PDA

Teljes verzió megtekintése : HD Videoátvitel FPV repüléshez

njozsef
2012-07-28, 21:11
Nálunk most volt hd transmitter és nagyon jó. (100 méterig)
Egy aprócska bibi van vele, amit nem nagyon tudnak megoldani.
Az általunk használt digit mikró-nak fél másodperces késleltetése van a digitális jelfeldolgozás miatt.
FPV-re alkalmatlan és idegesítő így irányítani.

mmormota
2012-07-28, 22:26
Írd meg részletesen, légy szíves...

Van linkje? Milyen típus, milyen felbontásokat tud, milyen frekvencián megy, egy vagy több antenna kell hozzá, mennyibe kerül stb.

Régóta szeretnék a HD átvitelt, robottal kombinálva a 0.5 mp nem tűnik vészesnek. A hatótávolságot persze jó lenne növelni, a 100m és 0.5mp késés együttesen már tényleg erős korlát.

mcelek
2012-07-29, 10:02
Volt az a szlovák próbálkozás is, mi lehet vele?
Annak 1km jó képe volt.

GPeti
2012-07-29, 10:12
Annak 1km jó képe volt.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1507916&page=15

mmormota
2012-07-29, 13:53
Annak 1km jó képe volt.

Semmi, a figura nem adott értelmes válaszokat, titkolózott, több videót nem mutatott, még egy fényképet se volt hajlandó feltenni. Aztán eltűnt egészen.

csillagvzs
2012-07-29, 15:10
Nálunk most volt hd transmitter és nagyon jó. (100 méterig)
Egy aprócska bibi van vele, amit nem nagyon tudnak megoldani.
Az általunk használt digit mikró-nak fél másodperces késleltetése van a digitális jelfeldolgozás miatt.
FPV-re alkalmatlan és idegesítő így irányítani.

SDi link ami a képen van a kopteretek mellett?

njozsef
2012-07-31, 07:07
Az pont nem az, de ugyanúgy néz ki.
Sajnos ez is 70 deka.
Igaz nagy a gép, de azért lehet érezni, hogy rajta van.
Valami könnyebb kellene.

njozsef
2012-07-31, 07:15
Ez egy wevi-hd transzmitter. http://www.idxtek.com/wevi-wireless-convenience-production
Arra jó amire kitalálták, fpv-re nem.

Lehet kapni a piacon jó HD-SDI dolgokat, de pl. a boxx 25000$-ba kerül és egy antennaerdőt kell felépíteni. http://www.boxx.tv/
A gigawave-ről meg nem is beszélek.

Teszek még egy kísérletet egy qam128-as transzmitterre, majd elmesélem mi volt.

Írd meg részletesen, légy szíves...

Van linkje? Milyen típus, milyen felbontásokat tud, milyen frekvencián megy, egy vagy több antenna kell hozzá, mennyibe kerül stb.

Régóta szeretnék a HD átvitelt, robottal kombinálva a 0.5 mp nem tűnik vészesnek. A hatótávolságot persze jó lenne növelni, a 100m és 0.5mp késés együttesen már tényleg erős korlát.

mmormota
2013-11-25, 20:53
Ha lassan is, de döcög előre a dolog...

http://www.hides.com.tw/product_dc101_eng.html

Ez egy 720p kamera, egybeépítve a tömörítővel és DVB-T kódolóval, a kimenetét egy DVB-T képes vevő úgy ahogy van venni tudja. Kifejezetten olcsó és elég kicsi is, szóval érdekes. Sajnos nem találtam ezzel felvett videót.

Azért ez még nem a megoldás, csak egy jó nagy lépés.
A problémák:
- egy rendes TV-n akár 5 mp(!) is lehet a késés, ez nem a kamera bűne, hanem a műsorvevő TV-ken ez érdektelen, videó bufferbe megy az adat. A kamera kikapcsolása után még megy a műsor... :-) Állítólag a kamera és egy ideális dekóder késleltetése 0,2 ... 0,3 mp, ami magasan repülve nézelődéshez szerintem tűrhető, akadályok között persze nem.
- néhányan rendeltek, de még nincs repülési tapasztalat
- egyelőre nem közöltek olyan konkrét vevőt, amivel el lehet érni a fenti legjobb késleltetést
- a kimenő frekvencia a műsorszóró sávokhoz igazodik, nem lehet közvetlenül használni, a kimenő teljesítmény is csak pár mW, szóval kell hozzá egy konverter&erősítő. A moduláció módja miatt jó lineáris végfok kell, amit nehezebb megcsinálni mint ami a szokásos fm adóinkhoz kell.

A gyártó válaszolt kérdésekre, de egyelőre nem akar kifejezetten fpv-re fejleszteni, mert szerinte túl kicsi piac.

Mindenesetre az már látszik, hogy minden létezik már olcsón ami az fpv hd-hez kell. A chipset tajvani, ami nagyon megnehezíti használható dokumentáció beszerzését kivéve tömeggyártók számára.

ati
2013-11-25, 22:37
És hogyan lehet ezt a késleltetést mérni? Van valami elfogadható módszer? 0.2s?! Hmmm! MEnnyi a reakcióidő?! Egy halom ilyen cucc átment a kezeim között, de késleltetést egyiknél sem vettem észre.

mmormota
2013-11-26, 00:16
És hogyan lehet ezt a késleltetést mérni? Van valami elfogadható módszer? 0.2s?! Hmmm! MEnnyi a reakcióidő?!

Minden segédeszköz nélkül is lehet.
A kamerát a monitor felé fordítod, akkor ismétlődő képek látszanak egyre kisebb méretben. Minden ilyen kép egy késleltetésnyi idővel késik. Ha mozgatsz valamit a képen ide-oda, egy hullámzó mozgás alakul ki. A késleltetés többszöröse már másodperces idő, amit könnyen lehet mérni. Pl. másodperces ciklusban mozgatsz egy ceruzát és megnézed, hányadik ismétlés van éppen szinkronban vele.

Szkóppal persze még egyszerűbb. Két sugár, egyik egy Led-en másik a videó jelen, viszonylag sötét helyen a led a kamera szemébe világít. Kigyullad a led és indul a szkóp, betárol néhány képnyi időt, megnézed melyik kép világosodik ki elsőnek.

Egy halom ilyen cucc átment a kezeim között, de késleltetést egyiknél sem vettem észre.
Egy halom real-time h.264-ben tömörítő, DVB-T jelet előállító kamera?!

Pl. a Gopro-nak van Wifi-n real-time képe, 1 mp körül van a késleltetése. Ez a javított verzió, ezen a videón még 4 volt... ;)
http://www.youtube.com/watch?v=89IlITjWJhE
(ez egy harmadik teszt módszer)

0.2s?! Hmmm! MEnnyi a reakcióidő?!

Az ember reakció ideje váratlan komplex dologra kb. 0,3mp, ennyi kell amíg felismeri a helyzetet és reagál, pl. autóvezetés közben felismeri az akadályt és a fékre lép. A legegyszerűbb esetben mikor nem kell felismerni helyzetet mert előre meg van beszélve (kigyullad egy lámpa, meg kell nyomni a gombot) akkor csak 0,2mp.

Viszont két dolog is fontos ez ügyben:
- az agy tudja ezt, képes vele együtt élni, ezt gyakorolja az ember egész életében, és ha ez kicsit is megnő, az nagyon zavarja
- pl. videó játékok esetében már 0,1 mp plusz késés is esélytelenné tesz hasonló tudású játékosok ellen

pbr110
2013-11-26, 13:10
Én is a tévés módszerrel néztem még a kulcstartós kamerák képét.
Bár én vettem egy referencia mérést sima panel kamerával, mert a plazmatévé képmegjelenítésénél is van már késés, és ahhoz hasonlítottam a rögzítő kamerák kimenetét.

ati
2013-11-26, 15:11
OK majd megnézem.

"Egy halom real-time h.264-ben tömörítő, DVB-T jelet előállító kamera?!"
Nem egy halom ilyen HDMI átlövő vacakot, nem kamerát.

mmormota
2013-11-26, 15:26
Nem egy halom ilyen HDMI átlövő vacakot, nem kamerát.

Az egy teljesen más jellegű kütyü. A tipikus HDMI átlövő rövid hatótávolságú, a kábel kiváltására szolgáló eszköz, ami nem tömörít. Nagy sávszélességet használ és nagyon kis teljesítményt, mert a rövid hatótávolságra ez megfelel. Némelyik 60-70GHz-en működik.

A linkelt kamera viszont h.264-ben tömörít ami radikálisan csökkenti a bitrate-et, ezzel keskenyebb sávszélességet és így adott teljesítményen nagyobb hatótávolságot tesz lehetővé, cserébe késleltetést visz be.
Tömörítés után DVB-T hibajavító kódolással sugároz, amit a földfelszíni digitális adásra dolgoztak ki, optimalizálták visszaverődéses, nehéz környezetben történő TV vételre.

ati
2013-11-29, 09:07
Kipróbáltam a javasolt módszert, szépen hullámzik, mint egy sárkány farka. Az is kivehető, hogy a fullhd-s digitális valamivel lassabban hullámzik, de hogyan tudnám pontosabban megmérni, hogy mennyi az annyi?

pbr110
2013-11-29, 09:26
Kipróbáltam a javasolt módszert, szépen hullámzik, mint egy sárkány farka. Az is kivehető, hogy a fullhd-s digitális valamivel lassabban hullámzik, de hogyan tudnám pontosabban megmérni, hogy mennyi az annyi?

Kérdés milyen pontosan?
pl: 2s periódus időnél 0,1s késleltetésnél pont ellenfázisba lesz a tizedik kép, tehát ha felveszed a videó kamerával a tévén a képet, vagy lefényképezed, csak meg kell számolni hányadik képkocka van pont ellenfázisba.
A pontosságot duplájára tudod növelni, ha annak a képnek helyét számolod le amelyik azonos fázisban van.
Ha a másodperces billegtetés nem megy, rakd fel egy metronómra.
Ha nincs metronóm, akkor megfelelő hosszúságú zsinór, tömeg és máris fix a periódus idő. :)

ati
2013-11-29, 09:36
Ez nem működik, a többszörös digitalizálás miatt elromlik a képmínőség. 5-6 képnél több már rosszul látszik.
"Ha nincs metronóm, akkor megfelelő hosszúságú zsinór, tömeg és máris fix a periódus idő" -ez viszont jó ötlet, megpróbálom.

mcelek
2013-11-29, 22:52
Van valahol a jutubon egy gopro wifi késés teszt, számlálóval, ott jól látszik, mennyi a késés ;)

ati
2013-11-30, 05:07
De én nem gopro-t akarok tesztelni. Ez 1s-nál rövidebb. Az a baj, hogy szabad szemmel már nehéz megítélni, ezért kell valami jó mérési ötlet, amivel tizedes pontossággal lehet mérni. Ezt az ingás ötletet kipróbálom.

mcelek
2013-12-04, 00:28
Csak mint példa említettem ;)
A kamera felbontása elég jó ahoz, hogy akár egy analóg stopperórát lásson és máris lehet számolni, mondjuk PAL-ban 25, NTSC 30 képkocka másodpercenként. 0,03s ;D
8)

ati
2013-12-04, 17:23
Nekem nincsen goprom, de azért az ötlet jó. FullHD-ban kíváncsi vagyok mit lát pörgő számokból!

ati
2013-12-18, 17:00
Megcsináltam az ingás tesztet. A kollégák valami video szerkesztővel lemérték és 0.2s alatt ér a golyó ugyanabba a helyzetbe. Ebbemár minden benne van ami késleltet, WiFi, puffer, lejátszó stb.

mcelek
2013-12-18, 21:55
Ez használhatónak tűnik, de volt már pár ilyen.
Kiváncsi vagyok, hogy bírja a mozgást és mondjuk 1,5km-t szakadásmentesen.
Ha stabil, akkor már csak az árára teszek félre :D

ati
2013-12-19, 05:37
volt már pár ilyen.
Kiváncsi vagyok, hogy bírja a mozgást és mondjuk 1,5km-t szakadásmentesen.

Ezt hogy érted? Ebbe a WiFi is benne van, de az csak pár ms. Ez késleltetési teszt, hol volt ilyen és mennyire jött ki? WiFis netet kb. 10km-ig meg lehet csinálni szakadásmentesre, de ez most nem azt teszteli. Multikopterhez egész jó. A kamera 5Mp-es, de a 2. felvétel csak sima.
Feltettem a Youtube-ra is: http://youtu.be/7T2IG9TwbxA

mmormota
2014-03-18, 21:12
Kipróbáltunk egy olcsó DVB-T kamerát:
http://www.hides.com.tw/product_dc101_eng.html#310685

Ez egy 720p HD kamera, DVB-T -vel egybeépítve. Zárt láncú kamerának gyártják, nem FPV célra, ennek megfelelően a kimenő jel szintje 1mW (specifikált), 2mW-ot mértem. Ez eredeti céljára - kábeles átvitelhez - több mint elég. FPV-re persze kevésnek tűnik, de egy próbát megért. Erősítővel majd lehet növelni.
Feltettük egy X8-ra, és megreptettük az M5-nél. Meglepően jól viselkedett, elment a gép egészen addig amíg lehetett anélkül, hogy lakott rész fölé kerüljön. Folyamatos, nem szaggatott, nem kockásodó kép volt. Arra számítottam hogy jó ha 200m-ig elég lesz, ehhez képest ez a km-es távolság elképesztő.

Maga a kamera HD-hez képest elég gyenge képminőséget ad. Olyan, mint a korai kulcstartós kamerák, a fényerő szabályozása is az a lépcsőzetes fajta. Ezzel együtt sokkal élesebb a képe mint a szokásos analóg kameráké. Hangot is átvisz, így a telemetria adatok leküldése megoldható. OSD-t a gépen persze nem lehet rákeverni.

A késleltetése 0,6mp (mértük a monitor vevőjével meg egy ebay-es settop-pal is, egyforma) alap beállításban, MPEG4 tömörítéssel. Állítólag más beállításokkal felére leszorítható.
A frekvencia 280MHz - 1200MHz-ig állítható, a kimenő jelszint felfelé erősen csökken.

