelmes keretek között. A szilikon perselyezés és o gyürű kombináció miatt a quad közepén lévő panel is vibrált valamennyire, de lényegesen kevesebbet. (ezen volt az FC). A kamerát egy másik panelhez rögzítettem, ami önmagában még kevésbé vibrált, míg a kamera viszont már egyáltalán nem. Mivel engem a kamera képe érdekelt és egyáltalán nem volt fétisem a vibráció mentes quad, ezért eddig a pontig érdekelt az egész dolog. Olyat nem sikerült csinálnom, hogy egy rögzítési pontnál az egyik elem még vibrál és valami mágikus megoldással a másik viszont nem, de több lépcsőben haladva minden kiszűrhető... Nyilván, ha valaki az FC-t akarja vibráció mentessé tenni, akkor az megy a sor végére.

K

Megint itt vagyok egy kérdéssel, ami lehet, hogy egy kicsit OFF. Ezért előre is bocsi!

Valami elfogadható minőségű 3.17mm-es csapágyakat honnét tudnék rendelni? Ugyanis sikerült a frissen elkészült quadomat kb 60-80 km/h-val beleékelnem a földbe, és az egyik motor akkorát kapott, hogy azt már a jóisten sem egy egyensúlyozza ki. Csapágyak rottyon, tengely elgörbült... szóval a szokásos. Keresgéltem a neten, de csak $1-os kínait, meg negyven-valahány $-os (ami ennyi pénzért szerintem aranyból készült, gyémánt golyókkal) 'drágaszágot' találtam. Amúgy tengelyből gondolom rendelhetek kínait, azt nem tudják elb@&#ni még ők sem. Vagy inkább ne???

Azért, hogy ne legyek annyira OFF, egy ide vágó kérdésem is van: annál a fenyőléces, lézerceruzás balanszolásnál mennyire kell rezgésmentesre kihozni a dolgot??? Gondolom annyira úgy sem lehet, mintha nem is menne a motor, de mi az a max, ami még elfogadható???

Üdv!

icahone
2012-05-13, 12:28

Valami elfogadható minőségű 3.17mm-es csapágyakat honnét tudnék rendelni?

Csepelen van 2 bolt is akik arulnak ilyet.
Neten rendelni nem tudom lehet-e toluk de ha szemelyesen bemesz akkor kapsz, vagy par napon belul rendelnek. En ha jol emlekszem ugy 400ft/drb aron vettem EZO csapagyakat naluk. Ha erdekel akkor megprobalom megkeresni a telefonszamukat.

CooBy
2012-05-13, 13:46
Nagyon szépen köszi mindkettőtöknek a választ!

A kérdés, hogy mit akarsz elérni?

Először csak annyit szeretnék elérni, hogy a board (amúgy MultiWii, egész pontosan a Crius SE féle all-in-one) ne őrüljön meg a túl sok rezonanciától. Szerintem a törés előtt sikerült a motorokat elég jól kiegyensúlyoznom, de mégis volt egy két 'bebólintása' a quadnak. Igaz, a PID értékek sem voltak még teljesen behangolva, de szerintem nem az okozta. Nagyon szépen, mozdulatlanul lebegett, de amikor csak szépen lassan elkezdtem vele oldalazni valamelyik irányba, néha rándult egyet-egyet. Amúgy balaszolásnál minden motorban maradt egy nagyon kicsi rezgés kb 30-35%-os gázkar állásnál, de nem foglalkoztam vele, mert gondoltam ez úgyis bőven a lebegési szint alatt van, meg tényleg csak egy nagyon kicsi volt, gondoltam azt csak leküzdik a gumibakok a motorok alatt. Amúgy a gázkar többi állásánál teljesen simán futott az összes motor.

Egy szó mint száz, nem tudom, hogy ez okozhatta-e ezeket a bebólintásokat, és még jobban ki kellene-e súlyoznom, vagy valahol máshol van-e a probléma forrása.

Csepelen van 2 bolt is akik arulnak ilyet.
Neten rendelni nem tudom lehet-e toluk de ha szemelyesen bemesz akkor kapsz, vagy par napon belul rendelnek. En ha jol emlekszem ugy 400ft/drb aron vettem EZO csapagyakat naluk. Ha erdekel akkor megprobalom megkeresni a telefonszamukat.

Azt megköszönném, ha meg tudnád szerezni a telefonszámukat. 400Ft az teljesen korrekt ár egy márkásabb csapágyért. Csak remélem hogy vagy postán, vagy futárral szállítanak is, mert vidéki vagyok, és pár db csapágyért nem szívesen autóznék fel. Már kérdeztem, de tengelyből szerinted maradhatok a kínainál??? Azt legalább tudok rendelni onnét, ahonnét a motorokat is rendeltem (RCTimer).

Még1szer köszönöm mindkettőtöknek a választ!!!
Üdv!

icahone
2012-05-13, 17:25
Ok az egyik bolt:

Csepeli telephely
Cím: 1211 Budapest, Központi út 21-33.
Telefon: +361 2767846
Fax: +361 2772710
Drótposta: csepel@minosegicsapagy.com
Nyitvatartás: Munkanapokon 08.00-16.00

a masik 100m-re mellettuk de nekik nem tudom mi a nevuk.

Hogy kinai vagy japan fogalmam sincs melyik jobb, ehhez sajnos nem ertek.

CooBy
2012-05-13, 21:39
Köszi szépen! Jövő héten fel is veszem velük a kapcsolatot.
Amúgy mechanikában a világon a japánokat tartják az ászoknak (gondolj csak a japán autók strapabírására), de egy motortengelyt, ahogy írtam is, már csak nem b@&*#ák el a kínaik sem. Remélem!

jpeti29
2012-05-14, 01:05

Üdv!

nekem 3m-re vetitett pötty a falon 15mm-ren belül mozog bármely gázállásnál. Ezo csapágyak jók, nekem is az van, de szerintem csak metrikus van belőle, 3.17eset neheze találsz majd.

icahone
2012-05-14, 08:32
Ebben a ket boltban Csepelen VAN nem metrikus, el is felejtettem mondani hogy is is kell kerni toluk mert kulonben azt mondjak hogy nincs nemvolt es nemlesz. En is ebbe a hibaba futottam bele, eloszor mikor bementem azt mondtak hogy ilyen nincs, azutan utanaolvastam hogy nem igy kell kerni, ujra bementem es mar volt is :)

lado
2012-05-14, 09:22
most találtam... elég erős. kíváncsi vagyok rá hogy mi a trükk. vagy nincs trükk?
(Azt hiszem hogy ide tartozik a rezonancia problémakörbe.)

DJI Zenmuse Z15 S800 test videó
http://www.youtube.com/watch?v=VDRpaSmOWkk
És a kiállításon.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded

relaxman
2012-05-14, 09:26
1. link nem semmi
2. link nem jó

lado
2012-05-14, 09:35
bocs a rossz linkért, talán így...
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lWRbsffQB8w

icahone
2012-05-14, 12:04
1. link nem semmi
2. link nem jó

1. Igen :D az ara sem semmi ;D, ennyi penzert mar nem kell hogy trukk legyen...

CooBy
2012-05-15, 00:39
Ebben a ket boltban Csepelen VAN nem metrikus, el is felejtettem mondani hogy is is kell kerni toluk mert kulonben azt mondjak hogy nincs nemvolt es nemlesz. En is ebbe a hibaba futottam bele, eloszor mikor bementem azt mondtak hogy ilyen nincs, azutan utanaolvastam hogy nem igy kell kerni, ujra bementem es mar volt is :)

Akkor NEM METRIKUS 3.175mm-es furatátmérőjű csapágyat kérjek??? Vagy milyet?

icahone
2012-05-15, 10:30
Nem metrikus 1/8 inch atmerojut kerj, de tudnod kell meg a csapagyvastagsagot es a magassagat is, hogy belepasszoljon a motorodba, legegyszerubb ha kiveszed a csapagyat es beviszed a boltba. ott helyben lemerik es kikeresik a katalogusbol hogy milyen is kell.

CooBy
2012-05-15, 20:34
Rendben! Köszönöm a segítséget!!! ;)

airman
2012-05-18, 02:00
most találtam... elég erős. kíváncsi vagyok rá hogy mi a trükk. vagy nincs trükk?

És a kiállításon.

Ma is többször megnéztem mindkét videót.
Repülés közben billeg a gép, a láb rezonál (csúszkál is a konzolban a cső), ekkora szélben ez nem is csoda, ennek ellenére jó a kép. A titok szerintem a kamera tehetetlenségében van. A kiállítás videóján látszik, hogy mindegyik kamerastabilizáló tengely a kamera tömegközéppontjába mutat. Ez elég ritka (nálam pl. a csűrő kompenzálás jóval a kamera fölött van). Itt is lehet valami lágyító rész a szervók és a tartó között, mint Alexsey-nél a rúgók, azért, hogy a stabilizálás mellett a kamera tehetetlensége is érvényesülni tudjon.
Nem hülyéskedem, de én is azt tapasztalom, hogy valamennyi holtjáték jól jön, mert nem adódik át a kopter minden apró bemozdulása a kamerára. Nekem a szervóim is kotyognak és készakarva azokat a snappereket használom, amik már ki vannak kopva.

krisone
2012-05-18, 07:58
Lehet, bár nekem úgy tűnik, mintha servo helyett stepper motort használnának direkt hajtással. Valahogy úgy mint az új PhotoHigher mount-oknál. Az meg nem biztos, hogy olyan lógós. Bár lehet van valami kis mechanikai trükk arra amit mondtál direkt hajtásnál is. Megnéznék azért egyet, ha nem kerülne egy kocsi árába mindennel együtt :) és cserébe nem csak egy nex5-öt lehetne rátenni.

És a kiállításon.

Ma is többször megnéztem mindkét videót.
Repülés közben billeg a gép, a láb rezonál (csúszkál is a konzolban a cső), ekkora szélben ez nem is csoda, ennek ellenére jó a kép. A titok szerintem a kamera tehetetlenségében van. A kiállítás videóján látszik, hogy mindegyik kamerastabilizáló tengely a kamera tömegközéppontjába mutat. Ez elég ritka (nálam pl. a csűrő kompenzálás jóval a kamera fölött van). Itt is lehet valami lágyító rész a szervók és a tartó között, mint Alexsey-nél a rúgók, azért, hogy a stabilizálás mellett a kamera tehetetlensége is érvényesülni tudjon.
Nem hülyéskedem, de én is azt tapasztalom, hogy valamennyi holtjáték jól jön, mert nem adódik át a kopter minden apró bemozdulása a kamerára. Nekem a szervóim is kotyognak és készakarva azokat a snappereket használom, amik már ki vannak kopva.

lado
2012-05-18, 11:19
Én kísérleteztem azzal, hogy a tilt-et kikötöttem, és a kamera súlya tartotta csak rugóval, gumival kötöttem fel. Semmi hullámzás, kiválóan stabilizálható képet kaptam, viszont billegett a kép... :)
Azt én is észrevettem, hogy egy kis szervó holtjátékkal kevésbé jön át a rezgés.
Viszont itt szerintem nem erről van szó, hanem nagyon pontos elektronikus vezérlésről, és meghajtásról.
Mindenesetre elég érdekes tényleg hogy az egész szerkezet nagyon rezeg, és a képen nem jelentkezik.
Pedig itt olyan gyors apró rezgések látszódnak a vázon, amit lereagálni egy szervóval...

