PDA

Teljes verzió megtekintése : Multikopter - alapvető biztonsági kérdések

oldal : [1] 2

nhadrian
2012-04-15, 22:32
Sziasztok.

Azért indítottam ezt a topicot, mert sajnálattal tapasztalom az egyre népesebb modellező kollégák táborában eluralkodó fegyelmezetlenséget, valamint a teljes hiányát a technika tiszteletének.
Hogy miről is beszélek? Egyre többen üzemeltetnek multikoptereket, helikoptereket, sokszor a benne található vezérlő rendszer alapos ismereten nélkül. Ráadásul egyre többen különböző egyéb zavarforrásokkal is teletűzdelik a modelleket, videó adókkal, telemetria adókkal, zajt keltő olcsó kamerával, stbstb. Eddig semmi probléma nem lenne, csak hogy ezeket a modelleket felelőtlenül, a fennálló veszély ismeretének teljes hiányában magabiztosan üzemeltetik, olyan lehetetlen szituációkban is akár mint nézők feje felett repülve, őket kamerázva (mert hogy az mekkora buli már..... )!!!!!

Mintegy figyelem felhívásként, összegyűjtöttem külföldi fórumokról jópár multikopter okozta sérülés képét. Azért nem írom hogy csak erős idegzetűeknek, mert a gyenge idegzetűekkel is pont olyan eséllyel fordulhat elő baleset!!!!!!!!!!!

http://www.rcpilot.hu/gall/toresek_crashek/441/20120415210731/balesetek_csak_eros_idegzetueknek.html

Az ilyen jellegű balesetek minimalizálása érdekében az alábbiakat javaslom:
- rendszeres és teljes körű mechanikai átvizsgálás a kilazult alkatrészek, elengedett forrasztások, szétcsúszott csatlakozók felderítésére
- bármilyen szoftver frissítés, lényeges módosítás után vagy légcsavarok nélkül beüzemelve vagy megfelelő módon lenyűgozve a modellt bizonyosodjunk meg róla hogy minden várakozásainknak megfelelően működik
- bármilyen RF forrás vagy módosítás után az RC rendszer működését hatótáv próbával ellenőrizni kell
- soha ne hagyjuk figyelmen és őrizenet kívül az áram alatt lévő modellt, különös tekintettel "laikusok" megközelítésére (pl. kiráz a hideg mikor egy áram alatt lévő oktokopterhez odaszalad egy 4 éves forma kisgyerek.......?!?!?!?!?!)
- soha ne repüljünk emberek fölé, pláne ha a személyek "laikusok". Ugyanis egy modellező sokkal gyorsabban észreveszi a rendellenes működést és tud reagálni rá, míg egy laikusnak fogalma sem lesz ha a modell pl. már failsafe-ben süllyed....
- a le és felszállás területén bizonyosodjunk meg róla hogy illetéktelenek nem tudják megközelíteni a modellt, ha kell kérjünk segítséget.
- a levegőben lévő modellt sose tévesszük szem elől, még ha GPS tartás és egyéb automata rendszerek aktiválva is vannak.
- SOHA NE BÍZZUNK MEG FELTÉTEL NÉLKÜL a vezérlő rendszerekben és a modellben!!!
- soha ne repüljünk gépjármű forgalom fölé!!!!!! (bele sem merek gondolni hogy mi lett volna ha az a multikopter az M1-M7 kifezetőnél nem az erdőbe hanem az autópályára zuha..... aki tudja miről beszélek az pláne át érteni fogja....)
- és a legfontosabb, bármit teszünk is, mindíg próbáljuk meg előtte átgondolni a lehetséges veszélyforrásokat és hogy mit tennénk ha bekövetkezne....!!!!!!!!

A fentieken nem elrettentésnek szántam, a modellezés, multikopterezés és pláne az fpv egy gyönyörű hobby, legyen közös célunk hogy ne egy komolyabb balesetet követő negatív szenzációhajhász esti híradóban kerüljön "népszerűsítésre".... !!!

Örülnék ha ebben a topicban minél többen megosztanátok saját szerencsésen végződött baleseteket vagy majdnem baleseteket, egy asztalon felpörgő modelltől egy komolyabb zunahásig, hogy tanuljunk egymás hibáiból......!!!!!

Üdv Adrián

ui.: miért írtam mindezt le? Az alábbi videó volt az utolsó csepp a pohárba, ahol egy féligmeddig teszt alatt lévő nagy méretű multikoptrerrel repülnek gyerekekhez túl közel....
http://www.youtube.com/watch?v=vy9Tsv4TfkU

csillagvzs
2012-04-15, 22:45
Engem már ezért hülyének néztek sokan.
Most már téged is mert tudod miről is beszélsz. :'(

De ebben az országban ki a fenét érdekel?
Sajnos csak párunkat. :'(

njozsef
2012-04-15, 23:05
Csatlakozom a hülyékhez. >:(
Az a baj, hogy borítékolni lehet a botrányt.
Lehet mondani, hogy paranoiás vagyok, de az nem azt jelenti, hogy nem üldöznek. :)

szsk
2012-04-15, 23:11
"A Gaui 330 életre kelésének titka hogy a 2,4 es rendszerrel vezérelt eszköz mellé felszereltem egy megint csak 2,4 es 1W-os adót ami a kamera illetve az osd jelét továbbítaná a szemüveg irányába.Mindent szépen összekötöttem,csak a adó vevőt felejtettem kicserélni 35 mHz-re,ami nyilván tervben volt,csak a nagy izgalom közepette átcsúsztam a modull és a vevő cseréjén és FPV nélkül gondoltam kicsit gyakorlom a quadro irányítását!
Hát valoszinüség szerint a kettő ütötte egymást és ugy döntött a Quadro hogy elege van a kontárokból és keres magának egy gondosabb gazdát!
Röviden ennyi! "

Ez az M1-M7 kivezetőn történt eset amikor a gép csoda hogy nem a autópályára esett!
Sajnos az a gond hogy ameddig éles helyzetek nem történnek,addig az ember azt gondolja hogy vele nem történhet meg,de sajnos bármi megtörténhet!
Sokat gondolkodtam egy olyan általános chek listán,amit bármilyen modellező kinyomtat és minden start alkalmával átnéz és mind az 1/1 gépeknél is egyszerűen kipipál!
Ha a lista ok,kezdődhet a repülés.
Nagyon sok gépet törtem és 90%-ban emberi mulasztás volt az oka!
Lehet érdemes lenne páran összeülni akik igazán szakmabeliek és készíteni egy olyan listát ami használható.(aksi,töltöttség,üzemanyag,csöv ek,kábelek csatlakozok stb-stb)Szerintem sokan örülnének neki.
Többek közt én is.Nem csak hogy baleseteket kerülhetünk el hanem még a saját értékeinket is megóvjuk a fölösleges törésektől!
Számomra azért is lenne fontos,mivel a legeslegtöbb alkalommal velem van a feleségem és az 1 éves kisfiam is,és gondolom nem én vagyok az egyetlen!

DASCO
2012-04-16, 16:16
Adrián!!

Köszönöm a merész kezdeményezésed!!
Fontos, hogy itt a fórumon is (sajnos a bolti tapasztalt modellezőknek
nem hisznek az emberek DE A FÓÓÓRUM az IGEEEEN...) legyen felhívás
erre a nem elhanyagolható problémára. Sajnos jelen pillanatban 1 kezemen
meg tudom számolni azokat a multikoptereseket akik értenek is hozzás
és tudják is, hogy mit miért és hogyan csinál a kopter. Pedig szerintem
nem becsülök sokat ha azt mondom, hogy 1000 fölött jár már lassan az
itthon üzemelő multik száma.

Csak okosan ügyesen mindent 2x átgondolva!

SZIMULÁTOR HELIVEL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

D

krisone
2012-04-16, 17:06
Azért a bolti tapasztalt modellezéssel, tisztelet a kivételnek, nekem elég felemás tapasztalataim vannak. :) Múltkor az egyik legnagyobb hazai modell boltban az orrom előtt kézben tartva pörgetett fel az eladó egy 450pro-t és magyarázott közben a tőle fél méterre álló lelkes apukának és csillogó szemű gyermekének. A 450-es meg közben tolta a 3000 rpm-et. Ha nem a saját szememmel látom nem hiszem el... És még vannak bőven sztorik :)

Adrián!!

Köszönöm a merész kezdeményezésed!!
Fontos, hogy itt a fórumon is (sajnos a bolti tapasztalt modellezőknek
nem hisznek az emberek DE A FÓÓÓRUM az IGEEEEN...) legyen felhívás
erre a nem elhanyagolható problémára. Sajnos jelen pillanatban 1 kezemen
meg tudom számolni azokat a multikoptereseket akik értenek is hozzás
és tudják is, hogy mit miért és hogyan csinál a kopter. Pedig szerintem
nem becsülök sokat ha azt mondom, hogy 1000 fölött jár már lassan az
itthon üzemelő multik száma.

Csak okosan ügyesen mindent 2x átgondolva!

SZIMULÁTOR HELIVEL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

D

DASCO
2012-04-16, 17:28
A kivétel erősíti a szabály!

De mivel itthon szinte csak egy bolt van ami valamilyen szinten
foglalkozik multikkal ezért nem sok helyre lehet menni ;)

D

csillagvzs
2012-10-29, 21:13
(Adrián a két mondatodat utólag is köszönöm :) )
Ezt a videót minden kedves modellező társam figyelmébe ajánlom aki légi fotózással, kamerázással foglalkozik multirotor platformon!!!
Mindig be kell tartani az alapvető biztonsági szabályokat!!!!!!

Felszállás előtt tisztában kell lenni a Gép, vezérlő, irányítási link, pilóta, környezet, GPS és az iránytű korlátaival!

Példa a átgondolatlanságra:
http://www.youtube.com/watch?v=opZDKXybZGE&feature=share

pulsarxp
2012-10-30, 05:54
ú, bazki, ez egy drága benézés lehetett!

nhadrian
2012-10-30, 06:33
Ez egy nagyon olcsó benézés volt ahhoz képest hogy abban a környezetben mi történhetett volna! Piszok egy mázlista... és kimondhatatlanul felelőtlen!!!

krisone
2012-10-30, 08:38
Multirotorforumos emberek szerint ugyanezek a srácok idén év elején már ledobtak egy multit egy autópályára.

OBi_
2012-10-30, 09:45

Ez felháborít, de a ti hozzáállásotok is!! Egyet értek hogy ez nagy reckír akármilyen technikával is. De a sorrendet nem szabad összekeverni, először elromlik valami és utána keressük meg a hibát. Szerencsés esetekben mielőtt problémát okozna kiderül. Nem az a lényeg, hogy mit tud és mit nem a vezető vagy a gép, FELELŐTLENSÉG ilyen környezetben repülni. :o Meg lenne rá a megoldás pl. engedély környék lezárása, de az pénzbe kerül, na ezt spórolják meg.
Rizikó mindig van, hisz kimész az utcára, elütnek, nekimész másnak, de ha nem rád dőlhet a ház. Ezeket kénytelenek vagyunk felvállalni, mert ez az élettel együtt jár. De az hogy egy őrült quad-os, akármilyen ügyes, és akármilyen drága gépet a fejemhez vág, ezt nem vállalja be senki! (na esetleg a reptéren, ha az a haveré volt)

nhadrian
2012-10-30, 10:09
Nos, a helyzet az hogy nem csak egyénekről beszélünk!!!!!

Az a helyzet hogy (egyenlőre legalább is) nincs hivatalosan bármilyen rendszabályozás, korlátozás RC modellek üzemeltetésére, reptetésére. Ennek természetesen mindannyian nagyon örülünk, hiszen ha van egy kis szabadidőnk, szívesen megyünk ki hódolni a szenvedélyünknek és kikapcsolódni picit egy jó kis repülés közben, a közeli réten vagy mezőn, parkban, stb.
De amennyiben egy modellező kolléga esetleges felelőtlensége netán emberéleteket sodor veszélybe (pl. bezuhan egy autópályára.... ugye hogy volt már rá példa kis hazánkban is hogy felelőtlenül közel repült valaki FPV-ben quadrokopterrel egy autópályához... ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?! ) és ezért aztán a repülőmodellezés, helizés, multirotorozás netán a figyelem és a média és a hatóságok látókörébe kerül, netán még az is előfordulhat hogy biza korlátozásokat fognak léptetnek érvénybe.
Kérdem én, amennyiben holnaptól csak hivatalos modellrepülőtereken lenne engedélyezve mondjuk 50 m-nél magasabban és 100 m-nél messzebb repülő RC modellek üzemeltetése, a magyarországi RC modellezők közül hány embernek lenne lehetősége repülni? És ugyebár mindez egy-két személy hanyagsága, felelőtlensége miatt?!?!?!

Ah, jut eszembe, megkérdezhetem hogy csak a fórumozók közül hány személynek van érvényes biztosítása, mely kimondottan RC modellek üzemeltetéséről szól? Hm... költői kérdés volt!!!

Szóval csak azt akartam ebből kihozni hogy érdemes lenne mindenkinek alaposan végiggondolni egy start előtt hogy amennyiben esetleg meghibásodik (a több ezer eurós szerkezet!!!!!!! mert elég ha egy 20 dolláros légcsavar eltörik a levegőben... :D ) a modell akkor se kerüljön emberek testi épsége (netán élete!!!) közvetlen veszélybe!

Üdv Adrián

ui.: arról nem is beszélve hogy egy modellreptéren, vagy réten modellezők társaságában nagyjából mindenki tisztában van a veszélyekkel és szinte reflex szerűen tud reagálni egy meghibásodásra amit természetesen azonnal felismer és esetleg elugrik előle, stb. (azért volt már ilyenre példa... :D ugye helisek vagy repülősök???). Viszont egy járókelőnek, aki az utcán sétál vagy netán épp egy koncertet bámul a tömegben, fogalma sincs hogy mit jelent egy 6-7 kg-os multikopter 8 db pengeéles karbon késsel ami 10000 rpm forog... és ezért természetesen egy zuhanó, netán irányítást vesztett multirotor elől sem fog elugrani, hiszen lehet hogy még azt sem ismeri fel hogy baj van......

OBi_
2012-10-30, 10:30
Én nem szeretnék semmilyen szabályozást, legalább is az én fajsúlyomban. Az pedig hogy a sokméteres, sok pénzes modell csodák, amit csak esetleg bemutatón nézek, mit szabályoznak, nem érdekel. Nekem a modellezés nem státusz szimbólum, vagy felvágás, nem hagyom hogy elrontsák.

icahone
2012-10-30, 13:15
Ugysem tudod megakadalyozni. Es senki mas sem, semmilyen frocsogessel itt a forumon.

Egyre tobben vagyunk, a technologia egyre fejlettebb, konnyebben elerheto barki szamara, ezert csak ido kerdese hogy valaki (valoszinuleg egy ujonc) balesetet okozzon. Az aki ezt jo esellyel megteszi ugysem olvassa a forumot vagy legalabb azt a reszet ami errol szol. Aki meg hajlando legalabb ezt a temat vegigolvasni az meg nagy valoszinuseggel nem egy felelotlen k@csog.

A kerdes az hogy ezt az infot milyen modon lehetne eljuttatni a nagykozonseghez ugy hogy ne figyeljen fel ra a nagytestver. Szerintem az egyetlen mod erre hogy letezzen egy olyan felulet ami eleg lukrativ ahhoz hogy meg a felelotlen kezdok is megtalaljak, ill. maguk keressek. Hogy ez egy website, egy bolt, vagy barmi mas legyen azt kene kiotolni es lehet hogy meg ez sem lesz eleg.
A hazai donteshozok ugyanis nagy eloszeretettel vesznek at mindenfele EU-s iranymutatasokat meg rendeleteket, igy nem kell hogy itt kovetkezzen be valami, eleg ha Zu Hans valahol stajerhonban lekaszalja a szomszed neni dijnyertes kakasat es eljo az itelet napja...

airman
2012-10-30, 14:01

Ezért nem árt legalább 5mp-et lebegni 1 méter magasan közvetlen felszállás után. Akkor talán kiderült volna számára is, hogy pirozik a kopter, és ha nem megy helivel a pirokör, akkor nem tolom feljebb.

Más: A zuhanáskor jól látszik, hogy pár emeletnyi zuhanás után már nem gyorsul tovább. Ekkora szakasz elég ahhoz, hogy a légellenállási erő egyenlő lesz a kopter súlyával, annak ellenére, hogy ez egy nagy kopter! Kisebbek már pár méter alatt elérik zuhanás közben a végsebességüket, vagyis az teljesen mindegy, hogy 30 méterről, vagy 300 méterről esik le, önmagában és a becsapódás helyén semmivel nem tud nagyobb kárt okozni.

pulsarxp
2012-10-30, 21:28
azért a videót nézve össze szorul a szívem szegény kopterért....

relaxman
2012-10-31, 10:23
Bakker és pont NZ, hogy fognak engem
beengedni az országba 2 hét múlva a quadro-mal? :(

pulsarxp
2012-10-31, 12:43

majd írd meg, mert engem is érdekel, hogyan lehetne szállítani koptert repcsivel, főleg lipo-t :)

relaxman
2012-10-31, 12:54
Van már valakinek tapasztalata, hogy a poggyászba ne lehetne ilyet tenni?

icahone
2012-10-31, 12:56

Ez konnyu, szedd szet darabokra es omleszd egy zsakba, ugysem fogjak tudni hogy az micsoda.
A lipo-t meg alcazd csokiszeletnek ;)

A poggyaszba szvsz bomban es fegyveren kivul azt raksz amit akarsz, de ha biztosra akarsz menni vedd meg a lipo-t kint, a tobbivel nem lesz gond.

relaxman
2012-10-31, 13:37
Legrosszabb esetben végülis a kukába dobják, de azért
mehetek a géppel nem? Aztán majd kinnt veszek drágán..
Külföldi fórumokat olvasva a kézipoggyászban ajánlatos tárolni.
Sőt, a nagy bőröndben nem is lehet semmi tartalék akku,
csak a készülékkel együtt, a helyén.

karee2
2012-10-31, 14:13

Szia!

Tedd bele "töltőzacskó"-ba, az a legbiztonságosabb!!! (Vélhetőleg, abban nem gyullad ki!!!) De jó a fém Whiskys-doboz is!!! ;D ;D :D

Sok sikert!

k

pulsarxp
2012-10-31, 14:26

Két hete velem még a vihargyújtót is kidobatták >:(

relaxman
2012-10-31, 17:30
Átolvastam a külföldi fórumokat a témában.
Volt akit simán átengedtek, volt akit emiatt kikérdeztek,
de miután elmagyarázta mi is ez, simán mehetett tovább.
Olyat nem olvastam, hogy valakinek elvették volna.
Ja, a tűzálló tasakban lesz mindegyik.
Na, drukkoljatok :)

Auckland-ben meg ha találkozom a pasival, mit üzentek neki? ;D

jpeti29
2012-11-01, 10:22
mutass neki egy nagy "L" betűt a holokodon ;)

super456
2012-11-01, 16:15
Sziasztok!

Helifreakon barangolva találtam egy érdekes videót (meg egy még érdekesebbet, csak azt azóta letörölték)

http://www.youtube.com/watch?v=o03SCWCJ3c4&feature=g-user-u
Mondjuk ez a videó nekem nagyon tetszik. És a pilóta is profi.

Az érdekesebben ez volt: Craneman: "webdr, I also recently had a terrible crash, we were chasing the heli from a pick up truck traveling at about 60km/h, the driver swirved to avoid hitting dog and the radio was thrown from my hands, the heli fell to the ground and was a total loss.

I have the on board footage as well, yes, the sound is just horrible, although mine crashed so hard there was no time for any sound... just a thump. The best way to go I guess, no suffering... LOL

I replaced my bird with a Gaui x7, still working on smoothing it out."

http://www.helifreak.com/showthread.php?t=444899

Annyi volt a törölt videón, hogy az autópálya elválasztósávjába (Kb. olyan széles volt mint az 1. videón 13mp-nél) bezuhant helikopterrel jó magasról, jól be is gyorsult...
(úgy emlékszem valami nagy dög helivel 600 vagy 700-assal)

Üdv
B

Lufibohoc
2012-11-07, 21:22
OFF
Úgy irigylem azt aki tud angolul!
És úgy nem értem, hogy egy magyar fórumon miért nem tiszteli meg a német/orosz szakosokat azzal, hogy lefordítsa, ha már idéz valamit...
ON

Az eddig olvasottakhoz annyit fűznék hozzá, hogy szerintem felesleges itt leírni, hogy mire is kell vigyázni reptetésnél. Aki rendszeresen olvassa a fórumot, kijár reptérre úgyis tudja. Aki meg nem tudja, sose fog ellátogatni ide, hogy elolvassa, hogy mennyire felelőtlen.

relaxman
2012-11-11, 12:34
Na most legyek okos a LiPo-k repülőn szállításával kapcsolatban..
Találtam egy hivatalosnak tűnő doksit a neten, hogy 2008-tól
csak a kézipoggyászban lehetnek tartalék akkuk. Itt:
http://safetravel.dot.gov/whats_new_batteries.html

A légitársaságnál is rákérdezve, azt válaszolták, CSAk a feladott
poggyászba tehetek tartalék akkut.

Budapesti reptér szerint pedig ha nem savas, akkor kézipoggyászban
IS szállítható, de minden eszközhöz csak 1 tartalék :(

3 ellentmondó infó, én meg itt ülök a bőröndjeim mellett :o

pulsarxp
2012-11-11, 15:21
Én a helyedbe egyet betennék a bőröndbe, egyet a kézibe, aztán valamelyik csak jó lesz.

relaxman
2012-11-11, 16:15
Lehet ez lesz,
egyet meg postáztam, szóval van 3 esélyem ;D

nhadrian
2013-03-24, 20:08
Sziasztok.

Az rcgroupson olvastam az alábbi információt, megdöbbenve.
Egy rendezvényen egy 18 hónapos kislány halálát okozta egy irányíthatatlanná vált modellhelikopter, az őt tartó édesapja súlyosan megsérült.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1856812

http://www.ntv7.com.my/7edition/local-en/FREAK_ACCIDENT_18_MONTH_OLD_GIRL_KILLED_IN_REMOTE_ CONTROL_HELICOPTER_MISHAP.html

Ugyan az elkövető egy nagy méretű 3D heli volt, azonban egy hexa- vagy okto kopter 12-14" karbon pengékkel a nézőközönség közé esve képes hasonló pusztításra!!!!
Remélem pár kamerás és filemző multirotoros pilóta számára tanulságos lesz az eset!!!

Részvétem.

Üdv Adrián

icahone
2013-03-24, 20:09
Apa kezdodik... vagy inkabb folytatodik.
Nem kell mar sok ilyen eset a tiltasok megkezdesehez.

...ja, ez meg nem Europaban volt, meg nem is az amcsiknal. Akkor egyelore nincs vesz.

A multi egy fegyver. Aki ezt nem tudatositja fel se szalljon vele, de meg csak be se kapcsolja.

OBi_
2013-03-25, 10:47
Ez egy nagy 3D-s Helli volt és nem egy multi. Nem akarom kisebbíteni, de az más. (még videón keresztül is félelmetes tud lenni) Tudom a multi is rá tud pottyanni a nézőkre, de közlekedési balesetet is szenvedhetünk a reptér felé. Szerintem sokkal nagyobb a felelőssége annak aki, bemutatón szerepel, vagy filmezi azt, mint annak, aki kint a pusztában szórakozik.
(és nekünk akkor is rc quad-unk van, és nem dron-unk, hiába az újságok azt írják, és nem kém!)

n2photo.hu
2013-07-14, 00:59
Sziasztok.

Azért indítottam ezt a topicot, mert sajnálattal tapasztalom az egyre népesebb modellező kollégák táborában eluralkodó fegyelmezetlenséget, valamint a teljes hiányát a technika tiszteletének.
Hogy miről is beszélek? Egyre többen üzemeltetnek multikoptereket, helikoptereket, sokszor a benne található vezérlő rendszer alapos ismereten nélkül. Ráadásul egyre többen különböző egyéb zavarforrásokkal is teletűzdelik a modelleket, videó adókkal, telemetria adókkal, zajt keltő olcsó kamerával, stbstb. Eddig semmi probléma nem lenne, csak hogy ezeket a modelleket felelőtlenül, a fennálló veszély ismeretének teljes hiányában magabiztosan üzemeltetik, olyan lehetetlen szituációkban is akár mint nézők feje felett repülve, őket kamerázva (mert hogy az mekkora buli már..... )!!!!!

