PDA

Teljes verzió megtekintése : RCTimer F1000-M8 epitesi napló

eosbandi
2013-01-29, 15:00
No kérem... mindenféle most nem részletezendő okból, arra az elhatározásra jutottam, hogy építek egy olyan koptert ami alá akár az 5D-t is oda lehet (és merem is) függeszteni.

Persze a legegyszerűbb az lett volna ha veszek egy kész Cinestar8-as vázat és a hozzá tartozó gimbalt, azonban ez határozottan kívül esett a pénzügyi lehetőségeken. Úgyhogy maradtak a klónok.... ami persze több munka, hiszen mindent töviről-hegyire át kell nézni esetleg néhány elemet kicserélni. Viszont az anyagköltség jóval alacsonyabb lesz a végén, és nekem ez még hobbiként hasznos időtöltés is.

Szóval kezdjük a vázzal : http://rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=860&productname=
Sokáig szemezgettem a foxtech-es FH-Octo800-al, de a képek nem voltak igazán meggyőzőek....így maradt az RcTimer-es váz.
Számolgattam, hogy ha megvszem a carbon alapanyagot és keresek olyan maróst aki ki is vágja az elemeket, azzal sem lennék beljebb árban....

Tegnap hozta meg a postás (rendeléstől számított 6 nap alatt ért ide...)

Folyt.köv...

icahone
2013-01-29, 20:44
En kivancsian varom az eredmenyt... ::)

kerpentoti2
2013-01-30, 20:58
Szia!
Sok sikert az építéshez!
Milyen elektromos rendszer kerül majd bele?

eosbandi
2013-01-30, 21:25
Szia!
Sok sikert az építéshez!
Milyen elektromos rendszer kerül majd bele?

40A HK szabályzók SimonK firmware-el.
Vagy HP4215-650 vagy pedig HP 4114-350 előbbinél 4S utóbbinál 6S akkumulátorral... egyenlőre az asztali tolóerő teszteket csinálom a megfelelő motor/prop/akku kiválasztásához...
A tervezett cél AUW 6200g ehhez legalább 12800g össz emelőerő kellene teljes gáznál... megtartva a 2:1 emelőerő/súly rátát...

Az FC pedig MultiWii. Annak a kódját ismerem sorról-sorra pontosan tudom mikor mit fog csinálni...

icahone
2013-01-31, 12:10
Uff, 6kg gep az mar nem kicsi. Szep nagy faba vagtad a fejszedet. Mibe kerul amugy a 6s motorok darabja?

eosbandi
2013-01-31, 12:14
Uff, 6kg gep az mar nem kicsi. Szep nagy faba vagtad a fejszedet. Mibe kerul amugy a 6s motorok darabja?

60usd, plusz a 15-ös carbon lapát...

icahone
2013-01-31, 12:16
Uzleti felhasznalasban is gondolokodsz, ha nem titok? Vagy meg hobbyn belul vagy?

eosbandi
2013-01-31, 12:43
Uzleti felhasznalasban is gondolokodsz, ha nem titok? Vagy meg hobbyn belul vagy?

ez meg egyenlore nyitott kerdes, elobb mukodnie kell es megbizhatonak lennie.... ugyhogy egyenlore hobby, aztan majd meglatjuk...

kirjozsi
2013-01-31, 13:15
Nem aprózod Bandi ! Ez már haza viszi a piacról a kakast, persze ha erős a kas !
Mindenesetre szerintem mondhatom mindenki nevében, mi szurkolunk neked innen Békésből!

kirjozsi
2013-01-31, 15:32
nahátnahát uff :o

jpeti29
2013-01-31, 20:36
Örülök neki, hogy megosztod velünk a tapasztalataidat. Hajrá

eosbandi
2013-02-01, 18:50
Nos, a HP4215 kiesett, határozottan kicsi... marad a 4114 és a 6S, elivleg a motorok mar az orszagban vannak, es ha DHL is ugy akarja akkor hétfőn meg is kapom őket.

