PDA

Teljes verzió megtekintése : Cut-off

DiamantTomi
2004-10-10, 11:46
Sziasztok :D
Azt szeretném megkérdezni hogy a Cut-off mit csinál nálatok?Azt értem hogy leszabályoz hogy ne legyen mélykisülés, de hogyan?Itt van néhány elképzelésem (építettem szabályzót, most már csak cut-off kellene)
1.teljesen kikapcsolja a motort azonnal/jelzés után kis idővel
2.csak lejjebbveszi a fordulatszámot (igen drasztikusan kell mert ahogy mértem, a feszültség a béka segge alatti tartományban rohamosan esik :D )
3.Csak jelez sípolva, amit vagy hallunk az elektronyos motor zajától, jó messze tőlünk, vagy nem
4.(ez szerintem sose fog megvalósulni:)egy adó a modellbe ami jelet küld a kezemben lévő adónak és vagy módosít a gázkaron vagy jelez hogy módosítsak :lol:
Mi a tapasztalatotok, automatizált gázelvétel esetén hogy tudtok leszállni.
Ja annyit hadd mondjak még hogy Li-ion (vagy Pol) akku a lényeg, ahol megmakkan ha tovább hagyom járni a motort :P
Előre is Köszi
UI: ha esetleg van valakinek GWS cut-off-os szabályzója neki mit csinál?

DiamantTomi
2004-10-10, 11:46
Sziasztok :D
Azt szeretném megkérdezni hogy a Cut-off mit csinál nálatok?Azt értem hogy leszabályoz hogy ne legyen mélykisülés, de hogyan?Itt van néhány elképzelésem (építettem szabályzót, most már csak cut-off kellene)
1.teljesen kikapcsolja a motort azonnal/jelzés után kis idővel
2.csak lejjebbveszi a fordulatszámot (igen drasztikusan kell mert ahogy mértem, a feszültség a béka segge alatti tartományban rohamosan esik :D )
3.Csak jelez sípolva, amit vagy hallunk az elektronyos motor zajától, jó messze tőlünk, vagy nem
4.(ez szerintem sose fog megvalósulni:)egy adó a modellbe ami jelet küld a kezemben lévő adónak és vagy módosít a gázkaron vagy jelez hogy módosítsak :lol:
Mi a tapasztalatotok, automatizált gázelvétel esetén hogy tudtok leszállni.
Ja annyit hadd mondjak még hogy Li-ion (vagy Pol) akku a lényeg, ahol megmakkan ha tovább hagyom járni a motort :P
Előre is Köszi
UI: ha esetleg van valakinek GWS cut-off-os szabályzója neki mit csinál?

DiamantTomi
2004-10-10, 17:19
Sikerrrr!Igeen :D
Működik a cut-off
Ha leesik a feszültség 5V-ra akkor nem engedi lejjebb, azaz 5V marad (ezt a feszültséget lehet állítani potival) Levesz a fordulatszámból -> csökken a terhelés -> nem esik lejjebb a feszültség
Ha levesszük a gázt és feljebb megy a feszültség, természetesen visszaengedi.Nemsokára csinálok építési leírást (egy IC meg egy opto)
Ja egy bizonyos szabályzóval működik, de lesz továbbfejlesztve.
Csak az alfa-teszt sikeres legyen (értsd no zuhanás)

DiamantTomi
2004-10-10, 17:19
Sikerrrr!Igeen :D
Működik a cut-off
Ha leesik a feszültség 5V-ra akkor nem engedi lejjebb, azaz 5V marad (ezt a feszültséget lehet állítani potival) Levesz a fordulatszámból -> csökken a terhelés -> nem esik lejjebb a feszültség
Ha levesszük a gázt és feljebb megy a feszültség, természetesen visszaengedi.Nemsokára csinálok építési leírást (egy IC meg egy opto)
Ja egy bizonyos szabályzóval működik, de lesz továbbfejlesztve.
Csak az alfa-teszt sikeres legyen (értsd no zuhanás)

gcs
2004-11-02, 09:16
Szia Tomi!

Hogy állsz ezzel a cut-off-al? Engem érdekelne a dolog, ha működik. A szabályozót kell megpiszkálni ehhez, vagy ez egy külön bekötendő elektronika?