Sajnos nem tudtuk felvenni a képet, a vevő egy 24"-os PC monitor volt amibe TV vevőt is beépítettek. Az antennák sima V dipólok voltak.
Egy videót találtam a youtube-on: http://www.youtube.com/watch?v=1eeousqBVDA

mcelek
2014-03-18, 22:06
2mW-tól még kétszáz métert sem vártam volna :o
:P egy kilóméter 8) igen dícséretes :P

pulsarxp
2014-03-19, 04:46
eh... nanemár.. a dji meg 1500 dollárért árulja a HD átvitelű rendszerét, Ti meg 125-ből megoldottátok :DDD
Szép teljesítmény egy ilyen cucctól :)

mmormota
2014-03-19, 12:03
Ebből a kis kamerából az látszik, hogy ha ezt ilyen olcsón meg tudta a Hides oldani, akkor nagyon rövid időn belül lesz rengeteg hasonló, és egyre jobbak.

Nyilván kifejlesztett valamelyik gyártó egy chipsetet, amivel olcsón és kicsiben lehet DVB-T modulációt létrehozni. Csak idő kérdése, hogy ennél egy kicsit jobb kamerát is kihozzanak vele. Ez a kamera éppen határeset, előnye is (élesség), hátránya is (fényerő kezelése, szubjektív képminőség) van az analóg megoldáshoz képest. Árban meg kb. ugyanott van.
Ha egy kicsit jobb a képminőséget kihoznak (mint mondjuk a Mobius) akkor egyértelmű lesz a helyzet, vége az analóg technikának. Ahogy a dolgok kinéznek, szerintem még ebben az évben kijön 200usd alatt ilyen kamera.

mmormota
2014-03-19, 13:01
Megjött az ebay-es set top box, tud usb-re felvenni. Egy felvevős analóg rendszernél ez olcsóbb.

latna
2014-03-19, 19:35
Azért 1 komoly gond van a digitális cuccal.
Ott nincs olyan, hogy rossz a kép, ott egyszerűen nincsen kép. Nyilván lehet védekezni: robot, RSSI, de azért nálam marad az analóg is másodlagosnak.

leskope
2014-03-19, 20:07
Megjött az ebay-es set top box, tud usb-re felvenni. Egy felvevős analóg rendszernél ez olcsóbb.

Egy linket tudnál adni?

mmormota
2014-03-19, 21:00
Egy linket tudnál adni?

http://dx.com/p/mpeg-dvb-t-1080i-hd-digital-terrestrial-receiver-w-remote-controller-hdmi-scart-cvbs-ypbpr-68466#.Uyn1QPl5O_E

Ezt még nem próbáltuk reptetés közben, mindig nagy a szél. Szobában működik, fel is vesz. A filet a VLC lejátssza, a Mediaplayer külön codec nélkül nem.
Azért pont ezt választottuk, mert a fórumon ahol a kameráról volt szó, ezt próbálták. Egyik előnye, hogy a dobozon belül elkülönül a tápegység az elektronikától, a fő panel 5V-ról megy, minimális módosítással elég neki egy BEC.

Néztem, itthon is lehet hasonlót kapni olcsóbban is.

mcelek
2014-03-19, 22:26
Na és mi a helyzet a temérdek DVB-T rnedszerben is működő TV-vel, amelyek képesek USB-re rögzíteni az adást. Ugye ezekkel gond az, hogy a bemeneten nem rögzítenek videójelet, csak az antennán vett adást.
Igaz kishazánkban más az MPEG kódolás és kevesebb az ehez használható, de rendelni lehet.
Pl. nekem van egy 9" DVD lejátszóm, ami DVB-T képes, de csak külföldön. Sajnos asszem ez nem rögzít, csak lejátszik bizonyos formátumokat USB-ről, viszont 800x600, vagy csak 480 a felbontása.
Hátha a 22" SAMSUNG smart TV-monitorom, még 12V-ról is megy ;D Gyorsan megolvasom a manuálját.

mmormota
2014-03-19, 23:40
Na és mi a helyzet a temérdek DVB-T rnedszerben is működő TV-vel, amelyek képesek USB-re rögzíteni az adást. Ugye ezekkel gond az, hogy a bemeneten nem rögzítenek videójelet, csak az antennán vett adást.

Viszont ezt a kamerát vehetik közvetlenül az antenna bemeneten.

mmormota
2014-03-20, 15:04
Pöffös szélben készült egy videó felvétel. A settop vevőjével kisebb a hatótávolság mint a monitorban levővel, nem ártana neki egy kis zajú előerősítő. A kis látószögű kamera és az állandó dobálás miatt nem igazán élvezhető a felvétel, két képet kivágtam (a felvétel a földön készült):
http://kepfeltoltes.hu/140320/vlcsnap-2014-03-20-14h55m37s127_www.kepfeltoltes.hu_.png
http://kepfeltoltes.hu/140320/vlcsnap-2014-03-20-14h57m40s90_www.kepfeltoltes.hu_.png

Hasi
2014-03-20, 15:36
A képeket nézve a felbontás nem jobb, mint egy analóg átvitelnél...

Seszi
2014-03-20, 16:02
szerintem jobb, de tegyünk mellé egy referenciaképet.. keresek valamit erről a reptérről

csillagvzs
2014-03-20, 17:29
Még jó, hogy nem rendeltem meg. :)
Gopro élőkép + 5,8g rögzített felvétele részletesebb és élesebb. ((nálam))

Seszi
2014-03-20, 19:12
http://www.sesztak.hu/hangar/birds/FPV/t.jpg

ez egy Fatshark fpv kamera, de elég borús idő volt..

mmormota
2014-03-20, 19:41
Ebben a kamerában nem az az izgalmas, hogy különösebben jó lenne, mert nem az. Az az érdekes benne, hogy a teljes DVB-T modulátort bele tudták építeni egy 125usd-be kerülő kamerába. Ez azt jelenti, hogy már piacon van egy olcsó és kis méretű, kis fogyasztású chipset, és ezzel várhatóan meg fog jelenni egy csomó hasonló kamera (köztük várhatóan jó kamerák is) vagy éppen olcsó és kicsi HDMI bemenetes adók, amelyekre a Gopro-tól kezdve mindenféle kamera ráköthető.
Az pedig teljesen átalakítja az fpv hobbyt.

mmormota
2014-03-20, 19:43
A felbontása kontrasztos részeken sokkal jobb mint az SD kameráké. A nem kontrasztos részeken (fű, föld) viszont egybemossa a részleteket, ami homályos benyomást kelt.

csillagvzs
2014-03-20, 19:45
Ebben a kamerában nem az az izgalmas, hogy különösebben jó lenne, mert nem az. Az az érdekes benne, hogy a teljes DVB-T modulátort bele tudták építeni egy 125usd-be kerülő kamerába. Ez azt jelenti, hogy már piacon van egy olcsó és kis méretű, kis fogyasztású chipset, és ezzel várhatóan meg fog jelenni egy csomó hasonló kamera (köztük várhatóan jó kamerák is) vagy éppen olcsó és kicsi HDMI bemenetes adók, amelyekre a Gopro-tól kezdve mindenféle kamera ráköthető.
Az pedig teljesen átalakítja az fpv hobbyt.

Értem én. Csak veszettül le van véve a bitráta és extra nagy a tömörítés.
Ez az ára.

De legalább jó irányba halad a történet.
Kis tömörítés és nagy bitráta jó kép de nagy késés.
Csodák meg nincsenek. :'(

csillagvzs
2014-03-20, 19:46
A felbontása kontrasztos részeken sokkal jobb mint az SD kameráké. A nem kontrasztos részeken (fű, föld) viszont egybemossa a részleteket, ami homályos benyomást kelt.

Máshogyan nem lehet ilyen kicsi az adat mennyiség amit át kell tolni az egész rendszeren.

mmormota
2014-03-20, 19:51
Ugyanennek a cégnek van HDMI bemenetes DVB-T modulátora is. Fontolgatom hogy kipróbálom, de ez már elég drága ahhoz hogy ne vegyem meg csak egy próba kedvéért. Ellene szól, hogy asztali kivitelű, szét kéne szedni hogy egyáltalán gépre lehessen tenni, és nincs demó videó amiből a minősége kiderülne. Pl. hogy a kamera hibáiból mennyi a kamera sara, és mennyi a feldolgozásé, nem lesznek-e pl. ennél is összemosottak az alacsony kontrasztú részek.

Van (igaz még 3-4-szer drágábban) de videókon megnézhető minőségű eszköz is, pl. a DJI meg még néhány, szóval még tűnődok hogy mi lenne a legcélszerűbb.
Mindenesetre az biztos, hogy digitális HD-re fogok váltani.

pulsarxp
2014-03-20, 20:13
igen, a kép kicsit túl van tömörítve, de azért nem rossz és értem a lehetőséget is benne :)

csillagvzs
2014-03-20, 21:19
Ugyanennek a cégnek van HDMI bemenetes DVB-T modulátora is. Fontolgatom hogy kipróbálom, de ez már elég drága ahhoz hogy ne vegyem meg csak egy próba kedvéért. Ellene szól, hogy asztali kivitelű, szét kéne szedni hogy egyáltalán gépre lehessen tenni, és nincs demó videó amiből a minősége kiderülne. Pl. hogy a kamera hibáiból mennyi a kamera sara, és mennyi a feldolgozásé, nem lesznek-e pl. ennél is összemosottak az alacsony kontrasztú részek.

Van (igaz még 3-4-szer drágábban) de videókon megnézhető minőségű eszköz is, pl. a DJI meg még néhány, szóval még tűnődok hogy mi lenne a legcélszerűbb.
Mindenesetre az biztos, hogy digitális HD-re fogok váltani.

Még az analóg HD jobb lehet mert nem megy azonnal szét annyira a kép.
De viva DVB-T !! ;D

mcelek
2014-03-20, 22:22
Vannak már HDMI átvitelre is pici eszközök, gondolom jelentős késlekedéssel, ami talán javul idővel.
A DJI cucca nyilván Wifi alapokon nyugszik, ami nem feltétlenül rossz, de gondolom milyen sávszélesség kell neki.
Ez a DVB-T annyiból lehet jobb, hogy a jelenleg már alacsony áron kapható kamerák, Pl. Mobius felvétel minőséget elérheti az átvitel, ami lehet, hogy nem GoPro, de élőképnek beszarás jó lenne.
Most én is megnézek pár földi felvételt, persze adatmennyiség korlátozás miatt azért levettem a minőséget, de biztos találok a Pinneacle-val készültekből is, mert az viszont meseszépen digitalizát 640x480-ban.

mmormota
2014-03-20, 23:29
Még az analóg HD jobb lehet mert nem megy azonnal szét annyira a kép.

Szerintem ilyen nem létezik, legalábbis nem terjedt el.

ati
2014-03-21, 06:17
Esetleg a DVB-C is járható út lehet. Pár éve kilóra árulták a beltériket, és a modulátor sem lehet sok, mert sokat gyártottak belőlük.

mmormota
2014-03-21, 15:09
Kicseréltük a lencsét egy nagyobb látószögű kulcstartós #16-D-re.
https://vimeo.com/89707351

Roach
2014-05-15, 07:31
Nagyon el van dugva ez a topic, véletlen indítottam egy másik ilyet. :-[

ppeter
2014-05-15, 08:47
[quote=Roach ]
A témát a következő bg-n új cuccok között talált(nem 2 fillér) tx-rx szett láttára indítom:
http://www.banggood.com/DJI-LightBridge-FPV-24G-HD-Digital-Video-Downlink-Aerial-p-926807.html

Egy ideje szóban már fel-fel merült haverommal a téma hasonló megoldással, mi konkrétan android mini pc-t akartunk használni és erősebb wifivel továbbítani egy hd-sdi kamera képét. Ez egy integrált megoldás, jóval drágább mint amennyit ér de egyenlőre az első ilyen eszközök jelennek még csak meg, nem kizárt hasonló cuccok a jövőben jóval olcsóbban elérhetőek lesznek.

Bárki tud másik ilyen eszközről, megoldásról amivel fullhd videóval lehetne fpv-zni kérem linkelje.
[/

Roach
2014-05-15, 10:49
Kicsit informálódtam, nem tudtam ezekről az eszközökről eddig. http://nyrius.com/product/ARIES_Prime.eng-5-specifications.html#.U3R8melZrcs ez jónak látszik és rcgroupsos videón is dícsérik. hd-sdi kamerához még sajnos kell ugye egy hd-sdi to hdmi átalakító, elméletileg így lehet a legkisebb a latency. Kamera mondjuk ilyen: http://www.securitycamera2000.com/products/HD%252dSDI-Sony-2Meg-1080P-D%252dWDR-3D%252dDNR-Board-Camera-OSD-Optional-Lens.html, átalakítót még nem találtam jó áron.

ati
2014-05-15, 12:18
És ennél a cuccnál mennyi lesz a késleltetés. A HDMI átlövőknek is van. Némelyiknek elég sok. Én teszteltem jó párat.

Peck
2014-05-15, 12:30
Hát.. nem tudom. Az Aries Prime-hoz használnak valami végfokot?
Mert az adatlapján 10 méteres táv van megadva.

ati
2014-05-15, 12:39
Na az meg a másik. 50-100m-es változat még a fiókomban is akad, ez eléggé gyengécske.

Roach
2014-05-15, 12:41
https://www.youtube.com/watch?v=eWDQNAOfnNs

Ezen a videón látszik a latency, bőven fél másodperc alatt van, valamint itt az aires pro-ról beszél ami leírás szerint 50m-ig hat, biztos lehet antennát rámoddolni. Ez a rendszer is am beszerezhető 250usd körül és egy átalakító még 30usd környéke, olyan 60000 forintból megvan kamerával.

Gaben
2014-05-15, 13:26
El kell,hogy keserítselek,bármekkora antennát használsz hozzá nem fogod a hatótávot kitolni.
Az adó "tudja" milyen távol van a vevő ;)
A cuccon futó szoftver viszont csak az adott paraméterig működik,utána nem.

Gaben
2014-05-15, 13:29
Slendrián voltam......antennákat.

Roach
2014-05-15, 14:44
El kell,hogy keserítselek,bármekkora antennát használsz hozzá nem fogod a hatótávot kitolni.
Ez komoly? Bármilyen jó a vétel nem enged bizonyos hatótávnál tovább, vagy hogy van ez?

csillagvzs
2014-05-15, 15:33
Ez komoly? Bármilyen jó a vétel nem enged bizonyos hatótávnál tovább, vagy hogy van ez?

