PDA

Teljes verzió megtekintése : MAMOD asztali gőzgép

KozmaBalázs
2013-07-02, 16:38
Sziasztok gőzölgők!

Megint lett egy kis szabadidőm, úgyhogy elkezdtem túrni az internetet annak érdekében hogy a a bakancslistámra felírt gőzhajó megépüljön.

Az E-bay-t túrtam egyik reggel, és egy aukción leütöttem egy egyhengeres egyszeres működésű asztali gőzmotort.
Egy angol bácsi árulta, annyi volt a könnyítés nekem hogy most én is Angliában élek tavaly nyár óta és így postázás egyszerű volt és olcsó.
Az ára átszámolva 7700 HUF volt, a posta 3150 HUF.
Szerencsére a fórum mindenhol elérhető így nem szakad meg a kapcsolatom veletek, gőzölgőkkel :).

KozmaBalázs
2013-07-02, 16:44
A MAMOD:

Az általam vásárolt asztali gőzmotort a MAMOD gyártotta, ők egy régi angol cég.
A név a cégalapító Malins család első két betűjéből és a modell szócskából lett összecsapva, Malins Modell: MAMOD.

Itt az oldaluk, drága itt minden: http://www.mamod.co.uk/

Tanácsotokat kérem:

A helyzet ugyanaz mint Pipper kolegánál.
Szeretném ezt a gőzmotort belehekkelni egy oldtimer stílusú fa hajótestbe.
Lazúrfestékkel és réz kiegészítőkkel szeretném fenntartani a Steam-punk stílust a fedélzeten.
Arra is gondoltam hogy a kazán palástját is bevonom lazúrozott balza lapocskákkal és vékony rézlappal körbehúzom pár helyen.

Ha bármilyen dizájnolási ötletetek van, képek, linkek nagyon szívesen várok minden javaslatot!
Esetleg ötlet hogy vas boltban, Obiban, Praktikerben miket keressek amivel lehet dizájnolni, csavar, szegecs, nagyon szívesen várom!

A gondolatmenet:

Tudom hogy ez a gőzmotor harmatgyenge, nem akarok vele tempót diktálni, csak azt akarom hogy működjön a rendszer, mindenféle extra nélkül.
Tehát nem kell hátrameneti fokozat, nem kell szabályozható teljesímény, csak szuszogjon és kalimpáljon és attól én boldog leszek.
Valószínűleg hajócsavar meghajtás lesz mert a lapátkerekes megoldás áttételt igényelne, és az megenné az erejét,
ezt már annó Sry kolegával átbeszéltük a Stirling motorom kapcsán.

http://www.youtube.com/watch?v=9Wx3Bp6ELo4

Ez egy videóm 2011-ből, jól látni hogy ha csak egy sima bunzen égővel fűtöm, akkor épp csak annyi ereje van a gépnek hogy legyőzze a gördülési ellenállásokat.
Később rájöttem hogy ha forrasztó lánggal alápörkölök akkor megindul a gép, de arról már nem készült felvétel.
Akkor a Stirling alá se került rendes teknő, költözés és időhiány miatt elamaradt, de ha megjön a kedv egy tervrajz láttán, akkor nekilátok.
Vagy veszek az Ebay-en.

sry
2013-07-02, 22:16
Üdv.

Beüzemelted már a gépet? Látom pellet fűtésű, kitartasze melett vagy inkább átszabod alkoholosra?

Üdv.: SRY

KozmaBalázs
2013-07-03, 00:37
Nem üzemeltem még be.
Biztos hogy alkoholos lesz, jók a tapasztalataim a bioetanollal használt bunzenégőkkel, nem kormol, olcsó, és tolja a hőt kőkeményen.
Lehet hogy lesz neki tesója is mert nagyon sokat találtam még E-bayen.
Amint lesz videó az üzemről, rakom fel! Addig is várom a díszítési ötleteket, tervrajzokat, képeket, linkeket!

sry
2013-07-03, 09:58
Üdv.

Szerintem még várj azzal a díszítéssel :-)

Először mindenképpen üzemeld be és nézd meg mit csinál, és hogyan. Ha jól látom nincs rajta elzáró, szabályozó csap/szelep! Ez mindenképpen kell rá, viszont ha el lehet zárni a fő-gőzvezetéket, akkor kell a kazánra egy biztonsági szelep! ezeket nem lehet megspórolni. Ha hajóba építed, vagy akármi módon autonóm üzemet szeretnél akkor ez a két szerelvény a minimum!