Addig is két dolgon gondolkodtam. Az egyik a tápelosztó... 8x25A az már nem piskóta, azaz a "hétköznapi" nyákos megoldások kiesnek. Szétszedhetőnek is kell lennie, mivel egy ekkora gépet nem mindíg lehet egyben szállítani. A freefly fórumon találtam a lenti megoldást, ami szertintem tökéletes....

A másik pedig, hogy mivel a szabályzók kinnt lesznek a karok végén így a táp oldalon kell megtoldani a kábeleket. Ez viszont komoly induktív terhelést jelent a szabályzó szűrőkondijaira... ezért minden szabályzónak kell még kapnia 3x470u/50V alacsony ESR kondikat, közvetlenül a tápbemenet elé...

eosbandi
2013-02-04, 17:54
Nos, megérkezett végre a DHL és meghozta a motorokat és a gimbalt... A 4114-es motor nagyon brutálisan néz ki... összehasonlításképpen csináltam egy csoportképet...
A RCTimer CM301 gimbal pedig tüzetesebb vizsgálat alapján gyakorlatilag 1:1 másolata a cinestar 360-nak....
Jönnek a prop tesztek....

eosbandi
2013-02-04, 21:20
HP4114, 15x5 Carbon prop... 6S.
15.1A - 2Kg kétharmad gázon... tovább nem tudtam mérni mert a kis konyhai mérleg amit a tolóerő méréséhez feláldoztam csak 2.2kg-ig mér...... Azt hiszem ez a motor megfelelő lesz :D:D:D:D

jpeti29
2013-02-04, 22:17
120A 6S? nem semmi. az már halálos is lehet. ;)

eosbandi
2013-02-04, 23:32

Na ja, de ennyinel mar 16kg az emeloero :D

eosbandi
2013-02-05, 06:58

Na ja, de ennyinel mar 16kg az emeloero :D

5A-nél már 1kg-ot emelnek a motorok, azaz kb 40A-nél már repül teljes terheléssel...

jpeti29
2013-02-05, 09:06
Szóval azt jelenti, hogy kell 2db 6s 5000mAh, ez kb 1,5kg. Hát ezt a gépet nem fogja arréblökdösni egy kis szél az tuti.

Nagyon fain az a gimbal. miért nem csinálnak ebből egy kisebb konstrukciót, ami 2-300g-os kamerákhoz való?

krisone
2013-02-05, 09:24
Szóval azt jelenti, hogy kell 2db 6s 5000mAh, ez kb 1,5kg. Hát ezt a gépet nem fogja arréblökdösni egy kis szél az tuti.

Nagyon fain az a gimbal. miért nem csinálnak ebből egy kisebb konstrukciót, ami 2-300g-os kamerákhoz való?

Elvileg a jakub gyerek dolgozik az ügyön, hogy a Cinestar mintájára legyen kisebb gimbal. De azért a lélegzetem nem tartanám vissza :)

Bandi,

Az FC-d multiwii lesz, azt olvastam. A gimbal stabilizálást is az fogja csinálni? Ha esetleg igen, akkor tervezed, hogy hozzányúlsz a gimbal stab kódjához? Ha esetleg azt is igen, akkor tervezed megosztani a "nagyközönséggel"? :)

eosbandi
2013-02-05, 18:15
Tettem fel képeket az rcgroups-ra a gimbalrol (Hátha érdekel valakit....)
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1771415&page=2#post24041347

kirjozsi
2013-02-05, 19:40
Nos, a HP4215 kiesett, határozottan kicsi... marad a 4114 és a 6S, elivleg a motorok mar az orszagban vannak, es ha DHL is ugy akarja akkor hétfőn meg is kapom őket.

Addig is két dolgon gondolkodtam. Az egyik a tápelosztó... 8x25A az már nem piskóta, azaz a "hétköznapi" nyákos megoldások kiesnek. Szétszedhetőnek is kell lennie, mivel egy ekkora gépet nem mindíg lehet egyben szállítani. A freefly fórumon találtam a lenti megoldást, ami szertintem tökéletes....

A másik pedig, hogy mivel a szabályzók kinnt lesznek a karok végén így a táp oldalon kell megtoldani a kábeleket. Ez viszont komoly induktív terhelést jelent a szabályzó szűrőkondijaira... ezért minden szabályzónak kell még kapnia 3x470u/50V alacsony ESR kondikat, közvetlenül a tápbemenet elé...