Ha gondolod tudok olyat ajánlani ami nagyon bőven kiszolgálja az igényeidet.
0,2ms késése van. 4k-t tol át. árát már le sem merem írni. :D

Roach
2014-05-15, 17:04
Találtam erről több hozzászólást pl: "It works great. Range has been acceptable for me. I rarely fly more than 250 ft horizontal distance and the Nyrius does fine."

Nem tudom honnan jön ez a "nem tudsz ranget növelni antennával" mert van is aki már próbálkozik ilyesmivel és a leírás szerint az rx egy 5channel diversity system gagyi antennákkal.

Roach
2014-05-15, 17:10
"While doing a ground test, I got to just over 300 feet before the I lost signal. The image is spectacular, much better than the lcd screen on the camera, no latency. If you have been using composite downlink for a long time; its like seeing the world anew."

2channel tx, 5channel rx, mindet cserélni kell és megy az egy kilométert is. :)

mcelek
2014-05-15, 20:56
Akkor várjuk és oszd meg a moddingot :-*
Esetleg átalakítást is vállalsz majd?
2km nekem elég lenne.

Roach
2014-05-16, 06:12
Egyenlőre ott tartok, h nézegettem a fatshark base sd-t és keresgettem alternatívákat mert nem vagyok meggyőződve róla, h megéri az árát. Erre tegnap rátaláltam az ilyen hdmi wireless dolgokra és egész biztos ilyesmire fejlesztek szemüveg helyett, mondjuk kicsit még spórolni kell a dologra mert drágább, ettől függetlenűl szerintem sokkal jobban megéri, mint a fatshark. Lehet kéne ehhez egy minél kisebb monitor ami tud 1080p-t és relative könnyű hordozni.

pulsarxp
2014-05-16, 06:54
Szóljatok ha van értelmes áron olyan cucc ami tud 1-1,5km-et, és nem 10kg. :D

Egyébként nem tudom, két adó-vevő párossal nem lehetne megoldani a dupla felbontást? Már az is sokat dobna a minőségen. Mondjuk a páros sorokat az egyik, páratlant a másik visz át. Van vajon ilyen cucc, ami ezt megcsinálja, illetve utána össze illeszti?

Seszi
2014-05-16, 08:22
4 kéne hozzá. az összeillesztés számítógéppel nem lehet bonyi..

Roach
2014-05-16, 13:09
Milyen dupla felbontást? 4k-ra gondolsz, a full hd nem elég? Szerintem az ilyen rendszerek nem szeretik a saját frekijükön lévő zavart, ezért van pl a nyriusnak is olyan nagy tartománya asszem 5.1-5.9ghz, h biztos tudjon oda menni ahol nincs zaj, átlag 5.8as analóg rendszerek mellett lehet használni vszinű absz zavarmentesen mert azok jóval feljebb operálnak mint 5.1. Viszont nem tudom jó ötlet lenne-e több ilyet egymáshoz közel használni, saját frequency hooping rendszere van, ki tudja milyen.

pulsarxp
2014-05-16, 16:06
nem, hanem a sima analog átvitelt (akkor ahogy tanultabb kolléga írja jogosan :D :P ) 4szer, Tehát a gépen 4 adó a földön 4 vevő. Csak az a kérdés mivel lehetne szétszedni a képet, mert ezek szerint PC-vel össze lehet rakni.

Gaben
2014-05-16, 17:31
Az a 4 az 5 ;)
De mit csinál az ötödik? 8)

Ha ez ilyen egyszerű lenne,már uncsi lenne a fullhd és a 4k felbontásu link most lenne kész ;D

pulsarxp
2014-05-16, 17:39
Hmmm.... azon megy a szinkron talán?
Nem gondolnám hogy egyszerű, inkább bizom a szorgos es olcsó kiskinai termelésben, hátha. :D

Gaben
2014-05-16, 17:41
Kezd kerekedni ;)

pulsarxp
2014-05-16, 17:43
Ki várom még a dji ára lemegy a felére :)

Gaben
2014-05-16, 17:46
Sztem az a baj hogy piacnak kicsik vagyunk,de azért már van mozgolódás az ügyben,viszont az elején biztos nem lesz olcsó,ahogy minden más ujdonsággal szokott lenni.

Futottam ezzel a kérdéskörrel egy pár kört,bele is szédültem ;D
Az Animon-nak van fejlesztőpanelja forráskóddal,csak kiderült,hogy nem nekem akarják eladni ;D

GPeti
2014-05-16, 18:04
Olcsóbb még lehet de kisebb nem sokkal.

ati
2014-05-16, 18:23
Meg tudná valaki mondani, hogy tulajdonképpen mit szeretnétek? Paraméteresen?

pulsarxp
2014-05-16, 18:36
Persze, mi sem egyszerűbb Atikám.
FullHD 5km-ig :D

ati
2014-05-16, 18:42
maximális késleltetési idő?

pulsarxp
2014-05-16, 19:21

Mivel nem írtam, igy nem kell koszi :D
Nem tudom mi az elfogadhato talan 0.2mp

ati
2014-05-16, 19:30
Full Hd-s képaátvitelt könnyen és olcsón lehet csinálni Raspberryvel, 5MP-es kamera, és olyan streemet csinálsz amilyet akarsz. H264 tömörítéssel 0.2s késleltetést sikarült elérnünk a teljes útvonalra. A késleltetés alapvetően a tömörítés mértékétől fog függeni.

pulsarxp
2014-05-16, 20:24
Full Hd-s képaátvitelt könnyen és olcsón lehet csinálni Raspberryvel, 5MP-es kamera, és olyan streemet csinálsz amilyet akarsz. H264 tömörítéssel 0.2s késleltetést sikarült elérnünk a teljes útvonalra. A késleltetés alapvetően a tömörítés mértékétől fog függeni.

Ezen már én is gondolkodtam, próbálgattam, de ezt talán már beszéltük is.
És mivel sugárzod le a jelet, és mire?

ati
2014-05-16, 20:28
Mobilnet, Wifi akármi , nekem Wifi van, 3-4km-t tud körsugárzóval. Mobilnet akármennyi is lehet.

pulsarxp
2014-05-16, 20:47
Mobilnet, Wifi akármi , nekem Wifi van, 3-4km-t tud körsugárzóval. Mobilnet akármennyi is lehet.

hm. Tesztvideód van?
Esetleg meg lehet vásárolni a fejlesztést tőled? :)

mcelek
2014-05-16, 22:38
Ati
Azt moondod, hogy 2 db Raspberryvel (egy a gépen és egy lent) Egy wifi eszközzel leküldöd és feldolgozod mondjuk a GoPro képét HD-ban 0,2 sec késéssel?
Akkor kell még valami izmos, USB, vagy Eternet csatlakozós, cserélhető antennás cucc?
Ilyesmit tudnál ajánlani párban, hogy ne keljen sokat vesződni?
Mekkora hatótávra számíthatok?

ati
2014-05-17, 08:11
Ati
Azt moondod, hogy 2 db Raspberryvel (egy a gépen és egy lent) Egy wifi eszközzel leküldöd és feldolgozod mondjuk a GoPro képét HD-ban 0,2 sec késéssel?
Akkor kell még valami izmos, USB, vagy Eternet csatlakozós, cserélhető antennás cucc?
Ilyesmit tudnál ajánlani párban, hogy ne keljen sokat vesződni?
Mekkora hatótávra számíthatok?

Nem egy Raspberry van a gépen, amihez egy 5MP-es kamera kapcsolódik egy szalagkábellel - ezt a kamerát a Rasberryhez árulják és van hozzá szoftver, ami mindenféle streemet elő tud állítani. Lennet a földön a GCSben kevés lenne a Raspberry, ott egy combos alaplap van hogy gyorsan végezze el a kikódolást és a megjelenítést. És köztük olyan netet csinálsz, amilyet akarsz, meg bírsz. Érdemes először kis hatótávval kipróbálni, közönséges WiFI cuccokkal, mert nagyobb hatótávhoz komolyabb és drágább cucc kell.

pulsarxp
2014-05-17, 12:15
És milyen wifi az ami jo hozzá hogy messzire menjen?
Mert van itthon par pi-m :D

ati
2014-05-17, 12:57
Hát ez a messzire relatív fogalom. A profi boltokban lehet kapni mindenféle nagyobb teljesítményű wifit, azokkal több kmt is meg lehet csinálni, de nem olcsók, ezért először érdemes kipróbálni egy egyszerű usb-sel 100m-ig, kopterhez kiváló. 0.2s késleltetést sikerült elérnem. Aztán jöhet a drágább Ubiquiti, vagy Mikrotik-es cucc.

pulsarxp
2014-05-17, 13:16
segíts légyszíves. Megnéztem ezt a két gyártót, de nem igen találtam olyan cuccot, amit fel tudnék rakni egy gépre. (Minden esetre jó cuccaik vannak :) )

mcelek
2014-05-17, 13:38
Van a Raspberry-n HDMI, az csak kimenetnek jó? Az a kaera menyire jó, ha már a gopro nem lehet?

pulsarxp
2014-05-17, 14:53
Van a Raspberry-n HDMI, az csak kimenetnek jó? Az a kaera menyire jó, ha már a gopro nem lehet?

Igen, illetve adat bemenet, pl CEC-nek.
Elég jó, jutúbon elég sok teszt videó van fent.

mmormota
2014-05-17, 19:05
Adni nem csak wifi-fel, hanem akár DVB-T-ben is lehet, pl. a Hides készít USB adó adaptert, amihez van Linux driver is.

Nyilván az lenne igazán jó, ha nem kellene külön számítógép panel, hiszen a HD kamerákban mint pl. a Gopro vagy a Mobius eleve ott van a H.264 tömörítésre alkalmas chip, csak most a kártyát eteti, nem az adót. Sajnos elég speciális tudás kell egy ilyen cucc átprogramozásához. Akik a kamerákat fejlesztik könnyen meg tudnák tenni, sajnos egyelőre úgy tűnik nem érdekli őket.

A DVB-T előnye a wifi-vel szemben, hogy az átviteli protokollt egy irányú optimális hibajavítású átvitelre hegyezték ki. Maga a hardver szinte ugyanaz, OFDM, de a protokoll más. Wifi-vel is meg lehet elvileg csinálni ugyanolyan jóra, de az meg még speciálisabb és mélyebb szakértelmet igényel.

Arra számítok hogy a DJI Lightbridge után nem sokkal jön majd a többi hasonló is, és 1 év múlva válogatni lehet majd az 1000 usd alatti HD megoldásokból. Addig is, ha jókat írnak a DJI-ről, valószínűleg veszek egyet.

pulsarxp
2014-05-17, 22:08
Ha megveszed a lightbridge-t elsőként jelentkeznek a taperolasara :D

Roach
2014-05-18, 02:51
Arra számítok hogy a DJI Lightbridge után nem sokkal jön majd a többi hasonló is, és 1 év múlva válogatni lehet majd az 1000 usd alatti HD megoldásokból.

Én inkább max párszáz usd-re számítok de ja, várom nagyon.

mmormota
2014-05-21, 00:20
Ezt a videót Hides HV-100 asztali DVB-T coderrel készítették, a kamera Gopro.

http://www.youtube.com/watch?v=ec9Y1oeO7Bk

A képminőség szerintem jó, ezzel szívesen nézelődnék. Érdekes hogy az első 10 mp homályos, aztán hirtelen kitisztul a kép és a film végéig éles marad.
Sajnos a kivitele nem igazán repülőre való, még a dobozt elhagyva sem. Settop box méret.
Az USB-s coder lenne az igazi, de akkor kell valamilyen PC kártya is - vagy az elegáns megoldás a kamera chipset átprogramozása lenne. Úgy már méretben is tökéletes lenne.
Mindkét kivitelhez kell még egy erősítő mert 1mW vagy még kevesebb a kimenet.

http://www.hides.com.tw/product_cg74468_eng.html#310685
http://www.hides.com.tw/product_ut210_eng.html

davidka
2014-05-21, 06:46
Első pár másodpercér homályosságért a youtube a felelős, kell némi idő, hogy HD-ra váltson.

pulsarxp
2014-05-21, 06:49
Nem rossz. Ez a tav amit repultetek az 1mWal volt? Vagy már erősítővel?
Ha erositovel akkor milyen jo hozzá?

ati
2014-05-21, 06:53
Ehhez vannak olcsó, jó erősítők amatőr berkekben. Én a késleltetésre lennék kíváncsi. Van arról
valami adat?

csillagvzs
2014-05-21, 06:54
Ehhez vannak olcsó, jó erősítők amatőr berkekben. Én a késleltetésre lennék kíváncsi. Van arról
valami adat?

van:
soooooooook :)

mmormota
2014-05-21, 13:23
Nem rossz. Ez a tav amit repultetek az 1mWal volt? Vagy már erősítővel?
Ha erositovel akkor milyen jo hozzá?

Ezt nem mi repültük, a Google-val találtam a videót. Erősítővel repült.

mmormota
2014-05-21, 13:51
Én a késleltetésre lennék kíváncsi. Van arról valami adat?

Sajnos nincs.

A késleltetés döntő részét gondolom a h.264 tömörítés szedi össze. Neked van konkrét tapasztalatod arról hogy a Raspberryvel milyen minőségű tömörítést lehet elérni? Azzal lehetne máshogy paraméterezni, vagy akár kritikus feladathoz (leszállás) akár átváltani mjpeg-re.

Nagyon sok kis kamerában Ambarella chipet használnak. Ezekhez létezik fejlesztő kit (sok család létezik, már 4k-s is van), tartalmaz tömörítőket, mjpeg-et is. Van hozzá panel kamera meg szoftver csomag. Viszont nem tudom hogy mennyibe kerül egy ilyen kit, egyáltalán eladják-e csak úgy, vagy csak hosszas egyeztetés után kamera gyártóknak. Keresgéltem hogy fejleszt-e valaki amatőr alapon ilyen chipre, de semmi. Azért érdekelt, mert elvileg akár egy Gopro vagy egy Mobius speciális firmware-rel és egy USB DVB-T adapterrel ideális FPV megoldás lehetne. Csak az a firmware nagyon nehéz feladat...

A Raspberry is érdekes, nem olyan elegáns, de óriási előnye a nagyon aktív fejlesztői közösség, ami miatt a szoftver megírása könnyebbnek látszik.

