PDA

Teljes verzió megtekintése : Tatra T813 TP 8x8 építése UPDATES COMING!!

oldal : [1] 2

ZoZa
2012-11-27, 18:30
Sziasztok

Nem ez az első poszt(om) a Cseh márka böszme teherautójáról, de most végre eljutottam oda, hogy belátható időn belül kigördűlhet az első 1:10 méretarányú itthoni Tatra Kolos, méghozzá egy truck trial nehézvontató verzió. Van mit behozni a Cseheken 8)
A truck trial kicsit butított felszereltségü (ide nem kell index) viszont be is lesz csövezve, hogy ellenálló legyen. Az építés publikálása sokat váratott magára, rengeteg problémát kellett áthidalnom, mire eljutottam oda, hogy egyáltalán kivitelezhető legyen egy valódi csőhajtásos modell, pont úgy mint az eredeti. Minden egyedileg készül, az alapvető anyag az acél, mindent forgácsolni kell, vagy legalábbis le kell gyártatni, éppen ezért hatalmas feladat, és az anyagi vonzat is kiemelkedő. Hozzáteszem, máshogy nem is érdemes nekikezdeni egy ekkora modellnek, egyszerűen az elérhető alaktrészek nem bírják a strapát. Ezt több tapasztalatból írom. Egy merevhidas Tatra meg legalább olyan élethű mint egy rózsaszín párduc harckocsi :D Ha az első modell beválik, az esetleges szükségszerű módosítások-tuningok után további 2 Tatra modell is koptatni fogja a Mecseket, Imrus és Rf40 távírányítója által.

ZoZa
2012-11-27, 19:15
1.

Először is felállítottam magamban egy listát a szükséges alkatrészekről és arról, hogy mit miből is tudnék elkészíteni, elkészíttetni. Mivel szép nagy autót építek, rendszerint az acél lett a befutó, de bízok benne, hogy a nagyjából 2kg/tengely terhelést sikerül megközelíteni, nem lenne jó ennél feljebb menni.
Az legegyszerűbb dolgokkal kezdtem, például beszereztem néhány kilogramm 3-as csavart, alátétet és anyákat. Ezekből sok fog kelleni. ;D

ZoZa
2012-11-27, 19:16
6mm-es hézagoló alátétekből is gyűjtögettem, valamint az RC4WD-s gömbfejbefogók megvásárlása sem volt kihívás.

ZoZa
2012-11-27, 19:20
2.

Szóval az építést hátulról kezdem, ez tűnik egyszerűbbnek, és ha valami nem fog passzolni, talán itt könnyebben fogom tudni orvosolni.
A hátsó féltengelyek burkolata 14mm átmérőjű acél rúdból készült, az egyik végére M14x1-es finom menet került, belülre pedig csapágyfészkek, oldalanként egy csapágynak. Teljes hosszban kívül-belül esztergálva.

ZoZa
2012-11-27, 19:26
3.

Ezekbe a csövekbe, a csapágyazás után 6mm átmérőjű acél féltengelyek kerülnek, ezeken a lapolás-menet a kerékagy rögzítéséhez kell, a belső felükön is kell majd egy lapolás, de azt majd a differenciálház szerelésekor tudom kimérni. A Tatra minden egyes tengelykötése 5mm-es hernyócsavarral lesz, nyilvánvalóan nem összehasonlítható a hagyományos 3mm-es hernyók tartásával.

ZoZa
2012-11-27, 19:30
4.

A féltengelyek csapágyai még váratnak magukra, ellenben a csőhajtás csapágyai már megvannak. FAG márkájú eredeti japán csapágyak. A 18db áráért már modellautó is vásárolható.

ZoZa
2012-11-27, 19:38
5.

A gyártáshoz az egyik igénybe vett technológia a lézervágás. Ez egy relative olcsó gyártási eljárás, bonyolult alakzatokat vághatok pár ezer forintért, a csőhajtást az alvázhoz rögzítő tartókeretek és a kormánymű elemei is ezzel az eljárással készültek. Anyaguk 2 és 3mm-es acéllemez. Ebben a méretben a 3mm-es furatok valamint az M3 menetek magfuratai nem vághatók, ellenben a lézer képes volt belegravírozni a pontos helyüket egy ízléses X-el, ezek után nem volt gond állványos fúrógéppel kifúrni őket.

ZoZa
2012-11-27, 19:41
És a kormánykarok az első kerékagyakhoz:

ZoZa
2012-11-27, 19:57
6.

A csőhajtás kúpfogaskerekekre épül, a rugózás a differenciálműház és a hosszanti hajtótengely középpontja körüli elmozdulással történik. A lenti Pinzgauer diffin talán látszik, hogyan is épül fel a hajtás. A képen bal és jobb oldalán látható kis kúpfogaskerekek megfelelnek az autó hossztengelyének, a képen lent és fent lévő nagyobbik kerekek pedig a féltengelyekhez kapcsolódnak.
Maga a hajtás fogaskereke egy kritikus pont, hosszas gondolkodás és gyártó keresgélés után egy németországi cég "lett a beszállítóm". A kúpfogaskerekek 1-es modullal rendelkeznek, ez nagy méret a modellek között, a féltengelyekre 30 fogú, a hosszirányú tengelyre 15 fogú kerék kerül. Itt még vissza van egy kis eszterga munka, valamint a hernyócsavarok is hiányoznak. A külföldi fórumok Tatrai is 30-15 fogosztású kerekeket használnak. Ezek az építkezés legköltségesebb alkatrészei, a 4 tengelyre való mennyiség ára megfelel egy klassz kis Axi építőkészletnek.

ZoZa
2012-12-02, 16:51
7.

A féltengelyek burkolata a differenciálműbe egy közdarab segítségével történik, mivel a difi majdani 2mm-es falu csövébe elég gyengén illeszkedne ez az alkatrész. A közdarab segítségével lényegesen vastagabb lesz a fal, ahova a menet kerül, ami majd tartani fogja a féltengelyek burkolatát. Difihez való rögzítést még nem találtam ki, a csavarozás bármikor megoldható, de érzésem szerint ez az alkatrész majd nagyon vékony elektródás hegesztéssel kerül rögzítésre. Az alkatrész egy darab csőből készült, először elkészítettem egy lapolást a cső külső felén, ide fúrtam egy magfuratot, majd vágó és lamellás koronggal kialakítottam a végleges méretet. Menet csak az összeszereléskor kerül bele.

ZoZa
2012-12-02, 16:53
Még képek:

ZoZa
2012-12-06, 21:12
8.

A gumik az RC4WD-től származnak, 2.2-es felnire valók. Szélessége 50mm átmérője 140mm. Ez picit sok, a "valós modell" legfeljebb 41-43mm széles és 135mm körüli gumikkal lenne a legjobb, de olyat, ami külsőre is hasonlít a teherautó gumihoz elég nehéz volt kiválasztani. Több típust is beszéltünk a fiúkkal, végül a Rock & Die lett a kiszemelt, aztán mire hozzám jutott a megfelelő mennyiség addigra meg a többiek már túladtak a sajátjukon.. :D ejj ejj
Szóval kicsit szélesek ezek a gumik, emiatt aggódok a kormánykitérés mértékén, de az is lehet, hogy a 100mm széles létraváznál fogok bevetni egy kis trükköt, hogy biztosan elférjenek.
Egyenlőre nincs mire tenni őket, a 22 csavaros három részes felnik még méretezés-farigcsálás alatt vannak ???
9db gumi (1db kell a pótkerékhez).

ZoZa
2012-12-17, 18:30
9.

A két hátsó (vagy akár első) tengely kúpfogaskerekei elkészültek, a furat dörzsárazva lett a pontos illeszkedésért, az agy rész mérete is be lett állítva valamint egy 45 fokos letörés is esztergálva lett. És még elkészültek az M5-ös hernyócsavarok menetei és a férőhelyek is. Már csak a lapolás kialakítása van vissza a féltengelyeken. Az erőhatásokkal nem lesz gond, hatalmas nyomatékot tudok majd az útra vagy a dzsuvára átvinni. Az már más kérdés, hogy vajon mi is fogja előállítani a megfelelő erőt. ???

ZoZa
2012-12-17, 18:33
Próbaképp összeállítottam egy fotó erejéig a kúpkerekeket, ha elkészül a differenciálház akkor ugyanígy foglalnak majd helyett benne:

szilagyil
2012-12-17, 20:14
Ez nagyon szépen alakul, grat hozzá. Tökéletes, aprólékos és precíz munka.
Ha nagy nyomatékot akarsz, akkor ajánlom a HPI lassító áttételét (valahol 1:7-hez, elég jó), bár ebben nincs csúszókuplung, ami adhat okot aggodalomra.
Vagy egy SCX-10 hajtómű, annak ugyan kisebb az áttétel aránya, de cserébe egy biztonságos hajtóművet kapsz. én spec odaadnék egy kis extra nyomatékot a csúszókuplung javára. Max teszel bele 55T motort.

ZoZa
2012-12-17, 20:35
Ez nagyon szépen alakul, grat hozzá. Tökéletes, aprólékos és precíz munka.
Ha nagy nyomatékot akarsz, akkor ajánlom a HPI lassító áttételét (valahol 1:7-hez, elég jó), bár ebben nincs csúszókuplung, ami adhat okot aggodalomra.
Vagy egy SCX-10 hajtómű, annak ugyan kisebb az áttétel aránya, de cserébe egy biztonságos hajtóművet kapsz. én spec odaadnék egy kis extra nyomatékot a csúszókuplung javára. Max teszel bele 55T motort.

Szia!
Köszi az elismerést :)

A megközelítés jó, viszont a difiknél van egy 2:1-hez, az osztóműnél lesz egy 3 körül az 1-hez és a motor előtti RC4WD bolygómű is 16:1-hez áttételű, szóval nem lesz szükségem plussz áttételekre, mert ez igy kb 100:1-hez teljes áttétel.
Gondot inkább az okoz, hogy találjak egy egyensúlyt a nyomatékosság (55t? vagy 80t?) illetve a sebesség (haladjon kb lépésben is ha kell - 45t?, vagy akár egy 13,5t brushless?) között. Ami van itthon motorom majd próbára fogom és annak megfelelően rendelek bele majd megfelelőt. Csúszókuplung az egyediség miatt nem lesz benne, nem is lenne ötletem hova tegyem :/

Szerintem egy 55t lesz az első próba ha kefés lesz a rendszer, ez a valószínűbb, de ha brushless lesz akkor egy 21,5t van itthon, azzal fog próbakörözni.

szilagyil
2012-12-17, 20:58
Tyű.. az 55T-vel nem lesz nagyon lassú? Csak mert elég nagy a nyomaték az említett áttétek miatt....

ZoZa
2012-12-17, 21:45
Tyű.. az 55T-vel nem lesz nagyon lassú? Csak mert elég nagy a nyomaték az említett áttétek miatt....

Ezért sem tudok csípőből motort venni hozzá :D

Azért arra is apellálok, hogy a 140mm-es kerekek szép lassan forogva is "haladnak rendesen". Az áttétel miatt került szóba a pörgősebb motor. De valahogy úgy érzem csak a valós autókázás tudja eldönteni számomra mi is hajtson ???
Gotlich Star 266-osa még 27t motorral is nagyon lassú, hpi hidakkal és az általad említett lassítóművel 176:1-hez az áttétele. Ő 120mm-es gumikkal tudta ezt.

ZoZa
2012-12-21, 14:21
10.

Kicsit felrúgom az időrendet, mert a differenciálmű esztergált alkatrészei szabadság miatt csak januárban lesznek kész, valamint én is lemaradtam a lemez burkolatokkal, ezért elkészítettem az első kerékagy külső felét, ehhez lesz rögzítve a kerék. Legegyszerűbbnek (és legolcsóbbnak) azt találtam, ha 30x30-as acél rúdból megfelelő méretet leszúrok esztergán, és ezután elkészítem a megfelelő csapágyfészket.

ZoZa
2012-12-21, 14:28
A kardáncsukló oldali részen egy "V" alakú ablakot kell marni, ezt költséghatékonyan úgy oldottam meg, hogy egy furatot készítettem, majd vágókoronggal kifűrészeltem a megfelelő alakban és lamellás koronggal beállítottam a végleges alakot.
(A nagy sietségben egy két lépésről elfelejtettem képet készíteni). Ezután kerékagy megfelelő szemközti oldalait fokban lecsiszoltam, valamint az éleken is kialakítottam sík felületeket. Összesen egy fél lamellás korongot használtam el egy kerékagyhoz.
Ezután szemközti oldalanként 2-2 M3 menetet fúrtam, ezekhez rögzítem a lézervágott lapkáimat.

