PDA

Teljes verzió megtekintése : HPI F4.6 motor beállítás

Banderas76
2012-11-25, 02:08
Sziasztok. Valaki tud alapbeállítást javasolni F4.6-os motorhoz? Szereztem egy Trophy Truggyt, és elindításkor olyan szerencsétlenül el voltak csavarva a tűk hogy egy kör alatt elfüstölt a motor. Szétment a hajtókar. Szereztem újat de most nem merem elindítani.. :(
A kipufogó füstölt, enyhén jött belőle (csöpögött) üzemanyag, de a motor egyszer csak füstölni kezdett és megadta magát. Alapjárat lehet rossz? Vagy túl sok üzemanyagot kapott? Üdv.

gaabeee
2012-11-25, 13:17
Hali!

Gyári beállítása a motornak: minden tű a házzal egy szintbe.
Itt a leírása:
http://www.hpieurope.com/manuals/pdf/1495.pdf

A 6. pontban van leírva/rajzolva ( carburetor factory setting)

Itt pedig egy jó kis videó magyar nyelven:
http://www.youtube.com/watch?v=TSiVowp8Jp0&feature=player_embedded
14:10-től van a motor beállítása

Banderas76
2012-11-25, 19:16
Hali!

Gyári beállítása a motornak: minden tű a házzal egy szintbe.
Itt a leírása:
http://www.hpieurope.com/manuals/pdf/1495.pdf

A 6. pontban van leírva/rajzolva ( carburetor factory setting)

Itt pedig egy jó kis videó magyar nyelven:
http://www.youtube.com/watch?v=TSiVowp8Jp0&feature=player_embedded
14:10-től van a motor beállítása

Köszi szépen. A videót ugyan láttam már, de a pdf-et áttanulmányozom... Azt esetleg tudja valaki, hogy a pdf-ben is feltüntetett, 101037-es fogaskerék teljesen különálló mozgása a 101759-es fogaskerékhez képest az normális? A fogaskerekeknek nem együtt kellene mozogniuk? Az új hajtókar ugyan még nem érkezett meg, a motort összeraktam, semmi nem tűnt el, de ez fura nekem hogy a motor miért nem hajtja meg a 101037-es fogaskereket... Teljesen pörgethető minden irányban.. Nagyobb fordulaton kezdi el meghajtani a főtengely 101187-es fogaskerekét?

gaabeee
2012-11-25, 20:44
Hali!

Kicsit nehéz így a cikkszámok alapján kutatni,de szerintem a kuplungról beszélsz.
101037 a kuplung harang
101759 az a lendkerék (nem fogaskerék)
101187 az a spúr kerék.

Tehát a lendkerék az rögzítve van a főtengelyre amibe kell (kép alapján) két kuplungpofa rugóval.
A kuplungharang is a főtengelyre megy két csapággyal és úgy kell rögzíteni,hogy minimális hosszirányú mozgása legyen,de szabadon forogjon bármelyik irányba.

A motor fordulatszám növekedésekor a centrifugális erőtől nyílnak ki a pofák és adják át a hajtást a spúrnak.

remélem érthető voltam

Banderas76
2012-11-25, 21:12
Hali!

Kicsit nehéz így a cikkszámok alapján kutatni,de szerintem a kuplungról beszélsz.
101037 a kuplung harang
101759 az a lendkerék (nem fogaskerék)
101187 az a spúr kerék.

Tehát a lendkerék az rögzítve van a főtengelyre amibe kell (kép alapján) két kuplungpofa rugóval.
A kuplungharang is a főtengelyre megy két csapággyal és úgy kell rögzíteni,hogy minimális hosszirányú mozgása legyen,de szabadon forogjon bármelyik irányba.

A motor fordulatszám növekedésekor a centrifugális erőtől nyílnak ki a pofák és adják át a hajtást a spúrnak.

remélem érthető voltam

Szia. Tökéletesen ;D Miközben szétszereltem és újra összeraktam én is valami hasonlóra gondoltam, de így teljesen érthető. Kösz még 1x. Na most már jöhetne a hajtókar... Egyébként üzemanyagnak 25% nitro hpi power fuel -t vettem. Ez mennyire lehet "durva" a motornak? Lehet "gyengébb" üzemanyaggal kellene próbálgatnom?

gaabeee
2012-11-25, 22:43
Hy!