A harmadik lehetséges platform tulajdonképpen egy mobiltelefon. Benne van a jó kamera, tömörítő, képes cellás átvitelre, elvileg kész meglevő programmal is alkalmas lenne FPV-re. Valami csapda azért lehet valahol, mert nincs tele a net ilyen videókkal.
Mindenesetre elvileg egy mobilra is lehetne írni programot, ami meghajt egy USB-s DVB-T adaptert.

mcelek
2014-05-21, 22:32
Ó, mobillal még irányítani is akartunk anno, ami nem lehetetlen, csak nagy a késés.
Persze most 4magos droidok küzdenek a piacon, lehet benne valami, főleg, ha valahogy a képet ki lehet belőlük varázsolni.
Mind1, ha kell még Raspberry mellé, de egy USB-s DVB-T képes lenne sugározni is?

mmormota
2014-05-25, 15:19
Megnéztem néhány DJI Lightbridge tesztet, egyre jobban tetszik. Sajnos sehol sincs raktáron, csak előrendelni lehet.

A Mobius fejlesztőjének írtam egy emailt, hogy szerintem nagy dobás lenne az USB-s DVB-T adapterhez firmware-t írni, így a Mobius ideális FPV kamerává változna és olyat tudna amit más nem: HD átvitelt. Megemlítettem, hogy a HD-t annyira várják az FPV-sek hogy sokan 1400usd-t is megadnak a DJI-ért.
Válaszolt, megköszönte, azt írta hogy ők egy kis cég és eddig nem foglalkoztak átvitellel, de megfontolják.

mmormota
2014-06-25, 02:16
A Hides a friedrichshafeni rádióamatőr kiállításra kiadott egy brosúrát:
http://www.hides.com.tw/HiDes_Debut.pdf
Ebben szerepel egy új DVB-T transmitter: HV-310. HDMI be, DVB-T ki.
Nincs részletes leírás, de a doboza szemre ugyanaz mint a HV-110 vevőé, és annak megadták a méreteit: 105*75*35mm. Nem rossz.
Olcsóbb is mint a nagyobb testvérei (329 usd).
Még nem kapható, azt írják: "Coming soon! Available on 7/M"
Vajon mit jelenthet a 7/M?! :o

mmormota
2014-06-25, 02:24
A DJI Lightbidge videókat nézegetve elbizonytalanodtam.
A filmeket vagy a levegőben vették fel (ami semmit se mond az átvitelről) vagy a földön kamerával vették fel pl. egy mobiltelefon kijelzőjéről vagy egy monitorról. Ezek a földi felvételek viszont akadnak, nem folyamatos a mozgás. Nem tudom hogy tényleg ilyen-e (és akkor számomra elfogadhatatlan) vagy ezt csak az usb kimenet vagy a lassú mobil&tablet hibája.
Próbáltam a fórumokon utánanézni, de sehol se találtam egyértelmű leírást arról, hogy hdmi monitoron nézve sima-e a mozgás vagy az is szaggat.

mmormota
2014-06-25, 02:52
Itt van pl. ez a Lightbridge videó:
http://www.youtube.com/watch?v=HiXGKYG-OC0
A tableten jó ha 10fps megvan, mikor fordul a kamera úgy szaggat hogy rossz nézni.

mcelek
2014-06-25, 23:01
Szaggat, de annyira nem rossz :P
https://www.youtube.com/watch?v=S7m7RR9U1sI
Szerintem van 25fps, ami időnként leesik 20-ra, de ennél rosszabb volt a Headplay szemü fw frissítés előtt, totál stroboszkóp volt a szaggatása. amire 15fps-t írtak.
Én analógban is észreveszem a különbséget, még az is számít, ha a GoPro 30, vagy 60 fps-ben rögzít, pedig NTSC-ben is csak 30 jön át ;D mégis 60-ban jobb a kép 8)
Ha ez nem jönne be, bár még nem gyúrok a beszerzésére, lesz még jobb is talán.
Bár ez elég kompakt, használható méretű és minőségűnek tűnik, tényleg jó lenne már egyet élőben is látni.
8)

mmormota
2014-06-25, 23:15
Szaggat, de annyira nem rossz :P
https://www.youtube.com/watch?v=S7m7RR9U1sI
Szerintem van 25fps, ami időnként leesik 20-ra, de ennél rosszabb volt a Headplay szemü fw frissítés előtt, totál stroboszkóp volt a szaggatása. amire 15fps-t írtak.

A jobb oldali képet nézted? (A bal oldali az a gépen készült.)
Nehéz megítélni mert a telefon is mozog, de a telefonon megjelenő kép szerintem kizárt hogy 25fps legyen. Kimondottan darabos.

mcelek
2014-06-25, 23:42
Igen, de nem olyan drámai, kb 20-25fps lehet, egy repülőn, pláne alacsonyan elvérezne.
Kopteren, lassú mozgással elviselhető és a kép élessége-minősége talán kárpótol. 9 perc körül egészen közelit ad az SG4-ről, de jó lenne egy nem ilyen rossz minőségű monitoros felvételt is látni:
https://www.youtube.com/watch?v=3EYmBlQw5w8
Ez jobban szaggat :o és a képminőség, talán a fényviszonyok miatt is rosszabb, viszont nem is stabil, amit az antennának ró fel.
Majd a DVB-T, vagy a DJI-nál erősebb hardver is megjelenik ilyesmi rendszerben.
Ez is csak amolyan teszt, eladnak sokat és figyelik az elégedettséget, közben biztosan fejlesztenek II. verziót ;)

Peck
2014-06-26, 00:07
Kicsit off, de ha már szóba került:
25fps:
https://www.youtube.com/watch?v=VSxhocKo_YA
összehasonlítás:
https://www.youtube.com/watch?v=ylhHBi6lOUA
Szerintem azzal a 20-al is ki lehetne egyezni, ha folyamatosan tudná tartani, de ez össze-vissza ugrál,
persze az is lehet, hogy a megjelenítési oldalon van bibi.

mmormota
2014-06-26, 21:08
Megkérdeztem a Hides-t hogy mikorra várható a kis méretű HV-310 DVB-T coder: Július közepe. (ezt jelentette a 7/M... ;D)
Ahogy kapható lesz, veszek egyet.

H.krisztián
2014-07-20, 08:34
Hogy áll a HD átvitel? Van már elérhető áron használható szett?

mmormota
2014-07-22, 04:38
Hogy áll a HD átvitel? Van már elérhető áron használható szett?

A Hides július közepére ígért egy használhatónak tűnő dvb-t codert, de még nem kapható.

mmormota
2014-08-08, 01:24
Elkészült a Hides a HV-310E dvb-t coderrel, rendeltem egyet. Remélem, nem bánom meg... ;)
(a webshopban még nem kapható, egyelőre csak pár darabjuk van)

ati
2014-08-08, 08:43
Valami műszaki adatot lehet róla ismerni előzetesben?

mmormota
2014-08-08, 13:30
Valami műszaki adatot lehet róla ismerni előzetesben?

Ebben van egy táblázat: http://www.hides.com.tw/HiDes_Debut.pdf
Abban bízom, hogy a paraméterei megfelelnek a nagyobb testvéreinek, azoknak van részletes adatlapja és egyikkel fpv videó is van fenn a neten, ami nagyon jó.
A doboza szemre azonos az egyik vevővel, így a méreteit meg ebből vélem tudni.

Persze kockázatos így feltételezésekre támaszkodva megvenni, de olyan régóta várok valami ilyenre hogy vállaltam.

Ha beválik, kell majd egy konverter&erősítő is hozzá, ami átteszi elfogadható frekvenciára és megemeli a teljesítményét.

mmormota
2014-08-22, 19:10
Megjött a HV-310-es DVB-T encoder, kipróbáltam.

A kamera egy Gopro Black, hdmi kábellel összekötve.
A képminőség ránézésre nagyon jó, de csak az alagsorban játszottam vele, ott a Gopro nem mutatja az igazi képességeit. Nem hasonlítottam össze aprólékosan a felvétellel, de első ránézésre azt mondanám, kb. ugyanaz.

A latency viszont brutális, 1,4 mp. Kérdeztem a Hides-t hogy nincs-e olyan beállítás amivel lejjebb lehetne szorítani, mert így FPV-re nem jó (persze nem erre a célra hirdetik). Írták hogy érdekli őket is az FPV piac, terveznek egy erre a célra készült változatot. Kérdeztek is egy csomó dolgot, pl. hogy milyen tápfesz lenne praktikus FPV-re, ha csinálnának egy soros telemetria csatornát milyenek legyenek a paraméterei stb. A latency-ről azt írtam, hogy 0,3mp alatt már nagyon jó lenne, 0,5-0,7 erős kompromisszummal, afölött az fpv-sek többsége biztosan nem venné meg. Meg hogy jó lenne ha röptében átkapcsolható lenne akár képminőség romlás árán is késleltetés nélkülire, hogy leszálláshoz, talajközeli repüléshez is alkalmas legyen.

Küldtek egy firmware-t, amely lehetővé teszi az alacsonyabb késleltetést. Kipróbáltam, ezzel le lehetett menni 0,5 mp-re. A mérés elég pontos, a monitor elé tettem egy telefont amin stopper futott, a Gopro-val pedig felvettem úgy hogy az eredeti meg a képe is látszik a felvételen.

A 0,5 mp szerintem kompromisszummal már használható. Nyilván nem lehet ezzel talajközelben repkedni, de átlagos magasságban robot stabilizálással kényelmes nézelődésre alkalmas.

Jövő héten gépre teszem, egyelőre a kb. 2mW-os kimenettel, kiderül mennyire használható valós körülmények között. Ha beválik, meg kell oldani, hogy szabályos sávon, kicsit nagyobb teljesítménnyel működjön. Elvileg 1,2GHz-en még működik, de ott már nagyon kicsi a kimenő jelszint, mindenképpen erősíteni kell.

A tömege alu dobozban 175g, a nyomtatott áramkör 55g. Minden egy lapon van, a csatlakozók is.

mcelek
2014-08-22, 21:24
Az ígéretesen hangzik, hogy őket is érdekli az FPV :D
Gondolom a frame rate-el nem volt gond ;)

mmormota
2014-08-23, 00:03
Nincs akadás, ez ilyen szempontból tökéletes.

mmormota
2014-08-25, 22:41
Reptettük egy DJI quadon a HV310-et. A kamera egy Gopro 3 black, a lesugárzott videót vettük fel. A felbontás 1080p, sajnos a Vimeo átkódolja.
A gimbal csillapító gumik nem működnek rendesen, berezeg az egész, elég zavaró, de erről a HV310 nem tehet...

https://vimeo.com/104337989

Dropbox (az eredeti letöltéséhez, az online lejátszás borzalmas):

https://www.dropbox.com/s/l522vba1209l431/hv.avi?dl=0

deltahf
2014-08-25, 22:53
Page not found ! :-(

mmormota
2014-08-25, 22:56
Még konvertál a Vimeo...

mcelek
2014-08-25, 23:06
Letöltöttem :D
WMP-n kicsit szaggatottnak éreztem, de SplashPro gyönyörűen vitte :P
Ez volt 0,5s késleltetéssel?

mmormota
2014-08-25, 23:20

Igen. Nem rossz ilyen kép alapján röpködni... ;)

H.krisztián
2014-08-26, 03:52

Igen. Nem rossz ilyen kép alapján röpködni... ;)
Hát ezt q.... a jó.
Ezzel m@r tényleg élvezet lenne repülni.

ITEM
2014-08-28, 20:44
Na ez engem is érdekel. Jöhetnek az infók,videók,képek stb stb!! 8)

charger68
2014-08-31, 11:11
Húúú ez nanyon igéretes vonalnak tűnik :)

lényegesen olcsóbb mint a Lightbridge! Lehet multiplexelni 2 vagy több képet is a jelfolyamra?

Gogo
2014-08-31, 11:23
És egy ilyen szemüveggel:

http://www.ebay.com/itm/151275670777?_trksid=p1.c100069.m2286&_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1% 26asc%3D20131121102204%26meid%3D405b733dc8694c2ea7 62406bf8340070%26pid%3D100069%26prg%3D201311211022 04%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D321430056324%26clkid% 3D195307832838835122&_qi=RTM1550815

mmormota
2014-08-31, 19:37
Lehet multiplexelni 2 vagy több képet is a jelfolyamra?

Nem lehet, ez egy csatornás coder.

mmormota
2014-08-31, 19:50
Húúú ez nanyon igéretes vonalnak tűnik :)

lényegesen olcsóbb mint a Lightbridge!

Nem igazságos közvetlenül összehasonlítani őket.

A Lightbridge egy kész FPV termék, legális frekvencián biztosít 2 irányú kapcsolatot.
Számomra a fő hátránya a nagyon alacsony kép szám másodpercenként, kifejezetten szaggatott a videó.

A Hides DVB-T coder nem FPV célra készült, nem ad legális frekvencián és a kimenő teljesítménye is nagyon kicsi. Emiatt kell még hozzá egy konverter-erősítő is, ami nem könnyen beszerezhető. Tehát ez nem egy kész FPV megoldás, inkább csak biztató kísérlet. Viszont a kép minősége nagyon jó, és a frame rate a normális TV adásnak megfelelő, nem szaggat. Ha találok megfelelő konvertert elfogadható áron, akkor szerintem lényegesebb jobb képminősége és hasonló hatótávolsága lesz mint a Lightbridge-nek, kevesebb mint fele áron.

ati
2014-09-01, 05:01
Hát a Raspberry-s 0.2s kicsit jobb eredmény. Ahogy elnézem nem sokat kell várni egy jó megoldásra már vannak próbálkozások. http://diydrones.com/profiles/blogs/beginnings-of-raspberry-pi-fpv-software

http://fpvlab.com/forums/showthread.php?4869-The-complexities-of-streaming-HD-video-downlinks.../page31
"the Raspberry Pi camera, which is an excellent alternative because it has a direct link to the CPU which makes it very fast"

Erősítő és konverter ügyben :http://shop.kuhne-electronic.de/kuhne/en/shop/industrial/prof-power-amplifier/
Ő egy rádióamatőr is és amatőr célra is gyárt konvertereket. (jól jöhet egy hívójel) Szerintem van neki készen.

mmormota
2014-09-01, 15:19
Hát a Raspberry-s 0.2s kicsit jobb eredmény.
Próbálkoztunk a Raspberryvel. A kamera képe nem valami jó, és ehhez az egy kamerához van készen illesztő program. HDMI bemenet nem készült hozzá. (indult egy kickstarter project, de lefújták). Úgy tűnik, maga a panel is kicsit lassú ilyen feladathoz, néha akadozik.
Valamelyik nagyobb teljesítményű boarddal lenne érdemes kísérletezni, vagy kifejezetten erre gyártott chipsettel, mint pl. az Ambarella.
Esetleg más oldalról közelíteni, a mobiltelefonokba már nagyon jó kamerákat tesznek, és bőven van számítási teljesítmény is.
Ezekkel az a helyzet, hogy nagyon speciális tudás kell egy ilyen program megírásához, meg kell várni amíg valaki elvégzi a munkát.