ZoZa
2012-12-21, 14:29
bekerült a 2db 19mm-es csapágy, azt hiszem ezek kiszolgálják majd csere nélkül az autót élete végéig.

ZoZa
2012-12-21, 14:31
Végül rögzítettem a lemez alkatrészeket, amikkel a C hub-hoz rögzítem a külső kerékagyat.

ZoZa
2012-12-21, 14:32
Még képek:

szilagyil
2012-12-23, 19:44
Hát ez ... hogyan is mondjam.... lehet, h elég masszív lesz ;) ;D

ZoZa
2012-12-23, 19:46
Hát ez ... hogyan is mondjam.... lehet, h elég masszív lesz ;) ;D

ez a cél ez a cél :D
az lenne a jó ha sikerülne 2kg/tengely körül tartani a súlyt, azt tartom ideálisnak triálban

ZoZa
2013-01-02, 18:08
11.

BÚÉK. Elkészültek a differenciálmű csapágyházai, már csak a lemezalkatrészek hiányoznak innen, és megmozdul a hajtás. Ha minden klappol, csak hézagolni kell.. Bár úgy lenne.. ::)
Ez kivételesen alumíniumból készült, mert itt sokat tudok fogni a súlyban, elvégre 8db ilyen csapágyház kell a 4 tengelyhez. Full CNC, a fokban lévő menetek na meg az egymáshoz viszonyított pozíciójuk miatt. Ezt máshogy sajna nem nagyon lehet elkészíteni.

ZoZa
2013-01-02, 18:10
Mindegyik házikóba jut 1-1db a "szokásos" 19mm-es csapágyból:

ZoZa
2013-01-02, 18:13
Szemléltetésnek más méretet, de becsavartam azt a "néhány" csavart ami majd a lemez alkatrészeket rögzíti a csapágyházakhoz. Sokan vannak, mert az egymáson elcsúszó lemezdarabokat rá kell szorítani a csapágyházak tűrt átmérőjére. Ez az átmérő határozza meg majd a rugózás holtjátékát. Az se jó ha nincs és az sem lesz jó ha sok van ;D

ZoZa
2013-01-02, 18:16
Alakul a "hidacska" egyre kevesebb a hiányzó alkatrész.

ZoZa
2013-01-02, 18:20
A korábban lézeren elkészített lemez alkatrész rögzíti majd a hajtást a létravázhoz. Ezt már csak fel kell csavarozni.

Imrus
2013-01-04, 12:42
Alakulgat szépen ZoZa, várom már nagyon hogy életre keljen! ;)

ZoZa
2013-01-07, 18:23
12.

Elkészült a frontpáncél, a csőhajtást a létravázhoz rögzítő 4db panelből ez helyezkedik el legelöl. Ha nyomvályús az út és földet kell túrni, akkor ez ér le először :-*
Anyaga 3mm acél lemez. Hogy szimplán vagy duplán fogom-e rögzíteni még kérdéses, a valóságban ez egy elég vastag panel, ezért is készült duplán, de az is lehet, hogy csak egy lemezt fogok rögzíteni és erre ragasztok vastagításként egy stirol réteget. Darabja 55g és a műanyaggal tudnék spórolni egy kis súlyt. Majd a jövő zenéje. ::)
(A belső furatok körüli átszakadásnak nincs jelentősége, mert még maguk a csavarfejek is takarva lesznek.)

ZoZa
2013-01-07, 18:26
Rögzítve az első differenciálházra. A csavarok süllyesztve lesznek és egy szép nagy "kupak" fogja takarni az elejét.

ZoZa
2013-01-18, 17:55
13.

Elkészültek az első (külső-belső) féltengelyek is, már csak a lapolás van vissza a kardáncsuklónál, de a hajtás legtöbb lapolása csak szereléskor kerül kialakításra:

ZoZa
2013-01-18, 17:57
A kerékagyak eszterga része is megvan, ezekről már csak a 10db M3 menet hiányzik, ezen a 10 meneten keresztül lesz felcsavarozva a kerék.

ZoZa
2013-01-18, 17:59
Mivel az eszterga munkák relative olcsók, pláne egy CNC megmunkálóközponthoz képest, ahol lehet segítem magam és trükközök, a 10db M3 menetet egy vékony fúrósablon segítségével alakítom ki, a sablon furatai megfelelnek az M3 magfuratának, csak át kell őket fúrni állványos fúrógéppel.

ZoZa
2013-01-18, 18:01
Hasonló sablon készült az elől-kívül lévő irányítókarokon lévő menetekhez:

ZoZa
2013-01-18, 18:03
Meg még egy de az majd a felnihez kell, a beadlock gyűrűk meneteit fogom kifúrni vele, megint csak megspórolva a méregdrága CNC-t:

ZoZa
2013-01-18, 18:07
Itt van egy valagravaló beadlock gyűrű is. Az a szép virágminta azért kell mert ott azok a csavarfejek fognak csücsülni, amik az agyhoz rögzítik a felnit. Egy komplett kerék az alábbiakból áll össze: agyrész, felni test, külsö+belső beadlock gyűrű+30db M3 csavar. A kalkulációm szerint egy kerék 180g körül lesz, súly biztosan nem fog kelleni ;D

ZoZa
2013-01-18, 18:09
Valami hasonló lesz majd keréken:

ZoZa
2013-01-18, 21:25
Egy hátsó féltengely az alábbi motyókból áll össze, a hézagolók 0,2mm-esek, a csapágyak 12x6x4mm-esek. A kerékagy M5-ös hernyócsavarral fog rá a lapolásra a tengelyen, lényegében ez viszi át az erőt a tengelyről, itt rozsdamentes, hosszabb hernyócsavarokat használtam.

ZoZa
2013-01-18, 21:27
Egy fotó erejéig bedobtam az egyik első irányítókarba is az egyik féltengelyt:

leowrc
2013-01-18, 21:31
Hi
Grat Apukám, ez ütős darab lesz!

Üdv: Leo

ZoZa
2013-01-18, 21:37
Hi
Grat Apukám, ez ütős darab lesz!

Koszi, remelem a belefektetett munkaval aranyosan fog teljesiteni terepen.. Nagyon kivancsi vagyok!

Imrus
2013-01-19, 11:47
Ha ilyen ütembe haladsz össze is áll az egész tavaszra, így tovább. ;)

ZoZa
2013-01-22, 19:39
14.

(lábjegyzet)

Mivel igyekszem a költségeket csökkenteni, ezért a menetek/furatok nagy részét én készítem el. Nekem nincs műhelyem, ez kicsit megnehezíti a munkámat, és mivel elég rossz az idő, kint sem tudok dolgozni. Viszont csak ajánlani tudom az alábbi kis eszközt.
Ez a kis fúrógépállvány nem egészen 5e Ft-ba került és tökéletesen megfelel a hobbi felhasználásnak. Fém asztala van és egy kis satu is jár hozzá, szóval a meneteim tökéletesen függőlegesen állnak. Egy teljesen szabványos fúrógépet lehet belecsavarozni. Már csak fel kell takarítanom a kevéske forgácsot. Így tudok a szobámban (illetve a húgoméban) modellezni.

(/lábjegyzet)

ZoZa
2013-01-22, 19:45
Szóval nekiálltam a menetek fúrásának, ugye ehhez fúrósablont használtam. A sablonon 10db furat található, de először csak egyet fúrtam ki, majd ezen keresztül 1 csavarral rögzíthettem a sablont, így az már nem mozdulhat el amíg a maradék 9 magfuratot elkészítem. Az egyik keréktárcsa 10db M3 menete elkészült. Szerencse, hogy már csak 374db :o :o van vissza a teljes alvázon.. Ez szerintem sok. ???

snakepeti
2013-01-23, 23:16
Hát azért ez nem semmi....én is szeretem a szöszölős dolgokat, de ez mindent visz:) Ha odakerülsz, hogy már kész a gép, meg a festése, szólj, megoldom a matricákat rá, ha érdekel a dolog. Üdv

ZoZa
2013-01-24, 17:53
Hát azért ez nem semmi....én is szeretem a szöszölős dolgokat, de ez mindent visz:) Ha odakerülsz, hogy már kész a gép, meg a festése, szólj, megoldom a matricákat rá, ha érdekel a dolog. Üdv

Lekötelezel ;)

Viszont van egy dekoros barátom, a másik autómat is ő matricázta. De azért eszembe fog jutni a felajánlásod :P

ZoZa
2013-01-24, 17:57
15.

Megérkeztek a gumiharangok, ezek konkrétan Csehországból. Itthon arany árban mérik őket, és nemigazán beszerezhető. Amúgy az 1:1 Skoda S120 váltóházáról való. Néhány hónapba telt csak mire megtaláltam ezt a harangot ami hasonlít az igazi Tatra-n lévőhőz.. A difiház és a féltengely találkozásánál fognak tömíteni. Nagyon cukik :P

ZoZa
2013-01-24, 17:58
Valahol ott lesz a helyük. Ha valakit érdekel a lenti komplett féltengely súlya 184g. (Még hiányzik róla a laprugó tartóbakja, az kb. 30g-al növeli a súlyt.

ZoZa
2013-01-27, 19:43
16.

A hétvégén sikerült 90db menetet kifúrnom, ezzel elkészültek a keréktárcsák. Összesen 9db, 8 kell az autóhoz, egy darab jó lesz tartaléknak:

ZoZa
2013-01-27, 19:45
A csőhajtás központi csőelemei 28x1,5mm-es réz csőből készülnek majd.

pege
2013-01-29, 14:55
Nagyon szép munka! Kíváncsian várom a végét. Na meg persze minden fejleményt!

ZoZa
2013-01-29, 15:14
Nagyon szép munka! Kíváncsian várom a végét. Na meg persze minden fejleményt!

Hat.. Ha a veget varod.. Szerintem a nyari nyaralas befer elotte :D

pege
2013-01-29, 15:44
Jó munkához idő kell! :)
Jól van akkor csak borozok egyet Villányban mielőtt kész lesz! :)
Sok türelmet hozzá, nagyon jó lesz.

ZoZa
2013-01-29, 18:05
Elkészült a második külső C-hub. Meglepődtem amikor mérlegre tettem, mivel az első darab 68g-ot nyom csapágyakkal, a második pedig 67g-ot. Egész jól sikerült lemásolni :D
Továbbra is picike sarokcsiszoló és lamellás korong a munkaeszközöm.

gotlich
2013-01-30, 21:37
hali
nézegetem már a kezdetektől ezt a profi munkát
ez már most többet ér mint a Tipo-m
le a kalappal

ZoZa
2013-01-30, 21:39
hali
nézegetem már a kezdetektől ezt a profi munkát
ez már most többet ér mint a Tipo-m
le a kalappal

ne nézd le annyira azt a vasat, lehet, hogy még vígan elpöfög amikor a pédétédéi passatok már régen kilehelték a lelküket 8)

farkast
2013-02-03, 21:33
Ez nagyon komoly lesz! Így tovább! Ennek a csodájára fognak járni! :)

Pont az ilyen építések miatt szeretem meg annyira ezt a hobbit :)

Robigó
2013-02-03, 22:31
Júj de komoly gép lessz!
Első osztályú építés!
Még a németek is irigyelni fogják. :D

ZoZa
2013-02-07, 19:16
17.

Sajnos még mindig várnom kell a difi hiányzó burkolatára.. (volt itt minden, tűzeset, szabadság és most gépkarbantartás miatt csúszik még picit) Nembaj addig is kell még gyártani pár unalmas alkatrészt, mint például a két híd ami a laprugót fogja tartani. Először 1mm-es lemezből szerettem volna hegesztetni, de rájöttem, hogy csak felesleges költségekbe verem magam, mert az alkatrész funkciója simán csak "távtartó", a létravázat köti össze a laprugóval és csakis nyomó terhelést kap. (A csőhajtást a létravázhoz a difinként 1-1 lemez rögzíti.)
Szóval inkább kifaragtam 8 réteg, összesen 16mm stirol lemezből. Fűrésszel sem volt egyszerű vágni, a tömör stirol erős mint a beton. Pár óra farigcsálás után kész is lett.
A laprugó számára kialakítandót kivágásba viszont alu profilt fogok illeszteni, mert azért a billegő rugóköteg számára mégsem kellene a műanyagba csapot illeszteni. Azután az egészet felcsavarozom a létravázra, 2-2 M3 menetes szárral, és önzáró anyákkal.

ZoZa
2013-02-07, 19:27
18.