Mintegy figyelem felhívásként, összegyűjtöttem külföldi fórumokról jópár multikopter okozta sérülés képét. Azért nem írom hogy csak erős idegzetűeknek, mert a gyenge idegzetűekkel is pont olyan eséllyel fordulhat elő baleset!!!!!!!!!!!

http://www.rcpilot.hu/gall/toresek_crashek/441/20120415210731/balesetek_csak_eros_idegzetueknek.html

Az ilyen jellegű balesetek minimalizálása érdekében az alábbiakat javaslom:
- rendszeres és teljes körű mechanikai átvizsgálás a kilazult alkatrészek, elengedett forrasztások, szétcsúszott csatlakozók felderítésére
- bármilyen szoftver frissítés, lényeges módosítás után vagy légcsavarok nélkül beüzemelve vagy megfelelő módon lenyűgozve a modellt bizonyosodjunk meg róla hogy minden várakozásainknak megfelelően működik
- bármilyen RF forrás vagy módosítás után az RC rendszer működését hatótáv próbával ellenőrizni kell
- soha ne hagyjuk figyelmen és őrizenet kívül az áram alatt lévő modellt, különös tekintettel "laikusok" megközelítésére (pl. kiráz a hideg mikor egy áram alatt lévő oktokopterhez odaszalad egy 4 éves forma kisgyerek.......?!?!?!?!?!)
- soha ne repüljünk emberek fölé, pláne ha a személyek "laikusok". Ugyanis egy modellező sokkal gyorsabban észreveszi a rendellenes működést és tud reagálni rá, míg egy laikusnak fogalma sem lesz ha a modell pl. már failsafe-ben süllyed....
- a le és felszállás területén bizonyosodjunk meg róla hogy illetéktelenek nem tudják megközelíteni a modellt, ha kell kérjünk segítséget.
- a levegőben lévő modellt sose tévesszük szem elől, még ha GPS tartás és egyéb automata rendszerek aktiválva is vannak.
- SOHA NE BÍZZUNK MEG FELTÉTEL NÉLKÜL a vezérlő rendszerekben és a modellben!!!
- soha ne repüljünk gépjármű forgalom fölé!!!!!! (bele sem merek gondolni hogy mi lett volna ha az a multikopter az M1-M7 kifezetőnél nem az erdőbe hanem az autópályára zuha..... aki tudja miről beszélek az pláne át érteni fogja....)
- és a legfontosabb, bármit teszünk is, mindíg próbáljuk meg előtte átgondolni a lehetséges veszélyforrásokat és hogy mit tennénk ha bekövetkezne....!!!!!!!!

A fentieken nem elrettentésnek szántam, a modellezés, multikopterezés és pláne az fpv egy gyönyörű hobby, legyen közös célunk hogy ne egy komolyabb balesetet követő negatív szenzációhajhász esti híradóban kerüljön "népszerűsítésre".... !!!

Örülnék ha ebben a topicban minél többen megosztanátok saját szerencsésen végződött baleseteket vagy majdnem baleseteket, egy asztalon felpörgő modelltől egy komolyabb zunahásig, hogy tanuljunk egymás hibáiból......!!!!!

Üdv Adrián

ui.: miért írtam mindezt le? Az alábbi videó volt az utolsó csepp a pohárba, ahol egy féligmeddig teszt alatt lévő nagy méretű multikoptrerrel repülnek gyerekekhez túl közel....
http://www.youtube.com/watch?v=vy9Tsv4TfkU

Ma quad-om bal hátsó esc-jének egyik lába leszakadt repülés közben.
Eredmény: https://vimeo.com/70234854
jelszó: ezmegmi

Szerencsére nem lett nagyobb anyagi kár sem, illetve senki nem volt a közelben rajtam, és a segítőmön kívül.
Körültekintően!!

A gépet újra összerakva és balanszolva egyébként jobb lett mint volt (szerencse a szerencsétlenségben)

nhadrian
2013-07-25, 18:57
Sziasztok.

Íme pár kép a közelmúltból a nemzetközi multirotor közéletből, aki a történetekre is kíváncsi, az itt utána olvashat: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1144377

Az alábbi sérüléseket mind közép-nagy méretű multirotorok okozták, olyan "neves" vezérlőkkel mint pl. NAZA, és többségében sima műanyag légcsavarokkal!!!!!

A lényeg, SOSE BIZZUNK MEG VAKON A TECHNIKÁBAN, valamint mindíg úgy válasszuk meg a repülés környezetét, hogy egy esetleges meghibásodás esetén az elszabadult modell NE VESZÉLYEZTESSE a nézők, szemlélődők testi épségét!!! Lehetőleg a modell hatósugarában CSAK OLYAN SZEMÉLY tartózkodjon, aki tudatában van a lehetséges kockázatoknak és feltehetően időben felismeri a veszélyhelyzetet!

És még valami, amennyiben valaki nem biztos a vezérlő és repülési módjainak beállításában, inkább kérjen személyes segítséget, mivel a mostani vezérlők (NAZA, ARDUPILOT, MULTIWII, ...) hibásan konfigurálva bizony tudnak meglepetéseket okozni, pl. egy mód váltás alkalmával (az egyik történetben pont ez történt...)!!!!!

http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_201307251752204784.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_201307251752204784.jpg) http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_201307251752217231.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_201307251752217231.jpg) http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_201307251752221670.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_201307251752221670.jpg) http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_201307251752224864.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_201307251752224864.jpg) http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_201307251752249545.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_201307251752249545.jpg) http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_201307251752268520.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_201307251752268520.jpg) http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_201307251752274527.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_201307251752274527.jpg) http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_20130725175227691.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_20130725175227691.jpg) http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_201307251752297796.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_201307251752297796.jpg) http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_201307251752305621.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_201307251752305621.jpg) http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_201307251752316160.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_201307251752316160.jpg) http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_201307251752338342.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_201307251752338342.jpg) http://rcpilot.hu/users/441/20553/s_201307251752355892.jpg (http://rcpilot.hu/users/441/20553/b_201307251752355892.jpg)

Üdv Adrián

pulsarxp
2013-07-26, 21:04
Kinek van tapasztalata vízkáros kopterrel? :D
Mi az ami túlélheti? Motor, esetleg aksi?

jpeti29
2013-07-26, 22:27
beleestél? még jó, hogy ki bírtad horgászni. én a múltkor a füredi hajókikötőben azon agyaltam, hogyha itt leesik, nem kell gondolkozni, mi éli túl, mert meg sem találom. már éppen azon voltam, hogy egy üres petpalackor ráaplikálok.

szabályzók tuti kidobják a pacskert. a vevőre már csak habrepülőt bíznék. :-(

motor túléli az tuti. cimbimnek a multiwii vezérlőpanel is túlélte.

djzomy
2013-07-27, 02:27
Kinek van tapasztalata vízkáros kopterrel? :D
Mi az ami túlélheti? Motor, esetleg aksi?

közvetlen utánna pácold egy pár órát WD-40be majd tisztaszeszbe 98% nekem sok SMD-s cuccomat mentette meg még működnek 5-6év elteltével.. pendrive, 2,5hdd :P ja és egy hk3.0 board egy 12A ESC 2db szervó ezek mind élnek még és hibamentesen müködnek...
ha vizes lesz egy panel és kiszárítod az a baj hogy az SMD alkatrészek alatt marad a cuccos egy része és azzal semmit nem lehet kezdeni...

UI.: a kóla lemarja a vezetősávokat :P hoztak laptopot hogy csináljam meg.. beleborították a kólát és a vezetősávokat felmarta..

pulsarxp
2013-07-27, 05:14
Igen, a víz általában a nyáknak okoz problémát, mert befolyik a rétegek közé, és szétfeszíti. A motorra én is úgy tippelek, hogy túlélte, mert abba nagyon nincs semmi, csak szigetelt réz vezeték, meg mágnes :D A szabályzó az ami szerintem nem szerette nagyon a vizet. Érdekes volt, mert a víz alatt még olyan 5-7mp-ig tekert aztán leállt :D
Minden esetre mászerész hőléggel alacsony hőmérséklettel megfújkáltam mindent, aztán rízsbe tettem. Ma meg szerintem átmelegítek mindent, hogy a maradék nedvesség elpárologjon, illetve hogy a forrasztások kicsit felfrissüljenek.
Majd be számolok mi lett a vége :D

relaxman
2013-07-27, 09:13
Az elejére is kiváncsiak vagyunk. Hogy történt? :o

pulsarxp
2013-07-27, 13:09
kis rc hajót próbáltam menteni vele. Nem sikerült :D
a multiwi halott, a szabályzó még a vevő még kérdéses. :)

nhadrian
2013-07-27, 14:09
A szabályzónál szerencse kérdése.

Nekem anno ázott el 100A szabim aminek semmi baja sem lett (pár percig víz alá került), meg fülstölt el 15A-es pár csepp víztől, mindkettő hajóban.

Azon múlik hogy a kontroller milyen periódusában kap vizet, mert rossz pillanatban összezárhatja a FET-eket és akkor füst.
Ajánlott pár napig szárítani, hála istennek a meleg napos idő adott.
Ha utána elindul akkor túlélte.

Üdv Adrián

njozsef
2013-08-11, 08:43
Én egy 450-es helit tettem az otthoni medencébe. Farokkihajtás állt le. Le volt már kapcsolva a motor mikor beleért.
Túlélte minden, de a szabályzóról le kellett vennem a borítást.

A víztől valami fehér viasszerű anyag keletkezett az esc nyákján.
Szerintem a kínaiak elfelejtik azt a tisztítási lépést ami a forrasztás után kellene.
Miután ezt lepucoltam meg megszárítottam (a zsugorfólia alatt két nap után is találtam vizet pedig kb 2 másodpercig volt benne)
működik minden.

Azóta csak messze repülök mindentől hátha mégsem ok minden.
Jobb félni mint....

A topik témájával egyetértek, veszélyes üzem a repülőmodellezés.

Ez valójában évek óta veszélyes, csak most már sokan csináljuk és vannak olyanok akik ezt nem gondolják át.

njozsef
2013-08-11, 08:50
Ja és még valami.
Ezt is innen kell megtudnom.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1971777

airman
2013-08-12, 00:35
Ja és még valami.
Ezt is innen kell megtudnom.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1971777

"Eyewitness told that propel has detached and copter flipped."

Akkor ez quadro lehetett?

relaxman
2013-08-12, 09:24
Esetleg tri :o

njozsef
2013-08-14, 12:57
szerintem egy okto volt. Nagyon nagy a csönd körülötte, pedig kíváncsi lennék, hogy mi volt a baj (őszintén, hátha tanulságos, tanulhatunk belőle)
Canon 5D-öt vitt, tehát nem lehetett olyan kis vas.

jpeti29
2013-08-14, 14:28
Nem hinném, hogy valaha megtudjuk. Szarnak, bajnak nincs gazdája! Pedig tényleg jó volna tudni mi történt biztos hogy mindenki tanulna belőle!

njozsef
2013-08-14, 14:30
állítólag szegediek voltak, de most már kiderítem akkor is.

Nobi
2013-08-15, 16:03
Hogy van most ez ? http://www.haon.hu/video-a-nagytemplomnal-repultunk/2337500

Ilyen lélekvesztővel emberek közelében?

karee2
2013-08-15, 16:12

Hol láttad a drónt? Van róla valami infó?

k

Nobi
2013-08-15, 16:27

k

Annyit tudok mint te, szerintem egy DJI Phantom lehet.
Csak megy itt a prédikálás....

karee2
2013-08-15, 16:29

k

Annyit tudok mint te, szerintem egy DJI Phantom lehet.
Csak megy itt a prédikálás....

Akkor ez lehet egy Tarot FY680 gép is, kulcstartós kamcsival!!!??? ;D

saxon
2013-08-15, 16:32
Szerintem valami joval egyszerubb gep-es kamera-komborol lehet szo, mint a Phantom. A szel egy komolyabb gepet nem dobal ennyire, a video minosege is inkabb kulcstartos kamerae. ( vagy nagyon nincs jol beallitva a board.:))

csomy
2013-08-15, 16:38
Na ezt a rovatot kísérjük figyelemmel! Megkockáztatom, hogy ez valami koax heli, egybeépített kamera-videoadó kombóval.

saxon
2013-08-15, 16:46
A cikkben dronnak nevezik. Ezek alapjan eleg szeles skalan mozog ennek a szonak a jelentes-tartalma.:)

Nobi
2013-08-15, 16:52
Mivel Miskolcon mutatták be először, ott is kutakodtam : http://www.boon.hu/video/?v=CuNdqPTOO_g ;D

saxon
2013-08-15, 16:58
Eloszor azt hittem, hogy a srac kezeben egy infras taviranyito van. :) ( 0:24-nel )

Szerintem Iphonerol iranyitja, igy kizarasos alapon egy ARDrone lehet. Igy mar ertheto a kepminoseg, a stabilitas es a Drone elnevezes is.:)

csomy
2013-08-15, 17:02
Látjátok, szerintem ez a szánalmas kategória.
Amikor a hülyeségre van pénz, ahelyett, hogy keresnének egy lelkes amatőrt a környéken, aki puszta élvezetből százszor jobb videót csinálna nekik...

jpeti29
2013-08-15, 17:08
Ez egy AR parrot + kulcstartó kamera. Ismerem az illetőt. Nem modellező.

amúgy a kulcstartó kamerát meg lehet ismerni a betyárosan csúnya homályról és torzításról a kép szélén.

jpeti29
2013-08-15, 17:09
Látjátok, szerintem ez a szánalmas kategória.
Amikor a hülyeségre van pénz, ahelyett, hogy keresnének egy lelkes amatőrt a környéken, aki puszta élvezetből százszor jobb videót csinálna nekik...

Igen, nekem is ez a véleményem, de sajnos ez van :)

djzomy
2013-08-15, 17:30
Én most egy katonai bázison videózok és iszonyat szabályok vannak hogy felszálhassak a géppel..
Bizonyos légtérbe be sem repülhetek, ha mégis leszedik a gépem... :-)

icahone
2013-08-16, 08:23
Ez egy AR parrot + kulcstartó kamera. Ismerem az illetőt. Nem modellező.

amúgy a kulcstartó kamerát meg lehet ismerni a betyárosan csúnya homályról és torzításról a kép szélén.

Nem ertem mirol is beszelunk itt. A srac nem ment messzire es nem ment magasra, se forgalom fole.
Felszallt vagy 10m magasra, meg leszallt, nem egy nagy vaszisztdasz.
Amig nem megy messzebbre es nincs alatta ember vagy kocsi addig nem olyan nagy gaz.

Mas kerdes az iranyitas, repules, video minosege es a szuperlativusz jelzok amikkel a repulest illetik.
"izgalmas felvetelek","igy meg nem latta Debrecent",... MUHA

relaxman
2013-08-16, 09:09
"igy meg nem latta Debrecent",... MUHA

Talán nincs igaza? ;D

jpeti29
2013-08-16, 09:33
Persze, nincs is ezze gond, max annyi, hogy mivel semmi modellező multja, semmi tapasztalata, sosem égette meg magát és feltétel nélkül megbízik egy boltban vásárolt telefonnal irányítható technikában. a túlzásokról meg csak annyit, hogy neki ez a munkája, újságíró!!

OBi_
2013-08-16, 10:07
Ezt a gépet kifejezetten nem motelezőknek készítették, ami csak az illúzióját adja, hogy ő irányítja. Maga az FC modellező körökben sem lenne rossz, ha valami rádióval is lehetne irányítani. Tud egy két kunsztot, ami meglepő pl. bekapcsolod és a gép fel szál, ott lebeg előtted 1,5-2m magasban. (ezt a gyártó cég kiállításon nagy tömegben is bemutatta, csak hogy a megbízhatóságról is essen szó) Esetleg ezt melyik tudja, a nagy naza, Multiwii, MPNG, Rabbit, KK2 stb. (Persze számomra ez akkor is csak játék)

Nobi
2013-08-16, 10:18
Ezt a gépet kifejezetten nem motelezőknek készítették, ami csak az illúzióját adja, hogy ő irányítja. Maga az FC modellező körökben sem lenne rossz, ha valami rádióval is lehetne irányítani. Tud egy két kunsztot, ami meglepő pl. bekapcsolod és a gép fel szál, ott lebeg előtted 1,5-2m magasban. (ezt a gyártó cég kiállításon nagy tömegben is bemutatta, csak hogy a megbízhatóságról is essen szó) Esetleg ezt melyik tudja, a nagy naza, Multiwii, MPNG, Rabbit, KK2 stb. (Persze számomra ez akkor is csak játék)

Remélem az utolsó mondatodat viccnek szántad . ;D

OBi_
2013-08-16, 10:22

Remélem az utolsó mondatodat viccnek szántad . ;D

Az Ar.Dron –ra értettem és nem vicc!

OBi_
2013-08-16, 10:32
Ha a biztonságnál tartunk, egyetértek, kellemetlenül érezném magam, ha egy közel 300-400g-os hungarocell a fejemre esne! ;D ;D ;D ;D (biztosan mutogatnák!)

Nobi
2013-08-16, 10:48
Ha a biztonságnál tartunk, egyetértek, kellemetlenül érezném magam, ha egy közel 300-400g-os hungarocell a fejemre esne! ;D ;D ;D ;D (biztosan mutogatnák!)

Nem kell megjátszani magad, ha egy gyereket ütne meg egy ilyen kis szar, nem csak a testi sérüléseket okozna.

De te biztosan nem éreznéd meg "valószínű kemény vagy a drón meg puha hungarocell " ;D ;D ;D

OBi_
2013-08-16, 10:56

Nem kell megjátszani magad, ha egy gyereket ütne meg egy ilyen kis szar, nem csak a testi sérüléseket okozna.

De te biztosan nem éreznéd meg "valószínű kemény vagy a drón meg puha hungarocell " ;D ;D ;D

Nem játszom meg magam, én a realitásoknál maradok. Te fújod fel megint!

saxon
2013-08-16, 11:20
Ha a sulyaval kapcsolatban meg szerencseje is van annak, akire raesik ( bar en nem probalnam ki ), nem biztos, hogy a forgo rotorral is az lesz...
Az, meg hogy egy inkabb szobaba ( vagy teljes szelcsendbe ) valo geppel szabadban, szelben repul, nem noveli a biztonsagerzetet.. Egy erosebb szel, es trukkozhet vele, hogy iranyitani tudja.

Viszont, mivel szeritem 95%, hogy a srac sose fog tudni arrol, hogy itt a forumon az o repuleset ellemezzuk, es probaljuk jo tanaccsal ellatni, nem sokat er, ha ezen kardozunk. Leirtuk a velemenyunket rola es ennyi.
Max Jpeti egy talalkozas alkalmaval jelezhetne neki, hogy nem volt nagy otlet ott es azon korulmenyek kozott repulni, vagy megadja neki ezt a linket..:)

Nem játszom meg magam, én a realitásoknál maradok. Te fújod fel megint!

OBi_
2013-08-16, 12:22
Én csak arra szeretnék rávilágítani, hogy túl könnyen ítélkezünk. A videóból nem derül, ki mivel készítik a felvételt. Igazából nem is megy magasra, emberek fölé. A technika nem látszik mégis ide került.
Mint az előbb leírtam ez egy játék, a gyártók meg is tettek mindent a sérülés elkerülése érdekében, néz pár bemutató videót. Van légcsavar védője, könnyű, korlátozott a hatótávja.Van, saját beépített kamerája, kettő is. Ez egy FPV és a telefonnal tudja rögzíteni amit lát. Félrevezető a mozgása, azt mondanánk kezdő multis próbál lebegni és birkózik a széllel. ( szerintem, nem tudja egyenesen tartani a telefont, mi közben figyelni a képet) Ezt a gépet szabadba is szánták nem okoz neki gondot a szél, inkább szellő. (magától lebeg egyhelyben)

Zárhatjuk le, nem volt senki életveszélyben. :D

jpeti29
2013-08-17, 02:23
Ehh :-\
http://www.youtube.com/watch?v=ocqB6_y71xE#at=26

stefan
2013-08-19, 22:35
Sziasztok! Ma a KK2 board gyönyörüen teljesített, szépen vezérelte a motorokat valamint stabilan repült! Ügyesen is irányítottam a quadot ;) míg 8 méter magasan lebegő helyzetben az egyik légcsavar eltörött, csak annyi időm volt hogy a gázt nullára levettem és végignéztem a zuhanást !

Még szerencse, hogy idehaza az udvarban történt, a fűbe esett a medence mellé két méterre :( Három motortengely görbült.

Szóval amikor úgy néz ki, hogy uraljuk a precízen összeszerelt gépünket balhé akkor is lehet. teszem hozzá soha nem zuhantam vele és az egész config repült már vagy 30-40 órát. (anyagfáradás okozhatta a törést, volt valamicske előjele mivel egy bizonyos fordulaton beflatterolt valamelyik prop! Hát ez lehetett)

Vissza gondolva repültem vele olyan helyzetekben is ahol ez a hiba nagyobb galibát is csinálhatott volna. Ez a zuhanás jó kis lecke volt, ezután még körültekintőbben reptetem ::)

Üdv mindenkinek: Pisti

relaxman
2013-08-19, 23:54
És milyen légcsavar volt? Olcsó müanyag, APC, carbon?

stefan
2013-08-20, 07:41
Valóban olcsó légcsavar volt! HK Termék. Ez-http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25819__10x4_5_SF_Props_2pc_Standard_Rotation_2_p c_RH_Rotation_Blue_.html

Sokat repültem ezekkel a légcsavarokkal és a csomagolásból kiszedve meglepően minimális balanszolásra volt szükség ! ;)

Ha Carbon légcsavart használtam volna akkor majd biztos más műszaki hibából esik le. Lehetne ezt fokozni a végletekig, láttunk már elég videót aláhulló kopterekről. Mindegyiknél más apróság adta meg magát. 8)

Ha meg a technika tökéletes,akkor még ott van a pilóta hibája! Azt meg nem lehet carbonra cserélni ;D

Üdv: Pisti

relaxman
2013-08-20, 09:51
Én úgy gondolkodom, hogy van X hibalehetőség, és jó légcsavarral
az X-et minimalizálni lehet eggyel. ;)

Pistu
2013-09-06, 11:59
A sorban kovetkezo ujabb idota:
http://printscreen.hu/repulo-kamera-szakitotta-felbe-az-eskuvoi-par-csokjat

meg jo hogy maradt fejuk

csomy
2013-09-06, 15:37
Index röviden:
http://index.hu/kulfold/hirek/2013/09/06/sajat_taviranyitasu_helikoptere_olte_meg/

Külföld hosszabban:
http://awalkintheparknyc.blogspot.hu/2013/09/teen-killed-by-model-helicopter-in.html

saxon
2013-09-06, 15:44
" ...amelynek egyes részein ki lehet próbálni a hasonló játékokat."
Ahogy a tortenetbol is latszik, egy bizonyos szint felett mar nem jatek...

Index röviden:
http://index.hu/kulfold/hirek/2013/09/06/sajat_taviranyitasu_helikoptere_olte_meg/

Külföld hosszabban:
http://awalkintheparknyc.blogspot.hu/2013/09/teen-killed-by-model-helicopter-in.html

csomy
2013-09-06, 15:54

Igen. Az angol cikk is több helyen "toy helicopter"nek hívja.
Szerintem ez erősen degradálja ezt a hobbit.

csillagvzs
2013-09-06, 19:01

Sajnos sok ember is azt hiszi hogy nem veszélyes az akár csak 1 kg-s multikoptere.
A legnagyobb baj hogy olyanok is vesznek akik soha a büdös életben nem is modelleztek de még szimulátort sem láttak soha sem.
A modell boltok meg boldogan asszisztálnak hozzá.

Nem írok nevet szándékosan!
Vigyorogva meséli az egyik friss és tudatlan filmes kopteres, hogy olyan magasra ment fel a géppel hogy már a kamera a felhőben volt és irányítása is megszakadt.

Természetesen a gépe le is zuhant ahogyan kell.
Kijavítottam neki de lehet hogy nem kellett volna.
És nem is érdekli hogy mik a gépe vagy az ő korlátai.

Hozzá teszem a Naza + GPS vezérlővel képtelen lebegni 2 méteren úgy hogy előtte van a gép.

Idézem: "De én filmezni akarok! Max leülöm."

saxon
2013-09-06, 19:15
A legnagyobb baj az, hogy az ilyen ha uj kocsit kap, akkor a kozuton fogja kiprobalni mit tud, hasonlo hozza allassal.

Sajnos sok ember is azt hiszi hogy nem veszélyes az akár csak 1 kg-s multikoptere.
A legnagyobb baj hogy olyanok is vesznek akik soha a büdös életben nem is modelleztek de még szimulátort sem láttak soha sem.
A modell boltok meg boldogan asszisztálnak hozzá.

Nem írok nevet szándékosan!
Vigyorogva meséli az egyik friss és tudatlan filmes kopteres, hogy olyan magasra ment fel a géppel hogy már a kamera a felhőben volt és irányítása is megszakadt.

Természetesen a gépe le is zuhant ahogyan kell.
Kijavítottam neki de lehet hogy nem kellett volna.
És nem is érdekli hogy mik a gépe vagy az ő korlátai.

Hozzá teszem a Naza + GPS vezérlővel képtelen lebegni 2 méteren úgy hogy előtte van a gép.

Idézem: "De én filmezni akarok! Max leülöm."

Pistu
2013-09-06, 19:21
A baj sajnos az, hogy az ilyenek miatt a kulturalt modellezo fog szivni....

csillagvzs
2013-09-06, 19:24
A baj sajnos az, hogy az ilyenek miatt a kulturalt modellezo fog szivi....

Sajnos jól látod.

nhadrian
2013-09-18, 06:43
És újra és újra....
http://www.ara.cat/viacatalana/Via-Catalana-Sagrada-Familia-assistents_3_994130598.html

Hála istennek a videó alapján komoly sérülés nem történt...