airman
2012-05-18, 23:31
Én bevallom, engem bosszant ez a stabilitás. :D
Másik oldalról meg nem értem, hogy ilyen stabilitás mellett miért homályos az összes tesztvideó. Hiába teszem fel 1080p-be, olyan, mintha 480p lenne digitálisan felhúzva:
http://www.youtube.com/watch?v=UhdC5i6nuVA
Gyors svenknél meg nem motion blur, vagy rolling shutter, hanem képduplázódások vannak, pl. 0:30-nál. Vagy interlace-ben lett feltolva és ilyen módon konvertálná a youtube 25p-re. Ez fura lenne.

krisone
2012-05-19, 12:32
Az az igazság, hogy ha nem feltételezünk utólagos "okoskodást", akkor úgy néz ki, mintha nem progresszív HD lenne, hanem HDV 1080i. Ez úgy 25p, hogy igazából 50 félkép és nem 1920x1080, hanem 1440x1080. Egy rakás régebbi broadcast/prosumer camera használja ezt a formátumot (jellemzően szalagosak). Előnye a szalag, hátránya a lágy kép. Bár kérdés mennyire hátrány. Van egy ilyen kamerám és nekem nagyon bejön ez a fajta képi világ amit csinál. Nem zavar, hogy nem tűéles... Viszont tök jó lenne, ha a DJI kirakna letölthetőnek RAW fileokat közvetlenül a kamerából és akkor tényleg lehetne egy jó kis pixelvadászatot tartani :) Sajnos a youtube videok valódi minőségellenőrzésre alkalmatlanok... Amíg a vimeo-n meg nem jelenik egy két letölthető anyag, addig csak tippelgetni lehet sztem.

airman
2012-05-19, 14:36
Lehet, bár nekem úgy tűnik, mintha servo helyett stepper motort használnának direkt hajtással. Valahogy úgy mint az új PhotoHigher mount-oknál. Az meg nem biztos, hogy olyan lógós. Bár lehet van valami kis mechanikai trükk arra amit mondtál direkt hajtásnál is.

Nem lehet, hogy éppen a használt stepper motorok ereje (gyengesége) a trükk? Talán pont úgy van megválasztva, hogy legyen hatása, de a kamera tehetetlensége is tudjon érvényesülni. Ennek persze csak akkor van értelme, ha minden stabilizáló tengely a kamera tömegközéppontjába mutat. Vegyen már valaki egyet! ;D

airman
2012-05-19, 21:40
Ha már kamerastabilizálás, feltöltöttem egy 2 hónapja készült HERO2-s felvételt.
http://www.youtube.com/watch?v=yBOjSucX6bg
Utómunka nélküli, 1080p, 30fps-sel, medium látószöggel. Arra jó volt a látószög, hogy végre láttam, hogyan dolgozik a kamerastabilizálás. 2:28-nál kapcsoltam ki a pozíciótartást, és hagytam, hogy vigye a szél, de sokáig nem mertem…

lado
2012-05-20, 15:35
2:28-nál kapcsoltam ki a pozíciótartást, és hagytam, hogy vigye a szél, de sokáig nem mertem…

egyből kisimult teljesen a kép ;)
Szép felvétel! Az látszik hogy a gopro komolyabb felvételekre nem alkalmas sajnos.

airman
2012-05-20, 19:36
egyből kisimult teljesen a kép ;)

Igen, éppen ezért, ha jó irányból fúj a szél és nem turbulens, akkor ki lehet használni. El kell küldeni messze széllel szemben, és el kell engedni a karokat. Mivel a levegőhöz képest nincs sebessége, sokkal szebben úszik, mintha szélcsendben vezetve lenne.

Ennek persze csak akkor van értelme, ha minden stabilizáló tengely a kamera tömegközéppontjába mutat.

Egy kicsit jobban belegondoltam ebbe, a forgatási pontok után lévő szerkezet tömegét is bele kell kalkulálni.

lado
2012-05-22, 10:00
figyelemre méltó:
https://vimeo.com/42546128
még erős zoom-nál is szép kép.

icahone
2012-05-24, 07:36
Kiprobaltam tegnap ezt a Sorbothane nevu csodat. Hat nem valt be, pedig probaltam kulonbozo kompresszioval rogziteni a kamerat. Az biztos hogy a sima rogzitesnel (amikor nem hasznaltam semmi csillapitast) jobb, de sajnos pont azt a frekvenciat nem szuri ami a kep hullamzasat okozza. Lehet mas vastagsagu vagy meretu kene. Az altalam probalt meret egy 10cm x 10cm x 3.2mm lapbol kivagott kisebb darab volt. Duro30 vagy duro50, sajnos nem derult ki az ebay-es leirasbol hogy melyik. Kiserletezett mar ezzel az anyaggal valamelyik forumtars? Ha igen milyen tapasztalatokkal? eosbandi esetleg...?

krisone
2012-05-24, 08:19
Hello,

Erdekesseg: kb ket honapja quad szerelgetes kozben csereltem ki a gopro hero hd-met hero 2-re. Mintegy mellekesen. Az ezutan bekovetkezo ugras szeru minosegjavulast termeszetesen a sajat quad epito zsenialitasomnak tudtam be. Viszont a mult heten az osszes gopro 2-met berbeadtam es az eddig tokeletesen (abszolut jello mentes) rogzotett tokba egy maradek gopro 1-est passzintottam es hirtelen minden regi keppel kapcsolatos kinom visszatert. Termeszetesen mihelyst visszatettem egy 2-est ujra orom boldogsag. :(

icahone
2012-05-24, 12:39
A hd2-t nem 120fps-ben hasznalod? (vagy a HD1-et 30-ban)

relaxman
2012-05-24, 13:03
Ez valóban érdekes, HA ugyanabban az fps-ben ment a rögzítés.
Nekem 30p-n van róling 60p-n megszűnik, de ez érthető.

krisone
2012-05-24, 15:14
Nem. Alapvetően mindkét esetben 720p@60fps az alap beállítás amit leginkább használok. A GoPro 1-nél ez épphogy elfogadható, kicsit döcög, kicsit hullámzik (ebben a felfogatási módban), míg ugyanez a beállítás a GoPro 2-n hibátlanul meseszerű. Mindegy hogy fúj a szél, szélcsend van, lebegek, gyorsan megyek, aksi fullra töltve vagy a vége fele... Tökéletes. De annyira, hogy ha felteszem 1080@30p-be, akkor is. Jello sehol. Egyik FOV állásnál sem. :) Szóval "király" kategória. Míg az 1080p a Gopro 1-nél tökéletesen használhatatlan volt bármit is csináltam. Természetesen 720@50p és 1080@25p beállításokkal is ugyanez a tapasztalat. Most, hogy mondod a 120p-t még ki se próbáltam :) Este meg is nézem mit tud :)

Egyébként a 30p-n van jello, 60p-n nincs dologgal nekem az a tapasztalatom, hogy ha elkezdem kockánként léptetni, akkor látszik, hogy ott van az 60p-n is, csak addig nem jön elő amíg el nem kezdesz vele utómunkában dolgozni és mondjuk valami szabványosabb fps-be (24/25) átrakni a dolgot, mivel kb páronként átfedésben stimmelnek a képkockák, ezért csak annyi látszik a jelloból sima visszajátszásnál, mintha picit homályosabb lenne a kép. Rakok ki este raw gopro felvételt letölthetősbe, ha van rá érdeklődés.

K.

icahone
2012-05-24, 15:58
Lehet hogy pottyant parszor a GP1 es meglazult a lencseje :D

Elhiszem hogy van ilyen csak meg nem talalkoztam vele hogy irtak volna rola mas forumokon. Az is lehet meg hogy mas a sulya a gp1-nek es a gp2-nek es ezert maskeppen viszik at a rezgest. Ha ez altalanossagban igy lenne ahogy mondod akkor maris elkezdek gyujteni en is a 2-esre. Jo lenne ha mas is meg tudna erositeni ezt az infot!

relaxman
2012-05-24, 17:05
A hero1 szinte grammra annyi mint a 2-es.

120fps jó, de ne hdtv-re rakd ki majd fullscreenben :)

icahone
2012-05-24, 20:49
Rendeltem ma egy ND filtert a gopro-hoz. Az antivibracios lap amit hasznalok eleg jo de nem 100%-os, abban remenykedem hogy a lap, az ND filter es a kamera sulyanak novelese igy egyutt megoldja vegre a gondomat. Ha ez nem valik be es kiderul hogy a gopro2 valoban jobban birja a RS effektet akkor tenyleg ossze kell gyujtenem a penzt egyre. Utananezek meg a neten hogy mas is tapasztalt-e hasonlot.

krisone
2012-05-24, 20:59
Honnan rendelted a filtert?

Ezt nagyon gyorsan le lehet tesztelni. Ha gondolod összefuthatunk valahol, bepattintjuk az egyik 2-est a gépedbe és kiderül, hogy érdemes-e venni. Egyébként még ha a rolling shuttert nem is bírná jobban, már csak ezért megéri venni:

http://es.gopro.com/gopro-partners-with-technicolor-to-incorporate-cinestyle%E2%84%A2-into-gopro%E2%80%99s-new-protune%E2%84%A2-firmware-for-hd-hero2-at-nab-2012/

Már most is sokkal jobban kezeli a fényviszony változásokat és nagyobb a dinamika tartománya (látványosan) mint az 1-esnek, de az a 35Mbit/s az nagyon oda fog verni.

K.

Rendeltem ma egy ND filtert a gopro-hoz. Az antivibracios lap amit hasznalok eleg jo de nem 100%-os, abban remenykedem hogy a lap, az ND filter es a kamera sulyanak novelese igy egyutt megoldja vegre a gondomat. Ha ez nem valik be es kiderul hogy a gopro2 valoban jobban birja a RS effektet akkor tenyleg ossze kell gyujtenem a penzt egyre. Utananezek meg a neten hogy mas is tapasztalt-e hasonlot.

jpeti29
2012-05-24, 21:17
az ND filter miért csökkenti a rolling shuttert? Én eddig abban a hitben éltem, hogy a fényerőből sosem elég.

krisone
2012-05-24, 21:42
Szerintem a fényerőből sosem elég, az relatív. Attól függ mit akarsz csinálni :)

Elvileg a tradicionális kamerák az iris-t használják a szenzort/filmet érő fénymennyiség szabályozására. A GoPro-ban nincs ilyen, a shutter speeddel szabályoz. Az ND filterek rákényszerítik a gopro-t hogy eltolja a shutter speedet. Elvileg jó lehet.

Pl.: nekem hajnalban vagy szürkületben (=kevesebb fény) jobbak voltak a felvételeim az egyessel, bár kicsit zajosabbak is. A kettesnél meg egyelőre nekem így is úgy is jó. Engem az eredeti alkalmazása miatt érdekel: a white peakinget elnyomja. pl.

az ND filter miért csökkenti a rolling shuttert? Én eddig abban a hitben éltem, hogy a fényerőből sosem elég.

icahone
2012-05-24, 21:43
A filtert az ebay-en vettem, 16$ korul lett az ara szallitassal egyutt, tudom nem a legolcsobb de ez mar meretre van vagva es csak bele kell pottyantani a gopro tokjaba.
A teljes mechanizmust nem ismerem de az bizonyos hogy noveli a zaridot. Hogy ez hogyan csokkenti a RS effektet az nem az en asztalom, egyszeruen csak mukodik, legalabbis tobben is beszamoltak rola, valamint a videokon is latszik. Igaz hogy 0.9-1.2 ertekeken felul mar a kep is elmosodik kisse, igy pont ez a tartomany az ajanlott. Ez az ND8-ND16 szamozasnak felel meg.
En is ugy gondolom hogy megerne megvenni a gp2-t csak epp nincs most ra 100e kokemeny kiralyi forintom, foleg hogy ma tudtam meg hogy mar elorendelheto a gps is a Naza vezerlohoz...

relaxman
2012-05-24, 22:27
ND szűrő white peakinget elnyomja? he?
Miről maradtam le?
Az egy sima szürke szűrő, nem növeli a dinamika tartományt vagy ilyesmi.
Ha a fehér szürkébb lesz, akkor a fekete még feketébb.
De az automatika majd kompenzálja, a kiégett fehér elvileg
ND szűrőn is ki fog égni.

krisone
2012-05-24, 22:51
Igaz amit írtál én nem voltam egyértelmű. Ilyen ND-t szeretnék a gopro-n kipróbálni: http://en.wikipedia.org/wiki/Graduated_neutral_density_filter
Főleg az 1-esnél, de a kettesnél is néha az ég eléggé oda lesz miközben a földön lévő dolgok rendben vannak. Vagy az ég jó, föld túl sötét.