Megérkezett a kormányszervó. Echte kínai darab. Mellesleg hatalmas. A méretét jól mutatja a mellé tett Axi burkolat.
A két első tengelyt egyetlen szervó fogja kormányozni. Sokan 2 szervóval kormányozzák a 8x8 teherautóikat, az eredmény terhelés alatt kibicsakló, többfelé forduló kerekek, ami számomra több mint undorító, szóba sem jöhetett. Mivel egy szervó van, a kerekeket linkekkel össze kell kötnöm, ezért mindenhova golyóscsapágyat teszek de a hatalmas gumik, a nagy súly és a 2 tengely így is le fogja izzasztani a szervót.
Mellesleg már 6V-on 33kg-al tolja majd a linkeket.

BadRobee
2013-02-07, 21:26
Üdv.
Zoza csak ámulok az építéseden,......már várom azt a pillanatot amikor élőben is megcsodálhatom a géped.
Szép munka . sok sikert és még több türelmet hozzá.

Üdv:Robi.

ZoZa
2013-02-07, 21:31
Üdv.
Zoza csak ámulok az építéseden,......már várom azt a pillanatot amikor élőben is megcsodálhatom a géped.
Szép munka . sok sikert és még több türelmet hozzá.

Üdv:Robi.

Akkor azt a pillanatot már legalább ketten várjuk :D

atilo
2013-02-08, 07:35
Sokan várjuk... :D

ZoZa
2013-02-12, 18:31
19.

Vasudvard-ban jártam és hoztam némi alu profilt. 22x10x2mm-es a létraváznak és 15x15x1,5mmes a laprugó tartóhídjának megerősítéséhez. Ragasztóknál eddig sem bíztam a véletlenre, ha tehetem L#ctite ragasztót használok, mert az erejük meggyőző és mert műanyag esetén nem jelentkezik fehéres színű kicsapódott gőz az elemeken. (Ez pl a fülke plexijénél szerintem fontos dolog.)
A 638-as jelölésű egy extrém erősségű fémragasztó, amely kifejezetten tengely-agy kötésekhez ajánlott. Ezt a ragasztót fogom használni az osztómű fogaskerekeinél a hernyócsavaros rögzítés helyett. Kíváncsi vagyok.
Ezenkívül vágattam 4db, 170x50mm-es rugólemez lapot, ezeket 10mm-es csíkokra fogom vágni, majd azokat összefogva alakítom ki a laprugóköteget. Persze eltérő hosszokban levágva. A scale-ebb megjelenés miatt szerintem stirol lapokat is teszek a rugólemezek közé.
A rugólemez vastagsága 0,3mm.

ZoZa
2013-02-12, 18:32
A laprugó-rugólap :P

ZoZa
2013-02-13, 19:15
Feldaraboltam a rugólemezeimet, és próbaképp összeállítottam egy laprugó szendvicsszerkezetet, hogy hogy viselkedik, mennyire rugalmas, meg úgy egyáltalán jó-e ez így.

Első blikkre működhet a dolog, a képen látható 5 réteg műanyag és 6 réteg rugóacél "léc" 2kg-al terhelve saccra 8-10mm-t ült be, így lett viszonyítási alapom. Ráadásul a műanyagokkal kicsit csillapított lett. Mivel alul-felül rugóacél van, a műanyag lemezek lekövetik a mozgást.

ZoZa
2013-02-14, 19:03
20.

Megérkeztek az első tengelyek hiányzó alkatrészei, a belső C-hubok hasábjai és a féltengely csövei. Az első féltengelyek kb. fele olyan hosszúak lesznek mint a hátsók, mivel a kormányzott kerékagyak nem kevés helyet foglalnak maguknak. Mind a difibe, mind a belső C-hubba M14x1-es menettel illeszkednek, plusz egy hernyócsavar is kerül a C-hub felöli végébe elfordulás ellen. Anyaguk acél, külső átmérőjük 14mm.

ZoZa
2013-02-14, 19:18
Ahogyan a külső kerékagynál, úgy a belső kerékagynál is követem azt a megoldást, hogy csak az alkatrész belsejét esztergáltatom méretre. Viszont már most belekerült egymással szembe 1-1db M6-os menet, ide illeszkednek majd azok a csapok, amiken el fog fordulni a külső kerékagy. Mivel itt eléggé számít a pontosság, jobbnak láttam szakemberre bízni az elkészítését.

ZoZa
2013-02-14, 19:22
A kerékagyak elfordulását alul felül 1-1db 10x6x3mm-es csapágy biztosítja majd, ezeket a még nem méretre szabott stift fogja a helyén tartani. Már csak ki kell alakítani a C-hubok végleges alakját... :o ??? :'( :)

ZoZa
2013-02-15, 17:25
21.

Az osztómű alkatrészei is érkeznek szép lassan. Az egész házat szeletekre bontottam, így nem kell egy szép nagy tömbből kifaragni, elég drágán. Ez csak egy ötlet, próbálkozok.

ZoZa
2013-02-15, 17:27
Ezek a lemezek fogják tartani a csapágyakat, valamint az alsó nagyobb átmérőjű furatba egy esztergált dugó kerül, ezzel lesz rögzítve az osztómű a hajtásba.

ZoZa
2013-02-15, 17:28
Ezek pedig "kitöltő" lemezek, mindegyik 3mm vastag, és 9db-ot kell összefognom a megfelelő távolság áthidalásához. Az első-hátsó záróelem 1mm vastag. A lemezeket fémragasztó és a 6db 3-as furaton át menetes szárral rögzítem egymáshoz. Ha ez megvan, kívülről lamellás koronggal egybecsiszolom a rétegeket. Kipróbáltam, elég erősen feszülnek a lemezek egymáshoz, persze nem tudtam modellezni a hajtásból szármató forgatónyomatékot, de ha nem fog ez így működni, akkor kimaratom egy nagy alu tömbből a házat.

ZoZa
2013-02-16, 16:04
22.

Elkészültek az alu felnik is, sajnos még módosítanom kell rajtuk, mert egy beszúrásra még szükség van, ami kimaradt a "fejemből" amikor rajzoltam őket.. Szerencsére ezt utólag is rá tudják esztergálni.A felnik a "legkülső peremüknél" rögzülnek a tárcsára amivel a féltengelyre kerülnek. Erre azért van szükség, hogy az első kerekek amennyire csak lehet, "maguk alá" forduljanak, mert nem sok hely marad a 100mm széles alváz mellett a gumiknak elforduláskor. Még így is csak 26 fokot fordulnak az igazi Tatra-k első kerekei, így a modellé is.

ZoZa
2013-02-16, 16:06
A felnire a furatokat a korábban elkészített idevaló fúrósablonnal fúrtam, gyerekjáték, csak időigényes..

ZoZa
2013-02-16, 16:17
Egy kerék az alábbiakból áll össze, ugye a felni 4 részes: a felni test, a beadlock gyűrűk, és az agy. Plussz a csavarok, és a gumi. A Menetrögzítőt most pont nem csöppentettem oda a kép kedvéért :P
A végeredmény egész pofás lett, szép lesz feketén. Ha valakit érdekel potom 347g egy szerelt kerék. Tehát cirka 2800g a 8 kerék. Ez kb az autó harmadát teszi ki, (nagyon remélem hogy nem a negyedét..) ami nem rossz mivel eddig jó helyen van a súly.

ZoZa
2013-02-18, 18:20
23.

Egyre kevesebb elem hiányzik a kirakós-játékból, érdekes így építeni, hogy begyűjtök mindent, aztán egy óra alatt összerakom majd az egészet :)

Most éppen a kormánymű himbakarjai készültek el, ezzel a kormánymű is hiánytalanná vált. Ezek a karok 6mm vastag lézervágott lapok, a széleken lévő menetek M3-asok. Ezek és a középen lévő furatok állványos fúrógéppel készültek. Mindkét karba 2db 10x6x3mm csapágy került.

ZoZa
2013-02-18, 18:27
Valahogy így kell elképzelni egy 8x8-as Tatra kormányzást. A scale fogpiszkálók helyére RC4WD hosszú kivitelü 3-as gömbfejbefogó és M3-as menetes szár kombók kerülnek. A linkek elhelyezése megadja, hogy a második tengely kerekei mennyivel forduljanak kisebb szögben az első tengely kerekeihez képest. Egyébként ez a szög az első tengely esetén 26 fok a második tengely esetén 19 fok.

leowrc
2013-02-18, 20:03
Hi
Najóvanmostmáraztáneléglesz!!

Hát ez egyre durvább!!!

Hajrá Drusza!!

ZoZa
2013-02-19, 18:51
24.

Hát.. csak eljött amire vártam már régóta.. Elkészültek a differenciálmű burkolatai, illetve a féltengelyt tartó csőelem. Még vissza van a szétfűrészelés és mindenféle fokok belövése, de legalább nincs több hiányom ehhez a részhez sem. Ha az idő és az én időm engedi, hétvégére összedobok egy működőképes hidat.

ZoZa
2013-02-19, 18:54
Anyaguk acél, a megfelelő méretű cső nem létezik, ezért a hozzá legközelebbi beszerezhető méretből esztergáltattam. A féltengelyt rögzítő kisebbik cső elem 2mm-es falu, a nagyobbik, ezt és az egész difit burkoló elem 1,5mm-es falu. Még az ablakot is sarkosra kell csiszolnom, mert olyat nem tudtak marni nekem. Mivel CNC megmunkálóközponton végezték a forgácsolását, meglehetősen költséges lett.. És még így is van vele meló bőven..

ZoZa
2013-02-19, 21:35
Mérlegre tettem pár dolgot, mert kiváncsi vagyok a gép jövendőbeli súlyára, kritikus a sok acél miatt.
Egy hátsó híd, mindennel ami csak kell hozzá, összesen 1164g lett. Ebben a kerekek is benne vannak

Ehhez képest az eleje nehezebb lesz, legyen mondjuk kb 1500g hidanként, az osztómű és a csőhajtás legyen mondjuk még 1000g, ebből azt saccolom, hogy 6,5Kg körül meg is állhat az alváz. Ehhez jön még a fülke valamint a hátsó traktus, egy bolygómű a motor elé, a motor akksi és a szervóm. Talán éppen beférek 8Kg alá.

ZoZa
2013-02-20, 18:52
25.

Ma véletlenül lett két fölös órám, szóval neki is estem a difiháznak. A külső burkolat méretét állítottam be véglegesre, valamint megejtettem azt azokat a metszéseket, amik a szereléshez szükségesek. Most már értheti bárki miért is van ilyen sok menet a burkolatnál: mert 2 részre van fűrészelve, hogy szereléshez le lehessen venni egy panelt. Ez könnyű és gyors zsírozáshoz, na meg a fogaskerekek beállításához elengedhetetlen. A vágás 0,5mm-es koronggal történt, de már előre tudtam, hogy nem lesz olyan a felület, mintha lézer vágná, viszont a nagy része takarásban lesz a gumiharangtól, szóval nem gond. A külföldi fórumokon is kézzel vágják.

ZoZa
2013-02-20, 18:55
A burkolaton lévő ablakon jól látszik hova illik majd a kis lemezke amit korábban alakítottam ki.

ZoZa
2013-02-20, 18:59
A lemezke a 4 furat fölé fog illeszkedni, a rögzítéséhez meneteket kell vágnom bele. Első lépésként az ultra erős ragasztómmal rögzítettem a lapocskát a differenciálműben futó csúszó csődarabhoz. Jobb nevet nem tudok adni neki. Ragasztót használtam bőven, a felesleg lecsiszolható. Mellesleg csak addig elég ha tart, amíg belefúrom a meneteket. Azért kicsit még szkeptikus vagyok a ragasztókkal kapcsolatban, a menet a tuti 8).

ZoZa
2013-02-20, 19:01
Ha ezt az elemet is kártékonyan szanaszét fűrészeltem, hozzáláthatok a menetek befúrásához, ehhez sablonkánt szolgál a belső lemezen lévő 4db furat. Ezért tetettem bele a megmunkálóközponton.

ZoZa
2013-02-20, 19:03
Ha ez is megvan, jöhet a két összecsavarozott lemezbe az M14x1-es finom menet, ezután már csak be kell csavarnom a féltengelyt a helyére és ezzel rögzítve lesz a féltengely a differenciálműhöz. :-*

ZoZa
2013-02-21, 20:59
26.

Nyomtattam egy papír sablont és ennek segítségével a szétfűrészelés után beállítottam a megfelelő fokokat, ez azért kell, hogy a kúpfogaskerekek ne akadjanak össze majd. A vízszintestől fölfelé 5 fokot, lefelé 12,5 fokot mozog egy féltengely, ez nem sok, és keréken mérve is csak 40mm a rugóút. De ez megfelel a valóságnak.

