PDA

Teljes verzió megtekintése : Wilesco steam engine D6

pipper
2012-10-22, 14:12
Régiség piacom vetem Wilesco steam engine D6 8)
egy kicsit le harcol de nem került sokba 3000ft :D
a gőzsíp sajnos ki van törve de vissza forrasztatom
+ kel még egy kémény is + egy kazán tálca

későbbiekben beszeretném szerelni egy hajóba (nem egy nagy hajóba(
ehhez kérek segítséget meg ötleteket :D
http://www.rcpilot.hu/users/1040/16579/b_201210221255027518.jpg
http://www.rcpilot.hu/users/1040/16579/b_20121022125509633.jpg
http://www.rcpilot.hu/users/1040/16579/b_201210221255157557.jpg
http://www.rcpilot.hu/users/1040/16579/b_201210221255416023.jpg
http://www.rcpilot.hu/users/1040/16579/b_20121022130011747.jpg
http://www.rcpilot.hu/users/1040/16579/b_201210221300176865.jpg
http://www.rcpilot.hu/users/1040/16579/b_20121022130025362.jpg
http://www.rcpilot.hu/users/1040/16579/b_201210221300316480.jpg

pipper
2012-10-22, 21:13
Jelentem szétszedtem ki pucoltam meg forrasztattam
csináltam kis fiókot és lás csodát működik ;D

királyság ahhoz képest hogy 1951ben gyártották :D
meg csapot a gőz szele :D

pipper
2012-10-23, 11:21
SEGÍTSÉG !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Olyan bajom lenne a feltöltő szelep és a gőzsípnál
a tömítések eresztenek eredetileg parafa lenne de nálam
hiányoztak bőrrel helyettesítettem de nem vált be
mit rakjak oda ????????????

sry
2012-10-24, 10:59
Teflonszalaggal tekerd be a menetet és úgy csavard a helyére. Parafa nem jó mert szétázik, a bőr megfelelő, de abból csak a viszonylag vastag nyersbőr a jó. Lehet alkalmazni habgumit, vagy más szabványos motortechnikai tömítőlemezt.

De a legjobb a teflonszalag, vagy ha autentikus akarsz lenni akkor kenderkóc ipari faggyúval, de ez utóbbit nem ajánlom mert karbantartásigényes, bdös és macerás, persze ha igazán a közkorszak hajnalának hangulatára vágysz akkor ezt is lehet használni.

üdv.: SRY

ksanyi
2012-10-24, 15:09
Szia pipper! Nem akarlak elkeseríteni de ez az egyhengeres félütemű gőzgép nem igen alkalmas hajóba. Induláskor meg kell "lökni",és ha meg áll a vízen ez nem fog újra indulni. Meg azután az irányváltása sincs megoldva. Persze azért egy kádba, vagy kacsafürösztőbe el lehet játszadozni vele. Az a fő, hogy füstöljön, gőzöljön, ketyegjen! Jó szórakozást! Üdv ksanyi.

sry
2012-10-24, 15:50
elnézést, hogy belevau, csak nehogy rosszul ragadjon meg az olvasók emlékezetében:

...... ez az egyhengeres félütemű gőzgép ........

Ez egyhengeres, egyszeres működésű oszcillációs gép. Ha félütemű lenne egyáltalán nem működne, mert vagy a töltés, vagy a kipufogás ütem hiányozna, és ezek nélkül egyáltalán meg sem mozdul a masina. Egyébként meg tényleg nem tud autonóm módon elindulni, és nincs lehetőség gőzáram fordításos irányváltásra.

Az ilyen gépekkel is építhető hajómodell, de kipufogó oldali ellen-nyomásos szabályzással, hogy ne tudjon "lefulladni", röpsúlyos tengelykapcsolóval és még a hátrameneti üzem is megoldható tolókerekes kúpkerék-hajtással. De ha csak előremenetet szeretnél akkor elég a gépre egy vaskosabb lendítőkerék és egy ellen-nyomásos szabályzás. Nagyon jó kis gőzhajó építhető így is.

Na meg a többhengeres csodagéppel szerelt hajók is rendszeresen beadják a kulcsot a vizen, mindenféle műszaki gondok miatt, ha annyi ezresem lenne hirtelen ahány gőzhajót már ki kellett mentenem géphiba miatt a vízből akkor nagyon vidám napom lenne. Így aztán egyáltalán nem szégyen és még csak nem is szokatlan ha egy gőzüzemű hajó bemondja az unalmast, semmivel nem fogsz többször benn ragadni az egyhengeres géppel, mint akármilyen másikkal :-)

Üdv.: SRY

pipper
2012-10-24, 19:35
Köszönöm az ötleteket teflonszalag lesz
Íme egy kis videó
http://youtu.be/kiuBw_ewtCA

ksanyi
2012-10-24, 23:02
Kösz sry hogy ilyen szépen szak szavakkal elmagyaráztad, én csak egyszerűen parasztosan tudtam. De remélem az is elég érthető volt. De a lényeg, a lényeg! Füstöljön, gőzöljön,ketyegjen! És igazad van mert bármelyik beúszhat a hínárosba. Üdv ksanyi.

pipper
2012-10-26, 19:24
Lett egy elmebeteg ötletem
mi van ha gőzgép meg hajt egy bicikli dinamót vagy bármilyen dinamót
ami egy mechanikus szabályzón keresztül egy motort
a szabályzót meg a kormányt két szervo működtetné
külön áramforásról
és ha lefullad vagy megáll a kormány szervo teljes kiterítésévél
át kapcsol egy mikrokapcsolót ami szervok
áramforásáról működne tovább a elektromos motor :D
Egy kicsit lehet hogy bonyolultnak hangzik :D

Szerintetek kikivitelezhető ?

ksanyi
2012-10-26, 21:46
Szia pipper! Elvileg minden kivitelezhető, a mozdonyokban is villanymotorokat hajt meg a diesel. A gyakorlatban azért kissé másabb. Először is meg kell tudni, hogy egy bizonyos gőznyomáson,(amit folyamatosan tudsz tartani) mondjuk 2bár, mennyi a gőzgép teljesítménye.Ha szeretsz kísérletezgetni, és vannak cuccaid hozzá, megpróbálhatod. Pl egy 400as vagy 500as hagyományos kefés motort meghajtasz véle,elkezded terhelni, és méred a feszültséget és az áramerősséget. Addig terheled amíg megfogja a gőzgépet. A fordulatszámon a motoron cserélt tárcsával tudsz variálni. P= U x I ha pl 10volton 2ampert tud leadni, akkor az 20Watt. Azután majd eldöntöd hogy ezt a teljesítményt mire tudod felhasználni. A kommutátoros motorok előnye hogy kivezetéseiken egyenáram jelenik meg, amivel közvetlenül lehet pl akkut tölteni, csak a visz áramot kell pl egy diódával megakadályozni. Ha eddig eljutottál, onnan már meg tudod állapítani hogy elegendő e az áram igény kielégítésére, vagy csak az akkumulátor lemerülését képes késleltetni. Szerintem az utóbbi az esélyesebb. Jó kísérletezgetést! Üdv ksanyi.

feco1
2012-10-27, 09:27
Szia Pipper!
Hát az ötlet, ötlet marad szerintem.
Nekem is volt egy hasonló gőzgépem, valamikor 1951 vagy 1952-be kaptam Apámtól.
Úgy emlékszem, hogy ha jobbra forgatva inditom el akkor jobbra forgott.
Ha balra forgatva inditottam el balra forgott.
Ha ezt tudja a Te géped is, akkor van további ötletem.
Nekem van néhány müködő gőzgépem, ezek alapján úgy vélem a Te géped teljesítménye
10-15 W között lehet. Ez annyira kevés, hogy a többszöri átalakítás veszteségei ezt a
teljesítményt felemészti.
Üdv. feco 1

sry
2012-10-27, 12:58
Feco1 Kollégával értek egyet! Ezek annyira kisteljesítményű szerkezetek, hogy az átviteli veszteségek, a súrlódás és az elektromos veszteség nagy mértéke miatt egy modellben nem nagyon működne.