Nincs a kazánon kazándom! Ez azzal jár, hogy vizes lesz a kazán szolgáltatta gőz! Vagy kéne a kazán alá egy csőlíra gőz-szárító, túlhevítő gyanánt, vagy egy hableválasztós kazándom a tetejre. Vagy mindkettő egyszerre lenne a legjobb, de ezt neked kell eldönteni.

Az a lényeg, hogy ezzel a kis géppel meg lehet jahtatni egy hajómodellt! Ez sokkal erősebb mint a stirling motor. De nem ebben a formában! Gyakorlatilag ez most annyit tud, hogy képes felfűtés után üresben forogni. Ha erre terhelést teszel meg fog állni. Viszont ott van benne elrejtve az a gőzgép, ami meg tudja hajtatni a kis hajódat, csak elő kell csalogatni!

A MAMOD (meg más cégek is) kereskedelmi okokból kiadnak ilyen teljesen leegyszerűsített gépeket, amik arra valók, hogy az asztalon elpöfögjön kicsit. Másra nem képes, viszont a gyártástechnológia ugyanaz, mint a nagyságrendekkel drágább, valós tengelyteljesítménnyel rendelkező gépeknél, így ezekből is lehet valódi erőgépet faragni.

Ha nem kell túl nagy teljesítmény, akkor elég a veszteségeket csökkenteni, a gőzminőséget feljavítani, és minimális szabályzással allátni, egy ügyesen megépített 30-40 cm hosszú, kellően karcsú kis gőzbárkát el fog vinni mérsékelt sebességgel. Ha ennél több kéne, akkor már annyira bele kellene nyúlni, hogy nem érné meg ezzel a géppel foglalkozni.

Szóval először "hajóképes" állapotba kellene hozni a gépet! Utánna tervezni, telálni köré egy hajót, és ha mindezek megvannak jöhet a dekorálás. Nem baj az ha rusnya, ha működik ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D az esztétikán lehet utólag is sgíteni.

Szerintem az első lépésként üzemeld be és járasd-járasd-járasd a gépet. Figyelt mit csinál és hogyan. Mennyire köpi a kondenzvizet, hogy indul, nem fullad-e ki gőzből stb.. stb... ha ilyen hibák jelentkeznek azt megtárgyalhatjuk és kijavítjuk, aztán jöhet a következő lépés: átalakítás alkoholos üzemre, itt is járatás-járatás-járatás amíg teljesen üzembiztos nem lesz!!! A többi ezekután jöhet.......

üdv.: SRY

KozmaBalázs
2013-07-05, 13:45
Itt a videó SRY:

http://www.youtube.com/watch?v=kbInGtXx8-Q

Pöccre indult, minden gond nélkül, ahogy látod. :-*
Rendeltem hozzá E-bayen inekciós fecskendőt hogy ne kelljen tölcsérezni a beöntőnél.

Látod milyen fasza szakácsfáklyával fűtöm? ;) A a jó benne hogy szabályozható a láng mérete, és hihetetlenül gyorsan reagál a fordulatszám is arra ha feltekerem, vagy le.

Nem baj hogy nincs rajta elzáró meg szabályozó csap. Jó lesz most ez így, mondtam hogy csak egy alapgépet akarok.
Természetesen megőrültem, és amint lesz egy sokhengeres gőzgép az E-beyen, leütöm. ::) ;D

Ha leállítom, nyitott helyzetében hagyom a résvezérlést és kilökdösi a fölös nyomást.
Biztonsági szelep van rajta. Az a kis félgömb biszbasz a tetején az az. Szétszedtem, csekkoltam, szépen rugózik benne a nyitóka!
Csőlíra gőz-szárító? Ez szerintem olyan mint Trabantba a benzinmutató. Tök jól elmegy anélkül is.
Kazándom? Az meg mi?

Üdv: Bazsi ;)

KozmaBalázs
2013-07-05, 14:01
Jah, és elfelejtettem mondani hogy vettem hozzá egy hajótestet is, szép fa, oldtimer forma, hajócsavaros, szóval minden stimmel!
Jöhetnek a dizájn ötletek fiúk! Ne tartsátok magatokban! :-* ;D

Pipás
2013-07-05, 22:30
"Természetesen megőrültem, és amint lesz egy sokhengeres gőzgép az E-beyen, leütöm."

Hááát én igazán nem akarok tolakodó lenni...
http://forum.rcmodell.hu/index.php/topic,72966.msg1630129.html#msg1630129

sry
2013-07-06, 11:38
Uhhhh ezt inkább ne csináld!!!

