PDA

Teljes verzió megtekintése : Fordított polaritás...

SzaboPSz
2005-02-23, 17:50
Én ilyet követtem el egy 18A 6-16V egyen szabályzóval.

A burkoló zsugorfólia egy helyen áttetszővé vált, mégjobban ráfeszült a szabályzóra. Amper mérő 17.98A mutatott, a légcsavar lassan forgott. Egy kis ideig volt fordítva rajta a áram. Tápról ment, tesztelés volt (de határolás nem kapcsolt le). Füst nem volt, csak hő.

Utána kipróbáltam, hogy jó-e, de ment simán. Bár mikor ciripeltette a motort az elég furcsa hang volt.

Kérdés:

Maradandó károsodás érhette e a szabályzót????

SzaboPSz
2005-02-23, 17:53
Még egy dolog:

Fordítva kötve a polaritást az kefés motorra, abból a célból hogy a másik irányba forogjon.

Szereti e a kefe, szokás e ilyet csinálni???

KÖSSZ

fuhur
2005-02-23, 18:16
Még egy dolog:

Fordítva kötve a polaritást az kefés motorra, abból a célból hogy a másik irányba forogjon.

KÖSSZ

Hogy szokás-e, nem tudom. Azt tudom, hogy egyes motoroknál csökkenhet a teljesítmény, mivel a kefék nem 180 fokban vannak. Ennek ellenére én a tolómotoros gépeimnél így oldottam meg a forgásirány problémáját.

gcs
2005-02-24, 10:20

Egy kefés motorról, a GWS/EPS-300 (Mabuchi) motorról tudom, hogy az a kefék szempontjából rossz forgásiránnyal van beszerelve az áttételbe. A motorcsatlakozó kábel polaritása eleve fordított, a piros vezetéken a motornak a mínusz lenne jobb, de akkor rossz irányba forgatná az áttételt. Viszont ha meg(=vissza)fordítjuk a polaritást, tolómotorként magasabb teljesítményt kapunk. Vagy át is lehet építeni az áttételt, vagy ott van még a retiming (magyarul nem tudok értelmes szót rá).
Szóval szokás ilyen csinálni :lol: de rosszul járunk vele

rcgabor
2005-02-24, 18:18
Ha polaritást fordítasz akkor a kefék állását is meg kellene cserélni,Mert fordításnál "lefelé fut a kefe és jobban kopik,a hangja csúnyább és a teljesítmény is visszaesik :?

DiamantTomi
2005-02-24, 18:55
Kérdés:
Maradandó károsodás érhette e a szabályzót????
ha működik még akkor nem
sajna ilyenkor elég nehéz megmondani mi károsodik először.A BEC működik?

Omega
2005-02-24, 21:43
Hello

A motorcsatlakozó kábel polaritása eleve fordított, a piros vezetéken a motornak a mínusz lenne jobb, de akkor rossz irányba forgatná az áttételt.

Ezt most nem ertem. A piros jelzesre a + kell kotni. Ha az attetel kulso fogazasu, akkor sem polaritast kell cserelni, hanem a motor forgasiranyat kell atallitani. Egyebkent erdemesebb belso fogazasu attetelt hasznalni, akkor nem fordul a forgasirany.

gcs
2005-02-25, 09:05
Hello

A motorcsatlakozó kábel polaritása eleve fordított, a piros vezetéken a motornak a mínusz lenne jobb, de akkor rossz irányba forgatná az áttételt.

Ezt most nem ertem. A piros jelzesre a + kell kotni. Ha az attetel kulso fogazasu, akkor sem polaritast kell cserelni, hanem a motor forgasiranyat kell atallitani. Egyebkent erdemesebb belso fogazasu attetelt hasznalni, akkor nem fordul a forgasirany.

Szia Omega!

Én nem általánosságban beszéltem, hanem konkrétan a GWS/EPS-300 motor+áttételekről :idea:
Persze hogy a + kell a piros jelzésre :D viszont ebben az esetben amit írtam, ekkor pont ellentétesen hajtjuk a motort mint ahogy azt a gyártásnál tervezték, viszont csak így forog jó irányba az áttétel :idea:

Yeti
2005-02-25, 12:03
... akkor sem polaritast kell cserelni, hanem a motor forgasiranyat kell atallitani. Legjobb tudomásom szerint a motor forgásirányát a pólusok felcserélésével lehet megváltoztatni, ami a gyakorlatban annyit tesz, hogy a piros vezetékre a - -t kötöd.