De abban van ráció, hogy a gépet ne kézzel lendísd be indításkor, hanem egy pici elektromos motorral! Egyébként ezt még engedélyezi is a szabályzat! Ilyet már láttam egy kő egyszerű gumilamellás kuplunggal volt megoldva. Álló elektromos motornál a gumilamellák nem értek hozzá a lendítókerékhez, de amikor a kisegítő elektromos motor felpörgött a lamellák a centripetális erő miatt kinyíltak mint a virág és eléték a lendítőkereket! Ez adta az indító "lökést". A gépet a fő gőz-vezeték szelepes folytásával állították le. Az ujraindításkor göz-szelep kinyit, lamellás indítóra egy pillanatra "rányomott" a Kolléga és már pörgött is a kis gőzmasina :-) Elektromos rendszernek amúgy is kell lennie a hajóban a távirányítás miatt, így nem különösebben nehéz feladat és plusz munka a lamellás indító kialakítása.

Csak érdekesség, hogy a valódi gépeken is van hasonló szerelvény!! A lendítőkerék nélküli direkt hajtású lapátkerekes hajógépeken van egy kézi átforgató (csiga-csigakerék hajtású) berendezés, amivel indítás előtt a hengerek átforgathatóak a vízütés elkerülése végett és az ideális indítási pozícióba állításhoz, meg ha a lapátkereket ellenőrzik, javítják, akkor ne kelljen az egész gépet felfűteni, beindítani azért, hogy az éppen merült lapátelemet a felszínrehozzák.

feco1
2012-10-27, 16:21
Szia Pipper!
Oda az ötletem.
Sry mester olyan szépen leírta, hogy én biztos nem tudtam volna olyan érthetően leírni.
Most már csak dolgozni kell! Remélem találkozunk jövőre az NS versenyeken.
Nekem is van egy érdekességem.
Hatvanban volt egy cukorgyár, most már csak Emlékháza van. Az Emlékház udvarán van egy gőzgép az eredeti gyárból.
Ha erre jártok szívesen megmutatom a gőzgépet meg van az eredeti holtpontra állító szerkezet is.
A gőzgépek fénykorába a Hatvani Cukorgyárban 48 db gőzgép volt. Amit az udvaron látni közepes teljesítményüek közül való.
Súlya mintegy 6 tonna.
Voltak 280 LE gépek is kötelek segítségével gyár részeket hajtottak.
Üdv. feco 1

ksanyi
2012-10-27, 18:13
Szerintem ha szépen ki subickolod, asztali dísznek tökéletes. Sőt még akár egy körhintát is meg tudsz vele hajtani. Ha valóban modellhajóban szeretnéd alkalmazni, legalább 2hengeres, 90 fokban eltolt,( nem tudom jól írom e), kétszeres vezérlésű vagy működésű gőzmotort kell beszerezned. Annak jobb a hatásfoka, egy szelep átváltással forgásirányt tudsz váltani, és lényegesen nagyobb a teljesítménye. Szerintem a te gőzgépedet is kis ráfordítással átlehetne alakítani. A kazán, a főtengely már meg van, a két kis hengert már nem nagy munka lenne kivitelezni. Üdv ksanyi.

pipper
2012-10-28, 09:28
Köszönöm a hozzáértő válaszokat egy kicsit le hangolódtam :-[
de nem adom fel
a gumi lamellás ötlet szimpatikus ha valami rajzot kaphatnék annak nagyon örülnék
vagy valami képet amiről el tudnám készíteni

és még egyszer köszönöm mindenki hozzá szólását

sry
2012-10-28, 13:50
Elöljáróban: Nagyon nem szeretném megbántani Ksanyi Kollégát, és csak azért brekegek bele a mondanivalójába, hogy kicsit népszerűsítsem a gőzgéptechnikai szakkifejezéseket. Ez lehet csak az én betegségem és másoknak teljesen unalmas szőrszálhasogatásnak tűnik, de úgy vagyok vele hogy sok-sok évtizeden át rengeteg tehetséges, sőt zseniális, ember dolgozott a gőzgépek fejlesztésén , kutatásán, akik kialakították ezt a sajátos szakmai nyelvet, az Ő emléküknek adózva csak említés szintjén találkozzon a tisztelt fórumlátogató ennek a valaha volt gyönyörű szakmának a műszavaival.

Tehát Ksanyi Kollégának ismételten teljes mértékben igaza van. Egy 90 fokos "V" elrendezésű, álló hengeres, kétszeres műkődésű gőzmotor az ideális választás egy gőzhajó-modell számára! A gőzgépek teljesítménye a "gőznyelés"-től függ, valamint az adott gép hatásfokától. Egy ilyen "V" elrendezés kettős működésű gép gőznyelése igen nagy, gyakorlatilag folyamatosan áramlik át rajta a gőz megszakítás nélkül (igaz folyamatosan változó munkavégző tereken keresztül) így adott géptömegre és méretre vonatkoztatva nagyobb a teljesítménye, mint egy ugyanakkor (azonos lökettérfogatú) egyhengeres, egyszeres működésű gépnek. Ez már képes autonom indulásra és irányváltásra is.

ermészetesen ennek "ára" is van, mert a nagy gőznyelést a kazánnak fedeznie kell megfelelő mennyiségű és minőségű frissgőzzel, és általában itt szokott megfőni a mutatvány, mert még a kicsinyke 2 hengeres "V" gépek is igen jelentős gőznyelést produkálnak, amihez aztán alulméretezik a kazán teljesítményét, különösen a fűtőfelület nagysága szokott elmaradni a kívánalmaktól. Tehát erre egy ilyen gépnél különösen nagy figyelmet kell fordítani.

ksanyi
2012-10-28, 18:13
Szia sry! Egyáltalán nem sértődöm meg. Sőt örülök neki hogy kijavítod ha nem jól fejezem ki magam. Én először gőzhajót,nem is tudom pontosan 6-8 éve, az ártándi tókupán láttam.
Még szegény Lajos bácsi és Janó modellező társak jóvoltából. Nekem nagyon meg tetszett, elraktároztam a "begyembe" és a következő tókupán már én is büszkén mutogattam hogy az én "gőzmotorom" is működik. Igaz csak levegővel, de működik. Aki akkor kint volt a tókupán biztosan emlékszik rá, több egyhengeres, egy kéthengeres kis motorra. A gyerekek körében nagyon népszerű volt a sok kis pöfögő kattogó masina, ami kompresszorról működött. Lajos bácsi azt mondta, már mint a két hengeresről: Hogy ezzel már lehet valamit kezdeni, és a többi egyhengeresről, nagyon lekezelően beszélt. Ő is mesélt nekem a villany motor indítású egyhengeresről de az csak játék, a modell a kéthengeresnél kezdődik. És láttam két és három hengerest is és azt is hogy mi özön gőz kell neki, nem mertem bevállalni hogy én akkora kazánt készítsek. Így meg maradtak a motorok levegősnek. Kazánt építettem jó nagyot, egy fél bála szalma bele fér, de azzal a lakást fűtöm. Gondoltam már hogy annak a mintájára lehetne kisebb kazánt is építeni gőzmotor meghajtására, de ahhoz meg nagyobb motor kellene. Hát így lemaradtam erről is arról is. Most is érdekel a téma, örömmel olvasom a fórumon ha valaki épít, de jó ha tudja mibe kezdett, és ne kergessen hiú ábrándokat, hogy ne csalódjon a művében. Neked meg megköszönjük ha kijavítod a hibás kifejezéseinket, és okítod a zöldfülűeket. Üdv ksanyi.

gyula.
2012-10-28, 20:09
Az elektromos motorral valo inditasrol egy rajz (biztossokan ismeritek a La Mouette gozhajot) (http://www.john-tom.com/MyPlans/Steam%20Engines/ModelSteam%20BoatPlans/LaMouette/LaMouetteSteamBoat.pdf)

ksanyi
2012-10-28, 21:38
A kapcsolás nagyon szellemes. Azt hiszem fel is fogom használni elektromos hajóban, három fázisú motor irányváltására. Üdv ksanyi. :-*

ksanyi
2012-10-28, 22:38
Kekeckedni én is tudok. Én meg benzin gépet, diesel gépet, elektromos gépet, levegős gépet nem láttam csak motort. Gőz engine, deisel engine stb.:P :P :P üdv ksanyi.