Ezt a T csatis megoldást gondold még át. Nekem nagyon sok gondom volt ezekkel, hajlamosak nem érintkezni bármilyen jónak tűnnek ellenőrzéskor. (megváltás volt az XT)

eosbandi
2013-02-05, 19:48
A masik elkepzeles a 3.5-os bullet...... bar en meg arrol hallottam rosszakat.....

icahone
2013-02-05, 20:26
Talan a szukseges darab XT60-at is sinbe lehetne forrasztani, sinkent egy vekonyabb rezlapot hasznalva,
azutan mindegyik erintkezesi pontnal atforrasztani jo sok onnal. Az XT60 tenyleg jol tart, sosem volt gondom vele pedig rengetegszer rancigalom szet meg ossze az aksiknal. Ugy vettem eszre hogy a tulzott hot is nagyon jol birja.

Barmi is lesz a megoldas ugyis csak idovel derul ki mennyire tart jol.

pittyu
2013-02-05, 20:43
A 3.5 ös bullet egy idő után nem képes nagy áramot átvinni. Az max a motorhoz jó ahol egyszer beállítom a forgás irányt és nem mozdul többé.És ugye ott csak egy motor árama terheli.

eosbandi
2013-02-05, 21:04
A 3.5 ös bullet egy idő után nem képes nagy áramot átvinni. Az max a motorhoz jó ahol egyszer beállítom a forgás irányt és nem mozdul többé.És ugye ott csak egy motor árama terheli.

Itt is csak egy motor arama terhelne... de icahone otlete az XT60-al sokkal jobb. Kicsit nehezebb lessz ugyan szethuzni, de az nem is bizots hogy baj...

eosbandi
2013-02-07, 00:17
Elkészült a tápelosztó, valamint mind a nyolc ESC-be belekerült a legfrissebb simonk fw, valamint a hosszabbított kábeleket és az extra kondikat is rájuk forrasztottam...

A tápelosztó icahone ötlete alapján 8db XT60-as csati, amelyek két rézlemezre lettek felforrasztva. A rézlemezre csatlakozik a duál akkukábel és pár kis jst csati az elektronika és a világítás tápellátásának. A két rézlemez közé egy műanyag lap került, majd az egész körbe lett véve instamorph műanyaggal

eosbandi
2013-02-07, 00:18
további képek

icahone
2013-02-07, 07:48
Jonak tunik! A hutobordakat a szabikon te cserelted le ilyenekre vagy ez gyari? ::)

eosbandi
2013-02-07, 07:56
Jonak tunik! A hutobordakat a szabikon te cserelted le ilyenekre vagy ez gyari? ::)

Gyari, en csak kivagtam felette a zsugorcsovet... mert szellozes nelkul nem sok ertelme van a hutobordanak...

jpeti29
2013-02-07, 09:16
hogy is van ez a kondi a hosszú tápra az induktív terhelés miatt?

milyen hossznál és áramnál (teljesítménynél) kell ez? némi kis fizikaórát tarhatnál nekünk.

az én 800as hexámon is a karok végén vannak a szabik, bár az csak 3s és kb 10A/motor.

OBi_
2013-02-07, 10:35

milyen hossznál és áramnál (teljesítménynél) kell ez? némi kis fizikaórát tarhatnál nekünk.

az én 800as hexámon is a karok végén vannak a szabik, bár az csak 3s és kb 10A/motor.

http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,121830.0.html

eosbandi
2013-02-08, 09:00
Felszereltem a motorokat a karokra. Kiderült hogy a pontos motor-motor távolság 98.5cm viszont így a 15-ös lapátok pár milimétert átlapolják egymást. Ezért minden második motort meg kellett emelni két centivel hogy ne üssenek egymásba a propellerek. Így akár 16-17-es propellerek is használhatóak anélkül, hogy hosszabb karokat kellene venni.

jpeti29
2013-02-08, 09:08
Ezzel a prop átlapolással halottam már pár legendát. Állítólag nem tesz túl jót a stabilitásnak ereszkedés közben, olyan turbulenciákat okoz, mintha álandóan földközelben lebegnél.

eosbandi
2013-02-08, 09:18

http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,121830.0.html

Két fizikai szabály az alapja a jelenségnek.

