PDA

Teljes verzió megtekintése : Rc autó építése alu vázra

szecsi
2013-09-30, 12:42
Körülbelül fél éve kezdtem tervezgetni egy elektromos 1:10 arányú rc autót. Fórumokat, e-bay-t, youtube-ot nézegetve próbáltam adatokat gyűjteni, hogy neki tudjak fogni. Laikusként kezdtem el, de pár dolgot leszámítva még mindig tanuló vagyok. Ezt a fórum témát is azért készítem, hogy ötleteitekkel, kritikáitokkal reményeim szerint jobbá tegyem az autót.
Szerettem volna magam elkészíteni minél több alkatrészét, de technikai lehetőségeim erősen korlátozottak, és voltak alkatrészek amiket egyszerűen nem érte volna meg legyártani mert pár centért megvehettem az e-bay-en.
Szerszámozottság szempontjából a legfontosabb egy „hobby” CNC maró ami miatt egyáltalán belefogtam az egészbe.
Kezdéskor eldöntöttem , hogy alumínium alkatrészeket fogok használni a váz és futómű alkatrészeihez. (ez még mindig nem biztos, h jó ötlet volt). Az alkatrészek terveit modellek robbantott rajzából és egy modellautóból másoltam. Persze a másolás szabadon történt csak ötleteket adoptáltam. Az alváz és a lengéscsillapító tartó 3mm-es a lengőkarok 5mm-es lemezből készültek. Csapágyakat, kutyacsontot, differenciál művet, motort, vezérlő elektronikát, kuplungot, kerekeket, kerék felfogatókat, lengéscsillapítókat, szervót az e-bay-ről vettem meg. Ezek egy része túl bonyolult forma a többit pedig olcsóbb mintha én készítem el.
Jelenlegi állás szerint bent van az első és a hátsó futómű. Csak a hátsó hajtás van kész (ez így egyszerűbb (de a tervek szerint összekerék hajtású lesz). Az első futómű kormányzása és a motor és a kuplung közötti kapcsolat még nincs kész, de hamarosan kész lesz. A kasztnit még nem tudom, hogy oldom meg, de van egy gipsz formám és üvegszálas anyagom.
Sok érték meghatározás nem történt számításokkal (motor, áttétel) ,találtam programokat amik ebben segítséget nyújtanak de sok változó értéke ismeretlen volt számomra ezért maradt a tapasztalati út. Töltök fel pár képet az elkészült alkatrészekről. Szeretném ha véleményeznétek esetleg ötletekkel segítenétek az építést.

Döncy
2013-09-30, 15:45
Hi!

Szép munka! Csak a lényegét nem értem?
Drága alumíniumból, sok órai munkával legyártottál olyan alkatrészeket, amelyeket tartós műanyagból sokkal olcsóbban megvehettél volna. Ráadásul az alu sokkal nehezebb és egy komolyabb csattanásnál hajlik! Ellentétben a jóval alaktartóbb műanyaggal.
Tehát van egy autód, ami nehéz! Ha valami hajlik-törik újra le kell gyártani!
És erre még rá akarsz tenni egy üvegszálas kasztnit! Pehely könnyű lesz a technika! ???
Ezek tekintetében mi a terved a kész járgánnyal? Valószínűleg senki nem fog veled játszani, mert félteni fogja a kb. harmad súlyú, saját gépét!
Szerintem.

-Döncy-

viktor58
2013-09-30, 18:38
Üdv.

Szerintem sokkal inkább az építés élménye a lényeg egy ilyen projectnél. Nem az számít hogy milyen nehéz lesz hanem hogy tulajdonképpen a semmiből létrehozol valamit. A végén pedig sokkal büszkébben tekint majd rá mintha készen vette volna. És a lényeg hogy egyedit alkot. Tudom mert anno én is építettem egy autót szintén aluból és bár régóta parkolóban van ma is sokszor előveszem és büszkén gyönyörködöm benne. Én személy szerint nagyon várom a fejleményeket.

Viktor

[HUN]Soma
2013-09-30, 19:50
Hali!!!

Mindig is ámultam a saját készítésű autókon. CNC-s révén még ez is irigylésre méltó, hogy ilyen géppel dolgozhatsz. Ha tehetném akkor én is beszereznék egyet, de amíg a HPI Baja itt van addig sajna nem lehet. (Akár cserélem is ;D)

További jó munkát! Soma

szecsi
2013-10-01, 08:43
Köszönöm a válaszokat!

