PDA

Teljes verzió megtekintése : Szabályzó építés

István13
2005-03-19, 10:43
Itt a fórumon találtam rá egy ötletre, hogy rossz servoból lehet szabályzót építeni. És csodák csodálya, mqködik alap motorral csak elQre menetes lett 3 db fettel, és tök jó. Nekem mint tök kezdönek, aki csak most csöppen bele az autózásba szerény és vékony pénztárcával, hatalmas siker hogy összehoztam hulladékokból és kb 1500 Ft-ból egy szabályzót.
Ez a fórum igazi célja, hogy "régi motorosoktól2 tök jó ötleteket kapjon a magamfajta kezdö.

Köszönet érte mindenkinek:
Varga István
Szombathely
30-3856572

Poki
2005-04-01, 09:20
Sziasztok!

Ide írok, mert lenne egy kérdésem szabályzó ügyben.
Készítek én is egyet, továbbvíve a szervóból szabályzó ötletet, megpróbálom azt kétirányúsítani, erősebb fetekkel.
Kérdésem lenne, hogy ki lehet-e számolni egy motor körszámából az amper felvételét. Ha én 30A BUZ11-es fetet teszek a szabályzóba, az hány körös motort fog elbírni?
Vagy úgy kérdezem, hogy egy 11 körös motor kb hány ampert vesz fel?

Egyébként valszínüleg etetőhajóbn lesz a cucc, és 12V-os 6Ah - aksiról fog üzemelni. (Már ha bírja. :D )

István13
2005-04-01, 10:06
Neked van ilyen kapcsolási rajzod ami elöre-hátra is megy?
Fórumon említenek régi rádiótechnika újságokat, de egy ilyen 5-10 éves ujságot megszerezni olyan mintha a FBI belépö kódját keresném.
Ha van ilyen rajzod kérlek skenneld vagy fényképezd le és küld el.
Ha én ráakadok valahol küldöm.

Üdv István

Spion
2005-04-01, 10:53
Sziasztok!!!

Ha fetet akarsz cserélni akkor az IRF3205 fetet ajánlom én is ezt használom no limites lessz így a szabályzód ezt a fetet a LOMEX nevű cégnél lehet beszerezni kb. 260Ft/ db 6 fet van a szabályzóba ami 1560Ft lesz mind a hat és kész is a nolimites szabályzó, ez a fet ~100A bír hosszabb ideig és 390A a csúcs áram. Ennyi kell mivel ha megszorul a motor akkor igen csak nagy áramot fesz fel.

BőVEBB INFÓ A BOLTRÓL :arrow: www.lomex.hu

Amit te mondtál a BUZ11 az egy elég kicsi fet szerintem minimum erre az IRF3205-re cseréljétek ki!!!
Én egy alap szabályót csináltam meg ezzel ami már az alap motronál melegedett és most egy 11 körös motorral süvítek :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :arrow:

Yeti
2005-04-01, 13:27
Kérdésem lenne, hogy ki lehet-e számolni egy motor körszámából az amper felvételét.A körszám és az áram közt van összefüggés, de nem egyértelmű. A motor áramfelvétele ugyanis a terheléstől is függ! A legnagyobb áramot akkor veszi fel, ha a tengelyt lefogják (nem forog), a legkevesebbet pedig akkor, ha szabadon pöröghet (nem hajt semmit). Van még egy jellemző érték, a legjobb hatásfoknál felvett áram. A katalógusok is ezt a hármat szokták megadni. Segítséget is innen kaphatsz. Nézd meg, hogy hasonló mocikhoz milyen szabályzó javasolt.

Ha számításokat akarsz végezni, akkor tudni kellene a vezeték ellenállását, a nyomatékot, a feszültséget - legalább.

FONTOS! Ha a szabályzód nem lesz túláram ellen védve, akkor feltétlenül be kell építened egy biztosítékot (olyat, ami az autókban van), ami annál az áramnál olvad ki, amit a legkisebb teherbírású alkatrész még éppen elvisel (motor, szabályzó, akku). Ez azért fontos, mert ha a csavar fölteker valamit, és hirtelen megáll, akkor valami le fog égni - hiszen a motor óriási áramot vesz föl. Gyakorlatilag rövidre zárja az áramkört. Ha a szabályzóban van védelem, akkor ez kisebb áramnál kapcsoljon le, mint ami a motort/akkut károsítja.

Atesz
2005-04-01, 14:26
Szia István!
Hol is találtad pontosan ezt a leírást, elkezdtem átböngészni a fórumot, de még nem találtam meg.Nekem is kéne egy szabályzó, tudod vettem egy autót :P

István13
2005-04-01, 15:14
Van egy cím: http://www.rcdesign.ru/eng/electronics/esc

A servos az valamelyik itteni oldalon van, de most nem találom én se. Ha meglesz irok.

