PDA

Teljes verzió megtekintése : Mechanikus szabályzó????

Spion
2005-02-27, 20:48
Hello mindenkinek!!!

Elmondaná valaki nekem hogy hogy működik egy mechanikus szabályzó????
Milyen motorhoz lehet használni????
Előny????
Hátrány???

A válaszokat előre köszönöm!!!!!

aszfaltbetyár
2005-02-27, 20:58
Hi!

ez egy szabályozható ellenállás!
az ellenállás egy speciális huzalból készült tekercs, erre támaszkodik a távszabályzó szervó csúszó érintkezője.Az ellenállás nagysága aszerint változik hogy a csúszó érintkező több vagy kevesebb menetet zár rövidre, és ezzel arányosan változik a motor fodulata is.
Ez egy fokozat nélküli folyamatos szabályzó.Viszonylag nagyobb áramterhelés esetén is hatásosak.

HummeRC
2005-02-27, 23:55
Annyit azért tudni kell róla, hogy alap motorhoz tervezték, és mivel folyamatosan a max áram megy át rajta (csak kevesebbet enged a motorhoz a szabályozás függvényében, de felveszi a max-ot) igy gyakorlatilag ha csak kicsit húzod a gázt (érsd: lassan mész) akkor is a full gáz-nak megfelelően meriti az akksit, a felesleget pedig elfűti.

Célszerűbb mielőbb lecserélni még alap motornál is elektromos szabályzóra, és utána drasztikusan növekszik a játékidő! :D

Spion
2005-02-28, 00:17
Köszönöm a gyors válaszokat!!!!!!!!!!

Yeti
2005-02-28, 23:04
Röviden fogalmazva: elavult technika
---------------------------------------
:idea: Most jut eszembe, nekem régen volt egy ennél is brutálisabb darab. Egy körbeforgatható kapcsolót mozgatott a szervó, ami különböző ellenállásokat iktatott be a motor és az aksi közé. Volt 3 sebesség előre, meg 3 hátra. :D Gondolom szerethették a fogaskerekek. Egy tuning motornál, meg a mai celláknál szerintem szétrepült volna az áttétel.

A fűtő teljesítményét jól jellemzi, hogy az ellenállás nem a "szabályzón" volt, hanem azt külön kellett "valahova kívülre" felszerelni - jó távol bármi műanyagtól. Adtak hozzá egy kicsi fém ketrecet is - hogy minek, azt nem tudom, mert épp olyan forró volt, mint maga az ellenállás. (A kezedet is megégette, ha sokáig mentél lassan. :D )

DiamantTomi
2005-02-28, 23:07
ha nem akarod pl fél gáznál a fele teljesítményt elpacsálni hő formájában, semmiképp ne vegyél ilyet.Nehéz is. :(

ZS
2005-03-01, 09:30
Üdv mindenkinek, akit érdekel a mechanikus szabályozó témája!
Nekem van még két ilyen gyári (TAMIYA) szabályozóm. Aaz egyik egy TL-01-ben a másik egy Buggyban. A tapasztalataim a kövtkezők:
- Valóban rendkívül gazdaságtalan!!
- a kialakítása olyan mint a YETI írta.
- a hozzá adott ellenállás gyakorlatilag nem végez szabályzást, az autó rögtön szinteteljes sebességgel megy (alap motornál). Szét is kapta a hajtásláncom leggyengébb részét. ezért az ellenállásokat lecseréltem és így már jobb.
- a fokozatok csak az induláshoz szabad használni, amúgy a játék full gázon történik (ha már fogy a szufla az akkuból legalább hasznsan foggyon). A baj csak technikás "pálya" esetén van.
- csak ismerkedésre, tanulásra való, komoly játék és versenyre el kell felejteni.
Összeségében csatzlakozom az előttem szólókhoz!!!

SzaboPSz
2005-03-01, 10:51
Én láttam olyan megoldást is mechanikus szabályzóra ahol a servo egy forgótárcsás kapcsolót mozgatott. Ez a kapcsoló az állástól függően kapcsolta sorba a cellákat. Ez már nem energia pazarló megoldás, viszont fokozatok miatt nem lineáris a szabályzás.

Minden jót!!

kendre
2005-03-10, 12:37
SzaboPSz-nek:

Ez még rosszabb megoldás. Ez nem fűt ugyan, de nem egyformán meríti le a cellákat, aztán egyenként kell őket feltöltögetni, ha nem akarod kinyírni azokat, amelyek jobban lemerültek.

APPME
2005-03-27, 11:22
Hali!
Ugyanis vmikor ilyen szabályzókkal - remélem már nincsenek! - gyorsították a villamosokat. Hatalmas veszteségek árán működik és a motor fordulatszámát se lehet vele kézben tartani - változó nyomaték.
Ma, sztem nagyon sok egyszerű elektronikus kapcsolás elérhető, megépíthető, ha vki nem is igazán elmélyült az elektronikában.
A Rádió-Technika évkönyvében Német Lajos tanár Úr szervóméretű FET-es szabályzókat ismertetett, viszonylag nagyobb áramokra, előre-hátra forgásirányváltási lehetőséggel.
Egy mechanikus szabályozót meg ennél sokkal egyszerűbb kapcsolás is kivált. Ugyan nemsokára termel a 2-es blokk, de egy játék közben gyorsan lemerülő akkunál ez nem vigasz...
:? APPME :?

DiamantTomi
2005-03-27, 11:47
Néha olyan érzésem van a 47-esen mintha még mindig az a szabályzó lenne.Vagy a villamosvezető pályát tévesztett :D

Saca
2005-07-04, 21:00
Az én Twin Detonatoromban is mech. szabályzó van, alap motorral. Milyenre célszerű kicserélni? Mármint melyik az a szabályzó amelyik elviseli a 2 mocit és nem kerül túl sokba?

Spion
2005-07-04, 23:52
Hello jó egy alap is csak egy kicsit tuningolni kell( fet csere)