PDA

Teljes verzió megtekintése : Energia Limiter az F1Q kategória számára

Buddha
2013-02-03, 20:21
Sziasztok,

Nekifogtam egy energia limiter kifejlesztésének.
A főbb tervezett paraméterek:
-2-6 LiPo cellának megfelelő bemenő feszültség
-maximum 50A folyamatos áram
-100Hz mintavételezési frekvencia
-az órámhoz való programozóval illetve kijelzővel állítható be az energiakorlát 1J-os lépésekben
-a beállított energiakorlát elérésekor 50ms-os földpotenciálra menő jelet ad ki magából
-a modell elengedésekor indul a mérés
-kb.25mm*25mm nagyságú

Előzetes:
http://kepfeltoltes.hu/thumb/130203/limiter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/130203/limiter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Üdv:
B.

szaffibetti
2013-02-04, 17:06
Sziasztok,

Nekifogtam egy energia limiter kifejlesztésének.
A főbb tervezett paraméterek:
-2-6 LiPo cellának megfelelő bemenő feszültség
-maximum 50A folyamatos áram
-100Hz mintavételezési frekvencia
-az órámhoz való programozóval illetve kijelzővel állítható be az energiakorlát 1J-os lépésekben
-a beállított energiakorlát elérésekor 50ms-os földpotenciálra menő jelet ad ki magából
-a modell elengedésekor indul a mérés
-kb.25mm*25mm nagyságú

Előzetes:
http://kepfeltoltes.hu/thumb/130203/limiter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/130203/limiter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Üdv:
B.

Nem néz ki rosszul.
Szóval ha eléri a maxot, akkor leállítja a motort és átvált vitorlázó repülésbe és onnét már az óra figyeli a rendszert? Mi van, akkor ha olyan a program, hogy a motorleállás előtt kezdődik a vitorlázásba való átmenet. Gondolok itt a rányomásra. Ilyenkor, hogyan, vagy mi alapján dől el a dolog, hogy melyik lesz az első lépés.
Üdv:

Buddha
2013-02-04, 23:23
A limiter nem tudja, hogy az óra hol tart a programjában amikor leállítja.
Az óra vezérli a repülést, nem a limiter.

szaffibetti
2013-02-15, 09:33
Tényleg és ez, hogy halad? Sikerült az alkatrészeket beszerzni?
Üdv:

Buddha
2013-02-16, 09:17
Még a NYÁKterv sincs kész.
Utána jön a programírás.
Aztán az alkatrészek.
Utána a gyártás.

szaffibetti
2013-02-17, 17:38
Még a NYÁKterv sincs kész.
Utána jön a programírás.
Aztán az alkatrészek.
Utána a gyártás.

Ez így nagyon rosszul hangzik. :'(
Azért bizakodjunk, hogy tavasz közepére lesz belőle valami. ;) ::)

Turbo
2013-02-21, 19:20
1

Buddha
2013-02-23, 16:01
Elkészült a NYÁk terv:
http://kepfeltoltes.hu/thumb/130223/1298389943limiter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/130223/1298389943limiter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

szaffibetti
2013-02-23, 21:05
Elkészült a NYÁk terv:
http://kepfeltoltes.hu/thumb/130223/1298389943limiter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/130223/1298389943limiter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Alakul ez szépen csak így tovább.
Nekem személy szerint tetszik a kivitele. ;)
Üdv:

Buddha
2013-03-15, 16:25
Elkészültek a NYÁKok és már postázták is őket a címemre.
Megérkeztek azok az alkatrészek (0,001 Ohm ellenállás, INA139, stb) amiket külföldről kellett megrendelnem.
Hozzáfogtam a firmware írásnak, a hó miatt nem tudok kimenni reptetni úgyse.
Talán a jövő hétre kialakul valami.
Cső: B.

szaffibetti
2013-03-15, 18:03
Elkészültek a NYÁKok és már postázták is őket a címemre.
Megérkeztek azok az alkatrészek (0,001 Ohm ellenállás, INA139, stb) amiket külföldről kellett megrendelnem.
Hozzáfogtam a firmware írásnak, a hó miatt nem tudok kimenni reptetni úgyse.
Talán a jövő hétre kialakul valami.
Cső: B.