ND szűrő white peakinget elnyomja? he?
Miről maradtam le?
Az egy sima szürke szűrő, nem növeli a dinamika tartományt vagy ilyesmi.
Ha a fehér szürkébb lesz, akkor a fekete még feketébb.
De az automatika majd kompenzálja, a kiégett fehér elvileg
ND szűrőn is ki fog égni.

relaxman
2012-05-25, 07:14
Na ez már más. Ez a szürkeátmenetes szűrő.
Viszont el kell találni hogy teszed rá, hogy jó
helyen legyen az égbolt. Ilyen pici méretben is létezik?

krisone
2012-05-25, 09:02
Hát én tegnap estig azt se tudtam, hogy a nem átmenetes létezik, amig icahone nem írt róla, szóval így simán lehet, hogy van. Az illesztés mivel nekem elsősorban nem AP-hoz kellene (ott tényleg macerás lenne belőni), hanem versenyautóhoz, szerintem megoldható. Keresek egyébként polar filtert is. Meg egyéb színátmeneteseket is (mint pl.: a cokin). Bár lehet ebből inkább barkács lesz és nem sima egyszerű valahogy felpattintom megoldás...

Na ez már más. Ez a szürkeátmenetes szűrő.
Viszont el kell találni hogy teszed rá, hogy jó
helyen legyen az égbolt. Ilyen pici méretben is létezik?

jpeti29
2012-05-25, 09:16
polárszűrő viszont létezik a goprohoz. egy ND2-nek legalább az is megfelel, és attól sokkal szebb lesz az ég.

relaxman
2012-05-25, 09:31
Ez már offtopic...
Szebbnek szebb lesz, de dinamikát az sem igazán növel.

Ez meg egyenesen hazugság:
"A problem the GoPro has with a fixed aperture is, the hole that allows light to enter the camera (aperture) stays the same in all light conditions. When there is excess light in a scene, for example, when light is reflecting off of snow, water, or the molecules in the air, too much light enters the camera. This is known as overexposure and will cause a user’s video to look blown out (too much white)."
http://polarprofilters.com/news-and-tips/why-you-need-a-gopro-polarizer-filter/
Ezek a shutter speed-ről nem hallottak még?

jpeti29
2012-05-25, 12:38
Folytassuk a HD kamerás topicban.

icahone
2012-05-31, 17:14
Megjott az ND szurom a gopro-hoz, remelhetoleg meg ma estefele ki tudom probalni, de legkesobb hetvegen. Megirom majd mire jutottam vele, mert a nemreg megerkezett gopro tartom nem igazan valtotta be a hozza fuzott remenyeket, bar csillapodott a roli effektus kisse.

CooBy
2012-06-01, 20:15
Ezt (http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&cPath=7_67&products_id=278) már próbálta valaki???

saxon
2012-06-02, 13:59
Ezt (http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&cPath=7_67&products_id=278) már próbálta valaki???

Ötletes es egyszerű.

Hasi
2012-06-02, 14:31

Ez házilag is egyszerűen kivitelezhető...

jpeti29
2012-06-02, 18:57
szerintem ez nem csillapít semmi rezgést, pittyu cimborám elsőre ilyet csinált, de annyira nem volt hatékony. nincs csillapítás.

pittyu
2012-06-02, 19:34
Így van. Az FY-90Q vezérlőhöz adták , de nem vált be.Később csináltam egy meg növelt súlyú "platformot " de úgy se jó.
Most a CRIUS board alá 2 mm es saválló lemez van szivaccsal rakva, ami alá 4 db füldugó van ragasztva. A karokat 10*10 fenyőlécből csináltam, és a motorok 15*15 " U " alu darabkákon vannak puha szilikon gumi béléssel. És kábel kötegelővel a karokra szorítva.

saxon
2012-06-02, 19:54
En ezt nem is annyira a motor felfogatasahoz, hanem inkabb a kamera felfogatasahoz gondoltam tenni. ( az fpv-s kamera )
Bar a mostani megoldas ( gumiszeru szivacs ketoldalu ragasztoval rogzitve, ehhez tepozarral es gyorskotozvel rogzitve a kamera ) is eleg jol mukodik, de lehet keszitek egy ilyet kiprobalasra..

icahone
2012-06-05, 12:03
Uj anyagot rendeltem probakeppen, lehet hogy paraknak mar ismeros. Moongel a neve, ilyen lagy nyulos trutyi anyag, vegtelensegig nyujthato. Elvileg rezgescsillapitasra szolgalna. Sajnos mire megjott addigra eladtam a gopro-mat de nemsokara baruhazok egy masik kameraba es akkor majd ki tudom probalni. Esetleg a kis md80-nal megnezem hogy muzsikal.

Probalta mar ezt valaki, ha igen akkor milyen eredmennyel?

CooBy
2012-06-05, 13:31
Egy linket tudnál dobni, hogy honnan rendelted? Köszi!

Peck
2012-06-05, 13:43
http://www.ebay.com/itm/Moongel-Damper-Pads-4pk-By-RTOM-/370517671870?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item564492ffbe#ht_1854wt_1110

krisone
2012-06-05, 14:18
Nekem van ilyenem, régen próbáltam, de igazán dűlőre sose jutottam vele. Nem igazán tudtam a rögzítést frankón megoldani, de hátha valaki most jól kitalálja és meg is osztja ::)

GPeti
2012-08-05, 08:31
Kísérletezek egy igazi balancer építésén, itt látható a rajz:
Egy gyorsulásmérő modul van felfogatva a forgó motort rugalmasan tartó rúdra a motor közelében, a kiegyensúlyozatlanság miatt az ACC kimenetén egy "szinusz" jel van, a potit úgy kell finoman beállítani hogy a jel csúcsán épphogy felvillanjon, ekkor stroboszkóp elvén a kiegyensúlyozandó tárgy egy pontban állni látszódik, így látjuk hogy melyik rész (légcsavarnál külön számozni kell a tollakat filccel) a nehezebb, nekem akkor volt felvillanás mikor a nehezebb fél került a gyorsulásmérő irányába, így az átellenes oldalra kell több súly...

jpeti29
2012-08-06, 09:50
komoly! grat. videót! :)

Tucano
2012-08-06, 13:30
GPeti: "Kísérletezek egy igazi balancer építésén, itt látható a rajz"

Érdekel engem is a téma. Saját tervezés az áramkör, vagy lehet máshol is olvasni róla ?

GPeti
2012-08-06, 17:34
Teljesen saját de nem biztos hogy ez a helyes út, egyenlőre még csak egy propellerclock panelját sikerült vele kiegyensúlyoznom, légcsavart próbáltam de jobb lenne a led helyett egy igazi villanó cső mert a nappali fényben nem látszódott, meg a gyorsulásmérő jelét változtatható törésponttal kellene szűrni a motor rezgésétől. Tényleg nagyon fontos a motor kiegyensúlyozása is, még a piaci kéziszerszámok forgórésze is centírozva van, láthatóak a vasmagon a könnyítő furatok; mindenképpen olyan szerkezet kell ami nem csak a rezgés erősségét hanem irányát is mutatja.

Esetleg valakinek jobb ötlete lenne (bármilyen hülyeségnek látszó ötletet várok)?!

Tucano
2012-08-06, 19:57
Elkezdtem én is (már elég régen) egy centírozót tervezni. A cuccokat is beszereztem hozzá.
Egy piezo érzékelő adná a jelet, a szöghelyzetet pedig egy olyan enkóder ami infra tartományban érzékel.
Az infra LED és a fototranzisztorok helyzete változtatható lesz, hogy a légcsavarlapátokhoz lehessen állítani.
Levegőpisztollyal forgatnám meg.
Innen vadásztam össze a cuccokat: http://www.phidgets.com/products.php?product_id=1104_0 (http://www.phidgets.com/products.php?product_id=1104_0)
A PC-s program miatt nem folytattam. Nekem az aránytalanul hosszú időbe telne. :(

http://www.cnctar.hunbay.com/Messer/kepek/centir02.jpg

http://www.cnctar.hunbay.com/Messer/kepek/centir04.jpg

Azóta rájöttem, hogy valami nehezebb talapzatra kellene szerelni.

GPeti
2012-08-07, 06:59
A multirotoros gépeknél nem elég önmagában a légcsavart kiegyensúlyozni a motort kell feltenni az állványra megforgatni szabályzóval és így kell mérni a rezonanciát. Igaz kicsit így nehezebb felvenni a szöghelyzetet.

A szöghelyzetet meg a mért analóg jelet be lehet küldeni soros porton a pc-be egy kontrolleren keresztül. Azután valami radarkép szerű grafikával megjeleníteni a rezgést. Másik alternatíva lehetne hogy egy grafikus lcd kijelzőn -128x128 pixeles- ugyanezt megjeleníteni, így nem vagy számítógéphez kötve.

GPeti
2012-08-31, 23:30
Kis esti mese:
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=-iPlyVxHEYk
Ezek szerint vannak jó és kevésbé jó rezgésálló giroszkópok.

Csak valaki mondja már meg hogy most ezek egy bizonyos frekvenciájú rezgésre érzékenyek vagy inkább a rezgés amplitúdója?

(Azt hiszem hamarosan le fogok tesztelni rázógépen egy giroszkópot.)

Lufibohoc
2012-11-01, 13:26
Sziasztok!

Még új vagyok a multicopter témakörben, de hátha az ötleteim tudnak esetleg segíteni.
Hangszerkészítőnek tanultam, és ha a rezgésekre gondolok, akkor az ott kulcskérdés. Rezgésproblémák leginkább a csellónál jelentkeznek. Leegyszerűsítve, a gondot az okozza, hogy a testnek az önrezgése megegyezik valamelyik hanggal, és ha ezt a hangot szólaltatom meg, akkor a test sokkal jobban felerősíti ezt a hangot mint a többit. Ezt hívják bullernek.
Többek között ezt a hangszer testére rakott súlyokkal orvosolják, így eltolva az önrezgés frekvenciáját.
A multirotoros gépek amúgy se érzékenyek arra, hogy valamelyik kar picit nehezebb/könnyebb, szerintem simán fel lehetne használni egy ilyen rezgés csillapítást.
Pl horgászlomot tenni a karokra asszimetrikus elrendezésben, így eltolva a karok önrezgését amitől a karok nem tudják felerősíteni a motorok/légcsavarok rezgését. Esetleg a légcsavar mindkét végére tett ragasztószalaggal megnövelni annak tömegét.