Valóban az alkotás élménye és a tapasztalatszerzés volt a cél (egyelőre). Az alura azért esett a választás, mert több fórumon olvastam, hogy upgrade kitteket árulnak (az e-bay tele van velük) amivel erősebbé teheted az autódat. Ezek mind arról szóltak, hogy a műanyag lengőkart, kerékagyat, összekötőket kicseréled alumíniumból készültre. Ebből a megfontolásból készült az autó aluból. Amennyiben ez csak egy jó marketingfogás akkor elhittem én is. Délután lesz időm megmérem a súlyát de érzésem szerint már most több mint két kiló.

V.L.
2013-10-01, 10:44
Köszönöm a válaszokat!

Valóban az alkotás élménye és a tapasztalatszerzés volt a cél (egyelőre). Az alura azért esett a választás, mert több fórumon olvastam, hogy upgrade kitteket árulnak (az e-bay tele van velük) amivel erősebbé teheted az autódat. Ezek mind arról szóltak, hogy a műanyag lengőkart, kerékagyat, összekötőket kicseréled alumíniumból készültre. Ebből a megfontolásból készült az autó aluból. Amennyiben ez csak egy jó marketingfogás akkor elhittem én is. Délután lesz időm megmérem a súlyát de érzésem szerint már most több mint két kiló.

Persze, sőt fogyasztó csoda tablettákat is árulnak, csak ma...
Az alu viszonylag nehéz, hő hatására vetemedik, tudod a motor menet közben melegszik, pláne ha egy nehéz autót cipel, mint előttem is írták rosszul tűri az ütéseket, szóval rossz választás. Az alu upgrade szettek, már elnézést de paraszt vakítás, ronda, drága, nehéz, de lagalább nem ütésálló, bár van akinek tetszik.

szecsi
2013-10-01, 10:51
Pedig micsoda lehetőségeket láttam benne ;(. Jobban utána kellett volna néznem. Mindegy, most már végig publikálom, a fiam majd összetöri :).

szilagyil
2013-10-01, 13:29
Nagyon szép munka, gratula!
Az előttem szólókhoz képest saját vélemény/tapasztalat alapján annyit tennék hozzá, h nem minden alu upp xar. Vannak olyan alu cuccok, amik kifejezetten jótékonyan hatnak a modell egyes részegységeire (mindamellett h szerintem nem csúnya, de kinek mi). Ilyenek pl motortartók alváz védő lapok (pl traxxas), kormányművek, stb.
Ami tuti bukta, az az alu lengőkar, de ide sorolnám még talán a rugótornyot is, bár ez közvetlenül nem kap általában hatalmasat, de volt már rá példa. No ezekből műanyag a befutó, esetleg toronyból a karbon....

szecsi
2013-10-01, 14:12
Köszönöm! Szerettem volna ha egyedi lenne. Legalább ha másban az anyagválasztásban az lett :). A tervek G kódok megvannak ki tudom marni műanyagból, de itt már erősen kérdőjeles, hogy megéri a ráfordított idő.... vagy pedig meg kell venni a boltban. Nem értem, hogy a műanyag lengőkar kerül 2$-ba az alu 10-be. Tényleg csak divatból vesznek rosszabbat 5x olyan drágán?

szilagyil
2013-10-01, 14:28
Tényleg csak divatból vesznek rosszabbat 5x olyan drágán?

Általában vagy igen, divatból, vagy tapasztalatlanságból. Szvsz Lengőkar, meg minden, ami utána van, az műanyagból a leg ideálisabb.

szecsi
2013-10-01, 14:31
Alvázat mennyire van értelme aluból készíteni? Legyen műanyag az elejére "kartel védőnek" egy vékony aluzlemezzel?

[HUN]Soma
2013-10-01, 18:30
Szerintem, ha az alváz alu és a felváz frp vagy karbon, akkor az autó kaphat alulra egy kicsi plusz súlyt, ami növelheti az autó stabilitását az alacsony(abb) súlypont miatt. 1:10-es onroad pályaautóknál ez jelenthet előnyt, de ezt az okosabbak, tapasztaltabbak megmondják. Ez csak az én fikcióm :) és ha pályaautóznék, tuti kipróbálnám.

Soma

szecsi
2013-10-02, 17:58
Carbon lemezt akkora méretben ami kiadna egy alvázat szerintetek lehet vásárolni valahol?
Most itt tart az autó.

Bigyula
2013-10-02, 18:39
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9781__Woven_Carbon_Fiber_Sheet_300x100_1_0MM_Thi ck_.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24964__Carbon_Fiber_Sheet_1_5mm_300mm_150mm.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9782__Woven_Carbon_Fiber_Sheet_300x100_2_0MM_Thi ck_.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9783__Woven_Carbon_Fiber_Sheet_300x100_2_5MM_Thi ck_.html

szecsi
2013-10-02, 19:04
Szuper! Köszönöm szépen!