PDA

Teljes verzió megtekintése : 446Mhz lost model finder beacon : felmérés

eosbandi
2013-07-24, 11:53
Sziasztok !

Miután szerencsétlen körülmények között elvesztettem kedvenc bixleremet, komolyabban elkedett foglalkoztatni a téma, hogy milyen eszközökkel lehet felkutatni az elveszett FPV modellt. A GPS/GSM tracker jó megoldás nagyobb gépkre, de egy bixler vagy ES méretű gépre szerintem túl nagy.

A másik megoldás a rádió jeladó, amit egy egyszerű kézi vevővel meg lehet találni. (lásd pl. rádióamatőr rókavadászat). Összeraktam egy egyszerű kis jeladót ami ideális esetben jó pár kM távolságból hallható és sima PMR vevővel megkereshető.
A minimalizmus jegyében :
1-3 cellás lipo betáp (mehet a gép saját aksijáról, de lehet egy pici egy cellás autonóm áramforrása is)
Választható PMR sáv (1-8)
Jeladás idulásának késleltetése (5-120 perc között)
Hangos zümmer hogy könnyebben meg lehessen találni ha már közel vagyunk hozzá
egy 600mAh celláról kb három napig működik.

A jeladó három egymást követő jelet ad, különböző hangmagasággal, 100mW, 25mW és 1mW teljesítménnyel. A súlya akkumulátor nélkül ~10g.

Ha van rá érdeklődés akkor tudok belőle csinálni egy szériát kb 9eFt/db áron. Akit érdekelne az jelezze, és ha elegendő jelentkező van akkor gyártatok nyákot....

A Dunaújvárosi FPV találkozón meg is lehet tapizni a cuccot......

RC Zumuld
2013-07-24, 12:44
Ez egy tok jo gondolat, de elsodlegesen nem azert mert egy bixler meretu gepre nagy volna egy 25g- s gps tracker, sokkal inkabb mert ezeknek a trackereknek a minosege es hasznalhatosaga meglehetosen kerdeses manapsag. Ha ez a kutyu 9k, mennyi maga az MPR radio?

distvan52
2013-07-24, 13:09
Az orange LRS vevő ezt mind tudja.

csomy
2013-07-24, 13:49
A PMR rádió hogy fogja megmondani, hogy merre kell indulni a gép keresésére?

Buddha
2013-07-24, 14:04
A PMR rádió hogy fogja megmondani, hogy merre kell indulni a gép keresésére?

Egy Yagi antenna és egy offset attenuator segítségével.
http://www.homingin.com/joek0ov/offatten.html

loorio
2013-07-24, 14:41
http://tienda.dmd.es/epages/ea0697.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/ea0697/Products/KL1-0001/SubProducts/KL1-0001

Nekem ez van. Kapott egy nagy bumszli yagi antennát.

4km-ről érzékelte a kis jeladót a gépben.

http://vimeo.com/1732279

5:30-tól dolgoznak vele.

csomy
2013-07-24, 15:19
Aham! Akkor mégsem "sima PMR vevő" a dolog.
Nekem a PMR rádió a barkácsban kapható "walkie-talkie".

jpeti29
2013-07-24, 16:37
az openlrsng firmware-ben benne van ez. ők úgy oldották meg, hogy 3 egyre gyengülő erősségű pinget dogál folyamatosan az fs-be esett vevő. így még irányított antenna sem kell, csak egy olcsó pmr rádió, mert a gyengébb pingek vételének erősségéből jobban lehet következtetni az irányra. ötletes. persze az irányított yagival mégkönyebb.

latna
2013-07-24, 17:47
Sziasztok !

Miután szerencsétlen körülmények között elvesztettem kedvenc bixleremet, komolyabban elkedett foglalkoztatni a téma, hogy milyen eszközökkel lehet felkutatni az elveszett FPV modellt. A GPS/GSM tracker jó megoldás nagyobb gépkre, de egy bixler vagy ES méretű gépre szerintem túl nagy.

A másik megoldás a rádió jeladó, amit egy egyszerű kézi vevővel meg lehet találni. (lásd pl. rádióamatőr rókavadászat). Összeraktam egy egyszerű kis jeladót ami ideális esetben jó pár kM távolságból hallható és sima PMR vevővel megkereshető.
1-3 cellás lipo betáp (mehet a gép saját aksijáról, de lehet egy pici egy cellás autonóm áramforrása is)

A jeladó három egymást követő jelet ad, különböző hangmagasággal, 100mW, 25mW és 1mW teljesítménnyel. A súlya akkumulátor nélkül ~10g.

Ha van rá érdeklődés akkor tudok belőle csinálni egy szériát kb 9eFt/db áron. Akit érdekelne az jelezze, és ha elegendő jelentkező van akkor gyártatok nyákot....

Szerintem is életképtelen, mivel komplett vevőt adnak olcsóbban ami sok más mellett ezt a funkciót is tudja...
(akár más rendszer mellé is, ha csak ez kell)
openlrsng ha valaki keresné. Flytron Open LRS topikba linkeltem anno.

eosbandi
2013-07-24, 18:33
Sziasztok !