Az a baj hogy szinte naponta kísértika kamerás kopteresek a szerencséjüket!!!!!
Isten óvja a békés nézőket ilyen esetekben!!!

csillagvzs
2013-09-18, 06:59
És újra és újra....
http://www.ara.cat/viacatalana/Via-Catalana-Sagrada-Familia-assistents_3_994130598.html

Most fog jönni:
A Dju Phantom vagy a a többi nem üt akkorát. :-X

De amit látni a videón az városi környezetben bármikor előfordulhat.
A gép végrehajtott egy failsafe általi vész süllyedést. Csak sajnos a tömeg ott volt alatta.

n.james
2013-09-18, 10:51
Amíg a modell repülő, helikopter vezetése komoly felkészülést tanulást igényelt, addig megtanulta a modellező az alapvető szabályokat, pl. nem repülünk emberek felett. (aki meg nem volt elég kitartó az úgyis abbahagyta.)
Mióta kitalálták a stabilizálás viszonylag olcsó formáját, szinte azzal reklámozzák ezeket a cuccokat hogy bárki repülhet vele azonnal. Lassan a Tescóban is árulni fogják ezeket és persze hogy megveszik a laikusok, akiknek fogalmuk sincs a modellezés veszélyeiről. (honnan is lenne, szinte rájuk tukmálják a cuccokat mint játékot) "Ha üzletben vettem akkor biztonságos", ez a mentalitás. A nézőközönségnek sincs még veszélyérzete. Ebből következik hogy meg fognak szaporodni a balesetek. ::)
A videón viszont nem éppen egy amatőr Tescós gép volt, ott már elvárható lenne nagyobb felelősségérzet.

Ltomi78
2013-09-18, 11:59
Igen ezekre kéne egy failsafe esetén azonnal nyíló ernyő. Bár ahogy nézem ezek mind kis magasságból pottyanak, ami a nyitáshoz kevés időt hagy

Amíg a modell repülő, helikopter vezetése komoly felkészülést tanulást igényelt, addig megtanulta a modellező az alapvető szabályokat, pl. nem repülünk emberek felett. (aki meg nem volt elég kitartó az úgyis abbahagyta.)
Mióta kitalálták a stabilizálás viszonylag olcsó formáját, szinte azzal reklámozzák ezeket a cuccokat hogy bárki repülhet vele azonnal. Lassan a Tescóban is árulni fogják ezeket és persze hogy megveszik a laikusok, akiknek fogalmuk sincs a modellezés veszélyeiről. (honnan is lenne, szinte rájuk tukmálják a cuccokat mint játékot) "Ha üzletben vettem akkor biztonságos", ez a mentalitás. A nézőközönségnek sincs még veszélyérzete. Ebből következik hogy meg fognak szaporodni a balesetek. ::)
A videón viszont nem éppen egy amatőr Tescós gép volt, ott már elvárható lenne nagyobb felelősségérzet.

kbalazs018
2013-09-18, 12:56
Igen ezekre kéne egy failsafe esetén azonnal nyíló ernyő. Bár ahogy nézem ezek mind kis magasságból pottyanak, ami a nyitáshoz kevés időt hagy

Ebből a magasságból szerintem az ernyő nem sokat érne. Ha failsafe miatt süllyedt ilyen gyorsan akkor azt elég durván teszi. Failsafe esetén mért nem lebeg egy darabig, majd lassan süllyed? Nem itt is az volt a gond, hogy elfogyott az akkumulátor, mint a bikaviadalon?

Egyébként meg tényleg nagy felelőtlenség ilyen tömeg felett repülni.

Ltomi78
2013-09-18, 13:19
Ilyen helyre csak rc balont engednek. ..van ilyen kis hélium os leghajo kivitelben prop ok mozgatják azt is..de kevésbé tud gyorsan lepottyanni

Ebből a magasságból szerintem az ernyő nem sokat érne. Ha failsafe miatt süllyedt ilyen gyorsan akkor azt elég durván teszi. Failsafe esetén mért nem lebeg egy darabig, majd lassan süllyed? Nem itt is az volt a gond, hogy elfogyott az akkumulátor, mint a bikaviadalon?

Egyébként meg tényleg nagy felelőtlenség ilyen tömeg felett repülni.

Extra3D
2013-09-18, 23:24
És újra és újra....

Ha kimegyek a parkba és tollasozok a gyerekkel. Rá 5 percre megjelenik alfonz és elkezd Phantomozni tőlem 10m-re.

Ilyenkor mit lehet tenni?

VÁLASZ:Övé is a park, nem tiltja semmi a copterezést.

Egy példa a 100 közzül: https://www.youtube.com/watch?v=V_HKaFyeUqU Mi a picsának kell az emberek közzé menni. >:(

Hangsúlyozom nem vitát akarok.

jpeti29
2013-09-19, 09:25
szimplán szóljál neki, hogy téged zavar. nagyon sokszor segít ennyi is.

mukkendro
2013-09-19, 12:46
Hangsúlyozom nem vitát akarok.

Én sem, de ha már feldoptad a labdát válaszolnék (én készítettem a felvételt).

"Azért a Picsáért" mentem emberek közé mert, felvételt kellet készíteni az eseményről. Nem örömrepkedést végeztem, egy felkérésnek tettem eleget, természetesen a szükséges (íratlan) biztonsági rendszabályok betartásával. Már amennyire egy ilyen helyszínen ezeket be lehet tartani. Hogy miért is mentem az emberek fölé? Tulajdonképpen nem én mentem feléjük, hanem ők jöttek be a gép alá. Ez egy végtelenül egyszerű, és természetesen cseppet sem biztonságos helyzet. Hiába kértem a szülőket, hogy ne engedjék a kölyköket a gép közelébe ez történt. Két segítőm is volt a helyszínen, de ezzel a szituációval nem lehetett mit kezdeni.

Nem mosakodásként írom, ha valaki tudja, vonja le belőle a számára szükséges, és építő konzekvenciákat.

jpeti29
2013-09-20, 11:41
Azért az tudod remélem, hogy ha valami baleset történik, nem fogják nézni, hogy te felkérésre dolgoztál-e és hogy szóltál hogy ne menjen be a gép alá, téged vesznek elő. főleg hogy gyerek. Nem tudja felmérni a veszélyt, nem tudja mire számíthat, hogy reagáljon. Ezeket neked kell!!!!! A saját gyerekedet se hagyon kiszaladni a busz elé, mondván hogy szóltál neki, ha hülye, úgy kell neki? nem ennyire fekete-fehér ez a dolog.

Másrészt sok embert zavar ez, ezt tiszteletben kell tartani. Sok emberenk már az is zavaró, hogy lefilmezed. rám szóltak már ilyen miatt is.

kbalazs018
2013-09-20, 13:44
Én sem, de ha már feldoptad a labdát válaszolnék (én készítettem a felvételt).

"Azért a Picsáért" mentem emberek közé mert, felvételt kellet készíteni az eseményről. Nem örömrepkedést végeztem, egy felkérésnek tettem eleget, természetesen a szükséges (íratlan) biztonsági rendszabályok betartásával. Már amennyire egy ilyen helyszínen ezeket be lehet tartani. Hogy miért is mentem az emberek fölé? Tulajdonképpen nem én mentem feléjük, hanem ők jöttek be a gép alá. Ez egy végtelenül egyszerű, és természetesen cseppet sem biztonságos helyzet. Hiába kértem a szülőket, hogy ne engedjék a kölyköket a gép közelébe ez történt. Két segítőm is volt a helyszínen, de ezzel a szituációval nem lehetett mit kezdeni.

Nem mosakodásként írom, ha valaki tudja, vonja le belőle a számára szükséges, és építő konzekvenciákat.

Azért az tudod remélem, hogy ha valami baleset történik, nem fogják nézni, hogy te felkérésre dolgoztál-e és hogy szóltál hogy ne menjen be a gép alá, téged vesznek elő. főleg hogy gyerek. Nem tudja felmérni a veszélyt, nem tudja mire számíthat, hogy reagáljon. Ezeket neked kell!!!!! A saját gyerekedet se hagyon kiszaladni a busz elé, mondván hogy szóltál neki, ha hülye, úgy kell neki? nem ennyire fekete-fehér ez a dolog.

Másrészt sok embert zavar ez, ezt tiszteletben kell tartani. Sok emberenk már az is zavaró, hogy lefilmezed. rám szóltak már ilyen miatt is.

Neked, és jpetinek is igazat adok, valóban az emberek nem tudják felmérni a veszélyt, és hiába szól nekik az ember akkor is oda mennek. Azért ez egy olyan helyszín ahol lehetett volna olyan szögből is jó felvételeket csinálni, hogy nem repülsz emberek főlé, főleg nem ilyen közel hozzájuk. A közeli képeket meg kell hagyni a földi kamerának.

OBi_
2013-09-24, 10:28
Nem tudom ti, hogy vagytok vele, de nekem elegem van a másokon csámcsogásból! Szerintem, nhadrian sem azért hozta létre a topikot, hogy a felvételeken veszekedjünk, persze néha ez kelhet az okulás véget. De én inkább technikai megoldásokat látnák szívesen, ami a stabilitást és a biztonságot növeli.

Akkor kezdeném is két általam komolynak ítélt biztonsági kérdéssel.
Elektronikus panelek, kártyák, hanyag kezelése felszerelése. Sokan nincsenek, tisztába azzal mennyire érzékeny alkatrészekről van szó. Lazán felszerelik a gép tetejére védő csomagolás, ne tán, dobozolás nélkül, mondván működik az így is. Hát persze csak egy kis nedvesség, esőcsepp és már csinálja is a sok megmagyarázhatatlan dolgot. (még ragozhatnám, a sztatikus feltöltődés stb. okozta problémákat) Tanulság minden elektronika legalább zsugorfóliába legyen. Az FC-t, ha már minden áron a gép tetejére akarjuk tenni, nem lehet fóliázni, hiszen hozzá kel férni akkor kapjon egy dobozkát, esetleg valami műanyag tetőt.

Másik probléma a csatlakozok.
Ez egyik nagyon sok rejtélyes zuhanás okozója az erősáramú csatlakozok. Elsősorban a motor, de a szabályzó akkumulátor csatlakozója (ha van). Ezek a csatlakozok igaz rövid ideig, de nagy áramú terheléseket is kaphatnak. Csak egy kicsit kopik, vagy gyengül meg és megnő az átmeneti ellenállása. Elkezd melegedni, ami tovább, lágyítja a rugókat. Érintkező felületek oxidálódnak, ami megint csak növeli az átmeneti ellenállást. Ez egy kőr, ami képes odáig eljutni, hogy az ón megolvad, és rejtélyes kontakthibák keletkeznek, ami egy kis hőmérséklet csökkenéssel már meg is szűnik. En ezeket a csatlakozókat kerülöm, inkább fixen forrasztom. Tudom ez kényelmetlen és munkás, pláne egy motor cserénél, de szerintem megéri.
Jel vezetékek csatlakozói.
Ezekkel az a probléma, hogy a gépen sokszor erősen rázkódnak, és még a vezetékek sincsenek rendesen rögzítve, amik állandó fokozott rángatásnak teszi ki. Tudom, sokszor úgy néz ki, hogy erős jól tart, de idővel már lazul és jönnek a megmagyarázhatatlan hibák.
Én azt találtam ki, hogy a vevőn, FC-n ragasztószalaggal össze fogom egybe így már kevésbé tud mozogni. A vezetékeket leragasztom (szalaggal) ha hozzáférhető, ill. rögzítem.

Ezt gondolat ébresztőnek szántam, biztos van másnak is jó ötlete a biztonság növelésére.
(ha úgy gondolod, hogy okoskodtam akkor felejtsd el!)

stefan
2013-09-24, 21:09
Sziasztok!
A felvétel amiről szó van, szerintem nagyon jó, a zene is jól lett megválasztva! szóval tetszik!
De amikor ,,szakmai,, szemmel nézzük és nem külső laikus szemlélőként, a hibát és a veszélyes helyzetet azonnal felismerjük!
Valóban rizikós így videózni! De ha balhé nélkül sikerük kivitelezni,akkor fogjuk rá sikeres volt a multikopter videó!
Ha viszont balesetbe torkollik, akkor minden felelősség a gép üzemeltetőé! A felelős vagy felelőtlen döntés már ott megpecsételődik,hogy elhatározom kopterrel emberek fölé megyek videót csinálni. Már csak abban bízhatok hogy ezer százalékban műszakilag hibátlan a gépem.
A minap ennek tudatában nyargalásztam a ház és a kert felett a trikopterrel, majd a repülés vége fele magam elé hoztam és egy méter magasan lebegtettem amikor gondolt egyet és leesett :( A bal első motor egyik vezetéke eltörött! :o Miért törött el? miért pont most? Miért nem egy perccel korábban? Akkor legalább egy állati nagyot esett volna jó magasról. ( szóval szerencsém volt ::) )

Mindent összevetve a multikopterek jópofa kis lebegő eszközök, de még nem tökéletesen üzembiztosak! Törekszünk rá, de a technika valahol mindig meg szívat ;) Hibamentes kopterezést mindenkinek! :)

csillagvzs
2013-09-24, 22:06
Én is repültem messzire és magasra. A saját videóimat kielemezem mindig mert abból sokat lehet tanulni utólag is.
Egy biztos:
Mindegy hogy hobbi kopterrel repülök vagy az iparival.
Minél nagyobb és integráltabb egy szerkezet hatványozódik a hibafaktor is. (eltörő forrasztás, épp akkor tönkremenő elektronikai alkatrészek, stb...)
A gép még csak egy dolog mert lehet ipari és pofátlan árú alkatrészekből építeni. Max csak a biztonságot növeli.
De vannak a géptől független dolgok is.(városi környezetben bejövő wifikkkel tűzdelt rádiózavarok, váratlan légköri viszonyok és még nagyon hosszú lenne a sor)
De a biztonság növelése tényleg a pilótán és a gép építőjénél kezdődik.
Még a sok milás ipari gépnél is előfordulhat nagyon könnyen pl mágneses iránytű hibásan mér egy vas oszlop miatt vagy a gps jel hirtelen megszűnik vagy hibás koordinátákat vesz.
Ilyenkor ha a pilóta nincs felkészülve akkor nagyon hamar igen nagy baj van. (ha egyáltalán van ideje cselekedni akármit is)

A gép még ha megsérül akkor max nekünk fáj(igaz nagyon) de ha egy embert feldarál akkor nem csak a pilótának lesz kellemetlen napjai a börtönben hanem minden rcpilótának is.

A lényeg amit szerettem volna leírni:
Néha nem árt kicsit végig gondolni a dolgokat legalább magunknak és nem éri meg becsapni magunkat soha sem. Úgyis a fizika győz.
Én örölök ha valaki azt a hobbit űzi amit én és nem zavar ha valaki a hobbit kinőve üzletileg is repül. De ésszel mert ez mindannyiunk érdeke.
És itt mindegy hogy multikopterről beszélek vagy repülőről.

Én a munkámat be is áldozom bármikor mert ugye nem is jövedelmező hanem egy pénz temető( aki régóta csinálja az már rájött mint már sokunk) ha összeszámol tényleg mindent DE nagyon nem szeretném ha pár idióta repülni és gondolkodni nem tudó miatt a kedves hobbimnak annyi lenne.

És végül:
Senkit sem akartam megbántani a hozzászólásaimmal csak elgondolkodtatni pár dologról mert én is sok mindent félvállról vettem régen.

nhadrian
2013-10-03, 10:10
No comment... :(
http://diydrones.com/profiles/blogs/another-noob-pilot-wrecking-it-for-the-rest-of-us

csillagvzs
2013-10-03, 10:24
http://diydrones.com/profiles/blogs/another-noob-pilot-wrecking-it-for-the-rest-of-us

Hát igen. Klasszikus városi probléma.
Gps és rádió vétel kitakarás és már aktív is a gyere haza mód.
Itt sajnos a gép útjába odanőtt hirtelen egy szép magas ház.

ITEM
2013-10-03, 11:52

Hát igen. Klasszikus városi probléma.
Gps és rádió vétel kitakarás és már aktív is a gyere haza mód.
Itt sajnos a gép útjába odanőtt hirtelen egy szép magas ház.

Egy komolyabb rádióval lehet,hogy nem váltott volna RTH-ba. Múltkor éppen láttam egy tesztet,ahol tesztelték az alap phantom régi és újfajta rádióját és egy futaba T8J illetve egy Spektrum DX8 rádiót. Ott is lehetett látni,hogy az alap rádiók 4 mintát váltogatnak folyamatosan,a futaba rádió pedig 32 mintával dolgozott. Sokkal sűrűbben,mint bármi más. Lehet én is meglépem majd a rádió cserét,bár én nem lakom ilyen nagyvárosi környezetben,mint pl New York. Egyébként mindenhol felhívják a figyelmet arra,hogy nagyvárosi környezetben lehetőleg ne reptessünk,mert rengeteg a zavaró és árnyékoló körülmény.

Ez volt az: http://www.youtube.com/watch?v=QdWBEAodcew

csillagvzs
2013-10-03, 14:34
Hott rádió 72 csatornás.
Azt is eltudja nyomni egy kinai buherállt wifi

csillagvzs
2013-10-13, 09:23
Kíváncsi lennék a véleményetekre ezzel a videóval kapcsolatban:
http://vimeo.com/76757838

krisone
2013-10-13, 17:43
Kő profi :D + 1 Phantom...

vbodi
2013-10-13, 21:09

Nekem több része tetszett a videónak, de én emberek fölé nem repültem volna.

icahone
2013-10-14, 08:52
Hat az egy dolog hogy emberek fole no-no, a masik hogy durvan tonkreteszi a kepet Roli baratunk.

csillagvzs
2013-10-14, 09:17
Én inkább olyan dolgokra gondolok: amik repülés közben esetlegesen fellépő anomáliák, problémák lehetséges kezelései, megoldásai és vészleszállási tervek stb...
Kis olvasni való:
http://forgoszarny.blog.hu/2013/10/13/filmezes_es_fenykepezes_multicopterrel?utm_source= bloghu_megosztas&utm_medium=facebook&utm_campaign=blhshare

csillagvzs
2013-10-14, 09:23
Légterek térképe amin az adott légtér buboréknál infók:
Budapest belsőrészére is érdemes ránézni.
http://www.galatech.hu/pg/dir/GMairsp/map_Hungary-all-zones_below-9500ft-2900m.htm

kbalazs018
2013-10-14, 12:58
http://www.galatech.hu/pg/dir/GMairsp/map_Hungary-all-zones_below-9500ft-2900m.htm

A térkép helyes értelmezéséről tudsz infót adni? Vagy esetleg linket ahol pontosan le van írva?

PL ez mit jelent pontosan: 700m / GND
R=2km (47.65083, 16.56528)
vagy ez: 1200m AMSL / GND?

csillagvzs
2013-10-14, 14:01

A térkép helyes értelmezéséről tudsz infót adni? Vagy esetleg linket ahol pontosan le van írva?

PL ez mit jelent pontosan: 700m / GND
R=2km (47.65083, 16.56528)
vagy ez: 1200m AMSL / GND?

Légtér felső és alsó határa. Gnd a föld.
Légtér szélessége a kondinátától.
AMSL tengeszint feletti magasság ha jól emlékszem.

kbalazs018
2013-10-14, 14:14

Akkor a kékkel bekeretezett részekben nem szabadna repülni?

csillagvzs
2013-10-14, 17:39

Akkor a kékkel bekeretezett részekben nem szabadna repülni?

Csak az arra kijelölt modell reptereken a jogszabályok szerint.
BP városhatártól min 1,5km és ha jól emlékszem 150m magasság.
Mivel légi jármű besorolás alatt vannak a modell gépek is.

5Kg feletti felszállósúlynál kötelező az engedély a hatóságoktól. (pl nagy kopter)
(mielőtt nekem estek nem én találtam ki ezeket a hibás és használhatatlan szabályokat)

csillagvzs
2013-10-14, 17:53

A felvételkészítőjének a testvérét ismerem.
A videóját csak azért hozom fel példának mert sok mindent ki lehet elemezni a biztonság témában.
Mi mindenre kell figyelni és mit hogy lehet kivédeni vagy esetlegesen befolyásolni, elkerülni.
Nem vita indítónak szánom hanem beszélgetésnek, hogy más is tanulhasson belőle.

Kérdések a Videó sziget fesztiválos snitt-re vonatkoznak a videóban.
Pl tegyük fel, hogy eltörik a gépen egy légcsavar sima lebegés közben.
Tudja valaki hogy kb 25 méter magasan lebegő 2kg-s gép meghibásodás esetén hova esne le és hogyan?
Kb mekkora biztonsági terület kell a gép alá?
Mekkora a gép becsapódási energiája a zuhanó gépnek?
A még forgó (és akár rotáló) légcsavarokkal mekkora sérüléseket tud okozni az esetlegesen gyanútlan emberekben?
Lehetséges befolyásolni a gép zuhanását?
Vagy a zuhanó gépet menteni?

kbalazs018
2013-10-14, 18:28
Lehetséges befolyásolni a gép zuhanását?
Vagy a zuhanó gépet menteni?

Nekem állt meg szabályzó quadon, a gép bukfencezve függőlegesen esett le, ebből azt gondolom ilyen hibák esetén közvetlenül a gép alatt állók vannak veszélyben. Quad esetén mentésre semmi esély. Elvileg a NAZA hexa és okto esetén képes menteni, de még nem láttam ilyet, és élesben nem szeretném megtapasztalni.

Csak az arra kijelölt modell reptereken a jogszabályok szerint.
BP városhatártól min 1,5km és ha jól emlékszem 150m magasság.
Mivel légi jármű besorolás alatt vannak a modell gépek is.

Tehát a tisztán látás érdekében egy pl 700m/ GND jelölésű hely azt jelenti, hogy földtől 700m ig a repülőknek fenttartott ellenőrzött légtér, modellnek helye nincs? Ahogy a térképet nézem elvileg én se repülhettem volna Döbröntén a várnál? Jó lenne ehhez a térképhez valami jelmagyarázat, hogy mindenkinek egyértelmű legyen.

csillagvzs
2013-10-14, 18:35
Quadro
Irányíthatatlanul zuhan.

Hexa
Leeseik mint a darab szar. (tapasztalat)
Kaotikusan lehet befolyásolni a zuhanását de ember legyen a talpán akinek ez sikerül.

Okto
1 prop mind 2 toll és + 1 fél toll törés 150m magasság. MK vezérlő (navi azonnal leállt és full kézi vezérlés)
5 méteren belül letudtam tenni ahova szerettem volna.
Utána lábremegés ezerrel + ami nem volt leforrasztva az szétcsúszott. (még jó hogy amit csak lehet leforrasztok)

n.james
2013-10-14, 21:11
Hexa
Kaotikusan lehet befolyásolni a zuhanását de ember legyen a talpán akinek ez sikerül.

Úgy látszik próbálnak valamit tenni a biztonságért ilyen esetben is ::): DJI WooKong-M New Feature-Protection Function for X6 Multi-rotor (http://www.youtube.com/watch?v=cNdzBRNNkAw)

karee2
2013-10-14, 21:17
Hexa

Úgy látszik próbálnak valamit tenni a biztonságért ilyen esetben is ::): DJI WooKong-M New Feature-Protection Function for X6 Multi-rotor (http://www.youtube.com/watch?v=cNdzBRNNkAw)

Elég meggyőző a vidi!!!

csillagvzs
2013-10-14, 22:30
Csak ha van elég motor teljesítmény.

basaci
2013-10-14, 23:28
Ehhez mit szóltok?

http://www.youtube.com/watch?v=CKZ67y0Ja08

djzomy
2013-10-14, 23:57
Ehhez mit szóltok?

hexánál 1 rotor minuszban és a géppel lehet közlekedni nagyon lomha de vissza lehet térni vele a felszállási ponthoz. ha ez ellentétes oldala is meghal még akkor is... két egymás mellettinél nagyot koppan.. zennbe vettem karbon proppot felraktam 2 újat az első kettő helyére kibalanszoltam stb.. felszállás előtt meggyepáltam, felszáltam lebegés közben egyik új rotor egy tolla elszált jöttem vissza vele és a mellette lévő is eltört majd a gép a szép diófánkat rendezgette...

csillagvzs
2013-10-15, 09:01
Ehhez mit szóltok?

hexánál 1 rotor minuszban és a géppel lehet közlekedni nagyon lomha de vissza lehet térni vele a felszállási ponthoz. ha ez ellentétes oldala is meghal még akkor is... két egymás mellettinél nagyot koppan.. zennbe vettem karbon proppot felraktam 2 újat az első kettő helyére kibalanszoltam stb.. felszállás előtt meggyepáltam, felszáltam lebegés közben egyik új rotor egy tolla elszált jöttem vissza vele és a mellette lévő is eltört majd a gép a szép diófánkat rendezgette...

Ahhoz hogy motor teszted ne verjen át és valós viselkedésű legyen a teszted ne csak a légcsavart vedd le.
Mert így a gép még a forgó motor miatt nehezebben de irányítható marad.
Húzd is szét a motort. (elég 1 fázis is a háromból)
Máris pörög a koptered mint az állat. (amit csak lassítani lehet de megállítani nem)

Vagy törd le az egyik prop fél lapátját. (életszerű hogy túlterhelés miatt eltörik tőben)
Várható erdmény:
Naza kiakad mint a taxi óra a nagy rezgéstől + a gép ballansz eltolódása miatt már át is fordul és motorok miatt gyorsulva lezuhan.

OBi_
2013-10-15, 09:43
Ahhoz hogy motor teszted ne verjen át és valós viselkedésű legyen a teszted ne csak a légcsavart vedd le.
Máris pörög a koptered mint az állat. (amit csak lassítani lehet de megállítani nem)

Vagy törd le az egyik prop fél lapátját. (életszerű hogy túlterhelés miatt eltörik tőben)
Várható erdmény:
Naza kiakad mint a taxi óra a nagy rezgéstől + a gép ballansz eltolódása miatt már át is fordul és motorok miatt gyorsulva lezuhan.