Üdv: István

LensAir
2012-11-08, 21:05
Szia!
A probláma ~100Hz környékén van jellemzően. Könnyű az analizálás, nem kell mást tenni, mint készíteni egy video felvételt és megszámolni a rolling shutter effekt képen megjelenő hullámait, majd megszorozni a kamera képalkotási frekijével (fps). A helyzet pl. üveg-epoxy kompozitnál, „hajlékony” konstrukciónál sokkal rosszabb, mint azonos geometriájú fánál. Azonban nagyon merev geometria létrehozása megoldja a problémát (tekintve, hogy hajlítási hullámról van szó) erre pedig az üveg v. szén kompozit a legjobb (szilárd, könnyű). Áthangolással próbálkozni sztem. nem célravezető.
A propellert ki kell precízen súlyozni, két irányból. Noname propikkal sok munka van, APC egy katasztrófa de helyre hozható. Jó kiegyensúlyozó kell. A mágnesesből 3db ot próbáltam, két saját konstrukciót, egy gyárit. Nem működik, nem elég precíz. Két párhuzamos motortengelyen gördülő egyensúlyozó jobb sztem. Nagyon vízszintbe kell állítani, kis libellák felejtősek, minőségi vízmérték kell hozzá. Akkor van kész a prop, ha 0-360fok között bárhova állítva helyben marad. A motor, ha rendesen van csapágyazva kisúlyozható, le kell venni a forgórészt (tengelyt kivenni) és egy hosszú tengelyre húzva - a mágnesek közötti hézagot kell tölteni. A forgórész jó esetben cnc esztergált, a mágnes beragasztásával cseszik el, azt kell korrigálni, óvatosan, csak nagyon indokolt esetben.
Tapasztalatom szerint egy közepes minőségű motor, rendes csapágyakkal, súlyozott propellerekkel, merev vázzal, izolált kamera rögzítéssel, hobbi szinten működik.
Persze több úton lehet célba érni, én ezt jártam be. :)

Endre

jpeti29
2012-11-09, 08:53
Szia! ez hasznos volt, köszi.

Tapasztalatom szerint egy közepes minőségű motor, rendes csapágyakkal, súlyozott propellerekkel, merev vázzal, izolált kamera rögzítéssel, hobbi szinten működik.

mit értesz pontosan az izolált kamera rögzítésen? egy kép lenne a legbeszédesebb.

endrep
2012-11-09, 09:19
Valaki régebben már nyilatkozott a fórumon erről:
http://www.ebay.com/itm/Moongel-Drum-Damper-Pads-Set-of-4-/271084401552?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f1de3b390
Tépőzárból egy hámot kell készíteni, és a kamera köré rakni a gélt vagy kamera alá gél, két tépőzár át a kamerán és a kamera tetejére - a tz. alá gél...vagy egy foglalatban izolálni. A lényeg hogy a kamera be legyen ágyazva, ne tudjon billenni és kontakt csak a géllel legyen.
Kisebb kamerákhoz jó, nagyobbakhoz nem.
Esetleg hasonló módon szilikon-szivacs hasábok, könnyebb vele bánni, oda lehet ragasztani, hatásfoka ~70% a gélhez képest, de az is nagyon jó, mivel a gél konkrétan egy csoda, de idővel mechanikai igénybevételre morzsalékos lesz. A szszivacs hasáb talp dimenziója legyen fele mint a magassága (pl. 1x1cm talp 2cm magas), a méreteket a súlyhoz kell választani "érzésre" és addig növelni a darabszámot, amíg fixen nem áll.
Mindkettő kb. 200g-ig működik, szélben csak akkor, ha "feszesen" áll a kamera, különben begerjed.

pulsarxp
2012-11-09, 12:31
ehhez mit szóltok?

http://www.infinity-hobby.com/main/article_info.php?articles_id=348

LensAir
2012-11-09, 16:02
Kamera alá jó lehet, motor alá téve ilyesmit az egész gép instabil lesz és kiszámíthatatlan.

pulsarxp
2012-11-09, 20:10
Kamera alá jó lehet, motor alá téve ilyesmit az egész gép instabil lesz és kiszámíthatatlan.

Csak akkor tudnam miert igy aruljak...?!

relaxman
2012-11-10, 05:43
Hogy vegyél új vázat is a törés miatt ;D

LensAir
2012-11-10, 07:26
Az ilyen típusú kereskedéseknek, weboldalaknak kizárólag gazdasági céljaik vannak.

Ltomi78
2012-11-16, 10:43
sziasztok!

hasonló problémábal szembesültem amikor beüzemeltem a quadon a 2822/17-es 1100 kv Turnigy motorokat. Ugyan ilyen rászorulós porp adaptert (idézetben fotón látható) adtak hozzá gyárilag.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=18967
Van olyan moci a négy közül ami egyáltalán nem rezeg és van kettő aminél elég erős látható berezonálást tapasztalok. Nem a kamerázás miatt fontos, hanem ez szemmel láthatóan is rázza a motor tengelyt, de csak magas forudlaton, alacsonynál nem látható!
(A 950 kv hasonló paraméterű feiyu X4 gyári motorjai, bolt on motorra csavarozható adapterekkel nem ráztak ennyire. lehet az 1100 kv jobban rezonál)
A prop-okat még nem balanszoltam, de a rezgést véleményem szerint az adapterek okozzák milyen megoldások jöhetnek szóba az esztergálós lyukfúrás kivételével?:

1. spinner helyett anya használata?

2. adapter helyett, gumigyűrűs prop saver csökkentheti a rezgést?. ott nem áll fenn a veszély a nem egyenes dapter vagy spinner miatti elhúzás.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/3mmpropsaver.jpg

3. rászoruló adpater helyett esetleg ilyen fix furatos adapter használata:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/GS0151-55M.jpg
?http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8723__Prop_adapter_w_Alu_Cone_M6x3_2mm_shaft_Gru b_Screw_Type_.html (http://forum.rcmodell.hu/index.php?http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8723__Prop_adapter_w_Alu_Cone_M6x3_2mm_shaft_Gru b_Screw_Type_.html)

4. prop balanszolás?

Nem tudja valaki, hogy az ilyen légcsavar adaptert hogyan lehet egyenesen felrakni a tengelyre??? Repülőmön is ilyen van, ott nem igazán foglalkoztam vele, de most kezdek építeni egy quadot, és félek, hogy nagyon rezonálni fog. Vagy nem érdemes foglalkozni vele?

vbodi
2012-11-16, 17:15
Adapter nélkül nem rezonál a moci?
Ha igen, a motort is ballanszold ki szigszalaggal!
Ha fenn van az adapter, pörgesd meg a motort és ballanszold, ha kell!
Ha a spinnerben ferde a menet, dobd ki és tegyél helyette anyát!

Ltomi78
2012-11-16, 21:47
Adapter nélkül nem rezonál a moci?
Ha igen, a motort is ballanszold ki szigszalaggal!
Ha fenn van az adapter, pörgesd meg a motort és ballanszold, ha kell!
Ha a spinnerben ferde a menet, dobd ki és tegyél helyette anyát!

Köszi, kipróbálom. ;)

jomunkasember
2013-02-14, 11:31
szeva, hasonlón én is agyaltam.

nekem nem az ólom jutott eszembe, hanem a bitumenes szigetelő lemez, amit mosogató medencék csillapítására is használnak, hogy ne kongjon, ha belefolyik a víz a csapból.
Szóval ezt talán lehetne csíkban a karokra olvasztani is alulra / felülre. A lényeg, hogy elég hosszan legyen "szerves" bitumen-kapcsolat a karon, hogy a bekötésig elnyelődjön a hullám.
Lehet ki is próbálom... hamarosan.

Sziasztok!

Még új vagyok a multicopter témakörben, de hátha az ötleteim tudnak esetleg segíteni.
Hangszerkészítőnek tanultam, és ha a rezgésekre gondolok, akkor az ott kulcskérdés. Rezgésproblémák leginkább a csellónál jelentkeznek. Leegyszerűsítve, a gondot az okozza, hogy a testnek az önrezgése megegyezik valamelyik hanggal, és ha ezt a hangot szólaltatom meg, akkor a test sokkal jobban felerősíti ezt a hangot mint a többit. Ezt hívják bullernek.
Többek között ezt a hangszer testére rakott súlyokkal orvosolják, így eltolva az önrezgés frekvenciáját.
A multirotoros gépek amúgy se érzékenyek arra, hogy valamelyik kar picit nehezebb/könnyebb, szerintem simán fel lehetne használni egy ilyen rezgés csillapítást.
Pl horgászlomot tenni a karokra asszimetrikus elrendezésben, így eltolva a karok önrezgését amitől a karok nem tudják felerősíteni a motorok/légcsavarok rezgését. Esetleg a légcsavar mindkét végére tett ragasztószalaggal megnövelni annak tömegét.

Üdv: István

basaci
2013-03-15, 14:10
Sziasztok

Ezt láttátok már:

http://diydrones.com/forum/topics/balancing-propellors-and-motors?id=705844%3ATopic%3A1011737&page=2#comments

jpeti29
2013-03-15, 21:49
na, valaki végre csak megcsinálta!? sokan gondolkodtak már ezen. Valami videó a rendszer működéséről jó volna.

basaci
2013-03-16, 19:14
na, valaki végre csak megcsinálta!? sokan gondolkodtak már ezen. Valami videó a rendszer működéséről jó volna.

http://www.youtube.com/watch?v=eWWOqcSu8IY&feature=youtu.be

jpeti29
2013-03-18, 09:54
Akkor az optikai rész csak egy infra led+foto tranzisztor, gyakorlatilag egy fénykapu, hogy meg tudja állapítani, mikor halad el felette a légcsavar, hány fokos szögnél lép fel az "ütés"?

hát kedvem lenne összerakni egy ilyet.
Csakaz a bajom, hogy nincs ilyen szenzorom, és arduinobol is csak 5V-osom van. ha menne BMA180-al vagy MPU6050-el akkor nagy királyság lenne.

GPeti
2013-03-18, 17:51
Akkor az optikai rész csak egy infra led+foto tranzisztor, gyakorlatilag egy fénykapu, hogy meg tudja állapítani, mikor halad el felette a légcsavar, hány fokos szögnél lép fel az "ütés"?

hát kedvem lenne összerakni egy ilyet.
Csakaz a bajom, hogy nincs ilyen szenzorom, és arduinobol is csak 5V-osom van. ha menne BMA180-al vagy MPU6050-el akkor nagy királyság lenne.

Ezt már a nyáron megcsináltam. A motorra kell rajzolni filccel egy jelet, ez egy optikai kapura megy. A motor álványán van egy x-y gyorsulásmérő amit hangkártyára lehet vezetni, a jelre rá van ültetve az opto jele mint marker így látszódik a jelhez képest a kiegyensúlyozatlan tömeg, továbbá van egy led stroboszkók ami a kiválasztott gyorsulásmérő jelére van kötve, potival jól beállítva villan a LED így a légcsavar állni látszódik ahol legtöbb kiegyensúlyozatlan tömeg.
Az igazat megvallva durván ki tudtam egyensúlyozni a légcsavart de amikor a finom beállításhoz értem a sok rezgés miatt nem láttam hová is kell súlyt pakolni.

jpeti29
2013-03-19, 08:44
Ez sem rossz megoldás. Lehet hogy éppen a te nehézségedbe ütközött a srác és azért fejlesztette tovább ezzel a módszerrel, hogy ki legyen küszöbölve az emberi tényező teljesen. mindenesetre engem nagyon izgatna a megoldás, csak meg kéne írni a programot más szenzorra is.

jezypeti
2013-04-14, 09:20
Sziasztok!