Ja és te sem vagy gőzgépész, mert a gőzgépész az volt aki a dugattyú holtpontjában mindig átrántotta az irányváltó szelepet.

sry
2012-10-29, 00:21
T. Gőzgépész!

Pedig van olyan, hogy gőzmotor. A kisebb méretű nagy fordulatú gépeket nevezi így a szakirodalom, általában egyhengeres , kettős működésű, álló elrendezésű gépek. A nagy fordulatra azért van szükség mert elektromos áram termelő generátort hajtatnak meg vele, és így elkerülhető a fordulatszám növelő hajtómű beépítése.

PATTANTYÚS Gépész- és Villamosmérnökök Kézikönyve
4.
Energiafejlesztő és Szállítógépek:

458. old.

".... Gyorsjárású álló gép, gőzmotor szokásos dugattyú középsebessége 5...8 m/sec
Álló szelepes vagy tolattyús gőzmotor szokásos fordulatszáma: 500-1500 1/min ...." stb..stb...

A fekvő tolattyús gép fordulatszáma egyébként 300...500 1/min és a dugattyú középsebessége 2...2 m/sec a táblázat szerint. Gőzmotorokat segédüzemre (szivattyú meghajtása, áramfejlesztő meghajtása) használták, és ritka esetekben járműmotorként (gőzautók). Valahol van egy LÁNG gyártású gözmotor rajzom, ami egybe volt építve az elektromos generátorral. Ez is egyhengeres álló gép volt és a főüzem frissgőz megcsapolásával működteték, nagyon patent kis masina volt. A nagy fordulat miatt törekedtek a kis lengő tömegek elérésére és e miatt igen filigrán hajtókar, kersztfej stb.. stb... volt gépben. Később ezek szerepét szinte mindenhol átvették a mini gőzturbinák (lásd mozdonyokon is az áramfejlesztő turbinás generátorokat).

ksanyi
2012-10-29, 12:26
Sziasztok! Milyen jó hogy van közöttünk aki ért is hozzá + még megfelelő szakirodalommal is rendelkezi. De különben felfogás kérdése. Én úgy fogtam fel hogy pl van egy gőz traktor amit gőzmotor hajt. És van a telepített stabil gőzgép amit a gyárakban üzemekben használtak.
Véleményem szerint az összes gőzmodell erőforrását gőzmotornak foghatjuk fel, mert nem sok köze van a gőzgéphez. Kivétel a többhengeres expanziós gépek mert azokat már lehet gőzgépnek mondani. Most nem akarok belemerülni a vezérlés siettetésébe, a nyomásviszonyok alakulásába, mert azzal megint csak új vitát generálnék. Maradjunk a Wilesco steam engine D6- nál mert ugye ez a topic témája. Üdv ksanyi.

ksanyi
2012-10-29, 14:53
Szia gőzgépész! Örülök hogy végül is egyetértünk. De kíváncsi lettem volna sry véleményére, felvetésemre, miszerint az a gőzgépész aki a dugattyú holtpontjában átrántja a vezérlő szelepet.
Tudom hogy ilyen is volt régen, csak azt nem tudom hogy hogyan nevezték. (Szegényt). Bár napjainkban is vannak ilyen emberek, csak most a gyojsztikot rángatják.
Üdv ksanyi.

pipper
2012-10-29, 21:06
Srácok egy kicsit el kanyarodtunk a a témától :o
Maradjunk annyiba olyan ötleteket várok amivel kis ráfordítással
ezt a gőzgépet betudjam építeni egy kis hajóba
mondjuk olyanba mint La Mouette vagy hasonlóba :D

ötleteket előre is köszönöm :D

sry
2012-10-30, 11:57
Üdv. Mindenkinek!

Sajnos én sokat vagyok távol (a fenét sajnos mert világot látok, érdekes munkát végzek ;D ;D ;D) így nem mindíg tudok gyorsan válaszolni sem a felvetésekre.

A szeleprángató ember története igen érdekes és végül egy labdával és egy ravas kisfiúval oldódott meg a dolog, de ezt most tényleg nem mesélem el, mert nem ez a topic témája :-)

A gőzgép-gőzmotor probléma valahol esterséges szétválasztás, mert igazából csak az üzemi fordulatsz tesz valamit gőzmotorrá. Ez is csak azért alakult ki mert amikor megjelentek a gyorjárású gáz és benzinmotorok akkor divet lett a pörgős gépeket motornak nevezni.

Na de kanyarodjunk vissza Pipper Kolléga témájához.

Ez olyan mint a vasárnapi vacsora. Hiába akarnék én párolt lazacot spárgával, ha már minden bolt bezárt (legalább is itt nálunk vidéken) ésa hűtőben csak 2 pár debreceni van meg egy kis krumpli a kamrában. Ha ez van ebből kell kihozni a legtöbbet. Naná, hogy paprikáskrumpli lesz a megoldás, mert az kézenfekvő és jó is.

Szóval hozzuk össze Pipper Kolléga paprikáskrumpiját!

először is kellenének a gép és a kazán méretei, adatai (furat, löket, súly stb...) mert ez fogja meghatározni a szükséges hajótestet, annak méreteit, a fűtésteljesítményt és a további szükséges szerelvényeket. Mert nem elég, hogy egyhengeres a gép, még a hajóüzemhez hiányos is a felszereltsége !!!

ksanyi
2012-10-30, 16:46
Könyörgöm! Miért nem jó neked a körhinta vagy a cséplőgép? Ez a kis szerkezet ezen az alaplapon éppen nem hajóba való. Először is valahova egy szöghajtást kellene bele buherálni.
Azt is még lassítva. Akkora széles az alaplap hogy akkora fenekű hajó már szerintem aránytalanul nagy lenne. Esetleg valami lapátkerekes masina jöhetne számításba. Próbáld meg egy hungarocelre ráépíteni és jó nagy áttétellel gumi szalaggal lapátkereket meghajtani! Akkor kiderül hogy mit tud a kicsike. Üdv ksanyi.

pipper
2012-10-30, 21:28
Szeretem a paprikás krumplit :D
SRY mentornak a kért méretek:
kazán mérete 95mm magas 65mm széles 115mm hosszú Síp nélkül
gép mérete 32mm magas 30mm széles 42mm hosszú
Kerék átmérő 70mm felfogatással együtt 40mm
súly 0,8kg
henger mérete 10mm hosszú 7mm vastag
(nem tudom hogy hívják) amiben a henger mozog 41mm belső hossza
a talpazatot felejtsük el mert én úgy gondoltam hogy gépet a kazán mögé
terveztem

Tisztelt ksanyi
körhinta,cséplőgép nem nagyon érdekel de egy kis gőz hajó az igen :D
valami ilyenre gondoltam

köszönöm mindenki siketségét 8)

ksanyi
2012-10-30, 21:59
Hát így már más a leányzó fekvése! Az ötlet már meg van. Már csak az ihlet kell. És akkor mihez kell a segítség? Üdv ksanyi.

sry
2012-10-30, 22:35
Témától kissé eltérve:

Küldjetek már privátban mail címeket (Pipper, Ksanyi , Gőzgépész Kollégák), mert megajándékoználak benneteket egy kis novemberi olvasnivalóval :-) Gőz is meg hajó is, majd a következő CD könyvtárban fog megjelenni (egyszer), de addig is nagyon hasznos és tanulságos lehet a témában érdeklődőknek.

sry
2012-10-31, 11:21
T. Pipper!