Poki
2005-04-04, 08:01
Kössz Yeti. Kiscit későn olvastam a hozzászólást.
Hétvégén összeraktam a szabályzót BUZ11-es fetekkel.
(Azért nem IRF3205-tel, mert ami ott Budapesten 260 Ft az itt nyiregyházán 560 Ft.) Kicsit luxus lett volna azokat elégetni, ha valamit nem jól csináltam.
Tehát előremenet kb egy tized másodpercidg volt, aztán leesett a kocsi amiben teszteltem a támasztékról, a motort leterhelte, és az egyik fet azonnal felrobbant. (szépet szólt. :D ) Hátramenetben már tovább bírta, vagyis még bírja is, csak olyan 10 mp után úgy felmelegszik az egyik fet, hogy megáll az egézs, amíg vissza nem hűl. Másik észrevétel, hogy nagyon gyenge a teljesítmény. Gondolom, hogy a szervó áramköre nem ad annyi áramot, hogy a fetek rendesen kinyissanak. Eddig ennyi volt a tapasztalat.
Üdv: Poki

Poki
2005-04-04, 10:46
Tud valaki olyan FET-et, ami 5 V - ra teljesen kinyit? Nem kall nagy teherbírású, a többi fetet vezérelném vele. Ezzel visszakötném a többi fet G lábára az aksi áramot.

Yeti
2005-04-04, 14:46
(Azért nem IRF3205-tel, mert ami ott Budapesten 260 Ft az itt nyiregyházán 560 Ft.) Kicsit luxus lett volna azokat elégetni, ha valamit nem jól csináltam. :lol: Ha még sokat leégetsz, akkor lehet, hogy ez a megoldás lesz a drágább!

Poki
2005-04-04, 14:47
De ha abbból égetek el sokat, akkor még drágább. :)

Yeti
2005-04-04, 14:52
Nehezebb leégetni! Persze, ha ügyes az ember... :lol:

SYL
2005-04-04, 19:47
Neked van ilyen kapcsolási rajzod ami elöre-hátra is megy?
Fórumon említenek régi rádiótechnika újságokat, de egy ilyen 5-10 éves ujságot megszerezni olyan mintha a FBI belépö kódját keresném.
Ha van ilyen rajzod kérlek skenneld vagy fényképezd le és küld el.
Ha én ráakadok valahol küldöm.

Üdv István
Sziasztok!
Többen kerestétek az 1994-es Rádió-Technika Évkönyvben leközölt előre-hátramenetes szabályzó leírását.
Megtaláltam, beszkenneltem és közzéteszem.
Jómagam is megépítettem több példányban is.
Jó munkát! :D
http://img.tar.hu/syl_h-139/img/11576634.jpg

http://img.tar.hu/syl_h-139/img/11576632.jpg

http://img.tar.hu/syl_h-139/img/11576633.jpg

Kaninjo
2005-04-04, 19:58
Tud valaki olyan FET-et, ami 5 V - ra teljesen kinyit? Nem kall nagy teherbírású, a többi fetet vezérelném vele. Ezzel visszakötném a többi fet G lábára az aksi áramot.

Az IRL sorozat között nézelődj. Pl. IRL530 100V 14A
Vagy esetleg IRL3803 30V 140A Rds~6mOhm 200W

Üdv!

Poki
2005-04-05, 08:51
Sziasztok!
Yeti: Hidd el ügyes vagyok. :)
Pláne, hogy én tervezem magamnak az áramkört is, és csinálom a nyákot. De következőben megfogadom a tanácsod, és teszek bele egy ellenállást. (Nem szeretném ha kiverné a szemem valami egy újabb sikertelen tesztnél. Pláne, hogy az aksit sem szeretném felrobbantani. :) )

Kaninjo: Köszi! Megnéztem azokat a feteket, és jónak tünnek. Mondjuk 10V nál nyit teljesen ha jól láttam, de talán elég áramot át fog engedni.

Egyszer csak sikerül megcsinálni egyet. :)

Ezzel a rádiótechnikás szabályzónál az a baj, hogy nehéz NE544-et beszerezni. Na meg kell kézügyesség is rendesen az összerakásához.
Negyedikre sikerült a nyákot megcsinálnom hozzá, utánna meg nem sikerült NE544-et szereznem bele. Vagyis lett volna, olyan 3000-4000 körül postaköltséggel. Ennyit meg nem ért meg nekem. Főleg ha szokás szerint elpacsálok valamit, és vehetek másikat. :)

Üdv

Tibus
2005-06-30, 21:47
Sziasztok!

Én építetem egy NE554-gyel vezérelt szabályzót, méghozzá ezt, ami a Rádiótechnika '94-es évkönyvében van. De azt vettem észre, hogy teljes karállásnál sem lesz 100%-os kitöltésű a FET-eket nyitó jel! Aztán lehet, hogy én szabtam el valamit... Ha van egy gyengébb szervótok és kézzel meg tudjátok állítani azt, ki lehet próbálni hogy ha középen áll és a távirányító gázkarját elmozdítod teljes kitérésig, akkor érezni-e rázkódást, ami annak lenne a jele, hogy nem 100%-os kitöltésű a jel.
Egyébként már régebben foglalkoztam vele, lehet, hogy nem csak a kitöltés volt a hiba, de azt tudom, hogy semmiképp nem adta le azt a teljesítményt a motor, mint amit direktben az akkura kötve adott le.
Nem kizárható, hogy a FET-ek közül valamelyik nem nyitott vagy nem zárt le teljesen, mert volt hogy melegedett is, pedig nem folyt rajtuk nagy áram.

Tibus