Akkor csak jó valamire ez az utó tél. ;) ;)
Én nemrég értem haza tegnap óta a hó miatt.
Ezt az egy mikro Ohm-t nem Írtad el!? ;) ;) Ez nagyon kicsi.
Üdv:

Buddha
2013-03-15, 18:48
Milliohm, nem mikro.
A mikro az tényleg kicsi volna.
De ehhez is erősítő kell, hogy a rajta átfolyó árammal arányos feszültségesést felerősítsük mérhető szintre.
Az árammérés ehhez hasonló:
http://www.flytron.com/pdf/light_current_sensor.pdf

szaffibetti
2013-03-19, 20:40
Sikerült hasznosan tölteni ezt a szép havas hétvégét? ;) ::)

Buddha
2013-03-20, 00:57
Mire gondolsz?
A NYÁKokat ma hoztam el a postáról.

Buddha
2013-04-01, 18:25
Összeforrasztottam az első darabot.

szaffibetti
2013-04-01, 18:43
Összeforrasztottam az első darabot.

És jól sikerült, vagyis hozta az elképzelést?

Buddha
2013-04-01, 22:48
Még nem működik.

szaffibetti
2013-04-11, 07:19
Még nem működik.

Sikerült életet lehelni belé? ;)

Buddha
2013-04-11, 07:59
Még nem.
Úton van hozzá egy alkatrész külföldről.

Buddha
2013-04-20, 21:28
A prototipus elkezdett működni:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/130420/sajat_limiter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/130420/sajat_limiter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

szaffibetti
2013-04-21, 19:54
A prototipus elkezdett működni:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/130420/sajat_limiter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg (http://kepfeltoltes.hu/view/130420/sajat_limiter_www.kepfeltoltes.hu_.jpg)

Jó látni, hogy alakul a dolog. Az elképzelést hozza a prototípus?
Üdv:

Buddha
2013-04-23, 19:16
Még van munka vele amíg bevethető lesz.

szaffibetti
2013-05-24, 06:59
Még van munka vele amíg bevethető lesz.

Csak érdeklődöm, hogy, hogyan áll a dolog. Olyan nagy a csend.
Üdv:

Buddha
2013-05-24, 20:05
A fenti képeken látható limiter fejlesztése befejeződött, mert a CIAM a jövő évtől hatályosan megváltoztatta a limiterekre vonatkozó szabályzatot, és ez annak már nem felel meg.
Ugyanígy nem felel meg a jövő évi szabályoknak a Sidus limiter sem, úgyhogy akinek olyanja van, az a bal válla fölött hátrafelé jó messzire eldobhatja majd Szilveszter éjszakáján.
A limiter fejlesztés újraindul az új szabályok figyelembe vételével.
Üdv: B.

szaffibetti
2013-05-24, 23:30
A fenti képeken látható limiter fejlesztése befejeződött, mert a CIAM a jövő évtől hatályosan megváltoztatta a limiterekre vonatkozó szabályzatot, és ez annak már nem felel meg.
Ugyanígy nem felel meg a jövő évi szabályoknak a Sidus limiter sem, úgyhogy akinek olyanja van, az a bal válla fölött hátrafelé jó messzire eldobhatja majd Szilveszter éjszakáján.

Ez, akkor tök jó! >:( :o
Főleg, hogy erről most hallunk elősszőr. Az információ honnét szerezted, vagy CIAM oldalon fent van róla valami.
Azért érdekes, hogy a szakágból senki nem jelezte a váltózást.
Üdv:

propel
2013-05-25, 10:03

Főleg, hogy erről most hallunk elősszőr. Az információ honnét szerezted, vagy CIAM oldalon fent van róla valami.
Üdv:
Azért ne dobálja senki lazán semerre a meglévő limiterét. Nincs értelme az ilyen pánikkeltésnek.
Mindössze 3 ember szavazta meg a módosítást talán 14 küldöttből , ami komoly felháborodást keltett sokfelé.
Többen küldtek azóta olyan kérést a CIAM-hoz, hogy függesszék fel ezt a hibás döntést, ami nem a többség akaratát tükrözi. Tehát még nem került pont a dolog végére. Remélem végül a józan ész érvényesül, néhány erőszakos , makacs
ember felett , aki ráerőszakolta akaratát a többségre az áprilisi CIAM ülésen.
Jelenleg azon dolgozik egy csoport , hogy kidolgozza , hogyan lehet olcsón és egyszerűen ellenőrizni a már meglévő rendszereket is, hogy segítsék ezzel a versenyek rendezőit, mivel a bizalmatlanság a legnagyobb probléma jelenleg az F1Q kategóriával kapcsolatban.