Na, ne! Egy fázist lehúzol, a többi marad! A másik két tekercs, álló állapotban majdnem rövidzár! Egyébként egy üresen forgó motor nem sokat számít, a többihez képest.
(én már tettem le egy mini quad-ot törött légcsavarral, hogy talpraesett és semmi baja nem lett, füvön, persze jó nagy mázli volt)
Egyébként meg hogy töröd el a légcsavart, a földön? Nagyon életszerű törött légcsavarral felszállni. :D

csillagvzs
2013-10-15, 10:06

Várható erdmény:

Na, ne! Egy fázist lehúzol, a többi marad! A másik két tekercs, álló állapotban majdnem rövidzár! Egyébként egy üresen forgó motor nem sokat számít, a többihez képest.
(én már tettem le egy mini quad-ot törött légcsavarral, hogy talpraesett és semmi baja nem lett, füvön, persze jó nagy mázli volt)
Egyébként meg hogy töröd el a légcsavart, a földön? Nagyon életszerű törött légcsavarral felszállni. :D

Nem a forgó légcsavar miatt áll irányban a gép hanem a forgó motorok tehetetlensége miatt.
Ha egy motor kiesik a képletből akkor a nem oltják ki a motorok forgató nyomatékuk egymást. A gép forogni fog.

Felszállni persze elég gázos fél proppal. ;D

pgpetike
2013-10-15, 10:12
Ritkán fórumozom, de észrevettem, hogy be lett linkelve a posztom a forgószárny blogról, és van pár felmerült kérdés. Ezeket gyorsan tisztázandó, pár mondatban összeszedtem a lényeget.

Nem igaz az az állítás, hogy Budapesten belül sehol nem lehet repülni és csak kijelölt modellrepülőtereken lenne erre lehetőség. Egyrészt Magyarországon NINCS hatóság által kijelölt modellrepülőtér, tehát ha ez a szabály igaz lenne, akkor sehol nem lenne lehetőségünk repülni. Másrészt a másfél kilométeres szabály sem létezik, az csak az MMSZ (Magyar Modellező Szövetség) biztonsági szabályai között szerepel, eredete a merevszárnyas repülésre vezethető vissza. A hatályos jog értelmében a modellrepülés erősen alulszabályozott. De például Mátyásföld, Soroksári Tesco vagy a Gödör egyaránt Budapest határain belül vannak.

Ami tény: a légterek használatára vonatkozó szabályok léteznek, mivel azok minden légi járműre vonatkoznak. A belinkelt térkép értelmezéséhez a lényeg:

Piros színnel jelölt területek tiltott légtere, ott repülni nem lehet (semmivel).
A zöld területek korlátozott légterek általában környezetvédelmi okok miatt, azon belüli repülés külön értelmezésre szorul.
A kék területek is értelmezésre szorulnak, például CTR légtérben a helyileg illetékes repülőtér tudta és hozzájárulása nélkül nem szabadna repülni. Éppen ezért például a Soroksári Tesco, vagy Mátyásföld is úgy lenne használható, ha arról LHBP tud (Liszt Ferenc repülőtér). A gyakorlatban ez azért egy picit másképp működik, és senki nem várja el, hogy bejelentkezzetek, de azt a bizonyos 600 m AMSL-t illik betartani (Ami a gyakorlatban négyszáz pár méter, mert Budapest nem tengerszinten fekszik.)

A gyakorlatban ez valahogy úgy működik/kellene működnie, hogy ha repülőtér közelében repülsz, akkor a helyileg illetékes repülőteret felhívod, bejelented, hogy itt és itt repülsz, ilyen és ilyen magasságig, majd a végén kijelentkezel. Ez ahhoz kell, hogy tudjanak rólad, és szükség esetén tudjanak szólni. Ennek oka, hogy bármilyen hihetetlen, az ember által vezetett légi járműből a repülőmodell (főleg horizont alatt) láthatatlan - pláne az, ha azt se tudják, hol kellene lennie. Ha te bejelentkezel, az irányítók tájékoztatni fogják az arra közlekedő gépeket és azok vagy kerülnek, vagy fokozottan figyelnek.

De mennyi is az a bizonyos "közelében". Egy belső szabályzat szerint (ezt csak hallomásból ismerem, leírva nem láttam) 10 km. De ha a repülőtér forgalmi köre közelében vagy azon belül vagy, akkor ez egyértelmű, mert ott a gépek magassága már nem sok. Ráadásul az "ember által vezetett járműnek elsőbbsége van". Problémás RC repült terület például a Törökbálinti Depo azaz a fa, mert az egészen pontosan a Budaörsi forgalmi kör alatt van, méghozzá a 09 jobb harmadik és negyedik fordulója között. De ilyen terület a Lakihegy-Halásztelek között használt nagyrét is, mert bár az nincs forgalmi körön, a Duna felett közlekedő gépek itt sorolnak be a 32 bal első fordulóra vagy a 14 jobb negyedikre. Az ilyen gépek pedig akár 3-400 láb magasságon is lehetnek, ami pedig alig több száz méternél.

Ezeket a forgalmi köröket itt találod: http://www.hungaryairport.hu/airport.php Az adatbázisa nagyon nem naprakész, de a forgalmi és technikai adatok alapvetően stimmelnek. (Kapcsolati adatokban már ne bízz).

Ritkább eset a légimentés vagy a rendőrség talajközeli repülése, de az bárhol meglephet, így ha tudnak rólad, fel tudnak rá készülni.

Pár telefonszám és info, ami jól jöhet:

Budaörs (LHBS): 20/777 9104
Tököl (LHTL): 1/999 1174
Farkashegyen (LHFH), Gödöllőn (LHGD) és Dunakeszin (LHDK) (már amikor működik) helyi modellüzem van.
Kecskeméten külön kényesek a modellrepülésre, ahogy Szolnokon vagy Pápán is. Szolnokon (LHSS) helyi modellüzem van.

Ja és a legfontosabb: repülőtéren még akkor sem szállhatsz fel a hozzájárulásuk nélkül, ha egyébként minden körülmény adott vagy annak látszik. NINCS OLYAN, HOGY MOST LÁTSZÓLAG NEM ZAVAROK SENKIT!!!!! Tipikus gond ez Budaörsön, ahol a repülőtér sarkába csak úgy kimennek röppenni. Lehet, hogy nincs vitrolaüzem, de attól még helikopteres vészhelyzeti gyakorlat lehet ott, amit észre sem veszel. A felengedett sárkány potenciálisan veszélyes a légcsavarra, tájékoztatásul egy légcsavar ára akár egymillió felett is lehet. Budaörsön például azért nem zavarnak el, azért nem szólnak, mert egyrészt nem is biztos, hogy észreveszik, másrészt kapacitás, azaz ember sincs arra, aki ki tudna menni elzavarni. De ha bajt csinálsz, akkor azért kizárólag TE vagy a felelős. Egyetlen telefonnal meg lehet előzni a bajt és az esetek nagyobbik részében, ha annak nincs technikai akadálya (nincs vitrolaüzem, nincs gyakorlórepülés a kompenzálón), senki nem fog ellenkezni egy kis modellrepülés miatt. Ha meg technikai akadálya van és azért nem engedik, akkor jobb is ha nem repülsz.

És még egy adalék - ez sokakat fog érzékenyen érinteni: Légijármű felelősségbiztosítás nélkül nem repülhet. Még a kis habrepülő sem. Törvény szerint semmi, ami nem a szobában repül. 7 kg feletti modellre külön biztosítás kell.

5 kg feletti repülőmodell üzemeltetéséhez eseti légteret kell igényelni: http://www.hungarocontrol.hu/hu

Nagyjából ennyi...

csillagvzs
2013-10-15, 10:17
Köszi.

csillagvzs
2013-10-15, 10:25
A határokat amiket írtam azokat hivatalos helyen mondták. (igaz ők is elvesznek az útvesztőben.) ;D
De igen kaotikus és sok ellent mondó szabály, rendelet, törvény van a témával kapcsolatban.

OBi_
2013-10-15, 11:25
Nem a forgó légcsavar miatt áll irányban a gép hanem a forgó motorok tehetetlensége miatt.
Ha egy motor kiesik a képletből akkor a nem oltják ki a motorok forgató nyomatékuk egymást. A gép forogni fog.

Felszállni persze elég gázos fél proppal. ;D

Dehogy nem! Egy üresen forgó motornak nem sok elfordító (nem forgató) nyomatéka van (egy légcsavart forgató motorral szemben), ha teszel rá légcsavart, akkor már lesz, hatás - ellenhatás törvény értelmében.
Tehát egy üresen forgó és egy légcsavarral terhelt motor, soha nem lesz egyensúlyban.
(Elég csak a légcsavart levenni)

pgpetike
2013-10-15, 11:26
Ne haragudj, nem akartalak megbántani. Csak tényleg annyira kusza az egész szabályozás/szabályozatlanság, hogy nekem sem kevés időmbe került, mire ilyen-olyan segítséggel kibogoztam, hogy mi és hogyan van. Sajnos a légiközlekedési törvény, ami az egész szabályozásnak az alapja (kellene legyen), eléggé lyukas. A modellezésről emlékeim szerint hat helyen szól, ebből három definíciós szabály, a maradék pedig azt mondja, hogy a szakminiszter hatáskörébe utalja az egészet - immáron 17 éve.

Csakhogy nem vagyok benne biztos, hogy Magyarország jelenlegi politikai hozzáállását nézve jó nekünk, ha most ezt hirtelen szabályozzák. Azon csak veszíteni tudunk, viszont a szabályozatlansága csak addig marad fent, amíg valakinek elemi érdeke nem fűződik ahhoz, hogy hirtelen szabályozzon. Ez az elemi érdek viszont a mindennapokba kódolva van. Elég egyetlen nyilvánosan hangoztatott ilyen baleset, és rögtön nagyon fontossá válik az egész. Márpedig a mostani filmezési és muticopterezési szokásokat elnézve, ez egyáltalán nem valószínűtlen. Leginkább csak a helyszín, az időpont, és az okozott baj nagysága a kérdőjeles.

A modellezést ebben a pillanatban igazából semmi nem szabályozza, mert a törvényből csak azok a szabályok vonatkoznak rá, amiket minden légi járműre alkalmazni kell, illetve a többi járulékos szabályozás (földhasználati kérdés, sajtófotó, illetve a biztosítási keretszerződése az MMSZ-nek).

Ilyen alapvető kérdések nincsenek letisztázva:

Mi a repülőmodell? Mekkora méretig, mekkora tömegig számít annak, illetve az autonóm repülést végrehajtó eszköz modellnek minősül-e (UAV). Jelen körülmények között bizony nem tartom elképzelhetetlennek, ha fogsz mondjuk egy Cessna 182-t, beszervózod, és teszel bele egy vevőt, az RC repülőgépnek számít, mint olyan lajstromra nem kötelezett, tehát szakszolgálati engedélyhez nem kötött légi jármű minősítése van. Ilyenkor jönnek a jogászok, hogy dehát repülőgépnek gyártották és a gyári definíció szerint az. Viszont ha én azt mondom, hogy szétcsavaroztam és újra összeraktam, akkor már nem az, lévén a modellnek sem súlyhatára, sem mérethatárai nincsenek, a felhasznált anyagokról szabadon döntök, vagyis ha én történetesen pont repülőgép alkatrészeket használtam fel az 1:1-es méretarányú Cessna 182-mhöz, hát akkor ez van. Más kérdés, hogy ki ad hozzá légteret, meg ki ad hozzá biztosítást. Extrém a példa, de a jelenlegi szabályok mellett ez lehetséges.

OBi_
2013-10-15, 16:21
.

icahone
2013-10-15, 16:30
Maris ebredtek bennem gondolatok :-\
Repulni akarsz vagy egy meregdraga gepet a foldon, nehezeknek?

OBi_
2013-10-15, 16:35
.

icahone
2013-10-15, 16:53
Bovebben a duplikalas miatt lesz egy csomo tulsuly a gepen. Az emeloero persze megmarad de a repido kevesebb mint a felere csokken. Persze ez is csak bizonyos AUW-on belul, amugy fel sem szallsz. Ecalc? Szamolj.
Ja, nagyobb aksi? Nagyobb suly. Minden gepnel van egy optimalis pont amin tul barmit csinalsz csokkenni fog a repidod.
Biztonsagos lesz-e? Nem. Meg csak beljebb sem vagy mert tobb kabel, tobb elektronika, tobb hibalehetoseg.
A vezerlorol ne is beszeljunk amelyik kikompenzalja akar az 1 motor veszteseget a levegoben. Vagy igen vagy nem.
Nehez lesz-e? Mint a kovel teli zsak ;D
Draga lesz-e? merget vehetsz ra.
Ertelme van-e? ...
Mondok jobbat: ejtoernyo. Van mar olyan ami par kilos gepet elbir es 10m-en kinyilik. 1000x jobb megoldas

OBi_
2013-10-15, 18:08
.

djzomy
2013-10-17, 16:19
Mondok jobbat: ejtoernyo. Van mar olyan ami par kilos gepet elbir es 10m-en kinyilik. 1000x jobb megoldas

Siklóernyő esetleg jobb volna a célra mert kicsit arrább landol mit a meghibásodás területe... viszont ACRO módban ha kinyílik az ernyő az se volna túl jó eredmény... motorok forgását lehetne figyelni és ha leáll a motor akkor kinyílik az ernyő, viszont Biztonsági dolgokat nem szokás porgramozni az általában mehanikai szokott lenni. A cnc vészleállítója se programba irt hanem feszmentesít a kapcsoló...

nhadrian
2013-10-19, 11:13
Alakul a történet...
http://abclocal.go.com/wabc/story?section=news/investigators&id=9292217

Előbb utóbb eljutunk odáig hogy komoly pénzbírságot szabjanak ki a felelőtlen multirotor üzemeltetőkre, vagy netán egy-két kellemetlen éjszaka a rácsok mögött....
Remélem ELŐBB ... mert úgy érzem más megoldás már nem tudja megállítani ezt az "inváziót".
(bocsi az OFF-ért de ez a magánvéleményem! Én már bújtam autó mögé elővigyázatosságból amikor egy teljes mértékben beállítatlan mk okto-t dobált előttem a viharos szél. Talán más is emlékszik a sztorira?! )

Üdv Adrián

n.james
2013-10-19, 16:07
.. úgy érzem más megoldás már nem tudja megállítani ezt az "inváziót".

Sajna lassan ez nálunk is előfordulhat. Egyre többen akarnak légi videókat készíteni 0 RC modellező tapasztalattal. Mivel hamar lehet vele szinte tanulás nélkül sikerélményt elérni (de jó, repül), egyre többen belefognak, de nincs idő hogy kialakuljon egy kis bizalmatlanság, távolságtartás a technikával szemben és nincs aki felvilágosítsa őket az alapvető biztonsági szabályokról. ::) (Az eladónak nem érdeke. >:()

nhadrian
2013-10-19, 16:11
(Az eladónak nem érdeke. >:()

Mondhatjátok hogy előítélet, de sajnos általában annak aki egy komplett filmes rendszert megvesz zsebből (nem kis jóvé...) NEM LEHET ész érvekkel elmagyarázni hogy ez biza lehet veszélyes is, stb. Sőt, igazából semmit nem lehet megmagyarázni, hiszen Ő mindent jobban tud... (régi, keserű modellboltos tapasztalataim...)

Üdv Adrián

nhadrian
2013-10-20, 18:14
DJI S800 zuhanás a "profiknál".
http://proof.nationalgeographic.com/2013/10/14/crashing-a-helicopter-camera-in-chinas-enshi-grand-canyon/

És ha netán azt meri valaki mondani egy DJI Wookong vagy Naza pilótának hogy ne repüljön emberek felé mert nem 100% biztonságos a rendszere, hát a minimum hogy nagyon megsértődik, de inkább durvább a reakció...

Üdv Adrián

csillagvzs
2013-10-20, 20:44
http://proof.nationalgeographic.com/2013/10/14/crashing-a-helicopter-camera-in-chinas-enshi-grand-canyon/

És ha netán azt meri valaki mondani egy DJI Wookong vagy Naza pilótának hogy ne repüljön emberek felé mert nem 100% biztonságos a rendszere, hát a minimum hogy nagyon megsértődik, de inkább durvább a reakció...

Üdv Adrián

Kár a gőzért. Itthon sajnos a kutyát sem érdekli. :-X

ITEM
2013-10-20, 21:58

Üdv Adrián

Nem értem,hogy mit lovagolsz ezen a témán. ::) Aki akar úgy is vesz egy ilyen szerkezetet és repül vele (vagyis megpróbál nem lezuhanni,főleg emberekre) lehet itt oldalakon keresztül linkelgetni a töréseket,baleseteket,semmi értelme sincs ennek. Nem csak itt fordulhat ilyen elő,most ez ugye eléggé felkapott téma,hanem van ezen kívül megannyi hasonló szituáció,ahol ugyan úgy megtörténhet a baj. Aki emberek közelébe megy és bajt okoz,szépen elviszi a balhét. Abban nem vitázok,hogy gyakorolni szükséges és sokat is kell,de ugyan ezek a szabályok vonatkoznak a többi hobbira is.

csillagvzs
2013-10-20, 22:22
Nem csak a hibázó pilóta viszi el a balhét hanem mi is közvetve.

ITEM
2013-10-20, 23:08

Egyetértünk de a 90%-a nem is olvassa a fórumot,még csak arra sem veszi a fáradtságot,hogy rendesen utánanézzen a dolgoknak vagy egy kis egészséges óvatosság legyen benne. A maradék 10% meg vagy ésszel feléri és megfogadja amit itt beszélünk vagy nem.

csillagvzs
2013-10-20, 23:32

Egyetértünk de a 90%-a nem is olvassa a fórumot,még csak arra sem veszi a fáradtságot,hogy rendesen utánanézzen a dolgoknak vagy egy kis egészséges óvatosság legyen benne. A maradék 10% meg vagy ésszel feléri és megfogadja amit itt beszélünk vagy nem.

Ez is igaz.

Ltomi78
2013-10-27, 18:17
Irigylésre méltó repülés. .nem is tudom ralatas nélkül hogy volt videojele...de baromi veszélyes helyen emberek mellett repul
https://www.youtube.com/watch?v=TrVLh6r8hd8&feature=youtube_gdata_player

icahone
2013-10-31, 12:32
Na meg egy idiota: http://www.youtube.com/watch?v=yAoSHxzEcT4
"My First time flying my quadcopter (DJI Phantom) FPV" - 1:50-tol erdemes nezni
Hiaba a balf@szok osztodassal szaporodnak... ???

n.james
2013-10-31, 12:51

Ez legalább nem lakott terület felett kísérletezett, bár nem sokon múlott hogy nem az útra esett (10:00): http://www.youtube.com/watch?v=f9H3Ods1sQ8

ITEM
2013-10-31, 13:41
Na meg egy fantom idiota: http://www.youtube.com/watch?v=yAoSHxzEcT4
"My First time flying my quadcopter (DJI Phantom) FPV" - 1:50-tol erdemes nezni

Szerintem csak simán idióta,semmi köze a fantomhoz. Olyan mindegy,hogy mivel balf...kodik az ember,ha hülye,akkor így is úgy is az,mindegy,hogy milyen
technikával repül. Kicsit úgy érzem,mintha neked ellenszenves lenne az összes phantom tulaj. ::) Lehetséges,hogy tévedek,de nekem ez jött le ebből a kommentből. Abban viszont teljesen igazad van,hogy első FPV-nek elég meredek volt. :-X

ITEM
2013-10-31, 13:42

Ez legalább nem lakott terület felett kísérletezett, bár nem sokon múlott hogy nem az útra esett (10:00): http://www.youtube.com/watch?v=f9H3Ods1sQ8

Na ilyet viszont soha nem tennék,főleg nem a gyári rádiójával. >:( Milyen magason járhatott ez a madár ? :-\

ITEM
2013-10-31, 13:43
Irigylésre méltó repülés. .nem is tudom ralatas nélkül hogy volt videojele...de baromi veszélyes helyen emberek mellett repul

Az az 1.3Ghz-es 800mW-os adó mennyire lehet jó ? ???

csomy
2013-10-31, 14:19

7-10Km.

ITEM
2013-10-31, 14:49

7-10Km.

Az szép,köszönöm az infót.. ;)

icahone
2013-10-31, 17:28

Kicsit úgy érzem,mintha neked ellenszenves lenne az összes phantom tulaj. ::) Lehetséges,hogy tévedek,de nekem ez jött le ebből a kommentből.

Elnezest, nem ez volt a szandekom, javitottam a kommentemet.

Sajnos ma tobb hasonlo videot is lattam es mindet fantommal kovettek el.
Azert fantomoztam csak mert ez a legelterjedtebb. Bemegy a csavo a boltba aki eleteben nem latott koptert
es vesz egy fantomot, mert az van az ismerosenek, rokonanak, akarkinek.
Egyszeru kezelni es nem kell hozza semmilyen tudas vagy tapasztalat (szerinte)
Es elso fpv repuleskent megcelozza a felhot :o, persze lakott terulet felett.

ITEM
2013-10-31, 17:53

Kicsit úgy érzem,mintha neked ellenszenves lenne az összes phantom tulaj. ::) Lehetséges,hogy tévedek,de nekem ez jött le ebből a kommentből.

Elnezest, nem ez volt a szandekom, javitottam a kommentemet.

Sajnos ma tobb hasonlo videot is lattam es mindet fantommal kovettek el.
Azert fantomoztam csak mert ez a legelterjedtebb. Bemegy a csavo a boltba aki eleteben nem latott koptert
es vesz egy fantomot, mert az van az ismerosenek, rokonanak, akarkinek.
Egyszeru kezelni es nem kell hozza semmilyen tudas vagy tapasztalat (szerinte)
Es elso fpv repuleskent megcelozza a felhot :o, persze lakott terulet felett.

Semmi gond, ;) és ebben egyetértünk,hogy ez a legnépszerűbb kopter most. Sajnos minden félkegyelmű
akinek van pénze az megveheti,és azt hiszi,hogy tud repülni. Én a mai napig nagyon óvatos vagyok,pedig nem rég óta repülök én sem a
phantommal,de minden alkalommal mikor kiviszem,akkor gondosan ügyelek arra,hogy ne hibázzak és csak módjával,finoman kezelem a karokat is.
Sokat kell még nekem is tanulnom,de idővel talán minden jobban fog menni. Nálam is a következő lépés a komolyabb rádió adó és vevő,hogy biztosabb legyen a kapcsolat is. ;) Az alapvető biztonsági előírásokat betartom,emberek fölé,közelébe nem megyek,főleg,ha gyerekek is vannak,mert ugye a gyerekek még nem tudják felfogni,felismerni a veszélyt és könnyen megtörténhet a baj.

kbalazs018
2013-10-31, 21:24
Szerintem csak simán idióta,semmi köze a fantomhoz. Olyan mindegy,hogy mivel balf...kodik az ember,ha hülye,akkor így is úgy is az,mindegy,hogy milyen
technikával repül. Kicsit úgy érzem,mintha neked ellenszenves lenne az összes phantom tulaj. Hááát Lehetséges,hogy tévedek,de nekem ez jött le ebből a kommentből. Abban viszont teljesen igazad van,hogy első FPV-nek elég meredek volt.

Előttem már leírták, de valóban a phantom előtt kellett alapismeret, hogy az ember össze tudjon rakni egy coptert, és közben lehet párat össze is tört kísérletezés közben, amiből az okosabbja még tanult is. Mióta van phantom boldog-boldogtalan azt veszi, többségének fogalma sincs a modellezésről, és idiótaságokat művel vele.

Mondom ezt úgy, hogy én is phantom tulaj vagyok, de ez már a sokadik copterem. Tök jó, meg minden, de lehet nem kellett volna egy ilyen eszközt barmok kezébe adni, természetesen tisztelet a kivételnek, és a felelősségtudó modellező társaknak.

n.james
2013-10-31, 21:48
... idiótaságokat művel vele.

;)

A SHAW-ELV
Építs ki olyan rendszert, amelyet hülyék is használni tudnak - csak hülyék fogják használni.
;D ;D ;D

(Nem kell megsértődni ;))

kbalazs018
2013-10-31, 23:41
A SHAW-ELV
Építs ki olyan rendszert, amelyet hülyék is használni tudnak - csak hülyék fogják használni.

Kössz! :D :D :D Hülye is vagyok, hogy küzdök vele, de kirándulásra jó. :D

relaxman
2013-11-05, 17:32
Milyen kis porszemek vagyunk az 1-2kilós gépeinkkel,
mikor ilyenek is potyognak jó magasról: http://vidget.hu/kuelfoeld/61-furcsasag/11770-videora-vettek-a-repulobalesetet ::)

relaxman
2013-11-09, 09:41
Ezek meg nevetnek a dolgon. Szerencséjük volt: http://www.liveleak.com/view?i=abf_1383456637

nhadrian
2013-11-09, 10:21
Ezek meg nevetnek a dolgon. Szerencséjük volt: http://www.liveleak.com/view?i=abf_1383456637

Miért ne nevetnének, ők hozzá vannak szokva hogy összetörik magukat... kész Jackass...

csillagvzs
2013-11-18, 23:33
A videó vágás az tetszik a kivitelezést még tanulni kell.