Nem régen kezdtem az RC repülést egy multirotorral és mivel a másik hobbim a poliuretán ezért a héten megpróbáltam társítani a kettőt. És ezek születtek:

Vezérlő elektronika tartók

Fekete: üvegszál (eredeti)
Fehér: kemény műanyag
Zöld: shore 80A uretán

Az első (amatőr) mérésem szerint a 80-as uretán az alacsony frekvenciás rezgéseket tompítja egész szépen.
Ha ötletetek van, merre tovább, ne tartsátok magatokban. Pl.: motor alá szendvics szerkezetben...stb...
Üdv

jpeti29
2013-04-15, 08:22
karbon, rétegelt lemez, alu?

jezypeti
2013-04-15, 14:46
Hétvégén sikerült kipróbálnom az uretán vezérlőelektronika tartót. Nem volt túl nagy hatása. Mivel amit nyertem a rezonancián (azt a kicsikét), elveszítettem az irányváltások miatti tehetetlenségen (bólintott a vezérlőegység és a P.I.D.-ek már nem voltak jók)...
De ebből is tanultam. Ezért ma legyártom a motor felfogató kereszt negatívját:
uretán kereszt --- acél motortartó konzol --- uretán kereszt --- motor; konfiguráció kerül tesztelésre

+ ha lesz időm akkor a karokra kívülről ráhúzható csövet is:
Turnigy h.a.l. vázam van ezért a külső átmérő adott (14mm) a belső átmérő szerintem 12mm lesz.

Fát nem szeretek használni, mert az én repülési "tudásomat" az acélon és a karbonon kívül más nem éli túl :D

Ltomi78
2013-10-02, 12:13
Sziasztok!

Na én is eljutottam az amator multi FPV-és és kamerázgatás miatt oda hogy egy picit jobb felvételt szeretnék a kocsonyásan remegő eddigi videóimtól. Nem várok tökéletes eredményt csak kevésbé rázó képet minimális hullámzást.

Most balancolnám a motorokat és a propokat. Igen sajnos egyenlőre csak GF propjaim vannak de ami késik nem múlik.
Váz Sk 450 deadcat gyári Hk-s karok, motor AX 2810Q /750kv jelenleg 3 s lipo (de már jön a 4s is:) prop 11x.4.7 GF
(Gimbal szintén uton cnc 2 axis goodluckbuyos alu karos, függesztett gumitartós felfüggesztés)

A motorokkal kapcsolatban kérdezném hogy vibráció mérésére használtatok e már amit most nagyon sokan alkalmaznak smartphone-os androidos seismograf progit?
A másik hogy ezen melyik értékre érdemes a leginkább figyelni a rezgés csillapítás , balancolás során, mind egyformán csökkenjen vagy elég ha már kettő x y normál értéken belül marad jóval.?
Igy néz ki amit most használok a rezgés csak mintakép:

https://lh6.googleusercontent.com/-GSYnahwkKW4/UkvoOq70qrI/AAAAAAAACio/Ce4AcQW4gIM/w233-h414-no/2013.10.02.+-+1
Amit sikerült eddig csillapítani az előre hátra mozgást mutató Y és a jobbra balra X értékek, ami magas eléri kissé meghaladja sávot az Z ami nálam a le -fel rezgést mutatja. Olyan módszert próblátam hogy egy gyorskötőzőt szorítok a motorra és azt forgatva annak kapocs részével változtatom a súlypontot, nézem hol a legkisebb a rezgés.
ezzel a módszerrel:https://www.youtube.com/watch?v=_yLRGF5_4XU&feature=youtube_gdata_player

Mellékelem Fazijoe videóját ami számomra példaértékű, mivel lebegés során semmilyen rezgést nem látok, valamint az 0.53-0.58- ig tartó helyben állás során olyan mintah bebetonozták volna a kamerát. Persze jó a gimbal is és nem tudom kapott e utómunkát a videó, de jó lenne valami hasonló eredményt elérni rezgés szempontjából ;)
http://www.youtube.com/watch?v=BIqhOmG6eJ4&feature=c4-overview&list=UUUTlmIRSNtEldpIyJEEJ4gA

icahone
2013-10-02, 12:53
Szia,

nos en latom amit te nem ::) Add hozza azt is hogy ez egy borus idoben keszult felvetel. Barmennyit gyarthatsz igy ami jo lesz, ha kisut a nap akkor KO lehet a vege.
Szerintem vard meg a gimbalt, lehet hogy meglepodsz majd mennyi rezgest leszed a csillapito resze es nem kell majd csocsolni a motorokkal.

A balanszolas sajnos nem fogja megoldani a problemadat. Segit igen de nem megoldas.
OFF: @tobbiek, lehet kezdeni a kovezest! :ON

Az en motorjaim siman jarnak mint a babapopsi, a propok balanszolt szenszalasok megis csomo rezgest kapok ugy, hogy kozepre, sulypontba rakom a kamerat. Ami leszedi a rezgest az a fa, gumibakok es a jelenleg nagyban terjedo gimbalhoz valo rezgescsillapitok.

A kisebbik quadomon pontosan ugyanezt a deadcat vazat haszaltam idaig mint te, a gyari karokat viszont fara csereltem. Eg es fold. Ezzel a geppel napsutesben keszult 1080p felbontasban: http://www.youtube.com/watch?v=SKYvlruA5uU
Ugye elfogadhato? ;) Nos, barmennyit csillapit a fa, nem lenne ilyen az izraeli csillapito nelkul amit az Ebay-en vettem 7E HUF-ert.
Ma is hasznalom es elegedett vagyok vele. Mellesleg ugyanazt a gimbalt
rendeltem en is mint te, ha megjon kiprobalom hogy lenyomja-e a mostani csillapitomat...

Ltomi78
2013-10-02, 13:04
Köszi..mindig jók a visszajelzések tapasztalatok. Egyetértek, mivel ezt a balancolást már most szo-ásnak érzem. Hol így hol úgy rezeg. Én is gondoltam hogy a napfény kihozza a rolling shuttert, vagy zselé effektust. Az tény hogy én semmit nem balanszoltam eddig ezért brutál remegtek néha a videók.

Egyetértek a felfüggesztésről amit irsz a gimbalnál, már a mostani gumibakos tesztjeim is jobbak, és amit a telefonnal mértem rezgés is kisebb volt lebegés közben mérve! (még nem jött meg a CNC-s gimbal csak a felfüggesztést teszteltem carbon tartóval arra tettem a telót alulra méréshez)

Ami a rezgés csillaptító izraeli anyagot illeti, erről mindig csak ennyit irsz ha nem titkos küldj egy linket mert igy neház rátalálni. Amit a nemzetközi multitársadalom használ ahogy nézem a zeneiparból átvett Moongel, holdgél vagy mi ;D.
olyasmi amit Te vettél? vagy tömörebb? Kaptam olyan ötletet hogy használjak Nanopad-ot az is elég nyúlos szilikon alapú anyag a kocsimba van is telefon alá gyártották hogy tapadjon... ::)

Szia,

nos en latom amit te nem ::) Add hozza azt is hogy ez egy borus idoben keszult felvetel. Barmennyit gyarthatsz igy ami jo lesz, ha kisut a nap akkor KO lehet a vege.
Szerintem vard meg a gimbalt, lehet hogy meglepodsz majd mennyi rezgest leszed a csillapito resze es nem kell majd csocsolni a motorokkal.

A balanszolas sajnos nem fogja megoldani a problemadat. Segit igen de nem megoldas.
OFF: @tobbiek, lehet kezdeni a kovezest! :ON

Az en motorjaim siman jarnak mint a babapopsi, a propok balanszolt szenszalasok megis csomo rezgest kapok ugy, hogy kozepre, sulypontba rakom a kamerat. Ami leszedi a rezgest az a fa, gumibakok es a jelenleg nagyban terjedo gimbalhoz valo rezgescsillapitok.

A kisebbik quadomon pontosan ugyanezt a deadcat vazat haszaltam idaig mint te, a gyari karokat viszont fara csereltem. Eg es fold. Ezzel a geppel napsutesben keszult 1080p felbontasban: http://www.youtube.com/watch?v=SKYvlruA5uU
Ugye elfogadhato? ;) Nos, barmennyit csillapit a fa, nem lenne ilyen az izraeli csillapito nelkul amit az Ebay-en vettem 7E HUF-ert.
Ma is hasznalom es elegedett vagyok vele. Mellesleg ugyanazt a gimbalt
rendeltem en is mint te, ha megjon kiprobalom hogy lenyomja-e a mostani csillapitomat...

icahone
2013-10-02, 13:49
Teszteltem en is a moongel-t igen. Nalam teljes kudarc volt, de talan valakinel kozulunk bevalt.
Teszteltem a sorbothane-t is, ugyanazzal az eredmennyel.
Meg a szokasos fuldugo, szivacs, akarmi anyagokat is. Nagyon keves sikerrel.

Egyedul a gumibak es ennek a kisebb verzioja valt be:
http://www.ebay.com/itm/500-ANTI-VIBRATION-pro-camera-mount-DJI-multirotor-jello-quadrocopter-gimbal-/111170210104
de ugy latom mar nem is arulja a srac.
Egy ilyet adtam el anno pulsarxp-nek, nem tudom nala mennyire valt be.
Szerintem a jelenlegi gimbal csillapitok mar vannak olyan jok mint ez. De majd kiderul.

Es persze messze a legjobb anyag a fa. Raadasul konnyu is, az egyetlen hatulutoje hogy nem mindig eleg merev es nedvessegre alakot bir valtoztatni ;D

A balanszolasrol meg csak annyit hogy a legjobb balanszolas sem er semmit az elso utes, eses, gorbules utan. A dinamikusrol meg kar beszelni, amint leszedted a propellert valami miatt es visszarakod kezdheted ujra. Szerintem tul van ertekelve, csakugy mint a flashelt szabalyzok.

A legjobb tesztalany a vibraciomentessegre amugy a Sony AS15-os. lefogadom hogy egy csomo vazon ahol a Gopro mar jo kepet ad ez behullamzana mint annak rendje modja. Sokkal erzekenyebb egy Gopro-nal, igy ezzel erdemes tesztelni.

OBi_
2013-10-02, 15:45
Sziasztok!

Na én is eljutottam az amator multi FPV-és és kamerázgatás miatt oda hogy egy picit jobb felvételt szeretnék a kocsonyásan remegő eddigi videóimtól. Nem várok tökéletes eredményt csak kevésbé rázó képet minimális hullámzást.