Szerintem is életképtelen, mivel komplett vevőt adnak olcsóbban ami sok más mellett ezt a funkciót is tudja...
(akár más rendszer mellé is, ha csak ez kell)
openlrsng ha valaki keresné. Flytron Open LRS topikba linkeltem anno.

nezopont kerdese. Az openlrs-ben levo modul sok,mindenre jo, csak long range taviranyitasa nem. Szerintem nem veletlen, hogy a tobbi uhf rendszer mas rf modulokat hasznal. csak jeladonak hasznalni lehet az openlrs-t is csak ird meg hozza a programot. Aki meg tud irni egy arduino programot az nem celkozonseg, de azert valjuk be ok vannak kevesebben.

A kereseshez teljesen jo egy sima pmr walkie-talkie, a sajat testunket hasznalva arnyekolaskent be lehet loni az iranyt.

Daine
2013-07-24, 19:15
Persze már megint ez is az is ezért nem azért nem! :-\
Engem érdekelne!
Minden újdonságra fogékony vagyok pláne ha jól működik!

jpeti29
2013-07-24, 23:23
mekkora a panel? mekkora az antenna? mekkora a hatótáv ezzel a 100mW-al?

eosbandi
2013-07-25, 09:42
mekkora a panel? mekkora az antenna? mekkora a hatótáv ezzel a 100mW-al?

A panel 2x3cm, az antenna egy ~18cm-es drót.
A hatótáv függ a környezettől és a vevőtől meg a használt antennától.
"sima" walkie-talkie rádióval, botantennával 3-5km rálátásnál, max ~1m erdőben vagy városban
Jobb minőségű rádióval és egy egyszerű yagi-val 30-40km lazán lehet rálátással és 2-3km erdőben vagy városban.

Elvileg rá lehete kötni egy GPS-t is aminek az utoljára vett adatait elmorzézza szépen (FM-ben) és így pontos adatokat is lehet tőle kapni. (vagy csak az irányt és a távolságot a home pozícióhoz képest). Ha meg ultra nagy távolságot akar valaki akkor szerez egy olyan rádiót ami tud FSK morzét venni. Azzal rálátással több száz km a hatótávolság, de erdőben is simán lehet 15-20km.

Yagi-t fél óra alatt lehet építeni egyszerű házi eszközökkel, pls ilyet : http://www.instructables.com/id/433-MHz-tape-measure-antenna-suits-UHF-transmitte/step9/Driven-element-details/

jpeti29
2013-07-25, 16:29
felesleges a gps adat. ennek pont aza lényege, hogy nagyon kicsi, könnyű olcsó, egyszerű, nem agyonbonyolított, nincs fentartási költsége, mint egy gsm trackernek amibe kell egy kártya. akinek van pmr rádiója, felszerelheti ilyen megoldással az összes gépét. Nekem amúgy teccik a koncepció, főleg, hogy van több multim, ami nem lrs az irányítás, hanem 2.4es. 300m-en is el lehet veszíteni a gépet, ha beleesik egy nagy tábla kukoricába.

a hatékony megtalálás kellene neki tudnia egy pmr-el is. a leggyengébb jelet milyen messziről lehet fogni? azt akarom ezzel kérdezni, hogyha a fenti példát veszem (kukoricatábla) akkor mennyire közel kezdem el hallani az utolsó csippanást? mert ha 10-20m-re be lehet vele határolni akkor nagyonjó, ha 100-ra akkor sajnos kell még mellé egy buzzer is. mert ha nehezen látható helyre zuhan a gép, nem fog segíteni megtalálni.

lehet hogy több jelszint kéne, lehet hogy 10ig is el lehetne menni.

latna
2013-07-25, 21:55
nezopont kerdese. Az openlrs-ben levo modul sok,mindenre jo, csak long range taviranyitasa nem. Szerintem nem veletlen, hogy a tobbi uhf rendszer mas rf modulokat hasznal. csak jeladonak hasznalni lehet az openlrs-t is csak ird meg hozza a programot. Aki meg tud irni egy arduino programot az nem celkozonseg, de azert valjuk be ok vannak kevesebben.

A kereseshez teljesen jo egy sima pmr walkie-talkie, a sajat testunket hasznalva arnyekolaskent be lehet loni az iranyt.