De ki tudja megmondani hány szigorúan zárt légteret is sértett meg szándékosan és melyikeket?
Mert hogy ezekre kizárt hogy bármikor is halandó kap engedélyeket.
Igaz nem is szoktam a légtér tervben olvasni a videó készítőt.
A felvételek egy játék Phantommal készültek.

http://www.youtube.com/watch?v=YcpCUmdqqAg#t=22

csillagvzs
2013-11-19, 07:51
Így kell ezt csinálni! Szép volt fiúk! Csak gratulálni tudok.
"Mivel helikopterrel, repülővel röpködni nem annyira lehet Budapest felett kis magasságokban, az egyetlen lehetőség eddig a papírsárkány volt."
http://nemzeti.net/l.php?u=1573941

ITEM
2013-11-19, 16:21

De ki tudja megmondani hány szigorúan zárt légteret is sértett meg szándékosan és melyikeket?

Ahhoz képest,hogy ez csak egy "játék" phantom elég jó lett. Hiába na,úgy néz ki kis túlzással,de konkurenciája lehet a milliós technikának is. :P

csillagvzs
2013-11-19, 16:29

Ahhoz képest,hogy ez csak egy "játék" phantom elég jó lett. Hiába na,úgy néz ki kis túlzással,de konkurenciája lehet a milliós technikának is. :P

ugye csak viccelsz. :) Konkurenciája? Nem egy kategória távolból sem. ;D

ITEM
2013-11-19, 16:44

Persze,hogy nem komoly,de azért elég jól sikerült. A látványból nem derül ki,hogy ezt egy játék repülővel forgatták,nem pedig egy 6-8 légcsavaros milliós döggel. Ez a véleményem erről. Persze,aki milliókat ölt eddig a technikába,az biztos,hogy rosszallóan és kétkedve nézi ezeket a videókat is,mert szűkül a piac,fogynak a tortaszeletek. 8)

csillagvzs
2013-11-19, 17:43

Persze,hogy nem komoly,de azért elég jól sikerült. A látványból nem derül ki,hogy ezt egy játék repülővel forgatták,nem pedig egy 6-8 légcsavaros milliós döggel. Ez a véleményem erről. Persze,aki milliókat ölt eddig a technikába,az biztos,hogy rosszallóan és kétkedve nézi ezeket a videókat is,mert szűkül a piac,fogynak a tortaszeletek. 8)

Szűkül a piac? Nekem nem mert majdnem teljesen kiszálltam belőle. :)

A látványból is megmondja bárki aki kopterekkel foglalkozik még akkor is ha neki egy DJI Zenmuse gimbal van a képen hogy Naza vezérlő van benne és nem komoly ipari vezérlő. "Darabosan mozog a gép és nem úszik a levegőben" Nekem is van Naza-s gépem.
Nem nézem rosszallóan a dolgokat. Az évek alatt tapasztaltam, hogy mennyi és milyen problémákat és technikai kihívásokat is jelent egy kopteres forgatás. Ha biztonságosan akarja az ember csinálni és nem veszélyeztetve senkit sem. Azzal nincs baj hogy kis géppel repül valaki. Azzal van ha mindezt felelőtlenül és tudatlanul csinálja. Mindig az a kérdés ha baj van akkor mit csinál a gép. Mert sokszor ott már a pilóta tök mindegy.
Igen sok mindenre jó a Naza csak tisztában kell lenni a korlátaival és hogy hol lesz kockázatos használni.
Városi igen csak RF zavaros és a turbulens környezet az kicsit sem játék és felelőtlenség nem számolni vele.
Városi környezetben igen hamar baleset lehet belőle amit a pilóta kicsit sem biztos hogy tud befolyásolni.

Irigy sem vagyok. Sőt igen sokat szoktam segíteni a tapasztalataimmal másoknak.
Egyébként mát 1 éve sem volt kifizetődő kopterrel forgatni.

csillagvzs
2013-11-19, 17:45

Nem basztatás a cél hanem ha beszélünk róla akkor másnak talán tanulság lehet.
Tudja valaki a választ vagy van tipp esetleg?

csomy
2013-11-19, 18:07

Kérdés:
Ha nem kifizetődő a kopteres forgatás, akkor gondolom valami kiszorította a piacról? Hogy csinálják a "légi" felvételeket, ha nem kopterrel? Vagy az igény halt el?

ITEM
2013-11-19, 18:21

Szűkül a piac? Nekem nem mert majdnem teljesen kiszálltam belőle. :)

A látványból is megmondja bárki aki kopterekkel foglalkozik még akkor is ha neki egy DJI Zenmuse gimbal van a képen hogy Naza vezérlő van benne és nem komoly ipari vezérlő. "Darabosan mozog a gép és nem úszik a levegőben" Nekem is van Naza-s gépem.
Nem nézem rosszallóan a dolgokat. Az évek alatt tapasztaltam, hogy mennyi és milyen problémákat és technikai kihívásokat is jelent egy kopteres forgatás. Ha biztonságosan akarja az ember csinálni és nem veszélyeztetve senkit sem. Azzal nincs baj hogy kis géppel repül valaki. Azzal van ha mindezt felelőtlenül és tudatlanul csinálja. Mindig az a kérdés ha baj van akkor mit csinál a gép. Mert sokszor ott már a pilóta tök mindegy.
Igen sok mindenre jó a Naza csak tisztában kell lenni a korlátaival és hogy hol lesz kockázatos használni.
Városi igen csak RF zavaros és a turbulens környezet az kicsit sem játék és felelőtlenség nem számolni vele.
Városi környezetben igen hamar baleset lehet belőle amit a pilóta kicsit sem biztos hogy tud befolyásolni.

Irigy sem vagyok. Sőt igen sokat szoktam segíteni a tapasztalataimmal másoknak.

Abban egyetértünk,hogy ez NAZA nem ipari vezérlő és van nála sokkal de sokkal okosabb is. Amiket leírtál teljesen igaz,de mostanában nekem az az érzésem,hogy a "nagy" kopteresek szeretik lenézni a "kicsiket" és ezzel most nem kimondottan rád célzok,de nem egyszer láttam már olyat,ahol bizony a milliós technika is kudarcot vallott. Szóval ipari vagy "játék" majdnem hogy egyre megy,azzal a különbséggel,hogy a "játékon" kevesebbet bukik az ember. A biztonság evidens,legalább is aki kicsit is komolyan veszi,amit csinál. A kicsikbe is építenek komoly vevőket és komoly rádiókkal is használják azokat is. Az interferencia egységesen hat szerintem minden ilyen szerkezetre,csak valamelyik jobban tűri a helyzetet. A nagy külföldi oldalakon is állandóan hangoztatják,hogy szinte mindegy,hogy mekkora géppel repülsz,ha egy mód van rá minél távolabb legyél a nagyvárosi élettől,lehetőleg GPS/Rádió zavarmentes területen. ;)

csillagvzs
2013-11-19, 21:34
@ITEM

A komoly vezérlők a pontosabb szenzorokon kívül még a biztonsági rutinokban tudnak többet. (és ezek igen fontosak gázos helyeken)
De a pontosabb szenzorok sokkal érzékenyebbek is.
Sosem az a baj ha valaki egy pl.: KK vezérlővel repked.
Hanem az hogy sokan nincsenek tisztában a használt technikával és a gépe és a pilóta tudásával és határaival.
Az max csak tetézi a dolgokat ha aláméretezett cuccot próbál arra használni amit persze nem vagy éppen tud az adott cucc.
És minden baleset a fenti két mondatra vezethető vissza.
Ezért kellenek a biztonsági tartalékok mert azok nagyban csökkentik a baleset kockázatát.
Hazánkban nagyon sokan a milliós technikáknál is elkövetik a fenti 2 dolgot.
Az is igaz hogy egy nagy géppel repülni igen nagy felelősség.
De ez a kis Phantomra is igaz! Az is simán megtud ölni valakit.
Főleg a karbon lapáttal és erősebb motorral rendelkezők.
Már hallom is a választ: De van rajta propvédő. Annyit ér mint a halottnak a puszi.

Sok olyan helyzet van ahol a Naza vezérlős kis kopteremmel is elvégezhető egy forgatás. (tökéletes eredménnyel)
De nagyon sok helyen már vagy nagyon korlátoz vagy kockázatos.
Mindennek megvannak a korlátai.

Hozzá teszem:
A Wookong és a Naza igen kevés dologban különbözik. (semmi jelentős az árát leszámítva)

Rengetegszer előfordult hogy a komoly rendszer és távirányítás is csődöt mondott volt amikor 1,5 méter távolságban.
De amit a legnagyobb hibát látom igen sok embernél nem tud nemet mondani amikor igencsak kellene!

A kicsi gépeknél is ugyanazok az elvárások vannak mint a nagy gépeknél:
Kép legyen tökéletes és utómunka nélkül.

Mostanában igen kevés kopteresnél látok komoly vevőt és távot.
Az még csak ront a helyzeten, hogy egy magyar csapat Turnigy cuccokból épített egy giga nagy koptert a legolcsóbb kivitelezésben.
Természetesen a fizika náluk is működik. Naná hogy itt-ott le is esik.

Szóval a hobbi és pro oldalon is igen sok gond van.
*A "pro" a pénzért repülőt jelent.

Pro kategóriában ha netán baleset van akkor foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetést ráhúzzák a pilótára. :-X

csillagvzs
2013-11-19, 21:40

Kérdés:
Ha nem kifizetődő a kopteres forgatás, akkor gondolom valami kiszorította a piacról? Hogy csinálják a "légi" felvételeket, ha nem kopterrel? Vagy az igény halt el?

Semmi sem szorította ki a piacról.
Igény az hatalmas! Az elvárások is! (és egyre hajmeresztőek)
Pénz meg nuku.
Még önköltségi áron sem érdekli őket.
Egy full kopter ára + személyzet + költségek + fejlesztések + amortizáció ami hatalmas= bődületes szám.
Mindenki rájön erre ha csinálja egy ideje.
És jön a hatalmas pislogás mikor mérleget von.
Én évekig csináltam. Le sem merem mennyi pénzt toltam bele. A mérleg után órákig csak pislogtam.
Hiába csinálsz valami jót és használhatót ha nem tudják és nem is akarják kifizetni.

ITEM
2013-11-19, 22:31
@ITEM

A komoly vezérlők a pontosabb szenzorokon kívül még a biztonsági rutinokban tudnak többet. (és ezek igen fontosak gázos helyeken)
Hanem az hogy sokan nincsenek tisztában a használt technikával és a gépe és a pilóta tudásával és határaival.
Az max csak tetézi a dolgokat ha aláméretezett cuccot próbál arra használni amit persze nem vagy éppen tud az adott cucc.
Ezért kellenek a biztonsági tartalékok mert azok nagyban csökkentik a baleset kockázatát.
Már hallom is a választ: De van rajta propvédő. Annyit ér mint a halottnak a puszi.

Sok olyan helyzet van ahol a Naza vezérlős kis kopteremmel is elvégezhető egy forgatás. (tökéletes eredménnyel)

Hozzá teszem:
A Wookong és a Naza igen kevés dologban különbözik. (semmi jelentős az árát leszámítva)

Rengetegszer előfordult hogy a komoly rendszer és távirányítás is csődöt mondott volt amikor 1,5 méter távolságban.
De amit a legnagyobb hibát látom igen sok embernél nem tud nemet mondani amikor igencsak kellene!

Az még csak ront a helyzeten, hogy egy magyar csapat Turnigy cuccokból épített egy giga nagy koptert a legolcsóbb kivitelezésben.

Pro kategóriában ha netán baleset van akkor foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetést ráhúzzák a pilótára. :-X

Félre értés ne essék, én elhiszem,hogy láttad/látod a jó és rossz oldalát ennek a mókának. Akkor ezek szerint már nem is csináltok ilyen felvételeket ? Néztem az oldalatokat,az a gép amit használt(at)ok azt mennyi idő volt megépíteni és milyen egységekből áll(t)? A képek alapján elég robusztus szerkezet,de infót nem nagyon találtam róla ott. Kimondottan erre felépíteni egy üzleti modellt az itthon egyelő az öngyilkossággal,mert ahogy írod hiába jó a szolgáltatás,ha nem fizetik meg a technika által kínált minőséget és a profi kezelő személyzetet. A korábban tárgyalt felvételeket készítő cég is több lábon áll szerintem és ezzel próbálják bővíteni a repertoárjukat,ahogy nézegettem az oldalukat.

Szerintem itt a fórumon már többen is találkozhattak egy eléggé ismert multirotoros/filmes céggel (aircamfilm). A biztos tőke valószínűleg sokat hozzátesz a stabil előremeneteléshez,de úgy néz ki,hogy nekik megéri ezt komolyan is csinálni. Gondolom a szerteágazó kapcsolatok biztosíthatják a megújuló megrendelői kört,ami nem kevés pénzt hozhat a konyhára,ha méregdrága felszereléseket tudnak folyamatosan vásárolgatni.

csillagvzs
2013-11-19, 23:22
@ITEM

Hozzá teszem:

Félre értés ne essék, én elhiszem,hogy láttad/látod a jó és rossz oldalát ennek a mókának. Akkor ezek szerint már nem is csináltok ilyen felvételeket ? Néztem az oldalatokat,az a gép amit használt(at)ok azt mennyi idő volt megépíteni és milyen egységekből áll(t)? A képek alapján elég robusztus szerkezet,de infót nem nagyon találtam róla ott. Kimondottan erre felépíteni egy üzleti modellt az itthon egyelő az öngyilkossággal,mert ahogy írod hiába jó a szolgáltatás,ha nem fizetik meg a technika által kínált minőséget és a profi kezelő személyzetet. A korábban tárgyalt felvételeket készítő cég is több lábon áll szerintem és ezzel próbálják bővíteni a repertoárjukat,ahogy nézegettem az oldalukat.

Szerintem itt a fórumon már többen is találkozhattak egy eléggé ismert multirotoros/filmes céggel (aircamfilm). A biztos tőke valószínűleg sokat hozzátesz a stabil előremeneteléshez,de úgy néz ki,hogy nekik megéri ezt komolyan is csinálni. Gondolom a szerteágazó kapcsolatok biztosíthatják a megújuló megrendelői kört,ami nem kevés pénzt hozhat a konyhára,ha méregdrága felszereléseket tudnak folyamatosan vásárolgatni.

Az odalamat több mint 1 éve nem frissítettem. (és 1 éve sem tehettem fel majdnem semmit sem)
Pár melót megtartottam amit még elvégzek. De igen megválogatom mit vállalok el.
Én sem állok 1 lábon. :)
Munkára alkalmasra gépet építeni kb 3 hónap. (mostani tapasztalatok alapján 1 hónap de akkor minden nap 10 óra meló)
((nekem a munkára alkalmas gép elég magas szintet jelent))

A munka gépeimmel kapcsolatos pontos infók csak nálam voltak és vannak mert a másoló és átbaszógépeket nem nagyon komázom :D
A nyilvános infók:
Full Mikrokopter tuningoltan, Droidworx AD8 HLE++, KW4 motorok, PhotoHigher AV130 3axis gimbal átalakítva 3 axis aktív stabilizálással max 0.1 fok tartással, Graupner MC20- MX20, HDMI konverter, stb....
Gép súlya 4.5kg kamera nélkül. Hasznos teher (kamera):kb 3kg. (munkára alkalmasan full terhelés)
A megmaradt gépeimnek csak pár adata nyilvános. (bocsi)
Aktív hatótáv 2,5km, Kamera stabilizálás pontossága 0.07 fok alatt. Max felbontás: 4K.

Az én felvételeimet igen kevesek láthatták mert sajna eddig semmit sem tehettem fel. Még idén lejár minden korlátozásom a tiltott felvételek ügyében is. (sajna a felvételeim 99%-a) Ha megtehetem akkor majd vágok egy videót belőlük. Több Terra anyag. Már ami megvan belőlük.

Az idézett társaság igen ügyes filmeseknek számítanak.
Kár hogy ez a kopterükre és a kopteres tudásukra még nem igaz. De biztosan hamar belejönnek és igazán ütősek lehetnek. (igaz ahhoz sok minden kell még.)

Aircamfilm -el többször is együtt dolgoztunk. (hogy ki ismert és ki nem az mindig nézőpont kérdése)
Jó csapat zseniális pilótával! (Lazarkopter) ((nekem is van mit tanulnom tőle))
Ebben a szakmában maga a tőke bár fontos de önmagában szart sem ér mert a tudás és tapasztalat nem megvehető. (már többen rájöttek igen sokat bukva a dolgon)
Nagyon sok minden kell ahhoz, hogy egy csapat jó legyen. (csak 1 dolog hibás akkor a végeredmény sem jó)

Hidd el nekem a méreg drága cuccok még nem jelentik azt, hogy jók vagy alkalmasak munkára is. Igen sok lóvém és időm bánta nekem is, hogy hittem a videóknak.

ITEM
2013-11-19, 23:36
Az odalamat több mint 1 éve nem frissítettem. (és 1 éve sem tehettem fel majdnem semmit sem)
Pár melót megtartottam amit még elvégzek. De igen megválogatom mit vállalok el.
Én sem állok 1 lábon. :)
Munkára alkalmasra gépet építeni kb 3 hónap. (mostani tapasztalatok alapján 1 hónap de akkor minden nap 10 óra meló)
((nekem a munkára alkalmas gép elég magas szintet jelent))

A munka gépeimmel kapcsolatos pontos infók csak nálam voltak és vannak mert a másoló és átbaszógépeket nem nagyon komázom :D
A nyilvános infók:
Full Mikrokopter tuningoltan, Droidworx AD8 HLE++, KW4 motorok, PhotoHigher AV130 3axis gimbal átalakítva 3 axis aktív stabilizálással max 0.1 fok tartással, Graupner MC20- MX20, HDMI konverter, stb....
Gép súlya 4.5kg kamera nélkül. Hasznos teher (kamera):kb 3kg. (munkára alkalmasan full terhelés)
A megmaradt gépeimnek csak pár adata nyilvános. (bocsi)
Aktív hatótáv 2,5km, Kamera stabilizálás pontossága 0.07 fok alatt. Max felbontás: 4K.

Az én felvételeimet igen kevesek láthatták mert sajna eddig semmit sem tehettem fel. Még idén lejár minden korlátozásom a tiltott felvételek ügyében is. (sajna a felvételeim 99%-a) Ha megtehetem akkor majd vágok egy videót belőlük. Több Terra anyag. Már ami megvan belőlük.

Az idézett társaság igen ügyes filmeseknek számítanak.
Kár hogy ez a kopterükre és a kopteres tudásukra még nem igaz. De biztosan hamar belejönnek és igazán ütősek lehetnek. (igaz ahhoz sok minden kell még.)

Aircamfilm -el többször is együtt dolgoztunk. (hogy ki ismert és ki nem az mindig nézőpont kérdése)
Jó csapat zseniális pilótával! (Lazarkopter) ((nekem is van mit tanulnom tőle))
Ebben a szakmában maga a tőke bár fontos de önmagában szart sem ér mert a tudás és tapasztalat nem megvehető. (már többen rájöttek igen sokat bukva a dolgon)
Nagyon sok minden kell ahhoz, hogy egy csapat jó legyen. (csak 1 dolog hibás akkor a végeredmény sem jó)

Hidd el nekem a méreg drága cuccok még nem jelentik azt, hogy jók vagy alkalmasak munkára is. Igen sok lóvém és időm bánta nekem is, hogy hittem a videóknak.

Érthető,nem is gondoltam,hogy messzemenő részletességig mész el a leírással kapcsolatban,csak ilyen nagy vonalakban érdekelt a technika. ;)

Köszönöm a kimerítő válaszodat! ;)

Üdv,
Szabi..

nhadrian
2013-11-22, 07:21
Hogy visszakanyarodjunk a biztonság kérdéséhez…
https://www.youtube.com/watch?v=DBq0tYfSLvc

Pedig nem a "játék" kategória….
szerncse hogy háztetőre esett és nem emberek közé...

joyszi
2013-11-23, 09:54
Egy kis olvasni-, néznivaló szombatra...

Szerdán egy találkozót szervezett a BBC Londonban, amin egy kedves barátom is részt vehetett.
Egy-két érdekesebb infót bemásolok a leveléből:

"A szuper londoni dugó miatt fél órát késtem a szerdai drónos
beszélgetésről, úgyhogy jó sokról lemaradtam, de azért így is volt
néhány érdekes cucc.

Itt van róla egy összefoglaló, meg felvétel is:
http://www.frontlineclub.com/exploring-new-technology-with-drone-journalism

Címszavakban ami érdekesebbnek tűnt hirtelen:

Ez a David Goldberg nevű arc azt mondta, hogy a különböző frekvenciák
világszintű, kormányközi szabályozásában nagy lépés 2015-ben várható,
ami érinteni fogja a drónok irányítását is. Valóban említik a témát,
rajta van a napirenden:
www.itu.int/dms_pub/itu-r/oth/12/01/R12010000014A01PDFE.pdf‎

Gerry Corbett nagyon használható arcnak tűnt (bár egyértelműen
jogász). Fényezte a saját drónszabályozásukat, meg hát egyáltalán,
hogy nekik legalább van ilyenjük. Azt mondta, hogy most tervezik
leporolni és egy kicsit igazítani rajta. Szerinte kontinensszintű
szabályozás olyan 2017-2018-ra várható. Az EASA már elkezdett dolgozni
rajta, de marha lassan haladnak és amúgy is kb. 4 év mire kifinganak
magukból valamit. Valószínűleg erre fogják majd az országos a saját
nemzeti szabályozásukat még rádobni. A legtöbb országban még semmilyen
szabályozás nincs. Angliában valami légi alkalmassági szerű vizsgát
kell tenni és a kopter súlya alapján kell fizetni egy díjat, ha
munkára akarod a koptert használni és ehhez engedélyt kérsz. Lehet
egyszerit, de lehet egy évre és korlátlan repülésre szólót is kérni.
Meg kell adnod, hogy pontosan mire fogod használni, fontos szempont,
hogy látótávolságon kívül nem viheted, mindig rá kell lássál és
gyakorlatilag mindenért te vagy a felelős. Viszont ha van engedélyed,
akkor más miatt senki nem baszogathat, kivéve persze a személyiségi
jogokat, privát szféra megsértése, ipari kémkedés és társaik.

Itt van mindféle érdekes anyag a repülési hatóság szájtján:
http://www.caa.co.uk/uas
És itt van a drónszabályozás maga (ez az összes, bazinagy katonai
drónokat is egyben tárgyalja): http://www.caa.co.uk/cap722

njozsef
2013-11-29, 12:46
http://www.origo.hu/techbazis/20131129-dronnal-akartak-cigarettat-csempeszni.html?sec-2

Ezért egy huszas jár...

ITEM
2013-11-29, 13:55
http://www.origo.hu/techbazis/20131129-dronnal-akartak-cigarettat-csempeszni.html?sec-2

Ezért egy huszas jár...

Na így lesz ebből nagyobb figyelem. A börtön területe is elég jól megfigyelt rész,nem is értem mit hittek,hogy egy repülő szerkezettel csak úgy be lehet oda szambázni. Le is lőhették volna,de gondolom az volt a cél,hogy az iránytónál csapjanak le. :P Egy mikro quaddal lehet több szerencséjük lett volna,és mondjuk egy cigis doboz méretű csomaggal és persze többszöri fordulóval is talán ment volna a dolog. :D Az még talán madárnak is nézhető távolról és hangja sem olyan nagy,mint egy F550-es hexának.

csillagvzs
2013-11-29, 17:22
Na vége a mai UAV workshopnak.
Eredmény az fájni fog mindenkinek.
A BP repülős csapat is téma volt. A szankció kérdését a légi felületet képviselőjének tették fel.
Nagy szigorítások lesznek a modellezés minden terén. Főleg fpv és multikoptereknél.

Hellfirenorbi
2013-11-29, 17:33
Esteleg valami részletet lehet tudni ?? Ha nem szupertitkos !!!

A BP repülős csapat is téma volt. A szankció kérdését a légi felületet képviselőjének tették fel.
Nagy szigorítások lesznek a modellezés minden terén. Főleg fpv és multikoptereknél.

ITEM
2013-11-29, 17:36

Valakinek megint megtömték a zsebét és most fontoskodni akar. Jellemző. >:( :-X

csillagvzs
2013-11-29, 18:22

Nagyon remélem, hogy nem rám gondolsz.

csomy
2013-11-29, 19:20
Szerintem a törvényhozókra.

foxpro
2013-11-29, 19:25

Ehhez értenek, de a feltételteremtéshez sajnos nem...

csillagvzs
2013-11-29, 19:26

A mai találkozó volt a leghasznosabb az eddigi UAV, UAS találkozók, konferenciák közül.
Még nincsenek végleges infók és változhat itt - ott. (vagy akármi mert nem mi vagy ők vagyunk a törvénykezés)
Hatóságok is csak a törvényes korlátok között mozoghatnak. És ez ránk is vonatkozik a törvény mellesleg.

Elképzelésük szerint mint a klasszikus hobbi "fpv" vagy bármi amin kamera, mikrofon, robotvezérlő, kopter, repcsi, stb.... tiltásra kerülne.
Modellezést szeretnék egyesületek alá betenni alap képzéssel kijelölt helyekre stb.
Városi repülés full tiltva lesz és ezt biztosra mondták.
Kereskedelmi gépeknél, minősített rendszer, minősített gép, minősített pilóta, minősített kiszolgáló személyzet, stb... (igen drága muri lesz szerintem)
Az állami UAV repülések mintájára.