A Hides-ben az tetszik, hogy kész van és kifogástalan a képminősége. Sajnos a konverter-erősítőt még meg kell oldani.

Erősítő és konverter ügyben :http://shop.kuhne-electronic.de/kuhne/en/shop/industrial/prof-power-amplifier/
Ő egy rádióamatőr is és amatőr célra is gyárt konvertereket. (jól jöhet egy hívójel) Szerintem van neki készen.

Elég húzósak az árai, konverterek 1000 Euro körül, plusz PA még 400...

Te nem vállalnád az elkészítését? Pl. 1240 körülre a legcélszerűbb frekvenciáról az uhf sávból. Kimenő teljesítmény 100mW körül (lineárisnak kell lennie, nehezebb mint FM-re).

ati
2014-09-01, 16:29
Ez lehetséges. Nekem ugyan már a Raspi képe is gyönyörű, de lehet, hogy amaz jobb. Kinek a pap... Tény, hogy van fantázia a Hides cuccban is. Az UT-100C miért nem jó? Az ad 1300MHz-en, csak erősítő kell hozzá.

mmormota
2014-09-15, 05:48
Újabb kütyü:
http://www.wirelessdv.com/en/categories

720p felbontást ígér, Wifi alapú, és feltűnően hasonlít a Raspberry Pi-re... :-)
A gyártó szerint 120ms késleltetés (!!!), 3km normál Wifi antennákkal, akár 10km patch-csel.

Sajnos egyelőre nem tettek fel normális videót, csak egy monitor gyenge minőségű kamerás képét.

ITEM
2014-09-15, 07:50
Újabb kütyü:
http://www.wirelessdv.com/en/categories

720p felbontást ígér, Wifi alapú, és feltűnően hasonlít a Raspberry Pi-re... :-)
A gyártó szerint 120ms késleltetés (!!!), 3km normál Wifi antennákkal, akár 10km patch-csel.

Sajnos egyelőre nem tettek fel normális videót, csak egy monitor gyenge minőségű kamerás képét.

Hm, egész ígéretes. Az ára sem olyan vészes. Ráadásul EU-s így még vám és ÁFA sincs.

ati
2014-09-15, 09:05
Ez biztos Raspberry.

ITEM
2014-09-15, 10:05
Egy dolog nem világos,ha van a gépeden OSD-annak a jelét hogyan viszed rá a videójelre ? ??? OSD nélkül nem ér sokat legalább is nekem nem alternatíva akkor! Vagy van rajta analóg videómebenet csak nekem kerülte el a figyelmemet?? ::)

ati
2014-09-15, 10:50
Digitális kameráknál, már nem használunk analóg OSD-t. Digitálisan meg bámit rá tudsz rakni a képernyőre lsd. feliratozó szoftver.

ITEM
2014-09-15, 11:19
Digitális kameráknál, már nem használunk analóg OSD-t. Digitálisan meg bámit rá tudsz rakni a képernyőre lsd. feliratozó szoftver.

Na és melyik FC támogatja a digitális OSD feliratozást ? Hogyan juttatod el az FC-ből az adatokat a kijelzőre ?

pulsarxp
2014-09-15, 11:31

Na és melyik FC támogatja a digitális OSD feliratozást ? Hogyan juttatod el az FC-ből az adatokat a kijelzőre ?

hát ha ez tényleg egy pi, márpedig minden jel szerint az, akkor maga a pi is képes megoldani. de hogy ezzel hogy érnek el 3km-et arra kíváncsi lennék.

ITEM
2014-09-15, 16:47
hát ha ez tényleg egy pi, márpedig minden jel szerint az, akkor maga a pi is képes megoldani. de hogy ezzel hogy érnek el 3km-et arra kíváncsi lennék.

Na jó,de még mindig nem értem,hogy az FC től ez hogyan kapja meg az adatokat ? Pl ha ez egy raspery Pi akkor az hogyan kommunikál egy repvezérlővel ? Vagy maga a Pi a repvezérlő is egyben ilyen esetben ? Láttam diydrone-on rasperys FC fejlesztéseket,azért kérdezem.

Köszi! ;)

mmormota
2014-09-15, 17:45
A leírás szűkszavú, így biztosan nem lehet tudni.
Szerintem egyelőre nem kombinálták a vezérlővel. A videóra vonatkozó adatokat viszont megjelenítik, meg kezelőszerveket a zoom állítására.
Semmi elvi akadálya sincs, hogy a későbbiekben a fenti panel telemetria adatokat fogadjon pl. soros porton Mavlink formában.

A fő kérdés az, hogy mennyire jó a képminőség. Ha az jó és az átvitel megbízható, el fog terjedni, és biztosan továbbfejlesztik.

Talán nyílt forráskódú változat is lesz, akkor pedig harmadára esik az ára.

pulsarxp
2014-09-15, 18:29

Na jó,de még mindig nem értem,hogy az FC től ez hogyan kapja meg az adatokat ? Pl ha ez egy raspery Pi akkor az hogyan kommunikál egy repvezérlővel ? Vagy maga a Pi a repvezérlő is egyben ilyen esetben ? Láttam diydrone-on rasperys FC fejlesztéseket,azért kérdezem.

Köszi! ;)

Igen, én úgy tudnám elképzelni, hogy maga a oiu a vezérlő is egyben. Talán úgy lenne a legeszerűbben megoldani. Minden esetre egy kopterre azért fel lehetne rakni, mert ott én max feszt mérek, azt meg elég egyszerűen meg lehet oldani egy pi-vel.
Ami engem sokkal jobban érdekelne, hogy mennyire stabil. Van pár pi-m otthon mindenféle feladatra. És az a tapsztalataom, hogy pl az amelyik 7/24-be be van üzemelve, az kb 1-1,5 havonta összefossa magát, és vagy van kezdeti mentésem, vagy lehet újra csinálni mindent. A másik kettő nem megy folyamatosan, illetve mindekettő kisérleti célokat lát el, így ott az linux kinyírása sokkal gyakoribb az használt idő arányában ;D ;D

pulsarxp
2014-09-15, 18:29

Köszi! ;)

Igen, én úgy tudnám elképzelni, hogy maga a pi a vezérlő is egyben. Talán úgy lenne a legeszerűbben megoldani. Minden esetre egy kopterre azért fel lehetne rakni, mert ott én max feszt mérek, azt meg elég egyszerűen meg lehet oldani egy pi-vel.
Ami engem sokkal jobban érdekelne, hogy mennyire stabil. Van pár pi-m otthon mindenféle feladatra. És az a tapsztalataom, hogy pl az amelyik 7/24-be be van üzemelve, az kb 1-1,5 havonta összefossa magát, és vagy van kezdeti mentésem, vagy lehet újra csinálni mindent. A másik kettő nem megy folyamatosan, illetve mindekettő kisérleti célokat lát el, így ott az linux kinyírása sokkal gyakoribb az használt idő arányában ;D ;D

ITEM
2014-09-15, 19:52
A leírás szűkszavú, így biztosan nem lehet tudni.
Szerintem egyelőre nem kombinálták a vezérlővel. A videóra vonatkozó adatokat viszont megjelenítik, meg kezelőszerveket a zoom állítására.
Semmi elvi akadálya sincs, hogy a későbbiekben a fenti panel telemetria adatokat fogadjon pl. soros porton Mavlink formában.

A fő kérdés az, hogy mennyire jó a képminőség. Ha az jó és az átvitel megbízható, el fog terjedni, és biztosan továbbfejlesztik.

Talán nyílt forráskódú változat is lesz, akkor pedig harmadára esik az ára.

Egyébként egyetértek,van még pár ismeretlen ebben az egyenletben. Azon voltam majdnem,hogy rendelek egyet (pack) ,de aztán eszembe jutott ez az OSD-s kérdés is,meg nézegettem az adón lévő kamerát a szalagkábelével. :-X
Lehetne mondjuk videó bemenete is az adónak így FPV kamerákat szépen rálehetne kötni,sőt igazából,akkor már az OSD is megoldódott volna. Nem hiszem,hogy egy jó minőségű
analóg - digitális átalakítót olyan nagy meló lenne beleintegrálni. ::)
Köszönöm a válaszod! ;)

ITEM
2014-09-15, 19:57
Igen, én úgy tudnám elképzelni, hogy maga a oiu a vezérlő is egyben. Talán úgy lenne a legeszerűbben megoldani. Minden esetre egy kopterre azért fel lehetne rakni, mert ott én max feszt mérek, azt meg elég egyszerűen meg lehet oldani egy pi-vel.

Jó tudni,ezeket a Pi-ről,mert azért egy FC-nél nem annyira jó dolog,ha egyszer csak eldobja magát,mondjuk 20M magasban,bár igazából mindegy is milyen magasságban jönne elő a gond.
Az RTOS-ek kimondottan ide illenének nem ? Szóval nem tudom,hogy te milyen linuxokat használsz rajtuk (van kis tapasztalatom a linuxokkal.. Debian,Ubuntu,Suse) Egy jó hardveren azért elég nehéz megborítani egy linuxot,bár azért nekem is sikerült,ahogy pl már demonstráltam pár éve Apple fan haveroknak OSX alatt is kernel panikot.. :D

pulsarxp
2014-09-15, 20:01
Hát azért azt nem szabad elfelejteni, hogy ez a hardver mire lett kitalálva. az usb vezérlője eléggé bug-os, és lassú is.
Biztos egy saját, jól megírt oprendszerrel jó, stabil dolgot lehet kihozni, sőt, biztos, ha napi 2-3 órára csak egyszerű feladatokra használnám nem lenne baja, de jelenleg én gyorsan fogyasztom őket :D

Jó tudni,ezeket a Pi-ről,mert azért egy FC-nél nem annyira jó dolog,ha egyszer csak eldobja magát,mondjuk 20M magasban,bár igazából mindegy is milyen magasságban jönne elő a gond.
Az RTOS-ek kimondottan ide illenének nem ? Szóval nem tudom,hogy te milyen linuxokat használsz rajtuk (van kis tapasztalatom a linuxokkal.. Debian,Ubuntu,Suse) Egy jó hardveren azért elég nehéz megborítani egy linuxot,bár azért nekem is sikerült,ahogy pl már demonstráltam pár éve Apple fan haveroknak OSX alatt is kernel panikot.. :D

leskope
2014-09-16, 10:05
Felkeltette az érdeklődésemet az itt felhozott Rasberry PI, de olvastam, hogy a banana pi már jobb,
tudja valaki honnan lehetne beszerezni jó áron?

karee2
2014-09-16, 12:41
Felkeltette az érdeklődésemet az itt felhozott Rasberry PI, de olvastam, hogy a banana pi már jobb,
tudja valaki honnan lehetne beszerezni jó áron?

http://malnapc.hu/yis/banana-pi

Gogo
2014-09-16, 19:46
Feltettek videót:
https://www.youtube.com/watch?v=bAVTQXmDlzA

mmormota
2014-09-20, 02:53
Valószínűleg a Gstreamer könyvtáron alapul a spanyol Raspberry Pi-s cucc, így jó eséllyel lehet próbálkozni házilag is hasonló építésével.

ITEM
2014-09-20, 13:18
Na, az OSD-s témával kapcsolatban szerintetek lesz előrelépés ? Arra értem,hogy esetleg valahogy visszafelé kompatibilissé tennék a TX részt. Valahogy rá kellene "keverni" az OSD infókat a digitális jelre. Erre miért nem gondoltak a fejlesztők ? Vagy azt veszik alapul,hogy nincs szükség arra,hogy a videóképpel együtt lásd a műhorizontot és az egyéb visszajelző paramétereket,hanem majd egy külön GCS programban fogod nyomon követni ezeket ?

ati
2014-09-20, 14:23
Nem feltétlenül akarják, hogy kompatibilis legyen. A GCS-nél ez könnyen megoldható, miért kellene "rákeverni" a gépen? Amúgy is digitális - netes átvitelről van szó, ami eleve nem kompatibilis az analóggal. A Raspi kameráját analógba is tudod használni, mégpedig a digitálissal egyszerre így máris megoldott a kompatibilitás. Természetesen a régi OSD-et kell használd továbbra is.

mcelek
2014-09-22, 22:35
Nem feltétlenül akarják, hogy kompatibilis legyen. A GCS-nél ez könnyen megoldható, miért kellene "rákeverni" a gépen? Amúgy is digitális - netes átvitelről van szó, ami eleve nem kompatibilis az analóggal. A Raspi kameráját analógba is tudod használni, mégpedig a digitálissal egyszerre így máris megoldott a kompatibilitás. Természetesen a régi OSD-et kell használd továbbra is.

Csak nem nézünk két videóképet, pláne még egy külön videóadóval?
RSSI visszajelzés lehet az irányításon, árammérés is, vagy amilyen szenzort lehet, csak pl. az FrSky is 2,4-en megy ::)

ati
2014-09-23, 01:01
Nem is, csak ha valaki mindenképpen kompatibilist szeretne. A raspy képe még analógban is gyönyörű szerintem. Digitálisan meg azért felesleges az OSD. mert a GCS-en bármit bárhova tehetsz a képernyőn. Akár a kép közepébe.

ITEM
2014-09-23, 10:00
Nem is, csak ha valaki mindenképpen kompatibilist szeretne. A raspy képe még analógban is gyönyörű szerintem. Digitálisan meg azért felesleges az OSD. mert a GCS-en bármit bárhova tehetsz a képernyőn. Akár a kép közepébe.

Melyik GCS-ről beszélsz ? Érdekelne a gyakorlati megvalósítás. Esetleg képekkel,videóval is illusztrálhatnád a dolgot. Milyen GCS program,milyen hardverkörnyezet ?