Most balancolnám a motorokat és a propokat. Igen sajnos egyenlőre csak GF propjaim vannak de ami késik nem múlik.
Váz Sk 450 deadcat gyári Hk-s karok, motor AX 2810Q /750kv jelenleg 3 s lipo (de már jön a 4s is:) prop 11x.4.7 GF
(Gimbal szintén uton cnc 2 axis goodluckbuyos alu karos, függesztett gumitartós felfüggesztés)

A motorokkal kapcsolatban kérdezném hogy vibráció mérésére használtatok e már amit most nagyon sokan alkalmaznak smartphone-os androidos seismograf progit?
A másik hogy ezen melyik értékre érdemes a leginkább figyelni a rezgés csillapítás , balancolás során, mind egyformán csökkenjen vagy elég ha már kettő x y normál értéken belül marad jóval.?
Igy néz ki amit most használok a rezgés csak mintakép:

https://lh6.googleusercontent.com/-GSYnahwkKW4/UkvoOq70qrI/AAAAAAAACio/Ce4AcQW4gIM/w233-h414-no/2013.10.02.+-+1
Amit sikerült eddig csillapítani az előre hátra mozgást mutató Y és a jobbra balra X értékek, ami magas eléri kissé meghaladja sávot az Z ami nálam a le -fel rezgést mutatja. Olyan módszert próblátam hogy egy gyorskötőzőt szorítok a motorra és azt forgatva annak kapocs részével változtatom a súlypontot, nézem hol a legkisebb a rezgés.
ezzel a módszerrel:https://www.youtube.com/watch?v=_yLRGF5_4XU&feature=youtube_gdata_player

Mellékelem Fazijoe videóját ami számomra példaértékű, mivel lebegés során semmilyen rezgést nem látok, valamint az 0.53-0.58- ig tartó helyben állás során olyan mintah bebetonozták volna a kamerát. Persze jó a gimbal is és nem tudom kapott e utómunkát a videó, de jó lenne valami hasonló eredményt elérni rezgés szempontjából ;)
http://www.youtube.com/watch?v=BIqhOmG6eJ4&feature=c4-overview&list=UUUTlmIRSNtEldpIyJEEJ4gA

A rezgést kell megszüntetni, ha a kezedbe veszed a gépet, és finoman megpörgeted a motorokat, érzed, menyire rezonál. A motorokat én is úgy ballanszoltam, de igazából a légcsavar az, ami nagyon számít. Erős, merev legyen, karbon esetleg fa. Akkor jó az egyensúly, ha bárhogy fordítod majd, elengeded a kiegyensúlyozón és úgy marad, egy kicsit sem fordul el! Néz videókat, nehéz jól megcsinálni. Nagyon sokat számítanak a PID-ek. Ha kicsit is hajlamos az oszcillálásra, akkor nem jó. Inkább vedd visszább az értékeket főleg a gaint (P), megkockáztatva hogy nem tart annyira. A fantomot ne vedd alapnak mert ott gyárilag minden ki van hegyezve és a vezérlőn is jók a beállítások.
A kamerát keményen jól rögzítsd, a puha szivacsszerű dolgok nem jók (max. kétoldalas szilikonos ragasztószalag). Gond lehet még, hogy a szimmetrikus vázaknál a légcsavarok árnyékai is kellemetlen interferenciát hozhat létre a képen

Ltomi78
2013-10-02, 16:03
OBI ha finoman pörgetem alig rezonál, fégázon már annál inkább ezt a telefon seismograf-ja is tökéletesen mutatja. Légcsavarom most csak GF van majd szerzek carbont vagy fát, igazad van.
Néztem már 50 videót, mindennek utánnajárok ilyenkor jobbról balról én már csak ilyen vagyok, általában be is szerzek sok dolgot hogy legyen mivel tesztelgetni a felfüggesztést, vibráicó csillapítást.
A pid-ket lejjebb vettem (szabik simonk flasshelve) már ha a rabbiton tudnám melyik mi most egyenlőre az stabiliy -t az első csuszkát , de van még vagy 4 balance pid csúszka rajta ::) (utálom :D) - naza lesz hamarosan belőle

A kamera rögzítés mereven...na ott kb 50% fix rögzítést mond 50% meg gumisat, valahol a kettő között majd kitalálom.

Köszi srácok! Most én jövök, ha gond van ugyis kérdezek ;)

A rezgést kell megszüntetni, ha a kezedbe veszed a gépet, és finoman megpörgeted a motorokat, érzed, menyire rezonál. A motorokat én is úgy ballanszoltam, de igazából a légcsavar az, ami nagyon számít. Erős, merev legyen, karbon esetleg fa. Akkor jó az egyensúly, ha bárhogy fordítod majd, elengeded a kiegyensúlyozón és úgy marad, egy kicsit sem fordul el! Néz videókat, nehéz jól megcsinálni. Nagyon sokat számítanak a PID-ek. Ha kicsit is hajlamos az oszcillálásra, akkor nem jó. Inkább vedd visszább az értékeket főleg a gaint (P), megkockáztatva hogy nem tart annyira. A fantomot ne vedd alapnak mert ott gyárilag minden ki van hegyezve és a vezérlőn is jók a beállítások.
A kamerát keményen jól rögzítsd, a puha szivacsszerű dolgok nem jók (max. kétoldalas szilikonos ragasztószalag). Gond lehet még, hogy a szimmetrikus vázaknál a légcsavarok árnyékai is kellemetlen interferenciát hozhat létre a képen

[/quote]

n.james
2013-10-02, 16:54
Akkor jó az egyensúly, ha bárhogy fordítod majd, elengeded a kiegyensúlyozón és úgy marad, egy kicsit sem fordul el! Néz videókat, nehéz jól megcsinálni.

Én is fellelkesültem a videókon, neki is álltam balanszolni. Azt hogy vízszintbe álljon könnyű elérni. Utána jött a feketeleves, a tövénél súlyozgatni hogy ha bárhogy fordítom úgy maradjon. Pár óra alatt sikerült elérnem, boldogság, jöhet a próba a motorral. :) Jól megpörgettem, majdnem kirepült a kezemből a rezonálástól. ??? Visszarakom a kiegyensúlyozóra, érdekes most nem áll meg bárhol. :o 3 napig szívtam vele, kipróbáltam vagy 10 propellert, de nem jött be. Már attól, ha levettem és újra feltettem a balanszoló tengelyre máshogyan állt meg a prop. >:(
Sutba vágtam az egészet, feltettem a motorokra a prop-okat, és egyenként megpörgetve kibalanszoltam egy kis ragasztó szalaggal mindegyiket, a rezgést a kezemmel érezve. Utána minden OK. ;D
Gemfan propokat használok, úgy döntöttem hogy kár ezekbe annyi munkát ölni. ;)

OBi_
2013-10-02, 20:15
A légcsavarokkal már nagyon sokat görcsöltem. Próbáltam olcsó rugalmast, kémény műanyag ill. karbont. Az első kettő felejtős, ökörködésre, gyakorlásra jó. A drága gyárilag kiegyensúlyozott legcsavart már 1-2 órás munkával jó lett. Szerintem a karbon sokkal jobb, simább, stabilabb tőle a gép, csak vigyázni kell rá, mert drága. Figyelni kell a felfogatására, nem lötyöghet. Ja, és időnként újra kell ellenőrizni, pláne ha fűnyírás volt. :D

Ltomi78
2013-10-03, 11:49
Tegnap teszteltem igaz csak asztalon a rezonanciát a telefon segítségével. Ami azt illeti a leszállótalphoz adott nagyon puha inkább memória habra hasonlító szivacsos anyagot próbáltam, valamint egy bicaj kormányra gyártott szintén puha gumicsövet. Mindkét anyag nagyon -nagyon jó elnyelte a az alapban nagy kitéréseket adó rezgéseket. Kézzel is érezhető volt hogy szinte nem is volt vibráció a szivacs illetve a gumi felett lévő telefonon vagy kamerán.

Persze a felvétel és repteszt lesz döntő, de úgy néz ki az ilyen puha zselé szerű szivacsos anyagra közepesen rászorított eszközök alig veszik fel a vibrációt :)...(csak a propokat ballanszoltam még pluszban)

OBi_
2013-10-03, 12:11
Ez igaz, de puha szivacsos anyagoktól a kamera is szabadon tud mozogni. Mozog is, ez lesz a kocsonya a képeken. Ha pedig jól leszorítod valami kötöző cuccal pl. gumi, akkor meg minek a puha anyag.

Ltomi78
2013-10-03, 14:08
Ez igaz, de puha szivacsos anyagoktól a kamera is szabadon tud mozogni. Mozog is, ez lesz a kocsonya a képeken. Ha pedig jól leszorítod valami kötöző cuccal pl. gumi, akkor meg minek a puha anyag.

A Mobius könnyű .. nem kell nagyon leszoritani a dupla postás gumi elég. .en bízok benne de majd kiderul a felvételnél

jpeti29
2013-10-03, 14:09
valami olyasmit kell összehozni, mint a kocsikban a lengéscsillapító. a rugó elnyeli az ütést, az olaj meg csillapítja a rugó rezgését. a szivacs a rugó, a kötöző meg az olaj. persze ezt most nagyon elnagyolva mondtam.

a szivacs önmagában nem elég, mert egy idő után még nagyon amplitúdójú gerjedésbe kezd mint ha semmi sem lenne. a súly a legjobb csillapítás. egy akkura ható gravitációs erő elég nagy csillapítás. ha egy rugalmas anyagon fekszik, vagy lóg a kamera az akksival együtt, akkor a regést elnyeli a rugalmas anyga, a gerjedést meg megakadályozza a súly.

Ltomi78
2013-10-03, 15:56
így van nagyjából ezt történt tegnap is éa seismograph mutatója szinte kisimult, míg a hab anyag nélkül bőven vonalon túlra mentek a mutatók

valami olyasmit kell összehozni, mint a kocsikban a lengéscsillapító. a rugó elnyeli az ütést, az olaj meg csillapítja a rugó rezgését. a szivacs a rugó, a kötöző meg az olaj. persze ezt most nagyon elnagyolva mondtam.

a szivacs önmagában nem elég, mert egy idő után még nagyon amplitúdójú gerjedésbe kezd mint ha semmi sem lenne. a súly a legjobb csillapítás. egy akkura ható gravitációs erő elég nagy csillapítás. ha egy rugalmas anyagon fekszik, vagy lóg a kamera az akksival együtt, akkor a regést elnyeli a rugalmas anyga, a gerjedést meg megakadályozza a súly.

OBi_
2013-10-04, 08:39
A tegnapi napon csináltam egy tesztet, megmutatom mi a rezgéscsillapító hatása, majd nélküle. Elég szeles idő volt így nem valami nyugodt a gép. A felvétel FUL HD –ban (1920x1080) 30fps készült, hogy jól megmutassa a rezonanciát.

A kamera alatt egy kis rezgéscsillapító, a rezgésmérő program nem sokat mutatna.

http://imageshack.us/a/img89/7825/dnyh.jpg

Majd kivettem és csak rögzítettem, de jó erősen sok befőttes gumival.

http://imageshack.us/a/img690/7416/d2uq.jpg

http://youtu.be/cNqqa9z4NmQ

Ltomi78
2013-10-04, 09:49
A tegnapi napon csináltam egy tesztet, megmutatom mi a rezgéscsillapító hatása, majd nélküle. Elég szeles idő volt így nem valami nyugodt a gép. A felvétel FUL HD –ban (1920x1080) 30fps készült, hogy jól megmutassa a rezonanciát.

A kamera alatt egy kis rezgéscsillapító, a rezgésmérő program nem sokat mutatna.

http://imageshack.us/a/img89/7825/dnyh.jpg

Majd kivettem és csak rögzítettem, de jó erősen sok befőttes gumival.

http://imageshack.us/a/img690/7416/d2uq.jpg

http://youtu.be/cNqqa9z4NmQ

Hmm tehát siman gumival rögzítve szivacs nélkül a jobb ha jól láttam? !

Ltomi78
2013-10-08, 17:38
Sziasztok!

Garázsban neon megvilágítás mellett hogy tudom tesztelni a vibráció keltette zselé hatást a kamerafelvételen? Lámpa felé fordítsama kamerát vagy fehér felület legyen előtte ?
Sajnos mostanában korán sötétedik mire hazaérek így csak pince teszetelni tudok. Valami ötlet amivel a nappali zselé hatás megjelenne? milyen fényviszonyok legyenek?

csomy
2013-10-08, 18:20
Eros feny kell, hogy rovid legyen a zarido. A felvetelen pedig fuggoleges kontrasztos vonalak legyenek.