ZoZa
2013-02-21, 21:05
Az egyik differenciálmű egyik oldala elkészült. Az esztergán nem sikerült elsőre megfelelőre beállítani a csövek külső-belső méretét, ami végülis a rugózás finomságát határozza meg, emiatt rengeteg csiszolással járt a megfelelő illeszkedés kialakítása. Még mindig nem tökéletes, még csiszolok rajta, de már megfelelően mozog. Zsír használata elengedhetetlen. A gumiharang majd szépen távol tartja egymástól a zsírt meg a dzsuvát. Egyébként a harang 4 kis menettel, (a képen még kettővel, mert a többi még nincs kifúrva) rögzül.

ZoZa
2013-02-27, 19:43
27.

Tovább szereltem a difit, visszasüllyesztettem a mozgó csőfél furatait, hogy a csavarok feje ne ütközhessen a kúpfogaskerékhez. A másik oldalon elkészültek a menetek, így összecsavarozható ez az egység.

ZoZa
2013-02-27, 19:54
Beragasztottam a 4db M3-as csavart (a képen csak a Végük látszik) valamint rettegve befúrtam az M14x1-es menetet, hogy rögzíthessem a féltengelyt. Ezt derékszög mellett, állványos fúrógéppel végeztem. Siettem az összeszereléssel, emiatt csak akkor jutott eszembe hogy fotózzak, amikor már összeállítottam a házat, zsírral gazdagon.

ZoZa
2013-02-27, 20:30
Ha valakinek még mindig nem tiszta a rugózás elve akkor talán segíthet a lenti videó.

http://youtu.be/wre7Yiw99vM

ZoZa
2013-02-28, 18:41
Egy difi a négyből teljesen elkészült, a csőfelek mindkét oldalon szépen mozognak. Már csak be kell ragasztani a féltengelyeket, de ezzel még ráérek. Pláne, hogy inkább az elejéről szeretném elkezdeni az alvázat, mert jó lenne a fülke alatta lévő szervót és a motort mielőbb elhelyezni, csak hogy méretezhessem a fülkét.

Még ha kicsit, nagyon kicsit is, de ez már Tatra ;)
Konkrétan 1/8 részt.

ZoZa
2013-03-03, 14:12
28.

Hogy oldjam kicsit az egysíkúságot, amit számomra a difik csiszolgatása jelent, összeállítottam az osztómű egyik csapágytartó lemezét. Elkészültek azok az esztergált alu közdarabok amivel a csőhajtáshoz rögzül, ez is megkapta a 19mm-es csapágyát.

ZoZa
2013-03-03, 14:16
A csapágytartó lemezeimből kettőt összeragasztottam a fémragasztómmal, majd a hozzávaló furatba beragasztottam az alu dugót. Száradás után ez egy többet nem szétszerelhető egységet képez. Nyilván azért megvan az a kalapács.. ::)

A felső két kisebb, 12mm-es csapágy furatát idevaló dörzsárral csiszoltam megfelelőre, majd betoltam a két csapágyat.

ZoZa
2013-03-03, 14:18
egyébként a csapágyak távolsága 17mm, ez mind a háromnál megvan, korábban már írtam hogy 12-22 fogaskerekek távolsága ez, ilyenből áll az osztómű. Már ha megjönnek végre Németországból..

Kívülről az egészet takarja egy 1mm-es lemez.

ZoZa
2013-03-03, 14:20
A két kihajtó oldal 4-4 M3-as csavarral lesz rögzítve, itt nem szeretnék oldhatatlan kötést.
Ide kerül majd a csőhajtásba:

ZoZa
2013-03-05, 19:23
29.

Mivel szuper idő lett, kimozdultam picit, kihasználtam az időt és faragtam egy belső kerékagyat előre. Az eredeti kockámon szinte "alig" kellett faragni :-*

ZoZa
2013-03-05, 19:26
Szerintem egész pofás lett. Valószínűleg az erejével sem lesznek gondok. Potom 90g-ot ad hozzá az eddigiekhez.

ZoZa
2013-03-05, 19:27
Megköszörültem 2db 6-os plusszos méretű illesztőstiftet, de csak annyira, hogy a csapágyak szépen rászoruljanak.

ZoZa
2013-03-05, 19:29
A stifteket még nem vágtam méretre, viszont így is összeállíthattam egy komplett első féltengelyt.

ZoZa
2013-03-07, 18:56
Az osztómű hátsó részéig összedobtam gyorsan a meglévő dolgokat, amolyan inspirációként.

ZoZa
2013-03-19, 20:09
30.

Pihentem kicsit, de néha azért hozzányúltam ehhez-ahhoz. Ha már teljesen kész lett az egyik első féltengely, mellé tettem gyorsan a ma érkezett féltengelycsuklómat. Acélból van, ipari felhasználásra tervezve, 13mm az átmérője és 800 1/min fordulatszámig használható 45 fokos kitérésig. Ami viszont fontosabb, az átvihető nyomaték 7Nm. A hosszából még le kell esztergálni, valamint a hernyók furata sincs még meg. Áruk darabonként 20 euro, Németországból érkeztek. Az a fekete egy Axi kerékagya, csak viszonyításképp.

ZoZa
2013-03-19, 20:12
31.

Ez is baromi unalmas volt, de nem lehet minden tök izgi, szóval elkészültek a maradék felnik is. Összesen 2db M3-as menetfúrót sikerült beletörnöm, nem volt egyszerű kibányászni. Mentségükre szóljon, hogy nem zsákfurathoz való menetfúrót használtam, ha valaki hasonlóban gondolkozik jegyezze meg, hogy van átmenő és külön zsákfurathoz való menetfúró. Sok bosszúságtól kímélheti meg magát ::)

ZoZa
2013-03-19, 20:16
32.

A csuklókkal együtt érkeztek az osztómű várva várt fogaskerekei. Jellemzői röviden: 1-es modul, acél, és nincsenek edzve. Sem a csuklók sem a kúpkerekek sincsenek edzve, úgy gondolom egy triálautónál ezek nem fognak számottevően kopni. Itt lassan fognak forogni, csak nyomaték van, nem úgy mint egy Wraith-nél.
Megcsodálható a 12T és a 22T fogaskerék:

ZoZa
2013-03-19, 20:16
Ebben a felállásban fognak heverni az osztóműben:

ZoZa
2013-03-19, 20:20
Ami egyébként össze is állt, már csak egy réteg ragasztása van vissza, ezután a hosszú csavarok segítségével összehúzható az egység.

ZoZa
2013-03-19, 20:21
A másik oldali csapágytartó lemez:

ZoZa
2013-03-19, 20:23
33.

Beragasztottam a difiházak burkolatába a gumiharangokat tartó hernyócsavarokat. Ezeket majd méretre vágom és ugyanígy, csak önzáró anyákkal rögzül a harang:

zzt
2013-03-21, 20:50
Ember neked megmunkáló központod van, vagy csak egy csomó gépgyártó spanod ?

ZoZa
2013-03-21, 21:00
Találtam egy kisiparost, aki eszterga-marós munkákat vállal. Semmi extra, nem vészes, de nem is olcsó. Amivel sokat fogok, hogy alap műveleteket csináltatok vele, és pl. a kockákat én alakítom alkatrésszé. Viszont van amihez CNC-re van szükség sajna..

Mr.Mucsosz
2013-03-21, 22:49
Tyűha! Bakker... Csatlakozom az előttem szólókhoz és tisztelgem a türelmed és precizitásod előtt!

Saját tapasztalataim alapján nem lehetsz friss apuka. ;D ;D
Nekem a picilány mellett nem sok idő marad. Ha ott van és nekifogok valami bütyköléshez a MOG-gal kapcsolatban akkorjön és brűűű....brűűűű és oda az egész. ??? ???

Nade ezért szép az egész és édes a siker! :P

ZoZa
2013-03-21, 22:55
Valóban jól állok idővel :)

De sietni nem kell. Elvileg hamar nem rozsdásodik el :D És az Unimog sem ;)

ZoZa
2013-03-28, 20:34
34.

Az osztómű fogaskerekeibe bekerültek a 6H7 furatok, így már felragaszthattam őket a tengelyükre. Miután megköt, átfúrom a tengelyt és a fogaskerekek agy részét és egy 2x10mm-es stifttel rögzítem elfordulás ellen. Ez a legbiztosabb.

ZoZa
2013-04-01, 21:13
35.

A fogaskerekek "rágyógyultak" a tengelyre, de mint mondtam kapnak egy stiftet is, ez is megtörtént. Maga a pöcök egyébként egy Axial "gyártmányú" 2x10mm-es acél tűgörgő. A stifteket fémragasztózás után egy satu segítségével sajtoltam be a helyükre. Valószínűleg örökös darabok lesznek ezek is.

véregér
2013-04-01, 21:23
Alakul a dolog,hajrá ;)

drag4
2013-04-02, 03:20
Hali !
Először is gratulálok, nagyon szépen haladsz és nagyon nyálcsorgatóak a képek ! ;) Látszik a pontos-aprólékos tervezés-méretezés és látszik a sok-sok meló is !
Sokat nézegettem már külföldi oldalakon a 813-as építéseket én is ! Régi álmom, és én is belevágtam (kb. 1 hónapja). Egyúttal a modellezésbe is...
Ha nem gond írok róla pár sort, hangsúlyozva, hogy az enyém más elképzelések alapján épül, nem az eredet-hűség a célom, hanem mint modell-élvezhetőség ! (Mondjuk "nyakig" vízbe nem tervezem amúgy sem...). Meg esetleg mást is érdekel, vagy hozzászól (esetleg van ötlete/jótanácsa...) !
Szóval más utat járok. Először ez volt a szimpi nekem is (több külföldi oldal megcsodálása után), mert ez teljesen gyári kivitel, de hosszas mérlegelés után úgy döntöttem, hogy nem "vasazok" ennyit. A modell szélesebb lesz mint az eredeti és nagyobb rugóútjai lesznek (majd 80mm...), lengőkaros kivitelű lesz. Az enyém is 1:10-es modell lesz. A csapágyak és a tengelyek sem lesznek ennyire túlméretezettek (majdhogynem prototípust szeretnék csak építeni, hogy lássam beválnak-e a méretezéseim...). Én a 3mm-es acél-tengelyeket favorizálom, aztán lehet alulméretezek ezzel... majd kiderül.
De az alap-hajtást sajátosságokat megtartom én is (a kúpfogaskerék-párokat a tengelyeken), nem lesz 7 diffi, diffi-zárakkal együtt (ami ugye a tiédben sincs, így állandó-összkerékhajtású lesz ha jól gondolom-látom), csak 1. Az egyik és a másik oldalt differálom, mert ez jótékony hatással lesz a kanyarodásra, viszont terepen is megállja a helyét (nem nagyon van olyan szitu, hogy az egyik oldali 4 kerék a levegőbe és a másik oldal hajt csak, de egy kis rugós-feszítővel, kvázi sperr-el ez is megoldható !). A kúpfogaskerék-párokat fúrógép-meghajtásokból beszereztem 33/13 fogúak és 46/21mm-esek, piacról vettem pofátlanul olcsón (sajnos az én költségvetésem miatt ez mindenre jellemző lesz...).
Sokmindent beszereztem már én is, de még mindig a tervezés-méretezésnél tartok és eléggé sokat kínlódom vele. Már többször felvetődött bennem, hogy lehet egyszerűbb lenne járni a te általad is járt utat... Valamint elég nagy kihívásnak tartom majd a kasztni megépítését is... De majd meglátom mi lesz a vége...

Továbbra is követni fogom, hogyan haladsz, nagyon érdekel ! Ha én is jutok valami kézzelfoghatóra, biztos fogunk találkozni (meg remélem anélkül is, mert ha kész leszel élőben is nagyon kíváncsi lennék rá) !
Hajrá-hajrá, további kitartást és aztán majd (meg közben is !) sok-sok örömöt kívánok ! ;)

ZoZa
2013-04-02, 19:26
Itt rajtunk is kifogott a T813, konkrétan ez a 3. próbálkozás. De ezzel az acél-alu kombóval kifektetem :)

véregér
2013-04-02, 20:09
Tényleg,Imrus kollégával mi a helyzet,nagyon eltűnt?

ZoZa
2013-04-02, 20:27

időhiányban szenved, de elmondhatom, hogy ötletekben ő sem szűkölködik.

véregér
2013-04-02, 20:41

időhiányban szenved, de elmondhatom, hogy ötletekben ő sem szűkölködik.