A kazánfeneket soha nem szabad megfűteni, mert ha csak egy picit is lecsökken a kazánvíz szintje (pl a hullámon megbillen a hajó) 5 másodperc alatt ki fog olvadni a kazán, és akkor annyi neki!

A videon "látható" teljesítmény nagyon kevés lesz hajóba, tegyél akármennyi terhelést a motorra és meg fog állni. asztalon ezek így szépen mennek, elpöfögnek, de hajóba ez kevés lesz, még a tönkcső súrlódási ellenállását sem fogja tudni legyőzni.

KozmaBalázs
2013-07-06, 16:36
Oké, tehát az alját kell fűteni, rendben van, ez jó gondolat, köszi. Ne gondold azt hogy ez csak ilyen fordulatot tud. Megnéztem a többi ilyen Mamod gőzgépet a youtube-on és a többiek nagyon keményen aláfűtenek, és nagyon pörögnek a gépek... Egy mérsékelt sebességhez az az erő elég lesz. Ha benne lesz a bárkában a motor, azt is levideózom és kiderül hogy "mennyire" elég ez az erő.

Pipás! Sajnos nem nyerte el a tetszésemet a kéthengeresed, de nagyon köszönöm a jelentkezésedet! Az E-bayen nagyon sok konkurensed van, már csak ki kell várom egy aukciót, ami elkerüli a köznép figyelmét és rácsapni. Ilyenben gondolkozom:

kecsu
2013-07-07, 23:06
Hej Bazsi!Babasamponos dobozhajó,gőzgép?Mi jöhet még? ;)

sry
2013-07-11, 18:03
Üdv.

Hogy alakul a prodzsekt? Egy kicsit el voltam veszve, de igazolt a hiányzás, mert nyaralás címén gőzgépeztem is rendesen, nem is keveset, csak ezt a masinát lapáttal, meg hamuhúzóval kellett életben tartani, és sineken ment, de a lényeg a gőz :-)

KozmaBalázs
2013-07-12, 14:28
Annyi a fejlemény hogy múltkor Kecsu haverom elment egy öreg bácsihoz és elhozott tőle egy lélekvesztőt 12.000 HUF-ért, és az lesz a hajótest. Én még mindig Angliában csücsülök, és szerintem 2 hónap mire hazaérek és össze tudjuk párosítani a testet a motorral. Ahogy ismerem magunkat, nem igényel egy óránál többet az operáció, ugyanis a ladikban benne van minden ami kell (tönkcső,tengely,kormánylapát,szervó). Annyi hogy a hajóban lévő tengelyre fel kell hekkelni egy megfelelő méretű ékszíjtárcsát, rögzíteni kell a gőzgépet a testben és mehet az erőnléti teszt.

Erre visszatérünk amikor otthon leszek, várhatóan ez a projekt szeptember közepén folytatódik!

Közben nem áll meg az élet az aukciókon sem, ma például egy kéthengeres gőzgépnek valót figyelek, eddig az ára 3500 HUF.
Ha minden jól megy és nem jön valami szemfüles faszi, akkor az enyém lesz. Képet csatoltam!

A dizájnolási ötletek terén eddig felvetődött a rézcsőből forrasztott korlát és az orvosi nyelvlapból készülő hajópadló minta a fedélzetre. Keresgélek kiegészítőket is, zászlócska, mentőöv, de ez már a jövő zenéje.

KozmaBalázs
2013-08-09, 02:51
Azért hogy ne unatkozzatok szeptemberig, ezért új infómorzsákat szórok a gőzgépezésről. ;D

Folyamatosan bújtam az E-bay-t hogy egy kedvemre való sokhengerest találjak, de minden licit esztelen összegekre szaladt fel, a lepukkant rozsdaboglyák is elmentek 30.000 HUF-ig, de volt olyan szép hengersor is ami 100.000 HUF feletti összegekért lelt új gazdára.
Bosszantó volt.
Emellett ugye sok olyan MAMOD gőzöst is láttam amilyen nekem van, és viszonylag olcsón árulják a pótalkatrészeit is, dugattyú,henger,gumigyűrű a dugattyúra, önálló kazánok, főtengelyek, röpsúlyok, minden mi szem szájnak ingere. Elgondolkodtam azon hogy lehet inkább ezeket a neten talált pótalkatrészeket kéne úgy variálni, hogy kijöjjön egy 3-4 hengeres gőzös. Talán ez lesz.