Következő lépésként azt kéne megnézni (akár sűrített levegővel, vagy gőzzel), hogy hajlandó-e a gép mindkét irányban elindulni! Sajnos ezek az egyszerű oszcillációs gépek úgy vannak kialakítva, hogy csak egyik irányban indíthatóak alap kiépítésban. Az irányváltáshoz (reverzáláshoz) fel kell cserélni a gőzátömlő furatokat.

Mivel mindenképpen szökséged lesz egy folytószelepre, már kezdésnek célszerű lenne egy folytó-irányváltó szelepet beszerezni, készíteni! Ez a szerelvény a jövőben is szükséges lesz, nagyobb, összetettebb gépekhez is. Egy kis segítség, hogy mire is gondolok: http://users.atw.hu/sry/cikk321.htm

Mivel meg kell oldani a gőzirány fordítást is, a gépbe be kellene forrasztani egy csatlakozó csövet a kipufogó nyílásba!! Természetesen ha nem akarsz hátramenetet akkor erre nincs szükség.

A kazánra kellene egy biztonsági szelep (ha még nincs) és a csövezést is úgy kellene átszabni, hogy legyen egy túlhevítőcsőlírád. Ez negyban javítani fogja a kazán szolgáltatta gőz minőségét és nem fog kifulladni a kazán, meg szörcsögni a gép!

Kell egy gőzolajzó, mert asztalon üzemeltetve lehet olajozgatni a gépet a járat közben, de vizen elég nehéz ezt utánna úszva kivitelezni :-)

A kazánt egy rendes talapzatra kéne szerelni , aminek van rendes kéménye (ami nem is kémény, mert ami lemezből készül az kürtő, a kémény csak falazott lehet.... csak, hogy szakmázzunk is egy kicsit :-) ) Ez azért kell mert a vízen haladó hajó kazánjában, megfelelő kazán alap és kürtő hiányában a szél kioltja a tüzet.

Nem ártana egy vízállás mutató üveg, hogyészre lehessen venni a kazán kiszáradását, ami végzetes sérüléshez vezet.

Én a helyedben először a kazánt venném kezelésbe!! először egy rendes tüzelőberendezést készítenék hozzá, majd lemérném ennek a lángfront magasságát, ez megadja a kazánalap méreteit, erre jön a kürtő, majd a csövezés átalakítása, és a túhevítő kialakítása. Ez utóbbi elég egy a közvetlen besugárzott tűztéren átvezetett cső is, már ez is meglepően nagy hatással van a gőzminőségre, és lényegesen feljavítja a kazán teljesítményét. Aztán leburkolnám a kazánt!!!! Mert a kazánpaláston igen sok hőt veszít, ami szintén a gőztermelést, gőzminőséget rontja.

Ha ez megvan jöhetnek a szerelvények (gőzolajzó, folytó-irányváltó szelep, csőcsatlakozások ) és végül a gép átalakítása reverzálhatóra (forgásirány váltásosra), majd ez egész berendezés alapos próbaüzeme, hibák javítása, autonomitás vizsgálata (magyarán meddig megy hiba nélkül magára hagyva), majd az üzemi jellemzős meghatározása (nyomaték, fordulatszám)...... és így tovább.......

pipper
2012-10-31, 21:18
Ma meg néztem egy irányba megy >:(
Kazánon van biztonsági szelep :D
Hétvégén szét szedem
Azt hitem egyszerűbb lesz
de ha már belevágtunk hajrá vagy találtam az ebayon
egy komplett kazánnal hengerel kihajtásáll tönk csővel propellerrel
csak bele futottam egy licit háborúba és vesztésre álok >:(

ksanyi
2012-10-31, 22:35
Igazad van ez csak egy irányba megy mert lengőhengeres. Ha tolattyús lenne akkor mehetne mindkét irányba. De ez nem vészes. A kipufogó furatra rálehet forrasztani egy kis csőcsonkot.
Azután kezdődhet a java. Ujjból végig néztem sry honlapján a terveket,( akkor is végig néztem amikor felrakta) meglehet csinálni. De hogy szép is legyen meg olyan pici is, kíváncsi leszek rá.
Figyelemmel fogom kísérni, és szurkolok neked. Egyelőre maradok a kompresszornál. Lehet hogy egyszer neki látok, de legalább 50cc3-esnek. Nekem a legkisebb fúróm 1mm. Üdv ksanyi.

pipper
2012-10-31, 22:37
Bocs
Huba nem nagyon csipázta a gőz sípot :D

pipper
2012-11-07, 19:06
Holnap minden kiderül ;D

ksanyi
2012-11-07, 20:43
Mi lesz holnap? Kíváncsian várom a fejleményeket. Üdv ksanyi.

MT
2012-11-07, 20:48
Szia!
Ha mindenkötél szakad akkor még mindíg csinálhatsz egy varió csigát,annak mideggy a forgásirány.És akkor használhatod az eredeti gőzgépedet.üdv Tamás

pipper
2012-11-08, 22:01
nagy semmi mert el buktam :'(

még egy hetet várok után tényleg neki állok át alakítani van még két licitem
meg nyertem egy ebay-on wilesco d-16ot (9font)de a kedves angol úri ember közölte hogy
kelet euroapába nem postáz és ne is küldjem a vételárat >:(
de legalább időbe szolt

ksanyi
2012-11-08, 23:09
Szia pipper! Sajnálom hogy nem sikerült. Miért nem írtad neki hogy azért mi közép Európában lakunk. Sajna ennyibe néznek bennünket. Megnéztem a YouTube-on az már egy fokkal jobb, bár a D 32-es lenne az igazi. Üdv ksanyi.

sry
2012-11-08, 23:43
Ezért szoktam én Német/Amerikai ismerősökön keresztül intézni az ilyesmit ha már mindenárom muszály. Ami Ausztriától keletre van azt semmibe nem veszik sehol, na nem véletlenül!!! Azért ezért keményen megdolgoztunk. Több olyan Web-oldalt ismerek ahol külön lista van, hogy hová nem adnak el és nem postáznak , ezeken mindíg rajta van a Hungary...... ugyan miért ? Vannak "kedves" honfitársaink akik annyira okosnak hiszik magukat, hogy át tudják ejteni az egész világot, nem sok ilyen ügyeskedő van, de az összes többi miattuk szenved.......

pipper
2012-11-10, 15:05
előre lépés vetem a vaterán egy gőz kazánt 1500ft
a kazánrész egyben van minden más kuka
azért tetszett meg mert ezen van vízállás mutató
de hát sajna az is törőt szétszedtem ép most pucolódik
és isteni szikra SRY mester honlapján mintha láttam volna
álló kazánt kitaláltam hogy fel állítom
ha fekszik a kazán tetején van 3 menetes luk
elején meg 2lik (itt volt a vízállás mutató)
no eböl kéne elindulni
mit szóltok hozzá :D

ksanyi
2012-11-10, 19:38
Szia! Szerintem első lépésként tedd rendbe. Állítsd helyre a vízállás mutatót, és cseréld ki a kazánokat! Mivel a másiknak mindkét vége sima, egyszerűbb hozzákezdeni az átalakításhoz.
Legelőször le kel forrasztani az egyik fenéklemezt, hogy bele tudd helyezni a hőcserélőt.
A másikat elvileg "csak" fúrni kell a hőcserélő cső méretének megfelelőre. Azt bele kell kalkulálni, hogy amennyi a hőcserélő térfogata annyival csökkenni fog a kazán űrtartalma. Egyelőre ennyi. Üdv ksanyi.

pipper
2012-11-11, 09:11
sikerült meg pucolni
most ilyen állapot
kazán méretei h:120mm
sz:47,5mm

Úgy terveztem álló helyzetben szeretném (könnyebb elhelyezés kisebb tüzelőtér)
be építeni a fölső két lukba menne a
motor cső a tűztéren át a
másik likba be forrasztok menetes anyát ami lesz a feltöltő és biztonsági szelep
oldalt három lik a felső és az alsó lenne a vízállás mutató
eszt úgy gondoltam két réz csövet meghajlítani és közé menne egy egyenes
üveg cső (na ezzel leszek nagy bajban honét milyet )
középső likba egy csavar le forrasztva elvileg ez nem kell
no mesterek mit szóltok hozzá ?
nagyon el borult az elmém , vagy maradjon fekvő ?