Ja, tök szar, mert a nevetséges 100mW-os adóval csak 20km a hatótáv.
Az 1W-os adóval, vagy esetleg egy 7W-os erősítővel mennyi lehet???
Sajna nem találtam gépet amivel le lehetne tesztelni a rendszer hatótávját.

eosbandi
2013-07-25, 21:56
felesleges a gps adat. ennek pont aza lényege, hogy nagyon kicsi, könnyű olcsó, egyszerű, nem agyonbonyolított, nincs fentartási költsége, mint egy gsm trackernek amibe kell egy kártya. akinek van pmr rádiója, felszerelheti ilyen megoldással az összes gépét. Nekem amúgy teccik a koncepció, főleg, hogy van több multim, ami nem lrs az irányítás, hanem 2.4es. 300m-en is el lehet veszíteni a gépet, ha beleesik egy nagy tábla kukoricába.

a hatékony megtalálás kellene neki tudnia egy pmr-el is. a leggyengébb jelet milyen messziről lehet fogni? azt akarom ezzel kérdezni, hogyha a fenti példát veszem (kukoricatábla) akkor mennyire közel kezdem el hallani az utolsó csippanást? mert ha 10-20m-re be lehet vele határolni akkor nagyonjó, ha 100-ra akkor sajnos kell még mellé egy buzzer is. mert ha nehezen látható helyre zuhan a gép, nem fog segíteni megtalálni.

lehet hogy több jelszint kéne, lehet hogy 10ig is el lehetne menni.

Elvileg olyan 30*30m-es teruletre be lehet hatarolni a helyet. DE természetesen van rajta buzzer is :D

eosbandi
2013-07-26, 13:29

Ja, tök szar, mert a nevetséges 100mW-os adóval csak 20km a hatótáv.
Az 1W-os adóval, vagy esetleg egy 7W-os erősítővel mennyi lehet???
Sajna nem találtam gépet amivel le lehetne tesztelni a rendszer hatótávját.

A 20Km-t te repülted vagy olvastad?
Vess egy pillantást az adatlapokra :
Ezt használja a Dragonlink pl. http://www.wenshing.com.tw/Data_Sheet/TRW-400B_0.5W_433.92MHz_RF_Modem_Module_Data_Sheet_E.p df
Ezt pedig az openLRS : https://www.sparkfun.com/datasheets/Wireless/General/RFM22B.pdf

jpeti29
2013-07-26, 19:46
Ezen ne menjetek ölre. amúgy offtopic is, de hamár szóbajött IBCrazy letesztelte.
http://www.youtube.com/watch?v=Thy9_vvSHrs

sok értelme nincs őket összehaonlítani hatótávra, mert más a teljesítményük is.

akinek nem inge nem veszi magára, akinek nem kell ne olvassa, ne trollkodjon. Tény hogy az Openlrs tudja, de akinek nincs annak meg jó lehet ez a funkció.

kanyarodjunk vissza a témához ha lehet.

latna
2013-07-26, 21:36
A 20Km-t te repülted vagy olvastad?
Vess egy pillantást az adatlapokra :
Ezt használja a Dragonlink pl. http://www.wenshing.com.tw/Data_Sheet/TRW-400B_0.5W_433.92MHz_RF_Modem_Module_Data_Sheet_E.p df
Ezt pedig az openLRS : https://www.sparkfun.com/datasheets/Wireless/General/RFM22B.pdf

Tele van a youtube 20km repülésekkel 100mW-al.
Én sosem próbáltam 100mW-al, mert együtt rendeltem a 7W-os erősítővel, meg a nagoya 771-el.
Az adatlapokból számomra az derül ki hogy a DL vevője 1dB-el érzékenyebb (feltételezve, hogy senki nem vakított az adatlapon)
A kimenő pedig nem mérvadó, mivel eldöntheted hogy a 100mW-os modult veszed, vagy az 1W-osat (30dBm). És ez már duplája a DL-nek.
Ha még ez sem elég, akkor meg ott a 7W-os erősítő.
Valamint van 1 csomó + szolgáltatás. Ha ez is kevés, azt írsz magadnak a programba amit akarsz.

De ez már tényleg nagyon OFF.

Tényleg kanyarodjuk vissza a témához.

ati
2013-08-08, 14:01
Rengeteg jól kitalált és megvalósított jeladó létezik. A 446MHz nem a legalkalmasabb freki erre a célra. Általában alacsonyabb frekvenciák jobban terjednek, messzebb szólnak. Nem látom értelmét a dolognak. Azon az alapon, hogy free sáv még akárhol is lehet. Az, hogy ne kerüljön 2000Ft-nál többe meg nem igazán bölcs szempont.

eosbandi
2013-08-08, 17:13
Rengeteg jól kitalált és megvalósított jeladó létezik. A 446MHz nem a legalkalmasabb freki erre a célra. Általában alacsonyabb frekvenciák jobban terjednek, messzebb szólnak. Nem látom értelmét a dolognak. Azon az alapon, hogy free sáv még akárhol is lehet. Az, hogy ne kerüljön 2000Ft-nál többe meg nem igazán bölcs szempont.

melyik sávot használhatom meg amator vizsga nelkul? Lehetőleg olcso vevovel?

ati
2013-08-08, 17:39
Pl. a 27MHz-et, oda van adó is vevő is olcsón, aztán 40MHz is free, scanner nevű mindent vevő 5-6eFt, veszi ezt is. Amatőr licensszel meg kiszélesedik a paletta. Amatőrök 3,5 és 144MHz-en szoktak "rókára vadászni" az nagyjából ugyanez .