Szerintem nem minden motor érzékeny a forgásirányra. Az igaz, hogy ha sokáig egy irányba jár, akkor úgy kopnak be a kefék, és idő kell neki, amíg átkopik, ha fordítasz. (Tényleg van némi különbség a hangjában!) Az elején szerintem tetszőlegesen lehet választani (pl. a SPEED, MABUCHI, MIG alap motorokál)

hangya
2005-02-25, 12:39
Mintha azt olvastam volna, hogy a Mabuchi csak egyféle forgási irányú motort gyárt 300-as méretben (óra járásával ellentétes irányút). A kefék tehát ennek megfelelően vannak benne (nem hiszem, hogy a GWS-nél egyesével megfordítanák őket).
Persze lehet, hogy tévedek :?

gcs
2005-02-25, 13:16
Mintha azt olvastam volna, hogy a Mabuchi csak egyféle forgási irányú motort gyárt 300-as méretben (óra járásával ellentétes irányút). A kefék tehát ennek megfelelően vannak benne (nem hiszem, hogy a GWS-nél egyesével megfordítanák őket).
Persze lehet, hogy tévedek :?

Én is így tudom

The Mabuchi RK-370 (300 type) motor (...) is a CCW motor, and it should not be used in reverse (CW) direction. GWS and Hobby People's gear boxes are in wrong design for this motor.

Persze ettől még működik a dolog, csak nem lehet kihasználni azt a teljesítményt, amit ténylegesen tudna a motor.
(ha jól emlékszem, csak 5xxxkV 6xxxkV helyett, azaz majdnem -20% teljesítmény)

SzaboPSz
2005-02-25, 21:06
Bocs, renoválják a lépcsőt, így nem jutottam géphez...

A BEC működött!

Elvileg minden jó vele, mármint a szabályzóval. Közvetlenül az incidens után leterheltem, elég jelentősen. Majdnem max árammal, és minden oké.

Hát bízom a tökéletes működésben.

Én ma megpróbáltam a motort fordított polaritással. A motor új, speed 300 + zavarszűrő, Az áttétel pontosan:
GWS EPS-350C/BB

Hát a fordított polaritással észlelhetően alacsonyabb szinten teljesített a motor.
Azt hiszem másik áttétel lesz a megoldás.

akkor sem polaritast kell cserelni, hanem a motor forgasiranyat kell atallitani.

Ezt hogy lehet megtenni! Lehet nem értem... :oops:

Kössz:

Szabó Péter Szilárd

TonyC
2005-02-25, 21:21
Ha a szabályzód működik az nem jelenti azt,hogy nem ment tönkre semmi!!! :!:
Álltalában a Fet(-ek) és a lendítődióda szokta megadni magát!
Ha látszólag jó,akkor a Fetnek semmi baja.
Nem ártana megmérni a diódát,mert ha az szakadt,akkor eléggé lecsökken a hatásfok,és hosszútávon tönkreteheti a Fet-et!!!

Üdv:TonyC!!!

Omega
2005-02-25, 21:27
Hello

Forgasirany

Nem probaltam, de mukodnie kell.
A moci hatuljat fel kell lazitani, es addig forgatni , mig a forgasirany megvaltozik.Fulre, vagy muszerrel beallitani az optimalis helyzetet majd igy rogziteni.

Gyarilag a motor a legoptimalisabb teljesitmenyre van allitva.Ezen javitani nem lehet, de a fogyasztast a teljesitmeny rovasara lehet csokkenteni.Es a forgasiranyt is valtoztatni.
Persze csak uj motornal van ertelme.

Nem probaltam, nem volt ra szuksegem mert belso fogazasu attetelt hasznalok, de itt olvastam ezeket a forumon.

SzaboPSz
2005-02-25, 22:39
Ezek szerint ez egy nem túl egyszerő megoldás, vagy nekem tűnik úgy...

KÖSZZ MINDENT...