Mivel a motor használt így jó lenne tudni hány %-al ment előtte.
A jobbik eset ha előtte kisebb %-al ment,mert felfelé lehet lépni.(lefelé nem ajánlott)
Biztonság kedvéért egy pár tankig csak szoktasd a nitróhoz.
A 25% se nem túl kevés se nem túl sok.
Világversenyeken is 25%-ra korlátozták a nitrótartalmat,és sokan itthon is ezt használjuk.

Üdv

Banderas76
2012-11-26, 01:22
Szia. HPI Powerfuel 16% -ossal futott de alig valamit. Akkor ha előrébb lehet lépni nem szúrtam ki a motorral. Köszi az infókat. Legközelebb először padon indítom be. Üdv.

SYL
2012-11-27, 00:05
Szia. HPI Powerfuel 16% -ossal futott de alig valamit. Akkor ha előrébb lehet lépni nem szúrtam ki a motorral. Köszi az infókat. Legközelebb először padon indítom be. Üdv.

Üdv!

Új motort teljesen felesleges és nem is hasznos 16% nitro tartalom feletti üzemanyaggal bejáratni, mert jobban igénybe veszi a hajtókart és a csapágyakat a túl nagy előgyújtási tulajdonsága miatt. Jobb motorokhoz gyárilag adnak plusz hengerfej alátéteket, ezek beépítésével lehet csökkenteni a kompresszió viszonyt a magas nitro tartalomhoz.
Új motornál túl magas ez az érték, a magasabb nitro tartalom kevesebb kompressziót igényel.
Ha bejáratás címszóval mégis megeteted az új motort sok nitróval és a kompresszió viszonyt nem csökkented, akkor nagyobb előgyújtást kapsz eredményül, amely a motor fokozott melegedését és a forgattyús mechanika nagyobb igénybevételét jelenti. Tehát nem hogy előrelépsz, hanem pont fordítva, csökkented ezen alkatrészek élettartamát. Persze hibás beállítással is el lehet szúrni a motort. Nem igaz az a népi jó tanács sem, hogy akkor jó a bejáratás, ha dől az üzemanyag a motorba, mert "így jó a kenés"... és hogy még 100 fokos sincs a motor...
A kenés lehet hogy jó, de a mechanika szenved a lefojtott mozgástól. Ha a motort nem üzemi hőmérsékleten járatod be, hanem sokkal hidegebben, akkor így kopik össze a henger és a dugattyú. Ha ezek után beállítod pengősre a hangját, és a motor végre be tud melegedni a kellő 120-140 fokra, akkor a normálisnál sokkal hamarabb tapasztalhatod meg a kopott motor effektust.
De tégy belátásod szerint.

Üdv: SYL

Banderas76
2012-11-27, 00:43

Üdv!

"Új motort teljesen felesleges és nem is hasznos 16% nitro tartalom feletti üzemanyaggal bejáratni, mert jobban igénybe veszi a hajtókart és a csapágyakat a túl nagy előgyújtási tulajdonsága miatt. .....
De tégy belátásod szerint.

Üdv: SYL"

Szia. Akkor ha jól èrtem mègis csak maradnom kellett volna a 16% nitro tartalmú üzemanyag mellett. Mert ez a motor "annyira" nem volt hajtva. Pàr kört ha futott. Azt olvastam valahol hogy jót teszek vele ha hajszàrítózom mielőtt beindítom, ez meg is törtènt ès mèrtem a hőmèrsèkletèt is, de kb a 6perces futàsa alatt benyomott fèl tank üzemanyagot.. Ami azèrt meglepett mert a szelepek a hpi videós beàllìtàsok alapjàn nem voltak sem túlsàgosan becsavarva, ès nem is "lógtak" ki. Ezèrt is gondoltam hogy körözve majd àllítgatok finoman, de addig nem jutottam el. Lehet elteszem kèsőbbre a 25%-os nitrós ü.anyagot, ès a legközelebbi indítàst hozzàèrtő mellett csinàlom, mert a trophy pdf -es könyvèt olvasva sem làtom hogy rosszul àllnànak a szelepek :( A karburàtor esetleges "hibàja" okozhat egyèbkènt hajtókar törèst? Arra gondolok ha összenyomom a karburàtort, akkor könnyen szorul ès úgy marad... Üdv.

SYL
2012-11-27, 00:53
Üdv!

A porlasztó ritkán szokott "rossz" lenni, legtöbbször csak nincs jól beállítva.
A rossz beállítás ellenben okozhat szerkezeti törést.

Üdv: SYL