Buddha
2013-05-25, 15:18
A szabályzatmódosítás életbe fog lépni jövőre, mert a CIAM addig nem fogja újból tárgyalni az ügyet.
Három ember szavazta meg, de ott voltak a többiek is, csak éppen tartózkodtak, tehát a szavazás érvényes.
Talán felül kellene vizsgálni, hogy ki képviselje a Magyar modellezők érdekeit a megfelelő fórumokon.

szaffibetti
2013-05-25, 18:16

Üdv:
Azért ne dobálja senki lazán semerre a meglévő limiterét. Nincs értelme az ilyen pánikkeltésnek.
Mindössze 3 ember szavazta meg a módosítást talán 14 küldöttből , ami komoly felháborodást keltett sokfelé.
Többen küldtek azóta olyan kérést a CIAM-hoz, hogy függesszék fel ezt a hibás döntést, ami nem a többség akaratát tükrözi. Tehát még nem került pont a dolog végére. Remélem végül a józan ész érvényesül, néhány erőszakos , makacs
ember felett , aki ráerőszakolta akaratát a többségre az áprilisi CIAM ülésen.
Jelenleg azon dolgozik egy csoport , hogy kidolgozza , hogyan lehet olcsón és egyszerűen ellenőrizni a már meglévő rendszereket is, hogy segítsék ezzel a versenyek rendezőit, mivel a bizalmatlanság a legnagyobb probléma jelenleg az F1Q kategóriával kapcsolatban.

A szabályzatmódosítás életbe fog lépni jövőre, mert a CIAM addig nem fogja újból tárgyalni az ügyet.
Három ember szavazta meg, de ott voltak a többiek is, csak éppen tartózkodtak, tehát a szavazás érvényes.
Talán felül kellene vizsgálni, hogy ki képviselje a Magyar modellezők érdekeit a megfelelő fórumokon.

Azért elég érdekesen alakulnak a dolgok a kategória körül. Az ilyenektől valahogy nem lesz népszerűbb az F1Q. Nem lesz népesebb a mezőny a versenyeken.
Most mi lenne a változás a szabályzatban konkrétan. Néztem a CIAM oldalt, de nem találtam rá utalást.
Üdv:

Buddha
2013-05-26, 10:46
A szabályváltozás lényege az, hogy a motort a limiter közvetlenül vezérli, nem az órán keresztül.
Ezért olyan hardver kell a limiterre, ami ezt lehetővé teszi.
A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a timer és a motorszabályzó is a limiterhez van csatlakoztatva.
Elindul a motor és amíg el nem érik a beállított energia korlátot, addig a limiter átengedi az óra vezérlő jelét a szabályzóhoz.
Amint elérik a limitet, a limiter átveszi a hatalmat, és az óra jele helyett a saját maga által generált "motor állj" jelet küldi a szabályzónak.

szaffibetti
2013-05-27, 16:39
A szabályváltozás lényege az, hogy a motort a limiter közvetlenül vezérli, nem az órán keresztül.
Ezért olyan hardver kell a limiterre, ami ezt lehetővé teszi.
A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a timer és a motorszabályzó is a limiterhez van csatlakoztatva.
Elindul a motor és amíg el nem érik a beállított energia korlátot, addig a limiter átengedi az óra vezérlő jelét a szabályzóhoz.
Amint elérik a limitet, a limiter átveszi a hatalmat, és az óra jele helyett a saját maga által generált "motor állj" jelet küldi a szabályzónak.

Biztos, hogy jó emberek ülnek megfelelő helyen?
Jövőre ez, utána megint gondol valaki valamit és megint más változás!
Ezeket a dolgokat valahogy egy kicsit komolyabban kéne venni? ! Azért nem kevés idő és pénz egy ilyen kütyünek a fejlesztése.
Nem is beszélve, arról aki már beszerezte a limitert.

Buddha
2013-05-28, 21:41
Ez mindenki számára nagy bukta, kivéve azokat, akik kilobbizták hogy az ő limiterükhöz igazítsák a szabályzatot.

Buddha
2014-01-01, 15:36
Kedves Kollégák!

BÚÉK!

Az új év elhozta a limiterre vonatkozó új szabály életbe lépését is, melyről az MMSZ körlevelet fog írni az érintetteknek.
A versenyidény kezdetéig még elégséges idő áll rendelkezésre a szabályzatnak nem megfelelő régi limiterek lecserélésére.
Üdv: Buddha

gyr
2014-01-01, 20:27
Így lehet egy dinamikus fejlődésben lévő, amúgy jobb sorsra érdemes kategóriától elriasztani az érdeklődőket. Én már a a limiter bevezetését sem tartottam szerencsésnek. Arra gondolni sem mertem, hogy ez után még bele tesznek egy csavart, ami láthatóan értelmetlen, és ordít róla, hogy egy gyártói lobbi érdekeit tolták be a nagy érdemű CIAM-hoz. Tényleg hol vannak a nemzeti szervezetek lobbi tevéjenységei, és a szavazás előtt az érdekeltekkel a hazai egyeztetés?

szaffibetti
2014-02-08, 22:38
Sziasztok!

