PDA

Teljes verzió megtekintése : Osztott képernyős, színes OSD. Proof of concept

eosbandi
2013-05-27, 01:14
Sziasztok!

Egy jó ideje már agyalok azon hogy építsek egy saját OSD-t. Egyrészről a Maxim alapú osd kütyüktől már herótom van, a grafikus megvalósítású cuccok meg vagy autopilótával egybeépítettek (C4S, FP41A) vagy agyonbonyolítottak (EagleTree). Ezek mellett pedig amit hiányolok az a szín. Az eddig látott OSD-k mind fekete-fehérek. (ami érthető, hiszen a színes osd megvalósítása nem kézenfekvő).
Szóval definiáltam az elvárásaimat :
Legyen grafikus lehetőleg teljes PAL felbontásban
Legyen színes
És mióta több kamerát szereltem a skywalkerre azt is szerettem volna ha egyszerre látom az összes kamera képét.

Hogy ne csak álmodozzak, össze is raktam egy nulladik verziót. Egyenlőre deszkamodell, néhány dev boarddal összehuzalozva, de egy kis nyáktervezéssel össze lehet hozni akkorában is, hogy felférjen bármilyen repülőre. A szoftver is csak pár sor, a funkciók tesztelésére.....

egy kis demó : http://youtu.be/8I69_iiRXoA

Két kérdésem lenne: Mi az amit tudnia kellene? Fizetnél-e érte komolyabb összeget ? (mondjuk Hornet x1.5 x2)

pulsarxp
2013-05-27, 06:47
Bandi, a kis képes többi kamera kép, nekem nagyon bejön :)
ha jól értem, akkor 200 dollár körüli összegre gondolsz?

eosbandi
2013-05-27, 10:27
Bandi, a kis képes többi kamera kép, nekem nagyon bejön :)
ha jól értem, akkor 200 dollár körüli összegre gondolsz?

Igen, akorul mar megerne egy kisszerias gyartas....

GPeti
2013-05-27, 11:13
Ez is úgy megy mint a rendes osd hogy fent van a kamerákkal a gépen, vagy kell egy földi egység is?

eosbandi
2013-05-27, 11:15
Ez is úgy megy mint a rendes osd hogy fent van a kamerákkal a gépen, vagy kell egy földi egység is?

Rendes OSD, fennt a gepen.... nem kell foldi egyseg.

pulsarxp
2013-05-27, 11:42
az ötlet nekem tetszik, de mivel tejes robotja van szinte mindenkinek, így szerintem az egész felesleges. Vagy lenne benne robot is?
Nem lehet csak multiscreen osd-t csinálni? Tök hasznosnak tartanám, egy hátrafelé néző kamera képnek, meg egy akár lefelé nézőnek is.

eosbandi
2013-05-27, 12:02
az ötlet nekem tetszik, de mivel tejes robotja van szinte mindenkinek, így szerintem az egész felesleges. Vagy lenne benne robot is?
Nem lehet csak multiscreen osd-t csinálni? Tök hasznosnak tartanám, egy hátrafelé néző kamera képnek, meg egy akár lefelé nézőnek is.

eosbandi
2013-05-27, 12:06
Lehet, sőt az az egyszerűbb. Mivel a program annyi mint a faék. Viszont a HW ugyanaz, azaz az OSD funkciókat is bele lehet tenni, vagy akár autopilótát is.

Esetleg alapból csak egy video switch ami tud multi scrrent, plusz pár egszerű riasztást (akkufeszültség, tavolsag...) ra lehet még rakni, mert nekem például nem szokott feltünni, hogy villog a feszültség kijelzés a bal alsó sarokban, de ha egy párszor megvillan pirosan az egész kép az biztos nem kerüli el a figyelmet.

nhadrian
2013-05-27, 14:35

Kedves EOSBandi!
Nagyon tetszik a fejlesztésed, nekem főleg a színes kijelzés lehetősége, így lehet olyan színt találni ami bármilyen háttér előtt jól olvasható (pl. világos zöld betű fekete kerettel). Jó ötleg a villogó screen riasztás is!