Azt hittem más hobbyt talált :D de akkor minden ok. Készüljenek csak a cseh remekművek. Majd megyek a darussal menteni bár ahol a tatra elakad oda az enyém karesz. :D :D :D

ZoZa
2013-04-02, 20:49
Esze ágában sincs más hobbi után nézni. Sőt abban is biztos vagyok hogy idén is lesz teljesen egyedi autója.

Első körben biztos nem lesz a Tatra-ban, de ha elkészül az autó az egyik upgrade biztosan egy "gyári" csörlő lesz ami a hátsó tengelyek magasságában lesz és hátrafele áll.
Csigával lesz hajtva, mint az eredeti és egy forgácsolt alutalapzaton fog állni. De most nincs energiám ezzel is foglalkozni. Előbb legyen meg az alváz. Nagyon drága egy csigahajtás, a csörlő mindennel kb egy 20as lenne..

véregér
2013-04-02, 21:01
Esze ágában sincs más hobbi után nézni. Sőt abban is biztos vagyok hogy idén is lesz teljesen egyedi autója.

első körben biztos nem lesz a Tatra-ban, de ha elkészül az autó az egyik upgrade biztosan egy "gyári" csörlő lesz ami a hátsó tengelyek magasságában lesz és hátrafele áll.
Csigával lesz hajtva, mint az eredeti és egy forgácsolt alutalapzaton fog állni. De most nincs energiám ezzel is foglalkozni. Előbb legyen meg az alváz. Nagyon drága egy csigahajtás, a csörlő mindennel kb egy 20as lenne..

Jólvan,jó reszelgetést,figyelem majd a fejleményeket...

ZoZa
2013-04-04, 20:48
36.

Méretre vágtam az osztómű középső tengelyét, amin a dupla fogaskerék van. A tengely oldalanként fél-egy milliméterrel rövidebb mint a rendelkezésre álló hely, ezért nem fog hozzáérni forgás közben az osztóművet burkoló lemezhez.

ZoZa
2013-04-04, 20:50
Lecsiszoltam a kifolyt ragasztót, valamint a szintkülönbségeket is nagyrészt eldolgoztam az oldalsó burkolóelemen:

ZoZa
2013-04-04, 20:52
Szárazon kipróbáltam az illeszkedést, megfelelően futnak a kerekek egymáson, bár vacillálok, hogy hígabb hajtómű-zsírt használjak vagy lassú-sebességű hajtóműbe valót.

ZoZa
2013-04-11, 20:17
37.

8x1-es alu csőből elkészítettem a távtartókat, amikkel pozicionáltam az osztómű tengelyeit, hogy a fogaskerekek teljes felületükön illeszkedjenek. Ezután már csak méretre kellett vágnom a 6db hosszú csavart amivel összeállítóm a burkolatot. Még egy kis csinosítgatás és mehet a polcra a kész osztómű. A háttérben az a bazi hosszú tengely, az egy 900mm hosszú 6H9 acél körrúd, abból lesz az autó teljes hosszán végigfutó hajtótengely.

leowrc
2013-04-11, 20:28
Hi
Ha lenne "LIKE" gomb, nyomnám!!

Oerdescu
2013-04-12, 14:13
Elképesztő!
Innentől én is követem az építést.

Sok szabadidőt, kitartást és türelmet hozzá :)

Üdv;
Dani

ZoZa
2013-04-12, 17:04
Köszi srácok! Elfér a biztatás!

ZoZa
2013-04-12, 17:06
38.

Sikerült "kifaragni" a féltengelycsuklókat. Az eredeti 40mm-es hosszból kellett oldalanként 6-6mm-t leesztergálni, valamint kellett oldalanként 1-1 M5 hernyócsavar is.
Azonnal bepróbáltam a helyére 8)

ZoZa
2013-04-12, 17:07
És pont van hozzá kerekem is:

rf40
2013-04-17, 15:10
videó mikor lesz a működéséről??!!!!!!!!

ZoZa
2013-04-17, 15:36
videó mikor lesz a működéséről??!!!!!!!!

Bar mar keszithetnek videokat..

Az osztomu kesz, egy kormanyzott tengely is kesz es egy nem kormanyzott. Meg 3 c-hub-ot kell kifaragnom, hogy osszeallithassam a tengelyeket.

A feltengely mozgasarol van egy video par oldallal ezelott.

ZoZa
2013-04-18, 21:03
39.

A csőhajtás központi "hosszú" tengelye bekerült a helyére az osztóműbe, így már nincs akadálya hogy elkezdhessem összefűzni a hajtásláncot. Számomra fel sem tűnt, de ma összeadogattam, nagyjából 12-14 órát faragtam az osztóművet és annak alkatrészeit.
Szép nagy lesz a kicsike :-*
Pont volt itthon egy Unicat összehasonlítani ;)

drag4
2013-04-23, 21:56
Szépen haladsz ! Szurkolok Neked !
Közben Én is a végére értem az Én első verziómnak a tervezésével. És marad is terv ! Sok számolás és 1-2 kis kísérlet (gyártattam 1-2 darabban alkatrészeket is) után tényleg nincs értelme. Sem annak, hogy szobai legyen, sem annak, hogy polcra készüljön...
Marad a második verzió Nálam is ! Az alap gyakorlatilag ugyanez mint Nálad, csak hogy kicsit egyedi is legyen arra gondoltam más méretarányban építem meg... De ha jól sejtem ennek egy másik topicot kellene nyitnom...

ZoZa
2013-04-23, 21:59
Ha valóban autót építesz és megvan az elhatározás, nyugodtan nyiss neki topicot.

drag4
2013-04-24, 07:23
Az elhatározással nincs gondom. Szoktam gyártatni is dolgokat, de most az esztergályosok megleptek mégis az áraikkal ! ???
A gumik és a fogaskerekek megvannak, meg a többi nyersanyag nagyrésze is.
Akkor szerinted nem gond, ha szinte ugyanilyen témában nyitok egy új topicot ?

ZoZa
2013-04-24, 09:50
Nyugodtan nyiss topicot, ha úgy érzed mehet a dolog. De ha nem akarsz ekkora felhajtást, akkor beteheted a truck trial témába is a képeket.
Nekem pont a fogaskerekek voltak a sarkallatos pont, mivel nagyjából 80e Ft a 4 tengelyre való. És az osztómű ebben nincs is benne.. Szóval ha ezek megvannak akkor már nem rossz a helyzet :)

drag4
2013-04-24, 10:14
Igen, a fogaskerekek és a gumik is megvannak. Sok tervrajz is megvan már, meg a legtöbb nyersanaygot is megvettem. Na nyitok egy témát neki...

farkast
2013-04-24, 10:38
Igen, a fogaskerekek és a gumik is megvannak. Sok tervrajz is megvan már, meg a legtöbb nyersanaygot is megvettem. Na nyitok egy témát neki...

Hajrá! :) Én kíváncsi vagyok rá, követni fogom az építést!

drag4
2013-04-24, 11:13
Belevágtam... Remélem nem sülök bele ! ;)

ZoZa
2013-04-26, 16:36
40.

Már nagyon vártam a csőhajtás 2db záróelemét. Alumíniumból vannak és nagyon komoly kézügyességre, valamint sok időre volt szükség, hogy ilyen szépek legyenek. Sajnálni fogom összekarcolni őket :( :(

drag4
2013-04-27, 11:35
Fújd le színtelen lakkal őket ! Azt időnként meg lehet újítani...

ZoZa
2013-04-27, 13:20
Nem nem, citromsárga lesz az első, a hátsó pedig az alvázzal megegyező, valószínüleg piros :)

[HUN]Soma
2013-04-27, 13:25
Hali!!

A kupakok eloxálva lesznek?

Soma

ZoZa
2013-04-27, 14:14
Soma ]
Hali!!

A kupakok eloxálva lesznek?

Soma

Hali!
Alu ugye, de festeni fogom. Nem baj ha lekopok, mert egy versenyteherautónak szerintem jól áll. Elől azért lesz sárga mert smiley lesz ráfestve :)

J.laci
2013-04-29, 20:17
Szia!

Gratulálok az eddigi munkádhoz, csak így tovább, és kitartást az építéshez. :)
Tapasztalatom alapján a végeredmény garantáltan kárpótolni fog. ;)

Jelenleg hány kilónál jársz a géppel? ::) Én is vasból építettem, és 16 kg-nál álltam meg.
Lehet, hogy volt már a kérdés/válasz, de milyen motorral fogod hajtani?

A ragasztásos részek bontásához nem feltétlenül szükséges kalapács, a ragasztók többsége kb. 2-300°C-nál elenged (pinionba ragasztott hernyócsavarnál is alkalmazható)

J.Laci

ZoZa
2013-04-29, 21:10
Hali!

eddig kb 1400g per tengely mindennel ha jól emlékszem, meg kb fél kiló a "közepe". 8 kilót akarok megközelíteni.
2kg per tengelyt tartok az ideális súlynak.

hajtásnak 1:98 végáttétellel egy 17T szénkefe nélküli vagy valami 35T körüli kefés motort szeretnék. Az áttétel miatt nem kell nagy izom.

ZoZa
2013-05-02, 19:01
41.

Átlagosan napi fél órám van a szerelgetésre, de azért szép lassan haladok. Klassz választás egy 8x8, de amikor rájössz hogy mindenből legalább 8db-ot kell legyártani na az eeeee..

De amikor egy ilyennel csenget a postás az.. :) :) :)

ZoZa
2013-05-02, 19:03
Ezt a kis jelvényt a neten vásároltam, az átmérője 11mm és azt hiszem rézből van, esetleg bronz. Szerelem volt első látásra és csak 450Ft-ot fizettem érte, ez lesz a fülke elején, mint logo. Nem is pöcsöltem lefújtam pirosra és felcsiszoltam az elejét, ez lett belőle:

drag4
2013-05-02, 19:54
Én is szeretem az ilyen kis kütyüket, nagyon pofás lett !
Egyébként a napi fél óra nagyon jó, ha tényleg (majdnem) minden nap rá tudod szánni. Pont most készültem ilyesmi tervvel és előadtam itthon, hogy rendszeresen kis időt szánni szeretnék erre a hobby-ra !

ZoZa
2013-05-08, 21:25
42.

Miközben fúrok-faragok azért érkezik új szerzemény is. Ezek a kis bilincs-kezdemények fogják összekötni a laprugót a féltengelyekkel. A lépcső azért van rajtuk, mert oda lesz egy kis lemezke csavarozva, így ha ezt a bilincset tekergetem a féltengelyen, előfeszíthetem-gyengíthetem a rugózást.
8mm-es acélból vannak, ezt már macerás vágni, ezért egyenetlen a felszíne, de ennél az alkatrésznél ez nem probléma.

ZoZa
2013-05-08, 21:27
egyet véglegesítettem is közülük, csak hogy úgy egyáltalán.. mert ez is csak prototípus ::)
Jó lesz. A csavar M4-es ezért tűnik olyan bazi nagynak.

drag4
2013-05-10, 21:50
Hmmmm. Szép pofásak és nem is foglalnak sok helyet !

drag4
2013-05-10, 21:51
A kasztnit polisztirolból építed majd ?

ZoZa
2013-05-10, 22:04
Igen, a fülke 2mm-es stirolból lesz. Szuper egy anyag!.
Az egyéb cicomák 1mm-es stirolból lesznek. Tükrök tartói hegesztőelektródából.

drag4
2013-05-11, 17:25
Szupi volt a mai nap ! ;)
A polisztirol kasztni (is) KIRÁLY, élőben is ! ;) Annyira meggyőző, hogy lehet még az 1:6-nál is kipróbálom (anyagot már vettem csak elbizonytalanodtam... eddig alu-ban gondolkodtam...) !

ZoZa
2013-05-11, 19:24
Szóval volt egy kis fotózás.

A képen egy nagyon ritka gyöngytyúkfaj látható. Meg mellette valami Tatra.

ZoZa
2013-05-11, 19:25
brutális szörnyeteg

ZoZa
2013-05-15, 19:54
43.

Sokat töprengtem az alábbi alkatrészen, hogy mégis mit szeretnék de végül a lent látható lett belőle. Először egy Servonaut egységet szerettem volna beszerezni, később bővítendő a hozzávaló hangmodullal, amivel nagyon dúrván megnő a cool faktor. Ebből végül nem lett semmi, mert abban maradtam "magammal", hogy a Servonaut elektronika nagyon "műszer" egy ilyen autóba. Porban, sárban, vízben szeretném használni és abban a környezetben egy bonyolult elektronika könnyen megsérülne. Sokkal nehezebb dolgom lenne a megóvásával.