1. A vezetőben folyó állandó áram állandó elektromágneses teret generál.
2. A változó elektromágneses tér pedig feszültséget indukál a közeli vezetőkben.

Azaz amikor megszakítjuk az áramot (márpedig az ESC-ben lévő mosfet-ek pont ezt csinálják, úgy 8-16Khz-es gyakorisággal) akkor az összeomló mágneses mező komoly feszültség tüskéket generál az akkumulátor és az ESC közötti kábelben. Minél hosszabb a kábel annál nagyobbak a tüskék. Mivel a fet-ek nem igazán szeretik, ha folyamatosan seggberugásokat kapnak a kikapcsolás után (feszültség tüskék formájában) így ezeket a tüskéket ki kell valahogy szűrni. Erre a legjobb megoldás a párhuzamos kondenzátor. Viszont az ESC-ben már eredetileg is meglévő kondenzátorok nem hosszú kábelekhez vannak méretezve... ökölszabályként 10 centimeter toldásonként 220uF ajánlott pluszban, az akkufeszültség kétszeresére méretezve... azaz 6S esetén 220uF/50v

Ami még fontos, hogy a kondenzátor alacsony ESR-jű legyen (ESR - Electrical Series Resistance). (Az ESR azt jelenti, hogy nincs tökéletes kondenzátor, minden kondenzátornak van a valóságban valamekkora soros ellenállása is. A normál, magas ESR-ű kondenzátorok nagy áram terhelésre (pl. az ESC előtt) melegszenek, a meleg csökenti az élettartamot, az élettartam csökkenésével nő az ESR azaz még jobban melegszik.. a végén pedig elpukkanak...)

eosbandi
2013-02-08, 09:23
Ezzel a prop átlapolással halottam már pár legendát. Állítólag nem tesz túl jót a stabilitásnak ereszkedés közben, olyan turbulenciákat okoz, mintha álandóan földközelben lebegnél.

Kipróbált módszer : http://diydrones.com/forum/topics/new-octo-copter-design-build-thread?id=705844%3ATopic%3A970360

Semmi hatása nincs a repülési tulajdonságokra...

icahone
2013-02-08, 12:36
Itt konkretan en is teszteltem ezt a megoldast:
Ebben a temaban: http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,107065.75.html

Ezen https://www.youtube.com/watch?v=z-EQQmkETjU a stabilitas foleg a szel miatt gyenge, de nem sokkal utana szelcsendben mar nem volt gond.

eosbandi
2013-02-13, 19:33
Lassan de biztosan halad a dolog... Minden motor a karokon, szabalyzók és világítás bekábelezve.
Azon már nem mérgelődök, hogy se 16awg-s kábelt se 4mm-es tokos tápcsatlakozót egyszerűen nem lehet itthon kapni. Kínai barátaink meg nagyban ünneplik az újjévet. Úgyhogy amíg kijózanodnak és nekiállnak postázni a rendeléseket addig a vezérlővel foglalkozom. Az eddig használt vezérlő NYÁK-ját átterveztem egy kicsit, helyet kapott rajta az 5V RECOM stab kocka, illetve a Dataflash IC a loggoláshoz. A i2c szint konverter is IC-vel lett megvalósítva az eddigi két fet+négy ellenállás helyett. Egy pár alkatrész pedig átkerült a hátoldalra... elvileg hétfőre megvan a kész proto nyák....
Ha jobban belegondolok akkor ez az 5. generáció ebből a vezérlőből :D

jpeti29
2013-02-14, 08:33
Szép darab. ahogy nézem te is a külön lapra telepített imura szavazol. Egy Logót rajzolhattál volna rá :)

eosbandi
2013-02-14, 09:11
Szép darab. ahogy nézem te is a külön lapra telepített imura szavazol. Egy Logót rajzolhattál volna rá :)

Igen, mivel a QFN tokokat bonyi itthon forrasztani (bár nem lehetetlen), ráadásul ha megveszem külön külön a szenzorokat akkor kb 5 dollárral vagyok bentebb, attól mintha kompletten megveszem az GY-86-ot... ráadásul az iránytű ritkán van jó helyen a vezérlőn...