Köszi..

ati
2014-09-23, 11:35
A GCS alatt a földi egység értendő. Ground Controll Station. Ez lehet sokféle, sokféle szoftverrel.
Pl.Az enyém így néz ki.
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,98534.msg1801578.html#msg1801578
És hátulról:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,98534.msg1801570.html#msg1801570

A műanyag dobozban egy mini alaplap van Linux Debian-nal. - Tehát egy közönséges PC.
Az állványzat szétszedhető , szállítható. De erre a feladatra egy laptop is megfelel.
A gépen egy Raspberry adja az alapot, kommunikál, tartja a kapcsolatot a GCS-el.
Ma már több szoftver van ami Raspbery alapú. Nekem http://www.camelsoftware.com/firetail/ ennek az első verziója tetszett abban még raspberry volt a központi egység. A videó stream külön megy. Ezzel a configgal sikerült 0.2s-os késleltetést elérnünk.
Az biztos, hogy kiforrot technikát ma még nemigen lehet találni. De a kísérletezés a fejlesztés legalább annyira izgalmas, ha nem jobban, mint egy komplett rendszernél. Meggyőződésem, hogy nagy léptékű változások előtt állunk, és egyre kevésbé lesz kompatibilis visszafelé a PWM-el a rendszer, mert értelmetlen. Szóval, aki plug&play technikát keres még valszeg nem talál, de lehet, hogy ez már csak néhány hónap kérdése, dehát a full HD-s videóátvitel még eléggé újdonság.

ITEM
2014-09-23, 11:51
A GCS alatt a földi egység értendő. Ground Controll Station. Ez lehet sokféle, sokféle szoftverrel.
Pl.Az enyém így néz ki.
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,98534.msg1801578.html#msg1801578
És hátulról:
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,98534.msg1801570.html#msg1801570

A műanyag dobozban egy mini alaplap van Linux Debian-nal. - Tehát egy közönséges PC.
Az állványzat szétszedhető , szállítható. De erre a feladatra egy laptop is megfelel.
A gépen egy Raspberry adja az alapot, kommunikál, tartja a kapcsolatot a GCS-el.
Ma már több szoftver van ami Raspbery alapú. Nekem http://www.camelsoftware.com/firetail/ ennek az első verziója tetszett abban még raspberry volt a központi egység. A videó stream külön megy. Ezzel a configgal sikerült 0.2s-os késleltetést elérnünk.
Az biztos, hogy kiforrot technikát ma még nemigen lehet találni. De a kísérletezés a fejlesztés legalább annyira izgalmas, ha nem jobban, mint egy komplett rendszernél. Meggyőződésem, hogy nagy léptékű változások előtt állunk, és egyre kevésbé lesz kompatibilis visszafelé a PWM-el a rendszer, mert értelmetlen. Szóval, aki plug&play technikát keres még valszeg nem talál, de lehet, hogy ez már csak néhány hónap kérdése, dehát a full HD-s videóátvitel még eléggé újdonság.

Köszönöm a részletes kifejtést. A GCS-t mint hardvert ismertem,csak a szoftver hardver szimbiózisra voltam kíváncsi ebben az esetben. ;)

Daine
2014-10-27, 16:48
http://tienda.dmd.es/epages/ea0697.sf/en_GB/?ViewObjectPath=%2FShops%2Fea0697%2FProducts%2FKIT BWIDV1

Ltomi78
2014-10-27, 17:14
http://tienda.dmd.es/epages/ea0697.sf/en_GB/?ViewObjectPath=%2FShops%2Fea0697%2FProducts%2FKIT BWIDV1

Huha..nem rossz..foleg ha tenyleg 120 ms kesik

ITEM
2014-10-28, 14:44
Végre telemetriával együtt is tesztelik már.

"One of our first flights testing the Mavlink telemetry OSD.

All telemetry is provided by an APM 2.6 running firmware 3.1 and connected by the telemetry port to WiDV One TX serial port.

Any other autopilots that provide Mavlink telemetry should work too."

http://www.youtube.com/watch?v=W21IY-WvKww&list=UUcrOqHM3A1_hOnKdi-6hwLQ

ITEM
2014-11-06, 10:26
HD VIDEO HUD Mission Planner

http://api.ning.com/files/mQNS8aIZyEvAIoLlGm2f7FeGqts2eLhTEAZW3tMbIm6QTm5HZU To7ur9lSycixp7Clwi8Gedm7pSFZfwLNt5H15mTIGCoWQI/HUD.png

http://diydrones.com/profiles/blogs/how-to-setup-a-mission-planner-hd-video-hud-using-gstreamer-and

bOOmslang
2015-04-03, 00:17
nofene...

http://www.getfpv.com/connex-hd-video-downlink.html

https://www.youtube.com/watch?v=EiRFUgYshAM

ati
2015-04-03, 08:59
aaaaaaaaaa Az, hogy a digitális adatátvitelnek mindenképpen van késleltetése senkit ne zavarjon. Még a képfeldolgozó chipeknek is, lehet az 1ms, amit már észre sem veszel, de van. Ez némikép ront a hitelességen. Amúgy a képen látszik a késleltetés, ahogy hadonászik a kopterrel.

bOOmslang
2015-04-03, 09:14
aaaaaaaaaa Az, hogy a digitális adatátvitelnek mindenképpen van késleltetése senkit ne zavarjon. Még a képfeldolgozó chipeknek is, lehet az 1ms, amit már észre sem veszel, de van. Ez némikép ront a hitelességen. Amúgy a képen látszik a késleltetés, ahogy hadonászik a kopterrel.

Nyilván, viszont jelen esetben már eléggé elfogadhatónak tűnik az a késés...

ati
2015-04-03, 09:26
Igen. lenntebb olvasva 1ms. Így már világos, ebbe viszont nem fér bele a kicsi sávszélesség, azaz a képtartalom H264 tömörítése. Az 1km a szép teljesítény, mert HDMI átlövőket eddig is lehetett kapni és azok is real time, csak 100-200m. Olyanom nekem is van. Kopterre jó, ha nem mész messzire. Kérdés 1km megér e 1500 dodót. Zaj, zavar meg 5gigán is van, ez az állítás nem igaz.

relaxman
2015-04-03, 14:46
A videón a latency a goproé, mondja is, és az tényleg ennyi, ha megy a REC.

mmormota
2016-04-26, 23:17
Úgy tűnik, bővül a kínálat. :D

A Connex (Amimon) május 10-én fogja bemutatni kifejezetten quadcopter racing-hez tervezett 0 késleltetésű digitális HD rendszerét. Remélhetőleg kamerával együtt adják majd, mert a jelenlegi ConnexHD is 0 késleltetésű, de a hdmi kimenetű szokásos kamerák minimum 50ms latencyt hozzátesznek... Árat eddig nem mondtak, de jóval olcsóbb kell legyen mint a jelenlegi ConnexHD, mert 1000 usd feletti áron nem sokan kockáztatnák meg a használatát egy törni-zúzni való gépben... :-)
https://www.youtube.com/watch?v=TLZVoZj8GxA

Az RCTeck (kínai cég) júniusra ígéri nagy hatótávolságú 1080p HD rendszerét. 5,8GHz, 100mW-1W, levegőben 5km hatótáv, 50 ms latency, hdmi bemenet, hdmi és usb kimenet, az adó 100g. Várható ára 250 usd.
http://en.gor2teck.com/

A Raspberry Pi alapú ingyenes WifiBroadcast is egyre jobb, volt néhány sikeres reptetésünk. Kis teljesítményű usb wifi adapterekkel, sima nem irányított antennákkal egész jól viselkedett, kb. 500m-ig volt jó 2,4GHz-en, 800m-en esett ki teljesen. Persze 433-as távirányítással. Eddig a fő bajom az volt vele, hogy a Raspberry Pi kamerra képminősége messze elmaradt nem hogy a Gopro-tól de a klónoktól vagy a Mobiustól is (hdmi bemenet meg nincs a Pi-n). Most viszont kiadtak egy új kamerát újabb chippel. Sajnos teszt videó még nincs, de ugyanez a chip telefonokban nagyon jó képet ad.

mmormota
2016-05-16, 21:49
A Wifibroadcast egyre jobb. A normál Raspberry Pi kellemetlenül nagy volt, de most megjelent a Pi Zero 1.3 kamera csatlakozóval, ezt már 250-es quadra vagy Easystar méretű repülőgépre is fel lehet tenni. Az USB-s WiFi stick is nagyjából ilyen széles, a csatlakozót kihagyva és kábellel összekötve egy kellemes kis tégla forma alakítható ki.
Ha Androidra is portolják a vevő programot, praktikusabb lesz mint az analóg átvitel. (most is van Androidra leírás, de az elborult guruknak való...)
25402

eosbandi
2016-05-16, 21:57
A Wifibroadcast egyre jobb. A normál Raspberry Pi kellemetlenül nagy volt, de most megjelent a Pi Zero 1.3 kamera csatlakozóval, ezt már 250-es quadra vagy Easystar méretű repülőgépre is fel lehet tenni. Az USB-s WiFi stick is nagyjából ilyen széles, a csatlakozót kihagyva és kábellel összekötve egy kellemes kis tégla forma alakítható ki.
Ha Androidra is portolják a vevő programot, praktikusabb lesz mint az analóg átvitel. (most is van Androidra leírás, de az elborult guruknak való...)
25402

Király, már csak az a kérdés, hogy hol és mikor lehet kapni ? Az Odroid-ot legalább ebay-en be lehetett szerezni, de ez mindenhol Out of Stock... :(

mmormota
2016-05-16, 22:27
Király, már csak az a kérdés, hogy hol és mikor lehet kapni ? Az Odroid-ot legalább ebay-en be lehetett szerezni, de ez mindenhol Out of Stock... :(

https://shop.pimoroni.com/products/raspberry-pi-zero
Ne felejtsd el a kábelt, nincs a kitekben, de van nekik, írd be a keresőbe. Vészesen fogynak a Zerók, mikor én rendeltem pár órája, még volt a 9 fontos kitből is.
Csak egyet enged rendelni.

amper29
2016-05-16, 22:59
25402
Most ezt nem értem ,hogy jön ez a HD videó átvitelhez ez egy mini pc

mmormota
2016-05-16, 23:54
Most ezt nem értem ,hogy jön ez a HD videó átvitelhez ez egy mini pc

Már többször írtam a Wifibroadcast-ról, azért nem fejtettem ki részletesebben.
Kifejlesztettek rá egy Wifi alapú HD átviteli rendszert. A Wifi hardvert használja, de nem a szokásos protokollt, hanem olyat ami jobban igazodik az fpv átvitel igényeihez.
Az adó oldalon a Pi camera, board és egy usb Wifi dongle van, vevő oldalon egy vagy több Wifi dongle (diversity), egy Pi panel és hdmi monitor.

https://befinitiv.wordpress.com/wifibroadcast-analog-like-transmission-of-live-video-data/
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2454052&highlight=wifibroadcast
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2664393

Néhány próba alapján ígéretes a dolog.

amper29
2016-05-17, 08:49
Na így már kerek

tehát pld ezt felismeri:- CSL 300Mbit Stick (2.4/5Ghz, Diversity, RT5572 chipset
25407

Ltomi78
2016-06-01, 16:26
Ez volt már hanem itt a connex teszt:

https://www.youtube.com/watch?v=00ZIsGV8634

mmormota
2016-06-01, 17:38
Wifibroadcast a Pi Zero panellel, első teszt repülés. Földi felvétel:
https://vimeo.com/168951499
Csak a közelben repült mert a quad RTH még nem volt rendesen tesztelve.
Szeles volt az idő, a quad rázkódott, a kamera rezgésmentesítés és gimbal nélkül volt felragasztva a gépre. Emiatt nem valami jó a kép, de látszik hogy maga az átvitel jó lenne. Az optikai fókusz sem tökéletes, elég nehéz rendesen beállítani a Pi kamerán, mert mikronok is számítanak. Apró kis vacak lencséje van, ráadásul maga a lencsét tartó műanyag ház rugalmas, megváltozik a fókusz ha elengedem a lencsét.

Tx: Pi Zero, v2 kamera, TL-WN722N wifi usb adapter, booster
Rx: Pi3, TL-WN722N
Rodizio image
QRX 350 quadcopter, Openlrs 433MHz táv

Ltomi78
2016-06-01, 18:47
Wifibroadcast a Pi Zero panellel, első teszt repülés. Földi felvétel:
https://vimeo.com/168951499
Csak a közelben repült mert a quad RTH még nem volt rendesen tesztelve.
Szeles volt az idő, a quad rázkódott, a kamera rezgésmentesítés és gimbal nélkül volt felragasztva a gépre. Emiatt nem valami jó a kép, de látszik hogy maga az átvitel jó lenne. Az optikai fókusz sem tökéletes, elég nehéz rendesen beállítani a Pi kamerán, mert mikronok is számítanak. Apró kis vacak lencséje van, ráadásul maga a lencsét tartó műanyag ház rugalmas, megváltozik a fókusz ha elengedem a lencsét.

Tx: Pi Zero, v2 kamera, TL-WN722N wifi usb adapter, booster
Rx: Pi3, TL-WN722N
Rodizio image
QRX 350 quadcopter, Openlrs 433MHz táv

ez nagyon klassz gartulálok.
mit lehet tudni a becsült hatótávról és a késésről?

mmormota
2016-06-01, 20:00
ez nagyon klassz gartulálok.
mit lehet tudni a becsült hatótávról és a késésről?

Saját hatótávolság mérésem nincs még. 2,4GHz-en 3km-ről olvastam beszámolót, 5 menetes helix antennával.
A késés 120...150ms. Racingre sok, normál nézelődésre tökéletes.
Sokan 5.8GHz-en próbálkoznak, mert akkor maradhat a 2,4GHz-es táv. A programnak mindegy, megfelelő usb adapter kell csak.
Vevő oldalon lehet több wifi adapter is, képes diversityre-

A Pi Zero csak 5 usd, és most éppen kapni is lehet a Pimoroni-nál, kamera itthon is kapható, viszonylag olcsón lehet kísérletezni a dologgal.
A vevő lehet szintén Pi, de akár egy notebook is. Egyes guruk Android tabletre is feltették a programot, sajnos az elég bonyolultnak látszik.
Ha beválik, egy HD szemüveggel használnám. Ideális esetben egy mobil lenne Google Cardboard stílusú HMD-ben, magán a mobilon futna a vevő program, csak egy külső wifi adapter kellene hozzá.