Ez egy LRP Truck Puller szabályzó, lényegében megegyezik a Crawler brushless szabályzóval, a különbség csupán annyi, hogy ez 2 helyett már 3 cellás aksival is működik. Számomra a legfontosabb tulajdonsága a 10 fokozatban állítható fék, ezzel abszolút a teherautó súlyához állíthatom a fékerőt. Valószínűleg egy 17,5T szenzoros brushless motort fog erőltetni.

Mellesleg 200A-t tud.

Boka
2013-05-15, 21:51
Mindig meglepődök azon hogy az LRP és a tamiya is a bika szabikjaira milyen játék csatikat tesz.
Kötve hiszem hogy az a szabi tudna 200A-t adni a motornak azon a kis fütyin és a tamiya csatin keresztül.
Olvadás nélkül

ZoZa
2013-05-15, 22:01
Mindig meglepődök azon hogy az LRP és a tamiya is a bika szabikjaira milyen játék csatikat tesz.
Kötve hiszem hogy az a szabi tudna 200A-t adni a motornak azon a kis fütyin és a tamiya csatin keresztül.
Olvadás nélkül

Teljesen igazad lehet, bár én a "villany" dolgokhoz nem konyítok. Szerintem a 200A amúgy is csak egy elméleti érték, de azt már megtanultam, hogy ebből minél minél több van, annál nagyobb az erő "kitartása" :)

drag4
2013-05-16, 10:41
Így van Zoza ahogy írod ! Ezeket nem lehet "túlméretezni", főleg egy 10kg körüli modellnél már !

Ez a több fokozatú fék hogyan műxik, leírnád röviden ? És mikor kapcsol ? Hogyan van hátramenet ?

ZoZa
2013-05-16, 11:10
A fek a tav a pisztolytav neutralis allasakor kapcsol be ( magyarul ha elengeded a gazt) es a fokozattol fuggoen motorfekkel leengedi az autot vagy megallitja. Az Unimog 6-os fokozaton egy meredek 45 fok koruli lejton eppencsak mozog lefele.

Ezenkivul erre meg ra is tudsz fekezni manualisan, ha hatrafele (tolatasra) huzod a gazt. Vagyis motorfekkel araszol lefele, de barhol megallithatod ha kell. Addig all ott amig hatra tolod a kart, ha elengeded ismet motorfekkel gurul. Ha megjobban huzod a hatrat neki akkor viszont tolatni kezd.

A hatramenet azonnali, nincs varakozas.

Ezenkivul 4 fokozatban allithato a gaz, hogy mennyire linearisan vagy progressziven erzekelje a gazt. Ezzel szabalyozhatod az elindulas finomsagat.

Ezekhez az allitgatasokhoz nem kell semmi, a terepen is beallithatod egy fogpiszkalo/imbusz/csavarhuzo segitsegevel.

drag4
2013-05-16, 14:12
Nagyjából értem, thanks !

drag4
2013-05-18, 19:58
Illetve még annyit kérdeznék, hogy "üresbe" hogyan lehet tenni kikapcsolás nélkül ? Azaz pl. áll a betonon és kézzel szeretném odébbtolni (tegyük fel, hogy a hajtáslánc és a motor engedi, nálam engedni fogja)

ZoZa
2013-05-18, 20:04
Illetve még annyit kérdeznék, hogy "üresbe" hogyan lehet tenni kikapcsolás nélkül ? Azaz pl. áll a betonon és kézzel szeretném odébbtolni (tegyük fel, hogy a hajtáslánc és a motor engedi, nálam engedni fogja)

Az elektronikában nincs "kuplung", ha csörlőzök akkor is kell gáz mert különben "ellentart" a fék.
Szóval ilyen lehetőség elvileg nem nagyon van.

drag4
2013-05-18, 22:22
Akkor ha az adót kikapcsolod csak úgy lesz üresben a modell ?
Írtam emailt !

ZoZa
2013-05-18, 22:39
Akkor ha az adót kikapcsolod csak úgy lesz üresben a modell ?
Írtam emailt !

Ha kikapcsolom a tavot akkor a failsafe is kezifekkent mukodik. Ha meg az egesz radiot kikapcsolom akkor mar nem is autozok :D
Miert akarod "uresbe tenni" a modellt?

Emailt a privat fiokomra nem kaptam, a cegeset majd kedden latom :)

drag4
2013-05-19, 10:45
Az túlzás, hogy nagyon akarnék valamit, egyenlőre csak szeretném letisztázni magamban mi és hogyan működik a "bolti" dolgokban. A 40kg-os modellt amúgy meg nem fogom tudni "felkapni", tudnia kell az "üreset" is. De végülis a vevőn a távirányító neutrális állását gondolom be lehet "üresnek" is progizni. Hiszen a hátramenet bizonyos fokig a fék ha jól értem, és csak továbbhúzva lesz igazi hátramenet.
Hallottam olyat is, hogy a hátramenetet a távon csak 2-3 hátra húzással lehet aktiválni... A Tieden gondolom nem ilyen van, hanem az előzőekben leírt. Vennem kell nekem is valami szabályzót és ezért érdeklődöm ennyire !

J.laci
2013-05-19, 11:00
drag4:
Figyelmedbe ajánlom az EzRun autós szabályzókat, én is ilyet használok, a lánctalpasomba 2 db EzRun 150A Pro muzsikál hibátlanul, 1-1 800W-os motort hajt, és 2-6 cella LiPo-ig használható.
Manual(150A-hoz): http://www.hype-rc.de/shop_image/attachment/fbaf9918daa973974960c26998de1a0f.pdf

Beállításnál van olyan lehetőség is, amit fentebb írtál, előre gáz, középen üres (vagy beállított erősségű fék), első hátrahúzásnál fék(állítható erejű), második hátrahúzásnál pedig hátramenet.
Manual(kisebbekhez)http://www.hobbywing.com/uploadfiles/sx/file/Manual/HW-13-v2.pdf

drag4
2013-05-19, 15:40
Köszönöm az infókat ! Nekem szénkefés motorhoz kellene a legkisebb-legolcsóbb ilyen szabályzó ami tudja ezeket a funkciókat. Az országon belül is érdemes valahol keresgélni ?

szilagyil
2013-05-19, 17:32
Hali!
Nem nagyon hiszem, h kefés szabiban létezne olyan, ami tudja az említett funkciókat, szal az EZRun Bl -je lenne a leg optimálisabb, és árban nem sok a különbség, mert egy jó triál szabi sem olcsóság kefésben sem.

Egyébként nem lehet megoldás egy picit átpiszkált tamiya HL váltója a problémádra? Az alapból 3 sebességes előre és hátra is értelem szerűen, kapcsolható távról - megfelelő táv esetén.
Ha pl a 3. fokozatot át lehetne alakítani üresnek, azzal a teljes hajtáslánc szabadon gurulhatna.
Csak 1 ötlet...

drag4
2013-05-19, 18:51
Kefés motorom lesz és a szabályzó átalakítása elkerülhetetlen. Így kisebb-olcsóbból szeretnék elindulni mindenképp. Váltó nem lesz, legalábbis bolti nem mert nem bírná.
De végülis már meg tudom fogalmazni mit is keresek pontosan :
Egy 12V-ot is bíró kicsi (olcsó) kefés szabályzót, ami tudja az előre-hátra-fék-üres üzemmódokat.
Az áramerőssége egyáltalán nem érdekel, inkább az ára a fontos, hogy olcsó legyen. Akár 1A-es is lehet tőlem.

ZoZa
2013-05-19, 19:11
Kefés motorom lesz és a szabályzó átalakítása elkerülhetetlen. Így kisebb-olcsóbból szeretnék elindulni mindenképp. Váltó nem lesz, legalábbis bolti nem mert nem bírná.
De végülis már meg tudom fogalmazni mit is keresek pontosan :
Egy 12V-ot is bíró kicsi (olcsó) kefés szabályzót, ami tudja az előre-hátra-fék-üres üzemmódokat.
Az áramerőssége egyáltalán nem érdekel, inkább az ára a fontos, hogy olcsó legyen. Akár 1A-es is lehet tőlem.

Kefés motorokhoz ez egy relative elterjedt, bevált szabályzó:

http://modellfutar.hu/modell/elektronika/szabalyzo/robitronic-speedstar-2-crawler-edition.html

Nekem több ismerősöm is használja ezt - persze átalakítások nélkül. Az "üres" üzemmódról nem tudok nyilatkozni, de hátha van valahol leírása a neten.

szilagyil
2013-05-19, 21:01
Ez egy aktív lejtmenet-fékes szabi, szal ez tökéletes triálra - nekem is ilyen dolgozik a szekérben -, de az ürest el kell felejteni...
Az ABS féket lehet rajta ki-be kapcsolni, de attól még a fék benne marad, kikapcsolni nem lehet tudtommal...
És nem a leg olcsóbb kefés szabi, de kétségtelen az egyik legjobb triálra...

drag4
2013-05-19, 22:12
Szerintem elsőre ez jó lesz, bár nem 12V-os... A fék ennél hány fokozatú, vagy fokozatmentes ? A hátramenet hogyan kapcsolható ?

drag4
2013-05-19, 22:28
Na egy kicsit bután kérdeztem. Szóval próbálom összeszedni :
1. Az alap fék-erő amiről Zoza írt (azaz a táv alap-helyzetében) ezen is állítható ? Bár ez lehet nem is annyira fontos hiszen a távon is el lehet tolni a 0 pontot... De akkor Zoza, Neked ez miért olyan fontos ? A vevőn beállított alap-fékerő az kényelmesebb-profibb, mint a távon a 0 pont eltologatása ?
2. A hátramenet hogyan kapcsolódik ? Ha a féknél még hátrébb húzom ? (Gondolom, de biztos ami biztos megkérdem)

Azt hiszem rendelek egy ilyet és kísérletezek vele majd.

Mindenkinek köszi az infókat, Zozától meg bocs, ha sok volt a félig-OFF !

ZoZa
2013-05-19, 23:06
Nekem az a fontos, hogy a lejtmenetstabalyzas az auto sulyahoz allithato, valamint magas a tranzisztorokon athalado elmeleti aramerosseg. (ezt a megnevezest kiolvastam a leirasabol) :D

Amit vettem szabit, azon minden allithato ami a trialban csak kellhet, ezert is szeretem. Ugye ez a masodik ilyen szabim.

ZoZa
2013-05-22, 20:53
44.

Száradnak a féltengelyek a helyükön, a hátsók (hosszabbak) be lettek ragasztva a difibe, ha megkötnek jöhet a fogaskerekes próba.

ZoZa
2013-05-22, 20:54
Mivel erre gyúrok most, ezért folytattam a polcon lévő laprugó híd építését. Kifaragtam az alu béléselem pontos helyét, majd ezt is beragasztom, aztán szintbe csiszolok mindent. Ha ez megvan, átmenő csavarral az egészet rögzítem majd a létravázhoz, így stabil lesz. Maga a laprugó és annak a tartója egy 6-os átmenő (és jól beragasztott) stiften fog billegni jobbra balra.

ZoZa
2013-05-22, 20:56
És múlt héten az RC kamionosok segítségével eldőlt a színezés is. Az alábbi séma alapján sötétkék fülke és piros alváz, fehér kerekek lett a nyertes. Konkrétan megpróbálom lemásolni a képen látható gépet. Ehhez beszereztem pár festéket.

pege
2013-05-23, 09:56
Nagyon jók a szinek!
Majd próbáld ki külön a lakkot, nehogy feloldja a maistro lakk a very well festéket...... Ezek az ellentétes márkák minket rendszeresen megviccelnek.....

ZoZa
2013-05-23, 10:07
Nagyon jók a szinek!
Majd próbáld ki külön a lakkot, nehogy feloldja a maistro lakk a very well festéket...... Ezek az ellentétes márkák minket rendszeresen megviccelnek.....

Koszonom a tippet!

ZoZa
2013-05-25, 20:18
45.