UT: a régi vízállás mutató teljesen kuka vagy valaki meg tudná javítani ?

ksanyi
2012-11-11, 11:19
JÓ-jó de hol akarod kivezetni a füstcsövet? Vagy így akarod melegíteni az alját? Hát az igazán nagyon kicsi felület. Azért csak nézz már meg sry oldalán egy álló kazán rajzát! Üdv ksanyi.

pipper
2012-11-11, 14:34
én ilyennek képzeltem el
hát nem egy profi szak rajz :D
a fűtőtestet egy 3cm magas 5cm széles henger
abból kiáll 6 kanóc benne denaturált szesz
vagy teljesen hülyeség :o

ksanyi
2012-11-11, 16:42
Az elgondolás jó. Esetleg teát melegíthetsz benne, de hogy gőzt termeljen neked, (eleget) arról ne is álmodj! Nincs fűtő felület. Ha egy kicsit utána olvasnál, még a kazánban lévő fűtő csöveket is (bordázni) kell hogy legyen elegendő fűtőfelület. Esetleg ha a kazán aljára valami fűtőcsöveket tudnál forrasztani, de erről inkább sry mester véleményét kérd ki mert én nem merem bevállalni. Mivel én még nem csináltam ilyet. Üdv ksanyi.

sry
2012-11-11, 23:33
T. Pipper!

Ez így sajnos nagyon nem lesz jó. Teljesen igaza van Ksanyi kollégának, a fütőfelületet illetően. A termelt gőz mennyisége egyenes arányban van a fútőfelület nagyságával. Ebben az általad vázolt elrendezésben igen kicsiny lesz a fűtőfelület és a kazánod alig fog némi gőzt termelni.

Az álló kazánoknál minden esetben a kazán tengelyében visznek végig egy lángcsövet, de még ennek is bordázott az oldala, vagy galloway keresztcsövek vannak beépítve bele. egyébként hálás dolog az álló kazán mert nem hajlamos a kiolvadásra , nem érzékeny a kazánvíz-szintre, jó a huzata, és viszonylag nagy fűtőfelület alakítható ki benne egyszerű megoldásokkal. Viszont magasan van a súlypontja (ami hajóba nem az igazi) és nagy teljesítményű gépekhez túlságosan nagy kell belőle. Kis gőzcsónakokban, gőztenderekben használták régen.

Így néz ez ki nagyjából:
http://www.consultantsurveyor.com/boiler/old.bmp
ez itt egy "apró tőzcsöves" megoldás, igazából ez az egyetlen "apró űzcsöves" kazántípus mert a fekvő kazánoknál a láng alig hatol be a vékony csövekbe így azok igazából "füst-csöves" kazánok.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ea/Vertical_multi-tube_boiler%2C_Lancashire_steam_wagon_(Army_Servic e_Corps_Training%2C_Mechanical_Transport%2C_1911). jpg/469px-Vertical_multi-tube_boiler%2C_Lancashire_steam_wagon_(Army_Servic e_Corps_Training%2C_Mechanical_Transport%2C_1911). jpg
Ugyanaz a szerkezet csak ez egy gőzvillamos kazánja (steam-tram) egy ilyesmié:

http://www.freewebs.com/railmachinesltd/S4011000.JPG
Hát nem aranyos :-)

pipper
2012-11-12, 19:21
Köszönöm a mindent kielégítő válaszaitokat
mindent buktam az ebay-on >:(
kezdődhet az építés tehát az új kazán fekvő lesz
nézegetem mit lehet kimenteni a régiből
a gőzsíp első lukba második a betöltő és egyben a biztonsági szelep
harmadik likba menne a rézcső az ugye nem baj hogy a végén van ?
Vennem kell réz csövet 3mas belül 4es kívül ez ugye bár jó ?
A vízállás mutatóval leszek nagy bajban hogy mivel pótoljam ötlet ?

már sokadjára írják ezt a varió csigát mi a búbánat az és hogy működik ?

ksanyi
2012-11-12, 20:57
Köszi a válasz sry! Rajzolnál egy metszeti képet a lángcsövek elhelyezkedéséről? És a víztér -lángtér aránya is érdekelne. Valamint az, hogy a felsőrészen ahol már a hő a gőzteret éri nem lágyul ki a kazán? Vagy ott már nincs akkora hő hogy kárt tegyen benne? Ill az felfogható túlhevítőnek is? Mekkora az a legkisebb lángcső belső méret amely még elfogadható? 3-4-5mm?
Tetszik nekem ez a megoldás, az esetleges meghibásodás ( csepegés ) könnyen javíthatósága, ill a tűztér tisztíthatósága miatt. Üdv ksanyi.

MT
2012-11-13, 14:14
Szia!
Bemész egy gyógyszertárba és kérsz egy üveg cseppentőt.Kb 6-7 centi hosszú a vége összehúzva.Na azt levágod és máris van egy kitűnő hőálló üveg csöved.
Üdv Tamás

pipper
2012-11-15, 19:13
Sziasztok
A vízállás mutatóval vagyok nagy bajban hogy mivel pótoljam ötlet ?
honét tudnék beszerezni olyan csövet hogy jó legyen sajna
amíg ezt nem tudom meg oldani addig elégé meg akasztotta a munkámat
segítsetek honét milyet és hogyan tudnám
meg hajlítani ?????????

ksanyi
2012-11-15, 20:36
Szia! Valamikor a " tanért" tanszerboltokból tudtuk megvásárolni az üvegcsöveket. Most sajnos nem tudom. Gázláng fölött könnyedén meghajlítható. Pirosig kell melegíteni és szépen hajlik. Esetleg valamilyen akvarisztika boltban megpróbálhatod akváriumokban szokták használni vízszűrőkhöz. Üdv ksanyi.

sry
2012-11-15, 22:24
Halálig elegendő mennyiség, és laborminőség:

http://egyeb.vatera.hu/tanszerpiac_irodatechnika/eszkoz_kellek/uvegcso_laboreszkoz_1671087236.html

Valahol nekem is van vastag falú 6 mm-es üvegcsövem, de hogy hol azt meg nem mondom. A műhelyben meg 10 a 23.-on vacak van néhányszáz dobozban elrejtve, szóval megkeresni is reménytelen :-(

pipper
2012-11-16, 19:18
SRY ISTEN VAGY ;D

Kórházban (sajna van ismerős vesekezelésre járok )
legalább lesz valami haszna is :D
kérek egy törőt darabot ott úgy is fogyó eszköz :D
remélem meg szánnak csak nem árulom el mihez kell ;D

sry
2012-11-16, 21:20
Azért ha megvan és levágtad méretre gázláng felett ne felejd el lemelegíteni az éleit! Így a kezed sem fogod elvágni és az elrepedési hajlamot is nagyban csökkented majd.

ksanyi
2012-11-16, 21:58
Vágtál már üvegcsövet méretre? Esetleg ha nem: A kívánt helyen betekered cekasszal néhány másodpercig melegíted, azután párcsepp víz és kész. Utána kell vissza melegíteni, a feszültségek eltávolítása céljából. Ha hajlítani kell előtte hajlítsd, utána vágd méretre!
Üdv ksanyi.

pipper
2012-11-23, 22:05
sziasztok ma történt előre lépés kaptam labor csövet
de lehet hogy nem jó
8mm vastag 2,5mm fal vastagság 1m hosszú :D

próbáltam betekertem cekasszal megmelegítettem víz alá raktam
de ki röhögte
no hogyan ?
ja héten vetem kór 0.7mm anyagot ebből lesz a kazán ház :D
réz cső holnap :D
mi lenne ha ilyen hajóba építeném be felépítmény nélkül ?
http://www.sylkamodell.hu/Diana-500-yacht-fa-epitokeszlet-motor-tonkcso-kormanylapat.html

sry
2012-11-23, 23:02
Szerintem ez még arrébb van kissé. Először legyen egy működő gőzrendszered, aztán ahhoz lehet hajót keresni. A kazán nehéz lesz, és a méretei sem ismertek még, így nem is lehet megmondani mekkora, és milyen jellegű hajótestbe lehet majd beépíteni.