Ltomi78
2016-06-01, 22:43
Kulso wifit tud kezelni az android?
Gondolom OTG kabellel osszekotheto..kerdes van e ami vezerli az androidon

U.i
Ugylatom vhogy igen;)
http://null-byte.wonderhowto.com/forum/hack-wi-fi-using-android-phone-tablet-and-external-wifi-adapter-0166932/

mmormota
2016-07-18, 21:26
Készítettem egy dobozt 3d printerrel a Wifibroadcast Tx-nek, így elég praktikus, könnyen beépíthető.
Az alkatrészek:
Pi Zero (kamera csatlakozós változat)
Pi wide angle camera (V1 chipset, szerintem jobb a képe mint a V2-nek)
Pi Zerohoz való kamera kábel (nem ugyanaz mint a normál Pi-hez)
TL-WN722N (az USB csatlakozó nélkül szerelve)
ebay step down buck 3A tápegység modul (a trimmer helyett fix ellenállással 5V-ra állítva, az a trimmer a kontakthiba kedvelőinek készült...)
A doboz alján a púp a kamera lapos kábelje miatt kellett, nem tűri ha élesen hajlítják.

Még nem repültem vele.

mmormota
2016-07-19, 23:00
Az új Wifibroadcast hw első repülése egy Walkera qrx350-en, gimbal nélkül, szeles időben. Földi felvétel. Az eredeti minőség jobb valamivel mint amit a Vimeo mutat, érdemes letölteni.
Sajnos valamilyen okból az élő videó egyenetlenebb mint a felvétel. Folyamatosan szaggat egy kicsit, egyenetlenül jönnek a frame-ek. Ezt a hibát a Phantom 4 is csinálja, csak sokkal kisebb mértékben. Így a Phantommal élvezhető a repülés, ezzel meg alig. Ha nem sikerül ezen javítani, nem igazán használható a dolog. Furcsa a hiba, hiszen a felvétel is a földön, ugyanazon átvitellel történt, tehát ez nem a wifi átvitel, hanem a hdmi kimenetet előállító sw rész hibája.

https://vimeo.com/175386847

mmormota
2016-08-25, 16:42
A Wifibroadcast szaggató megjelenítő része eléggé zavart ahhoz, hogy megpróbáljam kijavítani. Elég nehezen ment, mert a lényeges részek a Raspberry Pi GPU-ban futnak, amihez csak egy elég gyengén dokumentált API-n keresztül lehet csak hozzáférni. A Wifibroadcast-hoz egy programozói demó célra készült, fájlból működő lejátszót alakítottak át stream lejátszására. Ez tökéletesen működött fájlból, ahol az adatok azonnal hozzáférhetőek, de rosszul tűrte azt, hogy a streamben az adatok időben egyenetlenül szóródva érkeznek. Az eredeti időzítő algoritmusa ettől áttért olyan üzemmódra, hogy ha egy kép megjön, azonnal kiteszi a hdmi kimenetre. Ez viszont azzal járt, hogy néha, mikor éppen kevesebb byteból állt egy h.264 frame, kettő frame is beérkezett két képszinkron között, ami azzal járt hogy a régebbit eldobta és csak az újat tette ki. Ez pedig kimaradt képekben, durva szaggatásban jelentkezett. Kb. minden 5-10. framet eldobta, egyenetlenül. Sok mozgást tartalmazó videón ez rendkívül zavaró volt.
Több mint egy hétig tartott, amíg sikerült eligazodnom az alkalmazott OpenMax API-ban annyira, hogy módosítani tudjam, és átalakítsam a megjelenítőt. Úgy tűnik, sikerült, az első néhány teszt során nem találtam kimaradt frame-et. Azt is ki kellett találni, hogy lehet ezt objektíven tesztelni, az hogy nézem és rángat/nem rángat eléggé szubjektív, és nem lehet tudni, hogy pontosan mi történik. Szerencsére adó oldalon be lehet állítani, hogy megszámozza a frame-eket, a szám látszik a képen. Persze túl gyorsan pörög ahhoz hogy követni lehessen. Viszont ha felvételt készítek a monitoron megjelenő videóról a telefonommal 240fps módban, akkor ezt a felvételt már lehet kockánként nézegetni, és egyből látszik ha kimarad egy-egy számozott kép.

Szerintem a Wifibroadcast komolyan vehető lehetőség. Nagyjából annyiba kerül mint egy analóg rendszer, a képe pedig sokkal jobb. Gyári antennákkal és olcsó Wifi adapterekkel is elmegy legalább 1km-re, patch antennával vagy nagyobb teljesítményű adapterrel messzebb is.
A latency v1 kamerával, 48fps mellett 130 msec. Ez racing-re sok, normál fpv repülésre viszont tökéletesen elfogadható, még talaj közelben vagy leszállásnál is.
Az én TL-WN722N adapterrel, PiZero-val épített, műanyag dobozos adóm (kamerával, antennával együtt) 60g, szerintem nem vészes, méretre se sokkal nagyobb mint egy analóg rendszer.

Egy 2,4GHz-es Wifibroadcast rendszer tipikus alkatrészei:
Tx:
Pi Zero + ehhez való kamera kábel 10usd
Pi v1 kamera, nagy látószögű lencsével 35 usd
TL-WN722N 20 usd
micro SD 5usd
5V stab 3usd

Rx:
Pi 3 40usd
TL-WN722N 20usd (diversityhez 2db)
micro SD 5usd
5V stab 3usd
hdmi monitor kábellel vagy hdmi képes goggle
felvételhez opcionálisan: usb pendrive

A 2,4GHz előnye a jó hatótávolság, hátránya hogy 2,4GHz távval nem jó, 430MHz-es táv célszerű.
Lehet inkább 5,8GHz adapterekkel megépíteni, akkor kisebb a hatótáv, de megy 2,4GHz távval.

Kész plug&play sd kártya image-ek tölthetők le, nem kell Linux gurunak lenni.
Akinek van némi kísérletező hajlama, érdemes kipróbálni.

eosbandi
2016-08-25, 17:42
Kiraly, ha meg megdobod egy 2.4Ghz-es boosterrel akkor akár Long range is lehet.... :)

jociz
2016-10-02, 10:04
Jól hangzik.
Honnan tölthető le (forrás, image)?

mmormota
2016-10-04, 04:39
https://github.com/bortek/EZ-WifiBroadcast/wiki

njozsef
2016-10-04, 12:28
Bocsánat, hogy kicsit off a kérdés a digitális világban.

Beüzemelném a régi 1.3-as vevőmet, de szemrevételezéssel láttam, hogy sérült egy alkatrész benne. (azt sem tudom kondi vagy ellenállás)

Ha valakinek lenne egy ilyen vevője és megnézné, azt megköszönném. (esetleg rajz)
A nyíllal jelölt rész volt törött benne a linken (mint ha felrobbant volna, gondolom gyártás közben, mert már ilyen volt amikor vettem)
Köszönöm
nj

https://goo.gl/photos/enW2TyXzaFLrR2MK8

31480

mmormota
2016-10-04, 16:12
Tippem: keramikus szűrő

mmormota
2016-10-04, 16:14
Megint egy új rendszer:
http://www.banggood.com/Insight-5_8G-1080P-100mW-Full-HD-Digital-Video-Transmission-System-p-1089016.html

Úgy tűnik, 2017 a digitális átvitel tömeges elterjedésének éve lesz, egymással versengő rendszerekkel, csökkenő árakkal. ;)

mmormota
2017-06-15, 16:12
WifiBroadcast: az új Pi Zero dobozzal percek alatt lehet Tx-et építeni. Néhány praktikus alkatrész, meg egy élő videóból kivágott kép (v2 kamera):
4052940530405314053240533

GPeti
2017-08-17, 13:07
Régen jártam itt, mostanában nem fpv -zek, gondoltam megvárom míg lesz digitális átvitel, a rasberryvel ez nem nagy összegből megvalósítható. A trimerzion videószemüveget egy kamerával meg infra ledekkel átalakítottam éjellátóvá, amúgy is a kis felbontás mellé kis képernyő társult.

Ltomi78
2017-08-20, 12:16
Régen jártam itt, mostanában nem fpv -zek, gondoltam megvárom míg lesz digitális átvitel, a rasberryvel ez nem nagy összegből megvalósítható. A trimerzion videószemüveget egy kamerával meg infra ledekkel átalakítottam éjellátóvá, amúgy is a kis felbontás mellé kis képernyő társult.

Es megvalositottad a rasberrys atvitelt?

GPeti
2017-08-21, 16:27
Nem, csak tervbe van véve.

mmormota
2017-10-15, 16:18
FpvBlue 1.2GHz rendszer, független tesztelő videója:
https://www.youtube.com/watch?v=VyY5opfCbWQ

durma71
2017-10-16, 07:47

Na ez mar tetszik!
Mondjuk nem tudom az arat, es hogy mekkora gep kell neki. Egy 1500-as eleg lehet? Twinstar

durma71
2017-10-16, 08:12

Na ez mar tetszik!
Mondjuk nem tudom az arat, es hogy mekkora gep kell neki. Egy 1500-as eleg lehet? Twinstar

mmormota
2017-10-17, 01:27
Még nem lehet kapni, néhány független tesztelőnek küldtek belőle. 675 Euro: https://fpv.blue/order/
Alig nagyobb mint egy analóg, bőven elég neki az 1500-as gép. Itt látszik: https://fpv.blue/
Fórum: https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2703512-fpv-blue-720p-HD-FPV-50-ms-latency-7km-range

leskope
2017-10-18, 18:27
Nekem tetszik, csak kár, hogy nagyon drága, kevesebbért lehet venni egy párszor használt DJI Phantom 3 advance-ot.

smith_hun
2017-10-18, 20:30
Gondolom a repülők a célcsoport, és nem a HD-reptetés gép nélkül...:rolleyes:

mmormota
2017-10-18, 22:55
Lesz ez olcsóbb is, ha felzárkózik a konkurrencia. Eddig a kínaiak csak nagyon vackokat gyártottak. A DJI nem szállt be az önállóan is használható átvitel üzeletbe (sajnos...), a Prosight nem rossz, de a hatótávolság és a képminőség nem éppen a legjobb (racingre készült, latencyre optimalizálták, és abban nagyon jó is).

Én veszek egyet, régóta szerettem volna egy jó és merev szárnyúra alkalmas HD rendszert.

mmormota
2017-10-20, 03:21
Újabb fpvblue videó, 13km:
https://www.youtube.com/watch?v=oKf3dst-nfY

Ltomi78
2017-11-03, 23:11
Fpv blue.
Early bird rendelesek felaron vagy alatta:

http://mailchi.mp/fpv/fpvblue-product-pictures-and-first-sneak-peak-video-from-bonadifepirate-1129513?e=9a13519211

Our first batch is now below € 279

What a crazy week. Aside from the pricing that you can read in bold above and is now going down by only € 24 per day instead of € 72 per day, you can check out our updated youtube playlist with the latest review videos, one is Bonafidepirate flying a few meters off the ground 1.5 km away, the other is RCshim using our

mmormota
2017-11-24, 03:27
A DJI önálló Ocusync video modult jelentett be, és egy újabb headsetet. Azt hiszem, ez teljesen átformálhatja az FPV repülést...
https://store.dji.com/product/dji-goggles-racing-edition-ocusync-air-unit
https://www.dji.com/dji-goggles-re
https://store.dji.com/product/dji-goggles-racing-edition-ocusync-camera?from=compatibility
A modul még nem kapható, az ára 149 usd (!), hozzá a kamera 69 usd, szerintem nagyon jó ár, ha ez is olyan minőségű mint a Mavic képe. Bár a leírás nem teljesen világos, úgy tűnik a kapcsolat kétirányú (nem kell külön RC távirányító, és kompatibilis lesz az elterjedt olcsó repülésvezérlőkkel is. (az nem világos nekem, hogy a távirányítót hogyan lehet a szemüveghez csatlakoztatni).

Fórumos hozzászólás szerint
mérete: 72 × 33 × 14 mm
tömege: 43.7 g kamera nélkül

mmormota
2017-11-24, 06:03
Ha jól értem a dolgokat (részben találgatás), akkor a DJI racing edition a következőképpen néz ki:

Az új headset tartalmaz egy analóg 5.8gHz vevőt, ez a legegyszerűbb funkciója, képes venni a szokásos analóg 5.8GHz jelet. Vagyis használható a meglevő analóg cuccokhoz mint kijelző, fel is tudja venni a videót microSD-re.

Az igazi persze az Ocusync digitális HD rendszer.

Földi oldalon:
- a szemüveg adó-vevő, veszi a digitális HD videó jelet, és adja az RC jeleket is, nem kell külön RC adó és vevő
- a videót rögzíteni tudja a földön microSD-re, és vissza is tudja játszani (jól jöhet ha leesik valahol messze a gép)
- a headseten van hdmi kimenet, így külső monitor is köthető rá
- a rádió az oktató kábel csatlakozóval (amit szimulátor kábelhez is használunk) csatlakozik a headsethez
- a headset az, ami az RC kontroll jeleket továbbítja a légi oldalnak

Légi egység:
- kamerából és Ocusync modulból áll
- a modul leadja a HD videót, többféle felbontás és fps választható
- veszi a földi egységtől az RC jeleket
- a modul többeres kábellel csatlakozik a Flight Controllerhez, ami a szokásos STM32 F3, F4, F7 alapú panel lehet
- SBUS kimeneten adja az RC jelet az FC-nek
- soros porton fogadja az FC-ből a telemetria jelet, és OSD képet rajzol belőle
- így nincs szükség külön RC vevőre, antennára, osd-re, mindent a modul old meg, a gép egyszerűbb lesz, kevesebb az interferencia gond és a drótgubanc

Fentiekben lehetnek tévedések, vázlatos leírásokból, tartozéklistákból, fórumon elejtett megjegyzésekből szedtem össze.
Ha minden úgy van ahogy elképzelem, akkor a DJI megint nagyot alkotott. Ez pontosan az, amit mindig szerettem volna: olyan integrált HD videó és RC rendszer, ami beilleszthető saját építésű szerkentyűkbe, és kompatibilis elterjedt más gyártmányú alkatrészekkel.

mmormota
2018-05-06, 15:59
Az EzWifibroadcast egyre jobb. 8-10km-eket repülnek vele.
https://www.youtube.com/watch?v=8EAdo2ifHQ0
https://www.youtube.com/watch?v=K7Wvp3F9oMc
A videók földi felvételek. Az OSD nélkülit maga a földi Raspberry Pi rögzíti, az OSD-set egy hdmi rekorderrel vették fel.
Újdonság, hogy már az RC kontroll is működik, nincs szükség külön RC vevőre (persze csak robotpilótával).
Az első videó a legújabb verzióval készült, ebben a digitális hibák már csak egy-egy sávban jelentkeznek, nem borítják be az egész képernyőt. Az OSD-s videó egy korábbi verzió, ebben még a hibától lefelé elromlik a teljes kép.
Lehet módosítani a bitrate-et, gorombább tömörítéssel nagyobb a hatótáv (pl. a 8km-es videó közönséges rubber ducky antennákkal készült), vagy jobb képminőséget választani rövidebb hatótávval.
A második videóban az egyik antenna patch, ezért magasabb a dB értéke.