Kedves Pulsarxp.
Ne csak a repülősökre gondolj! Multirotorra sokan sokféle OSD-t használnak mert nincs egyetlen "ultimate" megoldás sem...
Ráadásul a nyílt forráskódú kopter vezérlők protokolját könnyen intergrálnio lehetne... (MSP, MAVLINK)

Üdv Adrián

pulsarxp
2013-05-27, 15:03
Gondoltam rá, de gondoltam ha arra gondolna, a multirotor topikba írná :)

Kedves Pulsarxp.
Ne csak a repülősökre gondolj! Multirotorra sokan sokféle OSD-t használnak mert nincs egyetlen "ultimate" megoldás sem...
Ráadásul a nyílt forráskódú kopter vezérlők protokolját könnyen intergrálnio lehetne... (MSP, MAVLINK)

Üdv Adrián

ati
2013-05-27, 17:24
Engem is érdekel, bár nekem kéne pár spec lehetőség. Pl valami standard porton lehessen menet közben programozni. I2C SPI, vagy soros port. Fontos hogy az adatokat sem az OSD szedegeti össze, hanem kapja a fedélzeti szgéptől. A szenzorok ugyanis a robottal vannak kapcsolatban, nem az OSD-vel. Az is fontos lenne, hogy a robot tudjon üzeneteket írni a képernyőre.

GPeti
2013-05-29, 17:39
EOsbandival már megtárgyaltuk hogy tulajdonképpen a színes OSD-je gyakorlatilag ugyanaz mint ez:
http://www.youtube.com/watch?v=V06d1co4pk8

Pl multikopterre fel lehet tenni 4 kamerát körbe, és fpv közben lehet látni hogy ne ütközzünk neki valaminek;
igaz az AVM digitálisan is torzítja a képet egy kis térhatás miatt, meg a kamera lencséje is speciális (elől-hátul széles látószögű) viszont a kép szélei nincsenek össze illesztve.

Meg talán lenne még egy nagy lehetőség, mint ahogy a rendes osd-n a visszatérő nyílra lehet építeni a robotpilótát, ugyanez analógiájára objektum felismerést is meg lehet oldani, ugyanis a kép egy RAM memóriában van tárolva amit kiolvasva akár egy fát is ki tudna kerülni a robot!
Bár nem tudom a képkiolvasásra alkalmas-e Bandi video csipje.

eosbandi
2013-05-30, 00:09
EOsbandival már megtárgyaltuk hogy tulajdonképpen a színes OSD-je gyakorlatilag ugyanaz mint ez:
http://www.youtube.com/watch?v=V06d1co4pk8

Pl multikopterre fel lehet tenni 4 kamerát körbe, és fpv közben lehet látni hogy ne ütközzünk neki valaminek;
igaz az AVM digitálisan is torzítja a képet egy kis térhatás miatt, meg a kamera lencséje is speciális (elől-hátul széles látószögű) viszont a kép szélei nincsenek össze illesztve.

Meg talán lenne még egy nagy lehetőség, mint ahogy a rendes osd-n a visszatérő nyílra lehet építeni a robotpilótát, ugyanez analógiájára objektum felismerést is meg lehet oldani, ugyanis a kép egy RAM memóriában van tárolva amit kiolvasva akár egy fát is ki tudna kerülni a robot!
Bár nem tudom a képkiolvasásra alkalmas-e Bandi video csipje.

Nos kijön belöle a digitalizált video jel is, normal. ITU.bt656 formatumban, de ennek a feldolgozasahoz izmos processzor kell.

QQC
2013-05-30, 06:37
Egy multi FPV-s felvetés OSD-re.
Ha találnátok megoldást a DJI Naza-OSD illesztésre azzal nagy nemzetközi piacot is fognátok.
A board nagyon elterjedt, és csak kevés hiánya van, többek közt az OSD és a ledek külső vezérlése.

jpeti29
2013-05-30, 08:18
van ahhoz osd, csak több mint 200 dollár és amit tud, nem ér annyit. de annak a protokolját kinyomozni, hááát...

QQC
2013-05-30, 10:17
A DJI Wookong-hoz van. Azt pedig lényegesen kevesebben használják, mert drága, és majdem azonos a tudása amivet igazán több, hogy data rádiót, OSD-t és sok mást lehet hozzá venni, arany árban.
OSD nincs a Naza-hoz

eosbandi
2013-05-30, 10:41
van ahhoz osd, csak több mint 200 dollár és amit tud, nem ér annyit. de annak a protokolját kinyomozni, hááát...

A NAZA CAN buszt hasznal, ami ugye elvileg szabvanyos. Snifferrel vissza is lehet fejteni... az FY21-nek is visszafejtetek es a protokoljat es illesztettek az remzibi-hez.....

eosbandi
2013-05-30, 14:14
Komolyan gondolkodóba estem a konkrét megvalósítást illetően. Megrendeltem a videó processzorokat egy 10 darabos nullszériához. Viszont a programmal kapcsolatban vannak fenntartásaim.