Megkötöttek a féltengelyek a difikbe. Szépen mozog a hátsó rész, és kellően merev, de ezt majd élőben leteszteljük. Egyedül itt félek a ragasztótól, a külföldi fórumokon egytől egyig hegesztik (nem jó..) vagy kemény forrasztják (ez sem túl jó). Ezekkel az a baj, hogy komoly hőterhelést adnak az alkatrészeknek, amiknél számít az illeszkedés és jelentősen vetemednek. Szóval ragasztottam, a ragasztó 25N-al tart mm2-enként, ami nagyon sok, de ez nyilván laborban elérhető érték. Tény és való, hogy csak leesztergálni tudtam a próbaképp ragasztott anyát a menetről.
Egyébként a képen látható alkatrészek összesen 2322g-ot nyomtak ami nem rossz. Bár kb 100db M3-as csavar nincs betekerve. A második képen látszik, hogy a két oldal kerekei nincsenek egy vonalban, a jobb oldali kerekek 5mm-el előrébb vannak mint a bal oldal kerekei.

ZoZa
2013-05-30, 21:55
46.

Elkészültem a laprugó(zás) prototipusával. A rugóacél lapot 1mm-esre cseréltem, a vékony, de többrétegű nem megfelelően deformálódik. Maga a laprugó egy kis acél közdarab segítségével rögzül, és ez a közdarab pedig egy 6mm-es tengelyen tud billegni kedve szerint a rugótartó hídon. Maga a híd pedig közvetlenül a létravázra támaszkodik fel, ez lényegében tehermentesíti, ez az az ok, amiért műanyagból készítettem el. Ha az időm engedni, később kicserélem egy CNC-zett darabra.

Szóval kézbe véve nagy erő hatására de finoman mozognak a féltengelyek. És mellesleg fokozatmentesen keményíthető. Ha az 1mm vastag lesz, 0,8mm-es rugóacél lemezre fogom cserélni, lévén előfeszíteni tudom, csak puhítani nem.

ZoZa
2013-05-30, 21:59
Szóval ez csak egy próba, úgy néz ki minden maradhat a jelenlegi formájában, örülök hogy működik a dolog.
A rugóacél lap egy stancoló gép segítségével lesz átlyukasztva (konkrétan átütve) az itthoni speciális hozzávaló fúrószállal sem tudtam kárt tenni benne, nemhogy furatozni. Pedig karbidfejű Garrant furószál volt.

A képen látható hogyan is használom a kis bilincset amit korábban elkészítettem a laprugóhoz. Egyébként teljesen kirugózott állapotban is van egy pici feszítés, hogy ne lötyögjenek szabadon a féltengelyek.

drag4
2013-05-31, 06:28
Aki nem épít ilyet nem tudja mekkora meló ez...
Zoza ! A sajátomén is agyalva megkérdezem, hogy a hajtómű-ház burkolatán levő 2 kis rést (ami a vágás miatt van ugye) amit nem takar majd el a gumiharang Te mivel fogod kitölteni-szigetelni vagy takarni ? Sziloplaszt-FBS-ilyesmi ? Valamit ki kell oda találni, mert könnyen bejuthat a "dzsuva".

ZoZa
2013-05-31, 09:30
Hali
Szerintem festheto sziloplaszt, de az is lehet hogy felragasztok oda valamit. Mivel brushless motort fogok hasznalni, limitalt a vizallosag, szoval ezen meg nem gondolkodtam. Igazabol a fogasokat a modul merete miatt nem zavarja a dzsuva, egyedul a csuszo-illesztest kell vedeni. Illetve jo lenne :D

De pl olyan is van aki harang nelkul hasznalja a Tatra-jat. Egyebkent van egy elado 3000 euroert.

szilagyil
2013-05-31, 10:06
Csak kérdés/kíváncsiság:
Az az 5mm-es oldalankénti tengelytáv elcsúszás úgy marad? Vagy ilyen az 1:1-en is? Csak mert ezt nem tudtam hová tenni....

Le a kalappal, nagyon kitartó és szép munka ;)

ZoZa
2013-05-31, 11:39
Csak kérdés/kíváncsiság:
Az az 5mm-es oldalankénti tengelytáv elcsúszás úgy marad? Vagy ilyen az 1:1-en is? Csak mert ezt nem tudtam hová tenni....

Le a kalappal, nagyon kitartó és szép munka ;)

Hali!
Az 5mm azert kell hogy a difi kupfogaskerekei ne akadjanak ossze. Ez a valosagban is igy van. Jovo heten teszek fel olyan kepet ahol egyertelmuen latszik, hogy erre miert van szukseg.

szilagyil
2013-05-31, 11:50
Azt értettem, h miért van eltolva a difinél, csak azt nem tudtam, h az 1:1 is ilyen e - igazából lusta voltam meglesni, meg nem is biztos, h találtam volna olyan képet, amin látszik.

De akkor jól sejtem, h a kanyarív a két oldalra picit eltérő lesz? - illetve a nagytesónál is eltérő?

ZoZa
2013-05-31, 12:11
Igazabol a kormanyzas himbakkal es eleg hosszu linkekkel tolva tortenik, ezert szerintem elhanyagolhato lesz az elteres. De erre en is kivancsi vagyok. A valosagban is eltero hosszu linkek vannak a jobb es bal oldalon.

szilagyil
2013-05-31, 12:23
Kíváncsian várom már az első tesztfutás eredményét képekben és videón is akár ;)

ZoZa
2013-05-31, 13:00
Kíváncsian várom már az első tesztfutás eredményét képekben és videón is akár ;)

Ezzel nem vagy egyedul :)
Igyekszem osszekapni magam, meg egy hetnyi melo van "hatul" aztan osszerakom az elejet is. Talan egy honap mulva meglesz az alvaz nagy resze.

ÉN
2013-05-31, 20:58
Helló
Azt jól láttam ,hogy a diffi az valójában nem diferál,és csak a kihajtás miatt vannak a kúpkerekek?

ZoZa
2013-05-31, 23:59
Helló
Azt jól láttam ,hogy a diffi az valójában nem diferál,és csak a kihajtás miatt vannak a kúpkerekek?

A valódi autón a difik az összekötő csövekben vannak a difi "púpok" között, és a hosszanti hajtótengely is valójában koaxális, na ez nekem kimarad, mert terepre nem jó a differálás. Szóval csak a derékszögü kihajtást másolom le. A képen egy újkori Tatra 6x6 látható, látszik "hogy hol is vannak" a difik, amik nem is hagyományosan működnek.

ZoZa
2013-06-04, 20:38
Nincs is annál nagyobb öröm amikor több hónap tervezés, majd gyártás, (meg újragyártás) után végül azt látod, hogy amit elterveztél az működik, pont úgy, ahogyan annak kell. Na most kicsit ezt érzem. Alakulunk. A következő ilyen érzést a kormányműnél akarom érezni 8)

http://youtu.be/nw2Lq6JLpZ0

farkast
2013-06-04, 21:09
Nincs is annál nagyobb öröm amikor több hónap tervezés, majd gyártás, (meg újragyártás) után végül azt látod, hogy amit elterveztél az működik, pont úgy, ahogyan annak kell. Na most kicsit ezt érzem. Alakulunk. A következő ilyen érzést a kormányműnél akarom érezni 8)

http://youtu.be/nw2Lq6JLpZ0

Csudi jó videó! :)) (már mint ami szerepel benne...)
Le a kalappal, de komolyan, büszke lehetsz rá! :)

ZoZa
2013-06-04, 21:37
Köszi!
Hát videónak elég ergya, de a lényeg látható :D

Oerdescu
2013-06-04, 22:44
Köszi!

Lehet, hogy a video ergya :D, de amit eddig munkát elvégeztél az nagyon komoly elmebajra vall. Szívből irigyellek érte és nagyon nagy figyelemmel követem a munkád. Gépészmérnökként egyébként is érdekes számomra minden ilyen apró mozgó, működő ketyere.

Őszintén gratulálok és sok szabadidőt kívánok!!! :)

Üdv;
Dani

ZoZa
2013-06-05, 21:16
Köszi!

Lehet, hogy a video ergya :D, de amit eddig munkát elvégeztél az nagyon komoly elmebajra vall. Szívből irigyellek érte és nagyon nagy figyelemmel követem a munkád. Gépészmérnökként egyébként is érdekes számomra minden ilyen apró mozgó, működő ketyere.

Üdv;
Dani

Köszi!
Elfér a bíztatás :) Sajna nincs megfelelő eszközöm arra, ogy igazán "mérnöki" minőségben készítsem el a modellt, de igyekszem megfelelni a saját elvárásaimnak is :)

drag4
2013-06-05, 22:12
Teljesen jó vagy eddig ! Jól is haladsz és szép is és működik is ! Mi kell ennél több ? Csak így tovább hajrá-hajrá ! ;)

Oerdescu
2013-06-06, 13:24
Köszi!

Üdv;
Dani

Köszi!
Elfér a bíztatás :) Sajna nincs megfelelő eszközöm arra, ogy igazán "mérnöki" minőségben készítsem el a modellt, de igyekszem megfelelni a saját elvárásaimnak is :)

Szerintem a munkád precizitását modellező körökben nehéz űberelni. Persze nekem repülős tapasztalatom van, de ha át szeretném ültetni a repülőgép gyártásra, akkor egy hajszállal maradsz le azoktól, akik - főleg CNC gépeket alapul véve - kompozitokhoz gyártanak szerszámokat. Szóval a "hobby kategória" elitjéhez tartozik, aki ennyi energiát képes bele fektetni a munkájába.

Szerintem. :)

Üdv;
Dani

ZoZa
2013-06-14, 17:25
47.

Augusztus végére szeretném lábra tenni a gépet, szóval bele kell húznom. Az elmúlt hetekben minden kis bizbazt legyártottam, hogy ezekre ne kelljen várnom, már csak pár nagyobb alkatrész legyártása szükséges.

Közben lassan érkeznek a hiányzó alkatrészek, ez például Németországból:

ZoZa
2013-06-14, 17:29
Szerintem nagyon kis pofás cucc van a dobozban és választ kaptam arra a kérdésemre, hogy van-e hozzá motorkábel. Nincs. Viszont szenzorkábel igen.

Ez egy 17,5T szenzoros brushless motor, valami hasonlót számoltam ehhez a kerékmérethez és áttételhez. Kíváncsian várom, hogy elég lesz-e, nem lesz-e gyors vagy éppen lassú.

ZoZa
2013-06-15, 21:19
48.

Ha már motor, akkor itt az "elsődleges" "váltóház" ami közvetlen a motorra kerül. Ez egy RC4WD Disruptor bolygómű. 1:16 a lassítása, precíz egy szerkezet, egy rakat fogaskerék van a belsejében és nagyon nem összekeverendő a motorokra csavarozható lassítóáttételekkel. Lényegében egy lekicsinyített R2-es egyetlen oldali kihajtással és nem változtatható áttétellel. A képen egy LRP motor van, mert anno ezt csavaroztam rá.

ZoZa
2013-06-15, 21:25
Jobban megnézve látható, miért is használhatatlan jelenleg a kicsike. A kihajtó tengely fele letört, ami maradt az sem éppen csodás állapotú. A fórumról vettem itt, de nem voltam elég körültekintő, hogy rákérdezzek van-e ilyen hibája. Mondjuk nyilván fel sem merült bennem. 15$-ért úton van hozzá egy új tengely, nyilván az én számlámra.

Ezek után magától érthető volt, miért van megszakadva 2 menet. Az eredeti 2,5mm-es meneteket mindet felfúrtam 3mm-esre, valamint meg is dupláztam a számukat, így már 6 helyen fognak. Az új tengellyel hibátlan lesz. Ha már ott jártam, rendeltem hozzá "csapos" hernyócsavart, meg egy 40 dolcsis kardánt, ami ezt a bolygóművet összeköti a középen lévő osztóművel. Velük majd egy hónap múlva találkozok.

ZoZa
2013-06-22, 13:58
Megérkezett a garanciában cserélt, majd ezt a kicseréltet garanciában ismét cserélt Spektrum DX3E rádióm a Tatra-hoz így végre összerakhattam és kipróbálhattam az elektronikát. Örömöm megint nem tartott sokáig, mert 2 perc próbálgatás után a motor akadozva indult csak el, majd kis idő múlva meg is állt. Onnantól már át sem fordúlt a motor és a szabályzó is elkezdett melegedni. Gyorsan széthúztam mindent, ellenőriztem majd ismét összedugtam (volna) mindent, ekkor vettem észre, hogy az 50e-s LRP szabályzó szenzorkábel foglalatánál egy PIN a hatból kiszakadt. Benne maradt a szenzorkábelen lévő slotjában.

Lassan 1 hónapja folyamatosan kapcsolatban vagyok a bolttal ahonnan a Spektrum rádióm érkezett. Ez a szabi is onnan van, vajon hogy reagálnak majd erre a garanciális csere igényemre?