((OFF))
Okostojások és hőzöngők kedvéért:
Lehet jelentkezni bárkinek, hogy képviselje a modellezőket!!! Mert ugye a MMSZ nem képvisel minket sem. Pedig kapott hivatalos meghívót és tehetett volna javaslatokat, véleményt adhatott volna, stb... (mi végig néztük a Stefánia konferencián a hivatalos véleményét)
De miért is nem mert eddig kiállni mindenkiért és tenni valamit? Igaz elég nehéz oda állni a hatóság képviselői elé. Igen hamar igen kellemetlen kérdéseket is feltudnak tenni. Eddig kedvezőek a tapasztalataim velük kapcsolatban. És még a fejemet sem harapták le sőt sokszor nagyon kellemesen csalódtam.

Azt sem árt tudni, hogy odafent is modelleznek és olvassák ezt a fórumot is.
Én veszem a fáradságot (de nem vagyok egyedül ezzel) és elmegyek a saját időmből és költségemen, hogy nem csak az én kereskedelmi repülésemet próbáljam képviselni hanem a modellezők hobbiját is képviselni vagy információkhoz jutni. Volt más is innen a fórumról.
De a hűzöngő egyéneket miért is nem látom ezeken a találkozókon?
Mert ugye itt vannak a hatóságok képviselői is akiktől lehet közvetlenül kérdezni vagy akár hőzöngeni.
De nincs értelme hőzöngeni itt sem.

Célravezetőbb feltenni a kérdést hogy mi az oka a javaslatunknak.
Azt a kérdést is érdemes feltenni saját magunknak, hogy jogkövetőek vagyunk e?
Ha nem akkor miért nem?
Vagy te mit tehetsz az ügy érdekében?
Te mit áldoznál be a hobbidért?
((ON))

Mivel ez egy workshop volt így lehetett beszélni sok emberrel és az utolsó körben tudtunk mi is beleszólni a témákba és kérdezni és ők is tudtak kérdezni tőlünk mint egy közös fórum (beszélgetés).

Igazából az a véleményem, hogy nem zárkóznak el mindentől.
Egyébként ha megoldható lenne főleg a légi biztonság minden kétséget kizáróan akkor lehetne érdemben tovább tárgyalni fpv ügyben de azt sem ott akol bárki akarja. (pl települések és repterek közelében) Elhangzottak talán működőképes ötletek is de nem ennyire egyszerű a hobbi fpv szabályozás lehetősége. Igen sok összetevője van a dolognak. És ez a hivatalos és biztonságos légtérhasználatnál kezdődik és még nagyon hosszú a sor!

Talán akadhat kompromisszumos megoldás de ehhez nekünk is be kell vállalnunk több dolgot is.
De erről majd később ha egyeztettem a hatóságokkal, hogy törvényesen, biztonságosan és ellenőrizhetően megoldható e.
De mielőtt előterjeszteném az ötletet a hatóságoknál nekünk is körbe kell járnunk minden oldalról.
De ez csak egyesületi szinteken fog menni. És nem adhoc egyéneknél és helyeken.

Röviden ennyi. Hétfőn is lesz még egy UAV konferencia.

csillagvzs
2013-11-29, 19:32

Ehhez értenek, de a feltételteremtéshez sajnos nem...

Ebben most nincs igazad. Mert nem a tiltás a cél. De igen nehéz beilleszteni az fpv-t.
Sok országban inkább tiltás mert az az egyszerűbb.
De igen sokrétű bonyolult történetről beszélünk.
De nem zárkóznak el a történettől de nagyon nem egyszerű.

csillagvzs
2013-11-29, 19:33
Elméletileg megkapom én is a mai előadások anyagát lemezen. Akit érdekel az nálam majd megnézheti.

Hellfirenorbi
2013-11-29, 19:34
Köszönön a gyors választ ha van még infó én szivesen olvasnám

A mai találkozó volt a leghasznosabb az eddigi UAV, UAS találkozók, konferenciák közül.
Még nincsenek végleges infók és változhat itt - ott. (vagy akármi mert nem mi vagy ők vagyunk a törvénykezés)
Hatóságok is csak a törvényes korlátok között mozoghatnak. És ez ránk is vonatkozik a törvény mellesleg.

Elképzelésük szerint mint a klasszikus hobbi "fpv" vagy bármi amin kamera, mikrofon, robotvezérlő, kopter, repcsi, stb.... tiltásra kerülne.
Modellezést szeretnék egyesületek alá betenni alap képzéssel kijelölt helyekre stb.
Városi repülés full tiltva lesz és ezt biztosra mondták.
Kereskedelmi gépeknél, minősített rendszer, minősített gép, minősített pilóta, minősített kiszolgáló személyzet, stb... (igen drága muri lesz szerintem)
Az állami UAV repülések mintájára.

((OFF))
Okostojások és hőzöngők kedvéért:
Lehet jelentkezni bárkinek, hogy képviselje a modellezőket!!! Mert ugye a MMSZ nem képvisel minket sem. Pedig kapott hivatalos meghívót és tehetett volna javaslatokat, véleményt adhatott volna, stb... (mi végig néztük a Stefánia konferencián a hivatalos véleményét)
De miért is nem mert eddig kiállni mindenkiért és tenni valamit? Igaz elég nehéz oda állni a hatóság képviselői elé. Igen hamar igen kellemetlen kérdéseket is feltudnak tenni. Eddig kedvezőek a tapasztalataim velük kapcsolatban. És még a fejemet sem harapták le sőt sokszor nagyon kellemesen csalódtam.

Azt sem árt tudni, hogy odafent is modelleznek és olvassák ezt a fórumot is.
Én veszem a fáradságot (de nem vagyok egyedül ezzel) és elmegyek a saját időmből és költségemen, hogy nem csak az én kereskedelmi repülésemet próbáljam képviselni hanem a modellezők hobbiját is képviselni vagy információkhoz jutni. Volt más is innen a fórumról.
De a hűzöngő egyéneket miért is nem látom ezeken a találkozókon?
Mert ugye itt vannak a hatóságok képviselői is akiktől lehet közvetlenül kérdezni vagy akár hőzöngeni.
De nincs értelme hőzöngeni itt sem.

Célravezetőbb feltenni a kérdést hogy mi az oka a javaslatunknak.
Azt a kérdést is érdemes feltenni saját magunknak, hogy jogkövetőek vagyunk e?
Ha nem akkor miért nem?
Vagy te mit tehetsz az ügy érdekében?
Te mit áldoznál be a hobbidért?
((ON))

Mivel ez egy workshop volt így lehetett beszélni sok emberrel és az utolsó körben tudtunk mi is beleszólni a témákba és kérdezni és ők is tudtak kérdezni tőlünk mint egy közös fórum (beszélgetés).

Igazából az a véleményem, hogy nem zárkóznak el mindentől.
Egyébként ha megoldható lenne főleg a légi biztonság minden kétséget kizáróan akkor lehetne érdemben tovább tárgyalni fpv ügyben de azt sem ott akol bárki akarja. (pl települések és repterek közelében) Elhangzottak talán működőképes ötletek is de nem ennyire egyszerű a hobbi fpv szabályozás lehetősége. Igen sok összetevője van a dolognak. És ez a hivatalos és biztonságos légtérhasználatnál kezdődik és még nagyon hosszú a sor!

Talán akadhat kompromisszumos megoldás de ehhez nekünk is be kell vállalnunk több dolgot is.
De erről majd később ha egyeztettem a hatóságokkal, hogy törvényesen, biztonságosan és ellenőrizhetően megoldható e.
De mielőtt előterjeszteném az ötletet a hatóságoknál nekünk is körbe kell járnunk minden oldalról.
De ez csak egyesületi szinteken fog menni. És nem adhoc egyéneknél és helyeken.

Röviden ennyi. Hétfőn is lesz még egy UAV konferencia.

mallan
2013-11-29, 19:52
Előre elnézést ha bárkinek a véleményével ütközik az enyém!

Nem voltam ott, részleteket nem ismerek.
De nem értem miért tömték volna ki bárki zsebét?!?!
Szimplán felháborító volt, veszélyes és szabályellenes, amit egy jó éve pár idióta leművel a kamerás gépével!
Muszáj ennek határt szabni!
És ugye ha már szabályzat akkor vegyük elő a klasszikus modellezést is.
Saját magának tett keresztbe mindenki, aki szabálytalan volt, de ez még a legkisebb baj, mert emellett az összes modellezőnek az országban.
Eddig csak mindenki magában letisztázta, hogy most azért repülök itt, mert közel van, mert elég ennyi hely is, úgy sem esek rá az autópályára, és azért nincs védőháló a repterünkön, mert amúgy is ellopnák, de ezek rohadtul nem fogják érdekelni a hatóságot!

És a legjobb ebben, ami igazán tetszik, hogy olyan emberek miatt is van ez, szerintem elég nagy részben, akiknek ez a hobbi sosem jelentett annyit, mint a forum nagyjának, videózgat, mutogatja a csajoknak, hogy milyen játéka van, repül budapesten mert "milyenszépmáalevegőből? kitérdekel,hogyszabálytalan?" és azt hiszi, hogy az egész a kisujjában van. Pedig mindenki látja, hogy bármikor a kezükben van a hiba, mert ezt nem tudod megtanulni 2 hónapos gyorstalpaló tanfolyamon! Sokan hiszek azt, pedig nem!

Remélem visszaszorítja az idiotizmust!

Fejes Barnabás

csillagvzs
2013-11-29, 19:59
Aki szeretné képviselni a magyar fpv-seket és koptereseket az szóljon és megadom az elérhetőségeket ahol intézheti a dolgokat és bejelentkezhet az előadásokra, egyeztetésekre.

Hajrá srácok most itt a lehetőség megmutatni hogy kinek van vér a pucájában.
Aki nem csatlakozott önként az egyesületünkhöz azt csak a MMSZ képviseli. (MMSZ hivatalos előadása szerint tiltani kell amiben már csak egy giro is van)

Én az FPV egyesületet és a cégemet képviselem.
A céges rész egyszerű vagy teljesítem a leendő követelményeket vagy nem csinálhatom. (de akkor sem fogok sírva fakadni)
Puszta szívesség, hogy ide is írok vagy válaszolok.
De egyre jobban az a véleményem hogy nekem nincs szükségem az állandó basztatásra jobb dolgom is akad.
Az FPV egyesületet is igen rendesen át kell alakítani és át kell gondolni és újra nekifutni.

Amit egyesületi szinteken szeretnének látni:
Képzés, oktatás, rendezettség, jogkövető magatartás, kapcsolattartás felfelé és lefelé, stb....

@mallan
Igazad van de a végig gondolás helyett mennyivel egyszerűbb sunnyogni, hőzöngeni és leszarni mindent és mindenkit.
Megtenni az első lépést nagyon nehéz Magyarországon. Igaz nem tudom miért de ez az általános hozzá állás.
Hiába csináltam én is átjáróházat az otthonomból igen kevés kivételt nem számolva halottnak a puszi volt.

csillagvzs
2013-11-29, 20:07
Az a szerencsénk hogy eddig nem kérdeztek rá, hogy az összes érintett modellező közül hányat is képviselünk?
Vagy hányan szeretnének vagy próbálnának jogkövetőek lenni?

A válasz hogy kb 25-30 fő. (miért is tennének bármit is értünk amikor itt a fórumon világosan látszik az általános hozzáállás)
Hányan is vagyunk akiket érint a téma? (és itt az összes modellezőt kell számolni)

ITEM
2013-11-29, 20:13

Nagyon remélem, hogy nem rám gondolsz.

Akinek nem inge,ugye. ;) Elsősorban azokra gondolok,akik mindenféleképpen csak a saját hasznukat lesik,még a másik kárára is.
Azokra is akik folyamatosan úgy érzik,hogy nekik kell rendet tenni ebben a kérdésben is. Fontoskodók és haszonlesők vannak bizony az élen ebben is.
Elmondom,hogy én hogy látom a dolgokat.

A szövetségek és egyesületek sem jótékonyságból jönnek létre,az a cél legtöbbször,hogy mindent és mindenkit belekényszerítsenek az általuk kitalált és jónak látott szabályokba egy vizsgába,vagy minősítésbe,ami majd természetesen nem lesz olcsó és egyszerű megszerezni. Többek között meg megakarják majd szabni,hogy mit lehet és mit nem. A törvényt mindenki ismeri,de vannak olyanok,akik úgy érzik,hogy még többet kell elvenni a másiktól. Ez olyan,mint a politika ott is azok járnak jól,akik a kondér mellett üldögélnek a többiek meg csak leshetnek.

Arról senki nem fog tudni meggyőzni,hogy ezek a lépések kizárólag a modellezőkért vagy az átlagpolgár személyiségi jogaiért esetleg a hobbystákért lesznek kitalálva. Ez mind a jó bevételi forrásokról és a szűk keretek közé szorításról szól. Itt is lesznek majd olyanok,akikre nem vonatkozik majd az általános szabály,mert ilyen vagy olyan ismerős haverságból vagy jó pénzért elfordítja a fejét,a többiek előtt meg bezáródik minden lehetőség.

Szabályokra szükség van ezt nem is vitatom,de nem olyanok által alkotva,akik nagy hasznot remélve teremtik meg a kis királyságukat.

mallan
2013-11-29, 20:27
@mallan
Igazad van de a végig gondolás helyett mennyivel egyszerűbb sunnyogni, hőzöngeni és leszarni mindent és mindenkit.
Megtenni az első lépést nagyon nehéz Magyarországon. Igaz nem tudom miért de ez az általános hozzá állás.
Hiába csináltam én is átjáróházat az otthonomból igen kevés kivételt nem számolva halottnak a puszi volt.

Értem, Tudom, hogy nem ez volt a leghatékonyabb felszólalás ez ügyben amit az előbb tettem, sőt hatékonynak semmiképpen sem nevezném.
Csak bosszant, hogy az emberek értetlenek. Te is, és sok más nagy tudású szakértő mondja el itt napi szinten az embereknek, hogy okosan!
Olvastam, hogy a budapestivideós gyökérnek (ez volt a legszebb jelző amit találtam) is írtál, hogy okosan! De látod, és pontosan tudod is, hogy ez nem elég, mert semmilyen tisztelet nincs bennük. Sem a gép ereje iránt, hogy bárki ütőerét át tudja vágni a légcsavar, még akkor is, ha nem 700-as heliről beszélünk!
Sem pedig irántunk, akiknek ez a dolog nagyon fontos, és igyekszünk lehetőség szerint szabályosan körültekintően modellezni.

Sajnos nincs időm elmenni ezekre a konferenciákra, pedig nagyon sok érdekes dolgot hallottam róluk, szívesen megnézném, de vizsgaidőszak előtt ezt nem tudom megtenni.

Remélem, hogy fejlődés követi a majd a szabályzatot, és aki minőségben körültekintően szeretne FPV repülni, az kapna erre lehetőséget. (Ez engem spec. nem érint)
Továbbá bízom benne, hogy a klasszikus modellezés nem kap olyan szabályozást, ami visszafogná az embereket a hobbijukban.

Maradok tisztelettel

Fejes Barnabás

Más: Nem értem mi a probléma, hogy egyesületbe kéne szerveződni?
Modellező egyesületből van sok, bármelyiket lehet választani, közöttük van drágább, olcsóbb, mindenki gazdálkodik, ahogy tud. És jó dolognak tartom az alkalmassági vizsgát is. Kiszűrné azokat az embereket, akik vesznek egy jó drága valamit a boltban, mert telik, azt felküldik, had menjen. Ha elrepült összecsomagol. lehet, hogy éppen balesetet okozott, de nem érdekli.
pl: a HHH repülőtéren már bevezette a BME modellező klub, hogy kizárólag vizsgával rendelkezők repülhetnek!
Mindenki aki oda járt-jár, az meg tudta csinálni a vizsgát, és azóta is modelleznek ugyanúgy tovább!

Nem szeretnék senkit megbántani, de lássuk, hogy régen működött a klub dolog valamiért, és akkor a modellezők tudták mitől repül a repülő, volt kitől tanulniuk!
Sajnos ma a tanulási vágy szinte 0, mert a bolti is repül... Na de mitől barátom?? Hát a motortól!
Nem egy ilyen játékrepülőt repítő emberrel találkoztam már!

drager
2013-11-29, 20:30
Az lenne a kérdésem hogy a magánterületen való sima modellezés is tiltva lesz? Vagy elvihetem a kis trikopteremet, helit, repülőt és a hagyományos módon repülhetek vele? Mint magánterületen ugye használhatom pl. a közúti forgalomra nem alkalmas sportmotoromat, de utánfutón elvihetem mondjuk a Hungaroringre és mehetek vele. Mert akkor ez az egész máris nem vonatkozik mindenkire, az egyesületes részt is el lehet felejteni, magánterületen kell repülni a tulaj engedélyével és ennyi.

ITEM
2013-11-29, 20:46
Az lenne a kérdésem hogy a magánterületen való sima modellezés is tiltva lesz? Vagy elvihetem a kis trikopteremet, helit, repülőt és a hagyományos módon repülhetek vele? Mint magánterületen ugye használhatom pl. a közúti forgalomra nem alkalmas sportmotoromat, de utánfutón elvihetem mondjuk a Hungaroringre és mehetek vele. Mert akkor ez az egész máris nem vonatkozik mindenkire, az egyesületes részt is el lehet felejteni, magánterületen kell repülni a tulaj engedélyével és ennyi.

Amennyiben szerencsénk lesz,akkor a magánterületes repülés kimarad a szigorú szabályozásból. Persze,az attól is függ majd,hogy milyen ember dönt a kérdésről. Sajnos az a tapasztalat,hogy a legtöbb magas pozícióban lévő és döntéshozó személy nem az objektivitása és a szakmai kompetenciája alapján hozza meg a döntéseit,hanem az érdekeknek kedvez. De jó is lenne,ha ebben a modellezős kérdésben tévednék a személlyel,vagy személyekkel kapcsolatban. ::)

csillagvzs
2013-11-29, 20:55
Még mielőtt bárki tagtoborzásnak venné amiket írtam jelzem, hogy nem.
Mindenki azt csinál amit akar vagy szeretne.

@Item.
Mindig a rosszindulat. ;D
Gyere el hétfőn a konferenciára akár én velem.
Érdekes lesz a téma neked is.
Kíváncsi leszek utána a véleményedre.

Csak hogy tisztázzunk pár apróságot ha már nem vetted a fáradságot hogy megkérdezd:
Ahogyan mi dolgozunk:
Igen sok energiát beletettem én és még mások is a történetbe. És ez a történet nem a kihasználáson alapszik. Én még egy fillért sem láttam de nem is kértem. És eddig több volt csak az én kiadásom mint a te fizetésed. És nem mi hozzuk a törvényeket. Mi csak abban tudunk segíteni ha meghallgatnak minket akkor elmondjuk a véleményünket és a javaslatainkat. És ezt tovább adjuk a tagjainknak. Csak gondolj bele ha egyszer lesz akkor is évi 5000-t számoltunk tagdíjnak amit nonprofit módon használnánk fel és nem magunkra hanem a tagjaink érdekében. És nem lobbi pénzként. Az a poén, hogy full átlátható a történet a tagok részére. De ha úgy érzed te is tennél valamit másokért akkor szívesen kifizetem helyetted a tagdíjat. Nekem nem kell senkinek a pénze. Mi sem ülünk a kondér mellett. Sőt mi vagyunk a céltábla de főleg én. Cserélhetsz velem. (nagyon boldoggá tennél vele)
Nem kényszerítünk senkit sem semmire. Mi egy szerintünk és mások szerint jó irányba szeretnénk menni. Meg átlátni a most uralkodó káoszt és kideríteni, hogy hivatalosan mit hogyan lehet vagy mit nem lehet. Mi csak érthető nyelven adunk irányelveket amik szinkronban vannak az elvárásokkal.
Engem is lehet kérdőre vonni bármikor és kérdezni is normális hangnemben.

Ha szeretnéd akkor megbeszélünk egy időpontot és egy sör mellett leülünk nyugodtan beszélgetni.
Nekünk nincs titkunk vagy rejtegetni valónk. Az én céges dolgaim sem titkosak.
Én tiszteletben tartom a Te véleményedet is. Azt is, hogy kérdezés vagy utána járás nélkül vádaskodsz és feltételezel. ;D

Hisz nem vagyunk egyformák.

Ha olyan sok egyesület van akkor miért nem is találkázunk egyikkel sem a konferenciákon?
Azért mert baráti modellező egyesületek és nem érdek képviselő egyesületek ami a mi célunk.

Én is a saját munkám mellett csinálom az egészet és járok el a hivatalos találkozókra pedig az év minden napján napi 24 órában dolgozom.
Én nem vagyok nagy tudású szakembernek és nem is tartom magam annak. Csak találkoztam én is sok dologgal.
Igen írtam a Budapest-es videót készítőjének ahogyan láttad a facebookon. Ha hozzá járul akkor kérésre bemásolom a több oldalnyi írásomat és az ő válaszukat a történtekről. Igen tanulságos és sajnos általános hozzá állást fedi a válaszuk.
Zokon vette, hogy itt a fórumon róla irkálnak. Én írtam neki hogy nyugodtan írjon be ide.
Elméletileg őket is meghívták a hétfői konferenciára. A maira kellett volna meghívni.
Igaz mi sem kaptunk meghívót a maira. De mivel elküldték nekem az előadások anyagát felhívtam a szervezőt a Műegyetemen és láss csodát örültek nekünk. (szerintem a kérdéseinkig :D)
De amit mi elképzeltünk, hogy tenni szeretnénk az sem kevés de nagyságrendekkel többet kell felvállalnunk de ebben sem én döntök Hanem közös a döntés.
Mi sem kértünk semmi olyat amit mi nem teszünk meg.
De természetesen mindig vannak akik anélkül írnak valamit, hogy utána kérdeznének az igazságnak.

Ha mindenki ismeri a törvényt ahogy te is akkor miért nem követed? Ha nem jó a törvény akkor a megfelelő helyeken miért nem jelzed vagy felajánlod a segítséged?

Remélem pár apróságra sikerült fényt derítenem. :)

csillagvzs
2013-11-29, 21:07

Ez a kérdés is felmerült ma.
Eddig is a terület engedélyének birtokában lehetett modellezni.
De mivel a magánterülethez nem tartozik a légtér (még ha a fű felett van 1cm-el akkor már légtér és az a magyar állam tulajdona és nem a terület gazdájáé) így az ott repülő akármilyen szerkezet amit légijárműnek definiál a törvény arra vonatkozik a légtérhasználati törvény.

Egyébként most is csak kijelölt modell reptereken szabadna repülni modellekkel.

A rövid válasz: az is szabályozva lesz. (és nem mi általunk)
De ki tudja ellenőrizni? Senki sem. De ha pl valaki feljelent akkor simán rád lehet húzni a vizes lepedőt ha akarják.
De teljesen más ha valaki a város közepén levő terület felett repül akármivel vagy a pusztában levő terület felett.

A mostani modellezés definiáló törvények is régiek és elavultak. (és tudnak is róla)

És nagyon azt szeretnék ha a hobbi repülés a klasszikus modellezést jelentené. No kamera, no mikrofon, no vezérlő, no robot pilóta.

ITEM
2013-11-29, 21:14
Még mielőtt bárki tagtoborzásnak venné amiket írtam jelzem, hogy nem.
Mindenki azt csinál amit akar vagy szeretne.

@Item.
Mindig a rosszindulat. ;D
Gyere el hétfőn a konferenciára akár én velem.
Érdekes lesz a téma neked is.
Kíváncsi leszek utána a véleményedre.

Csak hogy tisztázzunk pár apróságot ha már nem vetted a fáradságot hogy megkérdezd:
Ahogyan mi dolgozunk:
Igen sok energiát beletettem én és még mások is a történetbe. És ez a történet nem a kihasználáson alapszik. Én még egy fillért sem láttam de nem is kértem. És eddig több volt csak az én kiadásom mint a te fizetésed. És nem mi hozzuk a törvényeket. Mi csak abban tudunk segíteni ha meghallgatnak minket akkor elmondjuk a véleményünket és a javaslatainkat. És ezt tovább adjuk a tagjainknak. Csak gondolj bele ha egyszer lesz akkor is évi 5000-t számoltunk tagdíjnak amit nonprofit módon használnánk fel és nem magunkra hanem a tagjaink érdekében. És nem lobbi pénzként. Az a poén, hogy full átlátható a történet a tagok részére. De ha úgy érzed te is tennél valamit másokért akkor szívesen kifizetem helyetted a tagdíjat. Nekem nem kell senkinek a pénze. Mi sem ülünk a kondér mellett. Sőt mi vagyunk a céltábla de főleg én. Cserélhetsz velem. (nagyon boldoggá tennél vele)
Nem kényszerítünk senkit sem semmire. Mi egy szerintünk és mások szerint jó irányba szeretnénk menni. Meg átlátni a most uralkodó káoszt és kideríteni, hogy hivatalosan mit hogyan lehet vagy mit nem lehet. Mi csak érthető nyelven adunk irányelveket amik szinkronban vannak az elvárásokkal.
Engem is lehet kérdőre vonni bármikor és kérdezni is normális hangnemben.

Ha szeretnéd akkor megbeszélünk egy időpontot és egy sör mellett leülünk nyugodtan beszélgetni.
Nekünk nincs titkunk vagy rejtegetni valónk. Az én céges dolgaim sem titkosak.
Én tiszteletben tartom a Te véleményedet is. Azt is, hogy kérdezés vagy utána járás nélkül vádaskodsz és feltételezel. ;D

Hisz nem vagyunk egyformák.

Ha olyan sok egyesület van akkor miért nem is találkázunk egyikkel sem a konferenciákon?
Azért mert baráti modellező egyesületek és nem érdek képviselő egyesületek ami a mi célunk.