Arra gondoltam hogy a uController részét arduinó alapúra csinálom amihez csinálok egy fain kis library-t és mindenki olyan OSD-t programoz magának amilyet csak akar. (Persze egy alap kódot azért én is csinálok hozzá.)
Ezzel egy gond van, az hogy az arduinó korlátai miatt a grafikáról le kell mondani (illetve minimálisra kell korlátozni.) Viszont marad a PIP és a színes karakterek… Ezzel le lehetne rövidíteni a fejlesztési időt és így az árát is olyan 100-150 usd körül lehetne tartani.

Illetve találtam még egy felhasználási lehetőséget. A földi állomáson is lehetne használni, az ott rendelkezésre álló adatok megjelenítésére. Esetleg egy környezet figyelő kamera jelét betenni PIP-be, hogy lásd mi történik körülötted. Illetve ami fontos lehet, hogy ha be van kötve a vevő és a monitor közé akkor a monitor nem fog blue screen-t dobni a videó jel elvesztésekor. Azt még ki kell próbálni, hogy diversity switch-ként tud-e működni... (RSSI-vel mindenképpen, de jó lenne videó jel minőség alapján inkább.)

Hetes
2013-06-01, 01:29
Engem is érdekelne a leendő cucc, és az is, hogy a kisképernyők elhelyezését lehetne -e változtatni? Nekem pl oldalt lenne jó, vagy gyorsgombal előugrasztani, ill eltüntetni, stb.

QQC
2013-06-01, 17:16
Naza kompatibilis engem is érdekel ;D

mmormota
2013-06-01, 23:45
Arra gondoltam hogy a uController részét arduinó alapúra csinálom amihez csinálok egy fain kis library-t és mindenki olyan OSD-t programoz magának amilyet csak akar. (Persze egy alap kódot azért én is csinálok hozzá.)
Ezzel egy gond van, az hogy az arduinó korlátai miatt a grafikáról le kell mondani (illetve minimálisra kell korlátozni.) Viszont marad a PIP és a színes karakterek… Ezzel le lehetne rövidíteni a fejlesztési időt és így az árát is olyan 100-150 usd körül lehetne tartani.

Szerintem sokkal célszerűbb ARM processzorra fejleszteni. Elmaradnak az Arduinora jellemző korlátok: nagyságrenddel gyorsabb, sokkal több a flash és ram, könnyebb debuggolni (az arduinóhoz nincs debugger), hatékonyabbak a perifériák. Árban se több, ráadásul kis sorozatnál a fejlesztésre fordított idő sokkal többet számít mint az alkatrész ár.
Egy csomó típushoz van kész starter kit beépített programozó adapterrel, ezekkel könnyen, gyorsan el lehet kezdeni a munkát. Tipikusan pár ezer Ft-ért adják ezeket. Nuvotont a Chipcadtól, STM-et, LPC-t a Farnelltől lehet itthon venni.

mcelek
2013-06-02, 00:21
:P Jól hangzik és nagyon tetszett a próbavideó is ;D

Komolyan gondolkodóba estem a konkrét megvalósítást illetően. Megrendeltem a videó processzorokat egy 10 darabos nullszériához. Viszont a programmal kapcsolatban vannak fenntartásaim.

Illetve találtam még egy felhasználási lehetőséget. A földi állomáson is lehetne használni, az ott rendelkezésre álló adatok megjelenítésére. Esetleg egy környezet figyelő kamera jelét betenni PIP-be, hogy lásd mi történik körülötted. Illetve ami fontos lehet, hogy ha be van kötve a vevő és a monitor közé akkor a monitor nem fog blue screen-t dobni a videó jel elvesztésekor. Azt még ki kell próbálni, hogy diversity switch-ként tud-e működni... (RSSI-vel mindenképpen, de jó lenne videó jel minőség alapján inkább.)

eosbandi
2013-06-02, 10:52

Szerintem sokkal célszerűbb ARM processzorra fejleszteni. Elmaradnak az Arduinora jellemző korlátok: nagyságrenddel gyorsabb, sokkal több a flash és ram, könnyebb debuggolni (az arduinóhoz nincs debugger), hatékonyabbak a perifériák. Árban se több, ráadásul kis sorozatnál a fejlesztésre fordított idő sokkal többet számít mint az alkatrész ár.
Egy csomó típushoz van kész starter kit beépített programozó adapterrel, ezekkel könnyen, gyorsan el lehet kezdeni a munkát. Tipikusan pár ezer Ft-ért adják ezeket. Nuvotont a Chipcadtól, STM-et, LPC-t a Farnelltől lehet itthon venni.