Ilyen készletet szerintem teljesen felesleges megvenni, mert sima rétegelt lemezből 2 nap alatt összehozol egy ilyen hajótestet valami egyszerű rajz után, és az ára töredéke lesz az építőkészletnek.

ksanyi
2012-11-24, 11:41
Ha olyan vastagfalú a csöved, kicsit tovább kell melegíteni. Meggyvöröstől - a tégla pirosig
izzhat a cekasz. A fénycsövektől a sörös üvegekig mindent így daraboltunk. Nem volt elég meleg az üveged. Próbálkozz csak tovább! A hajó meg még tényleg ráér. Üdv ksanyi.

Sry! Van itthon 4x7mm átmérőjű rézcsövem az megfelelne lángcsöves kazánnak?

sry
2012-11-25, 12:29
t. Ksanyi!

Röviden meg! Az 1,5 mm falvastagság kicsit sok, de sebaj, tartós lesz a szerkezet :-)

De ha már ez felmerült! Beszélgessünk kicsit a hő terjedéséről. Ez olyan téma ami a modellezőket elég kevéssé érdekli, és nem is könnyű téme, de érdemes vele foglalkozni kicsit. Hogy terjed a hő?

Először is mindíg a hidegebb hely felől a melegebb felé halad, márha nincs egyébb külső behatás! Itt jegyezném meg, hogy a hőmérséklet (T) és a hőmennyiség (Q) nem azonos fogalmak! A gőzrendszer működése szempontjából a hőmennyiség (Q) mint az energia megjelenési formája jobban érdekel minket. A hőmérséklet (T) az csak ennek az energiának egy minőségi jellemzője.

Szóval a hő három módon terjedhet:
1.) Hővezetés (kondukció)
2.) Hőáram (konvekció)
3.) Hősugárzás (radiáció)

ezek elmétei vizygálatokhoz lecsupaszított fogalmak, általában a hő valós terjedése ezek kombinációjával jön létre, amit hőátbocsátás-nak sikerült elneveznie a szakmának. Na de most nézzük csak a Hővezetés-t, mert ez kapcsolódik Ksanyi Kolléga csövéhez ;D ;D ;D

Mint már írtam a hő a melegebb hely felől a hidegebb felé áramlik. A kazánban a füstcsőben a melegebb oldal a füstgáz oldal, a hidegebb a kazánvíz oldal, tehát a csőfalon e szerint áramlik át a hő. Az átjutó hő mennyisége:

Q=-l *((T2-T1)/b)
(ez nem így néz ki igaziban, de itt nem tudok görög betűket írni, az "l" az lambda, a "b" meg béta helyesen)
ahol : l : a hővezetési tényező, ami egy anyagjellemző
T2 : a belső (víz oldali) hőmérséklet
T1 : a külső (füst oldali) hőmérséklet
b : a felvastagság!

A falon átjutás energiát igényel, hőesés keletkezik a fal két oldala között, tehát azzal, hogy a falon "átmászik" a hő veszteség jön létre! A veszteség mértéke függ a fal vastagságától (minél vastagabb annál nagyobb) és a fal anyagától (minél roszabb hővezetési tulajdonságú, annál nagyobb). Tehát az ideális füst-cső a lehető legjobb hővezetésű anyagból készült (ami az ezüst) és a lehető legvékonyabb falú (elméletileg 0 értékű, amit ügyebár lehetetlen elérni, mert azt jelentené, hogy nincs is cső) cső kellene legyen.

Ez anyagi és technológiai okok miatt nem oldható meg így válasszunk egy elérhető, hétköznapibb anyagot:

Anyag : hővezetési tényező [W·m-1·K-1]

Aluminium : 210
Sárgaréz : 85
Réz : 386
arany : 293
Vas : 73
Ólom : 35
Platina : 70
ezüst : 406
Acél : 46

Mint látható a modellkazánépítők kedvelt sárgaréz anyaga nem a legjobb, inkább a vörösrezeket kéne erre a célra használni, viszont azok túl lágyak és megmunkálási nehézségei is vannak. De az tény, hogy nem árt utánna nézni (már ha lehet) a felhasználandó anyagoknak, mert óriási eltérések vannak az egyes anyagok tulajdonságai között. Rézötvözet és rézötvözet között is hatalmas eltérések lehetnek.

A nagy elméleti kör után térjünk vissza Ksanyi Kolléga 7x4 mm-es csövéhez! Jó-e az 1,5 mm falvastagság? Jó ha ez áll rendelkezésre, de azért egy nagyobb réztartalmú (vörösréz) 0,5 mm vagy vékonyabb falvastagságú cső sokkal jobb lenne ;D ;D ;D ;D

Remélem nem aludt el mindenki ezen a kissé szárazra sikeredett eszmefuttatáson! Csak azt akartam érzékeltetni, hogy milyen pici dolgokon is múlik, hogy egy kazán igazán jó lesz, vagy éppen jó-, esetleg alkalmatlan a kiszemelt feladatra. Ha sok-sok ilyen kazántervezési "trükköt" ismertek és jól alkalmazzátok őket akko tudtok nagy teljesítményű, de e mellet kisméretű és üzembiztos kazánt tervezni, építeni ... és mi másra is vágyna igazából egy gőzmodellező, mint egy ilyenre :-)

ksanyi
2012-11-25, 22:26
Szia sry! Ez vörös rézcső. Igazándiból arra lettem volna kíváncsi hogy az a 4 mm furat elég nagy e a lángcsöves kazánhoz, vagy inkább a vízcsöveshez lenne alkalmasabb. Az hogy a fala vastag, az részlet kérdés mert esztergával szépen fel lehet bordázni, és akkor még a felülete is megnövekszik. Az a baj hogy konkrétumot nem írtok csak általánosságban mindenféle maszlagot,
úgy meg éppenséggel nem látok bele hogy milyet csináljak. Én úgy szeretném ha egyszer már leírnátok : hogy pl 1/2 literes kazánhoz 4 ill 8cm osztókörre 18db 7cm hosszú csövet tegyél!
Vagy a víztér ill a tűztér arány 1:3 stb. Láttam azt a Lajos bácsi féle kazánt, de az ha valahol elkezd csepegni , szét kell érte szedni az egészet, én olyat szeretnék amilyet egyszerűen kívülről meglehet javítani. És a közepébe kell az a füst cső? És az milyen legyen, 10-12-stb? Vagy írd le hogy én pl ilyet vagy ilyet csináltam. Vagy azt hogy én sem csináltam még lángcsövest, kísérletezz! És akkor majd kitalálok valamit. Nem szeretném ész nélkül eldarabolni a csövet mert
igen drága, de ha egy centivel hosszabb mint kellene akkor hideg lesz a füst, és hideg korrózió áll be , ha meg rövidebb akkor meg túl meleg füst távozik, akkor meg pocsékol. Azért szeretnék már egy kipróbált s be vált méretűt csinálni. Üdv ksanyi.

sry
2012-11-26, 09:13
Nos akkor!