Logót magamnak minek :D

pulsarxp
2013-02-16, 03:26
ha csak a QFN forrasztás az akadály, szólj, bent meg tudom neked (nektek) csinálni :)

eosbandi
2013-03-03, 12:20
Nos elkészült, és tegnap repült is :D

Az elektronika három szinten lett összerakva.

A legalsó egy elosztó panel az ESC-k vezérlésének. Ez a kábeldzsungelt hivatott egy kicsit áttekinthetővé tenni, illetve többé kevésbé bolondbiztosan lehet lehúzni és visszadugni a vezérlőről az ESC-ket.
A második réteg maga a vezérlő.
A harmadik pedig a szenzor. A szenzor két réteg moongél között van, ez hivatott a rezgéseket csillapítani. Az FC-ről jövő vezetékek az alsó lapra vannak forrasztva, onnan pedig vékony, rugalmas vezetékek mennek a szenzor panelre (így a vezetékek sem visznek át rezgést).

A GPS egy NEO-6M, kiegészítve egy 35x35-ös aktív antennával. A telemetria pedgi a 3DR robotics rádió utánépítése, de 868Mhz-re.

Videó az első felszállásról : http://youtu.be/vNLdxBmB7po
Az üres súlya 4.8Kg egy aksival, de 8Kg-ig simán felmehet plusz aksival gimballal és kamerával.

eosbandi
2013-03-03, 12:20
további képek

eosbandi
2013-03-03, 12:21
és a vége

pulsarxp
2013-03-03, 13:37
huh, gratulálok, szép lett nagyon. Kíváncsi leszek majd a gimbalos felvételekre.

krisone
2013-03-03, 16:56
Minden elismerés és grat.

jpeti29
2013-03-04, 09:08
Szép munka!
Ez a moongel-es rögzítés nagyon jó ötlet.
milyen dobozban van a gps? honnan szerezted? iránytű is oda van téve? nem zavarja a gps? (mert nekem nem szerették egymást)
mi az a kis fekete kocka alkatrész az alappanelen?
a sárga szivacs alatt a baro szenzor van külön?
mennyi a repidős? mekkora akksival?

eosbandi
2013-03-04, 12:09
Szép munka!
Ez a moongel-es rögzítés nagyon jó ötlet.
milyen dobozban van a gps? honnan szerezted? iránytű is oda van téve? nem zavarja a gps? (mert nekem nem szerették egymást)
mi az a kis fekete kocka alkatrész az alappanelen?
a sárga szivacs alatt a baro szenzor van külön?
mennyi a repidős? mekkora akksival?

A GPS dobozát kreatív boltokban árulják mint függő/karácsonyfadísz alapanyagot. Az iránytű egyenlőre maradt középen (GY-86) mert úgy tunik nem zavarja a táp. A barométernek van egy kis lyuk vágva a leszorító panelel és ki van szedve a moongel, ezt a lyukat fedi a szivacs.
A fekete kocka egy RECOM kapcsoló üzemű táp (5V500mA) Mellette pedig egy szűrőtekercs (http://www.fdh.hu/product/show/612317).

Így üresen 1db 6S6000mAh aksival fennt volt 12 percet és 5000 mAh ment vissza az aksiba. De a fesz figyelő még nem szólt mikor leszáltam (21V az első figyelmeztetés)

A teljes kiépítésben gimballal és kamerával vagy 2x6S8000 vagy 2x6S6000 lesz rajta. Ha így 8-10 perc repidő lesz akkor happy leszek.

icahone
2013-03-05, 10:01
Csatlakoznek en is az alottem szolokhoz. Kituno munka es ugy tunik eddig megerte a bele fektetett idot es penzt!

A gep repulesevel kapcsolatban egyelore milyen pozitiv vagy negativ tapasztalatok vannak?