SzaboPSz
2004-11-02, 09:23
Szeva! Érdekelne az elektronika, ugyanis mint olvashatod most építek szabályzót, és ez a része nincs megvalósítva az áramkörnek!
Minden infót szivesen várok:

szabopeterszilard@yahoo.com

DiamantTomi
2004-11-02, 13:12
Nos nemsokára veszek scannert és berakom a cikket (szabályzó) Akkor meg tudom mutatni melyik ellenállással babráltam.
Röviden: van egy műveleti erősítő (2 láb, ha + lábon nagyobb a fesz. mint - lábon akkor a kimeneten táp lesz.amúgy pedig 0V) Ezt felhasználtam akku feszültség figyelésére.Ha eléri az 5V-ot, egy opto csatoló működésbe lép.Azaz aktívál egy elleállást, párhuzamosan köti az áramkör egyik ellenállásával ami a fordulatszámot állítja.Azaz levesz jelentősen a fordulatszámból.
Emiatt (mintha kikapcsoltuk volna majdnem) visszajön a feszültség 5V fölé és megint engedi a fordulatszámot (opto kikapcsol).Aztán akkufeszültség megint lezuhan.És ez így megy amíg le nem szállok.Ebből a folyamatből annyit érzékelünk hogy egy kis fordulaton marad a motor (gyors a ciklus)
De a lényeg hogy akku nem tud 5V alá menni.Persze ha a világ végéig folytatjuk, a végén meghal az akku mert ugye csak lejjebbvett a fordulatból.De van időnk nyugodt szívvel leszállni.
Kapcs. rajzot ígérem hamarosan scannelek ha nem itt akkor havernál :P
Ha Ne544-el csináljátok a szabályzót akkor az az ellenállás kell amelyik 3. és 6. láb között van (15K esetleg 22K) próbáld ki ha párhuzamosan kötsz vele mondjuk 5K-osat.

gcs
2004-11-02, 14:49
Végül is nekem nem is igazán cut-off kéne, hanem egy olyan áramkör, amit rákötve az akksira kigyújt egy ledet ha a feszültség egy beállított szint alá esik. Ilyesmi kapcsolási rajzot tud valaki?

DiamantTomi
2004-11-02, 14:53
Este csinálok egy kapcs rajzot.Ebben is ilyen érzékelő van

DiamantTomi
2004-11-03, 23:01
Ittvan a sajátom.Bocs a móriczka ábráért
http://pulsar.aspfreeserver.com/images/elektronika/cutoff.jpg :D
Ha valaki nem ért valamit kérdezzen bátran

l. tomi
2005-04-01, 18:37
Sziasztok

Ment pü

Yeti
2005-04-04, 00:27
Tomi!

Mi történik, ha a folyamat közben a szervók is járnak és terhelik az akkut?

dezsikkh
2005-04-04, 08:12
Végül is nekem nem is igazán cut-off kéne, hanem, amit rákötve az akksira kigyújt egy ledet ha a feszültség egy beállított szint alá esik. Ilyesmi kapcsolási rajzot tud valaki?Engem is érdekelne csak nekem nem jön le a mórickás kép!

DiamantTomi
2005-04-04, 10:14
Huh bocsánat, időközben eltűnt a tárhelyről.ígérem ma rakok fel másikat.
Yeti: a szervók árama szerintem nem befolyásolja (elhanyagolható) :lol:
üdv Tomi

DiamantTomi
2005-04-04, 23:21
fentebb látható a kép
rámegy az akku, kimeneten lesz két láb ami mintegy kapcsolóként működik, lesöntöl valamit a szabályzón.
Az analóg szabályzón pl volt az rc tag ami a vevő impulzus feldolgozásánál játszott szerepet.Amikor aktíválódott a cut-off megváltozott az ellenállás értéke és lement a fordulatszám.
Digitális szabályzónál (PIC) egy lábat húzott le a földre és ezt figyelte a pic.
Ha az IC - és + lábára menő vezetéket megcseréljük, akkor fordítva fog működni: aktív lesz a "kapcsoló" amíg le nem merült az akku, utána kiold