Én is a saját munkám mellett csinálom az egészet és járok el a hivatalos találkozókra pedig az év minden napján napi 24 órában dolgozom.
Én nem vagyok nagy tudású szakembernek és nem is tartom magam annak. Csak találkoztam én is sok dologgal.
Igen írtam a Budapest-es videót készítőjének ahogyan láttad a facebookon. Ha hozzá járul akkor kérésre bemásolom a több oldalnyi írásomat és az ő válaszukat a történtekről. Igen tanulságos és sajnos általános hozzá állást fedi a válaszuk.
Zokon vette, hogy itt a fórumon róla irkálnak. Én írtam neki hogy nyugodtan írjon be ide.
Elméletileg őket is meghívták a hétfői konferenciára. A maira kellett volna meghívni.
Igaz mi sem kaptunk meghívót a maira. De mivel elküldték nekem az előadások anyagát felhívtam a szervezőt a Műegyetemen és láss csodát örültek nekünk. (szerintem a kérdéseinkig :D)
De amit mi elképzeltünk, hogy tenni szeretnénk az sem kevés de nagyságrendekkel többet kell felvállalnunk de ebben sem én döntök Hanem közös a döntés.
Mi sem kértünk semmi olyat amit mi nem teszünk meg.
De természetesen mindig vannak akik anélkül írnak valamit, hogy utána kérdeznének az igazságnak.

Ha mindenki ismeri a törvényt ahogy te is akkor miért nem követed? Ha nem jó a törvény akkor a megfelelő helyeken miért nem jelzed vagy felajánlod a segítséged?

Remélem pár apróságra sikerült fényt derítenem. :)

Nézd,lehet,hogy nem volt egyértelmű,de ez nem rád vagy az egyesületedre vonatkozott,hanem úgy általában az egyesületekre. Nem kizárólag a modellezéssel foglalkozó egyesületekre! Nem vádaskodom,főleg nem téged vádoltalak meg,hanem azokat a törvényhozókat bírálom,akik csak a saját hasznukat lesik. Elnézést kérek,ha úgy jött le,hogy téged vádolnálak valamivel is,nem ez volt a célja az irományomnak. Egyébként,amit írtál a működésetekről vagy magadról az nem éppen az a jellegzetes hozzáállás ami nagyrészt általánosan tapasztalható az egyesületek terén. Ez mindenképpen becsülendő dolog. Még egyszer hangsúlyozom,hogy általánosan értettem az egyesületekre és a szövetségekre.

Megtisztelsz,de amennyiben úgy hozza a sors,akkor minden további gondolkodás nélkül kitudnám fizetni a tagdíjat is,nem ezen múlik hidd el. ;)

Az sajnálatos,hogy Ők félvállról veszik a dolgot,nem ez a megfelelő hozzáállás. :( Hasonlóról már értekeztünk itt a fórumon,hogy sokan nincsenek tisztában a dolgokkal és az ezzel járó veszélyekkel. A szabályozás kérdésében hidd el egyetértünk! Szerintem is szükség van arra,hogy mindenki,aki ezzel szeretne foglalkozni,az többet informálódjon erről és gyakoroljon sokat,mielőtt valami baj történne.

csillagvzs
2013-11-29, 21:18
rendben és egyet is értek. ;)

csillagvzs
2013-11-29, 21:20
Egyébként bárki igényelhet hivatalosan zárt légteret. És hogy ott FPV-zik vagy mást csinál senkit sem érdekel.
Az nem veszélyezteti a repülés biztonságát.
A légtérzár engedélyeztetés minimum 30 napja alatt úgyis kiértékelik hogy okés e.
De megadják mert igen sok példa van rá. Lásd napi légtér tervet a HungaroControl oldalán.

drager
2013-11-29, 21:27

De mivel a magánterülethez nem tartozik a légtér (még ha a fű felett van 1cm-el akkor már légtér és az a magyar állam tulajdona és nem a terület gazdájáé) így az ott repülő akármilyen szerkezet amit légijárműnek definiál a törvény arra vonatkozik a légtérhasználati törvény.

De ki tudja ellenőrizni? Senki sem. De ha pl valaki feljelent akkor simán rád lehet húzni a vizes lepedőt ha akarják.
De teljesen más ha valaki a város közepén levő terület felett repül akármivel vagy a pusztában levő terület felett.

A mostani modellezés definiáló törvények is régiek és elavultak. (és tudnak is róla)

És nagyon azt szeretnék ha a hobbi repülés a klasszikus modellezést jelentené. No kamera, no mikrofon, no vezérlő, no robot pilóta.

Létezik ma Mo.-on hivatalosan engedélyezett modellreptér?
Nem kötekedésként, de akkor sarkítsunk egy kicsit: mondjuk itthon játszok a beltéri koax helimmel amire esetleg fel van ragasztva egy kulcstartós kamera is a poén kedvéért. Ezt kiszúrja a szomszéd (állandóan az erkélyen cigizik és bámul átfelé) és gondolja felnyom. 5 perc múlva a TEK töri rám az ajtót és elkobozza a 10 dolláros helokopteremet bizonyítéknak és feljelentenek tiltott légtérhasználatért?

RC Zumuld
2013-11-29, 21:27
csillagvzs:
alapvetően tök egyet értek sok törekvésetekkel, de azt azért légyszi fogadd el, hogy Magyarország nem csak Budapestből és annak 20km- es körzetéből áll, és vannak, akik sok- sok kilométerre onnan laknak, és H-P közt VALÓBAN dolgoznak és nem tudnak konferenciára járni, még ha oly' annyira kedves is nekik a hobbijuk. Ja, és egyesület ide vagy oda, nem szeretnek "szervezetbe" tömörülni!
... és konkrétan most kitől kell félni? Ki ez a szervezet? Kik azok az Ők?

csillagvzs
2013-11-29, 21:44
Én nekem is nehéz elszabadulni a konferenciákra. Nem is tudok mindre elmenni amikről tudok.
Én is lifteket javítok és folyamatosan ügyeletben is vagyok.
Egyébként a konferenciák anyaga általában elérhető a neten is.

Nem muszáj ezért is írtam hogy nálunk sem az. Én azt írtam le ami elhangzott. És nem én találtam ki.
Látom valahol értelmét is. De nem tartottam soha jónak a kötelező tömörülést. Akkor van értelme ha önkéntes a dolog.
Sokszor én is azért nem csatlakozom valahova mert leszarnak vagy mert elvárt a dolog.
De ha egy egyesületnél azt érzem, hogy az én elveimmel és gondolataimmal egyezik az övék és nekem megéri, hogy tag legyek akkor jelentkezem tagnak.

Kiktől kell félni? Rablóktól.
Gondolom arra gondolsz, hogy kik hatáskörébe tartozik az fpv repülés.
HungaroControl, Légügyi hivatal, Közlekedési felügyelet, Frekvencia felügyelet, Honvédelmi minisztérium, helyi önkormányzat, MMSZ.
Egy lélegzetvételre.

RC Zumuld
2013-11-29, 21:50
Köszönöm a választ!

Én nekem is nehéz elszabadulni a konferenciákra. Nem is tudok mindre elmenni amikről tudok.
Én is lifteket javítok és folyamatosan ügyeletben is vagyok.
Egyébként a konferenciák anyaga általában elérhető a neten is.

Nem muszáj ezért is írtam hogy nálunk sem az. Én azt írtam le ami elhangzott. És nem én találtam ki.
Látom valahol értelmét is. De nem tartottam soha jónak a kötelező tömörülést. Akkor van értelme ha önkéntes a dolog.
Sokszor én is azért nem csatlakozom valahova mert leszarnak vagy mert elvárt a dolog.
De ha egy egyesületnél azt érzem, hogy az én elveimmel és gondolataimmal egyezik az övék és nekem megéri, hogy tag legyek akkor jelentkezem tagnak.

Kiktől kell félni? Rablóktól.
Gondolom arra gondolsz, hogy kik hatáskörébe tartozik az fpv repülés.
HungaroControl, Légügyi hivatal, Közlekedési felügyelet, Frekvencia felügyelet, Honvédelmi minisztérium, helyi önkormányzat, MMSZ.
Egy lélegzetvételre.

csillagvzs
2013-11-29, 22:08
Nagyon sokszor ma is előkerültek a quadrokopterek a városi környezetben témák.
Nem azzal van a baj ha valaki a saját kopterrel a megfelelő helyen repked a városon kívül a saját örömére.
A gond a tudatlanul használó repülni nem tudó egyénekkel van. És ezek az egyének legtöbbször nem is modellezők.
De az egész a modellezőkön csapódik le.

Ezért is szeretnének valami minimális képzést nekik pl min pár szomszéd országban van.
Részletekről nem esett szó, hogyan is képzelik el.

De az egyesületek keretében is megtehető lenne.
Mint ahogyan mi is megtesszük akik hozzánk jönnek segítünk hogy mit hogyan érdemes mikre kell vigyázni, miknek kellene lennie hogy biztonságos legyen magára nézve is, hol nem kéne repülni.

Szerintem erre gondoltak.

Szpeti
2013-11-29, 22:22
Heli.

Mivel lesz másabb a felállás, ha megtörténik A NAGY baleset amit FPV-s, vagy más modellel okoz egy modellező, akinek van tagsága-engedélye?

Ki van képezve, tud reptetni, van infója, hogy hol mikor. Nem biztos, hogy ő volt rossz helyen. Tök jó, akkor egy ilyen modellező már nem is lehet hibás, meg van oldva minden.

Szerintem ha megtörténik, hiába fogja lobogtatni a tagságát, meg a vizsgáit.
Ettől függetlenül, ha törvény lesz rá, persze meg kell csinálni.

Kíváncsi leszek rá, hogy kinél kell majd fizetni az oktatásokért, és a vizsgákért. Bár így belegondolva nem egy kincsesbánya, de ha már kigondoltam .....

Nem hőzöngök, reptetek.

csillagvzs
2013-11-29, 22:24
Erre sajnos nem tudom a választ.
De talán kevesebb dolgot tudnak ráverni.

drager
2013-11-29, 22:32

Még egy, erre az 1cm-re a fű fölött dologra nem találtam semmit, ezt találtam ami témába vág:
http://www.szrfk.hu/rtk/kulonszamok/2009_cikkek/Wuhrl_Tibor.pdf
Itt azt írja hogy nem ellenőrzött légtérben 1200m magasságig szabad szemes repülés engedélyezett külön engedély kérése nélkül.

csillagvzs
2013-11-29, 22:43

Még egy, erre az 1cm-re a fű fölött dologra nem találtam semmit, ezt találtam ami témába vág:
http://www.szrfk.hu/rtk/kulonszamok/2009_cikkek/Wuhrl_Tibor.pdf
Itt azt írja hogy nem ellenőrzött légtérben 1200m magasságig szabad szemes repülés engedélyezett külön engedély kérése nélkül.

1cm-t én írtam.Már nem emlékszem fejből, hogy hol van leírva. De a lényeg hogy a magánterület a levegőre nem vonatkozik.
Ma ez a téma is előkerült a beszélgetések és a konferenciák alkalmával. Ha lesz időm megkeresem a hatályos jogszabályt.
De ha felhívod a légi felügyeletet vagy a hungarocontrolt igen hamar megmondják.

drager
2013-11-29, 23:07
1cm-t én írtam.Már nem emlékszem fejből, hogy hol van leírva. De a lényeg hogy a magánterület a levegőre nem vonatkozik.
Ma ez a téma is előkerült a beszélgetések és a konferenciák alkalmával. Ha lesz időm megkeresem a hatályos jogszabályt.
De ha felhívod a légi felügyeletet vagy a hungarocontrolt igen hamar megmondják.

Tényleg nem kötekedés és nem ellened irányul, de ez a dolog nekem nem kerek. Kicsit olyan zavarosban halászásnak tűnik nekem, hogy nem tudják eldönteni, hogy most minden tilos ami nincs kifejezetten megengedve, vagy mindent szabad ami nincs tiltva. Amit így gyorsan találtam, hogy engedély csak ellenőrzött légtérben repüléshez kell, az meg min. 600m. Ha hivatalosan légijármű akkor meg lajstrom meg felségjel meg papírok ugye, na most ezt egy modellre nem igazán tudom elképzelni. Mint ahogy azt sem hogy egy hivatalos forgalomban engedély nélkül vásárolható modellel ne játszhassak mondjuk a saját magánterületemen.

Susitu1
2013-11-30, 08:45
Heli.

Mivel lesz másabb a felállás, ha megtörténik A NAGY baleset amit FPV-s, vagy más modellel okoz egy modellező, akinek van tagsága-engedélye?

Ki van képezve, tud reptetni, van infója, hogy hol mikor. Nem biztos, hogy ő volt rossz helyen. Tök jó, akkor egy ilyen modellező már nem is lehet hibás, meg van oldva minden.

Kíváncsi leszek rá, hogy kinél kell majd fizetni az oktatásokért, és a vizsgákért. Bár így belegondolva nem egy kincsesbánya, de ha már kigondoltam .....

Nem hőzöngök, reptetek.

A nagy baleset meg fog történni, hiszen a legkomolyabb oktatást képzést kapó nagygépes pilóták is követnek el hibákat, de az oktatások célja hogy ezt a rizikót a legkisebbre csökkentsük. Én TE vagy Ő valószínű tudja mit lehet és mit nem, de aki a modellboltban tegnap megvette a phantomot és megváltja vele a világot na az NEM. A vizsga megléte természetesen nem azt jelenti, hogy nem kell felelned ha valami galibát okozol. Autóvezetésben sem így van ha jól tudom... mert akkor mindenki jogosítvány nélkül közlekedne, de akinek nincs jogosítványa jobban megüti a bokáját....

szab

ITEM
2013-11-30, 10:43
Heli.

Nem hőzöngök, reptetek.

A nagy baleset meg fog történni, hiszen a legkomolyabb oktatást képzést kapó nagygépes pilóták is követnek el hibákat, de az oktatások célja hogy ezt a rizikót a legkisebbre csökkentsük. Én TE vagy Ő valószínű tudja mit lehet és mit nem, de aki a modellboltban tegnap megvette a phantomot és megváltja vele a világot na az NEM. A vizsga megléte természetesen nem azt jelenti, hogy nem kell felelned ha valami galibát okozol. Autóvezetésben sem így van ha jól tudom... mert akkor mindenki jogosítvány nélkül közlekedne, de akinek nincs jogosítványa jobban megüti a bokáját....

szab

Srácok,most már tényleg jó lenne,ha leszállnátok a phantomról. Nem ez az egy olyan gép van a piacon,amit bárki megvásárolhat. Miért az mennyivel jobb,ha egy F450-et vagy F550-et netalántán egy nagy hexát vagy octot vesz valaki,mert megvan rá a pénze de a tudása nincs. Elég unalmas már ezt olvasni. ::)

kbalazs018
2013-11-30, 11:07
Srácok,most már tényleg jó lenne,ha leszállnátok a phantomról. Nem ez az egy olyan gép van a piacon,amit bárki megvásárolhat. Miért az mennyivel jobb,ha egy F450-et vagy F550-et netalántán egy nagy hexát vagy octot vesz valaki,mert megvan rá a pénze de a tudása nincs. Elég unalmas már ezt olvasni.

Mert mióta a phantom kapható, azóta szaporodtak el a városban reptetős, és lezuhanós videók a youtube-on. És ez az egész világra vonatkozik nem csak Magyarországra. Az f450 et és társait össze kell szerelni,be kell állítani, ezért sokan nem vették meg olyanok, akik most phantomot vettek, mert kiveszik a dobozból és repül.

Ettől függetlenül nekem is van phantomom, de máig azt mondom, hogy ez és társai egy nagyon rossz lépés volt, mert olyanok kezébe adta ezt a technikát akik előtte azt se tudták mi a modellezés, és ezután is csak sima játéknak tartják, pedig nagyon nem az.

Természetesen tisztelet a kivételnek.

csillagvzs
2013-11-30, 11:11
A Phantom csak azért van a képben mert bárki megveszi készen és mindenféle tudás nélkül ész nélkül repül vele. (van kivétel)
Aki meg összerak egy bármilyen gépet az már rendelkezik pár infóval és valószínű, hogy repülni is tud és vélhetőleg nem csinál hülyeséget és nem a város közepén repül az emberek felett.

Sajna úgy is hirdetik a magyar forgalmazók is hogy tökéletes. Nem is tökéletes és mellé kéne írniuk azt is hogy hol és hogyan szabad használni, mik a korlátai. De ez a többi gépre is igaz.

Kbalazs18 jól látod.

kiskiru
2013-11-30, 11:22
Félelmetes hogy milyen szinten lihegitek túl a dolgokat, más nyugati országokban ahol a törvényhozás és a törvényhozók, fényévekkel előtte járnak a kicsiny lemaradott országunknál , még ott se tiltott,és nem is lesz, de persze itt mindenki, itt mindenkinek van ötlete hogy hogyan mit és miért kell azonnal betiltani mert az túlontúl balesetveszélyes,meg majd jön az óriási baleset! (Anno a mal zrt által okozott katasztrófa, na az kemény volt és hány embert vettek elő ért? kettőt és pont.) Ezeket a termékeket nem gyerekek veszik nem hiszem hogy 2-300 ezer forintot előteremt egy gyerek egy hobbira, szóval felelősségteljes felnőtt emberek végzik , lásd autóvezetés , motorvezetés, én egybe motoros is vagyok és halt már meg barátom motoros - autós balesetbe is, sőt olyan is 2 hogy saját hibájából ölt meg embereket a forgalomba, de tisztába kell lenni hogy mindenki maga felelős a tetteiért, és ennyi, én a modellezést felelősség biztosítás kötésére kötelezném meg max életkor betőltéséhez pl 18 de ennyi, azért ki lehet számolni hány halálos balesettel zárul évente Mo-n a modellező sport és mennyivel a többi technikai sport , és le kell vonni a következményeket, hogy még a lovaglás is 100-veszélyesebb mind a modellezés és pont.(mert mi van akkor mikor egy lovasnapon egy megbokrosodott ló halálra tapossa a népet ha meg valaki balesetet okoz azért ugyanúgy felel mint amikor motorral letarol egy buszmegállót, ennyi erővel tiltsunk be mindent és növesszünk bab-csirákat a párkányon mert az biztonságos (time laps videóval még mozgalmas is), szóval liheghettek itt 1000-el, de az egész alaptalan! na most lehet lehurrogni meg utálni meg kioktatni , de 10 éve modellezek és még soha nem okoztam balesetet vagy sérülést ,de még veszélyeztetni se veszélyeztettem senki pedig repültem városi körülmények között is, ennyi erővel a gyerekek a utcában parittyáznak vagy nyíllal lőnek célba vagy ilyen olyan (veszélyesnek tűnő )dolgokat tesznek , akkor mennem kéne sírni hogy tiltsák be ezt meg ezt mert akár halálos balesettel is járhat, na hagyjuk már emberek, nevetséges, minden veszélyes amit eszközzel hajtasz végre, ennyi slussz passz, mindenki felel a maga cselekedeteiért, ennyi szóval végszóként ami szükséges életkor 18év betöltése meg felelősségbiztosítás, de ennyi

ITEM
2013-11-30, 11:25
Srácok,most már tényleg jó lenne,ha leszállnátok a phantomról. Nem ez az egy olyan gép van a piacon,amit bárki megvásárolhat. Miért az mennyivel jobb,ha egy F450-et vagy F550-et netalántán egy nagy hexát vagy octot vesz valaki,mert megvan rá a pénze de a tudása nincs. Elég unalmas már ezt olvasni.

Mert mióta a phantom kapható, azóta szaporodtak el a városban reptetős, és lezuhanós videók a youtube-on. És ez az egész világra vonatkozik nem csak Magyarországra. Az f450 et és társait össze kell szerelni,be kell állítani, ezért sokan nem vették meg olyanok, akik most phantomot vettek, mert kiveszik a dobozból és repül.

Ettől függetlenül nekem is van phantomom, de máig azt mondom, hogy ez és társai egy nagyon rossz lépés volt, mert olyanok kezébe adta ezt a technikát akik előtte azt se tudták mi a modellezés, és ezután is csak sima játéknak tartják, pedig nagyon nem az.

Természetesen tisztelet a kivételnek.

Tele van a net előre összeszerelt RTF F450 és F550 modellekkel is Futaba 6 vagy 8 csatornás rádióval a csomagban,meg legalább 4 fajta STORM Drone-t (quad és hexa Nazaval és anélkül) árul a helipal is,ami szintén RTF. Mennyi olyan oldal és bolt van aki megrendelésre épít quadot hexát és octot. Úgy hirdetik,mintha olyan könnyű lenne használni,és olyan,mint a gyerekjáték. A legtöbben NAZA van a komolyabbakban meg ZeroUAV vagy WKM vagy ACE kontroller. Be kell látni,hogy erre már egy egész iparág épül. Értem én,hogy mit mondtok,de szerintem még mikroquadból is jóval többet eladnak,mint a phantomból. Peace ;)

csillagvzs
2013-11-30, 11:40
A gond ott van hogy ha sokan vannak azok akik tudatlanul leszarnak mindent. Sajna a modellezők számához viszonyítva pár százalék szopat mindenkit. Ez magyarország. :'(

Hellfirenorbi
2013-11-30, 12:11
Ha már ez a szerencsétlen Phantom van a porondon mert mindenki ezen rugózik hogy...
A dobozon van egy nagy 18 karika nem sok iromány van hozzá de lényeges, első lépések .... és az utolsó oldal .
Hogyan nem szabad reptetni nem csak irás van hanem kis képek ezen szerepel város nagyfesz kábel kis ember felé nem repülünk ....
Videót azért látni igen szupert gépet üzemeltető emerektől is (Városi repülés embertelen magasan repülő csupa ... és még lehetne sorolni)
Ennek fényében mindenkinek magának kell eldönteni mik a korlátai a gépének és neki ...
Ez van akinek megy és van akinek sosem fog.

kiskiru
2013-11-30, 12:23
Be vagytok ti zabálva, ki szop*t itt kit? Még jó hogy megszaporodtak a videók a városi reptetésről meg zuhanásról mivel ezek kamerával vannak szerelve meg videózásra van kitalálva, 10 évvel ezelőtt is a parkokba meg focipályán meg tereken repdestek easy-starokkal meg copterekkel, és törték is össze őket nap mint nap, csak akkor még nem volt divat a rászerelt cam, és így a neten se volt megtalálható, de akkor is pont ugyan ezt csinálták az amatőrök, mint amin most meg a sírás meg okoskodás, akkor is ugyan úgy megvoltak a barmok akik megvették a legdrágább coptereket és 0 tudással próbálkoztak, akár csak most csak akkor nem volt levideózva hogyan törik rommá egymás után ! Ez az egész pont olyan baromság mint amikor azzal jönnek a nagytudásúak hogy rettegj a suzukis sofőrtől mert azok mind állatok és a legtöbb balesetet is ők okozzák, még jó hogy ők okozzák vazzeeee mert 100000x annyi suzuki van az utakon mint Q7-es, ha a Q7 került volna annyiba mint egy suzuki akkor értelem szerűen a legtöbb balesetet q7-essel okoznák.
Szóval aki már rég modellezik az tudja hogy 10 évvel ezelőtt is ugyan ez volt a helyzet csak nem vette fel senki videóra! És aki azt mondja hogy nem az csukott szemmel járt az elmúlt 10 éveben! És a lényeg, meg kell nézni mennyi baleset történt személyi sérüléssel az elmúlt 10 évben, elhihetitek hogy arányaiba tekintve pl: 10000 modellező közül és 10000 biciklista közül a biciklisták 100x annyi balesetet okoznak

lacabatya
2013-11-30, 13:33
Be vagytok ti zabálva, ki szop*t kit kit? Még jó hogy megszaporodtak a videók városi reptetésről meg zuhanásról mivel ezek kamerával vannak szerelve meg videózásra van kitalálva, 10 évvel ezelőtt is parkokba meg focipályán meg tereken repdestek easy-starokkal meg copterekkel és törték is össze őket nap mint nap, csak akkor még nem volt divat a rászerelt cam, és így a neten se volt megtalálható, de akkor is pont ugyan ezt csinálták az amatőrök, mint amin most meg a sírás meg okoskodás, akkor is ugyan úgy megvoltak a barmok akik megvették a legdrágább coptereket és 0 tudással próbálkoztak, akár csak most csak akkor nem volt levideózva hogyan törik rommá egymás után ! Ez az egész pont olyan baromság mint amikor azzal jönnek a nagytudásúak hogy rettegj a suzukis sofőrtől mert azok mind állatok és a legtöbb balesetet is ők okozzák, még jó hogy ők okozzák vazzeeee mert 100000x annyi suzuki van az utakon mint Q7-es, ha a Q7 került volna annyiba mint egy suzuki akkor értelem szerűen a legtöbb balesetet q7-essel okoznák.
Szóval aki már rég modellezik az tudja hogy 10 évvel ezelőtt is ugyan ez volt a helyzet csak nem vette fel senki videóra! És a ki azt mondja hogy nem az csukott szemmel járt az elmúlt 10 éveben! És a lényeg, meg kell nézni mennyi baleset történt személyi sérüléssel az elmúlt 10 évben, elhihetitek hogy arányaiba tekintve pl: 10000 modellező közül és 10000 biciklista közül a biciklisták 100x annyi balesetet okoznak

Ezzel egyetértek!

nhadrian
2013-11-30, 14:43
Be vagytok ti zabálva, ki szop*t itt kit? Még jó hogy megszaporodtak a videók a városi reptetésről meg zuhanásról mivel ezek kamerával vannak szerelve meg videózásra van kitalálva, 10 évvel ezelőtt is a parkokba meg focipályán meg tereken repdestek easy-starokkal meg copterekkel, és törték is össze őket nap mint nap, csak akkor még nem volt divat a rászerelt cam, és így a neten se volt megtalálható, de akkor is pont ugyan ezt csinálták az amatőrök, mint amin most meg a sírás meg okoskodás, akkor is ugyan úgy megvoltak a barmok akik megvették a legdrágább coptereket és 0 tudással próbálkoztak, akár csak most csak akkor nem volt levideózva hogyan törik rommá egymás után ! Ez az egész pont olyan baromság mint amikor azzal jönnek a nagytudásúak hogy rettegj a suzukis sofőrtől mert azok mind állatok és a legtöbb balesetet is ők okozzák, még jó hogy ők okozzák vazzeeee mert 100000x annyi suzuki van az utakon mint Q7-es, ha a Q7 került volna annyiba mint egy suzuki akkor értelem szerűen a legtöbb balesetet q7-essel okoznák.
Szóval aki már rég modellezik az tudja hogy 10 évvel ezelőtt is ugyan ez volt a helyzet csak nem vette fel senki videóra! És a ki azt mondja hogy nem az csukott szemmel járt az elmúlt 10 éveben! És a lényeg, meg kell nézni mennyi baleset történt személyi sérüléssel az elmúlt 10 évben, elhihetitek hogy arányaiba tekintve pl: 10000 modellező közül és 10000 biciklista közül a biciklisták 100x annyi balesetet okoznak

Azért a 10 ével ezelőtti modellezőket ne hasonlítsuk a mostani kopteres amatőrökhöz!!!