Először is a bordázás egy humbug! Nem növeli a felületet, ezt nem tudom mikor és ki találta ki de semmi értelme, csak a munkát növeli és a tisztíthatóságot rontja. Az számít fűtőfelületnek aminek az egyik oldalán forró füstgáz a másikon kazánvíz van. Hiába növeled meg a kazánvíz oldalon a felületet bordázással ha a füstgáz oldalon ugyanolyan sima marad!! Valószínűleg onnan ered ez a tévedés, hogy láttak a modellezők hullámos lángcsöves kazánt belülről, csak azt nem vették észre, hogy a hullámos lángcső az a füstgáz oldalon is hullámos.

A 4 mm furat is elég a lángcsöves kazánhoz, de akkor igen jó huzat kell neki, hogy "áthúzza" a füstgázt a csöveken. Ez pedig vagy magas kilépő gáz hőmérséklete, vagy magas kéményt (kürtőt) jelent! Az se mindegy milyen elrendezéésű a kazán. Fekvő, vagy álló? Az álló kazánoknak jellegükből kifolyólag jobb a huzata.

Sajnos azt nem lehet megúszni, hogy egy kazán bonyolult legyen. Ha kis méretben jó teljesítményű szerkezetet akarsz akkor az bonyolult, lesz. Lajosbácsi kazánja még egy egyszerűbb darab, ennél sokkal összetettemm kazánok is vannak. Az esetleges szivárgásokat még az építés során fel kell deríteni és javítani! ez nem mindíg egyszerű, de megoldható.

Olyan számok, amikre te vágysz sajnos nincsenek!! A víztér és a ftőfelület amúgy sincs közvetlen összefüggésben egymással. A víztér a kazán üzemidejét határozza meg, a fűtőfelület meg a teljesítményét. Éppenséggel lehet nagy teljesítményű és rövid üzemidejű is a kazán, ha éppen olyan kell.

A bevált módszer az, hogy az ember épít egy kazán, majd kipróbálja a gépéhez, és ha megfelel (ami kizárt) akkor jó, ha nem akkor módosít rajta, vagy éppen újat épít. Ezért nagyon nagy kincs egy jól működő gép-kazán rendszer, mert igen nehéz jól összehangolt megoldást összehozni. Azt meg tudom neked mondani milliméterre, hogy az én gépeimhez milyen a jó kazán, de azt nem hogy a te gépedhez milyen! Neked csak tanácsot tudok adni, hogy miként növelheted a kazán teljesítményét, üzembiztonságát stb..... ezt mindenkinek magának kell végigjátszania.

Szóval először nézzük, hogy mik a géped tuladonságai? Mekkor a a furat-löket? Mekkora fordulattal szeretnéd üzemeltetni? Milyen fűtésrendszer lenne a kazán alatt (gáz, spiritusz, pellet, darabos szén?), és mennyi ideig kéne ennek mennie? Ezek az alap adatok, innen kéne kiindulni. Hogy elég-e a 4 mm belső átmérőjű cső? Na ez a kérdés még igen messze van.

Eddig építettem jópár féle kazánt, jópár változatban, és mondjuk úgy kb. 4:1 arányban lettek jók, az az 1 sikeres az adott gépet jól kiszolgáló kazánra jutott 4 olyan ami nem felelt meg!!!! Persze ezek sem a kukában végezték, mert kisebb géphez átalakítva (néha többször átalakítva) később felhasználásra kerültek ezek is.

ksanyi
2012-11-26, 19:58
Sziasztok! Üdv sry !" Először is a bordázás egy humbug! Nem növeli a felületet, ezt nem tudom mikor és ki találta ki de semmi értelme, csak a munkát növeli és a tisztíthatóságot rontja."
Nem az ujjamból szoptam a te oldaladon olvastam: "Az anyag beszerzése után először 40 mm és 10 mm átmérőjű csöveket esztergapadon felbordázzuk, azaz egy 1.5-2 mm él szélessé*gű késsel óvatosan kb 0,5 mm mélységben 2 mm-enként beleszúrunk. Ezzel a csövek fű*tőfelületét tetemes módon meg lehet növelni." :o Másik!
" Szóval először nézzük, hogy mik a géped tuladonságai? Mekkor a a furat-löket? Mekkora fordulattal szeretnéd üzemeltetni? Milyen fűtésrendszer lenne a kazán alatt (gáz, spiritusz, pellet, darabos szén?), és mennyi ideig kéne ennek mennie? Ezek az alap adatok, innen kéne kiindulni." Mint korábban már írtam hogy készítettem pár darab egy ill kettő hengeres, egyszeres ill kettős működésű gőz motort. A dugattyú átmérő 7 ill 9mm a löket kb 12-15mm
2-2.5bár nyomáson legalább 10 percig szeretném ha menne. Mondjuk egy 1méteres gőzhajóba.
Alkohollal szeretném járatni, ( szint tartó tartályból.) pl Így. http://www.youtube.com/watch?v=W3mEDyYuSsI&feature=fvwrel
Az nem baj ha többet tud a kazán legfeljebb építek hozzá három hegerest. Üdv ksanyi.

pipper
2012-11-26, 23:03
gebasz van nem tudom a 8mm vastag üvegcsövet meg hajlítani
4 próbálkozás után mindig szét róban vagy meg reped mit rontok el ?

sry
2012-11-27, 12:31
T. Ksanyi!

Igan sajnos többen leírták több helyen ezt a bordázásról, ez egy afféle közkeletű tévhit, azért is jeleztem, hogy ezzel nme lehet fűtőfelület növekedést elérni, ellentétben a sok irodalmi állítással.

Akkor legyen a gép két hengeres kettős működésű. A furat 9 mm a löket 15 mm! Itt most egy nagyon fontos adat hiányzik, mégpedig a fordulatszám! Ugyanis a gőzgépeknél az üzemi nyomás csak egyit tényezője a teljesítménynek a másik (és sokkal fontosabb) a gőznyelés mértéke. Ez pedig csaka fordulatszám ismeretében lehet meghatározni.

Mondjuk legyen a fordulatszám f= 500 1/min (8,33 1/sec) A gőznyomás ebből fog következni. Akkora nyomáson kell zemeltetni a rendszert, hogy ezt a fordulatszámot képes legyen tartani a hajócsavar és a hajtás ellenállásával szemben.

Számoljunk teljesen feltöltött hengerekkel, mert ez modell gőzgép, és ezért nyomásvezérelt, nem töltésvezérelt (bár az utóbbi jobb lenne). Egy töltés térfogata V= ((D2*Pi)/4)*H = 954 mm3 [ami V=0,000000954 m3]. A gép fordulata f=500 1/min tehát az átáramló gőz mennyisége Q=V*f= 477 000 mm3/min. A telített vízgőz hőmérséklete és sűrűsége a körülbelül várható p=230 kPa nyomáson T=125 °C és q=1,299 kg/m3, tehát egy henger gőznyelése 0,000619 kg/min [0,619 g/min].

Mivel a gép két hengeres és kettős működésű ezért egy fordulat alatt 4 töltés jön létre, így a teljes gép gőznyelése 2,476 g/min !

Tíz perc üzemidővel számolva a teljes gőfelhasználás 24,76 gramm nyersgőz (ami 0,0258 Liter tápvizet jelent)

Tehát egy olyan kazánt kell konstruálni ami a következő fővezetéki gőzminőségi adatokkal rendelkezik MINIMUM !!:

p=2,3 kPa nyomáson
Q=2,476 g/min gőzmennyiséget tud előállítani.
a kazánvízszint legfelső és legalsó állása között 0,0258 Liter hasznos tápvízkülönbség van.

mivel ezek idealizált adatok és nem kalkuláltunk veszteséget és biztonsági tartalékot sem így ajánlatos 1,5-ös biztonsági szorzót alkalmazni a gőztermelésre és 2-est a hasznosuló tápvízre. Ezzel számolva:

Q= 3,71 g/min
Tápvíz 0,0516 Liter

Na most tudnunk kéne a tervezett modellkazán fajlagos fűtőfelület teljesítményét. Ezt viszont senki nem tudja ! Azon egyszerű okból, mert soha senki nem mérte ki a megfelelő laboreszközök és módszerek hiányában. A valódi kazánok fajlagos fűtőfelület teljesítmény adatai teljesen használhatatlanok, mert az alkalmazott anyagminőségek és anyagvastagságok annyira eltérnek a modellüzemtől, hogy még összevetni sem nagyon lehet őket tájékoztató jelleggel sem.