Ltomi78
2013-10-08, 18:56
Eros feny kell, hogy rovid legyen a zarido. A felvetelen pedig fuggoleges kontrasztos vonalak legyenek.

Köszi! :-*

vbodi
2013-10-08, 19:02
Sziasztok!

Garázsban neon megvilágítás mellett hogy tudom tesztelni a vibráció keltette zselé hatást a kamerafelvételen? Lámpa felé fordítsama kamerát vagy fehér felület legyen előtte ?
Sajnos mostanában korán sötétedik mire hazaérek így csak pince teszetelni tudok. Valami ötlet amivel a nappali zselé hatás megjelenne? milyen fényviszonyok legyenek?

Az a neon szerintem fénycső.
:'(

Ltomi78
2013-10-08, 19:40
Sziasztok!

Az a neon szerintem fénycső.
:'(

Nemtudom attól függ milyen gázzal van töltve:)...Legyen fenycső

airman
2013-10-08, 20:09
Eros feny kell, hogy rovid legyen a zarido.

Ez így van, csak az a gond, hogyha 1000W-tal világítasz be akár egy kisebb helyiséget is, még az is csak töredéke lesz annak a fényerőnek, amit derűs időben a Nap produkál.
Felkapcsolt villanyoknál 1/50-re állítja automatán a kamerám a shutter-t, 15dB erősítés mellett.
Kint 1/5000 vagy kevesebb is lehet és nem 15 dB-lel, hanem 0-val!

Ltomi78
2013-10-30, 16:24
Azt hallottam hogy ez elég jó vibráció mentesítő cucc. Nem hiszem hogy vennék ennyiért, egy bicikli bowden meg két muanyag lapka kell hozzá:

http://www.nomojello.com/images/lacing_phantom.jpg

http://i.ebayimg.com/t/WHITE-DJI-Phantom-GoPro-video-vibration-isolator-cut-jello-on-multicopter-/00/s/MTMwOFgxNjAw/z/Kh0AAMXQAx9ROm4k/$T2eC16FHJI!E9qSO8Io,BROm4kOfTQ~~60_57.JPG

Hát nem rossz, jó összehasonlítás: https://www.youtube.com/watch?v=DPZJgDOzicY&feature=youtube_gdata_player

szerintetek is az egy bowden ? ugye ;D

Peck
2013-10-30, 16:43
http://www.youtube.com/watch?v=chmOfxjSyzg
1.1mm Wire Rope (from Bike Shop. ie. gear changing cable)
Google a barátod!

Ltomi78
2013-10-30, 17:02
http://www.youtube.com/watch?v=chmOfxjSyzg
1.1mm Wire Rope (from Bike Shop. ie. gear changing cable)
Google a barátod!

Köszi. ..lényeg hogy jónak tűnik ami tartós is!

icahone
2013-10-30, 17:13
Minden azon mulik hogy milyen frekvenciat kepes szurni, es a te geped milyen frekvenciat "gyart".
Raadasul ha ketto egyformat csinalsz, ha az egyik hasznos lesz a masik valoszinuleg mar nem.
De jo esellyel egyik sem lesz hasznodra.

Ahany gep annyifele konfig, ami nekem jo az neked nem, ami neked jo az masnak nem.
Csodaszuro marpedig nincs.

En inkabb a motor kv/propellermeret kombon probalnek meg valtoztatni elso korben, es ha mar alig van
jello akkor vetnem be ezeket a drotcsodakat.
KV +, Prop atmero -

Ltomi78
2013-10-31, 17:09
Okés..most lesz rá lehetőségem új vezérlő...és vagy a 750 kv mocikat vagy 800kv sunnysky fogom használni. Karbon és GF propokól is lesz 11x4.7 és 12x4.5 is, meg 11x5.5, illetve 3 vagy 4 s akksikkal.
Nagyon beválltak a 3000 4cellás akksik, majdnem olyan repidőt adnak mint a 4000 3 cellás és sokkal erősebb is quadro

Minden azon mulik hogy milyen frekvenciat kepes szurni, es a te geped milyen frekvenciat "gyart".
Raadasul ha ketto egyformat csinalsz, ha az egyik hasznos lesz a masik valoszinuleg mar nem.

Ahany gep annyifele konfig, ami nekem jo az neked nem, ami neked jo az masnak nem.

En inkabb a motor kv/propellermeret kombon probalnek meg valtoztatni elso korben, es ha mar alig van
KV +, Prop atmero -

krisone
2013-11-01, 12:01
Egyet kell értsek. Én építettem ilyet, nem volt rossz, de semmivel sem könnyebb beállítgatni mint bármilyen más megoldást. A lent leírtakhoz még annyit tennék hozzá, hogy bármilyen rezgéscsillapítást is használsz, minél nagyobb tömege van a kamerának + a hozzá tartozó körítésnek amit "elszigetelsz" annál könnyebb dolgod van. Én addig faragtam a cuccomat amíg a Gopro+gimbal+av TX+RC TX+ gimbal kontroller+külön akksi el nem érte a 650 grammot. Ezt a súlyt már gyakorlatilag bármire rakod ami nem rotációs kapa, hibátlan képet ad. Ez is egy út. És nem csak helin működik, (magasabb frekijű rezgések) hanem pl. versenyautóban amiben a motorfordulattal változik a kaszni rezgése. (alapjárat és üveghang között bármi jöhet :))

KV +, Prop atmero -

mcelek
2013-12-31, 00:47
Nekem a fogaskerekeknél ráz az egész. Azt hogyan lehet megszüntetni?
A tengelytávolság fix...

Több oka is lehet:
-lötyög a tengely
-üt a sróf
-lágyult az anyag
-elkopott

mcelek
2013-12-31, 02:02
Ich bin echtes Deutsch, aber ich spreche auf einem hohen Niveau in Ungarisch ;)
Jelen esetben a szlenget is, szóval sróf, mint csavar és a légcsavarra utal.
Ha lötyög a tengely, akkor meg van a hiba, de ettől még lehet a fogaskerék műanyag és ez lehet túl lágy, elpuhult és az egyébként vibráló tengelytől már tolyás alakú :o

mcelek
2013-12-31, 02:16
Hogyne szabadna, ha hagyod :o de nem kéne.
Magyarul kőrhagyó a mozgása, esetleg csapágy csere segíthet.

Ltomi78
2014-03-10, 08:11
Reppentem egyet az uj sunnysky 800 kv 115 gramm mocikkal es gyari balanceolt rc timer karbon hegyes proppal.
Hat jo nagy jello volt a videon pont a topcam es mobiust teamszteltem...most gimbal meg nem volt fenn.
A 750kv ax2810 q mocikkal es GF proppal mar sikerult elerni hogy nem is latszik a jello.

A sunnysky motorok simabban jarnak nagyon jo csapagyuk van...letezik hogy az rc timer karbonjai okoznak ekkora vibraciot???

kiskiru
2014-03-10, 08:25
nálam a karbon igen nagy jellot okozott (meg túl izgága is lett tőle szóval én maradok a nylon-nál)

OBi_
2014-03-10, 08:37
Reppentem egyet az uj sunnysky 800 kv 115 gramm mocikkal es gyari balanceolt rc timer karbon hegyes proppal.
Hat jo nagy jello volt a videon pont a topcam es mobiust teamszteltem...most gimbal meg nem volt fenn.
A 750kv ax2810 q mocikkal es GF proppal mar sikerult elerni hogy nem is latszik a jello.

A sunnysky motorok simabban jarnak nagyon jo csapagyuk van...letezik hogy az rc timer karbonjai okoznak ekkora vibraciot???

Vedd le a propokat, kézben forgasd meg a motorokat, érezni fogod, menyire rezonál. Esetleg a légcsavar fel fogató kúpokat is lehet ellenőrizni. Majd ismét légcsavarokkal. (csak óvatosan, nem kell nagy gáz)
Vedd ki a kamera alól a puha cuccokat, keményen, erősen fogasd fel. (ne mozogjon a kamera egy picit sem, minél erősebb a rögzítés annál jobb)

(A jellot elsősorban nem a rezonanciának köszönhető, hanem ennek a hatására létrejövő mozgásnak. A puha cuc nem elnyeli a rezonanciát, hanem a puha mivoltából növeli a kamera kitérését (amplitúdóját), ez látszik nagyon a képen.)

OBi_
2014-03-10, 08:46
nálam a karbon igen nagy jellot okozott (meg túl izgága is lett tőle szóval én maradok a nylon-nál)

A tapasztalatom alapján jobban lehet kiegyensúlyozni a karbont, mint a műanyag légcsavarokat. De karbonra váltásnál, az FC-t mindig újra kell állítani, mert sokkal merevebb, mint a többi, ezért is jobb.

kbalazs018
2014-03-10, 09:27
Az RCtimer carbon légcsavarok csak elméletben vannak balonszolva. Elég komoly eltérések lehetnek bennük, balonszold ki és jó lesz.

Ltomi78
2014-03-10, 09:40
Az RCtimer carbon légcsavarok csak elméletben vannak balonszolva. Elég komoly eltérések lehetnek bennük, balonszold ki és jó lesz.

Koszonom...mindegyik tanacs jol jott;)
Es igen tobb monitor csomagolo habszivacson voltak csak gumizva a kamerak...szerintem akkor ez lesz a fo gond. Korabban a gf prop nal elol fixen volt a kamera nem is lattam jellot most meg csak felraktam 2 db nagy hab szivacs ala...

Koszi fixalom oket;)

ITEM
2014-05-30, 09:57
Na beszereztem az S4 re (Android) és az ipadra is egy vibrációmérő alkalmazást.

Elég okos progi mind a kettő..

IPAD - Vibration

http://a3.mzstatic.com/us/r30/Purple/v4/35/fe/22/35fe22eb-071b-3fed-03c0-2223f2b64aa6/screen568x568.jpeg

S4 (Android) - Vibration Monitoring

https://lh5.ggpht.com/jmMMlnj_Xu6DdoibJZiJykhN4oWQUvS0FRng4QfmVEQ6qjjpYV BEK7AIEtsukpxys_0=h900-rw

csomy
2015-10-12, 22:55
Nulladik lépés a propellerek balanszolása...

relaxman
2015-10-13, 08:56
És dinamikusan! Nehogy csak a propot balanszold önmagában, aztán ráteszed a motorra és usgyi!
Motorra téve, különböző fordulatokon egyenként pörgetve mérni valahogy a rezgést (de jó is a rabbit vezérlő erre :), vagy mobil app vibration, bizonyos szint felett kézrátétellel is megy, stb).
Aztán vagy reszelsz a prop-ból vagy szigszalagozod, és még az is fontos lehet a motor adapteren milyen irányban áll! Mindez hexán-októn 1-2 napig is eltarthat, ha jót akarsz!

keril
2015-10-13, 10:35
Mindez hexán-októn 1-2 napig is eltarthat, ha jót akarsz!

Te jó ég, 5perc/ motor nálam. Valamit nem jól csinálsz :)

Ha nagyon alapos akarnék lenni, akkor is 20perc/motor, mert egyszer a motor szoknyájának az alsó részén keresem meg a minimumot, aztán a toll vonalában, végül erre merőlegesen.
Viszont azt is érdemes figyelembe venni, hogyha a rotorok nem egyforma felhajtóerőt termelnek, akkor máris bejön egy kiegyensúlyozhatatlan vibrácio.