10 éve aki szeretett volna elkezdeni modellezni az keresett egy arra alkalmasnak tűnő, kellően nagy teret és nekiállt próbálkozni. Lehet hogy a törések száma még több is volt mint manapág, de senkit nem veszélyeztetett vele, sőt, senki sem tudott róla, max. a pénze és néha egyes testrészei bánták… (pl. légcsavar okotza vágások, stbstb. )

Ezzel szemben sajnos a kisméretű, "strapabító" HD kamerák megjelenése rengeteg "laikus" embert arra ösztönöz hogy megpróbáljon valami izgalmasat megörökíteni amit aztán másoknak mutogathat majd, kivívva ezzel az elismerésüket (kb. mint a facebook-os tükörben készült fotók…). Mivel van már pár látszólag "tudást nem igénylő" rendszer, így azonnal mindenki bele akar vágni, és a repülés közben, az élőkép nyújtotta gyönyörűség mellett gyorsan megfeledkezik arról hogy hol repül és kik között… ezért aztán már potencionális veszélhelyzeteket is előidéz!!!

Ráadásul örök mozgatórugó a "messzebbre, magasabbra, gyorsabban", aminek sokszor nem a technika adta korlátait kellene betartani hanem az ésszerűség és írt vagy íratlan szabályok diktálta korlátokat…

Bocsi az OFF-ért de nem tudtam megállni. :(

kiskiru
2013-11-30, 15:00
Senki nem mondta hogy veszélytelen, de pont annyira veszélyes mint mindig is volt a modellezés (elenyésző veszélyforrás a többi technikai sportot tekintve) de amit itt csináltok páran az már tényleg vicc kategória (főleg úgy hogy átolvastam az egész multicopter fórumotaz elmúlt pár napban és pont azok sírnak legjobban akik iparszerűen csinálják a légifelvételt/médiát, úgy beszéltek a copter filmezésről mintha akármelyik suhanc megvehetne egy fpv-s gépet 0 tudással, kérdem én 200-300 ezres gépet szerinted csak úgy veszegetik az emberek örömrepkedésre, én egy kicsit ezt a sírást annak tudom be hogy fogy a torta, az meg hogy mennyire sátáni és veszélyes egy gépezet azt nem ártana nemi precedens értékű balesettel statisztikával alátámasztani és nem csak itt pufogtatni 20-30 videóval a nagyvilágból összességével, kutyát sétáltatni is veszélyesebb az erdőben mert lelő a vadász, a fejlett nyugaton se tiltott és nem is lesz az soha (szerintetek ha felmerülne a komoly szabályozás akkor a modellező gyárak lobbyval mennyi idő alatt hessegetnék el ezeket a kósza gondolatokat a törvényhozók buksijából)

stefan
2013-11-30, 15:07
Kiskiru! leírtad a lényeget, kösz ;)

Sajnos azok a modellezők szorulhatnak hátrányba, akik egyébként a modell repítési szabályokat betartják. (Ez persze akkor történhet meg ha valamilyen formában törvényileg megpróbálnák a modellezést szabályozni,ellenőrizni,engedélyhez kötni.)

És ezt mind azok miatt akik pénztárcán nem kímélve, tudatlanul- rutintalanul, vásárolnak egy spéci ,,koptert,, és felkészülnek életük első belvárosi zenés kisfilmjüket elkészíteni. A jobbik esetben látni fogjuk valamelyik videó megosztó portálon a kész terméket. Rosszabbik esetben meg okoznak egy bazi nagy balesetet.

A mi modellező csapatunk törekedik a biztonságra, lakott területtől távol egy saját tulajdonban lévő réten modellezünk! Személyi sérüléssel és anyagi kárral járó baleset nem történt. Modelltörés azért igen ;) De volt elég hely ahova pottyanhatott a gépmadár. Ez egy városi környezetben nagyon könnyen tragédiához vagy anyagi kárhoz vezethet.

És mi van azokkal a nagypapákkal akik kimennek a rétre a kis unokával sárkányrepülőt ereszteni? légteret sértenek? Nem.
Én meg kimegyek melléjük és a quadcopterrel felemelkedem melléjük videózni! légteret sértek? Igen.

Erről lehetne napokig elmélkedni! :D Igaza van mindenkinek! ;) Na megyek egyet modellezni ;D

bla
2013-11-30, 20:57
Valakik nagyon erőlködnek, hogy a játékmodelleket bevegyék a légijármű kategóriába, és azokra is ha nem is ugyanazok, de hasonló szabályok vonatkozzanak. >:(
Megkérdeztem egy városi jegyzőt milyen engedélyek szükségesek ha a város főterén kopterrel akarnék kamerázni. Azt monda, hogy semmilyen engedély nem kell. Nem légijármű, a közterület meg mindenkié.
Leeshet? Hát, idáig még semmi nem maradt fenn a levegőben. Ne vicceljünk már kérem! Felnőtt emberek vagyunk. Aki összetöri más kocsiját kifizeti a javíttatást. Aki miatt gondatlanságból valaki meghal az megy a börtönbe. Ezek lennének azok a korlátok amik a felelőtlenségtől visszatartanak. Teljesen mindegy, hogy egy játékgéppel vagy mással követik el. A jogalkotó is jobban tenné ha azon dolgozna, hogy az okozott kárt valóban be lehessen hajtani, és a büntetés is legyen arányos az elkövetett bűnnel. Nem is olyan régen tapasztalhattuk, hogy mi jár azért ha valaki ittasan 4 ember halálát okozza. Ez a valódi probléma és nem az, hogy leeshet egy 1kg-os gép.
Szabályokra persze szükség van. Aki légifolyosóban, tiltott légtérben játszik, modellezik, azt példásan büntessék meg ha lebukik. Úgy, hogy a többiek is okuljanak belőle. De minél kevesebb és egyértelmű szabályozásra van szükség. Ahol nincs légiforgalom, miért ne lehetne játszani? Persze ésszel, és mindenki viseli a tettei következményét. Azt meg, hogy ki mennyire gyakorlott döntse el felelősséggel saját maga!

A kamerás (nem FPV) reptetés szabályozása meg megintcsak egy vicc kategória. Itt is látszik, hogy valakik monopóliumra akarnak törekedni. Nehogy már más is tudjon légifelvételeket készíteni! A technika pedig fejlődik és egyre olcsóbbak lesznek az ehhez szükséges jó minőségű eszközök. Sok az eszkimó, kevés a fóka.
Megértem, hogy Paks fölött senki ne rekpedjen és kamerázzon. Így könnyebb kiszúrni azokat akik valóban rossz szándékkal fényképeznek Paks fölött. De máshol? Minek tiltani?
Személyiségi jogok? Fölém bárki jöhet kamerázni. Sem engedély nélkül épített medencém nincsen, se meztelenül nem szoktunk rohangálni a kertben. Sokkal jobban zavar, hogy a szomszéd kocsma teraszáról belátni az egész kertünket. Sajnos semmit nem tudok tenni ellene. Maximum azt, hogy felhúzok egy falat a telekhatárra. De miért én fizessem? A kocsma tulajdonosát senki nem kötelezi erre. A törvényhozóknak is előbb talán ezzel a kérdéssel kellene foglalkozni. Ehhez képest szerintem(!) a légi fényképezés tiltása nevetséges.
Nem utolsó sorban a kukkolást, engedély nélküli közzétételt már most is büntetik, szabályozzák. Teljesen mindegy, hogy ezt valaki a levegőből vagy a földről végzi.

Még annyit, hogy ki nem látta ArthurH képeit és videóit? Abból az USA-ból ahol állítólag mindent agyonszabályoznak. Szeretnék én is hasonló felvételeket készíteni Magyarországon. A nélkül, hogy mindenféle hülye szabály miatt kelljen aggódnom.

kiskiru
2013-11-30, 22:39
Azért nem eszik olyan forrón a kását meg a tiltásokat, az egy dolog hogy mit akarnak egyesek és hogy kisebb nagyobb lobby árán mikben állapodnak meg kezet rázva, az meg egy másik hogy mit akarnak a nagy Emberek, és majd ha megunják a pattogást odakoppintattnak egy két orra hogy gondoljátok már ezt át újra légyszi, és mint mindig elhihetitek az lesz amit a big brother akar, ezáltal egy rohamosan fejlődő iparágat ami ha drága is, de mindenki által elérhetővé válik, na azt nem fogják betiltani abban biztos lehetsz :D

foxpro
2013-11-30, 23:32
Aztán mi van ha betiltják bedobjuk a Phantomot a kukába?
Nem, ahogy a záróvonalon sem szabad átmenni ;D ;D
Csak az okoskodjon erre, aki még nem ment át a "kerítésnek" tanult vonalon. ;)

csillagvzs
2013-12-01, 10:01
Mindennek megvan a helye. Lehet a városban is biztonságosan repülni. Igaz ahhoz meg is kell tanulni repülni. Meg pár dolog nem árt.
És itt mindegy hogy mivel repül az ember. De csak, hogy 1 apróságot írjak: városban a Gps-t azért nem használjuk mert a sok kitakarás miatt hamar bibis lesz a gép. A baro szenzor is igen hamar megtudja tréfálni a gépet. Rengeteg vas ami a mágneses szenzort becsapja. Az irgalmatlan sok wifi és hasonszőrű rádióadások nagyon hamar elnyomhatják a rádió vételt. (phantomnak és a turnigy rádióknak amúgy is gyengébb a rádiója hogy csak 2 rádiót említsek) + ehhez még hozzá jön a tudatlan pilóta aki a gps, magasság és iránytartás nélkül képtelen repülni.
Az eredményeket meg mindenki ismeri.
Idén csak a fesztiválokon hány gép is esett le és hogyan, hova?

njozsef
2013-12-01, 10:11
Ezzel akkor most lehet városban repülni vagy nem? :-*
http://www.origo.hu/techbazis/20131125-felszallt-a-tizennyolc-rotoros-helikopter.html

njozsef
2013-12-01, 10:28
Sajnos a kezdők ezeket nem tudják. A phantom is a kapcsolók default állásában GPS-ON-ban van.
Fal közelébe ne menjetek vele, mert a visszaverődött GPS jel miatt úgy hiszi, hogy távolabb került a "faltól" ezért korrigál.

probléma lehet pánik esetén a DJI 20-25 méteres RTH magassága amin nem lehet állítani
Egy kezdő ismerősöm NAZA-val gyakorolt, majd eveszítette az uralmát a jármű felett ( :-)
de nem esett pánikba (nem az a tipus), pedig a gép már 1 pixeles volt. RTH-t nyomott, de a jegenyefa 3m-rel magasabban volt mint a NAZA vészhelyzeti magassága.

Viszont egészen a földig megvan a gopro felvétele.

(mindez nem a városban volt, de én azt is el tudom képzelni, hogy valaki a panelházak között nyom egy RTH-t)

Én egyről hallottam a szigeten. Ha a statisztikát nézzük:
3 gépet láttam ott. Ezekszeint a 33%-a leesett. Ez elég durva, bár nagyon kicsi a minta.

Mindennek megvan a helye. Lehet a városban is biztonságosan repülni. Igaz ahhoz meg is kell tanulni repülni. Meg pár dolog nem árt.
És itt mindegy hogy mivel repül az ember. De csak, hogy 1 apróságot írjak: városban a Gps-t azért nem használjuk mert a sok kitakarás miatt hamar bibis lesz a gép. A baro szenzor is igen hamar megtudja tréfálni a gépet. Rengeteg vas ami a mágneses szenzort becsapja. Az irgalmatlan sok wifi és hasonszőrű rádióadások nagyon hamar elnyomhatják a rádió vételt. (phantomnak és a turnigy rádióknak amúgy is gyengébb a rádiója hogy csak 2 rádiót említsek) + ehhez még hozzá jön a tudatlan pilóta aki a gps, magasság és iránytartás nélkül képtelen repülni.
Az eredményeket meg mindenki ismeri.
Idén csak a fesztiválokon hány gép is esett le és hogyan, hova?

foxpro
2013-12-02, 12:16
Na tényleg be kell tiltani, mert a végén ütköznek a postásokkal :)

http://m.index.hu/gazdasag/2013/12/02/dronpostasokra_valthat_az_amazon/

ITEM
2013-12-02, 13:57

Ahogy írják,itt is az FAA-ra várnak,hogy megalkossa a szabályokat erre a területre is. 2015 előtt biztos nem lesz ilyen,de jópofa. :)

bla
2013-12-02, 17:01

Ahogy írják,itt is az FAA-ra várnak,hogy megalkossa a szabályokat erre a területre is. 2015 előtt biztos nem lesz ilyen,de jópofa. :)

Jópofa reklám. De soha nem lesz belőle semmi ebben a században, és nem a szabályozás miatt.

nhadrian
2014-01-02, 11:25
Tanulságos videó…
https://www.youtube.com/watch?v=HkQ9eB7M7iQ

Látszólag biztonságos területen szállt fel és repkedett, ám miután a kopter elszabadult, veszélyesebbnél veszélyesebb helyzetekbe került.
Szinte biztos vagyok benne hogy mindegyik kopter felett lebeg egy védő szellem, mert nem kevés necces szituációt úszott meg a modell…érdemes 1:30 után végignézni!!!

Én egyébként azért tartok mindíg egy teljesen egyszerű stabilizált vagy akro módot is mindegyik kopteren egy kapcsolón, hogy amennyiben GPS/baro/mag szenzor hiba bekövetkezik, akkor kézi módban még mindíg irányítható maradjon. (például az RTH is hibázhat ha a GPS pozíció bizonytalan)
Más kérdés, hogy tudni kell felismerni a hibajelenséget még idejében…és persze ez csak szenzor hibánál segít.
Ha a kontrollerben futó kód kezd hibázni akkor menthetetlen a helyzet. :(
(ArduCopternél és Multiwii-nél egyébként még sosem tapasztaltam kód hibát hivatalosan kiadott verziókban…)

Üdv Adrián

ITEM
2014-01-02, 17:11
Tanulságos videó…
https://www.youtube.com/watch?v=HkQ9eB7M7iQ

Látszólag biztonságos területen szállt fel és repkedett, ám miután a kopter elszabadult, veszélyesebbnél veszélyesebb helyzetekbe került.
Szinte biztos vagyok benne hogy mindegyik kopter felett lebeg egy védő szellem, mert nem kevés necces szituációt úszott meg a modell…érdemes 1:30 után végignézni!!!

Én egyébként azért tartok mindíg egy teljesen egyszerű stabilizált vagy akro módot is mindegyik kopteren egy kapcsolón, hogy amennyiben GPS/baro/mag szenzor hiba bekövetkezik, akkor kézi módban még mindíg irányítható maradjon. (például az RTH is hibázhat ha a GPS pozíció bizonytalan)
Más kérdés, hogy tudni kell felismerni a hibajelenséget még idejében…és persze ez csak szenzor hibánál segít.
Ha a kontrollerben futó kód kezd hibázni akkor menthetetlen a helyzet. :(
(ArduCopternél és Multiwii-nél egyébként még sosem tapasztaltam kód hibát hivatalosan kiadott verziókban…)

Üdv Adrián

Szinte biztos voltam,hogy valamilyen phantom lesz a videoban. Itt tulajdonképpen az irányítás a fő probléma esetünkben ugye az 5.8ghz mivel ez egy phantom vision modell. Valószínűsíthetően valamilyen elektromos hálózat vagy hasonló miatt zavarodhatott meg a gép miután ugye elveszett az 5.8ghz-es irányítás. Ettől függetlenül elég meredek helyzeteket élt meg a gép na meg a gazdája is. Nálam tavasszal az első upgrade,hogy veszek egy komoly rádiót meg vevőt a gépbe ami azért sokkal jobban tűri a különböző wifi meg egyéb elektromos hálózatok által generált rádió zavarokat.

njozsef
2014-01-02, 17:13
Ha failsafe-be megy akkor nem jött volna haza?
Pl. ha kikapcsolja a távot (bár ez eretnekség a modellezők körében)

csomy
2014-01-02, 17:46
Írta, hogy próbálta kikapcsolással RTHba kényszeríteni, de a gép nem úgy reagált, mint kellett volna.
Durva, hogy irányítatlanul is milyen képeket csinált, illetve hogy egy bokorba sikerült becsapódnia a végén...

Saabi
2014-01-02, 17:49

1:51-nél kikapcsolta hogy legyen RTH, de a gép magasról tojt a fejére...
2:23-nál írja, hogy elvesztette a képet. Most akkor WiFi-n küldte a GoPro a képet? Nem az a mondás, hogy a GoPro WiFi-je kikapcsolandó repüléskor, mert zavarja a kopter vezérlését?

Ave, Saabi.

Tarczali Viktor
2014-01-02, 18:05
Nem akarom az APM-et sztárolni, de vajon az miért nem szokott elrepülni magától??
Tökön is szúrnám magam, ha így viselkedne a kopterem! A NAZA felett átvette az irányítást a NASA. ;D
A táv kikapcsolása jó ötlet, ezért nem szállok fel, mielőtt a GPS fix megvan. Végszükség esetén hazahozza a gépet, de ezt ellenőrzött körülmények között le kell próbálni, hogy ne okozzon meglepetést!
Viktor

n.james
2014-01-02, 19:09
2:23-nál írja, hogy elvesztette a képet. Most akkor WiFi-n küldte a GoPro a képet? Nem az a mondás, hogy a GoPro WiFi-je kikapcsolandó repüléskor, mert zavarja a kopter vezérlését?

Ez egy Vision 2 (http://www.dji.com/tech-spec/phantom-2-vision-spec/), ennek saját kamerája van ami WiFi-n kommunikál, de az irányítása 5,8 GHz, tehát nem volt mivel összeveszni. (Lehet hogy valaki FPV-ben repült a környéken 5.8 GHz-el, vagy egy 5.8-as WiFi zavarta be??? )

Azért elég hátborzongató volt ahogy repült, nekem felállt a hátamon a szőr. :o ???

nhadrian
2014-01-02, 20:23
Srácok!

Az RTH csak akkor működik ha van megfelelő minőségű GPS kapcsolat.
Ha valami miatt a GPS rossz jeleket ad akkor a kopter hamis irányt kezd követni… szerintem részben itt is ez történt, mert a kopter többször próbált más és más irányba elindulni. (Egyébként a 3.1 Arducopter-ben van egy nagyon fejlett GPS zavarfigyelés ami részben inerciális(!!!) alapú, ami pont az ilyet hivatott kiszűrni, ha hibás GPS mozgást észlel, akkor kikapcsolja az adott módot és átvált sima stabilizált módba)

Az viszont már komolyabb probléma a Naza-nál hogy ha ilyenkor nem lehet teljesen manuális módba kapcsolni, hogy inkább a mezőre zuhanjon mint a házak közé… ez elég nagy biztonsági hiányosság!!!

Mindenesetre, legyen ez a videó intő példa, én úgy gondolom.

Üdv Adrián

kbalazs018
2014-01-02, 22:04
A NAZA-t bármikor vissza lehet kapcsolni sima stabilizált, vagy akár manuális módba. Az már más kérdés, hogy a phantom 2 nél hogyan működik.

csillagvzs
2014-01-02, 22:08
Ez nincs így mindig. Mert van amikor nem reagál a visszakapcsolásra.

pulsarxp
2014-01-02, 22:24
Azért csak tud valamit ez a Phantom. Így át vinni kábelek, épületek, hidak között fölött a gépet még pilótával is nehéz.... :D

Komolyra fordítva nekem is volt hidegrázásom a videotól, és GPS jel problémákra tippelnék én is.
Lassan hozhatnának olyan modulokat amik veszik a Glonass jeleit.

ITEM
2014-01-02, 22:33

1:51-nél kikapcsolta hogy legyen RTH, de a gép magasról tojt a fejére...

Ave, Saabi.

Ez 5.8Ghz-es irányítás és a rajta lévő kamera képét közvetítik 2.4Ghz-en Ezért van a wifi range extender a távon rajta.

ITEM
2014-01-02, 22:54
....vagy egy 5.8-as WiFi zavarta be??? )

Meglehet. Az eus csatorna lista pl nem érheti el az 5.8Ghz-es sávot,mert 5660Mhz-nél nem megy feljebb,viszont Észak Amerikában a 161-es csatorna az 5805 Mhz-en megy a 165-ös csatorna pedig 5809Mhz-en illetve 5875Mhz-en is.

Ez egy 5,8Ghz-es FPV-s videó csatorna lista.

CH1: 5705MHz
CH2: 5685MHz
CH3: 5665MHz
CH4: 5645MHz
CH5: 5885MHz Ez pl elég közel van az 5.8Ghz-es Wifi sávhoz. Csak 10Mhz a difi.
CH6: 5905MHz
CH7: 5925MHz
CH8: 5945MHz

Bárhogy is volt,az a helyzet,hogy a DJI által használt rádió protokol nem éppen a zavarvédelem csúcsa.

icahone
2014-01-03, 10:46
Hehhe, most lattam csak a videot.
Nem lehet hogy a srac profi pilota es jol beszivat mindenkit :o, amugy meg vegig volt iranyitas ;D
Igy atrepulni ennyi kabel kozott, raadasul a vege fele meg hatrafele is, ez nem semmi.
100-bol egyszer egyikunk sem csinalna meg.

Tarczali Viktor
2014-01-03, 14:42
Fiúk ez félelmetes és érthetetlen:
http://www.youtube.com/watch?v=RCt-XluLyA0
Biztos elegetek van az ilyen videókból, de lépen-nyomon ilyenekbe botlik az ember. Az a legborzasztóbb, hogy senki nem tudja az okát. Ha egy személyautó lenne ilyen megbízhatatlan, már régen betiltották volna az egész világon és visszahívnák a gyárba az összeset.

ITEM
2014-01-03, 15:13
Fiúk ez félelmetes és érthetetlen:
http://www.youtube.com/watch?v=RCt-XluLyA0
Biztos elegetek van az ilyen videókból, de lépen-nyomon ilyenekbe botlik az ember. Az a legborzasztóbb, hogy senki nem tudja az okát. Ha egy személyautó lenne ilyen megbízhatatlan, már régen betiltották volna az egész világon és visszahívnák a gyárba az összeset.

Ez már egy régi videó és ki is lett tárgyalva. Flyaway-re nem csak a phantom képes.

iFly 4 Quadcopter: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=TbutAmp0PWQ#t=141

APM 2.5 FC --> quadcopter fly away: http://www.youtube.com/watch?v=zCu01R_er00

Az viszont igaz,hogy a legtöbb esetben egy phantom szökik meg,de elég sok videó van fent Naza FC-s quad és hexakról,amik elszeleltek..
A legtöbb esetben a fő probléma ott van,hogy nem kalibrálják újra az iránytűt, illetve nem várják meg,hogy megtalálja a biztonságos navigációhoz szükséges műholdakat és így persze nem tudja elmenteni a felszállási pontot sem. Az alant kattintható videóban pont ezekről van szó,illetve a nem megfelelő helyen való reptetésről, (adótornyok,elektromos erőművek,nagyfeszültségű vezetékek) közelében nem repülünk! Az is elég jó,hogy a folyamatos fejlesztések következtében a legújabb firmware-ekben olyan algoritmusokat helyeznek el,amelyek elemzik az adott helyzetet és úgy reagálnak rá,hogy ne legyen probléma. (pl nem a vezérlés adja ki a parancsot,hanem valami interferencia miatt érzékelheti a gép azt,hogy menjen jobbra,vagy emelkedjen fel.) Amennyiben ilyet észlel az FC,akkor FailSafe üzemmódba fog átváltani és visszatér a felszállási pontra. Persze ennek ugye az a követelménye,hogy be legyen kalibrálva az iránytű és sikeres home pointot rögzítsen még a felszállás előtt a gép.

Érdemes megnézni ezt --> How to avoid DJI Phantom Fly-Away by Colin Guinn: http://www.youtube.com/watch?v=2bxjL7wFyb8