A keresgélés közben viszont rátaláltam egy másik gőzgépre amelyet elkerülte a köznép figyelmét, és lecsaptam rá, 8500 HUF-ban állt meg postával (képek és videó lent). Észre se vettem a hirdetésben hogy nagyobb mint az én mostani MAMOD-om, azt gondoltam milyen jó lesz ha kettő lesz, össze lehetne kötni egy ékszíjjal és akkor az dupla erő. De a méreteltérés miatt nem így lesz. Sebaj, lesz kishajó meg nagy hajó.
És rendeltem pasztillát is, nem fűzök hozzá sok reményt (az 5 kWh/kg fűtőérték az kb ötöde az általam használt Pb gázforrasztónak), de ki akarom próbálni, majd elmesélem milyen.
Íme az új gőzös, a nagyobbik az új szerzemény:

http://www.youtube.com/watch?v=RRil9jR258Q

KozmaBalázs
2013-12-25, 15:38
Sziasztok!
Itt a karácsony, volt egy kis szabadidőm, így nekiálltam a feledésbe merült irtó lassan készülő gőzhajómnak.
Nem akartam rögtön kész hajtásláncot megépíteni, mert elsőre sose lesz jó, ezért arra gondoltam hogy előbb tervezgetek jobbra-balra, tesztelgetem az áttételeket, az erőket, szíj VS fogaskerék, hajócsavarok miegymás.
Sajnos itt Angliában nincs sok szerszámom és cuccom, a 3 gőzmotoromból is csak 1 van itt (a legkisebb), a hajótest is otthon van, úgyhogy nézzétek el nekem a gányolást, dőljetek hátra és hangosan kacagva csapkodjátok a combotokat az első szárnycsapásaimon:

Itt egy videó egy jobbos - tehát hozzá illő irányú - hajócsavarral, sajnos ez kicsi, a tesztelés során ezzel érdemben nem mozdult:
http://www.youtube.com/watch?v=63-0iYd3WxA

Valamint itt egy videó egy jó méretű 55mm-es nagyemelkedésű hajócsavarral, viszont rossz a forgásirány, jobbosból majd keresni kell majd ekkorát, vagy nagyobbat:
http://www.youtube.com/watch?v=ZEFC_H8ZE8I

kolcsar
2014-04-06, 20:46
A MAMOD:

Az általam vásárolt asztali gőzmotort a MAMOD gyártotta, ők egy régi angol cég.
A név a cégalapító Malins család első két betűjéből és a modell szócskából lett összecsapva, Malins Modell: MAMOD.

Itt az oldaluk, drága itt minden: http://www.mamod.co.uk/

Tanácsotokat kérem:

A helyzet ugyanaz mint Pipper kolegánál.
Szeretném ezt a gőzmotort belehekkelni egy oldtimer stílusú fa hajótestbe.
Lazúrfestékkel és réz kiegészítőkkel szeretném fenntartani a Steam-punk stílust a fedélzeten.
Arra is gondoltam hogy a kazán palástját is bevonom lazúrozott balza lapocskákkal és vékony rézlappal körbehúzom pár helyen.

Ha bármilyen dizájnolási ötletetek van, képek, linkek nagyon szívesen várok minden javaslatot!
Esetleg ötlet hogy vas boltban, Obiban, Praktikerben miket keressek amivel lehet dizájnolni, csavar, szegecs, nagyon szívesen várom!

A gondolatmenet:

Tudom hogy ez a gőzmotor harmatgyenge, nem akarok vele tempót diktálni, csak azt akarom hogy működjön a rendszer, mindenféle extra nélkül.
Tehát nem kell hátrameneti fokozat, nem kell szabályozható teljesímény, csak szuszogjon és kalimpáljon és attól én boldog leszek.
Valószínűleg hajócsavar meghajtás lesz mert a lapátkerekes megoldás áttételt igényelne, és az megenné az erejét,
ezt már annó Sry kolegával átbeszéltük a Stirling motorom kapcsán.

http://www.youtube.com/watch?v=9Wx3Bp6ELo4

Ez egy videóm 2011-ből, jól látni hogy ha csak egy sima bunzen égővel fűtöm, akkor épp csak annyi ereje van a gépnek hogy legyőzze a gördülési ellenállásokat.
Később rájöttem hogy ha forrasztó lánggal alápörkölök akkor megindul a gép, de arról már nem készült felvétel.
Akkor a Stirling alá se került rendes teknő, költözés és időhiány miatt elamaradt, de ha megjön a kedv egy tervrajz láttán, akkor nekilátok.
Vagy veszek az Ebay-en.

ha még érdekel a sturling motor,keress meg a youtuben.cím:Laszlo Kolcsar