Kicsit szkeptikusan állok a dologhoz, meg úgy a kedvem sem az igazi..

drag4
2013-06-24, 01:24
Ne izgulj, ezen nem fog múlni. Vannak ilyen mélypontok, még lehet lesz is. Ha a mechanikai rész korrektül kész, akkor már magabiztos lehetsz, a nehezén túl vagy !
Lehet be kellene vinni személyesen a boltba az összes kütyüt és ott asztalon legyen összerakva minden amíg nem működik és tesztelődik pár percig... Ha szerelési nyom nincs semmin, akkor semmiféle kifogásuk nem lehet a garizás ellen. Légy nyugodt és pozitív !

ZoZa
2013-06-24, 21:51
Nos, a szóban forgó bolt látatlanban is megígérte az azonnali cserét, amennyiben van készleten náluk a szabályzómból. Bízom benne hogy így van, mert hónapokig is elhúzódhat a garanciális csere egy LRP esetén..

ZoZa
2013-06-25, 14:06
49.

A mechanikát pihentetem kicsit, és az elmúlt héten "kihasználtam" a meleget és ki se mozdultam a szobából, a hűvösben inkább műanyagoztam kicsit.
Elkészítettem az első laprugó hidat is, mivel erre szükségem van, hogy el tudjam kezdeni a kormányművet. Még be kell fejezni, de egyenlőre úgyis csak az alapformára volt szükségem. A képen látszik, hogy az első híd valamivel keskenyebb lesz, erre azért van szükség, hogy a kormányzott kerekek útjából minél jobban kikerüljön ez az elem.

ZoZa
2013-06-25, 14:08
Viszont a hátsó laprugó hidat készre szereltem, eltakartam a beépített alumínium közdarabot. Alapos retektelenítés után szép piros lesz.

ZoZa
2013-06-25, 14:13
50.

Csomagom érkezett az USA-ból. Érdekes, hogy most nem kellett vámot fizetnem, holott 100$ felett rendeltem.
Megérkezett az osztómű és a motor közötti kardán, optikai okokból igyekeztem a legvastagabbat kiválasztani, ami nem mellesleg a legerősebb is. Aki használ ilyet, tudja, hogy törhetetlen (khm)

Nem utolsó sorban megjött az új tengely a bolygóműhöz, szóval szétszereltem az egészet. A zsírban több apró forgács/sorja darab is volt ez magyarázta az akadozott működést. Kitakarítottam, felújítottam, most már hibátlanul teszi a dolgát.

ZoZa
2013-06-25, 14:17
Érkezett 2 szék is a fülkébe. Gumiból vannak és valami eszméletlen barbecue szaguk van amit nem tudok hova tenni. Egyenként 60g-al nehezítik a dolgom.

ZoZa
2013-06-25, 16:37
51.

A fülke építését már korábban elkezdtem, még anno egy korábbi próbálkozásnál, ezért jelen pillanatban már a kezemben foghatok egy kasztnit ami tartalmazza a fülke oldalait.

A fülke építését egy megfelelő papírmodell letöltésével-átméretezésével kezdtem. A neten sajna nem sok használható modell áll rendelkezésre, érdekes, de a csehek sem találtak mérethelyes illetve beméretezett T813 fülkét.

ZoZa
2013-06-25, 16:40
A sablonom segítségével felvittem a 2mm-es stirolra a megfelelő rajzolatot, jelen esetben az egyik oldalt. A felső ablakos és az alsó rész közé bevágtam egy 2mm-es darabot, a valóságban is itt egy hasonló méretű lépcső van.

ZoZa
2013-06-25, 16:42
Szikével készítettem egy vékony hasítást a megfelelő helyen erre azért volt szükség, mert a Tatra fülkéje bár meglehetősen szögletesnek tűnik, igazából mindenféle alakban szögben meg van törve. A CD tokokhoz mérve jól látható mennyivel hajlítottam meg az ablakos felső részt.

ZoZa
2013-06-25, 16:44
A fülke alját képező lemez is 2mm-es stirolból lett kivágva. a kerékjárati íveknél kicsit nagyobbra vágtam az ablakot, ezzel több helyet biztosítva a keréknek, hátha szükséges. Ez úgysem fog látszani.

ZoZa
2013-06-25, 16:46
Az oldalsó nagyobb panel rögzítése után elkészítettem az orr egyik kis darabját. Szemből nézve függőleges, viszont felülről nézve befele dől, illetve van rajta egy lépcső.

ZoZa
2013-06-25, 16:52
A fülke belső oldalán az illesztéseknél mindenhova 2mm-es lemezből vágott lécet illesztettem. Ezeket az egyik panelra előre felragasztva, azt utána ütközésig tolva gyönyörűen illeszthetőek a falak. Nem mellesleg erősebb, merevebb az illesztés. Anno az Unicat-emnél próbáltam ezt ki, az a doboz felépítmény azóta is sérülésmentes, pedig használatban van. ( http://youtu.be/2HbG2OnWYDo )

ZoZa
2013-06-25, 17:11
A másik oldal is ugyanígy készült el, majd beragasztottam néhány kisebb háromszöget, így abban az esetben ha onnan komolyabb ütést kapna, akkor sem szenved sérülést az alaptest. Ezt is az Unicat-nél próbáltam ki.

ZoZa
2013-06-25, 17:13
A hátfal illesztése. az is fokban van törve.

ZoZa
2013-06-25, 17:15
Az első fal oldalról nézve kifele dől, de legalább téglalap alakú..

ZoZa
2013-06-25, 17:21
Az első oldalablakok 2 irányba dőlnek illetve a szélvédővel is megfelelő szögben kell találkozniuk.

ZoZa
2013-06-25, 17:22
Először lecsiszoltam az oldalsó lépcső illesztését.

ZoZa
2013-06-25, 17:24
Majd a meglévő alaptest főbb illesztéseit legletteltem. A Motip polyester putty-ját használom erre a célra.

ZoZa
2013-06-25, 17:26
Ezután a további munkához elégséges szinten lecsiszoltam a glettet. Annyira mindenképpen le kellett csiszolni, hogy az ajtók paneljeinek neki tudjak kezdeni.

ZoZa
2013-06-25, 17:29
Kivágtam a hűtőrács formáját, majd elkészítettem a sok vékony egyenes léces orrot.

ZoZa
2013-06-25, 17:32
Az ajtók illetve az oldalsó ajtókeretek-ablakkeretek 1mm-es stirol réteg felragasztásával készültek el.

ZoZa
2013-06-25, 17:35
A sárvédőívek 1mm-es stirolból készültek. A 2db léc az elején és a végén valamint a 3db kis bak tartotta meg az alakjukat amíg nem kötött meg a ragasztó. A függőleges falai 2mm-es stirolból készültek.

ZoZa
2013-06-25, 17:37
Miután minden megkötött, a belső felületükön eldolgoztam az illesztést. Szerintem itt nem is fogok glettelni csak csiszolni festés előtt.

ZoZa
2013-06-25, 17:40
A túloldali sárvédő után feltettem 3db tetőmerevítő lapot. A tető egyébként a négy sarokban 4db önzáró anyával lesz feltéve, hogy le tudjam venni amikor szükséges.

ZoZa
2013-06-25, 17:41
Nem bírtam ki, hogy ne dobjam be a ma érkezett barbecue szagú üléseket :D

drag4
2013-06-25, 18:51
Áááááá végre ! ;) Már nagyon vártam a képeket ! Nekem ez nagyon tanulságos, pont ma nézegettem a fülkét Én is (de ezt tudod ! ;) )

ZoZa
2013-06-30, 14:57
Nos. Nem akartam postázni ezért személyesen jártam a kedvenc boltomban a halálosan beteg szabályzómmal. Egyből a főnököt hívtam, mert előtte is vele voltam telefonos kapcsolatban. Ránézett és közölte, hogy nem akarja visszaküldeni javításra, mert szeretné, hogy minél előbb megkaphasam az újat, ezért azonnal kicserélte/adott egy másikat. Eddig is nagyon korrekt boltot ismertem meg, megint hozták a megszokottat.
Az új szabályzó tökéletesen működik, a komplett elektronika összeállt, minden tökéletesen működik. És a legfontosabb kész lehetek a 6000 fős kiállításra, ahol mind az Unicat, mind a Tatra (ha elkészül) kipróbálható lesz.

Ha valakit érdekelne: Pécs, Zsolnay kultúrális negyed, augusztus 24-25. Kiállítás lesz repülőgép, autó, teherautó valamint vasútmodellekből.

ZoZa
2013-07-04, 21:58
52.

Az RC4WD-s kardánban felfúrtam az 5H7 furatot 6H7-re mert az osztómű felőli oldalon ekkora a kihajtás, ez gyerekjáték volt.
Mivel a fülkém nagyjából elérte azt a szintet amit az alváz nélkül meg tudok még építeni, elkezdtem befejezni az alváz hiányzó részeit. Konkrétan még a 2 difit kell befejezni, az első laprugó hidat, a kormánymű linkjeit és féltengelyeken lévő C-hubokat.
Ez utóbbiból elkészült már 3 komplett, ebből is már csak egy van vissza. Az alsó felén lévő magfurat és férőhely egy oda illő M3 csavarnak kell, ez fogja pozicionálni a féltengelyt a C-hubban elfordulás ellen. Egyenlőre azért csak magfurat, mert szereléskor kell összefúrnom az alkatrészeket.

rf40
2013-07-07, 14:19
Szépen haladsz!! :)

ZoZa
2013-07-07, 17:24
Szépen haladsz!! :)

Köszi!
Augusztus 24 a határidő, addigra kész kell lennem.. Szerintem meglesz ;)

ZoZa
2013-07-09, 21:44
53.

Befejeztem az első laprugó hidat is, felkerültek a rögzítőcsavarok is. Nekiálltam a kormánymű himbák rögzítőlemezeinek a kialakításához. 2-2 mélyen süllyesztett M3 csavarral rögzülnek a lapkák a csőhöz, az első tengelyhez közelebbi ragasztva is lesz, a hátsó viszont oldható, hogy le ne akadályozza a szerelést. Maguk a himbák 6-os tengelyre kerülnek a csapágyaikkal együtt, ez a tengely pedig egy M6-os menettel rögzül a lapkákra. Ez még nincs befúrva. A második képen látszik, hogy ez egy tökéletesen illeszkedő profil, nem pedig egy sima lemezke.

ZoZa
2013-07-09, 21:49
Megint csomagom jött, ezúttal Németországból. A kúpkerekeket az árukból adódóan két részletbe vásároltam meg, a mostani csomaggal teljessé vált a készletem. Érkezett még 2 féltengelycsukló is. Árat nem is írok, ez egy költséges hobbi. A második képen a már átalakított alkatrészeimmel hasonlítható össze az original.

Oerdescu
2013-07-10, 21:48
Jól néznek ki. :)

Ilyenkor látszik igazán, hogy technikai oldalról mennyivel egyszerűbb a repülő-modellezés.

Dani

ZoZa
2013-07-10, 22:00

Ilyenkor látszik igazán, hogy technikai oldalról mennyivel egyszerűbb a repülő-modellezés.

Dani

Ha nem fog működni, ez is repülni fog. De az tény, hogy az egyik legbonyolúltabb modell lett kiválasztva, ezek a megoldások egy merev hidas autónál nagyrészt nincsennek is jelen.. :D

Oerdescu
2013-07-10, 22:21

Dani

Ha nem fog működni, ez is repülni fog. De az tény, hogy az egyik legbonyolúltabb modell lett kiválasztva, ezek a megoldások egy merev hidas autónál nagyrészt nincsennek is jelen.. :D

Igen, azt már láttam, hogy a munkát nem a könnyebb, egyszerűbb oldalán fogtad meg. :)
...de ez így igazán nagyszerű teljesítmény. A lakatos/gépész/esztergályos/marós/stb munkákról meg nem is beszélve. :D

ZoZa
2013-07-10, 22:27
Bízom benne, hogy a sok kicsi összeáll (már nem is olyan sokára) és akkor egy működő gépezetet kapok, bár a részegységek önmagukban már megmozdúltak :D

ÉN
2013-07-10, 22:27
A tervezés mellett a kivitelezés is felsőfokú.
Nem tudom mi okoz neked nagyobb örömöt a tervezés,vagy majd a használat?

ZoZa
2013-07-10, 22:49
A tervezés mellett a kivitelezés is felsőfokú.
Nem tudom mi okoz neked nagyobb örömöt a tervezés,vagy majd a használat?

A triálból is inkább a nehéz vasak hoznak lázba, szóval nagyon várom mit hoz majd a tesztüzem :)
Másfél hónapom van egy nagyon komoly kiállításig, és nem állok rosszul :)