Van erre is egy közelítő, elméleti eljárás, de ezzel legközelebb untatlak majd benneteket, mert hasonlóan hosszú és összetett módszer.

Ja és végül a videón bemutatott tüzelésről: Ez nem nagyon működik modellkazánban, mert a kazánfalról visszaverődő besugárzott hó miatt az égő túlfut,elkezd forrni, habzani benne a denszesz és kigyullad az egész kóceráj. Van alkohol gőzös égő, az nagyon jó kis szerkezet, de nem így néz ki. Majd keresek róla valami nayagot, bár ez nem lesz könnyű, mert elég ritke ketyere. Régen ilyen volt a Marklin 0-ás gőzmozdonyokban, szoktam ilyet javítani, és mindíg megcodálom milyen elmés ketyere.

Üdv.:SRY

sry
2012-11-27, 12:41
gebasz van nem tudom a 8mm vastag üvegcsövet meg hajlítani
4 próbálkozás után mindig szét róban vagy meg reped mit rontok el ?

:o :o :o :o :o :o :o :o :o

És miért akarod meghajlítani? Olyat én se nagyon szoktam csinálni (sőt nagyjából soha). Egyáltalán mihez kell neked a hajlított üvegcső? Ilyesmit csak ehhez ért szakember (üvegműves) tud csinálni. Háztájiban szerintem nem is kivitelezhető.

pipper
2012-11-27, 19:18
mert szeretem bonyolítani az életemet :D
szeretem volna U alakot ki hozni de feladtam :(

egy kicsit más a youtuben láttam egy érdekes verziót
hason ló motor de a kipufogó csövet ki vezeték oldalra
egy olajozó volt a kazán és a motor között és mégis
tudót tolatni meg előre menni ?
tudna valaki a variálható csigáról valami szak irodalmat mert én nem találtam
hogy működik ?

feco1
2012-11-27, 19:47
Szia pipper!
Előljáróban annyit, csodálom Sry mester türelmét, hogy ennyi munkát befektet a Te élet bonyolítási dolgaidba.
Tudnillik én is kiváncsian vártam, hogy miért akarod az üvegcsővet meghajlítani.
Eddig én azt gondoltam, hogy az üvegcsőből kazánhoz vizállás mutató üveget akarsz készíteni.
De most már megtudtam, amit sejtettem is, hogy szereted az életet bonyolítani.
Üdv. feco 1

ksanyi
2012-11-27, 21:57
Sziasztok! Nem tudom milyen ágyúcsöved van. Mi 6 X 1- 8 X 1 üvegcsövet gázlángon simán U alakúra hajtottunk. Húztuk, vékonyítottuk, formáltuk. Lehet hogy ez a gáz már nem az a gáz. ::)
Akváriumba fűtő testet, víztisztítót, stb készítettünk. Addig kell forgatni a gázláng felett amíg szinte magától legörbül. Ha hideg akkor elpukkan. Lehet hogy a vastag fal miatt koncentráltabb hő kellene gázégő ( bunsen féle).
Szia sry! Úgy látom lassan közelebb kerülünk a megoldáshoz. Lehet hogy át kellett volna menni a " teljes gőzzel előre" oldalra, de gondolom pipper kolega sem fog megsértődni ha ő is tanul valamit a kazán építés fortélyairól. Máris okosabbak lettünk, de úgy látom a kísérletezést nem lehet megspórolni. Írod hogy: "a kazánvízszint legfelső és legalsó állása között 0,0258 Liter hasznos tápvízkülönbség van." Az álló lángcsöves kazánnál meddig lehet lemenni a vízszintnek?
Mert ugye a cső felső részén már nincs víz a csőben, és ahogy fogy a víz egyre hosszabban éri a láng a gőzzel telt csövet. ( Bár nem tudom jól gondolom e ) a jól méretezett kazánnál a kimenő füst hőmérséklete 130-160 celsius már nem igen tesz kárt a csövekbe ill a forrasztásokba mert az itt a lényeg. És akkor valamilyen szivattyúval pótolni kell a vizet?
Emlékszem Lajos bácsinak is volt olyan hajója, ahol az elhasznált vizet mindig pótolta.
Már megint túl sokat kérdeztem, várom a segítő kész válaszaidat. A héten vége lesz a paraszti munkának ( szántás) s ha segítesz neki állok egy jó kis kazánt gyártani. Üdv ksanyi.

pipper
2012-12-24, 18:59
Áldott karácsonyt kívánok minden kedves modellezőtársaimnak, segítőimnek.
Meg ígérem aktívabb leszek :D

Slenyo
2012-12-29, 11:04
Sziasztok!
Olvastam az értekezéseteket a kazán bordázásáról. Ha nem gond bele vau-vau-zok.
Egy angol úr találta ki, bizonyos Samson Fox (1838-1903). Nem a fűtő felület növelését
akarta ezzel elérni, hanem a kazán nagyobb nyomást bír ezzel a megoldással. Vagy is teljesítményt növel ill. a hőtágulás is jobban elviseli ezzel növelve a kazán élettartamát.
Remélem tudtam segíteni egy kicsit.
Üdv... Laci

ksanyi
2013-03-11, 19:09
Sziasztok! Köszönjük az infót, bár az szerintem a " harmonika "kazán amiről te írtál.
Piper ébresztő, vége van a télnek!! Felolvadt a jég! Mindjárt mehetünk hajózni!
Üdvksanyi. ;)

sry
2013-04-05, 21:28
Üdv. Emberek!

Nagyon ki vannak ám itt hülve a kazánok :'( :'( :'( :'( :'(

Ez ma érkezett a műhelyembe:

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/388750_521117604607251_574337205_n.jpg

Ez bizony egy Wilesco D 2 soros hajógép :-) :-) Munka az lesz velebőséggel, de sebaj.

ksanyi
2013-04-05, 22:39
Sziasztok! " Nagyon ki vannak ám itt hülve a kazánok". Pedig most van víz bőven. ;D ;D ;D

Kellemes időtöltést a gépezettel! Üdv ksanyi.

skeleton
2013-04-05, 22:44
Üdv.

Kicsit vissza kanyarodnék az üveg hajlitáshoz. A normál tüzhely mint már tudjuk kevés hőt ad.
Pb palack és oxigén kell a müvelethez. Illetve elegendő,nem kell acetilén,de az eszközök ugyan azok. Ha van otthon simán kivitelezhető.

ksanyi
2013-04-06, 14:05
A fene ezt a városi gázt! Ez annyival hidegebb? Igaz mi is pb-t használtunk,de nem volt se oxigén palack se keverő szár. Üdv ksanyi.

pipper
2013-06-03, 21:47
Bocs srácok de ez a procsekt fel függesztve
egészségügyi okokból de reméljük a nyár végére
folytatódik :-[

pipper
2014-04-08, 23:20
hát skacok ez lett a gőzgépemből
de nem mondtam le egy komolyabbról de ez igazából alkalmatlan sajnos

https://www.youtube.com/watch?v=SEQxZCWa95g

ksanyi
2014-04-09, 18:50
Szia pipper! Ez nagyon klassz! Egy picit még az áttételen lassíthatnál, de már így is vagány.
Legalább te már csináltál valamit. Üdv ksanyi.