Egyébként nekem az a bajom, hogy túl nagy az egyéb rezonancia zaj, ami nem az egyensúlyozatlanságból adódik.
Szerintem egyébként ez okozza a jeló effektust egy jól balanszolt gépen.

Kamera alá meg más keménységű bogyót kell tenni, ha a jelenlegi átviszi a rezgéseket.
Szerintem érdemes megmérni a kamerán hogy milyen fordulaton kezd el leginkább rezegni, és ezt a frekvenciát a felfüggesztéssel minél alacsonyabb frekvencia irányába terelni, lehetőleg jóval az üzemi fordulat frekvenciája alá.

csomy
2015-10-13, 10:39
Egyébként nekem az a bajom, hogy túl nagy az egyéb rezonancia zaj, ami nem az egyensúlyozatlanságból adódik.
Szerintem egyébként ez okozza a jeló effektust egy jól balanszolt gépen.

Na ez érdekel! Fejtsd ki jobban!

relaxman
2015-10-13, 10:43
Úgy látszik alaposabb vagyok! Több fordulaton nézem.
De komolyan, 5 perc alatt egy rögzített állást tudok különböző helyeken és különböző méretekben szigszalagozni,
és van, hogy egyikkel sem vagyok elégedett, na ilyenkor csavar lazit, prop 20-30 fokot elforgat a motorhoz képest,
és indul megint a móka. Már olyan is volt, hogy semmilyen pozícióban nem volt kielégítő az eredmény, ekkor mérgemben
másik propot tettem fel, amivel gyorsan jó lett.. Szerencse kérdése is.

csomy
2015-10-13, 10:46
Én veled vagyok! Inkább alaposan! És én is a propok forgatásával kezdem :D

relaxman
2015-10-13, 10:54
ezzel csak egy bajom van, 8-10 ilyen csavar lazitás-meghúzás, és tönkremegy a menet.
vagy csak én veszek gagyi (mégis drága!) prop adaptert?

keril
2015-10-13, 10:55
Na ez érdekel! Fejtsd ki jobban!

A motorok négyszögjellel vannak vezérelve. Ennek következtében nem egyenletes a forgása, gyorsul, lassul, minden egyes tekercs-mágnes elhaladáskor. Ez okozza hogy van hangja a motornak, és aminek hangja van az rezeg.
Egy ilyen BLDC motor, színusz jelekkel hajtva tökéletesen egyenletes sebességgel forog, és ilyenkor a hangja is drasztikusan kisebb. Persze elég komplikált lenne ezt megoldani egy modellen, ezért nem is erőltetik, no meg azért mert a maximális teljesítmény is kisebb lenne.
Másik ilyen rezgés forrás aerodinamikai okokra vezethető vissza. A motor forgórész merevítők, mágnesek, rotorok, egyszóval minden forgó alkatrész ami nem forgástest örvényeket, lökéshullámokat kelt, és amikor egy szintén nem forgástesttel találkozik, az megint csak hangot, vagyis rezgést okoz.
Ezek persze többnyire magas frekvenciás, kis amplitúdójú rezgések, az FC szempontjából ezeket ki lehet könnyen szűrni, de a kamera érzékeny, és elegendő ha a képfrissítés frekvenciájának bármely felharmonikusához közelít, azonnal láthatóvá teszi a rezgéseket.

Szóval kár ezen aggódni. Az eljárás az, hogy ki kell egyensúlyozni amennyire lehet a motorokat és propellereket, majd a fennmaradó rezgéseket mechanikusan kiszűrni a kamera felfüggesztéssel.

csomy
2015-10-13, 12:58
Nagyon jó írás.
A fentiek közül egy dologgal foglalkoznék, a rotorlapátnak a karok felett való elhaladásánál keletkező vibrációval. Véleményem szerint ennek lehet akkora energiája, hogy érezhető problémát okozzon.
Hogy lehet ezt kiküszöbölni? Nálam négyszög profilú karok vannak, kétségtelen hogy ez a legrosszabb választás. Mennyivel lehet jobb a helyzet a kör profilú karokkal? Tudjuk, hogy a nagyobb oszlopokat és kéményeket is védik mindenféle áramlástörő felületi megoldásokkal, hogy a szél turbulencia nélkül leváljon a felületéről.

Az egyik megoldás a karok alá szerelt motor, mivel a lapátok felett sokkal kevésbé koncentrált a levegő. Méréssel bizonyított, hogy koptereknél majdnem 10% körüli a megtakarítás, de konstrukciós okoknál fogva nem mindig alkalmazható megoldás.

keril
2015-10-13, 16:18
Nagyon jó írás.
A fentiek közül egy dologgal foglalkoznék, a rotorlapátnak a karok felett való elhaladásánál keletkező vibrációval. Véleményem szerint ennek lehet akkora energiája, hogy érezhető problémát okozzon.
Hogy lehet ezt kiküszöbölni? Nálam négyszög profilú karok vannak, kétségtelen hogy ez a legrosszabb választás. Mennyivel lehet jobb a helyzet a kör profilú karokkal? Tudjuk, hogy a nagyobb oszlopokat és kéményeket is védik mindenféle áramlástörő felületi megoldásokkal, hogy a szél turbulencia nélkül leváljon a felületéről.

Az egyik megoldás a karok alá szerelt motor, mivel a lapátok felett sokkal kevésbé koncentrált a levegő. Méréssel bizonyított, hogy koptereknél majdnem 10% körüli a megtakarítás, de konstrukciós okoknál fogva nem mindig alkalmazható megoldás.

Vagy pl ferde karokat használni. (csendes ventillátorokon megfigyelheted ugyan ezt a kialakítást, de ott még a rotorok is ívesek, bár annak más oka is van)
Azaz, hogy a rotor vonala, és a karok vonala ne essen egybe, így elnyújtja az időt, és nem egyszerre érintkezik.
Illetve nyilvánvaló megoldás, hogy távolabb kell rakni a rotort, és csökkenteni a keresztmetszetét.

Ahhoz nem tudok hozzászólni, hogy alsó rotor elrendezés jobb e, de ezt próbapadon könnyű tesztelni, a ferde karok okozta változással együtt, egy rotor elé illetve mögé helyezett valamivel (csak azért vigyázz, ne verje ki a szemed)

A hengeres kéményekre egy spirált tekernek, ez megtöri a turbolenciát és egyenletes áramlást tesz lehetővé.
Ha hengeres a karod, akkor ezt is meg lehet próbálni. Elég egy cérnát rátekerni, olyan menetemelkedéssel mint az átmérő.

csabatex
2015-10-19, 10:59
Sziasztok! ( itt is felteszem ezt a kérdést, hátha valaki már próbálta ezt...)

Adott egy hexa copter, amin nagyobb méretű légcsavart akarok használni, mint ami még elfér anélkül, hogy egymáshoz érnének a légcsavarok végei.
(remélem sikerült érthető modon leírni)
Az érdekelne, hogy ha az egyik motort megemelem kb 1cm-el, akkor így már nem érnének össze, hanem elfutnak egymás felett, AZ JÁRHATÓ MEGOLDÁS-E?
Természetesen a motor + ESC kombó terhelési viszonya ezt nem befolyásolja, ezért ne ezt taglaljuk...

Kíváncsian várom a véleményeteket.

pulsarxp
2015-10-19, 11:04
Sziasztok! ( itt is felteszem ezt a kérdést, hátha valaki már próbálta ezt...)

Adott egy hexa copter, amin nagyobb méretű légcsavart akarok használni, mint ami még elfér anélkül, hogy egymáshoz érnének a légcsavarok végei.
(remélem sikerült érthető modon leírni)
Az érdekelne, hogy ha az egyik motort megemelem kb 1cm-el, akkor így már nem érnének össze, hanem elfutnak egymás felett, AZ JÁRHATÓ MEGOLDÁS-E?
Természetesen a motor + ESC kombó terhelési viszonya ezt nem befolyásolja, ezért ne ezt taglaljuk...

Kíváncsian várom a véleményeteket.
Turbulenciát okoz és nem fog szépen repülni a gép. Már ha repül...

Tapatalk-kal küldve az én SM-G928F-el

csomy
2015-10-19, 12:09
Én úgy tudom járható a dolog.
Egy próbát megér, természetesen körültekintő berepüléssel. Elsőre műanyag proppal próbálkoznék :D

csabatex
2015-10-19, 21:24
Én úgy tudom járható a dolog.
Egy próbát megér, természetesen körültekintő berepüléssel. Elsőre műanyag proppal próbálkoznék :D

Úgy jártam, hogy a a 15.5 prop nagy lett és kb 2,5cm -t fedik egymást.
namár most ez összességében nem jelentős ennél a méretnél, de mégis befolyásolhatja a repülést.
Azt azért nem gondolnám, hogy nem fog repülni.
Persze ha nem lesz ok a dolog akkor simán megnyesem vagy cserélem a proppokat.

icahone
2015-10-19, 22:07
Volt ilyen hexam korabban. Valoban nem a legjobb megoldas. Mukodik persze de felesleges turbulenciat okoz
mint mar mondtak az elottem szolok is.
Akkor mar inkabb a karokat hosszabitsd meg szvsz.

quadrotibi
2016-04-08, 11:32
Sziasztok!Az érdekelne hogya balance dolgokon kivül mit érdemes még tenni.A motortól jövő rezgéseket szeretném megszüntetni/csillapitani.Gondolkodtam gumibakon a motor alá és valaki itt irja is,de hogy milyen vastag,milyen gumi arról szeretnék bővebb infót.A váz valami f450 klón,a motorok sunnysky x2212-13 tipusúak.Mivel törtem a gépet szereztem új karokat amik hosszabbak,érzésre rugalmasabbak is rakjam fel azokat is?Köszi,üdv

mybuster
2016-04-08, 14:04
Sziasztok!Az érdekelne hogya balance dolgokon kivül mit érdemes még tenni.A motortól jövő rezgéseket szeretném megszüntetni/csillapitani.Gondolkodtam gumibakon a motor alá és valaki itt irja is,de hogy milyen vastag,milyen gumi arról szeretnék bővebb infót.A váz valami f450 klón,a motorok sunnysky x2212-13 tipusúak.Mivel törtem a gépet szereztem új karokat amik hosszabbak,érzésre rugalmasabbak is rakjam fel azokat is?Köszi,üdv

Motort is tudsz balanszolni, :) kábelkötegelőt tegyél a moci forgó részére lesz egy pont ahol a legsimábban jár a motor na oda tegyél egy kis celluszot vagy bármi ami odaragad lemez. Motorbakot én nem használnék nem hiszem hogy nagyon stabil lenne nem beszélve egy csutka gáznál fordulónál fellépő ellenerőkröl. A prop legyen pontosan belőve. CG sulypont is jó legyen a gépnél.

icahone
2016-04-08, 18:14
A motortól jövő rezgéseket szeretném megszüntetni/csillapitani.Gondolkodtam gumibakon a motor alá és valaki itt irja is,de hogy milyen vastag,milyen gumi arról szeretnék bővebb infót

Felejtsd el hamar. A motor es a kar koze ne tegyel semmit, mert csak rosszabb lesz tole.

quadrotibi
2016-04-08, 21:32
Uuhh bazz.Csak most néztem a hsz-eket.De mikor még ebéd előtt néztem semmi nem volt,és én meg elvertem 2-3 órát az életemből,csináltam vagy 3 méretü lyukasztót,csináltam gumbakot a motor alá,meg a karokhoz középre,alulra-felülre:( Lehet poénból berakom.Vagy még poénból se?köszi,sziasztok