Itt elérhető az új limiter teljes doksija. A kapcsolási rajztól kezdve minden megtalálható.
Egy ÜGYES SZAKEMBER ;) számára így szerintem gyerek játék meg csinálni.
A link: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2048514.
Üdv mindenkinek.

propel
2014-04-16, 08:28
Sziasztok!

Az elmúlt hétvégén volt a CIAM ülés, ahol fontos változásokról határoztak , köztük a limiterrel kapcsolatban.
Lényeg, hogy a módosított szabályok között már nem szerepel az, hogy az olasz és ehhez hasonló működési elvű limitereket nem lehet használni. Pontosítottak több más egyéb dolgot is az F1Q-val kapcsolatban.

https://www.facebook.com/download/1460776940824019/CIAM_Plenary_%20Meeting_14_BMFA_FF_rep.docx

A probléma csak annyi, hogy a módosítások a következő év (2015) január 1-től lépnek életbe.
Én azt javaslom, hogy egyezünk meg egymás között, hogy a magyar rendezésű versenyeken már ebben az évben is használhatják az olasz limitert azok akiknek ilyen van. Megkérdeztem Réé Andrást ezzel kapcsolatban , és nem látja ennek akadályát ha egymás között megegyezünk. Úgy gondolom, hogy ez csupán sportszerű hozzáállás kérdése.

Üdv:
propel

Buddha
2014-04-16, 11:44
Esetleg abban is meg lehetne egyezni majd jövőre, hogy az itthoni versenyeken ne a gumisoknak kedvező, akkor már életbe lépett szabályzat, hanem a mostani szerint rendezzünk versenyeket.
Ez is pusztán sportszerűség kérdése, vagy nem?
Nyilván ha én forgalmaznám az olasz ember limitereit, nekem is érdekemben állna, hogy minél előbb adhassak el további darabokat belőle. Ezt a pofátlanságot...

propel
2014-04-16, 13:22
Budha!
Már másodjára sértesz meg nyilvánosan fórumon. Az elsőt szó nélkül hagytam , de ezt nem.
Ha csendben maradtál volna , okosabb lettél volna.
Természetesen nem az a gond, hogy véleményed van, a baj a stílusoddal van.
Intelligenciát nem osztanak az egyetemi diplomával sajnos, nagy mellényt annál inkább.
A pofátlanság az amiért pofátlannak nevezel valakit amiért segíteni akar másoknak. Persze értem én, ennek a hátterében az van, hogy szúrja a szemed , hogy nem a te termékeidet használják.
Nekem van másik fő kategóriám ,számomra a Q egyelőre hobby, de vannak olyanok akik csak ebben versenyeznek.
Ne hidd azt, hogy csak az jó amit te annak hiszel.
Úgy gondolom, hogy ez a dolog azokra tartozik akik versenyeznek ebben a kategóriában.
Egyébként senki nem forgalmazza az olasz dolgait, legfeljebb segít kapcsolata révén a beszerzésben, segítő szándékkal.
Miért jó neked, ha az a 4-5 ember akinek ilyen limitere van kihagy egy évet. Költöttek rá , áldoztak érte.
A új szabályzatban a józan ész kerekedett felül a lobbi érdekeken. Nem rekeszt ki senkit, nem hoz abba helyzetbe, hogy potyára költötte a pénzét. A hosszabb motoridő nem csak azoknak kedvez akiknek gumis méretű modelljük van.
Ez jobb mindenkinek aki nem F1C stílusú modellt akar készíteni. Könnyebb beállítani a motorjáratot, ha a modell lassabban repül. Ez olcsóbb motorral és akkuval is összejön. Nem megy el sok embernek a kedve már az első próbálkozások után.
Összességében hozzájárul , hogy a kategóriával foglakozók száma nőjön, és jelenleg még ez a legfontosabb.
propel

Buddha
2014-04-16, 15:42
Propel!