Mit javasolsz stm32-höz toolchaint?

GPeti
2013-06-02, 11:41
Tényleg a legjobbak ár érték arányban ezek a Nuvoton procik, de fordítót (C, Pascal, Basic) hol találok hozzá?
Igazából nem értem az Arduino népszerűségét én sem használom, igaz hogy ingyenes de az Atmel AVRStudio szintén az.

eosbandi
2013-06-02, 12:11
Tényleg a legjobbak ár érték arányban ezek a Nuvoton procik, de fordítót (C, Pascal, Basic) hol találok hozzá?
Igazából nem értem az Arduino népszerűségét én sem használom, igaz hogy ingyenes de az Atmel AVRStudio szintén az.

Elvileg az ARM Cortex magot licenszelik ők is, azaz az ARM fordítók jók. De elérhetű árú, jól működő forító plusz IDE plusz debugger kombót nehéz találni. Az IAR EWB/ARM nagyon jó, de a nonprofit licensze 2300EUR per gép. A MikroC/ARM használhatatlanul bugos és csak a saját debuggerével megy. A GNUC+Eclipse+GDB kombót pedig egyszerűen még nem volt türelmem összereszelni (nehezítve azzal hogy win platformot használok és nem vagyok hajlandó csak ezért Linux-ra áttérni...)...
Ami eddig bejött az az MPLAB+HI-tech C (A 45 napos full evalt hack nélkül engedik újrainstallálni)+ICD3. De ez nem arm hanem a microchip saját procijai (8, 16, 32 bitesek).

Az arduinó azért népszerű mert egyszerű mint a faék, és minden tool ingyen elérhető hozzá. Ha valahova gyorsan kell egy mikrovezérlő pár sor programmal akkor csak kivesz az ember a fiókból egy arduino nano-t és bedrótozza. Ráadásul viszonylag rövid tanulással lehet gyorsan eredményeket elérni. Mire az STM32-n megírtam az első prograsmot nem kevés doksit kellett átböngésznem.

Sys-Ak
2013-06-02, 19:20
Mi összeraktuk windows-ra is a GNU ARM GCC+eclipse+GDB kombót, elég jó, de nehéz volt megcsinálni. Csekkoljátok le a CooCox CoIDE-t, most azt használjuk és elégedettek vagyunk vele. Kell hozzá CoLinkEx (ez a debugger HW) de ezen felül is sok mindent támogat. És prociból is nagy a választék (NXP, STM32, Nuvoton, Freescale, TI, stb.). Ez is Eclipse alapú környezet, de fel van gyárilag konfigurálva, nem kell vele szívni. Ja és alapból autobuild, az összerakott eclipse-nél ezt volt a legnehezebb elérni. Arduino-t használjon az akinek két anyja van, komolyabb projecthez elengedhetetlen az ősidők óta létező debuggolás...

eosbandi
2013-06-02, 22:19
Mi összeraktuk windows-ra is a GNU ARM GCC+eclipse+GDB kombót, elég jó, de nehéz volt megcsinálni. Csekkoljátok le a CooCox CoIDE-t, most azt használjuk és elégedettek vagyunk vele. Kell hozzá CoLinkEx (ez a debugger HW) de ezen felül is sok mindent támogat. És prociból is nagy a választék (NXP, STM32, Nuvoton, Freescale, TI, stb.). Ez is Eclipse alapú környezet, de fel van gyárilag konfigurálva, nem kell vele szívni. Ja és alapból autobuild, az összerakott eclipse-nél ezt volt a legnehezebb elérni. Arduino-t használjon az akinek két anyja van, komolyabb projecthez elengedhetetlen az ősidők óta létező debuggolás...

Ez a CooCox egész cool. Harminc perc és már le is le is fordult a blinky program, felment az STM32F4 discovery-re és működik....

Kösz SYS-AK!

Sys-Ak
2013-06-02, 22:35
Nincs mit!
Ugyan nem F4 hanem csak az F3 discovery board: https://vimeo.com/56784314 :)

eosbandi
2013-06-12, 11:36
Nincs mit!
Ugyan nem F4 hanem csak az F3 discovery board: https://vimeo.com/56784314 :)

Küldem egy mailt.....