Építek egy Clouds Fly gépet EzWB-re alapozva, kipróbálom mennyire válik be a gyakorlatban. Remélhetőleg 1 héten belül elkészül. Nem merem egyből a WB-ra bízni az RC irányítást, előbb berepülöm egy Frsky vevővel. Csak akkor bízom rá a gépet, ha már biztos vagyok az RTL megbízható működésében.

4728447285472864728747288

smith_hun
2018-05-06, 16:03
:tapsvihar:

Kíváncsian várom!

mmormota
2018-05-06, 16:07
Én is... :-)

mmormota
2018-05-12, 00:56
A CloudsFly elkészült, egyelőre a WifiBroadcast nincs rajta, csak az autopilóta meg egy Frsky XSR vevő. Az X7S rádión egy lua script megjeleníti a telemetria adatokat, így elég jó információkat ad a gépről. Ma berepültem (Mátyásföldön, egy jó nagy eső végét a kocsiban kellett kivárnom.)
Minden funkció rendesen működött, az RTL is, így leszedem az Frsky vevőt, és megkockáztatom az EzWifiBroadcast RC távirányítást. Asztalon már működik, az RC rész úgy néz ki, hogy az X7S rádiót joystick módba kapcsolva be kell dugni a földi Pi egyik usb csatlakozójába. Nagyon elegáns és egyszerű. Az RTL akkor is működésbe lép, ha a rádió kapcsolata szakad meg a földi Pi-vel, pl. kihúzom az usb csatlakozót. Természetesen akkor is, ha a légi egység nem veszi a földi Wifi jelet.

mmormota
2018-05-17, 03:23
Feltettem a kamerát és egy AWUS036NHA wifi adaptert a CloudsFly-ra. Remélem, ezen a héten már repülhet...
474624746347464

Mat
2018-05-17, 08:59
Szia,
nagyon tetszik !

bandita/II
2018-05-20, 14:22
Nekem is nagyon tetszik, gondolom picit hatékonyabban működik a digitális műsorszórás, mint az analóg! A raspberry pi-n milyen szoftver fut, hogy néz ki a konkrét földi állomás?
Sok sikert a továbbiakhoz, csinálj saját videót mihamarább!
Üdv!

mmormota
2018-05-22, 05:14
Nekem is nagyon tetszik, gondolom picit hatékonyabban működik a digitális műsorszórás, mint az analóg! A raspberry pi-n milyen szoftver fut, hogy néz ki a konkrét földi állomás?
Sok sikert a továbbiakhoz, csinálj saját videót mihamarább!
Üdv!

EzWifiBroadcast program fut a Pi-ken.
https://github.com/bortek/EZ-WifiBroadcast/wiki

A földi állomás egy Pi3, ehhez csatlakozik 3db usb wifi adapter, diversity vételt biztosít. Ha adni kell (az RC távirányítás is wifin megy) akkor az ad, amelyiknek éppen legjobban megy a vétel. Jelenleg TL-WN722N adapterek, de rendeltem Ubiquiti Wifistation-ból is 3-at, ezek nagyobb teljesítményűek, és patch antenna van bennük, így ennek a nyeresége is növeli a hatótávolságot. A rádió (Taranis X7S) nem ad, joystick módban usb-n csatlakozik a Pi3 maradék usb csatlakozójára. A Pi hdmi kimenetére egy Avegant szemüveget kötök, ennyi az egész.

Jó lenne, ha beválna ez a rendszer a gyakorlatban, mert jó képe van, és nagyon egyszerű a gép is. Csak egyetlen antenna kell, nincs külön vevő, kevés a kábel. Nem kell egy kábeldzsungelt elrendezni, egymást zavaró sokféle frekvenciám működő egységekkel vacakolni.

Kicsit tartok attól, hogy az RC is wifi-n megy, ha a Pi lefagy, nincs RC kapcsolat se. Az RTL üzemmódot leteszteltem még a wifi nélkül, Frsky vevővel, megbízhatónak tűnik. Ha a repülőn levő Pi bármilyen okból nem adja folyamatosan a mavlink heartbeat-et az autopilótának, RTL-be kapcsol és visszajön a gép. Azon tűnődök, hogy megoldom azt is, hogy legyen tartalékban egy Frsky vevő is a gépen, ami teljesen passzív mindaddig, amíg a rádió nem ad. Ha lerohadna a Pi, visszaszerezhetem a vezérlést. Különben ott körözne RTL módban végtelen ideig, amig le nem merül az akku. Egy 3000mAh Li-ion akku van a gépen, és wifivel együtt is 2A fogyasztással már a levegőben marad.

A 3d nyomtató nagyon sokat segít a rendezett, jól szerelhető gép építésében. Ha valami furcsa alakú alkatrészre van szükség, megrajzolom, és 1-2 óra múlva már be is építhetem. A PETG vált be legjobban, nem olvad olyan könnyen mint a PLA, melegedő alkatrészektől sem kell félteni. Ráadásul szívós, hajlékony, nem pattan el. Könnyebb vele dolgozni, mint az ABS-sel, mert kisebb a hőtágulása, nem deformálódik nyomtatás közben, nem hajlamos felválni az alapról.

mmormota
2018-05-25, 04:04
Egy érdekesség: WifiBroadcast hajón. A földi egység vette fel, vagyis pontosan ezt látja real-time a pilóta.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=182&v=dHSB2-rjssE

mmormota
2018-09-01, 20:33
Senki se repül rajtam kívül digitális HD videóval merevszárnyú gépen? Eléggé meglepő, hogy ilyen csekély az érdeklődés. Az EzWifiBroadcast nagyon jó képet ad, nem drága, RC vevő se kell hozzá, nem kell egymást zavaró antennákkal teletűzdelni a gépet. Legális frekvencia, kevesebb részegység, egyszerűbb a kábelezés. Csupa előnyös tulajdonság, mégse érdekel senkit?! ;-)

Smith
2018-09-01, 20:55
Eléggé meglepő, hogy ilyen csekély az érdeklődés. ;-)
Érdeklődés még akad :) nálam is megyeget egy ilyen cucc pár hónapja,a videókép minősége valóban jó! Még kergetek hozzá valami mobiltelefon méretű HD kijelzőt.
Az átvitelem gyengusz még azt kell leküzdenem.(kis teljesítményű dualos dongle-kkal küzdök,CSL-300 és RT5572N,ez volt kéznél)

mmormota
2018-09-01, 21:03
Még kergetek hozzá valami mobiltelefon méretű HD kijelzőt.

Esetleg használhatnád a mobiltelefont... :-)
USB tethering.

Smith
2018-09-01, 21:17
Próbáltam,a terv az hogy az fpv szemüben ketyeg a földi rasp. ami közvetlenül küld egy 5" vagy 6" lcd-t.

mmormota
2018-09-01, 21:32
Majdnem kész a DJI air-t használó gépem is, de belefutottam egy hülye problémába. Arduplane vezérlőt építettem be, és a DJI failsafe megoldása nem kompatibilis vele.

A DJI a kapcsolat megszakadása esetén 3mp-ig nem csinál semmit, majd leállítja az sbus jelfolyamot. Nem kezeli a sbus failsafe flaget, megnéztem szkóppal.
Az Arduplane meg ettől nem kapcsol failsafe-be. Felismeri a kimaradást, küld egy "no rc receiver" warningot, aztán ennyiben marad. Kérdeztem néhány ardu-s fórumon, nem kaptam választ. Úgy tűnik, nem beállítás kérdése, erre nem készítették fel. Ha minden kötél szakad, írok egy kis uC-re egy sbus ismétlőt, ami lekezeli a kimaradást és normális sbus jelet küld tovább. Az Arduplane szoftverbe nem merek belepiszkálni. Bonyolult, a nem teljesen átlátott dolgok visszaüthetnek.

iNav-val menne, de egy Pixhawk-ot építettem be, nem szívesen belezném ki a gépet.

Mat
2018-09-02, 12:34
Majdnem kész a DJI air-t használó gépem is, de belefutottam egy hülye problémába. Arduplane vezérlőt építettem be, és a DJI failsafe megoldása nem kompatibilis vele.

A DJI a kapcsolat megszakadása esetén 3mp-ig nem csinál semmit, majd leállítja az sbus jelfolyamot. Nem kezeli a sbus failsafe flaget, megnéztem szkóppal.
Az Arduplane meg ettől nem kapcsol failsafe-be. Felismeri a kimaradást, küld egy "no rc receiver" warningot, aztán ennyiben marad. Kérdeztem néhány ardu-s fórumon, nem kaptam választ. Úgy tűnik, nem beállítás kérdése, erre nem készítették fel. Ha minden kötél szakad, írok egy kis uC-re egy sbus ismétlőt, ami lekezeli a kimaradást és normális sbus jelet küld tovább. Az Arduplane szoftverbe nem merek belepiszkálni. Bonyolult, a nem teljesen átlátott dolgok visszaüthetnek.

iNav-val menne, de egy Pixhawk-ot építettem be, nem szívesen belezném ki a gépet.

Esetleg egy omnibus F4 pro V3? :D az állítólag működik arduplane és inav-al, betaflight, cleanflight -al is. V. melyik csak jó lesz?

Smith
2018-09-02, 20:56
Esetleg egy omnibus F4 pro V3? :D az állítólag működik arduplane és inav-al, betaflight, cleanflight -al is. V. melyik csak jó lesz?
Igen működik! Nekem is az van Inav-al megy!

mmormota
2018-10-14, 21:04

Frissített a DJI is meg az Ardu is, most már működik. (nem tudom, melyik oldalon javították ki) :)
Bosszantó, hogy milyen vacak a DJI OSD. Olyan alapvető fontosságú adatok hiányoznak, mint a távolság, haza mutató nyíl. A WifiBroadcast ebben sokkal jobb.

Szimat007
2019-01-04, 17:02
Sziasztok!

Ezt nemrég találtam, érdeklődni szeretnék, hogy valaki próbálta-e? A fentebb elmlített EZ-WIFIBROADCAST továbbfejlesztésének tűnik.
https://dev.px4.io/en/qgc/video_streaming_wifi_broadcast.html?fbclid=IwAR3CV S7LzLa4E69m_59zWeWUHAPVDAXnCb8MV_sVcDp02XBF40l6EE7 cb8I
Elvileg az EZ-Wifibroadcast HW-vel lehet használni.

njozsef
2019-05-13, 11:02
Sziasztok.

szerintetek a repülőre elég egy pi-zero , vagy kell a pi3-as?
köszi
nj

mmormota
2019-05-15, 17:40
Az enyém Pi Zero-val működik.

njozsef
2019-05-22, 11:18
jelentkezem, ha összeállt, kíváncsi vagyok, hogy az analóghoz képest milyen, jelenleg egy nyomtatott 7 collos kijelzőt nézek, és meglehetősen nagy a látószöge (nagy a kép). Analógban ez elég szarul néz ki.
https://www.thingiverse.com/thing:1290863

njozsef
2019-05-23, 14:16
Szereztem egy régi 2.4 Ghz-es Gigawave gyártású antennát. jobbos pol. állítólag nem irányított. 2db.
kb 70cm magas N-es csatival. Megpróbálom majd szétszedni.
ilyesmi az alakja:
https://photos.app.goo.gl/A9Mg91XGtyzetdtx8

Attól, hogy ilyen nagy, jobb lehet a vétel?
Megvan az adóoldali antennája is. (az viszonylag kicsi)
Ha valaki ki akarja próbálni tesztelni, kölcsönadom.

F1DO
2019-05-23, 16:08
Egészen biztos vagyok benne hogy gőzerővel mennek a fejlesztések a VTX és fpv kamera gyártóknál a HD digitális video átvitelnél - hiszen ez a jövő, a következő lépés, csak még nem bólintottak rá a marketingesek hogy 'polckész', nagy tömegnek eladható az éppen adott fejlesztési ciklusban tartó árú...

Közben vannak ilyen oldalági, egyéni fejlesztések:

https://fpv.blue/

Pl ez igencsak minőségi cucc, kész is van, rendelhető, csak bazi drága...

njozsef
2019-08-12, 19:08
Hi MMormota

Király ez a wifibroadcast. Legalábbis a deszkamodell. Itt rohangálok az udvarban a vevővel, a szomszédok meg röhögnek rajtam.
Nekem nem tűnik nagynak a delay-sem. ok. nem 0 de minimális.

Kérdés: az apm 2,6-na a telemetriáját simám rátolom (rx-tx, test) ahogy ajánlja a szerző és akor az OSD-m értékeket fog mutatni műhorizonttal meg minden?

másik: sehogy sem tudtam udp-n a tower-ben másodlagos vevőnek beállítani naz okostelefont. Jelzi hogy konnektál, de nincs kép.
pedig mindent jól csináltam.

Ha esetleg tudsz olyan BLOCK/bitrate/FEC paramétereket ami jó egy csupához, inkább (long)range mint quality kéne. 2x ALFA AWUS036NHA az AP
RC: 868 Mhz OpenLRS

Ha egy másik usb-re rádugok egy másik AWUS036-ot akkor diverzity lesz automatikusan?
Nem nagyon tudtam kideríteni, hogy hogyan találnak egymásra, hogyan lehet paraméterezni, hogy csak a sajátomra konnentáljon? (Bocsi, lehet hogy nem olvastam el mindent róla)

köszi

köszi.

njozsef
2019-08-13, 12:06
Még egy kérdés: Lehet az alfa AP-t 2W boosterrel megtolni? Működik?

Elgondolkodtató a Gigawave pdf-ben található biztonsági figyelmeztetés:
52065