Valóban van diplomám-kettő is. Természettudományi illetve műszaki területről. Ezt szégyenlenem kellene?
Az F1Q mezőny nagyobbik részének is van.
Nagy mellényem nincs, legfeljebb bő szabású ruháim, mert kövér vagyok.
Hogy mennyi intelligenciám van, arról meg kérdezd meg pl. azokat a debreceni klubtársaidat, akikkel kapcsolatban állok, mivel Te még nem álltál szóba velem, pedig többször is találkoztunk már.
Nekem nincsen limiterem, nem is lesz mert nem fogok még több pénzt, időt és fáradtságot belefektetni valamibe, amt a CIAM bürökratái egy tollvonással megváltoztathatnak, úgyhogy nem írigykedek senkire akinek van.
Csak nagyon nem szeretem, ha valaki a saját érdekeit közérdeknek tünteti fel. Az elektronikákat hobbiból fejlesztem, nem ebből élek. Ez az árakon is meglátszik. Ha abbahagyom a fejlesztést és gyártást nem én járok rosszul, legfeljebb kevesebb ráfizetésem és több szabadidőm lesz.
Az új szabályzat pontosan arról szól, mint eddig: dobd ki a régi gépedet, ha a siker reményében akarsz versenyen elindulni, és vegyél másikat.
Ugyanúgy valakinek az érdeke a szabályzat módosítás, mint eddig. Nem a kategória fejlődését szolgálja. Nem növeli a létszámot, mert fa géppel továbbra sem lesz senki esélyes a szénszálasokkal szemben. Nem olcsósítja a kategóriát, mert a 4J/g energia limit még nagyobb hatásfokú spéci (egyedi gyártású) motort és légcsavart von maga után.A tömegkorlátozás miatt könnyebb, de ugyanolyan terhelhetőségű, tehát drágább akksit.
Amit leírtál az nagyon csábító, de nem igaz. Az energia korlátozás megmarad, még szigorúbb lesz. A teljes tömeghatár még kisebb, tehát a kisebb repülők lesznek előnyben.A motoridő nem számít, mert a teljes energiamennyiség van korlátozva.
Ha a limitereket-megállapodás-alapján már idén használni lehetne csak azért, mert valaki pénzt áldozott érte , mért ne lehetne megállapodni arról, hogy jövőre az idei szabályzatnak megfelelő modellekkel is el lehessen indulni a versenyeken, hiszen azok sokkal többe kerültek, mint a limiterek?
Azt is támogatnád?
Buddha

propel
2014-04-17, 08:17
Két diplomád van? Nem érdekel. Melyikkel tanították, hogy egy baráti fórumon sértegethetsz másokat.
Nem mentem oda hozzád a versenyeken? Miért kellett volna? Odament mindenki hozzád aki a réten volt és köszöntött? És mindenkire haragszol aki ezt nem tette meg? És Te odamentél mindenkihez egyenként?
Ez is csak a nagyképűségedet minősíti.
A szabályzat értelmezése részedről ferdítés és csúsztatás.
A limiter bevezetése egyenlőbb feltételeket biztosít. Nincs az a helyzet hogy az egyik versenyző 3000 joult a másik pedig csak 1500 -at használ fel ugyanolyan súlyú modellhez. És hosszútávon megtérül a használata.
Senkinek nem kell kidobni a régi modelljét. Ugyanúgy használható ezentúl minden modell, az F1C stílusú és az F1B stílusú is.
Csupán a motoridő megnövelése könnyebbé teszi a második stílusú modellek beállítását.
De ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy ezek magasabbra is fognak menni, és többet fognak repülni az F1C stílusúval szemben.
A 4 j/g bevezetését pedig az tette szükségessé, hogy az 5 joul-al a nemzetközi élmezőny modelljei már bőven 6 perc fölött repültek termik nélküli időben. Ezek az emberek így is a legjobb motorokat használták , nem a 4 joul fogja ezt kikényszeríteni.
Természetesen nem támogatnám, hogy egy korábbi évek szabályzatát használjuk, hátrafelé lépjünk és nem előre.
Én a limiter használhatóságánál előre tekintek és nem hátrafelé. Szerintem ennek van értelme és nem amit Te javasoltál.
Részemről ezt a témát befejeztem, várom azok véleményét aki valóban versenyeznek is ebben a kategóriában.

Buddha
2014-04-17, 10:43
Én is befejeztem.
A vitát is, meg a fejlesztést is.

bauer
2014-04-17, 15:15
Én is befejeztem.
A vitát is, meg a fejlesztést is.

Reméljük csak a Q számára és a H-nak még rendelkezésére állsz... :'( :o